Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Foto: Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR
Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené složky. Armáda, policie, celníci i vězeňská stráž může získat až 49 000 nových pistolí. Největšími favority je Česká zbrojovka a rakouský Glock.

V nejbližším období plánuje slovenské ministerstvo vnitra podat tzv. „předběžné oznámení", kde bude oficiálně informovat o záměru nakoupit až 49 000 pistolí. Následně proběhne soutěž.

„Jde o maximální objem (49 000 pistolí – pozn. redakce), který můžeme nakoupit," říká Robert Kaliňák, slovenský ministr vnitra. „Soutěž potrvá dva až tři měsíce. Během jara by jsme mohli znát výsledek."

Výše zakázky je odhadována na 15 milionů euro (415 milionů Kč). Kromě pistolí je samozřejmostí nákup veškerého příslušenství, jako jsou pistolová pouzdra, sady na čistění zbraní, sady pro zbrojíře, nebo školící a výcvikové pomůcky. Cena za samotnou pistoli tak může výrazně klesnout pod 300 euro (8100 Kč).

Původním záměrem ministra Kaliňáka byl nákup „pouze" 23 000 nových pistolí pro policisty, kteří ještě většinou používají československé pistole vz. 82 ráže 9 × 18 mm Makarov. Pistole vz. 82 nejsou jen na hranici technické životnosti, ale mají také nevyhovující ráži.

Ministra chce nově nabídnout připojení k tendru slovenské armádě, která poptává 16 000 pistolí. Společný nákup velkého počtu pistolí má šanci výrazně snížit jednotkovou cenu. „Ano, i resort obrany může sáhnout do našeho košíku," říká Kaliňák.

V současné době se také počítá s rozdělením nákupu na dvě samostatné soutěže. V rámci první potenciální soutěžící, tedy především Česká zbrojovka a Glock, nabídnou „služební pistoli", v rámci druhé pistoli pro zásahové jednotky.

Služební pistole oproti zásahové získá navíc pojistku, která v zajištěném stavu zabraňuje nechtěnému výstřelu. Zásahové jednotky, tedy jednotky ve kterých slouží velmi zkušení střelci, získají zbraň bez pojistky. „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr.

Rozdělení soutěže navíc umožňuje „uspokojit" hned dvě firmy. Sám ministra vnitra se netají sympatiemi k České zbrojovce a rakouskému Glocku. „Když se podíváte kolem, tak zjistíte, že „čezeta" a Glock nabízejí nejlepší poměr-výkon," vysvětluje Kaliňák.

Oběma firmám navíc nahrává jedna z podmínek slovenského tendru – zájemce o výhru musí založit na Slovensku závod na výrobu/montáž pistolí. Česká zbrojovka již na Slovensku investuje. Také rakousky Glock údajně připravuje přenesení části výroby pistolí na Slovensko.

Možná překvapivě je outsiderem souže slovenská firma Grand Power se svými pistolemi. „Jsme slovenská společnost se slovenským kapitálem a know-how. Vyrábíme výlučně na Slovensku, zaměstnáváme více než sto lidí, jejichž odvody a daně směřují výlučně do národního hospodářství," napsal v otevřeném dopise ministerstvu vnitra Jaroslav Kuracina, majitel a ředitel Grand Power.

Slovenský mistr vnitra však označuje Kuraciana jako „neseriozního partnera". Ministr vyčítá majiteli Grand Power především sympatie k Marianu Kotlebovi, krajně pravicovému županovi Banskobystrického kraje.

Nejnovější slovenská soutěž je další z velkých příležitostí pro Českou zbrojovku, s velkou šancí na úspěch.

Česká zbrojovka je na Slovensku v posledních měsících a letech velmi aktivní. Do médií opakovaně prosakují zprávy o možném prodeji českých zbraní slovenským ozbrojeným složkám. Slovenská armáda na konci minulého roku například podepsala dohodu s Českou zbrojovkou na dodávku 688 útočných pušek CZ 805 BREN a stejný počet pistolí CZ 75 Phantom.

