Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Foto: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR
Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2) slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových vozidel pěchoty BVP za 27 milionů euro. Kontrakt podepsal čtyři dny před svým odchodem z úřadu bývalý slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Slovensko, podobně jako Česká republika nebo Polsko, dlouhodobě řeší náhradu nebo modernizaci svých letitých bojových vozidel pěchoty (BVP) sovětské konstrukce. Zatímco Česká republika a Polsko kupují nová pásová vozidla pěchoty, Slovensko naopak modernizuje minimálně část původních BVP.

Původně o modernizaci sovětských BVP uvažovalo také Ministerstvo obrany ČR. Na zájem českého i slovenského ministerstva reagovala česká firma Czechoslovak Grop (dříve Excalibour Group) a slovenské VOP Trenčín a EVPÚ.

Zmíněné firmy představily modernizaci sovětských BVP označovanou jako BVP Šakal (původně BVP-M2 SKCZ).

Technologický demonstrátor BVP Šakal má větší korbu (pro silnější protiminovou ochranu a větší prostor pro výsadek), novou pohonnou jednotku, kompletně nové vnitřní vybavení a zcela novou výzbroj. Technologický demonstrátor byl viděn se slovenskou věží TURRA-30 nebo izraelskou Samson Mk II.

Zásadní nevýhodou modernizace Šakal jsou omezení původní konstrukce, především v oblasti protiminové ochrany a celkové balistické ochrany.

Zvýšená korba umožnila instalaci přidávaného pancéřování, přesto odolnost podvozku vozidla BVP Šakal proti minám dosahuje pouze Level 1 (ruční granáty, dělostřelecká submunice a podobně silné výbušniny) podle NATO normy STANAG 4569 a Level 2a (6 kg TNT) při výbuchu pod pásy.

Například švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, které zvažuje česká i polská armáda, dosahuje úrovně Level 4 podle STANAG 4569 - ochranu proti explozi 10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem nebo pojezdovými koly.

Navíc je zde i otázka původního podvozku, který je nastaven na určitou přípustnou hmotnost. Jak připomíná slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár na svém blogu, během testování BVP Šakal například praskaly torzní tyče přetíženého podvozku. Hmotnostní omezení původního podvozku tak neumožňuje instalovat těžké pancéřování nebo další vybavení.

I přes nejlepší snahu není možné konstrukční omezení původních sovětských BVP obejít. Samozřejmě pro modernizace typu BVP Šakal hraje cena - modernizace (podle rozsahu) sovětských BVP vyjde 2x až 3x levněji než nákup nových vozidel.

Nemluvě o tom, že v případě modernizace vozidel domácím průmyslem roste šance na export do zahraničí a navíc část peněz se do rozpočtu vrací ve formě daní.


Modernizované vozidlo BVP Šakal se slovenskou věží TURRA 30. Lze před
pokládat, že slovenská modernizace, vzhledem k zapojeným firmám, se nebude příliš odlišovat. / Czechoslovak Group

Slovenská modernizace

Podle DennikuN Martin Glváč těsně před svým odchodem z funkce podepsal smlouvu na modernizaci 18 vozidel za 27 milionů euro. Jedná se o třetí největší zbrojní projekt slovenské armády, po nákupu vrtulníků Black Hawk (235 milionů euro) a dopravních letadel Spartan (100 milionů euro).

V současné době jsou BVP-1 a BVP-2 ve výzbroje všech pěti praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda má ve výzbroji modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1.

Vladimír Bednár na svém blogu píše, že jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty - 10 BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP.

Zmiňovaný počet modernizovaných vozidel tak nestačí na obměnu techniky ani jednoho praporu. Podle DennikuN mohou nová vozidla sloužit právě u průzkumných čet.

Pokud pomineme technickou a ekonomickou stránku věci, včetně podpory domácího průmyslu, nákup provázejí kontroverze.O modernizaci nevyšla nikde žádná tisková zpráva a DennikN získal informaci o smlouvě až tři měsíce po podpisu.

„Modernizácia bojových vozidiel zvýši operačné spôsobilosti našich jednotiek. Zmluva bola uzatvorená 1. marca 2016 v režime utajenia,“ odpověděla DennikuN Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.

