Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2

Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2
Zuzana 2 / KONŠTRUKTA - Defence (Zvětšit)

Zástupci slovenského ministerstva obrany minulý týden v pátek podepsali s firmou KONŠTRUKTA - Defence smlouvu na dodávku 25 samohybných kolových houfnic (ShKH) Zuzana 2 za 172,2 milionu euro (4,5 miliardy korun) včetně DPH. Součástí dodávky je i dělostřelecká munice ráže 155 mm.

Dodávky jsou naplánovány do čtyř etap. První čtyři houfnice Zuzana 2 slovenská armáda převezem do konce června 2020, dalších pět kusů (včetně první dodávky muncie) do konce stejného roku, dalších osm houfnic do konce roku 2021 a posledních osm kusů do konce roku 2022.

Cena za 25 houfnic včetně organického příslušenství (kulomety, komunikační systémy, atd.) je 149 milionů euro. Jeden dělostřelecký oddíl bude tvořit 24 houfnic (tři baterie po osmi houfnicích) a jedna Zuzana 2 je určená pro výcvik. Hlavním úkolem houfnic Zuzana 2 bude podpora pěchotních a mechanizovaných jednotek, které při své činnosti musí podporovat palbou po dobu desítek minut až jedné hodiny.

Nové ShKH Zuzana 2 ve slovenské armádě nahradí 16 kusů houfnic Zuzana dodaných mezi roky 1998 až 2000. Zuzanu v počtu 12 kusů najdeme i v řecké armádě. Otázkou je důvod nákupu nových houfnic, když původní jsou staré pouze 20 let. Resp. proč se finanční prostředky směřují do nových houfnic a ne například do protivzdušné obrany. Nejčastěji se mluví o posílení schopností slovenské armády, ale i v předkládaném vládním materiálu se píše o podpoře domácího obranného průmyslu ‒ jednoduše pokud domácí zbrojní výrobek nekoupí vlastní armáda, nekoupí ho ani zahraniční zákazník.

„Realizací tohoto projektu se zároveň zvýší podpora exportního potenciálu slovenského obranného průmyslu, čímž se zajistí jeho konkurenceschopnost na světových trzích a možný prodej tohoto produktu v zahraničí,“ dočteme se ve vládním dokumnetu Návrh realizácie projektu 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2.

KONŠTRUKTA - Defence dodá rovněž vlastní dělostřeleckou munici. Konkrétně jde o 153 kusů tříštivo-trhavých střel 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem plynů a 85 kusů klasické tříštivo-trhavé munice 155-OFdMK pro každou houfnici. Množství odpovídá 17 dnům bojových zásob DOS (Days of Supply) pro jednu houfnici. Za přibližně 6000 kusů munice slovenské ministerstvo obrany zaplatí 19,3 milionu euro.

Střela 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem je určená pro střelbu na velmi dlouhou vzdálenost ‒ Zuzana 2 s tímto typem střely může zasahovat cíle vzdálené až 41 000 m. S klasickou (a tedy levnější) munici 155-OFdMK je dostřel 32 500 m.

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Sekundární výzbroj Zuzany 2 tvoří lafetovaný kulomet ráže 12,7 mm a 500 kusů nábojů. Posádka má k dispozici i osobní zbraně, granáty a jeden kus RPG.

Součástí dodávky je také simulátor výcviku posádky. Simulátor se skládá ze dvou částí ‒ z pracoviště velitele dělostřelecké baterie a dvou simulátorů posádky vozidla (je možné zvýšit až na osm). Simulátor posádky vozidla obsahuje displeje, ovládací moduly i elektromechanický simulátor hlavní zbraně. Cena simulátoru je 800 000 euro. Součástí dohody je také výcvik a školení personálu v hodnotě 300 000 euro.

Zveřejněná smlouva nám také názorně ukazuje, kolik speciálního nářadí a náhradních dílů obsahuje každý nákup podobně složitého zbraňového systému. Seznam nářadí a náhradních dílů pro ShKH Zuzana 2 obsahuje přes 400 položek, a to od šroubků, přes montáží nářadí, kabely, náhradní ovládací moduly posádky, nabíjecí a startovací zdroje, elektroniku, elektrické systémy, navigační systémy až po náhradní měřič úsťové brzdy, atd. atd. Cena nářadí a náhradních dílů tvoří 2,9 milionu euro.

Vývoj houfnice Zuzana 2 začal v roce 2003. Hlavní odlišností ShKH Zuzana 2 oproti starší verzi Zuzana je použití hlavně dlouhé 52 kalibrů (8200 mm) slovenské výroby. Stejnou hlaveň používá i kolová houfnice EVA nabízení pro AČR. Rychlost palby je v automatickém režimu šest ran v první minutě nebo 16 ran v prvních třech minutách. V ručním režimu lze střílet rychlosti dvě rány za minutu.


Zuzana v akci. Podobné cvičení slovenská armáda uspořádala po 20 letech.

Minimální dostřel nepřímou palbou je 2000 m, maximální 41 000 m. Odměr zbraně je 360°, při střelbě ale musí být odměr hlavně maximálně +- 60° od podélné osy vozidla. Náměr je -3°až +70° a umožňuje tedy nepřímou i přímou palbu na cíl. Vozidlo převáží 40 střel.

Lůžka v nabíjecím automatu pojmou jakoukoliv dělostřeleckou munici ráže 155 mm NATO (do délky 1000 mm). Nedílnou součástí houfnice je i muniční vozidlo Tatrapan 8×8 se zásobou 120 kusů střel a stejným počtem prachových náplní. Zuzana 2 je také schopna střelby salvou MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy na cíl současně dopadne více střel. Podle požadavku slovenské armády musí Zuzana 2 „zaujat palebné postavení a zaměřit cíl“ do dvou minut.

Bojový modul je umístěn na upraveném podvozku, který vychází z podvozkového speciálu Tatra 815 VP31 8x8. Další viditelnou změnou je nová přední kabina, kde je místo pouze pro řidiče. Další tři členové posádky se nacházejí v bojovém modulu. Balistická odolnost bojového modulu z čela v rozsahu +- 30° dosahuje úrovně 4 (průbojná 14,5×114 mm) podle STANAG 4569.

Bojová hmotnost houfnice je 32 000 kg. Vozidlo pohání tatrovácký motor TATRA T3B-928.70 o objemu 12,7 litrů s maximálním výkonem 330 kW (449 koní). Převodovka je rovněž tatrovácká. V případě potřeby lze ale Zuzanu 2 vybavit motorem značky MAN. Maximální rychlost na pevné cestě je 80 km/h a dojezd s interními nádržemi (460 litrů) je 600 km.

Dodejme, že nové samohybné houfnice hledá také Armáda České republiky a Slovensko na vládní úrovní prodej těchto zbraní do Česka propaguje. „Vynikajícím příkladem pro možnou [česko-slovenskou] spolupráci jsou samohybné kanónové houfnice Zuzana 2, které jsou špičkovým produktem slovenského obranného průmyslu, ale zároveň základem jejich podvozku je vozidlo TATRA, což znamená, že by o ně mohla mít zájem i Česká republika,“ komentoval možnost česko-slovenské spolupráce v oblastí zbrojní výroby slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

EDIT: Upraveny počty nakupované munice

Zdroj: CRZ, KONŠTRUKTA - Defence, rokovania.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jura99
   19:20 06.01.2019

   Duvod predrazeni houfnic bude urcite utajovana skutecnost.

   Duvod predrazeni houfnic bude urcite utajovana skutecnost.

  • Gibon
   23:22 06.01.2019

   V roku 2008 mala OSSR dostat do daru 2ks Zuzany 2. Kazda v cene 6,5mil €. Mozme si pozriet inflaciu od roku 2008 do dnes a zistit, ze sa kupilo lacnejsie. Preco Zuzana 2000 stala ...Zobrazit celý příspěvek

   V roku 2008 mala OSSR dostat do daru 2ks Zuzany 2. Kazda v cene 6,5mil €. Mozme si pozriet inflaciu od roku 2008 do dnes a zistit, ze sa kupilo lacnejsie.

