Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2

Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2
Zuzana 2 / KONŠTRUKTA - Defence (Zvětšit)

Zástupci slovenského ministerstva obrany minulý týden v pátek podepsali s firmou KONŠTRUKTA - Defence smlouvu na dodávku 25 samohybných kolových houfnic (ShKH) Zuzana 2 za 172,2 milionu euro (4,5 miliardy korun) včetně DPH. Součástí dodávky je i dělostřelecká munice ráže 155 mm.

Dodávky jsou naplánovány do čtyř etap. První čtyři houfnice Zuzana 2 slovenská armáda převezem do konce června 2020, dalších pět kusů (včetně první dodávky muncie) do konce stejného roku, dalších osm houfnic do konce roku 2021 a posledních osm kusů do konce roku 2022.

Cena za 25 houfnic včetně organického příslušenství (kulomety, komunikační systémy, atd.) je 149 milionů euro. Jeden dělostřelecký oddíl bude tvořit 24 houfnic (tři baterie po osmi houfnicích) a jedna Zuzana 2 je určená pro výcvik. Hlavním úkolem houfnic Zuzana 2 bude podpora pěchotních a mechanizovaných jednotek, které při své činnosti musí podporovat palbou po dobu desítek minut až jedné hodiny.

Nové ShKH Zuzana 2 ve slovenské armádě nahradí 16 kusů houfnic Zuzana dodaných mezi roky 1998 až 2000. Zuzanu v počtu 12 kusů najdeme i v řecké armádě. Otázkou je důvod nákupu nových houfnic, když původní jsou staré pouze 20 let. Resp. proč se finanční prostředky směřují do nových houfnic a ne například do protivzdušné obrany. Nejčastěji se mluví o posílení schopností slovenské armády, ale i v předkládaném vládním materiálu se píše o podpoře domácího obranného průmyslu ‒ jednoduše pokud domácí zbrojní výrobek nekoupí vlastní armáda, nekoupí ho ani zahraniční zákazník.

„Realizací tohoto projektu se zároveň zvýší podpora exportního potenciálu slovenského obranného průmyslu, čímž se zajistí jeho konkurenceschopnost na světových trzích a možný prodej tohoto produktu v zahraničí,“ dočteme se ve vládním dokumnetu Návrh realizácie projektu 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2.

KONŠTRUKTA - Defence dodá rovněž vlastní dělostřeleckou munici. Konkrétně jde o 153 kusů tříštivo-trhavých střel 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem plynů a 85 kusů klasické tříštivo-trhavé munice 155-OFdMK pro každou houfnici. Množství odpovídá 17 dnům bojových zásob DOS (Days of Supply) pro jednu houfnici. Za přibližně 6000 kusů munice slovenské ministerstvo obrany zaplatí 19,3 milionu euro.

Střela 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem je určená pro střelbu na velmi dlouhou vzdálenost ‒ Zuzana 2 s tímto typem střely může zasahovat cíle vzdálené až 41 000 m. S klasickou (a tedy levnější) munici 155-OFdMK je dostřel 32 500 m.

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Sekundární výzbroj Zuzany 2 tvoří lafetovaný kulomet ráže 12,7 mm a 500 kusů nábojů. Posádka má k dispozici i osobní zbraně, granáty a jeden kus RPG.

Součástí dodávky je také simulátor výcviku posádky. Simulátor se skládá ze dvou částí ‒ z pracoviště velitele dělostřelecké baterie a dvou simulátorů posádky vozidla (je možné zvýšit až na osm). Simulátor posádky vozidla obsahuje displeje, ovládací moduly i elektromechanický simulátor hlavní zbraně. Cena simulátoru je 800 000 euro. Součástí dohody je také výcvik a školení personálu v hodnotě 300 000 euro.

Zveřejněná smlouva nám také názorně ukazuje, kolik speciálního nářadí a náhradních dílů obsahuje každý nákup podobně složitého zbraňového systému. Seznam nářadí a náhradních dílů pro ShKH Zuzana 2 obsahuje přes 400 položek, a to od šroubků, přes montáží nářadí, kabely, náhradní ovládací moduly posádky, nabíjecí a startovací zdroje, elektroniku, elektrické systémy, navigační systémy až po náhradní měřič úsťové brzdy, atd. atd. Cena nářadí a náhradních dílů tvoří 2,9 milionu euro.

Vývoj houfnice Zuzana 2 začal v roce 2003. Hlavní odlišností ShKH Zuzana 2 oproti starší verzi Zuzana je použití hlavně dlouhé 52 kalibrů (8200 mm) slovenské výroby. Stejnou hlaveň používá i kolová houfnice EVA nabízení pro AČR. Rychlost palby je v automatickém režimu šest ran v první minutě nebo 16 ran v prvních třech minutách. V ručním režimu lze střílet rychlosti dvě rány za minutu.


Zuzana v akci. Podobné cvičení slovenská armáda uspořádala po 20 letech.

Minimální dostřel nepřímou palbou je 2000 m, maximální 41 000 m. Odměr zbraně je 360°, při střelbě ale musí být odměr hlavně maximálně +- 60° od podélné osy vozidla. Náměr je -3°až +70° a umožňuje tedy nepřímou i přímou palbu na cíl. Vozidlo převáží 40 střel.

Lůžka v nabíjecím automatu pojmou jakoukoliv dělostřeleckou munici ráže 155 mm NATO (do délky 1000 mm). Nedílnou součástí houfnice je i muniční vozidlo Tatrapan 8×8 se zásobou 120 kusů střel a stejným počtem prachových náplní. Zuzana 2 je také schopna střelby salvou MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy na cíl současně dopadne více střel. Podle požadavku slovenské armády musí Zuzana 2 „zaujat palebné postavení a zaměřit cíl“ do dvou minut.

Bojový modul je umístěn na upraveném podvozku, který vychází z podvozkového speciálu Tatra 815 VP31 8x8. Další viditelnou změnou je nová přední kabina, kde je místo pouze pro řidiče. Další tři členové posádky se nacházejí v bojovém modulu. Balistická odolnost bojového modulu z čela v rozsahu +- 30° dosahuje úrovně 4 (průbojná 14,5×114 mm) podle STANAG 4569.

Bojová hmotnost houfnice je 32 000 kg. Vozidlo pohání tatrovácký motor TATRA T3B-928.70 o objemu 12,7 litrů s maximálním výkonem 330 kW (449 koní). Převodovka je rovněž tatrovácká. V případě potřeby lze ale Zuzanu 2 vybavit motorem značky MAN. Maximální rychlost na pevné cestě je 80 km/h a dojezd s interními nádržemi (460 litrů) je 600 km.

Dodejme, že nové samohybné houfnice hledá také Armáda České republiky a Slovensko na vládní úrovní prodej těchto zbraní do Česka propaguje. „Vynikajícím příkladem pro možnou [česko-slovenskou] spolupráci jsou samohybné kanónové houfnice Zuzana 2, které jsou špičkovým produktem slovenského obranného průmyslu, ale zároveň základem jejich podvozku je vozidlo TATRA, což znamená, že by o ně mohla mít zájem i Česká republika,“ komentoval možnost česko-slovenské spolupráce v oblastí zbrojní výroby slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

EDIT: Upraveny počty nakupované munice

Zdroj: CRZ, KONŠTRUKTA - Defence, rokovania.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sergej7490
  10:56 23.01.2023

  Zda sa ze zavretie ZTS Metalurg po prevzati CSG sposobilo vacsie problemy ako sme si tu boli ochotny priznat. Teraz by sa tato fabrika ...Zobrazit celý příspěvek

  Zda sa ze zavretie ZTS Metalurg po prevzati CSG sposobilo vacsie problemy ako sme si tu boli ochotny priznat. Teraz by sa tato fabrika hodila…

  https://e.dennikn.sk/3200927/h...

  Citacia z clanku:
  …Špecifickou súčiastkou sú takzvané výkovky. Sú to rúry, z ktorých sa vyrábajú hlavne. Musia byť mimoriadne pevné, aby vydržali extrémne tlaky a teploty pri streľbe so 155-milimetrovými granátmi. Výkovky sú dnes nedostatkovým tovarom.

  Ešte donedávna sa vyrábali v dubnickej ZŤS Metalurg. Vlastník firmy, ktorou bola Strnadova skupina CSG, však v roku 2019 jej programy ukončil. Výkovky na húfnice Zuzany sa tak musia objednávať v Slovinsku. „V čase vojny je o ne mimoriadny záujem, musíme ich objednávať ešte predtým, ako podpíšeme kontrakt na výrobu húfnic,“ vysvetľuje Gurský.Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  15:04 03.08.2022

  Tak tu mame fundovanu analyzu, preco v CZ tendri na hufnice neuspela Z2. Samozrejme za to moze (kto iny) minister obrany ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tu mame fundovanu analyzu, preco v CZ tendri na hufnice neuspela Z2. Samozrejme za to moze (kto iny) minister obrany Nad.
  https://komentare.sme.sk/c/229... Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   17:46 03.08.2022

   Článek je premium, vidím jen pár odstavců. Za mě takto. Jsme rád, že AČR nakonec nepořídila Zuzany 2.

   Článek je premium, vidím jen pár odstavců. Za mě takto. Jsme rád, že AČR nakonec nepořídila Zuzany 2.

   • Zuzana 2 enjoyer
    19:41 03.08.2022

    Prečo?

    Prečo?

    • Danik
     23:05 03.08.2022

     Sobecky pro ČR: lepší podíl našeho průmyslu (kabiny a podvozky Tatra), 48 z 52 se vyrobí přímo u nás. Zaháčkování Nexteru, že 8x8 NG Caesar jsou (Dánsko) a budou na Tatře (už jsou ...Zobrazit celý příspěvek

     Sobecky pro ČR: lepší podíl našeho průmyslu (kabiny a podvozky Tatra), 48 z 52 se vyrobí přímo u nás. Zaháčkování Nexteru, že 8x8 NG Caesar jsou (Dánsko) a budou na Tatře (už jsou objednávky pro samotnou francouzskou armádu nebo Saudy = další zakázky pro Tatra a TDV). Přenos výroby hloupé munice k nám + munice Bonus Mk.II od Nexteru. Prohloubení spolupráce s Francouzi, se kterými už je spolupráce na Titusu. Levnější cenovka a systém, který se teď prodává a na UA ukázal svoji funkčnost. Frantíci rozjíždí velkovýrobu. Oproti tomu pro Zuzku si děláte podvozky sami, munice by byla jen od Vás, cenovka vyšší a popravdě řečeno, je to prostě modernizace přes 4 dekády starého systému a ta 55ka prostě čouhá, ať se smějeme Jurovi a jeho T křižovatce jak chceme. K tomu vezmeme výrobní kapacity. Při vší úctě ke Konštruktě, mi prostě nechceme čekat do 2030. Ještě nejsou dodělány pro UA a pak se budou dělat pro Vaši armádu. Při našem požadavku na 52 ks by jsme čekali a čekali.

     Zdá se mi to neš´tastné, ale Zuzka asi zaspala dobu, PR nebylo moc silné a dnes už je vývoj trochu dále, tak jak se ukazuje třeba u B-52 nebo HX-3, či nové izraelské Sigmy. Můžeme říci, že v Excaliburu dali hlavy dohromady a proto přišli s Moranou.

     Vždyť i ten ATMOS se prodává, nejen Caesar. Kde je EVA?Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:40 04.08.2022

      Podvozky, kabíny a veže by samozrejme vyrábal český zbrojný priemysel. Nevidím jediný dôvod prečo by sa mali podvozky robiť v Trenčíne a veže v Matadore v Dubnici, keď máte ...Zobrazit celý příspěvek

      Podvozky, kabíny a veže by samozrejme vyrábal český zbrojný priemysel. Nevidím jediný dôvod prečo by sa mali podvozky robiť v Trenčíne a veže v Matadore v Dubnici, keď máte TDV.
      Rovnako ako licenciu na výrobu munície získali od nás Poliaci, tak by ste ju vedeli získať aj vy.
      To všetko by ste zistili, kebyže MOČR vypýta ponuku a nerozhoduje sa na základe prieskumu trhu a internetových článkov.

      Rýchlosť výroby vašich Caesarov nie je vyššia ako našich Zuzán. Všetky kusy obdržíte na konci 2026.

      Sigma a HX-3 je koncept DANA a teda aj Zuzana, ktorý evidentne zažíva renesanciu. Všetci TMG opúšťajú, IDF Atmosa odmietol ako neplniaci základné požiadavky, preto vznikla vežová Sigma. Akurát v ČR z toho robíte terno.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:13 04.08.2022

      Takže by jsme si jako vyvíjeli vlastní kabinu a ještě vlastní věže, nebo by jsme rovnou vzali tu kabinu a věž z DITY? Nebudou v Konštruktě trochu kyselí (nebo konkrétně ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže by jsme si jako vyvíjeli vlastní kabinu a ještě vlastní věže, nebo by jsme rovnou vzali tu kabinu a věž z DITY? Nebudou v Konštruktě trochu kyselí (nebo konkrétně subdodavatelé Trenčín a Dubnice) že dodají jen palebný systém (tedy vlastně stav u MORANY/DITY)?

      To bude trochu nesmysl ne.

      Munici by jsme vyráběli pod licencí, OK. Jsem si určitě jistý, že MO si vybíralo podle internetových článků :-)

      Naše Caesary v počtu 52 ks mají dodání v letech 2024-2026. COVID a vytížená linka. Takže během nějakých dvou až tří let dostaneme/vyrobíme (zkompletujeme) 52 ks. Jestli mi chcete naznačit, že Konštrukta dá během toho času stejný počet, nějak mám problém tomu věřit. Vždyť zatím není uspokojena dodávka ani pro vlastní armádu, to se teď ještě odsouvá kvůli UA. Nexter má trochu jiné prodejní úspěchy než Zuzana 2 a Nexter tak teď plánuje rozjíždět ještě další linku.

      "Sigma a HX-3 je koncept DANA a teda aj Zuzana, ktorý evidentne zažíva renesanciu. Všetci TMG opúšťajú, IDF Atmosa odmietol ako neplniaci základné požiadavky, preto vznikla vežová Sigma. Akurát v ČR z toho robíte terno."

      Tohle nemůžete myslet vážně :-D Věžové houfnice fakt nejsou koncept DANY :-DDD. Mít modulární palebný systém, co můžu posadit na Boxer nebo nákladní vůz., to je trochu jiný level než DANA a její deriváty jež mají stejné rozložení. Mimochodem jde jasně vidět, že trend je, dávat věž do zadní části podvozku, nikoliv na střed. Má to tak HX-3, Sigma, Nora, Archer, nebo třeba ruský Bereg (ten pochází dokonce z 80sátek) a nová 2S35-1 Koalitsiya. Takový je trend a tvrdit, že to všechno díky ShKH vz.77 je sice pěkné, ale věžovky na pásech už tu nějaký čas byly, my jsme to akorát šoupli na kola. Na kola to teď dávají i jiní, ovšem aplikují trochu jiný postup a konstrukční řešení. V Excaliburu jim to došlo a proto přišli s MORANOU.

      DANA M2 se nestihla dodat na UA před válkou (nyní už tam možná bude). UA koupila Zuzanu 2, jelikož má bianco šek a potřebuje vše co střílí. Jinak nic, žádné exportní úspěchy.

      "Všetci TMG opúšťajú".

      Přesněe. Když to vezmu jenom na Caesaru. ČR, Dánsko, Francie, Saudská Arábie, Libanon (tam z toho možná sejde, protože se nedomluví se Saudy), Belgie, Maroko, Thajsko (ti mimochodem kromě Caesaru koupili nově i ATMOS), Indonésie a Litva

      Také je šuškanda o tom, že o Caesar má zájem Irák, Kolumbie a Španělsko a Caesar se účastní i britského tendru na náhradu AS-90.

