Sledujeme pro Vás síť

Vítejte na stránce „Sledujeme pro Vás síť“

 „Sledujeme pro Vás síť“ je název služby, která má za úkol procházet všechny významné české vojenské a zpravodajské weby a stahovat z nich informace o nových článcích s vojenskou tématikou.

Od nynějška už nemusíte ztrácet čas procházením všech vašich oblíbených vojenských webů. Naše služba „Sledujeme pro Vás síť“ to udělá za vás.

Aktuální seznam sledovaných webů:

www.vojsko.net, www.valka.cz, www.palba.cz, www.vojenstvi.cz, www.onwar.eu, www.specnaz.cz , www.nova-armada.cz , Jan Gazdík, Jiří Šedivý , www.army.cz , iDnes.cz , iHned.cz, Aktuálně.cz, Lidovky.cz, České Noviny, Novinky.cz, ČT 24 , Nevidtelný pes, E15.cz, Týden.cz, RespektLétající čluny druhé světové války: Nekonečné hlídkování nad oceány

Létající čluny druhé světové války: Nekonečné hlídkování nad oceány\n\nSupermarine Scapa\nV sektoru letecké techniky se zajisté největšímu zájmu těší bojové letouny, avšak nemělo by se zapomínat ani na jiné, často vysoce důležité kategorie. Mezi příklady patří i létající čluny, které lze oprávněně označit za „zapomenuté hrdiny“ druhé světové války, protože zejména v Atlantiku a Pacifiku měly ohromný význam.\nLétající čluny přišly na scénu během první světové války, avšak jejich velký rozmach přinesla až meziválečná éra a poté druhá světová válka. Obecně šlo o stroje, jejichž trup byl řešen jako „lodní“, takže sám o sobě zajišťoval možnost startovat z mořské hladiny a přistávat na ní, aniž by byly třeba plováky. Ty se sice na létajících člunech také často vyskytovaly, ale sloužily jen ke stabilizaci. Menšina typů měla navíc též kolové podvozky, jež dovolovaly činnost ze země, takže šlo vlastně o „obojživelníky“. Postupně se ale objevily nové velké „suchozemské“ stroje nabízející lepší výkony (např. úpravy bombardéru B-24 Liberator), a tak technicky zajímavé a leckdy i elegantní létající čluny vesměs zamířily do výslužby, ačkoli je několik zemí (zejména Rusko, Čína a Japonsko) vyrábí a provozuje dodnes.

 • 04.05.2022 14:22
 • Vojsko.net
 • 04.05.2022 14:22

Messerschmitt Me 309

Messerschmitt Me 309\n\nMesserschmitt Me 309 je německý stíhací jednomotorový jednomístný dolnoplošný stíhací letoun vyvíjený za 2. světové války, který skončil ve stádiu prototypu.\nMesserschmitt poprvé vzlétl v červnu 1942. Některé komponenty pro něj ale byly už zkoušeny na upravených Bf 109, šlo například o zatahovatelný podtrupový chladič nebo různé varianty příďové podvozkové nohy. Me 309 ale se svým předchůdcem neměl nic společného.\nMesserschmitt Me 309 měl kapkovitou přetlakovou kabinu, zatahovatelný příďový podvozek, motor Daimler-Benz DB 603A-1 o výkonu 1290 kW/1750 k. Protopyp Me 309 V1 byl připravený už v červnu 1942, ale problémy se zmiňovaným zatahovatelným chladičem a novým podvozkem způsobily, že k prvnímu vzletu došlo až 18. července 1942. V pilotní kabině se nacházel Karl Baur. Docházelo ale k přehřívání motoru. Později byl prototyp poškozen při zkouškách nové vrtule. Po různých úpravách byl letoun předán k oficiálním zkouškám v listopadu 1942. Od března 1943 byl prototyp V1 vybaven motorem DB 603B o výkonu 1084 kW/1475 k. Ten dostal i druhý prototyp V2, ale hned při prvním letu 29. listopadu 1942 byl zničen. Příčinou bylo zhroucení příďové nohy při přistání. V3 odpovídal V2 až na to, že měl navíc přetlakování a vystřelovací sedačku.

 • 25.04.2022 10:00
 • Vojsko.net
 • 25.04.2022 10:00

George S. Patton: 10 věcí, které (možná) nevíte o slavném americkému generálovi

George S. Patton: 10 věcí, které (možná) nevíte o slavném americkému generálovi\nByl potomkem jižanského plukovníka, startoval na olympiádě, chválil černošské vojáky, věřil v reinkarnaci a stal se obětí podivné dopravní nehody.\n\nJen málo amerických generálů z druhé světové války vzbuzuje dodnes takové vášnivé diskuse jako George Smith Patton Junior (1885–1945), jenž v tažení US Army v západní Evropě velel 3. armádě. Byl nesmírně odvážným velitelem, který se nebál rizika, vždy chtěl být v ofenzivě, měl brilantní taktický instinkt a rozuměl prostým vojákům, měl ovšem až nezdravě silné ego a leckdy se choval opravdu podivínsky. Byl válečníkem „staré školy“, který se asi příliš nehodil do mírového světa, ale míru si ani příliš neužil, protože krátce po druhé světové válce zahynul na následky dopravní nehody. Spousta faktů o generálu Pattonovi je obecně známá, zatímco o jiných to už tolik neplatí. A jelikož jako částečný Jižan si zaslouží také pozornost Rádia Dixie, vybrali jsme deset zajímavostí z jeho života a kariéry.

