Slovensko má první víceúčelové stíhačky F-16

Slovensko má první víceúčelové stíhačky F-16
Slovenská F-16 / Lockheed Martin (Zvětšit)

Slovensko získalo první dvě víceúčelové stíhačky F-16C/D Block 70 (registrační čísla 1001 a 1101). Bratislava objednala u společnosti Lockheed Martin 14 F-16 v roce 2018. Letouny zatím zůstávají ve Spojených státech, kde probíhá výcvik slovenských pilotů a techniků.

Slovensko za 12 jednomístných F-16C a dvě dvoumístné F-16D, munici a kompletní provozní zázemí zaplatilo 1,6 miliardy EUR. Částka pokrývá servisní a logistickou podporu na dva roky (dvouletá záruka), plus výcvik 160 členů pozemního personálu a 22 pilotů. Výcvik prvního slovenského pilota F-16 začal v roce 2019. Pilot dosáhl kvalifikace vedoucího pilota a základní bojové kvalifikace. V USA také projde instruktorským kurzem. Druhý pilot zahájil výcvik v roce 2021 a dosáhl letové kvalifikace vedeného pilota a rovněž základní bojové kvalifikace.

Právě špičkový výcvik v USA je jednou z největších devíz nákupu amerických taktických nadzvukových letounů. Již v základním bojovém kurzu jsou piloti cvičeni na úkoly boje vzduch-vzduch, blízké letecké podpory (CAS), vzdušného potlačování (AI) a základních úkolů potlačování protivzdušné obrany (PVO). Doplňování paliva za letu je základ. U amerického letectva jsou proto mladí piloti již v jednotkách měsíců, v nouzi i týdnů, po návratu z přeškolení schopní ostrého nasazení v boji (potvrzeno v praxi). O takové úrovni výcviku se v rámci malého švédského letectva může naším nebo maďarským pilotům jen zdát.

Výcvik v USA ale není rozhodně levnou záležitostí – podle polských údajů v roce 2018 stál základní výcvik polského pilota F-16 5,8 milionu dolarů.

První čtyři stíhačky Slovensko očekávalo již v roce 2022. Avšak s přesunem výroby F-16 z texaského výrobního střediska Forth Worth do nového závodu Greenville v Jižní Karolině, plus řádění pandemie Covid-19 spojené s ochromením dodavatelských řetězců, má program slovenských F-16 více než roční zpoždění. Také Bulharsko musí na své F-16 počkat o dva roky déle – dodávky prvních bulharských F-16 se očekávají později v tomto roce.


První slovenská F-16

Celkově má Greenville vyrobit 135 F-16 pro zákazníky ze Slovenska, Bulharska, Tchaj-Wanu, Jordánska, Jižní Koreje nebo Bahrajnu. Bulharsko navíc zaslalo žádost o nabídku LoA (Letter of Offer and Acceptance) na dalších osm F-16. Ve hře je také dodávka několika desítek F-16 tureckému letectvu.

„Dodávka prvních dvou stíhaček F-16 Block 70 na Slovensko znamená klíčový výchozí bod pro posílení obranných schopností země. Jsme hrdí, že se můžeme podílet na tomto úsilí, a jsme odhodláni dodat Slovensku celkem 14 stíhaček,“ uvedl OJ Sanchez, viceprezident a generální ředitel skupiny IFG (Integrated Fighter Group), která se v rámci Lockheed Martin stará o programy F-16 a F-22.

„Integrace této osvědčené platformy umožní slovenským vzdušným silám účinně chránit své hranice a spolupracovat se spojenci v Evropě, NATO a ve světě. Jsme odhodláni plnit naše poslání, kterým je podpora bezpečnosti 21. století prostřednictvím nákladově efektivních operací a strategických partnerství, a zajistit tak bezpečnost a blaho amerických spojenců,“ dodal.


Slovenská jednomístná stíhačka F-16C

První dvě slovenské F-16 (jednomístná F-16C a dvojmístná F-16D) zatím zůstávají v Greenville, kde zřejmě také proběhne slavnostní ceremoniál předání slovenskému letectvu. S přeletem první skupiny letadel (tzv. ferry cell) na Slovensko se počítá v polovině roku 2024. Dodávky slovenských F-16 potrvají až do roku 2025.

Jaro Naď, bývalý slovenský ministr obrany, v nedávném rozhovoru uvedl, že Slovensko kupovalo F-16 v roce 2018, čtyři roky před válkou. V té době o nejnovější F-35A Lightning II snily jen „největší země.“ Kdyby se však měl rozhodovat nyní, také by usiloval o nákup F-35A, protože to je „řešení, které kupujete na 30 až 40 let“.

O F-35A ostatně, jako nástupce Gripenů, snil maďarský premiér Viktor Orban. Ale pro své proruské postoje dostal ze Spojených států zamítavé stanovisko. Maďarsko tak bylo donuceno zůstat u Gripenů.

Nenechme se ale mýlit, F-16 jsou naprosto špičkové stroje – hlavním omezením je chybějící stealth. To je problém zejména při boji proti pokročilé pozemní PVO.


Slovenská F-16D; větší foto / Lockheed Martin

Letouny F-16 Block 70 (s motorem General Electric F110) nebo Block 72 (Pratt & Whitney F100) mají řadu velmi pokročilých technologií. Klíčový je radar APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar) typu AESA (Active Electronically Scanned Arrea). SABR je srovnatelný s radarem AN/APG-81 letounů F-35.

SABR zvládne sledovat dvacet cílů v rozsahu plus mínus 60°od podelné osy letadla. Dokáže najít a sledovat nehybné i pohyblivé cíle na zemi – díky vysokému rozlišení je umí identifikovat a navést na ně přesnou munici. Sledování leteckých a pozemních cílů lze provádět současně. Současně vysoké rozlišení umožňuje přesně identifikovat a rozpoznat cíl ve vzduchu na velkou vzdálenost a dát tak pilotovi možnost „pochopit“ proti jaké hrozbě stojí.

SABR oproti „mechanickým“ radarům na starších F-16C/D přináší výhody ve všech myslitelných směrech. Je méně složitý, lehčí a provozně spolehlivější. Radar F-16 například umožní v rychlém sledu odpálit několik střel vzduch-vzduch proti vzdušným cílům. Díky radaru SABR se z F-16 také stal zabiják střel s plochou dráhou letu.


Slovenská F-16D; větší foto / Lockheed Martin

Další pokročilou funkcí SABRu je mapování země (SAR). Mapování země umožňuje vytvářet fotorealistické radarové snímky zemského povrchu za účelem průzkumu, vyhledávání / zaměřování cílů nebo vyhodnocení útoku.

