Slovensko kupuje kolová bojová vozidla pěchoty

Slovensko kupuje kolová bojová vozidla pěchoty
Pandur II se slovenskou věží TURRA 30 / TDV (Tatra Defence Vehicle) (Zvětšit)

Slovenské ministerstvo obrany (MOSR) finalizuje nákup kolových obrněných bojových vozidel 8×8. Svou nabídku zaslalo pět zemí, včetně České republiky. V první fázi Bratislava poptává 76 vozidel, výhledově v celkově pěti akvizičních krocích 500 kolových bojových vozidel 8×8.

Vše potřebné o slovenské akvizici najdeme v dokumentu „Obstaranie Bojových obrnených vozidiel 8×8“ (BOV 8×8). V první etapě MOSR poptává 60 kolových bojových vozidel pěchoty (BOV 8×8), šest velitelských BOV 8×8 (BOV 8 × 8 V) a deset zdravotnických vozidel (BOV 8 × 8 AMBS). Celkově MOSR za první etapu, tedy za nákup 76 vozidel, provozních a podpůrných systémů, náhradních dílů, výcviku, školících pomůcek, technické podpory, dokumentace atd., hodlá vynaložit 332 milionů euro (8,1 miliardy Kč).

Podle slovenských podmínek nejdůležitější verze, tedy kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP; slovenské označení BOV 8×8), má kromě trojčlenné posádky převést jednou družstvo pěchoty (sedm vojáků). Výzbroj musí tvořit minimálně 30mm automatický kanon, spřažený kulomet ráže 7,62 mm a protitankový raketový komplet.

Dále se požaduje schopnost působit v prostředí nasazení zbraní hromadného ničení a napojení vozidla na automatizovaný systém velení a řízení kompatibilní se standardy NATO. Vezené zásoby musí umožnit jeden den autonomní bojové činnosti.

Celkově pět zemí – Česká republika, Finsko, Rumunsko, Španělsko a Spojené státy – podalo do konce minulého roku své nabídky.


VCR 8×8 Dragón se španělským bojovým modulem Guardián 30; větší foto / Španělské ministerstvo obrany

V následujících měsících na Slovensku proběhnou porovnávací zkoušky všech kandidátů. Testovací vozidla pro první porovnávací zkoušky v rámci marketingového průzkumu nebudou dodána podle finálních slovenských požadavků – půjde o demonstrátory ukazující schopnosti výrobců. Ostatně podobným způsobem si Bratislava „prohlédla“ v minulém roce kandidáty na pásová bojová vozidla pěchoty.

MOSR do konce března 2022 slovenské vládě doporučí nejlepší řešení vozidla 8×8. Letos tedy dojde k výběru vítězné firmy (resp. státu; viz dále), která současně v letošním roce musí dodat minimálně jeden prototyp BOV 8×8 (tedy již dle slovenských požadavků). Tento prototyp se zúčastní vojskových zkoušek. Sériová výroba a dodávky slovenským vojákům proběhnou v letech 2023 až 2025. Dodávky všech 500 vozidel ve 20 variantách skončí do roku 2035.

Hodnotícími kritérií bude cena (35 %), takticko-technické vlastnosti vozidel (30 %), zapojení slovenského průmyslu (25 %) a logistika / náklady na životní cyklus (10 %).

„Jsme o krok blíže k nové technice pro naše vojáky hodné jejich potřebám ve 21. století. Kromě toho platí, že důležitým kritériem je zapojení domácího průmyslu, a to minimálně 40 % z celkové ceny akvizice – trváme na tom. Právě proto jsou nabídky v rukou nominovaných odborníků nejen z resortu obrany, ale také hospodářství,“ uvedl ministr obrany SR Jaroslav Naď.


Rumunská Piranha V s izraelským bojovým modulem UT30MK2; větší foto / GDELS

Česká republika nabízí Slovensku vylepšené bojové vozidlo Pandur II. V Česku vyrobené různé verze vozidla Pandur II se podařilo exportovat na Filipíny a do Indonésie. Mimochodem Filipíny mají celkově deset Pandurů získat v letošním roce.

Podle slovenského portálu DennikN Finsko nabízí platformu AMV XP. Rumunsko a Španělsko přicházejí s obrněncem Piranha V – Madrid nabízí modifikaci VCR 8x8 Dragón. Obě země získaly výrobní licenční práva od firmy GDELS (General Dynamics European Land Systems). Od stejné firmy česká TDV získala před lety licenční práva na výrobu Pandurů II. Američané, tedy americká divize BAE Systems, nabízí vozidla Stryker.

Pochopitelně české čtenáře nejvíce zajímá případný úspěch české nabídky a možnost česko-slovenské spolupráce na vývoji a výrobě těchto vozidel. Česká strana podala nabídku skrze nově zřízenou Agenturu pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS).

Náměstek Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR (MO ČR) Tomáš Kopečný v rozhovoru pro Armádní noviny o agentuře AMOS mimo jiné uvedl: „Agentura AMOS vzniká jako zcela nový nástroj pro podporu exportu, a to konkrétně pro případy prodeje vojenského materiálu na bázi vláda-vláda. Agentura, která bude spadat pod Ministerstvo obrany, bude zpracovávat tyto obchodní případy, přičemž bude mít za úkol zastřešit obchodní kontrakt mezivládní dohodou o vojensko-technické spolupráci a konsolidovat nabídku české firmy včetně koordinace technických záruk za kvalitu zboží.“


AMV XP s norským bojovým modulem Protector RT40; větší foto / Patria

Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení MO ČR zapojení agentury AMOS před týdnem potvrdila: „V tuto chvíli mohu upřesnit, že nabídka České republiky obsahuje zapojení společnosti Tatra Defence Vehicle (dceřiná společnost CSG) a obsahuje vozidlo Pandur II, včetně zásadního zapojení slovenského obranného průmyslu. Česká republika patří mezi jednu z mála zemí, která produkuje platformy kolových obrněných vozidel 8×8 a umí vyvíjet a nabízet modulární varianty, jejichž uživatelem je také Armáda ČR.“

Firma TDV (Tatra Defence Vehicle) ve svých materiálech zdůrazňuje, že nejnovější česká verze Pandur II se od té původní konstrukčně odlišuje a jde tedy o český výrobek.

Nová česká verze vozidel Pandur II vychází z nejnovějších spojovacích a velitelských vozidel (KOVS a KOVVŠ). Balistická a protiminová ochrana dosahuje alianční úrovně STANAG 4569 Level 3/3a. Vozidlo tedy odolá průbojným ocelovým střelám ráží 7,62×51 mm a 7,62×54 mm. Posádka přežije explozi protitankové miny s náplní 8 kg TNT pod kterýmkoli z osmi kol.

Předností české nabídky je již připravená a otestovaná verze vozidla Pandur II se slovenskou bezosádkovou věží TURRA 30 (video níže). Věž je plně integrovaná, navíc vozidlo v minulém roce prošlo střeleckými testy na Slovensku. Ovšem Pandur II nabízí možnost integrace řady dalších věží, které splňují požadavky slovenské armády.


M1296 Strkyer Dragoon s norským bojovým modulem Protector RT40; větší foto / US Army

MOSR konkrétního výrobce modulu nezmiňuje (ani nemůže) ale je velmi pravděpodobné, že pokud chtějí firmy splnit podmínku 40% podílu slovenského průmyslu na akvizici, musí svá vozidla nabídnout s věží TURRA 30 od slovenské firmy EVPÚ Defence.

Žádní jiní kandidáti zatím moduly TURRA 30 nemají plně integrováný. Neúspěšný projekt finsko-slovenského vozidel Vydra sice využíval věž TURRA 30, ale na starším podvozku AMV. Finové nyní Slovensku nabízejí novou verzi AMV XP.

Největší výhodou české nabídky jsou rozsáhlé možnosti průmyslové spolupráce, a také spolupráce na úrovni obou armád. Ty jsou zásadně usnadněny geografickou, jazykovou a kulturní blízkostí obou zemí. Pokud slovenská armáda zvolí vozidla Pandur II, může čerpat ze zkušeností AČR, navíc lze sjednotit logistickou podporu pro obě armády, což přinese i finanční úspory u servisních úkonů a nákupu náhradních dílů. V případě vítězství by výrobu (a následnou technickou podporu) vozidel Pandur II mohla zajistit trenčínská Tatra Defence Slovakia (TDS). Mimochodem z kopřivnické TDV do trenčínské TDS je to pouze dvě hodiny cesty autem.

TDS již ohlásila záměr během dvou let zaměstnat 150 lidí a rozjet výrobu nákladních vozidel Tatra, zejména Tatra Force a Tatra Tactic. Tento krok má zvýšit šance TDS v tendru na 1500 nových nákladních vozidel pro slovenské ozbrojené síly.

Pandur II s bojovým modulem TURRA 30

Trenčínská firma také může potenciálně pro slovenskou armádu vyrobit 88 taktických vozidel 4×4 na základě platformy Patriot II. TDS tedy umí pokrýt prakticky jakékoliv potřeby slovenské armády po těžkých kolových vozidlech, ať už se jedná o nákladní vozidla, taktická obrněná vozidla 4×4 nebo bojová vozidla 8×8 (včetně speciálních verzí).

Podle Michala Baláža, generálního ředitele TDS, v případě zapojení slovenského průmyslu do dodávek kolové techniky do slovenské armády, může slovenská ekonomika získat stovky milionů euro. „Mluvíme o multiplikačním efektu, máme unikátní příležitost být soběstační, zachovat si celý produkční cyklus na Slovensku, od výzkumu a vývoje, přes výrobu, až po servis,“ uvedl Baláž.

Podle Baláže v případě výroby 100 kolových obrněných vozidel 8×8 v trenčínské TDS, slovenská ekonomika získá 470 milionů eur, přičemž zároveň vznikne 2897 pracovních míst. „Pokud budeme obrněná vozidla 8×8 vyrábět na Slovensku v Tatře, z každého investovaného eura se zpět do slovenské ekonomiky vrátí 1,8 eura,“ uvedl Baláž.

Pochopitelně spojený česko-slovenský vývoj a výroba vozidel na tatrováckém podvozku (nákladní a specializovaná vozidla Tatra, TITUS, Patriot II, Zuzuna 2, DITA atd.) a bojových vozidel Pandur II může výrazně zvýšit exportní šance jmenovaných vozidel, z čehož zpětně budou profitovat obě země. Potenciál pro spolupráci je tedy obrovský a dalece přesahuje vojenství. V případě naplnění takto rozsáhlé strategické spolupráce může na Slovensku vzniknout přímo i nepřímo tisíce nových pracovních míst.

Zdroj: DennikNPravda.sk, Zoznam.sk, MOSR

Galerie

TURRA 30 na vozidle Pandur II / TDV Pandur II s bojovým modulem TURRA 30 / TDV Pandur II s bojovým modulem TURRA 30 / TDV

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Společnost Tatra Defence Vehicle je důležitou součástí českého obranného průmyslu

Společnost Tatra Defence Vehicle vznikla v roce 2016, a je výjimečná tím, že představuje první ...

Slovensko připravuje masivní nákup bojových vozidel

Slovenské ministerstvo obrany (MO SR), pod vedením Jaroslava Naďa, připravuje rychlou akvizici 500 ...

Pokročilá aktivní balistická ochrana vozidel

Na vojenské výstavě IDET 2021 brněnský Vojenský výzkumný ústav (VVÚ) prezentoval dokončený projekt ...

Pandur II jako perspektivní platforma pro armády Slovenska i Česka

Slovenské ministerstvo obrany v červenci 2021 oznámilo záměr nakoupit nová kolová bojová ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Zorko38
  18:49 16.01.2022

  Pre 500 kolesovych OT nema Slovensko v sucastnosti ani personalne kapacity!Tych 500 kusov,by pocetny stav armady sa musel zdvojnasobit,co je pri profesionalizacii Armady SR,uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre 500 kolesovych OT nema Slovensko v sucastnosti ani personalne kapacity!Tych 500 kusov,by pocetny stav armady sa musel zdvojnasobit,co je pri profesionalizacii Armady SR,uplne nerealne...Slovensko sa prakticky po vstupe do NATO dobrovolne odzbrojilo,prisli sme o tisic tankov a vyse tisic OT a BVP a navyse aj o povinnu vojensku sluzbu,ktora nam zarucovala silnu armadu.Dnes sme svetu prakticky na smiech a par desiatok OT to nezachrani.Potrebovali by sme nastartovat zbrojarsku vyrobu,ktoru nam Havel znicil.Iba to nam pomoze opat vybudovat armadu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   19:05 16.01.2022

   Od prvni vety az po tu posledni, vsechny nosne myslenky... vsechno spatne.
   Dokonce ani nechapete, ze prave tahle zakazka ma jako vedlejsi cil onen restart resp. podporu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Od prvni vety az po tu posledni, vsechny nosne myslenky... vsechno spatne.
   Dokonce ani nechapete, ze prave tahle zakazka ma jako vedlejsi cil onen restart resp. podporu zbrojarskeho prumyslu na Slovensku.
   Skrýt celý příspěvek

   • Zorko38
    19:13 16.01.2022

    Ja praveze chapem!V sucastnosti nema Slovensko ani vojakov na strazenie municnych skladov,ktore strazia sukromne SBS,co je totalna hanba!Pri stovkach kusov OT by sa pocetny stav ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja praveze chapem!V sucastnosti nema Slovensko ani vojakov na strazenie municnych skladov,ktore strazia sukromne SBS,co je totalna hanba!Pri stovkach kusov OT by sa pocetny stav armady,musel prinajmensom zdvojnasobit(vodici,podporny personal,opravy,logistika,prideleni vojaci,nadvazujuca dalsia obrnena technika atd,atd)na co nemame peniaze a dalsie roky ani nebudeme mat...A kontrakt na par kusov OT nasu zbrojarsku vyrobu neobnovi,potrebujeme daleko,daleko viac.
    Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:24 16.01.2022

     Súkromné SBSky? Určite budeš vedieť dodať príslušné zmluvy na tieto služby..... Ideš!

     Súkromné SBSky? Určite budeš vedieť dodať príslušné zmluvy na tieto služby..... Ideš!

     • Zorko38
      09:50 17.01.2022

      Ano???U nas su statne SBSky???Toto je odborny web,tak si aspon nastudujte zakladne informacie,ze skutocne u nas strazia sukromne SBS municne sklady!

      Ano???U nas su statne SBSky???Toto je odborny web,tak si aspon nastudujte zakladne informacie,ze skutocne u nas strazia sukromne SBS municne sklady!

     • Ján Paliga
      21:31 17.01.2022

      A ktoré SBS konkrétne strážia ktoré konkrétne muničné sklady..... som samé oko.... :-D

      Určite budeš vedieť z registra zmlúv dodať dôkazy o svojom tvrdení....

      A ktoré SBS konkrétne strážia ktoré konkrétne muničné sklady..... som samé oko.... :-D

      Určite budeš vedieť z registra zmlúv dodať dôkazy o svojom tvrdení....

     • Zorko38
      11:01 18.01.2022

      Pouzite google,tam je mnozstvo clankov ako SBS strazia u nas municne sklady...

      Pouzite google,tam je mnozstvo clankov ako SBS strazia u nas municne sklady...

     • Flader
      14:26 18.01.2022

      Zorko a ktoré SBS to konkrétne sú? na CRZ som totiž informáciu nenašiel.

      Zorko a ktoré SBS to konkrétne sú? na CRZ som totiž informáciu nenašiel.

     • HEKTOR
      19:37 18.01.2022

      Flader - ako som písal pánovi nižšie,malo by sa jednať o FOO...strážia kasárne a asi aj muničné sklady...

      Flader - ako som písal pánovi nižšie,malo by sa jednať o FOO...strážia kasárne a asi aj muničné sklady...

    • Sergej7490
     08:57 17.01.2022

     A ? Vojaci maju trenovat boj a zvysovat svoju kvalifikaciu, nie strazit prazdne municaky. Nemyl si profi armadu s ZVS. Pri zvs si si mohol dovolit vyuzivat lacnu pracovnu silu na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A ? Vojaci maju trenovat boj a zvysovat svoju kvalifikaciu, nie strazit prazdne municaky. Nemyl si profi armadu s ZVS. Pri zvs si si mohol dovolit vyuzivat lacnu pracovnu silu na strazenie objektov, ale profici su na toto drahy. Preto utvary strazia sbs.
     Z oboch tvojich prispevkov vidiet zakladne nepochopenie zmyslu a poslania armady , hlavne realnych potrieb a moznosti vojaka, rozdiel medzi profikom a zvs… Je to podobny level ako Kotlebove mudrosti o tom, ako nepotrebujeme stihacky, lebo nakupime S300…
     Skrýt celý příspěvek

     • Zorko38
      09:34 17.01.2022

      Strazit prazdne municaky?To,kde zijete?Vojaci sa maju starat o armadne veci.Nasa armada,nema vojakov,ani na zakladne potreby armady a nie este ,aby mal kto obsluhovat 500 novych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Strazit prazdne municaky?To,kde zijete?Vojaci sa maju starat o armadne veci.Nasa armada,nema vojakov,ani na zakladne potreby armady a nie este ,aby mal kto obsluhovat 500 novych OT,o tom bol moj prispevok...
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:50 17.01.2022

      ak sa nemýlim,tak útvary by mali strážiť FOO (fyzická ochrana objektov),čo sú v praxi vojaci vo výsluhovom dôchodku...
      netvrdím že sa bude jednať o 101% ostražitosť v strážení,ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ak sa nemýlim,tak útvary by mali strážiť FOO (fyzická ochrana objektov),čo sú v praxi vojaci vo výsluhovom dôchodku...
      netvrdím že sa bude jednať o 101% ostražitosť v strážení,ale zase nebudme naivní že keby to strážili profíci,tak by to bolo o poznanie lepšie...vykonávali by to "strážaci" čo bola ta najspodnejšia kasta v armáde...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:48 17.01.2022

      Zorko38, človeče, tí, ktorí obsluhujú aktuálnu techniku, budú obsluhovať aj jej náhradu, to dá rozum. To nebude technika naviac, ale náhrada tej, čo už patrí do šrotu.

      Zorko38, človeče, tí, ktorí obsluhujú aktuálnu techniku, budú obsluhovať aj jej náhradu, to dá rozum. To nebude technika naviac, ale náhrada tej, čo už patrí do šrotu.

     • Zorko38
      15:08 17.01.2022

      PavolR-Ake kolesove OT ma v sucatnosti nasa armada?Ziadne...,tak neviem o com to tu pisete!Aspon si zistite,aktualny stav nasej armady a nepiste tu nezmysly...Toto nie je forum,pre ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR-Ake kolesove OT ma v sucatnosti nasa armada?Ziadne...,tak neviem o com to tu pisete!Aspon si zistite,aktualny stav nasej armady a nepiste tu nezmysly...Toto nie je forum,pre amaterov.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:12 17.01.2022

      Kolesové OT máme, Tatrapan... Nemáme kolesové BVP

      Kolesové OT máme, Tatrapan... Nemáme kolesové BVP

     • Arthur
      15:33 17.01.2022

      Miroslav
      O to viac je nepochopiteľné, že všade tam kde máme Náš TATRAPAN ho nenasadzujeme.
      Krásny príkladˇ je 10ks "BOV" 8 x 8 AMBS (ambulantné) pre dva stredné mechanizované ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      O to viac je nepochopiteľné, že všade tam kde máme Náš TATRAPAN ho nenasadzujeme.
      Krásny príkladˇ je 10ks "BOV" 8 x 8 AMBS (ambulantné) pre dva stredné mechanizované prápory Pozemných síl OS SR v počte 10ks za 31M, ktoré mohli byť nahradené TATRAPAN-mi AMB, ktoré sú zavedené v OS SR a zároveň z ušetrených finančných prostriedkov sa mohli dokúpiť ďalšie TATRAPAN-y pre iné súčasti OSSR.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:40 17.01.2022

      Zorko38 - Tieto vozidlá sú primárne náhradou za BVP-1 a OT-90, ktoré sa po ich obstaraní vyradia. Ale to by chcelo mať prehľad o tom, ktoré jednotky sa nimi majú prezbrojiť. :-D

      Zorko38 - Tieto vozidlá sú primárne náhradou za BVP-1 a OT-90, ktoré sa po ich obstaraní vyradia. Ale to by chcelo mať prehľad o tom, ktoré jednotky sa nimi majú prezbrojiť. :-D

     • Miroslav
      18:19 17.01.2022

      Arthur: Znie to síce logicky, otázne však je, či sa Tatrapan ešte vyrobiť dá resp. či je reštart výroby finančne efektívny

      Arthur: Znie to síce logicky, otázne však je, či sa Tatrapan ešte vyrobiť dá resp. či je reštart výroby finančne efektívny

     • PavolR
      18:54 17.01.2022

      Arthur: Iba na základe rámcových súm je asi trocha predčasné porovnávať cenu. Každopádne sa zdá, že Tatrapany 6x6 nemajú v OSSR budúcnosť, keď pozrieme, čo všetko má ísť na 8x8.

      Arthur: Iba na základe rámcových súm je asi trocha predčasné porovnávať cenu. Každopádne sa zdá, že Tatrapany 6x6 nemajú v OSSR budúcnosť, keď pozrieme, čo všetko má ísť na 8x8.

     • mikojan29
      19:53 17.01.2022

      Arthur
      Sú zavedené všetky 2 ks, ktoré boli vyrobené. Podvozok je stará koncepcia, Vývoj Martin vlastní CSG, tí majú ako náhradu Titusa. Čo je na tom nepochopiteľné, že to už nikto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Sú zavedené všetky 2 ks, ktoré boli vyrobené. Podvozok je stará koncepcia, Vývoj Martin vlastní CSG, tí majú ako náhradu Titusa. Čo je na tom nepochopiteľné, že to už nikto nebude vyrábať? Podniky už nepatria štátu, okrem tých v DMD holdingu, takže vývoj pre pár kusov dnes nikto nebude riešiť na svoje tričko. To sa im oplatí radšej kúpiť a zaviesť jednu platformu na báze 8x8. To slovo "Náš" Tatrapan už je minulosť.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:27 18.01.2022

      Pánové Tatrapan jsem vám zde zkritizoval už pár let dozadu, tak mě těší, že už jste jej také odepsali :-). To vozidlo by se muselo celé předělat a vznikl by z toho další Titus. Mj. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pánové Tatrapan jsem vám zde zkritizoval už pár let dozadu, tak mě těší, že už jste jej také odepsali :-). To vozidlo by se muselo celé předělat a vznikl by z toho další Titus. Mj. je tam pořád oddělená přední kabina od prostoru osádky ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      19:00 18.01.2022

      Jura99
      Prečo by sme mali chcieť Titusy keď máme TATRAPANY 6x6 a 8x8...
      Titus nech si nechajú iní borci a to aj s ich cenou...

      Jura99
      Prečo by sme mali chcieť Titusy keď máme TATRAPANY 6x6 a 8x8...
      Titus nech si nechajú iní borci a to aj s ich cenou...

     • Miroslav
      19:04 18.01.2022

      Jura: zavedených ich je prakticky len niekoľko desiatok. Ich zotrvanie alebo nahradenie nie je nič čo by zásadne menilo koncepciu. Tatrapan bol čistokrvný OT, kolesové BVP sne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: zavedených ich je prakticky len niekoľko desiatok. Ich zotrvanie alebo nahradenie nie je nič čo by zásadne menilo koncepciu. Tatrapan bol čistokrvný OT, kolesové BVP sne doteraz nemali. KBVP tak prevezmú úlohy Tatrapanu na jednej platforme a výzbrojou naviac
      Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:13 16.01.2022

   Tisíc tankov? Len si zabudol povedať, že 2/3 z nich tvorili T-54/55 ktoré boli likvidované v súvislosti so zmluvou o konvenčných ozbrojených silách v Európe.

   Tisíc tankov? Len si zabudol povedať, že 2/3 z nich tvorili T-54/55 ktoré boli likvidované v súvislosti so zmluvou o konvenčných ozbrojených silách v Európe.

   • Zorko38
    19:19 16.01.2022

    Tak,preco si Polsko nechalo takmer 400 tankov T 72 a my 20 ???My sme sa na rozdiel od Polska dobrovolne odzbrojili...

