Slovenská armáda na ukrajinské vojenské přehlídce

Slovenská armáda na ukrajinské vojenské přehlídce
5. PŠU / Foto: 5. pluk špeciálneho určenia - Žilinský pluk Jozefa Gabčíka (Zvětšit)

Slovenská armáda se výrazně zúčastní kyjevské vojenské přehlídky k 30. výročí vzniku Ukrajiny. Fotografie slovenských vojáků a techniky z Kyjeva dnes zveřejnil ukrajinský novinář Urij Gogolev.

Zatímco Německo a Rusko dnes hodlají (jak uvádí např. agentura Reuters) dokončit plynovod Nord Stream 2, tedy na „počest“ uzavření paktu Molotov-Ribbentrop přesně před 82 lety, Ukrajina a její spojenci o den později oslaví výročí založení svobodné Ukrajiny.

Dnes je také datum, kdy vznikla tzv. Krymská platforma. Jde o iniciativu Ukrajiny a cílem platformy je navrácení ruskou armádou okupovaného Krymu zpět na Ukrajinu. V Kyjevě se založení platformy zúčastní zástupci ze 44 zemí a institucí.

Na summit míří také slovenský premiér Eduard Heger, který uvedl, že Slovensko nikdy neuzná anexi Krymu. „Krym je Ukrajina ... Nikdy neuznáme změnu hranic prostřednictvím síly. Neuznáme ilegální anexi Krymu a Ukrajinu plně podporujeme v diplomatickém úsilí o obnovu suverenity a územní celistvosti,“ řekl slovenský premiér. Podle Hegera sankce vůči Rusku zůstanou, dokud bude trvat okupace Krymu. 


Slovenská armáda Kyjevě

„Vizuálně“ největší podporu Ukrajině vyjádří na přehlídce právě Slovensko, alespoň soudě podle rozsahu přítomnosti slovenských vojáků a techniky. Důvod slovenského angažmá je nasnadě, protože Slovensko má s Ukrajinou společnou hranici a východní hranice Slovenska tvoří také východní hranici NATO.

Slovenská armáda se v ulicích Kyjeva objevila s taktickými vozidly Iveco LMW, buginami Polaris a čtyřkolkami Can – Am BRP. Bratislava na přehlídku pošle také víceúčelové helikoptéry UH-60 Black Hawk a letadla C-27 Spartan.

Zmíněná vozidla používá slovenská speciální jednotka 5. PŠU (5. pluk špeciálneho určenia). V roce 2019 pluk převzal 18 bugin Polaris a devět čtyřkolek Can – Am BRP. Součástí dodávek jsou i přívěsy pro oba typy vozidel. Kromě toho slovenská armáda již více než deset let používá 40 taktických vozidel Iveco LMV 4×4.

Poslední akcí 5. PŠU bylo krytí nedávné evakuace slovenských a afghánských občanů na palubě dopravního letadla C-27 Spartan. Proces od přípravy k realizaci a dokončení operace trval 55 hodin. Celkově slovenský Spartan z Afghánistánu evakuoval 16 slovenských a osm afghánských občanů.


RK-360MT Neptun

Co se týče účastí dalších států, v Kyjevě se také objeví polské víceúčelové stíhačky F-16C/D Fighting Falcon a stíhačky Eurofighter Typhoon. Podle ukrajinských médií půjde o britské Eurofightery, které v rámci „air policingu“ nyní operují z rumunské 86. letecké základny (Baza 86 Aeriană) na mezinárodním letišti Michail Kogelnicanu.

Českou republiku zastoupí 27 příslušníků čestné stráže z Posádkového velitelství Praha. Nejvýznamnějším českým příspěvkem na výstavě ale bude raketový komplex RK-360MT Neptun na tatrováckých podvozcích. Raketový komplex Neptun se stane hlavním lákadlem přehlídky.

Účast na přehlídce zatím tedy potvrdila Česká republika, Polsko, Slovensko, Moldavsko a Velká Británie.

Ukrajinské ozbrojené síly do Kyjeva pošlou vrtulníky Mi-8, Mi-14 a Mi-24, dále francouzské vrtulníky H225M, německé H145 a rakouské hlídkové letouny DA-42. Ukrajinské dopravní letectvo zastoupí stroje An-26, An-32, An-70, An-72, Il-76 a obří An-225 Mrija.


Komplet Neptun na podvozcích Tatra

Taktické letectvo nasadí bitevní Su-25, stíhací bombardéry Su-24, víceúčelové stíhačky Su-27 a frontové letouny MiG-29. Na zemi se předvedou bezpilotní letouny Furia, Leleka, PD-1, Sokol-300 a bojová bezpilotní letadla Bayraktar.

Z pozemní techniky ukrajinská armáda ukáže kolové obrněné transportéry BTR-4K, BTR-4E, BTR-3DA (vše 8×8), obrněná vozidla Kozak-2 a Kozak-2M1 (4×4) nebo samohybné minomety BARS-8.

Mechanizované vojsko předvede tanky T-84 Oplot, T-64BV a T-64BM2 a modernizovaná bojová vozidla pěchoty BMP-1TS s bojovým modulem Spis. Z dělostřeleckých a raketových systémů uvidíme jistě českou houfnici DANA-M2, ukrajinské modifikace raketometů Grad a takticko-operační raketový komplex Vilha. Protivzdušnou obranu zastoupí komplety Tor, Buk-M1 a S-300PS.

Celkově se přehlídky zúčastní více než 5000 vojáků, 100 letadel a 400 vozidel.

Zdroj: mil.in.ua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Klíčové modernizační projekty Ukrajiny pro rok 2021

Ukrajinský portál Defense Express vybral pětici nejzajímavějších zbraňových projektů ukrajinského ...

Ukrajina posiluje s Tureckem spolupráci ve vojenské oblasti

Vztahy mezi tureckou Ankarou a Moskvou jsou někdy jako na houpačce a za posledních dvacet let prošly ...

Ukrajinský raketový systém Neptun na podvozku Tatra

Ukrajinská média zveřejnila první fotografie ukrajinského pobřežního raketového systému RK-360MT ...

Ukrajinský T-84 Oplot-2M připraven pro vojenskou přehlídku v Kyjevě

Ukrajinské Mališevské závody koncernu Ukroboronprom dokončily výrobu prototypu tanku T-84 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • mikojan29
  16:01 25.08.2021

  Pozrel som si tú prehliadku, myslím, že naše Ozbrojené sily dôstojne reprezentovali našu republiku. Klobúk dolu.

  Pozrel som si tú prehliadku, myslím, že naše Ozbrojené sily dôstojne reprezentovali našu republiku. Klobúk dolu.

 • jozo
  23:59 24.08.2021

  Z biznis pohladu je projekt Nordstream logická vec. Obísť tranzitné krajiny a zbaviť sa zbytočných tranzitných poplatkov. Keby v tých rúrach tiekli kvasené uhorky, tak by som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z biznis pohladu je projekt Nordstream logická vec. Obísť tranzitné krajiny a zbaviť sa zbytočných tranzitných poplatkov. Keby v tých rúrach tiekli kvasené uhorky, tak by som Nemcom a Rusom ešte zagratuloval k dobrému nápadu aj keď Slovensko v budúcnosti príde o časť tranzitných poplatkov. Ale v tých rúrach tečie plyn - geostrategická surovina ktorá má moc ničiť krajiny alebo ich držať za gule ak sa tak použije. Z tohto pohľadu je projekt Nordstream posledný klinec do rakve Ukrajinskej snahe o nezávislosť na Rusku. Nordstream je ďalší krok Ruskej stratégie udržať si nasilu Ukrajinu a je na jednej úrovni z obsadením Krymu a Donbasu. Ukazuje to tiež, že Nemci majú Ukrajinu na háku.
  Nič ale nie je stratené ak by sa potiahol tiež Southstream z Turkmenistanu ktorý by obchádzal Rusko. To by bol šach mat pre tie priblblé Ruské hry na velmoc a sféry vplyvu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   05:27 25.08.2021

   Přesně.

   Přesně.

  • Krabat
   10:06 25.08.2021

   Docela si protiřečíte.
   "Ale v tých rúrach tečie plyn - geostrategická surovina ktorá má moc ničiť krajiny alebo ich držať za gule ak sa tak použije. Z tohto pohľadu je projekt ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Docela si protiřečíte.
   "Ale v tých rúrach tečie plyn - geostrategická surovina ktorá má moc ničiť krajiny alebo ich držať za gule ak sa tak použije. Z tohto pohľadu je projekt Nordstream posledný klinec do rakve Ukrajinskej snahe o nezávislosť na Rusku."

   Tak pokud chce Ukrajina nezávislost na Rusku, tak jak může být NordStream poslední klín do rakve ukrajinské snahy o nezávislost??? OMG
   Pokud Ukrajina touží jak říkáte o nezávislost, tak přece nebude usilovat o to, aby jí Rusko poskytovalo plyn.

   Znovu, Evropa diverzifikuje dodavatele plynu a Rusko nebude monopolní poskytovatel.
   Pokud Ukrajina touží jak říkáte o nezávislost, tak ať si zřídí terminál na LNG, sice se vyplázne za plyn majlant, ale přece si nezničí krajinu Ruskom přeci ne, to dá rozum ;)
   Skrýt celý příspěvek

 • Harvest
  20:37 24.08.2021

  Pre tých ktori si myslia, že NS2 nie je o politike, Rusi už na plnú hubu hovoria, že cez Ukrajinu nemusia prepravovať plyn vďaka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre tých ktori si myslia, že NS2 nie je o politike, Rusi už na plnú hubu hovoria, že cez Ukrajinu nemusia prepravovať plyn vďaka NS2.

  https://ria.ru/amp/20210824/ga...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:48 24.08.2021

  Přehlídka podle záznamu byla důstojná, luxusní, pěkně organizovaná. Ukrajincům gratulace.

  Přehlídka podle záznamu byla důstojná, luxusní, pěkně organizovaná. Ukrajincům gratulace.

 • Jan Grohmann
  16:28 24.08.2021

  Legrační, jak někteří obhajují Rusko, někteří Německo. Pánové, vždyť jste přátelé a máte společný cíl. ;)

  Legrační, jak někteří obhajují Rusko, někteří Německo. Pánové, vždyť jste přátelé a máte společný cíl. ;)

  • Krabat
   17:14 24.08.2021

   Německo ani Rusko tady nikdo neobhajuje. Tady je spor mezi zájmy ČR a USA.

   Německo ani Rusko tady nikdo neobhajuje. Tady je spor mezi zájmy ČR a USA.

   • Jura99
    17:31 24.08.2021

    :-) zkratka USA tady snad vůbec nepadla. Ale fakt je, že USA důležité budou, až se tu v Evropě zase porveme, tak aby nás jako obvykle přišly nezištně zachránit a my je pak za to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    :-) zkratka USA tady snad vůbec nepadla. Ale fakt je, že USA důležité budou, až se tu v Evropě zase porveme, tak aby nás jako obvykle přišly nezištně zachránit a my je pak za to obviňovali z imperialismu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Krabat
     18:23 24.08.2021

     Fakt je ten, že NS2 primárně vadí USA, proto ty obstrukce, protože jejich LNG je málo konkurenceschopné a plyn z NS2 je levnější, než plyn z Jamalu.

     Fakt je ten, že NS2 primárně vadí USA, proto ty obstrukce, protože jejich LNG je málo konkurenceschopné a plyn z NS2 je levnější, než plyn z Jamalu.

     • padre
      19:30 24.08.2021

      Co to plácáte za nesmysly? Kde vám nakecali ze je plyn z NS2 levnější než plyn z Jamalu? To si z vás někdo vystřelil…:-)

      Co to plácáte za nesmysly? Kde vám nakecali ze je plyn z NS2 levnější než plyn z Jamalu? To si z vás někdo vystřelil…:-)

     • Torong
      05:30 25.08.2021

      padre
      On jen plní zadání...

      padre
      On jen plní zadání...

   • Torong
    05:29 25.08.2021

    Krabate... Proč tady píšeš něco, co vyvracíš každým svým příspěvkem? Ty trdy nic než obhajobu Ruska nepíšeš...

    Krabate... Proč tady píšeš něco, co vyvracíš každým svým příspěvkem? Ty trdy nic než obhajobu Ruska nepíšeš...

 • Torong
  14:11 24.08.2021

  Opět se zde objevily lži nicku Krabat o tom, že NS2 je vlastně pro ČR výhodný, a že neumožní Rusku provádět nátlak na východní Evropu, ale právě naopak. Tak si pojďme trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opět se zde objevily lži nicku Krabat o tom, že NS2 je vlastně pro ČR výhodný, a že neumožní Rusku provádět nátlak na východní Evropu, ale právě naopak. Tak si pojďme trochu porovnat čísla:
  Oba plynovody NS1 a NS2 mají kapacitu 55 mld m3 ročně každý, dohromady 110 mld m3. Německá roční spotřeba plynu byla v roce 2020 95 mld m3. S odstavováním jaderných a uhelných elektráren tato spotřeba poroste. Takže NS1 i NS2 jsou plynovody čistě pro Německou potřebu. Možná zbude něco na Benelux. Východní Evropa tak může zůstat zcela závislá na Ruské libovůli. Rusko může libovolně používat dodávky plynu jako zbraň a Německo mu k tomu dalo volnou ruku.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:15 24.08.2021

   Samozřejmě ano. Některým státům klesne tranzit a příjem z něj, jiným státům se směr toku plynu prakticky otočí. Otázka zní, kdo získá ušetřené peníze za tranzit ? Nejspíš Rusko.

   Samozřejmě ano. Některým státům klesne tranzit a příjem z něj, jiným státům se směr toku plynu prakticky otočí. Otázka zní, kdo získá ušetřené peníze za tranzit ? Nejspíš Rusko.

  • Krabat
   14:15 24.08.2021

   Až na to chytráku, že Rusko není jediný dodavatel plynu do Německa.

   Až na to chytráku, že Rusko není jediný dodavatel plynu do Německa.

