Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty

BVP-M má samostatný elektro-optický pozorovací senzor velitele; / MOSR

Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP). Konkrétně šlo o 11 průzkumných vozidel ve verzi BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR) a deset vozidel BVP-M (Bojové Vozidlo Pechoty - Modernizované).

BVP-1 a BVP- 2 se nacházejí ve výzbroji všech pěti mechanizovaných praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1. Podle londýnského think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies (IISS) slovenská armáda má papírově ve výzbroji 148 BVP-1 a 91 BVP-2. Počet aktivních (bojeschopných) vozidel není znám.

 

Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro ‒ konkrétně jde o modernizaci 18 (z 58 BPzV Svatava ve výzbroji slovenské armády) vozidel na verzi BPsVI a 17 vozidel na verzi BVP-M. Podle tiskové zprávy MOSR již část modernizovaných BVP slouží k výcviku slovenských vojáků.

 

Vozidlo BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) se vyrábělo na Slovensku v letech 1988 až 1990. Svatava se vizuálně podobá BVP-1, ale je vybaveno průzkumnými systémy československé výroby. Celkově vzniklo 200 BPzV Svatava, z toho 16 vozidel bylo dodáno do Polska.

 

Modernizovaná vozidla BPsVI získá průzkumný prapor ISTAR 2. prešovské mechanizované brigády, BVP-M pak 21. mechanizovaný prapor stejné brigády.
 

Vozidla BPzVI v praporu ISTAR zůstanou do příchodu moderních průzkumných vozidel 4×4 a poté budou přesunuty k mechanizovaným jednotkám. Podle článku Vladimíra Bednáre na Armádních novinách jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty ‒ deset BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP. Počet vozidel BPsVI a BVP-M tak stačí na přezbrojení jednoho mechanizovaného praporu.
 

Podle ruského blogu BMPD, který se odvolává na slovenské zdroje, po příchodu vozidel 4×4 sady průzkumných systémů BPsVI se přesunou na nová kolová obrněná vozidla AMV 8×8 a BPsVI se přemění na klasická BMP-M.

 

„Od samého začátku deklarujeme potřebu modernizace našich ozbrojených sil a toto je jeden z kroků, kterým tento náš závazek reálně plníme. Životnost bojových vozidel pěchoty jsme jejich modernizací prodloužili minimálně o dalších 20 roků, přičemž nová vozidla tohoto typu by nás stála několikanásobně více, než řešení, které jsme zvolil,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.

 

Slavnostní převzetí BVP-M a BPsVI

 

Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro.

 

Vozidla BPsVI a BVP-M jsou výsledkem vývojem firem EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), Konštrukta Defence (součást DMD Group) a MSM Group. Samotná přestavba proběhla v podniku ZTS Martin patřící pod MSM Group.

 

Středobodem modernizace obou verzí je instalace slovenského bezosádkového bojového modulu TURRA 30. Věž je standardně osazena automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Pro kanón 30 mm je k dispozici 330 nábojů, pro kulomet ráže 7,62 mm 600 kusů nábojů.

 

BPsVI  / MOSR

 

V případě přání zákazníka je možné do bojového modulu TURRA 30 instalovat americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

 

Stejný bojový modul obdrží i 81 nových kolových bojových vozidel pěchoty AMV 8×8, které slovenská armáda postupně obdrží v letech 2018 až 2024.

 

Původní pohonná jednotka UTD-20 (220 kW) byla v případě BPsVI/BVP-M zachována, ale vozidlo prošlo kompletní vnitřní ergonomickou přestavbou ‒ modernizován a „zlidštěn“ byl pracovní prostor posádky i výsadku.

 

Průzkumné verze BPsVI získala mimo jiné pozemní radiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahem 30 km, který na tuto vzdálenost dokáže odhalit (samozřejmě v podmínkách přímé viditelnosti) jedoucí vozidlo nebo na vzdálenost 12 km pohybujícího se člověka. Krome dalších systémů, jako detektoru laserového ozáření nebo detekce min, posádka BPsVI může vypouštět mini drony Micro Falcon s výdrží ve vzduchu až tři hodiny.

 

BPsVI  / MOSR

 

BVP-M neni sice vybaveno radiolokátorem, má ale kruhové elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro velitele. Výrobce ani typ čidla není znám, ale jde pravděpodobně o výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Obě vozidla rovněž získala komunikační systémy značky Harris nebo meteostanici a navigační zařízení Kestrel-5500.

 

Bojová hmotnost  BPsVI a BVP-M se zvýšila na zhruba 15,3 t (původní BPzV mělo hmotnost 13,8 t), takže pro zachování plavbyschopnosti jsou stroje vybaveny přídavnými bočními nafukovacími plováky.

