Slovensko nabízí Ukrajině samohybné houfnice Eva

Slovensko nabízí Ukrajině samohybné houfnice Eva
Samohybná houfnice Eva na tatrováckém podvozku 8×8 / Konštrukta Defense (Zvětšit)

Slovenská ZVS Holding nabízí Ukrajině pomoc s vývojem a výrobou samohybných houfnic. Mluví se také o možných dodávkách houfnic Eva ráže 155 mm. Nabídku ukrajinskému portálu Defense Express potvrdili zástupci ZVS Holding.

Ukrajinské ministerstvo obrany před pár dny rozhodlo o nákupu 26 českých samohybných houfnic DANA M2 a spekuluje se také o kompletním přechodu ukrajinské armády na tatrovácké podvozky. Tatry mohou v ukrajinské armádě nahradit podvozky bankrotující ukrajinské automobilky KrAZ, ale také podvozky MAZ z nepříliš spolehlivého Běloruska.

V případě nabídky ZVS Holding jde zřejmě o čistě soukromou záležitost slovenského průmyslu. Nabídka ZVS Holding také nereflektuje přímý zájem ukrajinského ministerstva obrany nebo ukrajinské armády jde o PR připomenutí slovenské nabídky v ukrajinském tisku, možná právě v souvislosti s akvizicí houfnic DANA M2 a podvozků Tatra.

Slovenský průmysl již před lety nabídl spolupráci Kramatorskému závodu těžkého strojírenství (KZTS), který je zodpovědný za vývoj ukrajinské houfnice 2S22 Bohdana. Dle zástupců ZVS Holding ukrajinská strana zatím na nabídku pozitivně nereagovala.

ZVS Holding společně s dalšími slovenskými firmami, zejména ZTS-Špeciál a Konštrukta-Defense, ukrajinské armádě a průmyslu nabízejí technologická řešení použitá u samohybné houfnice Eva ráže 155 mm. V případě zájmu lze ukrajinské armádě dodat přímo samohybné houfnice Eva. U již dříve představených prototypů houfnice Eva lze vysledovat i české stopy – byly použity podvozky Tatra 6×6 a 8×8, u druhého provedení i pancéřovaná kabina z produkce Tatra Defence Vehicle (TDV).

Prototyp samohybné houfnice Bohdana v KZTS

Připomeňme, že v ZVS Holding polovinu akcií vlastní slovenský holding DMD Group, druhou pak MSM Group, slovenská větev holdingu Czechoslovak Group (CSG). 

Houfnice Eva ráže 155 mm (52 kalibrů) měla premiéru v roce 2015 na brněnské výstavě IDET. Konstrukce dělostřelecké nástavby je zjednodušená a převzatá ze slovenské samohybné houfnice Zuzana 2.

Maximální rychlost houfnice Eva je po pevné cestě 90 km/h, po polní 55 km/h. Dojezd je 600 km a hmotnost celého systému 22 tun. Posádka může sedět v obrněné kabině a houfnici lze osadit moderními komunikačními systémy, systémy řízení palby a boje. Posádku tvoří tři osoby.

Dělostřelecká nástavba s hlavní se může natočit až 40° na každou stranu od podélné osy vozidla. Ovládání zbraně lze provést z kabiny nebo pomocí dálkového ovládání. Eva je vybavena nabíjecím automatem s 12 náboji ráže 155 mm. Náboje a prachové náplně najdeme ve dvou postranních boxech. Na korbě je připraveno dalších 12 granátů ráže 155 mm a příslušné množství prachových náplní.


V levém boxu jsou prachové náplně, v pravém střely ráže 155 mm; větší foto / Konštrukta Defense

Houfnice Eva ale není dokončený sériový produkt (s připraveným výrobním zázemím pro hromadnou výrobu) a jde v podstatě o technologický demonstrátor ‒ ukazuje konstrukční možnosti slovenské společnosti Konštrukta-Defense. Samotné uspořádaní houfnice Eva je navíc kontroverzní, zejména z hlediska malé zásoby munice a složitého ručního nabíjení.

Po vystřílení 12 střel ze zásobníku je nutné houfnici nabíjet ručně (jedna střela váží přes 40 kg!) nebo začít přebíjet zásobník automatu. Pokud zvážíme palbu pomocí klasického tříštivo-trhavého (HE) střeliva, tak zásoba 12 kusů munice nedovoluje provést nebo dokončit některé základní palebné úlohy.

Jedním ze základních palebných úkolů dělostřelectva je umlčování živé síly. Při dálce střelby 10 km proti nekryté živé síle je třeba vypálit 35 ran na jeden hektar, při dálce 15 km 45 ran a dálce 20 km nejméně 65 ran. Na opěrný bod (zákopy, opevnění) je norma spotřeby minimálně 130 ran na hektar, takže při rozměrech opěrného bodu 400×400 m bude třeba k jeho umlčení vypálit více než 2000 ran, tj. více než činí pohyblivá zásoba střeliva dělostřeleckého oddílu (3×8 houfnic), která je 1440 ran (při denním palebném průměru 60 kusů munice pro jednu houfnici).


Eva

Houfnice Eva vypálí 12 ran během počátečních tří minut, pak je nutné za neznámý čas přebít zásobník nebo vést palbu pomocí nouzového ručního nabíjení rychlostí dva výstřely za minutu. Při ručním nabíjení je nutné vytáhnout střelu z boxu v přední části korby, zanést ji dozadu, podat dalšímu člověku, který střelu vloží do vysunutého podavače střel. Stejný postup vyžadují prachové náplně. Přitom pořád mluvíme o trojčlenné posádce.

Jedna baterie houfnic Eva umí vypálit na cíl pouze 96 střel, což například postačí k umlčení nekryté živé síly na ploše 120×120 m (~1,5 ha) na vzdálenost 20 km. Poté se výrazně sníží rychlost palby nebo dojde k dlouhému (z hlediska dělostřelecké podpory) odstavení houfnic.

Zatímco v případě houfnice CAESAR je ruční nabíjení maximálně ulehčeno, v případě Evy je ruční nabíjení kostrbaté, zdlouhavé, vysilující a náchylné k nehodám. Vždyť přes 40 kg těžké střely je nutné přenášet kolem hydraulických podpěr a poté pomocí schůdků je vynést nebo položit na zadní část korby. Rizikové je zejména ruční nabíjení v noci, v dešti, blátě nebo při silném mrazu a větru.

EVA se tak spíše hodí pro podporu vysoce mobilních lehkých pěších nebo motorizovaných jednotek, a to v konfliktech nízké intenzity v Africe. V poziční a mechanizované válce na východě Ukrajiny jsou mnohem výhodnější slovenské houfnice Zuzana 2 nebo pásové Diana. Na druhou stranu Ukrajinci mohou nakoupit slovenská technická řešení použité u houfnic Eva a přizpůsobit si je svým potřebám.

Současně ZVS Holding nabízí Ukrajině pomoc s vývojem samohybných minometů a dodávky hlavní nejrůznějších kalibrů, včetně hlavní ráže 155 mm. Zástupci ZVS Holding například mluví o umístění automatizovaných minometů na pásový podvozek 2S1 Gvozdika.

Zdroj: Defense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Modernizovaná houfnice DANA-M ve výzbroji polské armády

Na polské vojenské výstavě MSPO 2020 polská armáda představila první modernizovanou kolovou ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  08:32 30.11.2020

  Ještě je otázka, jak EVA nabíjí různé množství hnacích nábojek, pokud by na věži nestál (nekrytý) člověk jako obsluha. Udělat mechaniku, aby "odsypala" příslušný počet nábojek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě je otázka, jak EVA nabíjí různé množství hnacích nábojek, pokud by na věži nestál (nekrytý) člověk jako obsluha. Udělat mechaniku, aby "odsypala" příslušný počet nábojek podle pokynu SŘP problém asi není, ale má to EVA ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Draculos
  22:41 27.11.2020

  Eva 8x8 priamo na stránke Excalibur army
  https://czechoslovakgroup.cz/e...

  Eva 8x8 priamo na stránke Excalibur army
  https://czechoslovakgroup.cz/e...

 • skelet
  14:04 27.11.2020

  Nechce se mi odpovídat v milionech vlákna, takže
  Zuzana 2
  Rádius otáčení pro T815VP31 jsem nenašel, takže převezmu tuto hodnotu z T815VT 8x8.1R, což dle AČR je vnějškem 25metrů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechce se mi odpovídat v milionech vlákna, takže
  Zuzana 2
  Rádius otáčení pro T815VP31 jsem nenašel, takže převezmu tuto hodnotu z T815VT 8x8.1R, což dle AČR je vnějškem 25metrů, plus mínus 0,5metrů.
  Když na to promítnu rozměry korby VP31 a přidám kanón, tak mi vyjde, že kanón opíše rádius cca 28metrů.
  Tatra T 815–7T3RC1 8x8.1R (PRAM) má rádius zatáčení 27 metrů. (stejný rádius má i cisterna a multilift.)

  Caesar 8x8
  převezmu rádius z podvozku T 815 - 7T3B41 8x8.1R, což je nějakých 24 metrů.
  Promítnu do toho rozměry Caesar 8x8 (přední převis kabiny jsem nenašel, takže ho nechám shodný z 7T3B41).
  A vyjde mi, že vnější rádius otáčení je zhruba 26,5 metrů.
  On ten zadní převis Caesaru je celkem velký.

  Takže mi vychází, že v rádiusu bude rozdíl cca 1,5 metru.
  A to s tím ještě může zamíchat fakt, že dle valka.cz je Zuzana 2 postavena na podvozku Tatra 815-7T3B42 8x8.1R. Pokud ten má podobný poloměr zatáčení jako T3B41, tak ten rozdíl ještě klesne.

  Sumasumárum, fakt, že řidiči Zuzany 2 trčí dopředu trubka a musí s ní počítat je nepříjemná, ale stejně tak musí řidič Caesara 8x8 počítat s tím, že mu do prostoru trčí zadek.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   14:22 27.11.2020

   omluva, podvozek Zuzany 2 je delší a délkově více odpovídá šasi T815-7T3B41, takže s přihlédnutím k této změně by měl rádius zatáčení Zuzany 2 (vnější okraj hlavně) být 27,5 metru ...
   Zobrazit celý příspěvek

   omluva, podvozek Zuzany 2 je delší a délkově více odpovídá šasi T815-7T3B41, takže s přihlédnutím k této změně by měl rádius zatáčení Zuzany 2 (vnější okraj hlavně) být 27,5 metru (když ponechám rádius dle 8158x8VT, pokud bych ho převzal z T815-7T3B41, tak bude o metr menší).
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:39 27.11.2020

    polomer zataceni neni tak rozhodujici jako to, ze mas riditelnou napravu 5m od predniho obrysu auta, s tim se spatne jezdi. Ale uz to bylo rozebrany zleva zprava, proste nekomu to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    polomer zataceni neni tak rozhodujici jako to, ze mas riditelnou napravu 5m od predniho obrysu auta, s tim se spatne jezdi. Ale uz to bylo rozebrany zleva zprava, proste nekomu to nevadi jinemu ano.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     17:16 27.11.2020

     Rádius zatáčení ti ukazuje jak velký prostor kolem sebe potřebuješ, když se má vozidlo otočit, respektive prudce zabočit. Ten rádius je u PRAM, Zuzany 2 a Caesara 8x8 v podstatě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rádius zatáčení ti ukazuje jak velký prostor kolem sebe potřebuješ, když se má vozidlo otočit, respektive prudce zabočit. Ten rádius je u PRAM, Zuzany 2 a Caesara 8x8 v podstatě stejný.
     Pokud se tedy výše jmenované vozy dostanou do situace, že se mají otočit na prostoru menším, než je jejich rádius otáčení, tak to průzkum nezvládl, a osádky budou muset improvizovat (u Zuzky například manipulací s věží a dělem).

