Slovenská armáda získá obrněná vozidla za miliardu euro

Velké šance na úspěch v tendru má slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II; větší foto / Kerametal 

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než 1 miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 bojových vozidel pěchoty 8×8. 

V roce 2015 MO SR plánovalo nakoupit  66 bojových vozidel pěchoty Scipio od polské firmy PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), kterými měly být vyzbrojeny dva prapory slovenské armády. Scipio využívá podvozek polského obrněného vozidla Rosomak a slovenskou věž TURRA 30 s 30mm kanónem. 

Na oplátku se měly slovenské firmy účastnit modernizace polských samohybných houfnic DANA. V roce 2016 ale MO SR oznámil konec jednání s PGZ, kvůli “ekonomické nevýhodnosti” obchodu pro Slovensko.

Ve stejné době MO SR oznámilo, že nákup bojových vozidel pěchoty 8×8 bude vyřešen po roce 2018 a přednost dostane nákup taktických obrněných vozidel 4×4. Před několika dny ale MO SR vypsalo novou soutěž na nákup vozidel 4×4 i 8×8.

Na nákup 81 obrněných vozidel 8×8 MO SR vyčlenilo 417 milionů euro a na nákup 404 vozidel 4×4 782,7 milionu euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (32,28 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.

Slovenská armáda nová vozidla urgentně potřebuje. Kromě 40 moderních taktických vozidel Iveco M65E 4×4 LMV se slovenská armáda opírá o starší vozidla domácí výroby Aligator 4x4, o zastaralé obrněné transportéry OT-64 a neméně zastaralá pásová bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2. Kromě vozidel Iveco LMV jsou jmenovaná vozidla již prakticky nepoužitelná pro střet s vyspělým protivníkem.

MO SR se zatím nerozhodlo pro způsob nákupu vozidel. V úvahu připadá přímé oslovení dodavatele, otevřená soutěž nebo obchod vláda-vláda - slovenská vláda povede jednání přímo s vládou země, kde se vozidla vyrábí.

Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne vyroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda získá prvních deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

 


Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší foto / On War | On Peace, Samuel Kolesár 

Přezbrojení prvního praporu slovenské armády na nové obrněnce 8×8 se očekává do roku 2021, druhého praporu do roku 2024. Vozidla 4×4 získají prapory ISTAR, 23. motorizovaný prapor, 21. a 22. mechanizovaný prapor, 5. pluk speciálního určení a vojenská policie.

Šance jednotlivých uchazečů budou přímo úměrné tomu, jaký způsob nákupu MO SR zvolí. U vozidla 4×4 připadají v úvahu dva kandidáti - ve výzbroji již zavedené vozidlo Iveco LMV nebo vozidlo Aligator Master II slovenského výrobce Kerametal.

Pro firmu Kerametal je úspěch v tendru životně důležitý, protože nebývá zvykem, aby zbrojní firma, která nedodala výrobek domácím ozbrojeným silám, uspěla se stejným výrobkem i v zahraničí. Firma Kerametal má přitom jednu klíčovou výhodu na své straně - MO SR požaduje maximální zapojení slovenských firem do dodávek vozidel.

V případě vozidel 8×8 se rovněž nabízejí dva kandidáti - polsko-slovenské vozidlo Scipio a česko-slovenské vozidlo Corsac, které využívá podvozek v Česku vyráběného rakouského vozidla Pandur II.

V obou případech obrněnci s největší pravděpodobností získají slovenskou bezosádkovou věží TURRRA 30 od firmy EVPÚ

Zdroj: Aktuality.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

České stíhačky Gripen Slovensku nepomůžou

Slovenský a Český minister obrany podpísali 15.2.2017 medzinárodnú zmluvu o vzájomnej spolupráci pri ...

TAROS a NIMR na logistickém cvičení FOURLOG 2017

Mezinárodní cvičení logistiky FOURLOG pro studenty vojenských škol má dlouholetou tradici a ve druhé ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Flader
  22:49 25.07.2017

  Nejak zostalo po 3 mesiacoch ticho zrazu ...

  Nejak zostalo po 3 mesiacoch ticho zrazu ...

 • Tecka
  21:31 07.05.2017

  Rase . Leo 3 to skomplikowana sprawa,nasz obecny rząd (jaki jest ,wszyscy widzimy) po cichu próbuje dogadać sie z Niemcami , trudno powiedziec co z tego wyniknie...

  Rase . Leo 3 to skomplikowana sprawa,nasz obecny rząd (jaki jest ,wszyscy widzimy) po cichu próbuje dogadać sie z Niemcami , trudno powiedziec co z tego wyniknie...

 • Lukas
  21:11 07.05.2017

  Tyle że nie ma tych "mitycznych" leopardów...

  A bynajmniej nie tyle by ostatecznie rozwiązać temat.

  Przy dużej flocie - były i są dwie generacje - nowsza i starsza
  dziś ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyle że nie ma tych "mitycznych" leopardów...

  A bynajmniej nie tyle by ostatecznie rozwiązać temat.

  Przy dużej flocie - były i są dwie generacje - nowsza i starsza
  dziś nowsza to leopardy, a starsza to PT-91 i T-72
  Jutro to będzie "Gepard" i Leopard
  Tyle czym będzie Gepard nie wiadomo
  Może Gepard będzie Wilkiem?
  A może Rydwanem?

  Cała zabawa polega na tym że przemysł udaje że opracowuje czołg, a MON udaje że wierzy że przemysł zrobi ten czołg...

  A wszyscy liczą na to co wykuje się z projektów niemieckich i niemiecko-francuskich...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:10 07.05.2017

  Tecka:
  přiznám se, že se o budoucí pásovou techniku pro Polsko (a jinde) hodně zajímám, ale je pořád se v tom moc nevyznám. Na jednu stranu, probíhá v polsku spousta projektů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  přiznám se, že se o budoucí pásovou techniku pro Polsko (a jinde) hodně zajímám, ale je pořád se v tom moc nevyznám. Na jednu stranu, probíhá v polsku spousta projektů (Borsuk, Gepard atd.), ale reálně vzato jsou dost podfinancované (stačí porovnat polské BVP s cenou Ajaxe, nebo Pumy) a nejsem si jistý, zda se za ty peníze dá vyvinout pořádný stroj (tříští se zdroje). Co se týče tanků, tak pokud vím, tak oproti nám, už polští politici ohlásili zájem, zapojit se do projektu MCGS (Leo3) - jako nástupce tanků Leopard 2 v polské armádě. V ČR víme jen to, že nechceme T-72 a chceme něco kompatibilního s NATO - možností ale moc není a žádná mi nepřijde zrovna ideální. Naštěstí na ty tanky moc nespěcháme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:57 07.05.2017

  Opcja "gepard" to dla mnie ślepa uliczka. Nawet gdybyśmy kupili po cenach rynkowych zmagazynowane Leo od Niemców ,to wyjdzie taniej niż pchanie się w ten projekt. To tylko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opcja "gepard" to dla mnie ślepa uliczka. Nawet gdybyśmy kupili po cenach rynkowych zmagazynowane Leo od Niemców ,to wyjdzie taniej niż pchanie się w ten projekt. To tylko wyciąganie pieniedzy podatnika.
  Co do Borsuka to jestem większym optymistą ,trzeba poczekać do tegorocznego MSPO .
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:31 07.05.2017

  Geparda nie będzie w tym roku
  Ani w 2020...

  Cały ten projekt istnieje "na papierze". Jego istotą jest uzasadnienie braku programu modernizacji czołgów PT-91/T-72
  Gdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Geparda nie będzie w tym roku
  Ani w 2020...

  Cały ten projekt istnieje "na papierze". Jego istotą jest uzasadnienie braku programu modernizacji czołgów PT-91/T-72
  Gdy dziennikarz " Panie ministrze dlaczego nie modernizujemy PT-91, skoro Rosjanie masowo modernizują T-72B?"
  Minister odpowie "Nie modernizujemy, bo przemysł opracowuje nowy czołg średni - Gepard"

  W praktyce to armia czeka aż pojawi się nowa generacja pojazdów...
  Ale to nie bedą pojazdy polskiej konstrukcji

  My w najlepszym przypadku opracujemy Borsuka - nowy BWP - analog Kurgańca-25
  Choć i tu są problemy i poważne opóźnienia w (ambitnym) programie
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:26 07.05.2017

  peterLuk:
  Tak MEXA by měl být o něco vylepšenějším Šakalem, nějaké změny se týkají i korby, ale hlavně jde o věž. Podvozek je ale stejně přetížený - nebo na hranici nosnosti. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  peterLuk:
  Tak MEXA by měl být o něco vylepšenějším Šakalem, nějaké změny se týkají i korby, ale hlavně jde o věž. Podvozek je ale stejně přetížený - nebo na hranici nosnosti. Pokud by je pořizovala AČR, jako druhosledová vozidla, tak nemám problém s tím, aby byla věž nahrazena zbraňovou stanicí s granátometem a velkorážovým kulometem. Přeci jen věže na kanón (30mm) jsou dost těžké a samotný Bushmaster je docela drahý, nemluvě o PTŘS. Osobně mám rád myšlenku mít z BVP-2 jen OT a váhovou úsporu investovat do pohyblivosti a ochrany. Pak by zbraňová stanice stačila. Navíc, tyhle věže zvládáme vyrábět i v tuzemsku. Co se ušetří na ceně (za věže) se dá investovat do většího množství vozidel. On vlastně jediný důvod, proč jsem přišel s možností Mexy i pro AČR je jen v tom, že mi přijde škoda je sešrotovat - nic víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:21 07.05.2017

  Rase
  Masz racje,też nie do końca ogarniam o co chodzi z tym programem...można tłumaczyć chęcią wyciagnięcia pieniędzy z budżetu co jest dosyć częstym przypadkiem u nas. Lepiej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Masz racje,też nie do końca ogarniam o co chodzi z tym programem...można tłumaczyć chęcią wyciagnięcia pieniędzy z budżetu co jest dosyć częstym przypadkiem u nas. Lepiej sie skupić na następcy leoparda i w miarę możliwości jak w naszym przypadku pozyskać leopard 2a4 i modernizować do PL . Jedynie chciałem sie podzielić plotkami ,ktore krążą w eterze . Zobaczymy w tym roku co z tego wyniknie...mozliwe,ze nic jak wczesniej .
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:12 07.05.2017

  Tecka:
  mno pokud jde o Gepard, tak ten by měl být dokončený letos. Z našeho pohledu má smysl jen ta věž, podvozek by měl být na novém BVP, ať to bude co to bude. Přeci jen u nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  mno pokud jde o Gepard, tak ten by měl být dokončený letos. Z našeho pohledu má smysl jen ta věž, podvozek by měl být na novém BVP, ať to bude co to bude. Přeci jen u nás by šlo o menší množství a tak by měl být podvozek kompatibilní s BVP (v polsku je to jedno, vám jde o stovky vozidel).
  Přemýšlel jsem nad Leopardem a pokud by se měly vyrábět nové, tak má smysl použít kanón ráže 130mm (Rheinmetall), přeci jen u nás nemáme zásoby munice ráže 120mm. Na druhou stranu nevíme, zda bude ráže 130mm opravdu rozšířená v NATO (až u Leo3, Leclerc2). Nakupovat nový leopard v ráži 120mm nemá moc smysl. Celkově je tahle otázka problém. Za sebe vidím smysl v nákupu polských věží z Gepardu a jejich osazení na podvozek z BVP, s tím, že si počkáme na nový evropský MBT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  19:11 07.05.2017

  modernizacia svatavy sa tu uz riesila, dali tam novu Turru. Ohladom mexy, dufam, že to robia pre nejaku Ugandu. U nas to vozidlo nema ziadnu perspektivu.

  modernizacia svatavy sa tu uz riesila, dali tam novu Turru. Ohladom mexy, dufam, že to robia pre nejaku Ugandu. U nas to vozidlo nema ziadnu perspektivu.

 • Tecka
  16:03 07.05.2017

  Rase
  Ciekawe ale u nas tamat "leopard" odżył ! Podobno dość intensywnie rozglądają się za potencjalnymi tankami. Opcja północ , pogranicze Europy i Azji tez... ;) ale pojawia sie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Ciekawe ale u nas tamat "leopard" odżył ! Podobno dość intensywnie rozglądają się za potencjalnymi tankami. Opcja północ , pogranicze Europy i Azji tez... ;) ale pojawia sie ciekawy kierunek europejski.... Trzeba poczekać czy cos bedzie z tego czy wielkie NIC . Temat " gepard"(opcja budżetowa) ,podobno nadal zyje...chodzą plotki,ze coś moze sie wyjaśnić w drugiej połowie tego miesiąca . Ja jednak obstawiam MSPO
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  15:26 07.05.2017

  Všimol som si, že MEXCA tu má celkom silnú podporu (hoc ako kompromis či stroj do záloh). Čím sa líši od Šakala? Ten si vyslúžil slušnú kritiku, viem že boli problémy s torznými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všimol som si, že MEXCA tu má celkom silnú podporu (hoc ako kompromis či stroj do záloh). Čím sa líši od Šakala? Ten si vyslúžil slušnú kritiku, viem že boli problémy s torznými tyčami, s obrazovkami a ani za ochranu nebol práve chávlený. Je MEXCA o toľko lepšia?
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:30 07.05.2017

  Juhelak

  Peňazí je dosť, len sú zle prerozdelené, resp. stále je privilegované určité ministerstvo, ktoré by chcelo byť viac ako armáda. Majú všetko na čo si zmyslia a aj to, čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak

  Peňazí je dosť, len sú zle prerozdelené, resp. stále je privilegované určité ministerstvo, ktoré by chcelo byť viac ako armáda. Majú všetko na čo si zmyslia a aj to, čo ešte nie je vymyslené. Hlavne, že sa to dá nejako prefinancovať cez spriaznené fy. Všetko je to o tom, za akú stranu kopeš.
  Možno sa teraz začnú robiť nejaké zmyselné akvizície techniky, ale nemalo by to skončiť po zmene vlády. A aj keď sa niečo urobilo, urobilo sa to v tajnosti a všetko vyšlo najavo, až keď sa v tom začali angažovať novinári. Snáď sa už pôjde podľa aktualizovanej BK.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  12:31 07.05.2017

  No to je bohužial pravda. BVPčka Ficovi hlasi nepridajú, vlaky zadarmo áno. Uvás aspon niekto rozmýšla nad tým že sa nedá len spoliehať na NATO. Vid teraz USA a Turecko. Unás by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No to je bohužial pravda. BVPčka Ficovi hlasi nepridajú, vlaky zadarmo áno. Uvás aspon niekto rozmýšla nad tým že sa nedá len spoliehať na NATO. Vid teraz USA a Turecko. Unás by sme sa nových BVPčiek dočkali jedine keby sa dali nakúpiť z eurofondov a niekto z Fivových alebo Kaliňákovych ludí by sa na tom riadne nabalil :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:06 07.05.2017

  puuupava:
  Mno sice to zní jako pohádka, ale vycházíme z reality. Zástupci ČR byli okouknout španělské Leopardy, tedy očividně někdo nahoře uvažoval o nějaké formě Leopardů pro AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  puuupava:
  Mno sice to zní jako pohádka, ale vycházíme z reality. Zástupci ČR byli okouknout španělské Leopardy, tedy očividně někdo nahoře uvažoval o nějaké formě Leopardů pro AČR (jedno, zda nové, nebo jeté). Pokud jde o Pumy, tak Němci znají náš finanční strop a stejně přihlásili do tendru Pumu, tak to není nereálná možnost pro AČR. PzH2000 se daly donedávna pořídit velice levně, teď už nejspíš ne, ale šlo to. Raketomety nevím, o nějaké zájem patrně je - není to úplně aktuální věc. Mexa jako druhosledová je jenom moje zbožné přání .D Nereálné to není, BVP-2 si nechali i Finové, rovněž jako druhosledové BVP, vedle CV90. F35 je hodně vzdálená budoucnost - stejně tak Gripen E...
  U OSSR podobný vývoj nevidím, jak jsem psal, umím si představit, že by pilířem armády byl třeba kolový Boxer. Pokud ale chcete pásy, tak jedině dobře
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:40 07.05.2017

  puuupava : ale ono to vycházi z toho co tu píšou i lidé ze slovenska..Na vrcholu konjunktury, se tu už předem omlouva vaše MO ža na moderní zbraně nejsou peníze. kdy jindy by měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  puuupava : ale ono to vycházi z toho co tu píšou i lidé ze slovenska..Na vrcholu konjunktury, se tu už předem omlouva vaše MO ža na moderní zbraně nejsou peníze. kdy jindy by měli být když né ted. Tam je to spíše o té vůli..ty různé sociální baličky a kupování voliču vyjde dráže nez 100 moderních bvp. Kazdopádně to ale asi vyjde na stejno.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  10:00 07.05.2017

  A ešte by som chcel len tak pomimo. Nechcem riešiť nejaké české a slovenské. Ale strašne sa mi tu páči ako niektorí českí kolegovia nám tu radiá ako slováci vlastne ani nepotrebujú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ešte by som chcel len tak pomimo. Nechcem riešiť nejaké české a slovenské. Ale strašne sa mi tu páči ako niektorí českí kolegovia nám tu radiá ako slováci vlastne ani nepotrebujú pásovú techniku. Že by sme mali prejsť na kolesové platformy. A oni tu pritom snívajú ako bude mať česká armáda minimálne 100 nových MBT, 250 bvp Puma, 50 Phz2000, 50 najmodernejších raketometov či aj 350 bvp MEXA do skladu pre zalohy :) atď. Dokonca tu niektorí snívajú o f35 ))) Ako keby my sme nejaká banánova republika a vy prinajmenšom Nemecko ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:00 07.05.2017

  Rase

  zdieľam tvoj názor, aj ja by som si to tak nejako predstavoval, ale vy v ČR budete mať nové BVP, preto MEXU neberiem ako prvosledové BVP (IFV). Holt, tu sme vo všetkom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  zdieľam tvoj názor, aj ja by som si to tak nejako predstavoval, ale vy v ČR budete mať nové BVP, preto MEXU neberiem ako prvosledové BVP (IFV). Holt, tu sme vo všetkom pozadu.

