Sledujeme pro Vás síť

Vítejte na stránce „Sledujeme pro Vás síť“

 „Sledujeme pro Vás síť“ je název služby, která má za úkol procházet všechny významné české vojenské a zpravodajské weby a stahovat z nich informace o nových článcích s vojenskou tématikou.

Od nynějška už nemusíte ztrácet čas procházením všech vašich oblíbených vojenských webů. Naše služba „Sledujeme pro Vás síť“ to udělá za vás.

Aktuální seznam sledovaných webů:

www.vojsko.net, www.valka.cz, www.palba.cz, www.vojenstvi.cz, www.onwar.eu, www.specnaz.cz , www.nova-armada.cz , Jan Gazdík, Jiří Šedivý , www.army.cz , iDnes.cz , iHned.cz, Aktuálně.cz, Lidovky.cz, České Noviny, Novinky.cz, ČT 24 , Nevidtelný pes, E15.cz, Týden.cz, RespektŽhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989

Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989\n(Brzkovský, M. a Šafařík, J.: Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989. Praha, Euromedia Group 2021, 232 s., 359 Kč)\n\nJména Marka Brzkovského a Jana Šafaříka jsou nesporně dobře známá všem fandům českého vojenského letectví. Právě tito dva experti se rozhodli pro komplexní zpracování tématu, které představuje důležitou součást našich dějin, ale někdy bývá opomíjeno ve prospěch akcí našich pilotů na frontách druhé světové války. Publikace Žhavé nebe nad Československem má za cíl podrobně zmapovat letecké boje našich stíhačů nad naším územím, a sice od vzniku nezávislé republiky až do přelomu 80. a 90. let. Československo totiž muselo hned na začátku bojovat o slovenské území s Maďarskem a na konci 30. let došlo k řadě incidentů s německými letouny. Nasazení letounů samozřejmě tvořilo i část osvobozovacích bojů v letech 1944 a 1945, ovšem stěžejní část knihy se týká údobí studené války.

 • 28.01.2023 14:26
 • Vojsko.net
 • 28.01.2023 14:26

Stíhače tanků v Bundeswehru: Pásoví lovci z éry studené války

Stíhače tanků v Bundeswehru: Pásoví lovci z éry studené války\n\nKanonenjagdpanzer\nV období konfrontace mezi Západem a Východem se mezi vysoce rozšířené kategorie vozidel řadily i tzv. stíhače tanků, které v podstatě navazovaly na koncepce z druhé světové války. Šlo vesměs o kompaktní a pohyblivá vozidla, jež nosila výkonné kanony nebo protitankové řízené střely a sloužila speciálně k destrukci tanků nepřítele. Několik takových zavedl i Bundeswehr, kde tyto stroje nesly oficiální označení Jagdpanzer.

 • 12.01.2023 15:41
 • Vojsko.net
 • 12.01.2023 15:41

Krásný nový rok | Happy New Year

 • 31.12.2022 19:34
 • On War | On Peace
 • 31.12.2022 19:34

M-46 vs. G5: Dělostřelecké souboje na jihu Afriky

Duel: M-46 vs. G5: Dělostřelecké souboje na jihu Afriky\n\nM-46\nTrvající význam dělostřelectva jednoznačně dokazují i nynější válečné konflikty, a proto pokračují snahy o prodlužování dostřelu. Mezi jakési etalony tohoto náročného oboru se řadí jihoafrická 155mm houfnice G5, která byla kdysi vytvořena jako efektivní odpověď na sovětský polní kanon M-46 kalibru 130 mm.\nNa jihu černého kontinentu téměř čtvrt století probíhala řada konfliktů, jejichž intenzita sahala od malých přestřelek po regulérní bitvy tanků a dělostřelectva. Na jedné straně zpravidla stály síly Jihoafrické republiky a jejích spojenců, proti nimž bojovaly armády a nestátní organizace, jež se většinou těšily podpoře východního bloku. Jihoafričané se díky tomu zapletli i do války v Angole, kde jejich stárnoucí dělostřelectvo muselo vzdorovat mj. výkonným kanonům M-46 kubánských expedičních vojsk. Jihoafrický průmysl se proto pustil do konstrukce nového děla s delším dostřelem a dosáhl opravdu spektakulárního úspěchu, neboť výsledná houfnice G5 se ve svém oboru zařadila na absolutní světovou špičku.

