Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty

BVP-M má samostatný elektro-optický pozorovací senzor velitele; / MOSR

Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP). Konkrétně šlo o 11 průzkumných vozidel ve verzi BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR) a deset vozidel BVP-M (Bojové Vozidlo Pechoty - Modernizované).

BVP-1 a BVP- 2 se nacházejí ve výzbroji všech pěti mechanizovaných praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1. Podle londýnského think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies (IISS) slovenská armáda má papírově ve výzbroji 148 BVP-1 a 91 BVP-2. Počet aktivních (bojeschopných) vozidel není znám.

 

Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro ‒ konkrétně jde o modernizaci 18 (z 58 BPzV Svatava ve výzbroji slovenské armády) vozidel na verzi BPsVI a 17 vozidel na verzi BVP-M. Podle tiskové zprávy MOSR již část modernizovaných BVP slouží k výcviku slovenských vojáků.

 

Vozidlo BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) se vyrábělo na Slovensku v letech 1988 až 1990. Svatava se vizuálně podobá BVP-1, ale je vybaveno průzkumnými systémy československé výroby. Celkově vzniklo 200 BPzV Svatava, z toho 16 vozidel bylo dodáno do Polska.

 

Modernizovaná vozidla BPsVI získá průzkumný prapor ISTAR 2. prešovské mechanizované brigády, BVP-M pak 21. mechanizovaný prapor stejné brigády.
 

Vozidla BPzVI v praporu ISTAR zůstanou do příchodu moderních průzkumných vozidel 4×4 a poté budou přesunuty k mechanizovaným jednotkám. Podle článku Vladimíra Bednáre na Armádních novinách jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty ‒ deset BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP. Počet vozidel BPsVI a BVP-M tak stačí na přezbrojení jednoho mechanizovaného praporu.
 

Podle ruského blogu BMPD, který se odvolává na slovenské zdroje, po příchodu vozidel 4×4 sady průzkumných systémů BPsVI se přesunou na nová kolová obrněná vozidla AMV 8×8 a BPsVI se přemění na klasická BMP-M.

 

„Od samého začátku deklarujeme potřebu modernizace našich ozbrojených sil a toto je jeden z kroků, kterým tento náš závazek reálně plníme. Životnost bojových vozidel pěchoty jsme jejich modernizací prodloužili minimálně o dalších 20 roků, přičemž nová vozidla tohoto typu by nás stála několikanásobně více, než řešení, které jsme zvolil,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.

 

Slavnostní převzetí BVP-M a BPsVI

 

Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro.

 

Vozidla BPsVI a BVP-M jsou výsledkem vývojem firem EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), Konštrukta Defence (součást DMD Group) a MSM Group. Samotná přestavba proběhla v podniku ZTS Martin patřící pod MSM Group.

 

Středobodem modernizace obou verzí je instalace slovenského bezosádkového bojového modulu TURRA 30. Věž je standardně osazena automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Pro kanón 30 mm je k dispozici 330 nábojů, pro kulomet ráže 7,62 mm 600 kusů nábojů.

 

BPsVI  / MOSR

 

V případě přání zákazníka je možné do bojového modulu TURRA 30 instalovat americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

 

Stejný bojový modul obdrží i 81 nových kolových bojových vozidel pěchoty AMV 8×8, které slovenská armáda postupně obdrží v letech 2018 až 2024.

 

Původní pohonná jednotka UTD-20 (220 kW) byla v případě BPsVI/BVP-M zachována, ale vozidlo prošlo kompletní vnitřní ergonomickou přestavbou ‒ modernizován a „zlidštěn“ byl pracovní prostor posádky i výsadku.