   • Torong
    05:41 25.08.2021

    To máš pravdu. Ale Ruské dodávky tvoří zhruba 75%. Velkou část zbytku tvoří plyn z Nizozemí, které s těžbou končí a něco málo tvoří dovoz LNG. Norský plyn Německo nekupuje i z ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To máš pravdu. Ale Ruské dodávky tvoří zhruba 75%. Velkou část zbytku tvoří plyn z Nizozemí, které s těžbou končí a něco málo tvoří dovoz LNG. Norský plyn Německo nekupuje i z důvodu jiného složení. Jak už jsem řekl, Německo vypíná JE a postupně i ty uhelné, takže spotřeba v Německu poroste. Proto je NS pojistak Němců, aby dostali svůj plyn bez kterého se neobejdou i v době, kdy se Rusko rozhodne tlačit na vých. Evropu.
    Skrýt celý příspěvek

  • perunBB
   15:59 24.08.2021

   Jediný kto tu klame si ty.NS2 je samozrejme pre Česko výhodný a tie tvoje prepočty nemajú hlavu ani pätu.To, že sa to tebe nepáči a zvyšuje ti to tlak je vec ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jediný kto tu klame si ty.NS2 je samozrejme pre Česko výhodný a tie tvoje prepočty nemajú hlavu ani pätu.To, že sa to tebe nepáči a zvyšuje ti to tlak je vec druhá.
   https://archiv.hn.cz/c1-668200...
   https://forbes.cz/na-plynovodu...
   https://ekonomika.pravda.sk/lu...
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    05:45 25.08.2021

    NS2 pro česko rozhodně není výhodný. Přímo nás sice neohrožuje tak jako třeba Ukrajinu nebo pobaltí, ale nestabilita nebo velký vliv Ruska v těchto zemích ohrožuje i nás.

    NS2 pro česko rozhodně není výhodný. Přímo nás sice neohrožuje tak jako třeba Ukrajinu nebo pobaltí, ale nestabilita nebo velký vliv Ruska v těchto zemích ohrožuje i nás.

 • peter792
  14:06 24.08.2021

  Vzdycky si rad precitam a debatu k clankom lebo je vacsinou vylozene technicka a k veci......ale tato, pardon priatelia z 80% stoji za prd... take prekaracky medzi SK a CZ niesu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzdycky si rad precitam a debatu k clankom lebo je vacsinou vylozene technicka a k veci......ale tato, pardon priatelia z 80% stoji za prd... take prekaracky medzi SK a CZ niesu ani po hokeji na hocakom primitovnom webe... skoda.
  Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:17 24.08.2021

   No na rozdiel od slovenských webov je táto diskusia selanka a nie je to také hrozné, ako to vidíš.

   No na rozdiel od slovenských webov je táto diskusia selanka a nie je to také hrozné, ako to vidíš.

 • Jan Padesátýpátý
  12:05 24.08.2021

  Taková úsměvná historka k Banderovcům:

  Nedávno byl na českém rozhlase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taková úsměvná historka k Banderovcům:

  Nedávno byl na českém rozhlase (https://plus.rozhlas.cz/slouzi... uveřejněn rozhovor se dvěma příslušníky československých jednotek, kteří bojovali na sovětské frontě. Jeden z nich vyprávěl, jak prováděli zátahy na Banderovce:

  Bylo to ještě za války na osvobozeneckých územích na Slovensku, a jeho jednotka byla vyslaná proti Banderovcům. Bylo to někde v kopcích, v mlze, a jak tak postupovali, narazili na polské zákopy. Poláci postávali u kulometů, Čechoslováci prošli skrz, ale Banderovce se jim nakonec najít nepodařilo. Když se vraceli, zjistili, že zákopy jsou prázdné! V zákopech totiž nebyli Poláci, ale Banderovci, kteří se mezitím zdejchli.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:09 24.08.2021

  Přehlídka vypadá zajímavě, výčet techniky je celkem impozantní. Doufám, že bude někde k dispozici pořádně udělaný záznam.

  Krymská platforma je trochu zoufalý pokus. Ukrajina by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přehlídka vypadá zajímavě, výčet techniky je celkem impozantní. Doufám, že bude někde k dispozici pořádně udělaný záznam.

  Krymská platforma je trochu zoufalý pokus. Ukrajina by se měla soustředit na poněkud cíle a ne ztrácet čas hoštěním bezvýznamných politiků a institucí, jejíž zástupci akorát tak snědí chlebíčky, seberou propisky a Ukrajince účastně poplácají po zádech s příslibem hrozně ostrého příspěvku na Twitter. Myslím, že velmi signifikantní je např. odlet Merkelové z Kyjeva těsně před začátkem sněmu. Kdo chce moc, občas nedosáhne ničeho. Trocha pragmatismu místo vlasteneckého nadšení a spravedlivého rozhořčení by neškodila.

  Nechci se nijak zapojovat do zdejšího již tradičního česko-slovenského přečůrávání značky na patníku, ale nedávno jsem objevil zajímavý dobový dokument. Stojí za shlédnutí: https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  09:13 24.08.2021

  Je zajímavé, jak během pár hodin nastal jednostranný obrat s likema, je vidět, že tyto témata zvyšují aktivitu trollů.

  Je zajímavé, jak během pár hodin nastal jednostranný obrat s likema, je vidět, že tyto témata zvyšují aktivitu trollů.

  • Jan Padesátýpátý
   09:45 24.08.2021

   řekl bych, že se jedná o statisticky přirozený přírůstek lajků. Nepravidelnost je prostě statisticky normální.
   (Už jsem na AN viděl ty "vlny" létat v prospěch i neprospěch ...
   Zobrazit celý příspěvek

   řekl bych, že se jedná o statisticky přirozený přírůstek lajků. Nepravidelnost je prostě statisticky normální.
   (Už jsem na AN viděl ty "vlny" létat v prospěch i neprospěch Kremlu/NATO/Banderovců/Gripenů ... )
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    10:24 24.08.2021

    Statisticky přirozený znamená pozvolný, nikoliv jednostranná vlna.

    Statisticky přirozený znamená pozvolný, nikoliv jednostranná vlna.

    • Krabat
     10:27 24.08.2021

     Třeba v mém případě, o půlnoci jsem měl 7 laiků a 3 dislaiky, nyní mám 7 laiků a 13 dislaiků. Jasná aktivace trollů.

     Třeba v mém případě, o půlnoci jsem měl 7 laiků a 3 dislaiky, nyní mám 7 laiků a 13 dislaiků. Jasná aktivace trollů.

     • Rase
      10:52 24.08.2021

      Možná je to tím, že o půlnoci chodí většina lidí v ČR spát a aktivní jsou zase až ráno.

      Možná je to tím, že o půlnoci chodí většina lidí v ČR spát a aktivní jsou zase až ráno.

     • Krabat
      10:54 24.08.2021

      Začíná směna :)

      Začíná směna :)

     • Jan Padesátýpátý
      10:58 24.08.2021

      :) No dobře, těch 7 lajků mohli být ruští trollové, pokud se lajky objevily v krátkém časovém intervalu. Ale to nevíme.

      :) No dobře, těch 7 lajků mohli být ruští trollové, pokud se lajky objevily v krátkém časovém intervalu. Ale to nevíme.

     • Krabat
      11:06 24.08.2021

      Tak Jan se odkopal. Mimochodem, co je proruského na tom, že NS2 snižuje tržní cenu plynu v Evropě a ČR ale i SK bude profitovat z tranzitu.
      Žádná závislost na Rusku se opět ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak Jan se odkopal. Mimochodem, co je proruského na tom, že NS2 snižuje tržní cenu plynu v Evropě a ČR ale i SK bude profitovat z tranzitu.
      Žádná závislost na Rusku se opět nekoná, naopak máme tu další diverzifikaci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      11:21 24.08.2021

      :) Jak jsem se odkopal?

      Píšeš sem v zásadě jenom příspěvky, které nějakým způsobem podporují ruský pohled na věc (a sem patří i tvoje příspěvky podporující NS2). Tím nechci říct, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :) Jak jsem se odkopal?

      Píšeš sem v zásadě jenom příspěvky, které nějakým způsobem podporují ruský pohled na věc (a sem patří i tvoje příspěvky podporující NS2). Tím nechci říct, že jsi trol, ale pokud tu lajkují ruští trolové, lajkují určitě i tvé příspěvky.

      A k tvé spekulaci lajků od trolů:
      Pokud bych organizoval nějaký troling, určitě bych se snažil troling aktivovat co nejdříve po tom, co vyjde článek. Takže ano, ta úvodní vlna 7 lajků mohly být od proruských trolů.
      (dislajky byly rozprostřené do obou dnů, tam to na troling nevypadá)

      Ale pořád si myslím, že nepravidelnosti jsou statisticky přirozené. (Tím nevylučuji, že ruský troling, který je prokázaný, je zaměřen i na AN.)
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      11:32 24.08.2021

      Prosim :D Jaký ruský pohled na věc? To, že NS2 je výhodný i pro ČR je fakt a ano, je výhodný i pro další evropské země včetně Ruska a co jako, nevidím logiku v tom, se zřeknout ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prosim :D Jaký ruský pohled na věc? To, že NS2 je výhodný i pro ČR je fakt a ano, je výhodný i pro další evropské země včetně Ruska a co jako, nevidím logiku v tom, se zřeknout Ruska a tím navýšit cenu plynu a pomalu zavést monopol pro LNG. To je fanatismus.
      Dále nevím, jak je výhodné pro Rusko to, že s Ukrajinou vyřeší územní spor. Naopak Ukrajina se tím osvobodí z patové situace. Pro Rusko je vyřešení uzemní celistvosti UA spíše nevýhodné. Jediné plus pro RF je zrušení sankcí, které ovšem nejsou až tak bolestivé, jak se čekalo.
      UA má jasný benefit v tom, že nebude muset živit válku, stabilizuje se a může regulérně vstoupit do EU a NATO. Nyní nemůže
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:16 24.08.2021

      Pořád nechápu, jak a v čem jsem se odkopal?

      Ptáš se, jak je výhodné pro Rusko to, že s Ukrajinou vyřeší územní spor? Výhodné pro Rusko není to, že se vyřeší územní spor. Výhodné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pořád nechápu, jak a v čem jsem se odkopal?

      Ptáš se, jak je výhodné pro Rusko to, že s Ukrajinou vyřeší územní spor? Výhodné pro Rusko není to, že se vyřeší územní spor. Výhodné pro Rusko je, pokud se ten spor vyřeší způsobem který tady doporučuješ: že se Ukrajina zřekne svých území a přenechá je Rusku.

      "NS2 je výhodný i pro ČR" není fakt ale (tvůj) názor. Podívej se na lajky v tomto tématu, s tím "faktem" nesouhlasí docela dost lidí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:32 24.08.2021

      A ještě doplním:

      Tím, že tvoje příspěvky "podporují ruský pohled na věc", jsem nemyslel jenom NS2, ale tvoje příspěvky na AN obecně.

      Nejsem jediný kdo si toho všiml: Viz "Torong ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ještě doplním:

      Tím, že tvoje příspěvky "podporují ruský pohled na věc", jsem nemyslel jenom NS2, ale tvoje příspěvky na AN obecně.

      Nejsem jediný kdo si toho všiml: Viz "Torong 16:28 18.08.2021"
      https://www.armadninoviny.cz/i...
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      12:45 24.08.2021

      Jak jste se odkopal je snad jasné. Považujete každého, kdo chápe přínos NS2 pro ČR za ruského trolla. To je jasné trollení a manipulace.
      Pro ČR není výhodný jakýkoliv horký ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak jste se odkopal je snad jasné. Považujete každého, kdo chápe přínos NS2 pro ČR za ruského trolla. To je jasné trollení a manipulace.
      Pro ČR není výhodný jakýkoliv horký konflikt v její blízkosti. Mírové vyřešení územních sporů je výhodné nejen pro ČR, ale i UA. Pro Rusko a USA je to tak půl na půl, záleželo by na dalším vývoji situace. Územní problém na Ukrajině je využit pro geopolitické soupeření proto o ta území v podstatě ani nejde (pro velké hráče).

      Toronga jsem vyvedl z omylu. Navíc jeho trollením, neustálím napadáním, manipulováním, atd. dlouhodobě porušuje pravidla diskuze.
      Torongovo očerňování mého jména mělo za cíl jediné, aby se na mě slítli trollové.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:40 24.08.2021

      Teď už mi připadá, že vážně trolíte.

      Přestože vám říkám, že je rozdíl mezi
      - mírem na Ukrajině
      - a odevzdáním území agresorovi
      neustále se tváříte že je to jedno a to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teď už mi připadá, že vážně trolíte.

      Přestože vám říkám, že je rozdíl mezi
      - mírem na Ukrajině
      - a odevzdáním území agresorovi
      neustále se tváříte že je to jedno a to samé.
      (Odevzdání území agresorovi je samozřejmě pro Česko nevýhodné. Jakmile se to stane v Evropě normou, bude Evropa nebezpečnou zónou.)

      "Považujete každého, kdo chápe přínos NS2 pro ČR za ruského trolla."
      To je nepravda, napsal jsem o příspěvek dřív jasně, že
      "nemyslel jenom NS2, ale tvoje příspěvky na AN obecně"
      Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   13:38 24.08.2021

   Hlavně neřeš palce dolů nebo nahoru.Zde nezáleží na kvalitě samotného komentáře.
   Pokud chceš mít zaručenou bestovku,tak musíš napsat:Putin je vrah,srovnat HDP Ruska a Itálie nebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hlavně neřeš palce dolů nebo nahoru.Zde nezáleží na kvalitě samotného komentáře.
   Pokud chceš mít zaručenou bestovku,tak musíš napsat:Putin je vrah,srovnat HDP Ruska a Itálie nebo jinou podobnou duchaplnost.
   U některých budeš v nemilosti ohledně názorů na NS 2 bez ohledu na fakta.
   Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    16:31 24.08.2021

    Copak, tesile, fakta ti nejdou pod čumák. Pokud ti tento výčet připadá chudý, tak by se ještě dal připomenout za západu financovaný modul Nauka, který rusáci dokončili až 14 (slovy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Copak, tesile, fakta ti nejdou pod čumák. Pokud ti tento výčet připadá chudý, tak by se ještě dal připomenout za západu financovaný modul Nauka, který rusáci dokončili až 14 (slovy čtrnáct) let po termínu a který při připojování málem způsobil katastrofu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     16:38 24.08.2021

     No vidíš ty hlavičko na to jsem zapomněl.

     No vidíš ty hlavičko na to jsem zapomněl.

     • Pavel1
      19:13 24.08.2021

      Nepochybuju, že tvůj řídící důstojník má v popisu práce postarat se, abys "zapomněl".

      Nepochybuju, že tvůj řídící důstojník má v popisu práce postarat se, abys "zapomněl".

     • Tesil
      19:40 24.08.2021

      Zbytečně se ztrapňuješ.

      Zbytečně se ztrapňuješ.

     • Pavel1
      07:56 25.08.2021

      Ještě, že tady máme tebe. Ty se zvládneš ztrapňovat zcela účelně.

      Ještě, že tady máme tebe. Ty se zvládneš ztrapňovat zcela účelně.