 

Další osud vozidel BVP-1 a BV-2 slovenské armády není znám. Jisté však je, že slovenská armáda nové BVP kupovat nebude, takže je velmi pravděpodobná další modernizace BVP-1 a BVP-2 za použití bezosádkových věží TURRA 30.  

Zdroj: BMPDMOSR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste

Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  11:24 29.06.2018

  mikojan29: co mají říkat takoví Poláci, kteří drandí úplně stará BMP-1. Chtějí je taky modernizovat, tak jsem zvědavý co z nich chtějí ukuchtit. Ohoblované jsou už nemálo... a ...Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29:
  co mají říkat takoví Poláci, kteří drandí úplně stará BMP-1. Chtějí je taky modernizovat, tak jsem zvědavý co z nich chtějí ukuchtit. Ohoblované jsou už nemálo... a Borsuk taky v nedohlednuSkrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:04 29.06.2018

  Jura99 V našej armáde treba obmeniť všetku techniku. Žiaľ nečinnosť a nezáujem politikov za ostatných 25 rokov vyústila až do tohto stavu, keď je skoro všetka hlavná bojová ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  V našej armáde treba obmeniť všetku techniku. Žiaľ nečinnosť a nezáujem politikov za ostatných 25 rokov vyústila až do tohto stavu, keď je skoro všetka hlavná bojová technika tesne pred koncom alebo po životnosti. Tiež nie som nadšený, že sa modernizujú stroje, ktoré by už mali patriť len do NZ, ak nie do múzea a nie ako hlavný bojový prostriedok. Lenže financií nie je nazvyš, robia sa veľké aj keď niekedy "zvláštne" akvizície novej techniky a týmto sa na určitý čas zaplátala diera, aby bolo aspoň na niečom modernejšom cvičiť. Dúfam, že časom sa budú obstarávať nové BVP, ale zatiaľ nám to musí stačiť.
  Ak je BVP vizitkou armády, ako píšete, tak tá Vaša na tom nie je bohvieako lepšie, nákup sa síce chystá, ale to je ešte len na úplnom začiatku a koniec je zatiaľ v nedohľadne. SR doteraz spalo, ale snaží sa v poslednom období aspoň trochu dobehnúť rozbehnutý vlak, tak sa prosím nenavážajte do všetkého, čo ma aspoň trochu spojitosť so slovom "slovenský".Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  09:06 29.06.2018

  Mik nedeklaroval ze budú slúžiť v prvej línii 20 rokov.Budú postupne nahradzovane zatial 8x8 a po roku cca2023 novými bvp na ktorych spolupracujeme spolu s Talianskom.Konstrukta ...Zobrazit celý příspěvek

  Mik nedeklaroval ze budú slúžiť v prvej línii 20 rokov.Budú postupne nahradzovane zatial 8x8 a po roku cca2023 novými bvp na ktorych spolupracujeme spolu s Talianskom.Konstrukta pracuje na novej veži.Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  09:06 29.06.2018

  Mik nedeklaroval ze budú slúžiť v prvej línii 20 rokov.Budú postupne nahradzovane zatial 8x8 a po roku cca2023 novými bvp na ktorych spolupracujeme spolu s Talianskom.Konstrukta ...Zobrazit celý příspěvek

  Mik nedeklaroval ze budú slúžiť v prvej línii 20 rokov.Budú postupne nahradzovane zatial 8x8 a po roku cca2023 novými bvp na ktorych spolupracujeme spolu s Talianskom.Konstrukta pracuje na novej veži.Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  09:06 29.06.2018

  Mik nedeklaroval ze budú slúžiť v prvej línii 20 rokov.Budú postupne nahradzovane zatial 8x8 a po roku cca2023 novými bvp na ktorych spolupracujeme spolu s Talianskom.Konstrukta ...Zobrazit celý příspěvek

  Mik nedeklaroval ze budú slúžiť v prvej línii 20 rokov.Budú postupne nahradzovane zatial 8x8 a po roku cca2023 novými bvp na ktorych spolupracujeme spolu s Talianskom.Konstrukta pracuje na novej veži.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:37 29.06.2018

  tryskáč: hledáte pozitiva na něčem, kde nejsou. BMP je koncepce 50let stará a OSSR se bůhvíproč rozhodly ji provozovat ještě dalších 20let. U Pragy V3S se to dá se zavřením obou ...Zobrazit celý příspěvek

