Slovenská armáda spustila nákup taktických vozidel 4×4

Slovenská armáda spustila nákup taktických vozidel 4×4
V listopadu 2018 slovenská armáda dokončila porovnávací testy sedmi vozidel Aligator Master 2, Cobra 2, Eagle V, Ejder Yalcin, Gerlach, Patriot a Sherpa Light APC. Slovenská armáda využila také poznatky z testování vozidla Perun Armádou ČR. / koláž A (Zvětšit)

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) 6. června oficiálně spustilo tendr na nákup 424 víceúčelových taktických obrněných vozidel 4×4. MO SR na nákup vyčlenilo maximálně 321 milionů euro. Kolové platformy 4×4 poslouží nejen k přepravě vojáků a materiálu, ale výhledově i jako nosiče zbraní nebo speciálních nástaveb.

Původně slovenská armáda plánovala nakoupit 404 vozidel 4×4 za 782,7 milionu euro. Nyní chce MO SR nakoupit 424 vozidel (z toho opce tvoří 20 vozidel pro slovenské ministerstvo vnitra) za 321 milionů euro. Rozdíl v ceně nebyl vysvětlen, ale podle tiskové mluvčí Danky Capákové MO SR nakoupí vozidla 4×4 „jen“ v základním provedení, tedy bez zbraní a speciální výbavy (případně speciálních nástaveb). Podle dřívějších plánů (vzhledem k dvojnásobné ceně) se zřejmě počítalo s výrazně bohatší výbavou (např. se zbraňovými moduly).

Všichni zájemci mohou předložit své nabídky do 2. července. MO SR následně v užším výběru osloví minimálně jednoho a nanejvýš tři zájemce, kteří poskytnou svá vozidla pro vojskové zkoušky. Kdo předloží nabídky není zatím oficiálně známo, ale v minulém roce slovenská armáda dokončila srovnávací testy sedmi kandidátů a využila výsledky testování vozidla Perun Armádou ČR.

Mezi osm potenciálních vozidel slovenského tendru tedy patří:

„Celkovo bolo vo VTSÚ [slovenský Vojenský technický a zkušební ústav] testovaných sedem vozidiel, a to Aligator Master  2, Cobra 2, Eagle, Ejder Yalcin, Gerlach, Patriot a Sherpa Light APC. Vozidlo Perun je v súčasnosti na testovaní pre Armádu Českej republiky, preto po dohode s výrobcom budú využité výsledky testovania z českého rezortu obrany,“ uvedla tisková mluvčí MO SR Capáková.

Podle dřívějších informací slovenští vojáci všechna vozidla 4×4 převezmou do roku 2024. Prvních pět vozidel výrobce dodá šest měsíců od podpisu smlouvy (tedy někdy v příštím roce). Technická podpora vozidel je požadována na 20 let.

Podle zadávací dokumentace vozidla 4×4 zajistí schopnost taktického manévru a palebné podpory slovenských vojáků v konfliktech vysoké intenzity. Rozhodujícím provozním kritériem je modularita, tedy schopnost vozidla přijmout další vybavení a systémy (komunikace, navigace, senzory, zbraně atd.).

Celková hmotnost vozidla nesmí přesáhnout 14 500 kg a užitečný náklad se požaduje minimálně 1500 kg. Střecha musí snést zatížení 500 kg (pro lafetaci zbraní) a vozidlo musí utáhnout přívěs o hmotnosti minimálně 1500 kg.

Klíčová je ochrana posádky. Slovenští vojáci požadují ochranu podle STANAG 4569 (edice 3) na úrovni 3 (proti 7,62×54R mm) a protiminovou podle stejné normy na úrovni 2a/2b (výbuch 6 kg TNT kdekoliv pod vozidlem). Co se týče výzbroje, součástí tendru nejsou žádné dálkově ovládané zbraňové moduly ani lafetované zbraně. Energetická soustava vozidla a konstrukce střechy ale musí být připravena pro případné pozdější umístění zbraňového modulu.

Z vnitřní výbavy zmiňme inerciální a satelitní navigační systém s výstupem na palubním displeji (s pohyblivou mapou), minimálně zadní přehledová kamera pro řidiče a noční termovizní přístroj s integrovanou termovizí (pro řidiče a velitele). Požadován je také systém detekce a indikace laserového ozáření, s automatickým vytvořením dýmové clony. MO SR v dokumentaci nespecifikuje konkrétní komunikační systémy, pouze se uvádí, že ve vozidle je nutné mít prostor při umístění „komunikačních a informačních systémů“. Radiostanice pro vozidla nebo systémy řízení boje (BMS) se tedy zřejmě dokoupí v samostatných tendrech.

Zajímavé jsou požadavky MO SR na rozměry vozidla nebo jasně dané požadavky na překonání terénních nerovností nebo překážek. Zajímavé v tom smyslu, že podle veřejně dostupných produktových listů tyto parametry papírově neplní řada výše uvedených vozidel. Je však nutné zdůraznit, že zájemci mohou samozřejmě akceptovat požadavky MO SR a nabídnout do 2. července upravená vozidla.

Následně se deklarované vlastnosti prokáží či neprokáží během vojskových zkoušek ‒ pokud samozřejmě budou daní výrobci mezi jedním až maximálně třemi nejlepšími, které MO SR vybere do užšího kola. Stejně tak je dobré připomenout, že tendru se mohou účastnit i jiní výrobci a vozidla, než ty, která se zúčastnila listopadových testů.  

Co se týče požadavků MO SR vs. papírové vlastnosti možných zájemců:

Požadavek na délku 5900 mm neplní například nový Patriot II (6250 mm; původní Patriot ale ano) a Perun (6030 mm). Je však nutné říci, že podle zástupců Excalibur Army není Patriot II vyvinut pro slovenský tendr, ale jde o reakci na přání zákazníků z celého světa, kteří požadují větší vozidlo než je původní Patriot. Na druhou stranu, původní Patriot s výškou 2700 mm papírově neplní požadavek na maximální požadovanou výšku 2600 mm.

Příkop o požadované šířce 0,9 m zase papírově nepřekoná Perun (0,85 m), Aligator Master 2 (0,85 m) nebo Eagle (resp. nejnovější Eagle V) s 0,65 metry.

Stejně tak požadavek na boční náklon 30 % neplní Perun, na brodění zase turecká vozidla Ejder Yalcin a Otokar II, která podle produktových kart přebrodí tok hluboký jen 0,7 metru (s přípravou 1,1 metry), resp. jeden metr. Slovenští vojáci přitom požadují hloubku brodění (bez přípravy) alespoň 1,2 metru. Také Sherpa Light APC neplní potřeby na hloubku brodění nebo na překonání kolmého příkopu.

Zdroj: MO SR, uvo.gov.sk

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR

Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu terénních automobilů UAZ a Land Rover. Na výstavě ...

Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) ...

Taktické vozidlo Gerlach 4×4 od Zetor Engineering

Na bratislavské výstavě IDEB 2018 slovenská společnost Zetor Engineering Slovakia představila nové ...

Pegas: Taktická obrněná vozidla 4×4 pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování (Inspektorat Uzbrojenia) oficiálně spustil v rámci programu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Falko
  23:31 22.06.2019

  Prečo nie je v ponuke JLTV.Je to aspoň podľa mna to najlepšie na trhu.....

  • Flader
   07:34 23.06.2019

   V ponuke bude to, čo výrobcovia ponúknu...

 • Alpacino36
  20:10 17.06.2019

  Pravdupovediac ja by som bol najradšej keby sa kúpil ten Gerlach. Pretože výroba na Slovensku by posilnila nás trh a ľudia by mali aspoň nejakú prácu. Možno má to jltv lepšie jazdné vlastnosti, ale myslím že je logickejšie kupovať európske výrobky a ďalšia vec je náhradné diely a cela logistika. Pri nákupe zo zahraničia to bude o dosť drahšie. A ďalšia vec, myslím že je správne že sa nakúpi iba hole vozidlo, pretože dodávky sú plánované na 10 rokov a keď sa už niečo zazmluvní tak by mohlo nastať to že výrobca by dodával techniku ktorá už bude po pár rokoch zastarala a tak novo vyrobené kusy by sa mohli postupne aktualizovať pripadne pozmeniť vybavenie v prípade potreby.

  • PavolR
   20:31 17.06.2019

   Už úplne na začiatku bolo deklarované, že minimálne 80% výroby musí byť realizovaná na Slovensku, čiže tohoto by som sa celkom iste neobával - podiel výroby bude niečo, čim sa začnú pri výbere kohokoľvek oháňať na prvom mieste.

   • Alpacino36
    05:33 18.06.2019

    Ano, ale máš slovenský výrobok, čo pri nákupe zo zahraničia nehrozí. Ako pochopím, že kupujeme leteckú techniku ale kupovať 4x4, ktoré vieme vyrábať a servisovať s vlastnou pomocou my príde uletené. Čím menej budeme závislý na iných štátoch tým lepšie.

    • PavolR
     07:25 18.06.2019

     Kontrolná otázka – nové Defendery, ktoré sa budú vyrábať pri Nitre, sú alebo nie sú slovenský výrobok? Ak z nich nakúpime (a tipujem, že nakúpime), staneme sa závislými na inom štáte? Rovnako ak by tender vyhrala zahraničná firma (napr. LM) a prepustí nám svoju výrobnú linku (ktorú zrovna LM aj tak nevyužíva), tak za mňa v tomto ohľade OK.

     • Alpacino36
      07:29 18.06.2019

      No nie sú slovenský výrobok, ty ich nemôžeš ďalej ponúkať. Sú len vyrobené na Slovensku. To by sa musela odkupit aj licencia na to vozidlo, čo sú ďalšie peniaze navyše.

     • PavolR
      07:41 18.06.2019

      Ani výrobky Zetoru nemôže nikto iný ďalej ponúkať, pokiaľ nemá kúpenú licenciu. :-) Podľa tvojej logiky to teda tiež nemal byť slovenský výrobok.

    • Sergej7490
     22:56 18.06.2019

     Gerlach bude rovnako slovensky ako ten Yalcin, alebo hociktory iny.
     Ak motyka vystreli tak sa bude na SK iba montovat z dovezenych dielov. To iste hociktory iny typ - podmienka sutaze.
     Ale ked si nemecky (?) vyrobca motora ci prevodovky postavi hlavu tak sme v pr... rovnako ci jazdime na Gerlachu alebo Yalcine.
     Na Gerlachu nie je slovenska ani len ta znacka (ano, viem HTC holding...) Ziadna podstatna konstrukcna cast toho vozidla sa na SK nevyvija a ani nevyraba, mozno mimo tuhych naprav a diferencialov, teoreticky este nepriestrelne skla...
     Otazny bude aj povod profilov na chasis, na SK sa samozrejme narezu a zvaria, to iste tie pancierove plechy.
     Motor, prevodovka, zakladny pancier, pneumatiky, komunikacna vybava, sedacky, elektroinstalacia (ano, kablove zvazky budu asi miestne, ale kable dovezene) - to vsetko pride zo zahranicia.
     Jedina avsak podstatna vyhoda "domacej" firmy, je vlastnictvo konstrukcnej dokumentacie (ale ta stale nie je vo vlastnictve SR ! ) a teda o nieco jednoduchsie upravy v pripade nedostupnosti niektoreho klucoveho dielu. Ale nie je to nic co by sa nezvladlo na zahranicnom vozidle.
     Nejedna sa o lietadlo, kde kazdu zmenu komponentu musi posvatit vyrobca, inak prides o moznost s nim lietat.
     Proste myslienka ze ked si vybereme Gerlacha, tak zrazu budeme menej zavisli na inych statoch je mierne povedane naivna. Iste existujuca m,ontaz na vlastnom uzemi je vyhodou, ta vsak bude pravdepodobne prebiehat u ktorehokolvek vybraneho modelu.

 • Starlight
  23:35 16.06.2019

  Taky něco přidám:

  1)

  Vzal jsem tyto podklady:
  Zadávací dokumentace (odkaz je v článku) tendru: https://www.armadninoviny.cz/d...
  nebo na stránkách MO SR: https://www.uvo.gov.sk/vyhlada...
  Z Palby tento příspěvek uživatele hall:: http://www.palba.cz/viewtopic....
  A ze zdejší diskuse odkaz od PavolR: https://vladimirbednar.blog.sm...

  2)

  Stejně jako Naďova kritická prezentace mě vychází, že nemá cenu dále řešit zavedená západní pancéřovaná taktická vozidla 4x4. MO SR požaduje opravdu něco unikátního.

  Základem požadavků není „lehké“ vozidlo 4x4, ale ve skutečnosti regulérní obrněný transportér v mini provedení 4x4. V požadavcích je maximální hmotnost do 14,5 tuny.

  To je ve skutečnosti více než mají vozidla 4x4 Dingo 2 (12,5 tuny), které se AČR v Afganistánu z různých příčin neosvědčily. Je to více než mají obrněné transportéry 6x6 Pandur rakouské armády (13,5 tuny) a je to více než mají průzkumné obrněná bojová vozidla 8x8 LAV-25 USMC (13,2 tuny a to mají věž s 25 mm kanónem!).

  Je to zhruba stejně jako má MRAP Oshkosh M-ATV (14,7 tuny), který kromě US ARMY používají i speciální jednotky polské armády. A lehčí, menší, levnější transportovatelnější Oskosh JLTV je jeho nástupcem.

  Ve světě je ale trend taktických pancéřovaných vozidel 4 x4 pro cca 4-5 členů posádky s maximální hmotností do 10 tun, pak už jsou to spíše vozidla odolný MRAP nebo obrněné transportéry. I když turecká Cobra Ii s maximální hmotností 12,5 tuny, ale s vyšší sedačkovou kapacitou tento trend požaduje.

  Mimochodem u nových slovenských BOV 8x8 Vydra na podvozku Patrie AMV je maximální hmotnost až 28 tuny. Tedy prakticky přesně dvakrát tolik.

