Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU

Foto: S-300 PMU Vzdušných síl Slovenské republiky. / EllsworthSK, CC BY-SA 3.0
S-300 PMU Vzdušných sil Slovenské republiky. / EllsworthSK, CC BY-SA 3.0 

Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a protiraketový systém S-300 PMU. Slovensko a Rusko rovněž dojednávají modernizaci slovenských vrtulníků Mi-17.

Československo dostalo ze Sovětského svazu v roce 1990 jednu baterii protivzdušného systému S-300 PMU. Po rozdělení Československa komplet S-300 PMU putoval na Slovensko. V současné době je S-300 PMU zařazen u slovenské 1. protiletadlové brigády v Nitře.

Díky S-300 PMU Slovensko vlastní jeden z nejmodernějších systémů protivzdušné obrany ve střední Evropě. S-300 PMU je schopen ničit vzdušné cíle pohybující se rychlostí až 4300 km/h - taktická i strategická letadla, střely s plochou dráhou letu, letecké řízené střely nebo balistické rakety.

Slovenské letectvo dokáže proti protivníkovi nasadit až 48 střel. Dálkový dostřel kompletu S-300 PMU je podle stránek Ministerstva obrany Slovenské republiky 75 km a výškový 27 km.

Slovensko ústy premiéra Reboerta Fica nyní projevilo zájem modernizovat systém S-300 PMU. Zájem modernizovat S-300 PMU potvrdil tento týden Robert Fico při návštěvě Moskvy. Nejsou však žádné zprávy o rozsahu nebo časovém plánu modernizace.

„Nevyhnuli jsme se rovněž tématu, které se týká naší spolupráce ve vojenské oblasti. Chtěl bych potvrdit zájem Slovenské republiky o modernizaci systémů S-300", řekl Fico novinářům v úterý po skončení jednání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Je zde však problém. Výrobcem S-300PMU je ruská společnost Almaz-Antej, která je na evropské sankční „černé listině" ruských společností. Oficiálně Slovensko v současné době nemůže s firmou Almaz-Antej na modernizaci S-300 PMU spolupracovat .

Robert Fico rovněž s ruskou stranou mluvil o modernizaci vrtulníků Mi-17. „Věřím, že v krátkém čase bude podepsaná smlouva o opravách a modernizacích vrtulníků Mi-17 na území Slovenska," prohlásil Fico v Moskvě.

Zda půjde o modernizaci v pravém slova smyslu nebo o generální opravu, nebylo upřesněno. Slovensko však plánuje vrtulníky Mi-17 během několika let nahradit americkými stroji UH-60 Black Hawk.

Zdroj: SputnikNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...

Slovenské tápanie vo vrtuľníkovej hmle

Od vyhlásenia ministra Martina Glváča o možnosti nákupu nových vrtuľníkov pre slovenské letectvo na ...

Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?

Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o ...

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  08:47 10.06.2015

  Ačkoli s tím, co jste napsal Fenri celkem souhlasím, tak si myslím, že jak to je napsané ("nad věcí")....je trošku matoucí.
  Ani Rusko, ani EU opravdu nemají žádný zájem na válce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ačkoli s tím, co jste napsal Fenri celkem souhlasím, tak si myslím, že jak to je napsané ("nad věcí")....je trošku matoucí.
  Ani Rusko, ani EU opravdu nemají žádný zájem na válce mezi sebou a ta rétorika je trošku habaďůra. Ale je tu ještě třetí hráč ze zámoří. Já osobně jsem věc bedlivě sledoval a nad věcí jsem fakt nebyl.
  Teď jsem spíš optimista, ale pokud někdo dál žije v prozíravých obavách, nepokládal bych ho za ovci. Amerika dělá často nesmyslné kroky a EU ji v tom často naprosto iracionálně a sebedestruktivně podporuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:09 10.06.2015