Letoun má dále systém elektronického boje Viper Shield, výkonnější počítačové systémy, modernizovaný kokpit s velkými displeji (s možností zoomu a měnit uspořádání zobrazovaných informací), vylepšený motor, (volitelně) konformní nádrže, možnost nést nejnovější průzkumně-zaměřovací kontejnery, výkonnější systémy pro přenos dat, proti rušení odolnou satelitní navigaci, automatický systém pro vyhýbání se kolizím se zemí (GCAS) nebo možnost používat přilbu s průhledovým displejem JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System).

F-16 Block 70 má konstrukční životnost 12 000 hodin, což je asi o 50 % více než u předchozích F-16. S nyní vyrobenými F-16 tak lze létat až do roku 2060, nebo dokonce roku 2070.

Zdroj: Lockheed Martin

Nahlásit chybu v článku


Související články

Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 ...

Bulharsko kupuje americké stíhačky F-16C/D Block 70

Bulharsko nakoupí osm víceúčelových taktických bojových letadel F-16C/D Block 70, včetně munice, za ...

Američané prodávají Tchaj-wanu stíhačky F-16C/D Block 70

Podle amerických médií, s odvoláním na zdroje z Bílého domu, administrativa Donalda Trumpa souhlasí ...

První let americké víceúčelové stíhačky F-16 Block 70

Z letiště u výrobního závodu Greenville v Jižní Karolině poprvé vzlétl nejnovější model víceúčelové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Raven98
  20:45 13.02.2024

  Majú sa kupovať mobilné hangáry pre slovenské F-16: ...Zobrazit celý příspěvek

  Majú sa kupovať mobilné hangáry pre slovenské F-16: https://www.aktuality.sk/clano... Skrýt celý příspěvek

 • anmima
  09:31 07.02.2024

  Kaliňák pripustil možnosť objednania ďalších amerických stíhačiek F-16.

  https://e.dennikn.sk/minuta/38...

  Kaliňák pripustil možnosť objednania ďalších amerických stíhačiek F-16.

  https://e.dennikn.sk/minuta/38...

 • Uboot
  12:15 15.01.2024

  To mi je novinarina :( že Jaro? To kde ste?
  Prečo autor používa familiárne označenie mena Jaroslav?

  To mi je novinarina :( že Jaro? To kde ste?
  Prečo autor používa familiárne označenie mena Jaroslav?

  • anmima
   12:34 15.01.2024

   Už sme na to naučení. Na FB aj Insta takto vystupuje.
   Máme iné prolémy ako toto.

   Už sme na to naučení. Na FB aj Insta takto vystupuje.
   Máme iné prolémy ako toto.

 • jozo
  21:15 12.01.2024

  Sú to prekrásne stroje. Som na to hrdý. Pár stihačiek nás nevytrhne a ani bratov Čechov nech sú aj zo StarTreku. Podstatné je, že hlavný zbraňový systém našej armády je nakúpený z ...Zobrazit celý příspěvek

  Sú to prekrásne stroje. Som na to hrdý. Pár stihačiek nás nevytrhne a ani bratov Čechov nech sú aj zo StarTreku. Podstatné je, že hlavný zbraňový systém našej armády je nakúpený z USA a eurá idú do USA. Tak sa kalia spojenci, ktorí nás prídu zachrániť keby dačo. Čo si budeme nalhávať.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   11:46 13.01.2024

   Eura?Já myslel, že se stále v USA platí v USD.

   Eura?Já myslel, že se stále v USA platí v USD.

   • Uboot
    12:19 15.01.2024

    Myslenie bolí, tak pozor :) od nás oddídu € a po prevode medzi bankami výrobca obdrží $

    Myslenie bolí, tak pozor :) od nás oddídu € a po prevode medzi bankami výrobca obdrží $

    • Tesil
     13:56 15.01.2024

     Výborně, takže se shodneme.
     Do USA dorazí dolary,ne eura.

     Výborně, takže se shodneme.
     Do USA dorazí dolary,ne eura.

  • Laci
   21:04 14.01.2024

   Že USA vstoupí do války s Ruskem kvůli čtrnácti letounům výběhového typu je velice romantická až pohádkově naivní představa :D

   Že USA vstoupí do války s Ruskem kvůli čtrnácti letounům výběhového typu je velice romantická až pohádkově naivní představa :D

   • Schräge Musik
    22:02 14.01.2024

    Ten výběhový typ má USAF stále v Spangdahlemu a v Avianu (tam i jako nosiče JZ), tentýž typ (starších verzí) mají Poláci i Rumuni a budou ho mít i Bulhaři, tudíž solidní ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten výběhový typ má USAF stále v Spangdahlemu a v Avianu (tam i jako nosiče JZ), tentýž typ (starších verzí) mají Poláci i Rumuni a budou ho mít i Bulhaři, tudíž solidní kompatibilita mezi spojeneckými letectvy. A Block 70 asi bude schopen slušně spolupracovat i s F-35.Skrýt celý příspěvek

    • Laci
     18:14 15.01.2024

     Ano, to všechno ano, ale to nemění nic na tom, že je to výběhový typ.

     Ano, to všechno ano, ale to nemění nic na tom, že je to výběhový typ.

 • Arthur
  23:01 11.01.2024

  Hneď prvý odsek ukazuje marazmus kde sa nachádzame a môžme UA len ďakovať, že nemáme Orkov na UA hraniciach. Len pre porovnanie: 12ks KAI FA-50 Fighting Eagle Block 10 sú už v ...Zobrazit celý příspěvek

  Hneď prvý odsek ukazuje marazmus kde sa nachádzame a môžme UA len ďakovať, že nemáme Orkov na UA hraniciach.

  Len pre porovnanie: 12ks KAI FA-50 Fighting Eagle Block 10 sú už v Poľsku pričom k podpisu zmluvy došlo v 9/2022 vs slovenské F-16, ktorých počet kusov na Slovensku je 0 (slovom nula) pričom zmluva bola podpísaná v 12/2018 !

