Slovensko nakoupí 17 izraelských 3D radiolokátorů

Slovensko nakoupí 17 izraelských 3D radiolokátorů
ELM-2084 na tatrováckém podvozku / ELTA Systems (Zvětšit)

Ve středu slovenské ministerstvo obrany (MO SR) oznámilo začátek smluvního vyjednávání s Izraelem ve věci nákupu 17 izraelských 3D radiolokátorů. Předmětem vyjednávání je dodávka pěti až šesti radiolokátorů ELM-2084M-MMR, pěti ELM-2084S-MMR a šesti ELM-2138M od společnosti ELTA Systems, dceřiné společnosti IAI (Israel Aerospace Industries).

Bratislava řeší nákup izraelských 3D radiolokátorů formou vláda-vláda. Izraelci za radary požadují 148,2 milionu euro s DPH (3,9 miliardy Kč), což je podle MO SR „nejvýhodnější komplexní nabídka“. Součástí slovenské akvizice je také nákup 11 nosičů radiolokátorů 6×6 a šesti 4×4.

„Slovensko se snažilo obstarat funkční, moderní a spolehlivé radary již od roku 2010, ale z různých důvodů k tomu nikdy nedošlo. Jsem proto velmi rád, že současné vládě se to podařilo – reálně, efektivně a transparentně. Ochrana vzdušného prostoru je totiž klíčovým faktorem zabezpečení naší priority, tedy bezpečnosti země a našich obyvatel,“ uvedl Jaroslav Naď, slovenský ministr obrany.

Konkurenční nabídku předložil Londýn v hodnotě 193,5 milionu euro a Francouzi za 250 milionů euro (vše s DPH). MO SR přitom stanovilo maximální částku zakázky na 155 milionů euro. Slovensko mimo to neúspěšně poptávalo radary ve Španělsku, Nizozemsku, Polsku, Turecku, USA, Maďarsku a Itálii.

Výběr radarů řešil tým 42 odborníků. Za izraelskou stranu jednání vedl Úřad pro mezinárodní obrannou spolupráci SIBAT (International Defense Cooperation Directorate) při izraelském ministerstvu obrany.

První radiolokátory slovenská armáda převezme v roce 2022, poslední v roce 2026. Nyní se povedou jednání s Izraelci o přesné podobě finální smlouvy. Pokud k podpisu nedojde do konce března letošního roku, MO SR se obrátí na zástupce Velké Británie, následně případně Francie.


ELM-2084

Nákup izraelských radiolokátorů, jak uvádí MO SR, doporučila také Agentura NATO pro komunikační a informační technologie NCIA (NATO Communications and Information Agency). NCIA izraelskou nabídku označila „za nejvhodnější řešení v oblasti integrace systémů do prostředí NATO.“ Kromě toho radiolokátory rodiny ELM-2084 nedávno objednala Česká republika a Maďarsko, což nabízí možnost sdílení (alespoň částečně) provozních, logistických a výcvikových nákladů.

MO SR dále v tiskové zprávě připomenulo, že současná akviziční cena je o pět milionů euro nižší, než izraelská nabídka z roku 2019. Zároveň podle nové nabídky náklady na celý životní cyklus poklesly o 32 milionů euro. Dále se Izraelci zavázali proinvestovat 35 % z akviziční ceny, tedy přibližně 50 milionů euro, přímo na Slovensku.

„Tyto peníze tak poslouží na podporu domácí ekonomiky a zaměstnanosti, přičemž Izrael splnil také deklarační podmínku o zapojení slovenského obranného průmyslu do projektu akvizice, přičemž budeme trvat na tom, aby průmyslovým partnerem na Slovensku byl státní podnik působící v obranném průmyslu,“ řekl Naď.

„Dalším důležitým faktorem posilujícím legitimitu rozhodnutí vlády byla i transparentnost celého procesu tendru, v rámci, kterého se ani jednou neměnily podmínky soutěže, přičemž zásadou byla i otevřená komunikace se všemi zúčastněnými stranami – pokud některá ze zemí předložila doplňující otázku, odpověď resortu dostali všichni uchazeči ve stejném čase. Kromě toho byly všem zúčastněným stranám k dispozici nepřetržité konzultace a možnost předkládat dílčí nabídky,“ dočteme se v tiskové zprávě MOSR.


ELM-2084 lze osadit dalšími kooperujícími senzory

„Jsme poctěni být volbou slovenské vlády a začlenit radary MMR od IAI do jejich řešení protivzdušné obrany a děkujeme izraelskému ministerstvu obrany za spolupráci. MMR využívá nejmodernější technologie k zajištění spolehlivého vzdušného dohledu a povědomí o aktuální situaci. Přibližně 130 MMR bylo doručeno do České republiky, Maďarska a na Slovensko a současně již fungují ve Spojených státech, Kanadě a Izraeli. Jsme přesvědčeni, že se jedná o nejlepší radarový systém, který slovenským vzdušným silám umožní čelit širokému spektru leteckých hrozeb, a těšíme se na další spolupráci,“ komentoval prodej Yoav Turgeman, viceprezident IAI a výkonný ředitel ELTA Systems.

Nové radary zastoupí 24 již zcela zastaralých radarů slovenské armády. Situace se slovenskými radary už nesnesla odklad – šest radarů je vyřazeno z aktivního provozu a 17 ze zbývajících 18 radarů skončila technická životnost. 

Konkrétně dojde k nahrazení modernizovaných sovětských radiolokátorů P-37MSK a ST–68MSK, radiolokačních výškoměrů PRV-17 a přehledových radiolokátorů RL-4AMMorad-L. Ostatně stejné radiolokační prostředky stále používá také Armáda ČR.

ELM-2084M-MMR je víceúčelový radiolokátor středního dosahu, ELM-2084S-MMR krátkého dosahu a ELM-2138M velmi krátkého dosahu. Radiolokátory ELM-2084M/S budou usazeny na podvozek 6×6 a menší ELM-2138M na podvozek 4×4.


ELM-2138M

Ve všech případech jde o moderní víceúčelové 3D radiolokátory typu AESA (Active Electronically Scanned Array). Radiolokátory ELM-2084 poslouží zejména k ochraně vzdušné prostoru Slovenska, tedy poskytnou obrázek o vzdušné situaci nad Slovenskem, pomohou s řízením letového provozu, naváděním letadel a budou začleněny do integrované protiletecké a protiraketové obrany NATO. Radary jsou schopny nejen zachytávat a klasifikovat aerodynamické i balistické cíle, ale také na ně navádět systémy raketové protivzdušné obrany (PVO) země-vzduch. 

ELM-2084 slouží v mnoha zemích světa a izraelská armáda je používá jako radiolokátor řízení palby v systémech PVO Iron Dome a David´s Sling. Iron Dome údajně již zasáhl proti 1000 cílů s 90% úspěšností.

Podle stránek výrobce je ELM-2138M určen zejména pro odhalování cílů s malým čelním radarovým průřezem, zejména malých dronů a raketové, dělostřelecké a minometné munice. Pochopitelně radar zachytí také klasické cíle, jako jsou letadla a vrtulníky.

Dodejme, že první ELM-2084 Armáda ČR převezme někdy v průběhu prázdnin letošního roku. Jako podvozky poslouží T815-7 Force s pohonem 8×8.

Zdroj:  MilmagMO SR

Nahlásit chybu v článku


Související články

RETIA a ELTA společně výrobí radar protivzdušné obrany

Dnes, v úterý 25. listopadu 2014, byla za přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky podepsána ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR

Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...

Maďarsko nakoupilo izraelské radiolokátory ELM-2084

Maďarské ozbrojené síly pro potřeby protivzdušné obrany (PVO) a dělostřelectva získají izraelské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Martinos
  18:52 17.04.2024

  Koncom roka 2022 ste spustili projekt výroby komponentov pre 3D izraelské rádiolokátory (radary). Čo máte na starosti? Pre izraelskú spoločnosť ELTA sme hlavný priemyselný ...Zobrazit celý příspěvek

  Koncom roka 2022 ste spustili projekt výroby komponentov pre 3D izraelské rádiolokátory (radary). Čo máte na starosti?
  Pre izraelskú spoločnosť ELTA sme hlavný priemyselný partner. Pod nami zastrešujeme projektovým manažmentom celý dodávateľský reťazec priemyselnej spolupráce, čo sú ďalšie tri slovenské spoločnosti. Je to firma Aliter, Vývoj Martin a Matador. Každá z týchto firiem robí na radaroch veľmi významné časti.
  Taktiež ako LOT-ka robíme montáž vstupno-výstupných mikrovlnných členov, o nich sa dá zjednodušene povedať, že sú srdcom radaru. Celá integrácia a implementácia radarov bude prebiehať v LOTN a následne sa budú odovzdávať Ozbrojeným silám Slovenskej republiky. https://trencin.standard.sk/57...
  Tak kde to viazne.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:56 25.03.2021

  Podpísané, ide sa na ďalšie veci:

  https://domov.sme.sk/c/2262492...

  Podpísané, ide sa na ďalšie veci:

  https://domov.sme.sk/c/2262492...

  • Hajo
   14:10 25.03.2021

   Dobré správy, konečne sa podpísala dohoda. Keď to porovnávam s predchádzajúcim vedením MO SR, je to "nebe a dudy". Dobré je, že LOTN bude vyrábať mikrovlnné moduly do nových ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobré správy, konečne sa podpísala dohoda. Keď to porovnávam s predchádzajúcim vedením MO SR, je to "nebe a dudy". Dobré je, že LOTN bude vyrábať mikrovlnné moduly do nových radarov a podarilo sa vyrokovať aj lepšiu cenu za špičkovú techniku. Good job. Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    15:07 25.03.2021

    Bude skoda pokud zrovna tahle vlada padne. Zatim to vypada ze miri tim spravnym smerem (pokud jde o armadu).

    Bude skoda pokud zrovna tahle vlada padne. Zatim to vypada ze miri tim spravnym smerem (pokud jde o armadu).

   • Sergej7490
    20:21 25.03.2021

    No vyrabat.. skor ich zmontuje z dovezenych komponentov. takze pripadna samostatnost sa nekona. Ale aspon nieco.

    No vyrabat.. skor ich zmontuje z dovezenych komponentov. takze pripadna samostatnost sa nekona. Ale aspon nieco.

  • mikojan29
   22:07 25.03.2021
 • mikojan29
  15:28 11.03.2021
  • Sergej7490
   19:56 11.03.2021

   Tak snad naozaj aspon nieco...
   Len sa desim, kedy a co vyjde na povrch, aku osekanu veziu sme zas kupili...

   Tak snad naozaj aspon nieco...
   Len sa desim, kedy a co vyjde na povrch, aku osekanu veziu sme zas kupili...

   • mikojan29
    22:13 11.03.2021

    Vyberali si vojaci, tak snáď to bude mať všetko, na čo to chcú používať.

    Vyberali si vojaci, tak snáď to bude mať všetko, na čo to chcú používať.

