Slovensko chce nakupovat evropské zbraně

Slovensko musí v nejbližších letech najít náhradu za stíhačky MiG-29. Řešení příjde podle Fica z Evropy. / OSSR

Slovenský premiér Robert Fico a ministr obrany Peter Gajdoš na společné tiskové konferenci (10. srpna) zdůraznili nutnost modernizovat pozemní i letecké síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (OSSR). Podle Fica při modernizaci dostanou přednost především evropské zbrojní firmy.

OSSR v následujících letech čekají nevyhnutelné investice v řádu miliard euro do modernizace leteckých a pozemních sil. Podle Roberta Fica je přitom určující, aby Slovensko nevypadlo z rozhovorů o jádru EU a spolupracovalo s nejdůležitějšími zeměmi Evropské unie - Francií a Německem.

"První oblastí, kde se od nás očekává evropské chování, jsou vojenské kapacity," uvedl Fico s tím, že EU na podzim spustí evropský obranný fond (European Defence Fund) na pomoc zemím, které chtějí více spolupracovat v obraně. Podle Fica Slovensko nemůže zaváhat a musí se stát součástí této iniciativy.

Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč) na spolufinancování v oblasti společného mezinárodního výzkumu, vývoje a akvizic vojenského materiálu. Členské státy mohou například společně investovat do vývoje technologií bezpilotních prostředků, satelitní komunikace nebo hromadně pořizovat vrtulníky, aby snížily náklady. Samozřejmě způsobilé budou jen společné mezistátní vojenské projekty.

“Odhaduje se, že nedostatečná spolupráce mezi členskými státy v oblasti obrany a bezpečnosti s sebou nese náklady ve výši 25 až 100 miliard eur ročně. Jelikož 80 % zakázek a více než 90 % výzkumu a technologického rozvoje probíhá na vnitrostátní úrovn2 , sdruženým zadáváním veřejných zakázek by se dalo ročně ušetřit až 30 % výdajů na obranu,” dočteme se na stránkách Evropské komise.

Premiér Fico proto vyzval ministra obrany Gajdoše, aby se ministerstvo obrany na podzim zapojilo do všech evropských vojenských iniciativ a zároveň ho požádal, aby při nákupu hledal evropské řešení. "Pokud chceme, aby Slovensko bylo v jádru EU, musíme našim partnerům ukázat, že umíme přijímat rozhodnutí, která jsou evropská a která říkají, že to myslíme s EU naprosto vážně,” uvedl Fico.

Ministr obrany na konferenci připomněl, že Slovensko nechce budovat společné evropské ozbrojené síly ani evropskou armádu. V rámci probíhající spolupráce však chce Bratislava rozvíjet společné obranné schopnosti EU. Gajdoš dodal, že je třeba mít vybudované vlastní ozbrojené síly a následně lze jejich schopnosti nabízet do společných vojenských iniciativ EU.


Společná tisková konference Roberta Fica a Petera Gajdoše.

Slovensko musí v dohledné době především najít náhradu za stíhačky MiG-29. V případě evropského řešení se pro OSSR nabízí evropské stíhačky Eurofighter, Rafale a Gripen. Vzhledem k pořizovacím a provozním nákladům, i zkušenostem okolních zemí, je jasným favoritem švédská stíhačka JAS-39 Gripen. Konečně rozhodnutí padne v záři, kdy ministerstvo obrany dokončí posouzení vhodných kandidátů.

Nejbližším velkým modernizačním projektem OSSR je nákup 81 kolových bojových vozidel pěchoty na podvozku 8×8 a 404 víceúčelových taktických obrněných vozidel na podvozku 4×4. OSSR plánuje na nákup všech vozidel vynaložit až 1,2 miliardy euro. V případě vozidel 4×4 je favoritem domácí stroj Aligator Master II.

“Máme vyčleněny prostředky na nákup obrněných transportérů a také musíme v dohledné době vyřešit nákup letadel,” uvedl Fico.


Přílet BlackHawků na leteckou základnu v Prešově.

V záři ministerstvo obrany předloží vládě strategický plán dlouhodobého rozvoje OSSR. Kromě nových stíhaček a obrněných vozidel jsou největšími zbrojním projekty nákup/provoz dopravních letadel C-27J Spartan, nové radary (MADR) a nákup/provoz víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk. V případě C-27J a UH-60M jsou splátky rozloženy do několika let a Bratislava již se splácením začala.

OSSR získá dva letouny C-27J (s opcí na další kus) - první v říjnu letošního roku. Cena za dvě letadla je 69 milionů euro, samozřejmě včetně pozemního zabezpečení. 

Za devět vrtulníků UH-60M Bratislava zaplatí 261 milionů dolarů. První dva vrtulníky dorazily na Slovensko v červnu. Další dva Black Hawky OSSR získají příští rok a posledních pět kusů bude dodáno v roce 2019. Slovensko ministerstvo obrany také v současné době studuje možnost vybavit vrtulníky palubními zbraněmi.

Zdroj: Europa.euPravda

Nahlásit chybu v článku


Související články

České stíhačky Gripen Slovensku nepomůžou

Slovenský a Český minister obrany podpísali 15.2.2017 medzinárodnú zmluvu o vzájomnej spolupráci pri ...

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Slovenská armáda získá obrněná vozidla za miliardu euro

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než ...

ANALÝZA: Efektivita zbrojárskej výroby na Slovensku za čias budovania socializmu

Na Slovensku je u značného počtu obyvateľov predstava o tom, že bola za socializmu u nás obrovská ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:53 30.09.2017

  Zaujímavý článok o našich Migoch: https://komentare.sme.sk/c/206...

  Zaujímavý článok o našich Migoch: https://komentare.sme.sk/c/206...

 • mikojan29
  07:48 22.09.2017

  Rase

  Táto teória o JAIS, aj keď má vežu TURRA 30, nezdopovedá požiadavkám na KBVP pre OS SR. Zameraním je to skôr niečo ako Titus, len tu je navyše väčšia veža z KBVP. Mne to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Táto teória o JAIS, aj keď má vežu TURRA 30, nezdopovedá požiadavkám na KBVP pre OS SR. Zameraním je to skôr niečo ako Titus, len tu je navyše väčšia veža z KBVP. Mne to pripadá skôr ako MRAP a tam má OS SR zastúpenie v podobe nie síce najnovšieho, ale zatiaľ dostatočného Tatrapanu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:19 21.09.2017

  Teoreticky by mohli lidé od VOP CZ, nabídnout pro OSSR obrněný transportér JAIS (N35) 6x6, na který koupil licenci NIMR. právě VOP CZ má se společností NIMR domluvené zastoupení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teoreticky by mohli lidé od VOP CZ, nabídnout pro OSSR obrněný transportér JAIS (N35) 6x6, na který koupil licenci NIMR. právě VOP CZ má se společností NIMR domluvené zastoupení pro střední evropu (V4). Byla by to zajímavá konkurence tuzemskému Corsacu co nabízí CSG. Licenci k výrobě koupili u NIMR od společnosti Denel (BAE). Na začátku roku 2017 bylo vozidlo představeno s věží Turra 30.

  https://21stcenturyasianarmsra...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  08:03 21.09.2017

  Ako som predpokladal, zase sa ukázala slovenská nátura. Nejde im o zlepšenie situácie s prestarnutou technikou, ale o svoje ego a naplnenie si vreciek od provízií. Stále sa tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako som predpokladal, zase sa ukázala slovenská nátura. Nejde im o zlepšenie situácie s prestarnutou technikou, ale o svoje ego a naplnenie si vreciek od provízií. Stále sa tu všetko zatajuje, ututláva, hovorí klišé, nie je tu žiadna odborná diskusia, len kusé informácie, ktoré keby niekde nevykutrali novinári, človek by o ničom nevedel. Stále je to ako v socializme - všetko čo sa týka problematiky armády je tajné.
  Ak boli ponúknuté F16V tak by mali byť ako ekvivalent ponúknuté Gripeny E/F. Je to najnovšia verzia, ponúkaná aj iným letectvám. Iné ponuky sú pre nás ekonomicky nevýhodné z dôvodu vyšších nákladov na prevádzku. Dúfam, že vyberú racionálne riešenie, aby z toho nebola nejaká slovenská blamáž, ktorá tu teraz prebieha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:23 20.09.2017

  Už som to písal na Palbe:

  Čo ak to predlžovanie a naťahovanie je schválne, aby sme sa dostali do úplnej časovej tiesne. Nie však preto, aby sme podpisovali ďalšie zmluvy s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už som to písal na Palbe:

  Čo ak to predlžovanie a naťahovanie je schválne, aby sme sa dostali do úplnej časovej tiesne. Nie však preto, aby sme podpisovali ďalšie zmluvy s Ruskom. Čo ak ide o to, aby sa v tiesni kúpil iný stroj ako sa doteraz uvažovalo. Doteraz sa stále hovorilo, že MO chce novovyrobené jednomotorové stroje. Ale ak bude čas naozaj súriť tak to môžu zrazu kľudne už byť aj nejaké olietané modernizované ktoré by teraz asi neprešli. Predsa len tých "lietaniek" je momentálne na trhu dosť. F-16, Gripen, MiG-35 sú len zverejnené oficiálne priznané ponuky. Neoficiálnych (alebo zatiaľ neopriznaných) môže byť viac. To podporuje aj to dnešné vyhlásenie, že sa rokuje s viacerými európskymi krajinami.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:28 20.09.2017

  V dnešných hlavných správach RTVS pokračovanie ...

  Osobne začínam pochybovať, či Slovenskej národnej strake ide pri stíhačkách iba o vydieranie ohľadom obmeny kolesových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V dnešných hlavných správach RTVS pokračovanie ...

  Osobne začínam pochybovať, či Slovenskej národnej strake ide pri stíhačkách iba o vydieranie ohľadom obmeny kolesových vozidiel, pretože Gajdoš a spol. mali toho času sami vyžiadať cenovú ponuku na Mig-35 a následne začať púšťať reči o tom, že nové stíhačky by mali byť dvojmotorové, lebo ... Skôr sa mi zdá, že to celé naťahujú v nádeji, že budú zrušené sankcie EÚ voči Rusku.
  Na vláde sa zatiaľ o odklade nerokovalo, tak dúfam, že sa vyhúta nejaký spôsob ako poriadne zatočiť so SNS a čo možno naviac ich ponížiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:11 19.09.2017

  Teraz bdue záležať na tom, ako veľmi chcú smeráci dotiahnuť gripenovský obchod. Ak by veľmi chceli tak by sa to snáď ešte mohlo rozbehnúť. On už včera bolo neskoro nielen na tie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teraz bdue záležať na tom, ako veľmi chcú smeráci dotiahnuť gripenovský obchod. Ak by veľmi chceli tak by sa to snáď ešte mohlo rozbehnúť. On už včera bolo neskoro nielen na tie stíhačky ale v podstate na všetko, čo je v tom pláne budovania ozbrojených síl.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  09:56 19.09.2017

  https://www.rtvs.sk/televizia/...

  Tu je tá správa.

  Neviem, čo zase špekulujú, už včera bolo neskoro, ale to je tá blbá politika.
  Z týchto informácií ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.rtvs.sk/televizia/...

  Tu je tá správa.

  Neviem, čo zase špekulujú, už včera bolo neskoro, ale to je tá blbá politika.
  Z týchto informácií jasne vyplýva, že by sa malo rozhodnúť do júna 2018. Alibizmus Dlhodobého plánu je asi kamufláž, ako píše Flader a kým sa neodklepnú 8x8 a 4x4 od tej "správnej firmy", stíhačky zatiaľ nepustia ďalej.
  Gripen je asi jasný favorit, ale isté je len to, že každý raz zomrie. V politike nie je isté nič. MiG 35 je pasé z dôvodu NATO, F16 - cena nepustí a záležalo by aj na verzii. To isté bude záležeť aj pri Gripene, tam sa hovorí o verzii C/D - bohužiaľ. E/F by bola super, ale je zrejmé, že za tie peniaze to asi nebude možné. Dosť záleží aj aká výzbroj sa kúpi. Potešujúca je správa, že by ich malo byť 14.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:01 18.09.2017

  tak to je na ... :/ Asi dokedy neodsúhlasia obmenu kolesovej tak dovtedy bude zase blokovať stíhačky :/

  tak to je na ... :/ Asi dokedy neodsúhlasia obmenu kolesovej tak dovtedy bude zase blokovať stíhačky :/

 • PavolR
  20:39 18.09.2017

  Pozrite si v dnešných hlavných správach RTVS až budú v archíve.
  Zhrnutie:
  Gajdoš požiadal, aby padlo rozhodnutie v roku 2018 namiesto konca tohoto septembra. To by malo údajne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozrite si v dnešných hlavných správach RTVS až budú v archíve.
  Zhrnutie:
  Gajdoš požiadal, aby padlo rozhodnutie v roku 2018 namiesto konca tohoto septembra. To by malo údajne znamenať predĺženie zmluvy o údržbe Migov-29, lebo nikto vraj nestihne dodať lietadlá za menej než dva roky. Musí to ešte schváliť vláda. Údajne sú tri ponuky - F-16, Gripen, Mig-35. Na základe objemu prostriedkov, vyčlenených na nákup, však F-16 zrejme vypadávajú z hry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:58 18.09.2017

  Nejaké bližšie info???

  Nejaké bližšie info???

 • PavolR
  19:47 18.09.2017

  No super ... Gajdoš žiada o odloženie rozhodnutia o nákupe stíhačiek na rok 2018...

  No super ... Gajdoš žiada o odloženie rozhodnutia o nákupe stíhačiek na rok 2018...

