Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Foto: Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR
Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené složky. Armáda, policie, celníci i vězeňská stráž může získat až 49 000 nových pistolí. Největšími favority je Česká zbrojovka a rakouský Glock.

V nejbližším období plánuje slovenské ministerstvo vnitra podat tzv. „předběžné oznámení", kde bude oficiálně informovat o záměru nakoupit až 49 000 pistolí. Následně proběhne soutěž.

„Jde o maximální objem (49 000 pistolí – pozn. redakce), který můžeme nakoupit," říká Robert Kaliňák, slovenský ministr vnitra. „Soutěž potrvá dva až tři měsíce. Během jara by jsme mohli znát výsledek."

Výše zakázky je odhadována na 15 milionů euro (415 milionů Kč). Kromě pistolí je samozřejmostí nákup veškerého příslušenství, jako jsou pistolová pouzdra, sady na čistění zbraní, sady pro zbrojíře, nebo školící a výcvikové pomůcky. Cena za samotnou pistoli tak může výrazně klesnout pod 300 euro (8100 Kč).

Původním záměrem ministra Kaliňáka byl nákup „pouze" 23 000 nových pistolí pro policisty, kteří ještě většinou používají československé pistole vz. 82 ráže 9 × 18 mm Makarov. Pistole vz. 82 nejsou jen na hranici technické životnosti, ale mají také nevyhovující ráži.

Ministra chce nově nabídnout připojení k tendru slovenské armádě, která poptává 16 000 pistolí. Společný nákup velkého počtu pistolí má šanci výrazně snížit jednotkovou cenu. „Ano, i resort obrany může sáhnout do našeho košíku," říká Kaliňák.

V současné době se také počítá s rozdělením nákupu na dvě samostatné soutěže. V rámci první potenciální soutěžící, tedy především Česká zbrojovka a Glock, nabídnou „služební pistoli", v rámci druhé pistoli pro zásahové jednotky.

Služební pistole oproti zásahové získá navíc pojistku, která v zajištěném stavu zabraňuje nechtěnému výstřelu. Zásahové jednotky, tedy jednotky ve kterých slouží velmi zkušení střelci, získají zbraň bez pojistky. „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr.

Rozdělení soutěže navíc umožňuje „uspokojit" hned dvě firmy. Sám ministra vnitra se netají sympatiemi k České zbrojovce a rakouskému Glocku. „Když se podíváte kolem, tak zjistíte, že „čezeta" a Glock nabízejí nejlepší poměr-výkon," vysvětluje Kaliňák.

Oběma firmám navíc nahrává jedna z podmínek slovenského tendru – zájemce o výhru musí založit na Slovensku závod na výrobu/montáž pistolí. Česká zbrojovka již na Slovensku investuje. Také rakousky Glock údajně připravuje přenesení části výroby pistolí na Slovensko.

Možná překvapivě je outsiderem souže slovenská firma Grand Power se svými pistolemi. „Jsme slovenská společnost se slovenským kapitálem a know-how. Vyrábíme výlučně na Slovensku, zaměstnáváme více než sto lidí, jejichž odvody a daně směřují výlučně do národního hospodářství," napsal v otevřeném dopise ministerstvu vnitra Jaroslav Kuracina, majitel a ředitel Grand Power.

Slovenský mistr vnitra však označuje Kuraciana jako „neseriozního partnera". Ministr vyčítá majiteli Grand Power především sympatie k Marianu Kotlebovi, krajně pravicovému županovi Banskobystrického kraje.

Nejnovější slovenská soutěž je další z velkých příležitostí pro Českou zbrojovku, s velkou šancí na úspěch.

Česká zbrojovka je na Slovensku v posledních měsících a letech velmi aktivní. Do médií opakovaně prosakují zprávy o možném prodeji českých zbraní slovenským ozbrojeným složkám. Slovenská armáda na konci minulého roku například podepsala dohodu s Českou zbrojovkou na dodávku 688 útočných pušek CZ 805 BREN a stejný počet pistolí CZ 75 Phantom.

Zdroj: Deník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Slovenské prešľapovanie na mieste

V júni roku 2013 vydalo Ministerstvo obrany SR Bielu knihu o obrane. Kým príprava toho istého ...

ČZUB a EXCALIBUR otevírá na Slovensku nový závod

V úterý 15. července 2014 byl v prostorách areálu VOP Nováky, za přítomnosti premiérů České ...

Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko ...

AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW139M

Předminulý týden americká firma Sikorsky nabídla Slovensku vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik dní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOUMES123
  14:38 01.02.2015

  K výrobě tak poměrně širokého portfolia zbraní jako má CZUB potřebujete mít určitý intelektuálně-technický potenciál, čili lidi, kteří mají talent a znalosti. Obávám se, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K výrobě tak poměrně širokého portfolia zbraní jako má CZUB potřebujete mít určitý intelektuálně-technický potenciál, čili lidi, kteří mají talent a znalosti. Obávám se, že maloměsto jako je Uherský Brod a okolí takových lidí není schopno vyprodukovat dostatek, i vzhledem k víceméně zemědělskému charakteru kraje.(škoda zrušení Zbrojovky Brno, kde potenciál technicky vzdělaných lidí v 1/2 milionovém strojařském městě byl větší)
  Jak se daří např. Glocku udržet stabilnější kvalitu výroby? Např. tím, že každá 24 hlaveň či klíčová součástka se laserem přeměří. S udržením stabilní kvality měli v minulosti potíže i také některé automobilky - viz takzvaná pondělní auta alá Opel. Pokud se nemůžete prosadit kvalitou a cenou, pak nezbývají než "manažerská" řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:33 01.02.2015

  I tak děkuji za odpověď.

  I tak děkuji za odpověď.

 • Zbrojir
  18:41 31.01.2015

  Tak tady se musím omluvit. Obecně samozřejmě znám kladívko/kohoutové DAO a odvozené systémy jako LEM, DAK, LDA…, ale nemám s nimi žádné praktické zkušenosti, takže bych jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tady se musím omluvit. Obecně samozřejmě znám kladívko/kohoutové DAO a odvozené systémy jako LEM, DAK, LDA…, ale nemám s nimi žádné praktické zkušenosti, takže bych jen tlumočil oficiální materiály výrobců nebo názory jiných.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:22 31.01.2015

  Zbrojir: Děkuji za jako obvykle erudované příspěvky. Já tušil, že vás téma CZ přitáhne do diskuse :-)))

  Pokud byste byl ochotný ještě napsat Váš názor na systém Double Action ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: Děkuji za jako obvykle erudované příspěvky. Já tušil, že vás téma CZ přitáhne do diskuse :-)))

  Pokud byste byl ochotný ještě napsat Váš názor na systém Double Action Kellermann, který na některých pistolích používá SIG Sauer, byl bych Vám vděčný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  12:19 31.01.2015

  CZ P 09 a CZ P 07 jsou poslední řadou služebních pistolí. Konstrukčně velmi těsně navazují na CZ 75 P-07 DUTY. Jedná se o unifikované služební zbraně s plnými (Full Size) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CZ P 09 a CZ P 07 jsou poslední řadou služebních pistolí. Konstrukčně velmi těsně navazují na CZ 75 P-07 DUTY. Jedná se o unifikované služební zbraně s plnými (Full Size) a zmenšenými rozměry (Compact). CZUB je samozřejmě nekriticky deklaruje jako špičkové výrobky, už rozumnější hodnocení ze strany CZUB je, že mají konečně odstranit nekonečné problémy UB pistolí s polymerovými rámy, které se léta táhnou od CZ 100.

  Standardní parametry pro služební pistole CZUB bývají životnost min. 15000 ran, funkční spolehlivost max. 0,2% závad, tj. min. 500 ran do závady. Ve výběrových řízeních však dokáže CZUB slíbit cokoli…

  Větší zkušenosti s provozem těchto produktů CZUB logicky zatím nejsou, ale výsledky dosavadních testů, ale i průběh výběrového řízení u Celní správy ČR potvrzují, že P 07 a P 09 na renomovanou konkurenci, jako je např. Glock, při komplexním porovnání z hlediska reálných potřeb ozbrojených složek, nadále zdaleka nestačí.

  CZUB se výsledek nyní pokouší zvrátit všemi prostředky včetně mediálního nátlaku, politických ingerencí, dehonestace a zpochybňování morální integrity testujících, už prý iniciovala i vyšetřování celníků inspekcí (GIBS)…. Inu, je to CZUB…

  Rovněž dodávka prvních CZ P 07 pro MP hl. m. Prahy skončila ostudou, tedy hromadnou reklamací… Problémy při větších dodávkách jsou pro CZUB příznačné...

  P 07 a P 09 považuji jako produkt vzniklý z nedostatku rozhledu a invence, tedy ze setrvačnosti a ve snaze co nejrychleji vyřešit nemalé problémy CZ 75 P 07 DUTY a CZ 75 SP-01 Phantom, jejichž užitnou hodnotu degradují problematické polymerové rámy, které nemají vhodné vlastnosti, především „pracují s okolní teplotou“ a přes deklarace výrobce o vysoké spolehlivosti mohou, zejména v teplotách pod nulou, svého uživatele velmi nepříjemně překvapit.

  Pár poznatků:

  Pistole jsou díky aplikaci vnitřního vedení v polymerovém rámu s ocelovými kontejnery velmi široké, s ovládacími prvky, které zpravidla limitují šířku pouzdra, cca o 5mm více než Glock, a ani ten nepatří nejplošším pistolím třídy, byť vnějšími rozměry vyhovuje.