  Také jsem myslel, že to s hospodářskou válkou je ironie.
  Jinak kdo se bojí sere v síni a já bych se Rusa nebál. je to jen takové kočkování, reality show pro ovečky. Kreml ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také jsem myslel, že to s hospodářskou válkou je ironie.
  Jinak kdo se bojí sere v síni a já bych se Rusa nebál. je to jen takové kočkování, reality show pro ovečky. Kreml potřebuje udržet své ovečky ve varu, že přijde zlý Němec a sežere je. Brusel potřebuje udržet ve varu nás, abychom se báli Rusa a moc neřešili, co nám dalšího zakážou, omezí, seberou a kolik nám sem nalifrují negramotných muslimů. Bruselu se reality show na Donbase hodí, stejně jako Kremlu. Reálně ani jedna strana neplánuje mýrnuxtýrnyx (kruci to je hezké spojení) vletět k druhé. Ale lid se baví, zbrojení se udržuje a nad vším duha.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:02 10.06.2015

  liberal shark

  Nechci porušovat pravidla diskuze, proto Vám odpovím velmi stručně. Nevyhrožuje, jen se asi rok zpátky zmínilo, že má zbraně pro svoji obranu. Hospodářsky asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark

  Nechci porušovat pravidla diskuze, proto Vám odpovím velmi stručně. Nevyhrožuje, jen se asi rok zpátky zmínilo, že má zbraně pro svoji obranu. Hospodářsky asi těžko to pomalu od Vás vypadá jako ironie. Vlivové operace, nevím co tím přesně myslíte. Informační válka? No nevim, ale při srovnání s námi (EU a spol) tak to jsou nýmandi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  14:17 09.06.2015

  Možná by nebylo od věci pro místní diskutéry brát v potaz i kroky Západu vůči Rusku,potažmo Ukrajině. Nic není černobílé a krve na rukou má současné Rusko daleko méně, než obranný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná by nebylo od věci pro místní diskutéry brát v potaz i kroky Západu vůči Rusku,potažmo Ukrajině. Nic není černobílé a krve na rukou má současné Rusko daleko méně, než obranný pakt NATO, který nikdy nebyl napaden a přesto válčí v půlce světa (nadneseně).

  Nebýt nelegitimního převratu na UA, je tam stále klid a mír a Krym by byl stále autonomní republikou v rámci UA. Rusku celá tato sága jen škodí. (osobně mám zato, že to je i jedním z hlavních cílů celé Operace Ukrajina).
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:06 09.06.2015

  To semtam : Opravdu nelze tvrdit, že Rusko je naším potenciálním nepřítelem, ono je totiž nepřítelem zcela reálným :-(. Vede proti nám informační a hospodářskou válku, vyhrožuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam : Opravdu nelze tvrdit, že Rusko je naším potenciálním nepřítelem, ono je totiž nepřítelem zcela reálným :-(. Vede proti nám informační a hospodářskou válku, vyhrožuje nám jadernými zbraněmi, organizuje proti nám podvratné vlivové operace. To rozhodně není chování přátelského státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  11:56 09.06.2015

  Tak to vypadá, že se Fico zbláznil - modernizovat zastaralý systém S-300 PMU a vrtulníky bez perspektivy ?

  Tak to vypadá, že se Fico zbláznil - modernizovat zastaralý systém S-300 PMU a vrtulníky bez perspektivy ?

 • peter123x
  20:31 07.06.2015

  No ja len tolko k tej politike. Pokial EU neudeli sankcie na dovoz ruskeho plynu a ropy, a pokial bude USA neochotne nam tieto komodity dodavat, tak dovtedy budu tieto dva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja len tolko k tej politike. Pokial EU neudeli sankcie na dovoz ruskeho plynu a ropy, a pokial bude USA neochotne nam tieto komodity dodavat, tak dovtedy budu tieto dva geopoliticke celky ruskym spojencom a ukrajinskym nepriatelom, kedze len vdaka nim moze Rusko financovat svoje aktivity. Lebo zatial aj tych co mali silne protiruske vyhlasenia, som nezachytil, zeby o tomtom vobec uvazovali. Takze mi pride smiesne, ze uroven politikov sa posudzuje podla toho ako silne protirusky sa vyjadri, pricom zatial zatial v pohode podporuju rusku ekonomiku v podobe odberu plynu a ropy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:25 07.06.2015

  tady ještě pár obrázků z fabriky:
  http://i-korotchenko.livejourn...
  a mě se samozřejmě moc líbí ten modýlek areálu...

  tady ještě pár obrázků z fabriky:
  http://i-korotchenko.livejourn...
  a mě se samozřejmě moc líbí ten modýlek areálu...

