Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2

Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2
Zuzana 2 / KONŠTRUKTA - Defence (Zvětšit)

Zástupci slovenského ministerstva obrany minulý týden v pátek podepsali s firmou KONŠTRUKTA - Defence smlouvu na dodávku 25 samohybných kolových houfnic (ShKH) Zuzana 2 za 172,2 milionu euro (4,5 miliardy korun) včetně DPH. Součástí dodávky je i dělostřelecká munice ráže 155 mm.

Dodávky jsou naplánovány do čtyř etap. První čtyři houfnice Zuzana 2 slovenská armáda převezem do konce června 2020, dalších pět kusů (včetně první dodávky muncie) do konce stejného roku, dalších osm houfnic do konce roku 2021 a posledních osm kusů do konce roku 2022.

Cena za 25 houfnic včetně organického příslušenství (kulomety, komunikační systémy, atd.) je 149 milionů euro. Jeden dělostřelecký oddíl bude tvořit 24 houfnic (tři baterie po osmi houfnicích) a jedna Zuzana 2 je určená pro výcvik. Hlavním úkolem houfnic Zuzana 2 bude podpora pěchotních a mechanizovaných jednotek, které při své činnosti musí podporovat palbou po dobu desítek minut až jedné hodiny.

Nové ShKH Zuzana 2 ve slovenské armádě nahradí 16 kusů houfnic Zuzana dodaných mezi roky 1998 až 2000. Zuzanu v počtu 12 kusů najdeme i v řecké armádě. Otázkou je důvod nákupu nových houfnic, když původní jsou staré pouze 20 let. Resp. proč se finanční prostředky směřují do nových houfnic a ne například do protivzdušné obrany. Nejčastěji se mluví o posílení schopností slovenské armády, ale i v předkládaném vládním materiálu se píše o podpoře domácího obranného průmyslu ‒ jednoduše pokud domácí zbrojní výrobek nekoupí vlastní armáda, nekoupí ho ani zahraniční zákazník.

„Realizací tohoto projektu se zároveň zvýší podpora exportního potenciálu slovenského obranného průmyslu, čímž se zajistí jeho konkurenceschopnost na světových trzích a možný prodej tohoto produktu v zahraničí,“ dočteme se ve vládním dokumnetu Návrh realizácie projektu 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2.

KONŠTRUKTA - Defence dodá rovněž vlastní dělostřeleckou munici. Konkrétně jde o 153 kusů tříštivo-trhavých střel 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem plynů a 85 kusů klasické tříštivo-trhavé munice 155-OFdMK pro každou houfnici. Množství odpovídá 17 dnům bojových zásob DOS (Days of Supply) pro jednu houfnici. Za přibližně 6000 kusů munice slovenské ministerstvo obrany zaplatí 19,3 milionu euro.

Střela 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem je určená pro střelbu na velmi dlouhou vzdálenost ‒ Zuzana 2 s tímto typem střely může zasahovat cíle vzdálené až 41 000 m. S klasickou (a tedy levnější) munici 155-OFdMK je dostřel 32 500 m.

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Sekundární výzbroj Zuzany 2 tvoří lafetovaný kulomet ráže 12,7 mm a 500 kusů nábojů. Posádka má k dispozici i osobní zbraně, granáty a jeden kus RPG.

Součástí dodávky je také simulátor výcviku posádky. Simulátor se skládá ze dvou částí ‒ z pracoviště velitele dělostřelecké baterie a dvou simulátorů posádky vozidla (je možné zvýšit až na osm). Simulátor posádky vozidla obsahuje displeje, ovládací moduly i elektromechanický simulátor hlavní zbraně. Cena simulátoru je 800 000 euro. Součástí dohody je také výcvik a školení personálu v hodnotě 300 000 euro.

Zveřejněná smlouva nám také názorně ukazuje, kolik speciálního nářadí a náhradních dílů obsahuje každý nákup podobně složitého zbraňového systému. Seznam nářadí a náhradních dílů pro ShKH Zuzana 2 obsahuje přes 400 položek, a to od šroubků, přes montáží nářadí, kabely, náhradní ovládací moduly posádky, nabíjecí a startovací zdroje, elektroniku, elektrické systémy, navigační systémy až po náhradní měřič úsťové brzdy, atd. atd. Cena nářadí a náhradních dílů tvoří 2,9 milionu euro.

Vývoj houfnice Zuzana 2 začal v roce 2003. Hlavní odlišností ShKH Zuzana 2 oproti starší verzi Zuzana je použití hlavně dlouhé 52 kalibrů (8200 mm) slovenské výroby. Stejnou hlaveň používá i kolová houfnice EVA nabízení pro AČR. Rychlost palby je v automatickém režimu šest ran v první minutě nebo 16 ran v prvních třech minutách. V ručním režimu lze střílet rychlosti dvě rány za minutu.


Zuzana v akci. Podobné cvičení slovenská armáda uspořádala po 20 letech.

Minimální dostřel nepřímou palbou je 2000 m, maximální 41 000 m. Odměr zbraně je 360°, při střelbě ale musí být odměr hlavně maximálně +- 60° od podélné osy vozidla. Náměr je -3°až +70° a umožňuje tedy nepřímou i přímou palbu na cíl. Vozidlo převáží 40 střel.

Lůžka v nabíjecím automatu pojmou jakoukoliv dělostřeleckou munici ráže 155 mm NATO (do délky 1000 mm). Nedílnou součástí houfnice je i muniční vozidlo Tatrapan 8×8 se zásobou 120 kusů střel a stejným počtem prachových náplní. Zuzana 2 je také schopna střelby salvou MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy na cíl současně dopadne více střel. Podle požadavku slovenské armády musí Zuzana 2 „zaujat palebné postavení a zaměřit cíl“ do dvou minut.

Bojový modul je umístěn na upraveném podvozku, který vychází z podvozkového speciálu Tatra 815 VP31 8x8. Další viditelnou změnou je nová přední kabina, kde je místo pouze pro řidiče. Další tři členové posádky se nacházejí v bojovém modulu. Balistická odolnost bojového modulu z čela v rozsahu +- 30° dosahuje úrovně 4 (průbojná 14,5×114 mm) podle STANAG 4569.

Bojová hmotnost houfnice je 32 000 kg. Vozidlo pohání tatrovácký motor TATRA T3B-928.70 o objemu 12,7 litrů s maximálním výkonem 330 kW (449 koní). Převodovka je rovněž tatrovácká. V případě potřeby lze ale Zuzanu 2 vybavit motorem značky MAN. Maximální rychlost na pevné cestě je 80 km/h a dojezd s interními nádržemi (460 litrů) je 600 km.

Dodejme, že nové samohybné houfnice hledá také Armáda České republiky a Slovensko na vládní úrovní prodej těchto zbraní do Česka propaguje. „Vynikajícím příkladem pro možnou [česko-slovenskou] spolupráci jsou samohybné kanónové houfnice Zuzana 2, které jsou špičkovým produktem slovenského obranného průmyslu, ale zároveň základem jejich podvozku je vozidlo TATRA, což znamená, že by o ně mohla mít zájem i Česká republika,“ komentoval možnost česko-slovenské spolupráce v oblastí zbrojní výroby slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

EDIT: Upraveny počty nakupované munice

Zdroj: CRZ, KONŠTRUKTA - Defence, rokovania.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • mikojan29
  14:01 21.12.2021

  Zatiaľ len takáto info:

  https://www.webnoviny.sk/gruzi...

  Zatiaľ len takáto info:

  https://www.webnoviny.sk/gruzi...

 • ABC123
  17:28 04.12.2021

  Poliaci píšu:
  Zaujímavou zostáva aktuálna misia Slovákov, ktorí využívajú kolesový delostrelecký systém novej generácie, ktorý zodpovedá štandardom NATO a bol vyvinutý domácim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poliaci píšu:
  Zaujímavou zostáva aktuálna misia Slovákov, ktorí využívajú kolesový delostrelecký systém novej generácie, ktorý zodpovedá štandardom NATO a bol vyvinutý domácim priemyslom.

  https://www.defence24.com/slov...
  Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  12:11 03.12.2021

  Naši chlapi odvádzajú dobrú prácu. Kúpa 25 ks Zuzany 2 bol veľmi dobrý krok. Teraz sa overí spoľahlivosť, funkčnosť celého systému ako aj spolupráca so spojencami. Zatiaľ je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naši chlapi odvádzajú dobrú prácu. Kúpa 25 ks Zuzany 2 bol veľmi dobrý krok. Teraz sa overí spoľahlivosť, funkčnosť celého systému ako aj spolupráca so spojencami. Zatiaľ je to pôsobivé. Všetko kvalitné čo dokáže vyrobiť náš zbrojný priemysel sa ráta.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   14:01 03.12.2021

   No donedavna (tj tesne pro prebrati do ossr) bola spolahlivost dost katastrofa. Dovodom bol neodladeny SW. Priamo od obsluhy som nan ine, ako nadavky nepocul. Takze nateraz pevne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No donedavna (tj tesne pro prebrati do ossr) bola spolahlivost dost katastrofa. Dovodom bol neodladeny SW. Priamo od obsluhy som nan ine, ako nadavky nepocul. Takze nateraz pevne verim, ze sa dodavatel sw spamatal a dodal uz odladenu verziu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    06:05 04.12.2021

    Naprosto normální dětská nemoc.

    Naprosto normální dětská nemoc.

  • Ján Paliga
   22:16 03.12.2021

   No tá tragická jednomiestna kabína tam určite nepatrí.... To isto vymyslel niekto od zeleného stola....

   No tá tragická jednomiestna kabína tam určite nepatrí.... To isto vymyslel niekto od zeleného stola....

   • Ján Paliga
    22:20 04.12.2021

    Nesúhlasiči - došli argumenty? Tiež ste od zeleného stola?

    V kabíne majú byť dvaja - štyri oči vidia viac ako dve. Zároveň druhý člen osádky lepšie pomôže vodičovi počas presunov, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nesúhlasiči - došli argumenty? Tiež ste od zeleného stola?

    V kabíne majú byť dvaja - štyri oči vidia viac ako dve. Zároveň druhý člen osádky lepšie pomôže vodičovi počas presunov, ako keby tam bol len sám....
    Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:21 04.12.2021

     PS: Na ZVSke sme boli na radare P-40 v kabíne s vodičom dokonca štyria....

     PS: Na ZVSke sme boli na radare P-40 v kabíne s vodičom dokonca štyria....

    • PavolR
     09:15 05.12.2021

     Takže koncepciu väčšiny moderných obrnených bojových vozidiel možno vyhodiť oknom? Lebo v absolútnej väčšine posádkových vežových vozidiel sedí vodič sám komunikujúc interkomom.

     Takže koncepciu väčšiny moderných obrnených bojových vozidiel možno vyhodiť oknom? Lebo v absolútnej väčšine posádkových vežových vozidiel sedí vodič sám komunikujúc interkomom.

     • Ján Paliga
      12:25 05.12.2021

      A v ktorej absolútnej väčšine kolesovych húfnic? Ako pozerám, tak pozerám, väčšina kolesovych húfnic má aspoň dvojmiestnu kabínu....

      Neporovnávaj kolesovu húfnicu s pasovou ...

      A v ktorej absolútnej väčšine kolesovych húfnic? Ako pozerám, tak pozerám, väčšina kolesovych húfnic má aspoň dvojmiestnu kabínu....

      Neporovnávaj kolesovu húfnicu s pasovou ...

     • PavolR
      14:45 05.12.2021

      Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo, ak aj nezoberieme do úvahy pásové, tak v štandardnom západnom 8x8 vodičovi tiež nikto nekibicuje, lebo má po strane ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo, ak aj nezoberieme do úvahy pásové, tak v štandardnom západnom 8x8 vodičovi tiež nikto nekibicuje, lebo má po strane motor. Absolútna väčšina kolesových húfnic nemá posádkovú vežu, iba kabínu, čiže ostatných ani nie je kam inam umiestniť. Nesedia tam preto, aby hovorili vodičovi do riadenia.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:54 05.12.2021

      Zuzana 2 je riešená takto pre to, že ide o multiplatformový delostrelecký systém umiestniteľný ako na kolesový tak i pásový podvozok (Diana) - preto je komplet obsluha vo veži.

      Zuzana 2 je riešená takto pre to, že ide o multiplatformový delostrelecký systém umiestniteľný ako na kolesový tak i pásový podvozok (Diana) - preto je komplet obsluha vo veži.

     • Jura99
      18:36 05.12.2021

      PavolR: koncepce Z2 se od DANY nijak nezměnila a DANA určitě nebyla konstruována s osádkou ve věži proto, aby se dala posadit na jiný podvozek. Osádka ve věži DANY prostě měla dost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: koncepce Z2 se od DANY nijak nezměnila a DANA určitě nebyla konstruována s osádkou ve věži proto, aby se dala posadit na jiný podvozek. Osádka ve věži DANY prostě měla dost ruční práce, kterou dnes umí nahradit automat, to před 50lety v době analogové zas tak jednoduché nebylo. Dnes se bez osádky ve věži obejde např. Archer a do budoucna např. DITA.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:36 05.12.2021

      Jura99: Lenže kým u DANY sa nikdy nerátalo s iným než kolesovým podvozkom, u Zuzany prišli prvýkrát s touto koncepciou pri A 40 Himalaya a odvtedy sa takéhoto prevedenia držia. Kto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Lenže kým u DANY sa nikdy nerátalo s iným než kolesovým podvozkom, u Zuzany prišli prvýkrát s touto koncepciou pri A 40 Himalaya a odvtedy sa takéhoto prevedenia držia. Kto chce plne automatickú kolesovú platformu s posádkou v kabíne, pre toho je vývojová línia EVA. OSSR si objednali klasickejšiu koncepciu s plne posádkovou vežou a takú aj dostali, no ...
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:49 05.12.2021

      @ PavolR

      Prečo som teda na vlastné uši počul slovenských delostrelcov ponosovať sa na tento typ kabíny? Oni sú užívatelia a nevedia, čo je pre nich lepšie?

      Ja som bral do úvahy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ PavolR

      Prečo som teda na vlastné uši počul slovenských delostrelcov ponosovať sa na tento typ kabíny? Oni sú užívatelia a nevedia, čo je pre nich lepšie?

      Ja som bral do úvahy len porovnanie húfnic navzájom, nezaťahoval som do toho iné platformy.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:07 05.12.2021

      Ján Paliga: Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga: Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s EVOU (a za také peniaze), je už na vtedajšom vedení. Musia si zvyknúť, no ... iné mať nebudú.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:07 06.12.2021

      PavolR - "Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo" -nie,reč je o kolesových húfniciach...takže ak neviete dať príklad absolútnej väčšiny,neťahajte tam iný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - "Nehovorím iba o húfniciach, ale o bojových vozidlách celkovo" -nie,reč je o kolesových húfniciach...takže ak neviete dať príklad absolútnej väčšiny,neťahajte tam iný druh bojovej techniky...jeden z rozdielov medzi kolesovou a pásovou húfnicou je aj ten,že kolesové sa presúvajú po vlastnej osi na oveľa dlhšie vzdialenosti...neviem či by do lotyšská išla po "vlastných" napr. taká pzh 2000...

      Ján Paliga - tiež som počul od delostrelcov ponos na tú kabínu,ale tunajší odborníci od klávesnice na vojenskú techniku mi vysvetlili že to je blbosť a tá kabína je špička...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:41 06.12.2021

      HEKTOR: Na začiatku bolo prehlásenie "V kabíne majú byť dvaja", čo je nezmyselná generalizácia, lebo na množstve kolesovej obrnenej techniky (obzvlášť 8x8) je iba samotný vodič. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Na začiatku bolo prehlásenie "V kabíne majú byť dvaja", čo je nezmyselná generalizácia, lebo na množstve kolesovej obrnenej techniky (obzvlášť 8x8) je iba samotný vodič.

      Ťažkosti s prechodom z kabíny Zuzany do do kabíny Zuzany 2, kam treba liezť cez strop, sú pochopiteľné a tieť je možné, že je tam ešte nevychytených pár vecí uľahčujúci vedenie vozidla, no to nie je dôvod na generalizáciu, že jednomiestna kabína je vo svojej podstate zlá.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:53 06.12.2021

      PavolR - reč je o kolesových húfniciach - nie pásové,ot,bvp,tanky atď...

      eva,dita,ceaser,caesar,malva,koalitsiya,amgs,aleksandar,archer,atmos ,nora - všetko 2kabínové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - reč je o kolesových húfniciach - nie pásové,ot,bvp,tanky atď...

      eva,dita,ceaser,caesar,malva,koalitsiya,amgs,aleksandar,archer,atmos ,nora - všetko 2kabínové konštrukcie...tak kde udělali soudruzi chybu keď ich nenapadlo skonštruovať takú prevratnú myšlienku akú použili v konštrukte.????neviem,len tak som sa zamyslel...čas ukáže,možno to bol dobrý krok...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:21 06.12.2021

      jednomístnou kabinou se nic moc neušetřilo, místo na celou kabinu tam je a řidič by netrpěl klaustrofobií :-). Rovněž při jízdě po silnici je asi přirozenější sedět u levé strany ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jednomístnou kabinou se nic moc neušetřilo, místo na celou kabinu tam je a řidič by netrpěl klaustrofobií :-). Rovněž při jízdě po silnici je asi přirozenější sedět u levé strany vozidla.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      21:25 06.12.2021

      Ale zas takto sa vodic moze (pri troche fantazie) citit ako v monoposte formuly :-)

      Ale zas takto sa vodic moze (pri troche fantazie) citit ako v monoposte formuly :-)

     • Ján Paliga
      21:06 07.12.2021

      @ PavolR

      "Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s EVOU ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ PavolR

      "Však ja nikde netvrdím, že sa im to musí páčiť, vysvetľujem, prečo je táto koncepcia taká, aká je a že si OSSR vybralo takýto konzervatívnejší variant v porovnaní s EVOU (a za také peniaze), je už na vtedajšom vedení. Musia si zvyknúť, no ... iné mať nebudú."