     To že řidič bude muset mít na paměti, že má vpředu dlouhou trubku je blbý, ale stejně tak bude muset řidič Caesara 8x8 myslet na to, že mu vybočuje zadek (a to skoro o 2,5metru).

     Prostě je to žabomyší válka doslova a do písmene o takřka shodný rádius.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:21 27.11.2020

      Ne. Radius ti rekne kolik prostoru potrebuje podvozek, ale nastavba, tedy ta trubka, si opisuje svou krivku. Pochopitelne, ze pokud se PRAM otoci natesno v nejake krizovatce, tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne. Radius ti rekne kolik prostoru potrebuje podvozek, ale nastavba, tedy ta trubka, si opisuje svou krivku. Pochopitelne, ze pokud se PRAM otoci natesno v nejake krizovatce, tak Z2 tam tou trubkou chyti o barak.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:37 27.11.2020

      Přečti si ještě jednou co jsem napsal v těch prvních dvou příspěvcích. Mám tam dva údaje, pro korbu a nástavbu. Ten větší platí pro tu nástavbu, jak u Zuzky, tak u Caesara.

      Přečti si ještě jednou co jsem napsal v těch prvních dvou příspěvcích. Mám tam dva údaje, pro korbu a nástavbu. Ten větší platí pro tu nástavbu, jak u Zuzky, tak u Caesara.

     • skelet
      19:38 27.11.2020

      Ale klidně najdi relevantnější data nebo vezmi pravítko a kružítko a počítej. Rád se poučím.
      Zatím to vypadá na plachtu.

      Ale klidně najdi relevantnější data nebo vezmi pravítko a kružítko a počítej. Rád se poučím.
      Zatím to vypadá na plachtu.

  • Clanek
   09:14 29.11.2020

   To jste si dovolil moc, takhle fakty utlouct z poslednich dni asi hlavni mantru chvalicu vlastni garaze, onu domelou neobratnost zuzany2.

   To jste si dovolil moc, takhle fakty utlouct z poslednich dni asi hlavni mantru chvalicu vlastni garaze, onu domelou neobratnost zuzany2.

 • lp13
  21:01 25.11.2020

  To mikojan29, Nesher
  Omlouvám se že vám vstupuju do diskuze...
  Nevím, jaký je rozdíl v manévrovatelnosti těch t strojů, ale nějaký asi teda bude. Což určitě nebude vadit za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To mikojan29, Nesher
  Omlouvám se že vám vstupuju do diskuze...
  Nevím, jaký je rozdíl v manévrovatelnosti těch t strojů, ale nějaký asi teda bude. Což určitě nebude vadit za přesunu, kde určitě bude nějaký průzkum. Ale nemohlo by to spíš vadit při změně palebného postavení, kdy budu omezen výběrem přesunové trasy a budu mít méně možností, jak se dostat z bodu A do bodu B. A pokud na mé vytipované trase bude zničen třeba most, tak už se tam tak jednoduše nebudu moct dostat, protože případné náhradní trasy budou pro mě neprůjezdné kvůli mé menší manévrovatelnosti? Nebo budu více předvídatelný, na kterých trasách se mohu pohybovat?
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:44 26.11.2020

   tyto problémy mají i leckteré autojeřáby. Nebo máme nějaké informace ze Slovenska, že by jim tam Zuzany 2000 hromadně strhávali značky, sloupy a stromy okolo cest?

   tyto problémy mají i leckteré autojeřáby. Nebo máme nějaké informace ze Slovenska, že by jim tam Zuzany 2000 hromadně strhávali značky, sloupy a stromy okolo cest?

   • Jura99
    14:06 26.11.2020

    Zuzana 2000 má hlaveň 155/L45, tj. 6975mm, Z2 má 155/L52 = 8060mm a DANA má 152/L37 = 5624mm. Každý metr dělá svoje, ale samozřejmě to není podstatná vada, spíš patří mezi soubor ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zuzana 2000 má hlaveň 155/L45, tj. 6975mm, Z2 má 155/L52 = 8060mm a DANA má 152/L37 = 5624mm. Každý metr dělá svoje, ale samozřejmě to není podstatná vada, spíš patří mezi soubor nevýhod, navíc asi zbytečně, konstruktéři si mohli s uspořádáním vozidla pohrát ne jen tupě převzít starou koncepci. Mimochodem v USA testují paladin M109A7 s hlavní L58. To je zase ještě o metr delší.
    Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    10:59 27.11.2020

    Jenže ty jeřáby mají nezávislé řízení všech náprav a umí i krabí chod...

    Jenže ty jeřáby mají nezávislé řízení všech náprav a umí i krabí chod...

    • skelet
     11:39 27.11.2020

     ne všechny.

     ne všechny.

     • Torong
      12:11 27.11.2020

      Tak kromě staré 28-mičky na Tatře snad skoro všechny. Navíc rameno obvykle netrčí tři metry před kabinu...

      Tak kromě staré 28-mičky na Tatře snad skoro všechny. Navíc rameno obvykle netrčí tři metry před kabinu...

     • Jura99
      12:14 27.11.2020

      těm jeřábům rameno až tolik nečouhá, např. na podrobně udělaném webu Liebherr se dozvíme, že třeba 8kolka LTM1070 má před kabinou zasunuté rameno 2295mm. Jsou to žabaři, klidně tam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      těm jeřábům rameno až tolik nečouhá, např. na podrobně udělaném webu Liebherr se dozvíme, že třeba 8kolka LTM1070 má před kabinou zasunuté rameno 2295mm. Jsou to žabaři, klidně tam mohli nechat třeba 5m, stejně jim jede před jeřábem auto s majákem, ne ? :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:41 27.11.2020

      A to je ta 1070 je "riadna krava" 70 tun...

      A to je ta 1070 je "riadna krava" 70 tun...

  • mikojan29
   13:48 26.11.2020

   Také isté problémy s presunom budú mať pásové ako aj kolesové húfnice. Vždy by mal byť urobený prieskum všetkých palebných postavení a okolitého územia, kde sa zamýšľajú tieto ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Také isté problémy s presunom budú mať pásové ako aj kolesové húfnice. Vždy by mal byť urobený prieskum všetkých palebných postavení a okolitého územia, kde sa zamýšľajú tieto postavenia. Keď sme už pri tých pásoch, tiež to nie sú najmenšie stroje a lauf im trčí pred korbu, podobne ako napr. tie autožeriavy. Skúsený vodič by to mal zvládnuť.
   Toto sú len Nesherove problémy, ktoré tu už vyťahuje, len aby mal čo kritizovať.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:08 26.11.2020

    pásové mají věž zcela vzadu a otočí se na místě. Z2 má za věží ještě motor a poloměr otáčení jistě podstatně větší než "na místě".

    pásové mají věž zcela vzadu a otočí se na místě. Z2 má za věží ještě motor a poloměr otáčení jistě podstatně větší než "na místě".

    • skelet
     14:09 26.11.2020

     ovšem ani ona věž není pevná, takže si s tím může osádka v případě nouze poradit :)

     ovšem ani ona věž není pevná, takže si s tím může osádka v případě nouze poradit :)

     • lp13
      18:28 26.11.2020

      Děkuji za info.
      Nikdy jsem nic tak velkého neřídil, tak si to neumím přestavit.
      Jen právě, když někde vezou nějaký nadrozměr, tak občas vidím ty manévry a sundávání těch značek ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Děkuji za info.
      Nikdy jsem nic tak velkého neřídil, tak si to neumím přestavit.
      Jen právě, když někde vezou nějaký nadrozměr, tak občas vidím ty manévry a sundávání těch značek apod.
      Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     18:46 26.11.2020

     Zase problém s písaným textom? Vidíš niekde, že je tam napísané Z2? Ja hovorím všeobecne o kolesových a pásových húfniciach, všetko sú to veľké kravy.
     Táto pásová húfnica má tiež ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zase problém s písaným textom? Vidíš niekde, že je tam napísané Z2? Ja hovorím všeobecne o kolesových a pásových húfniciach, všetko sú to veľké kravy.
     Táto pásová húfnica má tiež lauf pár metrov pred korbou, aj tú budeš kritizovať?
     https://www.kmweg.com/systems-...
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:43 27.11.2020

      Jenže on má pravdu. Pásový podvozek se otočí na místě.
      Kolové houfnice pak prakticky všechny mimo Z2 jsou uspořádány tak, že hlaveň jde přes celé vozidlo a dopředu trčí jen zbytek. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenže on má pravdu. Pásový podvozek se otočí na místě.
      Kolové houfnice pak prakticky všechny mimo Z2 jsou uspořádány tak, že hlaveň jde přes celé vozidlo a dopředu trčí jen zbytek. Takže ano, Z2 bude mít v~tší problém s manevrováním než ostatní SHH.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      07:57 27.11.2020

      stejný přesah bude mít i Boxer AGM

      stejný přesah bude mít i Boxer AGM

     • Torong
      09:42 27.11.2020

      Nebude. Boxer AGM délka 10,2m Z2 délka 14,2. Jediný Archer má stejnou délku (14,3m). Zbytek se pohybuje v rozmezí 10 - 12m

      Nebude. Boxer AGM délka 10,2m Z2 délka 14,2. Jediný Archer má stejnou délku (14,3m). Zbytek se pohybuje v rozmezí 10 - 12m

     • mikojan29
      09:52 27.11.2020

      Torong
      Neotočí, ten lauf vyžaduje väčší polomer otáčania ako podvozok. Je pravda, že s kolesovou sa otočíš ešte na väčšom polomere. Zase pásová je ťažšia, budeme sa tu takto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Neotočí, ten lauf vyžaduje väčší polomer otáčania ako podvozok. Je pravda, že s kolesovou sa otočíš ešte na väčšom polomere. Zase pásová je ťažšia, budeme sa tu takto naťahovať?
      Toto sú len žabomyšie vojny. Ako som uviedol, je tu prieskum ktorý by mal zaistiť adekvátne palposty pre konkrétny typ húfnice.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:46 27.11.2020

      Mikojane, zase jsi "přehlídl" důležitou věc. Z2 je o 2 až 4 metry delší než ostatní houfnice. Takže jistě, že dělostřelci budou mít průzkum. Ale ten pro Z2 najde méně cest a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mikojane, zase jsi "přehlídl" důležitou věc. Z2 je o 2 až 4 metry delší než ostatní houfnice. Takže jistě, že dělostřelci budou mít průzkum. Ale ten pro Z2 najde méně cest a možných pozic než pro jiné houfnice.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:39 27.11.2020

      Torong, Značce je celkem jedno jak moc hlaveň přesuhuje, buď ji smahne nebo ne.
      Však brzo uslyšíme ze Slovenska kolik sloupů a značek sestřelili laufem. Nebo spíše ne.

      Torong, Značce je celkem jedno jak moc hlaveň přesuhuje, buď ji smahne nebo ne.
      Však brzo uslyšíme ze Slovenska kolik sloupů a značek sestřelili laufem. Nebo spíše ne.

