Slovenská armáda získá obrněná vozidla za miliardu euro

Velké šance na úspěch v tendru má slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II; větší foto / Kerametal 

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než 1 miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 bojových vozidel pěchoty 8×8. 

V roce 2015 MO SR plánovalo nakoupit  66 bojových vozidel pěchoty Scipio od polské firmy PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), kterými měly být vyzbrojeny dva prapory slovenské armády. Scipio využívá podvozek polského obrněného vozidla Rosomak a slovenskou věž TURRA 30 s 30mm kanónem. 

Na oplátku se měly slovenské firmy účastnit modernizace polských samohybných houfnic DANA. V roce 2016 ale MO SR oznámil konec jednání s PGZ, kvůli “ekonomické nevýhodnosti” obchodu pro Slovensko.

Ve stejné době MO SR oznámilo, že nákup bojových vozidel pěchoty 8×8 bude vyřešen po roce 2018 a přednost dostane nákup taktických obrněných vozidel 4×4. Před několika dny ale MO SR vypsalo novou soutěž na nákup vozidel 4×4 i 8×8.

Na nákup 81 obrněných vozidel 8×8 MO SR vyčlenilo 417 milionů euro a na nákup 404 vozidel 4×4 782,7 milionu euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (32,28 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Slovenská armáda nová vozidla urgentně potřebuje. Kromě 40 moderních taktických vozidel Iveco M65E 4×4 LMV se slovenská armáda opírá o starší vozidla domácí výroby Aligator 4x4, o zastaralé obrněné transportéry OT-64 a neméně zastaralá pásová bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2. Kromě vozidel Iveco LMV jsou jmenovaná vozidla již prakticky nepoužitelná pro střet s vyspělým protivníkem.

MO SR se zatím nerozhodlo pro způsob nákupu vozidel. V úvahu připadá přímé oslovení dodavatele, otevřená soutěž nebo obchod vláda-vláda - slovenská vláda povede jednání přímo s vládou země, kde se vozidla vyrábí.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne vyroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda získá prvních deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

 


Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší foto / On War | On Peace, Samuel Kolesár 

Přezbrojení prvního praporu slovenské armády na nové obrněnce 8×8 se očekává do roku 2021, druhého praporu do roku 2024. Vozidla 4×4 získají prapory ISTAR, 23. motorizovaný prapor, 21. a 22. mechanizovaný prapor, 5. pluk speciálního určení a vojenská policie.

Šance jednotlivých uchazečů budou přímo úměrné tomu, jaký způsob nákupu MO SR zvolí. U vozidla 4×4 připadají v úvahu dva kandidáti - ve výzbroji již zavedené vozidlo Iveco LMV nebo vozidlo Aligator Master II slovenského výrobce Kerametal.

Pro firmu Kerametal je úspěch v tendru životně důležitý, protože nebývá zvykem, aby zbrojní firma, která nedodala výrobek domácím ozbrojeným silám, uspěla se stejným výrobkem i v zahraničí. Firma Kerametal má přitom jednu klíčovou výhodu na své straně - MO SR požaduje maximální zapojení slovenských firem do dodávek vozidel.

V případě vozidel 8×8 se rovněž nabízejí dva kandidáti - polsko-slovenské vozidlo Scipio a česko-slovenské vozidlo Corsac, které využívá podvozek v Česku vyráběného rakouského vozidla Pandur II.

V obou případech obrněnci s největší pravděpodobností získají slovenskou bezosádkovou věží TURRRA 30 od firmy EVPÚ

Zdroj: Aktuality.sk

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti Czechoslovak Group (CSG). Součástí dodávky jsou i slovenská obrněná vozidla Aligator Master II a Tatrapan.

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - Samohybný) je konstrukčně starý přes 30 let. Minomet vz.85 by tedy měl být považován za morálně zastaralý. Je však stále rekordmanem v kategorii samohybných minometů s automatickým nabíjením ráže 120 mm v palebné kapacitě rychlostí a dálkou střelby a přepravní kapacitou min. Bohužel má smůlu v tom, že přišel na svět v době, která mu příliš nepřála, ač při jeho zrodu stály zkušené sudičky slovenských a českých konstruktérů Konštrukty Trenčín.

České stíhačky Gripen Slovensku nepomůžou

Slovenský a Český minister obrany podpísali 15.2.2017 medzinárodnú zmluvu o vzájomnej spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru Českej republiky a Slovenskej republiky. Táto zmluva sa často krát spomína v súvislosti s potrebou riešiť náhradu MiGov-29, ktorá sa nevyvíja pre Slovensko veľmi šťastne z dôvodu, že vláda nevie zabezpečiť dostatok potrebných zdrojov. 

TAROS a NIMR na logistickém cvičení FOURLOG 2017

Mezinárodní cvičení logistiky FOURLOG pro studenty vojenských škol má dlouholetou tradici a ve druhé polovině března proběhlo již potřinácté. Teorie se probírá ve školách v Rakousku, Maďarsku a Česku, kde za podpory Univerzity obrany Brno probíhá výcvik v terénu. Čtvrtým účastníkem, na jehož území se necvičí, jsou studenti ze Srbska z Vojenské akademie v Bělehradě.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 19
 • Flader
  22:49 25.07.2017

  Nejak zostalo po 3 mesiacoch ticho zrazu ...

 • Tecka
  21:31 07.05.2017

  Rase . Leo 3 to skomplikowana sprawa,nasz obecny rząd (jaki jest ,wszyscy widzimy) po cichu próbuje dogadać sie z Niemcami , trudno powiedziec co z tego wyniknie...

 • Lukas
  21:11 07.05.2017

  Tyle że nie ma tych "mitycznych" leopardów...

  A bynajmniej nie tyle by ostatecznie rozwiązać temat.