  Zbraně mají aplikován zjednodušený spoušťový systém Omega, tedy nevýhody DA/SA pro velkou část uživatelů, daná dvěma charakteristikami, pozicemi spouště vůči rámu a nutností vypuštění napnutého kohoutu. Omega má sice hladký chod, ale dost hrozný (dlouhý) reset.

  Manipulační síly, zejména síla potřebná pro natažení závěru jsou poměrně velké, nevhodné pro slabší jedince, a to je u zbraní primárně určených jako základní pistole pro plošná přezbrojení (P 07) dnes smíšených ozbrojených složek opravdu hrubá chyba. Manipulaci totiž musí logicky zvládnout i ženy, a to i za nepříznivých podmínek, tedy v mrazu a v dešti. Ve výběrovém řízení u Celní správy ČR to byl pro celnice prý obrovský problém, přitom ty samé ženy ovládaly konkurenční Glocky za stejných podmínek zcela bez problémů.

  Unifikované ovládací prvky, které rozšiřují beztak již široký rám, zdaleka nevyhovují každému. Lidé s malýma rukama mají problém při správném úchopu s dosahem a ovládáním, střelcům s hlubokým úchopem naopak brání optimálnímu přiložení podpůrné ruky.

  I když se CZUB na „nové“ modelové řadě snažila odstranit nežádoucí ostré hrany, k dokonalosti mnohé chybí, zejména hmatníky jsou dost ostré a především pro slabší polovinu lidstva nezůstává manipulace, natož pak dril, bez následků na rukou.

  Shrnuto: spolehlivost bude slušná, to se již snad naučili u policejního compactu, i když celníci hovoří i o závadách ve funkci, drhnutí závěru, křivé mušce a dalších nedokonalostech vzorků, tzn., opět tradiční UB rozptyl kvality výroby, chování při střelbě solidní, spoušť pro služební zbraň nevhodná z podstaty nedostatků SA/DA, navíc opravdu dlouhý reset, který je při rychlé střelbě otravný a člověk si na něj musí zvykat, zbraně jsou poměrně široké i celkové vnější proporce nejsou zdaleka optimální pro konstrukci pouzder, což bude vadit zejména při skrytém nošení. Mířidla jsou pro obrannou střelbu spíše průměrná. Asi největším přínosem by tedy měly být rámy z nového a pro pistole mnohem vhodnějšího polymeru. Prostě lepší než CZ 75 P-07 DUTY a CZ 75 SP-01 Phantom, ale konstrukci evidentně chybí cit pro zbraň, tak jako např. u M1911, ocelové CZ 75, Glock…, rovněž koncepce a provedení obou zbraní se s ohledem na dnešní poznatky, alespoň pro vyspělý svět, jeví jako zastaralá…

  Dalo by se říci, vcelku slušné produkty pro třetí svět, pakliže bude příznivá i cena, dobrá masáž a tradiční UB motivace, nic víc…

  Na základě vlastních zkušeností bych z portfolia CZUB, tedy pokud bych nemohl volit jinde, oproti CZ P 07 upřednostnil policejní CZ mod. 75 D Compact, i když vcelku dobře znám jeho nedostatky…. Popravdě nejlepší pistole od CZUB jsou ocelové, takže pokud by byl policejní compact s ocelovým rámem, tak by to byla nejlepší pistole třídy Compact od CZUB....,
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  00:49 31.01.2015

  Problém Kuracinovy DAO je v tom, že dráha spouště je dlouhá jak u standardní SA/DA, takže je to k ničemu. Kuracinova zbraň má kultivované chování díky rotačnímu zámku, ale to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém Kuracinovy DAO je v tom, že dráha spouště je dlouhá jak u standardní SA/DA, takže je to k ničemu. Kuracinova zbraň má kultivované chování díky rotačnímu zámku, ale to je dnes málo. Starý Glock se Safe actinon a polymerovým rámem byl fakt geniální vynález srovnatelný s vynálezem revolveru nebo samonabíjecí pistole. Jinak pane Zbrojíři, moc rád si počtu Vaše komentáře a ledacos se z nich naučím, ale CZ 75D Compact je už stará historie, třeba mě by spíš zajímaly komentáře k P-07 a P-09.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  00:47 31.01.2015

  Problém Kuracinovy DAO je v tom, že dráha spouště je dlouhá jak u standardní SA/DA, takže je to k ničemu. Kuracinova zbraň má kultivované chování díky rotačnímu zámku, ale to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém Kuracinovy DAO je v tom, že dráha spouště je dlouhá jak u standardní SA/DA, takže je to k ničemu. Kuracinova zbraň má kultivované chování díky rotačnímu zámku, ale to je dnes málo. Starý Glock se Safe actinon a polymerovým rámem byl fakt geniální vynález srovnatelný s vynálezem revolveru nebo samonabíjecí pistole. Jinak pane Zbrojíři, moc rád si počtu Vaše komentáře a ledacos se z nich naučím, ale CZ 75D Compact je už stará historie, třeba mě by spíš zajímaly komentáře k P-07 a P-09.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:51 30.01.2015

  Zbrojíři s "Kačenou" si určitě zastřílejte! Je to velmi příjemná zbraň, střílím s ní rád. (Pro mně) dobrá ergonomie, solidní spoušť, kultivovaný zpětný ráz. Přesto si myslím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíři s "Kačenou" si určitě zastřílejte! Je to velmi příjemná zbraň, střílím s ní rád. (Pro mně) dobrá ergonomie, solidní spoušť, kultivovaný zpětný ráz. Přesto si myslím, že jako služební masová zbraň je lepší Glock. Rozborka Kačeny je (vedle G.) hrozná. Několik modelů mělo problémy se spolehlivostí (zejm. pro malé vůle). Mám rád K100 na střelnici. Kejhák svěřovat raději Glocku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  14:33 30.01.2015

  Rovněž zdravím autora „z. a. p“, jehož příspěvky si vždy velmi rád přečtu.

  k Deadog…

  Nejde jen o to mít pistoli se systémem DAO, resp. se systémy odvozenými.
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rovněž zdravím autora „z. a. p“, jehož příspěvky si vždy velmi rád přečtu.

  k Deadog…

  Nejde jen o to mít pistoli se systémem DAO, resp. se systémy odvozenými.

  Předpokladem úspěchu jsou dobré charakteristiky spouště, tedy přiměřená dráha, reset a nárůst odporu s čitelným bodem odpalu.

  S Grand Power DAO jsem nestřílel, takže se k vhodnosti charakteristik daného systému vyjadřovat nemohu. Ale na výstavě v Norimberku si ho alespoň pořádně prohlédnu, tedy pokud tam bude.

  Jen upozorňuji, že klasické DAO, kde musí střelec při spouštění vynaložit značnou práci na napnutí bicího ústrojí, a pro zajištění přijatelného odporu se spoušť pohybuje po velmi dlouhé dráze, dnes v kurzu není.

  dokončení z minula …

  Pokud si chce někdo udělat představu, jaké „dílčí“ nedostatky měla CZUB odstranit, tak tady je seznam:

  • velmi nízká funkční spolehlivost za „normálních podmínek“,
  • velmi nízká funkční spolehlivost za „ztížených podmínek“,
  • odpor spouští (SA) mimo stanovený rozsah, klesl dokonce i pod dolní mez stanovenou ČSN 39 5003, • ve zbraních byly zjištěny neshodné součástky (neodpovídaly výkresové dokumentaci),
  • přepracovat uzel blokace zápalníku tak, aby byla jednoznačně vyloučena možnost iniciace náboje v nábojové komoře při pádu a úderu a znemožněno převrácení páky, resp. její zablokování,
  • přepracovat vypouštění kohoutu tak, aby umožňovalo rychlou a bezpečnou manipulaci i v rukavicích, negativně neovlivňovalo pojistné prvky pouzdra, konstrukci uzlu změnit tak, aby při vypouštění kohoutu byla jednoznačně vyloučena možnost iniciace náboje v nábojové komoře,
  • změnit tvar záchytu zásobníku tak, aby bylo eliminováno riziko nechtěného uvolnění zásobníku,
  • realizovat ergonomické úpravy rámu a lučíku, zejména pro manipulaci v rukavicích,
  • realizovat ergonomické úpravy záchytu závěru,
  • redukovat značné manipulační síly pro natažení závěru a zdokonalit jeho úchop,
  • změnit tvarové provedení horní části spouště tak, aby při manipulaci s ní nedocházelo k opakovaným přiskřípnutím rukavice k rámu,
  • změnit tvarové provedení dna zásobníku takovým způsobem, aby při manipulaci v rukavicích nedocházelo k opakovaným skřípnutím rukavice mezi rám a dno zásobníku,
  • nízká odolnost povrchové ochrany exponovaných součástí,
  • nevýraznost nápisů a výrobních čísel, zejména na lakovaném rámu,
  • zablokování zásobníku v šachtě pro zásobník (zásobníky váznou ve zbrani),
  • vzpřičování horního náboje ve sloupci při vyjímání částečně naplněného zásobníku,
  • vzpřičování nábojů v zásobníku při jeho rasantním doražení,
  • rozklad zásobníků v důsledku pádu na tvrdou podložku,
  • váznutí podavače zásobníků a nepodání náboje do nábojiště,
  • nadměrná deformace pláště zásobníků,
  • zadrhávání (váznutí) závěru při pohybu do přední polohy,
  • zadírání záchytu zásobníku,
  • samovolné uvolňování závěru ze záchytu závěru (ze střelecké pohotovosti), a to při rasantnějším doražení zásobníku,
  • samovolné uvolňování hledí,
  • opakované uvolňování šroubů střenek,
  • samovolné uvolnění šroubu pružiny záchytu zásobníku,
  • nesprávná funkce záchytu závěru (opakované nezachycení závěru ve střelecké pohotovosti),
  • značná excentricita nápichu (v několika případech zjištěná hodnota dokonce překročila limit stanovený ČSN 39 5003),
  • destrukce záchytu závěru u obou zbraní nasazených do životnostní zkoušky,
  • značná únava vratných pružin…..