Zdroj: Deník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Slovenské prešľapovanie na mieste

V júni roku 2013 vydalo Ministerstvo obrany SR Bielu knihu o obrane. Kým príprava toho istého ...

ČZUB a EXCALIBUR otevírá na Slovensku nový závod

V úterý 15. července 2014 byl v prostorách areálu VOP Nováky, za přítomnosti premiérů České ...

Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko ...

AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW139M

Předminulý týden americká firma Sikorsky nabídla Slovensku vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik dní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  18:17 28.01.2015

  Vidím, že odborníci to vidí jednoduše a místo na slunci mají pouze pistole DAO resp. Glock se svým safe action. Tak snad jedině napsat většině světových zbrojních firem, ať zavřou ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že odborníci to vidí jednoduše a místo na slunci mají pouze pistole DAO resp. Glock se svým safe action. Tak snad jedině napsat většině světových zbrojních firem, ať zavřou krám, že jediná pistole která dává smysl, je Glock. Trochu zjednodušeně je pistole pro řadového policistu něco jako pro autobusáka autobus a není to pistole co musí být "blbuvzdorná", ale policista v jejím ovládání musí být profesionálem, bez ohledu na její spoušťový mechanismus, stejně jako autobusák nemá povoleno havarovat každý druhý den.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  16:30 28.01.2015

  nemali by byť kritériom, pre výber porovnávacie skúšky pištolí a nie či niekto povedal, že fandí Kotlebovy? Ach tie výberové konania, logiku tam asi hľadať netreba.

  nemali by byť kritériom, pre výber porovnávacie skúšky pištolí a nie či niekto povedal, že fandí Kotlebovy? Ach tie výberové konania, logiku tam asi hľadať netreba.

 • kubo4747
  16:25 28.01.2015

  Ja by som volil Grand Power K-100. Ale mimochodom, doporučujem toto interview s pánom Kuracinou, naozaj odporúčam ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som volil Grand Power K-100. Ale mimochodom, doporučujem toto interview s pánom Kuracinou, naozaj odporúčam pozrieť.

  http://tv.sme.sk/v/31159/zbroj... Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:14 28.01.2015

  Po přečtení článku se musí každý, alespoň trochu zasvěcený, jen znechuceně pousmát. Typická „podtatranská shnilokracie“. Pod rouškou ekonomické výhodnosti se nakonec vyhlásí „super ...Zobrazit celý příspěvek

  Po přečtení článku se musí každý, alespoň trochu zasvěcený, jen znechuceně pousmát. Typická „podtatranská shnilokracie“. Pod rouškou ekonomické výhodnosti se nakonec vyhlásí „super tendr“, samozřejmě na obrovský balík materiálu, a jistě i s kritérii, kdy menší a střední potenciální dodavatelé včetně dodavatelů příslušenství budou vyšachováni ze hry (z transparentní soutěže), resp. odkázáni na nesrovnatelně obtížné a ponižující jednání s „lídry“, tedy velkými zbrojovkami. Např. o tom, kdo ozbrojeným složkám SR nakonec dodá pouzdra, tak s vysokou pravděpodobností rozhodně v netransparentním procesu samotný výrobce zbraní (vítězný uchazeč). A pak, že chtějí politici dávat práci především místním firmám (lidem)…

  Dobrým příkladem je zde např. usnesení vlády ČR č. 338/2000, kdy byla přezbrojením Policie ČR exklusivně pověřena politiky dlouhodobě privilegovaná CZUB. Tzn., že pistole musely být za každou cenu české, resp. přímo z UB, ale pouzdra za mnoho desítek milionů Kč, navíc pro praxi nevhodná, mohla být klidně zahraniční provenience…

  Rozhodnutí vlády „o urychleném přezbrojení“ si tehdy vynutilo 2+3 letý dovývoj, tj. dva roky před uzavřením kupní smlouvy, přes opakované nedoporučení komise nařídil kontrakt smluvně uzavřít tehdejší ministr vnitra Gross a ještě tři roky vychytávání vad a nedostatků v průběhu dodávek, jehož výsledkem je mj. 30 000 „neshodných výrobků“, dodaných ve čtyřech výrobních etapách, a to s nepřehlédnutelnými odlišnostmi, ale také sloučená dodávka pouzder zahraniční provenience, která tvořila významný podíl na celkové výši kontraktu, kdy nabídka CZUB (CZ mod. 75 D Compact/pouzdra Sickinger) byla dražší než vládou odmítnutá a tudíž i neakceptovaná nabídka MPI (Glock/služební otočné a odnímatelné pouzdro Glock). Hádejte, jaká motivace k takovým nelogičnostem naše tehdejší představitele asi vedla...