 • Zajdish
  01:02 24.08.2021

  Tu techniku bych rad videl, bude to zajimava prehlidka. Nechapu, proc se tady urazite, furt mi je blizssi Slovak, nez Nemec,Rus, nebo American. Holt se za 2.WW stalo co se stalo. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu techniku bych rad videl, bude to zajimava prehlidka. Nechapu, proc se tady urazite, furt mi je blizssi Slovak, nez Nemec,Rus, nebo American. Holt se za 2.WW stalo co se stalo. A srovnavat si pindoury pres armadu je snad jeste horsi. Obe stojej za houby :-) protoze se na ne x let sralo. Navic Slovensko ted nenakoupilo spatne. Porad je potreba brat mensi populaci a nizssi hdp, na to se vaze rozpocet ministerstva obrany. Treba daj v SR driv dohromady ty 2% hdb na obranu driv nez my a budou mit nakonec i vyssi rozpocet. Kazdopadne by mela cela V4 vic drzet pri sobe, nehlede kdo kde vladne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Upgrade
  22:15 23.08.2021

  Ak sa chcu Ukrajinci odputat od Rusov, tak ako prve by mali prejst z azbuky na latinku. Nic by Rusom do buducna na Ukrajine "nezatlo tipec" viac, ako toto. Mozno by to bola pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak sa chcu Ukrajinci odputat od Rusov, tak ako prve by mali prejst z azbuky na latinku. Nic by Rusom do buducna na Ukrajine "nezatlo tipec" viac, ako toto. Mozno by to bola pre nich konecna naveky vekov.
  Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   23:13 23.08.2021

   Tak to je šílený, ztratit svoji identitu jen proto, že lidé na území, které bylo uměle přičleněno za dob SSSR k UA nechtějí být její součástí.

   Tak to je šílený, ztratit svoji identitu jen proto, že lidé na území, které bylo uměle přičleněno za dob SSSR k UA nechtějí být její součástí.

   • Double
    23:37 23.08.2021

    to by "malorusi" museli nejaku identitu vobec mat

    to by "malorusi" museli nejaku identitu vobec mat

   • Upgrade
    00:02 24.08.2021

    Co to ma s identitou? Je to cisto technicka zalezitost. Nieco ako desiatkova versus dvojkova sustava v matematike.

    Co to ma s identitou? Je to cisto technicka zalezitost. Nieco ako desiatkova versus dvojkova sustava v matematike.

    • Krabat
     00:15 24.08.2021

     Ne to je fakt šílenost, co takhle u nás zavést arabské písmo. Je to přece jen technikálie :D

     Ne to je fakt šílenost, co takhle u nás zavést arabské písmo. Je to přece jen technikálie :D

     • Upgrade
      00:39 24.08.2021

      Nepoznam arabske pismo. Viem ze s cinstinou by bol problem, lebo tam maju rovnake slova rozny vyznam, ktory zalezi od intonacie, ktora je definovana aj v pisme. Naproti tomu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nepoznam arabske pismo. Viem ze s cinstinou by bol problem, lebo tam maju rovnake slova rozny vyznam, ktory zalezi od intonacie, ktora je definovana aj v pisme. Naproti tomu latinka s azbukou sa lisia len v samotnych znakoch.

      Byt na mieste Ukrajincov, tak nevaham ani den. Rusi s nimi neskoncili a kym budu Ukrajinci chodit po rozumy na ruske weby, tak nemaju nic iste a o par generacii mozu byt tam, kde boli pred rokom 2014 - propaganda proste funguje. Ale kebyze to prehodia, tak pre dalsiu generaciu uz budu Rusi ufoni z Marsu, pisuci divnym jazykom a cela ich pozornost smerom von, uz bude od tej generacie smerovat na zapad.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      09:46 24.08.2021

      Latinku umí každý Rus, ale arabské písmo u nás asi zná málokdo

      Latinku umí každý Rus, ale arabské písmo u nás asi zná málokdo

     • Krabat
      10:21 24.08.2021

      Upgrade
      Jen kvůli tomu, že některé přibastlené oblasti v době SSSR nechtějí být její součástí není důvod proč vykořenit svoji historii, kulturu, identitu. Azbuka neboli Cyrilice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Upgrade
      Jen kvůli tomu, že některé přibastlené oblasti v době SSSR nechtějí být její součástí není důvod proč vykořenit svoji historii, kulturu, identitu. Azbuka neboli Cyrilice není ani původem ruská. Je odvozena z Řečtiny a vznikla na území dnešního Bulharska a používala se dále samozřejmě i s jejím vývojem na dalších slovanských území.
      Vzhledem k tomu, že když chce někdo pouštět informace, ale i dezinformace do jakéhokoliv státu, tak písmo není žádný problém, jazykově nadále jsou a budou Rusko a Ukrajina velmi blízké.
      Nejvíc co Ukrajině pomůže k cestě na západ není přechod na latinku, to je jim k prdu, ale urovnání konfliktu a zřeknutí se oblastí, které s nimi nechtějí být. Až se tak stane, vstup UA do EU a NATO bude otevřen. Stačí tohle, na cestě na západ jim nepomůže změna písma, jazyka, pohlaví. Pokud nebudou mít vyřešenou územní celistvost, je jim to k prdu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:53 24.08.2021

      @Krabat

      Nevidím, proč by Ukrajina měla k cestě na Západ potřebovat "zřeknout" se svých území. K cestě na Západ Ukrajina potřebuje zřeknout se výdobytků SSSR, a to je především ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Krabat

      Nevidím, proč by Ukrajina měla k cestě na Západ potřebovat "zřeknout" se svých území. K cestě na Západ Ukrajina potřebuje zřeknout se výdobytků SSSR, a to je především korupce.

      A vzpomínám, že když jsme se "zřekli" Sudet, k urovnání konfliktu nám to moc neprospělo. S jídlem roste chuť.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      11:00 24.08.2021

      Jan
      Budu se opakovat, i kdyby UA změnila písmo, jazyk, své jméno, atd., atd. Tak je jí to vše na nic, protože na tom její vstup do EU a NATO nestojí.
      Kdyby Československo se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan
      Budu se opakovat, i kdyby UA změnila písmo, jazyk, své jméno, atd., atd. Tak je jí to vše na nic, protože na tom její vstup do EU a NATO nestojí.
      Kdyby Československo se nedomluvilo v klidu na rozdělení a byla by válka, tak v EU a NATO budeme za delší čas.

      Cesta UA směrem na západ je jasná, mírové vyřešení uzemní celistvosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      11:30 24.08.2021

      Nevím proč předpokládáš, že územní celistvost Ukrajiny by měla být mírově řešena právě tím, že se Ukrajina zřekne svých území. Druhou variantou, na kterou jsi zapomněl, je, že se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevím proč předpokládáš, že územní celistvost Ukrajiny by měla být mírově řešena právě tím, že se Ukrajina zřekne svých území. Druhou variantou, na kterou jsi zapomněl, je, že se agresor zřekne dobytých ukrajinských území.

      (a doufám že se nedivíš proč o kus výš tvrdím, že sem píšeš veskrze proruské příspěvky.)
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      16:36 24.08.2021

      Vzhledem k demografickému vývoji v rusácku, by se měli rusáci to arabské písmo už začít učit. ... případně čínské znaky (to podle místa bydliště).

      Vzhledem k demografickému vývoji v rusácku, by se měli rusáci to arabské písmo už začít učit. ... případně čínské znaky (to podle místa bydliště).

   • Ján Paliga
    00:25 24.08.2021

    Revanšizmu sa ti zachcelo..... to svojho času aj istému Adymu..... A všetci vieme, ako to dopadlo.... Dnes chce revanšizmus Rusko, zajtra Maďarsko, pozajtra Rakúsko.... to by sme ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Revanšizmu sa ti zachcelo..... to svojho času aj istému Adymu..... A všetci vieme, ako to dopadlo.... Dnes chce revanšizmus Rusko, zajtra Maďarsko, pozajtra Rakúsko.... to by sme teda dopadli s tvojím revanšizmom....
    Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    16:34 24.08.2021

    Tak, tak, s kalašnikovem zeleného mužika namířeným na hlavu si každý svou identitu a co chce či nechce uvědomí velmi rychle.

    Tak, tak, s kalašnikovem zeleného mužika namířeným na hlavu si každý svou identitu a co chce či nechce uvědomí velmi rychle.

   • Ján Paliga
    21:45 24.08.2021

    Ukrajinci boli za časov ZSSR (ale aj za Imperiálneho Ruska) násilne rusifikovaní. Možnosť bezstrestne používať vlastný jazyk trval veľmi krátko. Vlastne nie len Ukrajinci, platilo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajinci boli za časov ZSSR (ale aj za Imperiálneho Ruska) násilne rusifikovaní. Možnosť bezstrestne používať vlastný jazyk trval veľmi krátko. Vlastne nie len Ukrajinci, platilo to pre všetky neruské národy.

    "Tak to je šílený, ztratit svoji identitu jen proto, že lidé na území, které bylo uměle přičleněno za dob SSSR..."
    A čo napríklad Čečensko? Oni právo na slobodu nemajú?
    Skrýt celý příspěvek

  • perunBB
   05:39 24.08.2021

   Nič nebude lepšie vyjadrovať patričnosť ukrajinského národa k Európe ako latinské písmo.Ale tak isteeee.A ktovie koľko Ukrajincov v reálne by najradšej hovorilo slobodne po rusky.

   Nič nebude lepšie vyjadrovať patričnosť ukrajinského národa k Európe ako latinské písmo.Ale tak isteeee.A ktovie koľko Ukrajincov v reálne by najradšej hovorilo slobodne po rusky.

   • Jan Padesátýpátý
    09:47 24.08.2021

    Na Ukrajině je mluvit Rusky zakázané?

    Na Ukrajině je mluvit Rusky zakázané?

  • Rase
   09:01 24.08.2021

   V Kazachstánu myslím přecházejí z azbuky na latinku. Když je zájem, tak to očividně není problém - jen je to věc na nemálo let. Teda pokud to někdo nezrušil za tu dobu, co jsem tam ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V Kazachstánu myslím přecházejí z azbuky na latinku. Když je zájem, tak to očividně není problém - jen je to věc na nemálo let. Teda pokud to někdo nezrušil za tu dobu, co jsem tam nebyl.
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    09:30 24.08.2021

    ...
    Zobrazit celý příspěvek

    https://www.denik.cz/ze_sveta/...
    https://www.idnes.cz/zpravy/za...

    Zrušení azbuky provedl i Turkmenistán, již dávno. Zde jde o to, že latinka se používá pro turkické jazyky a azbuka byla zavedena za Stalina a to celkem v té době logicky jako jednotné písmo. Vzhledem k tomu, že ukrajinština byla vždy psána azbukou byl by to zásah do historického a kulturního kontextu. Dokonce ani ukr. nacionalisté, kteří po Ukrajině ničí vše ruské s touto kravinou nepřišli.
    Jinak tyto nápady jdou téměř vždy z řad levice.
    Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   12:29 24.08.2021

   Teoreticky to možné je, podívejme se na Srbsko. Jenže když se to bude dělat "nenásilně", potrvá to desetiletí a stejně úspěch není zaručen. Ano, může tomu pomoci učení např. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Teoreticky to možné je, podívejme se na Srbsko. Jenže když se to bude dělat "nenásilně", potrvá to desetiletí a stejně úspěch není zaručen. Ano, může tomu pomoci učení např. angličtiny nebo jiného mezinárodního jazyka užívajícího latinku, ale je to opět běh na dlouhou trať. Navíc by to pomohlo evropské integraci, být v EU a NATO (teď to beru teoreticky) jediným s azbukou není asi moc výhra. Suma sumárum.... teoreticky možný a racionální krok, ale za mě naprosto nerealizovatlný.
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    14:07 24.08.2021

    To ale není pravda, v EU a NATO jsou státy, co používají azbuku.

    To ale není pravda, v EU a NATO jsou státy, co používají azbuku.

    • toustr
     15:39 24.08.2021

     Díky za opravu, netuším jak, ale na ty státy jsem úplně zapomněl :D No nic, asi je na čase si zarezervovat seniorhaus.

     Tím se ale význam tvrzení nemění, je to stále jazyková ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Díky za opravu, netuším jak, ale na ty státy jsem úplně zapomněl :D No nic, asi je na čase si zarezervovat seniorhaus.

     Tím se ale význam tvrzení nemění, je to stále jazyková bariéra.
     Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  21:47 23.08.2021

  Já se bohužel obávám, že součástí přehlídky bude jediné "české" vozidlo, Neptun. Danu jsem na žádném z videí neviděl. Kdo má případně lepší zdroje, velmi by mě to zajímalo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se bohužel obávám, že součástí přehlídky bude jediné "české" vozidlo, Neptun. Danu jsem na žádném z videí neviděl. Kdo má případně lepší zdroje, velmi by mě to zajímalo, děkuju.
  https://youtu.be/vh_Gqdq0zJ8...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:08 23.08.2021

  Účast Slovenska na výroční přehlídce je sympatická, ovšem pokud by SK chtělo pro Ukrajince udělat něco užitečného a praktického, nechť zrychlí kontroly na hranici. Opravdu není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Účast Slovenska na výroční přehlídce je sympatická, ovšem pokud by SK chtělo pro Ukrajince udělat něco užitečného a praktického, nechť zrychlí kontroly na hranici. Opravdu není důstojné čekat i několik hodin v relativně krátké frontě na to, než si znuděný personál hraničního přechodu obejde auto a plácne razítko. UA má bezvízový styk s EU, nevím jestli je smyslem znechucovat Ukrajincům cestování nebo jim stále dávat najevo, že jsou méněcenní, nicméně v 21. století jde přechod hranic zrychlit.
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   19:23 23.08.2021

   To je ešte nič čo sa deje na našej cudzineckej polícii ....

   V tomto sa tvárime strašne "eur´ópsky" .... ale faktom je, že nám trčí slama z topánok .....

   Nie je to zas úplne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je ešte nič čo sa deje na našej cudzineckej polícii ....

   V tomto sa tvárime strašne "eur´ópsky" .... ale faktom je, že nám trčí slama z topánok .....

   Nie je to zas úplne neschopnosť ... ale organizovaná korupcia, ktorá funguje jednoducho .... kto zaplatí sprostredkovateľskej firme nemá problém ... a tí "blbí" musia pocítiť, že nezaplatili ....

   Je to už dlhodobo..... bohužial nezmenilo sa nič ....
   Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
   19:36 23.08.2021

   Neviem odkiaľ máš info, že Ukrajina má s EU bezvízový styk, pretože všetci Ukrajinci, ktorých poznám si museli vybavovať víza aby mohli pracovať/študovať na Slovensku.

   Neviem odkiaľ máš info, že Ukrajina má s EU bezvízový styk, pretože všetci Ukrajinci, ktorých poznám si museli vybavovať víza aby mohli pracovať/študovať na Slovensku.

