SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Foto: Raketa SM-3 ve výrobní závodě Raytheon. / Raytheon
Raketa SM-3 ve výrobním závodě Raytheon. / Raytheon

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují poslední model protiraketové střely SM-3 (Standard Missile 3). Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru.

Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě. Střely budou (společně s radary) rozmístěny od roku 2018 na pozemních základnách v Polsku a Rumunsku. Ostatně před měsícem Američané zprovoznili vojenskou základnu s naváděcím radarem v Rumunsku.

Velký radar včasné výstrahy evropské protiraketové obrany vyroste v Turecku. Součástí deštníku budou i vojenské lodě se systémy Aegis plující ve Středozemním moři.

Střely SM-3 jsou určeny především k ničení balistických raket krátkého a středního doletu (3000 – 5500 km). SM-3 umí rovněž ničit satelity na oběžné dráze Země. V současné době SM-3 najdeme výhradně na amerických a japonských válečných lodích.

SM-3 má místo klasické tříštivé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu. Magazín PR Newsire popisuje energii zásahu jako náraz nákladního auta o hmotnosti 10 tun, jedoucím rychlostí 1000 km/h, do betonové zdi.

Podle Američanů základny v Polsku a Rumunsku ochrání státy NATO před útoky balistickými raketami. Rozmístění raket v Polsku a Rumunsku je součástí širšího technického programu “Aegis na pevnině” (Aegis Ashore), který přenese protiraketové schopnosti lodí na pevninu.

Obecně hlavní komponenty systému Aegis tvoří řízené střely, jejich odpalovací zařízení, systém řízení palby a sofistikovaný radar. Aegis vznikl v době studené války pro obranu amerických úderných svazů (a zejména letadlových lodí) před hromadným útokem sovětských nadzvukových protilodních střel.

Samotné rozmístění antiraket v Evropě se řídí plánem Bílého Domu EPPA (European Phased Adaptive Approach), který je součástí budované komplexní protiraketé obrany NATO. V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

Zpět do současnosti. Nová třístupňová střela SM-3IIA navazuje na předchozí verzi SM-3 Block IB (SM-3IB). Obrovskou změnou je použití motorů stejného průměru u všech třech stupňů, což výrazně zlepší letové výkony. Střely série Block IIA ničí ve střední fázi všechny balistické rakety krátkého a středního dosahu. “Ukázkový” cíl tvoří například ruské rakety Iskander.

“Tohle je rozšíření schopností SM-3IB. Je to především kvůli tělu o větším průměru 21 palců (533 mm - pozn. red.). Dokážeme tak chránit mnohem větší prostor. Vložili jsme také nějaké nové schopnosti do naší kinetické bojové hlavice, takže máme větší citlivost - máme lepší vyhledávací senzor,” komentuje blížící se testy Amy Cohen, ředitelka oddělení raket SM-3 ve firmě Raytheon.

Testy nových raket SM-3IIA jsou naplánovány na konec roku. Při testech proti simulované balistické střele středního doletu se mimo jiné ověří, zda nový senzor skutečně dokáže vidět cíle ve větším zorném poli na větší vzdálenost.

Pentagon v minulém roce objednal za 543 milionů dolarů 17 střel SM-3IIA pro testování a počáteční rozmístění v Polsku a Rumunsku. Na výrobě střel SM-3 se podílí 50/50 Japonsko a USA, přičemž sestavení raket probíhá ve firmě Raytheon.

Ostatně také Japonsko plánuje rozmístit v rámci technického programu Aegis Ashore střely SM-3 na pevninu, jako obranu před možnými raketovými útoky z Číny a Severní Koreje.

Zdroj: National Interest 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor

Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k ...

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Raketový deštník pro Turecko?

Systémy obrany proti balistickým řízeným střelám (Ballistic Missile Defense – BMD) patří k ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  08:41 02.07.2016

  Většina samozřejmě nemá zájem otevřeně útočit na Rusa s vizí smradlavé války. Najdou se ale zájmové skupinky s podivnými ambicemi. A skoro všichni by chtěli plíživě Rusovi přiložit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Většina samozřejmě nemá zájem otevřeně útočit na Rusa s vizí smradlavé války. Najdou se ale zájmové skupinky s podivnými ambicemi. A skoro všichni by chtěli plíživě Rusovi přiložit ke spánku kvér a pak jednat z pozice síly.
  Takže Amíci právě teď třeba nechtějí válku na Donbase, ta jim už posloužila. Teď by chtěli Ukrajinu v NATO a posunout se zase více na východ. Jestli to nejsi schopen rozeznat, sniž si dávky léků.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:32 02.07.2016

  Proč mám pocit, že si většina rusofilů ve skutečnosti přeje, aby se nějaký konflikt odehrál, protože pak by jejich milovaný mužik konečně nakopal imperialistickému amerikánci zadek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč mám pocit, že si většina rusofilů ve skutečnosti přeje, aby se nějaký konflikt odehrál, protože pak by jejich milovaný mužik konečně nakopal imperialistickému amerikánci zadek a ukázal, kdo je na světě pánem.... Dejte si radši studený hadr na hlavu a zvyšte dávky léků, nikdo z NATO nemá nejmenší zájem útočit na Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • svang
  20:12 01.07.2016

  System instalovany v Polsku ma byt stejneho typu jako v Rumunsku, cili strely budou odpalovany pomoci vertikalniho odpalovaciho zarizeni MK 41. To umoznuje vypoustet ruzne typy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  System instalovany v Polsku ma byt stejneho typu jako v Rumunsku, cili strely budou odpalovany pomoci vertikalniho odpalovaciho zarizeni MK 41. To umoznuje vypoustet ruzne typy strel napr. RIM-66 Standard, RIM-67 Standard, RIM-174 Standard ERAM, strely s plochou drahou letu Tomahawk a uz zminene SM-3.

  Z toho plyne, ze instalovany system muze byt lehce pouzit i pro utocne ucely s celou radou nicivych strel. Prezentovat jej jako "obranny" je velmi alibisticke, asi stejne jako tvrdit, ze nakladak muze vozit pouze sterk a ne hlinu, pisek, cihly nebo jakykoliv jiny material.

  Obrovske nebezpeci spociva v tom, ze instalovane zarizeni je obsluhovane US Army, ktere nepodleha veleni prislusne zeme. Muze tak lehce dojit ke zneuziti k akci typu false flag jako byl treba Tonkinsky zaliv, aniz by si to hostujici zeme prala a vyvolat konflikt na evropske pude.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  09:20 18.06.2016

  svang > Raketu sundavas vo faze 2.

  svang > Raketu sundavas vo faze 2.

 • asdf
  09:19 18.06.2016

  A teraz si zober, ze mas protiraketovu obranu niekde pri pobrezi ako je na tom tvojom obrazku bod 1.
  Sundavas celu raketu. Ziadne MIRV ta nemusi zaujimat. Strielas na rakate, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A teraz si zober, ze mas protiraketovu obranu niekde pri pobrezi ako je na tom tvojom obrazku bod 1.
  Sundavas celu raketu. Ziadne MIRV ta nemusi zaujimat. Strielas na rakate, ktora je v rozbehu. Hlavice este nie su oddelene. Motory rakety bezia na plno, takze nie je ju problem infracervene zameriavat. Raketa je podstatne vecsi ciel ako len hlavica. Raketa je mekky ciel. Jednoduchsie ju znicis ako samotnu hlavicu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:54 18.06.2016

  Jde o to co považuješ za střední fázi....těžko se to odehraje na půli cesty a o tom je řeč.
  Že se to rozdělí před vstupem do atmosféry nemá na to co jsme řešili vliv.

