Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2

Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2
Zuzana 2 / KONŠTRUKTA - Defence (Zvětšit)

Zástupci slovenského ministerstva obrany minulý týden v pátek podepsali s firmou KONŠTRUKTA - Defence smlouvu na dodávku 25 samohybných kolových houfnic (ShKH) Zuzana 2 za 172,2 milionu euro (4,5 miliardy korun) včetně DPH. Součástí dodávky je i dělostřelecká munice ráže 155 mm.

Dodávky jsou naplánovány do čtyř etap. První čtyři houfnice Zuzana 2 slovenská armáda převezem do konce června 2020, dalších pět kusů (včetně první dodávky muncie) do konce stejného roku, dalších osm houfnic do konce roku 2021 a posledních osm kusů do konce roku 2022.

Cena za 25 houfnic včetně organického příslušenství (kulomety, komunikační systémy, atd.) je 149 milionů euro. Jeden dělostřelecký oddíl bude tvořit 24 houfnic (tři baterie po osmi houfnicích) a jedna Zuzana 2 je určená pro výcvik. Hlavním úkolem houfnic Zuzana 2 bude podpora pěchotních a mechanizovaných jednotek, které při své činnosti musí podporovat palbou po dobu desítek minut až jedné hodiny.

Nové ShKH Zuzana 2 ve slovenské armádě nahradí 16 kusů houfnic Zuzana dodaných mezi roky 1998 až 2000. Zuzanu v počtu 12 kusů najdeme i v řecké armádě. Otázkou je důvod nákupu nových houfnic, když původní jsou staré pouze 20 let. Resp. proč se finanční prostředky směřují do nových houfnic a ne například do protivzdušné obrany. Nejčastěji se mluví o posílení schopností slovenské armády, ale i v předkládaném vládním materiálu se píše o podpoře domácího obranného průmyslu ‒ jednoduše pokud domácí zbrojní výrobek nekoupí vlastní armáda, nekoupí ho ani zahraniční zákazník.

„Realizací tohoto projektu se zároveň zvýší podpora exportního potenciálu slovenského obranného průmyslu, čímž se zajistí jeho konkurenceschopnost na světových trzích a možný prodej tohoto produktu v zahraničí,“ dočteme se ve vládním dokumnetu Návrh realizácie projektu 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2.

KONŠTRUKTA - Defence dodá rovněž vlastní dělostřeleckou munici. Konkrétně jde o 153 kusů tříštivo-trhavých střel 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem plynů a 85 kusů klasické tříštivo-trhavé munice 155-OFdMK pro každou houfnici. Množství odpovídá 17 dnům bojových zásob DOS (Days of Supply) pro jednu houfnici. Za přibližně 6000 kusů munice slovenské ministerstvo obrany zaplatí 19,3 milionu euro.

Střela 155-OFdM3-DV s dnovým výtokem je určená pro střelbu na velmi dlouhou vzdálenost ‒ Zuzana 2 s tímto typem střely může zasahovat cíle vzdálené až 41 000 m. S klasickou (a tedy levnější) munici 155-OFdMK je dostřel 32 500 m.

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Sekundární výzbroj Zuzany 2 tvoří lafetovaný kulomet ráže 12,7 mm a 500 kusů nábojů. Posádka má k dispozici i osobní zbraně, granáty a jeden kus RPG.

Součástí dodávky je také simulátor výcviku posádky. Simulátor se skládá ze dvou částí ‒ z pracoviště velitele dělostřelecké baterie a dvou simulátorů posádky vozidla (je možné zvýšit až na osm). Simulátor posádky vozidla obsahuje displeje, ovládací moduly i elektromechanický simulátor hlavní zbraně. Cena simulátoru je 800 000 euro. Součástí dohody je také výcvik a školení personálu v hodnotě 300 000 euro.

Zveřejněná smlouva nám také názorně ukazuje, kolik speciálního nářadí a náhradních dílů obsahuje každý nákup podobně složitého zbraňového systému. Seznam nářadí a náhradních dílů pro ShKH Zuzana 2 obsahuje přes 400 položek, a to od šroubků, přes montáží nářadí, kabely, náhradní ovládací moduly posádky, nabíjecí a startovací zdroje, elektroniku, elektrické systémy, navigační systémy až po náhradní měřič úsťové brzdy, atd. atd. Cena nářadí a náhradních dílů tvoří 2,9 milionu euro.