  Před podpisem kupní smlouvy probíhal dovývoj policejní pistole CZ mod. 75 D Compact, mj. částečně hrazený policií, cca 2 roky, kdy bylo odstraněno okolo 85-90% nezávažnějších problémů. "Policejní Compact" má pod tlakem policie aplikováno více než 50 změn, z nichž některé jsou zásadní. Těch posledních cca 10-15% problémů se odstraňovalo až v průběhu dodávek pistolí, tj. v letech 2001-2005.

  Přes veškeré několikaleté úsilí Policie ČR tato instituce CZUB nakonec reklamovala 30 000 pistolí CZ mod. 75 D Compact, z celkem 46 000 dodaných (vadná lůžka pro kotvení taktických svítilen a rizikový materiál rámů, mohou předčasně prasknout) a MO ČR CZUB zase dodala několik tisíc pistolí CZ mod. 75 SP-01 Phantom s krajně problematickým polymerovým rámem, kdy MO ČR s CZUB řešilo pouze blokování záchytu zásobníků a jejich nežádoucí vypadávání, další problémy, stejně jako u Policie ČR (vady u 30 000 pistolí), se díky politickým tlakům formálně vyřešily jen dodatky o prodloužené záruce, což však konečného uživatele před problémy zbraně nikterak neochrání.

  Nebýt tedy silných politických tlaků, aby se CZUB příliš neubližovalo, vrátilo by se CZUB jen z těchto dvou kontraktů, které navíc získala v nesoutěžním prostředí, a to opět na základě politických rozhodnutí, od obou významných domácích zákazníků zpět přes 35 000 vadných pistolí, kdy uvedení do řádného stavu vyžaduje vyměnit 35000 rámů, protože oprava původních není v podstatě možná.

  Výměna rámu (pro Phantomy by bylo nutné vyvinout nový, z jiného polymeru), tedy vytěžení drobných součástí, výroba nových, bezvadných a opětovné sestavení zbraně, je však proces zcela nerentabilní, takže by se CZUB musela snažit pro 35000 vrácených a vadných pistolí najít jiné zákazníky.

  A u dlouhých zbraní, tedy CZ Scorpion EVO 3A1 a CZ 805 Bren A1/A2, vezmeme-li v úvahu četnost a množství „technických prohlídek zbraní u výrobce“ (PR název zakrývající nelichotivou realitu hromadného výskytu problémů), tedy v podstatě procesu, který odpovídá reklamaci, to není jiné.

  A tady leží velmi tenká hranice mezi úspěchem a katastrofou. Kdyby byly české ozbrojené složky normální, politikou zcela nesvázaný zákazník, pak by jen tyto kontrakty, resp. velké množství problémů většiny dodaných produktů značky CZ pravděpodobně CZUB ekonomicky zlomilo (mnohamilionové pokuty, vypovězení uzavřených kupních smluv, vrácení zbraní, povinnost navrátit zákazníkům zpět již uhrazené prostředky a samozřejmě naprostá ztráta prestiže).

  Opravdu si snad někdo myslí, že by normální zákazník akceptoval dodávku tisíců vadných zbraní, zjištěné a mnohdy závažné nedostatky řešil pouze formálním dodatkem o prodloužené záruce, či několik let trpělivě čekal, než CZUB vychytá většinu hlavních vad a některé z nich odstraňoval tak, že si za další prostředky od CZUB pořídí již zdokonalené komponenty?

  CZUB se díky „vatě“ z politicky přidělených kontraktů u státního sektoru ČR (v inkriminovaném období 2000-2015 mohlo být u MO ČR, MV ČR a ostatních celkem nasmlouváno v objemu okolo 3 miliard Kč) a cenným zkušenostem získaným z provozu zjevně nedokonalé výzbroje ve státním sektoru (jelikož ozbrojené složky řeší soustavné problémy) postupně zlepšuje a celkově je ekonomicky úspěšná, avšak díky těsnému nalepení na politiku nefunguje, minimálně na „domácím hřišti“, v normálním tržním prostředí, ale v prostředí „zestátnění nákladů a privatizace zisků“. A tak by chtěl patrně podnikat každý soukromý podnikatelský subjekt…

  Metody, kterými se CZUB u domácích složek prosazuje (v SR to bude podobné), jsou navíc vskutku bezohledné, kdy kromě zákulisních pletich s politiky bývají využívány i takové praktiky jako je mediální nátlak na celé instituce, či dehonestace a zpochybňování integrity nepohodlných osob…

  Obvyklým důsledkem je rezignace na objektivní proces výběru vhodného dodavatele i naprostý rozpad konkurenčního prostředí na trhu ČR, protože ostatní zbrojovky se logicky nechtějí účastnit divadelního představení, kdy jim již dopředu byla přidělena nevděčná role křoví… Znám i velmi šikovné lidi, kteří kvůli takovým atakům ze služeb státu raději odešli…

  O situaci v SR si iluze vůbec nedělám, tam to lepší jistě nebude…
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  13:27 30.01.2015

  O tomhle modelu jsem nevedel... libi se mi. Kohout je sice tak nejak nadbytecny, ale v momentalni dobe je to jakysi prechod; pro vizualni kontrolu kdyz nic jineho. V kazdem pripade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O tomhle modelu jsem nevedel... libi se mi. Kohout je sice tak nejak nadbytecny, ale v momentalni dobe je to jakysi prechod; pro vizualni kontrolu kdyz nic jineho. V kazdem pripade - je to model schopny konkurence s cizimi vyrobky. Proc se Slovaci (minsterstvo obrany) chova proti-slovensky je mi zahadou. Tak to Cesi na tom az tak spatne nejsou.

  Pan Kuracina je znamy na svetovem foru a jeho pistole jsou vysoce ceneny. To je presne to co CZUB potrebuje - konkurenci, jako prase drbani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  08:19 30.01.2015

  Neni pravda zape, GP ma DAO model

  http://www.grandpower.eu/kateg...

  nemyslim ,ze by byl problem nabidnout i o palec delsi hlaven

  Neni pravda zape, GP ma DAO model

  http://www.grandpower.eu/kateg...

  nemyslim ,ze by byl problem nabidnout i o palec delsi hlaven

 • z.a.p
  19:55 29.01.2015

  V prvni rade.... zdravim p. Zbrojire!
  Vase psani je vzdy zasvecene a velmi detailni.

  Z meho pohledu, toto je jako obvykle post-komunisticka taskarice A-ckaru, kteri nahradili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V prvni rade.... zdravim p. Zbrojire!
  Vase psani je vzdy zasvecene a velmi detailni.

  Z meho pohledu, toto je jako obvykle post-komunisticka taskarice A-ckaru, kteri nahradili po dohode z r.89 B-ckare. Ac, nejsem si zcela jist, zda ministr obrany SR je A-ckar, soude podle jeho domneleho komentare. Zrejme je to v oboru zbrani lajk.

  Pan Kuracina ma velmi dobrou zbran, ale neni s dobou (pan Zbrojir to probira detailne, proc tomu tak neni). Aby byl v dobre situaci schopen soutezit proti protezovane CZ a "dokonalemu" Glocku, potrebuje zbran v DAO provedeni.

  Jinak, budu i nadale se zajmem sledovat dalsi prubeh tohoto skandalu v tvorbe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  14:32 29.01.2015

  k fenri

  V rámci zjednodušeného zařazení se systém SAFE ACTION v mnoha pramenech řadí pod pojem „DAO a systémy odvozené“, byť se zde o klasické DAO, tedy v původním pojetí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k fenri

  V rámci zjednodušeného zařazení se systém SAFE ACTION v mnoha pramenech řadí pod pojem „DAO a systémy odvozené“, byť se zde o klasické DAO, tedy v původním pojetí, nejedná.

  k Jura99

  Zde nejde ani tak o Glock, i když to je nepochybně nejznámější a nejúspěšnější reprezentant této koncepce pistolí, která se při služebním nasazení velmi osvědčila.

  Pokud se na věc budeme dívat racionálně, bez politiky, emocí a předsudků, tak jsou pistole této koncepce řešením efektivnějším než klasické SA/DA pistole. Mj. světové zbrojovky se velmi snaží mít ve své portfoliu nějaký „antiglock“.

  Co se týče kvality zbraní, tedy hromadné produkce, pak je pravdou, že u Glocku je pravděpodobnost problémů minimální. Samozřejmě, že u každé sériové výroby se občas něco nepovede, po mj. platí i pro ostře sledovaný U.S. raketoplán. Ale pokud mám správné informace, Glock se, na rozdíl od CZUB, staví k problémům čelem.

