Slovensko kupuje kolová bojová vozidla pěchoty

Slovensko kupuje kolová bojová vozidla pěchoty
Pandur II se slovenskou věží TURRA 30 / TDV (Tatra Defence Vehicle) (Zvětšit)

Slovenské ministerstvo obrany (MOSR) finalizuje nákup kolových obrněných bojových vozidel 8×8. Svou nabídku zaslalo pět zemí, včetně České republiky. V první fázi Bratislava poptává 76 vozidel, výhledově v celkově pěti akvizičních krocích 500 kolových bojových vozidel 8×8.

Vše potřebné o slovenské akvizici najdeme v dokumentu „Obstaranie Bojových obrnených vozidiel 8×8“ (BOV 8×8). V první etapě MOSR poptává 60 kolových bojových vozidel pěchoty (BOV 8×8), šest velitelských BOV 8×8 (BOV 8 × 8 V) a deset zdravotnických vozidel (BOV 8 × 8 AMBS). Celkově MOSR za první etapu, tedy za nákup 76 vozidel, provozních a podpůrných systémů, náhradních dílů, výcviku, školících pomůcek, technické podpory, dokumentace atd., hodlá vynaložit 332 milionů euro (8,1 miliardy Kč).

Podle slovenských podmínek nejdůležitější verze, tedy kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP; slovenské označení BOV 8×8), má kromě trojčlenné posádky převést jednou družstvo pěchoty (sedm vojáků). Výzbroj musí tvořit minimálně 30mm automatický kanon, spřažený kulomet ráže 7,62 mm a protitankový raketový komplet.

Dále se požaduje schopnost působit v prostředí nasazení zbraní hromadného ničení a napojení vozidla na automatizovaný systém velení a řízení kompatibilní se standardy NATO. Vezené zásoby musí umožnit jeden den autonomní bojové činnosti.

Celkově pět zemí – Česká republika, Finsko, Rumunsko, Španělsko a Spojené státy – podalo do konce minulého roku své nabídky.


VCR 8×8 Dragón se španělským bojovým modulem Guardián 30; větší foto / Španělské ministerstvo obrany

V následujících měsících na Slovensku proběhnou porovnávací zkoušky všech kandidátů. Testovací vozidla pro první porovnávací zkoušky v rámci marketingového průzkumu nebudou dodána podle finálních slovenských požadavků – půjde o demonstrátory ukazující schopnosti výrobců. Ostatně podobným způsobem si Bratislava „prohlédla“ v minulém roce kandidáty na pásová bojová vozidla pěchoty.

MOSR do konce března 2022 slovenské vládě doporučí nejlepší řešení vozidla 8×8. Letos tedy dojde k výběru vítězné firmy (resp. státu; viz dále), která současně v letošním roce musí dodat minimálně jeden prototyp BOV 8×8 (tedy již dle slovenských požadavků). Tento prototyp se zúčastní vojskových zkoušek. Sériová výroba a dodávky slovenským vojákům proběhnou v letech 2023 až 2025. Dodávky všech 500 vozidel ve 20 variantách skončí do roku 2035.

Hodnotícími kritérií bude cena (35 %), takticko-technické vlastnosti vozidel (30 %), zapojení slovenského průmyslu (25 %) a logistika / náklady na životní cyklus (10 %).

„Jsme o krok blíže k nové technice pro naše vojáky hodné jejich potřebám ve 21. století. Kromě toho platí, že důležitým kritériem je zapojení domácího průmyslu, a to minimálně 40 % z celkové ceny akvizice – trváme na tom. Právě proto jsou nabídky v rukou nominovaných odborníků nejen z resortu obrany, ale také hospodářství,“ uvedl ministr obrany SR Jaroslav Naď.


Rumunská Piranha V s izraelským bojovým modulem UT30MK2; větší foto / GDELS

Česká republika nabízí Slovensku vylepšené bojové vozidlo Pandur II. V Česku vyrobené různé verze vozidla Pandur II se podařilo exportovat na Filipíny a do Indonésie. Mimochodem Filipíny mají celkově deset Pandurů získat v letošním roce.

Podle slovenského portálu DennikN Finsko nabízí platformu AMV XP. Rumunsko a Španělsko přicházejí s obrněncem Piranha V – Madrid nabízí modifikaci VCR 8x8 Dragón. Obě země získaly výrobní licenční práva od firmy GDELS (General Dynamics European Land Systems). Od stejné firmy česká TDV získala před lety licenční práva na výrobu Pandurů II. Američané, tedy americká divize BAE Systems, nabízí vozidla Stryker.

Pochopitelně české čtenáře nejvíce zajímá případný úspěch české nabídky a možnost česko-slovenské spolupráce na vývoji a výrobě těchto vozidel. Česká strana podala nabídku skrze nově zřízenou Agenturu pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS).

Náměstek Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR (MO ČR) Tomáš Kopečný v rozhovoru pro Armádní noviny o agentuře AMOS mimo jiné uvedl: „Agentura AMOS vzniká jako zcela nový nástroj pro podporu exportu, a to konkrétně pro případy prodeje vojenského materiálu na bázi vláda-vláda. Agentura, která bude spadat pod Ministerstvo obrany, bude zpracovávat tyto obchodní případy, přičemž bude mít za úkol zastřešit obchodní kontrakt mezivládní dohodou o vojensko-technické spolupráci a konsolidovat nabídku české firmy včetně koordinace technických záruk za kvalitu zboží.“


AMV XP s norským bojovým modulem Protector RT40; větší foto / Patria

Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení MO ČR zapojení agentury AMOS před týdnem potvrdila: „V tuto chvíli mohu upřesnit, že nabídka České republiky obsahuje zapojení společnosti Tatra Defence Vehicle (dceřiná společnost CSG) a obsahuje vozidlo Pandur II, včetně zásadního zapojení slovenského obranného průmyslu. Česká republika patří mezi jednu z mála zemí, která produkuje platformy kolových obrněných vozidel 8×8 a umí vyvíjet a nabízet modulární varianty, jejichž uživatelem je také Armáda ČR.“

Firma TDV (Tatra Defence Vehicle) ve svých materiálech zdůrazňuje, že nejnovější česká verze Pandur II se od té původní konstrukčně odlišuje a jde tedy o český výrobek.

Nová česká verze vozidel Pandur II vychází z nejnovějších spojovacích a velitelských vozidel (KOVS a KOVVŠ). Balistická a protiminová ochrana dosahuje alianční úrovně STANAG 4569 Level 3/3a. Vozidlo tedy odolá průbojným ocelovým střelám ráží 7,62×51 mm a 7,62×54 mm. Posádka přežije explozi protitankové miny s náplní 8 kg TNT pod kterýmkoli z osmi kol.

Předností české nabídky je již připravená a otestovaná verze vozidla Pandur II se slovenskou bezosádkovou věží TURRA 30 (video níže). Věž je plně integrovaná, navíc vozidlo v minulém roce prošlo střeleckými testy na Slovensku. Ovšem Pandur II nabízí možnost integrace řady dalších věží, které splňují požadavky slovenské armády.


M1296 Strkyer Dragoon s norským bojovým modulem Protector RT40; větší foto / US Army

MOSR konkrétního výrobce modulu nezmiňuje (ani nemůže) ale je velmi pravděpodobné, že pokud chtějí firmy splnit podmínku 40% podílu slovenského průmyslu na akvizici, musí svá vozidla nabídnout s věží TURRA 30 od slovenské firmy EVPÚ Defence.

Žádní jiní kandidáti zatím moduly TURRA 30 nemají plně integrováný. Neúspěšný projekt finsko-slovenského vozidel Vydra sice využíval věž TURRA 30, ale na starším podvozku AMV. Finové nyní Slovensku nabízejí novou verzi AMV XP.

Největší výhodou české nabídky jsou rozsáhlé možnosti průmyslové spolupráce, a také spolupráce na úrovni obou armád. Ty jsou zásadně usnadněny geografickou, jazykovou a kulturní blízkostí obou zemí. Pokud slovenská armáda zvolí vozidla Pandur II, může čerpat ze zkušeností AČR, navíc lze sjednotit logistickou podporu pro obě armády, což přinese i finanční úspory u servisních úkonů a nákupu náhradních dílů. V případě vítězství by výrobu (a následnou technickou podporu) vozidel Pandur II mohla zajistit trenčínská Tatra Defence Slovakia (TDS). Mimochodem z kopřivnické TDV do trenčínské TDS je to pouze dvě hodiny cesty autem.

TDS již ohlásila záměr během dvou let zaměstnat 150 lidí a rozjet výrobu nákladních vozidel Tatra, zejména Tatra Force a Tatra Tactic. Tento krok má zvýšit šance TDS v tendru na 1500 nových nákladních vozidel pro slovenské ozbrojené síly.

Pandur II s bojovým modulem TURRA 30

Trenčínská firma také může potenciálně pro slovenskou armádu vyrobit 88 taktických vozidel 4×4 na základě platformy Patriot II. TDS tedy umí pokrýt prakticky jakékoliv potřeby slovenské armády po těžkých kolových vozidlech, ať už se jedná o nákladní vozidla, taktická obrněná vozidla 4×4 nebo bojová vozidla 8×8 (včetně speciálních verzí).

Podle Michala Baláža, generálního ředitele TDS, v případě zapojení slovenského průmyslu do dodávek kolové techniky do slovenské armády, může slovenská ekonomika získat stovky milionů euro. „Mluvíme o multiplikačním efektu, máme unikátní příležitost být soběstační, zachovat si celý produkční cyklus na Slovensku, od výzkumu a vývoje, přes výrobu, až po servis,“ uvedl Baláž.

Podle Baláže v případě výroby 100 kolových obrněných vozidel 8×8 v trenčínské TDS, slovenská ekonomika získá 470 milionů eur, přičemž zároveň vznikne 2897 pracovních míst. „Pokud budeme obrněná vozidla 8×8 vyrábět na Slovensku v Tatře, z každého investovaného eura se zpět do slovenské ekonomiky vrátí 1,8 eura,“ uvedl Baláž.

Pochopitelně spojený česko-slovenský vývoj a výroba vozidel na tatrováckém podvozku (nákladní a specializovaná vozidla Tatra, TITUS, Patriot II, Zuzuna 2, DITA atd.) a bojových vozidel Pandur II může výrazně zvýšit exportní šance jmenovaných vozidel, z čehož zpětně budou profitovat obě země. Potenciál pro spolupráci je tedy obrovský a dalece přesahuje vojenství. V případě naplnění takto rozsáhlé strategické spolupráce může na Slovensku vzniknout přímo i nepřímo tisíce nových pracovních míst.

Zdroj: DennikNPravda.sk, Zoznam.sk, MOSR

Galerie

TURRA 30 na vozidle Pandur II / TDV Pandur II s bojovým modulem TURRA 30 / TDV Pandur II s bojovým modulem TURRA 30 / TDV

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Společnost Tatra Defence Vehicle je důležitou součástí českého obranného průmyslu

Společnost Tatra Defence Vehicle vznikla v roce 2016, a je výjimečná tím, že představuje první ...

Slovensko připravuje masivní nákup bojových vozidel

Slovenské ministerstvo obrany (MO SR), pod vedením Jaroslava Naďa, připravuje rychlou akvizici 500 ...

Pokročilá aktivní balistická ochrana vozidel

Na vojenské výstavě IDET 2021 brněnský Vojenský výzkumný ústav (VVÚ) prezentoval dokončený projekt ...

Pandur II jako perspektivní platforma pro armády Slovenska i Česka

Slovenské ministerstvo obrany v červenci 2021 oznámilo záměr nakoupit nová kolová bojová ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  22:04 19.02.2024

  Článok o spustení produkcie na SK
  https://defence-blog.com/slova...

  Článok o spustení produkcie na SK
  https://defence-blog.com/slova...

  • Tecka
   08:22 20.02.2024

   Widzę ,że CSM dostaje już gotowe pocięte profile do spawania korpusu..czy wiesz skąd? Finlandia, Polska?

   Widzę ,że CSM dostaje już gotowe pocięte profile do spawania korpusu..czy wiesz skąd? Finlandia, Polska?

   • Hevonen
    17:05 20.02.2024

    Finsko. Prvy 12 kusov je v spoločnej vyrobe, následný presun vyroby na Slovensko. Patria priamo investovala do CSM a budu sa tam vyrábať súčasti aj do inych projektov v ...Zobrazit celý příspěvek

    Finsko.
    Prvy 12 kusov je v spoločnej vyrobe, následný presun vyroby na Slovensko. Patria priamo investovala do CSM a budu sa tam vyrábať súčasti aj do inych projektov v zahraničí.
    Spolupráca bola nadviazana dlhodobo.

    V Trenčíne sa vyrobi podvozkova časť, ta odide do Tisovca, kde sa osadí korba.Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     18:23 20.02.2024

     Dziękuję za odpowiedź!

     Dziękuję za odpowiedź!

    • pjaro77
     06:20 21.02.2024

     Takže prídu na testovanie ke jednotkám na jar - v lete ?

     Takže prídu na testovanie ke jednotkám na jar - v lete ?

     • Hevonen
      07:14 21.02.2024

      Prvé AMB malo byť dodané do 8 mesiacov od podpisu a prvé BOV do 12 mesiacov od podpisu. Reálne, prvé AMB bolo dodané po roku v 9/23 a prvé BOV ešte neprišlo. Harmonogram sa posúval ...Zobrazit celý příspěvek

      Prvé AMB malo byť dodané do 8 mesiacov od podpisu a prvé BOV do 12 mesiacov od podpisu.
      Reálne, prvé AMB bolo dodané po roku v 9/23 a prvé BOV ešte neprišlo.
      Harmonogram sa posúval podpisom dodatku v 5/2, prebiehala úprava na Turre, lebo GTS/N a certifikácia novej verzie Turry vo VTSU. Následne je harmonogram tajný.

      Ale ak chceš, môžeš rátať, všetky vozidlá majú byť dodané do 2027 a výroba je plánovaná v počte 2ks mesačne. Všetko však záleží od vojskových skúšok a z úprav z nich plynúcich.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      07:14 21.02.2024

      *podpisom dodatku v 5/23

      *podpisom dodatku v 5/23

 • Arthur
  15:09 29.07.2023

  Nový slovenský kanón GTS-30/N pre BOV 8x8 so slovenským diaľkovo ovládaným bezosádkovým vežovým kompletom TURRA 30.

  zdroj: https://www.press.sk/2023/atm-...

  Nový slovenský kanón GTS-30/N pre BOV 8x8 so slovenským diaľkovo ovládaným bezosádkovým vežovým kompletom TURRA 30.

  zdroj: https://www.press.sk/2023/atm-...

 • Flader
  20:25 30.08.2022
  • Clanek
   20:53 30.08.2022

   Vyborny volba podvozku, na zacatek rozumny pocet, domaci vez i kanon, NATO raze, zduvodnena cena i parametry vyberu...

   Supr.

   Vyborny volba podvozku, na zacatek rozumny pocet, domaci vez i kanon, NATO raze, zduvodnena cena i parametry vyberu...

   Supr.

  • Martinos
   22:13 30.08.2022

   Dúfam že zmluvu zverejnia. Keď že zmluvu k radarom z Izraela som nikde nevidel.

   Dúfam že zmluvu zverejnia. Keď že zmluvu k radarom z Izraela som nikde nevidel.

   • Clanek
    07:34 31.08.2022

    Ono je bezne smlouvy na podobne zakazky zverejnovat?

    Ono je bezne smlouvy na podobne zakazky zverejnovat?

    • Martinos
     08:32 31.08.2022

     Nad nemal problém zverejniť zmluvy na UH60, F16 a Z2. Takže neviem prečo nezverejnil zmluvu na radary.

     Nad nemal problém zverejniť zmluvy na UH60, F16 a Z2. Takže neviem prečo nezverejnil zmluvu na radary.