  Jde o to co považuješ za střední fázi....těžko se to odehraje na půli cesty a o tom je řeč.
  Že se to rozdělí před vstupem do atmosféry nemá na to co jsme řešili vliv.

 • svang
  01:57 18.06.2016

  K vypousteni MIRV muze dochazet uz ve stredni fazi letu. Jak vyplyva z nazvu, kazda hlavice je vybavena navratovym telesem s tepelnou ochranou pro vstup do atmosfery ve vysce okolo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K vypousteni MIRV muze dochazet uz ve stredni fazi letu. Jak vyplyva z nazvu, kazda hlavice je vybavena navratovym telesem s tepelnou ochranou pro vstup do atmosfery ve vysce okolo 100 km v posledni fazi letu.

  Nejnovejsi ruske rakety Sarmat jsou schopne nest 10-15 MIRV a maji letat po tzv. suborbitalni trajektorii. To znamena, ze nebudou muset pouzivat "klasickou" cestu pres severni pol, ale budou moci zasahnout cil kdekoliv na svete, treba na jiznim polu. Krome toho budou od roku 2020 schopne nest jaderne nebo konvencni hypersonicke hlavice Yu-71 umoznujici i kineticky uder v nejadernem konfliktu. CEP ma byt u Sarmatu o 1-2 rady lepsi a dosahovat pouze 10 metru (napr. Bulava 200 m, Minuteman 100 m).

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:48 17.06.2016

  Co si pamatuji z různých videí, animací nebo schemátek, tak se hlavice oddělují až v té poslední, sestupné fázi letu...což je i logické, protože cestou sdílejí pohonný systém toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co si pamatuji z různých videí, animací nebo schemátek, tak se hlavice oddělují až v té poslední, sestupné fázi letu...což je i logické, protože cestou sdílejí pohonný systém toho hlavního modulu.

  Pokud tedy SM-3IIA sundá raketu už cestou nebo po startu, tak ji prostě zneškodní.
  Podle mě ty lodě můžou hlídkovat i kolem Grónska, kde můžou sundat ICBM, pokud budou disponovat takto výkonnými střelami.

  Jinak si myslím, že ochrana základen v Evropě může taky být dost slušným motivem. Přesun těžký techniky není taková sranda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:50 17.06.2016

  Luky

  preto sa pitam kedy dojde k oddeleniu hlavic. Priznam sa, ze o atome toho vela neviem. ZBrane posledneho sudu ma nikdy nezaujimali, pretoze ked pridu k slovu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  preto sa pitam kedy dojde k oddeleniu hlavic. Priznam sa, ze o atome toho vela neviem. ZBrane posledneho sudu ma nikdy nezaujimali, pretoze ked pridu k slovu ...

  Ostatne, sam si nemyslim, zeby tie zakladne americania budovali z lasky k EU. Ono zhodou okolnosti su tie zakladne na trase striel z blizkeho vychodu do USA co by som za motiv pokladal skor
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:51 17.06.2016

  US základny v Evropě jsou součástí amerického vojenského komplexu.

  Myslel jsem, že řešíme poměrně jednoznačné otázky technického charakteru, které padly v debatě o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  US základny v Evropě jsou součástí amerického vojenského komplexu.

  Myslel jsem, že řešíme poměrně jednoznačné otázky technického charakteru, které padly v debatě o bez-celeru...ne dětinské věci typu, zda "když to chrání i Amíky, tak to ale chrání i Brusel a to ty ne né a ne jo jó, jak teď říkáš že jó".

  Politické otázky bych nechal raději bokem, ale je spousta ofiko záznamů Bushe mluvící k celé planetě o "novém světovém řádu". Takže i tato část bez-celeru by šla docela reálně dotvořit a nepůsobila by brakově, jak povídačka o Žirinovským a jeho světovládě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:35 17.06.2016

  Luky: jo ale ty základny v Evropě nebraní a ani nebudou branit USA ale když ne nás, tak západní evropu.

  Luky: jo ale ty základny v Evropě nebraní a ani nebudou branit USA ale když ne nás, tak západní evropu.

 • Luky
  11:21 17.06.2016

  No tak chlapi já fakt nevím, jestli jste ten článek četli nebo přišli jenom diskutovat.
  Z článku:
  "Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak chlapi já fakt nevím, jestli jste ten článek četli nebo přišli jenom diskutovat.
  Z článku:
  "Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru..
  Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě...
  V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile)."

  Grull:
  mnoho těch systémů je na lodích a sever je tak trochu samá voda....navíc nikdy nevíte co můžou rozvinout na Thule, když už je to vymyšlený....
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:21 17.06.2016

  Tady je FAQ NATO:
  NATO Ballistic Missile Defense (BMD): Myth vs. Fact
  https://nato.usmission.gov/nat...

  Pozemní základny v Evropě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je FAQ NATO:
  NATO Ballistic Missile Defense (BMD): Myth vs. Fact
  https://nato.usmission.gov/nat...

  Pozemní základny v Evropě nedokáži sestřelit ICBM proti státům a i AEGIS lodě by museli být hodně na severu a blízko k místu odpálení.

  Takže možná nakonec ta "zločinecká organizace" nekecala když říkali na čí ochranu ty základny jsou.

  Pro ilustraci jaký systém je na co:
  http://en.citizendium.org/imag...


  Co se týká toho cernakusova scenare, tak taky pár podobných teorii znám, ale to bylo v dobe kdy rusove byli na dne a měli diry v systemu vcasneho varovani a cele to navic pada na tom jestli limitovany pocet B2 dokaze ulovit ruske mobilni ICBM... A podle toho jak "uspesny" byl hon na SCUDy v Iraku....
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  09:37 17.06.2016

  A právě proto, že USA nemá jak zastavit rakety letící přes severní pól, k žádnému Armageddonu zatím nedojde.
  Až něco vymyslí i proti tomu, tak bych se začal bát. Ale krom laseru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A právě proto, že USA nemá jak zastavit rakety letící přes severní pól, k žádnému Armageddonu zatím nedojde.
  Až něco vymyslí i proti tomu, tak bych se začal bát. Ale krom laseru na oběžné dráze mě nic jiného nenapadá.
  Nevíte, jestli pokračují ve vývoji toho laseru co měl nést Boing 737?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:23 17.06.2016

  Hej, na stranu číslo 2. To sa v diskusiách stáva a ak budeme pokračovať pôjde dalej :)

  Áno, jeho príspevok ma havu a petu. No ja hovorím o iných expertoch co sa všade po svete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hej, na stranu číslo 2. To sa v diskusiách stáva a ak budeme pokračovať pôjde dalej :)

  Áno, jeho príspevok ma havu a petu. No ja hovorím o iných expertoch co sa všade po svete rojili ked bol tento system v kurze.