 • mikojan29
  15:12 16.09.2017

  mafky

  Tiež ma zaujíma, či bude výzbroj v sovietskej alebo NATO ráži. Ide hlavne o 8x8 veže či 2A42 alebo Bushmaster?
  Taktiež kedy a za čo bude vymenený vz. 58? Aj toto sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mafky

  Tiež ma zaujíma, či bude výzbroj v sovietskej alebo NATO ráži. Ide hlavne o 8x8 veže či 2A42 alebo Bushmaster?
  Taktiež kedy a za čo bude vymenený vz. 58? Aj toto sú dôležité modernizačné akvizície, ale nikde som o nich nevidel žiadnu informáciu.
  Zatiaľ máme náčrt, konkrétne projekty sa budú asi čoskoro odhaľovať z "rúška tajomstva".
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:21 15.09.2017

  Belly mali stat nejakých 150M ale dolárov, takže by to +- sedelo. V materiály sa píše o nákupe bojových alebo viac kusov BH podla rozhodnutia.
  Navyšovať tabuľkové kapacity ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Belly mali stat nejakých 150M ale dolárov, takže by to +- sedelo. V materiály sa píše o nákupe bojových alebo viac kusov BH podla rozhodnutia.
  Navyšovať tabuľkové kapacity momentálne veľký význam nemá, zakiaľ sú neni naplnené už stávajúce. Výstavba 23. motorizovaného práporu stále ešte prebieha, plus začne výstavba tankového práporu a ďalšie.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  21:19 15.09.2017

  Inak vie niekto ci je stale v plane vyzbroj v sovietskej razi, alebo uz v razi nato? Navyse nikde som necital o novych puskach, gulometoch... To budeme pouzivat 58 az kym nebudu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak vie niekto ci je stale v plane vyzbroj v sovietskej razi, alebo uz v razi nato? Navyse nikde som necital o novych puskach, gulometoch... To budeme pouzivat 58 az kym nebudu mat 100 rokov?
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  21:09 15.09.2017

  Tie 429 mali stat tusim stat skoro 200 mil. V plane sa pise len o 130, aj ked to nie je velky rozdiel. Plane sa ale niekolkokrat uvadza nakup eu zbrani. Pokial si pamatam hovorilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tie 429 mali stat tusim stat skoro 200 mil. V plane sa pise len o 130, aj ked to nie je velky rozdiel. Plane sa ale niekolkokrat uvadza nakup eu zbrani. Pokial si pamatam hovorilo aj o bojovych vrtulnikovh. Mozno sa kupia LUH s vyzbrojou

  Flader, nejasal by som velmi, ak sa to vsetko splni, jedine co sa stane je, ze sa obnovi vybavenie. Nic navyse, ziadne navysenie kapacit. V case ked vsetci zbroja ako na vojnu, je to smutne. Treba ale povedat, ze plan je to velmi realny
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:54 15.09.2017

  mikojan29

  Pri tých ľahkých vrtuľníkoch tuším + - sedí aj tá cena za tie Belly z toho tajomného dopytu ku ktorému sa nik nehlásil.

  mikojan29

  Pri tých ľahkých vrtuľníkoch tuším + - sedí aj tá cena za tie Belly z toho tajomného dopytu ku ktorému sa nik nehlásil.

 • Flader
  16:08 15.09.2017

  Tak, ak sa toto všetko podarí, bolo by to super. Plán to je myslím dosť reálny.

  Tak, ak sa toto všetko podarí, bolo by to super. Plán to je myslím dosť reálny.

 • mikojan29
  15:49 15.09.2017

  Dúfajme, že sa to prenesie aj do reality, aby to zase nebolo len písomné cvičenie ako boli tie minulé.
  Počet stíhačiek ma potešil, otázka je, aké to budú, aká verzia a aká výzbroj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dúfajme, že sa to prenesie aj do reality, aby to zase nebolo len písomné cvičenie ako boli tie minulé.
  Počet stíhačiek ma potešil, otázka je, aké to budú, aká verzia a aká výzbroj bude nakúpená. Aby to nebolo ako v ČR s Alcami alebo aj Gripemni.
  Zaujímajú ma aj tie cvičné lietadlá a ľahké vrtuľníky. Vrtuľníky budú asi Belly 429, to je tá info, ku ktorej sa nechce nikto z MO priznať. Cvičné (cvično-bojové?) - vyzerá to na L39NG.
  Radary - angažuje sa tu dosť BAE, výrobca Commandera a ostatná ponuka bude asi tá istá ako v ČR.
  Protitankové systémy - čo to konkrétne má byť?
  Ešte je zaujímavá info o BVP - dúfam, že to nebude nejaká variácia a lá Šakal...
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  20:16 14.09.2017

  Stihaciek sa najnovsie planuje 14 za 1,1 mld

  https://www.slov-lex.sk/legisl...
  (priloha č.2)

  Stihaciek sa najnovsie planuje 14 za 1,1 mld

  https://www.slov-lex.sk/legisl...
  (priloha č.2)

 • mikojan29
  15:58 14.09.2017

  Trochu neskôr, ale ak by niekto nevedel, tak pár foto C27J Spartan s novým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu neskôr, ale ak by niekto nevedel, tak pár foto C27J Spartan s novým kabátom:

  https://www.facebook.com/Turin...
  https://www.facebook.com/Turin...
  https://www.facebook.com/Turin...
  https://www.facebook.com/Turin...
  https://www.facebook.com/Turin...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:19 31.08.2017

  Tak dosud se zdál být jasný kandidát 4x4 Aligator Master, kupodivu ten se zdá být najednou vyloučený. Že by do obměny 4x4 nakonec počítali i s výměnou kategorie UAZ ? Se stíhačkami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak dosud se zdál být jasný kandidát 4x4 Aligator Master, kupodivu ten se zdá být najednou vyloučený. Že by do obměny 4x4 nakonec počítali i s výměnou kategorie UAZ ? Se stíhačkami je to jasné, pokud rozhoduje rozum, jsou jen tři varianty a) JAS39 b) f16 c) dočasně zrušit stíhací letectvo. Dvoumotoráky jsou drahé a v malém počtu neefektivní. Celkem kuriózně vypadá snění o F15 a F18, což jsou letadla pro vybojování vzdušné nadvlády, když se má pořizovat max. 12ks. Pokud jsou omezené zdroje, raději než vševojskovou armádu, soustředit se na jednu dvě schopnosti a ty vyzbrojit a vycvičit na maximální úrovni.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  23:16 30.08.2017

  Gripen je dosť tlačený do VzS OS SR, ale ešte nemá vyhrané. Myslím, že debata o ostatných riešeniach je, ako som písal,na zníženie ceny, aby si Švédi nemysleli, že sú jediní čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gripen je dosť tlačený do VzS OS SR, ale ešte nemá vyhrané. Myslím, že debata o ostatných riešeniach je, ako som písal,na zníženie ceny, aby si Švédi nemysleli, že sú jediní čo ponúkajú stíhacie lietadlá. Verzia, ak to bude Gripen, bude C/D, lepšia by bola E/F, ale tú nám asi neponúkajú, lebo ju ešte nevyrábajú ani pre seba. Ak C/D, tak dúfam, že v nej budú zakomponované všetky systému hneď, aby sa nemuselo čakať, ako v prípad ČR. Ale to je zase iný systém.
  8x8 - Patria vs Pandur, ostatní v tomto "slovenskom tendri" už asi nebudú. 4x4 sa zamotáva keďže "kapitán" by si chcel tiež pomastiť brucho a vynárajú sa rôzne zákulisné špekulácie, kto by sa chcel podieľať na tomto koláči.
  My tu tiež len špekulujeme, predkladáme akože zaručené informácie, ale tie pravé sú už asi dávno dohodnuté. Až sa bojím, čo z tohto všetkého vzíde, lebo transparentné, ako sľubovali to už vôbec nie je. Predložia ľuďom výsledky a daňový poplatní plať.
  Inak na SIAFe dobre prezentoval Gripena Ivo Kardoš - český display pilot, Tajfún je pre nás zbytočné drahý stroj, ale výkonovo dobrý, len by musel byť v Tranche 3 a nie 1. F16 - prezentácia v podaní Soloturka - dobrá, ale videl som aj lepšie. Inak mal dobrého komentátora, patrí mu môj obdiv, naučiť sa prezentáciu v slovenčine a tak pútavo ju podať, klobúk dole.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:59 28.08.2017

  Práve tá cena mal byť dôvod, prečo Gajdoš ten kontrakt rozjednaný Glvačom nepodpísal. ČO som kdesi čítal, tak si za 8 Gripenov C/D pýtali ako keby ich malo byť 12.

  Práve tá cena mal byť dôvod, prečo Gajdoš ten kontrakt rozjednaný Glvačom nepodpísal. ČO som kdesi čítal, tak si za 8 Gripenov C/D pýtali ako keby ich malo byť 12.

 • puuupava
  14:40 28.08.2017

  No práve. Asi nám ich nikto ani neponúkne. A F15 už vôbec nie. Neviem kde sa berú takéto tipy. Ja som to len preto písal lebo tu niekto stále rieši prevádzkové náklady ako keby je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No práve. Asi nám ich nikto ani neponúkne. A F15 už vôbec nie. Neviem kde sa berú takéto tipy. Ja som to len preto písal lebo tu niekto stále rieši prevádzkové náklady ako keby je to jediné kritérium. A podľa niekoho je to tak že keď má lietadlo dva motory má automaticky násobne náklady. Ale dosť dôležitá je aj cena toho lietadla. Keby nám Švédi ponúknu aspoň gripen E/F tak nepoviem ani slovo. Mali by sme na 30 rokov pokoj. Ale dať také veľké peniaze za verziu C/D čo už tiež nie je výkrik najnovšej techniky, A je zrovnatelny možno s f16. Preto mi už príde rozumnejšie rumunská cesta. A počkať možno na nejakú európsku F35ku. A možno sa aj podieľať na jej vývoji/výrobe cez ten európsky fond :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:40 28.08.2017

  Len pokiaľ
  mi je známe tak reálne nám tie F18 nik neponúkal, takže nevieme skutočnú cenu. ČI nebodaj hej???

  Len pokiaľ
  mi je známe tak reálne nám tie F18 nik neponúkal, takže nevieme skutočnú cenu. ČI nebodaj hej???

 • Luky
  13:38 28.08.2017

  A proto po světě brečí, jak se jim ty céčkový Hornety sypou....asi bys měl začít rátať technické zázemí...ale jo, užijte si to, aspoň bude na dnech různorodá technika...jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A proto po světě brečí, jak se jim ty céčkový Hornety sypou....asi bys měl začít rátať technické zázemí...ale jo, užijte si to, aspoň bude na dnech různorodá technika...jestli konečně přiletíte.

  Svýcaři F-35 zavrhli.

  Nevím co vidíte na té dvoumotorové koncepci...při velikosti Slovenska snad doklouzáte. Jeden Čehůn přistál tři krát s jednadvacítkou bez motoru, měl pecha, ale byl šikovnej. A ta má hrozný vlastnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  13:19 28.08.2017

  A ešte toľko keď sa tu stále riešia prevádzkové náklady. Tie lietadlá nám nikto nedá zadarmo. Takže dosť dôležitá je aj cena. Nový gripen okolo 70 miliónov. Modernizovana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ešte toľko keď sa tu stále riešia prevádzkové náklady. Tie lietadlá nám nikto nedá zadarmo. Takže dosť dôležitá je aj cena. Nový gripen okolo 70 miliónov. Modernizovana Španielska f 18 okolo 45 miliónov ako tu bolo už písané. Čiže pri dvanástich kusoch je to 300 miliónov len na lietadlách úspora. Čo je zhruba 10 rokov prevádzky zadarmo keď to tak zoberiem. A to nerátam technické zázemie.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  11:39 28.08.2017

  A zase tu niekto mudruje O prevádzkových nákladoch f18. A pritom ani netuší aké sú. Vraj niekolkonasobne väčšie proti 29tke. A to máš odkiaľ. A aké náklady má gripen? Podľa teba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A zase tu niekto mudruje O prevádzkových nákladoch f18. A pritom ani netuší aké sú. Vraj niekolkonasobne väčšie proti 29tke. A to máš odkiaľ. A aké náklady má gripen? Podľa teba určite niekoľkonásobne menšie :) A Švajčiari sa isto nezbavujú f18 koli nákladom ale pretože rozmýšľajú nad f35. A ten má isto O dosť väčšie náklady ako f18. Len toľko K lietadlami. A ten článok čo si tu dal má asi takú výpovednú hodnotu ako táto diskusia. Samé JPP. Jediné čo tam je možno isté že sa možno rokuje s patriou. A to ostatné nič. Ja len dúfam že na ministerstve majú toľko rozumu že to nedajú zbastlit nejakému slovenskému zlepencu len aby sa vytvorilo pár pracovných miest pre Ukrajincov asi. A potom to bude stáť vyše V garáži pokazené ako jazdiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  09:52 28.08.2017

  A na F18 laskavo zabudnite, vzhladom na prevadzkove naklady sa ich chystaju vyradovat aj Svajciari. to iste F15. Nedokazeme servisovat ani tych par MIG29, co je v principe lacne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A na F18 laskavo zabudnite, vzhladom na prevadzkove naklady sa ich chystaju vyradovat aj Svajciari. to iste F15. Nedokazeme servisovat ani tych par MIG29, co je v principe lacne lietadlo a ktosi tu sniva o lietadle nasobne drahsom na prevadzku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  09:32 28.08.2017

  Podla JPP, je Aligator z kola von, vraj je prilis tazky: https://www.aktuality.sk/clano...
  Zacinam sa bat ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla JPP, je Aligator z kola von, vraj je prilis tazky: https://www.aktuality.sk/clano...
  Zacinam sa bat ze Ficove Europske riesenie znamena ze dame zarobit vsetkym ostatnym len nie vlastnym. Co by bolo v poriadku keby sa tak spravali aj ostatny okolo nas. Ale ako vieme, tak nespravaju...
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  22:53 27.08.2017

  Len tam nejde O to či Danko niečo dostane. Ale O to aby on ukázal aký je chlap. Takže keď on s Gajdošom povie že stíhačky počkajú tak počkajú. A ešte kutomu že sa tu stále rieši že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len tam nejde O to či Danko niečo dostane. Ale O to aby on ukázal aký je chlap. Takže keď on s Gajdošom povie že stíhačky počkajú tak počkajú. A ešte kutomu že sa tu stále rieši že dvojmotorové stíhačky by boli drahé na prevádzku. Myslím že tam až takú úlohu nehrá či má lietadlo jeden alebo dva motory, aj keď samozrejme nejakú hej. A keď sme za Mečiara vedeli prevádzkovať vyše 100 stíhačiek, bojové vrtuľníky A iné, tak teraz tých 12 stíhačiek hádam nejak utiahneme aj keby sú dvojmotorové. Stále by ich prevádzka stála polovicu toho čo stoja ročne Ficove vlaky zadarmo!
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:46 27.08.2017

  Neviem si reálne predstaviť, že by bolo možné tú zmluvu predĺžiť. Jedine ak by bolo možné nejako obchádzať sankcie, čo by bolo asi naďalej politicky nepriechodné. Najmä ak chceme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem si reálne predstaviť, že by bolo možné tú zmluvu predĺžiť. Jedine ak by bolo možné nejako obchádzať sankcie, čo by bolo asi naďalej politicky nepriechodné. Najmä ak chceme byť v centre EÚ :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  22:45 27.08.2017

  Nenapisal som to dobre Tak este raz: Gripen mi pride obratnejší a v avionike nezaostava.....inak k ostatnym nakupom aligator je myslím jasny.A osemkola za mna by bola naj patria ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nenapisal som to dobre Tak este raz: Gripen mi pride obratnejší a v avionike nezaostava.....inak k ostatnym nakupom aligator je myslím jasny.A osemkola za mna by bola naj patria amv xp ,montovana u nas alebo finsku,s turou v eu raži.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  22:30 27.08.2017

  Sme na Slovensku,tu je mozne vsetko(aj EF,aj predĺženie abonetnej zmluvy :)...ale bol si na SIAF-e ,videl si tu lobby.A snad aj ten rozdiel v obratnosti gripenu voci F-16.Ja viem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sme na Slovensku,tu je mozne vsetko(aj EF,aj predĺženie abonetnej zmluvy :)...ale bol si na SIAF-e ,videl si tu lobby.A snad aj ten rozdiel v obratnosti gripenu voci F-16.Ja viem nehra to prim.No myslim ,ze avionicky je gripen na tom rovnako ako Polske C/Dblok 52+.Inak F 16 co tam boli z USA,su take chudiatka a co sa tyka stavu neboli odchodnejsie od nasich 29tok..
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:57 27.08.2017

  Myslím, že ak Danko dostane svoje (nákup kolesovej techniky v plnom rozsahu) tak stíhačky blokovať nebude.