 

Průzkumné verze BPsVI získala mimo jiné pozemní radiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahem 30 km, který na tuto vzdálenost dokáže odhalit (samozřejmě v podmínkách přímé viditelnosti) jedoucí vozidlo nebo na vzdálenost 12 km pohybujícího se člověka. Krome dalších systémů, jako detektoru laserového ozáření nebo detekce min, posádka BPsVI může vypouštět mini drony Micro Falcon s výdrží ve vzduchu až tři hodiny.

 

BPsVI  / MOSR

 

BVP-M neni sice vybaveno radiolokátorem, má ale kruhové elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro velitele. Výrobce ani typ čidla není znám, ale jde pravděpodobně o výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Obě vozidla rovněž získala komunikační systémy značky Harris nebo meteostanici a navigační zařízení Kestrel-5500.

 

Bojová hmotnost  BPsVI a BVP-M se zvýšila na zhruba 15,3 t (původní BPzV mělo hmotnost 13,8 t), takže pro zachování plavbyschopnosti jsou stroje vybaveny přídavnými bočními nafukovacími plováky.

 

Další osud vozidel BVP-1 a BV-2 slovenské armády není znám. Jisté však je, že slovenská armáda nové BVP kupovat nebude, takže je velmi pravděpodobná další modernizace BVP-1 a BVP-2 za použití bezosádkových věží TURRA 30.  

Zdroj: BMPDMOSR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste

Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Flader
  21:53 29.06.2018

  UAZ-y sa menili a meniť aj ďalej budú. Zrejme náhrada zase budú len LR. Je možné, že to bude ten nástupca defíku, ale môže to byť aj Discovery. Ten je taktiež už zavedený.

  UAZ-y sa menili a meniť aj ďalej budú. Zrejme náhrada zase budú len LR. Je možné, že to bude ten nástupca defíku, ale môže to byť aj Discovery. Ten je taktiež už zavedený.

 • mikojan29
  21:12 29.06.2018

  Opravujem UAZ 469. :-)

  Opravujem UAZ 469. :-)

 • mikojan29
  21:11 29.06.2018

  Hajo UAZ 465 by sa mal meniť za adekvátnu náhradu akou je on sám. Keď sa ešte vyrábal LR Defender, tak to bol on. BOV/ 4x4 je už úplne iná liga. Inak UAZ 465, ak na ňom vieš ...Zobrazit celý příspěvek

  Hajo

  UAZ 465 by sa mal meniť za adekvátnu náhradu akou je on sám. Keď sa ešte vyrábal LR Defender, tak to bol on. BOV/ 4x4 je už úplne iná liga.
  Inak UAZ 465, ak na ňom vieš jazdiť, je celkom dobré auto v teréne, čudoval by si sa, čo dokáže, aj napr. v piesku (u nás Záhorie).

  Ak by sa časom obstarávali nové BVP, tak určite by mali byť osadené novým perspektívnym kanónom 40 mm s programovateľnou muníciou. Som toho názoru, že radšej menej, ale kvalitnej techniky.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  17:04 29.06.2018

  Nesher: Samozrejme beriem vašu argumentáciu v prípade licencie. Muselo by sa to ekonomicky oplatiť. Trocha odbočím od témy, dnes som videl presun niekoľkých vojenských vozidiel a ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Samozrejme beriem vašu argumentáciu v prípade licencie. Muselo by sa to ekonomicky oplatiť.
  Trocha odbočím od témy, dnes som videl presun niekoľkých vojenských vozidiel a medzi nimi UAZ 452. No najvyšší čas dokončiť výber nových BOV 4 x 4 pre OSSR.Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  16:23 29.06.2018

  @tryskac Pokud by AČR měla odpovídat velikosti našeho státu a být porovnatelná s dalšími armádami NATO, musela by mít cca 35 000+ vojáků, tedy o 50% více než ...Zobrazit celý příspěvek

  @tryskac

  Pokud by AČR měla odpovídat velikosti našeho státu a být porovnatelná s dalšími armádami NATO, musela by mít cca 35 000+ vojáků, tedy o 50% více než dnes.

  http://www.palba.cz/viewtopic.... Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:08 29.06.2018

  Rase Ta licence je nesmysl, to by nikdo nezaplatil, vývoj nového kanónu je také spíše méně pravděpodobný, náklady velké, možnost exportu relativně malé. A domácí potřeba to ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Ta licence je nesmysl, to by nikdo nezaplatil, vývoj nového kanónu je také spíše méně pravděpodobný, náklady velké, možnost exportu relativně malé. A domácí potřeba to rozhodně nepokryje.