  Apropo, ked si vezmem, že zem je gulata ohľadom detekcie radarom, system zasahuje nad europov nebudú už jednotlivé hlavice oddelene v case ked system dostane šancu zasiahnuť? To iste pre aljasku obranu v smere cez pol? Neviem pitam sa keďže toto bolo v minulosti už niekde riesene že najefektívnejší zásah je pred oddelenim hlavic no to vraj žiaden pozemny system nezvladne z týchto dôvodov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:32 17.06.2016

  je to zvláštní Slavoslave, ale cernakusův příspěvek o třech směrech někam zmizel....

  je to zvláštní Slavoslave, ale cernakusův příspěvek o třech směrech někam zmizel....

 • Slavoslav
  08:15 17.06.2016

  Luky

  Ja začiatku všetci experti vedeli, že to je na ochranu USA a prorokovali nám ako nám tu budú padat zostrelene hlavice letiace do štátov.

  Chybička je že do štátov pôjdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Ja začiatku všetci experti vedeli, že to je na ochranu USA a prorokovali nám ako nám tu budú padat zostrelene hlavice letiace do štátov.

  Chybička je že do štátov pôjdu hlavice cez pól a systém v EU bude statom ako mrtvemu kabát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  07:38 17.06.2016

  Docela zásadním faktorem je to, že tyhle systémy - ať už na lodích nebo pevnině - napadají balistické rakety ještě předtím, než začnou uvolňovat mnohonásobné hlavice. Proto se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela zásadním faktorem je to, že tyhle systémy - ať už na lodích nebo pevnině - napadají balistické rakety ještě předtím, než začnou uvolňovat mnohonásobné hlavice. Proto se to cpe tak blízko Rusku a proto všichni věděli, že to není proti Iránu nebo Koreji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  02:22 17.06.2016

  Mě se náhodou ten scénář líbí.

  V podstatě by to bylo i realizovatelné. Jen z těch 60 raket co to přežijou bude 600 cílů k sestřelení (MIRV) sice to nebudou vše ostré hlavice ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se náhodou ten scénář líbí.

  V podstatě by to bylo i realizovatelné. Jen z těch 60 raket co to přežijou bude 600 cílů k sestřelení (MIRV) sice to nebudou vše ostré hlavice ale i tak to Státy pěkně pokropí.
  V otázce Číny, nevím nevím, ale mohli by pochopit, že jsou další na řadě a nemají co ztratit. Mohli by USA také zasadit úder a nevím, jestli by jejich střely dokázal Strýček Sam také zastavit.

  Ale pak by si již mohl "bouchnout" každý kdo má nějakou Nuke, protože by to už bylo stejně jedno.

  Ale jako nějaký apokaliptycký film dost dobrý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:04 16.06.2016

  warspite

  ak by islo o vzdusne vybuchy tak su jadrove zbrane prekvapivo "ciste" co sa tyka dlhodobeho zamorenia. Problem su pozemne vybuchy pripadne popolcek z pripadnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  warspite

  ak by islo o vzdusne vybuchy tak su jadrove zbrane prekvapivo "ciste" co sa tyka dlhodobeho zamorenia. Problem su pozemne vybuchy pripadne popolcek z pripadnych poziarov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:29 16.06.2016

  Tom90

  bulharska konstanta

  Tom90

  bulharska konstanta

 • svang
  23:52 15.06.2016

  cernakus: "Tato PRO je pro následující scénár:"

  1) Myslite, ze soucasti prvniho uderu by bylo i vyrazeni ruskych navigacnich satelitu?

  2) Rusove urcite podobne varianty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: "Tato PRO je pro následující scénár:"

  1) Myslite, ze soucasti prvniho uderu by bylo i vyrazeni ruskych navigacnich satelitu?

  2) Rusove urcite podobne varianty detailne studuji. Jaky myslite, ze by byl jejich obranny scenar? Mate nejakou predstavu kolik asi raket ICBM je schopny zachytit jejich ABM system A-135/235?
  Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  22:17 15.06.2016

  Všetky příspěvky p.cernakusa jsem okamzite poslal svým důverným kanálom primo do Kremla!Myslí,.ze p.cernakus brzy obdrži nabídku co se neodmítá-totiž stát se hlavním bezpecnostnim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všetky příspěvky p.cernakusa jsem okamzite poslal svým důverným kanálom primo do Kremla!Myslí,.ze p.cernakus brzy obdrži nabídku co se neodmítá-totiž stát se hlavním bezpecnostnim poradcom samotneho Putina!To co tady p.cernakus předvedl je tak genialni až mne z toho mrazí!Rusům nezbyde nic jiného než ty své tomahóky,co jim přezdívají kalibrusy,vystrelit s předstihem!Putin předtim mazaně vyvesí červený telefon,jakože porucha je na trase!
  Skrýt celý příspěvek

 • warspite
  20:18 15.06.2016

  cernakus: Jadro zlé nebude keď budú fúzne reaktorya reaktory s podkritickou reaktivitou, kde prídavnú reaktivitu bude dodávať urýchlovač. Nanešťastie obsah jadrových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Jadro zlé nebude keď budú fúzne reaktorya reaktory s podkritickou reaktivitou, kde prídavnú reaktivitu bude dodávať urýchlovač. Nanešťastie obsah jadrových (termonukleárnych) zbraní je aj plutónium alebo urán a ich štiepnou reakciou vzniká ako zostatok rádioaktívne cézium 137 a stroncium 90. Aj akákoľvek bomba založená na rýchlych neutrónoch ti vyprodukuje dostatok svinstva na zamorenie územia väčšieho ako bolo u černobyľu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tom90
  20:00 15.06.2016

  cernakus: Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Muze mi prosim nekdo tu prostou fyziku objasnit? Nevim jak na to prisel.Diky.

  cernakus: Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Muze mi prosim nekdo tu prostou fyziku objasnit? Nevim jak na to prisel.Diky.

 • SeaWolf
  19:44 15.06.2016

  logik a kolt
  Nechci nad cernakusem polemizovat, ale kopírování dat z wiki a palby.cz není o znalostech, ale o "Ctrl + C" a "Ctrl + V". To umíme určitě taky. Pokud napíše něco z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik a kolt
  Nechci nad cernakusem polemizovat, ale kopírování dat z wiki a palby.cz není o znalostech, ale o "Ctrl + C" a "Ctrl + V". To umíme určitě taky. Pokud napíše něco z vlastní hlavy tak tu padají skazky jako "Gruzie je členem NATO"

  Ve chvíli kdy nestíhá hledat zdroje tak nastoupí xenofobní a vulgární urážky nakonec samochvála viz poslední post.

  Všichni používáme zdroje a občas jsme jízlivý na oponenty, ale má to své hranice. Uznávám protistranu pokud má výklad hlavu a patu.

  Výše napsané je jen můj osobní názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:10 15.06.2016

  Da, da.

  Da, da.

 • logik
  18:24 15.06.2016

  Jo, svým způsobem je ho škoda, kdyby zůstal u techniky, mohl diskusi obohatit....

  Jo, svým způsobem je ho škoda, kdyby zůstal u techniky, mohl diskusi obohatit....

 • KOLT
  18:01 15.06.2016

  Musíme ovšem uživateli cernakus přiznat, že, na rozdíl od většiny ostatních kremlobotů, měl více než slušné technické znalosti!

