Slovensko kupuje bojová vozidla pěchoty a tanky

Slovensko kupuje bojová vozidla pěchoty a tanky
KF41 Lynx na Slovensku / Ministerstvo obrany SR, Ivan Kelement (Zvětšit)

Slovensko 19. března oficiálně spustilo akviziční proces nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Slovenská armáda si dokonce na Záhorí již prohlédla BVP KF41 Lynx od společnosti Rheinmetall.

Nákup nových BVP pro Armádu ČR má již několik let zpoždění. Nyní dokonce hrozí odsunutí akvizice až do ustavení nové vlády po podzimních volbách. Reálně se tak nákup nových BVP odsouvá někdy do druhé poloviny roku 2022.

Ve hře jsou ale ještě „hrůznější“ scénáře – redakce Armádních novin dostala z vedení nejmenované malé, potenciálně po volbách vládní, parlamentní strany komentář o možném řešení problémů s českými BVP. Autor komentáře místo nákupu nových BVP navrhuje modernizaci současných BVP-2...

Zatímco tedy Polsko, Slovensko a Maďarsko zavádí nejnovější BVP a tanky, čeští vojáci mohou další dekádu nebo dvě stále drkotat v sovětských BVP-2. Ale nesvlíkejme kalhoty, brod je ještě daleko a do voleb se toho může stát mnoho.

Zpět na Slovensko. „Ministerstvo obrany SR spustilo procesy související s projektem pořízení nových bojových obrněných vozidel jako náhradu za techniku mechanizovaných jednotek vyzbrojených bojovými pásovými vozidly typu BVP-1, BVP-2 a BVP M. Kritérií pro výběr budou i v tomto případě požadavky Ozbrojených sil SR, transparentní proces pořízení a v neposlední řadě výrazné zapojení domácího obranného průmyslu. Jak potvrdil ministr obrany SR Jaroslav Naď, důraz bude kladen na skutečnou hodnotu za peníze,“ uvádí Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR).

MO SR v nejbližších měsících povede rozhovory s vícero potenciálními dodavateli. Německá Rheinmetall ale již ve statické a dynamické ukázce ve slovenském Záhorí (19.3.) představila pásové BVP KF41 Lynx.

Lynxe si prohlédl slovenský ministr obrany, náčelník generálního štábu slovenských ozbrojených sil Daniel Zmeko i zástupci slovenského průmyslu, kteří s představiteli Rheinmetallu hovořili o možné spolupráci. Testování proběhlo i přes běžící pandemii Covid-19. Přitom právě pandemie měla být oficiálním důvodem odložení testování tří konkurenčních BVP v ČR.

Armin Papperger, generální ředitel Rheinmetallu, ve veřejně přístupném přepisu konference o finančních výsledcích skupiny za fiskální rok 2020, věří v úspěch Lynxe na Slovensku.

„Zítra [19.3.] se potkám se Slováky. Slováci mají zájem [o Lynxe]. Chtějí se rozhodnout ještě letos a možná velmi brzy. Pak jsou jednání s Čechy. Na straně České republiky si myslím, že dojde ke zpoždění. Protože tam je, mimochodem i na Slovensku, malá vládní krize s premiérem, ale na české straně si osobně myslím, že se rozhodnou po volbách,“ uvádí Papperger s tím, že výše slovenského obchodu může dosáhnout výhledově až dvě miliardy euro.

„Pásová obrněná technika bude v budoucnu těžištěm těžké mechanizované brigády, jejíž vybudování představuje jeden ze základních závazků vůči aliančním spojencům v oblasti zkvalitnění našich ozbrojených sil,“ uvedl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

V první fázi se počítá s nákupem 164 BVP (v sedmi verzích) pro slovenskou 1. mechanizovanou brigádu – ta, podobně jako česká 7. mechanizovaná brigáda, je vyčleněná pro potřeby NATO. Každý ze tří mechanizovaných praporů 1. brigády získá 51 BVP, tankový prapor devět obrněnců a logistický prapor dvě vozidla.

V budoucnu dojde i k náhradě nedávno zavedených modernizovaných průzkumných BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) u 2. mechanizované brigády – brigáda má 18 modernizovaných průzkumných vozidel BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR). Celkově může Slovensko nakoupit až 204 pasových BVP, resp. BVP a odvozených verzí na stejném pasovém podvozku.

Slovensko se následně, možná ještě letos, zaměří na nákup nových KBVP. Důvodem je předchozí neúspěšný projekt nákupu 81 KBVP Vydra 8×8, slovenské verze finského obrněnce Patria AMV.

Jak uvedl slovenský minstr obrany Naď v diskusním pořadu „Na telo plus“, po nákupu pásových a kolových BVP přijde v roce 2022 na řadu akvizice nových tanků. MO SR má zájem nakoupit 49 tanků pro tankový prapor 1. brigády. Ostatně podobné počty tanků si pořizuje Maďarsko.

Podle Naďe soutěž na nové tanky potrvá tři až pět měsíců s tím, že první tanky slovenská armáda chce získat ještě v roce 2023.

Zdroj: MO SR

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenská armáda získá samohybné houfnice Zuzana 2

Zástupci slovenského ministerstva obrany minulý týden v pátek podepsali s firmou KONŠTRUKTA - ...

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Slovensko kupuje další dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro speciální síly

Slovenská armáda rozšíří flotilu devíti vrtulníků UH-60M Black Hawk o další dva stroje. Současně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Martinos
  17:34 26.05.2022
  • Flader
   18:46 26.05.2022

   Zaujímavá informácia - samohybný mínomet bude len na podvozkoch 8x8 pre všetky prápory.

   Zaujímavá informácia - samohybný mínomet bude len na podvozkoch 8x8 pre všetky prápory.

   • BobDylan
    19:06 26.05.2022

    Len pre roty bojovej podpory. Každá mechanizovaná rota bude mať dvojicu pásových ShM. Tak sa to aspoň spomína v materiáli o BOV 8x8.

    Len pre roty bojovej podpory. Každá mechanizovaná rota bude mať dvojicu pásových ShM. Tak sa to aspoň spomína v materiáli o BOV 8x8.

   • pole pole
    19:16 26.05.2022

    Druhá fáza str. 56, tab. č.6 : POV 120 mm samohybný mínomet 20 ks.

    A tanky asi https://www.baesystems.com/en/...

    Druhá fáza str. 56, tab. č.6 : POV 120 mm samohybný mínomet 20 ks.

    A tanky asi https://www.baesystems.com/en/...

   • Martinos
    19:18 26.05.2022

    To tam kde vidíš? Ja tam vidím: POV 120 mm samohybný mínomet 20 kusov, v druhej fáze obstarávania. Na podvozkoch 8x8 majú byť zdravotnícke vozidlá.

    To tam kde vidíš? Ja tam vidím: POV 120 mm samohybný mínomet 20 kusov, v druhej fáze obstarávania. Na podvozkoch 8x8 majú byť zdravotnícke vozidlá.

   • Flader
    19:31 26.05.2022

    Pár odstavcov nad tým sa spomínajú možnosti náhrady niektorých pásových podvozkov práve 8x8. Ale je možné, že to bude tak ako píše BobDylan, že budú aj ja a len to je tak čudne ...Zobrazit celý příspěvek

    Pár odstavcov nad tým sa spomínajú možnosti náhrady niektorých pásových podvozkov práve 8x8. Ale je možné, že to bude tak ako píše BobDylan, že budú aj ja a len to je tak čudne napísané.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:14 25.05.2022

  Sem to patri asi vic nez pod clanek o UA... Tak ze by SVK slo po tech Leo2A4 ze Spanelska? Nebo mozna postup jako s S-300/Patriot => alokace spanelskeho tankoveho praporu na ...Zobrazit celý příspěvek

  Sem to patri asi vic nez pod clanek o UA...

  Tak ze by SVK slo po tech Leo2A4 ze Spanelska? Nebo mozna postup jako s S-300/Patriot => alokace spanelskeho tankoveho praporu na SVK, dar 30 T-72 ze Slovenska na Ukrajinu, a porizeni novych tanku pro potreby OSSR od SP/DE treba i reciprocne spolufinancovanych SP/DE?

  https://www.mosr.sk/51519-sk/m... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:21 25.05.2022

   Keď sa rišil modernizačno-lízingový európsky program, Španieli doň vedeli ponúknuť iba 19 ks 2A4. Takže jedine ak by pustili nejaký počet 2E (a doplnili by sa to kanadskými 2A6M).

   Keď sa rišil modernizačno-lízingový európsky program, Španieli doň vedeli ponúknuť iba 19 ks 2A4. Takže jedine ak by pustili nejaký počet 2E (a doplnili by sa to kanadskými 2A6M).

   • mikojan29
    21:52 25.05.2022

    Leo 2E by bola super výmena za T72, ale pochybujem, že to tak dopadne. Skôr si myslím, že ako ide do finále výber PBOV, tak sem chodia lobovať jednotliví ministri zúčastnených ...Zobrazit celý příspěvek

    Leo 2E by bola super výmena za T72, ale pochybujem, že to tak dopadne. Skôr si myslím, že ako ide do finále výber PBOV, tak sem chodia lobovať jednotliví ministri zúčastnených krajín, preto táto návšteva zo Španielska. Onedlho by mal prísť zase švédsky minister na konferenciu, skôr by som vnímal tieto návštevy v tomto smere. Ale ak chcú, môžu dať aj tie Leo 2E. :-)))Skrýt celý příspěvek

 • BobDylan
  13:01 23.05.2022

  Inak, neviete kedy má prísť vyhodnotenie ponúk na PBOV?

  Inak, neviete kedy má prísť vyhodnotenie ponúk na PBOV?

  • Miro
   13:07 23.05.2022

   V priebehu júna.

   V priebehu júna.

 • PavolR
  07:24 20.05.2022

  Boli vytiahnuté náhradné diely na BVP a T-72 z hmotných ...Zobrazit celý příspěvek

  Boli vytiahnuté náhradné diely na BVP a T-72 z hmotných rezerv:
  https://www.mosr.sk/51503-sk/r...

  Takže popri tankoch pošleme a nejaké BVP-čka. Osobne by som si v prípade BVP najviac prial ako náhradu CV9035NL v počte aspoň 88+2 kusov, čo by stačilo okamžite na dva prápory a zvyšok by sme dokúpily vlastnú novovýrobu. Nizozemci by si mohli namiesto toho nakúpiť Boxery...Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   09:39 20.05.2022

   Nečakajme, že nám menšie spojenecké krajiny budú dotovať armádu. A vonkoncom nie Holandsko so svojimi CV-90, ktoré práve modernizujú/modernizovali, lebo šak aj oni majú ťažkú ...Zobrazit celý příspěvek

   Nečakajme, že nám menšie spojenecké krajiny budú dotovať armádu. A vonkoncom nie Holandsko so svojimi CV-90, ktoré práve modernizujú/modernizovali, lebo šak aj oni majú ťažkú brigádu a evidentne sa jej vzdať nechcú.

   Jediné krajiny od ktorých sa dá očakávať nejaká schéma podpory našim armádam sú USA, VB, Nemecko. Možno ešte keby Južná Kórea chcela zlepšiť pozíciu svojich FA-50, tak oni. Tak či tak ak sa budú nejaké BVP vymieňať, tak sa budú meniť za Bradley/Marder alebo Warrior.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:44 20.05.2022

    Áno, tá modernizácia, omylom som si myslel, že ju robia Dáni. Mea culpa. Ale aj tak, koľko CV90 sa rozhodli modernizovať? Lebo v jednom článku o opredaji 44 ks Estónsku som čítal, ...Zobrazit celý příspěvek

    Áno, tá modernizácia, omylom som si myslel, že ju robia Dáni. Mea culpa.
    Ale aj tak, koľko CV90 sa rozhodli modernizovať? Lebo v jednom článku o opredaji 44 ks Estónsku som čítal, že ďalších 44 kusov vyradili na náhradné diely, takže by mali mať aktívne iba dva prápory.Skrýt celý příspěvek

    • BobDylan
     10:56 20.05.2022

     Zatiaľ modernizujú 122 BVP (bežné aj veliteľské) a 6 driver training vehicles. Zvyšných 21 bude modernizovaných neskôr alebo použitých na súčiastky. Cenu som našiel 500M. Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

     Zatiaľ modernizujú 122 BVP (bežné aj veliteľské) a 6 driver training vehicles. Zvyšných 21 bude modernizovaných neskôr alebo použitých na súčiastky. Cenu som našiel 500M.

     Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:22 21.05.2022

      Mohli by sme hoci aj priamo od Švédov vyjednať na dva prápory starých CV9040A s tým, že nakoniec nakúpime MK IV a ako budeme zavádzať nové stroje, staré prerobíme na špeciály.

      Mohli by sme hoci aj priamo od Švédov vyjednať na dva prápory starých CV9040A s tým, že nakoniec nakúpime MK IV a ako budeme zavádzať nové stroje, staré prerobíme na špeciály.

 • PavolR
  12:38 19.05.2022

  Keďže sa Naď vyjadril, že rokujeme o väčšom súste, než vyrokovali Češi, tak refrešnem možnosti, ktoré som napísal 1. mája: 1.- Abrams (Sep3) by vraj nebol k dispozícii skôr, než v ...Zobrazit celý příspěvek

  Keďže sa Naď vyjadril, že rokujeme o väčšom súste, než vyrokovali Češi, tak refrešnem možnosti, ktoré som napísal 1. mája:
  1.- Abrams (Sep3) by vraj nebol k dispozícii skôr, než v 2030 a uloženky asi iba tak nedajú, keď už, tak ich pošlú rovno na Ukrajinu.
  2.- Holanďania už asi nič nemajú, takže by popri Nemcoch ostali iba Kanaďania a Dáni ...
  3.- Ukrajinci požiadali Kórejcov o 30 ks T-80, ktoré však oni vzhľadom na delikátne vzťahy nemôžu dať, ani keby chceli. No my máme práve 30 ks T-72 a keby nám darovali 30 ks ojazdených K2 s tým, že si ešte niečo doobjednáme, tak čo oni môžu za to, že my T-čka okamžite pošleme na Ukrajinu? Im išlo predsa iba o prienik na európsky trh ... ;-pSkrýt celý příspěvek

  • Clanek
   12:53 19.05.2022

   Po precteni rozhovoru s Nadem jsem nenabyl dojmu, ze musi jit jen a pouze o tanky. Tim "vetsim" klidne mohl myslet cokoliv jineho (PVO? rucni zbrane? BVP?).

   Po precteni rozhovoru s Nadem jsem nenabyl dojmu, ze musi jit jen a pouze o tanky. Tim "vetsim" klidne mohl myslet cokoliv jineho (PVO? rucni zbrane? BVP?).

   • ggtt
    15:24 19.05.2022

    ked vacsie, tak vacsie... som za lietadlovu lod ;)

    ked vacsie, tak vacsie... som za lietadlovu lod ;)

    • Sergej7490
     18:12 19.05.2022

     Na Dunaji miesta dost… A konecne sa Madari zacnu bat… Neviem ci sa to “vacsie susto” nevztahuje len k tej ceskej darovanej varke cca 15ks. Ostatne si kupia. Aby to nebolo tak ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Na Dunaji miesta dost… A konecne sa Madari zacnu bat…
     Neviem ci sa to “vacsie susto” nevztahuje len k tej ceskej darovanej varke cca 15ks. Ostatne si kupia. Aby to nebolo tak ze nam “daju” 20ks, ale uz nekupime nic…Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:29 19.05.2022

      Pod 30ks sa ísť nemôže, lebo by zanikol tankový prápor. A keďže z tankov nemáme, na rozdiel od Čechov, žiadne rezervy, musí byť čokoľvek, čo príde, okamžite plne bojaschopné.

