Slovensko kupuje bojová vozidla pěchoty a tanky

Slovensko kupuje bojová vozidla pěchoty a tanky
KF41 Lynx na Slovensku / Ministerstvo obrany SR, Ivan Kelement (Zvětšit)

Slovensko 19. března oficiálně spustilo akviziční proces nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Slovenská armáda si dokonce na Záhorí již prohlédla BVP KF41 Lynx od společnosti Rheinmetall.

Nákup nových BVP pro Armádu ČR má již několik let zpoždění. Nyní dokonce hrozí odsunutí akvizice až do ustavení nové vlády po podzimních volbách. Reálně se tak nákup nových BVP odsouvá někdy do druhé poloviny roku 2022.

Ve hře jsou ale ještě „hrůznější“ scénáře – redakce Armádních novin dostala z vedení nejmenované malé, potenciálně po volbách vládní, parlamentní strany komentář o možném řešení problémů s českými BVP. Autor komentáře místo nákupu nových BVP navrhuje modernizaci současných BVP-2...

Zatímco tedy Polsko, Slovensko a Maďarsko zavádí nejnovější BVP a tanky, čeští vojáci mohou další dekádu nebo dvě stále drkotat v sovětských BVP-2. Ale nesvlíkejme kalhoty, brod je ještě daleko a do voleb se toho může stát mnoho.

Zpět na Slovensko. „Ministerstvo obrany SR spustilo procesy související s projektem pořízení nových bojových obrněných vozidel jako náhradu za techniku mechanizovaných jednotek vyzbrojených bojovými pásovými vozidly typu BVP-1, BVP-2 a BVP M. Kritérií pro výběr budou i v tomto případě požadavky Ozbrojených sil SR, transparentní proces pořízení a v neposlední řadě výrazné zapojení domácího obranného průmyslu. Jak potvrdil ministr obrany SR Jaroslav Naď, důraz bude kladen na skutečnou hodnotu za peníze,“ uvádí Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR).

MO SR v nejbližších měsících povede rozhovory s vícero potenciálními dodavateli. Německá Rheinmetall ale již ve statické a dynamické ukázce ve slovenském Záhorí (19.3.) představila pásové BVP KF41 Lynx.

Lynxe si prohlédl slovenský ministr obrany, náčelník generálního štábu slovenských ozbrojených sil Daniel Zmeko i zástupci slovenského průmyslu, kteří s představiteli Rheinmetallu hovořili o možné spolupráci. Testování proběhlo i přes běžící pandemii Covid-19. Přitom právě pandemie měla být oficiálním důvodem odložení testování tří konkurenčních BVP v ČR.

Armin Papperger, generální ředitel Rheinmetallu, ve veřejně přístupném přepisu konference o finančních výsledcích skupiny za fiskální rok 2020, věří v úspěch Lynxe na Slovensku.

„Zítra [19.3.] se potkám se Slováky. Slováci mají zájem [o Lynxe]. Chtějí se rozhodnout ještě letos a možná velmi brzy. Pak jsou jednání s Čechy. Na straně České republiky si myslím, že dojde ke zpoždění. Protože tam je, mimochodem i na Slovensku, malá vládní krize s premiérem, ale na české straně si osobně myslím, že se rozhodnou po volbách,“ uvádí Papperger s tím, že výše slovenského obchodu může dosáhnout výhledově až dvě miliardy euro.

„Pásová obrněná technika bude v budoucnu těžištěm těžké mechanizované brigády, jejíž vybudování představuje jeden ze základních závazků vůči aliančním spojencům v oblasti zkvalitnění našich ozbrojených sil,“ uvedl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

V první fázi se počítá s nákupem 164 BVP (v sedmi verzích) pro slovenskou 1. mechanizovanou brigádu – ta, podobně jako česká 7. mechanizovaná brigáda, je vyčleněná pro potřeby NATO. Každý ze tří mechanizovaných praporů 1. brigády získá 51 BVP, tankový prapor devět obrněnců a logistický prapor dvě vozidla.

V budoucnu dojde i k náhradě nedávno zavedených modernizovaných průzkumných BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) u 2. mechanizované brigády – brigáda má 18 modernizovaných průzkumných vozidel BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR). Celkově může Slovensko nakoupit až 204 pasových BVP, resp. BVP a odvozených verzí na stejném pasovém podvozku.

Slovensko se následně, možná ještě letos, zaměří na nákup nových KBVP. Důvodem je předchozí neúspěšný projekt nákupu 81 KBVP Vydra 8×8, slovenské verze finského obrněnce Patria AMV.

Jak uvedl slovenský minstr obrany Naď v diskusním pořadu „Na telo plus“, po nákupu pásových a kolových BVP přijde v roce 2022 na řadu akvizice nových tanků. MO SR má zájem nakoupit 49 tanků pro tankový prapor 1. brigády. Ostatně podobné počty tanků si pořizuje Maďarsko.

Podle Naďe soutěž na nové tanky potrvá tři až pět měsíců s tím, že první tanky slovenská armáda chce získat ještě v roce 2023.

Zdroj: MO SR

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2

Zástupci slovenského ministerstva obrany minulý týden v pátek podepsali s firmou KONŠTRUKTA - ...

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Slovensko kupuje další dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro speciální síly

Slovenská armáda rozšíří flotilu devíti vrtulníků UH-60M Black Hawk o další dva stroje. Současně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Miro
  15:31 12.12.2022

  Ministerstvo obrany dokončilo najväčší nákup Hegerovej vlády: 152 švédskych pásových vozidiel CV90. Medzivládnu dohodu podpísal vo Švédsku štátny tajomník Marian Majer. Cena je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany dokončilo najväčší nákup Hegerovej vlády: 152 švédskych pásových vozidiel CV90. Medzivládnu dohodu podpísal vo Švédsku štátny tajomník Marian Majer. Cena je necelých 1,7 miliardy eur.Skrýt celý příspěvek

  • Martinos
   18:50 12.12.2022

   A prvé dodávky až 2025.

   A prvé dodávky až 2025.

   • Jan Grohmann
    08:42 13.12.2022

    Až? :) Bavíme se o evropském zbrojním průmyslu. To jsou super rychlé dodávky.

    Až? :) Bavíme se o evropském zbrojním průmyslu. To jsou super rychlé dodávky.

    • Scotty
     09:42 13.12.2022

     Zajímavější než datum dodání je cena. Pokud se u 152 kusů vešli do 41 miliard je velice pravděpodobné že cena pro nás nepřekročí 60 miliard.

     Zajímavější než datum dodání je cena. Pokud se u 152 kusů vešli do 41 miliard je velice pravděpodobné že cena pro nás nepřekročí 60 miliard.

  • mikojan29
   06:51 13.12.2022

   Pekný darček dostali vojaci pod stromček.

   Pekný darček dostali vojaci pod stromček.

  • PavolR
   09:43 13.12.2022

   BAESystems píše o 1,3 Mld Eur, čiže nás ešte čaká bombastické odhalenie, ako vláda dosiahla zníženie ceny o 0.4 Mld Eur. ...Zobrazit celý příspěvek

   BAESystems píše o 1,3 Mld Eur, čiže nás ešte čaká bombastické odhalenie, ako vláda dosiahla zníženie ceny o 0.4 Mld Eur. ;-)
   https://www.baesystems.com/en/... Skrýt celý příspěvek

 • Harvest
  10:18 26.09.2022

  Neviem kde inde to dat, ale vyzerá to ze Kórejský K2 je docela žiadaný tovar. Slovinsko a Kórea v máji 2022 mali rozhovory o potencionálnom nakupe ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem kde inde to dat, ale vyzerá to ze Kórejský K2 je docela žiadaný tovar.

  Slovinsko a Kórea v máji 2022 mali rozhovory o potencionálnom nakupe K2.
  https://twitter.com/crazy_mast...

  Taktiež Rumunsko a Kórea podpísali spoločne memorandum o partnerstve v oblasti obrany. Rumuni vraj plánujú nakúpiť tanky a hufnice z Kórei.
  https://twitter.com/RyszardJon... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:39 19.09.2022

  Slovensko má záujem o lietadlá a tanky z ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko má záujem o lietadlá a tanky z Kórey:
  https://defence24-pl.translate... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   00:03 20.09.2022

   Potešilo. K tomu Poľskému nákupu K2 by sme sa mali pripojiť aj my aj ČR, môj názor. Tank je najnáročnejší bojový systém u pozemného vojska, bolo by pekné byť v tomto smere ...Zobrazit celý příspěvek

   Potešilo. K tomu Poľskému nákupu K2 by sme sa mali pripojiť aj my aj ČR, môj názor. Tank je najnáročnejší bojový systém u pozemného vojska, bolo by pekné byť v tomto smere jednotný. Buď K2, alebo M1. Keďže výrobná hala pre M1 je vyťažená, asi máme vybrané. Ak sa skutočne Poľsku podarí dotiahnuť výrobu K2 k sebe poprípade sa k neho výrobe pripoja subdodávatelia z ČR a SR, bude to bomba mať vo výzbroji "domáci" tank.

   KAI FA-50 je najpokročilejší light combat/trainer na svete, o ňom by mohla pouvažovať aj AČR ako doplnok k údržbe náročným F-35. Takže mali by sme tu game charger v podobe F-35 doplnené o menej náročné F-16 v najnovšej konfigurácii, ktoré by pre potreby výcviku pilotov prípadný air policing dopĺňali ešte ľahké FA-50. Toto preklápa misku váh východného krídla NATO voči Rusku jednoznačne na našu stranu.

   Tá spolupráca v rámci SR, ČR, PL sa v určitých smeroch môže ešte celkom pekne rozbehnúť.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:59 20.09.2022

    Bude sa rokovať aj priamo v KAI:
    https://news-sbs-co-kr.transla...

    Bude sa rokovať aj priamo v KAI:
    https://news-sbs-co-kr.transla...

   • Harvest
    09:06 20.09.2022

    Naď sa nedávno v rozhovore pre postoj vyjadril, že tanky sa toto volebné obdobie kupovať nebudú, takže nákup K2 to asi nebude. Asi to bude skutočne to FA-50, osobne by som voči ...Zobrazit celý příspěvek

    Naď sa nedávno v rozhovore pre postoj vyjadril, že tanky sa toto volebné obdobie kupovať nebudú, takže nákup K2 to asi nebude. Asi to bude skutočne to FA-50, osobne by som voči tomu nákupu nemal nejake námietky, ak by sa namiesto tých 16tok kúpilo F35. Keďže vask budeme mat F16, tak radšej by som bol keby sa k tomu prikúpila ešte jedna letka F16, kľudne aj starších.Skrýt celý příspěvek

    • Praclik
     10:07 20.09.2022

     Presne tak, tanky sa najblizsich par rokov nemaju riesit. Teoreticky prichadza do uvahy FA/TA-50, ale priamy nakup sa u nas nerobi, najprv sa musi vyhlasit vyberove a korejcania by ...Zobrazit celý příspěvek

     Presne tak, tanky sa najblizsich par rokov nemaju riesit. Teoreticky prichadza do uvahy FA/TA-50, ale priamy nakup sa u nas nerobi, najprv sa musi vyhlasit vyberove a korejcania by museli vyhrat.Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      12:16 20.09.2022

      V tom pripade absolútne nechapem tu ich cestu do Kórei v takomto veľkom zložení. Aj keby teoreticky vypísali výberové konanie ešte tento rok na cvičné lietadlo, tak asi ani ten ...Zobrazit celý příspěvek

      V tom pripade absolútne nechapem tu ich cestu do Kórei v takomto veľkom zložení. Aj keby teoreticky vypísali výberové konanie ešte tento rok na cvičné lietadlo, tak asi ani ten najväčší optimista nepredpokladá, že táto vládna koalícia vydrží viac ako pol roka. Keďže tanky sa kupovať nebudú, pásové hufnice asi nikdy a z tendra na bvp ich vyradili pretože nie sú v NATO ani v EÚ (vtipné, že) , tak skutočne nechápem čo tam môžu ísť dojednať.Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      14:26 20.09.2022

      @Harvest: Nad vyhlasil po podpise zmluvy s Finskom na Patriu a po ohlaseni vymeny L2 za BVP-1, ze v tomto volebnom obdobi uz ziadne velke modernizacne programy neplanuju a ze ...Zobrazit celý příspěvek

      @Harvest: Nad vyhlasil po podpise zmluvy s Finskom na Patriu a po ohlaseni vymeny L2 za BVP-1, ze v tomto volebnom obdobi uz ziadne velke modernizacne programy neplanuju a ze nateraz je tankove vojsko vybavene a bude az na dalsich vladach, ako budu riesit pripadny nakup alebo modernizaciu. Este na zaciatku tohto roka spominal, ze chcu do konca roka rozbehnut vyberko na rucne zbrane, drony a nakladne vozidla. Tanky aj podla verejneho dlhodobeho planu nakupov MOSR aktualne nemaju prioritu a ich obmena sa planovala v strednodobom horizonte (cca od roku 2026).Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      14:28 20.09.2022

      Co sa tyka BVP, tak Korea sa mohla zapojit, ale musela by dat ponuku cez niektoru aliancnu krajinu (Priklad Lynx a Madarsko). Cize ak by sa aj teoreticky ponukali FA/TA-50ky, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Co sa tyka BVP, tak Korea sa mohla zapojit, ale musela by dat ponuku cez niektoru aliancnu krajinu (Priklad Lynx a Madarsko). Cize ak by sa aj teoreticky ponukali FA/TA-50ky, tak by to pravdepodobne islo cez Polsko.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     14:15 21.09.2022

     No a? Však ani lLeopardy sa nekupovali a budeme ich mať, ... čiže je to otvorene. Poukázal by som na prízvukovanie, že darované Migy majú hodnotu 300M. ;-)

     No a? Však ani lLeopardy sa nekupovali a budeme ich mať, ... čiže je to otvorene. Poukázal by som na prízvukovanie, že darované Migy majú hodnotu 300M. ;-)

   • mikojan29
    10:22 20.09.2022

    Úplne s tebou súhlasím.

    Úplne s tebou súhlasím.

 • mikojan29
  11:34 28.06.2022

  TK MO SR: Vláda SR schválila obstaranie PBOV typu CV-9035 Mk. IV a začiatok rokovaní o konečnej podobe zmluvy. Cena by mala byť 1,688 mld. EUR vrátane munície, simulátorov, ...Zobrazit celý příspěvek

  TK MO SR:
  Vláda SR schválila obstaranie PBOV typu CV-9035 Mk. IV a začiatok rokovaní o konečnej podobe zmluvy. Cena by mala byť 1,688 mld. EUR vrátane munície, simulátorov, infraštruktúry...Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   12:26 28.06.2022

   Tak a ted do konce roku podepsat 8x8 i PBVP a kostra pozemni casti OSSR by z vetsi casti byla a sam jsem zvedav co se jeste stihne do konce volebniho obdobi.

   Tak a ted do konce roku podepsat 8x8 i PBVP a kostra pozemni casti OSSR by z vetsi casti byla a sam jsem zvedav co se jeste stihne do konce volebniho obdobi.

   • Martinos
    13:35 28.06.2022

    Ten koniec volebneho obdobia moze byt tak skoro, ze sa tie zmluvy nestihnu ani podpisat. :-/

    Ten koniec volebneho obdobia moze byt tak skoro, ze sa tie zmluvy nestihnu ani podpisat. :-/

   • Hevonen
    17:44 28.06.2022

    Snáď sa ešte podaria HXka a GP-15 a podpíše sa zmluva na výrobu ShM120.

