Slovensko připravuje masivní nákup bojových vozidel

Slovensko připravuje masivní nákup bojových vozidel
Červnová demonstrace vozidel CV-90 ve slovenském Záhoří / Foto: Slovenské ministerstvo obrany (MO SR), (Zvětšit)

Slovenské ministerstvo obrany (MO SR), pod vedením Jaroslava Naďa, připravuje rychlou akvizici 500 kolových obrněných vozidel a 228 pásových obrněných vozidel. Dodávky prvních vozidel začnou již v příštím roce.

Zatímco v České republice je nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) odložen až do vzniku nové vlády, tedy někdy do příštího roku, v okolních státech (kromě neutrálního a pacifistického Rakouska) probíhají rozsáhlé nákupy kolových i pásových bojových vozidel.

Například Slovensko hodlá v mezinárodní soutěži velmi rychle získat nová kolová bojová obrněná vozidla (BOV 8 x 8) a pasová bojová vozidla (PBV). Nákup proběhne formou vláda-vláda.

V případě pásových BVP Slovensko získá obrněnce dříve než Česká republika, i když Praha „přemítala“ o nákupu nových BVP již v roce 2015, přičemž první BVP měla Armáda ČR dostat v roce 2019. Příchod nových BVP do Armády ČR ale bude přinejlepším o šest let opožděn.

V případě nového slovenského programu BOV 8 x 8 odpadá přímý nákup vozidel Vydra, což je kombinace finské kolové platformy AMV (Armored Modular Vehicle) a slovenského dálkově ovládaného bojového modulu Turra 30. Oproti původním plánům a po vlně kritiky minulá slovenská vláda nákup 81 vozidel Vydra za 417 milionů euro nedokončila.

„Na rozdíl od předešlého vedení jsme se rozhodli najít nejlepší vozidlo cestou mezinárodní soutěže, v jejímž rámci oslovíme země, ve kterých působí výrobci vozidel tohoto typu. Na základě soutěže následně vybereme nejvýhodnější nabídky. MO SR pak realizuje nákup BOV 8 x 8 formou mezivládní spolupráce, tzv. projekt Government-to-Government (vláda – vláda),“ uvedlo MO SR pro slovenský portál Aktuality.sk

Nové soutěže se Vydra může samozřejmě účastnit, ale musí se utkat s dalšími kandidáty.


Vydra

V případě BOV 8 x 8 slovenská armáda požaduje obrněný stroj schopný kromě trojčlenné posádky přepravit sedmičlenný výsadek. Podmínkou v případě verze BVP je výzbroj v podobě 30mm automatického kanonu, kulometu ráže 7,62 mm a protitankového raketového kompletu (PTRK). Podmínkou je plavbyschopnost vozidel.

Kromě bojové verze BVP se v rámci první fáze počítá s akvizicí stejně vyzbrojené velitelské verze a ambulance. V dalších fázích Bratislava hodlá získat celou plejádu speciálních vozidel na jednotné platformě BOV 8 x 8 – mimo jiné vozidla pro elektronický boj, průzkum, mobilní komplexy protivzdušné obrany, samohybný minomet, mobilní místa velení a řízení, transportéry pro zbraňové specialisty, odtahová vozidla, pojízdné dílny, ženijní vozidla nebo stroje pro radiační, chemickou a biologickou ochranu.

Během první etapy slovenská armáda v letech 2022 až 2025 získá 76 kolových vozidel, většinou ve verzi BVP určené k transportu pěchoty na bojiště a její přímé palebné podpoře. Náklady na první fázi dosáhnou 323 milionů euro (8,3 miliardy Kč), přičemž cena samotných vozidel nemá překročit 296 milionů euro i s DPH.

Celkově v pěti etapách slovenská armáda (zřejmě do roku 2035) získá 500 kolových obrněných vozidel 8×8 v nejrůznějších verzích. Jací jsou kandidáti nebo favorité není známo, ale „přirozeně“ se nabízí v Česku licenčně vyráběný Pandur, polský Rosomak, finský AMV nebo německý Boxer (ten ale není obojživelný). Nákup „exotičtějších“ kolových bojových vozidel se nezdá příliš pravděpodobný.

Ještě letos má dojít k zaslání výzev k podání oficiální nabídky, vyhodnocení nabídek a také k výběru nejúspěšnějšího kandidáta. V příštím roce prototypové vozidlo podstoupí vojenské zkoušky a poté začne výroba prvních předsériových vozidel.

Více informací o programu BOV 8 x 8 naleznete v ministerském dokumentu „Obstaranie Bojových obrnených vozidiel 8x8“ (BOV 8x8)


ASCOD při demonstrační ukázce na Slovensku; větší foto / Foto: MO SR

V případě pásového vozidla, konkrétně bojové verze BVP, Slovensko rovněž požaduje stroj pro trojčlennou posádku a sedmičlenný výsadek. Vozidlo musí mít automatický kanon ráže 30 nebo 40 mm, kulomet ráže 7,62 mm a PTRK. Počítá se také s dodávkou obrněných transportérů bez velkého bojového modulu.

Kolová i pásová vozidla musí mít automatizovaný systém velení a řízení, schopnost přepravovat zásoby minimálně na jeden den bojů, možnost působit v extrémních klimatických podmínkách a v podmínkách nasazení zbraní hromadného ničení.

Během první etapy v letech 2022 až 2026 MO SR nakoupí 156 pásových bojových vozidel za 1,74 miliardy euro (44,6 miliardy Kč). První etapa zahrnuje dodávku 131 klasických BVP, 15 stejně vyzbrojených velitelských obrněnců, čtyři výcviková vozidla, tři odtahové obrněné transportéry a tři obrněné pojízdné dílny.

Druhá fáze plánována na roky 2027 až 2030 se týká dodávek šesti BVP a 66 speciálních obrněných transportérů, mimo jiné výbušných odminovačů, minových vrhačů, samohybných minometů či ženijních vozidel.


Lynx na Slovensku; větší foto / Foto: MO SR

Mezi tři kandidáty na nové slovenské pásové bojové vozidlo patří ASCOD 2, Lynx a CV-90. Všechny tři stroje byly během posledních několika měsíců demonstračně předvedeny ve slovenském výcvikovém prostoru Záhoří.

Stejně jako u BOV 8 x 8 i letos MO SR posoudí, a nakonec vybere vítězné BVP. Poté v roce 2023 začnou vojenské zkoušky jednoho prototypu, dodávka prvních pěti vozidel se rozběhne v roce 2024 a v letech 2025 a 2026 slovenská armáda převezme zbývajících 150 sériově vyrobených vozidel první etapy.

MO SR u kolových i pásových vozidel hodlá posuzovat zejména celkovou cenu vozidel, cenu logistiky, provozní náklady, rozsah zapojení slovenského průmyslu, termíny dodávek a alianční interoperabilitu – tedy jak lze vozidlo začlenit do stávajících vojenských systémů NATO.

Více informací o programu PBV naleznete v ministerském dokumentu „Obstaranie pásových bojových vozidiel“

Zdroj: Aktuality.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovensko zvažuje nákup českých letadel L-39NG

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) hodlá získat nová cvičná proudová letadla. Zájem ...

Slovensko nakoupí 17 izraelských 3D radiolokátorů

Ve středu slovenské ministerstvo obrany (MO SR) oznámilo začátek smluvního vyjednávání s Izraelem ve ...

Slovensko kupuje další dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro speciální síly

Slovenská armáda rozšíří flotilu devíti vrtulníků UH-60M Black Hawk o další dva stroje. Současně ...

Slovensko kupuje bojová vozidla pěchoty a tanky

Slovensko 19. března oficiálně spustilo akviziční proces nákupu nových pásových bojových vozidel ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Martinos
  22:02 13.10.2021

  V případě BOV 8 x 8 ....Podmínkou je plavbyschopnost vozidel.
  Minister obrany v dnesnom rozhovore povedal: aj neplavajuce BOV 8x8 moze vyhrat sutaz. Plavbyschopnost nieje zasadna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V případě BOV 8 x 8 ....Podmínkou je plavbyschopnost vozidel.
  Minister obrany v dnesnom rozhovore povedal: aj neplavajuce BOV 8x8 moze vyhrat sutaz. Plavbyschopnost nieje zasadna poziadavka.
  Video cas 35:30
  https://plus.noviny.sk/636501-...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:06 14.10.2021

   To ale značí, že ministr obrany tak trochu nechápe souvislosti. Bude dost subjektivní vybrat vítěze, když jeden výrobce se třeba soustředí na plavbyschopnost a logicky bude muset ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To ale značí, že ministr obrany tak trochu nechápe souvislosti. Bude dost subjektivní vybrat vítěze, když jeden výrobce se třeba soustředí na plavbyschopnost a logicky bude muset vozidlo odlehčit a snížit balistickou ochranu a jiný výrobce plavbyschopnost vypustí a bude se chlubit velkou pasivní odolností. Podmínky zadání by měly být srozumitelné, jinak se tam může přihlásit třeba krteček se svým autíčkem.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:15 14.10.2021

    Krtka s autíčkom predsa mohla česká vláda do súťaže prihlásiť aj doteraz, na tom sa týmto vyhlásením nič nemení. ;-p

    Krtka s autíčkom predsa mohla česká vláda do súťaže prihlásiť aj doteraz, na tom sa týmto vyhlásením nič nemení. ;-p

    • Jura99
     16:18 14.10.2021

     však přihlásí a věřím, že u vás vyhraje :D.

     však přihlásí a věřím, že u vás vyhraje :D.

     • PavolR
      17:45 14.10.2021

      Nový gamechanger zo Strednej Európy. Rusko podpisuje bezpodmienečnú kapituláciu. "Krtek je všude, všude!" vzdychol Putin, než do seba nalial ďalší pohár ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nový gamechanger zo Strednej Európy. Rusko podpisuje bezpodmienečnú kapituláciu. "Krtek je všude, všude!" vzdychol Putin, než do seba nalial ďalší pohár vodky.
      https://img.4kids.sk/Images/4k...
      Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    10:23 14.10.2021

    Me to teda prijde naprosto jednoduse uchopitelne. Rekneme ze na hodnoceni se bude technicke reseni podilet z 35% a z tech 35% muze byt treba 5% pro plavbyschopnost.
    Takze pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Me to teda prijde naprosto jednoduse uchopitelne. Rekneme ze na hodnoceni se bude technicke reseni podilet z 35% a z tech 35% muze byt treba 5% pro plavbyschopnost.
    Takze pro ilustraci tu muze byt treba:
    - Reseni 8x8 A, plavbyschopne a jinak technicky perfektni, takze s 35% za tuhle cast, ale s mensim zapojenim domaciho prumyslu, s vyssi cenou atd. celkove skorujici jen na 70%.
    - Reseni 8x8 B, neplavbyschopne a i jinak technicky slabsi, skorujici jen 25% v tehle casti, ale taky neco co zavali v dalsich kategoriich a s celkovym skore treba 80%.

    Bude vybrano Reseni 8x8 B a me prijde zcela logicke a zduvodnitelne proc a jak se k tomu rozhodnuti doslo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:17 14.10.2021

     "technicky perfektní" je dost široký pojem, pokud stavím plovoucí vozidlo, musím ho odlehčit a snížit ochranu, ale jinak může být technicky perfektní. Stejně technicky perfektní ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "technicky perfektní" je dost široký pojem, pokud stavím plovoucí vozidlo, musím ho odlehčit a snížit ochranu, ale jinak může být technicky perfektní. Stejně technicky perfektní může být těžší, odolnější, ale neplovoucí vozidlo. Na mě to dělá dojem, že se řeklo přihlaste všichni kdo co máte a my si pak z toho už nějak vybereme. Takto to může fungovat u soukromé poptávky, stát by ale měl říct nějaká pravidla. Takto mohla i AČR nechat ve výběru třeba bezosádkové věže a Puma by se chudák stále snažila.
     Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      16:36 14.10.2021

      Opet vytvarite problem kde neni. Mate typicky 3 druhy hodnocenych vlastnosti:
      nutna, preferovana nebo volna. Osadkova vez muze byt (a v pripade ACR treba i byla) podminka nutna, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Opet vytvarite problem kde neni. Mate typicky 3 druhy hodnocenych vlastnosti:
      nutna, preferovana nebo volna. Osadkova vez muze byt (a v pripade ACR treba i byla) podminka nutna, jinej si ji muze dat mezi podminky preferovane (treba hodnotit osadkovou vez lepe nez bezosadkovou), nebo to muze byt zadavateli i putna. U OSSR byla treba plavbyschopnost dlouho prezentovana jako vlastnost nutna. Ted, nove, je presunuta zda se mezi moznosti pouze preferovane. O tom proc to neni moznost volna se asi nemusime bavit. Pak zalezi na jeji vaze, coz bude stav uchazecum snad znamy, a pak odpada i ta docela najivni myslenka o tom jak se nejaky vyrobce soustredi na plavbyschopnost, neuvedomujic si ze jej jinej muze preskocit ochranou a kdovicim dalsim.

      Jednoduse typicka zakazka, typicke zadani podle prani zadavatele, ktere taky dava smysl, jen vy v tom hledate zase neco vic.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:04 14.10.2021

      bohuzel si v tomto nerozumime, ale co uz. Pokud si napr. odolnost vozidla uchazeci z hodnoticich kriterii vykalkuluji jako bodove vyhodnejsi parametr, proste udelaji vozidlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      bohuzel si v tomto nerozumime, ale co uz. Pokud si napr. odolnost vozidla uchazeci z hodnoticich kriterii vykalkuluji jako bodove vyhodnejsi parametr, proste udelaji vozidlo neplovouci.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:08 14.10.2021

      Pozor, Jura opäť zasahuje. :-D

      Pozor, Jura opäť zasahuje. :-D

     • Jura99
      08:01 15.10.2021

      mikojan29: ještě můžete nechat na účastníkovi typ podvozku, počet náprav, ráži kanonu a v rámci jednoho tendru vysoutěžíte tank, bvp, 4x4, 8x8 a třeba i letadlo, když nebudete ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: ještě můžete nechat na účastníkovi typ podvozku, počet náprav, ráži kanonu a v rámci jednoho tendru vysoutěžíte tank, bvp, 4x4, 8x8 a třeba i letadlo, když nebudete trvat na tom, že to musí jezdit po zemi. Tak či onak bude zajímavější sledovat, kde se na tyto plány vezmou peníze. Těch plánů je v ceně pro dvakrát větší stát a návrh rozpočtu je macešský vůči zdravotnictví, kultuře, školství atp. To se pak bude lidem těžko zdůvodňovat, proč se v krátké době po stíhačkách opět objedná za další 2mld zbrojení. Už to tu píšu delší dobu, stíhačky měly počkat a dvě brigády početně zredukovat, ale moderně vyzbrojit a vycvičit.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:46 15.10.2021

      Jura99
      Alebo krtkove auto, ktoré nám môžete ponúknuť. :-D
      Financovanie týchto projektov má za úlohu MO SR, ak majú ambície obstarať novú techniku, budú sa s tým musia nejako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Alebo krtkove auto, ktoré nám môžete ponúknuť. :-D
      Financovanie týchto projektov má za úlohu MO SR, ak majú ambície obstarať novú techniku, budú sa s tým musia nejako popasovať. Ale teba to trápiť nemusí, radšej by som sa pozeral do svojho taniera a spočítal si preplatky za ostatné akvizície.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:43 15.10.2021

      mikojan29: i ten krtek se může přihlásit a bude nejlevnější, takže vyhraje :D. Nechce se mi to sčítat přesně, ale AČR bude mít odhadem za poslední 3roky velkých akvizic za +/- ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: i ten krtek se může přihlásit a bude nejlevnější, takže vyhraje :D. Nechce se mi to sčítat přesně, ale AČR bude mít odhadem za poslední 3roky velkých akvizic za +/- 100mld. Kč vč. bvp. OSSR mají stíhačky, radary, atp. a k tomu přezbrojení (K)BVP v součtu kolem 4-5mld. €, takže zhruba podobné částky. jenže SR je dvakrát menší a ekonomika zhruba o 20% méně výkonná, takže otázku, kde na to vzít, je myslím správné si položit. Obě armády rovněž tabulkově provozují podobný počet bojových jednotek, což se v nákladech v poměru velikosti obou zemí také projevuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      12:13 15.10.2021

      Ako najlacnejší Caesar :-D. Ďakujem, neprosím.