  Tryskáč
  I těch 30 000 je na počet obyvatel stále relativně málo, cca 0,29%, to i těch vašich (byť nenaplněných) 18 000 je více, cca 0,33%. Takže o militarizaci bych nemluvil.Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  15:48 29.06.2018

  Rase:
  Mě napadl jen rozdíl je v rozměrech a tlak v hlavni po výstřelu.

  Právě proto se ptám co ještě jiného.

  Rase:
  Mě napadl jen rozdíl je v rozměrech a tlak v hlavni po výstřelu.

  Právě proto se ptám co ještě jiného.

 • tryskac
  15:42 29.06.2018

  to Jara: vyrobu ste nemali presuvat, aspon by ste mali armadu nezamestnanych, ako tomu bolo na SK po pade komunizmu a strate odbytu...No a mozno keby ste nevyhnali Nemcov po ...Zobrazit celý příspěvek

  to Jara: vyrobu ste nemali presuvat, aspon by ste mali armadu nezamestnanych, ako tomu bolo na SK po pade komunizmu a strate odbytu...No a mozno keby ste nevyhnali Nemcov po WW2...kdyby jsou chyby.
  Ale ano, vacsinou su diskusne prispevky k veci, zaujimave ako sa CR militarizuje, po novom ma mat armada nie 24000, ale 30000 vojakov, to uz je celkom dost na dnesnu dobu. OSSR nevedia momentalne naplnit ani tabulkove pocty, namiesto 18000 sluzi tusim 12500 (pisem z hlavy, ospravedlnte mozne male nepresnosti). V dnesnej dobe na Slovensku to remeslo uz zjavne nie je zaujimave...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:38 29.06.2018

  PavolR: Pořád je ale lepší, než pořídit BVP jen ve verzi OT (APC). Velká výhoda té věže je, že OSSR ji bude mít prakticky na všem. U AČR by měla být prioritou co nejlepší a dost ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  Pořád je ale lepší, než pořídit BVP jen ve verzi OT (APC). Velká výhoda té věže je, že OSSR ji bude mít prakticky na všem.
  U AČR by měla být prioritou co nejlepší a dost velká věž (ideálně Lance), napěchovaná elektronikou. Samotný podvozek je už jedno - osobně mám rád Pumu / KF-31, ale i CV90 jde). U OSSR je věž jasná, tak ať je dost velký a bytelný alespoň ten podvozek

  Deutschmann:
  pravděpodobněji vidím, že si Slováci zkonstruují nový kanón NATO ráže, případně pořídí licenci. Oboje je ale risk a nejistá investice. Upravovat stávající kanón nemá smysl a myslím že by to ani nefungovalo (není to jen o samotném průměru hlavně)Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:11 29.06.2018

  Hajo S tou licencí je to nesmysl, pokud bude SR v dohledné době kupovat nové BVP, tak jich nebude více jako 100, kupovat licenci, vybudovat linku, vyrobit jich sto a pak tu a tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Hajo
  S tou licencí je to nesmysl, pokud bude SR v dohledné době kupovat nové BVP, tak jich nebude více jako 100, kupovat licenci, vybudovat linku, vyrobit jich sto a pak tu a tam pár dalších (podle opotřebení) je ekonomická sebevražda. Náklady na jednotku by byly astronomické, pro takto malé série je výrazně lepší koupit to rovnou od výrobce.Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  15:10 29.06.2018

  Pánové, mám dotaz.
  Jaký velký je problém předělat 2A42 z ráže 30*165 na 30*173?
  Rozdíl délky je jen 6 mm.