  Až sa natíska otázka či budú poľské KAI FA-50 Fighting Eagle strážiť (air-policing) vzdušný priestor SR napreskačku s českými a maďarskými Gripenmi C MS20 Block 1 ?

  zdroj: https://www.facebook.com/arogu... Skrýt celý příspěvek

  • arakan94
   01:24 12.01.2024

   To se IMHO moc nedá srovnávat - o F-16 je podstatně větší zájem než o lehké FA-50 a předchozí objednávka byla v roce 2015 - pravděpodobně měli už něco připravené k téměř okamžitému ...Zobrazit celý příspěvek

   To se IMHO moc nedá srovnávat - o F-16 je podstatně větší zájem než o lehké FA-50 a předchozí objednávka byla v roce 2015 - pravděpodobně měli už něco připravené k téměř okamžitému odběru.Skrýt celý příspěvek

  • JCabuk
   07:05 12.01.2024

   "otázka či budú poľské KAI FA-50 Fighting Eagle strážiť (air-policing) vzdušný priestor SR" Nebudú. Dve letky budú operovať z Minsk Mazowiecki (ktorý je od SR pre operácie FA-50 ...Zobrazit celý příspěvek

   "otázka či budú poľské KAI FA-50 Fighting Eagle strážiť (air-policing) vzdušný priestor SR"

   Nebudú. Dve letky budú operovať z Minsk Mazowiecki (ktorý je od SR pre operácie FA-50 nerentabilne ďaleko) a ďalšia vo Swidwine. Navyše FA-50 by mali nahrádzať Su-22 a teda nemali by byť určené pre air-policing.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    07:17 12.01.2024

    " Navyše FA-50 by mali nahrádzať Su-22 a teda nemali by byť určené pre air-policing." Akurat to nie jest argument... W Świdwinie (baza Su-22) będą F-35A. (1 eskadra w Łasku, 2 - ...Zobrazit celý příspěvek

    " Navyše FA-50 by mali nahrádzať Su-22 a teda nemali by byť určené pre air-policing."
    Akurat to nie jest argument...
    W Świdwinie (baza Su-22) będą F-35A. (1 eskadra w Łasku, 2 - Świdwin)
    Wymiana maszyny jednego typu na inny nie oznacza że będzie realizować te same zadania. (Su-22 nie mógł wykonywać zadań air policing, a MiG-29 9.12 nie mógł wykonywać zadań A-G )

    A i owszem FA-50GF będzie realizować przede wszystkim air-policing. Choć myślę, że proces szkolenia i certyfikacji sprawi że nie zobaczycie go nad słowackim niebem.Skrýt celý příspěvek

    • JCabuk
     08:49 12.01.2024

     Vďaka za upresnenie!

     Vďaka za upresnenie!

   • Matesaax
    17:28 12.01.2024

    Těch 48 FA-50 v pohodě nahradí i M-346,který bude v polském letectvu v podstatě zbytečný typ navíc.

    Těch 48 FA-50 v pohodě nahradí i M-346,který bude v polském letectvu v podstatě zbytečný typ navíc.

    • Lukas
     20:46 12.01.2024

     Niekoniecznie Przy 48 F-16 było słychać postulaty o konieczności posiadania większej ilości AJT (2 eskadr) A przybędą 32 F-35A - maszyny tylko jednomiejscowe. Więc potrzeby będą ...Zobrazit celý příspěvek

     Niekoniecznie
     Przy 48 F-16 było słychać postulaty o konieczności posiadania większej ilości AJT (2 eskadr)
     A przybędą 32 F-35A - maszyny tylko jednomiejscowe.
     Więc potrzeby będą większe...

     Oczywiście mogę sobie wyobrazić sytuacje, że MON podejmie decyzje sprzedaży M-346 - choć zapewne związane to by było z zakupem kolejnych FA-50. (Być może zamiast modernizacji FA-50GF po prostu kupić 12 "nowych" PL)

     Bardziej prawdopodobne (choć to nadal domniemanie) jest, że pojawią się "dwa systemy równoległe" czyli od PZL-130 przez M-346 i kursy w USA do F-16/F-35
     oraz PZL-130 i służba w FA-50 (w ramach w 100%) krajowego systemu.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      13:39 13.01.2024

      „ Oczywiście mogę sobie wyobrazić sytuacje, że MON podejmie decyzje sprzedaży M-346” nie ma takich planów i nie będzie . M346 ma soft pełnej symulacji f16 i będzie mial dla f35. „ ...Zobrazit celý příspěvek

      „ Oczywiście mogę sobie wyobrazić sytuacje, że MON podejmie decyzje sprzedaży M-346” nie ma takich planów i nie będzie . M346 ma soft pełnej symulacji f16 i będzie mial dla f35. „ Bardziej prawdopodobne (choć to nadal domniemanie) jest, że pojawią się "dwa systemy równoległe" czyli od PZL-130 przez M-346 i kursy w USA do F-16/F-35” nie do końca ..co do szkolenia f16 mamy certyfikat międzynarodowy, w tym wypadku raczej regionalny , do poziomu instruktora. Tak więc..
      Do tego rosną nasze potrzeby , bedą kolejne samoloty i potrzebujemy pilotów, Dęblin obecnie jest zatkany pod korek.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      18:18 13.01.2024

      Tecka - dlatego wątpię by sprzedano Bieliki (M-346) Niemniej nie zrozumiałeś idei dwóch systemów... Z Masterami czy bez i tak PŚP musi kupować sloty szkoleniowe w USA, Krajowo ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka - dlatego wątpię by sprzedano Bieliki (M-346)
      Niemniej nie zrozumiałeś idei dwóch systemów...
      Z Masterami czy bez i tak PŚP musi kupować sloty szkoleniowe w USA, Krajowo szkolenie jest jakie jest i jeszcze sporo minę nim będzie lepsze.
      A szkolenie w USA kosztuje. Więc kto wie?
      Może "pomysłowe Dobromiry" uznał, że w SP będą 3 eskadry "bojowe" których piloci na kusy w USA jeździć nie będą... (Maszyny i tak będą realizować zadania w kraju - w przeciwieństwie do F-15i F-35)
      To wbrew pozorom wyraźne oszczędności...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:55 13.01.2024

      Som zvedavý na budúcnosť M-346 v Poľsku po dodaní 48ks FA-50PL... Len pre kontext: Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      Som zvedavý na budúcnosť M-346 v Poľsku po dodaní 48ks FA-50PL...

      Len pre kontext: Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů
      zdroj: https://www.armadninoviny.cz/r...

      P.S. kto vie možno Gréci prejavia záujem o tie Poľské M-346 ...Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      06:18 14.01.2024

      Rozumiem..tylko o f35 świadomie nic nie piszę ,bo niewiele wiadomo o szkoleniu. Cały proces jest utajniony i można jedynie dywagować o ogólnikach. Tak sobie kombinuję, że jeśli ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozumiem..tylko o f35 świadomie nic nie piszę ,bo niewiele wiadomo o szkoleniu. Cały proces jest utajniony i można jedynie dywagować o ogólnikach. Tak sobie kombinuję, że jeśli chodzi o europejski zakres szkoleń , to rejon Morza Tyrreńskiego jest optymalny i już wykorzystywany dla f35.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      15:13 14.01.2024

      Pro Tecka Na F-35 personel będzie szkolony w USA - w bazie Smith. - https://defence24.pl/sily-zbro... A piloci F-16 - cóż te 16 M-346 + ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Tecka
      Na F-35 personel będzie szkolony w USA - w bazie Smith. - https://defence24.pl/sily-zbro...

