Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Foto: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR
Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2) slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových vozidel pěchoty BVP za 27 milionů euro. Kontrakt podepsal čtyři dny před svým odchodem z úřadu bývalý slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Slovensko, podobně jako Česká republika nebo Polsko, dlouhodobě řeší náhradu nebo modernizaci svých letitých bojových vozidel pěchoty (BVP) sovětské konstrukce. Zatímco Česká republika a Polsko kupují nová pásová vozidla pěchoty, Slovensko naopak modernizuje minimálně část původních BVP.

Původně o modernizaci sovětských BVP uvažovalo také Ministerstvo obrany ČR. Na zájem českého i slovenského ministerstva reagovala česká firma Czechoslovak Grop (dříve Excalibour Group) a slovenské VOP Trenčín a EVPÚ.

Zmíněné firmy představily modernizaci sovětských BVP označovanou jako BVP Šakal (původně BVP-M2 SKCZ).

Technologický demonstrátor BVP Šakal má větší korbu (pro silnější protiminovou ochranu a větší prostor pro výsadek), novou pohonnou jednotku, kompletně nové vnitřní vybavení a zcela novou výzbroj. Technologický demonstrátor byl viděn se slovenskou věží TURRA-30 nebo izraelskou Samson Mk II.

Zásadní nevýhodou modernizace Šakal jsou omezení původní konstrukce, především v oblasti protiminové ochrany a celkové balistické ochrany.

Zvýšená korba umožnila instalaci přidávaného pancéřování, přesto odolnost podvozku vozidla BVP Šakal proti minám dosahuje pouze Level 1 (ruční granáty, dělostřelecká submunice a podobně silné výbušniny) podle NATO normy STANAG 4569 a Level 2a (6 kg TNT) při výbuchu pod pásy.

Například švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, které zvažuje česká i polská armáda, dosahuje úrovně Level 4 podle STANAG 4569 - ochranu proti explozi 10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem nebo pojezdovými koly.

Navíc je zde i otázka původního podvozku, který je nastaven na určitou přípustnou hmotnost. Jak připomíná slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár na svém blogu, během testování BVP Šakal například praskaly torzní tyče přetíženého podvozku. Hmotnostní omezení původního podvozku tak neumožňuje instalovat těžké pancéřování nebo další vybavení.

I přes nejlepší snahu není možné konstrukční omezení původních sovětských BVP obejít. Samozřejmě pro modernizace typu BVP Šakal hraje cena - modernizace (podle rozsahu) sovětských BVP vyjde 2x až 3x levněji než nákup nových vozidel.

Nemluvě o tom, že v případě modernizace vozidel domácím průmyslem roste šance na export do zahraničí a navíc část peněz se do rozpočtu vrací ve formě daní.


Modernizované vozidlo BVP Šakal se slovenskou věží TURRA 30. Lze před
pokládat, že slovenská modernizace, vzhledem k zapojeným firmám, se nebude příliš odlišovat. / Czechoslovak Group

Slovenská modernizace

Podle DennikuN Martin Glváč těsně před svým odchodem z funkce podepsal smlouvu na modernizaci 18 vozidel za 27 milionů euro. Jedná se o třetí největší zbrojní projekt slovenské armády, po nákupu vrtulníků Black Hawk (235 milionů euro) a dopravních letadel Spartan (100 milionů euro).

V současné době jsou BVP-1 a BVP-2 ve výzbroje všech pěti praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda má ve výzbroji modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1.

Vladimír Bednár na svém blogu píše, že jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty - 10 BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP.

Zmiňovaný počet modernizovaných vozidel tak nestačí na obměnu techniky ani jednoho praporu. Podle DennikuN mohou nová vozidla sloužit právě u průzkumných čet.

Pokud pomineme technickou a ekonomickou stránku věci, včetně podpory domácího průmyslu, nákup provázejí kontroverze.O modernizaci nevyšla nikde žádná tisková zpráva a DennikN získal informaci o smlouvě až tři měsíce po podpisu.

„Modernizácia bojových vozidiel zvýši operačné spôsobilosti našich jednotiek. Zmluva bola uzatvorená 1. marca 2016 v režime utajenia,“ odpověděla DennikuN Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.

„Požiadavka na uvedenú vojenskú techniku vychádzala priamo z ozbrojených síl a súvisí so splnením cieľov voči NATO,“ uvedl na dotaz bývalý ministr obrany Glváč. „Tento program bol jediným východiskom pre deklarovanie špecifických spôsobilostí v rámci cieľa pre mechanizovanú brigádu.“

Modernizace sovětských BVP má velký exportní potenciál. Ale jako ve všech jiných případech, podmínkou exportního úspěchu je zavedení produktu do vlastních ozbrojených sil.

Není ani jasné, v jakém rozsahu budou vozidla modernizována. „Zmluva podlieha zákonu o utajovaných skutočnostiach,“ uvedla tisková mluvčí Capáková.

Papírově vychází na jedno modernizované vozidlo 1,5 milionů euro - nové pásové bojové vozidlo pěchoty lze přitom koupit za cca 4 miliony euro. Otázkou však je, kolik peněz poputuje přímo do modernizace a kolik do vybudování nezbytného výcvikového, servisního a logistického zázemí, nebo do pořízení náhradních dílů a munice.