      Pod 30ks sa ísť nemôže, lebo by zanikol tankový prápor. A keďže z tankov nemáme, na rozdiel od Čechov, žiadne rezervy, musí byť čokoľvek, čo príde, okamžite plne bojaschopné.

     • Harvest
      23:11 19.05.2022

      Mohli by sme ísť aj českou cestou, dostať do daru 15ks za naše T72 hneď a zbytok kúpiť, ak by sme od niekoho iného na ten čas než sa kúpia zvyšné tanky dostali 15ks leo2 do nájmu ...Zobrazit celý příspěvek

      Mohli by sme ísť aj českou cestou, dostať do daru 15ks za naše T72 hneď a zbytok kúpiť, ak by sme od niekoho iného na ten čas než sa kúpia zvyšné tanky dostali 15ks leo2 do nájmu aby bol zachovaný ten prápor.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:48 20.05.2022

      Harvest - no asi aj pôjdeme českou cestou...a priznám sa,že mi bolo spočiatku aj trápne že nám nemeckí daňoví poplatníci budú platiť prezbrojenie...ale ako pribúdajú nové info,tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Harvest - no asi aj pôjdeme českou cestou...a priznám sa,že mi bolo spočiatku aj trápne že nám nemeckí daňoví poplatníci budú platiť prezbrojenie...ale ako pribúdajú nové info,tak som si vlastne uvedomil že to nemci robia chytro - dajú nám pár tankov na preškolenie a tým si nás +/- zaviažu že budeme nútení nakúpiť nemeckú techniku...
      ale keďže sa jedná o kvalitnú techniku (žiadny domáci zlepenec),tak som ochotný to stráviť,že nás vlastne porobili...Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      20:41 20.05.2022

      HEKTOR Nemci určite nebudú robiť charitu, aby nám prezbrojili armádu zadarmo, biznis robiť vedia. Dúfam, že máš dobre info o tých leopardoch a získame ich, maju ich prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Nemci určite nebudú robiť charitu, aby nám prezbrojili armádu zadarmo, biznis robiť vedia. Dúfam, že máš dobre info o tých leopardoch a získame ich, maju ich prakticky všetci naši spojenci v regióne a kupovať iné tanky nedáva zmysel (aj keď mojim favoritom zostane K2). Hlavne tým skončia všetky fantazirovania o nezmyselných modernizáciach T72.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:22 20.05.2022

      Harvest - nemám žiadne info o leopardoch pre ossr...len dúfam...

      Harvest - nemám žiadne info o leopardoch pre ossr...len dúfam...

     • PavolR
      08:45 21.05.2022

      HEKTOR: Českou cetou ísť tak úplne nemôžeme, pretože sme v inej situácii. Kým Česi darovali uloženky a majú ešte fúru času na plný prechod, my by sme dali fakticky všetko čo máme, ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Českou cetou ísť tak úplne nemôžeme, pretože sme v inej situácii. Kým Česi darovali uloženky a majú ešte fúru času na plný prechod, my by sme dali fakticky všetko čo máme, z čoho plynú dve základné problémy, ktoré nás limitujú:
      1.- Potrebujeme okamžite nie menej ako 30 bojaschopných kusov, na ktoré by sme sa okamžite začali precvičovať.
      2.- V prípade Lea alebo Abramsu by sme okamžite potrebovali mať k dispozícii aj 30 nabíjačov, čo je problém naviac. Koľko by trvalo doplniť personál?
      3.- Tým pádom máme záruku rýchlej obnovy bojaschopnosti tankového práporu iba v prípade Leclerc, K2 alebo Type 10.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:03 21.05.2022

      PavolR Právě myslím že 30 tanků ihned nepotřebujete. Právě proto že jsou potřeba nabíječi a jistě není váš prapor na 100% stavech, by jistě zatím stačila těch 15 kusů s tím že za ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      Právě myslím že 30 tanků ihned nepotřebujete. Právě proto že jsou potřeba nabíječi a jistě není váš prapor na 100% stavech, by jistě zatím stačila těch 15 kusů s tím že za pár let přijdou další nové stroje.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:26 21.05.2022

      Scotty - Naď rovno povedal, že chce meniť jeden za jeden. Prísť o prápor by bolo aj politicky nepriechodné.

      Scotty - Naď rovno povedal, že chce meniť jeden za jeden. Prísť o prápor by bolo aj politicky nepriechodné.

     • Scotty
      13:38 21.05.2022

      Prapory by zůstal. Jen by měl techniku pro jednu rotu. U nás řekl bych taky na pár let dočasně zanikne jedna tanková rota praporu.

      Prapory by zůstal. Jen by měl techniku pro jednu rotu. U nás řekl bych taky na pár let dočasně zanikne jedna tanková rota praporu.

     • HEKTOR
      13:42 21.05.2022

      PavolR - Scotty má pravdu...to že máme teraz prápor je jedna vec,to že jeho bojová hodnota nie je nič moc,to je vec druhá... vytvoriť tabuľkové miesto a preškoliť nabíjača bude ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - Scotty má pravdu...to že máme teraz prápor je jedna vec,to že jeho bojová hodnota nie je nič moc,to je vec druhá...
      vytvoriť tabuľkové miesto a preškoliť nabíjača bude určite menej náročné,ako preškoliť celú osádku na spomínané tanky Leclerc, K2 alebo Type 10...
      a ak by bolo treba,tak asi veľmi skoro by boli aj dobrovoľníci ochotní ísť do tankového práporu...
      a čo sa týka politickej priechodnosti - u koho to má byť politicky priechodné.???u opozície.??? aj keby nám nemecko,japonsko,kórea,usa,izrael darovali 100 najnovších tankov + muníciu na 100r,tak fico a podobní to znova otočia ako sa im to bude hodiť... a pre trtkov z rôznych fór,kde plačú za s-300 a nevedia/nechcú pochopiť že za ňu tu máme patriot,je to úplne jedno...Skrýt celý příspěvek

     • Praclik
      15:05 21.05.2022

      HEKTOR - Nad sa jasne vyjadril, ze tanky sa budu menit kus za kus a ked dame 30ks na Ukrajinu, tak potrebujeme rovnako dostat 30ks starsej zapadnej techniky. Preto cela tato ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - Nad sa jasne vyjadril, ze tanky sa budu menit kus za kus a ked dame 30ks na Ukrajinu, tak potrebujeme rovnako dostat 30ks starsej zapadnej techniky. Preto cela tato debata, ci staci 15 tankov alebo nie je irelevantna.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      15:25 21.05.2022

      Praclik - no ako sa to vezme... jedna vec je,čo chce naď...druhá ale bude,čo naozaj ossr dostane...nikde nie je napísané,že ak dáme 30 tanko,tak 30 aj musíme dostať... ak dostaneme ...Zobrazit celý příspěvek

      Praclik - no ako sa to vezme...
      jedna vec je,čo chce naď...druhá ale bude,čo naozaj ossr dostane...nikde nie je napísané,že ak dáme 30 tanko,tak 30 aj musíme dostať...
      ak dostaneme 1:1,aké to budú tanky...vydržia 10r - 20r -30r .???
      a ak to budú fakt nejaké staré verzie leopardov,tak potom nám to nič nerieši...bola by hlúposť vytvárať ekosystém pre 30 starých tankov,keď nie je v pláne navýšenie "tankového vojska"...
      jediné riešenie je "česká" cesta...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:34 21.05.2022

      Nemecká cesta je zarúbaná, lebo Nemci budú dodávať Čechom 2A4 rýchlosťou iba dva kusy mesačne - až do polovice budúceho roka. Viac ako rok by sme boli bez tankov a darovať naše ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemecká cesta je zarúbaná, lebo Nemci budú dodávať Čechom 2A4 rýchlosťou iba dva kusy mesačne - až do polovice budúceho roka. Viac ako rok by sme boli bez tankov a darovať naše T-čka až o rok nemá zmysel. Nemecko môžeme tým pádom vyčiarknuť.
      https://www.handelsblatt.com/u... Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     18:15 19.05.2022

     A taka ponorka by tiez nebola od veci…

     A taka ponorka by tiez nebola od veci…

     • PavolR
      18:32 19.05.2022

      Alebo aspoň niečo na boj s ponorkami. ;-p :-D

      Alebo aspoň niečo na boj s ponorkami. ;-p :-D

     • BobDylan
      18:39 19.05.2022

      Noo... Taká nejaká menšia by sa na maďarské mínolovky hodila. A keby vedela doviezť tanky na Budapešť to už by bola čistá paráda.

      Noo... Taká nejaká menšia by sa na maďarské mínolovky hodila. A keby vedela doviezť tanky na Budapešť to už by bola čistá paráda.

     • Sergej7490
      09:14 20.05.2022

      To uz radsej vznasadlo prepravne…

      To uz radsej vznasadlo prepravne…

  • Praclik
   14:20 19.05.2022

   Tym vacsim sustom je myslena nahrada za KUB, Igly, BVP a tanky. Nad sa viac krat vyjadril, ze aktualne riesime nahradu za nasu staru techniku, ktoru odosleme na Ukrajinu vymenou za ...Zobrazit celý příspěvek

   Tym vacsim sustom je myslena nahrada za KUB, Igly, BVP a tanky. Nad sa viac krat vyjadril, ze aktualne riesime nahradu za nasu staru techniku, ktoru odosleme na Ukrajinu vymenou za starsiu zapadnu techniku.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    23:02 19.05.2022

    No mohli by objednať namiesto Igiel Pioruny a RBSy....

    No mohli by objednať namiesto Igiel Pioruny a RBSy....

    • Harvest
     23:13 19.05.2022

     Pioruny sa vraj dosť osvedčili, viac ako stingery. Teda aspoň na poľských twitteroch sú také reakcie :)

     Pioruny sa vraj dosť osvedčili, viac ako stingery. Teda aspoň na poľských twitteroch sú také reakcie :)

     • Praclik
      09:36 20.05.2022

      Tak to mi nepride ako zrovna najdoveryhodnejsi zdroj :)

      Tak to mi nepride ako zrovna najdoveryhodnejsi zdroj :)

     • Hevonen
      15:34 20.05.2022

      Pioruny majú výhodu, že zachytia ciele už od 10m nad zemou.

      Pioruny majú výhodu, že zachytia ciele už od 10m nad zemou.

     • Ján Paliga
      18:27 20.05.2022

      Praclik, výhodou Pioruna je nekontaktny zapaľovač, podobne ho mali rakety 9M37M kompletu Strela-10, či ruské rakety Verba. Ďalšia výhoda podľa mňa je príbuznosť s kompletom Igla, ...Zobrazit celý příspěvek

      Praclik, výhodou Pioruna je nekontaktny zapaľovač, podobne ho mali rakety 9M37M kompletu Strela-10, či ruské rakety Verba. Ďalšia výhoda podľa mňa je príbuznosť s kompletom Igla, čo by bolo + pre preškolenie strelcov. A RBSy by som bral v mobilnej verzii. Žiaľ, o nákupoch nerozhodujem :) Či našťastie? ;)Skrýt celý příspěvek

  • Praclik
   14:22 19.05.2022

   "Keď ste to spomenuli, nedávno ste rokovali o možnosti, že by sme poskytli naše tanky T-72 Ukrajine, ak by nám Nemci za to dali – nie predali – ich tanky Leopard 2. Do akej miery ...Zobrazit celý příspěvek

   "Keď ste to spomenuli, nedávno ste rokovali o možnosti, že by sme poskytli naše tanky T-72 Ukrajine, ak by nám Nemci za to dali – nie predali – ich tanky Leopard 2. Do akej miery je takáto výmena reálna a v akom horizonte sa môže udiať?

   Nechcem vyťahovať detaily z diskusií. Pravdou je, že prebieha veľmi intenzívna diskusia medzi spojencami v NATO a krajinami ako Austrália, Nový Zéland, Japonsko či Kórea o tom, ako krajiny, ktoré sú relatívne ďaleko od Ruska, môžu svojou technikou pomôcť nám, ak my našou technikou pomôžeme Ukrajincom. Pretože Ukrajinci môžu našu techniku okamžite používať, lebo sú na nej naučení robiť. Máme napríklad tridsať tankov T-72…

   Tých 30 tankov je v podstate funkčných?

   Niektoré sú okamžite funkčné, niektoré majú drobnosti, ale vieme ich spojazdniť do pár hodín. Diskusia neprebieha len s Nemcami, ale aj s inými krajinami, ktoré majú väčší počet tankov, ako majú podľa tabuliek NATO naplniť. Už bolo zverejnené, že od Nemecka by mali nejaké tanky dostať Poliaci aj Česká republika. Zadarmo. My rokujeme s rôznymi krajinami o takejto možnosti, nielen o tankoch, ale aj o bojových vozidlách pechoty či starých ruských systémoch protivzdušnej obrany ako IGLA či Kub.

   Namiesto toho môžeme dostať staršiu, ale západnú aliančnú techniku, ktorá je stále v lepšom stave ako tá, ktorou by sme pomohli Ukrajine, ktorú by sme navyše neskôr modernizovali v spolupráci s krajinami NATO. No budeme to komunikovať, keď sa nejaká dohoda urobí. Poviem to veľmi rád, lebo to bude znamenať, že posilníme našu obranu, a zároveň pomôžeme Ukrajine, vôbec nie na úkor nášho majetku."

   https://dennikn.sk/2846713/min... Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:50 19.05.2022

   najväčšie sústo by asi bol patriot...

   najväčšie sústo by asi bol patriot...

   • Harvest
    23:07 19.05.2022

    Patriot to zrejme nebude, v aktualitách sa par dni do zadu k patriotom vyjadril takto "Debata o odkúpení toho systému je absolútne predčasná. Vôbec nič také momentálne neprebieha, ...Zobrazit celý příspěvek

    Patriot to zrejme nebude, v aktualitách sa par dni do zadu k patriotom vyjadril takto

    "Debata o odkúpení toho systému je absolútne predčasná. Vôbec nič také momentálne neprebieha, ani o tom nerokujeme. Máme dohodu s našimi spojencami, že zostanú tak dlho, ako to budeme považovať za potrebné. Tým pádom máme strategickú úroveň."Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:13 20.05.2022

    To si už potom teraz radšej nechať zazmluvniť Dávidov prak a počkať si naň trocha dlhšie, lebo na rozdiel od neho by jedna batéria Patriotu celé Slovensko nepokryla.

    To si už potom teraz radšej nechať zazmluvniť Dávidov prak a počkať si naň trocha dlhšie, lebo na rozdiel od neho by jedna batéria Patriotu celé Slovensko nepokryla.

    • Hevonen
     09:41 20.05.2022

     To ani Dávidov prak.

     To ani Dávidov prak.

     • PavolR
      10:51 20.05.2022

      Prečo? S deklarovaným dosahom 40-300 km by pokryl zo Sliača všetko ...

      Prečo? S deklarovaným dosahom 40-300 km by pokryl zo Sliača všetko ...

     • Hevonen
      12:51 20.05.2022

      Davidov prak nemá dosah 300km. Viem, že sa to po internete píše, ale najskôr si niekto zamenil dosah radaru s dosahom rakety. Tých údajov DS nájdeš po internete niekoľko. Ak by ...Zobrazit celý příspěvek

      Davidov prak nemá dosah 300km. Viem, že sa to po internete píše, ale najskôr si niekto zamenil dosah radaru s dosahom rakety. Tých údajov DS nájdeš po internete niekoľko.