 • Luky
  18:25 07.06.2015

  IvanBA84:
  z palby:
  S-300PM má v oddíle až 12OZ (ve výzbroji RA asi vždy 12OZ, ale může být méně) 1 RL 30N6 (pro navádění ŘS) a 1 RL 76N6 (Pro vyhledávání nízkoletících cílů). A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IvanBA84:
  z palby:
  S-300PM má v oddíle až 12OZ (ve výzbroji RA asi vždy 12OZ, ale může být méně) 1 RL 30N6 (pro navádění ŘS) a 1 RL 76N6 (Pro vyhledávání nízkoletících cílů). A pochopitelně logistické a servisní prostředky.
  ------------------------------------------------------------------------------
  Do bývalého Československa byl dodán oddíl systému S-300PS (exportní označení S-300PMU). Byl zařazen jako 20. plro do 71. protiletadlové raketové brigády.
  V jeho sestavě byly 4 komplety 5P85SD s jedním OZ 5P85S a dvěma 5P85D, to je celkem 12 OZ. V této sestavě by měl sloužit dnes u 2. protiletadlové raketové brigády ASR Nitra. Jestli tomu tak je nevím.
  ----------------
  Ku S 300 v Nitre, on to nie je celý komplet, iba časť. Prvý oddiel (skupina) bola do roku 1994 dislokovaná v L. Mikuláši, potom vytvorená brigáda v Nitre a tam presunutý. To je ten z delenia ČSR. Ďalší bol dodaný v rámci deblokácie dlhu RF. Posledná časť , mala byť dodaná po roku 98, ale "chytrí" Dzurinda to stopol. Dôvody politické. Údajne tá časť, ktorá prišla z "deblokácii" slúžila pred tým v zostave PVOS ochrany Moskvy. Zdroj JPP.
  Presné zloženie asi bude ešte tajné, aj keď medzi odbornou verejnosťou známe.
  -------------------------
  Ponúkam jeden záber na palebné postavenie plro vyzbrojeného systémom S-300PMU pri obci Alekšince na Slovensku.
  http://www.palba.cz/forumfoto/...
  Pretože oddiel pôsobí autonomne, je vyzbrojený 1xST-68UM(slovensky zmodernizovaný) a 1xNVO (prieskumné prostriedky).

  Otázka je, jak se jim podařila prodloužit životnost raket (nemluvím o nátěru kontejneru :) Pokud se dobře pamatuji, tak je ten hermetický konťák navržen výrobcem na 10let. No ale možná si to můžou omlazovat sami, nevím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:09 07.06.2015

  Každý den provozu S-300 jsou pro Slovensko vyhozené peníze. Modernizace je už vůbec zcela mimo, snad jen kdyby se vykuchala elektronika, radary, toto se nahradilo novou západní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každý den provozu S-300 jsou pro Slovensko vyhozené peníze. Modernizace je už vůbec zcela mimo, snad jen kdyby se vykuchala elektronika, radary, toto se nahradilo novou západní konstrukcí (např. nějaká z radarových firem v Pardubicích by to mohla umět) a z té ruské se ponechaly pouze rakety a jejich nosiče.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  18:02 07.06.2015

  Těm blábolům o tom jak bychom s ruskem měli řešit uprchlickou krizi a islámské nebezpečí se normálně uvažující člověk musí nutně smát. Za prvé jak by mělo rusko řešit ekonomické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Těm blábolům o tom jak bychom s ruskem měli řešit uprchlickou krizi a islámské nebezpečí se normálně uvažující člověk musí nutně smát. Za prvé jak by mělo rusko řešit ekonomické imigranty (o uprchlíky jde pouze v menšině) plavící se přes Středozemní moře? Za druhé, pokud si opravdu někdo myslí, že lze ve věci islamismu spolupracovat s putinem, tedy jedincem, který zve do kremlu hámásníky, paktuje se ajtoláhy a podporuje islamistického banditu kadyrova, tak lze vážně pochybovat o jeho mentálním zdraví.
  Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  16:32 07.06.2015

  tak ma napada, vie sa kolko kusov S-300 mame ? na nete stale narazam na to, ze je to 1. bateria, ale neviem najst ziadne info co konkretne to znamena. Kolko radarov, odpalovacich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak ma napada, vie sa kolko kusov S-300 mame ? na nete stale narazam na to, ze je to 1. bateria, ale neviem najst ziadne info co konkretne to znamena. Kolko radarov, odpalovacich zariadeni a pod. vlastne mame ?
  Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  16:05 07.06.2015