      A piloci F-16 - cóż te 16 M-346 + nowe symulatory powinny pozwolić na podstawowe szkolenie w PL/
      Ale pytanie brzmi kto trafi na F-35A - pewnie ci po kursach na F-16.
      Więc potrzeba szkolić więcej na F-16...

      I nagle okazuje się ze 16 Masterów to nie jest "zbyt dużo"

      Na pierwsze FA-50 trafili piloci MiG-29 i całkiem możliwe że w pierwszej kolejności FA-50 będzie "konwertował" kolejnych pilotów maszyn radzieckich.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      10:44 15.01.2024

      „ Na F-35 personel będzie szkolony w USA - w bazie Smith. „ to wiem , tu chodzi o taktykę. „ I nagle okazuje się ze 16 Masterów to nie jest "zbyt dużo" napewno za mało i Fafiki są ...Zobrazit celý příspěvek

      „ Na F-35 personel będzie szkolony w USA - w bazie Smith. „ to wiem , tu chodzi o taktykę.
      „ I nagle okazuje się ze 16 Masterów to nie jest "zbyt dużo" napewno za mało i Fafiki są jak znalazł. Potrzebujemy na teraz okoł 350 pilotów bojowych, w planach zakup 2 eskdr przewagi , do tego piloci na śmigła i tr@nsport. Bojowi też korzystają z symulacji na M bo tanio.. Dęblin ma rocznie więcej startów i lądowań niż Okęcie.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:20 12.01.2024

   Srovnáváte nesrovnatelné :-)

   Srovnáváte nesrovnatelné :-)

  • skelet
   07:38 12.01.2024

   ty jsi všude jak kafemlejnek.. Ta rychlá dodávka FA-50 byla dána tím, že ty letadla byla ve výrobě už v době podpisu smlouvy!

   ty jsi všude jak kafemlejnek.. Ta rychlá dodávka FA-50 byla dána tím, že ty letadla byla ve výrobě už v době podpisu smlouvy!

   • Josse
    15:50 12.01.2024

    Nebyla část z nich z kontraktu pro Korejské letectvo? Tudíž vyrobeny v době kdy Poláci ani nevěděli že je chtějí?

    Nebyla část z nich z kontraktu pro Korejské letectvo? Tudíž vyrobeny v době kdy Poláci ani nevěděli že je chtějí?

    • skelet
     20:38 12.01.2024

     Tak nějak..

     Tak nějak..

  • darkstyle
   08:18 12.01.2024

   Arthur + Arkan94 Kórea prepustila kusy pôvodne objednané pre seba Poľsku.. Tak ako praktickú každú techniku, ktorú Poľsko objednalo z JK.. +Okrem F-50 majú velké výrobné ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur + Arkan94

   Kórea prepustila kusy pôvodne objednané pre seba Poľsku..

   Tak ako praktickú každú techniku, ktorú Poľsko objednalo z JK..

   +Okrem F-50 majú velké výrobné kapacity na skoro hocičo..Skrýt celý příspěvek

  • Schräge Musik
   16:38 12.01.2024

   FA-50 Block 10 má schopnosti Air Policingu asi jako česká L-159, tj. starší Sidewindery a kanon. Pro Polsko je to nový typ a není důvod, aby zaskakoval za F-16. FA-50 Block 20 ...Zobrazit celý příspěvek

   FA-50 Block 10 má schopnosti Air Policingu asi jako česká L-159, tj. starší Sidewindery a kanon. Pro Polsko je to nový typ a není důvod, aby zaskakoval za F-16.

   FA-50 Block 20 bude ve vzdušném boji výkonnější, ale do Polska začne přicházet v době, kdy už většina slovenských F-16 bude doma.

   A proč jsou nové F-16 opožděné - přečti si znovu ten článek.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:12 12.01.2024

    FA 50 s AIM 9 může provádět úplně stejně airpolicing, jako každé jiné letadlo v Evropě. Prakticky všechny letadla na hotovost nosí pouze střely s infračerveným samonavedením a pár ...Zobrazit celý příspěvek

    FA 50 s AIM 9 může provádět úplně stejně airpolicing, jako každé jiné letadlo v Evropě. Prakticky všechny letadla na hotovost nosí pouze střely s infračerveným samonavedením a pár náboji v kanonu. Podstatný rozdíl oproti L 159 je v tom, že FA 50 je nadzvukový stroj a nemá radar na to, aby se pilot podíval, že mu civlní linkové letadlo utíká.
    Velmi podobnou výbavu pro air policing používaly Rumunské Mig 21 Lancer i na misi v pobaltí.Skrýt celý příspěvek

    • Schräge Musik
     20:01 13.01.2024

     USAFE drží hotovost s AIM-120 i AIM-9, a nejen oni. FA-50 má radar, Block 10 má upravenou izraelskou ELTA podobně jako tebou zmiňované LanceRy. Block 20 má mít AESA. LanceRy už ...Zobrazit celý příspěvek

     USAFE drží hotovost s AIM-120 i AIM-9, a nejen oni. FA-50 má radar, Block 10 má upravenou izraelskou ELTA podobně jako tebou zmiňované LanceRy. Block 20 má mít AESA. LanceRy už jsou minulost, tudíž pro srovnání s FA-50 neplatné.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:55 14.01.2024

      Pro hotovost v rámci NATINAMDS je BVR střela nepotřebná, stíhač musí provést vizuální identifikaci cíle, což znamená se dostat do oblasti IČ střel. Proto BVR střely skoro nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro hotovost v rámci NATINAMDS je BVR střela nepotřebná, stíhač musí provést vizuální identifikaci cíle, což znamená se dostat do oblasti IČ střel. Proto BVR střely skoro nikdo nenosí v hotovosti, jsou drahé a mají omezenou životnost v podvěsu.
      Proto AČR nebo Rumunsko mohlo provádět tuto činnost s Migy 21.Skrýt celý příspěvek

     • Schräge Musik
      18:42 14.01.2024

      Včera startovaly americké a polské F-16 proti ruským řízeným střelám nad západní Ukrajinou a předpokládám, že by tyto cíle v případě překročení hranic Polska/NATO piloti vizuálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Včera startovaly americké a polské F-16 proti ruským řízeným střelám nad západní Ukrajinou a předpokládám, že by tyto cíle v případě překročení hranic Polska/NATO piloti vizuálně identifikovat nemuseli, nebo ano?Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      20:43 14.01.2024

      Pro Schräge Musik
      Musieli - i użyliby AIM-9X

      Pro Schräge Musik
      Musieli - i użyliby AIM-9X

     • Schräge Musik
      21:56 14.01.2024

      Lukas - Dziękuję bardzo

      Lukas - Dziękuję bardzo

     • SYN_
      02:04 16.01.2024

      Princip byl v tom (zmínka o radaru) že L-159 pokud není na linkový tryskáč navedený "čelně" tak se s ním vůbec nesetká, protože mu tento uletí...