      TMG dále vyvíjela UA (Bohdana), Rusko (Koalitsya a Malva), Čína je také má a Polsko řeší svůj KRYl.

      Pak je tu ten neúspěšný ATMOS.

      Azerbajdžán, Botswana, Kamerun, Filipíny, Thajsko, Rumunsko, Uganda, Zambie.

      Moc to na opouštění TMG nevypadá a terno z toho očividně neděláme jen u nás.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      11:59 04.08.2022

      Prečo by ste mali vyvíjať vlastnú? Och bože, veď keď sa niečomu vôbec nerozumiete, tak mlčeti zlato. Normálne by dostali vyrobné výkresy, tak ako ich dostali po tendry MSM a ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by ste mali vyvíjať vlastnú? Och bože, veď keď sa niečomu vôbec nerozumiete, tak mlčeti zlato.
      Normálne by dostali vyrobné výkresy, tak ako ich dostali po tendry MSM a Matador Group. Konšturkta nevyrábala ani podvozok ani vežu.
      Ďalej to radšej ani nečítam...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:08 04.08.2022

      Takže by jsme měli být spokojeni s tím, že dostaneme výkresy i na kabiny a podvozky, oproti tomu mít celkově vlastní? Tomu dáváte rovnítko? :-D (mě totiž toto řešení samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže by jsme měli být spokojeni s tím, že dostaneme výkresy i na kabiny a podvozky, oproti tomu mít celkově vlastní? Tomu dáváte rovnítko? :-D (mě totiž toto řešení samozřejmě napadlo, ale říkal jsem si, že to nebudete myslet vážně :-D. Vím, že Konštrukta nevyrábí vše, také jsem psal o subdodavatelích, Dubnici a Trenčíně, kde by byli kyselí, že se nebudou účastnit zatím největší zakázky Zuzany 2)

      Přesně, dále kde jasně ukazuji, že trepete absolutní blbosti to už radši nečtěte ani na to nereagujte :-)Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      15:55 04.08.2022

      “ Takže by jsme měli být spokojeni s tím, že dostaneme výkresy i na kabiny a podvozky, oproti tomu mít celkově vlastní?” Blba zo seba robite naschval ? Podvozok je predsa od Tatry, ...Zobrazit celý příspěvek

      “ Takže by jsme měli být spokojeni s tím, že dostaneme výkresy i na kabiny a podvozky, oproti tomu mít celkově vlastní?”
      Blba zo seba robite naschval ?
      Podvozok je predsa od Tatry, ten sa nakupuje ako celok.
      Jedine nan v MSM/CSG namontuju uchyt pre vezu.
      Co tam chcete este vyvijat ?
      Pokial chcete mat kabinu so slabsou odolnostou (Z2 ma stanag 3), nemyslim ze by bol problem si tam dat nejaku echt Cesku.
      A ci budu alebo nebudu v Matadore kysely, nieje vasa starost, to je starost ked tak Konstrukty.
      V podstate by ste mali rovnake zapojenie priemyslu ako pri Caesaroch, od nas by slo len kompletne delo, dopravnik a elektronika.
      Ale nie to bolo ucelom odkazovaneho clanku, tym bolo poukazat na “fundovanu” analyzu od experta na vsetko…Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:18 04.08.2022

      Sergej Tak to sorry, měl jsem za to, že když se podvozky pro Zuzu dělají v Trenčíně (dle Hevonena), půjde o nějakou specialitu, nikoliv o základ 815-7. Jinak jak to tam teď ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej

      Tak to sorry, měl jsem za to, že když se podvozky pro Zuzu dělají v Trenčíně (dle Hevonena), půjde o nějakou specialitu, nikoliv o základ 815-7. Jinak jak to tam teď vlastně v rámci TDS je? Naposledy jsem zachytil, že se tam mají dělat 4x4 a 6x6 podvozky pro Tactic. Projektová dokumentace na systémy, zapojení, věž a kabinu by nám byla zaslána/prodána (což se odrazí na konečné ceně) v druhém případě část toho být nemusí, že. Otázka kde by se co vyrábělo. Ovšem stále to není to co s Caesarem...

      Fajne a díky za upřesněníSkrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      22:10 04.08.2022

      Podvozok na Z2 je special na zaklade 815-7. Typove znacenie tu pisal Tomas Kotnour. Robi sa v Koprivnici, tak ako dalsie zakazkove specialy. V TN tam mozu max namontovat napojenie ...Zobrazit celý příspěvek

      Podvozok na Z2 je special na zaklade 815-7. Typove znacenie tu pisal Tomas Kotnour. Robi sa v Koprivnici, tak ako dalsie zakazkove specialy. V TN tam mozu max namontovat napojenie na vezu. Fabrika v TN nema so Z2 nic spolocne, je to montazny zavod TDV, urceny na montaz vozidiel pre sk tender na obnovu vozoveho parku.
      Nemiesajte jablka s malinami a uhorkami dohromady.
      Kabinu uz som spominal.
      To si myslite ze Nexter presunie do cz vyrobu dela ? Lebo nic viac uz na Caesarovi nie je. Na tej Z2 aspon veza….
      Fakt nevidim rozdiel v zapojeni cz priemyslu.
      Nexter vam slubil zmontovat/vyrobit nejake kusy u vas. To ale nieje licencia…
      Takze v com je ten caesar lepsi v zapojeni priemyslu (ak odmyslime tu kabinu) ?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      22:44 04.08.2022

      Tak zatím TN vypadá jako rozšířen zázemí pro Tatru a výrobu řady Tactix. To jestli nakonec Tatra vyhraje je ve hvězdách, větší šanci má prý MAN. 4 ks se mají vyrobit ve FR, 48 u ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak zatím TN vypadá jako rozšířen zázemí pro Tatru a výrobu řady Tactix. To jestli nakonec Tatra vyhraje je ve hvězdách, větší šanci má prý MAN.

      4 ks se mají vyrobit ve FR, 48 u nás. Bude se jednat o výrobu/kompletaci.

      Dobře pojďme to znovu. Caesar slaví úspěch, i když je to technicky inferiorní houfnicový systém k Zuzce 2 (jedná se prostě o jiný přístup řešení), tak to zkrátka je. Caesar NG 8x8 budou na Tatře, pro Francii, Dány, Saudy a další co tohle zvolí. Pak tu také je spolupráce na Titusu. Pro CSG je Nexter zřejmě perspektivnější partner než Konštrukta. Proto i CSG v našem tendru kopala za Caesar (ne třeba Danu M2 nebo DITU).

      Řekněme, že vybereme Zuzku 2 (teď vynechejme dodací dobu, cenu) od Konštrukty přijde dokumentace na kabiny a věž, podvozek 815-7 zůstane rovnou v Kopřivnici, od Vás přijde palebný systém a třeba v TDV se to hodí dohromady. Super. Jenže... zůstaneme v jako subdodavatelé na věže a kabiny i pro další případné tendry?

      Zůstává nám podvozek u obou palebných systémů s tím, že u Caesar nemusíme poptávat dokumentaci na věž a kabinu od Konštrukty. Caesar je prostě (pro teď. já to Zuzce přeji, takže snad se zadaří třeba ta Gruzie) úspěšnější projekt a pro CSG z toho plynou značné výhody. Třeba jako dodání víc jak 130 podvozků pro Caesary poptávané Saudy a Dánskem. K tomu připočtěte Francouzský zájem o 8x8 a Caesar 8x8 NG se teď účastní i britského tendru (plus ten údajný zájem v Iráku a Španělsku). Toto je prostě pro náš obranný průmysl docela výhodný kauf a spolupráce s Nexterem a Francií může do budoucna přinést další značné plody. Pragmaticky řečeno, na Zuze už podíl je (podvozek), teď je i podíl na Caesaru, podobně jako se Tatře a TDV teď povedl ten kauf s DAFem pro belgickou armádu.

      Co se CSG povede získat z francouzské spolupráce do budoucna je ve hvězdách. Už teď je ale dané, že Caesar je prodejní úspěch, tudíž systémová podpora a potenciál budoucích upgradů je vysoký.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      06:56 05.08.2022

      Je to škoda, že tento projekt dopadol tak ako dopadol. Obe krajiny v rovnaký čas hľadali nové húfnice, myslím že ak by kompetentný chceli, dokázali tento projekt posunúť na trochu ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to škoda, že tento projekt dopadol tak ako dopadol. Obe krajiny v rovnaký čas hľadali nové húfnice, myslím že ak by kompetentný chceli, dokázali tento projekt posunúť na trochu vyššiu úroveň, rozdeliť podiel na výrobe 50/50 a navýšiť výrobné kapacity. Myslím že tú vežu by nebol problém inštalovať ani na iné kolesové podvozky, napr. MAN HX 8x8 ... Mohol to byť celkom perspektívny projekt.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:25 05.08.2022

      Sgt Murphy To je to, škoda to rozhodně je. Přitom jak správně píšete, spolupráce MSM a CSG, tedy jmenovitě Konštrukty, EA, TDV a Tatry mohla ten projekt posunout o krapánek dál. ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      To je to, škoda to rozhodně je. Přitom jak správně píšete, spolupráce MSM a CSG, tedy jmenovitě Konštrukty, EA, TDV a Tatry mohla ten projekt posunout o krapánek dál. Teď neříkám nutně MORANA, ale něco na ten způsob. tedy posunutí věže do zadní části korby, zlepšit automatizaci, třeba i vylepšit systém vzpěr, rozšířit výrobní kapacity a olalá takto kvalitní palebný systém jakým Zuzana vypadá, že je + zavedení do dvou armád a kvalitní PR mohlo zajistit, ne třeba vyloženě prodejní trhák, ale značný prodejní úspěch. Pak třeba klidně zkusit i tu modularitu na jiné pásové nebo kolové podvozky.

      No... bohuželSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      10:06 05.08.2022

      Nie som inžinier možno by tú vežu posunúť do zadu šlo, možno nie kvôli váhe celej veže a spätnému rázu by to muselo ísť na podvozok 10x10, možno by z toho vznikla rovno obluda akým ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie som inžinier možno by tú vežu posunúť do zadu šlo, možno nie kvôli váhe celej veže a spätnému rázu by to muselo ísť na podvozok 10x10, možno by z toho vznikla rovno obluda akým je AGS na podvozku MAN HX 10x10 (13,4 m), ktorý je len nepatrne kratší než Zuzana 2 (14,2 m). Tá nemá problém so žiadnymi "T križovatkami" keďže kanón v stiesnenom priestore vie natočiť do smeru jazdy tak, aby sa celé delo "nezaseklo", len stačí používať trochu sedliackeho rozumu. Plná automatizácia ako u MoRANA niekedy je zbytočne na škodu keďže v poľných podmienkach sa potom o vozidlo musia namiesto troch starať len dvaja členovia osádky, podobne ako u tanku, jeden člen navyše je niekedy k dobru. Navyše pri poruche automatu sú plne automatizované delá úplne odpísané, zatiaľ čo Zuzana 2 dokáže byť nabíjaná aj ručne.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      10:24 05.08.2022

      Pardon AGM modul na podvozku Man HX 10x10, nie AGS a samozrejme Zuzana 2 má 4 členov osádky.

      Pardon AGM modul na podvozku Man HX 10x10, nie AGS a samozrejme Zuzana 2 má 4 členov osádky.

     • tomas.kotnour
      13:34 05.08.2022

      @Sergej7490 V Kopřivnici se realizují pro Zuzanu 2 jenom nápravy se segmenty centrální nosné trouby, sestupem, převodovkou a motorem. vše ostatní na podvozku se už realizuje na ...Zobrazit celý příspěvek

      @Sergej7490
      V Kopřivnici se realizují pro Zuzanu 2 jenom nápravy se segmenty centrální nosné trouby, sestupem, převodovkou a motorem. vše ostatní na podvozku se už realizuje na Slovensku. Ano, označení tohoto podvozku T 815-7T3B42 8x8.1R může nabádat k tomu, že se jedná o podvozek vycházející z produktové řady FORCE, avšak ta spolu s produktovou řadou PHOENIX používá podvozky typové řady 1, které jsou vybaveny systém řízení TatraTON s odpružením předních náprav vzduchovými vlnovci. Oproti tomu typová řada 2 se vyznačuje odpružením mechanickým, takže se jedná spíše o marketingové označení a jediným důsledkem je, že kopřivnický technik správy dokumentace a změnové služby má o zábavu postaráno.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:22 05.08.2022

      Sgt Murphy Tak mohl se použit jiný design věže. Morana má nouzové místo střelce ve věži při výpadku systémů, to jestli je možnost i manuál nabíjení je otázka. Obecně s ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Tak mohl se použit jiný design věže. Morana má nouzové místo střelce ve věži při výpadku systémů, to jestli je možnost i manuál nabíjení je otázka.

      Obecně s komplexitou roste počet věcí co se můžou pokazit, nejjednodušší jsou kromě tažených právě TMG typu Caesar nebo ATMOS.

      tomas.kotnour

      Jaká to byla technika, kde byl použit podvozek Tatra se všemi řiditelnými nápravami? Mám pocit Titus ale pak ještě něco 8x8.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:25 05.08.2022

      Danik
      Titus nemá všechny nápravy řiditelné. Jen první a třetí.

      Danik
      Titus nemá všechny nápravy řiditelné. Jen první a třetí.

     • tomas.kotnour
      16:26 05.08.2022

      @Danik
      z místních MORANA, STARKOM

      @Danik
      z místních MORANA, STARKOM

     • flanker.jirka
      18:24 05.08.2022

      tomas.kotnour
      Z něčeho novějšího by měl být na tatře snad i nový mobilní radar pro AČR. ¨https://czechairforce.com/news...

      tomas.kotnour
      Z něčeho novějšího by měl být na tatře snad i nový mobilní radar pro AČR. ¨https://czechairforce.com/news...

     • Flader
      20:40 05.08.2022

      Aj Zuzana 2 môže mať na prianie zákazníka len 3 členov posádky ako má Eva. Bolo to v materiáloch priamo od Konštrukty, ale teraz sa mi to nechce zase dohľadávať.

      Aj Zuzana 2 môže mať na prianie zákazníka len 3 členov posádky ako má Eva. Bolo to v materiáloch priamo od Konštrukty, ale teraz sa mi to nechce zase dohľadávať.

     • tomas.kotnour
      21:31 05.08.2022

      @flanker.jirka
      Téma bylo podvozky s řiditelnými zadními nápravami

      @flanker.jirka
      Téma bylo podvozky s řiditelnými zadními nápravami

     • Danik
      23:36 05.08.2022

      Díky pánové.

      Díky pánové.

     • Hevonen
      10:33 06.08.2022

      Sergej: 815-7 sa v Trenčíne zvaraju a vyrabaju z dielov od subdodavatelov. Nie je to žiaden special, ale klasický 815-7 podvozok otočený o 180° s klasickým motor. Pokiaľ viem ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej:
      815-7 sa v Trenčíne zvaraju a vyrabaju z dielov od subdodavatelov.
      Nie je to žiaden special, ale klasický 815-7 podvozok otočený o 180° s klasickým motor.
      Pokiaľ viem skladajú si v Trenčíne aj motory.
      Myslim ze všetky 815-7 v OS su z Trenčína.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     17:57 05.08.2022

     Vo veži Zuzany 2 žiaden problém nevidím. Oproti plne automatizovanej Morane sú vo vozidle operátor striel a operátor náplní, takže aj pri poruche automatu húfnica ešte stále dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

     Vo veži Zuzany 2 žiaden problém nevidím. Oproti plne automatizovanej Morane sú vo vozidle operátor striel a operátor náplní, takže aj pri poruche automatu húfnica ešte stále dokáže byť nabíjaná ručne, aj keď pri rýchlosti streľby klesne na 2 rany/min. Výška Zuzany 2 je 3,6 m a systém otáčania veže sa nachádza medzi prednými a zadnými nápravami. S osádkovou vežou osadenou nad zadnými nápravami by vozidlo výškou pravdepodobne prekročilo možnosti nákladového priestoru C-17, ktoré tvorí základnú strategickú mobilitu NATO. S bezosádkovou vežou by tá húfnica nebola o nič iná než AGM alebo MORANA, ktorej celková dĺžka 13,2 m tiež nie je o oveľa menšia než Zuzana 2 s dĺžkou 14,2 m. Myslím si že tam kde sa v T križovatke zasekne Zuzana 2 tam sa tak isto zasekne aj Morana.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:30 05.08.2022

      Morana má psaných 3,35 m na výšku, limit C 17 je 3,8 m. https://www.valka.cz/CZE-MORAN... A manevrovatelnost oproti Z2 bude lepší, je ...Zobrazit celý příspěvek

      Morana má psaných 3,35 m na výšku, limit C 17 je 3,8 m.
      https://www.valka.cz/CZE-MORAN...
      A manevrovatelnost oproti Z2 bude lepší, je kratší a má vytáčecí i zadní nápravy. Na odkaze video na vozidlo s podobným systémem.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:47 05.08.2022

      Áno, preto píšem s osádkovou vežou a bezosádkovou vežou. Morana s dĺžkou 13,2 m je postavená na tom istom podvozku ako hasičský špeciál Titan 8x8 s dĺžkou 11 m, ktorý má obrysový ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno, preto píšem s osádkovou vežou a bezosádkovou vežou.