    Tak,preco si Polsko nechalo takmer 400 tankov T 72 a my 20 ???My sme sa na rozdiel od Polska dobrovolne odzbrojili...

    • Miroslav
     19:45 16.01.2022

     Toto je odborný web kde väčšinu diskutérov tvoria ľudia ktorí ovládajú aspoň elementárne základy tejto problematiky. Mám pocit, že púšťať sa s tebou do tejto debaty je strata času. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Toto je odborný web kde väčšinu diskutérov tvoria ľudia ktorí ovládajú aspoň elementárne základy tejto problematiky. Mám pocit, že púšťať sa s tebou do tejto debaty je strata času. Pekný zvyšok večera prajem.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:43 16.01.2022

      Miroslav - presne,aspoň elementárne základy...ako to že už skoro 20r nemáme armádu sr ,ale ossr...

      Miroslav - presne,aspoň elementárne základy...ako to že už skoro 20r nemáme armádu sr ,ale ossr...

     • Miroslav
      22:29 16.01.2022

      Hektor: Ozbrojené sily má v názve aj všemocné Rusko. Čo to teda vypovedá o veľkosti a sile ruskej armády?

      Hektor: Ozbrojené sily má v názve aj všemocné Rusko. Čo to teda vypovedá o veľkosti a sile ruskej armády?

     • HEKTOR
      22:46 16.01.2022

      Miroslav - v dávnej minulosti som čítal vyjadrenie jedného bývalého ngša,keď dostal otázku prečo sa armáda premenovala na ozbrojené sily...nepoviem to teraz už presne,ale išlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - v dávnej minulosti som čítal vyjadrenie jedného bývalého ngša,keď dostal otázku prečo sa armáda premenovala na ozbrojené sily...nepoviem to teraz už presne,ale išlo práve o veľkosť...slovensko už počtovo nedosahuje veľkosť armády (počet brigád tuším) a preto sa pristúpilo k premenovaniu na ozbrojené sily...
      to nie je nejaký čestný názov ako má napr. 5 pluk špeciálneho určenia - ktorý nie je samozrejme pluk...
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:14 16.01.2022

      Tento žvást už zľudovel natoľko, že mnohí to prezentujú za pravdu. Podobný blud je ten, že naše MiG-29 majú koridor nad maďarským územím lebo sa nedokážu v rýchlosti otočiť nad ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tento žvást už zľudovel natoľko, že mnohí to prezentujú za pravdu. Podobný blud je ten, že naše MiG-29 majú koridor nad maďarským územím lebo sa nedokážu v rýchlosti otočiť nad Slovenskom. Ozbrojené sily, alebo ak chceš armáda sa budujú hlavne pre prípad vojny. V prípade všeobecnej mobilizácie vieme postaviť miliónovú armádu. To potom zase premenujeme naše OS? Nehľadiac na to, že tu sa mieša terminológia armády ako jednotky a armády ako ozbrojený zbor štátu
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      08:49 17.01.2022

      Miroslav - opäť sa mýlite...zamieňate mierové a vojnové počty...sila armády sa udáva v mierových počtoch,kde sú stanovené tabuľkové počty funkcii na útvaroch...
      áno v prípade ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - opäť sa mýlite...zamieňate mierové a vojnové počty...sila armády sa udáva v mierových počtoch,kde sú stanovené tabuľkové počty funkcii na útvaroch...
      áno v prípade mobilizácie by sa stavy navyšovali...ale počty sú iba hypotetické...
      za 1 nevieme koľko záložníkov by bolo schopných/ochotných sa dostaviť (20-30r chalanov ani neberiem keďže už o "vojnu" skoro nezavadili)...
      za 2 si neviem predstaviť čím by ich vystrojili,vyzbrojili a o technike ani nevravím...
      takže by som chcel v praxi vidieť ten váš milión ... :)
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:55 17.01.2022

      Hele, vážení, co Německo? Proč má Bundewehr a ne army? A mělo Wehrmacht a ne armádu?

      Fakt máte pocit, že AČR je o tolik větší, než OSR?

      Hele, vážení, co Německo? Proč má Bundewehr a ne army? A mělo Wehrmacht a ne armádu?

      Fakt máte pocit, že AČR je o tolik větší, než OSR?

     • Zorko38
      09:36 17.01.2022

      Odborny web.Cize nepis tu hluposti,ze sme boli nuteni zlikvidovat prakticky vsetky tanky,pre zmluvy o konvecnych ozbrojenych silach...

      Odborny web.Cize nepis tu hluposti,ze sme boli nuteni zlikvidovat prakticky vsetky tanky,pre zmluvy o konvecnych ozbrojenych silach...

     • Zorko38
      09:38 17.01.2022

      Hektor-neviem,ako vy,ale ja beriem stale ozbrojene sily ako armadu,takze nechytajte za slovicka,ale diskutujte o mojom prispevku,odborne,Dakujem.

      Hektor-neviem,ako vy,ale ja beriem stale ozbrojene sily ako armadu,takze nechytajte za slovicka,ale diskutujte o mojom prispevku,odborne,Dakujem.

     • Zorko38
      09:47 17.01.2022

      Hektor.Ja pisem o nakupe 500 OT,ako bolo uvedene v clanku.A napisal som,preco je to nezmysel,kedze na to nemame personalne potreby armady(pre vas,ozborjenych sil) a kolko novych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor.Ja pisem o nakupe 500 OT,ako bolo uvedene v clanku.A napisal som,preco je to nezmysel,kedze na to nemame personalne potreby armady(pre vas,ozborjenych sil) a kolko novych profesionalnych vojakov,by bolo potreba.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:01 17.01.2022

      Hektor: K dispozícii pre službu 1 162 280 mužov vo veku do 49 rokov. Toľko oficiálne tabuľkové počty uvádzané OS SR.

      Názov OS SR vznikol po tom, čo sa zlúčila armáda s vojskom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: K dispozícii pre službu 1 162 280 mužov vo veku do 49 rokov. Toľko oficiálne tabuľkové počty uvádzané OS SR.

      Názov OS SR vznikol po tom, čo sa zlúčila armáda s vojskom ministerstva vnútra a ďalšími zložkami ktoré dovtedy pôsobili samostatne. Hľadáš problém tam, kde nie je.
      Skrýt celý příspěvek

     • Zorko38
      10:04 17.01.2022

      Hektor- a este nechapem,preco diskutujete v ARMADNYCH novinach,ved si mozte najst ozbrojene sily noviny,nie?

      Hektor- a este nechapem,preco diskutujete v ARMADNYCH novinach,ved si mozte najst ozbrojene sily noviny,nie?

     • HEKTOR
      10:21 17.01.2022

      GlobeElement - no ja som si to nevymyslel a osobne mi je sympatickejšie asr ,ako ossr...myslím že to krátko po zmene (2002) vysvetľoval p. bulík že počtovo už asr nespĺňa veľkosť ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement - no ja som si to nevymyslel a osobne mi je sympatickejšie asr ,ako ossr...myslím že to krátko po zmene (2002) vysvetľoval p. bulík že počtovo už asr nespĺňa veľkosť armády...
      no dôvod na zmenu asi nejaký byť musel,lebo si nechcem predstaviť ten logistický chaos pri výmene asi všetkej dokumentácie a x ďalších vecí kde menili asr za ossr...
      medzi ossr a ačr je rozdiel cca 8000 kusov... to sú skoro +/- dve brigády...
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:44 17.01.2022

      Hektor: V roku 1939 keď sa mobilizovalo, mala naša armáda 1,3 milióna vojakov (a to vtedy Slovensko nemalo toľko obyvateľov čo dnes). Keby sa dnes mobilizovalo, tak sa zase môže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: V roku 1939 keď sa mobilizovalo, mala naša armáda 1,3 milióna vojakov (a to vtedy Slovensko nemalo toľko obyvateľov čo dnes). Keby sa dnes mobilizovalo, tak sa zase môže zmeniť názov na Armáda SR?

      Alebo žeby to bola blbosť s tým názvom?
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      11:35 17.01.2022

      Miroslav - len sa bojím že v 39tom bola iná doba...lebo zo 100% záloh 40% proti rusku bojovať nebude,10% žije mimo slovenska,12% je zdravotne nie úplne spôsobilých a 15% tých ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - len sa bojím že v 39tom bola iná doba...lebo zo 100% záloh 40% proti rusku bojovať nebude,10% žije mimo slovenska,12% je zdravotne nie úplne spôsobilých a 15% tých mladších nemá žiaden výcvik...
      nehľadám problém kde nie je,len mi to vyjadrenie vtedy zarezonovalo keď sa riešila tá zmena...
      zlúčenie armády a vojsk ministerstva vnútra + železničného vojska myslím že neprebehlo,nakoľko vojská vnútra a železníc boli zrušené...

      Zorko38 - možno to tak je preto,že sme na českej stránke a nie na slovenskej...a preto sú to armádnenoviny... :)
      k tým 500kusom ot...či to tak bude a koľko sa nakúpi sa ešte uvidí...ak prebehne nový koncept navyšovania počtov,tak budú aj ľudia...covid tiež napomohol vyššiemu záujmu o vstup...
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:05 17.01.2022

      HEKTOR: To už sme ale dosť odbočili, ale ja verím, že tento národ aj napriek veľkým chybám by sa v prípade takej udalosti dokázal zomknúť. Pár faganov by si trochu poplakalo, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: To už sme ale dosť odbočili, ale ja verím, že tento národ aj napriek veľkým chybám by sa v prípade takej udalosti dokázal zomknúť. Pár faganov by si trochu poplakalo, ale zakrátko by si zvykli a možno by na seba boli aj hrdí. Ani v tom 1939 neboli všetci junáci s valaškou v ruke. A povedzme si úprimne, že aj ty alebo ja by sme si museli zvyknúť na istý diskomfort ktorý vojnové útrapy nevyhnuteľne prevádzajú. Akurát ja by som neplakal za mamkou, ale za deťmi. Ale proste by som to urobil, lebo je to správne a státisíce iných chlapov by to cítili rovnako. A takí ako vojín Ctibor Voříšek by šli do kuchyne alebo by prali mundúre
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:04 17.01.2022

      Miroslav: do ceho by se ti mobilizovani vojaci oblekli a jakou by dostali do rukou zbran ? Pres milion maskacu a rucnich zbrani urcite ve skladech nemate. Pocitam max. do 50tisic.

      Miroslav: do ceho by se ti mobilizovani vojaci oblekli a jakou by dostali do rukou zbran ? Pres milion maskacu a rucnich zbrani urcite ve skladech nemate. Pocitam max. do 50tisic.

     • Miroslav
      21:43 17.01.2022

      Jura: Bavíme sa čisto teoreticky. Koľko máme na sklade Sa. 58, to sa neodvážim povedať. Môj skromný odhad je okolo 100 000. Celkovo sa ich vyrobilo okolo milióna. Iste, niečo šlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Bavíme sa čisto teoreticky. Koľko máme na sklade Sa. 58, to sa neodvážim povedať. Môj skromný odhad je okolo 100 000. Celkovo sa ich vyrobilo okolo milióna. Iste, niečo šlo do sveta, niečo sa predalo. V prípade totálnej mobilizácie by každý zbraň nedostal, to je jasné. Ani v ČSĽA nemal každý branec vlastnú zbraň. Ale to ani kvôli rotácii jednotiek nie je nutné. Štát by to proste musel riešiť s predstihom. Napríklad kúpou licencie alebo spustením vlastnej výroby nejakej nelicencovanej kópie. Taká potreba nevzniká zo dňa na deň
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      13:08 18.01.2022

      To vážně byli v ČSLA někteří vojáci beze zbraně?
      Hrome,kde já ty dva roky vlastně byl.

      To vážně byli v ČSLA někteří vojáci beze zbraně?
      Hrome,kde já ty dva roky vlastně byl.

     • Miroslav
      13:48 18.01.2022

      Tesil: Pre aktívnych príslušníkov vrátane vojakov ZVS áno, v prípade všeobecnej mobilizácie nie. Sa. vzor 58 bolo vyrobených ani nie milión kusov a to ešte časť šla na vývoz. Ten ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: Pre aktívnych príslušníkov vrátane vojakov ZVS áno, v prípade všeobecnej mobilizácie nie. Sa. vzor 58 bolo vyrobených ani nie milión kusov a to ešte časť šla na vývoz. Ten necelý milión by nestačil v prípade mobilizácie ani pre 1/3 všetkých brancov
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:03 18.01.2022

      Tak potom máš napsat záložák a ne branec.

      Tak potom máš napsat záložák a ne branec.

    • padre
     19:59 16.01.2022

     Zorko co to plácáš…? :-))))

     Zorko co to plácáš…? :-))))

  • PavolR
   19:37 16.01.2022

   Absolútna väčšina tých vozidiel 1 k 1 nahrádza už existujúce (hádam s výnimkou PVO verzií) alebo, ako v prípade mínometných - dáva na kolesovú platformu to, čo je teraz ťahané.

   Absolútna väčšina tých vozidiel 1 k 1 nahrádza už existujúce (hádam s výnimkou PVO verzií) alebo, ako v prípade mínometných - dáva na kolesovú platformu to, čo je teraz ťahané.

   • Ján Paliga
    21:30 16.01.2022

    PVO verzia - spočítaš na prstoch jednej ruky - OT-90PVO - raz, dva, tri....

    Ak by na oddiel z Nitry dostali také AMXko s 30 mm Bušmástrom, určite by od radosti skákali do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PVO verzia - spočítaš na prstoch jednej ruky - OT-90PVO - raz, dva, tri....

    Ak by na oddiel z Nitry dostali také AMXko s 30 mm Bušmástrom, určite by od radosti skákali do výšky.... - https://11b.mil.sk/96466/?pg=1...
    Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:45 17.01.2022

    500ks BOV 8x8 asi zdaleka nebude nahrazovat 1:1 už existující. To by se na Pandur/Patrii musely postavit i dílny, kuchyně atp.

    500ks BOV 8x8 asi zdaleka nebude nahrazovat 1:1 už existující. To by se na Pandur/Patrii musely postavit i dílny, kuchyně atp.

    • PavolR
     14:09 17.01.2022

     Však dielne budú ;-p , ale vezmime si to radom:
     BOV a BOV V 77+15 - náhrada a sklad
     ambulantné 39 - náhrada
     prieskum a elektonický boj 42 - náhrada a doplnenie ISTAR
     PVO 56 - ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Však dielne budú ;-p , ale vezmime si to radom:
     BOV a BOV V 77+15 - náhrada a sklad
     ambulantné 39 - náhrada
     prieskum a elektonický boj 42 - náhrada a doplnenie ISTAR
     PVO 56 - náhrada
     mínometné 36 - náhrada ťahaných mínometov
     vyslobodzovacie a DTP 24 - náhrada
     rad-chem-bio a ženíjné 118 - náhrada
     štábne 81 - náhrada
     antimeriálové a granátometné družstvo 12 ks
     Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:23 16.01.2022

   Povinná vojenská služba zaručovala silnú armádu? Celá povinná vojenská služba vojaka základnej služby bola len metla, handra, hrable, lopata...

   Máš zlé informácie. Havel nezničil ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Povinná vojenská služba zaručovala silnú armádu? Celá povinná vojenská služba vojaka základnej služby bola len metla, handra, hrable, lopata...

   Máš zlé informácie. Havel nezničil žiadnu výrobu, konverziu zbrojárskeho priemyslu schválila vláda ČSSR v septembri 1989. Nikto ti nebude výrobu tankov dotovať zo štátnej pokladnice len preto, aby si ho predal za podvýrobnú cenu - aby si dostal aspoň nejaké imperialistické doláriky....

   https://www.armadninoviny.cz/e...
   https://is.muni.cz/th/ydv4m/Kl...
   Skrýt celý příspěvek

   • Zorko38
    09:44 17.01.2022

    Cela povinna vojenska skuzba bola len metla,handra...?Take tankove cvicenie,za ucasti stoviek tankov,BVP,OT ake boli este v 90 tych rokoch,u nas za profesionalnej armady nikdy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Cela povinna vojenska skuzba bola len metla,handra...?Take tankove cvicenie,za ucasti stoviek tankov,BVP,OT ake boli este v 90 tych rokoch,u nas za profesionalnej armady nikdy nebolo!Ti chlapaci po par mesiacoch ovladali tanky,tak tu nepis totalne nezmysly!Vlada v roku 1989 schvalila postupne znizovanie zbrojneho priemyslu a nahradzanie ho,civilnym,bolo to na dlhe roky a nie to ,co urobil Havel,ze zrusil prakticky ihned vsetky zbrojovky na Slovensku!
    Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     11:07 17.01.2022

     Ako Havel zrušil zbrojovky ? Tento argument sa vracia ako ozvena aj po 30tich rokoch, radi ho používajú takzvaní národovci na naivných voličoch, čo o armáde mali hmlisté ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ako Havel zrušil zbrojovky ? Tento argument sa vracia ako ozvena aj po 30tich rokoch, radi ho používajú takzvaní národovci na naivných voličoch, čo o armáde mali hmlisté predstavy.
     Zbrojovky zničila nekonkurencieschopnosť na trhoch, nebolo komu vyrábať zastaralé zbrane , ČSSR malo plné sklady a viac nakupovať nemohlo, muselo hasiť dôležitejšie veci.
     https://dennikn.sk/979457/podc...
     Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:19 17.01.2022

      Ako druhé si prečítaj toto Zorko , je tam viac detailov https://manipulatori.cz/mytus-...

      Ako druhé si prečítaj toto Zorko , je tam viac detailov https://manipulatori.cz/mytus-...

     • HEKTOR
      13:46 17.01.2022

      samozrejme že havel nič nemohol zničiť,lebo sme ani nič v pravom slova zmysle nevyrábali..len sa vyrábala licencované technika +/- s pár úpravami....
      po rozpade sovietu nastal na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      samozrejme že havel nič nemohol zničiť,lebo sme ani nič v pravom slova zmysle nevyrábali..len sa vyrábala licencované technika +/- s pár úpravami....
      po rozpade sovietu nastal na trhu pretlak tankov,bvp a iného materiálu za black friday ceny...
      druhá vec je,koľko nám ostalo nesplatených dlhov v x krajinách kam sme na príkaz súdruhov exportovali techniku...
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      13:13 18.01.2022

      No tak určitě samopaly,pistole,kulomety.
      Snad jediní ve VS jsme používali palné zbraně výhradně domácí konstrukce.

      No tak určitě samopaly,pistole,kulomety.
      Snad jediní ve VS jsme používali palné zbraně výhradně domácí konstrukce.

     • Scotty
      16:54 18.01.2022

      Tesil
      Krom 58 to byli zbraně vesměs podprůměrné. Ruční zbraně se ovšem na Slovensku nevyráběli a tady se řeší slovenský průmysl.

      Tesil
      Krom 58 to byli zbraně vesměs podprůměrné. Ruční zbraně se ovšem na Slovensku nevyráběli a tady se řeší slovenský průmysl.

     • Tesil
      17:35 18.01.2022

      Řeší se tu kde co.
      I AČR používala nebo ještě používá pistoli CZ 75 9mm.
      Například.
      Asi toho moc o zbraních nevíš.

      Řeší se tu kde co.
      I AČR používala nebo ještě používá pistoli CZ 75 9mm.
      Například.
      Asi toho moc o zbraních nevíš.

     • Scotty
      17:43 18.01.2022

      V armádě nebyla CZ-75 nikdy pořádně zavedená. V ČSLA byla běžná pistole vz.82. Tu začal nahrazovat SP-01 Phantom a ten bude nahrazovat P-10C.

      V armádě nebyla CZ-75 nikdy pořádně zavedená. V ČSLA byla běžná pistole vz.82. Tu začal nahrazovat SP-01 Phantom a ten bude nahrazovat P-10C.

     • HEKTOR
      19:41 18.01.2022

      Tesil - výnimkou bola asi len svd dragunov vo výzbroji čsľa...

      Tesil - výnimkou bola asi len svd dragunov vo výzbroji čsľa...

    • skelet
     15:18 17.01.2022

     to "Havlovo" rušení zbrojního průmyslu se v praxi drželo toho původního komunistického rušení zbrojního průmyslu, tak jak bylo schváleno v osmdesátých letech.

     to "Havlovo" rušení zbrojního průmyslu se v praxi drželo toho původního komunistického rušení zbrojního průmyslu, tak jak bylo schváleno v osmdesátých letech.

    • Ján Paliga
     21:44 17.01.2022

     Prezident Havel nemal právomoci na to, aby rušil "zbrojovky".


     Tie zbrojovky sme tu mali aj po vzniku SR a vytunelovali ich súdruhovia s podporou "otca zakladateľa" SR ... :-D

     Prezident Havel nemal právomoci na to, aby rušil "zbrojovky".


     Tie zbrojovky sme tu mali aj po vzniku SR a vytunelovali ich súdruhovia s podporou "otca zakladateľa" SR ... :-D

     • Zorko38
      11:11 18.01.2022

      Vtedy celu vladu ovladal Havel,prezident mal vacsie kompetencie ako teraz. A ja som v tych rokoch pracoval v jednej zbrojovke,dobre si pamatam,ako nas od roku 1990 zacali ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vtedy celu vladu ovladal Havel,prezident mal vacsie kompetencie ako teraz. A ja som v tych rokoch pracoval v jednej zbrojovke,dobre si pamatam,ako nas od roku 1990 zacali nicit.Zbrojarska vyroba mala byt utlmena povodne pomaly a nahradena inou,civilnou,ale vlada sa na nas vykaslala,aby mohli sprivatizovat podniky!
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:49 18.01.2022

      Samozřejmě že neměl větší pravomoce a nikoho neovládal.

      Samozřejmě že neměl větší pravomoce a nikoho neovládal.

    • Jura99
     09:23 18.01.2022

     Zorko38: zbrojovky na Slovensku určitě ještě existovaly k 31.12.1992 a kdyby byla vůle od otce vlasti Mečiara, určitě by mohly ve výrobě pokračovat. Však i ČR takto "zachránila" ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zorko38: zbrojovky na Slovensku určitě ještě existovaly k 31.12.1992 a kdyby byla vůle od otce vlasti Mečiara, určitě by mohly ve výrobě pokračovat. Však i ČR takto "zachránila" Aero, finančně silně nevýhodným nákupem L-159. Nic nebránilo samostatnému Slovensku po roce 92 tanky a bvp produkovat dál a sklízet s nimi úspěchy na světových trzích dodnes. Konec konců to byl jeden z účelů osamostatnění SR - "vládnime si sami".
     Skrýt celý příspěvek

     • Zorko38
      11:09 18.01.2022

      Ano existovali,ale mnohe poprepustali mnoho ludi i preto na Slovensku,bola v roku 1992 nezanestnanost uz vyse 10 percent a v Cechach asi 2 percenta!Vlada prezidenta Havla,nic pre ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano existovali,ale mnohe poprepustali mnoho ludi i preto na Slovensku,bola v roku 1992 nezanestnanost uz vyse 10 percent a v Cechach asi 2 percenta!Vlada prezidenta Havla,nic pre zachranu zbrojoviek neurobila,naopak,pamatam si ako Havel tvrdil,ze vyrabat zbrane je neludske...Ja som vy tch rokoch pracoval v jednej takej zbrojovke a viem ako to bolo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      13:15 18.01.2022

      Zorko38
      Zbrojovky by skončili aj keby nám vládol Svätopluk, tankov a bvp sovietskeho typu boli po páde sovietskeho zväzu mraky. Keď niekto chcel T72 stacilo zájsť na Ukrajinu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zorko38
      Zbrojovky by skončili aj keby nám vládol Svätopluk, tankov a bvp sovietskeho typu boli po páde sovietskeho zväzu mraky. Keď niekto chcel T72 stacilo zájsť na Ukrajinu, Moldavsko, Bielorusko a za pár šupov kúpiť cely sklad tankov. Taktiež v 90 rokoch všetci odzbrojovali, nikto nekupoval ťažkú techniku z ost bloku už vôbec, max by sa to dalo predať niekde do Afriky (na dlh).
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:48 18.01.2022

      Zorko38 - trošku sa už strácam vo vašich vyjadreniach...na jednej strane nechápete prečo/pre koho kupujeme 500 vozidiel...na druhej sa sťažujete že sme si nenechali stovky t-55 a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zorko38 - trošku sa už strácam vo vašich vyjadreniach...na jednej strane nechápete prečo/pre koho kupujeme 500 vozidiel...na druhej sa sťažujete že sme si nenechali stovky t-55 a t-72...veď keď podla vás nemá kto riadiť 500ks 8x8,tak načo by nám boli stovky zastaralých tankov.??
      a ďalej,to mal štát podporovať stratovú výrobu bojovej techniky o ktorú nikto nestál - ak by sme ju teda neponúkali za odvoz,len preto aby ľudia mali prácu.??? to je niečo podobné ako podpora baníctva pri prievidzi...je to síce stratové a neperspektívne,ale nevadí,hlavne že ľudia chodia do roboty...veď to zaplatíme z rozpočtu...to je také sociálnodemokratické...
      Skrýt celý příspěvek

    • samoempire
     11:33 18.01.2022

     Zeptej se obyčejných Rusů, co si myslí o základní vojenské službě. Kdo může, tak se ji snaží vyhnout. Někteří raději opustí Rusko. Neznám nikoho, kdo by rád spomínal na základní ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zeptej se obyčejných Rusů, co si myslí o základní vojenské službě. Kdo může, tak se ji snaží vyhnout. Někteří raději opustí Rusko. Neznám nikoho, kdo by rád spomínal na základní vojenskou službu nebo že by právě kvůli ní zahořel pro svoji zemi.
     O útlumu vojenské výroby bylo rozhodnuto za vlády Gustava Husáka. Ja vím, že se do Havla dobře kope ale není pravda. Za rozpadem průmyslové výroby stojí spíše kvalitní privatizace lokálním zbohatlíkům.
     Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    19:40 17.01.2022

    Ses nepochlubil,že jsi sloužil u PTP.