    Snáď sa ešte podaria HXka a GP-15 a podpíše sa zmluva na výrobu ShM120.

    • Clanek
     19:50 28.06.2022

     ShM120? Vim ze se zadaval vyvojovy projekt, ale to byly spis drobne (a jiste nic za co by se dalo neco realne pkstavit) a taky je minomet na podvozku CV90 planovan az do druhe faze ...Zobrazit celý příspěvek

     ShM120? Vim ze se zadaval vyvojovy projekt, ale to byly spis drobne (a jiste nic za co by se dalo neco realne pkstavit) a taky je minomet na podvozku CV90 planovan az do druhe faze PBVP, takze za rok 2028(?)... Takze co konkretne je realne podepsat do dvou let?

     A GP-15 je co? Freya?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:19 28.06.2022

      Taky by mě zajímalo co je HX

      Taky by mě zajímalo co je HX

     • janusinko
      20:31 28.06.2022

      Danik:
      Predpokladám, že pod označením HX bola myslená rada od Man-u.

      Danik:
      Predpokladám, že pod označením HX bola myslená rada od Man-u.

     • Hevonen
      20:39 28.06.2022

      ShM ide na 8x8 aj pásy. Vysledkom vývojového projektu má byť funkčná a otestovana veža. Objednávka vyroby v štátnej akciovke znamená integraciu na podvozky 8x8 aj pasy a následne ...Zobrazit celý příspěvek

      ShM ide na 8x8 aj pásy.

      Vysledkom vývojového projektu má byť funkčná a otestovana veža.
      Objednávka vyroby v štátnej akciovke znamená integraciu na podvozky 8x8 aj pasy a následne zriadenie výrobnej linky. Na to treba 2-3 roky.
      Vývojový projekt má byť ukončený 2024.
      BAe deklaruje (z úst ich šéfa) výrobu prototypov do dvoch rokov od podpisu zmluvy a zvyšok odvtedy do troch rokov. 2028 môže začať druhá faza.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      09:57 29.06.2022

      Takze ShM nema nic spolocne s PRAM-S ?

      Takze ShM nema nic spolocne s PRAM-S ?

     • Hevonen
      10:53 29.06.2022

      Vychádza z neho. Okrem novo vyvíjaných súčastí sa zároveň použije vývoj, ktorý sa robil pre BAE a pre Zuzanu a vývoj ktorý robí pre MOSR EVPU. Dnes to vďaka projektovaniu v PC a ...Zobrazit celý příspěvek

      Vychádza z neho.

      Okrem novo vyvíjaných súčastí sa zároveň použije vývoj, ktorý sa robil pre BAE a pre Zuzanu a vývoj ktorý robí pre MOSR EVPU.
      Dnes to vďaka projektovaniu v PC a moderným CNC strojom, ktoré sa do ZŤS nakúpili ide ako po masle. V projekte je všetko popísané a ak to pôjde dobre, prototyp bude hotový 9/23 a otestovaný 10-12/23.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:20 30.06.2022

      Nemôžeš mi poslať ten projekt, ak sa to dá?

      Nemôžeš mi poslať ten projekt, ak sa to dá?

     • Hevonen
      14:15 30.06.2022

      Iste, všetko je verejné
      Od strany 21
      https://crz.gov.sk/data/att/30...

      Iste, všetko je verejné
      Od strany 21
      https://crz.gov.sk/data/att/30...

     • mikojan29
      10:28 01.07.2022

      Ďakujem

      Ďakujem

 • mikojan29
  15:01 15.06.2022

  Na tlač. konferencii MO bolo povedané, že sme neakceptovali nemeckú ponuku na tanky v pomere 2:1 Leo 2A4, rokuje sa aj s ostatnými krajinami vrátane ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tlač. konferencii MO bolo povedané, že sme neakceptovali nemeckú ponuku na tanky v pomere 2:1 Leo 2A4, rokuje sa aj s ostatnými krajinami vrátane zámoria.

  https://www.teraz.sk/priame-pr... Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   18:35 15.06.2022

   Zdravý rozum zvíťazil.

   Zdravý rozum zvíťazil.

   • Scotty
    20:52 15.06.2022

    Tak to nevím kde.

    Tak to nevím kde.

    • Hevonen
     12:49 16.06.2022

     V jednoduchej logike, že 30 T-72 je viac ako 15 Leo2A4.
     Lebo rozdať 10 tankovým posádkam 30 bicyklov, aby ruské tanky naháňali, nie je úplne ideálny nápad.

     V jednoduchej logike, že 30 T-72 je viac ako 15 Leo2A4.
     Lebo rozdať 10 tankovým posádkam 30 bicyklov, aby ruské tanky naháňali, nie je úplne ideálny nápad.

     • Danik
      14:36 16.06.2022

      Pravda je, že tanková situace AČR a OSSR je odlišná.

      Pravda je, že tanková situace AČR a OSSR je odlišná.

     • HEKTOR
      21:43 16.06.2022

      tak aj 30ks škoda fabia je viac ako 15ks škoda superb...
      vo verzii t-72 ktorú má ossr,by možno tie tankové posádky brali do boja skôr tie bicykle...

      tak aj 30ks škoda fabia je viac ako 15ks škoda superb...
      vo verzii t-72 ktorú má ossr,by možno tie tankové posádky brali do boja skôr tie bicykle...

     • Scotty
      22:34 16.06.2022

      Pokud by se mělo střetnout 15 Leopardů 2A4 proti třiceti T-72M, tak je myslím vítěz jasný. Váš prapor je na 100% stavech? To by byl v OSSR asi jediný. Plus do Leopardu je potřeba ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by se mělo střetnout 15 Leopardů 2A4 proti třiceti T-72M, tak je myslím vítěz jasný.
      Váš prapor je na 100% stavech? To by byl v OSSR asi jediný. Plus do Leopardu je potřeba o vojáka navíc....Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:43 17.06.2022

      Našich 30 T72 nebude bojovať proti Leo2A4. Nie je potrebné kývnuť na prvú ponuku, nech sa zdá akokoľvek výhodná. Rokovania prebiehajú, oni sa na niečom určite dohodnú. (s tými ...Zobrazit celý příspěvek

      Našich 30 T72 nebude bojovať proti Leo2A4.

      Nie je potrebné kývnuť na prvú ponuku, nech sa zdá akokoľvek výhodná.
      Rokovania prebiehajú, oni sa na niečom určite dohodnú.

      (s tými počtami posádok, koľko ich treba a koľko zostane si to asi nakresli, nech ti to vyjde)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:01 17.06.2022

      Hevonen - súhlas,našich 30 t-72 nebude (ASI) nikdy bojovať proti leo2a4...ale (možno) bude bojovať proti +/- stovkám ruských t-72...a vtedy by som veľmi rád do tých tankov posadil ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen - súhlas,našich 30 t-72 nebude (ASI) nikdy bojovať proti leo2a4...ale (možno) bude bojovať proti +/- stovkám ruských t-72...a vtedy by som veľmi rád do tých tankov posadil práve našich "expertov" z ossr ...

      "Nie je potrebné kývnuť na prvú ponuku, nech sa zdá akokoľvek výhodná." - no ono bude potrebné veľmi rýchlo na niečo kývnuť...ak naší "experti" budú vyberať tanky tak,ako česi bvp,tak to bude dlhý príbeh s nejasným koncom...a momentálna situácia je vo svete celkom vážna...Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:39 17.06.2022

      Tanky zažívajú svoju renesanciu, ako aj celý zbrojársky priemysel, nemyslím si, že by sme mali ukvapene prijať hneď prvú ponuku. A navyše, začína sa rysovať celkom slušná ...Zobrazit celý příspěvek

      Tanky zažívajú svoju renesanciu, ako aj celý zbrojársky priemysel, nemyslím si, že by sme mali ukvapene prijať hneď prvú ponuku. A navyše, začína sa rysovať celkom slušná konkurencia, prečo by sme si mali vybrať práve Leo 2A4 po všetkých tých nemeckých sľuboch a (ne)dodávkach voči UA?
      Som za to, aby sa tanky riešili v roku 2026, predsa už budú rozbehnuté 8x8, IFV, postupne budú prichádzať F-16, radary, môžu sa potom zamerať na túto spôsobilosť.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:42 18.06.2022

      mikojan29 - aká vzniká konkurencia.?? veď praktický si môžeme vyberať len +/- z trojice nemecko - usa - kórea ...a nie sme poľsko, nákupom cca 30ks nikoho z výrobcov nejak extra ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29 - aká vzniká konkurencia.?? veď praktický si môžeme vyberať len +/- z trojice nemecko - usa - kórea ...a nie sme poľsko, nákupom cca 30ks nikoho z výrobcov nejak extra neohúrime...
      osobne netvrdím že musíme brať leo,ale máme rok 2022 a vojnu na ukrajine,takže bude treba urobiť nejaké rozhodnutia čím skôr...keby bol rok 2000,tak sa môžeme hrať s výberom aj 10r...Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  19:50 12.06.2022

  Som rád, že môj tip, či skôr info o 35 mm kanóne sa potvrdila. :-)

  Som rád, že môj tip, či skôr info o 35 mm kanóne sa potvrdila. :-)

  • Wirbelwind
   23:53 12.06.2022

   so 40mm Bofors sa uz pre CV90 mk IV nepocita, ci nebol v ponuke z nejakych inych dovodov?

   so 40mm Bofors sa uz pre CV90 mk IV nepocita, ci nebol v ponuke z nejakych inych dovodov?

   • Clanek
    07:53 13.06.2022

    Kazdy do toho tendru jde s tim aby uspel, a aby uspel se snazi co nejlip napasovat svuj produkt na zadani. Slovenske zadani davalo logicky nemalou cast hodnoceni cene a domaci ...Zobrazit celý příspěvek

    Kazdy do toho tendru jde s tim aby uspel, a aby uspel se snazi co nejlip napasovat svuj produkt na zadani. Slovenske zadani davalo logicky nemalou cast hodnoceni cene a domaci produkci. V zadani navic stalo 30mm+ (takze 30mm splnuje) a podle toho se zaridili. Uprimne jsem mile prekvapen a rad, ze tam vubec pritahli tu 35mm. Jak se ukazuje i vysledkove byl to spravny krok. Staci se ale jen pohrat trosicku s parametry hodnoceni (treba v CR byla cene prisouzena nadpolovicni vaha pri hodnoceni) a kazdy vetsi kalibr je najednou v nevyhode.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     07:58 13.06.2022

     Zapadá to do ich konceptu posielať viac verzií (aj na prvej prezentácii mali napr. CV90-120).

     Každopádne zaujímavé, že aj na 8x8 vyhral výrobca, ponúkajúci dve verzie.

     Zapadá to do ich konceptu posielať viac verzií (aj na prvej prezentácii mali napr. CV90-120).

     Každopádne zaujímavé, že aj na 8x8 vyhral výrobca, ponúkajúci dve verzie.

    • Martinos
     08:47 13.06.2022

     Mozno sa bude 35mm kanon vyrabat na Slovensku. 3.7.2.1.3. Dodatočné informácie na posúdenie (nezapočítané do hodnotenia) Predkladateľ je vo fáze preskúmavania možnosti tuzemskej ...Zobrazit celý příspěvek

     Mozno sa bude 35mm kanon vyrabat na Slovensku.
     3.7.2.1.3. Dodatočné informácie na posúdenie (nezapočítané do hodnotenia)
     Predkladateľ je vo fáze preskúmavania možnosti tuzemskej výroby (evtl. dodávky) kanóna. V prípade, že by proces preskúmavania dopadol
     pozitívne, odhad domácej pridanej hodnoty by vzrástol.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      11:50 13.06.2022

      Možno ak nie vyroba, tak aspoň montáž, údržba a vyroba hlavni v ZTS Špeciál.

      Možno ak nie vyroba, tak aspoň montáž, údržba a vyroba hlavni v ZTS Špeciál.

     • Clanek
      17:47 13.06.2022

      Tak to jsem chapal jako nutnost, ma-li byt vybrana varianta s 35mm. Byla vybrana varianta s 35mm, myslim ze se bude na Slovensku delat o kanon vic.

      Tak to jsem chapal jako nutnost, ma-li byt vybrana varianta s 35mm. Byla vybrana varianta s 35mm, myslim ze se bude na Slovensku delat o kanon vic.

    • mikojan29
     12:55 13.06.2022

     A navyše, 35 mm sa dá premeniť na 50 mm kanón, ak by to budúcnosť vyžadovala:

     https://warfaretech.blogspot.c...

     A navyše, 35 mm sa dá premeniť na 50 mm kanón, ak by to budúcnosť vyžadovala:

     https://warfaretech.blogspot.c...

  • Hajo
   16:14 14.06.2022

   Za mňa palec hore. Tiež som preferoval 35ku.

   Za mňa palec hore. Tiež som preferoval 35ku.

 • Martinos
  10:47 11.06.2022

  Ministerstvo obrany chce CV90 s 35mm kanonom. PBOV su v skratenom medzirezortnom pripomienkovom konani do 16.6.2022 MO SR navrhuje vláde Slovenskej republiky akceptovať ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany chce CV90 s 35mm kanonom.
  PBOV su v skratenom medzirezortnom pripomienkovom konani do 16.6.2022
  MO SR navrhuje vláde Slovenskej republiky akceptovať ako najvýhodnejšie komplexné ponuky vlád v procese obstarania PBOV a POV v nasledujúcom poradí:
  1. Švédsko s vozidlom CV9035 (s 35mm kanónom) na podvozku MK IV
  2. Švédsko s vozidlom CV9030 (s 30mm kanónom) na podvozku MK IV
  3. Maďarsko s vozidlom LYNX KF41
  4. Španielsko s vozidlom ASCOD
  https://www.slov-lex.sk/legisl... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:29 11.06.2022

   Tak se Nemcom darmo nepáči, že ich vozidlo je tretie:
   https://spravy.pravda.sk/domac...

   Tak se Nemcom darmo nepáči, že ich vozidlo je tretie:
   https://spravy.pravda.sk/domac...

  • Clanek
   15:27 11.06.2022

   CV9035 bude ideal, ted uz jen podepsat. Na druhou stranu co ideal neni je tahle cast textu: "Vzhľadom na stav komunikácií a mostných telies na cestách I. a II. triedy v SR sa ...Zobrazit celý příspěvek

   CV9035 bude ideal, ted uz jen podepsat.

   Na druhou stranu co ideal neni je tahle cast textu:

   "Vzhľadom na stav komunikácií a mostných telies na cestách I. a II. triedy v SR sa nákup hlavných bojových tankov musí odvíjať aj od ich maximálnej hmotnosti (hlavné bojové tanky „západného typu“, ktoré sú momentálne v ponuke, sa pohybujú vo váhových limitoch od 50 do 70 ton). Z tohto pohľadu sa najracionálnejšou voľbou javí využitie rovnakej pásovej podvozkovej platformy spoločnej pre pásové bojové obrnené vozidlá a tanky. Podvozková platforma pásového bojového obrneného vozidla s osadeným vežovým zbraňovým systémom s kanónom 120 mm predstavuje adekvátnu náhradu za hlavný bojový tank a spĺňa požiadavky OS SR. Rovnako z perspektívy zjednodušenia logistiky a z toho vyplývajúceho šetrenia nemalých výdavkov sa javí uvedená možnosť najekonomickejšou alternatívou. Začiatok realizácie projektu „Obmena tankovej techniky“ je naplánovaný na rok 2026. Zostávajúce časové obdobie dáva dostatočnú možnosť analyzovania a rozpracovania takéhoto zámeru."

