Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Foto: UH-60 Black Hawk / Sikorsky
UH-60 Black Hawk / Sikorsky

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko nyní dostalo ze Spojených států zajímavou nabídku. Američané nabízejí devět víceúčelových vrtulníků UH-60 Black Hawk v hodnotě 300 milionů euro.

Česká republika před několika lety dostala z Ruska nové střední vrtulníky Mi-171š. Česká strana si ruské vrtulníky rozhodla ponechat a modernizovat je.

Česká armáda mimo jiné plánuje nákup 18 nových vrtulníků, má jít však o lehčí víceúčelové stroje hmotnostně a výkonnostně spadající pod střední vrtulníky kategorie Mi-17 nebo UH-60 Black Hawk.

Ve slovenském letectvu léta jedenáct vrtulníků Mi-17. Ruským vrtulníkům však již za šest let končí technická životnost a slovenská strana uvažuje o jejich výměně.

Ministr obrany Martin Glváč, který nedávno navštívil Spojené státy, novinářům v Bratislavě řekl, že USA nabídly devět strojů UH-60 Black Hawk od firmy Sikorsky Aircraft Corporation. Američané nabízejí vrtulníky Slovensku vrtulníky skrze fond zahraniční vojenské pomoci FMS (Foreign Military Sales).

Fond FMS slouží k prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Kupující nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Americká vláda od výrobce nakupuje vojenskou techniku a služby ve velkém množství, proto může zajistit lepší ceny. Zahraničním zájemcům poskytuje také případně výhodné možnosti školení, výcviku nebo poradenství.

„Slovensko nebo jiná země je schopná nakoupit vojenskou techniku, jako nakupují naše ozbrojené síly,“ řekl deníku SME Theodore Sedgwick , americký velvyslanec na Slovensku. „Protože nakupujeme ve velkém, dostáváme velké slevy.“

„Akvizice vrtulníků je pro nás prioritou. Po akvizici taktických letadel může dojít k akvizici víceúčelových vrtulníků, jejichž dodávka může nastat dříve než dodávka letadel. Pokud bychom přijali nabídku, tak (…) první dva vrtulníky by zde mohly být do roka,“ dodal Martin Glváč, slovenský ministr obrany.

Glavač však zdůraznil, že jde pouze o nabídku. Ve hře jsou také další možnosti (modernizace a prodloužení technické životnosti Mi-17) a typy vrtulníků, např. evropský EC725 Caracal.

Výhod nákupu vrtulníků UH-60 Black Hawk je však řada. Jde o roky prověřený stroj otestovaný v nejnáročnějších podmínkách po celém světě. Vrtulník je mimořádně modulární a může plnit řadu rolí – dopravu vojáků a materiálu, podporu speciálních operací, převoz zraněných, záchranné a pátrací operace, atd.

Nespornou výhodou nákupu UH-60 Black Hawk je také široké školicí a výcvikové zázemí. Dále pak snadná a stabilní dostupnost náhradních dílů.

Podle Glaváče je nákup vrtulníků první fázi modernizace slovenského letectva. Druhou fázi ministr nepřiblížil. Slovensko však dlouhodobě řeší obměnu svého stíhacího letectva. Ve hře je vytvoření společných leteckých jednotek s Českou republikou vyzbrojených stíhačkami JAS-39 Gripen.

Slovensko se v poslední době odhodlalo k zásadním nákupům vojenské techniky. Nynější vláda premiéra Roberta Fica na podzim například uzavřela kontrakt s italskou společností Alenia Aermacchi na dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan.

Zdroj: SME

Nahlásit chybu v článku


Související články

Smrt slovenských vojáků v Afghánistánu

Černý pátek, tragické zakončení roku, tragédie v Afghánistánu. Takové titulky se objevily v médiích ...

Slovensko uvažuje o stíhačkách JAS-39 Gripen

Ve slovenském letectvu již brzy doslouží letité stíhačky MiG-29AS/UBS. I přes částečnou modernizaci ...

NÁZOR: Slovenské prešľapovanie na mieste

V júni roku 2013 vydalo Ministerstvo obrany SR Bielu knihu o obrane. Kým príprava toho istého ...

ČZUB a EXCALIBUR otevírá na Slovensku nový závod

V úterý 15. července 2014 byl v prostorách areálu VOP Nováky, za přítomnosti premiérů České ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ďuri
  17:09 29.04.2015

  Slovensko uz nezvazuje, ale nakupuje :
  http://www.ta3.com/clanok/1060...

  Slovensko uz nezvazuje, ale nakupuje :
  http://www.ta3.com/clanok/1060...

 • Nesher
  16:15 02.03.2015

  Podle toho co píší na konkurečním webu militarybox.cz je hotovo, americký kongres dostal ke schválení kontrakt mezi USA a SK na dodávku 9 UH 60M + náhradní díly. Cituji "S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle toho co píší na konkurečním webu militarybox.cz je hotovo, americký kongres dostal ke schválení kontrakt mezi USA a SK na dodávku 9 UH 60M + náhradní díly. Cituji "S vrtulníky Black Hawk bude na Slovensko dodáno celkem dvacet motorů T700-GE-701D, dvacet satelitních-inerciálních navigačních systémů, dvacet radiostanic ARC-231, jedenáct identifikačních systémů AN/APX-123, jedenáct přijímačů VOR / ILS ARN-147, jedenáct taktických navigačních systémů ARN-153, jedenáct radiostanic ARC-201D a dvě stanice plánování mise. Hodnota transakce je asi 450 milionů dolarů, přičemž vrtulníky budou dodány v rámci amerického vládního programu Foreign Military Sale řízeného agenturou pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency)."
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  15:36 02.03.2015

  J.D., Migom končí životnosť a zmlvuy o rok a riešiť sa to začína len teraz. :D Pre zmenu...

  J.D., Migom končí životnosť a zmlvuy o rok a riešiť sa to začína len teraz. :D Pre zmenu...

 • fulcrum
  16:55 20.01.2015

  AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW-139M.
  http://www.janes.com/article/4...

  AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW-139M.
  http://www.janes.com/article/4...

 • Blake
  23:12 18.01.2015

  ggtt:
  porovnaním údajov o rozmeroch BH z wikipedie s údajnými rozmermi nákladového priestoru Spartana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ggtt:
  porovnaním údajov o rozmeroch BH z wikipedie s údajnými rozmermi nákladového priestoru Spartana tu:

  http://www.globalsecurity.org/...
  http://www.military-today.com/...

  to vyzerá, že chvost je privysoký, ale ten je, ak sa nemýlim, skladací, kvôli preprave Herculesom a ten má, podľa wikipedie cargo hold dokonca o pár centi užší, čiže s veľkou pravdepodobnosťou áno, Black Hawk pôjde prepraviť Spartanom, jedine, že by bol aj po príprave na transport stále vyšší, než 2,25m.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  20:29 18.01.2015

  no je ale super že Slováci myslí takhle dopředu, životnost jim končí až za šest let ale oni schání už teď :D

  no je ale super že Slováci myslí takhle dopředu, životnost jim končí až za šest let ale oni schání už teď :D

 • ggtt
  16:07 16.01.2015

  podla toho, co vravel americky velvyslanec, ak je to naozaj ako vyberat si z jedalneho listka, ktory je stale k dispozicii, by sa vlastne dalo vzdy spravit vyberove konanie s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podla toho, co vravel americky velvyslanec, ak je to naozaj ako vyberat si z jedalneho listka, ktory je stale k dispozicii, by sa vlastne dalo vzdy spravit vyberove konanie s priamym porovnavanim z polozkami z FMS. a to plati nie len pre vrtulniky, ale pre cokolvek.. ?
  http://www.ta3.com/clanok/1054...
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  13:36 16.01.2015

  Strikehawk, co to kecáte za blbosti? Z jakých důvodů by nám USA stoply přísun ND? Třeba když bychom odešli z Áčka? Nebo nepodpořili sankce? Nesnažte se jim podsouvat principy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk, co to kecáte za blbosti? Z jakých důvodů by nám USA stoply přísun ND? Třeba když bychom odešli z Áčka? Nebo nepodpořili sankce? Nesnažte se jim podsouvat principy, které zde byly za komančů, kdy si nikdo v naší vládě nemohl bez souhlasu z Kremlu ani uprdnout, a velitelství armády jsme měli v Moskvě. Dnes jsme suverénní stát. Jsme v NATO, ale armádu si řídíme sami, podle rozhodnutí vlády. Američani můžou remcat, ale nejsou to rusáci, aby nás vydírali nebo posílali tanky na Václavák, protože je nechceme v něčem poslouchat. Smiřte se s tím.
  Skrýt celý příspěvek

 • ggtt
  11:21 16.01.2015

  mozno zla otazka..
  ak sa nasadi BH v zahranici.. bude tam presunuty pravdepedobne nejakym lietadlom. zmesti sa BH do Spartanu?

  mozno zla otazka..
  ak sa nasadi BH v zahranici.. bude tam presunuty pravdepedobne nejakym lietadlom. zmesti sa BH do Spartanu?