    Ses nepochlubil,že jsi sloužil u PTP.

  • Matesaax
   15:14 17.01.2022

   Havel vám nic neznicil, jen o ty krapy zastaralý už nikdo v té době nestal.

   Havel vám nic neznicil, jen o ty krapy zastaralý už nikdo v té době nestal.

 • Jan Grohmann
  10:54 15.01.2022

  Diskuse o takticko-technických vlastnostech, tedy zdá má nějaká platforma větší dojezd, nosnost, pancíř, je ukázkových příkladem toho, jak se o akvizici nové vojenské techniky nemá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskuse o takticko-technických vlastnostech, tedy zdá má nějaká platforma větší dojezd, nosnost, pancíř, je ukázkových příkladem toho, jak se o akvizici nové vojenské techniky nemá diskutovat.

  Hlavní otázkou má být: Jak nová vozidla naplní operační potřeby slovenské armády a jak dlouhodobě posílí bezpečnost a prosperitu Slovenska?

  Neplatí přímá úměra mezi takticko-technickými vlastnostmi bojové techniky a posilování bezpečnosti a prosperity daného státu.

  A otázka tedy je, jaké jsou operační potřeby slovenské armády? Vojenská parita s Maďarskem asi bude ta první, co si budeme nalhávat. Co dál?

  Řekl bych, že jednou z operačních potřeb každé armády je posilování ekonomiky své země, tedy aby se v ní kumuloval kapitál a technologie. To lze přímo (zvýšením fyzické bezpečnosti) nebo nepřímo (navazování kontaktů s jinými státy, transfer technologií, vytváření pracovních míst, posilování vlastní ekonomiky a průmyslu - tedy vytváření nových pevných a silných politický-ekonomických struktur).

  Další věcí je, že Slovensko nekupuje platformu na deset let, ale bude ji používat minimálně do roku 2050. Bylo by tedy žádoucí, aby tuto platformu mohl rozvíjet, modernizovat, upravovat a podporovat slovenský průmysl.

  Všechny vozidla jsou v podstatě to samé – jsou to samonosné ocelové skříně, které využívají komponenty od různých firem z celého světa. Není to žádný high-tech výrobek. Části podvozku, motor, převodovka, kola, brzdy, to je vše kupováno od externích firem. Nemluvě o elektronice, senzorech atd.
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   11:32 15.01.2022

   Jan Grohmann - "Bylo by tedy žádoucí, aby tuto platformu mohl rozvíjet, modernizovat, upravovat a podporovat slovenský průmysl." p.Grohmann toto je prvá vec v oboch našich ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jan Grohmann - "Bylo by tedy žádoucí, aby tuto platformu mohl rozvíjet, modernizovat, upravovat a podporovat slovenský průmysl." p.Grohmann toto je prvá vec v oboch našich regiónoch,keď sa "zrazu" zjavia slovenské/české firmy bez minulosti ktoré veľmi ochotne kvalitne a samozrejme skoro zadarmo "zmodernizujú" domácu vojenskú techniku...až neskôr sa zistí,že tá kvalita nebola až taká veľká,pripomienky vojakov neboli brané na zreteľ a aj tá cena sa nejak navýšila - veď všetko ide hore,tak čo...
   myslím že príkladom z praxe je také bvp-m ...
   Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   14:39 15.01.2022

   No práve z dôvodu, že technika sa nevyberá na ďalších 10 ale 40 rokov je potrebné preberať aj jej takticko-technické parametre a z toho vyplývajúce možnosti jej ďalšieho rozvoja, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No práve z dôvodu, že technika sa nevyberá na ďalších 10 ale 40 rokov je potrebné preberať aj jej takticko-technické parametre a z toho vyplývajúce možnosti jej ďalšieho rozvoja, modernizácií, úprav podľa požiadaviek reálneho bojového nasadenia. Čo je na tom nepochopiteľné?
   Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   20:35 15.01.2022

   Jan - doskonale wiesz, że to jest wszystko połączone.
   Bo jeśli słowacki MON uzna że najlepszym wozem jest pojazd, którego "wariant bazowy" waży 16 ton i pływa, a nie taki który ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jan - doskonale wiesz, że to jest wszystko połączone.
   Bo jeśli słowacki MON uzna że najlepszym wozem jest pojazd, którego "wariant bazowy" waży 16 ton i pływa, a nie taki który waży 25ton i nie pływa to mamy jakąś informacje o wyobrażeniach wojska.

   Oczywiście przy wyborze będzie dużo detali - na przykład czy silnik od niemieckiego MTU to zaleta? A może wada?
   Czy istotne jest aby dostawca dostarczył pojazdy wraz z systemami łączności (i BMS) - czy też wręcz przeciwnie - wojsko interesuje pełna swoboda (montaż dowolnego systemu)


   Dla mnie ten program ma potencjał do olbrzymiego przeobrażenia OSSR.
   Ja nie widzę tego tylko jako wymianę "stare na nowe"
   Liczę, że za zapowiedzią zakupu takiej pokaźnej liczby pojazdów idzie jakaś wizja reorganizacji.
   Reorganizacji wynikające nie tylko ze zmiany struktury parku maszyn, ale przede wszystkim możliwości tych maszyn.

   Te nowe pojazdy to nie tylko pancerz i armata - to przede wszystkim systemy wymiany danych.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:32 15.01.2022

    Reorganizace OSSR na strukturu podobnou AČR je již v běhu.

    Reorganizace OSSR na strukturu podobnou AČR je již v běhu.

  • samoempire
   11:40 18.01.2022

   Myslím, že je téměř jedno pro jakou platformu se Slovensko rozhodne. Důležité je někde začít. Mám pocit, že poslední události na Ukrajině ukazují, že se můžeme ocitnout ve sféře ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že je téměř jedno pro jakou platformu se Slovensko rozhodne. Důležité je někde začít. Mám pocit, že poslední události na Ukrajině ukazují, že se můžeme ocitnout ve sféře vlivu našeho východního souseda.
   Důležité mít něco kompatibilního se sousedy vybudovat zázemí a podobně. To jestli bude 50 nebo 100 kusů je téměř jedno. Důležité něco koupit každý rok.
   Musíme si uvědomit, že od pádu komunizmu je více než 30 let. A drvivá většina pozemních sil je pořád vyrobena před rokem 1989. Byla na ně kladená úplně jiné požadavky. Několikrát bylo prokázáno, že se vůbec nehodí do moderních konfliktů. Jsou neustále problémy se servisem, nekompatibilitou a podobně.
   Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:24 15.01.2022

  Nie rozumiem osób podważających sens jednorazowego dużego kontraktu na platformy bojowe.
  Przecież te 500 pojazdów 8x8 to ogromna szansa i dla wojska - które w miejsce kilku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie rozumiem osób podważających sens jednorazowego dużego kontraktu na platformy bojowe.
  Przecież te 500 pojazdów 8x8 to ogromna szansa i dla wojska - które w miejsce kilku "starych platform" nabędzie jedną. (jakie oszczędności w logistyce i w szkoleniu przyniesie unifikacja)
  Pamiętajmy 500 wozów tafii nie tylko do kołowej brygady ale także do innych pododdziałów (saperzy, chemicy, rozpoznanie, łączność i dowodzenie a być może przeciwlotnicy i artylerzyści )

  Dla przemysłu jest to szansa by wziąć udział w czymś więcej niż tylko malowanie i przykręcanie lusterek.

  A dla podatnika - że cena za jeden pojazd nie będzie astronomiczna, a i z każdego Euro kilkanaście % zostanie w kraju.
  (A przecież serwis i późniejsza modernizacja - w ramach MLU to kolejne miliardowe wydatki)

  Przy małej armii zabawa w kupno dwóch platform kołowych - drogiej (bojowej) i taniej (pojazdy wsparcia) może nie mieć sensu... (Być może zysk z unifikacji i wielkoseryjnej produkcji jest większy)

  To wszystko zależy jakie będą priorytety przy określaniu wymagań taktyczno-technicznych dla platformy.

  Idealnie aby platforma kołowa miała z jednej strony dużą nośność (możliwość znacznego wzrostu opancerzenia) i podatność do aranżacji (czyli wyższy strop, wydłużony kadłub)
  Z drugiej w wariancie bazowym powinien być możliwie tani - co oznacza że pojazd bazowy nie może być ciężki i dobrze opancerzony...

  Istotne jest rozważanie też warunków oferty - współpracy przemysłowej i uprawnień nabywanych w ramach licencji.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   15:17 15.01.2022

   Lukas určite ten priestor na techniku existuje. Zaujíma ma ale na úkor čoho to bude kupované, keďže OS SR tiež majú určitý rozpočet tj. 2021 1,22 miliardy Eur (1,76%), z toho 20% ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lukas určite ten priestor na techniku existuje. Zaujíma ma ale na úkor čoho to bude kupované, keďže OS SR tiež majú určitý rozpočet tj. 2021 1,22 miliardy Eur (1,76%), z toho 20% má ísť každý rok na modernizačne plány. Hovorí sa o navýšení rozpočtu na 2% HDP do 2024, ale s týmto tvrdením si nie som istý pretože obranný rozpočet dostal menší rozpočet než rok pred tým a z dlhodobého hľadiska si nemôžeme byť istý, či nasledujúce vlády sa budú držať tohto záväzku. Čiže ak počítam s aktuálnym rozpočtom 1,76% HDP do 2035 (z linky vzíde posledné BOV 8x8 z 500 ks), prídem k čiastke cca. 4,93 miliardy EUR na modernizácie, z ktorých 2,39 miliardy EUR bude vynaložených len na BOV 8x8 a ďalších 2,46 miliardy EUR na pásové BVP? Takže sme prakticky vyčerpali celú čiastku smerujúcu na modernizáciu celých ozbrojených síl len na obrnené vozidlá pre dve brigády a s ďalšími nákupmi techniky, napr. nákup nových tankov, obrnených 4x4, modernizácie osobnej výstroje a výzbroje, obmena stávajúceho vozového parku nákladných vozidiel, nákup modernej protivzdušnej obrany, modernizácia raketovej delostreleckej techniky, nákup bojových drónov, nákup bojových a transportných vrtuľníkov... a to som do tejto čiastky nezapočítal ešte splátky 447 miliónov EUR za nákup F-16.
   Skrýt celý příspěvek

   • Malarkey
    20:12 15.01.2022

    Upřímně si myslím, že víc jak 100 ks nikdy nebude.
    Je to škoda jak AČR, tak OSSR by ty dvě 2% HDP potřebovala. Za těch posledních 15 let tu vznikl ohromný vnitřní dluh, který nová ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Upřímně si myslím, že víc jak 100 ks nikdy nebude.
    Je to škoda jak AČR, tak OSSR by ty dvě 2% HDP potřebovala. Za těch posledních 15 let tu vznikl ohromný vnitřní dluh, který nová technika nezalepi. Nové technologie jdou dopředu a my tedy skoro vůbec. To už nemluvím o tom v jakém stavu máme vojenskou infrastrukturu, logistiku atd...
    Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    20:40 15.01.2022

    20 lat temu gdy polski MON podpisał 3 naprawdę duże kontrakty - F-16, Rosomak i Spike LR.
    Wówczas też nie mieliśmy na nie pieniędzy...

    Nie wiem jak to rozwiąże OSSR, nie znam ...
    Zobrazit celý příspěvek

    20 lat temu gdy polski MON podpisał 3 naprawdę duże kontrakty - F-16, Rosomak i Spike LR.
    Wówczas też nie mieliśmy na nie pieniędzy...

    Nie wiem jak to rozwiąże OSSR, nie znam słowackich przepisów.
    Ale chyba da się stworzyć "spec-ustawę" która zabezpiecza "priorytetowe wydatki na modernizacje"

    Oczywiście mam wątpliwości czy OSSR kupi i 220 gąsienicowych i 500 kołowych wozów.
    Dlatego uważam że priorytetem jest te 500 kołowych...
    Skrýt celý příspěvek

   • klingacik
    21:15 15.01.2022

    Sgt Murphy fabuluješ. Neviem či zámerne alebo nie, ale skúsim to uviesť na pravú mieru.

    "Celkové výdavky kapitoly MO SR na rok 2022 sa rozpočtujú v sume 1,33 mld. eur. Táto suma ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sgt Murphy fabuluješ. Neviem či zámerne alebo nie, ale skúsim to uviesť na pravú mieru.

    "Celkové výdavky kapitoly MO SR na rok 2022 sa rozpočtujú v sume 1,33 mld. eur. Táto suma nezahŕňa kapitálové výdavky MO SR alokované v kapitole VPS vo výške 462 mil. eur. Celkovo sú rozpočtované v sume 1,795 mld. eur (cca 1,76%)."

    Možno narážaš práve na tie peniaze alokované v kapitole VPS, ktoré sú určené na boj proti Covid, v kapitole MOSR sú asi len schovane aby sa nepovedalo (lebo 2%) a MOSR nad nimi nemá kontrolu.

    Rozhodne nesúhlasím s "keďže OS SR tiež majú určitý rozpočet tj. 2021 1,22 miliardy Eur (1,76%)," lebo týmto si zrušil cca 40% slovenského HDP. Alebo vieš niečo, čo ja nie?

    Pre kontrolu, zdroj: Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024
    Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     22:33 15.01.2022

     Ok, možno som niekde spravil chybu, tak to prepočítajme znovu. Na budúci rok to bude 1,8% HDP - 1,838 miliardy EUR, takže 20% cca. 367,6 milióna EUR vynaložíme ročne na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ok, možno som niekde spravil chybu, tak to prepočítajme znovu. Na budúci rok to bude 1,8% HDP - 1,838 miliardy EUR, takže 20% cca. 367,6 milióna EUR vynaložíme ročne na modernizácie, teda pri tomto trende do roku 2035 to je celková čiastka 5,15 miliardy EUR. Buďme pragmatický že sa nevráti do vlády nejaká pacifistická háveť a nestiahne výdavky na obranu späť k 1% HDP.

     5,15 miliardy mínus 2,39 miliardy EUR ( nákup BOV 8x8) = 2,76 miliardy EUR
     2,76 miliardy mínus 2,46 miliardy EUR (nákup BVP) = 300 miliónov EUR
     300 miliónov mínus 447 miliónov EUR (splátky F-16) = chýba nám 147 miliónov EUR

     ... Už teraz v rozpočte chýbajú peniaze a to sme vyčerpali všetky prostriedky na modernizácia zvyšku OS SR do 2035.

     Tak teraz mi povedz, či fabulujem ja alebo rozpočet MO a Naďove megalomanské plány.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:14 16.01.2022

      krome toho je ve 20% investicnich vydaju cela skala polozek a zdaleka nejde jen o bojovou techniku. Ve finale tam je i stul do kancelare nebo postel a neco mi rika, ze techto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      krome toho je ve 20% investicnich vydaju cela skala polozek a zdaleka nejde jen o bojovou techniku. Ve finale tam je i stul do kancelare nebo postel a neco mi rika, ze techto polozek bude vetsina.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      08:33 16.01.2022

      Jura99 - "neco mi rika" že +/- podobné výdaje bude mať aj ačr...máte síce väčšiu hotovosť,ale v praxi máte aj viac tých stolov a postelí...ale dobrý pokus... :)

      Jura99 - "neco mi rika" že +/- podobné výdaje bude mať aj ačr...máte síce väčšiu hotovosť,ale v praxi máte aj viac tých stolov a postelí...ale dobrý pokus... :)

     • Jura99
      09:13 16.01.2022

      HEKTOR: nejen ACR ale ale kazda armada. Stoly, budovy a postele jsou take potreba. Docela se bavim, ze tam zase hledate neco protislovenskeho, pritom pouze upozornuji, ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: nejen ACR ale ale kazda armada. Stoly, budovy a postele jsou take potreba. Docela se bavim, ze tam zase hledate neco protislovenskeho, pritom pouze upozornuji, ze investicni vydaje nejsou jen tanky, stihacky a bvp.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:28 16.01.2022

      Jura99 - vďaka za upozornenie,na mosr to určite ocenia a zohľadnia... :)
      a že som takéto milé upozornenia od vás nečítal pri armádnych nákupoch napr. poľska,alebo maďarska...

      Jura99 - vďaka za upozornenie,na mosr to určite ocenia a zohľadnia... :)
      a že som takéto milé upozornenia od vás nečítal pri armádnych nákupoch napr. poľska,alebo maďarska...

     • Jura99
      10:02 16.01.2022

      HEKTOR: jelikoz SgtMurphy kalkuluje, kolik je 20% a jaka technika se do tech penez vejde, tak jsem pouze chtel podotknout, ze klidne polovina investicnich vydaju se utrati za veci, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: jelikoz SgtMurphy kalkuluje, kolik je 20% a jaka technika se do tech penez vejde, tak jsem pouze chtel podotknout, ze klidne polovina investicnich vydaju se utrati za veci, ktere jsou sice taky dulezite, ale bojova technika to neni. Nemuzu za to, ze tu zase fabulujete o necem, co jsem vubec nepsal.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:20 16.01.2022

      Jura99 - ja viem...zase vám krivdím... :)

      Jura99 - ja viem...zase vám krivdím... :)

     • Miroslav
      11:16 16.01.2022

      Jura: Treba brať do úvahy, že napríklad F-16 platilo ministerstvo financií a nie Ministerstvo obrany zo svojho rozpočtu. Myslím, že v prípade BVP to bude rovnaké. Navyše sa bude ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Treba brať do úvahy, že napríklad F-16 platilo ministerstvo financií a nie Ministerstvo obrany zo svojho rozpočtu. Myslím, že v prípade BVP to bude rovnaké. Navyše sa bude musieť zapojiť aj ministerstvo hospodárstva ak je plán získať licencie na výrobu a know-how atď. Neostane to len na pleciach obrany
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      11:39 16.01.2022

      Miroslav - asi to bude ako píšete...hmm,zase voda na mlyn opozícii,ako sa miesto nemocníc,detí a seniorov podporuje nákup šmejdových zbraní ktorých sa západ na čele s usa hromadne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - asi to bude ako píšete...hmm,zase voda na mlyn opozícii,ako sa miesto nemocníc,detí a seniorov podporuje nákup šmejdových zbraní ktorých sa západ na čele s usa hromadne zbavuje...pritom mig-29 a t-72 sú ešte v pohode...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:30 16.01.2022

      Miroslav: pozor na to, ze na F16 sice mimoradne prijdou zvlastni penize, ale MO je rovnez zahrne do obrannych vydaju, proto take nahly skokovy rust rozpoctu MO a v dalsim obdobi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: pozor na to, ze na F16 sice mimoradne prijdou zvlastni penize, ale MO je rovnez zahrne do obrannych vydaju, proto take nahly skokovy rust rozpoctu MO a v dalsim obdobi urcity pokles, kdyz uz penize na f16 nejsou. MO i vlada si nemohou nechat ujit prilezitost a naprosto pochopitelne, zapocitat F16 do obrannych vydaju. Prave aby obranne rozpocty vypadaly ze plni zavazky, vlady naopak spekuluji, co vsechno dalsiho do obrannych vydaju zahrnout a uz zvazuji i pomerne civni vydaje formalne zahrnout do obrannych vydaju. (pozn. aby zase Hektor o me nespekuloval, F16 plneni zavazku obrannych vydaju urcite je a patri tam, takze tam je spravne)
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:24 16.01.2022

      Jura99 súhlasím, tých 20% je na modernizáciu, takže tam bude započítaná aj modernizácia infraštruktúry.

      Miroslav: Obranný rozpočet schvaľuje minister financií. Takže aj nákup ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 súhlasím, tých 20% je na modernizáciu, takže tam bude započítaná aj modernizácia infraštruktúry.

      Miroslav: Obranný rozpočet schvaľuje minister financií. Takže aj nákup F-16. Financie na nákup ale šli z rozpočtu MO, nie MF. Financovanie F-16 je zahrnuté v rozpočte MO.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:40 16.01.2022

      Len tak pre prehľad, % výdavkov na F-16 z celkového rozpočtu MO: 2019 27%, 2020 19%, 2021 17%, 2022 13% ... (dokument revízia výdavkov MO 2020)

      Len tak pre prehľad, % výdavkov na F-16 z celkového rozpočtu MO: 2019 27%, 2020 19%, 2021 17%, 2022 13% ... (dokument revízia výdavkov MO 2020)

     • Sgt Murphy
      21:33 16.01.2022

      Kto možno nechápe, prečo píšem že na modernizácie by sa malo dávať 20% z obranného rozpočtu.

      Medzi záväzky krajín NATO patrí vynakladať minimálne 2% HDP na obranu a ďalší záväzok ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kto možno nechápe, prečo píšem že na modernizácie by sa malo dávať 20% z obranného rozpočtu.

      Medzi záväzky krajín NATO patrí vynakladať minimálne 2% HDP na obranu a ďalší záväzok voči NATO je vynakladať z obranného rozpočtu minimálne 20% na modernizácie.

