Boj s drony. Slovinské JLTV dostanou bojový modul Mangart 25

Boj s drony. Slovinské JLTV dostanou bojový modul Mangart 25
JLTV s modulem Mangart 25 / Valhalla Turrets (Zvětšit)

Slovinská firma Valhalla Turrets vyvine, postaví a na vozidle JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) otestuje lehký bezosádkový modul Mangart 25 s 25mm automatickým kanonem. Úkolem modulu je ničit bezpilotní letadla. Současně si zachová schopnost vést palbu na pozemní cíle.

Slovinsko do konce roku 2024 získá celkově 129 JLTV. Obecně jsou JLTV na Balkáně velmi populární – Slovinsko, Severní Makedonie (33, výhledově 96) a Černá Hora (67) objednaly nebo objednají 294 těchto amerických obrněnců.

První objednávka na 38 JLTV (model M1278A) přišla ze Slovinska v roce 2018. Ve slovinské armádě jsou JLTV označována jako LKOV 4×4 (Lahka Kolesna Oklepna Vozila).

Všech 38 JLTV má dálkově ovládaný bojový modul M153 Protector (CROWS II) s kulometem M2 ráže 12,7 mm. Stejný modul si pro své JLTV vybrala slovenská armáda. Modul je gyroskopicky stabilizován a má vlastní senzorový blok – denní kameru s výkonným zoomem, termokameru a laserový dálkoměr. Slovinská armáda všech 38 JLTV oficiálně předvedla veřejnosti v prosinci minulého roku.

V letech 2023 a 2024 Slovinsko převezme posledních 84 objednaných vozidel a sedm JLTV darovaných vládou Spojených států. Vzhledem k masové produkci Slovinsko, nebo jakýkoliv jiný zákazník, na nové JLTV nemusí dlouho čekat.

Ostatně prvního června Oshkosh oslavila výrobu již 20 000 JLTV. Před pouhými dvěma lety přitom padl milník 10 000 vyrobených JLTV. Roční produkce tedy dosahuje zhruba 5000 kusů!


Slovinský JLTV s modulem M153 Protector; větší foto / Ministrstvo za obrambo

Americká armáda JLTV vybrala v roce 2015. O zakázku soutěžily tři společnosti: AM General, Lockheed Martin a nakonec vítězná Oshkosh Defense. Pentagon však získal plná práva na technickou dokumentaci. Může tedy zadávat výrobu jakémukoli jinému subjektu, pokud nabízí lepší podmínky než Oshkosh.

To se nakonec stalo. Před pár měsíci předložila lepší nabídku konkurenční AM General. Během pěti let americké armádě a zahraničním uživatelům dodá 20 682 JLTV a 9883 přívěsů. AM General přitom výrobní linku na JLTV teprve staví.

Oshkosh pro americkou armádu a zahraniční zákazníky vyrobí 22 679 vozidel. Na podzim očekává další objednávky ze zahraničí. Nicméně k bolestivému uzavření výrobní linky dojde během příštího roku.

Zpět do Slovinska. Některá ze slovinských JLTV získají protitankový raketový komplet (PTRK) Spike. Komplet v podobě jedné zapouzdřené protitankové řízené střely (PTŘS) Spike LR (Long Range) bude lafetován přímo na modul M153 Protector (video níže). V minulém roce slovinské ministerstvo obrany objednalo prvních 50 PTŘS Spike LR za 6,7 milionu euro.


Slovinský JLTV; větší foto / Ministrstvo za obrambo

Část slovinských JLTV (pokud dopadne dobře vývoj) dostane vyvíjený bojový modul Mangart 25. Na vývojové práce Valhalla Turrets dostala od domácího ministerstva obrany rozpočet čtyři miliony euro. Firma musí předložit výsledky do 24 měsíců.

„Technický model Mangart 25 bude mít působivou škálu schopností. Bude vybaven kanónem ráže 25 mm a bude schopen zasahovat bezpilotní letouny a další vzdušné nebo pozemní cíle na vzdálenost až 3000 metrů. Kromě toho je systém vybaven kulometem ráže 7,62 mm, elektrooptickým zaměřovacím a pozorovacím zařízením a radarem AESA (Active Electronically Scanned Array),“ uvádí se v tiskové zprávě.

Věž má být modulární. Půjde ji umístit na různé typy vozidel. S bojovou hmotností kolem jedné tuny (včetně munice) je tento systém vhodný i pro bojová vozidla v hmotnostní třídě do deseti tun, jako je například LMV, Eagle V nebo český Patriot II.

Použít půjdou také automatické kanony různých ráží (od firmy Rheinmetall, viz dále), PTRK, protiletadlové střely, nejrůznější senzory nebo systémy umělé inteligence pro detekci, identifikaci a sledování cílů.