     • Torong
      12:15 27.11.2020

      Skelete, nevím proč sem taháš značky. Ty problém nejsou. Zato úzké lesní cesty, průseky nebo průjezd přímo lesem. To už může být limitující.

      Skelete, nevím proč sem taháš značky. Ty problém nejsou. Zato úzké lesní cesty, průseky nebo průjezd přímo lesem. To už může být limitující.

     • mikojan29
      15:10 27.11.2020

      Torong
      Všimol, preto som napísal, že kolesová bude mať väčší polomer otáčania ako pásová, ale nie extrémne viac. Pri kolesových je to +- pár metrov.
      A na to sú ženisti, aby im tie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Všimol, preto som napísal, že kolesová bude mať väčší polomer otáčania ako pásová, ale nie extrémne viac. Pri kolesových je to +- pár metrov.
      A na to sú ženisti, aby im tie cesty prispôsobili/sprejazdnili. Húfnice nebudú v prvom slede, ale až za ním, takže palposty by mali byť prieskumom vytipované.
      Ako som písal, žabomyšie vojny.
      Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:43 25.11.2020

  Měl bych dotaz z jiného soudku. Má v případě Ukrajiny smysl přecházet na ráži 155? Přece jen se jedná o značně dražší munici, komplet jiná technologie výroby, se kterou Ukrajinský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych dotaz z jiného soudku. Má v případě Ukrajiny smysl přecházet na ráži 155? Přece jen se jedná o značně dražší munici, komplet jiná technologie výroby, se kterou Ukrajinský průmysl nemá žádné zkušenosti. Což sebou nese závislost na dodávkách ze zahraničí. V případě 152 mají vlastní know-how, všechny subdodavatele včetně chemického průmyslu doma.
  Chápu to v mírových dobách, ale v horizontu příštích pěti let mi to připadá jako luxus, který ukrajinské armádě může napáchat víc komplikací, než užitku.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:03 25.11.2020

   oni se snaží přejít na standardy NATO, vč. např. ráže ručních zbraní.

   oni se snaží přejít na standardy NATO, vč. např. ráže ručních zbraní.

  • PavolR
   18:10 25.11.2020

   Domáca výroba nie je žiadna sláva a s krajinou, ktorá je v čele vývoja modernej munície k danému kalibru, sú na nože. Naproti tomu kaliber 155mm používajú ich spojenci a skrze to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Domáca výroba nie je žiadna sláva a s krajinou, ktorá je v čele vývoja modernej munície k danému kalibru, sú na nože. Naproti tomu kaliber 155mm používajú ich spojenci a skrze to majú teoreticky prístup prakticky k akejkoľvek modernej munícii. Prechod je pre nich porovnateľne logický krok, ako povedzme pre AČR. V prípade raketového delostrelectva by pre nich skutočne nemalo zmysel prechádzať na iné kalibre, ale v prípade hlavňového je to v pohode.
   Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   18:16 25.11.2020

   Mno Ukrajinci si nevyrábí ani vlastní munici ráže 152 mm, tak jim to může být docela dost šumák. To je i důvod, proč k těm Danám pořizují i munici. Nemluvě o tom, že přechod na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mno Ukrajinci si nevyrábí ani vlastní munici ráže 152 mm, tak jim to může být docela dost šumák. To je i důvod, proč k těm Danám pořizují i munici. Nemluvě o tom, že přechod na ráži 155 mm a ideálně i rozjetí místní výroby, je pro ně mnohem smysluplnější, než setrvání na té dosavadní. Oněch "pět let" (+) nějak překlepou s dosavadními děly a Danami. Za tu dobu zavedou nějakou novou kolovou houfnici ráže 155 mm a snad i výrobu munice.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:33 25.11.2020

    Jim se hodí každá hlaveň na kolech. Zřejmě toho mají hodně "rozbitého"

    Jim se hodí každá hlaveň na kolech. Zřejmě toho mají hodně "rozbitého"

   • danny
    15:35 26.11.2020

    Rase: pokud si dobře pamatuju, tak rozjezd výroby 152 mm munice ohlašovala v r. 2017 spol. Artem. Koupili lisy a cnc na výrobu plášťů z Turecka. Šumák to úplně není. Rozdíl je snad ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase: pokud si dobře pamatuju, tak rozjezd výroby 152 mm munice ohlašovala v r. 2017 spol. Artem. Koupili lisy a cnc na výrobu plášťů z Turecka. Šumák to úplně není. Rozdíl je snad úplně ve všem, od výroby, přes skladování, výcvik, balistické počítače. On jen vývoj technologie na výrobu celospalitelné nábojky není prdel. A i při zvládnuté technologii je tam pořád značný rozdíl v ceně.
    Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     23:24 26.11.2020

     Pak by bylo divné, proč kupují spolu s houfnicemi i hloupou munici od CSG. Ale třeba ještě není výroba rozjetá.

     Pak by bylo divné, proč kupují spolu s houfnicemi i hloupou munici od CSG. Ale třeba ještě není výroba rozjetá.

  • Laci
   18:20 25.11.2020

   Jelikož se chce Ukrajina vymanit ze sovětskýho dědictví a co nejrychleji vstoupit do EU a do NATO, tak je to klíčový.

   Jelikož se chce Ukrajina vymanit ze sovětskýho dědictví a co nejrychleji vstoupit do EU a do NATO, tak je to klíčový.

   • flanker.jirka
    20:35 25.11.2020

    Jsme 21 let v NATO, v EU už také nějaký ten pátek a existujeme s ruskými tanky, BVP a municí.

    Jsme 21 let v NATO, v EU už také nějaký ten pátek a existujeme s ruskými tanky, BVP a municí.

    • logik
     15:34 26.11.2020

     Ale nejsme ve válce.

     Ale nejsme ve válce.

     • flanker.jirka
      17:49 26.11.2020

      Na to jste přišel jak? Jak snadné je přehlédnout dvacet let války, když se neválčí na našem území :-)
      Prakticky ihned od vstupu do NATO někde válčíme. Začalo to hned po vstupu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na to jste přišel jak? Jak snadné je přehlédnout dvacet let války, když se neválčí na našem území :-)
      Prakticky ihned od vstupu do NATO někde válčíme. Začalo to hned po vstupu, kdy aliance čekala na podpis, aby si pojistili otevření vzdušného prostoru pro bombardování Srbska. Prakticky všude, kde jsou naši vojáci je potřeba dělostřelecké nebo letecké podpory. A my přesto nejsme schopni 21 let dělostřelectvo nebo vlastní letectvo ani v omezené míře nasadit. Tak že, kam ten spěch? :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      01:00 27.11.2020

      Dobře, napíšu Ti to polopaticky:
      Nejsme ve válce, kde bychom teď používali tanky a BVP. Proto si můžeme dovolit furt používat "staré křápy".
      Jo, částečně je to tím, že to za nás ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dobře, napíšu Ti to polopaticky:
      Nejsme ve válce, kde bychom teď používali tanky a BVP. Proto si můžeme dovolit furt používat "staré křápy".
      Jo, částečně je to tím, že to za nás oddřou jiní. To ale nic nemění na tom, že jsme tu potřebu prostě zatím neměli.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:36 27.11.2020

      logik
      Ale je to pravé o tom, že to za nás jiní oddřou. Finančně by to naše nasazení vypadalo úplně jinak, pokud by nám naúčtovali munici pro podporu našich jednotek. BVP a tanky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik
      Ale je to pravé o tom, že to za nás jiní oddřou. Finančně by to naše nasazení vypadalo úplně jinak, pokud by nám naúčtovali munici pro podporu našich jednotek. BVP a tanky jsme nikde neměli, ale zase je to o tom, že tuto techniku tam měli jiné země. Ani vlastní MRAPy jsme neměli v AFG, museli jsme si je půjčovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:57 27.11.2020

      Flanker:
      "Ale je to pravé o tom, že to za nás jiní oddřou."
      Z hlediska toho, jaké jsme měli potřeby, ne. My jsme šli do těch válek s tou podmínkou, že to za nás oddřou, koneckonců ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      "Ale je to pravé o tom, že to za nás jiní oddřou."
      Z hlediska toho, jaké jsme měli potřeby, ne. My jsme šli do těch válek s tou podmínkou, že to za nás oddřou, koneckonců byla to naše "dobrovolná spojenecká pomoc", takže to v tomdle případě ani až tak kritizovatelné není.

      Pokud by to za nás "oddřít" nechtěli, vůbec jsme se do těch válek zapojovat nemuseli. Tedy jsme tu výzbroj reálně naštěstí zatím nepotřebovali (neříkám, že mít ji, tak jsme ji mohli "vyměnit" za jiné zahraničněpolitické cíle - ale opět, byla by to čistě naše volba).

      Ukrajina ale je ve válce. Vyhnout se jí nemůže. Proto je strategie jejího vyzbrojování prostě jiná a nedá se vyvozovat, že to, co potřebuje ona, by bylo vhodné i pro nás.
      Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     10:49 27.11.2020

     Aha, takže když dělá jeden něco blbě, tak to druhý musí opakovat po něm?

     Aha, takže když dělá jeden něco blbě, tak to druhý musí opakovat po něm?

 • Jan Grohmann
  09:34 25.11.2020

  Ázerbajdžánské houfnice DANA M1 s moderními systémy řízení palby a boje.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ázerbajdžánské houfnice DANA M1 s moderními systémy řízení palby a boje.

  https://www.youtube.com/watch?...

  • Arthur
   10:20 25.11.2020

   Azerbajdžanci ShKH DANA M1 a Ukrajinci ShKH DANA M2 ostrieľaní bojmi zjavne dobre vedia využiť účelnú a účinnú a zároveň efektívnu a hospodárnu modernizovanú verziu samohybného ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Azerbajdžanci ShKH DANA M1 a Ukrajinci ShKH DANA M2 ostrieľaní bojmi zjavne dobre vedia využiť účelnú a účinnú a zároveň efektívnu a hospodárnu modernizovanú verziu samohybného dela obrneného (tzv. tankové) na kolesovom podvozku.

   Je zaujímavé, že tí ktorí hasia rozpočtové diery (napr. na prvú splátku 2 milardy Kč) a majú na SKLADE desaťtisíce 152mm munície za niekoľko miliard kaček a nehovoriac o vytvorenú celú logistiku a zázemie (ktoré budú tiež stáť nemalé finančné prostriedky) nemajú záujem o vlastný osvedčený, vyskúšaný, overený doma a aj u iných vo svete ShKH v modernizovanej verzii ShKH DANA M2, pri 52ks za cca 1,81 miliardy Kč (26ks kupujú Ukrajinci za 905 miliónov Kč).

   Podporil by sa tak domáci obranný priemysel (dane a odvody zostanú v domácej ekonomike) pričom pre nich by aj tá prvá splátka 500 miliónov Kč na rok 2021 bola v čase krizy COVID-19 ako dar z nebies.

   Proste WIN-WIN, ale ako vidím nielen časy sú zvláštne...
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    10:24 25.11.2020

    Hele a do kdy ma ta munice trvanlivost?

    Hele a do kdy ma ta munice trvanlivost?

    • flanker.jirka
     16:50 25.11.2020

     do kdy chcete, dá se delaborovat a problémové součásti nebo náplně vyměnit

     do kdy chcete, dá se delaborovat a problémové součásti nebo náplně vyměnit

     • satai
      21:16 25.11.2020

      Uplne z toho citim jak je cely ten plan cim dal uspornejsi a uspornejsi.