      Zatiaľ čo SR na obranu tie 2% ešte stále nedáva a možno ani nebude, pretože ten trend navyšovania výdavkov je veľmi skeptický oproti tomu čo sa plánovalo v 2020 a na tento rok sme už mali mať schválené na obranu o takmer 200 miliónov EUR viac a tých 20% na modernizácie vynakladáme až od 2019, keď sme kúpili F-16 a splácať sa budú do 2025.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:50 17.01.2022

      Sgt Murphy: přesněji řečeno, 2% HDP je závazek k NATO, ale 20% na kapitálové výdaje je osvědčený podíl na tyto výdaje z rozpočtu u jakékoliv armády. Když je tento podíl menší, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: přesněji řečeno, 2% HDP je závazek k NATO, ale 20% na kapitálové výdaje je osvědčený podíl na tyto výdaje z rozpočtu u jakékoliv armády. Když je tento podíl menší, armáda začne vršit vnitřní dluh a nejde jen o zbraně a techniku, začnou se rozpadat kasárna atp.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:53 17.01.2022

      Min. 2% z HDP na obranný rozpočet, min. 20% z obranného rozpočtu na modernizácie a min. 2% na vývoj a výskum sú všetko záväzky voči NATO. To som si ja nevymyslel. Všetky tri sú aj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Min. 2% z HDP na obranný rozpočet, min. 20% z obranného rozpočtu na modernizácie a min. 2% na vývoj a výskum sú všetko záväzky voči NATO. To som si ja nevymyslel. Všetky tri sú aj osvedčené podiely ako si udržať funkčné ozbrojené sily a mať stabilne naplánované dlhodobé plány rozvoja na 15 rokov dopredu. To si v NATO len tak niekto nevycucal z prstu. Takže si MO vie postupne v 30 ročných intervaloch postupne nakúpiť, splatiť, modernizovať, splatiť a postupne vyradiť, nakúpiť novú... A nevytvára sa žiaden vnútorný dlh, ktorý rázovo preťaží rozpočet pričom neostáva na ďalšie modernizačné plány, technika po životnosti je sa vyraďuje bez náhrady, rozpadajú sa kasárne, nieto na na platy... A to sú minimálne čiastky. Vidíme že niektoré armády môžu dávať aj 2% ale ak si chcú udržať zároveň aj moderné námorníctvo, aj táto čiastka môže byť ešte malá. Napríklad také Spojené kráľovstvo, kde sa na obranu vynakladá dlhodobo nad 2% ale vo všetkých zložkách ozbrojených síl sa škrtá. Keď sa vynaloží 1% HDP na námorníctvo a 1% HDP na pozemné sily a letectvo... to sú smiešne sumy. Izrael má obranný rozpočet na tento rok 5,3% HDP a my sa čudujeme z kadiaľ si toľko môžu dovoliť nakupovať? No z toho, čo vynaložia na vlastnú obranu s ktorou to oni myslia vážne...
      Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      14:15 17.01.2022

      Sgt Murphy: Na investície môže byť aj menej ako 2%, ak sú rozumne kontinuálne investované do techniky a vojakov . Príkladom je Fínsko, pre pár mesiacmi v článku sa píše, že im ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Na investície môže byť aj menej ako 2%, ak sú rozumne kontinuálne investované do techniky a vojakov . Príkladom je Fínsko, pre pár mesiacmi v článku sa píše, že im aj v studenej vojne stačilo 1.7-1,8 %. To čo predvádzala ČSLA a potom AČR a OSSR - najprv roky zbrojiť ako pominutí a potom 20 rokov neinvestovať skoro nič a všetko rozpredať , zvyšok rozložiť je asi najhlúpejší spôsob hospodárenia armády.
      Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:38 15.01.2022

    Naříkal váš ministr financí Matovič že víc jak 1,8% HDP na obranu nedá a "ušetřené" peníze investuje do dětí?

    Naříkal váš ministr financí Matovič že víc jak 1,8% HDP na obranu nedá a "ušetřené" peníze investuje do dětí?

    • HEKTOR
     10:22 16.01.2022

     Scotty - no evidentne pochopil čo národ chce počuť...aj keď mu to už asi nepomôže...

     Scotty - no evidentne pochopil čo národ chce počuť...aj keď mu to už asi nepomôže...

     • Malarkey
      13:32 16.01.2022

      U nás v tomto naprosto selhávají vlády, které nejsou schopné lidem vysvětlit, že armáda je doopravdy hlavně politicko ekonomický nástroj a státu dokáže pokud je ve slušném stavu i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      U nás v tomto naprosto selhávají vlády, které nejsou schopné lidem vysvětlit, že armáda je doopravdy hlavně politicko ekonomický nástroj a státu dokáže pokud je ve slušném stavu i ekonomicky pomoct. Buď nemusíte hasit problémy jako má momentálně Ukrajina a určitě je to stojí dost peněz. Nebo že se spousta peněz z nákupu do ekonomiky vrátí. Jsem přesvědčen, že by to spousta lidí pochopila. Mají na to teď prostě pouze dost omezený nadhled.
      Já také nejsem zastáncem nějakého přemrštěné ho zbrojení, ale stav u nás je bohužel dost ubohý.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:46 16.01.2022

      Malarkey - u vás (čr) je to ale aj v tomto lepšie...hold ste západnejšie a je to poznať...u nás je to taký paradox,keďže je tu viac rusofilov (ale iba ideovo,keďže všetko od aut po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Malarkey - u vás (čr) je to ale aj v tomto lepšie...hold ste západnejšie a je to poznať...u nás je to taký paradox,keďže je tu viac rusofilov (ale iba ideovo,keďže všetko od aut po mobily chcú západné) ktorým vadí ak sa kúpi us/západná technika - vtedy počuť názory že teraz treba € na nemocnice,deti atď...ale keby sa nakúpili mig-35,tak to by bolo v poriadku...a keďže "socialnodemokratická" + extrémistická opozícia si toho je vedomá,tak to vyťahujú...a - funguje to... :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:48 16.01.2022

      HEKTOR
      U nás se teprve pozná. Vláda se k navýšení prostředků na obranu (a k pár dalším důležitým reformám) zavázala v programovém prohlášení, ale uvidíme jaká bude realita.

      HEKTOR
      U nás se teprve pozná. Vláda se k navýšení prostředků na obranu (a k pár dalším důležitým reformám) zavázala v programovém prohlášení, ale uvidíme jaká bude realita.

     • HEKTOR
      21:57 16.01.2022

      Scotty - ak sledujem české weby,tak vidím že nálady sú u vás viac prozápadnejšie...ak je na sk 40% rusofilov ,tak v čr to je cca 25%...a na náladách to je hneď poznať...

      Scotty - ak sledujem české weby,tak vidím že nálady sú u vás viac prozápadnejšie...ak je na sk 40% rusofilov ,tak v čr to je cca 25%...a na náladách to je hneď poznať...

   • pjaro77
    15:01 16.01.2022

    Vidím to podobne aj keď si myslím, že 500ks ich nebude. Písal som svoj názor na rôzne miesta, čo by sme mali riešiť skôr ako BVP/OT. Nie že by tanky a BVP neboli dôležité, ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vidím to podobne aj keď si myslím, že 500ks ich nebude. Písal som svoj názor na rôzne miesta, čo by sme mali riešiť skôr ako BVP/OT. Nie že by tanky a BVP neboli dôležité, ale som toho názoru, že armáda má byť v prvom rade na odstrašenie. Máme v okolí veľkú a dosť arogantnú krajinu, ktorá rada robí nátlak na svojich susedov. Tá krajina sa nejakých pár sto kusov BVP či KOT nezľakne. Vyzbrojovanie však postupuje podľa plánu NATO a to znamená, že ťažká brigáda má prednosť. Výstavba sa bude vliecť roky a mnoho iných vecí sa na dlhé roky odsunie stranou. Mimochodom aj v tej brigáde by mali dostať prednosť tanky myslím.
    Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     15:22 16.01.2022

     Ale prečo dal Naď prednosť strednej brigáde vyzbrojenej KOT 8x8, to niekto nevie a gen. Macko sa tiež čuduje.

     Ale prečo dal Naď prednosť strednej brigáde vyzbrojenej KOT 8x8, to niekto nevie a gen. Macko sa tiež čuduje.

     • Clanek
      19:10 16.01.2022

      Je to levnejsi nakup, navic nakup na kterem se uz pracovalo a je tedy dal. Celkove je tedy snazsi (jak casove tak financne) dotahnout tenhle nakup, i kdyz havni priorita lezi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je to levnejsi nakup, navic nakup na kterem se uz pracovalo a je tedy dal. Celkove je tedy snazsi (jak casove tak financne) dotahnout tenhle nakup, i kdyz havni priorita lezi jinde. Tomuhle postupu nelze nic vytknout za dvou podminek: 1) KOT 8x8 neohrozi budovani tezke brigady financne, 2) ani casove (zdroje MO vazane na realizaci KOT 8x8 nebudou shcazet na zakazce na BVP, MBT atd).

      Pokud to zvladnou bude to majstrstyk, pokud ne, bude to skoda, neb hrozi ze misto jedne zakazky poresene poradne se nemusi doresit ani jedna.
      Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      21:27 16.01.2022

      Clanek
      Koncom roka 2018 však išiel do vlády materiál MO SR "Informácia o výsledkoch technických a vojskových skúšok (certifikácia prototypu BOV 8x8) a ďalšom postupe realizácie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Koncom roka 2018 však išiel do vlády materiál MO SR "Informácia o výsledkoch technických a vojskových skúšok (certifikácia prototypu BOV 8x8) a ďalšom postupe realizácie obstarania z 2018" kedy sa počítalo s vozidlami BOV, ktoré budú vyčlenené pre potreby ťažkej mechanizovanej brigády!

      Tabuľka 5 Odhadované náklady na BOV 8x8 (základné vozidlo s Doplnkovou výbavou)

      BOV 8x8 s balistickou ochranou úroveň 3 podľa STANAG 4569 a protimínovou ochranou úroveň 4 podľa STANAG 4569.

      Spolu za 1 ks vozidla pre ozbrojené sily € do 3,33 mil. bez DPH € tj. do 4,0 mil. s DPH €.

      Pri zavedení vozidla do štruktúry ťažkej mechanizovanej brigády s potrebou úrovne balistickej ochrany stupňa 4 až 5 podľa STANAG 4569 bude vozidlo modulárne modifikované. Táto zmena bude znamenať nárast ceny o:

      • 97 000,-€/vozidlo pre úroveň 4,
      • 487 500,- €/vozidlo pre úroveň 5.

      Modifikáciou vozidlo nadobúda možnosti širšieho operačného použitia v závislosti na podmienkach v priestore nasadenia.

      link: https://i.imgur.com/7KxGZTC.jp...

      P.S. a viete čo je na tom najzaujímavejšie. Že ten materiál pár dní už nie je dostupný na stránkach https://rokovania.gov.sk/RVL/M...
      To je náhoda však :-)
      Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   19:24 15.01.2022

   Sgt Murphy: o cca najneskôr o 2 roky sú tu voľby (zmení sa ngš) a potom opäť uvidíte ako sa bude tá čarovná formulka o "operačných požiadavkách" meniť...
   Nejake kusy sa urcite ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Sgt Murphy: o cca najneskôr o 2 roky sú tu voľby (zmení sa ngš) a potom opäť uvidíte ako sa bude tá čarovná formulka o "operačných požiadavkách" meniť...
   Nejake kusy sa urcite časom dokupia avšak tých 500ks je totálna utopia...
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:30 15.01.2022

    Arthur - terajší ngš bol ešte za minulej garnitúry a už 2 rok končí...a stále je tu...
    a inak,ngš nemá vplyv na "operačné požiadavky"...jemu to len oznámia...

    Arthur - terajší ngš bol ešte za minulej garnitúry a už 2 rok končí...a stále je tu...
    a inak,ngš nemá vplyv na "operačné požiadavky"...jemu to len oznámia...

    • Arthur
     23:05 15.01.2022

     HEKTOR - však to je všeobecne známe presne tak ako, že pred ngš bol generálny riaditeľ Sekcie modernizácie a infraštruktúry – národný riaditeľ pre vyzbrojovanie na MO SR v čase keď ...
     Zobrazit celý příspěvek

     HEKTOR - však to je všeobecne známe presne tak ako, že pred ngš bol generálny riaditeľ Sekcie modernizácie a infraštruktúry – národný riaditeľ pre vyzbrojovanie na MO SR v čase keď sa tvoril a prijímal Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030.

     A ak si dobre pamätám tak v tomto pláne, ktorý je stále platný je:
     81ks BOV 8x8
     404ks VTV 4x4
     atď. atď.

     Takže zmena operačných požiadaviek, ktoré sa podstatne zmenili je signifikantná.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      08:40 16.01.2022

      Arthur - priznám sa,že som nepochopil,čo vlastne chcel autor týmto príspevkom povedať..,
      len som napísal že ngš sa nemusí zmeniť len preto,že budú voľby...osobne si myslím,že pre ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Arthur - priznám sa,že som nepochopil,čo vlastne chcel autor týmto príspevkom povedať..,
      len som napísal že ngš sa nemusí zmeniť len preto,že budú voľby...osobne si myslím,že pre aktuálneho ngša je tento rok posledný...
      a bohužiaľ asi ani nemá vplyv na to,že čo,kedy a koľko...
      a nejaké plány .....?...tie sú od toho,aby sa menili....
      Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  08:39 15.01.2022

  Aj Fíni sa razia cestu.
  https://www.rimava.sk/spravy-z...

  Aj Fíni sa razia cestu.
  https://www.rimava.sk/spravy-z...

 • krllo
  20:37 14.01.2022

  Mě se líbí Pandur se slovenskou věží, ale jak si stojí cenově v porovnání s ostatními ?

  Mě se líbí Pandur se slovenskou věží, ale jak si stojí cenově v porovnání s ostatními ?

  • krllo
   20:38 14.01.2022

   Mně..

   Mně..

  • PavolR
   21:32 14.01.2022

   V predošlom tendri ho ako Corsac 8x8 vraj núkali za cca 5 - 5,5M eur/kus :-) :
   https://www.czdefence.cz/clane...

   V predošlom tendri ho ako Corsac 8x8 vraj núkali za cca 5 - 5,5M eur/kus :-) :
   https://www.czdefence.cz/clane...

   • Arthur
    22:35 14.01.2022

    Takže skúsim sa troška nad tým zamyslieť:
    1. dnes sú vyššie vstupy (oceľ a pod.)
    2. zrejme sa musia dostať min. na level 3 podľa STANAG 4569
    3. kánon bude zrejme v NATO ráži čiže ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Takže skúsim sa troška nad tým zamyslieť:
    1. dnes sú vyššie vstupy (oceľ a pod.)
    2. zrejme sa musia dostať min. na level 3 podľa STANAG 4569
    3. kánon bude zrejme v NATO ráži čiže drahší ako GTS-30
    4. predtým sa malo obstarávať 81ks a súčasnosti 76ks

    => dostať sa na 4M eur/kus bude musieť byť abraka dabra moje meno je Gandalf :-)

    Ale ako som už písal, nechajme sa prekvapiť.
    Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   01:06 15.01.2022

   Spravna otazka. A ohladom veze by ich bolo viac.
   Napr. Pri Vydre sa fini stazovali na jej vysoku hmotnost 1,4t. Vojaci zase na jej nizku balisticku ochranu, ktoru k voli hmotnosti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Spravna otazka. A ohladom veze by ich bolo viac.
   Napr. Pri Vydre sa fini stazovali na jej vysoku hmotnost 1,4t. Vojaci zase na jej nizku balisticku ochranu, ktoru k voli hmotnosti veze nechcel nikto uz zvysovat...samozrejme by vzrastla aj cena.
   Pri 40mm kanone je hmotnost veze uz 2,5 t (v zaklade STANG 2) a ma zasobnik len na 60 ks municie....celkom pruser.
   Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  17:39 14.01.2022

  Ať Slováci vyberou cokoliv, co projde řádným výběrem a bude mít zabezpečený servis, tak je to posune o ohromný kus dopředu. Ani jedna platforma není špatná, ale čistě podle mě to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ať Slováci vyberou cokoliv, co projde řádným výběrem a bude mít zabezpečený servis, tak je to posune o ohromný kus dopředu. Ani jedna platforma není špatná, ale čistě podle mě to vyhraje Pandur... podle mě žádný jiný výrobce nezaručí vyšší podíl zapojení SK průmyslu, ale nechme se překvapit :)
  Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   17:47 14.01.2022

   S tým by sa dalo polemizovať nakoľko aj Patria mala s BOV 8x8 Vydra zapebezpečené spoločnosti slovenskeho bezpečnostného a obranného priemyslu pričom zapojenie slovenského ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tým by sa dalo polemizovať nakoľko aj Patria mala s BOV 8x8 Vydra zapebezpečené spoločnosti slovenskeho bezpečnostného a obranného priemyslu pričom zapojenie slovenského priemyslu predstavuje 25 % z hodnotiacich kritérii. Takže prípadne pôjde o to o koľko vyšší alebo nižší ten podiel bude.
   Nechajme sa prekvapiť.
   Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  17:03 14.01.2022

  Možnosť spolupráce a výroby Pandurov II u nás so všetkými synergickými efektami, ktoré by nasledovali by bol ekonomicky, politicky aj z pohľadu obrany veľkým posunom od deklarácii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možnosť spolupráce a výroby Pandurov II u nás so všetkými synergickými efektami, ktoré by nasledovali by bol ekonomicky, politicky aj z pohľadu obrany veľkým posunom od deklarácii k činnom. Vzájomne prospešné prepojenie obranného priemyslu by aj navonok deklarovalo spoločné záujmy. Je to lákavá idea. Pandur II s Turrou 30 vyzerá solídne pre strednú brigádu. Chcelo by to uvažovať ale nad modernizáciou v zmysle Pandur XP s vyššou nosnosťou pre budovanú ťažkú brigádu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:56 14.01.2022

   No mali by ísť viac do AMV a inej veže ako Turra. Mali zakúpiť licenciu modernejšej veže.

   No mali by ísť viac do AMV a inej veže ako Turra. Mali zakúpiť licenciu modernejšej veže.

 • Jura99
  16:03 14.01.2022

  Předně by si MO SR mělo postavit zcela na jisto, jestli opravdu nakoupí 500ks BOV 8x8 a v jakém časovém horizontu to bude. Tím bych úplně začal. To množství 500ks je totiž natolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Předně by si MO SR mělo postavit zcela na jisto, jestli opravdu nakoupí 500ks BOV 8x8 a v jakém časovém horizontu to bude. Tím bych úplně začal. To množství 500ks je totiž natolik zajímavé, že pro výrobu a zejména následný servis to uživí fabriku. Pustil bych soukromý (domácí) kapitál do DMD v Dubnici a pro urychlení vývoje obstaral licenci a vyráběl a servisoval ta vozidla v domácí režii. Rumuni, Španělé, ale i Češi své licence jen tak z ruky nedají a na slovenské podniky zbyde nějaká forma subdodávek na svařování korby a montáž dovezených dílů, i když se tomu bude říkat všelijak vznešeně jako domácí výroba. Tipuji, že Poláci už rovnou nechtěli vyrábět na SK, proto to vzdali.
  Celé to ovšem závisí na tom počtu vyrobených ks, mám totiž tušení, že na dlouho zůstane jen u této úvodní série.
  Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   16:27 14.01.2022

   Celý problém skôr vidím v tom, že MO o pristupuje k paralélnej výstavbe k strednej (BOV 8x8 za 332 mil EUR / cca 8,13 miliardy CZK) a ´ťažkej (BVP za 1,739 miliardy EUR / cca 42,6 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Celý problém skôr vidím v tom, že MO o pristupuje k paralélnej výstavbe k strednej (BOV 8x8 za 332 mil EUR / cca 8,13 miliardy CZK) a ´ťažkej (BVP za 1,739 miliardy EUR / cca 42,6 miliardy CZK) mechanizovanej brigády.
   Zároveň súčasne platný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030 je v podstate obsoletný a tí čo ho pred voľbami kritizovali a v mnohom aj oprávnene ho za skoro dva roky nateraz neprekopali tj. nenovelizovali a to s dôrazom na jeho financovanie a len prizvukujem, že o cca dva roky sú tu voľby...
   A tam budú ďalšie miliardy EUR, ktoré bude treba investovať do OS SR...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:57 14.01.2022

    Spolehnutí se na plán financování a rovněž na stabilitu a správnost plánu rozvoje je prostě bolest, ale od toho se musí začít, udělat věci jisté a neměnit je.

    Spolehnutí se na plán financování a rovněž na stabilitu a správnost plánu rozvoje je prostě bolest, ale od toho se musí začít, udělat věci jisté a neměnit je.

   • Sgt Murphy
    17:13 14.01.2022

    ... No mne tu jednoducho nesedia počty s ktorými MO počíta. Zoberme si že Austrália obstarávala 211 vozidiel Boxer v rôznych verziách za 3,55 miliardy EUR... a teraz sa pozri na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ... No mne tu jednoducho nesedia počty s ktorými MO počíta. Zoberme si že Austrália obstarávala 211 vozidiel Boxer v rôznych verziách za 3,55 miliardy EUR... a teraz sa pozri na čísla naše... Ani nie tretinová cena za jedno vozidlo? Chápem že nechceme mať "tip top" to najlepšie na trhu... ale tiež nechceme stavať vozovú hradbu, ale mať vo výzbroji moderné KBVP na ďalších min. 40 rokov. A chcú ich mať 500 ks? Spýtam sa takto... Nejebe niekomu na hlavu na tom ministerstve? A to na tom projekte pracuje 70 ľudí... A to hovorím len o BOV 8x8... ešte pásové bojové vozidlá, vozidlá 4x4, nové tanky, nová vyslobodzovacia technika, mostová technika, ťahače, nákladné zásobovacie vozidlá atď atď... a to hovoríme len o pozemných silách. Čo vzdušné sily a protivzdušná obrana? A čo výzbroj a výstroj jednotlivca ako z 80. rokov?
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:16 14.01.2022

     ty počty nějak moc nesedí ani na stávající početní stavy armády, to množství techniky je tak na 25.000 armádu

     ty počty nějak moc nesedí ani na stávající početní stavy armády, to množství techniky je tak na 25.000 armádu

     • Miroslav
      17:53 14.01.2022

      Postupne sa zvyšujú aj počty vojakov. Je to v súlade s plánom

      Postupne sa zvyšujú aj počty vojakov. Je to v súlade s plánom

  • HEKTOR
   17:40 14.01.2022

   Jura99 - takže napr. vytvoríme x-tú verziu patrie, prípadne panduru ako česko a budeme vymetať zbrojné kastingy...hm...

   Jura99 - takže napr. vytvoríme x-tú verziu patrie, prípadne panduru ako česko a budeme vymetať zbrojné kastingy...hm...

   • Jura99
    17:53 14.01.2022

    HEKTOR: to byste nutně nemuseli, pokud je 500ks seriózní záměr, to opravdu uživí fabriku na 15-20let dopředu a do toho servis. Byl by to ideální stav, zaměstnat domácí podnik ...
    Zobrazit celý příspěvek

    HEKTOR: to byste nutně nemuseli, pokud je 500ks seriózní záměr, to opravdu uživí fabriku na 15-20let dopředu a do toho servis. Byl by to ideální stav, zaměstnat domácí podnik domácí zakázkou a u toho vymetat ty castingy :-)
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     18:05 14.01.2022

     500 ks za cca 10 rokov

     500 ks za cca 10 rokov

     • Jura99
      18:13 14.01.2022

      je to sice možné, ale 50ks/ročně je už slušné tempo produkce a větší fabrika.

      je to sice možné, ale 50ks/ročně je už slušné tempo produkce a větší fabrika.