      Ako najlacnejší Caesar :-D. Ďakujem, neprosím.

     • HEKTOR
      19:32 15.10.2021

      Jura99 - vážim si,že si robíte starosť kde ossr vezme financie a že vám leží na srdci blaho vášho východného suseda,jeho zdravotníctva,kultúry a školstva...

      len je zaujímavé že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - vážim si,že si robíte starosť kde ossr vezme financie a že vám leží na srdci blaho vášho východného suseda,jeho zdravotníctva,kultúry a školstva...

      len je zaujímavé že podobné "starosti" ste nemali aj pri maďarských nákupoch ktoré boli viac megalomanské...tam ste nešetrili chválu ...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:21 16.10.2021

      HEKTOR: starost o finance sr mam jako veritel, jinak ne. Madarsko je dvakrat vetsi, nevysypalo penize do stihacek a zrejme i "odklaneni" tam neprobiha zivelne.

      HEKTOR: starost o finance sr mam jako veritel, jinak ne. Madarsko je dvakrat vetsi, nevysypalo penize do stihacek a zrejme i "odklaneni" tam neprobiha zivelne.

     • HEKTOR
      09:57 16.10.2021

      Jura99 - "starost o finance sr mam jako veritel" - tu by som možno kontroval argumentom,že vás toto netrápilo pri grécku...kde ešte vy osobne ste chválili ako tlačia financie do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - "starost o finance sr mam jako veritel" - tu by som možno kontroval argumentom,že vás toto netrápilo pri grécku...kde ešte vy osobne ste chválili ako tlačia financie do zbrojenia,aj keď majú/mali obrovské problémy v ekonomike...

      a na margo "odkláňania" by som možno konštatoval,že je lepšie keď je viac menej jasné odkiaľ sú/budú financie,ako napr. nejasné maďarské financovanie-ale to je vec maďarska...

      maďarsko riešilo nákup cca bvp,tankov,mrap,vozidiel,pvo,ručných zbraní,atď + ešte chcelo f-35...takže neviem či môžeme porovnávať svk/hun nákupy...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:24 17.10.2021

      HEKTOR: nemyslim podobnost s reckym problemem, veritelem sr verejneho sektoru jsem bohuzel sam, uz roky mi dluzi solidni sumu zhruba na 3ks JLTV. Madarsko koupilo vybaveni tezke ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: nemyslim podobnost s reckym problemem, veritelem sr verejneho sektoru jsem bohuzel sam, uz roky mi dluzi solidni sumu zhruba na 3ks JLTV. Madarsko koupilo vybaveni tezke brigady, to nyni chce SR take a ve zhruba stejnych poctech, maji tech nakupu o neco vic, ale dvojnasobek to nebude. Ty F35 take odsouvaji na pozdeji. SR chce mj. take cvicne-bojova letadla, tan se obavam, ze plany se bud seskrtaji nebo se koupi na dluh.
      Skrýt celý příspěvek

 • jozo
  23:39 21.07.2021

  500ks??? WTF? Čo ideme fakt na tu Budapešť?

  500ks??? WTF? Čo ideme fakt na tu Budapešť?

  • Marcus
   13:00 22.07.2021

   Nafouknutá bublina, která praskne po prvním kontaktu s realitou... :P

   Nafouknutá bublina, která praskne po prvním kontaktu s realitou... :P

   • HEKTOR
    13:56 22.07.2021

    Marcus - a čo konkrétne bude tá realita.???

    Marcus - a čo konkrétne bude tá realita.???

    • Marcus
     14:17 22.07.2021

     Nedostatek financí provázející OSSR od jejich vzniku?

     Nedostatek financí provázející OSSR od jejich vzniku?

     • HEKTOR
      19:38 22.07.2021

      Marcus - hm ako sa to vezme...odrby sú (ako aj v čr),ale nakupuje sa...ale nepostrehol som že by od peňazí ťažká ačr mala celkovú modernizáciu doriešenú... :)

      Marcus - hm ako sa to vezme...odrby sú (ako aj v čr),ale nakupuje sa...ale nepostrehol som že by od peňazí ťažká ačr mala celkovú modernizáciu doriešenú... :)

 • PavolR
  21:38 17.07.2021

  Pri opätovnom čítaní zámerov ma zaujalo, že kým u pásového je reč o kanóne 30 - 40 mm, u BOV 8x8 už je striktne písaný 30mm kanón. :-/

  Augustový IDEB by mohol byť zaujímavý...

  Pri opätovnom čítaní zámerov ma zaujalo, že kým u pásového je reč o kanóne 30 - 40 mm, u BOV 8x8 už je striktne písaný 30mm kanón. :-/

  Augustový IDEB by mohol byť zaujímavý...

  • Rase
   11:17 18.07.2021

   Předpokládám, že je dost pravděpodobná kombinace domácího kanónu na munici ráže 30×165 mm a pro pásové BVP kanón na teleskopickou munici ráže 40 mm. U druhého zmíněného již (dle ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Předpokládám, že je dost pravděpodobná kombinace domácího kanónu na munici ráže 30×165 mm a pro pásové BVP kanón na teleskopickou munici ráže 40 mm. U druhého zmíněného již (dle šuškandy) na Slovensku probíhá vývoj nějakého levnějšího kanónu, tak uvidíme s čím přijdou.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    16:48 18.07.2021

    No tak do 30x165mm hádam už nepôjdu, po tom ako na ten kaliber útočili z opozície. Na dôvažok je tu otázka kompatibility s muníciou divízie NATO, ktorej máme byť súčasťou.

    To som ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No tak do 30x165mm hádam už nepôjdu, po tom ako na ten kaliber útočili z opozície. Na dôvažok je tu otázka kompatibility s muníciou divízie NATO, ktorej máme byť súčasťou.

    To som vedel, že fušujú do 40mm CTA, ale ešte aj kanón nový, nielen vežu? Apropo veža, objavil som práve koncept AS21 práve s týmto kanónom - tajne dúfam, že by ho takto mohli ponúknuť na Slovensko: https://pbs.twimg.com/media/E4...
    Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     19:41 18.07.2021

     Čekal bych nějaký méně komplikovaný způsob podávání munice, ale uvidíme. Informací je hodně málo, tak je klidně možné, že to jen někdo blbě pochopil a já to přejal. Tak nějak si ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Čekal bych nějaký méně komplikovaný způsob podávání munice, ale uvidíme. Informací je hodně málo, tak je klidně možné, že to jen někdo blbě pochopil a já to přejal. Tak nějak si myslím, že z toho stejně bude jen kompletní zavedení 30×173 mm, z důvodů jak říkáš.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:27 19.07.2021

      So samotným systémom podávania sa asi veľa urobiť nedá, je navrhnuté tak ako z bezpečnostných dôvodov. Ale možno keby sa zmenil smer podávania a vyhadzovania z horizontálneho na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      So samotným systémom podávania sa asi veľa urobiť nedá, je navrhnuté tak ako z bezpečnostných dôvodov. Ale možno keby sa zmenil smer podávania a vyhadzovania z horizontálneho na vertikálny (prázdne nábojnice by vylietali z veže vrchom), dali by sa optimalizovať zásobníky tak, aby sa zvýšila pohotovostná zásoba munície, čo je momentálne asi jedna z najväčších slabín systému - obzvlášť pri bezposádkovej veži.
      Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      21:26 15.10.2021

      PavolR:
      co jsem se ptal (u CTA International a EVPÚ), tak zbraňová část je kompletně převzatá od Nexteru, inovace se tak týká pouze zabudování do vlastní nové věže. Vlastně je to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      co jsem se ptal (u CTA International a EVPÚ), tak zbraňová část je kompletně převzatá od Nexteru, inovace se tak týká pouze zabudování do vlastní nové věže. Vlastně je to tak asi i lepší. Bylo by super, pokud by OSSR tuto ráži zavedla - třeba by došlo i na nějaký ten převod know-how.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:53 16.10.2021

      Tak ona tá Turra-40 aj na prvý pohľad vyzerala ako Nexter v slovenskom kroji. ;-p

      Tak ona tá Turra-40 aj na prvý pohľad vyzerala ako Nexter v slovenskom kroji. ;-p

 • mikojan29
  08:35 16.07.2021

  Je to ambiciózny plán, ale nie nereálny. Dôležitá je politická podpora a na to nadväzujúce reálne finančné krytie. Z každého druhu sú 3-4 možnosti výberu a dôležitá bude aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to ambiciózny plán, ale nie nereálny. Dôležitá je politická podpora a na to nadväzujúce reálne finančné krytie. Z každého druhu sú 3-4 možnosti výberu a dôležitá bude aj konkrétna špecifikácia jednotlivých strojov. Snáď to zase nebudú len popísané papiere, ktoré zapadnú prachom.
  Môj osobý tip je: BOV 8x8 - Patria, PBV - CV90.
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   20:41 16.07.2021

   Keby ti ten tip vyšiel nehneval by som sa :D

   Keby ti ten tip vyšiel nehneval by som sa :D

  • Miroslav
   22:02 16.07.2021

   Ja by som tipoval Lynx, ale nehádam sa

   Ja by som tipoval Lynx, ale nehádam sa

 • Jura99
  19:41 14.07.2021

  Akorát moc prostoru nezbyde na vozidla 4x4, takže Gerlach má nejspíš konečnou.

  Akorát moc prostoru nezbyde na vozidla 4x4, takže Gerlach má nejspíš konečnou.

 • Lukas123
  15:49 14.07.2021

  Plán pekný, ale osobne mi to príde ako ohromné, a zbytočné množstvo. Kľudne by som to dal na polovicu a radšej investoval do PVO a dronov, nakoľko je super mať kopu "železa" ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Plán pekný, ale osobne mi to príde ako ohromné, a zbytočné množstvo. Kľudne by som to dal na polovicu a radšej investoval do PVO a dronov, nakoľko je super mať kopu "železa" ale keď nie je poriadne chránené aj vojskovou PVO je to zbytočné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Double
   19:08 14.07.2021

   Pri 8x8 sa pocita aj s PVO variantou.

   Pri 8x8 sa pocita aj s PVO variantou.

   • Lukas123
    21:16 14.07.2021

    To som si všimol v článku a je to samozrejme dobré, ja som skôr cielil na to že by tá modernizácia mohla byť vedená tak širšie, že nielen kopu BVP ale aj viacvrstvu PVO, vymeniť ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To som si všimol v článku a je to samozrejme dobré, ja som skôr cielil na to že by tá modernizácia mohla byť vedená tak širšie, že nielen kopu BVP ale aj viacvrstvu PVO, vymeniť S-300 a KUB, ďalej niake väčšie drony atď. Proste aby sa neminul kopec peňazí na jednu vec, aby to bolo viac koncepčné a prepojené. Ale je to len moj názor, a ak najde MO peniaze na všetko tak fajn, ale pochybujem že tomu bude naklonená verejná aj politická mienka.
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     10:02 17.07.2021

     S výmenou S-300 sa počíta ale momentálne to nie je priorita.

     S výmenou S-300 sa počíta ale momentálne to nie je priorita.

     • flanker.jirka
      12:14 17.07.2021

      Zde se přímo nabízí jít cestou některého z izraelských systémů, když pořizujete radary, které to umí.

      Zde se přímo nabízí jít cestou některého z izraelských systémů, když pořizujete radary, které to umí.

     • Miroslav
      12:35 17.07.2021

      Teraz je o tom ešte ťažké hovoriť. Určite sa bude nahrádzať KUB. S-300 sa bude podľa plánov v nasledujúcom desaťročí buď nahrádzať úplne alebo prejde výraznou modernizáciou. Nič ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teraz je o tom ešte ťažké hovoriť. Určite sa bude nahrádzať KUB. S-300 sa bude podľa plánov v nasledujúcom desaťročí buď nahrádzať úplne alebo prejde výraznou modernizáciou. Nič viac o tom zverejnené nebolo
      Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:57 14.07.2021

  ...dost se divím, proč tato vozidla (v souvislosti s projednávaným plánem konce spalovacích motorů do roku 2035) nejsou už čistě elektromobily, stejně jako hasiči, policajti, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...dost se divím, proč tato vozidla (v souvislosti s projednávaným plánem konce spalovacích motorů do roku 2035) nejsou už čistě elektromobily, stejně jako hasiči, policajti, sanitky... když je ta elektřina v autech prostě úplně nejlepčí?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:02 14.07.2021

   2035 není konec spalovacích motorů, ale konec jejich prodeje!
   Pokud je průměrná životnost 15.let (0-30), pak se s nimi budeme setkávat i po roce 2050.
   Přitom dnes je 2021!

   2035 není konec spalovacích motorů, ale konec jejich prodeje!
   Pokud je průměrná životnost 15.let (0-30), pak se s nimi budeme setkávat i po roce 2050.
   Přitom dnes je 2021!