   Preco Zuzana 2000 stala o tolko menej? No primarne preto, ze je to povodne vz.77 DANA do ktoreho bolo namontovane nove delo, elektronika,.. Nebola to ziadna novovyroba. Ale to by byvaly minister obrany mal vediet. Samozrejme kebyze sa za svoje kratke posobenie venoval tomu, co sa v armade deje, tak by to aj vedel a tiez, ze kontrarozviedka odpocuva novinarov, politikov a jeho vlastnu sekretarku. Za co bol odideny a je nehoraznost, ze vobec dalej posobi ako poslanec.
   A preco teda vlastne potrebujeme nove Zuzany? No lebo tie povodne su z cca roku 1977, okrem kanonu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:09 07.01.2019

    Důležitý je spokojený odběratel (daňový poplatník) s cenou. Jsou případy, že i nákup předražených hrnců od tzv. šmejdů si mnozí chválí jako dobrý nákup. Jinak co se týká ceny ...Zobrazit celý příspěvek

    Důležitý je spokojený odběratel (daňový poplatník) s cenou. Jsou případy, že i nákup předražených hrnců od tzv. šmejdů si mnozí chválí jako dobrý nákup.
    Jinak co se týká ceny houfnice, tak Zuzana 2000 měla cenovku pro zahraniční zákazníky 3,4mil. USD a pro MO SR měla být cena 60% z té částky (tj. méně než 2mil. €) https://www.sme.sk/c/2069342/c...
    Když si cenu 6mil.€ rozebereš selským rozumem, tak s rezervou je za 1mil. € podvozek, s velkou rezervou 1mil. € střelecký počítač a elektronika, a kolik by mělo stát dělo s nabíjením ? Max. 2-3mil. Takže zhruba 1-2mil. € na kusu je v ceně navíc.
    Mýlíš se, pokud označuješ Zuzanu 2000 za Danu. Zuzana 2000 a Zuzana 2 se liší pouze delší hlavní a střeleckým počítačem, který zřejmě dovolil ubrat člověka na obsluze, takže to má menší kabinu. DANA byla v roce 1985 překonstruována na Ondavu, která má celospalitelnou nábojku a Zuzana 2000 je Ondava v NATO ráži.
    Pro zajímavost Archer stojí nějakých 3,8mil. € a je to také plný automat. Nelíbí se mi moc ten jeho dizajn stavebního stroje, ale při rozhodování Archer vs. Z2 je to jasné. Jednak cena o 1/3 nižší u Archera, jednak záruka kvality a počet vyrobených kusů a o generaci modernější konstrukce automatu mluví jasně.
    Jan doufám, že jak je v tom článku na sme psáno, že Z2000 pro MO SR má cenu 60%, že to už neplatí. Na světového trhu by si s cenou Zuzuana 2 10mil. € ani neškrtli :-).Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     09:06 07.01.2019

     Pate pres devate... 1) O predrazenosti tu zatim pisete jen vy, opet, jako u vseho co se na Slovensku v posledni dobe nakupovalo / planovalo nakoupit. Cena je 6mil E vcetne dane, ...Zobrazit celý příspěvek

     Pate pres devate...

     1) O predrazenosti tu zatim pisete jen vy, opet, jako u vseho co se na Slovensku v posledni dobe nakupovalo / planovalo nakoupit. Cena je 6mil E vcetne dane, to za maloseriovou novovyrobu je cena... jaka? Uprimne netusim, a zjevne netusite ani vy. Ohanite se zde Archerem, ktery je asi tak uspesny projekt, ze jej jedna ze zemi puvodu projistotu odmitla odebrat a svedove se tech prebytecnych 12-24 kusu, co museli vzit kdyz tomu projektu dali Norove vale, snazi zbavit. To neznamena, ze v roce 2019-2022 bude nove vyrobenej archer pro potreby treba ACR nejak levnejsi nez tech 5mil E bez dane. Ano, muzete v to doufat.
     2) Ten rozbor ceny "selskym rozumem" je skutecne kouzelny :))
     3) Archer a Zuzana maji kvality jinde. Archer tak jak je zname se treba nemuze rovnat Zuzana2 v ochrane posadky. On je dost zasadni rozdil byt odolny z predni polosfery na urovni STANAG 4 vs. jen STANAG 2 v pripade Archru. Zuzana veze 2x takovou zasobu munice. I pri vetsi vezene zasobe munice a vyrazne vetsi odolnosti je Zuzana2 tezsi jen o 2t proti Archeru. Strategicka mobilita je tak na podobne urovni (podobne, ne stejne, neb Archer byl staven s tim aby byl prepravitelny A400M, Zuzana2 samozrejme ne).
     4) Vazne u cenove kalkulace Zuzany 2 efektivne dodane kolem roku 2020 checete vychazet z clanku o Zuzana2000 z roku 1997? To je skoro lepsi nez ten selsky rozum z bodu 2.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:55 07.01.2019

      Ten "zásadní" rozdíl v ochraně posádky má odůvodňovat o třetinu větší cenu ? 20let stará cena Zuzany 2000 samozřejmě zajímavá stále je, protože máme veličinu, která odráží změnu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten "zásadní" rozdíl v ochraně posádky má odůvodňovat o třetinu větší cenu ? 20let stará cena Zuzany 2000 samozřejmě zajímavá stále je, protože máme veličinu, která odráží změnu ceny v čase a sice inflaci. U dopravní techniky, oceli a strojů asi nedošlo k nárůstu o 200% (tj. z 2mil€ na 6mil€). Také je z toho článku zajímavý tehdejší údajný princip že MO mělo dostat slevu 40%, jestli to už neplatí, proč to neplatí, proč to tehdy vůbec platilo? (nevím ptám se)
      A nakonec oblíbený selský rozum, který bohužel mnozí nepoužívají :). Caesar na Tatře stojí nějakých 3,4mil. € od renomovaného západního výrobce. V čem se technicky (a nákladově) liší od Z2 ? Podvozek Tatra +/- může být stejný, střelecký počítač a řízení palby může být +/- stejné, kanon (hlaveň, závěr, brzdovratné zařízení, pohon) +/- stejné, liší se podávání střely a nábojek a pancéřová krabice přes to. Tento rozdíl tedy dělá těch 2,6mil. € ?Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      12:28 07.01.2019

      Vyborne, vdaka za clanok: Takze 3,6mil USD z toho cena pre OSSR = 60% = 2,16mil USD Vtedajsi kurz 35SKK za USD = 75,6mil SKK Co je 2,51mil € a po zaratani inflacie za 20 rokov ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyborne, vdaka za clanok:
      Takze 3,6mil USD z toho cena pre OSSR = 60% = 2,16mil USD
      Vtedajsi kurz 35SKK za USD = 75,6mil SKK
      Co je 2,51mil € a po zaratani inflacie za 20 rokov 5,35mil €
      Za hufnicu s akou odolnostou Stanag? S akou dlzkou hlavne? S akou automatizaciou, dostrelom? S moznostou coskoro pouzivat strely Vulcano od Leonarda.
      Co len dokazuje, ze ziadne predrazenie tam nie je a OSSR dostavaju cenu ako pred 20 rokmi.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    14:25 07.01.2019

    To trochu prehanas. Z Dany ostal len podvozok, inak ma Z2000 novy/prekonstruovany nabijaci automat (nielen z dovodu inej raze, stary bol chronicky nespolahlivy), samozrejme kanon, ...Zobrazit celý příspěvek

    To trochu prehanas.
    Z Dany ostal len podvozok, inak ma Z2000 novy/prekonstruovany nabijaci automat (nielen z dovodu inej raze, stary bol chronicky nespolahlivy), samozrejme kanon, novy SRP s moznostou dialkoveho zadania prvkov strelby cez system Delsys (Delosys je jeho novsia a dokoncena sucasna varianta) a v neposlednom rade nove brzdovratne ustrojenstvo. Samozrejme vacsia budka na strelivo a dopravnik streliva.
    Moj osobny nazor je, ze medzi Z2000 a Z2 je mensi rozdiel ako medzi vz.77 a Z2000.
    Co sa tyka tej novovyroby, tak stare mohli byt max podvozky, ostatne museli vyrobit nanovo. A neviem ci mali navyrabanych tolko podvozkou do zasoby, ked sa uz v roku 86-87 vedelo ze v 90+ sa nepreda ani jedna Dana. Navyse nieco zhltli prototypy Ondavy, Brams-u a pod.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  23:24 05.01.2019

  Opýtam sa erudovanejších - je zaužívané, že sa ťažké brigády vyzbrojujú kolesovými húfnicami? Argument nášho MO je, že Zuzana 2 má byť súčasťou požadovanej a (vraj) budovanej ...Zobrazit celý příspěvek

  Opýtam sa erudovanejších - je zaužívané, že sa ťažké brigády vyzbrojujú kolesovými húfnicami? Argument nášho MO je, že Zuzana 2 má byť súčasťou požadovanej a (vraj) budovanej ťažkej brigády.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   21:10 06.01.2019

   většna houfnic je na pásovém podvozku (na západě jsou kolové jen ty určené pro letecký transport). V ČR a SR s nimi máme dobré zkušenosti již skoro 40let, tak není důvod to měnit.

   většna houfnic je na pásovém podvozku (na západě jsou kolové jen ty určené pro letecký transport). V ČR a SR s nimi máme dobré zkušenosti již skoro 40let, tak není důvod to měnit.