  • Starlight
   23:36 16.06.2019

   3)

   K závěru o OT mě také vedou některé technické požadavky typické pro regulérní OT, nikoliv pro „levné a lehké vozidla“ 4x4 . Například požadavek na filitroventilační systém s automatickou detekcí ZHN nebo systém detekce ozáření laserem a vrhače zadýmováních granátometů.

   Nebo požadavek na automatický hasící systém v prostoru osádky a také motoru. To je obzvláště zajímavé, protože na rozdíl od OT, kde motor je v pancéřované korbě, mají vozidla 4x4 (včetně zřejmě všech zmíněných kandidátů) motor v nepancéřované přední části s volným přístupem vzduchu. Tedy hasící systém pracující s inertním plynným médiem to bude mít těžké.

   4)

   Ještě zajímavější je výčet potencionálních verzí http://www.palba.cz/viewtopic....

   V konfiguraci 4x4 s čtyřdveřovou kabinou se musí přijít na zoufalý nedostatek místa pro specializované vybavení. AČR u vozidel LOV IVECO narazilo u verzí pro REB. Průzkumné verze a verze dělostřeleckých pozorovatelů také místem neoplývají. Verze pro CBRN je postavená na dvoudvéřovém pick-upu a stejně potřebuje přívěs, aby to všechno uvezla. Není divu, že ve světě takto specializované funkce cpou spíše na mnohem větší OT.

  • Starlight
   23:39 16.06.2019

   5)

   Jsme velmi zvědavy na budoucí strukturu manévrových brigád OSSR a jejich výzbroje. Tak nějak něco podobného u žádné armády NATO nevidím. Ale možní se pletu.

   Stávající 2. mechanizovaná brigáda bude přetvořena na „střední“ brigádu s kolovými bojovými vozidly. 2 mechanizované prapory (21. - Trebišov a 22. - Michalovce) s BVP přejdou na BOV 8x8 Vydra. Ponechají si současnou (ex. sovětskou/ČSLA) motostřeleckou strukturu se 3 vozidly v četě, 3 četami na rotu a vozidlem velitele roty. Tedy 3x3+1 = 10 vozidel v mechanizované rotě. Mechanizovanou četu tvoří celkem 29 vojáků, z toho 21 vojáků výsadku (3 družstva po 7 vojácích). Pro různé specializované funkce budou oba prapory vybaveny i VTV 4x4.

   Stávající 23. motorizovaný prapor (Trebišov) přejde kompletně na v článku probírané VTV 4x4. Nižší přepravní kapacitu oproti BOV 8x8 Vydra se bude řešit dvojící VTV 4x4. Tedy motorizované družstvo bude mít 2 vozidla, četa 6 a rota 20. Jenže počet členů výsadku bude úplně stejně (není jasné, zda navýšený počet řidičů a střelců bude na úkor výsadku nebo se navýší počty, nebo ještě nějak jinak).

   Mě osobně to ale připadá jako nějaký pokus s nejistými výsledky. Respektive je to použitelné jen na velmi omezený počet bojových misí. V míru to ale bude v pohodě. „Pidi“ motostřelecké výsadky o 7 členech (AČR přešla na 6 členů) byl dány poměrně logickou koncepcí, kdy pěchotu podporovaly i těžké zbraně BVP a tanků. To tady ale chybí. Jak uvádí odkaz, který sem dal tomas.kotnour, tak zkušenosti AČR s nasazením LOV Iveco jasně říkají, že AČR chybí u motorizovaných jednotek pěchota, respektive správněji sesednutá pěchota. Jenom je škoda, že na to nepřišli dříve.

   Kdo by se zajímal o západní armády, tak asi brzy zjistí, že střední a lehké jednotky mají mnohem vyšší počty pěchoty než „východní motostřelecké“ jednotky a různě řeší, jak ji převést na bojiště. „Malá“ taktická vozidla 4x4 to ale nejsou, protože na to nemají přepravní kapacitu.

   Ani bohatá US ARMY nebo USMC si nemůže dovolit vozit každého pěšáka-střelce na bojiště vozidlem 4x4 HMMWV nebo JLTV. Ty opravdu plní primárně jen podpůrné nebo některé specializované funkce.

   • Gibon
    23:58 16.06.2019

    VTV 4x4 maju nahradit vsetky vozidla typov UAZ a LR Defender (u 23.mopr), dalej OT64(ak uz neboli aj posledne kusy vyradene), OT90, BRDM2 a Aligator.

    Kde je napísané ze VTV RCHBO tiez nebudu mat prives? Vid poziadavka na moznost pripojenia privesu min.1500kg.

    • Jura99
     19:03 17.06.2019

     UAZ a Defendery nahrazujete 15tunovým autem ? :-)

     • Gibon
      20:26 17.06.2019

      Ano.

     • Gibon
      20:51 17.06.2019

      coffin on wheels ti nieco hovori?
      Dostuduj.

   • Gibon
    00:08 17.06.2019

    Mimochodom:
    23.mopr presiel pod veliteľstvo specialnych sil. Zrejme sa s nimi pocita na ine ulohy, ake vykonava pechota strednej brigady. Vysoka mobilita OT4x4 a mensie druzstva budu vyhodou.

    OSSR maju skusenosti s vozidlami IVECO LMV, maju ich zavedene. Asi vedia preco chcu tazsie vozidla...

   • Starlight
    01:52 17.06.2019

    @gibon

    To je všechno pěkné, ale tendr je na dodávku holých „zelených“ vozidel bez výzbroje, komunikačního vybavení, speciálních nástaveb a přívěsů. Takže bych se zatím neradoval, jak to mají OSSR promyšlené. Všechno okolo speciálních verzí a nástaveb se bude zajištovat, zjišťovat a zkoušet až po oznámení vítěze tenderu a možná po dodání prvních vozidel.

    Bohužel v tendru nikdo nehodnotí vnitřní objem respektive objem použitelný pro zástavby. Maximální hmotnost 14,5 tuny a minimální užitečné zatížení 1,5 tuny (včetně těch nespecifikovaných zbraní a nástaveb) je prostě málo. Nosnost střechy 500 kg je tak velmi vágní údaj – to je 500 kg rozprostřené přes celou střechu nebo 500 kg koncentrovaných na malé ploše?

    Každý v AČR, kdo slouží na nějaké dodělávané verzi LOV Iveco, ti bude rád povídat, jak se věci postupně předělávali. Jak byl problém i zavedení nových radiostanic, jak se řešilo které vybavení dát do pancéřované kabiny a které „obětovat“ umístěním do nepancéřovaného a neklimatizovaného nákladního prostoru. Nebylo neobvyklé, že zástavbu provedly tak, že obětovali pravé zadní sedadlo, aby se to tam vešlo. To, že zablokovali volný výstup/nástup zadními dveřmi na jedné straně naštěstí snad nemělo žádné následky, stejně jako snížení přepravní kapacity.

    Jak už jsem napsal, CBRN verze LOV IVECO AČR se nevešla ani do základní verze s velkou pancéřovou kabinou se 4 dveřmi – proto je založena na dvoumístné utility verzi. A to museli ještě některé věci obětovat – na ně by potřebovali standardní velký OT. Tak a kdo zná požadavky OSSR na verzi VTV RCHBO?

    A přechod 23. motorizovaného praporu pod velitelství speciálních operací má nějaké datum, kdy to vstoupilo/vstoupí v platnost? I webové stránky OSSR 23. mopr stále uvádí jako součást 2. mb?

    • Gibon
     08:47 17.06.2019

     Ked k 1.6. Velitelstvo sp. sil vzniklo, tak bolo oznamene, ze 23.mopr pojde pod nich. To je vsetko co zatial vieme.

     Pokladas dobre otazky, na ktore ti neviem odpovedat. Len dúfam, ze na to myslia.
     A to ze su stanovene minimalne hodnoty neznamena, ze vitaz nebude mat lepsie. Vitaz mozno bude mat uzitocne zatazenie 2500kg.

     Objednat vozidlo bez sp. nadstavieb ma svoj zmysel. (A nie je hole, a ty si palbe napisal: "Ve specifikacích se uvádí v této kategorii vozidel nevídané požadavky:")

     VTV delostrelcov bude robit Konstrukta lebo DELOSYS, VTV so zbranovou stanicou bude robit EVPU, VTV s PTRS zrejme MSM, a tak dalej.
     Objednavat to vsetko u vyrobcu vozidiel by znamenalo platit proviziu priekupnikovi.

     Radiostanice sa budu dalej pouzivat Harris Falcon III. a kupia sa cez FMS. Predala by ich US vlada v podmienkach FMS aj napriklad Zetoru alebo CSG? Tomu CSG ktory nevie legalne dodat vozidla pre AČR lebo nema previerku?

   • Starlight
    02:03 17.06.2019

    S průchodností těžkých vozidel 4x4 je potřeba argumentovat opatrně. Tady je jedno humorné video z vyprošťování francouzského obrněného transportéru 4x4 VAB (maximální hmotnost 13,8 tuny) v Afghánistánu: https://www.youtube.com/watch?...

    Fyziku nejde obelstít – pod hmotností vozidla povolila krajnice „polní cesty“. Lehčí vozidlo by možná projelo. To vozidlo bylo potřeba vyprostit a opět úřadoval fyzika – nyní teprve začaly pořádné problémy. Každá tuna navíc se v realitě bude počítat a je s tím potřeba počítat. OSSR nakupuje stovky nových obrněných vozidel a nikde nevidím nové vyprošťovací vozidla pro každý prapor nebo ještě lépe rotu.

    • Gibon
     08:51 17.06.2019

     Projekt P4-8 uvolnovacia zenijna technika za 163milionov Eur.

   • Flader
    06:45 17.06.2019

    S OT máš vlastne pravdu. Keď si pozrieš znovu kam všade majú 4x4 ísť, tak zistíš, že z veľkej časti majú nahradzovať aj súčasné OT-90.
    23. mopr má podľa aktuálnych info prejsť po novom roku do pôsobnosti SVK SOCOM. V štruktúre 2. brigády ho (minimálne zatiaľ) nahradí obnovený tankový prápor.

   • Migi
    07:03 17.06.2019

    U té 2. mech brigády mi přijde, že ty počty moc nevycházejí. Pokud má četa 29 lidí, tak družstvo vychází na 9 vojáků a BVP má osádku 3 vojáků, takže roj mi vychází na 6 vojáků....

 • PavolR
  21:05 16.06.2019

  Tu je kompletný zoznam vozidiel, o ktorých sa jednalo v priebehu roka 2018 a z ktorých sa zrejme bude vyberať, čiže zoznam v článku by som odporučil rozšíriť ;-) : https://www.google.com/url?sa=...

 • Sgt Murphy
  22:45 15.06.2019

  Inak veľmi zaujímavé vozidlo je Sandcat, ktoré predstava v svojej produkcii aj Tatra Defense. Vaše názory?

  https://www.plasan.com/sandcat...
  http://tatradefenceindustrial....

  Rozmery vozidla:
  - dĺžka: 5500 mm
  - šírka: 2160 mm
  - výška: 2350 mm
  - polomer zatáčania: 6,5 m
  - nájazdový uhol (predný/zadný): 38°/30°
  - rýchlosť vozidla na komunikácii: 120 km/h
  - stúpanie: 60°
  - jazda v bočnom sklone: 25°
  - výstup na kolmú prekážku: 600 mm
  - prekonávanie kolmého zákopu: 600 mm
  - hĺbka brodenia bez prípravy: 600 mm
  - svetlá výška: 330 mm

  Motor: Ford 6.7l diesel, 300hp (33,9 hp/t)

  Varianty vozidla (pre OS SR): (inak existuje viac než 15 variánt tohto vozidla - napr. ambulancia, automatický mínomet, SWAT varianta, border patrol a monitoring verzia atď.)

  Utility: 5 miestna
  SOF: 4 miestna

  Pancierovanie a protimínová ochrana podľa STANAG l. 3

  Max hmotnosť vozdila: 8,845kg
  Max zaťaženie utility varianty: 2109kg
  Max zaťaženie varianty pre SOF: 2300kg

  Auto spĺňa aj požiadavku na NBC ochranu posádky.

  Vozidlo nevyhovuje v niektorých parametroch, tie sú ale podľa môjho názoru jasne vypísané v súťaži len pre vozidlo Zetor Gerlach.

  Zato disponuje veľmi zaujímavou modularitou vozidla, ktorá by mohla vyhovovať ako armáde ako takej, tak veliteľstvu špeciálnych operácií, aj ministerstvu vnútra (ktoré tiež dostane tieto vozidlá) ...

  • Vestly
   23:25 15.06.2019

   Je to srot vhodny mozno tak pre vojensku policiu. Cele vozidlo je postavene na komercnom f-550 podvozku, ktory toho vela nevydrzi.
   https://www.youtube.com/watch?...
   Takto dopadol Gruzinsky Didgori AMEV, ktory je az na vyzor takmer identicky.

   • Sgt Murphy
    01:11 16.06.2019

    Ty vole tak to je fakt sila takto to rozflákať :D mal som teda lepšiu mienku o tom podvozku. Vďaka za video.

    • Sgt Murphy
     01:48 16.06.2019

     Každopádne u Sandcate sa jedná o hlboko modifikovaný podvozok na "vojenské" použitie, nie priamo "civil", podvozok z F-550 je len použitý ako základ. Ťažko povedať samozrejme do akej miery je upravený ten na Didgori ak vôbec, ale pochybujem že Plasan Sandcat v 4 generácii po 14 rokoch vývoja je na úrovni Didgori.

  • Gibon
   00:04 16.06.2019

   L-ATV ti je male, ale do vozidla sirky 2,16m chces narvat 5 plnevybavenych vojakov s NMS na sebe?

   • Sgt Murphy
    01:21 16.06.2019

    Piatich vedľa seba ich tam samozrejme asi nedáš, ale vodiča, spolujazdca a troch vzadu vedľa seba pomestíš bez problémov. IVECO LMV má ešte užšiu kabínu než T-KAT a traja sa
    tam pomestia pohodlne. Pozri si v akej konfikurácii jazdí Iveco u AČR s Protectorom 12,7 mm na streche. Problém je v tom, že L-ATV má ešte užšiu kabínu než Iveco LMV, plus (a už som to tu raz písal, mal by si pozornejšie čítať) L-ATV má podobne riešenú prevodovú jednotku ako HMMWV, takže tá zasahuje až medzi sedadlá, takže uberá ďalší priestor.