  Pánové, mám dotaz.
  Jaký velký je problém předělat 2A42 z ráže 30*165 na 30*173?
  Rozdíl délky je jen 6 mm.

 • Flader
  14:58 29.06.2018

  Hajo, aj na BVP-M sa podľa toho "plánu 2030" plánuje prechod na iné PTRS a keďže už sú na Turre integrované strely Spike tak zrejme na ne. Teraz sa asi len využijú skladové zásoby ...Zobrazit celý příspěvek

  Hajo, aj na BVP-M sa podľa toho "plánu 2030" plánuje prechod na iné PTRS a keďže už sú na Turre integrované strely Spike tak zrejme na ne. Teraz sa asi len využijú skladové zásoby Konkurzov.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  14:54 29.06.2018

  Rase: Súhlasím, Ascod by bolo dobré riešenie pre ťažšie BVP, pre prvosledové jednotky s kanónom 35 - 40 mm a integrovanými PTRS Spike, alebo podobnými. K Turre: nie je predsa ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Súhlasím, Ascod by bolo dobré riešenie pre ťažšie BVP, pre prvosledové jednotky s kanónom 35 - 40 mm a integrovanými PTRS Spike, alebo podobnými. K Turre: nie je predsa napísané že sa nepodarí navrhnúť aj verziu pre 35 - 40mm kanón. Platforma, teda základ existuje a nepochybujem, že konštruktér by to zvládol, musí však existovať požiadavka na takýto vývoj, napr. objednávka na ťažké BVP typu Ascod a pod. Samozrejme zakúpenie vhodnej licencie na výrobu kanónu v štandarde Nato. Na naších Svatavách sú osadené PTRS Konkurs, viac by sa hodili Spike....Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:44 29.06.2018

  PavolIR
  Myslím že u nás umíme max ráži 20 mm..... no jo no, jsme k vám tu výrobu hlavní neměli ze Škodovky přesouvat ;)

  PavolIR
  Myslím že u nás umíme max ráži 20 mm..... no jo no, jsme k vám tu výrobu hlavní neměli ze Škodovky přesouvat ;)

 • PavolR
  14:30 29.06.2018

  Hajo: AČR má momentálne zázemie ako pre Mk.44, tak i pre 2A42, pričom ani jeden z týchto kanónov sa v Čechách nevyrába. Existuje však český kanón CZ30 (nejaká modifikácia 2A42), ...Zobrazit celý příspěvek

  Hajo:
  AČR má momentálne zázemie ako pre Mk.44, tak i pre 2A42, pričom ani jeden z týchto kanónov sa v Čechách nevyrába. Existuje však český kanón CZ30 (nejaká modifikácia 2A42), ktorý je možné tiež dať do Turra-30. ;-)

  Rase: Dali by sme Turra-30 aj na Pumu. :-DSkrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:28 29.06.2018

  Rase Také bych pro nová bvp u nás raději vyšší ráži než 30 mm, hrozně mě například prekvapil rozdíl v celkové mohutnost kanónů 30mm a35 mm, na vedle sebe stojících vozidlech Cv90 ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Také bych pro nová bvp u nás raději vyšší ráži než 30 mm, hrozně mě například prekvapil rozdíl v celkové mohutnost kanónů 30mm a35 mm, na vedle sebe stojících vozidlech Cv90 norských a nizozemských pozemních sil.