„Požiadavka na uvedenú vojenskú techniku vychádzala priamo z ozbrojených síl a súvisí so splnením cieľov voči NATO,“ uvedl na dotaz bývalý ministr obrany Glváč. „Tento program bol jediným východiskom pre deklarovanie špecifických spôsobilostí v rámci cieľa pre mechanizovanú brigádu.“

Modernizace sovětských BVP má velký exportní potenciál. Ale jako ve všech jiných případech, podmínkou exportního úspěchu je zavedení produktu do vlastních ozbrojených sil.

Není ani jasné, v jakém rozsahu budou vozidla modernizována. „Zmluva podlieha zákonu o utajovaných skutočnostiach,“ uvedla tisková mluvčí Capáková.

Papírově vychází na jedno modernizované vozidlo 1,5 milionů euro - nové pásové bojové vozidlo pěchoty lze přitom koupit za cca 4 miliony euro. Otázkou však je, kolik peněz poputuje přímo do modernizace a kolik do vybudování nezbytného výcvikového, servisního a logistického zázemí, nebo do pořízení náhradních dílů a munice.

Cena za munici se přitom může značně vyšplhat, pokud v rámci modernizace dojde i k nakoupení protitankových řízených střel (PTŘS). Právě se schopností používat moderní PTŘS počítaly předchozí návrhy modernizace BVP.

Dlužno dodat, že slovenské ministerstvo obrany neuveřejnilo rozsah modernizace ani seznam zapojených firem. Podle DennikuN však modernizaci zastřeší slovenský státní podnik DMD Holding.

Opoziční poslanci Národní rady Lubomír Galko a Richard Vašečka již iniciovali zasedání Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Oba poslanci chtějí diskutovat o modernizaci BVP a chtějí pozvat současného ministra obrany Petra Gajdoša, aby vysvětlil pozadí zakázky.

Galko a Vašečka zároveň požádají Nejvyšší národní kontrolní úřad k prošetření zakázky Poslanci také zvažují podaní trestného oznámení pro podezření ze spáchaní trestného činu porušování práv při správě cizího majetku.

Dodejme, že modernizace slovenských BVP se připravuje již řadu let. Již v roce 2013 právě Glvač mluvil o nezbytnosti modernizovat BVP ve výzbroji slovenské armády.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Boxer s 30mm kanónem pro litevskou armádu

Německo-nizozemská firma ARTEC předvedla litevské delegaci v Německu prototyp kolového bojového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sgt Murphy
  21:59 30.06.2016

  Rozpočet sa od 2014 nezvyšuje kvôli Smeru, ale kvôli tomu, že sa vo Walese dohodlo, že sa rozpočty armád NATO musia kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii navýšiť. Keby Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozpočet sa od 2014 nezvyšuje kvôli Smeru, ale kvôli tomu, že sa vo Walese dohodlo, že sa rozpočty armád NATO musia kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii navýšiť. Keby Rusko neanektuje Krym a nebojuje sa na východe Ukrajiny, armáda sa rozoberá ďalej.

  http://www.nato.int/cps/en/nat...

  The Alliance’s 28 leaders agreed at their Wales Summit on Friday (5 September 2014) to reverse the trend of declining defence budgets and raise them over the coming decade, a move that will further strengthen the transatlantic bond. “In this dangerous world we recognise that we need to invest additional effort and money so today the Alliance made a pledge on defence investment,” said NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  21:52 30.06.2016

  Nieje to tak, ze u FMS musis zobrat tovar za urcitu cenu, aby ti bola dana zlava ? Aspon tak to zaciatkom roku prezentovalo MO pri poslednom nakupe v USA. Karlos suhlas. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nieje to tak, ze u FMS musis zobrat tovar za urcitu cenu, aby ti bola dana zlava ? Aspon tak to zaciatkom roku prezentovalo MO pri poslednom nakupe v USA.


