Smrt slovenských vojáků v Afghánistánu

Foto: Příslušníci  5. pluku špeciálneho určenia z Žilinyv Afghánistánu. / MO SR
Foto: Příslušníci 5. pluku špeciálneho určenia z Žilinyv Afghánistánu. / MO SR

Černý pátek, tragické zakončení roku, tragédie v Afghánistánu. Takové titulky se objevily v médiích po pátku 27. prosince 2013, kdy si výbuch nástražného výbušného systému vyžádal životy dvou operátorů slovenského 5. pluku špeciálneho určenia z Žiliny.

Rotný Patrik Fraštia (39) z Kysuckého Nového Mesta a Edmund Makovník z Košic (34) se při výjezdu ze základny Camp Phoenix v afghánském hlavním městě Kábulu nacházeli v prvním vozidle celého konvoje. Spolu s nimi byl v tomto vozidle i kapitán amerického letectva David L. Dle zjištěných informací celý konvoj tří až čtyř vozidel projížděl jednou z hustěji obydlených čtvrtí Kábulu,když se čelní vozidlo dostalo na úroveň zaparkovaného osobního auta.

 

To sloužilo jako nosič improvizovaného výbušného zařízení, které bylo právě v tom okamžiku iniciováno buď na dálku, nebo přímo s ebe vražedným útočníkem vevnitř vozidla. Následná exploze úplně zničila vozidlo nesoucí IED a stejně tak i první vozidlo konvoje.

 

Tolik je možné zjistit z dostupných a ověřitelných faktů bez spekulací. Diskuse o tom, jaký typ vozidla byl použit při útoku a v jakém vozidle seděli všichni tři padlí vojáci , je v tomto bodě nepodstatná. Na jedné straně se jedná o součást vyšetřování celého incidentu, které probíhá pod společným dohledem amerických i slovenských ozbrojených sil. A na straně druhé to život nikomu nevrátí.

 

Oba př í slušníci 5. pluku působili v Afghánistánu jako součást předsunuté skupiny, která připravuje zázemí pro příjezd hlavní části kontingentu vyslaného tímto plukem. Na základě mandátu parlamentu z března 2013 vyšle Slovensko do Afghánistánu dvě rotace úkolové skupiny pro speciální operace (SOTG) v celkovém počtu do 150 osob.

 

Úkolem obou rotací je podílet se na mentorování příslušníků speciálních jednotek afghánských bezpečnostních sil. Toto poslání není pro žilinský pluk ničím novým. Od září 2011 až do dubna letošního roku se v operaci ISAF vystřídaly tři úkolové jednotky pro speciální operace (SOTU).

 

Druhá vyslaná SOTU se v březnu 2012 podílela spolu se svými svěřenci z armádní Provinční hotovostní roty (PRC) na zadržení povstaleckého velitele ve východním Afghánistánu. Celé nasazení přineslo nejen mnoho pozitivních ohlasů ze strany spojeneckých velitelů speciálních operačních sil ( SOF ) , ale také ze strany afghánských partnerů. A značně také zvýšilo úroveň zkušeností u této jediné slovenské SOF jednotky.

 

Právě zkušenosti získané při nasazení SOTU se zhodnotí při tomto novém nasazení, kdy bude oblast působení i míra odpovědnosti více v rukou důstojníků a poddůstojníků ze Žiliny. Několik podřízených úkolových jednotek bude mít tak možnost předat své znalosti, schopnosti, ale i přístup k vedení speciálních operací v ještě větší míře než dosud.Skutečnost, že právě počátek této mise je poznačen takovou tragickou událostí je připomínkou každodenní reality válečného konfliktu. Této realitě se nevyhne žádná jednotka, která působí v oblasti kde takový konflikt probíhá. A to bez ohledu na to zda provádí mentorování bezpečnostních jednotek domovského státu a nebo zda provádí bojové operace.

 

Redakce Armádních novin se tímto přidává k vyslovení upřímné soustrasti rodinám obou padlých operátorů i jejím spolubojovníkům z Žiliny. Čest jejich památce!

 

Zdroj: Ministerstvo obrany SR, TASR, www.5psu.mil.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...

Slovenské letectvo: boj o přežití

Dnes se podíváme na poslední letectvo našeho sousedství, a to slovenské, které je v současné době ...

Při útoku v Afghánistánu zemřel slovenský voják

V úterý 9. července 2013 byl do seznamu vojáků NATO, kteří padli v Afghánistánu, zapsán i četař ...

Slovenský nosič kontejnerů TATRAPAN 8x8 Container Carrier

Slovenská armáda dokončila počáteční testy nového obrněného nosiče kontejnerů TATRAPAN 8×8 Container ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • mino
    14:00 30.12.2013

    Odpočívajte v pokoji :(

    Odpočívajte v pokoji :(

Načítám diskuzi...