 • Keshet
  23:12 21.01.2021

  Výborná voľba. Prvý väčší obchod G2G medzi Slovenskom a štátom Izrael. Pričom ďalšie zbrojné kontrakty budú nasledovať. Samozrejme prvou lastovičkou boli drony Skylark. Teraz už ...Zobrazit celý příspěvek

  Výborná voľba. Prvý väčší obchod G2G medzi Slovenskom a štátom Izrael. Pričom ďalšie zbrojné kontrakty budú nasledovať. Samozrejme prvou lastovičkou boli drony Skylark. Teraz už chceme niečo lepšie - Hermes 900 alebo Heron TP. Takisto potrebujeme nahradiť 40 ročné SA-6 a 33 ročné SA-10. Takže izraelské firmy IAI, IMI, ELTA, Elbit, Rafael majú u nás otvorené dvere.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   14:48 22.01.2021

   Hermes 900 tu bol vystavený pred pár rokmi na SIAFe.

   Hermes 900 tu bol vystavený pred pár rokmi na SIAFe.

   • Keshet
    01:32 24.01.2021

    To bol Hermes 450. Ten vlastní aj British Army a chcú ho vyradiť pre malý dolet. MQ-9 Reaper sú skrátka lepšie. Tie ale prevádzkuje RAF.

    To bol Hermes 450. Ten vlastní aj British Army a chcú ho vyradiť pre malý dolet. MQ-9 Reaper sú skrátka lepšie. Tie ale prevádzkuje RAF.

    • PavolR
     09:36 24.01.2021

     Avšak Rumunom ho ponúkajú aj s výrobnou linkou: https://translate.google.com/t...

     Avšak Rumunom ho ponúkajú aj s výrobnou linkou: https://translate.google.com/t...

    • mikojan29
     14:39 24.01.2021

     Môže byť. Vedel som, že to bol Hermes, len presný typ som si nepamätal.
     Výrobcov je viacero, dá sa celkom dobre vyberať.

     Môže byť. Vedel som, že to bol Hermes, len presný typ som si nepamätal.
     Výrobcov je viacero, dá sa celkom dobre vyberať.

  • Ján Paliga
   23:09 22.01.2021

   ... a na štvrťstoročné Igly si zabudol.... ;-

   ... a na štvrťstoročné Igly si zabudol.... ;-

   • Keshet
    01:34 24.01.2021

    Vymeniť IGLY-2 je po finančnej stránke to najmenej.

    Vymeniť IGLY-2 je po finančnej stránke to najmenej.

 • ImreSVK
  15:28 17.01.2021

  „Tyto peníze tak poslouží na podporu domácí ekonomiky a zaměstnanosti, přičemž Izrael splnil také deklarační podmínku o zapojení slovenského obranného průmyslu do projektu ...Zobrazit celý příspěvek

  „Tyto peníze tak poslouží na podporu domácí ekonomiky a zaměstnanosti, přičemž Izrael splnil také deklarační podmínku o zapojení slovenského obranného průmyslu do projektu akvizice, přičemž budeme trvat na tom, aby průmyslovým partnerem na Slovensku byl státní podnik působící v obranném průmyslu,“ řekl Naď.

  Síce to nie je štátny podnik, ale reduktory do týchto radarov by mohla dodať Prešovská Spinea, s. r. o.
  V minulosti vraj od Spinei, s. r. o. odoberali reduktory Švédi do svojich ponoriek.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:07 18.01.2021

   ... či nemal na mysli Letecké opravovne Banská Bystrica.... (teda ak ešte existujú, nechce sa mi po tom pátrať)....

   ... či nemal na mysli Letecké opravovne Banská Bystrica.... (teda ak ešte existujú, nechce sa mi po tom pátrať)....

   • Sergej7490
    00:45 18.01.2021

    Myslim ze su sucastou CSG. Robia pristavacie radiomajaky. Pri BAE mal byt zpojeny Aliter.

    Myslim ze su sucastou CSG. Robia pristavacie radiomajaky. Pri BAE mal byt zpojeny Aliter.

   • Miroslav
    10:04 18.01.2021

    Tie robili repas pôvodných radarov ST-68. Preto sa po modernizácií pridala skratka MSK (Modernizovaný na Slovensku). A nie, LO BB už nefungujú

    Tie robili repas pôvodných radarov ST-68. Preto sa po modernizácií pridala skratka MSK (Modernizovaný na Slovensku). A nie, LO BB už nefungujú

    • Arthur
     19:27 18.01.2021

     Treba povedať aj to b) tj. že 3D RL ST-68 (verzia ST-68UM) modernizovali v spolupráci s ukrajinským výrobcom ISKRA rádiolokátoru (36D6), ktorý bol zároveň dodávateľov súpravy ...Zobrazit celý příspěvek

     Treba povedať aj to b) tj. že 3D RL ST-68 (verzia ST-68UM) modernizovali v spolupráci s ukrajinským výrobcom ISKRA rádiolokátoru (36D6), ktorý bol zároveň dodávateľov súpravy zariadení a komponentov na modernizáciu. Súčasťou modernizácie bola aj integrácia identifikačného systému (IFF) AN/UPX-37 zodpovedajúceho požiadavkám NATO (STANAG 4193, MARK X, MARK XII) v spolupráci so spoločnosťou BAE Systems, USA.
     Len podotknem, že v súčasnosti ISKRA tento 3D RL má v ponuke vo verzii 36D6-M2, pričom v roku 2018 si USA zakúpilo jeho predošlú verziu 3D RL 36D6M1-1 pre svoj S-300PT.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      22:21 18.01.2021

      Už sa s tým zmier, že tadiaľ cesta nevedie.

      Už sa s tým zmier, že tadiaľ cesta nevedie.

 • Trener
  05:13 16.01.2021

  Možná by mě v kostce zajímalo porovnání nabídek všech tří uchazečů. Pak mě zaujalo, že ta francouzská nabídka je o cca 50-100 mil Euro dražší než ty ostatní. Ty miliony Euro ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná by mě v kostce zajímalo porovnání nabídek všech tří uchazečů. Pak mě zaujalo, že ta francouzská nabídka je o cca 50-100 mil Euro dražší než ty ostatní. Ty miliony Euro (navíc) nejsou pro západoevropany tak velká položka, že tak kalkulují?Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   10:12 16.01.2021

   Už som to tu postoval viackrát, tu je ten dokument (vlastný materiál - neutajovaný):

   https://www.slov-lex.sk/legisl...

   Už som to tu postoval viackrát, tu je ten dokument (vlastný materiál - neutajovaný):

   https://www.slov-lex.sk/legisl...

   • flanker.jirka
    10:20 16.01.2021

    mikojan29
    V článku není zmínka o možnostech využití v přímý prospěch pozemního vojska, včetně podpory dělostřelectva. Není to škoda? Naši dělostřelci mají alespoň Arthury.

    mikojan29
    V článku není zmínka o možnostech využití v přímý prospěch pozemního vojska, včetně podpory dělostřelectva. Není to škoda? Naši dělostřelci mají alespoň Arthury.

    • SYN_
     11:53 16.01.2021

     Eeeeh, Arthury... ty nějak zapadly. Ono upřímně, moderní radary které umí spostu věcí, obětované čistě pro dělostřelce, to mi připadá trochu jako škoda. Spíš by asi obecně měly být ...Zobrazit celý příspěvek

     Eeeeh, Arthury... ty nějak zapadly. Ono upřímně, moderní radary které umí spostu věcí, obětované čistě pro dělostřelce, to mi připadá trochu jako škoda. Spíš by asi obecně měly být zapojené do nějakého BMS systému, a v něm zapracovat na tom aby případnou informaci o přilétající balistické (převážně) palbě dostala co nejrychleji jednak jednotka která je jí ohrožena (kam to dopadne, a to tak že dřív než to dopadne) a druhak jednotka která je (dle pozice) nejrychleji schopná působit proti zdroji palby...
     Pokud by měl nějaký multifunkční radar (Arthur je multifunkční) být obětovaný aby čistě stál u dělostřelecké jednotky a čekal až/jestli se něco "vyskytne" tak to mi příjde dost drahý špás. Ne že by to nebylo užitečné ale můžeme si to za ty prachy dovolit?
     Jinak nákup pro slováky - ELM2138 se v režimu RAM v pohodě dá použít, i 2084 (tam je to spíš podružná funkce ale je tam)...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:13 16.01.2021

      SYN_ Právě, že rychlost informace může být dobrá, díky tomu, že tyto multifunkční radary budou u PVO jednotek mohou využít opravdovou multifunkčnost, protože zvládájí více ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_

      Právě, že rychlost informace může být dobrá, díky tomu, že tyto multifunkční radary budou u PVO jednotek mohou využít opravdovou multifunkčnost, protože zvládájí více činností současně. Sami pozemáci tak budou mít z jednoho čidla informace o všem (RAM a i ostatní vzdušné objekty), protože je nebude ohrožovat pouze RAM ale i ostatní vzdušné cíle.
      ... bez integrace do BMS je to jen hromada šrotu, což je tak trochu případ Arthuru v AČR, SŘP bude snad pořízen až k novým houfnicím.
      V Izraeli jsou tak daleko, že ze systému výstrahy tvořeného bateriemi Iron dome odchází informace do řídícího centra a z něj je k dispozici, mimo jiné, i v podobě SMS zpráv obyvatelstvu v aktuálně ohrožených oblastech.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:16 16.01.2021

      SYN_ Jste si opravdu jist, zda je Arthur multifunkční? Ani výrobce jej tak nepopisuje, byl by sám proti sobě takovou možnost neuvádět. (multifunkční radary od SAABU jsou až ty z ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_

      Jste si opravdu jist, zda je Arthur multifunkční? Ani výrobce jej tak nepopisuje, byl by sám proti sobě takovou možnost neuvádět. (multifunkční radary od SAABU jsou až ty z řady Giraffe AMB, 4A, 8A, 1X.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     18:37 16.01.2021

     Všetko sú to multifunkčné radary a pri ELM-2138M sa vyžaduje C-RAM. V správe je to napísané: "• 6 ks 3DRL ELM-2138M blízkeho dosahu: - pre zabezpečenie rádiolokačného prieskumu ...Zobrazit celý příspěvek

     Všetko sú to multifunkčné radary a pri ELM-2138M sa vyžaduje C-RAM. V správe je to napísané:
     "• 6 ks 3DRL ELM-2138M blízkeho dosahu:
     - pre zabezpečenie rádiolokačného prieskumu vzdušného priestoru a potrieb PVO (GBAD) protilietadlových čiat prenosných PLRK 9K38 IGLA plrb Nitra so zámerom doplnenia chýbajúcej hlavnej techniky aj so spôsobilosťami C- RAM."Skrýt celý příspěvek

 • Kfir
  19:02 15.01.2021

  Dovolím si jednu úvahu, aj keď počítam s tým, že budem zbierať mínusky. :) Kúpili sme 14 ks F16 block 70/72 za 1,6 mld. eur. Som za ne rád, ale čo ak by sme od Izraela kúpili dve ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si jednu úvahu, aj keď počítam s tým, že budem zbierať mínusky. :)
  Kúpili sme 14 ks F16 block 70/72 za 1,6 mld. eur. Som za ne rád, ale čo ak by sme od Izraela kúpili dve letky Kfirov block 60, alebo aktuálne NG-čko, k tomu radary a PVO Spyder, tak by sme sa do tejto sumy pohodlne zmestili, pravdepodobne by sme ešte ušetrili.
  Kfir block 60 je plný špičkovej Izraelskej elektroniky, má AESA radar, slušnú paletu výzbroje. O niečo zaostáva za F16 block 70, alebo Gripenom E, ale je napríklad lepší ako Gripen C a podstatne lepší ako náš MiG 29. Izrael garantuje servis aj modernizácie. Svoje manko na F16 by Kfir pohodlne nahradil počtom dvoch letiek.
  Myslím, že ochrana nášho vzdušného priestoru by sa dostala na iný level za rozumnú cenu.
  Radšej ani nebudem hovoriť o tanku Sabra Mk. 3, ktorý prebral najlepšie vychytávky z tanku Merkava. Ale to už si koledujem až moc. :)Skrýt celý příspěvek