   • skelet
    17:40 14.07.2021

    Jirosi, ty nejsi optimista! Ty jsi idealista! :))

    Jirosi, ty nejsi optimista! Ty jsi idealista! :))

  • flanker.jirka
   20:46 14.07.2021

   RiMr71
   Těch kategorií je více. Autobusy, kamionová doprava, dodávky, zemědělská a stavební technika, stále i část železnice, to vše jede na dieselu.
   Aktuálně se sahá na osobní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   RiMr71
   Těch kategorií je více. Autobusy, kamionová doprava, dodávky, zemědělská a stavební technika, stále i část železnice, to vše jede na dieselu.
   Aktuálně se sahá na osobní dopravu, protože voliči si to nechají líbit, dopravní společnosti a farmáři by mohli začít "zlobit" stávkovat a blokovat zbytek státu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    07:38 15.07.2021

    Opravdu se sahá jen na osobní dopravu?
    Ale no tak. Copak u nás a ve zbytku Evropy není elektrifikovaná železniční dráha? Trolejbusy, elektro autobusy a různé hybridy autobusy u nás ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Opravdu se sahá jen na osobní dopravu?
    Ale no tak. Copak u nás a ve zbytku Evropy není elektrifikovaná železniční dráha? Trolejbusy, elektro autobusy a různé hybridy autobusy u nás také jezdí už několik let a s jejich zaváděním se začalo dříve než jsme vstoupili do EU. Stejně tak s elektrifikací železnice. Elektrifikuje se pomalu a jistě kde co. Domácnosti, vytápění, vaření (kdo dnes ještě používá plynovou troubu, kdo si dělá čaj na sporáku a ne ve varné konvici) a mnoho dalšího. Elektrifikace je paradoxně přirozený proces lidské společnosti, protože mnohým lidem usnadňuje život (co je jednodušší vytápět pomocí tepelného čerpadla a nebo chodit do kotelny a co 2 hodiny přihazovat lopatu uhlí do kotle).
    A je zajímavé, že elektrifikace vadí pouze je jenom u osobních aut, ale ten zbytek se vesele ignoruje, asi proto že jsme si zvykli že to prostě funguje.
    Takže ne. Do zemědělství a těžké přepravy se elektromotory necpou proto, že by ti lidé začali nějakým způsobem stávkovat. Je to dáno tím, že elektro motory v těchto odvětvích stále nedokáží nahradit výkonnost spalovacích motorů, efektivně. Ale i tohle je jen otázka času. :-)
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:36 15.07.2021

     Měl by jste se stavit u dobíjecí stanice, nějak vám nedochází, že i ty tepelné čerpadla a elektromobily jedou na uhlí přikládané v elektrárnách.

     Měl by jste se stavit u dobíjecí stanice, nějak vám nedochází, že i ty tepelné čerpadla a elektromobily jedou na uhlí přikládané v elektrárnách.

     • Klimesov
      07:36 16.07.2021

      A to co jste napsal nějak popírá to co jsem popsal výše? Že jste ve svém prvotním příspěvku naprosto ignoroval elektrifikaci společnosti, která se děla už před vstupem ČR do EU? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A to co jste napsal nějak popírá to co jsem popsal výše? Že jste ve svém prvotním příspěvku naprosto ignoroval elektrifikaci společnosti, která se děla už před vstupem ČR do EU?
      Ne nemění.
      A nevím proč tu píšete něco o spalování uhlí. O něco níže jsem se docela jasně vyjádřil, že elektro auta nepovažuju za ekologičtější než auta na spalovací motor. Takže asi tak :-)
      Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:04 15.07.2021

   Problém je v tom, že ten projednávaný plán "konce spalovacích motorů do roku 2035" není dnes nic jiného než pouhý odhad několika automobilek, které spekulují o tomto roku na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Problém je v tom, že ten projednávaný plán "konce spalovacích motorů do roku 2035" není dnes nic jiného než pouhý odhad několika automobilek, které spekulují o tomto roku na základě veřejně dostupných informací. Bohužel tyto veřejně dostupné informace jsou ovšem poněkud skromné, a hlavně během cca 14 let se toho může tolik změnit, že nemá cenu s tím jakkoli vzrušovat.
   Naopak za těch cca 14 let klidně může nějaká zbrojařská společnost přijít s technologickým řešením, jak stávající kolová a pásová vozidla efektivně modernizovat na elektrický pohon :D :D :D

   A i když chápu, že se lidem příčí myšlenka na to, že jim někdo nařizuje co si smí koupit (i když vlastně tohle se formou norem nařizuje také desítky možná stovky let a to už před vstupem ČR do EU, takové jednání není v rámci lidské společnosti nic nového), tak jak jsem psal níže, elektrifikace lidské společnosti je už poměrně dlouhodbý proces, který prakticky ani nevnímáme.
   Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    09:24 15.07.2021

    No a proti prirozene elektrifikaci, a ani te mirne postrcene vetsina lidi nic nema..

    Neni to plan vyrobcu aut, je to plan evropske komise a dalsich par globalisticky organizaci, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No a proti prirozene elektrifikaci, a ani te mirne postrcene vetsina lidi nic nema..

    Neni to plan vyrobcu aut, je to plan evropske komise a dalsich par globalisticky organizaci, napr UK.

    EV jsou soucasti planu snizit emise CO2 pod nerealistikou uroven a bude nas to stat opravdu hodne... Osobne EV jsou az ta posledni starost z toho co planuji protlacit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:55 15.07.2021

     Ano jak jsem psal výše, chápu, že někomu tyhle rozhodnutí vadí.
     Ale ani elektrifikace co se dělala není nijak přirozená a vždy šlo o nějaký zásah určité skupiny. Bylo to tak vždy a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano jak jsem psal výše, chápu, že někomu tyhle rozhodnutí vadí.
     Ale ani elektrifikace co se dělala není nijak přirozená a vždy šlo o nějaký zásah určité skupiny. Bylo to tak vždy a vždy to tak bude. Akorát rozdíl je v tom, že dnes se to děje v rámci nějaké "kolektivní Evropy" kdežto kdysi se rozhodovalo v rámci jednotlivých států, ještě před tím nějací šlechtici. Jediné co akorát lidé dnes nedokážou pochopit je to, že se už o mnohých věcech nerozhoduje v Praze, ale v Bruselu. A upřímně nevím proč to lidé nejsou schopni pochopit? Protože jaký je rozdíl mezi Českým politikem sedívím v Praze rozhodující o Českých problémech, a který je ovlivňován českými lobisty a podnikateli aby prosadil jejich myšlenky a vůli, od politika sedící v Bruselu, který řeší ty stejné problémy a je ovlivněn těmi stejnými věcmi a je stejně námi volen.
     Vždy to byla pouze část populace, která o něčem rozhodovala a pak to nabídla, defakto vnutila, masám. I ty spalovací motory kdysi někdo lidem vnutil, protože se rozhodl jít cestou aut na spalovací motor a ne na elektromotor, parní stroj, dřevoplyn atd. kteréžto stroje a technologie vznikali paralelně, ale prostě někdo se kdysi rozhodl, že tohle ano a tohle ne na základě svých představ a plánů. Jak se tohle liší ode dneška?
     Jako chápu, že někdo považuje rozhodnutí Evropské Komise o vyřazení Jaderné technologie ze Zelené dohody jako nějaký diktát nebo vnucování myšlenky atd. ze strany Francie a Německa.
     Ale opak je pravdou a pouze se to tak zdá.
     Protože kdo v dnešní době je ve skutečnosti nějakým způsobem schopen táhnout tu jadernou energii kupředu? Prakticky Němci a Francouzi. To jsou jediné země, které by nějakým způsobem měli na to do vývoje této technologie nějak dál investovat. Ale jejich rozhodnutí je, že se na to vykvajzli. Řekli si, že to pro ně není výhodné, a že raději zainvestují do něčeho jiného. A co ten zbytek zemí EU? Má některá z jinačích zemí EU rozumnou představu a hlavně chuť cpát své zdroje, finance atd. do rozvoje jaderné energie? Nemá. Nevidím, že by kupříkladu Česká vláda nějak vehementně podporovala a investovala do vývoje nových jaderných technologií. Tak proč si stěžujeme, že to není v zelené dohodě, nebo že i Němci a Francouzi se rozhodli neinvestovat do této technologie dál?

     Navíc já netvrdím, že takový postup je špatný nebo dobrý. Že se to obejde bez problému a nebo, že se to postupem času neukáže jako hloupost a slepá ulička vývoje. Už mnohokrát se stalo, že do nějaké technologie se cpaly kvanta zdrojů a nakonec se ukázalo že zbytečně a naopak mnohdy se ukázalo, že nyní nějaká technologie nejde rozvíjet, ale v budoucnu se k tomu někdo znovu vrátil.
     Třeba právě automobilový průmysl. První auta jezdili na elektřinu, ale upustilo se od toho, protože tehdejší technologie nedovolovala jednodušší využití. Dnes je ovšem jiná doba a technologie nám dovolují to rozvíjet.
     A tak stejně se to může stát s jadernou energií, kdy si někdo za cca 100 let řekne herr gott, dnes máme takové technologie tak se k tomu můžem vrátit.
     A to je to na co narážím, proč pořád máme potřebu nějakým způsobem bagatelizovat přirozený vývoj a neustále se něčeho bát. Protože jsme líní a nechceme změnu?
     Ne ne ne. Nikdo nemůže 100% říct jestli to výjde nebo nevýjde, ale to není důvod to nezkusit. Co se stane, když vaše prognózy výjdou? Nic. technologie seč zavrhne a půjde se jinou cestou. Ale co se stane, když vaše prognózy nevýjdou. Také nic. Technologie se bude využívat a lidé budou spokojení :-)
     Každopádně tak jako tak, v obou případech se z toho něco vytříská. Bylo to tak vždy a není důvod myslet si, že to tak nebude i teď.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:01 15.07.2021

      ten kdo rozhodl o tom, že dominantní spalovací motory byl světe div se trh. Dokud to bylo ekonomicky výhodné, tak se používala pára, koně a volové. Elektromobily se neuchytily ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ten kdo rozhodl o tom, že dominantní spalovací motory byl světe div se trh. Dokud to bylo ekonomicky výhodné, tak se používala pára, koně a volové. Elektromobily se neuchytily protože byly těžké, drahé se slabým dojezdem a dlouhým nabíjením. Dřevoplyn se neujal, protože jeho obsluha je složitá.
      Prostě trh.
      Zkrátka nic direktivního, jak se snažíš naznačovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:35 15.07.2021

      skelet
      Ale ono to je direktivní.
      Svět a trh ovládají lidé a ti rozhodují o tom co je správné a co ne, nebo spíše ti rozhodují co je v té době potřeba a co ne a mají k tomu své ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Ale ono to je direktivní.
      Svět a trh ovládají lidé a ti rozhodují o tom co je správné a co ne, nebo spíše ti rozhodují co je v té době potřeba a co ne a mají k tomu své důvody. A vždy o tom rozhoduje ta menší část lidí. Ty důvody jste vypsal a já s nimi souhlasím. V době kdy se zvolil spalovací motor, tak to byla nejjednodušší a nejúčinnější cesta pokroku. Lidstvo mělo technologie na to to rozvíjet, kdežto na elektroniku nikoli. Proto vyhrál spalovací motor. Někdo na těhdle základech rozhodl, že tohle je lepší. Nebyl to nějaký mystický trh co něco rozhodl. Byli to lidé co si řekli, tohle má potenciál jdem do toho. Oni si také mohli v té době říct, hele na koně už máme prakticky veškerou infrastrukturu hotovou, na spalovací motory ne, museli by jsme udělat hodně cest, benzínek, autoopraven, nynější zvěrolékaři by přišli o práci, jednoduše mohli si vymyslet tři tuny věcí proč to neudělat a proč nejít s tím na trh a proč je lepší jít starou cestou šlechtěním koňských plemen. A ve skutečnosti oni to ve své době také říkali. Odpůrců spalovacích motorů bylo v době daleko více než jejich obhájců.
      A dnes je to úplně to stejné. Doba pokročila a lidstvo má možnost využít obrovský potenciál elektromotoru. A chcete snad popírat, že elektromotor má větší potenciál než spalovací motory? A teď nemyslím nesmysly, které se točí kolem CO2. Tohle jsou marketingové sračky, které se používají protože na ně dnes lidé slyší. My nežijeme v době průmyslové revoluce, kdy všechny zajímal technologický pokrok, no všechny ne ale snad chápete, kdy technika lidi jako takové fascinovala. Naopak žijeme v přetechnizované společnosti, kdy lidé mají tendence vracet se zpět do přírody a mají touhu s ní žít v nějaké utkvělé harmonii. To znamená "udržet si nynější technický a pohodlný standard a zároveň co nejméně ovlivňovat planetu". A to jde vidět i na samotných debatách lidí, kteří řeší jestli je spalovací motor ekologičtější než ten elektrický a obě strany tábora vymýšlejí eseje plné důkazů a různých rádoby správných tvrzení, což je docela komické když zátěž pro ekologii je oboje stejné, s tím že u toho elektro motoru je potenciál minimálně skrytí být ekologičtější, pokud se podaří správně vyřešit energetickou závislost nebo spíše získávání energie.
      Ale nikdo neřeší technické parametry, provozní parametry, finanční parametry atd. atd. Protože je to nezajímá. Nikoho nezajímá to, že provozování elektro auta je paradoxně pohodlnější než toho se spalovacím motorem v rámci běžného provozu, nikoli dálkového tam se karta obrací. Ale většina lidí jezdí nejčastěji na nákup nebo do práce a průměrně denně najedou tak cca 100 km. A co je pohodlnější přijet domů napíchnout auto do zásuvky, ráno vstát, odpojit nasednout do nabytého auta a vyrazit do práce? Nebo přijet domů, ráno vstát zjistit, že nemám dostatek paliva tak shánět benzínku pokut možno s nejlevnější palivem?
      Ano zjednodušuju. lidé bydlící na sídlišti tyto možnosti dnes nemají, mají je spíše lidé žijící v rodinných domech. Ale co nám brání v tom vymyslet a přizpůsobit infrastrukturu tak aby vyhovovala všem nebo aspoň většině? Ony ty spalovací motory taky nebyly zavedeny ze dne na den a trvalo poměrně dlouho než se jim infrastruktura nějak přizpůsobila. Během Druhé světové války dokonce dvě největší armády toho konfliktu velice často využívali koňskou a jinou sílu :-)
      Ne místo toho se lidé dohadují o nesmyslech, kterým stejně nikdo nerozumí a honí si na nich jen své ego.
      Takže vždy a za vším stálo na počátku direktivní rozhodnutí omezené skupiny lidí, která měla nějakou vizi a pak tu vizi implementovala na tu masu obyčejných lidí, která tomu už nemohla vzdorovat. Tohle bylo vždy a vždy bude s tím se smiřme a nenalhávejme si, že dnes jsme nějak více utlačování než kdysi. Právě naopak. Tohle si nalháváme jen proto, že lidé mají nepříjemnou vlastnost idealizovat si minulost a démonizovat si budoucnost.
      Ale věřte tomu nebo ne, tak i o roku 2021 se bude za cca 20 ; 30 ; 40 ; 50 ; X let hovořit jako o "Starých dobrých časech"
      Takže nemá cenu si dělat vrásky nad tím, že někdo teoreticky plánuje v roce 2035 provozovat pouze elektro aute nebo spíše jen vyrábět. V té době to valné většině lidí ani nepřijde divné.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:38 15.07.2021

      skelet
      ps.: Trochu si tu minulou dobu idealizujete naivní vidinou, že obyčejný člověk měl možnost nějakým způsobem ovlivnit trh.
      Neměl. Trh ovládali elity, průmyslníci, šlechta ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      ps.: Trochu si tu minulou dobu idealizujete naivní vidinou, že obyčejný člověk měl možnost nějakým způsobem ovlivnit trh.
      Neměl. Trh ovládali elity, průmyslníci, šlechta atd. Obyčejný člověk někde v té době těžce dřel za pár šupů a jeho vliv na trh byl minimální.
      Takže i kdysi o tom co trh nabídne masám lidí, rozhodlo pár vyvolených a elit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      14:38 15.07.2021

      No ty diktujici elity byli vetsinou podnikatele, kteri prisli s necim novym a pak se jim to podarilo prodat lidem, napr. Ford.