      Viem, že iné mať nebudú a že si musia zvyknúť. Ale zasa to neznamená, že si OSSR vybralo lepšie.... Pochybujem, že počas presunu z Martina do Michaloviec, odkiaľ ich podľa správ z MO SR preberali delostrelci, to bolo "med lízať" a že sa pri presune prejavila "modernosť"... Ja som ohľadom toho skeptický. Pri presune na také vzdialenosti je možnosť nebyť za volantom sám omnoho lepšia. A hlavne u takýchto pancierových mátoh. Hovorím z vlastnej skúsenosti u P-40... S tou sme sa po cestách presúvali aj po vlastnej osi...
      Skrýt celý příspěvek

    • Martinos
     22:40 05.12.2021

     Ako mu druhy clen pomoze pocas presunov? Budu volantom tocit dvaja?

     Ako mu druhy clen pomoze pocas presunov? Budu volantom tocit dvaja?

     • Ján Paliga
      21:12 07.12.2021

      Skús porozmýšľať, prečo pri pri dlhých presunoch po ceste a najmä v takých pancierových obludách ako sú kolesové húfnice či taký Tatrapan, je viacčlenná kabína prínosom... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skús porozmýšľať, prečo pri pri dlhých presunoch po ceste a najmä v takých pancierových obludách ako sú kolesové húfnice či taký Tatrapan, je viacčlenná kabína prínosom... Absolvoval si aspoň 100 km presun po ceste na takom vozidle? Teraz ma napadlo, že som počul už aj sťažnosti na pancierované T-815-7, ako sa vodiči sťažujú na zlý výhľad.... A v nich sami nejazdia... Alebo máš iný názor?
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      15:53 08.12.2021

      Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť a určite ich nevedú vodiči, čo majú najazdených pár km.
      Ak sa na to necítia, nemali ísť robiť ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť a určite ich nevedú vodiči, čo majú najazdených pár km.
      Ak sa na to necítia, nemali ísť robiť vodičov do OSSR, ale do klasickej špedičky, aj tam sa musia spoľahnúť len sami na seba, aj keď s trochu väčším luxusom v kabíne.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:34 08.12.2021

      mikojan29 - tak "prednosť" a skúsených vodičov mali určite aj české pandúry a ako to dopadlo...za cenu neurobiť z fábie na ceste mastný fľak boli tuším 3ks poškodené...

      mikojan29 - tak "prednosť" a skúsených vodičov mali určite aj české pandúry a ako to dopadlo...za cenu neurobiť z fábie na ceste mastný fľak boli tuším 3ks poškodené...

     • mikojan29
      21:13 08.12.2021

      HEKTOR
      Neviem ako to súvisí s jednomiestnou kabínou pre vodiča v Z2, lebo o to tu išlo...
      Pri volante môže byť stále len jeden, ten druhý, ktorého by tam chcel mať Ján Paliga s tým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Neviem ako to súvisí s jednomiestnou kabínou pre vodiča v Z2, lebo o to tu išlo...
      Pri volante môže byť stále len jeden, ten druhý, ktorého by tam chcel mať Ján Paliga s tým volantom nepotočí ani nezabrzdí.
      Faux pas Pandur vs Felícia nech si riešia v ČR.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:13 08.12.2021

      mikojan29 - no súvisí to možno tak,že ani keď máte "prednosť" a skúsených vodičov,tak to ešte automatický neznamená že šoférovanie vojenskej techniky je jednoduchá vec a nie je to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29 - no súvisí to možno tak,že ani keď máte "prednosť" a skúsených vodičov,tak to ešte automatický neznamená že šoférovanie vojenskej techniky je jednoduchá vec a nie je to len o nejakom "cítení"...neviem teda koľko máte vy stráveného času za volantom vojenskej techniky...
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:01 08.12.2021

      @ Mikojan

      "Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť ..."

      Mikojan, keby si vedel, koľko "organizovaných" kolón som zažil... aj s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Mikojan

      "Takéto vozidlá sa presúvajú v organizovaných kolónach, ktoré majú určitú prednosť ..."

      Mikojan, keby si vedel, koľko "organizovaných" kolón som zažil... aj s búračkami, keď sa nám do kolóny vtrepali vodiči s osobnými autami... Evidentne nepoznáš slovenských vodičov... :-D Tí sa vtrepú aj na železničné priecestie pred vlak...

      Hmmm, porovnávať malé okná pancierových vozidiel s vozidlom špedičnej služby.... to sa dá?

      "Pri volante môže byť stále len jeden, ten druhý, ktorého by tam chcel mať Ján Paliga s tým volantom nepotočí ani nezabrzdí."

      A písal som, že má tým volantom točiť, či brzdiť? Ten druhý mu poskytuje okrem sledovania okolia aj plnenie úloh počas presunu, komunikáciu atď... Veď koľko typov húfnic s jednomiestnou kabínou vodiča poznáš?
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:17 09.12.2021

      HEKTOR
      Ja nehovorím, že je šoférovanie vojenskej techniky jednoduchá vec, téma bola jednomiestna kabína pre Z2. Neviem či už majú, alebo ešte len budú mať trenažér a či tam je, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Ja nehovorím, že je šoférovanie vojenskej techniky jednoduchá vec, téma bola jednomiestna kabína pre Z2. Neviem či už majú, alebo ešte len budú mať trenažér a či tam je, alebo bude aj možnosť výcviku vodičov. Niečo na štýl leteckých simulátorov.
      Na vojne som nebol vodič, ale nejaké skúsenosti mám zo zrazov.
      Ján Paliga
      Ak to takto vymysleli, tak sa s tým musia vojaci zmieriť. Z2 nemá nejaké malé okienka na presuny, je to +- také ako iné typy. Jednomiestnu kabínu vodiča má napr. G6 z JAR, tam sa asi inšpirovali. A organizácia kolón, je tam na to voj. polícia, má právomoci, nech ich využíva.
      Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  17:36 02.12.2021

  Kontingent už dorazil do cieľa.

  Kontingent už dorazil do cieľa.

 • mikojan29
  22:36 01.12.2021
 • mikojan29
  23:01 28.11.2021

  Zuzany už cestujú do Lotyšska, cestou si zastrieľajú aj v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zuzany už cestujú do Lotyšska, cestou si zastrieľajú aj v Poľsku:

  https://twitter.com/rzgryziewi...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  07:23 23.07.2021

  Prvých 8 ks odovzdaných:

  https://www.mosr.sk/49792-sk/-...

  Prvých 8 ks odovzdaných:

  https://www.mosr.sk/49792-sk/-...

  • HEKTOR
   09:39 23.07.2021

   "NASPÄŤ CESTA NEMOŽNÁ,VPRED SA ÍSŤ MUSÍ" !!! :)))

   ešte že nás naší momentálny americký spojenci netlačia do sloganov typu - americký delostrelec, náš vzor ....

   "NASPÄŤ CESTA NEMOŽNÁ,VPRED SA ÍSŤ MUSÍ" !!! :)))

   ešte že nás naší momentálny americký spojenci netlačia do sloganov typu - americký delostrelec, náš vzor ....

   • mikojan29
    09:44 23.07.2021

    Neviem, kto vymýšľa tieto slogany, mne by sa tam páčil názov útvaru so znakom útvaru a koniec.

    Neviem, kto vymýšľa tieto slogany, mne by sa tam páčil názov útvaru so znakom útvaru a koniec.

    • HEKTOR
     10:25 23.07.2021

     mikojan29 - presne tak...a nie hlúpe a hlavne prázdne slogany...

     mikojan29 - presne tak...a nie hlúpe a hlavne prázdne slogany...

    • Jura99
     10:49 23.07.2021

     tak ona i ta rudá barva transparentu je dost nešťastný nápad. Zřejmě tam mají ještě funkční mašinu na výrobu transparentů, která bere jenom rudou tkaninu.

     tak ona i ta rudá barva transparentu je dost nešťastný nápad. Zřejmě tam mají ještě funkční mašinu na výrobu transparentů, která bere jenom rudou tkaninu.

     • mikojan29
      12:29 23.07.2021

      Na tvojom mieste by som radšej riešil "rudého" pána u Vás na hrade a nie transparent n našich kasárňach.

      Na tvojom mieste by som radšej riešil "rudého" pána u Vás na hrade a nie transparent n našich kasárňach.

     • faraonamumu
      12:48 23.07.2021

      Už chybí jen sovětské vlaječky a průvod je kompletní :DD

      Už chybí jen sovětské vlaječky a průvod je kompletní :DD

    • PavolR
     13:36 23.07.2021

     Tento konkrétny slogan má na svedomí Ľudovít "Velislav" Štúr. :-D
     https://citaty-slavnych.sk/cit...

     Tento konkrétny slogan má na svedomí Ľudovít "Velislav" Štúr. :-D
     https://citaty-slavnych.sk/cit...

     • Jura99
      15:08 23.07.2021

      tak to pak jo, Štúr, jak všichni ví, sestavil spisovnou Slovenštinu. Na druhou stranu byl rusofilní, antisemita a příznivce kolektivizace. To byly názory v té době zkušenostmi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak to pak jo, Štúr, jak všichni ví, sestavil spisovnou Slovenštinu. Na druhou stranu byl rusofilní, antisemita a příznivce kolektivizace. To byly názory v té době zkušenostmi ještě nezprofanované, nicméně z dnešního pohledu vadné a ta rudá tkanina transparentu by tam byla na místě.
      Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    19:13 23.07.2021

    štúrov slogan bol platný pre tú dobu a pre situáciu v akej žili...bohužiaľ niekedy je potrebné masy motivovať verbálne...osobne na to neverím,ale asi to funguje...
    aj napr. us army ...
    Zobrazit celý příspěvek

    štúrov slogan bol platný pre tú dobu a pre situáciu v akej žili...bohužiaľ niekedy je potrebné masy motivovať verbálne...osobne na to neverím,ale asi to funguje...
    aj napr. us army si na toto potrpí...

    komunisti ale slogany povýšili do fakt top úroveň...
    môj obľúbený - "plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí" :))
    Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:34 01.12.2020

  Revidovany plan dodavek ZUZANA 2 do OSSR ze dne 30.11.2020:
  „Z dôvodu pandemickej situácie došlo k ovplyvneniu výrobných spôsobilostí výrobcu,“ vysvetlila hovorkyňa. V súčasnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Revidovany plan dodavek ZUZANA 2 do OSSR ze dne 30.11.2020:
  „Z dôvodu pandemickej situácie došlo k ovplyvneniu výrobných spôsobilostí výrobcu,“ vysvetlila hovorkyňa. V súčasnosti preto pripravujú dodatok k predmetnej zmluve, v ktorom sa navrhuje dodanie piatich kusov húfnic do 15. apríla 2021, štyroch kusov do 15. júna 2021, ôsmich kusov do 15. decembra 2021 a ôsmich kusov do 15. decembra 2022.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  14:52 08.05.2020

  Uvažuje sa súvislosti so zavedením Z2 do vyzbroje aj s delostreleckým radarom resp. prieskumnými prostriedkami typu UAV? Bolo by zaujímavé urobiť spoločné cvičenie s využitím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uvažuje sa súvislosti so zavedením Z2 do vyzbroje aj s delostreleckým radarom resp. prieskumnými prostriedkami typu UAV? Bolo by zaujímavé urobiť spoločné cvičenie s využitím radaru Arthur, ktorým disponuje AČR.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   21:49 08.05.2020

   "Well yes, but actually, no."

   V OS SR neexistuje nejaká jasná koncepcia, ktorá by bola rozpočtovo podložená, takže na túto otázku asi ani nieje odpoveď. Ale NATO tlačí na ťažkú ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Well yes, but actually, no."

   V OS SR neexistuje nejaká jasná koncepcia, ktorá by bola rozpočtovo podložená, takže na túto otázku asi ani nieje odpoveď. Ale NATO tlačí na ťažkú brigádu, ktorej súčasťou je aj delostrelecký oddiel, takže "možno", ale typujem určite nie nasledujúce štyri roky. To asi budeme radi, keď F-16 pristanú na zmodernizovanom letisku a zvýši popritom aj na platy.
   Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   23:28 08.05.2020

   Arthur je Counter-battery radar, teda zachytáva letiacu muníciu. Najlepšie by bolo vrámci zjednotenia obstarať multimission radary, ktoré majú túto schopnosť plus slúžia pre PVO ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Arthur je Counter-battery radar, teda zachytáva letiacu muníciu. Najlepšie by bolo vrámci zjednotenia obstarať multimission radary, ktoré majú túto schopnosť plus slúžia pre PVO proti lietadlám, vrtuľníkom a dronom.
   Skrýt celý příspěvek

   • Hajo
    14:53 09.05.2020

    O akých typoch multimission radarov sa da teda uvažovať?
    A ak by sme rátali s 24 ks. Z2 a 16 Z1, teda 5 oddielmi po 8 kusoch, kolko kusov counter - battery resp. multimission ...
    Zobrazit celý příspěvek

    O akých typoch multimission radarov sa da teda uvažovať?
    A ak by sme rátali s 24 ks. Z2 a 16 Z1, teda 5 oddielmi po 8 kusoch, kolko kusov counter - battery resp. multimission radarov by sa to týkalo?
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:17 23.12.2020

    pjaro77
    Cestou multimission radarů už SK jde, alespoň tomu odpovídají nabídky BAE a Izraele. V Čechách se psalo o nabídce BAE obsahující multimission radary Giraffe 4A a Giraffe 1X ...
    Zobrazit celý příspěvek

    pjaro77
    Cestou multimission radarů už SK jde, alespoň tomu odpovídají nabídky BAE a Izraele. V Čechách se psalo o nabídce BAE obsahující multimission radary Giraffe 4A a Giraffe 1X a Izrael nabízí to samé co ČR nebo Maďarsku ELM 2084. Otázkou bude priorita použití těchto radarů, je to vždy popisováno jako náhrada radarů protivzdušné obrany. Způsob jejich použití pro dělostřelectvo a pro letectvo se bude lišit.
    Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:28 07.05.2020

  Neviem či sem niekto dával tieto videá:

  https://player.vimeo.com/video...

  https://player.vimeo.com/video...

  Neviem či sem niekto dával tieto videá:

  https://player.vimeo.com/video...

  https://player.vimeo.com/video...

  • Tecka
   08:34 08.05.2020

   Projekt Eva, bardzo mnie się podoba ..

   Projekt Eva, bardzo mnie się podoba ..

   • Flader
    09:07 08.05.2020

    Na tom podvozku 8x8 je naozaj fešanda. Škoda, že aj 6x6 sa zatiaľ nedočkala moderného podvozku.

    Na tom podvozku 8x8 je naozaj fešanda. Škoda, že aj 6x6 sa zatiaľ nedočkala moderného podvozku.

  • Sergej7490
   12:02 08.05.2020

   Dik. Vacsina zaberov tu uz bola, ale ocenujem, ze Konstrukta spravila konecne profi vyzerajuci remake s normalnym podmazom.

   Dik. Vacsina zaberov tu uz bola, ale ocenujem, ze Konstrukta spravila konecne profi vyzerajuci remake s normalnym podmazom.

   • vozik
    16:35 08.05.2020

    akurat mam velke pochybnosti o legalnosti pouzitia tych hudobnych podmazov. lebo minimalne ta pesnicka z prveho videa nie je ziadna random stopa z dakej hudobnej banky, ale dost ...
    Zobrazit celý příspěvek

    akurat mam velke pochybnosti o legalnosti pouzitia tych hudobnych podmazov. lebo minimalne ta pesnicka z prveho videa nie je ziadna random stopa z dakej hudobnej banky, ale dost znama pesnicka, ktora bola pouzita kope v reklam, filmov a serialov a prava na jej pouzitie lacne urcite nebudu, ked by som nahodou aj uveril, ze by ta skupuna dala suhlas na pouzitie tej pesnicky v promo videu na zbranove systemy...
    Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     22:37 09.05.2020

     To vies, vata na predaji je velka, zostalo aj na pesnicku... Alebo aj nie :-D

     To vies, vata na predaji je velka, zostalo aj na pesnicku... Alebo aj nie :-D

  • Hajo
   14:22 08.05.2020

   Ďakujem za videá, obe dievčatá vyzerajú dobre.

   Ďakujem za videá, obe dievčatá vyzerajú dobre.

  • flanker.jirka
   17:27 23.12.2020

   mikojan29
   Proč vozidlo s Evou má na videu pouze ochrané mřížky zrcátek, ale zrcátka nemá?

   mikojan29
   Proč vozidlo s Evou má na videu pouze ochrané mřížky zrcátek, ale zrcátka nemá?

   • mikojan29
    19:10 23.12.2020

    Aby zmiatlo nepriateľa :-D
    Neviem, asi ich vtedy nepotrebovali. Na stránke Konštrukty ich má, hoc také menšie:
    https://kotadef.sk/projekty/ev...

    Aby zmiatlo nepriateľa :-D
    Neviem, asi ich vtedy nepotrebovali. Na stránke Konštrukty ich má, hoc také menšie:
    https://kotadef.sk/projekty/ev...

   • tomas.kotnour
    20:07 23.12.2020

    Praxe při přepravě jiným způsobem než po ose. Zjevně ji tam vezli na podvalu a proč je tam montovat, když je bude třeba zase sundat.

    Praxe při přepravě jiným způsobem než po ose. Zjevně ji tam vezli na podvalu a proč je tam montovat, když je bude třeba zase sundat.

    • mikojan29
     23:18 23.12.2020

     Zrejme áno a vo VVP Záhorie späťáky až tak moc nepotrebuješ.

     Zrejme áno a vo VVP Záhorie späťáky až tak moc nepotrebuješ.