  • Lukas123
   19:29 15.01.2021

   Kfir v konfigurácii je určite fajn lietadlo ale nemyslím si že by bolo aby ho jediná SR v celom NATO mala. Neviem či to bola dobra kooperácia s inými letectvami. A to že dve letky ...Zobrazit celý příspěvek

   Kfir v konfigurácii je určite fajn lietadlo ale nemyslím si že by bolo aby ho jediná SR v celom NATO mala. Neviem či to bola dobra kooperácia s inými letectvami. A to že dve letky si myslím že je veľké snívanie do toho by nikto nešiel,bez ohľadu na typ lietadla. Ale so SPYDEROM s vami súhlasím. A len poznámka k tomu Sabra- vy si myslíte ze tank na základe M60 má dlhodobo perspektívu, aj keď má technológie z Merkavi.Skrýt celý příspěvek

   • Kfir
    20:23 15.01.2021

    Lukas, ja by som samozrejme najradšej F35, Leoparda, Pumu a Boxera, ale držím sa pri zemi. Skôr som chcel len dať pohľad na to, že sa dá zmodernizovať armáda na podstatne vyšší ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas, ja by som samozrejme najradšej F35, Leoparda, Pumu a Boxera, ale držím sa pri zemi. Skôr som chcel len dať pohľad na to, že sa dá zmodernizovať armáda na podstatne vyšší level aj za rozumnú cenu.
    Teraz k tej Sabre. V podstate z pôvodnej M60 zostalo len šasi. Elektronika, pancierovanie, veža, kanón, systém riadenia paľby, systém varovania, motor, pásy atď. je všetko nové a z veľkej časti ako na Merkave. Ak je bojová hodnota našej T72 povedzme 0,3 z Leoparda 2A7 a bojová hodnota Sabry je 0,8 z Leoparda a to pri cene 0,5 z ceny Leoparda, tak je to podľa mňa dobrá možnosť. Navyše Sabra je viac ako dôstojný protivník Ruského T72B3.
    A teraz ku Kfiru. Dve letky boli myslené skôr tak, že by sme si ich mohli v cene F16 pohodlne dovoliť. Ak by sa kúpila jedna letka a ušetrilo by sa 450 mil., ktoré by išli do niečoho iného, tak prečo nie. A čo sa týka kooperácie, tak sa pýtam ako kooperujeme na našich MiGoch, ako chceme kooperovať s našimi pár kusmi T72M1, alebo s našimi BVP-čkami. Myslím, že Kfir v NATO by nemusel byť nejaký neprekonateľný problém.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas123
     20:50 15.01.2021

     S modernizovanim armady za rozumnu cenu súhlasím, ale da sa kupovať aj technika, ktorá je viac rozšírená v Európe a dajú sa ľahšie zdieľať náklady a podobne. Napr. Rumuni kupili ...Zobrazit celý příspěvek

     S modernizovanim armady za rozumnu cenu súhlasím, ale da sa kupovať aj technika, ktorá je viac rozšírená v Európe a dajú sa ľahšie zdieľať náklady a podobne. Napr. Rumuni kupili olietane F-16 z portugalska a spravili na nich upgrade, poliaci ak sa nemýlim kupovali používané leopardy 2a4 a modernizuju ich na 2PL a tuším estonci kupili CV90 pouzite z holandska takze cesty escistuju. Ja som tým chcel hlavne povedať ze výhodnejšie by boli nakúpi (aj použitej) techniky, ktorá je viac rozšírená medzi spojencami v aliancii a existuje aj dostatok náhradných dielov a skúseností s prevádzkou danej techniky. A k poslednej časti, ja som mojim komentárom nechcel vôbec obhajovať našu súčasnú techniku ktorá je v katastrofálnom stave.Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      21:22 15.01.2021

      Lukas, zrejme ste ma zle pochopili. To čo som písal o kooperácii našej muzeálnej techniky s NATO nebola výčitka voči vám a vášmu príspevku. Bola to rečnícka otázka. ;) A teraz ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas, zrejme ste ma zle pochopili. To čo som písal o kooperácii našej muzeálnej techniky s NATO nebola výčitka voči vám a vášmu príspevku. Bola to rečnícka otázka. ;) A teraz položím ďalšiu. Kde sme boli, keď sa v podstate rozdávali Leopardy, F16 a CV90? Teraz po Kryme už nič také nebude.
      Môj pôvodný koment bol len taká planá úvaha. Len na zamyslenie ako inak by sa to mohlo dať. Aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas123
      22:04 15.01.2021

      Ok beriem, zle som pochopil ale v tek otazke mame rovnaky nazor. Čo sa týka otazky kde sme boli keď sa rozdavala technika je skôr otazka na vlády SR ktoré to očividne mali úplne ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok beriem, zle som pochopil ale v tek otazke mame rovnaky nazor. Čo sa týka otazky kde sme boli keď sa rozdavala technika je skôr otazka na vlády SR ktoré to očividne mali úplne viete kde... Mňa osobne stále fascinuje fakt že naši vojaci nemajú ani len moderné útočné pušky takže asi tolko..
      Ale celkovo si myslím že máme podobný pohľad na veci.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      02:33 19.01.2021

      Lukas123: Dovoľ mi trochu obšírnejšiu reakciu na slová: "vojaci nemajú ani len moderné útočné pušky". Povedal by som že našej armáde ešte stále slúži početný podiel jedincov, ktorý ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas123: Dovoľ mi trochu obšírnejšiu reakciu na slová: "vojaci nemajú ani len moderné útočné pušky". Povedal by som že našej armáde ešte stále slúži početný podiel jedincov, ktorý "samopal" vz. 58 považujú za najlepší výdobytok z pomedzi útočných pušiek, ostatné je "západný šrot" a často aj na všetko ostatné majú podobný názor, či už F-16, UH-60, T-72, BVP-1/2, S-300, 2K12 atď., ale aj rôzne kurzy, vzdelanie na západných vojenských školách, spoluprácu v rámci NATO. Je to smutné, ale je to tak. Myslím si, že veľká časť našej armády by pri konflikte s Ruskom hodila pušky do žita a dezertovala alebo kolaborovala s nepriateľom a toto treba z našej armády, ale aj všeobecne z obyvateľstva, vymiesť ako prvé. Žiaľ ruská propaganda a dezinformácie majú u nás tiež silné slovo. Druhá strana je tá, ktorá si s ružovými okuliarmi na očiach myslí že armádu nepotrebujeme, všetko sa vyrieši diplomaticky, "zapálime si s nepriateľom fajku mieru a zakopeme vojnovú sekeru" alebo čo a všetko bude zrazu ok a tak sa jej rozpočet dlhé roky vycuciava. Jednoducho povedané, nemyslím si že v spoločnosti ešte nenastal bod, aby bola zo strany armády vôľa sa niekam posúvať ďalej a zo strany obyvateľstva akceptovať, že posun armády dopredu v jej schopnostiach niečo musí stáť a tak naša armáda alebo lepšie povedané len tá kostra čo z nej ostala vyzerá ako múzeum.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:36 19.01.2021

      Týmto som sa nechcel nejako dotknúť jedincov, napríklad v rámci pozemných síl ktorý sa naozaj snažia zlepšovať svoje schopnosti vo vzdelaní, streľbe, taktike, fyzickej zdatnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Týmto som sa nechcel nejako dotknúť jedincov, napríklad v rámci pozemných síl ktorý sa naozaj snažia zlepšovať svoje schopnosti vo vzdelaní, streľbe, taktike, fyzickej zdatnosti atď. aj nad rámec, vidia budúcnosť v rámci Severoatlantickej aliancie a svoju službu v OS SR berú viac než len ako pravidelný finančný príjem. Chápem že aktuálna situácia v OS SR takýmto vojakom nepridáva na morálke, pričom vojsko takýchto jedincov potrebuje čo najviac.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    21:57 15.01.2021

    Keď iné porovnateľne veľké krajiny uživia 4-5 letiek, tak my by sme 2 uživili tiež. Je to len otázka vôle. Pre porovnanie... Fínsko: 61x F-18, Dánsko: 43x F-16, Nórsko: 56x F-16. ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď iné porovnateľne veľké krajiny uživia 4-5 letiek, tak my by sme 2 uživili tiež. Je to len otázka vôle. Pre porovnanie... Fínsko: 61x F-18, Dánsko: 43x F-16, Nórsko: 56x F-16.

    Áno, vyššie spomenuté krajiny majú výkonnejšiu ekonomiku, aké nie zas násobne viac aby si mohli dovoliť násobne viac letiek

    Kupovať Sabra fakt nemá zmysel. Ok, je to pekný repas ale stále je to len repas. To už môžeme ísť kľudne do T-84, veľký rozdiel by tam nebolSkrýt celý příspěvek

    • Kfir
     22:17 15.01.2021

     Rozdiel v kvalite T-84 a Sabry Mk. 3 je podľa mňa značne v prospech Sabry. Naviac Ukrajina ich momentálne bohužiaľ ani nie je schopná vyrábať. To už môžme modernizovať naše T-72. ...Zobrazit celý příspěvek

     Rozdiel v kvalite T-84 a Sabry Mk. 3 je podľa mňa značne v prospech Sabry. Naviac Ukrajina ich momentálne bohužiaľ ani nie je schopná vyrábať.
     To už môžme modernizovať naše T-72. Ale táto možnosť je podľa mňa najhoršia zo všetkých, pretože kvalita bude otázna a cena pravdepodobne prehnaná.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      07:20 16.01.2021

      Dnes sa cítim ako politik. Niečo poviem a potom dodatočne vysvetľujem ako som to myslel, lebo škandál... Samozrejme ani ten T-84 by nám nedal nič naviac, rovnako ako Sabre. Ten ...Zobrazit celý příspěvek

      Dnes sa cítim ako politik. Niečo poviem a potom dodatočne vysvetľujem ako som to myslel, lebo škandál...