      Ak by mal DS takýto dosah porazil by Izrael o niekoľko tried raketový priemysel celého sveta, vrátane USA a to je veľmi, veľmi nepravdepodobné.
      Najsprávnejší údaj bude 160km, čo je úroveň Patriota.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:00 20.05.2022

      OK, lenže čisto na interceptor Stunner sa píše dosah 250km a SkyCeptor je odvodený od neho. Tiež som niekde čítal, že Patriot pre niečo nevie využiť plný potenciál SkyCeptora.

      OK, lenže čisto na interceptor Stunner sa píše dosah 250km a SkyCeptor je odvodený od neho. Tiež som niekde čítal, že Patriot pre niečo nevie využiť plný potenciál SkyCeptora.

     • Hevonen
      15:30 20.05.2022

      Skyceptor bol vyvinutý za spolupráce s Raytheon a jeho súčasti sa vyrábajú na 30 lokáciách v USA. Čo len potvrdzuje, že schopnosti Izraela nie sú ďalej ako USA. Takže to opäť bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Skyceptor bol vyvinutý za spolupráce s Raytheon a jeho súčasti sa vyrábajú na 30 lokáciách v USA.
      Čo len potvrdzuje, že schopnosti Izraela nie sú ďalej ako USA.
      Takže to opäť bude typický izraelský marketing: "Skyceptor ma dosah 300km, platí pre model 2D rakety vo vákuu." ;-)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:20 20.05.2022

      PavolR - zo sliača toho veľa nepokryje... práve kvôli hornatej oblasti je tam dosť hluchých miest pre systém PVO...robila sa VRAJ nejaká štúdia...

      PavolR - zo sliača toho veľa nepokryje... práve kvôli hornatej oblasti je tam dosť hluchých miest pre systém PVO...robila sa VRAJ nejaká štúdia...

     • PavolR
      20:38 20.05.2022

      HEKTOR: S tým nech sa trápi stredná úroveň PVO, strategická úroveň zasiahne čokoľvek, čo je pokryté radarom - raketa sa vypáli do niekoľkokilometrovej výšky, pričom pomocou ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: S tým nech sa trápi stredná úroveň PVO, strategická úroveň zasiahne čokoľvek, čo je pokryté radarom - raketa sa vypáli do niekoľkokilometrovej výšky, pričom pomocou boostera naberie patričnú rýchlosť a odtiaľ už zasiahne čokolvek, na čo ju radar navedie. Preto je pri Davidovom praku stanovený minimálny dosah až cca 40 km.Skrýt celý příspěvek

 • pole pole
  19:33 18.05.2022

  Pre potreby dvoch mechanizovaných práporov OS SR na princípe 4-3-3 (36x2=72) kupujeme 60 BOV + 6 BOV veliteľských (kde je 6ks?). Čo obsahuje prápor?

  Pre potreby dvoch mechanizovaných práporov OS SR na princípe 4-3-3 (36x2=72) kupujeme 60 BOV + 6 BOV veliteľských (kde je 6ks?). Čo obsahuje prápor?

  • BobDylan
   19:46 18.05.2022

   Čo obsahuje prápor? Štruktúru práporu Varšavskej zmluvy podľa všetkého (aj BVP-M1 bude len 35). Ale aby sme MO netvrdili, tak súčasťou 3. fázy je 17 BOV, 9 BOV-V a 6 prieskumných. ...Zobrazit celý příspěvek

   Čo obsahuje prápor? Štruktúru práporu Varšavskej zmluvy podľa všetkého (aj BVP-M1 bude len 35).

   Ale aby sme MO netvrdili, tak súčasťou 3. fázy je 17 BOV, 9 BOV-V a 6 prieskumných. Otázne je, či niektoré BOV neskončia aj v ISTARe, keďže modernizovaných Svatáv je takisto 17, ale dlhodobý plán rozvoja do 2035 počíta aj s nákupom BOV 4x4 a ľahkého prieskumného 4x4, takže asi nie.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    10:19 19.05.2022

    Tých 6 ks prieskumných BOV má ísť na 65.pspr. Každá rota by mala mať vozidlo podľa svojho určenia.

    Tých 6 ks prieskumných BOV má ísť na 65.pspr. Každá rota by mala mať vozidlo podľa svojho určenia.

  • Hevonen
   10:06 19.05.2022

   Začína sa na trojkovej štruktúre, až následne sa bude prechádzať na štvorkovú.

   Pri 11., 12. a 13.mpr sa začne budovanie rovno so štvorkovou.

   Začína sa na trojkovej štruktúre, až následne sa bude prechádzať na štvorkovú.

   Pri 11., 12. a 13.mpr sa začne budovanie rovno so štvorkovou.

 • BobDylan
  19:07 11.05.2022

  Vo VTSÚ Záhorie sa uskutočnili skúšky potenciálnych PBOV. Na fotkách nie je Borsuk, takže je pravdepodobne out. Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Vo VTSÚ Záhorie sa uskutočnili skúšky potenciálnych PBOV. Na fotkách nie je Borsuk, takže je pravdepodobne out.

  Zdroj: https://www.mosr.sk/51471-sk/v... Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   19:28 11.05.2022

   Podle kamufláže na tom Ascodu to vypadá jak kdyby to byl ten pro AČR.

   Podle kamufláže na tom Ascodu to vypadá jak kdyby to byl ten pro AČR.

   • Scotty
    20:07 11.05.2022

    Krom Lynxe jsou tam naprosto stejná vozidla.

    Krom Lynxe jsou tam naprosto stejná vozidla.

    • Danik
     20:41 11.05.2022

     Jj si říkám, že i to CV je mi nějak povědomé.

     Jj si říkám, že i to CV je mi nějak povědomé.

   • Hevonen
    10:21 12.05.2022

    Nedá sa predpokladať, že výrobca pre každého zákazníka vyrobí vlastný exemplár. Inak povedané, výstava masla je putovná a tie vozidlá toho nacestovali viac ako priemerná ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedá sa predpokladať, že výrobca pre každého zákazníka vyrobí vlastný exemplár.
    Inak povedané, výstava masla je putovná a tie vozidlá toho nacestovali viac ako priemerná instagramová influencerka.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    16:24 17.05.2022

    Mimochodom, ASCOD 2 mal na testoch údajne najhoršie výsledky ... ;-p

    Mimochodom, ASCOD 2 mal na testoch údajne najhoršie výsledky ... ;-p

    • Clanek
     16:43 17.05.2022

     JPP nebo se to nekde vali na netu?

     JPP nebo se to nekde vali na netu?

    • Danik
     18:27 17.05.2022

     Nedivil bych se, doufám v CV-90.

     Nedivil bych se, doufám v CV-90.

     • Miro
      20:12 17.05.2022

      tiež dúfam v cv90 a cv120.....

      tiež dúfam v cv90 a cv120.....

     • PavolR
      21:27 17.05.2022

      Miro - teraz, keď je šanca na Leopardy2, cv120 sa ocitá mimo hru. Rokuje sa vraj s viacerými krajinami, tak niečo hádam vyjde.

      Miro - teraz, keď je šanca na Leopardy2, cv120 sa ocitá mimo hru. Rokuje sa vraj s viacerými krajinami, tak niečo hádam vyjde.

     • Hevonen
      10:15 18.05.2022

      Prečo by sa CV90 ocitlo mimo hru. Tender na PBOV prebieha naďalej podľa plánu bez ohľadu na riešenie tankového vojska. Aj Švédi prevádzkujú CV90 spolu s Leom, rovnako ako ďalšie ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by sa CV90 ocitlo mimo hru.
      Tender na PBOV prebieha naďalej podľa plánu bez ohľadu na riešenie tankového vojska.
      Aj Švédi prevádzkujú CV90 spolu s Leom, rovnako ako ďalšie krajiny...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:36 18.05.2022

      Reč je iba o verzii CV-90-120 s tankovým kanónom ...
      Ale takáto ani pôvodne nebola v pláne v rámci tohoto tendra.

      Reč je iba o verzii CV-90-120 s tankovým kanónom ...
      Ale takáto ani pôvodne nebola v pláne v rámci tohoto tendra.

    • Miro
     08:30 18.05.2022

     Skôr som to bral pre našu malú armádu ako výhodu čo sa týka logistiky na jednom podvozku 2 platformy. Samozrejme Leo je iná liga na druhej strane by som preferoval možno väčšie ...Zobrazit celý příspěvek

     Skôr som to bral pre našu malú armádu ako výhodu čo sa týka logistiky na jednom podvozku 2 platformy. Samozrejme Leo je iná liga na druhej strane by som preferoval možno väčšie množstvo cv120 ako napr. 20 - 30 Leo2A4 :)Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   23:20 11.05.2022

   Do mesiaca by sme mali mať výsledky.

   Do mesiaca by sme mali mať výsledky.

 • Martinos
  20:34 05.05.2022

  Promovideo Rheinmetallu pre IDEB 2022
  https://www.youtube.com/watch?...

  Promovideo Rheinmetallu pre IDEB 2022
  https://www.youtube.com/watch?...

  • s2pi
   23:01 11.05.2022

   Som precital Pornovideo :D

   Som precital Pornovideo :D

   • Ján Paliga
    22:22 12.05.2022

    Riadny lauf je riadny lauf... :)

    Riadny lauf je riadny lauf... :)

 • PavolR
  09:46 01.05.2022

  No, keďže tanky sa kupovať tak skoro nebudú, ale bola nadhodená téma daru terajších T-72 na Ukrajinu vymenou za západné, čo by asi tak prichádzalo do úvahy? 1.- V rámci Lend ...Zobrazit celý příspěvek

  No, keďže tanky sa kupovať tak skoro nebudú, ale bola nadhodená téma daru terajších T-72 na Ukrajinu vymenou za západné, čo by asi tak prichádzalo do úvahy?

  1.- V rámci Lend Lease by sa natískali Abramsy od USA, ale tie sú žravé, bolo by treba staršie uloženky dosť prekopať, aby bola ich prevádzka únosná.

  2.- Leopard 2 - Nemci sotva dajú, takže by sa bolo treba poobzerať po iných krajinách. Kanada má okrem iného 20 ks 2A6M výlučne za účelom misii, ďalej by ešte Holanďania mali mať posledných 16 vlastných 2A6 na sklade. Tieto by nebolo treba príliš upravovať a mali by sme tých minimálne 36 kusov, s ktorými sa už dá v rámci NATO operovať (toľko majú aktívnych aj Portugalci a Nóri). Prípadne by sa to dalo doplniť na aspoň 44 zo zostávajúcich dánskych 2A5DK (mali by mať ešte asi 12-13 kusov).

  3.- Ešte som narýchlo dostal taký šialený nápad, či by neposkytli nejaké K2 Kórejci v rámci snahy o prienik do európskeho priestoru...Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   22:32 01.05.2022

   Do uvahy prichazi hlavne to, ze se na SVK alokuje nejaka jednotka ze zapadu, ne ze si SVK sezene nejake tanky pro sebe. Tanku ted maji vsichni malo (snad s vyjimkou USA, ale ty by ...Zobrazit celý příspěvek

   Do uvahy prichazi hlavne to, ze se na SVK alokuje nejaka jednotka ze zapadu, ne ze si SVK sezene nejake tanky pro sebe. Tanku ted maji vsichni malo (snad s vyjimkou USA, ale ty by se museli nakoupit).Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   22:44 01.05.2022

   Presne ako píše Clanek, neverím, že by sme za tých našich pár desiatok Téčiek v otáznom stave niečo dostali.

   Presne ako píše Clanek, neverím, že by sme za tých našich pár desiatok Téčiek v otáznom stave niečo dostali.

   • SYN_
    08:15 02.05.2022

    A kdyby je byli ochotní za rozumnou cenu (ne za cenu nových) prodat?

    A kdyby je byli ochotní za rozumnou cenu (ne za cenu nových) prodat?

    • BobDylan
     08:44 02.05.2022

     Problém je v tom, že nikto len tak 40-50 ojazdených tankov doma nemá. Nemci s 2% rozpočtom budú podľa mňa tankové vojsko len zväčšovať a lacno sa Leopardy rozpredávať nebudú. ...Zobrazit celý příspěvek

     Problém je v tom, že nikto len tak 40-50 ojazdených tankov doma nemá. Nemci s 2% rozpočtom budú podľa mňa tankové vojsko len zväčšovať a lacno sa Leopardy rozpredávať nebudú.

     Teoreticky Francúzsko má 200 Leclercov v skladoch, ale aj ich armáda sa postupne začína pripravovať na high-intensity konflikt a teda je otázne či ich predajú. Navyše Francúzsko nie je žiadna charita a do takýchto programov sa isto púšťať nebude.

     E´šte je tu okrem nákupu a modernizácie ojazdených amerických Abramsov (rýchle, ale drahé) možnosť nákupu 52 Nórskych Leopard 2A4NO. Tie tanky sú podľa mňa v dobrom stave (predsa len Nórsko na obranu nekašle) a počte pre SR. Ale tie sa dajú kúpiť aj bez poslania T-72.

     Podľa mňa jediná možnosť ako dostať za tie T-72 niečo je, že by nám Nemecko ponúklo nejaké Mardery ako Slovinsku. A to sa podľa mňa oplatí aj keby tie Mardery išli rovno do mobilizačných záloh, alebo aktívnym zálohám.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:25 02.05.2022

      S Nórmi by som nerátal, kým nebudú mať nakúpenú adekvátnu náhradu.
      Na území Nemecka by aktuálne malo byť asi 600 tankov Leopard 2, ale dostupné sú uložené v skladoch súkromníkov.

      S Nórmi by som nerátal, kým nebudú mať nakúpenú adekvátnu náhradu.
      Na území Nemecka by aktuálne malo byť asi 600 tankov Leopard 2, ale dostupné sú uložené v skladoch súkromníkov.

  • Hevonen
   11:24 02.05.2022

   Akvizíciu plánovaných cca 60 tankov v 3 modifikáciách treba urýchliť a uprednostniť pred inými, menej dôležitými akvizíciami. Navýšenie rozpočtu o cca 300mil € ročne, oproti planom ...Zobrazit celý příspěvek

   Akvizíciu plánovaných cca 60 tankov v 3 modifikáciách treba urýchliť a uprednostniť pred inými, menej dôležitými akvizíciami.
   Navýšenie rozpočtu o cca 300mil € ročne, oproti planom z minulého roka je dostatočný vankúš na zrýchlenie procesov a nákup priamym zadaním.
   Koordinovať nákup s Čechmi a to buď sa rozhodnúť pre Abrams (POL, SVK CZK) alebo pre 2A7+ (HUN, SVK, CZK).
   Osobne som proti turbíne, v našom teréne nebudeme schopný to dostatočne rýchlo plniť palivom.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:21 02.05.2022

    S Čechmi by bolo možné koordinovať asi iba v prípade Abramsov, prípadne K2 (POL, SVK, CZK). V prípade Leopardov sotva, lebo svoje skladové nám Nemci neposkytnú (chcú ich aj ...Zobrazit celý příspěvek

    S Čechmi by bolo možné koordinovať asi iba v prípade Abramsov, prípadne K2 (POL, SVK, CZK). V prípade Leopardov sotva, lebo svoje skladové nám Nemci neposkytnú (chcú ich aj Poliaci), odinakiaľ bude náročné zohnať rýchlo dostatok pre obe krajiny a novovýroba by sa strašne natiahla - iba budúci rok začnú prvé dodávky pre HU.Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     13:26 02.05.2022

     K2 ako cestu nepredpokladám. Respektíve by ma veľmi prekvapila.

     To že na tanky budeme čakať pár rokov je jasné. Preto čím skôr objednáme, tým skôr budú k dispozícii.

