Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

F-16C Fighting Falcon; / US Air Force

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 Block 70/72. Všechny stíhačky Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) převezmou do konce roku 2023.

Informace o podpisu dohody proběhly médií již na konci listopadu.

„Ministerstvo obrany SR dnes v zastoupení národního ředitele pro vyzbrojování plukovníka Vladimíra Kávička podepsalo v souladu s usnesením vlády SR příslušné technické smluvní dokumenty potřebné k zahájení procesu obměny stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR. [...] Zahrnují pořízení 14 kusů letounů F-16, leteckou munici, logistickou podporu a výcvik leteckého i pozemního personálu. Dodávka všech letadel bude zrealizována do konce roku 2023,“ uvedly stránky Ministerstva obrany Slovenské republiky (MO SR) na konci listopadu.

Vzápětí ale slovenský premiér Peter Pellegrini upozornil, že podpis technických smluv není možné považovat za konečné schválení nákupu stíhaček F-16 ze strany Slovenska a že uzavření příslušné smlouvy je v plné kompetenci slovenské vlády. „Předseda vlády považuje smlouvy na nákup stíhaček F-16, které podepsal resort obrany [na konci listopadu], zatím za neplatné,“ řekla tehdy mluvčí předsedy vlády Patrícia Macíková.

„Konečné rozhodnutí o podpisu smlouvy k obměně stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR je plně v kompetenci vlády SR. Ministerstvo obrany SR tuto skutečnost nikdy nezpochybnilo. V pátek 30. listopadu byly z úrovně Sekce modernizace MO SR dohodnuté a podepsané pouze drafty příslušných technických smluvních dokumentů, které jsou potřebné k zahájení procesu obměny, o čemž byla takto vyrozuměna i americká strana,“ uvedlo následně v reakci MO SR.

K oficiálnímu a konečnému „vládnímu“ podpisu došlo včera 12. prosince na Úřadě vlády SR v Bratislavě. Příslušné dokumenty podepsal ministr obrany Peter Gajdoš a Ana Wugofski, viceprezidentka pro rozvoj mezinárodního obchodu ve společnosti Lockheed Martin.

„Završili jsme proces pořízení nových stíhacích letadel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného prostoru letadly MiG-29 a nakoupí letadla F-16, nejmodernější verzi. Slovensko podepsalo dokumenty, na jejichž základě nakoupí 12 jednomístných a dvě dvoumístná, která budou sloužit pro výcvik,“ uvedl Pellegrini, který byl osobně při podpisu kontraktu.

Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU a svůj závazek vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024.

„Jsem potěšen, že zde dnes mohu být, abych byl svědkem tohoto historického a velmi důležitého okamžiku,“ uvedl John Sullivan, náměstek ministra zahraničí Spojených států, který kvůli podpisu přicestoval do Bratislavy. „Je to významný krok pro Slovensko v jeho obraně, jako důležitého spojence v NATO a důležitý krok vpřed ve dvoustranných vztazích mezi Spojenými státy a Slovenskem.“


Tisková konference po podpisu smlouvy.

Slovensko za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí více jak 1,6 miliardy euro, tedy více než 41,35 miliardy Kč. Většinu částky Bratislava splatí do tří let. V ceně je také servisní a logistická podpora (tedy záruka) na dva roky a výcvik zhruba 160 členů pozemního a 22 členů leteckého personálu v USA. První čtyři stíhačky Slovensko získá do konce roku 2022.

„Uvedená částka pokrývá servis stíhacích letadel na první dva roky, avšak s vládou Spojených států amerických bude v budoucnu projednána i smlouva týkající se zabezpečení servisu letadel po uplynutí dvou let, a to na dalších pět let,“ uvedla v červenci mluvčí MO SR Danka Capáková.

MO SR počítá, že na servisu stíhaček F-16 se bude podílet slovenský průmysl. Mluví se především o Leteckých opravnách v Trenčíne (LOT Trenčnín), které nyní provádějí údržbu, opravy, generální opravy a modernizace například vrtulníků Mi-8/17, nebo letadel L-39, MiG-29 a L-410.