      Samozrejme ani ten T-84 by nám nedal nič naviac, rovnako ako Sabre. Ten T-84 som použil skôr ako prirovnanie aby som zdôraznil, že ten príklad. V oboch prípadoch sú to len nové gule na starom stromčeku. Navyše, nikto okrem nás to v NATO nemá. Snáď jediná výhoda T-84 oproti Sabre je v tom, že po náhradný diel sa dá zájsť do výroby na Fabii. Ináč tam nie je žiadna pridaná hodnota ani od jedného pre naše ozbrojené silySkrýt celý příspěvek

     • Kfir
      09:06 16.01.2021

      Miroslav, skutočne si myslíš, že Sabra Mk. 3 by oproti T-72M1 nebola pridaná hodnota za slušnú cenu? Inak súhlasím, že je to repas. Ale tak hĺbkový, že je to z 80-90% nový ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav, skutočne si myslíš, že Sabra Mk. 3 by oproti T-72M1 nebola pridaná hodnota za slušnú cenu?
      Inak súhlasím, že je to repas. Ale tak hĺbkový, že je to z 80-90% nový tank.
      Keď T-84 sú nové gule na starom stromčeku (s čím inak súhlasím), tak aj Leopard 2A7 sú nové gule na starom stromčeku, pretože je to stále Leopard 2 z roku 1979.
      Tiež sa inak cítim ako politik. Z mojej úvahy čo všetko mohlo byť za 1,6 mld. a ešte by sa tak 200-300 mil. ušetrilo sa stal môj názor, že to je podľa mňa najlepšie riešenie pre OSSR. :) Janusinko na mňa dokonca vytiahol zdravotníctvo a školstvo. :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:48 16.01.2021

      Zřizovat celou infrastrukturu kvůli koncepčně dávno překonanému tanku (což jakékoli modernizace těžko vyřeší)? To se nikomu kdo v současné době nepoužívá M60 nemůže nikdy vyplatit. Zobrazit celý příspěvek

      Zřizovat celou infrastrukturu kvůli koncepčně dávno překonanému tanku (což jakékoli modernizace těžko vyřeší)? To se nikomu kdo v současné době nepoužívá M60 nemůže nikdy vyplatit.Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      09:59 16.01.2021

      Vďaka Scotty. Dobrý názor. Asi takto som si predstavoval diskusiu. A nie sem ťahať T-84, školstvo a oddlžovanie nemocníc.

      Vďaka Scotty. Dobrý názor. Asi takto som si predstavoval diskusiu. A nie sem ťahať T-84, školstvo a oddlžovanie nemocníc.

    • Draculos
     22:36 15.01.2021

     To Miroslav, s vašou povestnou inteligenciou myslíte vážne, že Fínsko ci Nórsko sú porovnateľne veľké krajiny ako Slovensko? Myslíte rozlohou, že. Lebo to je pre počet techniky asi ...Zobrazit celý příspěvek

     To Miroslav, s vašou povestnou inteligenciou myslíte vážne, že Fínsko ci Nórsko sú porovnateľne veľké krajiny ako Slovensko? Myslíte rozlohou, že. Lebo to je pre počet techniky asi podstatnejši parameter ako počet obyvateľov, vsakze,kedze bránite územie a nie len obyvateľov. Ešte možno dĺžka hranice by bola ako parameter akceptovateľná.Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      02:10 16.01.2021

      Zjavne zle pochopená interpretácia. Miroslav poukazoval na ekonomický aspek a ten je priamoúmerný od počtu obyvateľov, oni sa podieľajú na produktivite ekonomiky krajiny.

      Zjavne zle pochopená interpretácia. Miroslav poukazoval na ekonomický aspek a ten je priamoúmerný od počtu obyvateľov, oni sa podieľajú na produktivite ekonomiky krajiny.

     • Miroslav
      07:28 16.01.2021

      Myslím, že janusinko to tá mňa napísal veľmi dobre (čím mu aj týmto ďakujem). Samozrejme som to tam nepísal, že porovnávam počet obyvateľov a tým pádom aj ekonomickú silu krajiny. ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že janusinko to tá mňa napísal veľmi dobre (čím mu aj týmto ďakujem). Samozrejme som to tam nepísal, že porovnávam počet obyvateľov a tým pádom aj ekonomickú silu krajiny. Bol som v tom, že netreba písať niečo, čo je jasné aj jedincovi so stredným stupňom mentálnej retardácie

      Mimochodom, koľko stíhačiek má Mongolsko keďže ide o rozlohou jednu z najväčších krajín sveta na ktorej žije tak 3 milióny pastierov? Pardon, obyvateľov...Skrýt celý příspěvek

    • janusinko
     02:29 16.01.2021

     Úvaha je to pekná, ale v spomínaných krajinách funguje zdravotníctvo, školstvo, sociálne zabezpečenie atď... My každoročne dávame dodatočne mimo rozpočtu len miliardu € do ...Zobrazit celý příspěvek

     Úvaha je to pekná, ale v spomínaných krajinách funguje zdravotníctvo, školstvo, sociálne zabezpečenie atď... My každoročne dávame dodatočne mimo rozpočtu len miliardu € do zdravotníctva na odĺženie nemocníc, milióny do zdravotnej poisťovne, ďalšie milióny na školstvo a takto by sme mohli pokračovať, pričom sa vždy iba pláta diera z predošlého obdobia a preto nie je vidieť žiaden progres a zlepšenie situácie. Ak by sme mali efektívne fungujúce štátne oblasti, tak by bolo aj na 2 letky.Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      09:15 16.01.2021

      Môžete mi vysvetliť ako do mojej úvahy o tom, že by sa to možno dalo aj inak (nakúpiť viac a ešte ušetriť) zapadá váš komentár o zdravotníctve, školstve a oddĺžení nemocníc? Čo ja ...Zobrazit celý příspěvek

      Môžete mi vysvetliť ako do mojej úvahy o tom, že by sa to možno dalo aj inak (nakúpiť viac a ešte ušetriť) zapadá váš komentár o zdravotníctve, školstve a oddĺžení nemocníc? Čo ja tu propagujem masívne zbrojenie na úkor zdravotníctva a školstva?Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      12:10 16.01.2021

      Kfir:
      Treba lepšie pozerať, reakcia bola k príspevku od Miroslav.

      Kfir:
      Treba lepšie pozerať, reakcia bola k príspevku od Miroslav.

    • Garry
     13:10 16.01.2021

     Porovnanie s tým Mongolskom je trefné a aj na slovensku žije cca3mil pastierov lebo vzdelaní ludia by nevolili idiotov cez25 rokov.ŽSR je tiež na úrovni mongolska a nie ...Zobrazit celý příspěvek

     Porovnanie s tým Mongolskom je trefné a aj na slovensku žije cca3mil pastierov lebo vzdelaní ludia by nevolili idiotov cez25 rokov.ŽSR je tiež na úrovni mongolska a nie Nórska,Fínska,aDánska.Na Slovensku nevedia postaviť dostatočne veľký hangár pre Spartan a nie udržať 2 letky!Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:19 16.01.2021

      ... alespoň bude mít těch 17 radarů na co koukat.

      ... alespoň bude mít těch 17 radarů na co koukat.

  • mudry.udrzbar
   13:01 18.01.2021

   ved Chorvati chceli kupit Izraelské F-16 a USA to zatrhli, takze nie je o com

   ved Chorvati chceli kupit Izraelské F-16 a USA to zatrhli, takze nie je o com

   • janusinko
    17:44 18.01.2021

    Lenže stíhačky Kfir nevyrába USA, takže do toho nemajú Američania čo hovoriť. Zrejme si si zamenil Kfir Block 60 s F-16 Block 60.

    Lenže stíhačky Kfir nevyrába USA, takže do toho nemajú Američania čo hovoriť. Zrejme si si zamenil Kfir Block 60 s F-16 Block 60.

    • mikojan29
     18:36 18.01.2021

     Nie je, ale stále to má americký motor J79, takže asi majú.

     Nie je, ale stále to má americký motor J79, takže asi majú.

     • Scotty
      20:30 18.01.2021

      Máte pocit že by vám Američani neprodali motor?

      Máte pocit že by vám Američani neprodali motor?

     • mikojan29
      22:18 18.01.2021

      Ja som reagoval na to, či do toho majú čo amíci kecať a keďže je tam ich motor, asi majú. Napr. preto ich nemohli predať do Argentíny, Američania sú kamoši s GB a tí si to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja som reagoval na to, či do toho majú čo amíci kecať a keďže je tam ich motor, asi majú. Napr. preto ich nemohli predať do Argentíny, Američania sú kamoši s GB a tí si to neželali, kvôli vojne o Falklandy/Malvíny.
      My sme Kfiry nezháňali, kúpili sme F16C/D Block 70. Tu ide o hypotetické úvahy nicka Kfir.Skrýt celý příspěvek

  • Keshet
   23:25 21.01.2021

   Výroba Kfirov skončila v roku 1986, takže draky majú už 35 rokov. Problém je, že sú už príliš staré. Kolumbia sa ich chcela zbaviť a nakúpiť F-16C/D Block 30 od Izraela. Obávajú sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Výroba Kfirov skončila v roku 1986, takže draky majú už 35 rokov. Problém je, že sú už príliš staré. Kolumbia sa ich chcela zbaviť a nakúpiť F-16C/D Block 30 od Izraela. Obávajú sa však veta zo strany USA. Inak aj Argentína špekulovala nad nákupom Kfirov, nakoniec z obchodu zišlo. Tu zase protestovala Británia.Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  17:42 15.01.2021

  Výborná správa a bolo už na čase. Tie radary jednoducho treba. Izrael má špičkovú vojenskú techniku, takže palec hore. Ale snáď to nie je všetko, lebo ossr potrebuje modernizovať ...Zobrazit celý příspěvek

  Výborná správa a bolo už na čase. Tie radary jednoducho treba. Izrael má špičkovú vojenskú techniku, takže palec hore.
  Ale snáď to nie je všetko, lebo ossr potrebuje modernizovať asi všetko. No naraz sa všetko nedá. To je tak, keď sa na to kašle, potom sa to nazbiera a nakoniec je toho veľa. A veľa to stojí. Keby to robili postupne, tak sme mohli mať moderné ozbrojené sily a niekde inde. Izrael má špičkovú vojenskú techniku, takže palec hore.
  Inak nemáte niekto info aké radary ponúkali Francúzi a Briti?

  Akurát čo ma strašne mrzí je, že na fb sa už objavili debilné komentáre typu na čo nám je armáda, v dnešnej dobe míňať peniaze na zbytočnosti, tie peniaze sa mali použiť na zdravotníctvo, školstvo atď.
  Vidieť ako ľudia už zabudli a zvykli si na život v mieri s pocitom, že nám nič nehrozí. Nechápem to a k tomu je to pekne ironické, že zrovna Ukrajina je náš sused a ako dopadla? A tak isto tam na armádu srali, ľudia mali podobné názory. A teraz hovoria opak. Síce sa prebudili, ale neskoro. A my vlastne robíme to isté.Skrýt celý příspěvek

  • Falko
   20:07 15.01.2021

   To je taký folklór. Navyše si všetci myslia, že sme malý národ a nemá to zmysel, lebo veľký rozhodnú . A to je trošku zakorenený omyl v vo väčšine populácie . Ale aj malý národ ...Zobrazit celý příspěvek

   To je taký folklór. Navyše si všetci myslia, že sme malý národ a nemá to zmysel, lebo veľký rozhodnú . A to je trošku zakorenený omyl v vo väčšine populácie . Ale aj malý národ môže zavariť. Mňa skôr mrzí, že sa neorganizujú kurzy prežitia, vedenia zaškodnickej vojny atp.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   20:19 15.01.2021

   Tu máš podrobne rozpísaný výber a aj odôvodnenie výberu (vlastný materiál - neutajovaný).

   https://www.slov-lex.sk/legisl...

   Tu máš podrobne rozpísaný výber a aj odôvodnenie výberu (vlastný materiál - neutajovaný).

   https://www.slov-lex.sk/legisl...

 • Latysimus
  15:20 15.01.2021

  Super hadam malymi krockami napredujeme..

  Super hadam malymi krockami napredujeme..

