Američtí izolacionisté: Na vnějším světě nezáleží, jeho problémy můžeme ignorovat
- 9. 8. 2024
- 3 komentářů
- Stanislav Vítek
Nedávný průzkum veřejného mínění, který provedl liberální think tank New America ve spolupráci s Chicago Council on Global Affairs, ukazuje: Mezi americkou veřejností klesá podpora role USA jako globálního lídra, která posledních 80 let definovala roli Washingtonu ve světě.
Američtí voliči se v posledních zhruba 80 letech (nebo minimálně rozhodně v posledních padesáti, za které existují data z konzistentních dotazníkových šetření), dělili zhruba na dvě části. Jednou jsou dvě třetiny, kteří věří v aktivní angažmá Spojených států ve světě. Podle druhé (zbylá třetina) se Spojené státy aktivně angažovat nemají vůbec. Toto izolacionistické americké jádro však mělo tendenci patřit spíše k nezávislým voličům než k vyhraněným demokratům nebo republikánům (popř. k volbám nechodilo vůbec) – a mezi voliči vyhraněnými pak spíše k demokratům.
Poslední průzkum však odhaluje překvapivou změnu – poprvé po téměř pěti desetiletích větší část republikánů tvrdí: Spojené státy se mají spíše držet stranou, ne hrát aktivní roli ve světových záležitostech. Podle dat za tímto posunem stojí především takzvaní Trumpovi republikáni nebo chcete-li MAGA křídlo strany – 47 % republikánů s velmi příznivým názorem na Donalda Trumpa.[1],[2]
Trump aktivizoval latentní izolacionismus
Debaty o roli Ameriky ve světě nejsou zdaleka nové, stejně jako argument, že by bylo lepší, kdyby se Washington soustředil na domácí záležitosti. Co se však nové být zdá, je koncentrace lidí s těmito názory, nejen v jedné straně, ale konkrétně v jednom jejím křídle.
Republikáni byli přes izolacionistickou historii od druhé světové války obvykle častěji než demokraté nakloněni aktivní roli USA v zahraničí, ale to se začalo měnit zhruba od roku 2016, kdy se vůči aktivní roli stali skeptičtějšími. V loňském roce si větší část republikánů poprvé za posledních padesát let přála zůstat mimo světové dění, nikolv v něm hrát aktivní roli. Rostoucí izolacionismus republikánů ve vztahu k demokratům lze vysvětlit jasně identifikovaným křídlem grand old party – MAGA frakcí pod vedením Donalda Trumpa a J. D. Vance.
Související články
Trumpův dotek se smrtí: Sjednocení nebo větší rozdělení Ameriky?
Pokus o atentát na Donalda Trumpa bude mít pro americkou demokracii hluboké důsledky. Nikdo sice ...
- 16.07.2024
- 21 komentářů
- Stanislav Vítek
Vidlák J.D. Vance v Bílém domě. Silná slova, vliv minimální
Výběr izolacionisty J.D. Vance jako kandidáta na viceprezidenta utvrdil Evropu v obavách, že ...
- 24.07.2024
- 65 komentářů
- Stanislav Vítek
PREMIUM Sikorski ve Washingtonu: Trump chce porazit Putina. Je to pro něj výhodná transakce
V půlce července se evropští představitelé sešli se svými zaoceánskými kolegy ve Washingtonu na ...
- 27.07.2024
- 4 komentářů
- Stanislav Vítek
PREMIUM Biden nebo Trump, podmínky přežití Evropy zůstanou stejné: 3 % HDP na obranu a 100 miliard EUR pro Ukrajinu
Donald Trump v rámci svých rétorických cvičení opakovaně naznačil ponechání některých evropských ...
- 29.07.2024
- 6 komentářů
- Stanislav Vítek
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.