 • Sgt Murphy
  13:20 07.05.2020

  To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo baviť. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo baviť.

  ... Mimochodom, tie Nórske Archery po súdnych ťahaniciach kúpili Švédi. Takže Nóri na tom netratili nič. Ostatne vývoj ďalších častí projektu (Odin, Arthur a munícia od Namo) pokračoval ďalej...

  Keď tu hodíš nejaký odkaz a "šermuješ" aké máš podklady, skús si ich najprv prečítať, aby si si znovu nenasral do huby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:40 06.05.2020

  janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos.

  janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos.

 • mikojan29
  21:38 05.05.2020

  Prvá Zuzana2 je na svete:

  https://kotadef.sk/novinky/zuz...

  Prvá Zuzana2 je na svete:

  https://kotadef.sk/novinky/zuz...

  • PavolR
   21:47 05.05.2020

   S tou hlavňou to majú na ťahači vymerané doslova na centimetre. :-)

   S tou hlavňou to majú na ťahači vymerané doslova na centimetre. :-)

   • Flader
    21:52 05.05.2020

    Ale vymerali to zjavne dobre, keďže sa na ten podval zmestila. Ale Zuzana 2 vyzerá sympaticky.

    Ale vymerali to zjavne dobre, keďže sa na ten podval zmestila. Ale Zuzana 2 vyzerá sympaticky.

    • Sgt Murphy
     02:03 06.05.2020

     Sympaticky vyzerať dobre môže, to ale nieje účelom delostrelectva.

     Archer vs. Zuzana 2:

     Ochrana osádky: Level 3 vs. Level 3
     Obsluha: 3 vs. 4
     Kadencia za 1 prvú minútu: 9 vs. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sympaticky vyzerať dobre môže, to ale nieje účelom delostrelectva.

     Archer vs. Zuzana 2:

     Ochrana osádky: Level 3 vs. Level 3
     Obsluha: 3 vs. 4
     Kadencia za 1 prvú minútu: 9 vs. 5
     Kadencia za 3 minúty: 18 vs. 13
     MRSI: 6 vs. ?
     Príprava zbrane na streľbu: 30 sek./120 sek.
     Odjazd z palebného postavenia: 30 sek./60 sek.

     ... Ale mohlo to byť aj horšie. Vojaci nemuseli dostať vôbec nič.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:13 06.05.2020

      Archer a Zuzana2 nie sú tak úplne systémami totožnej kategórie, ale hlavne boli vyvinuté na inú koncepciu nasadenia, čomu zodpovedá aj to, že Archer má polovičnú zásobu munície ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Archer a Zuzana2 nie sú tak úplne systémami totožnej kategórie, ale hlavne boli vyvinuté na inú koncepciu nasadenia, čomu zodpovedá aj to, že Archer má polovičnú zásobu munície oproti Zuzane.
      Skrýt celý příspěvek

     • Al Capone
      10:27 06.05.2020

      PavolR
      Můžete prosím napsat do jaké kategorie patří Zuzana a do jaké Archer a jaký
      je rozdíl v koncepci nasazení u obou typů?

      PavolR
      Můžete prosím napsat do jaké kategorie patří Zuzana a do jaké Archer a jaký
      je rozdíl v koncepci nasazení u obou typů?

     • Hajo
      11:49 06.05.2020

      Archer vs. Zuzana 2:

      cudzí produkt / domáci produkt
      práca pre zahraničných zamestnancov / práca slovenských zamestnancov
      servis a opravy realizované v zahraničí / servis a opravy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Archer vs. Zuzana 2:

      cudzí produkt / domáci produkt
      práca pre zahraničných zamestnancov / práca slovenských zamestnancov
      servis a opravy realizované v zahraničí / servis a opravy realizované v SR
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:56 06.05.2020

      PavolR:

      V konečnom dôsledku budú oba systémy nasadené tým istým spôsobom, tzv. "shoot & scoot". Či tento spôsob nasadenia cvičia aj naši delostrelci, je vec druhá, či je na túto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:

      V konečnom dôsledku budú oba systémy nasadené tým istým spôsobom, tzv. "shoot & scoot". Či tento spôsob nasadenia cvičia aj naši delostrelci, je vec druhá, či je na túto taktiku nasadenia najlepšia práve Zuzana 2 je vec tretia. Ale keďže v OS SR nemáme zavedené ani delostrelecké radiolokátory, alebo presnú muníciu... tak životnosť našich delostrelcov bez podpory z NATO na bojisku by bola veľmi krátka.

      Hajo:

      Hmm... keby sa vyrobili v počte niekoľko sto plus kusov, tak by tá podpora domáceho priemyslu zrejme mala význam. Takto je to len zlátanina z x firiem (aj zahraničných), ktoré o pár rokov už navyše nemusia existovať.
      Skrýt celý příspěvek

     • Hajo
      13:36 06.05.2020

      Sgt Murphy:

      Zavedenie Z2 do výzbroje OSSR je práve tou cestou ako prezentovať dobrý delostrelecký systém a dosiahnuť jeho predaj do zahraničia a tým pádom aj zapojenie domáceho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy:

      Zavedenie Z2 do výzbroje OSSR je práve tou cestou ako prezentovať dobrý delostrelecký systém a dosiahnuť jeho predaj do zahraničia a tým pádom aj zapojenie domáceho priemyslu. Pevne verím, že sa to podarí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:29 06.05.2020

      Hajo, nalejme si čistého vína, Zuzana 2 má také isté šance prebojovať sa na zahraničných trhoch, aké mala aj pôvodná Zuzana za posledných 20 rokov, teda takmer nulové.

      Hajo, nalejme si čistého vína, Zuzana 2 má také isté šance prebojovať sa na zahraničných trhoch, aké mala aj pôvodná Zuzana za posledných 20 rokov, teda takmer nulové.

     • Gibon
      14:32 06.05.2020

      To su parametre, ktore boli pozadovane a Archer ich nedosiahol. A preto Nori objednavku zrusili, kedže ich už nebavilo čakať, kedy to Svedi dotiahnu. Predpokladam, ze pozadovane ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To su parametre, ktore boli pozadovane a Archer ich nedosiahol. A preto Nori objednavku zrusili, kedže ich už nebavilo čakať, kedy to Svedi dotiahnu. Predpokladam, ze pozadovane parametre nedosiahla prave v oblasti rychlost palby.

      A mas tam ďalšie chyby.
      Oblsuha: Archer 3-4, rovnako ako Zuza. Tiez dokaze fungovat s posadkou len o 3 ľuďoch.
      Stanag Archera je proto minam L2 a 7.62×51mm AP. Zuza je L4 na urovni z čela v rozsahu +- 30°.
      EVA opusta poziciu za 25s. Neviem preco by to Zuze malo trvat kratsie aj vzhladom na jednoduchsie podpery u Zuzy.
      Zuza spolupracuje s Vulcano od Leonardo. Staci nakupiť.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      14:36 06.05.2020

      A mať 30ton na podvozku 6x6 s 250kW motorom pri Archerovi a 32ton na podvozku 8x8 s 330kW motorom je zasadny rozdiel v mobilite delostreleckeho systemu.

      A mať 30ton na podvozku 6x6 s 250kW motorom pri Archerovi a 32ton na podvozku 8x8 s 330kW motorom je zasadny rozdiel v mobilite delostreleckeho systemu.

     • Sgt Murphy
      14:46 06.05.2020

      Gibon, chyby tam nemám. Zuzana 2 má STANAG 3, tak je to v prospekte Konštrukty, v pôvodnom dokonca mala len STANAG 2. Tak isto STANAG 3 má Archer, má to v prospekte BAE. Obsluha ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon, chyby tam nemám. Zuzana 2 má STANAG 3, tak je to v prospekte Konštrukty, v pôvodnom dokonca mala len STANAG 2. Tak isto STANAG 3 má Archer, má to v prospekte BAE. Obsluha Archer 1-3, opäť prospekt BAE. Skús si to znovu preštudovať...

      Nóri nekúpili Archer, pretože nakoniec zmenili zadanie na pásový podvozok... a kúpili pásové K9.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:50 06.05.2020

      BAE ponúka Archera na akýkoľvek podvozok 8x8, napr. na MAN HX, 33t pri 324 kw. Zuzana 2 má 32,4t pri 300 kw tuším.

      BAE ponúka Archera na akýkoľvek podvozok 8x8, napr. na MAN HX, 33t pri 324 kw. Zuzana 2 má 32,4t pri 300 kw tuším.

     • Hajo
      15:34 06.05.2020

      Podľa mňa Z2 je jednoducho lepší koncept, podvozok od 8 x 8 od Tatry je rokmi osvedčený. Aj čo sa týka servisu, opráv a subdodávok ND je to komfortnejšie. Zásobovať ND zo Švédska ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Podľa mňa Z2 je jednoducho lepší koncept, podvozok od 8 x 8 od Tatry je rokmi osvedčený. Aj čo sa týka servisu, opráv a subdodávok ND je to komfortnejšie. Zásobovať ND zo Švédska by mohlo byť v prípade vojnového konfliktu komplikované, ČR je blízko (ND na podvozok...). Čo sa týka výroby delostreleckých hlavní sme na tom dobre, veď Švédi od nás berú hlavne na Mjolner. Tak načo by sme kupovali Archer ?
      Obsluha 3 resp. 4 osoby, z môjho pohľadu zanedbateľné resp. v prípade vyradenia jedného z členov obsluhy, máš zastupiteľnosť vyriešenú.
      Čo sa týka napr. výcviku obslúh tak máme zázemie v podobe Z1, takže je to jednoduchšie a koncepčne bližšie. Nerád sa opakujem, ale v tomto smere sme samostatný.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:24 06.05.2020

      Hajo, Zuzana 2 je taká zlátanina a unikát vyrobený v takom malom počte, že problém bude pre ňu zohnať vôbec nejaké náhradné diely o 20 rokov, nato ešte v prípade konfliktu. Ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hajo, Zuzana 2 je taká zlátanina a unikát vyrobený v takom malom počte, že problém bude pre ňu zohnať vôbec nejaké náhradné diely o 20 rokov, nato ešte v prípade konfliktu. Ale možno sa dovtedy SNS znovu reinkarnuje a kúpime Zuzany 3 a ďalších 172 miliónov eur bude spláchnutých do záchoda (alebo niekomu do vrecka).
      Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      18:30 06.05.2020

      Sgt Murphy, Al Capone

      Archer nie je samohybná húfnica ako Zuzana 2, ale „iba” vezená, takže náprotivkom k Archer-u je Eva.

      Sgt Murphy, Al Capone

      Archer nie je samohybná húfnica ako Zuzana 2, ale „iba” vezená, takže náprotivkom k Archer-u je Eva.

     • Sgt Murphy
      19:41 06.05.2020

      janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos

      janusinko: to si dobre mimo zadrel. Skús ešte raz pozrieť ako funguje Eva, Archer a Zuzana, poprípade Caesar, Denel T5, Atmos

     • janusinko
      20:08 06.05.2020

      Sgt Murphy

      Nech sa páči, niečo na preštudovanie: https://kotadef.sk/projekty/ev...
      Eva funguje na rovnakom princípe ako Archer, obsluha celého systému prebieha z kabíny a jedná sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Nech sa páči, niečo na preštudovanie: https://kotadef.sk/projekty/ev...
      Eva funguje na rovnakom princípe ako Archer, obsluha celého systému prebieha z kabíny a jedná sa o vezené húfnice s automatickým nabíjaním.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:21 06.05.2020

      Presne tak. Eva vezie polovicu munície pripravenej na streľbu (12ks), ďalších 12 ks po streľbe "napáskuješ" do automatu a môžeš strieľať znovu. Archer má všetku muníciu v automate, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Presne tak. Eva vezie polovicu munície pripravenej na streľbu (12ks), ďalších 12 ks po streľbe "napáskuješ" do automatu a môžeš strieľať znovu. Archer má všetku muníciu v automate, potom musí prísť muničné vozidlo a doplniť muníciu, tak isto aj Zuzana (len tá jej vezie v tom automate o niečo viac..). Eva je akýsi "medzistupeň" medzi vozidlami typu Zuzana/Archer a vozidlami typu Atmos, Caesar.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      23:11 06.05.2020

      Ahaa prospekty. Tak, tie toho znesu. Precitaj si clanok, pod ktorým diskutujes a ake parametre si OSSR objednala.

      O stiahnuti Norov z programu si zas mimo. Si to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ahaa prospekty. Tak, tie toho znesu. Precitaj si clanok, pod ktorým diskutujes a ake parametre si OSSR objednala.

      O stiahnuti Norov z programu si zas mimo. Si to dostuduj.
      https://www.defense-aerospace....

      To je zas jak to tvoje miesto v UH60, lebo ty si v nich letel. Pričom si si neuracil všimnúť, ze tie nase UHcka maju miesto 4 sedačiek vnútornú nadrz.
      Detialy, na tych to stojí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      23:21 06.05.2020

      Murphy: co to zas kecas. Si o tom archery nieco nastuduj.

      "The vehicle carries 20 150mm projectiles in the fully automatic magazine and an additional 20 projectiles for ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Murphy: co to zas kecas. Si o tom archery nieco nastuduj.

      "The vehicle carries 20 150mm projectiles in the fully automatic magazine and an additional 20 projectiles for reload."

      Jasne ze je to v tomto ako EVA. Len miesto 12+12, ma projektilov 20+20. Stale vsak po tych 20 musis vyliest von a nabiť.
      Ako tazko debatovat s niekým, kto si prečíta prospekt a ma pocit, ze je odborník na delostrelecký system.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:18 07.05.2020

      Gibon:

      K Zuzana 2: - citujem z nákupnej zmluvy OS SR dostupnej v centrálnom registri zmlúv:

      Balistická ochrana:

      Balistická ochrana obsluhy proti účinkom streľby z ručných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon:

      K Zuzana 2: - citujem z nákupnej zmluvy OS SR dostupnej v centrálnom registri zmlúv:

      Balistická ochrana:

      Balistická ochrana obsluhy proti účinkom streľby z ručných zbraní
      minimálne úrovne LEVEL 3 podľa normy STANAG 4569.

      Mínová ochrana podvozku úroveň LEVEL 1 podľa normy STANAG
      4569. Pre zvýšenie proti mínovej ochrany obsluhy požadujeme inštaláciu
      sedačiek znižujúcich účinky výbuchu pod zbraňovým systémom.

      V prospekte k Zuzana 2 sa píše:

      "The ballistic protection of turrets against the direct fire and the fire at
      ± 30° angles meets the STANAG 4569 Level 2."

      Pre potreby OS SR bola ochrana zvýšená na Level 3.

      Kabína Man HX má Level 3 aj voči mínam. Takže sorry baby. Serieš si do vlastnej huby.

      K UH-60M a ich kapacite... Prvé dva UH-60M, ktoré prileteli na Slovensko, interné nádrže nemali. Tie dostali až dodatočne. Na tento malý detail si zabudol. A týmto chcel básnik povedať čo, že tam tých 11 vojakov natlačíš s plnou poľnou aj s tou nádržou? Ale neodbiehajme od témy.

      K Nórskym Archerom... v tvojom zdroji sa píše nasledovne.
      "...all 24 Archer guns on order for Norway were to have been delivered by the end of 2013, and in operation by the end of 2014, according to the Norwegian MoD’s official statement, but as of December 2013 none had been delivered."

      Tu máš pravdu. Ten projekt sprevádzali ešte ku koncu roka 2013 technické problémy, dodávky preto prebiehali až neskôr.

      Tiež sa tam píše ale aj dôvod, prečo Nórsko odstúpilo od projektu.
      "Norwegian Ministry of Defence said it was pulling out because “the army has changed its concept of operations to be more mobile and to operate faster,” implying Archer no longer fits these new requirements."
      ... pretože im nevyhovoval kolesový podvozok, ale nakoniec si vybrali húfnice na pásoch, ktoré majú lepšiu mobilitu členitom teréne. Takže zas si serieš do vlastnej huby.

      Ku kapacite nesenej munície u Archeru, ktorý podľa teba nesie "náhradnú" muníciu mi daj zdroj. Ja viem o tom, že Archer nesie 21 delených nábojov, tj. strela (projectile) a nábojka (charge).
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:19 07.05.2020

      O tom co je vezená, tažená a samohybná houfnice už tu před časem neplodná diskuse byla. Tažená je jasná, vezená je podle staré čs terminologie houfnice přepravovaná na korbě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O tom co je vezená, tažená a samohybná houfnice už tu před časem neplodná diskuse byla. Tažená je jasná, vezená je podle staré čs terminologie houfnice přepravovaná na korbě standardního náklaďáku a při střelbě se sundává na zem do palebného postavení, výjimečně lze pálit z korby a samohybná houfnice je pevně spojená nástavba s podvozkem. Západní terminologie má TMH (Truck Mounted howitzer), tedy použití stadardního, třeba lehce poupraveného náklaďáku jako podvozku pro houfnici, která se při střelbě nesundává. Eva se od Zuzany liší pouze odlehčením věže odebráním části munice a pak také instalací na náklaďácký podvozek. EVA je tedy podle západní terminologie TMH, čs terminologií je to samohybná houfnice, stejně jako DANA či Zuzana. Vezené houfnice prakticky vymizely, vezené PL dělo byla ještěrka, dalo by se říct, že třeba vezený minomet je Tatra 815 PRAM, samohybný je PRAM-S, tažený je PRAM -L (rozdíl mezi taženým a vezeným prostředkem je malý, obvykle co je vezené, může být i tažené viz. PRAM-L).
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      12:45 07.05.2020

      Boze to su dristy toto. Nori do toho projektu vrazili 550mil NOK, z ktorých o 2/3 za vyvoj nadobro prisli, len preto, že chceli pasy. Tomu moze verit len nejaka "guma".