  Myslím, že ak Danko dostane svoje (nákup kolesovej techniky v plnom rozsahu) tak stíhačky blokovať nebude.

 • puuupava
  21:52 27.08.2017

  Flader no ja sa obávam že pri stíhačkách bude veľké prekvapenie, ale dosť nemilé. A to že tu zostanú migy ešte minimálne 10 rokov. Kapitán Danko sa vymkol Z rúk A ak ho Fico bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader no ja sa obávam že pri stíhačkách bude veľké prekvapenie, ale dosť nemilé. A to že tu zostanú migy ešte minimálne 10 rokov. Kapitán Danko sa vymkol Z rúk A ak ho Fico bude chcieť mať aspoň trošku pod kontrolou bude mu musieť aspoň V niečom ustúpiť A stíhačky sú taká najpravdepodobnejsia obeť. Najmenej bolestivá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:47 27.08.2017

  Falko

  Ja by som si tým Gripenom stále nebol úplne istý, aby sme nakoniec neboli prekvapení...

  Falko

  Ja by som si tým Gripenom stále nebol úplne istý, aby sme nakoniec neboli prekvapení...

 • Falko
  20:23 27.08.2017

  Tryskac uplne súhlasím ,ten rakusky eurofighter tranche 1 sa predviedol nadhera ...ten vystaveny nemecky to bola aspon tranche 2 ci sa mylim ?a s tou F-18 napálili aj mna .Nebol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tryskac uplne súhlasím ,ten rakusky eurofighter tranche 1 sa predviedol nadhera ...ten vystaveny nemecky to bola aspon tranche 2 ci sa mylim ?a s tou F-18 napálili aj mna .Nebol som tam ochotny ist na 10tu isiel som tam s celou rodinou.Velmi ma potesilo,ze sa dal doslova osahat UH-60M,vonal novotou.Dobry pocit ,ze sa kupilo nieco osvedcene a zaroven nove.Aj ked kusok opodial stal nadherny Mi-171š,len ten už pre nas jednoducho nie je vhodny....ospravrdlnujem sa za OT.Aj ja som tajne dufal ,ze ohlasia nove bojove lietadlo.Ale podla tej,lobby v prospech gripenu si myslim ,ze vitaz je jasny.Aj ked som osobne sprvoti fandil F-16,tak ma gripen presvedcil za tie roky,ze pre nas je to najlepšie....vidno,ze je to novsi stroj.....Na F-16 strasne vidno ,ze najlepsie casy ma za sebou,aj ked na vyhodenie este stale nie je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:08 27.08.2017

  Ja som si zase stále nie istý či to naozaj bude tá Patria. Osobne by sa mi veľmi páčila, ale silne pochybujem :/

  Ja som si zase stále nie istý či to naozaj bude tá Patria. Osobne by sa mi veľmi páčila, ale silne pochybujem :/

 • puuupava
  16:34 27.08.2017

  No podľa mňa to že Poliaci majú licenciu na AMV xp neznamená že by sme ju nemohli mať aj my. A dosť pochybujem že patria pre nás by sa vyrábala V Poľsku. A ešte som si neni istý že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No podľa mňa to že Poliaci majú licenciu na AMV xp neznamená že by sme ju nemohli mať aj my. A dosť pochybujem že patria pre nás by sa vyrábala V Poľsku. A ešte som si neni istý že rosomak Xp je to isté ako AMV XP. Niečo také Poliaci vystavovali aj s turrou ešte V Bratislave na ideb 2015. A bolo to niečo úplne iné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:57 27.08.2017

  O dvoumotoráku snad nikdo soudný neuvažuje. Pokud se nekoupí >50ks tak využití malého počtu strojů v případě války je spíš komplikace pro koalici než pomocí. Spojenci ocení spíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O dvoumotoráku snad nikdo soudný neuvažuje. Pokud se nekoupí >50ks tak využití malého počtu strojů v případě války je spíš komplikace pro koalici než pomocí. Spojenci ocení spíš skvěle vyzbrojenou a vycvičenou mechanizovanou brigádu než 6 či 12 strojů, v podstatě už zastaralých (např. F-16 z druhé ruky). Proto stíhačky když už ano, tak výhradně pro air-policing a s co nejlevnějším pořízením a provozem. Ušetřené peníze investovat do pozemní techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:47 27.08.2017

  Tak najsilnejší na SIAFe je asi ten EF :D

  Tak najsilnejší na SIAFe je asi ten EF :D

 • tryskac
  13:42 27.08.2017

  Ked sa na to pozrieme z pohladu minulosti, cesi lietali na mig23, potom na mih21, jednomotorove stroje. Z toho pohladu je zrejme, ze prechodom na jednomotorovy stroj by slo svojim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked sa na to pozrieme z pohladu minulosti, cesi lietali na mig23, potom na mih21, jednomotorove stroje. Z toho pohladu je zrejme, ze prechodom na jednomotorovy stroj by slo svojim sposobom o degradaciu. Najma pri uvazeni faktu, ze gripen nie je nijako premotorovany stroj - tah 80kN. F16 ma cca 120kN+ podla variantu, aj mig23 mal temer 130kN. Gripen tento handicap dohana spominanou prepracovanou aerodynamikou, ktora mu umoznuje byt efektivna vo velkych vyskach. No z pohladu pilota je jasne, ze chcu mat co najsilnejsiu masinu, najma z pohladu, ze ich nasadenie ma spocivat najma na par letov k dporavakom a nejake tie letecke dni - v podstate na paradu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:14 27.08.2017

  Možno to bude trochu konšpiračné, ale kľudne to naozaj môže byť aj tak, že časť MO naozaj chcela ísť smerom F-xx (najskôr 16, možno aj naozaj 15:D) ale Ficom boli teraz "uSMERnený ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možno to bude trochu konšpiračné, ale kľudne to naozaj môže byť aj tak, že časť MO naozaj chcela ísť smerom F-xx (najskôr 16, možno aj naozaj 15:D) ale Ficom boli teraz "uSMERnený správnym SMERom" na sever (alebo možno aj západ).
  September ej predo dvermi, tak sa to všetko čo najskôr rozuzlí. Podstatné je aby to nebol nakoneic nejaký polovičatý nákup v podobe 8 kusov, ale naozaj plnohodnotná letka 12 kusov. ČR má k v tomto výhodu, že má k dispozícii aspoň tie L-159 okrem Gripenov, ale SR zostanú už len L-39 ktorým tiež o chvíľku začnú problémy so životnosťou.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:44 27.08.2017

  Luky: presne tak, v podstate by slo o udrzanie sucasneho stavu, s rozdielom, ze nove (staronove) stroje by boli spolahlivejsie a menej narocne na udrzbu. Dost bolo zvyraznovane ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: presne tak, v podstate by slo o udrzanie sucasneho stavu, s rozdielom, ze nove (staronove) stroje by boli spolahlivejsie a menej narocne na udrzbu. Dost bolo zvyraznovane ze napr. spanielsky kus ef18m je upraveny na skor na air2air ako na utocne misie. Co si pod tym mysliet...? Dalej cena, niekde som sa dozvedel ze cena ef18m je niekde v rozmedzi 50-60mil usd/kus.
  Inak som si obzrel aj sk uh60m, je to naozaj nadherny stroj este sa ligotal novotou - ked som to porovnal s opodial stojacou mi171s - rozdiel bol hned patrny, dalsieho komentaru sa ale zdrzim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:02 27.08.2017

  Otázne je, čo má po posledných ficových vyjadreniach prednosť- či podpora domáceho obranného priemyslu alebo "proeurópske" riešenie. Pokiaľ tá podpora priemyslu, tak to bude Corsac ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázne je, čo má po posledných ficových vyjadreniach prednosť- či podpora domáceho obranného priemyslu alebo "proeurópske" riešenie. Pokiaľ tá podpora priemyslu, tak to bude Corsac ako sa predpokladalo, pokiaľ "proeurópske riešenie" tak možno Boxer, alebo á Patria. Ako kombinácia oboch by mohol byť ten VBCI ale otázne je, či by boli Francúzi ochotný kvôli relatívne pár kusom vôbec umožniť výrobu u nás.
  Ja osobne si stále myslím, že to bude Corsac. Možno tá Patria ak majú teda naši novinári konečne aj správne informácie a naozaj sa s nimi potajomky jedná.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:52 27.08.2017

  Flander:
  ... a keďže na Boxera zrejme dostanú licenciu a vlastnú výrobnú linku Rumuni, ostávala by snáď ešte šanca pre VBCI-2, zvlášť keď Nexter už má v tomto regióne pár želiezok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flander:
  ... a keďže na Boxera zrejme dostanú licenciu a vlastnú výrobnú linku Rumuni, ostávala by snáď ešte šanca pre VBCI-2, zvlášť keď Nexter už má v tomto regióne pár želiezok v ohni. Má síce iba 6-členný výsadok, ako Corsac, ale zato 40mm CTI a kto vie, ak by sa vyvinula bezposádková veža ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:39 27.08.2017

  PavolR

  Škoda, ale predstava by to bola pekná.

  PavolR

  Škoda, ale predstava by to bola pekná.

 • Luky
  10:25 27.08.2017

  To jako, že by slovenští piloti upřednostnili céčkovýho Horneta před vším dalším?
  Proboha, vždyť se jim to všude "sype", to by bylo v letuschopnosti asi vážně nejvíc podobný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jako, že by slovenští piloti upřednostnili céčkovýho Horneta před vším dalším?
  Proboha, vždyť se jim to všude "sype", to by bylo v letuschopnosti asi vážně nejvíc podobný současnýmu stavu....
  Výhoda Hornetů je v obrovské paletě výzbroje a nosnosti, ale vy to budete mít stejně hlavně na air policing, protože pokročilou AG výzbroj za miliardy stejně brát nebudete.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:24 27.08.2017

  Musím žiaľ korigovať svoju hypotézu, že v prípade zakúpenia Patrie AMX XP by mohla byť teoreticky výrobná linka aj na Slovensku. Pozerám, že Poliaci už majú licenciu aj XP v porobe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím žiaľ korigovať svoju hypotézu, že v prípade zakúpenia Patrie AMX XP by mohla byť teoreticky výrobná linka aj na Slovensku. Pozerám, že Poliaci už majú licenciu aj XP v porobe Rosomak XP, takže by sa určite vyrábala u nich a u nás iba kompletizovala o vežu a pod. :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:48 26.08.2017

  postrehy z leteckeho dna: neviem kto vymyslal dramaturgiu, ale zaradit f18 na zaciatok (sobota 10.10hod,nedela az vecer), to mi pride skor ako pozvanka na sukromnu ukazku, vela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  postrehy z leteckeho dna: neviem kto vymyslal dramaturgiu, ale zaradit f18 na zaciatok (sobota 10.10hod,nedela az vecer), to mi pride skor ako pozvanka na sukromnu ukazku, vela ludi to skratka nestihne. Inak sa ale necudujem, ze sa ten stroj paci slov pilotom. Z predvedenej, a vlastne aj vyrabanej, techiky to ma k mig 29 najblizsie. Spolocnu maju podobnu mohutnost konstrukcie, liet vyrabane pre lietadlove lode vs. Ruska bolsaja technika. Zaroven apelovanie na 2 motory a tym ziskanu prevahu tahu - ako keby s tym chceli lietat nizko pri zemi, v hornatom prostredi sa to moze javit. Inak jasna letova dominancia EF2000 bola zrejma pri porovnani s F16, Mig29 - tak o pol generaciu. Gripen - krasne zvladnuta aerodynamika, oproti EF jasny handicap len jedneho motoru. L159 vystpenie, take trochu fadne, to tovarensky piloti za to vedia teda inak tahat, co som videl..
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:45 26.08.2017

  Tajne som dúfal, že Gajdoš prezradí čo so stíhačkami pri otvorení SIAFu ako prekvapenie, škoda.

  Tajne som dúfal, že Gajdoš prezradí čo so stíhačkami pri otvorení SIAFu ako prekvapenie, škoda.

 • Flader
  16:09 25.08.2017

  Snáď sa všetko vyjasní v septembri. To bol termín do kedy malo byť jasné čo so stíhacím letectvom.
  Mne to pripadá, že skôr Danko chce aby ten kontrakt na vozidlá vyšiel kompletný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snáď sa všetko vyjasní v septembri. To bol termín do kedy malo byť jasné čo so stíhacím letectvom.
  Mne to pripadá, že skôr Danko chce aby ten kontrakt na vozidlá vyšiel kompletný nezoškrtaný (možno máš pravdu s tými bruchami pri 4x4) a vzal za "rukojemníka" letectvo. Ekonomicky myslím, že oba kontrakty by momentálne ekonomika zvládla (je v lepších číslach ako keď sa začalo uvažovať o Gripenoch). Minimálne autá sa mali nakupovať a splácať postupne, taktiež o chvíľu sa splatia aj Spartany a postupne aj BH.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  16:00 25.08.2017

  "kapitán" má zrejme ešte niekoho pri abonentnej zmluve, keď tak brojí proti novým strojom.
  Ak na to máme, čo si myslím, že asi áno, tak treba rýchle ale premyslene nakupovať, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "kapitán" má zrejme ešte niekoho pri abonentnej zmluve, keď tak brojí proti novým strojom.
  Ak na to máme, čo si myslím, že asi áno, tak treba rýchle ale premyslene nakupovať, lebo môže prísť zase nejaká hypotekárna celospoločenská kríza a bude koniec.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  15:56 25.08.2017

  Flader, PavolR

  AMV Patria XP by bola dobrá voľba, výroba u nás tiež, len ak by bol v TURRE 2A42 s Konkursmi, to už by bol krok vedľa.
  Uvidíme, aké budú špecifikácie, či to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, PavolR

  AMV Patria XP by bola dobrá voľba, výroba u nás tiež, len ak by bol v TURRE 2A42 s Konkursmi, to už by bol krok vedľa.
  Uvidíme, aké budú špecifikácie, či to bude ušité na konkrétne typy (8x8 a 4x4), alebo bude možno naozajstný tender (čomu tu asi nikto neverí).
  Aj preto "kapitán" a jeho vazali neodišli z vlády, chcú si poriadne namastiť bruchá na tomto "slovenskom tendri". Im ale ide skôr o stroje 4x4, ktoré budú asi z domácej produkcie, len sa ešte nevie od koho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:36 25.08.2017

  PavolR

  To už mi pripadá trošku sen - výrobná linka na Patrie AMV XP na Slovensku. Ale ak by sa splnil tak by to bolo parádne.