      No ty diktujici elity byli vetsinou podnikatele, kteri prisli s necim novym a pak se jim to podarilo prodat lidem, napr. Ford.

     • Klimesov
      17:38 15.07.2021

      Shania
      Jasně to je také pravda a já to nepopírám. Také netvrdím, že dnešní elity jsou nějací borci spíše naopak a taky se je nesnažím nějak obhajovat jejich kroky. To ale nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Shania
      Jasně to je také pravda a já to nepopírám. Také netvrdím, že dnešní elity jsou nějací borci spíše naopak a taky se je nesnažím nějak obhajovat jejich kroky. To ale nic nemění na faktu, že prostě jak jsem to popsal výše to funguje už staletí. Navíc oni i ti průmyslníci byli napojeni na vládnoucí třídu. Mnohdy dokonce byly součástí té vládnoucí třídy, tím nemyslím přímo Forda, ale dost často se prostě ten průmysl a průmyslové myšlenky prolínali s politikou tak jako dnes. Tak jak jste to psal výše: "Výmysl globalistických organizací a politiků. A takhle to prostě funguje, fungovalo a fungovat bude, protože jednoduše jde o moc a nikdo se jí nerad dobrovolně zbaví viz. náš úžasný Prezident. Samozřejmě existovali výjimky. Ale prakticky nic účinnějšího se tak trochu dodnes nevymyslelo. Pak je tu druhá myšlenka a to je vláda lidu.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:24 15.07.2021

      Klimesov sorry, ale trpíš grafománií.
      Spalovací motory si vybral trh. Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod. Trh rozhodl, že spalovací motor postupně nahradil voly, koně a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov sorry, ale trpíš grafománií.
      Spalovací motory si vybral trh. Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod. Trh rozhodl, že spalovací motor postupně nahradil voly, koně a postupně prakticky vytlačil všechny ostatní typy pohonu. Byl to trh, byl to přirozený proces.
      To co se nyní děje není trh, ale politika. Někdo osvícený rozhodl, že od určitého data se nesmí prodávat automobily se spalovacím motorem.
      Je to stejné jako by někdo v roce 1910 direktivně nařídil, že od roku 1935 se nesmí dělat parní lokomotivy. Jestli to bude ekonomické nebo technologicky možné? Koho to zajímá, já to chci a chci a chci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:31 16.07.2021

      skelet
      Nechápu proč začínáte osobní invektivou?
      Zvláště když potom to co napíšete prakticky potvrzuje má slova.
      "Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod." Ano to je přesně ono. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Nechápu proč začínáte osobní invektivou?
      Zvláště když potom to co napíšete prakticky potvrzuje má slova.
      "Trh rovná se jednotlivci, průmyslníci apod." Ano to je přesně ono. A doba o které se bavíme doslova ovládali jednotlivci, průmyslníci a politici. Tak jak dnes. Trh o ničem nerozhoduje. O všem vždy rozhodovali lidé co ten trh ovládali. Tak jako dnes. To je prostě realita a nemá cenu si to idealizovat.
      A to je také důvod proč pojmy jako vykořisťovatel, globalista a podobně, mají u obyčejných lidí takovou váhu :-)
      Ale on to někdo nařídil. Když se plánovala stavba Severní dráhy císaře Ferdinanda tak někdo nařídil a naplánoval jak bude vypadat, kudy povede, po co ní bude jezdit atd. atd. a neptal se obyčejných lidí jestli to chtějí nebo ne. Neptal se žádného trhu. Ti co ten trh ovládali, řekli takhle to bude.
      V pozdějších letech někdo prostě rozhodl o tom, že do toho a toho data se bude elektrifikovat železniční dráha v ČR a to v rozmezí do toho a toho data a ty a ty úseky. A nikdo se lidí neptal jestli s tím souhlasí.
      Jako je mi líto, ale takhle to prostě bylo, je a bude. A nemá cenu se nad tím nějak pozastavovat. :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:18 16.07.2021

      Rušit direktivně spalovací motory v době, kdy jsou na tom s ekologií na úrovní elektromobilů, nebo i lépe, je špatné řešení. To jen ukazuje na hloupost vrchnosti, která se na tom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rušit direktivně spalovací motory v době, kdy jsou na tom s ekologií na úrovní elektromobilů, nebo i lépe, je špatné řešení. To jen ukazuje na hloupost vrchnosti, která se na tom podílí. Snaží se udělat z ekologie za každou cenu obchod, ekologie jako taková je nezajímá.
      Pokud by se měli reálně zaobírat emisemi, tak se nesmí dívat jen do EU, ale na celý svět. Skoro vše se dnes vyrábí na druhém konci světa za mnohem horších podmínek než v EU, pak se to neekologickou dopravou dopraví do EU a budou si tu s tím hrát na zelenou barvu.
      Podobně je to s deštnými pralesy, ty se kácejí právě z důvodu nenasytnosti "vyspělých" zemí. Jeden příklad za všechny, na počet obyvatel malé země jako Dánsko a Holandsko. Nemají velkou výměru zemědělské půdy, tak dováží krmiva z jižní ameriky proto, aby měly čím nasystit dobytek, ale ten nemají pro sebe, ale pro export z 90% do Číny, což nyní obchází překupníky, protože Čína zatrhla dovoz vepřového z EU. Nebo dřevěné brikety v jednom nejmenovaném hobby marketu. Mají původ na Sibiři, kde se vytěží dřevo, odveze se do Číny, co se nezpracuje se veze do USA tam z toho lisují brikety a ty vezou do EU. ...nedávno zablokovaný Suez a karantény v čínských přístave jasně ukazují, kde je zakopaný pes, není to o tom co nám stojí v garáži. Problém je v tom, že dnes je 75% osobní silnční dopravy o cestách za prací na větší vzdálenosti než je 20 km.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      15:46 17.07.2021

      Tak to ne, nikdo dřevoplynová ani elektroauta (historická) nepotlačoval, dokonce ani nevyhlašoval podporu pro benzínová.. prostě ta ostatní nefungovala tak dobře, takže se prostě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to ne, nikdo dřevoplynová ani elektroauta (historická) nepotlačoval, dokonce ani nevyhlašoval podporu pro benzínová.. prostě ta ostatní nefungovala tak dobře, takže se prostě přirozeně nejvíc prodávala.
      Dnes bohužel nejde o to že by se "jen" výrazně podporovala ta elektrická (což bychom snad se skřípěním zubů (přecejen, cíl je celkem ok ale forma=výše různých přímých podmínek ujídá ze společných rozpočtů "na všechno" a tedy není automaticky pozitivní) ještě skousli) ale postupně se stupňují aktivní kroky k zákazu těch dosavadních... a to má opravdu charakter hledání "cesty nejmenšího odporu" ke splnění mezinárodních závazků...
      Ono, zkuste dneska lidem (nebo průmyslu) navrhnout že by měli začít topit elektrikou... aj to by byl oheň na střeše ještě víc než s elektroauty!
      Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    09:34 15.07.2021

    TAdy si muzes precist na jakych modelech je ta politika postavena
    https://twitter.com/RogerPielk...

    TAdy si muzes precist na jakych modelech je ta politika postavena
    https://twitter.com/RogerPielk...

    • Shania
     19:21 15.07.2021

     A pokud to nekdo cist nechce, tak co globalni zmena klimatu a nebo jak se to ted jmenuje pro nas znamena:

     UN expects the average person by 2100 to earn 450% of today’s income. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A pokud to nekdo cist nechce, tak co globalni zmena klimatu a nebo jak se to ted jmenuje pro nas znamena:

     UN expects the average person by 2100 to earn 450% of today’s income. Climate will reduce that to 434%. Problem, not end-of-world
     Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  07:43 14.07.2021

  No plán je to smělý, a čte se to dobře, ale také jsem trochu skeptický.
  Jako chápu, že OSSR tlačí čas a Slovenské MO chce splnit to k čemu se zavázali, že vybudují aspoň jednu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No plán je to smělý, a čte se to dobře, ale také jsem trochu skeptický.
  Jako chápu, že OSSR tlačí čas a Slovenské MO chce splnit to k čemu se zavázali, že vybudují aspoň jednu těžkou brigádu do roku 2026, ale nejsem si jist jestli tohle je ta správná cesta.
  Osobně proti postupu vláda - vláda nic nemám, ale pokud by MO chtělo tenhle časový údaj, který si zvolili doopravdy stihnout, tak budou muset poměrně hodně upustit od svých představ a jak MO tak OSSR budou defakto nuceni vzít to co zrovna bude mít výrobce na skladě a moc špekulovat nad svými požadavky nebudou moci.
  Na druhou stranu, když Slovenské MO vybere správně a kvalitní stroj, jako třeba Pandur II od CSG :D :D :D tak by to mohlo vypadat zajímavě :-D :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:38 14.07.2021

   Pandur? Ani zadarmo ... :-D

   Pandur? Ani zadarmo ... :-D

   • Jura99
    07:59 15.07.2021

    obávám se, že šance pro Pandur tam je dost slušná, existují i některé nástavby, nejnověji např. KOVS a KOVVŠ, rovněž to co dávají na Titus by dali i na Pandur a také auto pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    obávám se, že šance pro Pandur tam je dost slušná, existují i některé nástavby, nejnověji např. KOVS a KOVVŠ, rovněž to co dávají na Titus by dali i na Pandur a také auto pro elektronický boj STARKOM, to tedy není na Panduru, ale na T815, ovšem pochybuju, že se to na BOV 8x8 vejde, jak plánují v tom materiálu mosr. CSG ale trochu zaspala, pokud Pandur neoprášila, lehce nepoměnila dizajn, 500ks je velká zakázka, jestli si ji nechají ujít.
    Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:32 15.07.2021

    Ján Paliga :D :D :D
    Však jo, osobně bych asi Slovákům přál spíše Patiru, sám jsem jí fandil v době kdy tendr probíhal u AČR :-) i když proti Pandurum II nic nemám.

    Každopádně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ján Paliga :D :D :D
    Však jo, osobně bych asi Slovákům přál spíše Patiru, sám jsem jí fandil v době kdy tendr probíhal u AČR :-) i když proti Pandurum II nic nemám.

    Každopádně když bych si mohl trochu zaspekulovat, tak ty Pandury II opravdu nejsou zas tak daleko od úspěchu.
    Pokud MO SR bude opravdu chtít dodržet ten termín co si stanovili, tak on je opravdu šibeniční, a CSG skrz Pandur II může nabídnout celou škálu strojů na podvozku 8x8 které MO SR požaduje a to pouze po menších úpravách. CSG může prakticky nabídnout finální stroje. KBVP, KBV-VR, KBV-PzLOK, KOT-Ž, KOT-Zdr, KOV-VŠ, KOV-S, dokonce i moduly pro boj ve městě a v asymetrickém konfliktu pro standart KBVP-M1 RVS. Tohle jsou všechno odzkoušené a zavedené stroje, které by teoretiky mohli být do toho 1,5 roku ihned k mání a měnit by se na nich potřebovali jen "drobnosti" U KBVP třeba určitě jiný bojový modul, ale ten pro OSSR paradoxně také existuje v podobě vozidla Corsac 8x8.
    Takže jako pozor. Ona ta šance tam opravdu je, a je dána samotným šibeničným termínem.
    Ale na druhou stranu tuhle šanci má více výrobců :-)
    https://www.armadninoviny.cz/v...
    Skrýt celý příspěvek

    • Wirbelwind
     16:18 15.07.2021

     A co taka Piranha V? Spanielsko planuje stovky kusov, Dansko tiez niekolkostovak a aj pre Rumunsko par stovak kusov.

     Vyzera ze je z coho na Europskom trhu vyberat, tak snad vyberu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A co taka Piranha V? Spanielsko planuje stovky kusov, Dansko tiez niekolkostovak a aj pre Rumunsko par stovak kusov.

     Vyzera ze je z coho na Europskom trhu vyberat, tak snad vyberu dobre...
     Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      17:46 15.07.2021

      Jasně však jo. Však jsem to taky napsal v poslední větě, že šanci má více výrobců.
      O Panduru II jsem se více rozepsal jen proto, že jedno ho má AČR a bylo by zajímavé vidět ten ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jasně však jo. Však jsem to taky napsal v poslední větě, že šanci má více výrobců.
      O Panduru II jsem se více rozepsal jen proto, že jedno ho má AČR a bylo by zajímavé vidět ten stroj i u OSSR a jestli by na základě toho mohla vzniknout širší spolupráce mezi oběma armádami, jedna provokativně, protože by se mohl vyrábět v ČR :D :D :D , a jednak jak psal Eagle. Pandury II mají trochu zbytečně špatnou pověst, a to píšu jako člověk který ve výběrku fandil konkurenci.
      Jinak samozřejmě Piranha by také nebyla špatná volba.
      Ono popravdě OSSR nemá zas tak moc prostoru k tomu udělat špatnou volbu. To že se někomu nějaký stroj nelíbí neznamená automaticky že je špatný.
      Největším problém vidím pouze v tom šibeničním termínu. Dává malí prostor MO SR a OSSR vymýšlet si nějaké větší šmakulády které by se třeba hodily nebo by je měli v hlavě v GŠ
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:51 15.07.2021

      Piranha V nejspis neni plovouci.

      Piranha V nejspis neni plovouci.

     • Scotty
      20:08 15.07.2021

      Na stránkách výrobce uvádí optional amphibious capability. Takže je možné objednat si úpravu která to umožní.

      Na stránkách výrobce uvádí optional amphibious capability. Takže je možné objednat si úpravu která to umožní.

     • tomas.kotnour
      11:28 16.07.2021

      GDLS popisuje na svých stránkách vlastnosti celé rodiny vozidel Piranha, jejichž nabídka se v současnosti stává z obojživelné Piranhy III o prázdné hmotnosti 14 tun (celkové 22), ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GDLS popisuje na svých stránkách vlastnosti celé rodiny vozidel Piranha, jejichž nabídka se v současnosti stává z obojživelné Piranhy III o prázdné hmotnosti 14 tun (celkové 22), jako náš Pandur, a Piranhy V o prázdné hmotnosti 17 tun (celkové 30 s navýšením 33). A ty tři tuny výtlaku V nenažene tím, že je o 60 cm delší a 20 cm širší. Jediné, co nabízí GDLS pro V proti nástrahám přírody, je Arctic kit.
      Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    09:02 15.07.2021

    A důvod? Pandur není vůbec špatný vozidlo až na věž, která se podle mě vůbec nehodí do středoevropského terénu a klimatu. Ty vozidla získala špatnou pověst jen díky CSG a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A důvod? Pandur není vůbec špatný vozidlo až na věž, která se podle mě vůbec nehodí do středoevropského terénu a klimatu. Ty vozidla získala špatnou pověst jen díky CSG a podfinancované armádě. Stayer vyrobil dobrý vozidlo, neříkám že nemá své mouchy, má ale nic co by nešlo vyřešit, ale jistě se na trhu dají sehnat lepší vozidla, přece jen už je to 12 let co je zavedla AČR a vývoj jde každým rokem dopředu.
    Skrýt celý příspěvek

 • Harvest
  23:04 13.07.2021

  Prečo sa vlastne neúčasťnia ci už Slovenského alebo Českého tendra na nové bvp korejcii s ich as 21 Redback?