  • vlasto
   10:11 10.01.2019

   Tak po troche googlenia to vyzerá, že okrem Švédov (Archer) používajú armády ako ťažkú verziu delostrelectva húfnicu na pásovom podvozku. V československom priestore je teda taký ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak po troche googlenia to vyzerá, že okrem Švédov (Archer) používajú armády ako ťažkú verziu delostrelectva húfnicu na pásovom podvozku. V československom priestore je teda taký úzus, že na našom území sa dá dostatočne operovať aj kolesovými húfnicami. Že nie je potrebná pásová platforma. Dá sa to tak chápať?Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  10:57 05.01.2019

  Nie nepodstatná správa je : 155 MM 52 KAL. SHKH ZUZANA 2 ... Systém prešiel kompletnými užívateľskými skúškami v OS SR a náročnými užívateľskými skúškami v Indii. ... ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie nepodstatná správa je :

  155 MM 52 KAL. SHKH ZUZANA 2
  ...
  Systém prešiel kompletnými užívateľskými skúškami v OS SR a náročnými užívateľskými skúškami v Indii.
  ...
  kotadef.skSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:35 05.01.2019

   Takže sú ešte stále v hre o indický tender na samohybné húfnice ... ... a toto by mohlo Zuzanám v konkurenčnom boji celkom ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže sú ešte stále v hre o indický tender na samohybné húfnice ...

   ... a toto by mohlo Zuzanám v konkurenčnom boji celkom pomôcť:
   http://www.indiastrategic.in/2... Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    12:57 05.01.2019

    Pomôže najmä zavedenie do ASR, bonus by bola ACR,a nezabudal by som na vhodné zlaté! darčeky pre vplyvných funkcionárov. To v Indii vždy funguje..

    Pomôže najmä zavedenie do ASR, bonus by bola ACR,a nezabudal by som na vhodné zlaté! darčeky pre vplyvných funkcionárov. To v Indii vždy funguje..

 • hurvo
  17:34 04.01.2019

  Vie niekto nieco o tom ze ACR nakupuje M4 Carl-Gustaf?

  Vie niekto nieco o tom ze ACR nakupuje M4 Carl-Gustaf?

  • Nesher
   09:45 05.01.2019

   A to máte odkud? Podle toho co je známo, tak zatím jedinou věc, kterou má M4 společnou s ČR je to, že zaměřovač (red dot) vyrábí Meopta.

   A to máte odkud? Podle toho co je známo, tak zatím jedinou věc, kterou má M4 společnou s ČR je to, že zaměřovač (red dot) vyrábí Meopta.

 • Jura99
  13:47 03.01.2019

  Cena 6mil. €/ks nakonec žádný zázrak není. Nabíjecí automat je šikovný pro války minulého století, kde se prováděla palebná příprava či přehrada přibližně do nějakého prostoru. ...Zobrazit celý příspěvek

  Cena 6mil. €/ks nakonec žádný zázrak není. Nabíjecí automat je šikovný pro války minulého století, kde se prováděla palebná příprava či přehrada přibližně do nějakého prostoru. Nejsem si jist, jak to bude fungovat s přesnou palbou na cíl, když se množství prachových nábojek nedá v zásobníku snadno operativně změnit, stejně jako se nedá snadno změnit typ granátu v zásobníku, na rozdíl od houfnic s částečně ruční obsluhou (Caesar).Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   17:24 03.01.2019

   Pocet nabojok sa menit opertivne da, ale nie je to nic automaticke. Pocita sa s tym ze nabijac moze odobrat nabojky co su navyse. So strelami je to ako v tanku - dopredu je dany ...Zobrazit celý příspěvek

   Pocet nabojok sa menit opertivne da, ale nie je to nic automaticke. Pocita sa s tym ze nabijac moze odobrat nabojky co su navyse. So strelami je to ako v tanku - dopredu je dany pocet a pozicia roznych druhov a automat si vyberie co potrebuje.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:19 03.01.2019

    Dík za info.

    Dík za info.

 • Rase
  18:27 28.12.2018

  Když si vezmeme, že 50 houfnic Zuzana 2 by nás vyšlo na 2x149 mil euro = 298 mil euro, tedy přibližně 7,7 mld Kč. Myslím že by to byla super cena (+ munice a další věci). ...Zobrazit celý příspěvek

  Když si vezmeme, že 50 houfnic Zuzana 2 by nás vyšlo na 2x149 mil euro = 298 mil euro, tedy přibližně 7,7 mld Kč. Myslím že by to byla super cena (+ munice a další věci). Pochybuju, že by EVA 2 8x8 vyšla nějak levněji, natož zahraniční houfnice. Balistická ochrana osádky, množství vezené munice a celkově kompaktnost, je jednoznačně na straně slovenské houfnice. Pokud má smysl kupovat nějaké zbraně ze Slovenska, tak jsou to rozhodně houfnice - přesněji Zuzana 2Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   20:37 28.12.2018

   Tak to je 54% cenový nárast oproti plánovano-vyčleneným zdrojom 5 mld Kč na nové samohybné húfnice. Stačí sa chovať jednoducho rozpočtovo zodpovedne tj. 34 ks ShKH Zuzana 2 = cca ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak to je 54% cenový nárast oproti plánovano-vyčleneným zdrojom 5 mld Kč na nové samohybné húfnice.
   Stačí sa chovať jednoducho rozpočtovo zodpovedne tj. 34 ks ShKH Zuzana 2 = cca 4,93 mld Kč.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    21:09 28.12.2018

    Tak ono by se do té ceny beztak vešlo těch 50 kousků EVA 2. Pokud jde o ty Zuzany, tak jde o 3 mld, což je částka, která se normálně vrací do rozpočtu jako neprofinancovaná, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ono by se do té ceny beztak vešlo těch 50 kousků EVA 2. Pokud jde o ty Zuzany, tak jde o 3 mld, což je částka, která se normálně vrací do rozpočtu jako neprofinancovaná, nebo se narychlo utrácí před koncem roku za munici nebo blbiny. Snad ta částka není závazná, ale obávám se že je.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:35 29.12.2018

   Ještě by se tu mohla vyskytnout i jiná zajímavá nabídka, CSG má mít nějaké aktiva v Srbsku, poslední verze Nora houfnice vypadá dobře. Mají mít v testu houfnici s větší komorou.

   Ještě by se tu mohla vyskytnout i jiná zajímavá nabídka, CSG má mít nějaké aktiva v Srbsku, poslední verze Nora houfnice vypadá dobře. Mají mít v testu houfnici s větší komorou.

  • Jura99
   08:34 30.12.2018

   Ve stejné ceně +/- 6mil. € se pohybují i houfnice jako Caesar, Archer apod. Dražší jsou pásové Pzh2000, K9 asi za 8-10mil.€. Takže cena by zde neměla být hlavní motiv výběru. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ve stejné ceně +/- 6mil. € se pohybují i houfnice jako Caesar, Archer apod. Dražší jsou pásové Pzh2000, K9 asi za 8-10mil.€. Takže cena by zde neměla být hlavní motiv výběru. Zuzana je coby automat dobrý stroj, co je velká neznámá jsou rychlost dodávky a kvalita výroby. Zuzaně by také prospěl facelift a posun věže o něco dozadu, kvůli delší hlavni se o dost prodloužila celková délka vozidla, přestože je s věží kam couvat (pokud se nepletu, žádná jiná kolová houfnice nemá věž takto uprostřed podvozku).Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    09:03 30.12.2018

    Ziadna ina tebou spominana kolesova hufnica, nie je schopna priamej strelby.

    Ziadna ina tebou spominana kolesova hufnica, nie je schopna priamej strelby.

    • Jura99
     10:01 30.12.2018

     Není to pravda, přímé střelby jsou schopné samozřejmě ty pásové, ale i Archer.

     Není to pravda, přímé střelby jsou schopné samozřejmě ty pásové, ale i Archer.

     • Gibon
      14:02 30.12.2018

      Pasaky samozrejme ano.
      Preto pisem "kolesova hufnica".
      U Archera som si tym nie moc isty, este som nenatrafil na takyto popis/video. Mas k tomu zdroj?

      Pasaky samozrejme ano.
      Preto pisem "kolesova hufnica".
      U Archera som si tym nie moc isty, este som nenatrafil na takyto popis/video. Mas k tomu zdroj?

     • Jura99
      09:03 02.01.2019

      O schopnosti přímé střelby Archeru se dočteš prakticky v každém jeho popisu, např. přímo na stránkách BAE, dej si to do googlu.

      O schopnosti přímé střelby Archeru se dočteš prakticky v každém jeho popisu, např. přímo na stránkách BAE, dej si to do googlu.

     • Jura99
      09:08 02.01.2019

      A Caesar má zrovna tak schopnost přímé střelby.