  Samotná prohlášení politiků (Kaliňák), pokud jsou autentická, jsou nekompetentní a především zcela neprofesionální. Kaliňák, jako ministr vnitra, nesmí dopředu, bez jakýchkoli relevantních důkazů zpochybňovat serióznost jednoho ze zájemců o veřejnou zakázku, zejména ne tím, že vyjádřil sympatie s demokraticky zvoleným politickým konkurentem, rovněž by se neměl vyjadřovat k odborné stránce, když navíc plácá holé nesmysly.

  Zamyslím-li se nad odstavcem: „Služební pistole oproti zásahové získá navíc pojistku, která v zajištěném stavu zabraňuje nechtěnému výstřelu. Zásahové jednotky, tedy jednotky ve kterých slouží velmi zkušení střelci, získají zbraň bez pojistky. „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr.“

  Pevně doufám, že pan ministr vnitra a příležitostný „výzbrojní expert“ Kaliňák nemyslí tou pojistkou automatickou blokaci zápalníku, tak to by se slovenské ozbrojené složky dostaly opravdu hodně daleko od civilizované části světa, pravděpodobně se bude jednat o nějaký typ vnější manuální pojistky…

  K tomu lze snad v této fázi jen dodat, že by si měli politici nejprve vyjasnit organizaci a úkoly jednotlivých ozbrojených složek v rámci systému zajištění obrany a bezpečnosti země, resp. občanů. Pokud si nejsou jisti alespoň základní úrovní vycvičenosti řadových příslušníků bezpečnostních sborů, tak se musí rozhodnout, buď ji zvýší na požadovanou úroveň, nebo nechť raději nechají část policistů sloužit beze zbraně. Protože nevycvičený policista má bojový potenciál zpravidla na úrovni „kachny na odstřel“, jak nám ukazují zkušenosti z evropských zemí, naposledy v Paříži, a jeho zbraň je spíše původcem problémů (nechtěné postřelení sebe nebo jiných), či vítaným a snadným zdrojem pro získání zbraně pro pachatele.

  Většina řadových příslušníků ozbrojených sborů absolvuje pouze minimální střelecký a taktický výcvik, a to v rozsahu desítek až několika málo stovek ran ročně. Z praktických a mnohaletých zkušeností je prokázáno, že dosavadní nejvíce používané systémy SA/DA se dvěma charakteristikami spouště a nutností vypuštění napnutého bicího mechanismu, jsou pro málo intenzívně cvičené policisty zcela nevhodné, přičemž dodatečně aplikovaná mechanická pojistka (stále netuším, co přesně tím Kaliňák vlastně myslel) na věci nic neřeší, pouze může výrazně snížit šanci policisty na pohotové použití zbraně v situaci, kdy na tom bude záviset jeho život, nebo život jiných, které má ze zákona chránit.

  Není nikterak prokázáno, že by manuální pojistky u moderní služební pistole zabránily mimořádným situacím (událostem), resp. vyřešily problém s nedostatečným výcvikem řadových příslušníků ozbrojených složek, ba naopak. U složitějších konstrukcí dělají nevycvičení ve stresu hrubé chyby, což vede k nechtěným výstřelům, nebo naopak k chybám, které včasné použití zbraně znemožňují, popř. jsou tolik důležité první výstřely vedeny se zcela nevyhovující přesností a ohroženi pak často bývají i nezúčastnění…

  Klasické systémy SA/DA jsou díky dvěma různým charakteristikám spouště (odpor, dráha a postavení spouště vůči rámu), náročné na bezchybné intuitivní zvládnutí a rovněž udržení dosažených návyků je zde náročnější a s ohledem na potřebu intenzívnějšího výcviku i nákladnější. Ozbrojené složky jsou dnes běžně smíšené. Jelikož jsou ženy od přírody křehčí stvoření, mají z podstaty věci s ovládáním dvoufunkčního systému nemalé problémy. Typickým je dosah na spoušť v pozici DA a spouštění při odporu okolo 50N. O problémech žen při manipulaci se závěrem u některých nedomyšlených konstrukcí (CZ mod. 75 D Compact, CZ P 07), ani nemluvě...