Vývoj houfnice Zuzana 2 začal v roce 2003. Hlavní odlišností ShKH Zuzana 2 oproti starší verzi Zuzana je použití hlavně dlouhé 52 kalibrů (8200 mm) slovenské výroby. Stejnou hlaveň používá i kolová houfnice EVA nabízení pro AČR. Rychlost palby je v automatickém režimu šest ran v první minutě nebo 16 ran v prvních třech minutách. V ručním režimu lze střílet rychlosti dvě rány za minutu.


Zuzana v akci. Podobné cvičení slovenská armáda uspořádala po 20 letech.

Minimální dostřel nepřímou palbou je 2000 m, maximální 41 000 m. Odměr zbraně je 360°, při střelbě ale musí být odměr hlavně maximálně +- 60° od podélné osy vozidla. Náměr je -3°až +70° a umožňuje tedy nepřímou i přímou palbu na cíl. Vozidlo převáží 40 střel.

Lůžka v nabíjecím automatu pojmou jakoukoliv dělostřeleckou munici ráže 155 mm NATO (do délky 1000 mm). Nedílnou součástí houfnice je i muniční vozidlo Tatrapan 8×8 se zásobou 120 kusů střel a stejným počtem prachových náplní. Zuzana 2 je také schopna střelby salvou MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy na cíl současně dopadne více střel. Podle požadavku slovenské armády musí Zuzana 2 „zaujat palebné postavení a zaměřit cíl“ do dvou minut.

Bojový modul je umístěn na upraveném podvozku, který vychází z podvozkového speciálu Tatra 815 VP31 8x8. Další viditelnou změnou je nová přední kabina, kde je místo pouze pro řidiče. Další tři členové posádky se nacházejí v bojovém modulu. Balistická odolnost bojového modulu z čela v rozsahu +- 30° dosahuje úrovně 4 (průbojná 14,5×114 mm) podle STANAG 4569.

Bojová hmotnost houfnice je 32 000 kg. Vozidlo pohání tatrovácký motor TATRA T3B-928.70 o objemu 12,7 litrů s maximálním výkonem 330 kW (449 koní). Převodovka je rovněž tatrovácká. V případě potřeby lze ale Zuzanu 2 vybavit motorem značky MAN. Maximální rychlost na pevné cestě je 80 km/h a dojezd s interními nádržemi (460 litrů) je 600 km.

Dodejme, že nové samohybné houfnice hledá také Armáda České republiky a Slovensko na vládní úrovní prodej těchto zbraní do Česka propaguje. „Vynikajícím příkladem pro možnou [česko-slovenskou] spolupráci jsou samohybné kanónové houfnice Zuzana 2, které jsou špičkovým produktem slovenského obranného průmyslu, ale zároveň základem jejich podvozku je vozidlo TATRA, což znamená, že by o ně mohla mít zájem i Česká republika,“ komentoval možnost česko-slovenské spolupráce v oblastí zbrojní výroby slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

EDIT: Upraveny počty nakupované munice

Zdroj: CRZ, KONŠTRUKTA - Defence, rokovania.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dante1
  15:39 26.12.2018

  Tak ošklivá houfnice že mě bolí se na ni jen podívat.Vím že vzhled je u vojenské techniky to poslední na čem záleží ale tu kabinu řidiče mohli udělat rozhodně líp.

  Tak ošklivá houfnice že mě bolí se na ni jen podívat.Vím že vzhled je u vojenské techniky to poslední na čem záleží ale tu kabinu řidiče mohli udělat rozhodně líp.

 • Gibon
  12:44 26.12.2018

  Co bude so starymi Zuzanami? Stale castejsie sa spomina, ze tychto 25 Zuzan, tie stare nebudu nahradzovat, ale doplnat. Hovori sa o umiestneni v Roznave. O com by aj celkom ...Zobrazit celý příspěvek

  Co bude so starymi Zuzanami?
  Stale castejsie sa spomina, ze tychto 25 Zuzan, tie stare nebudu nahradzovat, ale doplnat. Hovori sa o umiestneni v Roznave.

