Slovensko hledá nástupce cvičných letadel L-39 Albatros

-
12. 8. 2019
-
228 komentářů
-
Jan Grohmann
Vzdušné síly Slovenské republiky v souvislosti s nákupem 14 nových víceúčelových taktických letadel F-16C/D Block 70 nakoupí nová cvičná proudová letadla. Nové stroje ve slovenském letectvu nahradí malou flotilu letounů L-39CM/L-39ZAM.
První F-16C/D Block 70 přistanou na Slovensku v roce 2023. Slovensko za celý komplet letadel, provozní ekosystém, zbraně a zprovoznění letadel zaplatí 1,59 miliardy euro. Nákup probíhá formou vláda-vláda přes americký systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales). Americká vláda již zadala firmě Lockheed Martin výrobu slovenských F-16 za necelých 800 milionů dolarů.
Jednotková cena F-16C/D tak vychází na 57 milionů dolarů. Obsah smlouvy pro Lockheed není znám, ale součástí jsou zřejmě i proudové motory a náhradní díly. Podle tiskové zprávy amerického ministerstva obrany Lockheed Martin zajistí „výrobu i podporu“ F-16.
Již dříve v roce 2022 započne na letecké základně Tucson Air National Guard Base v Arizoně výcvik 22 pilotů a 150 členů pozemního personálu slovenského letectva. V současné době je již vybráno šest slovenských pilotů. Z arizonské základny operuje 162. stíhací křídlo (162nd Fighter Wing) arizonské národní gardy.
Podle webu IHS Janes slovenské letectvo rovněž nakoupí nová cvičná proudová letadla, která poslouží k výcviku slovenských pilotů F-16 „L-39 vydrží maximálně šest let, ale již jsme začali dávat dohromady naše požadavky na výcvikové letadlo nové generace, stejně jako finanční prostředky,“ uvedl pro IHS Janes brigádní generál Lubomír Svoboda, velitel slovenského letectva. Nové cvičné stroje tedy musí vstoupit do služby v roce 2025.
Slovenské letectvo nyní pro výcvik používá pět modernizovaných L-39CM a dva L-39ZAM. Původně slovenské letectvo po rozdělení Československa získalo 19 Albatrosů (osm L-39C, dva L-39V a devět L-39ZA). V roce 2005 ale bylo 12 letounů vyřazeno a sedm L-39C/ZA modernizováno podle aliančních standardů na verze L-39CM/ZAM.
O připravovaném tendru nejsou žádné jiné informace a slovenská média se o nákupu nezmiňují vůbec. V každém případě se o slovenský tendr bude aktivně zajímat Aero Vodochody, které nabídne své nové cvičné letadlo L-39 NG (Next Generation). Ostatně na právě proběhlých leteckých dnech SIAF 2019 na slovenské letecké základně Sliač Aero ukázalo letoun L-39CW, což je technologický demonstrátor L-39NG. Avionické systémy L-39CW a L-39NG jsou identické.
Podle tiskové zprávy Aero Vodochody prezentace Aera přilákala delegaci premiéra Slovenské republiky Petera Pellegriniho a také zástupce slovenských vzdušných sil a Ministerstva obrany SR. Návštěvníci VIP prostor měli rovněž možnost vyzkoušet si let v L-39NG na simulátoru.
Statické a vibrační testy L-39NG
V současné době na druhém vyrobeném prototypu L-39NG začaly statické zkoušky ověřující pevnost konstrukce. Na prvním prototypu probíhají pozemní vibrační zkoušky a od září bude tento letoun pokračovat v letových testech. Už v říjnu se k letovým zkouškám připojí další, v pořadí čtvrtý vyrobený L-39NG. Třetí vyrobený prototyp bude na konci roku předán do Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze na únavové zkoušky.
Aero rovněž upravilo harmonogram certifikace L-39NG. Certifikace neproběhne letos, ale až ve třetím čtvrtletí roku 2020. Aero totiž nebude L-39NG certifikovat jako letadlo pro základní výcvik (Basic Trainer), ale rovnou jako letadlo pro rozšířený výcvik pilotů (Full Trainer). V příštím roce mají být rovněž zahájeny dodávky zákazníkům. S certifikací a se zahájením dodávek vyzbrojené verze (Light Attack) se počítá ve třetím čtvrtletí roku 2021
„Hlavní důvody, které nás ke změně plánu vedly, jsou dva. Konfigurace Full Trainer vyvolala výjimečně silnou odezvu trhu, protože většina našich zákazníků má zájem právě o pokročilý cvičný letoun. Díky nejnovějšímu systému virtuálního výcviku v něm mohou být piloti vystaveni komplexním scénářům vzdušných operací. Druhým důvodem je úspora nákladů sloučením dvou kroků do jednoho,“ sdělil Dieter John, prezident a výkonný ředitel Aera Vodochody.
V současnosti má Aero objednávky na 26 letadel, 12 pro americkou společnost RSW Aviation, deset pro portugalskou Skytech a čtyři pro letecké síly Senegalu. Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta, jež Aero Vodochody vlastní, navíc potvrdil „velmi intenzivní“ jednání se zástupci z pěti letectev z Evropské unie a Dálného východu (zřejmě z Thajska).
Zdroj: IHS Janes, AeroVodochody
Související články
Slovenské vzdušné síly získaly dopravní letadla C-27J Spartan
Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) poslední říjnový den na letišti v ...
-
02.11.2017
-
135 komentářů
-
Jan Grohmann
Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72
Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 ...
-
13.12.2018
-
475 komentářů
-
Jan Grohmann
Výzbroj pre slovenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk
Slovensko obstaralo v roku 2015 deväť vrtuľníkov UH-60M, ktoré sú dodávané bez výzbroje. Nikdy ...
-
18.04.2019
-
192 komentářů
-
Marek Kačmár
Bulharsko kupuje americké stíhačky F-16C/D Block 70
Bulharsko nakoupí osm víceúčelových taktických bojových letadel F-16C/D Block 70, včetně munice, za ...
-
31.07.2019
-
369 komentářů
-
Jan Grohmann
Tu je zmienka aj o októbrovej návšteve delegácie MOSR v Kórei:
https://www.aviacionline.com/2...Tu je zmienka aj o októbrovej návšteve delegácie MOSR v Kórei:
https://www.aviacionline.com/2...aj tu je zmienky v češtine - https://www.facebook.com/Milit...
aj tu je zmienky v češtine - https://www.facebook.com/Milit...
Kórejci ponúkajú FA-50
https://www.defenseworld.net/n...Kórejci ponúkajú FA-50
https://www.defenseworld.net/n...dobrá komedie :-). Hra na to, že máme peníze, aby z těch všech plánů nakonec nic nezbylo. FA-50 je nadzvukový stroj, odpůrci nákupu F-16 jej zmiňovali jako alternativu a nyní by se ...Zobrazit celý příspěvek
dobrá komedie :-). Hra na to, že máme peníze, aby z těch všech plánů nakonec nic nezbylo. FA-50 je nadzvukový stroj, odpůrci nákupu F-16 jej zmiňovali jako alternativu a nyní by se koupily oba dva ? :-DSkrýt celý příspěvek
Vidim ze vam to nedalo a musel jste. :)
Vidim ze vam to nedalo a musel jste. :)
Clanek - máte pravdu,niektorí tu určité veci ťažko znášajú...si ani nechcem predstaviť čo by bolo,keby napr. sr nakúpila bvp skôr ako čr... :)
Clanek - máte pravdu,niektorí tu určité veci ťažko znášajú...si ani nechcem predstaviť čo by bolo,keby napr. sr nakúpila bvp skôr ako čr... :)
Divím se, že to přijde divné jen mě, nejprve se "experti" do krve pohádají, jestli koupit F-16 nebo FA-50, aby se pak koupilo obojí. To mi smysl nedává, raději už tedy přikoupit ...Zobrazit celý příspěvek
Divím se, že to přijde divné jen mě, nejprve se "experti" do krve pohádají, jestli koupit F-16 nebo FA-50, aby se pak koupilo obojí. To mi smysl nedává, raději už tedy přikoupit další F-16 a neživit dva různorodé stroje. FA-50 je moc silný stroj na základní proudový výcvik a provozně není levný. Použití jako lehký bitevník je diskutabilní, to je totiž úkol, který přebírají drony.Skrýt celý příspěvek
... ani za F-16 nikto nebrojil - vnútila nám ich SNS a už sa to pre zaplatené peniaze neoplatilo zrušiť. Čiže vlastne ani jeden z tých strojov nikto nechcel a Gripen už nebude.
... ani za F-16 nikto nebrojil - vnútila nám ich SNS a už sa to pre zaplatené peniaze neoplatilo zrušiť. Čiže vlastne ani jeden z tých strojov nikto nechcel a Gripen už nebude.
No tak ono je to pravdepodobne prepojené s týmto: LOTN by mohla byť aktívna pri servise stíhačiek po istú úroveň a v oblasti podpory pozemných spôsobilostí. Ďalší projekt so ...Zobrazit celý příspěvek
No tak ono je to pravdepodobne prepojené s týmto:
LOTN by mohla byť aktívna pri servise stíhačiek po istú úroveň a v oblasti podpory pozemných spôsobilostí. Ďalší projekt so zapojením ďalšieho partnera naznačil Naď pri komplexnej výrobe komponentov.
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/2277242... Skrýt celý příspěvek
Neboli sa tu len tak previezť, čakal som, kedy dajú von nejakú tlačovú správu.
Jura99
Veď sme ešte nič nekúpili, len sa zatiaľ ponúkajú záujemci o túto možnú akvizíciu.Neboli sa tu len tak previezť, čakal som, kedy dajú von nejakú tlačovú správu.
Jura99
Veď sme ešte nič nekúpili, len sa zatiaľ ponúkajú záujemci o túto možnú akvizíciu.Hmmmm jako bylo by to zajímavé. Osobně si myslím, že pro potřeby letectva OSSR jsou FA-50 zbytečně výkonné stroje, hlavně za předpokladu, že už se nakupují F-16, ale na druhou ...Zobrazit celý příspěvek
Hmmmm jako bylo by to zajímavé.
Osobně si myslím, že pro potřeby letectva OSSR jsou FA-50 zbytečně výkonné stroje, hlavně za předpokladu, že už se nakupují F-16, ale na druhou stranu proč ne.Skrýt celý příspěvekKlimesov - bolo by to "pekné"...ale načo.??budme realisti,bola by to vyslovene hlúposť... ako tu už bolo x-krát spomenuté,tých cca 10 pilotov ročne by bolo najefektívnejšie a aj ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - bolo by to "pekné"...ale načo.??budme realisti,bola by to vyslovene hlúposť...
ako tu už bolo x-krát spomenuté,tých cca 10 pilotov ročne by bolo najefektívnejšie a aj najekonomickejšie si nechať vycvičiť napr. usa.
a hlavne je treba aj doriešiť ďalšie projekty v ossr..Skrýt celý příspěvekPodle vseho co se do ted odkomunikovalo ta letka nema byt ciste cvicna, ma byt cvicne-bojova. Takze sice FA-50 je nejspis stale "zbytecne moc", ale samotna existence druhe letky ...Zobrazit celý příspěvek
Podle vseho co se do ted odkomunikovalo ta letka nema byt ciste cvicna, ma byt cvicne-bojova. Takze sice FA-50 je nejspis stale "zbytecne moc", ale samotna existence druhe letky jiz ne, tim spis kdyz OSSR fakticky rezignovalo na bojove vrtulniky.Skrýt celý příspěvek
Clanek - lenže otázka ostáva rovnaká - načo .???
ossr stíhacie letectvo na cca 20 vyriešila,vrtuľníky,húfnice tiež ,tak nech sa dotiahnu bvp + tanky...Clanek - lenže otázka ostáva rovnaká - načo .???
ossr stíhacie letectvo na cca 20 vyriešila,vrtuľníky,húfnice tiež ,tak nech sa dotiahnu bvp + tanky...
Tak já vám nevím. Sám jsem psal, že pro potřeby letectva OSSR mi FA-50 připadá zbytečně výkonný stroj, ale pokud si ho velení OSSR vybere tak snad si budou umět poradit i s jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Tak já vám nevím.
Sám jsem psal, že pro potřeby letectva OSSR mi FA-50 připadá zbytečně výkonný stroj, ale pokud si ho velení OSSR vybere tak snad si budou umět poradit i s jeho použitím.
Takže takové otázky nesměřujte na mně, ale na velení OSSR a vaše Ministerstvo obrany až vyberou :-)Skrýt celý příspěvekKlimesov - no ak je zámerom vzbudiť záujem kórejcov a následne z toho vyťažiť to,že v tepličke primurujú 1-2 hangáre k závodu kia a budeme v európe "montovať" fa-50tky. A nebudeme ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - no ak je zámerom vzbudiť záujem kórejcov a následne z toho vyťažiť to,že v tepličke primurujú 1-2 hangáre k závodu kia a budeme v európe "montovať" fa-50tky. A nebudeme ich musieť kúpiť,tak tento krok MO schvaľujem... :))Skrýt celý příspěvek
HEKTOR Tak z mého pohledu je to nepodložená informace, stejně jako to jak se nyní vyrojilo že AČR chce pořídit až 40 kusů F-35. A z toho pohledu k tomu taky tak přistupuju. Ony ty ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR
Tak z mého pohledu je to nepodložená informace, stejně jako to jak se nyní vyrojilo že AČR chce pořídit až 40 kusů F-35.
A z toho pohledu k tomu taky tak přistupuju.
Ony ty FA-50 by vzdušné síly OSSR jistě využili. Třeba k pokročilému výcviku, kdy by se šetřili F-16, v asymetrických konfliktech by se daly také nasadit, zatím co F-16 by hlídaly vzdušný prostor SR. A najde se i více příkladu kde by to vzdušné síly OSSR dokázali využít.