     • Clanek
      08:40 31.08.2022

      Izrael? Se zverejnenim musi byt OK vsechny strany kontraktu. Americani s tim zjevne problem nemaji, nakonec jejich program prodeje zbrani spojencum je velice transparentni od ...Zobrazit celý příspěvek

      Izrael? Se zverejnenim musi byt OK vsechny strany kontraktu.
      Americani s tim zjevne problem nemaji, nakonec jejich program prodeje zbrani spojencum je velice transparentni od zacatku az do konce, takze ve smlouve nebude nic co by i tak nebylo zverejneno jinde americkou stranou. To mame F16 a UH60. Zuzana 2 je pak hlavni kontraktor Konstrukta, statni podnik, ten si taky nemuze klast svoje podminky.
      Izrael je ale jinej pribeh a muze si rict, ze se zverejnenim nesouhlasi. Jasne, mohlo se s nim diskutovat a dohodnout zverejneni alespon nekterych pasazi, ale obecne pokud si Izrael rekne ne, tak smolik. A stejne to bude i s patrii btw.Skrýt celý příspěvek

     • Martinos
      11:25 31.08.2022

      Tak mal povedať že zmluva nebude zverejnená. A nie že je ticho keď sľuboval maximálnu transparentnosť

      Tak mal povedať že zmluva nebude zverejnená. A nie že je ticho keď sľuboval maximálnu transparentnosť

   • Hevonen
    07:50 31.08.2022

    máš zverejnenú štúdiu uskutočniteľnosti, kde máš všetky informácie, ktoré v týchto časoch je možné zverejniť.

    máš zverejnenú štúdiu uskutočniteľnosti, kde máš všetky informácie, ktoré v týchto časoch je možné zverejniť.

 • mikojan29
  15:42 26.08.2022

  Pribudla kapitola kontrakt: https://www.mosr.sk/data/files... - Turra 30-V9 s GTS-30/N (30x173mm), guľomet FN MAG ...Zobrazit celý příspěvek

  Pribudla kapitola kontrakt:

  https://www.mosr.sk/data/files...

  - Turra 30-V9 s GTS-30/N (30x173mm), guľomet FN MAG 7,62x51 mm,
  Spike LR2 a 80 mm zadymovacie granáty
  - plavbyschopnosť,
  - balistická a protimínová ochrana stupňa 3
  - zákura garancie živ. cyklu 20 rokov
  a iné detaily.Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   10:16 27.08.2022

   V rýchlosti - vyzerá to na zníženú cenu. Čiže sa dostali pod cenu Pandura.

   V rýchlosti - vyzerá to na zníženú cenu. Čiže sa dostali pod cenu Pandura.

  • Clanek
   17:40 27.08.2022

   Chapu to spravne ze je to uz 9. verze turry? Nebo se takhle jen oznacuje turra tahle kombinace nesene vyzbroje? Plavbyschopnost a stanag lev. 3, ale planuje se v cene i dodatecne ...Zobrazit celý příspěvek

   Chapu to spravne ze je to uz 9. verze turry? Nebo se takhle jen oznacuje turra tahle kombinace nesene vyzbroje?
   Plavbyschopnost a stanag lev. 3, ale planuje se v cene i dodatecne oveseni platama na vyssi uroven ochrany?Skrýt celý příspěvek

  • pole pole
   16:51 04.09.2022

   Takže zase nevieme čo chceme 4x4, 6x6, 8x8? str. 43 Na základe záverov a odporúčaní Štúdie realizovateľnosti prostriedkov elektronického boja7 došlo k prehodnoteniu zámerov ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže zase nevieme čo chceme 4x4, 6x6, 8x8?
   str. 43
   Na základe záverov a odporúčaní Štúdie realizovateľnosti prostriedkov elektronického boja7 došlo k prehodnoteniu zámerov integrovať v rámci realizácie projektu bojové obrnené vozidlá/viacúčelové taktické vozidlá 4x4 (ďalej len BOV/VTV 4x4) systémy elektronického boja do platformy BOV/VTV 4x4. Dôvodom bolo zistenie, že pri variantnom riešení integrácie systémov elektronického boja a KIS boli prekročené celkové odhadované úžitkové hmotnosti BOV/VTV 4x4. Obdobne boli posudzované aj možnosti integrácie technológií (možnosti priestorovej zástavby a úžitková hmotnosť) pre ženijné, chemické, PVO a ďalšie modifikácie do platformy BOV/VTV 4x4. Týmto bola preukázaná nevhodnosť podvozkovej platformy 4x4.
   7 SEMPO-34-1/2016-OdKOMPS, prerokovaná na 5. zasadaní Komisie VTR v októbri 2018.
   str. 138
   Na základe uvedeného MO SR prehodnotí aktuálne plánované dodávky (Tab. 8-11) a vykoná prehodnotenie alternatívnych riešení podvozkových častí vozidlami 6x6 a 4x4 do doby platnosti opcie.
   Kedy objednáme PLRS ?
   https://blog.sme.sk/vladimirbe...
   OS SR tesne pred voľbami MO SR nakúpilo prostredníctvom agentúry NSPA (NATO Support and Procerurement Agency) 100 PLRS a 10 odpaľovacích zariadení. Ide o výzbroj pre protitankové družstva pre jeden mechanizovaný prápor (6 PTRS pre PT družstva v čatách palebnej podpory mechanizovaných rôt a 3 PTRS pre PT družstva, PT čaty roty bojovej podpory). Je teda zrejme že OS SR potrebujú ďalšie PTRS pre ďalšie dva mechanizované prápory a k tomu potrebujeme ďalšie stovky striel pre nové BVP. Vzhľadom na vyššie spomenutý nákup je logické že by OS SR mali pokračovať v nákupe SPIKE LR2 prostredníctvom NSPA.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    20:16 04.09.2022

    Ako? Absolútne nerozumiem co si chcel povedať.

    Miešaš PLRS a PTRS.

    Ako? Absolútne nerozumiem co si chcel povedať.

    Miešaš PLRS a PTRS.

 • Miro
  17:20 20.05.2022

  Boris Kollár si myslí, že slovenská armáda potrebuje urgentne prezbrojiť. Uviedol to v Tisovci počas návštevy firmy CSM Industry, ktorá sa bude vďaka spolupráci s fínskou Patriou ...Zobrazit celý příspěvek

  Boris Kollár si myslí, že slovenská armáda potrebuje urgentne prezbrojiť. Uviedol to v Tisovci počas návštevy firmy CSM Industry, ktorá sa bude vďaka spolupráci s fínskou Patriou podieľať na výrobe bojových obrnených vozidiel 8×8.

  „Doteraz sme boli na technike ešte zo sovietskej éry. Keďže vidíme, aká je bezpečnostná situácia v Európe a na Ukrajine, je najvyšší čas zmodernizovať celú armádu,“ povedal Kollár.

  V Tisovci sú podľa jeho slov schopní vyrábať dve vozidlá mesačne, počítajú vďaka tomu so vznikom 50 nových pracovných miest.Skrýt celý příspěvek

  • Miro
   17:34 20.05.2022

   2 ks za mesiac je podľa vás štandardná rýchlosť výroby? Príde mi to málo, prvá várka tak bude trvať cez 3 roky s tým, že Fíni vyrobia prvých 8 vozidiel...

   2 ks za mesiac je podľa vás štandardná rýchlosť výroby? Príde mi to málo, prvá várka tak bude trvať cez 3 roky s tým, že Fíni vyrobia prvých 8 vozidiel...

   • PavolR
    18:41 20.05.2022

    Na normálne tempo výroby by to bolo neakceptovateľne málo, ale medzi 2023-2025 je plánovaných zhruba toľkoto kusov, tak je to zrejme zámerne takto rozložené v čase.

    Na normálne tempo výroby by to bolo neakceptovateľne málo, ale medzi 2023-2025 je plánovaných zhruba toľkoto kusov, tak je to zrejme zámerne takto rozložené v čase.

  • Ján Paliga
   21:49 20.05.2022

   Najvyšší čas, aby sa Kollár pobral kade ľahšie z politiky.... Nemá tam čo hľadať s jeho charakterovou výbavou.

   Najvyšší čas, aby sa Kollár pobral kade ľahšie z politiky.... Nemá tam čo hľadať s jeho charakterovou výbavou.

 • Harvest
  13:05 10.05.2022

  Veľmi nerád tu ruším pekné číslo 666 komentárov, ale na IDEBe sa objavila aj patria amv s vežou turra a kanonom na ...Zobrazit celý příspěvek

  Veľmi nerád tu ruším pekné číslo 666 komentárov, ale na IDEBe sa objavila aj patria amv s vežou turra a kanonom na 30x173.

  https://twitter.com/RyszardJon... Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
   15:21 10.05.2022

   To už je minimálne štvrtá varianta predných svetiel...

   To už je minimálne štvrtá varianta predných svetiel...

  • Clanek
   15:41 10.05.2022

   Strasne me vytaci jak je podvozek i vez kazde v jine zelene :D.

   Strasne me vytaci jak je podvozek i vez kazde v jine zelene :D.

  • mikojan29
   07:43 11.05.2022

   To je zrejme tá, ktorú porovnávali na Záhorí s Pandúrom. Inak teraz tam tiež stále niečo testujú, lebo v rádiu stále hovoria, že v nepravidelných intervaloch uzatvárajú cestu medzi ...Zobrazit celý příspěvek

   To je zrejme tá, ktorú porovnávali na Záhorí s Pandúrom. Inak teraz tam tiež stále niečo testujú, lebo v rádiu stále hovoria, že v nepravidelných intervaloch uzatvárajú cestu medzi Plav. Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou. Možno PBOV, vyhodnotenie by malo byť už o mesiach.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    14:53 11.05.2022

    Tento mesiac sú aj ostré streľby na leteckej strelnici. Tak možno aj kvôli tomu zatvárajú.

    Tento mesiac sú aj ostré streľby na leteckej strelnici. Tak možno aj kvôli tomu zatvárajú.

    • mikojan29
     23:21 11.05.2022

     Už boli, minulý týždeň.

     Už boli, minulý týždeň.

    • mikojan29
     21:21 11.05.2022

     Tak som mal pravdu. Aj kvôli tomu to uzatvárali.

     Tak som mal pravdu. Aj kvôli tomu to uzatvárali.

 • mikojan29
  17:56 09.04.2022

  Odborný komentár neodborného článku: https://komentare.sme.sk/c/228... "MANIPULATÍVNA A NEODBORNÁ ANALÝZA MARTINA KUGLU – ...Zobrazit celý příspěvek

  Odborný komentár neodborného článku:

  https://komentare.sme.sk/c/228...

  "MANIPULATÍVNA A NEODBORNÁ ANALÝZA MARTINA KUGLU – ODPOVEĎ NA ČLÁNOK
  Brigádny generál Peter Babiar je náčelník štábu strategického plánovania Generálneho štábu OS SR – a odpovedá na článok Martina Kuglu.
  Obsah analýzy o transportéroch je sporný.
  Žijeme v postfaktuálnej dobe, ktorej vládnu hoaxy, falošné správy a konšpiračné
  teórie.
  Definície predpokladajú, že nepravdivú alebo zmanipulovanú informáciu šíria najmä ľudia alebo organizácie, ktoré chcú zámerne zavádzať a uškodiť. Stane sa však, že manipulatívna informácia vznikne a začne sa šíriť aj ako produkt nešikovného neodborníka.
  Ani nie 24 hodín po rozhodnutí vlády sa k nákupu bojových obrnených vozidiel 8x8 vyjadril politológ Martin Kugla v autorskom texte „Naď robí, čo kritizoval, len vo väčšom (analýza)“.
  Odborná a aj žurnalistická hodnota tejto analýzy je sporná. A to až do takej miery, že podľa môjho názoru vo svojej analýze podáva informácie manipulatívnym spôsobom. Z odborného hľadiska v mnohých ohľadoch poukazuje na autorovu nedostatočnú informovanosť a medzery v odborných znalostiach.
  Z vlastnej práce viem, aké náročné je vypracovať analýzu, ktorá zvládne zrážku s kritickým okom odbornej verejnosti. Uznávam, že v dobe zmietanej globálnou pandémiou a vojnou za našimi humnami je extrémne náročné držať krok a nepremeškať čaro okamihu.
  Ale za akú cenu? Za cenu nekvalitnej žurnalistiky? Analýza patrí medzi racionálne publicistické žánre a podľa niektorých definícií sa približuje k žánrom vedeckej literatúry. Redakcia SME.sk odpustí, ak si ako dlhoročný abonent SME.sk nárokujem žiadať za svoje peniaze, aby text deklarovaný ako analýza bol analýzou, a nie jej nevydarenou karikatúrou.
  Tiež si dovolím očakávať, že autor analýzy, v tomto prípade Martin Kugla, si bude dávať pozor na chyby, bude dôkladne overovať fakty, nebude zbytočne preceňovať svoje odborné znalosti a že s pokorou, aká náleží každej analyzovanej problematike, bude venovať vypracovaniu analýzy dostatok času a energie. Inak my, ktorí tvoríme analýzy, riskujeme, že výsledkom našej práce bude insitný text plný chýb a nepresností, ktorý sa zverejnením nevyhnutne stáva manipulatívnou informáciou. Cítim povinnosť predložiť čitateľovi aspoň niektoré dôležité odborné argumenty
  odôvodňujúce moje postoje. Tu sú.
  ☝Kľúčové dokumenty
  Vládny materiál k nákupu bojových obrnených vozidiel 8x8 vychádza z kľúčových vojensko-strategických dokumentov, ktoré v posledných troch rokoch vypracoval generálny štáb a ktoré dostatočne detailne a komplexne analyzujú vojenské aspekty obrany Slovenska a definujú vojenské požiadavky vrátane kvantifikácie počtov bojovej a podpornej výzbroje a zdrojového zabezpečenia jej obstarania a prevádzky. Martin Kugla postupuje neprofesionálne, ak predpokladá, že keď o niečom nevie, tak to neexistuje. Inak by sa vo svojej analýze nedopúšťal školáckej a v tomto náročnom žurnalistickom žánri neakceptovateľnej chyby, keď čitateľovi podsúva vykonštruované závery o údajných deviatich manipuláciách. V rámci týchto procesov sme analyzovali požiadavky na hlavné zbraňové systémy ozbrojených síl. Rozhodovanie o tom, ktorý zbraňový systém bude umiestnený na akom druhu podvozku, je riešením rovnice s mnohými navzájom sa ovplyvňujúcimi premennými.
  Do úvahy sa berú najmä operačné, technologické, logistické, ekonomické, časové a bezpečnostné faktory, pričom vo výsledku napríklad vyjde, že podvozok 4x4 je síce lacnejší, je aj dostupnejší, ale na dosiahnutie požadovaného efektu by sme potrebovali týchto vozidiel kúpiť trikrát viac (a teda aj viac logistiky). Pri podporných vozidlách je často problematická priestorová náročnosť technológií, ktoré je potrebné integrovať do ich nadstavbovej časti. Niektoré štandardne používané technológie sa napríklad do vozidiel 4x4 jednoducho nezmestia. Vzniká tak problém, ako zabezpečiť adekvátne podvozky pre všetky potrebné spôsobilosti a zároveň zbytočne nezvyšovať počet druhov podvozkových platforiem.
  Ďalším faktorom pre určenie počtov jednotlivých podvozkových platforiem je schéma, ktorá sa použije pre tvorbu štruktúry bojových práporov. Aby sme aspoň približne dorovnali bojovú silu našich mechanizovaných práporov k štandardu NATO, navrhli sme zmenu doterajšej schémy 3-3-3 na schému 4-3-3.
  Výsledkom všetkých týchto opatrení sú upravené počty jednotlivých druhov podvozkových platforiem pre všetky útvary ozbrojených síl, ktorých sa to týka. Toto a aj ďalšie skutočnosti súvisiace s určovaním počtov podvozkových platforiem sa dajú overiť. Napríklad aj vo zverejnenom hodnotení Útvaru hodnoty za peniaze.
  ☝Rovnako dôležité priority
  Z vojenského hľadiska majú všetky vojenské požiadavky na zabezpečenie obrany štátu rovnako vysokú prioritu. To platí aj pre niekoľko desiatok medzinárodných vojenských záväzkov Slovenskej republiky, nie iba pre ťažkú mechanizovanú brigádu a Iniciatívu pripravenosti NATO (NRI).
  Opieram sa o zákon č. 321/2002 o ozbrojených silách, ktorý je v tom jednoznačný. V paragrafe 4 hovorí, že „hlavnou úlohou ozbrojených síl je brániť Slovenskú republiku pred napadnutím cudzou mocou, brániť jej zvrchovanosť, územnú celistvosť, nedotknuteľnosť hraníc a plniť záväzky vyplývajúce z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.“
  Na druhej strane, sú tu finančné možnosti štátu, ktoré významne determinujú časové a vecné aspekty projektov vyzbrojovania. Preto na generálnom štábe robíme vyvažovanie našich vojenských požiadaviek so zdrojovými možnosťami rezortu obrany.
  Výsledkom je vždy kompromis, ktorý sa externému analytikovi môže zdať nelogický alebo dokonca chybný. Nepoznám „úplne všetky zdroje z prostredia generality, diplomacie a aj NATO“, ktorými disponuje Martin Kugla, ale za 12 rokov praxe v obrannom plánovaní som nestretol obranného plánovača, ktorý by túto logiku čo i len náznakom popieral.
  Snažím sa porozumieť argumentácii, že pre vozidlá bojovej podpory a bojového zabezpečenia by sa nemuseli klásť rovnako náročné požiadavky ako pre ostatné vozidlá v bojovej zostave. A preto by podľa Martina Kuglu armáda mala pre tieto typy jednotiek požadovať „menej sofistikované, ale na dané potreby plne postačujúce vozidlá 8x8 (napr. u nás vyrábaný Tatrapan)...“.
  Martin Kugla však jedným dychom priznáva, že vozidlá bojovej podpory a bojového zabezpečenia sa môžu nachádzať v blízkosti bojovej línie, teda tam, kde budú aj „sofistikované“ bojové vozidlá. Kľúč k pochopeniu tohto logického nezmyslu je asi v kontexte slova „sofistikované“. Ten však Martin Kugla nevysvetľuje, čo mu však nebráni hovoriť o "štvrtej manipulácií"
  Podávané argumenty sa navzájom logicky negujú, niektoré podstatné časti argumentácie sú zámerne vynechané a na svete je vykonštruovaný dôkaz o domnelej manipulácii. Na ilustráciu dodám iba malý, ale nie nepodstatný detail, ktorý Martin Kugla vo svojej argumentácii pozabudol uviesť. Vozidlo TATRAPAN je konštrukcia z 90. rokov 20. storočia a dnes sa už nevyrába. Aj keby sa vyrábal, jeho parametre by v mnohých ohľadoch už nespĺňali požiadavky moderného bojiska.
  Konštruktéri, technológia a ekonómovia určite vysvetlia, čo by znamenalo (a koľko rokov by trvalo) obnoviť výrobu nejakej modernizovanej verzie dnes už technologicky dávno prekonaného Tatrapanu.
  ☝Ďalšie podmienky
  K „podmienke plávateľnosti“ vozidla 8x8. Martin Kugla sa ako keby snažil čitateľa presvedčiť, že táto podmienka bola zaradená preto, lebo dvaja výrobcovia mali „produkčne pripravené plávateľné vozidlo s ochranou“. Po prvé, plávateľnosť nie je „sporná výhoda“.
  Je to jedna z bežných operačných požiadaviek a je iba na vyspelosti výrobcu, ako sa dokáže s touto výzvou vyrovnať, teda ako dokáže odladiť celkovú konštrukciu svojho vozidla. Ozbrojené sily majú túto požiadavku dlhodobo, a to nie omylom alebo, aby bolo okolo čoho po večeroch splietať divoké konšpirácie o manipuláciách.
  Veža TURRA-30 od EVPU je slovenským výrobkom, ktorý je zavedený do užívania v ozbrojených silách. Integrovanie veže TURRA-30 ponúkol nielen fínsky, ale aj český výrobca s vozidlom PANDUR 2, a rovnako tak mohol urobiť každý výrobca, ktorý sa o zákazku pre Slovenskú republiku uchádzal. Veža TURRA-30 umožňuje integrovať nielen „východný kanón“ GTS-30/A (munícia 30x165mm), ale aj „západný kanón“,
  konkrétne automatický kanón MK44S Bushmaster II (munícia 30x173mm), a to všetko aj v poľných podmienkach, čo je možné označiť za konštrukčný unikát. Nezanedbateľná je aj informácia o vývoji modifikácie kanóna GTS-30 s možnosťou použitia „západnej“ munície 30x173mm, čo by ešte viac rozšírilo univerzálnosť veže TURRA-30 a zvýšilo podiel slovenského obranného priemyslu. Tieto všetky fakty sú verejnosti bežne dostupné, napríklad na internete.
  Martin Kugla sa žurnalisticky nekvalitnou analýzou pokúsil odhaliť údajné manipulácie pri rozhodovaní vlády k obstaraniu vozidiel 8x8. Namiesto toho ponúkol čitateľovi vykonštruovaný príbeh."Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   18:07 09.04.2022

