Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Foto: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR
Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2) slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových vozidel pěchoty BVP za 27 milionů euro. Kontrakt podepsal čtyři dny před svým odchodem z úřadu bývalý slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Slovensko, podobně jako Česká republika nebo Polsko, dlouhodobě řeší náhradu nebo modernizaci svých letitých bojových vozidel pěchoty (BVP) sovětské konstrukce. Zatímco Česká republika a Polsko kupují nová pásová vozidla pěchoty, Slovensko naopak modernizuje minimálně část původních BVP.

Původně o modernizaci sovětských BVP uvažovalo také Ministerstvo obrany ČR. Na zájem českého i slovenského ministerstva reagovala česká firma Czechoslovak Grop (dříve Excalibour Group) a slovenské VOP Trenčín a EVPÚ.

Zmíněné firmy představily modernizaci sovětských BVP označovanou jako BVP Šakal (původně BVP-M2 SKCZ).

Technologický demonstrátor BVP Šakal má větší korbu (pro silnější protiminovou ochranu a větší prostor pro výsadek), novou pohonnou jednotku, kompletně nové vnitřní vybavení a zcela novou výzbroj. Technologický demonstrátor byl viděn se slovenskou věží TURRA-30 nebo izraelskou Samson Mk II.

Zásadní nevýhodou modernizace Šakal jsou omezení původní konstrukce, především v oblasti protiminové ochrany a celkové balistické ochrany.

Zvýšená korba umožnila instalaci přidávaného pancéřování, přesto odolnost podvozku vozidla BVP Šakal proti minám dosahuje pouze Level 1 (ruční granáty, dělostřelecká submunice a podobně silné výbušniny) podle NATO normy STANAG 4569 a Level 2a (6 kg TNT) při výbuchu pod pásy.

Například švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, které zvažuje česká i polská armáda, dosahuje úrovně Level 4 podle STANAG 4569 - ochranu proti explozi 10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem nebo pojezdovými koly.

Navíc je zde i otázka původního podvozku, který je nastaven na určitou přípustnou hmotnost. Jak připomíná slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár na svém blogu, během testování BVP Šakal například praskaly torzní tyče přetíženého podvozku. Hmotnostní omezení původního podvozku tak neumožňuje instalovat těžké pancéřování nebo další vybavení.

I přes nejlepší snahu není možné konstrukční omezení původních sovětských BVP obejít. Samozřejmě pro modernizace typu BVP Šakal hraje cena - modernizace (podle rozsahu) sovětských BVP vyjde 2x až 3x levněji než nákup nových vozidel.

Nemluvě o tom, že v případě modernizace vozidel domácím průmyslem roste šance na export do zahraničí a navíc část peněz se do rozpočtu vrací ve formě daní.


Modernizované vozidlo BVP Šakal se slovenskou věží TURRA 30. Lze před
pokládat, že slovenská modernizace, vzhledem k zapojeným firmám, se nebude příliš odlišovat. / Czechoslovak Group

Slovenská modernizace

Podle DennikuN Martin Glváč těsně před svým odchodem z funkce podepsal smlouvu na modernizaci 18 vozidel za 27 milionů euro. Jedná se o třetí největší zbrojní projekt slovenské armády, po nákupu vrtulníků Black Hawk (235 milionů euro) a dopravních letadel Spartan (100 milionů euro).

V současné době jsou BVP-1 a BVP-2 ve výzbroje všech pěti praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda má ve výzbroji modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1.

Vladimír Bednár na svém blogu píše, že jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty - 10 BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP.

Zmiňovaný počet modernizovaných vozidel tak nestačí na obměnu techniky ani jednoho praporu. Podle DennikuN mohou nová vozidla sloužit právě u průzkumných čet.

Pokud pomineme technickou a ekonomickou stránku věci, včetně podpory domácího průmyslu, nákup provázejí kontroverze.O modernizaci nevyšla nikde žádná tisková zpráva a DennikN získal informaci o smlouvě až tři měsíce po podpisu.

„Modernizácia bojových vozidiel zvýši operačné spôsobilosti našich jednotiek. Zmluva bola uzatvorená 1. marca 2016 v režime utajenia,“ odpověděla DennikuN Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.

„Požiadavka na uvedenú vojenskú techniku vychádzala priamo z ozbrojených síl a súvisí so splnením cieľov voči NATO,“ uvedl na dotaz bývalý ministr obrany Glváč. „Tento program bol jediným východiskom pre deklarovanie špecifických spôsobilostí v rámci cieľa pre mechanizovanú brigádu.“

Modernizace sovětských BVP má velký exportní potenciál. Ale jako ve všech jiných případech, podmínkou exportního úspěchu je zavedení produktu do vlastních ozbrojených sil.