    • tomas.kotnour
     09:29 16.06.2019

     Naši vojáci mají i LMVčkem trochu jiné zkušenosti

     Vozidlo LOV Iveco je schopné transportovat až 5 osob. Z hlediska přiměřeného komfortu a bezpečnosti je vhodné ve vozidle transportovat 4 osoby průměrně rozměrné. Jako nevýhodu spatřuji dispozici malým počtem sesednuté pěchoty, což mohou být maximálně 3 osoby; v případě pětičlenné osádky jednoho vozidla. Toto lze nahradit více způsoby, např. skrytým zasazením pěchoty z jiné jednotky do prostoru před příjezdem vozidel hlavních sil, využitím více vozidel, čímž se zvýší i počet pěšáků, anebo zakomponováním transportních vozidel do sestavy. Může jednat o T-810 s pancéřováním a lafetovanou zbraní, MaxxPro nebo KBVP Pandur.

     http://vojenskerozhledy.cz/kat...

     • Sgt Murphy
      12:30 16.06.2019

      "Vozidlo LOV Iveco je schopné transportovat až 5 osob"

      Iveco LMV v konfigurácii päť sedadiel jazdí vo viacerých armádach, nie len v AČR.

      "Z hlediska přiměřeného komfortu a bezpečnosti je vhodné ve vozidle transportovat 4 osoby průměrně rozměrné."

      V konfigurácii bez zbraňovej stanice je vzadu sklápacie sedadlo a sklápacia plošinka na státie pre strelca. V konfigurácii so zbraňovou stanicou ako má AČR je ovládacia jednotka zbraňovej stanice umiestnená práve pred stredným sedadlom, takže počas jazdy niekto musí sedieť na tomto mieste a ovládať zbraň. Z hľadiska bezpečnosti má operátor zbraňovej stanice také isté sedadlo pohlcujúce energiu výbuchu pod vozidlom s pät bodovými pásmi ako ostatný členovia posádky, pričom sedadlo má na šírku cca. 50 cm (čo nieje najkomfortnejšie, ale zmestia sa tam).

      "Jako nevýhodu spatřuji dispozici malým počtem sesednuté pěchoty, což mohou být maximálně 3 osoby."

      Tak vystúpiť môžu aj vodič a operátor zbraňovej stanice ale to potom to auto asi samo jazdiť a strieľať nebude že :D to dáva logiku... LMV nieje bvpčko, resp. nemá niesť nejaký veľký výsadok, na to sú tu iné kategórie vozidiel. Taký istý výsadok v troch osobách bude mať aj Hawkei, aj Zetor Gerlach, z L-ATV vystúpia len dvaja...

      Sandcat existuje v rôznych variantách, takže povedzme môžme si ho nakonfigurovať na vodič + spolujazdec + dva sedadlá + do 6 sedadiel na výsadok.

  • PavolR
   14:06 16.06.2019

   Vozidiel, ktoré nespĺňajú kritériá MO, bez ohľadu a počet ich variant, je ako sr*čiek. Čo takto skúsiť nájsť ešte nejaké ďalšie vozidlo, čo by ich spĺňalo, lebo všetko nasvedčuje tomu, že iné mať aj tak nebudeme.

   • Sgt Murphy
    15:58 16.06.2019

    Čo tak sa pobaviť ešte o nejakých iných vozidlách, ktoré nespĺňajú kritériá len pre OS SR a pre ostatné armády áno, len preto, lebo celá súťaž z dielne SNS je vypísaná len na jedno vozidlo a to Zetor Gerlach.

    • PavolR
     17:16 16.06.2019

     Nebolo by to vôbec zábavné ... pokiaľ len niekto nie je masochista. :-) Iba pre názov ich volilo (a bude voliť) dostatok ľudí, aby teraz oni volili aké 4x4 bude mať naša armáda. Tak to je a nikto s tým už nič nespraví, lebo do ďalších volieb bude zmluva podpísaná. Preto ja už od začiatku skúšam vypichnúť skôr, kto ich môže mať viac vo vrecku a prečo. Toto nie je Švajčiarsko, kde by sa dalo vypísať referendum, ale obávam sa, že aj keby bolo, Zetor (pokiaľ to má vo vrecku skutočne on) by si so svojim marketingom obtočil dostatočný počet voličov okolo prsta...

    • Gibon
     18:41 16.06.2019

     Cize vyjadrenie, ze ak bude Zetor sutazit sam, sa cely tender zrusi ti nestaci?

     • Sgt Murphy
      22:15 16.06.2019

      S vyhlásením MO si môžem vytrieť vieš čo... Pretože celá súťaž je rozdelená na dve časti a vyhlásenie sa týka len tej prvej. Vysvetlím ti prečo je to tak a ak budeš chcieť, môžem tu kľudne citovať text zadávajúceho dokumentu súťaže na obstaranie vozidiel.

      V prvej časti súťaže, ktorú popisuje oddiel A2 zadávajúceho dokumentu sa v skratke píše, že do súťaže sa môže zapojiť takmer ktokoľvek (sú tam samozrejme nejaké kritériá) a každá jednotlivá ponuka bude následne obodovaná v určitých vlastnostiach vozidiel. Podľa tohto bodovania sa vyberú najlepší traja (3) uchádzači do druhej časti súťaže, tzv. "ďalšej fázy užšej súťaže". Do tejto fázy sa môžu dostať len prvý traja (3) najlepšie obodovaný uchádzači, ktorým MO pošle výzvu na predloženie ponúk do ďalšieho kola.

      Na túto fázu sa vzťahuje samozrejme aj vyhlásenie MO, pretože nepredpokladá, že do súťaže sa prihlási len jeden uchádzač. Ak by sa tak stalo, súťaž bude zrušená.

      V druhej časti súťaže, ktorú popisuje oddiel B1 zadávajúceho dokumentu, sa nachádza tabuľka s presnými parametrami a požadovanými vlastnosťami, ktorú musí víťazné vozidlo spĺňať. A po porovnaní tabuľky s technickými parametrami produktov potencionálnych uchádzačov zistíš, že sa jedná o presne nastavené kritériá a parametre na zvýhodnenie jediného uchádzača, ktorým je Zetor Gerlach.

      Samozrejme, môžem sa mýliť a v výsledkom môžem byť nakoniec prekvapený, nič nevylučujem. Ale aktuálne zadané podmienky súťaže presne nasvedčujú tomu, že Zetor Gerlach je vopred vybraný produkt a celá súťaž je len taká fraška z dieľne SNS.

     • Sgt Murphy
      23:26 16.06.2019

      Práve ten háčik vyhlásenia MO je v tom, že prvá časť súťaže nieje nijako limitovaná ani počtom uchádzačov ani žiadnymi parametrami vozidiel. Jednoducho ak sa prihlási 20 vozidiel medzi nimi dám príklad aj Fero zo Žiliny s pancierovým Trabantom, lebo jeho firma prešla kritériami súťaže, aj táto ponuka sa posúdi a bude ohodnotená počtom bodov. Ak získa 0 bodov, je to jeho problém. Do užšej fázy výberu budú vybraný traja najlepší uchádzači, ktorý ale ešte nemusia spĺňať kritériá v druhej časti súťaže. Tými kritériami je práve tabuľka s technickými parametrami, ktorú rozoberáme aj my tu. Tieto parametre ale z veľkej časti nemajú nejaký reálny základ podľa požiadaviek OS SR. Na jej základe sa ale zvýhodňuje podľa predurčených parametrov práve Zetor Gerlach.

      Čo je najsmutnejšie, práve také parametre, ktoré by priamo ukazovali na požiadavky OS SR (napríklad spomínaný parameter prepravy určitým druhom lietadla, parametre poruchovosti akým boli posudzované JLTV, požiadavka modularity vozidla, požiadavka modularity pancierovania vozdia a pod.) a robili by z tohto celého vážnu súťaž nie frašku SNS, v zadávajúcom dokumente chýbajú.

      Z čoho napríklad vyplýva požadovaný parameter max. rozmerov vozidla. Z prepravnej kapacity C-27J? Nie. C-130J? Ťažko. Podľa veľkosti garáže, lebo o 20 cm dlhšie vozidlo sa do nej nepomestí? Z čoho je určená max. váha vozidla. Z prepravnej kapacity vrtuľníku CH-47F v podvese alebo prepravnej kapacity nejakého lietadla? Opäť nie. Prečo to napríklad nemá mať 13 t, prečo nie 12,5 alebo max 10? Pretože 14,5 t je max váha Zetor Gerlach, preto je to tam. Prečo je tam daný taký nízky parameter užitočného zaťaženia vozidla? Lebo Zetor Gerlach viac neunesie. Prečo je tam taký údaj prekročivosti zákopu? Lebo Zetor Gerlach je veľká krava s veľkými kolesami, ktorá tento parameter splní a veľa ostatných uchádzačov vypadne, čo by len o 10 cm nesplnili tento parameter. Pochybujem že preto, lebo armáda chce jazdiť vozidlami cez 0,9 m široké zákopy. Nie taký podstatný parameter. Načo je parameter brodivosti 1,2 m bez úpravy, keď tento parameter môže byť práve navýšený úpravou vozidla? Je tento parameter dôležitý pre armádu? Prečo tam nie je napr. 1,0 m. Prečo tam nieje napísané 0,7 m bez úpravy a 1,2 m s úpravou? Pretože tento parameter spĺňa napríklad taká veľká ťažká vysoká krava, akou je Zetor Gerlach, ktorý má brodenie práve 1,2 m. Polomer zatáčania? Max 8 m. Zetor Gerlach má 7,5 m. Zas ďalšia náhoda.

      Buď si taký blbý že to nechceš vidieť alebo to proste len nechceš vidieť, že tie parametre na výber vozidla v druhom kole presne kopírujú technické parametre Zetor Gerlach, ktorý snáď nakoniec ako jediný aj tieto parametre z potencionálnych uchádzačov spĺňa.

     • Gibon
      23:36 16.06.2019

      Musel som si precitat cely tvoj prispevok dvakrat, lebo neverim.
      V prvej casti nieco tvrdis a nasledne to cele znegujes na konci.

      Zopar drobnosti:
      Postupit moze aj viac ako tri vozidla. Dokonca aj vsetky prihlasene, aj ked je to malo pravdepodobne. Ale ta sanca tam je.

      Ano sutaz je dvojkolova a do prveho kola sa moze prihlasit hocikto.
      A tu je zasadna info. Prihlasene vozidla neziskavaju body na zaklade parametrov, ktore ocakava MOSR. Ale podla najlepsieho parametru z prihlasenych vozidiel.
      Napriklad:
      Parameter: pocet vezenych vojakov.
      100 bodov neziska kazdy, kto bude mat 5 osob.
      100b ziska vozidlo X, do ktoreho sa zmesti napriklad 11 vojakov. Gerlach tak s 6 osobami ziska 54,5 boda.
      Vozidlo X dostane 100b
      Parameter : Užitočný náklad o hmotnosti v kg
      Povedzme, že najlepšiu hodnotu bude mať vozidlo Y - 4500kg
      Cize vysledok Gerlachu bude = 1500/4500 x 100=33,3b. Vozidlo Y dostane za tuto kolonku 100b.
      Je dost pravdepodobne, ze Gerlach do druheho kola ani NEPOSTUPI.

      Rozmery vozidla sa v prvej casti tendra neposudzuju.

     • Sgt Murphy
      00:49 17.06.2019

      "Musel som si precitat cely tvoj prispevok dvakrat.." a aj tak si ho nepochopil :D no dobre, toto ma rozosmialo dosť, nechajme to už tak lebo asi by som ti to musel asi nakresliť aby si to pochopil, inak vlastne napísal si to isté čo ja v predošlých dvoch príspevkoch.

     • Sgt Murphy
      01:03 17.06.2019

      Len tu zanechám takú malú drobnosť z dokumentu, ktorá ako tvrdíš tam nieje, tebe by asi museli nakresliť aj obsah toho dokumentu aby si ho chápal :D

      ODDIEL A.2 KRITÉRIÁ URČENÉ PRE OBMEDZENIE POČTU ZÁUJEMCOV

      "Verejný obstarávateľ stanovuje a bude uplatňovať nasledovné objektívne a nediskriminačné kritériá pre výber max. 3 záujemcov, ktorých vyzve na predloženie ponúk"

     • Gibon
      08:28 17.06.2019

      Tazko debatovat s niekým, kto si dokument neprecital cely. Takze nevie o com hovori.

      "V prípade rovnosti bodov postúpia všetci záujemcovia, na ktorých
      sa táto rovnosť bodov vzťahuje"

 • Jan Grohmann
  09:54 15.06.2019

  Kritika nákupu plus názorná tabulka 11:30
  https://youtu.be/dmzIYc23qgk...

  • PavolR
   18:52 15.06.2019

   Gerlach ešte nebol na tých predvádzačkách na Záhorí, ale jasné, keby to tak nenaaranžovali, nesadla by im tabuľka. ;-) U Cobra II mali nesprávnu dĺžku.
   Neviem, či to troška neuponáhľali a či radšej nemali dať iba tabuľku bez Gerlachu. Lebo je takmer isté, že účastníci budú minimálna dvaja a potom budú asi musieť niektoré svoje tvrdenia korigovať, čo kritike tendra neprospeje.

   • Flader
    19:17 15.06.2019

    Tak "obyčajným" idú percentá dole, tak sa ich "obranný expert" musel po dlhej dobe objaviť na obrazovke za každú cenu ...

    • Gibon
     20:26 15.06.2019

     Budem sa hrozne smiat, ked v juli pride tlacova sprava, ze do tendra sa prihlasilo 3 a viac vozidiel.

     Pan Grohman: viete co som tu nezaregistroval? Kriticky clanok k chybajucemu ferovemu tendru k nakupu napriklad Titusov. KONZISTENTNOST

     • Jan Grohmann
      10:47 17.06.2019

      https://www.armadninoviny.cz/m...
      Cítite se hloupě?