   Takze to vypada, ze pokud se rychle nesezene nekde MBT jako nahrada za T72 ve prospech UA, tak se na tanky zanevre a pujde se cestou desitek CV90120 coby" tankoveho" praporu.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    23:00 11.06.2022

    Tomuto fakt nechápem, akože mosty v ČR sú snáď iné než u nás? Snad 80% mostov a ciest na SR sa postavilo za doby federácie, tak prečo by Leopardy 2 mali vhodné pre ČR a ich ...Zobrazit celý příspěvek

    Tomuto fakt nechápem, akože mosty v ČR sú snáď iné než u nás? Snad 80% mostov a ciest na SR sa postavilo za doby federácie, tak prečo by Leopardy 2 mali vhodné pre ČR a ich infraštruktúru, ale u nás je to zrazu veľký problém? Aby sme neboli v Európe jediní blázni, ktorí budú mať namiesto MBT nejakeho kočkopsa typu Cv90120.Skrýt celý příspěvek

    • Alfikus
     07:18 12.06.2022

     Jednoducho sa všetko chystá asi na nákup kórejcov,ti nám vyhovujú aj vahovo,aj počtom posádky... A pokiaľ viem tak Leo je v Európe voľných málo,skôr si armády odkupujú voľné mašiny ...Zobrazit celý příspěvek

     Jednoducho sa všetko chystá asi na nákup kórejcov,ti nám vyhovujú aj vahovo,aj počtom posádky... A pokiaľ viem tak Leo je v Európe voľných málo,skôr si armády odkupujú voľné mašiny spatSkrýt celý příspěvek

    • Clanek
     09:11 12.06.2022

     Smysl to nedava. Bud se to planuje pouzit jako zaminka na to MBT odpiskat, nebo snaha protlacit K2(PL?), to v tom lepsim pripade, nebo modernizaci T72, to v tom nejhorsim moznem ...Zobrazit celý příspěvek

     Smysl to nedava. Bud se to planuje pouzit jako zaminka na to MBT odpiskat, nebo snaha protlacit K2(PL?), to v tom lepsim pripade, nebo modernizaci T72, to v tom nejhorsim moznem pripade.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      10:54 12.06.2022

      Zmysel to dava úplne. OS si nestavajú vzdušné zámky a nežiadajú aby sa pre 50 tankov minuly miliardy Eur na úpravu infraštruktúry krajiny. Slovensko je hornata krajina a v ...Zobrazit celý příspěvek

      Zmysel to dava úplne.
      OS si nestavajú vzdušné zámky a nežiadajú aby sa pre 50 tankov minuly miliardy Eur na úpravu infraštruktúry krajiny.

      Slovensko je hornata krajina a v podstate akýkoľvek infraštruktúrny projekt zneje " 20kilometrovy usek obsahuje 9 mostov a dva tunely" ;-)

      70tonove tanky nie su pre územie Slovenska vhodné.
      Na východ vedú len tri železnicne vetvy, z nich dve začínajú v uzle Zvolen.

      Jednoducho plánovači OS sa na to pozerajú inak
      Nie štýlom tieto tanky chceme, a štát zaplať infraštruktúru.
      Ale skor - takáto je infra, takýto môže byť tank max ťažký.Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      11:32 12.06.2022

      Hevonen Žiadna krajina na svete neminie miliardy eur na zmenu infraštruktúry kvôli vojenskej technike. "Slovensko je hornata krajina a v podstate akýkoľvek infraštruktúrny ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen

      Žiadna krajina na svete neminie miliardy eur na zmenu infraštruktúry kvôli vojenskej technike.

      "Slovensko je hornata krajina a v podstate akýkoľvek infraštruktúrny projekt zneje " 20kilometrovy usek obsahuje 9 mostov a dva tunely" ;-)"
      Nie sme jedina hornatá krajina na svete. Rovnaké hornate podmienky ako sú u nás sú aj inde v Európe ak nie aj obtiazniejsie (Švajčiarsko, Rakúsko, Nórsko, ČR) a čuduj sa svete všetky z týchto krajín majú MBT a všetky Leo 2.

      " 70tonove tanky nie su pre územie Slovenska vhodné.
      Na východ vedú len tri železnicne vetvy, z nich dve začínajú v uzle Zvolen."
      Slovensko nie je len vychod a sever tejto republiky. Ak si pozrieš mapu, zistíš že juhozapad je v podstate jedna veľká rovinka (podunajská nížina) a čo čert nechce zrovna na západe tejto krajiny je sústredené gro celého hospodárstva SR. Ešte šťastie, že nasa južná hranica je taka stala a nemáme na juhu suseda polodiktatora ktory každý rok oplakava nespravodlivosť trianonu a nie je to Putinov kôň v EÚ. Ja teda len dúfam, že ti naši plánovaci OS počítajú aj s možnosťou, že aj západ SR by bolo vhodné pri napadnutí brániť.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      11:34 12.06.2022

      CR je snad jen rovina? Polaci, Cesi, Madari, zapadaci a jejich tanky soustredene v pobalti... Nikdo s tim nema problem, jen Slovensko je unikat. To je asi nejvetsi vitezstvi tech ...Zobrazit celý příspěvek

      CR je snad jen rovina?
      Polaci, Cesi, Madari, zapadaci a jejich tanky soustredene v pobalti... Nikdo s tim nema problem, jen Slovensko je unikat.

      To je asi nejvetsi vitezstvi tech co s touhle mantrou prisli, ze tohle seminko jak se zda uspesne zaseli a ted se z naprosto minoritni veci dela neco co ma rozhodovat o budoucnosti MBT v OSSR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:48 12.06.2022

      Hevonen Všechny mosty stavěné nebo rekonstruované po roce ?92? jsou pode evropských norem. Žádný z nich nebude mít problém unést západní tank. Největší problémy budou mosty na ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen
      Všechny mosty stavěné nebo rekonstruované po roce ?92? jsou pode evropských norem. Žádný z nich nebude mít problém unést západní tank. Největší problémy budou mosty na silnicích 2 a 3 tříd, kde se od revoluce nedělala žádná žádaná oprava.
      Ostatně připravit infrastrukturu pro příchod západních armád je hlavě ve vašem zájmu. A jestli se na to plánovači OSSR dívají jak naznačuješ, tak je to hodně krátkozraký pohled.

      Ještě k hornatosti. Rakousko i Švýcarsko provozují Leopardy 2. Takže asi tak.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      12:42 12.06.2022

      Scoty: Rakusko aj Švajčiarsko bydovali svoje mosty inak a v iných normách, všakže? Aj stav ich infraštruktúry je uplne inde. Harvest: Slovensko je aj východ a umiestnenie ...Zobrazit celý příspěvek

      Scoty:
      Rakusko aj Švajčiarsko bydovali svoje mosty inak a v iných normách, všakže?
      Aj stav ich infraštruktúry je uplne inde.

      Harvest: Slovensko je aj východ a umiestnenie tankového práporu je na východnom Slovensku.

      Práve preto hovorím o troch zel.tratiach na východ.

      Clanek: Slovensko bude aj unikát v regióne V4 s 35kou. A?
      Ja vidím v strednom tanku s 120mm kanonom s APS výhodu. Práve to APS umožňuje ísť do ľahšieho tanku.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      13:09 12.06.2022

      Kdyz teda prejdu to, ze APS se da osadit stejnedobre na tank jako na BVP, a prejdu rovnou k veci, ze stat proti sobe treba madarsky tankovy prapor (pravdepodobne taky osazeny APS) ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyz teda prejdu to, ze APS se da osadit stejnedobre na tank jako na BVP, a prejdu rovnou k veci, ze stat proti sobe treba madarsky tankovy prapor (pravdepodobne taky osazeny APS) a slovensky "tankovy prapor", tak jedine cim muze SVK nepritele ohrozit je spike, o ktery se prave vhodny APS na madarske strane postara. Ale jinak? L47, ma vykon jako cca L44 a na to probit celni pancir Leo2A7 mit nebude. Naproti tomu kazdy jeden madarsky zasah bude pro slovenskou osadku, sedici v BVP proti tankum, fatalni.

      Anebo jinak: chtel byste v tom sedet? Ja radeji v tom nez v T72, ale rozhodne radeji v Leo nez v CV90120.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:25 12.06.2022

      Připomínám že Leopard 2A4, který by Slovensko mohlo získat, váží pouze 55 tun.

      Připomínám že Leopard 2A4, který by Slovensko mohlo získat, váží pouze 55 tun.

     • HEKTOR
      14:25 12.06.2022

      "Jednoducho plánovači OS sa na to pozerajú inak" - tak mám zase dušu na mieste, keď viem že celý výber (ako vždy) majú v rukách odborníci... obával som sa nejakého lobingu,ale ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jednoducho plánovači OS sa na to pozerajú inak" - tak mám zase dušu na mieste, keď viem že celý výber (ako vždy) majú v rukách odborníci...
      obával som sa nejakého lobingu,ale keďže sa jedná o slovensko,tak niečo ako lobing sa u nás nevyskytuje ...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:53 12.06.2022

      Scotty - príde mi nepravdepodobné, že získame Leo 2A4. Nemci príliš zdržujú aj náhrady na to, aby sme sa k nim dostali okamžite. Skôr si kladiem otázku, prečo Poliaci objednali ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - príde mi nepravdepodobné, že získame Leo 2A4. Nemci príliš zdržujú aj náhrady na to, aby sme sa k nim dostali okamžite.

      Skôr si kladiem otázku, prečo Poliaci objednali práve 180 kusov K2 a nie 250. Do 250 chýba 70 kusov - tie by možno zaplatili zaplatili Američania cez lend lease. Mohlo by ísť o ojazdené z prvej série, čo majú ešte nemecký motor. Bolo ich vyrobených 100 kusov, čiže by vystalo ešte 30 ... to fakt iba tak špekulujem ... ;-pSkrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      15:45 12.06.2022

      Clanek: prosim ta chod s tými Madarmi niekam. 44 leo + 150 lynxov na obsadzovanie Slovenska určite nestačí. Neviem prečo tu furt niekto musí argumentovať týmito národnostnymi ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: prosim ta chod s tými Madarmi niekam.
      44 leo + 150 lynxov na obsadzovanie Slovenska určite nestačí.
      Neviem prečo tu furt niekto musí argumentovať týmito národnostnymi blbostami a zároveň sa potom čudovať prečo V4 viac nespolupracuje.

      Tank nie je jedina protitankova zbraň.

      Nič nie je rozhodnuté, len sa napisalo, ze toto riešenie je potrebné rozanalyzovat.
      A to ze vybery OS v posledných rokoch su správne, o tom niet pochýb. Ci F-16 miesto Jas, vybrata Patria a teraz CV90 35ka miesto 30tky, aj ked bola na druhom mieste.

      A furt tu budu internetovi odborníci, co ich rozhodnutia budú spochybňovať..Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      15:52 12.06.2022

      Havonen, podle me obhajujete neobhajitelne. "lehky tank" nezavedl nikdo jako nahradu MBT. Nezavedli jej svedi, i kdyz s tim konceptem experimentuji od devadesatek, nezavedlo jej ...Zobrazit celý příspěvek

      Havonen, podle me obhajujete neobhajitelne.
      "lehky tank" nezavedl nikdo jako nahradu MBT. Nezavedli jej svedi, i kdyz s tim konceptem experimentuji od devadesatek, nezavedlo jej finsko i kdyz potrebuje pocty, nezavedla jej zadna armada ani vychodni ani zapadni. Nepresla na nej ani zadna armada ktera ma zavedene stihace tanku. Secteno, podtrzeno, nikdo.

      Takze ne ja si tu hraju na chytraka, ale vsichni analytici vsech armad na celem svete se na to hrajou a svete div se, opakovane vsichni prichazi ke stejnym zaverum. Jen Slovensko je "specialni", jen na Slovensku ten koncept konecne(!) dava smysl. Tak urcite...Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      16:47 12.06.2022

      Clanek:
      Počkaj, uz sme ich vybrali?
      Viete niečo viac ako na MOSR?
      Pouč nas...
      Kedy začnú dodávky?

      Clanek:
      Počkaj, uz sme ich vybrali?
      Viete niečo viac ako na MOSR?
      Pouč nas...
      Kedy začnú dodávky?

     • Clanek
      17:19 12.06.2022

      @havonen Od zacatku je to hypoteticka debata (i kdyz stojici na citovane jasne formulaci z dilny MO SR), kterou jste se vy sam dal obhajovat a pomahal rozjet. A ted, kdyz ta ...Zobrazit celý příspěvek

      @havonen
      Od zacatku je to hypoteticka debata (i kdyz stojici na citovane jasne formulaci z dilny MO SR), kterou jste se vy sam dal obhajovat a pomahal rozjet. A ted, kdyz ta obhajoba zacina kulhat na obe nohy, tak zkousite uskok stranou, ze se jeste nic nekoupilo? Tehle zmene toniny teda tleskam. :)Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      19:57 12.06.2022

      Ja obhajujem logiku, ktorá za tým rozhodnutím je. To ty sa tu od začiatku navazas do OS, pričom rozhodnutie nepadlo. Len si dovolili napísať, ze take riešenie treba zanalyzovať a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja obhajujem logiku, ktorá za tým rozhodnutím je.
      To ty sa tu od začiatku navazas do OS, pričom rozhodnutie nepadlo. Len si dovolili napísať, ze take riešenie treba zanalyzovať a že spĺňa požiadavky OS.

      A keď take rozhodnutie padne, potom môžeš mať silácke reči ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      08:16 13.06.2022

      Jake navazeni se do OS? Ja si procetl cely ten 40 strankovy dokument a nektere formulace mi tam prijdou nestastne, nektera dilemata falesna a to nejfalesnejsi jsem sem cele ...Zobrazit celý příspěvek

      Jake navazeni se do OS? Ja si procetl cely ten 40 strankovy dokument a nektere formulace mi tam prijdou nestastne, nektera dilemata falesna a to nejfalesnejsi jsem sem cele citoval. Tim jsem vam slapnul na kuri oko? Ze slepe nesouhlasim se vsim s cim slovenske MO prijde?

      Jen pro poradek, nevim jestli pod timhle clankem nekde niz, nebo pod nekterym jinym z nedavne doby (ceske Leo2?), ale sam jsem tam psal ze se mi CV90120 zamlouva a umim si jej predstavit jako DOCASNOU nahradu za T72. Proti T72 by to byl totiz krok vpred (i kdyz ochrana na urovni BVP zustava, tak alespon osadka nebude komplet slepa) a na dobu nekolika let by to mohlo poslouzit. Pak (rekneme po 5 letech) bych je ale normalne zaclenil jako vozidla palebne podpory jako DOPLNEK k pozdeji (2030?) porizenym MBT, kde bych si umel predstavit K2PL (v tom case uz snad ta nejsilenjsi poptavka po tancich bude v PL ukojena a nejakych 50 kousku by na Slovensko mohli pustit).
      Takze by OSSR mela k roku 2026 (i kdyz, to uz ted vime ze se s CV90 nestihne neb dodavky v 2025 teprve zacnou) tezkou brigadu stojici ciste na podvozcich CV90, kde hlavni udernou silu by tvorila ta cast vybavena 120mm L47. A druhym doplnenim a za me zplnohodnotnenim, protoze si to muzete malovat seberuzoveji, ale CV90120 plnohodnotna nahrada za MBT proste neni, by ta brigada prosla treba v tom 2030, kdy by obdrzela K2PL. Pak by mela klasickou tankovou silu 1 praporu a k tomu dalsi podporu v drive nakoupenych CV90120. Tedy OSSR by vladla az 70-80 120mm hlavnemi, cela zakazka by se lepe rozpustela v case, vse by se poridilo v rozumnych poctech, tezka brigada by byla vcas atd. Ja za sebe v tehle sve predstave vidim jen vyhody.

