Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Foto: Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR
Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené složky. Armáda, policie, celníci i vězeňská stráž může získat až 49 000 nových pistolí. Největšími favority je Česká zbrojovka a rakouský Glock.

V nejbližším období plánuje slovenské ministerstvo vnitra podat tzv. „předběžné oznámení", kde bude oficiálně informovat o záměru nakoupit až 49 000 pistolí. Následně proběhne soutěž.

„Jde o maximální objem (49 000 pistolí – pozn. redakce), který můžeme nakoupit," říká Robert Kaliňák, slovenský ministr vnitra. „Soutěž potrvá dva až tři měsíce. Během jara by jsme mohli znát výsledek."

Výše zakázky je odhadována na 15 milionů euro (415 milionů Kč). Kromě pistolí je samozřejmostí nákup veškerého příslušenství, jako jsou pistolová pouzdra, sady na čistění zbraní, sady pro zbrojíře, nebo školící a výcvikové pomůcky. Cena za samotnou pistoli tak může výrazně klesnout pod 300 euro (8100 Kč).

Původním záměrem ministra Kaliňáka byl nákup „pouze" 23 000 nových pistolí pro policisty, kteří ještě většinou používají československé pistole vz. 82 ráže 9 × 18 mm Makarov. Pistole vz. 82 nejsou jen na hranici technické životnosti, ale mají také nevyhovující ráži.

Ministra chce nově nabídnout připojení k tendru slovenské armádě, která poptává 16 000 pistolí. Společný nákup velkého počtu pistolí má šanci výrazně snížit jednotkovou cenu. „Ano, i resort obrany může sáhnout do našeho košíku," říká Kaliňák.

V současné době se také počítá s rozdělením nákupu na dvě samostatné soutěže. V rámci první potenciální soutěžící, tedy především Česká zbrojovka a Glock, nabídnou „služební pistoli", v rámci druhé pistoli pro zásahové jednotky.

Služební pistole oproti zásahové získá navíc pojistku, která v zajištěném stavu zabraňuje nechtěnému výstřelu. Zásahové jednotky, tedy jednotky ve kterých slouží velmi zkušení střelci, získají zbraň bez pojistky. „Zkušení střelci se objedou bez pojistky," říká ministr.

Rozdělení soutěže navíc umožňuje „uspokojit" hned dvě firmy. Sám ministra vnitra se netají sympatiemi k České zbrojovce a rakouskému Glocku. „Když se podíváte kolem, tak zjistíte, že „čezeta" a Glock nabízejí nejlepší poměr-výkon," vysvětluje Kaliňák.

Oběma firmám navíc nahrává jedna z podmínek slovenského tendru – zájemce o výhru musí založit na Slovensku závod na výrobu/montáž pistolí. Česká zbrojovka již na Slovensku investuje. Také rakousky Glock údajně připravuje přenesení části výroby pistolí na Slovensko.

Možná překvapivě je outsiderem souže slovenská firma Grand Power se svými pistolemi. „Jsme slovenská společnost se slovenským kapitálem a know-how. Vyrábíme výlučně na Slovensku, zaměstnáváme více než sto lidí, jejichž odvody a daně směřují výlučně do národního hospodářství," napsal v otevřeném dopise ministerstvu vnitra Jaroslav Kuracina, majitel a ředitel Grand Power.

Slovenský mistr vnitra však označuje Kuraciana jako „neseriozního partnera". Ministr vyčítá majiteli Grand Power především sympatie k Marianu Kotlebovi, krajně pravicovému županovi Banskobystrického kraje.

Nejnovější slovenská soutěž je další z velkých příležitostí pro Českou zbrojovku, s velkou šancí na úspěch.

Česká zbrojovka je na Slovensku v posledních měsících a letech velmi aktivní. Do médií opakovaně prosakují zprávy o možném prodeji českých zbraní slovenským ozbrojeným složkám. Slovenská armáda na konci minulého roku například podepsala dohodu s Českou zbrojovkou na dodávku 688 útočných pušek CZ 805 BREN a stejný počet pistolí CZ 75 Phantom.

Zdroj: Deník N

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Slovenské prešľapovanie na mieste

V júni roku 2013 vydalo Ministerstvo obrany SR Bielu knihu o obrane. Kým príprava toho istého ...

ČZUB a EXCALIBUR otevírá na Slovensku nový závod

V úterý 15. července 2014 byl v prostorách areálu VOP Nováky, za přítomnosti premiérů České ...

Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko ...

AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW139M

Předminulý týden americká firma Sikorsky nabídla Slovensku vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik dní ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • hurvo
  17:55 27.01.2015

  Smer ma propagandu zmaknutu dokonale, tak preco potom kalinak pri prejave zabil : Predpokladáme dvoch víťazov, z ktorých si policajti budú môcť vybrať, akú zbraň budú ...Zobrazit celý příspěvek

  Smer ma propagandu zmaknutu dokonale, tak preco potom kalinak pri prejave zabil :

  Predpokladáme dvoch víťazov, z ktorých si policajti budú môcť vybrať, akú zbraň budú preferovať, ozrejmil. Rozdiel medzi služobnou a zásahovou zbraňou podľa neho spočíva v bezpečnostných prvkoch.
  To znamená v poistke, v schopnosti vypustiť natiahnuté kladivko a vo viditeľnosti toho, že náboj je v komore, objasnil Kaliňák s tým, že zásahová zbraň tieto prvky nemá, nakoľko sa u nej predpokladá profesionálny prístup jej držiteľa.

  Sudny clovek si potom mysli ze minister nema sajnu o com hovori, a ze minister vnutra povazuje vacsiu cast policajtov za nebezpecnych sebe a inym pri manipulacii so zbranou.Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  17:52 27.01.2015

  RiMr71 tak pána Kuracinu som mal možnosť spoznať osobne, keď nám bol prednášať na fakulte a musím povedať, že je to super chlapík. Hovoril nám ako začínal s podnikaním (ako si ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  tak pána Kuracinu som mal možnosť spoznať osobne, keď nám bol prednášať na fakulte a musím povedať, že je to super chlapík.
  Hovoril nám ako začínal s podnikaním (ako si bežne prepočítaval financie, či si môže dať k polievke jeden rožok alebo sa "rozšoupne" a dá si dva). Ako vybavoval papiere po úradoch a páni úradníci mu vždy vyšli v ústrety (sarkazmus on). Ako sa uchádzal o štátnu zákazku a presne podľa zadania vyrobil zbraň (ktorá sadla ako riť na šerbeľ) no nevyhral lebo... lebo!

  Začal vyrábať športové zbrane, ktoré exportoval do zahraničia pričom drvivá väčšina išla do Ruska. Po zavedení sankcií prišiel o státisíce (možno milióny) eur a teraz, keď by si mohol výpadok vynahradiť (alebo aspoň čiastočne) je označený za "neseriozného partnera" lebo si dovolí mať svoj názor a údajne sympatizovať s demokraticky zvoleným predstaviteľom samosprávy... Prečo ma to vôbec neprekvapuje?!

  A to mal náš súdruh premier plnú hubu kecov ako pomôže podnikateľom/podnikom ktorí vznikli straty/škody spôsobené sankciami.
  Chudák chlap! Ale čo môže si za to sám! (že nemá dosť prachov aby mohol dať bakšišné/manipulačný poplatok)Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  17:52 27.01.2015

  pán Kuracina by vedel o tom rozprávať o transparentnosti na Slovensku, len bohužial ako píšete Deagog,
  Bohužiaľ na SVK je to smutná realita.

  pán Kuracina by vedel o tom rozprávať o transparentnosti na Slovensku, len bohužial ako píšete Deagog,
  Bohužiaľ na SVK je to smutná realita.

 • Deadog
  17:50 27.01.2015

  Jinak tady je otevreny dopis ministrovi vnitra od GP: http://www.grandpower.eu/sk/ka... to sem opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tady je otevreny dopis ministrovi vnitra od GP:

  http://www.grandpower.eu/sk/ka...

  to sem opravdu zvedv jaka toto dopadne.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:41 27.01.2015

  Jura99: GP je dobra pistole ,podle me splnuje vsechny parametry zvlaste pak posledni verze ramu mk12, jenomze p.Kuracina se rozhodl jit cestou transparentnosti a neuplatkarstvi a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: GP je dobra pistole ,podle me splnuje vsechny parametry zvlaste pak posledni verze ramu mk12, jenomze p.Kuracina se rozhodl jit cestou transparentnosti a neuplatkarstvi a to je cely pribeh.
  Ten blb co sedi na MVSK bohuzel nemel na Kuracinu nic jineho tak ho spojil s Kotlebem. Proste nedostal ten spravny obnos ecek.
  Nejakou dobu uz sleduju stranky GP kde se o velke zakazce pro policii a armadu SK psalo uz pred rokem. A najednou je vedeni GP banda fasistu? Tady neco hnije a kurevsky to smrdi.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:33 27.01.2015

