SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Foto: Raketa SM-3 ve výrobní závodě Raytheon. / Raytheon
Raketa SM-3 ve výrobním závodě Raytheon. / Raytheon

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují poslední model protiraketové střely SM-3 (Standard Missile 3). Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru.

Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě. Střely budou (společně s radary) rozmístěny od roku 2018 na pozemních základnách v Polsku a Rumunsku. Ostatně před měsícem Američané zprovoznili vojenskou základnu s naváděcím radarem v Rumunsku.

Velký radar včasné výstrahy evropské protiraketové obrany vyroste v Turecku. Součástí deštníku budou i vojenské lodě se systémy Aegis plující ve Středozemním moři.

Střely SM-3 jsou určeny především k ničení balistických raket krátkého a středního doletu (3000 – 5500 km). SM-3 umí rovněž ničit satelity na oběžné dráze Země. V současné době SM-3 najdeme výhradně na amerických a japonských válečných lodích.

SM-3 má místo klasické tříštivé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu. Magazín PR Newsire popisuje energii zásahu jako náraz nákladního auta o hmotnosti 10 tun, jedoucím rychlostí 1000 km/h, do betonové zdi.

Podle Američanů základny v Polsku a Rumunsku ochrání státy NATO před útoky balistickými raketami. Rozmístění raket v Polsku a Rumunsku je součástí širšího technického programu “Aegis na pevnině” (Aegis Ashore), který přenese protiraketové schopnosti lodí na pevninu.

Obecně hlavní komponenty systému Aegis tvoří řízené střely, jejich odpalovací zařízení, systém řízení palby a sofistikovaný radar. Aegis vznikl v době studené války pro obranu amerických úderných svazů (a zejména letadlových lodí) před hromadným útokem sovětských nadzvukových protilodních střel.

Samotné rozmístění antiraket v Evropě se řídí plánem Bílého Domu EPPA (European Phased Adaptive Approach), který je součástí budované komplexní protiraketé obrany NATO. V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

Zpět do současnosti. Nová třístupňová střela SM-3IIA navazuje na předchozí verzi SM-3 Block IB (SM-3IB). Obrovskou změnou je použití motorů stejného průměru u všech třech stupňů, což výrazně zlepší letové výkony. Střely série Block IIA ničí ve střední fázi všechny balistické rakety krátkého a středního dosahu. “Ukázkový” cíl tvoří například ruské rakety Iskander.

“Tohle je rozšíření schopností SM-3IB. Je to především kvůli tělu o větším průměru 21 palců (533 mm - pozn. red.). Dokážeme tak chránit mnohem větší prostor. Vložili jsme také nějaké nové schopnosti do naší kinetické bojové hlavice, takže máme větší citlivost - máme lepší vyhledávací senzor,” komentuje blížící se testy Amy Cohen, ředitelka oddělení raket SM-3 ve firmě Raytheon.

Testy nových raket SM-3IIA jsou naplánovány na konec roku. Při testech proti simulované balistické střele středního doletu se mimo jiné ověří, zda nový senzor skutečně dokáže vidět cíle ve větším zorném poli na větší vzdálenost.

Pentagon v minulém roce objednal za 543 milionů dolarů 17 střel SM-3IIA pro testování a počáteční rozmístění v Polsku a Rumunsku. Na výrobě střel SM-3 se podílí 50/50 Japonsko a USA, přičemž sestavení raket probíhá ve firmě Raytheon.

Ostatně také Japonsko plánuje rozmístit v rámci technického programu Aegis Ashore střely SM-3 na pevninu, jako obranu před možnými raketovými útoky z Číny a Severní Koreje.

Zdroj: National Interest 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor

Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k ...

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Raketový deštník pro Turecko?

Systémy obrany proti balistickým řízeným střelám (Ballistic Missile Defense – BMD) patří k ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Slavoslav
  14:09 15.06.2016

  Cernakus,

  Nie, priznávam svoju chybu. Odborníka ktorý mení svoje argumenty od diskusie k diskusii naozaj nepresvedčím.

  Cernakus,

  Nie, priznávam svoju chybu. Odborníka ktorý mení svoje argumenty od diskusie k diskusii naozaj nepresvedčím.