     K2 ako cestu nepredpokladám. Respektíve by ma veľmi prekvapila.

     To že na tanky budeme čakať pár rokov je jasné. Preto čím skôr objednáme, tým skôr budú k dispozícii.

   • Flader
    15:22 02.05.2022

    Čo sú tie menej dôležité akvizície? Lebo podľa mňa už horí úplne všetko.

    Čo sú tie menej dôležité akvizície? Lebo podľa mňa už horí úplne všetko.

  • Sergej7490
   21:27 05.05.2022

   Korejcov sme vyhodili z tendra na KBOV, tak od nich teraz budeme mat tanky.... A poskytnut by urcite poskytli... Za peniaze... Im je nas konflikt uplne ukradnuty.

   Korejcov sme vyhodili z tendra na KBOV, tak od nich teraz budeme mat tanky.... A poskytnut by urcite poskytli... Za peniaze... Im je nas konflikt uplne ukradnuty.

   • Praclik
    22:11 05.05.2022

    Korejci ziadnu ponuku na KBOV neposlali, tak ich nikto ani vyhodit nemohol.

    Korejci ziadnu ponuku na KBOV neposlali, tak ich nikto ani vyhodit nemohol.

   • PavolR
    07:25 06.05.2022

    Nie je im ukradnutý, sú tam rôzne tlaky a napríklad teraz schválili vývoz ptrs AT-1K na Slovensko, odkiaľ kam asi pôjdu ďalej? ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie je im ukradnutý, sú tam rôzne tlaky a napríklad teraz schválili vývoz ptrs AT-1K na Slovensko, odkiaľ kam asi pôjdu ďalej? ;-p
    https://www-clien-net.translat... Skrýt celý příspěvek

 • Miro
  12:40 01.02.2022

  Ponuky na pásovú techniku pre slovenskú armádu predložili štyri krajiny – Maďarsko, Švédsko, Španielsko a Poľsko. Rezort obrany oslovil celkovo 33 štátov. (tasr)

  Ponuky na pásovú techniku pre slovenskú armádu predložili štyri krajiny – Maďarsko, Švédsko, Španielsko a Poľsko. Rezort obrany oslovil celkovo 33 štátov. (tasr)

  • mikojan29
   13:20 01.02.2022

   Takže:
   Lynx
   CV90
   ASCOD 2
   Borsuk

   https://www.webnoviny.sk/nadov...

   Takže:
   Lynx
   CV90
   ASCOD 2
   Borsuk

   https://www.webnoviny.sk/nadov...

  • BobDylan
   13:47 01.02.2022

   Takže podľa všetkého vyberajú medzi CV90 a Ascodom. Lebo od maďarov, po ich eskapádach z nedávnej minulosti, asi nikto nič nekúpi a Borsuk je ešte aj vo vlastnej krajine v štádiu ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže podľa všetkého vyberajú medzi CV90 a Ascodom. Lebo od maďarov, po ich eskapádach z nedávnej minulosti, asi nikto nič nekúpi a Borsuk je ešte aj vo vlastnej krajine v štádiu prototypu a podmienky na rýchlosť výroby, ktoré zadalo naše MO pravdepodobne nesplní.

   Osobne som za CV90 MkIV s Turra 40 resp. nejakou zahraničnou vežou s 40mm kanónom. Ale hlavne by trebalo, nech už sa vyberie čokoľvek, kúpiť aspoň na bojové verzie nejaké moderné APS.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    16:56 01.02.2022

    Súhlasím, ale Turra 40 asi nebude, je to tiež len prototyp a vežu na CV90 by som nechal takú, aká tam je, pretože akákoľvek nová veže by sa musela integrovať a to sú zbytočné ...Zobrazit celý příspěvek

    Súhlasím, ale Turra 40 asi nebude, je to tiež len prototyp a vežu na CV90 by som nechal takú, aká tam je, pretože akákoľvek nová veže by sa musela integrovať a to sú zbytočné financie navyše. Navyše nevieme, aké sú požiadavky, či posádková alebo bezposádková veža...počkáme na ďalšie info, ak nejaké budú do júna. A APS - dúfam, že je to v požiadavkách ako súčasť stroja, nie ako voliteľná výbava.Skrýt celý příspěvek

    • BobDylan
     18:24 01.02.2022

     Aj ja dúfam, že APS bude povinné aj keď som trochu skeptický. Inak to, že je Turra 40 prototyp podľa mňa nehrá až takú rolu, keďže je požadovaná istá zapojenosť "domáceho zbrojného ...Zobrazit celý příspěvek

     Aj ja dúfam, že APS bude povinné aj keď som trochu skeptický. Inak to, že je Turra 40 prototyp podľa mňa nehrá až takú rolu, keďže je požadovaná istá zapojenosť "domáceho zbrojného priemyslu", takže integrácia domácej veže je podľa mňa istá. Okrem toho aj súčasná verzia Turry 30 je značne rozdielna od tých na BVP-M/BPSvI.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:06 01.02.2022

      Turra pôjde určite na 8x8 a bude zrejme s 30 mm kanónom, takže počítam, že kvôli logistike bude aj na "pásakoch" 30 mm kaliber s výhľadom výmeny za 40 mm. Viem, že Turra 30 je už ...Zobrazit celý příspěvek

      Turra pôjde určite na 8x8 a bude zrejme s 30 mm kanónom, takže počítam, že kvôli logistike bude aj na "pásakoch" 30 mm kaliber s výhľadom výmeny za 40 mm. Viem, že Turra 30 je už na lepšej úrovni ako na BVP M/BPSvI, no nevieme, čo chcú vojaci a MO SR - posádkovú vežu, alebo bezposádkú (Turra 30/40)? Ak bezposádkovú, tak by to mohla byť spomínaná 40-ka, no museli by tam integrovať nejaké APS, ktoré dúfam bude v základných požiadavkách.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    20:15 01.02.2022

    Vidím to úplne rovnako. Čím viac info mam, tým viac sa prikláňam k CV90. A ta turra tam snáď bude na 100%, nech co najviac peňazí zostane na SVK.

    Vidím to úplne rovnako. Čím viac info mam, tým viac sa prikláňam k CV90. A ta turra tam snáď bude na 100%, nech co najviac peňazí zostane na SVK.

    • Ján Paliga
     21:05 01.02.2022

     Radšej mohli kúpiť licenciu veže, použiť Turru je tragédia....

     Radšej mohli kúpiť licenciu veže, použiť Turru je tragédia....

     • HEKTOR
      21:39 01.02.2022

      Ján Paliga - nezabúdajte že podpora domáceho zbrojného priemyslu je veeeeeeeeeeeeeľmi dôležitá... :))))

      Ján Paliga - nezabúdajte že podpora domáceho zbrojného priemyslu je veeeeeeeeeeeeeľmi dôležitá... :))))

     • Double
      21:54 01.02.2022

      to mas odkial

      to mas odkial

     • Ján Paliga
      20:13 03.02.2022

      @ Hektor Keďže je dôležitá, skúsenosti z modernej licenčnej výroby vybavenej moderným kanónom a ostatnými modernými systémami je na nezaplatenie.... Turru nech si nechajú do ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Hektor

      Keďže je dôležitá, skúsenosti z modernej licenčnej výroby vybavenej moderným kanónom a ostatnými modernými systémami je na nezaplatenie....

      Turru nech si nechajú do mobilizačných záloh a na základný výcvik.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:04 03.02.2022

      No ale práve Turra40 je fakticky licenčná veža s modernými systémami a kanónom ...

      No ale práve Turra40 je fakticky licenčná veža s modernými systémami a kanónom ...

   • Maximus
    08:14 02.05.2022

    Nedobře se na to díváte - Poláci mají velký problém s domácí kapacitou výroby Borsuka. Je to obrovská příležitost pro slovenský průmysl i armádu. Pokud by si Slovensko vybralo ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedobře se na to díváte - Poláci mají velký problém s domácí kapacitou výroby Borsuka.
    Je to obrovská příležitost pro slovenský průmysl i armádu. Pokud by si Slovensko vybralo Borsuka, tak by mělo zcela jistě výrobní linku doma, která by mohla pracovat na plný výkon. Po splnění dodávek pro OSSR by kapacity šly pro Polsko. Případně by linka dodávala jednotlivé série dle aktualních finančních kapacit jednotlivých zemí - OSSR by nemusely hned odebrat všechny stroje, nebo naopak v průběhu času by bylo jednoduché dokupovat jednotlivé verze dle konkrétních potřeb.

    Pro AČR Borsuk diskvalifikuje jen 6 členný výsadek.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  20:55 26.01.2022

  Uchádzači o nové PBOV (BVP) pre OSSR pomaly odkrývajú karty, s ktorými slovenskými fy chcú v prípade úspechu v tendri spolupracovať pri výrobe. BAe Systems Hägglunds má ...Zobrazit celý příspěvek

  Uchádzači o nové PBOV (BVP) pre OSSR pomaly odkrývajú karty, s ktorými slovenskými fy chcú v prípade úspechu v tendri spolupracovať pri výrobe.
  BAe Systems Hägglunds má podchytené tieto fy: ZTS Špeciál Dubnica n/Váhom, KOVAL SYSTEMS Beluša (výroba a komplex. montáž veží, výroba komponentov a zostáv pri produkcii časti vozidiel), ALITER Technologies Bratislava, Virtual Reality Media Trenčín, EVPÚ Nová Dubnica, KONŠTRUKTA - Defence Dubnica n/Váhom, TACT Púchov, MIBA Steeltec Vráble, Ray Service Skalica, Neways Slovakia Nová Dubnica a s ďalšími ešte rokujú.
  Rheinmetal zatiaľ predstavil len jednu fy a to CSM Tisovec, ale určite ich má v prípade úspechu nakontrahovaných viacero, možno aj niektoré z vyššieuvedených.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:43 26.01.2022

   Minister Jaroslav Naď sa ku Boxeru vyjadril takto: "Boxer by mal štvorku... Áno, ale možno aj štvorku navyše z hľadiska ceny. My musíme stále vychádzať z toho, čo je udržateľné. ...Zobrazit celý příspěvek

   Minister Jaroslav Naď sa ku Boxeru vyjadril takto:
   "Boxer by mal štvorku...

   Áno, ale možno aj štvorku navyše z hľadiska ceny. My musíme stále vychádzať z toho, čo je udržateľné. Nemusíme mať špičkové vozidlo exkluzívnej triedy, keď nám stačí stredná trieda. Slovenská republika má svoje finančné limity a nemôžme si dovoliť kupovať tie najlepšie high-endové veci.

   Hľadajme zlatú strednú cestu, ktorá splní naše požiadavky, ktoré nie sú nízke, ale zároveň nie je úplne špičková aj z hľadiska ceny. Jasné, že je rozdiel za jedno obrnené vozidlo zaplatiť štyri milióny alebo osem miliónov. Najmä keď tých vozidiel potrebujete 500." - https://www.postoj.sk/97505/du... Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:43 27.01.2022

    mikojan29 riešil pásovú a nie kolesovú platformu, ale dobre, že na to prišla reč, lebo sa nedalo nevšimnúť, že Naď neprezradil, aké vozidlo ponúklo USA, hoci ostatné krajiny áno.

    mikojan29 riešil pásovú a nie kolesovú platformu, ale dobre, že na to prišla reč, lebo sa nedalo nevšimnúť, že Naď neprezradil, aké vozidlo ponúklo USA, hoci ostatné krajiny áno.

    • Ján Paliga
     21:22 27.01.2022

     Ja viem, ale zdalo sa mi zaujímavé zverejniť myšlienku z jeho rozhovoru ....

     Ja viem, ale zdalo sa mi zaujímavé zverejniť myšlienku z jeho rozhovoru ....

    • Rase
     22:59 27.01.2022

     Litevcům nabídli akorát Stryker a velmi silně pochybuju o tom, že by OSSR nabídli něco lepšího. Nic proti zemi jako takové, nebo tak něco, ale kvůli ceně - kdy i Němci raději ...Zobrazit celý příspěvek

     Litevcům nabídli akorát Stryker a velmi silně pochybuju o tom, že by OSSR nabídli něco lepšího. Nic proti zemi jako takové, nebo tak něco, ale kvůli ceně - kdy i Němci raději couvli a Poláci neměli zájem.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:38 28.01.2022

      V čase litovského výberu ešte nebolo zavedené ACV - koncom roka 2015 boli ešte stále dvaja kandidáti a ku konečnému výberu došlo v 2018. Litovci podpísali Boxery v auguste 2016.

      V čase litovského výberu ešte nebolo zavedené ACV - koncom roka 2015 boli ešte stále dvaja kandidáti a ku konečnému výberu došlo v 2018. Litovci podpísali Boxery v auguste 2016.

     • mikojan29
      07:52 28.01.2022

      Keď sme už pri 8x8, Poliaci cúvli, lebo mali "befel" z Patrie, že oni jediní budú podávať ponuku na AMV a Boxer, o tom sme už písali, Nemci nechceli lokalizovať výrobu na SK + ...Zobrazit celý příspěvek

      Keď sme už pri 8x8, Poliaci cúvli, lebo mali "befel" z Patrie, že oni jediní budú podávať ponuku na AMV a Boxer, o tom sme už písali, Nemci nechceli lokalizovať výrobu na SK + cena.
      Ohľadne Strykeru, ponuka z USA je zahalená určitým tajomstvom, nebolo jasne povedané, či ponúkli len Stryker, alebo aj nejakú inú alternatívu, konkrétne ACV. Minister sa vyjadril, že niektorí záujemcovia ponúkli viacero možností, no nekonkretizoval, musíme teda počkať do konca marca.
      V pondelok je posledný deň na podávanie ponúk na BVP, budúci týždeň sa uvidí (min. DenníkN), aké ponuku kto doručil.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:28 28.01.2022

      Ja som hlavne napätý, či bude pásová ponuka od USA ... už iba 4 dni ...

      Ja som hlavne napätý, či bude pásová ponuka od USA ... už iba 4 dni ...

     • mikojan29
      09:43 28.01.2022

      Myslíš "Križiaka"?

      Myslíš "Križiaka"?

     • PavolR
      10:12 28.01.2022

      Áno, pretože BAE Systems by malo ponúkať cez Švédsko CV90, je dosť nepravdepodobné, že by cez USA dali ponuku aj na Bradley. A Ascod zasa bude GDLS núkať zrejme cez Španielsko.

      Áno, pretože BAE Systems by malo ponúkať cez Švédsko CV90, je dosť nepravdepodobné, že by cez USA dali ponuku aj na Bradley. A Ascod zasa bude GDLS núkať zrejme cez Španielsko.

     • janusinko
      11:36 28.01.2022

      mikojan29:
      Redback ale nie je KRIŽIAK, je to Snovačka Hasseltova, alebo tiež prezývaná austrálska čierna vdova.

      mikojan29:
      Redback ale nie je KRIŽIAK, je to Snovačka Hasseltova, alebo tiež prezývaná austrálska čierna vdova.

     • mikojan29
      12:12 28.01.2022

      Viem, ale "Križiak" je interný názov PavlaR pre BVP Redback, keby nám ho napr. ponúkli USA... :-D

      Viem, ale "Križiak" je interný názov PavlaR pre BVP Redback, keby nám ho napr. ponúkli USA... :-D

     • PavolR
      12:13 28.01.2022

      janusinko:
      To mikojan29 zrejme dobre vie, použil názov "Križiak" pre to, lebo som nižšie písal, že by sa u nás mohol tak volať, keby vyhral.

      janusinko:
      To mikojan29 zrejme dobre vie, použil názov "Križiak" pre to, lebo som nižšie písal, že by sa u nás mohol tak volať, keby vyhral.