 • strikehawk
  08:18 16.01.2015

  mu7705

  a nebyl problém spíš v tom, že naše MO kupovalo ND přes X-prostředníků zcela obskurní pověsti? Pokud vím, tak jakmile byla navázána spolupráce přímo z výrobcem přes LOM, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mu7705

  a nebyl problém spíš v tom, že naše MO kupovalo ND přes X-prostředníků zcela obskurní pověsti? Pokud vím, tak jakmile byla navázána spolupráce přímo z výrobcem přes LOM, tak žádné problémy nejsou.

  ND a opravy vám mohou odříznout i USA. Prostě přestanete poslouchat a začnou problémy. O exportu vyřazené techniky bez jejich souhlasu si můžete nechat leda zdát.

  Pokud jsou nové vrtulníky potřeba, třebas i náhrada Mi-17, tak je nutno přijmout evropské řešení....
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:56 15.01.2015

  Myslím, že vidíme dobrý tah na krále...
  Sankce EU můžou vyřadit stroje MI-17 z provozu i trhu. Státy bývalého východního bloku se pomalu ale jistě blíží k výměně stárnoucích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že vidíme dobrý tah na krále...
  Sankce EU můžou vyřadit stroje MI-17 z provozu i trhu. Státy bývalého východního bloku se pomalu ale jistě blíží k výměně stárnoucích MI-8/17. Západní Evropa nakupuje nově vyvinuté NH90. Chudší východ, pokud by nebylo pnutí Rusko-NATO, tak by některé země mohli buďto sáhnout k modernizaci, nebo dokonce z důvodů ceny pro nákup nových MI.
  Nová ruská technika politicky nepřijatelná a provoz současných strojů se může ukončit díky sankcím. To je pro všechny uživatele ( země bývalé VS i Jugoslávie) velký tlak. Nabídky Sikorského pro Polsko a Slovensko (je patrné, že neskončí jen u těchto zemí) přichází velmi vhodně načasované. Není tajemstvím, že nové státy NATO čeká výměna pomalu komplet celé techniky. Díky politickému pnutí v Evropě se zájem vlád zaměřuje na zastaralé armády. Obměna techniky si nyní žádá míň času než se plánovalo a vše vyžaduje nemalé finance. Evropští výrobci mohou konkurovat jen z Agusty-Westland díky ceně, NH-90 je drahý a ještě dražší pro ty, kteří obměňují více druhů vojsk. BH má svůj zenit za sebou (i když je to stále dobrý stroj) a světová poptávka po něm klesá. Velká šance pro něj jsou nové členské státy NATO, které se nyní dostali do tlaku ohledně výzbroje a Sikorsky může ještě výrazně zabodovat v exportu. Proto ty současné nabídky.
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  21:15 15.01.2015

  Provozování Mi-17/171 je do budoucna zcela zcestné. Rusko od roku 1989 již několikrát mělo období, kde se s nimi nedalo domluvit a několikrát prakticky uzemnili některé typy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Provozování Mi-17/171 je do budoucna zcela zcestné. Rusko od roku 1989 již několikrát mělo období, kde se s nimi nedalo domluvit a několikrát prakticky uzemnili některé typy techniky. V 90. letech byla třeba aféra, že nám Rusové dodali jako nové náhradní díly součástky, které byly již použité. Týkalo se to třeba rotorových listů na Mi-24 a Mi-17 atd. Pokud se kupují součástky jinde než v Rusku, tak jsou 100% demontovány z nelétající techniky. Pokud Rusko deklaruje, že nám součástky neprodá, tak si také může být každý jistý, že i cena použitých součástek na trhu bude raketově stoupat. Nákup ruských vrtulníků byl chybou. Stejně tak by bylo chybou nakoupit cokoliv jiného z Ruska, protože by to byl stejný problém.
  Otázkou je, nakolik se obdobný problém neprojeví ze strany USA. Zažil to například Irán, který jen s vypětím všech možných sil dokázal nouzově provozovat flotilu amerických letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • redrou
  20:13 15.01.2015

  pre Jura99 http://zpravy.idnes.cz/miliard... ..pisem sa tam aj o viacucelovych vrtulnikoch....tak sa uvidi.

  pre Jura99 http://zpravy.idnes.cz/miliard... ..pisem sa tam aj o viacucelovych vrtulnikoch....tak sa uvidi.

 • Jura99
  19:45 15.01.2015

  redrou: problém je v tom, že AČR hledá stroje pro jiné účely (bitevní), protože Mi-171Š se při troše štěstí, když Rus bude dodávat ND, budou provozovat ještě řadu let, jsou celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  redrou: problém je v tom, že AČR hledá stroje pro jiné účely (bitevní), protože Mi-171Š se při troše štěstí, když Rus bude dodávat ND, budou provozovat ještě řadu let, jsou celkem nové a průběžně modernizované. Jinak u UH-60 mi tak trochu schází nákladová rampa, je to spíš vrtulník pro dopravu osob než nákladu. Co tak se podívat po něčem jako NH90 ? Ale chápu, že když dá Američan cenu, tak to bude UH-60. Nakonec rádi budou i ve Vodochodech, kde se (pokud se nepletu) vyrábí podstatná část tohoto vrtulníku.
  Skrýt celý příspěvek

 • redrou
  18:35 15.01.2015

  a teraz som sa docital na idnes ze cesky minister obrany behom 1-2 mesiacov vyhlasi tender na nove vrtulniky. cize mi podla vas gripeny a vy BlackHawk/UH60M. ked ze budeme mat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a teraz som sa docital na idnes ze cesky minister obrany behom 1-2 mesiacov vyhlasi tender na nove vrtulniky. cize mi podla vas gripeny a vy BlackHawk/UH60M. ked ze budeme mat spolocne nebo tak nech mame spolocne aj stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • redrou
  18:21 15.01.2015

  GGTT pre teba...lebo nasi chcu mat spolocne zbarne s cechmi a za to otvori CZ zavod na slovensku.

  GGTT pre teba...lebo nasi chcu mat spolocne zbarne s cechmi a za to otvori CZ zavod na slovensku.

 • redrou
  18:17 15.01.2015

  dnes o 1950 na ta3 bude rozhovor ohladom vrtulnikov s americkym velvyslancom na svk. sa zas dozvieme viac ze co a ako s tymi BLACK HAWK.

  dnes o 1950 na ta3 bude rozhovor ohladom vrtulnikov s americkym velvyslancom na svk. sa zas dozvieme viac ze co a ako s tymi BLACK HAWK.

 • HibbsCZ
  17:17 15.01.2015

  Pokud Slovensko plánuje pronájem Gripenů, tak by bylo lepší využít Americký fond zahraniční vojenské pomoci na nákup řízených střel a data Linku 16. Peníze uspořené s provozu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud Slovensko plánuje pronájem Gripenů, tak by bylo lepší využít Americký fond zahraniční vojenské pomoci na nákup řízených střel a data Linku 16. Peníze uspořené s provozu Gripenů oproti drahým Migům 29 se dají použít na modernizaci vrtulníků nebo později i nákup jiných strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:06 15.01.2015

  ggtt: Myslí, že odpověď zná v našich dvou zemích už každý :D
  I lobisté a páni politici musí z něčeho přeci vyžít a že mají velice vysoké náklady.

  ggtt: Myslí, že odpověď zná v našich dvou zemích už každý :D
  I lobisté a páni politici musí z něčeho přeci vyžít a že mají velice vysoké náklady.