Není ani jasné, v jakém rozsahu budou vozidla modernizována. „Zmluva podlieha zákonu o utajovaných skutočnostiach,“ uvedla tisková mluvčí Capáková.

Papírově vychází na jedno modernizované vozidlo 1,5 milionů euro - nové pásové bojové vozidlo pěchoty lze přitom koupit za cca 4 miliony euro. Otázkou však je, kolik peněz poputuje přímo do modernizace a kolik do vybudování nezbytného výcvikového, servisního a logistického zázemí, nebo do pořízení náhradních dílů a munice.

Cena za munici se přitom může značně vyšplhat, pokud v rámci modernizace dojde i k nakoupení protitankových řízených střel (PTŘS). Právě se schopností používat moderní PTŘS počítaly předchozí návrhy modernizace BVP.

Dlužno dodat, že slovenské ministerstvo obrany neuveřejnilo rozsah modernizace ani seznam zapojených firem. Podle DennikuN však modernizaci zastřeší slovenský státní podnik DMD Holding.

Opoziční poslanci Národní rady Lubomír Galko a Richard Vašečka již iniciovali zasedání Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Oba poslanci chtějí diskutovat o modernizaci BVP a chtějí pozvat současného ministra obrany Petra Gajdoša, aby vysvětlil pozadí zakázky.

Galko a Vašečka zároveň požádají Nejvyšší národní kontrolní úřad k prošetření zakázky Poslanci také zvažují podaní trestného oznámení pro podezření ze spáchaní trestného činu porušování práv při správě cizího majetku.

Dodejme, že modernizace slovenských BVP se připravuje již řadu let. Již v roce 2013 právě Glvač mluvil o nezbytnosti modernizovat BVP ve výzbroji slovenské armády.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Boxer s 30mm kanónem pro litevskou armádu

Německo-nizozemská firma ARTEC předvedla litevské delegaci v Německu prototyp kolového bojového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  14:52 30.06.2016

  Jura dobre pises, len si to mal adresovat Stg. Murphymu. Ja som 43. prapor s 5. psu neporovnaval. Stg. Murphy: uprimne povedane ma tvoj politicky nazor nezaujima.Ak o nom chces ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura dobre pises, len si to mal adresovat Stg. Murphymu. Ja som 43. prapor s 5. psu neporovnaval.

  Stg. Murphy: uprimne povedane ma tvoj politicky nazor nezaujima.Ak o nom chces diskutovat, musis si najst niekoho ineho.
  K tomu tvojmu oblubenemu 5. psu. Ten ma k dispozicii taktiez Carl Gustav 3, najnovsie uz aj CG 4. Nove gulomety, ostrelovacky, granatomety a barz co. Okrem ineho aj bezpilotne lietadla. Teda ako pises drony. To vsetko maju k dispozicii niekolko rokov. Takze fakt neviem ako si prisiel nato, ze 43. vysadkovy je lepsie vybaveny ako as 5. psu. Alebo inak napis mi skor co maju a co 5. psu nema. Teda samozrejme okrem tej mnou spominanej tazkej techniky.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:48 30.06.2016

  Pan administrátor by měl především zamáznout nějakého zimbia, protože takový troll tu už dlouho nebyl. A ano, kotleba JE fašista!

  Pan administrátor by měl především zamáznout nějakého zimbia, protože takový troll tu už dlouho nebyl. A ano, kotleba JE fašista!

 • KOLT
  14:47 30.06.2016

  hurvo, prosím, že si děláte srandu... Nebo to vážně použili dvě verse "operačního systému" v jednom produktu? A k tomu HDD? Jestli ano, tak dobrý amatérismus...

  hurvo, prosím, že si děláte srandu... Nebo to vážně použili dvě verse "operačního systému" v jednom produktu? A k tomu HDD? Jestli ano, tak dobrý amatérismus...

 • zimbio
  14:44 30.06.2016

  seržante márfy,a odkedy je Majo Kotleba fašistom?Administrátor by mal fakt banánovať nesvojprávných!Ak trúsite taký idiotský a dětinský "názor",tak za čo stoja i tie ...Zobrazit celý příspěvek

  seržante márfy,a odkedy je Majo Kotleba fašistom?Administrátor by mal fakt banánovať nesvojprávných!Ak trúsite taký idiotský a dětinský "názor",tak za čo stoja i tie ďalšie,vaše"názory"!Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:15 30.06.2016