  Katz
  8x8 - Corsac + Turra 30 (len sa uvidí, aká výzbroj, ale asi tá postsovietska :-() - veža je celkom fajn, dôležité sú zbraňové systémy. Inak Corsac vs Scipio je 1:1, zhruba to isté, len iný výrobca podvozku.
  4x4 - Aligator Master II - môže byť (dôležité je, aby to zase nebola rovnaká blamáž ako s pôvodným Aligátorom - veľa peňazí za málo muziky, dúfam, že sa poučili)
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  23:22 06.05.2017

  Neviem ale myslim že ta MEXA by bola k nejakemu modernemu 8x8 super doplnok. SSuper by bol napr FNSS PARS 8x8 ale to je unas minišanca. Niesom nejaky odbornik ale myslim že naša ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem ale myslim že ta MEXA by bola k nejakemu modernemu 8x8 super doplnok. SSuper by bol napr FNSS PARS 8x8 ale to je unas minišanca. Niesom nejaky odbornik ale myslim že naša armada je hlavne na obranu nášho územia. Nebudeme dobývať nejake cudzie uzemia a tak si myslím že trochu slabšia pritimínová ochrana nieje až taký veľký problém. Aj keď ako píšem niesom nejaký armádny odborník, je to len môj názor
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:12 06.05.2017

  Osobně mám Mexu hodně rád, pokud jednou budeme mít oněch 210 pořádných BVP (s výhou kolem 40tun) tak by bylo skvělé mít i X stovek kusů BVP MEXA. Ne pro bojové jednotky, ale jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně mám Mexu hodně rád, pokud jednou budeme mít oněch 210 pořádných BVP (s výhou kolem 40tun) tak by bylo skvělé mít i X stovek kusů BVP MEXA. Ne pro bojové jednotky, ale jen tak do skladu - pro záložáky, přeci jen vyšlo by to na X miliard, ale lepší možnost, než nechat podvozky BVP-2 zhnít nebo sešrotovat. Samozřejmě, pro moderní armádu nemají většího smyslu - těžké BVP je někde úplně jinde, ale MEXA má svůj smysl i pro AČR.
  ps. už jsem to psal dřív, ale za sebe, bych se vykašlal na MBT a vojsko poskládal na základě těžkých BVP (i střední tanky na tomto podvozku) + jako druhosledová vozidla, parávě MEXA (bez PTŘS) řekněme s Bushmasterem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  23:10 06.05.2017

  to mikojan29:

  OS SR (MO SR) nie je v takejto pozícii - skôr to vypadá tak, že niečo +/- podobné ako BVP Mexa či už s DVK-30 alebo TURRA-30 (rozum. vylepšený IFV Šakal) zrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to mikojan29:

  OS SR (MO SR) nie je v takejto pozícii - skôr to vypadá tak, že niečo +/- podobné ako BVP Mexa či už s DVK-30 alebo TURRA-30 (rozum. vylepšený IFV Šakal) zrejme bude nosným prvkom pásových bojových vozidiel pechoty a záloha a zásoby pásových bojových vozidiel budú zrejme istý čas ešte tvoriť pôvodné BVP-1, BVP-2.

  • 8x8 tipujem na IFV Corsac 8x8 (TURRA-30)
  • 4x4 tipujem na ALIGATOR MASTER II
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:17 06.05.2017

  Veď to je jasné, že na nové BVP to samozrejme mať nebude, ale ak ho porovnáme s tým, že teraz máme vo výbave len staré BVP 1 a 2, tak toto by mohlo byť lepšie. Myslím, že bohužiaľ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veď to je jasné, že na nové BVP to samozrejme mať nebude, ale ak ho porovnáme s tým, že teraz máme vo výbave len staré BVP 1 a 2, tak toto by mohlo byť lepšie. Myslím, že bohužiaľ neprejde v priebehu 10 rokov nákup nových 4x4, 8x8 a pásových BVP. Modernizácia by možno bola priechodzia ešte.
  Ale teraz je to všetko skôr teória, keďže nie sú pomaly žiadne info oficiálne.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:03 06.05.2017

  https://www.youtube.com/watch?...

  Táto verzia s Bushmasterom + dať na to Spike by mohla byť.

  Flader, Katz
  MEXA - ako záloha a zásoby áno, ako hlavné BVP nie, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.youtube.com/watch?...

  Táto verzia s Bushmasterom + dať na to Spike by mohla byť.

  Flader, Katz
  MEXA - ako záloha a zásoby áno, ako hlavné BVP nie, jednoducho v dnešnej dobe sa už kladie väčší dôraz na bezpečnosť posádky, ktorá nie je ľahko nahraditeľná.
  Na IDET-e by sa malo ukázať, čo pôjde do tendra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:37 06.05.2017

  Ak by to teda naozaj bola Mexa tak cena 1,5M za kus by bola veľmi zaujímavá.

  Ak by to teda naozaj bola Mexa tak cena 1,5M za kus by bola veľmi zaujímavá.

 • Katz
  20:53 06.05.2017

  to Flader:

  Tak ex-minister o tom napísal cit. "V skratke: Vojenskí experti rozhodli, že chcú zmodernizovať existujúce vozidlá a usúdili, že je to v danom čase, pri ekonomických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Flader:

  Tak ex-minister o tom napísal cit. "V skratke: Vojenskí experti rozhodli, že chcú zmodernizovať existujúce vozidlá a usúdili, že je to v danom čase, pri ekonomických možnostiach a na splnenie našich záväzkov voči NATO, pre nich to najlepšie. Modernizáciu zastrešuje štátna akciovka, podporíme tak aj slovenské zbrojárske podniky. To „auto“ bude fakticky ako nové, nebude to žiadna „rachotina“."

  https://glvac.blog.sme.sk/c/42...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:16 06.05.2017

  To je inak zaujímavá myšlienka a niečo na nej asi naozaj bude. Ale zase je otázne ako hlboké vlastne tie modernizácie Svatav mali byť. Asi naozaj budeme múdrejší najskôr po IDETe, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je inak zaujímavá myšlienka a niečo na nej asi naozaj bude. Ale zase je otázne ako hlboké vlastne tie modernizácie Svatav mali byť. Asi naozaj budeme múdrejší najskôr po IDETe, ale ani to by som si nebol istý. Mám pocit, že ta modernizácia je momentálne najväčším tajomstvom armády :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  19:54 05.05.2017

  Otázka znie koľko tých modernizovaných BVP sa v našom regióne dokáže nielen z hľadiska výskumu a vývoja takýchto spoločností modernizovať keď vieme, že skoro všetko je súčasťou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka znie koľko tých modernizovaných BVP sa v našom regióne dokáže nielen z hľadiska výskumu a vývoja takýchto spoločností modernizovať keď vieme, že skoro všetko je súčasťou CSG, takže ak BVP Mexa od Excalibur ARMY (CSG) prezentované na dni otvorených dverí 24.9. 2016 sa podstate +/- časovo zhoduje s komentárom Výročná správa 2016 - VTSÚ Záhorie - MOBOV - Modernizácia bojových vozidiel pechoty.
  V priebehu roka boli validované požiadavky zhmotnené v operačnej požiadavke užívateľa, vyrobený prvý kus BPsVI pre prieskumnú jednotku ISTAR a realizované technické, kontrolné a v závere roka i užívateľské skúšky.

  link: http://www.vtsu.sk/vyrocna_spr...
  link: http://palba.cz/viewtopic.php?...

  Že by teda tá problematika modernizácie BPsV Svatava v podobe Modernizovanej verzie BPsVI pre prieskumnú jednotku ISTAR bola BVP Mexa s DVK-30 ?
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  17:18 05.05.2017

  Čo sa týka vrtuľník, po chvíľke hľadania mi Google "vyplul" toto: https://slovaksecurity.org/wp-...

  Neviem nakoľko je dokument ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka vrtuľník, po chvíľke hľadania mi Google "vyplul" toto: https://slovaksecurity.org/wp-...

  Neviem nakoľko je dokument vierohodný a či vyychádza z bielej knihy, tú som veľmi neštudoval, ale niektoré pasáže by mohli čo to vysvetliť. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:50 05.05.2017

  No, niekto z nich asi už bude mať radosť, keď už v Dubnici montujú vyše 40 veží :D

  No, niekto z nich asi už bude mať radosť, keď už v Dubnici montujú vyše 40 veží :D

 • Rase
  15:41 05.05.2017

  Flader:
  teď už to není Šakal, ale MEXA (BMP-MEXCA) a vypadá jako německý Marder - tedy velice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader:
  teď už to není Šakal, ale MEXA (BMP-MEXCA) a vypadá jako německý Marder - tedy velice cool:

  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:01 05.05.2017

  On keby ten Šakal naozaj už bol v trochu lepšej variante už, tak by nemusel byť tým najhorším riešením. Bolo by to také stredné riešenie, samozrejme, že najlepšie by boli úplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  On keby ten Šakal naozaj už bol v trochu lepšej variante už, tak by nemusel byť tým najhorším riešením. Bolo by to také stredné riešenie, samozrejme, že najlepšie by boli úplne nové, ale či sa toľko financií nájde, druhým riešením by bolo úplne rezignovať na pásy a prejsť na kolesovú platformu, čo neviem, či by bolo na územie SR moc vhodné. Ak by bol Šakal finančne výrazne (nielen o par percent ale o niekoľko desiatok) lacnejšou variantov s odstránenými chybami, tak bol na niekoľko rokov (dočasné riešenie až budú financie na tie nové) celkom schodnou variantov.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:46 05.05.2017

  Pravdupovediac Master sa mi celkom páči, dôležité je, aby bol kvalitný. Ohľadne jeho výroby - myslím si, že ak vyhrajú tender, určite sa s niekym väčším spoja aby stíhali vyrábať. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pravdupovediac Master sa mi celkom páči, dôležité je, aby bol kvalitný. Ohľadne jeho výroby - myslím si, že ak vyhrajú tender, určite sa s niekym väčším spoja aby stíhali vyrábať. 8x8, tam je otázna výzbroj, tiež si to myslím. Chcelo by to ešte nejako dopracovať aj uloženie PTRS, aby neboli vystavené ako na strelnici. Som zvedavý, čo vystavia koncom mesiaca všetci záujemcovia na IDET-e, tam by sa to už mohlo pomaly kryštalizovať, kto čo bude ponúkať.
  Pásové BVP - bojím sa, že sem budú chcieť pretlačiť "Šakala" v nejakej novšej verzii a samozrejme politici to odklepnú :-(((.
  V tomto sme mohli ísť do tendru spolu s ČR, ale u nás sa začína od piky so všetkým, takže financie nestačia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:22 05.05.2017

  4x4 je asi jasná (len aby ich zvládli toľko vyrobiť) a 8x8 asi tiež (otázka len, nie aká bude veža ale čo bude na nej). Skôr by ma zaujímala finálna cena, pretože v tom materiále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4x4 je asi jasná (len aby ich zvládli toľko vyrobiť) a 8x8 asi tiež (otázka len, nie aká bude veža ale čo bude na nej). Skôr by ma zaujímala finálna cena, pretože v tom materiále je stanovená len, že cena má byť do tej a tej sumy. Snáď tá motyka skutočne vystrelí a budú to ceny oveľa nižšie...
  Možno by potom snáď zostalo niečo aj prie riešenie pásových BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:19 05.05.2017

  ...ak by bol nejaký poriadny tender, ako je to v ČR s BVP alebo inde v neskorumpovanom štáte a prihlásilo sa 4-5 uchádzačov, to by bol iný výber a aj väčšie možnosti offsetov, čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...ak by bol nejaký poriadny tender, ako je to v ČR s BVP alebo inde v neskorumpovanom štáte a prihlásilo sa 4-5 uchádzačov, to by bol iný výber a aj väčšie možnosti offsetov, čo sa tu vôbec nerobí...ach...mokré sny.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:15 05.05.2017

  Flader, puuupava

  Ja som strašne zvedavý, aké typy (značky) vyberú v tomto obstarávaní 4x4 a 8x8 KBV a pridružených vozidiel, ale myslím, že je to už asi každému jasné, čo to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, puuupava

  Ja som strašne zvedavý, aké typy (značky) vyberú v tomto obstarávaní 4x4 a 8x8 KBV a pridružených vozidiel, ale myslím, že je to už asi každému jasné, čo to bude.
  Možno motyka vystrelí a budeme prekvapení, ale skôr to bude zažitá SK verzia...:-(
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  12:15 05.05.2017

  No unás to tak býva. Za veľa peňazí málo muziky! Ale dúfam že s tými vrtulníkmi to tak nebude. A že to bude nejaká lepšia verzia! Možno podobná tej indickej. Veď cena by tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No unás to tak býva. Za veľa peňazí málo muziky! Ale dúfam že s tými vrtulníkmi to tak nebude. A že to bude nejaká lepšia verzia! Možno podobná tej indickej. Veď cena by tomu zodpovedala. Skoro dvojnásobok oproti MV ktoré kupuje rovnaký tip. Ale pravda. Sme na Slovensku :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:08 05.05.2017

  Veď to, aby to nebolo jak s tými 18 modernizovanými BVP. Tiež sa tu teoretizovalo, čo to bude, niektorí mali aj zaručené info a nakoniec bola skutočnosť úplne inde.

  Veď to, aby to nebolo jak s tými 18 modernizovanými BVP. Tiež sa tu teoretizovalo, čo to bude, niektorí mali aj zaručené info a nakoniec bola skutočnosť úplne inde.

 • mikojan29
  11:57 05.05.2017

  puuupava

  Verzia pre indické námorníctvo vyzerá naozaj dobre, kolesový podvozok je lepší pri manipulácii, pevný zase lacnejší. Uvidíme, čo vlastne páni na MO mysleli a obstarajú. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  puuupava

  Verzia pre indické námorníctvo vyzerá naozaj dobre, kolesový podvozok je lepší pri manipulácii, pevný zase lacnejší. Uvidíme, čo vlastne páni na MO mysleli a obstarajú. Ako som už písal, my môžeme fantazírovať, rozhodujú iní.
  ...a nevysmievam sa ti, skôr to mala byť irónia na odľahčenie našich predstáv, lebo vieme čo asi bude, ale nevieme kedy a v akej konfigurácii. Dúfam, že sa už začneme odstrihovať aspoň v niečom od sovietskej techniky, lebo 80% toho čo tu máme je už zastaralé.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  11:10 05.05.2017

  mikojan 29
  Nemyslel som zrovna námornú verziu! Napísal som že niečo takéto. Námorné vybavenie by tam nebolo. Ale napríklad to pátracie. A nevšimol som si že by to malo zrovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mikojan 29
  Nemyslel som zrovna námornú verziu! Napísal som že niečo takéto. Námorné vybavenie by tam nebolo. Ale napríklad to pátracie. A nevšimol som si že by to malo zrovna plaváky keď sa na tom tak smeješ! Ale práve to má kolesový podvozok ktorý je určite vhodnejší ako tie lyže! Prave na manipuláciu po zemi a nie vode! Tak len tolko, ako SAR bu to bolo super!
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:06 05.05.2017

  Flader, puuupava

  Podľa dokumentu DSCA to bude asi len s kamerou, takže pre letku SAR by to mohlo byť. V BK sa píše, že zbraňové a iné moduly sa budú obstarávať pre UH 60M, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, puuupava

  Podľa dokumentu DSCA to bude asi len s kamerou, takže pre letku SAR by to mohlo byť. V BK sa píše, že zbraňové a iné moduly sa budú obstarávať pre UH 60M, takže ak sa budú v dohľadnej dobe obstarávať Belly, mali by byť zatiaľ bez výzbroje.
  To čo vystavovali ako projekt na IDEX-e je zaujímavé, ale ešte to ani nevzlietlo do vzduchu, čiže vývoj je zatiaľ len na začiatku.
  Navalizovaná verzia z výstavy v Indii nám nepomôže, keďže "slovenské more" Zemplínska šírava je len na SK. :-D Ale zase je blízko pri Prešove, takže by sme mohli byť prví na svete, čo by sme mali ako suchozemci námornú verziu. :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  21:41 04.05.2017

  Skôr by sa mi páčilo niečo takéto: www.shephardmedia.com/news/rot...

  Skôr by sa mi páčilo niečo takéto: www.shephardmedia.com/news/rot...

 • Flader
  14:07 04.05.2017

  Tak toto by mohlo byť celkom zaujímavé riešenie pre našu armádu (na "čistokrvné bitevníky" ako bol Mi-24 si nikdy nebudú financie), ale asi to nebude prípad tohto obchodu, keď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak toto by mohlo byť celkom zaujímavé riešenie pre našu armádu (na "čistokrvné bitevníky" ako bol Mi-24 si nikdy nebudú financie), ale asi to nebude prípad tohto obchodu, keď nieje ešte otestovaný prototyp. Ale nakoniec, Slovensko je krajina neobmedzených možností, takže stať sa môže čokoľvek :D
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  13:58 04.05.2017

  Flader

  na idexe ho prezentovali . Prototyp by chceli testovat do konca roka
  http://www.janes.com/article/6...