      Morana s dĺžkou 13,2 m je postavená na tom istom podvozku ako hasičský špeciál Titan 8x8 s dĺžkou 11 m, ktorý má obrysový priemer otáčania udávaný 22 m. Zuzana 2 má síce celkovú dĺžku 14,2 m, ale samotný podvozok má podstatne kratší a tá veža s kanónom nie je k podvozku privarená aby ju nevedeli otočiť a "nezasekli" sa kanónom v T križovatke. Obe húfnice sa budú vedieť otočiť cca v takom istom priestore.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:48 05.08.2022

      https://www.armadninoviny.cz/s... ... Možno tiež dobré si prejsť túto diskusiu a prečítať si rozbor od Skeleta, ktorý si dal tú námahu ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.armadninoviny.cz/s... ... Možno tiež dobré si prejsť túto diskusiu a prečítať si rozbor od Skeleta, ktorý si dal tú námahu vyhľadať údaje o jednotlivých podvozkoch, prepočítať rozmery atď. a ukončiť raz a navždy tieto nezmysly. Fakt už je to celkom trápne riešiť dookola. Jednoducho, 14,2 m dlhá Zuzana 2 to otočí v priestore o priemere cca 27,5 m, 12,3 m dlhý Caesar 8x8 cca 26,5 m. Ak to 11 m dlhý Titan otočí na 22 m tak 13,2 m Morana to bude niekde 26-27 m.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:08 06.08.2022

      Sgt. Murphy Manévrovatelnost houfnic na kolech je otížnější, ale pokudy by to byl problém, tak to nikdo používat nebude. Mně by více zajímaly celkové rozměry z důvodu logistiky a ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt. Murphy
      Manévrovatelnost houfnic na kolech je otížnější, ale pokudy by to byl problém, tak to nikdo používat nebude. Mně by více zajímaly celkové rozměry z důvodu logistiky a to jak je zbraň stabilní při výstřelu. Například Caesar 6x6 na Ukrajině, na videích je vidět, že občas poskočí celé vozidlo, to není nic dobrého pro životnost konstrukce a elektroniky. V tom Morana hodně zklamala, nohy jako u Dany, na místo pořádných opěr, jak to má nová německá houfnice na manu, nebo srrbské houfnice.Skrýt celý příspěvek

  • lychnis
   22:25 03.08.2022

   A nebylo by shrnutí obsahu pro nás, co to nemáme předplacené?

   A nebylo by shrnutí obsahu pro nás, co to nemáme předplacené?

   • Sakul
    07:21 04.08.2022

    Nech sa páči... "Ako Slováci prehrali v českom „tendri“ na húfnice Nepochopiteľná pasivita slovenského ministerstva obrany., Autor je politológ a publicista. Už v minulosti sme ...Zobrazit celý příspěvek

    Nech sa páči...

    "Ako Slováci prehrali v českom „tendri“ na húfnice
    Nepochopiteľná pasivita slovenského ministerstva obrany.,

    Autor je politológ a publicista.

    Už v minulosti sme konštatovali, že plánované nákupy obrnených vozidiel zostali nedostatočne využitou šancou z hľadiska podpory slovenského zbrojného priemyslu.,

    Prvým zo série zlyhaní, ktoré môžu a veľmi pravdepodobne aj budú mať fatálny vplyv na vlajkovú loď nášho vojenského priemyslu – výrobu delostreleckých systémov – bolo však slovenské zlyhanie v českom výbere húfnic pre armádu.,

    Nešlo o Zuzanu, ale o Evu
    Česi urobili to isté, čo minister obrany Jaroslav Naď teraz pri tendri na vozidlá 8x8, len v menej do oči bijúcej postupnosti.,

    Naď predložil do vlády materiál s kritériami, ktoré spĺňala len fínska Patria a keďže takáto „súťaž“ by vyzerala veľmi zle, už v jej priebehu sa pre médiá vyjadril, že vládou stanovené taxatívne požiadavky sú zrazu len výhodou.

    Tak sa aj stalo – v „tendri“ neplatil materiál schválený vládou, ale vyjadrenie ministra a preto sa do „súťaže“ prihlásili ďalšie štyri vozidlá. Vyhrala však samozrejme Patria - len sa muselo manipulovať viacej.

    Česi takisto nerealizovali riadny tender - najprv požadovali húfnicu, pri ktorej je preukázaná integrácia na podvozku Tatra. A takýchto výrobcov aj oslovili. Čo dáva logiku – chceli predísť komplikáciám pri integrácii dela na podvozok používaný ich armádou.

    Až následne však pridali novú podmienku - húfnica musela byť už zavedená v armáde, aby sa eliminovali možné „budúce riziká“ novej konštrukcie.,

    A armáde NATO. Takto napríklad vypadli izraelské húfnicie Atmos - na podvozku Tatra roky slúžiace vo viacerých armádach - a teda bola bez predpokladu „budúceho rizika“. Ani jedna z armád, v ktorých je zavedený Atmos, však nie je v NATO. Do výberu sa tak dostal len francúzsky Caesar a z ponúkaných dvoch slovenských (Eva a Zuzana 2) len Zuzana.

    Lenže – to, čím Česi zdôvodnili túto podmienku - v skutočnosti vyraďovalo aj Zuzanu. Formálne síce bola prijatá do výzbroje slovenskej armády, ale neexistovali žiadne skúsenosti z prevádzky, eliminujúce „budúce riziká“ - ešte sa len vyrábali prvé kusy. Alebo naopak, ak bola účasť uznaná Zuzane, mala byť aj Eve. Tá je vlastne len odľahčená „Zuzana light“, s rovnakým zbraňovým systémom, takže neexistovalo reálne „budúce riziko“, ktoré by Evu vyraďovalo a Zuzanu nie.,

    Toto bola prvá česká chyba – a elegantný argument, ktorým sa Slováci s Evou mohli „vlámať“ do českej súťaže. Lenže neurobili ani len pokus.

    Slováci nezabojovali
    Česi však zároveň urobili ďalšie chyby. Súťaž v júni 2020 ukončili a zverejnili niekoľko ďalších argumentov v neprospech Zuzany. Napríklad, že Caesar bol lacnejší.

    Je veľmi pravdepodobné, že nakoniec by bola - Caesar je typovo „ľahká húfnica“ (fakticky poľné delo na korbe nákladného auta) Zuzana koncepciou plnohodnotná „ťažká húfnica“ s pancierovou vežou. To ale vtedy nemali ako podložiť – záujemcovia totiž neposlali žiadne konkrétne cenové ponuky.

    Vypĺňali – doslova - len jedno políčko v dotazníku, „prieskumu trhu“, kde uviedli indikatívnu, jednotkovú cenu húfnice. A to aj s drahým systémom riadenia paľby – ktorý si ale Česi nakoniec chcú kúpiť v samostatnom tendri. Žiadna riadna cenová ponuka na systémovú cenu (cena húfnic plus ďalšieho potrebného vybavenia), alebo dokonca cena za životný cyklus, či muníciu – zo Slovenska zaslaná nebola, neprebehli žiadne rokovania.

    Alebo zverejnili, že slovenská húfnica má menší dostrel. Lenže všetky posudzované húfnice mali rovnaké parametre dĺžky hlavne a nábojovej komory, v zmysle štandardu NATO. A teda s rovnakou muníciou v zásade rovnaký dostrel.,

    A tiež rozsahom použiteľnej munície. Lenže zo štyroch druhov špeciálnej navádzanej munície disponovali slovenské húfnice troma – rovnako ako Caesar. Ale mali integrovanú a aj streľbami overenú, najvýkonnejšiu z nich – Vulcano. Caesar nie.

    Každá takáto manipulácia dávala silné argumenty do rúk slovenskej strany, ktorá mohla priamo, alebo cez tretie strany rozbíjať pozíciu MO ČR. Slováci však nespravili nič.

    Čo vynikne najmä v kontraste s postupom Talianov, ktorí v predchádzajúcom, tiež pochybnom „tendri“ na vrtuľníky prehrali. Ale nevzdali sa a bojovali. Pracovali s médiami, podávali podnety na české orgány. Český regulátor dokonca dal MO ČR za pochybenie rekordnú polmiliardovú pokutu (aj o to sa mohla slovenská strana oprieť).

    Slováci pritom mali v rukách ešte jeden ultimatívny argument – Eva má rovnako ako Zuzana automatický nabíjací systém - ako jediná ľahká húfnica na svete. Takže, kým posádka Caesaru musí pri streľbe nabíjať poloautomat vonku – bez ohľadu na počasie a bez akejkoľvek ochrany pred nepriateľskou paľbou.,


    V Eve vojaci „stláčajú gombíky“ sediac v pancierovej kabíne.

    Čo je, ako sme videli v Karabachu a vidíme na Ukrajine, zásadná výhoda. Česká súťaž ale tento parameter v kritériách nijako nezohľadňovala.

    Naď nedal „ponuku ktorá sa neodmieta“
    Treťou českou chybou bolo, že s takto fakticky dopredu vybratým víťazom ešte len začali rokovať o skutočných podmienkach kontraktu – a ten začal „zvyšovať stávky“. Nasledovali nekonečné rokovania o zastúpení českého priemyslu, výrobe a dodávkach munície, v ktorých česká strana zrazu ťahala za kratší koniec.

    A zvyšovala sa cena. Vo finále až o 40 percent - takmer rovnako ako stojí Zuzana 2. A dvakrát viac ako Eva, alebo koľko dali za Caesary pred pár rokmi Dáni.

    Rokovania sa niekoľkokrát prerušili, raz bol dokonca oznámený ich koniec. Slovenská strana tak mala luxusných 15 mesiacov na „boj“ a predloženie protiponuky. Nespravila nič.

    Pravdepodobný dôvod, prečo Česi chceli Caesar je tento – Tatra rozbehla s Francúzmi sľubnú spoluprácu pri dodávke ich podvozkov. A Tatru vlastní vplyvný česko-slovenský zbrojár Strnad. V istej chvíli pravdepodobne vznikla dohoda, aké sú v tomto priemysle bežné, že Francúzi budú odoberať viac a najmä otvoria Tatre aj ďalšie trhy, ale Česi musia odobrať od Francúzov húfnice.

    Toto sa aj skutočne začalo diať, Tatra ohlásila kontrakty na desiatky vozidiel a stovky podvozkov. Lenže – aj v tomto mohla slovenská strana Francúzov prebiť. Pripravuje totiž výmenu až dvoch tisíc armádnych nákladných áut.

    Slováci mohli dať „ponuku ktorá sa neodmieta“. Slovami ministra Naďa na sociálnej sieti: "vy kúpite Zuzany napr. za cca 300M eur a my za tú sumu nakúpime od vás vašu techniku 1:1. Urobila by sa dohoda vláda-vláda a hotovo" – ktoré smeroval ako kritiku k nečinnosti predchádzajúceho vedenia rezortu.

    Prečo to však za tri mesiace od svojho nástupu, do vyhlásenia francúzskeho víťazstva a ďalších 15 mesiacov čo sa ťahali rokovania - nespravil on sám?

    Mal v rukách samé esá – silné protiargumenty, svetovo unikátny produkt, možnosť ponúknuť odber stoviek (tisícov) Tatier, aj lepšiu cenu. Namiesto toho karty po prvej licitácii zložil."Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     07:48 04.08.2022

     ...politológ, publicista, realitný maklér a čo ešte...výpis ako zo živnostenského listu :-)

     ...politológ, publicista, realitný maklér a čo ešte...výpis ako zo živnostenského listu :-)

    • lychnis
     22:16 04.08.2022

     Díky.

     Díky.

  • Jan Grohmann
   17:07 04.08.2022

   Z takticko-technického hlediska je jasně lepší Zuzana 2 než CEASAR. I když těžko porovnávat, CAESAR je vlastně tažená houfnice pevně připojená k nákladnímu autu. Zuzana 2 je kolová ...Zobrazit celý příspěvek

   Z takticko-technického hlediska je jasně lepší Zuzana 2 než CEASAR. I když těžko porovnávat, CAESAR je vlastně tažená houfnice pevně připojená k nákladnímu autu. Zuzana 2 je kolová samohybná houfnice s pancéřovou ochranou a nabíjecím automatem.

   Jen ty produkční možnosti Zuzany 2 jsou prostě slabé. Můj pocit: Je to skvělá zbraň, ale dělaná garážovými firmami.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    07:06 05.08.2022

    Produkčné možnosti sú tak slabé ako je dopyt po produkte. Obe krajiny CZ, SK hľadali v ten istý čas nové húfnice. Myslím že keby projekt zastrešili obe vlády, mohli sa výrobné ...Zobrazit celý příspěvek

    Produkčné možnosti sú tak slabé ako je dopyt po produkte. Obe krajiny CZ, SK hľadali v ten istý čas nové húfnice. Myslím že keby projekt zastrešili obe vlády, mohli sa výrobné kapacity navýšiť, rozdeliť podiel subdodávateľov 50/50 alebo napr. my nakúpili Vaše KBVP Pandur II a vy naše húfnice. Jednoducho ak sa chce tak riešenie existuje vždy...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:27 05.08.2022

     Prostě tu o Zuzanu 2 neměl nikdo zájem. Minimálně zatím o ní nemá zájem nikdo.

     Prostě tu o Zuzanu 2 neměl nikdo zájem. Minimálně zatím o ní nemá zájem nikdo.

     • flanker.jirka
      18:21 05.08.2022

      Myslíte, nikdo z politiků o Z2 neměl zájem.

      Myslíte, nikdo z politiků o Z2 neměl zájem.

     • Nesher
      20:51 05.08.2022

      Flanker Tak to potom je nějaké spiknutí politiků napříč kontinenty, neb ten nezájem se zdaleka neomezuje jen na ČR. To, že je politické hledisko součástí výběru dodavatele ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Tak to potom je nějaké spiknutí politiků napříč kontinenty, neb ten nezájem se zdaleka neomezuje jen na ČR.
      To, že je politické hledisko součástí výběru dodavatele strategických systémů (zbraně, jaderná zařízení....) a navíc je většinou a zcela správně i hlediskem rozhodujícím se tu snažím vysvětlit už několik let. Bohužel v případě některých marně.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:30 05.08.2022

      flanker.jirka
      Myslím jako nikdo. Nebo objednávková kniha Konštrukty praská ve švech?

      flanker.jirka
      Myslím jako nikdo. Nebo objednávková kniha Konštrukty praská ve švech?