  Treba sa modliť, aby budúcoročné volby vyhrala pravica. Lebo tento ľulpas by nás keby mohol pripojil k Ruskej federácii.
  Orbán, Fico a Zeman. 3 trójske kone Ruska na území EU. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Treba sa modliť, aby budúcoročné volby vyhrala pravica. Lebo tento ľulpas by nás keby mohol pripojil k Ruskej federácii.
  Orbán, Fico a Zeman. 3 trójske kone Ruska na území EU. Velebnosti jdu blejt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:37 07.06.2015

  Superme, Semtam
  Myslím, že na to koukáte příliš extrémně, buď hluboký mír nebo totální jaderná válka. Přičemž mezi těmito extrémním polohami je možností hned několik, od opakování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme, Semtam
  Myslím, že na to koukáte příliš extrémně, buď hluboký mír nebo totální jaderná válka. Přičemž mezi těmito extrémním polohami je možností hned několik, od opakování ukrajinského scénáře např. v Estonsku, případně ukrajinský scénář kombinovaný s omezenou pohraniční válkou (bez snahy obsadit celé území) na celé hranici NATO - Rusko. Rusko otevřeně deklaruje nespokojenost s výsledky studené války, živí mýtus o tom, že neprohrálo (paralela s německým mýtem po prohrané 1 světové) a snaží se o revizi. Tím pádem musí logicky narazit na Západ (včetně ČR), kterému naopak současný stav vyhovuje. Tedy Rusko se snaží obnovit svůj vliv a jelikož nemá v politicko-ekonomicko-civilizačně-kulturní rovině co nabídnout, nezbývá než to zkoušet takto.
  Proto posílat do Ruska dolary či Eura za věci, které můžeme koupit jinde, což zbraňové systémy na rozdíl od některých surovin jistě jsou, znamená dávat prostředky zemi jejíž deklarované zájmy jsou v rozporu s těmi vašemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:40 06.06.2015

  Slovensko nic modernizovat nebude.. firma ktora tie modernizacie robi, je na ciernej listine EU... a Fico zasa tak okato proti EU nepojde... este by mohli stopnut jeho sponzorom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko nic modernizovat nebude.. firma ktora tie modernizacie robi, je na ciernej listine EU... a Fico zasa tak okato proti EU nepojde... este by mohli stopnut jeho sponzorom nejake projekty... tieto jeho dristy su len na oko, na nalakanie oportunistickych hlasov doma.. treba robit bu bu bu, aby ludia prehliadali skandaly ako naposledy Vahostav.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:41 06.06.2015

  logik: A co to ma spolocne? Vtedy Ceskoslovensko nebolo v nicom podobnom ako je NATO. Netreba zabudat, ze k bude vojna s Ruskom, tak sa pouziju nuklearne zbrane. A v Nuklearnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: A co to ma spolocne? Vtedy Ceskoslovensko nebolo v nicom podobnom ako je NATO. Netreba zabudat, ze k bude vojna s Ruskom, tak sa pouziju nuklearne zbrane. A v Nuklearnej zime nam bude tych par S-300 asi na dve veci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:33 06.06.2015

  Jojo hoši, Putin opravdu nemá jiné starosti, než plánovat útok na Evropu :)

  Né, jako opravdu. Místo nesmyslného strašení (co by tím proboha Putin získal?) Ruskem by se měla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jojo hoši, Putin opravdu nemá jiné starosti, než plánovat útok na Evropu :)

  Né, jako opravdu. Místo nesmyslného strašení (co by tím proboha Putin získal?) Ruskem by se měla sakra rychle řešit tzv. "uprchlická krize", lépe řečeno invaze mladých afrických mužů do Evropy. Protože tohle je nebezpečí číslo 1 pro Evropu. Někdo má evidentně velký zájem o to, aby byla v EU válka. A že k ní nemáme daleko...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:45 06.06.2015

  Vestly: To tvrdil Beneš o Německu potažmo Rakousku (víc se bojím Habsburka než Hitlera) taky. Ještě v 37.