      Tie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Boze to su dristy toto. Nori do toho projektu vrazili 550mil NOK, z ktorých o 2/3 za vyvoj nadobro prisli, len preto, že chceli pasy. Tomu moze verit len nejaka "guma".

      Tie hufnice boli zaplatene. Musel to byt riadny prepadak, ked si ich nevzali aspon na sklad, ci na nasledny odpredaj ďalej. Už len to, že sa ich nepokúsili odpredať ďalej hovorí jasnou rečou. Nikto by to nekúpil.

      "To date (12/2013), Norway has spent 550 million kroner on the Archer project, Frische said, of which NOK 380 million on development and NOK 170 million on procurement, out of a total program envelope estimated by Swedish media at about NOK 700 million."
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:37 07.05.2020

      Gibon: To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: To sú len tvoje žvásty do vetra... že Archer nespĺňal udávané parametre si vymyslel ty, bez nejakých relevantných podkladov. Ja sa o tvojich "domnienkach" nemám prečo baviť.

      ... Mimochodom, tie Nórske Archery po súdnych ťahaniciach kúpili Švédi. Takže Nóri na tom netratili nič. Ostatne vývoj ďalších častí projektu (Odin, Arthur a munícia od Namo) pokračoval ďalej...

      Keď tu hodíš nejaký odkaz a "šermuješ" aké máš podklady, skús si ich najprv prečítať, aby si si znovu nenasral do huby. Pretože v tom texte je jasne napísané, že Nóri odstúpili od projektu kvôli 1. časovému zdržaniu projektu 2. malá priechodnosť kolesového podvozku terénom.

      Mimochodom, priechodnosť terénom a spoľahlivosť v sťažených poveternostných podmienkach bol aj neskôr dôvod, prečo K9 vyhrala súťaž nad M109, PzH 2000 a Caesar.

      A zaujímavé, že tu sa nad 24 kusmi húfnic neustále spomína "domáca výroba, dostupnosť ND a Nóri bez problémov kúpia 24 húfnic z druhej strany planéty.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:27 07.05.2020

      Ako sorry chlapci ale s týmito SNS drístami o "domácom vývoji, domácej výrobe, pracovných miestach, dostupnosti náhradných dielov" atď. aby potom z toho vznikol nejaký unikátne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ako sorry chlapci ale s týmito SNS drístami o "domácom vývoji, domácej výrobe, pracovných miestach, dostupnosti náhradných dielov" atď. aby potom z toho vznikol nejaký unikátne predražený zlepenec pochybnej hodnoty v pár kusoch bez reálnej šance ho predávať a vyrábať v slušných počtoch ďalej a vôbec ho servisovať doma po celú jeho životnosť... chodte handry fajčiť, už je dávno po voľbách, už Hoľko s Gajdošom ministerstvo neriadi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Hajo
      17:55 07.05.2020

      Sgt Murphy

      Ja som fanda, nie som platený nikým, nie som a ani nikdy som nebol v žiadnej strane. K tomu hodnoteniu Z2: ide o čiste môj pohľad, nikomu ho nenútim, ale som rád, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Ja som fanda, nie som platený nikým, nie som a ani nikdy som nebol v žiadnej strane. K tomu hodnoteniu Z2: ide o čiste môj pohľad, nikomu ho nenútim, ale som rád, že sa niečo z tej tažkej zbrojnej strojariny vie uplatniť. Analogicky keď napr. v ČR riešili ľahký bitevník, tak vychádzali z toho, že si vedia vyrobiť L 159 Alca a nebudú to kupovať zvonku. Vychádzali z tradície, kvality, ceny a určite zohrala úlohu aj podpora domáceho priemyslu.
      K tým pásovým húfniciam. Majú lepšiu priechodnosť v teréne, pancierovanie atď. avšak majú vyššiu hmotnosť, čo môže byť nevýhoda pri cestnom presune (nostnosť mostov). Pri obstarávaní zavážia rôzne veci. Mňa len zarazilo to, že Nóri prešli od kolovej k pásovej húfnici. Je to zaujímavý obrat, pretože v prípade nasadenia majú obe štáty prírodné podmienky plus mínus podobné...
      Pre zaujímavosť, koľko vychádzala jednotková cena za Archer?
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:59 07.05.2020

      Švédsko zaplatilo za 24 systémov Archer 122,4 mil. €, Nórsko za 24 systémov K9 plus 6 muničných vozidiel 162 mil. €. Slovensko kúpilo 25 húfnic Zuzana 2 za 172 mil. €.

      Švédsko zaplatilo za 24 systémov Archer 122,4 mil. €, Nórsko za 24 systémov K9 plus 6 muničných vozidiel 162 mil. €. Slovensko kúpilo 25 húfnic Zuzana 2 za 172 mil. €.

     • Sgt Murphy
      22:00 07.05.2020

      Aby som to upresnil, 122,4 milióna € za 24 ks Arthur je cena vozidlá, muníciu, výcvik personálu aj vybudovanie komplexného servisného zázemia a nákupu náhradných dielov. Tak isto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aby som to upresnil, 122,4 milióna € za 24 ks Arthur je cena vozidlá, muníciu, výcvik personálu aj vybudovanie komplexného servisného zázemia a nákupu náhradných dielov. Tak isto ako to bolo v nákupe u 25 ks Zuzán 2, kde sme zaplatili o 50 miliónov € viac.

      Jednotková cena za húfnicu Arthur (plus základné príslušenstvo) je 3,5 mil. €. Cena húfnic Zuzana 2 so základným príslušenstvom je 4,9 mil. € (bez DPH)

      Tak že ak tu niekto ide obhajovať tieto "kšefty", nech sa páči, potom sa ale nečudujme, prečo je OS SR v takej riti.

      A to nespomínam, že ten nákup potrebný vlastne ani nebol (v OS SR "horia" omnoho dôležitejšie priority, na ktorých nákup niet dostatok financií...)
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:37 07.05.2020

      Pardon, samozrejme v tom poslednom príspevku píšem o Archeri (nie Arthur)

      Pardon, samozrejme v tom poslednom príspevku píšem o Archeri (nie Arthur)

  • Sergej7490
   23:29 05.05.2020

   No... Krajsia ako prototyp... Budem si musiet zvyknut :-)
   Ale myslim ze dvojmiestna kabina bude v praxi chybat.

   No... Krajsia ako prototyp... Budem si musiet zvyknut :-)
   Ale myslim ze dvojmiestna kabina bude v praxi chybat.

  • Jura99
   06:46 06.05.2020

   uprava dizajnu kabiny urcite prospela, vypada ted normalne. Usti hlavne daleko pred kabinou se mi nezdalo jako dobry napad uz davno, bohuzel to komplikace bude a pritom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   uprava dizajnu kabiny urcite prospela, vypada ted normalne. Usti hlavne daleko pred kabinou se mi nezdalo jako dobry napad uz davno, bohuzel to komplikace bude a pritom preusporadat podvozek, posunout vez dozadu, jit muselo.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    12:07 08.05.2020

    No muselo... Na Eve to tak spravili, ale Eva nema pancierovanu kabinu a 40ks palabny priemer. Podla mna su si toho dobre vedomi, ale rozlozenie hmotnosti by asi nebolo uplne OK. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No muselo... Na Eve to tak spravili, ale Eva nema pancierovanu kabinu a 40ks palabny priemer. Podla mna su si toho dobre vedomi, ale rozlozenie hmotnosti by asi nebolo uplne OK. Mozno keby to namontovali na 10 kolku...
    Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:16 17.02.2020

  Malá zmena v dodávke:

  Zmena spočíva v skoršom dodaní objednanej munície. Do 15.12.2020 to bude 2125 155-OFd-MK, do 15. decembra 2021 ďalších 3825 kusov 155.OFd-M3-DV.

  Dodávky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Malá zmena v dodávke:

  Zmena spočíva v skoršom dodaní objednanej munície. Do 15.12.2020 to bude 2125 155-OFd-MK, do 15. decembra 2021 ďalších 3825 kusov 155.OFd-M3-DV.

  Dodávky samotných húfnic sú bez zmeny, tento rok 9, na budúci rok ďalších 8 a v roku 2022 posledných 8.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   18:09 18.02.2020

   Tak konecne bude cim strielat.
   Vezu vraj zvara Matador machinery. vie to niekto potvrdit, pripadne potvrdit dalsich dodavatelov ?
   Podvozok asi Tatra..

   Tak konecne bude cim strielat.
   Vezu vraj zvara Matador machinery. vie to niekto potvrdit, pripadne potvrdit dalsich dodavatelov ?
   Podvozok asi Tatra..

   • mikojan29
    21:05 18.02.2020

    Podvozok MSM - je to dcérska fy CSG, ktorá vlastní Tatru a nadstavbu Matador machinery. Delo ZŤS Metalurg, dcérska fy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Podvozok MSM - je to dcérska fy CSG, ktorá vlastní Tatru a nadstavbu Matador machinery. Delo ZŤS Metalurg, dcérska fy CSG.

    https://www.crz.gov.sk/index.p...
    https://www.crz.gov.sk/index.p...
    Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     22:31 18.02.2020

     Dik. Hlavne snad spravili do zasoby, ZTS metalug je od minuleho roka zavrety. Je vsak mozne ze len civilna cast.

     Dik. Hlavne snad spravili do zasoby, ZTS metalug je od minuleho roka zavrety. Je vsak mozne ze len civilna cast.

     • mikojan29
      13:56 19.02.2020

      Podľa info, špeciál by mal byť zachovaný asi kvôli tejto zákazke.

      Podľa info, špeciál by mal byť zachovaný asi kvôli tejto zákazke.

   • Flader
    12:41 19.02.2020

    Tak keďže obyčajnej (s dostrelom 30+ km) munície sa kupuje menšie množstvo ako diaľkovej, tak ono asi strieľať je ˇčím aj teraz.

    Tak keďže obyčajnej (s dostrelom 30+ km) munície sa kupuje menšie množstvo ako diaľkovej, tak ono asi strieľať je ˇčím aj teraz.

 • Sergej7490
  18:34 05.06.2019

  K tomuto videu uz evidentne rychlu kameru nasli:
  https://vimeo.com/335478469... 01:24

  K tomuto videu uz evidentne rychlu kameru nasli:
  https://vimeo.com/335478469... 01:24

 • Sergej7490
  18:20 05.06.2019

  Konecne vieme preco sa zrazu robi sutaz na podvozky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konecne vieme preco sa zrazu robi sutaz na podvozky a nadstavby:
  https://dennikn.sk/1488099/sns...
  Pre tych co nemaju predplatne:
  "Keď sa ministerstvo obrany rozhodlo, že cez Konštruktu urobí aj nákup 25 nových húfnic, išlo len o pokračovanie v nastúpenom trende vyťažovania tejto spoločnosti. Správa o húfniciach však zaujala právnika Miroslava Cáka, ktorý spolupracuje s Nadáciou Zastavme korupciu.

  Cák si pozrel dostupné informácie o firme Konštukta a dospel k záveru, že pokiaľ ona sama dostáva štátne zákazky priamym zadaním ako štátom vlastnená spoločnosť, musí robiť súťaže na subdodávateľov podľa zákona o verejnom obstarávaní.

  „Pokiaľ by takéto súťaže nerobila, potom by si každé ministerstvo i každá obec mohli účelovo zakladať vlastné akciovky a cez ne prelievať zákazky ku skutočným dodávateľom a tým obchádzať zákon,“ hovorí Cák.

  Konštrukta ako stredne veľký vývojársky podnik totiž nebude schopná sama vyrobiť 25 húfnic. Z toho je teda zrejmé, že si na tieto práce bude musieť najať ďalších subdodávateľov."
  --------------------
  "Nadácia Zastavme korupciu v januári spísala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v rovnakom čase a podľa svojho vyjadrenia z vlastnej iniciatívy začal konať. Obrátil sa na Konštruktu, aby zistil, v akom režime môže prideľovať štátne zákazky."
  --------------------
  "Podľa Konštrukty sa do jednej zo súťaží prihlásili tri a do druhej dokonca štyri firmy. V súčasnosti sa vyhodnocuje, či spĺňajú požadované kritériá."
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:49 05.06.2019

   Pri pohľade na počet súťažiacich ma napadlo, či je možné, že súťaž o podvozok nevyhrá Tatra. Cez prípadný slovensko-maďarský projekt húfnice na báze EVA sa totiž začínajú v obraze ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pri pohľade na počet súťažiacich ma napadlo, či je možné, že súťaž o podvozok nevyhrá Tatra. Cez prípadný slovensko-maďarský projekt húfnice na báze EVA sa totiž začínajú v obraze objavovať aj podvozky Rába.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    19:35 05.06.2019

    Ak ma Rába vykyvne polnapravy... Zazneli aj nazory ze podvozok mal dodat TANAX (ex Tatra Banovce), ale neviem, nakolko to bolo realne, kedze momentalne len skladaju skladacku MAN ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ak ma Rába vykyvne polnapravy... Zazneli aj nazory ze podvozok mal dodat TANAX (ex Tatra Banovce), ale neviem, nakolko to bolo realne, kedze momentalne len skladaju skladacku MAN pod nazvom Aktis.
    Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    21:11 05.06.2019

    A preco nie Raba. Ved je to Man HX.
    Ak by nakupili Evy a zapojili nas do modernizacie BTR, reciprocne by som vymenil Raby za poruchove Tatry 815-7.
    Aapon by bola spolocna ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A preco nie Raba. Ved je to Man HX.
    Ak by nakupili Evy a zapojili nas do modernizacie BTR, reciprocne by som vymenil Raby za poruchove Tatry 815-7.
    Aapon by bola spolocna suciastkova zakladna s Aktismi.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     21:46 05.06.2019

     Pri modernizácii BTR nás podľa mňa nemajú veľkú možnosť obísť. Dokážu si sami pridať nejaké zariadenia a Currus zrt. prerába pôvodné BTR na rôzne špeciály, no s vežovými kompletmi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pri modernizácii BTR nás podľa mňa nemajú veľkú možnosť obísť. Dokážu si sami pridať nejaké zariadenia a Currus zrt. prerába pôvodné BTR na rôzne špeciály, no s vežovými kompletmi a ich výzbrojou si už tak ľahko neporadia. S Ukrajincami sa príliš radi nemajú a na Rusov sú sankcie, tak kto ostáva? ;-)
     Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      21:57 05.06.2019

      DVK-30 bola mimo iných ex-sovietskych strojov dimenzovaná aj pre BTR.

      DVK-30 bola mimo iných ex-sovietskych strojov dimenzovaná aj pre BTR.

    • Sergej7490
     22:07 05.06.2019

     Pretoze v zadani na podvozok sa pise o vykyvnych polnapravach. A MAN HX ma tuhe napravy. A nenasiel som tam moznost ze by pripustali ine riesenie podvozku. Ale mozno som tomu len ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pretoze v zadani na podvozok sa pise o vykyvnych polnapravach. A MAN HX ma tuhe napravy. A nenasiel som tam moznost ze by pripustali ine riesenie podvozku. Ale mozno som tomu len neporozumel tym spravnym sposobom...
     Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      22:17 05.06.2019

      Na stranku konstrukty ma uz nejaky ten piatok nechce antivirak pustit :-/
      Neviem sa dostat k zadaniu, ako bolo napisane.

      Na stranku konstrukty ma uz nejaky ten piatok nechce antivirak pustit :-/
      Neviem sa dostat k zadaniu, ako bolo napisane.

     • Sergej7490
      09:47 06.06.2019

      Na stranke Konstrukty to nenajdes, ktosi tu daval odkaz na dokument bud v nejakom registri zmluv alebo na MOSR.

      Na stranke Konstrukty to nenajdes, ktosi tu daval odkaz na dokument bud v nejakom registri zmluv alebo na MOSR.

     • Gibon
      21:02 06.06.2019

      Tatry sa treba zbavit.
      Je to bezpecnostne riziko.

      Tatry sa treba zbavit.
      Je to bezpecnostne riziko.

     • Jura99
      07:55 07.06.2019

      Gibon: tak určitě. Nejbezpečnější bude kupovat náklaďáky od Majského :D.

      Gibon: tak určitě. Nejbezpečnější bude kupovat náklaďáky od Majského :D.

     • Gibon
      11:30 07.06.2019

      Najbezpecnejsie bude kupovat nakladaky od renomovaneho vyrobcu.
      Nie od krachujuceho podniku, s prisernou kvalitou a zlym motorom.

      Ci to bude Man, Scania, Renault, Sisu by mal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Najbezpecnejsie bude kupovat nakladaky od renomovaneho vyrobcu.
      Nie od krachujuceho podniku, s prisernou kvalitou a zlym motorom.

      Ci to bude Man, Scania, Renault, Sisu by mal rozhodnut tender.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      11:32 07.06.2019

      A ak Madari kupia Evy, tak reciprocne kludne Raba.

      Neexistuje jediny racionalny dovod nakupovat Tatry.

      A ak Madari kupia Evy, tak reciprocne kludne Raba.

      Neexistuje jediny racionalny dovod nakupovat Tatry.

     • Jura99
      14:30 07.06.2019

      Gibon: zato exituje racionální důvod proč Tatry nekupovat - jsou české. Paradoxně ti auta Tatra od údajně "krachujícího" podniku (který je přitom stále v černých číslech) vadí, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: zato exituje racionální důvod proč Tatry nekupovat - jsou české. Paradoxně ti auta Tatra od údajně "krachujícího" podniku (který je přitom stále v černých číslech) vadí, ale Gerlach od podniku v červených číslech bys bral všemi deseti. Nemusíš psát proč to tak je, napsal jsem to už v první větě :-).
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      16:12 07.06.2019

      Nema to nic spolocne s tym, ze su ceske. To je tvoje projekcia. Ty mas problem so Slovakmi.
      To by mi potom vadil aj Gerlach, ktoreho podvozok sa bude vyrabat v Brne a zvysok nie je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nema to nic spolocne s tym, ze su ceske. To je tvoje projekcia. Ty mas problem so Slovakmi.
      To by mi potom vadil aj Gerlach, ktoreho podvozok sa bude vyrabat v Brne a zvysok nie je zatial isty.
      Gerlach je vsak vozidlo s vybornymi parametrami, s nemeckym motorom a prevodovkou.