  Shrnuto a podtrženo, kdo pro vyzbrojení ozbrojené složky hromadně pořizuje pistole se systémem SA/DA, kupuje konstrukční řešení již zjevně překonané, jehož nevýhody pro takový druh používání zjevně převyšují některá, byť spíše jen teoretická pozitiva. Pokud k tomu ještě přidá manuální pojistku, tak jde zcela proti soudobým trendům, kde je přechod od bezpečného stavu zbraně do bojového vyřešen pouze pozicí ukazováčku vůči spoušti (chci střílet – prst na spoušti, nechci střílet - prst mimo spoušť). Samotná bezpečnost služební zbraně, která bez stlačení spouště sama nevystřelí, a to ani při hrubém zacházení (pády, údery) je dána především kvalitním výcvikem a samozřejmě také volbou vhodného pouzdra.

  Při komplexním a objektivním srovnání, kdy se zbraně posuzují a hodnotí v širokém spektru parametrů a vlastností (vzhled, provedení, jednoduchost a vhodnost konstrukce, funkce a chod mechanismů, kompatibilita, manipulace, ergonomie, nošení, funkční spolehlivost, přesnost střelby, chování při střelbě, opravitelnost a udržovatelnost…, nemohou produkty CZUB (P 07 a P 09) jako služební zbraně proti Glockům obstát.

  To prokázalo i doposud probíhající výběrové řízení spojené s posouzením uživatelských vlastností u Celní správy ČR, která vyhlásila otevřené řízení na dodávku 1600 pistolí ráže 9mm Luger, ve dvou vymezených částech (100 pistolí Full Size a 1500 pistolí Compact).

  Ačkoli CZUB ze strachu před konkurencí poměrně hodně stáhla kalhoty s nabídkovou cenou a pistole CZ P 07 a CZ P 09 celníkům nabídla za poměrně příznivé ceny, levněji než např. MO ČR, kam dodává v nesrovnatelně větších objemech, nejnovější produkty CZUB při komplexnějším hodnocení propadly a byly ze zkoušených zbraní vyhodnoceny jako nejhorší. Od reprezentativního vzorku celníků získaly ohodnocení ve výši pouhých 58-68% hodnoty konkurentů (CZUB byla díky nedostatkům prý zralá na vyloučení). Za jasného vítěze poměru výkon cena Celní správa ČR vyhlásila pistole Glock.

  CZUB rozhodnutí zadavatele napadla, kdy ÚOHS výsledky anuloval a proces vrátil zpět do hodnocení. Problémem není, že by celníci nepostupovali odborně správně, ale nepodařilo se jim zcela vyhovět neobyčejně byrokratickým pravidlům, která většinu zadavatelů již zlomila natolik, že nabídky vybírají výhradně podle ceny, popř. na základě několika dalších, zpravidla jen formálních a po pravdě o kvalitě produktu příliš nevypovídajících kritérií. Nadměrná byrokratizace zcela logicky přinesla do výběrových řízení úpadek a naprostý deficit skutečně odborného posuzování a hodnocení.

  Prohlášení ministra Kaliňáka naznačují nějakou zákulisní dohodu. Že zmiňuje CZUB, je vzhledem ke značnému vlivu této firmy na velkou část tamních politiků, které ústí až v přidělování zakázek bez výběrového řízení, logické, ale že hovoří i Glocku, tak za tím jistě nebude znalost reálných kvalit této, patrně nejlepší hromadně vyráběné služební pistole na světě, ale nutný kompromis, protože přidělení kontraktu CZUB, na které se politické špičky SR doposud chystaly, by patrně narazilo na evropská pravidla a tak je potřeba konkurentovi nějak zacpat hubu (u přezbrojování bezpečnostních sborů nelze uplatnit stejné výjimky jako při přezbrojování ozbrojených sil).