     • Gibon
      13:06 17.06.2019

      Nie. V clanku nie je jedina kriticka veta o tom, ze Titusy su nakupovane bez sutaze.
      Skor naopak. Je tam vysvetlenie, ze vsetko je v sulade so zakonom.

      Je to kritika, ze sa kupuju vozidla, ktore armada nepotrebuje.

     • Jan Grohmann
      13:50 17.06.2019

      No to se ani nedivím, vzhledem k tomu, kolik nesmyslů jste už napsal a jak urputně je obhajujete. Ostatně ˇčehunům se nebudete omlouvat, že? Jen připomenu, že pokud chcete diskutovat na AN, tak zkuste trošku zapracovat na svoji sebereflexi a pokoře.

     • stirling
      13:09 18.06.2019

      Gibon: jo já se také budu smát, nejdříve tu argumentuješ tím jak je to otevřená soutěž a kdo všechno se může přihlásit a jak snadno se spousta vozidel upraví atd. a pak z tebe vypadne, že považuješ za úspěch přihlášku tří vozidel a více....:)
      Když má slovensko vybráno tak bych to nakoupil spíše na vyjímku a na nic si nehrál a naopak si dal podmínku ať to výrobce ještě upraví na nějakou použitelnou nosnost min 2,5 t a za rok když to splní zkoušky tak začít nakupovat hotová vozidla bez dobastlování.

   • 2A42
    16:42 17.06.2019

    Je zaujímavé že stačí aby Turek a Francúz vytiahli nasávanie vyššie a už z Gerlachom su vo výbere 3 vozidlá ktoré spĺňaju propagované parametre. Ak je pravda, že Aligátor Master2 nahodil väčšie kolesá, tak už tam máme 4 vozidlá ktoré sú OK. Záhada je prečo v tabuľke nie sú porovnávané vozidlá z USA. A toto je akože niečo má zmanipulovať tender? Veď pri výbere BVB v Čechách výrobca Pumy sa vyjadril že nemá problém predĺžiť korbu a pridať ďalší pojazďák.

    PS. Stačí len popozerať pár foto na nete a nájdete ích verzie.

    • PavolR
     17:22 17.06.2019

     Aligátor s ľubovoľne veľkými kolesami nebude spĺňať úroveň ochrany (má iba level II). Museli by ho komplet preplechovať, čím by ale mohla pod limit klesnúť jeho nosnosť...

     • 2A42
      17:38 17.06.2019

      O Aligátor môžme len polemizovať...keďže výsledok prerábky., ak bol nepoznáme. Je ale zavádzajúce ak porovnávacia tabuľka obsahuje len účelovo vybrané údaje. Tým skôr že po malých technických úpravách je vhodných vozidiel viac..

     • 2A42
      17:57 17.06.2019

      Na doplnenie.
      Je rozdiel sa vyjadriť, že vozidlo vypadáva z tendra lebo priechodnosť priekopy má o 5 cm menšiu (napr aligátor) alebo upozorniť že vypadáva pre nižší stupeň mínovoj ochrany podvozku.

     • Gibon
      19:01 17.06.2019

      2A42: to su ti samozvani "experti" co si do Bruselu nezabudli vziat svagra a brata, ktory nahodou vyhrali "tendre".

 • Sgt Murphy
  18:26 14.06.2019

  K zaťaženiu vozidla ..

  V zadávacej dokumentácii súťaže sa píše: "Vozidlo je určené pre prepravu min 5 osôb s užitočnou hmotnosťou vozidla minimálne 1500 kg. Z uvedenej hmotnosti je 1000 kg predurčených na vybavenie a zásoby.."

  * Zetor Gerlach uvezie 1500 kg zaťaženia, z toho deklaruje osádku vozidla 2+4 a hmotnosť vybavenia 1000 kg, tak počíta max 83 kg na jedného člena osádky (???) - takže reálne do Gerlachu osadíme skôr 2+3

  Takže počítame:
  5x 100 kg osôb
  1x min. 300 kg munícia
  1x min. 200 kg zásoby (jedlo + voda)
  1x cca 200 kg zbraňová stanica (alebo pancierová veža)
  1x do 80 kg elektrocentrála
  1x do 10 kg stan

  čiže zvýšilo nám cca 210 kg na:
  - navigačné a komunikačné prostriedky + palubný počítač
  - systém detekcie a indikácie ožiarenia a systém zadymenia okolia vozidla
  - sada ručného náradia (akumulátorové svetlo, lopata, čakan, sekera, píla, sochor, ťažné lano, tyč, snehové reťaze, štartovacie/prepojovacie káble)
  - sada na údržbu a bežné opravy vozidla
  - maskovacia sieť a mobilné maskovanie (letné/zimné)
  - signálne svetlá, kamery

  ... Takže už sme na hrane nosnosti, poprípade vozidlo sme už preťažili.

  - tiež na bojové nasadenie treba počítať napr. s IED rušičkou.

  Jednoducho 1500 kg na zaťaženie vozidla je veľmi málo.

  Oshkosh L-ATV neodvezie požadovaný počet osôb, takže s ním by som nepočítal. Kapacitu 2+3 má ale Hawkei, takže budem porovnávať s týmto vozidlom.

  Hawkei je mierne menší než Zetor Gerlach, (dĺžka 5,78m, šírka 2,40m, výška 2,30), váha oproti tomu cca. 7 t, nosnosť v cargo variante 3t (presné údaje som nenašiel) ... predpokladám že varianta so 4 dverovou kabínou je ťažšia, ale aj tak tu máme min. 2 - 2,5 t nosnosť.

  Otázka u Hawkei ne NBC ochrana vozidla, ale tiež potreba NBC ochrany u taktických obrnených vozidiel 4x4.

  https://www.thalesgroup.com/si...

  Ďalej by som sa zameral na strategickú mobilitu vozidla, lepšie povedané lietadlom. Kvôli rozšírenosti modelu v NATO by som sa zameral na možnosť transportu pomocou C-130J, ktorý má parametre neseného nákladu následovne (podľa af.mil):

  Dĺžka: 12,19 m
  Šírka: 3,12 m / 3,02 m rampa
  Výška: 2,74 m
  Max. váha: 15422 kg

  A tiež v podvese helikoptéry CH-47F.

  V skratke, vo všetkých parametroch je Zetor Gerlach preťažená krava, ktorá toho málo uvezie.

  • Gibon
   18:54 14.06.2019

   Ake si prisiel na to, ze Oshkosh L-ATV neodvezie pozadovany pocet osob?

   • Sgt Murphy
    22:45 14.06.2019

    Videli si niekedy interiér Oshkosh L-ATV, aspoň na obrázku?

    • PavolR
     07:00 15.06.2019

     Verzie JLTV-GP a JLTV-CCWC sú síce 4-miestne (CCWC technicky 4+strelec), no verzia LRV je 5-miestna.

     • Sgt Murphy
      08:23 15.06.2019

      Mám pocit že PavolR a Gibon sú jeden profil a obaja tárate dve na tri.

      Naozaj tie komentáre ako jedna verzia L-ATV má menšie kolesá od druhej ma dostali alebo tvrdiť že do užitočného zaťaženia vozidla sa nezarátava osádka? Ďalšia vec JLTV od Lockheedu vypadlo kvôli slabej spoľahlivosti oproti verzii od Oshkosh a aj s tou sú aktuálne problémy.

      Oshkosh L-ATV Mean Miles Between Operational Mission Failure - 7051

      Lockheed Martin JLTV Mean Miles Between Operational Mission Failure - 1271

      Plánom JLTV bolo zaviesť vozidlo s aspoň 2400 MMBOMF.

      Pre porovnanie HMMWV v up-armored verzii (ktorá je mimochodom kritizovaná pre svoju nespoľahlivosť pretože má veľmi malé užitočné zaťaženie a často jazdí preťažený čím dochádza k nadmernému opotrebovaniu súčiastiek) má MMBOMF 2968.

      Takže nie, túto variantu si nechajte na snívanie len pre seba.

      Jedna vec je nájdite si niekto ako to v JLTV resp. L-ATV vyzerá, nieje tam priestor na päť sedačiek. Sú tam štyri - dve v zadu, medzi ktorými je buď malá plošina pre strelca alebo riadiaca jednotka pre zbraňovú stanicu. Osobne mi prišlo že ten priestor je užší než v Iveco LMV ale v L-ATV je ešte medzi sedačkami vyvýšený "tunel" ako v HMMWV. Od HMMWV je ale kabína L-ATV rozmerovo o dosť užšia.

      Ďalej, verzia Light Reconnaissance Vehicle (LRV) vozidla L-ATV nikdy nevznikla, dôvod je že tento program vyžaduje šesť miestne vozidlo a do L-ATV sa zmestia len štyri osoby.

      Citujem aj z dokumentu Infantry Brigade Combat Team (IBCT) Mobility, Reconnaissance, and Firepower Programs pre Congressional Research Service z 27. marca 2019 -

      "The standard JLTV—at around 18,000 pounds and carrying only four soldiers—does not meet the Army’s weight and crew requirements for the LRV as currently envisioned."

      Verzie L-ATV existujú len v štandardnej štvor alebo dvojmiestne "cargo" verzii kabíny.

     • Gibon
      17:54 15.06.2019

      Sgt Murphy:
      Ja mam dojem ze si arogantny debil.

      Payload Category A

      Payload Category A vehicles were to fill the role of "Battlespace Awareness" with a payload capacity of 3,500 lb (1,600 kg).[98]

      General Purpose Mobility: General Purpose Mobility (JLTV-A-GP) was the only variant in Payload Category A, designed for general purpose utility vehicle for use by the Army and Marine Corps, with a four-person capacity.[98] Unlike other variants, a C-130 would be capable of transporting two vehicles at a time.[98]

      Payload Category B

      Payload Category B vehicles was to fill the role of "Force Application" with a payload capacity of 4,000–4,500 lb (1,800–2,000 kg).[98]

      Infantry Carrier: The Infantry Carrier (JLTV-B-IC) had a 6-person capacity, and was designed to carry a fire-team of troops. Each service may have received a different vehicle, or have used the same configuration.[98]
      Reconnaissance, scout: Six-seat configuration for use by the U.S. Army.[98]
      Reconnaissance, knight: Six-seat configuration for use by the U.S. Army.[

     • Sgt Murphy
      19:00 15.06.2019

      Áno, Gibon, to sú požiadavky zo súťaže na nové vozidlo JLTV. To ale neznamená, že ich všetky L-ATV od Oshkosh aj spĺňa.

     • PavolR
      20:04 15.06.2019

      Sgt Murphy:
      Pletieš si pojmy s dojmami. LRV verzia samozrejme vytvorená bola, no vo svojej aktuálnej podobe nevyhovuje požiadavkám armády, ktorá požaduje 6 miest a nie iba päť: https://www.defensenews.com/la...
      Určite by diskusii prospelo, keby si si niekedy aj overil svoje neraz zbrklé tvrdenia. Lebo obviňovať potom iných, že tárajú, je prinajmenšom úsmevné.

      Oháňať sa tým údajom o spoľahlivosti JLTV od Lockheedu je žiaľ mimo misu, lebo ho nebude s čím porovnať (L-ATV je mimo hru). OSSR si počas skúšok urobia vlastné testy z ktorých, obávam sa, pravdepodobne nebude možné objektívne zistiť, ktorý z kandidátov je poruchovejší.

     • Gibon
      20:35 15.06.2019

      PavolR:
      Neries, ved my dvaja sme vlastne jeden clovek :D

      Ale tvoju znalost madarciny by som bral. Je neviem ani ceknut :(

     • Sgt Murphy
      21:07 15.06.2019

      "...keby si si niekedy aj overil svoje neraz zbrklé tvrdenia..."

      Moje "zbrklé" tvrdenia vychádzajú ako zo správy pre americký kongres, tak z vyhlásenia US ARMY. Opäť budem citovať texty z marca 2019, snáď anglicky rozumieš ...

      K samotným autám Oshkosh L-ATV/JLTV, citujem zo správ pre us kongres vydané z marci 2019:

      It was decided that there would be two variants—a Combat Tactical Vehicle (CTV), which can transport four passengers and carry 3,500 pounds, and a Combat Support Vehicle (CSV), which can transport two passengers and carry 5,100 pounds.

      K samotným variantám pre ozbrojené zložky USA, ktoré dnes jazdia:
      - JLTV General Purpose (GP) - 4 miestne
      - JLTV Heavy Guns Carrier (HGC) - 4 miestne
      - JLTV Close Combat Weapons Carrier (CCWC) - 4 miestne
      - Utility (UTL) - 2 miestne plus cargo

      ... vo vývoji napr. sanitné vozidlo a rôzne nosiče zbraní

      K programu LRV z marca tohto roku:

      "The JLTV, which is currently in production, could be equipped with additional firepower and sensors to serve in this role (LRV) while the Army continues to refine its requirements for the LRV. The standard JLTV—at around 18,000 pounds and carrying ONLY FOUR SOLDIERS—does not meet the Army’s weight and crew requirements for the LRV as currently envisioned. The Army’s decision
      to not request funds for JLTV - RV27 in its FY2020 budget request calls into question the future of this effort."

      "Oháňať sa tým údajom o spoľahlivosti JLTV od Lockheedu je žiaľ mimo misu, lebo ho nebude s čím porovnať (L-ATV je mimo hru). OSSR si počas skúšok urobia vlastné testy z ktorých, obávam sa, pravdepodobne nebude možné objektívne zistiť, ktorý z kandidátov je poruchovejší."

      Takže tvrdíš že porovnanie vozidiel od Oshkosh a Lockheed Martin nie je dôležité a naši vojaci by kľudne mohli dostať poruchové vozidlo, ktoré ani zďaleka nesplnilo požiadavky US ARMY, ale my si doma spravíme svoje testy, cez ktoré prejsť môže a bude to ok??? Tak to už je úplný nonsens.