  Karlos suhlas. Nakupy, vytvaranie novych jednotiek, zvysovanie rozpoctu ako aj prve bojove nasadenie OSSR po vojne bolo za vlady Smeru. Teraz sa ich nezastavam, kedze mi politicky nepasuju, ale toto je fakt.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  21:16 30.06.2016

  pravda je taka ze vsetky nakupy smeru pre OSSR spadaju do dvoch kategorii. : 1) FMS foreign military sales- Blackhawky, M4 SOPMOD, vybava pre FACov, atd... mame to skoro zadarmo ...Zobrazit celý příspěvek

  pravda je taka ze vsetky nakupy smeru pre OSSR spadaju do dvoch kategorii. :
  1) FMS foreign military sales- Blackhawky, M4 SOPMOD, vybava pre FACov, atd... mame to skoro zadarmo tak bereme
  2) Co nam kapne do vrecka > CZG-Tatra, CZUB-breny, MAGIC- Tadiran. atd. atd.
  3) FMS + napchame tam nieco aby to splnalo podmienky FMS a nabalime sa.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  20:52 30.06.2016

  Nechápem hádku medzi Sgt Murphy a niko. Pravda je taká, že OS SR sa začali modernizovať až za vlady SMERu (môžete nesôhlasiť ale to je asi tak všetko! Za Radičovej vlády klesla ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápem hádku medzi Sgt Murphy a niko. Pravda je taká, že OS SR sa začali modernizovať až za vlady SMERu (môžete nesôhlasiť ale to je asi tak všetko! Za Radičovej vlády klesla podpora pod 0,9% HDP na armádu (za ministrovania Galka), čo bol rekord úpadku podpory!
  Nie som nadšený z modernizácie a vrážania peňazí do BVP-2, ale podnet prišiel z OS SR...buď sú v našej armáde idioti, alebo korupcia ako v Zimbabwe.... (nahováram si, že možno majú armádny odborníci argument, že prečo a po vzore Fínska sme sa rozhodli modernizovať túto morálne a fyzicky zastaralú koncepciu... ). Doterajšie modernizacie, k torým sa vyjadrovala armáda - Alenia C-27J Spartan, Sikorsky UH-60M Black Hawk,... boli racionálnáne a odborne odkomunikované voľby. Slovensko začalo výraznejšie modernizovať a navyšovať rozpočet na armádu až po zasadnutí NATO vo Walese (2014),v súčastnosti necelých 1,2% HDP, záväzok 1,6% z HDP do roku 2020....Súhlasím s viacerými, že budeme musieť nakupovať výzbroj v značných počtoch a tým pádom v radikálnej modernizačnej zmebne OS SR.... uvidíme.HDP na OS SR sa po rokoch začínajú navyšovať!Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  20:23 30.06.2016

  smutný příběh je to, že stát (ČSSR) vyprodukoval desetitisíce BVP. Sice v licenci, ale vyráběl je. Prostor pro modernizaci byl před 10 lety, ale dneska? Osobně se mi BVP líbí ...Zobrazit celý příspěvek

  smutný příběh je to, že stát (ČSSR) vyprodukoval desetitisíce BVP. Sice v licenci, ale vyráběl je. Prostor pro modernizaci byl před 10 lety, ale dneska?

  Osobně se mi BVP líbí pro svou rychlost a průchodnost terénem. Plave a má nízkou siluetu. Těžkou balistiku na to nikdo nenalepí, aby nepřišel o výše uvedené.

  Jedinou možností je proto koupit nové konstrukce a BVP dát do záloh. Protože kdyby šlo jednou do tuhého, tak BVP zprovozní svářečka a kladivo:)

  Bylo by ideální, kdyby si pásové transportéry vybralo CZ a SK stejné a vyráběly se zde, v našem prostoru.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:15 30.06.2016

  Mimochodom Niko, vysvetli mi toto. Citujem tvoj príspevok zo začiatku diskusie: "Objedna sa 18 modernizacii, takze ich OS SR budu mat dokopy 19. Zvysne BVP sa uz modernizovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom Niko, vysvetli mi toto. Citujem tvoj príspevok zo začiatku diskusie:

  "Objedna sa 18 modernizacii, takze ich OS SR budu mat dokopy 19. Zvysne BVP sa uz modernizovat nebudu a o 3-4 roky sa kupia aj tak nove BVP. 27 milionov splachnutych do zachodu."

  Najprv píšeš, ako Glváč spláchne milióny eur do záchodu, no a keď sa následne pripomeniem, že tento nákup je neefektívny, a naši vláda robí aj ďalšie takéto "špinavé" obchody tak následne si začneš protirečiť a takéto nákupy obhajovať. Zrejme nemáš ani potuchy, koľko to je peňazí a kam inam by sa dalo investovať, než robiť takéto nákupy.