      A Caesar má zrovna tak schopnost přímé střelby.

   • flanker.jirka
    12:50 30.12.2018

    Couvání s věží na tomto podvozku možná nepůjde, vzadu je totiž motor. Bylo krásný vidět i jiné výběrové kriteria, mimo pořizovací cenu. Zhodnotit to vše v rámci systému, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Couvání s věží na tomto podvozku možná nepůjde, vzadu je totiž motor.
    Bylo krásný vidět i jiné výběrové kriteria, mimo pořizovací cenu. Zhodnotit to vše v rámci systému, pokud pořídím houfnice a budu počítat s nějakým SŘP, který budu krmit daty z navigačních, meteorologických, radarových čidel a dalšího průzkumu, tak by bylo dobré vědět jak který typ houfnice si s tím poradí a bude vést co nejpřesnější palbu. Přece jen, vládnoucí jelita ČR se asi neproberou a nezačnou budovat další oddíly přímo u moravské brigády. Když už tedy malé množství houfnic, tak v co nejlepší kvalitě. Máme možnost ptát se poláků proč Krab a ne něco jiného, i oni mají naše Dany a používali je i v misích.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     14:04 30.12.2018

     Tak tak. Ale obstaravat zbran ucelene ako system, u nas ani u Vas este neprislo do mody.

     Teda okrem tych Zuzan mozno.

     Tak tak. Ale obstaravat zbran ucelene ako system, u nas ani u Vas este neprislo do mody.

     Teda okrem tych Zuzan mozno.

 • mikojan29
  14:48 28.12.2018

  Zmluva na nákup SHkH Zuzana 2: https://www.crz.gov.sk/index.p... Môžete si pozrieť zmluvu, je tam všetko rozpísané, môžete si urobiť predstavu o vozidle a ...Zobrazit celý příspěvek

  Zmluva na nákup SHkH Zuzana 2:

  https://www.crz.gov.sk/index.p...

  Môžete si pozrieť zmluvu, je tam všetko rozpísané, môžete si urobiť predstavu o vozidle a nadstavbe.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  19:44 27.12.2018

  Pokud by to mělo mít jiný podvozek tak podle mě by to odrážel aspoň drobně upravený název. Obávám se, že to to zůstane přesně takové jaké to bylo navrženo, tatra to dá dohromady ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by to mělo mít jiný podvozek tak podle mě by to odrážel aspoň drobně upravený název. Obávám se, že to to zůstane přesně takové jaké to bylo navrženo, tatra to dá dohromady asi relativně bez problému jedná se ks výrobu rozloženou do dlouhé doby.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   13:09 28.12.2018

   A ako by ste videli porovnanie Eva 8x8 vs ZUZANA2? Ja z fotos co som videl odvodzujem nasledovne: podvozok Evy bude mech menej odolný - videli ste vypustené vzduch mechy na výstave ...Zobrazit celý příspěvek

   A ako by ste videli porovnanie Eva 8x8 vs ZUZANA2? Ja z fotos co som videl odvodzujem nasledovne: podvozok Evy bude mech menej odolný - videli ste vypustené vzduch mechy na výstave Ideb? Podstatne menšia zásoba streliva, nemožnosť palby cez kabínu v priamom smere a 0deg elevacii, nižšia balisticka odolnosť. To všetko pri hmotnosti len o 4-5t nižšej ako ZUZANA2. Je zrejmé, že Eva 8x8 bola vyvijana podľa predstáv csg a ACR, csg ju má vo svojom portfóliu, na stránke kotadef. sk ju nenájdete. Napísal by som, že ide len o marketingové cvičenie,kedy vzhľad nevyvazi nedostatky z neho plynúcich. Keď už tak, mal byť rozpracovaný variant Eva 6x6 pri zachovaní strategickej mobility,tam by moderný podvozok 815-7 6x6 mal miesto.Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    13:56 28.12.2018

    Oprava, Evu 8x8 na stránke kotadef nájdete.

    Oprava, Evu 8x8 na stránke kotadef nájdete.

    • stirling
     15:47 28.12.2018

     Na podvozek Tatra odborník nejsem to ti odpoví asi někdo jinej, ale u těch měchů je asi snadná opravitelnost (výměna), takže ve finále to může být výhodnější i pro bojová vozidla. ...Zobrazit celý příspěvek

     Na podvozek Tatra odborník nejsem to ti odpoví asi někdo jinej, ale u těch měchů je asi snadná opravitelnost (výměna), takže ve finále to může být výhodnější i pro bojová vozidla.
     Pokud mám porovnat evu a zuzanu tak je jasné, že zuzana má lepší parametry, více výstřelů, větší kapacitu to je pro houfnici zásadní. U evy vidím jediné pozitivum v tom, že celá posádka sedí v jedné kabině a primárně je stavěná pouze pro tři jinak je Zuzana lepší.Skrýt celý příspěvek

   • Hajo
    09:45 29.12.2018

    EVA mi pripadá skôr ako expedičná húfnica, ľahší podvozok, lepšia mobilita na úkor palebného priemeru a pancierovej ochrany. Hodí sa skôr na tretie trhy (Ázia, Afrika...)

    EVA mi pripadá skôr ako expedičná húfnica, ľahší podvozok, lepšia mobilita na úkor palebného priemeru a pancierovej ochrany. Hodí sa skôr na tretie trhy (Ázia, Afrika...)

   • segal7
    18:38 29.12.2018

    Mě tam teda vychází mnohem větší váhový rozdíl...?

    Mě tam teda vychází mnohem větší váhový rozdíl...?

    • tryskac
     18:54 29.12.2018

     Eva 8x8 uvadzaju bojovú hmotnosť 28t,Zuzana2 bojová hmotnosť 33t, vid valka.cz

     Eva 8x8 uvadzaju bojovú hmotnosť 28t,Zuzana2 bojová hmotnosť 33t, vid valka.cz

     • segal7
      21:16 29.12.2018

      Se mi to nějak nezdá...CSG uvádí i u 8x8 20,2t, a i kdyby se v prospektu sekli, tak rozdíl 8t mezi 6x6 a 8x8 je prostě moc

      Se mi to nějak nezdá...CSG uvádí i u 8x8 20,2t, a i kdyby se v prospektu sekli, tak rozdíl 8t mezi 6x6 a 8x8 je prostě moc

 • NeoXII
  16:44 27.12.2018

  Ale ste ten web do..li. Viac nefunguje, ako funguje a logiku to nemá žiadnu. Vráťťe to naspäť!

  Ale ste ten web do..li. Viac nefunguje, ako funguje a logiku to nemá žiadnu. Vráťťe to naspäť!

  • Gibon
   17:22 27.12.2018

   Je to hroza.

   Je to hroza.

  • Clanek
   19:14 27.12.2018

   Ne, takto nedoladeny web by se nemel dostat ven. Ano, je tu spooooouuuusta chyb, ale... ... ale, za sebe reknu ze tohle je posun vpred, ktery jeste potrebuje hodne doladit (a nejde ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne, takto nedoladeny web by se nemel dostat ven. Ano, je tu spooooouuuusta chyb, ale...
   ... ale, za sebe reknu ze tohle je posun vpred, ktery jeste potrebuje hodne doladit (a nejde jen o diskuse, treba s mozzilou ani poradne nevidim horni panel a tlacitko "prihlasit se"), ale ma jednoznacne vetsi potencial nez ten design z devadesatek co tu byl predtim. Ja redakci za zmenu dekuji a doufam, ze nepolevi ve vychytavani much a zlepsovani prehlednosti diskusniho fora. Inspirovat by se mohla na jinych forech kde stromova struktura diskuse normalne a prehledneji funguje, treba auto.cz atd.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    19:47 27.12.2018

    Díky, vychytávat mouchy samozřejmě budeme průběžně a neustále.. Všechny návrhy a kritiku můžete psát zde: https://www.armadninoviny.cz/a... nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Díky, vychytávat mouchy samozřejmě budeme průběžně a neustále.. Všechny návrhy a kritiku můžete psát zde: https://www.armadninoviny.cz/a... nebo posílat na redakce@armadninoviny.cz

    Co se týče diskuze, budeme ji graficky ladit po Novém roce. Zatím vyřešen problém s tlačítkem a reagováním bez přihlášení.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:35 27.12.2018

  Když vidím tu rychlost dodávek, tak snad vybereme někde jinde.

  Když vidím tu rychlost dodávek, tak snad vybereme někde jinde.