  Prečo sa vlastne neúčasťnia ci už Slovenského alebo Českého tendra na nové bvp korejcii s ich as 21 Redback?

  • Miroslav
   23:11 13.07.2021

   Nechcem byť zlý ale každý hovorí o kórejských tankoch, lietadlách a BVP ale napriek tomu to v Európe nikto nemá. Prečo, na to si už odpovedz sám.

   Nechcem byť zlý ale každý hovorí o kórejských tankoch, lietadlách a BVP ale napriek tomu to v Európe nikto nemá. Prečo, na to si už odpovedz sám.

   • Jura99
    23:28 13.07.2021

    K9 ma Norsko, Estonsko, Finsko a PL podvozek.

    K9 ma Norsko, Estonsko, Finsko a PL podvozek.

   • flanker.jirka
    20:49 14.07.2021

    Korejská technika je konkurence schopná, trochu napovídá to, že v Austrálii je ve finále Red Back a Lynx. Ale museli by kompletně převést výrobu do Evropy.

    Korejská technika je konkurence schopná, trochu napovídá to, že v Austrálii je ve finále Red Back a Lynx. Ale museli by kompletně převést výrobu do Evropy.

    • Miroslav
     21:55 14.07.2021

     Veď to je ten najväčší problém. Vôbec nespochybňujem kvalitu. Kórea je exotika na druhom konci sveta. Muselo by sa im oplatiť tu preniesť výrobu a hlavne dať zákazníkom istú mieru ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Veď to je ten najväčší problém. Vôbec nespochybňujem kvalitu. Kórea je exotika na druhom konci sveta. Muselo by sa im oplatiť tu preniesť výrobu a hlavne dať zákazníkom istú mieru autonómie napríklad vo výrobe náhradných dielov
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:22 14.07.2021

      Hyundai a KIA zde fungují

      Hyundai a KIA zde fungují

     • Miroslav
      22:32 14.07.2021

      KIA má jediný výrobný závod v Európe (pri Žiline). Ale to sú autá. Ako (a či vôbec) by Kórejci vedeli zabezpečiť bezproblémový a rýchly servis aj v bojových podmienkach? To sú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      KIA má jediný výrobný závod v Európe (pri Žiline). Ale to sú autá. Ako (a či vôbec) by Kórejci vedeli zabezpečiť bezproblémový a rýchly servis aj v bojových podmienkach? To sú nutné otázky.
      Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   12:01 14.07.2021

   Jako někdo kdo má v dané oblasti světa trochu i kvalifikaci, bych prostě řekl, že pro Korejce je to daleko a to jak jazykově/kulturně, tak hlavně kontaktově. Hádal bych, že prostě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jako někdo kdo má v dané oblasti světa trochu i kvalifikaci, bych prostě řekl, že pro Korejce je to daleko a to jak jazykově/kulturně, tak hlavně kontaktově. Hádal bych, že prostě nemají dost dobré kontakty na to, aby na sebe Hanhwa brala risky v tendrech, kde je pro ně třeba moc velká konkurence. Korejce bych z touhy riskovat a experimentovat opravdu nepodezříval, soustředit se třeba na Austrálii jim dává asi větší smysl.
   Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   17:49 14.07.2021

   U slovenského nevím, do českého se nepřihlásili, byť osloveni byli, stejně jako třeba Turci.

   U slovenského nevím, do českého se nepřihlásili, byť osloveni byli, stejně jako třeba Turci.

 • Rase
  21:23 13.07.2021

  Klidně se vsadím, že tak jako s radary zase SR, ČR a Maďarsko pořídí to samé, jen každý po svém a od jiného zprostředkovatele. Tedy jako BVP se všude vybere Lynx KF41 a všichni se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klidně se vsadím, že tak jako s radary zase SR, ČR a Maďarsko pořídí to samé, jen každý po svém a od jiného zprostředkovatele. Tedy jako BVP se všude vybere Lynx KF41 a všichni se budou radovat, jak to bylo úžasné pro domácí průmysl. Nic proti samotnému vozidlu, ale největší bonus z toho být první uživatel, si už ukousli Maďaři.

  CV90 je nepochybně sexy, jen bych nechtěl sedět v prostoru výsadku.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:37 13.07.2021

   Stačilo v páté třídě trochu zabrat a mohl jste sedět i ve věži:-D
   Absolutní souhlas s Lynxem.

   Stačilo v páté třídě trochu zabrat a mohl jste sedět i ve věži:-D
   Absolutní souhlas s Lynxem.

  • Ján Paliga
   22:58 13.07.2021

   Sedenie v tom výsadku bude určite lepšie ako v BVP-1/2 či OT-90, nie? ;-

   Sedenie v tom výsadku bude určite lepšie ako v BVP-1/2 či OT-90, nie? ;-

   • Scotty
    23:36 13.07.2021

    Všechno je lepší, ale nutnost mít zaklesnuté nohy do sedačky kolegy naproti není nic co by zpříjemnilo den.

    Všechno je lepší, ale nutnost mít zaklesnuté nohy do sedačky kolegy naproti není nic co by zpříjemnilo den.

    • Ján Paliga
     22:41 14.07.2021

     To som na vojne nemal ani BVP... Moje 13ky sa tam pohodlne nezmestili...

     To som na vojne nemal ani BVP... Moje 13ky sa tam pohodlne nezmestili...

  • PavolR
   08:02 14.07.2021

   Ja myslím, že dodávateľom obrnenej techniky pre OSSR sa nakoniec stane BAE Systems s CV90 a ACV (SuperAV) a tanky budú kórejské. Prinajmenšom u pásov požiadavka 70+ ks ročne nedáva ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ja myslím, že dodávateľom obrnenej techniky pre OSSR sa nakoniec stane BAE Systems s CV90 a ACV (SuperAV) a tanky budú kórejské. Prinajmenšom u pásov požiadavka 70+ ks ročne nedáva príliš inú možnosť, vzhľadom na vyťažené kapacity ostatných (GDLS pre UK a RM pre HU).
   Skrýt celý příspěvek

   • Karlos73
    13:19 14.07.2021

    PavolR nemyslím si to. Je tu snaha podporiť vojensko-obranný priemysel v EU - EDIDP, zaviazali sme sa k tomu. https://www.mosr.sk/edidp/?...
    A zo strany Slovenska (a aj menších ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PavolR nemyslím si to. Je tu snaha podporiť vojensko-obranný priemysel v EU - EDIDP, zaviazali sme sa k tomu. https://www.mosr.sk/edidp/?...
    A zo strany Slovenska (a aj menších štátov V4) je snaha podporiť Nemecko, sme v jeho sfére vplyvu. Neplatí pre Poľsko, ktoré má s Nemeckom špecifický vzťah, a v prípade tankov nie je schopné v najbližších dekádach splniť jeho požiadavky.
    Čo sa týka CV90 je to overený a aj v konfliktoch nasadený stroj. Ponúka najviac reálných konfigurácií, len priestorovo je to pre 3-člennú posádku a 7-členný výsadok + palebný priemer na min.24hod priestorovo malé vozidlo. Interiér je stiesnený a pre sedemčlenný výsadok plne vyzbrojených vojakov to nie je žiadna hitparáda. Ja sa prikláňam preto k Lynx KF41 s 40mm kanónom... Čo sa týka tanku, tak tu by Nemecko nemalo mať problém splniť požiadavku Slovenska s Leopard 2/A7+. OSSR chcú budovať jeden tankový prápor v počte 49ks, z toho by malo byť niekoľko mostových a vyprosťovacích.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     14:57 14.07.2021

     Ako som už písal prv, Nemci by mali problém splniť ministerstvom stanovený časový rámec, lebo práve vtedy, kedy by už mali dodávať nám, ešte len začnú s dodávkami pre Maďarsko.

     Ako som už písal prv, Nemci by mali problém splniť ministerstvom stanovený časový rámec, lebo práve vtedy, kedy by už mali dodávať nám, ešte len začnú s dodávkami pre Maďarsko.

     • PavolR
      14:59 14.07.2021

      ... teda, mal som na mysli Leopardy ...

      (a mám podozrenie, že ten časový rámec bol takto stanovený schválne)

      ... teda, mal som na mysli Leopardy ...

      (a mám podozrenie, že ten časový rámec bol takto stanovený schválne)

  • Capone
   18:37 15.07.2021

   Lynx je pěkný, nezlobil bych se, kdybychom ho koupili. Ale jeho neduhy se budou ještě pár let vychytávat. Negativem vidím jeho rozměry, je to stodola co se jen tak nechová a možná ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lynx je pěkný, nezlobil bych se, kdybychom ho koupili. Ale jeho neduhy se budou ještě pár let vychytávat. Negativem vidím jeho rozměry, je to stodola co se jen tak nechová a možná bude mít i problém vjet do podrostu lesa.
   CV90 MK4 bude vyladěný stroj a aktivní tlumení podvozku tomu přidá další level. Stísněný prostor posádky chápu jako určitou daň za kompaktní design, který přináší mnoho benefitů.
   Jako člen výsadku bych byl raději zmáčknutý a skryt, než sedět v pohodě ve vozidle, které je těžko k přehlédnutí, a může mít sebelepší pancíř.
   Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:21 13.07.2021

  I to jest dobra wiadomość
  Choć mało gąsienicowych pojazdów... Przydałoby się około 300 wozów - platform dla kilku wariantów...

  I to jest dobra wiadomość
  Choć mało gąsienicowych pojazdów... Przydałoby się około 300 wozów - platform dla kilku wariantów...

 • Scotty
  19:48 13.07.2021

  Pokud jsem správně pochopil tak žádná soutěž nebude. Obchod se má uzavřít v režimu vláda-vláda což jakoukoli soutěž dopředu vylučuje.
  Navíc požadavky na BOV zůstaly stejné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jsem správně pochopil tak žádná soutěž nebude. Obchod se má uzavřít v režimu vláda-vláda což jakoukoli soutěž dopředu vylučuje.
  Navíc požadavky na BOV zůstaly stejné (zejména schopnost plavby) což dopředu vylučuje například německý Boxer.
  Celkem napjatě čekám až nové vedení slovenského MO podepíše alespoň jednu větší smlouvu. Protože zatímčteme samé bombastické články jakou výzbroj budou mít OSSR v nejbižších letech, ale jaksi nebylo ještě nic dotaženo do konce. Takže Slováci můžou mít nové BVP dřív, ale taky nemusí. Vzhledem k tomu jak dlouho trvá nákup BVO 8x8 (a reálně jsou teď znovu na začátku) bych s gratulacemi ještě počkal.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   20:09 13.07.2021

   8x8 sa zrušili lebo to zakontrahovala minulá vláda. Na čele rezortu obrany bola SNS ktorá je vždy zárukou kradnutia. Dvaja ministry momentálne krútia dlhodobé tresty.

   8x8 sa zrušili lebo to zakontrahovala minulá vláda. Na čele rezortu obrany bola SNS ktorá je vždy zárukou kradnutia. Dvaja ministry momentálne krútia dlhodobé tresty.

   • Scotty
    20:13 13.07.2021

    No nasměju se až tahle "křišťálově čistá" vláda nakoupí Vydru za stejnou kusovou cenu jako byla původní nabídka.

    No nasměju se až tahle "křišťálově čistá" vláda nakoupí Vydru za stejnou kusovou cenu jako byla původní nabídka.

    • Miroslav
     20:37 13.07.2021

     To ti môžem garantovať, že v čom má SNS paprče, to nie je čisté určite. Oni fungujú v takých sínusoidách. Voľby - Vláda - korupcia - voľby - mimo parlamentu a tak dookola. V ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To ti môžem garantovať, že v čom má SNS paprče, to nie je čisté určite. Oni fungujú v takých sínusoidách. Voľby - Vláda - korupcia - voľby - mimo parlamentu a tak dookola. V posledných voľbách im zlomil väz predseda ktorý sa stal legendou tým, že v každom rozhovore povedal nejakú sprostosť (daj si do YouTube Andrej Danko a budeš sa smiať celý večer). Tiež chceli rozdať z eurofondov 600 miliónov eur rôznym schránkovým firmám ktoré z večera do rána zmenili predmet podnikania z upratovania na výskum a vývoj. Nakoniec sa tiež prišlo na to, že mal techtle-mechtle s údajnou objednávateľkou vraždy novinára Kuciaka. No proste SNS...
     Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:01 13.07.2021

      Techtle-mechtle - tuším jej posielal fotografie svojho ehm orgánu a istý Kočner to ukazoval pre pobavenie ďalším osobám mafiánskeho štátu.... Až sa to dostalo do uší zamilovanému ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Techtle-mechtle - tuším jej posielal fotografie svojho ehm orgánu a istý Kočner to ukazoval pre pobavenie ďalším osobám mafiánskeho štátu.... Až sa to dostalo do uší zamilovanému kapitánovi a spojenie sa prerušilo....
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:27 13.07.2021

      Jsem dalek zastávat se vašich nacionalistů, ale realita je taková že nové vedení vašeho MO oznámilo snížení ceny Vydry (osekáním počtu kusů a nakupované munice) a brzké uzavření ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jsem dalek zastávat se vašich nacionalistů, ale realita je taková že nové vedení vašeho MO oznámilo snížení ceny Vydry (osekáním počtu kusů a nakupované munice) a brzké uzavření smlouvy.
      Teď se zdá že celý výběr pojede od začátku a doufám tedy že dosáhnou opravdu zajímavé ceny. Jinak to bude naprostá blamáž.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:19 14.07.2021

      proč se omezovat jen na SNS ? Např. kauza sputnik je slušná tragikomedie současné reprezentace. A hlavní aktér to ještě korunoval, že se sputnikem očkovat nedá, protože by mu to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      proč se omezovat jen na SNS ? Např. kauza sputnik je slušná tragikomedie současné reprezentace. A hlavní aktér to ještě korunoval, že se sputnikem očkovat nedá, protože by mu to komplikovalo cestování. Měl na hodinu skončit.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:17 14.07.2021

      Jura99 - no napríklad preto,že teraz riešime rezort obrany...a to je dôvod prečo je spomínaná strana sns-spravovala rezort obrany...
      takže kauza sputnik tu nie je dôvod riešiť....

      Jura99 - no napríklad preto,že teraz riešime rezort obrany...a to je dôvod prečo je spomínaná strana sns-spravovala rezort obrany...
      takže kauza sputnik tu nie je dôvod riešiť....

    • flanker.jirka
     21:39 13.07.2021

     Scotty
     V ČR s takovými soutěžemi máme velké zkušenosti, že? Co nákup, to ostuda.

     Scotty
     V ČR s takovými soutěžemi máme velké zkušenosti, že? Co nákup, to ostuda.