 • ggtt
  15:00 15.01.2015

  pozrel som si tu reprizu.
  nejak mi nejde do hlavy, preco kritizuje doterajsie nevyuzivanie FMS. za kolko kupuju americania svoje rucne zbrane? preco to nevyuzil a rovno odklepol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pozrel som si tu reprizu.
  nejak mi nejde do hlavy, preco kritizuje doterajsie nevyuzivanie FMS. za kolko kupuju americania svoje rucne zbrane? preco to nevyuzil a rovno odklepol cesku zbrojovku?
  Skrýt celý příspěvek

 • redrou
  14:00 15.01.2015

  vcera bol na ta3 min.obrany. dnes to opakuju na ta3 o 1430hod. a hovoril o tych vrtulnikov...cena je do 280 000 000dolarov. s toho treba odratat dph 20percent(dph ostava na svk) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vcera bol na ta3 min.obrany. dnes to opakuju na ta3 o 1430hod. a hovoril o tych vrtulnikov...cena je do 280 000 000dolarov. s toho treba odratat dph 20percent(dph ostava na svk) 280mil - 56mildph=224 000 000. 224 000 000-162 000 000=62 000 000 (cena je 18 000 000 za kus 9x18 000 000 cena 162 000 000) ostava 62 000 000 to je na servis,skolenie,zranovy system+rakety a vybavu vrtulnikov podla specifikacie. myslim si ze celkom je to vyhodne pre svk. a to nenavidim smerakov a ich tunelarov. len ten to krat je to asi prvy krat co zariadili ferovu cenu za vyzbroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:38 15.01.2015

  Ale to už se občas přece něco vyjevilo:

  Zpráva z tisku z 5.12.14
  "LOM PRAHA, který opravuje vrtulníky ruské výroby, dostává náhradní díly z Ruska se zpožděním, nebo je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale to už se občas přece něco vyjevilo:

  Zpráva z tisku z 5.12.14
  "LOM PRAHA, který opravuje vrtulníky ruské výroby, dostává náhradní díly z Ruska se zpožděním, nebo je nedostává vůbec. Na jednání sněmovního branného výboru 12.11.2014 to řekla ředitelka odboru řízení organizací ministerstva obrany Marta Kopecká. Válka na východě Ukrajiny podle Kopecké ohrožuje samotnou existenci LOM Praha. Neoficiálním důvodem zpožděných nebo neuskutečněných dodávek náhradních dílů údajně je, že ruští dodavatelé dostali "doporučení z vyšších míst" dodávky omezit. LOM PRAHA proto hledá jiné způsoby, jak náhradní díly do Česka dostat. Za významnější riziko pro existenci podniku Kopecká považuje nizozemský požadavek z nedávné doby, aby byly sankce EU proti Rusku rozšířeny i na společnost Russian Helicopters, která zastřešuje ruské podniky z vrtulníkového průmyslu. Schválení těchto sankcí by podle Kopecké mohlo vést až k narušení obranyschopnosti Česka. Armádě by totiž po několika měsících došly náhradní díly na provozované vrtulníky ruské výroby řady Mi. Ministerstvo obrany proto přes ministerstvo zahraničních věcí apelovalo, aby takový sankční návrh nebyl přijat. Problémy s dodávkami náhradních dílů stojí podle Kopecké za předpokládanou ztrátou, kterou LOM PRAHA na konci roku očekává. Pohybovat by se měla kolem 30 milionů korun. Loni byl podnik v zisku 27 milionů korun."
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:07 14.01.2015

  Asi by bylo opravdu dobré, aby Rusko zastavilo dodávky náhradních dílů. Možná by to posléze všichni pochopili :-)

  Asi by bylo opravdu dobré, aby Rusko zastavilo dodávky náhradních dílů. Možná by to posléze všichni pochopili :-)

 • apache
  22:33 14.01.2015

  Jednou věcí, kterou u nových Mi-171š vůbec neberete v úvahu, je nezbytná modernizace, aby byly schopny operovat v aliančním prostředí. A ta není levná. Argument nízké ceny tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednou věcí, kterou u nových Mi-171š vůbec neberete v úvahu, je nezbytná modernizace, aby byly schopny operovat v aliančním prostředí. A ta není levná. Argument nízké ceny tedy dost pokulhává.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  19:07 14.01.2015

  CerVus: však já také neříkám, že musíme vyvíjet zbrusu nový stroj revoluční koncepce s 70% podlem kompozitů v konstrukci, spíše sem měl na mysli derivát Mi-17. V minulosti se tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: však já také neříkám, že musíme vyvíjet zbrusu nový stroj revoluční koncepce s 70% podlem kompozitů v konstrukci, spíše sem měl na mysli derivát Mi-17. V minulosti se tu vyráběly podobně komplexní letecké konstrukce (MiG-15,19, 21, Albatrosy, Alcy), konstrukci známe, avioniku z části máme, řešit by se musela pohonná soustava (tj. náhrada Isotovů).

  Že se jedná o těžké sci-fi vím a vhodná doba už dávno minula.

  Karlos73: bohužel musím souhlasit se strikehawkem, že pokud jde o čistě přepravní kapacity, jedná se v případě UH-60 o downgrade. Nosnost nákladů na háku je sice velmi podobná, ale pokud jde o možnost transportu v kabině, je UH-60 díky odlišné koncepci někde zcela jinde. Bude tedy záležet na SR, jaké priority zvolí a zda mu bude schopnost přepravy rozměrných nákladů v kabině chybět či nikoliv. Naopak, pro jiné mise bude BlackHawk zase vhodnější.

  Podpora tak, jak ji popisujete, je velmi slušná a pokud bude opravdu zahrnuta v ceně, nejedná se o nijak špatný obchod a bude to minimálně tlak na evropskou konkurenci. Nové "sedmnáctky" by sice byly nejspíš levnější, ale jsou politicky neprůchodné.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:47 14.01.2015

  Charlie: opravdu si nemyslím, že máme na to sestrojit zbrusu nový střední vrtulník.
  Jediné Polsko je vyrábí a to v podobě už poněkud obstarožních i když u letecké záchranky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: opravdu si nemyslím, že máme na to sestrojit zbrusu nový střední vrtulník.
  Jediné Polsko je vyrábí a to v podobě už poněkud obstarožních i když u letecké záchranky oblíbených Sokolů. Stejně jak u nové stíhačky by si to vyžádalo obrovské sumy peněz a nejspíše by to vše spadlo na bedra Polské strany. Vývoj zbraní prostě není ta správná cesta pro levně a kvalitně vyzbrojenou armádu viz modernizace t72, Alca, Šakal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:37 14.01.2015

  Charlie, zatial je to ponuka z Americkej strany...
  V prvej faze by malo ist o 9x nove stroje asi typ S-70i™ BLACK HAWK, podla Slovenskych specifikacii. Cena by mala byt maximalne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, zatial je to ponuka z Americkej strany...
  V prvej faze by malo ist o 9x nove stroje asi typ S-70i™ BLACK HAWK, podla Slovenskych specifikacii. Cena by mala byt maximalne do 300mil. euro. V cene bude minimalne dvoj rocny servis a nahradne diely, vycvik a skolenie pilotov a technickeho personalu. LOT (Trencin) by malo ziskat sposobilost na servis a opravy tychto strojov.
  Slovenska strana dala specifikaciu na multifunkcny stroj
  http://www.sikorsky.com/Pages/...
  Asi po vzore Rakuska a jeho specifikacii - Utility (misie, zakladny transport) ,Medevac (odvoz ranenych), Search and Rescue platform (pátranie a záchranna platforma), Additional Missions (civilne misiie, ako hasenie poziaru, humanitarne zasobovanie,atd.), pripadne Armed (protitankova verzia) co je najdrahsia uprava a nepredpokladam, ze Slovenska armada si ju objedna... uvidime s cim pride konkurencia od Europskych vyrobcov, s akymi cenami a moznostami....
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:41 14.01.2015

  Každopádně Slovensko by si před nákupem mělo vyjadnit pár technických otázek:

  1) Bude nám stačit možnost transportu nákladů v podvěsu, nebo chceme zachovat možnost transportu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně Slovensko by si před nákupem mělo vyjadnit pár technických otázek:

  1) Bude nám stačit možnost transportu nákladů v podvěsu, nebo chceme zachovat možnost transportu v kabině?

  2) Máme rozumně fyzicky a finančně dostupné servisní zázemí?

  3) Co pro nás znamená zásadní změna logistického zabezpečení v případě přechodu na jiný typ?

  Jak už tu kdosi správně poznamenal, pokud chce SR čisté "náklaďáky", je pro ní UH-60 né úplně vhodný a možná až "příliš luxusní" stroj. Naopak v jiných úlohách (medevac, přeprava výsadku) by byly vynikající. Další věc je, co je v těch 300 mega zahrnuto - bude dodaná i výzbroj, nebo ji budou muset obstarat zvlášť (což se prodraží)? Co náhradní díly?