  PavolR

  To už mi pripadá trošku sen - výrobná linka na Patrie AMV XP na Slovensku. Ale ak by sa splnil tak by to bolo parádne.

 • Jura99
  08:00 25.08.2017

  PavolR: určitě by se to zvládlo na Slovensku vyrobit, svařit korbu a instalovat agregáty od subdodavatelů a možná přidat něco z domácí výroby. K tomu ta věž Turra (snad bude v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: určitě by se to zvládlo na Slovensku vyrobit, svařit korbu a instalovat agregáty od subdodavatelů a možná přidat něco z domácí výroby. K tomu ta věž Turra (snad bude v západní ráži). Některý z podniků by se na tom mohl nastartovat a pokračovat na vlastních nohou. Skoro bych to dal jako podmínku ať bude vybrané jakékoliv vozidlo, v případě Scipia by asi Poláci nesouhlasili, v případě Corsacu by to vyráběl MSM Martin.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:45 25.08.2017

  Čisto teoreticky k hypotéze o prípadnom nákupe Patrií. Aké sú vo Fínsku možnosti na ich výrobu? Lebo napríklad Patrie pre Spojené Arabské Emiráty sa tiež vyrábajú v Poľsku. Iná vec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čisto teoreticky k hypotéze o prípadnom nákupe Patrií. Aké sú vo Fínsku možnosti na ich výrobu? Lebo napríklad Patrie pre Spojené Arabské Emiráty sa tiež vyrábajú v Poľsku. Iná vec by mohla byť, keby išlo o Patria AMV XP. Samozrejme v závislosti o to, do akej miery ide o nové vozidlo. Bolo by ju možné kompletne vyrábať na Slovensku s tým, že prídavný pancier je tak, či tak z Nemecka? To by pre nás celkom dávalo zmysel a aj Fíni by ju už mohli ďalej ponúkať ako zavedený produkt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:32 24.08.2017

  Ešte som zvedavý, či Fico bude žiadať aj od Kaliňáka, keď ho žiada od Gajdoša :D

  Skelet:

  To zrejme nie, vždy sa to zvažovalo len ako dočasná možnosť (ako taká núdzovka) ak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte som zvedavý, či Fico bude žiadať aj od Kaliňáka, keď ho žiada od Gajdoša :D

  Skelet:

  To zrejme nie, vždy sa to zvažovalo len ako dočasná možnosť (ako taká núdzovka) ak by nové stroje neboli a na 29 nebol už servis. AK sa nenakúpi teraz nič, tak skôr sa nejak bude improvizovane riešiť ďalej servis na 29.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:35 24.08.2017

  před časem se na netu objevila informace, která tvrdí, že AČR zvažuje rozšíření flotily Gripenů na 24. Nebudou nakonec lítat české Gripeny nad Slovenskem?

  před časem se na netu objevila informace, která tvrdí, že AČR zvažuje rozšíření flotily Gripenů na 24. Nebudou nakonec lítat české Gripeny nad Slovenskem?

 • Jura99
  19:12 24.08.2017

  Danko nákup kolových vozidel nerozporuje, pouze stíhačky by rád odložil po splnění kolových vozidel. Buď vidí do státní kasy a chápe, že prakticky najednou koupit vrtulníky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danko nákup kolových vozidel nerozporuje, pouze stíhačky by rád odložil po splnění kolových vozidel. Buď vidí do státní kasy a chápe, že prakticky najednou koupit vrtulníky, dopravní letadla, kolovou techniku a k tomu stíhačky je prostě nad možnosti a nebo stávající servisní smlouva na Mig-29 je pro někoho tak výhodná, že by se ten někdo zlobil, kdyby se nahradily novými stroji. Když se tak dívám na ten nákup kolové techniky, možná bych oželel 8x8, koupil pouze 4x4 Aligator Master, a místo těch 8x8 nakoupil nová pásová BVP. Tak či onak bych nová pásová BVP upřednostnil před stíhačkami, stejně těch +/- 12ks stíhaček obranu nevytrhne. V hornatém a složitém terénu Slovenska jsou kolové stroje nešikovné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:08 24.08.2017

  Otázka je, či to ficové "európske riešenie" je naozaj gripen (bolo by to najlogickejšie, ale pri informovanosti ako je u nás to môže byť aj niečo iné - nejaká olietanka, EF...), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je, či to ficové "európske riešenie" je naozaj gripen (bolo by to najlogickejšie, ale pri informovanosti ako je u nás to môže byť aj niečo iné - nejaká olietanka, EF...), pretože zatiaľ to iba novinári dedukujú tak isto ako mi tu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  15:00 24.08.2017

  Samozrejme ze to dopadne "po Slovensky", rozhoduju o tom odbornici typu Hoľko a spol. A im sa nejaky vojak specialista/strateg nebude predsa do toho miesat. Beztak uz vsetkych co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme ze to dopadne "po Slovensky", rozhoduju o tom odbornici typu Hoľko a spol. A im sa nejaky vojak specialista/strateg nebude predsa do toho miesat. Beztak uz vsetkych co si otvorili hubu, z ministerstva vykopli. Takze mozno aj nakupime Patrie (ked slubia naoko pekne offsety) s Turrou v 2A42, ale dopadne to ako s vrtulnikmi. Az ked pomaly dosli na SVK tak zistili ze su vlastne totalne nanic, nemaju ani len lafetaciu na gulomet. Ale zobudili sa a vraj sa bude doobjednavat. raz niekedy. Jedinou ich prednostou oproti MI8/17 je fakt, ze nemusia ist najblizsie roky do opravy.
  Takze 8x8 budu, dokonca mozno aj ozbrojene a mozno aj s nejakou radiostanicou. Ale na digitalne bojisko alebo nieco podobne zabudnite, k tomu na MO este mentalne nedospeli (vid nakup radarov - len zakladne funkcie, nic viac.)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:41 24.08.2017

  Degradovať ho na nadporučíka a uvidíme, ako bude potom spievať ... ;-)

  Degradovať ho na nadporučíka a uvidíme, ako bude potom spievať ... ;-)

 • puuupava
  14:11 24.08.2017

  najlepšie je toto: https://dennikn.sk/860921/dank...
  Takže stíhačky budú asi po roku 2029 keď nakupime ...
  Zobrazit celý příspěvek

  najlepšie je toto: https://dennikn.sk/860921/dank...
  Takže stíhačky budú asi po roku 2029 keď nakupime transportéry :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:10 24.08.2017

  Stačí, že to tvrdia "obyčajný" ...

  Stačí, že to tvrdia "obyčajný" ...

 • m164
  14:00 24.08.2017

  mikojan29:

  Opozícia zistila. Samozrejme nič nie je isté dokým nepríde prvý kus, nakoľko sme už podpísali xy prehlásení o tom čo budeme kupovať a robiť a nakoniec z toho nič ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29:

  Opozícia zistila. Samozrejme nič nie je isté dokým nepríde prvý kus, nakoľko sme už podpísali xy prehlásení o tom čo budeme kupovať a robiť a nakoniec z toho nič nebolo.

  https://domov.sme.sk/c/2063275...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:02 24.08.2017

  Ja sa tiež bojím, že sa to bude len naťahovať a nakoniec sa nekúpi nič.

  Ja sa tiež bojím, že sa to bude len naťahovať a nakoniec sa nekúpi nič.

 • puuupava
  09:17 24.08.2017

  No pri tom čo teraz nacvičuje kapitán Danko mám dojem že nakoniec nebude nič, ani transportéry ani stíhačky :)

  No pri tom čo teraz nacvičuje kapitán Danko mám dojem že nakoniec nebude nič, ani transportéry ani stíhačky :)

 • Jura99
  07:44 24.08.2017

  Spodek (vozidlo) je u všech výrobců plus mínus stejné, liší se spíš dizajnem, až na výjimky jako je odolný a těžší Boxer, který ale neplave. Pro úspěch na bojišti má větší význam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spodek (vozidlo) je u všech výrobců plus mínus stejné, liší se spíš dizajnem, až na výjimky jako je odolný a těžší Boxer, který ale neplave. Pro úspěch na bojišti má větší význam věž a senzorové vybavení vč. zapojení do digitálního bojiště, což dělá i více než polovinu ceny vozidla. Když už tam musí být dosud nikde nevyzkoušená Turra, tak určitě nebrat v sovětské ráži kanonu. Jakkoliv dobré vozidlo je pouze obrněným autobusem, bojový stroj z něho dělá až ten zbytek.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  23:37 23.08.2017

  No ja keď čítam niektoré články tak mám strach aby to nakoniec nebol ešte väčší paskvil ako corsac. Po prečítaní tohto už čakám hocičo: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja keď čítam niektoré články tak mám strach aby to nakoniec nebol ešte väčší paskvil ako corsac. Po prečítaní tohto už čakám hocičo: https://plus7dni.pluska.sk/Kau...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:49 23.08.2017

  m164

  Máš nejaké info?

  Zatiaľ sú tu len nepodložené špekulácie diskutujúcich, čo by si kto predstavoval. Z môjho pohľadu je Patria veľmi dobrá voľba, verzia XP je vlastne nová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  m164

  Máš nejaké info?

  Zatiaľ sú tu len nepodložené špekulácie diskutujúcich, čo by si kto predstavoval. Z môjho pohľadu je Patria veľmi dobrá voľba, verzia XP je vlastne nová generácia klasickej Patrie. Pandur II - je to už trochu staršia konštrukcia, chcelo by to nejaký upgrade. Boxer - nový stroj, klasicky - nemecká kvalita. Piranha 5 je tiež super riešenie.
  Všetky tieto stroje sú dobré riešenie oproti tomu čo tu máme dnes - teda nič. OT 64 beriem ako muzeálny exponát.
  Otázkou je, ako prebehne výber, či to bude normálny tender, alebo "slovenský" tender - teda netender a výber napriamo. 8x8 je len polovica tendru, druhá je 4x4 - tam sa tiež točia veľké peniaze. Otázka je, či, ak je Master taký favorit, je fy Kerametal schopná vyrábať tak rýchlo väčšie série a to v požadovanej kvalite? Dúfam, že to tak bude, lebo inak si podpília konár pod sebou sami.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  22:00 23.08.2017

  Rokuje sa s firmou "zo severnej Európy," takže predpokladám, že to bude Patria AMV

  Rokuje sa s firmou "zo severnej Európy," takže predpokladám, že to bude Patria AMV

 • Flader
  14:07 23.08.2017

  Zatiaľ sú to všetko len úvahy a špekulácia. Pokiaľ nebudú nejaké oficiálne informácie tak je to skôr o tom, čo by sme si želali, než čo skutočne bude.

  Zatiaľ sú to všetko len úvahy a špekulácia. Pokiaľ nebudú nejaké oficiálne informácie tak je to skôr o tom, čo by sme si želali, než čo skutočne bude.

 • Rase
  10:08 23.08.2017

  Patria by nejspíš nabídla upravené vozidlo AMV se zesílenou korbou (právě se účastní tendru v Austrálii proti Boxeru). Pak mají v rukávu i vozidlo AMV XP, které je hodně zajímavé. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Patria by nejspíš nabídla upravené vozidlo AMV se zesílenou korbou (právě se účastní tendru v Austrálii proti Boxeru). Pak mají v rukávu i vozidlo AMV XP, které je hodně zajímavé. S věží Turra 30, proč ne. Rozhodně lepší možnost než polský Scipio. Corsac taky není špatné, ale záleží co slováci chtějí (Pandury máme my i Rakousko). Osobně bych vybíral z AMV XP, Scipio, Boxer a Pranha 5 (teď koupilo Dánsko). Každý má něco pro a něco proti. O stihnutí dodávky bych se nebál, jde o větší firmy s většími kapacitami než nějaký CSG, který to stihnout má v pohodě...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:27 22.08.2017

  Len neviem, či by v prípade Patrie bolo možné splniť aj ten pôvodný plán, mať prvých 10 kusov už do konca roka 2018.

  Len neviem, či by v prípade Patrie bolo možné splniť aj ten pôvodný plán, mať prvých 10 kusov už do konca roka 2018.

 • tryskac
  20:23 22.08.2017

  preto som napisal 'v podstate totozne"

  preto som napisal 'v podstate totozne"

 • Flader
  20:02 22.08.2017

  Myslím že nie sú úplne totožné.

  Myslím že nie sú úplne totožné.

 • tryskac
  19:56 22.08.2017

  Tiez som zachytil tuto debatu, ako som aj precital predmetny clanok. Ak by naozaj nastala situacia, zeby vybrali AMV namiesto Rosomaka, tak to by bola mimoriadna facka Poliakom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tiez som zachytil tuto debatu, ako som aj precital predmetny clanok. Ak by naozaj nastala situacia, zeby vybrali AMV namiesto Rosomaka, tak to by bola mimoriadna facka Poliakom, kedze ide v podstate o totozne vozidla...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:26 22.08.2017

  puuupava

  Budem sa opakovať, ale aj ten Corsac by bol lepší ako len neustále špekulovať, či, čo a koľko kúpiť a nakoniec z toho nič nebude.
  Patria by bola určite výborná, ale ak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  puuupava

  Budem sa opakovať, ale aj ten Corsac by bol lepší ako len neustále špekulovať, či, čo a koľko kúpiť a nakoniec z toho nič nebude.
  Patria by bola určite výborná, ale ak by to bola Fínska a nie Rosomak. Riešiť niečo v Poliakmi naozaj nemá význam.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  19:20 22.08.2017

  No ved ja viem že to nie je naisto ale myslím že je to dosť pravdepodobné. A som len napísal že určite lepšia voľba ako ten otravný corsac.

  No ved ja viem že to nie je naisto ale myslím že je to dosť pravdepodobné. A som len napísal že určite lepšia voľba ako ten otravný corsac.