     • Miroslav
      18:59 14.01.2022

      Cca 1 kus týždenne by som zase za nejakú závratnú rýchlosť nepovažoval. Veža sa dodáva hotová, Powerpack tiež. Ostáva len vyslovene zámočnícka robota a elektroinštalácie. Si zober, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Cca 1 kus týždenne by som zase za nejakú závratnú rýchlosť nepovažoval. Veža sa dodáva hotová, Powerpack tiež. Ostáva len vyslovene zámočnícka robota a elektroinštalácie. Si zober, že taký závod KIA vyrobí 1500 ks denne a vyrábajú X verzií a výbav.
      Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     18:13 14.01.2022

     Jura99 - takže modernizácia/prezbrojenie bude trvať 15-20r...no ak to tak bude,tak ossr tak skoro nezmodernizujeme a čo potom ešte bvp...tanky...ak si dodáme konečne 500tý kus,tak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - takže modernizácia/prezbrojenie bude trvať 15-20r...no ak to tak bude,tak ossr tak skoro nezmodernizujeme a čo potom ešte bvp...tanky...ak si dodáme konečne 500tý kus,tak pomaly môžeme začať obmieňať tie prvé...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:18 16.01.2022

      500ks nikdo nevyrobi za jednotky roku, ale ani to neni potreba, armada by to nezvladla prevzit, vycvicit osadky a zapojit do struktury. To je urcite projekt na 10-15let. Pandur v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      500ks nikdo nevyrobi za jednotky roku, ale ani to neni potreba, armada by to nezvladla prevzit, vycvicit osadky a zapojit do struktury. To je urcite projekt na 10-15let. Pandur v ACR je 13let a porad neni dokonceny.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:54 16.01.2022

      Jura99 - osobne neviem aká je prax vo svete,ale príklad s ačr - 13r mi príde ako strašne veľa...neviem si v praxi také niečo predstaviť v izraeli...jasné,za predpokladu že každý ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - osobne neviem aká je prax vo svete,ale príklad s ačr - 13r mi príde ako strašne veľa...neviem si v praxi také niečo predstaviť v izraeli...jasné,za predpokladu že každý rok pribudne 10 ot tak je jasné že sa nikam nepohneme...
      ak by to bolo aj u nás (čoho sa bojím že bude),tak skoro 20r nebudeme mať bojaschopné pozemné sily ak budem preháňať...
      toto je presne príklad "domácej" výroby Z2...ak by sa našiel záujemca,čo by potreboval 500ks,tak sa ich v terajších podmienkach nedočká...toto nie je výroba osobných aut - nech to trvá aj 100r,hlavne že ľudia majú prácu...
      v armáde je aj 5 rokov veľa...
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:23 17.01.2022

      Hektor vezmime si to takto. Životnosť či leteckej alebo pozemnej techniky je maximálne 30 rokov. Inak stíhačky padajú z neba a pozemné sily sú ukážkou muzeálnej techniky. Takže 15 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor vezmime si to takto. Životnosť či leteckej alebo pozemnej techniky je maximálne 30 rokov. Inak stíhačky padajú z neba a pozemné sily sú ukážkou muzeálnej techniky. Takže 15 rokov nakupujem pre pozemné sily a splácam. Ďalších 15 rokov nakupujem pre vzdušné sily a splácam. Zatiaľ čo ostatné sa postupne modernizuje a staré sa vyraďuje. To sú podľa mňa intervaly vcelku rozumné, aby som nakúpil dostatočný počet techniky a nepreťažil rozpočet. Keď sa pozrieš na Izrael, aj tam slúži tiež dosť staršej techniky. A to vynakladajú z rozpočtu na obranu podstatne väčší podiel HDP (aktuálne 5,6%). Ich ozbrojené sily sú samozrejme na úplne inej úrovni než naše, pretože oni vlastnú obranu myslia vážne a my z toho len vytĺkame politický kapitál.
      Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      14:22 17.01.2022

      Nie je zarátané v tom 5,6% HDP izraela aj pomoc z USA ? Každý rok cca 3 miliardy $. Ak ano, to sa to potom vykazuje.

      Nie je zarátané v tom 5,6% HDP izraela aj pomoc z USA ? Každý rok cca 3 miliardy $. Ak ano, to sa to potom vykazuje.

     • Sgt Murphy
      23:38 17.01.2022

      Nie, nie je. Stačí aby si použil gúgl a kalkulačku nabudúce.

      Nie, nie je. Stačí aby si použil gúgl a kalkulačku nabudúce.

 • juhelak
  15:09 14.01.2022

  Pokud by Pandur na Slovensku vyhrál tak by to byl postupny konec v ČR. časem by se vse ohledne panduru přesunulo na Slovensko. U nás by se uz zádny novy nevyrobil. Najelo by se na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by Pandur na Slovensku vyhrál tak by to byl postupny konec v ČR. časem by se vse ohledne panduru přesunulo na Slovensko. U nás by se uz zádny novy nevyrobil. Najelo by se na platformu Titusu a české Pandury by možna na případne GO taky přejíždeli k sousedum.
  Nejake vetsi investice do Panduru u nás mi uz nedavají smysl..to spis aby MO zainvestovalo do vyvoje dalších verzi Titusu..bvp na téhle platvorme by mohlo byt neco podobneho Eitanu nebo Boxeru na tatrovackem podvozku. Lepsi nez na miliardy menit veže na Pandurech atd.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   22:40 14.01.2022

   Dalo by se to pojmout francouzským stylem, kdy by se kolové jednotky primárně postavily na Titusu (byť asi bez verze KBVP) - obdobně jako to mají Francouzi s Griffonem. Pak by to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dalo by se to pojmout francouzským stylem, kdy by se kolové jednotky primárně postavily na Titusu (byť asi bez verze KBVP) - obdobně jako to mají Francouzi s Griffonem. Pak by to jen na přetvořeném Tatrováckém podvozku chtělo bojové vozidlo (s věží ale bez výsadku) jako je Jaguar a bylo by to dokonalé. Ony ty Titusy by se hodily i pro nějaké záložáky atd. zkrátka lepší než se vést na korbě otevřeného náklaďáku.
   Skrýt celý příspěvek

   • juhelak
    08:30 15.01.2022

    Práve si myslim že Titus by pro Lehkou Brigádu a případne nasazení nekde v zemích tretiho sveta a nebo i u nás vyhovoval víc jak Pandur. Má to budoucnost. Pripadne jak rikat pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Práve si myslim že Titus by pro Lehkou Brigádu a případne nasazení nekde v zemích tretiho sveta a nebo i u nás vyhovoval víc jak Pandur. Má to budoucnost. Pripadne jak rikat pro verzi kbvp pouzit tatrovacky podvozek a nastavbu od francouzu.
    Skrýt celý příspěvek

   • Josse
    15:00 15.01.2022

    Titus stojí skoro stejně jako pandur...

    Titus stojí skoro stejně jako pandur...

    • Rase
     17:26 15.01.2022

     Předpokládám že srovnáváme holá vozidla bez věže. Přesto si myslím, že Titus nabízí lepší balistickou i protiminovou ochranu, větší vnitřní prostor a lepší jízdní vlastnosti ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Předpokládám že srovnáváme holá vozidla bez věže. Přesto si myslím, že Titus nabízí lepší balistickou i protiminovou ochranu, větší vnitřní prostor a lepší jízdní vlastnosti (minimálně na silnici). Koncept Titusu je zkrátka pokrokovější - byť se na něj nedá dát věž. Osobně mi přijde vhodnější, ale klidně se nechám vyvést z omylu.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:19 15.01.2022

      Jakou balistickou odolnost má čelní sklo Titusu?

      Pokud rozvíjet KBVP, tak bez tatrovácké roury. Korbu, zavěšení kol to vše se dá zdokonalovat konstrukčně a klidně vycházet z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jakou balistickou odolnost má čelní sklo Titusu?

      Pokud rozvíjet KBVP, tak bez tatrovácké roury. Korbu, zavěšení kol to vše se dá zdokonalovat konstrukčně a klidně vycházet z panduru, jen se vše bude upravovat a zesilovat. Mně se líbí Eitan a dokážu si představit, že do budoucna se takové vozidlo postaví s hybridním pohonem s elektromototem na každém kole/nápravě separátně s bateriemi i na krátký tichý taktický provoz.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:41 15.01.2022

      /Jakou balistickou odolnost má čelní sklo Titusu?/
      Záleží na požadované ochraně. Level 2 nebo 3.

      /Jakou balistickou odolnost má čelní sklo Titusu?/
      Záleží na požadované ochraně. Level 2 nebo 3.

     • Eiffelos
      08:31 17.01.2022

      Titus a Pandur jsou dvě uplně jiné auta , to se nedá srovnat. Zatímco nasazení Panduru je, nechat vysednout družstvo a zezadu je podporovat, Titus je spíše pro týlový zabezpečení a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Titus a Pandur jsou dvě uplně jiné auta , to se nedá srovnat. Zatímco nasazení Panduru je, nechat vysednout družstvo a zezadu je podporovat, Titus je spíše pro týlový zabezpečení a nebo funkčně jako MRAP , taková panceřová dodávka .
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:21 15.01.2022

    Rase
    možná bude rozdíl v tom, jaké jednotky se převáží na náklaďáku a jaké jednotky působí na KBVP.
    Pořád jde o BVP, které má palbou podporovat pěchotu v boji. Z toho důvodu se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    možná bude rozdíl v tom, jaké jednotky se převáží na náklaďáku a jaké jednotky působí na KBVP.
    Pořád jde o BVP, které má palbou podporovat pěchotu v boji. Z toho důvodu se mi zdá lepší varianta s BVP na kolech, i kdyby měla hmotnost narůstat jako u Eitanu, než krávu jako MRAP.
    Cpát všechno na Titus je možná levnější, ale na bojišti je to vysoká "kráva" kterou jen tak nezamaskujete nebo nezakopete. Když by jste na střechu Titusu dal ještě adekvátní stanici s výzbrojí, tak už budete mít problém i podjížtět mosty a stromovým porostem.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:09 15.01.2022

     Titus může být použitý pro speciální verze. Jako KBVP sloužit nemůže protože jeho zbraňová stanice má maximální ráži 20mm. Případně je možné použít pouze podvozek Titusu jako u ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Titus může být použitý pro speciální verze. Jako KBVP sloužit nemůže protože jeho zbraňová stanice má maximální ráži 20mm. Případně je možné použít pouze podvozek Titusu jako u téhle potencionální AA varianty. Taková Ještěrka 21 století.
     https://twitter.com/Ninja99899...
     Skrýt celý příspěvek

     • MeV6
      00:01 16.01.2022

      Hmmm, to bych si dal líbit. AČR tenhle typ prostředku zatím zcela chybí.
      Navíc pokud se nepletu je v RapidFiru použitá ta teleskopická 40ka. Ta se teď bude zavádět i do FR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hmmm, to bych si dal líbit. AČR tenhle typ prostředku zatím zcela chybí.
      Navíc pokud se nepletu je v RapidFiru použitá ta teleskopická 40ka. Ta se teď bude zavádět i do FR námořnictva.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:05 16.01.2022

      Vzhledem k unifikaci munice by to spíš měl být 30 mm kanón, ale podobný prostředek by se určitě hodil.

      Vzhledem k unifikaci munice by to spíš měl být 30 mm kanón, ale podobný prostředek by se určitě hodil.

    • Rase
     19:03 16.01.2022

     Musel by se upravit koncept nasazení - Francouzi rovněž necpou bojovou věž na Griffon, ale mají to na Jaguaru. Nejsem zkrátka fanoušek sovětského konceptu, kdy muselo všechno umět ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Musel by se upravit koncept nasazení - Francouzi rovněž necpou bojovou věž na Griffon, ale mají to na Jaguaru. Nejsem zkrátka fanoušek sovětského konceptu, kdy muselo všechno umět plavat, nést kanón alespoň 30 mm a mít co nejnižší siluetu. Přesně tomu totiž odpovídá Pandur II a lidé co psali zadání vyrostli na sovětské škole, asi to brali jako vrchol techniky...
     Nikomu svůj pohled na věc ale nevnucuju.
     Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:10 14.01.2022

  Nosnosť. To je dôvod, prečo sú podľa mňa Pandur II aj Stryker pre armádu NO GO, lebo sú to dnes už zastaralé vozidlá.

  České KBVP majú pohotovostnú hmotnosť 18,7 t, bojovú 20,6 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nosnosť. To je dôvod, prečo sú podľa mňa Pandur II aj Stryker pre armádu NO GO, lebo sú to dnes už zastaralé vozidlá.

  České KBVP majú pohotovostnú hmotnosť 18,7 t, bojovú 20,6 t a maximálnu prípustnú hmotnosť 22,5 t. Lenže my chceme vyššie pancierovanie level 4 (áno, obe vozidlá sa dajú na túto úroveň pancierovať), do budúcnosti treba počítať že vozidlo bude treba vybaviť ďalším prídavným pancierovaním (vyšší stupeň modulárneho pancierovania, prídavné mrežové pancierovanie, aktívny pancier), systémom aktívnej ochrany, v priebehu 40 rokov životnosti vozidla treba počítať s výmenou vežovej zbraňovej stanice na výkonnejší kanón a ďalšie možné úpravy. Už dnes je Pandur II aj Stryker na hrane svojich konštrukčných možností. To nehovorím o poruchovosti takto naloženého podvozku (posádky Amerických Strykerov by mohli rozprávať...) a jeho jazdných vlastností (nie len) v teréne. Obe vozidlá sú už dnes za zenitom. Pandur II potrebuje upgrade na Pandur III a Stryker vychádzajúci z podvozku LAV III na LAV 6.0 resp. rovnou sa orientovať na Piranha V alebo Patria AMV XP, čo sú o generáciu novšie vozidlá prispôsobené dnešným a budúcim požiadavkám bojiska.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   14:24 14.01.2022

   Pandur II / Stryker by priniesli pre OS SR síce významné možnosti, lenže potenciál rozvoja týchto dnes už zastaralých konceptov, ktoré dosiahli svoje limity, do budúcnosti nie je o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pandur II / Stryker by priniesli pre OS SR síce významné možnosti, lenže potenciál rozvoja týchto dnes už zastaralých konceptov, ktoré dosiahli svoje limity, do budúcnosti nie je o nič vyšší než u BVP-2.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:06 14.01.2022

   záleží co ještě chceš na Panduru "nosit", ale dřív než vyčerpáš nosnost podvozku, přestane to plavat. Udržet plavbyschopnost u větších hmotností je problém, asi proto Vydra ...
   Zobrazit celý příspěvek

   záleží co ještě chceš na Panduru "nosit", ale dřív než vyčerpáš nosnost podvozku, přestane to plavat. Udržet plavbyschopnost u větších hmotností je problém, asi proto Vydra vypadala jako těhotná velryba.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    16:27 14.01.2022

    Patra AMV XP môže v "ľahkej" verzii napríklad ako prieskumná verzia aj plávať, kdežto v "ťažkej" verzii s modulárnym pancierovaním level 6, podvozok level 4, 40 mm kanónom a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Patra AMV XP môže v "ľahkej" verzii napríklad ako prieskumná verzia aj plávať, kdežto v "ťažkej" verzii s modulárnym pancierovaním level 6, podvozok level 4, 40 mm kanónom a protitanovými strelami mať dostatočnú rezervu aj pre prídavné mrežové pancierovanie či systémy Iron Fist a stále bude mať rezervu pre "výdobytky", ktoré môžu prísť časovom horizonte 40-50 rokov a nebude sa na kvôli ťažisku prvom hrbole preklápať hore kolesami, pretože na toto zaťaženie má stále uspôsobený podvozok.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:55 14.01.2022

     v horizontu 40-50let přijde jeden zásadní výdobytek a sice AI. Ten tedy zcela určitě přijde ještě dříve. Přeprava vojáků bude pravděpodobně i nadále žádoucí, ale určitě bych na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     v horizontu 40-50let přijde jeden zásadní výdobytek a sice AI. Ten tedy zcela určitě přijde ještě dříve. Přeprava vojáků bude pravděpodobně i nadále žádoucí, ale určitě bych na takto dlouho neplánoval morální životnost dnešní konstrukce BOV 8x8. Určitě bude nutné dnešní důraz na pasivní balistickou odolnost překlápět do aktivní. Asi ti bude k ničemu level 6 na čele, bocích a kdovíkde, když si tě najde švarm malých dronů a bude vědět kde je slabé místo.
     Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:23 14.01.2022

      ... Tiež nikto v roku 1974 (prvý útvar ČSLA vyzbrojený týmito vozidlami) asi nepočítal že BVP-1 bude v OS SR slúžiť až za horizont 2022... a ty tu vymýšľaš primitívne sci-fi čo a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ... Tiež nikto v roku 1974 (prvý útvar ČSLA vyzbrojený týmito vozidlami) asi nepočítal že BVP-1 bude v OS SR slúžiť až za horizont 2022... a ty tu vymýšľaš primitívne sci-fi čo a ako bude alebo nebude fungovať za 40 rokov. Napokon, Patria AMV XP ako oveľa perspektívnejšie vozidlo bude mať väčší potenciál uniesť všetko potrebné čo prinesie doba.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:57 14.01.2022

      Sgt Murphy: přemýšlím, jestli to něco dokazuje, že BVP-1 slouží dodnes, ale nic mě nenapadá. Stejně tak slouží T-55, M113 a další dinosauři :-). Zrovna tak by to mohlo znamenat, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: přemýšlím, jestli to něco dokazuje, že BVP-1 slouží dodnes, ale nic mě nenapadá. Stejně tak slouží T-55, M113 a další dinosauři :-). Zrovna tak by to mohlo znamenat, že Pandur bude také sloužit těch 45let ? Zkrátka ten příklad s BVP-1 je bezcenný.
      Ty drony bohužel nejsou primitivní sci-fi, ale aktuálně nastupující realita, divím se, že to řada lidí nechápe.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      18:00 14.01.2022

      Pasívna ochrana sa do budúcna určite nebude znižovať. Práve naopak, s novými BVP prídu výkonnejšie kanóny - teleskopická 40 mm, USA počíta 50 mm, Rusko 57 mm. Takže do budúcnosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pasívna ochrana sa do budúcna určite nebude znižovať. Práve naopak, s novými BVP prídu výkonnejšie kanóny - teleskopická 40 mm, USA počíta 50 mm, Rusko 57 mm. Takže do budúcnosti bude oriešok skonštruovať pancier pre BVP aby nevážilo 60-70 t a zároveň ochránilo posádku pred takouto výkonnou muníciou. A počítať že do budúcnosti budeme v rámci modernizácií inštalovať na BVP takúto výzbroj. Áno, prídu dróny ... A na ochranu pred nimi pasívne (rušička) a aktívne (lasery) systémy obrany, takže bude treba rezerva výkonu motoru na ich pohon a váhová rezerva na výkonnú APU jednotku a akumulátory. Plus môžeme počítať, že dróny ponesie aj samotné BVP... ale čo my vieme čo bude v budúcnosti, všakže.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:08 14.01.2022

      AI len v čase mieru. V čase opotrebovacej vojny je človek najlacnejšie riešenie. Vôbec by ma neprekvapilo keby sne sa raz dožili ešte vrtuľových stíhačiek keď budú dochádzať ...
      Zobrazit celý příspěvek

      AI len v čase mieru. V čase opotrebovacej vojny je človek najlacnejšie riešenie. Vôbec by ma neprekvapilo keby sne sa raz dožili ešte vrtuľových stíhačiek keď budú dochádzať zdroje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      18:11 14.01.2022

      Samozrejme že aj vaše Pandur II budú slúžiť 40 rokov, tak isto ako vám teraz 40 rokov budú slúžiť BVP-2. Rozdiel bude v tom, že Patria AMV XP má 16 t rezervu na pancier a novú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samozrejme že aj vaše Pandur II budú slúžiť 40 rokov, tak isto ako vám teraz 40 rokov budú slúžiť BVP-2. Rozdiel bude v tom, že Patria AMV XP má 16 t rezervu na pancier a novú výzbroj a výbavu zatiaľ čo Pandur 2 má rezervu 8,5 t a už dnes je táto rezerva vyčerpaná. Tak isto ako BVP-1/2 dnes je neperspektívne modernizovať, pretože vyššiu úroveň pancierovania a lepšiu výzbroj a výbavu jednoducho neusenie, tak isto je neperspektívne kupovať dnes už zastaralé KBVP keď sú na trhu omnoho lepšie.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:20 14.01.2022

      Sgt Murphy: pak bude nutné pěchotu vozit v těžkých OT, něco jako je Namer a zbytečně je nepřitěžovat zbraňovou věží. Tak či onak pasivní balistika narazí na limity, pokud nebude ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: pak bude nutné pěchotu vozit v těžkých OT, něco jako je Namer a zbytečně je nepřitěžovat zbraňovou věží. Tak či onak pasivní balistika narazí na limity, pokud nebude pancíř z lehkých materiálů (keramika, grafen atp.).
      Miroslav: ano to prohlásil Einstein, že netuší čím se bude bojovat ve WW3, ale ve WW4 to určitě budou klacky a kameny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:28 14.01.2022

      Jura: Ten výrok samozrejme poznám ale nechcel som ho použiť nakoľko je to výrok prisudzovaný AE. Či ho naozaj povedal, to nie je jasné. V každom prípade je to výrok pravdivý. Si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ten výrok samozrejme poznám ale nechcel som ho použiť nakoľko je to výrok prisudzovaný AE. Či ho naozaj povedal, to nie je jasné. V každom prípade je to výrok pravdivý. Si pozri v akých počtoch sa vyrábala napríklad letecká technika za WW2. 20-30 kusov len z jedného typu stíhačky, tanky v desaťtisícoch. To si vážne neviem predstaviť, že by sa dnes moderná komplikovaná technika dala vyrábať v takýchto množstvách. V prvom roku by sme na nebi videl F-35 a F-22, v druhom roku by už prevládali stroje typu F-16 a nakoniec by sme došli do bizaru, že aj Albatros by bol plnohodnotný stíhač
      Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     21:32 14.01.2022

     Pardon za chybu v mojom príspevku samozrejme aj rušička signálu je tiež aktívna obrana voči drónom (nie pasívna).

     Jura99 nemyslím si že koncept klasického IFV úplne ustúpi. Ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pardon za chybu v mojom príspevku samozrejme aj rušička signálu je tiež aktívna obrana voči drónom (nie pasívna).

     Jura99 nemyslím si že koncept klasického IFV úplne ustúpi. Ale verím že v prvej línii ho z veľkej časti nahradia prieskumné vozidlá, ktoré nepriateľské ciele nájdu a zamerajú pre presne navádzanú muníciu či už odpaľovanú zo zeme alebo z bojových drónov. Presne navádzanú muníciu rozumej aj skupiny "kamikaze" drónov.
     Skrýt celý příspěvek

    • Al Capone
     09:57 15.01.2022

     A jak to je s mobilitou takto zatížených vozidel?
     Je dobrý že to má stanag 6, aktivní obranu, laser, atd., ale když to nebude moct projet po louce po dešti tak je to k ničemu.

     A jak to je s mobilitou takto zatížených vozidel?
     Je dobrý že to má stanag 6, aktivní obranu, laser, atd., ale když to nebude moct projet po louce po dešti tak je to k ničemu.

     • Sgt Murphy
      15:50 15.01.2022

      Zaujímavé že tie trendy sú také aké sú, tj. vozidlá sa zväčšujú, ich ochrana sa zvyšuje, ich výzbroj je lepšia a armády po celom svete tieto čoraz väčšie a ťažšie vozidlá stále ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zaujímavé že tie trendy sú také aké sú, tj. vozidlá sa zväčšujú, ich ochrana sa zvyšuje, ich výzbroj je lepšia a armády po celom svete tieto čoraz väčšie a ťažšie vozidlá stále nakupujú... No ale nikto z armád po celkom svete nepočítal, že na lúke môže byť raz za čas mokro. To až na teba sme si museli počkať, teraz na to prišiel a všetkým si otvoril oči. Al Capone, ty si génius.
      Skrýt celý příspěvek

    • Al Capone
     16:36 15.01.2022

     Murphy
     Nevím proč tak urážlivě. Prvni odstavec je otázka. To poznáte tak že za větou je otaznik.
     Druhá část byla psána s nadsázkou. No nenapadlo mně za to někdo nepochopí.
     Tak se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Murphy
     Nevím proč tak urážlivě. Prvni odstavec je otázka. To poznáte tak že za větou je otaznik.
     Druhá část byla psána s nadsázkou. No nenapadlo mně za to někdo nepochopí.
     Tak se zeptám ještě jednou. Jak je to s mobilitou 40 t kolového vozidla v kopcovitem a lesnatém terénu který u vás převažuje.
     Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:04 15.01.2022

      Mobilita v teréne Patria AMV XP pri maximálnej váhe 32 t je taká istá než u vozidla 22 t Pandur II, pretože pomer váhy k výkonu motoru je cca. ten istý a merný tlak na pôdu je u ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mobilita v teréne Patria AMV XP pri maximálnej váhe 32 t je taká istá než u vozidla 22 t Pandur II, pretože pomer váhy k výkonu motoru je cca. ten istý a merný tlak na pôdu je u oboch vozidiel cca. tiež ten istý, pretože AMV XP má väčšie a širšie pneumatiky. Tretím faktorom jazdy v teréne sú schopnosti vodiča. Jednoduchšie to vysvetliť neviem.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:21 16.01.2022

      Sgt. Murphy: Patria ma o 1/3 sirsi pneu ? Nevim, ptam se.

      Sgt. Murphy: Patria ma o 1/3 sirsi pneu ? Nevim, ptam se.

     • pjaro77
      15:20 16.01.2022

      Kým nie je terén po dažďoch rozjazdený na kašu alebo pod metrovým snehom, tak to ide. Inak je priechodnosť mizerná, ťažké KOT zapadajú ako kamene do bahna.

      Kým nie je terén po dažďoch rozjazdený na kašu alebo pod metrovým snehom, tak to ide. Inak je priechodnosť mizerná, ťažké KOT zapadajú ako kamene do bahna.