  Možná by stálo za zvážení, abychom spolu s Poláky zkusili na bázi Mi-17 vyvinout něco vlastního, co by nebylo tolik závislé na dílech z Ruska. Poláci mají s vývojem vrtulníků zkušenosti a my máme zase prolezlý Mi-17 do posledního nýtku. Při objednávkách v rámci V4 už by se mohlo jednat o zajímavé počty strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  13:44 14.01.2015

  Strikehawk, co sa tyka charakteristiky spoluprace armad statov V4 a Rakuska s tebou suhlasim. Cesko a Slovensku su zial lobisticky a politicky previazane, je to vidiet na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk, co sa tyka charakteristiky spoluprace armad statov V4 a Rakuska s tebou suhlasim. Cesko a Slovensku su zial lobisticky a politicky previazane, je to vidiet na obstaravani rucnych zbrani pre armadu. Kde to na Slovensku vyzeralo do roku 2010, ze bude modernizovat na nemecku G36,teraz je to ceska Bren a CZ75. Spolocny nakup Iveco LMV...

  Lukas, Slovensko ma v hladaciku polske KTO Rosomak (pripadne Patria AMV), ministerstvo obrany sa vyjadrilo (na poslednom vojenskom cviceni spolu s Polskom sa o Rosomaka zaujimal aj minister obrany), ze by to bol idealny tip IFV pre slovensku armadu...uvidime.

  Vestly, nesuhlasim s touto tvojou konstrukciou, ze by sme mali radsej kupovat nieco ine za tie peniaze...Ta cena je velmi dobra (vyjadrili sa viaceri bespecnostni experti), pokial chceme multifunkcny stroj s dostatocnou nosnostou. Dokonca europsky konkurent EC 725 Caracal je o nieco drahsi ako zakladna verzia UH-60 Black Hawk. A ten je osvedceny vo viacerych verziach, od Additional Missions, Medevac, az po Armed upravu. Teraz nam konci zivotnost vrtulnikov, radary, stihacie letectvo, treba to teraz riesit...pozemna technika je zial totalne zastarala a nemoderna, bude sa asi zatial riesit v malom a neskor, prezbroji sa spolu s novymi utocnymi puskami Bren, ako sucast cesko-slovenskeho a V4 Battle Group... Si predstav, ze ked pride na radu stihacie letectvo, tak to bude este vacsia ciatka ako do 300 mil. US$. Toto musi riesit stat a hlavne Narodna banka, (prva narodna banka VB bola zalozena prave za ucelom financovania armady a vojny...)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:23 14.01.2015

  nj ale oni teď potřebují vrtulníky. K čemu jsou armádě piloti a vyškolený personál, když jim bude chybět to hlavní. Pozemní síly ještě chvilku musí vydržet. Jezdilo to 50 let, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nj ale oni teď potřebují vrtulníky. K čemu jsou armádě piloti a vyškolený personál, když jim bude chybět to hlavní. Pozemní síly ještě chvilku musí vydržet. Jezdilo to 50 let, tak to holt bude muset jezdit 60.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  12:36 14.01.2015

  Osobne si myslim, ze to su zbytocne vyhodene peniaze. 9 blackhawkov nic nezmeni a tych 300 mil sa da lepsie vyuzit na nove tanky/obrnene transporteri atd.

  Osobne si myslim, ze to su zbytocne vyhodene peniaze. 9 blackhawkov nic nezmeni a tych 300 mil sa da lepsie vyuzit na nove tanky/obrnene transporteri atd.

 • Vestly
  12:32 14.01.2015

  Kubo, az na to, ze vtedy velke velmoci bojovali proti malym statom a vobec sa necitili ohrozene. Ak NATO zautoci na Rusko, tak Rusi tie zbrane pouziju, kedze v podstate budu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kubo, az na to, ze vtedy velke velmoci bojovali proti malym statom a vobec sa necitili ohrozene. Ak NATO zautoci na Rusko, tak Rusi tie zbrane pouziju, kedze v podstate budu zahnani do kuta.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  12:01 14.01.2015

  Neviem, čo máte všetci s tými jadrovými zbraňami. Ja si osobne myslím, že protivník by ich použil skôr len v tom najnutnejšiom prípade, napr. zahnanie do kúta, bezvýchodisková ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem, čo máte všetci s tými jadrovými zbraňami. Ja si osobne myslím, že protivník by ich použil skôr len v tom najnutnejšiom prípade, napr. zahnanie do kúta, bezvýchodisková situácia a pod. Pretože každá vojna má svoj význam, či už pre suroviny, územie a iné. To neplatí však ak sa jedná o napr. kultúrnu otázku. A ani to byť nemusí, pretože to záleží od ľudí. Ako napr. taká Kórea, kde Truman jasne stopol použitie jadrových zbrani proti Číne a KĽDR, ktoré navrhol generál McDouglas.

  Alebo Vietnam, kde tiež Francúzi chceli proti Viet Minhu použiť jadrové zbrane, ale USA im to jasne stopli. A vtedy bola studená vojna, kde to niekedy pekne vrelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:59 14.01.2015

  W przypadku ACR czy OSSR problem "pochodzenia" Mi17 jest marginalny...

  To że maszyna jest rosyjska nie musi wcale w Was uderzyć...
  Nie macie wielu maszyn - spokojnie możecie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  W przypadku ACR czy OSSR problem "pochodzenia" Mi17 jest marginalny...

  To że maszyna jest rosyjska nie musi wcale w Was uderzyć...
  Nie macie wielu maszyn - spokojnie możecie zabezpieczyć się na wypadek embarga...
  Zwłaszcza że nie ma problemu z wykonywaniem serwisu poza FR, oraz nie ma problemu z symulatorami do szkolenia pilotów...

  Co innego mieć 20 maszyn a co innego 60...

  Nie wiem czy jest sens szybkiego przezbrajania się na nowy śmigłowiec - chyba są ważniejsze wydatki...

  Za te 300 mln Euro Słowacja mogłaby kupić na przykład 120-150 Rosomaków i zamontować w nich wlasną wieże - na przykład Turra 30 (akurat jest o 1 tone lżejsza więc Rosomak by pływał i byl lepiej opancerzony ;) )

  Albo ponegocjaować ze Szwedami o Gripenach...
  Albo kupić przeciwpancerne pociski kierowane
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  10:45 14.01.2015

  Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele?... to je jen další naprosto naivní myšlenka, velice vzdálená od pravdy. Ujišťuji vás, že Rusko má naši zemi ve svých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele?... to je jen další naprosto naivní myšlenka, velice vzdálená od pravdy. Ujišťuji vás, že Rusko má naši zemi ve svých vojenských plánech hezky a detailně prozkoumanou. Všechny vojenské cíle, stejně jako klíčovou infrastrukturu a místa státní moci mají hezky zmapované, aby strategické i taktické síly měly podklady a nemuseli se orientovat podle turistických map jako v osmašedesátém. To, že jsme všichni "bratři Slovani" je vážně nepálí, pro ně jsme od osmašedesátého potenciálně nepřátelskou zemí a tím jsme si až dodnes vysloužili čestné místo v oblasti jejich vojenského plánování.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  10:05 14.01.2015

  Todomatch

  Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele ale NATO což je u nich synonym pro USA ( které beztak NATO politicky zcela ovládá to si řekněme narovinu ). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele ale NATO což je u nich synonym pro USA ( které beztak NATO politicky zcela ovládá to si řekněme narovinu ). Vzhledem k řadě nepřátelských akci proti Rusku ze strany NATO - počínaje PRO, krize na Ukrajině, Gruzie atd...je to racionální postoj a žádná země by se v jejich pozici nechovala jinak ( bráno z velmocenského pohledu )

  v hypotetickém konfliktu NATO s Ruskem je skutečně jedno jaké přepravní vrtulníky naše armáda bude mít, protože Rusko na NATO nezaútočí ... v konvenčních zbraních má NATO značnou přesilu. A v případě, že zaútočí NATO tak Rusko použije jaderné zbraně - minimálně taktické a v tom případě poletíme všichni - doufám že do nebe :-)

  OK, jsem ochoten připustit, že v ofenzivních a důležitých zbraních ( no moc jich sice nemáme ) jako např OT, tanky, stíhací letadla můžeme uplatňovat jistou selekci ( ale to uplatňujeme již teď ). Ale v přepravních vrtulnících ??? Zbytečnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  09:45 14.01.2015

  to strikehawk:

  Rusko dodá zbraně opravdu každému, klidně i oběma stranám konfliktu. Ovšem s jedinou výjimkou a to je, pokud by byla daná země v konfliktu s ním. Viz třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to strikehawk:

  Rusko dodá zbraně opravdu každému, klidně i oběma stranám konfliktu. Ovšem s jedinou výjimkou a to je, pokud by byla daná země v konfliktu s ním. Viz třeba Ukrajina. To je ovšem základní faktor, protože nás má Rusko na seznamu cílů, mohlo by to pro nás být velmi nepříjemné prozření. Právě ve chvíli, kdy bychom potřebovali dodávky a servis by nám je logicky utnuli. Vlastně by mohla nastat situace, že jsme dlouhá léta platili svého potenciálního nepřítele a navíc za to získali pro daný konflikt nepoužitelné zbraně. To není moc rozumné řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  09:38 14.01.2015

  Karlos73

  v hodnocení spolupráce V4 s tebou naprosto souhlasím. Chyba není vůbec pouze v SR ale V4 je nefungujícím svazkem a ukrajinská krize to neúprosně odhalila :

  Polsko má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73

  v hodnocení spolupráce V4 s tebou naprosto souhlasím. Chyba není vůbec pouze v SR ale V4 je nefungujícím svazkem a ukrajinská krize to neúprosně odhalila :

  Polsko má svoje zájmy na Ukrajině a v Pobaltí, je až extrémně protiruské, obchodní zájmy v Rusku má malé nebo se je snaží maximálně utlumovat. Při jakékoliv spolupráci automaticky ( a částečně oprávněně ) požaduje největší ( někdy až maximalistický ) podíl. Český technologicko/technický náskok v průmyslu ( který ovšem v posledních letech dramaticky upadl ) není takový aby přilákal Polsko ke společnému vývoji a tak radši fanaticky skupují licence nebo přímý nákup s offsety s nulovým prospěchem pro rozvoj vlastní VTZ ( vědeckotechnické základny )....

  Maďarsko , Slovensko, ČR a Rakousko mají k ukrajinské krizi rezervovaný postoj a dokonce sdílejí částečně ruský pohled na vznik krize, nynější politickou reprezentaci na Ukrajině apod......

  Z této 3 (4 vč Rakouska ) má :

  Maďarsko holou pr..el a dojednávat nebo koordinovat s ním nyní jakékoliv větší akvizice nemá smysl. Přesto ( anebo právě proto ) dokázali dojednat lepší kontrakt na Gripeny než ČR.

  Rakousko se stále hledá s neutralitou. Podrobně jako ČR má velké obchodní zájmy v Rusku. Ukrajinský srab zná velmi dobře a americký přiblblý operace jim lezou krkem. Spolupráce byla dosud jednostranná ze strany ČR ( viz nákup Pandur ). Na adekvátní odpověď ze strany Rakouska stále čekáme ( ALCA ).....

  Slovensko mělo značný odpor ke koordinaci s ČR ( možná pod dojmem naprosté korupce a lobingu u akvizic v ČR ) a na armádu uvolňovalo skutečně minimální finance. Situace se mění až nyní ale vypadá to, že si hodlá účelově vybírat pouze to co je výhodné pro ni ( společná letka Gripen ) a v žádném případě neposkytovat protihodnotu....

  ČR - korupce, lobing, totální neschopnost z trosek vybudovat nový adekvátní vojenskoprůmyslový komplex s rozumným zaměřením...politická podpora pro spolupráci na úrovni V4 na úrovni hospodských žvástů......

  Tak asi takhle....
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:21 14.01.2015

  Tak Slovensko má jednu velkou výhodu. Jejich ekonomika na rozdíl od té naší (která padá jak šutr) solidně roste, tudíž věřím, že za pár let budou mít lépe vybavenou armádu. Gripeny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Slovensko má jednu velkou výhodu. Jejich ekonomika na rozdíl od té naší (která padá jak šutr) solidně roste, tudíž věřím, že za pár let budou mít lépe vybavenou armádu. Gripeny bych sem netahal, ty nám nepatří a za pár let budeme zase za draho hledat náhradu , takže jediné co máme u nás lepšího jsou novější ruské vrtulníky (potencionální logistické riziko) a nijak zvlášť spolehlivé pandury.
  Ohledně nákupů dílů ve větším počtu pro naší letku Mi. To je bez šance, armáda na to nemá peníze a sotva se drží nad vodou. LOM je firma žijící ze zakázek armády, ty také nebudou poslední dobou nijak závratné, takže ani lom se nemůže předzásobit.
  Problém je, že se snažíme jít neustále cestou nejmodernějších zbraní, které si ve větším počtu nemůžeme dovolit(letadla na leasing, zbytečně pře-vybavené pandury) popřípadě zavádíme do služby nikým nevyzkoušené zbraně a podílíme se na jejich vývoji. Přitom by jsme se měli držet nějakého vyzkoušeného průměru s rozumnými provozními náklady.
  Tak doufám, že alespoň Slovensko se z našich chyb poučí.A když nic jiného, tak jejich vojáci alespoň nemusí chodit v několik let starých, roztrhaných maskáčích.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  09:07 14.01.2015

  Nevím o žádném státu, kterému by Rusko v posledních 20 letech odepřelo dodávat ND. Impuls o přerušení spolupráce vždy vycházel buď z politické reprezentace daného státu nebo se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím o žádném státu, kterému by Rusko v posledních 20 letech odepřelo dodávat ND. Impuls o přerušení spolupráce vždy vycházel buď z politické reprezentace daného státu nebo se jednoduše podvolil nátlaku USA.

  UH-60 není pro náhradu Mi-17 optimální typ, protože se v základní věci tzn. přepravní kapacitě jedná o zcela odlišné typy s diametrálně odlišnými vlastnostmi a o nic jiného než o přepravní kapacitě v Slovenské armádě nejde. Nebo si snad tady vskutku někdo myslí, že předmětem dodávky z celkem 9 ks (!) budou specializované verze Battlehawk, Silenthawk, Pavehawk atd...?????

  Pokuď by Slovensko vážně uvažovalo o náhradě Mi-17 s alespoň částečně srovnatelnými přepravními vlastnostmi muselo by šáhnout minimálně po NH90 a ještě lépe po EH101 - pak ano. Slovensko by si bezesporu zvýšilo svoje možnosti v oblasti přepravy , SAR apod ...

  Ale s UH-60 ? Ani náhodou .....

  Věřím, že odpovědní lidé na Slovensku a OSSR musí dojít ke stejným závěrům - Mi-17 dnes nemá finančně rozumnou alternativu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:05 14.01.2015

  Vrtulníky sou to určitě kvalitní, akorát si říkam jestli to slováci nevzali za špatný konec. Modernizovat od toho nejnákladnějšího s tim že pak mohou zjistit ze uz nemají na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrtulníky sou to určitě kvalitní, akorát si říkam jestli to slováci nevzali za špatný konec. Modernizovat od toho nejnákladnějšího s tim že pak mohou zjistit ze uz nemají na modernizaci základních potřeb. U AČR bych byl nejradši, aby s navýšením rozpočtu na obranu nejdriv investovali napríklad do nového typu maskování a obnovy základní výstroje. To je jednorázovka. Pak muzou řešit techniku..Takhle nakoupi letadla, vrtulníky a nebudou mit penize ani na palivo :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  00:20 14.01.2015

  Suhlasim s apache. To ze CR investovala do Mi-171š, v case ked Ruska federacia bola za kamosov (za to iste ich mali Francuzi s ich lodami Mistral, Nemci pri budovani spickoveho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Suhlasim s apache. To ze CR investovala do Mi-171š, v case ked Ruska federacia bola za kamosov (za to iste ich mali Francuzi s ich lodami Mistral, Nemci pri budovani spickoveho vycvikoveho trenazera, Americania s programom raketovych motorov,atd.) Situacia sa zmenila, dnes je Rusko agresorom, napadlo suverenny stat zabralo si uzemie suverenneho statu, okupuje a vojensky zasahuje na uzemi cudzeho statu. Ale to na inu geopoliticku diskusiu... Zial, CR sa dostala do rizika, tato investicia je znacne ohrozena, ako clena NATO a EU, s ktorymi je Rusko v konflikte (zatial v politickej rovine). Viacero statov pouzivajucich rusku techniku sa dostalo do situacie , kde EU zaradila na ciernu listinu ruske vojenske firmy, ktore sa angazuju v konflikte na Ukrajine, tym padom nemozu s tymito firmami obchodovat a servisovat svoju vojensku techniku. Slovensko sa dostalo do podobnej situacii, nase Mig-29,Mi-17, radary, S-300PMU,raketova technika je odsudena na dozitie, alebo druha moznost nahradit ju technikou a zbranami spojencov z NATO. Viaceri tu spominate kupu Alenia C-27J Spartan Slovenskom, ze preco sa nepridalo k CR, ktore kupovalo EADS CASA C-295? Slovenska specifikacia bola, ze lietadlo musi odviest standartne vojenske kontajnery (plus ine specifikacie), co EADS CASA C-295 nedokaze. Povazujem tuto kupu za jednu z tych lepsich, ktore sa v poslednej dobe v OSSR udiali. Otazka na CR, preco sa potom nepridala k Polsku, ktore kupovalo 17 strojov EADS CASA C-295? Najvacsiu chybu v spolocnom obstaravani statov V4 vidim na neuveritelnom nacionalizme a hrani sa na vlastnom piesocku kazdeho statu, ako je to komu vyhodne. Preto stroskotali spocne modernizacne programy Mi-17, Mi-24, spolocny vyvoj a kupa radarov, modernizacia BVP-1,...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:14 14.01.2015

  apache

  Ukrajina si stopla vojensko-technickou spolupráci s Ruskem sama (nebo na něčí popud). Jinak Rusku dodávalo Ukrajině přinejmenším náboje ráže 5.45x39 mm. A to i v době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  apache