 • Flader
  19:01 22.08.2017

  puuupava

  Ber to s rezervou. Za posledné dva mesiaca sa objavili zaručené informácie, že Slovensko nakúpi ... A tu sa vystriedali snáď všetky v Európe vyrábané KBVP v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  puuupava

  Ber to s rezervou. Za posledné dva mesiaca sa objavili zaručené informácie, že Slovensko nakúpi ... A tu sa vystriedali snáď všetky v Európe vyrábané KBVP v konfigurácii 8x8.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:53 22.08.2017

  stát vytisknul dva biliony a koruna stejně posílila....to lecos vypovídá.
  ...přesto jsem nikdy nepopíral, že odrbal lidi (ale to i daněmi, "pojištěními" atd., lidi jsou na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stát vytisknul dva biliony a koruna stejně posílila....to lecos vypovídá.
  ...přesto jsem nikdy nepopíral, že odrbal lidi (ale to i daněmi, "pojištěními" atd., lidi jsou na drbání)....je tu ale v důsledku ztráta 8%?! Clánkových a Econových úspor....?

  Pokud se pamatuju, obyčejně je plebejcům předkládaná bilance +30 až 40 miliard Kč, tj kladná bilance mezi odvedenými penězi do EU a těmi přijatými prostřednictvím dotací.
  Je hezký, když to jde na památky a hasičárny, ale hodně do pokřiveného zemědělství a na dálnice sloužící evropské tranzitní dopravě, které ničí životní prostředí, půdu, spodní vody, rasuje lokální dopravní obslužnost, v budoucnu si vynutí 500% ceny na údržbu (budou furt "milodary"?) ....

  ČNB tiskla 2000 milidard, že jo? To by bylo tak na 70 let "milodarů z EU". Milodary mají brzy končit (to je dobře, aspoň nebude na stavbu D3 :-P )

  Může si slovenská národní banka tisknout Éčka? Nebo může být jenom vděčná?
  Nevím, jsem laik.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  18:52 22.08.2017

  No to AMV aj keď s turrou by bola určite lepšia voľba ako ten Strnadov zázrak Corsac či Pandur či jak sa to volá.

  No to AMV aj keď s turrou by bola určite lepšia voľba ako ten Strnadov zázrak Corsac či Pandur či jak sa to volá.

 • Flader
  18:43 22.08.2017

  PavolR

  Nápad by to mohol byť dobrý, ale asi je nereálny :/

  PavolR

  Nápad by to mohol byť dobrý, ale asi je nereálny :/

 • Flader
  18:36 22.08.2017

  Ja osobne beriem články slovenských novinárov už so značnou rezervou. Bohužiaľ mám s niektorými veľmi negatívnu skúsenosť.

  Ja osobne beriem články slovenských novinárov už so značnou rezervou. Bohužiaľ mám s niektorými veľmi negatívnu skúsenosť.

 • PavolR
  18:30 22.08.2017

  Sergej7490:
  My by sme nakúpili Patrie a oni by si u nás nakúpili Turra-30-ky pre svoje staré BVP?

  Sergej7490:
  My by sme nakúpili Patrie a oni by si u nás nakúpili Turra-30-ky pre svoje staré BVP?

 • Sergej7490
  18:00 22.08.2017

  Vycuc z clanku v denniku N:
  Prvým je fínska zbrojovka Patria, ktorá vyrába transportéry AMV. S touto zbrojovkou podľa zákulisných informácií už opakovane rokovali vysokí úradníci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vycuc z clanku v denniku N:
  Prvým je fínska zbrojovka Patria, ktorá vyrába transportéry AMV. S touto zbrojovkou podľa zákulisných informácií už opakovane rokovali vysokí úradníci z ministerstva obrany.
  Patria môže mať zástancov aj v okolí Ficovho Smeru. Už druhá vláda Roberta Fica si v roku 2015 plánovala objednať práve jej obrnené vozidlá. Malo ísť o licenčnú poľskú verziu s názvom Rosomak, nákup však nakoniec nedokončili – údajne preto, že Poliaci nechceli urobiť recipročný obchod so Slovenskom, pri ktorom by si u nás objednali modernizáciu svojich húfnic Dana.
  Vzhľadom na túto skúsenosť sa momentálne zvažuje variant, že by sa obchod dohodol priamo s materskou fabrikou vo Fínsku.

  https://dennikn.sk/859686/na-o...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  21:12 21.08.2017

  Sergej ja som nikde nepisal, ze Jura99 je protislovensky, lebo nesrsi nadsenim nad eurom. Ja tvrdim a sucho konstatujem, ze Jura99 nevynecha jednu prilezitost a to pri akejkolvek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej ja som nikde nepisal, ze Jura99 je protislovensky, lebo nesrsi nadsenim nad eurom. Ja tvrdim a sucho konstatujem, ze Jura99 nevynecha jednu prilezitost a to pri akejkolvek teme, aby sa navazal do Slovenska. A dneska je to na AN zase raz tento pripad. Nic viac, nic menej.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  19:26 21.08.2017

  To ze Jura99 spravne poukazuje na to, ze prechodom na Eur sme nezbohatli vnutrostatne, ale iba ti, co obchodovali v Eur, tak na tom nevidim nic protislovenske. Skor ma irituje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ze Jura99 spravne poukazuje na to, ze prechodom na Eur sme nezbohatli vnutrostatne, ale iba ti, co obchodovali v Eur, tak na tom nevidim nic protislovenske. Skor ma irituje na akukolvek kritiku (a bohuzial vacsinou opravnenu) vykrikovat o protislovenskom jednani, namiesto vecnej argumentacie.
  Ze sa tu obaja rozpravaju o rozdielnych veciach je vec druha :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:48 21.08.2017

  Velice zajímavé by bylo, pokud by se MO nebo vláda ČR, rozhodla zapojit do zmíněné evropské iniciativy (fond). Z našeho pohledu je ale problém v tom, že čerpání je možné pouze u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velice zajímavé by bylo, pokud by se MO nebo vláda ČR, rozhodla zapojit do zmíněné evropské iniciativy (fond). Z našeho pohledu je ale problém v tom, že čerpání je možné pouze u společných mezistátních vojenských projektů. Z našeho pohledu je velice lákavá možnost využít fond pro vývoj bezpilotních prostředků, nákup vrtulníků, nových houfnic, tanků ale aktuálně i BVP. V tendru na nové bojové vozidlo pěchoty, náhrady za vozidla BVP-2, sice máme většinu evropských vozidel a výrobců, ale problém je v tom, kde sehnat stát, který by měl zájem pořídit nová BVP spolu s námi. Patrně by se našel nějaký stát, který by chtěl menší množství CV90 od BAE, u vozidel ASCOD od GDELS si nejsem jistý a spíše s tím nemůžeme počítat. To samé s vozidlem Lynx od Rheinmetallu. Kritéria pro čerpání financí z fondu, ale skvěle splňuje vozidlo Puma od společnosti PSM Project System & Management GmbH. Přeci jen se jedná o 100% evropskou společnost a hlavně kolem roku 2020 má v plánu nakoupit vozidla Puma i Bundeswehr. Bude se jednat o vylepšenou verzi původního vozidla, o kulomet ráže 7,62x51 mm NATO, odpalovací box pro střely EuroSpike a modernější elektronické systémy. Dle výrobce, by se vozidla pro AČR montovala na území České Republiky a do výroby některých komponentů by se zapojil i český průmysl. Otázkou samozřejmě je, co všechno by se vyrábělo v tuzemsku, ale to již je otázka smluv a dohod. Ideální by bylo, pokud by byly české firmy zapojeny i do dodávek komponentů pro vozidla Puma pro Bundeswehr. Využití Evropského obranného fondu by tak mohlo znamenat velice zajímavé, čisté řešení, jak srazit nákupní cenu vozidel Puma na velice přijatelnou úroveň, právě díky dotaci z tohoto fondu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:57 21.08.2017

  Flader: to se ptáš mě? :-). Zeptej se pala satka, ten s tím € začal (příspěvkem Datum: 18.08.2017 Čas: 11:25).

  Flader: to se ptáš mě? :-). Zeptej se pala satka, ten s tím € začal (příspěvkem Datum: 18.08.2017 Čas: 11:25).

 • Flader
  17:39 21.08.2017

  Jura, prosím vysvetlíš mi, čo ma spoločné prijatie € s nákupom zbraní z EÚ? Lebo riešiš to tu stále dookola.

  Jura, prosím vysvetlíš mi, čo ma spoločné prijatie € s nákupom zbraní z EÚ? Lebo riešiš to tu stále dookola.

 • niko
  17:35 21.08.2017

  Pozeram, ze na AN nic nove. Zase raz Jura99 a jeho averzia voci vsetkumu slovenskemu. Kaslite uz na neho, chce len provokovat.

  Pozeram, ze na AN nic nove. Zase raz Jura99 a jeho averzia voci vsetkumu slovenskemu. Kaslite uz na neho, chce len provokovat.

 • Jura99
  17:16 21.08.2017

  palo satko: tak jsem rád, že jsme se konečně pochopili, protože to píšu už v předminulém příspěvku, že nula od nuly pošla ;-). Ale klidně si tvrďte dál, že jste zbohatli o 10%. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: tak jsem rád, že jsme se konečně pochopili, protože to píšu už v předminulém příspěvku, že nula od nuly pošla ;-). Ale klidně si tvrďte dál, že jste zbohatli o 10%. Zbohatli, ale jen při pobytu např. na dovolené v cizině.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:03 21.08.2017

  jura99, ty si diletant. ak mal Slovak namiesto byvalych 330 000 - 10 000 eur splatit 11 000 tak mu nič nezdraželo. vieš prečo? lebo namiesto 20 000 mal na vyplatu a čo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura99, ty si diletant. ak mal Slovak namiesto byvalych 330 000 - 10 000 eur splatit 11 000 tak mu nič nezdraželo. vieš prečo? lebo namiesto 20 000 mal na vyplatu a čo by predstavovalo 606 eur dostal vyplatu 666 eur. splacanie uverov bolo absolutne neutralne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:58 21.08.2017

  palo satko: každý Slovák zbohatnul jo? I ten co neměl na účtu ani korunu ? :). Takže ne každý Slovák a ne jen Slovák, ale klidně i cizinec, který tu politicko-ekonomickou dohodu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: každý Slovák zbohatnul jo? I ten co neměl na účtu ani korunu ? :). Takže ne každý Slovák a ne jen Slovák, ale klidně i cizinec, který tu politicko-ekonomickou dohodu znal už dopředu a spekulativně nakoupil SK. Jinak popsal jsi nám stranu příjmovou, stejným kurzem se přepočítala i strana výdajová, takže cena plynu, elektřiny, nájemné, PHM a obecně ceny v obchodech se o těch 10% zdražily. Zdražily se ale i úvěry, pokud někdo dlužil 330tis. Sk, po přepočtu dlužil 11tis.€, jinak by dlužil 10tis. €. Věřím, že nejsou na Slovensku všichni tak nebystří jako ty, aby si mysleli, že dostali dárek 10%, který je nic nestál. Jediný efekt z toho všeho byl, že pro cizince se Slovensko zdražilo, tedy přesně opačný efekt, než o který se snažila ČNB oslabením koruny.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:32 21.08.2017

  jura99,

  ešte raz a pomaly aby si to konečne pochopil. kurz SK/eur určoval trh a banka a z počiatočneho 38 sk za euro postupne klesal až na 33 sk/euro v čase rokovani o kurze. No ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura99,

  ešte raz a pomaly aby si to konečne pochopil. kurz SK/eur určoval trh a banka a z počiatočneho 38 sk za euro postupne klesal až na 33 sk/euro v čase rokovani o kurze. No a na rokovaniach sa dosiahla politicko-ekonomicka dohoda, že konverzny kurz bude 30 aj nejake drobne. a tak sa aj 1.1. stalo. tym padom každy Slovak zbohatol o 10%. o tych desat percent sa mu zhodnotili všetky veci okrem tovaru v obchode. Dom, garaž, chata, uspory, auto, hotovost, vyplata. Len tovar v obchode mu zdražel. No ale ten tovar mu časom tiež zlacnel, lebo Slovensko nemalo taku inflaciu, kurzovy rozdiel, poplatky, a "premudru" Narodnu banku ako Česko. Ja som rad že sa tak stalo. Proste našu menu od prechodu na euro riadia profici vo Frakfurte a nie kamoši poltikov a mafianov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:35 20.08.2017

  Hyena: to žádný tendr není. "Cieľom predloženého materiálu je vytvoriť vecný, finančný a časový rámec realizácie projektov vyzbrojovania ozbrojených síl Slovenskej republiky novými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hyena: to žádný tendr není. "Cieľom predloženého materiálu je vytvoriť vecný, finančný a časový rámec realizácie projektov vyzbrojovania ozbrojených síl Slovenskej republiky novými bojovými obrnenými vozidlami."
  V překladu to znamená, že se bude bádat nad tím, co by se mohlo a nemohlo. Něco aby se vlk nažral a koza ještě chvíli zůstala celá. Nevím co je tak složitého koupit pár desítek vozidel 8x8.

  Econ: jen mi nejde do hlavy, jak mohli všichni na Slovensku eurem zbohatnout o 10%? To se jen přepočítaly kurzem 1:30 mzdy, ale ceny už ne? :-). Pokud něco stálo 33SK, tak v eurech to nově stálo 1,1€. Pokud by kurz byl 1:33, stálo by to 1€, tedy v eurech méně. Jelikož se přepočítaly i mzdy, nula od nuly pošla. Jediný efekt ale nastal, že Slovensko se prodražilo pro zahraničí (např. pro turisty nebo investory) a těch 10%. Jestli to je dobře nebo špatně, to ať si odpoví každý sám. Z cest na SK vím, že tam bylo dráž v obchodech, restauracích nebo PHM než u nás a kvalita služby obvykle horší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  00:33 20.08.2017

  Taliani sa snažia predať svoje Tranche 1 - epizóda 10. Dúfam, že nebudeme takí hlúpi a je to čisto len hra na Saab. Gripen C/D bude na slovenské pomery akurát, aj tak si nemôžeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taliani sa snažia predať svoje Tranche 1 - epizóda 10. Dúfam, že nebudeme takí hlúpi a je to čisto len hra na Saab. Gripen C/D bude na slovenské pomery akurát, aj tak si nemôžeme teraz dovoliť minúť viac. Až bude rezpočet MO SR ľ5 HDP potom môžeme uvažovať o dvojmotorových strojoch a taknových práporoch.
  Má niekto viac info k tým, ex-portugalským F-16 čo sú tiež v ponuke?

