SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Foto: Raketa SM-3 ve výrobní závodě Raytheon. / Raytheon
Raketa SM-3 ve výrobním závodě Raytheon. / Raytheon

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují poslední model protiraketové střely SM-3 (Standard Missile 3). Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru.

Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě. Střely budou (společně s radary) rozmístěny od roku 2018 na pozemních základnách v Polsku a Rumunsku. Ostatně před měsícem Američané zprovoznili vojenskou základnu s naváděcím radarem v Rumunsku.

Velký radar včasné výstrahy evropské protiraketové obrany vyroste v Turecku. Součástí deštníku budou i vojenské lodě se systémy Aegis plující ve Středozemním moři.

Střely SM-3 jsou určeny především k ničení balistických raket krátkého a středního doletu (3000 – 5500 km). SM-3 umí rovněž ničit satelity na oběžné dráze Země. V současné době SM-3 najdeme výhradně na amerických a japonských válečných lodích.

SM-3 má místo klasické tříštivé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu. Magazín PR Newsire popisuje energii zásahu jako náraz nákladního auta o hmotnosti 10 tun, jedoucím rychlostí 1000 km/h, do betonové zdi.

Podle Američanů základny v Polsku a Rumunsku ochrání státy NATO před útoky balistickými raketami. Rozmístění raket v Polsku a Rumunsku je součástí širšího technického programu “Aegis na pevnině” (Aegis Ashore), který přenese protiraketové schopnosti lodí na pevninu.

Obecně hlavní komponenty systému Aegis tvoří řízené střely, jejich odpalovací zařízení, systém řízení palby a sofistikovaný radar. Aegis vznikl v době studené války pro obranu amerických úderných svazů (a zejména letadlových lodí) před hromadným útokem sovětských nadzvukových protilodních střel.

Samotné rozmístění antiraket v Evropě se řídí plánem Bílého Domu EPPA (European Phased Adaptive Approach), který je součástí budované komplexní protiraketé obrany NATO. V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

Zpět do současnosti. Nová třístupňová střela SM-3IIA navazuje na předchozí verzi SM-3 Block IB (SM-3IB). Obrovskou změnou je použití motorů stejného průměru u všech třech stupňů, což výrazně zlepší letové výkony. Střely série Block IIA ničí ve střední fázi všechny balistické rakety krátkého a středního dosahu. “Ukázkový” cíl tvoří například ruské rakety Iskander.

“Tohle je rozšíření schopností SM-3IB. Je to především kvůli tělu o větším průměru 21 palců (533 mm - pozn. red.). Dokážeme tak chránit mnohem větší prostor. Vložili jsme také nějaké nové schopnosti do naší kinetické bojové hlavice, takže máme větší citlivost - máme lepší vyhledávací senzor,” komentuje blížící se testy Amy Cohen, ředitelka oddělení raket SM-3 ve firmě Raytheon.

Testy nových raket SM-3IIA jsou naplánovány na konec roku. Při testech proti simulované balistické střele středního doletu se mimo jiné ověří, zda nový senzor skutečně dokáže vidět cíle ve větším zorném poli na větší vzdálenost.

Pentagon v minulém roce objednal za 543 milionů dolarů 17 střel SM-3IIA pro testování a počáteční rozmístění v Polsku a Rumunsku. Na výrobě střel SM-3 se podílí 50/50 Japonsko a USA, přičemž sestavení raket probíhá ve firmě Raytheon.

Ostatně také Japonsko plánuje rozmístit v rámci technického programu Aegis Ashore střely SM-3 na pevninu, jako obranu před možnými raketovými útoky z Číny a Severní Koreje.

Zdroj: National Interest 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor

Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k ...

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Raketový deštník pro Turecko?

Systémy obrany proti balistickým řízeným střelám (Ballistic Missile Defense – BMD) patří k ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Slavoslav
  17:29 16.06.2016

  Tom90

  bulharska konstanta

  Tom90

  bulharska konstanta

 • svang
  23:52 15.06.2016

  cernakus: "Tato PRO je pro následující scénár:" 1) Myslite, ze soucasti prvniho uderu by bylo i vyrazeni ruskych navigacnich satelitu? 2) Rusove urcite podobne varianty ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: "Tato PRO je pro následující scénár:"

  1) Myslite, ze soucasti prvniho uderu by bylo i vyrazeni ruskych navigacnich satelitu?