  Pokud by bylo výběrové řízení v SR zadáno fundovaně a výběr byl komplexní, na základě více kritérií, je právě Glock tím nejžhavějším kandidátem na vítěze. CZUB by se v takovém případě nemusela dostat ani na pomyslnou bednu. K čemu jsou levné pistole, když výkonu služby u smíšeného ozbrojeného sboru a soudobým požadavků vlastně nevyhovují.

  Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak by se Kaliňák vyjadřoval a jak by se věci okolo slovenského „tendru“ na dodávku pistolí odvíjely, kdyby byl Kuracina (Grand Power) příznivcem a sponzorem této vládní koalice. To bychom se divili, jak zcela rozdílnou pozici kormidla by státní orgány nastavily, a těch argumentů o nutnosti podpory domácích výrobců a zejména středních podnikatelských subjektů…

  Z mnoha příspěvků a reportáží vyplývá, že lidé ze „západní a severní části světa“ se cítí být nadřazeni té „východní a jižní“, možná máme sofistikovanější a méně hrubé postupy, ale výsledek je často prakticky totožný…

  Jakým je rozdíl v tom, že si zbrojovka uplacením místních potentátů zakázku na dodávku pistolí někde v Africe, či v Latinské Americe prostě koupí, a nebo, že se v „demokratické zemi“ sehraje předem domluvené divadlo, kdy stejný výrobce, zvítězí, ovšem za předpokladu uzavření nemorálních a nezákonných zákulisních dohod...Skrýt celý příspěvek

 • Calhoun
  16:09 28.01.2015

  „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr. ... Tak koukam ze na Slovensku maji ve funkcich stejne odborniky jako u nas :-(. To co rika pan ministr je totiz presne ...Zobrazit celý příspěvek

  „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr. ... Tak koukam ze na Slovensku maji ve funkcich stejne odborniky jako u nas :-(. To co rika pan ministr je totiz presne naopak. Manualni pojistka = do hry vstupuje lidsky faktor (zajisteno/nezajisteno?) = problem! S ohledem na kvalitu a intenzitu streleckeho vycviku u napr. radovych policistu je prioritou sluzebni zbrane maximalni "blbuvzdornost" kterou kazda packa a ovladaci prvek navic snizuji. V pripade zavadeni napr. CZ P-09 je dalsim problemem SA/DA mechanismus. Zavadeni zbrane s dvojim odporem a dvojim chodem spouste = dalsi posileni vlivu lidskeho faktoru a u sluzebni zbrane stejna hloupost jako manualni pojistka. Optimalni sluzebni zbran je polymerovy (hmotnost) kompakt (velikost) s DAO spoustovym mechanismem (nebo napr. Glock "New York") u ktereho jsou jedine ovladaci prvky zachyt zasobniku a zachyt zaveru. Vycvik bezpecnosti se pak (s nadsazkou pochopitelne) omezi na: mam prst na spousti udela to prask vs nemam prst na spousti neudela to prask.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:07 28.01.2015

  Netvrdím, že Glock nikdy nikomu nedal úplatek, ale jeho rozlezlost po světě je skutečně primárně daná konstrukcí a kvalitou. Je to možné tvrdit i s ohledem na to, že převažuje u ...Zobrazit celý příspěvek

  Netvrdím, že Glock nikdy nikomu nedal úplatek, ale jeho rozlezlost po světě je skutečně primárně daná konstrukcí a kvalitou. Je to možné tvrdit i s ohledem na to, že převažuje u speciálních jednotek, které se tlačenkám dokáží docela úspěšně bránit (vizte naši URNu a Šestku). Samozřejmě velkou roli v tom dnes hraje reputace, Glock prostě jako jeden z prvních přišel s polymerem a jinou koncepcí bezpečnosti. Tím si udělal jméno, zajistil si postavení a dnes z toho žije.