  Ukrajina si stopla vojensko-technickou spolupráci s Ruskem sama (nebo na něčí popud). Jinak Rusku dodávalo Ukrajině přinejmenším náboje ráže 5.45x39 mm. A to i v době bojů na Donbase, protože továrna byla na území separatistů. Po vypovězení spolupráce, se projevil nedostatek nábojů této ráže.
  Je pravdou, že Rusko jako takové sankce prakticky nepoužívá. Pokud by náhodou došlo k tomu, že nebudou chtít dávat náhradní díly na MI-171, tak se můžem obrátit na jiné provozovatele, nebo rovnou na Čínu, kde běží licenční výroba a je z medií známo, že ČR má s Čínou dobré vztahy...
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  23:54 13.01.2015

  ArgonautCZ: Prosím, nech si takovéto idiotské komentáře, tady nejsme na novinkách, abychom absenci argumentu doháněli sarkasmem. Rusko nebude váhat ani minutu, pokud by nastala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ArgonautCZ: Prosím, nech si takovéto idiotské komentáře, tady nejsme na novinkách, abychom absenci argumentu doháněli sarkasmem. Rusko nebude váhat ani minutu, pokud by nastala situace, že by se proti sobě mohla postavit vojska NATO a RF, a zavede takové embargo na všechny státy NATO, které využívají ruskou techniku. A taková hrozba přímé konfrontace ani není nutná, klidně k tomu může jednoduše dojít kolotočem sankcí. Třeba Ukrajina má co se zbrojního průmyslu týče už utrum. Rusko nekoupí ani neprodá. A Rusové? Ti sami sobě zakáží dovoz potravin z ciziny a ještě to komentují slovy, že klidně budou žrát trávu. Tak proč by nám nemohli utnout toto, oni si před domácím publikem dokáží zdůvodnit úplně všechno... Ale to už se odkláníme od tématu.

  Pointou je, že závislost na Rusku v obranném průmyslu je pro ČR strategickým rizikem, bez ohledu na sympatie některých jedinců k té, či oné straně. Spojené státy jsou na rozdíl od Ruska našimi spojenci, kdežto Rusko na nás jakožto na člena NATO pohlíží jako na nepřítele. To je prostý fakt, ať už se to snažíte okecat jakkoliv.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:36 13.01.2015

  Slovensko má před sebou vcelku těžkou volbu, vyhodí značnou sumu peněz za Spartany, na které se bude koukat pouze na základnách a leteckých dnech. Jak tu píše Pepe 33, tak pozemní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko má před sebou vcelku těžkou volbu, vyhodí značnou sumu peněz za Spartany, na které se bude koukat pouze na základnách a leteckých dnech. Jak tu píše Pepe 33, tak pozemní síly jsou totálně zanedbané, to je mnohem větší problém.
  V letecké technice vidím jedinou rozumnou šanci v připojení se k pronájmu Gripenů, pořízením jiných stíhaček nebo vrtulníků vyrobených na západ od jejich hranic se dostanou do situace, kdy sice ušetří kupříkladu na spotřebě paliva, ale vynaloží mnohem větší peníze za náhradní díly a servis strojů, nebudou mít peníze na to si pořídit takovou úroveň údržby, jakou mají u ruských strojů (poláci toto zjistili při porovnání provozu F 16 a našich Migů 29). Obdobně si "užívají" provozu Typhoonu a Blackhawku v Rakousku, tam je na pořadu dne orientace na evropské výrobce vrtulníků.
  Na druhou stranu jsou v pasti, protože společně s EU a NATO vedou s ruskem obchodní válku.

  Když už tu někdo chce řešit i případné pořízení vrtulníků pro AČR, tak bych se osobně přimlouval za účast na projektech co mají opravdu budoucnost. Hodně slibně vypadají koncepce protiběžných nosných rotorů s tlačnou vrtulí, napříkad Sikorski S 97 Raider, posouvá to možnosti zase o kus dále, díky vyšší cestovní rychlosti.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  23:11 13.01.2015

  S-70 to eksport, na który nie trzeba miec zgody kongresu - bo nie posiada wielu "kluczowych" technologi
  I wszystko jasne...

  A co konkretnie? - wszystko - od systemów łączności ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S-70 to eksport, na który nie trzeba miec zgody kongresu - bo nie posiada wielu "kluczowych" technologi
  I wszystko jasne...

  A co konkretnie? - wszystko - od systemów łączności w maszynie po silniki i łopaty które są innych wersji i ktore mają dużo słabsze parametry np. MTOW UH-60 jest inny niż S-70

  S-70 przy UH-60 to tak jakby porownywąc T-72A z T-72B3
  Niby oba to czołgi T-72 - niby podobne
  Ale inne...

  Ja bym się USA zapytał o F-16
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  22:35 13.01.2015

  Na embarga je ale odborník západ :) viz aktuální embargo.

  Na embarga je ale odborník západ :) viz aktuální embargo.

 • apache
  22:04 13.01.2015

  ArgonautCZ: Nejde o nějaké vydírání, ale o to, že Rusové když budou chtít, tak prostě uvalí embargo a jsme v háji. Že potřebují cash? Nebuďte naivní, celá tahle záležitost je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ArgonautCZ: Nejde o nějaké vydírání, ale o to, že Rusové když budou chtít, tak prostě uvalí embargo a jsme v háji. Že potřebují cash? Nebuďte naivní, celá tahle záležitost je v jejich rozpočtu jako zrno písku na pískovišti. A že by jejich technika byla nahrazena západní je vůbec netrápí za předpokladu, že by tam byl stejně ztracen jejich vliv, což by nastalo při transferu technologií, viz co jsem již psal.

  Left: Nejsem si jist, ale řada S je snad jen nové exportní označení, výbava jako taková u nových strojů vždy závisí na konkrétních požadavcích, které mohou být velice rozmanité.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepe33
  21:53 13.01.2015

  som príslušník OS SR.Na jednej stránke je dobre,že postupne sa rozbieha modernizácia,na stránke druhej-posledné dva veľké modernizačné projekty patrili vzdušným silám.Vrtuľníkom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  som príslušník OS SR.Na jednej stránke je dobre,že postupne sa rozbieha modernizácia,na stránke druhej-posledné dva veľké modernizačné projekty patrili vzdušným silám.Vrtuľníkom kočí technická životnosť, a čo také PV3S PAD,ŠA, PV3S POKA,T815?Tým už dávno skončila.Nebyť veľkého zanietenia,táto technika by aspoň na útvare,kde slúžim,dávno nejazdila. Niekto by si mohol spomenúť,že nielen vzdušné sily sú v slovenskej armáde,ale aj pozemné
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:47 13.01.2015

  To Nesher: samozřejmě nevím, zda se naše MO ptalo, co a kdy jim Rusové jsou ochotní dodat s potenciálem vytvořit si zásoby. Ale počítám, že už nejsou divoká devadesátá léta, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher: samozřejmě nevím, zda se naše MO ptalo, co a kdy jim Rusové jsou ochotní dodat s potenciálem vytvořit si zásoby. Ale počítám, že už nejsou divoká devadesátá léta, kdy zkoušeli dodat použité díly. Z mé laické znalosti moc velké možnosti vydírání s nedodávkou dílů nemají. Jednak potřebují cash, dále v případě konfliktu by se lítalo tak jako tak a navíc by jakýmikoli problémy s dodávkou nahrávali těm, co chtějí techniku vyměnit za západnější.