Otázka je jen cena provozu. Pokud by to vyšlo levněji jak F-16 tak je to i tak správná volba. A pokud by k tomu byl bonus v podobě nějké té výroby tak je to jen dobře.Skrýt celý příspěvekKlimesov - "Ony ty FA-50 by vzdušné síly OSSR jistě využili." - tak využili ba aj b-2 ,otázka ale je,koľko a načo ... :) ossr / vzdušné sily nemajú politickú podporu aby sa do ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - "Ony ty FA-50 by vzdušné síly OSSR jistě využili." - tak využili ba aj b-2 ,otázka ale je,koľko a načo ... :)
ossr / vzdušné sily nemajú politickú podporu aby sa do niečoho veľkého v zahraničí púšťali ...nemyslím že niečo ako asymetrické konflikty,prípadne kampane typu líbya by boli vôbec niekedy reálne...myslím že plne postačujúce a na tréning ideálne by bolo pobaltie ako ťahá ačr...Skrýt celý příspěvekInfo o FA-50 mi nepríde ako nepodložená informácia, obzvlášť s ohľadom na úmysel výroby komponentov, o ktorom sa Naď vyjadril minulý týždeň. Je tu potenciál, že sa Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek
Info o FA-50 mi nepríde ako nepodložená informácia, obzvlášť s ohľadom na úmysel výroby komponentov, o ktorom sa Naď vyjadril minulý týždeň.
Je tu potenciál, že sa Slovensko stane odrazovým mostíkom pre predaj do iných krajín. Tak napríklad Rakúsko bude obstarávať cvičné lietadlá a FA-50 by mu umožnilo zbaviť sa problémových EF. Bulharsko bude musieť čo nevidieť hľadať náhradu ako za Su-25, tak i L-39ZA. A povedzme aj Švajčiarom by to bol dobrý doplnok k F-35A ...Skrýt celý příspěvek... a vôbec, keď všetkým tým krajinám, čo teraz kupujú F-35A docvakne, že robiť s tým air-policing je ako obstarať dopravákom Ferrari ... ;-p
... bude sa to predávať ako soľ ...... a vôbec, keď všetkým tým krajinám, čo teraz kupujú F-35A docvakne, že robiť s tým air-policing je ako obstarať dopravákom Ferrari ... ;-p
... bude sa to predávať ako soľ ...PavolR - to že dnes niektorá krajina rieši "len" airpolicing neznamená že o rok tie f-35 nemôže použiť vo vojenskom konflikte...a neviem či je tých zásahov až tak veľa -okrem ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR - to že dnes niektorá krajina rieši "len" airpolicing neznamená že o rok tie f-35 nemôže použiť vo vojenskom konflikte...a neviem či je tých zásahov až tak veľa -okrem pobaltia...a tak isto sa ten mierový zásah ráta do "praxe" samotného pilota...takže neviem či by rádovo pre pár zásahov bolo nutné zase nakupovať niečo medzi cvičným a bojovým lietadlom...Skrýt celý příspěvek
HEKTOR: Však s F-35 nie je problém, iba tak premýšľam a kombinujem, že by tieto krajiny mohli mať pri obmene svojich cvičných strojov z praktických dôvodov záujem o nadzvuk ...
HEKTOR: Však s F-35 nie je problém, iba tak premýšľam a kombinujem, že by tieto krajiny mohli mať pri obmene svojich cvičných strojov z praktických dôvodov záujem o nadzvuk ...
Zatiaľ je to len tlačová správa, dali ju aj ostatní výrobcovia, takže sa netreba zbytočne vzrušovať, ale ja osobne považujem FA-50 za trójskeho koňa, ak sa tento tender uskutoční. ...Zobrazit celý příspěvek
Zatiaľ je to len tlačová správa, dali ju aj ostatní výrobcovia, takže sa netreba zbytočne vzrušovať, ale ja osobne považujem FA-50 za trójskeho koňa, ak sa tento tender uskutoční. Je to síce drahší stroj, ale má už všetko integrované - radar, kanón, bomby vrátane JDAM. Bonusom by mohla byť priemyselná spolupráca v tomto odvetví.Skrýt celý příspěvek
Ešte bude zaujímavé, či avizovaná spolupráca Kórejcov s maďarským obranným priemyslom súvisí s týmto prípadným obstaraním FA-50 a či tam bude aj nejaká náväznosť na Aero.
Ešte bude zaujímavé, či avizovaná spolupráca Kórejcov s maďarským obranným priemyslom súvisí s týmto prípadným obstaraním FA-50 a či tam bude aj nejaká náväznosť na Aero.
Pochybuju nad účelností držet výcvikovou schopnost jen pro jednu letku letadel. Celá ta věc počínaje leteckým školstvím, výcvikovým aparátem, pořizovaním a údržbou cvičných strojů ...Zobrazit celý příspěvek
Pochybuju nad účelností držet výcvikovou schopnost jen pro jednu letku letadel. Celá ta věc počínaje leteckým školstvím, výcvikovým aparátem, pořizovaním a údržbou cvičných strojů se nemůže vyplatit, pokud stačí vycvičit 1-2 piloty ročně. Rovněž případná představa sdíleného stroje pro výcvik a současně bitevní účely nemůže fungovat, pro výcvik stačí max. 4 stroje, jakmile se začne plánovat bitevní role, chce to nejméně letku + pár strojů stále držet pro výcvik a finanční náklady se začnou šroubovat k miliardě eur. Daňový poplatník by nejspíš nepochopil, proč se naráz kupují dva balíky letadel, tím spíš, pokud by ty bitevníky byly nadzvukové a mohly zajistit airpolicing i bez nákupu F-16. Za socíku byla jedna letecká škola v Košicích, ale pro letectvo čítající stovky strojů, nyní by na bývalém území existovala dvě výcviková střediska ale pro řádově menší počet strojů. Takže jednoznačně vychází výcvik pilotů koupit jinde jako službu, nabízí se Pardubice, kvůli tradiční nevraživosti k západnímu sousedovi samozřejmě kdekoliv jinde. Když už kupovat za každou cenu cvičné stroje, pak jedině 3-4ks L-39NG, je to provozně levný stroj, Slovákům známý v předchozích verzích, v LOTN jej rychle a snadno odservisují.Skrýt celý příspěvek
Taky si myslím že to je spíš nějaké možna asi. V reálu se politi budou školit v nejakem výcvikovem centru mimo sk a vyjde to levněji. Pokud by chteli zaroven lehke bitevníky tak by ...Zobrazit celý příspěvek
Taky si myslím že to je spíš nějaké možna asi. V reálu se politi budou školit v nejakem výcvikovem centru mimo sk a vyjde to levněji. Pokud by chteli zaroven lehke bitevníky tak by jich musei mít vic..a když dneska čtu ze na SVK se netrefili predikci rustu ekonomiky o 1,5% tak myslim, že pokud přijde ochlazení nebo krize tak armada bude první na ráně kdo to odnese. uvidíme u nas az skončí ten autoland do par let..nastesti nase zavislost uz není tak vysoka jako bývala.Skrýt celý příspěvek
Zavislost CR na autoprumyslu je uplne stejna jako zavislost SR, pokud bude trpet tohle odvetvi, budou ekonomiky obou zemi celit stejnym uskalim. Pokud jde o prumysl jako takovy, je ...Zobrazit celý příspěvek
Zavislost CR na autoprumyslu je uplne stejna jako zavislost SR, pokud bude trpet tohle odvetvi, budou ekonomiky obou zemi celit stejnym uskalim. Pokud jde o prumysl jako takovy, je zavislost CR na prumyslu dokonce vyssi nez zavislost SR. Pujde li do kytek prumysl jako celek, muze to CR odskakat dokonce vic.Skrýt celý příspěvek
srovnávám podíl na HDP, Ano u nás je průmysl víc markantní naštěstí je hodně deferencovany. no uvidíme jak bude nebude.
srovnávám podíl na HDP, Ano u nás je průmysl víc markantní naštěstí je hodně deferencovany. no uvidíme jak bude nebude.
Ja zrovna tak. Cisla jsem sem nekolikrat jiz postoval, cisla brana z CSU a STSR. Podil vychazel pro autoprumysl stejne v obou statech, podil prumyslu na tvorbe HDP pak v ...Zobrazit celý příspěvek
Ja zrovna tak. Cisla jsem sem nekolikrat jiz postoval, cisla brana z CSU a STSR. Podil vychazel pro autoprumysl stejne v obou statech, podil prumyslu na tvorbe HDP pak v (ne)prospech CR, to "ne" pokud se blizi krize nebo alespon ochlazeni.
Diferenciace v podani CR a ve srovnani se SR je pokud jde o autoprumysl pouze mytus, jeden za 18, druhej bez dvou za 20. Jediny dilci rozdil nastava v tom zbytku, kde ty zbyvajici procenta jsou v CR rovnomerneji rozprostrena mezi vic odvetvi, v SR je tech odvetvi mene.
A v pripade obou statu dodavam: bohuzel. Neb je to "krom autoprumyslu" je docela jedno. Autoprumysl je to prvni co s krizi pada, ale vsichni ostatni (jedno jestli tech 60% rozdelim mezi 5 odvetvi nebo 10) nasleduji.
Jinak o tom ze zavislost CR na autoprumyslu neni takova jak byvala bych si rad neco precetl (mysleno smrtelne vazne, zadne rejpani jak je tady zvykem). Pokud k tomu mate nejaky zdroj i s cisly. Predem dik.Skrýt celý příspěvekClanek: není autoprůmysl jako autoprůmysl. Ne že by v době velké krize nebyl zásah plošný, ale například elektromobilita a možný pokles výroby aut se spalovacími motory se týká ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: není autoprůmysl jako autoprůmysl. Ne že by v době velké krize nebyl zásah plošný, ale například elektromobilita a možný pokles výroby aut se spalovacími motory se týká hlavně výroby osobních aut. V ČR se vyrábí spektrum vozidel, osobní, nákladní, kolejová, autobusy, tramvaje, trolejbusy, traktory. Samozřejmě osobní dominují. Z těch osobních je Škoda plnohodnotná fabrika (tj. vývoj, motorárna, výroba), ostatní zdejší automobilky jsou filiálky jiných značek, kde není vyloučený přesun do levnějších krajin. Pokud jde o SR, tam se jiná než osobní auta nevyrábí, ač nějaké pokusy byly s autobusy Troliga. Všechny automobilky jsou filiálky zahraničních značek, jediný důvod vzniku byly daňové prázdniny a levná pracovní síla. Pokud toto skončí, mohou hledat jinde, i bez krize. Zavřít velkou fabriku sice není jen tak, ale ze západu je to mnohokrát "vyzkoušený" postup.Skrýt celý příspěvek
no co, automotive nebo lokomotive....
když bude nejhůř, můžou koupit na lízačku a hrát si v pitu:
https://www.controller.com/lis...no co, automotive nebo lokomotive....
když bude nejhůř, můžou koupit na lízačku a hrát si v pitu:
https://www.controller.com/lis...
neberu to negativne od tebe. zkusim k tou něco pohledat..nasavam ty info prubezne od lidi z automotive atd. Rozdil oproti SK je že u nas v posledních letech zacínaji dost vyrazne ...Zobrazit celý příspěvek
neberu to negativne od tebe. zkusim k tou něco pohledat..nasavam ty info prubezne od lidi z automotive atd. Rozdil oproti SK je že u nas v posledních letech zacínaji dost vyrazne rust i jiné obory at ještě nemaji takovy vliv na celkovy HDP. To je IT pripadne internetovy prodej. Zajímavy rust a zamestnanost je i ve zbrojním prumyslu. Takze podíl automotive pomalu klesa..konkrétně když se vezme rozdil ziskovosti a odvodu DPH třeba u Hyundai tak je dost citelny ale na HDP se to neprojevilo..Skoda si jede porad svoje..je to jedna z nejperspektivnějších automobilek..u nich pokles nebude takovy jako u znacek orientujících se na vyšší střední tridu aut..tam bude prechod na elektro nejvyšší. Navíc takova Hyundai má tezce osekany dodavatelsky retezec v CR a velkou část věci si dováži..kdyby ukoncili vyrobu v CR, tak pro to skoro nepocitíme. Finanční sektor máme jeden z nejziskovějších v Evrope. A jedna dulezita věc..v posledních letech z se vyrazně omezil vznik dalších kapacit a vyrobních zavodů do automotive. To u sousedu se budovalo a uvazuje o dalších vlastne na vrcholu a to ze ted bude trend smerem dolů mozna uz trvale, tak odskaci o dost vice. Uz to muzes poznat o tom jak moc jejich MF netrefilo v predikci predpokladany rust, to se normalne stava při nejakem prekotnem zhrouceni svetovych trhu nebo prasknuti bubliny..coz se ted ale nedeje. Asi je to na dele, muzem si o tom vymenit názory i soukrome. A ještě sem zapomel na vesmírný prumysl..ten doufam poroste nejvic :)Skrýt celý příspěvek
Na Slovensko bych moc nesázel ačkoliv z racionálního hlediska nemá pro ně L-39NG konkurenci ale i přes mediálně deklarované spojenectví, neustále zdůrazňované skvělé vztahy a ...Zobrazit celý příspěvek
Na Slovensko bych moc nesázel ačkoliv z racionálního hlediska nemá pro ně L-39NG konkurenci ale i přes mediálně deklarované spojenectví, neustále zdůrazňované skvělé vztahy a spoustu dalších bla, bla , bla na obou stranách zde v podstatě 20 let neexistuje žádná vojenskoprůmyslová spolupráce na vládní úrovni. K slovenské mentalitě patří také jistá dávka fanfaronství a touha předvést se před sousedy takže iracionální nákupy typu M-356 bych úplně nevylučoval.