Pár slov o letounu. Není třeba pochybovat o technologické vyspělostí stíhaček F-16 Block 70/72. Na Slovensku ale zaznívají pochybovačné hlasy, zda nákup a provoz letounů F-16 není pro Slovensko zbytečný luxus.


Reportáž polského webu Defence24 o možnostech F-16 Block 70/72

„F-16 jsou skvělé stroje, o tom se nemusíme vůbec bavit. Je to však jistý luxus, při kterém nevím, jestli si ho Slovensko může dovolit. Je to jako kdyby byl před rozpadlým domem zaparkovaný Mercedes v limitovaném provedení. Narážím na fakt, že vojáci nemají boty, kasárny se nám rozpadají před očima a jdeme nakupovat techniku. Samozřejmě, že pokud by dali na výběr pilotovi, vybere si to nejlepší, ale pokud mluvíme o možnosti A, musíme zmínit i verzi B, nebo co možnost A v konečném důsledku přinese,“ varuje bývalý zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu generál Pavel Macko s tím, že slovenská armáda musí řešit palčivější problémy.

Klíčovou technologií stíhaček F-16 Block 70/72 je radiolokátor APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.

APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch. APG-83 tedy dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Slovensko v podobě F-16 Block 70/72 získá nejmodernější stíhačky ve střední a východní Evropě. Avšak po roce 2023 slovenské vzdušné síly čeká s letouny F-16 mnoho let práce k dosažení operačních schopností, tedy schopností nasadit letouny do ostrých bojových akcí.

Zdroj: Pravda.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  09:02 13.09.2021

  Podľa blogbeforeflight.net by Slovensko malo kúpiť talianske výcvikové lietadlá od Leonarda: https://www.blogbeforeflight.n...

  Podľa blogbeforeflight.net by Slovensko malo kúpiť talianske výcvikové lietadlá od Leonarda: https://www.blogbeforeflight.n...

  • Jura99
   09:38 13.09.2021

   článek je klasický "motivovaný" názor. Na jednu stranu ale proč by ne ? Stále si ovšem myslím, že pokud nechce SK ošvindlovávat nálet běžných už vycvičených pilotů tím, že je nechá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   článek je klasický "motivovaný" názor. Na jednu stranu ale proč by ne ? Stále si ovšem myslím, že pokud nechce SK ošvindlovávat nálet běžných už vycvičených pilotů tím, že je nechá létat na levných trenérech, tak se nevyplatí stavět tréninkové zázemí a aparát, kvůli potřebě 1 nového pilota ročně. Toho vycvičí v USA, PL, CZ atp. jako službu a ekonomicky se nemůže vyplatit držet kvůli tomu výcvikovou letku.
   Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    15:09 13.09.2021

    Konkurencia pri takýchto akvizíciách je žiadúca. Nech sa pobijú o zákazníka, my z toho môžeme len získať. Čo všetko sa ekonomicky nevypláca a v konečnom dôsledku je človek nakoniec ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Konkurencia pri takýchto akvizíciách je žiadúca. Nech sa pobijú o zákazníka, my z toho môžeme len získať. Čo všetko sa ekonomicky nevypláca a v konečnom dôsledku je človek nakoniec rád, že to má.
    Ide aj o ekonomický rozmer (som zvedavý čo ponúknu) a tam je Leonardo oveľa vyššia váhová kategória ako Aero. Uvidíme, ešte možno príde nejaká ponuka z VB, ale som trochu skeptický pri ukončenej výrobe Hawku vo VB.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:38 13.09.2021

     M-345 bude technicky dotažený a nepochybně dobrý stroj. Pouze jsem pochyboval, že se OSSR vyplatí stavět výcvikovou letku. V ČR je výcvik organizovaný mimo strukturu AČR do ...
     Zobrazit celý příspěvek

     M-345 bude technicky dotažený a nepochybně dobrý stroj. Pouze jsem pochyboval, že se OSSR vyplatí stavět výcvikovou letku. V ČR je výcvik organizovaný mimo strukturu AČR do státního podniku, který hledá zákazníky i mimo AČR přičemž část zákazníků se přirozeně rekrutovala z obchodů Aera, např. Iráčtí piloti.
     Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      21:53 13.09.2021

      Práve preto OSSR nechcú čisto cvičný stroj.

      Práve preto OSSR nechcú čisto cvičný stroj.