Cena za munici se přitom může značně vyšplhat, pokud v rámci modernizace dojde i k nakoupení protitankových řízených střel (PTŘS). Právě se schopností používat moderní PTŘS počítaly předchozí návrhy modernizace BVP.

Dlužno dodat, že slovenské ministerstvo obrany neuveřejnilo rozsah modernizace ani seznam zapojených firem. Podle DennikuN však modernizaci zastřeší slovenský státní podnik DMD Holding.

Opoziční poslanci Národní rady Lubomír Galko a Richard Vašečka již iniciovali zasedání Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Oba poslanci chtějí diskutovat o modernizaci BVP a chtějí pozvat současného ministra obrany Petra Gajdoša, aby vysvětlil pozadí zakázky.

Galko a Vašečka zároveň požádají Nejvyšší národní kontrolní úřad k prošetření zakázky Poslanci také zvažují podaní trestného oznámení pro podezření ze spáchaní trestného činu porušování práv při správě cizího majetku.

Dodejme, že modernizace slovenských BVP se připravuje již řadu let. Již v roce 2013 právě Glvač mluvil o nezbytnosti modernizovat BVP ve výzbroji slovenské armády.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Boxer s 30mm kanónem pro litevskou armádu

Německo-nizozemská firma ARTEC předvedla litevské delegaci v Německu prototyp kolového bojového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  09:43 30.06.2016

  Aj ked asi ako väcsina ludi nie som fanusikom SMERU, musim uznat, ze Glvac ako minister obrany nebol zly. Po desiatkach rokov nastartoval niekolko modernizacnych procesov - nakup ...Zobrazit celý příspěvek

  Aj ked asi ako väcsina ludi nie som fanusikom SMERU, musim uznat, ze Glvac ako minister obrany nebol zly. Po desiatkach rokov nastartoval niekolko modernizacnych procesov - nakup Black Hawkov, Spartanov, prezbrojenie pistoli, modernizacia a rozsirenie 5. psu+ jeho 5 rocne nasadenie v Afganistane, vytvorenie praporu ISTAR, 23.mpr., nakup nakladnych a osobnych automobilov a kopec dalsich mensich veci. Rozbehol tendrer na radary. K tym povedzme hlupostiam urcite patri hlavne nakup mensieho mnozstva utocnych pusiek Bren a tento Sakal. Tazko posudit, no v porovnani s predchadzajucimi ministrami, alebo s terajsim, ktori beha po utvaroch a kontroluje lekarnicky bol urcite lepsi.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:31 30.06.2016

  @Gron Tady si dovolim nesouhlasit, nez koupit tohle to radeji nekupovat nic. Toto jsou opravdu penize vyhozene z okna. A na otazku "co vy tam mate ve vlade?". No coby, jen lidi ...Zobrazit celý příspěvek

  @Gron
  Tady si dovolim nesouhlasit, nez koupit tohle to radeji nekupovat nic. Toto jsou opravdu penize vyhozene z okna.
  A na otazku "co vy tam mate ve vlade?". No coby, jen lidi co si radi zahraji malou domu, a jelikoz vzesli z demokratickych voleb tak nutno dodat, ze mame presne to co si zaslouzime.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:21 30.06.2016

  pro juhelak: Zase nutno přiznat, že to docela připomíná modernizaci Sokolů ;-) Co my to máme ve vládě....

  pro juhelak: Zase nutno přiznat, že to docela připomíná modernizaci Sokolů ;-) Co my to máme ve vládě....

 • Gorn
  09:20 30.06.2016

  juhelak: Ač modernizace asi neni nejlepší nápad tak je to pořád lepší než roky rozjímat a nic nekoupit. Viz. nové BVP a vrtulníky v AČR. Takže by bylo asi na místě to takhle ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Ač modernizace asi neni nejlepší nápad tak je to pořád lepší než roky rozjímat a nic nekoupit. Viz. nové BVP a vrtulníky v AČR. Takže by bylo asi na místě to takhle nekomentovatSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:59 30.06.2016

  Pro slovenskou armádu je škoda že dnes není 1. dubna. Co vy tam máte ve vládě to zůstává rozum stát.

  Pro slovenskou armádu je škoda že dnes není 1. dubna. Co vy tam máte ve vládě to zůstává rozum stát.

 • niko
  08:59 30.06.2016

  Objedna sa 18 modernizacii, takze ich OS SR budu mat dokopy 19. Zvysne BVP sa uz modernizovat nebudu a o 3-4 roky sa kupia aj tak nove BVP. 27 milionov splachnutych do zachodu.

  Objedna sa 18 modernizacii, takze ich OS SR budu mat dokopy 19. Zvysne BVP sa uz modernizovat nebudu a o 3-4 roky sa kupia aj tak nove BVP. 27 milionov splachnutych do zachodu.

 • Clanek
  08:47 30.06.2016

  Dalsi evidentne podmazle rozhodnuti SMERu, ktere je vyhodne tak maximalne pro firmu co to bude zastitovat, ne pro armadu, ale lidi budou dal tupe volit "jistoty". Chce se mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalsi evidentne podmazle rozhodnuti SMERu, ktere je vyhodne tak maximalne pro firmu co to bude zastitovat, ne pro armadu, ale lidi budou dal tupe volit "jistoty". Chce se mi zvracet.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7