      Uplne z toho citim jak je cely ten plan cim dal uspornejsi a uspornejsi.

     • flanker.jirka
      07:01 26.11.2020

      satai
      Uspornejsi by bylo jen zrušit armádu. :-) Ale UA je podobný bananistan jako ČR tak je možné vše. Vyrobit a nebo repasovat munici je rozdíl. A když se tu nedávno psalo Daně, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      satai
      Uspornejsi by bylo jen zrušit armádu. :-) Ale UA je podobný bananistan jako ČR tak je možné vše. Vyrobit a nebo repasovat munici je rozdíl. A když se tu nedávno psalo Daně, tak tam byla částka za HE munici "od 50 000 Kč" za kus. U stejného typu munice pro 155 mm zde pan Vašíček psal o ceně 90 000 Kč za kus. Nějaký rozdíl tam bude. A rozhodně je rozdíl v pořizovací ceně houfnice.
      Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    11:43 25.11.2020

    Jo no máte pravdu. Ono je rozumné ve chvíli, kdy chce armáda přejít na jinačí ráži, ráži 155mm utopit cca 2 miliardy korun v nesmyslné modernizaci stroje v ráži 152 mm. Jak by asi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jo no máte pravdu. Ono je rozumné ve chvíli, kdy chce armáda přejít na jinačí ráži, ráži 155mm utopit cca 2 miliardy korun v nesmyslné modernizaci stroje v ráži 152 mm. Jak by asi tahle modernizace vyřešila ten hlavní problém a to přechod na ráži 155mm, když by se vlastně změny ráže modernizace vůbec netýkala?
    Takže výsledek by byl takový, že by se nyní utratilo cca 2 miliardy aby se do cca 5 let tyto stroje vyřadili a koupili nové v ráži 155mm v hodnotě 6 až x miliard.
    Takže vlastně by se neušetřilo nic, jen by se zbytečně vyhodilo oknem cca 2 miliardy v době, kdy peněz není na zbyt.
    No jsem rád, že v AČR nikdo takhle nesmyslně neuvažuje.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:55 25.11.2020

     Dělostřelectvo stále neřeklo poslední slovo a co je doma to se počítá, to si rychle musela uvědomit i Ukrajina.
     Na ráži 155 mm už přecházíme 20 let a stále jsme na ni nepřešli, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dělostřelectvo stále neřeklo poslední slovo a co je doma to se počítá, to si rychle musela uvědomit i Ukrajina.
     Na ráži 155 mm už přecházíme 20 let a stále jsme na ni nepřešli, evidentně to nikoho nebolelo, když se při původním plánu pořízení houfnic pořídily nakonec pouze radary Arthur.
     Peněz je stále nazbyt dost, jen musí být využity efektivněji.
     Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      18:35 25.11.2020

      Ukrajina nám může být ukradena. To co dělá ona je její věc. Ať si pořídí třeba trebuchet, nám to může být jedno.
      Faktem totiž je, že AČR hledá houfnici v ráži 155mm. Takže jakákoli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajina nám může být ukradena. To co dělá ona je její věc. Ať si pořídí třeba trebuchet, nám to může být jedno.
      Faktem totiž je, že AČR hledá houfnici v ráži 155mm. Takže jakákoli investice do modernizace houfnic DANA bez změny ráže je plýtvání peněz.
      Ráže 155mm je pro AČR stěžejní, přes to vlak nejede, nevím proč to pořád někteří nechápou. Jakákoli investice do houfnic, které nejsou ráže 155mm je vyhazováním peněz.
      A to neustálé vymlouvání se, že za 20 let se v AČR toho moc nepohlo, je alibizmus. Právě, že za 20 let se udělalo pro modernizaci AČR minimum, tak už některé věci nelze odkládat.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:40 25.11.2020

      Klimesov
      AČR jen utrácí peníze bez skutečně fungující koncepce. SŘP bude kupovat odděleně od houfnic a munice, průzkumné prostředky také. Jak dlouho bude trvat integrace jen v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      AČR jen utrácí peníze bez skutečně fungující koncepce. SŘP bude kupovat odděleně od houfnic a munice, průzkumné prostředky také. Jak dlouho bude trvat integrace jen v rámci AČR? Tipuji minimálně 5 let. Ukrajina kupuje Dany včetně SŘP.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:12 26.11.2020

      flanker.jirka
      Ale no tak. Tady už jsou fakt lidi jak děcka na pískovišti. Co to zas je za nesmysly.
      Houfnice se samozřejmě kupují s integrovaným SŘP. To o čem mluvíte je SŘP pro ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ale no tak. Tady už jsou fakt lidi jak děcka na pískovišti. Co to zas je za nesmysly.
      Houfnice se samozřejmě kupují s integrovaným SŘP. To o čem mluvíte je SŘP pro systém velení. Něco jako TOPAZ atd. atd. což Ukrajina rozhodně nyní nekupovala.
      A tyto systémy se nakupují odděleně, protože spadají pod jinačí druh vojska, pod velení. Tak stejně průzkumné prostředky. Ty také spadají pod jinačí část vojska, navíc už jsem to psal několikrát. Nákup průzkumných prostředků je závislý na dalších zakázkách jako třeba nákup nových BVP, protože je pravděpodobné, že novým nosičem bude stroj na podvozku nového BVP. A tak by se dalo pokračovat. Tohle jsou věci, které se prostě nakupují odděleně. Nevím co pořád lidi nechápete. Stejně tak munice atd. atd.
      Ono je problém pochopit koncepci reorganizace AČR, když se nevyznáte ani v základních pojmech, v základním rozdělení armády a v základních složkách armády. Jako pokud se lidé nevyznají v základních věcech tak je jasné, že to nikdy nebudou chápat.
      Takže to co jste popsal není žádný problém.
      Problém je to, že za cca 20 let AČR neměla ani dva roky za sebou potřebné pravidelné financování. Vždy do toho něco vlezlo. Vždy když se objevila nějaká zakázka najednou bim ho začlo se škrtat, protože: Povodně, politická krize, korupční krize, ekonomická krize, jinačí krize. atd. atd. Prostě vždy když přišla nějaká krize, prachy se zebrali v první řadě armádě. A za takových okolností se nic budovat nedá.
      Ale to už všichni tady taky víme, tak nevím proč se všichni nad tím tak diví.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:09 26.11.2020

      Klimesov
      Samozřejmě, na vozidle Caesar musí být nějaký systém SŘP, ale to je úroveň jedné hlavně. Základní úkoly plní baterie, pro tu se nyní SŘP s houfnicemi nepořizuje, ale až ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Samozřejmě, na vozidle Caesar musí být nějaký systém SŘP, ale to je úroveň jedné hlavně. Základní úkoly plní baterie, pro tu se nyní SŘP s houfnicemi nepořizuje, ale až jako odělená zakázka.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:17 27.11.2020

      Flankere, někdy si nejsem jisty jestli rozumíš Česky... Klimesov ti to přesně popsal. Tu tvojí základní jednotku tedy baterii bude řídit nadřazený SŘP, který ale už nespadá pod ty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flankere, někdy si nejsem jisty jestli rozumíš Česky... Klimesov ti to přesně popsal. Tu tvojí základní jednotku tedy baterii bude řídit nadřazený SŘP, který ale už nespadá pod ty dělostřelce, ale pod velení a průzkum. A ty tu začneš zas jak kolovrátek...
      Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    12:44 25.11.2020

    na modernizaci Dan není čas a ani peníze. Armáda má díky šetřílkům dosti zastaralou výzbroj, které končí životnost (technická, morální). Takže armáda má před sebou jasné výhledy, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    na modernizaci Dan není čas a ani peníze. Armáda má díky šetřílkům dosti zastaralou výzbroj, které končí životnost (technická, morální). Takže armáda má před sebou jasné výhledy, kdy musí co nahradit (Sokoly, BVP, Gripeny, tanky, minomety, Kuby, Mi-171, vozový park). Takže modernizace Dan řeší krátkodobou potřebu, ale z hlediska dlouhodobého ti to způsobí pěkný břichabol. Takže nakonec by to mohlo dopadnout tak, že Dan bychom se zbavili až po roce 2035.
    Za další Dany mají krátký dostřel, státy které si nechávají houfnice s krátkým dostřelem toto kompenzují jinými způsoby - letectvem nebo raketomety. AČR nemá raketomety a nemá ani silné letectvo. Udržovat tedy houfnice s krátkým dostřelem není to pravé ořechové.
    Můžu si o výběru Caesara myslet cokoliv (ostatně nelíbí se mi provedení, ne jeho výkony), ale je to podstatně lepší verze, než modernizace Dan.
    Modernizace Dan by byla fajn pouze v případě, kdybychom chtěli navýšit počty dělostřelectva nebo měli zavedené těžké raketomety jako je HIMARS, nebo postsovětské Uragan/Smerš.
    Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  23:36 24.11.2020

  Pakliže říkáte že Češi nechtěji houfnici na mise. Tak chci slyšet jasně a bez keců za jak dlouho po prvním výstřelu je schopen nepřítel zasáhnout naši houfnici. Myslím že nejsme v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pakliže říkáte že Češi nechtěji houfnici na mise. Tak chci slyšet jasně a bez keců za jak dlouho po prvním výstřelu je schopen nepřítel zasáhnout naši houfnici. Myslím že nejsme v Africe. Takže střelbu bez přesunu s max kadencí si necháme na cvičiště. A nebo ne?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:32 25.11.2020

   nekupujeme jednoúčelovou houfnici pro teritoriální obranu. Ty mise tam budou také. Otázka nestojí za jak dlouho je nepřítel schopen zasáhnout, to totiž záleží pouze na nepříteli. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nekupujeme jednoúčelovou houfnici pro teritoriální obranu. Ty mise tam budou také. Otázka nestojí za jak dlouho je nepřítel schopen zasáhnout, to totiž záleží pouze na nepříteli. Otázka stojí jak rychle houfnice zmizí z palpostu, v tom Caesar nijak nezaostává za ostatními kolovkami, pásová bude rychlejší, nemuší odpatkovávat. Kadence je odjakživa podstatný parametr každého děla, ať už stojí na místě nebo se přesunuje.
   Skrýt celý příspěvek

   • bredy
    09:37 25.11.2020

    Otázka bila na čas. Ne kadenci. Nebila ani na počet nábojů na jednotlivé úkoly.ani na čas opuštění prostorů. Tak znovu, zajímá mě opravdová situace. Za jak dlouho se musí dostat z ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Otázka bila na čas. Ne kadenci. Nebila ani na počet nábojů na jednotlivé úkoly.ani na čas opuštění prostorů. Tak znovu, zajímá mě opravdová situace. Za jak dlouho se musí dostat z prostorů . A tím lehce vypočítáme, kolik je kdo schopen vypálit ran. A samozřejmě že vím že i pásové houfnice pálí z místa rovnou z muničního vozidla dlouhé hodiny. Ale otázka zní tentokrát jinak.
    Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     10:05 25.11.2020

     ...kdo koho zbil sem snad nepatří...

     ...kdo koho zbil sem snad nepatří...

   • flanker.jirka
    20:55 25.11.2020

    Nechtěl bych obsluhovat Ceasar někde na základně uprostřed AFG, kde hrozí problém prakticky ze všech stran. Při odměru +-30° hrozí potřeba popojíždět jen z důvodu změny náměru.