  • PavolR
   14:05 02.02.2022

   V PR článku z decembra, uverejnenom v SM, uvádzajú popri CSM Industry ešte Neways Electronics International a samozrejme Ray Service. Ale to nie je viazané iba na SK tender a LYNX

   V PR článku z decembra, uverejnenom v SM, uvádzajú popri CSM Industry ešte Neways Electronics International a samozrejme Ray Service. Ale to nie je viazané iba na SK tender a LYNX

   • mikojan29
    22:41 02.02.2022

    Áno, zabudol som na to...

    Áno, zabudol som na to...

    • PavolR
     14:00 03.02.2022

     Každopádne, keď si porovnáme, kto s kým uzatvoril zmluvu, zdá sa, že BAE Systems ponúknu aj výrobu veží a munície a nad rámec toho aj niečo v IT segmente.

     Každopádne, keď si porovnáme, kto s kým uzatvoril zmluvu, zdá sa, že BAE Systems ponúknu aj výrobu veží a munície a nad rámec toho aj niečo v IT segmente.

     • mikojan29
      15:40 03.02.2022

      Za mňa má BAe Systems dobre našliapnuté, vidieť to aj na aktívnom PR, ale aj fy, ktoré majú podchytené. Som zvedavý, či budú pásaky vyzbrojené 30 alebo 40 mm kanónom? Každopádne, ...Zobrazit celý příspěvek

      Za mňa má BAe Systems dobre našliapnuté, vidieť to aj na aktívnom PR, ale aj fy, ktoré majú podchytené. Som zvedavý, či budú pásaky vyzbrojené 30 alebo 40 mm kanónom? Každopádne, aj lokalizovaná výroba kanónu + munície, vrátane programovateľnej by bol zásah do čierneho. IT sú len plusové body naviac.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:19 25.01.2022

  Iba taký nástrel do pléna - akú prezývku by mohlo mať naše budúce 8x8? Predpokladám, že názvy ako Vydra, Corsac, Scipio sú už pasé, tak teda čo iné by sa hodilo? :-)

  Iba taký nástrel do pléna - akú prezývku by mohlo mať naše budúce 8x8? Predpokladám, že názvy ako Vydra, Corsac, Scipio sú už pasé, tak teda čo iné by sa hodilo? :-)

  • Jura99
   17:29 25.01.2022

   Pandur nebo Patria

   Pandur nebo Patria

   • PavolR
    17:35 25.01.2022

    Kto by už dnes používal vozidlá s takými názvami? ;-p (mimo to mi už prídu tak trocha obsadené)
    Osobne som premýšľal skôr nad názvom ZUBOR. :-)

    Kto by už dnes používal vozidlá s takými názvami? ;-p (mimo to mi už prídu tak trocha obsadené)
    Osobne som premýšľal skôr nad názvom ZUBOR. :-)

    • Jura99
     17:48 25.01.2022

     Zubr byl projekt KOT z Přerovských strojíren z počátku 90tých let. Ale jelikož nepřekročil fázi prototypu, název je volný :-)

     Zubr byl projekt KOT z Přerovských strojíren z počátku 90tých let. Ale jelikož nepřekročil fázi prototypu, název je volný :-)

    • mikojan29
     13:48 26.01.2022

     Zubor by bol fajn. Ešte ma napadol Jazvec, ale toho už majú Poliaci - Borsuk.
     Uvidíme, či bude aj meno, alebo len meno výrobcu a číselné označenie.

     Zubor by bol fajn. Ešte ma napadol Jazvec, ale toho už majú Poliaci - Borsuk.
     Uvidíme, či bude aj meno, alebo len meno výrobcu a číselné označenie.

     • Ján Paliga
      22:46 26.01.2022

      A čo tak po šarišsky - Šaľeňak? A v anglickom prepise Shalyenyak? ;-

      A čo tak po šarišsky - Šaľeňak? A v anglickom prepise Shalyenyak? ;-

  • Ján Paliga
   21:06 25.01.2022

   AMV XP - Armádne Motorové Vozidlo - eXtra Populár skrátene môže byť aj Populár :-D

   AMV XP - Armádne Motorové Vozidlo - eXtra Populár skrátene môže byť aj Populár :-D

   • PavolR
    21:22 25.01.2022

    Chcelo by to niečo údernejšie a pritom dobra vysloviteľné aj v inom jazyku - aby sa to predávalo, že áno. ;-) ... napr. SAMO - Slovenský Armádny Motorizovaný Obrnenec ... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Chcelo by to niečo údernejšie a pritom dobra vysloviteľné aj v inom jazyku - aby sa to predávalo, že áno. ;-) ... napr. SAMO - Slovenský Armádny Motorizovaný Obrnenec ...

    Ale principiálne sa nebránim ani originálnejším návrhom (hoc aj bez šance na aplikáciu), ako napr. Hybridné Obrnené Vozidlo Národnej Obrany ...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:48 26.01.2022

     MOR HO - Motorový obrnený rozbíjací húsenicový objekt.... ;-

     MOR HO - Motorový obrnený rozbíjací húsenicový objekt.... ;-

  • janusinko
   08:20 26.01.2022

   Keďže ide o 8x8, tak by to mohol byť nejaký článkonožec/pavúk, napríklad TARANTULA :)

   Keďže ide o 8x8, tak by to mohol byť nejaký článkonožec/pavúk, napríklad TARANTULA :)

   • PavolR
    09:43 26.01.2022

    To je trocha dlhé ... Ja osobne som si už pavúkoidný názov KRIŽIAK vyhradil pre pásové vozidlo, ak by z americkej strany dal ponuku Oshkosh s Redbackom a vyhral ... ;-)

    To je trocha dlhé ... Ja osobne som si už pavúkoidný názov KRIŽIAK vyhradil pre pásové vozidlo, ak by z americkej strany dal ponuku Oshkosh s Redbackom a vyhral ... ;-)

   • Harvest
    10:17 26.01.2022

    Čo takto OVCA? :-)

    Čo takto OVCA? :-)

    • PavolR
     10:56 26.01.2022

     To potom už skôr VALACH.
     A je to zároveň aj pomenovanie pre žrebca - hoci vykastrovaného. ;-p

     To potom už skôr VALACH.
     A je to zároveň aj pomenovanie pre žrebca - hoci vykastrovaného. ;-p

  • Danik
   17:44 26.01.2022

   Co třeba Hulán nebu Husar?

   Co třeba Hulán nebu Husar?

   • Sergej7490
    18:56 26.01.2022

    To uz mozme aj : Husák... :-)

    To uz mozme aj : Husák... :-)

  • HEKTOR
   20:23 26.01.2022

   keby sa jednalo o vydru,tak by jej slušalo bojové meno - tunel - ...
   bolo by to asi aj dosť výstižné...

   keby sa jednalo o vydru,tak by jej slušalo bojové meno - tunel - ...
   bolo by to asi aj dosť výstižné...

 • Harvest
  21:14 23.01.2022

  "Ja však v tomto volebnom období nevidím priestor na nákup nových tankov. Nedá sa za štyri roky stihnúť to, čo sa zanedbalo tridsať rokov." - Jaro Naď v rozhovore pre denník ...Zobrazit celý příspěvek

  "Ja však v tomto volebnom období nevidím priestor na nákup nových tankov. Nedá sa za štyri roky stihnúť to, čo sa zanedbalo tridsať rokov."
  - Jaro Naď v rozhovore pre denník postoj.

  Takže, tak ako som si myslel, v tomto volebnom obdobi sa už tanky kupovať nebudú. Bohuzial rozpočet nepusti.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   10:09 24.01.2022

   Pokud se povede dotahnou tendry kolem kolovych a pasovych BVP, uz to bude skok o nekolik svetelnych let kupredu. U tanku je ale skoda, ze zrovna tyhle maji cerneho petra. Nakonec, ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud se povede dotahnou tendry kolem kolovych a pasovych BVP, uz to bude skok o nekolik svetelnych let kupredu. U tanku je ale skoda, ze zrovna tyhle maji cerneho petra. Nakonec, tam je asi nejmin na vyber a ty nakupovane pocty nebudou nijak vysoke, takze i cena by nemusela byt az tak extremni, takze tenhle "vyber" mohl byt vyreseny pomerne rychle, bez komplikaci a za prijatelne penize.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:13 24.01.2022

   Som optimista a beriem to tak, že keby niekto ponúkol, alebo rovno daroval mierne ojazdené, ktoré by iba bolo potrebné trocha zmodernizovať, tak ...

   Som optimista a beriem to tak, že keby niekto ponúkol, alebo rovno daroval mierne ojazdené, ktoré by iba bolo potrebné trocha zmodernizovať, tak ...

   • Jura99
    10:39 24.01.2022

    nevěřím na nákup pozemní techniky nad rámec té první dávky BOV8x8. Nevěřím ani na ty pásové BVP. Finančně mi to nevychází.

    nevěřím na nákup pozemní techniky nad rámec té první dávky BOV8x8. Nevěřím ani na ty pásové BVP. Finančně mi to nevychází.

  • Sgt Murphy
   17:26 24.01.2022

   A už to začína... Hlavne že na 500 ks BOV 8x8 priestor je, na 223 ks BVP tu priestor je tiež... Aha, ešte tie tanky pre ťažkú brigádu, no na to sme zabudli... na to už asi financie ...Zobrazit celý příspěvek

   A už to začína... Hlavne že na 500 ks BOV 8x8 priestor je, na 223 ks BVP tu priestor je tiež... Aha, ešte tie tanky pre ťažkú brigádu, no na to sme zabudli... na to už asi financie nezvýšili...Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    20:36 24.01.2022

    Kúpiť Bov aj bvp pocas jedného volebného obdobia je úspech,ak sa im to podarí dotiahnuť do konca. A musím súhlasiť s Naďom, že dohnať počas 4 rokov to co sa zanedbavalo 30 rokov sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Kúpiť Bov aj bvp pocas jedného volebného obdobia je úspech,ak sa im to podarí dotiahnuť do konca. A musím súhlasiť s Naďom, že dohnať počas 4 rokov to co sa zanedbavalo 30 rokov sa jednoducho nedá.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     22:28 24.01.2022

     Naď má rečí ako koza bobkov. Prišiel s plnou hubou a za štyri roky spravil čo? Priorita tohto funkčného obdobia nebola obmena všetkého čo sa zanedbalo za 30 rokov, ale vybudovanie ...Zobrazit celý příspěvek

     Naď má rečí ako koza bobkov. Prišiel s plnou hubou a za štyri roky spravil čo? Priorita tohto funkčného obdobia nebola obmena všetkého čo sa zanedbalo za 30 rokov, ale vybudovanie funkčnej ťažkej brigády. Takže sa mali kupovať nové tanky, pásové alebo kolesové BVP, nová ženijná technika, nová logistická technika, dokončiť nákup vrtuľníkov a zabezpečiť novú PVO. Nič iné nemal za úlohu a aj to dojebal.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:06 25.01.2022

      Teraz neviem, či som ja Šípová Ruženka alebo ty cestovateľ v čase, lebo keď som išiel včera spať, Naď nebol vo funkcii ešte ani celé dva roky a ty už hodnotíš štyri. :-D

      Teraz neviem, či som ja Šípová Ruženka alebo ty cestovateľ v čase, lebo keď som išiel včera spať, Naď nebol vo funkcii ešte ani celé dva roky a ty už hodnotíš štyri. :-D

     • Sgt Murphy
      13:42 25.01.2022

      Máš pravdu môj omyl. Tak zhodnoťme dva roky Naďa vo funkcii. Zaobstaral nové radary, ktorých nákup naplánovala už minulá vláda a chválil sa, že on ich kúpil lacnejšie. Potom si ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš pravdu môj omyl. Tak zhodnoťme dva roky Naďa vo funkcii. Zaobstaral nové radary, ktorých nákup naplánovala už minulá vláda a chválil sa, že on ich kúpil lacnejšie. Potom si spomenul že pre nich zabudol kúpiť nákladné podvozky. A dva vrtuľníky, na ktoré nám dala ponuku vláda USA, ktoré nie sú ale operačne spôsobilé lietať v bojových podmienkach (budú mať síce výzbroj ale budú im chýbať potrebné ochranné systémy) Tlieskam týmto úspechom.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:05 25.01.2022

      Do konca marca je termín vyhodnotenia projektu 8x8 a o mesiac na to pásov, hoci myslím, že by to mohlo ísť na vládu aj skôr. V kontexte tohoto je dosť účelové hodnotiť už teraz.

      Do konca marca je termín vyhodnotenia projektu 8x8 a o mesiac na to pásov, hoci myslím, že by to mohlo ísť na vládu aj skôr. V kontexte tohoto je dosť účelové hodnotiť už teraz.

   • Clanek
    13:48 25.01.2022

    Nikdo prece nekupuje 500ks BOV 8x8 ted. Ted se ma podepsat nakup dvouciferneho poctu, plus opce s vyhledem na dalsich 10-15 let (az 4 volebni obdobi).

    Nikdo prece nekupuje 500ks BOV 8x8 ted. Ted se ma podepsat nakup dvouciferneho poctu, plus opce s vyhledem na dalsich 10-15 let (az 4 volebni obdobi).

  • Rase
   21:15 24.01.2022

   To máme období do března 2024. Pokud si dobře vzpomínám, tak obdobně dlouho si budeme muset na nové tanky počkat i u nás. Úplně vidím, jak pak budeme narychlo prosit Američany, aby ...Zobrazit celý příspěvek

   To máme období do března 2024. Pokud si dobře vzpomínám, tak obdobně dlouho si budeme muset na nové tanky počkat i u nás. Úplně vidím, jak pak budeme narychlo prosit Američany, aby nám prodali nějaké Abramsy, pro potřebu oné těžké brigády do roku 2026.

   ps. v podstatě by to šlo řešit i jiným ojetým tankem, ale Abrams jsem uvedl jen jako příklad.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   22:05 24.01.2022

   Myslím, že i akvizice až 723 vozidel pro těžké jednotky za jedno období nehledě na menší akvizice je úspěch. Naopak má pravdu, u nás i u Vás se posledních 30 let obrana dost ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že i akvizice až 723 vozidel pro těžké jednotky za jedno období nehledě na menší akvizice je úspěch. Naopak má pravdu, u nás i u Vás se posledních 30 let obrana dost zanedbávala a nedá se čekat, že se současnými finančními prostředky se během 4 let povede vše vyřešit. Myslím, že jestli teď Vaše vláda ještě provede obměnu výstroje a výzbroje jednotlivce tak za 4 roky dobré. Pak obměna vozového parku, PVO, tanky a logistika v dalších letech. Oba naše státy toho čeká ještě dost.

   Váš prapor ISTAR je transformován na průzkumný a 23 motorizovaný prapor na 52 výsadkový v podrůčí speciálních sil. Maté nějaké bližší informace?Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    23:28 24.01.2022

    Ok, porovnajme to s nákupmi Maďarska za posledné funkčné obdobie (2018-2022). U pozemných síl dostali vojaci novú výstroj a výzbroj v podobe ručných palných zbraní a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ok, porovnajme to s nákupmi Maďarska za posledné funkčné obdobie (2018-2022).