  2) Rusove urcite podobne varianty detailne studuji. Jaky myslite, ze by byl jejich obranny scenar? Mate nejakou predstavu kolik asi raket ICBM je schopny zachytit jejich ABM system A-135/235?Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  22:17 15.06.2016

  Všetky příspěvky p.cernakusa jsem okamzite poslal svým důverným kanálom primo do Kremla!Myslí,.ze p.cernakus brzy obdrži nabídku co se neodmítá-totiž stát se hlavním bezpecnostnim ...Zobrazit celý příspěvek

  Všetky příspěvky p.cernakusa jsem okamzite poslal svým důverným kanálom primo do Kremla!Myslí,.ze p.cernakus brzy obdrži nabídku co se neodmítá-totiž stát se hlavním bezpecnostnim poradcom samotneho Putina!To co tady p.cernakus předvedl je tak genialni až mne z toho mrazí!Rusům nezbyde nic jiného než ty své tomahóky,co jim přezdívají kalibrusy,vystrelit s předstihem!Putin předtim mazaně vyvesí červený telefon,jakože porucha je na trase!Skrýt celý příspěvek

 • warspite
  20:18 15.06.2016

  cernakus: Jadro zlé nebude keď budú fúzne reaktorya reaktory s podkritickou reaktivitou, kde prídavnú reaktivitu bude dodávať urýchlovač. Nanešťastie obsah jadrových ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Jadro zlé nebude keď budú fúzne reaktorya reaktory s podkritickou reaktivitou, kde prídavnú reaktivitu bude dodávať urýchlovač. Nanešťastie obsah jadrových (termonukleárnych) zbraní je aj plutónium alebo urán a ich štiepnou reakciou vzniká ako zostatok rádioaktívne cézium 137 a stroncium 90. Aj akákoľvek bomba založená na rýchlych neutrónoch ti vyprodukuje dostatok svinstva na zamorenie územia väčšieho ako bolo u černobyľu.Skrýt celý příspěvek

 • Tom90
  20:00 15.06.2016

  cernakus: Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Muze mi prosim nekdo tu prostou fyziku objasnit? Nevim jak na to prisel.Diky.

  cernakus: Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Muze mi prosim nekdo tu prostou fyziku objasnit? Nevim jak na to prisel.Diky.

 • SeaWolf
  19:44 15.06.2016

  logik a kolt Nechci nad cernakusem polemizovat, ale kopírování dat z wiki a palby.cz není o znalostech, ale o "Ctrl + C" a "Ctrl + V". To umíme určitě taky. Pokud napíše něco z ...Zobrazit celý příspěvek

  logik a kolt
  Nechci nad cernakusem polemizovat, ale kopírování dat z wiki a palby.cz není o znalostech, ale o "Ctrl + C" a "Ctrl + V". To umíme určitě taky. Pokud napíše něco z vlastní hlavy tak tu padají skazky jako "Gruzie je členem NATO"

  Ve chvíli kdy nestíhá hledat zdroje tak nastoupí xenofobní a vulgární urážky nakonec samochvála viz poslední post.

  Všichni používáme zdroje a občas jsme jízlivý na oponenty, ale má to své hranice. Uznávám protistranu pokud má výklad hlavu a patu.

  Výše napsané je jen můj osobní názor.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:10 15.06.2016

  Da, da.

  Da, da.

 • logik
  18:24 15.06.2016

  Jo, svým způsobem je ho škoda, kdyby zůstal u techniky, mohl diskusi obohatit....

  Jo, svým způsobem je ho škoda, kdyby zůstal u techniky, mohl diskusi obohatit....

 • KOLT
  18:01 15.06.2016

  Musíme ovšem uživateli cernakus přiznat, že, na rozdíl od většiny ostatních kremlobotů, měl více než slušné technické znalosti!

  Musíme ovšem uživateli cernakus přiznat, že, na rozdíl od většiny ostatních kremlobotů, měl více než slušné technické znalosti!

 • RiMr71
  17:19 15.06.2016

  ...ale nejlepší je toto: "Těch pár jedinců, co zde mi je znalostmi a intelektem rovno" ...musí to být hrozné býti obklopen samými trdly neuznávajícími velikost takového ...Zobrazit celý příspěvek

  ...ale nejlepší je toto:

  "Těch pár jedinců, co zde mi je znalostmi a intelektem rovno"

  ...musí to být hrozné býti obklopen samými trdly neuznávajícími velikost takového génia!Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:17 15.06.2016

  Halelujáááá!!!
  Ale tím že jsem byl zařazen mezi omladinu budu muset potěšit své dospělé děti :)

  Halelujáááá!!!
  Ale tím že jsem byl zařazen mezi omladinu budu muset potěšit své dospělé děti :)

 • KOLT
  16:34 15.06.2016

  Hurá :-)

  Hurá :-)

 • cernakus
  16:33 15.06.2016

  Klasika. Dnešní omladina. Ví sice kulový, ale sebevědomí ji nechybí. Invektiva bez podložení vědomostmi či fakty. Zkreslené představy viděné optikou vlastních myšlenkových pochodů, ...Zobrazit celý příspěvek

  Klasika. Dnešní omladina. Ví sice kulový, ale sebevědomí ji nechybí. Invektiva bez podložení vědomostmi či fakty. Zkreslené představy viděné optikou vlastních myšlenkových pochodů, preferencí a přání.