 • 2A42
  12:18 27.12.2018

  Tak v úvode článku je preklep, takto naplánovaná dodávka Z2 nie je 25 ks. V zmluve sa píše, že posledná a predposledná dodávka bude po 8 ks. Ďalej sa v zmluve píše, že by sa do ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak v úvode článku je preklep, takto naplánovaná dodávka Z2 nie je 25 ks. V zmluve sa píše, že posledná a predposledná dodávka bude po 8 ks.
  Ďalej sa v zmluve píše, že by sa do vozidla mala zmestiť osádka do 4 príslušníkov a v prípade potreby by Z2 mali stačiť 3príslušníci osádky..takže to asi nebude jednomiestna kabína.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:51 27.12.2018

   Zuzana 2 má čtyřčlennou osádku standardně i při té jednomístné kabině. Ostatní pracují ve věži.

   Zuzana 2 má čtyřčlennou osádku standardně i při té jednomístné kabině. Ostatní pracují ve věži.

   • 2A42
    12:59 27.12.2018

    Tak to my ušlo. Ochrana osádky má byť zabezpečená na Level 3 a protimínové Level 1 a preto sa požadujú protimínové sedačky...takže ak by tam šla dvojmiestne kabína tak niečo nové.. Zobrazit celý příspěvek

    Tak to my ušlo.
    Ochrana osádky má byť zabezpečená na Level 3 a protimínové Level 1 a preto sa požadujú protimínové sedačky...takže ak by tam šla dvojmiestne kabína tak niečo nové..Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  11:56 27.12.2018

  Nové houfnice se budou nakupovat patrně opět stylem vláda-vláda. Nebylo by špatné si nechat produkt představit a navrhnout barterovou směnu například Zuzany2 za L-39NG (přeci ...Zobrazit celý příspěvek

  Nové houfnice se budou nakupovat patrně opět stylem vláda-vláda.

  Nebylo by špatné si nechat produkt představit a navrhnout barterovou směnu například Zuzany2 za L-39NG (přeci jen slováci na ty svoje Vipery na něčem cvičit musí a v CLV taky nelze létat do nekonečna), nebo přezbrojení na BREN2.

  Otázkou je podvozek, bude stačit starý TATRA 815 VP 31 29 275 8x8.1R jako mají slováci nebo by TATRA spíchla komplet nový speciál?

  Výhled z místa řidiče je také velmi tristní.

  Jen doufám, že se nekoupí nějaká lehká expediční sračka typu Caesar, Eva, nebo houfnice, kterou nechce ani domácí armáda jako např. Atmos.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   15:19 27.12.2018

   Nie som si isty, ci prave L39NG je lietadlo na pokrocily vycvik, ako predstupen F16. To naozaj radsej L159. Je vsak otazne kolko ich mate v sklade a za aku cenu. A ci skutocne ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie som si isty, ci prave L39NG je lietadlo na pokrocily vycvik, ako predstupen F16.
   To naozaj radsej L159. Je vsak otazne kolko ich mate v sklade a za aku cenu. A ci skutocne treba na vyrobu jednej dvojmiestnej Alcy, znicit jeden stroj. Cena za prerabku 7mio €, nie je tak hrozna. No k tomu kupa dvoch strojov, je proste financny nezmysel.

   A BREN2 prosim nie. S CZUB mame v OSSR svoje skusenosti. Zavedena je HK416 a ta vychadza lacnejsie ako BREN2.Skrýt celý příspěvek

   • 15:51 27.12.2018

    a proč si rovnou neobjednat dvoumístnou L-159? :D

    a proč si rovnou neobjednat dvoumístnou L-159? :D

   • flanker.jirka
    16:35 27.12.2018

    L 159 by se vám vyplatilo pouze pronajímat na výcvik, pořizovat je by byly vyhozené peníze, ale na to aby si piloti osvojili využití radaru a taktiky v podzvukových režimech to ...Zobrazit celý příspěvek

    L 159 by se vám vyplatilo pouze pronajímat na výcvik, pořizovat je by byly vyhozené peníze, ale na to aby si piloti osvojili využití radaru a taktiky v podzvukových režimech to stačí. Možná bude mít L 39NG nějaké emulátory a simulace využitím datalinků a vše by se ještě zlevnilo.Skrýt celý příspěvek

   • 17:00 27.12.2018

    Zajímavá informace o té HK416, máte ji ve výzbroji v množství 5 až 10ks nebo dokonce až 20ks ? S CZUB musíte mít nepochybně jen dobré zkušenosti, vždyť s Sa-58 jako hlavní puškou ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavá informace o té HK416, máte ji ve výzbroji v množství 5 až 10ks nebo dokonce až 20ks ? S CZUB musíte mít nepochybně jen dobré zkušenosti, vždyť s Sa-58 jako hlavní puškou brzy oslavíte 70let (!).Skrýt celý příspěvek

    • 17:22 27.12.2018

     5.pšu používa hk-416/417...

     5.pšu používa hk-416/417...

     • 17:53 27.12.2018

      Tak to jich bude až okolo 50-100ks. Ale proč ne, zavedli ji např. Francouzi, ale pochybuju že se dostanete na nějak dobrou cenu.

      Tak to jich bude až okolo 50-100ks. Ale proč ne, zavedli ji např. Francouzi, ale pochybuju že se dostanete na nějak dobrou cenu.

  • flanker.jirka
   16:32 27.12.2018

   Z baterového obchodu nic "neukápne" bokem, tak na to můžeme v ČR zapomenout. Bylo by to pěkné, ale při současném hvězdném obsazení MO ČR na to můžeme zapomenout, stačí, že se ...Zobrazit celý příspěvek

   Z baterového obchodu nic "neukápne" bokem, tak na to můžeme v ČR zapomenout. Bylo by to pěkné, ale při současném hvězdném obsazení MO ČR na to můžeme zapomenout, stačí, že se historicky znemožnili při nákupu radarů, už tam toho bylo dost na to, aby náměstyk vyměnily všechny do jednoho. Bohužel, to dopadne jako vždy, nakonec se dozvíme, že tu a tu houfnici přece chtěli sami vojáci, to se zařídí lehce, protože karierní růst vojáků zajistí a nebo ukončí právě politici, tak že ten kdo se dostatečně ohne půjde nahoru. (podobnost s gen. Pickem a jeho cestou do křesla MO a nákupem C 295M je čistě náhodná).Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   17:17 27.12.2018

   Gibon

   v pocte 700 ks mame zavedeny aj BREN pre ISTAR

   Gibon

   v pocte 700 ks mame zavedeny aj BREN pre ISTAR

   • Gibon
    17:30 27.12.2018

    To ano, mame. A vsetci by chceli aby sme nemali.
    Nevidim jediny dovod kupovat drahsie BREN2 a uprednostnit ich pred HK416

    To ano, mame. A vsetci by chceli aby sme nemali.
    Nevidim jediny dovod kupovat drahsie BREN2 a uprednostnit ich pred HK416

    • Clanek
     19:58 27.12.2018

     Cena HK416 ani BREN2 pro OSSR v ji teoreticky pozadovanych poctech a navic v roce 2019+ neni znama, o te by se teprve muselo jednat / soutezit. Anebo se to poresi stylem "ja na ...Zobrazit celý příspěvek

     Cena HK416 ani BREN2 pro OSSR v ji teoreticky pozadovanych poctech a navic v roce 2019+ neni znama, o te by se teprve muselo jednat / soutezit. Anebo se to poresi stylem "ja na tebe, ty na me" bez vyberoveho rizeni, v tom lepsim pripade pujde o oboustranne vyhodny obchod (SR + 2. strana), v tom horsim pujde o oboustrane vyhodny obchod (slovensky politici momentalne u kormidla + 2. strana). Kazdopadne kdyby doslo na tu soutez tak je vsechno otevrene. Vzhledem k tomu ze vyvoj BREN2 velkoryse zasponzoroval cesky danovy poplatnik neni nikde psano, ze by ceska zbrojovka nemohla jit s marzi "na kost" a cenu HK416 podlezt.
     V kazdem pripade by bylo na case neco zacit resit i v tomhle smeru. Je to nekde v oficialnich planech / planech rozvoje?Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      14:04 28.12.2018

      Nie, bohuzial v planoch rozvoha to nie je. Aspon neexistuje na to samostatny program. Ale myslim si, ze si to na MOSR velmi dobre uvedomuju, ze Vz.58 je stale viac problem. Naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, bohuzial v planoch rozvoha to nie je. Aspon neexistuje na to samostatny program. Ale myslim si, ze si to na MOSR velmi dobre uvedomuju, ze Vz.58 je stale viac problem.

      Naozaj by bolo dobre zacat s prezbrojenim, ved netreba hned a zaraz vymenit vsetko. Kebyze si to rozlozia na 5-7 rokov nebude to ani taka palka. Estonci kupovali 16.000 pusiek za 22 mil €.
      Oslovit treba v prvomrade domaceho vyrobcu zo Slovenskej Lupce. Ci vie nieco ponuknut, kludne aj v licencii.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:19 29.12.2018

      Clanek - koľko by bola podla vás cena "na kost" za ks BREN2 .??