   Kugla je vo vojenských veciach diletant, neviem, kto mu stále dáva priestor v médiách.

   Kugla je vo vojenských veciach diletant, neviem, kto mu stále dáva priestor v médiách.

   • Ján Paliga
    21:03 09.04.2022

    Je to sociológ :)

    Je to sociológ :)

    • mikojan29
     21:14 09.04.2022

     To hovorí za všetko. Dnes je každý odborník aj na jadrovú fyziku, ak je to momentálne v kurze.

     To hovorí za všetko. Dnes je každý odborník aj na jadrovú fyziku, ak je to momentálne v kurze.

 • Clanek
  21:47 08.04.2022

  Jen sem hodim link s rozhovorem s Nadem, kde potvrzuje NATO razi a domaci kanon. https://www.postoj.sk/103328/s... Zobrazit celý příspěvek

  Jen sem hodim link s rozhovorem s Nadem, kde potvrzuje NATO razi a domaci kanon.
  https://www.postoj.sk/103328/s... Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   23:15 08.04.2022

   A bude to zrejme spomínaný GTS-30/N.

   A bude to zrejme spomínaný GTS-30/N.

   • Clanek
    05:31 09.04.2022

    Coz je asi nejlepsi kompromis. Zavede se kanon v Nato razi, a i kdyz neovereny, s limity a detskymi nemocemi, ale zase doma vyrobeny a levnejsi.

    Coz je asi nejlepsi kompromis. Zavede se kanon v Nato razi, a i kdyz neovereny, s limity a detskymi nemocemi, ale zase doma vyrobeny a levnejsi.

    • mudry.udrzbar
     20:22 09.04.2022

     trochu sa obavam, ci sa ten kanon skutocne stihne vyvinut a vyrobit. Bude to prvý 30x173mm samonabijaci kanon na svete, vsetky zapadne su mechanicky pohanane.

     trochu sa obavam, ci sa ten kanon skutocne stihne vyvinut a vyrobit. Bude to prvý 30x173mm samonabijaci kanon na svete, vsetky zapadne su mechanicky pohanane.

     • Sergej7490
      06:39 10.04.2022

      Napocitat silnejsiu pruzinu snad dokazu… Ako sa tu uz spominalo, nove strelivo je vykonnejsie asi o 10%. Samotna strela u nato je kratsia, lahsia, preto leti rychlejsie. Celkova ...Zobrazit celý příspěvek

      Napocitat silnejsiu pruzinu snad dokazu… Ako sa tu uz spominalo, nove strelivo je vykonnejsie asi o 10%. Samotna strela u nato je kratsia, lahsia, preto leti rychlejsie. Celkova dlzka oboch nabojov je prakticky totozna.
      Takze si myslim, ze upravy kanona nebudu nejak fatalne. Zmeny sa budu pravdepodobne tykat podavacieho mechanizmu a hlavne.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:01 07.04.2022

  Vo včerajšej téme dňa sa preberali 8x8:
  https://www.ta3.com/relacia/23...

  Vo včerajšej téme dňa sa preberali 8x8:
  https://www.ta3.com/relacia/23...

 • michaltinkint
  23:21 04.04.2022

  minister Naď postavil osud celej modernizácie na experimentálnom kanóne, ktorý ešte ani nebol otestovaný a nikto ho ešte ani nevidel. toto je škandál. svet sa hemží kvalitnými a ...Zobrazit celý příspěvek

  minister Naď postavil osud celej modernizácie na experimentálnom kanóne, ktorý ešte ani nebol otestovaný a nikto ho ešte ani nevidel. toto je škandál. svet sa hemží kvalitnými a odskúšanými kanónmi, o ktorých licenčnú výrobu by sme sa mohli uchádzať. ale nie. Naď vo svojom laickom fanatizme pre SK "vývoj" presadil takúto hlúposť. na SK vyvíjaný kanón nemá žiadnu perspektívu. je to prekomorovaná stará ruská rachotina. nikto nevie, či ten silnejší náboj bude fungovať s mechanizmom odoberania plynov z hlavne. a akú to bude mať životnosť. na 40mm môžeme definitívne zabudnúť a o programovateľnej munícii môžeme len snívať. zas ale vyjde nás to tri krát drahšie ako kupovať bushmaster.Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
   06:55 05.04.2022

   Kam prosím Ťa chodíš na tieto výplody? Jediné, s čím sa dá súhlasiť je, že môžeme definitívne zabudnúť na 40 mm, pričom táto varianta bola málo pravdepodobná už od začiatku ...Zobrazit celý příspěvek

   Kam prosím Ťa chodíš na tieto výplody? Jediné, s čím sa dá súhlasiť je, že môžeme definitívne zabudnúť na 40 mm, pričom táto varianta bola málo pravdepodobná už od začiatku vzhľadom na cenu a malú zásobu munície.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:41 05.04.2022

    rovněž ta programovatelná munice tam nebude možná. Podporuju myšlenku výroby na SK, ale musí tam být aspoň stejné parametry s konkurencí, kromě toho kanon 2A42 je z druhé strany ...Zobrazit celý příspěvek

    rovněž ta programovatelná munice tam nebude možná. Podporuju myšlenku výroby na SK, ale musí tam být aspoň stejné parametry s konkurencí, kromě toho kanon 2A42 je z druhé strany fronty. Nijak zvlášť jsem nového vítěze tendru nezkoumal, ale je tam vůbec rozdíl proti 8x8 Vydra, které ministr Naď kritizoval a zrušil ? Odstranily se novým tendrem důvody, proč byl tendr Vydra zrušen ?Skrýt celý příspěvek

    • janusinko
     09:18 05.04.2022

     Samozrejme, najväčšia kritika bola na netransparentnosť a cenu.

     Samozrejme, najväčšia kritika bola na netransparentnosť a cenu.

     • michaltinkint
      13:27 05.04.2022

      A v čom Naď postupoval transparentnejšie v porovnaní so SNS? Spravil snáď otvorenú súťaž alebo rokoval tiež vláda-vláda ako SNS? Stanovil snáď kritériá a počkal, ako ich ...Zobrazit celý příspěvek

      A v čom Naď postupoval transparentnejšie v porovnaní so SNS? Spravil snáď otvorenú súťaž alebo rokoval tiež vláda-vláda ako SNS? Stanovil snáď kritériá a počkal, ako ich dodávatelia naplnia alebo vopred určil, že veža bude Turra 30 a kanón že bude z SK "vývoja", ako to spravili v SNS? O koľko je nižšia cena tohoto KBVP od tej Gajdošovej Vydry? A aký je rozdiel v cene, keď zarátame náklady na dodatočnú výmenu kanóna za Bushmaster o päť rokov?
      V čom presne je Naď transparentnejší ako Gajdoš a o koľko lepšiu cenu vyjednal? Inak tá predstava o Naďovej transparentnosti ma veľmi zaujíma. Naď sa veľkými písmenami zapísal tým, že za netransparentný označil spoločný NSPA nákup striel Spike viacerými EU krajinami naraz. No, a tak.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      14:42 05.04.2022

      Neklam, nefabuluj. Naď neoznačil za netransparentný nákup cez NSPA ale to, že nákup bol realizovaný po prehratých voľbách a potom čo SNS vypadla z parlamentu, čím voliči rozhodli, ...Zobrazit celý příspěvek

      Neklam, nefabuluj.
      Naď neoznačil za netransparentný nákup cez NSPA ale to, že nákup bol realizovaný po prehratých voľbách a potom čo SNS vypadla z parlamentu, čím voliči rozhodli, že si neželajú aby SNS čokoľvek riadila.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      15:38 05.04.2022

      Nákup protitankového raketového systému Spike a striel LR2 považuje bezpečnostný analytik a novozvolený poslanec z hnutia OĽaNO Jaroslav Naď za "absolútne neštandardný". Kritizuje, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nákup protitankového raketového systému Spike a striel LR2 považuje bezpečnostný analytik a novozvolený poslanec z hnutia OĽaNO Jaroslav Naď za "absolútne neštandardný". Kritizuje, že kontrakt uzavrelo Ministerstvo obrany (MO) SR tesne po voľbách.

      Som veľký zástanca nákupu cez NSPA (NATO Support and Procurement Agency), povedal Naď.Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      17:14 05.04.2022

      michaltinkint
      Keby si si prečítal materiály štúdia uskutočniteľnosti BOV 8x8, tak by si sa nemusel pýtať všetky tieto zbytočné otázky.

      michaltinkint
      Keby si si prečítal materiály štúdia uskutočniteľnosti BOV 8x8, tak by si sa nemusel pýtať všetky tieto zbytočné otázky.

     • janusinko
      17:15 05.04.2022

      Hevonen
      Nájdem Ti video kde to povedal? A nebolo to len raz, hovoril to pravidelne pri každom rozhovore.

      Hevonen
      Nájdem Ti video kde to povedal? A nebolo to len raz, hovoril to pravidelne pri každom rozhovore.

     • Hevonen
      10:14 06.04.2022

      Janusinko: Ty hovoríš o nákupe Vydry 8x8, ja odpovedám na: "Naď sa veľkými písmenami zapísal tým, že za netransparentný označil spoločný NSPA nákup striel Spike viacerými EU ...Zobrazit celý příspěvek

      Janusinko:
      Ty hovoríš o nákupe Vydry 8x8, ja odpovedám na:
      "Naď sa veľkými písmenami zapísal tým, že za netransparentný označil spoločný NSPA nákup striel Spike viacerými EU krajinami naraz. No, a tak."Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     13:07 05.04.2022

     Jura99: Prečo by tam programovateľná munícia nebola možná? Už aj GTS-30A mal upravenú úsťovú brzdu, tak aby sa programovateľná munícia dala použiť. 2A42 je z druhej strany fronty, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99: Prečo by tam programovateľná munícia nebola možná?
     Už aj GTS-30A mal upravenú úsťovú brzdu, tak aby sa programovateľná munícia dala použiť.

     2A42 je z druhej strany fronty, avšak GTS30 nie.

     Naď nekritizoval vybrané vozidlo. Nikto nespochybňoval kvality platformy AMV. Naď kritizoval spôsob výberu a spôsob zapojenia mecenášov SNS do tohto výberu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:21 05.04.2022

      jako že by někdo investoval do vývoje programovatelného granátu 30x165 do 2A42 ? To se mi nezdá jako dobrý nápad, byl by to bílý slon, nikdo v NATO ty kanony nemá.

      jako že by někdo investoval do vývoje programovatelného granátu 30x165 do 2A42 ? To se mi nezdá jako dobrý nápad, byl by to bílý slon, nikdo v NATO ty kanony nemá.

     • mikojan29
      21:57 05.04.2022

      Má tam byť GTS 30/N - t.z. v ráži 30 x 173 NATO. A-čko sa porovnávalo preto, lebo N-ko ešte nemá ukončený vývoj.
      A program. muníciu to nebude vedieť ani v NATO ráži.

      Má tam byť GTS 30/N - t.z. v ráži 30 x 173 NATO. A-čko sa porovnávalo preto, lebo N-ko ešte nemá ukončený vývoj.
      A program. muníciu to nebude vedieť ani v NATO ráži.

     • Hevonen
      08:22 06.04.2022

      Jura99: Vzhľadom na to že náboj je skladačka z jednotlivých súčiastok, tak by sa nejednalo o žiaden zložitý vývoj. Tu vidíš airburst súčiastku do stredu tela náboja, použitá v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99:
      Vzhľadom na to že náboj je skladačka z jednotlivých súčiastok, tak by sa nejednalo o žiaden zložitý vývoj.
      Tu vidíš airburst súčiastku do stredu tela náboja, použitá v šiestich rôznych nábojoch.
      https://www.overtdefense.com/w...

      Už dávno sa nevyvíja všetko od nuly u každého jedného výrobcu munície. A tak napríklad ZVS síce nevyrába "proximity fuze" pre svoju delostreleckú muníciu, ale bežne ju dodáva.