 • 29.12.2022 11:29
 • Vojsko.net
 • 29.12.2022 11:29

Portugalsko: Stále respektovaná bývalá velmoc

Portugalsko: Stále respektovaná bývalá velmoc\n\nForças Armadas\nPortugalsko se v posledních měsících často používá jako příklad státu, který vynikajícím způsobem zvládl očkovací kampaň. V jejím vedení totiž stanul admirál námořnictva, jež se v Portugalsku těší velkému respektu, s čímž ovšem poněkud kontrastuje fakt, že země částečně zaostává v modernizaci ozbrojených sil.\nZ hlediska rozlohy, počtu obyvatel i životní úrovně se Portugalsko dost podobá Česku, ovšem významný rozdíl spočívá v tom, že Portugalci tradičně chovají podstatně větší důvěru ke státu a jeho institucím. Možná se v tom stále odráží minulost bývalého koloniálního impéria, jemuž vládl benevolentní a skromný diktátor António de Oliveira Salazar. Navzdory kontroverznímu odkazu své éry je často pokládán za největšího Portugalce všech dob, což v roce 2007 ukázala i celonárodní anketa. Mezi hlavní charakteristiky jeho vlády patřil boj za udržení kolonií, jenž sice dle očekávání neuspěl, je ovšem velice příznačné, že Lisabon s většinou bývalých kolonií nadále těsně spolupracuje, což se projevilo mj. tím, že do některých poslal mírové síly, jejichž výkony se dočkaly pozitivních hodnocení. Mírové operace v Angole a Guinei-Bissau pak byly dokonce porovnávány s operacemi globálních mocností, což naznačuje, že se malá, ale vysoce efektivní portugalská armáda těší značnému respektu.

 • 26.12.2022 11:40
 • Vojsko.net
 • 26.12.2022 11:40

Knoller C.II: Letoun, který měl zůstat na zemi

Knoller C.II: Letoun, který měl zůstat na zemi\nTechnická úroveň letecké techniky Rakouska-Uherska bývá někdy terčem posměšků. To je sice velmi zjednodušující a občas i přímo nespravedlivé, avšak u víceúčelového letadla Knoller C.II to plně odpovídá realitě. Tento stroj se totiž vůbec nepovedl a zakončil svou službu jako pozemní pomůcka pro mechaniky.\n\nKnoller C.II v Národním technickém muzeu v Praze\nKategorie stíhacích, bombardovacích či průzkumných letounů, jak je známe dnes, v počátcích existence vojenského letectva neexistovaly. Naprostá většina letounů byla univerzální a jejich předpokládaným hlavním posláním byl průzkum, ale dokázaly také omezeně napadat pozemní cíle, popř. se příležitostně utkat ve vzdušném souboji s letounem nepřítele. Typickou ukázkou takového univerzálního letounu měl být rakousko-uherský Knoller C.II, avšak naneštěstí záhy vyšlo najevo, že v tomto letounu jsou obsaženy elementární konstrukční chyby, které ho dělají nebezpečným spíše pro vlastní osádku než pro nepřítele.

 • 15.12.2022 13:06
 • Vojsko.net
 • 15.12.2022 13:06

Fletcher vs. Akizuki: Noční bitvy torpédoborců

Duel: Fletcher vs. Akizuki: Noční bitvy torpédoborců\n\nUSS Fletcher (DD-445) v roce 1942\nV době propuknutí bojů v Tichomoří disponovali Američané a Japonci velkými flotilami torpédoborců, ovšem každá ze zemí vnímala jejich roli jinak. Na počátku se těšili zřejmé výhodě Japonci, jejichž lodě vyhrály několik střetnutí u Šalamounových ostrovů, ale pak se převaha postupně dostala na stranu US Navy.\nNení vzácný názor, že Japonsko disponovalo v letech 1941 a 1942 asi nejlepšími torpédoborci na světě. Rychlé a dobře vyzbrojené lodě s dlouhým dosahem měly zajišťovat hlavně oslabení hladinových sil Američanů, jejichž námořnictvo nejdříve pojímalo torpédoborce zejména jako obranné a průzkumné nástroje. Ve prospěch Japonců hrály i výtečně vycvičené posádky, které dobře zvládaly noční boje, kdežto „esem“ na straně Američanů byly radiolokátory. Jak se tedy torpédoborce obou mocností osvědčily ve velkých bitvách?