  Co zatím vidím, je strategie všech dodavatelů stejná. Pokud možno levně / cenově přijatelně dodat a dohnat to na servisu. Jak se jednou vybuduje logistická základna, těžko se opouští.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  21:31 13.01.2015

  BTW je nějaký významný rozdíl mezi S70i a třeba UH-60 v nových verzích?
  V minulém článku o výběrovém řízení na střední vrtulník v Polsku se řešilo, že Ministerstvo obrany chtělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BTW je nějaký významný rozdíl mezi S70i a třeba UH-60 v nových verzích?
  V minulém článku o výběrovém řízení na střední vrtulník v Polsku se řešilo, že Ministerstvo obrany chtělo UH-60, ale Sikorsky nabídl S70i... Jako kdyby šlo o úplně jiné stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:26 13.01.2015

  To Argonout
  No hned ze dvou důvodů:
  1) LOM a ani AČR na to prostě nemají peníze, dovedete si představit co by stálo nakoupit, alespoň základní sadu náhradních dílů pro každý z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Argonout
  No hned ze dvou důvodů:
  1) LOM a ani AČR na to prostě nemají peníze, dovedete si představit co by stálo nakoupit, alespoň základní sadu náhradních dílů pro každý z našich vrtulníků třeba jen 4-5 let dopředu? Nakupovat náhradní díly na léta dopředu si nemohou dovolit ani podstatně bohtaší organizace než jen LOM či AČR
  2) I kdyby se na něco takového peníze podařilo najít (což je utopie), tak to Rusové nedodají, protože jak správně podotkl apache, přišly by tím o část vlivu, což jejich prioritní zájem.
  I v ostatním musím souhlasit s apachem, když už tu ty stroje máme a narvali jsme do nich spoustu peněz, tak je používejme, ale perspektive delší než 8-10 let stejně nemají.
  BTW Docela se tu bavím prohlášeními některých východně zaměřených "odborníků" (čímž nemyslím Vás), kteří v jedné části příspěvku označí UH-60M za zastaralý klumpr a v druhé části vynášejí div ne do nebe Mi 17/171, který je konstrukčně mnohem starší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:06 13.01.2015

  to Cejkis: Asi jsem prorusky orientovaný občan, když si myslím, že je hloupost měnit něco, co dobře funguje a jsme na to zavedení. Nedává mi smysl rok 48 naopak. To je typicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Cejkis: Asi jsem prorusky orientovaný občan, když si myslím, že je hloupost měnit něco, co dobře funguje a jsme na to zavedení. Nedává mi smysl rok 48 naopak. To je typicky český přístup, kdy se zdolávání jednoho pozadí mění za druhé, podle toho, kdo je zrovna velký bratr:)

  Jinak náhradní díly nejsou banány, aby se zkazily. Nerozumím, proč nenakoupí náhradní díly na pár let dopředu. Ty vrtulníky tu létají desítky let a měli by vědět, co a kdy bude potřeba.
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  20:37 13.01.2015

  V dodávkách náhradních dílů jsme i přes nepochybnou kvalitu LOMu plně závislí na ruských dodavatelích. A oprávnění k provádění prací jsou sice hezká, ale stále jde vlastně jen o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V dodávkách náhradních dílů jsme i přes nepochybnou kvalitu LOMu plně závislí na ruských dodavatelích. A oprávnění k provádění prací jsou sice hezká, ale stále jde vlastně jen o práci s ruskými díly. K vlastní výrobě bychom potřebovali celou řadu dalších licencí. A Rusové nejsou hloupí, oni moc dobře ví, že závislost na jejich podnicích jim udržuje jejich vliv. Takového vlivu se nevzdají tím, že by naše podniky nechali převzít jejich technologii, to radši odstoupí úplně. Jediný stát, u kterého tolerují kompletní převzetí ruských technologií, je Čína, to je ale úplně jiný level a guru v oblasti kopírování.

  Jinak Black Hawky jsou legendou, a v nejnovějším provedení pořád na špici. Řeči o nějaké zastaralosti jsou jenom klasické kecy rusofilů. Ohromnou výhodou tohoto typu je velké množství variant a prakticky libovolné možnosti výbavy z pohledu států jako jsme my nebo Slováci. Jinak dle mého názoru kombinace klasických transportních UH a jejich bitevních verzí, jako již zde zmiňovaný Battlehawk, by byly naprosto ideální řešení pro malý stát, který chce komplet přezbrojit vrtulníkové letectvo a zbavit se těžkých bitevních vrtulníků. Bylo by to mnohem lepší, než nakupovat nějakou militarizovanou verzi civilního stroje, která si na vojenský vrtulník jen hraje. Kdyby jsme neměli ty relativně nové, a za drahé peníze modernizované Mi-171š, taky bych byl také pro rodinu Black Hawků. Pro nás ale nemá cenu se zbavovat spolehlivých nových strojů, takže je otázkou, čím naše Mi doplnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:25 13.01.2015

  Tak oni si tuším i americká pěchota chtěla pořídit Mi-117 než jim to kongres z národních zájmů zatrhl. A když už něco chce americká armáda, tak to logicky nebude špatné.
  U nás je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak oni si tuším i americká pěchota chtěla pořídit Mi-117 než jim to kongres z národních zájmů zatrhl. A když už něco chce americká armáda, tak to logicky nebude špatné.
  U nás je škoda, že nemůžeme vyrábět v licenci alespoň nějaké náhradní díly. To byla obrovská chyba při sjednávání té materiálové splátky Ruského dluhu. Teď bych jim pro takovovou možnost klidně vrátil mi-24. Stejně to jsou v dnešní době překonané stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  19:55 13.01.2015

  Cejkis: jak si představujou to "uzemnění škrtem pera"?

  LOM má veškerý oprávnění od výrobce který může mít a Isotovy TV-117 taky nejsou takovej výkřik techniky, abychom je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: jak si představujou to "uzemnění škrtem pera"?

  LOM má veškerý oprávnění od výrobce který může mít a Isotovy TV-117 taky nejsou takovej výkřik techniky, abychom je nedokázali nahradit nebo repasovat (vždyť i u nás se proudové motory vyráběly).

  Koneckonců, vyrobit Mi-117 by pro naše letecké továrny neměl být problém, vyráběly se tu a stále vyrábějí i náročnější stroje.

  Konstrukčně je ta mašina vynikající, přes všechny možné i nemožné nedostatky tohle Rusáci prostě umí.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:53 13.01.2015

  Ještě dovětek. Očekávám, že zařazení SK do tohoto programu je součástí dohody o reverzních dodávkách zemního plynu na Ukrajinu.

  Ještě dovětek. Očekávám, že zařazení SK do tohoto programu je součástí dohody o reverzních dodávkách zemního plynu na Ukrajinu.

 • cejkis
  19:53 13.01.2015

  Ještě dovětek. Očekávám, že zařazení SK do tohoto programu je součástí dohody o reverzních dodávkách zemního plynu na Ukrajinu.

  Ještě dovětek. Očekávám, že zařazení SK do tohoto programu je součástí dohody o reverzních dodávkách zemního plynu na Ukrajinu.

 • cejkis
  19:44 13.01.2015

  Vzhledem k univerzálnosti platformy Blackhawku a vzhledem k mnoha prohlášením představitelů, vidím jasný cíl pro ČR a SK. Jmenuje se to battlehawk.

  Navrhovat modernizaci ruských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k univerzálnosti platformy Blackhawku a vzhledem k mnoha prohlášením představitelů, vidím jasný cíl pro ČR a SK. Jmenuje se to battlehawk.

  Navrhovat modernizaci ruských strojů v dnešní politické situaci může jen prorusky orientovaný občan. A postavit special operation forces na ruském typu strojů, které dokáže protivík uzemnit škrtem pera, může navrhnout opět jen prorusky orientovaný voják či zaměstnanec MO.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:27 13.01.2015

  To v té maximální výbavě udělají amíci z UH 60 stíhačku s radarem AESA, že za to chtějí takové peníze?

  To v té maximální výbavě udělají amíci z UH 60 stíhačku s radarem AESA, že za to chtějí takové peníze?

 • JirkaM
  19:09 13.01.2015

  Válku v Afgánistánu snad už NATO vzdalo a v Evropě by UH-60 fungovat mohly.

  Jenže až ty vrtulníky budou Slováci potřebovat prodat, budou muset s prosíkem za Amíky, aby jim k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Válku v Afgánistánu snad už NATO vzdalo a v Evropě by UH-60 fungovat mohly.