 • 18.04.2022 13:00
 • Vojsko.net
 • 18.04.2022 13:00

Katarské nákupy: Plyn, zbraně a geopolitické soupeření

Katarské nákupy: Plyn, zbraně a geopolitické soupeření\n\nDva letouny Mirage 2000 Kataru\nArabské státy v lednu 2021 oznámily ukončení diplomatického konfliktu, který vypukl v červnu 2017 a točil se okolo maličkého, ovšem velice ambiciózního Kataru. Ten se stal terčem mnoha obvinění a požadavků ze strany dalších arabských zemí, ale odmítl se podvolit a konflikt trval, až náhle skončil bez nějakých viditelných změn v katarské politice. Stále proto trvají diskuse o tom, co za vznikem této zvláštní krize opravdu stálo.\nKdyž Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt dne 5. června 2017 přerušily své diplomatické styky s Katarem a uvalily na něj sankce, pro většinu světové veřejnosti šlo o překvapivý, takřka šokující krok. Odborníci na oblast Středního Východu ale tolik překvapení nebyli, protože celý spor ve skutečnosti doutnal už delší dobu a tyto razantní kroky znamenaly v podstatě jen jeho kulminaci. Prognózy expertů se však výrazně lišily, protože někteří čekali, že Katar zřejmě nebude mít na výběr a bude se muset podřídit nátlaku, zatímco jiní (kteří měli pravdu) tvrdili, že konflikt postupně spíš „vyhasne“ a k žádným dalším radikálním krokům již nikdo nesáhne, protože nikdo prostě nechce ztratit tvář. Spekulovalo se sice o vojenské invazi do Kataru či o stavbě průplavu, který by jej odřízl od Saúdské Arábie a změnil by jej v ostrov, ale žádný z těchto avantgardních plánů se nerealizoval.

 • 29.03.2022 12:00
 • Vojsko.net
 • 29.03.2022 12:00

Arabský arzenál: Ruční zbraně, obrněnce a rakety z pouští Orientu

Arabský arzenál: Ruční zbraně, obrněnce a rakety z pouští Orientu\n\nNimr II\nArabské země bývají často terčem posměchu jako zaostalé, případně spoléhající jenom na své zásoby ropy a nejevící vážný zájem o vědecký a technický rozvoj. U některých je na tom něco pravdy, avšak zároveň je nutno konstatovat, že v několika arabských zemích se řadu let budují a využívají lokální kapacity pro vývoj a výrobu vojenské techniky. Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty tedy sice dosud závisejí na importu zahraničních zbraní, ale současně se již zařadily mezi výrobce a exportéry.

 • 26.03.2022 14:00
 • Vojsko.net
 • 26.03.2022 14:00

Arzenál Saddáma Husajna

Arzenál Saddáma Husajna\n\nLion of Babylon\nNemalé ambice v sektoru zbrojního průmyslu kdysi projevoval také Irák pod vládou Saddáma Husajna, který chtěl (podobně jako Násir) ze své země udělat globálně respektovanou velmoc. V Iráku se licenčně vyráběly některé sovětské ruční zbraně, existovala spolupráce s Jugoslávií na dělostřeleckých raketách a Iráčané připravovali též sériovou výrobu kopií tanku T-72, které měly nést název Asad Babil („Babylonský lev“), ovšem produkce se zřejmě nikdy nerozběhla.

 • 22.03.2022 15:53
 • Vojsko.net
 • 22.03.2022 15:53

Turecké novinky: Portfolio staronové islámské velmoci

Turecké novinky: Portfolio staronové islámské velmoci\nPolsko v květnu 2021 oznámilo, že zakoupí 24 tureckých bojových dronů Bayraktar TB2. Stalo se tedy další zemí, která se rozhodla získat prostředek, jenž zřejmě nejvíce symbolizuje vzestup Turecka mezi významné dodavatele vojenské techniky. Zbrojní průmysl reprezentuje v plánech prezidenta Erdogana důležitý faktor, neboť má Ankaře zabezpečit nezávislost na zahraničních dodavatelích a současně napomáhat v získávání vlivu.\n\nBayraktar TB2\nTurecká republika si zajisté nemůže stěžovat na nedostatek zájmu médií, spíše naopak, jelikož patří mezi země, o nichž se mluví nejvíce. Často se zmiňuje jako jedna z velmocí na vzestupu, což ovšem není dáno jen geopolitickými faktory, ale též ambicemi prezidenta Erdogana, který se snaží propojit (pan)turecký nacionalismus a politický islám, zjevně s cílem vybudovat něco jako moderní obdobu někdejší osmanské říše. Tyto plány tedy směřují především na státy, kde převažuje turkická (a)nebo muslimská populace, rozhodně se ovšem neomezuje jen na ně, což ukazují mj. kontrakty s Maďarskem či Polskem, protože i tyto země se nově zařadily mezi klienty tureckého zbrojního průmyslu.