      Mimochodom Zetor Engineering Slovakia je spolocnost v ciernych cislach a s rastúcimi trzbami.
      Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  10:44 14.04.2019

  Promo video Konstrukta defence s detailom prace nabijacieho mechanizmu Zuzany/Evy. Tiez ukazali strelbu MRSI.

  https://vimeo.com/329880035...

  Promo video Konstrukta defence s detailom prace nabijacieho mechanizmu Zuzany/Evy. Tiez ukazali strelbu MRSI.

  https://vimeo.com/329880035...

  • Clanek
   11:59 15.04.2019

   Diky za obe videa.
   PS: Nekdo by uz ale vazne mohl klukum v Konstrukte koupit vysocesnimkovou kamerku, zaplatit nejaky rychlokurz delani videa (kazdy amater co si dnes zalozi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Diky za obe videa.
   PS: Nekdo by uz ale vazne mohl klukum v Konstrukte koupit vysocesnimkovou kamerku, zaplatit nejaky rychlokurz delani videa (kazdy amater co si dnes zalozi youtube porad o autech zvlada praci s kamerou a strih lip) a taky jim rict, ze ta radobydrsnacka hudba do videa v roce 2019 (i kdyz, ani o dekadu starsiho) proste nepatri. Produkt treba muze byt i na urovni, ale ta prezentace kulha a kulha :/
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    19:42 15.04.2019

    Je to tak. No som rad, ze aspon kvapka, ked uz netecie.
    Konstrukta ma novy web, tak hadam casom pridu na rad aj kvalitnejsie videa.

    Mimochodom Zuzana 2 skutocne presla faceliftom ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je to tak. No som rad, ze aspon kvapka, ked uz netecie.
    Konstrukta ma novy web, tak hadam casom pridu na rad aj kvalitnejsie videa.

    Mimochodom Zuzana 2 skutocne presla faceliftom a kabina vodica dostala moderny dizajn.
    http://www.kotadef.sk/sutaz/po...
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:20 06.01.2019

   Duvod predrazeni houfnic bude urcite utajovana skutecnost.

   Duvod predrazeni houfnic bude urcite utajovana skutecnost.

  • Gibon
   23:22 06.01.2019

   V roku 2008 mala OSSR dostat do daru 2ks Zuzany 2. Kazda v cene 6,5mil €. Mozme si pozriet inflaciu od roku 2008 do dnes a zistit, ze sa kupilo lacnejsie.

   Preco Zuzana 2000 stala ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V roku 2008 mala OSSR dostat do daru 2ks Zuzany 2. Kazda v cene 6,5mil €. Mozme si pozriet inflaciu od roku 2008 do dnes a zistit, ze sa kupilo lacnejsie.

   Preco Zuzana 2000 stala o tolko menej? No primarne preto, ze je to povodne vz.77 DANA do ktoreho bolo namontovane nove delo, elektronika,.. Nebola to ziadna novovyroba. Ale to by byvaly minister obrany mal vediet. Samozrejme kebyze sa za svoje kratke posobenie venoval tomu, co sa v armade deje, tak by to aj vedel a tiez, ze kontrarozviedka odpocuva novinarov, politikov a jeho vlastnu sekretarku. Za co bol odideny a je nehoraznost, ze vobec dalej posobi ako poslanec.
   A preco teda vlastne potrebujeme nove Zuzany? No lebo tie povodne su z cca roku 1977, okrem kanonu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:09 07.01.2019

    Důležitý je spokojený odběratel (daňový poplatník) s cenou. Jsou případy, že i nákup předražených hrnců od tzv. šmejdů si mnozí chválí jako dobrý nákup.
    Jinak co se týká ceny ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Důležitý je spokojený odběratel (daňový poplatník) s cenou. Jsou případy, že i nákup předražených hrnců od tzv. šmejdů si mnozí chválí jako dobrý nákup.
    Jinak co se týká ceny houfnice, tak Zuzana 2000 měla cenovku pro zahraniční zákazníky 3,4mil. USD a pro MO SR měla být cena 60% z té částky (tj. méně než 2mil. €) https://www.sme.sk/c/2069342/c...
    Když si cenu 6mil.€ rozebereš selským rozumem, tak s rezervou je za 1mil. € podvozek, s velkou rezervou 1mil. € střelecký počítač a elektronika, a kolik by mělo stát dělo s nabíjením ? Max. 2-3mil. Takže zhruba 1-2mil. € na kusu je v ceně navíc.
    Mýlíš se, pokud označuješ Zuzanu 2000 za Danu. Zuzana 2000 a Zuzana 2 se liší pouze delší hlavní a střeleckým počítačem, který zřejmě dovolil ubrat člověka na obsluze, takže to má menší kabinu. DANA byla v roce 1985 překonstruována na Ondavu, která má celospalitelnou nábojku a Zuzana 2000 je Ondava v NATO ráži.
    Pro zajímavost Archer stojí nějakých 3,8mil. € a je to také plný automat. Nelíbí se mi moc ten jeho dizajn stavebního stroje, ale při rozhodování Archer vs. Z2 je to jasné. Jednak cena o 1/3 nižší u Archera, jednak záruka kvality a počet vyrobených kusů a o generaci modernější konstrukce automatu mluví jasně.
    Jan doufám, že jak je v tom článku na sme psáno, že Z2000 pro MO SR má cenu 60%, že to už neplatí. Na světového trhu by si s cenou Zuzuana 2 10mil. € ani neškrtli :-).
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     09:06 07.01.2019

     Pate pres devate...

     1) O predrazenosti tu zatim pisete jen vy, opet, jako u vseho co se na Slovensku v posledni dobe nakupovalo / planovalo nakoupit. Cena je 6mil E vcetne dane, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pate pres devate...

     1) O predrazenosti tu zatim pisete jen vy, opet, jako u vseho co se na Slovensku v posledni dobe nakupovalo / planovalo nakoupit. Cena je 6mil E vcetne dane, to za maloseriovou novovyrobu je cena... jaka? Uprimne netusim, a zjevne netusite ani vy. Ohanite se zde Archerem, ktery je asi tak uspesny projekt, ze jej jedna ze zemi puvodu projistotu odmitla odebrat a svedove se tech prebytecnych 12-24 kusu, co museli vzit kdyz tomu projektu dali Norove vale, snazi zbavit. To neznamena, ze v roce 2019-2022 bude nove vyrobenej archer pro potreby treba ACR nejak levnejsi nez tech 5mil E bez dane. Ano, muzete v to doufat.
     2) Ten rozbor ceny "selskym rozumem" je skutecne kouzelny :))
     3) Archer a Zuzana maji kvality jinde. Archer tak jak je zname se treba nemuze rovnat Zuzana2 v ochrane posadky. On je dost zasadni rozdil byt odolny z predni polosfery na urovni STANAG 4 vs. jen STANAG 2 v pripade Archru. Zuzana veze 2x takovou zasobu munice. I pri vetsi vezene zasobe munice a vyrazne vetsi odolnosti je Zuzana2 tezsi jen o 2t proti Archeru. Strategicka mobilita je tak na podobne urovni (podobne, ne stejne, neb Archer byl staven s tim aby byl prepravitelny A400M, Zuzana2 samozrejme ne).
     4) Vazne u cenove kalkulace Zuzany 2 efektivne dodane kolem roku 2020 checete vychazet z clanku o Zuzana2000 z roku 1997? To je skoro lepsi nez ten selsky rozum z bodu 2.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:55 07.01.2019

      Ten "zásadní" rozdíl v ochraně posádky má odůvodňovat o třetinu větší cenu ? 20let stará cena Zuzany 2000 samozřejmě zajímavá stále je, protože máme veličinu, která odráží změnu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ten "zásadní" rozdíl v ochraně posádky má odůvodňovat o třetinu větší cenu ? 20let stará cena Zuzany 2000 samozřejmě zajímavá stále je, protože máme veličinu, která odráží změnu ceny v čase a sice inflaci. U dopravní techniky, oceli a strojů asi nedošlo k nárůstu o 200% (tj. z 2mil€ na 6mil€). Také je z toho článku zajímavý tehdejší údajný princip že MO mělo dostat slevu 40%, jestli to už neplatí, proč to neplatí, proč to tehdy vůbec platilo? (nevím ptám se)
      A nakonec oblíbený selský rozum, který bohužel mnozí nepoužívají :). Caesar na Tatře stojí nějakých 3,4mil. € od renomovaného západního výrobce. V čem se technicky (a nákladově) liší od Z2 ? Podvozek Tatra +/- může být stejný, střelecký počítač a řízení palby může být +/- stejné, kanon (hlaveň, závěr, brzdovratné zařízení, pohon) +/- stejné, liší se podávání střely a nábojek a pancéřová krabice přes to. Tento rozdíl tedy dělá těch 2,6mil. € ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      12:28 07.01.2019

      Vyborne, vdaka za clanok:
      Takze 3,6mil USD z toho cena pre OSSR = 60% = 2,16mil USD
      Vtedajsi kurz 35SKK za USD = 75,6mil SKK
      Co je 2,51mil € a po zaratani inflacie za 20 rokov ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vyborne, vdaka za clanok:
      Takze 3,6mil USD z toho cena pre OSSR = 60% = 2,16mil USD
      Vtedajsi kurz 35SKK za USD = 75,6mil SKK
      Co je 2,51mil € a po zaratani inflacie za 20 rokov 5,35mil €
      Za hufnicu s akou odolnostou Stanag? S akou dlzkou hlavne? S akou automatizaciou, dostrelom? S moznostou coskoro pouzivat strely Vulcano od Leonarda.
      Co len dokazuje, ze ziadne predrazenie tam nie je a OSSR dostavaju cenu ako pred 20 rokmi.
      Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    14:25 07.01.2019

    To trochu prehanas.
    Z Dany ostal len podvozok, inak ma Z2000 novy/prekonstruovany nabijaci automat (nielen z dovodu inej raze, stary bol chronicky nespolahlivy), samozrejme kanon, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To trochu prehanas.
    Z Dany ostal len podvozok, inak ma Z2000 novy/prekonstruovany nabijaci automat (nielen z dovodu inej raze, stary bol chronicky nespolahlivy), samozrejme kanon, novy SRP s moznostou dialkoveho zadania prvkov strelby cez system Delsys (Delosys je jeho novsia a dokoncena sucasna varianta) a v neposlednom rade nove brzdovratne ustrojenstvo. Samozrejme vacsia budka na strelivo a dopravnik streliva.
    Moj osobny nazor je, ze medzi Z2000 a Z2 je mensi rozdiel ako medzi vz.77 a Z2000.
    Co sa tyka tej novovyroby, tak stare mohli byt max podvozky, ostatne museli vyrobit nanovo. A neviem ci mali navyrabanych tolko podvozkou do zasoby, ked sa uz v roku 86-87 vedelo ze v 90+ sa nepreda ani jedna Dana. Navyse nieco zhltli prototypy Ondavy, Brams-u a pod.
    Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  23:24 05.01.2019

  Opýtam sa erudovanejších - je zaužívané, že sa ťažké brigády vyzbrojujú kolesovými húfnicami? Argument nášho MO je, že Zuzana 2 má byť súčasťou požadovanej a (vraj) budovanej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opýtam sa erudovanejších - je zaužívané, že sa ťažké brigády vyzbrojujú kolesovými húfnicami? Argument nášho MO je, že Zuzana 2 má byť súčasťou požadovanej a (vraj) budovanej ťažkej brigády.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   21:10 06.01.2019

   většna houfnic je na pásovém podvozku (na západě jsou kolové jen ty určené pro letecký transport). V ČR a SR s nimi máme dobré zkušenosti již skoro 40let, tak není důvod to měnit.

   většna houfnic je na pásovém podvozku (na západě jsou kolové jen ty určené pro letecký transport). V ČR a SR s nimi máme dobré zkušenosti již skoro 40let, tak není důvod to měnit.

  • vlasto
   10:11 10.01.2019

   Tak po troche googlenia to vyzerá, že okrem Švédov (Archer) používajú armády ako ťažkú verziu delostrelectva húfnicu na pásovom podvozku. V československom priestore je teda taký ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak po troche googlenia to vyzerá, že okrem Švédov (Archer) používajú armády ako ťažkú verziu delostrelectva húfnicu na pásovom podvozku. V československom priestore je teda taký úzus, že na našom území sa dá dostatočne operovať aj kolesovými húfnicami. Že nie je potrebná pásová platforma. Dá sa to tak chápať?
   Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  10:57 05.01.2019

  Nie nepodstatná správa je :

  155 MM 52 KAL. SHKH ZUZANA 2
  ...
  Systém prešiel kompletnými užívateľskými skúškami v OS SR a náročnými užívateľskými skúškami v Indii.
  ... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie nepodstatná správa je :

  155 MM 52 KAL. SHKH ZUZANA 2
  ...
  Systém prešiel kompletnými užívateľskými skúškami v OS SR a náročnými užívateľskými skúškami v Indii.
  ...
  kotadef.sk
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:35 05.01.2019

   Takže sú ešte stále v hre o indický tender na samohybné húfnice ...

   ... a toto by mohlo Zuzanám v konkurenčnom boji celkom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Takže sú ešte stále v hre o indický tender na samohybné húfnice ...

   ... a toto by mohlo Zuzanám v konkurenčnom boji celkom pomôcť:
   http://www.indiastrategic.in/2...
   Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    12:57 05.01.2019

    Pomôže najmä zavedenie do ASR, bonus by bola ACR,a nezabudal by som na vhodné zlaté! darčeky pre vplyvných funkcionárov. To v Indii vždy funguje..

    Pomôže najmä zavedenie do ASR, bonus by bola ACR,a nezabudal by som na vhodné zlaté! darčeky pre vplyvných funkcionárov. To v Indii vždy funguje..

 • hurvo
  17:34 04.01.2019

  Vie niekto nieco o tom ze ACR nakupuje M4 Carl-Gustaf?

  Vie niekto nieco o tom ze ACR nakupuje M4 Carl-Gustaf?

  • Nesher
   09:45 05.01.2019

   A to máte odkud? Podle toho co je známo, tak zatím jedinou věc, kterou má M4 společnou s ČR je to, že zaměřovač (red dot) vyrábí Meopta.

   A to máte odkud? Podle toho co je známo, tak zatím jedinou věc, kterou má M4 společnou s ČR je to, že zaměřovač (red dot) vyrábí Meopta.

 • Jura99
  13:47 03.01.2019

  Cena 6mil. €/ks nakonec žádný zázrak není. Nabíjecí automat je šikovný pro války minulého století, kde se prováděla palebná příprava či přehrada přibližně do nějakého prostoru. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cena 6mil. €/ks nakonec žádný zázrak není. Nabíjecí automat je šikovný pro války minulého století, kde se prováděla palebná příprava či přehrada přibližně do nějakého prostoru. Nejsem si jist, jak to bude fungovat s přesnou palbou na cíl, když se množství prachových nábojek nedá v zásobníku snadno operativně změnit, stejně jako se nedá snadno změnit typ granátu v zásobníku, na rozdíl od houfnic s částečně ruční obsluhou (Caesar).
  Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   17:24 03.01.2019

   Pocet nabojok sa menit opertivne da, ale nie je to nic automaticke. Pocita sa s tym ze nabijac moze odobrat nabojky co su navyse. So strelami je to ako v tanku - dopredu je dany ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pocet nabojok sa menit opertivne da, ale nie je to nic automaticke. Pocita sa s tym ze nabijac moze odobrat nabojky co su navyse. So strelami je to ako v tanku - dopredu je dany pocet a pozicia roznych druhov a automat si vyberie co potrebuje.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:19 03.01.2019

    Dík za info.

    Dík za info.

 • Rase
  18:27 28.12.2018

  Když si vezmeme, že 50 houfnic Zuzana 2 by nás vyšlo na 2x149 mil euro = 298 mil euro, tedy přibližně 7,7 mld Kč. Myslím že by to byla super cena (+ munice a další věci). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když si vezmeme, že 50 houfnic Zuzana 2 by nás vyšlo na 2x149 mil euro = 298 mil euro, tedy přibližně 7,7 mld Kč. Myslím že by to byla super cena (+ munice a další věci). Pochybuju, že by EVA 2 8x8 vyšla nějak levněji, natož zahraniční houfnice. Balistická ochrana osádky, množství vezené munice a celkově kompaktnost, je jednoznačně na straně slovenské houfnice. Pokud má smysl kupovat nějaké zbraně ze Slovenska, tak jsou to rozhodně houfnice - přesněji Zuzana 2
  Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   20:37 28.12.2018

   Tak to je 54% cenový nárast oproti plánovano-vyčleneným zdrojom 5 mld Kč na nové samohybné húfnice.
   Stačí sa chovať jednoducho rozpočtovo zodpovedne tj. 34 ks ShKH Zuzana 2 = cca ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak to je 54% cenový nárast oproti plánovano-vyčleneným zdrojom 5 mld Kč na nové samohybné húfnice.
   Stačí sa chovať jednoducho rozpočtovo zodpovedne tj. 34 ks ShKH Zuzana 2 = cca 4,93 mld Kč.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    21:09 28.12.2018

    Tak ono by se do té ceny beztak vešlo těch 50 kousků EVA 2. Pokud jde o ty Zuzany, tak jde o 3 mld, což je částka, která se normálně vrací do rozpočtu jako neprofinancovaná, nebo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak ono by se do té ceny beztak vešlo těch 50 kousků EVA 2. Pokud jde o ty Zuzany, tak jde o 3 mld, což je částka, která se normálně vrací do rozpočtu jako neprofinancovaná, nebo se narychlo utrácí před koncem roku za munici nebo blbiny. Snad ta částka není závazná, ale obávám se že je.
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:35 29.12.2018

   Ještě by se tu mohla vyskytnout i jiná zajímavá nabídka, CSG má mít nějaké aktiva v Srbsku, poslední verze Nora houfnice vypadá dobře. Mají mít v testu houfnici s větší komorou.