      Co mi ale vadi je, kdyz se nekdo tvari jak by CV90120 plnohodnotne nahradilo MBT. Zjevne si to nemysli nikdo na svete, jinak by uz davno nekdo tohohle kockopsa zavedl. Nezavedl. Tak se netvarme, ze vsichni na svete jsou hloupi, jen Slovaci to prokoukli, jen Slovaci maj "specificke podmienky" a proste musi jit touhle cestou. V obou pripadech je to lhani si do kapsy a snaha okecat setreni.
      Mimochodem ani s tim setrenim nemam problem, kdyz da OSSR ven info, ze na plnohodnotne MBT ted ani v blizke budoucnosti proste neni a nebude a kupuji se CV90120, ktere podaji rekneme 75% vykon pri 40% nakladech, tak to jednoduse budu akceptovat jako fakt a proste rozhodnuti v ramci ekonomickych moznosti statu. Vse v poradku. Ale jeste jednou, neschovavejme to setreni jako neco k cemu nas nuti infrastruktura (to je vymluva) nebo jako stejne dobre reseni (to je lez).Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:46 13.06.2022

      Gratuluji Slovensku ke skvěle volbě. CV90120 s hardkill systémem bude proti aktuálně na Slovensku používaným a nemodernizovaným T-72 o světelné roky lepší “tank” a je úplně jedno, ...Zobrazit celý příspěvek

      Gratuluji Slovensku ke skvěle volbě. CV90120 s hardkill systémem bude proti aktuálně na Slovensku používaným a nemodernizovaným T-72 o světelné roky lepší “tank” a je úplně jedno, jak se na to kdo divá.

      V podstatě Slovensko zkusí asi i částečně z nouze Macgregorův koncept RSG (Recon Strike Group) postaveny na jednotné platformě IFV a FSV.

      Jen tam chybí ty moderní bitevní vrtulníky, ale ty by šly funkčně nahradit dostatečným počtem bojových a kamikadze dronu.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:53 12.06.2022

   Doufám tedy že ráži 35 mm budete požadovat i pro nakupované KBVP.

   Doufám tedy že ráži 35 mm budete požadovat i pro nakupované KBVP.

   • Clanek
    12:05 12.06.2022

    Myslim ze tahle lod jiz vyplula.

    Myslim ze tahle lod jiz vyplula.

    • janusinko
     16:29 12.06.2022

     Samé chybné predpoklady. CV9035 skončila na druhom mieste, pretože kanón 35mm sa nateraz na SK nevyrába a teda náklady na obstaranie tejto verzie by boli vyššie. V dokumente sa ale ...Zobrazit celý příspěvek

     Samé chybné predpoklady. CV9035 skončila na druhom mieste, pretože kanón 35mm sa nateraz na SK nevyrába a teda náklady na obstaranie tejto verzie by boli vyššie. V dokumente sa ale píše, že sa jedná o prenose výroby takéhoto kanóna, čím sa zníži jednotková cena a tým pádom sa verzia CV9035 dostáva v hodnotení na prvé miesto na úkor doterajšej CV9030. Ak by sa toto stalo realitou, tak verím tomu, že aj Patrie by dostali jednotný 35mm kanón. Mimochodom taktiež nemám nič proti tomu, aby sa namiesto MBT zaviedli stredné tanky CV90120, neobstojí ani fakt, že MBT má silnejší pancier, pretože palebná sila je zrovnatelná.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      16:54 12.06.2022

      35ka na BOV narazí na realitu vybranej veže. Iná veža, ci úprava Turry (nie je to nemožné) predĺži čas akvizície o ďalší minimálne rok. Osobne si myslím, ze zavedieme dva nove ...Zobrazit celý příspěvek

      35ka na BOV narazí na realitu vybranej veže.
      Iná veža, ci úprava Turry (nie je to nemožné) predĺži čas akvizície o ďalší minimálne rok.

      Osobne si myslím, ze zavedieme dva nove stredné kalibre a istý čas tak budeme používať tri.
      Nie je to idealne, priznávam.
      No zvolilo sa riešenie, ktoré si poradí s BMP-3 aj bude vedieť ohroziť aj T-15.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      17:10 12.06.2022

      Palebni sila srovnatelna neni, L47 ma vykony podobne L44 se stejnou munici. L55 podle munice ma vykony o 30% lepsi. Mimochodem taky super byt prvni co L47 ktery existuje v par ...Zobrazit celý příspěvek

      Palebni sila srovnatelna neni, L47 ma vykony podobne L44 se stejnou munici. L55 podle munice ma vykony o 30% lepsi. Mimochodem taky super byt prvni co L47 ktery existuje v par exemplarich zavede a bude vychytavat mouchy.
      A hlavne logika dostava solidne na prdel pri uvaze, ze nezalezi na panciri, kdyz kanony jsou cca stejne. Tak proc ten kanon neposadit na toyotu hilux a neusetrit jeste vic. :)Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      17:13 12.06.2022

      Clanek
      Neboj, časom možno bude aj Zuzana 2 na podvozku mkIV

      Clanek
      Neboj, časom možno bude aj Zuzana 2 na podvozku mkIV

     • Clanek
      17:53 12.06.2022

      Proti vezi ze zuzany na pasech ani popel, takovou "zuzanu" ale nikdo neposle celne proti MBT, CV90120 ano.

      Proti vezi ze zuzany na pasech ani popel, takovou "zuzanu" ale nikdo neposle celne proti MBT, CV90120 ano.

     • Hevonen
      20:01 12.06.2022

      Celne proti MBT?
      Vari bojujeme druhú svetovú?
      To su mi predstavy toto.
      Vari stále drilujeme sovietsku taktiku?

      Celne proti MBT?
      Vari bojujeme druhú svetovú?
      To su mi predstavy toto.
      Vari stále drilujeme sovietsku taktiku?

     • Clanek
      21:59 12.06.2022

      Co ma to ze se MBT muze potkat s jinym MBT spolecneho se sovetskou taktikou? To je jeden, nikoli jediny z ukolu MBT a ano, docela bezny. Vsechny izraelske valky byly plne tankovych ...Zobrazit celý příspěvek

      Co ma to ze se MBT muze potkat s jinym MBT spolecneho se sovetskou taktikou? To je jeden, nikoli jediny z ukolu MBT a ano, docela bezny. Vsechny izraelske valky byly plne tankovych bitev, valka v zalivu dtto, prave probihajici(!) valka na Ukrajine dtto.

      Uz o vetev nahoru jste sklouznul k pseudoargumentaci a ted jste tomu dal korunu.
      Asi to za sebe ukoncim.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:07 13.06.2022

      Hevonen pardon, ale proč stavíš slaměné panáky? Nikdo neříká, že tanky budeme používat ve stylu druhé světové, ani Clanek si to nemyslí. Jen prostě zůstává faktem, že kanón na ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen pardon, ale proč stavíš slaměné panáky?

      Nikdo neříká, že tanky budeme používat ve stylu druhé světové, ani Clanek si to nemyslí. Jen prostě zůstává faktem, že kanón na CVčku není tak výkonný jako výzbroj Lea (jak už psal Clanek) a co se pancéřové ochrany týče (nepočítáme APS ani hard ani soft) jasně, že díky top-attack střelám sám o sobě to již není tak účinné. Ovšem i jako prostředek přímé palebné podpory s výbornými anti-armor schopnostmi se ta pasivní ochrana hodí. Nemáme tu totiž jen Drony či Javeliny, ale stále tu jsou antimateriálové pušky, PTŘS a AT zbraně s přímou dráhou letu, dělostřelectvo, miny a kanóny BVP a tanků nepřítele. Argument s horami už mi přijde vyloženě směšný. 1) Jste v NATO, tudíž prostorem nasazení nemusí být pouze Slovensko. 2) Slovensko nejsou jen hory. 3) Co mají říkat Švýcaři, Rakušané nebo třeba takoví Norové?

      Chcete ušetřit na tancích a prostředky PPP zajistit jinak? Ok super, Vaše volba. Otázka jestli když už odlehčenou verzi tak z hlediska mobility není lepší kolová platforma tedy něco jako třeba italské Centauro nebo japonský Type 16. Ale opět, kompatibilita s PBVP a snížený nápor na logistiku a údržbu. Dobrá. Ale řekněte to tak jak to je, tedy chceme ušetřit a nehledejte pseudoargumenty jakože "máme hory".Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:42 13.06.2022

   Jako bych to pořadí určoval já sám :-).

   Jako bych to pořadí určoval já sám :-).

 • Hajo
  16:33 30.05.2022

  Prikladám link na článok ohľadom výroby CV90 u nás. https://e.dennikn.sk/minuta/28... Dúfam, že tie termíny dodávok CV90 sa posunú na skorší termín. V súčasnej situácii je ...Zobrazit celý příspěvek

  Prikladám link na článok ohľadom výroby CV90 u nás.
  https://e.dennikn.sk/minuta/28...

  Dúfam, že tie termíny dodávok CV90 sa posunú na skorší termín. V súčasnej situácii je každá hlaveň dobrá.....Dúfam že prejde aj varianta CV9035.Skrýt celý příspěvek

 • Miro
  15:03 30.05.2022

  Na FB písal Naď, že aj keď komisia dala odporučenie nič ešte nie je isté a treba si počkať na finálne rozhodnutie a predloženie v NRSR. Tak dúfam, že to nebude nič iné než ...Zobrazit celý příspěvek

  Na FB písal Naď, že aj keď komisia dala odporučenie nič ešte nie je isté a treba si počkať na finálne rozhodnutie a predloženie v NRSR. Tak dúfam, že to nebude nič iné než CV90....

  " Platí však, že zverejnená časť štúdie realizovateľnosti nie je definitívnym rozhodnutím. Vláda vo svojom rozhodnutí bude brať do úvahy aj ďalšie aspekty. Preto je v tejto chvíli absolútne zbytočné špekulovať o víťazovi, hoci sa o to pokúsili viaceré - dokonca navzájom si odporujúce - médiá."Skrýt celý příspěvek

  • Martinos
   15:39 30.05.2022

   Pri BOV 8x8 sa niečo predkladalo v NRSR?
   Radšej mohol napísať, kedy to chce predložiť vláde. Ešte tam bude aj pripomienkovanie, to pri BOV 8x8 bolo.

   Pri BOV 8x8 sa niečo predkladalo v NRSR?
   Radšej mohol napísať, kedy to chce predložiť vláde. Ešte tam bude aj pripomienkovanie, to pri BOV 8x8 bolo.

   • Miro
    16:28 30.05.2022

    No pokiaľ viem BOV 8x8 dali na vládu a hlasovalo sa o tom, tak isto by mali predložiť aj PBV.

    No pokiaľ viem BOV 8x8 dali na vládu a hlasovalo sa o tom, tak isto by mali predložiť aj PBV.

    • janusinko
     07:01 31.05.2022

     Všetky takto obrovské zákazky musí odobriť nielen vláda, ale aj celá národná rada. V NR SR sa hlasovalo napríklad aj o F-16.

     Všetky takto obrovské zákazky musí odobriť nielen vláda, ale aj celá národná rada. V NR SR sa hlasovalo napríklad aj o F-16.

     • Martinos
      10:28 31.05.2022

      Čo takto si o tom niečo zistiť, a až potom písať?
      NRSR tie nákupy neodobruje, rozhoduje iba vláda.
      O F16 NRSR nehlasovalo. Prečo si vymýšľaš?

      Čo takto si o tom niečo zistiť, a až potom písať?
      NRSR tie nákupy neodobruje, rozhoduje iba vláda.
      O F16 NRSR nehlasovalo. Prečo si vymýšľaš?

     • janusinko
      20:32 31.05.2022

      Pokiaľ je mi známe, tak všetky veľké finančné balíčky musí odsúhlasiť parlament, viď. posledne hlasovanie o sociálnych opatreniach pre rodiny za miliardu, keď museli namiesto SaS ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokiaľ je mi známe, tak všetky veľké finančné balíčky musí odsúhlasiť parlament, viď. posledne hlasovanie o sociálnych opatreniach pre rodiny za miliardu, keď museli namiesto SaS hľadať hlasy v ĽSNS.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      21:23 31.05.2022

      Pletete jablka a hrusky. Socialne opatrenia jsou zakon, ten musi schvalit parlament. Podepsat nakup, jedno jestli za 1mil nebo za 1mld, podepisuje exekutiva = vlada.

      Pletete jablka a hrusky. Socialne opatrenia jsou zakon, ten musi schvalit parlament. Podepsat nakup, jedno jestli za 1mil nebo za 1mld, podepisuje exekutiva = vlada.

  • Hevonen
   19:56 30.05.2022

   Možno tým chcel povedať, ze nemusí vyhrať variant, ktorý sa umiestnil na 1. mieste.
   Ale variant, ktorý sa umiestnil na druhom mieste ;-)

   Možno tým chcel povedať, ze nemusí vyhrať variant, ktorý sa umiestnil na 1. mieste.
   Ale variant, ktorý sa umiestnil na druhom mieste ;-)

   • Miro
    19:59 30.05.2022

    Snáď áno :)

    Snáď áno :)

   • s2pi
    15:48 31.05.2022

    Uz chaaapem ... som najprv myslel, ze ASCOD, ale 2. je CV9035 :-)

    Uz chaaapem ... som najprv myslel, ze ASCOD, ale 2. je CV9035 :-)

 • PavolR
  07:32 30.05.2022

  K tým neskorším dodávkam - nezdá sa, že by teraz mali nejako veľa práce oproti konkurencii, majú snáď vyhradené miesto pre český tender?

  K tým neskorším dodávkam - nezdá sa, že by teraz mali nejako veľa práce oproti konkurencii, majú snáď vyhradené miesto pre český tender?

  • Hevonen
   08:11 30.05.2022

   Budú prerábať Holandské CV90. Tam je plán na roky 2023 a 2024. Výmena veže, úprava podvozku podľa MkIV. Ak podpíše ČR CV90 po nás, tak aj dodávky pôjdu po nás si myslím. Alebo to ...Zobrazit celý příspěvek

   Budú prerábať Holandské CV90. Tam je plán na roky 2023 a 2024. Výmena veže, úprava podvozku podľa MkIV.
   Ak podpíše ČR CV90 po nás, tak aj dodávky pôjdu po nás si myslím.
   Alebo to budú musieť nejako vymysliet, keďže to by CV90 dosť diskvalifikovalo v českom tendri.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    08:44 30.05.2022

    Ted to nemuzu najit kde konkretne jsem to cetl, ale pri patrani po produkci CV90 jsem narazil na info, ze by meli byt schopni produkce 100 az 120ks rocne. Takze pri tech poctech a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ted to nemuzu najit kde konkretne jsem to cetl, ale pri patrani po produkci CV90 jsem narazil na info, ze by meli byt schopni produkce 100 az 120ks rocne. Takze pri tech poctech a rozlozeni v letech by to CR a SR zakazky klidne mohly bezet vedle sebe.Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     11:10 30.05.2022

     V tom prípade to teda nebude žiaden problém. Aj tak si však myslím, že ČR si vyberie Lynx. Celý ten tender bol zastavený bývalou vládou, lebo tender vyhrala jediná spoločnosť, ...Zobrazit celý příspěvek

     V tom prípade to teda nebude žiaden problém.