    U pozemných síl dostali vojaci novú výstroj a výzbroj v podobe ručných palných zbraní a protitankových zbraní Carl Gustav. Nové pásové BVP Lynx, tanky Leopard 2, samohybné húfnice PzH 2000, ženijnú techniku a techniku logistického zabezpečenia, obrnených vozidiel 4x4 a ďalších. U vzdušných síl dostali piloti nové dopravné lietadlá A319, bizjety Dassault Falcon 7Xs, transportné lietadlá C-390 a nové vrtuľníky H145M a H225M. U protivzdušnej obrany sa dočkali nových radarov EL/M 2084 a protilietadlových systémov NASAMS. Tiež sa kúpili 2 ks výcvikové lietadlá Zlin 143 a zabezpečila munícia pre lietadlá Jas-39.

    A ty tvrdíš že to čo predviedol za svoje funkčné obdobie Naď je úspech?Skrýt celý příspěvek

    • Harvest
     08:24 25.01.2022

     S Maďarmi by som sa moc neporovnával, tie ich nákupy vyzerajú síce pekne a kupujú kvalitu ale Orbán to tam vedie takým cudnym polodiktatorskym spôsobom. Zverejňujú vôbec Maďari, ...Zobrazit celý příspěvek

     S Maďarmi by som sa moc neporovnával, tie ich nákupy vyzerajú síce pekne a kupujú kvalitu ale Orbán to tam vedie takým cudnym polodiktatorskym spôsobom. Zverejňujú vôbec Maďari, koľko zaplatili za tie ich nákupy? Radšej nakupovať postupne a s ohláseným výberovým konaním, nez sa jedného dňa zobudiť a zistiť ze ministerstvo kúpilo 60 tankov a 50 hufnic.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:46 25.01.2022

      Vojaci, prepáčte že som vám za svoje volebné obdobie kúpil hovno, ale to najdôležitejšie - dostanete ho transparentne. Nemáte zač. S pozdravom, lebo Fico

      Vojaci, prepáčte že som vám za svoje volebné obdobie kúpil hovno, ale to najdôležitejšie - dostanete ho transparentne. Nemáte zač. S pozdravom, lebo Fico

    • PavolR
     09:11 25.01.2022

     Z vymenovanej pozemnej techniky dostali kvôli dlhým dodacím dobám Maďari ešte iba minimum a do konca funkčného obdobia to lepšie nebude. Konkrétne 12 L2A4 a niekoľko desiatok 4x4.

     Z vymenovanej pozemnej techniky dostali kvôli dlhým dodacím dobám Maďari ešte iba minimum a do konca funkčného obdobia to lepšie nebude. Konkrétne 12 L2A4 a niekoľko desiatok 4x4.

     • Sgt Murphy
      13:47 25.01.2022

      Aspoň že už majú podpísané nákupy, zabezpečené dodávky a splácajú. A čo my? My sme ešte ani nič nepodpísali.

      Aspoň že už majú podpísané nákupy, zabezpečené dodávky a splácajú. A čo my? My sme ešte ani nič nepodpísali.

    • mikojan29
     10:33 25.01.2022

     Po toľkých rokoch autokratického vládnutia by sa aj patrilo. Majú toho už viac - H-145M, ručné zbrane, lietadlá okrem C-390, kupujú kvalitné veci, ale za koľko? Poznáte to ...Zobrazit celý příspěvek

     Po toľkých rokoch autokratického vládnutia by sa aj patrilo. Majú toho už viac - H-145M, ručné zbrane, lietadlá okrem C-390, kupujú kvalitné veci, ale za koľko? Poznáte to porekadlo, že sa môžete prikrývať len s takou perinou, na akú máte...aby sa jeho nasledovníci, čo môže byť už onedlho, nečudovali, že štátna kasa je vybraná do dna práve na tieto ich armádne nákupy.
     Naď sa musel rozpozerať a ten vnútorný dlh, ktorý OSSR majú je naozaj obrovský. Navyše všetky tie malé/veľké domov odčerpávali zdroje z už aj tak malého rozpočtu, ktorý nemali predchádzajúce vlády snahu zvyšovať. Napr. ak by urobili normálne výberové konanie pred pár rokmi, už by boli tie 8x8 vo výrobe, takto si to pohnojili sami sebe a vojakom zostal zase dlhý nos. A takto sa to ťahalo posledných x rokov. Ja budem rád, ak vyjde to, čo teraz rozbehli a obstarajú aspoň 8x8, BVP, nákladné vozidlá a ručné zbrane. Budú to míľové kroky dopredu, nie prešľapovanie na mieste.Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      10:43 25.01.2022

      Vieš mi povedať viac k tým ručným zbraniam, že čo z toho chcu kupovať?

      Vieš mi povedať viac k tým ručným zbraniam, že čo z toho chcu kupovať?

     • mikojan29
      11:32 25.01.2022

      Harvest Kúpili licenciu na české Breny 2, ktoré si aj sami vyrábajú/skladajú a vyvíjajú si aj vlastné zbrane. Niekde tu na tejto stránke je aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Harvest
      Kúpili licenciu na české Breny 2, ktoré si aj sami vyrábajú/skladajú a vyvíjajú si aj vlastné zbrane. Niekde tu na tejto stránke je aj odkaz.
      https://www.portfolio.hu/globa...
      https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      11:37 25.01.2022

      mikojan29
      Harvest mal na mysli predpokladám info k nákupu ručných zbraní do OS SR.

      mikojan29
      Harvest mal na mysli predpokladám info k nákupu ručných zbraní do OS SR.

     • Harvest
      12:29 25.01.2022

      janusinko
      Áno tak som to myslel.

      janusinko
      Áno tak som to myslel.

     • mikojan29
      12:39 25.01.2022

      O ručných zbraniach jednotlivca pre OSSR je zatiaľ ticho.

      O ručných zbraniach jednotlivca pre OSSR je zatiaľ ticho.

     • Jura99
      13:47 25.01.2022

      když sleduju ten povyk okolo smlouvy s USA a divné ticho o případné pomoci UA, tak si nejsem jist, na které straně Slováci stojí, myslím nejen politiky ale i přímo občany. S tím ...Zobrazit celý příspěvek

      když sleduju ten povyk okolo smlouvy s USA a divné ticho o případné pomoci UA, tak si nejsem jist, na které straně Slováci stojí, myslím nejen politiky ale i přímo občany. S tím pak souvisí vyzbrojování OSSR, jestli to je vůbec k něčemu dobré.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:52 25.01.2022

      My ideme tiež veľkoryso míňať, vyžmýkať obranný rozpočet a splácať Naďove nákupy ešte niekoľko volebných období dopredu. Minister sa ale rozhodol, že najlepšie keď to všetko ...Zobrazit celý příspěvek

      My ideme tiež veľkoryso míňať, vyžmýkať obranný rozpočet a splácať Naďove nákupy ešte niekoľko volebných období dopredu. Minister sa ale rozhodol, že najlepšie keď to všetko minieme na stovky nových BVP. A ostatné nákupy a ich financovanie nech si rieši jeho nástupca...Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:44 25.01.2022

      Jura99 - "když sleduju ten povyk okolo smlouvy s USA a divné ticho o případné pomoci UA, tak si nejsem jist, na které straně Slováci stojí, myslím nejen politiky ale i přímo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 -
      "když sleduju ten povyk okolo smlouvy s USA a divné ticho o případné pomoci UA, tak si nejsem jist, na které straně Slováci stojí, myslím nejen politiky ale i přímo občany. S tím pak souvisí vyzbrojování OSSR, jestli to je vůbec k něčemu dobré."

      - to ako fakt zase ....................?!..............Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:21 25.01.2022

      @ Jura "...když sleduju ten povyk okolo smlouvy s USA a divné ticho o případné pomoci UA, tak si nejsem jist, na které straně Slováci stojí, myslím nejen politiky ale i přímo ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Jura

      "...když sleduju ten povyk okolo smlouvy s USA a divné ticho o případné pomoci UA, tak si nejsem jist, na které straně Slováci stojí, myslím nejen politiky ale i přímo občany. "

      V mojej práci 90% romanticky fandí Severnej Ázii... Sťahovať by sa tam ale nesťahovali, to by utrpela ich životná úroveň.... Ja predstavujem tých 10%, čo nefandí (wink).

      Tak asi toľko....Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:31 25.01.2022

      Ján Paliga: lidi co veri, ze bilá je černa a černá je bílá je dost a nechapu je, je to katastrofa. Diky, ze aspon vy jste normalni.

      Ján Paliga: lidi co veri, ze bilá je černa a černá je bílá je dost a nechapu je, je to katastrofa. Diky, ze aspon vy jste normalni.

    • Danik
     17:31 26.01.2022

     Myslím, že v podmínkách ekonomických a sociálně politických (pochybuji, že u Vás je obrana brána mnohem více důležitěji než u nás a občané tlačí na politiky, aby investovali do ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že v podmínkách ekonomických a sociálně politických (pochybuji, že u Vás je obrana brána mnohem více důležitěji než u nás a občané tlačí na politiky, aby investovali do armády) jaké panují u Vás (u nás to samé) ve vztahu k obraně, je to hlavně v porovnání s předchozími dvěma dekádami slušný úspěch, který posune OSSR dál. Když vezmu systémové nastavení zbrojních projektů, jejich plánování, výběr a realizaci v doufejme férové a transparentní soutěži s řádnou posudkovou komisí a finálním výběrem, vlastně to není vůbec špatné.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:17 25.01.2022

    O 52.ke len toto - https://52vpr.mil.sk/97018/?pg... a o 65.ke nenájdeš absolútne NIČ - https://mbpo.mil.sk/94385/... A čo by Ťa ešte zaujímalo? ISTAR sídlil v Prešove a 65. bude asi ...Zobrazit celý příspěvek

    O 52.ke len toto - https://52vpr.mil.sk/97018/?pg... a o 65.ke nenájdeš absolútne NIČ - https://mbpo.mil.sk/94385/...

    A čo by Ťa ešte zaujímalo? ISTAR sídlil v Prešove a 65. bude asi tiež. 52.ka v Trebišove.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     22:03 25.01.2022

     Výsadkári budú na Mokradi pod Tatrami.

     Výsadkári budú na Mokradi pod Tatrami.

    • Danik
     17:42 26.01.2022

     Díky za odpověď, vím, že istar měl 805ky. U 52ky mě zajímala výzbroj a doktrinální úkoly. Jestli výsadkáři budou používat dál vz.58 jak 23ka nebo přejdou na HK416 jako jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Díky za odpověď, vím, že istar měl 805ky. U 52ky mě zajímala výzbroj a doktrinální úkoly. Jestli výsadkáři budou používat dál vz.58 jak 23ka nebo přejdou na HK416 jako jejich kolegové z 5 PŠU. Dostanou taky Polarisy a tak podobně. Dále jestli se bude jednat o jednotku, která má být tradiční výsadková pěchota jako třeba náš 43 vp nebo britský parachute regiment, nebo má spíš připomínat 75 Pluk Rangers či u nás CPSS.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:29 26.01.2022

      Danik - malo by sa -vraj- skôr jednať o rangers...a poskytovať podporu 5.pšu...
      čo sa týka primárnej zbrane,tam by sa mohlo jednať aj o m4...

      Danik - malo by sa -vraj- skôr jednať o rangers...a poskytovať podporu 5.pšu...
      čo sa týka primárnej zbrane,tam by sa mohlo jednať aj o m4...

     • Sgt Murphy
      21:58 27.01.2022

      HEKTOR žiaľ HK416 a M4 majú len u 5. pluku, 52. výsadkový prápor má ešte stále ako štandardnú výzbroj vz. 58 a pištole Glock 17. Na nasadenie v Bosne a Hercegovine dostali Iveco ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR žiaľ HK416 a M4 majú len u 5. pluku, 52. výsadkový prápor má ešte stále ako štandardnú výzbroj vz. 58 a pištole Glock 17. Na nasadenie v Bosne a Hercegovine dostali Iveco LMV od 5. pluku a Land Rover Defender. Predpokladám že na novú techniku a výzbroj v najbližšej dobe ani financií nebude, možno niečo veľmi málo aby sa nepovedalo.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:03 06.11.2021

  Má niekto prístup k celému článku?
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

  Má niekto prístup k celému článku?
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

 • Drake
  15:52 05.11.2021

  Toliko k českému tendru na BVP, nevím jestli se smát nebo brečet....... Doufám že slováci budou mít větší koule a nebudou držet muzeum jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Toliko k českému tendru na BVP, nevím jestli se smát nebo brečet.......
  Doufám že slováci budou mít větší koule a nebudou držet muzeum jako my.

  link:https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:01 05.11.2021

   úřední šiml zase našel někde v textu pravopisnou chybu a nabídky odložil, to není v české kotlině nic neznámého. Je tam ale možná i jiná varianta, že úřední šiml načerpal dostatek ...Zobrazit celý příspěvek

   úřední šiml zase našel někde v textu pravopisnou chybu a nabídky odložil, to není v české kotlině nic neznámého. Je tam ale možná i jiná varianta, že úřední šiml načerpal dostatek informací a osloví si svého favorita napřímo.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:33 05.11.2021

    Jura99 - vy ste fakt kaliber ... keď je reč o ačr - pohár je poloplný ... keď je reč o ossr - pohár je poloprázdny ... fakt rád čítam vaše príspevky...vždy ma milo rozveselia ... ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - vy ste fakt kaliber ...
    keď je reč o ačr - pohár je poloplný ...
    keď je reč o ossr - pohár je poloprázdny ...

    fakt rád čítam vaše príspevky...vždy ma milo rozveselia ... :)

    Drake - ešte počkajte ...všetko môže nakoniec vystreliť úplne inak...či v ačr,tak aj v ossr...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:30 06.11.2021

     ja vase ctu take rad, Hektore, ovsem pohar ve veci BVP vidim jako poloprazdny, neni to poprve, kdy moje prispevky nekdo cte tak, jak je chce cist, bez ohledu na obsah :-). ...Zobrazit celý příspěvek

     ja vase ctu take rad, Hektore, ovsem pohar ve veci BVP vidim jako poloprazdny, neni to poprve, kdy moje prispevky nekdo cte tak, jak je chce cist, bez ohledu na obsah :-). Poloprazdny pohar je hlavne kvuli dlouhemu procesu vyberu, tomu fakt nerozumim, jsou 3-4kandidati a trva to 5let. To mezitim zastaraji a bylo by mozne hledat jejich nastupce. Vcerejsi sdeleni ale vidim jako poloplny pohar, nekam se to hnulo a neverim ze BVP nebudd vubec. Krome toho ta soutez udajne ukoncena nebyla, pouze komise zrejme ceka na noveho ministra https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • Double
   17:15 05.11.2021

   trapas

   trapas

 • Jura99
  08:49 05.11.2021

  Plány na pořízení až 500ks BOV8x8, 180 BVP, tanky, cvičná letadla atd. jsou finančně zjevně nekryté. Vzhledem k počtu obyvatel a rozpočtu obrany SR by se mělo koupit vybavení ...Zobrazit celý příspěvek

  Plány na pořízení až 500ks BOV8x8, 180 BVP, tanky, cvičná letadla atd. jsou finančně zjevně nekryté. Vzhledem k počtu obyvatel a rozpočtu obrany SR by se mělo koupit vybavení "pouze" pro těžkou brigádu a druhou brigádu zrušit nebo redukovat na výsadkový pluk, který má relativně levnější vybavení. Snažit se uživit všechno bude mít výsledek v tříštění zdrojů a nic nebude v kvalitě na 100%.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:04 05.11.2021

   Spíše by bylo zajímavé zjistit, jaké jsou operační důvody tohoto nákupu. 1. chce to po nás NATO - a to je dostatečný důvod pro nákup za miliardy; 2. trápí nás sever; 3. trápí nás ...Zobrazit celý příspěvek