      Princip byl v tom (zmínka o radaru) že L-159 pokud není na linkový tryskáč navedený "čelně" tak se s ním vůbec nesetká, protože mu tento uletí...

     • skelet
      11:29 16.01.2024

      L-159 na to nebyl vůbec určen, takže ta debata je o ničem. Ten radar dostala kvůli vyhledávání pozemních cílů.

      L-159 na to nebyl vůbec určen, takže ta debata je o ničem. Ten radar dostala kvůli vyhledávání pozemních cílů.

  • SYN_
   01:53 16.01.2024

   No, na zaškolovaní snad možná, snad i airpolicing, ale na to hlídkování Block10 se Sidewindery...? To teda nevím nevím...

   No, na zaškolovaní snad možná, snad i airpolicing, ale na to hlídkování Block10 se Sidewindery...? To teda nevím nevím...

   • Lukas
    15:03 16.01.2024

    Dlaczego nie... FA-50 block 10 to taki "podrasowany" F-5 Tiger II. Musicie zrozumieć że obecnie trwa szkolenie pilotów i certyfikacja. Szacując optymistycznie Minie rok zanim 12 ...Zobrazit celý příspěvek

    Dlaczego nie... FA-50 block 10 to taki "podrasowany" F-5 Tiger II.

    Musicie zrozumieć że obecnie trwa szkolenie pilotów i certyfikacja. Szacując optymistycznie Minie rok zanim 12 F-50GF będzie na tyle "combat ready" aby zacząć dyżury.

    Teraz piloci się szkolą, tłumaczone są manuale, tworzone instrukcje...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  21:30 11.01.2024

  Vzkaz od polských kolegů do Slovenska. "Nešetřete na výcviku pilotů a obsluhy F-16. Ano, bude to drahé - ale sami si to nevybudujete". Výcvik slovenských pilotů a pozemní obsluhy ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzkaz od polských kolegů do Slovenska.
  "Nešetřete na výcviku pilotů a obsluhy F-16. Ano, bude to drahé - ale sami si to nevybudujete".
  Výcvik slovenských pilotů a pozemní obsluhy přijde na stovky milionů euro, tedy několik miliard korun. No, slušná pálka.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   08:26 12.01.2024

   "Kto chce opicu, musí mať na banány."

   "Kto chce opicu, musí mať na banány."

  • flanker.jirka
   15:56 12.01.2024

   V tomto ohledu je Gripen bezkonkureční díky koncepci možnosti obsluhy vojáků základní služby pod dohledem jednoho vojáka z povolání. Pamětníci si možná vzpomenou, když v roce 1998 ...Zobrazit celý příspěvek

   V tomto ohledu je Gripen bezkonkureční díky koncepci možnosti obsluhy vojáků základní služby pod dohledem jednoho vojáka z povolání. Pamětníci si možná vzpomenou, když v roce 1998 švédové předváděli přezbrojení Gripenu v cca 15 minutách právě s vojáky základní služby švédské armády.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    17:58 12.01.2024

    Samozrejme ide to.. Lenže to je cvičenie a nie každodenná realita.. Samozrejme aj môj otec bol záklaďak, ktorý najprv 1 rok absolvoval na VŠ dôstojnický kurz so zameraním ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozrejme ide to..

    Lenže to je cvičenie a nie každodenná realita..

    Samozrejme aj môj otec bol záklaďak, ktorý najprv 1 rok absolvoval na VŠ dôstojnický kurz so zameraním protitankové zbrane a potom ako záklaďak odišiel obsluhovať ku hranici zbraňový systém..

    Ak ten Gripen obsluhujú podobný záklaďáci, tak to zase až taký počin nebude..

    Nie je záklaďak ako záklaďak plus núdzovo, keď nebudú piloti pošlú do kokpitu aj pilota ČmeliakaSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:14 12.01.2024

     Ano, nemůžete tam vybrat kuchaře číšníka po vyučení nebo zedníka. Ve Švédsku byla služba u letectva pro záklaďáky braná jako prestižní záležitost pro středoškoláky s technickým ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, nemůžete tam vybrat kuchaře číšníka po vyučení nebo zedníka. Ve Švédsku byla služba u letectva pro záklaďáky braná jako prestižní záležitost pro středoškoláky s technickým vzděláním.Skrýt celý příspěvek

   • yellec
    13:18 13.01.2024

    Natankovat a přezbrojit by tu F-16 zvládla po týdenním zaškolení nejspíš i tlupa šimpanzů. Netvrď mi, že Gripen nepotřebuje zázemí srovnatelné s F-16. Tenhle dokument jsi ...Zobrazit celý příspěvek

    Natankovat a přezbrojit by tu F-16 zvládla po týdenním zaškolení nejspíš i tlupa šimpanzů. Netvrď mi, že Gripen nepotřebuje zázemí srovnatelné s F-16.
    Tenhle dokument jsi předpokládám viděl. https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:42 13.01.2024

     Jde o to kde to zázemí potřebuje, zda na ploše nebo až při vyšší údržbě. Gripen byl od začátku koncipován k tomu, aby byl operačně intenzivně nasaditelný s rychlým doplněním paliva ...Zobrazit celý příspěvek

     Jde o to kde to zázemí potřebuje, zda na ploše nebo až při vyšší údržbě. Gripen byl od začátku koncipován k tomu, aby byl operačně intenzivně nasaditelný s rychlým doplněním paliva a munice i ze záložních ploch.
     Podívejte se jaké vybavení potřebujete na přezbrojení F 16 a co stačí pro obsluhu Gripenů, u Gripenů používá obsluha ruční navijáky, pro F 16 potřebujete vozíky s hydraulickými zvedáky. Podobný rozdíl je při doplnění munice pro kanon.
     https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • yellec
      18:14 13.01.2024

      U Gripenu k tomu byla uzpůsobená komplet filozofie nasazení. Včetně právě těch záložních ploch. To v případě Slovenska a Ani Česka nehrozí. Nemám obavu, že potřebné vybavení ...Zobrazit celý příspěvek

      U Gripenu k tomu byla uzpůsobená komplet filozofie nasazení. Včetně právě těch záložních ploch. To v případě Slovenska a Ani Česka nehrozí. Nemám obavu, že potřebné vybavení Slovensko pořídí a lidi vyškolí. Pro počty letadel co pořizují, to nebude velká zátěž.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      08:26 14.01.2024

      Czechy powinny wykupić leasing dla jednej eskadry Gripen. Zobaczycie, jeszcze zatęsknicie za tymi samolotami.