     Aj tak si však myslím, že ČR si vyberie Lynx.
     Celý ten tender bol zastavený bývalou vládou, lebo tender vyhrala jediná spoločnosť, ktorá sa nedohodla zo Strnadom.
     A teraz sa robí všetko preto, aby sa mohol podpísať Lynx.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     16:36 30.05.2022

     Tak, kdyby náhodou došlo k záblesku racionality, tak by se vlády ČR a SR mohly nahonem domluvit, podat společnou objednávku a v rámci zapojení OBOU domácích průmyslů citelně ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak, kdyby náhodou došlo k záblesku racionality, tak by se vlády ČR a SR mohly nahonem domluvit, podat společnou objednávku a v rámci zapojení OBOU domácích průmyslů citelně rozšířit výrobní kapacitu tohoto typu... Já vím, sen no, ale zrovna v tomto období ne úplně vyloučené.
     U nás by asi až tak nevadilo kdyby se dodávky rozjely pomaleji, hlavně aby začaly brzo, aby se mohlo začít cvičit... A taky by asi bylo hodně fajn dodat některé specializované varianty, zejména shm (mjolnir)...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:28 30.05.2022

      Stejný postup by šel i co se tanků týče a je toho více.

      Stejný postup by šel i co se tanků týče a je toho více.

     • Hevonen
      19:52 30.05.2022

      Dajte pokoj.
      Nestačilo vam tých 70rokov k poučeniu?
      Nikdy to nebude fungovať.

      Každý za seba a nebudú žiadne hádky.

      Dajte pokoj.
      Nestačilo vam tých 70rokov k poučeniu?
      Nikdy to nebude fungovať.

      Každý za seba a nebudú žiadne hádky.

     • Danik
      11:26 01.06.2022

      Holt se shodeneme, že se neshodneme :-)

      Holt se shodeneme, že se neshodneme :-)

     • Hevonen
      14:46 01.06.2022

      Danik: hej, asi hej. Možno keď mi povieš nejaké úspešné spoločné projekty za posledných 32 rokov, tak zmením názor. Teda okrem úspešného rozdelenia federácie. To bol asi najlepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: hej, asi hej.
      Možno keď mi povieš nejaké úspešné spoločné projekty za posledných 32 rokov, tak zmením názor.
      Teda okrem úspešného rozdelenia federácie. To bol asi najlepší spoločný projekt :-DSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:22 01.06.2022

      Právě v tom je ten problém, že moc nejsou a je to škoda. Třeba KÚB Komando můžeme říci, že je česko-slovenská spolupráce, která je pro slovenské účastníky kurzu a OSSR výhodná. ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě v tom je ten problém, že moc nejsou a je to škoda. Třeba KÚB Komando můžeme říci, že je česko-slovenská spolupráce, která je pro slovenské účastníky kurzu a OSSR výhodná. Přesnou strukturu a úspěšnost v rozmezí česko-slovensko pro CSG neznám.

      Když to vezmu historicky, tak ČSR je myslím pro Slovensko úspěšný projekt, vymanili jste se z podrůčí Maďarů, kteří potlačovali Vaši státnost a jazyk (ty prognózy vypadaly pro Slovenštinu bledě) a poté se Slovensko dost zvedlo i s pomocí české části ČSR (viz různé projekty, ekonomické injekce a třeba poslání, státních zaměstnanců). ČSR si ubránilo dnešní území proti Polsku i Maďarsku, během společného státu těch projektů bylo logicky dost. To, že došlo k rozdělení, jsou pozitiva a negativa, kdyby se to nechalo na populaci, bůhví jak by to dopadlo, každopádně jsem rád, že se to obešlo bez násilností. To, že jsme teď ale samostatné státy ještě dle mého názoru neznamená, že by jsme se měli tvářit, že k sobě nemáme vůbec blízko a každý jet čistě na sebe. Je škoda, že za těch 32 let nebyli státníci, jež by přišli se společnými projekty.

      Třeba co se týče obrany, tak tam je alespoň za mě velká škoda, že nedošlo ke spolupráci na některých významných projektech, jež mohli vést k lepším cenám a interoperabilitě. Pokud se budeme bavit o teoretickém útoku na vých. křídlo NATO, tak by myslím OSSR ocenilo, že v případě útoku na Vaše území máte kousek od sebe naše kapacity jež Vám mohou z velké části poskytnout ND, servis a podporu a že v rámci společných NATO nebo EU BG bude značně ulehčená logistika.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      21:40 01.06.2022

      KÚB komando :-) to je úsmevné :-)) Určite dobrý kurz. Rovnako ako ten na ktorom sú teraz chlapci v Atlante. A akých rocne absolvujú... Ta spolupráca je slabučka a každým rokom ...Zobrazit celý příspěvek

      KÚB komando :-) to je úsmevné :-))

      Určite dobrý kurz. Rovnako ako ten na ktorom sú teraz chlapci v Atlante. A akých rocne absolvujú...
      Ta spolupráca je slabučka a každým rokom menšia a menšia.
      Ked prisiel 43.vp na Lešť tak Zelinka bol prekvapený a jeho stav a označil ho za jeden z najlepších výcvikových priestorov ake videl.
      Taká je spolupráca.
      Na Slovenský štít už roky posielate par desiatok vojakov, pričom sami takéto veľké vsevojskove cvičenia za účasti pár tisíc vojakov nerobíte.

      Ja chápem nostalgiu nas skorej narodených, ale realita je taká, ze si nemáme co ponúknuť. Vždy je lepšia alternatíva inde.

      Pre OS je lepšie spolupracovať po posledných akvizíciách s Polskom, Finskom a Švédskom. Ved aj ten náš v.priestor budu po uzemneni Migov strážiť Poliaci.

      Garancie bezpečnosti je pre nás dôležie hľadať v Poľsku, USA, VB. Nie je to myslené nijako v zlom, ale v tomto ČR ma a bude mať máločo ponúknuť. Treba vidieť neprikrasenu realitu.

      A spoločný štát? Co bolo bolo, terazky som majorom :-)
      Žiť v minulosti je zbytočne. Federácia sa rozdelila, chvalabohu.
      30 rokov nespoluprace je realita vzájomných vzťahov. Aj ked sa politici pravidelne potlapkavaju po pleci.

      Keby Naď nebol cechoslovakista (snáď jediný v nasej vláde) tak ani to velenie eFP nedostanete.
      Darmo, nastupili 40tnici do politiky a tym znacka ČSR prestáva niečo hovoriť. A o 20 rokov nasim politikom to bude úplne vzdialené. Nijako nebudujeme a myslím ze ako spoločnosť nechceme budovať vzťah z ČSR. Je to niečo co sme si vydupali, ze už nechceme.
      Je to ako oslavovať výročie svadby po rozvode.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:20 02.06.2022

      Něco špatného na KÚB? Tak máte dobrý výcvikový prostor, o důvod víc spolupracovat ne :-)? Slovenský štít děláte jakožto země na kraji NATO jako mezinárodní cvičení s čímž souvisí ...Zobrazit celý příspěvek

      Něco špatného na KÚB?

      Tak máte dobrý výcvikový prostor, o důvod víc spolupracovat ne :-)?

      Slovenský štít děláte jakožto země na kraji NATO jako mezinárodní cvičení s čímž souvisí i ty tisíce vojáků. U nás je třeba Czech Lion což je cvičení čistě AČR, ale i tak se účastní 1000 vojáků a 200 ks techniky. Co se mezinárodních týče je tu Tobruq Arrows nebo Ample Strike, obě se Slovenskou účastí.

      Já už nepamatuji Československo dohromady, takže nostalgií to u mě nebude. Stále věřím, že je co vzájemně nabídnout, když SK potřebovala pomoci s přílivem uprchlíků, kdopak to poskytl svoji jednotku? Jsou tu možnosti pro společné kroky v otázkách průmyslu i obrany, národy jsou si blízké, nepanují žádné velké antipatie a v populaci stále jsou vzájemně provázané vztahy, Vás tu v Praze na studiích nebo za prací je :-).

      Snahu o spolupráci se severem nebo Polskem chápu a kvituji, pro Vás pragmatický správný krok, u nás se uvidí co vyleze z BVP. Jinak ale nevím co budete přesně kutit s Polskem.

      Chápu, jsi velmi rád za rozdělení, slovenský patriot a po ČR už ti nic není, z toho pohledu rozumím, ale jsou tu i lidé, překvapivě i mladší generaci co to prostě vidí jinak a tu jazykovou a kulturní blízkost vnímají. Za mě je škoda toho nevyužít.

      Takže se shodneme, že se neshodneme a čas ukáže, každopádně spokojeně a s přáním úspěchu koukám jak teď do toho OSSR šlape, že by správní lidé na správných místech? :-)Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:23 02.06.2022

      Na KˇÚB nie je nič zlé. Naopak, je to dobrý kurz, ale OS majú spoluprácu nastavenú už inde a inak. Komando kurz je už len doplnok a spestrenie výcviku. Je viac orientovaná na ...Zobrazit celý příspěvek

      Na KˇÚB nie je nič zlé. Naopak, je to dobrý kurz, ale OS majú spoluprácu nastavenú už inde a inak. Komando kurz je už len doplnok a spestrenie výcviku. Je viac orientovaná na USSOCOM a to hlavne od zmien, ktoré u špeciálnych síl nastali. Vznik veliteľstva sšo, výcvikovej základne sšo a podriadenie 23.mopr pod vsšo. Jasné, všetko je vo výstavbe, čakajú ich roky tvrdej práce, vybudovanie základne v Mikuláši. A to všetko so spoluprácou s Američanmi. 5.pšu má v US silné meno.

      Centrum výcviku Lešť je samostatná jednotka a keď AČR bude mať záujem, môže sa pokúsiť natlačiť do ich vybookovaného harmonogramu a prenajať si ho.

      Slovenský štít robíme roky, v 2018 sa ho zúčastnilo 1500 vojakov, 2019 2500, 2020 nebol lebo Covid, 2021 8000 vojakov na ktorom AČR ak si pamätám ani nebola. Poliaci a Maďari sú každý rok.

      To že si pomáhame je v EÚ štandard. Koho sanitky boli prvé na mieste pri minuloročnom tornáde? Naše :-) Pri covide nám pomáhali lekári z Rakúska aj Ma´ďarska. Naši hasiči pomáhali v ďalekom Grécku. To nie je nič výnimočné, na vzájomnej spolupráci stojí celá EU. A neberte to ako nedostatok vďačnosti. Naopak, za každú pomoc vďaka. Ale nič to nehovorí o vzťahoch.
      Jediný rozdiel je, že si rozumieme. Ale aj to pomaličky končí a časom skončí. Slovenčina a čeština si vôbec nie sú tak blízke ako si myslíme. A ani kultúrne sme si nie tak blízki. Napríklad vy ste sekulárni, my religiózni. Mentalitou máme bližšie k Maďarom, aj ke´ď to na Slovensku ľudia neradi počujú :D

      U nás mladej generácii ČSR nehovorí absolútne nič. Ak nepochádzajú z nejakej rodiny čechoslovakistov, tak je to pre nich vzdialene.
      Áno som za rozdelenie rád, ja hovorím že sme sa v ´45 nemali znovu spájať.

      Každá spolupráca je super. Avšak pre OS je lepšie spolupracovať a zdieľať skúsenosti s Poľskom, lebo F-16 a Rosomak, s Fínskom lebo Patria, so Švédskom lebo Patria a CV90 (dúfam, že sa to dotiahne dokonca) a motory Scania, s Talianskom lebo Spartan a M-345/6 + ich letecká škola a NATO Defense College v Ríme, kde máme záujem zosilniť spoluprácu a nahradiť tak spoluprácu s UO Brno.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:42 02.06.2022

      Spolupráce ČR a SR má stále smysl, ta vzájemnost daná desetiletím spolupráce, personální výměnou (tím nenarazim na Babiše), smíšenými manželstvími, kulturním propojením, etc. ...Zobrazit celý příspěvek

      Spolupráce ČR a SR má stále smysl, ta vzájemnost daná desetiletím spolupráce, personální výměnou (tím nenarazim na Babiše), smíšenými manželstvími, kulturním propojením, etc. nemůže nějaký “hej” Slovák popřít. To říkám z pozice člověka, který se narodil na levém břehu Moravy. Češi jsou pro Slováky nejbližší národ/stát a platí to i naopak. I náš první prezident TGM byl původem “Čechoslovak”. Takže nevytvářejme alternativní historii a važme si toho, ze naše početně nevelké národy mají k sobě historicky tak blízko a dokážeme spolu tak dobře vycházet.

      On i ten holding CSG rozvíjí spolupráci a výrobu na obou stranách Moravy a nejsou sami!Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:46 02.06.2022

      Vidíš zrovna ta spolupráce na úrovni SOF by klidně mohla být větší, jak 5.PŠU tak 601. skss si v US vybudovaly výborné jméno (taky je spokojenost s našimi JTAC a zelené barety si ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidíš zrovna ta spolupráce na úrovni SOF by klidně mohla být větší, jak 5.PŠU tak 601. skss si v US vybudovaly výborné jméno (taky je spokojenost s našimi JTAC a zelené barety si chválili spolupráci s 43. vp v Afu). Na tom už se dá něco společně vymýšlet. "Šestka" si také trénuje s Řeky nebo Izraelci v těch jejich parádních prostorech pro městský boj, společný trénink PŠU, Šestky a Izraelců by mohl být přínosný.

      Slovenský štít je rozhodně fajn mezinárodní cvičení a dobře, že je. Neúčast AČR na posledním ročníku bych asi hledal za vytíženým kapacitním stavem. COVID, tornádo, Vrbětice a jiné závazky a cvičení.

      Já to tady vidím pohledem Pražáka co je se Slováky od mala ve styku a neměl problém jim nikdy rozumět i když už není s československé generace, vrstevníci to mají podobně, potom je to tu, že část vzdálené rodiny je na Slovensku a taky tam rád výletím a vždy jsem se setkal se zájmem, že jsem z Čech, holt jiné zkušenosti a asi můj osobní bias. I část těch mladých Slováků to vidí tak, že jsem si blízko.