      Debata je to však čisto akademická, keďže kanón bude v kalibri 30x173.
      Aj kanón aj veža vedia spolupracovať s programovateľnou muníciou.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:32 06.04.2022

      Mikojan: Je to o nadstavci na úsťovú brdzu. https://www.youtube.com/watch?... A následne o peniazoch a ochote investovať. Zatiaľ sa nezdá, že by takáto ochota bola v ...Zobrazit celý příspěvek

      Mikojan:
      Je to o nadstavci na úsťovú brdzu. https://www.youtube.com/watch?...
      A následne o peniazoch a ochote investovať. Zatiaľ sa nezdá, že by takáto ochota bola v okolitých krajinách.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:41 06.04.2022

      Hevonen Ja tvrdím len to, čo som vyčítal zo správy a viem, že je to od nadstavci na úsťovú brzdu, viď Mk44S. Samozrejme, keď sa chce a je to technicky možné, dá sa všetko. Otázka ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen
      Ja tvrdím len to, čo som vyčítal zo správy a viem, že je to od nadstavci na úsťovú brzdu, viď Mk44S.
      Samozrejme, keď sa chce a je to technicky možné, dá sa všetko.
      Otázka je, či je to technicky možné?Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      20:23 09.04.2022

      podla mna je problem v tom, že GTS 30/N ma byt samonabijaci a vsetky zapadne v razi 30 x 173 NATO su mechanicky pohanane

      podla mna je problem v tom, že GTS 30/N ma byt samonabijaci a vsetky zapadne v razi 30 x 173 NATO su mechanicky pohanane

   • michaltinkint
    13:16 05.04.2022

    prezradím ti, kde na ne chodím. ale nemyslím, že ti to pomôže. ak si fanúšik naďa, tak zrejme nebudeš vedieť uplatniť potrebné myšlienkové postupy. ja si čítam správy vo všeobecnej ...Zobrazit celý příspěvek

    prezradím ti, kde na ne chodím. ale nemyslím, že ti to pomôže. ak si fanúšik naďa, tak zrejme nebudeš vedieť uplatniť potrebné myšlienkové postupy. ja si čítam správy vo všeobecnej tlači, v špecializovaných periodikách a čítam si komentáre užívateľov. tieto spájam v čase. na základe informácií z ďalších zdrojov o nejakej osobe (napr. priamy kontakt) si vytvorím niekoľko bodov matrice fungovania toho človeka a metódou indukcie stanovujem, ako sa ten človek zachová v niektorej situácii. Napr. už pred covidom som písal o tom, že použijú starú rachotinu z ruska ako kanón pre SK KBVP. dá sa to tu nájsť. vtedy som bol rovnako za blba, a vy, poniektorí osvietení diskutéri na AN, ste mi vypisovali, kde na tie výplody chodím. keď sa už nejaká situácia udeje, tak si metódou dedukcie overujem, či sa vrátim k tým základným bodom matrice fungovania nejakého človeka, čo spomínam vyššie.
    A ty, janusinko, prosím ťa, ty kde chodíš na tie tvoje výplody? Pýtaš sa priamo Naďa? Alebo robíš v Patrii? Alebo odkiaľ máš svoje zaručené informácie, ktoré sú bezpochyby jedinou pravdou v tomto vesmíre, inak by si ich sem určite nepísal?Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     13:45 05.04.2022

     michaltinkint - tiež mám dojem ako keby tu niektorí experti boli priamo zainteresovaný v tendroch...a potom sa človek rozpráva s ľudmi čo používajú aligátor,iveco,bvp-m,zuzana a ...Zobrazit celý příspěvek

     michaltinkint - tiež mám dojem ako keby tu niektorí experti boli priamo zainteresovaný v tendroch...a potom sa človek rozpráva s ľudmi čo používajú aligátor,iveco,bvp-m,zuzana a zrazu má celkom iný obraz...a verím že príde aj na patriu/gts-30/n...
     lenže takéto info sa von nedostanú (pre objektivitu je treba povedať že toto sa deje aj čr,pl,atď.)...a nedával by som to za vinu zase ani naďovi,tiež sa mu nedostanú všetky info...Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   13:10 05.04.2022

   "Zas ale vyjde nás to tri krát drahšie ako kupovať bushmaster."

   Až na to, že to ušetrí 20mil € len na cene kanona

   Inak znôška nezmyslov.

   "Zas ale vyjde nás to tri krát drahšie ako kupovať bushmaster."

   Až na to, že to ušetrí 20mil € len na cene kanona

   Inak znôška nezmyslov.

   • HEKTOR
    13:46 05.04.2022

    určite sa ušetrí.... :)))))))))))

    určite sa ušetrí.... :)))))))))))

    • Hevonen
     14:24 05.04.2022

     Keď si vezmem, že z ceny kanóna ostane v SR cca 40% na daniach a odvodoch a zisk ostáva v štátnej spoločnosti, tak áno ušetrí nad rámec tých 20 miliónov ďalšie milióny eur.

     Keď si vezmem, že z ceny kanóna ostane v SR cca 40% na daniach a odvodoch a zisk ostáva v štátnej spoločnosti, tak áno ušetrí nad rámec tých 20 miliónov ďalšie milióny eur.

 • ggtt
  10:35 04.04.2022

  Jedna vec mi vrta v hlave: Preco vzdy, ked vidim AMV XP s Turrou 30 - ma to vozidlo cumak vzdy namiereny nahor, akoby chcelo vzlietnut. Nema to nejak zle rozlozenu hmotnost?

  Jedna vec mi vrta v hlave: Preco vzdy, ked vidim AMV XP s Turrou 30 - ma to vozidlo cumak vzdy namiereny nahor, akoby chcelo vzlietnut. Nema to nejak zle rozlozenu hmotnost?

   • ggtt
    13:34 04.04.2022

    Mozno je to len moj pocit. Asi vo mne nadmieru ostalo video s Vydrou - ked to vozidlo nejde do zakruty, nejde dole kopcom alebo nebrzdi. Napriklad https://youtu.be/J1f2PZ-mvvw... v ...Zobrazit celý příspěvek

    Mozno je to len moj pocit.
    Asi vo mne nadmieru ostalo video s Vydrou - ked to vozidlo nejde do zakruty, nejde dole kopcom alebo nebrzdi. Napriklad https://youtu.be/J1f2PZ-mvvw... v casoch
    0:58+
    1:42+
    2:11+
    https://youtu.be/J1f2PZ-mvvw...
    Ked sa porovna priestor nad zadnymi kolesami s tymi vpredu je to lahko vidno.

    A ak sa to porovna s tymto videom https://youtu.be/-TtuOP04wqI... kde je AMX XP s inou vezou, ktora je zda sa aj v inej casti vozidla, tak taky efekt tam nevidim.
    cas
    1:38+
    V podstate aj na fotke v tomto clanku, kde ma vezu Protector RT40 je vidiet prevazenie vzadu. A to, predpokladam, este bez vysadku.Skrýt celý příspěvek

    • ggtt
     13:38 04.04.2022

     Moja chyba.. to jedno video je tam dvakrat.

     Moja chyba.. to jedno video je tam dvakrat.

    • ggtt
     14:07 04.04.2022

     Ta poznamka o rozdielnom umiestneni nie je spravna. Veza je standardne nad druhou napravou odzadu.

     Ta poznamka o rozdielnom umiestneni nie je spravna. Veza je standardne nad druhou napravou odzadu.

    • Hevonen
     13:23 05.04.2022

     0:58+ pozeraj ďalej do diaľky a vidíš zvlnenie terénu
     1:42 detto
     2:11 detto

     0:58+ pozeraj ďalej do diaľky a vidíš zvlnenie terénu
     1:42 detto
     2:11 detto

     • ggtt
      14:42 05.04.2022

      Nesuhlasim. Ani v jednom pripade pod vozidlom, ktore ide ustalenou rychlostou nevidim ziadne relevantne zvlnenie terenu. Len tazky zadok a cumak hore. To, ze to tam ja vidim a ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesuhlasim. Ani v jednom pripade pod vozidlom, ktore ide ustalenou rychlostou nevidim ziadne relevantne zvlnenie terenu. Len tazky zadok a cumak hore.
      To, ze to tam ja vidim a ty nie je v poriadku. Predpokladam, ze ti, co to vyberali ich videli na zivo a nie len v par minutach videa.
      A na zaver - dufam, ze sa mylim - a nase vozidla nebudu mat problem s pretazenymi zadnymi napravami, praskajucimi zadnymi kolesami a tak podobne.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      15:10 05.04.2022

      ggtt: bol si niekedy na danej strelnici?

      Vzhľadom na to, že veža je zo zvažovaných najľahšia a to už nevravím oproti posádkovej, netreba mať obavy.

      ggtt: bol si niekedy na danej strelnici?

      Vzhľadom na to, že veža je zo zvažovaných najľahšia a to už nevravím oproti posádkovej, netreba mať obavy.

     • ggtt
      17:30 05.04.2022

      @Hevonen: Ano bol. S tou vezou a jej hmotnostou mas podla vsetkeho pravdu. Ako som pisal vyssie, dufam, ze sa mylim. V buducnosti si to nase AMV XP skontrolujem. Nie, ze by to ...Zobrazit celý příspěvek

      @Hevonen: Ano bol. S tou vezou a jej hmotnostou mas podla vsetkeho pravdu. Ako som pisal vyssie, dufam, ze sa mylim. V buducnosti si to nase AMV XP skontrolujem. Nie, ze by to nieco zmenilo.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  20:00 01.04.2022

  zaujímavé porovnanie... https://slovaksecurity.org/akt... ale keďže ten nemecký šmejd nepláva,nemal v našej krajine 1000 jazier a riek ...Zobrazit celý příspěvek

  zaujímavé porovnanie...

  https://slovaksecurity.org/akt...

  ale keďže ten nemecký šmejd nepláva,nemal v našej krajine 1000 jazier a riek pochopiteľne šancu...Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   12:12 02.04.2022

   Už tu bolo spomenuté, že do celkovej ceny litovského Boxera treba zarátať aj samostatný kontrakt na izraelské veže, ktorý jednotkovú cenu zdvihne nad hranicu, ktorú je MO ochotné ...Zobrazit celý příspěvek

   Už tu bolo spomenuté, že do celkovej ceny litovského Boxera treba zarátať aj samostatný kontrakt na izraelské veže, ktorý jednotkovú cenu zdvihne nad hranicu, ktorú je MO ochotné zaplatiť. (aspoň podľa mňa to tak je)Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
   12:45 02.04.2022

   Boxer je podstatne drahší, veď bol aj porovnávaný v materiáloch na tender 8x8, strana 27.
   https://www.mosr.sk/data/files...

   Boxer je podstatne drahší, veď bol aj porovnávaný v materiáloch na tender 8x8, strana 27.
   https://www.mosr.sk/data/files...

   • HEKTOR
    21:39 02.04.2022

    janusinko - boxer je v prvom rade podstatne lepší...
    cena za ks 5,3 mil. € bez dph nie je zase až taký rozdiel...za kvalitu sa platí...

    janusinko - boxer je v prvom rade podstatne lepší...
    cena za ks 5,3 mil. € bez dph nie je zase až taký rozdiel...za kvalitu sa platí...

    • BobDylan
     21:50 02.04.2022

     V čom konkrétne je lepší?

     V čom konkrétne je lepší?

     • Sgt Murphy
      07:49 03.04.2022

      To by ma tiež zaujímalo v čom je akože Boxer lepší. Jasne, ak oba vozidlá vyšperkujeme na maximum ako to bolo v tendri pre Austráliu, tak v nejakých parametroch určite bude Boxer ...Zobrazit celý příspěvek

      To by ma tiež zaujímalo v čom je akože Boxer lepší. Jasne, ak oba vozidlá vyšperkujeme na maximum ako to bolo v tendri pre Austráliu, tak v nejakých parametroch určite bude Boxer prevyšovať Patriu XP. Ale nie v našej požadovanej low cost verzii, tam za cenu low cost boxeru môžeme mať už celkom slušne vybavenú Patriu XP. Pripomínam že napriek Hektorovým poznámkam skutočne súťažila Patria XP čo dokladá zvýšená nosnosť podvozku a výkonnejší motor len nemala tie svetielka po facelifte :(Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      15:45 03.04.2022

      Sgt Murphy Aj Lynx KF41 na testoch vyzeral/vyzerá inak ako v sériovej podobe. Celkom by ma ale zaujímalo, či to bude mať dvojicu alebo štvoricu predných svetiel, keďže vystavovali ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      Aj Lynx KF41 na testoch vyzeral/vyzerá inak ako v sériovej podobe. Celkom by ma ale zaujímalo, či to bude mať dvojicu alebo štvoricu predných svetiel, keďže vystavovali obe varianty.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:37 03.04.2022

      v čom konkrétne je lepší.??? no keď si pozrieme link čo je vyššie,tak praktický vo všetkom...akurát patria "pláva",čo bola vyfabulovaná podmienka mosr ktorá v praxi asi tiež nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      v čom konkrétne je lepší.??? no keď si pozrieme link čo je vyššie,tak praktický vo všetkom...akurát patria "pláva",čo bola vyfabulovaná podmienka mosr ktorá v praxi asi tiež nebude dodržaná...
      a samozrejme by som rád videl seriózne porovnanie kanónu gts-30/n s konkurenciou...aby to nebolo tak,že už teraz prekonáva konkurenciu vo všetkom...podobne ako tank t-14 prekonáva papierovo všetky tanky na svete...Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      23:44 03.04.2022

      Hektor: 1. V samotnej štúdií uskutočniteľnosti sa spomína, že Boxer stojí 5,3M EUR za kus bez veže, kanóna a KIS. Už len tento fakt by ti mal ukázať, že prečo Boxer nie. ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor:

      1. V samotnej štúdií uskutočniteľnosti sa spomína, že Boxer stojí 5,3M EUR za kus bez veže, kanóna a KIS. Už len tento fakt by ti mal ukázať, že prečo Boxer nie. Jednoducho niet naňho popri všetkom peňazí.
      2. V čom konkrétne je lepší? Lebo v tom tvojom linku sa spomína len, že má Boxer lepšiu protimínovu ochranu, a ani to nie je pravda, lebo v štúdii má v tabuľkách Patria takisto 4/4a. Balistickú ochranu pri porovnaní s plavbyschopným vozidlom riešiť nebudem. Takisto veža je zvolená s dôrazom na pomyselné percentá domácej výroby.
      3. Požiadavka na plavbyschopnosť sa ti páčiť nemusí, ale evidentne GŠ na tom trvá. Napríklad aj teraz Zmeko medzi rečou Tódovej povedal, že dôvod prečo to požadujú je, že cez Slovensko preteká 7 riek zo severu na juh a máme 2 priehrady, ktoré chceme využívať.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:56 03.04.2022

      janusinko Áno je rozdiel požičať na "ukážku" predvádzací prototyp na niekoľko dní alebo ako v prípade Austrálie dodať tri prototypy vozidiel v plnej bojovej konfigurácii presne ...Zobrazit celý příspěvek

      janusinko Áno je rozdiel požičať na "ukážku" predvádzací prototyp na niekoľko dní alebo ako v prípade Austrálie dodať tri prototypy vozidiel v plnej bojovej konfigurácii presne podľa požiadaviek armády v podobe aké budú vyzerať v sériovej výrobe a sú podrobené sérii záťažových testov po dobu 12 mesiacov ukončenou skúškou balistickej ochrany.

      Čo sa týka výzbroje veže Lance 2.0 u vozidla Lynx KF41 tam je už na zákazníkovi či chce 30 mm alebo 35 mm kanón (moja reakcia na tvoj príspevok 13:06 02.04.2022)

      HEKTOR tak mi to prosím ťa zhrň prečo Patria XP je horšia než Boxer lebo fakt z tvojho článku plného fabulácií to dočítať neviem. Protimínová ochrana u Patrie AMV XP je max level 4 tak isto aj Boxer, pancierovanie korby level 5 tak isto aj Boxer, maximálny dojazd je papierový, nevieme v akej konfigurácii ho vozidlo dosiahlo, prekonávanie terénnych prekážok je to isté, výkon motora je u Patrie AMV nižší lenže aj vozidlo je ľahšie, výzbroj môže byť použitá podľa konfigurácie tá istá...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:28 04.04.2022

      BobDylan Patria AMV XP má proti mínovú ochranu podľa požadovanej konfigurácie max level 4 resp. level 3 a ušetrí sa 600 kg pancierovania. Požiadavka na plavbyschopnosť že máme 2 ...Zobrazit celý příspěvek

      BobDylan Patria AMV XP má proti mínovú ochranu podľa požadovanej konfigurácie max level 4 resp. level 3 a ušetrí sa 600 kg pancierovania.

