Slovensko hledá nástupce cvičných letadel L-39 Albatros

Slovensko hledá nástupce cvičných letadel L-39 Albatros
L-39CM slovenského letectva (2013) / Andre Wadman, GNU 1.2 (Zvětšit)

Vzdušné síly Slovenské republiky v souvislosti s nákupem 14 nových víceúčelových taktických letadel F-16C/D Block 70 nakoupí nová cvičná proudová letadla. Nové stroje ve slovenském letectvu nahradí malou flotilu letounů L-39CM/L-39ZAM.

První F-16C/D Block 70 přistanou na Slovensku v roce 2023. Slovensko za celý komplet letadel, provozní ekosystém, zbraně a zprovoznění letadel zaplatí 1,59 miliardy euro. Nákup probíhá formou vláda-vláda přes americký systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales). Americká vláda již zadala firmě Lockheed Martin výrobu slovenských F-16 za necelých 800 milionů dolarů. 

Jednotková cena F-16C/D tak vychází na 57 milionů dolarů. Obsah smlouvy pro Lockheed není znám, ale součástí jsou zřejmě i proudové motory a náhradní díly. Podle tiskové zprávy amerického ministerstva obrany Lockheed Martin zajistí „výrobu i podporu“ F-16.

Již dříve v roce 2022 započne na letecké základně Tucson Air National Guard Base v Arizoně výcvik 22 pilotů a 150 členů pozemního personálu slovenského letectva. V současné době je již vybráno šest slovenských pilotů. Z arizonské základny operuje 162. stíhací křídlo (162nd Fighter Wing) arizonské národní gardy. 

Podle webu IHS Janes slovenské letectvo rovněž nakoupí nová cvičná proudová letadla, která poslouží k výcviku slovenských pilotů F-16 „L-39 vydrží maximálně šest let, ale již jsme začali dávat dohromady naše požadavky na výcvikové letadlo nové generace, stejně jako finanční prostředky,“ uvedl pro IHS Janes brigádní generál Lubomír Svoboda, velitel slovenského letectva. Nové cvičné stroje tedy musí vstoupit do služby v roce 2025.

Slovenské letectvo nyní pro výcvik používá pět modernizovaných L-39CM a dva L-39ZAM. Původně slovenské letectvo po rozdělení Československa získalo 19 Albatrosů (osm L-39C, dva L-39V a devět L-39ZA). V roce 2005 ale bylo 12 letounů vyřazeno a sedm L-39C/ZA modernizováno podle aliančních standardů na verze L-39CM/ZAM.

O připravovaném tendru nejsou žádné jiné informace a slovenská média se o nákupu nezmiňují vůbec. V každém případě se o slovenský tendr bude aktivně zajímat Aero Vodochody, které nabídne své nové cvičné letadlo L-39 NG (Next Generation). Ostatně na právě proběhlých leteckých dnech SIAF 2019 na slovenské letecké základně Sliač Aero ukázalo letoun L-39CW, což je technologický demonstrátor L-39NG. Avionické systémy L-39CW a L-39NG jsou identické.

Podle tiskové zprávy Aero Vodochody prezentace Aera přilákala delegaci premiéra Slovenské republiky Petera Pellegriniho a také zástupce slovenských vzdušných sil a Ministerstva obrany SR. Návštěvníci VIP prostor měli rovněž možnost vyzkoušet si let v L-39NG na simulátoru.


Statické a vibrační testy L-39NG

V současné době na druhém vyrobeném prototypu L-39NG začaly statické zkoušky ověřující pevnost konstrukce. Na prvním prototypu probíhají pozemní vibrační zkoušky a od září bude tento letoun pokračovat v letových testech. Už v říjnu se k letovým zkouškám připojí další, v pořadí čtvrtý vyrobený L-39NG. Třetí vyrobený prototyp bude na konci roku předán do Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze na únavové zkoušky.

Aero rovněž upravilo harmonogram certifikace L-39NG. Certifikace neproběhne letos, ale až ve třetím čtvrtletí roku 2020. Aero totiž nebude L-39NG certifikovat jako letadlo pro základní výcvik (Basic Trainer), ale rovnou jako letadlo pro rozšířený výcvik pilotů (Full Trainer). V příštím roce mají být rovněž zahájeny dodávky zákazníkům. S certifikací a se zahájením dodávek vyzbrojené verze (Light Attack) se počítá ve třetím čtvrtletí roku 2021

„Hlavní důvody, které nás ke změně plánu vedly, jsou dva. Konfigurace Full Trainer vyvolala výjimečně silnou odezvu trhu, protože většina našich zákazníků má zájem právě o pokročilý cvičný letoun. Díky nejnovějšímu systému virtuálního výcviku v něm mohou být piloti vystaveni komplexním scénářům vzdušných operací. Druhým důvodem je úspora nákladů sloučením dvou kroků do jednoho,“ sdělil Dieter John, prezident a výkonný ředitel Aera Vodochody.

V současnosti má Aero objednávky na 26 letadel, 12 pro americkou společnost RSW Aviation, deset pro portugalskou Skytech a čtyři pro letecké síly Senegalu. Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta, jež Aero Vodochody vlastní, navíc potvrdil „velmi intenzivní“ jednání se zástupci z pěti letectev z Evropské unie a Dálného východu (zřejmě z Thajska).

Zdroj: IHS Janes, AeroVodochody

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovenské vzdušné síly získaly dopravní letadla C-27J Spartan

Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) poslední říjnový den na letišti v ...

Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 ...

Výzbroj pre slovenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Slovensko obstaralo v roku 2015 deväť vrtuľníkov UH-60M, ktoré sú dodávané bez výzbroje. Nikdy ...

Bulharsko kupuje americké stíhačky F-16C/D Block 70

Bulharsko nakoupí osm víceúčelových taktických bojových letadel F-16C/D Block 70, včetně munice, za ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  09:12 15.08.2019

  Pochybuju nad účelností držet výcvikovou schopnost jen pro jednu letku letadel. Celá ta věc počínaje leteckým školstvím, výcvikovým aparátem, pořizovaním a údržbou cvičných strojů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochybuju nad účelností držet výcvikovou schopnost jen pro jednu letku letadel. Celá ta věc počínaje leteckým školstvím, výcvikovým aparátem, pořizovaním a údržbou cvičných strojů se nemůže vyplatit, pokud stačí vycvičit 1-2 piloty ročně. Rovněž případná představa sdíleného stroje pro výcvik a současně bitevní účely nemůže fungovat, pro výcvik stačí max. 4 stroje, jakmile se začne plánovat bitevní role, chce to nejméně letku + pár strojů stále držet pro výcvik a finanční náklady se začnou šroubovat k miliardě eur. Daňový poplatník by nejspíš nepochopil, proč se naráz kupují dva balíky letadel, tím spíš, pokud by ty bitevníky byly nadzvukové a mohly zajistit airpolicing i bez nákupu F-16. Za socíku byla jedna letecká škola v Košicích, ale pro letectvo čítající stovky strojů, nyní by na bývalém území existovala dvě výcviková střediska ale pro řádově menší počet strojů. Takže jednoznačně vychází výcvik pilotů koupit jinde jako službu, nabízí se Pardubice, kvůli tradiční nevraživosti k západnímu sousedovi samozřejmě kdekoliv jinde. Když už kupovat za každou cenu cvičné stroje, pak jedině 3-4ks L-39NG, je to provozně levný stroj, Slovákům známý v předchozích verzích, v LOTN jej rychle a snadno odservisují.
  Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
   10:32 15.08.2019

   Taky si myslím že to je spíš nějaké možna asi. V reálu se politi budou školit v nejakem výcvikovem centru mimo sk a vyjde to levněji. Pokud by chteli zaroven lehke bitevníky tak by ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taky si myslím že to je spíš nějaké možna asi. V reálu se politi budou školit v nejakem výcvikovem centru mimo sk a vyjde to levněji. Pokud by chteli zaroven lehke bitevníky tak by jich musei mít vic..a když dneska čtu ze na SVK se netrefili predikci rustu ekonomiky o 1,5% tak myslim, že pokud přijde ochlazení nebo krize tak armada bude první na ráně kdo to odnese. uvidíme u nas az skončí ten autoland do par let..nastesti nase zavislost uz není tak vysoka jako bývala.
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    14:10 15.08.2019

    Zavislost CR na autoprumyslu je uplne stejna jako zavislost SR, pokud bude trpet tohle odvetvi, budou ekonomiky obou zemi celit stejnym uskalim. Pokud jde o prumysl jako takovy, je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zavislost CR na autoprumyslu je uplne stejna jako zavislost SR, pokud bude trpet tohle odvetvi, budou ekonomiky obou zemi celit stejnym uskalim. Pokud jde o prumysl jako takovy, je zavislost CR na prumyslu dokonce vyssi nez zavislost SR. Pujde li do kytek prumysl jako celek, muze to CR odskakat dokonce vic.
    Skrýt celý příspěvek

    • juhelak
     16:06 15.08.2019

     srovnávám podíl na HDP, Ano u nás je průmysl víc markantní naštěstí je hodně deferencovany. no uvidíme jak bude nebude.

     srovnávám podíl na HDP, Ano u nás je průmysl víc markantní naštěstí je hodně deferencovany. no uvidíme jak bude nebude.

     • Clanek
      16:49 15.08.2019

      Ja zrovna tak. Cisla jsem sem nekolikrat jiz postoval, cisla brana z CSU a STSR. Podil vychazel pro autoprumysl stejne v obou statech, podil prumyslu na tvorbe HDP pak v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja zrovna tak. Cisla jsem sem nekolikrat jiz postoval, cisla brana z CSU a STSR. Podil vychazel pro autoprumysl stejne v obou statech, podil prumyslu na tvorbe HDP pak v (ne)prospech CR, to "ne" pokud se blizi krize nebo alespon ochlazeni.
      Diferenciace v podani CR a ve srovnani se SR je pokud jde o autoprumysl pouze mytus, jeden za 18, druhej bez dvou za 20. Jediny dilci rozdil nastava v tom zbytku, kde ty zbyvajici procenta jsou v CR rovnomerneji rozprostrena mezi vic odvetvi, v SR je tech odvetvi mene.
      A v pripade obou statu dodavam: bohuzel. Neb je to "krom autoprumyslu" je docela jedno. Autoprumysl je to prvni co s krizi pada, ale vsichni ostatni (jedno jestli tech 60% rozdelim mezi 5 odvetvi nebo 10) nasleduji.

      Jinak o tom ze zavislost CR na autoprumyslu neni takova jak byvala bych si rad neco precetl (mysleno smrtelne vazne, zadne rejpani jak je tady zvykem). Pokud k tomu mate nejaky zdroj i s cisly. Predem dik.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:30 16.08.2019

      Clanek: není autoprůmysl jako autoprůmysl. Ne že by v době velké krize nebyl zásah plošný, ale například elektromobilita a možný pokles výroby aut se spalovacími motory se týká ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: není autoprůmysl jako autoprůmysl. Ne že by v době velké krize nebyl zásah plošný, ale například elektromobilita a možný pokles výroby aut se spalovacími motory se týká hlavně výroby osobních aut. V ČR se vyrábí spektrum vozidel, osobní, nákladní, kolejová, autobusy, tramvaje, trolejbusy, traktory. Samozřejmě osobní dominují. Z těch osobních je Škoda plnohodnotná fabrika (tj. vývoj, motorárna, výroba), ostatní zdejší automobilky jsou filiálky jiných značek, kde není vyloučený přesun do levnějších krajin. Pokud jde o SR, tam se jiná než osobní auta nevyrábí, ač nějaké pokusy byly s autobusy Troliga. Všechny automobilky jsou filiálky zahraničních značek, jediný důvod vzniku byly daňové prázdniny a levná pracovní síla. Pokud toto skončí, mohou hledat jinde, i bez krize. Zavřít velkou fabriku sice není jen tak, ale ze západu je to mnohokrát "vyzkoušený" postup.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:50 16.08.2019

      no co, automotive nebo lokomotive....
      když bude nejhůř, můžou koupit na lízačku a hrát si v pitu:

      https://www.controller.com/lis...

      no co, automotive nebo lokomotive....
      když bude nejhůř, můžou koupit na lízačku a hrát si v pitu:

      https://www.controller.com/lis...

    • juhelak
     09:25 16.08.2019

     neberu to negativne od tebe. zkusim k tou něco pohledat..nasavam ty info prubezne od lidi z automotive atd. Rozdil oproti SK je že u nas v posledních letech zacínaji dost vyrazne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     neberu to negativne od tebe. zkusim k tou něco pohledat..nasavam ty info prubezne od lidi z automotive atd. Rozdil oproti SK je že u nas v posledních letech zacínaji dost vyrazne rust i jiné obory at ještě nemaji takovy vliv na celkovy HDP. To je IT pripadne internetovy prodej. Zajímavy rust a zamestnanost je i ve zbrojním prumyslu. Takze podíl automotive pomalu klesa..konkrétně když se vezme rozdil ziskovosti a odvodu DPH třeba u Hyundai tak je dost citelny ale na HDP se to neprojevilo..Skoda si jede porad svoje..je to jedna z nejperspektivnějších automobilek..u nich pokles nebude takovy jako u znacek orientujících se na vyšší střední tridu aut..tam bude prechod na elektro nejvyšší. Navíc takova Hyundai má tezce osekany dodavatelsky retezec v CR a velkou část věci si dováži..kdyby ukoncili vyrobu v CR, tak pro to skoro nepocitíme. Finanční sektor máme jeden z nejziskovějších v Evrope. A jedna dulezita věc..v posledních letech z se vyrazně omezil vznik dalších kapacit a vyrobních zavodů do automotive. To u sousedu se budovalo a uvazuje o dalších vlastne na vrcholu a to ze ted bude trend smerem dolů mozna uz trvale, tak odskaci o dost vice. Uz to muzes poznat o tom jak moc jejich MF netrefilo v predikci predpokladany rust, to se normalne stava při nejakem prekotnem zhrouceni svetovych trhu nebo prasknuti bubliny..coz se ted ale nedeje. Asi je to na dele, muzem si o tom vymenit názory i soukrome. A ještě sem zapomel na vesmírný prumysl..ten doufam poroste nejvic :)
     Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  09:48 14.08.2019

  Na Slovensko bych moc nesázel ačkoliv z racionálního hlediska nemá pro ně L-39NG konkurenci ale i přes mediálně deklarované spojenectví, neustále zdůrazňované skvělé vztahy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Slovensko bych moc nesázel ačkoliv z racionálního hlediska nemá pro ně L-39NG konkurenci ale i přes mediálně deklarované spojenectví, neustále zdůrazňované skvělé vztahy a spoustu dalších bla, bla , bla na obou stranách zde v podstatě 20 let neexistuje žádná vojenskoprůmyslová spolupráce na vládní úrovni. K slovenské mentalitě patří také jistá dávka fanfaronství a touha předvést se před sousedy takže iracionální nákupy typu M-356 bych úplně nevylučoval.

  Rakousko je tak 50/50. Je jasný, že M-345 je favorizovaný i z důvodu přetrvávajícího odporu ke všemu východoevropskému. Zde by mohli zapracovat rakouští lidovci, kteří mají dost co vracet vzhledem k nákupu Pandurů AČR.....dál netřeba komentovat

  Slibné by mohlo být Maďarsko. 4-8 ks by krásně vyřešilo výcvik pilotů a doplnění Zlinů Z-143/242L. Orbán teď mohutně znovuobnovuje armádu, takže by mohlo ukápnout i Aeru. Navíc zde neexistuje rakouská rezervovanost k české technologii.