 • flanker.jirka
  15:13 15.01.2021

  V ČR si vybrali radary v roce 2016 a zde se píše, že první kus přijde letos, tedy v roce 2021. SR nyní oznamuje zahájení jednání z izraelskou stranou tj 2021 a první radar má ...Zobrazit celý příspěvek

  V ČR si vybrali radary v roce 2016 a zde se píše, že první kus přijde letos, tedy v roce 2021.
  SR nyní oznamuje zahájení jednání z izraelskou stranou tj 2021 a první radar má dostat v roce 2022.

  Hodně trapná situace, kdy SR můžeme pogratulovat za koncepční krok náhrady zastaralé techniky v počtu 17 kusů, oproti tomu ČR kupuje "pouze" 8 kusů.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:06 15.01.2021

   Tak vzhledem k tomu že OSSR v radarech tlačí bota stejně jako AČR tak je spěch pochopitelný. Navíc AČR už "cestu" k izraelským radarům prošlapala a Slováci z toho můžou těžit. U ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak vzhledem k tomu že OSSR v radarech tlačí bota stejně jako AČR tak je spěch pochopitelný. Navíc AČR už "cestu" k izraelským radarům prošlapala a Slováci z toho můžou těžit. U nás byla podepsaná smlouva na sklonku roku 2019 a první má přijít letos. Takže doba dodání se zase tak neliší. Slovenská vláda stanovila lhůtu pro podpis smlouvy na tři měsíce. Pokud se to nepovede bude osloven další zájemce a předpokládám že pokud to ani s ním nedopadne bude osloven další. Třeba dojdou zájemci a ještě dojde na ty Arthurovy Ukrajince.Skrýt celý příspěvek

   • Draculos
    17:23 15.01.2021

    Cim by sme akože mali ťažiť z prístupu ACR? Predpokladám, že najväčšie problémy pri rokovaní ohľadne dodávky radarov do ČR boli pri otázke prenesenia výroby a zdieľania know - how. ...Zobrazit celý příspěvek

    Cim by sme akože mali ťažiť z prístupu ACR?
    Predpokladám, že najväčšie problémy pri rokovaní ohľadne dodávky radarov do ČR boli pri otázke prenesenia výroby a zdieľania know - how. Tým, že v SR nemáme výrobcu radarov, tak táto otázka nebola taká naliehavá. Ale naozaj by ma zaujímalo, kde v SR a za čo, chcú Izraelci minút 50mil eur.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:26 15.01.2021

     Největší problém bylo vyjednání podmínek pro připojení radarů do společných systémů NATO.

     Největší problém bylo vyjednání podmínek pro připojení radarů do společných systémů NATO.

     • Draculos
      17:30 15.01.2021

      Len ci to nebol fiktívny problém....

      Len ci to nebol fiktívny problém....

     • mikojan29
      22:41 15.01.2021

      Tých problémov tam bolo viacej, napr. nedanie bezp. previerky Strnadovi st. a z toho vyplývajúcej stopky pre fy RETIA, ktorú vtedy vlastnil. Potom sa urobili presuny vo vlastníctve ...Zobrazit celý příspěvek

      Tých problémov tam bolo viacej, napr. nedanie bezp. previerky Strnadovi st. a z toho vyplývajúcej stopky pre fy RETIA, ktorú vtedy vlastnil. Potom sa urobili presuny vo vlastníctve na Strnada ml. a nejako sa to pohlo ďalej.
      Zjednodušene napísané.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:47 15.01.2021

      mikojan29
      RETIA bezpečnostní prověrku má a měla. S tím nikdy nebyl problém.

      mikojan29
      RETIA bezpečnostní prověrku má a měla. S tím nikdy nebyl problém.

     • mikojan29
      10:17 16.01.2021

      Scotty
      Ale jej vtedajší majiteľ ju nemal a to bol tiež jeden z problémov.
      Boli tu rôzne diskusie o tom, no už je to tam, radary sa vyrábajú, toto leto by ste mali mať prvé doma.

      Scotty
      Ale jej vtedajší majiteľ ju nemal a to bol tiež jeden z problémov.
      Boli tu rôzne diskusie o tom, no už je to tam, radary sa vyrábajú, toto leto by ste mali mať prvé doma.

     • flanker.jirka
      14:24 16.01.2021

      Scotty Retia patří pod CSG, kam patří Tatra, která něměla prověrku. Proto výrobce radarů Eldis Pardubice prodával Titusy AČR. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Retia patří pod CSG, kam patří Tatra, která něměla prověrku. Proto výrobce radarů Eldis Pardubice prodával Titusy AČR.
      https://www.denik.cz/ekonomika...
      ... na CSG to nevrhá moc dobré světlo, včetně zbraní pro Azerbajdžán, pardon vlastně pro Izrael :-D inu, velcí kamarádi se současným vrchním velitelem ozbrojených sil ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:49 16.01.2021

      flanker.jirka Pokud vím tak ani Retia o prověrku nikdy nepřišla. Nějaký čas byla prověřovaná, ale to už je asi uzavřené. Bezpečnostní prověrku nezískal podnik TDV proto se to ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Pokud vím tak ani Retia o prověrku nikdy nepřišla. Nějaký čas byla prověřovaná, ale to už je asi uzavřené. Bezpečnostní prověrku nezískal podnik TDV proto se to muselo protáhnout přes Eldis.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      18:44 16.01.2021

      Problémový bol hlavne majiteľ CSG Strnad st., preto sa museli robiť tieto čachre s Titusmi. Medzitým prepísal fy na Strnada ml. a veci s radarmi sa pohli.

      Problémový bol hlavne majiteľ CSG Strnad st., preto sa museli robiť tieto čachre s Titusmi. Medzitým prepísal fy na Strnada ml. a veci s radarmi sa pohli.

   • flanker.jirka
    18:23 15.01.2021

    Scotty Porovnávám data s podobnými stádii vývoje, to jest, oznámení o vyjednávání s "vítězem nějakého výběru" ne podpis smlouvy proto u ČR letopočty 2016 a 2021 a u SR 2021 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Porovnávám data s podobnými stádii vývoje, to jest, oznámení o vyjednávání s "vítězem nějakého výběru" ne podpis smlouvy proto u ČR letopočty 2016 a 2021 a u SR 2021 a 2022.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:43 15.01.2021

     Slonensko ovšem oznámilo nákup izraelských radarů v polovině roku 2019 a výběr zahájili už v roce 2018. Tedy potom by mělo být 2018-2022. Navíc nevíme jaké radary budou dodány jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Slonensko ovšem oznámilo nákup izraelských radarů v polovině roku 2019 a výběr zahájili už v roce 2018. Tedy potom by mělo být 2018-2022. Navíc nevíme jaké radary budou dodány jako první. Můžou to být klidně menší ELM-2138M které AČR nepoptávala.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:23 15.01.2021

      Tu to máš podrobne rozpísané, ako si to MO SR predstavuje (vlastný materiál - neutajovaný):

      https://www.slov-lex.sk/legisl...

      Tu to máš podrobne rozpísané, ako si to MO SR predstavuje (vlastný materiál - neutajovaný):

      https://www.slov-lex.sk/legisl...

     • flanker.jirka
      21:13 15.01.2021

      Scotty
      To co předvedlo Slovensko je stejný slalom v křišťálově čistém výběru, jako ČR, vybrali si na přímo izraelské radary, zrušili to a vypsali "soutěž" :-D

      Scotty
      To co předvedlo Slovensko je stejný slalom v křišťálově čistém výběru, jako ČR, vybrali si na přímo izraelské radary, zrušili to a vypsali "soutěž" :-D

     • flanker.jirka
      21:19 15.01.2021

      mimkojan29 Dobrej materiál, je z něj vidět, že to řeší komplexně. Pořizují k obstarožním moderní 31D radary, nejspíše ELM 2138, které mají potenciál i při náhradě Igly něčí jiným ...Zobrazit celý příspěvek

      mimkojan29
      Dobrej materiál, je z něj vidět, že to řeší komplexně. Pořizují k obstarožním moderní 31D radary, nejspíše ELM 2138, které mají potenciál i při náhradě Igly něčí jiným novým, umí C-RAM a vidí i drony. Když se podívám na to, že AČR zvolila i v této době dávno zastaralou technologii radaru Revisor, tak to "palec hore."Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   18:33 15.01.2021

   Smlouvu jsme podepsali v prosinci 2019, takže termín dodávky se od té slovenské moc neliší.
   Takže jen zbytečně trolíš.

   Smlouvu jsme podepsali v prosinci 2019, takže termín dodávky se od té slovenské moc neliší.
   Takže jen zbytečně trolíš.

   • flanker.jirka
    22:00 15.01.2021

    Nesher Tak ještě jednou, SR aktuálně oznámilo, že bude jednat o pořízení radarů se státem Izrael, ještě nepodepsalo smlouvu. ČR oznámilo vítěze v roce 2016, ne v roce 2019, že se k ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Tak ještě jednou, SR aktuálně oznámilo, že bude jednat o pořízení radarů se státem Izrael, ještě nepodepsalo smlouvu.
    ČR oznámilo vítěze v roce 2016, ne v roce 2019, že se k podepsání smlouvy dostali až v roce 2019 může lecos naznačit jak o MO ČR, tak státu jejichž národním náboženstvím je obchodní jednání.
    Zkuste se sám sebe zeptat, proč ministr Metnar zrušil původní rozhodnutí vyplývající z výběru zdárně ukončeného v roce 2016, aby následně o stejných radarech znovu jednal s tou samou vybranou zemí už za jiných podmínek? (zřejmě, abychom radary nenakoupily "moc rychle" a v klidu si na ně počkali :-) )Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:13 15.01.2021

     Radary se nekoupili v roce 2016 až 2019 proto že nákup nebyl schopný žádný s ministrů dotáhnout do konce. To že Metnar rozhodl o nákupu vláda-vláda celou situaci značně ...Zobrazit celý příspěvek

     Radary se nekoupili v roce 2016 až 2019 proto že nákup nebyl schopný žádný s ministrů dotáhnout do konce. To že Metnar rozhodl o nákupu vláda-vláda celou situaci značně usnadnilo.

     / (zřejmě, abychom radary nenakoupily "moc rychle" a v klidu si na ně počkali :-) )/
     ?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:48 15.01.2021

      Scotty Když se v roce 2016 vybral Izrael pro jednání, tak se snad mohla uzavřít smlouva na základě toho výběru. A ne se to zrušit a začít jednat znovu, vždyť to muselo přinést ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Když se v roce 2016 vybral Izrael pro jednání, tak se snad mohla uzavřít smlouva na základě toho výběru. A ne se to zrušit a začít jednat znovu, vždyť to muselo přinést zpoždění. A naprosto zbytečné, když se jednalo stále o ty stejné radary.Skrýt celý příspěvek

 • Kfir
  12:09 15.01.2021

  Konečne! Dúfam, že je to začiatok a nie koniec modernizácie...

  Podľa môjho nicku asi tušíte, že s nákupom Izraelskej techniky som veľmi spokojný. :)

  Konečne! Dúfam, že je to začiatok a nie koniec modernizácie...