     • HEKTOR
      10:43 06.08.2022

      Scotty - vy musíte mať objektivitu asi úplne vypálenú... a čo objednávková kniha na alcu, cz (bren/evo)...??... myslíte že pri l-39ng to bude radikálne iné.??? tieto slovensko - ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - vy musíte mať objektivitu asi úplne vypálenú...
      a čo objednávková kniha na alcu, cz (bren/evo)...??... myslíte že pri l-39ng to bude radikálne iné.???
      tieto slovensko - české a asi aj poľské produkty z veľkých hráčov nikoho nezaujímajú...lebo nie sme schopný keby NÁHODOU prišla veľká objednávka vyrábať rýchlo a rovnako politická podpora sr/čr za nákup našej techniky nemá žiadnu hodnotu (prípad nákupov húfnic vo francúzsku,predsa len má francúzsko väčšiu váhu)...

      osobne stále dúfam že konštrukta skončí a s ňou aj vyhadzovanie financií za produkty ktoré vláda nevie predávať...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:13 06.08.2022

      HEKTOR Tak CZUB se vytáhla na jednoho z 5ti největších výrobců automatických palných zbraní na světě. Nedávno koupila COLT. Vyváží do více jak sto zemí a její produkty používají ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Tak CZUB se vytáhla na jednoho z 5ti největších výrobců automatických palných zbraní na světě. Nedávno koupila COLT. Vyváží do více jak sto zemí a její produkty používají desítky zemí a jejich ozbrojených složek, firma stále roste.

      L-39 NG má kromě našeho LOMu (6 ks), taktéž objednávku z US na 12ks pro RSW Aviation, Portugalsko objednalo 10ks s opcí na dalších 6. Ghana objednala 6ks, Maďarsko 12ks, Senegal 4ks a Vietnam 12ks

      To máme krásných 68ks, plus Draken si objednal modernizaci stávajících strojů a to samé francouzský Breitling jet team. Náklady na vývoj letounu už se jim bezpečně vrátily.

      Tatrovce se obrovsky daří, TDV též. CSG celkově.

      Na Slovensku máte zmáknutou výrobu kvalitní děl. munice, taktéž máte vlastní věž (Turra) a výrobu hlavní několika ráží, viz třeba ta spolupráce se Švédy na jejich Mjolniru. Do toho teď připravujete ten nový systém ShM co má snad vycházet z PRAMu. Pak participace na Patrii, taktéž se uvidí co teď s tím CV-90, jak se BAE, MO ČR a MO SR dohodne. Jak tu někdo psal tak slovenská dceřiná společnost nám dělala zbraňové věže pro několik desítek IVECO CBRN. Pak uvidíme co ten Kuracina a jeho Freya. A co se Konštrukty týče, mám pocit, že MO SR to bere jako strategický obranný podnik (nikoliv bussiness enterprise), jež zajištuje výrobu domácích děl. systémů a jejich servis a upgrade. Tento účel byl myslím splněn. Navíc teď jich pár koupila Ukrajina a třeba to vyjde i s tou Gruzií, nebo můžete zkusit Azerbajdžán, či JV Asii (tam se našemu obrannému průmyslu daří). Takže i nějaké to Éčko k dobru bude.

      Potvrzeni sečteno, spolupráce by mohlo být více a ty výsledky by třebas byly ještě lepší, ovšem to co teď je rozhodně není špatné, když vezmu v potaz velikost našich zemí.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      12:16 06.08.2022

      Danik - bože,nechcem ZASE skĺznuť do porovnávania vy a my... pointa je v tom,že stále sú to jednotkové kusy... pre mňa osobne by bol úspech a ospravedlnenie "utopených" financií ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik - bože,nechcem ZASE skĺznuť do porovnávania vy a my...
      pointa je v tom,že stále sú to jednotkové kusy...
      pre mňa osobne by bol úspech a ospravedlnenie "utopených" financií napr. u konštrukty,keby si z2 vybrali krajiny ako brazília,austrália atď...jasné,nereálne a ani by to asi nebola schopná konštrukta vyrobiť za normálny čas...

      "L-39 NG má kromě našeho LOMu (6 ks), taktéž objednávku z US na 12ks pro RSW Aviation, Portugalsko objednalo 10ks s opcí na dalších 6. Ghana objednala 6ks, Maďarsko 12ks, Senegal 4ks a Vietnam 12ks" - ako píšete,všetko sú to objednávky (osobne neviem ktoré sú v akom štádiu) a ako viete všetko môže byť inak... píšete o opcii pre portugalsko-tzn. môže dokúpiť a aj nemusí ...

      a u koho iného si mali draken a breitling jet team objednať update ak používajú l-159 a l-39 ak nie u aera....?...
      ich náklady na vývoj vám môžu byť ľahostajne - je to súkromná firma (otázne možno je,ako to bolo so spoluúčasťou čr na nákladoch pri l-159)...zase iné to je pri konštrukte ktorá patrí štátu...neviem či čerpá/odčerpáva financie priamo z rezortu obrany,ak áno tak to je pre obranu len príťaž keďže z2 pochopiteľne veľký zisk nevygeneruje ...

      l-59 určite nebude zlé lietadlo...len má "smolu" že je vyrobené v česku a nie v usa, prípadne v anglicku...vplyv a politický výtlak je neporovnateľný...

      czub - zase je reč o prezbrojení nejakej armády (okrem maďarska ktoré zvolilo celkom rozumnú cestu)...

      osobne by som asi neporovnával značky ako tatra a csg...ako som tu už písal,aktivity csg sú celkom známe a minimálne začiatky neboli úplne kóšer...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:18 06.08.2022

      Nesher Politický vliv Slovenska a Francie je ve světě diametrálně odlišný. To snad dochází i Vám. A podmínky nákupu houfnic byly v ČR osekány tak, že musel zbýt jen Caesar, který ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Politický vliv Slovenska a Francie je ve světě diametrálně odlišný. To snad dochází i Vám.
      A podmínky nákupu houfnic byly v ČR osekány tak, že musel zbýt jen Caesar, který se tvářil nejlevněji. Ale co se nestalo, sotva se rozhodlo MO jednat pouze s francouzi, cena se zvedla o 30%. Vždyť se na to zpětně podívejte, omezením pouze na houfnice zavedené v armádách NATO se nemohla účastnit ani houfnice Atmos, která je minimálně na úrovni Caesaru. U jiných zakázek nutnost zavedení pořizované techniky v armádách NATO požadována nebyla.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:21 06.08.2022

      Scotty Mně objednávková kniha konštrukty nezajímá. Spíše by mně zajímalo proč MO ČR uměle ořezává zcela nelogicky výběr techniky v tendrech? Nebo mi jejich logiku zkuste přiblížit, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Mně objednávková kniha konštrukty nezajímá. Spíše by mně zajímalo proč MO ČR uměle ořezává zcela nelogicky výběr techniky v tendrech? Nebo mi jejich logiku zkuste přiblížit, když jednou nevadí technika, která není ve výzbroji NATO (radary a PVO z Izraele) a podruhé to vadí (houfnice Atmos z Izraele)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:42 06.08.2022

      Hektor Nejde mi o porovnávání a poměřování, vypsal jsem "zářezy" jak ČR tak SK.. Přeju úspěch oběma našim zemím, stejně jak je vidět i na zdejší diskuzi ta provázanost v některých ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor

      Nejde mi o porovnávání a poměřování, vypsal jsem "zářezy" jak ČR tak SK.. Přeju úspěch oběma našim zemím, stejně jak je vidět i na zdejší diskuzi ta provázanost v některých segmentech tam stále je.

      Šlo mi o opravu, jelikož to co bylo naspáno není pravdivé. 62ks NG, stovky podvozků (už to budou skoro tisíce) a další stovky a tisíce palných zbraní fakt nejsou jednotkové kusy...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:14 06.08.2022

      Flanker No však o tom byl můj příspěvek, nebo co si Kefalín predstavujetě pod takou vetou "To, že je politické hledisko součástí výběru dodavatele strategických systémů (zbraně, ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      No však o tom byl můj příspěvek, nebo co si Kefalín predstavujetě pod takou vetou "To, že je politické hledisko součástí výběru dodavatele strategických systémů (zbraně, jaderná zařízení....) a navíc je většinou a zcela správně i hlediskem rozhodujícím se tu snažím vysvětlit už několik let. "?
      Prostě Francie je jiná váha a proto Ceasar. Plus samozřejmě zájem CZ průmyslu. Politická hlediska jsou většinou ty nejdůležitější. Takže se znovu ptám co na tom nechápeš?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:57 06.08.2022

      HEKTOR
      Bavíme se tu o Zuzanách. A ač se tu neustále uvádí jaký je Zuzana 2 zázrak na kolech. Nikdo ho nekupuje. Buď to takový zázrak není nebo je Konštrukta neschopná prodávat.

      HEKTOR
      Bavíme se tu o Zuzanách. A ač se tu neustále uvádí jaký je Zuzana 2 zázrak na kolech. Nikdo ho nekupuje. Buď to takový zázrak není nebo je Konštrukta neschopná prodávat.

     • Scotty
      16:00 06.08.2022

      flanker.jirka
      Prostě ATMOS není tak zajímavý systém aby stálo zato kupovat ho ze země mino NATO. Státy NATO nabízí dostatek pro nás zajímavé dělostřelecké techniky.

      flanker.jirka
      Prostě ATMOS není tak zajímavý systém aby stálo zato kupovat ho ze země mino NATO. Státy NATO nabízí dostatek pro nás zajímavé dělostřelecké techniky.

     • flanker.jirka
      20:58 06.08.2022

      Nesher Není to správné, nakupuje se technika, která má chránit životy v boji, ne koryta ve sněmovně. Jde také o způsob, kterým politici donutí vojáky odsouhlasit nebo doporučit ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Není to správné, nakupuje se technika, která má chránit životy v boji, ne koryta ve sněmovně. Jde také o způsob, kterým politici donutí vojáky odsouhlasit nebo doporučit věci k výběru, když jim ořežou možnosti výběru. Dokud se páni ministři se svými podržtaškami nebudou muset postavit do řady někde v zákopech spolu se zbytkem armády, tak jim to bude jedno co nakupují, hlavně, že to hodí prachy bokem.
      Výsledkem jsou nekoncepční nákupy bez reálné budoucnosti.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:17 06.08.2022

      Scotty Není to o tom, že by jedna konkrétn houfnice mohla být nezajímavá, ale o tom, že se uměle osekal výběr, aby si vojáci mohli vybrat jen a pouze to, co politici chtějí. Ono to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Není to o tom, že by jedna konkrétn houfnice mohla být nezajímavá, ale o tom, že se uměle osekal výběr, aby si vojáci mohli vybrat jen a pouze to, co politici chtějí. Ono to souvisí se vším, vojáci si "dobrovolně" výběr občas nechávají osekat, což jde relativně snadno, když někomu slíbíte za úlitbu velkou hvězdu v zahrádce :-)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:08 07.08.2022

      Flanker Kdysi kdosi moudrý řekl, že válka je příliš vážná věc, aby se nechala na starost jen vojákům. Ti se právě soustředí jen na ty technické detaily. A pro nás jako menší ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Kdysi kdosi moudrý řekl, že válka je příliš vážná věc, aby se nechala na starost jen vojákům. Ti se právě soustředí jen na ty technické detaily.
      A pro nás jako menší zemí jsou mnohem důležitější ty konsekvence politické.
      A mimochodem, Caesar si co vím, vybrali i vojáci. A jeho úspěšné nasazení na UA ukazuje, že to není zlý výběr.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:00 05.08.2022

   To jednoduché, země původu nezačínala písmenem F. :-)

   To jednoduché, země původu nezačínala písmenem F. :-)

 • mikojan29
  14:01 21.12.2021

  Zatiaľ len takáto info:

  https://www.webnoviny.sk/gruzi...

  Zatiaľ len takáto info:

  https://www.webnoviny.sk/gruzi...

 • ABC123
  17:28 04.12.2021

  Poliaci píšu: Zaujímavou zostáva aktuálna misia Slovákov, ktorí využívajú kolesový delostrelecký systém novej generácie, ktorý zodpovedá štandardom NATO a bol vyvinutý domácim ...Zobrazit celý příspěvek

  Poliaci píšu:
  Zaujímavou zostáva aktuálna misia Slovákov, ktorí využívajú kolesový delostrelecký systém novej generácie, ktorý zodpovedá štandardom NATO a bol vyvinutý domácim priemyslom.

  https://www.defence24.com/slov... Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  12:11 03.12.2021

  Naši chlapi odvádzajú dobrú prácu. Kúpa 25 ks Zuzany 2 bol veľmi dobrý krok. Teraz sa overí spoľahlivosť, funkčnosť celého systému ako aj spolupráca so spojencami. Zatiaľ je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Naši chlapi odvádzajú dobrú prácu. Kúpa 25 ks Zuzany 2 bol veľmi dobrý krok. Teraz sa overí spoľahlivosť, funkčnosť celého systému ako aj spolupráca so spojencami. Zatiaľ je to pôsobivé. Všetko kvalitné čo dokáže vyrobiť náš zbrojný priemysel sa ráta.Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   14:01 03.12.2021

   No donedavna (tj tesne pro prebrati do ossr) bola spolahlivost dost katastrofa. Dovodom bol neodladeny SW. Priamo od obsluhy som nan ine, ako nadavky nepocul. Takze nateraz pevne ...Zobrazit celý příspěvek

   No donedavna (tj tesne pro prebrati do ossr) bola spolahlivost dost katastrofa. Dovodom bol neodladeny SW. Priamo od obsluhy som nan ine, ako nadavky nepocul. Takze nateraz pevne verim, ze sa dodavatel sw spamatal a dodal uz odladenu verziu.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    06:05 04.12.2021

    Naprosto normální dětská nemoc.

    Naprosto normální dětská nemoc.

  • Ján Paliga
   22:16 03.12.2021

   No tá tragická jednomiestna kabína tam určite nepatrí.... To isto vymyslel niekto od zeleného stola....

   No tá tragická jednomiestna kabína tam určite nepatrí.... To isto vymyslel niekto od zeleného stola....

   • Ján Paliga
    22:20 04.12.2021

    Nesúhlasiči - došli argumenty? Tiež ste od zeleného stola? V kabíne majú byť dvaja - štyri oči vidia viac ako dve. Zároveň druhý člen osádky lepšie pomôže vodičovi počas presunov, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesúhlasiči - došli argumenty? Tiež ste od zeleného stola?

    V kabíne majú byť dvaja - štyri oči vidia viac ako dve. Zároveň druhý člen osádky lepšie pomôže vodičovi počas presunov, ako keby tam bol len sám....Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:21 04.12.2021

     PS: Na ZVSke sme boli na radare P-40 v kabíne s vodičom dokonca štyria....

     PS: Na ZVSke sme boli na radare P-40 v kabíne s vodičom dokonca štyria....

    • PavolR
     09:15 05.12.2021

     Takže koncepciu väčšiny moderných obrnených bojových vozidiel možno vyhodiť oknom? Lebo v absolútnej väčšine posádkových vežových vozidiel sedí vodič sám komunikujúc interkomom.

     Takže koncepciu väčšiny moderných obrnených bojových vozidiel možno vyhodiť oknom? Lebo v absolútnej väčšine posádkových vežových vozidiel sedí vodič sám komunikujúc interkomom.

     • Ján Paliga
      12:25 05.12.2021

      A v ktorej absolútnej väčšine kolesovych húfnic? Ako pozerám, tak pozerám, väčšina kolesovych húfnic má aspoň dvojmiestnu kabínu....

      Neporovnávaj kolesovu húfnicu s pasovou ...

      A v ktorej absolútnej väčšine kolesovych húfnic? Ako pozerám, tak pozerám, väčšina kolesovych húfnic má aspoň dvojmiestnu kabínu....

      Neporovnávaj kolesovu húfnicu s pasovou ...