  Polsko je mimo. Nekoupí L-39NG už z principu. Osobně si myslím, že provozovat dvoumotorové cvičné letouny pro letectva složená výhradně z jednomotorových typů nedává žádný smysl což je typicky příklad POlska ( F-16 a plánované F-35 )

  A samozřejmě by se mělo pořádně zatlačit na to zasraný Švédsko, kterému pod příslibem offestů a širší vojensko-technické spolupráce neustále zadáváme zakázky a opačnou cestou je velká nula.
  Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   10:26 14.08.2019

   Gratulujem k vynikajúce u rozboru slovenskej mentality (ak teda niečo také existuje). Presne takto uvažuje bežný stredocech niekde z Mlekojed :)
   A inak, aké sú tie princípy, ktoré ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Gratulujem k vynikajúce u rozboru slovenskej mentality (ak teda niečo také existuje). Presne takto uvažuje bežný stredocech niekde z Mlekojed :)
   A inak, aké sú tie princípy, ktoré ste spomenuli pri Poliakoch?
   Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   13:33 14.08.2019

   Kravina na kvadrat.
   Polka SK armady a priemyslu fici na veciach z CZ, aku dalsiu spolupracu by si chcel ?
   Nic neriesiace vladne akoze vyvojove projekty kde vystupom bude stoh ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kravina na kvadrat.
   Polka SK armady a priemyslu fici na veciach z CZ, aku dalsiu spolupracu by si chcel ?
   Nic neriesiace vladne akoze vyvojove projekty kde vystupom bude stoh popisanych A4 ?
   Armada aj hasici jazdia na protekcne vybratych Tatrovkach. Asi ako jediny uzivatelia sme kupili poloautomaty - neoficialne zdovodnenie je to, ze ten co to vyberal, si v katalogu nevsimol ze existuje aj automat a mentalne prenho automat neexistoval, takze ani nevedel ze by ho mohol pytat...
   Nove L-410 sa pokutnym sposobom nakupili z CZ, podobne aj nepriestrelne vesty od CZUB.
   Bren aj CZ75 sa vyrabaju na SK, skladaju v CZ.
   Protiminove sedacky do 4x4 a (asi aj) 8x8 su z CZ.
   Pristavacie radary sme tiez pochybne vytendrovali od Eldisu, ze to nedokazali papierovo dotiahnut do konca je ich bordel.
   Tak co take sme doteraz nenakupili v CZ aj ked sme mohli, len aby sme ukazali nase "fanfaronstvo" ?
   Ze sme si dovolili kupit F16 miesto Gripenov ?
   Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    21:26 14.08.2019

    Kritika se netýkala primárně SR ale směřovala dovnitř tedy ČR. Gripen je svědsky což zcela jistě víš takže F-16V je vaši věci. Samozřejmě by bylo krásné kdyby celá bývala ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kritika se netýkala primárně SR ale směřovala dovnitř tedy ČR. Gripen je svědsky což zcela jistě víš takže F-16V je vaši věci. Samozřejmě by bylo krásné kdyby celá bývala monarchie uzavřela mezivládní dohodu a koupila 78 Gripenu NG ( 28 ČR; 18 A; 18 H; 16 SK ) a k tomu stejný počet L-159 T2 a L-39NG přičemž by na Slovensku bylo výcvikové středisko pro všechny členy dohody a v Rakousku servisní centrum pro Gripeny ale jsem realista ......s dnešními politiky není něco takové možné.
    Divím se ale a kritizují proč se ČR nepodílí na vývoji dělostřeleckých systému společně se Slovenském. Ze surového diamantu jako je EVA by se ve spolupráci s námi jistě dal vybrousit briliant
    Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     22:07 14.08.2019

     Pretoze nemozete spolupracovat na vsetkom :-)
     Co si pamatam tak ste namoceny minimalne v dvoch vyvojovych projektoch.
     Sam som zvedavy s cim nasi tiezodbornici pridu, bojim sa ze ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pretoze nemozete spolupracovat na vsetkom :-)
     Co si pamatam tak ste namoceny minimalne v dvoch vyvojovych projektoch.
     Sam som zvedavy s cim nasi tiezodbornici pridu, bojim sa ze to nebude nic slavne, nez ze do Z2 napchaju programator navadzanej municie.
     Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   15:13 14.08.2019

   strikehawk

   Vystihl jste to přesně, problém je v tom, že máme jinou kulturu a i jinou mentalitu. Když na AN řešíme nějaký nešvar v AČR, tak bezproblémů si o tom pokecáme se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   strikehawk

   Vystihl jste to přesně, problém je v tom, že máme jinou kulturu a i jinou mentalitu. Když na AN řešíme nějaký nešvar v AČR, tak bezproblémů si o tom pokecáme se Slováky, Poláky a ani nám to nepřijde divný.
   Naopak, pokud se tu řeší nějaký slovenský problém, tak řada Slováků (ne všichni) se začnou ošívat a nakonec se problém neřeší, protože se iracionálně za něj postaví, protože je přece nebudou nějaký Čehuni kritizovat.

   Jinak máte pravdu, že na úrovni vláda-vláda spolupráce moc neexistuje a pokud bych si měl vybrat z našich sousedů, s kým více spolupracovat či nakupovat výzbroj, tak bych vybral Polsko. Mají toho víc co nabídnout a necítím z nich nevraživost.
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    15:55 14.08.2019

    Já myslím, že většina Slováků zde je v tomto směru dost v pohodě.
    Akorát největší patrioti často píšou z Pjahy :)
    -------------
    U té šestnáctky to spíš vidím na natěšenost, kterou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já myslím, že většina Slováků zde je v tomto směru dost v pohodě.
    Akorát největší patrioti často píšou z Pjahy :)
    -------------
    U té šestnáctky to spíš vidím na natěšenost, kterou si nikdo nechce nechat kazit.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   17:16 14.08.2019

   Maďari majú ešte na pekných pár rokov predplatený pilotný výcvik v Kanade, do roku 2026 už určite nekúpia iné lietadlá okrem prepravných (pravdepodobne Embraer KC-390). Na dôvažok ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Maďari majú ešte na pekných pár rokov predplatený pilotný výcvik v Kanade, do roku 2026 už určite nekúpia iné lietadlá okrem prepravných (pravdepodobne Embraer KC-390). Na dôvažok sa zdá, že začínajú vidieť dno kasičky - nedávno nečakane odriekli tender na nákup ručných granátov.
   Skrýt celý příspěvek

   • Ableton
    20:06 14.08.2019

    They want to buy 4 trainer ...
    Zobrazit celý příspěvek

    They want to buy 4 trainer jets.

    https://www.google.cz/url?sa=t...

    Page 33.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     12:46 15.08.2019

     OK, accept! But from Babiš or from Salvini?

     OK, accept! But from Babiš or from Salvini?

     • Ableton
      15:04 15.08.2019

      For political reasons from Babis of course. :)

      KC-390 is one of the candidates, thats ...
      Zobrazit celý příspěvek

      For political reasons from Babis of course. :)

      KC-390 is one of the candidates, thats true.

      https://nepszava.hu/3046646_br...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:47 15.08.2019

      Csehország sújtalan, a konyhára nem hoz semmit. Ha most Salvini nem üti ki mágat ... ;-)

      Csehország sújtalan, a konyhára nem hoz semmit. Ha most Salvini nem üti ki mágat ... ;-)

     • Ableton
      17:41 15.08.2019

      Its not true the first sentence. :)
      We are talking about 4 trainer jets anyways so it doesn't really matter from who they by them. Lockheed or Boeing are also strong candidates.

      Its not true the first sentence. :)
      We are talking about 4 trainer jets anyways so it doesn't really matter from who they by them. Lockheed or Boeing are also strong candidates.

     • PavolR
      21:51 15.08.2019

      I think Boeing is out of the question.

      I think Boeing is out of the question.

 • Jara
  15:47 13.08.2019

  Třeba se slovenští diskutující na mne hněvejte, ale nejste sto udržet ve vzduchu 29ku, kupujete F-16V a nejraději by jste M-346? To budete muset zdanit i Slováky co pracují v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Třeba se slovenští diskutující na mne hněvejte, ale nejste sto udržet ve vzduchu 29ku, kupujete F-16V a nejraději by jste M-346? To budete muset zdanit i Slováky co pracují v ČR;)))
  Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   15:49 13.08.2019

   P.S oni Poláci to taky hodně přehánějí....do deseti let budou pořádat výprodej toho co budou ještě splácet

   P.S oni Poláci to taky hodně přehánějí....do deseti let budou pořádat výprodej toho co budou ještě splácet

   • Tecka
    17:46 13.08.2019

    ...chciałbyś :D
    Oczywiście ,nie można wykluczyć recesji ,która jest w sumie „zdrowa” dla gospodarki ,bo usuwa zbędne załogi z systemu...ale prędzej dopadnie Was niż nas .. w ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...chciałbyś :D
    Oczywiście ,nie można wykluczyć recesji ,która jest w sumie „zdrowa” dla gospodarki ,bo usuwa zbędne załogi z systemu...ale prędzej dopadnie Was niż nas .. w pierwszym kwartale tego roku wyprzedziliśmy Anglię w wymianie handlowej z Niemcami, nasz bank PKOBp jest teraz większy od Deutsche Bank , z nadwyżek skupujemy złoto do stabilizowania własnej waluty i na koniec cios w serce Czechów ...jesteśmy na trzecim miejscu w produkcji piwa w europie a Wy dopiero na siódmym . A wszystko co napisałem ,to po to żeby Was zdenerwować :))
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     18:30 13.08.2019

     Však jo pšonci ušatí, pepici vám ve skutečnosti přejí jen to nejlepší.

     Však jo pšonci ušatí, pepici vám ve skutečnosti přejí jen to nejlepší.

    • Jara
     21:31 13.08.2019

     Naštvat?? Ne .... spíše mě vaše snaha pobavila;))

     Naštvat?? Ne .... spíše mě vaše snaha pobavila;))

     • Lukas
      21:54 13.08.2019

      A mnie ten "optymizm" wcale nie śmieszy...

      A mnie ten "optymizm" wcale nie śmieszy...

     • Tecka
      08:24 14.08.2019

      Gierek 2.0 ,zawsze na propsie! :D

      Gierek 2.0 ,zawsze na propsie! :D

     • Lukas
      10:57 14.08.2019

      Tecka ty sie od toważysza Edwarda odpierwiastkuj...
      On zastał Polskę drewnianą a zostawił zgruzowaną

      A na poważnie - w realiach CoComu i instrukcji z Moskwy i generała Wojtka ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tecka ty sie od toważysza Edwarda odpierwiastkuj...
      On zastał Polskę drewnianą a zostawił zgruzowaną

      A na poważnie - w realiach CoComu i instrukcji z Moskwy i generała Wojtka który chciał je sumiennie realizować to wcaleEdziowi źle nie szło.
      A i ów mityczny dług to nic przy obecnym zadłużeniu (nie chodzi o wartości bezwględne tylko o proporcje do pkb)

      Wiesz ile w tym roku budów się wy...li
      A za budownictwem pójdą inne branże
      Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      12:54 14.08.2019

      Jeszcze weselej będzie w przyszłym roku.. polska „mistrzem” polski

      Jeszcze weselej będzie w przyszłym roku.. polska „mistrzem” polski

  • tryskac
   17:49 13.08.2019

   Síce zďaleka SR nie je bohatý štát (ale ani chudobný), ale keď sa pozriete co sa kupovalo/kupuje nielen pre OSSR, ale aj Políciu ci hasičov, tak zistíte, že síce to nie vždy sú ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Síce zďaleka SR nie je bohatý štát (ale ani chudobný), ale keď sa pozriete co sa kupovalo/kupuje nielen pre OSSR, ale aj Políciu ci hasičov, tak zistíte, že síce to nie vždy sú vysoké počty, ale kvalita je solídna, napr Uh60m, C27J, F16.
   Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    18:56 13.08.2019

    Ostatnia decyzja o zakupie f16/70 ,świetna!

    Ostatnia decyzja o zakupie f16/70 ,świetna!

   • flanker.jirka
    20:05 13.08.2019

    Slovenská verze UH 60 je příklad toho co nekupovat. Něco spíše civilní verze. Ostatni dva příklady techniky jsou super.

    Slovenská verze UH 60 je příklad toho co nekupovat. Něco spíše civilní verze. Ostatni dva příklady techniky jsou super.

    • tryskac
     20:11 13.08.2019

     Ja tomu skratka nerozumiem. Pokiaľ majú Uh60m prípravu na rôzne elektronické hračky typu rwr, či iné obranné systémy, tak sa dane zariadenia dajú doinštalovať aj neskôr. To nie je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ja tomu skratka nerozumiem. Pokiaľ majú Uh60m prípravu na rôzne elektronické hračky typu rwr, či iné obranné systémy, tak sa dane zariadenia dajú doinštalovať aj neskôr. To nie je zásah do draku, či výmena motoru. Pokiaľ sú systémy certifikovane, tak to nie je problém,po zodpovedajúcom školení posádok získajú novú spôsobilosť.
     Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     00:52 14.08.2019

     Prepáč flanker.jirka , ale v čom je UH 60M zlým príkladom? Keď rovnakú verziu pred nami kúpili Švédi, po nás Chorváti a Lotyši... Môžeš vysvetliť v čom urobili OSSR chybu? Zatiaľ ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Prepáč flanker.jirka , ale v čom je UH 60M zlým príkladom? Keď rovnakú verziu pred nami kúpili Švédi, po nás Chorváti a Lotyši... Môžeš vysvetliť v čom urobili OSSR chybu? Zatiaľ čo v OSSR sú s nimi nadmieru spokojní, postupne aj u laickej verejnosti získavajú sympatie a kredit, nechápem kde vidíš problém?
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:37 14.08.2019

      Podívejte se co vše chce AČR pro nové vrtulníky, i když si odmažete integrace inteligentníh zbraňových systémů, tak je toho stále 2x více než máte na UH 60. A vědí proč, protože ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Podívejte se co vše chce AČR pro nové vrtulníky, i když si odmažete integrace inteligentníh zbraňových systémů, tak je toho stále 2x více než máte na UH 60. A vědí proč, protože mají reálné zkušenosti z AFG. Ve Vaší konfiguraci ji nedokážete řádně poslat do ostré spojenecké akce. A i když máte "přípravu" pro ostatní systémy, nebude to hned. I v případě, že dnes vám tyto systémy někdo dodá, tak jak dlouho zabere montáž, ověření reálné funkčnosti, výcvik osádek pro správné používání, to bude trvat minimálně dva roky, jen než si všechno osvojí piloti. ...pokud se něco semele v Evropě, bude to prostě pozdě.
      A nezmiňoval bych pouze RWR, vrtulník potřebuje mnohem více sebeobranných systému průzkumu, v laserovém a infračervených pásmech.
      Za jak dlouho si dokážete naplnit databázi pro RWR a ostatní systéme, tak aby byla použitelná, nebo si myslíte, že vám kompletní databázi poskytne výrobce? (to jsou hodně citlivá data a až tam poznáte, zda jste či nejste pro výrobce státem třetího světa)
      Piloti s tím jistě budou spokojeni, je to nové, lítá to, je to agilnější než původní typ na kterém lítali a funguje to. Ale to se bavíme pouze aerotaxi misích, to je po všech těch zkušenostech ze světa i na přepravní vojenský vrtulník málo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      17:51 14.08.2019

      flanker.jirka nejde mi priamo reagovať na tvoj príspevok. OSSR si jednoducho vyhodnotili, že držať AT vrtulníky (Mi-24) je luxus, a ich spôsobilosti nahradia pozemné sily, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka nejde mi priamo reagovať na tvoj príspevok. OSSR si jednoducho vyhodnotili, že držať AT vrtulníky (Mi-24) je luxus, a ich spôsobilosti nahradia pozemné sily, delostrelci... Ono čistokrvný AT vrtulník je na dnešnom bojisku diskutabilný, o čom sa armády presviedčajú v súčasných asymetrických konfliktoch, napríklad Ukrajina svoje vrtuľníky už v bojových misiách na Dombase nasadzuje minimálne... pri protivníkovi s lepšími MANPADS zbraňami, AT vrtulník stráca na výhode. Rolu AT vrtuľníkov kompletne prebrali multirole combat aircraft (MRCA) , a pozemné vojsko . Stačí si pozrieť kto v NATO si AT vrtulníky drží, a prečo viaceré bohaté štáty ich uzemnili, prípadne vyradili. Pokiaľ AČR si vyhodnotila, že pre ňu sú stále AT vrtuľníky takticky výhodné, je to vaša vec. Slovensko sa vybralo inou cestou, a prednosť dostali UH-60M.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:46 14.08.2019

      Karlos73

      Z dovolením nemáte pravdu, bitevní vrtulník dokáže plnit mnoho úkolů a naopak si ho obstarává stále větší počet zemí, než bylo kdysi zvykem.
      To, že Slovensko opustilo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Karlos73

      Z dovolením nemáte pravdu, bitevní vrtulník dokáže plnit mnoho úkolů a naopak si ho obstarává stále větší počet zemí, než bylo kdysi zvykem.
      To, že Slovensko opustilo bitevní vrtulníky, je následek oné slavné doby expediční armády a trendu seškrtat armádu co to jde.
      Role bitevních vrtulníků se naopak velmi osvědčila v asymetrických konfliktech, jako je Sýrie či Irák, Izrael, apod. kde role bitevních vrtulníků je nezastupitelná.
      Vámi zmíněná Ukrajina není v rámci vzdušného prostoru asymetrický konflikt (a z pohledu pozemních sil také ne).
      PVO separatistů dokázalo uzemnit nejen bitevní vrtulníky, ale i letectvo. Tím pádem by jste mohl říci, že celé letectvo je k ničemu, protože PVO protivníka ho s jistotou eliminuje viz. Ukrajina. Blbost, že ano.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      21:55 14.08.2019

      Karlosy73.. jediný argument pro vyřazeni bitevniku je jeho cena, ve všech konfliktech se ukázala jeho nezastupitelná úloha od průzkumu, ničení zodolnených cílů, podpory pozemních ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Karlosy73.. jediný argument pro vyřazeni bitevniku je jeho cena, ve všech konfliktech se ukázala jeho nezastupitelná úloha od průzkumu, ničení zodolnených cílů, podpory pozemních jednotek až k eskortním úkohám a třeba i doprovodu pozemních zásobovacích konvojů což byl například 90%byznys francouzských Tigerů v Mali, takže na Slovensku jste se vzdali bitevníků protože na ně nemáte rozhodně v tom není žádné vizionářství
      Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      04:34 15.08.2019

      Jara, správne. Načo držať drahý a úzko-špecializovaný bojový prostriedok, ktorý dnes viem vykompenzoavť (nahradiť) inými, bezpečnejšími a lacnejšími bojovými prostriedkami. Za tú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jara, správne. Načo držať drahý a úzko-špecializovaný bojový prostriedok, ktorý dnes viem vykompenzoavť (nahradiť) inými, bezpečnejšími a lacnejšími bojovými prostriedkami. Za tú cenu to riziko viacerým štátom nestojí, posielať do bojovej zóny AT, kde mi tento stroj dá dole sfistikovanejší protivník s MANPADS, keď to viem vyriešiť cez stíhacie letectvo, alebo cez pozemné sily (presné delostrelectvo) . Miesto do AT (attack helicopter) , investujú do LUH (Light Utility Helicopter) a UH (Utility helicopter) , ktoré viacero spôsobilosti AT vedia zastúpiť, a sú viac univerzálnejšie. Napríklad také Nórsko, Švédsko, Fínsko AT nemajú, vystačia si s LUH, UH ... a takýchto bohatých krajín v EU je viac.
      Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:43 19.08.2019

     Tak třeba z nich ty vojenské vrtulníky časem postaví ...