Rakousko je tak 50/50. Je jasný, že M-345 je favorizovaný i z důvodu přetrvávajícího odporu ke všemu východoevropskému. Zde by mohli zapracovat rakouští lidovci, kteří mají dost co vracet vzhledem k nákupu Pandurů AČR.....dál netřeba komentovat
Slibné by mohlo být Maďarsko. 4-8 ks by krásně vyřešilo výcvik pilotů a doplnění Zlinů Z-143/242L. Orbán teď mohutně znovuobnovuje armádu, takže by mohlo ukápnout i Aeru. Navíc zde neexistuje rakouská rezervovanost k české technologii.
Polsko je mimo. Nekoupí L-39NG už z principu. Osobně si myslím, že provozovat dvoumotorové cvičné letouny pro letectva složená výhradně z jednomotorových typů nedává žádný smysl což je typicky příklad POlska ( F-16 a plánované F-35 )
A samozřejmě by se mělo pořádně zatlačit na to zasraný Švédsko, kterému pod příslibem offestů a širší vojensko-technické spolupráce neustále zadáváme zakázky a opačnou cestou je velká nula.Skrýt celý příspěvekGratulujem k vynikajúce u rozboru slovenskej mentality (ak teda niečo také existuje). Presne takto uvažuje bežný stredocech niekde z Mlekojed :) A inak, aké sú tie princípy, ktoré ...Zobrazit celý příspěvek
Gratulujem k vynikajúce u rozboru slovenskej mentality (ak teda niečo také existuje). Presne takto uvažuje bežný stredocech niekde z Mlekojed :)
A inak, aké sú tie princípy, ktoré ste spomenuli pri Poliakoch?Skrýt celý příspěvekKravina na kvadrat. Polka SK armady a priemyslu fici na veciach z CZ, aku dalsiu spolupracu by si chcel ? Nic neriesiace vladne akoze vyvojove projekty kde vystupom bude stoh ...Zobrazit celý příspěvek
Kravina na kvadrat.
Polka SK armady a priemyslu fici na veciach z CZ, aku dalsiu spolupracu by si chcel ?
Nic neriesiace vladne akoze vyvojove projekty kde vystupom bude stoh popisanych A4 ?
Armada aj hasici jazdia na protekcne vybratych Tatrovkach. Asi ako jediny uzivatelia sme kupili poloautomaty - neoficialne zdovodnenie je to, ze ten co to vyberal, si v katalogu nevsimol ze existuje aj automat a mentalne prenho automat neexistoval, takze ani nevedel ze by ho mohol pytat...
Nove L-410 sa pokutnym sposobom nakupili z CZ, podobne aj nepriestrelne vesty od CZUB.
Bren aj CZ75 sa vyrabaju na SK, skladaju v CZ.
Protiminove sedacky do 4x4 a (asi aj) 8x8 su z CZ.
Pristavacie radary sme tiez pochybne vytendrovali od Eldisu, ze to nedokazali papierovo dotiahnut do konca je ich bordel.
Tak co take sme doteraz nenakupili v CZ aj ked sme mohli, len aby sme ukazali nase "fanfaronstvo" ?
Ze sme si dovolili kupit F16 miesto Gripenov ?Skrýt celý příspěvekKritika se netýkala primárně SR ale směřovala dovnitř tedy ČR. Gripen je svědsky což zcela jistě víš takže F-16V je vaši věci. Samozřejmě by bylo krásné kdyby celá bývala ...Zobrazit celý příspěvek
Kritika se netýkala primárně SR ale směřovala dovnitř tedy ČR. Gripen je svědsky což zcela jistě víš takže F-16V je vaši věci. Samozřejmě by bylo krásné kdyby celá bývala monarchie uzavřela mezivládní dohodu a koupila 78 Gripenu NG ( 28 ČR; 18 A; 18 H; 16 SK ) a k tomu stejný počet L-159 T2 a L-39NG přičemž by na Slovensku bylo výcvikové středisko pro všechny členy dohody a v Rakousku servisní centrum pro Gripeny ale jsem realista ......s dnešními politiky není něco takové možné.
Divím se ale a kritizují proč se ČR nepodílí na vývoji dělostřeleckých systému společně se Slovenském. Ze surového diamantu jako je EVA by se ve spolupráci s námi jistě dal vybrousit briliantSkrýt celý příspěvekPretoze nemozete spolupracovat na vsetkom :-) Co si pamatam tak ste namoceny minimalne v dvoch vyvojovych projektoch. Sam som zvedavy s cim nasi tiezodbornici pridu, bojim sa ze ...Zobrazit celý příspěvek
Pretoze nemozete spolupracovat na vsetkom :-)
Co si pamatam tak ste namoceny minimalne v dvoch vyvojovych projektoch.
Sam som zvedavy s cim nasi tiezodbornici pridu, bojim sa ze to nebude nic slavne, nez ze do Z2 napchaju programator navadzanej municie.Skrýt celý příspěvek
strikehawk Vystihl jste to přesně, problém je v tom, že máme jinou kulturu a i jinou mentalitu. Když na AN řešíme nějaký nešvar v AČR, tak bezproblémů si o tom pokecáme se ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk
Vystihl jste to přesně, problém je v tom, že máme jinou kulturu a i jinou mentalitu. Když na AN řešíme nějaký nešvar v AČR, tak bezproblémů si o tom pokecáme se Slováky, Poláky a ani nám to nepřijde divný.
Naopak, pokud se tu řeší nějaký slovenský problém, tak řada Slováků (ne všichni) se začnou ošívat a nakonec se problém neřeší, protože se iracionálně za něj postaví, protože je přece nebudou nějaký Čehuni kritizovat.
Jinak máte pravdu, že na úrovni vláda-vláda spolupráce moc neexistuje a pokud bych si měl vybrat z našich sousedů, s kým více spolupracovat či nakupovat výzbroj, tak bych vybral Polsko. Mají toho víc co nabídnout a necítím z nich nevraživost.Skrýt celý příspěvekJá myslím, že většina Slováků zde je v tomto směru dost v pohodě. Akorát největší patrioti často píšou z Pjahy :) ------------- U té šestnáctky to spíš vidím na natěšenost, kterou ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslím, že většina Slováků zde je v tomto směru dost v pohodě.
Akorát největší patrioti často píšou z Pjahy :)
-------------
U té šestnáctky to spíš vidím na natěšenost, kterou si nikdo nechce nechat kazit.Skrýt celý příspěvek
Maďari majú ešte na pekných pár rokov predplatený pilotný výcvik v Kanade, do roku 2026 už určite nekúpia iné lietadlá okrem prepravných (pravdepodobne Embraer KC-390). Na dôvažok ...Zobrazit celý příspěvek
Maďari majú ešte na pekných pár rokov predplatený pilotný výcvik v Kanade, do roku 2026 už určite nekúpia iné lietadlá okrem prepravných (pravdepodobne Embraer KC-390). Na dôvažok sa zdá, že začínajú vidieť dno kasičky - nedávno nečakane odriekli tender na nákup ručných granátov.Skrýt celý příspěvek
They want to buy 4 trainer ...Zobrazit celý příspěvek
They want to buy 4 trainer jets.
https://www.google.cz/url?sa=t...
Page 33.Skrýt celý příspěvekOK, accept! But from Babiš or from Salvini?
OK, accept! But from Babiš or from Salvini?
For political reasons from Babis of course. :) KC-390 is one of the candidates, thats ...Zobrazit celý příspěvek
For political reasons from Babis of course. :)
KC-390 is one of the candidates, thats true.
https://nepszava.hu/3046646_br... Skrýt celý příspěvekIts not true the first sentence. :)
We are talking about 4 trainer jets anyways so it doesn't really matter from who they by them. Lockheed or Boeing are also strong candidates.Its not true the first sentence. :)
We are talking about 4 trainer jets anyways so it doesn't really matter from who they by them. Lockheed or Boeing are also strong candidates.
Třeba se slovenští diskutující na mne hněvejte, ale nejste sto udržet ve vzduchu 29ku, kupujete F-16V a nejraději by jste M-346? To budete muset zdanit i Slováky co pracují v ...Zobrazit celý příspěvek
Třeba se slovenští diskutující na mne hněvejte, ale nejste sto udržet ve vzduchu 29ku, kupujete F-16V a nejraději by jste M-346? To budete muset zdanit i Slováky co pracují v ČR;)))Skrýt celý příspěvek
P.S oni Poláci to taky hodně přehánějí....do deseti let budou pořádat výprodej toho co budou ještě splácet
P.S oni Poláci to taky hodně přehánějí....do deseti let budou pořádat výprodej toho co budou ještě splácet
...chciałbyś :D Oczywiście ,nie można wykluczyć recesji ,która jest w sumie „zdrowa” dla gospodarki ,bo usuwa zbędne załogi z systemu...ale prędzej dopadnie Was niż nas .. w ...Zobrazit celý příspěvek
...chciałbyś :D
Oczywiście ,nie można wykluczyć recesji ,która jest w sumie „zdrowa” dla gospodarki ,bo usuwa zbędne załogi z systemu...ale prędzej dopadnie Was niż nas .. w pierwszym kwartale tego roku wyprzedziliśmy Anglię w wymianie handlowej z Niemcami, nasz bank PKOBp jest teraz większy od Deutsche Bank , z nadwyżek skupujemy złoto do stabilizowania własnej waluty i na koniec cios w serce Czechów ...jesteśmy na trzecim miejscu w produkcji piwa w europie a Wy dopiero na siódmym . A wszystko co napisałem ,to po to żeby Was zdenerwować :))Skrýt celý příspěvekNaštvat?? Ne .... spíše mě vaše snaha pobavila;))
Naštvat?? Ne .... spíše mě vaše snaha pobavila;))
Tecka ty sie od toważysza Edwarda odpierwiastkuj... On zastał Polskę drewnianą a zostawił zgruzowaną A na poważnie - w realiach CoComu i instrukcji z Moskwy i generała Wojtka ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka ty sie od toważysza Edwarda odpierwiastkuj...
On zastał Polskę drewnianą a zostawił zgruzowaną
A na poważnie - w realiach CoComu i instrukcji z Moskwy i generała Wojtka który chciał je sumiennie realizować to wcaleEdziowi źle nie szło.
A i ów mityczny dług to nic przy obecnym zadłużeniu (nie chodzi o wartości bezwględne tylko o proporcje do pkb)
Wiesz ile w tym roku budów się wy...li
A za budownictwem pójdą inne branżeSkrýt celý příspěvek
Síce zďaleka SR nie je bohatý štát (ale ani chudobný), ale keď sa pozriete co sa kupovalo/kupuje nielen pre OSSR, ale aj Políciu ci hasičov, tak zistíte, že síce to nie vždy sú ...Zobrazit celý příspěvek
Síce zďaleka SR nie je bohatý štát (ale ani chudobný), ale keď sa pozriete co sa kupovalo/kupuje nielen pre OSSR, ale aj Políciu ci hasičov, tak zistíte, že síce to nie vždy sú vysoké počty, ale kvalita je solídna, napr Uh60m, C27J, F16.Skrýt celý příspěvek
Slovenská verze UH 60 je příklad toho co nekupovat. Něco spíše civilní verze. Ostatni dva příklady techniky jsou super.
Slovenská verze UH 60 je příklad toho co nekupovat. Něco spíše civilní verze. Ostatni dva příklady techniky jsou super.
Ja tomu skratka nerozumiem. Pokiaľ majú Uh60m prípravu na rôzne elektronické hračky typu rwr, či iné obranné systémy, tak sa dane zariadenia dajú doinštalovať aj neskôr. To nie je ...Zobrazit celý příspěvek
Ja tomu skratka nerozumiem. Pokiaľ majú Uh60m prípravu na rôzne elektronické hračky typu rwr, či iné obranné systémy, tak sa dane zariadenia dajú doinštalovať aj neskôr. To nie je zásah do draku, či výmena motoru. Pokiaľ sú systémy certifikovane, tak to nie je problém,po zodpovedajúcom školení posádok získajú novú spôsobilosť.Skrýt celý příspěvek
Prepáč flanker.jirka , ale v čom je UH 60M zlým príkladom? Keď rovnakú verziu pred nami kúpili Švédi, po nás Chorváti a Lotyši... Môžeš vysvetliť v čom urobili OSSR chybu? Zatiaľ ...Zobrazit celý příspěvek
Prepáč flanker.jirka , ale v čom je UH 60M zlým príkladom? Keď rovnakú verziu pred nami kúpili Švédi, po nás Chorváti a Lotyši... Môžeš vysvetliť v čom urobili OSSR chybu? Zatiaľ čo v OSSR sú s nimi nadmieru spokojní, postupne aj u laickej verejnosti získavajú sympatie a kredit, nechápem kde vidíš problém?Skrýt celý příspěvek
Podívejte se co vše chce AČR pro nové vrtulníky, i když si odmažete integrace inteligentníh zbraňových systémů, tak je toho stále 2x více než máte na UH 60. A vědí proč, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Podívejte se co vše chce AČR pro nové vrtulníky, i když si odmažete integrace inteligentníh zbraňových systémů, tak je toho stále 2x více než máte na UH 60. A vědí proč, protože mají reálné zkušenosti z AFG. Ve Vaší konfiguraci ji nedokážete řádně poslat do ostré spojenecké akce. A i když máte "přípravu" pro ostatní systémy, nebude to hned. I v případě, že dnes vám tyto systémy někdo dodá, tak jak dlouho zabere montáž, ověření reálné funkčnosti, výcvik osádek pro správné používání, to bude trvat minimálně dva roky, jen než si všechno osvojí piloti. ...pokud se něco semele v Evropě, bude to prostě pozdě.