      Požiadavka na plavbyschopnosť že máme 2 priehrady a 7 riek? :D WTF? Som sa skoro došťal počúvať tohto pajáca. Ok, pochopím napríklad vo verzii pre prieskum, tam to naozaj môže byť reálnou požiadavkou, niekde sa to možno zíde. Ale všetky KBVP? Lebo vodné priehrady? Ideme snáď robiť veľkú vyloďovaciu operáciu na Liptovskej Mare po vzore USMC? https://www.youtube.com/watch?... ... Alebo neexistujú pontónové mosty na prekročenie tých 7 riek? https://www.youtube.com/watch?... ... Spýtam sa, z tých 7 riek koľko má brehy umožňujúce 30 tonovému vozidlu bezpečne sa dostať do rieky a vyjsť z neho na druhej strane bez rizika zapadnutia v riečnych nánosoch alebo sa vyškriabe cez hrádze von bez potrebnej úpravy brehov ženijnou technikou na oboch stranách riečneho toku. Pravdepodobne žiadna. Áno, kedysi v časoch ČSLA mali niektoré riečne toky v SR na pár miestach skutočne upravené brehy betónovými panelmi umožňujúce rýchly presun techniky cez riečny rok v prípade plánovaného rýchleho útoku na západ tzv. Sedem dní k rieke Rýn. To fakt naša armáda funguje podľa príručiek z roku 1979?Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      06:10 04.04.2022

      Sgt. Murphy

      Ja neviem. Ja len opakujem čo som počul.

      Sgt. Murphy

      Ja neviem. Ja len opakujem čo som počul.

     • HEKTOR
      12:39 05.04.2022

      BobDylan / Sgt Murphy - no pokiaľ je problém si prečítať TTÚ ,tak fakt neviem ako vám viac pomôžem...lebo tie údaje hovoria celkom jasne...a ešte viac to bude horšie pre patriu keď ...Zobrazit celý příspěvek

      BobDylan / Sgt Murphy - no pokiaľ je problém si prečítať TTÚ ,tak fakt neviem ako vám viac pomôžem...lebo tie údaje hovoria celkom jasne...a ešte viac to bude horšie pre patriu keď sa zvolí "ťažšia" verzia,keďže porovnávka bola stanag 3 patria vs 4-5 boxer...

      BobDylan - "treba zarátať aj samostatný kontrakt na izraelské veže" - ako môžme vedieť cenu napr. veže,keď vývoj ešte neskončil.???či prípadné náklady pri nejakej komplikácii uhradí výrobca veže..??
      ak patria pôjde na 4/4a,tak určite doplávala...očakávam v budúcnosti vyhlásenie typu -na základe udalostí na ukrajine si ideme vojakov viac chrániť, berieme lepšie pancierovanie a preto schopnosť plavby už nepotrebujeme...
      "Požiadavka na plavbyschopnosť sa ti páčiť nemusí" - tu nejde o to čo sa mne páči,alebo nie...ale práve táto smiešna podmienka v minulosti vyradila z tendra konkurenciu...

      Sgt Murphy - "z tvojho článku plného fabulácií" - pobavil si... :))
      "Protimínová ochrana u Patrie AMV XP je max level 4 tak isto aj Boxer, pancierovanie korby level 5 tak isto aj Boxer" - tam je spomenutá 3jka,nie 4rka...
      "maximálny dojazd je papierový" - čooo žééé :))))
      " výkon motora je u Patrie AMV nižší lenže aj vozidlo je ľahšie" to by asi malo byť naopak,nie..? a to je pri level 3jke...
      "výzbroj môže byť použitá podľa konfigurácie tá istá" - určite môže,ale nebude...
      s príspevkom z 00:28 04.04.2022 ohľadne vody súhlasím do bodky...

      je zvláštne že poniektorí slováci tu snívajú o f-35 čo je momentálne topka,ale pri pozemnej technike nám stačí aj niečo "lacnejšie"...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:29 05.04.2022

      Krista HEKTOR tam máš Patria XP ale v slovenskej konfigurácii podľa požiadaviek MO VYDRA 8x8 z kadiaľ ty ťaháš tie parametre, nauč sa konečne čítať a hlavne používať mozog. Vidíš ...Zobrazit celý příspěvek

      Krista HEKTOR tam máš Patria XP ale v slovenskej konfigurácii podľa požiadaviek MO VYDRA 8x8 z kadiaľ ty ťaháš tie parametre, nauč sa konečne čítať a hlavne používať mozog. Vidíš ten rozdiel? Ja píšem o Patria XP, ty o Vydra 8x8. Mám ti to kurva nakresliť aby si to pochopil?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:31 05.04.2022

      Áno, článku plného fabulácií napríklad ohľadom cien vozidiel. Píše sa tam, že Austrália vybrala 211 ks Boxer CRV za 3,2 mld Eur. Ja vidím cenovku 5,2 miliardy AUD, čo je 3,6 ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno, článku plného fabulácií napríklad ohľadom cien vozidiel. Píše sa tam, že Austrália vybrala 211 ks Boxer CRV za 3,2 mld Eur. Ja vidím cenovku 5,2 miliardy AUD, čo je 3,6 miliardy Eur. Potom sa tam píše, že Litva kupovala 88 ks Boxer za 390 miliónov Eur. Áno, Litva objednala 88 ks prázdnych podvozkov od Rheinmetallu v auguste 2016. Potom v septembri 2016 objednala 88 ks veží Samson a rakety Spike za ďalších 400 mil. € a nehovorím o tom, že za koľko kupovali napríklad muníciu 30 mm, komunikačné systémy od Harrisu, či tam sú započítané napr. cena ochranných systémov vozidla (detekcia ožiarenia laserom a zadýmovacie granáty), Boh vie či v tej pôvodnej cenovke od Rheinmetallu započítali aj náhradné diely. Ďalej sa píše, že Poľsko nám ponúklo vozidlá Rosomak za 1 mil. € / ks, áno lenže znovu, jednalo sa o prázdny podvozok! Cena Rosomak (teda starej Patrie AMV), za ktorú kupovalo vozidlá Poľské MO je niekoľkonásobne vyššia. Takže áno, amatérsky článok na úrovni ktorý by dokázal zbúchať dokopy aj 12 ročný fanúšik bojovej techniky.

      Áno, Patria AMV XP má ochranu podvozku level 4 a ochranu korby level 5. Takto vybavené vozidlo súťažilo aj v Austrálii. Lenže ty píšeš o špecifikácii Vydra 8x8 Krista aspoň rozmýšľaš prv než píšeš bludy?

      Áno, porovnávaš maximálny dojazd. Tj. Boxer bez bojového modulu a v základnom pancierovaní AMAP s váhou 24 t. Lenže bojová hmotnosť Boxeru s modulom a pancierom je 36,5 t a maximálna 38,5 t!

      Áno, AMV XP váži podľa papierov Patrie max. 32 t, tj. 14 kw/t, Boxer váži max. 38,5 t tj. 13,7 kw/t.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:32 01.04.2022

  ten Naď ve svých verbálních projevech tak trochu vypadá, jakoby si na chvíli odskočil od lopaty :-) ...Zobrazit celý příspěvek

  ten Naď ve svých verbálních projevech tak trochu vypadá, jakoby si na chvíli odskočil od lopaty :-) https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:50 01.04.2022

   Vymyslel, ak si dobre pamätám, pomenovanie "dezoláti" :)

   Vymyslel, ak si dobre pamätám, pomenovanie "dezoláti" :)

   • Sergej7490
    10:51 03.04.2022

    Myslim ze pojem "dezolat" je od autora Cynickej obludy
    https://cynickaobluda.sme.sk/2...

    Myslim ze pojem "dezolat" je od autora Cynickej obludy
    https://cynickaobluda.sme.sk/2...

    • Ján Paliga
     15:00 03.04.2022

     Vďaka. Ja som počul len reakcie mojich putinofilov na to, ked Nad nazval tú skupinu dezolatmi. Preto som to mal zafixované s ním.

     Vďaka. Ja som počul len reakcie mojich putinofilov na to, ked Nad nazval tú skupinu dezolatmi. Preto som to mal zafixované s ním.

 • BobDylan
  16:14 31.03.2022

  Ja len, že minister na svojom FB v komentároch pod príspevkom „Prečo je pozemná technika kľúčová?" povedal, že kanón bude GTS-30/N.

  Ja len, že minister na svojom FB v komentároch pod príspevkom „Prečo je pozemná technika kľúčová?" povedal, že kanón bude GTS-30/N.

  • HEKTOR
   17:10 31.03.2022

   BobDylan - určite raz bude,len asi nepovedal kedy... :)

   BobDylan - určite raz bude,len asi nepovedal kedy... :)

   • janusinko
    10:16 01.04.2022

    Len poopravím BobDylana, minister Naď písal v prítomnom čase, nie budúcom.

    Len poopravím BobDylana, minister Naď písal v prítomnom čase, nie budúcom.

   • mudry.udrzbar
    13:41 01.04.2022

    opakovane to potvrdil, ze nove OT budu mat od zaciatku kanony v razi NATO

    opakovane to potvrdil, ze nove OT budu mat od zaciatku kanony v razi NATO

 • Danik
  13:42 31.03.2022

  Ještě si tak říkám, jestli budou Maďaři transparentní, pokud by se objevily dětské nemoci u Lynxu.

  Ještě si tak říkám, jestli budou Maďaři transparentní, pokud by se objevily dětské nemoci u Lynxu.

 • NXS0
  08:31 31.03.2022

  Slovensko bude súťažiť v zahraničných tendroch s vlastnými osemkolkami. Vďaka fínskej ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko bude súťažiť v zahraničných tendroch s vlastnými osemkolkami. Vďaka fínskej Patrii.

  https://finweb.hnonline.sk/eko... Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   09:26 31.03.2022

   :)))))))) hej hej,určite...
   takéto vyhlásenia mával svojho času p.gajdoš....až som mal dojem že ideme prezbrojiť us marines...

   :)))))))) hej hej,určite...
   takéto vyhlásenia mával svojho času p.gajdoš....až som mal dojem že ideme prezbrojiť us marines...

   • Sergej7490
    10:37 31.03.2022

    A Zuzany 2 detto. Cely svet sa o ne bije ale my nechceme predat a nechceme…

    A Zuzany 2 detto. Cely svet sa o ne bije ale my nechceme predat a nechceme…

    • Clanek
     11:02 31.03.2022

     Pozval bych na SVK par ukrajinskych delostrelcu a techniku, dal jim par mesicni intenzivni trenink a pak je i s jednou baterii zuzana 2 poslal zpet, i s dostatkem munice a ...Zobrazit celý příspěvek

     Pozval bych na SVK par ukrajinskych delostrelcu a techniku, dal jim par mesicni intenzivni trenink a pak je i s jednou baterii zuzana 2 poslal zpet, i s dostatkem munice a nahradnich dilu. V idealnim pripade by to byl marketing ala bayraktar a i kdyby ne, tak by se minimalne odhalila kazda mucha kterou ten system ma a tak jako tak by z toho OSSR profitovala.
     Stesti je potreba jit oproti, i takhle odvazne.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      14:10 31.03.2022

      Plny suhlas, ale to by to muselo niekoho napadnut. A ked aj napadlo, tak sa uspesne ubranil. Vyhovoriek preco sa to neda sa isto nasla cela rada :-) Akcia by to bola pekna, hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

      Plny suhlas, ale to by to muselo niekoho napadnut. A ked aj napadlo, tak sa uspesne ubranil. Vyhovoriek preco sa to neda sa isto nasla cela rada :-)
      Akcia by to bola pekna, hlavne pekne draha…Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      13:10 01.04.2022

      Konkretne 48 milionov dôvodov by to bolo. To je totižto cena jednej batérie.

      Konkretne 48 milionov dôvodov by to bolo. To je totižto cena jednej batérie.

     • mudry.udrzbar
      13:43 01.04.2022

      to je logisticka blbot, Ukrajinci potrebuju kanony v razi 152 mm a hlavne municiu, pliest tam par kusov 155 by nemalo ziaden vyznam

      to je logisticka blbot, Ukrajinci potrebuju kanony v razi 152 mm a hlavne municiu, pliest tam par kusov 155 by nemalo ziaden vyznam

     • Clanek
      15:21 01.04.2022

      @mudry.udrzbar logisticka hloupost to bude jen do casu nez se tam toho zacne lifrovat vic, coz se driv nebo pozdeji zacne. Nakonec, uz to zacalo tim, ze tam maju rucni zbrane i v ...Zobrazit celý příspěvek

      @mudry.udrzbar
      logisticka hloupost to bude jen do casu nez se tam toho zacne lifrovat vic, coz se driv nebo pozdeji zacne. Nakonec, uz to zacalo tim, ze tam maju rucni zbrane i v razich NATO. Dulezite bude bud 1) vcas naskocit na ten vlak az se konecne da do pohybu, anebo jeste lip 2) projednou necekat na to nez nam trendy urci jini, ale zacit urcovat trendy sam, treba i tou jednou baterii Zuzany 2.
      Apropo, uz tam SVK stejne poslalo material za vic nez kolik by ta baterie stala a reklama k nezaplaceni. jeste bych k tomu UA pribalil co nejvic granatu s doletem 40km a idealne i navedenim. Vim, draha sranda, ale kolik parady by s tim UA svedla udelat? Opet: k nezaplaceni.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      12:52 03.04.2022

      @Clanek Ukrajinci vyrábajú vlastnú navádzanú muníciu - Kvitnik. Málokto o tom vedel.

      @Clanek Ukrajinci vyrábajú vlastnú navádzanú muníciu - Kvitnik. Málokto o tom vedel.

     • Sergej7490
      18:03 03.04.2022

      Ale takisto maju pred dokoncenim vlastnu hufnicu 155mm. Takze s prechodom na NATO rozmer pocitaju...

      Ale takisto maju pred dokoncenim vlastnu hufnicu 155mm. Takze s prechodom na NATO rozmer pocitaju...

  • PavolR
   15:33 31.03.2022

   Je v platenej polovici článku niečo zaujímavé? Ak, tak by to mohol niekto aspoň zhrnúť?

   Je v platenej polovici článku niečo zaujímavé? Ak, tak by to mohol niekto aspoň zhrnúť?

 • Harvest
  15:51 30.03.2022

  https://twitter.com/JaroNad/st... Ministerstvo obrany bude o viac než 400-miliónovej zákazke nákup obrnených bojových vozidiel ...Zobrazit celý příspěvek

  https://twitter.com/JaroNad/st...

  Ministerstvo obrany bude o viac než 400-miliónovej zákazke nákup obrnených bojových vozidiel rokovať s fínskou vládou. Vláda schválila materiál, ktorý označil za najvýhodnejšiu ponuku vozidla PatriaSkrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:42 30.03.2022

   takže kupujeme model xp v koži amv...stále som sa nikde nedočítal prečo to je tak prezentované... terajší minister ma v tomto sklamal...kupujeme tú vydru,ktorej nákup bol zastavený ...Zobrazit celý příspěvek

   takže kupujeme model xp v koži amv...stále som sa nikde nedočítal prečo to je tak prezentované...
   terajší minister ma v tomto sklamal...kupujeme tú vydru,ktorej nákup bol zastavený ako netransparentný...teraz je už nie len transparentný,ale už aj drahší...Skrýt celý příspěvek

   • Martinos
    20:15 30.03.2022

    Ako si na prisiel, ze to je amv bez xp?

    Ako si na prisiel, ze to je amv bez xp?

    • HEKTOR
     21:07 30.03.2022

     Martinos - neviem ako vy,ale ja som si nevšimol,že to čo je prezentované ako to,čo ideme kupovať,že vyzerá ako "toto" ...Zobrazit celý příspěvek

     Martinos - neviem ako vy,ale ja som si nevšimol,že to čo je prezentované ako to,čo ideme kupovať,že vyzerá ako "toto" :
     https://www.edrmagazine.eu/pat...

     ale skôr ako toto:
     https://en.wikipedia.org/wiki/...

     aj tu sa to riešilo :
     https://www.armadninoviny.cz/s... Skrýt celý příspěvek

     • Martinos
      10:27 31.03.2022

      Fini pisu ze nam predavaju AMV XP, v materialoch je AMV XP tak hadam dostaneme AMV XP.

      Fini pisu ze nam predavaju AMV XP, v materialoch je AMV XP tak hadam dostaneme AMV XP.

     • Jura99
      10:38 31.03.2022

      tak i Vydra byla údajně AMV XP, akorát ve starším dizajnu. Takže se uvidí.

      tak i Vydra byla údajně AMV XP, akorát ve starším dizajnu. Takže se uvidí.

     • HEKTOR
      11:11 31.03.2022

      Martinos - o patrii už nemám extra mienku keď si dokázali záhadne tlapnúť s minulým vedením mosr... Jura99 - https://www.youtube.com/watch?... .....asi takto .... ...Zobrazit celý příspěvek

      Martinos - o patrii už nemám extra mienku keď si dokázali záhadne tlapnúť s minulým vedením mosr...