 • 20.03.2022 16:26
 • Vojsko.net
 • 20.03.2022 16:26

Douglas A-3 Skywarrior: „Létající velryba“ ve službách US Navy

Douglas A-3 Skywarrior: „Létající velryba“ ve službách US Navy\n\nNejtěžší palubní letoun v dějinách se používal nejen jako bombardér, ale prováděl i tankování, dopravu VIP, průzkum nebo elektronický boj.\nV historii letectví najdeme některé stroje, které byly původně vytvořeny pro účel, pro který se nakonec používaly jen omezeně, zato se ukázaly jako excelentní pro jiná poslání. Jako příklad lze uvést americký palubní letoun A3D alias A-3 Skywarrior, který vznikl jako bombardér pro přepravu atomových pum, jenže většinu své kariéry strávil jako vynikající nebojová podpůrná platforma. Zřejmě i díky tomu se může pochlubit skutečně impozantní délkou kariéry, protože ve službách US Navy strávil pozoruhodných 35 let.

 • 16.03.2022 10:03
 • Vojsko.net
 • 16.03.2022 10:03

Amerika proti pirátům: První zahraniční intervence budoucí globální supervelmoci

Amerika proti pirátům: První zahraniční intervence budoucí globální supervelmoci\n\nAmerické válečné námořnictvo se již počátkem 19. století dvakrát vydalo k africkým břehům, aby udělilo lekci berberským pirátům a otrokářům.\n„From the halls of Montezuma, to the shores of Tripoli…“ Těmito slovy začíná slavná hymna americké námořní pěchoty. První verš odkazuje k válce s Mexikem (1846–1848), díky níž byl k USA připojen Texas, zatímco ten druhý se vztahuje ke dvojici konfliktů, které lze označit za první americké zámořské intervence. Dokonce se objevilo tvrzení, že dvě tzv. berberské války se dají považovat za jakýsi pravzor boje proti islámskému terorismu. To je sice dost přehnané, protože severoafrickým pirátům se jednalo zejména o peníze a otroky, nikoliv o džihád, ale je nepochybné, že US Navy tehdy položilo základy tradice vojenských operací, které Američané vedou v exotických zemích. Nutno ovšem dodat, že na rozdíl od Vietnamu či Afghánistánu se tyto první intervence setkaly s jednoznačným úspěchem.

 • 14.03.2022 11:00
 • Vojsko.net
 • 14.03.2022 11:00

9K512 Uragan-1M

9K512 Uragan-1M: Modulární novinka ruských dělostřelců\nNa snímcích z cvičení ruské armády se objevily i nové dělostřelecké komplety Uragan-1M, jež umožňují palbu raketami dvěma různých ráží. Další změnu oproti původnímu systému Uragan představuje využití nového běloruského podvozku.\n\nBM-27M Uragan-1M\nSpektrum dělostřeleckých raketometů armády SSSR, resp. Ruska řadu let utvářely tři základní typy, a to 122mm Grad, 220mm Uragan a 300mm Smerč. V novém tisíciletí se ale věci začaly komplikovat s příchodem projektu Tornado a úsilím vyvinout modulární komplety, jež mohou užívat více ráží raket, jak je dnes ve vyspělých zemích stále častější. Výsledkem jsou tedy dva příbuzné, ale přesto odlišné komplety Tornado a Uragan-1M, jež se v médiích často zaměňují, k čemuž ještě přispívají různé ráže jejich neřízených raket.

 • 12.03.2022 14:00
 • Vojsko.net
 • 12.03.2022 14:00

Krásný nový rok | Happy New Year

 • 31.12.2021 18:45
 • On War | On Peace
 • 31.12.2021 18:45

Poslední sloupek Ladislava Chaloupského: Latina a řečtina ve výuce angličtiny I

Slovní zásoba anglického jazyka obsahuje více než 60 procent latinských a řeckých kořenů. Pokud bychom se omezili pouze na odbornou terminologii, dostaneme se až k 90 procentům. Jejich základní znalost společně se znalostí frekventovaných předpon a přípon do značné míry zvyšuje porozumění rozsáhlé anglické slovní zásoby.

 • 01.03.2021 20:59
 • On War | On Peace
 • 01.03.2021 20:59
Stránka 1 z 3