  Jenže až ty vrtulníky budou Slováci potřebovat prodat, budou muset s prosíkem za Amíky, aby jim k tomu dali povolení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:46 13.01.2015

  A o Ah-60L nic nie wspominali? ;-)

  A o Ah-60L nic nie wspominali? ;-)

 • Argonaut.CZ
  18:43 13.01.2015

  Pořizovací náklady jsou jedna věc, ale otázkou jsou provozní, včetně revizí. Při technické životnosti řekněme 20 let to bude další darda do rozpočtu. Být Slováky a být rozumně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořizovací náklady jsou jedna věc, ale otázkou jsou provozní, včetně revizí. Při technické životnosti řekněme 20 let to bude další darda do rozpočtu. Být Slováky a být rozumně uvažujícím odpovědným pracovníkem u nás na MO, tak řeším Mi- 17/171 a jejich modernizace našimi silami v LOM a dokoupím pár malých vrtulníků, opět ideálně s CZ armádou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  17:54 13.01.2015

  Myslím,že pro miniaturní Slovenské letectvo by byl spíše ideální nákup cca 12 lehčích univerzálních vrtulníků kategorie jako AW-139 či EC-645.Ještě mě napadá,před několika lety se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím,že pro miniaturní Slovenské letectvo by byl spíše ideální nákup cca 12 lehčích univerzálních vrtulníků kategorie jako AW-139 či EC-645.Ještě mě napadá,před několika lety se psalo,že Madarsko plánuje nákup použitých amerických strojů UH-1 myslím verze N,ale dnes už ticho po pěšině...
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  16:55 13.01.2015

  pokud bych hledal vrtulník k tomu k čemu je určen UH-60
  pokud bych chtěl být s nimi aktivní v misích kde jsou USA
  pokud bych chtěl vyjednat kompletní servis včetně náhradních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud bych hledal vrtulník k tomu k čemu je určen UH-60
  pokud bych chtěl být s nimi aktivní v misích kde jsou USA
  pokud bych chtěl vyjednat kompletní servis včetně náhradních dílů při nasazení v misích a dodávky paliva zadarmo
  pokud bych byl tak bohatý, že bych mohl držet více typů vrtulníků

  tak proč to nekoupit

  jinak malému vojsku více vyhovuje víceúčelový stroj , který dokáže zastat více přepravních úkolů jako je právě Mi-17
  jenže pokud nelze počítat s politikou sbližování s Ruskem pak je třeba hledat něco jiného třeba NH-90
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  15:34 13.01.2015

  Juraj, predaju sa na Ukrajinu, alebo do Afriky...vy boh?:) Tam koncia teraz vsetky repasaky...

  Juraj, predaju sa na Ukrajinu, alebo do Afriky...vy boh?:) Tam koncia teraz vsetky repasaky...

 • Juraj
  15:29 13.01.2015

  Ese ked jastrabom daju nasu digitalnu fasadu tak to bude potom supa :) dufam ze sa to podari. Len by som chcel vediet co bude z mi-17 :/

  Ese ked jastrabom daju nasu digitalnu fasadu tak to bude potom supa :) dufam ze sa to podari. Len by som chcel vediet co bude z mi-17 :/

 • Karlos73
  15:07 13.01.2015

  Ma ist o uplne nove stroje, pojde s velkou pravdepodobnostou o tip S-70i™ BLACK HAWK , ktore budu podla slovenskych specifikacii. Cena je za jednotlive stroje, servis a nahradne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ma ist o uplne nove stroje, pojde s velkou pravdepodobnostou o tip S-70i™ BLACK HAWK , ktore budu podla slovenskych specifikacii. Cena je za jednotlive stroje, servis a nahradne diely minimalne v dlzke 2 rokov, vycvik a skolenie pilotov a technickeho personalu.
  http://www.sikorsky.com/Pages/...
  Glvac a gen.Maxim uviedli, ze by malo ist o prvych 9 vrtulnikov za maximalnu cenu do 300mil US$, v priebehu siestich rokov...(je mozne, ze je v tej cene aj predkupne za mozno 3-5 dlasich kusov, cim by sa pocet dostal na 12~14 vrtulnikov)
  Staci si uvedomit, ze ak Slovensko z 9 vrtulnikov zada poziadavku na 3-6 v bojovej verzii, s protitankovou vyzbrojou (ako nahrada za vyradene Mi-24), tak cena sa bude stverat na 50mil. US$ za kus. + plus cena za vyzbroj (rakety, elektronika, atd.) http://www.sikorsky.com/Pages/...
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  14:43 13.01.2015

  Pro lepší čitelnost :

  š x d x v ( m ) objem ( m3) záďová rampa A/N

  Mil Mi - 171
  2,34 x 6,36 x 1,8
  objem 23
  záďová rampa : A

  NH90
  2 x 4,80 x 1,58
  objem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro lepší čitelnost :

  š x d x v ( m ) objem ( m3) záďová rampa A/N

  Mil Mi - 171
  2,34 x 6,36 x 1,8
  objem 23
  záďová rampa : A

  NH90
  2 x 4,80 x 1,58
  objem 15,20
  záďová rampa : A

  UH-60
  2,3 x 3,8 x 1,3
  objem 11,20
  záďová rampa : N

  EC725
  1,78 x 7,86 x 1,46
  objem 20,40
  záďová rampa : N
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  14:25 13.01.2015

  UH-60 není špatný stroj ale je bohužel evidentně již za zenitem a cena 300 mil EUR je doslova nehorázná. Každopádně je důležité co si vlastně Slováci od výměny slibují. Zvětšení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UH-60 není špatný stroj ale je bohužel evidentně již za zenitem a cena 300 mil EUR je doslova nehorázná. Každopádně je důležité co si vlastně Slováci od výměny slibují. Zvětšení nebo zachování přepravní kapacity to jistě nebude. V US Army má UH-60 trochu jiné poslání/využití než by měl na Slovensku ( s přihlédnutí k portfoliu strojů, které mají Američani k dispozici od lehkých až po nejtěžší typy )

  Zde se opět ukazuje jak nadčasová je konstrukce Mi-17 a jak široké spektru úkolů může plnit. Vskutku jsem rád, že alespoň v tomto v ČR zvítězil zdravý rozum a přeji podobnou chladnou hlavu i našim bratrům.

  Jen tak na okraj si porovnejte prostornost nákladní kabiny u srovnatelných typů :

  š x d x v ( m ) objem ( m3) záďová rampa A/N

  Mil Mi - 171 2,34 x 6,36 x 1,8 23 A

  NH90 2 x 4,80 x 1,58 15,20 A

  UH-60 2,3 x 3,8 x 1,3 11,20 N

  EC725 1,78 x 7,86 x 1,46 20,40 N

  Stručně : v třídě středně těžkých vrtulníků dostáváte v podobě Mil-171 využitelný objem kabiny, který naleží spíše vrtulníkům o kategorii větší ( EH101 apod ). Naopak UH-60 jasně zaostává a poslední generace lehkých vrtulníků typu EC635 apod ( cca 7 m3 ) navíc se sklápěcí rampou a lépe využitelným prostorem mu již doslova "dýchají" na záda.

  Myslím si, že česká cesta ( kombinace Mi-171 + lehkých vrtulníků řady EC635 nebo řady AW 149/169/189 ) je jednoznačně lepší a rozumnější řešení ......
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.benus
  14:25 13.01.2015

  malo by ísť o nové UH-60M, prakticky rovnaké, ako tie čo v USA momentálne nahrádzajú pôvodné Black Hawky

  malo by ísť o nové UH-60M, prakticky rovnaké, ako tie čo v USA momentálne nahrádzajú pôvodné Black Hawky

 • xreht06
  13:57 13.01.2015

  Malý dotaz: to se jedná o nové stroje, nebo použité/používané stroje?

  Malý dotaz: to se jedná o nové stroje, nebo použité/používané stroje?

 • Todomatch
  12:20 13.01.2015

  Tak to by byli naši nejbližší příbuzní fakt frajeři! To by bylo gesto. Sice bychom za čas i tady četli příspěvky typu "kámoš má bráchu, jehož známej dělal těm vrtulníkům servis a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to by byli naši nejbližší příbuzní fakt frajeři! To by bylo gesto. Sice bychom za čas i tady četli příspěvky typu "kámoš má bráchu, jehož známej dělal těm vrtulníkům servis a říkal, že takovej šrot v životě neviděl, že to sotva lítá, Říkal že prej zlatý starý ruský mašiny", ale to už patří k věci. Naše armáda, potažmo slovenská by takovej restart potřebovala jako sůl. Navíc by to k armádě přitáhlo víc lidí i pozornosti a to by znamenalo i jednu důležitou věc- méně by se kradlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  12:01 13.01.2015

  Technicka poznamka k cene:
  Tych 300 milionov je maximalna cena, skutocna cena bude zalezat od vybavy ktoru bude SR pripadne pozadovat.

  Technicka poznamka k cene:
  Tych 300 milionov je maximalna cena, skutocna cena bude zalezat od vybavy ktoru bude SR pripadne pozadovat.