     • PavolR
      14:45 05.12.2021

      Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo, ak aj nezoberieme do úvahy pásové, tak v štandardnom západnom 8x8 vodičovi tiež nikto nekibicuje, lebo má po strane ...Zobrazit celý příspěvek

      Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo, ak aj nezoberieme do úvahy pásové, tak v štandardnom západnom 8x8 vodičovi tiež nikto nekibicuje, lebo má po strane motor. Absolútna väčšina kolesových húfnic nemá posádkovú vežu, iba kabínu, čiže ostatných ani nie je kam inam umiestniť. Nesedia tam preto, aby hovorili vodičovi do riadenia.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:54 05.12.2021

      Zuzana 2 je riešená takto pre to, že ide o multiplatformový delostrelecký systém umiestniteľný ako na kolesový tak i pásový podvozok (Diana) - preto je komplet obsluha vo veži.

      Zuzana 2 je riešená takto pre to, že ide o multiplatformový delostrelecký systém umiestniteľný ako na kolesový tak i pásový podvozok (Diana) - preto je komplet obsluha vo veži.

     • Jura99
      18:36 05.12.2021

      PavolR: koncepce Z2 se od DANY nijak nezměnila a DANA určitě nebyla konstruována s osádkou ve věži proto, aby se dala posadit na jiný podvozek. Osádka ve věži DANY prostě měla dost ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: koncepce Z2 se od DANY nijak nezměnila a DANA určitě nebyla konstruována s osádkou ve věži proto, aby se dala posadit na jiný podvozek. Osádka ve věži DANY prostě měla dost ruční práce, kterou dnes umí nahradit automat, to před 50lety v době analogové zas tak jednoduché nebylo. Dnes se bez osádky ve věži obejde např. Archer a do budoucna např. DITA.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:36 05.12.2021

      Jura99: Lenže kým u DANY sa nikdy nerátalo s iným než kolesovým podvozkom, u Zuzany prišli prvýkrát s touto koncepciou pri A 40 Himalaya a odvtedy sa takéhoto prevedenia držia. Kto ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Lenže kým u DANY sa nikdy nerátalo s iným než kolesovým podvozkom, u Zuzany prišli prvýkrát s touto koncepciou pri A 40 Himalaya a odvtedy sa takéhoto prevedenia držia. Kto chce plne automatickú kolesovú platformu s posádkou v kabíne, pre toho je vývojová línia EVA. OSSR si objednali klasickejšiu koncepciu s plne posádkovou vežou a takú aj dostali, no ...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:49 05.12.2021

      @ PavolR Prečo som teda na vlastné uši počul slovenských delostrelcov ponosovať sa na tento typ kabíny? Oni sú užívatelia a nevedia, čo je pre nich lepšie? Ja som bral do úvahy ...Zobrazit celý příspěvek

      @ PavolR

      Prečo som teda na vlastné uši počul slovenských delostrelcov ponosovať sa na tento typ kabíny? Oni sú užívatelia a nevedia, čo je pre nich lepšie?

      Ja som bral do úvahy len porovnanie húfnic navzájom, nezaťahoval som do toho iné platformy.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:07 05.12.2021

      Ján Paliga: Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga: Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s EVOU (a za také peniaze), je už na vtedajšom vedení. Musia si zvyknúť, no ... iné mať nebudú.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:07 06.12.2021

      PavolR - "Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo" -nie,reč je o kolesových húfniciach...takže ak neviete dať príklad absolútnej väčšiny,neťahajte tam iný ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - "Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo" -nie,reč je o kolesových húfniciach...takže ak neviete dať príklad absolútnej väčšiny,neťahajte tam iný druh bojovej techniky...jeden z rozdielov medzi kolesovou a pásovou húfnicou je aj ten,že kolesové sa presúvajú po vlastnej osi na oveľa dlhšie vzdialenosti...neviem či by do lotyšská išla po "vlastných" napr. taká pzh 2000...

      Ján Paliga - tiež som počul od delostrelcov ponos na tú kabínu,ale tunajší odborníci od klávesnice na vojenskú techniku mi vysvetlili že to je blbosť a tá kabína je špička...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:41 06.12.2021

      HEKTOR: Na začiatku bolo prehlásenie "V kabíne majú byť dvaja", čo je nezmyselná generalizácia, lebo na množstve kolesovej obrnenej techniky (obzvlášť 8x8) je iba samotný vodič. ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Na začiatku bolo prehlásenie "V kabíne majú byť dvaja", čo je nezmyselná generalizácia, lebo na množstve kolesovej obrnenej techniky (obzvlášť 8x8) je iba samotný vodič.

      Ťažkosti s prechodom z kabíny Zuzany do do kabíny Zuzany 2, kam treba liezť cez strop, sú pochopiteľné a tieť je možné, že je tam ešte nevychytených pár vecí uľahčujúci vedenie vozidla, no to nie je dôvod na generalizáciu, že jednomiestna kabína je vo svojej podstate zlá.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:53 06.12.2021

      PavolR - reč je o kolesových húfniciach - nie pásové,ot,bvp,tanky atď... eva,dita,ceaser,caesar,malva,koalitsiya,amgs,aleksandar,archer,atmos ,nora - všetko 2kabínové ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - reč je o kolesových húfniciach - nie pásové,ot,bvp,tanky atď...

      eva,dita,ceaser,caesar,malva,koalitsiya,amgs,aleksandar,archer,atmos ,nora - všetko 2kabínové konštrukcie...tak kde udělali soudruzi chybu keď ich nenapadlo skonštruovať takú prevratnú myšlienku akú použili v konštrukte.????neviem,len tak som sa zamyslel...čas ukáže,možno to bol dobrý krok...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:21 06.12.2021

      jednomístnou kabinou se nic moc neušetřilo, místo na celou kabinu tam je a řidič by netrpěl klaustrofobií :-). Rovněž při jízdě po silnici je asi přirozenější sedět u levé strany ...Zobrazit celý příspěvek

      jednomístnou kabinou se nic moc neušetřilo, místo na celou kabinu tam je a řidič by netrpěl klaustrofobií :-). Rovněž při jízdě po silnici je asi přirozenější sedět u levé strany vozidla.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      21:25 06.12.2021

      Ale zas takto sa vodic moze (pri troche fantazie) citit ako v monoposte formuly :-)

      Ale zas takto sa vodic moze (pri troche fantazie) citit ako v monoposte formuly :-)

     • Ján Paliga
      21:06 07.12.2021

      @ PavolR "Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s EVOU ...Zobrazit celý příspěvek

      @ PavolR

      "Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s EVOU (a za také peniaze), je už na vtedajšom vedení. Musia si zvyknúť, no ... iné mať nebudú."

      Viem, že iné mať nebudú a že si musia zvyknúť. Ale zasa to neznamená, že si OSSR vybralo lepšie.... Pochybujem, že počas presunu z Martina do Michaloviec, odkiaľ ich podľa správ z MO SR preberali delostrelci, to bolo "med lízať" a že sa pri presune prejavila "modernosť"... Ja som ohľadom toho skeptický. Pri presune na také vzdialenosti je možnosť nebyť za volantom sám omnoho lepšia. A hlavne u takýchto pancierových mátoh. Hovorím z vlastnej skúsenosti u P-40... S tou sme sa po cestách presúvali aj po vlastnej osi...Skrýt celý příspěvek

    • Martinos
     22:40 05.12.2021

     Ako mu druhy clen pomoze pocas presunov? Budu volantom tocit dvaja?

     Ako mu druhy clen pomoze pocas presunov? Budu volantom tocit dvaja?

     • Ján Paliga
      21:12 07.12.2021

      Skús porozmýšľať, prečo pri pri dlhých presunoch po ceste a najmä v takých pancierových obludách ako sú kolesové húfnice či taký Tatrapan, je viacčlenná kabína prínosom... ...Zobrazit celý příspěvek

      Skús porozmýšľať, prečo pri pri dlhých presunoch po ceste a najmä v takých pancierových obludách ako sú kolesové húfnice či taký Tatrapan, je viacčlenná kabína prínosom... Absolvoval si aspoň 100 km presun po ceste na takom vozidle? Teraz ma napadlo, že som počul už aj sťažnosti na pancierované T-815-7, ako sa vodiči sťažujú na zlý výhľad.... A v nich sami nejazdia... Alebo máš iný názor?Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      15:53 08.12.2021

      Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť a určite ich nevedú vodiči, čo majú najazdených pár km. Ak sa na to necítia, nemali ísť robiť ...Zobrazit celý příspěvek

      Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť a určite ich nevedú vodiči, čo majú najazdených pár km.
      Ak sa na to necítia, nemali ísť robiť vodičov do OSSR, ale do klasickej špedičky, aj tam sa musia spoľahnúť len sami na seba, aj keď s trochu väčším luxusom v kabíne.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:34 08.12.2021

      mikojan29 - tak "prednosť" a skúsených vodičov mali určite aj české pandúry a ako to dopadlo...za cenu neurobiť z fábie na ceste mastný fľak boli tuším 3ks poškodené...

      mikojan29 - tak "prednosť" a skúsených vodičov mali určite aj české pandúry a ako to dopadlo...za cenu neurobiť z fábie na ceste mastný fľak boli tuším 3ks poškodené...

     • mikojan29
      21:13 08.12.2021

      HEKTOR Neviem ako to súvisí s jednomiestnou kabínou pre vodiča v Z2, lebo o to tu išlo... Pri volante môže byť stále len jeden, ten druhý, ktorého by tam chcel mať Ján Paliga s tým ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Neviem ako to súvisí s jednomiestnou kabínou pre vodiča v Z2, lebo o to tu išlo...
      Pri volante môže byť stále len jeden, ten druhý, ktorého by tam chcel mať Ján Paliga s tým volantom nepotočí ani nezabrzdí.
      Faux pas Pandur vs Felícia nech si riešia v ČR.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:13 08.12.2021

      mikojan29 - no súvisí to možno tak,že ani keď máte "prednosť" a skúsených vodičov,tak to ešte automatický neznamená že šoférovanie vojenskej techniky je jednoduchá vec a nie je to ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29 - no súvisí to možno tak,že ani keď máte "prednosť" a skúsených vodičov,tak to ešte automatický neznamená že šoférovanie vojenskej techniky je jednoduchá vec a nie je to len o nejakom "cítení"...neviem teda koľko máte vy stráveného času za volantom vojenskej techniky...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:01 08.12.2021

      @ Mikojan "Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť ..." Mikojan, keby si vedel, koľko "organizovaných" kolón som zažil... aj s ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Mikojan

      "Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť ..."

      Mikojan, keby si vedel, koľko "organizovaných" kolón som zažil... aj s búračkami, keď sa nám do kolóny vtrepali vodiči s osobnými autami... Evidentne nepoznáš slovenských vodičov... :-D Tí sa vtrepú aj na železničné priecestie pred vlak...

      Hmmm, porovnávať malé okná pancierových vozidiel s vozidlom špedičnej služby.... to sa dá?

      "Pri volante môže byť stále len jeden, ten druhý, ktorého by tam chcel mať Ján Paliga s tým volantom nepotočí ani nezabrzdí."

      A písal som, že má tým volantom točiť, či brzdiť? Ten druhý mu poskytuje okrem sledovania okolia aj plnenie úloh počas presunu, komunikáciu atď... Veď koľko typov húfnic s jednomiestnou kabínou vodiča poznáš?Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:17 09.12.2021

      HEKTOR Ja nehovorím, že je šoférovanie vojenskej techniky jednoduchá vec, téma bola jednomiestna kabína pre Z2. Neviem či už majú, alebo ešte len budú mať trenažér a či tam je, ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Ja nehovorím, že je šoférovanie vojenskej techniky jednoduchá vec, téma bola jednomiestna kabína pre Z2. Neviem či už majú, alebo ešte len budú mať trenažér a či tam je, alebo bude aj možnosť výcviku vodičov. Niečo na štýl leteckých simulátorov.
      Na vojne som nebol vodič, ale nejaké skúsenosti mám zo zrazov.
      Ján Paliga
      Ak to takto vymysleli, tak sa s tým musia vojaci zmieriť. Z2 nemá nejaké malé okienka na presuny, je to +- také ako iné typy. Jednomiestnu kabínu vodiča má napr. G6 z JAR, tam sa asi inšpirovali. A organizácia kolón, je tam na to voj. polícia, má právomoci, nech ich využíva.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  17:36 02.12.2021

  Kontingent už dorazil do cieľa.

  Kontingent už dorazil do cieľa.

 • mikojan29
  22:36 01.12.2021
 • mikojan29
  23:01 28.11.2021

  Zuzany už cestujú do Lotyšska, cestou si zastrieľajú aj v ...Zobrazit celý příspěvek

  Zuzany už cestujú do Lotyšska, cestou si zastrieľajú aj v Poľsku:

  https://twitter.com/rzgryziewi... Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  07:23 23.07.2021

  Prvých 8 ks odovzdaných:

  https://www.mosr.sk/49792-sk/-...

  Prvých 8 ks odovzdaných:

  https://www.mosr.sk/49792-sk/-...

  • HEKTOR
   09:39 23.07.2021

   "NASPÄŤ CESTA NEMOŽNÁ,VPRED SA ÍSŤ MUSÍ" !!! :)))

   ešte že nás naší momentálny americký spojenci netlačia do sloganov typu - americký delostrelec, náš vzor ....

   "NASPÄŤ CESTA NEMOŽNÁ,VPRED SA ÍSŤ MUSÍ" !!! :)))

   ešte že nás naší momentálny americký spojenci netlačia do sloganov typu - americký delostrelec, náš vzor ....

   • mikojan29
    09:44 23.07.2021

    Neviem, kto vymýšľa tieto slogany, mne by sa tam páčil názov útvaru so znakom útvaru a koniec.

    Neviem, kto vymýšľa tieto slogany, mne by sa tam páčil názov útvaru so znakom útvaru a koniec.

    • HEKTOR
     10:25 23.07.2021

     mikojan29 - presne tak...a nie hlúpe a hlavne prázdne slogany...

     mikojan29 - presne tak...a nie hlúpe a hlavne prázdne slogany...

    • Jura99
     10:49 23.07.2021

     tak ona i ta rudá barva transparentu je dost nešťastný nápad. Zřejmě tam mají ještě funkční mašinu na výrobu transparentů, která bere jenom rudou tkaninu.

     tak ona i ta rudá barva transparentu je dost nešťastný nápad. Zřejmě tam mají ještě funkční mašinu na výrobu transparentů, která bere jenom rudou tkaninu.

     • mikojan29
      12:29 23.07.2021

      Na tvojom mieste by som radšej riešil "rudého" pána u Vás na hrade a nie transparent n našich kasárňach.

      Na tvojom mieste by som radšej riešil "rudého" pána u Vás na hrade a nie transparent n našich kasárňach.

     • faraonamumu
      12:48 23.07.2021

      Už chybí jen sovětské vlaječky a průvod je kompletní :DD

      Už chybí jen sovětské vlaječky a průvod je kompletní :DD

    • PavolR
     13:36 23.07.2021

     Tento konkrétny slogan má na svedomí Ľudovít "Velislav" Štúr. :-D
     https://citaty-slavnych.sk/cit...

     Tento konkrétny slogan má na svedomí Ľudovít "Velislav" Štúr. :-D
     https://citaty-slavnych.sk/cit...