  Flader

  na idexe ho prezentovali . Prototyp by chceli testovat do konca roka
  http://www.janes.com/article/6...

 • Flader
  12:23 04.05.2017

  Ak by to bola skutočná militarizovaná verzia tohto strojo, tak by sme boli asi prvý na svete, ktovie, či vobec existuje prototyp alebo aspoň plány na takúto variantu.

  Ak by to bola skutočná militarizovaná verzia tohto strojo, tak by sme boli asi prvý na svete, ktovie, či vobec existuje prototyp alebo aspoň plány na takúto variantu.

 • Flader
  12:14 04.05.2017

  Podľa mňa sú skôr určené pre SAR, výcvik a úlohy na ktoré je väčší vrtulník zbytočný, ale možno budeme všetci nakoniec prekvapený :D

  Podľa mňa sú skôr určené pre SAR, výcvik a úlohy na ktoré je väčší vrtulník zbytočný, ale možno budeme všetci nakoniec prekvapený :D

 • mikojan29
  11:58 04.05.2017

  Niko

  Mimo tému: hľadal som info o vrtuľníkoch pre MV - Bell 429 s istotou a Agusta, pri tej neviem, či to bude niečo z rady 109 alebo niečo ťažšie 169, prípadne 139. Nevieš ešte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko

  Mimo tému: hľadal som info o vrtuľníkoch pre MV - Bell 429 s istotou a Agusta, pri tej neviem, či to bude niečo z rady 109 alebo niečo ťažšie 169, prípadne 139. Nevieš ešte nejaké detaily?

  A ohľadne 9 ks Bell 429 pre OS SR, možno to bude niečo na tento spôsob, možno len s tou kamerou, lebo o výzbroji sa nepíše. V Bielej knihe sa píše o bojových vrtuľníkoch, ktovie či u nás neuvažujú o nejakom takomto "ľahkom bojovom vrtuľníku", keď by chceli Bell 429.
  https://www.turbosquid.com/3d-...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:58 03.05.2017

  KOLT

  Licenčná výroba Bushmasteru na SK by bol ten spomínaný prínos a aj offset, z ktorého by bol prospech aj v budúcnosti. Takto by som si ja predstavoval časť modernizácie OS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Licenčná výroba Bushmasteru na SK by bol ten spomínaný prínos a aj offset, z ktorého by bol prospech aj v budúcnosti. Takto by som si ja predstavoval časť modernizácie OS SR, ktorá by dávala ďalší potenciál do budúcnosti aj pre zbrojársky priemysel. Ale...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  11:46 03.05.2017

  Kolt
  Niechciałbym wprowadzić w błąd ,nie pamietam teraz dokladnie ale podobno HSW przymierzało sie do produkcji lufy do RCWS 30
  Wiem,ze były rozmowy w tej sprawie z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Niechciałbym wprowadzić w błąd ,nie pamietam teraz dokladnie ale podobno HSW przymierzało sie do produkcji lufy do RCWS 30
  Wiem,ze były rozmowy w tej sprawie z Amerykanami ale powiedzieli,nie...
  Mozliwe,ze HSW opracuje (opracował) produkt własny lub pozyskali od Niemców ?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:34 03.05.2017

  Takže už stačí jen licenční výroba Bushmasteru II a IV na Slovensku a V4 by dělala kompletní výzbroj pro (K)BVP. Ale někdo si řekl NE.... :-(

  Takže už stačí jen licenční výroba Bushmasteru II a IV na Slovensku a V4 by dělala kompletní výzbroj pro (K)BVP. Ale někdo si řekl NE.... :-(

 • Tecka
  10:50 03.05.2017

  Nesher
  Przepraszam ale nie wiem jakie warunki umowy maja Niemcy . U nas mniej wiecej bylo tak,ze mogliśmy wziac 100 procent produkcji ale lata temu nie bylo nas stać finansowo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Przepraszam ale nie wiem jakie warunki umowy maja Niemcy . U nas mniej wiecej bylo tak,ze mogliśmy wziac 100 procent produkcji ale lata temu nie bylo nas stać finansowo na wszystko,nie wszystko opłacało sie u nas produkować, koszt-efekt. No i ograniczenia technologiczne. Obecnie to sie zmieniło i wykorzystanie warunków umowy licencyjnej zostało rozszerzone . Poza tym te słynne dymiące silniki...okazalo sie,ze nasi chcieli oszczędzić i wybrali najtańszy z oferty 3 typów silników,teraz beda produkować nowy model silnika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:38 03.05.2017

  Tecka
  Je to licenční výroba nebo jen finální montáž z dodaných dílů (s tím, že nějaké jednodušší věci se vyrábí v Polsku?) A není tam nějaké geografické omezení? Např. jen pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  Je to licenční výroba nebo jen finální montáž z dodaných dílů (s tím, že nějaké jednodušší věci se vyrábí v Polsku?) A není tam nějaké geografické omezení? Např. jen pro Polsko?
  Přijde mi divné, že by si Němci nezajistili nějakou formu exkluzivity.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:28 03.05.2017

  W Mesko na licencji sa produkowane miedzyinnymi silniki (teraz nowa wersja), głowice bojowe do SPIKE-LR i pare innych "drobiazgów" . Jak juz pisalem , do nowej wieży zamówiono ...
  Zobrazit celý příspěvek

  W Mesko na licencji sa produkowane miedzyinnymi silniki (teraz nowa wersja), głowice bojowe do SPIKE-LR i pare innych "drobiazgów" . Jak juz pisalem , do nowej wieży zamówiono 1000 nowych pocisków ,pierwsze dostawy w tym roku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:09 03.05.2017

  Kolt
  Licenci na Spike má v Evropě Německo, říkají tomu Eurospike. Netuším zda to nemají nějak omezené (třeba jen na bývalý EHS), ale asi by bylo dražší zavádět výrobu u nás či v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Licenci na Spike má v Evropě Německo, říkají tomu Eurospike. Netuším zda to nemají nějak omezené (třeba jen na bývalý EHS), ale asi by bylo dražší zavádět výrobu u nás či v Polsku (stejně bychom museli spoustu dílů dovážet) než to nakupovat z již běžící sériové výroby v SRN či Izraeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  09:53 03.05.2017

  Spike juz jest zamówimy dla nowej wieży . HSW zainwestowało w lufownie głownie z myślą o Krabie ale produkują KDA 35mm . Z amunicja u nas jest zle ,lata zaniedbań i zlego ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spike juz jest zamówimy dla nowej wieży . HSW zainwestowało w lufownie głownie z myślą o Krabie ale produkują KDA 35mm . Z amunicja u nas jest zle ,lata zaniedbań i zlego zrządzenia ,Słowacy przekazują technologie zaprojektowanej specjalnie dla nas amunicji 155mm a Czesi ładunki miotające. Do 30 -tki potrzebna bedzie programowalna,przeciwpancerna i odłamkowa-burząca . Mesko ma to w ofercie: http://www.mesko.com.pl/amunic...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:48 03.05.2017

  Tecka, dziękuję bardzo :-)
  Sice se ve specifikaci nepíše konkrétní typ kanónu, ale podle článků na internetu by to měl být Bushmaster II. S možností výměny za Mk. IV, tedy 40x180 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka, dziękuję bardzo :-)
  Sice se ve specifikaci nepíše konkrétní typ kanónu, ale podle článků na internetu by to měl být Bushmaster II. S možností výměny za Mk. IV, tedy 40x180 mm. V tom případě použití ruského kanónu ve slovenských věžích už nedává téměř žádný smysl. Pokud bychom stejný kanón používali my, Polsko i Slovensko, je šance na jeho licenční výrobu docela slušná. A munici vyrábí ZVI (ačkoliv nevím, co přesně se dělá u nás a co se dováží) a v Polsku BMP, čili i Slovensko by ji jistě vyrábět dokázalo.

  Použití Spiků na ZSSW pak znamená, že budeme mít s Polskem i stejné ATGM, takže i tady by se možná dala nějaká licenční výroba vyjednat, Izraelci na to docela slyší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  07:55 03.05.2017

  KOLT
  bezzałogowy RCWS 30 w wersji finalnej dla nowego BWP , do oglądnięcia na MSPO 2017
  A tu wersja prototypowa : ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  bezzałogowy RCWS 30 w wersji finalnej dla nowego BWP , do oglądnięcia na MSPO 2017
  A tu wersja prototypowa : http://hsw.pl/obronnosc-i-bezp...

  Pozdrawiam
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  07:09 03.05.2017

  Niko
  Vrtuľníky - vieš aj aké typy vybralo MV? U Bellu je to jasné, Agusta ma zaujíma? Inak som si tú správu DSCA prečítal a až potom (po napísaní príspevku)mi cvaklo, že MV to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko
  Vrtuľníky - vieš aj aké typy vybralo MV? U Bellu je to jasné, Agusta ma zaujíma? Inak som si tú správu DSCA prečítal a až potom (po napísaní príspevku)mi cvaklo, že MV to nemôže byť, to sa riadi civilným VO.

  leviathan
  Viem o tom, že 2A42 a Konkurs sa na SK vyrába licenčne, ale ako píše Rase a KOLT, kompatibilita by mala byť prvoradá keď už sme v NATO a aj používanie programovateľnej munície ako výhľad do budúcnosti by mal byť jeden z argumentov na zavedenie inej ako ex-sovietskej konštrukcie. To sa týka aj riadených striel. Už by sme sa mohli raz odstrihnúť od sovietskej techniky. Vtedy nám to bolo vnútené, teraz si môžeme vyberať!
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  23:26 02.05.2017

  Zostáva len dúfať, že to číslo 49 čo zrejme evokuje počet vyrobených kusov DVK-30 pôjde nad rámec 18ks modernizovaných BPsV tj. IFV MEXA.

  Zostáva len dúfať, že to číslo 49 čo zrejme evokuje počet vyrobených kusov DVK-30 pôjde nad rámec 18ks modernizovaných BPsV tj. IFV MEXA.

 • Hyena
  22:02 02.05.2017

  do paze aj s nasim MOSR, drahe vrtulniky to nakupit vedia ale dat na BVP spravny NATO kanon a PTRS to nie.

  do paze aj s nasim MOSR, drahe vrtulniky to nakupit vedia ale dat na BVP spravny NATO kanon a PTRS to nie.

 • KOLT
  21:45 02.05.2017

  Jenže kompatibilita tu není kvůli misím, tak je důležitá pro teritoriální obranu. Dokonce bych si dovolil říct, že je pro ni důležitější než pro mise. V tuhle chvíli není použití ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže kompatibilita tu není kvůli misím, tak je důležitá pro teritoriální obranu. Dokonce bych si dovolil říct, že je pro ni důležitější než pro mise. V tuhle chvíli není použití ruské ráže problém, neb i Polsko a ČR ji mají a používají. Jenže při pořizování nové techniky by to chtělo hledět do budoucnosti. Pochybuji, že Polsko si na nových BVP nechá ruský kanón. A ČR pravděpodobně sahne po Bushm. Mk. II nebo podobném. Navíc, dle mého je chybou dávat na nová (K)BVP kanóny bez schopností programovat munici. A to 2A42 vyráběná na Slovensku určitě neumí, takže další nevýhoda :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  21:20 02.05.2017

  Mikojan29, Flader : tak pokial viem, 2A42 je tam namonotvany kvoli tomu, ze nanho mame vyrobnu licenciu (vyraba sa u nas) a na sklade kvaantum municie. To iste PTRS Konkurz. Auta s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mikojan29, Flader : tak pokial viem, 2A42 je tam namonotvany kvoli tomu, ze nanho mame vyrobnu licenciu (vyraba sa u nas) a na sklade kvaantum municie. To iste PTRS Konkurz. Auta s 30mm kanonmi do misii na 80% nikdy nepojdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:52 02.05.2017

  Flader: tak při použití obdobné munice, bude výsledek asi obdobný, ale výhoda Bushmasteru, je právě ona kompabilita s NATO, přeci jen při atypické ráži musíš vyvíjet všechny nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: tak při použití obdobné munice, bude výsledek asi obdobný, ale výhoda Bushmasteru, je právě ona kompabilita s NATO, přeci jen při atypické ráži musíš vyvíjet všechny nové vychytávky, máš jen munici jakou si vyrobíš, nebo koupíš v Rusku atd. při misích si musíš vést s sebou veškerou munici, kolegové vedle ti nevypomohou. Ona ta kompatibilita je prostě klíčová.
  ps. stačí se podívat, jak dopadli britové s drážkovanými kanóny - časem se ukázalo, že možná i přejdou na klasický hladkostěnný kanón ráže 120mm
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:39 02.05.2017

  Tender na vrtulniky MV vyhral Bell aj s Agustou este minuly rok. Urad pre verejne obstaravanie odobril ich kupu v novembri 2016 za 80 milionov €. Takze pri FMS sa jedna o uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tender na vrtulniky MV vyhral Bell aj s Agustou este minuly rok. Urad pre verejne obstaravanie odobril ich kupu v novembri 2016 za 80 milionov €. Takze pri FMS sa jedna o uplne inu kupu. Okrem toho sa tam aj vyslovene pise, ze je to pre ozbrojene sily na podporu spojenca NATO. Je viac -menej iste, ze sa jedna o stroje pre 2. letku presovskej zakladne. Teda pre letku SAR. Presne podla bielej knihy. Zatial co BH pojdu 1. letke.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:09 02.05.2017

  Iank mohol by mi pls niekto vlasten vyvsteliť nevýhody 2A42 proti Bushmasteru (vek konštrukcie a NATO kompatibilitu chápem, ale myslim, že keď vystrelím strelu z jedneho a druhého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iank mohol by mi pls niekto vlasten vyvsteliť nevýhody 2A42 proti Bushmasteru (vek konštrukcie a NATO kompatibilitu chápem, ale myslim, že keď vystrelím strelu z jedneho a druhého aký je medzi nimi rozdieľ)

  Neviem, či by sa to takto dalo pre MV zrealizovať, keďže malo mať na vrtulníky 80M a časť z nich mala byť z nejak=ych projektov. Tam sa musí všetko robiť cez výberká a FMS je vlastne priamo dohoda bez nejakého výberového konania.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:43 02.05.2017

  Hyena

  Naše fantazírovanie ľahko zmení pár ľudí na MO a všetko bude tak, ako je to už dávno dohodnuté. Myslím si, že (bohužiaľ) iné kanóny ako 2A42 na našich strojoch v TURRE 30 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hyena

  Naše fantazírovanie ľahko zmení pár ľudí na MO a všetko bude tak, ako je to už dávno dohodnuté. Myslím si, že (bohužiaľ) iné kanóny ako 2A42 na našich strojoch v TURRE 30 nebudú, aj keď dali do popisu, že sa tam dá namontovať aj ekvivalent Bushmaster MK II.
  Pokiaľ ide o obstarávanie vrtuľníkov Bell 429 s kamerami Wescam MX-10, možno to bude len pre MV, ale myslím si, že to bude aj aj, niečo pre MV a niečo pre MO. 9 ks je na MV veľa. Schvaľovanie cez DSCA naznačuje, že by to tak mohlo byť a možno aj pre inštaláciu spomínanej kamery. Toto sú len moje úvahy, neberte to, že to tak musí byť.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:38 02.05.2017

  Hyena:
  Niekde som čítal, že tých 18 modernizovaných kusov je už dodaných a mimo to, na vežiach sú kriedou popísané čísla, z ktorých najvyššie bolo 49.

  Hyena:
  Niekde som čítal, že tých 18 modernizovaných kusov je už dodaných a mimo to, na vežiach sú kriedou popísané čísla, z ktorých najvyššie bolo 49.

 • Hyena
  10:41 02.05.2017

  je moznost, ze na tych 18ks modernizovanych BVP pojde DVK-30 so starym kanonom a na nove 8x8 pojde turra 30 (pri troche stastia s NATO kanonom)?

  je moznost, ze na tych 18ks modernizovanych BVP pojde DVK-30 so starym kanonom a na nove 8x8 pojde turra 30 (pri troche stastia s NATO kanonom)?

 • Flader
  10:18 02.05.2017

  Tak to som rád, že majú slovenské výrobky aspoň aký taký odbyt aj mimo nášho maličkeho (ešte aj niekedy dosť pokryveného) trhu.

  Tak to som rád, že majú slovenské výrobky aspoň aký taký odbyt aj mimo nášho maličkeho (ešte aj niekedy dosť pokryveného) trhu.

 • PavolR
  10:11 02.05.2017

  Flander:
  Pochybujem. Na všetko slovenské pôjde zrejme Turra30 a prípadná modernizácia sa bude riešiť až za pár rokov. Môžno to pôjde niekam do Afriky, nakoniec Cobru, priameho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flander:
  Pochybujem. Na všetko slovenské pôjde zrejme Turra30 a prípadná modernizácia sa bude riešiť až za pár rokov. Môžno to pôjde niekam do Afriky, nakoniec Cobru, priameho predchodcu DVK-30, má napríklad vo výzbroji Sudán.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:25 02.05.2017

  Ktovie, čo sa chystá - toľko veží by asi nemontovali na sklad. Žeby nakoniec predsa modernizácia slovenských BVP???

  Ktovie, čo sa chystá - toľko veží by asi nemontovali na sklad. Žeby nakoniec predsa modernizácia slovenských BVP???