 • logik
  14:03 15.06.2016

  cernakus: Nebyls to náhodou ty, kdo tu nedávno tvrdil, že v případě konfliktu nebudou moci američané dopravit do evropy posily, protože bude Atlantik zamořenej ruskejma ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Nebyls to náhodou ty, kdo tu nedávno tvrdil, že v případě konfliktu nebudou moci američané dopravit do evropy posily, protože bude Atlantik zamořenej ruskejma ponorkama, proti kterejm nebude rozumné obrany? A teď najednou scénář, kdy jsou amíci schopni všechny ruské ponorky zlikvidovat....

  Zkus si nejprve ujasnit, co vlastně tvrdíš...Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:55 15.06.2016

  Slavoslav: Na rozdíl od tebe mám Gogole earth. Rakety na americké základny v Evropě půjdou přes Polsko, Rumunsko. Na východní pobřeží USA přes Dánsko (Grónsko), na střed USA ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  Na rozdíl od tebe mám Gogole earth.

  Rakety na americké základny v Evropě půjdou přes Polsko, Rumunsko. Na východní pobřeží USA přes Dánsko (Grónsko), na střed USA přes Kanadu, na Západ USA přes Aljašku, na základny v Pacifiku přes Japonsko (Kwajalein). Všude tam má(bude mít) USA systémy PRO ;-)

  Tři směry. Už je jasno, nebo ještě chceš retardovaně machrovat?Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:32 15.06.2016

  RiMr71: Je jasné, že těžká protiraketová ochrana není proti komplexním Ruským jaderným silám. Ovšem nestaví se kvůli nějakému oligarchovi. Ten se k jaderným silám nedostane. ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71:

  Je jasné, že těžká protiraketová ochrana není proti komplexním Ruským jaderným silám.

  Ovšem nestaví se kvůli nějakému oligarchovi. Ten se k jaderným silám nedostane. Nedostali se za jelcina a hůře už být nemůže.

  Tato PRO je pro následující scénář:
  ------------------------------------------------------------
  Ruské SSBN jsou pravidelně stínované Americkými SSN. Pokud se nejvyšší velení USA rozhodne pro akci. Pak stačí poslat příslušnou šifrovanou depeši všem stínujícím ponorkám s příkazem zaútočit ve stanovený čas.

  Dále pošlou SSGN k ruským přístavům s ukotvenými SSBN. Ti také dostanou příkaz zaútočit plnou salvou v určitý čas.

  A te´d to nejdůležitější. Ve stanovený čas dostanou rozkaz odpalu i raketová sila v USA.

  Čas se vybere chytře. Ideální čas bude, když například Rusko bude hrát finále MS v hokeji či podobné akci (pokud chcete remcat, vzpomeňte si, kdy jsme rozpoutali převrat na Ukrajině a kdy Gruzie na Americký popud napadla Rusko). V takovém čase je totiž připravenost politické reprezentace i systémů časné výstrahy nižší.

  Pokud budou Američané mít štěstí, bude nad jejich dvěma základnami oblačno, pokud ne, mohou to oblačno i vytvořit. Tím výrazně omezí schopnost systému Oko detekovat hromadný odpal.

  Navíc pokud k němu dojde, a přitom tomu nepředcházela eskalace a různé defcony, tak logicky nejprve bude Putin a spol volat do USA, protože Oko už nejméně jednou selhalo. Protistrana bude samozřejmě ruské volající uklidňovat že to je nesmysl a podobně. Ruské vedení bude čekat na potvrzení radarů a případně zkusí přesměrovat optické družice nad základny v USA, aby zjistili, jestli jsou sila prázdná... To vše trvá a čas se krátí. Zhruba 5 minut před dopadem prvních raket se Rusové definitivně dozví, že to není omyl.

  To je už pozdě, neboť 600 tomahawků se řítí na jejich přístavy s odvetnými ponorkami a případné základny, které jsou v dosahu. Díky špatnému pokrytí daných oblastí vzdušnými radary (jiné přízemní tomahawky nezachytí) o nich stále neví.

  Panika, hádka a nakonec rozhodnutí odpovědět. Máme 3 minuty. Ruské vedení neví, že jejich SSBN na moři již neexistují, neví že jejich přístavy s SSBN hoří. Neá jim to kdo hlásit a ani by se nedovolal. Zhruba minutu před dopadem prvních amerických hlavic startují první odvetné pozemní rakety. Americké hlavice vybuchují v kaskádě různých výšek, aby startující rakety, které se opozdily shodily.