  Vestly: To tvrdil Beneš o Německu potažmo Rakousku (víc se bojím Habsburka než Hitlera) taky. Ještě v 37.

 • semtam
  19:44 06.06.2015

  Osobně si nemyslím, že Rusko je naším (ČR SK) potencionálním nepřítelem. Toto jsme už tady mnohokrát rozebírali a z logiky věci vychází, že Rusko by z toho nic nezískalo, ba naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si nemyslím, že Rusko je naším (ČR SK) potencionálním nepřítelem. Toto jsme už tady mnohokrát rozebírali a z logiky věci vychází, že Rusko by z toho nic nezískalo, ba naopak ztratilo.
  Ohledně dodávek zbraní z Ruska jsme na tom nešťastně. I kdyby naše vztahy s Ruskem byli sebelepší, tak členství v EU a NATO spolupráci s RF narušuje díky dlouhodobé politice těchto organizací.
  S-300 je hodnocen hlavně na západě jako velmi účinný systém. Slovensko má ovšem jednu z prvotních verzí co šla na vývoz tudíž již zastaralý systém.

  Co se týče naší bezpečnosti, tak největší riziko se mi jeví silné početní stavy imigrantů, kteří neměli potřebu se přizpůsobit v Evropě. Mám velkou obavu že to co vidíme nyní na Blízkém východě, může někdy potkat i Evropu jako takovou. Rád bych také viděl jediného potencionálního nepřítele a to Rusko, protože to nás nenapadne. Pokud teda ho nenapadnem prozíravě my (NATO).
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  19:11 06.06.2015

  Jura: Rusko urcite nieje stát, ktorý nás najviac ohrozuje, ich armáda sa NATO nevyrovná, a sú si toho vedomí. Je ich málo a majú velké územie, tvrdit, že sa chystajú spravit nejaku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura: Rusko urcite nieje stát, ktorý nás najviac ohrozuje, ich armáda sa NATO nevyrovná, a sú si toho vedomí. Je ich málo a majú velké územie, tvrdit, že sa chystajú spravit nejaku vypravu Europou je tak na psychiatriu.

  Napriklad spor s Madarskom je ovela pravdepodobnejsi a proti nim by sa modernizovane S-300 hodily.
  Skrýt celý příspěvek

 • radek3057
  18:34 06.06.2015

  Pořád se mluví o S-300 a jejich derivátech jako o nejlepším z nejlepších,byla vlastně ta věcička použita i v nějakém konfliktu,nebo jsou to pouze výsledky testů a zkoušek daných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád se mluví o S-300 a jejich derivátech jako o nejlepším z nejlepších,byla vlastně ta věcička použita i v nějakém konfliktu,nebo jsou to pouze výsledky testů a zkoušek daných zemí ? ze Států NATO má S-300 snad jen Slovensko,člověk by čekal že to bude v permanenci na nějakém cvičení a různých zkouškách... Zatímco Patriot dnes a denně dokazuje že je opravdu v bojových podmínkách dělat to na co byl postaven ( například sestřelení Scudu v Jemenu) tak S-300 ( naštěstí ) v boji použito nebylo a přesto se o tom píše jako o kdovíjaké hrozbě.


  Navíc v dnešní době kdy pro EU přidají dva možní nepřátelé používající sofistikované zbraně a to Rusové a Ufoni mi přijde jako blbost nechat si od nich modernizovat cokoliv co může být eventuelně použito v konfliktu ... nějaké to kurv*ko tam můžou přeci dát pokaždé a na Ufony to asi stačit nebude
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  17:12 06.06.2015