     • Jura99
      15:08 23.07.2021

      tak to pak jo, Štúr, jak všichni ví, sestavil spisovnou Slovenštinu. Na druhou stranu byl rusofilní, antisemita a příznivce kolektivizace. To byly názory v té době zkušenostmi ...Zobrazit celý příspěvek

      tak to pak jo, Štúr, jak všichni ví, sestavil spisovnou Slovenštinu. Na druhou stranu byl rusofilní, antisemita a příznivce kolektivizace. To byly názory v té době zkušenostmi ještě nezprofanované, nicméně z dnešního pohledu vadné a ta rudá tkanina transparentu by tam byla na místě.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    19:13 23.07.2021

    štúrov slogan bol platný pre tú dobu a pre situáciu v akej žili...bohužiaľ niekedy je potrebné masy motivovať verbálne...osobne na to neverím,ale asi to funguje... aj napr. us army ...Zobrazit celý příspěvek

    štúrov slogan bol platný pre tú dobu a pre situáciu v akej žili...bohužiaľ niekedy je potrebné masy motivovať verbálne...osobne na to neverím,ale asi to funguje...
    aj napr. us army si na toto potrpí...

    komunisti ale slogany povýšili do fakt top úroveň...
    môj obľúbený - "plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí" :))Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    10:27 07.08.2022

    Někdo zavzpomínal na časy jeho mládí... :)

    Někdo zavzpomínal na časy jeho mládí... :)

 • Clanek
  12:34 01.12.2020

  Revidovany plan dodavek ZUZANA 2 do OSSR ze dne 30.11.2020: „Z dôvodu pandemickej situácie došlo k ovplyvneniu výrobných spôsobilostí výrobcu,“ vysvetlila hovorkyňa. V súčasnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Revidovany plan dodavek ZUZANA 2 do OSSR ze dne 30.11.2020:
  „Z dôvodu pandemickej situácie došlo k ovplyvneniu výrobných spôsobilostí výrobcu,“ vysvetlila hovorkyňa. V súčasnosti preto pripravujú dodatok k predmetnej zmluve, v ktorom sa navrhuje dodanie piatich kusov húfnic do 15. apríla 2021, štyroch kusov do 15. júna 2021, ôsmich kusov do 15. decembra 2021 a ôsmich kusov do 15. decembra 2022.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  14:52 08.05.2020

  Uvažuje sa súvislosti so zavedením Z2 do vyzbroje aj s delostreleckým radarom resp. prieskumnými prostriedkami typu UAV? Bolo by zaujímavé urobiť spoločné cvičenie s využitím ...Zobrazit celý příspěvek

  Uvažuje sa súvislosti so zavedením Z2 do vyzbroje aj s delostreleckým radarom resp. prieskumnými prostriedkami typu UAV? Bolo by zaujímavé urobiť spoločné cvičenie s využitím radaru Arthur, ktorým disponuje AČR.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   21:49 08.05.2020

   "Well yes, but actually, no." V OS SR neexistuje nejaká jasná koncepcia, ktorá by bola rozpočtovo podložená, takže na túto otázku asi ani nieje odpoveď. Ale NATO tlačí na ťažkú ...Zobrazit celý příspěvek

   "Well yes, but actually, no."

   V OS SR neexistuje nejaká jasná koncepcia, ktorá by bola rozpočtovo podložená, takže na túto otázku asi ani nieje odpoveď. Ale NATO tlačí na ťažkú brigádu, ktorej súčasťou je aj delostrelecký oddiel, takže "možno", ale typujem určite nie nasledujúce štyri roky. To asi budeme radi, keď F-16 pristanú na zmodernizovanom letisku a zvýši popritom aj na platy.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   23:28 08.05.2020

   Arthur je Counter-battery radar, teda zachytáva letiacu muníciu. Najlepšie by bolo vrámci zjednotenia obstarať multimission radary, ktoré majú túto schopnosť plus slúžia pre PVO ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur je Counter-battery radar, teda zachytáva letiacu muníciu. Najlepšie by bolo vrámci zjednotenia obstarať multimission radary, ktoré majú túto schopnosť plus slúžia pre PVO proti lietadlám, vrtuľníkom a dronom.Skrýt celý příspěvek

   • Hajo
    14:53 09.05.2020

    O akých typoch multimission radarov sa da teda uvažovať? A ak by sme rátali s 24 ks. Z2 a 16 Z1, teda 5 oddielmi po 8 kusoch, kolko kusov counter - battery resp. multimission ...Zobrazit celý příspěvek

    O akých typoch multimission radarov sa da teda uvažovať?
    A ak by sme rátali s 24 ks. Z2 a 16 Z1, teda 5 oddielmi po 8 kusoch, kolko kusov counter - battery resp. multimission radarov by sa to týkalo?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:17 23.12.2020

    pjaro77 Cestou multimission radarů už SK jde, alespoň tomu odpovídají nabídky BAE a Izraele. V Čechách se psalo o nabídce BAE obsahující multimission radary Giraffe 4A a Giraffe 1X ...Zobrazit celý příspěvek

    pjaro77
    Cestou multimission radarů už SK jde, alespoň tomu odpovídají nabídky BAE a Izraele. V Čechách se psalo o nabídce BAE obsahující multimission radary Giraffe 4A a Giraffe 1X a Izrael nabízí to samé co ČR nebo Maďarsku ELM 2084. Otázkou bude priorita použití těchto radarů, je to vždy popisováno jako náhrada radarů protivzdušné obrany. Způsob jejich použití pro dělostřelectvo a pro letectvo se bude lišit.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     10:45 07.08.2022

     Souhlas, MMR radary tuto schopnost mají, ale dokud jich nebude dostatek pro nasycení PVO, asi nebudou moc ochotní je "půjčovat" dělostřelectvu... ještě tak možná na cvičení, ale na ...Zobrazit celý příspěvek

     Souhlas, MMR radary tuto schopnost mají, ale dokud jich nebude dostatek pro nasycení PVO, asi nebudou moc ochotní je "půjčovat" dělostřelectvu... ještě tak možná na cvičení, ale na trvalé přidělení nevím nevím. Snad nějaký menší typ (jako ta 1X) která by snad mohla působit zároveň v rámci PVO manévrového útvaru (těžké brigády) a zároveň poskytovat data dělostřelcům k ní přiřazeným...?
     Nemají slováci objednané v rámci izraelské dodávky taky nějaké ty menší GreenRocky? Ty by též měly být MMR a vhodnější na mobilní nasazení...

     https://www.iai.co.il/p/elm-21... Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:28 07.05.2020

  Neviem či sem niekto dával tieto videá:

  https://player.vimeo.com/video...

  https://player.vimeo.com/video...

  Neviem či sem niekto dával tieto videá:

  https://player.vimeo.com/video...

  https://player.vimeo.com/video...

  • Tecka
   08:34 08.05.2020

   Projekt Eva, bardzo mnie się podoba ..

   Projekt Eva, bardzo mnie się podoba ..

   • Flader
    09:07 08.05.2020

    Na tom podvozku 8x8 je naozaj fešanda. Škoda, že aj 6x6 sa zatiaľ nedočkala moderného podvozku.

    Na tom podvozku 8x8 je naozaj fešanda. Škoda, že aj 6x6 sa zatiaľ nedočkala moderného podvozku.

  • Sergej7490
   12:02 08.05.2020

   Dik. Vacsina zaberov tu uz bola, ale ocenujem, ze Konstrukta spravila konecne profi vyzerajuci remake s normalnym podmazom.

   Dik. Vacsina zaberov tu uz bola, ale ocenujem, ze Konstrukta spravila konecne profi vyzerajuci remake s normalnym podmazom.

   • vozik
    16:35 08.05.2020

    akurat mam velke pochybnosti o legalnosti pouzitia tych hudobnych podmazov. lebo minimalne ta pesnicka z prveho videa nie je ziadna random stopa z dakej hudobnej banky, ale dost ...Zobrazit celý příspěvek

    akurat mam velke pochybnosti o legalnosti pouzitia tych hudobnych podmazov. lebo minimalne ta pesnicka z prveho videa nie je ziadna random stopa z dakej hudobnej banky, ale dost znama pesnicka, ktora bola pouzita kope v reklam, filmov a serialov a prava na jej pouzitie lacne urcite nebudu, ked by som nahodou aj uveril, ze by ta skupuna dala suhlas na pouzitie tej pesnicky v promo videu na zbranove systemy...Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     22:37 09.05.2020

     To vies, vata na predaji je velka, zostalo aj na pesnicku... Alebo aj nie :-D

     To vies, vata na predaji je velka, zostalo aj na pesnicku... Alebo aj nie :-D

  • Hajo
   14:22 08.05.2020

   Ďakujem za videá, obe dievčatá vyzerajú dobre.

   Ďakujem za videá, obe dievčatá vyzerajú dobre.

  • flanker.jirka
   17:27 23.12.2020

   mikojan29
   Proč vozidlo s Evou má na videu pouze ochrané mřížky zrcátek, ale zrcátka nemá?

   mikojan29
   Proč vozidlo s Evou má na videu pouze ochrané mřížky zrcátek, ale zrcátka nemá?

   • mikojan29
    19:10 23.12.2020

    Aby zmiatlo nepriateľa :-D
    Neviem, asi ich vtedy nepotrebovali. Na stránke Konštrukty ich má, hoc také menšie:
    https://kotadef.sk/projekty/ev...

    Aby zmiatlo nepriateľa :-D
    Neviem, asi ich vtedy nepotrebovali. Na stránke Konštrukty ich má, hoc také menšie:
    https://kotadef.sk/projekty/ev...

   • tomas.kotnour
    20:07 23.12.2020

    Praxe při přepravě jiným způsobem než po ose. Zjevně ji tam vezli na podvalu a proč je tam montovat, když je bude třeba zase sundat.

    Praxe při přepravě jiným způsobem než po ose. Zjevně ji tam vezli na podvalu a proč je tam montovat, když je bude třeba zase sundat.

    • mikojan29
     23:18 23.12.2020

     Zrejme áno a vo VVP Záhorie späťáky až tak moc nepotrebuješ.

     Zrejme áno a vo VVP Záhorie späťáky až tak moc nepotrebuješ.

 • Sgt Murphy
  13:20 07.05.2020

  To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo baviť. ...Zobrazit celý příspěvek

  To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo baviť.

  ... Mimochodom, tie Nórske Archery po súdnych ťahaniciach kúpili Švédi. Takže Nóri na tom netratili nič. Ostatne vývoj ďalších častí projektu (Odin, Arthur a munícia od Namo) pokračoval ďalej...

  Keď tu hodíš nejaký odkaz a "šermuješ" aké máš podklady, skús si ich najprv prečítať, aby si si znovu nenasral do huby.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:40 06.05.2020

  janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos.

  janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos.

 • mikojan29
  21:38 05.05.2020

  Prvá Zuzana2 je na svete:

  https://kotadef.sk/novinky/zuz...

  Prvá Zuzana2 je na svete:

  https://kotadef.sk/novinky/zuz...

  • PavolR
   21:47 05.05.2020

   S tou hlavňou to majú na ťahači vymerané doslova na centimetre. :-)

   S tou hlavňou to majú na ťahači vymerané doslova na centimetre. :-)

   • Flader
    21:52 05.05.2020

    Ale vymerali to zjavne dobre, keďže sa na ten podval zmestila. Ale Zuzana 2 vyzerá sympaticky.

    Ale vymerali to zjavne dobre, keďže sa na ten podval zmestila. Ale Zuzana 2 vyzerá sympaticky.

    • Sgt Murphy
     02:03 06.05.2020

     Sympaticky vyzerať dobre môže, to ale nieje účelom delostrelectva. Archer vs. Zuzana 2: Ochrana osádky: Level 3 vs. Level 3 Obsluha: 3 vs. 4 Kadencia za 1 prvú minútu: 9 vs. ...Zobrazit celý příspěvek

     Sympaticky vyzerať dobre môže, to ale nieje účelom delostrelectva.

     Archer vs. Zuzana 2:

     Ochrana osádky: Level 3 vs. Level 3
     Obsluha: 3 vs. 4
     Kadencia za 1 prvú minútu: 9 vs. 5
     Kadencia za 3 minúty: 18 vs. 13
     MRSI: 6 vs. ?
     Príprava zbrane na streľbu: 30 sek./120 sek.
     Odjazd z palebného postavenia: 30 sek./60 sek.

     ... Ale mohlo to byť aj horšie. Vojaci nemuseli dostať vôbec nič.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:13 06.05.2020

      Archer a Zuzana2 nie sú tak úplne systémami totožnej kategórie, ale hlavne boli vyvinuté na inú koncepciu nasadenia, čomu zodpovedá aj to, že Archer má polovičnú zásobu munície ...Zobrazit celý příspěvek

      Archer a Zuzana2 nie sú tak úplne systémami totožnej kategórie, ale hlavne boli vyvinuté na inú koncepciu nasadenia, čomu zodpovedá aj to, že Archer má polovičnú zásobu munície oproti Zuzane.Skrýt celý příspěvek

     • Al Capone
      10:27 06.05.2020

      PavolR
      Můžete prosím napsat do jaké kategorie patří Zuzana a do jaké Archer a jaký
      je rozdíl v koncepci nasazení u obou typů?

      PavolR
      Můžete prosím napsat do jaké kategorie patří Zuzana a do jaké Archer a jaký
      je rozdíl v koncepci nasazení u obou typů?

     • Hajo
      11:49 06.05.2020

      Archer vs. Zuzana 2: cudzí produkt / domáci produkt práca pre zahraničných zamestnancov / práca slovenských zamestnancov servis a opravy realizované v zahraničí / servis a opravy ...Zobrazit celý příspěvek

      Archer vs. Zuzana 2:

      cudzí produkt / domáci produkt
      práca pre zahraničných zamestnancov / práca slovenských zamestnancov
      servis a opravy realizované v zahraničí / servis a opravy realizované v SRSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:56 06.05.2020

      PavolR: V konečnom dôsledku budú oba systémy nasadené tým istým spôsobom, tzv. "shoot & scoot". Či tento spôsob nasadenia cvičia aj naši delostrelci, je vec druhá, či je na túto ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:

      V konečnom dôsledku budú oba systémy nasadené tým istým spôsobom, tzv. "shoot & scoot". Či tento spôsob nasadenia cvičia aj naši delostrelci, je vec druhá, či je na túto taktiku nasadenia najlepšia práve Zuzana 2 je vec tretia. Ale keďže v OS SR nemáme zavedené ani delostrelecké radiolokátory, alebo presnú muníciu... tak životnosť našich delostrelcov bez podpory z NATO na bojisku by bola veľmi krátka.

      Hajo:

      Hmm... keby sa vyrobili v počte niekoľko sto plus kusov, tak by tá podpora domáceho priemyslu zrejme mala význam. Takto je to len zlátanina z x firiem (aj zahraničných), ktoré o pár rokov už navyše nemusia existovať.Skrýt celý příspěvek

     • Hajo
      13:36 06.05.2020

      Sgt Murphy: Zavedenie Z2 do výzbroje OSSR je práve tou cestou ako prezentovať dobrý delostrelecký systém a dosiahnuť jeho predaj do zahraničia a tým pádom aj zapojenie domáceho ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy:

      Zavedenie Z2 do výzbroje OSSR je práve tou cestou ako prezentovať dobrý delostrelecký systém a dosiahnuť jeho predaj do zahraničia a tým pádom aj zapojenie domáceho priemyslu. Pevne verím, že sa to podarí.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:29 06.05.2020

      Hajo, nalejme si čistého vína, Zuzana 2 má také isté šance prebojovať sa na zahraničných trhoch, aké mala aj pôvodná Zuzana za posledných 20 rokov, teda takmer nulové.

      Hajo, nalejme si čistého vína, Zuzana 2 má také isté šance prebojovať sa na zahraničných trhoch, aké mala aj pôvodná Zuzana za posledných 20 rokov, teda takmer nulové.

     • Gibon
      14:32 06.05.2020

      To su parametre, ktore boli pozadovane a Archer ich nedosiahol. A preto Nori objednavku zrusili, kedže ich už nebavilo čakať, kedy to Svedi dotiahnu. Predpokladam, ze pozadovane ...Zobrazit celý příspěvek

      To su parametre, ktore boli pozadovane a Archer ich nedosiahol. A preto Nori objednavku zrusili, kedže ich už nebavilo čakať, kedy to Svedi dotiahnu. Predpokladam, ze pozadovane parametre nedosiahla prave v oblasti rychlost palby.