  Ale nedá sa večne modernizovať spôsobom "kúpime niečo, aby bolo, ale hlavne že si naplníme vlastné vrecká." Teda dá, ale potom to aj tak bude vyzerať.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:56 30.06.2016

  A to nehovorím o tom, že tých vozidiel sa plánovalo kúpiť viac, a pre potreby OS SR by ich bolo treba ešte viac.

  A to nehovorím o tom, že tých vozidiel sa plánovalo kúpiť viac, a pre potreby OS SR by ich bolo treba ešte viac.

 • Sgt Murphy
  17:53 30.06.2016

  Vtedajší minister obrany Baška ich predal 5. pšu v počte 10. A myslíš že tento počet je dostatočný pre tento útvar, alebo že tento typ vozidla je správne riešenie pre špeciálne ...Zobrazit celý příspěvek

  Vtedajší minister obrany Baška ich predal 5. pšu v počte 10. A myslíš že tento počet je dostatočný pre tento útvar, alebo že tento typ vozidla je správne riešenie pre špeciálne sily?Skrýt celý příspěvek

 • niko
  17:35 30.06.2016

  Turra 30 na modernizacii BVP 2 urcite bude. Zaroven zozere takmer polovicu ceny na modernizaciu u jednotliveho kusu.

  Turra 30 na modernizacii BVP 2 urcite bude. Zaroven zozere takmer polovicu ceny na modernizaciu u jednotliveho kusu.

 • hurvo
  17:34 30.06.2016

  maros1126: Keby to malo byt zadarmo tak budem mat radsej brena ako 58 (nooo nie tak celkom) sakala radsej ako bvp, atd. Ked vsak za cenu brena sa daju kupit 4 m4a1 alebo 2G36. Za ...Zobrazit celý příspěvek

  maros1126: Keby to malo byt zadarmo tak budem mat radsej brena ako 58 (nooo nie tak celkom) sakala radsej ako bvp, atd.
  Ked vsak za cenu brena sa daju kupit 4 m4a1 alebo 2G36. Za cenu sakala 2 rosomaky KTO. Tak to cloveka nasere.
  Ano budme radi ze mame modular od alpu lebo alternativa bola sustakova vesta z bojnic. Budme radi ze mame tatry 815-7 lebo alternativa bola nemat nic.
  Ale ked to cistonovej tatry tecie voda, ohne sa pod tebou lavicka lebo je na picu navrhnuta, a poloautomat je peklo pre ludi na korbe, tak ta to nasere.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  17:30 30.06.2016

  Stg. Murphy: 9. Je ich presne 9 tych Ivec. Z toho 3 s vezou od EVPU.

  Stg. Murphy: 9. Je ich presne 9 tych Ivec. Z toho 3 s vezou od EVPU.

 • maros1126
  17:26 30.06.2016

  Keby som si mal vybrat v com mam sediet ci bvp2, alebo Sakal, urcite vyhra Sakal. A zbytocne tu budeme pisat ze MOSR malo zabezpecit nieco lepsie. Smola, nezabezpecili a tak nemame ...Zobrazit celý příspěvek

  Keby som si mal vybrat v com mam sediet ci bvp2, alebo Sakal, urcite vyhra Sakal. A zbytocne tu budeme pisat ze MOSR malo zabezpecit nieco lepsie. Smola, nezabezpecili a tak nemame navyber. Lepsie ako nic. A aj tak sa realne Sakal nedostane dalej, ako na nejake cvicenie NATO. Do bojov sa nikdy nezapoji.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:24 30.06.2016

  Niko, keď už nič iné, tak si aspoň pozri napr. videá z cvičení, potom tu mudruj o 5. pšu alebo celkovo o našich ozbrojených silách. Mimochodom pochybujem, že ty vieš presný počet ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko, keď už nič iné, tak si aspoň pozri napr. videá z cvičení, potom tu mudruj o 5. pšu alebo celkovo o našich ozbrojených silách. Mimochodom pochybujem, že ty vieš presný počet vozidiel Iveco LMV, keď napíšeš, že tých zo pár Humvee čo používajú na cvičeniach na Lešti majú oficiálne vo výzbroji v nejakých hojných počtoch, aby to pokrylo pokrylo potreby útvaru.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:19 30.06.2016