  V případě pistolí Grand Power si také myslím, že by proti výrobcům, jako Glock, neuspěly, ale to se má rozhodnout v regulérním výběrovém řízení, popř. požadavky zadání na ryze odborných principech i nikoli dehonestací z úst politiků. Je jasné, že Kaliňákovi úředníci budou ve věci „super tendru“ jednat pod vlivem svého šéfa…

  CZUB je výrobce druhořadé kategorie, to není urážka, ale fakt. To neznamená, že jsou její produkty šrot, ale špička to zdaleka není. Rozhodujícím trhem, zejména v oblasti LE a Military, jsou pro CZUB země „třetího světa“ (po obchodní stránce jedná zpravidla racionálně).

  V minulosti byla úroveň pistolí ČZ (v 90. letech byla značka změněna na CZ), dost zoufalá, kdy produkce CZUB nesplňovala nejen požadavky tuzemských ozbrojených složek, ale ani silně podprůměrné parametry deklarované (viz TPVD). U zbraní se projevovala vysoká míra poruchovosti (prasklé a unavené součástky), závadovosti (zádržky ve funkci) i nemalé množství vad konstrukčního a výrobního charakteru.

  O kvalitě hromadné produkce mj. hodně vypovídají základní parametry z TPVD (technické podmínky pro výrobu a dodávky), které pro své produkty stanovila samotná CZUB:

  ČZ mod. 70, TPVD stanovuje životnost min. 2000 ran, funkční spolehlivost max. 1% závad, tj. min. 100 ran do závady.

  ČZ vz. 82, TPVD stanovuje životnost min. 5000 ran (pro náboj vz. 82 snížena na min. 3500 ran), funkční spolehlivost max. 0,2% závad, tj. min. 500 ran do závady.

  ČZ mod. 75, TPVD stanovuje životnost min. 5000 ran, funkční spolehlivost max. 0,5% závad, tj. min. 200 ran do závady.

  Není tajemstvím, že tuzemské bezpečnostní složky musely pistole CZ, tedy i vlajkovou loď ČZ mod. 75/85, pro nevyhovující pádovou jistotu a další vady v oblasti manipulační bezpečnosti, nízkou spolehlivost, životnost, špatnou zaměnitelnost součástek… z výzbroje předčasně vyřadit...

  V 90. letech byl rozdíl mezi Glockem a CZ mod. 75/85 opravdu značný:

  ČZ mod. 75/85, 90. léta, TPVD stanovuje životnost min. 8000 ran, funkční spolehlivost max. 0,5% závad, tj. min. 200 ran do závady.

  Glock už v té době garantoval životnost 40 000 ran a max. 0,2% závad (obvyklý standard, Glock zpravidla plnil s velkou rezervou).

  Zatímco hromadná produkce CZUB měla s plnění deklarovaných parametrů značné problémy a navíc šetření ve věci mimořádných událostí u pistolí CZ mod. 75/85 (i vz. 70 a vz. 82) prokázala nevyhovující pádovou bezpečnost, tedy s nábojem v nábojové komoře mohou i v řádném technickém stavu vystřelit při pádu i z výšky méně než 1m, hromadná produkce Glocku v drtivé většině svým deklaracím dostála....

  Kvalitativní zlom u produktů CZUB nastal až v souvislosti s několikaletým vynuceným dovývojem policejního compactu po roce 2000.

  Neobyčejně sebevědomá CZUB se s plněním těchto podmínek hodně natrápila, kdy k úspěchu vedly až desítky změn (konstrukční, technologické a materiálové), např. aplikace kovaných hlavní, vratných pružin zahraniční provenience, přepracování některých uzlů, podstatné zesílení rámů a volba jiné, vhodnější lehké slitiny…

  Policie nadefinovala své požadavky cca takto: životnost 15 000 ran, funkční spolehlivost max. 0,2% závad, tj. 500 ran do závady, manipulační bezpečnost a pádová jistota v souladu s požadavky zákazníka, rozhraní pro snadnou, rychlou a opakovatelnou montáž na trhu dostupných taktických doplňků atd. Takže nic neobvyklého.

  Kdo si porovná výše uváděné hodnoty garantované CZUB v technické dokumentaci pro předchůdce policejního compactu, a i ty velká část sériové produkce v praxi neplnila, pochopí, proč se CZUB s požadavky Policie ČR tak trápila…

  CZUB písemně deklarovala svoje zbraně jako kvalitní, splňující všechny uvedené požadavky policie. Policie ČR však trvala na objektivním ověření reálných výkonů zbraní. Výsledky dosažené s produkty, které CZUB deklarovala jako kvalitní a plně vyhovující, jsou tyto:

  1999 - VTÚVM Slavičín pistole CZ mod. 75 D Compact:

  CZ 75 D Compact „A“ závadovost 0,697% (143 ran do závady), ve 12040 ranách rozlomený blok spoušťového mechanismu, vylétl ze zbraně, pistole zcela vyřazena.

  CZ 75 D Compact „B“ závadovost 3,57% (28 ran do závady), po 1429 ranách destrukce závitu pro šroub pružiny spoušťové páky v rámu – vytržení šroubu. pistole zcela vyřazena.

  Po tak "krásném výkonu" se nahoře rozhodli, že produkty CZUB budou to pravé ořechové a Vláda ČR přijímá usnesení č. 338/2000, kdy exklusivním dodavatelem pistolí pro Policii ČR se stává CZUB!!!

  CZUB předkládá další nabídku "zdokonalené" CZ mod. 75 D Compact, a to již ve zcela nekonkurenčním prostředí....

  2000 - VTÚVM Slavičín pistole CZ mod. 75 D Compact:

  CZ 75 D Compact „K“ vystřeleno 14188 ran (184 závad),

  CZ 75 D Compact „L“ vystřeleno 14224 ran (218 závad).

  Průměrná hodnota závadovosti ze zkoušených zbraní činí 1,42 %.

  Skutečnost, že zbraně z produkce CZUB vykázaly naprosto skandální výkony, pochopil i tehdejší ministr vnitra Gross, ačkoli v médiích hovořil jen o dílčích nedostatcích, policii nařídil dovývoj policejní pistole do akceptovatelné podoby. CZUB byl zaslán materiál s neobvykle rozsáhlým seznamem problémů, které se v rámci programu zkoušek projevily a musí být odstraněny...

  Výše uvedené "výkony" z let 1999 a 2000 byly dosaženy namátkově vybranými pistolemi z předloženého vzorku v tzv. životnostní zkoušce, tedy v "normálních podmínkách exploatace"...

  Pokračování někdy příště…
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:36 29.01.2015

  Pardon Zbrojíř, v podstatě to píšete zcela správně, jen to označení nesedí. Safe Action není DAO.

  Pardon Zbrojíř, v podstatě to píšete zcela správně, jen to označení nesedí. Safe Action není DAO.

 • fenri
  12:35 29.01.2015

  Glock nemá DAO spoušťový mechanismus....

  Glock nemá DAO spoušťový mechanismus....

 • Jura99
  07:45 29.01.2015

  Zbrojir: Váš argument s jednoduchostí obsluhy Glocku nakonec uznávám, přeci jen, proč věci obsluhovat složitě, když to lze jednoduše. Pak je celkem paradoxní nevraživost zastánců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: Váš argument s jednoduchostí obsluhy Glocku nakonec uznávám, přeci jen, proč věci obsluhovat složitě, když to lze jednoduše. Pak je celkem paradoxní nevraživost zastánců GP vs. CZUB, když vítěz VŘ by měl být vybírán mezi zbraněmi Glock či HS.

  KOUMES123: Nevím jistě, ale polymer zbraní CZUB se změnil, je tam plnění skelným vláknem, takže se změnila mj. tepelná roztažnost. Ta změna už je mezi modely P-07 a P-09, ale opakuji, že nevím přesně. S kvalitou polymeru resp. tepelnou roztažností má potíže více výrobců, mj. GP.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOUMES123
  23:08 28.01.2015

  Glock se samozřejmě geniálně jednoduchý, CZ zas vyniká skvělou spouští(alespoň CZ 75, omegu jsem nezkoušel). Osobně bych velkou váhu dal garancím. I kvalitní rám Glocku prý občas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Glock se samozřejmě geniálně jednoduchý, CZ zas vyniká skvělou spouští(alespoň CZ 75, omegu jsem nezkoušel). Osobně bych velkou váhu dal garancím. I kvalitní rám Glocku prý občas praskne, a o kvalitě plastových rámů od CZUB jsou pochybnosti. Podle mého názoru má Glock stabilnější kvalitu výroby, zatím co CZUB dokáže vyrobit kvalitní zbraň, ale taky nepovedený kus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:33 28.01.2015

  Pokud mám na výcvik příslušníků omezený časový prostor a finanční prostředky, je naprosto logické, že pro vyzbrojení hledám co nejefektivnější „pracovní“ nástroj, jehož bezchybné a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud mám na výcvik příslušníků omezený časový prostor a finanční prostředky, je naprosto logické, že pro vyzbrojení hledám co nejefektivnější „pracovní“ nástroj, jehož bezchybné a intuitivní zvládnutí je rychlé, udržení návyků nenáročné a jehož konstrukce maximálně eliminuje selhání obsluhy v krizových okamžicích.

  Argument, že běžný policista s desítkami až pár stovkami (150-300) vystřílených nábojů ročně musí být profesionálem, který dokonale a bezchybně, a to i ve stresu, zvládne jakékoli konstrukční řešení zbraně, je nereálná pohádka z repertoáru PR.

  Koncepci Glocku, tedy tvarově jednoduchou pistoli s přímoběžným úderníkem, s minimem ovládacích prvků a spoušťovým systémem DAO, se stejnou charakteristikou spouště pro první a další výstřely, s částečným předepnutím bicího mechanismu, kdy se eliminuje práce potřebná pro spuštění, si oblíbili nejen řadoví příslušníci s omezeným výcvikem, nýbrž i intenzívně cvičené speciální jednotky, které válčí, nebo často zakročují proti reálným nebezpečným pachatelům.