      Ok, ďalej diskutovať nejdem, lebo tu je to fakt ťažké, pokiaľ us army nemá pravdu, nemá ju správa pre us kongres, ale ty máš (aj s Gibonom) svoj "neprekonateľný dojem"

     • PavolR
      21:49 15.06.2019

      Sgt Murphy: Netvrdil som že tá verzia jazdí - to ani nemôže, lebo ju armáda v aktuálnej podobe odmieta. Píšem, že existuje a viem to odzdrojovať.

      Ten údaj môžno porovnať iba medzi vozidlami, ktoré daným testom prešli. To nie je nonsens, ale fakt. Dajme tomu, že budú súťažiť JLTV a Gerlach - ako zistíme na základe toho údaja, ktoré je poruchovejšie? Nijako! Jedine na všetkých finalistov urobiť vlastný test, ktorý však nebude zrejme úplne identický s americkým a teda z neho zaručene vylezú aj v rámci totožného vozidla iné výsledky. Nezdá sa však, že by tender takéto kritérium požadovalo a neviem, do akej hĺbky idú vojskové skúšky.

     • Sgt Murphy
      01:03 16.06.2019

      Ja mám tiež jeden zdroj.

      https://www.armytimes.com/cong...

      "One issue might be how to configure the JLTV to fit a sixth soldier. Five soldiers can be carried in a JLTV with four seats and another spot for a gunner."

     • Sgt Murphy
      12:36 16.06.2019

      Ale my nechceme aby sa štyria viezli na štyroch sedadlách pohlcujúcich energiu výbuchu pod vozidlom s päť bodovými pásmi a piaty strelec sa len tak viezol vo veži za guľometom, poprípade mal na sedenie len nejaký improvizovaný "stolček", všakže.

     • PavolR
      14:01 16.06.2019

      L-ATV je predsa mimo hru od okamihu, ako MO zverejnilo požadované parametre, v čoho kontexte je úplne jedno, čo chceme my (Američania nech si pekne zjedia, čo si navarili). Preto ani nechápem tú zúfalú snahu dokázať že neexistuje 5-miestny koncept LRV. ;-) L-ATV je proste o 35 cm dlhší a nič s tým nenarobí ani Gibonom prv sformulovaná predstava o odmontovaní navijáka, lebo MO naviják vyslovene požaduje (+ možno má tých 6,25 bez neho).

     • Sgt Murphy
      16:06 16.06.2019

      Môj názor je ten že aspoň polovica parametrov, ktoré musí to vozidlo spĺňať podľa tejto súťaže sú sr@čky, ktoré nie sú presne dané požiadavkami OS SR ale majú zvýhodniť či znevýhodniť jedno alebo druhé vozidlo a celá súťaž je postavená pre jedného výhercu. Napríklad s tou dĺžkou. Aký je rozdiel či bude mať vozidlo na dlžku 5900 mm alebo 6200 mm? Žiaden, pre OS SR úplne nepodstatný parameter. Napríklad pri výbere JLTV v USA bola požiadavka schopnosť prepraviť dva tieto vozidlá v cargo priestore lietadla C-130J, čomu odpovedali aj rozmery aj váha vozidla. Takúto požiadavku v tejto súťaži nenájdeš, naopak nájdeš tam kopec iných nepodstatných sr@čiek.

     • stirling
      13:19 18.06.2019

      Sgt Murphy: naprostý souhlas, o tomhle se přesně dohaduju se zástupci MO/Zetoru celou dobu spousta parametrů jsou jen vycucaná z prstu, aby zvýhodnila Gerlach. Za mě pokud mají vybráno tak bych se na soutěž na oko vykašlal a nakupil rovnou s podmínkou navýšení nosnosti a jako kompletní vozdilo bez dodělávek. Snáze se pak i vymáhá záruka od jediného dodavatele obzvlášť když se jedná o komplet nové vozidlo. Pak bude klasika za to může ten co tam dal tohle atd...
      Ušetří si tím i nervy, co když se přihlásí náhodou někdo další kdo splní vše a navíc bude třeba v terénu lepší než Gerlach? Chápu, že ty zkoušky budou nejspíše neveřejné, ale ono občas něco ven pronikne...

 • 2A42
  13:28 14.06.2019

  A vraj u nás je to bez kritiky.

  https://spravy.pravda.sk/domac...

  • Flader
   16:09 14.06.2019

   Reakcia MO:

   Ministerstvo obrany SR odmieta spochybňovanie medzinárodného tendra – užšej súťaže, ktorú vyhlásilo na obstaranie viacúčelových taktických vozidiel 4x4 pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Operačné požiadavky boli zadefinované vojakmi, ktorí budú ich užívateľmi. Proces obmeny tohto typu vojenských vozidiel začal ešte v roku 2013. Ministerstvo obrany SR striktne odmieta zneužívanie témy zabezpečenia obrany Slovenskej republiky na politický boj. Avšak napriek tomu, v záujme maximálnej transparentnosti, je minister obrany v prípade, že sa potvrdia neoprávnené útoky smerujúce k podozreniu, že podmienky účasti spĺňa iba jediný uchádzač, pripravený celú súťaž zrušiť.

   https://www.mosr.sk/44835-sk/-...

   • Jura99
    16:55 14.06.2019

    Ta poslední věta je taková, no nevím jestli se smát nebo plakat, tak buď MO SR "striktne odmieta" útoky a nebo si až tak jisté není a je připraveno tendr zrušit.

    • Gibon
     18:56 14.06.2019

     Opat asi problem so Slovencinou.
     Jednoducho tym povedal, ze ak podmienky splni jedine prihlasene vozidlo, tender zrusi.

     • PavolR
      06:40 15.06.2019

      Inak povedane - presne vedia, že sa im do tých kritérií ešte aspoň jedno vozidlo vmestí, lebo už iste disponujú technickými dátami vozidiel, ktorých výrobcovia boli prv oslovení. ;-) Otázkou je iba, či idú systémom "Gerlach a krovie", alebo systémom "volavka (Gerlach) a tichá voda".

     • Flader
      12:24 15.06.2019

      Pavol, na tom niečo môže byť. Inak by ma zaujímalo, kde by LM vlastne svoje JLTV prípadne vyrábal. Linka naň nestojí (skušobné vozidlá nie sú ešte sériová výroba).

     • PavolR
      21:58 15.06.2019

      Flander: Na jednej fotografii som videl nejaké výrobné priestory s popiskom, že je tam možné montovať naraz dve vozidlá JLTV, ale výrobná linka v takej podobe, ako má Oshkosh, to zjavne nebola. Nejakú výrobnú kapacitu v rámci programu preukázať museli, ale nebola dostatočná, čo bol ďalší dôvod, prečo vyhoreli.

     • PavolR
      22:04 15.06.2019

      Tu je ten obrázok: https://cdn.oemoffhighway.com/...

     • puuupava
      00:13 16.06.2019

      Sak nam to zmontuju rumuni. https://youtu.be/VPdLHzDafAg...
      Inak to auto je hnus

  • Gibon
   17:09 14.06.2019

   Ach boze Jarko Nad.
   Ked vysvetli toho brata a svagra, co zahadne vyhrali vyberove konania aby s nim mohli ist do Bruselu, moze kritizovat.

 • juhelak
  09:43 14.06.2019

  Tak nakonec u nás se na to také vrhneme už letos..ale budou se nahrazovat jen ty lehké nejstarší. Slovensky tendr muze byt napoveda pro náš až se bude nakupovat těžká 4x4

  • Gibon
   09:53 14.06.2019

   To je ten tender kde media spekulovali o Dacia Duster?
   Cize nahrada za UAZy a vozenie sa medzi utvarmi?

   • juhelak
    12:52 14.06.2019

    UAZ a Defendery. Cirka počítají s nákupem 1200 vozů za 1,6 mld CZK

 • PavolR
  09:11 14.06.2019

  Našiel som zdroj, podľa ktorého má Oshkosh JLTV (L-ATV) dĺžku 6,25m a dojazd 485 km, čiže je v týchto dvoch parametroch vážne out: https://www.militaryfactory.co...

  • Gibon
   10:00 14.06.2019

   To je skoda. Obmedzeniu dlzkoveho parametra vazne nerozumiem :/
   Sirka ano, vyska ano. Najazdove uhly ano, razvor ano. Ale dlzka? Ak tak ju maximalne obmedzit dlzkou BMP, kvoli logistickym zalezitostiam.

   A co sa brodenia Yalcina tyka, asi ta sklamem. Zrejme existuju dve verzie.
   Starsia s nizsim brodenim a novsia s brodenim 1,1m. Na nete najdes fotky dvoch verzii. S nasavanim na kapote motora (tak ako ho ma Gerlach) a bez neho. To bude podla mna ten rozdiel.

   • PavolR
    10:39 14.06.2019

    Keď si vezmeme, že dĺžkové obmedzenie vylučuje iba dvoch kandidátov (Patriot II nerátam) a z toho Peruna vylučuje aj bočný náklon, tak možno formulovať podozrenie, že cieľom toho parametra bolo vylúčiť L-ATV, pričom jeho konkurent od Lockheehu cez rozmerové sito pohodlne prejde a ak by tender vyhral, nebude treba hľadať výhovorky, prečo to dopadlo opačne, než v USA. :-D

  • niko
   10:10 14.06.2019

   Podla mna je Oshkosh JLTV out hlavne z dovodu, ze cela konstrukcia je postavena na americkom collovom/palcovom meridku. Kazda jedna skrutka ma iny rozmer na ktory nepouzijes ziadny standardny europsky kluc. A teda pri prezbrojeni na americke 4x4 by sme potrebovali komplet vymenit servisnu strukturu.

 • Klos
  06:05 13.06.2019

  Gerlach je po vojensku zadán dobře ale ti hoši nevideli nebo nechtěli videt na 20 let dopředu.
  Počítaj že budou mít v kufru centrálu jako před 50ti lety.
  Mercedes, MAN, Volvo.... už pár let nabízí ISG - integrovaný startér generátor - to na klikové hřídeli před spojkou a převodovkou a kromě toho to může rekuperovat, napájet klimatizaci, turbo, topení, čerpadlo.....
  Odpadá spoustu řemenů spojek.... a hlavně není potřeba centrála v kufru jako ve V3S.

 • tryskac
  21:44 12.06.2019

  Zbezne som si porovnal motory Gerlach vs Hawkei.
  Gerlach tusim MTU(aj ked v pr materialy to neudavaju), 4valec,240kW pri 2200ot/min,trq 1300Nm,hmot 555kg.
  Hawkei motor Steyr, 6valec,225kW pri 4100ot/min,trq 680Nm,hmot 280kg.
  Takze len na motore to cca 275kg. Prevodovka dimenzovana na 2x trq bude tiez o nieco tazsia.
  Dalsia uspora by mozno bola mozna pri dverach - mozny kevlar, ci iny kompozit - nie su sucast konstrukcie, mozny aj outsourcing.
  Ale pravda, je to prvy prototyp a nech sa na mna nik nehneva, vyhrat zakazku na 400ks s prototypom (co ako odskusanym) to sa mi nezda fit. To iste plati aj pre Patriot. Nech ho este 2-3x prerobia/vylepsia a potom sa da uvazovat o kupe.

  • Jara
   22:51 12.06.2019

   Ta úspora hmotnosti je jinde než na motoru, to je jen důsledek... na dvanáctitunového mastodonta potřebujete krouťák aby jste ho roztáh, nezbývá než osadit dlouhozdvihový rozměrově obrovský a těžký motor

   • Gibon
    22:58 12.06.2019

    Tak s tym motorom potiahol na Slovakiaringu 28tonovy nakladiak.
    Takze prebytok vykonu ma slusny.

    Ak, tak sa uspora hmotnosti bude realizovat inde, ako zmensenim motora.
    Ale viac ako 500kg by som neratal.

    • tryskac
     23:12 12.06.2019

     Iste, ked sa odlahcuje, tak sa odlahcuje KAZDA suciastka, povedze o 10%. Potom by uz nebola hmot. 12t,ale len 10,8t. A co sa tyka tahania tahaca, nehnevajte sa, ale projektuje sa BOV, nie tahac, ale ano, do televizie je to OK.
     Vykon motoru je rovnaky, len hawkei ho dosahuje pri 2x otackach. Na rovnaky trq na kolese ten motor staci vhodne sprevodovat 2x do pomala. Koniec koncov, kolko take vozidlo prejde km za cely svoj zivot, hoci aj aktivny - opat, to nie je TIR, co prekde 1mil km za 3 roky.
     Co som videl videa z jazd Gerlacha, pri jazde mi prisiel tazkopadny, skratka ako obrneny nakladak, nie ako obrnene auto a Patriot by na tom bol este horsie.

 • juhelak
  17:31 12.06.2019

  prekvapuje me ze chcete jen jednu takhle relativne tezkou 4x4 platformu na vse možné.

  • Gibon
   19:33 12.06.2019

   Nechceme.
   V plane je este 310ks maly terenny automobil.
   Podla planu uz mali byt objednane.
   Mozno sa caka na spustenie vyroby LR Defender v Nitre na konci tohto roka. LR Defender je v OSSR zavedeny, tusim 130ks.

 • Klos
  10:51 12.06.2019

  Jasně že Patriot díky páteřovému rámu bude mít výhodu pod plným zatížením v terénu, ale tendr takhle není psán.
  Pro tuto kategori je žebřinový rám levnější lehčí...

  • Jara
   22:56 12.06.2019

   Nejlepší řešení je u těchto typů vozidel se vyhnout jak “rouře” tak rámu..... hawkey....7,5 t

 • Klos
  08:26 12.06.2019

  Bylo to napsané pro Gerlach, parametry... Bez výzbroje...
  Slovensko Slovákům mě osobně se Gerlach moc líbí. Jen by to chtělo moderní motor napr Mercedes s integrovaným startér generátorem ani ne kvůli spotřebě na napájení systémů.
  Oshkosh JLTV něco takového taky má.