      Clanek - koľko by bola podla vás cena "na kost" za ks BREN2 .??

     • tryskac
      18:57 29.12.2018

      Na Kuracinu prosím Vás hneď zabudnite, oportunisticky fasista nemá čo dostávať ani euro zo štátneho rozpočtu. Tam je skratka ban.

      Na Kuracinu prosím Vás hneď zabudnite, oportunisticky fasista nemá čo dostávať ani euro zo štátneho rozpočtu. Tam je skratka ban.

     • Gibon
      22:15 29.12.2018

      Tryskac: to som nevedel, ze tento pan je hnedy. Ak je to tak, plne s Vami suhlasim.

      Tryskac: to som nevedel, ze tento pan je hnedy. Ak je to tak, plne s Vami suhlasim.

     • Flader
      23:50 29.12.2018

      Gibon, bohužiaľ, Tryskac má pravdu. Zbrane môže p. Kuracina vyrába´t kvalitné, ale svojimi politickými názormi (ktoré vyjadroval verejne) si sám zavrel dvere do ozbrojených síl a ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon, bohužiaľ, Tryskac má pravdu. Zbrane môže p. Kuracina vyrába´t kvalitné, ale svojimi politickými názormi (ktoré vyjadroval verejne) si sám zavrel dvere do ozbrojených síl a zborov v SR. (teda až do chvíle kedy uvidíme vo vla´de Kotlebu s Kollárom - čo sa bojím bude blízka budúcnosť :/)Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   17:25 27.12.2018

   Veru 70rocny Vz58 a stale vyrazne lepsi ako CZ805.

   Veru 70rocny Vz58 a stale vyrazne lepsi ako CZ805.

  • Jura99
   18:15 27.12.2018

   Gibon: Sa-58 je lepší než moderní zbraně asi stejně tak jako V3S lepší než moderní náklaďáky. Určitě je obojí fajn, ale nikdo už by s tím pracovat nechtěl.

   Gibon: Sa-58 je lepší než moderní zbraně asi stejně tak jako V3S lepší než moderní náklaďáky. Určitě je obojí fajn, ale nikdo už by s tím pracovat nechtěl.

   • 18:47 27.12.2018

    Mat v Afganistane utocnu pusku s poruchovostou 9%... a este ju obhajovat. To chce vcelku velke zatemnenie mysle.

    Mat v Afganistane utocnu pusku s poruchovostou 9%... a este ju obhajovat. To chce vcelku velke zatemnenie mysle.

    • Jura99
     06:26 28.12.2018

     9% jo ? Tvrdis ze kazdy jedenacty vystrel selze ? To asi nikoliv, takova uvaha postrada i selsky rozum.

     9% jo ? Tvrdis ze kazdy jedenacty vystrel selze ? To asi nikoliv, takova uvaha postrada i selsky rozum.

     • Jura99
      14:49 28.12.2018

      To ale čteš úplně špatně. Jednak je to článek z roku 2012 a jednak se z počtu odstavených zbraní kvůli poruše nedá vypočítat poruchovost ani omylem.

      To ale čteš úplně špatně. Jednak je to článek z roku 2012 a jednak se z počtu odstavených zbraní kvůli poruše nedá vypočítat poruchovost ani omylem.

     • Gibon
      20:49 28.12.2018

      Tak hadam ma nebudes ucit po Slovensky, co je a co nie je poruchovost. To, ze si si to zle prelozil, je tvoj problem. 48 z 350 je 13,5% 13,5% zbrani bolo neschopnych. Inak po ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak hadam ma nebudes ucit po Slovensky, co je a co nie je poruchovost. To, ze si si to zle prelozil, je tvoj problem.
      48 z 350 je 13,5%
      13,5% zbrani bolo neschopnych. Inak po slovensky je to % poruchovosti.
      Neviem o co ti ide, mam ti davat dalsie linky na CZ805 aky to bol paskvil? Ci vytiahnut prispevky tu z diskusii?

      A pritom to povazujem za nieco co sa vo vyrobnom procese moze stat, ze sa vyrobok nepodari. Problem je az to, akym sposobom sa k tomu postavila CZUB, a ako riesila reklamacie. Tym si celkom dost zahatala cestu do vyzbroje OSSR. Uroven firmy spoza vychodnych hranic Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:51 29.12.2018

      Rikam ze to ctes uplne spatne. Pocet odstavenych zbrani nerika vubec nic o tom, po kolika vystrelech k poruse doslo. Asi nebudou mit stejnou poruchovost dve zbrane, kdy prvni rupne ...Zobrazit celý příspěvek

      Rikam ze to ctes uplne spatne. Pocet odstavenych zbrani nerika vubec nic o tom, po kolika vystrelech k poruse doslo. Asi nebudou mit stejnou poruchovost dve zbrane, kdy prvni rupne po prvnim vystrelu a druha po 20tis., ale obe budou pro poruchu odstavene.Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      23:52 29.12.2018

      Jura, koľko tisíc výstrelov pred poruchou tie zbrane asi absolvovali?

      Jura, koľko tisíc výstrelov pred poruchou tie zbrane asi absolvovali?

     • Jura99
      08:18 30.12.2018

      Flader: to se z toho článku nedozvíš, stejně tak jako se nedozvíš důvod, proč byly mimo provoz. V té době, ze kdy je článek (2012), tam byly potíže se zásobníky nebo s popruhem ...Zobrazit celý příspěvek

      Flader: to se z toho článku nedozvíš, stejně tak jako se nedozvíš důvod, proč byly mimo provoz. V té době, ze kdy je článek (2012), tam byly potíže se zásobníky nebo s popruhem apod. a problém s jednou zbraní mohl preventivně odstavit všechny stejně vybavené. V každém případě z informace v článku nevyplývá údaj o spolehlivosti zbraně, jak si jej hloupě vyložil Gibon. Zbraně se na spolehlivost testují úplně jinak a zbraň se spolehlivostí Gibonových 9% nebo 13,5% by nikdo nepustil do oběhu.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      09:28 30.12.2018

      Tak mi vyvestli, preco vyrobca tak rychlo prestal CZ805 vyrabat a zacal vyvoj novej zbrane. Preco bolo treba CZ805 modernizovat na CZ805MC? " Praxe logicky prokázala, že CZ 805 ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak mi vyvestli, preco vyrobca tak rychlo prestal CZ805 vyrabat a zacal vyvoj novej zbrane. Preco bolo treba CZ805 modernizovat na CZ805MC?

      "
      Praxe logicky prokázala, že CZ 805 byl a v podstatě nadále je předražený polofunkční polotovar, neschopný ani po vylepšeních konkurence na světovém trhu, pravděpodobně i nepoužitelný ve skutečném, déle trvajícím válečném konfliktu (uživatelsky obtížně udržovatelný, potvrdili sami specialisté z A ČR), jen na přemrštěné ceně by šlo, s ohledem na ceny v této komoditě tehdy obvyklé, MO ČR prokázat předražení cca o 500 mega. O nemalých dalších škodách z předčasného přeřazení na druhořadé pozice, ani nemluvě."

      Dnes ma AČR vo vyzbroji tri utocne pusky, ktore su suciastkovo navzajom nekompatibilne. Nie, to skutocne nie je idealny stav a je to priklad ako to nerobit.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:14 30.12.2018

      Hodnotit úspěch či neúspěch CZ805 jsme sklouzli od tématu na který jsem reagoval, tj. že spolehlivost 9 nebo 13,5% je nesmysl. O CZ805 si nemyslím nic zvláštního, puška funkční je, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hodnotit úspěch či neúspěch CZ805 jsme sklouzli od tématu na který jsem reagoval, tj. že spolehlivost 9 nebo 13,5% je nesmysl. O CZ805 si nemyslím nic zvláštního, puška funkční je, po světě se jich nemálo prodalo a vzhledem k happy endu v podobě Bren 2 mě celý příběh zavedení do AČR jako jednoho z daňových poplatníků nějak zvlášť nevzrušuje. Vzrušovalo by mě, kdyby puška nefungovala, předpokládám, že v AČR mají tolik soudnosti, že by ji do boje nepustili, kdyby na ni nebyl elementární spoleh.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:58 30.12.2018

      A ktorý slovenský minister obrany kúpil slovenským vojakom takúto CZ 805 BREN ?

      A ktorý slovenský minister obrany kúpil slovenským vojakom takúto CZ 805 BREN ?