  Glock, který je znám svou konstrukční jednoduchostí, odolností, spolehlivostí a nízkými nároky na údržbu, si v ČR jako organickou zbraň vybraly např. 601. skss, ÚRN P ČR, ZJ Krajských ředitelství P ČR, AIR maršálové a dalších exponované složky.

  Silná stránka Glocku je skutečnost, že ačkoli cenově příznivá pistole, vyhoví neobyčejně široké škále příslušníků a příslušnic, od řadových pochůzkářů až po operátory protiteroristické jednotky. A takových zbraní na světovém trhu opravdu moc není.

  Můžeme tedy s jistotou konstatovat, že u pistolí Glock je pomyslná vizitka „léty a v boji prověřeno, doporučeno profesionály“.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  18:56 28.01.2015

  k Jura 99

  Pokud bys sledoval vývojové trendy, úspěchy a stoupající počty prodejů zbraní této koncepce (Glock, SaW, Walther, Springfield, HS Produkt…) a měl poznatky a zkušenosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k Jura 99

  Pokud bys sledoval vývojové trendy, úspěchy a stoupající počty prodejů zbraní této koncepce (Glock, SaW, Walther, Springfield, HS Produkt…) a měl poznatky a zkušenosti z nasazení a výcviku v ozbrojených složkách, tak by tě tyto závěry vůbec nepřekvapily…

  Mj. i ostatní zbrojovky už pochopily, že bez „antiglocku“ se na vyspělých služebních trzích za čas prostě nechytnou. Např. i CZUB již připravuje zbraň této koncepce…
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:17 28.01.2015

  Vidím, že odborníci to vidí jednoduše a místo na slunci mají pouze pistole DAO resp. Glock se svým safe action. Tak snad jedině napsat většině světových zbrojních firem, ať zavřou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že odborníci to vidí jednoduše a místo na slunci mají pouze pistole DAO resp. Glock se svým safe action. Tak snad jedině napsat většině světových zbrojních firem, ať zavřou krám, že jediná pistole která dává smysl, je Glock. Trochu zjednodušeně je pistole pro řadového policistu něco jako pro autobusáka autobus a není to pistole co musí být "blbuvzdorná", ale policista v jejím ovládání musí být profesionálem, bez ohledu na její spoušťový mechanismus, stejně jako autobusák nemá povoleno havarovat každý druhý den.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  16:30 28.01.2015

  nemali by byť kritériom, pre výber porovnávacie skúšky pištolí a nie či niekto povedal, že fandí Kotlebovy? Ach tie výberové konania, logiku tam asi hľadať netreba.

  nemali by byť kritériom, pre výber porovnávacie skúšky pištolí a nie či niekto povedal, že fandí Kotlebovy? Ach tie výberové konania, logiku tam asi hľadať netreba.

 • kubo4747
  16:25 28.01.2015

  Ja by som volil Grand Power K-100. Ale mimochodom, doporučujem toto interview s pánom Kuracinou, naozaj odporúčam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som volil Grand Power K-100. Ale mimochodom, doporučujem toto interview s pánom Kuracinou, naozaj odporúčam pozrieť.

  http://tv.sme.sk/v/31159/zbroj...
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:14 28.01.2015

  Po přečtení článku se musí každý, alespoň trochu zasvěcený, jen znechuceně pousmát. Typická „podtatranská shnilokracie“. Pod rouškou ekonomické výhodnosti se nakonec vyhlásí „super ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po přečtení článku se musí každý, alespoň trochu zasvěcený, jen znechuceně pousmát. Typická „podtatranská shnilokracie“. Pod rouškou ekonomické výhodnosti se nakonec vyhlásí „super tendr“, samozřejmě na obrovský balík materiálu, a jistě i s kritérii, kdy menší a střední potenciální dodavatelé včetně dodavatelů příslušenství budou vyšachováni ze hry (z transparentní soutěže), resp. odkázáni na nesrovnatelně obtížné a ponižující jednání s „lídry“, tedy velkými zbrojovkami. Např. o tom, kdo ozbrojeným složkám SR nakonec dodá pouzdra, tak s vysokou pravděpodobností rozhodně v netransparentním procesu samotný výrobce zbraní (vítězný uchazeč). A pak, že chtějí politici dávat práci především místním firmám (lidem)…

  Dobrým příkladem je zde např. usnesení vlády ČR č. 338/2000, kdy byla přezbrojením Policie ČR exklusivně pověřena politiky dlouhodobě privilegovaná CZUB. Tzn., že pistole musely být za každou cenu české, resp. přímo z UB, ale pouzdra za mnoho desítek milionů Kč, navíc pro praxi nevhodná, mohla být klidně zahraniční provenience…

  Rozhodnutí vlády „o urychleném přezbrojení“ si tehdy vynutilo 2+3 letý dovývoj, tj. dva roky před uzavřením kupní smlouvy, přes opakované nedoporučení komise nařídil kontrakt smluvně uzavřít tehdejší ministr vnitra Gross a ještě tři roky vychytávání vad a nedostatků v průběhu dodávek, jehož výsledkem je mj. 30 000 „neshodných výrobků“, dodaných ve čtyřech výrobních etapách, a to s nepřehlédnutelnými odlišnostmi, ale také sloučená dodávka pouzder zahraniční provenience, která tvořila významný podíl na celkové výši kontraktu, kdy nabídka CZUB (CZ mod. 75 D Compact/pouzdra Sickinger) byla dražší než vládou odmítnutá a tudíž i neakceptovaná nabídka MPI (Glock/služební otočné a odnímatelné pouzdro Glock). Hádejte, jaká motivace k takovým nelogičnostem naše tehdejší představitele asi vedla...

  Samotná prohlášení politiků (Kaliňák), pokud jsou autentická, jsou nekompetentní a především zcela neprofesionální. Kaliňák, jako ministr vnitra, nesmí dopředu, bez jakýchkoli relevantních důkazů zpochybňovat serióznost jednoho ze zájemců o veřejnou zakázku, zejména ne tím, že vyjádřil sympatie s demokraticky zvoleným politickým konkurentem, rovněž by se neměl vyjadřovat k odborné stránce, když navíc plácá holé nesmysly.

  Zamyslím-li se nad odstavcem: „Služební pistole oproti zásahové získá navíc pojistku, která v zajištěném stavu zabraňuje nechtěnému výstřelu. Zásahové jednotky, tedy jednotky ve kterých slouží velmi zkušení střelci, získají zbraň bez pojistky. „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr.“

  Pevně doufám, že pan ministr vnitra a příležitostný „výzbrojní expert“ Kaliňák nemyslí tou pojistkou automatickou blokaci zápalníku, tak to by se slovenské ozbrojené složky dostaly opravdu hodně daleko od civilizované části světa, pravděpodobně se bude jednat o nějaký typ vnější manuální pojistky…

  K tomu lze snad v této fázi jen dodat, že by si měli politici nejprve vyjasnit organizaci a úkoly jednotlivých ozbrojených složek v rámci systému zajištění obrany a bezpečnosti země, resp. občanů. Pokud si nejsou jisti alespoň základní úrovní vycvičenosti řadových příslušníků bezpečnostních sborů, tak se musí rozhodnout, buď ji zvýší na požadovanou úroveň, nebo nechť raději nechají část policistů sloužit beze zbraně. Protože nevycvičený policista má bojový potenciál zpravidla na úrovni „kachny na odstřel“, jak nám ukazují zkušenosti z evropských zemí, naposledy v Paříži, a jeho zbraň je spíše původcem problémů (nechtěné postřelení sebe nebo jiných), či vítaným a snadným zdrojem pro získání zbraně pro pachatele.

  Většina řadových příslušníků ozbrojených sborů absolvuje pouze minimální střelecký a taktický výcvik, a to v rozsahu desítek až několika málo stovek ran ročně. Z praktických a mnohaletých zkušeností je prokázáno, že dosavadní nejvíce používané systémy SA/DA se dvěma charakteristikami spouště a nutností vypuštění napnutého bicího mechanismu, jsou pro málo intenzívně cvičené policisty zcela nevhodné, přičemž dodatečně aplikovaná mechanická pojistka (stále netuším, co přesně tím Kaliňák vlastně myslel) na věci nic neřeší, pouze může výrazně snížit šanci policisty na pohotové použití zbraně v situaci, kdy na tom bude záviset jeho život, nebo život jiných, které má ze zákona chránit.

  Není nikterak prokázáno, že by manuální pojistky u moderní služební pistole zabránily mimořádným situacím (událostem), resp. vyřešily problém s nedostatečným výcvikem řadových příslušníků ozbrojených složek, ba naopak. U složitějších konstrukcí dělají nevycvičení ve stresu hrubé chyby, což vede k nechtěným výstřelům, nebo naopak k chybám, které včasné použití zbraně znemožňují, popř. jsou tolik důležité první výstřely vedeny se zcela nevyhovující přesností a ohroženi pak často bývají i nezúčastnění…

  Klasické systémy SA/DA jsou díky dvěma různým charakteristikám spouště (odpor, dráha a postavení spouště vůči rámu), náročné na bezchybné intuitivní zvládnutí a rovněž udržení dosažených návyků je zde náročnější a s ohledem na potřebu intenzívnějšího výcviku i nákladnější. Ozbrojené složky jsou dnes běžně smíšené. Jelikož jsou ženy od přírody křehčí stvoření, mají z podstaty věci s ovládáním dvoufunkčního systému nemalé problémy. Typickým je dosah na spoušť v pozici DA a spouštění při odporu okolo 50N. O problémech žen při manipulaci se závěrem u některých nedomyšlených konstrukcí (CZ mod. 75 D Compact, CZ P 07), ani nemluvě...