  Niko, napísať že som hrdý Slovák je patriotizmus, nie fašizmus. Tiež nie som zástancom korupcie, rozkrádania, mafie a prakticky všetkým spojeným s našou aktuálnou vládou. To tiež ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko, napísať že som hrdý Slovák je patriotizmus, nie fašizmus. Tiež nie som zástancom korupcie, rozkrádania, mafie a prakticky všetkým spojeným s našou aktuálnou vládou. To tiež ale neznamená, že zastávam v našej vláde fašistov a radikalizmus.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:00 30.06.2016

  niko: jen na okraj, srovnáváš rotu s praporem a rovněž 5.pšu není co do početního stavu totéž co 601.skss. Navíc 43. nejsou průzkumníci, ale "klasický" výsadkářský bojový prapor ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: jen na okraj, srovnáváš rotu s praporem a rovněž 5.pšu není co do početního stavu totéž co 601.skss. Navíc 43. nejsou průzkumníci, ale "klasický" výsadkářský bojový prapor typu komando. Nevím jestli má OS SR ekvivalent, pokud se nepletu, tak nikoliv.

  ASCODy jsou hudba budoucnosti, do doby jejich případného nákupu stihnout tyto Šakaly posloužit a také dosloužit. OS SR musí skokově nakoupit téměř všechno a ASCODy nebudou prioritou.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:00 30.06.2016

  Naozaj niko? Tak to asi žijeme v rozdielnych galaxiách alebo čo. Jednotky som porovnával výbavou, nie určením. ISTAR porovnávaj so 102. prieskumným, obdoba 43. vpr u nás nieje, ...Zobrazit celý příspěvek

  Naozaj niko? Tak to asi žijeme v rozdielnych galaxiách alebo čo. Jednotky som porovnával výbavou, nie určením. ISTAR porovnávaj so 102. prieskumným, obdoba 43. vpr u nás nieje, spoločné len tie Breny (mimochodom okrem Brenu má 43. vpr aj M4, o ostreľovačoch s DT radšej pomlčím, taktiež o guľometoch Carl Gustav, LR-kách..), novo 43. vpr dostáva dróny a digitalizuje bojisko. Modernú výstroj a výzbroj u 5. pšu vidíš len na ukážkach alebo na misiách. Aj tú zväčša dostali darom alebo z vlastných vreciek.Skrýt celý příspěvek

 • Juraj
  13:58 30.06.2016

  Sgt Murphy ma pravdu paragany z ačr su natom ovela lepsie uz len ten pocet

  Sgt Murphy ma pravdu paragany z ačr su natom ovela lepsie uz len ten pocet

 • hurvo
  13:54 30.06.2016

  novy motor a prevodovka tazko, bol by problem s logistikou. Turra 30 a mozno uz nebude vo vezi windows XP a windows 7, ale iba windows 7, a harddisky vo vezi nahradia SSD aby sa ...Zobrazit celý příspěvek

  novy motor a prevodovka tazko, bol by problem s logistikou. Turra 30 a mozno uz nebude vo vezi windows XP a windows 7, ale iba windows 7, a harddisky vo vezi nahradia SSD aby sa in to neresetovalo na kazdej nerovnosti.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:49 30.06.2016

  Hurvo: Podla mna novy motor + prevodovka a Turra 30 s modernou elektronikou + system riadenia palby. Ale komplet Sakal to nebude.

  Hurvo: Podla mna novy motor + prevodovka a Turra 30 s modernou elektronikou + system riadenia palby. Ale komplet Sakal to nebude.

 • niko
  13:48 30.06.2016

  No k modernizacii: Skupina poslancov zvolala bezpecnostny vybor a budu sa snazit zrusit rozhodnutie byvaleho vedenia MO. No aj keby nezrusili, podla mna sa nic strasidelne nedeje. ...Zobrazit celý příspěvek

  No k modernizacii: Skupina poslancov zvolala bezpecnostny vybor a budu sa snazit zrusit rozhodnutie byvaleho vedenia MO. No aj keby nezrusili, podla mna sa nic strasidelne nedeje. Kym sa dokupia ASCODy, proste sa zmodernizuje 19 BVP. Ziadna tragedia.

  Neviem preco sa navazas prave do 5.psu. Porovnania 5 psu a 43. vysadkovy prapor ACR je uplne mimo misu. Su to dve rozdielne jednotky s rozdielnym sposobom pouzitia. Ked, tak ich radsej zrovnavaj s rotou hlbkoveho prieskumu ISTAR. A tam mas vyzbroj uplne identicku. Aj s tymi skvelimi Brenmi.

  Porovnanie 5.psu a 601.sk tiez nie je nic strasidelne. 5 psu ma oproti 601. skupine hlavne menej tazkej techniky. Inak su obydve tieto jednotky porovnatelne.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:45 30.06.2016

  Ked vyroba sakala stala vraj 5 mil. EUR, tak co mozu chciet za ubohych 1.5 mil EUR. Drbnu na stare podvozky bez upravy, veze turra ktore boli nachystane pre biznis so sakalmi a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ked vyroba sakala stala vraj 5 mil. EUR, tak co mozu chciet za ubohych 1.5 mil EUR.
  Drbnu na stare podvozky bez upravy, veze turra ktore boli nachystane pre biznis so sakalmi a doteraz im stoja v sklade niekde v dubnici.