     • mikojan29
      22:14 13.09.2021

      Neviem kedy presne, ale budú ním prezbrojené Frecce Tricolori, nemal by to byť zlý stroj.
      A výcvik, no uvidíme, skôr to bude taká výcvikovo-bojová letka, len to bojová bude podľa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neviem kedy presne, ale budú ním prezbrojené Frecce Tricolori, nemal by to byť zlý stroj.
      A výcvik, no uvidíme, skôr to bude taká výcvikovo-bojová letka, len to bojová bude podľa mňa s obmedzeniami vzhľadom k výkonom typu lietadla, ktoré bude používať. M-346, to by bolo iné kafe.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:17 13.09.2021

      mikojan29 - M-346 by ossr bol na dve veci ...asi ako česku L-159...

      mikojan29 - M-346 by ossr bol na dve veci ...asi ako česku L-159...

     • mikojan29
      06:26 14.09.2021

      HEKTOR
      Na výcvik predsa. :-)
      Máš pravdu, stačia nám lacnejšie stroje, radšej by som videl dokúpenie ešte nejakých F-16 C/D Block 70, aspoň 4 ks a bolo by vybavené.
      Ale sú aj iné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Na výcvik predsa. :-)
      Máš pravdu, stačia nám lacnejšie stroje, radšej by som videl dokúpenie ešte nejakých F-16 C/D Block 70, aspoň 4 ks a bolo by vybavené.
      Ale sú aj iné priority, ten dlh je obrovský.
      Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   15:51 13.09.2021

   radšej nech pošlú každé cca 2r do usa +/- 5 nových pilotov na komplet výcvik...určite to bude lacnejšie...

   radšej nech pošlú každé cca 2r do usa +/- 5 nových pilotov na komplet výcvik...určite to bude lacnejšie...

 • Martinos
  12:16 09.09.2021

  V Izraeli bola znovu obnovena linka na vyrobu kridel pre F16ky.
  https://www.aero-mag.com/f-16-...

  V Izraeli bola znovu obnovena linka na vyrobu kridel pre F16ky.
  https://www.aero-mag.com/f-16-...

 • Martinos
  21:22 23.07.2021

  Funkcie JHMCS II pre F16:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Funkcie JHMCS II pre F16:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • PavolR
  18:14 06.07.2021
 • mikojan29
  11:47 14.08.2020

  MO SR sa postupne pripravuje na výber cvičných/cvično-bojových lietadiel pre VzS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MO SR sa postupne pripravuje na výber cvičných/cvično-bojových lietadiel pre VzS OSSR:

  https://e.dennikn.sk/2002045/n...

  Made in ČSSR

  Obrana konkrétne hľadá nástupcu slávnych lietadiel L-39 Albatros, ktoré vyrábala československá, neskôr česká fabrika Aero Vodochody.

  Ide o najúspešnejšie prúdové výcvikové lietadlo, ktoré vyrobili v počte takmer 3000 kusov. Socialistické Československo ich vyvážalo do štyridsiatich krajín sveta. Slávu týchto lietadiel šírila aj košická akrobatická skupina Biele albatrosy, ktorá zanikla v roku 2004.

  Lietadlá L-39 využívajú budúci stíhači pred tým, než presadnú do pokročilejších nadzvukových strojov. Zároveň slúžia na kondičné lety už vycvičených pilotov, keďže lietanie na podzvukovom stroji je výrazne lacnejšie než let „veľkou“ stíhačkou.

  Vo svete sa albatrosy využívajú aj na pozorovacie lety či pri menších útokoch na pozemné ciele. V marci tohto roku obletela svetové médiá správa, že turecká stíhačka zostrelila jeden L-39 patriaci sýrskemu letectvu.

  Doplnok k F-16

  Slovenské letectvo má v aktívnej výzbroji sedem albatrosov, najmladšie z nich vyrobili v roku 1989. Podľa Naďa by ešte pár rokov vydržali, ich prevádzka je však čoraz drahšia.

  „Albatrosy nemajú primárny problém v tom, že by sa im končila životnosť. Potýkame sa však s tým, že musíme dávať značné peniaze do ich opráv a modernizácie,“ hovorí Naď.