     Tak třeba z nich ty vojenské vrtulníky časem postaví ...

  • balm
   19:37 13.08.2019

   Udržet Mig-29 ve vzduchu vyžaduje intenzivní dodávky náhradních dílů. Uvědomte si, že maxinální nálet draku letounu činí 2500 hodin, poté musí být provedena generální oprava a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Udržet Mig-29 ve vzduchu vyžaduje intenzivní dodávky náhradních dílů. Uvědomte si, že maxinální nálet draku letounu činí 2500 hodin, poté musí být provedena generální oprava a vyměněny nosné segmenty. U kompozitních materiálů (velice primitivní kompozity s maximálním využitím skelných vláken) se opravu provádí v řádu desítek hodin. Stejně tak servo mechanizace a další součástky. Životnost Mig-29 není opravdu nijak vysoká a nelze házet vinu na provozovatele, když váznou dodávky náhradních dílů. To prostě ve vzduchu neudrží nikdo.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:13 13.08.2019

    balm - presne ako píšete...ďalšia vec je kvalita tých náhradných dielov a asi aj cena...

    balm - presne ako píšete...ďalšia vec je kvalita tých náhradných dielov a asi aj cena...

    • balm
     20:26 13.08.2019

     Myslíte schopnost dodávat repasované za cenu nového?

     Samozřejmě a právě neschopnost poskytnout jasné záruky a garance poškodilo Rusko v očích zákazníků, kteří se raději obrátí na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslíte schopnost dodávat repasované za cenu nového?

     Samozřejmě a právě neschopnost poskytnout jasné záruky a garance poškodilo Rusko v očích zákazníků, kteří se raději obrátí na jiné země, které jsou schopné dodržet své závazky.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:40 13.08.2019

      balm - to som myslel...
      a možno sú aj prípady,keď sa takéto diely aj tak nakúpia...lebo biznis je biznis...

      balm - to som myslel...
      a možno sú aj prípady,keď sa takéto diely aj tak nakúpia...lebo biznis je biznis...

     • semtam
      21:57 13.08.2019

      balm

      Ohledně problematiky MIGů jdou různé fámy, mohl by jste své tvrzení něčím doložit.
      Jinde ve světě provozovatelé MIGů a letadel řady SU tyto problémy nemají, jestli potíž ...
      Zobrazit celý příspěvek

      balm

      Ohledně problematiky MIGů jdou různé fámy, mohl by jste své tvrzení něčím doložit.
      Jinde ve světě provozovatelé MIGů a letadel řady SU tyto problémy nemají, jestli potíž není náhodou v neschopnosti či spíše neochotě evropských států NATO se s kanceláří MIG rozumně dohodnout.
      Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů, Bulharsko ho chce provozovat do konce životnosti (2030) a náklady na provoz má poloviční než Slovensko při hádám větším počtu provozovaných letadel.

      Vzhledem k tomu, že v dnešní době máme univerzálního viníka a to Rusko, které může za všechno i za zvolení Trumpa, tak už na něj hodíme i stav slovenského letectva.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:41 14.08.2019

      Semtam
      Možná mají na Slovensku jiný způsob nákupu náhradních dílů, například přes nějakého vykutáleného prostředníka, jako byl ve své době Zenit v ČR (všude se najdou kalousci, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam
      Možná mají na Slovensku jiný způsob nákupu náhradních dílů, například přes nějakého vykutáleného prostředníka, jako byl ve své době Zenit v ČR (všude se najdou kalousci, hávové a jim podobné individua)
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:26 14.08.2019

      flanker.jirka

      Jo vlastně, oni tam docela kradou, to je pravda. Tak to ovšem znamená, že balm si tak trochu vymýšlí.

      Vlastně BOV 8x8 a vlastní vývoj
      Pořízení 25 nových ZUZANA 2 a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka

      Jo vlastně, oni tam docela kradou, to je pravda. Tak to ovšem znamená, že balm si tak trochu vymýšlí.

      Vlastně BOV 8x8 a vlastní vývoj
      Pořízení 25 nových ZUZANA 2 a vyřazení 16 ZUZAN 2000
      Více než dvojnásobné provozní náklady na MIG-29 oproti Bulharsku
      Pořízení F-16 oproti smysluplnějším Gripenům
      Pořízení UH-60 v osekané verzi a ztráty přepravních schopností (MI-17)
      atd.

      Ne ne, za to určitě nemůže provozovatel.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:33 14.08.2019

      semtam - vaše príspevky už ani nemá význam komentovať a reagovať na ne...

      semtam - vaše príspevky už ani nemá význam komentovať a reagovať na ne...

     • semtam
      14:47 14.08.2019

      HEKTOR

      Poté nechápu, proč to děláte.

      HEKTOR

      Poté nechápu, proč to děláte.

     • Gibon
      19:38 14.08.2019

      Semtam: opat tvoje klamstva.
      Polsko prevadzkuje Mig29 tak uspesne, ze su uz niekolko mesiacov uzemnene a dostava sa do bodu, kedy sa uz nebude dat, alebo len velmi tazko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: opat tvoje klamstva.
      Polsko prevadzkuje Mig29 tak uspesne, ze su uz niekolko mesiacov uzemnene a dostava sa do bodu, kedy sa uz nebude dat, alebo len velmi tazko sprevadzkovat, kedze piloti postupne prichadzaju o papiere.
      Bulharsko ma rovnake problemy s prevádzkovaním Mig29, lieta im zopar kusov. Alzircania pre istotu celu dodavku novych Mig29SMT vratili, kedze zistili, ze nove nie su.
      Na RsK Mig sa stazuju z celeho sveta, ved od nich nechce lietadla ani ruske letectvo a Mig35 im boli nanutene politikmi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      19:39 14.08.2019

      Flanker: MOSR ma zmluvu priamo s RSK Mig a jeho zamestnanci priamo posobia na Sliaci. Ziaden prostrednik tam nie je.

      Flanker: MOSR ma zmluvu priamo s RSK Mig a jeho zamestnanci priamo posobia na Sliaci. Ziaden prostrednik tam nie je.

     • semtam
      20:11 14.08.2019

      Gibon

      Buď tak laskav a řekni proč polské MIG-29 byli uzemněny.
      Pokud ti to dělá problémy, tak v červenci minulého roku došlo k havárii MIG-29 a poté byli všechny na 4 měsíce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon

      Buď tak laskav a řekni proč polské MIG-29 byli uzemněny.
      Pokud ti to dělá problémy, tak v červenci minulého roku došlo k havárii MIG-29 a poté byli všechny na 4 měsíce uzemněny. V listopadu minulého roku šli zase do vzduchu. Ovšem v březnu tohoto roku ztratilo Polsko další MIG-29 a podle analytiků za problémy stojí údržby trysek motoru.

      https://theaviationist.com/201...

      A kdopak provádí bezlicenční údržby motorů? Ano je to Polsko. Bulharsko z toho důvodu odstoupilo od dohody s Polskem ohledně údržby motorů , protože nemají licenci od kanceláře MiG a navíc hmatatelně tu práci neodvádí moc dobře.

      https://www.armadninoviny.cz/b...

      Navíc Bulharsko v březnu letošního roku uzavřelo smlouvu s firmou MiG na zajištění servisních prací a náhradních dílů pro jejich MiGy-29 až do roku 2022. Smlouva má hodnotu 40,5 milionu euro. Cílem je udržet v provozu 12 jednomístných MiGů-29A a tři dvoumístné MiGy-29UB.

      Proč Slovensko platí cca dvakrát tolik zůstává záhadou a výmluvy typu: Za to může Rusko. Opravdu neberu.

      Alžírský kontrakt je již poměrně starý a Alžír vrátil MIG-29 na základě toho, že zjistil, že některé dílky byli skladovky z let minulých. A vzápětí koupili SU-30. Vzhledem k tomu, jak to šlo rychle a MIG neměl ani možnost nahradit komponenty s novějším datem výroby, je situace velmi záhadná. MIG-29SMT bezproblémově slouží v silách VKS RF.

      Samozřejmě, případnou omluvu od vás přijmu. ;)
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      20:57 14.08.2019

      O akom ospravedlneni snivas?

      Napisal si? => "Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů"

      A s tym Bulharskom to je evidentne tiez ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O akom ospravedlneni snivas?

      Napisal si? => "Naproti tomu Polsko provozuje MIG a bez větších problémů"

      A s tym Bulharskom to je evidentne tiez inak.
      https://www.janes.com/article/...
      Zmluva do 2020 na 8 lietadiel. To je celkom rozdiel oproti 12 lietadiel do 2023. Slovenske lietadla su modernizovane, Bulharske nie.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:34 14.08.2019

      Gibon

      Ano, psal jsem bezproblémový provoz. To, že majitel si bezlicenčně provádí údržbu motorů nemá s kvalitou stroje nic společného a již vůbec ne s kanceláří MiG, která běžně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon

      Ano, psal jsem bezproblémový provoz. To, že majitel si bezlicenčně provádí údržbu motorů nemá s kvalitou stroje nic společného a již vůbec ne s kanceláří MiG, která běžně servis obstarává a je to jen o odvaze majitele co s letadly dělá. Samozřejmě pokud majitel bude ignorovat servis či si ho provádět svévolně sám, tak to do toho nepočítám, to je věc majitele.

      AN sice uvádí 12+3, bulharský zdroj uvádí 8+2
      https://m.dir.bg/dnes/politika...

      Cena ovšem je beztak značně rozdílná oproti Slovensku.
      Jinak obdivuji, že jsi si dal práci a našel neplatný odkaz o servisu aby jsi mohl zalhat. Zajímavé a vlastně i divné...

      Samozřejmě, že rok 2022 je správně, viz jiný odkaz:

      http://www.natoaktual.cz/bulha...

      V článku si můžeš všimnout poznámky ohledně problematiky servisu. Problém servisu je ten, že státy NATO, které mají MIG-29 hledají jiné cesty servisu, než přes kancelář MiG a po polském neodborném servisu se nyní Bulharsko raději přímo obrátilo na servis MiG a stroje MIG-29 možná bude provozovat až do roku 2030 kdy jim končí životnost.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      19:33 15.08.2019

      Tak urcite.
      Niekto si proste zije vo svojom vlastnom svete a uzemnenie lietadla na (zatialh 5 mesiacov je bezproblemova prevadzka.

      Vlastne mas pravdu. Ked sa nelieta, nie su ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak urcite.
      Niekto si proste zije vo svojom vlastnom svete a uzemnenie lietadla na (zatialh 5 mesiacov je bezproblemova prevadzka.

      Vlastne mas pravdu. Ked sa nelieta, nie su ziadne problemy. Takze uz to chapem.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:59 16.08.2019

      Jak říkám, neoprávněné zásahy vlastníka se do posouzení provozu nepočítají. Pokud si koupíš auto a budeš dělat neschválené úpravy či údržbu a na základě toho si ho zničíš, tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak říkám, neoprávněné zásahy vlastníka se do posouzení provozu nepočítají. Pokud si koupíš auto a budeš dělat neschválené úpravy či údržbu a na základě toho si ho zničíš, tak podle toho nemůžeš posuzovat kvalitu stroje či kvalitu autorizovaného servisu.
      Kdo chtěl, udělal smlouvu s kanceláří MiG a létá. Rozdíl je pouze očividně v ceně a proto bych hlavně hledal viníka doma.

      Nemáš potřebu ani opravit svoji již druhou účelovou lež???
      Rozklad osobnosti
      Skrýt celý příspěvek

 • koteky
  14:09 13.08.2019

  PC 21 by sa strašne hodilo...keď Francúzi nahradzujú nimi Alphajet a Epsilon T 30 prečo my nie L 39?

  PC 21 by sa strašne hodilo...keď Francúzi nahradzujú nimi Alphajet a Epsilon T 30 prečo my nie L 39?

  • Falko
   17:07 16.08.2019

   A vlastne prečo nie.Toto je veľmi dobrá úvaha.Výkonovo je tam relatívne malý rozdiel.Odskúšane a kvalitné riešenie.Na pokročilejší výcvik sa aj tak pojde do USA a na prechod na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A vlastne prečo nie.Toto je veľmi dobrá úvaha.Výkonovo je tam relatívne malý rozdiel.Odskúšane a kvalitné riešenie.Na pokročilejší výcvik sa aj tak pojde do USA a na prechod na prúdový stroj budú dvojmiestne verzie F-16.
   Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:55 13.08.2019

  Bude zaujímavé sledovať, aké ambície bude mať letectvo pri šepcifikáci lietadla, či to bude len cvičné lietadlo alebo skôr multifunkčné a tým pádom aj výkonnejšie lietadlo určené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bude zaujímavé sledovať, aké ambície bude mať letectvo pri šepcifikáci lietadla, či to bude len cvičné lietadlo alebo skôr multifunkčné a tým pádom aj výkonnejšie lietadlo určené aj na leteckú podporu. Tecka dobre píše, aké možnosti má L-39NG, ktoré sa dajú zosúladiť s výcvikom na Block 70? Toto všetko sa musí premietnuť do špecifikácie a nie porovnávanie "pipíkov", ako to tu prezentujú niektorí diskutujúci.
  Mne osobne by sa páčil M-346 Master, moderné, výkonné a osvedčené podzvukové lietadlo spĺňajúce všetky požiadavky budúceho výcviku a leteckej podpory pozemných síl. "Ale" musíme sa pozerať aj na ekonomické hľadisko a to sú obstarávacie a prevádzkové náklady, ktoré sú smozrejme vyššie oproti jednomotorovým strojom.
  Zaujímavá možnosť by ešte bola L-159 T2, lenže nikto nevie, či by sa Aero pustilo do novovýroby a aká by bola cena?

  Je dobré, že sa o tomto začalo hovoriť v predstihu, no je to ešte na dlhú debatu a všetko je na začiatku.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:44 13.08.2019

   " ktoré sú smozrejme vyššie oproti jednomotorovým strojom. "
   To je myslím klíčové. M-346 by se ve výsledku nevyplatila - létalo by se méně. IMHO pro slováky jsou rozumná letadla ...
   Zobrazit celý příspěvek

   " ktoré sú smozrejme vyššie oproti jednomotorovým strojom. "
   To je myslím klíčové. M-346 by se ve výsledku nevyplatila - létalo by se méně. IMHO pro slováky jsou rozumná letadla třídy M-345 nebo NGčko - nemá smysl tam teď cpát do letectva více peněz, ty jsou potřeba jinde. Obzvlášť když už např. NGčko už může mít i radar, což znamená, že se na něm dá odcvičit i nějaký ten pokročilý výckvik, co by dřív vyžadoval stíhací spárku.

   PS: btw. M-346 je supersonický
   https://www.flightglobal.com/n...
   Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    22:32 13.08.2019

    Tak neviem, či NG-čko bude mať radar v reále, zatiaľ som o tom nikde nečital. Nepomýlili ste ti to s F/A-259? Ale ak by sa napríklad realizovala verzia F/A 259 v dvojmiestnej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak neviem, či NG-čko bude mať radar v reále, zatiaľ som o tom nikde nečital. Nepomýlili ste ti to s F/A-259? Ale ak by sa napríklad realizovala verzia F/A 259 v dvojmiestnej verzii, prečo nie, len tá vychádza z L-159.
    PS: Aj Ferrari môže jazdiť 300 km/h, ako často tak jazdí v bežnej premávke?
    Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    22:35 13.08.2019

    Môžeš prosím dať bližšie info? O tom, že v NG sa počíta so zástavbou radaru som ešte nepočul. Je to dosť zaujímavá informácia.

    Môžeš prosím dať bližšie info? O tom, že v NG sa počíta so zástavbou radaru som ešte nepočul. Je to dosť zaujímavá informácia.

    • logik
     00:13 14.08.2019

     Mea culpa, to jsem opravdu čerpal z materiálu, kterej mluvil o rodině 1(2)59.

     Splácal jsem to dohromady s tím, že NGčko má mít "simulovanej radar". ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mea culpa, to jsem opravdu čerpal z materiálu, kterej mluvil o rodině 1(2)59.

     Splácal jsem to dohromady s tím, že NGčko má mít "simulovanej radar".
     https://www.rswaviation.com/ou...
     takže na něm opravdu jde i cvičit to, pro co se muselo na spárku.

