Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Foto: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR
Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2) slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových vozidel pěchoty BVP za 27 milionů euro. Kontrakt podepsal čtyři dny před svým odchodem z úřadu bývalý slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Slovensko, podobně jako Česká republika nebo Polsko, dlouhodobě řeší náhradu nebo modernizaci svých letitých bojových vozidel pěchoty (BVP) sovětské konstrukce. Zatímco Česká republika a Polsko kupují nová pásová vozidla pěchoty, Slovensko naopak modernizuje minimálně část původních BVP.

Původně o modernizaci sovětských BVP uvažovalo také Ministerstvo obrany ČR. Na zájem českého i slovenského ministerstva reagovala česká firma Czechoslovak Grop (dříve Excalibour Group) a slovenské VOP Trenčín a EVPÚ.

Zmíněné firmy představily modernizaci sovětských BVP označovanou jako BVP Šakal (původně BVP-M2 SKCZ).

Technologický demonstrátor BVP Šakal má větší korbu (pro silnější protiminovou ochranu a větší prostor pro výsadek), novou pohonnou jednotku, kompletně nové vnitřní vybavení a zcela novou výzbroj. Technologický demonstrátor byl viděn se slovenskou věží TURRA-30 nebo izraelskou Samson Mk II.

Zásadní nevýhodou modernizace Šakal jsou omezení původní konstrukce, především v oblasti protiminové ochrany a celkové balistické ochrany.

Zvýšená korba umožnila instalaci přidávaného pancéřování, přesto odolnost podvozku vozidla BVP Šakal proti minám dosahuje pouze Level 1 (ruční granáty, dělostřelecká submunice a podobně silné výbušniny) podle NATO normy STANAG 4569 a Level 2a (6 kg TNT) při výbuchu pod pásy.

Například švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, které zvažuje česká i polská armáda, dosahuje úrovně Level 4 podle STANAG 4569 - ochranu proti explozi 10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem nebo pojezdovými koly.

Navíc je zde i otázka původního podvozku, který je nastaven na určitou přípustnou hmotnost. Jak připomíná slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár na svém blogu, během testování BVP Šakal například praskaly torzní tyče přetíženého podvozku. Hmotnostní omezení původního podvozku tak neumožňuje instalovat těžké pancéřování nebo další vybavení.

I přes nejlepší snahu není možné konstrukční omezení původních sovětských BVP obejít. Samozřejmě pro modernizace typu BVP Šakal hraje cena - modernizace (podle rozsahu) sovětských BVP vyjde 2x až 3x levněji než nákup nových vozidel.

Nemluvě o tom, že v případě modernizace vozidel domácím průmyslem roste šance na export do zahraničí a navíc část peněz se do rozpočtu vrací ve formě daní.


Modernizované vozidlo BVP Šakal se slovenskou věží TURRA 30. Lze před
pokládat, že slovenská modernizace, vzhledem k zapojeným firmám, se nebude příliš odlišovat. / Czechoslovak Group

Slovenská modernizace

Podle DennikuN Martin Glváč těsně před svým odchodem z funkce podepsal smlouvu na modernizaci 18 vozidel za 27 milionů euro. Jedná se o třetí největší zbrojní projekt slovenské armády, po nákupu vrtulníků Black Hawk (235 milionů euro) a dopravních letadel Spartan (100 milionů euro).

V současné době jsou BVP-1 a BVP-2 ve výzbroje všech pěti praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda má ve výzbroji modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1.

Vladimír Bednár na svém blogu píše, že jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty - 10 BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP.

Zmiňovaný počet modernizovaných vozidel tak nestačí na obměnu techniky ani jednoho praporu. Podle DennikuN mohou nová vozidla sloužit právě u průzkumných čet.

Pokud pomineme technickou a ekonomickou stránku věci, včetně podpory domácího průmyslu, nákup provázejí kontroverze.O modernizaci nevyšla nikde žádná tisková zpráva a DennikN získal informaci o smlouvě až tři měsíce po podpisu.

„Modernizácia bojových vozidiel zvýši operačné spôsobilosti našich jednotiek. Zmluva bola uzatvorená 1. marca 2016 v režime utajenia,“ odpověděla DennikuN Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.