 • Katz
  21:35 01.05.2017

  to 2luky2:

  BVP MEXA s vežovým kompletom DVK-30

  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  http://www.ztsspecial.sk/sk/sp...

  to 2luky2:

  BVP MEXA s vežovým kompletom DVK-30

  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  http://www.ztsspecial.sk/sk/sp...

 • Flader
  21:19 01.05.2017

  Ja mám skôr pocit, že tých 9 nieje pre Kaliho, ale naozaj pre armádu. Jednoduchá matematika, armáda chcela 18 strojov. BH bude 9, týchto tiež. Nikde sa nehovorilo, že všetkých 18 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja mám skôr pocit, že tých 9 nieje pre Kaliho, ale naozaj pre armádu. Jednoduchá matematika, armáda chcela 18 strojov. BH bude 9, týchto tiež. Nikde sa nehovorilo, že všetkých 18 strojov by malo byť BH.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:58 01.05.2017

  Žebby predsa BVP MEXA???

  Žebby predsa BVP MEXA???

 • Blake
  20:43 01.05.2017

  mafky, zrejme toto.

  https://dennikn.sk/331781/kali...

  Nie som si ale isty, ci letka ministerstva vnutra spada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mafky, zrejme toto.

  https://dennikn.sk/331781/kali...

  Nie som si ale isty, ci letka ministerstva vnutra spada pod moznosti FMS
  Skrýt celý příspěvek

 • 2luky2
  20:34 01.05.2017

  celkom zaujimavé fotky z dubnice ...
  https://www.facebook.com/ztsDU...

  celkom zaujimavé fotky z dubnice ...
  https://www.facebook.com/ztsDU...

 • mafky
  18:58 01.05.2017

  vie niekto nieco o tomto? http://www.dsca.mil/major-arms...

  vie niekto nieco o tomto? http://www.dsca.mil/major-arms...

 • Sergej7490
  18:07 01.05.2017

  Marecino: Klasika, 2K12 KUB, neviem ci vobec modernizovany.

  Marecino: Klasika, 2K12 KUB, neviem ci vobec modernizovany.

 • marecino
  17:14 01.05.2017

  čo je to za protilietadlovy system na videu? https://youtu.be/p9WmIPSZLIM... čas 2:10
  a kolko ich mame? všade to ukazuju, asi mame iba jeden predpokladam :D

  čo je to za protilietadlovy system na videu? https://youtu.be/p9WmIPSZLIM... čas 2:10
  a kolko ich mame? všade to ukazuju, asi mame iba jeden predpokladam :D

 • palo satko
  16:51 01.05.2017

  Kapitan Danko a podplukovnik Fico to maju na povel. Kto ponukne najviac "slovenskosti" vyhra. To bude čisto politicke rozhodnutie, s ktorym sa da chvalit voličovi v kampani. Už ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kapitan Danko a podplukovnik Fico to maju na povel. Kto ponukne najviac "slovenskosti" vyhra. To bude čisto politicke rozhodnutie, s ktorym sa da chvalit voličovi v kampani. Už ani na korupciu si netrufnu. Chvalabohu.
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  11:07 01.05.2017

  Podle mě by mělo Slovensko investovat mnohem víc. Slovenský obraný průmysl je na vysoké úrovni, ale jejich vláda je nedokáže podporovat. Například EVA,Tatrapan atd....Ukázka, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě by mělo Slovensko investovat mnohem víc. Slovenský obraný průmysl je na vysoké úrovni, ale jejich vláda je nedokáže podporovat. Například EVA,Tatrapan atd....Ukázka, v jakém stavu je jejich armáda :(
  https://youtu.be/p9WmIPSZLIM...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  10:36 01.05.2017

  v tom vladnom materiale sa rata s cenou 4 mil EUR na jedno vozidlo 8x8. Posledna zakazka nemecka na 131 kusov boxer stala 520 mil USD cize po sprostom rozratani na kusy asi 3,9 mil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v tom vladnom materiale sa rata s cenou 4 mil EUR na jedno vozidlo 8x8. Posledna zakazka nemecka na 131 kusov boxer stala 520 mil USD cize po sprostom rozratani na kusy asi 3,9 mil USD za vozidlo. Poliaci nukali rosomaka s turrou za 1,5 mil EUR. Pokial to nove vozitko nebude dvakrat lepsie ako rosomak tak to bude pekna hamba.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:35 30.04.2017

  leviathan, PavollR: "Bojové obrnené vozidlo/viacúčelové taktické vozidlo typu 4 x 4" ma ale v predkladanom materiale len jeden popis. Teda teoreticky to moze byt aj viac druhov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan, PavollR: "Bojové obrnené vozidlo/viacúčelové taktické vozidlo typu 4 x 4" ma ale v predkladanom materiale len jeden popis. Teda teoreticky to moze byt aj viac druhov vozidiel, ale budu musiet splnat rovnake poziadavky. Ale v zasade to fakt mozu byt aj dve alebo viac druhov vozdiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:19 30.04.2017

  Jura99: K 100 sa nachadza uz takmer 10 rokov v portfoliu zbrani FBI. Nieco si o tom precitaj. Na googly nieco urcite najdes.
  Test v steleckej revue? :)))) Toto bolo fakt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: K 100 sa nachadza uz takmer 10 rokov v portfoliu zbrani FBI. Nieco si o tom precitaj. Na googly nieco urcite najdes.
  Test v steleckej revue? :)))) Toto bolo fakt dobre.:)
  Nesher: Myslim, ze asi sam uznáš, ak strielas, ze je minimalne priskoro sudit Brena 2. Ja som ho mal len v ruke, no dolezitejsie,je ze ho testovalli policajti a nadsene o nom nerozpravali. Ale tak poviem to takto. Dajme mu sancu.a uvidíme o rok-dva, co to bude za zazrak.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:19 30.04.2017

  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.slov-lex.sk/legisl...

  V tomto materiáli si prečítajte "vlastný materiál - neštruktúrovaný" - je tam popísané všetko, čo by mali obstarávané stroje mať a ako by mali vyzerať. Uvidí sa, o z toho bude.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  19:09 30.04.2017

  PavoIR: podla materialu co linkol Niko, bude BOV len 77. To by Kerametal s Aligatorom v pohode zvladol. S 327 autami VTV by uz mohol mat problem, aj ked do r. 2022 ma byt dodanych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR: podla materialu co linkol Niko, bude BOV len 77. To by Kerametal s Aligatorom v pohode zvladol. S 327 autami VTV by uz mohol mat problem, aj ked do r. 2022 ma byt dodanych dokopy len 114 4x4 BOV/VTV.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  19:01 30.04.2017

  Pavoli IR : ano, myli sa to a celkovo je to kontroverzne, budu sa obstaravat dva typy vozidiel BOV a VTV. Ja som to najskor pochopil tak, ze typ bude jeden, len bude mat dve verzie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavoli IR : ano, myli sa to a celkovo je to kontroverzne, budu sa obstaravat dva typy vozidiel BOV a VTV. Ja som to najskor pochopil tak, ze typ bude jeden, len bude mat dve verzie - viac pancierovanu BOV a lahku VTV. Ale ano, da sa to citat aj tak, ze to budu dve uplne rozdielne auta napr. Aligator II a Iveco LMV.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:03 30.04.2017

  Niko
  Ano, měl jsem příležitost si z Brenu 2 trochu zastřílet ( nejsem voják) a ten posun je opravdu velký, když ti srovnám se Scarem, G36 a M4 s nimiž jsem měl příležitost v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko
  Ano, měl jsem příležitost si z Brenu 2 trochu zastřílet ( nejsem voják) a ten posun je opravdu velký, když ti srovnám se Scarem, G36 a M4 s nimiž jsem měl příležitost v minulosti střílet, tak Bren u mě jednoznačně vede, byť uznávám, že každé takové hodnocení je nutně subjektivní. Nicméně jak píše Jura, několik nezávislých testů (ne jen českých) se shodlo na tom, že Bren 2 je opravdu dobrá puška a to, že si je vybral GIGN (myslím, že nikdo nevěří na korupční vliv CZUB na francouzské ministerstvo obrany) po více než ročních testech tyto názory jen potvrzuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:34 30.04.2017

  niko: haha, pry FBI ze pouziva K100? ;) ve skutecnosti si je par clenu fbi koupilo soukrome a uz se z toho udela zavedeni. Jestli ma nekdo v USA uspech, tak Chorvati s HS, rocne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: haha, pry FBI ze pouziva K100? ;) ve skutecnosti si je par clenu fbi koupilo soukrome a uz se z toho udela zavedeni. Jestli ma nekdo v USA uspech, tak Chorvati s HS, rocne tam prodaji asi 300tis pistoli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:28 30.04.2017

  niko: k bren2 vyslo nekolik testu, napr. ve strelecke revue, a GIGN si je taky asi nevybrali na paradu. Miluju narky na CZ805, kdyz ho mate pouhych par stovek, navic to neni zla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: k bren2 vyslo nekolik testu, napr. ve strelecke revue, a GIGN si je taky asi nevybrali na paradu. Miluju narky na CZ805, kdyz ho mate pouhych par stovek, navic to neni zla zbran, rozhodne neni reklamovatelna. V USA ma velky uspech na civilnim trhu a kdo jej kritizuje, jsou jaky vzdy sami Cesi. CZUB ted udelala kus prace a bren 2 nebo nove pistole CZ 10c budou prodejnim superhitem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:49 30.04.2017

  Inak, teraz som si všimol, že v článku je terminologický maglajz, v dôsledku ktorého vzniká zavádzajúci obraz o tom, čo sa vlastne obstaráva.
  Totižto v tomto článku sa uvádza ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak, teraz som si všimol, že v článku je terminologický maglajz, v dôsledku ktorého vzniká zavádzajúci obraz o tom, čo sa vlastne obstaráva.
  Totižto v tomto článku sa uvádza nákup 404ks "viacúčelových bojových vozidiel" 4x4 (na inom mieste je zasa písané "taktických obrnených vozidiel" 4x4), čo navodzuje dojem, že sa nakúpi 404ks jedného typu vozidla. V tomto dúchu sa potom niesli všetky komentáre k článku.

  V pôvodnom článku na Aktuality.sk (rovnako tak v bielej knihe ossr) sa však píše o nákupe 404ks "bojových obrnených vozidiel" a "viacúčelových taktických vozidiel" na podvozku 4x4 - čiže sa budú v skutočnosti obstarávať 2 typy vozidiel 4x4.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:39 30.04.2017

  Nesher: Mas s Bren 2 realne skusenosti alebo info od uziatela , alebo si len dospel k nazoru, ze je to dobra puska na zaklade sponzorovanch clankov CZUB ?

  Nesher: Mas s Bren 2 realne skusenosti alebo info od uziatela , alebo si len dospel k nazoru, ze je to dobra puska na zaklade sponzorovanch clankov CZUB ?

 • Nesher
  13:26 30.04.2017

  Sergej, Karlos Však také mluvím o Brenu 2, jednička je passé i pro CZUB. Jedině, že by ji někdo vysloveně chtěl, což se dá stěží předpokládat. Těch pár stovek Brenů 1, které dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej, Karlos Však také mluvím o Brenu 2, jednička je passé i pro CZUB. Jedině, že by ji někdo vysloveně chtěl, což se dá stěží předpokládat. Těch pár stovek Brenů 1, které dnes OSSR mají by se dalo přesunout k do mobilizačních skladů (stejný osud čeká časem i české), navíc byť ta puška rozhodně není žádný zázrak, tak použitelná rozhodně je.

  Tecka
  To by takový projekt musel zaštítit někdo jiný než pár kongresmanů a Polsko. Ukrajina potřebuje rozhodně podporu a hlavně peníze, ty těžko může čekat od vás či od nás a ani od USA se mnoho čekat nedá. Pořád je tu šance, že USA nechají Ukrajinu Rusům třeba za podporu v KLDR či jinde.
  Jak jste správně napsal, Polsko není Německo, dokonce není ani Španělsko (o ČR není sporu, my se spíše podceňujeme, polský problém je přesně opačný), tedy nikdo ze sousedů a potencionálních účastníků tohoto projektu o kterém snily polské vládní kruhy už před válkou (tehdy za hlavní překážku považovaly ČSR) těžko půjde do něčeho v čem bude mít Varšava hlavní či alespoň důležité slovo, speciálně ne s nynější polskou vládou, která Polsko v Evropě úspěšně izoluje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  11:05 30.04.2017

  Do Nesher
  Poruszyłeś ciekawy temat "projekt międzymorza" ,ktory w tej chwili jest juz wielowątkowy i wpływ Warszawy jest w jakims stopniu ograniczony. Sprawami powaznie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do Nesher
  Poruszyłeś ciekawy temat "projekt międzymorza" ,ktory w tej chwili jest juz wielowątkowy i wpływ Warszawy jest w jakims stopniu ograniczony. Sprawami powaznie zainteresowało sie "pare" osob z kongresu USA i okolic. Gra w dużym stopniu idzie o Ukrainę i wciagniecie jej w orbitę tak zwanego zachodu. Poza tym jankesom srednio spodobały sie efekty współpracy Berlina i Moskwy...temat rozległy .
  Najwiekszą korzyścią dla nas to rozwój korytarzy północ-południe bo z tego mozemy ciagnąć zyski i stać sie regionem z większa podmiotowoscią. Jesli sie uda (nie wszystkim to sie podoba) to Berlin zaakceptuje i obniży nam marże w handlu ;)
  Ponad 60 milionów ludzi i obroty w granicach biliona euro to juz argument w rozmowach z taka potęga jak Niemcy . Dotacje niedlugo sie skończą ,dla kraju jak Czechy z ograniczonym rynkiem i zależnością w exporcie do Niemiec ,perspektywa wzrostu zaledwie jednego procenta w roku ,wyglada średnio. Nas ratuje rynek wewnętrzny ale jak długo? Czechy to nie Szwajcaria a Polska to nie Niemcy
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  03:44 30.04.2017

  Sergej7490, súhlasím. OSSR by mali vrátiť Bren 1 ako reklamáciu. ´Tento obcod bol viac politický a "zaujmový" ako výhodný ! Chcem veriť, že ak sa má prezbojiť OSSR, tak to bude cez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej7490, súhlasím. OSSR by mali vrátiť Bren 1 ako reklamáciu. ´Tento obcod bol viac politický a "zaujmový" ako výhodný ! Chcem veriť, že ak sa má prezbojiť OSSR, tak to bude cez Bren 2, alebo inú zbraň. Je to choré, ak o narmádných zákazkach rozhodujú lobisti na úkor odbornej a profesionálnej verejnosti. Toto sa musí trestať!
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  00:57 30.04.2017

  Nesher:
  Prirodzene spojenectvo ano, ale u nas to dopadlo tak ze sme nakupili BREN1 a CZ75 len preto aby sme boli s vami kompatibilny. Technicke podmienky nikoho nezaujimali, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Prirodzene spojenectvo ano, ale u nas to dopadlo tak ze sme nakupili BREN1 a CZ75 len preto aby sme boli s vami kompatibilny. Technicke podmienky nikoho nezaujimali, vojskovymi skuskami to nejak pretlacili. Hlavne ze Kalinak je zadobre s CZUB, ktorych ohlasil za vitaza, este pred vyhlasenim tendra. Takze ked uz nakupovat kramy, tak aspon doma vyrobene. Cim rozhodne neobhajujem absenciu ferovej sutaze.
  Minuly tyzden som sa dozvedel, ze planovanu, uz dopredu vyhratu sutaz na prehladove radiolokatory stopli, pretoze do vyberovej komisie "zabudli" prizvat aj zastupcu PVO,..
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:39 29.04.2017

  Niko
  V pohodě, tužby jsou jedna věc, logika druhá, SR nemá přirozenějšího spojence než ČR ( a naopak), proto by dávalo smysl koordinovat vzájemně výzbroj (a nejen to).
  Snad to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko
  V pohodě, tužby jsou jedna věc, logika druhá, SR nemá přirozenějšího spojence než ČR ( a naopak), proto by dávalo smysl koordinovat vzájemně výzbroj (a nejen to).
  Snad to jednou pochopí i politici. Protože jsme si vzájemně souzeni ať se nám to libí či ne, když se rozhlédnete, tak kdo nám zbývá? Na alespoň trochu rovnocenné spojenectví s velmocemi typu USA či SRN jsme příliš malí, Polsko si jako obvykle hraje na velmoc na což nemá a sní o projektu mezimoří pod patronací Varšavy a Maďaři si stále hýčkají svůj sen o sjednocení všech Maďarů, což dnes při pohledu na jejich armádu nevypadá nebezpečně, ale nemusí to tak být vždy. Dnes je tu NATO a EU, což je fajn, ale za deset, patnáct let?
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:43 29.04.2017

  Nesher: Ano drzal. Uprimne povedane aj K 100 pouziva americka FBI a aj tak by som si tu pistol nikdy nekupil.
  Ale nechapte ma zle. Drzim palce, aby sa Bren 2 chytil na svetovych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Ano drzal. Uprimne povedane aj K 100 pouziva americka FBI a aj tak by som si tu pistol nikdy nekupil.
  Ale nechapte ma zle. Drzim palce, aby sa Bren 2 chytil na svetovych trhoch. No v OS SR po nom vela ludi netuzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  22:23 29.04.2017

  Flader: myslim, ze som niekde cital, ze ma byt este nejakych 75 ulozeniek

  Flader: myslim, ze som niekde cital, ze ma byt este nejakych 75 ulozeniek

 • hurvo
  21:34 29.04.2017

  Tak to mu mali dat dat iny nazov lebo pomenovat ho bren 2 bude po skusenostiach s 805a1 silny handicap.