  Shrnuto a podtrženo, kdo pro vyzbrojení ozbrojené složky hromadně pořizuje pistole se systémem SA/DA, kupuje konstrukční řešení již zjevně překonané, jehož nevýhody pro takový druh používání zjevně převyšují některá, byť spíše jen teoretická pozitiva. Pokud k tomu ještě přidá manuální pojistku, tak jde zcela proti soudobým trendům, kde je přechod od bezpečného stavu zbraně do bojového vyřešen pouze pozicí ukazováčku vůči spoušti (chci střílet – prst na spoušti, nechci střílet - prst mimo spoušť). Samotná bezpečnost služební zbraně, která bez stlačení spouště sama nevystřelí, a to ani při hrubém zacházení (pády, údery) je dána především kvalitním výcvikem a samozřejmě také volbou vhodného pouzdra.

  Při komplexním a objektivním srovnání, kdy se zbraně posuzují a hodnotí v širokém spektru parametrů a vlastností (vzhled, provedení, jednoduchost a vhodnost konstrukce, funkce a chod mechanismů, kompatibilita, manipulace, ergonomie, nošení, funkční spolehlivost, přesnost střelby, chování při střelbě, opravitelnost a udržovatelnost…, nemohou produkty CZUB (P 07 a P 09) jako služební zbraně proti Glockům obstát.

  To prokázalo i doposud probíhající výběrové řízení spojené s posouzením uživatelských vlastností u Celní správy ČR, která vyhlásila otevřené řízení na dodávku 1600 pistolí ráže 9mm Luger, ve dvou vymezených částech (100 pistolí Full Size a 1500 pistolí Compact).

  Ačkoli CZUB ze strachu před konkurencí poměrně hodně stáhla kalhoty s nabídkovou cenou a pistole CZ P 07 a CZ P 09 celníkům nabídla za poměrně příznivé ceny, levněji než např. MO ČR, kam dodává v nesrovnatelně větších objemech, nejnovější produkty CZUB při komplexnějším hodnocení propadly a byly ze zkoušených zbraní vyhodnoceny jako nejhorší. Od reprezentativního vzorku celníků získaly ohodnocení ve výši pouhých 58-68% hodnoty konkurentů (CZUB byla díky nedostatkům prý zralá na vyloučení). Za jasného vítěze poměru výkon cena Celní správa ČR vyhlásila pistole Glock.

  CZUB rozhodnutí zadavatele napadla, kdy ÚOHS výsledky anuloval a proces vrátil zpět do hodnocení. Problémem není, že by celníci nepostupovali odborně správně, ale nepodařilo se jim zcela vyhovět neobyčejně byrokratickým pravidlům, která většinu zadavatelů již zlomila natolik, že nabídky vybírají výhradně podle ceny, popř. na základě několika dalších, zpravidla jen formálních a po pravdě o kvalitě produktu příliš nevypovídajících kritérií. Nadměrná byrokratizace zcela logicky přinesla do výběrových řízení úpadek a naprostý deficit skutečně odborného posuzování a hodnocení.

  Prohlášení ministra Kaliňáka naznačují nějakou zákulisní dohodu. Že zmiňuje CZUB, je vzhledem ke značnému vlivu této firmy na velkou část tamních politiků, které ústí až v přidělování zakázek bez výběrového řízení, logické, ale že hovoří i Glocku, tak za tím jistě nebude znalost reálných kvalit této, patrně nejlepší hromadně vyráběné služební pistole na světě, ale nutný kompromis, protože přidělení kontraktu CZUB, na které se politické špičky SR doposud chystaly, by patrně narazilo na evropská pravidla a tak je potřeba konkurentovi nějak zacpat hubu (u přezbrojování bezpečnostních sborů nelze uplatnit stejné výjimky jako při přezbrojování ozbrojených sil).

  Pokud by bylo výběrové řízení v SR zadáno fundovaně a výběr byl komplexní, na základě více kritérií, je právě Glock tím nejžhavějším kandidátem na vítěze. CZUB by se v takovém případě nemusela dostat ani na pomyslnou bednu. K čemu jsou levné pistole, když výkonu služby u smíšeného ozbrojeného sboru a soudobým požadavků vlastně nevyhovují.

  Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak by se Kaliňák vyjadřoval a jak by se věci okolo slovenského „tendru“ na dodávku pistolí odvíjely, kdyby byl Kuracina (Grand Power) příznivcem a sponzorem této vládní koalice. To bychom se divili, jak zcela rozdílnou pozici kormidla by státní orgány nastavily, a těch argumentů o nutnosti podpory domácích výrobců a zejména středních podnikatelských subjektů…

  Z mnoha příspěvků a reportáží vyplývá, že lidé ze „západní a severní části světa“ se cítí být nadřazeni té „východní a jižní“, možná máme sofistikovanější a méně hrubé postupy, ale výsledek je často prakticky totožný…

  Jakým je rozdíl v tom, že si zbrojovka uplacením místních potentátů zakázku na dodávku pistolí někde v Africe, či v Latinské Americe prostě koupí, a nebo, že se v „demokratické zemi“ sehraje předem domluvené divadlo, kdy stejný výrobce, zvítězí, ovšem za předpokladu uzavření nemorálních a nezákonných zákulisních dohod...
  Skrýt celý příspěvek

 • Calhoun
  16:09 28.01.2015

  „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr. ... Tak koukam ze na Slovensku maji ve funkcich stejne odborniky jako u nas :-(. To co rika pan ministr je totiz presne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr. ... Tak koukam ze na Slovensku maji ve funkcich stejne odborniky jako u nas :-(. To co rika pan ministr je totiz presne naopak. Manualni pojistka = do hry vstupuje lidsky faktor (zajisteno/nezajisteno?) = problem! S ohledem na kvalitu a intenzitu streleckeho vycviku u napr. radovych policistu je prioritou sluzebni zbrane maximalni "blbuvzdornost" kterou kazda packa a ovladaci prvek navic snizuji. V pripade zavadeni napr. CZ P-09 je dalsim problemem SA/DA mechanismus. Zavadeni zbrane s dvojim odporem a dvojim chodem spouste = dalsi posileni vlivu lidskeho faktoru a u sluzebni zbrane stejna hloupost jako manualni pojistka. Optimalni sluzebni zbran je polymerovy (hmotnost) kompakt (velikost) s DAO spoustovym mechanismem (nebo napr. Glock "New York") u ktereho jsou jedine ovladaci prvky zachyt zasobniku a zachyt zaveru. Vycvik bezpecnosti se pak (s nadsazkou pochopitelne) omezi na: mam prst na spousti udela to prask vs nemam prst na spousti neudela to prask.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:07 28.01.2015

  Netvrdím, že Glock nikdy nikomu nedal úplatek, ale jeho rozlezlost po světě je skutečně primárně daná konstrukcí a kvalitou. Je to možné tvrdit i s ohledem na to, že převažuje u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Netvrdím, že Glock nikdy nikomu nedal úplatek, ale jeho rozlezlost po světě je skutečně primárně daná konstrukcí a kvalitou. Je to možné tvrdit i s ohledem na to, že převažuje u speciálních jednotek, které se tlačenkám dokáží docela úspěšně bránit (vizte naši URNu a Šestku). Samozřejmě velkou roli v tom dnes hraje reputace, Glock prostě jako jeden z prvních přišel s polymerem a jinou koncepcí bezpečnosti. Tím si udělal jméno, zajistil si postavení a dnes z toho žije.

  Jura99: O zařazení CZ mezi dobré bychom mohli diskutovat. Každopádně není důvod pořídit policistům pistoli "dobrou", když jim za stejnou či nižší cenu mohu pořídit výbornou, navíc lehčí (což pro takového pochůzkáře má cenu zlata).