Odpal PTŘS Spike z JLTV (Slovinsko 2021)

Pochopitelně firma může na věž integrovat jakýkoliv vhodný systém z komerčního trhu, pokud zákazník poskytne příslušné finanční prostředky. Jednou stránkou mince je systém postavit (což je čistě inženýrský problém), druhou provést důkladné vojskové zkoušky a zajistit špičkový výcvik, aby zbraň plně ovládli operátoři a její možnosti pochopili velitelé. Tahle problematika není předmětem tohoto článku, ale je dobré ji neustále připomínat jako očkování před nebezpečným vojenským techno-optimismem.

Mangart 25 v základu získá automatický kanon Rheinmetall KBA střílející municí 25×137 mm. Dvojitý pásový zásobník umožňuje podávat do kanonu dva typy munice – nejčastěji průbojnou (případně podkaliberní) a tříštivo-trhavou. Kanon může střílet rychlostí až 600 ran za minutu. Valhala Turret již má s tímto kanonem zkušenosti a nabízí ho v několika svých produktech.

Doplňkovou výzbroj tvoří koaxiální kulomet FN Herstal FN MAG s kapacitou 1000 nábojů 7,62×51 mm. V případě potřeby lze věž doplnit o PTRK nebo kontejnery pro protiletadlové střely.

Modul také dostane zajímavý „klamný“ systém BANS (Battlefield Anti-Aircraft Non-lethal System) od slovinské Carboteh. BANS lze použít samostatně, ale nejlépe v kombinaci se střelami země-vzduch.


BANS

Podle výrobce BANS na dálku „elektronicky stimuluje“ výstražné a obranné systémy nepřátelských vrtulníků nebo letadel. Obranné systémy nepřátelských strojů reagují na signál BANS a spouštějí automatická protiopatření – vypouštějí fléry nebo koutové odražeče. Letoun nebo vrtulník tak plýtvá obranné prostředky, aniž by existovala skutečná hrozba. Jakmile jsou všechny klamné cíle vyčerpány, je stroj prakticky bezbranný a lze ho snáze zasáhnout systémy PVO.

Slovinci s projektem Mangart 25 reagují na potřebu manévrujících sil po lehkých a mobilních systémech PVO velmi krátkého dosahu. Jak vidíme na Ukrajině, války současnosti a blízké budoucnosti, budou charakteristické masovým nasycením bojiště nejrůznějšími leteckými bezpilotními prostředky. Nad bojištěm se může v jednu chvíli pohybovat stovky, či dokonce tisíce různých dronů.

Obrana proti nim – ať už přímým ničením pomocí palných zbraní nebo laserů, nasazením prostředků elektronického boje, maskováním nebo použitou taktikou – bude patřit mezi hlavní úkoly Aliance.

Zdroj: Bussines Wire, Soldat&Technik, gov.si(.doc)

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stryker na steroidech: 30mm automatický kanón a střely Javelin

Příslušníci 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment), známého také jako 2. dragounský (2nd ...

Litva převzala první taktická vozidla JLTV

V litevské Rukle zástupci litevského ministerstva obrany slavnostně převzali první americká obrněná ...

30mm automatické kanony pro vozidla JLTV

Taktická obrněná vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) lze osadit řadou výkonných zbraňových ...

Bojová vozidla Boxer pro slovinskou armádu

Slovinsko nakoupí 45 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Boxer. Cena zakázky dosahuje 281,5 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    13:19 15.06.2023

    "BANS na dálku „elektronicky stimuluje“ výstražné a obranné systémy nepřátelských vrtulníků nebo letadel." ...podívaj sa na Slovince! ...jen jestli se použitím toho ...Zobrazit celý příspěvek

    "BANS na dálku „elektronicky stimuluje“ výstražné a obranné systémy nepřátelských vrtulníků nebo letadel."

    ...podívaj sa na Slovince!

    ...jen jestli se použitím toho bezpochyby aktivního systému vozejček sám nedemaskuje, resp. nepřitáhne nechtěnou pozornost?Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      20:56 17.06.2023

      Mají vrtulníky běžně možnost lokace zdroje signálu, nebo jen detektor ozáření? Já se domnívám že (aspoň momentálně) mají (především) ruské typy jen za b)...

      Mají vrtulníky běžně možnost lokace zdroje signálu, nebo jen detektor ozáření? Já se domnívám že (aspoň momentálně) mají (především) ruské typy jen za b)...

  • JVit
    12:00 15.06.2023

    Rad bych videl nejakou vizi ACR jak chce resit tuhle oblast. Neco podobneho s kanonem treba na Titusu nebo Patriotu? Nebo se inspirovat polaky a jejich programem Pilica a ...Zobrazit celý příspěvek

    Rad bych videl nejakou vizi ACR jak chce resit tuhle oblast. Neco podobneho s kanonem treba na Titusu nebo Patriotu? Nebo se inspirovat polaky a jejich programem Pilica a namontovat nejaky kanon a RBS na Tatrovku?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...