  Tak to mu mali dat dat iny nazov lebo pomenovat ho bren 2 bude po skusenostiach s 805a1 silny handicap.

 • Nesher
  21:30 29.04.2017

  Niko
  Držel jste ji alespoň? Bren 2 má s původním Brenem společný tak akorát název, samozřejmě trochu přeháním, pár společných částí tam je, ale jinak jsou ty zbraně rozdílné. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko
  Držel jste ji alespoň? Bren 2 má s původním Brenem společný tak akorát název, samozřejmě trochu přeháním, pár společných částí tam je, ale jinak jsou ty zbraně rozdílné. Věřte, že jek to opravdu velmi kvalitní puška, právě to, že si ji vybral GIGN to potvrzuje. Corsac je trochu upravený Pandur, drtivá část dílů je shodná.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  20:09 29.04.2017

  Nesher: Bren 1 bola katastrofa, Bren 2 je podarenejsia konstrukcia ale urcite nie dobra puska. A urcite nie puska, ktora by stala za tu cenu. Takze neurazit sa, ale vacsina ludi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Bren 1 bola katastrofa, Bren 2 je podarenejsia konstrukcia ale urcite nie dobra puska. A urcite nie puska, ktora by stala za tu cenu. Takze neurazit sa, ale vacsina ludi veri, ze OS SR sa rozhodne pre nieco ine.

  Petr M: Corsac nie je Pandur II s Turrou 30. Su tam viacere konstrukcne odlysne riesenia. Aspon tak mi to vysvetlovali na IDEBe.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:58 29.04.2017

  Petr M:
  To je maximálny vyčlenený balík, do ktorého by sa skutočne zmestil aj Boxer (ak ho nediskvalifikujú stanovené limity na posádku), ale netreba to všetko minúť.

  Ono by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M:
  To je maximálny vyčlenený balík, do ktorého by sa skutočne zmestil aj Boxer (ak ho nediskvalifikujú stanovené limity na posádku), ale netreba to všetko minúť.

  Ono by nebolo od veci nejaké Pandury v Čechách najskôr vyrobiť a až potom rozjímať nad možnou výrobnou linkou na Slovensku. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  19:35 29.04.2017

  No 140 milionů kč za Scipio s věži TURRA 30 je docela dost.
  Za ty prachy má Litva boxery s věží samson mk2 RWS.
  Plavbyschopnost bych zas tak neřešil, mělkou říčku, potok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No 140 milionů kč za Scipio s věži TURRA 30 je docela dost.
  Za ty prachy má Litva boxery s věží samson mk2 RWS.
  Plavbyschopnost bych zas tak neřešil, mělkou říčku, potok přejede, a kolik je na Slovensku vhodných míst, kde mohou přeplavat a vyškrábat se z velké řeky na břeh.
  Raději přidat pacéřování.
  Může to vyhrát i Pandur II s Turrou (Corsac), který by se měl vyrábět na Slovensku, otázkou je, kolik by stálo smontovat výrobní linku, a jestli by nebylo výhodnější si je nechat ty vyrobit v ČR
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:35 29.04.2017

  Inak zostalo vlastne iba, všade spomínaných, 22 tankov a ostatné išli "do šrotu", alebo zostalo niečo ďalšie v uloženkách?

  Inak zostalo vlastne iba, všade spomínaných, 22 tankov a ostatné išli "do šrotu", alebo zostalo niečo ďalšie v uloženkách?

 • Nesher
  18:02 29.04.2017

  Niko
  A proč? Bren 2 je opravdu povedená zbraň a když je dobrý i pro GIGN, tak by jistě OSSR nešláply vedle. Sjednocení výzbroje AČR a OSSR (tam kde to jde) je vzhledem k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko
  A proč? Bren 2 je opravdu povedená zbraň a když je dobrý i pro GIGN, tak by jistě OSSR nešláply vedle. Sjednocení výzbroje AČR a OSSR (tam kde to jde) je vzhledem k přirozenému spojenectví obou zemí logické a žádoucí. Možností je hodně (Bren 2, Gripen, Pandur/Corsac, Zuzana/Eva, L 39NG, Aligátor 2.....). V případě krize by to umožnilo sdílet opravárenské kapacity, logistiku, výcvik či přímo integrovat jednotky do větších celků ( např. AČR vyčleňuje pro operace NATO bojové uskupení na bázi brigády, OSSR je na bázi praporu, bylo by myslím logické integrovat SK PÚU do českého BÚU, prakticky neexistující jazyková bariéra k tomu přímo navádí a pokud by obě armády měly alespoň část zbrojních systémů stejných, bylo by to ještě snadnější).
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:20 29.04.2017

  Laci: Papierov by mal byt Aligator Master II lepsie vozidlo jako IVECO LMV. Uvidíme, aka bude realita. No a co sa tyka nakupu rovnakej vyzbroje, tak hadam sa na mna bratia Cesi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Laci: Papierov by mal byt Aligator Master II lepsie vozidlo jako IVECO LMV. Uvidíme, aka bude realita. No a co sa tyka nakupu rovnakej vyzbroje, tak hadam sa na mna bratia Cesi neurazia ak poviem, ze dufam, ze sa Breny a nikdy nestanu hlavnou zbranou pechoty OS SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:17 29.04.2017

  leviathan: Jako bude vyzerat 2. brigáda je velmi presne popisane v materiale, z ktoreho cerpa tento clanok. Tu mas link, kde si ho este nevidel. Presne vidíš, ktore prapory budu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: Jako bude vyzerat 2. brigáda je velmi presne popisane v materiale, z ktoreho cerpa tento clanok. Tu mas link, kde si ho este nevidel. Presne vidíš, ktore prapory budu mat aku vyzbroj. Tanky idu do 1. bm a ta strati status expedicnej. Zvysok mas v v bielej knihe.
  https://www.slov-lex.sk/legisl...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:32 29.04.2017

  laci a k comu by to bolo dobre? Vasi by nadavali na slovenske veci a slovaci na ceske. Takto sa mame radi a nie su ziadne zamienky na zlu krv. Nasi sa konecne dokopali k FMS a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  laci a k comu by to bolo dobre? Vasi by nadavali na slovenske veci a slovaci na ceske. Takto sa mame radi a nie su ziadne zamienky na zlu krv. Nasi sa konecne dokopali k FMS a kupili BH zatialco v cechach to vyzera ze sa nakupi viacmenej kuriozita viper/venom. CZG a CZUB nema na SK dobre meno medzi uzivatelmi ich vyrobkov, (ale zato dobre medzi tymi, ktori rozhoduju).
  A tak to dopadne aj s tymito nakupmi teraz. Kupi sa dobry podvozok ale sprznia to naroubovanim turry30, a to je ta lepsia varianta. Horsia bude ked nabiju turru na 60 rocny podvozok bvp za cenu CV90. Podobne ako ked sa prezbrojilo na 5,56 ale za cenu 8 M4 za jedneho brenu (teda jednej supravy, viem ze bren samotny bol oceneny "iba" na 2500EUR) .
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  13:03 29.04.2017

  O bojeschopnosti, spolehlivosti a schopnostech obrněného vozidla Aligator Master II ve srovnání s vozidly typu Iveco LMV a jemu podobné toho moc nevim, abych ho mohl hodnotit, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O bojeschopnosti, spolehlivosti a schopnostech obrněného vozidla Aligator Master II ve srovnání s vozidly typu Iveco LMV a jemu podobné toho moc nevim, abych ho mohl hodnotit, ale klidně si ho v naší armádě dokážu představit. Slovensko by zvolilo "české" Pandury II 8x8/Corsacy 8x8, Česko by vzalo slovenské Aligator Master II, měli bychom obě země Gripeny, BRENy, tanky i vrtulníkové síly máme (zatím) stejné a tím by se tu rýsovala celkem pěkná československá unifikace výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:52 29.04.2017

  V tom materiály z MO SR o nákupe 8x8 a 4x4 sa práve vyslovene píše ze 8x8 majú dostať 21. a 22., takže buď tanky skončia úplne alebo ... (prevedenie k inému práporu alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tom materiály z MO SR o nákupe 8x8 a 4x4 sa práve vyslovene píše ze 8x8 majú dostať 21. a 22., takže buď tanky skončia úplne alebo ... (prevedenie k inému práporu alebo vytvorenie nového neviem či je reálne)
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  12:41 29.04.2017

  Niko: lenze v bielej knihe sa nepise nic o tom ,ako maju vyzerat jednotlive brigady, resp. ake maju mat konkretne sposobilosti. Pise sa tam o vyzbrojeni dvoch praporov vozidlami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko: lenze v bielej knihe sa nepise nic o tom ,ako maju vyzerat jednotlive brigady, resp. ake maju mat konkretne sposobilosti. Pise sa tam o vyzbrojeni dvoch praporov vozidlami 8x8 (jeden v prvej a jeden v druhej etape). Dalej sa tam pise, ze v druhej etape sa maju riesit tanky. Takze ako bude vyzerat 2.brigada? Biela kniha hovori, ze ISTAR a 23. pojdu na 4x4 to je iste. Jeden prapor ma dostat 8x8 v prvej etape, ktory? 22. v Michlovciach? A ktory bude ten druhy na 8x8? 21. asi nie, ak sa chcu zachovat tanky. Ale zasa okolo 21. je postavena certifikovana praporna skupina, tak by davalo logiku modernizovat ho co najskor, nie?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  12:12 29.04.2017

  Stano22: Taka drobnost k tym balistickym okuliarom, ako pises ze su nonsens. Kamaratka ich kupuje normalne za body, sice ich nepotrebuje, ale hovori ze ine v sklade nemaju :-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stano22: Taka drobnost k tym balistickym okuliarom, ako pises ze su nonsens. Kamaratka ich kupuje normalne za body, sice ich nepotrebuje, ale hovori ze ine v sklade nemaju :-)
  Ale inak mas pravdu, tiez spomina, ze obieha sklady aby nieco dostala...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:34 29.04.2017

  Stano22: Stano z Centralneho registra zmluv. Materiál bol objednany, zaplateny a dodany, resp. sa dodava. Ked ste na utvar nic nedostali, tak je bud v Nemsovej, alebo este prebieha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stano22: Stano z Centralneho registra zmluv. Materiál bol objednany, zaplateny a dodany, resp. sa dodava. Ked ste na utvar nic nedostali, tak je bud v Nemsovej, alebo este prebieha dodavka. Ze sa k vam na utvar nedostal je chyba samotnej armády ze nedistribuje zo skladov. Este aj tento tyzden sa objednali sviactone uniformy ca. 600 ks, polnu obuv - ca. 8500 ks a obuv do stazenych poveternostnych podmienok - ca. 5500 ks. Pritom to nie su ramcove dohody, ale realne kupne zmluvy, ktore boli podpisane a su plnene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stano22
  08:29 29.04.2017

  Niko : odkiaľ máš tie čísla?? Naposledy Maxim sľuboval 4000ks maskacov ale reálne ešte akosi nedorazili na útvary.... ruksaky asi ťažko, pokiaľ viem tak vypršala zmluva s firmou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko : odkiaľ máš tie čísla?? Naposledy Maxim sľuboval 4000ks maskacov ale reálne ešte akosi nedorazili na útvary.... ruksaky asi ťažko, pokiaľ viem tak vypršala zmluva s firmou ktorá robila batohy a žiadny tender nebol vyhlásení a v supermarkete ich asi nekúpili len tak.. Karimatky?? V živote som nevidel aby vojaci fasovali karimatky od armády dokonca som o tom ani nepočul, vojaci si ich vždy kupovali za vlastné!! Tak odkiaľ máš tie informácie?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:25 28.04.2017

  mikojan29:
  Tak to ma tiež napadlo ako prvé :-D - asi k tomu zvádza to prevedenie na obrázku - ale policajná verzia Aligátora zvládne v podstate všetky potrebné úlohy, snáď mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29:
  Tak to ma tiež napadlo ako prvé :-D - asi k tomu zvádza to prevedenie na obrázku - ale policajná verzia Aligátora zvládne v podstate všetky potrebné úlohy, snáď mimo vodného dela (na to je ešte stále primalý).
  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:04 28.04.2017

  Titus si kúpi Kali pre policajtov. :-)

  Titus si kúpi Kali pre policajtov. :-)

 • PavolR
  20:54 28.04.2017

  hurvo:
  No tak Titus už dúfam nie, pri toľkých Aligátoroch, čo zvládnu takmer všetko to, čo on. :-)

  hurvo:
  No tak Titus už dúfam nie, pri toľkých Aligátoroch, čo zvládnu takmer všetko to, čo on. :-)

 • hurvo
  20:03 28.04.2017

  https://www.msm.sk/images/cont...

  To co vidno na tejto fotke z dna obranneho priemyslu je myslim jasnym indikatorom ako sa budu veci uberat dalej.

  https://www.msm.sk/images/cont...

  To co vidno na tejto fotke z dna obranneho priemyslu je myslim jasnym indikatorom ako sa budu veci uberat dalej.

 • niko
  19:13 28.04.2017

  Stano22: Koncom roka 2016 OS SR objednali dokopy 10 000 kusov maskacov, niekolo tisíc topanok, tie sa kupovali naposledy aj tento tyzden, karimatky, rukavice, ruksaky atd atd. Nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stano22: Koncom roka 2016 OS SR objednali dokopy 10 000 kusov maskacov, niekolo tisíc topanok, tie sa kupovali naposledy aj tento tyzden, karimatky, rukavice, ruksaky atd atd. Nie vseto je uz dodane, no situacia sa zlepsuje. Ceknite si na utvare logistu.

  mudry udrzbar: Pozri, Black Hawky su prepravne vrtulníky, ako také boli kupovane a teda samozrejme, ze nie su vyzbrojene. Vyzbrojene Black Hawky su Battle Hawky a tie sme nekupovali. Nase Black Hawky, ale budu mat aj tak dvoch palubnych strelcov po stranach. MO sa vyjádrilo, ze na BH budu montovat palubne gulomety, ktore OS SR uz ma zavedene. Paradoxne ale je v zozname objednanych veci z USA aj municia. Cize mozno predsa dojdu aj gulomety. Takze uvidíme, ake gulomety tam vlastne budu. Z mojho pohladu je to uplne jedno. Dolezite je, ze vznikne funkcia palubny strelec a zacnu ich cvicit.
  BH budu v plnom IFR vybaveni, glas cokpit, identifikator vlastny-cudzy, digitalne mapy. Dobre masiny. Jedine, co realne chyba je system pasivnej ochrany proti MANPADS. Vsetky vylepsienia ma montovat LOTN.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:38 28.04.2017

  Stano22

  Nemyslím, že by bola nejaká novinka to, že sa nakupuje to čo niekomu vyhovuje ... a nie to čo treba. Nakoniec nie je náhoda, že tie "výhodné nákupy prezentujú takmer ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stano22

  Nemyslím, že by bola nejaká novinka to, že sa nakupuje to čo niekomu vyhovuje ... a nie to čo treba. Nakoniec nie je náhoda, že tie "výhodné nákupy prezentujú takmer výhradne politici ...
  Nakoniec vieme ako vyzerá naša armáda ... a ako to nášho premiéra trápi ....
  Len sa čudujem, že sa neozývajú viac samotní vojaci .... však ide hlavne o nich ... už nehrozia len "prehliadkové" misie ... a v ohrození sú ich životy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  18:08 28.04.2017

  404 (!!) Aligatorů? Není to náhodou překlep? Nemá být správné číslo 44 kusů?
  Při velikosti armády, jejích ostatních (důležitějších) modernizačních potřebách, a velikosti rozpočtu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  404 (!!) Aligatorů? Není to náhodou překlep? Nemá být správné číslo 44 kusů?
  Při velikosti armády, jejích ostatních (důležitějších) modernizačních potřebách, a velikosti rozpočtu MO to přece nedává žádnou logiku, nebo ano?
  Při jakém druhu takticko-operačních nasazení by takové množství Aligatorů hrálo nějakou nezastupitelnou úlohu? Já to nechápu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  16:37 28.04.2017

  Projekt riadenia paľby DELOSYS je pred dokončením a v tomto roku budú dodané práporu ISTAR prieskumné bojové vozidlá.

  zdroj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projekt riadenia paľby DELOSYS je pred dokončením a v tomto roku budú dodané práporu ISTAR prieskumné bojové vozidlá.