  tryskáč: hledáte pozitiva na něčem, kde nejsou. BMP je koncepce 50let stará a OSSR se bůhvíproč rozhodly ji provozovat ještě dalších 20let. U Pragy V3S se to dá se zavřením obou očí pochopit, ale u prvosledového vozidla, které má být hlavním typem pozemní bojové techniky celé armády? BVP je vizitkou armády, skrze něj lze hodnotit, jak na tom armáda je. BMP nemá výhodu vůbec žádnou, ani tu jízdu terénem. Vypadá hrozně, jako na přehlídce historických vozidel. Je to piksla, do které se voják ani nevejde a než dojede na bojiště, je jízdou umlácen víc než činností nepřítele. Když porovnám cenu modernizace a cenu nového či lehce jetého moderního vozidla, jímá mě hrůza z tak hloupého rozhodnutí BMP modernizovat.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:31 28.06.2018

  pozor, ja nespochybnujem zastaralost BVP. Ale prave na stredoeuropskom bojisku moze mat manever z necakaneho smeru isty uspech. Neviem to akej miery ovplyvnuje skryte manevre ...Zobrazit celý příspěvek

  pozor, ja nespochybnujem zastaralost BVP. Ale prave na stredoeuropskom bojisku moze mat manever z necakaneho smeru isty uspech. Neviem to akej miery ovplyvnuje skryte manevre moznost prieskumu dronmi a pod....
  V tom videu sa najzdilo na zahorii pri malackach - SR a to je stredoeuropsky teren. A myslim ze ide o to ..nie ako rychlo prejdes, ale ci to prejdes...Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:26 28.06.2018

  Skákání,houpání, motor co dává výkon stylem všechno nebo nic, převodovka která při každém přeřazení vydá obrovskou ránu a silný otřes projede celým bvp, skoro to vypada jako ný do ...Zobrazit celý příspěvek

  Skákání,houpání, motor co dává výkon stylem všechno nebo nic, převodovka která při každém přeřazení vydá obrovskou ránu a silný otřes projede celým bvp, skoro to vypada jako ný do toho keplu nikdo obrovskou silou kopnul..... ne já opravdu netoužím se “povozit” navíc při mých dvou metrech celou dobu v bobiku.... omlácený a poblitý:))Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:16 28.06.2018

  Jejda, tak snad nikdo nezpochybňuje průjezdnost terénem u BMP, ne? Koneckonců to pěkně popsal MALI v komentáři k testům, které se loni dělaly u nás – BMP prostě dokázalo testovací ...Zobrazit celý příspěvek

  Jejda, tak snad nikdo nezpochybňuje průjezdnost terénem u BMP, ne? Koneckonců to pěkně popsal MALI v komentáři k testům, které se loni dělaly u nás – BMP prostě dokázalo testovací polygon projet velmi rychle, byť stylem chvíli po pásech, chvíli ve vzduchu :-) Jedno nejmenované, ale každý si domyslí, dokázalo téměř to samé, jen vynechalo tu vzdušnou akrobacii ;-) A zbylá to tak nějak projela víceméně nastejno, o poznání pomaleji. Co byste také čekal, když BMP váží 14 t, zatímco ostatní vozidla 34 t a více?

  Průjezdnost terénem je pochopitelně důležitá věc, nicméně ve středoevropských podmínkách zdaleka ne tak, jako v ruských. Navíc BMP mělo jinou doktrínu nasazení než mají západní BVP, čemuž odpovídalo i jiné celkové pojetí vozidla.

  A tak dále a tak podobně. Prostě smiřte se s tím, že to vozidlo je zastaralé. A nic moc s tím nejde dělat, i kdybyste se rozkrájel. Rusko ho modernizuje jen, protože nemá peníze na nákup Kurgaňců a T-15. Vy ho modernizujete, protože nemáte peníze na nákup nových západních BVP, neb kupujete KBVP, vrtulníky, transportní letouny, stíhačky.... vše vám zastaralo najednou. My zas nekupujeme nové tanky, ačkoliv by akutně potřebovaly obměnit, protože na ně taky nemáme. Amíci modernizují M1 i M2/3. Britové Warriory. Všichni přitom ví, že by si ta vozidla obměnu zasloužila. Ale peněz není nikdy dost. Vsjo.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:44 28.06.2018

  ad videa: bohvie ako by si dane vozidla poradili na takomto terene, video z VVP Zahorie...jazdy s BVP. Urcite ste sa aj vy radi povozili. Ale ta ...Zobrazit celý příspěvek

  ad videa: bohvie ako by si dane vozidla poradili na takomto terene, video z VVP Zahorie...jazdy s BVP. Urcite ste sa aj vy radi povozili. Ale ta bezpecnost....
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:00 28.06.2018

  Jura99
  Věřte mi že v reálu je ten rozdíl mnohem výraznější než na videu :)) vystihl jste to presně.

  Zkratka bvp patří do muzea

  Jura99
  Věřte mi že v reálu je ten rozdíl mnohem výraznější než na videu :)) vystihl jste to presně.