 • 14.12.2022 12:51
 • Vojsko.net
 • 14.12.2022 12:51

Fliegerfaust (Luftfaust)

Fliegerfaust (Luftfaust)\n\nFliegerfaust (replika)\nCo je Fliegerfaust? Jak název napovídá, jde obdobu Panzerfaustu, ale tentokrát proti letadlům. V tobě jeho vzniku už spojenecké letectvo dominovalo a tak se hledala levná zbraň proti nim. Celé to ukazuje zoufalost Němců na konci války, kteří takto chtěli posílit obranu proti nízkoletícím letounům likvidujícím německou pozemní techniku a snižujícím mobilitu jednotek, protože kolikrát raději probíhal přesun pouze v noci. Divize měla mít ve výzbroji 600 kusů těchto zbraní.

 • 11.12.2022 12:00
 • Vojsko.net
 • 11.12.2022 12:00

Heckler & Koch MP7: Kompaktní, ale výkonná specialita

Heckler & Koch MP7: Kompaktní, ale výkonná specialita\n\nMezi odborníky si získala respekt jako výborná vojenská a policejní zbraň, zatímco širší veřejnost ji pravděpodobně zná z akčních filmů, dobrodružných románů a počítačových her. Německá MP7 je opravdu zvláštní zbraní, neboť vypadá jako malý samopal, ale její speciální střelivo má mimořádný průbojný účinek.\nMohlo by se zdát, že kategorie ručních palných zbraní jsou již jednoznačně definované a že se není nutno přít o to, co je to pistole, puška, karabina nebo samopal. Ale existuje jedna skupina s pořád ne úplně jednoznačnou pozicí a také bez českého pojmu. Zbraně označované zkratkou PDW (Personal Defense Weapon) spojují charakteristiky několika kategorií a zpravidla slouží pro zvláštní a elitní jednotky armády a policie. Evoluci a rysy těchto zbraní můžeme ilustrovat na jednom z nejúspěšnějších typů Heckler & Koch MP7.

 • 08.11.2022 13:30
 • Vojsko.net
 • 08.11.2022 13:30

Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov\n\nPo několikaleté rekonstrukci bylo na státní svátek 28. října znovuotevřeno Armádní muzeum Žižkov Nově by měla být výstavní plocha snad trojnásobná oproti minulosti. Moje včerejší návštěva byla moje první, takže nemám srovnání, ale muzeum mi svojí moderností připomnělo naši dřívější návštěvu Militärhistorisches Museum der Bundeswehr v Drážďanech. Tam mají ale přece jen větší prostory a troufnuli si i na větší architektonický zásah do budovy. Spojnicí je to, že obě jsou stavěné spíše na zážitek návštěvníka a svým osvětlením apod nepřejí příliš focení exponátů.

 • 30.10.2022 10:45
 • Vojsko.net
 • 30.10.2022 10:45

Ordnance BL 12-pounder 7 cwt

Ordnance BL 12-pounder 7 cwt\n\nOrdnance BL 12-pounder 7 cwt je britské polní dělo zavedené do výzbroje britského impéria zavedené v roce 1885. Původně bylo určené i pro jízdní dělostřelectvo, ale ukázalo se pro jízdu příliš těžké. Vozík byl příliš komplikovaný a náchylný k poruchám, což se ukázalo při manévrech v roce 1891. Ve službě vydrželo do roku 1895. Šrapnelová střela vážila 5,7 kg (12,5 libry). Maximální dostřel činil 4 600 m.

 • 22.10.2022 09:28
 • Vojsko.net
 • 22.10.2022 09:28

Krásný nový rok | Happy New Year

 • 31.12.2021 18:45
 • On War | On Peace
 • 31.12.2021 18:45
Stránka 1 z 3