     • Scotty
      22:55 13.07.2021

      A přesto se Slováci zjevně rozhodli pro stejný způsob nákupů.

      A přesto se Slováci zjevně rozhodli pro stejný způsob nákupů.

     • flanker.jirka
      17:47 14.07.2021

      Scotty
      Když dva dělají totéž, není to totéž. Už jste si dokázal rozumově zdůvodnit proč ministr Metnar zrušil původní rozhodnutí nakoupit mobilní radary ELM 2084, které se vybraly ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Když dva dělají totéž, není to totéž. Už jste si dokázal rozumově zdůvodnit proč ministr Metnar zrušil původní rozhodnutí nakoupit mobilní radary ELM 2084, které se vybraly v roce 2016 a dal si tu práci s tím, že se znovu nakupují radary ELM 2084, tentokráte napřímo v roce 2019? Přitom dle Stropnického smlouvu předával už Šlechtové připravenou v mašličkách.
      Tady poprvé prosinec 2016:
      https://www.idnes.cz/zpravy/do...
      Tady rok 2019:
      https://www.idnes.cz/zpravy/do...
      Jak chápat toto:
      "Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie v červnu vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila."
      ... nějaké soukromé "pochybnosti" ministra způsobily průtahy v nákupu
      Skrýt celý příspěvek

     • Masterton
      18:20 14.07.2021

      flanker.jirka
      Na ty řeci Stropnického o smlouvě zabalené v mašličkách si pamatuju a už tehdy mě napadlo, proč ji tedy nepodepsal sám? Inu, asi nechtěl dopadnout jak Parkanová... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Na ty řeci Stropnického o smlouvě zabalené v mašličkách si pamatuju a už tehdy mě napadlo, proč ji tedy nepodepsal sám? Inu, asi nechtěl dopadnout jak Parkanová... Šlechtová pak do výběrka hodila vidle a Metnar raději navrhl nákup vláda-vláda. Pro mě jasné indicie, že to výběrové řízení nebylo v pořádku.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:52 14.07.2021

      Masterton
      Jak se píše v článku na odkazu, vojenská policie vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila. Podle toho to zase vypadá, že vše bylo v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Masterton
      Jak se píše v článku na odkazu, vojenská policie vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila. Podle toho to zase vypadá, že vše bylo v pořádku.
      https://www.idnes.cz/zpravy/do...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:55 14.07.2021

      flanker.jirka
      Patrně usoudil že formální zrušení tendru a převod na GtoG je sázka na jistotu. Což se potvrdilo a obchod byl úspěšně uzavřen.

      flanker.jirka
      Patrně usoudil že formální zrušení tendru a převod na GtoG je sázka na jistotu. Což se potvrdilo a obchod byl úspěšně uzavřen.

     • flanker.jirka
      22:27 14.07.2021

      Scotty
      Stále je to o tom, že buďto to mělo být hned od začátku vláda vláda a nebo soutěž. Proč stejný argument nepoužijete pro nákup BVP pro AČR, když je systém vláda vláda tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Stále je to o tom, že buďto to mělo být hned od začátku vláda vláda a nebo soutěž. Proč stejný argument nepoužijete pro nákup BVP pro AČR, když je systém vláda vláda tak skvělý?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:38 14.07.2021

      Na nákupu BVP se spíš ukazuje že výběrové řízení až tak skvělé není.

      Na nákupu BVP se spíš ukazuje že výběrové řízení až tak skvělé není.

     • Klimesov
      08:46 15.07.2021

      flanker.jirka
      A nebylo to náhodou dáno tím, že se tak trochu změnila politická situace v Česku, kdy ČSSD, která do té doby byla ta strana v koalici s ANO, která měla větší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      A nebylo to náhodou dáno tím, že se tak trochu změnila politická situace v Česku, kdy ČSSD, která do té doby byla ta strana v koalici s ANO, která měla větší preference, tak trochu propadla ve volbách a stala se v koalici s ANO až druhořadou a k vedení země se dostala strana ANO v čele s Babišem.
      Jinačí vládnoucí politická strana, jinačí přístup k řešení problematiky. Naprosto běžná věc, když se změní vedení země.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:41 15.07.2021

      Klimesov
      Na obraně vládne celou dobu ANO.

      Klimesov
      Na obraně vládne celou dobu ANO.

     • flanker.jirka
      20:43 15.07.2021

      Scotty
      S výběrovým řízením je to stejné jako s nákupem na přímo, musí se to umět. Mít možnost výběru a vidět více typů techniky je vždy dobře. A umí to snížit i výslednou cenu.

      Scotty
      S výběrovým řízením je to stejné jako s nákupem na přímo, musí se to umět. Mít možnost výběru a vidět více typů techniky je vždy dobře. A umí to snížit i výslednou cenu.

     • Klimesov
      07:47 16.07.2021

      flanker.jirka
      Ano a ne.
      To že ANO má MO pod sebou už dlouhodoběji to je pravda, ale ANO tehdá nebyla vládnoucí strana a premiérem byl představitel ČSSD. A ony si ty rezorty nemohou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ano a ne.
      To že ANO má MO pod sebou už dlouhodoběji to je pravda, ale ANO tehdá nebyla vládnoucí strana a premiérem byl představitel ČSSD. A ony si ty rezorty nemohou zas dělat co chtějí a je to všechno navázané na premiérský post. A se změnou premiéra dost často dochází ke změnám ve fungování. A víme dobře jak ANO funguje a je to defakto strana jednoho muže.
      Takže ony tyhle změny mají podstatný vliv na všechno.
      Proto to taky s AČR a MO ČR vypadá tak jak vypadá. Každá vláda, má na obranu svůj pohled a s každou změnou vlády se to prostě mění a proto ten chaos.
      Aby se AČR mohla nějakým způsobem správně vyvíjet, potřebovalo aby MO ČR bylo dlouhodobě stabilní, aby se tam nestřídali politici, úředníci atd. a aby i premiéři a ministři financí byly vždy nakloněni MO ČR. A to tu bohužel od 90. let nemáme. :(
      Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   20:55 13.07.2021

   Scotty přesně tak. Jak autor píše v článku , že "do konce tohoto roku dojde k výběru, v příštím roce projde prototyp vojskovými zkouškami, pak bude následovat předsériová výroba, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Scotty přesně tak. Jak autor píše v článku , že "do konce tohoto roku dojde k výběru, v příštím roce projde prototyp vojskovými zkouškami, pak bude následovat předsériová výroba, během let 2022 až 26 získá prvních 76 kolových vozidel a 156 pásových", jako by to byla pravda, hotová věc, to je úplně komické. Kdo zná slovenskou politickou scénu, tak .... no nic.

   Kdyby se stal zázrak, a všichni začali konat čestně a s největším úsilím a nejlepším svědomím, a nikdo by proces nebrzdil - neúspěšní uchazeči, veřejnost, opozice, lobbisté, šťouralové, mafiáni, advokáti, pacifisti, Putin, Biden, Marťáné, něprajníci Slovenska, prajníci Slovenska, aktivisti, nudisti, Brusel - tak by se to nestihlo v těch termínech prostě fyzicky. Máme za polovinou roku 2021. Posoudit poctivě vozidla za miliardy, která budou sloužit dalších 40-50 let - ekonomicky, technicky, odolnost provozní, odolnost balistická, výkonnost zbraní, komunikačních a dalších prostředků, spolehlivost, možnosti výroby (částečné) v SR, údržba, možnost modernizace, možnost přestavby na jiné varianty nebo obecně "životní cyklus", atd. (i tak je tam spousta neznámých, které se zjistí, až tady ty vozidla 5 let budou fungovat, co že se nepovedlo a porouchává, co se vydařilo a funguje hladce i po letech), výzkum taktického a organizačního použití a zpracování manuálů a příruček (jistěže ty poslední věci mohou probíhat "za pochodu" s dodávkami prvních vozidel), prostě celý ten komplex problémů, nějaký ten rok zabere.

   S tou soutěží-nesoutěží vláda-vláda mi to taky není úplně jasné - SR hodlá oslovit vlády, nikoliv přímo výrobce, a budou tedy soutěžit vlády a ne samotní výrobci? Tedy technicky vzato asi výrobci, ale jaksi "v zastoupení vlád" a ne sami sebe? A když budou dva výrobci z jedné země? Možná někdo z diskutujících znalý legislativy této problematiky to osvětlí.

   Ty počty jak uvádí Jura99 a Garry se mi taky zdají přemrštěné. Tyjó nic nic a najednou 500 8×8 + 250 pásáků !!! Pro 5-milionové Slovensko. Z toho vyhlášení výběrka, prototypy a předsériové kusy do roka a půl a 70 + 150 ks do 5 let. Uf. Čirá fikce.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    21:04 13.07.2021

    Kto chce, hľadá spôsoby. Kto nechce, hľadá dôvody. Nebude to ľahké ale minister Naď je schopný a čestný chlap po ktorom tu (snáď) ako jednom z mála niečo ostane. Každý by mal ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kto chce, hľadá spôsoby. Kto nechce, hľadá dôvody. Nebude to ľahké ale minister Naď je schopný a čestný chlap po ktorom tu (snáď) ako jednom z mála niečo ostane. Každý by mal dostať šancu, nie?
    Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     22:25 13.07.2021

     Miroslave, já ve svém věku a jak sleduji politiky nebo vůbec lidi, tak jsem ztratil důvěru vlastně v jakoukoli politickou stranu a politika napříč spektrem. Pokud bych se v případě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Miroslave, já ve svém věku a jak sleduji politiky nebo vůbec lidi, tak jsem ztratil důvěru vlastně v jakoukoli politickou stranu a politika napříč spektrem. Pokud bych se v případě pana Nadě nebo jakéhokoli jiného politika mýlil, byl bych jenom velmi rád.

     K technické stránce věci akvizice - ty údaje v článku vidíš jako reálné, z hlavy soudného člověka? Neříkáš si: Naď nebo Nenaď - není to nějaké podezřelé? V celém světě taková akvizice probíhá několik let. Sledoval jsem nákup Boxerů v Austrálii- to se v mediích občas o tom objevila informace i zde na AN- záměr nahradit starší vozidla, stanovení si, co od toho chtějí, formulace požadavků, předběžné konzultace s výrobci, představa výrobců, jak upraví své typy pro Austrálii a jak přesunou jakou část výroby do Austrálie, vyhlášení výběrka, předběžný výběr tuším 6 výrobců, ještě užší výběr dvou, to byla Patria a Boxer, ty už vyrobili po několika kusech, které se pak zkoušely až do úplného zničení. A každá ta etapa trvala měsíce až nějaký ten rok - celkem ten program trval nevím snad od r. 2010, abych nekecal? v r. 2018 nebo 2019 došlo k definitivnímu výběru a podepsání smlouvy, no a ted se připravuje sériová výroba - nevím, do kdy mají být všechny dodány. Je jich též okolo 250 ks. A někdy kolem 2015 nebo i dříve začli stejně pracovat na pořízení pásových a stále to pokračuje. No a celková koncepce , jak budou nahrazovat kolové, pásové, ale třeba i další techniku, už se rodila ještě daleko dříve už si nepamatuji odkdy, ten celý program má nějaký název, který už si taky nepamatuji.

     A jak by to mohl Naď nebo kdokoli jiný ve slovenských poměrech reálně urychlit a neošidit veškeré posuzování a zkoušky jak fyzické tak administrativní, ekonomické a další? Jistěže bychom všichni nadávali, kdyby se to zase vleklo donekonečna resp. doztracena, ale tento článek se nám snaží namluvit opačný extrém, úplně nereálné termíny.
     Kupříkladu co se týče Maďarska, všichni zde na AN obdivují rychlost akvizic a jakousi rozhodnost a ujasněnost po různých stránkách, ale podle všeho odborníci MO a výrobce už bez mediálního zájmu, ne-li přímo utajeně, tyto odborné záležitosti několik roků chystali, a podpis smlouvy už byl "jenom" pro někoho překvapivý výsledek dlouhého procesu, ne že se začli rozhodovat, že nahradí staré bevka novými Lynxy a najednou z ničeho nič za měsíc udělali projekty, smlouvy, všechno zařídili, nakoupili materiál začli v Maďarsku budovat továrnu pro jejich licenční výrobu a za půl roku už vyráběli. To tak přece není.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:57 13.07.2021

      Pokiaľ ide o pásy, nevidím na tom nič nereálne. Je to vlastne počet ktorý vychádza z rozlohy a špecifík terénu SR. Prakticky rovnaké množstvo dopytujete aj vy. Povedal by som, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokiaľ ide o pásy, nevidím na tom nič nereálne. Je to vlastne počet ktorý vychádza z rozlohy a špecifík terénu SR. Prakticky rovnaké množstvo dopytujete aj vy. Povedal by som, že pod 200 by to ani nebolo efektívne.

      Priznám sa, že ma prekvapil počet kolesovej techniky. Ak by v tom boli zarátané aj 4x4, tak nepoviem ani slovo. 500 ks 8x8 je už riadna sila. Aké samozrejme záleží od verzií. Ak by som si mal tipnúť tak 300 je reálne číslo ale nechám sa prekvapiť.

      Čo ma vždy a dlhodobo prekvapuje je, že aj keď veľká väčšina územia (vraj 70%) nie je vhodná na mechanizované operácie, tak nikto sa nezaoberá horskými jednotkami ktoré by boli vysoko efektívne pri obrane územia a boli by aj oveľa lacnejšie. Takému lesnému trolovi stačí puška, pár granátov, poprípade RPG a batoh s lopatkou, ešusom a pár tatrankami. Také Švajčiarsko si na tom postavilo celú obranu, že protivník musí zákonite ísť tam, kde je najľahší prístup čo je jeho veľká nevýhoda
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      09:17 14.07.2021

      Miroslave, tu těžkou brigádu budujete pro síly NATO, snad nechcete bojovat až u vás, na Slovensku! To by pak ty horské jednotky dávaly smysl.

      Miroslave, tu těžkou brigádu budujete pro síly NATO, snad nechcete bojovat až u vás, na Slovensku! To by pak ty horské jednotky dávaly smysl.

     • Miroslav
      17:59 14.07.2021

      Otecko: Prvoradou úlohou armády je snáď ochrana vlastného územia, nie? Až potom pomoc spojencom. Keď dostaneš výplatu, tak ju radšej požičiaš dobrému kamarátovi alebo dáš vlastnej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Otecko: Prvoradou úlohou armády je snáď ochrana vlastného územia, nie? Až potom pomoc spojencom. Keď dostaneš výplatu, tak ju radšej požičiaš dobrému kamarátovi alebo dáš vlastnej rodine
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:27 14.07.2021

      Miroslav: pokud máš s kamarádem dohodu, že si kdykoliv v případě finančních problémů půjčíte XY peněz, tak bys samozřejmě dohodu poctivě měl splnit. Takto je to s NATO závazkem, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: pokud máš s kamarádem dohodu, že si kdykoliv v případě finančních problémů půjčíte XY peněz, tak bys samozřejmě dohodu poctivě měl splnit. Takto je to s NATO závazkem, NATO primárně chce tu těžkou brigádu, aby vědělo, s čím může počítat.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:11 14.07.2021

      Jura99 - ako som tu už raz písal,nato ma jednú hlavnú požiadavku na všetkých členov a to 2%...a koľko krajín tento záväzok dodržiava.???