   Spíše by bylo zajímavé zjistit, jaké jsou operační důvody tohoto nákupu.
   1. chce to po nás NATO - a to je dostatečný důvod pro nákup za miliardy;
   2. trápí nás sever;
   3. trápí nás jih;
   4. budujeme bastion;Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:20 05.11.2021

    NATO chce po Slovensku těžkou brigádu a tam dává smysl ten závazek splnit co nejrychleji a na 100%. Takže nefantazírovat o Vydrách, Gerlaších a Patriích, ale škrtem pera podepsat ...Zobrazit celý příspěvek

    NATO chce po Slovensku těžkou brigádu a tam dává smysl ten závazek splnit co nejrychleji a na 100%. Takže nefantazírovat o Vydrách, Gerlaších a Patriích, ale škrtem pera podepsat prakticky totéž, co Maďaři. Slovensko se samo neubrání proti nikomu, vždy bude dělat kostičku puzzle ve společné věci. A zrovna na 100% vybavená a vycvičená těžká brigáda je solidní pomoc. Zbytek armády musí dostat jen to, na co budou peníze. A pokud peníze nebudou ve výhledu, tak ten zbytek armády redukovat nebo reformovat na lehkou pěchotu. Byla tu řeč o Belgii, slovenské plány jsou bezmála takové, jako je síla belgické armády, která má ale 4x větší rozpočet.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    10:16 05.11.2021

    Jan Grohmann - vec je jasná - keby niečo : sever - neubránime ... juh - vytvoríme patovú situáciu ... východ - -II- ... otázka ale je,čo so západom... tá morava by si už ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann - vec je jasná - keby niečo :
    sever - neubránime ...
    juh - vytvoríme patovú situáciu ...
    východ - -II- ...
    otázka ale je,čo so západom... tá morava by si už zaslúžila oslobodiť ... :)

    Jura99 - "jsou finančně zjevně nekryté" - možno máte pravdu a zároveň obavu ako veriteľ,ale spomeniem to znova - nejasné maďarské financovanie armády ste nazývali (necitujem) skvelou a účelnou modernizáciou zodpovedného člena nato ...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:57 05.11.2021

     splneni zavazku a vyzbrojeni tezke brigady podporuju, i za cenu dluhu. Ale plany na cvicna letadla atd. neberu za napad odrazejici stav financi.

     splneni zavazku a vyzbrojeni tezke brigady podporuju, i za cenu dluhu. Ale plany na cvicna letadla atd. neberu za napad odrazejici stav financi.

     • Papa Golf
      12:48 05.11.2021

      My cvičné a vy toto?
      https://www.e15.cz/domaci/cesk...

      My cvičné a vy toto?
      https://www.e15.cz/domaci/cesk...

     • PavolR
      13:00 05.11.2021

      No ale tých 40 ks F-35 musí byť omyl - niekto počul od svojho zdroja forty namiesto fourteen ... :-D

      No ale tých 40 ks F-35 musí byť omyl - niekto počul od svojho zdroja forty namiesto fourteen ... :-D

     • HEKTOR
      20:41 05.11.2021

      Jura99 - buďte pokojný z fa-50 určite nič nebude...

      Papa Golf - Když vy f-35, tak mi f/a-xx ! Když vy k2 black panther, tak my abrams ! :))

      Jura99 - buďte pokojný z fa-50 určite nič nebude...

      Papa Golf - Když vy f-35, tak mi f/a-xx ! Když vy k2 black panther, tak my abrams ! :))

  • Lukas
   21:43 05.11.2021

   Nie zgodzę się... Jeśli mówimy o ograniczeniach budżetowych to priorytetem powinien być duży zakup BOV 8x8. I budowa prawdziwej średniej brygady mechanizowanej. Takiej z własnym ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie zgodzę się...
   Jeśli mówimy o ograniczeniach budżetowych to priorytetem powinien być duży zakup BOV 8x8.
   I budowa prawdziwej średniej brygady mechanizowanej. Takiej z własnym batalionem rozpoznawczym, z 3 batalionami zmechanizowanymi uzbrojonymi nie tylko w KBVP ale też i w przenośne ATGM, moździerze czy nawet pojazdami z armatą 120mm oraz z wsparciem inżynieryjnym. (Warto zapoznać się z włoską brygadą Pirneorolo)

   Pułk powietrznodesantowy to droga formacja - specjalistyczne uzbrojenie (lekka piechota potrzebuje na przykład dużo różnorodnych granatników i wyrzutni ATGM ), drogie szkolenie oraz kolejny problem - jakie "lotnicze" środki transportu (i wsparcia)

   Lekką piechotę na pojazdach 4x4 można sformować szybciej. Ale 3 nowoczesne pojazdy opancerzone 4x4 kosztują tyle co 1 KBVP wiec nie wiem czy to dobry biznes...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:30 04.11.2021

  Čo hovoríte na Naďovo vyhlásenie o ôsmych ponukách na pásové IFV?
  Ak odrátame Pumu, CV90, ASCOD, LYNX a Borsuk, ktoré ďalšie tri krajiny mohli ešte dať či prisľúbiť ponuku?

  Čo hovoríte na Naďovo vyhlásenie o ôsmych ponukách na pásové IFV?
  Ak odrátame Pumu, CV90, ASCOD, LYNX a Borsuk, ktoré ďalšie tri krajiny mohli ešte dať či prisľúbiť ponuku?

  • mikojan29
   19:34 04.11.2021

   Nad tým som rozmýšľal ako prvým a stále ešte rozmýšľam, ktoré krajiny sa zaujímajú o tento tender? Ak to berieme na krajiny a nie výrobcov, tak nevieme ešte 4 krajiny - Lynx a Puma ...Zobrazit celý příspěvek

   Nad tým som rozmýšľal ako prvým a stále ešte rozmýšľam, ktoré krajiny sa zaujímajú o tento tender? Ak to berieme na krajiny a nie výrobcov, tak nevieme ešte 4 krajiny - Lynx a Puma sú z Nemecka.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:56 04.11.2021

    Pokiaľ Lynx neponúknu Maďari (ak to vôbec môžu) ... Lebo ak by to bolo na Nemecku, to potrebuje skôr zachraňovať výrobu Pumy. Ešte ma napadla možnosť joint-venture zo strany firiem ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokiaľ Lynx neponúknu Maďari (ak to vôbec môžu) ... Lebo ak by to bolo na Nemecku, to potrebuje skôr zachraňovať výrobu Pumy.
    Ešte ma napadla možnosť joint-venture zo strany firiem z neoslovených krajín - napríklad by sa Kórejci dali dokopy s Kongsbergom alebo Nexterom a ich ponuka by potom išla z Nórska alebo Francúzka.
    No a potom sú tu také rozrobené projekty ako Zetor Wolfdog alebo nedávno predstavený potenciálny taliansky nástupca Dardo (iba kresba).Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     09:28 05.11.2021

     Máš pravdu, joint-venture mi príde ako najpravdepodobnejšia možnosť, aby sa nazbieralo osem krajín. Papierové projekty typu Wolfdog a nástupca Darda si môžeme vyškrtnúť zo zoznamu, ...Zobrazit celý příspěvek

     Máš pravdu, joint-venture mi príde ako najpravdepodobnejšia možnosť, aby sa nazbieralo osem krajín. Papierové projekty typu Wolfdog a nástupca Darda si môžeme vyškrtnúť zo zoznamu, nemyslím, že by to od nás niekto akceptoval.
     Sám som zvedavý, kto okrem "istých" 3 záujemcov ešte podá ponuku.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:06 05.11.2021

      Z USA by vcelku reálne mohla prísť táto ponuka od joint- venture Oshkosh/Hanwha:
      https://oshkoshdefense.com/tra...

      Z USA by vcelku reálne mohla prísť táto ponuka od joint- venture Oshkosh/Hanwha:
      https://oshkoshdefense.com/tra...

     • mikojan29
      14:53 05.11.2021

      Aj to je možné, dôležité je, že bude viacero ponúk ako len 3 isté. No, bude to zaujímavé. Január nie je tak ďaleko.

      Aj to je možné, dôležité je, že bude viacero ponúk ako len 3 isté. No, bude to zaujímavé. Január nie je tak ďaleko.

  • Scotty
   19:40 04.11.2021

   Turci - Tulpar, Kaplan 20 Němci - PMMC G5 Ovšem to že se všechny tyhle nabídky sešly v jednom tendru je víc než zvláštní. To si nemohli prvně aspoň vyjasnit kolik míst pro vezené ...Zobrazit celý příspěvek

   Turci - Tulpar, Kaplan 20
   Němci - PMMC G5
   Ovšem to že se všechny tyhle nabídky sešly v jednom tendru je víc než zvláštní. To si nemohli prvně aspoň vyjasnit kolik míst pro vezené vojáky chtějí?Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:00 04.11.2021

    Ponuky majú posielať oslovené krajiny a Turecko takou krajinou nie je.
    Ďalšia vec, že netuším, či môže jedna krajina poslať aj viac ponúk...
    Myslím že miest bolo stanovených 3+7.

    Ponuky majú posielať oslovené krajiny a Turecko takou krajinou nie je.
    Ďalšia vec, že netuším, či môže jedna krajina poslať aj viac ponúk...
    Myslím že miest bolo stanovených 3+7.

    • mikojan29
     20:07 04.11.2021

     Mňa napadol ešte Bradley, lebo USA boli oslovené.

     Mňa napadol ešte Bradley, lebo USA boli oslovené.

     • Double
      20:19 04.11.2021

      Alebo Griffin III

      Alebo Griffin III

     • PavolR
      20:28 04.11.2021

      Ani jedno - Bradley má kapacitu iba 3+6 a Griffin III s nami požadovaným kalibrom 30 alebo 40 mm by bol zasa iba obyčajný ASCOD. :-D

      Ani jedno - Bradley má kapacitu iba 3+6 a Griffin III s nami požadovaným kalibrom 30 alebo 40 mm by bol zasa iba obyčajný ASCOD. :-D

     • Double
      21:00 04.11.2021

      Jednu sedacku by tam este napratali a vezu by sme si tam vedeli daj aj sami.

      Jednu sedacku by tam este napratali a vezu by sme si tam vedeli daj aj sami.

     • mikojan29
      09:21 05.11.2021

      Bradley by mal mať 3+7, alebo je na wiki chybný údaj.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      Bradley by mal mať 3+7, alebo je na wiki chybný údaj.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     • PavolR
      12:39 05.11.2021

      3+7 je údaj pre verziu M2A1. Od M2A2 vyššie je to už iba 3+6.

      3+7 je údaj pre verziu M2A1. Od M2A2 vyššie je to už iba 3+6.

    • Scotty
     20:15 04.11.2021

     Pokud sedm tak je Borsuk a pravděpodobně i Puma s velkým otazníkem. Navíc pokud Němci nabídli Pumu i Lynx tak zjevně dostat víc nabídek od jedné země jde. Pokud to má být opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud sedm tak je Borsuk a pravděpodobně i Puma s velkým otazníkem. Navíc pokud Němci nabídli Pumu i Lynx tak zjevně dostat víc nabídek od jedné země jde. Pokud to má být opravdu osm různých zemí (bez Korejců a Turků), tak bych je chtěl vidět.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   20:48 04.11.2021

   reálně Singapur, Itálie a Turecko, tedy když si vyškrtnu Ukrajinu a Koreu. Japonsko nejspíš nee, jelikož se teprve rozkoukávají.

   reálně Singapur, Itálie a Turecko, tedy když si vyškrtnu Ukrajinu a Koreu. Japonsko nejspíš nee, jelikož se teprve rozkoukávají.

   • PavolR
    07:31 05.11.2021

    Žiadosti o ponuky dostali výlučne štáty EHS + USA, Kanada a Británia.
    Singapur a Turecko sú out, pokiaľ nepôjdu do joint venture s nejakou firmou z oslovených krajín.

    Žiadosti o ponuky dostali výlučne štáty EHS + USA, Kanada a Británia.
    Singapur a Turecko sú out, pokiaľ nepôjdu do joint venture s nejakou firmou z oslovených krajín.

 • Harvest
  13:56 26.10.2021

  Rheinmetall sa dosť snaží vyhrať ten tender, čo je len dobre Lynx je môj favorit ...Zobrazit celý příspěvek

  Rheinmetall sa dosť snaží vyhrať ten tender, čo je len dobre Lynx je môj favorit :).

  https://www.teraz.sk/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:31 26.10.2021

   právě že se moc nesnaží. Když se ta zpráva nečte povrchně, tak se jednak jedná o celkem malou hodnotu zakázky a rovněž ta firma je nadnárodní, patrně s matkou v Holandsku, v pravém ...Zobrazit celý příspěvek

   právě že se moc nesnaží. Když se ta zpráva nečte povrchně, tak se jednak jedná o celkem malou hodnotu zakázky a rovněž ta firma je nadnárodní, patrně s matkou v Holandsku, v pravém slova smyslu nejde o podporu slovenského domácího průmyslu, něco sice zůstane zaměstnancům (vč. agenturních), ale nakonec se zasmějí zahraniční vlastníci obou firem v DE a NL, když ten obchod vykáží jako podporu Slovákům.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    14:52 26.10.2021

    Nikde netvrdím, že je to veľká zákazka. Cela pointa toho príspevku je, poukázať na aktivitu Rheinmetallu v súvislosti so slovenským tendrom thats it.

    Nikde netvrdím, že je to veľká zákazka. Cela pointa toho príspevku je, poukázať na aktivitu Rheinmetallu v súvislosti so slovenským tendrom thats it.

    • Jura99
     17:27 26.10.2021

     spíš je to aktivní PR, ale jinak finta jak vyšitá, na ten háček skočí jen slabá ryba. Rheinmetall to někde vyrábět musí a je mu vcelku jedno kde. Když to pak s Holandskými přáteli ...Zobrazit celý příspěvek

     spíš je to aktivní PR, ale jinak finta jak vyšitá, na ten háček skočí jen slabá ryba. Rheinmetall to někde vyrábět musí a je mu vcelku jedno kde. Když to pak s Holandskými přáteli někde zapijou, že si vzájemně nadělili kšeft a vykázal se jako podpora SR, tak se jen potěší. Už nejsou devadesátá léta, aby se SR musela třást na zahraniční investice, ale kdo ví.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:42 26.10.2021

     Táto firma je dlhodobým štandardným dodávateľom RM. Dostali by tú zákazku tak či tak, ale využilo sa to na lokálne PR.

     Táto firma je dlhodobým štandardným dodávateľom RM. Dostali by tú zákazku tak či tak, ale využilo sa to na lokálne PR.

 • Harvest
  10:23 04.10.2021

  V Maďarsku sa 29. septembra konalo cvičenie Breakthrough2021, uz aj s maďarskými Leopardmi 2a7, EjderYalcin a Lynxami. Musím uznať, že tie ich nové hračky sú impozantné, krásne ...Zobrazit celý příspěvek

  V Maďarsku sa 29. septembra konalo cvičenie Breakthrough2021, uz aj s maďarskými Leopardmi 2a7, EjderYalcin a Lynxami. Musím uznať, že tie ich nové hračky sú impozantné, krásne moderné stroje (bodaj by sme aj my kúpili tie Lynxi a Leopard).

  Taktiež nechápem odkiaľ Orbán berie toľké financie na armádu, štadióny, diaľnice atď. Len do armády napumpovali maďari ak sa dobre pamätám tak 8 miliárd euro za posledné roky.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   11:18 04.10.2021

   Len nie Lynx 42. Radšej čokoľvek iné.

   Len nie Lynx 42. Radšej čokoľvek iné.