  Inač pre tých, ktorí ešte stále tvrdia, že výberové konanie na 8x8 a 4x4 sa nezačalo:
  https://www.slov-lex.sk/legisl...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepe33
  18:22 19.08.2017

  Modernizácia je pre OS SR životne dôležitá,len nech je dotiahnutá aj v reálnej rovine.Pretože rôznych dlhodobých plánov výstavby ozbrojených síl,strategických hodnotení a bielych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modernizácia je pre OS SR životne dôležitá,len nech je dotiahnutá aj v reálnej rovine.Pretože rôznych dlhodobých plánov výstavby ozbrojených síl,strategických hodnotení a bielych kníh bolo už dosť a takmer žiadne termíny v nich dané neboli dodržané.V prípade pozemných síl musí nákup techniky ísť ruka v ruke dôsledným zaškolením obslúh,technického a opravárenského personálu a zabezpečením náhradných dielov.OS SR môžu čerpať skúsenosti z používanie KBVP napr.Pandur od AČR,rovnako tak v prípade JAS 39 Gripen.V neprospech v článku uvedeného Eurofighter Typhoon hovori jeho postupné vyraďovanie z prevádzky rakúskym letectvom,ktoré bolo jedným z jeho prvých používateľov.Viacúčelové taktické vozidlo Aligátor Master by nemuselo byť zlou voľbou,len aby jeho príbeh nedopadol tak ako u jeho predchodcu v OS SR/zhodnotenie zavádzania vozidiel Aligátor do OS SR je popísaný v Strategickom hodnotení obrany,príloha 4./
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:15 19.08.2017

  To ze je cr nejvetsim prijemcem evropskych dotaci je prosty fakt, ktery si jiste svedete overit i sam po par minutech googleni, ktere delat na mobilu za vas nebudu. Ten clanek co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ze je cr nejvetsim prijemcem evropskych dotaci je prosty fakt, ktery si jiste svedete overit i sam po par minutech googleni, ktere delat na mobilu za vas nebudu. Ten clanek co jsem v rychlosti postnul to potvrzuje jen skrze nadpis, ale alespon vas to nasmeruje spravnym smerem kam se mate divat (cas, vlada, druhe obdobi dotaci...)
  Druhy link besceny neni ani omylem, srovnatak hak bezcena neni ani diskuse pod tim clankem. On ten clovek zapojeny do prijeti eura to taky nepodava nijak ruzove, predklada ale cisla ktere dokazuji opak toho co tvrdite vy. A sice ze euro nic neprinasi, v peipaxe slovenska prineslo. Jestli by prineslo i v pripade cr je potreba spocitat, ale je dost mozne ze by to tak vyslo i peo cr.

  Ad karlos, v tomhle, a jen v tomhle, souhlas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:42 19.08.2017

  Clanek: kromě titulku není v tom odkazovaném článku na tzb.cz ani čárka vysvětlení, že by ČR měla být největším příjemcem eurodotací. Ve skutečnosti je největším příjemcem Polsko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: kromě titulku není v tom odkazovaném článku na tzb.cz ani čárka vysvětlení, že by ČR měla být největším příjemcem eurodotací. Ve skutečnosti je největším příjemcem Polsko a Řecko. Druhý článek o "výhodnosti" eura je bezcenný, člověk který byl u přijetí eura na Slovensku už z logiky věci neřekne nic proti.
  Jak jsem psal, tato zpráva není nic jiného, než sdělení, že Slovensko bude s radostí "nakupovat" evropské zbraně, když už jim ten evropský fond na to dá peníze :-), bodejť by taky ne. Žádné "zklamání" z nespolupráce V4, které tam vidí např. Karlos73, samozřejmě motivem být nemůže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:19 19.08.2017

  Jura99
  A znovu, zasadme to co pisete do kontextu. Nejvetsi prijemcem evropskych penez na hlavu je CR, ne Slovensko, a je tomu tak uz od vstupu do EU. Tolik k tomu kdo stoji v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  A znovu, zasadme to co pisete do kontextu. Nejvetsi prijemcem evropskych penez na hlavu je CR, ne Slovensko, a je tomu tak uz od vstupu do EU. Tolik k tomu kdo stoji v prvni rade s natazenou rukou. Obzvlastne vtipne a disociativni poruchou zavanejici to z pohledu CR bylo v case Necasovi vlady, ktera se profilovala v Klausovskem duchu jasne euroskepticky, ale kdyz se rozjizdeli jednani o dalsim eurofondovem obdobi byl to prave Necase v Bruselu kategoricky zadajici aby CR znovu zustala na prvnim miste jako nejvetsi prijemce. A zustala (jen s mensim naskokem nez predtim, naskokem prave pred Slovenskem a Polskem).

  Ad CZK, ano, CZK nic nechybi, jen ta mantra o tom jak je neco vic nez euro je lhani si do kapsy. Samostatna mena takto provazana s eurem zadnou vyhodu nenabizi. Naopak Euro vyhody ma, doporucuju si prostudovat analyzu NBS z predvstupu SR do eurozony kde bylo i vycisleno co pripojeni se k eurozone ve vztahu k rustu HDB prinese vs. to jake naklady jsou se vzdanim se suvereni meny jakou byla SK spojene. Zvyseny rust se vstupem do Eurozony spojeny byl vycislen myslimna 0,4%, kde naklady spojene se vzdanim se vlastni meny byli jen kolem 0,1-0,2%. Pokud tedy napisete ze CZK nic nechybi je dobre i dodat, ze s Eurem by HDP CR rostlo pravdepodobne rychleji (brzdou jsou zde prave ty transakcni naklady a naklady pojistek o kterych uz psal Econ) a ponechani si teto domele suverenity je spojeno s naklady obetovane prilezitosti.

  http://www.tzb-info.cz/dotace/...

  https://byznys.ihned.cz/c1-657...

  Linky na analyzu NBS se daji vygooglit taky, je jich nekolik (a nebudu je zde vsechny hazet) podle sektoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:51 19.08.2017

  Jednotnost je vždy pohodlnější. Takže začněme měnou, pokračujme armádou, hned potom jazykem (můžeme se od narození učit jediný jazyk, třeba Němčinu), mějme jen jednu vládu a jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednotnost je vždy pohodlnější. Takže začněme měnou, pokračujme armádou, hned potom jazykem (můžeme se od narození učit jediný jazyk, třeba Němčinu), mějme jen jednu vládu a jeden parlament, třeba v Bruselu a vůbec, nechme o všem rozhodovat někoho úplně jiného. Vtip je v tom, že naší koruně vůbec nic nechybí, není žádný důvod brát euro.
  Jinak je až směšné, jak jde Fico po darovaných penězích, snad už po čuchu. Celou zprávu je třeba číst tak, že se objeví nový evropský obranný fond, tedy darované peníze a Slováci budou chtít stát s nataženou rukou hned v první řadě. Proto jsou ochotní tvrdit, že to s EU vždy mysleli jenom vážně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:17 19.08.2017

  Civil
  Asi jste jen nepochopil co psal Econ, vzdyt on jen hezky obsahle napsal to co vy, ze intervence CNB smysl nemeli a jak o tom ted CNB vznesene mluvi je jen drzeni linie (kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil
  Asi jste jen nepochopil co psal Econ, vzdyt on jen hezky obsahle napsal to co vy, ze intervence CNB smysl nemeli a jak o tom ted CNB vznesene mluvi je jen drzeni linie (kdo taky rad priznava svou chybu, ze...).

  Ad domele bezpeci ktere pry CZK zajistuje, tu ma Econ taky pravdu. Je to jen sen lidi co nechapou jak propojene ekonomiky Eurozony a CR jsou. Zadna samostatna, nedejboze bezpecna, ceska koruna neexistuje. Fakt je ten ze co potka eurozonu, potka i CZK a soude podle minulosti to CR s provincni menou s kterou zamava kazdy trochu vetsi investor ob.ere jeste vic nez euro samotne. Viz posledni krize, kdy po tom co zacalo jit do tuheho a zacalo euro oslabovat sla CZK do kopru jeste vic a spolu se zimbabvskym dolarem (tehda hyperinfluicim) byla nejoslabovanejsi menou na svete. Pujde li euro ke dnu, pujde ke dnu na kterem uz bude cekat CZK. Jedina vyhoda ktera CZK prinasi je pak to ze se CR neucastni vsech tech zachranych fondu. Penize utopene v nich ale budou pri skutecnem padu / rozbiti eura ten nejmensi problem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  12:58 19.08.2017

  niko - to o těch tajfunech původně nakousnul Flader, já se toho jenom chytil. Nicméně souhlasím, že asi půjde nanejvýš o vyjednávací taktiku se SAABem.

  niko - to o těch tajfunech původně nakousnul Flader, já se toho jenom chytil. Nicméně souhlasím, že asi půjde nanejvýš o vyjednávací taktiku se SAABem.

 • Civil
  11:10 19.08.2017

  Econ:
  to si delas srandu, ne? CNB tady 3 roky kazdeho okradala a do ted jsou na zapade spousty spekulantu s cerstve "vytistenymi" korunami, kteri cekaji na posileni a pomalinku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Econ:
  to si delas srandu, ne? CNB tady 3 roky kazdeho okradala a do ted jsou na zapade spousty spekulantu s cerstve "vytistenymi" korunami, kteri cekaji na posileni a pomalinku vybiraji zisky. Proto ta rezistence!
  K cemu fixovany kurz vedl? K nasi chudobe a ziskum exporteru a spekulantu!
  CNB casem jenom "vykaze ucetni ztratu" 300 miliard. Muzes hadat, co takovy blabol ve skutecnosti znamena.

  Euro ma vazne problemy. Recko je jenom jedno pismenko z PIGS. Az bude chtit vyplatit Italie, tak budeme strasne radi, ze u nas jeste funguje Kc.
  Pujcit tvrdou menu a dostat zpatky devalvovanou je fakt business model jak stehno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:32 19.08.2017

  mikojan 29

  Tak ako tuž Niko písal, ponuka by mala byť Tranche 1.
  Tu sa to riešilo na Palbe: http://www.palba.cz/viewtopic....

  mikojan 29

  Tak ako tuž Niko písal, ponuka by mala byť Tranche 1.
  Tu sa to riešilo na Palbe: http://www.palba.cz/viewtopic....

 • Econ
  23:52 18.08.2017

  @Jura99
  Moje suverenita začne mít jistá omezení, když vyjdu z pracovny a setkám se s manželkou. :-)
  Co to dnes znamená statní suverenita bychom mohli dlouze filozofovat. A také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jura99
  Moje suverenita začne mít jistá omezení, když vyjdu z pracovny a setkám se s manželkou. :-)
  Co to dnes znamená statní suverenita bychom mohli dlouze filozofovat. A také co to znamená pro občana a co pro ekonomicky činný subjekt.

  Česká koruna ve svém důsledku žádnou suverenitu nedává. Posledních několik let byl kurz koruny fixovaný na euro. A vadilo to někomu? Byly z toho nějaké potíže?
  Dnes je kurz koruny zafixovaný pořád, akorát na trochu nižších úrovních. Závislý je trochu na náladě trhů, včera byly teroristické útoky ve Španělsku, tak koruna nepatrně klesla, dnes se to trochu vrací k původním hodnotám. Ekonomický smysl? Žádný. Na 26 € je silná rezistence, dolů to zřejmě nějakou dobu nepůjde, nahoru taky moc ne. A k čemu fixovaný kurz vede? K nižšímu riziku a k nižším nákladům na kurzové zajištění. Takže to nikomu moc nevadí.

  V čem má koruna výhodu? No, dle příruček ze 60tých let, pokud bychom byli v krizi a Němci ne, tak bychom mohli k euru devalvovat. No, ale protože jsme dnes s Německem ekonomicky velmi provázaní, tak je taková teorie v praxi k ničemu. S růstem Německa porosteme, s krizí tam bude krize i tady. Dále má koruna výhodu, že nemusíme přispívat do fondu stability a půjčovat Řekům. Což není lákavé, ale zatím stále platí, že půjčovat není to samé jako darovat. A na půjčkách se dá i vydělávat, zeptejte se bankéřů. :-)
  Nevýhoda koruny? Transakční náklady, za každé euro dostanu od banky o nějaké 3 % méně, než je obchodovaný kurz (přijít o 3 % tržeb je dle mého fakt hodně velká ztráta) a pokud si naopak budu měnit koruny za eura tak naopak dostanu o 3 % méně e-ček. Dále náklady na zajištění rizika změny kurzu vůči euru. A také tu máme náklady na vyšší riziko související volatilitou koruny jakožto malé měny malé zemičky, slabé proti spekulacím.

  Údajnou suverenitu koruna neposkytuje a dokud nezačneme bránit obchodu a izolovat se od okolních zemí, tak ani poskytovat nemůže.
  Samotná devalvace koruny to krásně ukázala. Když pominu onen neblahý pokles příjmů občanů České republiky o nějakých 8 % a nárůstu cen, tak se vlastně nic moc nestalo. Exportéři měli možnost mít vyšší zisky, ovšem s nižšími tlaky na efektivitu, takže z dlouhodobého hlediska zůstanou jen negativa. Ostatně proto se taky koruna nikdy nedostane na hodnotu, kde by byla bez řízené devalvace.

  Jinak to, co provedli Slováci se mě osobně líbí. V podstatě všichni přechodem k euru zbohatli o 10 %.
  Má to trochu hlubší podtext. Jednak to souvisí to s relativně nízkým poměrem mezd k HDP obecně ve východní části EU, tedy jinými slovy, nedošlo k významnému oslabení konkurenceschopnosti slovenských exportérů, ovšem snížily se dividendy odplouvající do zahraničí. A dále existuje jistý vztah mezi vyšším růstem a vyšší inflací v jedné měnové zóně. Jinými slovy, díky tomuto tahu mají na pár let Slováci trochu nižší inflaci.