  Podľa môjho nicku asi tušíte, že s nákupom Izraelskej techniky som veľmi spokojný. :)

  • flanker.jirka
   15:14 15.01.2021

   Nechval dne před večerem, neříkej hop, dokud nepřeskočíš. A nediv se až ti příjdou první faktury :-)

   Nechval dne před večerem, neříkej hop, dokud nepřeskočíš. A nediv se až ti příjdou první faktury :-)

  • Keshet
   23:43 21.01.2021

   Kfir ale to chce aj naďalej aktívny lobbing a budovať osobné a partnerské vzťahy s izraelskými ľuďmi a zbrojárskymi firmami. Najviac by teraz zabodoval Izrael, keby v marci prišiel ...Zobrazit celý příspěvek

   Kfir ale to chce aj naďalej aktívny lobbing a budovať osobné a partnerské vzťahy s izraelskými ľuďmi a zbrojárskymi firmami. Najviac by teraz zabodoval Izrael, keby v marci prišiel podpísať zmluvu minister obrany Benny Ganz alebo prezident Reuven Rivlin do Bratislavy.

   Nech sa nevyhovaraju, že nemajú čas, lebo je pred voľbami. Ten obchod za 181 miliónov dolárov snáď za to stojí. Aj my Slováci sa chceme pozitívne zviditeľniť. PRETO LOBBUJ KFIR.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  11:44 15.01.2021

  Konečne správny výber, cena aj kvalita. Dobrou správou je aj, že cca. 50 miliónov eúr sa preinvestuje u nás a aj možnosť zdieľania skúseností so susedmi ČR a MR pri ich budúcej ...Zobrazit celý příspěvek

  Konečne správny výber, cena aj kvalita. Dobrou správou je aj, že cca. 50 miliónov eúr sa preinvestuje u nás a aj možnosť zdieľania skúseností so susedmi ČR a MR pri ich budúcej prevádzke.
  Zaujímalo by ma, kto bude dodávať podvozky k 11 nosičom radarov. Uvažuje sa o Tatre?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:16 15.01.2021

   Jakou investici si představujete? Bude to do firmy SMER, OLaNO, SaS, ...?

   Jakou investici si představujete? Bude to do firmy SMER, OLaNO, SaS, ...?

   • Ján Paliga
    00:09 16.01.2021

    ... voda voda, samá voda ..... Hlas (SD)...

    ... voda voda, samá voda ..... Hlas (SD)...

 • Arthur
  11:28 15.01.2021

  Do naštudovania materiálu "Návrh postupu realizácie obstarania 3D rádiolokačnej techniky VzS OS SR (stredný, malý a blízky dosah) I. časť - neutajovaná" som bol presvedčený, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Do naštudovania materiálu "Návrh postupu realizácie obstarania 3D rádiolokačnej techniky VzS OS SR (stredný, malý a blízky dosah) I. časť - neutajovaná" som bol presvedčený, že nielen v súčasnej dobe medzi hlavných svetových výrobcov RL techniky patrí aj UKRAJINA (ISKRA).

  V predmetnom meteriály nepochopiteľne absentujú naši susedia a dlhodobý svetový výrobca 3D/2D radiolokátorov (ďalej len "RL") UKRAJINA (ISKRA), ktorý prechádza na štandardy NATO presne tak ako UA armáda.
  zdroj: https://spetstechnoexport.com/...
  zdroj: https://www.iskra.zp.ua/index....

  V bode "3.2. Konkurencia na trhu" V súčasnej dobe sa hlavní svetový výrobcovia RL techniky nachádzajú v krajinách:
  Brazílska federatívna republika (Atech),
  Česká republika (Eldis, Retia)
  Francúzska republika (Thales),
  Holandské kráľovstvo (Thales Holandsko),
  Izraelský štát (IAI Elta),
  Nemecká spolková republika (Hensholdt),
  Poľská republika (PIT Radwar),
  Ruská federácia (Almaz Antej),
  Španielske kráľovstvo (Indra),
  Švédske kráľovstvo (SAAB),
  Talianska republika (Leonardo),
  Turecká republika (Aselsan),
  Spojené štáty americké (Lockheed Martin, Raytheon, Northrop Grumman),
  Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (BAE).

  Ukrajinská ISKRA produkuje aj moderné 3D RL 90K6E, čo je exportná verzia hlboko modernizovanej stanice 80K6T pričom hlavným rysom modelu je digitálna fázovo aktívna mriežka (AESA), ktorá umožňuje detekovať a sprevádzať ciele s vysokým rozlíšením a merať cieľové polohy podľa troch súradníc: diaľka, azimut a výška. Dosah je 500 km, výška do 40 km a umožňuje sledovať súčasne 500 cieľov a najnovšie bol úspešne otestovaný aj proti veľmi aktuálne hrozbe dronom. Vykonáva 12 rotácií za minútu, čo umožňuje aktualizáciu každých 5 sekúnd. Hlavným rozdielom medzi exportnej verzie 3D RL 90K6E modelom 80K6T je nainštalovaný softvér nakoľko táto technika je určená na stanovenie a prenos presného určenia cieľov do vojenských jednotiek PVO. Radar sa tiež môže použiť na zber a prenos informácií o situácii vo vzdušnom priestore krajiny pre jednotky vzdušných síl. Samotný Ukrajinci hovoria, že také 3D radary vyrábajú len 3-4 štáty sveta Francúzi, USA, VB, a Izrael.
  zdroj: https://www.armadninoviny.cz/r...
  link: https://www.youtube.com/watch?...
  link: https://www.youtube.com/watch?...

  Pri tejto príležitosti už len pripomeniem, že napr. SR v súčasnosti provozuje 3 kusy modernizovaných 3D RL ST-68MSK od Ukrajinského výrobcu ISKRA pričom technická životnosť podstatnej časti RL techniky VzS OS SR bola vyčerpaná v rokoch 2007 - 2020 a životnosť posledného 3D RL ST-68MSK končí v roku 2021. O to viac ma teda zarazilo, že UKRAJINA (ISKRA) čo by hlavný svetový výrobca RL techniky v predmetnom materiály absentuje.
  zdroj: https://www.valka.cz/SVK-ST-68...
  zdroj: https://www.iskra.zp.ua/index....

  Koncom minulého roka (2020) ISKRA podpísala zmluvu na dodávku radaru do Spojených štátov
  zdroj: https://translate.google.com/t...

  Indonézia kupuje od Ukrajiny "SE Progress" raketové komplexy RK-360MT Neptun a nasledovať by zrejme mali aj ďalšie zbraňové systémy ako napr. 3D radary ISKRA 90K6E atď.
  zdroj: https://translate.google.com/t...

  Škoda aj na základe vyššie uvedeného zrejme sme minimálne prišli o komparatistiku ďalšieho relevantného hráča 3D RL na trhu a teda aj o potencionálnu cenovú ponuku...Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   12:00 15.01.2021

   Arthur, už si ako pokazený gramofón, stále všade o tom istom a stále dookola. Ak to v tej správe nie je, asi vedeli prečo to tam nie je. Asi sa už chceme odstrihnúť od ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur, už si ako pokazený gramofón, stále všade o tom istom a stále dookola.
   Ak to v tej správe nie je, asi vedeli prečo to tam nie je. Asi sa už chceme odstrihnúť od postsovietskych technológií a posunúť sa niekam ďalej.
   Za mňa správny výber.
   Mimochodom p. Grohman, tých ELM-2084M-MMR by malo byť 6 ks.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    12:37 15.01.2021

    V bode "3.2. Konkurencia na trhu" predmetného materiálu je 14 štátov (a ich výrobcov), viď. príspevok vyššie a jedným z nich je aj RUSKÁ FEDERÁCIA (Almaz Antej) !!! Následne bolo ...Zobrazit celý příspěvek

    V bode "3.2. Konkurencia na trhu" predmetného materiálu je 14 štátov (a ich výrobcov), viď. príspevok vyššie a jedným z nich je aj RUSKÁ FEDERÁCIA (Almaz Antej) !!!

    Následne bolo oslovených desať (10) krajín rozum. zo štrnástich (14) a tu sedí, že aj neoslovili RF (to predsa nie je rozpor).

    "Celkovo bolo MO SR oslovených desať (10) krajín (Francúzska republika, Holandské kráľovstvo, Izraelský štát, Maďarská republika, Poľská republika, Španielske kráľovstvo, Talianska republika, Turecká republika, Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska) cestou ich diplomatických zástupcov a vojenských pridelencov. Konzultácie ohľadom dotazníka RfGP s jednotlivými krajinami boli stanovené do 18. septembra 2020. Termín predloženia odpovedí na dotazník RfGP bol stanovený do 30. septembra 2020. Ministerstvo obrany SR prijalo celkom desať (10) ponúk od vlád: Francúzska republika, Holandské kráľovstvo, Izraelský štát, Maďarská republika, Poľská republika, Španielske kráľovstvo, Talianska republika, Turecká republika, Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Štyri z prijatých odpovedí mali utajovaný charakter a boli posudzované v priestoroch určených na spracovanie utajovaných skutočností."

    INÝMI SLOVAMI AK SA UKRAJINA (ISKRA) NEDOSTALA ANI DO BODU "3.2. Konkurencia na trhu" ako pätnásty (15) štát (sused SR) TAK NEMOHLA BYŤ ANI OSLOVENÁ A ANI NEOSLOVENÁ !!!Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     13:15 15.01.2021

     Treba osloviť kompetentných, nech ti to vysvetlia. Mne osobne tam nechýbajú.

     Treba osloviť kompetentných, nech ti to vysvetlia. Mne osobne tam nechýbajú.

   • Flader
    13:12 15.01.2021

    mikojan29, to buď ešte rád, že tu na AN nefungujú html tagy. Inak by sme to mali tučným písmom a minimálne 20 písmom.

    mikojan29, to buď ešte rád, že tu na AN nefungujú html tagy. Inak by sme to mali tučným písmom a minimálne 20 písmom.

    • Jan Grohmann
     14:01 15.01.2021

     Připravujeme placenou verzi stránek, kde kromě přístupu k VIP článků budete mít větší možnosti v diskuzi, například trvalé sbalení konkrétního diskuzního vlákna (pro větší ...Zobrazit celý příspěvek

     Připravujeme placenou verzi stránek, kde kromě přístupu k VIP článků budete mít větší možnosti v diskuzi, například trvalé sbalení konkrétního diskuzního vlákna (pro větší přehlednost diskuze) nebo blokace určitého diskutujícího.Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      16:50 15.01.2021

      Nejlepší je umlčet názory cizích lidí blokováním určitého diskutujícího a pak si honit ego nad tím, že někdo dostává palce za větu: F-35 by byla pro AČR nejlepší. Udělejte z toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejlepší je umlčet názory cizích lidí blokováním určitého diskutujícího a pak si honit ego nad tím, že někdo dostává palce za větu: F-35 by byla pro AČR nejlepší. Udělejte z toho fanklub F-35, H-1 popřípadě neoznačenéhi komerčního sdělení Ascodu. Z věcných diskuzi, se to pomalu začíná měnit na novinky.cz kdy hlavním argumentem je neblabol a nebo osočování z toho, že je někdo ruský troll. Bylo by pak pěkné udělat statistiku nejvíce zablokovaných účtů :)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:23 15.01.2021

      faraonamumu: Názor môžeš prezentovať aký len chceš. Len je vhodné ho podložiť aj nejakými faktami alebo aspoň nejakým logickým reťazcom. Napísať evidentnú blbosť nie je fakticky ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu: Názor môžeš prezentovať aký len chceš. Len je vhodné ho podložiť aj nejakými faktami alebo aspoň nejakým logickým reťazcom. Napísať evidentnú blbosť nie je fakticky problémom toho, že si vyjadril svoj názor, ale skôr toho, že tvoj názor nemá výpovednú hodnotuSkrýt celý příspěvek

     • Kikirík
      17:53 15.01.2021

      Nič v zlom, ale blokovanie niekoho z diskutujúcich mnou, ako užívateľa, je podľa mňa totálna blbosť. Od toho sú tu predsa admini. Skôr by mala byť možnosť nahlásenia diskutujúceho, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nič v zlom, ale blokovanie niekoho z diskutujúcich mnou, ako užívateľa, je podľa mňa totálna blbosť. Od toho sú tu predsa admini. Skôr by mala byť možnosť nahlásenia diskutujúceho, ktorý napríklad spamuje atď a admin ho zablokuje na základe počtu nahlásení. Aj keď snáď všetci admini sú v pohode a nezneužívali by to len preto, že má niekto iný názor (isto viete čo mám na mysli). Ale funkcia pre mňa, aby som niekoho zablokoval mi príde ako blbosť. Prepáčte.