      A mas tam ďalšie chyby.
      Oblsuha: Archer 3-4, rovnako ako Zuza. Tiez dokaze fungovat s posadkou len o 3 ľuďoch.
      Stanag Archera je proto minam L2 a 7.62×51mm AP. Zuza je L4 na urovni z čela v rozsahu +- 30°.
      EVA opusta poziciu za 25s. Neviem preco by to Zuze malo trvat kratsie aj vzhladom na jednoduchsie podpery u Zuzy.
      Zuza spolupracuje s Vulcano od Leonardo. Staci nakupiť.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      14:36 06.05.2020

      A mať 30ton na podvozku 6x6 s 250kW motorom pri Archerovi a 32ton na podvozku 8x8 s 330kW motorom je zasadny rozdiel v mobilite delostreleckeho systemu.

      A mať 30ton na podvozku 6x6 s 250kW motorom pri Archerovi a 32ton na podvozku 8x8 s 330kW motorom je zasadny rozdiel v mobilite delostreleckeho systemu.

     • Sgt Murphy
      14:46 06.05.2020

      Gibon, chyby tam nemám. Zuzana 2 má STANAG 3, tak je to v prospekte Konštrukty, v pôvodnom dokonca mala len STANAG 2. Tak isto STANAG 3 má Archer, má to v prospekte BAE. Obsluha ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon, chyby tam nemám. Zuzana 2 má STANAG 3, tak je to v prospekte Konštrukty, v pôvodnom dokonca mala len STANAG 2. Tak isto STANAG 3 má Archer, má to v prospekte BAE. Obsluha Archer 1-3, opäť prospekt BAE. Skús si to znovu preštudovať...

      Nóri nekúpili Archer, pretože nakoniec zmenili zadanie na pásový podvozok... a kúpili pásové K9.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:50 06.05.2020

      BAE ponúka Archera na akýkoľvek podvozok 8x8, napr. na MAN HX, 33t pri 324 kw. Zuzana 2 má 32,4t pri 300 kw tuším.

      BAE ponúka Archera na akýkoľvek podvozok 8x8, napr. na MAN HX, 33t pri 324 kw. Zuzana 2 má 32,4t pri 300 kw tuším.

     • Hajo
      15:34 06.05.2020

      Podľa mňa Z2 je jednoducho lepší koncept, podvozok od 8 x 8 od Tatry je rokmi osvedčený. Aj čo sa týka servisu, opráv a subdodávok ND je to komfortnejšie. Zásobovať ND zo Švédska ...Zobrazit celý příspěvek

      Podľa mňa Z2 je jednoducho lepší koncept, podvozok od 8 x 8 od Tatry je rokmi osvedčený. Aj čo sa týka servisu, opráv a subdodávok ND je to komfortnejšie. Zásobovať ND zo Švédska by mohlo byť v prípade vojnového konfliktu komplikované, ČR je blízko (ND na podvozok...). Čo sa týka výroby delostreleckých hlavní sme na tom dobre, veď Švédi od nás berú hlavne na Mjolner. Tak načo by sme kupovali Archer ?
      Obsluha 3 resp. 4 osoby, z môjho pohľadu zanedbateľné resp. v prípade vyradenia jedného z členov obsluhy, máš zastupiteľnosť vyriešenú.
      Čo sa týka napr. výcviku obslúh tak máme zázemie v podobe Z1, takže je to jednoduchšie a koncepčne bližšie. Nerád sa opakujem, ale v tomto smere sme samostatný.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:24 06.05.2020

      Hajo, Zuzana 2 je taká zlátanina a unikát vyrobený v takom malom počte, že problém bude pre ňu zohnať vôbec nejaké náhradné diely o 20 rokov, nato ešte v prípade konfliktu. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Hajo, Zuzana 2 je taká zlátanina a unikát vyrobený v takom malom počte, že problém bude pre ňu zohnať vôbec nejaké náhradné diely o 20 rokov, nato ešte v prípade konfliktu. Ale možno sa dovtedy SNS znovu reinkarnuje a kúpime Zuzany 3 a ďalších 172 miliónov eur bude spláchnutých do záchoda (alebo niekomu do vrecka).Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      18:30 06.05.2020

      Sgt Murphy, Al Capone

      Archer nie je samohybná húfnica ako Zuzana 2, ale „iba” vezená, takže náprotivkom k Archer-u je Eva.

      Sgt Murphy, Al Capone

      Archer nie je samohybná húfnica ako Zuzana 2, ale „iba” vezená, takže náprotivkom k Archer-u je Eva.

     • Sgt Murphy
      19:41 06.05.2020

      janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos

      janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos

     • janusinko
      20:08 06.05.2020

      Sgt Murphy Nech sa páči, niečo na preštudovanie: https://kotadef.sk/projekty/ev... Eva funguje na rovnakom princípe ako Archer, obsluha celého systému prebieha z kabíny a jedná sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Nech sa páči, niečo na preštudovanie: https://kotadef.sk/projekty/ev...
      Eva funguje na rovnakom princípe ako Archer, obsluha celého systému prebieha z kabíny a jedná sa o vezené húfnice s automatickým nabíjaním.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:21 06.05.2020

      Presne tak. Eva vezie polovicu munície pripravenej na streľbu (12ks), ďalších 12 ks po streľbe "napáskuješ" do automatu a môžeš strieľať znovu. Archer má všetku muníciu v automate, ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne tak. Eva vezie polovicu munície pripravenej na streľbu (12ks), ďalších 12 ks po streľbe "napáskuješ" do automatu a môžeš strieľať znovu. Archer má všetku muníciu v automate, potom musí prísť muničné vozidlo a doplniť muníciu, tak isto aj Zuzana (len tá jej vezie v tom automate o niečo viac..). Eva je akýsi "medzistupeň" medzi vozidlami typu Zuzana/Archer a vozidlami typu Atmos, Caesar.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      23:11 06.05.2020

      Ahaa prospekty. Tak, tie toho znesu. Precitaj si clanok, pod ktorým diskutujes a ake parametre si OSSR objednala. O stiahnuti Norov z programu si zas mimo. Si to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ahaa prospekty. Tak, tie toho znesu. Precitaj si clanok, pod ktorým diskutujes a ake parametre si OSSR objednala.

      O stiahnuti Norov z programu si zas mimo. Si to dostuduj.
      https://www.defense-aerospace....

      To je zas jak to tvoje miesto v UH60, lebo ty si v nich letel. Pričom si si neuracil všimnúť, ze tie nase UHcka maju miesto 4 sedačiek vnútornú nadrz.
      Detialy, na tych to stojí.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      23:21 06.05.2020

      Murphy: co to zas kecas. Si o tom archery nieco nastuduj. "The vehicle carries 20 150mm projectiles in the fully automatic magazine and an additional 20 projectiles for ...Zobrazit celý příspěvek

      Murphy: co to zas kecas. Si o tom archery nieco nastuduj.

      "The vehicle carries 20 150mm projectiles in the fully automatic magazine and an additional 20 projectiles for reload."

      Jasne ze je to v tomto ako EVA. Len miesto 12+12, ma projektilov 20+20. Stale vsak po tych 20 musis vyliest von a nabiť.
      Ako tazko debatovat s niekým, kto si prečíta prospekt a ma pocit, ze je odborník na delostrelecký system.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:18 07.05.2020

      Gibon: K Zuzana 2: - citujem z nákupnej zmluvy OS SR dostupnej v centrálnom registri zmlúv: Balistická ochrana: Balistická ochrana obsluhy proti účinkom streľby z ručných ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon:

      K Zuzana 2: - citujem z nákupnej zmluvy OS SR dostupnej v centrálnom registri zmlúv:

      Balistická ochrana:

      Balistická ochrana obsluhy proti účinkom streľby z ručných zbraní
      minimálne úrovne LEVEL 3 podľa normy STANAG 4569.

      Mínová ochrana podvozku úroveň LEVEL 1 podľa normy STANAG
      4569. Pre zvýšenie proti mínovej ochrany obsluhy požadujeme inštaláciu
      sedačiek znižujúcich účinky výbuchu pod zbraňovým systémom.

      V prospekte k Zuzana 2 sa píše:

      "The ballistic protection of turrets against the direct fire and the fire at
      ± 30° angles meets the STANAG 4569 Level 2."

      Pre potreby OS SR bola ochrana zvýšená na Level 3.

      Kabína Man HX má Level 3 aj voči mínam. Takže sorry baby. Serieš si do vlastnej huby.

      K UH-60M a ich kapacite... Prvé dva UH-60M, ktoré prileteli na Slovensko, interné nádrže nemali. Tie dostali až dodatočne. Na tento malý detail si zabudol. A týmto chcel básnik povedať čo, že tam tých 11 vojakov natlačíš s plnou poľnou aj s tou nádržou? Ale neodbiehajme od témy.

      K Nórskym Archerom... v tvojom zdroji sa píše nasledovne.
      "...all 24 Archer guns on order for Norway were to have been delivered by the end of 2013, and in operation by the end of 2014, according to the Norwegian MoD’s official statement, but as of December 2013 none had been delivered."

      Tu máš pravdu. Ten projekt sprevádzali ešte ku koncu roka 2013 technické problémy, dodávky preto prebiehali až neskôr.

      Tiež sa tam píše ale aj dôvod, prečo Nórsko odstúpilo od projektu.
      "Norwegian Ministry of Defence said it was pulling out because “the army has changed its concept of operations to be more mobile and to operate faster,” implying Archer no longer fits these new requirements."
      ... pretože im nevyhovoval kolesový podvozok, ale nakoniec si vybrali húfnice na pásoch, ktoré majú lepšiu mobilitu členitom teréne. Takže zas si serieš do vlastnej huby.

      Ku kapacite nesenej munície u Archeru, ktorý podľa teba nesie "náhradnú" muníciu mi daj zdroj. Ja viem o tom, že Archer nesie 21 delených nábojov, tj. strela (projectile) a nábojka (charge).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:19 07.05.2020

      O tom co je vezená, tažená a samohybná houfnice už tu před časem neplodná diskuse byla. Tažená je jasná, vezená je podle staré čs terminologie houfnice přepravovaná na korbě ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom co je vezená, tažená a samohybná houfnice už tu před časem neplodná diskuse byla. Tažená je jasná, vezená je podle staré čs terminologie houfnice přepravovaná na korbě standardního náklaďáku a při střelbě se sundává na zem do palebného postavení, výjimečně lze pálit z korby a samohybná houfnice je pevně spojená nástavba s podvozkem. Západní terminologie má TMH (Truck Mounted howitzer), tedy použití stadardního, třeba lehce poupraveného náklaďáku jako podvozku pro houfnici, která se při střelbě nesundává. Eva se od Zuzany liší pouze odlehčením věže odebráním části munice a pak také instalací na náklaďácký podvozek. EVA je tedy podle západní terminologie TMH, čs terminologií je to samohybná houfnice, stejně jako DANA či Zuzana. Vezené houfnice prakticky vymizely, vezené PL dělo byla ještěrka, dalo by se říct, že třeba vezený minomet je Tatra 815 PRAM, samohybný je PRAM-S, tažený je PRAM -L (rozdíl mezi taženým a vezeným prostředkem je malý, obvykle co je vezené, může být i tažené viz. PRAM-L).Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      12:45 07.05.2020

      Boze to su dristy toto. Nori do toho projektu vrazili 550mil NOK, z ktorých o 2/3 za vyvoj nadobro prisli, len preto, že chceli pasy. Tomu moze verit len nejaka "guma". Tie ...Zobrazit celý příspěvek

      Boze to su dristy toto. Nori do toho projektu vrazili 550mil NOK, z ktorých o 2/3 za vyvoj nadobro prisli, len preto, že chceli pasy. Tomu moze verit len nejaka "guma".

      Tie hufnice boli zaplatene. Musel to byt riadny prepadak, ked si ich nevzali aspon na sklad, ci na nasledny odpredaj ďalej. Už len to, že sa ich nepokúsili odpredať ďalej hovorí jasnou rečou. Nikto by to nekúpil.

      "To date (12/2013), Norway has spent 550 million kroner on the Archer project, Frische said, of which NOK 380 million on development and NOK 170 million on procurement, out of a total program envelope estimated by Swedish media at about NOK 700 million."Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:37 07.05.2020

      Gibon: To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo baviť.

      ... Mimochodom, tie Nórske Archery po súdnych ťahaniciach kúpili Švédi. Takže Nóri na tom netratili nič. Ostatne vývoj ďalších častí projektu (Odin, Arthur a munícia od Namo) pokračoval ďalej...

      Keď tu hodíš nejaký odkaz a "šermuješ" aké máš podklady, skús si ich najprv prečítať, aby si si znovu nenasral do huby. Pretože v tom texte je jasne napísané, že Nóri odstúpili od projektu kvôli 1. časovému zdržaniu projektu 2. malá priechodnosť kolesového podvozku terénom.

      Mimochodom, priechodnosť terénom a spoľahlivosť v sťažených poveternostných podmienkach bol aj neskôr dôvod, prečo K9 vyhrala súťaž nad M109, PzH 2000 a Caesar.

      A zaujímavé, že tu sa nad 24 kusmi húfnic neustále spomína "domáca výroba, dostupnosť ND a Nóri bez problémov kúpia 24 húfnic z druhej strany planéty.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:27 07.05.2020

      Ako sorry chlapci ale s týmito SNS drístami o "domácom vývoji, domácej výrobe, pracovných miestach, dostupnosti náhradných dielov" atď. aby potom z toho vznikol nejaký unikátne ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako sorry chlapci ale s týmito SNS drístami o "domácom vývoji, domácej výrobe, pracovných miestach, dostupnosti náhradných dielov" atď. aby potom z toho vznikol nejaký unikátne predražený zlepenec pochybnej hodnoty v pár kusoch bez reálnej šance ho predávať a vyrábať v slušných počtoch ďalej a vôbec ho servisovať doma po celú jeho životnosť... chodte handry fajčiť, už je dávno po voľbách, už Hoľko s Gajdošom ministerstvo neriadi.Skrýt celý příspěvek

     • Hajo
      17:55 07.05.2020

      Sgt Murphy Ja som fanda, nie som platený nikým, nie som a ani nikdy som nebol v žiadnej strane. K tomu hodnoteniu Z2: ide o čiste môj pohľad, nikomu ho nenútim, ale som rád, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Ja som fanda, nie som platený nikým, nie som a ani nikdy som nebol v žiadnej strane. K tomu hodnoteniu Z2: ide o čiste môj pohľad, nikomu ho nenútim, ale som rád, že sa niečo z tej tažkej zbrojnej strojariny vie uplatniť. Analogicky keď napr. v ČR riešili ľahký bitevník, tak vychádzali z toho, že si vedia vyrobiť L 159 Alca a nebudú to kupovať zvonku. Vychádzali z tradície, kvality, ceny a určite zohrala úlohu aj podpora domáceho priemyslu.
      K tým pásovým húfniciam. Majú lepšiu priechodnosť v teréne, pancierovanie atď. avšak majú vyššiu hmotnosť, čo môže byť nevýhoda pri cestnom presune (nostnosť mostov). Pri obstarávaní zavážia rôzne veci. Mňa len zarazilo to, že Nóri prešli od kolovej k pásovej húfnici. Je to zaujímavý obrat, pretože v prípade nasadenia majú obe štáty prírodné podmienky plus mínus podobné...
      Pre zaujímavosť, koľko vychádzala jednotková cena za Archer?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:59 07.05.2020

      Švédsko zaplatilo za 24 systémov Archer 122,4 mil. €, Nórsko za 24 systémov K9 plus 6 muničných vozidiel 162 mil. €. Slovensko kúpilo 25 húfnic Zuzana 2 za 172 mil. €.

      Švédsko zaplatilo za 24 systémov Archer 122,4 mil. €, Nórsko za 24 systémov K9 plus 6 muničných vozidiel 162 mil. €. Slovensko kúpilo 25 húfnic Zuzana 2 za 172 mil. €.