  zdroj: http://www.mosr.sk/data/disk/c... (str. 17)
  Skrýt celý příspěvek

 • Stano22
  15:45 28.04.2017

  Zdravím páni, z toho čo tu píšete k danej téme, sa inak krútim od smiechu, je vidno, že sem prispievajú ľudia ktorý majú obrovský prehľad a skúsenosti z ossr(to bola irónia :).... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím páni, z toho čo tu píšete k danej téme, sa inak krútim od smiechu, je vidno, že sem prispievajú ľudia ktorý majú obrovský prehľad a skúsenosti z ossr(to bola irónia :).... Tak že vás vyvediem z omylu, tento tender je čisto na to aby si vládne špičky a vysoko postavení vládny činiteľia namastili vrecká, tento nákup nijako nezvýši bojovú hodnotu armády, keď armáda je v troskách, vysvetlím :
  Položte si otázku, na čo je armáde kolesova technika v hodnote ročného rozpočtu MO(2016 rozpočet ossr 914mil iónov euro, 2017 okolo 1,1miliardy euro) keď je armáda na kolenách?? Chýbajú základné veci ako sú maskáče( nový vojak dostane 2x maskače, 2x Kanady na tri roky a potom dostanú body za ktoré si môžu kúpit výstroj, lenže má to háčik sklady sú prázdne, ak sa aj nájde pár kusov tak tie už má skladník pripravené pre vybraných ľudí a tí to potom šup na bazosi, a tak si môže vojak s plachtou bodov akurát tak vytret zadok, a no a k tým 2ks maskačom, síce dostanú 2ks ale len 1ks je vaša veľkosť ostatné sú väčšinou väčšie, tak že reálne má slovenský vojak na 3roky 1ks maskačov a 2ks Kanady a nikoho to netrápi)nie je zimná výstroj(zimná výstroj je pletená čiapka, šál, rukavice pletené ktoré moc nezahrejú a Kongo kto pozná vie o čom hovorím) nie sú ochranné doplnky, chrániče kolien lakťov, balisticke okuliare sú nonsens... Chýbajú goráče(nepremokavé oblečenie) nový vojaci ho prestali dostávať od 2015,od v tedy sa už iba dedia a počty vojakov sa stále navysuju tak že goratex ma teraz možno každý 4ty vojak ostatný moknú v kongu(vlastne už nie každý štvrtý, nedávno boli na niektorých prápor och Goratexy odobraté a boli pridelené 13mpr Levice aby v Litve nevyzerali ako šupaci) nie sú funkčné plynové masky, ( na väčšine OM-99 chýbajú také zelené Membrány ktoré zabraňujú vracaniu vydýchnuteho vzduchu, ktoré pri manipulácii z maskou veľmi ľahko vypadnú a samozrejme na sklade nie sú a čerešničkou na torte sú tie filtre k maskam co sú 10-15rokov po záruke.. Priemerný koniec záruky filtra je 2005-2007, najmladší čo som videl mal koniec záruky 2011 a stále sa používajú ako nič :) nie sú malé vaky 35l, nový vojak môže o ňom len snívať lebo sa už nerobia, tak buď si kúpy vlastný alebo nosí Veľký 75l vak alebo čaká 5 rokov kým niekto oddide a on ruksak zdedí.... To sú základné vystrojne problémy ktoré nevie MO vyriešiť, ide tu nakupovať nepotrebnu kolesovú techniku za miliardu na čo asi?? A to som nezačal riešiť ešte techniku k tomu sa vyjadrím v ďalšom komentár :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  15:43 28.04.2017

  To MudryUdrzbar: je snad na armade aby si vybrala typ zbrane, pokial preferuje licencny 2A42 je to jej vec a nie vec vyrobcu veze. Jeho jedina starost je spravna implementacia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To MudryUdrzbar: je snad na armade aby si vybrala typ zbrane, pokial preferuje licencny 2A42 je to jej vec a nie vec vyrobcu veze. Jeho jedina starost je spravna implementacia pozadovaneho zeleza.
  Takze este raz: Cim je TURRA zla okrem kanonu ?
  A ked sme pri tych Windowsoch, tak Zuzana bezi na Win95 :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  15:41 28.04.2017

  pan Grohmann, nedalo by sa tymto dohadom v diskusii zabranit a vyzistit cez kontaky na MOSR ktori su kandidati na 4x4 a 8x8 vyberko a s akym kanonom a PTRS to bude nakupene? to ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pan Grohmann, nedalo by sa tymto dohadom v diskusii zabranit a vyzistit cez kontaky na MOSR ktori su kandidati na 4x4 a 8x8 vyberko a s akym kanonom a PTRS to bude nakupene? to ze na 8x8 bude turra 30 a na 4x4 EVPU veza ja jasna vec. ale ake kanony do toho pojdu?
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  15:31 28.04.2017

  niko

  bol som v domneni, ze Blackhawky budu uplne bez vyzbroje. Ako to teda nakoniec dopadlo? Budu sa tam teda dodatocne montovat ruske gulomety?

  Sergej7490

  "Co je na tej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko

  bol som v domneni, ze Blackhawky budu uplne bez vyzbroje. Ako to teda nakoniec dopadlo? Budu sa tam teda dodatocne montovat ruske gulomety?

  Sergej7490

  "Co je na tej TURRE zle, okrem kanonu?" - tak to je vtipna otazka :D

  Ano siel by tam namontovat napr. bushmaster (ten vyrobcom je uvadzany ako alternativa, ale len na oko) potom by to bolo ok. Armada vsak dostane na 100% verziu s 2A42, pretoze na tom sa mozu nasi mili "zborojari" nabalit, za busmastery by museli platit tazke prachy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  15:29 28.04.2017

  je potvrdene, že 8x8 sa vybera iba medzi Corsacom a Scipiom?

  z tych dvoch by som jednoznacne uprednostnil Scipio, kedže kúpa Corsaca smrdí korupciou a Patria/Rosomak sú v Europe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je potvrdene, že 8x8 sa vybera iba medzi Corsacom a Scipiom?

  z tych dvoch by som jednoznacne uprednostnil Scipio, kedže kúpa Corsaca smrdí korupciou a Patria/Rosomak sú v Europe dosť rozšírené + sa osvedčili na roznych misiách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  15:29 28.04.2017

  Charfi:
  Po Gerlachu s tym samozrejme nikto jazdit nebude, ale vyssich ako trebars 1000mm je 140 vrchov. Nizke Tatry su toho plne. A pasove maju uplne inu priechodnost. Myslim, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charfi:
  Po Gerlachu s tym samozrejme nikto jazdit nebude, ale vyssich ako trebars 1000mm je 140 vrchov. Nizke Tatry su toho plne. A pasove maju uplne inu priechodnost. Myslim, ze ked cela nasa armada je postavena na BVP1 a BVP2 tak sa od pasovych urcite uplne neupusti. Podla mna sa OSSR budu usilovat mat aspon 1 brigadu na pasoch tak ako to avizoval GS a Biela kniha. Samozrejme je to ale hudba buducnosti.

  O ziadnych 80 modernizovanych BVP1 rec nebola. Bolo ohlasenych len 18ks a to bola z nudze cnost. Viac ich nebude. Bolo to rozhodnutie site horucou ihlou aby sme splnali zavazky voci NATO ked padli Scipia kvoli Poliakom. Bojove vrtulniky a tanky mozno nebudu ale IFV na pasoch nie je zly napad pre SR. Aky pocet tankov by podla teba bol primerany pre OSSR? Vyhody rozlicnej technikvy vramci vsevojskovej armady si asi vysvetlovat nemusime.

  A pokial hovorime o Noroch tak:
  50+ tankov Leopard 2A4
  140+ CV90
  300+ APC - sice stare ale su
  12 MLRS
  vsetko na pasoch. .

  Ano, aj ja si myslim, ze nepotrebujeme tanky ak ich nebude aspon 30ks a bojove vrtulniky mozeme celkom vypustit ked to vieme zavesit na Black Hawky ale nove BVP nie su az take drahe aby sa tym nemohla vybavit 1 brigada.

  Ak sa navysi rozpocet ako bolo dohodnute vo Walese nebude s tym problem. Zatial to ale ide mizerne. 1,16% HDP.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:27 28.04.2017

  Dôležité je, aby vybrané 4x4 a 8x8 boli moderné, spoľahlivé, prevádzkovo prijateľné s progresom ďalšieho upgradu v budúcnosti. Uvidí sa, čo fy vôbec ponúknu. Či to bude to či ono, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dôležité je, aby vybrané 4x4 a 8x8 boli moderné, spoľahlivé, prevádzkovo prijateľné s progresom ďalšieho upgradu v budúcnosti. Uvidí sa, čo fy vôbec ponúknu. Či to bude to či ono, hlavne aby mali aj bojovú hodnotu a nie aby sa len predvádzali na MO delegáciám.
  Čo as týka pásovej techniky, BVP 1/2 by mali dožiť, dať ich do zálohy a kúpiť moderné stroje s potenciálom ďalšej modernizácie v budúcnosti.
  Tanky - najvyšší a najdrahší level v pozemnom vojsku, len keď by ich malo byť len pár (30 je nič), tak to radšej zosilnené BVP s nejakou poriadnou vežou a kanónom...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:54 28.04.2017

  Sergej: Kedysi mala Turra system riadenia palby zalozeny na Windows XP. Teraz uz je to vraj inak, el to bol zaklad jej zlej reklamy.

  Sergej: Kedysi mala Turra system riadenia palby zalozeny na Windows XP. Teraz uz je to vraj inak, el to bol zaklad jej zlej reklamy.

 • Sergej7490
  13:37 28.04.2017

  Co je na tej TURRE zle, okrem kanonu ? Snad mi nechce niekto tvrdit ze sa tam neda namontovat nic ine. Skor je to o poziadavkach zakaznika. Ak pozaduje rusky kanon, tak ho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je na tej TURRE zle, okrem kanonu ? Snad mi nechce niekto tvrdit ze sa tam neda namontovat nic ine. Skor je to o poziadavkach zakaznika. Ak pozaduje rusky kanon, tak ho dostane...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:35 28.04.2017

  mudry udrzbar vazne myslis, ze nekupenie dveroveho gulometu do prepravneho vrtulnika, ale montaz uz zavedeneho, ma nejaky valny vyznam na nasadenie vrtulnika ? Hlavne v pripade, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry udrzbar vazne myslis, ze nekupenie dveroveho gulometu do prepravneho vrtulnika, ale montaz uz zavedeneho, ma nejaky valny vyznam na nasadenie vrtulnika ? Hlavne v pripade, ked sa na zozname nakupovanych veci nachadzala municia do tych gulometov.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  13:14 28.04.2017

  Hadam niekto neveri, ze za sucasnej kleptokratickej vlady na Slovensku niekto ide nakupovat, preto aby sa zlepsila bojaschopnost armady...

  Ide len a len o to, aby sa nabalil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hadam niekto neveri, ze za sucasnej kleptokratickej vlady na Slovensku niekto ide nakupovat, preto aby sa zlepsila bojaschopnost armady...

  Ide len a len o to, aby sa nabalil Vyboh a spol. preto sa nakupi predrazene a absolutne nekoncepcne.

  Niekto si hadam mysli, ze vyzbroj armady je na takej urovni, aby sa nakupovalo 404 aligatorov, ked chyba uplne vsetko? Na Blackhawky nevedeli dokupit ani gulomet (bojova hodnota teda bude na urovni zachranarskej Agusty) ale akutne potrebujeme 404 aligatorov...

  Turra 30 so 40 rocnym ruskym kanonom je kapitola sama o sebe. Co ale cakat, ked ministrom obrany je ta vypatlana zelena guma, chovanim ako vystrihnuta z ciernych baronov vid. tlacovka k povyseniu kpt. Danka.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:12 28.04.2017

  stirling:
  - Podla mna to Aligator II nebude. MO, ma s Kerametalom dost zle vztahy.
  - Portugalske sasi na Pandury sa na Corsaca sa pouzivat urcite nebudu
  - Mnozstvo objednavok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  - Podla mna to Aligator II nebude. MO, ma s Kerametalom dost zle vztahy.
  - Portugalske sasi na Pandury sa na Corsaca sa pouzivat urcite nebudu
  - Mnozstvo objednavok kazdy rok je predmetom dokumentu o zavedenie 8x8 a 4x4 na nasledujuchych 10 rokov. Tento rok sa vyberu typy
  - Pasove BVP OSSR planuju, ci to bude modernizacia BVP 1-2, lebo kupa noveho stroja, doposial nie je rozhodnute.

  Jura99: Myslim, ze slovenskemu MO sa da vela vycitat, ale urcite nie to, ze sa ako prvi a po dlhsom case snazia vytvorit urcity plan rozvoja. Dokazom je nova biela kniha, ktore sa zatial aj drzia, strategia obrany, ebo podrobny plan zavedenia kolesovych obrnenych vozidiel na dalsich 10 rokov, ktory sa tu rozobera a ktory smeruje do parlamentu. Preto mily Jura99, kedze su tieto informacie verejne dostupne povazujem za hlupe hadzat tu pocty a druhy techniky pre OS SR ako komu pride na um a nebyt schopny si stiahnut dokument, ktory presne o tom rozprava a nieco si o tom precitat.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:31 28.04.2017

  Aligator je jasný jen teda ten počet mě přijde přehnaný nakoupil bych ji kolem 40 a pak případně vyžadovat vylepšení či řešení nedostatků, přece jen to není moc prověřené. Pandur ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aligator je jasný jen teda ten počet mě přijde přehnaný nakoupil bych ji kolem 40 a pak případně vyžadovat vylepšení či řešení nedostatků, přece jen to není moc prověřené. Pandur či rosomák je jedno, zajímalo by mě jestli Strnad chce u slováků použít ty protugalské šasi když mu to u nás neprošlo. A hlavně bych byl zvědav na termín dodání kterej je u našich 20 ks směšný a nevím o kolik má na Slovensku větší montážní možnosti...
  Pokud chtějí pásy tak tomu rozumím jen nechápu proč cpát cokoliv do bvp1/2 mimo nutné údržby to není cesta. Můžou se teď soustředit na kola a následně nakoupit nová bvp až zase budou peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:04 28.04.2017

  Niko: tak určitě, proč by si měl nějaký obyčejný daňový poplatník pouštět pusu na špacír na fb nebo zde, když už za něj odborníci sestavili bílou knihu, podle které se pojede. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko: tak určitě, proč by si měl nějaký obyčejný daňový poplatník pouštět pusu na špacír na fb nebo zde, když už za něj odborníci sestavili bílou knihu, podle které se pojede. Nevím jak ta slovenská, ale česká bílá kniha, pokud už ji někdo nepředělal, neviděla v širokém okolí žádného nepřítele v horizontu mnoha let, neuběhlo moc měsíců, kdy spatřila světlo světa a přišel Krym a všechno je rázem jinak. Asi jako ekonomičtí experti, kteří v roce 2008 neviděli žádnou ekonomickou krizi. Proto plánovat se musí, ale současně si nemyslete, že to je neměnné dogma, které odpoví na každou otázku. Každý plán obvykle padá s prvním výstřelem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:19 28.04.2017

  Rase
  Doufám, že to bude Corsac a ne Scipio. Nic proti Patria (či jejímu polskému klonu), ale pokud Slovensko trvá na zapojení místního průmyslu, tak na Corsacu si díky aktivitám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Doufám, že to bude Corsac a ne Scipio. Nic proti Patria (či jejímu polskému klonu), ale pokud Slovensko trvá na zapojení místního průmyslu, tak na Corsacu si díky aktivitám CSG ukousnou slovenské firmy přeci jen trochu větší podíl (české samozřejmě též), kdežto na Scipio by mohly dodat max. tu věž, Poláci je k ničemu dalšímu nepustí.
  A další pozitivum, které vidím (a ještě důležitější) je, že by OSSR měly stejnou platformu jako AČR. Přeci jen jsou naše země asi nejpřirozenější spojenci a tak je více než logické, že by obě armády v případě konfliktu mohly sdílet např. opravárenské a logistické kapacity, případně by slovenské úkolové uskupení vyčleňované do operací NATO (tuším, že na bázi praporu, pokud ne, tak prosím slovenské kolegy o upřesnění) mohlo působit v rámci mnohem většího českého, které se bude v případě potřeby vytvářet na brigádní úrovni. Pokud by se k takřka nulové jazykové bariéře přidaly ještě stejné zbraňové systémy (Pandur/Corsac, Bren 2, Gripen, Zuzana 2/Eva, v budoucnu možná i stejné BVP), bylo by to win-win řešení pro obě strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:38 28.04.2017

  Jeste je moznost mit pozemni sily postavene na vozidlech Master II a fungl novych BVP, pricemz Scipia by byly jen neco extra (mise nebo nosic tezsich zbrani pro podporu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste je moznost mit pozemni sily postavene na vozidlech Master II a fungl novych BVP, pricemz Scipia by byly jen neco extra (mise nebo nosic tezsich zbrani pro podporu Masteru).
  U ACR taky cekam, ze zaklad pozemnich sil budou nova BVP a Pandury budou mit jen podpurnou funkci nekde na kridlech (obchvaty).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:11 28.04.2017

  Góry, góry - we Włoszech też są góry.
  A następcą Leoparda 1 był kołowy Centauro B1 (a teraz maja tez i kołowe BVP Freccia)

  Charfi ma racje - przy małym budżecie lepiej dążyć do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Góry, góry - we Włoszech też są góry.
  A następcą Leoparda 1 był kołowy Centauro B1 (a teraz maja tez i kołowe BVP Freccia)

  Charfi ma racje - przy małym budżecie lepiej dążyć do unifikacji - choćby kosztem pewnych zdolności.

