SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Foto: Raketa SM-3 ve výrobní závodě Raytheon. / Raytheon
Raketa SM-3 ve výrobním závodě Raytheon. / Raytheon

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují poslední model protiraketové střely SM-3 (Standard Missile 3). Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru.

Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě. Střely budou (společně s radary) rozmístěny od roku 2018 na pozemních základnách v Polsku a Rumunsku. Ostatně před měsícem Američané zprovoznili vojenskou základnu s naváděcím radarem v Rumunsku.

Velký radar včasné výstrahy evropské protiraketové obrany vyroste v Turecku. Součástí deštníku budou i vojenské lodě se systémy Aegis plující ve Středozemním moři.

Střely SM-3 jsou určeny především k ničení balistických raket krátkého a středního doletu (3000 – 5500 km). SM-3 umí rovněž ničit satelity na oběžné dráze Země. V současné době SM-3 najdeme výhradně na amerických a japonských válečných lodích.

SM-3 má místo klasické tříštivé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu. Magazín PR Newsire popisuje energii zásahu jako náraz nákladního auta o hmotnosti 10 tun, jedoucím rychlostí 1000 km/h, do betonové zdi.

Podle Američanů základny v Polsku a Rumunsku ochrání státy NATO před útoky balistickými raketami. Rozmístění raket v Polsku a Rumunsku je součástí širšího technického programu “Aegis na pevnině” (Aegis Ashore), který přenese protiraketové schopnosti lodí na pevninu.

Obecně hlavní komponenty systému Aegis tvoří řízené střely, jejich odpalovací zařízení, systém řízení palby a sofistikovaný radar. Aegis vznikl v době studené války pro obranu amerických úderných svazů (a zejména letadlových lodí) před hromadným útokem sovětských nadzvukových protilodních střel.

Samotné rozmístění antiraket v Evropě se řídí plánem Bílého Domu EPPA (European Phased Adaptive Approach), který je součástí budované komplexní protiraketé obrany NATO. V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

Zpět do současnosti. Nová třístupňová střela SM-3IIA navazuje na předchozí verzi SM-3 Block IB (SM-3IB). Obrovskou změnou je použití motorů stejného průměru u všech třech stupňů, což výrazně zlepší letové výkony. Střely série Block IIA ničí ve střední fázi všechny balistické rakety krátkého a středního dosahu. “Ukázkový” cíl tvoří například ruské rakety Iskander.

“Tohle je rozšíření schopností SM-3IB. Je to především kvůli tělu o větším průměru 21 palců (533 mm - pozn. red.). Dokážeme tak chránit mnohem větší prostor. Vložili jsme také nějaké nové schopnosti do naší kinetické bojové hlavice, takže máme větší citlivost - máme lepší vyhledávací senzor,” komentuje blížící se testy Amy Cohen, ředitelka oddělení raket SM-3 ve firmě Raytheon.

Testy nových raket SM-3IIA jsou naplánovány na konec roku. Při testech proti simulované balistické střele středního doletu se mimo jiné ověří, zda nový senzor skutečně dokáže vidět cíle ve větším zorném poli na větší vzdálenost.

Pentagon v minulém roce objednal za 543 milionů dolarů 17 střel SM-3IIA pro testování a počáteční rozmístění v Polsku a Rumunsku. Na výrobě střel SM-3 se podílí 50/50 Japonsko a USA, přičemž sestavení raket probíhá ve firmě Raytheon.

Ostatně také Japonsko plánuje rozmístit v rámci technického programu Aegis Ashore střely SM-3 na pevninu, jako obranu před možnými raketovými útoky z Číny a Severní Koreje.

Zdroj: National Interest 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor

Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k ...

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Raketový deštník pro Turecko?

Systémy obrany proti balistickým řízeným střelám (Ballistic Missile Defense – BMD) patří k ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  13:03 14.06.2016

  Mno, pokud něco dokáže trefit prťavou raketu, tak z fyzikálního hlediska asi není šance, že by loď dokázala manévrovat tak, že by ji ta střela netrefila. Ale třeba něco přehlížím. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno, pokud něco dokáže trefit prťavou raketu, tak z fyzikálního hlediska asi není šance, že by loď dokázala manévrovat tak, že by ji ta střela netrefila. Ale třeba něco přehlížím. Jiná otázka je pochopitelně SW, detektory, navádění atd. Čili netvrdím, že to ta střela může v principu umět, natož že to umí!

  30 M$ je prd ve srovnání s cenou fregaty, natož většího plavidla. A jeden zásah tímhle "náklaďákem" by udělil konečnou velitelskému můstku jakékoliv lodě.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:57 14.06.2016

  Neumí a nebude umět. Opět fyzika.

  Navic to je velmi dráha střela. 30 mil. USD je už moc.

  Neumí a nebude umět. Opět fyzika.

  Navic to je velmi dráha střela. 30 mil. USD je už moc.

 • KOLT
  12:38 14.06.2016

  Mach 15, fjůůha. Jestli se podobně jako u SM-6 dozvíme, že s tím umí střílet i do lodí...

  Mach 15, fjůůha. Jestli se podobně jako u SM-6 dozvíme, že s tím umí střílet i do lodí...

 • cernakus
  12:30 14.06.2016

  Niko: Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6 Ekvivalentní letovymi parametry jsou rakety systemj A-135. Ale jsou mnohem větší. Rakety ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko:

  Je to "prostá" fyzika. Maximální výškový dosah = maximální dálkový*1,6

  Ekvivalentní letovymi parametry jsou rakety systemj A-135. Ale jsou mnohem větší.

  Rakety systému s-500 jsou ekvivalentní původním raketam sm-3.

  O ekvivalentu této krásky nevím.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:07 14.06.2016

  Nebudem sa hadat. No aj keby bol dolet polovicny - 1250 km, tale je to velmi vykonna raketa. Ma tato raketa vobec konkurenta vo svojej kategorii ? S 500 ma najväcsi dosah tusim ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebudem sa hadat. No aj keby bol dolet polovicny - 1250 km, tale je to velmi vykonna raketa. Ma tato raketa vobec konkurenta vo svojej kategorii ? S 500 ma najväcsi dosah tusim 600 km.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:52 14.06.2016

  Niko: To je operační dosah proti zemi. Ve výšce je to polovina, při vsestupne fázi. Pak už nicnetrefis (po balostickem vrcholu). V každém případě to ale je uctyhodna ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko:

  To je operační dosah proti zemi. Ve výšce je to polovina, při vsestupne fázi. Pak už nicnetrefis (po balostickem vrcholu).

  V každém případě to ale je uctyhodna krasavice.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:47 14.06.2016

  No myslim, ze asi najzaujimavejsiu informaciu autor opomenul. Maximalny operacny dosah rakety SM 3IIA je do 2500 km !

  No myslim, ze asi najzaujimavejsiu informaciu autor opomenul. Maximalny operacny dosah rakety SM 3IIA je do 2500 km !

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5