  Z ruského arzenálu 300 pozemních ICBM se do zdánlivého bezpečí dostává nejvýše 20%. 60 raket. Letící třemi směry (podle umístění jejich odpalu a jejich cíle). A zde začnou zasahovat do té doby proti rusku zdánlivě neschopné ABM. Desítky torpédoborců AB odpalují desítky, možná stovky raket SM-3 EKV obohacené o malou nukinu. Úhybné manévry ruských raket a hlavic jsou tak zbytečné, jedna po druhé končí svou misi předčasně. Pronikne několik hlavic, měně než dvace.

  THAAD se je pokusí zastavit a u některých uspěje. Na území USA a spojenců dopadne pár hlavic.

  Rusko se vzpamatovává s ohnivého armagedonu, který se zatím vyhýbal městům (vyjma Moskvy a Petrohradu, ty byly zničeny kvůli efektu hrůzy a při pokusu o likvidaci velících struktur Ruska). Ovšem průmyslové komplexy, základny (nejen jaderné), sklady jsou zničeny.
  K jeho hranicím se blíží plné svazy stíhačů a bombardéru, vojska v Evropě se hnula kupředu.

  Rusové jsou o 20 miliónů obyvatel chudší a prakticky bez obrany. Ultimátum je jasné - buď se vzdáte a nebo jaderné tomahawky, které jsme neměli mít, zkázu dokonají. Rusáky na světě nikdo nepotřebuje. Rusko bezpodmínečně kapituluje, nechá se obsadit a v lepším případě sterilizovat.

  Čína kapituluje ihned po Rusku. Bez ochrany ruských jaderných sil jsou její vlastní síly směšné a nejsou schopny vážněji ohrozit USA i bez americké PRO, natož s ní.

  USA dosahují úplné světové dominance. Nikdo se jim už nestaví na odpor, protože války od toho dne řeší atomovou genocidou.

  A cena toho velkého vítězství? maximálně pár miliónů mrtvých Američanů. Navíc těch obyčejných, chudých.

  To už si americká elita bez potíží obhájí.
  ---------------------------------------------------------------

  Američané nejsou žádný hodný strýček. Je to velmoc. Bez skrupulí vyhubili atomem dvě města jen aby Stalin dostal vzkaz.

  Probuďte se, infantilně nivní lidičkové.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:31 15.06.2016

  A uz sa trolluje. :)

  A uz sa trolluje. :)

 • palo satko
  13:26 15.06.2016

  mat mocneho spojenca a odovzdat do jeho ruk vlastnu obranu ma jeden jediny dosledok. Zo spojenca sa stanete vazalom. Však to pozname. Už nam boli spojencami Velkonemecka riša, ZSSR ...Zobrazit celý příspěvek

  mat mocneho spojenca a odovzdat do jeho ruk vlastnu obranu ma jeden jediny dosledok. Zo spojenca sa stanete vazalom. Však to pozname. Už nam boli spojencami Velkonemecka riša, ZSSR a tito tiež nie su lepši. “America has no permanent friends or enemies, only interests” Henry KissingerSkrýt celý příspěvek

 • niko
  13:20 15.06.2016

  cernakus: citat: Protože tak se velmoci chovají od nepaměti. Cize co ? Od nepamäti sa kazdy snazi ublizit Rusku a chudacik Rusko sa musi od nepamäti bratit. Hej ? Hmm. ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:

  citat:
  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

  Cize co ? Od nepamäti sa kazdy snazi ublizit Rusku a chudacik Rusko sa musi od nepamäti bratit. Hej ? Hmm. Booze chlape. Kde si do teraz bol. :)))Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:18 15.06.2016

  Slavoslav: dopbra připomínka, taky by mě zajimalo trajektorie ICBM co poletí do států.... Nepoletí hlavně přes severní pol? Hlavní koncentrace ABM je v pacifiku a ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: dopbra připomínka, taky by mě zajimalo trajektorie ICBM co poletí do států.... Nepoletí hlavně přes severní pol?

  Hlavní koncentrace ABM je v pacifiku a aljašce.