„Požiadavka na uvedenú vojenskú techniku vychádzala priamo z ozbrojených síl a súvisí so splnením cieľov voči NATO,“ uvedl na dotaz bývalý ministr obrany Glváč. „Tento program bol jediným východiskom pre deklarovanie špecifických spôsobilostí v rámci cieľa pre mechanizovanú brigádu.“

Modernizace sovětských BVP má velký exportní potenciál. Ale jako ve všech jiných případech, podmínkou exportního úspěchu je zavedení produktu do vlastních ozbrojených sil.

Není ani jasné, v jakém rozsahu budou vozidla modernizována. „Zmluva podlieha zákonu o utajovaných skutočnostiach,“ uvedla tisková mluvčí Capáková.

Papírově vychází na jedno modernizované vozidlo 1,5 milionů euro - nové pásové bojové vozidlo pěchoty lze přitom koupit za cca 4 miliony euro. Otázkou však je, kolik peněz poputuje přímo do modernizace a kolik do vybudování nezbytného výcvikového, servisního a logistického zázemí, nebo do pořízení náhradních dílů a munice.

Cena za munici se přitom může značně vyšplhat, pokud v rámci modernizace dojde i k nakoupení protitankových řízených střel (PTŘS). Právě se schopností používat moderní PTŘS počítaly předchozí návrhy modernizace BVP.

Dlužno dodat, že slovenské ministerstvo obrany neuveřejnilo rozsah modernizace ani seznam zapojených firem. Podle DennikuN však modernizaci zastřeší slovenský státní podnik DMD Holding.

Opoziční poslanci Národní rady Lubomír Galko a Richard Vašečka již iniciovali zasedání Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Oba poslanci chtějí diskutovat o modernizaci BVP a chtějí pozvat současného ministra obrany Petra Gajdoša, aby vysvětlil pozadí zakázky.

Galko a Vašečka zároveň požádají Nejvyšší národní kontrolní úřad k prošetření zakázky Poslanci také zvažují podaní trestného oznámení pro podezření ze spáchaní trestného činu porušování práv při správě cizího majetku.

Dodejme, že modernizace slovenských BVP se připravuje již řadu let. Již v roce 2013 právě Glvač mluvil o nezbytnosti modernizovat BVP ve výzbroji slovenské armády.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Boxer s 30mm kanónem pro litevskou armádu

Německo-nizozemská firma ARTEC předvedla litevské delegaci v Německu prototyp kolového bojového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Arassuil
  16:54 30.06.2016

  hurvo: takže jsi počul jak Jedna Paní Povídala nebo jsi to i někde viděl napsané?

  hurvo: takže jsi počul jak Jedna Paní Povídala nebo jsi to i někde viděl napsané?

 • hurvo
  16:51 30.06.2016

  a hdd nahradili SSD. ale aj tak je to pekne idiotske zmyslanie ktore ich doviedlo k tomu to tam dat v prvom rade.

  a hdd nahradili SSD. ale aj tak je to pekne idiotske zmyslanie ktore ich doviedlo k tomu to tam dat v prvom rade.

 • hurvo
  16:51 30.06.2016

  co som pocul tak xp odstranili a uz je tam iba win 7

  co som pocul tak xp odstranili a uz je tam iba win 7

 • niko
  16:50 30.06.2016

  Arrasuil: To s tym Windowsom a turre mi uz tolko ludi rozpravalo, ze uz tomu verim.

  Arrasuil: To s tym Windowsom a turre mi uz tolko ludi rozpravalo, ze uz tomu verim.

 • Arassuil
  16:45 30.06.2016

  hurvo: Zrovna Turra 30 mi přijde z celého toho modernizačního balíčku jako ta lepší část. Má i vývozní potenciál, ale nejprve se musí prosadit na domácím trhu. Nerozporuji, že má i ...Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: Zrovna Turra 30 mi přijde z celého toho modernizačního balíčku jako ta lepší část. Má i vývozní potenciál, ale nejprve se musí prosadit na domácím trhu. Nerozporuji, že má i svoje mouchy (pouze dual zásobování municí, snad i zastaralá ráže), ale po světě se zatím válí dost a dost 2A42 a potřebné munice. A na exportní trhy směrem na východ (je jasné, že na západě nemá šanci se prosadit) je i celkem dobře vybavená.