  A nakoniec to bude vyzerat mozno takto uboho http://galerie.valka.cz/data/1... Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  13:38 30.06.2016

  K spomínanej modernizácii som sa vyjadril. Mali by to riadne prešetriť a zrušiť, prípadne niekomu dať pokutu alebo postať do chládku. 18 Šakalov je blbosť ako hrom.

  K spomínanej modernizácii som sa vyjadril. Mali by to riadne prešetriť a zrušiť, prípadne niekomu dať pokutu alebo postať do chládku. 18 Šakalov je blbosť ako hrom.

 • Sgt Murphy
  13:36 30.06.2016

  Nie, Kotlebu som nevolil, fašista nie som.

  Nie, Kotlebu som nevolil, fašista nie som.

 • Sgt Murphy
  13:35 30.06.2016

  Niko, to čo má 5. pšu by mal byť štandard v celej OS SR, nie len u špecialistov a ani tí toho nemajú veľa. Pozri sa na akej úrovni je spomínaná 601. skss a 43. vpr. a potom hodnoť, ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko, to čo má 5. pšu by mal byť štandard v celej OS SR, nie len u špecialistov a ani tí toho nemajú veľa. Pozri sa na akej úrovni je spomínaná 601. skss a 43. vpr. a potom hodnoť, my ich takto nedobehneme ani za 10 rokov.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:35 30.06.2016

  Murphy uz hovoris ako volic Kotlebu. Mne je uplne jedno, co Slovakov taha do armady. Tu sa bavime o modernizacii slovenskych BVP 2.

  Murphy uz hovoris ako volic Kotlebu. Mne je uplne jedno, co Slovakov taha do armady. Tu sa bavime o modernizacii slovenskych BVP 2.

 • Sgt Murphy
  13:31 30.06.2016

  Nechcem dehonestovať našu armádu na verejnom fóre Niko, Juraj asi tiež to nemá v úmysle, ale daj za pravdu že to nieje v poriadku. Asi jediné, čo môže Slováka lákať do armády je ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechcem dehonestovať našu armádu na verejnom fóre Niko, Juraj asi tiež to nemá v úmysle, ale daj za pravdu že to nieje v poriadku. Asi jediné, čo môže Slováka lákať do armády je len vlastné presvedčenie, že môže niečo spraviť pre svoj štát a pre občanov. Ja som hrdý Slovák, ale pre to že som zo slovenska, z krásnej krajiny a poznám tu veľa dobrých ľudí, a nie pre to kam vláda našu krajinu smeruje.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:28 30.06.2016

  Stg Murphy: Prave Glvac objednal z USA mesiac pred svojim odchodom material pre 5. psu za 10 mil. $ a pretlacil cez vladu jeho restrukturalizaciu zo 60 mil €. Cize nadavat na ...Zobrazit celý příspěvek

  Stg Murphy: Prave Glvac objednal z USA mesiac pred svojim odchodom material pre 5. psu za 10 mil. $ a pretlacil cez vladu jeho restrukturalizaciu zo 60 mil €. Cize nadavat na Glvaca v spojitosti s 5. psu nie je velmi na mieste.Skrýt celý příspěvek

 • Juraj
  13:28 30.06.2016

  Niko: odporucam policajtom ktory si prikladaju zbran ku spanku v robote lebo nevieda co od nudy dakujem.

  Niko: odporucam policajtom ktory si prikladaju zbran ku spanku v robote lebo nevieda co od nudy dakujem.

 • Sgt Murphy
  13:24 30.06.2016

  Keď sa dívam napríklad na 43. výsadkový prápor z Chrudimi, tak len slintám, a to nehovorím o 601. skss. naši im nesiahajú ani po kolená výbavou. Keď chlapi z 5. pluku nosia často ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď sa dívam napríklad na 43. výsadkový prápor z Chrudimi, tak len slintám, a to nehovorím o 601. skss. naši im nesiahajú ani po kolená výbavou. Keď chlapi z 5. pluku nosia často ešte staré 58.-čky, staré kevlarky na hlavách a na modernú balistiku nie je peňazí, čo by malo byť štandard v celej armáde. A na čo chcú lákať ostatné útvary? Na 25 rokov služby do dôchodku, keď väčšinu prepustia po 15? Tiež som zvedavý chcú poriešiť AZ a všetky problémy spojené (cvičenia, príspevky, výstroj atď.)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7