  • Clanek
   12:14 04.10.2021

   Tak 8mld za posledne roky (treba 3?) neni zadna zavratna castka. Ve vztahu k rozpoctu to u zeme jako Madarsko (rozpocet behem poslednich let se pohyboval v rozpeti cca 60-70mld ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak 8mld za posledne roky (treba 3?) neni zadna zavratna castka. Ve vztahu k rozpoctu to u zeme jako Madarsko (rozpocet behem poslednich let se pohyboval v rozpeti cca 60-70mld Euro) znamena 8mld z 200mld rozpoctovanych v tom case, to je konkretne 4% rozpoctu (nebo 1,3% HDP).
   I kdyz to tedy neni zadna zavratna castka tak jim tleskam, ze meli vuli ji vynalozit.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:36 04.10.2021

   Ale figu! Leo2A7, Lynx a Pzh2000 tam stáli iba ako ukážky, lebo armáde ešte neboli dodané. Priamo na cvičení boli L2A4 a Gidrány (maďarské verzie Ejder Yalcinov).

   Ale figu! Leo2A7, Lynx a Pzh2000 tam stáli iba ako ukážky, lebo armáde ešte neboli dodané. Priamo na cvičení boli L2A4 a Gidrány (maďarské verzie Ejder Yalcinov).

   • Harvest
    13:35 04.10.2021

    Asi máš pravdu, tie Lea a Lynxi boli čo som videl na Twitteri asi iba statické.

    Asi máš pravdu, tie Lea a Lynxi boli čo som videl na Twitteri asi iba statické.

   • Knight
    14:14 04.10.2021

    Ale figu!
    Pzh 2000 bol nasadení na Breakthrough 2021 zabezpečoval to Bundeswehr ostatné ok

    https://www.youtube.com/watch?...
    8:28

    Ale figu!
    Pzh 2000 bol nasadení na Breakthrough 2021 zabezpečoval to Bundeswehr ostatné ok

    https://www.youtube.com/watch?...
    8:28

  • PavolR
   12:42 04.10.2021

   Mimochodom aktuálne sú v celej Európe asi iba dva prevádzkyschopné Lynxy - ten zelený, čo išiel do Čiech so starším typom veže Lance a ten "kockovaný", čo ho v posledne vystavujú.

   Mimochodom aktuálne sú v celej Európe asi iba dva prevádzkyschopné Lynxy - ten zelený, čo išiel do Čiech so starším typom veže Lance a ten "kockovaný", čo ho v posledne vystavujú.

  • Garry
   20:58 04.10.2021

   Harvest To vôbec nie je vela tento rok ich stála obrana 2,2 Mld Euro o rok plánujú utratit 2,8Mld cca niečo cez 1,7% HDP. Oni dávajú na podporu veľkých rodín až 5% ...Zobrazit celý příspěvek

   Harvest To vôbec nie je vela tento rok ich stála obrana 2,2 Mld Euro o rok plánujú utratit 2,8Mld cca niečo cez 1,7% HDP. Oni dávajú na podporu veľkých rodín až 5% HDP.Dialnice+Podpora športu násobne viac ako SK ,Dotácie zahraničným Maďarom...atď. Ja by som otočil otázku prečo u nás nie sú peniaze skoro na nič? Na to treba hladať odpoveď.Niekde je chyba ale u nich to nebude.Myslím v hospodárení.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    22:11 04.10.2021

    Nie som žiaden obdivovateľ Orbana, ale musím uznať, že oproti Ficovi je to priam génius.

    Nie som žiaden obdivovateľ Orbana, ale musím uznať, že oproti Ficovi je to priam génius.

    • Ján Paliga
     22:58 04.10.2021

     Je to tragéd.... A Maďarsko na neho kruto doplatí....

     Je to tragéd.... A Maďarsko na neho kruto doplatí....

    • Double
     20:35 05.10.2021

     oproti ficovi sa da za genia povazovat aj vrece zemiakov

     oproti ficovi sa da za genia povazovat aj vrece zemiakov

     • Harvest
      21:33 05.10.2021

      Tak som to aj myslel, oproti tomu birmovanemu komunistov je aj Orbán výhra.

      Tak som to aj myslel, oproti tomu birmovanemu komunistov je aj Orbán výhra.

   • Ján Paliga
    23:03 04.10.2021

    Orbán pokračuje v slovách toho pána pred ním - Gyurcsányia..... S tragickými následkami pre Maďarsko.... Nie je všetko zlato, čo sa blyští..... Stretnime sa tu o pár rokov, ...Zobrazit celý příspěvek

    Orbán pokračuje v slovách toho pána pred ním - Gyurcsányia..... S tragickými následkami pre Maďarsko.... Nie je všetko zlato, čo sa blyští.....

    Stretnime sa tu o pár rokov, uvidíš, že budem mať pravdu....Skrýt celý příspěvek

   • Garry
    12:50 05.10.2021

    Ján Paliga - Za Komunistu Gyurcsánya boli zásoby zlata 3 tony. Orbán to 17-18om zdesaťnásobil na 31,5t a teraz má Madarsko 94,5 ton zlata. Orbán prikúpil dalších 63t. Tak takíto ...Zobrazit celý příspěvek

    Ján Paliga - Za Komunistu Gyurcsánya boli zásoby zlata 3 tony. Orbán to 17-18om zdesaťnásobil na 31,5t a teraz má Madarsko 94,5 ton zlata. Orbán prikúpil dalších 63t. Tak takíto tragéd by mohol ostať aspon dalších 30 rokov :) Ale článok je o Slov. BOV len som reagoval na Harvesta. Ján Paliga Prajem vela úspechov v agitačnej činnosti !Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     17:42 05.10.2021

     Garry - no sú to pekné čísla,len by ma zaujímalo ako sa to v praxi premietlo do života bežných maďarov...

     Garry - no sú to pekné čísla,len by ma zaujímalo ako sa to v praxi premietlo do života bežných maďarov...

    • Double
     20:36 05.10.2021

     co sa tyka agitky tak ty tu neustale ospevujes orbana... nahoda? nemyslim si

     co sa tyka agitky tak ty tu neustale ospevujes orbana... nahoda? nemyslim si

    • Ján Paliga
     21:51 06.10.2021

     Gary, podľa seba súdim teba?

     Odkedy množstvo zlata určuje mieru slobody občana krajiny a jeho kvalitu života?

     Gary, podľa seba súdim teba?

     Odkedy množstvo zlata určuje mieru slobody občana krajiny a jeho kvalitu života?

   • Jura99
    14:10 05.10.2021

    Maďaři jsou v dobrém slova smyslu panský národ a řada věcí jim jde prostě automaticky správně. Obnova vojenské techniky vypadá právě v Maďarsku nejefektivnější z východní Evropy. ...Zobrazit celý příspěvek

    Maďaři jsou v dobrém slova smyslu panský národ a řada věcí jim jde prostě automaticky správně. Obnova vojenské techniky vypadá právě v Maďarsku nejefektivnější z východní Evropy. Polsko je proti tomu příklad prošlapávání slepých cest, než narazí na tu snad správnou, dohánějí to ale kvantitou. Jelikož Maďaři nejsou ani namyšlení ani agresivní, tak jim přeju úspěch.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:55 05.10.2021

     Jura99 - no preinvestovať na svk 140 mil. euro na podporu maďarských strán v čase volieb na slovensku a skupovanie ornej pôdy a budov by sa už dalo možno považovať za niečo jemne ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - no preinvestovať na svk 140 mil. euro na podporu maďarských strán v čase volieb na slovensku a skupovanie ornej pôdy a budov by sa už dalo možno považovať za niečo jemne agresívne...a podobné to je možno aj v ďalších krajinách susediacich s maďarskom,minimálne s rumunskom...a keďže maďarsko nie je švajčiarsko,tak si viem predstaviť aj iné využitie tých financií v samotnom maďarsku...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:28 05.10.2021

      to nejsou velke penize a chte nechte, ca 500tis. svych obyvatel musi sousedni stat vnimat, nejde je ignorovat.

      to nejsou velke penize a chte nechte, ca 500tis. svych obyvatel musi sousedni stat vnimat, nejde je ignorovat.

    • mikojan29
     21:19 05.10.2021

     Si ty odborník na všetko, je ťa tu škoda.

     Si ty odborník na všetko, je ťa tu škoda.

    • Lukas
     11:43 06.10.2021

     Ekhmm podpisując 1 kontrakt kupiliśmy więcej myśliwców niż reszta "Europy Wschodniej" -(48 polskich F-16 to więcej nowych maszyn niż pozyskali Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, ...Zobrazit celý příspěvek

     Ekhmm podpisując 1 kontrakt kupiliśmy więcej myśliwców niż reszta "Europy Wschodniej" -(48 polskich F-16 to więcej nowych maszyn niż pozyskali Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Bułgarzy w ciągu 20 lat - a przecież kontrakt na F-35 już jest)
     Podobnie z KTO - gdzie Rosomak był największym programem w Europie... (997 pojazdów zamówiono)
     Program artyleryjski - 120 Krabów, Raki i inne artyleryjskie komponenty - od amunicji przez UAV po radary - gdzie realizowano podobny wielkością i zakresem program?

     Owszem są problemy i "ślepe uliczki" - ale wskaż mi średniej kraj gdzie programy modernizacyjne idą szybko i bezboleśnie...
     PL ma ten problem że samu musi "mieć pomysł" na siebie i swoja armie.
     Nie może naśladować innych.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:24 06.10.2021

      je vas trikrat vic nez Madaru, jestli jste koupili 48 myslivců a oni maji jen 14, pak je to zcela v pomeru poctu obyvatel. Tim proslapavanim ulicek jsem mel na mysli napr. hledani ...Zobrazit celý příspěvek

      je vas trikrat vic nez Madaru, jestli jste koupili 48 myslivců a oni maji jen 14, pak je to zcela v pomeru poctu obyvatel. Tim proslapavanim ulicek jsem mel na mysli napr. hledani toho spravneho tanku (mate 3 zcela odlisne typy), porod pusky, porod bvp atp. Madari dlouho nehledaji, ale jdou a koupi to nejlepsi.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:11 06.10.2021

      neviem či je možné porovnávať poľské a maďarské modernizácie...poľské možno trvajú dlhšie a sú komplikovanejšie,ale je rozdiel napr. 44 maďarských tankov vs 1000 poľských ...a ako ...Zobrazit celý příspěvek

      neviem či je možné porovnávať poľské a maďarské modernizácie...poľské možno trvajú dlhšie a sú komplikovanejšie,ale je rozdiel napr. 44 maďarských tankov vs 1000 poľských ...a ako písal Lukas,poľsko má modernú techniku už niekoľko rokov...a nemenej dôležitý aspekt je a "nejasné" financovanie maďarských nákupov...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:34 05.10.2021

   A keď už padla reč o tom cvičení, tu je článok v maďarčine: https://killermetals.blog.hu/2...

   A keď už padla reč o tom cvičení, tu je článok v maďarčine: https://killermetals.blog.hu/2...

 • PavolR
  10:01 04.10.2021

  Čo myslíte, požiadajú teraz zetoráci vládu, aby im do súťaže podala Wolfdoga? Lebo žiadosť o ponuku by vlastne mala ísť aj na slovenskú vládu (iba tak to vychádza na 33). ;-p

  Čo myslíte, požiadajú teraz zetoráci vládu, aby im do súťaže podala Wolfdoga? Lebo žiadosť o ponuku by vlastne mala ísť aj na slovenskú vládu (iba tak to vychádza na 33). ;-p

  • mikojan29
   10:14 04.10.2021

   Myslím, že tento papierový projekt je už pasé. Zamerali sa na Gerlacha, ktorý protežovalo minulé vedenie MO (SNS), ale súčasné vedenie 4x4 v takom formáte ako bolo plánované ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že tento papierový projekt je už pasé. Zamerali sa na Gerlacha, ktorý protežovalo minulé vedenie MO (SNS), ale súčasné vedenie 4x4 v takom formáte ako bolo plánované predtým zrušilo. Inak ja držím projektu Gerlach palce, len je treba získať zákazníka a tento segment je dosť preplnený.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    11:17 04.10.2021

    Keď si pozrieš videá z priebežných testov Gerlacha, tak sa tam pomerne často objavujú aj naši vojaci. Takže ten vývoj úplne odtrhnutý od OSSR nebude.

    Keď si pozrieš videá z priebežných testov Gerlacha, tak sa tam pomerne často objavujú aj naši vojaci. Takže ten vývoj úplne odtrhnutý od OSSR nebude.

    • mikojan29
     12:12 04.10.2021

     Pozerám tie videá, otázka je, koľko a pre koho by ich bolo, ak by sa obstarávali? A to by ešte museli prejsť súťažou so zahraničnou konkurenciou. Ja im držím palec, bodaj by sa ...Zobrazit celý příspěvek

     Pozerám tie videá, otázka je, koľko a pre koho by ich bolo, ak by sa obstarávali? A to by ešte museli prejsť súťažou so zahraničnou konkurenciou. Ja im držím palec, bodaj by sa niekde uchytili.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:38 04.10.2021

      Že ich podchytil Rheinmetall je vcelku pozitívne znamenie, tak uvidíme, ako si poradia v Poľsku, hoci tie poľské tendre ...

      Že ich podchytil Rheinmetall je vcelku pozitívne znamenie, tak uvidíme, ako si poradia v Poľsku, hoci tie poľské tendre ...

   • PavolR
    12:49 04.10.2021

    Ešte minulý týždeň by som o Wolfdogovi zmýšľal rovnako, keďže z predošlej verzie ich webovej stránky bol už stiahnutý, no teraz ho tam vidím zas, hoci bez pridruženého pdf. :-D

    Ešte minulý týždeň by som o Wolfdogovi zmýšľal rovnako, keďže z predošlej verzie ich webovej stránky bol už stiahnutý, no teraz ho tam vidím zas, hoci bez pridruženého pdf. :-D

    • mikojan29
     13:14 04.10.2021

     Zrejme by išlo o skladačku, podvozok od niekoho z Turecka (podľa vizuálu), veža od druhého dodávateľa, integrátor Zetor Engineering. Uvidíme, či podajú ponuku. Zetor podchytil ...Zobrazit celý příspěvek

     Zrejme by išlo o skladačku, podvozok od niekoho z Turecka (podľa vizuálu), veža od druhého dodávateľa, integrátor Zetor Engineering. Uvidíme, či podajú ponuku.
     Zetor podchytil Rheinmetall? Je o tom niekde info? Myslel som, že len CSM Tisovec.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:55 04.10.2021

      Konkrétne sú strategickým partnerom Gerlachu (majú záujem o výrobu kabíny a videl som na G už aj ich zadymovací ...Zobrazit celý příspěvek

      Konkrétne sú strategickým partnerom Gerlachu (majú záujem o výrobu kabíny a videl som na G už aj ich zadymovací systém):
      https://www.zetorengineering.s... Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      15:25 04.10.2021

      Už som si to našiel.

      Už som si to našiel.

     • PavolR
      20:44 07.10.2021

      Keďže je medzi partnermi Zetor Defence aj Kongsberg, ten by mohol byť dodávateľom veže ( https://www.zetordefence.com/... ). Výkonným riaditeľom sa stal Bečvár, čiže majú z prvej ruky ...Zobrazit celý příspěvek

      Keďže je medzi partnermi Zetor Defence aj Kongsberg, ten by mohol byť dodávateľom veže ( https://www.zetordefence.com/... ). Výkonným riaditeľom sa stal Bečvár, čiže majú z prvej ruky info o konkurencii. A ponuku by na Wolfdoga muselo podať Česko, lebo sa to celé presunulo do Brna.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4