  Musíme ovšem uživateli cernakus přiznat, že, na rozdíl od většiny ostatních kremlobotů, měl více než slušné technické znalosti!

 • RiMr71
  17:19 15.06.2016

  ...ale nejlepší je toto:

  "Těch pár jedinců, co zde mi je znalostmi a intelektem rovno"

  ...musí to být hrozné býti obklopen samými trdly neuznávajícími velikost takového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...ale nejlepší je toto:

  "Těch pár jedinců, co zde mi je znalostmi a intelektem rovno"

  ...musí to být hrozné býti obklopen samými trdly neuznávajícími velikost takového génia!
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:17 15.06.2016

  Halelujáááá!!!
  Ale tím že jsem byl zařazen mezi omladinu budu muset potěšit své dospělé děti :)

  Halelujáááá!!!
  Ale tím že jsem byl zařazen mezi omladinu budu muset potěšit své dospělé děti :)

 • KOLT
  16:34 15.06.2016

  Hurá :-)

  Hurá :-)

 • cernakus
  16:33 15.06.2016

  Klasika. Dnešní omladina. Ví sice kulový, ale sebevědomí ji nechybí. Invektiva bez podložení vědomostmi či fakty. Zkreslené představy viděné optikou vlastních myšlenkových pochodů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klasika. Dnešní omladina. Ví sice kulový, ale sebevědomí ji nechybí. Invektiva bez podložení vědomostmi či fakty. Zkreslené představy viděné optikou vlastních myšlenkových pochodů, preferencí a přání.

  Je to tady stejné jako už všude jinde. Těch pár jedinců, co zde mi je znalostmi a intelektem rovna to nezachrání a v té záplavě se ztratí.

  Tož, hoňte si tu trika beze mne. A až to bouchne, zkuste si, před tím než bolestivě chcípnete, vzpomenout na toho chorého paranoidního schizofrenika cernakuse ;-)

  Sbohem.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:41 15.06.2016

  ...ví primář že neležíš?

  ...ví primář že neležíš?

 • cernakus
  15:17 15.06.2016

  Warspite:

  Spád? Z termonuklearnich hlavic? Myslíš druhotné indukovany radiokativni půdu vyvrzenou do atmosféry? Izotopy s polocasy rozpadu v hodinách?

  Prostuduj tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Warspite:

  Spád? Z termonuklearnich hlavic? Myslíš druhotné indukovany radiokativni půdu vyvrzenou do atmosféry? Izotopy s polocasy rozpadu v hodinách?

  Prostuduj tu problematiku, budeš překvapen že jádro zase tak zle není.
  Skrýt celý příspěvek

 • warspite
  14:38 15.06.2016

  to cernakus: Následky dopadov desiatok jadrových hlavíc by spôsobili taký jadrový spad a klimatické zmeny v atmosfére že by neprežil nikto na planéte, aj keby všetky rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to cernakus: Následky dopadov desiatok jadrových hlavíc by spôsobili taký jadrový spad a klimatické zmeny v atmosfére že by neprežil nikto na planéte, aj keby všetky rakety dopadli iba na Rusko. To je ten hlavný dôvod prečo sa nikto nepokúsi o totálnu jadrovú vojnu, víťaz by sa totiž neradoval dlho. Pred písaním podobných bludov sa treba najprv zamyslieť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 15.06.2016

  Nadšenče, v cernakusove scénáři se píše o překvapivém a dobře koordinovaném útoku, který nikdo nečeká (že bychom nic podobného nezažili, navíc podtržené koordinovaným útokem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nadšenče, v cernakusove scénáři se píše o překvapivém a dobře koordinovaném útoku, který nikdo nečeká (že bychom nic podobného nezažili, navíc podtržené koordinovaným útokem médií?). Torpédový útok z bezprostřední blízkosti, kdy si hlavice jen párkrát ťuknou a bum. Že by to všem přesně nevyšlo je možné - no tak by je někde sejmuli třetím v salvě nebo by se s nějakým šťastlivcem ještě pohonili, možná by i přišel fragment zprávy....to už by ale stejně ostatní složky útoku byly v běhu.

  Amíci zjevně tu obranu budují a kvůli oligarchovi to není. To vám bylo naznačeno a vy teď samozřejmě můžete rozporovat dílčí detaily, ale tím to stejně neschodíte. Zkuste schválně přijít se svým bestselerem, kde Rusko napadá celý západ. Uvidíme, co bude víc k smíchu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  14:21 15.06.2016

  A bestseller by to bol dobrý...

  A bestseller by to bol dobrý...

 • SeaWolf
  14:15 15.06.2016

  cernakus
  Tak jsi nám to tu pěkně zatapetoval :-( teď aby člověk ty příspěvky s nějakou vypovídající hodnotou hledal lupou.

  Co takhle jít někam kde ti budou fandit .... budeš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  Tak jsi nám to tu pěkně zatapetoval :-( teď aby člověk ty příspěvky s nějakou vypovídající hodnotou hledal lupou.

  Co takhle jít někam kde ti budou fandit .... budeš mít klid a můžeš si psát co tě jenom napadne ;-) Českoslovenští vojáci v záloze mívali pěkné forum, Národní domobrana hledá pravidelné přispěvatele tady je to pro tebe fakt o nervy.

  SM-3 je určena jako lokální obrana proti jednotlivým ICBM a ty hned strašíš armagedonem :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  14:10 15.06.2016

  Cernakus:
  Keď sa budú snažiť ruské SSBN ponorky alebo aj ostatné, to je jedno potopiť, nepošlú núdzový signal typu: židofilný kapitalisti nás potápaju súradnice x,xx s. š a x,xx ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus:
  Keď sa budú snažiť ruské SSBN ponorky alebo aj ostatné, to je jedno potopiť, nepošlú núdzový signal typu: židofilný kapitalisti nás potápaju súradnice x,xx s. š a x,xx v. d. ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:09 15.06.2016

  Cernakus,

  Nie, priznávam svoju chybu. Odborníka ktorý mení svoje argumenty od diskusie k diskusii naozaj nepresvedčím.

  Cernakus,

  Nie, priznávam svoju chybu. Odborníka ktorý mení svoje argumenty od diskusie k diskusii naozaj nepresvedčím.

 • logik
  14:03 15.06.2016

  cernakus:
  Nebyls to náhodou ty, kdo tu nedávno tvrdil, že v případě konfliktu nebudou moci američané dopravit do evropy posily, protože bude Atlantik zamořenej ruskejma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Nebyls to náhodou ty, kdo tu nedávno tvrdil, že v případě konfliktu nebudou moci američané dopravit do evropy posily, protože bude Atlantik zamořenej ruskejma ponorkama, proti kterejm nebude rozumné obrany? A teď najednou scénář, kdy jsou amíci schopni všechny ruské ponorky zlikvidovat....

  Zkus si nejprve ujasnit, co vlastně tvrdíš...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:55 15.06.2016

  Slavoslav:

  Na rozdíl od tebe mám Gogole earth.

  Rakety na americké základny v Evropě půjdou přes Polsko, Rumunsko. Na východní pobřeží USA přes Dánsko (Grónsko), na střed USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  Na rozdíl od tebe mám Gogole earth.