    Nechtěl bych obsluhovat Ceasar někde na základně uprostřed AFG, kde hrozí problém prakticky ze všech stran. Při odměru +-30° hrozí potřeba popojíždět jen z důvodu změny náměru.

    • Jura99
     07:26 26.11.2020

     obsluha je otázkou desítek vteřin, zbytek času jsi v kabině nebo kdesi v krytu. V osobní balistice jsi venku +/- stejně chráněný/nechráněný jako bez balistiky v kabině třeba Z2.

     obsluha je otázkou desítek vteřin, zbytek času jsi v kabině nebo kdesi v krytu. V osobní balistice jsi venku +/- stejně chráněný/nechráněný jako bez balistiky v kabině třeba Z2.

     • flanker.jirka
      18:10 26.11.2020

      Mám na mysli při změně nutného směru působení neustálé popojíždění a odpatkování, zapatkování.

      Mám na mysli při změně nutného směru působení neustálé popojíždění a odpatkování, zapatkování.

 • mikojan29
  21:04 24.11.2020

  Treba byť proaktívny a nečakať, že niekto príde a bude sa pýtať, treba sa ponúkať.
  Myslím, že EVA sa dá ľahko prepracovať a zvýšiť objem zásobníka na viac striel, kto koľko bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Treba byť proaktívny a nečakať, že niekto príde a bude sa pýtať, treba sa ponúkať.
  Myslím, že EVA sa dá ľahko prepracovať a zvýšiť objem zásobníka na viac striel, kto koľko bude požadovať. Nie je to nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Možno to dopadne dobre a možno z toho nič nebude, ale treba dať o sebe vedieť. Držím palce.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   22:08 24.11.2020

   Presne tak. Z vlastnej skúsenosti... Zavoláš do 20 firiem. 10x ťa odmietnu (slušne), 7x prejavia záujem ale nikdy v živote sa neozvú, dvaja ti vynadajú, ale ten jeden sa chytí a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak. Z vlastnej skúsenosti... Zavoláš do 20 firiem. 10x ťa odmietnu (slušne), 7x prejavia záujem ale nikdy v živote sa neozvú, dvaja ti vynadajú, ale ten jeden sa chytí a máš zákazku. Čakaním na to, že sa niekto ozve sám sa akurát tak zlikviduješ.
   Skrýt celý příspěvek

   • DolphinXXL
    22:26 24.11.2020

    No já nevím ......... Ale já teda funguju jinak ......... Nikoho neobvolávám, z těch co zavolají, nebo napíší se snažím vyhovět všem. S někým najdeme společnou řeč, s jiným ne. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No já nevím ......... Ale já teda funguju jinak ......... Nikoho neobvolávám, z těch co zavolají, nebo napíší se snažím vyhovět všem. S někým najdeme společnou řeč, s jiným ne. Stačí nabízet kvalitní produkt, nebo službu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     02:06 25.11.2020

     To bol príklad vzhľadom na článok. Ak sa má EVA presadiť, musia byť obchodníci aktívni . Polovica sveta ani nevie, že niečo také sa u nás vyrába.

     To bol príklad vzhľadom na článok. Ak sa má EVA presadiť, musia byť obchodníci aktívni . Polovica sveta ani nevie, že niečo také sa u nás vyrába.

 • flanker.jirka
  19:44 24.11.2020

  ...proč nezkusili místo Evy dát dozadu na tatru Zuzanu? Podobně vyrábí houfnice v Srbsku, existuje tak na pásu Donar v Německu a rusové na kamazu mají se čtyřmi nohami Koalitsiji.

  ...proč nezkusili místo Evy dát dozadu na tatru Zuzanu? Podobně vyrábí houfnice v Srbsku, existuje tak na pásu Donar v Německu a rusové na kamazu mají se čtyřmi nohami Koalitsiji.

  • Sergej7490
   10:33 27.11.2020

   Pretoze ta kabina Z2 cosi vazi. A 2 napravy by to pravdepodobne neuniesli. Dalsia naprava dozadu by to cele asi neumerne predrazila, skomplikovala... Neviem vsak, ci to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pretoze ta kabina Z2 cosi vazi. A 2 napravy by to pravdepodobne neuniesli. Dalsia naprava dozadu by to cele asi neumerne predrazila, skomplikovala... Neviem vsak, ci to skusali...
   Ale presunutie motora za kabinu vodica, by mohlo mozno pomoct...
   Kazdopadne ked to napada nas, urcite to napadlo aj konstrukterov a minimalne teoreticky sa tomu venovali.
   Skrýt celý příspěvek

   • Draculos
    12:34 27.11.2020

    1, neviem ako by vstupoval hnací hriadeľ od prevodovky do nosnej rúry keby bol motor za kabínou, ale vyriešiť by to šlo.
    2, motor vzadu umožňuje znížiť tazisko
    3, inak veža Zuzany ...
    Zobrazit celý příspěvek

    1, neviem ako by vstupoval hnací hriadeľ od prevodovky do nosnej rúry keby bol motor za kabínou, ale vyriešiť by to šlo.
    2, motor vzadu umožňuje znížiť tazisko
    3, inak veža Zuzany nie je ťažká, ona len ťažko vyzera
    Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
     13:57 28.11.2020

     Věž Zuzany má hmotnost 17 tun, PzH 2000 18, Leopard 2A4 16.

     Věž Zuzany má hmotnost 17 tun, PzH 2000 18, Leopard 2A4 16.

     • Sergej7490
      23:29 28.11.2020

      To je hmotnost asi aj s delom, takze ziadne prekvapenie.

      To je hmotnost asi aj s delom, takze ziadne prekvapenie.

    • Sergej7490
     23:28 28.11.2020

     Myslim ze tazobne specialy od Tatry maju motor prave za kabinou. Ale ruku do ohna za to nedam :-)

     Myslim ze tazobne specialy od Tatry maju motor prave za kabinou. Ale ruku do ohna za to nedam :-)

 • Jan Grohmann
  19:43 24.11.2020

  Další informace o normě spotřeby střel:
  Pokud jsem to pochopil správně, jeden útok na vojenskou kolonu (nebo vysoce mobilní cíle) vyžaduje 110 střel. Bližší údaje co je to kolona ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další informace o normě spotřeby střel:
  Pokud jsem to pochopil správně, jeden útok na vojenskou kolonu (nebo vysoce mobilní cíle) vyžaduje 110 střel. Bližší údaje co je to kolona nebo vysoce mobilní cíle ale nejsou uvedeny.
  Zničení opevněného cíle (zákopy, opevnění) o rozměrech 300x400 metrů vyžaduje 1500 střel.

  V článku je odkaz i na .pdf dokument.

  Jinak článek potvrzuje prodej 5000 střel konvenčních střel a 1000 střel s prodlouženým doletem.

  https://mil.in.ua/uk/articles/...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   19:44 24.11.2020

   Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu se již vyrábějí:
   https://mil.in.ua/uk/news/u-ch...

   Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu se již vyrábějí:
   https://mil.in.ua/uk/news/u-ch...

   • Flader
    19:48 24.11.2020

    Tak buď je CSG naozaj tak flexibilné, alebo sa tento obchod riešil už dlhšie.

    Tak buď je CSG naozaj tak flexibilné, alebo sa tento obchod riešil už dlhšie.

   • Rase
    20:59 24.11.2020

    Vypadají skvěle a CSG v podstatě jen chybí nějaká pořádná zbraňová část a můžou si v pohodě sami vyrábět nové houfnice. Svařování plechu jim jde parádně - tu kabinu jsem okukoval ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vypadají skvěle a CSG v podstatě jen chybí nějaká pořádná zbraňová část a můžou si v pohodě sami vyrábět nové houfnice. Svařování plechu jim jde parádně - tu kabinu jsem okukoval hodně zblízka :-)))
    Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     22:07 24.11.2020

     A to je ten problém - zbraňový systém. Zvarovanie plechov nie je všetko. Áno, sú úspešní v recyklácii, ale čo ich sledujem, zatiaľ nič nového v tomto segmente nepriniesli.

     A to je ten problém - zbraňový systém. Zvarovanie plechov nie je všetko. Áno, sú úspešní v recyklácii, ale čo ich sledujem, zatiaľ nič nového v tomto segmente nepriniesli.

     • Jura99
      08:40 25.11.2020

      Je řeč o Konštruktě ? Ano, ta bohužel nepřichází s ničím novým, pouze s evolucí 35-45let starého projektu. Mechanika i koncepce je tam zhruba stále stejná. V dobách slávy sedělo v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je řeč o Konštruktě ? Ano, ta bohužel nepřichází s ničím novým, pouze s evolucí 35-45let starého projektu. Mechanika i koncepce je tam zhruba stále stejná. V dobách slávy sedělo v Konštruktě v té kostce v Trenčíně asi 3000 lidí, ti lidé už jsou dávno v pánu nebo v důchodu, noví konstruktéři nemají kontinuitu, je jich málo ani nemají zadání a finanční možnost se vyřádit na něčem velkém.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:10 25.11.2020

      Asi ti robí problém s písaným textom. Ešte raz si prečítaj, čo som napísal.

      Asi ti robí problém s písaným textom. Ešte raz si prečítaj, čo som napísal.

     • mudry.udrzbar
      10:21 25.11.2020

      Tak CSG vlastní podiel aj v konštrukte, takže to ani nemusíme velmi odlišovať. Ak je Zuzana evolucia 40 rokov stareho konceptu, tak Dana je len jeho recyklaciou. Neviem co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak CSG vlastní podiel aj v konštrukte, takže to ani nemusíme velmi odlišovať. Ak je Zuzana evolucia 40 rokov stareho konceptu, tak Dana je len jeho recyklaciou. Neviem co zasadneho sa da vymysliet na samohybnej hufnici, aby si to neoznacil iba za evoluciu stareho systému. U Zuzany nie je problem konstrukcia, ale to, ze nie su schopni predavat za konkurencieschopné ceny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:50 25.11.2020

      mudry.udrzbar: v Konštruktě myslím podíl CSG nemá, ten má v ZVL. Dana M2 je samozřejmě recyklací, s tím souhlasím, ale za řádově nižší cenu, cca 1mil. € versus 6mil. € za Z2. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar: v Konštruktě myslím podíl CSG nemá, ten má v ZVL. Dana M2 je samozřejmě recyklací, s tím souhlasím, ale za řádově nižší cenu, cca 1mil. € versus 6mil. € za Z2. Přitom rozdíl bude pravděpodobně pouze v dostřelu a kalibru (což zase má vliv na dostupnost chytré munice atp.).
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      11:37 25.11.2020

      Podstatny rozdiel medzi cimkolvek modernym s automatom na 155 mm a Danou je ten, ze 155 pouziva prachove celospalitelne nabojky, ktorych pocet vies OPERATIVNE menit - prebytocne sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Podstatny rozdiel medzi cimkolvek modernym s automatom na 155 mm a Danou je ten, ze 155 pouziva prachove celospalitelne nabojky, ktorych pocet vies OPERATIVNE menit - prebytocne sa vyhadzuju - ma na starosi nabijac priamo v kabine. Dana ma v nabojnici znacene sacky s prachom. Ich pocet sa upravuje rucne pred zacatim palebnej ulohy a naladovanim do zasobnika.
      Navyse ten retazovy zasuvac municie do nabojovej komory je v Dane znacne nespolahlivy. Nemam vedomosti, ze by sa menil za iny. Po repase asi dlhsiu chvilu vydrzi, Na UA zistia ako dlho.
      A este ked UA zisti ze dostali seriu Dan, co ma realny pancier len z predu, tak budu z nej uplne nadseny :-D
      Skrýt celý příspěvek

 • Sanyo
  18:54 24.11.2020

  To je jasný ne, rychle výstřílet 12 nábojů a pak přesun. Během přesunu ti dva nejstatečnější zatím zvládnou naládovat další zásobník. Určitě nějak podobně to bude ve slovenském ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je jasný ne, rychle výstřílet 12 nábojů a pak přesun. Během přesunu ti dva nejstatečnější zatím zvládnou naládovat další zásobník. Určitě nějak podobně to bude ve slovenském manuálu.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:41 24.11.2020

   "během přesunu" jste asi upadl, aby někdo manipuloval s municí z jízdy na takovém vozidle.