     Ale radar to bohužel opravdu není, v tom máte plnou pravdu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      08:40 14.08.2019

      OK teda. Škoda, až som sa potešil. NG s plnohodnotným radarom by bolo už "iné kafe", už by sa to blížilo L-159.

      OK teda. Škoda, až som sa potešil. NG s plnohodnotným radarom by bolo už "iné kafe", už by sa to blížilo L-159.

 • Tecka
  09:20 13.08.2019

  Bardzo ciekawa dyskusja i ciekaw jestem co realnie może zaoferować wersja NG. Czy ktoś może odpowiedzieć na kilka pytań?
  Mianowicie, jakie są realne możliwości symulacji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bardzo ciekawa dyskusja i ciekaw jestem co realnie może zaoferować wersja NG. Czy ktoś może odpowiedzieć na kilka pytań?
  Mianowicie, jakie są realne możliwości symulacji zachowań block70 przez NG? Zaczynając od podstawowych charakterystyk samolotu ( fly by wire) po symulacje pracy data link,radaru, oprogramowania po symulacje charakterystyk całego spektrum uzbrojenia i taktyki użycia ? Czy wersja NG ,będzie miała możliwość symulacji zachowań wybranych samolotów przeciwnika ?
  Na marginesie, koszt lotu M346 jest połowę niższy od F16
  Czas oczekiwania na dostawy zamówionej wersji M dla polski przedłużył się znacznie ,właśnie przez warunki postawione stronie włoskiej, która miała problem z ich realizacją. Chodziło o cale spektrum symulacji f16 z naciskiem na uzbrojenie i taktykę , takie informacje są tajne i amerykanie ich nie udostępniają. Czyli oprogramowanie nie jest włoskiej prowieniencji. Pozdrawiam!
  Ps. Oczywiście , szkolenie dla f35 też zostało uwzględnione, ale to nie znaczy ,ze już jest zainstalowane na M
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:26 13.08.2019

   NG je především konkurencí cvičných letounů PC-xx/EMB312/AT-6 a M345 (v Polsku Orlik a Iskra). Dá se sice použít i pro vyšší výcvik, ale pak se to musí víc vylítat na dvoumístných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   NG je především konkurencí cvičných letounů PC-xx/EMB312/AT-6 a M345 (v Polsku Orlik a Iskra). Dá se sice použít i pro vyšší výcvik, ale pak se to musí víc vylítat na dvoumístných bojových letounech (Gripen D nebo F-16D).

   Ideální postup je - Z-143, L-39, L-159T, Gripen D. U Vás PZL-130, M346, F-16D.
   Slováci si chtějí výcvik na F-16 koupit v cizině, takže pro ně je asi nejlepší kombinace Z-143 + L39NG, zbytek si dolétají v Kanadě, či USA (Pro čechofoby Cessna Skyhawk + M345)
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    11:42 13.08.2019

    Otazka je jak nejlepe tu skladbu stroju poskladat tak, aby se v idealnim pripade povedlo pocet typu a mezikroku snizit.

    Otazka je jak nejlepe tu skladbu stroju poskladat tak, aby se v idealnim pripade povedlo pocet typu a mezikroku snizit.

   • tryskac
    11:58 13.08.2019

    Nepoznám osnovy výcviku pilotov, ale určite by nebol problém outsourcovat výcvik na základnom vrtulaku, ako aj základný jet výcvik, napr u STA ci inej firmy. Následne by adepti ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nepoznám osnovy výcviku pilotov, ale určite by nebol problém outsourcovat výcvik na základnom vrtulaku, ako aj základný jet výcvik, napr u STA ci inej firmy. Následne by adepti prichádzali k taktickej letke, kde by mohli mať napr M346. Otázne je co sa za tych 5rokov stane s vyradený u L39, či ich predaju, zosrotuju... Ono počul som správy, že z hľadiska únavy draku tie stroje vydržia ešte dosť dlho, otazka co s motormi.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:46 13.08.2019

     To by sice šlo, ale je otázka, jestli by se takový outsorcing ekonomicky i jinak vyplatil. Včetně toho, že armáda by měla mít schopnosti trénovat piloty sama.

     ", že z hľadiska ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To by sice šlo, ale je otázka, jestli by se takový outsorcing ekonomicky i jinak vyplatil. Včetně toho, že armáda by měla mít schopnosti trénovat piloty sama.

     ", že z hľadiska únavy draku tie stroje vydržia ešte dosť dlho, otazka co s motormi."
     Právě proto nabízí AERO NGčko - umí právě dát nové motory do starých draků.
     Skrýt celý příspěvek

     • tryskac
      17:31 13.08.2019

      Právě proto nabízí AERO NGčko - umí právě dát nové motory do starých draků.
      Mali ste na mysli L39CW - kedy sa cez adaptér inštaluje motor FJ44M. Problem je ten, že také lietadlo ma ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Právě proto nabízí AERO NGčko - umí právě dát nové motory do starých draků.
      Mali ste na mysli L39CW - kedy sa cez adaptér inštaluje motor FJ44M. Problem je ten, že také lietadlo ma z dôvodu podmotorovanosti tragické letové výkony najmä v nízkych výškach a vysokých teplotách. Veľmi slabá stupavost. NG ma upravenú stihlejsiu zadnú časť trupu, kompozitné vzduchovody a podobne. V OSSR by bol variant CW najskôr nepriechodny.
      Ad outsourcing: základný výcvik na vrtulach si bežné študenti platia sami.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      17:36 13.08.2019

      CW-cko mal zrejme na mysli.

      Potreba armady cvicit zakladny vycvik nie je pravdou. Je uplne jedno kde prebieha zakladny vycvik, kym je to na uzemi statu. STA staci zapojit do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      CW-cko mal zrejme na mysli.

      Potreba armady cvicit zakladny vycvik nie je pravdou. Je uplne jedno kde prebieha zakladny vycvik, kym je to na uzemi statu. STA staci zapojit do systemu hospodarskej mobilizacie.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:26 13.08.2019

      Žádná sláva to nebude, ale o tolik slabší než původní motor není, a má digitální řízení a co vím jde daleko lépe do otáček než původní motor, takže dynamika o tolik horší nebude. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Žádná sláva to nebude, ale o tolik slabší než původní motor není, a má digitální řízení a co vím jde daleko lépe do otáček než původní motor, takže dynamika o tolik horší nebude.
      Když se započítá to, že tam je moderní avionika, která o něco sníží hmotnost letounu, a to, že novej motor je podstatně úspornější, než původní, což umožňuje létat s méně palivem, tak bych radši sedlal CWčko, než starýho Albíka. Ta podmotorovanost byl problém i starýho Albatrose (taky se pár lidí kvůli tomu rozflákalo o zem...), finální NGčko sice ušetří nějakou váhu, ale nebude na tom o tolik líp.

      " V OSSR by bol variant CW najskôr nepriechodny."
      Tak za cenu novýho stroje by to byl nesmysl. Ale pokud maj ještě letuschopný draky, tak IMHO je to lepší varianta, než ty draky vyhodit a koupit nový NGčko - to by bylo jen o málo více muziky, ale za podstatně dražší peníze.

      "Je uplne jedno kde prebieha zakladny vycvik, kym je to na uzemi statu. "
      Úplně základní jo, to klidně můžou lítat v aeroklubech a funguje to dobře. Ale aby armáda vlastnila až bojové stroje, to mi přijde moc. Soukromou firmu sice jde zapojit do mobilizace, ale bude to IMHO skřípat podstatně více, než když bude výcvik začleněn do armádních struktur. Ale je to jen názor člověka "z venku", tady se klidně můžu plíst.
      Skrýt celý příspěvek

     • tryskac
      13:11 16.08.2019

      Motor FJ44-4M vychádza z FJ44-4. Pre NG bol "umelo" navyseny ťah z 16kN na niečo vyše 18kN,za cenu mierneho zníženia životnosti. Problem bol tiež v tom, že na pôvodnom motorke FJ44 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Motor FJ44-4M vychádza z FJ44-4. Pre NG bol "umelo" navyseny ťah z 16kN na niečo vyše 18kN,za cenu mierneho zníženia životnosti. Problem bol tiež v tom, že na pôvodnom motorke FJ44 dochádzalo pri veľkom pretazeni ku kontaktu rotora so skriňou motora, následkom čoho boli vrypy do skrine motora. Ten problém bol už vyriešený. Problem FJ44-4 je, že ten motor bol navrhnutý pre biz-jety, ktoré lietajú vo veľkej výške kde je teplota nižšia ako napr 30degC v letnom období pri zemi.
      Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    12:21 13.08.2019

    Szkolenie studentów na M 346 juz trwa ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Szkolenie studentów na M 346 juz trwa https://m.facebook.com/marcin.... , do tego doszły zmodernizowane PZL-Orlik TC II https://www.altair.com.pl/news...
    Iskry zostają aż do wycofania ostatnich po-sowieckich samolotów.
    Moje pytanie dotyczyło możliwości symulacji warunków dla f16 block70 na samolotach wersji NG . Teoretycznie mogę zakładać, że narazie takich możliwości nie posiadają i zastanawiam się na ile jest możliwe żeby takie miały w przyszłości . Inne pytanie..na ile jest sensowne, finansowanie zakupu samolotu szkolenia zaawansowanego tylko dla jednej eskadry. Argument ,ze mogą spełniać warunki samolotu „pola walki” , w naszym położeniu , nie są prawdziwe...
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:02 13.08.2019

    L-159T jen oddaluje(zkracuje) aktivní službu pilotu na Jas-39!
    Naši piloti proti zahraničí tráví extrémně dlouho dobu při výcviku než se dostanou na konečný typ. Což dosti ...
    Zobrazit celý příspěvek

    L-159T jen oddaluje(zkracuje) aktivní službu pilotu na Jas-39!
    Naši piloti proti zahraničí tráví extrémně dlouho dobu při výcviku než se dostanou na konečný typ. Což dosti zbytečně prodražuje výcvik.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     17:21 13.08.2019

     Zajimave ...

     Zajimave ...

    • Clanek
     18:41 13.08.2019

     Jsou k tomu tvrzeni nejaka cisla z CR a ze zahranici?

     Jsou k tomu tvrzeni nejaka cisla z CR a ze zahranici?

     • tryskac
      18:59 13.08.2019

      Tiež som to niekde zachytil. Priemerný vek pilotov ACR je citeľne vyšší ako iných záp. štátov, kľudne aj o cca 10 rokov. Bohužiaľ si nespominam kde to bolo, tuším vyjadrenie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tiež som to niekde zachytil. Priemerný vek pilotov ACR je citeľne vyšší ako iných záp. štátov, kľudne aj o cca 10 rokov. Bohužiaľ si nespominam kde to bolo, tuším vyjadrenie českého veliteľa..
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:33 13.08.2019

      Tryskac: ono je to trošku dost jinak, než nastínil Jirosi. On ten výcvik brzdil fakt, že na Gripeny se chodilo z L-159A. Tedy Z-143 (LOM), L-39 (LOM/AČR), L-159A, a pak Gripen. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tryskac: ono je to trošku dost jinak, než nastínil Jirosi. On ten výcvik brzdil fakt, že na Gripeny se chodilo z L-159A. Tedy Z-143 (LOM), L-39 (LOM/AČR), L-159A, a pak Gripen. Verze L-159T1 a nově T2 jsou zde od toho, aby z LOM, šli piloti rovnou na L-159T a z nich rovnou na Gripen. Tedy v současné době, respektive v blízké budoucnosti půjdou standardní cestou, jakou jdou například Poláci díky M346 ;)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:42 16.08.2019

      "Tedy Z-143 (LOM), L-39 (LOM/AČR), L-159A, a pak Gripen."

      Z-143 (LOM), L-39 (LOM), L-159T1/2, a pak Gripen. Kde vidíš ten rozdíl?

      "Tedy Z-143 (LOM), L-39 (LOM/AČR), L-159A, a pak Gripen."

      Z-143 (LOM), L-39 (LOM), L-159T1/2, a pak Gripen. Kde vidíš ten rozdíl?

 • Jara
  08:38 13.08.2019

  A kolik těch trainee bude Slovensko potřebovat 3-4 ks ?? Takže nějaké úvahy o tom aby byli schopny plnit i lehké bojové úkoly jsou trochu mimo, asi budete potřebovat spíše basic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kolik těch trainee bude Slovensko potřebovat 3-4 ks ?? Takže nějaké úvahy o tom aby byli schopny plnit i lehké bojové úkoly jsou trochu mimo, asi budete potřebovat spíše basic trainee takže i L39 NG certifikovaná jako Full trainee je overkill, na pokračovací/zaškolovací výcvik budete mít 2 spárky F-16 jestli vás teda nebude ničit cenovka za letovku
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:07 13.08.2019

   No, myslím, že spárky F-16 budou jen na typové zaškolení, přezkušování a pokročilý zbraňový výcvik. Na základní a pokračovací je jich škoda.

   No, myslím, že spárky F-16 budou jen na typové zaškolení, přezkušování a pokročilý zbraňový výcvik. Na základní a pokračovací je jich škoda.

  • palo satko
   10:42 13.08.2019

   Madari nemaju žiadne prudove čvične lietadla a pritom maju Gripeny. Predpokladam, že si nik nemysli že madarski piloti presadaju do Gripenov priamo z čvičnych Zlin Z-143LSi. Asi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Madari nemaju žiadne prudove čvične lietadla a pritom maju Gripeny. Predpokladam, že si nik nemysli že madarski piloti presadaju do Gripenov priamo z čvičnych Zlin Z-143LSi. Asi bude lepšie než v Česku kupovat, sa ist do Madarska opýtat.
   Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    10:57 13.08.2019

    Výcvik na prúdové stroje robia v Kanade.

    Výcvik na prúdové stroje robia v Kanade.

    • NeoXII
     16:01 13.08.2019

     Ich preškoľuje Zoltán Vereš. Kto sa nepoblije, ide na Gripen :-)))
     Šak sranda, néé?

     Ich preškoľuje Zoltán Vereš. Kto sa nepoblije, ide na Gripen :-)))
     Šak sranda, néé?

 • Clanek
  07:55 13.08.2019

  Slovensku preju aby koupilo to nejlepsi v souctu vlastnosti ktere pozaduje, a na rozdil od velke casti zde diskutujjcich si netroufnu hazet tipy co tim nejlepsim pro slovensko je. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensku preju aby koupilo to nejlepsi v souctu vlastnosti ktere pozaduje, a na rozdil od velke casti zde diskutujjcich si netroufnu hazet tipy co tim nejlepsim pro slovensko je. Nezname pozadavky, nezname koncepci (doufam ze nejaka je). Tezko pak lze kategoricky tvrdit, ze je lepsi L-39NG nebo M-346.
  Skrýt celý příspěvek

  • NeoXII
   15:57 13.08.2019

   Konečne rozumný koment. Ide totiž o to, že každý z tu diskutujúcich má v podstate iný "odborný" názor. Takže nech by armáda u nás, či u vás kúpila čokoľvek, väčšine "odborníkov" tu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Konečne rozumný koment. Ide totiž o to, že každý z tu diskutujúcich má v podstate iný "odborný" názor. Takže nech by armáda u nás, či u vás kúpila čokoľvek, väčšine "odborníkov" tu to vyhovovať nebude. Takže som rád, že ľudia, čo majú na starosti armádu tieto naše výplody nečítajú a môžem len dúfať, že vyberú to najlepšie pre nás/vás. :-) Pekný/hezký den všetkým/všem.
   Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:46 12.08.2019

  Na Palbe som sa už vyjadril. Pevne verím, že toto bude transparentný tender , s oveľa väčšou vzorkou zúčastnených lietadieľ. Bolo by dobré , ak by OSSR definovali svoje požiadavky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Palbe som sa už vyjadril. Pevne verím, že toto bude transparentný tender , s oveľa väčšou vzorkou zúčastnených lietadieľ. Bolo by dobré , ak by OSSR definovali svoje požiadavky na nové cvičné lietadlo+military verzia - Fighter (light) Trainer, Fighter Attack. Určite by sa malo vybrať moderné lietadlo, pre Full Trainer, pre pokročilý výcvik pre stíhačky gen 4+ až gen. 6 . Súhlasim s Fladerom, Slovensko si nemôže kupovať len tréningové lietadlo, ale najnovší a pokročilý univerzál! Základný výcvik si vieme spraviť aj na slovenskom vrtuľovom Dynamicu. Tie lietadlá by mali byť kupované na najbližších 30 rokov , stačí sa pozrieť čo kupujú dnes naši susedia a spojenci. L-39 NG je stará architektúra , nevhodná na pokročilý výcvik pre pilotov F-16, a prípadne v budúcnosti nové stroje 5.gen. Ako som v minulosti písal L-39 NG je vhodná pre nenáročného užívateľa, pre štáty tretieho sveta (bez urážky)... . Rovnako to platí aj pre BA Hawk, Aermacchi M-345 (to sú staré architektúry, starý dizajn) . Dúfam, že OSSR budú v roku 2025 -26 vyberať z Alenia Aermacchi M-346 Master (Polsko, Izrael, Taliansko), KAI T-50 Golden Eagle (?) a Boeing T-X (USA, Švédsko), lebo toto sú v najbližšom desaťročí najperspektívnejšie cvičné lietadlá pre výcvik stíhacích pilotov (a celkovú vyššiu pilotáž) ...
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   22:57 12.08.2019

   Karlos73

   Slovensko bude provozovat F-16 cca 40 let i více a ty již myslíš na 6 generaci...
   Dále, asi vám uniklo, že L-39NG je Full Trainer
   Stroje které zmiňujete T-50, M-346 či ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Karlos73

   Slovensko bude provozovat F-16 cca 40 let i více a ty již myslíš na 6 generaci...
   Dále, asi vám uniklo, že L-39NG je Full Trainer
   Stroje které zmiňujete T-50, M-346 či T-X jsou stroje vhodné pro pokročilí výcvik, proto také mají či se plánuje doplnění lehčími stroji, které jsou vhodnější pro výcvik.
   Jinak L-39NG pokud hodnotíte jen podle vzhledu, tak je to sice starý design, ovšem fyzikální zákony se nemění, to samé aerodynamika a pro výcvikové účely se zrovna řešení L-39 ukázalo jako nadčasové a i dokonce mladší letadla nemají tak povedený design co se týče aerodynamiky jako L-39.