  Co nie znaczy że jest to proste i tanie - trzeba kupić kilkanaście wariantów specjalistycznych - w tym trudny do opracowania wariant kołowego czołgu
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:44 28.04.2017

  Je zaujimave sledovat ludi, ktori o modernizacii OSSR nevedia dokopy nic, ale nebrani im to slohovat tu siahodlhe prispevky ako by mala armada modernizovat. Hold zijeme v svete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujimave sledovat ludi, ktori o modernizacii OSSR nevedia dokopy nic, ale nebrani im to slohovat tu siahodlhe prispevky ako by mala armada modernizovat. Hold zijeme v svete diskusii na sme a lajkovaciek na fb a teda kazdy chce to svoje povedat. Pritom sa staci pozriet do bielej knihy a tam je presne uvedene ako ma OSSR o par rokov vyzerat. Keby ste tak chlapi urobili, bolo by tu o dve strany menej zarucenych planov na prezbrojenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:39 28.04.2017

  Pokud chce mít Slovensko dvě mechanizované brigády, je logické mít jednu na kolech a jednu na pásech. Samozřejmě je to o penězích. Slovenský terén sice nejsou jen velehory (na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chce mít Slovensko dvě mechanizované brigády, je logické mít jednu na kolech a jednu na pásech. Samozřejmě je to o penězích. Slovenský terén sice nejsou jen velehory (na Gerlachu se zásadní boje skutečně vést nebudou), ale spousta okrajových karpatských pohoří je pro kolovou techniku prakticky neprostupná jinak než po cestách. Takže pásů bych se rozhodně nezbavoval.

  Každopádně by mi přišlo logické mít u každé brigády prapor lehké horské pěchoty nasycené přenosnými protitankovými a protiletadlovými zbraněmi, doplněné nějakými taženými houfnicemi a minomety. A pochopitelně dostatek prostředků pro jejich aeromobilní přepravu (UH-60 už v podvěsu unese i docela slušné zbraně). Jenže to bych chtělo koncepci. A s tou je to u OSSR asi ještě horší než u AČR...
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  05:20 28.04.2017

  To sergej.Staci ,ze sa to u nas skompletuje pozvara ,ako ty hovoris.Zaklad je aby vacsina pridanaj hodnoty (vacsia cast marze )ostala na SK.V pripade kvalitnejsej veci ,ktora nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To sergej.Staci ,ze sa to u nas skompletuje pozvara ,ako ty hovoris.Zaklad je aby vacsina pridanaj hodnoty (vacsia cast marze )ostala na SK.V pripade kvalitnejsej veci ,ktora nie je navrhnuta na SK ,pojdu peniaze za vyvoj a zisk inde ,tak skoncia osemkoly,najskor pandury.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ri0Rdian
  03:53 28.04.2017

  Hrozny napad. V prvom rade to chce normalnu sutaz, a nech vyhra ten najlepsi. Ale to na Slovensku nehrozi len tak a na Ministerstve obrany uz vobec nie. Chciet domace veci je sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hrozny napad. V prvom rade to chce normalnu sutaz, a nech vyhra ten najlepsi. Ale to na Slovensku nehrozi len tak a na Ministerstve obrany uz vobec nie. Chciet domace veci je sice pekne, ale ja radsej kvalitne ako domace (v pripade ze nemozem mat oboje). Neviem ako je na tom Aligator Master II, ale dufam, ze to nebude opat katastrofa. Druha vec je, ze ich je privela a KBVP primalo. O stovku menej "auticok" a o polovicu viac KBVP (120) by uz vyzeralo lepsie (najma kvoli tym KBVP).


  Otazka ci prejst cisto na kolesa alebo aj pasy je vcelku na mieste. Osobne by som radsej pasovu techniku (ano drahsia, aj na akviziciu aj prevadzku ale pride mi vacsia istota a tiez snad vydrz), na druhej strane neviem nakolko sa jej v nasich podmienkach kolesova vyrovna. Ak by rozdiel nebol velky tak je ozaj faktom, ze mat oboje je v nasich podmienkach luxus.

  Druha vec je, ze momentalne mame 2 mechanizovane brigady, vyzbrojene BVP1 a 2. Ak ich planujeme ponechat (tie brigady) tak ich treba prezbrojit. Neviem kolko techniky (v tomto pripade BVP) v kazdej sluzi alebo kolko by malo, co je dost podstatne info pre rozhodnutie sa medzi kolesami/pasmi. Akurat viem, ze v jednej je tych 30 t72.
  V pripade zachovania tankov by to chcelo 3-4x tolko K/BVP k nim do brigady (je perspektivna spolupraca KBVP a tankov v ramci jednotky? Viem si tam predstavit problemy vzhladom na to, ze jedno su kolesa a druhe pasy). Teda 30 + 120. Opat nemam tusenie ci je to privela ci primalo na mechanizovanu brigadu.

  Ak chcu tanky zachovat, tak taky isty pocet by mal sluzit aj v druhej (teda 60 dokopy + x 10? na vycvik+zenijne). Otazne ci na to mame, mat ich by urcite bolo lepsie ako nemat...otazka financii viac ci menej. Drzat si 30 tankov je zbytocny luxus. Dvojnasobny pocet je sice stale nizky ale uz to ma nejaku vahu (tych 30 je tak fotenie pri manevroch xD).

  Turru nech si ******* niekam, chcem porovnatelny produkt ako mozem dostat v zahranici (kvalitou, schopnostami), ktory je navyse kompatibilny s NATO. A tiez by mala nieco vydrzat, nie ze niekto hodi granat a je po vezi (alebo nedajboze kamen! xD). Ak by mal niekto z mojej rodiny sediet vo vozidle o ktoreho vybave sa da povedat ze sice nie je ziaden zazrak ale je od nas tak ma to asi nepotesi a o to horsie ak by sa mu nieco stalo. Ekonomicku stranku veci vzal des, zivot si nekupim, a my nie sme prave krajina s velkym poctom obyvatelov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  01:02 28.04.2017

  Hyena: Názory tu píšou všichni... a zbytečný to určitě není. Já Slovensku neberu to, že chce tanky, bitevní vrtulníky (vlhký sen, stejně jako v AČR), BVP atd. Já jenom tvrdím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hyena: Názory tu píšou všichni... a zbytečný to určitě není. Já Slovensku neberu to, že chce tanky, bitevní vrtulníky (vlhký sen, stejně jako v AČR), BVP atd. Já jenom tvrdím, že místo 20 tanků, 10 bitevním vrtulníkům a 80 modernizovaným BVP 1 (a to je jejich bojová hodnota dost spekulativní), by mohlo být lepší nakoupit 250 moderních KVBP 8x8 v různých verzích. Nebo si snad někdo myslí, že těch tanků, bitevních vrtulníků a BVP by bylo víc? Ano, máte vysokohorský terén, ale dokud nebude potřeba jezdit po hřebenu Gerlachovskýho štítu, tak i ty kola toho zvládnou dost. Pásy by samozřejmě byly lepší, ale všechno je to o prioritách a kompromisech. A jestli pan NGS a ministr obrany jsou tankisti, tak tam trochu hrozí, že objektivita půjde stranou a nebudou si chtít přiznat, že třeba na moderní tanky v dostatečným počtu prostě nejsou peníze. A nebo se peníze najdou, ale na úkor jiných složek, který pak kvůli tomu budou jezdit na muzejních exponátech.

  To, že by to bylo postaveno pouze na kolových KBVP 8x8 je jen jedna z možných variant. Stejně tak bych si dokázal představit jenom pásové BVP (nové) doplněné OT 6x6, nebo 8x8 (levnější než KBVP). Trochu bych se inspiroval u Norů, kteří mají s horským terénem opravdu bohaté zkušenosti a podle toho taky vypadá jejich technika a celková filosofie jejich ozbrojených sil. U nich to nestojí na masivní síle mechanizovaných jednotek, ale to je asi něco, co si někteří vůbec nedovedou představit. Bohužel
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  23:05 27.04.2017

  Pasaky urcite budu. Sice neskor ale casom budu. Zbytocne tu davat svoje nazory. Je to potvrdene aj od NGS Milana Maxima, apropo byvali velitel tankoveho pluku a aj sucasneho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pasaky urcite budu. Sice neskor ale casom budu. Zbytocne tu davat svoje nazory. Je to potvrdene aj od NGS Milana Maxima, apropo byvali velitel tankoveho pluku a aj sucasneho Ministra obrany Gajdosa, tiez tankista.

  https://www.aktuality.sk/clano...

  A tiez si treba uvedomit, ze Slovensko nie je ani CR ani Belgicko a ani Dansko, my tu mame iny teren/kopce a tam sa pasy uplatnia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  22:31 27.04.2017

  To Falko:
  S tym "Slovenskym" by som bol opatrny. Pancierova ocel sa v SR nevyraba (Vitkovice) a co som cital, tak podvozok na Aligatora II je tiez od nasich zapadnych bratov. O ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Falko:
  S tym "Slovenskym" by som bol opatrny. Pancierova ocel sa v SR nevyraba (Vitkovice) a co som cital, tak podvozok na Aligatora II je tiez od nasich zapadnych bratov. O motore a prevodovke nema cenu ani diskutovat. takze v lepsom pripade je to u nas mozno pozvarane. To iste cokolvek z produkcie CSG. Slovenska bude na tom tak veza a detektory oziarenia.
  Aligator 1 bola katastrofa hlavne zasluhou MO, problemy robila talianska prevodovka Iveco, po vyrieseni problemov MO odstupilo od zmluvy a nakupilo Iveco s rovnakou prevodovkou. Nemozesw cakat ze u prvej overovacej serie bude vsetko fungovat na 100%, prikladov je okolo dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  22:26 27.04.2017

  Osobně si myslím, že bazírovat na potřebě mít BVP, jak na pasovém, tak na kolovém podvozku, je v případě OSSR opravdu hloupost. Souhlasím s Rase, že jedna možnost je vybudovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že bazírovat na potřebě mít BVP, jak na pasovém, tak na kolovém podvozku, je v případě OSSR opravdu hloupost. Souhlasím s Rase, že jedna možnost je vybudovat armádu pouze na kolech, čímž by se ušetřilo na pořizovacích i provozních nákladech. Jedna kolová platforma 8x8, tvořící základ slovenských pozemních sil, kdy by bylo možný pořídit vyšší a smysluplnější počty KBVP a k tomu samozřejmě celou řadu různých speciálních verzí (včetně třeba vozidla se 120mm kánonem, jako budoucí "náhrada" tanků). Slovensko by v tomhle nebylo první, ani poslední a podobnou koncepci můžeme vidět i u některých západních armád. Pokud se nepletu, tak belgická armáda je čistě na kolech. Tohle je cesta, jak si s dostupným rozpočtem uchovat základní schopnosti a rozumný počty bojový techniky. Místo investic do modernizací BVP, radši přikoupit KBVP. Nakupovat stejnou věc na dvou platformách, když tu čeká hromada jiných důležitých projektů, je až moc velkej luxus.

  Jinak se těším na případný speciální verze Aligátora. Takhle vysokej počet objednaných kusů by mohl přinýst i nějaký hodně zajímavý varianty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:59 27.04.2017

  Tak keď sa modernizovali skutočne len Svatavy pre ISTAR tak to vyzerá, že celá 1. MB sa okrem možno Aligátorov II niekedy najskôr za 5, reálne viac (a či vôbec) rokov, nedočká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak keď sa modernizovali skutočne len Svatavy pre ISTAR tak to vyzerá, že celá 1. MB sa okrem možno Aligátorov II niekedy najskôr za 5, reálne viac (a či vôbec) rokov, nedočká žiadnej výmeny, alebo aspoň modernizácie stávajúcej techniky?
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  21:45 27.04.2017

  tak to bolo rychle :D

  Tych 404 kusov 4x4 znie celkom megalomansky, urcite to este skresu dole a uvidime ake bude konecne cislo.

  Co sa tyka Scipia, to urcite nebude lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak to bolo rychle :D

  Tych 404 kusov 4x4 znie celkom megalomansky, urcite to este skresu dole a uvidime ake bude konecne cislo.

  Co sa tyka Scipia, to urcite nebude lebo Poliaci odstupili od modernizacie ich Dan a tym padom to pre Slovensko nie je vyhodne. Pocet miest v KOT je konfigurovatelny, urcite ked budu chciet natlacia ich tam 10 ak inac ulozia sedacky. Kazdopadne budeme mat Corsacy alebo Pandury.

  Nafigu je, ze pri kazdom obstaravani su len 2 uchadzaci, cena bude nanic.

  Aligator Master II nemusi byt zly. Na papieri vyzera super. V reali ho musia otestovat pocas 2017-2018. Zavedene ho maju uz u marinakov v Indonezii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  21:20 27.04.2017

  Zacinam mat pocit ,ze za par rokov nebudeme musiet byt vyhlasovany za najhorsie vyzbrojenu krajinu v regione...inak celkom fajn pocuvat ,ze sa kupuju vrtulniky,dohaduju sa nadzvuky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zacinam mat pocit ,ze za par rokov nebudeme musiet byt vyhlasovany za najhorsie vyzbrojenu krajinu v regione...inak celkom fajn pocuvat ,ze sa kupuju vrtulniky,dohaduju sa nadzvuky a teraz aj pozemne vojisko dostane nieco nove.Len tak dalej ,po tych rokoch zanedbavania konecne.A fandim slovenskym vyrobkom ,predsa ,ked si to raz dokazeme vyrobit samy,tak to robme.Len dufam ,ze sa to nepredrazi.To by bola velka skoda....A ako sa mi sprotivil prvy aligator(povedzme si rovno ,ze to bola mala katastrofa)tak ten terajsi,je naozaj prisposobeny slovenskym geografickym podmienkam, polia s blatom, strmy nedostupny teren a rieky ,ktorych je u nas hodne,tak ta 4x4 jednoducho plavat musi ,ci sa nam to paci alebo nie.A toto vyraduje ,niektorych mozno naoko lepsich protivnikov na cele z Boxerom.....A k 8x8 kludne Corsac alebo Scipio,ano ine zahranicne osemkolky vyzeraju paradne ale zas sme pri tom urobme si samy ,ked vieme.A vyhoda je,ze aspon v tomto by sme boli sebestacny.A Turra sa ani mne nepaci ,ale je slovenska a bezosadkova a to vyvazi to ,ze sa mi nepaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin93
  20:03 27.04.2017

  Leviathan
  Ta fotka co tu dal Vestly suhlasi s tym co mali na svojej stranke MSM, zaroven ale svojim laickym pohladom nevidim zasadne rozdiely (okrem kamuflaze) ani na tom obrazku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Leviathan
  Ta fotka co tu dal Vestly suhlasi s tym co mali na svojej stranke MSM, zaroven ale svojim laickym pohladom nevidim zasadne rozdiely (okrem kamuflaze) ani na tom obrazku od VTSU
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  19:53 27.04.2017

  Z ich stranky to z nejakého dovodu stiahli.

  Nejake info + foto tu:
  https://forum.valka.cz/topic/v...

  Z ich stranky to z nejakého dovodu stiahli.

  Nejake info + foto tu:
  https://forum.valka.cz/topic/v...

 • leviathan
  19:16 27.04.2017

  Martin93: a nie je to ta vec na uvodnej strane tej vyrocnej spravy VTSU?

  Martin93: a nie je to ta vec na uvodnej strane tej vyrocnej spravy VTSU?

 • leviathan
  18:59 27.04.2017

  hurvo: ano ,sorry, uz som si to vsimol

  hurvo: ano ,sorry, uz som si to vsimol

 • Martin93
  18:50 27.04.2017

  leviathan: materiál VTSU: http://www.vtsu.sk/vyrocna_spr... konkrétne je to na strane 5, požiadavky na bojové vozidlá: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: materiál VTSU: http://www.vtsu.sk/vyrocna_spr... konkrétne je to na strane 5, požiadavky na bojové vozidlá: https://www.slov-lex.sk/legisl...

  S tou exp. brigádou môžeš mať kludne pravdu,moja chyba bielu knihu až tak naštudovanú nemám :)

  a tá Svantava určite nie je v tej postuntujej podobe, pred pár týždňami som našiel myslím na stránke MSM group modernizovanú Svantavu ( už ju tam neviem nájsť). Ak si dobre pamätám vyzerala ako bvp s turrou 30 + nejaké špeciálne vybavenie, ale bez prídavneho pancierovania ako sme mohli vidieť na Śakal-ovi...či je to aj verzia, ktorú odborali OS SR netuším :)
  Skrýt celý příspěvek

 • David84
  18:37 27.04.2017

  Slovenská armáda disponuje aj niekoľkými kusmi RG 32 Scout. Tento typ stroja vlastnia aj Švédsko, Irsko, Fínsko. Myslím že to by bola lepšia voľba Amrádu SR ako Aligator II. Sedel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovenská armáda disponuje aj niekoľkými kusmi RG 32 Scout. Tento typ stroja vlastnia aj Švédsko, Irsko, Fínsko. Myslím že to by bola lepšia voľba Amrádu SR ako Aligator II. Sedel som v Aligátor II. počas výstavy v Bratislave a myslím že to auto ešte nie je dotiahnuté do konca. Druhá vec je že počas výstavy sa niekto pýtal zástupcu firmy koľko sú schopný vyrábať Aligátorov ročne a on mu odpovedal medzi 10-12 kusov. To sa mi zdalo dosť nízke číslo.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:27 27.04.2017

  leviathan> asi tazko na fotke z 2012 roku bude modernizovana svatava na ktoru podpisal gvac kontrakt v 2015 roku. duplom ked na fotke je veza od BAE s bushmasterom.

  leviathan> asi tazko na fotke z 2012 roku bude modernizovana svatava na ktoru podpisal gvac kontrakt v 2015 roku. duplom ked na fotke je veza od BAE s bushmasterom.

 • leviathan
  18:19 27.04.2017

  tu je ta modernizovana Svatava:

  http://www.zbop.sk/aktuality/p...

  tu je ta modernizovana Svatava:

  http://www.zbop.sk/aktuality/p...