   "během přesunu" jste asi upadl, aby někdo manipuloval s municí z jízdy na takovém vozidle.

   • Sanyo
    22:45 24.11.2020

    Měl jsem za to, že jsem to napsal dostatečně jasně, aby tam byla cítit ta nadsázka, ale asi ne...

    Měl jsem za to, že jsem to napsal dostatečně jasně, aby tam byla cítit ta nadsázka, ale asi ne...

  • flanker.jirka
   13:07 25.11.2020

   Tak to sorry, dejte k tomu priste smajlík, tady se odvaznych bohatyru schopných takové věci provést najde hodně, jsou jich plné dejvice.

   Tak to sorry, dejte k tomu priste smajlík, tady se odvaznych bohatyru schopných takové věci provést najde hodně, jsou jich plné dejvice.

 • dusan
  18:08 24.11.2020

  To bude na dlho ...

  Modernizované DANY len prekleňujú skok Ukrajncov k novej húfnici. Je jasné, že vzhľadom na ich obmedzené zdroje budú hľadať kooperáciu s nejakým dodávateľom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To bude na dlho ...

  Modernizované DANY len prekleňujú skok Ukrajncov k novej húfnici. Je jasné, že vzhľadom na ich obmedzené zdroje budú hľadať kooperáciu s nejakým dodávateľom, ktorý im pomôže pri vývoji/výrobe novej húfnice. Naše firmy určite nie sú vrcholom zbrojárskeho biznisu, ale pre Ukrajincov bude zrejme zaujímavejší chudobnejší partner ako zabehaná svetová zbrojovka, ktorá by pustila Ukrajincom maximálne montáž ich produktu a neskorší servis (nehovoriac o cene).
  I vzhľadom na pandémiu bude konečné riešenie (nech už bude akékoľvek) určite tak výhľadovo niekde po roku 2025 .... predpokladám, že ukrajinci si hľadajú partnera na vývoj vlastnej zbrane. Zdá sa, že Tatra ako podvozok má veľkú šancu ... už len čosi "rozumné" dať na ňu ...
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   19:16 24.11.2020

   Přesně tak, hledají někoho kdo jim pomůže s vývojem a navíc to bude politicky zajímavé. Slovensko by pomoci samozřejmě mohlo, ale politicky zajímavé není.
   Obecně je problém ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přesně tak, hledají někoho kdo jim pomůže s vývojem a navíc to bude politicky zajímavé. Slovensko by pomoci samozřejmě mohlo, ale politicky zajímavé není.
   Obecně je problém slovenských děl v tom, že se jedná o celkem drahý systém a zároveň je na světě hodně konkurentů a (to je ten hlavní problém) je Slovensko muší váha co se zahraniční politiky týče, takže své produkty nedokáže protlačit politicky. A aby toho nebylo málo, tak má oproti takovému Srbsku, což je podobně "důležitá" země s podobným portfoliem, nevýhodu svého členství v EU a NATO (nemůže tedy prodat zbraně komukoliv a kdykoliv a zákazníci to vědí) a zároveň dražší produkci.
   Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:51 24.11.2020

  Zuzany sa nabíjajú priamo z korby muničného vozidla, čo bráni v použití tohoto sofistikovaného aj pri Eve?
  Kdesi som dávnejšie čítal, že zvýšenie kapacity zásobníka u verzie 8x8 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zuzany sa nabíjajú priamo z korby muničného vozidla, čo bráni v použití tohoto sofistikovaného aj pri Eve?
  Kdesi som dávnejšie čítal, že zvýšenie kapacity zásobníka u verzie 8x8 nie je problém.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:36 24.11.2020

   Zvýšená kapacita zásobníku na 8x8 se jmenuje Zuzana 2. Nabíjet Evu přímo z korby muničního auta stále znamená klesnout v kadenci na ruční střelbu, udávanou výrobcem na 2rpm. Jak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zvýšená kapacita zásobníku na 8x8 se jmenuje Zuzana 2. Nabíjet Evu přímo z korby muničního auta stále znamená klesnout v kadenci na ruční střelbu, udávanou výrobcem na 2rpm. Jak blízko musí muničák zajet a jak a celá sestava bude při střelbě fungovat je věc docela nedořešená. Eva má rovněž 12granátů ve schránách, k čemu by byly dobré, když ne k donesení a nabití do zásobníku či ruční střelbě tak, jak popisuje článek ? Houfnice s otevřenou architekturou nabíjení jako např. Caesar mají kadenci stále vysokou, jestli si rameno nabere granát ze zásobníku nebo jestli na něj položí obsluha ze země nehraje roli. Nabíjecí rameno Caesaru je dosažitelné ze země, Evu pravděpodobně ze země nenabiješ, musíš granát podat nahoru druhému. Eva je podle mého slepá cesta, paradoxně kombinuje pouze nevýhody automatických děl a ručně nabíjených.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:21 24.11.2020

    Otevřená architektura nabíjení je krásný PR slogan pro kockopsovy systém nabíjení, který má sériový Caesar 8x8.

    Otevřená architektura nabíjení je krásný PR slogan pro kockopsovy systém nabíjení, který má sériový Caesar 8x8.

    • Jura99
     18:32 24.11.2020

     Dobíjení automatu nebo pomalá ruční střelba je slabý bod všech automatů, nad kterým se konstruktéři mají zamyslet. Korejci se zamysleli a svou K9 zásobují muničním K10, který novou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dobíjení automatu nebo pomalá ruční střelba je slabý bod všech automatů, nad kterým se konstruktéři mají zamyslet. Korejci se zamysleli a svou K9 zásobují muničním K10, který novou munici sype jak z rukávu.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:40 24.11.2020

      Jo s tím nemám problém. Jen prostě psát k automatickému nabíjení, že se blbě nabíjí ručně je blbost podobného typu jako tvrdit, že střílení že samopalu po jednom náboji je na dvě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo s tím nemám problém. Jen prostě psát k automatickému nabíjení, že se blbě nabíjí ručně je blbost podobného typu jako tvrdit, že střílení že samopalu po jednom náboji je na dvě věci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:55 24.11.2020

      skelet: tak samozřejmě, že účelem není střílet z EVY ručním nabíjením 2rpm. To je fajn že jsme se k tomu dobrali, protože tu máme problém, že 12 střel je málo a ten automat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: tak samozřejmě, že účelem není střílet z EVY ručním nabíjením 2rpm. To je fajn že jsme se k tomu dobrali, protože tu máme problém, že 12 střel je málo a ten automat vyprázdníš raz dva. Takže EVA má patrně koncepční vadu, střílet ručně z ní i podle tebe není dobré, ale automat je limitovaný a dobití přeruší akci. Proti tomu Caesar má rychlou kadenci a kadence se nemění, když se granát na nabíjecí rameno položí z jakéhokoliv zdroje (zásobník, auto, paleta na zemi).
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:00 24.11.2020

      Tak jistě. Caesar je tupá tažená houfnice, akorát vezená na náklaďáku :)
      Malou zásobu granátů v Evě neobhajuju. ;)

      Tak jistě. Caesar je tupá tažená houfnice, akorát vezená na náklaďáku :)
      Malou zásobu granátů v Evě neobhajuju. ;)

     • Jura99
      19:07 24.11.2020

      skelet: no jenže ta malá zásoba na Evě je její dost charakteristický rys, je to něco jako kamion, který je jinak úplně moderní, ale denně ujede jen 50km.
      Velký zásobník munice by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: no jenže ta malá zásoba na Evě je její dost charakteristický rys, je to něco jako kamion, který je jinak úplně moderní, ale denně ujede jen 50km.
      Velký zásobník munice by už nebyla EVA, ale Zuzana, resp. správně udělaná Zuzana, protože by věž jako na Evě šla dozadu a nečouhala jí hlaveň čtyři metry před kabinu.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:23 24.11.2020

      tvoje obsese uložením hlavně v Zuzaně je legrační. Ten lauf ti vadí i u pásových houfnic? :))

      tvoje obsese uložením hlavně v Zuzaně je legrační. Ten lauf ti vadí i u pásových houfnic? :))

     • Jura99
      19:33 24.11.2020

      pasak se otoci na miste o 180 a vez na pasaku prece uplne vzadu je :-).

      pasak se otoci na miste o 180 a vez na pasaku prece uplne vzadu je :-).

     • skelet
      19:38 24.11.2020

      ale lauf 4metry před korbou :)

      ale lauf 4metry před korbou :)

     • Torong
      10:54 27.11.2020

      "Tak jistě. Caesar je tupá tažená houfnice, akorát vezená na náklaďáku :)"

      Což se nakonec ukazuje jako nejlepší řešení. Pro přímou podporu mechny na pásech s věží, pro zbytek na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Tak jistě. Caesar je tupá tažená houfnice, akorát vezená na náklaďáku :)"

      Což se nakonec ukazuje jako nejlepší řešení. Pro přímou podporu mechny na pásech s věží, pro zbytek na kolech bez věže...
      Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   18:23 24.11.2020

   Docela by mě zajímalo, proč, když to není problém, není už na světě prototyp s navýšenou kapacitou zásobníku.

   Docela by mě zajímalo, proč, když to není problém, není už na světě prototyp s navýšenou kapacitou zásobníku.

   • Sergej7490
    10:51 27.11.2020

    Pretoze rozumne uvazujucemu cloveku nerobi problem pochopit, ze v pripade zaujmu mu ten zasobnik predlzia. Takisto nema problem pochopit, ze Eva je demonstrator, nie seriovo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pretoze rozumne uvazujucemu cloveku nerobi problem pochopit, ze v pripade zaujmu mu ten zasobnik predlzia. Takisto nema problem pochopit, ze Eva je demonstrator, nie seriovo produkovany vyrobok, avsak pouzivajuci uz realne odskusane riesenia, takze prekvapenia velmi nehrozia.
    Dnes sa fici na 3D modeloch, lepsie sa posielaju majlom :-)
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     11:30 27.11.2020

     Navýšení kapacity neřeší problém. Pořád se bude muset nabíjet zásobník.

     Navýšení kapacity neřeší problém. Pořád se bude muset nabíjet zásobník.