  • stirling
   09:41 12.06.2019

   Souhlas bude to gerlach a to bez výzbroje a komunikace je právě kvůli jeho nízké nosnosti. Není to jediný domácí zástupce takže spíše je to o tom, že zetor se nejlépe orientuje v domácí politice. Ostatně pokud je tak super tak mohl vyhrát v normální soutěži, ale tam by podle mě neměl šanci právě díky té nosnosti. A jak čtu tady tak slovákum to ani moc nevadí, že je to účelově postavené, takže je to asi vše ok. Když srovnám osádkou věž u nás která vyřadila jednoho ze 4 a co to odstartovalo (což bylo správně).
   I když vítěz je předem znám tak jen doufám, že csg upraví patriot I, aby měl možnost soutěžit v dalším kole a pak snad něco pronikne ven. Z gerlacha díky tomu, že ten podvozek je asi pěkně na limitu a z těch videí (žádnej pořádnej terén v rychlosti) mám pocit, že sice dobře vypadá, ale v jízdních vlastnostech dostane pěkně na budku.

   • Gibon
    10:05 12.06.2019

    Osadkova vez u Vas vyradila jedneho zo styroch pozvanych do uzatvorenej sutaze s dopredu vybranymi uchadzacmi. Nikto dalsi sa prihlasit nemoze aj keby zadanie MOČR splnil.

    Otvoreny tender u nas stanovil prisne technicke kriteria, ale sutazit moze kazdy kto ich plni. Su minimalne tri vozidla, ktore ich plnia.
    Naozaj v tom nevidite rozdiel?

    • stirling
     10:55 12.06.2019

     Rozdíl vidím zásadní. Vyřazeno na základě koncepce kterou vyžaduji x vyřazeno na základě "výšky vozidla"...
     Ale budiž to je vaše věc jak si to uděláte a pokud to občanům nevadí tak není co řešit.
     Tobě, jako čtenářovi tohoto webu nevadí třeba ten parametr nosnosti, přijde ti to dostatečný?
     A které tři vozidla podle tebe teď splňují? Ostatně tomu článku schází jasně tabulka všech známých požadovaných parametrů a ideálně doplněná o typ vozidla a vyznačeno zeleně co splňuje a červeně co ne s jeho reálnou hodnotou to by bylo super.

     • Gibon
      11:35 12.06.2019

      1500kg chcu OSSR vyuzit takto:
      preprava nesenej výstroje jednotlivca pre 5 osôb min. 0,6 m3 s hmotnosťou min.
      150 kg,
      - preprava munície pre plnenie úloh v objeme 6 DOS min. 0,8 m3
      s hmotnosťou
      min. 300 kg,
      - preprava balenej pitnej vody a stravných dávok na 7 dní činnosti v objeme min
      0,6 m3 s hmotnosťou min. 200 kg,
      - malokapacitný stan na ubytovanie posádky vozidla - v zloženom stave max. 0,2
      m3 s hmotnosťou max. 19 kg,
      - malá elektrocentrála s možnosťou napájania technických prostriedkov a
      nabíjania ich akumulátorov.

      Gladius 12 ma hmotnost 200kg.

      Gerlach pri obsadeni 5 osobami (poziadavka OSSR) ma nosnost vyssiu ako 1500kg.

      Vzhladom na vsetko vyssie spominane, mi 1500kg pride dostatocne. BOV/VTV 4x4 nie su logisticke vozidla. Ak dokazu s rezervou podporovat posadku na 7 dni bojovej cinnosti, tak je dostatocna.
      Ale dufam, ze Gerlach o nieco schudne, aj ked aby bol prepravitelny Spartanom. To bude asi prilis tazke...


      Co sa vysky vozidla tyka, nizka silueta je velmi dolezita.
      Pre prezitie vozidla velmi dolezity parameter. Ovela dolezitejsi ako osadkova veza.
      Výrobcovia maju zaroven jasnu moznost svoje vozidla upravit a podmienky plnit.

     • stirling
      12:41 12.06.2019

      Ok tak podle tebe, v tom zatížení které udává gerlach v letáku není osádka celkem 750 kg, takže 1500 kg je pouze na náklad vzadu a různé vybavení? I tak mě to přijde na hraně vzhledem k tomu, že jsem předpokládal, že vozidlo má sloužit i jako platforma např. pro pvo, průzkum, elektronický boj, ptřs, chemiky, velitelská vozidla, spojovací atd. Pokud to je jen na převoz vojáků tak to stačí, ale stále to bude vozidlo jezdit při výcviku (či boji) na hranici možností. Třeba tvoje udávána hmotnost stanice je pouze 200 kg a to je i včetně všech senzorů, 12nacky, munice? Ber také, že ještě musíš počítat senzory,detektory, rádia, obrané, navigační systémy to zatížení opravdu letí hodně nahoru.
      Ale napiš která tři vozidla zadání splňují prosím jak si uváděl, to mě fakt zajímá.
      Tu tvojí poznámku o výšce a důležitosti - nerad se pouštím do demagogie....

     • Jura99
      13:30 12.06.2019

      Gibon: užitečná hmotnost je z definice náklad + posádka. Takže jen těch 6 osob vezme >600kg, na náklad pak zbyde pouze 900kg do čehož se musí vejít i případná zbraňová stanice, munice atd. V tomto ohledu je Patriot se 4t užitečné hmotnosti skvělý stroj.

      Jinak nákup holého stroje tipuju, že je nejspíš kvůli líbivé ceně pro veřejnost. Drahé dodatečné dovybavení už veřejnost řešit nebude nebo se jí ani neoznámí.

     • PavolR
      14:20 12.06.2019

      Tu je rozpísané, kam je určených koľko vozidiel v akej konfigurácii: https://vladimirbednar.blog.sm...

     • Gibon
      16:00 12.06.2019

      Stirling:
      Ano zatazenie Gerlachu pre KARGO je 1500kg, 2,3m3.
      Posadka nie je kargo. Ja som to takto pochopil.

      Treba si precitat zadanie MOSR.
      Vozidlo je určené pre prepravu min 5 osôb s užitočnou hmotnosťou vozidla
      minimálne 1500 kg. Z uvedenej hmotnosti je 1000 kg predurčených na vybavenie
      a zásoby v objeme min. 2 m3 primárne uložených vo vozidle a v inom bode sa pise o zatazeni strechy min. 500kg na zbranovu stanicu. Ta sa podla mna zaratava do 1500kg pre kargo zatazenie.
      Cize tiez to nie je vratane posadky. Je to hmotnost pre vybavenie.

      Podmienky podla mna plnia:
      Gerlach, Yalcin, JLTV LM a myslim si ze aj JLTV Oshkosh.
      S upravou:
      Mowag Eagle V - zmena velkosti pneumatik, ostatne plni
      Patriot I - ak sa pohraju s vyskou.

      Do prveho kola tendra vsak rozmery (dxvxš) nehraju rolu, kedze ich vyrobcovia neoznamuju. Tie oznamuju az v druhom kole.

      Komunikacia (vysielacky,...) sa bude dalej kupovat cez FMS a tak ich nemoze dodavat vyrobca vozidla.
      Zbranovu stanicu ma OSSR zavedenu Gladius 12 a to si MOSR chce tiez postrazit, aby nedodali ine riesenie v tendry. Vsetko to ma logiku.

      Aky ste vy Cehuni prisny na nase otvorene tendre, ked si predtym clovek precita obhajobu tendeu na BVP s dopredu urcenymi uchadzacmi a zvysok europy aj sveta ma smolu.

     • Jura99
      16:19 12.06.2019

      Gibon: užitečná hmotnost či užitečné zatížení je obecně definovaný pojem a není možné, aby pod tímto pojmem každý chápal něco jiného. Pokud je někde v zadání výraz požadovaná užitečná hmotnost a k tomu číslovka, pak tato číslovka zahrnuje i osádku. Pokud v zadání není výraz užitečná hmotnost, ale nějaký vlastní výraz, musí zadavatel definovat co tím myslí, aby účastník věděl co v tom je a není.
      V letáku Gerlachu je cargo - užitečné zatížení = 1,5t. To znamená včetně hmotnosti přepravovaných osob. Je to poměrně málo, ono i jezdit s naloženým autem na hranici užitečného zatížení není žádná sláva.

     • 2A42
      16:53 12.06.2019

      Zetor sa jasné vyjadril vo svojom propagačnom článku. Testy vozidla boli vykonané na plnú záťaž vozidla 14,2t. A to 6 osôb 120kg z matrošom a k tomu 1tona v nákladovom priestore. 1500kg je aj s posádkou.

     • 2A42
      17:12 12.06.2019

      Na doplnenie Zetor uvádza pohotovostnú hmotnosť 12t.

      Vid PR článok:
      Robustná konštrukcia a krútiaci moment až 1300 Nm
      Aj napriek ľahkej konštrukcii s pohotovostnou hmotnosťou základnej verzie 12 ton je Gerlach robustným vozidlom a prekonáva extrémne prekážky v teréne. Okrem zapracovaných poznatkov z reálnych vojenských konfliktov, či Rallye Dakar mu v tom výrazne napomáha aj krútiaci moment až 1300 Nm a veľkosť kolies (R20). Vozidlo tak v skúškach vo vojenských priestoroch zdolalo terénny schod s výškou 0,5 m a prekonalo zákop so šírkou 1 m. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x120kg, ktorú tvorila posádka v plnom vybavení a zároveň náklad s váhou 1 tony v cargo priestore.

     • stirling
      00:52 13.06.2019

      Gibon: Cehuni si můžeš nechat snaž se spíše argumentovat
      Tvůj seznam viz článek:
      Yalcin - malé brodění
      jltv - délka, to LM se hlásí? nevim ani jestli má veřejné parametry ochrany
      Ta spec je podle mě i signál ostatním výrobcům sem nelezte tady je gerlachovo, ale jinak tady je otevřená soutěž to je jasné.:)

     • Gibon
      10:11 13.06.2019

      Yalcin ma brodenie 1,1m (stranka vyrobcu). Tych 10cm daju bez problemov.
      JLTV Oskosh ma udaj o dlzke na wiki bez zdroja. Na stranke vyrobcu ho nenajdes.

      JLTV LM, ci sa hlasi do tendra neviem. Minuly rok s nimi o tomto vozidle prebehli rokovania. Rovnako ako s Oshkoshom.

      Z Gerlacha sa stal benchmark. Nic horsie nasa armada nechce. Existuje lepsie riesenie? Nech ho vyrobca ponukne.

     • Jan Grohmann
      10:14 13.06.2019

      Gibon: Yalcin má hloubku bordění bez přípravy 0,7 metru a s přípravou 1,1 metru. OSSR chtějí bez přípravy 1,2 metru.

     • stirling
      10:50 13.06.2019

      Gibon: a jaký je tedy ten správný parametr délky? Yalcin také ne, i když bych vzal tebou chybně použitý parametr s přípravou tak stále nesplňuje takže jedině s úpravou. Takže jediný konkurent gerlachu máš ve vozidle které se ani nenabízí a jeho návrh byl dělán na velkosériovou výrobu... Za mě právě to, že zadání splňuje bez úprav defakto jediný uchazeč dává velký prostor pro napadnutí tohoto "otevřeného" tendru.
      A jinak ano máš pravdu katalog zetoru je benchmark a v tom je ten problém a pokud bereš, že nejlepší vozidlo se pozná podle toho, že má maximální výšku/délku takovou a má nedostatečné užitečné zatížení, tak gerlach je nejlepší. Jen nevím proč se dělá ta soutěž je to zbytečně riziko, že propadne v reálu i když podle katalogu je podle tebe nej.

     • Gibon
      11:22 13.06.2019

      Stirling:
      Takze mi chces tvrdit, ze "vyrobca traktorov", ktory neumiestnil na trh jedine armadne vozidlo vyrobil obrnenca s parametrami, ktore su pre vsetky tie zbrojne konglomeraty neprekonatelne?

      Jan Grohman: mohol by som poprosit zdroj tohto tvrdenia? Ja som nasiel len udaj 1,1metra, ale rad sa poucim.

     • PavolR
      11:41 13.06.2019

      Gibon: Zdroj je uvedený v článku - 0,7 m je uvedené bielym vo vodnej ploche a až pod tým je čiernym údaj "up to 1,1 m".

      Inak celkom sranda, že aj druhé vozidlo, ktoré by popri Gerlachu tie kritériá dalo, je rovnako prvotina. LM totiž predtým tiež žiadne vozidlá 4x4 nerobil. Na druhej strane má však oproti Gerlachu výhodu, že kým Zetor má iba ten svoj jeden prototyp, LM už v rámci amerického programu vyrobil desiatky JLVT na rôzne testy a skúšky.

     • stirling
      12:12 13.06.2019

      Gibon: užitečném zatížení ho překoná každý z účastníků, ale když se podíváme na tu délku a výšku tam už je to jiné, ale dalo by se říct, že třeba zetor nedokáže vyrobit takto dlouhé vozidlo... ne přesně jsi upozornil na to jak ty parametry jsou postaveny na zakázku pro jeden typ, za mě je jedno jestli auto má o 5 cm větší délku či výšku. Podstatné by mělo být jak si povede v terénu (jízdní vlastnosti), jakou má ochranu, nosnost a provozní a pořizovací náklady.
      Ostatní jsou jen blbosti, pokud teda třeba ty rozměry neurčují přepravitelnost letadlem a to tady také není.

     • Gibon
      14:23 13.06.2019

      Stirling: 5 centy urcite je jedno. Ale kde je hranica? 2700? Aby husar podliezol ale dalsi uz nie? O to ti ide? Alebo dat 3000? 3500?

      2600mm je vyska nakladoveho priestoru Spartana.

      Uz sa tocime v kruhu.
      Ostava nam jedine. Pockat si do jula a uvidime kolko ziadosti o ucast MOSR dostane.

     • stirling
      14:59 13.06.2019

      Gibon: spartana asi nemyslis vazne kdyz to neuveze tak je asi jedno jestli se do neho vejde nebo myslis ze by ho mohl pouzivat jako mobilni garaz?
      Já bych rozhodně tyto rozměry neudával, nechal bych to silničníma pravidlama, aby bez problemu mohl jezdit v silničním provozu a popřípadě určil nějaký strop např. pro přepravu letadlem (které ho bez problému uveze) a neboj nikdo neudělá 3,5 m vysoke vozidlo protože by nezvládl náklon v terénu.