  Rakety na americké základny v Evropě půjdou přes Polsko, Rumunsko. Na východní pobřeží USA přes Dánsko (Grónsko), na střed USA přes Kanadu, na Západ USA přes Aljašku, na základny v Pacifiku přes Japonsko (Kwajalein). Všude tam má(bude mít) USA systémy PRO ;-)

  Tři směry. Už je jasno, nebo ještě chceš retardovaně machrovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:32 15.06.2016

  RiMr71:

  Je jasné, že těžká protiraketová ochrana není proti komplexním Ruským jaderným silám.

  Ovšem nestaví se kvůli nějakému oligarchovi. Ten se k jaderným silám nedostane. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71:

  Je jasné, že těžká protiraketová ochrana není proti komplexním Ruským jaderným silám.

  Ovšem nestaví se kvůli nějakému oligarchovi. Ten se k jaderným silám nedostane. Nedostali se za jelcina a hůře už být nemůže.

  Tato PRO je pro následující scénář:
  ------------------------------------------------------------
  Ruské SSBN jsou pravidelně stínované Americkými SSN. Pokud se nejvyšší velení USA rozhodne pro akci. Pak stačí poslat příslušnou šifrovanou depeši všem stínujícím ponorkám s příkazem zaútočit ve stanovený čas.

  Dále pošlou SSGN k ruským přístavům s ukotvenými SSBN. Ti také dostanou příkaz zaútočit plnou salvou v určitý čas.

  A te´d to nejdůležitější. Ve stanovený čas dostanou rozkaz odpalu i raketová sila v USA.

  Čas se vybere chytře. Ideální čas bude, když například Rusko bude hrát finále MS v hokeji či podobné akci (pokud chcete remcat, vzpomeňte si, kdy jsme rozpoutali převrat na Ukrajině a kdy Gruzie na Americký popud napadla Rusko). V takovém čase je totiž připravenost politické reprezentace i systémů časné výstrahy nižší.

  Pokud budou Američané mít štěstí, bude nad jejich dvěma základnami oblačno, pokud ne, mohou to oblačno i vytvořit. Tím výrazně omezí schopnost systému Oko detekovat hromadný odpal.

  Navíc pokud k němu dojde, a přitom tomu nepředcházela eskalace a různé defcony, tak logicky nejprve bude Putin a spol volat do USA, protože Oko už nejméně jednou selhalo. Protistrana bude samozřejmě ruské volající uklidňovat že to je nesmysl a podobně. Ruské vedení bude čekat na potvrzení radarů a případně zkusí přesměrovat optické družice nad základny v USA, aby zjistili, jestli jsou sila prázdná... To vše trvá a čas se krátí. Zhruba 5 minut před dopadem prvních raket se Rusové definitivně dozví, že to není omyl.

  To je už pozdě, neboť 600 tomahawků se řítí na jejich přístavy s odvetnými ponorkami a případné základny, které jsou v dosahu. Díky špatnému pokrytí daných oblastí vzdušnými radary (jiné přízemní tomahawky nezachytí) o nich stále neví.

  Panika, hádka a nakonec rozhodnutí odpovědět. Máme 3 minuty. Ruské vedení neví, že jejich SSBN na moři již neexistují, neví že jejich přístavy s SSBN hoří. Neá jim to kdo hlásit a ani by se nedovolal. Zhruba minutu před dopadem prvních amerických hlavic startují první odvetné pozemní rakety. Americké hlavice vybuchují v kaskádě různých výšek, aby startující rakety, které se opozdily shodily.

  Z ruského arzenálu 300 pozemních ICBM se do zdánlivého bezpečí dostává nejvýše 20%. 60 raket. Letící třemi směry (podle umístění jejich odpalu a jejich cíle). A zde začnou zasahovat do té doby proti rusku zdánlivě neschopné ABM. Desítky torpédoborců AB odpalují desítky, možná stovky raket SM-3 EKV obohacené o malou nukinu. Úhybné manévry ruských raket a hlavic jsou tak zbytečné, jedna po druhé končí svou misi předčasně. Pronikne několik hlavic, měně než dvace.

  THAAD se je pokusí zastavit a u některých uspěje. Na území USA a spojenců dopadne pár hlavic.

  Rusko se vzpamatovává s ohnivého armagedonu, který se zatím vyhýbal městům (vyjma Moskvy a Petrohradu, ty byly zničeny kvůli efektu hrůzy a při pokusu o likvidaci velících struktur Ruska). Ovšem průmyslové komplexy, základny (nejen jaderné), sklady jsou zničeny.
  K jeho hranicím se blíží plné svazy stíhačů a bombardéru, vojska v Evropě se hnula kupředu.

  Rusové jsou o 20 miliónů obyvatel chudší a prakticky bez obrany. Ultimátum je jasné - buď se vzdáte a nebo jaderné tomahawky, které jsme neměli mít, zkázu dokonají. Rusáky na světě nikdo nepotřebuje. Rusko bezpodmínečně kapituluje, nechá se obsadit a v lepším případě sterilizovat.

  Čína kapituluje ihned po Rusku. Bez ochrany ruských jaderných sil jsou její vlastní síly směšné a nejsou schopny vážněji ohrozit USA i bez americké PRO, natož s ní.

  USA dosahují úplné světové dominance. Nikdo se jim už nestaví na odpor, protože války od toho dne řeší atomovou genocidou.

  A cena toho velkého vítězství? maximálně pár miliónů mrtvých Američanů. Navíc těch obyčejných, chudých.

  To už si americká elita bez potíží obhájí.
  ---------------------------------------------------------------

  Američané nejsou žádný hodný strýček. Je to velmoc. Bez skrupulí vyhubili atomem dvě města jen aby Stalin dostal vzkaz.

  Probuďte se, infantilně nivní lidičkové.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:31 15.06.2016

  A uz sa trolluje. :)

  A uz sa trolluje. :)

 • palo satko
  13:26 15.06.2016

  mat mocneho spojenca a odovzdat do jeho ruk vlastnu obranu ma jeden jediny dosledok. Zo spojenca sa stanete vazalom. Však to pozname. Už nam boli spojencami Velkonemecka riša, ZSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mat mocneho spojenca a odovzdat do jeho ruk vlastnu obranu ma jeden jediny dosledok. Zo spojenca sa stanete vazalom. Však to pozname. Už nam boli spojencami Velkonemecka riša, ZSSR a tito tiež nie su lepši. “America has no permanent friends or enemies, only interests” Henry Kissinger
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:20 15.06.2016

  cernakus:

  citat:
  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

  Cize co ? Od nepamäti sa kazdy snazi ublizit Rusku a chudacik Rusko sa musi od nepamäti bratit. Hej ? Hmm. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:

  citat:
  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

  Cize co ? Od nepamäti sa kazdy snazi ublizit Rusku a chudacik Rusko sa musi od nepamäti bratit. Hej ? Hmm. Booze chlape. Kde si do teraz bol. :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:18 15.06.2016

  Slavoslav: dopbra připomínka, taky by mě zajimalo trajektorie ICBM co poletí do států.... Nepoletí hlavně přes severní pol?

  Hlavní koncentrace ABM je v pacifiku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: dopbra připomínka, taky by mě zajimalo trajektorie ICBM co poletí do států.... Nepoletí hlavně přes severní pol?