      Jura99 - https://www.youtube.com/watch?... .....asi takto .... :)Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:21 31.03.2022

      Hektor, koľko máš rokov?

      Hektor, koľko máš rokov?

     • HEKTOR
      18:16 31.03.2022

      Hevonen - nemám dojem že sme na nejakej zoznamke,aby som tu vypisoval vek...dokonca si ani nespomínam že sme si potykali...

      Hevonen - nemám dojem že sme na nejakej zoznamke,aby som tu vypisoval vek...dokonca si ani nespomínam že sme si potykali...

     • Hevonen
      18:33 31.03.2022

      hmmm myslel som si...

      Keď chceš kľudne mi vykaj.

      hmmm myslel som si...

      Keď chceš kľudne mi vykaj.

     • HEKTOR
      19:03 31.03.2022

      Hevonen - myslieť znamená hovno vedieť...

      Hevonen - myslieť znamená hovno vedieť...

     • Sgt Murphy
      02:29 01.04.2022

      HEKTOR: http://fighting-vehicles.com/w... ... KTO Rosomak vs Rosomak XP. Tiež asi na prvý pohľad nerozoznáš rozdiely podľa toho čo píšeš, ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: http://fighting-vehicles.com/w... ... KTO Rosomak vs Rosomak XP. Tiež asi na prvý pohľad nerozoznáš rozdiely podľa toho čo píšeš, pretože rozdiely sú v podvozku a v motore, nie vo svetlách. Ďalšie krajiny, ktorým bola ponúkaná už Patria AMV XP bola napríklad Austrália v programe Land 400, tam vozidlo nieslo názov Patria AMV35.

      Jediné čo ma mrzí je tá vyberaná konfigurácia pancierovania/výzbroje, ale to sú požiadavky nášho MO SR nie Patrie, tá len dodá čo si zákazník objedná...Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      10:46 01.04.2022

      Hektor, myslieť znamená hovno vedieť platí hlavne o tebe. Majú nám predávať AMVXP a ty tu špekuluješ, že to možno bude inak.

      Hektor, myslieť znamená hovno vedieť platí hlavne o tebe. Majú nám predávať AMVXP a ty tu špekuluješ, že to možno bude inak.

     • HEKTOR
      19:34 01.04.2022

      Sgt Murphy - možno čítam nepozorne,ale v austrálii bola patria amw/amw35...nikde nevidím v článku,že by tam bola verzia amvxp...ale zase nejdem tomu venovať 3 dni...takže niekde to ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy - možno čítam nepozorne,ale v austrálii bola patria amw/amw35...nikde nevidím v článku,že by tam bola verzia amvxp...ale zase nejdem tomu venovať 3 dni...takže niekde to možno bude...

      https://www.patriagroup.com/ne...

      https://www.baesystems.com/en/...

      keď dám do google - patria amvxp ,tak jednoducho vyhodí len facelift verziu a kde je spomenutý nákup pre ossr,tak je tam vždy stará verzia...

      https://www.google.sk/search?q...

      bulhari - https://www.joint-forces.com/d...

      takže bulhari kupujú "novú" kasňu,ale horší podvozok a motor ako slovensko..?.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:30 01.04.2022

      Jasne Hektor, Patria šla v Austrálii v 2018 proti Boxeru a hralo sa o dodanie stoviek vozidiel za 5,2 miliardy $. Preto im logicky dali testovať staršiu verziu, keď XP majú v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasne Hektor, Patria šla v Austrálii v 2018 proti Boxeru a hralo sa o dodanie stoviek vozidiel za 5,2 miliardy $. Preto im logicky dali testovať staršiu verziu, keď XP majú v ponuje od 2013 :D Všetky XPčka sú po facelifte, jasne... dal som ti tu hneď dva prípady, kedy nie sú, ďalší je Rosomak XP z Poľska, ty proste ignore lebo také neexistuje... Bulhari nakupujú vozidlá Piranha V okrem iného takže neviem čo točíš, to čo si poslal je predvádzací prototyp, ktorý sa objavil aj na IDEBe
      https://www.patriagroup.com/ne... Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      13:06 02.04.2022

      Sgt Murphy To, že sa na predvádzačkách objavuje nefaceliftovaná Patria, ešte neznamená, že tak bude vyzerať aj séria. Podobne to bolo aj u ShKH Zuzana 2 alebo najnovšie Lynx KF41, ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      To, že sa na predvádzačkách objavuje nefaceliftovaná Patria, ešte neznamená, že tak bude vyzerať aj séria. Podobne to bolo aj u ShKH Zuzana 2 alebo najnovšie Lynx KF41, ktorý má na testoch iný kanón ako v sériovej podobe.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:42 02.04.2022

      janusinko - na predvádzačke a hlavne na testovaní by sa malo objavovať to,čo budeme používať...bavíme sa o vojenskej technike,tam môže rozhodovať každý detail...

      janusinko - na predvádzačke a hlavne na testovaní by sa malo objavovať to,čo budeme používať...bavíme sa o vojenskej technike,tam môže rozhodovať každý detail...

    • Antistrojar
     10:08 01.04.2022

     XP

     XP

   • PavolR
    21:36 30.03.2022

    Nie je to to isté, lebo
    1.- veža bude TURRA-30 MK44S s Bushmasterom
    2.- vozidlo má názov Patria AMVXP-32, čo zrejme naznačuje, že sa maximálna nosnosť voči Vydre zvýšila o 4 tony

    Nie je to to isté, lebo
    1.- veža bude TURRA-30 MK44S s Bushmasterom
    2.- vozidlo má názov Patria AMVXP-32, čo zrejme naznačuje, že sa maximálna nosnosť voči Vydre zvýšila o 4 tony

    • HEKTOR
     22:05 30.03.2022

     PavolR - na FB ossr dnes o 18.30 admin účtu napísal - "Dobrý deň, pôjde o slovenskú variantu kanóna 2A42 na náboj 30x165. Múniciu si dokážeme v prípade krízy produkovať sami" ...Zobrazit celý příspěvek

     PavolR - na FB ossr dnes o 18.30 admin účtu napísal - "Dobrý deň, pôjde o slovenskú variantu kanóna 2A42 na náboj 30x165. Múniciu si dokážeme v prípade krízy produkovať sami" ...
     takže len dúfam že má staré info...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      23:21 30.03.2022

      Hmm, tak teraz som v pochybách. Na streleckých testoch bola istotne veža s Bushmasterom a vraj bola vybraná ponuka stojaca cez 400M - a verzia s GTS-30 mala byť lacnejšia.

      Hmm, tak teraz som v pochybách. Na streleckých testoch bola istotne veža s Bushmasterom a vraj bola vybraná ponuka stojaca cez 400M - a verzia s GTS-30 mala byť lacnejšia.

     • PavolR
      23:29 30.03.2022

      ... a skutočne, za 447M všeho všudy je variant 2 s GTS-30 ...

      ... a skutočne, za 447M všeho všudy je variant 2 s GTS-30 ...

     • Ján Paliga
      21:27 31.03.2022

      Ako keby sa nedala zakúpiť licencia na muníciu NATO, keď už tam sme.... Holandsko modernizuje svoje CV, kde ich vybavuje raketami Spike a systémom Iron Fist... To naši vyberači ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako keby sa nedala zakúpiť licencia na muníciu NATO, keď už tam sme....

      Holandsko modernizuje svoje CV, kde ich vybavuje raketami Spike a systémom Iron Fist... To naši vyberači mohli vybrať tiež...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:42 01.04.2022

      Ján Paliga - No tak čisto teoreticky by presun výroby munície mohol v rámci svojej ponuky na CV-90 predostrieť aj BAE Systems ... má ju vo svojom portfóliu.

      Ján Paliga - No tak čisto teoreticky by presun výroby munície mohol v rámci svojej ponuky na CV-90 predostrieť aj BAE Systems ... má ju vo svojom portfóliu.

     • mikojan29
      09:55 01.04.2022

      Výroba munície 30x173 do GTS 30/N sa bude robiť tiež u nás. Bolo to spomínané aj v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

      Výroba munície 30x173 do GTS 30/N sa bude robiť tiež u nás. Bolo to spomínané aj v tomto dokumente:
      https://www.mosr.sk/data/files...
      A možno to má spojitosť aj s CV-90.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      13:13 01.04.2022

      Jano vysvetlíš mi, na čo by sme kupovali licenciu na muníciu, ktorú si vieme sami vyvinúť?

      Jano vysvetlíš mi, na čo by sme kupovali licenciu na muníciu, ktorú si vieme sami vyvinúť?

     • HEKTOR
      19:37 01.04.2022

      národné moto slovenska - vyvíjať vyvinuté - :))))
      pre tento náš mikro trh...nevadí že to bude drahé a asi aj horšie...hlavne že tam bude napísané- made in slovakia...

      národné moto slovenska - vyvíjať vyvinuté - :))))
      pre tento náš mikro trh...nevadí že to bude drahé a asi aj horšie...hlavne že tam bude napísané- made in slovakia...

     • Ján Paliga
      21:55 01.04.2022

      @ Hevonen

      No ak si ju vieme vyvinúť, mali sme ju už dávno mať.... Nie sme prvý rok v NATO...

      Ak si ju vyvinúť nevieme, mali sme kúpiť licenciu...

      @ Hevonen

      No ak si ju vieme vyvinúť, mali sme ju už dávno mať.... Nie sme prvý rok v NATO...

      Ak si ju vyvinúť nevieme, mali sme kúpiť licenciu...

    • mikojan29
     22:26 30.03.2022

     Veža by mala byť s GTS 30 zatiaľ , s výhľadom GTS 30/N po ukončení vývoja.

     Veža by mala byť s GTS 30 zatiaľ , s výhľadom GTS 30/N po ukončení vývoja.

     • HEKTOR
      09:32 31.03.2022

      tu český bratia môžete v praxi vidieť,že horšie ako vyberať techniku v tendroch x rokov (výber pásov do ačr) je vyberať ju x rokov a nakoniec ju nakúpiť s iným kanónom ako ju ...Zobrazit celý příspěvek

      tu český bratia môžete v praxi vidieť,že horšie ako vyberať techniku v tendroch x rokov (výber pásov do ačr) je vyberať ju x rokov a nakoniec ju nakúpiť s iným kanónom ako ju chceme používať,lebo ten finálny sa ešte musí dovyvíjať...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:44 31.03.2022

      Pro pásové BVP bude taky GTS 30? Protože jestli ne tak to bude ještě víc postavené na hlavu než to už je.

      Pro pásové BVP bude taky GTS 30? Protože jestli ne tak to bude ještě víc postavené na hlavu než to už je.

     • Hevonen
      16:45 31.03.2022

      Hektor: čo chceš ty používať je ľuďom na OS úplne jedno. Vybrali si oni a vybrali si široký variant zabezpečenia munície a náhradných dielov. Vozidlo bude schopné pôsobiť ako s ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor:
      čo chceš ty používať je ľuďom na OS úplne jedno.
      Vybrali si oni a vybrali si široký variant zabezpečenia munície a náhradných dielov. Vozidlo bude schopné pôsobiť ako s muníciou 30x165, ktorej sú plné sklady tak po jednoduchej výmene súčiastky s muníciou 30x173.

      Zmluva ma byť podpísaná do 30.9., prvé vozidlo na skúšky tento rok a výroba od budúceho. Keďže GTS30N je hotový, akurát ho čakajú testy, nevidím v tom žiaden problém.
      Tie milióny € v munícii v skladoch treba treba použiť pri výcviku a sklady plniť už len novou muníciou.

      Kto to nechápe nerozhodoval ani len o vlastných nákupoch s vlastnej peňaženky a doteraz evidentne používa len tú rodičovskú.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:30 31.03.2022

      Hevonen - problém len je,že nevyberali vojaci...ale opäť - ako vždy "odborníci" z ministerstva... tu nejde o to čo chcem ja,ale čo by bolo logickejšie... "po jednoduchej výmene ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen - problém len je,že nevyberali vojaci...ale opäť - ako vždy "odborníci" z ministerstva...
      tu nejde o to čo chcem ja,ale čo by bolo logickejšie...

      "po jednoduchej výmene súčiastky" - to ako vážne.??? :)))
      takže nebude vadiť že pri 30x173 bude (asi) vyšší tlak.??? len vymením súčiastku...
      to už rovno napíšte že druhý kanón bude vezený vo veži a bude ich možné meniť vrámci potreby priamo počas bojovej činnosti....

      "Keďže GTS30N je hotový, akurát ho čakajú testy, nevidím v tom žiaden problém." - to že v tom vy konkrétne nevidíte problém bude vojakom úplne jedno,ale určite ich to upokojilo...

      "Tie milióny € v munícii v skladoch treba treba použiť pri výcviku a sklady plniť už len novou muníciou." - máte vôbec prehľad koľko je munície v skladoch.??? asi nie...

      "Kto to nechápe nerozhodoval ani len o vlastných nákupoch s vlastnej peňaženky a doteraz evidentne používa len tú rodičovskú." - toto bola perla :)))
      keď vidím ako sa hospodári/hospodárilo v jednotlivých rezortoch,tak mi je hneď jasné že vždy išlo len o to,aby sa hospodárilo maximálne úsporne a samozrejme efektívne... :))))))Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:54 31.03.2022

      Vyberali vojaci. Od začiatku vyberali vojaci, od začiatku sa ide po tom čo chceli a chcú vojaci. Áno mám prehľad koľko munície je v skladoch. Ty? Niekto hovorí o úspornom a ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyberali vojaci. Od začiatku vyberali vojaci, od začiatku sa ide po tom čo chceli a chcú vojaci.

      Áno mám prehľad koľko munície je v skladoch. Ty?

      Niekto hovorí o úspornom a efektívnom hospodárení a zároveň chce nakúpiť kanón o 300tis € drahší a ešte k tomu zo zahraničia a platiť jeho prevádzku 40 rokov... :DSkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:24 31.03.2022

      Hevonen - hej,vždy vyberali a hodnotili vojaci...či už išlo o maskáče,alebo vozidlá :))) "Áno mám prehľad koľko munície je v skladoch. Ty?" - očividne hej.... "platiť jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen - hej,vždy vyberali a hodnotili vojaci...či už išlo o maskáče,alebo vozidlá :)))
      "Áno mám prehľad koľko munície je v skladoch. Ty?" - očividne hej....

      "platiť jeho prevádzku 40 rokov" - čo budeme platiť 40r .???

      ja chcem pre ossr kanón,ktorí bude fungovať a bude aj s muníciou ktorú používajú spojenci...
      slovenské riešenie - a preto sa uvažovalo o kanóne 2a42 - lebo máme fabriku na muníciu,len neviem čo by bolo keby ju zbombardovali...

      asi sa bavím s človekom ktorí možno aj pracuje na mosr,ale asi len v kancli a odtiaľ vyberá materiál pre chalanov čo potom na útvaroch pičujú...Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      18:40 31.03.2022

      Vždy nie. (čo je samozrejme chyba) Patria je však výber vojakov. Pandur odmietli dávno, aktuálne nám ho neodporúča ani samotné MOČR. Spočiatku bol k Turre dešpekt (veď aj mala ...Zobrazit celý příspěvek

      Vždy nie. (čo je samozrejme chyba)

      Patria je však výber vojakov.
      Pandur odmietli dávno, aktuálne nám ho neodporúča ani samotné MOČR.

      Spočiatku bol k Turre dešpekt (veď aj mala svoje detské choroby), dnes nemajú výhrady. Výber domáceho kanóna a domácej munície je správny. Neboj sa bude aj vo verzii N.
      A je to správne rozhodnutie, lafetovať sa bude dať na všetky BVP-2, ktoré vo svete ešte jazdia a ďalšie roky jazdiť budú.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:25 31.03.2022

      Hevonen - určite je to výber vojakov... a jasné,bola petícia že nechcú pandur... pýtal som sa a odpovede nikde... "po jednoduchej výmene súčiastky" - to ako vážne.??? :))) takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen - určite je to výber vojakov... a jasné,bola petícia že nechcú pandur...

      pýtal som sa a odpovede nikde...

      "po jednoduchej výmene súčiastky" - to ako vážne.??? :)))
      takže nebude vadiť že pri 30x173 bude (asi) vyšší tlak.??? len vymením súčiastku...

      "platiť jeho prevádzku 40 rokov" - čo budeme platiť 40r .???