     • Sgt Murphy
      15:44 16.01.2022

      V živote si nevidel čo všetko prejde 32 t francúzske VBCI, všakže? Mudrlantov od klávesnice čo sa vyjadrujú o všetkom, ale nemajú najmenšie tušenie o čom to vlastne píšu, mám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V živote si nevidel čo všetko prejde 32 t francúzske VBCI, všakže? Mudrlantov od klávesnice čo sa vyjadrujú o všetkom, ale nemajú najmenšie tušenie o čom to vlastne píšu, mám najradšej...
      Skrýt celý příspěvek

     • ABC123
      20:14 16.01.2022

      Tu je video s blatom. Teda minimálne po rovine to ide….
      Pozrite od 7:45

      https://m.youtube.com/watch?v=...

      Tu je video s blatom. Teda minimálne po rovine to ide….
      Pozrite od 7:45

      https://m.youtube.com/watch?v=...

     • pjaro77
      14:45 17.01.2022

      Sgt Murphy: O tejto téme som si niečo zistil a diskutoval som viackrát o tom na palbe. Čo sa týka videa - videl som dosť videí ako kolesáky zapadli do blata a snehu a hodiny ich ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: O tejto téme som si niečo zistil a diskutoval som viackrát o tom na palbe. Čo sa týka videa - videl som dosť videí ako kolesáky zapadli do blata a snehu a hodiny ich nevedeli odtiaľ dostať. Aj ľahké náklaďáky ako V3S majú často problém sa dostať cez rozbahnený terén hlavne ak treba ísť trochu do kopca. ČSLA sa svojho času sťažovalo d na ľahké prieskumné OT-65, že v ťažšom teréne majú problém. Preto sa nahradzovali Svatavami. Takže si to machrovanie odpusť.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:58 17.01.2022

      Čo má Svatava spoločné s tým či v teréne lepšie jazdí Pandur II či Patria AMV XP? Nepochopil som...

      Čo má Svatava spoločné s tým či v teréne lepšie jazdí Pandur II či Patria AMV XP? Nepochopil som...

 • otecko
  09:17 14.01.2022

  Tak jak to čtu, TDV je schopna Pandury vyrobit a servisovat pro Slovensko na Slovensku. To asi nikdo jiný nenabídne a bude to těžké něčím jiným přebít. Navíc Turra už prošla na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak to čtu, TDV je schopna Pandury vyrobit a servisovat pro Slovensko na Slovensku. To asi nikdo jiný nenabídne a bude to těžké něčím jiným přebít. Navíc Turra už prošla na Slovensku vojskovými zkouškami a úspěšně.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:22 14.01.2022

   Pokiaľ však nesplní technické požiadavky, na ktoré sa údajne ani poľský Rosomak nechytal (STANAG IV?) a hlavne ak sa nevmestí do ceny, tak nikto ani prebíjať nebude musieť ...

   Pokiaľ však nesplní technické požiadavky, na ktoré sa údajne ani poľský Rosomak nechytal (STANAG IV?) a hlavne ak sa nevmestí do ceny, tak nikto ani prebíjať nebude musieť ...

   • Stonkeeper
    11:57 14.01.2022

    Nechce se mi věřit, že by se přihlásili když by nesplňovali základní kriteria jako je balistická ochrana.

    Nechce se mi věřit, že by se přihlásili když by nesplňovali základní kriteria jako je balistická ochrana.

    • PavolR
     12:28 14.01.2022

     Posledne presne to urobili. :-D

     Posledne presne to urobili. :-D

     • Stonkeeper
      12:38 14.01.2022

      Já sem optimista, tak nevěřím, že to udělají podruhý :)

      Já sem optimista, tak nevěřím, že to udělají podruhý :)

    • flanker.jirka
     13:50 14.01.2022

     Jsou to obchodníici, musí zkusit všechno.

     Jsou to obchodníici, musí zkusit všechno.

   • Márten
    13:06 14.01.2022

    Pokud je mi známo, tak Pandur čelně splňuje Stanag 4.
    Vy to požadujete ze všech stran?

    Pokud je mi známo, tak Pandur čelně splňuje Stanag 4.
    Vy to požadujete ze všech stran?

 • Pirat49
  04:31 14.01.2022

  V 2015tom SVK objednalo od Polska bez vyberoveho konania 31ks Rosomak Scipio. Cena za kus z vezou Turra30 bola 2,6 mil€. Zakazka bolo neskor zrusena.
  Udivujema ,ze sa Polsko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V 2015tom SVK objednalo od Polska bez vyberoveho konania 31ks Rosomak Scipio. Cena za kus z vezou Turra30 bola 2,6 mil€. Zakazka bolo neskor zrusena.
  Udivujema ,ze sa Polsko nepokusilo znova zabojovat o zakazku.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:27 14.01.2022

   Podľa ich vlastného vyjadrenia Rosomak nespĺňal kľúčové technické požiadavky slovenskej ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Podľa ich vlastného vyjadrenia Rosomak nespĺňal kľúčové technické požiadavky slovenskej strany:
   https://defence24-pl.translate...
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    19:09 14.01.2022

    Ono je to trochu jinak. Podmínky licence, kterou firma Rosomak S.A. koupila od Patria jim neumožňuje přenášet výrobu jinam.

    Ono je to trochu jinak. Podmínky licence, kterou firma Rosomak S.A. koupila od Patria jim neumožňuje přenášet výrobu jinam.

 • Danik
  00:03 14.01.2022

  Když jsem četl nadpis měl jsem takové tušení a heleho... Čekal jsem, že tu stále bude někdo zhrzený kvůli Zuzaně, ale že se tu bude argumentovat i "bitvou u Tábora" a Fábiemi, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem četl nadpis měl jsem takové tušení a heleho... Čekal jsem, že tu stále bude někdo zhrzený kvůli Zuzaně, ale že se tu bude argumentovat i "bitvou u Tábora" a Fábiemi, to mě ani nenapadlo
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:18 14.01.2022

   To už je takový folklor.

   To už je takový folklor.

   • Danik
    13:58 14.01.2022

    Dosti smutný a hloupý folklor. Pokud tu místo vzájemné podpory, někteří budou pokračovat v mentalitě když vy o žok tak mi o dva, asi tolik dobrých posunů v obrané spolupráci ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dosti smutný a hloupý folklor. Pokud tu místo vzájemné podpory, někteří budou pokračovat v mentalitě když vy o žok tak mi o dva, asi tolik dobrých posunů v obrané spolupráci nebude. Zkrátka teď se chovat ve smyslu, ha nekúpili jste Zuzku tak mi teraz od Vás nekúpime nič Čehúni, mi přijde krátkozraké a dětinské. Slováci pořiďte si co chcete, co Vám bude nejvíce vyhovovat technologicky, finančně, politicky a co se týče přenosu výroby a technologií. Jsem rád za každý úspěch českého (potažmo československého) zbrojního průmyslu, takže budu samozřejmě rád, když teď vyhraje Pandur. Upřímně si myslím, že celý ten package není až tak špatný jak tu někteří prezentují. Ať už, ale Slováci vyberou cokoliv (výběr z dobrých vozidel mají), tak nebudu mít žádný problém když pak AČR zvolí nějaký slovenský výrobek v dobrém poměru cena/výkon.
    Skrýt celý příspěvek

    • butters
     14:22 14.01.2022

     2-3 blbci tu napisu nieco ohladne fabie a su urazeni za Zuzanu a podla teba hned VSETCI slovaci su zhrzeni, breci... dopln si co chces. Nemusia sa ti vsetky prispevky pacit, ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     2-3 blbci tu napisu nieco ohladne fabie a su urazeni za Zuzanu a podla teba hned VSETCI slovaci su zhrzeni, breci... dopln si co chces. Nemusia sa ti vsetky prispevky pacit, ale hodnotit cely stat podla par deti, co tu zabludi mi pride mimo. Trochu nadhladu ;)
     Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:20 14.01.2022

      "někteří". Vy jste si to zřejmě pořádně nepřečetl a pak jste si doplnil svůj dojem.

      "někteří". Vy jste si to zřejmě pořádně nepřečetl a pak jste si doplnil svůj dojem.

    • HEKTOR
     17:33 14.01.2022

     Danik - no hlavne netreba zabúdať že exoti sú na oboch stranách hranice...
     už som tu raz písal,že nie je väčšia blbosť nákup typu - ak vy od nás kúpite toto,tak my od vás kúpime ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Danik - no hlavne netreba zabúdať že exoti sú na oboch stranách hranice...
     už som tu raz písal,že nie je väčšia blbosť nákup typu - ak vy od nás kúpite toto,tak my od vás kúpime toto...takéto obchody nikdy nebudú presne 50/50 výhodné pre obe krajiny...nech si každá krajina kúpi čo chce a hotovo...
     Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   12:14 14.01.2022

   Druhá světová válka a SNP nikde? :)

   Druhá světová válka a SNP nikde? :)

   • Miroslav
    12:52 14.01.2022

    Každá debata sa aj tak končí u F-35, kórejských tankov, Dizajnovej stránke Z2 alebo porovnávaním si pinďúrov SK - CZ

    Každá debata sa aj tak končí u F-35, kórejských tankov, Dizajnovej stránke Z2 alebo porovnávaním si pinďúrov SK - CZ

 • Clanek
  21:13 13.01.2022

  Vylozene spatne vozidlo v tom tendru neni. Pandur je asi technicky nejslabsi, ale zase z CR a skrze CSG si pohlida nejvic bodu za zapojeni domaciho prumyslu, takze muze byt cernym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vylozene spatne vozidlo v tom tendru neni. Pandur je asi technicky nejslabsi, ale zase z CR a skrze CSG si pohlida nejvic bodu za zapojeni domaciho prumyslu, takze muze byt cernym konem. Osobne fandim AMV XP. Turra je myslim jasna s kterymkoliv podvozkem, coz je pro slovensky prumysl fajn. Cena asi nepusti, ale bylo by zajimave kdyby do tendru sel nekdo i s necim vic nez jen 30mm.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   22:30 13.01.2022

   Turra je už aj so 40 MM kanónom

   Turra je už aj so 40 MM kanónom

   • Jura99
    00:13 14.01.2022

    na tom videu vypada Turra 30 solidne, urcite bych ji nakupem pro 8x8 dale podporil ve vyvoji.

    na tom videu vypada Turra 30 solidne, urcite bych ji nakupem pro 8x8 dale podporil ve vyvoji.

   • Clanek
    00:19 14.01.2022

    To ze unese i 40mm neznamena ze ji nskdo takhle osazenou nabidne. A to jestli ji nekdo takhle osazenou nabidne bude zalezet od podminek tendru (na cem mohu uhrat vic bodu, na vetsi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To ze unese i 40mm neznamena ze ji nskdo takhle osazenou nabidne. A to jestli ji nekdo takhle osazenou nabidne bude zalezet od podminek tendru (na cem mohu uhrat vic bodu, na vetsi razi, ale za vyssi cenu, anebo "play ot safe" s 30mm a uhrat to jinde? ).
    Skrýt celý příspěvek

    • Pirat49
     04:35 14.01.2022

     Bolo by prezierave nakupit aj veze zo 40mm kanonom a vhodne ich nakombinovat v spolupraci z 30mm.

     Bolo by prezierave nakupit aj veze zo 40mm kanonom a vhodne ich nakombinovat v spolupraci z 30mm.

     • Clanek
      09:07 14.01.2022

      To si zase nemyslim, ze by armade razeni te slovenske prospelo mit zavedene dve raze. Pokud 30mm, pak 30mm na vsem, a pokud neco vic nez jen 30mm, pak perspektivne taky na vsem.

      To si zase nemyslim, ze by armade razeni te slovenske prospelo mit zavedene dve raze. Pokud 30mm, pak 30mm na vsem, a pokud neco vic nez jen 30mm, pak perspektivne taky na vsem.

     • mikojan29
      11:21 14.01.2022

      Uvidíme, ako to bude s tou 40-kou. Ale nateraz to bude asi len 30 mm na oboch.

      Uvidíme, ako to bude s tou 40-kou. Ale nateraz to bude asi len 30 mm na oboch.

     • Hajo
      16:04 14.01.2022

      Súhlasím s myšlienkou. Ak by sa uvažovalo s KBVP aj pre ťažkú brigádu, bolo by to zaujímavé mať ju s Turrou 40mm.

      Súhlasím s myšlienkou. Ak by sa uvažovalo s KBVP aj pre ťažkú brigádu, bolo by to zaujímavé mať ju s Turrou 40mm.

  • Jan Grohmann
   12:15 14.01.2022

   Technicky nejslabší? No, je pravda, že by Pandur potřeboval nové "super cool taktické" světlomety. A vlastně si ani moc nedělám legraci. Fakt to pomůže.

   Technicky nejslabší? No, je pravda, že by Pandur potřeboval nové "super cool taktické" světlomety. A vlastně si ani moc nedělám legraci. Fakt to pomůže.

   • Miroslav
    12:55 14.01.2022

    Vyberať KBVP je ako vyberať nákladné auto do stavebnej firmy. Môžete vybrať MAN, Mercedes, Iveco alebo Tatru... To je vlastne jedno. Všetky splnia čo treba. Záleží len na cene a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vyberať KBVP je ako vyberať nákladné auto do stavebnej firmy. Môžete vybrať MAN, Mercedes, Iveco alebo Tatru... To je vlastne jedno. Všetky splnia čo treba. Záleží len na cene a servise
    Skrýt celý příspěvek

    • Double
     15:08 14.01.2022

     Skor to je ako vyberat si medzi jednotkovou oktavkou a najnovsou M5.

     Skor to je ako vyberat si medzi jednotkovou oktavkou a najnovsou M5.

     • Jura99
      15:33 14.01.2022

      ... a v kapse mít stejně jen na tu jednotkovou oktávku.

      ... a v kapse mít stejně jen na tu jednotkovou oktávku.

     • HEKTOR
      17:29 14.01.2022

      Jura99 - ak ste narážali na ossr,tak netreba zabúdať na jednú vec...ak si ossr môže dovoliť 5 ks jednotkových oktávok,tak ačr si ich môže dovoliť tak 12... :)

      Jura99 - ak ste narážali na ossr,tak netreba zabúdať na jednú vec...ak si ossr môže dovoliť 5 ks jednotkových oktávok,tak ačr si ich môže dovoliť tak 12... :)

     • Miroslav
      17:55 14.01.2022

      Jurov koeficient je 0,4

      Jurov koeficient je 0,4

   • PavolR
    21:50 14.01.2022

    No fakt, s terajšími vyzerá ako druhohorný obojživelník ...
    https://static.wikia.nocookie....

    No fakt, s terajšími vyzerá ako druhohorný obojživelník ...
    https://static.wikia.nocookie....

 • GrafvonLoyola
  21:02 13.01.2022

  Jako nevýhoda Panduru se mi zdá relativně slabý pancíř. Max. STANAG 3/4 je v porovnáním s obdobnými vozidly podprůměrný výkon. Pokud by si zase vybrali AMV, a to samé udělali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako nevýhoda Panduru se mi zdá relativně slabý pancíř. Max. STANAG 3/4 je v porovnáním s obdobnými vozidly podprůměrný výkon. Pokud by si zase vybrali AMV, a to samé udělali později Maďaři, měli by ho 4 státy bývalého mocnářství. Takže až obnovíme monarchii, Pandury se pošlou KuK mariňákům, a standartním wheeled IFV bude AMV.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:31 14.01.2022

   Maďari sa s Rheinmetallom pustili do výskumu a vývoja vlastného 8x8 na báze Boxera s hybridným pohonom. :-)

   Maďari sa s Rheinmetallom pustili do výskumu a vývoja vlastného 8x8 na báze Boxera s hybridným pohonom. :-)

   • Rase
    11:38 14.01.2022

    Nemáš náhodou odkaz - téma mě hodně zajímá a tak bych se rád dozvěděl něco víc - děkuju .)))

    Nemáš náhodou odkaz - téma mě hodně zajímá a tak bych se rád dozvěděl něco víc - děkuju .)))

   • flanker.jirka
    16:14 14.01.2022

    Hybridní pohon je budoucnost pro těžkou techniku. Pohon lze disribuovat elektricky v podstatě na každé kolo zvlášť, odpadl by tak problém s převody. A díky bateriím se může ušetřit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hybridní pohon je budoucnost pro těžkou techniku. Pohon lze disribuovat elektricky v podstatě na každé kolo zvlášť, odpadl by tak problém s převody. A díky bateriím se může ušetřit energie při brždění a naopak při akceleraci použít. Motoru by se také zvýšila životnost a snížila se spotřeba, protože by mohl běžet v konstantních otáčkách jako generátor. Při taktické činnosti vozidel na bojišti jsou to neustálé akcelerace, vyčkávání, brždění. A při dobré kapacitě baterií se dá uvažovat, že do prvního výstřelu lze provést manévr bez hluku a infračervené stopy hlavního motoru.
    Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:59 13.01.2022

  Osobně hodně fandím Španělům s jejich Dragónem (Piranha V). Nejen že zní krásně Hanácky, ale vypadá skvěle a bude i pořádně vyladěné, jelikož je hodlají pořídit v masivních počtech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně hodně fandím Španělům s jejich Dragónem (Piranha V). Nejen že zní krásně Hanácky, ale vypadá skvěle a bude i pořádně vyladěné, jelikož je hodlají pořídit v masivních počtech - až tisícovka v různých verzích.

  Pokud jde o Pandur, tak vypadá dost dobře a hodně se mi líbí, že CSG tu platformu vypiplalo do povedené podoby. Snad jen je trochu otázkou, zda jej bude možné ještě někam posunout a není to vrchol možného.

  TURRA vypadá moc pěkně a nezbývá než doufat, že schopnostmi na tom bude alespoň srovnatelně s případnou konkurencí. Oproti původní verzi se ale myslím posunuli dál a bude to dobrý produkt. Na výsledek tendru jsem opravdu zvědavý. Za mě ale jasné Dragón s Turó! :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:44 13.01.2022

  Zajímavé, že nepožadují schopnost plavby, kterou ty naše prostě mít bezpodmínečně musely a kvůli které stály o třetinu více.

  Zajímavé, že nepožadují schopnost plavby, kterou ty naše prostě mít bezpodmínečně musely a kvůli které stály o třetinu více.

  • Scotty
   20:32 13.01.2022

   Dříve ji požadovali. Teď za ni budou nabízená vozidla dostávat víc bodů při hodnocení.

   Dříve ji požadovali. Teď za ni budou nabízená vozidla dostávat víc bodů při hodnocení.

  • HEKTOR
   20:43 13.01.2022

   CerVus - v minulosti to požadovala bývalá vládna strana...zrejme aby vyhralo jedno konkrétne vozidlo...

   CerVus - v minulosti to požadovala bývalá vládna strana...zrejme aby vyhralo jedno konkrétne vozidlo...

 • The Pale Emperor
  19:15 13.01.2022

  Jednoznačně Pandur.
  Jsou lepší varianty? Jsou. Jsou ekonomičtější varianty? Pravděpodobně. Pandur, potažmo CSG a celý český zbrojařské však nabízí takový tandem technologií a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednoznačně Pandur.
  Jsou lepší varianty? Jsou. Jsou ekonomičtější varianty? Pravděpodobně. Pandur, potažmo CSG a celý český zbrojařské však nabízí takový tandem technologií a techniky do budoucna, že dalece převyšuje jakoukoliv nabízenou variantu.
  Pandury, Tatry, Patrioty, Titusy, Breny, Čezety, L-39NG, možnost společné akvizice tanků…
  Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   19:32 13.01.2022

   Slečna Zuzana čakala na nádraží hodne dlho a nechať čakať ženu to sa ešte dá, ale nedoraziť vôbec tak to se nedelá...
   A viete ako je to s ohrdnutými ženami...

   Ale nezúfajte a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Slečna Zuzana čakala na nádraží hodne dlho a nechať čakať ženu to sa ešte dá, ale nedoraziť vôbec tak to se nedelá...
   A viete ako je to s ohrdnutými ženami...

   Ale nezúfajte a skúste napr. Alanovho geopolitického kamaráta Maliho...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    20:10 13.01.2022

    Pan Corsac cekal jeste driv nez slecna Zuzana a nedockal se.

    Pan Corsac cekal jeste driv nez slecna Zuzana a nedockal se.

    • flanker.jirka
     20:23 13.01.2022

     Není Corsac náhodou to samé co Pandur?

     Není Corsac náhodou to samé co Pandur?

     • 3ngelchen
      20:26 13.01.2022

      je

      je

     • Jura99
      20:30 13.01.2022

      vsak ano, byl v nabidce uz v 2017, ale vyhrala Vydra.

      vsak ano, byl v nabidce uz v 2017, ale vyhrala Vydra.

     • flanker.jirka
      20:41 13.01.2022

      Jak vyhrála Vydra?
      Však se až nyní bude rozhodovat co to bude.

      Jak vyhrála Vydra?
      Však se až nyní bude rozhodovat co to bude.

     • flanker.jirka
      20:46 13.01.2022

      Jura99
      A upřímně, v době výběru KBVP pro AČR se mi více zamlouvala nabídka AMV. I když ideální by bylo švýcarské vozidlo, které nám nenabídli, údajně z toho důvodu, aby si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      A upřímně, v době výběru KBVP pro AČR se mi více zamlouvala nabídka AMV. I když ideální by bylo švýcarské vozidlo, které nám nenabídli, údajně z toho důvodu, aby si nekonkurovali v rámci consorcia se Styerem.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:46 13.01.2022

      Flanker: Vydra vyhrala ale to už bolo pred voľbami. Nový minister to celé zrušil lebo tam bolo veľa nejasnosti v súbehu s ministrovaním SNS (slovenská národná straka). Aby si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: Vydra vyhrala ale to už bolo pred voľbami. Nový minister to celé zrušil lebo tam bolo veľa nejasnosti v súbehu s ministrovaním SNS (slovenská národná straka). Aby si rozumel, SNS je strana ktorá sa vždy dostane do parlamentu len na jedno volebné obdobie lebo sa vždy počas neho skompromituje zlodejinou a potom na 4 roky idú mimo politiku. Dvaja ministri za SNS už v túto dobu krútia dlhoročné tresty za korupciu. Preslávili sa tiež tým, že 600 miliónov eur z eurofondov na podporu technických inovácií rozdali neznámym firmám bez sídla ktoré zmenili predmet podnikania počas noci z upratovania na vedecký výskum. Zaklincoval to predseda ktorý je taký klaun, že nevie povedať súvislú vetu bez breptu, dal sa svojim ministrom vymenovať za kapitána a tiež šiel randiť s dohadzovačkou nájomných vrahov. Kto sa chce pobaviť, treba dať do YouTube Andrej Danko
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:00 14.01.2022

      Miroslav
      No, takto se provize posune do jiné strany :-)
      Všdue to bude asi stejné, Karel Schwarzenberg to pěkně řekl v jednom rozhovoru.
      "I teď, když se na ministerstvu obrany ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      No, takto se provize posune do jiné strany :-)
      Všdue to bude asi stejné, Karel Schwarzenberg to pěkně řekl v jednom rozhovoru.
      "I teď, když se na ministerstvu obrany nakupuje technika, na tom někdo vydělává, aby něco dostaly vládní strany včetně vaší TOP 09?

      O nás bohužel nic nevím. A snad se to z vylekání poslední dobou nestává. Pozoroval jsem to svého času hlavně v Rakousku. Někdo si tam vždycky bral něco vedle. A bylo to rozdělené. Na všech zbraních vydělávali lidovci, na letadlech sociální demokraté. A tak to šlo po desetiletí."

      tady zdroj:
      https://www.top09.cz/co-delame...
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:36 14.01.2022

      Lenže my sa nebavíme o nejakých províziach, ale vyslovene o účelovej zlodejine najhrubšieho zrna

      Lenže my sa nebavíme o nejakých províziach, ale vyslovene o účelovej zlodejine najhrubšieho zrna

  • mikojan29
   19:35 13.01.2022

   Tomuto sám neveríš. Kedy tu kto kupoval niečo spoločne...

   Tomuto sám neveríš. Kedy tu kto kupoval niečo spoločne...