  Hlavní koncentrace ABM je v pacifiku a aljašce.

  Stavající schopnosti ABM v evropě je tak proti raketám (krátkého a středního doletu) namířeným proti evropě...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:06 15.06.2016

  Cernakus,

  K protiraketovému stitu v europe a ochrane USA pred odvetným úderom.

  Mal si už niekedy v ruke globus? Zeby si si ho skúsil chytiť potočiť a porozmyslal kade tie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus,

  K protiraketovému stitu v europe a ochrane USA pred odvetným úderom.

  Mal si už niekedy v ruke globus? Zeby si si ho skúsil chytiť potočiť a porozmyslal kade tie rakety do štátov pôjdu z ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:01 15.06.2016

  cernakus
  citace: "Ty tzv. státy dobrovolně vstupující do NATO, jako je pobaltí, Polsko, Gruzie, Rumunsko ... ti vstoupili do NATO v bláhové naději, že budou moci napadnout Rusko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  citace: "Ty tzv. státy dobrovolně vstupující do NATO, jako je pobaltí, Polsko, Gruzie, Rumunsko ... ti vstoupili do NATO v bláhové naději, že budou moci napadnout Rusko a vzít si co jim patřilo / pomstít se ...."

  Jasně ty napíšeš, že je Gruzie v NATO, ale já tě nepochopil.

  Holt jsem jen ten nechápající židovský kapitalista :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:49 15.06.2016

  Rusomil je ten kdo Rusko miluje a rusofil je ten kdo ho zná.

  Rusy respektuju, Rusko považuju za zlo, i s ohledem na to jak se chová k vlastní lidem.
  Mezi Rusy mám několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusomil je ten kdo Rusko miluje a rusofil je ten kdo ho zná.

  Rusy respektuju, Rusko považuju za zlo, i s ohledem na to jak se chová k vlastní lidem.
  Mezi Rusy mám několik přátel, překvapivě si někteří ač vysokoškolsky vzdělaní stále trvají na tom, že nás v osumašedesátém osvobodili od fašismu... Taková témata jsou pro nás tabu, protože bychom se stejně nedomluvili a oni si papouškují to svoje.

  Nemyslím si, že Rusko jako stát bude nutno ničit. Vzhledem k odlivu mozků, vytrvalému alkoholismu, si stačí počkat... otázka je, co vznikne... nejspíš to nic dobrého nebude, tak jako nikdyz tohoto území nikdy nic dobrého nepřišlo..

  A EU, to je zase jiná písnička..

  Totální raketovou válku si myslím nikdo nespustí, ale to, že nějakému místnímu oligarchovi nebo imámovi rupne v kouli a pošle jich pár na nějaké doupě západní neřesti, zas tak nereálné není. Pro takové situace je uvažovaná protiraketová obrana určitě dobrá.
  Každému je přece jasné, že proti hypotetickému plošnému úderu Ruska je zcela k ničemu... Tedy ano, tento raketový štít není namířen proti Rusku. Když už tedy přijmu ten klasicky rusky zrůdný výklad "míříte na můj meč štítem"...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:47 15.06.2016

  Seawolf:

  neumíš číst mezi řádky? No asi neumíš. Neumíš toho více.

  Niko:

  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

  Seawolf:

  neumíš číst mezi řádky? No asi neumíš. Neumíš toho více.

  Niko:

  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

 • Nadšenec
  12:27 15.06.2016

  cernakus: a potom príde armáda YETI-ov a nastolia nový svetový poriadok....

  cernakus: a potom príde armáda YETI-ov a nastolia nový svetový poriadok....

 • SeaWolf
  12:27 15.06.2016

  cernakus
  Gruzie je v NATO? hmmm borec :-D

  cernakus
  Gruzie je v NATO? hmmm borec :-D

 • niko
  12:26 15.06.2016

  No a preco by mala USA zautocit akurat prave na Rusko ? Lebo sa to tak pise v sputniku ?

  No a preco by mala USA zautocit akurat prave na Rusko ? Lebo sa to tak pise v sputniku ?

 • cernakus
  12:21 15.06.2016

  niko:

  PVO ale není gamechanger v případě války. Protiraketová obrana, schopná sejmout odvetné ICBM ano.

  Uvědom si, že WW3 zatím oddaluje politika MAD. Jakmile přestane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko:

  PVO ale není gamechanger v případě války. Protiraketová obrana, schopná sejmout odvetné ICBM ano.

  Uvědom si, že WW3 zatím oddaluje politika MAD. Jakmile přestane platit, USA třetí světovou rozpoutají. Mají globální převahu a velmoci vždy utočí na jiné s cílem zcela je zničit, když mají globální převahu. To je historií potvrzený fakt.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:03 15.06.2016

  cernakus: Nie nezrovnavam. Tvrdim len, ze ruska PVO zasahuje nejakych 200 km - 250 km na uzemie NATO a Rusi vyplakavaju kvoli protiraketovemu dazdniku. Pride mi to komicke.

  cernakus: Nie nezrovnavam. Tvrdim len, ze ruska PVO zasahuje nejakych 200 km - 250 km na uzemie NATO a Rusi vyplakavaju kvoli protiraketovemu dazdniku. Pride mi to komicke.

 • cernakus
  11:58 15.06.2016

  maddrabit:

  tebe se někdo ptal, jestli chceš do NATO? A nebo si to rozhodli Amerikou řízené loutky bez nás?

  Hlavně že do EU, které na rozdíl od NATO je obrovským ekonomickým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  maddrabit:

  tebe se někdo ptal, jestli chceš do NATO? A nebo si to rozhodli Amerikou řízené loutky bez nás?

  Hlavně že do EU, které na rozdíl od NATO je obrovským ekonomickým přínosem pro ČR a její komplexitu lidé tak úplně nechápou se referendum dělalo. Ale při vstupu do NATO raději ne.

  Ty tzv. státy dobrovolně vstupující do NATO, jako je pobaltí, Polsko, Gruzie, Rumunsko ... ti vstoupili do NATO v bláhové naději, že budou moci napadnout Rusko a vzít si co jim patřilo / pomstít se ....
  Státy co chtějí vstoupit do NATO jako je Švédsko a Finsko pak v podstatě sami ze sebe dělají cíl pro zájmy jiných. A samozřejmě gigantická masáž, která se v těchto státech dělá, aby Švédi a Finové změnili názor (donedávna byli proti), je placená NATO (respektive Američany), protože severní cesta je fajn cesta k nástupu útočných vojsk.
  A NATO má prostě více peněz na uplacení správných politiků a financování správných "neziskovek". S tím nemůže Rusko soupeřit.