      Ano ano, za pomoc během tornáda jsme rádi a děkujeme :-)

      Religiozita je velký rozdíl to máš pravdu, ale hele s tím Maďarskem bacha, to je velký haram :-DDD

      Opět tady rozumím, každopádně když si někdy budete chtít vyzkoušet bojovou činnost s bitevními vrtulníky tak víte komu se máte ozvat :-))). Stále je tu tatra, uvidí se co u nás bude za BVP a tanky (popravdě u Vás jsem na tanky fakt zvědavý, aby to nakonec nebyl K2, to bych krapet záviděl :-D ) no a Vás ještě čeká obměna zbraní jednotlivce a výstroj.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      12:36 02.06.2022

      Maximus: Uf, Hej Slovák. Netreba vidieť svet čiernobielo ;-) Samozrejme nikto nepoprie 70 rokov spoločného štátu. Ani tie väzby, ktoré vznikli. Sám mám rodinu v Čechách, kde ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Uf, Hej Slovák. Netreba vidieť svet čiernobielo ;-)
      Samozrejme nikto nepoprie 70 rokov spoločného štátu. Ani tie väzby, ktoré vznikli. Sám mám rodinu v Čechách, kde otcovia prvej aj druhej generácie sú Slováci. Vzťahy sú výborné, napriek tomu vidím realitu ako sa pomaličky rok od roka spolupráca zmenšuje a bude zmenšovať. To je jednoducho nevyhnutnosť.
      S každou ďalšou generáciou bude pocit vzájomnosti klesať.
      Kedysi takto boli slovensko-maďarské rodiny. Takmer každý na Slovensku vedel po maďarsky. A zaniklo to okrem oblastí so silnou maďarskou menšinou. Prečo asi?

      TGM sám seba označil vo svojich pamätiach pred 1.sv.vojnou rodom za čistého Slováka. To že potom prišli so Štefánikom s umelým konštruktom československého národa, nemal žiadnu inú možnosť ako sa len označovať za Čechoslováka. Od 1915-16 bol vo svojich vyjadreniach vždy len politik.

      CSG za úspešný projekt na Slovensku nepovažujem. Mafiánska vláda Smeru predala opravárovi šrotu s mafiánskymi praktikami, bez potrebného know-how. Tie podniky mali ísť do iných rúk. Nie CSG a MSM.
      Ani Rheinmetal, ani BAe ani GDELS o podniky CSG na Slovensku ani len nezakopli. Nespolupracuje s nimi nikto. Dostatočný lakmusový papierik úrovne. V ČR je to iné, lebo to tlačilo ANO.Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     12:46 02.06.2022

     Danik: :-) Hovoríš o spoluprácie a o SVK reáliach nevieš nič. Na štít chodia Američania s AH-64 pravidelne. Bojovú činnosť s bojovými vrtuľníkmi teda cvičíme pravidelne ;-) ...Zobrazit celý příspěvek

     Danik: :-)
     Hovoríš o spoluprácie a o SVK reáliach nevieš nič.

     Na štít chodia Američania s AH-64 pravidelne. Bojovú činnosť s bojovými vrtuľníkmi teda cvičíme pravidelne ;-) Minuloročný výpadok AČR bol asi aj dôsledok covidu. Ale aj predtým účasť bola symbolická v rozsahu maximálne v desiatkach vojakov. To Poliaci či Maďari posielajú rotu.
     Naše armády jednoducho nespolupracujú. Traja frekventanti kurzu Komando ročne na tom nič nezmenia ;-) Ministri obrany sa potľapkajú po pleci, poďakujú si za tamto a hento, položia veniec a tým to končí. A to je tá realita. Vzťahy sú také ako sa prenesú do reálnych činov. A tie sú nulové.
     To máš ako s nejakou babou. Sú úsmevy, očný kontakt, narážky, flirtovanie a potom ju niekam pozveš a zakaždým povie nie. Všetci si myslia že spolu určite niečo máte, veď to tak vyzerá, ale len ty a ona vieš, že nič nebude. ;-)

     Tanky uvidíme ako to dopadne, K2 by potešil a hlavne splnil požiadavky OS. Tie odmietajú Leo2 aj M1 Abrams pre hmotnosť.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:15 02.06.2022

      Ano jednou za rok na štít :-). My si nerozumíme, já neříkám, že je nějaká hvězdná spolupráce ČR a SK, ale právě, že je škoda, že nejsou iniciativy aby byla. Jinak co se TGM, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano jednou za rok na štít :-).

      My si nerozumíme, já neříkám, že je nějaká hvězdná spolupráce ČR a SK, ale právě, že je škoda, že nejsou iniciativy aby byla.

      Jinak co se TGM, týče, ten se cítil být chvíli Slovákem, chvíli Moravanem, měl otce Slováka, takže to i dává smysl, každopádně věřil v Československo ve smyslu územního principu a ne nacionalistického, velkou váhu také přikládal víře (tudíž větší inklinace k otci a SK). Už jsem to tu psal jednou, že z jeho pohledu na východní hranici mezi Českem a Slovenskem se ten rozdíl dost smazával, proto věřil v čechoslovakismus. Ale to je jedno, rozdělili jsme se, snad jsou všichni spokojení a uvidí se do budoucna jak se spolupráce CZ a SK bude rozvíjet a nebo nerozvíjet.

      Otázka s CSG nemusí být nutně technologická, i u Vás funguje politika :-).Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      14:49 02.06.2022

      Nie len otec :) "Rodom som čistý Slovák. Moja mama rozumela lepšie po nemecky ako po česky" Nezabúdajme, že Masaryk sa narodil v roku 1850 do oblasti Moravského Slovenska, osídlené ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie len otec :)
      "Rodom som čistý Slovák. Moja mama rozumela lepšie po nemecky ako po česky"
      Nezabúdajme, že Masaryk sa narodil v roku 1850 do oblasti Moravského Slovenska, osídlené Moravskými Slovákmi. Ottov aj Masarykov slovník ho takto označujú ešte na začiatku 20 storočia a priraďujú túto oblasť k Slovensku.
      Bohemizovanie moravských Slovákov prichádza až v druhej polovici 19. storočia.

      U CSG určite nejde o politiku. Skôr o správanie Strnada a jeho pochybné aktivity hodné 90tych rokov.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:07 02.06.2022

      Hevonen: mluvíš mi z duše, nic proti Slovákům, ale my se potřebujeme bavit s lepšími než jsme sami, kteří nás něčím obohatí, není k ničemu dobré někoho pořád tahat zespodu nahoru. ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: mluvíš mi z duše, nic proti Slovákům, ale my se potřebujeme bavit s lepšími než jsme sami, kteří nás něčím obohatí, není k ničemu dobré někoho pořád tahat zespodu nahoru. To je sice chvályhodná činnost, ale z výborného dělá průměrného. Když zůstaneme ve vojenství, nemáte nás bohužel čím inspirovat, dnes jsou fenoménem samozřejmě Ukrajinci, těch je dobré se ptát, ale jinak dlouhodobě samozřejmě USA+VB.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:20 02.06.2022

      Tak u nás se říká, že Moravani jsou Slováci na cestě do Čech :-), kořeny matky pocházely z Prostějova, dříve třeba TGM uvedl, že matka je Němka. Rodem jsem čistý slovák (kvůli otci ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak u nás se říká, že Moravani jsou Slováci na cestě do Čech :-), kořeny matky pocházely z Prostějova, dříve třeba TGM uvedl, že matka je Němka. Rodem jsem čistý slovák (kvůli otci a náboženství). Matka logicky uměla lépe Německy než Česky vzhledem k době a původu + skladbě rodiny :-)

      " 4. 8. 1813 narodila jeho matka Terezie, rozená Kropáčková. Pocházela z dobře situované měšťanské česko-německé rodiny. Její otec Josef Kropáček, rodák z Prostějova, vyučený řezník, provozoval v Hustopečích hostinskou živnost; v roce 1811 se zde oženil s Kateřinou Ruprechtovou, dcerou místního učitele, varhaníka a kapelníka městské hudby, a měl s ní jedenáct dětí (Terezie se narodila jako v pořadí druhá)."

      Tato oblast je právě zajímavá (což je i můj point co se čechoslovakismu TGM týče) jelikož se smazávaly rozdíly a oblast byla na pomezí mezi Českem a Slovenskem.

      Co se CSG a pochybných aktivit týče, tady se obávám, že SK má samo máslo na hlavě, ale netřeba čekat, že jinde je to o tolik jiné, třeba Hk v rámci Německa to je taky vtipná epizoda.Skrýt celý příspěvek

    • marek.charlie
     17:34 02.06.2022

     Hevonen a Jura 99 by mali ísť spolu na pivo a my ostatní sa časom možno nejak dohodneme..

     Hevonen a Jura 99 by mali ísť spolu na pivo a my ostatní sa časom možno nejak dohodneme..

     • Jura99
      18:54 02.06.2022

      vam ostatnim preju hodne stesti v proslapavani uz proslapanych cest a v kutaleni sysyfovskeho balvanu :-).

      vam ostatnim preju hodne stesti v proslapavani uz proslapanych cest a v kutaleni sysyfovskeho balvanu :-).

     • Danik
      19:29 02.06.2022

      marek.charlie

      Dobře řečeno :-D

      marek.charlie

      Dobře řečeno :-D

 • Clanek
  16:06 29.05.2022

  Ad munice vs. vezena zasoba: CV9030 pripraveno k pouziti 2 pasy po 80, plus vezeno dalsi 3 pasy =160+240 CV9035 pripraveno k pouziti 2x35, plus 4x35 vezeno = 70+140 LYNX s Lance ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad munice vs. vezena zasoba:
  CV9030 pripraveno k pouziti 2 pasy po 80, plus vezeno dalsi 3 pasy =160+240
  CV9035 pripraveno k pouziti 2x35, plus 4x35 vezeno = 70+140
  LYNX s Lance 30mm, pripraveno k pouziti 2x100, plus 2x100 navic vezeno = 200+200
  Ascod s ELBIT MT30???

  Rozdil mezi 30 a 35mm je krom ucinku i v ucinnem dostrelu. 30mm nehlede na vez konci na 2,5-3km zatimco 35mm je z CV9035 overeno z Afganu ucine pusobit proti cilum 4km+Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   17:36 29.05.2022

   Ak platí ze pri 30tke je spotreba munície 3x vyssia ako pri 35ke, tak CV9035 ma najlepšiu zásobu. Otázne je, ci domaca ZVS vie okrem 30x173 vyvinúť a vyrobiť aj 35x228. IMHO ...Zobrazit celý příspěvek

   Ak platí ze pri 30tke je spotreba munície 3x vyssia ako pri 35ke, tak CV9035 ma najlepšiu zásobu.

   Otázne je, ci domaca ZVS vie okrem 30x173 vyvinúť a vyrobiť aj 35x228.
   IMHO nevidím dôvod prečo nie.
   A zároveň by to bola ďalšia možnosť ako sa dostať na trhy s novým výrobkom. Uz s 30x173 predpovedám úspech.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:20 29.05.2022

    35-ke môže nahrávať aj fakt, že v kalibri 30 žiadna z veží nespĺňa minimálne požiadavky pre počet munície.
    BAE Systems nevyrába muníciu 35x228? Potom by stačilo posunúť licenciu.

    35-ke môže nahrávať aj fakt, že v kalibri 30 žiadna z veží nespĺňa minimálne požiadavky pre počet munície.
    BAE Systems nevyrába muníciu 35x228? Potom by stačilo posunúť licenciu.

    • Clanek
     18:46 29.05.2022

     Zajimave taky je, ze zatimco Ascod a CV90 pouzivaji kanon Bushmaster, tak RM na vez Lance osazuje svuj kanon MK30. Ten ma sice standardni 30x173 munici, ale osazenou na jinem pasu, ...Zobrazit celý příspěvek

     Zajimave taky je, ze zatimco Ascod a CV90 pouzivaji kanon Bushmaster, tak RM na vez Lance osazuje svuj kanon MK30. Ten ma sice standardni 30x173 munici, ale osazenou na jinem pasu, ktery neni mezi kanony zamenitelny. Treba CR ma na pandurech Bushmaster, pokud poridi Lynx s Lance, tak je jedno ze bude mit u obou 30mm kanon, bude i tak muset mit logistiku zvlast pro kazdou platformu, stejne jakoby mela dve ruzne raze (30 a 35/XX/...).
     To stejne mimochodem ceka i Slovensko, pokud zavede na pasaky Bushmaster a na 8x8 domaci kanon, oboje v 30mm, logistickym problemum to nezabrani.

     Pokud by se povedlo delat munici doma (imho si ale myslim, ze to bude problem), pak 35mm by byl pro SVK idealni.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      19:14 29.05.2022

      Prečo si myslíš, ze vyvoj a vyroba 35x228 bude problém?

      Prečo si myslíš, ze vyvoj a vyroba 35x228 bude problém?

     • Clanek
      20:13 29.05.2022

      Protoze se to jen pro SVK podle me nemuze zaplatit a nevim jakou sanci ma SVK udat svou munici zapadakum. Jeste bych si umel predstavit, kdyby na svych CV90 meli 35mm ve FIN, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Protoze se to jen pro SVK podle me nemuze zaplatit a nevim jakou sanci ma SVK udat svou munici zapadakum. Jeste bych si umel predstavit, kdyby na svych CV90 meli 35mm ve FIN, tak tam udat neco reciprocne za nakup 8x8, ale ti myslim jako na potvoru maji zrovna jen 30mm...Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      20:29 29.05.2022

      Clanek: ZVS dodava svoju muníciu na západ bežne a to aj v spolupráci s NSPA. 155mm delostreleckú m. dodáva do 18 krajín vrátane tých západných, v testoch porazila francúzsku ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: ZVS dodava svoju muníciu na západ bežne a to aj v spolupráci s NSPA.

      155mm delostreleckú m. dodáva do 18 krajín vrátane tých západných, v testoch porazila francúzsku konkurenciu s prehľadom a dokonca sa im podarilo dodať 155 muníciu do krajiny, ktorá ju sama vyrába.
      Takže v tomto by som sa nebal.

      Rentabilita je ina vec. Keďže sa bude musieť nakúpiť municia za stovky miliónov eur, je najnavratnejsie si ju vyvinúť a vyrábať doma.Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     16:21 30.05.2022

     Za mňa treba ísť jednoznačne do 35mm v kombinácii s Turrou.

     Za mňa treba ísť jednoznačne do 35mm v kombinácii s Turrou.

   • SYN_
    16:49 30.05.2022

    Ale kde jsme získali spotřebu munice v poměru 3:1? Já tady naposled viděl údaj "o 50% vyšší" pro 30mm... Zásoba vezená je evidentně poloviční u 35mm.

    Ale kde jsme získali spotřebu munice v poměru 3:1? Já tady naposled viděl údaj "o 50% vyšší" pro 30mm... Zásoba vezená je evidentně poloviční u 35mm.

    • Hevonen
     19:57 30.05.2022

     Všetci výrobcovia deklarovali schopnosť úpravy veže aby splnili požiadavky OS na množstvo vezenej munície.

     Všetci výrobcovia deklarovali schopnosť úpravy veže aby splnili požiadavky OS na množstvo vezenej munície.

    • Clanek
     08:08 31.05.2022

     Psalo se to v te studii, konkretni citat jsem daval o par vlaken nize.

     Psalo se to v te studii, konkretni citat jsem daval o par vlaken nize.

  • mikojan29
   13:10 30.05.2022

   Myslím, že kanón bude 35 mm. ;-)

   Myslím, že kanón bude 35 mm. ;-)

 • Martinos
  15:29 28.05.2022

  Zaujímalo by ma či zdravotnícke vozidlá AMVxp pre ŤMB dostanú pancier L5 ako PBOV, alebo zostane L3.
  L3 mi do ŤMB nepasuje.