  Jura99: O zařazení CZ mezi dobré bychom mohli diskutovat. Každopádně není důvod pořídit policistům pistoli "dobrou", když jim za stejnou či nižší cenu mohu pořídit výbornou, navíc lehčí (což pro takového pochůzkáře má cenu zlata).

  CerVus: V jakém oboru děláte, mohu-li se zeptat?Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:59 28.01.2015

  Zial, Kuracina si s casti moze sam za to, ze nieje preferovany u ziadnej politickej lobby. Sranda je, ze najskor podporoval SNS, nasledne SMER, ked nedostal ziadnu zakazku, zacal ...Zobrazit celý příspěvek

  Zial, Kuracina si s casti moze sam za to, ze nieje preferovany u ziadnej politickej lobby. Sranda je, ze najskor podporoval SNS, nasledne SMER, ked nedostal ziadnu zakazku, zacal podorovat SaS a SDKU, ked ani za ich vlady nic neziskal, a po tom co bol zruseny tender na policajne pistole v roku 2012 zruseny Kalinakom, tak sa zameral na regionalnu politiku a nasledne dal vyhlasenie v prospech Kotlebu...velka skoda, ze Kuracina nieje politicky a nazorovo konzistentny...ale to je druhorade.
  Argument Kalinaka (SMER) ku Grand Power povazujem za hlupy a tendencny, je jasne ze na Slovensku je obrovsky tlak lobbistov ohladom prezbrorenia rucnych zbrani v policii a v armade. Je to neuveritelne, ze politici a stat hadzu polena slovenskemu vyrobku, slovenskej firme...ze tuto znacku nepodoruju proexportne. Vela ludi za tym vidi jasnu korupciu, previazanie zbrojarskej lobby na slovensku politiku. Pevne verim, ze v tomto tendry aspon umoznia Grand Poweru sa zucatnit, rovnako verim, ze budu mat uspech a cast ozbrojenych sil prezbroja oni so svojimi zbranami...Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  10:22 28.01.2015

  Kotleba je obycajny nacionalny socialista so vsetkym co k tomu patri, ale jeho osoba bola pri volbach nepodstatna, plnil tam ulohu vreca zemiakov. Cast ludi ho volila zo zufalstva ...Zobrazit celý příspěvek

  Kotleba je obycajny nacionalny socialista so vsetkym co k tomu patri, ale jeho osoba bola pri volbach nepodstatna, plnil tam ulohu vreca zemiakov. Cast ludi ho volila zo zufalstva ,cast preto ze su rasisti, a drtiva vacsina ho volila preto aby nevyhral smerak. Kuracinov problem je ze sa vyjadril pred druhym kolom ze bude volit kotlebu aby to nevyhral smerak. A to strana s veducou ulohou v state neodpusta.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  08:53 28.01.2015

  Jura99: Kotlebu komentovat nebudu, nefandim mu, nejake jeho výroky sem i zaznamenal a nelibily se mi, ale je to vec Slovaku. U nas je taky DSSS a neni zakazana, Usvit taky neni ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Kotlebu komentovat nebudu, nefandim mu, nejake jeho výroky sem i zaznamenal a nelibily se mi, ale je to vec Slovaku. U nas je taky DSSS a neni zakazana, Usvit taky neni uplne koser strana a jsou v parlamentu.
  Pokud ale nikdo neporusuje zakony dane zeme ma pravo rikat co si mysli a delat co uzna za vhodne v ramci zakona. Kotleba je mozna kontroverzni mozna to je nacek, ale zadny zakon zatim neporusil a Kuracina tuplem ne. Proto absolutne nechapu toto hazeni spiny. Ma to jen jedine mozne vysvetleni, uz je to proste domluvene podplcene a uzavrene a protoze si mozna u specialnich jednotek nekdo postavil hlavu s tim ze CZ nechce daji jim Gloky. Neverim, ze Glok nikdy nikomu nedal uplatek aby ziskal zakazku, s tim jak je rozlezly po svete. V podstate si myslim ,ze se "financni pobidky" u techto zbrojnich obchodu staly standardem.
  GP neni firma jednoho muze, je to regulerni zbrojovka, myslim, ze kdyby nezvladli tuto zakazku ani by se o ni neuchazeli. A to ze GP nedosahuje velikosti CZ beru spise jako plus k pristupu k zakaznikum, je to jako kdyz jdes nakupovavt do Tesca nebo do malého specializovaneho kramu, kde to bude vic o kvalite?Pokud si myslis, ze mala firma nedokaze vyrobit kvalitni zbran co takovy Korth treba? Mozna nejlepsi pistole a revolvery vubec.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  08:37 28.01.2015