   • Jura99
    19:44 23.08.2021

    řeč je samozřejmě o turistických vízech. Tam je už několik let bezvízový styk. Pracovní a studijní víza samozřejmě jsou, což je ale celkem standard pro většinu světa.

    řeč je samozřejmě o turistických vízech. Tam je už několik let bezvízový styk. Pracovní a studijní víza samozřejmě jsou, což je ale celkem standard pro většinu světa.

 • Jura99
  18:55 23.08.2021

  Snažím se přečíst co mají Tatry za logo na kabině, ne že by na tom záleželo, ale tatrovácký kolečko tam není.

  Snažím se přečíst co mají Tatry za logo na kabině, ne že by na tom záleželo, ale tatrovácký kolečko tam není.

  • tomas.kotnour
   22:29 23.08.2021

   Trojzubec ve kterém je vepsáno Нептун

   Trojzubec ve kterém je vepsáno Нептун

 • Krabat
  18:46 23.08.2021

  Tak hlavně dokončení Nord Streamu 2 je i v českém zájmu. Už pouze z elementárního hlediska.
  Nord Stream 2 snižuje ceny zemního plynu (neplatí se tranzitní poplatky) a tím pádem i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak hlavně dokončení Nord Streamu 2 je i v českém zájmu. Už pouze z elementárního hlediska.
  Nord Stream 2 snižuje ceny zemního plynu (neplatí se tranzitní poplatky) a tím pádem i konkurenčního umělého LNG.
  Česká republika jako tranzitní země na Nord Streamu 2 jen a pouze vydělá.
  Z bezpečnostního hlediska je pravda taková, že Nord Stream 2 je zárukou dodávek plynu z Ruska a tím pádem už nehrozí riziko omezení dodávek skrz ne moc spolehlivých tranzitních zemí, kde hrozí přerušení dodávek z důvodů krádeže jako tomu bylo v minulosti či jinému umělému zásahu a také technické stárnutí plynovodů.

  Rusko z důvodu konkurence nemůže využívat NS2 jako geopolitický nástroj, tato možnost je pouze teoretická a pokud by Rusko z nějakého důvodu k tomu přistoupilo, tak by prohrálo, protože by samo sebe dostalo do pozice nespolehlivého dodavatele.
  NS2 vznikl právě proto, aby Rusko bylo v pozici spolehlivého dodavatele, protože tranzitní země se ukázali i v minulosti jako méně spolehlivé.

  A tím pádem NS2 ohrožuje ekonomické zájmy USA a proto takovéto až iracionální démonizování NS2.
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   19:15 23.08.2021

   Akurát je to presne naopak : )

   Jediným nespoľahlivým prvkom plynovodom je historicky RUSKO ...

   Rusko stoplo tranzit v roku 2008 a skúšalo vydierať znižovaním dodávok v roku 2014 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Akurát je to presne naopak : )

   Jediným nespoľahlivým prvkom plynovodom je historicky RUSKO ...

   Rusko stoplo tranzit v roku 2008 a skúšalo vydierať znižovaním dodávok v roku 2014 ...

   Ukrajina sa síce nechovala často seriózne, ale treba si uvedomiť, že to bola spoločná práce ruských a ukrajinských oligarchov, ktorý okrádali hlavne Ukrajinu, ktorá platila, resp. mala platiť Rusku za zemný plyn vysoké ceny ... ktoré boli často nad cenovou úrovňou cien na svetovom trhu.

   A že to nebolo "čierno-biele" dokazuje fakt, že v arbitrážach historických sporov o ceny plynu skončilo v hlbokom mínuse práve Rusko ..... nie "zlodejská" Ukrajina ....

   USA to zas až tak neohrozuje .. .na rozdiel od Ruska to nie je zaostalá krajina závislá na exporte surovín... ide skôr o politiku, kde EÚ platí Rusku ..... a pritom sa spolieha na pomoc USA v rámci NATO ....
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    19:20 23.08.2021

    Kdyby tomu bylo přesně naopak jak tvrdíš, tak by NS2 neexistoval. Proč by měl. Kdyby Rusko byl nespolehlivý dodavatel, tak není pro Německo a další země zajímavé.
    A hlavně, jde tu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby tomu bylo přesně naopak jak tvrdíš, tak by NS2 neexistoval. Proč by měl. Kdyby Rusko byl nespolehlivý dodavatel, tak není pro Německo a další země zajímavé.
    A hlavně, jde tu o VELKÉ PENÍZE. Kdyby na NS2 USA nezáleželo, tak by proti němu nebrojili jak přímo, tak i nepřímo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:27 23.08.2021

     tak nemusíme si namlouvat, že plyn je pro Rusko také politický nástroj a největší problémy s údajnými krádežemi nebo nespolehlivostí UA byly zrovna náhodou v době, kdy Rusko ...
     Zobrazit celý příspěvek

     tak nemusíme si namlouvat, že plyn je pro Rusko také politický nástroj a největší problémy s údajnými krádežemi nebo nespolehlivostí UA byly zrovna náhodou v době, kdy Rusko žhavilo situaci pro politické (nebo vojenské) ovládnutí UA.
     Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      19:34 23.08.2021

      Ty krádeže nebyli údajné. Rusko krádeže poškozovali z důvodů ztráty peněz z plynu a dostávali ho do pozice nespolehlivého dodavatele.

      Ty krádeže nebyli údajné. Rusko krádeže poškozovali z důvodů ztráty peněz z plynu a dostávali ho do pozice nespolehlivého dodavatele.

     • dusan1
      19:55 23.08.2021

      Krabat

      A napadlo Vás ako mohla vlastne tá Ukrajina kradnúť ten plyn ?

      Lebo teoreticky na to nebol priestor .... keby mali presné prietokomery, tak to Rusi okamžite zistia ... a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat

      A napadlo Vás ako mohla vlastne tá Ukrajina kradnúť ten plyn ?

      Lebo teoreticky na to nebol priestor .... keby mali presné prietokomery, tak to Rusi okamžite zistia ... a v podstate sa to v normálnej krajine ani nedá ...

      Ale v rusko-ukrajinských vzťahoch bol historický "bordel" ... a Ukrajina kradla lebo absenciu spoľahlivého merania im to umožňovala ... nik tretí na to nedoplácal (takže je nezmysel tvrdiť, že to Rusko dostávalo do pozície nespoľahlivého dodávateľa) .... skrátka Rusi tlačili koľko bolo treba aby splnili dodávky s Európou a až po čase v tom neporiadku zistili (predpokladám, že len oficiálne, neoficiálne tu muselo byť verejné tajomstvo) a sa zrazu "zobudili" a svoje problémy s Ukrajinou riešili na náš účet ...

      Rok 2014 bola už čistá provokácia z ruskej strany (mimo Ukrajiny) ... i keď skončila fiaskom ... mastnými pokutami pre Rusko ....
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      20:21 23.08.2021

      Pokud nevíte, jak UA byla nespolehlivá země v rámci tranzitu plynu, tak si prosím přečtěte tento článek
      https://www.plyn.cz/plynove-ha...

      Pokud nevíte, jak UA byla nespolehlivá země v rámci tranzitu plynu, tak si prosím přečtěte tento článek
      https://www.plyn.cz/plynove-ha...

     • Jura99
      20:49 23.08.2021

      krabat: tam neslo o nespolehlivost tranzitu, Rus skokove a jednostranne zdrazil plyn UA jeste o neco nad trzni cenu a UA to odmitala, mj. mela smlouvu do 2010 a zdrazeni take bylo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      krabat: tam neslo o nespolehlivost tranzitu, Rus skokove a jednostranne zdrazil plyn UA jeste o neco nad trzni cenu a UA to odmitala, mj. mela smlouvu do 2010 a zdrazeni take bylo bezmala o 100%. Rus chtel rovnez ziskat kontrolu nad firmou Naftogaz. Zkratka ruska obchodni agrese, pozdeji politicka a vojenska agrese.
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:58 23.08.2021

      @ Krabat

      Tu je lepšie rozpísaný celý problém. Tvoj článok kĺže len po povrchu.

      http://www.sfpa.sk/wp-content/...

      @ Krabat

      Tu je lepšie rozpísaný celý problém. Tvoj článok kĺže len po povrchu.

      http://www.sfpa.sk/wp-content/...

     • Krabat
      21:07 23.08.2021

      Juro, ten problém je dlouhodobý a týká se hlavně Ukrajiny, žádná jiná země nedělala takové problémy v rámci tranzitu. Pokud ruský plyn k nám bude proudit přes Německo, ale i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Juro, ten problém je dlouhodobý a týká se hlavně Ukrajiny, žádná jiná země nedělala takové problémy v rámci tranzitu. Pokud ruský plyn k nám bude proudit přes Německo, ale i Ukrajinu, je to pro nás dobrá zpráva. Tím se vyhneme tomu, že budeme obětí nějaké země v rámci sporu ohledně dodávek zemního plynu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:36 23.08.2021

      @ Krabat

      " ten problém je dlouhodobý a týká se hlavně Ukrajiny, žádná jiná země nedělala takové problémy v rámci tranzitu."

      Z ničoho nič naúčtovať nadpriemerné sumy za plyn a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Krabat

      " ten problém je dlouhodobý a týká se hlavně Ukrajiny, žádná jiná země nedělala takové problémy v rámci tranzitu."

      Z ničoho nič naúčtovať nadpriemerné sumy za plyn a nechať platby za plyn hlboko pod priemerom ostatných tranzitných krajín, no nečuduj sa..... Ale to si isto sám prečítaš v mojom linku.... Tam to máš pekne čierne na bielom porozpisované..... A nie tak, ako tvrdíš ty...
      Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      02:11 24.08.2021

      @Krabat
      "Pokud ruský plyn k nám bude proudit přes Německo, ale i Ukrajinu, je to pro nás dobrá zpráva."

      To, ze posilame penize (a posilujeme svoji zavislost) do zeme, co nas ma za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Krabat
      "Pokud ruský plyn k nám bude proudit přes Německo, ale i Ukrajinu, je to pro nás dobrá zpráva."

      To, ze posilame penize (a posilujeme svoji zavislost) do zeme, co nas ma za nepritele, neni nikdy dobra zprava. Presneji pro nikoho s vyjimkou pate kolony.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:32 24.08.2021

      A to sis vycucal z kterýho prstu, "že žádná jiná země nedělala takové problémy v rámci tranzitu", krabate? Realitou je, že jediné v čem Ukrajina "dělala problém", že nechtěla za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A to sis vycucal z kterýho prstu, "že žádná jiná země nedělala takové problémy v rámci tranzitu", krabate? Realitou je, že jediné v čem Ukrajina "dělala problém", že nechtěla za pár šupů prodat gazpromu vlastního distributora, takže se jí dostalo skokového zvýšení cen plynu, přičemž toto jednostranné zvýšení cen nastalo V ROZPORU s dlouhodobou smlouvou, kterou Ukrajina na dodávky plynu z rusácka měla. To za prvé. A za druhé. Stejný problém "dělalo bělorusko" v případě dodávek a tranzitu ropy. Lukašenko měl zřejmě roupy a nehodlal jako poslušný kašpárek plnit všechna puťkova přání, tak se mu dostalo pádné odpovědi. Takže krabatova fantasmagorie "žádná jiná země nedělá problémy" dle hesla všeci kradnů iba putin jen poctivec se jaksi nekoná.
      Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
     19:30 23.08.2021

     NS-2 nie je zaujímavý ani tak pre Nemecko ako pre mnohých nemeckých podnikateľov a biznismenov ... ktorí sú na výplatnej páske Ruska ....Gerhard Schröder je len vrcholkom ľadovca ...
     Zobrazit celý příspěvek

     NS-2 nie je zaujímavý ani tak pre Nemecko ako pre mnohých nemeckých podnikateľov a biznismenov ... ktorí sú na výplatnej páske Ruska ....Gerhard Schröder je len vrcholkom ľadovca ....

     Keď človek počúva úplatných biznismenov tak sa musí smiať ... lebo podľa ich rečí je Rusko snáď najdôležitejším obchodným partnerom Nemecka ...

     Realita ... export do Ruska je pod 2 % nemeckého exportu ... bezvýznamný.

     Samozrejme nezmyselným "ekologickým" odstavením jadroviek, sa Nemci sami vmanévrovali do nevýhodnej situácie ... kde budú platiť za drahý plyn ... či už z východu či zo západu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      19:37 23.08.2021

      Na výplatní pásce bude i Slovensko, protože to je také tranzitní zemí z CZ do A. Ale jistě geopolitické zájmy USA máte nadřazené nad národními zájmy.

      Na výplatní pásce bude i Slovensko, protože to je také tranzitní zemí z CZ do A. Ale jistě geopolitické zájmy USA máte nadřazené nad národními zájmy.

     • dusan1
      19:58 23.08.2021

      Krabat ....

      To je dosť úsmevná téma, lebo práve proruský Fico ostal za vola zo strany svojich ruských kamošov a zúfalo pobehoval aby sa plyn na Slovensko dostal ....

      Pre ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat ....

      To je dosť úsmevná téma, lebo práve proruský Fico ostal za vola zo strany svojich ruských kamošov a zúfalo pobehoval aby sa plyn na Slovensko dostal ....

      Pre Slovensko to je skôr nepríjemnosť .... tie poplatky zas nie sú až také podstatné a skôr ide o symboliku, lebo ide o malú časť štátneho rozpočtu ..... je to rádov menší problém ako môže mať Ukrajina.
      Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      20:20 23.08.2021

      Ono sa mozno cely ND-2 precenuje. Svetovy trh s plynom sa presuva z plynovodov na lode a terminaly a uz aj zo samotneho Ruska som zachytil, ze by mali nieco zacat stavat, lebo im ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ono sa mozno cely ND-2 precenuje. Svetovy trh s plynom sa presuva z plynovodov na lode a terminaly a uz aj zo samotneho Ruska som zachytil, ze by mali nieco zacat stavat, lebo im ujde vlak. Skor by bolo zaujimave vediet, kto vystavbu ND-2 platil, lebo ako taky zlepsuje poziciu skor Nemcom ako Rusom, ci uz ekonomicky alebo aj politicky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      20:27 23.08.2021

      Takže Dušan je velmi nerad, že Slovensko vydělá na tranzitu ruského plynu z CZ do A a pravděpodobně i do UA.
      Dušan je velmi nerad, že NS2 existuje i když snižuje v Evropě cenu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takže Dušan je velmi nerad, že Slovensko vydělá na tranzitu ruského plynu z CZ do A a pravděpodobně i do UA.
      Dušan je velmi nerad, že NS2 existuje i když snižuje v Evropě cenu zemního plynu a tím šetří peněženku nejen firem, ale i domácností.
      Dušan kašle na elementární zájmy vlastní země i Evropy. Jak se říká lidem, kteří pro cizí moc jsou schopny znevýhodnit svoji vlastní zemi? Myslím, že jejich název začíná číslem 5.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:52 23.08.2021

      krabat: SK na NS2 nevydela, ale o cast prijmu z tranzitu prijde. Jestli nekdo usetri, tak Rus za tranzit, plyn ale levnejsi nebude.

      krabat: SK na NS2 nevydela, ale o cast prijmu z tranzitu prijde. Jestli nekdo usetri, tak Rus za tranzit, plyn ale levnejsi nebude.