  O com by aj celkom jasne naznacovalo cvicenie bojovych skolskych strelieb 1. raketometneho oddielu z Roznavy s 122mm hufnicami HD-30A.
  Ktore tak boli po dlhom case aktivovane z ceremonialnych ucelov, na bojove.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   12:54 26.12.2018

   Osobne tiež čakám, že vznikne niečo ako zmiešaný delostrelecký oddiel 1. MB (Modular + Zuzana vz. 2000). Čo sa týka využitia potenciálu Delosysu budú na tom Modular a Zuzana vz. ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobne tiež čakám, že vznikne niečo ako zmiešaný delostrelecký oddiel 1. MB (Modular + Zuzana vz. 2000). Čo sa týka využitia potenciálu Delosysu budú na tom Modular a Zuzana vz. 2000 asi dosť podobne. Z2 by už ale mala Delosys využiť na 100%.Skrýt celý příspěvek

   • 13:42 26.12.2018

    Modular by bolo dobre modernizovat. Aj tak treba nahradit M26 a to najlepsie M31 s dostrelom 70-90km.

    Modular by bolo dobre modernizovat. Aj tak treba nahradit M26 a to najlepsie M31 s dostrelom 70-90km.

  • kisam
   13:04 26.12.2018

   Pokiaľ by naozaj išlo o doplnenie a nie nahradenie starých zuzán, tak by to znamenalo potrebu niekoľko sto nových vojakov. Tu už by možno stálo zato rozmýšľať o inom umiestnení ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokiaľ by naozaj išlo o doplnenie a nie nahradenie starých zuzán, tak by to znamenalo potrebu niekoľko sto nových vojakov. Tu už by možno stálo zato rozmýšľať o inom umiestnení útvaru. Predsa len, koľko ľudí chce slúžiť v Rožňave? Napríklad ja osobne by som tam nešiel ani za výrazne väčší plat ako by som mal napr. v Nitre alebo v Trenčíne. Aj keď v okrese Rožňava je stále vysoká nezamestnanosť, tak len samotný rožňavci to nevytrhnú.Skrýt celý příspěvek

   • 15:17 26.12.2018

    Ale prd , na zapadnom slovensku su poloprazdne kasarne, na vychodnom naopak plno a slobodnicke fleky sa riesia cez tlacenku. Taka sered je odporne mesto, ktore sluzi ako trestny ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale prd , na zapadnom slovensku su poloprazdne kasarne, na vychodnom naopak plno a slobodnicke fleky sa riesia cez tlacenku. Taka sered je odporne mesto, ktore sluzi ako trestny prapor. V nitre kazdy kto chcel byt vojak uz je.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:01 26.12.2018

   kisam 13:04
   Doplnenie by bolo fajn a iste každý dúfa v túto možnosť, avšak už takto nám chýba 4500 vojakov ... :-/

   kisam 13:04
   Doplnenie by bolo fajn a iste každý dúfa v túto možnosť, avšak už takto nám chýba 4500 vojakov ... :-/

 • kisam
  11:31 26.12.2018

  Prekopírujem svoj príspevok aj sem: Vie niekto aký podvozok bude použitý v tých našich 25 zuzanách? Niekde som zachytil že firma ktorá vyrobila podvok ktorý je použitý na ...Zobrazit celý příspěvek

  Prekopírujem svoj príspevok aj sem: Vie niekto aký podvozok bude použitý v tých našich 25 zuzanách? Niekde som zachytil že firma ktorá vyrobila podvok ktorý je použitý na demonštrátore (a o ktorom sa píše v článku) už neexistuje. Použije sa podvozok ako má Eva? Alebo je to hlúposť a použije sa tento zastaralý podvozok? Vie niekto niečo bližšie? VďakaSkrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:48 26.12.2018

   Podvozek určitě dodá Tatra kopřivnice. A ta díky tomu, že se čím dál tím více zaobírá výrobou speciálů a díky konstrukci podvozku, poskládá takřka vše co si zákazník usmyslí.