      Jura99 - ako som tu už raz písal,nato ma jednú hlavnú požiadavku na všetkých členov a to 2%...a koľko krajín tento záväzok dodržiava.???

     • Badysak
      21:46 14.07.2021

      Prvořadou úlohou dnešní armády je nedopustit, aby se nepřítel dostal na naší území to znamená nesmí projít přes ploché polsko(tanky) ani přes hornaté slovensko(BVP). O boji v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prvořadou úlohou dnešní armády je nedopustit, aby se nepřítel dostal na naší území to znamená nesmí projít přes ploché polsko(tanky) ani přes hornaté slovensko(BVP). O boji v horách bych se dnes moc neopíral termál mají už i Rusové Talibanci můžou povídat.
      Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    21:27 13.07.2021

    Minimálně u Švédů je ono "zastřešení" výrobců státem docela reálně a nemají problém nabízet i "výhodné úvěry". Minimálně nám to nabízeli s CV90, ale naše legislativa je oprávněně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Minimálně u Švédů je ono "zastřešení" výrobců státem docela reálně a nemají problém nabízet i "výhodné úvěry". Minimálně nám to nabízeli s CV90, ale naše legislativa je oprávněně poslala do zádele.
    Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:44 13.07.2021

    JerzyŔ - na dali ste si takú prácu s obrovským obsahom vašeho príspevku a pritom je vlastne obsahovo na dve veci...ale pohoda,treba napísať veľa...

    JerzyŔ - na dali ste si takú prácu s obrovským obsahom vašeho príspevku a pritom je vlastne obsahovo na dve veci...ale pohoda,treba napísať veľa...

    • Miroslav
     21:55 13.07.2021

     To muselo dát práce a přitom taková blbost :-)

     To muselo dát práce a přitom taková blbost :-)

  • HEKTOR
   21:39 13.07.2021

   Scotty - no hlavne sa skúste odosobniť pri komentovaní...
   a prečo by mala byť súťaž .??súťaž je zárukou čoho.??niečo ako český výber pandúrov,tam bola súťaž a vie sa ako to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Scotty - no hlavne sa skúste odosobniť pri komentovaní...
   a prečo by mala byť súťaž .??súťaž je zárukou čoho.??niečo ako český výber pandúrov,tam bola súťaž a vie sa ako to bolo...
   ak sa nakúpia kvalitné produkty (ako napr. maďari),tak kľudne prežijem že nebude súťaž...

   a samé bombastické články o slovenskom vyzbrojovaní čítame na českých armádnych novinách - tak prípadne napíšte pánovi grohmannovi aby sa podobným článkom vyvaroval...
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:01 13.07.2021

    Tak hlavně že tu bylo u každého článku o nákupu houfnic vytapetováno slovensky psanými příspěvky a tom jaký je nákup vláda-vláda podvod na nebohé dodavatele. Já osobně s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak hlavně že tu bylo u každého článku o nákupu houfnic vytapetováno slovensky psanými příspěvky a tom jaký je nákup vláda-vláda podvod na nebohé dodavatele. Já osobně s mezivládním nákupem žádný problém nemám.
    Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     23:21 13.07.2021

     Scotty - ale zase aj nákup vláda-vláda môže byť odrb... príklad- ossr kúpi formou vláda-vláda vydru,tak mi je jasné že to je odrb...ak kúpi napr. boxer,tak je jasné že sa kupuje ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty - ale zase aj nákup vláda-vláda môže byť odrb... príklad- ossr kúpi formou vláda-vláda vydru,tak mi je jasné že to je odrb...ak kúpi napr. boxer,tak je jasné že sa kupuje kvalita...
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:38 13.07.2021

      Boxer nekoupí protože neplave. Reálně zase tak moc na výběr nebude.

      Boxer nekoupí protože neplave. Reálně zase tak moc na výběr nebude.

     • HEKTOR
      14:27 14.07.2021

      Scotty - no osobne dúfam,že ten vyfabulovaný dôvod zrušia...teda ak slovensko neplánuje obsadiť cez baltské more švédsko,prípadne fínsko...
      a je jedno či by to bol ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - no osobne dúfam,že ten vyfabulovaný dôvod zrušia...teda ak slovensko neplánuje obsadiť cez baltské more švédsko,prípadne fínsko...
      a je jedno či by to bol boxer,pandúr,rosomak a prípadne aj tá patria,sú to všetko +/- kvalitné produkty...hlavne nech to je bez slovenských konštrukčných zásahov...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:09 14.07.2021

      V materiálech ministerstva co sem dávali kolegové níže je stále plavbyschopnost požadovaná.

      V materiálech ministerstva co sem dávali kolegové níže je stále plavbyschopnost požadovaná.

 • filko22
  19:10 13.07.2021

  Vestim to na
  BVP LYNX
  BOV AMVxp

  Vestim to na
  BVP LYNX
  BOV AMVxp

  • Jura99
   19:32 13.07.2021

   Lynx souhlas, BOV vidim na Pandur. CSG bude chtit kus kolace urvat a domaci vyroba je mozna v MSM.

   Lynx souhlas, BOV vidim na Pandur. CSG bude chtit kus kolace urvat a domaci vyroba je mozna v MSM.

   • Miroslav
    20:43 13.07.2021

    Prečo mám pocit, že si akcionár CSG?

    Prečo mám pocit, že si akcionár CSG?

   • Rase
    21:29 13.07.2021

    CSG je v tomhle už dost mimo mísu. Myslím že jim bude stačit nějaká ta subdodávka pro Lynx (viz nedávno uzavřené partnerství s Rheinmetallem).

    CSG je v tomhle už dost mimo mísu. Myslím že jim bude stačit nějaká ta subdodávka pro Lynx (viz nedávno uzavřené partnerství s Rheinmetallem).

    • Jura99
     08:16 14.07.2021

     to by byli špatní obchodníci, kdyby se předem vzdali výroby a především pozdějšího servisu 500ks techniky. Kromě toho je CSG resp. MSM firmou s největšími zkušenostmi v SR a pokud ...
     Zobrazit celý příspěvek

     to by byli špatní obchodníci, kdyby se předem vzdali výroby a především pozdějšího servisu 500ks techniky. Kromě toho je CSG resp. MSM firmou s největšími zkušenostmi v SR a pokud bude požadována domácí výroba, měli by být favoritem.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:09 14.07.2021

      Akurát, že Corsac 8x8, ktorý nám ponúkali posledne, nespĺňa ani podmienku plavbyschopnosti, ani posádku 3+7 (má iba 3+6). Čiže v takejto konfigurácii je Pandur mimo hru ...

      Akurát, že Corsac 8x8, ktorý nám ponúkali posledne, nespĺňa ani podmienku plavbyschopnosti, ani posádku 3+7 (má iba 3+6). Čiže v takejto konfigurácii je Pandur mimo hru ...

     • Flader
      09:26 14.07.2021

      Corsac mal byť s turou v základnom prevedení plavbyschopný. Ten demonštrátor túto vlastnosť nemal - bol to nejaký "skladový" podvozok.

      Corsac mal byť s turou v základnom prevedení plavbyschopný. Ten demonštrátor túto vlastnosť nemal - bol to nejaký "skladový" podvozok.

     • Scotty
      10:04 14.07.2021

      To je nesmírně zajímavé protože Pandur má 6+1+3 a plavbyschopný by měl být teoreticky taky i při požadovaném pancéřování Level 3 (tady by mělo záležet na materiálu přídavného ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je nesmírně zajímavé protože Pandur má 6+1+3 a plavbyschopný by měl být teoreticky taky i při požadovaném pancéřování Level 3 (tady by mělo záležet na materiálu přídavného pancéřování).
      Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      22:24 14.07.2021

      Scotty: Pandur v AČR má standardně 7+3+1.

      Scotty: Pandur v AČR má standardně 7+3+1.

     • Scotty
      22:43 14.07.2021

      Migi
      Pravda, to mi nějak ujelo.

      Migi
      Pravda, to mi nějak ujelo.

   • Storm
    21:36 13.07.2021

    Já se obávám spíše toho, aby až zjistí co to bude ve finále stát, to nebylo doma modernizované BVP1,2, s domácí zbraňovou stanicí, s domácím mašingvérem i s domácím střelivem... ;)
    Zobrazit celý příspěvek

    Já se obávám spíše toho, aby až zjistí co to bude ve finále stát, to nebylo doma modernizované BVP1,2, s domácí zbraňovou stanicí, s domácím mašingvérem i s domácím střelivem... ;)
    Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  19:07 13.07.2021

  Tak budme k sobe uprimni, pokud tato slovenska vlada zvladne 1 ze 2, transparentne, bez "vyvoje" a v overenem zapadnim provedeni, tak i to bude na potlesk.

  Tak budme k sobe uprimni, pokud tato slovenska vlada zvladne 1 ze 2, transparentne, bez "vyvoje" a v overenem zapadnim provedeni, tak i to bude na potlesk.

 • Jura99
  19:02 13.07.2021

  pokud neni polovina urcena k uskladneni v NZ, tak docela pochybuju, ze stavajici pocetni stav OSSR ta vozidla personalne obsadi. Jinak kazda kritika nakupu BVP pro ACR je na miste, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud neni polovina urcena k uskladneni v NZ, tak docela pochybuju, ze stavajici pocetni stav OSSR ta vozidla personalne obsadi. Jinak kazda kritika nakupu BVP pro ACR je na miste, vlece se to neskutecne, ale v ramci objektivity je dobre rict, ze BOV 8x8 sousede take vybiraji od roku 2015.
  Skrýt celý příspěvek

  • Garry
   19:15 13.07.2021

   Jura99, presne nad týmto som rozmýšlal ked vynásobí človek počet (nových) strojov osádka+bigoši tak je v tých obrnencoch polka OSSR....

   Jura99, presne nad týmto som rozmýšlal ked vynásobí človek počet (nových) strojov osádka+bigoši tak je v tých obrnencoch polka OSSR....

   • PavolR
    19:31 13.07.2021

    Sú obzvlášť pri 8x8 rôzne špeciály, ktoré tak či tak treba na nejakej platforme:
    77-klasické BOV, 15-veliteľské, 39-ambulantné, 81-štábne, 56-PVO, 45-ženíjne, 36-mínometné ... ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sú obzvlášť pri 8x8 rôzne špeciály, ktoré tak či tak treba na nejakej platforme:
    77-klasické BOV, 15-veliteľské, 39-ambulantné, 81-štábne, 56-PVO, 45-ženíjne, 36-mínometné ... atď.
    Len je otázka, či niečo z toho nemohlo ísť do 4x4 ...
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:17 14.07.2021

     No právě, třeba těch 81 štábních, není to trochu moc? To je zhruba tolik, kolik plánuje koupit obdobného vozidla (na Rosomáku) násobně větší WP.
     Nebo ty PL verze, to je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No právě, třeba těch 81 štábních, není to trochu moc? To je zhruba tolik, kolik plánuje koupit obdobného vozidla (na Rosomáku) násobně větší WP.
     Nebo ty PL verze, to je předpokládám vozidlo družstva s Manpady, tedy ve vašem podání s Igla. Kolik těch družstev máte?
     Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:49 14.07.2021

      2 trojčatové batérie. A keďže Igly máme od cca roku 1995

      2 trojčatové batérie. A keďže Igly máme od cca roku 1995

     • Ján Paliga
      22:52 14.07.2021

      A keďže Igly máme od cca roku 1995, je najvyšší čas ich nahradiť.... Aj by som bral Pioruny.... Škoda, že v roku 2009 skončili S-10ky....

      A keďže Igly máme od cca roku 1995, je najvyšší čas ich nahradiť.... Aj by som bral Pioruny.... Škoda, že v roku 2009 skončili S-10ky....

     • Nesher
      13:17 16.07.2021

      Ján
      Což je o poznání méně než počet těch PL verzí. A těch 81 štábních? To je proboha co? Celé to na mě dělá dojem, že vše mimo té první fáze je schválně nafouknuté protože je SK ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ján
      Což je o poznání méně než počet těch PL verzí. A těch 81 štábních? To je proboha co? Celé to na mě dělá dojem, že vše mimo té první fáze je schválně nafouknuté protože je SK generálům jasné, že jim to politici seškrtání, tak ať je z čeho ustupovat. Což mimochodem není špatná taktika.
      Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:55 13.07.2021

   Pokud by chtěli na platformu 8x8 dát všchno co je v AČR na Ivecu, Panduru, Titusu a speciálných nástavbách Tatrovek. Tak by ten počet jakš-takš smysl dával, ale na pořízení to bude ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by chtěli na platformu 8x8 dát všchno co je v AČR na Ivecu, Panduru, Titusu a speciálných nástavbách Tatrovek. Tak by ten počet jakš-takš smysl dával, ale na pořízení to bude velice drahé. Stejně moc v nákup takového počtu nevěřím.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    20:11 13.07.2021

    jasne, ale preci jen maji o 10tis mensi pocetni stav nez ACR.

    jasne, ale preci jen maji o 10tis mensi pocetni stav nez ACR.

    • Scotty
     20:25 13.07.2021

     Ale stejnou ambici držet dvě brigády.

     Ale stejnou ambici držet dvě brigády.

     • Jura99
      23:20 13.07.2021

      jemze ty Iveca, Tatry atp. u nas neslouzi jen u dvou brigad.

      jemze ty Iveca, Tatry atp. u nas neslouzi jen u dvou brigad.

     • Scotty
      23:40 13.07.2021

      Podpůrná vozidla jsou ale pro dvě brigády počítaná. To kde jsou zařazená nemá až takový vliv.

      Podpůrná vozidla jsou ale pro dvě brigády počítaná. To kde jsou zařazená nemá až takový vliv.