  To bych se dost divil, kdyby CZ nebo Glock nabídli cenu pod 300€. Jedině, že by zbraň stála 300 a příslušenství +servis dalších 1000. Ta domácí GP by byla nejspíš sázkou do ...Zobrazit celý příspěvek

  To bych se dost divil, kdyby CZ nebo Glock nabídli cenu pod 300€. Jedině, že by zbraň stála 300 a příslušenství +servis dalších 1000. Ta domácí GP by byla nejspíš sázkou do loterie, přeci jen to je mladá firma i zbraň a názory na kvalitu jsou rozporné.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:14 27.01.2015

  Podle té podmínky s pojistkou to vypadá na jasně dané – ČZ dostane tu hromadu pro pěšáky a Glock ten zbytek pro elitu. Jen by mě zajímalo, jak budou pánové na MV vysvětlovat, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle té podmínky s pojistkou to vypadá na jasně dané – ČZ dostane tu hromadu pro pěšáky a Glock ten zbytek pro elitu. Jen by mě zajímalo, jak budou pánové na MV vysvětlovat, že většinu pistolí pořídí za vyšší jednotkovou cenu (protože šance, že by CZ 75 stála míň než Glock 17, je limitně blízká nule). Asi to bude také odůvodněné tou pojistkou. K čemu všemu se taková pojistná páčka hodí :-)

  Připomíná mi to zakázku na notebooky pro členy Posl. sněmovny, kdy vyhrála firma, která měla u notebooků manuální pojistku proti spuštění WiFi, což bylo vyhodnoceno jako extra super bezpečnostní opatření. Zřejmě protože poslanci jsou nesvéprávní, mohli by si nechtěně zapnout nezabezpečenou WiFi a prozradit tak státní tajemství :-))) Výrazně lepší parametry a dokonalejší servis konkurence, jíž byla zavedená firma, jaksi nebyly vzaty v patrnost. Respektive výkon procesoru byl tuším max. za 20 bodů, ta páčka byla ohodnocena snad 100. Přesná čísla už si tedy nepamatuju, tak doufám, že moc nekecám.

  Ale třeba se pletu a celá zakázka bude čistá jak lilie.Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  17:11 27.01.2015

  sem zvědavý kdo to vyhraje, je docela možný že ČZ vyrobí pistole pro řadové policisty a armádu a Glock se postará o zbraně pro specialisty

  sem zvědavý kdo to vyhraje, je docela možný že ČZ vyrobí pistole pro řadové policisty a armádu a Glock se postará o zbraně pro specialisty

 • wlko
  17:01 27.01.2015

  V českej zbrojovke už otvárajú šampanské :D

  A to s tým Kotlebom je od Kaliňáka maximálne trápne...ale kto chce psa biť palicu si nájde.

  V českej zbrojovke už otvárajú šampanské :D

  A to s tým Kotlebom je od Kaliňáka maximálne trápne...ale kto chce psa biť palicu si nájde.

 • Ales_CZ
  16:33 27.01.2015

  já bych se nedivil, kdyby se zakázka rozdělila na půl mezi Českou zbrojovkou a Glockem

  já bych se nedivil, kdyby se zakázka rozdělila na půl mezi Českou zbrojovkou a Glockem

 • SeaWolf
  16:26 27.01.2015

  Nechápu v čem je problém zařídit na Slovensku licenční výrobu. Sice to částečně navýší cenu, ale zbraně by se vyráběli na Slovensku a ČZ by na tom taky nebyla škodná.

  Nechápu v čem je problém zařídit na Slovensku licenční výrobu. Sice to částečně navýší cenu, ale zbraně by se vyráběli na Slovensku a ČZ by na tom taky nebyla škodná.

 • RiMr71
  16:18 27.01.2015

  ...to jako vyřadí domácí fabriku ne kvůli techn. parametrům výrobku, nebo schopnosti vyrobit požadované množství, ale kvůli tomu, že se majitel zná s někým kdo se nelíbí panu ...Zobrazit celý příspěvek

  ...to jako vyřadí domácí fabriku ne kvůli techn. parametrům výrobku, nebo schopnosti vyrobit požadované množství, ale kvůli tomu, že se majitel zná s někým kdo se nelíbí panu ministrovi?
  No ty bláho, to je velmi "východní"! Zlatá naše standardní korupce! :DSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:49 27.01.2015

  No držím jim palce ať jim to alespoň vyjde s těmi pistolemi, když prokaučovali tendr na útočné pušky.

  No držím jim palce ať jim to alespoň vyjde s těmi pistolemi, když prokaučovali tendr na útočné pušky.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3