  U nás jsme provedli opak. A jak se změnila životní úroveň v jednotlivých zemích můžeme vidět ve statistikách. Je to zřejmé, že.
  Ale samozřejmě borci z ČNB budou stále trvat, že krok byl správný, i když je to trochu směšné. Ale co byste taky dělal v jejich situaci? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:52 18.08.2017

  Flader

  Talianske Tajfúny? Ktorá Tranch?
  Tajfún je nad naše finančné pomery, ako som nižšie napísal, asi sa začína hra o znižovanie ceny za Gripeny. Škoda, že to budú asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader

  Talianske Tajfúny? Ktorá Tranch?
  Tajfún je nad naše finančné pomery, ako som nižšie napísal, asi sa začína hra o znižovanie ceny za Gripeny. Škoda, že to budú asi verzie C/D. Keď už niečo nové kupovať, tak najnovšie verzie E/F.
  Ostatné "európske" ponuky budú len do počtu.
  Ale ako sa hovorí, niekedy aj motyka vystrelí, aby sme neboli prekvapení, čo tí naši politici vymyslia. Možno to bude mať hlavu aj pätu alebo to bude zase nejaké rakúske riešenie...to by bol dosť veľký škandál.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:43 18.08.2017

  Tieto politické vyjadrenia sú len na oko, pre iných politikov. V skutočnosti je vlastne všetko dohodnuté. Myslíte si, že budeme mať iné KBVP ako majú v ČR? CSG si to nenechá ujsť, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tieto politické vyjadrenia sú len na oko, pre iných politikov. V skutočnosti je vlastne všetko dohodnuté. Myslíte si, že budeme mať iné KBVP ako majú v ČR? CSG si to nenechá ujsť, aj keď taký Boxer, to je trochu iná liga. Keď ho môže kúpiť Litva, tak prečo nie Slovensko. 4x4 sú asi jasné - Aligátor Master II, len dúfam, že nebude taký predražený a kazový ako pôvodný Aligátor. Auto to nie je zlé a dalo by to prácu domácej fitme. Lietadlá - asi sa začína hra o to, kto ponúkne najlepší pomer - cena/výkon. Naoko sa bude hovoriť o Tajfúnoch, alebo utopistických Rafaloch, ale nakoniec sa kúpi samozrejme vyberie Gripen C/D :-/. Najlepšie by bola verzia E/F, ale neviem či nemajú zatiaľ všetky zabookované švédske a brazílske letectvo.
  Ono modernizácia nie je len nákup strojov, ide aj o celkovú koncepciu, zmenu myslenia, prístup k ľuďom, dostatok výstrojných súčiastok, adekvátne platové podmienky, dostatočne zabezpečená logistika...keď bude toto všetko a ešte veľa iných vecí zabezpečené, až potom sa vlastne začala modernizácia OS SR.
  Ale som rád, aj keď 5 min. po 12-tej niečo začalo riešiť. Politika je vec záludná, často sa v nej dejú nepredvídateľné veci, len dúfam, že dnešní politici si zase nena..rú do úst s tými výrokmi o "európskych" zbraniach.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:37 18.08.2017

  Horny: Slovaci o Tajfunoch neuvazuju. Na prezbrojenie slovenskeho letectva boli ponuknute talianske EF Tranche 1, portugalske F 16 AM a Gripeny C MS 20. Slovensko rokuje dalej so ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Horny: Slovaci o Tajfunoch neuvazuju. Na prezbrojenie slovenskeho letectva boli ponuknute talianske EF Tranche 1, portugalske F 16 AM a Gripeny C MS 20. Slovensko rokuje dalej so SAABom o jeho ponuke. Cize Tajfuny nam boli len ponuknute a pokial je zname dalej sa na ponuku nereagovalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Econ
  22:34 18.08.2017

  Ze strategického hlediska je společná "evropská" obrana výhodnou věcí. Nejde jen o o úsporu při nákupu. Obecně s rostoucí složitostí techniky je výhodnější mít při konfliktu jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze strategického hlediska je společná "evropská" obrana výhodnou věcí. Nejde jen o o úsporu při nákupu. Obecně s rostoucí složitostí techniky je výhodnější mít při konfliktu jeden typ techniky ve více kusech, než více druhů v malých skupinách. Slabostí Evropy je mimo jiné její roztříštěnost.
  Dalším přínosem větších sérií dodávek techniky je možnost investovat efektivněji do výzkumu a mít tedy v důsledku lepší techniku.
  Nevýhodou je, že vítěz dodávek bude jen jeden. Jedna společnost (skupina). Ostatní evropští výrobci ostrouhají a to se nebude některým zemím líbit. A tak se to asi opět bude řešit rozdělenou výrobou ve všech zemích se všemi důsledky na kvalitu a náklady.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  22:17 18.08.2017

  3RMO. Slovaci naozaj žiadne dlhy Grecka neplatia. Musiš si pozriet ake zdroje idu na dalšie uvery Grecku. To nie su peniaze zo slovenskeho rozpočtu. A ked sa položia Taliani a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  3RMO. Slovaci naozaj žiadne dlhy Grecka neplatia. Musiš si pozriet ake zdroje idu na dalšie uvery Grecku. To nie su peniaze zo slovenskeho rozpočtu. A ked sa položia Taliani a Spanieli, mavneme nad nimi ako PánBoh nad Oravou. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  21:50 18.08.2017

  Clanek- čnb nás občany okradla tj.fakt ale euro není taky žádná výhra...už teď slováci platí dluhy Řecka a jak se položí Itálie,Španělsko...

  Clanek- čnb nás občany okradla tj.fakt ale euro není taky žádná výhra...už teď slováci platí dluhy Řecka a jak se položí Itálie,Španělsko...

 • Horny
  21:38 18.08.2017

  Flander - To s tím Rakouskem jsem samozřejmě myslel jako vtip (ačkoli ta sázka je lákavá - s Ficem člověk nikdy neví jak to nakonec dopadne).
  Skutečně absurdní je ale stav, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flander - To s tím Rakouskem jsem samozřejmě myslel jako vtip (ačkoli ta sázka je lákavá - s Ficem člověk nikdy neví jak to nakonec dopadne).
  Skutečně absurdní je ale stav, kdy slováci, mající problém ufinancovat devětadvacítky, nahlas přemýšlejí o tajfunech (pokud to tedy není jen součást vyjednávací strategie vůdči SAABu), zatímco výrazně bohatší sousedi je budou z finančních důvodů vyřazovat.
  Nezbývá než věřit, že tajfuny pro Slovensko eventuálně nebudou tak domrvené, jako ty rakouské.

  Arthur -díky za info, to se dalo tušit. Holt to byly jako vždycky prázdné řeči...
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  19:27 18.08.2017

  Nielen pre českých čitateľov:

  Uvedené vystúpenie hranola na pôde MO musíte brať v kontexte vypovedania koaličnej zmluvy zo strany tomtoma.

  Nehľadajte za tým nič európske...

  Nielen pre českých čitateľov:

  Uvedené vystúpenie hranola na pôde MO musíte brať v kontexte vypovedania koaličnej zmluvy zo strany tomtoma.

  Nehľadajte za tým nič európske...

 • Flader
  17:54 18.08.2017

  Rakúske nie, ževraj nám boli ponúknuté z Talianska, ale neviem čo je na tom pravdy

  Rakúske nie, ževraj nám boli ponúknuté z Talianska, ale neviem čo je na tom pravdy

 • Horny
  17:39 18.08.2017

  Rase - radši o Rakousku vůbec nemluv, nechci nikomu nasazovat psí hlavu, ale mám docela chuť si doslova vsadit na to, že nakonec slováci koupí tajfuny právě od rakušanů (ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase - radši o Rakousku vůbec nemluv, nechci nikomu nasazovat psí hlavu, ale mám docela chuť si doslova vsadit na to, že nakonec slováci koupí tajfuny právě od rakušanů (ta představa mi docela pomohla přežít dnešní pátek :-D ). Říkám si, jaký by dala třeba Fortuna kurz?

  saracen - nějak nerozumím řeči tvého kmene...
  Skrýt celý příspěvek

 • saracen
  16:59 18.08.2017

  Skončila pracovná doba a už sa nepíše. Majitelia firiem musia byť na Vás pyšný.

  Skončila pracovná doba a už sa nepíše. Majitelia firiem musia byť na Vás pyšný.

 • Pepos
  14:09 18.08.2017

  Správny postoj tohto prezliekača kabátov.Je smutné ,že najprv kúpil predražené vrtuľníky - pre našu armádu zbytočne veľké a náročne na údržbu.Teraz asi naňho krivo pozreli v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Správny postoj tohto prezliekača kabátov.Je smutné ,že najprv kúpil predražené vrtuľníky - pre našu armádu zbytočne veľké a náročne na údržbu.Teraz asi naňho krivo pozreli v Nemecku ,al. Francúzsku a zmenil názor.
  Je to hanba .(on je hanba..)
  Osobne podporujem nákup europských zbrani kvôli logistike ,ale v budúcnosti aj polit. dôvodom.
  (príspevok je iba osobný názor)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:09 18.08.2017

  Práve, že Tajfúúún sa rôznych debatách začína vyskytovať nejak často :D Pôvodne MO hľadalo jednomotorový stroj, oficiálne sa o zmene nikde nehovorilo. Aj keď istý pánko z MO sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Práve, že Tajfúúún sa rôznych debatách začína vyskytovať nejak často :D Pôvodne MO hľadalo jednomotorový stroj, oficiálne sa o zmene nikde nehovorilo. Aj keď istý pánko z MO sa veľmi odborne vyjadril, že na Sliači musia byť dvojmotorové stroje ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:59 18.08.2017

  V rámci toho co premieér Fico tvrdí a jak se chová, bych se ani nedivil, pokud by brzy začaly jednání mezi zástupci obrany a Rheinmetallem, nebo Nexterem, i o nákupu nových KBVP. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V rámci toho co premieér Fico tvrdí a jak se chová, bych se ani nedivil, pokud by brzy začaly jednání mezi zástupci obrany a Rheinmetallem, nebo Nexterem, i o nákupu nových KBVP. Klidně se tak může stát, že OSSR tak bude mít vozidla z Německa (Boxer) nebo Francie (Nexter VBCI-2). Vlastně proč ne, osobně bych slovákům přál pořádné KBVP. My si moc vybírat nemohli, tak musíme zůstat u Pandurů, oni můžou, tak proč nechtít za ty peníze to nejlepší. Myslím že jak Boxer, tak i VBCI (poslední verze) s věží Turra se do té sumy vejdou. Montáž v SK je jen otázkou dohody, nabízejí to všichni, to samé věž atd.
  jen mi není jasné, co si představují pod pojmem evropská stíhačka - snad nekoupí Eurofighter, jelikož to hrozí průšvihem jako v Rakousku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:56 18.08.2017

  Orientace na EU dava smysl z ekonomickeho hlediska, z vojenskeho ale vubec. USA muze mit vedeni jake chce, ale jsou to jen USA co to mysli s obranou i mimo sve uzemi, s ochranou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Orientace na EU dava smysl z ekonomickeho hlediska, z vojenskeho ale vubec. USA muze mit vedeni jake chce, ale jsou to jen USA co to mysli s obranou i mimo sve uzemi, s ochranou svych zajmu a s vydaji nutnymi na tohle vsechno vazne.

  Kazdopadne tohle (ani zadne jine) Ficove velkohube prohlaseni nema smysl brat nijak vazne, ten slibi co se mu zrovna hodi, co zrovna ukaze pruzkum nebo jak se zrovna vyspi... A nakonec je to furt jen chaos a nelogicnost.

  @Jura99
  Jestli se vam to libi nebo ne je jedno, CNB svym pocinanim ceske obcany nenapravitelne obrala tim, ze CZK tak dlouze a za takovou cenu (temer 2 biliony?) oslabovala a to vse pro podporu exporteru, kteri jsou v drtive vetsine v rukou zahranicnich investoru (nejcasteji prave z EU) kam nakonec ty zvysene zisky odtekli. Tomu rikam vyhodny kseft pro kazdeho...
  ... akcionare.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  13:52 18.08.2017

  Nakoupíme zbraně EU a občas nějaký vrtulník z US až zase bude třeba reverzních dodávek zemního plynu na UA či nějak jinak pomoci Američanům přeorientovat Ukrajinu.

  Fico je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nakoupíme zbraně EU a občas nějaký vrtulník z US až zase bude třeba reverzních dodávek zemního plynu na UA či nějak jinak pomoci Američanům přeorientovat Ukrajinu.

  Fico je výborný kašpar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:24 18.08.2017

  Takže asi F-16 a Bell 429 definitívne mimo hru.

  Inak Fica naozaj nemusím, ale orientáciu na EU mi príde ako najlepšia. Určite lepšia ako momentálne USA s hlavou akú majú.

  Takže asi F-16 a Bell 429 definitívne mimo hru.

  Inak Fica naozaj nemusím, ale orientáciu na EU mi príde ako najlepšia. Určite lepšia ako momentálne USA s hlavou akú majú.

 • lukus
  12:47 18.08.2017

  spolupráce na vyšší úrovni je sice utopie, ale věřit Francii - to nikdy. Co takhle Mnichovská zrada a nebyla Francie také individuálně ujištující strana v Budapešťském memorandu - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  spolupráce na vyšší úrovni je sice utopie, ale věřit Francii - to nikdy. Co takhle Mnichovská zrada a nebyla Francie také individuálně ujištující strana v Budapešťském memorandu - o tom by mohli ted Ukrajinci vyprávět...
  Nechci hájit Rusko, ale zkuste zajet na východ od Polska, ČÍNU, západně Kuba atd- naše výrobky jsou zde ceněny jako světové - škoda, sklo, tatra, potraviny, neexistující jawa, karosa, práce čechů brána jako kvalitní a jako národ nás mají rádi, ...
  Jako mez. dopravce cítím, že pro Francii jsme, a to v době míru, levná pracovní síla, Macron se tím netají, naše výrobky a zaměstnance je třeba vytěsnit ze západního trhu....Kdyby se nebránila V4, Macron by nás už dávno zrušil
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:12 18.08.2017

  Ohledně slovenských nákupů tak mě to přijde dobrý tah, chtějí si prostě něco uloupnout z toho fondu. Po nás by to byla také cesta jak získat nějakou dotaci na nákup BVP Puma a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně slovenských nákupů tak mě to přijde dobrý tah, chtějí si prostě něco uloupnout z toho fondu. Po nás by to byla také cesta jak získat nějakou dotaci na nákup BVP Puma a třeba by pak puma byla za cenu cv90 nebo ještě lépe získat dotace na nákup od českých zbrojovek.
  V4 by se měla udržovat, ale ne uměle, pokud prostě ty projekty nejsou ekonomicky smysluplné tak to nemá moc cenu. Největší problém ohledně armádních projektů v4 je to, že do armády investuje jen Polsko pak dlouho dlouho nic pak je ČR, SK a Maďarsko. To logicky moc společným projektům nenahrává.
  palo satko: asi jsi se do toho nějak zamotal, ale problém koruny byl její posilování, takže naopak čnb musela tisknout (vydávat) koruny a nakupovat za ně eura, aby nebyla moc silná koruna. A to, že právě tohle udělat můžeme přesně ukazuje tu možnost něco ovlivnit ohledně hodnoty naší měny, pokud budeme mít euro můžeme jen koukat. Ovšem netvrdím, že euro je něco špatné to vůbec jen ti chci vyvrátit tvoje bludy, že přechodem na euro vlastně nic neztratíš jen získáš...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:04 18.08.2017