   Ještě by se tu mohla vyskytnout i jiná zajímavá nabídka, CSG má mít nějaké aktiva v Srbsku, poslední verze Nora houfnice vypadá dobře. Mají mít v testu houfnici s větší komorou.

  • Jura99
   08:34 30.12.2018

   Ve stejné ceně +/- 6mil. € se pohybují i houfnice jako Caesar, Archer apod. Dražší jsou pásové Pzh2000, K9 asi za 8-10mil.€. Takže cena by zde neměla být hlavní motiv výběru. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ve stejné ceně +/- 6mil. € se pohybují i houfnice jako Caesar, Archer apod. Dražší jsou pásové Pzh2000, K9 asi za 8-10mil.€. Takže cena by zde neměla být hlavní motiv výběru. Zuzana je coby automat dobrý stroj, co je velká neznámá jsou rychlost dodávky a kvalita výroby. Zuzaně by také prospěl facelift a posun věže o něco dozadu, kvůli delší hlavni se o dost prodloužila celková délka vozidla, přestože je s věží kam couvat (pokud se nepletu, žádná jiná kolová houfnice nemá věž takto uprostřed podvozku).
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    09:03 30.12.2018

    Ziadna ina tebou spominana kolesova hufnica, nie je schopna priamej strelby.

    Ziadna ina tebou spominana kolesova hufnica, nie je schopna priamej strelby.

    • Jura99
     10:01 30.12.2018

     Není to pravda, přímé střelby jsou schopné samozřejmě ty pásové, ale i Archer.

     Není to pravda, přímé střelby jsou schopné samozřejmě ty pásové, ale i Archer.

     • Gibon
      14:02 30.12.2018

      Pasaky samozrejme ano.
      Preto pisem "kolesova hufnica".
      U Archera som si tym nie moc isty, este som nenatrafil na takyto popis/video. Mas k tomu zdroj?

      Pasaky samozrejme ano.
      Preto pisem "kolesova hufnica".
      U Archera som si tym nie moc isty, este som nenatrafil na takyto popis/video. Mas k tomu zdroj?

     • Jura99
      09:03 02.01.2019

      O schopnosti přímé střelby Archeru se dočteš prakticky v každém jeho popisu, např. přímo na stránkách BAE, dej si to do googlu.

      O schopnosti přímé střelby Archeru se dočteš prakticky v každém jeho popisu, např. přímo na stránkách BAE, dej si to do googlu.

     • Jura99
      09:08 02.01.2019

      A Caesar má zrovna tak schopnost přímé střelby.

      A Caesar má zrovna tak schopnost přímé střelby.

   • flanker.jirka
    12:50 30.12.2018

    Couvání s věží na tomto podvozku možná nepůjde, vzadu je totiž motor.
    Bylo krásný vidět i jiné výběrové kriteria, mimo pořizovací cenu. Zhodnotit to vše v rámci systému, pokud ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Couvání s věží na tomto podvozku možná nepůjde, vzadu je totiž motor.
    Bylo krásný vidět i jiné výběrové kriteria, mimo pořizovací cenu. Zhodnotit to vše v rámci systému, pokud pořídím houfnice a budu počítat s nějakým SŘP, který budu krmit daty z navigačních, meteorologických, radarových čidel a dalšího průzkumu, tak by bylo dobré vědět jak který typ houfnice si s tím poradí a bude vést co nejpřesnější palbu. Přece jen, vládnoucí jelita ČR se asi neproberou a nezačnou budovat další oddíly přímo u moravské brigády. Když už tedy malé množství houfnic, tak v co nejlepší kvalitě. Máme možnost ptát se poláků proč Krab a ne něco jiného, i oni mají naše Dany a používali je i v misích.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     14:04 30.12.2018

     Tak tak. Ale obstaravat zbran ucelene ako system, u nas ani u Vas este neprislo do mody.

     Teda okrem tych Zuzan mozno.

     Tak tak. Ale obstaravat zbran ucelene ako system, u nas ani u Vas este neprislo do mody.

     Teda okrem tych Zuzan mozno.

 • mikojan29
  14:48 28.12.2018

  Zmluva na nákup SHkH Zuzana 2:

  https://www.crz.gov.sk/index.p...

  Môžete si pozrieť zmluvu, je tam všetko rozpísané, môžete si urobiť predstavu o vozidle a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zmluva na nákup SHkH Zuzana 2:

  https://www.crz.gov.sk/index.p...

  Môžete si pozrieť zmluvu, je tam všetko rozpísané, môžete si urobiť predstavu o vozidle a nadstavbe.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  19:44 27.12.2018

  Pokud by to mělo mít jiný podvozek tak podle mě by to odrážel aspoň drobně upravený název. Obávám se, že to to zůstane přesně takové jaké to bylo navrženo, tatra to dá dohromady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by to mělo mít jiný podvozek tak podle mě by to odrážel aspoň drobně upravený název. Obávám se, že to to zůstane přesně takové jaké to bylo navrženo, tatra to dá dohromady asi relativně bez problému jedná se ks výrobu rozloženou do dlouhé doby.
  Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   13:09 28.12.2018

   A ako by ste videli porovnanie Eva 8x8 vs ZUZANA2? Ja z fotos co som videl odvodzujem nasledovne: podvozok Evy bude mech menej odolný - videli ste vypustené vzduch mechy na výstave ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A ako by ste videli porovnanie Eva 8x8 vs ZUZANA2? Ja z fotos co som videl odvodzujem nasledovne: podvozok Evy bude mech menej odolný - videli ste vypustené vzduch mechy na výstave Ideb? Podstatne menšia zásoba streliva, nemožnosť palby cez kabínu v priamom smere a 0deg elevacii, nižšia balisticka odolnosť. To všetko pri hmotnosti len o 4-5t nižšej ako ZUZANA2. Je zrejmé, že Eva 8x8 bola vyvijana podľa predstáv csg a ACR, csg ju má vo svojom portfóliu, na stránke kotadef. sk ju nenájdete. Napísal by som, že ide len o marketingové cvičenie,kedy vzhľad nevyvazi nedostatky z neho plynúcich. Keď už tak, mal byť rozpracovaný variant Eva 6x6 pri zachovaní strategickej mobility,tam by moderný podvozok 815-7 6x6 mal miesto.
   Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    13:56 28.12.2018

    Oprava, Evu 8x8 na stránke kotadef nájdete.

    Oprava, Evu 8x8 na stránke kotadef nájdete.

    • stirling
     15:47 28.12.2018

     Na podvozek Tatra odborník nejsem to ti odpoví asi někdo jinej, ale u těch měchů je asi snadná opravitelnost (výměna), takže ve finále to může být výhodnější i pro bojová vozidla. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na podvozek Tatra odborník nejsem to ti odpoví asi někdo jinej, ale u těch měchů je asi snadná opravitelnost (výměna), takže ve finále to může být výhodnější i pro bojová vozidla.
     Pokud mám porovnat evu a zuzanu tak je jasné, že zuzana má lepší parametry, více výstřelů, větší kapacitu to je pro houfnici zásadní. U evy vidím jediné pozitivum v tom, že celá posádka sedí v jedné kabině a primárně je stavěná pouze pro tři jinak je Zuzana lepší.
     Skrýt celý příspěvek

   • Hajo
    09:45 29.12.2018

    EVA mi pripadá skôr ako expedičná húfnica, ľahší podvozok, lepšia mobilita na úkor palebného priemeru a pancierovej ochrany. Hodí sa skôr na tretie trhy (Ázia, Afrika...)

    EVA mi pripadá skôr ako expedičná húfnica, ľahší podvozok, lepšia mobilita na úkor palebného priemeru a pancierovej ochrany. Hodí sa skôr na tretie trhy (Ázia, Afrika...)

   • segal7
    18:38 29.12.2018

    Mě tam teda vychází mnohem větší váhový rozdíl...?

    Mě tam teda vychází mnohem větší váhový rozdíl...?

    • tryskac
     18:54 29.12.2018

     Eva 8x8 uvadzaju bojovú hmotnosť 28t,Zuzana2 bojová hmotnosť 33t, vid valka.cz

     Eva 8x8 uvadzaju bojovú hmotnosť 28t,Zuzana2 bojová hmotnosť 33t, vid valka.cz

     • segal7
      21:16 29.12.2018

      Se mi to nějak nezdá...CSG uvádí i u 8x8 20,2t, a i kdyby se v prospektu sekli, tak rozdíl 8t mezi 6x6 a 8x8 je prostě moc

      Se mi to nějak nezdá...CSG uvádí i u 8x8 20,2t, a i kdyby se v prospektu sekli, tak rozdíl 8t mezi 6x6 a 8x8 je prostě moc

 • NeoXII
  16:44 27.12.2018

  Ale ste ten web do..li. Viac nefunguje, ako funguje a logiku to nemá žiadnu. Vráťťe to naspäť!

  Ale ste ten web do..li. Viac nefunguje, ako funguje a logiku to nemá žiadnu. Vráťťe to naspäť!

  • Gibon
   17:22 27.12.2018

   Je to hroza.

   Je to hroza.

  • Clanek
   19:14 27.12.2018

   Ne, takto nedoladeny web by se nemel dostat ven. Ano, je tu spooooouuuusta chyb, ale...
   ... ale, za sebe reknu ze tohle je posun vpred, ktery jeste potrebuje hodne doladit (a nejde ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ne, takto nedoladeny web by se nemel dostat ven. Ano, je tu spooooouuuusta chyb, ale...
   ... ale, za sebe reknu ze tohle je posun vpred, ktery jeste potrebuje hodne doladit (a nejde jen o diskuse, treba s mozzilou ani poradne nevidim horni panel a tlacitko "prihlasit se"), ale ma jednoznacne vetsi potencial nez ten design z devadesatek co tu byl predtim. Ja redakci za zmenu dekuji a doufam, ze nepolevi ve vychytavani much a zlepsovani prehlednosti diskusniho fora. Inspirovat by se mohla na jinych forech kde stromova struktura diskuse normalne a prehledneji funguje, treba auto.cz atd.
   Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:35 27.12.2018

  Když vidím tu rychlost dodávek, tak snad vybereme někde jinde.

  Když vidím tu rychlost dodávek, tak snad vybereme někde jinde.

 • 2A42
  12:18 27.12.2018

  Tak v úvode článku je preklep, takto naplánovaná dodávka Z2 nie je 25 ks. V zmluve sa píše, že posledná a predposledná dodávka bude po 8 ks.
  Ďalej sa v zmluve píše, že by sa do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak v úvode článku je preklep, takto naplánovaná dodávka Z2 nie je 25 ks. V zmluve sa píše, že posledná a predposledná dodávka bude po 8 ks.
  Ďalej sa v zmluve píše, že by sa do vozidla mala zmestiť osádka do 4 príslušníkov a v prípade potreby by Z2 mali stačiť 3príslušníci osádky..takže to asi nebude jednomiestna kabína.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:51 27.12.2018

   Zuzana 2 má čtyřčlennou osádku standardně i při té jednomístné kabině. Ostatní pracují ve věži.

   Zuzana 2 má čtyřčlennou osádku standardně i při té jednomístné kabině. Ostatní pracují ve věži.

   • 2A42
    12:59 27.12.2018

    Tak to my ušlo.
    Ochrana osádky má byť zabezpečená na Level 3 a protimínové Level 1 a preto sa požadujú protimínové sedačky...takže ak by tam šla dvojmiestne kabína tak niečo nové..
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak to my ušlo.
    Ochrana osádky má byť zabezpečená na Level 3 a protimínové Level 1 a preto sa požadujú protimínové sedačky...takže ak by tam šla dvojmiestne kabína tak niečo nové..
    Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  11:56 27.12.2018

  Nové houfnice se budou nakupovat patrně opět stylem vláda-vláda.

  Nebylo by špatné si nechat produkt představit a navrhnout barterovou směnu například Zuzany2 za L-39NG (přeci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nové houfnice se budou nakupovat patrně opět stylem vláda-vláda.

  Nebylo by špatné si nechat produkt představit a navrhnout barterovou směnu například Zuzany2 za L-39NG (přeci jen slováci na ty svoje Vipery na něčem cvičit musí a v CLV taky nelze létat do nekonečna), nebo přezbrojení na BREN2.

  Otázkou je podvozek, bude stačit starý TATRA 815 VP 31 29 275 8x8.1R jako mají slováci nebo by TATRA spíchla komplet nový speciál?

  Výhled z místa řidiče je také velmi tristní.

  Jen doufám, že se nekoupí nějaká lehká expediční sračka typu Caesar, Eva, nebo houfnice, kterou nechce ani domácí armáda jako např. Atmos.
  Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   15:19 27.12.2018

   Nie som si isty, ci prave L39NG je lietadlo na pokrocily vycvik, ako predstupen F16.
   To naozaj radsej L159. Je vsak otazne kolko ich mate v sklade a za aku cenu. A ci skutocne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nie som si isty, ci prave L39NG je lietadlo na pokrocily vycvik, ako predstupen F16.
   To naozaj radsej L159. Je vsak otazne kolko ich mate v sklade a za aku cenu. A ci skutocne treba na vyrobu jednej dvojmiestnej Alcy, znicit jeden stroj. Cena za prerabku 7mio €, nie je tak hrozna. No k tomu kupa dvoch strojov, je proste financny nezmysel.

   A BREN2 prosim nie. S CZUB mame v OSSR svoje skusenosti. Zavedena je HK416 a ta vychadza lacnejsie ako BREN2.
   Skrýt celý příspěvek

   • 15:51 27.12.2018

    a proč si rovnou neobjednat dvoumístnou L-159? :D

    a proč si rovnou neobjednat dvoumístnou L-159? :D

   • flanker.jirka
    16:35 27.12.2018

    L 159 by se vám vyplatilo pouze pronajímat na výcvik, pořizovat je by byly vyhozené peníze, ale na to aby si piloti osvojili využití radaru a taktiky v podzvukových režimech to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    L 159 by se vám vyplatilo pouze pronajímat na výcvik, pořizovat je by byly vyhozené peníze, ale na to aby si piloti osvojili využití radaru a taktiky v podzvukových režimech to stačí. Možná bude mít L 39NG nějaké emulátory a simulace využitím datalinků a vše by se ještě zlevnilo.
    Skrýt celý příspěvek

   • 17:00 27.12.2018

    Zajímavá informace o té HK416, máte ji ve výzbroji v množství 5 až 10ks nebo dokonce až 20ks ? S CZUB musíte mít nepochybně jen dobré zkušenosti, vždyť s Sa-58 jako hlavní puškou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavá informace o té HK416, máte ji ve výzbroji v množství 5 až 10ks nebo dokonce až 20ks ? S CZUB musíte mít nepochybně jen dobré zkušenosti, vždyť s Sa-58 jako hlavní puškou brzy oslavíte 70let (!).
    Skrýt celý příspěvek

    • 17:22 27.12.2018

     5.pšu používa hk-416/417...

     5.pšu používa hk-416/417...

     • 17:53 27.12.2018

      Tak to jich bude až okolo 50-100ks. Ale proč ne, zavedli ji např. Francouzi, ale pochybuju že se dostanete na nějak dobrou cenu.

      Tak to jich bude až okolo 50-100ks. Ale proč ne, zavedli ji např. Francouzi, ale pochybuju že se dostanete na nějak dobrou cenu.

  • flanker.jirka
   16:32 27.12.2018

   Z baterového obchodu nic "neukápne" bokem, tak na to můžeme v ČR zapomenout. Bylo by to pěkné, ale při současném hvězdném obsazení MO ČR na to můžeme zapomenout, stačí, že se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Z baterového obchodu nic "neukápne" bokem, tak na to můžeme v ČR zapomenout. Bylo by to pěkné, ale při současném hvězdném obsazení MO ČR na to můžeme zapomenout, stačí, že se historicky znemožnili při nákupu radarů, už tam toho bylo dost na to, aby náměstyk vyměnily všechny do jednoho. Bohužel, to dopadne jako vždy, nakonec se dozvíme, že tu a tu houfnici přece chtěli sami vojáci, to se zařídí lehce, protože karierní růst vojáků zajistí a nebo ukončí právě politici, tak že ten kdo se dostatečně ohne půjde nahoru. (podobnost s gen. Pickem a jeho cestou do křesla MO a nákupem C 295M je čistě náhodná).
   Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   17:17 27.12.2018

   Gibon

   v pocte 700 ks mame zavedeny aj BREN pre ISTAR

   Gibon

   v pocte 700 ks mame zavedeny aj BREN pre ISTAR

   • Gibon
    17:30 27.12.2018

    To ano, mame. A vsetci by chceli aby sme nemali.
    Nevidim jediny dovod kupovat drahsie BREN2 a uprednostnit ich pred HK416

    To ano, mame. A vsetci by chceli aby sme nemali.
    Nevidim jediny dovod kupovat drahsie BREN2 a uprednostnit ich pred HK416

    • Clanek
     19:58 27.12.2018

     Cena HK416 ani BREN2 pro OSSR v ji teoreticky pozadovanych poctech a navic v roce 2019+ neni znama, o te by se teprve muselo jednat / soutezit. Anebo se to poresi stylem "ja na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Cena HK416 ani BREN2 pro OSSR v ji teoreticky pozadovanych poctech a navic v roce 2019+ neni znama, o te by se teprve muselo jednat / soutezit. Anebo se to poresi stylem "ja na tebe, ty na me" bez vyberoveho rizeni, v tom lepsim pripade pujde o oboustranne vyhodny obchod (SR + 2. strana), v tom horsim pujde o oboustrane vyhodny obchod (slovensky politici momentalne u kormidla + 2. strana). Kazdopadne kdyby doslo na tu soutez tak je vsechno otevrene. Vzhledem k tomu ze vyvoj BREN2 velkoryse zasponzoroval cesky danovy poplatnik neni nikde psano, ze by ceska zbrojovka nemohla jit s marzi "na kost" a cenu HK416 podlezt.
     V kazdem pripade by bylo na case neco zacit resit i v tomhle smeru. Je to nekde v oficialnich planech / planech rozvoje?
     Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      14:04 28.12.2018

      Nie, bohuzial v planoch rozvoha to nie je. Aspon neexistuje na to samostatny program. Ale myslim si, ze si to na MOSR velmi dobre uvedomuju, ze Vz.58 je stale viac problem.