      A je to správne rozhodnutie, lafetovať sa bude dať na všetky BVP-2, ktoré vo svete ešte jazdia a ďalšie roky jazdiť budú. - takže celý svet čaká ako im vypeckujeme ich bvp naším kanónom...určite už o tom uvažujú aj v ačr...

      Spočiatku bol k Turre dešpekt (veď aj mala svoje detské choroby), dnes nemajú výhrady. - ako nikdy v histórii "neboli" výhrady k ničomu čo "odborníci" z mosr vybrali...

      ale som rád za radových vojakov,že ossr má na ministerstve odborníkov ktorí vždy vyberú to najlepšie...

      táto debata už nikam nevedie,takže ju ukončím...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:00 31.03.2022

      /Pandur odmietli dávno, aktuálne nám ho neodporúča ani samotné MOČR./
      :)) Tak to určitě.

      /Pandur odmietli dávno, aktuálne nám ho neodporúča ani samotné MOČR./
      :)) Tak to určitě.

     • mikojan29
      21:36 31.03.2022

      To čo hovorí Hevonen o Pandurovi môžem potvrdiť.

      To čo hovorí Hevonen o Pandurovi môžem potvrdiť.

     • mudry.udrzbar
      13:46 01.04.2022

      mikojan29

      Nie je to pravda, veža bude od zaciatku vylucne s kanonom v razi NATO teda GTS30/N sovietska raž sa instalovat nebude, už to Naď potvrdil x-krat

      mikojan29

      Nie je to pravda, veža bude od zaciatku vylucne s kanonom v razi NATO teda GTS30/N sovietska raž sa instalovat nebude, už to Naď potvrdil x-krat

     • mikojan29
      19:09 01.04.2022

      mudry.udrzbar
      Toto som postoval, keď som videl len ten dokument, Viem o tom, sledujem informácie od Naďa.

      mudry.udrzbar
      Toto som postoval, keď som videl len ten dokument, Viem o tom, sledujem informácie od Naďa.

   • HEKTOR
    20:50 01.04.2022

    Sgt Murphy - máš pravdu,evidentne nevieš o čom točím...
    "Všetky XPčka sú po facelifte, jasne..." - asi nevieš čo znamená facelift...

    Sgt Murphy - máš pravdu,evidentne nevieš o čom točím...
    "Všetky XPčka sú po facelifte, jasne..." - asi nevieš čo znamená facelift...

 • Danik
  03:54 17.03.2022
 • Danik
  22:13 16.03.2022

  Tak bratia, plány jsou to velmi pěkné a ambiciózní. Už se těším na něco podobného (s Patriemi a třeba HK nebo Breny) u Vás ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak bratia, plány jsou to velmi pěkné a ambiciózní. Už se těším na něco podobného (s Patriemi a třeba HK nebo Breny) u Vás :)

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  A u nás by jsme vládu měli chytit za koule a snažit se navyšovat rozpočet rychlým tempem + dokončit akvizici BVP, aby "těžká" brigáda nemusela dělat promo s IVECY.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  19:27 14.03.2022

  BobyDylan

  47 000 nových útočných pušek je velmi solidní počet. Polovina má být uložena pro mobilizaci?

  BobyDylan

  47 000 nových útočných pušek je velmi solidní počet. Polovina má být uložena pro mobilizaci?

  • BobDylan
   19:57 14.03.2022

   Ako nikde sa to vyslovene nepíše, ale keďže sa Naď vyjadril, že v roku 2035 bude 22 tisíc profesionálnych vojakov, tak asi áno. Záležať bude samozrejme aj od početného stavu AZ, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ako nikde sa to vyslovene nepíše, ale keďže sa Naď vyjadril, že v roku 2035 bude 22 tisíc profesionálnych vojakov, tak asi áno. Záležať bude samozrejme aj od početného stavu AZ, ale viac ako 30 tisíc profesionálov+AZ asi nikto neočakáva.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    20:24 14.03.2022

    Mě ten počet právě překvapuje (v dobrém). Tolik nebude mít AČR ani Brenů 805 a 2 dohromady.

    Mě ten počet právě překvapuje (v dobrém). Tolik nebude mít AČR ani Brenů 805 a 2 dohromady.

    • Scotty
     20:46 14.03.2022

     To určitě bude.

     To určitě bude.

     • Danik
      20:51 14.03.2022

      Snad jednou ano.

      Snad jednou ano.

     • Hevonen
      21:47 14.03.2022

      Tak snad ich raz bude aj 94 tisíc :-D Žarty bokom, nie je zatiaľ jasné ci sa jedna o 47 tis útočných pušiek. Skor by som si tipol, ze sa jedna o pocet vsetkych zbrani, ktoré sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak snad ich raz bude aj 94 tisíc :-D

      Žarty bokom, nie je zatiaľ jasné ci sa jedna o 47 tis útočných pušiek.
      Skor by som si tipol, ze sa jedna o pocet vsetkych zbrani, ktoré sa budú menit. Sa58, Uk59, Dragunov, vz82 + mobilizacna rezerva.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      11:25 16.03.2022

      Dnes zverejnený dokument hovorí o počtoch vojakov:
      v roku 2024 chcú mať OS 16.000 profesionálov a 30.500 založákov, čo nám dáva tých 47tis.

      Dnes zverejnený dokument hovorí o počtoch vojakov:
      v roku 2024 chcú mať OS 16.000 profesionálov a 30.500 založákov, čo nám dáva tých 47tis.

     • Scotty
      14:38 16.03.2022

      /30.500 založákov/
      Kolik že AZ máte dnes? Několik stovek?

      /30.500 založákov/
      Kolik že AZ máte dnes? Několik stovek?

     • Hevonen
      14:50 16.03.2022

      Scotty, vari zalozak a aktivne zálohy su to isté?

      Scotty, vari zalozak a aktivne zálohy su to isté?

     • Scotty
      15:23 16.03.2022

      Počítat s čímkoli jiným než AZ je stavění vzdušných zámků. Odvody neprohýbají, takže je to co? Lidé co odešli z armády?´ Nějaký teoretický mobilizační potenciál? K smíchu.

      Počítat s čímkoli jiným než AZ je stavění vzdušných zámků. Odvody neprohýbají, takže je to co? Lidé co odešli z armády?´ Nějaký teoretický mobilizační potenciál? K smíchu.

     • Danik
      15:44 16.03.2022

      Hevonen

      SR plánuje zavedení VZS??

      Hevonen

      SR plánuje zavedení VZS??

     • Hevonen
      15:46 16.03.2022

      Takže tridsiatnik, ktorý po 10-20 rokov v OS odišiel z rôznych dôvodov zo služby, je k smiechu. Za to chlapec s kurzom zakladnej pripravy a par cviceniami za tri roky, je to pravé ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže tridsiatnik, ktorý po 10-20 rokov v OS odišiel z rôznych dôvodov zo služby, je k smiechu.
      Za to chlapec s kurzom zakladnej pripravy a par cviceniami za tri roky, je to pravé orechové.
      Aj to je nazor :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:26 16.03.2022

      A za čtyři roky se ten třicátník k OSSR vrátí.... Nesmysl.

      A za čtyři roky se ten třicátník k OSSR vrátí.... Nesmysl.

     • Danik
      16:35 16.03.2022

      Tak z roku tráví AZtka výcvikem měsíc nebo více (rozdělené do bloků) a mnoho z nich jsou bývalí vojáci VZS nebo přímo profíci. Ti noví se také nezřídka věnují střelbě nebo podobným ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak z roku tráví AZtka výcvikem měsíc nebo více (rozdělené do bloků) a mnoho z nich jsou bývalí vojáci VZS nebo přímo profíci. Ti noví se také nezřídka věnují střelbě nebo podobným záležitostem ve svém volném čase. Ve všem se po nějakém čase schopnosti ztrácí, to samé platí u vojáků a to zvlášť při komplexnosti a náročnosti působení na moderním bojišti. Jakože budete mít připravené zbraně pro náhodných 30 000 bývalých vojáků a ti potom co? Vezmou plechový blembák po dědovi, sednou do oktávky a budou podporovat bigoše?Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      17:46 16.03.2022

      Hevonen: Vedel by si ozdrojovať to svoje tvrdenie, že OSSR chcú mať v 2024 35 tisíc záložákov? Ako ja ti verím (skôr ti chcem veriť, ako ti verím, ale to je vedľajšie), ale nejak ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: Vedel by si ozdrojovať to svoje tvrdenie, že OSSR chcú mať v 2024 35 tisíc záložákov? Ako ja ti verím (skôr ti chcem veriť, ako ti verím, ale to je vedľajšie), ale nejak mi to nevychádza, že by boli schopní nájsť toľko ľudí. Akýkoľvek zdroj postačí, kľudne aj keď povieš, že pracuješ na ministerstve a také čísla sú v plánoch.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:58 16.03.2022

      BobDylan: https://www.slov-lex.sk/legisl... dokument 06-vlastny materiál strana 16 a tiež strana 9, vznik pešej brigády. V stave bezpečnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      BobDylan:
      https://www.slov-lex.sk/legisl...
      dokument 06-vlastny materiál strana 16
      a tiež strana 9, vznik pešej brigády.
      V stave bezpečnosti bude v rámci pešej brigády vybudované organizačné jadro veliteľstva pešej brigády, výcviková základňa a strážne jednotky. Ta sa bude plniť zálohami v čase krízy.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      18:05 16.03.2022

      Danik: preto sú to čísla pre ZUM. Ako mne sa toto nechce dopodrobna vysvetľovať, ale skúste nad tym pouvažovať. Hádajte prečo ste mali ešte toľko tisíc kos na skladoch a mohli ich ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: preto sú to čísla pre ZUM.

      Ako mne sa toto nechce dopodrobna vysvetľovať, ale skúste nad tym pouvažovať.
      Hádajte prečo ste mali ešte toľko tisíc kos na skladoch a mohli ich poslať na Ukrajinu. A ďalšie tisíce tam ostali.
      Myslel som, že legislatívny pojem vojak v zálohe, na SVK § 2, odsek d, 570/2005 Zz tu bude celkom známi.Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      18:15 16.03.2022

      Hevonen: Vďaka. Inak tá pešia brigáda je super.

      Hevonen: Vďaka. Inak tá pešia brigáda je super.

     • HEKTOR
      19:38 16.03.2022

      ako nechápem čo tu riešite...asi si mýlite pojmy a dojmy... záložník je - Minister obrany Jaroslav Naď vysvetľuje, že narukovať by musel každý muž v produktívnom veku s trvalým ...Zobrazit celý příspěvek

      ako nechápem čo tu riešite...asi si mýlite pojmy a dojmy...

      záložník je - Minister obrany Jaroslav Naď vysvetľuje, že narukovať by musel každý muž v produktívnom veku s trvalým pobytom na Slovensku. „Muži od 19 do 55 rokov, čo je približne milión Slovákov. Žiadne výnimky z povolania nie sú. No občan, ktorý zabezpečuje činnosť štátu, môže byť dočasne vyradený z mobilizačnej povinnosti,“ hovorí Naď.
      čiže je jedno či dotyčný bol "na vojne",alebo či má vojenský výcvik...jedná sa o mobilizáciu...
      aktívne zálohy sú zase iný projekt...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:38 16.03.2022

      HEKTOR
      Taky bych byl rád kdyby mi někdo důvěryhodně vysvětlil jak došli k číslu 30 500 záložáků.

      HEKTOR
      Taky bych byl rád kdyby mi někdo důvěryhodně vysvětlil jak došli k číslu 30 500 záložáků.

     • Danik
      20:52 16.03.2022

      Pánové trochu se to tu komplikuje a motáme se. Poprosím ujasnit pojem ZUM. Takže pokud to zatím chápu správně, chcete vytvořit do roku 2024 pěší brigádu, tedy velení, výzbroj ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové trochu se to tu komplikuje a motáme se. Poprosím ujasnit pojem ZUM.

      Takže pokud to zatím chápu správně, chcete vytvořit do roku 2024 pěší brigádu, tedy velení, výzbroj (snad i vybavení) a výcvikové zázemí. Tato brigáda bude primárně strážní a bude doplňována branci?

      Tedy SR začne dělat základní vojenský výcvik pro mobilizační ročníky?

      Hevonen, mně je jasné, že kosy byly z mobilizačních záloh ČR, u nás brannou povinnost nikdo nezrušil, akorát jaksi chybí koncepce, výstroj, struktura a na vojnu nechodí nikdo kdo nechce.

      Byla by chyba to brát ta, že já a Scotty chceme rýpat do SR, oba nás myslím pouze zajímá vývoj vašich OS a alespoň já osobně Vám přeji jen to nejlepší, takže mně dost zajímají všechny tyto kroky jež vedou k rozvoji obrany SR. Upřímně ty plány vypadají impozantně.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:14 16.03.2022

      Scotty - no aby som pravdu povedal,to číslo je zaujímavé a nepochopiteľné aj pre mňa... Danik - veľa plánov už bolo impozantných...ale držím sa jedného pravidla - isté je len čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - no aby som pravdu povedal,to číslo je zaujímavé a nepochopiteľné aj pre mňa...

      Danik - veľa plánov už bolo impozantných...ale držím sa jedného pravidla - isté je len čo už bolo...Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      22:40 16.03.2022

      "Takže tridsiatnik, ktorý po 10-20 rokov v OS odišiel z rôznych dôvodov zo služby"
      Huh, takže ten nastoupil do armády někdy mezi 10tým až 20tým rokem věku?

      "Takže tridsiatnik, ktorý po 10-20 rokov v OS odišiel z rôznych dôvodov zo služby"
      Huh, takže ten nastoupil do armády někdy mezi 10tým až 20tým rokem věku?

     • Hevonen
      07:06 17.03.2022

      Syn_ Waaaau. Tridsiatnik = 30-39 ročný 30-10= 20 35-15= 20 39-20= 19 Treba čítať s porozumením. Danik: Zdrojovo udržateľný model / ZUM. V ACR nepracujete s udržateľným modelom ...Zobrazit celý příspěvek

      Syn_
      Waaaau.
      Tridsiatnik = 30-39 ročný
      30-10= 20
      35-15= 20
      39-20= 19
      Treba čítať s porozumením.

      Danik:
      Zdrojovo udržateľný model / ZUM. V ACR nepracujete s udržateľným modelom AČR?
      Všetko ostatné je v tom dokumente, stačí si ho prečítať.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:47 14.03.2022

     Brenu 805 je kolem 18tis., Bren 2 je dodano nebo objednano dalsich 18tis. plus nyni se zvysila ramcova smlouva o polovinu. Tudis je fakt, ze 47tis. to bude mozna se zavrenyma ...Zobrazit celý příspěvek

     Brenu 805 je kolem 18tis., Bren 2 je dodano nebo objednano dalsich 18tis. plus nyni se zvysila ramcova smlouva o polovinu. Tudis je fakt, ze 47tis. to bude mozna se zavrenyma ocima. Bren je celkem draha zbran, pro mobilizovane zalohy by se hodila levnejsi, jestlipak by Colt v ramci CZUB nedodal M4 v cene kolem 1500USD.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:02 14.03.2022

      Tak ono u nás docela levná ARka dělá Perun Arms. Popravdě ono dokoupit pro celou AČR včetně bojové části AZ Bren 2, 805ku hodit jako část mobrez a zbytek nechat vz.58 (munice je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ono u nás docela levná ARka dělá Perun Arms. Popravdě ono dokoupit pro celou AČR včetně bojové části AZ Bren 2, 805ku hodit jako část mobrez a zbytek nechat vz.58 (munice je ještě spousty a pak se dá dokoupit laciný konverzní set na vz.58 5.56), je za mně dostačující. Ono stejně s tou mobilizací u nás je to nereálné. Cesta myslím vede jinudy.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:15 14.03.2022

      kdyby se v ČR sebehlo neco podobneho UA, tak se v mobilizacnich centrech budou stat fronty a nejakych 200tis. zbrani bude potreba.

      kdyby se v ČR sebehlo neco podobneho UA, tak se v mobilizacnich centrech budou stat fronty a nejakych 200tis. zbrani bude potreba.