  Zaujímalo by ma či zdravotnícke vozidlá AMVxp pre ŤMB dostanú pancier L5 ako PBOV, alebo zostane L3.
  L3 mi do ŤMB nepasuje.

 • Danik
  23:55 27.05.2022

  Co se Lynxu týče, tam mám popravdě strach, že Maďaři by nebyli upřímní, co se nedostatků a dětských nemocí týká, prostě jim nevěřím. Ad zde zmiňovaný Australský tender. Tohle je ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se Lynxu týče, tam mám popravdě strach, že Maďaři by nebyli upřímní, co se nedostatků a dětských nemocí týká, prostě jim nevěřím.

  Ad zde zmiňovaný Australský tender. Tohle je zajímavá kapitola, protože jak už se píše dole, Australané potencionální nástupce M113 testují až fanaticky důkladně. Projekt LAND 400 PHASE 3 již probíhá téměř 4 roky a čistě dva roky se vozidla do detailu testovaly.

  https://www.defence.gov.au/pro...

  Je to velmi zajímavé, protože se přihlásil kromě AS21 Redback a Lynx i AJAX a CV-90. Jenže CV-90 a AJAX byly vyřazeny ještě před zahájením testů. Důvody?

  According to informed sources, the AJAX was regarded as not fit for purpose, and the BAE Systems-Hagglunds CV90 was assessed as too expensive.

  https://www.australiandefence....

  Takže nám zůstává LYNX a Redback. No a teď tohle.

  Persistent rumours suggest Rheinmetall's KF41 Lynx has won Australia's Land 400 Phase 3 IFV competition, contrary to expectations. However, it seems both vehicles were evenly matched, while Rheinmetall's investment in its Queensland MILVEHCOE facility gave it an industrial edge.

  https://twitter.com/nicholadru...

  V první řadě, ten LYNX na té fotce, je to ta věž co byla nabízena pro ČR?

  Obě vozidla jsou na tom prý podobně, jenže jak se píše, Rheinmetal prý prostě poskytne lepší průmyslový package. Další věc je, že by to u Austrálie dávalo smysl, vzhledem k tomu, že v LAND 400 Phase 2 vybrali Boxera jako svoje KBVP.

  Každopádně, pokud Austrálie nehlásí po dvou letech testů problémy s Lynxem a skutečně ho vybere, asi si můžeme říci, že je to prověřené. Co mě velmi na australském tendru překvapilo je to, že CV-90 měl být vyřazen kvůli ceně.

  V případě ČR je mým favoritem i nadále CV-90 a Slováci rozhodně vybrali dobře, jen mi tyto informace přijdou zajímavé v kontextu akvizice BVP do našich armád tak je sdílím.

  Jsou asi tři armády (kromě USA , možná GB a nově i UA co se zkušeností a reálných poznatků týče) u kterých si myslím, že si můžeme vzít příklad, protože to prostě dělají dobře. Izrael, Finsko a Austrálie (pak taková druhá třída je Polsko nebo Singapur).Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   09:01 28.05.2022

   Zaujímavé ako je CV90 v Austrálii too expensive a u nás s prehľadom najlacnejší. Ascod aj Lynx boli drahšie o desiatky resp. stovky miliónov eur.

   Zaujímavé ako je CV90 v Austrálii too expensive a u nás s prehľadom najlacnejší. Ascod aj Lynx boli drahšie o desiatky resp. stovky miliónov eur.

   • PavolR
    13:42 28.05.2022

    Austrálčania žijú na opačnej pologuli, tak možno aj tabuľku s cenami videli obrátene.

    Austrálčania žijú na opačnej pologuli, tak možno aj tabuľku s cenami videli obrátene.

    • Hevonen
     14:52 28.05.2022

     Alebo cenovka z Maďarska je proste cenovka z kleptokratickeho štátu, ktorý rovnako ako RF realne uz vlastnia oligarchovia.

     Alebo cenovka z Maďarska je proste cenovka z kleptokratickeho štátu, ktorý rovnako ako RF realne uz vlastnia oligarchovia.

     • PavolR
      15:31 28.05.2022

      Na LYNXe oligarchovia neparticipujú, to je joint venture RM so štátom. A maďarský štát má strategický záujem na tom, aby sa LYNX v regióne predával. Ceny by šróbovali skôr nadol.

      Na LYNXe oligarchovia neparticipujú, to je joint venture RM so štátom. A maďarský štát má strategický záujem na tom, aby sa LYNX v regióne predával. Ceny by šróbovali skôr nadol.

     • PavolR
      15:33 28.05.2022

      ... teda, ak si len nemysleli, že to majú nejako poistené ...
      Bola však z maďarskej strany reč o nejakej vraj mimoriadne výhodnej finančnej konštrukcii.

      ... teda, ak si len nemysleli, že to majú nejako poistené ...
      Bola však z maďarskej strany reč o nejakej vraj mimoriadne výhodnej finančnej konštrukcii.

     • Scotty
      18:11 28.05.2022

      Mezi maďarským státem a oligarchií je nějaký rozdíl?

      Mezi maďarským státem a oligarchií je nějaký rozdíl?

     • PavolR
      19:38 28.05.2022

      Scotty: Sú to dve zložky toho istému systému, kopírujúceho ruskú predlohu. Orbán prostredníctvom štátu vytvára bohatstvo oligarchov, ktorí potom plnia úlohy, ktorými ich poverí.

      Scotty: Sú to dve zložky toho istému systému, kopírujúceho ruskú predlohu. Orbán prostredníctvom štátu vytvára bohatstvo oligarchov, ktorí potom plnia úlohy, ktorými ich poverí.

     • Hevonen
      21:20 28.05.2022

      Pavol: A presne tak ako Putler si myslí, ze na zákazkách na ktorých mu záleží nebudú kradnúť ako straky. Zapecatene bedne na muníciu plne piesku ocakavam v maďarskej armáde do pár ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavol: A presne tak ako Putler si myslí, ze na zákazkách na ktorých mu záleží nebudú kradnúť ako straky.
      Zapecatene bedne na muníciu plne piesku ocakavam v maďarskej armáde do pár rokov.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:12 28.05.2022

   Negativa svého produktu vám nesdělí žádný obchodník, byl by sám proti sobě. Oni si v klidu počkají, zda na vše přijdete po testech, pokud máte možnost je provést.

   Negativa svého produktu vám nesdělí žádný obchodník, byl by sám proti sobě. Oni si v klidu počkají, zda na vše přijdete po testech, pokud máte možnost je provést.

  • PavolR
   15:39 28.05.2022

   Aj Kórejci postavili závod na výrobu húfnic, ktoré s Redbackom zdieľajú motor a prevodovku. K tomu zobrali austrálsku firmu do testov elektrickej verzie v Kórei. Plus nová vláda.

   Aj Kórejci postavili závod na výrobu húfnic, ktoré s Redbackom zdieľajú motor a prevodovku. K tomu zobrali austrálsku firmu do testov elektrickej verzie v Kórei. Plus nová vláda.

   • Tecka
    18:12 28.05.2022

    Z tego co pamietam , to linia decyzyjna układa się tak, że politycy ciągną w stronę Lynx a wojskowi w stronę Redback ..

    Z tego co pamietam , to linia decyzyjna układa się tak, że politycy ciągną w stronę Lynx a wojskowi w stronę Redback ..

 • JVit
  10:43 27.05.2022

  Nevim jestli je to neco znameho, ale Wolski rika ze LYNX ma udajne obrovske problemy s pohonou jednotkou. Udajne to vyslo z testu u nas a Australii. od ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevim jestli je to neco znameho, ale Wolski rika ze LYNX ma udajne obrovske problemy s pohonou jednotkou. Udajne to vyslo z testu u nas a Australii.
  od 48:00
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:19 27.05.2022

   Zajímavé že to Slováci v hodnocení vůbec nezmiňují.

   Zajímavé že to Slováci v hodnocení vůbec nezmiňují.

   • Clanek
    12:19 27.05.2022

    Slovaci v tom verejnem hodnoceni nezminuji temer nic, jen agregovane vysledky / poradi. Kazdopadne "obrovske problemy" bych si i ja predstavil, ze budou zminene, protoze stroj s ...Zobrazit celý příspěvek

    Slovaci v tom verejnem hodnoceni nezminuji temer nic, jen agregovane vysledky / poradi. Kazdopadne "obrovske problemy" bych si i ja predstavil, ze budou zminene, protoze stroj s "obrovskymi problemy" bych cekal ze nesplni zakladni zadani.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:36 27.05.2022

    Scotty Takové věci se nikde veřejně moc neventilují, mohlo by dojít i na nařčení pro pomluvu. Ale bylo by dobré, když by slováci měli koule na to hodit vše ven, aby pak bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Takové věci se nikde veřejně moc neventilují, mohlo by dojít i na nařčení pro pomluvu. Ale bylo by dobré, když by slováci měli koule na to hodit vše ven, aby pak bylo jasněji v tom co je opravdu dobré.
    Informace o motor-převodovce z Austrálie prosákly, ale ani to nemůže zastavit politiky v jejich výběru.
    Nebo snad něco oficiálního vylezlo z testování vozidel u nás? ...jen se někdo připomíná, že nejblíže k zadání byli švédové a nic dalšího.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:21 27.05.2022

     Opravdu nějaké informace z Austrálie prosákly? Kde?
     Když Slováci zmiňují menší přesnost kanónu pochybuji že by si problémy s pohonem nechali pro sebe.

     Opravdu nějaké informace z Austrálie prosákly? Kde?
     Když Slováci zmiňují menší přesnost kanónu pochybuji že by si problémy s pohonem nechali pro sebe.

     • PavolR
      22:29 27.05.2022

      No tak úroveň slovenských testov ani zďaleka nedosahovala tie Austrálske ...
      Ale aj mňa by zaujímal zdroj tých informácií.

      No tak úroveň slovenských testov ani zďaleka nedosahovala tie Austrálske ...
      Ale aj mňa by zaujímal zdroj tých informácií.

     • flanker.jirka
      08:26 28.05.2022

      Scotty Nepřesnost kanonu "není problém," dají výrobu věží do čech a hodí to na ně :-) V Austrálii má jít o problém mezi motorem a převodovkou. KF 41 používá jinou převodovku než KF ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nepřesnost kanonu "není problém," dají výrobu věží do čech a hodí to na ně :-)
      V Austrálii má jít o problém mezi motorem a převodovkou. KF 41 používá jinou převodovku než KF 31, asi to tam dostalo pořádně pokouřit při maximální hmotnosti uváděné výrobcem. (to není jako vozit plyšáky v Toyotě při testech v ČR). Motor samotný měl trpět přehříváním v prašném prostředí.
      Prostě se jen ukazuje, že to chce buď koupit vozidlo prověřené nějakými uživateli a nebo opravdu nešetřit na tom, že se jedno vozidlo pořídí k testům na celý rok.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:40 28.05.2022

      Tak je nějaká vlastnost kanónu a jeho uložení. Musí vzniknout nějaká tabulka s požadovaným a dosaženým rozptylem při zkoušení vyrobeného kusu. Na kontrolu kvality jsou Němci ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak je nějaká vlastnost kanónu a jeho uložení. Musí vzniknout nějaká tabulka s požadovaným a dosaženým rozptylem při zkoušení vyrobeného kusu. Na kontrolu kvality jsou Němci odborníci.
      Jak motor tak převodovka pochází o renomovaných výrobců. Nedokážu si představit že by powerpack trpěl vážnou nespolehlivostí a všechny zúčastněné by to nechávalo v klidu. Ono kdo ví co kde Wolski zaslechnul.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:12 28.05.2022

      Už na videu z českých streleckých testov to vyzeralo prinajmenšom na problém s korekciou streľby počas pohybu. Zdalo sa, že triafa stále ďalej od cieľa v smere pohybu.

      Už na videu z českých streleckých testov to vyzeralo prinajmenšom na problém s korekciou streľby počas pohybu. Zdalo sa, že triafa stále ďalej od cieľa v smere pohybu.

     • Scotty
      21:38 28.05.2022

      Z těch dvou výstřelů na videu bych si netroufl nic hodnotit. Je třeba říct že bezosádková varianta téhle věže je na Pumách. Není to úplně nevyzkoušená novinka.

      Z těch dvou výstřelů na videu bych si netroufl nic hodnotit. Je třeba říct že bezosádková varianta téhle věže je na Pumách. Není to úplně nevyzkoušená novinka.

     • PavolR
      10:09 29.05.2022

      Scotty: Puma a Lynx majú iné odpruženia, čo vplýva práve na vibrácie a chovanie sa vozidla za jazdy, v čoho dôsledku nemožno streľbu porovnávať. Aj v 2017 boli rozličné výsledky.

      Scotty: Puma a Lynx majú iné odpruženia, čo vplýva práve na vibrácie a chovanie sa vozidla za jazdy, v čoho dôsledku nemožno streľbu porovnávať. Aj v 2017 boli rozličné výsledky.

     • PavolR
      10:14 29.05.2022

      Inak povedane, kým priam maniakálna špecifickosť konštrukcie Pumy zvýrazňuje všetky výhody vyladeného systému, deklarovaná modularita Lynxu so sebou nesie nevýhody skladačky.

      Inak povedane, kým priam maniakálna špecifickosť konštrukcie Pumy zvýrazňuje všetky výhody vyladeného systému, deklarovaná modularita Lynxu so sebou nesie nevýhody skladačky.

     • Scotty
      10:18 29.05.2022

      Typově používají stejné tlumení. Samozřejmě oba jsou jinak konstrukčně řešené, ale Puma je rozhodně nemá vyspělejší než Lynx.

      Typově používají stejné tlumení. Samozřejmě oba jsou jinak konstrukčně řešené, ale Puma je rozhodně nemá vyspělejší než Lynx.

     • flanker.jirka
      14:37 29.05.2022

      Scotty, PavolR Když vidím hodnocení z SK, tak bych nejraději v čechách viděl už CV 90 rovnou s 50 mm kanonem. :-) ... a při případné modernizaci Panduru se pak zabývat tím, zda ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, PavolR
      Když vidím hodnocení z SK, tak bych nejraději v čechách viděl už CV 90 rovnou s 50 mm kanonem. :-)
      ... a při případné modernizaci Panduru se pak zabývat tím, zda pro budoucnost řešit také podobnou zbraň.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      14:50 29.05.2022

      ACR se snad nemusi divat na hodnoceni OSSR, ACR ma k dispozici hodnoceni vlastni.

      ACR se snad nemusi divat na hodnoceni OSSR, ACR ma k dispozici hodnoceni vlastni.

     • Scotty
      17:20 29.05.2022

      flanker.jirka /CV9030 pripraveno k pouziti 2 pasy po 80, plus vezeno dalsi 3 pasy =160+240 CV9035 pripraveno k pouziti 2x35, plus 4x35 vezeno = 70+140/ Kolik jich bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      /CV9030 pripraveno k pouziti 2 pasy po 80, plus vezeno dalsi 3 pasy =160+240
      CV9035 pripraveno k pouziti 2x35, plus 4x35 vezeno = 70+140/
      Kolik jich bude mít padesátka? Deset? Raději ne.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:45 29.05.2022

      flanker.jirka:
      50tka je k dispozícii iba pre USA. Zatiaľ.

      Bude potrebne začať 35kou a neskôr bude snáď možnosť prerobiť na 50x228.

      flanker.jirka:
      50tka je k dispozícii iba pre USA. Zatiaľ.