  Spíš by mě zajímalo, odkud přesně máš informaci, že běží na Windows XP a HDD, tomu snad sám nevěříš. RCWS není domácí PC.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  16:16 30.06.2016

  no kazdopadne na sk nie je ina moznost ako turra 30, kdekolvek sa pozries , akekolvek vozidlo je navrhnute stale ma na chrbte turru, ak toto nie je zaplatena vec tak potom je nakup ...Zobrazit celý příspěvek

  no kazdopadne na sk nie je ina moznost ako turra 30, kdekolvek sa pozries , akekolvek vozidlo je navrhnute stale ma na chrbte turru, ak toto nie je zaplatena vec tak potom je nakup pandurov a brenov cisty ako lalia.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:10 30.06.2016

  Pár kolových KBVP s pořádnou výzbrojí (klidně i ten Corsac) by asi bylo lepší volbou (asi i v terénu stabilnější a odolnější) než tihle Šakalové... je docela škoda, že i ti Litevci ...Zobrazit celý příspěvek

  Pár kolových KBVP s pořádnou výzbrojí (klidně i ten Corsac) by asi bylo lepší volbou (asi i v terénu stabilnější a odolnější) než tihle Šakalové... je docela škoda, že i ti Litevci budou mít ve výsledku lépe vyzbrojenou armádu než Slovensko.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:10 30.06.2016

  Hej hurvo. Ale predstava, ze niekde v sklade ma sukromna firma ulozenych 30 vezi a preto robia vsetko preto aby sa ich zbavili a podplacaju politikov je tiez nie uplne realna. CSG ...Zobrazit celý příspěvek

  Hej hurvo. Ale predstava, ze niekde v sklade ma sukromna firma ulozenych 30 vezi a preto robia vsetko preto aby sa ich zbavili a podplacaju politikov je tiez nie uplne realna. CSG sa dohodla podla mna s vladou na to, ze si chce urobit cesticku na modernizaciu obrnenej techniky OS SR v buducnosti. No a aby mali nohu medzi dverami, dostali takuto divnu zakazku.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:06 30.06.2016

  Stg. Murphy: Ja o voze, ty o koze. Raz je tema porovnavanie utvarov, potom zase politicka vola. Dobre, nechajme to uz tak. Toto nikam nevedie.

  Stg. Murphy: Ja o voze, ty o koze. Raz je tema porovnavanie utvarov, potom zase politicka vola. Dobre, nechajme to uz tak. Toto nikam nevedie.

 • Sgt Murphy
  16:01 30.06.2016

  Niko, nevylučujem možnosť že zajtra sa naši politici vo vláde prebudia a začnú robiť svoju prácu tak ako mali už od 93. roku a naše ozbrojené sily budú mať min. Breny s modernou ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko, nevylučujem možnosť že zajtra sa naši politici vo vláde prebudia a začnú robiť svoju prácu tak ako mali už od 93. roku a naše ozbrojené sily budú mať min. Breny s modernou optikou v postačujúcom množstve pre celú armádu, vz. 58 budú v skladoch pre zálohy a nie predané za pár Eur v Afrike, modernú balistiku a nové kevlarové helmy, konečne obmeníme UAZy a V3S, bude dostatok financií napr. na ASCODy alebo CV90 a moderné tankové vojsko, obmeníme tie naše až tri letuschopné Mig-y za moderné stíhače vo väčšom počte, možno vytvoríme výsadkový prápor, budeme mať nové radary a možno spoločnú modernú PVO s niektorých nám susediacich štátov, špeciálne sily nebudú dostávať výstroj darom ale nakúpime pre ne poriadnu výstroj, výzbroj a dostatok techniky aby sa mohli porovnávať s tými zo Západu - že celý útvar bude mať moderné vesty, helmy, zbrane nie len časť z nich, budú mať termovízie, nočné videnia, dróny, moderné vozidlá, možnosť vzdušnej podpory, budeme mať viac peňazí na pravidelné veľké zahraničné cvičenia so zahraničnými vojskami a na útvaroch to nebude vyzerať ako z fotiek v Černobyľu, potom Glváč alebo iný minister obrany môže do médií vyjadriť spôsobom, že už nemáme čo modernizovať. A to mi ver Niko, že modernizovať sa bude dať vždy čo.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  15:58 30.06.2016

  no pozor , to co vie verejnost teraz vedeli hlavni hraci uz pred nejakou dobou.

  no pozor , to co vie verejnost teraz vedeli hlavni hraci uz pred nejakou dobou.