      Czechy powinny wykupić leasing dla jednej eskadry Gripen. Zobaczycie, jeszcze zatęsknicie za tymi samolotami.

  • Schräge Musik
   16:40 12.01.2024

   A výcvik na F-35 bude také raketa, o tom žádná.

   A výcvik na F-35 bude také raketa, o tom žádná.

 • flanker.jirka
  21:12 11.01.2024

  Velká gratulace na Slovensko! Dostáváte odladěný funkční systém s možností nosit velké spektrum munice.

  Velká gratulace na Slovensko! Dostáváte odladěný funkční systém s možností nosit velké spektrum munice.

 • Porgy
  16:14 11.01.2024

  Ohledně stavu vzdušných sil OS SR je skvělý článek na serveru czechairforce.cz :) Fakt doporučuji přečíst. Takový náhled, jak nekompetentní politici zásadně sníží schopnost ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně stavu vzdušných sil OS SR je skvělý článek na serveru czechairforce.cz :)

  Fakt doporučuji přečíst. Takový náhled, jak nekompetentní politici zásadně sníží schopnost státu se bránit. Asi by si to měl přečíst každý občan s právem volit.

  Viz nedávný demagogický výrok Aleny “Chcimír” Schillerové, že se „nechce připravovat na válku“ v době války na UA.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   17:48 11.01.2024

   Nevidím v tom až taký problém.. Áno znížili sme tým nákup F-16+uzemnienie Mig-29 D.O.Č.A.S.N.E. obranyschopnosť štátu (lebo sme to robili natesno), no zároveň úplnou náhodou ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevidím v tom až taký problém..

   Áno znížili sme tým nákup F-16+uzemnienie Mig-29 D.O.Č.A.S.N.E. obranyschopnosť štátu (lebo sme to robili natesno), no zároveň úplnou náhodou (myslené fakt vážne) odstavili flotilu MIG-29 v ten najsprávnejší čas.. my sme ju mohli darovať Ukrajine a tým ako prvý na svete im dať stíhacie lietadlá..
   Maďarom ich MIG-29 hnijú už dekádu a nikto ich nechcel, takže naše by dopadli na 110% rovnako..

   Za to sme si navýšili za 100-vky miliónov EUR/dolárov od Ameriky a EU peniaze z fondov na obnovu našej armády..
   To nám práveže našu obranyschopnosť zvyšuje..

   Takže článok od "Gripen je naj lietadlo na svete" fakt ani nejdem čítať..
   Pretože, už teraz viem, že túto realitu tam asi neodzrkadlia..
   Mám pravdu??

   Taktiež sme, tým nepriamo zvýšili obranyschopnosť ČR..
   Prečo asi Vaša vláda takto pekne v predstihu pred vypršaním životnosti Gripenu už rieši jeho náhradu namiesto toho, aby to spravila nado raz ako Slovensko??
   Nech mi nikto nehovorí, že to za riekou Morava nikto nevidel, čo sme to urobili..

   Celkovo malo Slovensko obrovské šťastie s tou kombináciou F-16+MIG-29..
   Lebo vďaka timingu ako sviňa máme zadarmo:

   12ks Mantisov zadarmo s radarmi s dodahom viac ako 100km
   (tie potom zapojíme do lepšieho PVO)
   cca 160 JLTV
   5000 M4
   protidronové zbrane
   15ks Leo2 A4..
   + 40 milionov na materiálové zabezpečenie z EU fondov..
   etc etc..
   (áno aj za tú S-300 ktorej budúci rok či tento končila životnosť)Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    18:30 11.01.2024

    Tie JLTV este niesu iste, Kalinak silno protezuje ceskeho Patriota (Tatra, CSG) a co som cital, tak uz daval zistit moznost vypovede zmluvy na dodavku JLTV.

    Tie JLTV este niesu iste, Kalinak silno protezuje ceskeho Patriota (Tatra, CSG) a co som cital, tak uz daval zistit moznost vypovede zmluvy na dodavku JLTV.

    • Pirat49
     18:50 11.01.2024

     Zo zrusenia nic nebude.
     Rozpocet nepusti.

     Zo zrusenia nic nebude.
     Rozpocet nepusti.

    • darkstyle
     19:37 11.01.2024

     Možnosť neexistuje, to sú povolebné tanečky ako tá predchádzajúca vlada je zlá a my squely..

     Ako sa všetky zmluvy preveria a všetko zruší..

     Čo chce zrušiť, dar z USA??

     Možnosť neexistuje, to sú povolebné tanečky ako tá predchádzajúca vlada je zlá a my squely..

     Ako sa všetky zmluvy preveria a všetko zruší..

     Čo chce zrušiť, dar z USA??

    • skelet
     07:39 12.01.2024

     JLTV se rušit nebudou, Váš ministr se už nechal slyšet, že už je na zrušení pozdě.

     JLTV se rušit nebudou, Váš ministr se už nechal slyšet, že už je na zrušení pozdě.

   • Lukas
    20:17 11.01.2024

    Pro Darkstyle
    Właśnie.
    Czy ex-niemieckie systemy MANTIS będą elementem "ochrony" bazy dla F-16?

    Pro Darkstyle
    Właśnie.
    Czy ex-niemieckie systemy MANTIS będą elementem "ochrony" bazy dla F-16?

    • darkstyle
     21:57 11.01.2024

     Môže byť, dávalo by to zmysel..

     Môže byť, dávalo by to zmysel..

   • flanker.jirka
    21:06 11.01.2024

    Nejste z Nitry? ...mnohé by to vysvětlilo.

    Nejste z Nitry? ...mnohé by to vysvětlilo.

    • darkstyle
     21:56 11.01.2024

     Žilina pane..

     Žilina pane..

   • Schräge Musik
    16:44 12.01.2024

    Ten článek na CzechAirForce je dobrý.

    Ten článek na CzechAirForce je dobrý.

    • darkstyle
     17:59 12.01.2024

     Tak na dve veci.. podobne ako píšem nižšie..

     Tak na dve veci.. podobne ako píšem nižšie..

     • Schräge Musik
      18:30 12.01.2024

      Máš to popletené. Nepíše tam, že stíhačky přijdou v roce 2026, ale že výcvik v USA potrvá až do roku 2026.

      Máš to popletené. Nepíše tam, že stíhačky přijdou v roce 2026, ale že výcvik v USA potrvá až do roku 2026.