 • vlasto
  00:14 27.12.2018

  V prípade tohoto nákupu a rovnako aj v prípade nákupu 8x8 a v prípade modernizácie BVP 2 (a zrejme aj pri nákupe 4x4) to mne príde, že sa nejedná ani tak o nejaký koncepčný rozvoj ...Zobrazit celý příspěvek

  V prípade tohoto nákupu a rovnako aj v prípade nákupu 8x8 a v prípade modernizácie BVP 2 (a zrejme aj pri nákupe 4x4) to mne príde, že sa nejedná ani tak o nejaký koncepčný rozvoj OS SR ale primárne o plnenie zadaní od sponzorov Smeru a SNS. Alebo v tomto nákupe niekto vidí nejaký koncepčný postup? Reči o snahe podporiť export môžu byť rovnako dobre iba divadielkom pre domáce publikum.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   00:24 27.12.2018

   Nech sa to vezme zľava ci sprava, faktom je ze pri jednoduchom počte 25ks x 50kg(náboj) x 4strely/min = 5000kg streliva je to značná palebná sila, hodná vynaložených prostriedkov. ...Zobrazit celý příspěvek

   Nech sa to vezme zľava ci sprava, faktom je ze pri jednoduchom počte 25ks x 50kg(náboj) x 4strely/min = 5000kg streliva je to značná palebná sila, hodná vynaložených prostriedkov. Bezprecedentne bohaté informácie o dodávke si môže prečítať nielen odborná verejnosť a zhodnotiť co sa to vyplatí alebo nie. Schválne, koľko kg výzbroje vie doručiť povedzme 1ks L159A a aké je riziko jeho zničenia...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:09 27.12.2018

    Vlasto měl asi na mysli fakt, že ve výzbroji jsou Zuzany, které mají akorát kratší hlaveň a patrně starší SŘP, ale na vyřazení zralé ještě nejsou. Dělostřelectvo určitě není to, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vlasto měl asi na mysli fakt, že ve výzbroji jsou Zuzany, které mají akorát kratší hlaveň a patrně starší SŘP, ale na vyřazení zralé ještě nejsou. Dělostřelectvo určitě není to, kde by OSSR nejvíc tlačila bota a s investicí se spěchat nemuselo.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     10:28 27.12.2018

     3 baterie Zuzan 2 budu sucastou novovznikajucej tazkej brigady. Vycvicit dobrych delostrelcov chce cas. Vela casu. Pre potreby tazkej brigady su potrebne 3 baterie, dve nestacia a ...Zobrazit celý příspěvek

     3 baterie Zuzan 2 budu sucastou novovznikajucej tazkej brigady. Vycvicit dobrych delostrelcov chce cas. Vela casu.
     Pre potreby tazkej brigady su potrebne 3 baterie, dve nestacia a doplnit starsie Zuzany novymi, by nebolo to prave orechove.
     Kedze MOSR ani raz nepovedalo, ze stare Zuzany sa vyradia ci daju do skladov, ocakava sa zriadenie druheho delostreleckeho utvaru.Skrýt celý příspěvek

     • 10:51 27.12.2018

      Novovznikající je něco, co právě teď opravdu vzniká. To o těžké brigádě rozhodně říct nelze. Vycvičit trvá nejen dělostřelce, kteří na čem cvičit mají, vycvičit trvá také tankisty ...Zobrazit celý příspěvek

      Novovznikající je něco, co právě teď opravdu vzniká. To o těžké brigádě rozhodně říct nelze. Vycvičit trvá nejen dělostřelce, kteří na čem cvičit mají, vycvičit trvá také tankisty a osádky BVP. Ti si na novou techniku sáhnout nejdřív za 10let.Skrýt celý příspěvek

     • 14:17 27.12.2018

      Vznik tazkej brigady je v poziadavkach NATO od 2017. V plane modernizacie je vsetko naplanovane ako nove BVP tak aj nove tanky. Neda sa vsetko naraz. 2.mpr uz teraz cvici na novych ...Zobrazit celý příspěvek

      Vznik tazkej brigady je v poziadavkach NATO od 2017. V plane modernizacie je vsetko naplanovane ako nove BVP tak aj nove tanky. Neda sa vsetko naraz.
      2.mpr uz teraz cvici na novych Turrach. Nic ine na BVP osadene nebude.

      Pri tebe mi je vsak jasne, ze kebyze sa rozhodnu zacat budovať ako prve tankove vojsko, tak to kritizujes, ze mali zacat delostrelectvom. Lebo ved strielat z hufnice 41km v manualnom rezime s logaritmickou tabulkou v ruke, chce roky skusenosti.Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
   11:59 27.12.2018

   Buďte rád, že se u vás opět něco vyrábí. Nakoupit v zahraničí a sám nic neumět umí každý, jenže kde potom ty peníze na nákupy časem brát, když není práce. Tohle je velmi ...Zobrazit celý příspěvek

   Buďte rád, že se u vás opět něco vyrábí. Nakoupit v zahraničí a sám nic neumět umí každý, jenže kde potom ty peníze na nákupy časem brát, když není práce. Tohle je velmi krátkozraké ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  20:47 26.12.2018

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

 • Proxy
  20:47 26.12.2018

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

  Koncepčně se mi líbí daleko víc než Dana M2, tak snad jim to vyjde bez nějakého zbytečného vyřazení starší techniky :)

 • Hajo
  20:06 26.12.2018

  Nielen posádky ale týkať sa to môže všetkých ľudí a preto je dôležité aby politici na oboch stranách viedli dialóg. Všade sa nájdu fanatici ktorý vojnu považujú za hru pre mocných. Zobrazit celý příspěvek

  Nielen posádky ale týkať sa to môže všetkých ľudí a preto je dôležité aby politici na oboch stranách viedli dialóg. Všade sa nájdu fanatici ktorý vojnu považujú za hru pre mocných.Skrýt celý příspěvek

 • Zvonik
  19:53 26.12.2018

  Pokud dojde k realitě použití takových houfnic v poslední válce v Evropě, tak si osádka skoro vůbec nevystřelí na Rusko, aby jako dala najevo sílu aliance NATO. Uvnitř se budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud dojde k realitě použití takových houfnic v poslední válce v Evropě, tak si osádka skoro vůbec nevystřelí na Rusko, aby jako dala najevo sílu aliance NATO. Uvnitř se budou škvařit jenom mrtvoly následkem použití jaderných zbraní. -> Taková je reálná vize těchto houfnic.Skrýt celý příspěvek

  • kisam
   20:06 26.12.2018

   :D :D jasné jasné, všetci sa vybombardujeme jadrovými zbraňami a vymažeme z povrchu zemského, lebo je to výhodné pre obidve strany však? Trochu rozumného uvažovania.

   :D :D jasné jasné, všetci sa vybombardujeme jadrovými zbraňami a vymažeme z povrchu zemského, lebo je to výhodné pre obidve strany však? Trochu rozumného uvažovania.

  • hurvo
   20:19 26.12.2018

   Odpor je zbytocny, vzdajte sa dopredu. Nemate sancu. bla bla bla. Pal DPC ty muzik.

   Odpor je zbytocny, vzdajte sa dopredu. Nemate sancu. bla bla bla. Pal DPC ty muzik.

  • Miroslav
   06:02 27.12.2018

   Myslím, že môžeš byť kľudný. Každá strana konfliktu ide do tohoto s tým, že bude úspešná a ťažko možno nazvať úspechom dobytie vyľudnenej mesačnej krajiny s radioaktívnym spádom. ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že môžeš byť kľudný. Každá strana konfliktu ide do tohoto s tým, že bude úspešná a ťažko možno nazvať úspechom dobytie vyľudnenej mesačnej krajiny s radioaktívnym spádom. O to teda nikto záujem nemá. Ani v druhej svetovej vojne sa nepoužívali chemické či biologické zbrane, aj keď v tom čase už boli na pomerne vysokej úrovni.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:33 26.12.2018

  Houfnice jsou to dobré, jak to mají na Slovensku s průzkumem a systémy řízení palby? Uvažuji například o radarech jako ArtHuR nebo Giraffe, drony?

  Houfnice jsou to dobré, jak to mají na Slovensku s průzkumem a systémy řízení palby? Uvažuji například o radarech jako ArtHuR nebo Giraffe, drony?