     • Krabat
      20:56 23.08.2021

      Jistě že vydělá, ten tranzit přes Slovensko půjde.

      Jistě že vydělá, ten tranzit přes Slovensko půjde.

     • Ján Paliga
      21:06 23.08.2021

      @ Krabat

      "Dušan kašle na elementární zájmy vlastní země i Evropy. Jak se říká lidem, kteří pro cizí moc jsou schopny znevýhodnit svoji vlastní zemi?"

      Zaujímavé, že ty neobhajuješ ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Krabat

      "Dušan kašle na elementární zájmy vlastní země i Evropy. Jak se říká lidem, kteří pro cizí moc jsou schopny znevýhodnit svoji vlastní zemi?"

      Zaujímavé, že ty neobhajuješ ČR.....

      "Dušan je velmi nerad, že NS2 existuje i když snižuje v Evropě cenu zemního plynu a tím šetří peněženku nejen firem, ale i domácností."

      Cenu zemného plynu pre Európu a hlavne najviac potrebnú diverzifikáciu zdrojov by sme v Európe mali, ak by RF permanetne netorpédovala výstavby plynovodov z iných ložísk ako len z RF.... Zaujímavé je, že akonáhle sa niekde otvorila možnosť výstavby plynovodov a dodávky plynu z iných ako ruských zdrojov, okamžite sa v tranzitných krajinách niečo stalo....
      Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     21:20 23.08.2021

     Ale existoval. Na plynu je životně závislý německý průmysl a energetika. Jedou tam ve velkém ekologické dotace podobné českému ekvivalentu UE OPPIK. Když se přejde z ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale existoval. Na plynu je životně závislý německý průmysl a energetika. Jedou tam ve velkém ekologické dotace podobné českému ekvivalentu UE OPPIK. Když se přejde z elektřiny/oleje/uhlí na plyn, ten dostane pěkně mastné dotace. A toho firmy logicky hojně využívají už desetiletí. Tím si Německo vytvořilo novou závislost na plynu jako asi žádný jiný stát v EU.
     Německo pouze diverzifikuje zdroje. Čím víc trubek, tím lépe. USA to v žaludku leží ne kvůli "pár drobným" z plynu, ale kvůli vlivu Ruska. Boužel USA musí uvažovat za Němce, kteří udělají kvůli Rusku (a Číně) úplně všechno. Jen aby mohli vyrábět a vyvážet. Zelené mozky unáhleně elektrifikují, zavírají jaderky apod. A zašli s tím tak daleko, že spustili zakonzervované paroplynové elektrárny a pro ty potřebují spoustu ruského plynu. A další paroplynky se budou stavět. Holt někdo solární nesmysly musí v noci vykrývat. Nemluvě pak o "modernizaci" stávajících uhelných elektráren = na plyn. Tam se spotřebuje plynu ještě víc.
     Takže NS2 je o německé krátkozrakosti a o absurdním zeleném uvažování s nelogickými řešeními. A stavět se bude, i kdyby Rusko obsadilo celou Ukrajinu. Zase se zavedou trapné sankce na zeleninu a kraviny a plyn poteče dál.
     Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    19:27 23.08.2021

    A ty nechápeš jak funguje fixování cen plynu? Když si zafixuješ třeba současnou cenu a ceny na trhu stoupnou, vyděláš. Jenže ceny můžou i klesnout a to pak začne neúspěšný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A ty nechápeš jak funguje fixování cen plynu? Když si zafixuješ třeba současnou cenu a ceny na trhu stoupnou, vyděláš. Jenže ceny můžou i klesnout a to pak začne neúspěšný spekulant nadávat jak zrovna jeho dodavatel diskrimunuje.

    Rusové byli tehdy v situaci, kdy mohli buď dodávat Ukrajině plyn zadarmo, nebo platit penále. Od té doby udělali všechno proto, aby za plyn pro příště dostali za plyn vždycky zaplaceno. NS2 je jen jeden z mnoha dílů skládačky.

    A jestli je ten plyn z Ruska tak nevýhodný, nemusí ho Ukrajinci ani nikdo jiný kupovat. Zrovna Ukajina je u moře a měla spoustu let na to, aby si postavila terminál na zkapalněný plyn od amíků, nebo ze zálivu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:32 23.08.2021

     Ukrajina je u Černého moře, které má úzké hrdlo v Bosporu a Dardanelách a dennodenní riziko napadení z Ruska. Tudy bych na straně Ukrajinců strategický zdroj plynu nestavěl.

     Ukrajina je u Černého moře, které má úzké hrdlo v Bosporu a Dardanelách a dennodenní riziko napadení z Ruska. Tudy bych na straně Ukrajinců strategický zdroj plynu nestavěl.

     • JirkaM
      21:33 23.08.2021

      Představa, že Rusko bude napadat lodě s plynem patřící USA, SAE atd. je docela bizardní. Vážně tomu věříte?

      Představa, že Rusko bude napadat lodě s plynem patřící USA, SAE atd. je docela bizardní. Vážně tomu věříte?

     • Jura99
      14:18 24.08.2021

      Rusko nemá problém si třeba vyhlásit jakousi zónu námořního cvičení pro následující půlrok a všichni ostatní plujte si jinudy. V Rusku je možné úplně všechno.

      Rusko nemá problém si třeba vyhlásit jakousi zónu námořního cvičení pro následující půlrok a všichni ostatní plujte si jinudy. V Rusku je možné úplně všechno.

  • HEKTOR
   18:27 24.08.2021

   Krabat - a tu som sa trochu stratil vo vašich tvrdeniach...

   -Nord Stream 2 snižuje ceny zemního plynu (neplatí se tranzitní poplatky) a tím pádem i konkurenčního umělého LNG. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Krabat - a tu som sa trochu stratil vo vašich tvrdeniach...

   -Nord Stream 2 snižuje ceny zemního plynu (neplatí se tranzitní poplatky) a tím pádem i konkurenčního umělého LNG.

   -Česká republika jako tranzitní země na Nord Streamu 2 jen a pouze vydělá.

   Tak platia sa tranzitné poplatky,alebo nie .??? :)
   Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  14:10 23.08.2021

  Co jsem slyšel, tak Slovenská armáda dostala kdysi na Krymu na frak tak, že se vojáci vraceli přes Maďarsko každý zvlášť, nebo v malých skupinkách.

  Co jsem slyšel, tak Slovenská armáda dostala kdysi na Krymu na frak tak, že se vojáci vraceli přes Maďarsko každý zvlášť, nebo v malých skupinkách.

  • m164
   14:16 23.08.2021

   Slovenskí vojaci vo veľkom dezertovali a pridali sa k armádnemu zboru ČSR v ZSSR

   Slovenskí vojaci vo veľkom dezertovali a pridali sa k armádnemu zboru ČSR v ZSSR

   • JirkaM
    19:11 23.08.2021

    To jsem nevěděl, ale koukám, že to je pravda.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    Ti se teď musí obracet v hrobě když se Slovenská ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To jsem nevěděl, ale koukám, že to je pravda.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    Ti se teď musí obracet v hrobě když se Slovenská armáda takhle bratříčkuje s Bandrovci.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:42 23.08.2021

     Banderovci jsou pojem hlavně pro Rusy, těm pochopitelně vyhovuje zveličovat něco, co zdaleka nemá většinovou podporu na UA a dělat z Banderovců nacisty, což pravda také není. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Banderovci jsou pojem hlavně pro Rusy, těm pochopitelně vyhovuje zveličovat něco, co zdaleka nemá většinovou podporu na UA a dělat z Banderovců nacisty, což pravda také není. Bandera je postava v Haliči, kde má pomník v každé vesnici, ale už o kousek vedle je to i pro Ukrajince prázdný pojem. Je to podobné, jako tvrdit, že každý Rus byl nacistický Vlasovec. Přitom jak Vlasov, tak Bandera nebyli nacisté, ale kvůli čertu se byli ochotni spojit s ďáblem.
     Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:35 23.08.2021

      Banderovci jsou třeba na východním Slovensku pojem pro všechny. Banderovci byli takoví sadisti, že se jich i nacisti štítli.

      Banderovci jsou třeba na východním Slovensku pojem pro všechny. Banderovci byli takoví sadisti, že se jich i nacisti štítli.

     • Tesil
      22:18 23.08.2021

      Na přelomu let 1942 a 1943 došlo k vytvoření jednotek Waffen-SS z ukrajinských dobrovolníků a začaly vznikat jednotky nově formované Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Tyto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na přelomu let 1942 a 1943 došlo k vytvoření jednotek Waffen-SS z ukrajinských dobrovolníků a začaly vznikat jednotky nově formované Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Tyto jednotky záhy začaly za tichého souhlasu německé okupační správy s etnickou čistkou oblasti Ukrajiny, na které žilo polské obyvatelstvo a další národnostní skupiny. Počty obětí se odhadují na 80 000–130 000 lidí.
      Na našem území zahynulo v souvislosti s působením banderovců v letech 1945-47 téměř 50 lidí.
      Další oběti byly na polské straně.
      Rozhodně nejde o téma pouze pro Rusy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:30 23.08.2021

      Jednotky SS zložené z cudzincov nie sú nič výnimočné. Dokonca platilo nepísané pravidlo, že keď ich bolo aspoň 300, tak mohli mať aj vlastné velenie. To nie je argument

      Jednotky SS zložené z cudzincov nie sú nič výnimočné. Dokonca platilo nepísané pravidlo, že keď ich bolo aspoň 300, tak mohli mať aj vlastné velenie. To nie je argument

     • Tesil
      23:04 23.08.2021

      Argumentuji na Jurovo tvrzení,že banderovci trápí hlavně Rusy.Není podstatné pod kým sloužili,ale jak se chovali.

      Argumentuji na Jurovo tvrzení,že banderovci trápí hlavně Rusy.Není podstatné pod kým sloužili,ale jak se chovali.

     • Jan Padesátýpátý
      03:17 24.08.2021

      @Tesil

      Přijde mi úsměvné, že tě tak trápí 50 mrtvých, kteří na našem území zahynuli "v souvislosti s působením Banderovců" (a to nevím, jestli jde o mrtvé civilisty nebo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Tesil

      Přijde mi úsměvné, že tě tak trápí 50 mrtvých, kteří na našem území zahynuli "v souvislosti s působením Banderovců" (a to nevím, jestli jde o mrtvé civilisty nebo vojáky):

      Protože počet civilistů zabitých u nás Rudou armádou/NKVD je mnohem vyšší.
      A Československou armádou bylo třeba jenom v Postoloprtech zmasakrováno přes 700 lidí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      12:22 24.08.2021

      No výborně, takže by to chtělo sbírku na nějaký ten pomník pro banderovce.

      No výborně, takže by to chtělo sbírku na nějaký ten pomník pro banderovce.

     • Jan Padesátýpátý
      12:39 24.08.2021

      Pomníky pro Banderovce jsou v Haličí. U nás jsou pomníky pro vojáky té Československé armády.

      Ano, té armády jejíž příslušníci masakrovali civilisty. Ale my tím nechceme říct, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pomníky pro Banderovce jsou v Haličí. U nás jsou pomníky pro vojáky té Československé armády.

      Ano, té armády jejíž příslušníci masakrovali civilisty. Ale my tím nechceme říct, že podporujeme masakry civilistů, ale že oceňujeme vojáky za boj za svobodu.
      Podobně je to na Ukrajině - i tam Banderovce oceňují za boj za svobodu proti nacistům a sovětům.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:05 24.08.2021

      Mohu argumentovat stejně hloupě jako ty.
      Co je to 700 zabitých Němců proti 100 000 zabitých Poláků v rámci etnického čištění Západoukrajinských zemí od nespolehlivého elementů.

      Mohu argumentovat stejně hloupě jako ty.
      Co je to 700 zabitých Němců proti 100 000 zabitých Poláků v rámci etnického čištění Západoukrajinských zemí od nespolehlivého elementů.

     • Jan Padesátýpátý
      17:21 24.08.2021

      Těch 700, to jsou identifikovaní mrtví jenom na té jedné akci v Postoloprtech. Celkové počty identifikovaných obětí ¨¨jsou nízké desítky tisíc, ale odhady celkového počtu mrtvých ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Těch 700, to jsou identifikovaní mrtví jenom na té jedné akci v Postoloprtech. Celkové počty identifikovaných obětí ¨¨jsou nízké desítky tisíc, ale odhady celkového počtu mrtvých jdou přes 100 000.

      A mimochodem, Banderovci zabíjeli za války, u nás proběhlo zabíjení v době míru.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      17:51 24.08.2021

      Tak to jsi lehce přestřelil.
      Jednalo se o 15 max.30 tisíc.
      A mimochodem léta 1945 -47 jsou léta poválečná.
      V těchto letech zabíjeli banderovci jak u nás tak v Polsku.

      Tak to jsi lehce přestřelil.
      Jednalo se o 15 max.30 tisíc.
      A mimochodem léta 1945 -47 jsou léta poválečná.
      V těchto letech zabíjeli banderovci jak u nás tak v Polsku.

    • Tesil
     20:40 23.08.2021

     Slovenští zajatci začali být postupně uvolňováni do čs. armády. Např. jedna velká skupina slovenských vojáků z Rychlé divize přešla na sovětskou stranu 30. října 1943 při bitvě u ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Slovenští zajatci začali být postupně uvolňováni do čs. armády. Např. jedna velká skupina slovenských vojáků z Rychlé divize přešla na sovětskou stranu 30. října 1943 při bitvě u Melitopolu (šlo asi o 2750 vojáků).
     Před touto bitvou divize odpočívala na Krymu po výprasku na Kavkaze.
     Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:10 23.08.2021

     Ak si to nevedel, určite nebudeš z našich krajov bývalého ČSR...

     Banderovci boli oproti sovietskemu Gestapu "břídilové".... A dnes na Ukrajine nevládnu.

     Ak si to nevedel, určite nebudeš z našich krajov bývalého ČSR...

     Banderovci boli oproti sovietskemu Gestapu "břídilové".... A dnes na Ukrajine nevládnu.

     • Flader
      08:26 24.08.2021

      Mám pocit, že si to trafil presne :D

      Mám pocit, že si to trafil presne :D

   • dusan1
    19:18 23.08.2021

    To je komunistický mýtus .... nič také sa nedialo....