  Z EÚ sme len za predchádzajúce dva roky prežrali vyše 6mld € na dotáciách plus ďalšie fondy na rôzne programy, ale tam nepoznám presnú čiastku. Kvôli sankciám sme mali minulý rok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z EÚ sme len za predchádzajúce dva roky prežrali vyše 6mld € na dotáciách plus ďalšie fondy na rôzne programy, ale tam nepoznám presnú čiastku. Kvôli sankciám sme mali minulý rok stratu 6 mil €. Pre porovnanie, kvôli "poslednej" kauze s CT sa niekto nabalil o 2 mil €, nehovoriac o ďalších, ktoré neustále vychádzajú na povrch. Skutočne porovnávať význam EÚ a Ruska pre našu ekonomiku je ako porovnávať význam životne dôležitej operácie s významom večerného posedenia u piva. Dokonca ani s plynom to už nie je tak horúce ako posledne a ešte väčšej diverzifikácii bránia predovšetkým podpísané zmluvy s Ruskom, nie technické kapacity. Rusov posledné vyčíňanie tiež stálo nemalé peniaze, pretože sme si nárokovali odškodné za nedodaný zaplatený plyn, pričom kým plyn je pre nich prakticky zadarmo, odškodné musia platiť v drahej zahraničnej mene.

  Lukas mal ale dobrú poznámku. 9 ks UH60M má byť len začiatok, resp. dočasné riešenie za najstaršie kusy, no celkovo OSSR požaduje viac strojov, ktoré sa majú dokúpiť postupne a preto Mi17 budú ešte nejaký čas v službe. Či sa ich ale oplatí modernizovať, keď už budú vo výzbroji UH60M, by som nechal na polemiku. Ale keď už modernizovať, bol by som radšej, ak by sa práce vykonali v ČR.

  Ohľadne S300, ak sa nemýlim, boli s ním problémy počas posledného rozsiahlejšieho cvičenia. Možno práve preto ho chcú modernizovať, no Rusi mi neprídu ako spoľahlivý servis. Už pri MiG29 boli s nimi problémy, od omeškaní, cez vysokú cenu až po kvalitu služieb a to boli vzťahy medzi EÚ a Ruskom vrúcnejšie. Podobné skúsenosti majú i Bulhari, nedávno bol o tom aj článok http://www.defence24.com/news_... . Nemyslím si, že teraz, v súčasnej situácii, by Rusi poskytli lepšiu kvalitu než obvykle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:01 06.06.2015

  semtam: potenciálním nepřítelem a vojenským ohrožením přímo našeho domácího území je jedině Rusko. Žádný jiný nepřítel nemá technické možnosti na nás dosáhnout u nás doma (jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: potenciálním nepřítelem a vojenským ohrožením přímo našeho domácího území je jedině Rusko. Žádný jiný nepřítel nemá technické možnosti na nás dosáhnout u nás doma (jinak než záškodnickou nebo sebevražednou technikou). Jelikož S-300 je určený pro obranu domácího prostoru (těžko se bude stěhovat do Afghánistánu), jeho nasazení je protiruské. Už z toho plyne, že modernizace realizovaná nepřítelem, tedy Ruskem, nedává žádný smysl. Našim zemím by neslušel nákup žádné ruské techniky, ani BUKu ne. Kupovat přímo do Rusů BUK, kterým Rusové sestřelili civilní linkové letadlo, by byl hodně černý humor.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  02:39 06.06.2015

  Tyto modernizace jsou technicky možné. U MI-17 velmi diskutabilní u S-300 pochopitelné.
  Bohužel politika velmi zasahuje do bezpečnosti našich států (ČR a SK) a tak tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyto modernizace jsou technicky možné. U MI-17 velmi diskutabilní u S-300 pochopitelné.
  Bohužel politika velmi zasahuje do bezpečnosti našich států (ČR a SK) a tak tyto modernizace půjdou vnimeč.
  Rusko v následujících letech bude horko těžko naším potencionálním nepřítelem.
  Dost se mi líbí evoluce systému BUK s efektivním dosahem až 70 km. To by našem (AČR, OSSR) velmi slušela.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  23:46 05.06.2015

  Powiedzmy szczerze - co innego może zrobić?
  OSSR - musi zmodernizować S-300 - bo nie ma $ na nowe systemy przeciwlotnicze.

  Podobnie z Mi 17.
  9 UH-60M nie zastąpi Mi 17 (nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Powiedzmy szczerze - co innego może zrobić?
  OSSR - musi zmodernizować S-300 - bo nie ma $ na nowe systemy przeciwlotnicze.