      No, ale hlavne dúfam, že sa nezabudne na možnosť editácie príspevku. :)Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:15 16.01.2021

      @ Kikirík "Aj keď snáď všetci admini sú v pohode a nezneužívali by to len preto, že má niekto iný názor (isto viete čo mám na mysli)." Pre slovenský dezinformačný web Armádny ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Kikirík

      "Aj keď snáď všetci admini sú v pohode a nezneužívali by to len preto, že má niekto iný názor (isto viete čo mám na mysli)."

      Pre slovenský dezinformačný web Armádny magazín to neplatí.... Tam sa pravdy boja ako čert svätenej vody.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     14:20 15.01.2021

     Ja ho už poznám, ale dnes som to nevydržal a musel som reagovať.

     Ja ho už poznám, ale dnes som to nevydržal a musel som reagovať.

  • Klimesov
   12:44 15.01.2021

   Hmmm. No možná to bude tím, že poprvé tenhle radar byl představen v roce 2019 a jeho závěrečné testovací fáze skončila teprve v květnu roku 2020. Jak dlouho Slováci vybírají ...Zobrazit celý příspěvek

   Hmmm.
   No možná to bude tím, že poprvé tenhle radar byl představen v roce 2019 a jeho závěrečné testovací fáze skončila teprve v květnu roku 2020.
   Jak dlouho Slováci vybírají radary? Někdy od roku 2015? Možná dřív?

   Jak zvláštní to asi musí být, že někdo neuvažoval o koupi radaru, který až do poloviny roku 2020, podle všeho, nebyl na trhu k mání?Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    13:20 15.01.2021

    3D RL 90K6E je len exportná verzia 3D RL 80K6T, o ktorej tu už v 2018 okrem svetových médii písali aj Armádni noviny nehovoriac o tom, že v 2019 bol radar predvedený aj zahraničným ...Zobrazit celý příspěvek

    3D RL 90K6E je len exportná verzia 3D RL 80K6T, o ktorej tu už v 2018 okrem svetových médii písali aj Armádni noviny nehovoriac o tom, že v 2019 bol radar predvedený aj zahraničným partnerom.
    zdroj: https://www.armadninoviny.cz/r...
    zdroj: https://translate.google.com/t...

    3D RL 90K6E (80K6T) je predsa len príklad ich high-endu pričom veď oni ako svetový výrobca ponúkajú mnoho 3D RL atd.
    zdroj: https://spetstechnoexport.com/...

    O to viac len pripomeniem, že napr. SR v súčasnosti provozuje 3 kusy modernizovaných 3D RL ST-68MSK od Ukrajinského výrobcu ISKRA pričom technická životnosť podstatnej časti RL techniky VzS OS SR bola vyčerpaná v rokoch 2007 - 2020 a životnosť posledného 3D RL ST-68MSK končí v roku 2021.

    cit. "ST-68MSK je modernizačný projekt rádiolokátora ST-68 (verzia ST-68UM) z výzbroje OS SR (zatiaľ) realizovaný LOBB Banská Bystrica v spolupráci so UKRSPETSEXPORT, Ukrajina a výrobcom rádiolokátoru ISKRA, Náporožie, Ukrajina, ktorý je zároveň dodávateľov súpravy zariadení a komponentov na modernizáciu. Súčasťou modernizácie je aj integrácia identifikačného systému (IFF) AN/UPX-37 zodpovedajúceho požiadavkám NATO (STANAG 4193, MARK X, MARK XII) v spolupráci so spoločnosťou BAE Systems, USA.

    Modernizáciou radaru bolo dosiahnuté predĺženie životnosti o 12 až 15 rokov, bola dosiahnutá digitalizácia spracovania a zobrazenia rádiolokačnej informácie, rádiolokátor spolupracuje so systémom IFF štátov NATO (podľa normy STANAG 4193) a je kompatibilný s PLRK S-300PMU. Okrem spolupráce s PLRK S-300 je možné výstupné informácie rádiolokátora použiť aj v iných typoch ASV."
    zdroj: https://www.valka.cz/SVK-ST-68... Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     14:21 15.01.2021

     Nepomýlil si si stránky, toto sú Armádní noviny a nie Armádny magazín.

     Nepomýlil si si stránky, toto sú Armádní noviny a nie Armádny magazín.

     • Arthur
      14:56 15.01.2021

      Keďže Armádní noviny sú konzervativní armádní magazín tak som tu určite správne pričom príspevky pre ten Armádny magazín kde uctievajú mikojanov a jemu podobných nickov by ste si ...Zobrazit celý příspěvek

      Keďže Armádní noviny sú konzervativní armádní magazín tak som tu určite správne pričom príspevky pre ten Armádny magazín kde uctievajú mikojanov a jemu podobných nickov by ste si mohli nechať pre tamojších fanúšikov...Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:33 15.01.2021

      Arthur Prepáč, ale čo to má spoločné s mojim nickom? To, že mám nick podobný jednému lietadlu neznamená, že som uctievač jeho kultu, aj keď sa mi ako lietadlo páči. Narozdiel od ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Prepáč, ale čo to má spoločné s mojim nickom? To, že mám nick podobný jednému lietadlu neznamená, že som uctievač jeho kultu, aj keď sa mi ako lietadlo páči. Narozdiel od teba sa pozerám a rozmýšľam dopredu a netočím sa v špirále nezmyselnej ideológie uctievania prekonaných technológií.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      21:11 15.01.2021

      mikojan29 Takakže ešte raz a budem cit. Armádní noviny ako konzervativní armádní magazín "Dalším typem je nový 3D mobilní radiolokátor Jiskra 80K6T (90K6E je jeho exportná verzia ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29
      Takakže ešte raz a budem cit. Armádní noviny ako konzervativní armádní magazín
      "Dalším typem je nový 3D mobilní radiolokátor Jiskra 80K6T (90K6E je jeho exportná verzia pozn. Arthur). Hlavním rysem modelu je digitální fázově aktivní mřížka (AESA), která umožňuje detekovat a doprovázet cíle s vysokým rozlišením a měřit cílové polohy podle tří souřadnic: dálka, azimut a výška. Radar je kompatibilní se všemi raketovými systémy ukrajinské armády, je možné jej využít i pro letecké síly. Dosah je 500 km, výška do 40 km a umožňuje sledovat současně 500 cílů."
      zdroj: https://www.armadninoviny.cz/r...

      Narozdiel od Vás sa pozeráme a rozmýšľame dopredu a netočíme sa v špirále nezmyselnej ideológie (či sa mi niečo páči alebo nie) uctievania prekonaných technológií ako je MIG-29.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      21:40 15.01.2021

      Arthur Stále to isté dokola. Ten MiG 29 sú tie tvoje nekonečné modernizácie starej techniky, ktorá už stratila perspektívu na modernom bojisku. Sem-tam to ešte niekto kúpi, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Stále to isté dokola.
      Ten MiG 29 sú tie tvoje nekonečné modernizácie starej techniky, ktorá už stratila perspektívu na modernom bojisku. Sem-tam to ešte niekto kúpi, lebo nemá na lepšie ale v konfrontácii s kvalitou konkurencie ťažko zaplače.

      Ešte k tomu MiGu 29, ako bojová platforma veľká slabota až podpriemer, ale ako lietadlo je na ňom určite krásne polietanie.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     15:00 15.01.2021

     "Dalším typem je nový 3D mobilní radiolokátor Jiskra 80K6T. Hlavním rysem modelu je digitální fázově aktivní mřížka (AESA), která umožňuje detekovat a doprovázet cíle s vysokým ...Zobrazit celý příspěvek

     "Dalším typem je nový 3D mobilní radiolokátor Jiskra 80K6T. Hlavním rysem modelu je digitální fázově aktivní mřížka (AESA), která umožňuje detekovat a doprovázet cíle s vysokým rozlišením a měřit cílové polohy podle tří souřadnic: dálka, azimut a výška. Radar je kompatibilní se všemi raketovými systémy ukrajinské armády, je možné jej využít i pro letecké síly. Dosah je 500 km, výška do 40 km a umožňuje sledovat současně 500 cílů."

     To to se o daném radaru píše ve vašem odkaze. Pouze všeobecné informace. Kolik, kdy za kolik financí jich bude dodáno Ukrajině ani zmíňka :-)
     Dále exportní verze se dost často objevují až po. Nejprve se totiž musí dodělat ten stroj z kterého se vychází a pak až se může začít upravovat. Takže i tady sedí časová línie. Vezmeme-li v úvahu, že 80K6T mohl být k mání už v roce 2018, chvilu trvá než se rozhodne o úpravách, rok 2019 a pak samotné úpravy, rok 2020. Poslední finální testování 3D RL 90K6E proti dronům proběhlo někdy v květnu roku 2020. Tím se završila podle všeho testovací fáze.
     Takže ten váš exportní kousek nebyl do poloviny minulého roku k mání.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      15:40 15.01.2021

      Naozaj už nemám síl a opäť len poukážem zo svojho prvého príspevku: Koncom minulého roka (2020) ISKRA podpísala zmluvu na dodávku radaru do Spojených štátov zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      Naozaj už nemám síl a opäť len poukážem zo svojho prvého príspevku:
      Koncom minulého roka (2020) ISKRA podpísala zmluvu na dodávku radaru do Spojených štátov
      zdroj: https://www.ukrmilitary.com/20...

      Indonézia kupuje od Ukrajiny "SE Progress" raketové komplexy RK-360MT Neptun a nasledovať by zrejme mali aj ďalšie zbraňové systémy ako napr. 3D radary ISKRA 90K6E atď.
      zdroj: https://defence-ua.com/weapon_...
      zdroj: https://defence-blog.com/news/...

      Len doplním, že UA dodala do USA v roku 2008 3D RL 36D6-M za 6,4 milióna dolárov. Podľa otvorených databáz operácií exportu a importu boli do USA v rokoch 2010 (3,1 milióna dolárov), 2017 (7,9 milióna dolárov).
      V roku 2018 boli dodané 3D RL 36D6M1-1 v rôznych modifikáciách a v roku 2019 to bol 3D RL 80K6K1 za 8,3 milióna dolárov.