   • flanker.jirka
    20:44 13.01.2022

    Přesně, dopadlo by to jako obvykle. Příkladem může být projekt radarů protivzdušné obrany, který se kdysi řešil společně i v rámci V4, nakonec to dopadlo tak, že jak SR, ČR tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně, dopadlo by to jako obvykle. Příkladem může být projekt radarů protivzdušné obrany, který se kdysi řešil společně i v rámci V4, nakonec to dopadlo tak, že jak SR, ČR tak Maďarsko si nezávisle na sobě vybrali izraelské radary.
    Přitom počtu by to byla pro firmu jedna z největších zakázek a cena za kus radaru mohla být jinde.
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   20:38 13.01.2022

   V podstate jste vyjmenoval vse co muze CR nabidnout SR. Dost jednostrana nabidka. Ted jeste napsat proc by to SR mela udelat, kde je nejaka reciprocita.

   V podstate jste vyjmenoval vse co muze CR nabidnout SR. Dost jednostrana nabidka. Ted jeste napsat proc by to SR mela udelat, kde je nejaka reciprocita.

   • skelet
    08:51 14.01.2022

    SR může nabídnout munici, ženijní vybavení (mosty, vyprošťováky), věže pro Pandury atd.

    SR může nabídnout munici, ženijní vybavení (mosty, vyprošťováky), věže pro Pandury atd.

    • Clanek
     09:11 14.01.2022

     Neni toho mnoho, ale takhle by to uz davalo trosku smysl. Obchod jednoduse musi byt vyhodny pro obe strany, jinak se neuskutecni (neco na co radi zapominaji politici na obou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Neni toho mnoho, ale takhle by to uz davalo trosku smysl. Obchod jednoduse musi byt vyhodny pro obe strany, jinak se neuskutecni (neco na co radi zapominaji politici na obou stranach reky Moravy).
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      16:37 16.01.2022

      Proto se v obchodu zavedly peníze, aby se nemusela používat donekonečna barterová metoda...

      Proto se v obchodu zavedly peníze, aby se nemusela používat donekonečna barterová metoda...

    • mikojan29
     11:04 14.01.2022

     Aké mosty a aké vyprošťováky?

     Aké mosty a aké vyprošťováky?

     • skelet
      11:19 14.01.2022

      AM-70 se dělá u Vás , ne?

      AM-70 se dělá u Vás , ne?

     • mikojan29
      13:38 14.01.2022

      Zatiaľ je len 1 prototyp, niečo ako Vydra. A vyrábalo sa to v Košiciach, len neviem, či ešte fungujú.
      Daj ten vyprošťovák?

      Zatiaľ je len 1 prototyp, niečo ako Vydra. A vyrábalo sa to v Košiciach, len neviem, či ešte fungujú.
      Daj ten vyprošťovák?

     • mikojan29
      15:00 14.01.2022

      Ak myslíš klasické AV, to sa už dlho nevyrába a navyše ich výrobca ZTS VVÚ Košice je momentálne v konkurze, teda blízko krachu.

      Ak myslíš klasické AV, to sa už dlho nevyrába a navyše ich výrobca ZTS VVÚ Košice je momentálne v konkurze, teda blízko krachu.

     • skelet
      15:43 14.01.2022

      Mikojan29 mluvil jsem o tom co Vy nám můžete nabídnout. Co umíte vyprojektovat a vyrobit. Ale klidně si to můžeme koupit jinde, že. Holt jsem se chtěl zastat slovenského průmyslu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mikojan29 mluvil jsem o tom co Vy nám můžete nabídnout. Co umíte vyprojektovat a vyrobit. Ale klidně si to můžeme koupit jinde, že. Holt jsem se chtěl zastat slovenského průmyslu :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:19 14.01.2022

      skelet
      AM-70 EX který by přicházel v úvahu pro AČR vyrábí EXCALIBUR ARMY. Pontonový mostní systém nabízí také EA.
      Slováci můžou nabídnout náhradu UDSky až je bude armáda měnit.

      skelet
      AM-70 EX který by přicházel v úvahu pro AČR vyrábí EXCALIBUR ARMY. Pontonový mostní systém nabízí také EA.
      Slováci můžou nabídnout náhradu UDSky až je bude armáda měnit.

     • mikojan29
      20:12 14.01.2022

      skelet, scotty
      Neviem o čo sa tu snažíte, ale tieto veci Vám vyrobí CSG vo svojich podnikoch. Neviem, či ten AM 70 EX nie je naturalizovaný AM 70 z Košíc, ale to je jedno, takisto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet, scotty
      Neviem o čo sa tu snažíte, ale tieto veci Vám vyrobí CSG vo svojich podnikoch. Neviem, či ten AM 70 EX nie je naturalizovaný AM 70 z Košíc, ale to je jedno, takisto ako vyslobodzovacie vozidlo si Tatra postráži doma...toto sú zlé príklady a márna snaha o akože reciprocitu.
      Ja osobne Pandur II moc nemusím, ako píše Sgt. Murphy, siaha už na svoje limity. Ak vyhraje, bude sa to musieť rešpektovať.
      Moji favoriti sú Patria a Piranha V, sú to modernejšie konštrukcie a majú väčšie možnosti modernizácií v budúcnosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:18 14.01.2022

      mikojan29
      Nevím oč se tu snažíš, ale AM-70 je projekt VOP-26 Šternberk. Ten potom převzal EXCALIBUR ARMY a vylepšil na AM-70 EX. Se Slovenskem tenhle projekt nemá nic společného.

      mikojan29
      Nevím oč se tu snažíš, ale AM-70 je projekt VOP-26 Šternberk. Ten potom převzal EXCALIBUR ARMY a vylepšil na AM-70 EX. Se Slovenskem tenhle projekt nemá nic společného.

     • mikojan29
      19:27 15.01.2022

      Scotty
      Nesnažím sa o nič, len píšem o tom, čo som našiel na ich stránke. ZTS VVÚ Košice boli výrobcom AM pre ČSSR a aj na export, takže predpokladám, že to vyvinuli a vyrobili tam. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nesnažím sa o nič, len píšem o tom, čo som našiel na ich stránke. ZTS VVÚ Košice boli výrobcom AM pre ČSSR a aj na export, takže predpokladám, že to vyvinuli a vyrobili tam. EA asi kúpilo dokumentáciu a teraz to vydáva za svoj produkt. Nič viac - nič menej.
      Išlo mi o to, že sa tu niektorí snažia o "akože reciprocitu nákupov", ale vo výsledku by k ničomu nedošlo, keďže tieto príklady si vie každý poriešiť vlastnou cestou.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:28 15.01.2022
     • Scotty
      20:16 15.01.2022

      Je možné že se rozpracování modernizace původních AM-50 odehrávalo jak u nás tak u nás.
      Ta reciprocita by mohla být například v tom že se Strnad (případně rovnou naše MO) zaváže k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je možné že se rozpracování modernizace původních AM-50 odehrávalo jak u nás tak u nás.
      Ta reciprocita by mohla být například v tom že se Strnad (případně rovnou naše MO) zaváže k spolufinancování a odběru vyvíjené věže samohybného minometu. Například.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:22 16.01.2022

      Aj tie AM 50 zrejme vyrábali pre CSG v Košiciach, oni dodali podvozky a potom to ponúkli ďalej. Ale to je jedno.
      https://ztsvvu.eu/solutionsres...
      Uvidí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aj tie AM 50 zrejme vyrábali pre CSG v Košiciach, oni dodali podvozky a potom to ponúkli ďalej. Ale to je jedno.
      https://ztsvvu.eu/solutionsres...
      Uvidí sa, ako dopadnú 8x8. Možno keď to bude Pandur II príde k niečomu konkrétnemu, zatiaľ to vidím tak, že CSG je brané ako každý iný a nemá u nás nejako extra privilegované miesto, skôr naopak.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:02 16.01.2022

      AM-50B nemá s CSG nic společného. Respektive je to ideový předchůdce jejich AM-50 EX.

      AM-50B nemá s CSG nic společného. Respektive je to ideový předchůdce jejich AM-50 EX.

     • tomas.kotnour
      15:18 17.01.2022

      Prototypová mostovka pro AM-50EX byla postavena v První železářské společnosti Kladno, pak se rozběhla sériová výroba na Slovensku, ale protože je to pořád vojenský materiál, tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prototypová mostovka pro AM-50EX byla postavena v První železářské společnosti Kladno, pak se rozběhla sériová výroba na Slovensku, ale protože je to pořád vojenský materiál, tak pro zjednodušení papírování zadal předloni CSG výrobu do VOPu.
      Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   11:05 14.01.2022

   The Pale Emperor dik za príspevok, pobavil.
   Budem parafrázovať vyjadrenie súčasného ministra obrany SR Naďa "...doba jednosmerných transferov skončila..."
   Zaujímavé v tomto ...
   Zobrazit celý příspěvek

   The Pale Emperor dik za príspevok, pobavil.
   Budem parafrázovať vyjadrenie súčasného ministra obrany SR Naďa "...doba jednosmerných transferov skončila..."
   Zaujímavé v tomto tendri je to, že 5 ponúk (Fínsko, Švajčiarsko, Španielsko, Rumunsko a USA) sú postavené na štát-štát, len tá na Pandur je v podobe firma (CSG)-štát (SR). Ja verím, že 70 členná odborná komisia spolu s MO SR vyberú perspektívny stroj na najbližších min.30 rokov, vhodný pre všetkých zamýšľaných 20 variantov, ktoré armáda chce (od základnej varianty IFV, MEDEVAC, dielenské a vyprosťovacie vozidlo, až po mínomet a stíhač tankov s 120mm kanónom) , vozidlá s možnosťou pancierovania od STANAG 3 až po STANAG 4(5). A v tomto tendri majú perspektívu vozidlá Patria AMVXP a Mowag Piranha V + španielska verzia Dragón.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:08 14.01.2022

    neni to tak, i Pandur je G2G pres statni agenturu AMOS.

    neni to tak, i Pandur je G2G pres statni agenturu AMOS.

   • The Pale Emperor
    11:47 14.01.2022

    Karlosi, díky za komentář, mě zase pobavil nálet zhrzených Slováků, protože jsme nekoupili Vaši houfnici. Například komentář s čekající Zuzankou na vlakovém nádraží je za mě teda ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Karlosi, díky za komentář, mě zase pobavil nálet zhrzených Slováků, protože jsme nekoupili Vaši houfnici. Například komentář s čekající Zuzankou na vlakovém nádraží je za mě teda legendární.

    Každopádně, pandur existuje jako vozidlo palebné podpory/stíhač tanků se 105mm kanónem, i jako samohybný minomet. Články nalezneš zde na AN.
    Skrýt celý příspěvek

 • redrou
  18:19 13.01.2022

  4ks alebo 6 ks....obrana cz je stavana na skodovkach :>

  4ks alebo 6 ks....obrana cz je stavana na skodovkach :>

 • redrou
  17:40 13.01.2022

  odbornici myslite tie panduty co nadrbali do skodovky a hned 6 ks k.o?? nezobrali ste od nas zuzany 2 lebo su udajne drahsie od ceasara...a teraz vyslo najavo ze ceasar je skoro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  odbornici myslite tie panduty co nadrbali do skodovky a hned 6 ks k.o?? nezobrali ste od nas zuzany 2 lebo su udajne drahsie od ceasara...a teraz vyslo najavo ze ceasar je skoro 1.5 nasobne drahsi ako zuzany2
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:47 13.01.2022

   pokud jde o to, kdo od koho co nevzal, tak vy jste si zacali, odmitli jste Corsack :-). Takze Caesar byl fifty fifty. Nyni vemte Pandura a az budeme menit Caesar, vezmem Zuzanu8 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   pokud jde o to, kdo od koho co nevzal, tak vy jste si zacali, odmitli jste Corsack :-). Takze Caesar byl fifty fifty. Nyni vemte Pandura a az budeme menit Caesar, vezmem Zuzanu8 :-).
   Skrýt celý příspěvek

  • DolphinXXL
   17:53 13.01.2022

   Tak nenadrbali až tak do škodovky, jako sami do sebe. A nebylo jich u nehody šest, ale pět a K.O. jen čtyři, z toho se opravovali tři.

   Tak nenadrbali až tak do škodovky, jako sami do sebe. A nebylo jich u nehody šest, ale pět a K.O. jen čtyři, z toho se opravovali tři.

   • Klimesov
    06:51 14.01.2022

    Ještě bych doplnil, že 4 z 5 Panduru z místa nehody odjeli po svých, pouze jeden bylo potřeba hodit na valník.

    Ještě bych doplnil, že 4 z 5 Panduru z místa nehody odjeli po svých, pouze jeden bylo potřeba hodit na valník.

  • Scotty
   18:15 13.01.2022

   /a teraz vyslo najavo ze ceasar je skoro 1.5 nasobne drahsi ako zuzany2/
   Myslím že nic takového najevo nevyšlo.

   /a teraz vyslo najavo ze ceasar je skoro 1.5 nasobne drahsi ako zuzany2/
   Myslím že nic takového najevo nevyšlo.

  • Cheddar
   07:55 14.01.2022

   Tak to je dosť úbohý provokačný komentár, Ceasar sa kupoval kvôli cene, a nakoniec je skoro tak drahý ako Zuzana 2. Čo už, tak to býva, tažko povedať za koľko by nakoniec kúpili ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak to je dosť úbohý provokačný komentár, Ceasar sa kupoval kvôli cene, a nakoniec je skoro tak drahý ako Zuzana 2. Čo už, tak to býva, tažko povedať za koľko by nakoniec kúpili Zuzanu. A k tým škodovkám radšej nič, škoda slov.
   Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   12:53 14.01.2022

   Sice to nebylo 6 Pandurů a sice to nebyla Fabia a ani žádná jiná Škoda, ale i tak je to hodně ubohej komentář, hodnej pubarťáka z prváku :D
   Nechceš radši navštěvovat jiný stránky? ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Sice to nebylo 6 Pandurů a sice to nebyla Fabia a ani žádná jiná Škoda, ale i tak je to hodně ubohej komentář, hodnej pubarťáka z prváku :D
   Nechceš radši navštěvovat jiný stránky? Tady spamuješ.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:24 13.01.2022

  techniku bych bral stejnou s ACR nebo US Army. Takze Stryker, k tomu Abramsy, Himarsy atd.

  techniku bych bral stejnou s ACR nebo US Army. Takze Stryker, k tomu Abramsy, Himarsy atd.

  • HEKTOR
   20:55 13.01.2022

   Jura99 - no ja by som sa na to pozrel tak nejak politický...pri tých objednaných počtoch by vláda sr mala premýšľať ako čr (caesar),alebo maďarsko (praktický celý nákup pre armádu) ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jura99 - no ja by som sa na to pozrel tak nejak politický...pri tých objednaných počtoch by vláda sr mala premýšľať ako čr (caesar),alebo maďarsko (praktický celý nákup pre armádu) a urobiť si očko (aj keď si osobne myslím že vo finále by nám to bolo prd platné) u nejakej politicky silnej krajiny ...lenže u koho... stryker-od usa už kupujeme letectvo...a česko,rumunsko,fínsko, prípadne španielsko nie je zase až taká politická sila...chýba tam to nemecko,prípadne francúzsko...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:40 14.01.2022

    s tím očkem souhlasím, ale nehrál bych to na víc stran a držel bych se USA.

    s tím očkem souhlasím, ale nehrál bych to na víc stran a držel bych se USA.

    • HEKTOR
     17:26 14.01.2022

     Jura99 - je mi jasné,že keby ste vy osobne mohli,tak miesto ruského plynu kupujete z usa LNG... :)
     ale aby sme sa pochopili,tou diverzifikáciou som samozrejme myslel nákup v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - je mi jasné,že keby ste vy osobne mohli,tak miesto ruského plynu kupujete z usa LNG... :)
     ale aby sme sa pochopili,tou diverzifikáciou som samozrejme myslel nákup v západnej časti sveta...nemyslel som rusko,alebo čínu...
     Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    10:32 17.01.2022

    Zrovna u Francuzska sme uz davnejsie politicky nakupili - vysielacky Matra a bolo nam to prd platne. Politicke body a podpora su pritomne len v dobe vazneho uvazovania o nakupe, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna u Francuzska sme uz davnejsie politicky nakupili - vysielacky Matra a bolo nam to prd platne. Politicke body a podpora su pritomne len v dobe vazneho uvazovania o nakupe, pripadne tesne po podpisani zmluvy. Po zaplateni a dodavke zase prestaneme existovat. Nie sme Saudska Arabia, alebo Oman, ktore nakupuju vsetko a pravidelne. Zrovna u krajin typu FR, RU, DE na skor hrozi stopnotie dodavok, servisu, podpory ak budeme neposlusny…
    Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   12:55 14.01.2022

   Strykery, Abramsy, HIMARSy a pak už jenom B-52 s Zumwaltama a bylo by, co?

   Strykery, Abramsy, HIMARSy a pak už jenom B-52 s Zumwaltama a bylo by, co?

   • Cheddar
    13:43 14.01.2022

    Také Zumwalty na hliadkovanie na našej južnej hranici by boli skvelé.

    Také Zumwalty na hliadkovanie na našej južnej hranici by boli skvelé.

    • mikojan29
     20:15 14.01.2022

     Alebo avizovanú lietadlovú loď :-DDDD

     Alebo avizovanú lietadlovú loď :-DDDD

 • flanker.jirka
  16:50 13.01.2022

  Na Slovensku mají z čeho vybírat a možnost posoudit i zkušenosti uživatelů z Polska nebo ČR. Výsledek bude zajímavý.

  Možná by jim s tím mohl pomoci tandem Topolánek-Dalík. :-)

  Na Slovensku mají z čeho vybírat a možnost posoudit i zkušenosti uživatelů z Polska nebo ČR. Výsledek bude zajímavý.

  Možná by jim s tím mohl pomoci tandem Topolánek-Dalík. :-)

 • Arthur
  16:34 13.01.2022

  Inak kupovať prioritne 76ks bojových obrnených vozidiel BOV 8x8 pre dva STREDNÉ mechanizované prápory Pozemných síl OSSR za cca 332 mil. EUR s DPH je luxus pričom páčia sa mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak kupovať prioritne 76ks bojových obrnených vozidiel BOV 8x8 pre dva STREDNÉ mechanizované prápory Pozemných síl OSSR za cca 332 mil. EUR s DPH je luxus pričom páčia sa mi koncepty BOV 8x8 so základnou balistickou ochranou úroveň 3 podľa STANAG 4569 a protimínovou ochranou úroveň 4 podľa STANAG 4569 kedy je vozidlo plavbyschopné v základnej konfigurácii a zároveň pri zavedení vozidla BOV 8x8 do štruktúry ťažkej mechanizovanej brigády by bolo modulárne modifikované prídavným pancierovaním na balistickú ochranu úrovne 5 podľa STANAG 4569 kedy modifikáciou BOV 8x8 nadobúda možnosti širšieho operačného použitia v závislosti na podmienkach v priestore nasadenia.

  Inými slovami BOV 8x8 vie obslúžiť obe brigády tak strednú ako aj ťažkú pri zachovaní ľahkých pásových modernizovaných BVP-M1 pre potreby teritoriálnej obrany SR už pri aj tak jednom jestvujúcom prápore na BVP-M (rozdiel cca 1 miliarda EUR).

  Toto mi spĺňala tak Vydra (Patria) ako aj Piranha 5 nakoľko môže mať balistickú ochranu tiež modulárnu, a možno ju upravovať inštaláciou pancierových plátov pričom podvozok umožňuje inštaláciu ťažkých plátov úrovne 5 podľa STANAG 4569. Pri Pandúrovi a Strikerovi som si to nie istý ak áno tak na doplňte (opravte).
  Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   18:04 13.01.2022

   Stále tá istá pesnička ? Už ti aj na palbe stokrát vysvetľovali, že tažký OT má mizernú priechodnosť terénom. Stači dažďom premočená pôda alebo sneh na kopcoch.

   Stále tá istá pesnička ? Už ti aj na palbe stokrát vysvetľovali, že tažký OT má mizernú priechodnosť terénom. Stači dažďom premočená pôda alebo sneh na kopcoch.

 • michaltinkint
  15:59 13.01.2022

  Ak chce SR vrátiť na mapu slovenský zbrojársky priemysel, tak sa javí, že nastáva rozhodujúci moment. Integrácia s českými podnikmi v mnohých oblastiach môže nakopnúť aktuálnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak chce SR vrátiť na mapu slovenský zbrojársky priemysel, tak sa javí, že nastáva rozhodujúci moment. Integrácia s českými podnikmi v mnohých oblastiach môže nakopnúť aktuálnu slovenskú mŕtvolu ;) KBVP, nákladné autá, ale aj Breny, cvičné lietadlá, radary, húfnice ... Slovensko sa môže neskutočným spôsobom zviesť popri českej podnikovej sfére. Neexistuje iná reálna možnosť, ktorá by SK firmám dávala takú šancu pre zapojenie sa aj do vývoja, nie len do montáže. A to v niektorých oblastiach na špičkovej svetovej úrovni. 30 rokov sa na SK trepe o oživení zbrojárskej výroby. Teraz sa zdá, že nastáva moment, kedy sa oživenie môže stať skutočnosťou. "Cenou" je nákup možno nie najmodernejších KBVP Pandur II. Ultimatívna požiadavka na použitie Turry 30 ale z ponuky akéhokoľvek uchádzača v podstate spraví nemoderné vozidlo ;)
  Skrýt celý příspěvek

  • Double
   16:15 13.01.2022

   budme uprimni, pandur je stare, neperspektivne vozidlo. kupit ho by bolo padnute na hlavu

   budme uprimni, pandur je stare, neperspektivne vozidlo. kupit ho by bolo padnute na hlavu

   • flanker.jirka
    16:47 13.01.2022

    V čem je zastaralé nám už asi nenapíšete, co?

    V čem je zastaralé nám už asi nenapíšete, co?

    • Double
     18:24 13.01.2022

     vo vsetkom, ved si to porovnaj s niecim modernym: piranha 5, amv xp, super av.. tie vozidla su uplne niekde inde

     vo vsetkom, ved si to porovnaj s niecim modernym: piranha 5, amv xp, super av.. tie vozidla su uplne niekde inde

     • flanker.jirka
      18:50 13.01.2022

      Co to je "vo všetkom" ???
      Stále to má diesel motor, 8 kol, korbu s nějakým stupněm ochrany a uveze to požadovaný počet osob.

      Co to je "vo všetkom" ???
      Stále to má diesel motor, 8 kol, korbu s nějakým stupněm ochrany a uveze to požadovaný počet osob.

     • Double
      19:47 13.01.2022

      >Stále to má diesel motor, 8 kol, korbu s nějakým stupněm ochrany a uveze to požadovaný počet osob.

      to malo aj OT-64 :D dobry argument no :DD

      >Stále to má diesel motor, 8 kol, korbu s nějakým stupněm ochrany a uveze to požadovaný počet osob.

      to malo aj OT-64 :D dobry argument no :DD

   • Miroslav
    16:54 13.01.2022

    A čo mám mať moderné vozidlo čo nemá Pandúr? Je to všetko plus-mínus to isté

    A čo mám mať moderné vozidlo čo nemá Pandúr? Je to všetko plus-mínus to isté

    • Double
     18:29 13.01.2022

     napr. vacsiu nosnost, vacsiu mobilitu, vacsiu ochranu

     napr. vacsiu nosnost, vacsiu mobilitu, vacsiu ochranu

     • HEKTOR
      21:00 13.01.2022

      Double - "napr. vacsiu nosnost, vacsiu mobilitu, vacsiu ochranu" no ale každá táto vlastnosť je na úkor nejakej inej...napr. väčšia ochrana,vozidlo je ťažšie...
      každé to vozidlo je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Double - "napr. vacsiu nosnost, vacsiu mobilitu, vacsiu ochranu" no ale každá táto vlastnosť je na úkor nejakej inej...napr. väčšia ochrana,vozidlo je ťažšie...
      každé to vozidlo je dobré a určite lepšie ako experiment typu vydra...
      v kategórii ot 8x8 nič také ako f-35 neexistuje,že by jeden typ +/- dominoval...
      ak sa kúpi z ponúkaných čokoľvek,bude to dobré...
      Skrýt celý příspěvek

     • Double
      15:03 14.01.2022

      Moderne 8X8 su vo vseobecnosti tazsie, avsak maju daleko vacsi vykon a lepsi podvozok nez stary pandur. Vraviet, ze su vsetky ponukane vozidla rovnake, pripadne len podobne, je ako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Moderne 8X8 su vo vseobecnosti tazsie, avsak maju daleko vacsi vykon a lepsi podvozok nez stary pandur. Vraviet, ze su vsetky ponukane vozidla rovnake, pripadne len podobne, je ako hovorit, ze jednotkova oktavka je taka ista ako najnovsia M5, lebo obe auta maju 4 kolesa, benzinovy motor atd. Jednoducho uplny nonsense.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:23 14.01.2022

      Double - mohli by ste mi dať príklad čo je jednotková oktávka a čo najnovšia m5.??
      tipujem :
      jednotková oktávka - pandur
      fungl m5 - .??