  CerVus: V jakém oboru děláte, mohu-li se zeptat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:59 28.01.2015

  Zial, Kuracina si s casti moze sam za to, ze nieje preferovany u ziadnej politickej lobby. Sranda je, ze najskor podporoval SNS, nasledne SMER, ked nedostal ziadnu zakazku, zacal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zial, Kuracina si s casti moze sam za to, ze nieje preferovany u ziadnej politickej lobby. Sranda je, ze najskor podporoval SNS, nasledne SMER, ked nedostal ziadnu zakazku, zacal podorovat SaS a SDKU, ked ani za ich vlady nic neziskal, a po tom co bol zruseny tender na policajne pistole v roku 2012 zruseny Kalinakom, tak sa zameral na regionalnu politiku a nasledne dal vyhlasenie v prospech Kotlebu...velka skoda, ze Kuracina nieje politicky a nazorovo konzistentny...ale to je druhorade.
  Argument Kalinaka (SMER) ku Grand Power povazujem za hlupy a tendencny, je jasne ze na Slovensku je obrovsky tlak lobbistov ohladom prezbrorenia rucnych zbrani v policii a v armade. Je to neuveritelne, ze politici a stat hadzu polena slovenskemu vyrobku, slovenskej firme...ze tuto znacku nepodoruju proexportne. Vela ludi za tym vidi jasnu korupciu, previazanie zbrojarskej lobby na slovensku politiku. Pevne verim, ze v tomto tendry aspon umoznia Grand Poweru sa zucatnit, rovnako verim, ze budu mat uspech a cast ozbrojenych sil prezbroja oni so svojimi zbranami...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  10:22 28.01.2015

  Kotleba je obycajny nacionalny socialista so vsetkym co k tomu patri, ale jeho osoba bola pri volbach nepodstatna, plnil tam ulohu vreca zemiakov. Cast ludi ho volila zo zufalstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kotleba je obycajny nacionalny socialista so vsetkym co k tomu patri, ale jeho osoba bola pri volbach nepodstatna, plnil tam ulohu vreca zemiakov. Cast ludi ho volila zo zufalstva ,cast preto ze su rasisti, a drtiva vacsina ho volila preto aby nevyhral smerak. Kuracinov problem je ze sa vyjadril pred druhym kolom ze bude volit kotlebu aby to nevyhral smerak. A to strana s veducou ulohou v state neodpusta.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  08:53 28.01.2015

  Jura99:
  Kotlebu komentovat nebudu, nefandim mu, nejake jeho výroky sem i zaznamenal a nelibily se mi, ale je to vec Slovaku. U nas je taky DSSS a neni zakazana, Usvit taky neni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Kotlebu komentovat nebudu, nefandim mu, nejake jeho výroky sem i zaznamenal a nelibily se mi, ale je to vec Slovaku. U nas je taky DSSS a neni zakazana, Usvit taky neni uplne koser strana a jsou v parlamentu.
  Pokud ale nikdo neporusuje zakony dane zeme ma pravo rikat co si mysli a delat co uzna za vhodne v ramci zakona. Kotleba je mozna kontroverzni mozna to je nacek, ale zadny zakon zatim neporusil a Kuracina tuplem ne. Proto absolutne nechapu toto hazeni spiny. Ma to jen jedine mozne vysvetleni, uz je to proste domluvene podplcene a uzavrene a protoze si mozna u specialnich jednotek nekdo postavil hlavu s tim ze CZ nechce daji jim Gloky. Neverim, ze Glok nikdy nikomu nedal uplatek aby ziskal zakazku, s tim jak je rozlezly po svete. V podstate si myslim ,ze se "financni pobidky" u techto zbrojnich obchodu staly standardem.
  GP neni firma jednoho muze, je to regulerni zbrojovka, myslim, ze kdyby nezvladli tuto zakazku ani by se o ni neuchazeli. A to ze GP nedosahuje velikosti CZ beru spise jako plus k pristupu k zakaznikum, je to jako kdyz jdes nakupovavt do Tesca nebo do malého specializovaneho kramu, kde to bude vic o kvalite?Pokud si myslis, ze mala firma nedokaze vyrobit kvalitni zbran co takovy Korth treba? Mozna nejlepsi pistole a revolvery vubec.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  08:37 28.01.2015

  Jako doufám, že si zachovají rozum. V práci máme nějakých 7 let staré CZ75 a budou nás přezbrojovat na Glocky. Ona ta váha zbraně je znát když ji člověk tahá celý den a v tomhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako doufám, že si zachovají rozum. V práci máme nějakých 7 let staré CZ75 a budou nás přezbrojovat na Glocky. Ona ta váha zbraně je znát když ji člověk tahá celý den a v tomhle směru CZ prohrává. Když navíc uvážím cenu, která je u Glocku přinejmenším stejná a rozšířenost obou konkurentů po světě není co řešit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:39 28.01.2015

  Rades: to jsou Středoslováci natolik nezralí, aby "ukazovali prostředník" volbou fašisty županem od kterého navíc nic neočekávají?! To potěš pánbůh. Župan je poměrně důležitý orgán ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rades: to jsou Středoslováci natolik nezralí, aby "ukazovali prostředník" volbou fašisty županem od kterého navíc nic neočekávají?! To potěš pánbůh. Župan je poměrně důležitý orgán na to, aby se od něj po dobu volebního období "nic neočekávalo". Rovněž historie už x-krát ukázala, že volba většího zla jen z trucu nakonec polkla i samotného voliče.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:32 28.01.2015

  Deadog: kolem GP je dost bujné fantazie. Např. že je jí vyzbrojena FBI, že se exportuje 100tis ročně nebo, že je nejlepší pistole na světě, protože jako jediná využívá uzamčení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: kolem GP je dost bujné fantazie. Např. že je jí vyzbrojena FBI, že se exportuje 100tis ročně nebo, že je nejlepší pistole na světě, protože jako jediná využívá uzamčení rotací (to už měl Steyr 1912 nebo ČZ vz.24). Na druhé straně jsou zkušenosti s roztrženými hlavněmi, nezaměnitelností dílů nebo rozsypáváním drobných součástek. GP se vylepšuje za pochodu, seznam verzí je dost rozsáhlý. Taky bych hned nepodezíral, že pan Kuracina neumí dát úplatek, zatímco CZUB nebo Glock ano. Jinak přízeň pana Kuraciny směrem k panu Kotlebovi není nic zanedbatelného, Kotleba je prostě extrémista, který by měl v demokracii existovat jen na okraji společnosti a spolupráce státu s ním nebo jeho příznivci by měla být brána jako kontakt s něčím nečistým. Glock dostal kdysi v Rakousku šanci, nesjpíš proto, že byl tehdy skutečně unikátní polymerovým rámem. Dnes unikátní pistole (pokud vím) nejsou, jsou jen průměrné, dobré a vynikající. Asi je rozumné řadovým policistům koupit pistole dobré (CZ, GP, HS..) a zvláštním a zásahovým útvarům ty vynikající (Glock, HK, SiG, Beretta, Walther) a celé to zajistit transparentním VŘ. Ale sám budu zvědavý, jak se vejdou do 300€ za kus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Netvor
  06:46 28.01.2015

  CZ ne a pojistku na pistoli? ... tu už vůbec ne ...

  CZ ne a pojistku na pistoli? ... tu už vůbec ne ...

 • cejkis
  20:34 27.01.2015

  Není to jen o pořizovací ceně, ale i o servisu a ASR by si měla otestovat všechny nabízené typy sama.

  Není tajemstvím, že z pohledu životnosti byl u předchozích modelů ČZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není to jen o pořizovací ceně, ale i o servisu a ASR by si měla otestovat všechny nabízené typy sama.

  Není tajemstvím, že z pohledu životnosti byl u předchozích modelů ČZ problém a třeba v ČR málo majitelů střelnic drží skladem ČZ pro půjčování. Z jednoho jediného důvodu - poruchovost. Nemám informace, zda nová P09 již tento problém vyřešila.

  GP je na tom obdobně + problém s kapacitou výroby.

  Pokud SK bude hrát na národní notu, tak by se měli rozhodovat mezi GP a ostatními a posuzovat na kolik si cení podporu lokálního výrobce.

  k rakouské polemice
  Steyr M9A1 má větší citlivost na použité střelivo než jeho národní konkurent Glock, kterému vždy hrál do karet fakt, že s tímto systémem spouště přišel Glock první.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rades
  20:16 27.01.2015

  Ked doverujú zahraničné armády v "zavedenost" firmy tak si myslim že šanca by sa dat mohla. Ak príde dobrá ponuka. A ona prišla.

  Ked doverujú zahraničné armády v "zavedenost" firmy tak si myslim že šanca by sa dat mohla. Ak príde dobrá ponuka. A ona prišla.

 • KOLT
  19:58 27.01.2015

  Na jednu stranu je jasné, že u takovýchto zakázek se hledí i na "zavedenost" firmy. Na druhou stranu kdyby takhle striktně postupovali v Rakousku, pistole by armádě dodal Steyer a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu je jasné, že u takovýchto zakázek se hledí i na "zavedenost" firmy. Na druhou stranu kdyby takhle striktně postupovali v Rakousku, pistole by armádě dodal Steyer a Glock by dneska už možná neexistoval...
  Skrýt celý příspěvek

 • Juraj
  19:20 27.01.2015

  Som za kuracinu ! a zato aby sa policjat aj naucil poriadne strielat kazdy ! nie len prislusnik specialnych jednotiek !

  Som za kuracinu ! a zato aby sa policjat aj naucil poriadne strielat kazdy ! nie len prislusnik specialnych jednotiek !