  BVP-M2SKCZ malo downgradeovaneho naslednika sakala potom co CZ army odmietla podielat sa na tomto stroji. Potom co sakal nepresiel vojskovymi skuskami a vdaka svojej absurdne ...Zobrazit celý příspěvek

  BVP-M2SKCZ malo downgradeovaneho naslednika sakala potom co CZ army odmietla podielat sa na tomto stroji. Potom co sakal nepresiel vojskovymi skuskami a vdaka svojej absurdne vysokej cene tak upadol do zabudnutia a jeho jediny prototyp sa ukazuje na zahori ako exoticka zaujimavost (vid navsteva americkeho konvoja na zahori).
  Modernizacia BVP ktoru podpisal glvac urcite nebude sakal, ten totiz je podstatne drahsi ako 1.5 mil EUR.
  A zaroven nie je sanca aby to bolo nieco ine ako turra 30 , aspon nie za sucastnej smerackej garnitury.

  Pisat sa da toho vela ale kazdy chce byt este schopny splacat hypoteku, ze?Skrýt celý příspěvek

 • niko
  17:10 30.06.2016

  Huhrvo: treba ale podotknut, ze Sakal na IDETE bol demonstrator vo vyvoji. Od sucasnej modernizacie sa moze lisit.

  Huhrvo: treba ale podotknut, ze Sakal na IDETE bol demonstrator vo vyvoji. Od sucasnej modernizacie sa moze lisit.

 • niko
  17:08 30.06.2016

  Murphy ty si ma tu minule presviecal o tom, ze OSSR maju 40 Iveco LMV a dneska ma poucujes o 5.psu. Ach jaj. Dobre clovece, uz na to kasli a chod si uzivat prazdniny. S tebou sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Murphy ty si ma tu minule presviecal o tom, ze OSSR maju 40 Iveco LMV a dneska ma poucujes o 5.psu. Ach jaj. Dobre clovece, uz na to kasli a chod si uzivat prazdniny. S tebou sa proste neda pisat.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  17:03 30.06.2016

  hurvo: Jasně, no já zase slyšel že Berlínskou zeď pomáhali rozebírat The Who...

  hurvo: Jasně, no já zase slyšel že Berlínskou zeď pomáhali rozebírat The Who...

 • kpt.america
  17:00 30.06.2016

  Indové si velice pochvalují ukrajince jako nejlepší na modernizace!Poslali tam 100 letadel a dostali zpátky 60!Kdyby tam slováci poslali modernizovat své obrněnce,tak by po staré ...Zobrazit celý příspěvek

  Indové si velice pochvalují ukrajince jako nejlepší na modernizace!Poslali tam 100 letadel a dostali zpátky 60!Kdyby tam slováci poslali modernizovat své obrněnce,tak by po staré známosti,poslali třicet a vrátilo by se padesát!Za pokus to stojí!Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  16:59 30.06.2016

  pocul od ludi co boli pri tom

  pocul od ludi co boli pri tom

 • Sgt Murphy
  16:58 30.06.2016

  Niko, ty tu porovnávaš jednotlivo špeciálne jednotky a ich výzbroj, navyše z tabuliek wikipedie čo poukazuje na tvoj amaterizmus, pretože mnohé zbrane napr. vo výzbroji 601. skss ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko, ty tu porovnávaš jednotlivo špeciálne jednotky a ich výzbroj, navyše z tabuliek wikipedie čo poukazuje na tvoj amaterizmus, pretože mnohé zbrane napr. vo výzbroji 601. skss už nie sú, teda obmenené za nové, alebo zas u 5. pšu sú darom alebo v nedostatočnom množstve. To isté s technikou. Tiež nehovorím že sa neobmieňa, hovorím že pomaly a neefektívne.

  Ja tu naopak pripomínam aktuálnu celkovú kvalitu nášho vojska voči kvalite AČR, množstvo elitných útvarov, ich vybavenie a výcvik, a množstvo a efektivitu výberových konaní v ĆR voči tým, ktoré realizuje naša vláda. A to v AČR tiež neprebieha všetko dokonale. Po rozpade Česko-Slovenska sme mali možnosť modernizovať armádu tak isto, ako oni, a to oni ju rozobrali tiež dostatočne, s takými istými prostriedkami. Len výsledky sú ako si dnes odlišné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7