     • Sgt Murphy
      22:00 07.05.2020

      Aby som to upresnil, 122,4 milióna € za 24 ks Arthur je cena vozidlá, muníciu, výcvik personálu aj vybudovanie komplexného servisného zázemia a nákupu náhradných dielov. Tak isto ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby som to upresnil, 122,4 milióna € za 24 ks Arthur je cena vozidlá, muníciu, výcvik personálu aj vybudovanie komplexného servisného zázemia a nákupu náhradných dielov. Tak isto ako to bolo v nákupe u 25 ks Zuzán 2, kde sme zaplatili o 50 miliónov € viac.

      Jednotková cena za húfnicu Arthur (plus základné príslušenstvo) je 3,5 mil. €. Cena húfnic Zuzana 2 so základným príslušenstvom je 4,9 mil. € (bez DPH)

      Tak že ak tu niekto ide obhajovať tieto "kšefty", nech sa páči, potom sa ale nečudujme, prečo je OS SR v takej riti.

      A to nespomínam, že ten nákup potrebný vlastne ani nebol (v OS SR "horia" omnoho dôležitejšie priority, na ktorých nákup niet dostatok financií...)Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:37 07.05.2020

      Pardon, samozrejme v tom poslednom príspevku píšem o Archeri (nie Arthur)

      Pardon, samozrejme v tom poslednom príspevku píšem o Archeri (nie Arthur)

  • Sergej7490
   23:29 05.05.2020

   No... Krajsia ako prototyp... Budem si musiet zvyknut :-)
   Ale myslim ze dvojmiestna kabina bude v praxi chybat.

   No... Krajsia ako prototyp... Budem si musiet zvyknut :-)
   Ale myslim ze dvojmiestna kabina bude v praxi chybat.

  • Jura99
   06:46 06.05.2020

   uprava dizajnu kabiny urcite prospela, vypada ted normalne. Usti hlavne daleko pred kabinou se mi nezdalo jako dobry napad uz davno, bohuzel to komplikace bude a pritom ...Zobrazit celý příspěvek

   uprava dizajnu kabiny urcite prospela, vypada ted normalne. Usti hlavne daleko pred kabinou se mi nezdalo jako dobry napad uz davno, bohuzel to komplikace bude a pritom preusporadat podvozek, posunout vez dozadu, jit muselo.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    12:07 08.05.2020

    No muselo... Na Eve to tak spravili, ale Eva nema pancierovanu kabinu a 40ks palabny priemer. Podla mna su si toho dobre vedomi, ale rozlozenie hmotnosti by asi nebolo uplne OK. ...Zobrazit celý příspěvek

    No muselo... Na Eve to tak spravili, ale Eva nema pancierovanu kabinu a 40ks palabny priemer. Podla mna su si toho dobre vedomi, ale rozlozenie hmotnosti by asi nebolo uplne OK. Mozno keby to namontovali na 10 kolku...Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:16 17.02.2020

  Malá zmena v dodávke: Zmena spočíva v skoršom dodaní objednanej munície. Do 15.12.2020 to bude 2125 155-OFd-MK, do 15. decembra 2021 ďalších 3825 kusov 155.OFd-M3-DV. Dodávky ...Zobrazit celý příspěvek

  Malá zmena v dodávke:

  Zmena spočíva v skoršom dodaní objednanej munície. Do 15.12.2020 to bude 2125 155-OFd-MK, do 15. decembra 2021 ďalších 3825 kusov 155.OFd-M3-DV.

  Dodávky samotných húfnic sú bez zmeny, tento rok 9, na budúci rok ďalších 8 a v roku 2022 posledných 8.Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   18:09 18.02.2020

   Tak konecne bude cim strielat.
   Vezu vraj zvara Matador machinery. vie to niekto potvrdit, pripadne potvrdit dalsich dodavatelov ?
   Podvozok asi Tatra..

   Tak konecne bude cim strielat.
   Vezu vraj zvara Matador machinery. vie to niekto potvrdit, pripadne potvrdit dalsich dodavatelov ?
   Podvozok asi Tatra..

   • mikojan29
    21:05 18.02.2020

    Podvozok MSM - je to dcérska fy CSG, ktorá vlastní Tatru a nadstavbu Matador machinery. Delo ZŤS Metalurg, dcérska fy ...Zobrazit celý příspěvek

    Podvozok MSM - je to dcérska fy CSG, ktorá vlastní Tatru a nadstavbu Matador machinery. Delo ZŤS Metalurg, dcérska fy CSG.

    https://www.crz.gov.sk/index.p...
    https://www.crz.gov.sk/index.p... Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     22:31 18.02.2020

     Dik. Hlavne snad spravili do zasoby, ZTS metalug je od minuleho roka zavrety. Je vsak mozne ze len civilna cast.

     Dik. Hlavne snad spravili do zasoby, ZTS metalug je od minuleho roka zavrety. Je vsak mozne ze len civilna cast.

     • mikojan29
      13:56 19.02.2020

      Podľa info, špeciál by mal byť zachovaný asi kvôli tejto zákazke.

      Podľa info, špeciál by mal byť zachovaný asi kvôli tejto zákazke.

   • Flader
    12:41 19.02.2020

    Tak keďže obyčajnej (s dostrelom 30+ km) munície sa kupuje menšie množstvo ako diaľkovej, tak ono asi strieľať je ˇčím aj teraz.

    Tak keďže obyčajnej (s dostrelom 30+ km) munície sa kupuje menšie množstvo ako diaľkovej, tak ono asi strieľať je ˇčím aj teraz.

 • Sergej7490
  18:34 05.06.2019

  K tomuto videu uz evidentne rychlu kameru nasli:
  https://vimeo.com/335478469... 01:24

  K tomuto videu uz evidentne rychlu kameru nasli:
  https://vimeo.com/335478469... 01:24

 • Sergej7490
  18:20 05.06.2019

  Konecne vieme preco sa zrazu robi sutaz na podvozky a ...Zobrazit celý příspěvek

  Konecne vieme preco sa zrazu robi sutaz na podvozky a nadstavby:
  https://dennikn.sk/1488099/sns...
  Pre tych co nemaju predplatne:
  "Keď sa ministerstvo obrany rozhodlo, že cez Konštruktu urobí aj nákup 25 nových húfnic, išlo len o pokračovanie v nastúpenom trende vyťažovania tejto spoločnosti. Správa o húfniciach však zaujala právnika Miroslava Cáka, ktorý spolupracuje s Nadáciou Zastavme korupciu.

  Cák si pozrel dostupné informácie o firme Konštukta a dospel k záveru, že pokiaľ ona sama dostáva štátne zákazky priamym zadaním ako štátom vlastnená spoločnosť, musí robiť súťaže na subdodávateľov podľa zákona o verejnom obstarávaní.

  „Pokiaľ by takéto súťaže nerobila, potom by si každé ministerstvo i každá obec mohli účelovo zakladať vlastné akciovky a cez ne prelievať zákazky ku skutočným dodávateľom a tým obchádzať zákon,“ hovorí Cák.

  Konštrukta ako stredne veľký vývojársky podnik totiž nebude schopná sama vyrobiť 25 húfnic. Z toho je teda zrejmé, že si na tieto práce bude musieť najať ďalších subdodávateľov."
  --------------------
  "Nadácia Zastavme korupciu v januári spísala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v rovnakom čase a podľa svojho vyjadrenia z vlastnej iniciatívy začal konať. Obrátil sa na Konštruktu, aby zistil, v akom režime môže prideľovať štátne zákazky."
  --------------------
  "Podľa Konštrukty sa do jednej zo súťaží prihlásili tri a do druhej dokonca štyri firmy. V súčasnosti sa vyhodnocuje, či spĺňajú požadované kritériá."Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:49 05.06.2019

   Pri pohľade na počet súťažiacich ma napadlo, či je možné, že súťaž o podvozok nevyhrá Tatra. Cez prípadný slovensko-maďarský projekt húfnice na báze EVA sa totiž začínajú v obraze ...Zobrazit celý příspěvek

   Pri pohľade na počet súťažiacich ma napadlo, či je možné, že súťaž o podvozok nevyhrá Tatra. Cez prípadný slovensko-maďarský projekt húfnice na báze EVA sa totiž začínajú v obraze objavovať aj podvozky Rába.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    19:35 05.06.2019

    Ak ma Rába vykyvne polnapravy... Zazneli aj nazory ze podvozok mal dodat TANAX (ex Tatra Banovce), ale neviem, nakolko to bolo realne, kedze momentalne len skladaju skladacku MAN ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak ma Rába vykyvne polnapravy... Zazneli aj nazory ze podvozok mal dodat TANAX (ex Tatra Banovce), ale neviem, nakolko to bolo realne, kedze momentalne len skladaju skladacku MAN pod nazvom Aktis.Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    21:11 05.06.2019

    A preco nie Raba. Ved je to Man HX. Ak by nakupili Evy a zapojili nas do modernizacie BTR, reciprocne by som vymenil Raby za poruchove Tatry 815-7. Aapon by bola spolocna ...Zobrazit celý příspěvek

    A preco nie Raba. Ved je to Man HX.
    Ak by nakupili Evy a zapojili nas do modernizacie BTR, reciprocne by som vymenil Raby za poruchove Tatry 815-7.
    Aapon by bola spolocna suciastkova zakladna s Aktismi.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     21:46 05.06.2019

     Pri modernizácii BTR nás podľa mňa nemajú veľkú možnosť obísť. Dokážu si sami pridať nejaké zariadenia a Currus zrt. prerába pôvodné BTR na rôzne špeciály, no s vežovými kompletmi ...Zobrazit celý příspěvek

     Pri modernizácii BTR nás podľa mňa nemajú veľkú možnosť obísť. Dokážu si sami pridať nejaké zariadenia a Currus zrt. prerába pôvodné BTR na rôzne špeciály, no s vežovými kompletmi a ich výzbrojou si už tak ľahko neporadia. S Ukrajincami sa príliš radi nemajú a na Rusov sú sankcie, tak kto ostáva? ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      21:57 05.06.2019

      DVK-30 bola mimo iných ex-sovietskych strojov dimenzovaná aj pre BTR.

      DVK-30 bola mimo iných ex-sovietskych strojov dimenzovaná aj pre BTR.

    • Sergej7490
     22:07 05.06.2019

     Pretoze v zadani na podvozok sa pise o vykyvnych polnapravach. A MAN HX ma tuhe napravy. A nenasiel som tam moznost ze by pripustali ine riesenie podvozku. Ale mozno som tomu len ...Zobrazit celý příspěvek

     Pretoze v zadani na podvozok sa pise o vykyvnych polnapravach. A MAN HX ma tuhe napravy. A nenasiel som tam moznost ze by pripustali ine riesenie podvozku. Ale mozno som tomu len neporozumel tym spravnym sposobom...Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      22:17 05.06.2019

      Na stranku konstrukty ma uz nejaky ten piatok nechce antivirak pustit :-/
      Neviem sa dostat k zadaniu, ako bolo napisane.

      Na stranku konstrukty ma uz nejaky ten piatok nechce antivirak pustit :-/
      Neviem sa dostat k zadaniu, ako bolo napisane.

     • Sergej7490
      09:47 06.06.2019

      Na stranke Konstrukty to nenajdes, ktosi tu daval odkaz na dokument bud v nejakom registri zmluv alebo na MOSR.

      Na stranke Konstrukty to nenajdes, ktosi tu daval odkaz na dokument bud v nejakom registri zmluv alebo na MOSR.

     • Gibon
      21:02 06.06.2019

      Tatry sa treba zbavit.
      Je to bezpecnostne riziko.

      Tatry sa treba zbavit.
      Je to bezpecnostne riziko.

     • Jura99
      07:55 07.06.2019

      Gibon: tak určitě. Nejbezpečnější bude kupovat náklaďáky od Majského :D.

      Gibon: tak určitě. Nejbezpečnější bude kupovat náklaďáky od Majského :D.

     • Gibon
      11:30 07.06.2019

      Najbezpecnejsie bude kupovat nakladaky od renomovaneho vyrobcu. Nie od krachujuceho podniku, s prisernou kvalitou a zlym motorom. Ci to bude Man, Scania, Renault, Sisu by mal ...Zobrazit celý příspěvek

      Najbezpecnejsie bude kupovat nakladaky od renomovaneho vyrobcu.
      Nie od krachujuceho podniku, s prisernou kvalitou a zlym motorom.

      Ci to bude Man, Scania, Renault, Sisu by mal rozhodnut tender.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      11:32 07.06.2019

      A ak Madari kupia Evy, tak reciprocne kludne Raba.

      Neexistuje jediny racionalny dovod nakupovat Tatry.

      A ak Madari kupia Evy, tak reciprocne kludne Raba.

      Neexistuje jediny racionalny dovod nakupovat Tatry.

     • Jura99
      14:30 07.06.2019

      Gibon: zato exituje racionální důvod proč Tatry nekupovat - jsou české. Paradoxně ti auta Tatra od údajně "krachujícího" podniku (který je přitom stále v černých číslech) vadí, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: zato exituje racionální důvod proč Tatry nekupovat - jsou české. Paradoxně ti auta Tatra od údajně "krachujícího" podniku (který je přitom stále v černých číslech) vadí, ale Gerlach od podniku v červených číslech bys bral všemi deseti. Nemusíš psát proč to tak je, napsal jsem to už v první větě :-).Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      16:12 07.06.2019

      Nema to nic spolocne s tym, ze su ceske. To je tvoje projekcia. Ty mas problem so Slovakmi. To by mi potom vadil aj Gerlach, ktoreho podvozok sa bude vyrabat v Brne a zvysok nie je ...Zobrazit celý příspěvek

      Nema to nic spolocne s tym, ze su ceske. To je tvoje projekcia. Ty mas problem so Slovakmi.
      To by mi potom vadil aj Gerlach, ktoreho podvozok sa bude vyrabat v Brne a zvysok nie je zatial isty.
      Gerlach je vsak vozidlo s vybornymi parametrami, s nemeckym motorom a prevodovkou.

      Mimochodom Zetor Engineering Slovakia je spolocnost v ciernych cislach a s rastúcimi trzbami.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  10:44 14.04.2019

  Promo video Konstrukta defence s detailom prace nabijacieho mechanizmu Zuzany/Evy. Tiez ukazali strelbu MRSI.

  https://vimeo.com/329880035...

  Promo video Konstrukta defence s detailom prace nabijacieho mechanizmu Zuzany/Evy. Tiez ukazali strelbu MRSI.

  https://vimeo.com/329880035...

  • Clanek
   11:59 15.04.2019

   Diky za obe videa. PS: Nekdo by uz ale vazne mohl klukum v Konstrukte koupit vysocesnimkovou kamerku, zaplatit nejaky rychlokurz delani videa (kazdy amater co si dnes zalozi ...Zobrazit celý příspěvek

   Diky za obe videa.
   PS: Nekdo by uz ale vazne mohl klukum v Konstrukte koupit vysocesnimkovou kamerku, zaplatit nejaky rychlokurz delani videa (kazdy amater co si dnes zalozi youtube porad o autech zvlada praci s kamerou a strih lip) a taky jim rict, ze ta radobydrsnacka hudba do videa v roce 2019 (i kdyz, ani o dekadu starsiho) proste nepatri. Produkt treba muze byt i na urovni, ale ta prezentace kulha a kulha :/Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    19:42 15.04.2019

    Je to tak. No som rad, ze aspon kvapka, ked uz netecie. Konstrukta ma novy web, tak hadam casom pridu na rad aj kvalitnejsie videa. Mimochodom Zuzana 2 skutocne presla faceliftom ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to tak. No som rad, ze aspon kvapka, ked uz netecie.
    Konstrukta ma novy web, tak hadam casom pridu na rad aj kvalitnejsie videa.

    Mimochodom Zuzana 2 skutocne presla faceliftom a kabina vodica dostala moderny dizajn.
    http://www.kotadef.sk/sutaz/po... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3