   Na to, že budete mít jen 14 F-16, tak vás popadla pěkná megalomanie, aby jste nakonec neměli nejsilnější tréninkové letectvo v poměru k bojovým letadlům.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   00:03 13.08.2019

   L-39 je "architekturou" vrstevnik F-16 tak nerozumim te tve uvaze :).

   L-39 je "architekturou" vrstevnik F-16 tak nerozumim te tve uvaze :).

   • Karlos73
    02:07 13.08.2019

    Jura porovnávaš hrušky s jablkami... choď s touto tvojou nacionalistickou ješitnosťou do kelu (normálne som predpokladal, že ty určite zareaguješ) Porovnávaj medzi cvičnými ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura porovnávaš hrušky s jablkami... choď s touto tvojou nacionalistickou ješitnosťou do kelu (normálne som predpokladal, že ty určite zareaguješ) Porovnávaj medzi cvičnými lietadlami ! L-39 (1968-1972) je rovesníkom T-38 Talon (1959-1961) , BAE Hawk (1974) , Alpha Jet (1973-1977), Aermacchi MB-339 (1976-1979)... no a teraz sú tieto lietadlá nahrádzané novou generáciou cvičných lietadiel , vhodných pre výcvik pilotov na stíhačky 4 a 5. gen . Ja by som počkal na oficiálne špecifikácie od slovenského vojenského letectva , a potom sa môžu hľadať najlepšie vhodné lietadlá pre OSSR. Celý tento článok je napísaný ako keby L-39NG bola najlepšia voľba pre OSSR a je to hotová vec, čomu viacerí normálny ľudia neveria. Ak si má slovenské letectvo zachovať vysokú vycvičenosť a nálet pilotov s pokročilým výcvikom pilotáže, určite potrebuje iný typ lietadla ako je L-39NG, možno L-159T2 (NG) , ak taký Areo predstaví... Určite lietadlo postavené na novej otvorenej architektúre, nových materiáloch, kde sa aj obslužný personál precvičí v postupoch. Cvičné lietadlo/ľahký bitevník, kompatibilné s najnovšou generáciou stíhacích lietadiel, kde aj zbraňové systémy budú kompatibilné s danou stíhačkou! Môže L-39NG /attack (?) niesť napríklad bomby MK-82+navádzanie , a čo tak rakety AIM-9X Sidewinder, ... ? Či to si Slovensko bude financovať navyše v nejakom spoločnom výskume a lepiť niekoľko rokov? Niečo ako bol ZVI PL-20 Plamen ? :) Jura, a aj ostatní českí patrioti (myslím to v dobrom), ktorí sú nadšencami L-39 (aj mne sa páči) , vie Areo Vodochody vlastnená spoločnosťou PENTA ponúknuť komplexné lietadlo advanced trainer /subsonic attack jet, kompatibilné s našimi F-16 Block 70? Ja o tom pochybujem, hlavne pre problematického vlastníka...
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     04:10 13.08.2019

     Karlos73

     Normální lidi, než začnou něco hodnotit, tak si zjistí informace a až pak hodnotí.

     Vy o L-39NG vlastně nevíte nic, ale tvrdíte, že je zastaralá a není uzpůsobená k ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Karlos73

     Normální lidi, než začnou něco hodnotit, tak si zjistí informace a až pak hodnotí.

     Vy o L-39NG vlastně nevíte nic, ale tvrdíte, že je zastaralá a není uzpůsobená k výcviku na letadla 4. a 5. generace. Hm tak asi v Aeru udělali letadlo na zácvik na MIG-21, MIG-23 nebo F-5, apod.

     Teď ale vážně, zjistěte si něco o L-39NG a poté jí hodnoťte. To, že ti L-39NG připomíná starou L-39 a ano této aerodynamiky se drží, protože v rámci cvičných letadel patří mezi nejlepší a proto také byla použita i na L-159, kterých si mimochodem v USA moc cenní.
     L-39NG dokáže nést MK-82 i kontejner a i Sidewinder a je to úplně jiný stroj, než stará L-39.
     Vzhledem k tomu, že jste amatér, tak vám dám odkaz na wiki, tam by to mělo být pro vás nejlíp pochopitelné.

     https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     P.S: Vaše pochybnosti asi nikoho netrápí, ale není pochyb o hloubce vašich znalostí...
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:01 13.08.2019

     Karlos: nacionalismus couha pouze z kazde vety tveho prispevku. Na zakladni vycvik bys pouzil UL Dynamic, protoze je slovensky, ovsem jinde se vetsinou UL k vojenskemu vycviku ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Karlos: nacionalismus couha pouze z kazde vety tveho prispevku. Na zakladni vycvik bys pouzil UL Dynamic, protoze je slovensky, ovsem jinde se vetsinou UL k vojenskemu vycviku nepouzivaji. L-39NG ti je stary, vhodny pro 3-4.gen, delas jako byste zavadeli F-35A. L-39 je starim vrstevnik F-16, to je proste fakt. Obe letadla za 40 let prodelaly nejake zmeny v konstrukci a avionice. Pokud je zadani pouze vycvikove letadlo, je L-39NG jasny favorit. Dvoumotoraky jsou nesmysl, budete mit pro pokracovaci vycvik sparky F-16. Ale klidne nasypte vsechny penize do porizeni a provozu tech par letadel, vsak Sa-58 a ostatni stare dobre veci jeste par desitek let bez vymeny vydrzi :). BTW nejlepsi by bylo vycvik koupit. Kolik nove vycvicenych pilotu F-16 budete asi tak potrebovat? Jednoho rocne?
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:35 13.08.2019

      Jura99 - no možno číslo vycvičených pilotov u nás/vás bude dosť podobné...

      Jura99 - no možno číslo vycvičených pilotov u nás/vás bude dosť podobné...

     • skelet
      11:18 13.08.2019

      pro nadzvuky to bude obdobné, ale ČR má i podzvuky.

      pro nadzvuky to bude obdobné, ale ČR má i podzvuky.

     • Jura99
      12:48 13.08.2019

      Hektor: cislo bude v CR vice nez dvakrat vetsi, kvuli pilotum 24ks L159 plus vycvik irackych pilotu. I tak je to malo.

      Hektor: cislo bude v CR vice nez dvakrat vetsi, kvuli pilotum 24ks L159 plus vycvik irackych pilotu. I tak je to malo.

     • HEKTOR
      16:37 13.08.2019

      Jura99 - keď bude 2x vačšie,tak to je v poriadku...je vás predsa 2x viac...

      Jura99 - keď bude 2x vačšie,tak to je v poriadku...je vás predsa 2x viac...

  • PavolR
   08:18 13.08.2019

   Pozrel som, ktoré z tých lietadiel má niečo s Lockheedom a vyšlo mi z toho, že nakoniec kúpime KAI T-50 Golden Eagle. ;-p

   Pozrel som, ktoré z tých lietadiel má niečo s Lockheedom a vyšlo mi z toho, že nakoniec kúpime KAI T-50 Golden Eagle. ;-p

  • flanker.jirka
   08:30 13.08.2019

   Karlos73
   On bude možná problém v tom, že ČR a SR jsou banánové republiky třetího světa, což nám všem politici neustále dokazují.
   Z toho co uvádíte stojí za úvahu akorát M 345 a L ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Karlos73
   On bude možná problém v tom, že ČR a SR jsou banánové republiky třetího světa, což nám všem politici neustále dokazují.
   Z toho co uvádíte stojí za úvahu akorát M 345 a L 39NG. Vážně budete potřebovat ve výcviku střílet a odhazovat inteligentní munici plné ráže? ... to už vybíráte bitevní letadlo. (T 50 nebo FA 50 Golden Eagle můžete rovnout dělat airpolicing a drahé F 16 nebudete potřebovat)
   Na výcvik budete rádi za co nejlevnější letovou hodinu a snadnou údržbu

   Když tu chcete vycházet z toho, že původní L 39 je starší konstrukce, tak se podívejte jak stará je konstrukce F 16, prostě když se něco osvědčí, tak se to dá používat i dále.
   ... optimum pro přechod na F 16 je L 159 T2. Ale pro základní výcvik na proudovém letadle M345 nebo L 39NG.
   Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   09:53 13.08.2019

   Na jednu letku F-16 by reálně stačil roj čtyř cvičných letadel,protože těch přeškolovaných pilotů bude minimum a první várka pilotů se bude stejně školit v USA.Reálně myslím,že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na jednu letku F-16 by reálně stačil roj čtyř cvičných letadel,protože těch přeškolovaných pilotů bude minimum a první várka pilotů se bude stejně školit v USA.Reálně myslím,že Slovensko nakoupí těch cvičných strojů víc,můj odhad je 8 kusů.Nadzvukové cvičné stroje jsou opravdu mimo realitu Slovenska a nový L-39NG pro výcvik na F-16 postačuje až až.Např. náš Gripen je o generaci novější stroj a přeškoleni s L-159 či dokonce s L-39ZA není nejmenší problém.Stroje jako T-X či T-50 si umím představit v letectvech,kde bude např. F-35,která nemá spárku ,tak zde bude vhodný nějaký výkonný cvičný stroj,ale v případě Slovenska...to fakt ne:-)
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    09:58 13.08.2019

    V cem konkretne, z pohledu pilota a jeho zaskolovani, je Gripen C/D "o generaci novejsi stroj" nez F-16 Block 70?

    V cem konkretne, z pohledu pilota a jeho zaskolovani, je Gripen C/D "o generaci novejsi stroj" nez F-16 Block 70?

    • Matesaax
     10:52 13.08.2019

     V tomhle ohledu v ničem,šlo spíše o nadsázku v tom,že na L-39 není problém přeškolovat i piloty nejnovějších bojových letadel.

     V tomhle ohledu v ničem,šlo spíše o nadsázku v tom,že na L-39 není problém přeškolovat i piloty nejnovějších bojových letadel.

  • Storm
   10:21 13.08.2019

   Karlos73

   Naprosto s tebou souhlasím... Určitě budete " v roku 2025 -26 vyberať z Alenia Aermacchi M-346 Master (Polsko, Izrael, Taliansko), KAI T-50 Golden Eagle (?) a Boeing T-X ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Karlos73

   Naprosto s tebou souhlasím... Určitě budete " v roku 2025 -26 vyberať z Alenia Aermacchi M-346 Master (Polsko, Izrael, Taliansko), KAI T-50 Golden Eagle (?) a Boeing T-X (USA, Švédsko) " :oD Z výzbroje armády slepepené z východních plechovek vhodných už jen pro země třetího světa (v tomto případě MIG29 a původní L39, ale i třeba BVP-2), na nejmodernější armádu (v tomto případě letectvo) v evropě přes noc snadno a rychle :oD

   Ale teď vážně, byl bych moc rád, kdyby jste dokázali finančně udržet ve vzduchu alespoň pořebný počet těch efšestnáctek a nepokračovali s nima v minulosti zavedenou cestou povětšinou neletuschopných dvacetdevítek... Bohužel v tomto jsem spíše skeptický a můj názor je takový, a doufám že se pletu, že nakonec nakoupíte ty nejlevnější cvičné letadla co budou k dostání a budou ještě za něco stát...
   Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    11:04 13.08.2019

    Když už by zde byla možnost koupit něco výkonnějšího,tak by dávala smysl L-159 či spíše její nová verze s izraelskou avionikou a dvoumístném provedení.Tím by Slovensko získalo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Když už by zde byla možnost koupit něco výkonnějšího,tak by dávala smysl L-159 či spíše její nová verze s izraelskou avionikou a dvoumístném provedení.Tím by Slovensko získalo výkonný cvičný stroj a zároven by mělo druhou letku schopnou vést i bojovou činnost.Ale realně to vidím stejně jako Storm,že dojde k nákupu něčeho levného,takže L-39NG je jistota..nebo možná i PC-9M.Ale zas ocenuju snahu Slovensku nevzdat se cvičných letadel,protože v reálu je zas až tak potřebovat nebudou,těch pár pilotů jednou za čas by jim vycvičil kdekdo.
    Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  22:44 12.08.2019

  Je jasné, že dosluhujúce Albatrosy budú musieť byť nahradené novými strojmi. Avšak miesto stroja ktorý zvláda základný aj pokročilý výcvik by sa mal hľadať stroj ktorý dokáže plniť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že dosluhujúce Albatrosy budú musieť byť nahradené novými strojmi. Avšak miesto stroja ktorý zvláda základný aj pokročilý výcvik by sa mal hľadať stroj ktorý dokáže plniť úlohy pokročilého výcviku a zároveň aj ľahkého bojového lietadla pre podporu pozemných síl ktoré momentálne v našom letectve chýbajú. Základný výcvik by sa mohol kľudne realizovať v súkromných podmienkách alebo na lacných vrtuľových strojoch. Mohol by to byť Pilatus alebo kľudne niektorý stroj z domácej produkcie. Mimochodom, vie o koľko strojov by malo ísť?
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:50 13.08.2019

   NGčko ale má schopnosti lehkého bitevníku. Je to v podstatě taková mírně osekaná ALCA v těle Albatrosu.

   NGčko ale má schopnosti lehkého bitevníku. Je to v podstatě taková mírně osekaná ALCA v těle Albatrosu.

   • Jara
    15:25 13.08.2019

    Co za radar vlastně NGčko může mít?

    Co za radar vlastně NGčko může mít?

 • tryskac
  21:29 12.08.2019

  1, Aero vlastní Penty a hoci vlastníci sú z väčšej časti zo Slovenska, registrovaná je v Holandsku tuším. Z politického hľadiska je Penta skôr problém ako vyhoda, vid rôzne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1, Aero vlastní Penty a hoci vlastníci sú z väčšej časti zo Slovenska, registrovaná je v Holandsku tuším. Z politického hľadiska je Penta skôr problém ako vyhoda, vid rôzne medializovane kauzy.
  2, bolo by zaujímavé vedieť, aké sú vzťahy a spokojnosť s Talianmi, C27J boli dodané a stále je otvorená opcia.
  3,je otázne ako by to bolo s opravami L39NG, či by Česi dodali licencie pre LOTN.
  4,treba porovnať "český model L39, L159, Gripen" s "poľským modelom ??, M346, F16"
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   21:35 12.08.2019

   Polaci na urovni L-39 pouzivaji Iskru nebo Orlika. Tedy schema je obdobne, postupne kroky

   Polaci na urovni L-39 pouzivaji Iskru nebo Orlika. Tedy schema je obdobne, postupne kroky

  • Flader
   21:35 12.08.2019

   Aktisy dodáva(l) mladý pán Majský a zdá sa, že to nikomu nevadilo.

   Aktisy dodáva(l) mladý pán Majský a zdá sa, že to nikomu nevadilo.

   • tryskac
    21:43 12.08.2019

    To mate síce pravdu, ale pri podvozkoch na Zuzanu2 narazil, podľa článku v DenníkN.
    Ono je to skrátka otázne ci držať za každú cenu istú kontinuitu, alebo skúsiť nový prístup. A ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To mate síce pravdu, ale pri podvozkoch na Zuzanu2 narazil, podľa článku v DenníkN.
    Ono je to skrátka otázne ci držať za každú cenu istú kontinuitu, alebo skúsiť nový prístup. A M345(6) viac letí ako L39NG, ktoré ma byt zase jednoduchšie na údržbu - to bola v Aere mantra.
    Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     21:59 12.08.2019

     Tak za každou väčšou firmou u nás je nejaká finančná skupina (napr. "nestranné" médiá vlastnené priamo, či nepriamo J&T). Takže tu sa dá naraziť vo všetkom.
     Inak s "novým ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak za každou väčšou firmou u nás je nejaká finančná skupina (napr. "nestranné" médiá vlastnené priamo, či nepriamo J&T). Takže tu sa dá naraziť vo všetkom.
     Inak s "novým prístupom" sa zhodneme. Už som to písal na Palbe - čisto cvičné stroje sú pre naše osekané letectvo priveľký luxus. Preto by som najradšej videl niečo v podobe L-159, hlavne varianta T2 vyzerá veľmi dobre (ak je ale Aero vôbec ochotné spustiť novovýrobu pre tých pár kusov), prípadne M346. Základný výcvik kľudne riešiť turbovrtuláku (nič neobvyklé vo svete) alebo u susedov v CLV.
     Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  21:18 12.08.2019

  Tak doufejme, že to bude L-39NG. M-345 bude asi dražší a navíc Aero vlastní slovenská Penta, čili jakási malá domů :-)

  Tak doufejme, že to bude L-39NG. M-345 bude asi dražší a navíc Aero vlastní slovenská Penta, čili jakási malá domů :-)

  • Gibon
   17:45 13.08.2019

   Zrazu je Penta slovenska :D

   Zrazu je Penta slovenska :D

 • Gibon
  19:55 12.08.2019

  Teda, ze si ANka nedaju zalezat a vypustia taky blabol, ze v 2005 bolo 12 albikov vyradenych a 7 modernizovanych?