  Karlos
  Jak se mohlo něco takového uskutečnit, když SR začala řešit OT někdy v roce 2015 (Scipia) a to ještě primárně nešlo o potřeby OSSR, ale spíš podporu domácího průmyslu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos
  Jak se mohlo něco takového uskutečnit, když SR začala řešit OT někdy v roce 2015 (Scipia) a to ještě primárně nešlo o potřeby OSSR, ale spíš podporu domácího průmyslu a politické body? Pokud vím, tak tendr na 81 OT 8x8 stále nebyl oficiálně vyhlášen.
  Co s tím mají společného zvažované společné programy v rámci V4? Tohle je čistě slovenská věc, Corsacy (pokud by zvítězily v tendru) by vyráběla a kontrakt s OSSR uzavřela slovenská firma (pravděpodobně MSM Group). Což je něco co nikdo další pravděpodobně nenabídne, Patrie by se vyráběly buď ve Finsku nebo v Polsku, Boxer v Německu.
  Ale je to všechno jen teorie, SK vláda mění plány velmi často, takže se uvidí jak to nakonec bude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:49 18.08.2017

  palo satko: nepouštěj se do ekonomickým analýz, když tomu nerozumíš. Spekulanti nic nezhrábli, výnos ze spekulace 4% za 3 roky je celkem slušná ztráta (pokud spekulant koupil CZK ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: nepouštěj se do ekonomickým analýz, když tomu nerozumíš. Spekulanti nic nezhrábli, výnos ze spekulace 4% za 3 roky je celkem slušná ztráta (pokud spekulant koupil CZK na začátku intervencí a prodal nyní). Získala ČNB asi bilion korun, tím že je "vytiskla" a směnila za €, aby oslabila CZK. To je částka téměř odpovídající státnímu dluhu, byť samozřejmě peníze ČNB nejsou příjmem státního rozpočtu, ale slouží k ovlivňování měny a ČNB je klidně může zase utratit za nějakou jinou kurzovou hru. Nejde ale primárně o ekonomickou výhodnost či nevýhodnost, zrušení vlastní měny je jednoznačně odmazání části suverenity a uvažovaná společná armáda je krok další a celkem zásadní. Pro některé státy to je ale jedině dobře, když jim vládně někdo jiný. Jen nevím, proč se za suverenitu prolilo v minulosti tolik krve.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:46 18.08.2017

  Spolupraca V4 v zbrojnej vyrobe naozaj nema žiadnu buducnosť, lebo krajiny V4 nemaju peniaze. Všetko nove a drahe čo sa u vas a u nas stavia alebo vyraba sa financuje za cudzie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spolupraca V4 v zbrojnej vyrobe naozaj nema žiadnu buducnosť, lebo krajiny V4 nemaju peniaze. Všetko nove a drahe čo sa u vas a u nas stavia alebo vyraba sa financuje za cudzie peniaze, alebo z eurofondov. Kedže nik nam na "V4" stihačku peniaze neda, tak je lepšie vyrabat na Slovensku v kooperacii s Airbusom kridielka pre novy Eurotryskáč, nez oprašovat v ramci V4 Albatros.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:44 18.08.2017

  PavolR: Tak státy Vyšehradské čtyřky se na druhou kolej odsouvají sami. Jestli jsou důvody správné nebo špatné je věc druhá.
  Ale zpět k tématu. Mě jen pobavila ta chaotičnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Tak státy Vyšehradské čtyřky se na druhou kolej odsouvají sami. Jestli jsou důvody správné nebo špatné je věc druhá.
  Ale zpět k tématu. Mě jen pobavila ta chaotičnost výstavby armády, která je úplně stejná jako u nás. Pořád se čeká a odsouvá až se nakonec rychle koupí něco co není úplně ono za cenu, která také není úplně soudná.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:25 18.08.2017

  Jura99, zbavenie sa slovenskej koruny a prijatie eura bola najlepšia menova vec, čo Slovensko urobilo. Naštuduj si stanovenie konverzneho kurzu, ktory bol z realnej hodnoty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, zbavenie sa slovenskej koruny a prijatie eura bola najlepšia menova vec, čo Slovensko urobilo. Naštuduj si stanovenie konverzneho kurzu, ktory bol z realnej hodnoty vtedajšej 33 Sk/eur nakoniec dohodnuty na 30.1260. O 10% sa každemu Slovakovi a slovenskej firme zhodnotila jeho koruna a tento profit mu zostal "nafurt". Čo sa zatial udialo udialo v "suverennom" Česku? Česka koruna postupne devalvovala a až nakoniec ČNB vytrieskala miliardy na udržanie kurzu, ktore zhrabli kurzovy špekulanti. Ked ju to blbnutie prešlo tak sa ukazalo, že intervenovat vôbec nebolo treba. Vaša "suverenna" česka koruna vas vychadza pekne draho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  11:22 18.08.2017

  Nesher-ak by to bolo tak , že by to bolo výhodné aj pre Slovensko (OS SR) tak by sa takýto kontrakt uskutočnil už dávno. Prípadne je možné, že Corsac 8x8 bude dodaný do OS SR (aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher-ak by to bolo tak , že by to bolo výhodné aj pre Slovensko (OS SR) tak by sa takýto kontrakt uskutočnil už dávno. Prípadne je možné, že Corsac 8x8 bude dodaný do OS SR (aj keď ja osobne by som dal prednosť pre Boxer, alebo Patria AMV)
  Tých neuskutočnených projektov v rámci V4 (prípadne ČR a SR) bolo viac.
  - spoločná modernizácia na Mi-24
  - spoločná modernizácia na Mi-17 (Mi-171š)
  - 3D radary MADR - projekt ReUNION
  - obrnená technika 8x8 a 4x4, delostrelecké systémy
  .... Všade sa nakoniec OS SR vybrali vlastnou cestou a obstaraním zbraní separátne...
  A z Poľskej strany je problémom hlavne zrušená spolupráca medzi vojenskými tajnými, nástupom Kačinského vlády, bezpredmetné zrušenie pracoviska, zabavenie tajných materiálov, ohrozenie vojenských kontaktov,...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:17 18.08.2017

  Karlos73: jeden nedokončený obchod na 8x8 je už zkušenost z nespolupráce? :-) Nevím jestli OSSR vůbec nějaký tendr na 8x8 vyhlásily, prozatím to je vše v rovině politických slibů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: jeden nedokončený obchod na 8x8 je už zkušenost z nespolupráce? :-) Nevím jestli OSSR vůbec nějaký tendr na 8x8 vyhlásily, prozatím to je vše v rovině politických slibů co by kdyby. Slovensko ani u sousedů z V4 nic moc nenakoupilo, když pominu 400ks Brenů a nějaké tatrovky, tak bych tu nespolupráci nesvaloval primárně na ostatní, ale začal u sebe. Podlézat "jádru" EU samozřejmě lze, ale oni si stejně jenom o vás utřou boty.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:05 18.08.2017

  CerVus: To ešte nevedeli, že EU smeruje k dvojkoľajnosti. ;-) O jadre sa začalo intenzívnejšie hovoriť tento rok, už po skončení nášho predsedníctva.

  CerVus: To ešte nevedeli, že EU smeruje k dvojkoľajnosti. ;-) O jadre sa začalo intenzívnejšie hovoriť tento rok, už po skončení nášho predsedníctva.

 • PavolR
  11:01 18.08.2017

  Hyena: Áno, to by mohlo byť celkom fajn, ale na Boxer by sa predsa mala dať namontovať taká veža, akú chce zákazník, nie? Zrovna Litovci na nej majú izraelskú. Prečo by nemohla ísť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hyena: Áno, to by mohlo byť celkom fajn, ale na Boxer by sa predsa mala dať namontovať taká veža, akú chce zákazník, nie? Zrovna Litovci na nej majú izraelskú. Prečo by nemohla ísť zrovna Turra30?
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:01 18.08.2017

  Chtějí Evropské zbraně a proto si loni pořídili Americké vrtulníky.

  Chtějí Evropské zbraně a proto si loni pořídili Americké vrtulníky.

 • Jura99
  11:00 18.08.2017

  Orientovat obranu na EU místo NATO je tragická chyba. Prvně se stát zbaví vlastní měny jako jednoho znaku suverenity a později někoho napadne založit evropskou armádu se vším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Orientovat obranu na EU místo NATO je tragická chyba. Prvně se stát zbaví vlastní měny jako jednoho znaku suverenity a později někoho napadne založit evropskou armádu se vším všudy, že národní armády zaniknou a rukovat se bude třeba na druhý konec EU, jako za monarchie. Pak se jednoho dne probereme a zjistíme, že jsme svazová republika Bruselu, se všemi klady a zápory.
  Obrana nemá mít s EU nic společného, obranu zajistí jen NATO a vlastní suverénní armáda. Fico to doufám mohl myslet jen ekonomicky, že se zalíbí tím, že dá kšeft západoevropským zbrojovkám z jádra EU. mimochodem, kdo je to jádro EU? Německo s Francií?
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  10:56 18.08.2017

  Ja by som bol skôr spokojný, keby boli v hre aj F-16 po skúsenostiach s predchádzajúcimi ponukami od Švédov. A keď už sa ideme tlačiť do jadra EÚ, nebolo by zlé po vzore Litvy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som bol skôr spokojný, keby boli v hre aj F-16 po skúsenostiach s predchádzajúcimi ponukami od Švédov. A keď už sa ideme tlačiť do jadra EÚ, nebolo by zlé po vzore Litvy nakúpiť Boxery, aj keď to samozrejme neprejde kvôli Turre 30.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:49 18.08.2017

  Nesher:
  Pravda, zmiatla ma skôr kombinácia toho, že nie sú v Eurozóne a vzťahu, aký má s EU susedné Nórsko. Vďaka za upozornenie, hneď som spokojnejší, že Gripeny sú predsa len v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Pravda, zmiatla ma skôr kombinácia toho, že nie sú v Eurozóne a vzťahu, aký má s EU susedné Nórsko. Vďaka za upozornenie, hneď som spokojnejší, že Gripeny sú predsa len v hre. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:47 18.08.2017

  To jsou ale žvásty. Politik si samozřejmě může dovolit žvanit nesmysly, ale pak přijde realita. Slovensko je v armádě asi tak 20let pozadu za ČR, která také není zrovna na špici v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jsou ale žvásty. Politik si samozřejmě může dovolit žvanit nesmysly, ale pak přijde realita. Slovensko je v armádě asi tak 20let pozadu za ČR, která také není zrovna na špici v EU. Modernizovat armádu neznamená jen nakoupit techniku (což i ten nákup bude X problémů), znamená to nabrat lidi, zaplatit je, vycvičit z nich vojáky, nastavit dobrou strukturu vojska ale také získávat zkušenosti a respekt v zahraničí. Ta modernizace kolové techniky byla ohlášená do roku 2028, to mluví samo za sebe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  10:43 18.08.2017

  Sposob akym je to podane mi evokuje lezenie do zadku len aby sme odniekial (teoreticky) nevypadli. Nemame na to aby sme ostatnym nieco priniesli, tak si ich naklonime tym ze budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sposob akym je to podane mi evokuje lezenie do zadku len aby sme odniekial (teoreticky) nevypadli. Nemame na to aby sme ostatnym nieco priniesli, tak si ich naklonime tym ze budeme od nich nakupovat.
  Pripomina mi to svojho casu Meciara, s ktorym sa nik v europe nebavil. Tak si vymyslel ze nakupi od Matry komunikacny system pre zachranne zlozky. Naivne ocakaval ze ho francuzi za to potlapkaju po pleci a prestanu posielat demarse a pod. Ale okrem potlapkania po pleci z toho nic viac nebolo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:43 18.08.2017

  Pavol
  Švédsko (výrobce Gripenů) není v EU? Myslím, že si to plete s NATO (jehož členem Švédsko skutečně není)

  Karlos
  Ohledně OT 8x8, myslím, že CSG právě to po čem voláte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol
  Švédsko (výrobce Gripenů) není v EU? Myslím, že si to plete s NATO (jehož členem Švédsko skutečně není)

  Karlos
  Ohledně OT 8x8, myslím, že CSG právě to po čem voláte nabízí, Corsacy by se v případě úspěchu ve slovenském tendru měly vyrábět ve slovenské části holdingu. Silně pochybuji, že by to nabídl někdo další, přeci jen 80 kusů je relativně málo na to, aby se to vyplatilo, respektive by to zakázku prodražilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:29 18.08.2017

  Toto Ficove (vládne) vyhlásenie, presmerovanie aktivít na EU a krajiny jadra (Nemecko, Francúzsko), ja dedukujem ako skúseností Slovenska v nespolupráce v rámci V4. Posledné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toto Ficove (vládne) vyhlásenie, presmerovanie aktivít na EU a krajiny jadra (Nemecko, Francúzsko), ja dedukujem ako skúseností Slovenska v nespolupráce v rámci V4. Posledné skúsenosti z vybuchnutých projektov Scipio 8x8, kde "Rokovania o projekte bojových obrnených vozidiel 8x8 boli ukončené z dôvodov vojenskej a ekonomickej nevýhodnosti pre Slovenskú republiku" - https://domov.sme.sk/c/2021655...
  Kde Poľská strana zrušila kontrakt na modernizáciu ich húfnic DANA. A asi podobne to teraz vidieť aj na spoločných projektoch s českou stranou - modernizácia húfnic a delostreleckých systémov. Ešte koncom roka 2015, MO SR (minister Glváč) reagoval, že ponuku na Pandur 8x8 z českej strany nedostali žiadnu (teraz sa snaží Strnad tlačiť na MO SR so svojím Corsac 8x8, ale modernizáciu českých DANA na DANA M1 M ide v jeho réžii...). Čiže, pokiaľ Slovensko v súčastnosti nemá po technologickej stránke čo ponúknuť partnerom, potom je správne obstarať si nové a moderné zbraňové systémy, získať spôsobilosti, licenčnú výrobu častí, servis a údržbu. Potom hodnotím toto vyjadrenie vlády za prínosné pre OS SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:26 18.08.2017

  V tomto kontexte sa ale natíska otázka, do akej miery budú považované za "európske" Gripeny, pretože ich vyrába krajina mimo EU a tuším sú tam aj nejaké americké súčiastky. Pokiaľ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomto kontexte sa ale natíska otázka, do akej miery budú považované za "európske" Gripeny, pretože ich vyrába krajina mimo EU a tuším sú tam aj nejaké americké súčiastky. Pokiaľ sa politické úvahy okolo nákupu stíhačiek točia okolo snahy šplhnúť si u "jadra" bez toho aby peniaze hrali rolu, tak by sa Gripeny mohli dostať z kola von ... Potom už pôjde o iba o to, či si urobiť skôr očko u Francúzov (Macron sa čo nevidieť zíde s premiérmi Rakúska, Česka a Slovenska) alebo u Nemcov. Eurofightery by však momentálne asi skôr potrebovali nejakú objednávku.

  Čo sa toho EU fondu na akvizície vy výskum týka, tak tam bude najväčším orieškom pri nevyhnutnej spolupráci s inými krajinami EU, že časové harmonogramy jednotlivých akvizícií sú dosť ťažko zosúladiteľné. Ale kto vie, možno by sa dalo dať dokopy s niekým úplne mimo náš užší región.
  Skrýt celý příspěvek