  Úvahy o obmene albatrosov urýchlil aj nákup stíhacích lietadiel F-16, ktoré si objednala Pellegriniho vláda za viac než dve miliardy. Podzvukové lietadlá majú totiž slúžiť aj na výcvik novej generácie pilotov, ktorá bude lietať na amerických stíhačkách.

  Podľa ministerstva by preto bolo vhodné, aby sa čo najskôr nakúpili aj moderné tréningové stroje. Výcvikový program na F-16 by tak mohol prebiehať už na nich.

  „Vďaka tomu by naši budúci piloti F-16 mohli množstvo letových hodín absolvovať na Slovensku a nemuseli by si celým výcvikom prejsť v USA. Nášmu štátu by to ušetrilo milióny eur,“ dodáva Naď.

  Česi sa hlásia ako prví

  Na obrane sa aktuálne pohrávajú s myšlienkou kúpiť osem až desať nových podzvukových strojov. Ministerstvo sľubuje, že cena nákupu by mala byť „v desiatkach miliónov eur“. A to napriek tomu, že na trhu sa jednotková cena čo len jedného moderného lietadla pohybuje na úrovni 20 miliónov a viac.

  Eminentný záujem o tento projekt má česká letecká fabrika Aero Vodochody, ktorú niekoľko rokov vlastnila finančná skupina Penta. Pred pár mesiacmi ju však predala.

  Jej novými vlastníkmi sa stali česká zbrojárska skupina Omnipol a maďarský podnikateľ András Tombor, ktorý má blízko k premiérovi Viktorovi Orbánovi.

  Záujem Aera je prirodzený. Ide o výrobcu pôvodných albatrosov, ktorý v roku 2014 ohlásil vývoj ich modernej verzie s názvom L-39 NG (New Generation).

  V decembri 2018 absolvoval prototyp tohto lietadla prvé úspešné lety. Odvtedy sa Česi snažia tento model ponúkať primárne štátom typu Slovenska ako náhradu za prvú generáciu lietadiel L-39.

  „Faktom je, že s lietadlami od Aera máme dlhodobú skúsenosť, s touto firmou tesne spolupracujeme aj pri opravách súčasných strojov, ale to nemusí nič znamenať. Zatiaľ nemáme jasnú preferenciu, ktorou cestou ísť,“ hovorí Naď.

  Pozvánka pre ministra

  O záujme Aera svedčí aj to, že jeho manažéri si Naďa pozvali k sebe do fabriky počas jeho júnovej návštevy Česka.

  Jemu a jeho delegácii prezentovali výhody novej verzie stroja L-39, slovenského ministra nechali aj posedieť v jeho kokpite, aby si prototyp mohol trochu „ohmatať“.

  „Ako tradičný partner slovenských vzdušných síl sme predstavili ponuku na osem lietadiel L-39 NG. Súčasťou ponuky by bola aj významná priemyselná spolupráca, ktorá počíta s rozsiahlym zapojením slovenských firiem do výroby, vývoja, logistickej podpory i výcviku,“ povedal pri Naďovej návšteve viceprezident Aera Jakub Hoda.

  Naď dnes hovorí, že česká ponuka znie na prvé počutie zaujímavo. Aero ponúka, že časť výroby by mohlo uskutočniť v štátnom podniku Letecké opravovne Trenčín (LOTN), ktorý sa aktuálne borí s nedostatkom práce.

  „Áno, dali nám komplexný návrh. Ponúkajú výrobu v našej LOT-ke, čo by pomohlo dlhodobému udržaniu tohto podniku,“ potvrdzuje Naď.

  Aero zákazku potrebuje

  Česká fabrika má veľkú motiváciu, aby si Slovensko vybralo práve jej lietadlá. Novú generáciu lietadla L-39 zatiaľ nikomu nepredali napriek tomu, že manažment firmy sa pred dvoma rokmi chválil, že eviduje záujem až o štyridsať strojov.

  Lietadlo si doteraz neobjednalo ani české ministerstvo obrany, ktoré pôvodne zvažovalo nákup štyroch kusov pre štátny podnik LOM Praha, ktorý má vlastné výcvikové centrum. Napokon však tento plán odložilo.