  Przy dużej flocie - były i są dwie generacje - nowsza i starsza
  dziś nowsza to leopardy, a starsza to PT-91 i T-72
  Jutro to będzie "Gepard" i Leopard
  Tyle czym będzie Gepard nie wiadomo
  Może Gepard będzie Wilkiem?
  A może Rydwanem?

  Cała zabawa polega na tym że przemysł udaje że opracowuje czołg, a MON udaje że wierzy że przemysł zrobi ten czołg...

  A wszyscy liczą na to co wykuje się z projektów niemieckich i niemiecko-francuskich...

 • Rase
  21:10 07.05.2017

  Tecka:
  přiznám se, že se o budoucí pásovou techniku pro Polsko (a jinde) hodně zajímám, ale je pořád se v tom moc nevyznám. Na jednu stranu, probíhá v polsku spousta projektů (Borsuk, Gepard atd.), ale reálně vzato jsou dost podfinancované (stačí porovnat polské BVP s cenou Ajaxe, nebo Pumy) a nejsem si jistý, zda se za ty peníze dá vyvinout pořádný stroj (tříští se zdroje). Co se týče tanků, tak pokud vím, tak oproti nám, už polští politici ohlásili zájem, zapojit se do projektu MCGS (Leo3) - jako nástupce tanků Leopard 2 v polské armádě. V ČR víme jen to, že nechceme T-72 a chceme něco kompatibilního s NATO - možností ale moc není a žádná mi nepřijde zrovna ideální. Naštěstí na ty tanky moc nespěcháme.

 • Tecka
  20:57 07.05.2017

  Opcja "gepard" to dla mnie ślepa uliczka. Nawet gdybyśmy kupili po cenach rynkowych zmagazynowane Leo od Niemców ,to wyjdzie taniej niż pchanie się w ten projekt. To tylko wyciąganie pieniedzy podatnika.
  Co do Borsuka to jestem większym optymistą ,trzeba poczekać do tegorocznego MSPO .

 • Lukas
  20:31 07.05.2017

  Geparda nie będzie w tym roku
  Ani w 2020...

  Cały ten projekt istnieje "na papierze". Jego istotą jest uzasadnienie braku programu modernizacji czołgów PT-91/T-72
  Gdy dziennikarz " Panie ministrze dlaczego nie modernizujemy PT-91, skoro Rosjanie masowo modernizują T-72B?"
  Minister odpowie "Nie modernizujemy, bo przemysł opracowuje nowy czołg średni - Gepard"

  W praktyce to armia czeka aż pojawi się nowa generacja pojazdów...
  Ale to nie bedą pojazdy polskiej konstrukcji

  My w najlepszym przypadku opracujemy Borsuka - nowy BWP - analog Kurgańca-25
  Choć i tu są problemy i poważne opóźnienia w (ambitnym) programie

 • Rase
  20:26 07.05.2017

  peterLuk:
  Tak MEXA by měl být o něco vylepšenějším Šakalem, nějaké změny se týkají i korby, ale hlavně jde o věž. Podvozek je ale stejně přetížený - nebo na hranici nosnosti. Pokud by je pořizovala AČR, jako druhosledová vozidla, tak nemám problém s tím, aby byla věž nahrazena zbraňovou stanicí s granátometem a velkorážovým kulometem. Přeci jen věže na kanón (30mm) jsou dost těžké a samotný Bushmaster je docela drahý, nemluvě o PTŘS. Osobně mám rád myšlenku mít z BVP-2 jen OT a váhovou úsporu investovat do pohyblivosti a ochrany. Pak by zbraňová stanice stačila. Navíc, tyhle věže zvládáme vyrábět i v tuzemsku. Co se ušetří na ceně (za věže) se dá investovat do většího množství vozidel. On vlastně jediný důvod, proč jsem přišel s možností Mexy i pro AČR je jen v tom, že mi přijde škoda je sešrotovat - nic víc.

 • Tecka
  20:21 07.05.2017

  Rase
  Masz racje,też nie do końca ogarniam o co chodzi z tym programem...można tłumaczyć chęcią wyciagnięcia pieniędzy z budżetu co jest dosyć częstym przypadkiem u nas. Lepiej sie skupić na następcy leoparda i w miarę możliwości jak w naszym przypadku pozyskać leopard 2a4 i modernizować do PL . Jedynie chciałem sie podzielić plotkami ,ktore krążą w eterze . Zobaczymy w tym roku co z tego wyniknie...mozliwe,ze nic jak wczesniej .

 • Rase
  20:12 07.05.2017

  Tecka:
  mno pokud jde o Gepard, tak ten by měl být dokončený letos. Z našeho pohledu má smysl jen ta věž, podvozek by měl být na novém BVP, ať to bude co to bude. Přeci jen u nás by šlo o menší množství a tak by měl být podvozek kompatibilní s BVP (v polsku je to jedno, vám jde o stovky vozidel).
  Přemýšlel jsem nad Leopardem a pokud by se měly vyrábět nové, tak má smysl použít kanón ráže 130mm (Rheinmetall), přeci jen u nás nemáme zásoby munice ráže 120mm. Na druhou stranu nevíme, zda bude ráže 130mm opravdu rozšířená v NATO (až u Leo3, Leclerc2). Nakupovat nový leopard v ráži 120mm nemá moc smysl. Celkově je tahle otázka problém. Za sebe vidím smysl v nákupu polských věží z Gepardu a jejich osazení na podvozek z BVP, s tím, že si počkáme na nový evropský MBT.

 • Double
  19:11 07.05.2017

  modernizacia svatavy sa tu uz riesila, dali tam novu Turru. Ohladom mexy, dufam, že to robia pre nejaku Ugandu. U nas to vozidlo nema ziadnu perspektivu.

Stránka 1 z 19