A nezmiňoval bych pouze RWR, vrtulník potřebuje mnohem více sebeobranných systému průzkumu, v laserovém a infračervených pásmech.
Za jak dlouho si dokážete naplnit databázi pro RWR a ostatní systéme, tak aby byla použitelná, nebo si myslíte, že vám kompletní databázi poskytne výrobce? (to jsou hodně citlivá data a až tam poznáte, zda jste či nejste pro výrobce státem třetího světa)
Piloti s tím jistě budou spokojeni, je to nové, lítá to, je to agilnější než původní typ na kterém lítali a funguje to. Ale to se bavíme pouze aerotaxi misích, to je po všech těch zkušenostech ze světa i na přepravní vojenský vrtulník málo.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka nejde mi priamo reagovať na tvoj príspevok. OSSR si jednoducho vyhodnotili, že držať AT vrtulníky (Mi-24) je luxus, a ich spôsobilosti nahradia pozemné sily, ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka nejde mi priamo reagovať na tvoj príspevok. OSSR si jednoducho vyhodnotili, že držať AT vrtulníky (Mi-24) je luxus, a ich spôsobilosti nahradia pozemné sily, delostrelci... Ono čistokrvný AT vrtulník je na dnešnom bojisku diskutabilný, o čom sa armády presviedčajú v súčasných asymetrických konfliktoch, napríklad Ukrajina svoje vrtuľníky už v bojových misiách na Dombase nasadzuje minimálne... pri protivníkovi s lepšími MANPADS zbraňami, AT vrtulník stráca na výhode. Rolu AT vrtuľníkov kompletne prebrali multirole combat aircraft (MRCA) , a pozemné vojsko . Stačí si pozrieť kto v NATO si AT vrtulníky drží, a prečo viaceré bohaté štáty ich uzemnili, prípadne vyradili. Pokiaľ AČR si vyhodnotila, že pre ňu sú stále AT vrtuľníky takticky výhodné, je to vaša vec. Slovensko sa vybralo inou cestou, a prednosť dostali UH-60M.Skrýt celý příspěvek
Karlos73 Z dovolením nemáte pravdu, bitevní vrtulník dokáže plnit mnoho úkolů a naopak si ho obstarává stále větší počet zemí, než bylo kdysi zvykem. To, že Slovensko opustilo ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73
Z dovolením nemáte pravdu, bitevní vrtulník dokáže plnit mnoho úkolů a naopak si ho obstarává stále větší počet zemí, než bylo kdysi zvykem.
To, že Slovensko opustilo bitevní vrtulníky, je následek oné slavné doby expediční armády a trendu seškrtat armádu co to jde.
Role bitevních vrtulníků se naopak velmi osvědčila v asymetrických konfliktech, jako je Sýrie či Irák, Izrael, apod. kde role bitevních vrtulníků je nezastupitelná.
Vámi zmíněná Ukrajina není v rámci vzdušného prostoru asymetrický konflikt (a z pohledu pozemních sil také ne).
PVO separatistů dokázalo uzemnit nejen bitevní vrtulníky, ale i letectvo. Tím pádem by jste mohl říci, že celé letectvo je k ničemu, protože PVO protivníka ho s jistotou eliminuje viz. Ukrajina. Blbost, že ano.Skrýt celý příspěvekKarlosy73.. jediný argument pro vyřazeni bitevniku je jeho cena, ve všech konfliktech se ukázala jeho nezastupitelná úloha od průzkumu, ničení zodolnených cílů, podpory pozemních ...Zobrazit celý příspěvek
Karlosy73.. jediný argument pro vyřazeni bitevniku je jeho cena, ve všech konfliktech se ukázala jeho nezastupitelná úloha od průzkumu, ničení zodolnených cílů, podpory pozemních jednotek až k eskortním úkohám a třeba i doprovodu pozemních zásobovacích konvojů což byl například 90%byznys francouzských Tigerů v Mali, takže na Slovensku jste se vzdali bitevníků protože na ně nemáte rozhodně v tom není žádné vizionářstvíSkrýt celý příspěvek
Jara, správne. Načo držať drahý a úzko-špecializovaný bojový prostriedok, ktorý dnes viem vykompenzoavť (nahradiť) inými, bezpečnejšími a lacnejšími bojovými prostriedkami. Za tú ...Zobrazit celý příspěvek
Jara, správne. Načo držať drahý a úzko-špecializovaný bojový prostriedok, ktorý dnes viem vykompenzoavť (nahradiť) inými, bezpečnejšími a lacnejšími bojovými prostriedkami. Za tú cenu to riziko viacerým štátom nestojí, posielať do bojovej zóny AT, kde mi tento stroj dá dole sfistikovanejší protivník s MANPADS, keď to viem vyriešiť cez stíhacie letectvo, alebo cez pozemné sily (presné delostrelectvo) . Miesto do AT (attack helicopter) , investujú do LUH (Light Utility Helicopter) a UH (Utility helicopter) , ktoré viacero spôsobilosti AT vedia zastúpiť, a sú viac univerzálnejšie. Napríklad také Nórsko, Švédsko, Fínsko AT nemajú, vystačia si s LUH, UH ... a takýchto bohatých krajín v EU je viac.Skrýt celý příspěvek
Tak třeba z nich ty vojenské vrtulníky časem postaví ...
Tak třeba z nich ty vojenské vrtulníky časem postaví ...
Udržet Mig-29 ve vzduchu vyžaduje intenzivní dodávky náhradních dílů. Uvědomte si, že maxinální nálet draku letounu činí 2500 hodin, poté musí být provedena generální oprava a ...Zobrazit celý příspěvek
Udržet Mig-29 ve vzduchu vyžaduje intenzivní dodávky náhradních dílů. Uvědomte si, že maxinální nálet draku letounu činí 2500 hodin, poté musí být provedena generální oprava a vyměněny nosné segmenty. U kompozitních materiálů (velice primitivní kompozity s maximálním využitím skelných vláken) se opravu provádí v řádu desítek hodin. Stejně tak servo mechanizace a další součástky. Životnost Mig-29 není opravdu nijak vysoká a nelze házet vinu na provozovatele, když váznou dodávky náhradních dílů. To prostě ve vzduchu neudrží nikdo.Skrýt celý příspěvek
balm - presne ako píšete...ďalšia vec je kvalita tých náhradných dielov a asi aj cena...
balm - presne ako píšete...ďalšia vec je kvalita tých náhradných dielov a asi aj cena...
Myslíte schopnost dodávat repasované za cenu nového? Samozřejmě a právě neschopnost poskytnout jasné záruky a garance poškodilo Rusko v očích zákazníků, kteří se raději obrátí na ...Zobrazit celý příspěvek
Myslíte schopnost dodávat repasované za cenu nového?
Samozřejmě a právě neschopnost poskytnout jasné záruky a garance poškodilo Rusko v očích zákazníků, kteří se raději obrátí na jiné země, které jsou schopné dodržet své závazky.Skrýt celý příspěvekbalm Ohledně problematiky MIGů jdou různé fámy, mohl by jste své tvrzení něčím doložit. Jinde ve světě provozovatelé MIGů a letadel řady SU tyto problémy nemají, jestli potíž ...Zobrazit celý příspěvek
balm
Ohledně problematiky MIGů jdou různé fámy, mohl by jste své tvrzení něčím doložit.
Jinde ve světě provozovatelé MIGů a letadel řady SU tyto problémy nemají, jestli potíž není náhodou v neschopnosti či spíše neochotě evropských států NATO se s kanceláří MIG rozumně dohodnout.
Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů, Bulharsko ho chce provozovat do konce životnosti (2030) a náklady na provoz má poloviční než Slovensko při hádám větším počtu provozovaných letadel.
Vzhledem k tomu, že v dnešní době máme univerzálního viníka a to Rusko, které může za všechno i za zvolení Trumpa, tak už na něj hodíme i stav slovenského letectva.Skrýt celý příspěvekSemtam Možná mají na Slovensku jiný způsob nákupu náhradních dílů, například přes nějakého vykutáleného prostředníka, jako byl ve své době Zenit v ČR (všude se najdou kalousci, ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam
Možná mají na Slovensku jiný způsob nákupu náhradních dílů, například přes nějakého vykutáleného prostředníka, jako byl ve své době Zenit v ČR (všude se najdou kalousci, hávové a jim podobné individua)Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Jo vlastně, oni tam docela kradou, to je pravda. Tak to ovšem znamená, že balm si tak trochu vymýšlí. Vlastně BOV 8x8 a vlastní vývoj Pořízení 25 nových ZUZANA 2 a ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Jo vlastně, oni tam docela kradou, to je pravda. Tak to ovšem znamená, že balm si tak trochu vymýšlí.
Vlastně BOV 8x8 a vlastní vývoj
Pořízení 25 nových ZUZANA 2 a vyřazení 16 ZUZAN 2000
Více než dvojnásobné provozní náklady na MIG-29 oproti Bulharsku
Pořízení F-16 oproti smysluplnějším Gripenům
Pořízení UH-60 v osekané verzi a ztráty přepravních schopností (MI-17)
atd.
Ne ne, za to určitě nemůže provozovatel.Skrýt celý příspěvekSemtam: opat tvoje klamstva. Polsko prevadzkuje Mig29 tak uspesne, ze su uz niekolko mesiacov uzemnene a dostava sa do bodu, kedy sa uz nebude dat, alebo len velmi tazko ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam: opat tvoje klamstva.
Polsko prevadzkuje Mig29 tak uspesne, ze su uz niekolko mesiacov uzemnene a dostava sa do bodu, kedy sa uz nebude dat, alebo len velmi tazko sprevadzkovat, kedze piloti postupne prichadzaju o papiere.
Bulharsko ma rovnake problemy s prevádzkovaním Mig29, lieta im zopar kusov. Alzircania pre istotu celu dodavku novych Mig29SMT vratili, kedze zistili, ze nove nie su.
Na RsK Mig sa stazuju z celeho sveta, ved od nich nechce lietadla ani ruske letectvo a Mig35 im boli nanutene politikmi.Skrýt celý příspěvekGibon Buď tak laskav a řekni proč polské MIG-29 byli uzemněny. Pokud ti to dělá problémy, tak v červenci minulého roku došlo k havárii MIG-29 a poté byli všechny na 4 měsíce ...Zobrazit celý příspěvek
Gibon
Buď tak laskav a řekni proč polské MIG-29 byli uzemněny.
Pokud ti to dělá problémy, tak v červenci minulého roku došlo k havárii MIG-29 a poté byli všechny na 4 měsíce uzemněny. V listopadu minulého roku šli zase do vzduchu. Ovšem v březnu tohoto roku ztratilo Polsko další MIG-29 a podle analytiků za problémy stojí údržby trysek motoru.
https://theaviationist.com/201...
A kdopak provádí bezlicenční údržby motorů? Ano je to Polsko. Bulharsko z toho důvodu odstoupilo od dohody s Polskem ohledně údržby motorů , protože nemají licenci od kanceláře MiG a navíc hmatatelně tu práci neodvádí moc dobře.
https://www.armadninoviny.cz/b...
Navíc Bulharsko v březnu letošního roku uzavřelo smlouvu s firmou MiG na zajištění servisních prací a náhradních dílů pro jejich MiGy-29 až do roku 2022. Smlouva má hodnotu 40,5 milionu euro. Cílem je udržet v provozu 12 jednomístných MiGů-29A a tři dvoumístné MiGy-29UB.
Proč Slovensko platí cca dvakrát tolik zůstává záhadou a výmluvy typu: Za to může Rusko. Opravdu neberu.
Alžírský kontrakt je již poměrně starý a Alžír vrátil MIG-29 na základě toho, že zjistil, že některé dílky byli skladovky z let minulých. A vzápětí koupili SU-30. Vzhledem k tomu, jak to šlo rychle a MIG neměl ani možnost nahradit komponenty s novějším datem výroby, je situace velmi záhadná. MIG-29SMT bezproblémově slouží v silách VKS RF.
Samozřejmě, případnou omluvu od vás přijmu. ;)Skrýt celý příspěvekO akom ospravedlneni snivas? Napisal si? => "Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů" A s tym Bulharskom to je evidentne tiez ...Zobrazit celý příspěvek
O akom ospravedlneni snivas?
Napisal si? => "Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů"
A s tym Bulharskom to je evidentne tiez inak.
https://www.janes.com/article/...
Zmluva do 2020 na 8 lietadiel. To je celkom rozdiel oproti 12 lietadiel do 2023. Slovenske lietadla su modernizovane, Bulharske nie.Skrýt celý příspěvekGibon Ano, psal jsem bezproblémový provoz. To, že majitel si bezlicenčně provádí údržbu motorů nemá s kvalitou stroje nic společného a již vůbec ne s kanceláří MiG, která běžně ...Zobrazit celý příspěvek
Gibon
Ano, psal jsem bezproblémový provoz. To, že majitel si bezlicenčně provádí údržbu motorů nemá s kvalitou stroje nic společného a již vůbec ne s kanceláří MiG, která běžně servis obstarává a je to jen o odvaze majitele co s letadly dělá. Samozřejmě pokud majitel bude ignorovat servis či si ho provádět svévolně sám, tak to do toho nepočítám, to je věc majitele.
AN sice uvádí 12+3, bulharský zdroj uvádí 8+2
https://m.dir.bg/dnes/politika...
Cena ovšem je beztak značně rozdílná oproti Slovensku.
Jinak obdivuji, že jsi si dal práci a našel neplatný odkaz o servisu aby jsi mohl zalhat. Zajímavé a vlastně i divné...
Samozřejmě, že rok 2022 je správně, viz jiný odkaz:
http://www.natoaktual.cz/bulha...