      Double - mohli by ste mi dať príklad čo je jednotková oktávka a čo najnovšia m5.??
      tipujem :
      jednotková oktávka - pandur
      fungl m5 - .??

  • Sergej7490
   11:11 17.01.2022

   A kde je napisane ze sk firmy niekto zapoji do realneho vyvoja ?
   Co si vobec predstavujes pod pojmom vyvoj ? Vyvoj je totiz ta najsofistikovanejsia vec v zivotnom cykle vyrobku, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A kde je napisane ze sk firmy niekto zapoji do realneho vyvoja ?
   Co si vobec predstavujes pod pojmom vyvoj ? Vyvoj je totiz ta najsofistikovanejsia vec v zivotnom cykle vyrobku, tu ziadny rozumny vyrobca len tak nepusti niekomu. Ak pusti, tak preto, ze dana vec je na konci modernizacneho potencialu, alebo proste zastarana a on sa musi sustredit na nieco perspektivnejsie.
   Inak povedane - vyvoj prvej kategorie je realizacia vlastnych myslienok a napadov do praxe, realizacia cudzich myslienok, pokynov sa sice vyvojom da nazvat tiez, ale uz to ma blizsie k cvicenej opici ako k tvorivej praci. (Zazil som oboje, viem o com hovorim)
   Realny vyvoj totiz nieje kreslenie konstrukcnej a vyrobne dokumentacie, ale realizacia od prvotneho napadu, novej myslienky, vyrazneho zlepsenia daneho vyrobku, marketingoveho prieskumu, az po prototyp (aj ked ten uz si mozte dat postavit nejakej specializovanej konstrukcnej kancelarii).
   Vymena srobu M14 za M12 na existujucom stroji, a s nim suvisiaca zmena dokumentacie, testovanie sa sice lubivo zvykne oznacovat za vyvoj, ale prakticky sa jedna o uradnicku, papierovu pracu a pripadne testovanie, skusky. Sice dobre zaplatenu pracu, ale mozu ju robit hocikde inde na svete
   Takze nemajte velke oci o nejakom vracani zbrojneho priemyslu na mapu sveta, ziadne sa konat nebude.
   Ked si akakolvek ina krajina objedna podobne mnozstvo Pandurov, dostane rovnaky “vyvoj a vyrobu” k sebe. Je to proste v cene. Nepovedia jej ze nemozu, lebo uz maju kapacity na nejakom sk a tie slubili udrzat, lebo slubili vratit sk na mapu zbrojneho trhu…
   Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  15:46 13.01.2022

  Já osobně, kdybych byl bigoš, tak bych raději seděl v Eitanu. Odstranit věž s kanónem a ušetřenou hmotnost raději investovat do zvýšení celkové balistické ochrany je dobrý nápad. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně, kdybych byl bigoš, tak bych raději seděl v Eitanu. Odstranit věž s kanónem a ušetřenou hmotnost raději investovat do zvýšení celkové balistické ochrany je dobrý nápad. BVP má především sloužit k co nejlepší ochraně a dopravě vezeného výsadku na bojišti a ne k jeho palebné podpoře. Na to mohou posloužit tanky či jinak speciálně upravené platformy. Nic proti, ale nabízená BVP nenabízí určitě 100% ochranu vůči střelám ráže 12,7 mm ani střepinám dělostřeleckých granátů ráže 152 mm, jejichž "přítomnost" na bojišti lze s velkou pravděpodobností očekávat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   16:00 13.01.2022

   Pleteš si kategorii OT (obrněný transportér) a BVP (bojové vozidlo pěchoty). To první slouží k účelu, který jsi uvedl.
   To druhé má hlavně podporovat pěšáky v boji. A jako bonus je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pleteš si kategorii OT (obrněný transportér) a BVP (bojové vozidlo pěchoty). To první slouží k účelu, který jsi uvedl.
   To druhé má hlavně podporovat pěšáky v boji. A jako bonus je může i převážet, ale primární účel je někde jinde.
   Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  14:51 13.01.2022

  Tady asi není co řešit , ne ? Pandur s Turou je vice než optimalní řešení pro SR...

  Tady asi není co řešit , ne ? Pandur s Turou je vice než optimalní řešení pro SR...

  • Cheddar
   07:22 14.01.2022

   Samozrejme vždy je čo riešiť, v tomto prípade cena (35 %), takticko-technické vlastnosti vozidiel (30 %), zapojenie slovenského priemyslu (25 %) a logistika / náklady na životný ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Samozrejme vždy je čo riešiť, v tomto prípade cena (35 %), takticko-technické vlastnosti vozidiel (30 %), zapojenie slovenského priemyslu (25 %) a logistika / náklady na životný cyklus (10 %). Budem rád ak z toho najlepšie vyjde Pandur II.
   Skrýt celý příspěvek

 • Clibanarius
  14:42 13.01.2022

  BOXER překonával variabilitou, modulárním pojetím a výkony ostatní o parník a proto musel být vyřazen.....:-)
  No není moc z čeho vybírat.....Nakonec asi ten Pandur s Turra bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BOXER překonával variabilitou, modulárním pojetím a výkony ostatní o parník a proto musel být vyřazen.....:-)
  No není moc z čeho vybírat.....Nakonec asi ten Pandur s Turra bude asi nejlepší řešení - nikoliv jako nejlepší řešení z hlediska TTD ale kvůli zapojení domácího průmyslu a další projekty.
  Jinak ty Balážovy kecy jak něco vyvinuly - Pandur je komplet licence a Turra - OK ale stála by za dopracování .
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   15:08 13.01.2022

   Boxer nik nevyradil. Nemecko bolo oslovené ale ponuku jednoducho nepodali.

   Boxer nik nevyradil. Nemecko bolo oslovené ale ponuku jednoducho nepodali.

   • mudry.udrzbar
    16:02 13.01.2022

    este doplnim, tak podla Naďa s vysvetlením, že by neboli schopní koli dalsím zakazkam dodrzat termíny dodania

    este doplnim, tak podla Naďa s vysvetlením, že by neboli schopní koli dalsím zakazkam dodrzat termíny dodania

    • PavolR
     17:57 13.01.2022

     To bolo povedané v nejakej relácii?

     To bolo povedané v nejakej relácii?

    • mikojan29
     18:53 13.01.2022

     Nemci ponúkli hotové vozidlo, žiadnu lokalizáciu výroby, len sa pripojenie k zákazke pre BW a ešte to bolo aj o drahšie, ako je predpokladaná cena obstarávania. Bolo to v článku ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nemci ponúkli hotové vozidlo, žiadnu lokalizáciu výroby, len sa pripojenie k zákazke pre BW a ešte to bolo aj o drahšie, ako je predpokladaná cena obstarávania. Bolo to v článku Denníka N z 3.1.2022:

     "A špecifickým prípadom sú aj Nemci s vozidlom Boxer. Tí by podľa Naďa boli ochotní ísť do slovenskej zákazky, ale len bez významnejšieho zapojenia slovenského priemyslu, čo si ministerstvo stanovilo ako jednu z podmienok."

     „Vozidlo Boxer nám ponúkli len formou pristúpenia ku kontraktu, ktorý majú jeho výrobcovia s nemeckými ozbrojenými silami. Bolo by to však bez zapojenia slovenského priemyslu a za výrazne vyššie ceny,“ dodáva Naď."

     Vyťažení sú Francúzi s VBCI 2 a kvôli tomu sa ani nezapojili, aj to je v tom článku.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:02 13.01.2022

      škoda toho boxera,to by bola dobrá kúpa aj bez tej otrepanej a prázdnej vety - zapojenia slovenského priemyslu...

      škoda toho boxera,to by bola dobrá kúpa aj bez tej otrepanej a prázdnej vety - zapojenia slovenského priemyslu...

     • mudry.udrzbar
      10:38 14.01.2022

      HEKTOR

      to nie je otrepana prazdna veta ale vyrazny ekonomicky argument, ked ti velka cast investicie ostane vo vlastnej ekonomiky, Slovensko nie je Saudska Arabia

      HEKTOR

      to nie je otrepana prazdna veta ale vyrazny ekonomicky argument, ked ti velka cast investicie ostane vo vlastnej ekonomiky, Slovensko nie je Saudska Arabia

     • HEKTOR
      17:20 14.01.2022

      mudry.udrzbar - no,nepohybujem sa v tejto oblasti,tak mi prosím skúste načrtnúť čo si predstavujete pod pojmom zapojenie slovenského priemyslu ....
      asi netreba zabúdať,že štátne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar - no,nepohybujem sa v tejto oblasti,tak mi prosím skúste načrtnúť čo si predstavujete pod pojmom zapojenie slovenského priemyslu ....
      asi netreba zabúdať,že štátne podniky už nie sú a tak sa asi bude jednať o súkromné firmy...a teda sa bude jednať o podporu pre súkromné osoby,prípadne akcionárov...a keďže žijeme v krajinách v akých žijeme,tak sa bude jednať o firmy ktoré majú prepojenie na štátne špičky...perlička bude ak ani dane nebudú platiť v domácej krajine...
      jasné,môžeme použiť osvedčenú vetu - dáme prácu slovenským rukám...
      ak si dáme ako príklad vežu turra (vlastné veže už vyvíja x krajín),to si fakt myslíte že to bude také terno že sa o ne svet pobije.??? možno vás sklamem,ale nebude...
      lebo nemám ani dojem,že by v bankách nestíhali prehadzovať peniaze vidlami za projekty typu zuzana,božena,aligátor atď...
      táto "podpora" domáceho priemyslu je len čierna diera na peniaze...ale to nevadí,dôležitý je pocit hrdosti že to je domáce...
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:43 13.01.2022

  V článku mi chýba dosť zásadná informácia, že niektoré krajiny (teda minimálne dve) ponúkli viac ako jedno riešenie.

  Taktiež sa čudujem, že Vydra bola označená ako obyčajné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku mi chýba dosť zásadná informácia, že niektoré krajiny (teda minimálne dve) ponúkli viac ako jedno riešenie.

  Taktiež sa čudujem, že Vydra bola označená ako obyčajné AMV, hoci aj v tu prv publikovaných článkoch viackrát odznelo, že že ide o XP a to tvrdil od začiatku aj výrobca.
  Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  12:42 13.01.2022

  Takže přibližně 220 IFV a 500 APC? To jsou poměrně velký počty na zemi velikosti Slovenska musím říct. Na druhou stranu mít za souseda Ukrajinu, asi bych taky zbrojil.

  Takže přibližně 220 IFV a 500 APC? To jsou poměrně velký počty na zemi velikosti Slovenska musím říct. Na druhou stranu mít za souseda Ukrajinu, asi bych taky zbrojil.

  • Lukas
   13:21 13.01.2022

   Nie są to duże liczby - mówimy o platformach (czyli wóz bojowy + wersje specjalistyczne)
   220 pojazdów wystarczy na 1 brygadę zmechanizowaną (zakładając batalion czołgów)
   a 500 na 1 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nie są to duże liczby - mówimy o platformach (czyli wóz bojowy + wersje specjalistyczne)
   220 pojazdów wystarczy na 1 brygadę zmechanizowaną (zakładając batalion czołgów)
   a 500 na 1 kompletną brygadę kołową + pojazdy specjalistyczne dla innych jednostek
   Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:51 13.01.2022

   Snahou bude nielen kupovať, ale aj vyrábať a získať know-how. Možno aj preto tie počty aby sa to vôbec oplatilo

   Snahou bude nielen kupovať, ale aj vyrábať a získať know-how. Možno aj preto tie počty aby sa to vôbec oplatilo

  • Klimesov
   13:52 13.01.2022

   No ani ne.
   Vemte si, že Brigáda Stryker v americké armádě má tabulkové stavy někde na cca 300 Strykerů + cca 700 jiných kolových vozů.
   Takže ty počty vypadají adekvátně, přesně jak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No ani ne.
   Vemte si, že Brigáda Stryker v americké armádě má tabulkové stavy někde na cca 300 Strykerů + cca 700 jiných kolových vozů.
   Takže ty počty vypadají adekvátně, přesně jak popisuje Lukas.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:11 13.01.2022

    Ovšem tady se má kupovat 720 drahých podvozků obrněného transportéru 8x8. To nemá ani ta Stryker brigade bohaté US Army.

    Ovšem tady se má kupovat 720 drahých podvozků obrněného transportéru 8x8. To nemá ani ta Stryker brigade bohaté US Army.

    • Klimesov
     14:21 13.01.2022

     Poopravím je jich 500 8x8. Těch dalších 220 je na pásech pro jinou brigádu.

     Jinak plány jsou jedna věc realita pak jiná.
     Dále je otázka jak moc to chtějí Slováci nakombinovat, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Poopravím je jich 500 8x8. Těch dalších 220 je na pásech pro jinou brigádu.

     Jinak plány jsou jedna věc realita pak jiná.
     Dále je otázka jak moc to chtějí Slováci nakombinovat, jestli nějaké ty 8x8 nebudou sloužit u těžké brigády společně s pásama, v americké brigádě může sloužit více jiných kolových vozidel atd. atd.
     Vše záleží na tom jakou strukturu mají jednotlivé armády zvolenou. Americkou brigádu jsem uvedl jen jako příklad, že v brigádě může být až 1000 vozidel 4x4 až 8x8 nebo 10x10 v různých konfiguracích. Takže těch 500 ks jedné platformy, pro jednu nebo možná pro dvě brigády není zas tak moc.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:46 13.01.2022

      To že brigáda používá další podvozky je jasné, ale nejsou to osmikolové transportéry. U nás byly také velké plány na nákup Pandurů nejrůznějších verzí, aby se pak přesunuli na LOV ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To že brigáda používá další podvozky je jasné, ale nejsou to osmikolové transportéry. U nás byly také velké plány na nákup Pandurů nejrůznějších verzí, aby se pak přesunuli na LOV 4x4, Titus a různé Tatry. Je samozřejmě z hlediska logistiky výhodnější použít jednu platformu, ale také je to poměrně drahé.
      Pro některá podpůrná vozidla by patrně stačilo zvolit levnější platformu jako například Tatrapan.
      Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      15:11 13.01.2022

      Oni tie 8x8 ale práve majú nahradiť postupne práve tie Tatrapany. Ako tu už bolo spomenuté vyššie tie 8x8 majú byť zaradené v celých OSSR.

      Oni tie 8x8 ale práve majú nahradiť postupne práve tie Tatrapany. Ako tu už bolo spomenuté vyššie tie 8x8 majú byť zaradené v celých OSSR.

     • Scotty
      15:50 13.01.2022

      Což není právě z nejlevnějších řešení.

      Což není právě z nejlevnějších řešení.

     • Arthur
      17:27 13.01.2022

      Podporné vozdlá by samozrejme mali byť TATRAPAN AMB a nie na "BOV" 8 × 8 AMBS.
      Domnievam sa, že je to nehospodárne, neefektívne, neúčelné a neúčinné riešenie a postráda to hodnotu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Podporné vozdlá by samozrejme mali byť TATRAPAN AMB a nie na "BOV" 8 × 8 AMBS.
      Domnievam sa, že je to nehospodárne, neefektívne, neúčelné a neúčinné riešenie a postráda to hodnotu za peniaze...
      Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      17:36 13.01.2022

      Takže se už s Tatrapanem dál na Slovensku nepočítá? Myslel jsem, že výrobce na něm tak nějak průběžně pracuje a vylepšuje ho, však se prodalo několik kusů v rámci nedávné zakázky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takže se už s Tatrapanem dál na Slovensku nepočítá? Myslel jsem, že výrobce na něm tak nějak průběžně pracuje a vylepšuje ho, však se prodalo několik kusů v rámci nedávné zakázky CSG do JV Asie (myslím, že to byla Indonézie, ale nejsem si jistý). Navíc před pár lety představili Tatrapan 8x8 který měl sloužit k přepravě kontejneru. Zrovna Tatrapan mi přišel jako povedený kus techniky, který by bylo škoda jen tak vyřadit a dál na něm nepracovat...
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:31 13.01.2022

      Vývoj Martin, ktorý je výrobcom Tatrapanu patrí pod MSM, čo je dcérska pobočka CSG na Slovensku. Preto to išlo s raketometmi do Indonézie.
      Tatrapany už nie sú najmladšie, aj čo sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vývoj Martin, ktorý je výrobcom Tatrapanu patrí pod MSM, čo je dcérska pobočka CSG na Slovensku. Preto to išlo s raketometmi do Indonézie.
      Tatrapany už nie sú najmladšie, aj čo sa týka podvozkov a OSSR má v pláne unifikovať obrnené vozidlá tejto hmotnostnej katogórie na nových 8x8.
      Tatrapan 6x6 je poplatný dobe vzniku, treba sa pozerať ďalej.
      Inak tento článok je klasické PR masírovanie mozgov od CSG ako inokedy. V denníku Pravda v poslednej dobe vychádzajú podobné články ako bude na SK výroba a vývoj Tatroviek, preložené do normálnej reči - poskladá sa z dovezených dielov a sem-tam sa niečo navyše privarí, domontuje = vývoj.
      Konkurencia v tomto tendri je dostatočná, dúfam, že vyberú perspektívne vozidlo a oživia zbrojársky priemysel nielen na Považí.
      Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      20:51 13.01.2022

      Však Tatrapan je i 8x8. na podvozku Tatra, což je jedna ze dvou základních platforem nákladních vozů (ten druhý je MAN/Aktis). Takže unifikace by neměla být problém. Stáří je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Však Tatrapan je i 8x8. na podvozku Tatra, což je jedna ze dvou základních platforem nákladních vozů (ten druhý je MAN/Aktis). Takže unifikace by neměla být problém. Stáří je relativní, protože na jednu stranu se zde tvrdě bojuje za Zuzanu, která technicky vychází ze staré Dany, což je prý ok, ale na druhou stranu mladší systém kterým je Tatrapan je už zastaralý?
      A v čem je konkrétně koncept Tatrapanu špatný/poplatný době vzniku ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:06 13.01.2022

      V prvom rade je Tatrapan skôr OT ako KBVP

      V prvom rade je Tatrapan skôr OT ako KBVP

     • Arthur
      23:25 13.01.2022

      A čo je zdravotnícke "BOV" 8 × 8 AMBS?
      Snáď nechcete povedať, že KBVP :-)

      A čo je zdravotnícke "BOV" 8 × 8 AMBS?
      Snáď nechcete povedať, že KBVP :-)

     • Klimesov
      07:08 14.01.2022

      faraonamumu
      No podle toho co píše "mikojan29" by se dalo odhadnout, že MSM (CSG) prostě už do vývoje Tatrapanu nechtějí investovat zdroje, protože prioritní teď může být ...
      Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu
      No podle toho co píše "mikojan29" by se dalo odhadnout, že MSM (CSG) prostě už do vývoje Tatrapanu nechtějí investovat zdroje, protože prioritní teď může být TITUS.
      OSSR chce spíš vše postavit na jednotném podvozku 8x8 a Tatrapan 8x8 vám nenabízí KBVP variantu, a AČR zase spíš pošilhává po TITUSu. Stalo se to už mnohokrát, že nějaké zajímavé konstrukce se do armády buď vůbec nedostali a nebo tam byly chvíli a nahradilo je něco jiného.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:40 14.01.2022

      Tatrapan 6x6 je starý podvozok a stará V12ka, toto v portfóliu Tatry nahradil Titus. Bolo vyrobených zhruba 50 strojov, z toho niečo je v Grécku a jeden v Indonézii.
      Tatrapan 8x8 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tatrapan 6x6 je starý podvozok a stará V12ka, toto v portfóliu Tatry nahradil Titus. Bolo vyrobených zhruba 50 strojov, z toho niečo je v Grécku a jeden v Indonézii.
      Tatrapan 8x8 CC je len kabína pre vodiča z Tatrapanu na novom podvozku 815-7 (Force) a je to len nosič kontajnerov. Navyše bol vyrobený len 1 prototyp.
      Hospodárne, efektívne, účelné a účinné riešenie je mať všetko na jednom podvozku a nie trieštiť logistiku ešte na ďalšie drobné, navyše, keď tie verzie už na tých podvozkoch boli vyvinuté a sériovo sa vyrábajú.
      Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:07 14.01.2022

      Tak určite 3,1M eur/kus za "BOV" 8 x 8 AMBS (ambulantné) pre dva stredné mechanizované prápory Pozemných síl OS SR v počte 10ks za 31M eur bude úplne, ale úplne samá efektivita, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak určite 3,1M eur/kus za "BOV" 8 x 8 AMBS (ambulantné) pre dva stredné mechanizované prápory Pozemných síl OS SR v počte 10ks za 31M eur bude úplne, ale úplne samá efektivita, hospodárnosť, účelnosť a účinnosť voči TATRAPAN-om AMB, ktoré sú zavedené v OS SR.
      zdroj: https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:43 15.01.2022

      Arthur
      Určite nebude AMB 8x8 stáť toľko, čo BOV 8x8, nakoľko nebude mať bojový modul. To by si mohol vedieť.
      Tatrapan je už mŕtvy projekt, tie čo sú v OSSR dožijú a následne sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Určite nebude AMB 8x8 stáť toľko, čo BOV 8x8, nakoľko nebude mať bojový modul. To by si mohol vedieť.
      Tatrapan je už mŕtvy projekt, tie čo sú v OSSR dožijú a následne sa nahradia 8x8. Tatra má miesto nich náhradu - Titus.
      Ja som v tom sedel, neviem ako ty...
      Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      00:24 16.01.2022

      mikojan29
      Tab. 7 Celkový odhad nákladov na BOV 8 x 8

      • Náklady vozidlo BOV 8 x 8 / 60ks / 4 000 000,- Cena za 1 ks v € s DPH / 240 000 000,- Cena celkom v € s DPH
      • Náklady ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29
      Tab. 7 Celkový odhad nákladov na BOV 8 x 8

      • Náklady vozidlo BOV 8 x 8 / 60ks / 4 000 000,- Cena za 1 ks v € s DPH / 240 000 000,- Cena celkom v € s DPH
      • Náklady vozidlo BOV 8 x 8 V (veliteľské) / 6ks / 4 200 000,- Cena za 1 ks v € s DPH / 25 200 000,- Cena celkom v € s DPH
      • Náklady vozidlo BOV 8 x 8 AMBS (ambulantné) / 10ks / 3 100 000,- Cena za 1 ks v € s DPH / 31 000 000,- Cena celkom v € s DPH

      zdroj: https://www.mosr.sk/data/files...
      P.S. a áno sedel! Takže TATRAPAN AMB z roku 2023 by bol cenovo úplne niekde inde...
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:50 16.01.2022

      Ako som písal, Tatrapan je už mŕtvy projekt, navyše už skoro 20 rokov starý. Pochybujem, že by sa do toho dnes už niekto púšťal a bola by iná cena za vývoj pár kusov, ktoré OSSR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ako som písal, Tatrapan je už mŕtvy projekt, navyše už skoro 20 rokov starý. Pochybujem, že by sa do toho dnes už niekto púšťal a bola by iná cena za vývoj pár kusov, ktoré OSSR požadujú.
      Arthur, porovnávaš všetko len cez cenu a to nie je dobré riešenie. Zabúdaš na všetko okolo, hlavne logistiku životného cyklu, ktorá bude musieť byť aj o 20-30 rokov.
      Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     19:32 13.01.2022

     Ešte raz si to pomaly a dobre prečítaj.

     Ešte raz si to pomaly a dobre prečítaj.