  Stavající schopnosti ABM v evropě je tak proti raketám (krátkého a středního doletu) namířeným proti evropě...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:06 15.06.2016

  Cernakus, K protiraketovému stitu v europe a ochrane USA pred odvetným úderom. Mal si už niekedy v ruke globus? Zeby si si ho skúsil chytiť potočiť a porozmyslal kade tie ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus,

  K protiraketovému stitu v europe a ochrane USA pred odvetným úderom.

  Mal si už niekedy v ruke globus? Zeby si si ho skúsil chytiť potočiť a porozmyslal kade tie rakety do štátov pôjdu z ruska.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:01 15.06.2016

  cernakus citace: "Ty tzv. státy dobrovolně vstupující do NATO, jako je pobaltí, Polsko, Gruzie, Rumunsko ... ti vstoupili do NATO v bláhové naději, že budou moci napadnout Rusko a ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  citace: "Ty tzv. státy dobrovolně vstupující do NATO, jako je pobaltí, Polsko, Gruzie, Rumunsko ... ti vstoupili do NATO v bláhové naději, že budou moci napadnout Rusko a vzít si co jim patřilo / pomstít se ...."

  Jasně ty napíšeš, že je Gruzie v NATO, ale já tě nepochopil.

  Holt jsem jen ten nechápající židovský kapitalista :-DSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:49 15.06.2016

  Rusomil je ten kdo Rusko miluje a rusofil je ten kdo ho zná. Rusy respektuju, Rusko považuju za zlo, i s ohledem na to jak se chová k vlastní lidem. Mezi Rusy mám několik ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusomil je ten kdo Rusko miluje a rusofil je ten kdo ho zná.

  Rusy respektuju, Rusko považuju za zlo, i s ohledem na to jak se chová k vlastní lidem.
  Mezi Rusy mám několik přátel, překvapivě si někteří ač vysokoškolsky vzdělaní stále trvají na tom, že nás v osumašedesátém osvobodili od fašismu... Taková témata jsou pro nás tabu, protože bychom se stejně nedomluvili a oni si papouškují to svoje.

  Nemyslím si, že Rusko jako stát bude nutno ničit. Vzhledem k odlivu mozků, vytrvalému alkoholismu, si stačí počkat... otázka je, co vznikne... nejspíš to nic dobrého nebude, tak jako nikdyz tohoto území nikdy nic dobrého nepřišlo..

  A EU, to je zase jiná písnička..

  Totální raketovou válku si myslím nikdo nespustí, ale to, že nějakému místnímu oligarchovi nebo imámovi rupne v kouli a pošle jich pár na nějaké doupě západní neřesti, zas tak nereálné není. Pro takové situace je uvažovaná protiraketová obrana určitě dobrá.
  Každému je přece jasné, že proti hypotetickému plošnému úderu Ruska je zcela k ničemu... Tedy ano, tento raketový štít není namířen proti Rusku. Když už tedy přijmu ten klasicky rusky zrůdný výklad "míříte na můj meč štítem"...Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:47 15.06.2016

  Seawolf:

  neumíš číst mezi řádky? No asi neumíš. Neumíš toho více.

  Niko:

  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

  Seawolf:

  neumíš číst mezi řádky? No asi neumíš. Neumíš toho více.

  Niko:

  Protože tak se velmoci chovají od nepaměti.

 • Nadšenec
  12:27 15.06.2016

  cernakus: a potom príde armáda YETI-ov a nastolia nový svetový poriadok....

  cernakus: a potom príde armáda YETI-ov a nastolia nový svetový poriadok....

 • SeaWolf
  12:27 15.06.2016

  cernakus
  Gruzie je v NATO? hmmm borec :-D

  cernakus
  Gruzie je v NATO? hmmm borec :-D

 • niko
  12:26 15.06.2016

  No a preco by mala USA zautocit akurat prave na Rusko ? Lebo sa to tak pise v sputniku ?

  No a preco by mala USA zautocit akurat prave na Rusko ? Lebo sa to tak pise v sputniku ?

 • cernakus
  12:21 15.06.2016

  niko: PVO ale není gamechanger v případě války. Protiraketová obrana, schopná sejmout odvetné ICBM ano. Uvědom si, že WW3 zatím oddaluje politika MAD. Jakmile přestane ...Zobrazit celý příspěvek

  niko:

  PVO ale není gamechanger v případě války. Protiraketová obrana, schopná sejmout odvetné ICBM ano.