      Bude potrebne začať 35kou a neskôr bude snáď možnosť prerobiť na 50x228.

     • PavolR
      18:26 29.05.2022

      Scotty: Štúdia uskutočniteľnosti, strana 47 - 50x228 je rozmerovo porovnateľné s 35x228, čiže by tiež mohlo byť vezené 70+140, akurát váha by bola väčšia.

      Scotty: Štúdia uskutočniteľnosti, strana 47 - 50x228 je rozmerovo porovnateľné s 35x228, čiže by tiež mohlo byť vezené 70+140, akurát váha by bola väčšia.

     • Clanek
      20:03 29.05.2022

      @Scotty Uprostred 50x228 a klasika 35x228 napravo od nej. ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Uprostred 50x228 a klasika 35x228 napravo od nej.
      https://aws1.discourse-cdn.com...
      To nebude drasticky rozdil v zasobe.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      21:46 29.05.2022

      "Bude potrebne začať 35kou a neskôr bude snáď možnosť prerobiť na 50x228." A čo logistika ? Koľko štátov používa tento náboj ? Nebolo by lepšie na KOT aj BVP nechať rovnaký náboj ...Zobrazit celý příspěvek

      "Bude potrebne začať 35kou a neskôr bude snáď možnosť prerobiť na 50x228."
      A čo logistika ? Koľko štátov používa tento náboj ?
      Nebolo by lepšie na KOT aj BVP nechať rovnaký náboj 30x173 a prejsť na nový náboj až neskôr, keď začnú USA , británia, francúzko zavádzať náhradu.
      Mimochodom zvládne CV90 a patria kanon CTA40 ?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:17 29.05.2022

      Pjaro Než nově pořizované BVP vstoupí do služby a budou ukončeny jejich dodávky, tak už ta 50 mm bude v provozu i jinde. A proč nedopřát vlastním jednotkám větší palebnou sílu? S ...Zobrazit celý příspěvek

      Pjaro
      Než nově pořizované BVP vstoupí do služby a budou ukončeny jejich dodávky, tak už ta 50 mm bude v provozu i jinde.
      A proč nedopřát vlastním jednotkám větší palebnou sílu?
      S tím co uměla ve své době DANA jsme také předběhli svět.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     14:49 29.05.2022

     Edit

     Edit

  • Danik
   23:55 27.05.2022

   To je docela překvapivé i když ne nemožné, stále se jedná o nový stroj.

   To je docela překvapivé i když ne nemožné, stále se jedná o nový stroj.

 • Danik
  09:17 27.05.2022

  Velká gratulace Slovensku, nejlepší možná volba.

  Velká gratulace Slovensku, nejlepší možná volba.

 • Clanek
  08:38 27.05.2022

  Dalsi vec: akitvni ochrana. Podle studie ma mit CV90 mnohem drazsi system aktivni ochrany, hlavne ve srovnani s Lynx. Az o tolik drazsi, ze to zamavalo s celkovym vysledkem. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalsi vec: akitvni ochrana.
  Podle studie ma mit CV90 mnohem drazsi system aktivni ochrany, hlavne ve srovnani s Lynx. Az o tolik drazsi, ze to zamavalo s celkovym vysledkem.
  Na CV90 v NL montuji Iron Fist APS od ELBITu, o jinem systemu APS jiz montovanem na CV90 nevim. NL ma cca tolik BVP jako budou mit OSSR a kontrakt na modernizaci a zavedeni Iron Fist byl pro tech cca 150 kousku cca 75mil Euro.
  Madarske Lynx zase budou mit APS primo od Rheinmetallu, StrikeShield, za ktery madari na svych 210 BVP zaplati cca 140mil Euro.
  Obe tyhle zakazky se podepisovaly ve stejnem roce (2021), takze muzeme vesele porovnavat. At pocitam jak pocitam mi to ale nevychazi :D Tak by me dost zajimalo o jake APS v pripade OSSR se jednalo / nabizelo, protoze to ze je SWE nabidka o dost drazsi by mohlo naznacovat ze pujde o jiny system nez Iron Fist, resp. ze Lynx byl nabidnut s necim horsim nez StrikeShield.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:42 27.05.2022

   APS systémy nelze posuzovat podle ceny. Iron Fist má schopnost působit proti top attack střelám, Strike shield nikoliv. Co takový NLAW a Javelin umí vidíme na Ukrajině. To co umí ...Zobrazit celý příspěvek

   APS systémy nelze posuzovat podle ceny. Iron Fist má schopnost působit proti top attack střelám, Strike shield nikoliv. Co takový NLAW a Javelin umí vidíme na Ukrajině.
   To co umí strike shield umí postavit i tuzemské firmy, ale pokud je o praxi, raději budu sedět v něčem s Iron Fist nebo Trophy.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:33 27.05.2022

    Ochranný systém od Rheinmetallu má 360° ochranu.
    https://www.rheinmetall-defenc...

    Ochranný systém od Rheinmetallu má 360° ochranu.
    https://www.rheinmetall-defenc...

    • flanker.jirka
     08:44 28.05.2022

     Vodorovně dokola nebo celou hemisféru? Pokaždé, když někde ukazovali Strike Shield, tak se jednalo o systém podobný PAO (který testoval VVÚ) a kosilo to pouze RPG přilétající k ...Zobrazit celý příspěvek

     Vodorovně dokola nebo celou hemisféru? Pokaždé, když někde ukazovali Strike Shield, tak se jednalo o systém podobný PAO (který testoval VVÚ) a kosilo to pouze RPG přilétající k boku vozidla.
     ... když se pak podíváte na možnosti vedení trajektorie Javelinu nebo Spike, tak je to dost málo, oproti Iron Fist nebo Trophy, které vystřelují projektily opravdu v 3D prostoru.Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     21:24 28.05.2022

     Strikeshield nedokáže eliminovať zbrane útočiace na vozidlo z vrchu. Ci je to Javelin alebo drony ako Switchblade. To prvé ani tak nevadí, Rus niečo také ešte 20 rokov nezvládne. ...Zobrazit celý příspěvek

     Strikeshield nedokáže eliminovať zbrane útočiace na vozidlo z vrchu. Ci je to Javelin alebo drony ako Switchblade.
     To prvé ani tak nevadí, Rus niečo také ešte 20 rokov nezvládne. Pri vyckavacej munícii je to však inak.Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      00:12 29.05.2022

      Zhadzovanie hlúpych "bômb" z civilných dronov zvládne každá správna ľudová milícia.

      Zhadzovanie hlúpych "bômb" z civilných dronov zvládne každá správna ľudová milícia.

    • SYN_
     21:31 28.05.2022

     Jakože i zespodu??

     Jakože i zespodu??

 • Clanek
  08:08 27.05.2022

  30 vs 35mm Ze studie bude jeste zajimava debata ohledne kalibru. Ekonomicky (pri preneseni produkce) vychazi 35mm pry lip a predevsim na ekonomiku se hledelo pri 8x8 a ...Zobrazit celý příspěvek

  30 vs 35mm
  Ze studie bude jeste zajimava debata ohledne kalibru. Ekonomicky (pri preneseni produkce) vychazi 35mm pry lip a predevsim na ekonomiku se hledelo pri 8x8 a uprednostneni domaciho kanonu pred BM. 35mm (resp. cokoliv vic nez tricitku) bych i sam rad videl zavedeno, na druhou stranu ale jej nema nikdo v okoli (tady by bylo dobre znat vysledek tendru v CR) a taky mit na 8x8 30mm a na pasacich 35mm nebude zrovna logisticke terno. Ted otazka jestli zhorsena logistika vyvazi to 35 je proste vic nez 30.
  Osobne doufam v 35mm, ale tipuju zustani pri zdi a zavedeni 30mm.Skrýt celý příspěvek

  • ggtt
   11:33 27.05.2022

   Este stale nas mozu prekvapit a aj na kolesovych by mohli zvazit 35, ale to uz je skor sci-fi.

   Este stale nas mozu prekvapit a aj na kolesovych by mohli zvazit 35, ale to uz je skor sci-fi.

  • mudry.udrzbar
   16:38 27.05.2022

   tiez dufam v 35 mm, vraj boli pri testoch slovenski zastupcovia z 35 mm nadseni a ma to byt jeden z rozhodujucich parametrov.

   tiez dufam v 35 mm, vraj boli pri testoch slovenski zastupcovia z 35 mm nadseni a ma to byt jeden z rozhodujucich parametrov.

 • Tecka
  21:35 26.05.2022

  Brawo za decyzję !

  Brawo za decyzję !

 • BobDylan
  19:00 26.05.2022

  Takže vyhral nám neprekvapivo CV90. Hodím tu avšak niekoľko zaujímavostí zo štúdie. 1. Vyhrali oba varianty CV90, teda CV90-35SK a CV90-30SK. 2. APS bude. Chvalabohu. 3. Aj ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže vyhral nám neprekvapivo CV90. Hodím tu avšak niekoľko zaujímavostí zo štúdie.

  1. Vyhrali oba varianty CV90, teda CV90-35SK a CV90-30SK.
  2. APS bude. Chvalabohu.
  3. Aj kvôli nosnosti mostov materiál navrhuje BVP so 120mm kanónom ako vhodnú náhradu súčasných tankov. (str. 24)
  4. Pri hodnotení kanóna Bushmaster III 35/50mm sa ani netaja, že hlavný protivník je BMP-3, resp. novšie. (str. 47)
  5. Ponuka na CV90 zahŕňa kompletnú výrobu zahraničnej veže na Slovensku. Veža je osádková D-series. (str. 92)
  6.. BAe skúma možnosť výroby 35mm kanóna na Slovensku. Táto informácia nebola zarátavaná do hodnotenia zapojenia domáceho priemyslu, ale aj podľa materiálu by to vedelo zmazať rozdiel medzi CV90-30 a CV90-35 (str. 93)
  7.. Maďar ako jediný nesplnil cenovú požiadavku (str. 109)
  8. Podľa materiálu by bola z dlhodobého hľadiska prevádzka 35mm kanóna lacnejšia, než 30mm z dôvodu menej častých výmen hlavní (str. 53 a 121)
  9. Harmonogram dodávok všetkých vozidiel (str. 86)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   19:12 26.05.2022

   Studii jsem si prosel celou, a asi jedinou nevyhodou CV90 za me jsou dodavky, ktere budou fakticky o 2r pozdeji nez u Lynxu. Skutecne dodavky by u CV90 zacaly az 2025-2026. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

   Studii jsem si prosel celou, a asi jedinou nevyhodou CV90 za me jsou dodavky, ktere budou fakticky o 2r pozdeji nez u Lynxu. Skutecne dodavky by u CV90 zacaly az 2025-2026. Jinak to ale vypada jasne pro CV90, coz byl i muj favorit, takze vysledkum fandim.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    19:19 26.05.2022

    Mňa tam osobne prekvapila tá informácia o problémoch s hlukom pri ASCODe. Doteraz som si myslel, že ej to len problém tej britskej prekopanej verzie. Ale podľa tohto hlukom pri ...Zobrazit celý příspěvek

    Mňa tam osobne prekvapila tá informácia o problémoch s hlukom pri ASCODe. Doteraz som si myslel, že ej to len problém tej britskej prekopanej verzie. Ale podľa tohto hlukom pri jazde na spevnenej komunikácii trpí aj ponúkaný ASCOD.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     23:18 26.05.2022

     Mňa nie, ak to bolo v Ajaxe, ktorý vychádza z pôvodného ASCODU, tak to je dedičná chyba podvozku. Skôr ma prekvapilo ako skončil favorizovaný Lynx a že ho predbehol aj ASCOD.

     Mňa nie, ak to bolo v Ajaxe, ktorý vychádza z pôvodného ASCODU, tak to je dedičná chyba podvozku. Skôr ma prekvapilo ako skončil favorizovaný Lynx a že ho predbehol aj ASCOD.

  • Ján Paliga
   22:23 26.05.2022

   Mali radšej žiadať 40 mm kanón...

   Mali radšej žiadať 40 mm kanón...

   • janusinko
    23:06 26.05.2022

    BAE má v ponuke 50 mm.

    BAE má v ponuke 50 mm.

    • flanker.jirka
     08:47 28.05.2022

     To je hudba budoucnosti.

     To je hudba budoucnosti.

   • SYN_
    22:05 28.05.2022

    Nevýhodou vyššího kalibru je citelně nižší zásoba munice... je to něco za něco.

    Nevýhodou vyššího kalibru je citelně nižší zásoba munice... je to něco za něco.

    • PavolR
     13:23 29.05.2022

     Iste, lenže štúdia aj tak nahráva väčšiemu kalibru konštatovaním, že na zničenie cieľa treba až o 1/3 menej munície a menej sa opotrebúva hlaveň.

     Iste, lenže štúdia aj tak nahráva väčšiemu kalibru konštatovaním, že na zničenie cieľa treba až o 1/3 menej munície a menej sa opotrebúva hlaveň.

     • Clanek
      14:47 29.05.2022

      V studii se pise, ze ucinnost je o tretinu vetsi, ale pokud jde o spotrebu: "Spotreba munície pri rovnakej bojovej činnosť je u munície kalibra 30 mm viac ako trojnásobne vyššia ...Zobrazit celý příspěvek

      V studii se pise, ze ucinnost je o tretinu vetsi, ale pokud jde o spotrebu:
      "Spotreba munície pri rovnakej bojovej činnosť je u munície kalibra 30 mm viac ako trojnásobne vyššia ako u munície 35 mm. To znamená úsporu nákladov
      pri využití munície 35 mm. Vyššia životnosť hlavne kalibra 35 mm a menší počet rán potrebných k dosiahnutiu rovnakého efektu znižujú náklady
      na životný cyklus."Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   23:15 26.05.2022

   Vyhral aj môj favorit. Zatiaľ mi vyšli tipy - ELM-2084, Patria, CV90, uvidíme, čo bude ďalšie.

   Vyhral aj môj favorit. Zatiaľ mi vyšli tipy - ELM-2084, Patria, CV90, uvidíme, čo bude ďalšie.

 • Miro
  18:55 26.05.2022

  Najväčší tender tohto volebného obdobia vrcholí, Naďova komisia vybrala švédske transportéry CV-90 za takmer 1,7 miliardy eur. Výsledok musí potvrdiť vláda. 152 nových pásových ...Zobrazit celý příspěvek

  Najväčší tender tohto volebného obdobia vrcholí, Naďova komisia vybrala švédske transportéry CV-90 za takmer 1,7 miliardy eur. Výsledok musí potvrdiť vláda. 152 nových pásových obrnených vozidiel by malo nahradiť známe „bé-vé-péčka“.
  Podľa hodnotiacej komisie boli Švédi najlacnejší: ponuka na vozidlo so silnejším 35-milimetrovým kanónom dosiahla hodnotu 1,689 miliardy eur.
  Druhú najlacnejšiu ponuku dalo Španielsko, ktoré ponúklo vozidlá ASCOD od zbrojovky General Dynamics za 1,725 miliardy. Tretí bol už spomínaný Rheinmetall.Skrýt celý příspěvek

  • Alfikus
   11:49 28.05.2022

   Potvrdenie vládou je už len formalita,nemyslím si že budú robiť obštrukcie.,,Iba ak bude barter

   Potvrdenie vládou je už len formalita,nemyslím si že budú robiť obštrukcie.,,Iba ak bude barter

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4