  Když jsem vyvolali puč na Ukrajině (opět nástupní prostor na útok na Rusko), Rusko se začalo bránit.

  niko:

  srovnáváš SM-3 s 48N6? To je jako srovnávat Točku s Minutemannem.
  SM-3 nemá dostřelit na území Ruska. Má ničit ruské odvetné jaderné údery.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:46 15.06.2016

  Mne cela ta debata o okliestovani Ruska NATO pride smiesna. NATO si buduje trojvrstvovu raketovu PVO. Rusko uz takuto PVO ma zavedenim systemu S 400. Rusi maju S 400 v Batysku v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne cela ta debata o okliestovani Ruska NATO pride smiesna. NATO si buduje trojvrstvovu raketovu PVO. Rusko uz takuto PVO ma zavedenim systemu S 400. Rusi maju S 400 v Batysku v Kaliningrade a v pohode dokazu zostrelovat lietadla popropade rakety ca. 250 km nad uzemim Polska teda NATO. NATO ak zavedie SM 3, tak ak nepocitam uzemie Kaliningradu, na materske uzemie Ruska ani nedostreli. Takze Rusi chceju zabranit tomu, co uz sami maju a okliestovaniu, ktore uz dneska sami robia. WTF ?
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:24 15.06.2016

  Pro ty, co mluví o oklešťování Ruska a tom, jak se NATO cpe do nových zemí. Co se zamyslet nad tím, že Ty země, kam se NATO "cpe", ho tam chtějí a Rusko ne? Téměř všechny státy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro ty, co mluví o oklešťování Ruska a tom, jak se NATO cpe do nových zemí. Co se zamyslet nad tím, že Ty země, kam se NATO "cpe", ho tam chtějí a Rusko ne? Téměř všechny státy, spadající pod Varšavskou smlouvu a východní blok už s Ruskem nechtějí mít nic společného (na svém území, obchod je něco jiného) a berou NATO jako garanci svých hranic (kromě autoritativních režimů, které naopak Rusko drží u moci). Na rozdíl od let 1944 -1945 mají totiž na výběr.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:55 15.06.2016

  pro jarpe: Naprosto souhlasím! Jen si dovolím podotknout, že až tu někdo zase vytahne Kosovo jako argument ke Krymu – doufám, že mu to také podobně vytknete ;-)

  pro jarpe: Naprosto souhlasím! Jen si dovolím podotknout, že až tu někdo zase vytahne Kosovo jako argument ke Krymu – doufám, že mu to také podobně vytknete ;-)

 • jarpe
  08:13 15.06.2016

  Chip: To je argumentace na dvě věci. To je jako kdybyste řekl, že když tamti sestřelili dopravní letadlo, tak všichni ostatní můžou taky.

  Chip: To je argumentace na dvě věci. To je jako kdybyste řekl, že když tamti sestřelili dopravní letadlo, tak všichni ostatní můžou taky.

 • nadporucik
  23:27 14.06.2016

  oprava "radaroch"

  oprava "radaroch"

 • nadporucik
  23:26 14.06.2016

  Pekne rusov okliestuju, ochvilu bude vojna a nato ich znici, o tom ziadna. No pri tych radoch by som byvat nechcel, tam poletia prve ruske rakety... Dobre ze to dali do polska a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pekne rusov okliestuju, ochvilu bude vojna a nato ich znici, o tom ziadna. No pri tych radoch by som byvat nechcel, tam poletia prve ruske rakety... Dobre ze to dali do polska a nie ceska
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:46 14.06.2016

  mrakoplaš:

  pšt. ne tak nahlas :-)

  Samozřejmě právě nad faktem, že na takový rakety namontují amigos lusknutím prstu nukinu, která při přesnosti EKV sfoukne i nejmodernější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mrakoplaš:

  pšt. ne tak nahlas :-)

  Samozřejmě právě nad faktem, že na takový rakety namontují amigos lusknutím prstu nukinu, která při přesnosti EKV sfoukne i nejmodernější manévrující ruské hlavice, se permanentně rozčilují. Ale to trpí paranoiu. Deštník proti Iránu je totiž třeba mít v Dánsku, Rumunsku a Polsku :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Mrakoplaš
  22:32 14.06.2016

  Osobně se divím že se radši neupoužívají jaderné hlavice, jako byli na některých systémech v hloubi studené války. Stačila by malá malorážná třeba do 1kt. Aby se omezila možnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně se divím že se radši neupoužívají jaderné hlavice, jako byli na některých systémech v hloubi studené války. Stačila by malá malorážná třeba do 1kt. Aby se omezila možnost nějakých emp neplech.
  přeci jen i když je hlavice protistřeli extrémně přesná, tak má jen jeden pokus a minout o půl centimetru je stejné jako o půl kilometru.
  Takle se stačí dstat do blízkosti a pak nepřátelskou střelu odpařit.
  Přeci jen lepší mít zkraktovaných pár satelitů na orbitě. A takové věci mít populaci mínus milion občanů.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenda25
  20:23 14.06.2016

  Mě by spíš zajímalo, jak to mají udělaný, když je cíl proti slunci, jak ho detekují? Vždyť senzory musí být sluncem úplně zahlcený, a než se třeba pozice cíle změní kde slunce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by spíš zajímalo, jak to mají udělaný, když je cíl proti slunci, jak ho detekují? Vždyť senzory musí být sluncem úplně zahlcený, a než se třeba pozice cíle změní kde slunce nevadí, může už na zaměření a manévr být pozdě. Ale nevím, je to jen myšlenka.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:03 14.06.2016

  pro cernakus, Shania: Díky! Čili je to prostě záležitost konstrukce, která by nepřežila manévry v atmosféře.

  pro cernakus, Shania: Díky! Čili je to prostě záležitost konstrukce, která by nepřežila manévry v atmosféře.

 • RiMr71
  17:47 14.06.2016

  ...nekrmte tu věc...

  ...nekrmte tu věc...

 • Chip
  17:16 14.06.2016

  Nebyl to ten samej rok co Rusáci sestřelili to Jihokorejské letadlo?

  Nebyl to ten samej rok co Rusáci sestřelili to Jihokorejské letadlo?

 • zimbio
  16:58 14.06.2016

  No a kapitán toho člnu čo zostrelil iránský airbus s 300 lidma v r.1988,rogers?

  No a kapitán toho člnu čo zostrelil iránský airbus s 300 lidma v r.1988,rogers?

 • niko
  16:12 14.06.2016

  Zimbio co ty vsetko vies. Este aj koho kedy povysuju. Fuu, ja uz len tebe verit budem. Ostatni ma nezaujimaju. :)

  Zimbio co ty vsetko vies. Este aj koho kedy povysuju. Fuu, ja uz len tebe verit budem. Ostatni ma nezaujimaju. :)

 • RiMr71
  16:11 14.06.2016

  ...di si trolit na svoje...!

  ...di si trolit na svoje...!

 • zimbio
  15:39 14.06.2016

  Víte jak amerikáni testují své všechno antiharaburdí?To vystrelí ten nejpomalejší a největší terč,který vysílá silný navaděcí signál aby ho ta anti vůbec našla!I tak posledních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víte jak amerikáni testují své všechno antiharaburdí?To vystrelí ten nejpomalejší a největší terč,který vysílá silný navaděcí signál aby ho ta anti vůbec našla!I tak posledních 100km ji musí navádět ručně a terč spravidla odpálí z velínu,aby jakože byl test úspěšný!
  Jediné co bravurně amíci dokáží sestřelovat jsou velká dopravní letadla,i to z bezprostřední blízkosti!Považují to za tak obrovský úspěch,že kapitán sestřelovač bývá obvykle povýšen a vyznamenán tím největším a nejbarevnějším metálem!
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:44 14.06.2016

  Kolt:

  shania ti to napsala dobře. Ta raketa musí vyletět mimo atmosféru, nebo se rozpadne (je od počátku dělaná pro maximální C a tudíž její pláš´t mnoho nevydrží). Pokud vyletí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:

  shania ti to napsala dobře. Ta raketa musí vyletět mimo atmosféru, nebo se rozpadne (je od počátku dělaná pro maximální C a tudíž její pláš´t mnoho nevydrží). Pokud vyletí mimo atmosféru, tak sice může letět zpátky na pozemní cíl, ale nemá reentry vehicle, nýbrž EKV a to vypadá takto
  http://www.globalsecurity.org/...

  tohle návrat atmosférou nepřežije a i kdyby, tak se to tak nepředvídatelně vychýlí, že netrefíš ani město, natož loď v pohybu. A ve finále, koncová rychlost bude tak malá (pod 5M), že spolu s nízkou hmotností to zásadnější škody plavidlu neudělá.