     • Klimesov
      06:49 14.07.2021

      Jura99
      Tak ono hlavně záleží na tom jak chce mít OSSR ty brigády koncipované.
      Přece jen AČR má tu základní koncepci jinou, a podle toho řeší vozový park.
      Takže ono těch cca 500 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Tak ono hlavně záleží na tom jak chce mít OSSR ty brigády koncipované.
      Přece jen AČR má tu základní koncepci jinou, a podle toho řeší vozový park.
      Takže ono těch cca 500 kolových strojů nemusí být zas tak mimo realitu. Navíc nikde není psáno, že vše bude stejná platforma a jeden typ :-) časem může dojít k úpravě požadavků. Přece jen mají na to cca 15 let.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:14 14.07.2021

      Tak či onak je 500 kolových vozidel výbava nejméně pro 2 brigády a pluk k tomu. Poláci mají 863 Rosomáků ve čtyřech brigádách a pluku. Buď Slováci přidají jednu brigádu nebo dají ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak či onak je 500 kolových vozidel výbava nejméně pro 2 brigády a pluk k tomu. Poláci mají 863 Rosomáků ve čtyřech brigádách a pluku. Buď Slováci přidají jednu brigádu nebo dají 250ks do NZ nebo prostě přehnali počet, aby vzbudili zájem dodavatelů (pokud se nepletu, psal tu před časem Miroslav, že to je dobrý nápad takto to dělat).
      Do toho nedávno modernizovali 35ks BVP-M, předpokládám, že je teď nesešrotují (rovněž jsem tu psal, že se modernizace BVP nevyplatí, pokud si neodslouží svoje, samozřejmě jsem to tu schytal, a ejhle už se najednou kupuje náhrada). Takže sečteno podtrženo, nějakých 770 vozidel (vč. BVP-M) je výzbroj pro tři brigády a pluk tomu, i když na to dají třeba i polní kuchyně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:44 14.07.2021

      Jura99
      "Tak či onak je 500 kolových vozidel výbava nejméně pro 2 brigády a pluk k tomu."
      No vidíte.
      2 brigády + pluk to je prakticky organizace pozemních sil AČR. 2 mechanizované ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      "Tak či onak je 500 kolových vozidel výbava nejméně pro 2 brigády a pluk k tomu."
      No vidíte.
      2 brigády + pluk to je prakticky organizace pozemních sil AČR. 2 mechanizované brigády + dělostřelecký pluk k tomu.
      OSSR je ale podle všeho organizovaná jinak. Jejich brigády fungují jako samostatné a organickou součástí jsou i dělostřelecké jednotky atd. atd.
      Takže i když možná máte pravdu, že to číslo je přemrštěné, tak se to nemusí zdát a ono se to tam ztratí. Jednoduše k jednotkám (dělostřelci) kde AČR má v plánu provozovat TITUS, Slováci zařadí to co si vyberou na podvozku 8x8.
      Jak jsem psal výše OSSR má jednoduše jinou organizaci a podle toho budou volit svůj vozový park. Takže ono to moc nelze srovnávat a odhadovat, bez větších detailů samotné organizace jednotek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:59 14.07.2021

      i s Titusem ma 4brn pod 200ks teto techniky, s minomety a necim navic to bude kolem 250ks. Takze pohledem at uz zleva nebo zprava 500ks jsou dve po okraj naplnene brigady

      i s Titusem ma 4brn pod 200ks teto techniky, s minomety a necim navic to bude kolem 250ks. Takze pohledem at uz zleva nebo zprava 500ks jsou dve po okraj naplnene brigady

     • Scotty
      09:11 14.07.2021

      Můžou na nich postavit CBRN vozidla, samohybné minomety, bojové vozidlo ženistů a co já vím co ještě (podle toho počtu možná i polní kuchyně).
      Podle všeho se OSSR chystají na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Můžou na nich postavit CBRN vozidla, samohybné minomety, bojové vozidlo ženistů a co já vím co ještě (podle toho počtu možná i polní kuchyně).
      Podle všeho se OSSR chystají na přechod k plukovnímu způsobu organizace jednotek podpory podobně jako to má AČR. Ovšem to nemá na počty vozidel nějaký zásadnější vliv.
      Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      09:30 14.07.2021

      Od strany 5 je rozpis s akými 8x8 v akých počtoch tento návrh počíta:

      https://www.mosr.sk/data/files...

      Od strany 5 je rozpis s akými 8x8 v akých počtoch tento návrh počíta:

      https://www.mosr.sk/data/files...

     • PavolR
      09:31 14.07.2021

      Páni, prečo namiesto rozjímania nad 8x8 poľnými kuchyňami radšej nekliknete na materiál ministerstva a nepozriete, z akej modifikácie je koľko požadované, je to tam rozpísané ...

      Páni, prečo namiesto rozjímania nad 8x8 poľnými kuchyňami radšej nekliknete na materiál ministerstva a nepozriete, z akej modifikácie je koľko požadované, je to tam rozpísané ...

     • Scotty
      10:23 14.07.2021

      To silně připomíná hodně ranou fázi úvah o pořízení Pandurů. Pak se zjistilo že dát všechny tyhle speciální verze na celkem drahý podvozek transportéru 8x8 není ekonomicky reálné. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To silně připomíná hodně ranou fázi úvah o pořízení Pandurů. Pak se zjistilo že dát všechny tyhle speciální verze na celkem drahý podvozek transportéru 8x8 není ekonomicky reálné. Unifikace je dobrá věc, ale někdo to bude muset taky zaplatit.
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      15:12 15.07.2021

      Jura99

      Veď Matovič ako predseda najsilnejsej vladnej strany na tej kauze skoncil ako premier a presunul sa do funkcie ministra, a to po necelom roku vladnutia. Vies si predstavit, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Veď Matovič ako predseda najsilnejsej vladnej strany na tej kauze skoncil ako premier a presunul sa do funkcie ministra, a to po necelom roku vladnutia. Vies si predstavit, ze by podobne ustupil po skandaloch Vas premier :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:25 15.07.2021

      mudry.udrzbar: já si obecně o politice už přestávám něco myslet, to se sputnikem mě jen tak pobavilo, jako může být někdo tak hloupý, že za prvé koupí neschválenou vakcínu od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar: já si obecně o politice už přestávám něco myslet, to se sputnikem mě jen tak pobavilo, jako může být někdo tak hloupý, že za prvé koupí neschválenou vakcínu od nepřítele a za druhé sám odmítne aplikaci, s odůvodněním, že by mu to komplikovalo cestování. Je to bahno a to jak se u vás elity státní správy pomalu přesunují do vazby, to je něco bezprecedentního, ta promořenost zločinem. Proto se tím raději nezabývat.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:56 15.07.2021

      Jura99 - no myslím že tá "ta promořenost zločinem" bude v čr +/- podobná...

      Jura99 - no myslím že tá "ta promořenost zločinem" bude v čr +/- podobná...

     • Jura99
      09:31 16.07.2021

      HEKTOR: korupce je po celém světě, někde menší, někde větší, někde je pevnou a důležitou součástí státu. V ČR taková chobotnice není určitě. Aby na vysokých pozicích finančních ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: korupce je po celém světě, někde menší, někde větší, někde je pevnou a důležitou součástí státu. V ČR taková chobotnice není určitě. Aby na vysokých pozicích finančních úřadů, soudů, jednotek pro boj s organizovaným zločinem a dalších byli zkorumpovaní lidé ovládaní mafií, to je něco nevídaného.
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      13:25 16.07.2021

      Jura99

      Ano, rozsah previazanosti mafie so statnymi zlozkami je neskutocny a bezprecedentny. Rovnako je malym zazrakom, ze sa to podarilo takto detailne rozkryt.

      Suhlasim, ze v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Ano, rozsah previazanosti mafie so statnymi zlozkami je neskutocny a bezprecedentny. Rovnako je malym zazrakom, ze sa to podarilo takto detailne rozkryt.

      Suhlasim, ze v CR dnes korupcia v takejto intenzite asi nehrozí. Viem si ale predstavit, ze v dobe opozicnych zmluv, vlad Klause, Zemana a kmotra Mrázka to mohlo byt podobné, akurát sa to nikdy takto podrobne nerozkrylo.

      Jedna z mála výhod Babiša je, že on žiadnych oligarchov ani mafianov v pozadi nepotrebuje, on je všetko v jednom :)
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:43 16.07.2021

      Jura99 - to že o tých (možných) kauzách neviete vy a verejnosť,ešte neznamená že nie sú... :)

      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      no ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - to že o tých (možných) kauzách neviete vy a verejnosť,ešte neznamená že nie sú... :)

      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      no fakt ale je,že od čias 90tok - mrázek,mečiar atď sa veci robia viac sofistikovanejšie a preto je to ťažšie vypátratelné...a čím dlhšie je pri moci jedna strana,tým to je horšie...

      inak osobne som voľakedy naivne dúfal že v česku to narozdiel od slovenska je čistejšie a to už nevravím o západnej európe...napr. rakúsko...a potom raz v minulosti si jeden nemenovaný minister nechal spraviť v renomovanom rakúskom labáku test na drogy,aby dokázal že je čistý...a skutočne mu vyšlo že je čistý...ako keby mu ten test vyšiel v labáku na slovensku,tak sa nečudujem...ale keď dokázal získať ten papier z rakúska,tak už je skutočne možné všetko...
      Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  18:30 13.07.2021

  500 kolových? Teď se normálně bojím o naši jižní Moravu :D
  Slováci to asi s armádou myslí opravdu vážně, jen ty osobní zbraně by mohli konečně nakoupit.

  500 kolových? Teď se normálně bojím o naši jižní Moravu :D
  Slováci to asi s armádou myslí opravdu vážně, jen ty osobní zbraně by mohli konečně nakoupit.

  • Qaxi
   19:18 13.07.2021

   Při pohledu na Orbána nakupujícího u Němců, mají Slováci spíš obavu o jižní Horní Uhry ...

   Při pohledu na Orbána nakupujícího u Němců, mají Slováci spíš obavu o jižní Horní Uhry ...

  • Klimesov
   06:34 14.07.2021

   Nákup 500 kolových strojů v rozmezí cca 15-ti let není nic zvláštního. Naprosto normální a správný postup :-)
   Podobné plány měla i ČR v roce 2010, ale tak nějak po 10-ti letech ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nákup 500 kolových strojů v rozmezí cca 15-ti let není nic zvláštního. Naprosto normální a správný postup :-)
   Podobné plány měla i ČR v roce 2010, ale tak nějak po 10-ti letech jsme zůstali u původního nákupu :D :D :D
   Snad se tohle Slovákům nestane.
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:52 13.07.2021

  Ja by som ešte ako možnosť pre BOV 8x8 uviedol talianske SuperAV. je plavbyschopné a sme s Talianmi a Grékmi spolu v programe PESCO zameraný aj na túto kategóriu vozidiel: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som ešte ako možnosť pre BOV 8x8 uviedol talianske SuperAV. je plavbyschopné a sme s Talianmi a Grékmi spolu v programe PESCO zameraný aj na túto kategóriu vozidiel:

  https://pesco.europa.eu/projec...

  https://www.edrmagazine.eu/ive...
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   06:31 14.07.2021

   No vypadá to pěkně, ale pochybuji, že by Italové dokázali splnit časové podmínky. Přece jen podle článku byl prototyp představen v roce 2020 a je nepravděpodobné, že by Italové ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No vypadá to pěkně, ale pochybuji, že by Italové dokázali splnit časové podmínky. Přece jen podle článku byl prototyp představen v roce 2020 a je nepravděpodobné, že by Italové zvládli finální verzi pro Slovensko začít vyrábět v roce 2022. Každopádně tak jako tak by ten stroj byl pro OSSR požehnáním :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    10:05 14.07.2021

    Ten článok je o neplavbyschopnej verzii SuperAV Land (za čo sa ospravedlňujem). Pre slovenský tender by som očakával skôr niečo ako ACV-30 pre americkú námornú pechotu.

    Ten článok je o neplavbyschopnej verzii SuperAV Land (za čo sa ospravedlňujem). Pre slovenský tender by som očakával skôr niečo ako ACV-30 pre americkú námornú pechotu.

    • SYN_
     09:38 18.07.2021

     A nebude tam trochu problém s tím že plovoucí verze je o půl metru delší, vyšší (nevím o kolik, ale prý kvůli vlnám) a počítá s výsadkem 13 vojáků? Sice by tam asi měli naši hezké ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A nebude tam trochu problém s tím že plovoucí verze je o půl metru delší, vyšší (nevím o kolik, ale prý kvůli vlnám) a počítá s výsadkem 13 vojáků? Sice by tam asi měli naši hezké místo, ale ta velikost... stodola hadra.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:40 18.07.2021

      Noo, ... čo sa dalo predĺžiť, to určite pôjde aj skrátiť. ;-)

      Noo, ... čo sa dalo predĺžiť, to určite pôjde aj skrátiť. ;-)

 • Miroslav
  17:46 13.07.2021

  Najviac sa teraz teším na diskusiu :-)

  Najviac sa teraz teším na diskusiu :-)

  • Torong
   17:53 13.07.2021

   Jsi tady, takže výživná diskuze je zaručena. Pivo mám před sebou, ještě si objeenám čipsy a jsem připraven :)

   Jsi tady, takže výživná diskuze je zaručena. Pivo mám před sebou, ještě si objeenám čipsy a jsem připraven :)

   • Miroslav
    18:06 13.07.2021

    Kde som prišiel k takej povesti?

    Kde som prišiel k takej povesti?

    • Sergej7490
     18:42 13.07.2021

     Vtedy, ked sa Z2 zakliesnila v T krizovatke :-p

     Vtedy, ked sa Z2 zakliesnila v T krizovatke :-p

     • Miroslav
      20:41 13.07.2021

      Áno, spomínam si. Ale takúto zásluhu si snáď ani nezaslúžim nakoľko nie som autor tejto teórie

      Áno, spomínam si. Ale takúto zásluhu si snáď ani nezaslúžim nakoľko nie som autor tejto teórie

     • Storm
      21:33 13.07.2021

      Miroslav:
      Áno, spomínam si. Ale takúto zásluhu si snáď ani nezaslúžim nakoľko nie som autor tejto teórie

      A jak to teda je? Zašprajcujse nebo se nezašprajcuje v T křižovatce?

      A ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav:
      Áno, spomínam si. Ale takúto zásluhu si snáď ani nezaslúžim nakoľko nie som autor tejto teórie

      A jak to teda je? Zašprajcujse nebo se nezašprajcuje v T křižovatce?

      A když nejsi autor ty, kdo ji teda zveřejnil?
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:40 13.07.2021

      Autorom slávneho výroku je Jura ktorý tiež tvrdí, že Zuzana je zlá koncepcia lebo veža patrí na pásy ale Dita je už v poriadku. Avšak nebudem to ďalej rozvíjať nakoľko budem zase ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Autorom slávneho výroku je Jura ktorý tiež tvrdí, že Zuzana je zlá koncepcia lebo veža patrí na pásy ale Dita je už v poriadku. Avšak nebudem to ďalej rozvíjať nakoľko budem zase obvinený, že vyvolávam hádky
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:56 14.07.2021

      Miroslav: jsem sice autorem, ale za jeho popularizaci ti musím chtě nechtě uznat lví podíl. Z původního označení dílčí nevýhody jsi dokázal svou rétorikou udělat "slavný výrok". ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: jsem sice autorem, ale za jeho popularizaci ti musím chtě nechtě uznat lví podíl. Z původního označení dílčí nevýhody jsi dokázal svou rétorikou udělat "slavný výrok". Nicméně si stále myslím, že vozit před kabinou 4m dlouhou trubku je konstruktérská lenost nebo investiční chudoba, jelikož za věží je místa dost k jejímu posunu a konkurence dělo rovněž dává zcela dozadu. Co se týká Dity, tvé přání je otcem myšlenky a už jsem ti to psal, i nadále preferuju Caesar, Dita je pouze cesta správným směrem (automatizace doplňování zásobníku, minimalizace osádky, dizajn) ale věřím, že pracují na mnohem promyšlenější konstrukci nové houfnice.
      Skrýt celý příspěvek