 • niko
  15:52 30.06.2016

  Hurvo: Ako ale mohli v marci vediet, ze z Scipia, alebo Corsaca nic nebude. Podla mna sa proste za kazdu cenu snazia nastartovat zbrojarsky priemysel. Aj ked ako pises, vysoku ...Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo: Ako ale mohli v marci vediet, ze z Scipia, alebo Corsaca nic nebude. Podla mna sa proste za kazdu cenu snazia nastartovat zbrojarsky priemysel. Aj ked ako pises, vysoku uroven nema.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  15:47 30.06.2016

  cervus neboj sa sakal pri svojej cenovke je definitivne zabudnuty, teraz ide len o to co s vyrobenymi vezami turra 30, scipio padlo, corsac nie je isty , tak to aspon nastrkaju do ...Zobrazit celý příspěvek

  cervus neboj sa sakal pri svojej cenovke je definitivne zabudnuty, teraz ide len o to co s vyrobenymi vezami turra 30, scipio padlo, corsac nie je isty , tak to aspon nastrkaju do befiek , abrakadabra, downgradovane bvp-2 je na svete.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:46 30.06.2016

  Murphy teba mat za manzelku, tak sa rozvediem o mesiac. :) Silno chces mat pravdu, len o nej nevies nikoho presvecit. Takze podme este raz a po poriadku. Utocne pusky: 5. ...Zobrazit celý příspěvek

  Murphy teba mat za manzelku, tak sa rozvediem o mesiac. :) Silno chces mat pravdu, len o nej nevies nikoho presvecit.

  Takze podme este raz a po poriadku.

  Utocne pusky:
  5. psu: HK 416, Bushmaster M4, vz 58
  601. sk: Bushlaster M4, Neviem ako sa vola ten Sig a vz. 58
  Pistole:
  obe jednotky Glock 17
  PTzbrane:
  5. psu: CG 3, CG 4 a RPG 75
  601. sk.: CG 3 a RPG 75 a RPG 7
  PTRS:
  5. pluk: Fagot, Konkurz
  601. sk.: Jevelin, Fagot, Konkurz
  Ostrelovacie pusky hadam vypisovat nechces.. Oba utvary ich maju neurekom.
  Samopale:
  5.psu: HKM
  601.sk: MP5
  Gulomety:
  5.psu: minimi, mk 48, vz. 59
  601.sk: m 60, mk 48, vz.59, PKM
  Tazke gulomety v podstate identicke.
  Drony:
  5.psu: Elbyt Skylark 1
  601 sk.: neviem, doplnte ma

  Automobilova technika:
  5.psu: LR Defender, IVECO LMV, GMV
  601: Dingo, Tatry Kajmany atd.

  Neviem ci uz si prisiel na to, aky nezmysel si zacal porovnavanim tychto jednotiek. Mi to pride jak debata so stredoskolakom, ktore specialne jednotky su lepsie. :) Proste jedni maju nieco naviac, druhy nieco ine. Oba utvary su bojaschopne a dobre pripravene.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  15:44 30.06.2016

  KOLT : praveze si srandu nerobim. To ze je to amaterizmus nie je prekvapive, v Cesko-Slovenskom priestore za poslednych xx rokov nebola vymyslena jedina konkurencieschopna ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT : praveze si srandu nerobim. To ze je to amaterizmus nie je prekvapive, v Cesko-Slovenskom priestore za poslednych xx rokov nebola vymyslena jedina konkurencieschopna vojenska zbran, a v poslednej dobe to je uprimne jedna velka tragedia, sakal,turra 30, breny, alcy, aligator, laugo-skorpion evo , T-72 M2 moderna (alebo M4CZ).
  Vsetko zbrane mimoriadne ambiociozne, s agresivnym marketingom, velkohube vyhlasenia, potom ubohe predaje aj to len v CZ-SK v minimalnom mnozstve a nasledne upadnutie do zabudnutia.
  Schvalne kolko clankov o CZ-SK zbraniach sa zacina vetami o mimoriadnom vyrobku svetovej extratriedy, ktory caka jasna buducnost. Kto ma doma archiv ATM staci si kazdy mesiac prejst 5-6 rokov stare cislo a garantujem vam ze tak ste sa este nezasmiali.