  Uvědom si, že WW3 zatím oddaluje politika MAD. Jakmile přestane platit, USA třetí světovou rozpoutají. Mají globální převahu a velmoci vždy utočí na jiné s cílem zcela je zničit, když mají globální převahu. To je historií potvrzený fakt.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:03 15.06.2016

  cernakus: Nie nezrovnavam. Tvrdim len, ze ruska PVO zasahuje nejakych 200 km - 250 km na uzemie NATO a Rusi vyplakavaju kvoli protiraketovemu dazdniku. Pride mi to komicke.

  cernakus: Nie nezrovnavam. Tvrdim len, ze ruska PVO zasahuje nejakych 200 km - 250 km na uzemie NATO a Rusi vyplakavaju kvoli protiraketovemu dazdniku. Pride mi to komicke.

 • cernakus
  11:58 15.06.2016

  maddrabit: tebe se někdo ptal, jestli chceš do NATO? A nebo si to rozhodli Amerikou řízené loutky bez nás? Hlavně že do EU, které na rozdíl od NATO je obrovským ekonomickým ...Zobrazit celý příspěvek

  maddrabit:

  tebe se někdo ptal, jestli chceš do NATO? A nebo si to rozhodli Amerikou řízené loutky bez nás?

  Hlavně že do EU, které na rozdíl od NATO je obrovským ekonomickým přínosem pro ČR a její komplexitu lidé tak úplně nechápou se referendum dělalo. Ale při vstupu do NATO raději ne.

  Ty tzv. státy dobrovolně vstupující do NATO, jako je pobaltí, Polsko, Gruzie, Rumunsko ... ti vstoupili do NATO v bláhové naději, že budou moci napadnout Rusko a vzít si co jim patřilo / pomstít se ....
  Státy co chtějí vstoupit do NATO jako je Švédsko a Finsko pak v podstatě sami ze sebe dělají cíl pro zájmy jiných. A samozřejmě gigantická masáž, která se v těchto státech dělá, aby Švédi a Finové změnili názor (donedávna byli proti), je placená NATO (respektive Američany), protože severní cesta je fajn cesta k nástupu útočných vojsk.
  A NATO má prostě více peněz na uplacení správných politiků a financování správných "neziskovek". S tím nemůže Rusko soupeřit.

  Když jsem vyvolali puč na Ukrajině (opět nástupní prostor na útok na Rusko), Rusko se začalo bránit.

  niko:

  srovnáváš SM-3 s 48N6? To je jako srovnávat Točku s Minutemannem.
  SM-3 nemá dostřelit na území Ruska. Má ničit ruské odvetné jaderné údery.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:46 15.06.2016

  Mne cela ta debata o okliestovani Ruska NATO pride smiesna. NATO si buduje trojvrstvovu raketovu PVO. Rusko uz takuto PVO ma zavedenim systemu S 400. Rusi maju S 400 v Batysku v ...Zobrazit celý příspěvek

  Mne cela ta debata o okliestovani Ruska NATO pride smiesna. NATO si buduje trojvrstvovu raketovu PVO. Rusko uz takuto PVO ma zavedenim systemu S 400. Rusi maju S 400 v Batysku v Kaliningrade a v pohode dokazu zostrelovat lietadla popropade rakety ca. 250 km nad uzemim Polska teda NATO. NATO ak zavedie SM 3, tak ak nepocitam uzemie Kaliningradu, na materske uzemie Ruska ani nedostreli. Takze Rusi chceju zabranit tomu, co uz sami maju a okliestovaniu, ktore uz dneska sami robia. WTF ?Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:24 15.06.2016

  Pro ty, co mluví o oklešťování Ruska a tom, jak se NATO cpe do nových zemí. Co se zamyslet nad tím, že Ty země, kam se NATO "cpe", ho tam chtějí a Rusko ne? Téměř všechny státy, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro ty, co mluví o oklešťování Ruska a tom, jak se NATO cpe do nových zemí. Co se zamyslet nad tím, že Ty země, kam se NATO "cpe", ho tam chtějí a Rusko ne? Téměř všechny státy, spadající pod Varšavskou smlouvu a východní blok už s Ruskem nechtějí mít nic společného (na svém území, obchod je něco jiného) a berou NATO jako garanci svých hranic (kromě autoritativních režimů, které naopak Rusko drží u moci). Na rozdíl od let 1944 -1945 mají totiž na výběr.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5