      Kto chcel pochopí kto nechce nepochopí...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:20 15.01.2021

      Arthur Sorry, ale ty jsi vážně demagog. USA si ten radar, stejně jako kdysi naši Věru koupili na testy, nikoliv proto, aby z něho udělaly stěžejní část výzbroje. To jestli v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Sorry, ale ty jsi vážně demagog. USA si ten radar, stejně jako kdysi naši Věru koupili na testy, nikoliv proto, aby z něho udělaly stěžejní část výzbroje.
      To jestli v tom materiálu vašeho MO byla či nebyla uvedena Ukrajina (upřímně nechápu proč tam bylo Rusko) na výsledku nic změnit nemohlo. Protože i přes veškerou sympatií kterou k Ukrajině a jejímu boji o evropskou budoucnost mám, tak v současné době by v členském státu NATO koupil na Ukrajině takto důležitý systém jen šílenec.
      Protože stále není jasné zda ta budoucnost bude evropská, severoasijská, čínská či turecká.
      Tedy vážně nevím o co ti jde.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      18:42 15.01.2021

      Nesher Asi každému priemerne inteligentnému (ne)demagógovi AN je jasné načo a prečo USA kupuje tie Ukrajinské 3D RL radary a pochopil ste to aj VY. Ostatne nikde som netvrdil, "že ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Asi každému priemerne inteligentnému (ne)demagógovi AN je jasné načo a prečo USA kupuje tie Ukrajinské 3D RL radary a pochopil ste to aj VY. Ostatne nikde som netvrdil, "že z něho udělaly stěžejní část výzbroje" takže tu demagógiu si strčte viete kam...

      "To jestli v tom materiálu vašeho MO byla či nebyla uvedena Ukrajina (upřímně nechápu proč tam bylo Rusko)... "
      No HURÁ !!!

      "...na výsledku nic změnit nemohlo."
      Tvrdím snáď niekde, že by to vyhrala Ukrajina (Iskra) ???Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:55 15.01.2021

      Arthur
      Tak se tě znovu ptám proč s tím ukrajinským radarem tapetuješ kde jakou diskuzi když je ti jasné, že jeho nákup nepadá v úvahu?
      Obsedantní porucha?

      Arthur
      Tak se tě znovu ptám proč s tím ukrajinským radarem tapetuješ kde jakou diskuzi když je ti jasné, že jeho nákup nepadá v úvahu?
      Obsedantní porucha?

     • Arthur
      20:18 15.01.2021

      Nesher
      Nemôžeme to vedieť keď ich ani nezaradili do bodu "3.2. Konkurencia na trhu"...

      Už som si myslel, že ste to pochopil, ale je to marný, je to marný, je to marný.

      Nesher
      Nemôžeme to vedieť keď ich ani nezaradili do bodu "3.2. Konkurencia na trhu"...

      Už som si myslel, že ste to pochopil, ale je to marný, je to marný, je to marný.

     • Scotty
      22:17 15.01.2021

      Arthur i kdyby ho tam zahrnuli, tak šance že by se o něm vážně uvažovalo je mizivá. Takže co je na něm tak výjimečného že by o něm mělo Slovensko byť jen uvažovat? /Ostatne ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      i kdyby ho tam zahrnuli, tak šance že by se o něm vážně uvažovalo je mizivá. Takže co je na něm tak výjimečného že by o něm mělo Slovensko byť jen uvažovat?

      /Ostatne nikde som netvrdil, "že z něho udělaly stěžejní část výzbroje" /
      Ovšem v případě PVO OSSR by byl stěžejní součástí výzbroje. Takže je to naprosto neporovnatelný případ.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:57 15.01.2021

      Scotty Ja neviem ako to už mám lepšie ozrejmiť proste len som tým chcel povedať, že mali im byť daná šanca sa zúčastniť a predložiť ponuku / ponuky presne tak ako tým desiatim ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ja neviem ako to už mám lepšie ozrejmiť proste len som tým chcel povedať, že mali im byť daná šanca sa zúčastniť a predložiť ponuku / ponuky presne tak ako tým desiatim štátom a ich (spoločnostiam).

      Fundamentálny (principiálny) problém je, že ich nezahrnuli ani medzi tých 14 štátov (spoločností) 3D RL v zmysle bodu 3.2 konkurencie na trhu kde bola aj Ruská federácia (Almaz Antej)...

      Takže čisto hypoteticky keby tam zahrnuli aj 6ks 90K8E, tak by ho predsa zahrnuli v komplexnej ponuke aj s inými 3D radarmi zo svojej ponuky.
      V súčasnosti SR provozuje 3 kusy modernizovaných 3D RL ST-68MSK (36D6), pričom dvom skončila životnosť 2020 a tretiemu 2021 pre S-300PMU tj. mohli ponúknuť ISKRA 36D6-M2.
      Zároveň mohli ponúknuť 3D RL pre 2K12 Kub a IGLY. atď.

      Napr. na 3D RL radary pre S-300PMU a 2K12 Kub upozorňuje aj samotný útvar hodnoty za peniaze vo svojej analýze v kontexte ich prípadnej ďalšej modernizácie.
      zdroj: https://www.mfsr.sk/files/arch...

      Vzhľadom na uvedené ako aj moje príspevky ich komplexná ponuka s ohľadom na hodnotiace kritéria by bola posúdená a následne v komparatistike s ďalšími desiatimi ohodnotená. Nič viac a nič menej.

      Ale ako vieme k tomu ani nedošlo...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:27 16.01.2021

      Já zase nevím jak vysvětlit že koupit tak citlivou technologii jako radary od Ukrajiny by byl minimálně hazard. Takže je úplně jedno jestli byli nebo nebyli na nějakém teoretickém ...Zobrazit celý příspěvek

      Já zase nevím jak vysvětlit že koupit tak citlivou technologii jako radary od Ukrajiny by byl minimálně hazard. Takže je úplně jedno jestli byli nebo nebyli na nějakém teoretickém seznamu.
      Proč by jste měli zavádět radary jiného výrobce pro komplety PVO a jiného pro přehledové radary. Izraelci dokáží vyrobit radary pro obě použití.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:36 16.01.2021

      Scotty
      S ním neprídeš na koniec, zasekol sa v jednom bode a ten tu silou mocou kritizuje ako kardinálnu chybu tohto tendra.

      Scotty
      S ním neprídeš na koniec, zasekol sa v jednom bode a ten tu silou mocou kritizuje ako kardinálnu chybu tohto tendra.

     • Arthur
      11:27 16.01.2021

      Scotty Varianty obmeny 3D RL (na predloženie ponúk) A. Variant č.1 - komplexná ponuka (komplexnú ponuku pre obmenu všetkých typov 3D RL (6 ks stredný, 5 ks malý a 6 ks blízky ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Varianty obmeny 3D RL (na predloženie ponúk)

      A. Variant č.1 - komplexná ponuka (komplexnú ponuku pre obmenu všetkých typov 3D RL (6 ks stredný, 5 ks malý a 6 ks blízky dosah)

      A. Variant č.2 – jednotlivá ponuka (jednotlivé ponuky na každý typ 3D RL samostatne)

      B. Variant č.3 – alternatívna ponuka

      Nechajme to tak nemá to cenu...Skrýt celý příspěvek

  • Kfir
   15:14 15.01.2021

   Jediná Iskra ktorá je podľa mňa zaujímavá a bol by o ňu zaujem je Iskra Lawrence. ;)

   Jediná Iskra ktorá je podľa mňa zaujímavá a bol by o ňu zaujem je Iskra Lawrence. ;)

  • flanker.jirka
   15:58 15.01.2021

   Pokud se na tomto podílelo 42 odborníků. Tak je to minimálně úsměvné, ti přece museli od začátku vědět, že takové radary nabízí minimum výrobců a mohli si ušetřit čas s vytvářením ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud se na tomto podílelo 42 odborníků. Tak je to minimálně úsměvné, ti přece museli od začátku vědět, že takové radary nabízí minimum výrobců a mohli si ušetřit čas s vytvářením stafáže pro dávno rozhodnutou soutěž. MO SR si už jednou na přímo vybralo izraelskou nabídku tak, že se nedal očekávat jiný výsledek.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    16:06 15.01.2021

    Uvidíme 1.4. ako to všetko naozaj je ...

    Uvidíme 1.4. ako to všetko naozaj je ...

    • flanker.jirka
     18:27 15.01.2021

     1. 4. je datum kdy je neradno věřit zprávám. :-)

     1. 4. je datum kdy je neradno věřit zprávám. :-)

   • Arthur
    16:28 15.01.2021

    Len faktická poznámka: V roku 2019 cit. "K uvedenému záveru dospel 35-členný projektový tím zložený z odborníkov z ozbrojených síl a sekcie modernizácie." zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

    Len faktická poznámka: V roku 2019 cit. "K uvedenému záveru dospel 35-členný projektový tím zložený z odborníkov z ozbrojených síl a sekcie modernizácie."
    zdroj: https://www.mosr.sk/44851-sk/m... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:29 15.01.2021

     Přesně toto skoro kopíruje "křišťálově čistý" výběr v ČR.

     Přesně toto skoro kopíruje "křišťálově čistý" výběr v ČR.

 • Warnost
  11:26 15.01.2021

  Tak hlavně, že s nakupem těchto radaru u nas měla agentura NATO hrozny problem (udajne nemel jit pripojit do spolecne sítě )...

  Tak hlavně, že s nakupem těchto radaru u nas měla agentura NATO hrozny problem (udajne nemel jit pripojit do spolecne sítě )...

  • HonzaH
   11:44 15.01.2021

   Ano, přesně tohle mne taky napadlo. To se člověku vaří krev v ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, přesně tohle mne taky napadlo. To se člověku vaří krev v žilách.

   https://www.idnes.cz/zpravy/na... Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:03 15.01.2021

    NCIA není bezpečnostní výbor NATO a stále můžeme, ale nemusíme věřit tomu co vyplodí MO SR.

    NCIA není bezpečnostní výbor NATO a stále můžeme, ale nemusíme věřit tomu co vyplodí MO SR.

  • Nesher
   12:29 15.01.2021

   Někdo musel být ten pionýr, který to "neprobádané" území projde jako první. U radarů to holt vyšlo na nás. Ostatně Maďaři to pro jistotu koupili od Rheinmetall.

   Někdo musel být ten pionýr, který to "neprobádané" území projde jako první. U radarů to holt vyšlo na nás. Ostatně Maďaři to pro jistotu koupili od Rheinmetall.

   • flanker.jirka
    18:30 15.01.2021

    ČR už má nějaký izraelský radar někam připojen, že to "vyšlo na nás?"

    ČR už má nějaký izraelský radar někam připojen, že to "vyšlo na nás?"

 • Karlos73
  10:46 15.01.2021

  Je to výborná správa pre OSSR. Tento nákup hodnotím ako potrebný a zmysluplný.

  Je to výborná správa pre OSSR. Tento nákup hodnotím ako potrebný a zmysluplný.

 • Miroslav
  10:32 15.01.2021

  Radar spomínaný v článku nie je SZT–68MSK ale ST-68 (MSK= modernizovaný na Slovensku)

  Radar spomínaný v článku nie je SZT–68MSK ale ST-68 (MSK= modernizovaný na Slovensku)

Načítám diskuzi...