  Teda, ze si ANka nedaju zalezat a vypustia taky blabol, ze v 2005 bolo 12 albikov vyradenych a 7 modernizovanych?

 • Arthur
  19:52 12.08.2019

  Tak nechám sa prekvapiť, ktorá slovenská vláda (v akom zložení) kúpi od päťpísmenkových cvičné prúdové lietadla :-)
  Ľudia sú nepoučiteľní...

  Tak nechám sa prekvapiť, ktorá slovenská vláda (v akom zložení) kúpi od päťpísmenkových cvičné prúdové lietadla :-)
  Ľudia sú nepoučiteľní...

 • balm
  19:52 12.08.2019

  Obávám se, že v roce 2025 bude již k dispozici 1. série strojů Boeing/Saab T-X v operační způsobilosti pro pokračovací výcvik budoucích pilotů. Aktuálně se testují 2 letuschopné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že v roce 2025 bude již k dispozici 1. série strojů Boeing/Saab T-X v operační způsobilosti pro pokračovací výcvik budoucích pilotů. Aktuálně se testují 2 letuschopné prototypy (3. vyrobený kus slouží výhradně k pozemnímu testování a vývoji - nekompletní stroj). Cvičná verze nenabírá zkluz ve vývoji, neboť se do cesty nestaví náročné výzvy a technické komplikace. Opeační způsobilosti nabude v roce 2023 (IOC), pro výcvik při současném tempu, v roce 2025. Ostrá bojová veze T-X se ovšem komplikuje a nabírá zklus díky požadavkům na proměnlivou mechanizaci křídel a zbraňovým systémům. Odhadem, nebude k dispozici do roku 2028 (IOC). Plných operačních schopností nedosáhne dříve, než v roce 2035 - 2036 (FOC).

  Další významný hráčem s komplexním zajištěním pochází z Itálie a jmenuje se Alenia Aermacchi M-346 Master. Prověřený stroj dosahující plných operačních schopností.

  Obávám se, že na Slovensku to bude mít Aero L-39NG opravdu velmi těžké.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   20:19 12.08.2019

   balm

   Tak zrovna T-X bude mít oproti L-39NG problém s cenovkou a navíc obdobně jako M-346 a tou je nadimenzovanost. Samozřejmě, kde politická vůle může se T-X prosadit, to již ...
   Zobrazit celý příspěvek

   balm

   Tak zrovna T-X bude mít oproti L-39NG problém s cenovkou a navíc obdobně jako M-346 a tou je nadimenzovanost. Samozřejmě, kde politická vůle může se T-X prosadit, to již známe s anabáze F-16.

   Problém M-346 a nejspíš i T-X je v tom, že tato letadla jsou vhodná až pro pokročilý výcvik. Navíc jejich provoz je cenově značně drahý. Nejvíce to pocítilo ruské letectvo, které provozuje JAK-130 což je souputník M-346 a nyní již řeší přímého nástupce za L-39 k doplnění JAK-130.

   Konkurence k L-39NG je HAWK a zmínim i turbovrtulový PC-21, který zastoupí i proudová letadla. A pak jsou tu ony nadimenzované stroje.
   Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   20:48 12.08.2019

   Spíše než M-346 bych viděl nabídku ekonomičtější verze M-345, třeba ve verzi HET (High Efficiency Trainer). Uvidíme mno.

   Spíše než M-346 bych viděl nabídku ekonomičtější verze M-345, třeba ve verzi HET (High Efficiency Trainer). Uvidíme mno.

   • semtam
    20:57 12.08.2019

    Rase

    Jo a nebo M-345, taky zajímavý stroj. Je to přímý nástupce MB-339

    Rase

    Jo a nebo M-345, taky zajímavý stroj. Je to přímý nástupce MB-339

   • balm
    21:37 12.08.2019

    Doufaje, že projekt bude dotažený do zdárného konce. Koncepce M-345 sahá do doby opuštění spolupráce s Jakovlev a přeprojektování. M-345 byl v podstatě paralelní projekt, nebo-li ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Doufaje, že projekt bude dotažený do zdárného konce. Koncepce M-345 sahá do doby opuštění spolupráce s Jakovlev a přeprojektování. M-345 byl v podstatě paralelní projekt, nebo-li plán C a financování nebylo v dobré kondici (plně přeprojektovaný Master dostal přednost). Dalším velice palčivým problémem bylo materiálové složení, respektive náklady spojené s použitím pokročilých vrstvených kompozitů a redukce vnitřní struktury. Ekonomická realita měla za následek redukovanou životnost draku se zvýšenými servisními intervaly. Lepené struktury křídel vyžadují prohlídky každých 20 letových hodin (oproti 250 letovým hodinám) s poloviční životností. Díky tomu nese robustnější podélníky (nejen, že zvyšují hmotnost), ale také brání instalaci bezpečnostního systému nábežné hrany (dovyvinutý pro M-346 po zkušenost střetu s hejen špačků), který chrání průniku do křídel. Dále místo kopozitů a pryskyřic se musí podélníky obkládat vrstvenými titanovými slitinami (vyvinuté pryskyřiče odolné vůči účinkům paliva existují, avšak též velmi drahé a náročné na aplikaci). Sice je křídlo částečně rozebíratelné, ale vyžaduje velice pečlivý a pravidelný servis.

    A zdaleka nejde o jediné nevýhody konstrukce křídla, natož vlastního draku. Nepracoval jsem přímo na M-345, nýbrž na M-346 Master a později na křídlech Tranche 2A a 3. Avšak o projektu M-345 a jeho specifických problémech něco málo interního vím.

    Byl bych velmi opratrný v ekonomických otázkách, protože letouny se nakoupí a provozují 25 - 30 let a je potřeba myslet i na servisní náklady, protože když se bude létat intenzivně, tak se pořádně prodraží. Takový T-X se od počátku plánoval pro 18 - 22 000 letových hodin, proměnlivé vztlakové křídlo musí vydržet 5 000 letových hodin (vyvíjená bojová verze) s prodlouženými servisními intervaly (300 hodin). Dražší, ale podstaně méně náročný na provoz a údržbu. Proto se volí technologie, materiály a konstrukční řešení trochu odlišně. Místo 45 minut pro výměnu motoru, musí být vyměnený za 20 - 25 minut, stejně tak podvozek, nebo křídla. Dalším požadavkem byla připravenost letounu v polních podmínkách (od "zabalení" pro převoz transportním letounem, po "rozbalení a složení v polních podmínkách").
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     21:55 12.08.2019

     Balm

     A právě z provozních důvodů se nakonec hledá přímá náhrada L-39 či MB-339, apod. A některé státy sáhly dokonce po turbovrtulových strojích.
     Praxe ukázala, že tyto stroje ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Balm

     A právě z provozních důvodů se nakonec hledá přímá náhrada L-39 či MB-339, apod. A některé státy sáhly dokonce po turbovrtulových strojích.
     Praxe ukázala, že tyto stroje jsou moc drahé a také ne moc vhodné pro počáteční výcvik na proudových strojích (moc výkonné).
     Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     22:07 12.08.2019

     Tak ak to nie je firemné tajomstvo, ako je na tom s prevádzkovými nákladmi Master? Je naozaj tak výrazne drahší na prevádzku ako ALCA?

     Tak ak to nie je firemné tajomstvo, ako je na tom s prevádzkovými nákladmi Master? Je naozaj tak výrazne drahší na prevádzku ako ALCA?

     • balm
      19:16 13.08.2019

      Neznám provozní náklady L-159 Alca, proto nemohu odpovědět.

      Záleží na smlouvě o nákupu, respektive co všechno se strojem kupujete. Například kompletní servisní zajištění na 20 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neznám provozní náklady L-159 Alca, proto nemohu odpovědět.

      Záleží na smlouvě o nákupu, respektive co všechno se strojem kupujete. Například kompletní servisní zajištění na 20 let, průběžné modernizace letounu i pozemních simulátorů, počet simulátoru, výcvik pozemní obsluhy, výcvik instruktorů, sady náhradních motorů, ... to všechno se musí započítat do nákladů. Při 20 strojích (5 sad náhradních motorů a 10 simulátorech) s kompetním zajištěním výcvikového a servisního progtamu na 20 let může cena přesáhnout $30.000.000,00/kus s letovou hodinou $2500/hod. Ale pozor, jde o obecnou cenu all in, aniž byste musel hrábnout prstem a budovat. Skutečná cena se odvozuje od služeb a schopnostech vyjednávání.

      Izrael stál celý projekt $600.000.00,00 na 20 let při počtu 30 strojů. Ačkoliv v případě Izraele se nejedná o čistě tréninkové stroje a některé systémy si řeší samostatně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      20:45 13.08.2019

      Ďakujem za info :)

      Ďakujem za info :)

     • semtam
      18:51 14.08.2019

      balm

      Pletou se vám jabka a hrušky a k tomu navíc klamete Fladera. Asi jste špatně přeložil anglický text.

      Izrael vychází odhad provozu 20 let 30 M-346 na 2,2 mld. USD. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      balm

      Pletou se vám jabka a hrušky a k tomu navíc klamete Fladera. Asi jste špatně přeložil anglický text.

      Izrael vychází odhad provozu 20 let 30 M-346 na 2,2 mld. USD. Započítává se do toho i americká vojenská pomoc Izraeli.

      Kdo se chce dozvědět víc, tak zde je odkaz
      https://defense-update.com/201...
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:18 13.08.2019

     Požadavky, jako rychlá výměna motoru v řádech minut, polní podmínky, to bych si tipnul více pro bojový stroj než cvičný. Co s tím mají vše v úmyslu?

     Požadavky, jako rychlá výměna motoru v řádech minut, polní podmínky, to bych si tipnul více pro bojový stroj než cvičný. Co s tím mají vše v úmyslu?

     • balm
      17:43 14.08.2019

      Nebudu se opakovat a znovu se rozepisovat, neboť už jsem to vysvětloval v diskuzi vztahující se k budoucnosti, které jste se mimochodem účastnil. Stejně tak o projektu T-X.

      Ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nebudu se opakovat a znovu se rozepisovat, neboť už jsem to vysvětloval v diskuzi vztahující se k budoucnosti, které jste se mimochodem účastnil. Stejně tak o projektu T-X.

      Ve stručnosti. Projekt Boeing T-X se od počátku vyvíjí jako dlouhodobá platforma, na které budou cvičit piloti 5,5. a 6. generace letounů a zároven slouží i jako experimentální platforma - předskokan, nebo chcete-li mezistupeň. Nikdo neřeší co bude za 5 - 10 let, hledíme za rok 2040 např.: nový standard 5,5. generace pro US Navy (typickým představitelem je Boeing FA-XX) a dále k 6. generace (typicky projekt PCA definuje vlastnosti 6. generace), od které jsme minimálně 30 let vývoje.

      Program T-X představuje 40 let budoucnosti. O ničem jiném to není.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:03 14.08.2019

      balm

      Opakovat se nemusíte situace je jasná.
      Slovensko bude v nadcházejících desetiletích (cca 40 let) provozovat F-16. Stroj generace 4+. A hledá cvičný stroj, který bude zhruba ...
      Zobrazit celý příspěvek

      balm

      Opakovat se nemusíte situace je jasná.
      Slovensko bude v nadcházejících desetiletích (cca 40 let) provozovat F-16. Stroj generace 4+. A hledá cvičný stroj, který bude zhruba po stejnou dobu konat výcvik na přechod na F-16.

      Vy tady zmiňujete (+/- správně), že T-X bude výcvikový stroj určený k výcviku na stroje 5 a později 6. generace.
      A zároveň tvrdíte, že se bude jednat v roce 2025 (!) o vážného uchazeče pro nový cvičný stroj Slovenska.
      Z technického hlediska je to blbost, když Slovensko bude provozovat stroje 4. generace aby si pořizovalo cvičný stroj dimenzovaný na 5-6. generaci.
      Jediná možnost, jak T-X dostat do slovenského letectva je opět politická cesta, z technického hlediska nemá pro Slovensko T-X žádný smysl a je to černá díra na prachy.
      Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:11 12.08.2019

   M 346 je moc drahé a zbytečné, mít dvoumotorové letadlo na výcvik pro jednomotorovou stíhačku je moc. Albika nahradí nejlépe zase albik.
   TX od saabu bude ještě dražší a jen kousek ...
   Zobrazit celý příspěvek

   M 346 je moc drahé a zbytečné, mít dvoumotorové letadlo na výcvik pro jednomotorovou stíhačku je moc. Albika nahradí nejlépe zase albik.
   TX od saabu bude ještě dražší a jen kousek od toho máte rovnou T 50 nebo FA 50 Holden Eagle. Který už existuje, bojuje a cvičí a má už více integrované inteligentní munice než Alca a české Gripeny dohromady.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:05 13.08.2019

    No, pokud by SK nakoupilo M 346 nebo T-X, pak už vlastně nebude potřebovat F-16 :-).

    No, pokud by SK nakoupilo M 346 nebo T-X, pak už vlastně nebude potřebovat F-16 :-).

    • HEKTOR
     12:36 13.08.2019

     liberal shark -chápem že ide o iróniu,ale v čr máte tiež kombináciu alca/gripen...tak prečo by nefungovala kombinácia m346/f-16... nevravím že zrovna na výcvik,ale ako možno ...
     Zobrazit celý příspěvek

     liberal shark -chápem že ide o iróniu,ale v čr máte tiež kombináciu alca/gripen...tak prečo by nefungovala kombinácia m346/f-16... nevravím že zrovna na výcvik,ale ako možno náhrada dávno vyradených su-25 by to nebolo zlé...

     no nechal som sa uniesť,naspäť na zem....
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:15 13.08.2019

      V plánu má SR pořídit cvičné stroje, M 346 by mohl být i bitevník, ale to Alca také. A troufám si říct, že udržovat jednomotorový stroj bez FBW a složité mechanizace křídla bude ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V plánu má SR pořídit cvičné stroje, M 346 by mohl být i bitevník, ale to Alca také. A troufám si říct, že udržovat jednomotorový stroj bez FBW a složité mechanizace křídla bude levnější a dostupnější.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:11 15.08.2019

      No, řekněme že naše současná kombinace Gripen + Alca nevznikla tak úplně jako výsledek racionální úvahy :-(.

      No, řekněme že naše současná kombinace Gripen + Alca nevznikla tak úplně jako výsledek racionální úvahy :-(.

    • flanker.jirka
     20:13 13.08.2019

     M 346 asi nebude pravý supersoniku, ale takovy Golden Eagle už je.

     M 346 asi nebude pravý supersoniku, ale takovy Golden Eagle už je.

  • Matesaax
   21:16 12.08.2019

   Myslím,že stroje T-X a M-346 jsou naprosto mimo možnosti Slovenska,nakonec i samotná Itálie nakoupí ve větším počtu levnější M-345.U Slovenska a tipuju,že i u Madarska je víceméně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím,že stroje T-X a M-346 jsou naprosto mimo možnosti Slovenska,nakonec i samotná Itálie nakoupí ve větším počtu levnější M-345.U Slovenska a tipuju,že i u Madarska je víceméně jistota,že nakoupí naše L-39NG.Alternativa by byly možná stroje od Pilatusu,ale tomu moc nevěřím.
   Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  19:29 12.08.2019

  no asi netreba nejak špekulovať s výberom a zobrať produkt z aera...

  teda ak si radšej nevyrobíme zas niečo vlastné...veď naprojektovať a postaviť lietadlo nemôže byť zase až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no asi netreba nejak špekulovať s výberom a zobrať produkt z aera...

  teda ak si radšej nevyrobíme zas niečo vlastné...veď naprojektovať a postaviť lietadlo nemôže byť zase až tak ťažké...
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   12:56 13.08.2019

   Len teraz ktorý? Novú L-39NG, alebo modernizovať naše staršie draky na L-39CW? Prípadne ak bude Aero ochotné spustiť výrobu L-159?

   Len teraz ktorý? Novú L-39NG, alebo modernizovať naše staršie draky na L-39CW? Prípadne ak bude Aero ochotné spustiť výrobu L-159?

   • HEKTOR
    16:04 13.08.2019

    Flader - subjektívne by som sa možno skôr prikláňal k l-39ng,keďže majú slúžiť zase cca 30r...
    ale aby som to relevantne porovnal,tak zas toľko info o tých strojoch nemám...