    • Gibon
     17:10 13.06.2019

     Stirling:
     Myslim to smrtelne vazne.
     Lebo ak to vyhra taky Hawkei, ci JTLV tak 7,5 tony Spartan bez problemov odvezie.
     Maximum payload capacity C27J je 11600kg.

     Na rozdiel od teba som si neni tak isty vitazstvom Gerlachu.

     • 2A42
      17:30 13.06.2019

      Aj keby sa výťaz tendru zmestil do Spartanu a splil aj váhu, tak koĺko by tých presunov bolo?..prevážať ich po jednom je neefektívne a finančne sa to neoplatí... obmedzovať veľkosť a váhu pre C 27J nemá zmysel a parametre pre výber ani tak nie sú nastavené.

     • Flader
      17:50 13.06.2019

      Tiež si myslím, že prepraviteľnosť v Spartane tu absolútne nehraje rolu. OSSR evidente chcú veľké 4x4. Podstatné je, že vybavenie 5. pšu prepraviteľné je, že sú schopný rýchleho leteckého presunu.

     • 2A42
      18:08 13.06.2019

      Gerlach má pohotovostnú váhu 12t...testovanie prebehlo s max. záťažou na 14,2t. Akú deklarovanú požadovanú variantu považujete za hmotnoste nad limit maximálnej váhy? Osobne si myslím, že každá Je v limite. A do budúcnosti bude priestor na variantu 6x6.

     • Gibon
      19:20 13.06.2019

      Ak presuvas celu jednotku do Lotysska, ci na Cyprus s 10x VTV4x4 tak lietat hore dole po jednom je samozrejme stupidne.

      No ak potrebujes operativne vymenit kus za kus z dovodu nehody, ci poruchy odstranitelnej len u vyrobcu, je takato moznost vhodna. Objednavat 747F, ci A400M kvoli jednej stvorkolke...

     • 2A42
      20:58 13.06.2019

      Ano Gibon,
      Je vhodné mať takú spôsobilosť, ale čo keď bude potrebné vykonať odsun 6x6,8x8 alebo BVP? Vhodnejšie by bolo mať niečo väčšie od C 27J. Ale požaduje od nás niekto takú spôsobilosť? Veď OSSR nie sú budované ako expedičné..prioritne majú pôsobiť na našom území..A tak radšej sa môže raz začas zaplatiť napr A400M.

      Pozitíva vozidla Gerlach pre OSSR prevyšujú negatíva..pomer cena-výkon a domáca výroba naznačuje, že by to nebolo zlé rozhodnutie..čas ukáže.

     • Gibon
      21:16 13.06.2019

      2A42:
      Nateraz? Status quo. Do buducnosti overit realizovatelnost a financnu narocnost:
      A) pripojenia sa k zdielaniu prepravnych kapacít NATO
      B) vyuzivat bratislavsku zakladnu B747F
      C) ponuknut ine riesenie

      Gerlach: podla zverejnenych parametrov vyborne vozidlo. V podstate sa bavim na ceskych priateloch a ich ustarostenost s neferovym tendrom. Kebyze to je cesky projekt, citame tu ine komentare. Preboha, ved niektori tu chceli plamen montovat na UH1/AH1 len pretoze je cesky :D
      Vzdy akceptujem iny nazor, no ocakavam konzistentnost.

     • 2A42
      21:31 13.06.2019

      Každého ťahá to národné srdiečko k tomu domácemu aj za cenu prehliadania nedostatkov.. Mne sa toto medzinárodné doťahovanie páči. Koncepcie výstavby jednej a druhej krajiny sú odlišné a tá zdravá rivalita pomáha obom.. Druhá vec je, kto a ako je schopný ísť do odbornej diskusie a byť schopný prijať názor druhého ak ho vyargumentuje. Mať dostatok takých ľudí by veĺmi pomohlo aj pri modernizácii a riadení OSSR.

     • Gibon
      22:07 13.06.2019

      2A42:
      Neexistuje riesenie, ktore by nemalo nedostatky.
      Kazde uvazene rozhodovanie je o prevazeni plusov nad minusmi.
      Niekedy aj riesenie, ktore aktualne prinasa viac minusov je z dlhodobeho hladiska pozitivne.

     • Jura99
      22:27 13.06.2019

      Gibon: tendr na BVP prosel slusnou kritikou kvuli nogo podminkam. Klidne se bav na ceskych priateloch, ale ti maji podstatne vetsi smysl pro kritiku vlastniho tendru nez mate vy. U vas je uplny ticho, nikdo ty parametry tendtu na 4x4 nekritizuje.

     • stirling
      23:49 13.06.2019

      Jura99: bohužel jedinej Gibon sem tahá neustále nějaké narážky na to, že je někdo čech, upřímně moc nechápu co člověka, který má očividně nějaký problém s českem táhne sem diskutovat.

   • PavolR
    10:24 12.06.2019

    No tak Zetor to s Gerlachov v prvom rade marketingovo skvelo zvládol systémom štart-cieľ, čo bolo doteraz pri našich produktoch nevídané, neslýchané. Všeobecne známa značka, ktorú jasne vidno na vizuálne vcelku pohľadnom vozidle (kde vidno na Patriotovi značku TATRA?) so sympatickým vnútorným priestorom, vopred deklarovaná vcelku pôsobivá cena a nadhodená možnosť zníženia váhy pri sériovej výrobe, no a samozrejme rafinovane zvolený názov, s ktorým sa verejnosť ľahko identifikuje - to potom nečudo, že nikto neprotestuje pre Gerlachu nahrávajúce kritériám, keď si nás takto obtočili okolo prsta (áno, fakticky aj mňa). ;-)

    Ale samozrejme áno, obavy z reálnej mobility môžu byť oprávnené, ale tak hádam by najhoršie chyby odhalili armádne testy (na ktorých prepadol povedzme aj Šakal). No a potom tá váha, no ...

    • stirling
     11:06 12.06.2019

     Souhlas s tebou Zetor to zvládl v tomto ohledu bravurně a díky tomu se jeho slabiny ani neberou v potaz. Ostatně já jako čech přeju tatře/csg to přiznám, ale gerlach se mě zamlouvá a to ne jen kvůli české značce, ale právě proto jak vypadá, ale nejde mě do hlavy to, že když už ho chce armáda či ministerstvo tak přece chtějí hlavně dobré vozidlo a donutit zetor to vozidlo ještě vylepšit a ne kvůli tomu ohýbat parametry, abych mu odstranil konkurenty. Zaráží mě to, že tady čtu ještě názory ve slovenštině jako, ještě, že to tenhle nesplňuje to se mě ulevilo.... To mě přijde padlé na hlavu totálně vždyť se jedná o parametr vstupu do výběrka a tam se vybere ten nej... Mě třeba ten parametr co vyřadil defakto u nás pumu trošku štve, protože chci, aby se rozhodovalo mezi co největší množinou.
     Takže u politiků / armády se ten postup dá odůvodnit ("lobbying"), ale komentáře od lidí mě opravdu zarážejí a vůbec je nechápu.

     • PavolR
      12:46 12.06.2019

      To s tou úľavou budem mať asi na svedomí ja :-) a písal som to margo toho, že veľmi, ale veľmi nechcem, aby sa do užšieho výberu dostal Ejder Yalcin 4x4 . Je to 14-tonové hebedo, už viac OT než VTV a poviem na rovinu, mám výhrady aj voči krajine pôvodu - môže sa ešte stať, že budú na Turecko uvalené podobné sankcie, ako na Rusko a čo potom s tureckou technikou?

 • cejkis
  23:15 11.06.2019

  Hawkei rozměry splní, přesto v tendru není. Škoda....

  • Flader
   06:34 12.06.2019

   Prihlásiť sa môže ktokoľvek, je to spomenuté aj v článku ...

 • Gibon
  17:59 11.06.2019

  Vo vypocte chybaju dve vozidla, o ktorych MOSR v 2018 rokovalo s ich vyrobcom.

  JLTV Oshkosh
  JLTV Lockheed Martin

  • PavolR
   19:12 11.06.2019

   L-ATV je kvôli svojej dĺžke mimo hru, no na JLTV od Lockheedu je vhodné upriamiť pozornosť, keďže sme v posledných rokoch takmer všetku svoju novú techniku (F-16, UH-60, Spartany) nakupovali priamo, či nepriamo práve od tohoto zbrojného koncernu: https://autoblog.gr/wp-content...

   • Gibon
    19:39 11.06.2019

    L-ATV a jeho dlzka.
    6,2m je uvedene na wiki, ale na stranke vyrobcu tento (alebo akykolvek) udaj o velkosti vozidla nie je. (Mozno som zle hladal)
    Z toho hladiska by som bral udaj 6,2 metra za neovereny a 30cm rozdiel nie je tak vela. Je teda mozne, ze LATV velkostne poziadavky splni.

    • PavolR
     20:30 11.06.2019

     Je skutočne možné, že dĺžka sa môže líšiť u rôznych a skutočne tak akosi nemožno pohľadať, odkiaľ pochádza údaj na wiki, lenže v súvislosti s L-ATV sa objavujú aj iné technické údaje, ktoré by ho vylúčili (Trench 0.5 m; Fording ~ 1 m).

     • Gibon
      21:10 11.06.2019

      Trench je o velkosti kolies.
      LATV najdes fotky ako s mensimi, ake ma Aligator M.II aj s vacsimi ako ma Gerlach.
      Tak ako najdes foto s naraznikom a bez. A to je rozdiel 30cm urcite:
      https://images.app.goo.gl/gYtu...
      https://images.app.goo.gl/W41y...

     • janusinko
      21:10 11.06.2019

      Údaj o prekonávaní zákopu o šírke 0,5 metra sa mi nezdá, vzhľadom na to, aké obrovské má L-ATV kolesá.

 • Gibon
  17:48 11.06.2019

  Preco boli zvolene take prísne kriteria?
  Splnili ich minimalne tri vozidla, takze je prirodzene ze OSSR chcu do terénu to najlepsie.
  A vyrobcovia co poziadavky nesplnaju? Nech sa potrapia alebo nechaju tak.

  Osobne ocakavam ze Zetor bude celu vyrobu realizovat na SVK a z nich ciastocne v podnikoch MSM.

 • Flader
  14:35 11.06.2019

  Len taka poznámka. Údaje pre Aligator II Master sú pre pôvodne predstavenú verziu, alebo pre upravenú? Po priemyselnom dni sa totiž vravelo, že Kerametal vozidlo upravuje a takto upravené malo byť už na tm testovaní na Záhorí. Jedna zo zmien mali byť aj väčšie kolesá, takže ten zákop by mal zvládnuť už aj on.

  • tryskac
   15:33 11.06.2019

   Skor je zaujimave, ze Aligatora ponuka MSM a nie Kerametal, vid
   propagacny material. Najskor asi cely projekt odkupili, lebo co ja viem Kerametal skomira...

   • Sergej7490
    15:51 11.06.2019

    Asi to Kerametal predal, kedze fyzickeho vyvojara odkupil Zetor :-)
    Kerametal je len spolok obchodnikov.

    • Sergej7490
     15:52 11.06.2019

     A MSM predalo 2ks k raketometom ako riadenie strelby.

   • Flader
    18:39 11.06.2019

    MSM ponúka Aligátor II Master takmer od začiatku. Asi z toho je nejaký "spolukšeft" s Kerametalom. Viď už spomínaný predaj raketometov spolu s Aligátormi a Tatrapanom.

   • PaloM
    21:39 11.06.2019

    Kerametal je od októbra 2018 v konkurze, minimalne jeho vojenska časť.

 • mafky
  11:02 11.06.2019

  Nevie niekto ako je na tom s plnením požiadaviek Hawkei? Austrálčania sú dosť aktívni v Poľsku, a keďže tí prešľapujú na mieste, kontrakt na štyri stovky vozidiel by mohol Austrálčanov zaujímať.

  Osobne sa domnievam, že zmena požadovanej osádky zo 6 na 5 mužov prišla s cieľom prilákať do súťaže práve menšie a ľahšie vozidlá

  • Nesher
   11:41 11.06.2019

   Tam by asi byl problém s požadavkem na výrobu v NATO či EU případně zavedení v NATO.
   Hawkei se vyrábí v Austrálii a žádná armáda NATO ho ve výzbroji nemá.

   • mafky
    11:46 11.06.2019

    Polialom ponúkajú presun výroby. Navyše vo verzii s volantom naľavo.

    Nie som istý či je požiadavka na zavedené vozidlo. Tuším nie

    • Nesher
     11:52 11.06.2019

     To je nepochopení, požadavek je na vozidlo, které se buď vyrábí na území členských států NATO či EU nebo je zavedeno v armádě členského státu NATO (tj. může být vyráběn i jinde). Tedy nemusí být splněny obě podmínky, stačí jedna. Hawkei nesplňuje ani jednu.
     V EU nebo NATO se nevyrábí (nabídka Polsku je z toho hlediska irelevantní) a ani ho žádná NATO armáda ho nepoužívá.

     • Clanek
      13:11 11.06.2019

      Tak v zadne zemi NATO sa nevyrabi ani nepouziva ani Gerlach treba, a pokud by australani souhlasili s prenesenim produkce na SVK, pak je na tom z tohoto pohledu jako onen Gerlach (australske zustane jen know how).

     • Nesher
      14:15 11.06.2019

      Clanek
      Gerlach, pokud zvítězí se samozřejmě bude vyrábět na Slovensku, případně v ČR, pokud by Zetor neměl u vás výrobní kapacity (v Brně jich má bohužel více než dost). Zetor to od počátku tak jasně deklaroval. Pro SK MO je to v podstatě domácí výrobce. A jak už tu poznamenal Stirling, zadávací dokumentace je v podstatě opsaný leták Gerlachu, takže vítězství něčeho jiného by bylo velkým překvapením.