  Podobnie z Mi 17.
  9 UH-60M nie zastąpi Mi 17 (nie te możliwości, nie ta ilość)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:11 05.06.2015

  Supreme
  Slovenská ekonomika roste i bez zakázek z Ruska.
  A kdyby se Fico opravdu utrhl z řetězu a dal přednost svým proruským pocitům, tak by Slovensko rozhodně přišlo o víc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme
  Slovenská ekonomika roste i bez zakázek z Ruska.
  A kdyby se Fico opravdu utrhl z řetězu a dal přednost svým proruským pocitům, tak by Slovensko rozhodně přišlo o víc peněz než o kolik přišlo nyní v Rusku a časem by přišlo i o víc než jen o peníze.
  Slovenskou ekonomiku živí Evropa, největší firmy v zemi jsou ze států EU, nikoliv slovenské či dokonce ruské. Prostě Slovensko bude i přes toto nedůstojné brblání páně Fica držet basu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:50 05.06.2015

  Nesher - Jo jasný, teď na to koukám a omlouvám se :)

  "A za slovenskou relativní prosperitu a slušnou nadějí do budoucna rozhodně Rusko nestojí."

  No, měli s nimi dost velké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher - Jo jasný, teď na to koukám a omlouvám se :)

  "A za slovenskou relativní prosperitu a slušnou nadějí do budoucna rozhodně Rusko nestojí."

  No, měli s nimi dost velké zakázky jejich firmy. Soudruzi z Bruselu pro tu Slovenskou slušnou (možná) budoucnost neudělali více. Ale nechci zde zase tahat politiku :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Raven
  21:53 05.06.2015

  Presne. Populistický blábol. Fico už vyzerá v európe ako čistý schyzofrenik. Výrokmi stále sníva o rusku, no jeho ministri kupujú západnú techniku - MO viď. UH-60, C-27J, Gripen... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Presne. Populistický blábol. Fico už vyzerá v európe ako čistý schyzofrenik. Výrokmi stále sníva o rusku, no jeho ministri kupujú západnú techniku - MO viď. UH-60, C-27J, Gripen... MV chce vymeniť 2 Mi-171 za 2 Belly 429. Neviem k čomu je to dobré - toto mu nezožerie ani jedna strana. Ibaže by naši politici chceli s Mi-17 spraviť niečo obdobné ako pri Su-22 a 25 - najskôr sa na nich spravili generálky, potom sa vyradili a následne predali pod cenu do Angoly a Arménska. No neviem aké v tomto majú ešte naše Mi-17 možnosti. Pri S-300 je asi najrozumnejšie nechať ju doslúžiť a ochota rusov kvalitne ju modernizovať je tiež veľmi otázna ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:47 05.06.2015

  Superme
  Špatně čtěte, já napsal členská země EU a NATO. Nikoliv jen NATO ;-)
  To co Fico řekl byl jen populistické blábol, prostě něčím Putinovu propagandu podpořit musel. Jak už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme
  Špatně čtěte, já napsal členská země EU a NATO. Nikoliv jen NATO ;-)
  To co Fico řekl byl jen populistické blábol, prostě něčím Putinovu propagandu podpořit musel. Jak už jsem napsal níže, jednak Slovensko vzhledem k aktuálním programům modernizace OSSR nebude mít další peníze, jednak modernizovat vrtulníky vyrobené v 80. letech nedává smysl a hlavně mají vrtulníky vyřešené nákupem UH 60. Ohledně S300, ten nechají dožít a pak se uvidí. Od Ruska se nic, krom nutných ND, kupovat nebude. Slováci nejsou blázni a vědí, že malý stát si prostě čas od času musí vybrat. A za slovenskou relativní prosperitu a slušnou nadějí do budoucna rozhodně Rusko nestojí. Prostě košile bližší než kabát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:13 05.06.2015

  Nesher - "NATO z Ruska v současné době žádné zbraně kupovat nemůže. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher - "NATO z Ruska v současné době žádné zbraně kupovat nemůže. "

  https://engineeringrussia.word...
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  18:55 05.06.2015
 • Muhaha
  16:46 05.06.2015

  To je aspoň jánošík, ten Fico. Robo se do toho prostě nebojí jít prsama. Jen ještě tiskovým agenturám vypadla informace, že spolupracovat budou i při modernizaci MiG-21.