  Jako doufám, že si zachovají rozum. V práci máme nějakých 7 let staré CZ75 a budou nás přezbrojovat na Glocky. Ona ta váha zbraně je znát když ji člověk tahá celý den a v tomhle ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako doufám, že si zachovají rozum. V práci máme nějakých 7 let staré CZ75 a budou nás přezbrojovat na Glocky. Ona ta váha zbraně je znát když ji člověk tahá celý den a v tomhle směru CZ prohrává. Když navíc uvážím cenu, která je u Glocku přinejmenším stejná a rozšířenost obou konkurentů po světě není co řešit.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:39 28.01.2015

  Rades: to jsou Středoslováci natolik nezralí, aby "ukazovali prostředník" volbou fašisty županem od kterého navíc nic neočekávají?! To potěš pánbůh. Župan je poměrně důležitý orgán ...Zobrazit celý příspěvek

  Rades: to jsou Středoslováci natolik nezralí, aby "ukazovali prostředník" volbou fašisty županem od kterého navíc nic neočekávají?! To potěš pánbůh. Župan je poměrně důležitý orgán na to, aby se od něj po dobu volebního období "nic neočekávalo". Rovněž historie už x-krát ukázala, že volba většího zla jen z trucu nakonec polkla i samotného voliče.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:32 28.01.2015

  Deadog: kolem GP je dost bujné fantazie. Např. že je jí vyzbrojena FBI, že se exportuje 100tis ročně nebo, že je nejlepší pistole na světě, protože jako jediná využívá uzamčení ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: kolem GP je dost bujné fantazie. Např. že je jí vyzbrojena FBI, že se exportuje 100tis ročně nebo, že je nejlepší pistole na světě, protože jako jediná využívá uzamčení rotací (to už měl Steyr 1912 nebo ČZ vz.24). Na druhé straně jsou zkušenosti s roztrženými hlavněmi, nezaměnitelností dílů nebo rozsypáváním drobných součástek. GP se vylepšuje za pochodu, seznam verzí je dost rozsáhlý. Taky bych hned nepodezíral, že pan Kuracina neumí dát úplatek, zatímco CZUB nebo Glock ano. Jinak přízeň pana Kuraciny směrem k panu Kotlebovi není nic zanedbatelného, Kotleba je prostě extrémista, který by měl v demokracii existovat jen na okraji společnosti a spolupráce státu s ním nebo jeho příznivci by měla být brána jako kontakt s něčím nečistým. Glock dostal kdysi v Rakousku šanci, nesjpíš proto, že byl tehdy skutečně unikátní polymerovým rámem. Dnes unikátní pistole (pokud vím) nejsou, jsou jen průměrné, dobré a vynikající. Asi je rozumné řadovým policistům koupit pistole dobré (CZ, GP, HS..) a zvláštním a zásahovým útvarům ty vynikající (Glock, HK, SiG, Beretta, Walther) a celé to zajistit transparentním VŘ. Ale sám budu zvědavý, jak se vejdou do 300€ za kus.Skrýt celý příspěvek

 • Netvor
  06:46 28.01.2015

  CZ ne a pojistku na pistoli? ... tu už vůbec ne ...

  CZ ne a pojistku na pistoli? ... tu už vůbec ne ...

 • cejkis
  20:34 27.01.2015

  Není to jen o pořizovací ceně, ale i o servisu a ASR by si měla otestovat všechny nabízené typy sama. Není tajemstvím, že z pohledu životnosti byl u předchozích modelů ČZ ...Zobrazit celý příspěvek

  Není to jen o pořizovací ceně, ale i o servisu a ASR by si měla otestovat všechny nabízené typy sama.