  • Gibon
   22:54 26.12.2018

   Bol dokonceny vyvoj DELSYSu a v Z2 je plne zavedeny. OSSR obstarala aj izraelske drony. Rovnako je v planoch plnohodnotny CRAM system, takze aj nejaky radar bude treba. BPsVI pre ...Zobrazit celý příspěvek

   Bol dokonceny vyvoj DELSYSu a v Z2 je plne zavedeny. OSSR obstarala aj izraelske drony.
   Rovnako je v planoch plnohodnotny CRAM system, takze aj nejaky radar bude treba.
   BPsVI pre prapor ISTAR su vybavene:
   bezpilotny prieskumný prostriedok MicroFalcon
   - minohladačka MIMID
   - poveternostny senzor Kestrel 5500
   - multifunkčny infračervený ďalekohľad JIM Compact
   - radiolokátor pre sledovanie pozemnych cielov FLIR Ranger R20SS
   - pozemne senzory UGSSkrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:13 27.12.2018

    Zbývá integrovat radar. C-RAM bude asi už standardním požadavkem pro nejbližší budoucnost. Bez této schopnosti jsou prostředky VSHORAD nebo SHORAD pouze na přehlídky, parády a pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbývá integrovat radar. C-RAM bude asi už standardním požadavkem pro nejbližší budoucnost. Bez této schopnosti jsou prostředky VSHORAD nebo SHORAD pouze na přehlídky, parády a pro okrasu.Skrýt celý příspěvek

    • 13:27 27.12.2018

     Rozvoj sposobilosti uplne o delostreleckom radare nehovori. Iba o 3D radaroch blizkeho, maleho a stredneho dosahu. UAV sa ma riesit v projekte P2-9. Projekt rieši obstaranie ...Zobrazit celý příspěvek

     Rozvoj sposobilosti uplne o delostreleckom radare nehovori. Iba o 3D radaroch blizkeho, maleho a stredneho dosahu.
     UAV sa ma riesit v projekte P2-9.
     Projekt rieši obstaranie systému taktických bezpilotných prostriedkov s centrálnym riadiacim stanovišťom.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  17:22 26.12.2018

  Podle mě by bylo zajímavé, kdyby se například Čr se Sr domluvily, že AČR koupí Zuzanu2/Evu a Sr koupí Breny, nebo L39NG. Pořád se mluví o spolupráci V4 ale vždycky z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě by bylo zajímavé, kdyby se například Čr se Sr domluvily, že AČR koupí Zuzanu2/Evu a Sr koupí Breny, nebo L39NG. Pořád se mluví o spolupráci V4 ale vždycky z toho sejde-nové radary, BVP a nedávno i tanky. Já bych osobně viděl raději u AČR Zuzanu 2 než Caesara, který sice vypadá líp, ale při střelbě nejsou vojáci nějak chráněni, protože musí být venku. A troufnu si říct, že i Slováci by mohli mít naše Breny, a Škorpiony, kdyby se např. u nich vyráběli v licenci-po vzoru Maďarska.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:45 26.12.2018

   Raději žádné podobné obchody. CZUB je soukromá firma, stejně nestíhá vyrábět a v SR už výrobu má, resp. je o ní nějak ticho (v Novákách). Když Bren budou chtít, ať si ho koupí, ...Zobrazit celý příspěvek

   Raději žádné podobné obchody. CZUB je soukromá firma, stejně nestíhá vyrábět a v SR už výrobu má, resp. je o ní nějak ticho (v Novákách). Když Bren budou chtít, ať si ho koupí, totéž my, když Zuzana dostane koukatelný dizajn a uspěje v konkurenci, tak proč ne ? Osobně jsem ale pro vzít to od Němců, tj. BVP Puma, tank L2A7, houfnice Pzh2000. Není proč si hrát na originální řešení, stejně při nasazení bude AČR s/pod Bundeswehrem, tak ať je kompatibilní.Skrýt celý příspěvek

   • 10:20 27.12.2018

    Jura99 - vačšinou sa nechávate uniesť emóciami pri vaších komentoch na slovensko,ale teraz s vami môžem len súhlasiť...nejaká národná hrdosť ide u mňa bokom,pokial ide napr. o ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - vačšinou sa nechávate uniesť emóciami pri vaších komentoch na slovensko,ale teraz s vami môžem len súhlasiť...nejaká národná hrdosť ide u mňa bokom,pokial ide napr. o "slovenský" výrobok nejakej súkromnej firmy s minimálne nejasným vlastníckym pôvodom a odvodom daní...

    a tak isto súhlasim s vašim názorom ohľadne prípadnej kúpy -BVP Puma, tank L2A7, houfnice Pzh2000...tam by ste ako štát išli na istotu a kvalitu...

    tie obchody typu -kúpite od nás a kúpime od vás,nemajú význam keď sa jedná o súkromné firmy...a tak podobne skrachoval náš kšeft s poľskom-scipio vs húfnice...Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
   19:54 26.12.2018

   V madarsku sa nevyrabaju ale skladaju. Breny jedine ako pomstu za babisa. Skorpion vyrabany v licencii na SK by bol riadna ironia, este tak pomenovat licencnu verziu Laugo. ...Zobrazit celý příspěvek

   V madarsku sa nevyrabaju ale skladaju. Breny jedine ako pomstu za babisa. Skorpion vyrabany v licencii na SK by bol riadna ironia, este tak pomenovat licencnu verziu Laugo. Odhliadnuc od toho ze SMG je pre vojakov uplne zbytocna vec.Skrýt celý příspěvek

   • 00:22 27.12.2018

    V Madarsku teraz skompletizuju/skladaju zo suciastok BREN 2 a SCORPION EVO 3.Pre vlastne potreby uz zmontovali viac ako 10 tisic kusov.Onedlho ma byt zahajena kompletna vyroba ...Zobrazit celý příspěvek

    V Madarsku teraz skompletizuju/skladaju zo suciastok BREN 2 a SCORPION EVO 3.Pre vlastne potreby uz zmontovali viac ako 10 tisic kusov.Onedlho ma byt zahajena kompletna vyroba tychto zbrani.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:17 27.12.2018

    Myšlen je Bren 2, o původním Brenu už asi nikdo neuvažuje (i když v USA si jej civilní kupci celkem pochvalovali). Proti Brenu 2 asi nejde říct křivé slovo, dokonce ani Zbrojir ...Zobrazit celý příspěvek

    Myšlen je Bren 2, o původním Brenu už asi nikdo neuvažuje (i když v USA si jej civilní kupci celkem pochvalovali). Proti Brenu 2 asi nejde říct křivé slovo, dokonce ani Zbrojir nesdělil žádnou vadu, kromě krátkého railu a krabicové koncepce, což je věc názoru. Samozřejmě OSSR se chce vymezit a zviditelnit proti sousedům, což Bren 2 znevýhodňuje, když jej má AČR a Maďaři, takže to vidím na nějakou AR-15, ale tak nejdřív za 10let.Skrýt celý příspěvek

   • 10:05 27.12.2018

    hurvo - no minimálne pre 5.pšu a napr. aj prieskumné jednotky je potrebné mať
    smg-čka...

    hurvo - no minimálne pre 5.pšu a napr. aj prieskumné jednotky je potrebné mať
    smg-čka...

  • Gibon
   00:40 27.12.2018

   Hurvo narazal na povod Scorpion EVO III
   https://sk.m.wikipedia.org/wik...

   Tlačidlo reagovat na tomto webe su ako autobusy CSAD. Nikdy nevies kedy sa zjavi.

   Hurvo narazal na povod Scorpion EVO III
   https://sk.m.wikipedia.org/wik...

   Tlačidlo reagovat na tomto webe su ako autobusy CSAD. Nikdy nevies kedy sa zjavi.

 • tryskac
  17:16 26.12.2018

  Ad kabina: neviem prečo vždy uvádzate odolnosť kabíny voči priamej streľbe. Pri podobných prostriedkoch je podstatnejsi údaj minimálna vzdialenosť dopadu strely 155mm tiež podľa ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad kabina: neviem prečo vždy uvádzate odolnosť kabíny voči priamej streľbe. Pri podobných prostriedkoch je podstatnejsi údaj minimálna vzdialenosť dopadu strely 155mm tiež podľa STANAG 4569. A tam napríklad Dana M2 dosahuje Level1, čo je 100m zatiaľčo ZUZANA2 Level 4,co je 30m - to mi príde viac ako podstatne zvýšenie pravdepodobnosti prežitia pri protibaterijnej streľbe,to najskôr stojí za ten zvláštny vzhľad.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:49 26.12.2018

   Ten dizajn je bezmála 20let starý. Věřím, teda spíš doufám, že mají dostatek soudnosti, aby v této nové sérii vozidel udělali dizajn znovu a posadili to na sedmičkový podvozek. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten dizajn je bezmála 20let starý. Věřím, teda spíš doufám, že mají dostatek soudnosti, aby v této nové sérii vozidel udělali dizajn znovu a posadili to na sedmičkový podvozek. Odolnost není žádný argument ve smyslu, že by nešlo udělat odolnou a přitom dizajnově kvalitní kabinu. Jestli vyrobí vozidlo zcela přesně podle 20let starých plánů, tak pěkně děkuju.Skrýt celý příspěvek

   • 20:10 26.12.2018

    Tak on i PzH2000 je dnes jiz dvacetilety design, resp dokonce pomalu 23 let stary...

    Tak on i PzH2000 je dnes jiz dvacetilety design, resp dokonce pomalu 23 let stary...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3