     • mikojan29
      15:28 27.11.2020

      Na tomto princípe by mala plná automatika pracovať, zo zásobníka do laufu a potom vystreliť potrebný počet striel, zotrvať alebo odísť na iný palpost. Čo je na tom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na tomto princípe by mala plná automatika pracovať, zo zásobníka do laufu a potom vystreliť potrebný počet striel, zotrvať alebo odísť na iný palpost. Čo je na tom nepochopiteľné?
      Chýba tam nejaký medzičlánok, čo iné systémy majú a tento nie?
      Ak chceš ládovať ručne, kúp poloautomat ale manuál.
      Všetko sa musí nabíjať, nechápem tvoju otázku?.
      Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:29 24.11.2020

  Pri pohledu na EVA by me vazne zajimalo, jak narocne by bylo udelat z 12 granatoveho zasobniku treba 18 nabojovy. Takto mi to prijde jako pouzitelne na shoot and scoot, ale s jasne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri pohledu na EVA by me vazne zajimalo, jak narocne by bylo udelat z 12 granatoveho zasobniku treba 18 nabojovy. Takto mi to prijde jako pouzitelne na shoot and scoot, ale s jasne danym omezenim, ktere malokdo bude chtit prijmout (proc taky?). Kdyz se nepohraji s kapacitou a/nebo s lehkosti doplnovani jak granatu tak prachovych naplni do zasobniku behem vedeni palby(!) nemuzou realne ocekavat ze po tom nekdo skoci.
  Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   18:15 24.11.2020

   Je tam možnosť zvýšenia až na množstvo 2x24ks striel a náplní. V automate 8x3 (v x š) striel a rovnako aj náplní. Pri EVA sa dohliadalo aj na váhu systému, pre areomobilitu zbrane. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je tam možnosť zvýšenia až na množstvo 2x24ks striel a náplní. V automate 8x3 (v x š) striel a rovnako aj náplní. Pri EVA sa dohliadalo aj na váhu systému, pre areomobilitu zbrane. A čo sa týka kritiky zo strany autora Jana Grohmanna, príde mi to smiešne, pozrite si ako Američania nabíjajú počast delostreleckej prípravy ich húfnice Paladin, alebo Nemci svoje PZ2000. Každá takáto mobilná automatická húfnica je stavaná na nejaký palebný priemer, má svoje špecifikácie a bojové možnosti. EVA je mobilná, vďaka automatu vystrelí svoju zásobu striel a zmení svoj palpost aby mohla doplniť zásobník... podobne pracuje aj švédsky Archer , ktorý po vystrielaní 21 striel zo záboníka je nútené sa ísť dobyť! Pri situácii ktorú tu opisuje Jan Grohmann, všetky armády pristavia muničné vozidlá k batérii húfnic a ide sa na kvantitu, ručne nabíjajú, prípadne ládujú zásobníky . U EVA predsa príde osádka muničného vozidla a pomôže s ládovaním automatu a zásobníku, prípadne pomôže pri paľbe batérie húfnic. A čo sa týka húfnice CESAR, tak to nie je o nič vyspelejší systém, stačí si ho tiež predstaviť pri delostreleckej príprave, ako tam osádka pobehuje s 40kg strelami láduje ich buď do boxu, alebo s nimi pobehuje a láduje ich do poloautomatu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:42 24.11.2020

    Spíš jde o ten rapidní pokles kadence, když EVĚ vystřílíš zásobník a řešíš jak budeš dál pokračovat (jestli ruční palba nebo doplnit zásobník). Nedává moc smysl u EVY vystřílet ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Spíš jde o ten rapidní pokles kadence, když EVĚ vystřílíš zásobník a řešíš jak budeš dál pokračovat (jestli ruční palba nebo doplnit zásobník). Nedává moc smysl u EVY vystřílet zásobník, kde je v ideálním případě pouze 12gr, ale také třeba méně, pokud se už střílelo a pak tam začít doplňovat munici o řád složitějším a pomalejším způsobem, než do Caesaru. U toho Paladinu, tam granáty k odpálení ukládá obsluha ručně, jestli má u toho otevřený vrata a odebírá ještě granáty z venku, to asi kadenci moc nezmění.
    Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     19:07 24.11.2020

     Jura99, na to som narážal. Podobný problém má aj moderný a drahý Archer. Ale tu sa spájajú dve rozdielne spôsobilosti a koncepty delostrelectva a to statické a mobilné (nechápem na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99, na to som narážal. Podobný problém má aj moderný a drahý Archer. Ale tu sa spájajú dve rozdielne spôsobilosti a koncepty delostrelectva a to statické a mobilné (nechápem na čo tento príklad uvádza Jan Grohmann, veď je logické, že ak sa má pokryť veľká plocha, vystrieľajú sa stovky striel, tak samozrejme tam bude iný systém paľby a obsluhy ). To už sme doslova pri batérii ťahaných húfnic ako americké M777...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:21 24.11.2020

      jenže nebudeš kupovat dvě velmi podobná děla, nebudeš např. kupovat EVU a k tomu Caesar, ale ani Archer a k tomu Caesar. Prostě Caesar možná pro někoho vypadá komicky, ale nabíjí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jenže nebudeš kupovat dvě velmi podobná děla, nebudeš např. kupovat EVU a k tomu Caesar, ale ani Archer a k tomu Caesar. Prostě Caesar možná pro někoho vypadá komicky, ale nabíjí efektivně a rychle, dovoluje snadnou volbu typu granátu a počtu nábojek. Do toho je levný, asi dobře přístupný k opravám atd.
      Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  16:22 24.11.2020

  EVA je prostě nepoužitelný kočkopes

  EVA je prostě nepoužitelný kočkopes

 • Nesher
  15:37 24.11.2020

  To zase bude diskuse. Zvlášť až si slovenští kolegové přečtou to o tom technologickém demonstrátoru a Africe.

  To zase bude diskuse. Zvlášť až si slovenští kolegové přečtou to o tom technologickém demonstrátoru a Africe.

  • Miroslav
   17:28 24.11.2020

   Veď jednu takú ,,Africkú" ste si s veľkou pompou vybrali takže ja by som problém nevidel...

   Veď jednu takú ,,Africkú" ste si s veľkou pompou vybrali takže ja by som problém nevidel...

   • Nesher
    18:20 24.11.2020

    Však jo, stejně jako třeba Dánové, Izraelci a teď podobnou "africkou" chtějí i Američané. Evidentně to není zase tak špatné řešení. Problém je a o tom byl můj příspěvek, že jakmile ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Však jo, stejně jako třeba Dánové, Izraelci a teď podobnou "africkou" chtějí i Američané. Evidentně to není zase tak špatné řešení. Problém je a o tom byl můj příspěvek, že jakmile se někdo trochu otřeno slovenská děla, většina Slováků začne vidět rudě a diskuze dle toho vypadá.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:25 24.11.2020

     Ty Amiky bych tam nezahálí, do výběru se přihlásil i Archer.
     Je to především levné řešení.

     Ty Amiky bych tam nezahálí, do výběru se přihlásil i Archer.
     Je to především levné řešení.

     • Nesher
      18:32 24.11.2020

      V tom výběru je kde co. Uvidíme. Nicméně je fakt, že lehké kolové automatické houfnice jsou zatím obchodní propadák. Archer koupili jen v zemi původu, Z2 totéž. EVA vůbec nikdo. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V tom výběru je kde co. Uvidíme. Nicméně je fakt, že lehké kolové automatické houfnice jsou zatím obchodní propadák. Archer koupili jen v zemi původu, Z2 totéž. EVA vůbec nikdo. Caesar a Atmos jsou naopak obchodně úspěšné.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:41 24.11.2020

      Cena cena cena cena

      Cena cena cena cena

     • Jura99
      18:43 24.11.2020

      "Africkou" si vybrali i Japonci. Type19.

      "Africkou" si vybrali i Japonci. Type19.

     • Jura99
      18:48 24.11.2020

      Archer si původně vybrali i Norové. Posléze ovšem vycouvali a vzali jiný automat - K9.

      Archer si původně vybrali i Norové. Posléze ovšem vycouvali a vzali jiný automat - K9.

     • Nesher
      18:57 24.11.2020

      skelet
      Však právě, když bych se vrátil k tomu příměru s restaurací, tak i restaurace může mít plno. Ale musí oproti tomu stánku s hot dogem nabídnout lepší služby, lepší kvalitu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Však právě, když bych se vrátil k tomu příměru s restaurací, tak i restaurace může mít plno. Ale musí oproti tomu stánku s hot dogem nabídnout lepší služby, lepší kvalitu jídla, suroviny, obsluhu atd. Pak si může účtovat vyšší cenu. Jenže tady dostaneš ten samý hot dog (a to jsem ještě optimista) a k němu o něco více pečiva. Což by ještě bylo fér, jenže co už není fér je cena. Ta odpovídá spíše té restauraci.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:04 24.11.2020

      Nikdy nedostaneš stejnou cenu. Vyšší míra automatizace, větší odběry z toho vyplývající složitost oper, to vše ti udělá vyšší cenu.

      Nikdy nedostaneš stejnou cenu. Vyšší míra automatizace, větší odběry z toho vyplývající složitost oper, to vše ti udělá vyšší cenu.

     • Nesher
      19:38 24.11.2020

      Skelet
      Dostaneš, dostřelí to stejně, máš lepší munici. Účinek v cíli stejný. Kvalita výroby asi také (by´ť tady bych sázel na NEXTER) A hlavně, pravděpodobně Nexter tu bude i za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Dostaneš, dostřelí to stejně, máš lepší munici. Účinek v cíli stejný. Kvalita výroby asi také (by´ť tady bych sázel na NEXTER) A hlavně, pravděpodobně Nexter tu bude i za třicet let, jak dlouho bude ještě vládu SR bavit dotovat Konštruktu je celkem nejasné.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:38 24.11.2020

      1) nedostaneš
      2) dostřel je +-stejný,
      3) odměr máš u Caesara malý
      4) rozsah nábojů je papírová vojna. Protože všechny typy jsou postavené na munici dle NATO.
      Za třicet let tu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) nedostaneš
      2) dostřel je +-stejný,
      3) odměr máš u Caesara malý
      4) rozsah nábojů je papírová vojna. Protože všechny typy jsou postavené na munici dle NATO.
      Za třicet let tu nemusí být ani Nexter. Dokonce se za třicet let nemusíme bavit ani s Francií. A? A nic. Je to houfnice, ne stíhačka. Do houfnic už dneska fušuje i CSG.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:48 24.11.2020

      skelet
      Jasně, vše je nejisté. Ale U koho je to riziko větší? U Nexteru nebo u Konštrukty, která co se děl týče, prakticky žádné klienty nemá?
      AČR by měla eliminovat rizika co to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Jasně, vše je nejisté. Ale U koho je to riziko větší? U Nexteru nebo u Konštrukty, která co se děl týče, prakticky žádné klienty nemá?
      AČR by měla eliminovat rizika co to jen jde.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:21 24.11.2020

      Až se bude řešit modernizace těch našich Caesarův, tak ti jí nabídne Elbit, CSG, Nexter a beztak i Poláci. Je to houfnice. Jestli bude za třicet let existovat výrobce je fuk.

      Až se bude řešit modernizace těch našich Caesarův, tak ti jí nabídne Elbit, CSG, Nexter a beztak i Poláci. Je to houfnice. Jestli bude za třicet let existovat výrobce je fuk.