V článku si můžeš všimnout poznámky ohledně problematiky servisu. Problém servisu je ten, že státy NATO, které mají MIG-29 hledají jiné cesty servisu, než přes kancelář MiG a po polském neodborném servisu se nyní Bulharsko raději přímo obrátilo na servis MiG a stroje MIG-29 možná bude provozovat až do roku 2030 kdy jim končí životnost.Skrýt celý příspěvekTak urcite. Niekto si proste zije vo svojom vlastnom svete a uzemnenie lietadla na (zatialh 5 mesiacov je bezproblemova prevadzka. Vlastne mas pravdu. Ked sa nelieta, nie su ...Zobrazit celý příspěvek
Tak urcite.
Niekto si proste zije vo svojom vlastnom svete a uzemnenie lietadla na (zatialh 5 mesiacov je bezproblemova prevadzka.
Vlastne mas pravdu. Ked sa nelieta, nie su ziadne problemy. Takze uz to chapem.Skrýt celý příspěvekJak říkám, neoprávněné zásahy vlastníka se do posouzení provozu nepočítají. Pokud si koupíš auto a budeš dělat neschválené úpravy či údržbu a na základě toho si ho zničíš, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Jak říkám, neoprávněné zásahy vlastníka se do posouzení provozu nepočítají. Pokud si koupíš auto a budeš dělat neschválené úpravy či údržbu a na základě toho si ho zničíš, tak podle toho nemůžeš posuzovat kvalitu stroje či kvalitu autorizovaného servisu.
Kdo chtěl, udělal smlouvu s kanceláří MiG a létá. Rozdíl je pouze očividně v ceně a proto bych hlavně hledal viníka doma.
Nemáš potřebu ani opravit svoji již druhou účelovou lež???
Rozklad osobnostiSkrýt celý příspěvekSemtam:
"Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů" a později pokračujete popisem toho co bych rozhodně jako bezproblémový provoz nenazval. Tak jak je to teda?Semtam:
"Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů" a později pokračujete popisem toho co bych rozhodně jako bezproblémový provoz nenazval. Tak jak je to teda?
PC 21 by sa strašne hodilo...keď Francúzi nahradzujú nimi Alphajet a Epsilon T 30 prečo my nie L 39?
PC 21 by sa strašne hodilo...keď Francúzi nahradzujú nimi Alphajet a Epsilon T 30 prečo my nie L 39?
A vlastne prečo nie.Toto je veľmi dobrá úvaha.Výkonovo je tam relatívne malý rozdiel.Odskúšane a kvalitné riešenie.Na pokročilejší výcvik sa aj tak pojde do USA a na prechod na ...Zobrazit celý příspěvek
A vlastne prečo nie.Toto je veľmi dobrá úvaha.Výkonovo je tam relatívne malý rozdiel.Odskúšane a kvalitné riešenie.Na pokročilejší výcvik sa aj tak pojde do USA a na prechod na prúdový stroj budú dvojmiestne verzie F-16.Skrýt celý příspěvek
Bude zaujímavé sledovať, aké ambície bude mať letectvo pri šepcifikáci lietadla, či to bude len cvičné lietadlo alebo skôr multifunkčné a tým pádom aj výkonnejšie lietadlo určené ...Zobrazit celý příspěvek
Bude zaujímavé sledovať, aké ambície bude mať letectvo pri šepcifikáci lietadla, či to bude len cvičné lietadlo alebo skôr multifunkčné a tým pádom aj výkonnejšie lietadlo určené aj na leteckú podporu. Tecka dobre píše, aké možnosti má L-39NG, ktoré sa dajú zosúladiť s výcvikom na Block 70? Toto všetko sa musí premietnuť do špecifikácie a nie porovnávanie "pipíkov", ako to tu prezentujú niektorí diskutujúci.
Mne osobne by sa páčil M-346 Master, moderné, výkonné a osvedčené podzvukové lietadlo spĺňajúce všetky požiadavky budúceho výcviku a leteckej podpory pozemných síl. "Ale" musíme sa pozerať aj na ekonomické hľadisko a to sú obstarávacie a prevádzkové náklady, ktoré sú smozrejme vyššie oproti jednomotorovým strojom.
Zaujímavá možnosť by ešte bola L-159 T2, lenže nikto nevie, či by sa Aero pustilo do novovýroby a aká by bola cena?
Je dobré, že sa o tomto začalo hovoriť v predstihu, no je to ešte na dlhú debatu a všetko je na začiatku.Skrýt celý příspěvek" ktoré sú smozrejme vyššie oproti jednomotorovým strojom. " To je myslím klíčové. M-346 by se ve výsledku nevyplatila - létalo by se méně. IMHO pro slováky jsou rozumná letadla ...Zobrazit celý příspěvek
" ktoré sú smozrejme vyššie oproti jednomotorovým strojom. "
To je myslím klíčové. M-346 by se ve výsledku nevyplatila - létalo by se méně. IMHO pro slováky jsou rozumná letadla třídy M-345 nebo NGčko - nemá smysl tam teď cpát do letectva více peněz, ty jsou potřeba jinde. Obzvlášť když už např. NGčko už může mít i radar, což znamená, že se na něm dá odcvičit i nějaký ten pokročilý výckvik, co by dřív vyžadoval stíhací spárku.
PS: btw. M-346 je supersonický
https://www.flightglobal.com/n... Skrýt celý příspěvekTak neviem, či NG-čko bude mať radar v reále, zatiaľ som o tom nikde nečital. Nepomýlili ste ti to s F/A-259? Ale ak by sa napríklad realizovala verzia F/A 259 v dvojmiestnej ...Zobrazit celý příspěvek
Tak neviem, či NG-čko bude mať radar v reále, zatiaľ som o tom nikde nečital. Nepomýlili ste ti to s F/A-259? Ale ak by sa napríklad realizovala verzia F/A 259 v dvojmiestnej verzii, prečo nie, len tá vychádza z L-159.
PS: Aj Ferrari môže jazdiť 300 km/h, ako často tak jazdí v bežnej premávke?Skrýt celý příspěvekMôžeš prosím dať bližšie info? O tom, že v NG sa počíta so zástavbou radaru som ešte nepočul. Je to dosť zaujímavá informácia.
Môžeš prosím dať bližšie info? O tom, že v NG sa počíta so zástavbou radaru som ešte nepočul. Je to dosť zaujímavá informácia.
Mea culpa, to jsem opravdu čerpal z materiálu, kterej mluvil o rodině 1(2)59. Splácal jsem to dohromady s tím, že NGčko má mít "simulovanej radar". ...Zobrazit celý příspěvek
Mea culpa, to jsem opravdu čerpal z materiálu, kterej mluvil o rodině 1(2)59.
Splácal jsem to dohromady s tím, že NGčko má mít "simulovanej radar".
https://www.rswaviation.com/ou...
takže na něm opravdu jde i cvičit to, pro co se muselo na spárku.
Ale radar to bohužel opravdu není, v tom máte plnou pravdu.Skrýt celý příspěvek
Bardzo ciekawa dyskusja i ciekaw jestem co realnie może zaoferować wersja NG. Czy ktoś może odpowiedzieć na kilka pytań? Mianowicie, jakie są realne możliwości symulacji ...Zobrazit celý příspěvek
Bardzo ciekawa dyskusja i ciekaw jestem co realnie może zaoferować wersja NG. Czy ktoś może odpowiedzieć na kilka pytań?
Mianowicie, jakie są realne możliwości symulacji zachowań block70 przez NG? Zaczynając od podstawowych charakterystyk samolotu ( fly by wire) po symulacje pracy data link,radaru, oprogramowania po symulacje charakterystyk całego spektrum uzbrojenia i taktyki użycia ? Czy wersja NG ,będzie miała możliwość symulacji zachowań wybranych samolotów przeciwnika ?
Na marginesie, koszt lotu M346 jest połowę niższy od F16
Czas oczekiwania na dostawy zamówionej wersji M dla polski przedłużył się znacznie ,właśnie przez warunki postawione stronie włoskiej, która miała problem z ich realizacją. Chodziło o cale spektrum symulacji f16 z naciskiem na uzbrojenie i taktykę , takie informacje są tajne i amerykanie ich nie udostępniają. Czyli oprogramowanie nie jest włoskiej prowieniencji. Pozdrawiam!
Ps. Oczywiście , szkolenie dla f35 też zostało uwzględnione, ale to nie znaczy ,ze już jest zainstalowane na MSkrýt celý příspěvekNG je především konkurencí cvičných letounů PC-xx/EMB312/AT-6 a M345 (v Polsku Orlik a Iskra). Dá se sice použít i pro vyšší výcvik, ale pak se to musí víc vylítat na dvoumístných ...Zobrazit celý příspěvek
NG je především konkurencí cvičných letounů PC-xx/EMB312/AT-6 a M345 (v Polsku Orlik a Iskra). Dá se sice použít i pro vyšší výcvik, ale pak se to musí víc vylítat na dvoumístných bojových letounech (Gripen D nebo F-16D).
Ideální postup je - Z-143, L-39, L-159T, Gripen D. U Vás PZL-130, M346, F-16D.
Slováci si chtějí výcvik na F-16 koupit v cizině, takže pro ně je asi nejlepší kombinace Z-143 + L39NG, zbytek si dolétají v Kanadě, či USA (Pro čechofoby Cessna Skyhawk + M345)Skrýt celý příspěvekNepoznám osnovy výcviku pilotov, ale určite by nebol problém outsourcovat výcvik na základnom vrtulaku, ako aj základný jet výcvik, napr u STA ci inej firmy. Následne by adepti ...Zobrazit celý příspěvek
Nepoznám osnovy výcviku pilotov, ale určite by nebol problém outsourcovat výcvik na základnom vrtulaku, ako aj základný jet výcvik, napr u STA ci inej firmy. Následne by adepti prichádzali k taktickej letke, kde by mohli mať napr M346. Otázne je co sa za tych 5rokov stane s vyradený u L39, či ich predaju, zosrotuju... Ono počul som správy, že z hľadiska únavy draku tie stroje vydržia ešte dosť dlho, otazka co s motormi.Skrýt celý příspěvek
To by sice šlo, ale je otázka, jestli by se takový outsorcing ekonomicky i jinak vyplatil. Včetně toho, že armáda by měla mít schopnosti trénovat piloty sama. ", že z hľadiska ...Zobrazit celý příspěvek
To by sice šlo, ale je otázka, jestli by se takový outsorcing ekonomicky i jinak vyplatil. Včetně toho, že armáda by měla mít schopnosti trénovat piloty sama.
", že z hľadiska únavy draku tie stroje vydržia ešte dosť dlho, otazka co s motormi."
Právě proto nabízí AERO NGčko - umí právě dát nové motory do starých draků.Skrýt celý příspěvekPrávě proto nabízí AERO NGčko - umí právě dát nové motory do starých draků. Mali ste na mysli L39CW - kedy sa cez adaptér inštaluje motor FJ44M. Problem je ten, že také lietadlo ma ...Zobrazit celý příspěvek
Právě proto nabízí AERO NGčko - umí právě dát nové motory do starých draků.
Mali ste na mysli L39CW - kedy sa cez adaptér inštaluje motor FJ44M. Problem je ten, že také lietadlo ma z dôvodu podmotorovanosti tragické letové výkony najmä v nízkych výškach a vysokých teplotách. Veľmi slabá stupavost. NG ma upravenú stihlejsiu zadnú časť trupu, kompozitné vzduchovody a podobne. V OSSR by bol variant CW najskôr nepriechodny.
Ad outsourcing: základný výcvik na vrtulach si bežné študenti platia sami.Skrýt celý příspěvekCW-cko mal zrejme na mysli. Potreba armady cvicit zakladny vycvik nie je pravdou. Je uplne jedno kde prebieha zakladny vycvik, kym je to na uzemi statu. STA staci zapojit do ...Zobrazit celý příspěvek
CW-cko mal zrejme na mysli.
Potreba armady cvicit zakladny vycvik nie je pravdou. Je uplne jedno kde prebieha zakladny vycvik, kym je to na uzemi statu. STA staci zapojit do systemu hospodarskej mobilizacie.Skrýt celý příspěvekŽádná sláva to nebude, ale o tolik slabší než původní motor není, a má digitální řízení a co vím jde daleko lépe do otáček než původní motor, takže dynamika o tolik horší nebude. ...Zobrazit celý příspěvek
Žádná sláva to nebude, ale o tolik slabší než původní motor není, a má digitální řízení a co vím jde daleko lépe do otáček než původní motor, takže dynamika o tolik horší nebude.
Když se započítá to, že tam je moderní avionika, která o něco sníží hmotnost letounu, a to, že novej motor je podstatně úspornější, než původní, což umožňuje létat s méně palivem, tak bych radši sedlal CWčko, než starýho Albíka. Ta podmotorovanost byl problém i starýho Albatrose (taky se pár lidí kvůli tomu rozflákalo o zem...), finální NGčko sice ušetří nějakou váhu, ale nebude na tom o tolik líp.
" V OSSR by bol variant CW najskôr nepriechodny."
Tak za cenu novýho stroje by to byl nesmysl. Ale pokud maj ještě letuschopný draky, tak IMHO je to lepší varianta, než ty draky vyhodit a koupit nový NGčko - to by bylo jen o málo více muziky, ale za podstatně dražší peníze.