  RiMr71:

  ani ne. SSSR měl satelity zabijáky už v 70tých letech a tito uměli doletět i na GEO a tam cíl sejmout. Celý princip je v tom, že se jedná o primárně a jedině určenou pro mimoatmosférické cíle. Díky tomu má na vojenskou střelu velmi vysoké C (podobné ICBM), ale nízkou příčnou pevnost. Těch 1500km je pak doslova vrh kolmý vzhůru. Čím dál musí cíl zachytit, tím je její účinná výška menší.

  Ale na to jak je střela "lehká" se jedná o vynikající techniku motorů na TPH.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:24 14.06.2016

  1500 km výškový dostup?
  Přátelé... ISS létá ve 400 km... Jestli je tomu tak, tak jde opravdu vzhledem k jejím rozměrům o úctyhodnou zbraň, takřka hvězdných válek...!

  1500 km výškový dostup?
  Přátelé... ISS létá ve 400 km... Jestli je tomu tak, tak jde opravdu vzhledem k jejím rozměrům o úctyhodnou zbraň, takřka hvězdných válek...!

 • aladar2403
  14:12 14.06.2016

  Fyzika je dosť podstatná pri ničení cieľov na zemi. Terminálne rýchlosť gule
  s priemerov 500 mm aj keby bola z olova dosiahne rýchlosť niekde na úrovni rýchlosti
  zvuku. Takéto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fyzika je dosť podstatná pri ničení cieľov na zemi. Terminálne rýchlosť gule
  s priemerov 500 mm aj keby bola z olova dosiahne rýchlosť niekde na úrovni rýchlosti
  zvuku. Takéto teleso by malo energiu asi na úrovni ekvivalentu 10-15 kg TNT.
  To je dosť málo nevraviac o tom že SM uričte nemá nosnosť 750 kg.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:05 14.06.2016

  KOLT: Mach 15 mimo atmosféru (max výška 1500km).... ta hlavice není použitelná v atmosféře..

  I kdyby to bylo použitelné jako balistická raketa a třetí stupeň se neoddělil, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Mach 15 mimo atmosféru (max výška 1500km).... ta hlavice není použitelná v atmosféře..

  I kdyby to bylo použitelné jako balistická raketa a třetí stupeň se neoddělil, tak rychlost při sestupu atmosférou bude mnohem nižší.

  SM-6 ma např max letovou hladinu na 30km...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  13:33 14.06.2016

  Každopádně jeto fenomenální raketa tedy antiraketa. A ve vývoji půjdou dal, věřím že během třech až pěti let přijdou ještě z dokonalejší když se ohlednu do minulosti a podívám na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně jeto fenomenální raketa tedy antiraketa. A ve vývoji půjdou dal, věřím že během třech až pěti let přijdou ještě z dokonalejší když se ohlednu do minulosti a podívám na vývoj raket ať SM-2 či SM-3.a bude i univerzálnejsi.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:27 14.06.2016

  Ono zase ak to trafi raketu, urcite by to vedelo trafit aj AWACS, pripadne nejaky väcsi menej manevrujucy ciel.
  Mna by inak zaujimalo ci v spojitosti s novou SM 3 ozije aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono zase ak to trafi raketu, urcite by to vedelo trafit aj AWACS, pripadne nejaky väcsi menej manevrujucy ciel.
  Mna by inak zaujimalo ci v spojitosti s novou SM 3 ozije aj system Multiple Kill Vehicle.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:03 14.06.2016

  Mno, pokud něco dokáže trefit prťavou raketu, tak z fyzikálního hlediska asi není šance, že by loď dokázala manévrovat tak, že by ji ta střela netrefila. Ale třeba něco přehlížím. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno, pokud něco dokáže trefit prťavou raketu, tak z fyzikálního hlediska asi není šance, že by loď dokázala manévrovat tak, že by ji ta střela netrefila. Ale třeba něco přehlížím. Jiná otázka je pochopitelně SW, detektory, navádění atd. Čili netvrdím, že to ta střela může v principu umět, natož že to umí!

  30 M$ je prd ve srovnání s cenou fregaty, natož většího plavidla. A jeden zásah tímhle "náklaďákem" by udělil konečnou velitelskému můstku jakékoliv lodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:57 14.06.2016

  Neumí a nebude umět. Opět fyzika.

  Navic to je velmi dráha střela. 30 mil. USD je už moc.

  Neumí a nebude umět. Opět fyzika.

  Navic to je velmi dráha střela. 30 mil. USD je už moc.

 • KOLT
  12:38 14.06.2016

  Mach 15, fjůůha. Jestli se podobně jako u SM-6 dozvíme, že s tím umí střílet i do lodí...

  Mach 15, fjůůha. Jestli se podobně jako u SM-6 dozvíme, že s tím umí střílet i do lodí...

 • cernakus
  12:30 14.06.2016

  Niko:

  Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Ekvivalentní letovymi parametry jsou rakety systemj A-135. Ale jsou mnohem větší.

  Rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko:

  Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Ekvivalentní letovymi parametry jsou rakety systemj A-135. Ale jsou mnohem větší.

  Rakety systému s-500 jsou ekvivalentní původním raketam sm-3.

  O ekvivalentu této krásky nevím.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:07 14.06.2016

  Nebudem sa hadat. No aj keby bol dolet polovicny - 1250 km, tale je to velmi vykonna raketa. Ma tato raketa vobec konkurenta vo svojej kategorii ? S 500 ma najväcsi dosah tusim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebudem sa hadat. No aj keby bol dolet polovicny - 1250 km, tale je to velmi vykonna raketa. Ma tato raketa vobec konkurenta vo svojej kategorii ? S 500 ma najväcsi dosah tusim 600 km.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:52 14.06.2016

  Niko:

  To je operační dosah proti zemi. Ve výšce je to polovina, při vsestupne fázi. Pak už nicnetrefis (po balostickem vrcholu).

  V každém případě to ale je uctyhodna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko:

  To je operační dosah proti zemi. Ve výšce je to polovina, při vsestupne fázi. Pak už nicnetrefis (po balostickem vrcholu).

  V každém případě to ale je uctyhodna krasavice.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:47 14.06.2016

  No myslim, ze asi najzaujimavejsiu informaciu autor opomenul. Maximalny operacny dosah rakety SM 3IIA je do 2500 km !

  No myslim, ze asi najzaujimavejsiu informaciu autor opomenul. Maximalny operacny dosah rakety SM 3IIA je do 2500 km !