    Flader - subjektívne by som sa možno skôr prikláňal k l-39ng,keďže majú slúžiť zase cca 30r...
    ale aby som to relevantne porovnal,tak zas toľko info o tých strojoch nemám...

 • fido
  18:53 12.08.2019

  Když už ta firma v Martině zvládá chrlit F16-tky, potom cvičné letadlo by pro slováky mohla byt též brnkačka ... akorát ty ceny udávané v dolaru furt nechápu!

  Když už ta firma v Martině zvládá chrlit F16-tky, potom cvičné letadlo by pro slováky mohla byt též brnkačka ... akorát ty ceny udávané v dolaru furt nechápu!

 • palo satko
  18:50 12.08.2019

  Aby sa tie nove Albatrosy kupili treba aby volby opät vyhral Smer a urobil vladu so SNS a s niekym rozumnym, KDH?. Ak vyhra opozicia, tak nova "zhulena" koalicia sa na nijakom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby sa tie nove Albatrosy kupili treba aby volby opät vyhral Smer a urobil vladu so SNS a s niekym rozumnym, KDH?. Ak vyhra opozicia, tak nova "zhulena" koalicia sa na nijakom nakupe nedohodne.
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:25 12.08.2019

   palo satko - aby opäť vyhral smer+sns+kotleba.....hmmm.... a môžem sa pokojne vysťahovať zo slovenska...zabúdate asi na "práškové" hobby ministra/ministrov smeru...

   ale možno keď ...
   Zobrazit celý příspěvek

   palo satko - aby opäť vyhral smer+sns+kotleba.....hmmm.... a môžem sa pokojne vysťahovať zo slovenska...zabúdate asi na "práškové" hobby ministra/ministrov smeru...

   ale možno keď dáme smeru ďalšiu šancu,budú to už robiť inak...lepšie...
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    19:37 12.08.2019

    Myslim, že vystahovanie za Dzurindu už nijaka vlada neprekona. :) Hektor, račia si spomenut ako "transparentne a kompetentne" riadili nakup pre ozbrojene sily naše pravcove vlady. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myslim, že vystahovanie za Dzurindu už nijaka vlada neprekona. :) Hektor, račia si spomenut ako "transparentne a kompetentne" riadili nakup pre ozbrojene sily naše pravcove vlady. MOKYS je užasnou prihodou.
    Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:20 12.08.2019

  Hyn sa hukáže, jak je to s tou středoevropskou spoluprací doopravdy.

  Hyn sa hukáže, jak je to s tou středoevropskou spoluprací doopravdy.

  • Gibon
   19:48 12.08.2019

   To sa ukaze po nakupe hufnic pre AČR ;-)

   To sa ukaze po nakupe hufnic pre AČR ;-)

   • Jara
    15:34 13.08.2019

    Nezlobte se Gibone ale na NGčku je vidět alespoň nějaký posun stejne jako BRENU nebo P-09.... Zuzana vypadá že je dost pozadu ve výrobních technologiích ... není důvod vyřazovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nezlobte se Gibone ale na NGčku je vidět alespoň nějaký posun stejne jako BRENU nebo P-09.... Zuzana vypadá že je dost pozadu ve výrobních technologiích ... není důvod vyřazovat DANU a nahrazovat jí DANOU vlastně Jste jen protáhli na 155 Připravovanou Ondavu (ještě za komára kdy byl ještě centrální vývoj) prodloužení hlavně na 52 ráži jste moc nezvládli už samostatně nebo mate nějaká data životnosti hlavně a přesnosti a je vůbec schopna střílet nějákou výkonější munici ? Snese srovnání s K9 například? Účastnili jste se tendru třeba v Norsku?
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     17:49 13.08.2019

     Preco by som sa hneval?
     Zuzany 2000 boli teraz na cviceni Polsku. Generalitou, ktora viedla cvicenie boli Zuzany s Delosysom oznacene za najkomplexnejsi delostrelecky system.
     V ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Preco by som sa hneval?
     Zuzany 2000 boli teraz na cviceni Polsku. Generalitou, ktora viedla cvicenie boli Zuzany s Delosysom oznacene za najkomplexnejsi delostrelecky system.
     V kategorii TMG nema EVA vo svete konkurenciu.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:51 13.08.2019

      Gibon

      A já myslel, že "generalita" označila za nejkomplexnější polský TOPAZ.

      Gibon

      A já myslel, že "generalita" označila za nejkomplexnější polský TOPAZ.

     • Jura99
      00:58 14.08.2019

      To jsou skvele zpravy, to se nejspis na EVU, Zuzanu a delosys stoji fronta ;)

      To jsou skvele zpravy, to se nejspis na EVU, Zuzanu a delosys stoji fronta ;)

 • flanker.jirka
  18:07 12.08.2019

  To jsem zvědav jak aero uspěje, L 39 NG v plenkách, L 159 z přebytku AČR skoro za cenu šrotu darovany do USA a právě nastává chvíle, kdy by L 159 přišla vhod (i když je to původem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jsem zvědav jak aero uspěje, L 39 NG v plenkách, L 159 z přebytku AČR skoro za cenu šrotu darovany do USA a právě nastává chvíle, kdy by L 159 přišla vhod (i když je to původem plánované jako bojové letadlo), nejlépe poslední verze sparky s radarem. To je totiž ideální platforma pro přechod na F 16. ...možná by se daly pro Slovensko pronajmout letové hodiny z Čech.
  Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   20:58 12.08.2019

   Dvojmiestne L159, to by bolo ine kafe. A o integraciu modernych zbrani by sme sa podelili.

   Dvojmiestne L159, to by bolo ine kafe. A o integraciu modernych zbrani by sme sa podelili.

 • Rase
  18:02 12.08.2019

  V ideálním případě by Slováci pořídili L-39NG a my na revanš ty nové Zuzany 2. Obě strany by byly spokojené, to nejlepší co každý stát vyrábí, ale... něco mi říká, že tomu tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ideálním případě by Slováci pořídili L-39NG a my na revanš ty nové Zuzany 2. Obě strany by byly spokojené, to nejlepší co každý stát vyrábí, ale... něco mi říká, že tomu tak nebude.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:08 12.08.2019

   To zní logicky a jednoduše, proto tomu nápadu dám sotva 1%.

   To zní logicky a jednoduše, proto tomu nápadu dám sotva 1%.

  • semtam
   20:04 12.08.2019

   Rase

   Slovensko bude kupovat kolik cvičných letadel 7 nebo 8?
   AČR bude poptávat 52 samohybných houfnic 155 mm.
   No nevim, kdyby jsme na revanš koupili 52 slovenských houfnic a oni ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rase

   Slovensko bude kupovat kolik cvičných letadel 7 nebo 8?
   AČR bude poptávat 52 samohybných houfnic 155 mm.
   No nevim, kdyby jsme na revanš koupili 52 slovenských houfnic a oni 7 našich letadel, tak to je vejvar...
   A co kdyby L-39NG koupilo Maďarsko a chtěli by za revanš prodat třeba 300 vozidel Rába či Rakousko by mělo v podmínce, když už prodáváme na revanš, koupit dalších 100 Pandurů či něco jiného.
   Tím nechci říct, že nemáme kupovat ZUZANY 2, ale dávat najevo, že je to vzájemný obchod na "revanš" není z dlouhodobého hlediska moudré. Potom by to chtěl po nás každý a tím by jsme navíc dávali najevo, že nějakých zákazníků si vážíme víc a nějakých míň, což není dobrá vizitka.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    20:33 12.08.2019

    Netreba zabudat, ze uz dlho kupujeme ceske Tatry a kupili by sme aj prehladove radary. To by vsak ceska spolocnost, ako jedina v tendri, si musela byt schopna splnit domacu ulohu a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Netreba zabudat, ze uz dlho kupujeme ceske Tatry a kupili by sme aj prehladove radary. To by vsak ceska spolocnost, ako jedina v tendri, si musela byt schopna splnit domacu ulohu a dodat vsetky podklady tak ako pozadovali podmienky sutaze. Kedze tento zakladny predpoklad jednoducho nedali, boli vyluceny a tender sa musi opakovat. Co sa do volieb nestihne a uvidime co z toho spravi predpokladana nova, na SAAB napojena vlada.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:18 12.08.2019

     Tady se píše, že radary budete mít odjinud než ze spolku.
     https://spravy.pravda.sk/domac...
     Patrně po kvalitně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tady se píše, že radary budete mít odjinud než ze spolku.
     https://spravy.pravda.sk/domac...
     Patrně po kvalitně připravené soutěži :-)
     Tatry jsou dobre, ale i v tomto segmentu je velký výběr, pokud nejste z ČR.
     Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      21:54 12.08.2019

      Myslel som o letiskovych radaroch pre RLP za 24mil €. Z 10 ponuk sa vybral, produkt Eldis Pardubice. Urobila sa sutaz, tak aby Eldis vyhral a ti momoti ako jediny uchádzač to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Myslel som o letiskovych radaroch pre RLP za 24mil €. Z 10 ponuk sa vybral, produkt Eldis Pardubice. Urobila sa sutaz, tak aby Eldis vyhral a ti momoti ako jediny uchádzač to proste nedokazali.
      Cela sutaz sa musi vypisat odznova.

      Co sa tyka 3D radarov, tam sa vybral Izreal. Predsalen moznosti a schopnosti retie tak daleko nesiahaju.
      Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    20:44 12.08.2019

    Myslel jsem to tak, že když sme kupovali letouny CASA, tak Španělé koupili na revanš L-159. Byť šlo přesněji o nákup tří strojů CASA za 3,5 mld Kč a čtvrtý byl vyměněn za pět ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myslel jsem to tak, že když sme kupovali letouny CASA, tak Španělé koupili na revanš L-159. Byť šlo přesněji o nákup tří strojů CASA za 3,5 mld Kč a čtvrtý byl vyměněn za pět L-159. Mě se třeba tento obchod moc nelíbí, ale vzal jsem ho jako příklad.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     20:54 12.08.2019

     Rase

     OK, ale v tom případě by Slovensko muselo koupit českou výzbroj za cca 0.5 mld USD či výše. Tolik bude ve finále stát pořízení 52 houfnic.
     Je tam velký nepoměr a výhodné je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rase

     OK, ale v tom případě by Slovensko muselo koupit českou výzbroj za cca 0.5 mld USD či výše. Tolik bude ve finále stát pořízení 52 houfnic.
     Je tam velký nepoměr a výhodné je to pro Slovensko, nikoliv pro nás. Kdyby jsme chtěli ZUZANY 2, tak situace je jiná. Ovšem kvůli pár šušňům v podobě pár letadel L-39NG pustit Slovensku obchod za půl miliardy dolarů nevidím zrovna jako rozumné i když je asi pravda ta, že nakonec ZUZANY 2 koupíme, pokud bude armáda trvat na požadavku podvozku Tatra. Paradoxně nyní Tatrovka nemá s armádou úplně nejlepší vztahy a tak se věci mohou ještě změnit, výběrové řízení nebylo dosud zahájeno.
     Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      21:10 12.08.2019

      Kde si nabral 0,5mld USD?
      Na hufnice ste si vyclenili 5mld CZK. Cize asi 200mil €.
      Netreba zabudat, ze SR doda len delo s vezou. Podvozok od Tatry do toho nezaratavaj.

      Kde si nabral 0,5mld USD?
      Na hufnice ste si vyclenili 5mld CZK. Cize asi 200mil €.
      Netreba zabudat, ze SR doda len delo s vezou. Podvozok od Tatry do toho nezaratavaj.

     • semtam
      21:18 12.08.2019

      Gibon

      0.5 mld. rovná se celý "ekosystém".

      Gibon

      0.5 mld. rovná se celý "ekosystém".

     • Gibon
      22:00 12.08.2019

      Vyclenenych mate 5mld CZK. Žalostne malo na 52 diel. Mozno na tahane hufnice to vyjde. Odporucam M777. Je to spicka.

      A este chcete kupit system riadenia palby. DELOSYS pre OSSR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vyclenenych mate 5mld CZK. Žalostne malo na 52 diel. Mozno na tahane hufnice to vyjde. Odporucam M777. Je to spicka.

      A este chcete kupit system riadenia palby. DELOSYS pre OSSR stal 25mil€. Ale ak chcete vyvalit 200. Vase prachy. :) len ci to nebude pre tahanu hufnicu skoda?
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:46 12.08.2019

      Gibon

      Vyčleněno nemáme nic a cena, která byla uvedena (5 mld. Kč) spíše kopíruje jednotkovou cenu, než cenu celého "ekosystému". Tím pádem je potřeba cca dvakrát tolik.

      Ano, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon

      Vyčleněno nemáme nic a cena, která byla uvedena (5 mld. Kč) spíše kopíruje jednotkovou cenu, než cenu celého "ekosystému". Tím pádem je potřeba cca dvakrát tolik.

      Ano, pokud chceme vyvalit prachy, tak za něco kvalitního, což Zuzany s explodujícími hlavni opravdu nejsou a také proto nezískali žádnou významnou zahraniční objednávku mimo Kypru, který objednal 12 kusů a dál radši nic.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:05 13.08.2019

      HEKTOR

      Myslím, že subjektivní pocity je převážně vaše disciplína.

      Výhody, nevýhody a vše ostatní čemu nerozumíte se řešilo už v X diskuzích kde jste byl přítomen a dokonce i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Myslím, že subjektivní pocity je převážně vaše disciplína.

      Výhody, nevýhody a vše ostatní čemu nerozumíte se řešilo už v X diskuzích kde jste byl přítomen a dokonce i nedávno a bude se to zase stále opakovat.

      Nebudu se tu neustále vypisovat. A popravdě moc nevidím smysl diskuze s diskutujícím, který používá argumenty typu, že závidíme, protože Slovensko má nová letadla, Gripen má také nevýhody, apod.
      Jestli vás to opravdu zajímá, podívejte se do minulých diskuzí, tam je toho mraky. A pokud nenajdete, nebojte, brzo se to téma určitě opět objeví.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:23 12.08.2019

     Jste se asi zblaznil, Španělé Alcy koupily jen a pouze, protože si tehdejší chátra ve vládě tuto věc dala jako podmínku obchodu. O nebyl moc dobrý příklad barteru.

     Jste se asi zblaznil, Španělé Alcy koupily jen a pouze, protože si tehdejší chátra ve vládě tuto věc dala jako podmínku obchodu. O nebyl moc dobrý příklad barteru.

     • semtam
      21:36 12.08.2019

      To už mi příde lepší zkusit handl s Polskem, pokud by jsme projevili zájem o jejich AHS Krab, tak by mohli nějaké L-39NG pořídit ke svým M-346 jakožto ekonomického trenéra.
      Mohli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To už mi příde lepší zkusit handl s Polskem, pokud by jsme projevili zájem o jejich AHS Krab, tak by mohli nějaké L-39NG pořídit ke svým M-346 jakožto ekonomického trenéra.
      Mohli by pořídit i více kusů než Slovensko a L-39NG má větší prestiž když je Vpolsku, než na Slovensku a jejich AHS Krab má být vyrobena v počtu 120 kusů, což je rozdíl oproti 8 slovenským.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      22:01 12.08.2019

      25.

      25.

     • semtam
      22:36 12.08.2019

      gibon

      Wow, tak to mění vše. A co zahraniční zájemci, stojí se na ně fronta?

      gibon

      Wow, tak to mění vše. A co zahraniční zájemci, stojí se na ně fronta?

     • HEKTOR
      06:53 13.08.2019

      semtam - asi taká "fronta" ako stála na alcy,breny...

      jednooký vyčíta slepému...

      semtam - asi taká "fronta" ako stála na alcy,breny...

      jednooký vyčíta slepému...

     • semtam
      11:43 13.08.2019

      HEKTOR

      Vyčítání to není, je to fakt a tento fakt jsem naspal proto, že Gibon měl řadu přitroublích poznámek a tak jsem mu nalil vlastní medicíny.

      Ale zpět k problematice, AČR má ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Vyčítání to není, je to fakt a tento fakt jsem naspal proto, že Gibon měl řadu přitroublích poznámek a tak jsem mu nalil vlastní medicíny.

      Ale zpět k problematice, AČR má dle plánu modernizace zájem o 52 samohybných houfnic (ne tažených, pokud někoho zmátl Gibon). Celková cena se může vyšplhat až na cca 0,4-0,5 mld USD. V takovémto cenovém rozmezí se pohybuje obdobný počet houfnic na trhu.
      Cena L-39NG je odhadována na 10 mil. USD. Pokud Slovensko koupí 8 L-39NG, tak maximálně je to bude stát 160 mil. USD a to myslím ještě přeháním, protože z podstaty věci nebudou kupovat výzbroj, apod.
      Z toho plyne, že kontrakt na houfnice bude min. cca 3 x dražší než nákup L-39NG.
      Vzhledem k tomu, že lze očekávat a již nasmlouvané objednávky to dokazují, že o L-39NG bude zájem, což se o ZUZANĚ 2 říci opravdu nedá, tak opravdu si nejsem jista zda nám stojí za to prodej pár kusů letadel, když se připravíme o konkurenční nabídky od jiných výrobců.
      Proto píšu, že celý kontrakt je hlavně výhodný pro Slovensko, že se jim konečně podaří významně udat své houfnice a nikoliv pro ČR, protože slovenský kontrakt není z pohledu ČR až tak významný.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:56 13.08.2019

      semtam: Jo, takže budeme tak dlouho balancovat, aby náhodou někdo nekoupil o milion víc, až nikdo nekoupí nic.