     • Schräge Musik
      18:39 12.01.2024

      OK, už jsem tu větu, co se ti nelíbí, našel. Ano, tak to je spekulace autora. Podle posledních informací by první trojice měla přiletět na Slovensko v polovině tohoto roku.

      OK, už jsem tu větu, co se ti nelíbí, našel. Ano, tak to je spekulace autora. Podle posledních informací by první trojice měla přiletět na Slovensko v polovině tohoto roku.

     • darkstyle
      15:13 13.01.2024

      Presne tento autor, zbytočne špekuluje..

      Načo mu je to dobré??

      Presne tento autor, zbytočne špekuluje..

      Načo mu je to dobré??

   • Laci
    20:43 12.01.2024

    Dneska je apríl? :D

    Dneska je apríl? :D

  • JerzyŔ
   18:10 11.01.2024

   Hele odkaz jsem nečetl, ale pokud je tam něco negativního, určitě to není pravda, poslouchej na Slovenském rozhlase pořad Plná poĺná, je to takový pokračovatel Plné polní z doby ...Zobrazit celý příspěvek

   Hele odkaz jsem nečetl, ale pokud je tam něco negativního, určitě to není pravda, poslouchej na Slovenském rozhlase pořad Plná poĺná, je to takový pokračovatel Plné polní z doby totáče, jak formou, tak obsahem, i třeba hlasovým projevem moderátorů (takovým medovým navozujícím dojem, jak je všechno O.K. a fajn) a způsobem vedení dialogu, samozřejmě změnily se spojenci a potenciální protivníci, přibyly informace o misích, obrana socialismu pod vedením SSSR se změnila za obranu demokracie a evropských , případně euroatlantických hodnot, ale to jsou nepodstatné detaily, ale důležité je, že v OSSR je vše fajn a O.K., a pokud czechairforce.cz nebo kdokoli jiný tvrdí opak, tak sú to něprajníci Slovenska. To by vysvětlili právě ti politici, o ktorých ti něprajníci tvrdia, že sú někompetentní. Jasné?Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    19:51 11.01.2024

    Czechairforce poznám a už som si to prečítal.. celé.. Nedalo mi to a presne sa potvrdilo to čo som si myslel.. Mne oni dosť vadia - pretože najprv napíšu, že bude to ...Zobrazit celý příspěvek

    Czechairforce poznám a už som si to prečítal.. celé..

    Nedalo mi to a presne sa potvrdilo to čo som si myslel..

    Mne oni dosť vadia - pretože najprv napíšu, že bude to takto.

    Konkrétne neprídu stíhačky skôr ako v roku 2026.. potom dole napíšu, že je to z verejne dostupných dát a že sú to len názory autora..

    Lenže to dole je menšímy písmenami a ten hejt medzi 2026 a tým dole tam bol načo??

    Jaj osobný názor autora..
    Prečo to nenapíše ihneď na začiatku a hrubým???

    To isté naprieč skoro všetkými článkami celého airforce..

    Proste "týpek" si hľadá stále na niekoho palicu..Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     08:28 12.01.2024

     Nechápu, na co narážíte, autor je fundovaný vojenský letecký reportér a když se laskavě podíváte pod článek, veškeré fakta z článku tam má odzdojované. Asi vás sejří, že armádní ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechápu, na co narážíte, autor je fundovaný vojenský letecký reportér a když se laskavě podíváte pod článek, veškeré fakta z článku tam má odzdojované. Asi vás sejří, že armádní letectvo na Slovensku vyjma vrtáků je v neradostném stavu a ještě chvíli bude, ale kvůli tomu takto jančit? Víte, u nás se říká: "nezlob se na zrcadlo ,když máš křivou hubu".Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      10:04 12.01.2024

      Hej fundovaný to som videl v tých článkoch o Gripen je lepší ako F-35A z minulosti tu jeho fundovanosť.. Píše s najprv o tom, že stíhačky prídu v roku 2026.. Odzdrojované tam má ...Zobrazit celý příspěvek

      Hej fundovaný to som videl v tých článkoch o Gripen je lepší ako F-35A z minulosti tu jeho fundovanosť..

      Píše s najprv o tom, že stíhačky prídu v roku 2026..

      Odzdrojované tam má toto:
      https://www.aktuality.sk/clano...

      Krásne tam píšu, že celková obnova prebehne až koncom roku 2025..

      V samotnom článku czechairforce nájdete zmienku o tom, že áno celková obnova pre FOC bude v roku 2025/2026 to vedel už aj Naď..

      Lenže on pripravil rekonštrukciu Sliaču pre IOC na polovicu roku 2024..

      Či sa tá stihne o tom ani zmienka..

      Ako z týchto poznatkov, verejných zdrojov prišiel autor na rok 2026?

      Kľudne sa to môže presunúť aj na 2027-28.. lenže nič tomu nenasvedčuje z tých jeho zdrojov..

      Ak by mal interné info z OSSR tak nepoviem ani slovo..
      Lenže z jeho zdrojov nevyplýva čo on tvrdí..

      Plus sú to zdroje, ktoré sa nezaoberajú vojenskou tematikou (o tom meškaní)..

      Aký mal autor článku problém na základe infozákona zadať ministerstvu otázky a tým by sme mali hodnotný článok?

      Jaj treba počkať max 30 dní..Skrýt celý příspěvek

 • august
  14:00 11.01.2024

  je už známe kedy bude hotová rekonštrukcia letiska Sliač ? Budú f-16 vôbec pôsobiť z letiska Sliač ?

  je už známe kedy bude hotová rekonštrukcia letiska Sliač ? Budú f-16 vôbec pôsobiť z letiska Sliač ?

  • darkstyle
   15:59 11.01.2024

   Má byť podľa posledných správ spred 3/4 roka cca do leta 2024.. je tam 33 samostatných projektov z toho cca 17 platí NATO.. takže je šanca, že tých 17 bude ako tak načas.. Každá ...Zobrazit celý příspěvek

   Má byť podľa posledných správ spred 3/4 roka cca do leta 2024..

   je tam 33 samostatných projektov z toho cca 17 platí NATO.. takže je šanca, že tých 17 bude ako tak načas..

   Každá stíhačka dokáže cca 2 týždne pôsobiť od akéhokoľvek letiska, možno aj o čosi dlhšie, takže ak by sa niečo jemne nestíhalo tak to nie je problém..