     • Nesher
      21:43 24.11.2020

      Skelet
      Nejde o modernizaci, jde i o prostou servisní podporu. Konštrukta tu nemusí být už za pár let. A co potom, dělo, které existuje v pár kouscích. To ti u Francouzů hrozí o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Nejde o modernizaci, jde i o prostou servisní podporu. Konštrukta tu nemusí být už za pár let. A co potom, dělo, které existuje v pár kouscích. To ti u Francouzů hrozí o poznání méně. Slovenská cesta při modernizaci dělostřelectva je prostě riziková.
      Ty prostě vidíš je ty technické aspekty a ještě je přeceňuješ. To ostatní tě nezajímá. Jenže takhle se zbraně nekupují, nikde na světě.
      Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     18:37 24.11.2020

     Hlavným dôvodom zavádzania húfnice s otvorenou architektúrou je použitie v expedičných operáciách aj za cenu zvýšeného rizika pre osádku. Takou mantrou sa stala prepraviteľnosť v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hlavným dôvodom zavádzania húfnice s otvorenou architektúrou je použitie v expedičných operáciách aj za cenu zvýšeného rizika pre osádku. Takou mantrou sa stala prepraviteľnosť v C-130. U Francúzska a USA sa to dá chápať, u AČR menej. Nič iné za tým hľadať netreba.
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:02 24.11.2020

      Dánové ji koupili v době když NATO jasně deklarovalo ústup od expedic. A Izraelci ani expedice neřeší.
      Kolová těžká houfnice, navíc s automatem je prostě slepá ulička. Když takový ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dánové ji koupili v době když NATO jasně deklarovalo ústup od expedic. A Izraelci ani expedice neřeší.
      Kolová těžká houfnice, navíc s automatem je prostě slepá ulička. Když takový systém, tak na pásech.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:07 24.11.2020

      Všimnul sis už konečně, že Caesar 8x8 a Zuzana 2 jsou stejně těžké?
      Rozdíl je jen v automatu a poloautomatů.

      Všimnul sis už konečně, že Caesar 8x8 a Zuzana 2 jsou stejně těžké?
      Rozdíl je jen v automatu a poloautomatů.

     • Miroslav
      19:42 24.11.2020

      Nie je to len o nosnosti toho lietadla. Musí sa to tam aj fyzicky zmestiť. Zuzanu proste do Hurkulesu nenarveš, EVU alebo Caesara áno.

      Nie je to len o nosnosti toho lietadla. Musí sa to tam aj fyzicky zmestiť. Zuzanu proste do Hurkulesu nenarveš, EVU alebo Caesara áno.

     • Nesher
      20:05 24.11.2020

      Skelet
      Skoro stejně těžký :-)
      Na Z2 mi vadí kromě ceny (srovnatelná s K9), výrobce (za pár let tu nemusí být) hlavně ta šíleně přečuhující hlaveň, to je podle mě větší problém než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Skoro stejně těžký :-)
      Na Z2 mi vadí kromě ceny (srovnatelná s K9), výrobce (za pár let tu nemusí být) hlavně ta šíleně přečuhující hlaveň, to je podle mě větší problém než poloautomatické nabíjení. To je jen otázka času až to někdo někde urazí.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:34 24.11.2020

      Zuzka i Caesar 8x8 jsou prakticky stejně těžké. Ten šílený lauf.. ta krásná mantra. Čouhá z pásových houfnic, čouhá ze Zuzky 2000, čouhá z Dany.. a světe div se.. nic. Má to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zuzka i Caesar 8x8 jsou prakticky stejně těžké. Ten šílený lauf.. ta krásná mantra. Čouhá z pásových houfnic, čouhá ze Zuzky 2000, čouhá z Dany.. a světe div se.. nic. Má to stejnou relevanci, jako tvrdit o Merkavě, že je naprd jelikož sem tam spadne z podvalu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:43 24.11.2020

      Skelet
      Dana má o poznání kratší lauf než Z2. U pásové houfnice to částečně kompenzuje větší obratnost (otočí se na pětníku).
      To s tou Merkavou je zbytečná demagogie.

      Skelet
      Dana má o poznání kratší lauf než Z2. U pásové houfnice to částečně kompenzuje větší obratnost (otočí se na pětníku).
      To s tou Merkavou je zbytečná demagogie.

     • skelet
      21:19 24.11.2020

      Není. Jen prostě hledáte problémy, kde nejsou :)

      Není. Jen prostě hledáte problémy, kde nejsou :)

     • Nesher
      21:44 24.11.2020

      skelet
      Nebo jsou, jen je nechceš vidět.

      skelet
      Nebo jsou, jen je nechceš vidět.

     • Clanek
      02:45 25.11.2020

      Nesher
      Vazne bych chtel videt ten teren, ktery by byl pro zuzanu nesjizdny, ale caesar si tam profrci bezproblemu. Teren, kde to bude prave o pul metru mensi vzdalenost stromu ten ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Vazne bych chtel videt ten teren, ktery by byl pro zuzanu nesjizdny, ale caesar si tam profrci bezproblemu. Teren, kde to bude prave o pul metru mensi vzdalenost stromu ten vetsi problem nez omezeni vyplivajici z koloveho podvozku.
      To neni o tom ze "nechceme videt", to je o tom ze tahle argumentace je proste komicka.

      A jinak Nexter vs Konstrukta. Jiste mate pravdu ze sance ze tu bude Nexter je vetsi, ale zrovnatak je vetsi i sance ze spise Francie, ne Slovensko, pouzije treba i podobne vazby na prosazovani politicke vule. Jinak receno spis prijdete o podporu ze strany francie kdyz nezahlasujete za treba nejaky utecenecky zakon, nez ze strany Slovenska, a bude uplne jedno zds tu Nexter je nebo neni. Je to problem? No neni, neb jak spravne pise skelet houfnici udrzi CR v chodu s kymkoliv, klidne i jen s CSG. Tim spis konstrukcne levne houfnice, jako caesar.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:52 25.11.2020

      Clanek
      K čemu by nám byla dobrá podpora Slovenska?

      Clanek
      K čemu by nám byla dobrá podpora Slovenska?

     • mikojan29
      08:10 25.11.2020

      Nesher 24.11.2020 20.43
      DANA má kratšiu hlaveň a tým aj menší výkon (dostrel). Treba porovnávať rovnaké systémy a nechytať sa slamky, keď už dochádzajú argumenty.

      Nesher 24.11.2020 20.43
      DANA má kratšiu hlaveň a tým aj menší výkon (dostrel). Treba porovnávať rovnaké systémy a nechytať sa slamky, keď už dochádzajú argumenty.

     • Clanek
      08:12 25.11.2020

      @Scotty
      Nerozumime si. Ja nepisu o podpore ze Slovenska. Pisu o tom ze kde Slovensko je slaby spojenec, je i slaby partner. CR nakupem ze Slovenska neziska zadne plusove body, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Nerozumime si. Ja nepisu o podpore ze Slovenska. Pisu o tom ze kde Slovensko je slaby spojenec, je i slaby partner. CR nakupem ze Slovenska neziska zadne plusove body, ale taky neriskuje ze ten nakup proti ni nekdo nekdy pouzije. Jste si jist i u Francie, ze v pripade nejakeho vaznejsiho sporu treba na pude EU, ze nevyuzije sve paky (kam klidne muze zapadnout i Nexter) pro prosazeni sve vule? Jednoduse pri nakupu od Francie ziskavate silnejsiho spojence, ale vase vyjednavaci sila s nim je nepomerne slabsi nez pri nakupu ze Slovenska, ktere jako spojenec na mezinarodni scene ani nema smysl zminovat, ale zase nakupem ziskavate mnohem lepsi vyjednavaci pozici + kupujete od nekoho kdo vam je nazorove blizsi a to dlouhodobe.
      Nahore zaznela otazka jestli tu Konstrukta za 5 let bude. Mozna bude, mozna nebude. Otazka ale taky je jestli za 5 let budeme s Francii zadobre nebo nanoze. Vzhledem k tomu ze CR je dlouhodobe spise euroskepticka a Francie zase silne prointegracni tech trecich ploch tam muze byt vice nez dost.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:49 25.11.2020

      Clanek: k té délce hlavně před kabinou, určitě to nevyřeší korekce jízdy o půl metru. Caesar nemá před kabinou nic, takže křivka zatáčení je vyznačená rohem kabiny a nedaleko od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: k té délce hlavně před kabinou, určitě to nevyřeší korekce jízdy o půl metru. Caesar nemá před kabinou nic, takže křivka zatáčení je vyznačená rohem kabiny a nedaleko od řiditelné nápravy. Zuzana má před kabinou asi 4m lauf a řiditelnou nápravu ještě o kus vzadu. To jsou úplně jiné jízdní vlastnosti, kreslí při zatáčení větší obrys a je možné, že např. přes řadu kruháčů by Z2 vůbec neprojela, posekala by všechny lampy. O jízdě na lesní cestě nemluvě.

      Mikojan29: tak to asi každý chápe, že konstruktéři DANA neviděli v délce hlavně problém, ale noví konstruktéři neměli opisovat 45let starý projekt, měli ho dát do souladu se změněnými vlastnostmi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:13 25.11.2020

      Clanek
      Pokud půjdeme do nějakého sporu s Francií, tedy s tvrdým jádrem EU a ten spor bude tak vyhrocený, že dojde k embargu na zbraně (tahle argumentace je sama o sobě mimo, jediný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Pokud půjdeme do nějakého sporu s Francií, tedy s tvrdým jádrem EU a ten spor bude tak vyhrocený, že dojde k embargu na zbraně (tahle argumentace je sama o sobě mimo, jediný způsob jak tohle riziko eleminovat je vyrábět vše doma protože spor můžeme mít s kýmkoliv, od USA po Německo), tak Francie bude tlačit i na ostatní státy, aby se přiklonily na její stranu. A co si tak myslíte, že Slovensko, malá země, člen Eurozóny udělá? Bude riskovat konflikt s Paříží (v tvém příkladů s většinou EU? To asi těžko. Jiným slovy, naším zájmem by mělo být nedostávat se se zbytkem EU do zcela zbytečných konfliktů kvůli domácí politice. Nestojí to za to.
      Takže abych to shrnul, AČR slovenské řešení nechce, průmysl (CSG) je také nechce. A jediní lidé, kteří to podporují je pár nostalgiků, kteří mají ke Slovensku s sentimentální vztah. Což je sice hezké, ale nesmyslné, Slovensko je prostě jen sousední stát a nevidím jediný důvod, aby se i němu přistupovalo nějak jinak. Státy nemají přátele a nepřátele, státy mají prostě zájmy. A je v zájmu AČR, potažmo ČR vynakládat omezené zdroje, které máme na záchranu slovenské výroby děl? Nemyslím si to.

      Mikojan
      To nikdo nerozporuje, jen to výkonnější dělo, díky tomu, že v Konštruktě zarytě trvají na koncepci DANA (nebo nic lepšího neumí) vadí víc než kratší dělo DANA. A nejde ani tak o les, jako o různé úzké zatáčky mezi domy. Tam Caesar, Archer případně pásová houfnice projedou, Z2 s těmi 4 metry navíc bude mít problém.
      To není nic proti Slovensku, já to chápu, jste na to hrdí, je to to nejlepší co máte. Ale to pro ČR není důležité, AČR prostě slovenské řešení nechce a celkem rozumím proč.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:03 25.11.2020

      Nesher
      Neviem, či vy budete robiť nejaký meststký alebo dedinský slalom, ja si myslím, že tieto stroje budú mať prieskumom vopred určenú trasu kade sa majú presúvať. "Kto chce psa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Neviem, či vy budete robiť nejaký meststký alebo dedinský slalom, ja si myslím, že tieto stroje budú mať prieskumom vopred určenú trasu kade sa majú presúvať. "Kto chce psa biť, palicu si nájde."
      Jura99
      Škoda reagovať, ideš ako pokazený gramofón, stále dookola to isté.
      Skrýt celý příspěvek