  To je aspoň jánošík, ten Fico. Robo se do toho prostě nebojí jít prsama. Jen ještě tiskovým agenturám vypadla informace, že spolupracovat budou i při modernizaci MiG-21.

 • Nesher
  16:38 05.06.2015

  JirkaM
  USA je kopovaly před okupací Krymu a nikoliv pro sebe, ale pro Afghánskou a Iráckou armádu.
  Navíc Sk ji nové vrtulníky koupilo v USA.

  JirkaM
  USA je kopovaly před okupací Krymu a nikoliv pro sebe, ale pro Afghánskou a Iráckou armádu.
  Navíc Sk ji nové vrtulníky koupilo v USA.

 • JirkaM
  16:34 05.06.2015

  USA nakupují ruské vrtulníky, tak proč by je nemohlo používat Slovensko? Navíc Rusko nejspíš ze Slovenska něco na oplátku nakoupí, zatímco USA asi spíš ne.

  USA nakupují ruské vrtulníky, tak proč by je nemohlo používat Slovensko? Navíc Rusko nejspíš ze Slovenska něco na oplátku nakoupí, zatímco USA asi spíš ne.

 • Nesher
  16:21 05.06.2015

  Celé je to nesmysl, Fico byl prostě v Moskvě, musel něco říct a tohle bylo první co ho napadlo. Slovenské Mi 17 (krom těch ve vlastnictví MV) jsou celkem staré a modernizace by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé je to nesmysl, Fico byl prostě v Moskvě, musel něco říct a tohle bylo první co ho napadlo. Slovenské Mi 17 (krom těch ve vlastnictví MV) jsou celkem staré a modernizace by byla vyhozováním peněz. Obzvlášť v situaci kdy SK podepsalo smlouvu na dodávku UH 60.
  S 300 PMU se též modernizovat nebude, jednak na to SK nemá peníze (nákup C 27J, UH 60, pronájem Gripenů, kolových OT je vyčerpá na hodně dlouho) a navíc stát EU a NATO z Ruska v současné době žádné zbraně kupovat nemůže.
  Fico chtěl jen potěšit Putina a své prorusky orientované voliče.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  16:04 05.06.2015

  Je třeba to brát v kontextu jednání Fica v Moskvě z něhož vyplynulo, že je nespokojenost s poklesem obchodní výměny mezi SR a Ruskem.
  Protože ropu nebo plyn do zásoby na 5 let si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je třeba to brát v kontextu jednání Fica v Moskvě z něhož vyplynulo, že je nespokojenost s poklesem obchodní výměny mezi SR a Ruskem.
  Protože ropu nebo plyn do zásoby na 5 let si asi slováci nekoupí, tak zbývají jen zbraně. (problém zde několikrát diskutovaný, že Rusko prostě nic něž suroviny a zbraně neprodukuje).
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  15:56 05.06.2015

  Fico je za svoje vyroky uz znacne kritizovany. Dokonca su komentatormi oznacovane za blaboly (obdobne tym, co viedol v stane u Kaddafiho o lieceni deti nakazenych AIDS v Tatrach). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fico je za svoje vyroky uz znacne kritizovany. Dokonca su komentatormi oznacovane za blaboly (obdobne tym, co viedol v stane u Kaddafiho o lieceni deti nakazenych AIDS v Tatrach). Neexistuje moznost, ako by S-300 a Mi-17 Rusko teraz mohlo pre Slovensko modernizovat. A zaujimave by bolo vediet, ako su postavene zmluvy s Ruskom - ci vobec mozeme bez Ruska tieto zbrane modernizovat. Inak navrh modernizovat vrtulniky pripravene na vyradenie je hodny genia Roberta Fica.
  Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  15:53 05.06.2015

  Nebylo by lepší aby jim ty Mi-17 opravil LOM Praha? Just sayin...

  Nebylo by lepší aby jim ty Mi-17 opravil LOM Praha? Just sayin...

 • Jura99
  15:41 05.06.2015

  Celkem dobrý vtip, pokud PVO modernizuje potenciální nepřítel. Takový menší trojský koník by se tam jistě dal zamontovat (pokud už tam není z výroby).

  Celkem dobrý vtip, pokud PVO modernizuje potenciální nepřítel. Takový menší trojský koník by se tam jistě dal zamontovat (pokud už tam není z výroby).