      Naozaj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie, bohuzial v planoch rozvoha to nie je. Aspon neexistuje na to samostatny program. Ale myslim si, ze si to na MOSR velmi dobre uvedomuju, ze Vz.58 je stale viac problem.

      Naozaj by bolo dobre zacat s prezbrojenim, ved netreba hned a zaraz vymenit vsetko. Kebyze si to rozlozia na 5-7 rokov nebude to ani taka palka. Estonci kupovali 16.000 pusiek za 22 mil €.
      Oslovit treba v prvomrade domaceho vyrobcu zo Slovenskej Lupce. Ci vie nieco ponuknut, kludne aj v licencii.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:19 29.12.2018

      Clanek - koľko by bola podla vás cena "na kost" za ks BREN2 .??

      Clanek - koľko by bola podla vás cena "na kost" za ks BREN2 .??

     • tryskac
      18:57 29.12.2018

      Na Kuracinu prosím Vás hneď zabudnite, oportunisticky fasista nemá čo dostávať ani euro zo štátneho rozpočtu. Tam je skratka ban.

      Na Kuracinu prosím Vás hneď zabudnite, oportunisticky fasista nemá čo dostávať ani euro zo štátneho rozpočtu. Tam je skratka ban.

     • Gibon
      22:15 29.12.2018

      Tryskac: to som nevedel, ze tento pan je hnedy. Ak je to tak, plne s Vami suhlasim.

      Tryskac: to som nevedel, ze tento pan je hnedy. Ak je to tak, plne s Vami suhlasim.

     • Flader
      23:50 29.12.2018

      Gibon, bohužiaľ, Tryskac má pravdu. Zbrane môže p. Kuracina vyrába´t kvalitné, ale svojimi politickými názormi (ktoré vyjadroval verejne) si sám zavrel dvere do ozbrojených síl a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon, bohužiaľ, Tryskac má pravdu. Zbrane môže p. Kuracina vyrába´t kvalitné, ale svojimi politickými názormi (ktoré vyjadroval verejne) si sám zavrel dvere do ozbrojených síl a zborov v SR. (teda až do chvíle kedy uvidíme vo vla´de Kotlebu s Kollárom - čo sa bojím bude blízka budúcnosť :/)
      Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   17:25 27.12.2018

   Veru 70rocny Vz58 a stale vyrazne lepsi ako CZ805.

   Veru 70rocny Vz58 a stale vyrazne lepsi ako CZ805.

  • Jura99
   18:15 27.12.2018

   Gibon: Sa-58 je lepší než moderní zbraně asi stejně tak jako V3S lepší než moderní náklaďáky. Určitě je obojí fajn, ale nikdo už by s tím pracovat nechtěl.

   Gibon: Sa-58 je lepší než moderní zbraně asi stejně tak jako V3S lepší než moderní náklaďáky. Určitě je obojí fajn, ale nikdo už by s tím pracovat nechtěl.

   • 18:47 27.12.2018

    Mat v Afganistane utocnu pusku s poruchovostou 9%... a este ju obhajovat. To chce vcelku velke zatemnenie mysle.

    Mat v Afganistane utocnu pusku s poruchovostou 9%... a este ju obhajovat. To chce vcelku velke zatemnenie mysle.

    • Jura99
     06:26 28.12.2018

     9% jo ? Tvrdis ze kazdy jedenacty vystrel selze ? To asi nikoliv, takova uvaha postrada i selsky rozum.

     9% jo ? Tvrdis ze kazdy jedenacty vystrel selze ? To asi nikoliv, takova uvaha postrada i selsky rozum.

     • Jura99
      14:49 28.12.2018

      To ale čteš úplně špatně. Jednak je to článek z roku 2012 a jednak se z počtu odstavených zbraní kvůli poruše nedá vypočítat poruchovost ani omylem.

      To ale čteš úplně špatně. Jednak je to článek z roku 2012 a jednak se z počtu odstavených zbraní kvůli poruše nedá vypočítat poruchovost ani omylem.

     • Gibon
      20:49 28.12.2018

      Tak hadam ma nebudes ucit po Slovensky, co je a co nie je poruchovost. To, ze si si to zle prelozil, je tvoj problem.
      48 z 350 je 13,5%
      13,5% zbrani bolo neschopnych. Inak po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak hadam ma nebudes ucit po Slovensky, co je a co nie je poruchovost. To, ze si si to zle prelozil, je tvoj problem.
      48 z 350 je 13,5%
      13,5% zbrani bolo neschopnych. Inak po slovensky je to % poruchovosti.
      Neviem o co ti ide, mam ti davat dalsie linky na CZ805 aky to bol paskvil? Ci vytiahnut prispevky tu z diskusii?

      A pritom to povazujem za nieco co sa vo vyrobnom procese moze stat, ze sa vyrobok nepodari. Problem je az to, akym sposobom sa k tomu postavila CZUB, a ako riesila reklamacie. Tym si celkom dost zahatala cestu do vyzbroje OSSR. Uroven firmy spoza vychodnych hranic Ukrajiny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:51 29.12.2018

      Rikam ze to ctes uplne spatne. Pocet odstavenych zbrani nerika vubec nic o tom, po kolika vystrelech k poruse doslo. Asi nebudou mit stejnou poruchovost dve zbrane, kdy prvni rupne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rikam ze to ctes uplne spatne. Pocet odstavenych zbrani nerika vubec nic o tom, po kolika vystrelech k poruse doslo. Asi nebudou mit stejnou poruchovost dve zbrane, kdy prvni rupne po prvnim vystrelu a druha po 20tis., ale obe budou pro poruchu odstavene.
      Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      23:52 29.12.2018

      Jura, koľko tisíc výstrelov pred poruchou tie zbrane asi absolvovali?

      Jura, koľko tisíc výstrelov pred poruchou tie zbrane asi absolvovali?

     • Jura99
      08:18 30.12.2018

      Flader: to se z toho článku nedozvíš, stejně tak jako se nedozvíš důvod, proč byly mimo provoz. V té době, ze kdy je článek (2012), tam byly potíže se zásobníky nebo s popruhem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flader: to se z toho článku nedozvíš, stejně tak jako se nedozvíš důvod, proč byly mimo provoz. V té době, ze kdy je článek (2012), tam byly potíže se zásobníky nebo s popruhem apod. a problém s jednou zbraní mohl preventivně odstavit všechny stejně vybavené. V každém případě z informace v článku nevyplývá údaj o spolehlivosti zbraně, jak si jej hloupě vyložil Gibon. Zbraně se na spolehlivost testují úplně jinak a zbraň se spolehlivostí Gibonových 9% nebo 13,5% by nikdo nepustil do oběhu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      09:28 30.12.2018

      Tak mi vyvestli, preco vyrobca tak rychlo prestal CZ805 vyrabat a zacal vyvoj novej zbrane. Preco bolo treba CZ805 modernizovat na CZ805MC?

      "
      Praxe logicky prokázala, že CZ 805 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak mi vyvestli, preco vyrobca tak rychlo prestal CZ805 vyrabat a zacal vyvoj novej zbrane. Preco bolo treba CZ805 modernizovat na CZ805MC?

      "
      Praxe logicky prokázala, že CZ 805 byl a v podstatě nadále je předražený polofunkční polotovar, neschopný ani po vylepšeních konkurence na světovém trhu, pravděpodobně i nepoužitelný ve skutečném, déle trvajícím válečném konfliktu (uživatelsky obtížně udržovatelný, potvrdili sami specialisté z A ČR), jen na přemrštěné ceně by šlo, s ohledem na ceny v této komoditě tehdy obvyklé, MO ČR prokázat předražení cca o 500 mega. O nemalých dalších škodách z předčasného přeřazení na druhořadé pozice, ani nemluvě."

      Dnes ma AČR vo vyzbroji tri utocne pusky, ktore su suciastkovo navzajom nekompatibilne. Nie, to skutocne nie je idealny stav a je to priklad ako to nerobit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:14 30.12.2018

      Hodnotit úspěch či neúspěch CZ805 jsme sklouzli od tématu na který jsem reagoval, tj. že spolehlivost 9 nebo 13,5% je nesmysl. O CZ805 si nemyslím nic zvláštního, puška funkční je, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hodnotit úspěch či neúspěch CZ805 jsme sklouzli od tématu na který jsem reagoval, tj. že spolehlivost 9 nebo 13,5% je nesmysl. O CZ805 si nemyslím nic zvláštního, puška funkční je, po světě se jich nemálo prodalo a vzhledem k happy endu v podobě Bren 2 mě celý příběh zavedení do AČR jako jednoho z daňových poplatníků nějak zvlášť nevzrušuje. Vzrušovalo by mě, kdyby puška nefungovala, předpokládám, že v AČR mají tolik soudnosti, že by ji do boje nepustili, kdyby na ni nebyl elementární spoleh.
      Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:58 30.12.2018

      A ktorý slovenský minister obrany kúpil slovenským vojakom takúto CZ 805 BREN ?

      A ktorý slovenský minister obrany kúpil slovenským vojakom takúto CZ 805 BREN ?

 • vlasto
  00:14 27.12.2018

  V prípade tohoto nákupu a rovnako aj v prípade nákupu 8x8 a v prípade modernizácie BVP 2 (a zrejme aj pri nákupe 4x4) to mne príde, že sa nejedná ani tak o nejaký koncepčný rozvoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V prípade tohoto nákupu a rovnako aj v prípade nákupu 8x8 a v prípade modernizácie BVP 2 (a zrejme aj pri nákupe 4x4) to mne príde, že sa nejedná ani tak o nejaký koncepčný rozvoj OS SR ale primárne o plnenie zadaní od sponzorov Smeru a SNS. Alebo v tomto nákupe niekto vidí nejaký koncepčný postup? Reči o snahe podporiť export môžu byť rovnako dobre iba divadielkom pre domáce publikum.
  Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   00:24 27.12.2018

   Nech sa to vezme zľava ci sprava, faktom je ze pri jednoduchom počte 25ks x 50kg(náboj) x 4strely/min = 5000kg streliva je to značná palebná sila, hodná vynaložených prostriedkov. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nech sa to vezme zľava ci sprava, faktom je ze pri jednoduchom počte 25ks x 50kg(náboj) x 4strely/min = 5000kg streliva je to značná palebná sila, hodná vynaložených prostriedkov. Bezprecedentne bohaté informácie o dodávke si môže prečítať nielen odborná verejnosť a zhodnotiť co sa to vyplatí alebo nie. Schválne, koľko kg výzbroje vie doručiť povedzme 1ks L159A a aké je riziko jeho zničenia...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:09 27.12.2018

    Vlasto měl asi na mysli fakt, že ve výzbroji jsou Zuzany, které mají akorát kratší hlaveň a patrně starší SŘP, ale na vyřazení zralé ještě nejsou. Dělostřelectvo určitě není to, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vlasto měl asi na mysli fakt, že ve výzbroji jsou Zuzany, které mají akorát kratší hlaveň a patrně starší SŘP, ale na vyřazení zralé ještě nejsou. Dělostřelectvo určitě není to, kde by OSSR nejvíc tlačila bota a s investicí se spěchat nemuselo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     10:28 27.12.2018

     3 baterie Zuzan 2 budu sucastou novovznikajucej tazkej brigady. Vycvicit dobrych delostrelcov chce cas. Vela casu.
     Pre potreby tazkej brigady su potrebne 3 baterie, dve nestacia a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     3 baterie Zuzan 2 budu sucastou novovznikajucej tazkej brigady. Vycvicit dobrych delostrelcov chce cas. Vela casu.
     Pre potreby tazkej brigady su potrebne 3 baterie, dve nestacia a doplnit starsie Zuzany novymi, by nebolo to prave orechove.
     Kedze MOSR ani raz nepovedalo, ze stare Zuzany sa vyradia ci daju do skladov, ocakava sa zriadenie druheho delostreleckeho utvaru.
     Skrýt celý příspěvek

     • 10:51 27.12.2018

      Novovznikající je něco, co právě teď opravdu vzniká. To o těžké brigádě rozhodně říct nelze. Vycvičit trvá nejen dělostřelce, kteří na čem cvičit mají, vycvičit trvá také tankisty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Novovznikající je něco, co právě teď opravdu vzniká. To o těžké brigádě rozhodně říct nelze. Vycvičit trvá nejen dělostřelce, kteří na čem cvičit mají, vycvičit trvá také tankisty a osádky BVP. Ti si na novou techniku sáhnout nejdřív za 10let.
      Skrýt celý příspěvek

     • 14:17 27.12.2018

      Vznik tazkej brigady je v poziadavkach NATO od 2017. V plane modernizacie je vsetko naplanovane ako nove BVP tak aj nove tanky. Neda sa vsetko naraz.
      2.mpr uz teraz cvici na novych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vznik tazkej brigady je v poziadavkach NATO od 2017. V plane modernizacie je vsetko naplanovane ako nove BVP tak aj nove tanky. Neda sa vsetko naraz.
      2.mpr uz teraz cvici na novych Turrach. Nic ine na BVP osadene nebude.

      Pri tebe mi je vsak jasne, ze kebyze sa rozhodnu zacat budovať ako prve tankove vojsko, tak to kritizujes, ze mali zacat delostrelectvom. Lebo ved strielat z hufnice 41km v manualnom rezime s logaritmickou tabulkou v ruke, chce roky skusenosti.
      Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
   11:59 27.12.2018

   Buďte rád, že se u vás opět něco vyrábí. Nakoupit v zahraničí a sám nic neumět umí každý, jenže kde potom ty peníze na nákupy časem brát, když není práce. Tohle je velmi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Buďte rád, že se u vás opět něco vyrábí. Nakoupit v zahraničí a sám nic neumět umí každý, jenže kde potom ty peníze na nákupy časem brát, když není práce. Tohle je velmi krátkozraké ;-)
   Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  20:47 26.12.2018

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

 • Proxy
  20:47 26.12.2018

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

 • Hajo
  20:06 26.12.2018

  Nielen posádky ale týkať sa to môže všetkých ľudí a preto je dôležité aby politici na oboch stranách viedli dialóg. Všade sa nájdu fanatici ktorý vojnu považujú za hru pre mocných.
  Zobrazit celý příspěvek

  Nielen posádky ale týkať sa to môže všetkých ľudí a preto je dôležité aby politici na oboch stranách viedli dialóg. Všade sa nájdu fanatici ktorý vojnu považujú za hru pre mocných.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zvonik
  19:53 26.12.2018

  Pokud dojde k realitě použití takových houfnic v poslední válce v Evropě, tak si osádka skoro vůbec nevystřelí na Rusko, aby jako dala najevo sílu aliance NATO. Uvnitř se budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud dojde k realitě použití takových houfnic v poslední válce v Evropě, tak si osádka skoro vůbec nevystřelí na Rusko, aby jako dala najevo sílu aliance NATO. Uvnitř se budou škvařit jenom mrtvoly následkem použití jaderných zbraní. -> Taková je reálná vize těchto houfnic.
  Skrýt celý příspěvek

  • kisam
   20:06 26.12.2018

   :D :D jasné jasné, všetci sa vybombardujeme jadrovými zbraňami a vymažeme z povrchu zemského, lebo je to výhodné pre obidve strany však? Trochu rozumného uvažovania.

   :D :D jasné jasné, všetci sa vybombardujeme jadrovými zbraňami a vymažeme z povrchu zemského, lebo je to výhodné pre obidve strany však? Trochu rozumného uvažovania.

  • hurvo
   20:19 26.12.2018

   Odpor je zbytocny, vzdajte sa dopredu. Nemate sancu. bla bla bla. Pal DPC ty muzik.

   Odpor je zbytocny, vzdajte sa dopredu. Nemate sancu. bla bla bla. Pal DPC ty muzik.

  • Miroslav
   06:02 27.12.2018

   Myslím, že môžeš byť kľudný. Každá strana konfliktu ide do tohoto s tým, že bude úspešná a ťažko možno nazvať úspechom dobytie vyľudnenej mesačnej krajiny s radioaktívnym spádom. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že môžeš byť kľudný. Každá strana konfliktu ide do tohoto s tým, že bude úspešná a ťažko možno nazvať úspechom dobytie vyľudnenej mesačnej krajiny s radioaktívnym spádom. O to teda nikto záujem nemá. Ani v druhej svetovej vojne sa nepoužívali chemické či biologické zbrane, aj keď v tom čase už boli na pomerne vysokej úrovni.
   Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:33 26.12.2018

  Houfnice jsou to dobré, jak to mají na Slovensku s průzkumem a systémy řízení palby? Uvažuji například o radarech jako ArtHuR nebo Giraffe, drony?

  Houfnice jsou to dobré, jak to mají na Slovensku s průzkumem a systémy řízení palby? Uvažuji například o radarech jako ArtHuR nebo Giraffe, drony?