   Podvozek určitě dodá Tatra kopřivnice. A ta díky tomu, že se čím dál tím více zaobírá výrobou speciálů a díky konstrukci podvozku, poskládá takřka vše co si zákazník usmyslí.

   • kisam
    11:52 26.12.2018

    Aha, vďaka. Tak snáď výsledok bude lepší než to čo je na demonštrátore.

    Aha, vďaka. Tak snáď výsledok bude lepší než to čo je na demonštrátore.

   • 17:12 26.12.2018

    Čo sa tyka súčasného podvozku vyvinutého s pomocou ruskej firmy BPV 117 v tom by nebol problém ale problém zostáva s výrobou pneumatik a to najm''a s ich vulkanizáciou.Sudan uvalil ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa tyka súčasného podvozku vyvinutého s pomocou ruskej firmy BPV 117 v tom by nebol problém ale problém zostáva s výrobou pneumatik a to najm''a s ich vulkanizáciou.Sudan uvalil embargo na dodávku Rusku korkoroebonitu/ktorý Slovenska firmy kupuje od Ruska/a tak je ho nedostatok,čo ohrozuje bojeschopnosť SA atd s tým spojených operácii,ktorá SA praktikuje hlavne v Afganu a tým padom umožňuje talibanu prenikať do Európy a ďalšich časti sveta napojených na USA a tie následne na Ukrajinu/Porošenka/čim sa znižujú príjmy USA a hrozí nebezpečie,že Rusi toho využijú anexujú Donbas a Porošenko bude musiet predlžiť vojnový stav na Ukrajine čim hrozi,že sa do bojov zapoji NATO a je tu nebezpečie zvzniku 3.sv.vojny a to všetko pre africký Sudan.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   12:50 26.12.2018

   Podvozok sa vyrábal v závode v Banovciach n/Bebravou, ktorý patril Majskemu. V minulosti tam! vyvinuli! Tatru 813. Ako to bude vyzerať v súčasnosti netuším, keďže ten podvozok je ...Zobrazit celý příspěvek

   Podvozok sa vyrábal v závode v Banovciach n/Bebravou, ktorý patril Majskemu. V minulosti tam! vyvinuli! Tatru 813. Ako to bude vyzerať v súčasnosti netuším, keďže ten podvozok je do istej miery odlišný od bežnej Tatra produkcie, ale predpokladám, že bude rovnako "vyskladateľny".
   Ono to komplexne porovnanie s Poľskými Krabmi a možno aj maďarskými PzH2000 by bolo zaujimave. O co Zuzana zaostáva v streľbe to dohana mobilitou...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  11:17 26.12.2018

  Otázka za milióny EUR: Čo sa stane so súčasnými nevystrieľanými ShKH Zuzana ?

  P.S. Skúsim si tipnúť: ShKH Zuzana M1 CZ alebo ShKH Zuzana M1M či ShKH Zuzana M2 ...

  Otázka za milióny EUR: Čo sa stane so súčasnými nevystrieľanými ShKH Zuzana ?

  P.S. Skúsim si tipnúť: ShKH Zuzana M1 CZ alebo ShKH Zuzana M1M či ShKH Zuzana M2 ...

  • mikojan29
   08:38 18.02.2020

   https://www.mosr.sk/obrana-220... Rozhovor s NGŠ: ... Taktiež sa podarilo dovŕšiť akvizičný proces delostreleckej techniky a tento rok očakávame prvé dodávky húfnice Zuzana 2, ...Zobrazit celý příspěvek

   https://www.mosr.sk/obrana-220...

   Rozhovor s NGŠ:
   ... Taktiež sa podarilo
   dovŕšiť akvizičný proces delostreleckej
   techniky a tento rok očakávame prvé dodávky húfnice Zuzana 2, pretože šestnásť
   hlavní bolo na dve brigády nedostačujúce.
   Nákupom 24 kusov 155 mm samohybných húfnic sme spôsobilí vytvoriť ďalší
   delostrelecký oddiel....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3