"Je uplne jedno kde prebieha zakladny vycvik, kym je to na uzemi statu. "
Úplně základní jo, to klidně můžou lítat v aeroklubech a funguje to dobře. Ale aby armáda vlastnila až bojové stroje, to mi přijde moc. Soukromou firmu sice jde zapojit do mobilizace, ale bude to IMHO skřípat podstatně více, než když bude výcvik začleněn do armádních struktur. Ale je to jen názor člověka "z venku", tady se klidně můžu plíst.Skrýt celý příspěvekMotor FJ44-4M vychádza z FJ44-4. Pre NG bol "umelo" navyseny ťah z 16kN na niečo vyše 18kN,za cenu mierneho zníženia životnosti. Problem bol tiež v tom, že na pôvodnom motorke FJ44 ...Zobrazit celý příspěvek
Motor FJ44-4M vychádza z FJ44-4. Pre NG bol "umelo" navyseny ťah z 16kN na niečo vyše 18kN,za cenu mierneho zníženia životnosti. Problem bol tiež v tom, že na pôvodnom motorke FJ44 dochádzalo pri veľkom pretazeni ku kontaktu rotora so skriňou motora, následkom čoho boli vrypy do skrine motora. Ten problém bol už vyriešený. Problem FJ44-4 je, že ten motor bol navrhnutý pre biz-jety, ktoré lietajú vo veľkej výške kde je teplota nižšia ako napr 30degC v letnom období pri zemi.Skrýt celý příspěvek
Szkolenie studentów na M 346 juz trwa ...Zobrazit celý příspěvek
Szkolenie studentów na M 346 juz trwa https://m.facebook.com/marcin.... , do tego doszły zmodernizowane PZL-Orlik TC II https://www.altair.com.pl/news...
Iskry zostają aż do wycofania ostatnich po-sowieckich samolotów.
Moje pytanie dotyczyło możliwości symulacji warunków dla f16 block70 na samolotach wersji NG . Teoretycznie mogę zakładać, że narazie takich możliwości nie posiadają i zastanawiam się na ile jest możliwe żeby takie miały w przyszłości . Inne pytanie..na ile jest sensowne, finansowanie zakupu samolotu szkolenia zaawansowanego tylko dla jednej eskadry. Argument ,ze mogą spełniać warunki samolotu „pola walki” , w naszym położeniu , nie są prawdziwe...Skrýt celý příspěvekL-159T jen oddaluje(zkracuje) aktivní službu pilotu na Jas-39! Naši piloti proti zahraničí tráví extrémně dlouho dobu při výcviku než se dostanou na konečný typ. Což dosti ...Zobrazit celý příspěvek
L-159T jen oddaluje(zkracuje) aktivní službu pilotu na Jas-39!
Naši piloti proti zahraničí tráví extrémně dlouho dobu při výcviku než se dostanou na konečný typ. Což dosti zbytečně prodražuje výcvik.Skrýt celý příspěvekJsou k tomu tvrzeni nejaka cisla z CR a ze zahranici?
Jsou k tomu tvrzeni nejaka cisla z CR a ze zahranici?
Tiež som to niekde zachytil. Priemerný vek pilotov ACR je citeľne vyšší ako iných záp. štátov, kľudne aj o cca 10 rokov. Bohužiaľ si nespominam kde to bolo, tuším vyjadrenie ...Zobrazit celý příspěvek
Tiež som to niekde zachytil. Priemerný vek pilotov ACR je citeľne vyšší ako iných záp. štátov, kľudne aj o cca 10 rokov. Bohužiaľ si nespominam kde to bolo, tuším vyjadrenie českého veliteľa..Skrýt celý příspěvek
Tryskac: ono je to trošku dost jinak, než nastínil Jirosi. On ten výcvik brzdil fakt, že na Gripeny se chodilo z L-159A. Tedy Z-143 (LOM), L-39 (LOM/AČR), L-159A, a pak Gripen. ...Zobrazit celý příspěvek
Tryskac: ono je to trošku dost jinak, než nastínil Jirosi. On ten výcvik brzdil fakt, že na Gripeny se chodilo z L-159A. Tedy Z-143 (LOM), L-39 (LOM/AČR), L-159A, a pak Gripen. Verze L-159T1 a nově T2 jsou zde od toho, aby z LOM, šli piloti rovnou na L-159T a z nich rovnou na Gripen. Tedy v současné době, respektive v blízké budoucnosti půjdou standardní cestou, jakou jdou například Poláci díky M346 ;)Skrýt celý příspěvek
A kolik těch trainee bude Slovensko potřebovat 3-4 ks ?? Takže nějaké úvahy o tom aby byli schopny plnit i lehké bojové úkoly jsou trochu mimo, asi budete potřebovat spíše basic ...Zobrazit celý příspěvek
A kolik těch trainee bude Slovensko potřebovat 3-4 ks ?? Takže nějaké úvahy o tom aby byli schopny plnit i lehké bojové úkoly jsou trochu mimo, asi budete potřebovat spíše basic trainee takže i L39 NG certifikovaná jako Full trainee je overkill, na pokračovací/zaškolovací výcvik budete mít 2 spárky F-16 jestli vás teda nebude ničit cenovka za letovkuSkrýt celý příspěvek
No, myslím, že spárky F-16 budou jen na typové zaškolení, přezkušování a pokročilý zbraňový výcvik. Na základní a pokračovací je jich škoda.
No, myslím, že spárky F-16 budou jen na typové zaškolení, přezkušování a pokročilý zbraňový výcvik. Na základní a pokračovací je jich škoda.
Madari nemaju žiadne prudove čvične lietadla a pritom maju Gripeny. Predpokladam, že si nik nemysli že madarski piloti presadaju do Gripenov priamo z čvičnych Zlin Z-143LSi. Asi ...Zobrazit celý příspěvek
Madari nemaju žiadne prudove čvične lietadla a pritom maju Gripeny. Predpokladam, že si nik nemysli že madarski piloti presadaju do Gripenov priamo z čvičnych Zlin Z-143LSi. Asi bude lepšie než v Česku kupovat, sa ist do Madarska opýtat.Skrýt celý příspěvek
Výcvik na prúdové stroje robia v Kanade.
Výcvik na prúdové stroje robia v Kanade.
Slovensku preju aby koupilo to nejlepsi v souctu vlastnosti ktere pozaduje, a na rozdil od velke casti zde diskutujjcich si netroufnu hazet tipy co tim nejlepsim pro slovensko je. ...Zobrazit celý příspěvek
Slovensku preju aby koupilo to nejlepsi v souctu vlastnosti ktere pozaduje, a na rozdil od velke casti zde diskutujjcich si netroufnu hazet tipy co tim nejlepsim pro slovensko je. Nezname pozadavky, nezname koncepci (doufam ze nejaka je). Tezko pak lze kategoricky tvrdit, ze je lepsi L-39NG nebo M-346.Skrýt celý příspěvek
Konečne rozumný koment. Ide totiž o to, že každý z tu diskutujúcich má v podstate iný "odborný" názor. Takže nech by armáda u nás, či u vás kúpila čokoľvek, väčšine "odborníkov" tu ...Zobrazit celý příspěvek
Konečne rozumný koment. Ide totiž o to, že každý z tu diskutujúcich má v podstate iný "odborný" názor. Takže nech by armáda u nás, či u vás kúpila čokoľvek, väčšine "odborníkov" tu to vyhovovať nebude. Takže som rád, že ľudia, čo majú na starosti armádu tieto naše výplody nečítajú a môžem len dúfať, že vyberú to najlepšie pre nás/vás. :-) Pekný/hezký den všetkým/všem.Skrýt celý příspěvek
Na Palbe som sa už vyjadril. Pevne verím, že toto bude transparentný tender , s oveľa väčšou vzorkou zúčastnených lietadieľ. Bolo by dobré , ak by OSSR definovali svoje požiadavky ...Zobrazit celý příspěvek
Na Palbe som sa už vyjadril. Pevne verím, že toto bude transparentný tender , s oveľa väčšou vzorkou zúčastnených lietadieľ. Bolo by dobré , ak by OSSR definovali svoje požiadavky na nové cvičné lietadlo+military verzia - Fighter (light) Trainer, Fighter Attack. Určite by sa malo vybrať moderné lietadlo, pre Full Trainer, pre pokročilý výcvik pre stíhačky gen 4+ až gen. 6 . Súhlasim s Fladerom, Slovensko si nemôže kupovať len tréningové lietadlo, ale najnovší a pokročilý univerzál! Základný výcvik si vieme spraviť aj na slovenskom vrtuľovom Dynamicu. Tie lietadlá by mali byť kupované na najbližších 30 rokov , stačí sa pozrieť čo kupujú dnes naši susedia a spojenci. L-39 NG je stará architektúra , nevhodná na pokročilý výcvik pre pilotov F-16, a prípadne v budúcnosti nové stroje 5.gen. Ako som v minulosti písal L-39 NG je vhodná pre nenáročného užívateľa, pre štáty tretieho sveta (bez urážky)... . Rovnako to platí aj pre BA Hawk, Aermacchi M-345 (to sú staré architektúry, starý dizajn) . Dúfam, že OSSR budú v roku 2025 -26 vyberať z Alenia Aermacchi M-346 Master (Polsko, Izrael, Taliansko), KAI T-50 Golden Eagle (?) a Boeing T-X (USA, Švédsko), lebo toto sú v najbližšom desaťročí najperspektívnejšie cvičné lietadlá pre výcvik stíhacích pilotov (a celkovú vyššiu pilotáž) ...Skrýt celý příspěvek
Karlos73 Slovensko bude provozovat F-16 cca 40 let i více a ty již myslíš na 6 generaci... Dále, asi vám uniklo, že L-39NG je Full Trainer Stroje které zmiňujete T-50, M-346 či ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73
Slovensko bude provozovat F-16 cca 40 let i více a ty již myslíš na 6 generaci...
Dále, asi vám uniklo, že L-39NG je Full Trainer
Stroje které zmiňujete T-50, M-346 či T-X jsou stroje vhodné pro pokročilí výcvik, proto také mají či se plánuje doplnění lehčími stroji, které jsou vhodnější pro výcvik.
Jinak L-39NG pokud hodnotíte jen podle vzhledu, tak je to sice starý design, ovšem fyzikální zákony se nemění, to samé aerodynamika a pro výcvikové účely se zrovna řešení L-39 ukázalo jako nadčasové a i dokonce mladší letadla nemají tak povedený design co se týče aerodynamiky jako L-39.
Na to, že budete mít jen 14 F-16, tak vás popadla pěkná megalomanie, aby jste nakonec neměli nejsilnější tréninkové letectvo v poměru k bojovým letadlům.Skrýt celý příspěvekL-39 je "architekturou" vrstevnik F-16 tak nerozumim te tve uvaze :).
L-39 je "architekturou" vrstevnik F-16 tak nerozumim te tve uvaze :).
Jura porovnávaš hrušky s jablkami... choď s touto tvojou nacionalistickou ješitnosťou do kelu (normálne som predpokladal, že ty určite zareaguješ) Porovnávaj medzi cvičnými ...Zobrazit celý příspěvek
Jura porovnávaš hrušky s jablkami... choď s touto tvojou nacionalistickou ješitnosťou do kelu (normálne som predpokladal, že ty určite zareaguješ) Porovnávaj medzi cvičnými lietadlami ! L-39 (1968-1972) je rovesníkom T-38 Talon (1959-1961) , BAE Hawk (1974) , Alpha Jet (1973-1977), Aermacchi MB-339 (1976-1979)... no a teraz sú tieto lietadlá nahrádzané novou generáciou cvičných lietadiel , vhodných pre výcvik pilotov na stíhačky 4 a 5. gen . Ja by som počkal na oficiálne špecifikácie od slovenského vojenského letectva , a potom sa môžu hľadať najlepšie vhodné lietadlá pre OSSR. Celý tento článok je napísaný ako keby L-39NG bola najlepšia voľba pre OSSR a je to hotová vec, čomu viacerí normálny ľudia neveria. Ak si má slovenské letectvo zachovať vysokú vycvičenosť a nálet pilotov s pokročilým výcvikom pilotáže, určite potrebuje iný typ lietadla ako je L-39NG, možno L-159T2 (NG) , ak taký Areo predstaví... Určite lietadlo postavené na novej otvorenej architektúre, nových materiáloch, kde sa aj obslužný personál precvičí v postupoch. Cvičné lietadlo/ľahký bitevník, kompatibilné s najnovšou generáciou stíhacích lietadiel, kde aj zbraňové systémy budú kompatibilné s danou stíhačkou! Môže L-39NG /attack (?) niesť napríklad bomby MK-82+navádzanie , a čo tak rakety AIM-9X Sidewinder, ... ? Či to si Slovensko bude financovať navyše v nejakom spoločnom výskume a lepiť niekoľko rokov? Niečo ako bol ZVI PL-20 Plamen ? :) Jura, a aj ostatní českí patrioti (myslím to v dobrom), ktorí sú nadšencami L-39 (aj mne sa páči) , vie Areo Vodochody vlastnená spoločnosťou PENTA ponúknuť komplexné lietadlo advanced trainer /subsonic attack jet, kompatibilné s našimi F-16 Block 70? Ja o tom pochybujem, hlavne pre problematického vlastníka...Skrýt celý příspěvek
Karlos73 Normální lidi, než začnou něco hodnotit, tak si zjistí informace a až pak hodnotí. Vy o L-39NG vlastně nevíte nic, ale tvrdíte, že je zastaralá a není uzpůsobená k ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73
Normální lidi, než začnou něco hodnotit, tak si zjistí informace a až pak hodnotí.
Vy o L-39NG vlastně nevíte nic, ale tvrdíte, že je zastaralá a není uzpůsobená k výcviku na letadla 4. a 5. generace. Hm tak asi v Aeru udělali letadlo na zácvik na MIG-21, MIG-23 nebo F-5, apod.
Teď ale vážně, zjistěte si něco o L-39NG a poté jí hodnoťte. To, že ti L-39NG připomíná starou L-39 a ano této aerodynamiky se drží, protože v rámci cvičných letadel patří mezi nejlepší a proto také byla použita i na L-159, kterých si mimochodem v USA moc cenní.
L-39NG dokáže nést MK-82 i kontejner a i Sidewinder a je to úplně jiný stroj, než stará L-39.