 • leviathan
  17:59 27.04.2017

  Karlos73 : je to hrozne smutne, ale ziadny riadny tender nebude. Minimalne nie na 4x4. Uz dnes je o Aligatoroch rozhodnute. Mam info, ze na MO boli lobovat Izraelci za svoje auta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73 : je to hrozne smutne, ale ziadny riadny tender nebude. Minimalne nie na 4x4. Uz dnes je o Aligatoroch rozhodnute. Mam info, ze na MO boli lobovat Izraelci za svoje auta (bud Wildcat, alebo Oshkosh), z pristupu ludi na MO bolo zevraj jasne citit, ze ich nic z prezentovanych veci nezaujima.

  Jedine co nas moze trsit je to, ze Aligator Master II nie je zle auto. Sam som zvedavy na konecnu cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  17:55 27.04.2017

  Martin93: mozes sem postnut link na tu spravu VTSU a na ten material MO o tom nakupe? dik

  V pripade 2.brigady zabudni na boj s obrnenymi silami protivnika. 2.br. sa buduje, ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin93: mozes sem postnut link na tu spravu VTSU a na ten material MO o tom nakupe? dik

  V pripade 2.brigady zabudni na boj s obrnenymi silami protivnika. 2.br. sa buduje, ako expedicny "zbor" pre misie podobne Afg. a Iraku. Ak sa ma 22.zmp. prezbrojit na 4x4, tak tanky v OSSR definitivne skoncia.

  Tych 8x8 sa aj mne zda malo na dva prapory. Kolko BVP ma dnes jeden prapor? 3 roty, plus minomety, protitankove, prieskumne a velitelske ..?? Plus protilietadlove do Nitry skupine Igla. To je urcite viac, ako 34 na prapor.

  Inak tie modernizovane Svatavy maju podivne, masivne veze, co je to zac, nevie niekto?
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin93
  17:24 27.04.2017

  Ako už písal BoudiSVK, nemáme iba 10ks Iveco LMV? Pôvodný zámer bol 40ks, ale nezachytil som správy o tom, že by dorazili.

  Ku vozidlu 8x8: sitahol som si materiál Ministerstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako už písal BoudiSVK, nemáme iba 10ks Iveco LMV? Pôvodný zámer bol 40ks, ale nezachytil som správy o tom, že by dorazili.

  Ku vozidlu 8x8: sitahol som si materiál Ministerstva obrany o zabezpečení tohto nákupu a pri bojovej variante vozidla 8x8 je požadovaná osádka min. 10 ludí, Corsac má 9 (6+3)!!! Teda apsoň podľa toho čo som sa dočítal na internete. Bez nejakých úprav by teda tendru vyhovovalo skôr Scipio.
  Stotožňujem sa aj s názorom, že by bolo možno vhodnejšie nakúpiť vyšší počet vozidiel 8x8 na úkor 4x4, hlavne z toho dôvodu, že nové bojové vozidlá (ASCOD, CV 90,..) majú ochranu STANAG 4 alebo 5. To znamená, že ak zarátame nelichotivý stav slovenských BVP a tankového vojska ( :D), bude mať Slovensko v budúcnosti k dispozícií presne 68 bojových vozidiel s 30mm kanónom (12 je v pláne nakúpiť v zdravotnej verzií), pre boj s obrnenými jednotkami protivnáka. Vozidlá 4x4 majú byť aj v protitankovej variante, ale spolu so zavádzaním aktívnych obranných systémov do výzbroje vyspelých armád, neviem aký by bola ich účinnosť, neviem či sa najnovšie PTRK už vyrábajú alebo sa pri vývoji zohľadňuje táto skutočnosť.

  Padol tu aj dotaz čo sa stalo s modernizáciou BVP a objednanými 18timi kusmi...nešlo o bojové vozidlo šakal, ale o modernizáciu prieskumných BVP Svatava. Sú určené pre prápor ISTAR a prvé dorazili už minulý rok. Píše o tom výročná správa VTSÚ Záhorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin93
  17:24 27.04.2017

  Ako už písal BoudiSVK, nemáme iba 10ks Iveco LMV? Pôvodný zámer bol 40ks, ale nezachytil som správy o tom, že by dorazili.

  Ku vozidlu 8x8: sitahol som si materiál Ministerstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako už písal BoudiSVK, nemáme iba 10ks Iveco LMV? Pôvodný zámer bol 40ks, ale nezachytil som správy o tom, že by dorazili.

  Ku vozidlu 8x8: sitahol som si materiál Ministerstva obrany o zabezpečení tohto nákupu a pri bojovej variante vozidla 8x8 je požadovaná osádka min. 10 ludí, Corsac má 9 (6+3)!!! Teda apsoň podľa toho čo som sa dočítal na internete. Bez nejakých úprav by teda tendru vyhovovalo skôr Scipio.
  Stotožňujem sa aj s názorom, že by bolo možno vhodnejšie nakúpiť vyšší počet vozidiel 8x8 na úkor 4x4, hlavne z toho dôvodu, že nové bojové vozidlá (ASCOD, CV 90,..) majú ochranu STANAG 4 alebo 5. To znamená, že ak zarátame nelichotivý stav slovenských BVP a tankového vojska ( :D), bude mať Slovensko v budúcnosti k dispozícií presne 68 bojových vozidiel s 30mm kanónom (12 je v pláne nakúpiť v zdravotnej verzií), pre boj s obrnenými jednotkami protivnáka. Vozidlá 4x4 majú byť aj v protitankovej variante, ale spolu so zavádzaním aktívnych obranných systémov do výzbroje vyspelých armád, neviem aký by bola ich účinnosť, neviem či sa najnovšie PTRK už vyrábajú alebo sa pri vývoji zohľadňuje táto skutočnosť.

  Padol tu aj dotaz čo sa stalo s modernizáciou BVP a objednanými 18timi kusmi...nešlo o bojové vozidlo šakal, ale o modernizáciu prieskumných BVP Svatava. Sú určené pre prápor ISTAR a prvé dorazili už minulý rok. Píše o tom výročná správa VTSÚ Záhorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  17:17 27.04.2017

  Pewnie tamat juz wałkowany milion razy ale moze warto milion i jeden raz wiecej. Wojskowi z naszego regionu to nie sa idioci ,którzy nie myślą i sa ślepo zapatrzeni w to co wymyśli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pewnie tamat juz wałkowany milion razy ale moze warto milion i jeden raz wiecej. Wojskowi z naszego regionu to nie sa idioci ,którzy nie myślą i sa ślepo zapatrzeni w to co wymyśli tak zwany zachód, do podobnie myślących nalezy zaliczyć wojskowych z Finlandii. Poprostu praw fizyki i warunków terenowych nie da sie oszukać i wszystko powyżej 22 ton a dla przypomnienia boxer to wersja podstawowa 24 do ponad 36 ton zakopie sie w grząskim terenie po nawet niewielkich opadach nie mówiąc o przeoranych polach ,ktorych u nas dostatek. Czyli walka manewrowa bierze w łeb !
  Nie przez przypadek Czesi i Polacy kupili co kupili a osobiście dziwie sie Litwinom bo zakopany boxer w polu to martwy boxer...chociaż taki ładny ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Katr
  17:05 27.04.2017

  Sorry že jdu možná trochu mimo, neví někdo co teď bude s jejich LMV a jak se má před nějakou dobou oznámená modernizace několika kusů BVP-2 na Šakal snad pro průzkum na mechnách?

  Sorry že jdu možná trochu mimo, neví někdo co teď bude s jejich LMV a jak se má před nějakou dobou oznámená modernizace několika kusů BVP-2 na Šakal snad pro průzkum na mechnách?

 • mikojan29
  16:48 27.04.2017

  Scipia asi nebudú, skôr to vyzerá na Pandury :-(
  Aj ja si myslím, že Boxer by bol super, ale keď tam dajú Turru 30 s 2A42, tak je to zase tam, kde Pandur a Scipio.

  Scipia asi nebudú, skôr to vyzerá na Pandury :-(
  Aj ja si myslím, že Boxer by bol super, ale keď tam dajú Turru 30 s 2A42, tak je to zase tam, kde Pandur a Scipio.

 • Rase
  15:39 27.04.2017

  Mě právě přijde docela škoda kupovat Corsac / Scipio, když se dá koupit za podobný peníz Boxer. Přeci jen my a Portugalci sme kupovali Pandury, když ještě Boxer a trhu nebyl. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě právě přijde docela škoda kupovat Corsac / Scipio, když se dá koupit za podobný peníz Boxer. Přeci jen my a Portugalci sme kupovali Pandury, když ještě Boxer a trhu nebyl. V Rakousku se nakupují nové Pandury 6x6 jako doplnění starších (to u nás vlastně taky), ale proč nakupuje Pandury Slovensko, mi je záhadou. Pokud by to měly být Scipia, tak je to to samé, proč kupovat polskou Patriu AMV. navíc když si mohli Boxery nakoupit Litevci, tak je může koupit kdokoliv...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:25 27.04.2017

  tak 5.pšu by spíš ocenil jiný stroj 4x4, než je Aligator.

  tak 5.pšu by spíš ocenil jiný stroj 4x4, než je Aligator.

 • Flader
  15:06 27.04.2017

  4x4 majú ísť postupne ku všetkým práporom nielen ku 2. mb, ISTAR a 23. sú len prioritne.

  4x4 majú ísť postupne ku všetkým práporom nielen ku 2. mb, ISTAR a 23. sú len prioritne.

 • Jura99
  15:04 27.04.2017

  Litva nakoupila 8x8 Boxer za cca 400mil. €, takže třeba to bude taky Boxer ? :-) Ovšem neplave a v SR je řeka každých pár km.

  Litva nakoupila 8x8 Boxer za cca 400mil. €, takže třeba to bude taky Boxer ? :-) Ovšem neplave a v SR je řeka každých pár km.

 • PavolR
  14:56 27.04.2017

  Jura99:
  Nepomer bude čiastočne daný tým, že kým 8x8 budú iba pre vyzbrojenie dvoch nových práporov, 4x4 poslúžia na prezbrojenie celej 2. brigády + špeciáli a vojenská polícia ... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Nepomer bude čiastočne daný tým, že kým 8x8 budú iba pre vyzbrojenie dvoch nových práporov, 4x4 poslúžia na prezbrojenie celej 2. brigády + špeciáli a vojenská polícia ...
  ... síce pravda - ten počet bohato pokrýva potreby hoci aj oboch brigád ...
  ... pôvodných Aligatorov bolo tuším plánovaných iba nejakých 170 ks ...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:38 27.04.2017

  Karlos73

  Tiež sa toho obávam a to je na tom celom smutné, keď už sa raz do niečoho investuje toľko financií, nech to stojí za to...ale sme na SK...

  Karlos73

  Tiež sa toho obávam a to je na tom celom smutné, keď už sa raz do niečoho investuje toľko financií, nech to stojí za to...ale sme na SK...

 • Karlos73
  14:34 27.04.2017

  Chcem veriť, že to bude transparentný tender, hlavne pre 81 ks KBVP 8×8 , a vežu kompatibilnú s NATO!
  Mám obavu aby časť tendru nebola šitá na mieru pre Strnad-Beljajev-Výboh (s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chcem veriť, že to bude transparentný tender, hlavne pre 81 ks KBVP 8×8 , a vežu kompatibilnú s NATO!
  Mám obavu aby časť tendru nebola šitá na mieru pre Strnad-Beljajev-Výboh (s veľkou pravdepodobnosťou v prospech - Corsac 8×8 /Pandur II./ )
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:34 27.04.2017

  Windows xp. Omfg.

  Windows xp. Omfg.

 • mikojan29
  14:32 27.04.2017

  Dúfam, že Aligator Master II je celý prekopaný, lebo ak nie a bude sa len pokračovať v tom, kde skončil prvý Aligator, tak to bude poriadne fiasko. A ešte dúfam, že sa do súťaže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dúfam, že Aligator Master II je celý prekopaný, lebo ak nie a bude sa len pokračovať v tom, kde skončil prvý Aligator, tak to bude poriadne fiasko. A ešte dúfam, že sa do súťaže zapojí viacero dodávateľov, aj na 4x4 a 8x8, aby bola aspoň nejaká konkurencia. Ak už veža Turra 30, tak osadená nejakým progresívnejším kanónom. Všetko ukáže čas, aj keď si myslím, že zapracuje lobing určitých skupín a či to bude ten či onen podvozok, veža bude stále s kanónom 2A42.
  Osobne by sa mi páčilo niečo ako Boxer alebo Patria pre Austráliu...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:26 27.04.2017

  Kerametal nemusi ale vsetko ostatne je.

  Kerametal nemusi ale vsetko ostatne je.

 • hurvo
  14:26 27.04.2017

  Jura : u nas sa nikto nenamaha ani vytvorit zdanie regulernej sutaze preto su tam take absurdne terminy a dodavky. Ostatne presne ako u vas.

  Jura : u nas sa nikto nenamaha ani vytvorit zdanie regulernej sutaze preto su tam take absurdne terminy a dodavky. Ostatne presne ako u vas.

 • Jura99
  14:25 27.04.2017

  hurvo: ale kerametal není strnadův nebo se pletu?

  hurvo: ale kerametal není strnadův nebo se pletu?

 • hurvo
  14:21 27.04.2017

  Ot-64 v ossr uz ani veterani csla nepametaju. Mozno v nejakom zabudnutom hangare este nejaka stoji. Keby sa nakupovalo aspon tak ako nakupuju pobaltske krajiny. Na co nam je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ot-64 v ossr uz ani veterani csla nepametaju. Mozno v nejakom zabudnutom hangare este nejaka stoji. Keby sa nakupovalo aspon tak ako nakupuju pobaltske krajiny. Na co nam je skutocna technika ked sa mozu nakupit filmove rekvizity od strnada a kriznik potemkin si plava dalej.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:19 27.04.2017

  Když je nová soutěž, tak zní divně informace, že příští rok OSSR získá 10ks 8x8 a 7ks 4x4. Takže buď je vítěz soutěže už nějakou dobu známý, že stíhá to množství vyrábět nebo toto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když je nová soutěž, tak zní divně informace, že příští rok OSSR získá 10ks 8x8 a 7ks 4x4. Takže buď je vítěz soutěže už nějakou dobu známý, že stíhá to množství vyrábět nebo toto množství je domluveno mimo soutěž a teoreticky může soutěž vyhrát ještě jiný dodavatel nebo je podmínkou soutěže dodat 10ks a 7ks už za rok, ale proč ne 10 a 10 nebo 5 a 5 ? Zase to vypadá, že je už známo, kdo to vyhraje.
  Aligator Master má slušné parametry průchodivosti terénem, potud fajn, ale vysoké množství přes 400ks mi přijde jako v nepoměru k počtu vozidel 8x8. Vypadá to, že každý slovenský voják bude mít svého aligátora :).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:12 27.04.2017

  Myšlienka je to síce zaujímavá, ale mám taký intenzívny pocit že terajšie BVP v OSSR v nejakej podobe ostanú až dovtedy, kým sa budú dať naštartovať.

  Myšlienka je to síce zaujímavá, ale mám taký intenzívny pocit že terajšie BVP v OSSR v nejakej podobe ostanú až dovtedy, kým sa budú dať naštartovať.

 • Rase
  13:46 27.04.2017

  Nevim, jak je na tom Cerna Hora, ale mel jsem na mysli spis styl jako u Litvy - konkretne poradne KBVP Vilkas (Boxer + vez). Pokud si slovensko troufa na vsevojskovou armadu, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim, jak je na tom Cerna Hora, ale mel jsem na mysli spis styl jako u Litvy - konkretne poradne KBVP Vilkas (Boxer + vez). Pokud si slovensko troufa na vsevojskovou armadu, tak proc ne, ale nevim, jestli to ma ekonomicky smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:30 27.04.2017

  Rase:
  Taká Čierna Hora na druhú? :-)

  Rase:
  Taká Čierna Hora na druhú? :-)

 • Pepos
  12:27 27.04.2017

  Nemám nič proti nákupom zbraní ,ale načo?
  V misiách plníme len podradné úlohy(i keď uznávam dôležitosť a osobne aj obdivujem ženistov ,ale ).
  Nejaká ucelená vojenská doktrína ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemám nič proti nákupom zbraní ,ale načo?
  V misiách plníme len podradné úlohy(i keď uznávam dôležitosť a osobne aj obdivujem ženistov ,ale ).
  Nejaká ucelená vojenská doktrína neexistuje.Väčšina peňazí do armády sa premrhá viď. prevodovky do Aligátorov a iné( myslím si ,že sa iba rozkradnú).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:05 27.04.2017

  Myslím, že by bylo celkem v pohodě, pokud by se OSSR vzdala ambicí na pásové BVP a nakoupila větší množství pořádných KBVP. Přeci jen by se tím ušetřily náklady na zázemí atd. pásy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že by bylo celkem v pohodě, pokud by se OSSR vzdala ambicí na pásové BVP a nakoupila větší množství pořádných KBVP. Přeci jen by se tím ušetřily náklady na zázemí atd. pásy jsou dost drahá sranda a slovensko jich stejně bude chtít jen pár desítek...
  Skrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  10:19 27.04.2017

  "Slovenská armáda nová vozidla urgentně potřebuje. Kromě 40 moderních taktických vozidel Iveco M65E 4×4 LMV se slovenská armáda opírá o starší vozidla domácí výroby Aligator ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Slovenská armáda nová vozidla urgentně potřebuje. Kromě 40 moderních taktických vozidel Iveco M65E 4×4 LMV se slovenská armáda opírá o starší vozidla domácí výroby Aligator 4x4."

  Nebolo kupenych iba 10 LMV?
  Skrýt celý příspěvek