      Neříkám, že má být nějaká vyváženost, ale vytahávat to jako první ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam: Jo, takže budeme tak dlouho balancovat, aby náhodou někdo nekoupil o milion víc, až nikdo nekoupí nic.

      Neříkám, že má být nějaká vyváženost, ale vytahávat to jako první argument je nejlepší cesta, jak takový obchod zabít. Mě by vůbec nedělalo problém, kdybychom od slováků nakoupili dvojnásobek toho, co oni od nás. I tak by to pro náš průmysl bylo obrovský plus.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:38 13.08.2019

      logik

      Ale vůbec ne, klidně ať je to výhodnější o něco pro Slovensko, to je mi jedno a jestli to bude o několik desítek miliónů či rovnou stovku, tak mi to žíly netrhá.
      Problém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Ale vůbec ne, klidně ať je to výhodnější o něco pro Slovensko, to je mi jedno a jestli to bude o několik desítek miliónů či rovnou stovku, tak mi to žíly netrhá.
      Problém ovšem vidím v tom, že je to několikanásobný nepoměr a navíc, že se jde na to obráceně i když chápu, že Raseho myšlenka je v jádru dobrá, bohužel si to nespočítal.
      Hlavně nevím, proč by jsme si měli hned sedat na zadek, když se jedná o tak malý obchod, zas tak špatně na tom L-39NG není, aby jsme to museli takto handlovat.
      Hlavně celková myšlenka toho, že já něco koupím a chci aby druhý něco koupil ode mě či naopak (v rámci výzbroje) není zrovna moc dobré. Samozřejmě, pokud se to někde povede a oba mají z toho užitek, tak ok, ale pokud něco chtít nebudu tak se z obchodu sejde a koupim konkurenční výrobek, co byl na 2 či třetím místě.

      Jednoduše, ať si Slovensko udělá výběrko my nabídneme L-39NG a ono se rozhodne. Pokud se rozhodne pro konkurenční stroj, tak nemusíme vyřazovat ZUZANY zase z našeho výběru a naopak Slováci se nemusí na nás mračit, pokud ZUZANA u nás nevyhraje.
      Osobně čekám, že koupíme ZUZANY a Slovensko L-39NG bez handlu...
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      15:18 13.08.2019

      semtam - tú vetu o jednookom a slepom som nemyslel konkrétne na vás,ale všeobecne...to meranie kto má väčší tu bude stále,aj keď to škodí diskusii...
      veľa čechov tak nejak nevie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam - tú vetu o jednookom a slepom som nemyslel konkrétne na vás,ale všeobecne...to meranie kto má väčší tu bude stále,aj keď to škodí diskusii...
      veľa čechov tak nejak nevie prekusnúť že slováci kupujú "nové" lietadlá a preto tento obchod zhadzujú a zase veľa slovákov cíti šancu si kopnúť napr. do prenájmu gripenov,keďže celé roky keď česi napr. mali už nové gripeny muselo byť ticho a závideli...

      k tomu spoločnému nákupu som chcel napísať to isté čo logik,nedá sa spraviť rovnocenný obchod do koruny/eura presne...a slovensko predsa aj kupuje napr. tatry,kúpilo a asi ešte chce kúpiť breny...od českej firmy nakúpil bývalý ngš komplet výstroj jednotlivca...atď...

      či už aero, alebo aj výrobca zuzany môžu a budú radi,ak predajú čo i len 5ks niekomu...oba výrobky nie sú zlé,ale terno do sveta nespravia...

      a zabúda sa na jednú vec a možno dosť podstatnú...prípadné zisky predsa nepôjdu slovensku/česku,ale súkromným vlastníkom...a aj dane možno skončia ktovie kde...
      iné by to bolo,keby to boli štátne podniky...takže za "súkromníkov",by som ja určite nejak extra neloboval...
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      17:01 13.08.2019

      HEKTOR

      Že hodně Čechů závidí nákup F-16 a proto ho schazují jsem si nevšimnul. To je myslím váš pocit a bohužel zrovna na Slovensku rozšířená mentalita, že když někdo něco ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Že hodně Čechů závidí nákup F-16 a proto ho schazují jsem si nevšimnul. To je myslím váš pocit a bohužel zrovna na Slovensku rozšířená mentalita, že když někdo něco kritizuje, tak závidí a když jsou v tom Čehuni, tak škoda mluvit. Opět neberte to jako útok na Slováky, Češi nejsou svatí a máme v mnohém vlastnosti které nejsou zrovna cnostné.

      Ba naopak ti, co vám to závidí se tu předhánějí s gratulacemi, jak jste správně vybrali. Docela komedie, když Slovensko bylo k tomu dotlačeno lobbingem. Pak tu máte zase ty, kteří vidí značné výhody Gripenu nad F-16 a také tu zaznívají argumenty. A nakonec třetí skupina, která má za úkol dehonestovat vše co jde mimo či překáží zájmům USA a vlastně jen pokřikují a podvádí.

      Já spíš vidím lítost, že Slovensko si nemohlo objektivně zvolit nový stroj a jde se cestou politického nátlaku. A osobně jsem rád, že ČR není v současné době vystavena výzvě nákupu nových strojů. Naopak jsem rád, že máme Gripeny, které reprezentují naši zemi v zahraničí a plníme s nimi úkoly takové o jakým by se nám v tomhle počtu strojů s jiným tipem ani nezdálo.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:58 13.08.2019

      semtam - to že ľudia čo nám "gratulujú",sú závistliví môže byť len váš subjektívny dojem,čiže môže byť mylný...ale aj nemusí...každopádne,je to zaujímavý názor...
      a sú tu aj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam - to že ľudia čo nám "gratulujú",sú závistliví môže byť len váš subjektívny dojem,čiže môže byť mylný...ale aj nemusí...každopádne,je to zaujímavý názor...
      a sú tu aj argumenty výhody f-16 voči gripenu...

      a čo je podľa vás objektívny výber.?? takže keby sme kúpili stroje od saabu a ten možno aj na slovensku kadekoho podmazal,bolo by to objektívne a správne.???

      a dovolím si vás opraviť - čr je v súčasnej dobe vystavená výzve nákupu nových strojov -vrtuľníky,bvp... a tam je tiež celkom zaujímavá lobby...

      a priznám sa,že stále nechápem váš názor,že s iným typom by ste to všetko nezvládli...
      a-ťažko môžete porovnávať pokial máte len gripen.
      b-vyznieva to tak,že čo dokáže gripen by nedokázal eurofighter,f-16,f-35,rafale,atď...
      c-reálne náklady na prevádzku budú tak utajené,prípadne flexibilne upravované,že sa bude ťažko na ne odvolávať...a opakujem,neverím,že by švédi na tomto prenájme prerábali...podobne neverím cifrám za servisovanie našich migov...
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      20:04 13.08.2019

      V Indii sa vtedy vystrelilo municiou indickej vyroby.

      V Indii sa vtedy vystrelilo municiou indickej vyroby.

     • semtam
      22:06 13.08.2019

      HEKTOR

      Myslím, že subjektivní pocity je převážně vaše disciplína.

      Výhody, nevýhody a vše ostatní čemu nerozumíte se řešilo už v X diskuzích kde jste byl přítomen a dokonce i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Myslím, že subjektivní pocity je převážně vaše disciplína.

      Výhody, nevýhody a vše ostatní čemu nerozumíte se řešilo už v X diskuzích kde jste byl přítomen a dokonce i nedávno a bude se to zase stále opakovat.

      Nebudu se tu neustále vypisovat. A popravdě moc nevidím smysl diskuze s diskutujícím, který používá argumenty typu, že závidíme, protože Slovensko má nová letadla, Gripen má také nevýhody, apod.
      Jestli vás to opravdu zajímá, podívejte se do minulých diskuzí, tam je toho mraky. A pokud nenajdete, nebojte, brzo se to téma určitě opět objeví.

      Gibon

      Ostatní také stříleli indickou municí.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:38 14.08.2019

      semtam - nepochopili ste,alebo nechcete pochopiť môj príspevok...vaše príspevky sú plné objektívnych príspevkov - gratulujem...škoda času ...

      semtam - nepochopili ste,alebo nechcete pochopiť môj príspevok...vaše príspevky sú plné objektívnych príspevkov - gratulujem...škoda času ...

 • dusan
  17:28 12.08.2019

  Taká slovenská "klasika" ....

  Ale už sme tu mali "výbery" kde sme sa dozvedeli len výsledok .... napr. L-410, ktoré sme kúpili cez sprostredkovateľa ... zrejme pre jazykovú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taká slovenská "klasika" ....

  Ale už sme tu mali "výbery" kde sme sa dozvedeli len výsledok .... napr. L-410, ktoré sme kúpili cez sprostredkovateľa ... zrejme pre jazykovú bariéru : )
  Skrýt celý příspěvek

  • rabl
   17:37 12.08.2019

   dusan : jazyková bariéra to je potvora - neuděláš nic ps: ještě že u vás máte tolik překladatelů :DDD

   dusan : jazyková bariéra to je potvora - neuděláš nic ps: ještě že u vás máte tolik překladatelů :DDD

  • Flader
   17:53 12.08.2019

   Tak o tom, že sa majú kupovať nové cvičné stroje sa zmieňoval aj ten "plán 2030". čakalo sa len na analýzu ktorú mala spracovávať letecká fakulta TUKE.
   O tom, že sa niečo chystá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak o tom, že sa majú kupovať nové cvičné stroje sa zmieňoval aj ten "plán 2030". čakalo sa len na analýzu ktorú mala spracovávať letecká fakulta TUKE.
   O tom, že sa niečo chystá už výrobcovia iste vedeli dávnejšie, stačí pozrieť na sponzorov SIAF a vystavené stroje.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    18:37 12.08.2019

    V normálnej krajine sa o veľkých nákupoch diskutuje roky .... sú to peniaze daňových poplatníkov..... oni to platia, oni musia vedieť za čo ... vláda tu zastupuje voličov a nie ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V normálnej krajine sa o veľkých nákupoch diskutuje roky .... sú to peniaze daňových poplatníkov..... oni to platia, oni musia vedieť za čo ... vláda tu zastupuje voličov a nie zbrojárske firmy ...
    Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:41 12.08.2019

     dusan -neviem či je potrebné ,alebo až nutné viesť rokovania až roky...nech sú akokoľvek tie nákupy veľké...lebo to dopadne ako tendre napr. v indii...
     a súhlasím že sú to peniaze ...
     Zobrazit celý příspěvek

     dusan -neviem či je potrebné ,alebo až nutné viesť rokovania až roky...nech sú akokoľvek tie nákupy veľké...lebo to dopadne ako tendre napr. v indii...
     a súhlasím že sú to peniaze občanov sr ,ale keby záležalo od občanov sr čo sa kúpi do ossr ,tak sa tam nekúpi nič...
     Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      20:34 12.08.2019

      Tak minimalne v normalnej krajine by studia TUKE bola plne zverejnena a podliehala by kritike laickej aj odbornej verejnosti.

      Tak minimalne v normalnej krajine by studia TUKE bola plne zverejnena a podliehala by kritike laickej aj odbornej verejnosti.

     • HEKTOR
      20:18 13.08.2019

      Gibon - tak to súhlasím...ale sme normálna krajina...?..

      ale možno sa len na MO boja že by sa vyzradili TTU f-16...a takto tie údaje vlastne chránia...potom by to dávalo význam a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon - tak to súhlasím...ale sme normálna krajina...?..

      ale možno sa len na MO boja že by sa vyzradili TTU f-16...a takto tie údaje vlastne chránia...potom by to dávalo význam a chápal by som to... :))
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      20:57 13.08.2019

      NASA windtunnel data F-16 jsou veřejně dostupná.
      Dosahy avionických systémů ale samozřejmě ne.

      NASA windtunnel data F-16 jsou veřejně dostupná.
      Dosahy avionických systémů ale samozřejmě ne.

  • PavolR
   18:17 12.08.2019

   Jazyková bariéra v praxi - v článku urobili z Petra Pellegriniho Petera Pellegriniho. ;-)

   Jazyková bariéra v praxi - v článku urobili z Petra Pellegriniho Petera Pellegriniho. ;-)

   • rabl
    19:11 12.08.2019

    prezentace Aera přilákala delegaci premiéra Slovenské republiky Petera Pellegriniho - on se jmenuje Peter né???? co je špatně ?

    prezentace Aera přilákala delegaci premiéra Slovenské republiky Petera Pellegriniho - on se jmenuje Peter né???? co je špatně ?

    • PavolR
     19:29 12.08.2019

     Záludnosť slovenského skloňovania: https://www.kvizy.eu/slovensky...

     Záludnosť slovenského skloňovania: https://www.kvizy.eu/slovensky...

     • Luky
      19:36 12.08.2019

      To je skoro jak Zeus bez Dia...

      To je skoro jak Zeus bez Dia...

     • Clanek
      20:42 12.08.2019

      Zadna zaludnost, to je jen predstava ze na Slovensku se sklonuje jinak nez v CR. To je pak same Marekovi, Pavolovi, pritom i v cestine se stejne jako ve slovenstine rekne jednoduse ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zadna zaludnost, to je jen predstava ze na Slovensku se sklonuje jinak nez v CR. To je pak same Marekovi, Pavolovi, pritom i v cestine se stejne jako ve slovenstine rekne jednoduse Pavlovi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      20:55 12.08.2019

      Clanek:
      Marekovi je spravne. U nas nie je Markovi.
      Marek Marekovi
      Peter Petrovi
      Pavol Pavlovi

      Clanek:
      Marekovi je spravne. U nas nie je Markovi.
      Marek Marekovi
      Peter Petrovi
      Pavol Pavlovi

     • Clanek
      21:04 12.08.2019

      Gibon
      Spatne. Leda by se neco zmenilo od doby co jsme chodil do skoly. Nic tomu ale nenasvedcuje, "Marekovi" se zjevne dal pouziva jako typicky priklad vyrazu sice pouzivaneho, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon
      Spatne. Leda by se neco zmenilo od doby co jsme chodil do skoly. Nic tomu ale nenasvedcuje, "Marekovi" se zjevne dal pouziva jako typicky priklad vyrazu sice pouzivaneho, len nespisovneho.

      https://fici.sme.sk/c/20351202...
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      21:12 12.08.2019

      Coze :-D
      Tak to budu musiet nasi jazykovedci preucit cely narod.
      Blbci.

      Coze :-D
      Tak to budu musiet nasi jazykovedci preucit cely narod.
      Blbci.

     • Clanek
      10:03 13.08.2019

      Jak pisi, ze se neco pouziva neznamena ze je to spisovne. Me osobne to treba pili usi, a pililo to usi i kazdemu slovenstinari ktereho jsem kdy potkal. :)

      Jak pisi, ze se neco pouziva neznamena ze je to spisovne. Me osobne to treba pili usi, a pililo to usi i kazdemu slovenstinari ktereho jsem kdy potkal. :)

     • vozik
      11:10 13.08.2019

      @ Clanek

      obidve verzie su spisovne

      Krstné meno Marek sa na Slovensku tradične skloňuje s vynechávaním samohlásky e: Marka, Markovi, Marka, (o) Markovi, (s) Markom. Rovnako sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Clanek

      obidve verzie su spisovne

      Krstné meno Marek sa na Slovensku tradične skloňuje s vynechávaním samohlásky e: Marka, Markovi, Marka, (o) Markovi, (s) Markom. Rovnako sa skloňujú mená Radek, Hynek, Zbyšek či pomenovanie príslušníka národa Turek. Tendencia zachovávať vkladné e pri skloňovaní mena Marek je novšia a v súčasnej jazykovej praxi je takéto skloňovanie častejšie. Súčasný stav sa zohľadnil aj v najnovšom Slovníku súčasného slovenského jazyka (3. zväzok, písm. m – n, 2015), kde sa uvádzajú oba varianty – skloňovanie s vynechávaním samohlásky e aj skloňovanie so zachovávaním samohlásky e (od Mareka, Marekovi, s Marekom). Oba spôsoby skloňovania zodpovedajú spisovnej slovenčine.

      Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk...
      Skrýt celý příspěvek

     • Falko
      21:58 16.08.2019

      Marko a Marek sú dve odlišné mená,preto je fajn dať Marekovi Marekovo a Markovi Markovo.....Peter je len jeden,tak sa používa Petrovi Petrovo....keď už sa to tu rozoberá.Mne to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Marko a Marek sú dve odlišné mená,preto je fajn dať Marekovi Marekovo a Markovi Markovo.....Peter je len jeden,tak sa používa Petrovi Petrovo....keď už sa to tu rozoberá.Mne to riadne píli uši ,lebo som sám Peter a mám v rodine Marka aj Mareka........a k téme ....ja som za PC-21 a zvyšok outsourcing
      Skrýt celý příspěvek