Vzhledem k tomu, že jste amatér, tak vám dám odkaz na wiki, tam by to mělo být pro vás nejlíp pochopitelné.
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
P.S: Vaše pochybnosti asi nikoho netrápí, ale není pochyb o hloubce vašich znalostí...Skrýt celý příspěvekKarlos: nacionalismus couha pouze z kazde vety tveho prispevku. Na zakladni vycvik bys pouzil UL Dynamic, protoze je slovensky, ovsem jinde se vetsinou UL k vojenskemu vycviku ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos: nacionalismus couha pouze z kazde vety tveho prispevku. Na zakladni vycvik bys pouzil UL Dynamic, protoze je slovensky, ovsem jinde se vetsinou UL k vojenskemu vycviku nepouzivaji. L-39NG ti je stary, vhodny pro 3-4.gen, delas jako byste zavadeli F-35A. L-39 je starim vrstevnik F-16, to je proste fakt. Obe letadla za 40 let prodelaly nejake zmeny v konstrukci a avionice. Pokud je zadani pouze vycvikove letadlo, je L-39NG jasny favorit. Dvoumotoraky jsou nesmysl, budete mit pro pokracovaci vycvik sparky F-16. Ale klidne nasypte vsechny penize do porizeni a provozu tech par letadel, vsak Sa-58 a ostatni stare dobre veci jeste par desitek let bez vymeny vydrzi :). BTW nejlepsi by bylo vycvik koupit. Kolik nove vycvicenych pilotu F-16 budete asi tak potrebovat? Jednoho rocne?Skrýt celý příspěvek
Karlos73 On bude možná problém v tom, že ČR a SR jsou banánové republiky třetího světa, což nám všem politici neustále dokazují. Z toho co uvádíte stojí za úvahu akorát M 345 a L ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73
On bude možná problém v tom, že ČR a SR jsou banánové republiky třetího světa, což nám všem politici neustále dokazují.
Z toho co uvádíte stojí za úvahu akorát M 345 a L 39NG. Vážně budete potřebovat ve výcviku střílet a odhazovat inteligentní munici plné ráže? ... to už vybíráte bitevní letadlo. (T 50 nebo FA 50 Golden Eagle můžete rovnout dělat airpolicing a drahé F 16 nebudete potřebovat)
Na výcvik budete rádi za co nejlevnější letovou hodinu a snadnou údržbu
Když tu chcete vycházet z toho, že původní L 39 je starší konstrukce, tak se podívejte jak stará je konstrukce F 16, prostě když se něco osvědčí, tak se to dá používat i dále.
... optimum pro přechod na F 16 je L 159 T2. Ale pro základní výcvik na proudovém letadle M345 nebo L 39NG.Skrýt celý příspěvekNa jednu letku F-16 by reálně stačil roj čtyř cvičných letadel,protože těch přeškolovaných pilotů bude minimum a první várka pilotů se bude stejně školit v USA.Reálně myslím,že ...Zobrazit celý příspěvek
Na jednu letku F-16 by reálně stačil roj čtyř cvičných letadel,protože těch přeškolovaných pilotů bude minimum a první várka pilotů se bude stejně školit v USA.Reálně myslím,že Slovensko nakoupí těch cvičných strojů víc,můj odhad je 8 kusů.Nadzvukové cvičné stroje jsou opravdu mimo realitu Slovenska a nový L-39NG pro výcvik na F-16 postačuje až až.Např. náš Gripen je o generaci novější stroj a přeškoleni s L-159 či dokonce s L-39ZA není nejmenší problém.Stroje jako T-X či T-50 si umím představit v letectvech,kde bude např. F-35,která nemá spárku ,tak zde bude vhodný nějaký výkonný cvičný stroj,ale v případě Slovenska...to fakt ne:-)Skrýt celý příspěvek
V cem konkretne, z pohledu pilota a jeho zaskolovani, je Gripen C/D "o generaci novejsi stroj" nez F-16 Block 70?
V cem konkretne, z pohledu pilota a jeho zaskolovani, je Gripen C/D "o generaci novejsi stroj" nez F-16 Block 70?
Karlos73 Naprosto s tebou souhlasím... Určitě budete " v roku 2025 -26 vyberať z Alenia Aermacchi M-346 Master (Polsko, Izrael, Taliansko), KAI T-50 Golden Eagle (?) a Boeing T-X ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73
Naprosto s tebou souhlasím... Určitě budete " v roku 2025 -26 vyberať z Alenia Aermacchi M-346 Master (Polsko, Izrael, Taliansko), KAI T-50 Golden Eagle (?) a Boeing T-X (USA, Švédsko) " :oD Z výzbroje armády slepepené z východních plechovek vhodných už jen pro země třetího světa (v tomto případě MIG29 a původní L39, ale i třeba BVP-2), na nejmodernější armádu (v tomto případě letectvo) v evropě přes noc snadno a rychle :oD
Ale teď vážně, byl bych moc rád, kdyby jste dokázali finančně udržet ve vzduchu alespoň pořebný počet těch efšestnáctek a nepokračovali s nima v minulosti zavedenou cestou povětšinou neletuschopných dvacetdevítek... Bohužel v tomto jsem spíše skeptický a můj názor je takový, a doufám že se pletu, že nakonec nakoupíte ty nejlevnější cvičné letadla co budou k dostání a budou ještě za něco stát...Skrýt celý příspěvekKdyž už by zde byla možnost koupit něco výkonnějšího,tak by dávala smysl L-159 či spíše její nová verze s izraelskou avionikou a dvoumístném provedení.Tím by Slovensko získalo ...Zobrazit celý příspěvek
Když už by zde byla možnost koupit něco výkonnějšího,tak by dávala smysl L-159 či spíše její nová verze s izraelskou avionikou a dvoumístném provedení.Tím by Slovensko získalo výkonný cvičný stroj a zároven by mělo druhou letku schopnou vést i bojovou činnost.Ale realně to vidím stejně jako Storm,že dojde k nákupu něčeho levného,takže L-39NG je jistota..nebo možná i PC-9M.Ale zas ocenuju snahu Slovensku nevzdat se cvičných letadel,protože v reálu je zas až tak potřebovat nebudou,těch pár pilotů jednou za čas by jim vycvičil kdekdo.Skrýt celý příspěvek
Je jasné, že dosluhujúce Albatrosy budú musieť byť nahradené novými strojmi. Avšak miesto stroja ktorý zvláda základný aj pokročilý výcvik by sa mal hľadať stroj ktorý dokáže plniť ...Zobrazit celý příspěvek
Je jasné, že dosluhujúce Albatrosy budú musieť byť nahradené novými strojmi. Avšak miesto stroja ktorý zvláda základný aj pokročilý výcvik by sa mal hľadať stroj ktorý dokáže plniť úlohy pokročilého výcviku a zároveň aj ľahkého bojového lietadla pre podporu pozemných síl ktoré momentálne v našom letectve chýbajú. Základný výcvik by sa mohol kľudne realizovať v súkromných podmienkách alebo na lacných vrtuľových strojoch. Mohol by to byť Pilatus alebo kľudne niektorý stroj z domácej produkcie. Mimochodom, vie o koľko strojov by malo ísť?Skrýt celý příspěvek
NGčko ale má schopnosti lehkého bitevníku. Je to v podstatě taková mírně osekaná ALCA v těle Albatrosu.
NGčko ale má schopnosti lehkého bitevníku. Je to v podstatě taková mírně osekaná ALCA v těle Albatrosu.
1, Aero vlastní Penty a hoci vlastníci sú z väčšej časti zo Slovenska, registrovaná je v Holandsku tuším. Z politického hľadiska je Penta skôr problém ako vyhoda, vid rôzne ...Zobrazit celý příspěvek
1, Aero vlastní Penty a hoci vlastníci sú z väčšej časti zo Slovenska, registrovaná je v Holandsku tuším. Z politického hľadiska je Penta skôr problém ako vyhoda, vid rôzne medializovane kauzy.
2, bolo by zaujímavé vedieť, aké sú vzťahy a spokojnosť s Talianmi, C27J boli dodané a stále je otvorená opcia.
3,je otázne ako by to bolo s opravami L39NG, či by Česi dodali licencie pre LOTN.
4,treba porovnať "český model L39, L159, Gripen" s "poľským modelom ??, M346, F16"Skrýt celý příspěvekAktisy dodáva(l) mladý pán Majský a zdá sa, že to nikomu nevadilo.
Aktisy dodáva(l) mladý pán Majský a zdá sa, že to nikomu nevadilo.
To mate síce pravdu, ale pri podvozkoch na Zuzanu2 narazil, podľa článku v DenníkN. Ono je to skrátka otázne ci držať za každú cenu istú kontinuitu, alebo skúsiť nový prístup. A ...Zobrazit celý příspěvek
To mate síce pravdu, ale pri podvozkoch na Zuzanu2 narazil, podľa článku v DenníkN.
Ono je to skrátka otázne ci držať za každú cenu istú kontinuitu, alebo skúsiť nový prístup. A M345(6) viac letí ako L39NG, ktoré ma byt zase jednoduchšie na údržbu - to bola v Aere mantra.Skrýt celý příspěvekTak za každou väčšou firmou u nás je nejaká finančná skupina (napr. "nestranné" médiá vlastnené priamo, či nepriamo J&T). Takže tu sa dá naraziť vo všetkom. Inak s "novým ...Zobrazit celý příspěvek
Tak za každou väčšou firmou u nás je nejaká finančná skupina (napr. "nestranné" médiá vlastnené priamo, či nepriamo J&T). Takže tu sa dá naraziť vo všetkom.
Inak s "novým prístupom" sa zhodneme. Už som to písal na Palbe - čisto cvičné stroje sú pre naše osekané letectvo priveľký luxus. Preto by som najradšej videl niečo v podobe L-159, hlavne varianta T2 vyzerá veľmi dobre (ak je ale Aero vôbec ochotné spustiť novovýrobu pre tých pár kusov), prípadne M346. Základný výcvik kľudne riešiť turbovrtuláku (nič neobvyklé vo svete) alebo u susedov v CLV.Skrýt celý příspěvek
Tak doufejme, že to bude L-39NG. M-345 bude asi dražší a navíc Aero vlastní slovenská Penta, čili jakási malá domů :-)
Tak doufejme, že to bude L-39NG. M-345 bude asi dražší a navíc Aero vlastní slovenská Penta, čili jakási malá domů :-)
Tak nechám sa prekvapiť, ktorá slovenská vláda (v akom zložení) kúpi od päťpísmenkových cvičné prúdové lietadla :-)
Ľudia sú nepoučiteľní...Tak nechám sa prekvapiť, ktorá slovenská vláda (v akom zložení) kúpi od päťpísmenkových cvičné prúdové lietadla :-)
Ľudia sú nepoučiteľní...Obávám se, že v roce 2025 bude již k dispozici 1. série strojů Boeing/Saab T-X v operační způsobilosti pro pokračovací výcvik budoucích pilotů. Aktuálně se testují 2 letuschopné ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se, že v roce 2025 bude již k dispozici 1. série strojů Boeing/Saab T-X v operační způsobilosti pro pokračovací výcvik budoucích pilotů. Aktuálně se testují 2 letuschopné prototypy (3. vyrobený kus slouží výhradně k pozemnímu testování a vývoji - nekompletní stroj). Cvičná verze nenabírá zkluz ve vývoji, neboť se do cesty nestaví náročné výzvy a technické komplikace. Opeační způsobilosti nabude v roce 2023 (IOC), pro výcvik při současném tempu, v roce 2025. Ostrá bojová veze T-X se ovšem komplikuje a nabírá zklus díky požadavkům na proměnlivou mechanizaci křídel a zbraňovým systémům. Odhadem, nebude k dispozici do roku 2028 (IOC). Plných operačních schopností nedosáhne dříve, než v roce 2035 - 2036 (FOC).
Další významný hráčem s komplexním zajištěním pochází z Itálie a jmenuje se Alenia Aermacchi M-346 Master. Prověřený stroj dosahující plných operačních schopností.
Obávám se, že na Slovensku to bude mít Aero L-39NG opravdu velmi těžké.Skrýt celý příspěvekbalm Tak zrovna T-X bude mít oproti L-39NG problém s cenovkou a navíc obdobně jako M-346 a tou je nadimenzovanost. Samozřejmě, kde politická vůle může se T-X prosadit, to již ...Zobrazit celý příspěvek
balm
Tak zrovna T-X bude mít oproti L-39NG problém s cenovkou a navíc obdobně jako M-346 a tou je nadimenzovanost. Samozřejmě, kde politická vůle může se T-X prosadit, to již známe s anabáze F-16.
Problém M-346 a nejspíš i T-X je v tom, že tato letadla jsou vhodná až pro pokročilý výcvik. Navíc jejich provoz je cenově značně drahý. Nejvíce to pocítilo ruské letectvo, které provozuje JAK-130 což je souputník M-346 a nyní již řeší přímého nástupce za L-39 k doplnění JAK-130.
Konkurence k L-39NG je HAWK a zmínim i turbovrtulový PC-21, který zastoupí i proudová letadla. A pak jsou tu ony nadimenzované stroje.Skrýt celý příspěvekSpíše než M-346 bych viděl nabídku ekonomičtější verze M-345, třeba ve verzi HET (High Efficiency Trainer). Uvidíme mno.
Spíše než M-346 bych viděl nabídku ekonomičtější verze M-345, třeba ve verzi HET (High Efficiency Trainer). Uvidíme mno.