  Není tajemstvím, že z pohledu životnosti byl u předchozích modelů ČZ problém a třeba v ČR málo majitelů střelnic drží skladem ČZ pro půjčování. Z jednoho jediného důvodu - poruchovost. Nemám informace, zda nová P09 již tento problém vyřešila.

  GP je na tom obdobně + problém s kapacitou výroby.

  Pokud SK bude hrát na národní notu, tak by se měli rozhodovat mezi GP a ostatními a posuzovat na kolik si cení podporu lokálního výrobce.

  k rakouské polemice
  Steyr M9A1 má větší citlivost na použité střelivo než jeho národní konkurent Glock, kterému vždy hrál do karet fakt, že s tímto systémem spouště přišel Glock první.Skrýt celý příspěvek

 • Rades
  20:16 27.01.2015

  Ked doverujú zahraničné armády v "zavedenost" firmy tak si myslim že šanca by sa dat mohla. Ak príde dobrá ponuka. A ona prišla.

  Ked doverujú zahraničné armády v "zavedenost" firmy tak si myslim že šanca by sa dat mohla. Ak príde dobrá ponuka. A ona prišla.

 • KOLT
  19:58 27.01.2015

  Na jednu stranu je jasné, že u takovýchto zakázek se hledí i na "zavedenost" firmy. Na druhou stranu kdyby takhle striktně postupovali v Rakousku, pistole by armádě dodal Steyer a ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu je jasné, že u takovýchto zakázek se hledí i na "zavedenost" firmy. Na druhou stranu kdyby takhle striktně postupovali v Rakousku, pistole by armádě dodal Steyer a Glock by dneska už možná neexistoval...Skrýt celý příspěvek

 • Juraj
  19:20 27.01.2015

  Som za kuracinu ! a zato aby sa policjat aj naucil poriadne strielat kazdy ! nie len prislusnik specialnych jednotiek !

  Som za kuracinu ! a zato aby sa policjat aj naucil poriadne strielat kazdy ! nie len prislusnik specialnych jednotiek !

 • Rades
  19:03 27.01.2015

  Nedá sa mi nereagovat nakolko velmo dobre poznám p.Kuracinu a pištole GP. Firma Má svoje muchy občas sa pride s novým napadom ktorý je nie vždy idealny no vždy sa v GP hladi na ...Zobrazit celý příspěvek

  Nedá sa mi nereagovat nakolko velmo dobre poznám p.Kuracinu a pištole GP. Firma Má svoje muchy občas sa pride s novým napadom ktorý je nie vždy idealny no vždy sa v GP hladi na kvalitu. Na obyčajneho cnc-čkara chcu aby pochadzal z nástrojárne nakolko chcu vyrabat naozaj kvalitu. A reči okolo Kotlebu su (pardon) velky "bullshit". Kotleba bol volený hlavne koly ukázaniu prostredíka, taký stredoslovensky prostest. Viac menej nikto od neho nič neočakáva. JK. rád povie hodzčo ale je to férový chlap.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  18:56 27.01.2015

  sorry , ale normalni statfirma si na relativne klicovou zakazku nevybere malou firmu , prakticky zavislou na 1 cloveku. A to jsem videl jeho rozhovor a fandim mu . Meli by jsme ...Zobrazit celý příspěvek

  sorry , ale normalni stat\firma si na relativne klicovou zakazku nevybere malou firmu , prakticky zavislou na 1 cloveku. A to jsem videl jeho rozhovor a fandim mu . Meli by jsme alespon zustat realisti .Skrýt celý příspěvek

 • hvizdy
  17:58 27.01.2015

  Tato sutaz sa v podstate este ani nezacala a uz sa da povedat, ze nebude transparentna...pan kuracina nezapredal svoju dusu smeru tak nema sancu vyhrat, aj keby jeho vyrobok bol v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tato sutaz sa v podstate este ani nezacala a uz sa da povedat, ze nebude transparentna...pan kuracina nezapredal svoju dusu smeru tak nema sancu vyhrat, aj keby jeho vyrobok bol v sutazi najlepsie... dalsia hanba pre Slovensko...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3