  Zkratka bvp patří do muzea

 • Jura99
  19:56 28.06.2018

  Arthur: na tom videu z Bahna následuje hned po vašem BVP nějaký ASCOD, asi ULAN. Nic ve zlém, ale tam je už od pohledu vidět rozdíl mezi plechovou hračkou a bojovým vozidlem, a to ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: na tom videu z Bahna následuje hned po vašem BVP nějaký ASCOD, asi ULAN. Nic ve zlém, ale tam je už od pohledu vidět rozdíl mezi plechovou hračkou a bojovým vozidlem, a to už má ULAN taky nějakých 15let.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  21:05 27.06.2018

  to Sergej7490: Tankové dni Laugarício – Deň s pozemnými silami OS SR - Súčasťou programu bude aj pre divákov atraktívna dynamická ukážka, v ktorej sa okrem iných predstaví aj ...Zobrazit celý příspěvek

  to Sergej7490:

  Tankové dni Laugarício – Deň s pozemnými silami OS SR - Súčasťou programu bude aj pre divákov atraktívna dynamická ukážka, v ktorej sa okrem iných predstaví aj modernizované bojové vozidlo BPsV-I.

  zdroj: http://www.mil.sk/78835/?pg=1... Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  10:49 27.06.2018

  Alpacino36, Flader Poľský Rosomak má spredu úroveň ochrany STANAG Level 4, zboku STANAG Level 3 v základe a s touto úrovňou ochrany pláva. Táto úroveň ochrany sa dá navyšovať ...Zobrazit celý příspěvek

  Alpacino36, Flader

  Poľský Rosomak má spredu úroveň ochrany STANAG Level 4, zboku STANAG Level 3 v základe a s touto úrovňou ochrany pláva. Táto úroveň ochrany sa dá navyšovať prídavným pancierovaním (kompozitným, keramickým), ale potom už nepláva (resp. pláva pod úrovňou hladiny).

  https://pl.wikipedia.org/wiki/... Jedine že by som tej poľštine nerozumel dobre.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  13:54 26.06.2018

  Pozemné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky na žiadosť českej strany vyčlenili do statických a dynamických ukážok najmodernejšiu techniku Ozbrojených síl SR v podobe ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozemné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky na žiadosť českej strany vyčlenili do statických a dynamických ukážok najmodernejšiu techniku Ozbrojených síl SR v podobe modernizovaného bojového vozidla BPSV-I, ako aj kolesovú techniku Land Rover Defender Hard Top a Tatra-815-7 Multilift. Statickú ukážku zabezpečovalo 13 profesionálnych vojakov (štyria z Práporu CSS a deväť z Práporu ISTAR v Prešove) pod velením kapitána Ivana Nagyho z Práporu ISTAR Prešov.
  O statickú ukážku Ozbrojených síl SR diváci prejavili obrovský záujem. Predovšetkým tí najmenší mali možnosť obzrieť si techniku nie len z vonku, ale i z vnútra a aspoň na chvíľku tak prežiť svoj detský sen.

  zdroj: http://www.mil.sk/78787/?pg=1... Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  12:12 26.06.2018

  To sa s tym mozno pochvalia aj na Tankovych dnoch Laugaricio, alebo Pieskoch/Sahare...
  Kto by si chcel pokecat tak tam budeme v polnej kuchyni varit pre ucastnikov.

  To sa s tym mozno pochvalia aj na Tankovych dnoch Laugaricio, alebo Pieskoch/Sahare...
  Kto by si chcel pokecat tak tam budeme v polnej kuchyni varit pre ucastnikov.

 • Arthur
  23:23 25.06.2018

  Prejazd BPsVI ("217") z výzbroje Praporu ISTAR OS SR, Chráněná krajinná oblast Brdy, Bahna 2018, 23.06.2018.

  8:35 - 9:09
  link: https://www.youtube.com/watch?...

  Prejazd BPsVI ("217") z výzbroje Praporu ISTAR OS SR, Chráněná krajinná oblast Brdy, Bahna 2018, 23.06.2018.

  8:35 - 9:09
  link: https://www.youtube.com/watch?...

 • Rase
  21:42 25.06.2018

  Tak si říkám, že by bylo super, pokud by někoho napadlo udělat k věži Turra-30 kryt kanónu. Podobně jako to má řešené Puma, Lynx a podobně.

  Tak si říkám, že by bylo super, pokud by někoho napadlo udělat k věži Turra-30 kryt kanónu. Podobně jako to má řešené Puma, Lynx a podobně.

 • Jara
  07:56 25.06.2018

  Kolt

  Jako už mnohokrát máte pravdu;)

  Kolt

  Jako už mnohokrát máte pravdu;)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 11