Doufaje, že projekt bude dotažený do zdárného konce. Koncepce M-345 sahá do doby opuštění spolupráce s Jakovlev a přeprojektování. M-345 byl v podstatě paralelní projekt, nebo-li ...Zobrazit celý příspěvek
Doufaje, že projekt bude dotažený do zdárného konce. Koncepce M-345 sahá do doby opuštění spolupráce s Jakovlev a přeprojektování. M-345 byl v podstatě paralelní projekt, nebo-li plán C a financování nebylo v dobré kondici (plně přeprojektovaný Master dostal přednost). Dalším velice palčivým problémem bylo materiálové složení, respektive náklady spojené s použitím pokročilých vrstvených kompozitů a redukce vnitřní struktury. Ekonomická realita měla za následek redukovanou životnost draku se zvýšenými servisními intervaly. Lepené struktury křídel vyžadují prohlídky každých 20 letových hodin (oproti 250 letovým hodinám) s poloviční životností. Díky tomu nese robustnější podélníky (nejen, že zvyšují hmotnost), ale také brání instalaci bezpečnostního systému nábežné hrany (dovyvinutý pro M-346 po zkušenost střetu s hejen špačků), který chrání průniku do křídel. Dále místo kopozitů a pryskyřic se musí podélníky obkládat vrstvenými titanovými slitinami (vyvinuté pryskyřiče odolné vůči účinkům paliva existují, avšak též velmi drahé a náročné na aplikaci). Sice je křídlo částečně rozebíratelné, ale vyžaduje velice pečlivý a pravidelný servis.
A zdaleka nejde o jediné nevýhody konstrukce křídla, natož vlastního draku. Nepracoval jsem přímo na M-345, nýbrž na M-346 Master a později na křídlech Tranche 2A a 3. Avšak o projektu M-345 a jeho specifických problémech něco málo interního vím.
Byl bych velmi opratrný v ekonomických otázkách, protože letouny se nakoupí a provozují 25 - 30 let a je potřeba myslet i na servisní náklady, protože když se bude létat intenzivně, tak se pořádně prodraží. Takový T-X se od počátku plánoval pro 18 - 22 000 letových hodin, proměnlivé vztlakové křídlo musí vydržet 5 000 letových hodin (vyvíjená bojová verze) s prodlouženými servisními intervaly (300 hodin). Dražší, ale podstaně méně náročný na provoz a údržbu. Proto se volí technologie, materiály a konstrukční řešení trochu odlišně. Místo 45 minut pro výměnu motoru, musí být vyměnený za 20 - 25 minut, stejně tak podvozek, nebo křídla. Dalším požadavkem byla připravenost letounu v polních podmínkách (od "zabalení" pro převoz transportním letounem, po "rozbalení a složení v polních podmínkách").Skrýt celý příspěvekBalm A právě z provozních důvodů se nakonec hledá přímá náhrada L-39 či MB-339, apod. A některé státy sáhly dokonce po turbovrtulových strojích. Praxe ukázala, že tyto stroje ...Zobrazit celý příspěvek
Balm
A právě z provozních důvodů se nakonec hledá přímá náhrada L-39 či MB-339, apod. A některé státy sáhly dokonce po turbovrtulových strojích.
Praxe ukázala, že tyto stroje jsou moc drahé a také ne moc vhodné pro počáteční výcvik na proudových strojích (moc výkonné).Skrýt celý příspěvekTak ak to nie je firemné tajomstvo, ako je na tom s prevádzkovými nákladmi Master? Je naozaj tak výrazne drahší na prevádzku ako ALCA?
Tak ak to nie je firemné tajomstvo, ako je na tom s prevádzkovými nákladmi Master? Je naozaj tak výrazne drahší na prevádzku ako ALCA?
Neznám provozní náklady L-159 Alca, proto nemohu odpovědět. Záleží na smlouvě o nákupu, respektive co všechno se strojem kupujete. Například kompletní servisní zajištění na 20 ...Zobrazit celý příspěvek
Neznám provozní náklady L-159 Alca, proto nemohu odpovědět.
Záleží na smlouvě o nákupu, respektive co všechno se strojem kupujete. Například kompletní servisní zajištění na 20 let, průběžné modernizace letounu i pozemních simulátorů, počet simulátoru, výcvik pozemní obsluhy, výcvik instruktorů, sady náhradních motorů, ... to všechno se musí započítat do nákladů. Při 20 strojích (5 sad náhradních motorů a 10 simulátorech) s kompetním zajištěním výcvikového a servisního progtamu na 20 let může cena přesáhnout $30.000.000,00/kus s letovou hodinou $2500/hod. Ale pozor, jde o obecnou cenu all in, aniž byste musel hrábnout prstem a budovat. Skutečná cena se odvozuje od služeb a schopnostech vyjednávání.
Izrael stál celý projekt $600.000.00,00 na 20 let při počtu 30 strojů. Ačkoliv v případě Izraele se nejedná o čistě tréninkové stroje a některé systémy si řeší samostatně.Skrýt celý příspěvekbalm Pletou se vám jabka a hrušky a k tomu navíc klamete Fladera. Asi jste špatně přeložil anglický text. Izrael vychází odhad provozu 20 let 30 M-346 na 2,2 mld. USD. ...Zobrazit celý příspěvek
balm
Pletou se vám jabka a hrušky a k tomu navíc klamete Fladera. Asi jste špatně přeložil anglický text.
Izrael vychází odhad provozu 20 let 30 M-346 na 2,2 mld. USD. Započítává se do toho i americká vojenská pomoc Izraeli.
Kdo se chce dozvědět víc, tak zde je odkaz
https://defense-update.com/201... Skrýt celý příspěvek
Požadavky, jako rychlá výměna motoru v řádech minut, polní podmínky, to bych si tipnul více pro bojový stroj než cvičný. Co s tím mají vše v úmyslu?
Požadavky, jako rychlá výměna motoru v řádech minut, polní podmínky, to bych si tipnul více pro bojový stroj než cvičný. Co s tím mají vše v úmyslu?
Nebudu se opakovat a znovu se rozepisovat, neboť už jsem to vysvětloval v diskuzi vztahující se k budoucnosti, které jste se mimochodem účastnil. Stejně tak o projektu T-X. Ve ...Zobrazit celý příspěvek
Nebudu se opakovat a znovu se rozepisovat, neboť už jsem to vysvětloval v diskuzi vztahující se k budoucnosti, které jste se mimochodem účastnil. Stejně tak o projektu T-X.
Ve stručnosti. Projekt Boeing T-X se od počátku vyvíjí jako dlouhodobá platforma, na které budou cvičit piloti 5,5. a 6. generace letounů a zároven slouží i jako experimentální platforma - předskokan, nebo chcete-li mezistupeň. Nikdo neřeší co bude za 5 - 10 let, hledíme za rok 2040 např.: nový standard 5,5. generace pro US Navy (typickým představitelem je Boeing FA-XX) a dále k 6. generace (typicky projekt PCA definuje vlastnosti 6. generace), od které jsme minimálně 30 let vývoje.
Program T-X představuje 40 let budoucnosti. O ničem jiném to není.Skrýt celý příspěvekbalm Opakovat se nemusíte situace je jasná. Slovensko bude v nadcházejících desetiletích (cca 40 let) provozovat F-16. Stroj generace 4+. A hledá cvičný stroj, který bude zhruba ...Zobrazit celý příspěvek
balm
Opakovat se nemusíte situace je jasná.
Slovensko bude v nadcházejících desetiletích (cca 40 let) provozovat F-16. Stroj generace 4+. A hledá cvičný stroj, který bude zhruba po stejnou dobu konat výcvik na přechod na F-16.
Vy tady zmiňujete (+/- správně), že T-X bude výcvikový stroj určený k výcviku na stroje 5 a později 6. generace.
A zároveň tvrdíte, že se bude jednat v roce 2025 (!) o vážného uchazeče pro nový cvičný stroj Slovenska.
Z technického hlediska je to blbost, když Slovensko bude provozovat stroje 4. generace aby si pořizovalo cvičný stroj dimenzovaný na 5-6. generaci.
Jediná možnost, jak T-X dostat do slovenského letectva je opět politická cesta, z technického hlediska nemá pro Slovensko T-X žádný smysl a je to černá díra na prachy.Skrýt celý příspěvek
M 346 je moc drahé a zbytečné, mít dvoumotorové letadlo na výcvik pro jednomotorovou stíhačku je moc. Albika nahradí nejlépe zase albik. TX od saabu bude ještě dražší a jen kousek ...Zobrazit celý příspěvek
M 346 je moc drahé a zbytečné, mít dvoumotorové letadlo na výcvik pro jednomotorovou stíhačku je moc. Albika nahradí nejlépe zase albik.
TX od saabu bude ještě dražší a jen kousek od toho máte rovnou T 50 nebo FA 50 Holden Eagle. Který už existuje, bojuje a cvičí a má už více integrované inteligentní munice než Alca a české Gripeny dohromady.Skrýt celý příspěvekNo, pokud by SK nakoupilo M 346 nebo T-X, pak už vlastně nebude potřebovat F-16 :-).
No, pokud by SK nakoupilo M 346 nebo T-X, pak už vlastně nebude potřebovat F-16 :-).
liberal shark -chápem že ide o iróniu,ale v čr máte tiež kombináciu alca/gripen...tak prečo by nefungovala kombinácia m346/f-16... nevravím že zrovna na výcvik,ale ako možno ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark -chápem že ide o iróniu,ale v čr máte tiež kombináciu alca/gripen...tak prečo by nefungovala kombinácia m346/f-16... nevravím že zrovna na výcvik,ale ako možno náhrada dávno vyradených su-25 by to nebolo zlé...
no nechal som sa uniesť,naspäť na zem....Skrýt celý příspěvekV plánu má SR pořídit cvičné stroje, M 346 by mohl být i bitevník, ale to Alca také. A troufám si říct, že udržovat jednomotorový stroj bez FBW a složité mechanizace křídla bude ...Zobrazit celý příspěvek
V plánu má SR pořídit cvičné stroje, M 346 by mohl být i bitevník, ale to Alca také. A troufám si říct, že udržovat jednomotorový stroj bez FBW a složité mechanizace křídla bude levnější a dostupnější.Skrýt celý příspěvek
Myslím,že stroje T-X a M-346 jsou naprosto mimo možnosti Slovenska,nakonec i samotná Itálie nakoupí ve větším počtu levnější M-345.U Slovenska a tipuju,že i u Madarska je víceméně ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím,že stroje T-X a M-346 jsou naprosto mimo možnosti Slovenska,nakonec i samotná Itálie nakoupí ve větším počtu levnější M-345.U Slovenska a tipuju,že i u Madarska je víceméně jistota,že nakoupí naše L-39NG.Alternativa by byly možná stroje od Pilatusu,ale tomu moc nevěřím.Skrýt celý příspěvek
no asi netreba nejak špekulovať s výberom a zobrať produkt z aera... teda ak si radšej nevyrobíme zas niečo vlastné...veď naprojektovať a postaviť lietadlo nemôže byť zase až ...Zobrazit celý příspěvek
no asi netreba nejak špekulovať s výberom a zobrať produkt z aera...
teda ak si radšej nevyrobíme zas niečo vlastné...veď naprojektovať a postaviť lietadlo nemôže byť zase až tak ťažké...Skrýt celý příspěvekLen teraz ktorý? Novú L-39NG, alebo modernizovať naše staršie draky na L-39CW? Prípadne ak bude Aero ochotné spustiť výrobu L-159?
Len teraz ktorý? Novú L-39NG, alebo modernizovať naše staršie draky na L-39CW? Prípadne ak bude Aero ochotné spustiť výrobu L-159?
Flader - subjektívne by som sa možno skôr prikláňal k l-39ng,keďže majú slúžiť zase cca 30r...
ale aby som to relevantne porovnal,tak zas toľko info o tých strojoch nemám...Flader - subjektívne by som sa možno skôr prikláňal k l-39ng,keďže majú slúžiť zase cca 30r...
ale aby som to relevantne porovnal,tak zas toľko info o tých strojoch nemám...
Když už ta firma v Martině zvládá chrlit F16-tky, potom cvičné letadlo by pro slováky mohla byt též brnkačka ... akorát ty ceny udávané v dolaru furt nechápu!
Když už ta firma v Martině zvládá chrlit F16-tky, potom cvičné letadlo by pro slováky mohla byt též brnkačka ... akorát ty ceny udávané v dolaru furt nechápu!
Aby sa tie nove Albatrosy kupili treba aby volby opät vyhral Smer a urobil vladu so SNS a s niekym rozumnym, KDH?. Ak vyhra opozicia, tak nova "zhulena" koalicia sa na nijakom ...Zobrazit celý příspěvek
Aby sa tie nove Albatrosy kupili treba aby volby opät vyhral Smer a urobil vladu so SNS a s niekym rozumnym, KDH?. Ak vyhra opozicia, tak nova "zhulena" koalicia sa na nijakom nakupe nedohodne.Skrýt celý příspěvek
palo satko - aby opäť vyhral smer+sns+kotleba.....hmmm.... a môžem sa pokojne vysťahovať zo slovenska...zabúdate asi na "práškové" hobby ministra/ministrov smeru... ale možno keď ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko - aby opäť vyhral smer+sns+kotleba.....hmmm.... a môžem sa pokojne vysťahovať zo slovenska...zabúdate asi na "práškové" hobby ministra/ministrov smeru...
ale možno keď dáme smeru ďalšiu šancu,budú to už robiť inak...lepšie...Skrýt celý příspěvekMyslim, že vystahovanie za Dzurindu už nijaka vlada neprekona. :) Hektor, račia si spomenut ako "transparentne a kompetentne" riadili nakup pre ozbrojene sily naše pravcove vlady. ...Zobrazit celý příspěvek
Myslim, že vystahovanie za Dzurindu už nijaka vlada neprekona. :) Hektor, račia si spomenut ako "transparentne a kompetentne" riadili nakup pre ozbrojene sily naše pravcove vlady. MOKYS je užasnou prihodou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...