   Dosť sa to kryje s odovzdaním stíhačiek, naše nebo máme však zabezpečené určite do roku 2025 takže, obavy by som z toho nemal..Skrýt celý příspěvek

   • Porgy
    16:22 11.01.2024

    Nejsem si jistý, jestli je reálné zapojení sk f16 do NATINAMDS před rokem 26. Předpokládám, že IOC dřív než v roce 26 nebude. Ohledně infrastruktury na letišti Sliač jednoznačně ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem si jistý, jestli je reálné zapojení sk f16 do NATINAMDS před rokem 26. Předpokládám, že IOC dřív než v roce 26 nebude.
    Ohledně infrastruktury na letišti Sliač jednoznačně došlo k podceněni.
    Nebo jsou už nové informace, jestli nebudou na začátku působit z letiště Kuchyňa?Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     17:33 11.01.2024

     To o tej Kuchyni je Hoax Made In naša Fico-Vláda.. Američania nepustia lietadlo na základňu, ktorá nie je certifikovaná na dlhodobé používanie.. Keď Sliač nie je, tak Kuchyňa kde ...Zobrazit celý příspěvek

     To o tej Kuchyni je Hoax Made In naša Fico-Vláda..

     Američania nepustia lietadlo na základňu, ktorá nie je certifikovaná na dlhodobé používanie..

     Keď Sliač nie je, tak Kuchyňa kde sa nedalo ani euro zrazu magickou palicou bude?

     IOC celej "flotily" bude samozrejme 2026 keďže posledné kusy prídu do roku 2025..
     IOC prvých 2 kusov bude na prelome 2024/25.. viď tento článok..

     F-16 block 70/72 fakt nie je nový typ stíhačky a oneskorenie jeho dodania nám dáva možnosť si ho oveľa viac obchytať v USA..Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     19:41 11.01.2024

     .

     .

 • darkstyle
  13:46 11.01.2024

  Paráda..

  Za polroku doma..
  Ak Blanár s Ficom a Kapitánom neurobia blbosť dovtedy..

  Paráda..

  Za polroku doma..
  Ak Blanár s Ficom a Kapitánom neurobia blbosť dovtedy..

  • Splasher
   15:39 11.01.2024

   Kdyžtak budou k dispozici Ukrajině. Jistě je ráda vezme. :)

   Kdyžtak budou k dispozici Ukrajině. Jistě je ráda vezme. :)

   • darkstyle
    15:56 11.01.2024

    srandista.. načo bol dobrý tento komentár??

    srandista.. načo bol dobrý tento komentár??

    • JerzyŔ
     17:44 11.01.2024

     Přesně tak. Čecháček jeden potměšilej. Komu tím slouží? Už aby tu byl zase Rusák. A společně zatneme tipec takovým živlům. Pěkně po bolševicku jako za starých časů bkahé paměti. Že ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně tak. Čecháček jeden potměšilej. Komu tím slouží? Už aby tu byl zase Rusák. A společně zatneme tipec takovým živlům. Pěkně po bolševicku jako za starých časů bkahé paměti. Že jo? F16 jsou americké a (tedy po F 35) nejlepší, Sliač se opraví, tak to říkaj a tak to bude, a kdo to zpochybňuje něvraviac zesměšňuje, zaslouží si tu největší přísnost. Dobre hovorím ?Skrýt celý příspěvek

     • anmima
      18:07 11.01.2024

      Dobre si mu dal. Trocha triezveho rozumu a budeme si tu krásne rozumieť. Máme niepriateľa niekde celkom úplne inde.

      Dobre si mu dal. Trocha triezveho rozumu a budeme si tu krásne rozumieť. Máme niepriateľa niekde celkom úplne inde.

     • darkstyle
      19:46 11.01.2024

      Písať práve mne takéto ironické hlúposti, keď som Rošťákovi poslal dezinfekciu za desaťtisíce a osobne 100-vky eur a tento týždeň ďaľšie mi príde smiešne.. Fakt si pán JerzyŔ ...Zobrazit celý příspěvek

      Písať práve mne takéto ironické hlúposti, keď som Rošťákovi poslal dezinfekciu za desaťtisíce a osobne 100-vky eur a tento týždeň ďaľšie mi príde smiešne..

      Fakt si pán JerzyŔ nepamätáte ako dlho som na AN, spolu s Vami a ako dlho sa venujem letectvu??

      Kritikovať môžeme obe naše politické predstavenstva spolu s celou EU..

      Lenže načo tu rozdúchávať ČR vs SR vášne?

      Komu tým prospejěte?
      Druhej strane??Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      04:09 12.01.2024

      Řekl bych, že Splasher pouze konstatoval na základě vašeho pesimismu ohledně vlády, že se ty F-16 stejně dlouho nudit nebudou. Vzhledem k době to je spíše fakt než ironie. Není ...Zobrazit celý příspěvek

      Řekl bych, že Splasher pouze konstatoval na základě vašeho pesimismu ohledně vlády, že se ty F-16 stejně dlouho nudit nebudou. Vzhledem k době to je spíše fakt než ironie. Není třeba to brát osobně. A JerzyŔ si dělá srandu z toho jak jste vyskočil jak čertík z krabičky.
      Tedy pokud to nebyla reakce na někoho koho skrze black list nevidím.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      08:24 12.01.2024

      Badysak.. Píše dve na tri, Halabala.. Ja som len upozornil, že načo je dobré Splashera písať takéto veci.. Všetci vieme, že F-16 neskončia na Ukrajine lebo im Fico nič ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak..

      Píše dve na tri, Halabala..

      Ja som len upozornil, že načo je dobré Splashera písať takéto veci..

      Všetci vieme, že F-16 neskončia na Ukrajine lebo im Fico nič nepošle..

      Rovnako, je zbytočne si robiť srandu z iných národov..
      Viď JerzyŔ

      Ja osobne, ak niečo o mne viete (čo nemáte prečo si pamätať) som 50:50 Slovák..

      Takže nejaký hejslovakizmus vôbec nehrozí a ani prehnaná národná hrdosť..

      Len nemám rád, keď niekto ako JerzyŔ píše veci čo iných môžu uraziť.. + čiastočne Splashera aj keď ten je v tom naozaj nevinne..Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      14:14 12.01.2024

      Ak Blanár s Ficom a Kapitánom neurobia blbosť dovtedy.. Z toho jasně zní, že na Slovensko ani nedorazí tedy Fico nemá ukraincům co dávat. Já jsem se narodil v Československu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak Blanár s Ficom a Kapitánom neurobia blbosť dovtedy..

      Z toho jasně zní, že na Slovensko ani nedorazí tedy Fico nemá ukraincům co dávat.

      Já jsem se narodil v Československu slovákům a vyrostl jsem na v ČR. A JerzyŔ nikoho neurazil právě naopak jsme se my mrk mrk češi zasmáli.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     19:53 14.01.2024

     @ Dark

     Netreba sa brať vážne. Je to ako zaseknúť sa v T-križovatke ;-)

     @ Dark

     Netreba sa brať vážne. Je to ako zaseknúť sa v T-križovatke ;-)

Načítám diskuzi...