    Ak i slovenskí vojaci nechceli bojovať tak chceli ísť domov ... nie prebehnúť.

    Samozrejme prebehlíci boli ... a nebolo ich ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je komunistický mýtus .... nič také sa nedialo....

    Ak i slovenskí vojaci nechceli bojovať tak chceli ísť domov ... nie prebehnúť.

    Samozrejme prebehlíci boli ... a nebolo ich málo, ale o žiadnu masovú dezerciu nešlo ....

    Armádny zbor ČSR sa regrutoval hlavne z Čechov z Volyne a väzňov z lágrov ...
    Skrýt celý příspěvek

    • padre
     20:12 23.08.2021

     Dlouholetý ministr národní obrany Československé socialistické republiky armadní generál Martin Dzur byl též vojákem slovenské Rychlé divize při útoku na SSSR a byl vyznamenán ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dlouholetý ministr národní obrany Československé socialistické republiky armadní generál Martin Dzur byl též vojákem slovenské Rychlé divize při útoku na SSSR a byl vyznamenán vysokým německým řádem za statečnost při dobytí Charkova.To mu jistě neubirá na cti , neboť i generál Manstein ve svým vzpomínkách vysoce oceňoval kvality slovenských vojáků.Jen je zajímavé ,že tento držitel vysokého německého vyznamenání a přímý účastník operace Barbarossa na straně nacistů byl léta v takové vysoké funkci a ženy a děti ze Sudet musely za trest odejít…
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:28 23.08.2021

      Dzur mel pro uplnost svuj podil na hladkosti invaze v 68. Ne ze by čs odpor bylo dobre reseni, ale Dzur patril k tem kdo to ochotne zatrhnul. K tem kvalitam: Generál Turanec si do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dzur mel pro uplnost svuj podil na hladkosti invaze v 68. Ne ze by čs odpor bylo dobre reseni, ale Dzur patril k tem kdo to ochotne zatrhnul. K tem kvalitam: Generál Turanec si do deníku napsal: „Mužstvo je v podstatě zbabělé, jakmile Rusové zahájí palbu, utíká. Důstojníci jsou při útoku vzadu, ale při ústupu v prvních řadách.“ Podobné hodnocení měli i sami Němci, kteří si všimli, že slovenští vojáci jsou velmi citliví na dělostřeleckou palbu a utíkají. (citace z wiki)
      Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      21:29 23.08.2021

      Jura99

      U teba si už dlhšie všímam, že Slovákov máš v zuboch, bohužiaľ teraz odkazujes aj na veľmi pochybny zdroj.

      1. Tie vety nepovedal Turanec, ale Pilfousek. Turanec to vo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      U teba si už dlhšie všímam, že Slovákov máš v zuboch, bohužiaľ teraz odkazujes aj na veľmi pochybny zdroj.

      1. Tie vety nepovedal Turanec, ale Pilfousek. Turanec to vo svojom denníku výslovne poprel, s tým ze Pilfousek všeobecne považuje slovenských vojakov za menejcennych (Pilfousek rozprával výlučne po česky po slovensky ani nehovoril a medzi vojakmi bol neoblubeny).
      2. Pri Lipovci narazila SVK armáda o 5.000 vojakoch na sovietsku 15.000 streleckú divíziu. Bol to taktiež prvý stret slabšie vycvicenej slovenskej armády so sovietmi. Za bitku pri Lipovci Nemci udelili slovenským vojakom 50 železných krížov II triedy, takže asi toľko o zbabelosti.
      Zdroj Pavel Mičianik SVK armáda v ťažení proti sov zväzu.

      Taktiež tu sú blbosti o dezercii, ale to nemám chuť ani čas sa tu k tomu rozpisovať.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      23:40 23.08.2021

      Já proti Slovákům nic nemám,jenom k těm dekorovaným přidej gen.Čatloše.
      I ten obdržel ŽK,pravda za jiných okolností.

      Já proti Slovákům nic nemám,jenom k těm dekorovaným přidej gen.Čatloše.
      I ten obdržel ŽK,pravda za jiných okolností.

     • Ján Paliga
      00:29 24.08.2021

      @ Tesil

      Tých dekorovaných bolo podstatne viac a my o nich vieme.

      @ Tesil

      Tých dekorovaných bolo podstatne viac a my o nich vieme.

     • Jura99
      08:00 24.08.2021

      Harvest: mohl sis všimnout, že můj názor jsem nenapsal žádný, pouze jsem na padreho reagoval citátem z Turancova deníku, který jsem kompletně překopíroval z wikipedie a také to do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Harvest: mohl sis všimnout, že můj názor jsem nenapsal žádný, pouze jsem na padreho reagoval citátem z Turancova deníku, který jsem kompletně překopíroval z wikipedie a také to do závorky napsal. Spíš se zdá, že ty máš něco proti Čechům, když jako vadu u Pilfouska píšeš, že mluvil k vojákům česky. Mimochodem ten citát mi přijde v pasáži o důstojnících výstižný, typický a nadčasový (toto už je můj názor a můžeš oponovat). Dá se vztáhnout na různé vedoucí funkce, politiky atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      08:23 24.08.2021

      Ja proti Čechom nič nemám, keby ze mam tak asi ani nejsu ani na ČR web stránke. Ten komentár o pilfouskovi není môj, je to citať Turanca doslovne uvedený v tej knihe str 130, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja proti Čechom nič nemám, keby ze mam tak asi ani nejsu ani na ČR web stránke. Ten komentár o pilfouskovi není môj, je to citať Turanca doslovne uvedený v tej knihe str 130, prevzatý z Turancovho denníka str 67.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:19 24.08.2021

      Harvest: já proti Slovákům také ne, ačkoliv mi to tu pár tvých krajanů předhazuje, protože asi máte nějak zafixováno, že každou kritiku si nejdřív zanalyzujete podle toho, jakým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Harvest: já proti Slovákům také ne, ačkoliv mi to tu pár tvých krajanů předhazuje, protože asi máte nějak zafixováno, že každou kritiku si nejdřív zanalyzujete podle toho, jakým jazykem ji kdo říká a že tedy dotyčný kritik musí být zaujatý proti SK, je to až směšné, jak je to typické. Například kritiku v maďarském jazyce byste nejspíš ani nedočetli do konce. Zrovna oblast armády a vojenské techniky je v našich i vašich končinách taková, že se tam vejde kritiky vrchovatě, takže není žádný problém dostat protislovenskou nálepku. Pokud se lze dočíst, Turanec byl neoblíbený také, byl germanofil, neměl problém krutě zacházet s civilisty v SSSR, Čatloš se ho chtěl zbavit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:21 24.08.2021

      Ján Paliga
      Tak to jsem si oddychl.
      Už jsem myslel, že jde o skromnost na nepravém místě.

      Ján Paliga
      Tak to jsem si oddychl.
      Už jsem myslel, že jde o skromnost na nepravém místě.

     • Ján Paliga
      22:08 24.08.2021

      @ Harvest

      "(Pilfousek rozprával výlučne po česky po slovensky ani nehovoril a medzi vojakmi bol neoblubeny)"

      On bol totiž nemeckej národnosti, narodený v Sudetoch. Čakať od neho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Harvest

      "(Pilfousek rozprával výlučne po česky po slovensky ani nehovoril a medzi vojakmi bol neoblubeny)"

      On bol totiž nemeckej národnosti, narodený v Sudetoch. Čakať od neho slovenčinu by bolo príliš....
      Skrýt celý příspěvek

  • anmima
   14:17 23.08.2021

   A už si spokojný? Uľavil si si?

   A už si spokojný? Uľavil si si?

   • JirkaM
    19:04 23.08.2021

    Já to psal pro vaše dobro, aby jste zase nezačali něco, co nebudete umět dokončit. Aby to zase neskončilo tím, že budou Banderovci na východním Slovensku ve velkém věšet ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já to psal pro vaše dobro, aby jste zase nezačali něco, co nebudete umět dokončit. Aby to zase neskončilo tím, že budou Banderovci na východním Slovensku ve velkém věšet vesničany.

    To, že jste jako vojáci strašní zoufalci, je mi docela sympatické. Třeba Italové toho taky moc nevybojovali a nikdo jim to nemá za zlé.
    Skrýt celý příspěvek

    • Upgrade
     19:35 23.08.2021

     Nejaky Slovak ti prebral zensku, ci?

     Nejaky Slovak ti prebral zensku, ci?

     • Jura99
      19:57 23.08.2021

      to je spíš věc rudé ideologie.

      to je spíš věc rudé ideologie.

    • Scotty
     19:39 23.08.2021

     K žádnému velkému věšení nedocházelo. Banderovci chtěli projít co nejvíc nenápadně a mnohým se to i povedlo.

     K žádnému velkému věšení nedocházelo. Banderovci chtěli projít co nejvíc nenápadně a mnohým se to i povedlo.

     • padre
      20:21 23.08.2021

      Jak řekl jeden partyzán o bojích na Ukrajině a v Bělorusku za 2.světové valky.Banderovci tam bojovali proti Rusům a Polákům,Rusové proti Banderovcum a Polákům a Poláci proti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak řekl jeden partyzán o bojích na Ukrajině a v Bělorusku za 2.světové valky.Banderovci tam bojovali proti Rusům a Polákům,Rusové proti Banderovcum a Polákům a Poláci proti Banderovcum a Rusům.No a na napadání německých zásobovacích linií pro samé bratrovražedné boje už nezbýval čas a kromě toho byly velmi silně bráněny.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:23 23.08.2021

      Scotty
      Udělejte si v tom pořádek a začněte třeba tím, jak se banderovci chovali v roce 1938 vůči Československu. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Udělejte si v tom pořádek a začněte třeba tím, jak se banderovci chovali v roce 1938 vůči Československu.
      http://www.vhu.cz/vpad-bandero...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:46 23.08.2021

      flanker.jirka
      Já v tom pořádek mám. Žádné velké věšení se na východním Slovensku neodehrávalo.

      flanker.jirka
      Já v tom pořádek mám. Žádné velké věšení se na východním Slovensku neodehrávalo.

    • Ján Paliga
     21:18 23.08.2021

     Banderovci to neboli. Boli to orgány sovietskeho NKVD, ktorých úlohou bolo terorom civilného obyvateľstva vyvolať strach miestneho obyvateľstva, aby nepomáhali utečencom z ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Banderovci to neboli. Boli to orgány sovietskeho NKVD, ktorých úlohou bolo terorom civilného obyvateľstva vyvolať strach miestneho obyvateľstva, aby nepomáhali utečencom z Ukrajiny....

     Ten istý teror organizovala na území Ukrajiny na civilnom obyvateľstve v rámci "Akcie T" NKVD v rokoch 1941-1944.... Zdroj: A. Gogun: Stalinova komanda.

     "Třeba Italové toho taky moc nevybojovali a nikdo jim to nemá za zlé."
     Provokuješ pekne. Niečo by som ti na to napísal, ale viem, že to nepísal Čech... Tvojou úlohou je totižto rozoštvávať a jatriť.... presne podľa manuálu. DFT.
     Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:44 23.08.2021

      Poláci co to přežili si to s Banderovci pamatujou jinak. NKVD nenávidí taky, ale rozlišují kdo co udělal.

      A Slováci na východě taky. Zkus se tam někoho staršího zepatat.

      A jestli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poláci co to přežili si to s Banderovci pamatujou jinak. NKVD nenávidí taky, ale rozlišují kdo co udělal.

      A Slováci na východě taky. Zkus se tam někoho staršího zepatat.

      A jestli máš potřebu být hrdý na armádu, tak to ses narodil ve špatné zemi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:06 23.08.2021

      "Poláci co to přežili si to s Banderovci pamatujou jinak. NKVD nenávidí taky, ale rozlišují kdo co udělal."

      Takže už to teda neboli občania Československa, ale Poliaci?

      "A jestli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Poláci co to přežili si to s Banderovci pamatujou jinak. NKVD nenávidí taky, ale rozlišují kdo co udělal."

      Takže už to teda neboli občania Československa, ale Poliaci?

      "A jestli máš potřebu být hrdý na armádu, tak to ses narodil ve špatné zemi."

      Česi a Slováci majú svoje maslo na hlave, preto nepotrebujú si medzi sebou čokoľvek vyčítať. Ale ty evidentne Čech nie si, keď tu vypisuješ to, čo vypisuješ.... Našťastie som sa nenarodil v ZSSR ako ty. Narodil som sa v Československu a som na to hrdý.

      Evidentne ti v ZSSR nevraveli o prípadoch mnohých Volyňských Čechov, ktorých čakala poprava rukou NKVD a len dobytie "miesta pobytu v ťurme" si svoj život zachránili.... vyčítať niečo ukrajinským nacionalistom a tolerovať vyčíňanie sovietskeho Gestapa, to chce poriadne silný žalúdok..... Ak na toto zabúdaš, určite nie si Čech.... Aj pre tvoje provokačné vety. Mňa ale neurazíš a nevyprovokuješ.
      Skrýt celý příspěvek

    • Michalson
     12:59 25.08.2021

     Slovenska armada na vychodnom fronte, je dost zahmlievana tema.
     Ale ked clovek necita len komunisticke ucebnice, dozvie sa zaujimave veci, ze napriklad v knihe britskeho historika ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Slovenska armada na vychodnom fronte, je dost zahmlievana tema.
     Ale ked clovek necita len komunisticke ucebnice, dozvie sa zaujimave veci, ze napriklad v knihe britskeho historika Anthonyho Beevora “Stalingrad” je cast venovana nemeckym spojencom a vybrata citacia z dennika marsala von Meinsteina, kde hovori, ze zo spojencov nikto v boji v podstate nestoji za nic, okrem Slovakov “to su vojaci prvej triedy”.
     Dost nelichotivo hovori o Rumunoch, Talianoch a Madaroch.
     Zaujimave tiez je, ze v boji o Rostov Na Done, kde sa okrem Stalingradu odohravali najtvrdsie mestske boje na vyhode, si slovenske jednotky ako prve bojom vynutili prechod cez Don, na ktorom sa nemci zasekli a dobili centrum Rostova.
     Tiez za zmienku stoji Izidor Kovarik, letecke eso na vychodnom fronte, mal celkovo druhe najvysie score zostrelov zo vsetkych leteckych es na vychode, dostal nemecky zelezny kriz (v zlate).
     Trosku to nesedi do komunistami budovaneho a doteraz vziteho obrazu, ze tam slovaci boli len z donutenia a v podstate nebojovali…
     Slovenske Narodne Povstanie, do toho nas tiez nikto nenutil, Slovaci mohli zbabelo sediet doma a pockat na koniec vojny, fronta by ich obisla minimalne starty, neposkodena infrastruktura atd. Rusi neplanovali bojovat na uzemi Slovenska kvoli nevyhodnemu horskemu terenu pre utocne operacie, chceli rychlo prejst nizinami Polska a Madarska do Nemecka a nemecke jednotky na Slovenku by boli odrezane a obklucene bez boja.
     Skrýt celý příspěvek

     • Michalson
      13:29 25.08.2021

      Izidor Kovarik malo byt zo slovenskych es, smaozrejme na nemcov s 300 zostrelmi sa nechytal :)

      Izidor Kovarik malo byt zo slovenskych es, smaozrejme na nemcov s 300 zostrelmi sa nechytal :)

     • Jura99
      19:51 25.08.2021

      sundal bych růžové brýle a např. téma SNP bych vykládal střízlivěji. Politicky to byl samozřejmě značný úspěch, vymezit se z Osy, organizačně však nezvládnuté, vojensky dokonce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      sundal bych růžové brýle a např. téma SNP bych vykládal střízlivěji. Politicky to byl samozřejmě značný úspěch, vymezit se z Osy, organizačně však nezvládnuté, vojensky dokonce debakl, porážka od početně slabšího nepřítele v ideálním terénu k obraně a rovněž územní rozsah povstání byl omezený.
      Skrýt celý příspěvek

     • Michalson
      20:39 25.08.2021

      Jura99 - Neviem, politicky to nedavalo velmi zmysel. Vymedzit sa z Osy nebolo preco, pretoze jednym z vojnovych cielov spojencov bola obnova CSR a Slovensko ako jeho sucast by sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - Neviem, politicky to nedavalo velmi zmysel. Vymedzit sa z Osy nebolo preco, pretoze jednym z vojnovych cielov spojencov bola obnova CSR a Slovensko ako jeho sucast by sa tym automaticky vyclenilo, skor to vyzera, ze to dostojnici zorganizovali viac kvoli vhodnotam, ktore vyznavali.