  V kontrastu s tím a současným trendem vyších ráží působí Turra30 jako špatný vtip nemluvě o tom že NATácký 30 mm je podstatně vykonější než 2A42 , 2a42 navíc nemůže střílet programovatelnou munici, dále KBVP budou vyzbrojena stejně a to všechno znamená že v příštích dvaceti letech bude palebná síla slovenských mech praporů mnohem slabší než bude v NATO obvyklé, v pidstatě ta palebná síla bude stejná jako teď.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:21 29.06.2018

  Rase, ono zrovna na ASCODe by dizajnovo tá Turra vyzerala celkom dobre :D

  Rase, ono zrovna na ASCODe by dizajnovo tá Turra vyzerala celkom dobre :D

 • Rase
  14:12 29.06.2018

  mě by přišlo pro OSSR vlastně docela zajímavé, pokud by pořídili třeba ASCOD 42 a osadili ho věží Turra-30. Její hlavní výhodu vidím v tom, že nezasahuje do interiéru vozidla a tak ...Zobrazit celý příspěvek

  mě by přišlo pro OSSR vlastně docela zajímavé, pokud by pořídili třeba ASCOD 42 a osadili ho věží Turra-30. Její hlavní výhodu vidím v tom, že nezasahuje do interiéru vozidla a tak by počet výsadku zůstal na nadprůměru. V podstatě by mohly dlouho sloužit souběžně s oněmi modernizovanými BVP. Místo tanků by pak v pohodě stačila vozidla palebné podpory na stejném podvozku.
  schválně píšu pro OSSR, jelikož pro AČR se mi víc líbí trochu jiný koncept: Rozměrově měnší BVP, s kanónem větší ráže a menším výsadkem. Uvídíme co MO nakonec pořídí, ale myslím že moje představa to nebude :-D
  OSSR taky očividně chce velké 4x4, pro AČR bych radši viděl střední vozidlo atd. Těžká pancéřovaná kolová houfnice pro OSSR a lehčí pro AČR atd. přijde mi zajímavé, jak se každá armáda ubírá trochu jiným směrem.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  13:51 29.06.2018

  Pozrel som si video z "Bahen 2018" a videl som tam jazdiť BVP AČR, tak oproti našej Svatave resp. BMP-M je to fakt historický kúsok. Presne taký v akom som mal možnosť jazdiť ešte ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozrel som si video z "Bahen 2018" a videl som tam jazdiť BVP AČR, tak oproti našej Svatave resp. BMP-M je to fakt historický kúsok. Presne taký v akom som mal možnosť jazdiť ešte na ZVS. Jazdili sme v podhorskom teréne a v priestore výsadku by som bez nasadenej prilby skončil z rozbitou hlavou :). Úrčite to nebolo pohodlné a komfortné, ale BVP má nesporne výhodu prejazdnosti takýmto terénom. A k Turre 30 - máte takú istú príležitosť na vývoj vlastnej veže, tak dajte podnet na jej realizáciu. Turra má modifikovateľnú výzbroj buď kanón 2A42/ Bushmaster II. Záujemca sa môže slobodne rozhodnúť. Predpokladám že pre naše potreby bolo výhodnejšie využiť licenciu na 2A42, s výrobou ktorého máme skúsenosti, zázemie, servis.....Každá modernizácia armády je predovšetkým otázkou financií. Na moderné pásové vozidlo (puma, ascod a pod.) nie sú asi vyčlenené fin. prostriedky. Rieši sa veľa nákupov novej techniky, tak to berme ako dočasné riešenie. Jedno naše príslovie hovorí: Prikrývaj sa iba takou perinou na akú máš......Dodám k tomu: momentálne....Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:57 29.06.2018

  Rase Viem o tom, len mi už pretiekol pohár trpezlivosti s nickom Jura99, lebo podľa neho je všetko, čo sa má nejakú spojitosť zo SR podpriemerné, keď nie zlé. Vaše komenty si ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Viem o tom, len mi už pretiekol pohár trpezlivosti s nickom Jura99, lebo podľa neho je všetko, čo sa má nejakú spojitosť zo SR podpriemerné, keď nie zlé.
  Vaše komenty si vysoko vážim, lebo majú hlavu a pätu a očividne máte o problematike dosť naštudované.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 11