     • Danik
      22:07 14.03.2022

      Při hloubce našeho území, než se ty nevycvičený, neorganizovaný a špatně vyzbrojený civilisti dostanou k frontě, může být klidně po válce. Buď se zavede roční ZVS, která ale u nás ...Zobrazit celý příspěvek

      Při hloubce našeho území, než se ty nevycvičený, neorganizovaný a špatně vyzbrojený civilisti dostanou k frontě, může být klidně po válce. Buď se zavede roční ZVS, která ale u nás najde málo podpory a pochopení, nehledě na to, že bude odvádět nehorázný sumy profíkům a AZ, nebo je cesta jinde. Mně se prostě zdá pořád nejlepší ten systém, o kterém jsem se tu před časem vypisoval.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      23:06 17.03.2022

      Danik napsal: "... a pak se dá dokoupit laciný konverzní set na vz.58 5.56" Tak tady bych moc rád poprosil o odkaz. Jediný konverzní set, o kterém vím, byl Ogar 58, který stál ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik napsal: "... a pak se dá dokoupit laciný konverzní set na vz.58 5.56"

      Tak tady bych moc rád poprosil o odkaz. Jediný konverzní set, o kterém vím, byl Ogar 58, který stál okolo 12k (v době kdy kosa stávala šest) a přestal se vyrábět a prodávat z důvodů malého zájmu. Kromě toho byl na ráži .22LR; šlo tedy o úpravu na provozně lacinou malorážku.
      Je sice pravda, že firma Czech Small Arms vyrábí Sa 58 Sporter v ráži 5,56x45, ale to je částečná novovýroba, puška má mimo jiné novou hlaveň (údajně bez tvrdochromu).

      Nechci tě nějak tupit, nebo se nedejbože posmívat, ale pokud víš, kde koupit konverzi kosy na 5,56 NATO, sem s odkazem. Myslím to naprosto vážně a bez legrace. Ušetřím za nákup AR-15...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:52 18.03.2022

      Horny Tak jsem asi kokot, nevím proč mi v hlavě zůstalo, že je to konverzní set. Měl jsem na mysli tohle, píšou, že tvrdochrom je. Ale laciné to fakt ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny

      Tak jsem asi kokot, nevím proč mi v hlavě zůstalo, že je to konverzní set.

      Měl jsem na mysli tohle, píšou, že tvrdochrom je. Ale laciné to fakt není....

      http://www.sa58.cz/album/fotog... Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      12:08 18.03.2022

      Danik To je v pohodě, člověk se splete snadno (vlastní zkušenost). Ale na chvíli jsi mě fakt vyděsil, že mi unikla tak důležitá věc jako konverze na 5,56/.223 :Q) Myslel jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik

      To je v pohodě, člověk se splete snadno (vlastní zkušenost).
      Ale na chvíli jsi mě fakt vyděsil, že mi unikla tak důležitá věc jako konverze na 5,56/.223 :Q)

      Myslel jsem si, že máš na mysli produkci firmy CSA. Jak tak koukám na popis, tak tvrdochrom do nově vyráběných hlavní už opravdu dělají, viz.:
      http://www.sa58.cz/products/sa...
      cit.: "... Zbraně již obsahují tvrdochromové hlavně v ceně. ..."

      Jak vidno, tak i (částečně) nově vyrobená kosa je skoro stejně drahá jako tuzemská produkce AR-15. A kdyby to museli vyrábět celé kompletně, cena bude nejspíš úplně stejná.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:10 19.03.2022

      Je to smutné, ale je to tak, člověk si musí za oldschool klasiku v moderním kabátě, pěkně plácnout přes kapsu :(

      Je to smutné, ale je to tak, člověk si musí za oldschool klasiku v moderním kabátě, pěkně plácnout přes kapsu :(

   • Ján Paliga
    20:56 15.03.2022

    Hmm, 22 000 profesionálov? Pri dnešnej demografii? To sa mi zdá nereálne.....

    Hmm, 22 000 profesionálov? Pri dnešnej demografii? To sa mi zdá nereálne.....

    • BobDylan
     07:43 16.03.2022

     Aj mne, ale zas porovnávať početné stavy spred niekoľkých rokov, keď boli platy relatívne nízke, záujem o armádu zo strany vlády minimálny, furt len BVP, T-72 a Vz.58 bez VIDINY ...Zobrazit celý příspěvek

     Aj mne, ale zas porovnávať početné stavy spred niekoľkých rokov, keď boli platy relatívne nízke, záujem o armádu zo strany vlády minimálny, furt len BVP, T-72 a Vz.58 bez VIDINY NÁHRADY a názor širokej verejnosti, že armáda je zbytočnosť, s dnešným stavom, tak to nemusí byť úplne nereálne.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:37 16.03.2022

      Dnes majú pomer žiadateľov 10:1 voľnému miestu a na januároví výcvik nastúpilo 491 nováčikov.

      Dnes majú pomer žiadateľov 10:1 voľnému miestu a na januároví výcvik nastúpilo 491 nováčikov.

     • Ján Paliga
      22:15 16.03.2022

      Uvidíme teda, ako sa im bude dariť... :)

      Uvidíme teda, ako sa im bude dariť... :)

   • BobDylan
    18:30 16.03.2022

    Viete čo, ale riadne ciele si dali. Voľne citujem zo strany 21 z dlhodobého plánu rozvoja rezortu (obrany) do roku 2035: "Ambíciou pre rok 2026 je precvičiť v danom roku 5% (do ...Zobrazit celý příspěvek

    Viete čo, ale riadne ciele si dali. Voľne citujem zo strany 21 z dlhodobého plánu rozvoja rezortu (obrany) do roku 2035: "Ambíciou pre rok 2026 je precvičiť v danom roku 5% (do 1400 osôb) zo záloh OS SR a registrovaných občanov zaradených do AZ a pripraviť predpoklady pre vykonanie výcviku ODVEDEN´ÝCH registrovaných občanov po vyhlásení vojny". A to nie je všetko. "Ambíciou do roku 2035 je precvičovať ročne cca 10% (do 2300 osôb) zo záloh OS SR, zintenzívniť výcvik občanov podliehajúcich brannej povinnosti a AZ s vytvorením predpokladov pre ich udržateľnú pripravenosť a zaradením do vytváraných útvarov podľa potrieb OS SR s cieľom skrátiť ich bojové stmelenie.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:41 16.03.2022

     Kolik je teď v OSSR vůbec příslušníků Aktivní zálohy?

     Kolik je teď v OSSR vůbec příslušníků Aktivní zálohy?

     • BobDylan
      21:31 16.03.2022

      No keď poviem 500 ta veľa.

      No keď poviem 500 ta veľa.

     • Scotty
      23:49 16.03.2022

      Potom je cvičení pro 1400 lidí opravu ambiciózní cíl.

      Potom je cvičení pro 1400 lidí opravu ambiciózní cíl.

     • Hevonen
      10:07 17.03.2022

      Cvičenia sa netýkajú len AZ.
      Treba sa oprostit od českého modelu pri diskutovani o OSSR.
      Idu si svojou cestou.

      Cvičenia sa netýkajú len AZ.
      Treba sa oprostit od českého modelu pri diskutovani o OSSR.
      Idu si svojou cestou.

     • Scotty
      14:07 17.03.2022

      Takže budete na cvičení povolávat "násilím"? Hodně štěstí.

      Takže budete na cvičení povolávat "násilím"? Hodně štěstí.

     • Hevonen
      08:55 18.03.2022

      Určite lepšie ako bojovať s chlapcami, čo sa chcú zahrať na vojačikov a mali par týždňov nejakú smiešnu prípravu. Každý kto podpíše profesionála si je vedomí, že už dokonca ...Zobrazit celý příspěvek

      Určite lepšie ako bojovať s chlapcami, čo sa chcú zahrať na vojačikov a mali par týždňov nejakú smiešnu prípravu.

      Každý kto podpíše profesionála si je vedomí, že už dokonca aktívneho veku je záložák.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:06 18.03.2022

      Hevonen sorry, ale podle toho co teď píšeš tak je vidět, že nemáš nejmenší páru...

      Hevonen sorry, ale podle toho co teď píšeš tak je vidět, že nemáš nejmenší páru...

     • Double
      10:54 18.03.2022

      Hevonen ma pravdu. Scotty, nevies o com tocis, nechaj to tak.

      Hevonen ma pravdu. Scotty, nevies o com tocis, nechaj to tak.

     • Scotty
      13:41 18.03.2022

      Obávám se že jediný kdo tu netuší jste vy.

      Obávám se že jediný kdo tu netuší jste vy.

     • Hevonen
      14:07 18.03.2022

      Chceš tvrdiť, že profesionál v zálohe s 10-15 ročnými skúsenosťami má menšiu bojovú hodnotu, ako abolvent Kurz základní přípravy AZ organizován v délce 4 týdnů zpravidla 4x ročně ...Zobrazit celý příspěvek

      Chceš tvrdiť, že profesionál v zálohe s 10-15 ročnými skúsenosťami má menšiu bojovú hodnotu, ako abolvent Kurz základní přípravy AZ organizován v délce 4 týdnů zpravidla 4x ročně Na základě žádosti vojáka je možno přípravu absolvovat ve dvou částech po 2 týdnech.
      Si fakt robíš prdel! A je mi úplne jedno koľko diviakov v lese strelil.

      Keď už kecneš nejakú blbosť, tak sa v tom aspoň ďalej nerochni, keď už nevieš uznať že si ju povedal..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:34 18.03.2022

      Pokud odešel armády protože toho měl dost a je vyhořelý (což je drtivá většina). Potom si dokážu představit jeho "výkony" pokud ho někdo násilím povolá. Navíc takových vysloužilců ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud odešel armády protože toho měl dost a je vyhořelý (což je drtivá většina). Potom si dokážu představit jeho "výkony" pokud ho někdo násilím povolá. Navíc takových vysloužilců kteří jsou ještě něčeho schopní není ani náhodou 30 500.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      15:46 18.03.2022

      Napriek tomu tento vyhoretý bývalý profesionál bude mať pri mobilizácii 1000nasobnu hodnotu oproti nejakému poľovníkovi z AZ.

      Napriek tomu tento vyhoretý bývalý profesionál bude mať pri mobilizácii 1000nasobnu hodnotu oproti nejakému poľovníkovi z AZ.

     • Scotty
      16:16 18.03.2022

      I don't think so.

      I don't think so.

     • Sgt Murphy
      16:51 18.03.2022

      Hevonen ok pár vojakov čo prešlo misiami nepočítajme, tých nie je ani zďaleka 30 tisíc. Ostatok nemá väčšie skúsenosti z cviční než tie AZ, ak sa pozrieme do ČR. Bohužiaľ. Nemáš ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen ok pár vojakov čo prešlo misiami nepočítajme, tých nie je ani zďaleka 30 tisíc. Ostatok nemá väčšie skúsenosti z cviční než tie AZ, ak sa pozrieme do ČR. Bohužiaľ. Nemáš páru čo to tliachaš.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:24 18.03.2022

      Ak sa navyše zmení systém tak ako v USA u národnej gardy že aj vojaci aktívnych záloh budú môcť chodiť na reálne bojové nasadenia tak potom medzi týmito dvoma skupinami ľudí ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak sa navyše zmení systém tak ako v USA u národnej gardy že aj vojaci aktívnych záloh budú môcť chodiť na reálne bojové nasadenia tak potom medzi týmito dvoma skupinami ľudí "víkendových" bojovníkov a "profesionálov" nie je naozaj žiaden rozdiel. Celé je to len o tom, ako systém AZ nastavíš. V USA to ide a National Guard nie sú žiadne "druhoradé" jednotky. Dokonca ani medzi takou skupinou ľudí ako sú špeciálne jednotky.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:11 18.03.2022

      No umínuskovali jste mě pěkně, ale teď trochu té reality. Bojová hodnota vysloužilý ex profík vs. příslušník AZ. No pojďme si nejdřív ujasnit jednu věc. AZ AČR teď fakt nejsou ty ...Zobrazit celý příspěvek

      No umínuskovali jste mě pěkně, ale teď trochu té reality. Bojová hodnota vysloužilý ex profík vs. příslušník AZ.

      No pojďme si nejdřív ujasnit jednu věc. AZ AČR teď fakt nejsou ty AZ co byly třeba v roce 2009.... Dřív se jim přezdívalo houbaři a pamětníci VZS co jezdili opékat buřty na Doupov. Od té doby už nějaký ten čas uplynul a mnohé se změnilo. Co se také změnilo je pohled profíků na AZ, který si ale AZťáci museli vydobýt dřinou a schopnostmi. Zatímco dřív se na ně všichni dívali z patra, dnes si dovolím říct, že většina profíků AČR bere AZ jako své důstojné kolegy.

      Když je tohle z cesty....je profík a profík a je AZ a AZ. Co tím myslím? Doba služby, jaké pozice, jaký útvar. Příslušník AZ 601skss (5. středisko záloh) na tom bude dost možná lépe, než většina profíků OSSR. U našich AZtek (profíci to podobné) je také potřeba rozlišovat ty co jsou u profi jednotek (tam záleží jestli bojové síly, síly bojové podpory nebo zabezpečení) a ty co jsou "teritoriální" strážní roty pod KVV. On takový chlapík u 4mr pod 42mpr má ten výcvik dost dobrý, provázaný s profíky a co se týče výbavy, je vybaven lépe než 95% profíků OSSR. Tohle samé dělení je potřeba aplikovat taky u profíků. Hevonen to tady prezentuje jak kdyby každý bývalý voják OSSR byl frajer, co má za sebou 20 let u bojařů, 3 zahraniční mise a 5 skalpů talibanu. No je to zbožné přání a vzhledem k fluktuaci osob, takových rozhodně nebude mnoho (pokud se tedy nebudou upřednostňovat, ale to zas ztrácíte počty). Kromě bojařů totiž máte i jiné vojáky, kteří sice zkušenosti mají, ale převážně trochu jiné než taktika pěšího družstva, střelba atd. Další faktor je, že někdo bude u bojařů sloužit kratší časový úsek a pak jde na štáb nebo jiný útvar, nebo prostě odejde. Musíme si uvědomit, že část AZtek jsou bývalí profíci. Zároveň jsou to lidé, kteří jsou nezřídka motivovaní více, než některý ten vyhořelý profík (tohle jsou slova mnoha profesionálů AČR).

      Jasné, mají kratší časový úsek na to se všechno naučit a secvičit (proto také zastávají ty jednodušší funkce, ale zase složitější, než mohli lidé u VZS), ale pořád je to o tom, že si to po čase osvěžují. Třeba takový řidič Panduru Vám přizná, že když tu mašinu rok neřídí je to nahovno.

      Další věc je co psal Scotty, asi všichni nebudou úplně rádi, že je někdo tahá zpátky do OS.

      A na závěr věc individuality. Každý voják ať už profík nebo AZ a nehledě na pozici, na tom bude trochu jinak a díky své vlastní snaze a iniciativě. Pokud se někdo snaží zlepšovat i ve svém volném čase, tréninku dá maximum nasazení a zodpovědnosti, aby co nejlépe vykonával svoji úlohu, neviděl bych nereálné, že jak popisují sami profíci, ty kluci z AZ jsou prostě šikovný.

      Když si pak porovnám bigoše AZ co se na to dal dobrovolně (mimochodem teď po Ukrajině, ten zájem o AZ raketově vzrostl), cvičí 4x nebo i víckrát do roka svoji pozici, se svoji jednotkou (jak AZ tak profíci dohromady), se svojí výbavou, má zaběhnuté drilly, strukturu velení, pohyb, zná ty lidi, jsou secvičení (dost důležité a často podceňované) atd., v některých oblastech (fyzička, střelba, navigace) se snaží zdokonalovat i mimo VVP a posádkové střelnice a má pořád před očima ten level profíků, kterého má dosáhnout......Myslím, že takovýhle člověk (samozřejmě nejsou takoví všichni....) na tom bude líp, než průměrný ex profík co má za sebou 10-15 let, ale už je třeba 5+ let venku, sere na to, který dostane povolávací, že se má dostavit na nějaké cvičení, tam dostane zbraň (pokud do té doby přezbrojíte), se kterou nesloužil, v partě lidí, kterou z naprosté většiny nezná.

      Mých 5 švestek a třeba mě sežerte.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:00 19.03.2022

      Hevonen: záleží, jak dlouho uplynulo od doby, kdy ten profesionál šel do zálohy a také kolik mu je let. Nějaký +/- 50letý profesionál v záloze je pro polní boj bezmála nepotřebný a ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen: záleží, jak dlouho uplynulo od doby, kdy ten profesionál šel do zálohy a také kolik mu je let. Nějaký +/- 50letý profesionál v záloze je pro polní boj bezmála nepotřebný a pokud je mimo armádu třeba 10let a stihnul se v civilu vyžrat do pěkné "kondice", tak tím tuplem. Proti tomu mladý kluk s nějakým zájmem o sport a moderní věci (např. drony), bude po měsíci výcviku podstatně lepší.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3