      Vojensky, skor podivuhodny vysledok , neviem ci sa dalo vobec dosiahnut realne viac, zvlast s tym co bolo k dispozicii a hlavne v obrovskej nevyhode v tazkych zbraniach a letectve. Nemci proti slovenskym povstalcom nasadili 8 divizii (z toho 4 SS), vratane 4.SS tankovej divizie a elitnej SS brigady Dirlewanger (zlozena z odsudenych vrahov), ktoru stiahli z Polska.
      Potrebovali obsadit Slovensko do tyzdna max do dvoch, nase zeleznice boli pre nich strategicky dolezite na zasobovanie nemeckych vojsk, preto nasadili elitu a zautocili na povstalecke uzemie z troch stran.
      Po vyradeni dvoch vychodosloveskych slovenskych divizii z hry, proti nim v podstate stali druhosledove jednotky a narychlo zmobilizovani branci, takmer ziadne tazke zbrane a lietadla...napriek tomu drzali front dva mesiace. Nemecke straty viac nez 10 tisic mrtvych, zranenych a zajatych hovoria za seba.
      Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      13:42 26.08.2021

      Myslím, že politicky to dáví smysl vymezit se vůči nacistům. Osobně si myslím, že bez SNP by slováci skončili na Sibiři ve vélkém.

      Myslím, že politicky to dáví smysl vymezit se vůči nacistům. Osobně si myslím, že bez SNP by slováci skončili na Sibiři ve vélkém.

     • Jura99
      14:05 26.08.2021

      Michalson: politický výsledek byl důležitý, protože jedna věc co si mysleli spojenci o poválečném uspořádání, ale druhá věc, že se tak projevili sami Slováci, na které straně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Michalson: politický výsledek byl důležitý, protože jedna věc co si mysleli spojenci o poválečném uspořádání, ale druhá věc, že se tak projevili sami Slováci, na které straně fronty se cítili stát. Organizačně SNP ale bohužel selhalo, jak jinak nazvat, když se dvě divize nechají kvůli nedostatku velení odzbrojit, velké množství posádek se k povstání vůbec nepřipojí a řada skladišť se zbraněmi a municí padne do rukou nepříteli? Co úlet letectva do SSSR ? To jsou všechno vážné vady v organizaci. Vojensky ale bohužel také žádná sláva, německé jednotky nebyly nasazeny v tom maximálním počtu kolem 50tis. najednou, např. SS Dirlewanger přišli až v říjnu a mj. kvůli Dukle bylo kolem 12tis. Němců přesunuto do Karpat. Ve vzduchu měli povstalci dokonce převahu díky pluku La-5. Také se nedá za vojenský úspěch označit porážka v průsmycích jako Strečno, tam se dá velmi těžko projet, natož se probojovat, za to je nutné Němce brát s vážností, že to dokázali v řádu dní. Řada dalších bojů by se dala spíš označit za ústup bojem, vyklizení BB už spíš za útěk před nepřítelem.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      18:10 26.08.2021

      Jura99
      Ty si odborník na všetko, vysvetli mi teda, prečo Májové povstanie u Vás vypuklo už fakticky po porážke Nemcov a s Rusmi za humnami Prahy? Prečo nie skôr?
      Tláchaš tu dve na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Ty si odborník na všetko, vysvetli mi teda, prečo Májové povstanie u Vás vypuklo už fakticky po porážke Nemcov a s Rusmi za humnami Prahy? Prečo nie skôr?
      Tláchaš tu dve na tri, len aby si niečo napísal a urobil z nás neschopákov, ty by si to asi v tom Strečnianskom priesmyku dal aj sám. A prečítaj si niečo od Jozefa Jablonického o SNP.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:54 26.08.2021

      mikojan29: oblíbený argument květnovým povstáním jsem tak nějak čekal. Časové zařazení se nelišilo od jiných povstání, bezmála každé (snad s výjimkou např. povstání varšavského ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: oblíbený argument květnovým povstáním jsem tak nějak čekal. Časové zařazení se nelišilo od jiných povstání, bezmála každé (snad s výjimkou např. povstání varšavského ghetta) začalo, když už spojenci stáli za kopcem. SNP nebylo výjimkou, v době vypuknutí SNP stála RA kdesi u Sanoku, což je pouze 50km vzdušnou čarou od slovenských hranic. Kdyby se dvě slovenské divize stojící pod Duklou nevzdaly Němcům, kteří teprve museli do Prešova dorazit vlakem, nemohl být velký problém otevřít cestu Rusům. Celé SNP by se pak vyvíjelo jinak. Tam spatřuju chybu v organizaci. Němci bohužel zabavili zbraně, munici a polní postavení, která se jim pak náramně hodila v bitvě o Duklu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:27 26.08.2021

      SNP
      V pondělí jsme obsadili lesík.
      V úterý nás Němci vyhnali.
      Ve středu je lesík opět náš.
      Ve čtvrtek lesík obsadili Němci.
      V pátek přišel hajný a vyhnal nás všechny.

      SNP
      V pondělí jsme obsadili lesík.
      V úterý nás Němci vyhnali.
      Ve středu je lesík opět náš.
      Ve čtvrtek lesík obsadili Němci.
      V pátek přišel hajný a vyhnal nás všechny.

     • mikojan29
      22:35 26.08.2021

      Jura99
      Pýtal som sa na vaše 2-dňové povstanie, neblábol a odpovedaj.
      Tešil
      ???

      Jura99
      Pýtal som sa na vaše 2-dňové povstanie, neblábol a odpovedaj.
      Tešil
      ???

     • Jura99
      09:23 27.08.2021

      mikojan29: vlákno bylo o údajně pozoruhodném vojenském výsledku SNP, ale když chceš o Pražském povstání, tak krátce: trvalo 4dny, mělo za účel jednak vyloučit, že Němci zničí město ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: vlákno bylo o údajně pozoruhodném vojenském výsledku SNP, ale když chceš o Pražském povstání, tak krátce: trvalo 4dny, mělo za účel jednak vyloučit, že Němci zničí město a jednak si na Němcích vylít zlost, za to co 6let prováděli. Obojí se podařilo, Němci dokonce kapitulovali před povstalci, RA přijela pozdě. Organizace byla zvládnutá skvěle, osvědčili se zkušení štábní důstojníci. Pro srovnání, povstání v Paříži rovněž trvalo krátce, 6dní, rovněž začalo, až když spojenci klepali na dveře, není tam žádný důvod jedno povstání zesměšňovat a druhé třeba chválit.
      Když se vrátím k SNP, politicky úspěch, vojensky debakl a naopak pozoruhodný úspěch Němců s operací Kartofelnernte (sběr brambor). Němcům hrozil rumunský scénář, tedy že slovenské jednotky vpustí RA přes Duklu, RA projede územím pod kontrolou slovenské armády a řádově za několik dní klidně bude na moravské hranici. To by se mohlo stát třeba ještě v září 1944 (Rumunsko padlo asi za týden, RA projela, Němci nestihli reagovat). Místo toho Němci na Slovensku fantasticky zrealizovali sběr brambor, pobrali slovenské zbraně a munici a zablokovali osvobozovací trasu přes východní Slovensko prakticky do konce války (ještě v dubnu 1945 probíhaly krvavé boje u Liptovského Mikuláše - tedy žádný výrazný postup za půl roku od Dukly). Takže SNP je určitě světlým počinem a zejména gen. Golian byl statečný chlap, ale to není důvod nosit růžové brýle a nevidět ve skutečnosti vojenský úspěch Němců a neúspěch povstalců, přestože v dílčích událostech se objevila řada hrdinů. Globálně se na Slovensku propásla šance zkrátit válku.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      16:31 27.08.2021

      A ja som myslel, že článok vyššie je o účasti SR na oslavách nezávislosti Ukrainy. Nezahováraj a neponižuj význam SNP, keby bolo u vás, tak ho tu budeš ospevovať ako najväčší počin ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ja som myslel, že článok vyššie je o účasti SR na oslavách nezávislosti Ukrainy. Nezahováraj a neponižuj význam SNP, keby bolo u vás, tak ho tu budeš ospevovať ako najväčší počin na svete.
      Ja uznávam chyby ktoré sa stali, ale nevieš presné okolnosti za akých sa stali, tak nesúď. Jednoznačne je to najväčšie povstanie a aj najdlhšie trvajúce prakticky v Nemeckom tyle. Koniec mojich príspevkov k tejto téme a tvojim výplodom.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:28 27.08.2021

      mikojan29: nesoudím co a proč. Pouze odmítám růžové brýle, že SNP byl pozoruhodný vojenský úspěch. Tím by byl, kdyby RA prošla za týden Slovenskem a stála by na moravských ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: nesoudím co a proč. Pouze odmítám růžové brýle, že SNP byl pozoruhodný vojenský úspěch. Tím by byl, kdyby RA prošla za týden Slovenskem a stála by na moravských hranicích. Šance tu byla a dost značná, mezi územím ovládaným SNP až po Žilinu a územím ovládaným RA byla právě ta díra po východoslovenské armádě, obsazená Němci, kteří tu díru bravurně bránili.
      Skrýt celý příspěvek

     • Michalson
      01:51 28.08.2021

      Jura 99 – Organizovat povstanie je ine ako organizovat obranu statu. Uz len udrzat pripravy v tajnosti je nehorazne narocna vec, dostat na svoju stranu dostatocny pocet vojakov, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura 99 – Organizovat povstanie je ine ako organizovat obranu statu. Uz len udrzat pripravy v tajnosti je nehorazne narocna vec, dostat na svoju stranu dostatocny pocet vojakov, dostojnikov, vybudovat siet spolahlivych ludi, zvlast, ked ti hrozi trest smrti za vlastizradu ak sa to prevali , to je uplne ina kava. Neexistuje , aby vsetko slo bez problemov, je jasne, ze cast posadok zostane lojalna a nie vsetci sa pridaju.
      Ze plan “A” pouzitia Vychodoslovenskych bojovych divizii nevysiel (preco je na samostatnu diskusiu), dolezite je, ze aj tak sli do toho a tarchu bojov bez vahania prevzali druho sledove jednotky v podstate bez bojovych skusenosti.
      Uz len prevoz penazi z centralnej banky v Bratislave do Banskej Bystrice, bol bravurny kusok, niekde inde uz by o tom boli nakrutene 4 filmy. Nehovoriac o nhromadeni zasob municie a zbrani.
      Co sa tyka hodnotenia uspechu, ak ide o povstanie, vo veobecnosti je z podstaty veci sanca na uspech zvycajne vzdy mala. Ide o to, ze ta skupina ludi ma odvahu sa o uspech aj tak pokusit … a pritom mohli sediet doma a neobetovat svoje zivoty a bezpecnost svojich rodin, po vojne by si nasli urcite dobre znejuce vyhovorky, preco sa to nedalo. Na Slovensku, ktore malo vtedy okolo 2.5 miliona obyvatelov, po tom co Nemci prekrocili nase hranice, do toho sli desatisice vojakov, civilov a partizanov. Proporcne k velkosti naroda, nehorazne cislo.
      Napriklad v Polsku tiez nikto zvlast neriesi, ze Varsavske povstanie bolo porazene a mesto zrovnane so zemou, ze do toho nebolo zapojene cele Polsko atd. Ide o duch naroda, ci je ochotny sa chopit zbrane a bojovat s nepriatelom… niest z toho vyplivajuce obrovske ludske a materialne straty, v pripade Slovenska to vsetko kvoli idei, narozdiel od Poliakov sa nas nikto v tom case nesnazil vyhladit.
      Mimochodom , asi malo znamy fakt, zopar Slovakov, ktori zili vtedy vo Varsave zorganizovali samostatnu Slovensku jednotku a pridali sa, jej velitel sa volal Miroslav Ihring. Jej prislusnici nosili na rukavoch slovensky dvojkriz a mali svoju slovensku bojovu zastavu, viedli tazke poulicne boje a ako jedna z mala, este ako tak, bojaschopnych jednotiek na konci kryla ustup prezivsich Poliakov cez Vislu. Malokto z nej prezil, mala 80% straty.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:13 28.08.2021