  Je to tady stejné jako už všude jinde. Těch pár jedinců, co zde mi je znalostmi a intelektem rovna to nezachrání a v té záplavě se ztratí.

  Tož, hoňte si tu trika beze mne. A až to bouchne, zkuste si, před tím než bolestivě chcípnete, vzpomenout na toho chorého paranoidního schizofrenika cernakuse ;-)

  Sbohem.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:41 15.06.2016

  ...ví primář že neležíš?

  ...ví primář že neležíš?

 • cernakus
  15:17 15.06.2016

  Warspite: Spád? Z termonuklearnich hlavic? Myslíš druhotné indukovany radiokativni půdu vyvrzenou do atmosféry? Izotopy s polocasy rozpadu v hodinách? Prostuduj tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Warspite:

  Spád? Z termonuklearnich hlavic? Myslíš druhotné indukovany radiokativni půdu vyvrzenou do atmosféry? Izotopy s polocasy rozpadu v hodinách?

  Prostuduj tu problematiku, budeš překvapen že jádro zase tak zle není.Skrýt celý příspěvek

 • warspite
  14:38 15.06.2016

  to cernakus: Následky dopadov desiatok jadrových hlavíc by spôsobili taký jadrový spad a klimatické zmeny v atmosfére že by neprežil nikto na planéte, aj keby všetky rakety ...Zobrazit celý příspěvek

  to cernakus: Následky dopadov desiatok jadrových hlavíc by spôsobili taký jadrový spad a klimatické zmeny v atmosfére že by neprežil nikto na planéte, aj keby všetky rakety dopadli iba na Rusko. To je ten hlavný dôvod prečo sa nikto nepokúsi o totálnu jadrovú vojnu, víťaz by sa totiž neradoval dlho. Pred písaním podobných bludov sa treba najprv zamyslieť.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 15.06.2016

  Nadšenče, v cernakusove scénáři se píše o překvapivém a dobře koordinovaném útoku, který nikdo nečeká (že bychom nic podobného nezažili, navíc podtržené koordinovaným útokem ...Zobrazit celý příspěvek

  Nadšenče, v cernakusove scénáři se píše o překvapivém a dobře koordinovaném útoku, který nikdo nečeká (že bychom nic podobného nezažili, navíc podtržené koordinovaným útokem médií?). Torpédový útok z bezprostřední blízkosti, kdy si hlavice jen párkrát ťuknou a bum. Že by to všem přesně nevyšlo je možné - no tak by je někde sejmuli třetím v salvě nebo by se s nějakým šťastlivcem ještě pohonili, možná by i přišel fragment zprávy....to už by ale stejně ostatní složky útoku byly v běhu.

  Amíci zjevně tu obranu budují a kvůli oligarchovi to není. To vám bylo naznačeno a vy teď samozřejmě můžete rozporovat dílčí detaily, ale tím to stejně neschodíte. Zkuste schválně přijít se svým bestselerem, kde Rusko napadá celý západ. Uvidíme, co bude víc k smíchu.Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  14:21 15.06.2016

  A bestseller by to bol dobrý...

  A bestseller by to bol dobrý...

 • SeaWolf
  14:15 15.06.2016

  cernakus Tak jsi nám to tu pěkně zatapetoval :-( teď aby člověk ty příspěvky s nějakou vypovídající hodnotou hledal lupou. Co takhle jít někam kde ti budou fandit .... budeš ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  Tak jsi nám to tu pěkně zatapetoval :-( teď aby člověk ty příspěvky s nějakou vypovídající hodnotou hledal lupou.

  Co takhle jít někam kde ti budou fandit .... budeš mít klid a můžeš si psát co tě jenom napadne ;-) Českoslovenští vojáci v záloze mívali pěkné forum, Národní domobrana hledá pravidelné přispěvatele tady je to pro tebe fakt o nervy.

  SM-3 je určena jako lokální obrana proti jednotlivým ICBM a ty hned strašíš armagedonem :-DSkrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  14:10 15.06.2016

  Cernakus: Keď sa budú snažiť ruské SSBN ponorky alebo aj ostatné, to je jedno potopiť, nepošlú núdzový signal typu: židofilný kapitalisti nás potápaju súradnice x,xx s. š a x,xx ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus:
  Keď sa budú snažiť ruské SSBN ponorky alebo aj ostatné, to je jedno potopiť, nepošlú núdzový signal typu: židofilný kapitalisti nás potápaju súradnice x,xx s. š a x,xx v. d. ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5