  • Gibon
   22:54 26.12.2018

   Bol dokonceny vyvoj DELSYSu a v Z2 je plne zavedeny. OSSR obstarala aj izraelske drony.
   Rovnako je v planoch plnohodnotny CRAM system, takze aj nejaky radar bude treba.
   BPsVI pre ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Bol dokonceny vyvoj DELSYSu a v Z2 je plne zavedeny. OSSR obstarala aj izraelske drony.
   Rovnako je v planoch plnohodnotny CRAM system, takze aj nejaky radar bude treba.
   BPsVI pre prapor ISTAR su vybavene:
   bezpilotny prieskumný prostriedok MicroFalcon
   - minohladačka MIMID
   - poveternostny senzor Kestrel 5500
   - multifunkčny infračervený ďalekohľad JIM Compact
   - radiolokátor pre sledovanie pozemnych cielov FLIR Ranger R20SS
   - pozemne senzory UGS
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:13 27.12.2018

    Zbývá integrovat radar. C-RAM bude asi už standardním požadavkem pro nejbližší budoucnost. Bez této schopnosti jsou prostředky VSHORAD nebo SHORAD pouze na přehlídky, parády a pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zbývá integrovat radar. C-RAM bude asi už standardním požadavkem pro nejbližší budoucnost. Bez této schopnosti jsou prostředky VSHORAD nebo SHORAD pouze na přehlídky, parády a pro okrasu.
    Skrýt celý příspěvek

    • 13:27 27.12.2018

     Rozvoj sposobilosti uplne o delostreleckom radare nehovori. Iba o 3D radaroch blizkeho, maleho a stredneho dosahu.
     UAV sa ma riesit v projekte P2-9.
     Projekt rieši obstaranie ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rozvoj sposobilosti uplne o delostreleckom radare nehovori. Iba o 3D radaroch blizkeho, maleho a stredneho dosahu.
     UAV sa ma riesit v projekte P2-9.
     Projekt rieši obstaranie systému taktických bezpilotných prostriedkov s centrálnym riadiacim stanovišťom.
     Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  17:22 26.12.2018

  Podle mě by bylo zajímavé, kdyby se například Čr se Sr domluvily, že AČR koupí Zuzanu2/Evu a Sr koupí Breny, nebo L39NG. Pořád se mluví o spolupráci V4 ale vždycky z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě by bylo zajímavé, kdyby se například Čr se Sr domluvily, že AČR koupí Zuzanu2/Evu a Sr koupí Breny, nebo L39NG. Pořád se mluví o spolupráci V4 ale vždycky z toho sejde-nové radary, BVP a nedávno i tanky. Já bych osobně viděl raději u AČR Zuzanu 2 než Caesara, který sice vypadá líp, ale při střelbě nejsou vojáci nějak chráněni, protože musí být venku. A troufnu si říct, že i Slováci by mohli mít naše Breny, a Škorpiony, kdyby se např. u nich vyráběli v licenci-po vzoru Maďarska.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:45 26.12.2018

   Raději žádné podobné obchody. CZUB je soukromá firma, stejně nestíhá vyrábět a v SR už výrobu má, resp. je o ní nějak ticho (v Novákách). Když Bren budou chtít, ať si ho koupí, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Raději žádné podobné obchody. CZUB je soukromá firma, stejně nestíhá vyrábět a v SR už výrobu má, resp. je o ní nějak ticho (v Novákách). Když Bren budou chtít, ať si ho koupí, totéž my, když Zuzana dostane koukatelný dizajn a uspěje v konkurenci, tak proč ne ? Osobně jsem ale pro vzít to od Němců, tj. BVP Puma, tank L2A7, houfnice Pzh2000. Není proč si hrát na originální řešení, stejně při nasazení bude AČR s/pod Bundeswehrem, tak ať je kompatibilní.
   Skrýt celý příspěvek

   • 10:20 27.12.2018

    Jura99 - vačšinou sa nechávate uniesť emóciami pri vaších komentoch na slovensko,ale teraz s vami môžem len súhlasiť...nejaká národná hrdosť ide u mňa bokom,pokial ide napr. o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - vačšinou sa nechávate uniesť emóciami pri vaších komentoch na slovensko,ale teraz s vami môžem len súhlasiť...nejaká národná hrdosť ide u mňa bokom,pokial ide napr. o "slovenský" výrobok nejakej súkromnej firmy s minimálne nejasným vlastníckym pôvodom a odvodom daní...

    a tak isto súhlasim s vašim názorom ohľadne prípadnej kúpy -BVP Puma, tank L2A7, houfnice Pzh2000...tam by ste ako štát išli na istotu a kvalitu...

    tie obchody typu -kúpite od nás a kúpime od vás,nemajú význam keď sa jedná o súkromné firmy...a tak podobne skrachoval náš kšeft s poľskom-scipio vs húfnice...
    Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
   19:54 26.12.2018

   V madarsku sa nevyrabaju ale skladaju. Breny jedine ako pomstu za babisa. Skorpion vyrabany v licencii na SK by bol riadna ironia, este tak pomenovat licencnu verziu Laugo. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V madarsku sa nevyrabaju ale skladaju. Breny jedine ako pomstu za babisa. Skorpion vyrabany v licencii na SK by bol riadna ironia, este tak pomenovat licencnu verziu Laugo. Odhliadnuc od toho ze SMG je pre vojakov uplne zbytocna vec.
   Skrýt celý příspěvek

   • 00:22 27.12.2018

    V Madarsku teraz skompletizuju/skladaju zo suciastok BREN 2 a SCORPION EVO 3.Pre vlastne potreby uz zmontovali viac ako 10 tisic kusov.Onedlho ma byt zahajena kompletna vyroba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V Madarsku teraz skompletizuju/skladaju zo suciastok BREN 2 a SCORPION EVO 3.Pre vlastne potreby uz zmontovali viac ako 10 tisic kusov.Onedlho ma byt zahajena kompletna vyroba tychto zbrani.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:17 27.12.2018

    Myšlen je Bren 2, o původním Brenu už asi nikdo neuvažuje (i když v USA si jej civilní kupci celkem pochvalovali). Proti Brenu 2 asi nejde říct křivé slovo, dokonce ani Zbrojir ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myšlen je Bren 2, o původním Brenu už asi nikdo neuvažuje (i když v USA si jej civilní kupci celkem pochvalovali). Proti Brenu 2 asi nejde říct křivé slovo, dokonce ani Zbrojir nesdělil žádnou vadu, kromě krátkého railu a krabicové koncepce, což je věc názoru. Samozřejmě OSSR se chce vymezit a zviditelnit proti sousedům, což Bren 2 znevýhodňuje, když jej má AČR a Maďaři, takže to vidím na nějakou AR-15, ale tak nejdřív za 10let.
    Skrýt celý příspěvek

   • 10:05 27.12.2018

    hurvo - no minimálne pre 5.pšu a napr. aj prieskumné jednotky je potrebné mať
    smg-čka...

    hurvo - no minimálne pre 5.pšu a napr. aj prieskumné jednotky je potrebné mať
    smg-čka...

  • Gibon
   00:40 27.12.2018

   Hurvo narazal na povod Scorpion EVO III
   https://sk.m.wikipedia.org/wik...

   Tlačidlo reagovat na tomto webe su ako autobusy CSAD. Nikdy nevies kedy sa zjavi.

   Hurvo narazal na povod Scorpion EVO III
   https://sk.m.wikipedia.org/wik...

   Tlačidlo reagovat na tomto webe su ako autobusy CSAD. Nikdy nevies kedy sa zjavi.

 • tryskac
  17:16 26.12.2018

  Ad kabina: neviem prečo vždy uvádzate odolnosť kabíny voči priamej streľbe. Pri podobných prostriedkoch je podstatnejsi údaj minimálna vzdialenosť dopadu strely 155mm tiež podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad kabina: neviem prečo vždy uvádzate odolnosť kabíny voči priamej streľbe. Pri podobných prostriedkoch je podstatnejsi údaj minimálna vzdialenosť dopadu strely 155mm tiež podľa STANAG 4569. A tam napríklad Dana M2 dosahuje Level1, čo je 100m zatiaľčo ZUZANA2 Level 4,co je 30m - to mi príde viac ako podstatne zvýšenie pravdepodobnosti prežitia pri protibaterijnej streľbe,to najskôr stojí za ten zvláštny vzhľad.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:49 26.12.2018

   Ten dizajn je bezmála 20let starý. Věřím, teda spíš doufám, že mají dostatek soudnosti, aby v této nové sérii vozidel udělali dizajn znovu a posadili to na sedmičkový podvozek. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ten dizajn je bezmála 20let starý. Věřím, teda spíš doufám, že mají dostatek soudnosti, aby v této nové sérii vozidel udělali dizajn znovu a posadili to na sedmičkový podvozek. Odolnost není žádný argument ve smyslu, že by nešlo udělat odolnou a přitom dizajnově kvalitní kabinu. Jestli vyrobí vozidlo zcela přesně podle 20let starých plánů, tak pěkně děkuju.
   Skrýt celý příspěvek

   • 20:10 26.12.2018

    Tak on i PzH2000 je dnes jiz dvacetilety design, resp dokonce pomalu 23 let stary...

    Tak on i PzH2000 je dnes jiz dvacetilety design, resp dokonce pomalu 23 let stary...

 • dante1
  15:39 26.12.2018

  Tak ošklivá houfnice že mě bolí se na ni jen podívat.Vím že vzhled je u vojenské techniky to poslední na čem záleží ale tu kabinu řidiče mohli udělat rozhodně líp.

  Tak ošklivá houfnice že mě bolí se na ni jen podívat.Vím že vzhled je u vojenské techniky to poslední na čem záleží ale tu kabinu řidiče mohli udělat rozhodně líp.

 • Gibon
  12:44 26.12.2018

  Co bude so starymi Zuzanami?
  Stale castejsie sa spomina, ze tychto 25 Zuzan, tie stare nebudu nahradzovat, ale doplnat. Hovori sa o umiestneni v Roznave.

  O com by aj celkom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co bude so starymi Zuzanami?
  Stale castejsie sa spomina, ze tychto 25 Zuzan, tie stare nebudu nahradzovat, ale doplnat. Hovori sa o umiestneni v Roznave.

  O com by aj celkom jasne naznacovalo cvicenie bojovych skolskych strelieb 1. raketometneho oddielu z Roznavy s 122mm hufnicami HD-30A.
  Ktore tak boli po dlhom case aktivovane z ceremonialnych ucelov, na bojove.
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   12:54 26.12.2018

   Osobne tiež čakám, že vznikne niečo ako zmiešaný delostrelecký oddiel 1. MB (Modular + Zuzana vz. 2000). Čo sa týka využitia potenciálu Delosysu budú na tom Modular a Zuzana vz. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Osobne tiež čakám, že vznikne niečo ako zmiešaný delostrelecký oddiel 1. MB (Modular + Zuzana vz. 2000). Čo sa týka využitia potenciálu Delosysu budú na tom Modular a Zuzana vz. 2000 asi dosť podobne. Z2 by už ale mala Delosys využiť na 100%.
   Skrýt celý příspěvek

   • 13:42 26.12.2018

    Modular by bolo dobre modernizovat. Aj tak treba nahradit M26 a to najlepsie M31 s dostrelom 70-90km.

    Modular by bolo dobre modernizovat. Aj tak treba nahradit M26 a to najlepsie M31 s dostrelom 70-90km.

  • kisam
   13:04 26.12.2018

   Pokiaľ by naozaj išlo o doplnenie a nie nahradenie starých zuzán, tak by to znamenalo potrebu niekoľko sto nových vojakov. Tu už by možno stálo zato rozmýšľať o inom umiestnení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokiaľ by naozaj išlo o doplnenie a nie nahradenie starých zuzán, tak by to znamenalo potrebu niekoľko sto nových vojakov. Tu už by možno stálo zato rozmýšľať o inom umiestnení útvaru. Predsa len, koľko ľudí chce slúžiť v Rožňave? Napríklad ja osobne by som tam nešiel ani za výrazne väčší plat ako by som mal napr. v Nitre alebo v Trenčíne. Aj keď v okrese Rožňava je stále vysoká nezamestnanosť, tak len samotný rožňavci to nevytrhnú.
   Skrýt celý příspěvek

   • 15:17 26.12.2018

    Ale prd , na zapadnom slovensku su poloprazdne kasarne, na vychodnom naopak plno a slobodnicke fleky sa riesia cez tlacenku. Taka sered je odporne mesto, ktore sluzi ako trestny ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale prd , na zapadnom slovensku su poloprazdne kasarne, na vychodnom naopak plno a slobodnicke fleky sa riesia cez tlacenku. Taka sered je odporne mesto, ktore sluzi ako trestny prapor. V nitre kazdy kto chcel byt vojak uz je.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:01 26.12.2018

   kisam 13:04
   Doplnenie by bolo fajn a iste každý dúfa v túto možnosť, avšak už takto nám chýba 4500 vojakov ... :-/

   kisam 13:04
   Doplnenie by bolo fajn a iste každý dúfa v túto možnosť, avšak už takto nám chýba 4500 vojakov ... :-/

 • kisam
  11:31 26.12.2018

  Prekopírujem svoj príspevok aj sem: Vie niekto aký podvozok bude použitý v tých našich 25 zuzanách? Niekde som zachytil že firma ktorá vyrobila podvok ktorý je použitý na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prekopírujem svoj príspevok aj sem: Vie niekto aký podvozok bude použitý v tých našich 25 zuzanách? Niekde som zachytil že firma ktorá vyrobila podvok ktorý je použitý na demonštrátore (a o ktorom sa píše v článku) už neexistuje. Použije sa podvozok ako má Eva? Alebo je to hlúposť a použije sa tento zastaralý podvozok? Vie niekto niečo bližšie? Vďaka
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:48 26.12.2018

   Podvozek určitě dodá Tatra kopřivnice. A ta díky tomu, že se čím dál tím více zaobírá výrobou speciálů a díky konstrukci podvozku, poskládá takřka vše co si zákazník usmyslí.

   Podvozek určitě dodá Tatra kopřivnice. A ta díky tomu, že se čím dál tím více zaobírá výrobou speciálů a díky konstrukci podvozku, poskládá takřka vše co si zákazník usmyslí.

   • kisam
    11:52 26.12.2018

    Aha, vďaka. Tak snáď výsledok bude lepší než to čo je na demonštrátore.

    Aha, vďaka. Tak snáď výsledok bude lepší než to čo je na demonštrátore.

   • 17:12 26.12.2018

    Čo sa tyka súčasného podvozku vyvinutého s pomocou ruskej firmy BPV 117 v tom by nebol problém ale problém zostáva s výrobou pneumatik a to najm''a s ich vulkanizáciou.Sudan uvalil ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa tyka súčasného podvozku vyvinutého s pomocou ruskej firmy BPV 117 v tom by nebol problém ale problém zostáva s výrobou pneumatik a to najm''a s ich vulkanizáciou.Sudan uvalil embargo na dodávku Rusku korkoroebonitu/ktorý Slovenska firmy kupuje od Ruska/a tak je ho nedostatok,čo ohrozuje bojeschopnosť SA atd s tým spojených operácii,ktorá SA praktikuje hlavne v Afganu a tým padom umožňuje talibanu prenikať do Európy a ďalšich časti sveta napojených na USA a tie následne na Ukrajinu/Porošenka/čim sa znižujú príjmy USA a hrozí nebezpečie,že Rusi toho využijú anexujú Donbas a Porošenko bude musiet predlžiť vojnový stav na Ukrajine čim hrozi,že sa do bojov zapoji NATO a je tu nebezpečie zvzniku 3.sv.vojny a to všetko pre africký Sudan.
    Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   12:50 26.12.2018

   Podvozok sa vyrábal v závode v Banovciach n/Bebravou, ktorý patril Majskemu. V minulosti tam! vyvinuli! Tatru 813. Ako to bude vyzerať v súčasnosti netuším, keďže ten podvozok je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Podvozok sa vyrábal v závode v Banovciach n/Bebravou, ktorý patril Majskemu. V minulosti tam! vyvinuli! Tatru 813. Ako to bude vyzerať v súčasnosti netuším, keďže ten podvozok je do istej miery odlišný od bežnej Tatra produkcie, ale predpokladám, že bude rovnako "vyskladateľny".
   Ono to komplexne porovnanie s Poľskými Krabmi a možno aj maďarskými PzH2000 by bolo zaujimave. O co Zuzana zaostáva v streľbe to dohana mobilitou...
   Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  11:17 26.12.2018

  Otázka za milióny EUR: Čo sa stane so súčasnými nevystrieľanými ShKH Zuzana ?

  P.S. Skúsim si tipnúť: ShKH Zuzana M1 CZ alebo ShKH Zuzana M1M či ShKH Zuzana M2 ...

  Otázka za milióny EUR: Čo sa stane so súčasnými nevystrieľanými ShKH Zuzana ?

  P.S. Skúsim si tipnúť: ShKH Zuzana M1 CZ alebo ShKH Zuzana M1M či ShKH Zuzana M2 ...

  • mikojan29
   08:38 18.02.2020

   https://www.mosr.sk/obrana-220...

   Rozhovor s NGŠ:
   ... Taktiež sa podarilo
   dovŕšiť akvizičný proces delostreleckej
   techniky a tento rok očakávame prvé dodávky húfnice Zuzana 2, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   https://www.mosr.sk/obrana-220...

   Rozhovor s NGŠ:
   ... Taktiež sa podarilo
   dovŕšiť akvizičný proces delostreleckej
   techniky a tento rok očakávame prvé dodávky húfnice Zuzana 2, pretože šestnásť
   hlavní bolo na dve brigády nedostačujúce.
   Nákupom 24 kusov 155 mm samohybných húfnic sme spôsobilí vytvoriť ďalší
   delostrelecký oddiel....
   Skrýt celý příspěvek