      Michalson: nejsme ve sporu, že v SNP proběhly heroické skutky, ale mám jiný názor v tom, že není důležité, že "aj tak šli do toho", důležitý je hlavně výsledek, který byl politicky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Michalson: nejsme ve sporu, že v SNP proběhly heroické skutky, ale mám jiný názor v tom, že není důležité, že "aj tak šli do toho", důležitý je hlavně výsledek, který byl politicky na jedničku, organizačně na pětku, vojensky na čtyřku. Když budu plánovat něco jako je SNP a nebudu sebevrah, klíčové bude prorazit koridor do osvobozeného území ke spojencům. Pokud se organizátoři podívali na mapu, muselo jim být zřejmé, že RA stojí 50km od pozic ovládaných východoslovenskou armádou. Takže absolutně nebylo důležité zachraňovat peníze z Bratislavy (ačkoliv mě nepřekvapuje že peníze někoho zajímaly jako první), bylo zcela zásadní při zahájení povstání velitelsky ovládnout obě východní divize, ať už loajálními důstojníky uvnitř obou divizí nebo dopravením nového velitelského aparátu, který by provedl v den povstání velitelský převrat. Místo toho Malár jel do BA, kde hlásal do rádia nesmysly a náčelník štábu Talský, který by jinak splňoval předpoklad převzít povstalecké velení (také bylo výhodou, že Malára zastupoval), odletěl do SSSR. Prostě katastrofa, která stála životy při Dukelské operaci, která byla plánovaná s tím, že půjde o procházku na území ovládané Slováky a že za tři-čtyři dny bude čs. sbor v Prešově. Pokud by se tak stalo, tak Němci mají rumunský scénář, protože SNP v té době ovládalo na západě Žilinu, kam by se RA a čs sbor mohly rychle přesunout. Místo toho Němci ovládli území Slovenska a prováděli až do konce války účinné obranné boje na zdrženou proti RA, které měli provádět povstalci proti Němcům. Např. projít Strečnem prakticky z chodu byl od Němců bravurní výkon, tam je měli povstalci zarazit klidně na měsíc.
      Skrýt celý příspěvek

     • Michalson
      15:21 28.08.2021

      Jura99 - rozumiem tvojim argumentom a teraz vidiem preco sa nerozumieme. Ak chces silou mocou hodnotit, treba rozlisit fakt, ze SNP, ktore prebehlo bola reakcia na prekrocenie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - rozumiem tvojim argumentom a teraz vidiem preco sa nerozumieme. Ak chces silou mocou hodnotit, treba rozlisit fakt, ze SNP, ktore prebehlo bola reakcia na prekrocenie nasich hranic Nemeckymi vojskami, tu plan bol sa sa im postavit, za kazdu cenu, aj ked v tazkych zbraniach sa s nimi nemohli rovnat. V podstate taky isty plan, tak ako teraz v NATO, bolo vydrzat kym nepridu spojenci na pomoc.
      Zas, plan otvorit Duklu, ktory spominas pre sovietsku armadu, je nieco uplne ine, bol na papiery a bol zalozeny na niecom uplne inom, mal pockat kym sa sovieti preskupia a doplnia straty , po velmi tazkej letnej ofenzive a az potom im otvorit obranne postavenia na Dukle, ktore vybudovali tie dve nase slovenske divizie a mali ich branit, Nemci v tom ani neboli v hre, neboli a ani neplanovali byt na uzemi Slovenska.
      Teraz, preco vobec Nemci prisli a preco SNP vypuklo ovela skor ako by idelane malo , to bolo kvoli tomu, ze posadka Slovenskej armady a partizani v Ziline, do nohy pobili vlakovy transport nemeckych generalov a vysokych dostojnikov, ktori sa vracali z Rumumska, kde boli na inspekcii obrany ropnych poli, jedinych ropnych poli, ktore im ostali. Ked sa potom este aj bez stopy stratila vojenska kolona, ktoru Nemci vyslali z Polska, aby priniesla aspon tela zabitich z tohto vlakoveho transportu, vtedy sa rozhodli okupovat Slovensko lebo startili doveru k slovenskej vlade, v momente, ked ich vojsko prekrocilo hranice Slovenska - vtedy sa dala do pohybu Slovenska povstalecka armada \(spolu s partizanmi) a vypuklo SNP., uplne mimo planu a o nekolko mesiacov predcasne.
      To, ze sa Sovietom nepodarilo prebit cez Karpaty na Slovensko ani za tie dva mesiace, co sme sa vydrzali sa branit je uplne iny pribeh (tu vsetka cest Rusom, mohli sa na nas uplne vykaslat, tak ako na Varsavske povstanie).
      Slovenski povstalci dosiahli viac nez maximum mozneho, tym, ze odolavali namiesto tyzdna alebo dvoch, (za tak dlho to mala v plane vyriesit zas nemecka armada)... drzali frontu cele dva mesiace (v case mieru Slovensko prejdes z Juhu na Sever (Bratislava - Zilina) za necele dve hodiny .
      Straty, (nepocitajuc, 12 tisic vyvrazdenych civilov), zhruba 3X viac padlych nemeckych vojakov nez slovenskych, plus to cele pokracovalo, bez formalnej kapitulacie, v horach sa s Nemcami slovenska armada hrala na macku a mys bojom v podstate do konca vojny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:19 28.08.2021

      Kartofelnernte proběhla 31.8. - 2.9.44 a zahájení Karpato-dukelské operace bylo 8.9.44 útokem na Krosno (pouhých 36km od Vyšného Komárniku ještě před týdnem pod kontrolou slovenské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kartofelnernte proběhla 31.8. - 2.9.44 a zahájení Karpato-dukelské operace bylo 8.9.44 útokem na Krosno (pouhých 36km od Vyšného Komárniku ještě před týdnem pod kontrolou slovenské armády). Síla obou slovenských divizí byla ohromných bezmála 40.000 mužů, Němci silou pouhých 5000 mužů bez odporu zajali 22.000 slovenských vojáků a dalších 15.000 se rozuteklo domů. Gen. Golian počítal s loajalitou Malára, ten ovšem selhal a selhal i Talský (po válce odsouzený na 15let), přitom gen. Golian správné rozkazy vydal, tj. vyrazit z Dukly směr Krosno. Chyběla maličkost, splnit Golianův rozkaz, místo toho si Malár postavil svou hlavu a Talský odletěl už 30.8. do SSSR aniž by vydal rozkaz pohotovosti vojsku, klást odpor Němcům a vyrazit na Krosno. Pokud by Kartofelnernte nedopadla úspěšně, Němci by se od jihu nedostali včas k Dukelskému průsmyku. To nebyl úspěch SNP, naopak bravurní diverzní akce Němců ve "sběru brambor". Přitom stačilo opravdu jen se nevzdat bez boje a vydržet pár dní, plán totiž počítal se vzdušným výsadkem 2.pbr na rychlou pomoc.
      Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:26 23.08.2021

   Prečo by sa vracali na Slovensko cez Maďarsko keď Slovensko má (a malo aj vtedy) spoločnú hranicu s Ukrajinou/ZSSR. Aký by to malo zmysel?

   Prečo by sa vracali na Slovensko cez Maďarsko keď Slovensko má (a malo aj vtedy) spoločnú hranicu s Ukrajinou/ZSSR. Aký by to malo zmysel?

   • JirkaM
    18:54 23.08.2021

    Proč to netuším, jen vím že to tak bylo.

    Proč to netuším, jen vím že to tak bylo.

    • Miroslav
     20:20 23.08.2021

     Slovenská armáda bola v podstate rozdelená na 2 skupiny. Jedna šla na východnú frontu do oblasti dnešného Bieloruska a Pobaltia. Druhá skupina šla na Balkán a Apeniny. Môj starý ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Slovenská armáda bola v podstate rozdelená na 2 skupiny. Jedna šla na východnú frontu do oblasti dnešného Bieloruska a Pobaltia. Druhá skupina šla na Balkán a Apeniny. Môj starý otec bol na východe (narodený 1919) a spomínal, že bol v Rusku ale tí Rusi tam boli skôr ako Nemci. On samozrejme nevedel, že je v Pobaltí. Snáď ani netušil, že nejakí Estónci či Litovci vôbec existujú
     Skrýt celý příspěvek

   • Garry
    13:01 24.08.2021

    Bolo by dobré naštudovať určíté historické fakty a nie rozdávať rozumy o dejinách(v iných príspevkoch) a pritom človek sám nepozná hranice vlastného štátu z roku 1939! Slovensko ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Bolo by dobré naštudovať určíté historické fakty a nie rozdávať rozumy o dejinách(v iných príspevkoch) a pritom človek sám nepozná hranice vlastného štátu z roku 1939! Slovensko hraničilo na východe z Maďarskom.Respektíve Maďarsko hraničilo na severovýchode s Polskom.Slovensko bol miništát bez maďarských oblastí a bez zakarpatskej oblasti ktorú ste si nevedeli udržať so slabou armádou bez Čechov ktorých ste vyhnali.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:19 24.08.2021

     Podkarpatskou rus držela Československá armáda. Tam armáda Slovenského štátu ji nikdy nedržela tudíž o ni ani nemohla přijít.

     Podkarpatskou rus držela Československá armáda. Tam armáda Slovenského štátu ji nikdy nedržela tudíž o ni ani nemohla přijít.

     • Jura99
      22:00 24.08.2021

      nicmene je to takove bile misto v historii, a zajimava otazka, Cesko obsadil Wehrmacht a zbytek republiky mel svuj tvar uz od Videnske arbitraze a Madarsko melo byt uz teoreticky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      nicmene je to takove bile misto v historii, a zajimava otazka, Cesko obsadil Wehrmacht a zbytek republiky mel svuj tvar uz od Videnske arbitraze a Madarsko melo byt uz teoreticky uspokojeno. I ten Protektorat nakonec mel vnejsi hranice podle Mnichova. Nabizelo se tedy uz dalsi zmeny hranic neprovadet, zrejme by vetsi asertivita Tisa 14.3.39 mohla vest k tomu, ze by se logicky "postaral" i o Rusiny, republika uz preci upravou hranic prosla. Madari se do okupace zbytku PR moc nehrnuli, neplanovali ji, dokonce nemeli pripravene vojsko a Hitleruv pokyn je spis zaskocil. Take proto jen obtizne pouze se dvema brigadami prekonavali StOS a proridle pluky 12.divize po predchozi demobilizaci.
      Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:24 24.08.2021

     Som rád, že si sňal svoju masku a ukázal si svoju pravú tvár. Píšeš síce po slovensky, ale tvoj príspevok jasne ukazuje, že Slovák nie si.

     1. Neidentifikoval si sa so Slovákmi - ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Som rád, že si sňal svoju masku a ukázal si svoju pravú tvár. Píšeš síce po slovensky, ale tvoj príspevok jasne ukazuje, že Slovák nie si.

     1. Neidentifikoval si sa so Slovákmi - ".... bez Čechov ktorých ste vyhnali." Slovák by napísal "sme"....

     "Bolo by dobré naštudovať určíté historické fakty a nie rozdávať rozumy o dejinách."

     Súhlasím s tebou. V tomto prípade by si si mal buď fakty naštudovať sám, alebo požiadať nadriadeného o pomoc .....

     1. Zakarpatie vzniklo až po NKVD zmanipulovanom referende na území svojho spojenca, ktorému ZSSR garantovalo predvojnové hranice. V ČSR šlo o Podkarpatskú Rus. To v Piteri neviete?
     2. Podkarpatská Rus nikdy nebola súčasťou Slovenska
     3. Československé jednotky sa bránili niekoľkonásobnej presile maďarskej armády a podľa rozkazu ustúpili organizovane na územie Slovenska a do Rumunska. Slováci z Podkarpatskej Rusi nikoho nevyhnali. To nevieš? My Slováci to vieme. Vyhnali sme tých Čechov, ktorí ustúpili na územie Slovenska, alebo boli na území Slovenska.... Vodcom sfanatizované davy toho totiž dokážu zmrviť dosť....
     Skrýt celý příspěvek

  • Cheddar
   15:34 23.08.2021

   Asi nemám smysl pro humor. JirkaM, mohli byste mi prosím prozradit pointu?

   Asi nemám smysl pro humor. JirkaM, mohli byste mi prosím prozradit pointu?

   • JirkaM
    18:59 23.08.2021

    To není humor. Jen připomínka historie, která se v tomhle docela rýmuje.

    To není humor. Jen připomínka historie, která se v tomhle docela rýmuje.

  • Upgrade
   19:51 23.08.2021

   Zalezi od uhla pohladu. Da sa to napisat aj tak, ze Slovenska Armada pomohla zahnat bolsevikov az k Stalingradu a potom fasistov do Berlina :)

   Zalezi od uhla pohladu. Da sa to napisat aj tak, ze Slovenska Armada pomohla zahnat bolsevikov az k Stalingradu a potom fasistov do Berlina :)

  • Ján Paliga
   21:08 23.08.2021

   A dobre si počul? (smiech) Podľa mňa nie.

   A dobre si počul? (smiech) Podľa mňa nie.

  • Sidon
   06:30 24.08.2021

   Какая сегодня погода в Санкт-Петербурге?

   Какая сегодня погода в Санкт-Петербурге?

 • Miroslav
  14:05 23.08.2021

  Keď už je reč o Slovenskej armáde, zmeny k budúcemu roku...

  1/ Navýšenie počtov o 523 profesionálnych vojakov, 202 zamestnancov a 460 vojakov v zálohe
  2/ V súlade s plánom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď už je reč o Slovenskej armáde, zmeny k budúcemu roku...

  1/ Navýšenie počtov o 523 profesionálnych vojakov, 202 zamestnancov a 460 vojakov v zálohe
  2/ V súlade s plánom dodania novej výzbroje sa má zvýšiť počet samohybných kanónových húfnic z 33 na 41 kusov
  3/ Zo 17 na 25 sa majú zvýšiť počty raketometov.
  4/ V Rožňave má vzniknúť 5. delostrelecký pluk. Zmeniť sa má aj usporiadanie Základne nasaditeľných komunikačných a informačných systémov (KIS) a Základne stacionárnych KIS na 6. spojovací pluk rozmiestnený v Ružomberku a Trenčíne.
  Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
   18:27 23.08.2021

   A tu tazku NATO brigadu, co uz 10 rokov budujeme, o tej asi nic nove. Vie sa vobec, ze co vsetko by mala obsahovat? Predpokladam, ze to, kedy bude, asi nevie nik.

   A tu tazku NATO brigadu, co uz 10 rokov budujeme, o tej asi nic nove. Vie sa vobec, ze co vsetko by mala obsahovat? Predpokladam, ze to, kedy bude, asi nevie nik.

   • Harvest
    18:52 23.08.2021

    Obstarávaci proces na nové bvp prebieha, nad kúpou nových Bov sa tiež uvažuje. Čo som počul tak aj nove tanky by sa mali riešiť, vraj by proces ich obstarávania mal začať v roku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Obstarávaci proces na nové bvp prebieha, nad kúpou nových Bov sa tiež uvažuje. Čo som počul tak aj nove tanky by sa mali riešiť, vraj by proces ich obstarávania mal začať v roku 2023, ale tomu veľkú šancu nedávam.
    Skrýt celý příspěvek

    • Upgrade
     19:33 23.08.2021

     A vie sa, co zhruba by mala taka brigada obsahovat a v akych poctoch? Som to svojho casu hladal ale nenasiel som nic.

     A vie sa, co zhruba by mala taka brigada obsahovat a v akych poctoch? Som to svojho casu hladal ale nenasiel som nic.