  jo a mimochodom zimbio co keby si si svoj alternativny nazor strcil do alternativnej dierky a odpalil do svojej alternativnej krajiny kde maju alternativu blahobytu.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:42 30.06.2016

  Sakra, jestli to dokázali uplatit na Slovensku, tak mám obavu, že ty šakaly protlačí ještě ve větších počtech i u nás. Přiznejme si, že kvalita politické reprezentace je na úplně ...Zobrazit celý příspěvek

  Sakra, jestli to dokázali uplatit na Slovensku, tak mám obavu, že ty šakaly protlačí ještě ve větších počtech i u nás. Přiznejme si, že kvalita politické reprezentace je na úplně stejné úrovní. To jest tragická.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:30 30.06.2016

  Mimochodom na tvoju otázku, čo má 43. vpr a 601 skss a postupne sa rozširuje do celej armády ČR a čo oproti tomu v 5. pšu a u ISTAR nie je alebo je nedostatok, a u ostatných ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom na tvoju otázku, čo má 43. vpr a 601 skss a postupne sa rozširuje do celej armády ČR a čo oproti tomu v 5. pšu a u ISTAR nie je alebo je nedostatok, a u ostatných útvarov ešte dlho bude zrejme sci-fi, som už odpovedal v predchádzajúcich príspevkoch. Tak čítaj.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:24 30.06.2016

  Zimbio, hajlujúceho človeka ktorý hlási pre radikálne riešenia menšín, oblieka si fašistickú uniformu, nosí znaky poukazujúce na fašizmus, propaguje fašistický režim prvej ...Zobrazit celý příspěvek

  Zimbio, hajlujúceho človeka ktorý hlási pre radikálne riešenia menšín, oblieka si fašistickú uniformu, nosí znaky poukazujúce na fašizmus, propaguje fašistický režim prvej slovenskej republiky považujem za fašistu a taký by mali patriť do cely, nie do vlády.

  Niko, máš zlé informácie, ďalej sa nevyjadrujem.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:20 30.06.2016

  Stg. Murphy: Fakt neviem preco mi tu vylievas tvoje politicke srdce. Mna fakt vobec nezaujimaju. Pre mna nic pisat nepotrebujes. Teda okrem toho co som sa pytal. Co ma 43. ...Zobrazit celý příspěvek

  Stg. Murphy: Fakt neviem preco mi tu vylievas tvoje politicke srdce. Mna fakt vobec nezaujimaju. Pre mna nic pisat nepotrebujes. Teda okrem toho co som sa pytal. Co ma 43. vysadkovy prapor vo vyzbroji, co 5. psu nema. Alebo mi rovno povec, co ma 601. sk co 5. psu nema. Teda okrem tej mnou spomynanej tazkej techniky. Toto ma zaujima. Nie to, co si myslis o Brexite.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:11 30.06.2016

  Off topic ale dodám pre Nika, Skôr som sa tiež na AN vyjadril o odchode z NATO alebo EU, čo môže pripomenúť názory Kotlebu, ale naznačil som, že ostať v aliancii je pre nás ...Zobrazit celý příspěvek

  Off topic ale dodám pre Nika,

  Skôr som sa tiež na AN vyjadril o odchode z NATO alebo EU, čo môže pripomenúť názory Kotlebu, ale naznačil som, že ostať v aliancii je pre nás obrovskou výhodou, pokiaľ tvorí obranný pakt a má zdravé vedenie, ako Petr Pavel. Pokiaľ sa vedenie zmení a NATO bude hlásať o vojnu s Ruskom, jednou s najväčších mocností, nie som za to aby moje deti vyrastali vo vojne. Ostať v EU pre nás má výhod nespočet, pokiaľ ich je viac než nevýhod a pokiaľ prejde reformou. S Brexitom nesúhlasím, prieskumy ukázali že ho volili najmenej vzdelaný a konzervatívnejšia staršia generácia, nemysliac na tú mladšiu a o ich budúcnosti. "Sloxit" mi príjemne nevyznie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 7