 • Rades
  19:03 27.01.2015

  Nedá sa mi nereagovat nakolko velmo dobre poznám p.Kuracinu a pištole GP. Firma Má svoje muchy občas sa pride s novým napadom ktorý je nie vždy idealny no vždy sa v GP hladi na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedá sa mi nereagovat nakolko velmo dobre poznám p.Kuracinu a pištole GP. Firma Má svoje muchy občas sa pride s novým napadom ktorý je nie vždy idealny no vždy sa v GP hladi na kvalitu. Na obyčajneho cnc-čkara chcu aby pochadzal z nástrojárne nakolko chcu vyrabat naozaj kvalitu. A reči okolo Kotlebu su (pardon) velky "bullshit". Kotleba bol volený hlavne koly ukázaniu prostredíka, taký stredoslovensky prostest. Viac menej nikto od neho nič neočakáva. JK. rád povie hodzčo ale je to férový chlap.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  18:56 27.01.2015

  sorry , ale normalni statfirma si na relativne klicovou zakazku nevybere malou firmu , prakticky zavislou na 1 cloveku. A to jsem videl jeho rozhovor a fandim mu . Meli by jsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sorry , ale normalni stat\firma si na relativne klicovou zakazku nevybere malou firmu , prakticky zavislou na 1 cloveku. A to jsem videl jeho rozhovor a fandim mu . Meli by jsme alespon zustat realisti .
  Skrýt celý příspěvek

 • hvizdy
  17:58 27.01.2015

  Tato sutaz sa v podstate este ani nezacala a uz sa da povedat, ze nebude transparentna...pan kuracina nezapredal svoju dusu smeru tak nema sancu vyhrat, aj keby jeho vyrobok bol v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tato sutaz sa v podstate este ani nezacala a uz sa da povedat, ze nebude transparentna...pan kuracina nezapredal svoju dusu smeru tak nema sancu vyhrat, aj keby jeho vyrobok bol v sutazi najlepsie... dalsia hanba pre Slovensko...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:55 27.01.2015

  Smer ma propagandu zmaknutu dokonale, tak preco potom kalinak pri prejave zabil :

  Predpokladáme dvoch víťazov, z ktorých si policajti budú môcť vybrať, akú zbraň budú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Smer ma propagandu zmaknutu dokonale, tak preco potom kalinak pri prejave zabil :

  Predpokladáme dvoch víťazov, z ktorých si policajti budú môcť vybrať, akú zbraň budú preferovať, ozrejmil. Rozdiel medzi služobnou a zásahovou zbraňou podľa neho spočíva v bezpečnostných prvkoch.
  To znamená v poistke, v schopnosti vypustiť natiahnuté kladivko a vo viditeľnosti toho, že náboj je v komore, objasnil Kaliňák s tým, že zásahová zbraň tieto prvky nemá, nakoľko sa u nej predpokladá profesionálny prístup jej držiteľa.

  Sudny clovek si potom mysli ze minister nema sajnu o com hovori, a ze minister vnutra povazuje vacsiu cast policajtov za nebezpecnych sebe a inym pri manipulacii so zbranou.
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  17:52 27.01.2015

  RiMr71

  tak pána Kuracinu som mal možnosť spoznať osobne, keď nám bol prednášať na fakulte a musím povedať, že je to super chlapík.
  Hovoril nám ako začínal s podnikaním (ako si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  tak pána Kuracinu som mal možnosť spoznať osobne, keď nám bol prednášať na fakulte a musím povedať, že je to super chlapík.
  Hovoril nám ako začínal s podnikaním (ako si bežne prepočítaval financie, či si môže dať k polievke jeden rožok alebo sa "rozšoupne" a dá si dva). Ako vybavoval papiere po úradoch a páni úradníci mu vždy vyšli v ústrety (sarkazmus on). Ako sa uchádzal o štátnu zákazku a presne podľa zadania vyrobil zbraň (ktorá sadla ako riť na šerbeľ) no nevyhral lebo... lebo!

  Začal vyrábať športové zbrane, ktoré exportoval do zahraničia pričom drvivá väčšina išla do Ruska. Po zavedení sankcií prišiel o státisíce (možno milióny) eur a teraz, keď by si mohol výpadok vynahradiť (alebo aspoň čiastočne) je označený za "neseriozného partnera" lebo si dovolí mať svoj názor a údajne sympatizovať s demokraticky zvoleným predstaviteľom samosprávy... Prečo ma to vôbec neprekvapuje?!

  A to mal náš súdruh premier plnú hubu kecov ako pomôže podnikateľom/podnikom ktorí vznikli straty/škody spôsobené sankciami.
  Chudák chlap! Ale čo môže si za to sám! (že nemá dosť prachov aby mohol dať bakšišné/manipulačný poplatok)
  Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  17:52 27.01.2015

  pán Kuracina by vedel o tom rozprávať o transparentnosti na Slovensku, len bohužial ako píšete Deagog,
  Bohužiaľ na SVK je to smutná realita.

  pán Kuracina by vedel o tom rozprávať o transparentnosti na Slovensku, len bohužial ako píšete Deagog,
  Bohužiaľ na SVK je to smutná realita.

 • Deadog
  17:50 27.01.2015

  Jinak tady je otevreny dopis ministrovi vnitra od GP:

  http://www.grandpower.eu/sk/ka...

  to sem opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tady je otevreny dopis ministrovi vnitra od GP:

  http://www.grandpower.eu/sk/ka...

  to sem opravdu zvedv jaka toto dopadne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:41 27.01.2015

  Jura99: GP je dobra pistole ,podle me splnuje vsechny parametry zvlaste pak posledni verze ramu mk12, jenomze p.Kuracina se rozhodl jit cestou transparentnosti a neuplatkarstvi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: GP je dobra pistole ,podle me splnuje vsechny parametry zvlaste pak posledni verze ramu mk12, jenomze p.Kuracina se rozhodl jit cestou transparentnosti a neuplatkarstvi a to je cely pribeh.
  Ten blb co sedi na MVSK bohuzel nemel na Kuracinu nic jineho tak ho spojil s Kotlebem. Proste nedostal ten spravny obnos ecek.
  Nejakou dobu uz sleduju stranky GP kde se o velke zakazce pro policii a armadu SK psalo uz pred rokem. A najednou je vedeni GP banda fasistu? Tady neco hnije a kurevsky to smrdi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:33 27.01.2015

  To bych se dost divil, kdyby CZ nebo Glock nabídli cenu pod 300€. Jedině, že by zbraň stála 300 a příslušenství +servis dalších 1000. Ta domácí GP by byla nejspíš sázkou do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To bych se dost divil, kdyby CZ nebo Glock nabídli cenu pod 300€. Jedině, že by zbraň stála 300 a příslušenství +servis dalších 1000. Ta domácí GP by byla nejspíš sázkou do loterie, přeci jen to je mladá firma i zbraň a názory na kvalitu jsou rozporné.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:14 27.01.2015

  Podle té podmínky s pojistkou to vypadá na jasně dané – ČZ dostane tu hromadu pro pěšáky a Glock ten zbytek pro elitu. Jen by mě zajímalo, jak budou pánové na MV vysvětlovat, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle té podmínky s pojistkou to vypadá na jasně dané – ČZ dostane tu hromadu pro pěšáky a Glock ten zbytek pro elitu. Jen by mě zajímalo, jak budou pánové na MV vysvětlovat, že většinu pistolí pořídí za vyšší jednotkovou cenu (protože šance, že by CZ 75 stála míň než Glock 17, je limitně blízká nule). Asi to bude také odůvodněné tou pojistkou. K čemu všemu se taková pojistná páčka hodí :-)

  Připomíná mi to zakázku na notebooky pro členy Posl. sněmovny, kdy vyhrála firma, která měla u notebooků manuální pojistku proti spuštění WiFi, což bylo vyhodnoceno jako extra super bezpečnostní opatření. Zřejmě protože poslanci jsou nesvéprávní, mohli by si nechtěně zapnout nezabezpečenou WiFi a prozradit tak státní tajemství :-))) Výrazně lepší parametry a dokonalejší servis konkurence, jíž byla zavedená firma, jaksi nebyly vzaty v patrnost. Respektive výkon procesoru byl tuším max. za 20 bodů, ta páčka byla ohodnocena snad 100. Přesná čísla už si tedy nepamatuju, tak doufám, že moc nekecám.

  Ale třeba se pletu a celá zakázka bude čistá jak lilie.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  17:11 27.01.2015

  sem zvědavý kdo to vyhraje, je docela možný že ČZ vyrobí pistole pro řadové policisty a armádu a Glock se postará o zbraně pro specialisty

  sem zvědavý kdo to vyhraje, je docela možný že ČZ vyrobí pistole pro řadové policisty a armádu a Glock se postará o zbraně pro specialisty

 • wlko
  17:01 27.01.2015

  V českej zbrojovke už otvárajú šampanské :D

  A to s tým Kotlebom je od Kaliňáka maximálne trápne...ale kto chce psa biť palicu si nájde.

  V českej zbrojovke už otvárajú šampanské :D

  A to s tým Kotlebom je od Kaliňáka maximálne trápne...ale kto chce psa biť palicu si nájde.

 • Ales_CZ
  16:33 27.01.2015

  já bych se nedivil, kdyby se zakázka rozdělila na půl mezi Českou zbrojovkou a Glockem

  já bych se nedivil, kdyby se zakázka rozdělila na půl mezi Českou zbrojovkou a Glockem

 • SeaWolf
  16:26 27.01.2015

  Nechápu v čem je problém zařídit na Slovensku licenční výrobu. Sice to částečně navýší cenu, ale zbraně by se vyráběli na Slovensku a ČZ by na tom taky nebyla škodná.

  Nechápu v čem je problém zařídit na Slovensku licenční výrobu. Sice to částečně navýší cenu, ale zbraně by se vyráběli na Slovensku a ČZ by na tom taky nebyla škodná.

 • RiMr71
  16:18 27.01.2015

  ...to jako vyřadí domácí fabriku ne kvůli techn. parametrům výrobku, nebo schopnosti vyrobit požadované množství, ale kvůli tomu, že se majitel zná s někým kdo se nelíbí panu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...to jako vyřadí domácí fabriku ne kvůli techn. parametrům výrobku, nebo schopnosti vyrobit požadované množství, ale kvůli tomu, že se majitel zná s někým kdo se nelíbí panu ministrovi?
  No ty bláho, to je velmi "východní"! Zlatá naše standardní korupce! :D
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:49 27.01.2015

  No držím jim palce ať jim to alespoň vyjde s těmi pistolemi, když prokaučovali tendr na útočné pušky.

  No držím jim palce ať jim to alespoň vyjde s těmi pistolemi, když prokaučovali tendr na útočné pušky.