     • Gibon
      22:56 11.06.2019

      Nesher: Gerlach bol od zaciatku favoritom. A to z hladiska technickych parametrov, tak z hladiska ceny. Dopredu povedali kolko budu za zakladne vozidlo chciet.
      Na skuskach sa prejavil ako vozidlo, ktore deklarovane parametre splna a aj prevysuje (napr.protiminova sa zlepsila)

      Co MOSR teda spravilo, ze z Gerlachu urobilo latku, lebo nechce horsie vozidlo a cenou si ho moze dovolit. Tu latku prelezu minimalne dalsie dve vozidla. Cize sutazit budu minimalne traja.
      Oproti ceskemu tendru na BVP so speckami na 2xA4, je tento cisty jak alabaster.

     • PavolR
      07:35 12.06.2019

      Gibon: No veď, cena. 404 ks Gerlachov v základom prevedení by podľa ceny deklarovanej výrobcom stálo cca 161M a MO vyčlenilo na obstaranie "holých" vozidiel dvojnásobok tejto ceny. A už v rámci tendra na BOV 8x8 nám ministerstvo predviedlo svoju zázračnú schopnosť takmer do puntíka vyrátať čo to bude stáť ...

     • Gibon
      10:20 12.06.2019

      Pavol:
      Akych holych vozidiel?
      1) zakladna vybava vozidla je celkom bohata

      O cene teraz vieme velmi malo. Len predpokladany rozsah zakazky. Co vsetko obsahuje cena nevieme. To sa tyka az druheho kola. Cena sa pravdepodobne sklada z:
      Cena za zakladne vozidlo vratane automatickeho hasiacieho systemu, inercialneho navigacneho systemu a softkill systemu

      Naklady technickej podpory (k dispozícii servis 24/7 - 20 rokov)

      Naklady integrovanej podpory

      Co sa tyka vyratanie ceny do puntika, tak sa sekli o nejakych 400mega oproti planu 2030,kde je na VTV4x4 vyclenenych 780mil s DPH.

     • PavolR
      10:58 12.06.2019

      Gibon: Preto som to dal do úvodzoviek. Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by sa v sume za 4x4 akokoľvek sekli, iba ju rozdelili medzi obstaranie samotných vozidiel so všeobecnou výbavou a obstarávanie zbraní a špeciálneho vybavenia.
      Stačí si spomenúť na BOV 8x8, keď sa po ohlásení konečnej ceny za vozidlá zdalo, že bude úspora v rádovo aj viac než desiatkach M Eur, no nakoniec vysvitlo, že až na nejaké drobné to minú napr. na muníciu. Čiže už dávno pred výberom, keď ešte iba žiadali peniaze, mali už presne zrátané koľko chcú minúť a zrejme aj presne, že za čo.

 • GlobeElement
  09:32 11.06.2019

  Poučte neznalého - na základě čeho se ty požadované parametry stanovují? Na základě reálných zkušeností, nebo se někdo podívá na jasnou oblohu a vymyslí si pár čísel?

  • Clanek
   10:17 11.06.2019

   Probehla nejaka zkouska, bylo odprezentovano portfolio vozidel, jejich vlastnosti... nezbyva nez doufat ze vycet pozadovanych parametru vychazi z toho co armada videla, co ji imponovalo a co by rada mela.

 • tomas.kotnour
  09:29 11.06.2019

  Mohu se zeptat, kde se objevil požadavek na překonání metr širokého zákopu? Když na str. 15 zadávací dokumentace se píše "prekonávanie kolmého zákopu - min. 900 mm"?

  • Jan Grohmann
   09:33 11.06.2019

   Máte pravdu, je to 0,9 m. Ale stále je to nad limitem jmenovených vozidel.

  • GlobeElement
   09:38 11.06.2019

   Je to zvláštné.

   v podmínkách je například "výstup na kolmou překážku - min 400 mm". Ale zároveň "světlá výška pod nejnižším bode podvozku - 350 mm".

   To ovšem znamená, že když vozidlo najede na překážku, bude mít kola 5 cm ve vzduchu a zůstane tam viset.

   • vozik
    09:47 11.06.2019

    tak zalezalo by, aka by to bola prekazka. ak by to bolo len dake brvno alebo nieco take, tak vtedy by sa zaseklo. ale ak by to bol daky terenny schod, tak vtedy by svetla vyska nebola az takt problem.

   • Sergej7490
    09:48 11.06.2019

    Len za predpokladu ze dlzka prekazky bude kratsia ako rázvor vozidla.
    Inak iba zadna cast suchne o prekazku, ale vozidlo by ju malo zdolat.

    • Sergej7490
     15:55 11.06.2019

     A preto sa mi paci Eagle V s napravou DeDion, kedy ma diferaky schovane v podvozku a nevystupuju pod osi kolies.

   • Clanek
    10:00 11.06.2019

    To ale neplati. Tim nejnizsim bodem podvozku muze byt klasicky treba diferencial, a ten je mezi koly. Tedy kdyz jde o kolmou prekazku na kterou auto najizdi ( a svede na ni najet, tzn. ma dostatecne velka kola a najezdove uhly), tak dif 35cm nad zemi nicemu nevadi neb se k nemu cez kola ona kolma prekazka nedostane.

 • Jura99
  09:19 11.06.2019

  Zvláštní, že jsou poměrně exaktně zadané parametry, kdy je pár kandidátů nesplňuje o centimentry. Rovněž nákup holých strojů s údajnou pozdější dovýbavou a dozbrojením je divný, tedy v tendrech OSSR obvyklý, že se koupí holátko a vzápětí se přemýšlí, jak tam aspoň namotnovat kulomet. Cokoliv se dodatečně předělává, je dražší a nejspíš poruchovější, než když je to "z výroby".

  • niko
   09:39 11.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   No tie stroje hole ale nebudu. Su v podstate plne vybavene, napr. aj v ratanie soft kill, ale bez zbranovej stanice, resp. gulometu. Tie s pravdepodobnostou bliziacou sa k istote doda EVPU skrze DMD Holding.

  • Sergej7490
   09:44 11.06.2019

   To iste nakup tatroviek pre hasicov. Aby tatra nemala konkurenciu, tak sa do zadania dala poziadavka na vysku vozidla o 5cm nizsia ako mali vsetci ostatny.

  • stirling
   09:47 11.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Když se dívám do letáku gerlachu tak jsou ty parametry opsané z něho. Podle mě je to přesně podle toho co gerlach má nebo možná nějaká kravina tam je jinak ale to upraví raz dva. Nebo nevidím něco zásadního co gerlach nesplňuje?
   Mě se gerlach zamlouvá z česko-slovenské produkce nejvíce, ale myslím, že to zatížení je hrozně malé a moc ten parametr 1,5 t nechápu proč tak slušné vozidlo takto po... vždyť to je hrozně málo, pak to vozidlo nemá žádný potenciál. Pokud bych seriozně poptával takové vozidlo tak bych požadoval min spíše 2,5 t, abych na to mohl osadit další systémy a při používání nemusel přemýšlet jestli to není muž moc munice k tomu výsadku atd...
   Ostatně i ta podmínka na holá vozidla je právě možná kvůli němu, pokud by chtěli vybavené tak by dostali pěknou krávu, ale už by neuvezla vůbec nic... a jak říkáš všechno dobastlované později už stojí za prd a je to dražší.

  • Clanek
   10:15 11.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Pokusim se to otocit:
   Koupit "plnou palbu" hned nemusi byt vyhodne hned ze dvou duvodu:

   Za 1 se obstaravatel sam pripravuje o moznost vysoutezit lepsi cenu. Rozvedu.
   Kdyz poptavam vozidla a polovina konkurence odpadne kvuli nesplneni podminek a z druhe poloviny jsem lepsi nez vetsina, uz se nemusim podbizet se zbranemi a pekne to poptavajicimu osolim. Chovam se trzne a chci maximalizovat zisk. Kdyz ale soutezim jen podvozek, rozhoduji jen vlastnosti podvozku a jeho cena, musim do posledni chvile bojovat na tomhle fronte a marze jde dolu (za predpokladu standartniho vyberoveho rizeni). Nasledne pak je vypsana dalsi soutez, tentokrat na vybavu, a zde se opet utka vice firem nez jak by tomu bylo v tom prvnim pripade, kde nektere by meli proste smulu, neb vsadili na podvozek, ktery neprosel sitem. Vice soutezicich, vetsi tlak na cenu, vysledkem je lepsi vysoutezena cena. V obou pripadech na tom potrebuji vydelat 2 firmy, v obou pripadech musi poptavajici zaplatit 2 marze, ale v tom druhem pripade ma lepsi moznosti tlacit na snizeni marze nez pri nakupu "vse od jednoho". Ad dobastleni, ono dobastleni probiha u takove zakazky vzdy, vzdy je nekdo dodavatel podvozku, jiny dodavatel pohonneho retezce, dalsi dodavatel spojariny, bojove stanice atd. atd. atd. a je spis o nahode jestli to vyjde tak nebo onak.

   Za 2 je obstarani vseho najednou nesmyslne z duvodu, ze nejaky cas bude potreba k osvojeni si nove techniky, a protoze vse ma svou (omezenou) zivotnost a potrebuje pravidelne (placene) revize, pak nakoupit neco hned, co uz pri porizeni vim ze prvni 2 roky treba ani jednou nepouziju, nebo se teprve "zaletavam" neni rozumne. Pri veci co ma zivotnost treba 15 let prijdu o 15% zivotnosti zcela zbytecne. A viz predesly odstavec by me vazne zajimalo jestli (realne, ne zde diskusne varenim z vody) naslednym dokoupenim vybavy dokupujici onu vybavu preplati, zaplati stejne, nebo dokonce usetri. Argumenty existuji pro vsechny tyto vysledky.

 • PavolR
  08:58 11.06.2019

  Zlá správa pre fanúšikov Gerlachu - aj on má překročivost zákopu iba 0,9m... :-/
  Neviete niekto ako je na tom v tomto parametri JLTV od Lockheedu? (mnou predpokladaný favorit)

  • PavolR
   09:26 11.06.2019

   Prepáčte, falošný poplach - na webe to už majú oproti pôvodnému prospektu upravené na 1m :-D : http://www.zetorengineering.sk...

  • janusinko
   10:35 11.06.2019

   Tento parameter je out, keďže s dĺžkou 6200mm nespĺňa iný :)

   • Sergej7490
    10:48 11.06.2019

    ?
    5,65 m x 2,5 m x 2,5 m ( 14R20 )

   • PavolR
    10:51 11.06.2019

    Hovoríme o tom istom vozidle? Lebo Zetor deklaruje dĺžku Gerlachu 5650mm.

    • janusinko
     11:15 11.06.2019

     Píšem o Oshkosh L-ATV z programu JLTV, nemyslím si, že neúspešný Lockheed Martin v programe JLTV uspeje.

     • PavolR
      11:27 11.06.2019

      Práve pre tie rozmery som už o L-ATV vôbec neuvažoval. Na druhú stranu má ale JLTV od Lockheedu dobré parametre (vrátane možnej prepraviteľnosti v Spartane) a keď sa pozrieme na naše akvizície, doteraz sme kúpili od Lockhheedu, prípadne jej dcérskej spoločnosti, alebo joint venture prakticky všetko, čo sa dalo (F-16, UH-60, C-27J Spartan), tak si horím, že to Lockheed celkom dobre našliapnuté s kontaktmi na správnych ľudí.

  • mafky
   11:29 11.06.2019

   Dúfam, že sa s tým favoritom mílite. Obhajovať nákup amerického vozidlá, ktoré neuspelo u americkej armády ani žiadnej inej, pri zavedenej konkurencii a slovenskom projekte by bola pre SNS samovražda.

   • PavolR
    12:36 11.06.2019

    Je samozrejme možné, že sa mýlim, ale to vykrúcanie sa pri obhajobe výberu amerického vozidla by bolo nesmierne zábavné (a zrovna SNS je, keď ide o peniaze, dosť samovražedná strana :-) ). Trocha ale tomu vozidlu krivdíte, predsa len sa dostalo do užšieho výberu. Vybuchlo na teste "poruchovosti", čo ale netuším nakoľko je objektívne kritérium, keď si vezmeme problémy víťaza.
    Gerlach a ľudkovia okolo neho majú moje veľké sympatie a vôbec by som nedbal, keby vyhrali, no aj viaceré parametre toho JLTV sú pôsobivé a z čisto logistického hľadiska by malo väčší zmysel (+ snaha nájsť konečne zákazníka by mohla viesť k ústupkom). Tak uvidíme, kto má lepšie pozície u OSSR - pravdepodobne je už teraz rozhodnuté.

 • lorgarius
  08:46 11.06.2019

  chyba mi tu este jedno dolezite info - teda ktore vozidlo sa da najlepsie pouzit v pripade povodni/resp poziarov, na pomoc civilnym zlozkam. ved to je uplne najdolezitejsia schopnost pri nakupoch pre armadu - no aspon na Slovensku to vzdy niekto tresne do eteru, asi aby volici az tak moc nefrflali. Bolo to pri blackhawkoch aj pri tych buginach co nedavno s velkou slavou ukazoval Gajdos a necudoval by som sa keby to niekto z nasich papalasoch trepol aj pri nakupe F16.

  • Jan Grohmann
   08:51 11.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Nechci Vás strašit, ale... :)
   https://www.thedrive.com/the-w...

   • lorgarius
    10:22 11.06.2019

    ehm tusim ze v kontrakte nebude zahrnuta "protipoziarna" municia a na nasadenie pocas povodni budu F16 aj tak vybavene nedostatocne :)

  • Karlos73
   10:37 11.06.2019

   Ano, F-16 Block70 ako nosič požiarných bambi vakov a hlásič lesných požiarov... =D

  • Jirosi
   10:44 11.06.2019

   "chyba mi tu este jedno dolezite info - teda ktore vozidlo sa da najlepsie pouzit v pripade povodni/resp poziarov, na pomoc civilnym zlozkam."

   Nebojte, všechna vozidla budou moct přepravovat osoby(sedačky), zajišťovat komunikaci(vysílačky), pomáhat z vyprošťováním(naviják), převážet materiál(úložný prostor), případně dopravit nadrozměrný náklad(tažné zařízení). Jako bonus bude vynikající prostupnost terénem.