  Do toho prišla korona, ktorá Aeru zabránila dokončiť sľubne naštartovaný predaj lietadiel L-39 NG v Senegale.

  „Bohužiaľ, Senegal nám radosť nerobí. Finalizáciu kontraktu výrazne narušili obmedzenia, ktoré súviseli s COVID-19,“ poznamenal pre týždenník Euro námestník českého ministra obrany Tomáš Kopečný.

  Výsledkom je, že Aero Vodochody má vyrobených pár prototypov, ale žiadny známy podpísaný obchod. Slovensko ako členská krajina NATO by pre neho mohlo byť mimoriadne cennou referenciou.

  Talianska a britská alternatíva

  Lobing zo strany Aera naštartoval slovenské ministerstvo k tomu, aby začalo zisťovať, aké sú možnosti u ďalších dodávateľov.

  „Našťastie, konkurencia v tomto segmente je značná, čo nám dáva dobré predpoklady, aby sme si vedeli dohodnúť čo najlepšie podmienky,“ hovorí minister.

  Rokovaniami o tomto nákupe poveril svojho štátneho tajomníka Mariana Majera. Majer Denníku E potvrdil, že ministerstvo už oslovilo dve ďalšie zbrojovky.

  Prvým je britsko-americký gigant BAE Systems, ktorý vyrába cvičné lietadlá Hawk. Ide o úspešný model, ktorý dnes využíva trinásť štátov vrátane napríklad Kanady alebo Fínska.

  Druhým osloveným výrobcom je talianska zbrojárska skupina Leonardo. Taliani vyrábajú cvičné stroje s názvom Aermacchi M-346, ktoré si objednalo napríklad Poľsko.

  Od skupiny Leonardo už slovenské ministerstvo za éry Martina Glváča zo Smeru kúpilo dve dopravné lietadlá typu Spartan.

  Súčasný minister Naď si predstavuje, že Taliani by mohli mať záujem predložiť ponuku aj na cvičné M-346, ktorá by zahŕňala otvorenie spoločného servisného strediska pre oba typy lietadiel.

  Naďovej garnitúre totiž prekáža, že Glváč pri nákupe dopravných spartanov nedohodol ich opravy v štátnom podniku v Trenčíne. Prikúpenie cvičných strojov by tak mohlo Talianov motivovať, aby časť týchto servisných prác zverili aj Slovensku.

  „Možno od Talianov príde zaujímavá ponuka urobiť spoločné servisné stredisko ako pre nové podzvukové lietadlá, tak aj pre dopravné spartany. Tým by sme ušetrili peniaze na prevádzke jedných aj druhých,“ hovorí Naď.

  Len sondážne rokovanie

  Ministerstvo zdôrazňuje, že zatiaľ podniklo len neoficiálne sondážne rokovania, ktoré mu majú umožniť získať bližšie predstavy.

  „Firmy nám iniciatívne robia prezentácie. My si na základe toho budeme vedieť lepšie zadefinovať požiadavky pre budúci tender,“ hovorí Naď.

  Ďalšie podrobnosti zvažovaného nákupu ministerstvo nezverejnilo. V túto chvíľu je však pravdepodobné, že nové lietadlá by vytendrovali ešte počas Matovičovej vlády, pričom splácať by sa začali až neskôr.

  Podobným príbehom je aj nákup stíhačiek F-16, ktorý podpísala ešte bývalá vláda, pričom peniaze na zostávajúcu časť splátok musí hľadať tá súčasná.

  Neviem či v článku nie je preklep: M-346 namiesto M-345. Môj osobný favorit pri neúčasti M-346 je BAe Hawk v najnovšej verzii.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:27 14.08.2020

   Je vyslovene písané o lietadlách, ktoré kúpilo aj Poľsko, čiže M-346 preklep nebude.

   Je vyslovene písané o lietadlách, ktoré kúpilo aj Poľsko, čiže M-346 preklep nebude.

   • mikojan29
    17:39 14.08.2020

    Ak teda hovoria o M-346 tak si na to ekonomicky trúfajú. Všetky 3 majú svoje pre a proti, Master je jednoznačne najvýkonnejší, najnovšia koncepcia ale zároveň najdrahší. Hawk je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ak teda hovoria o M-346 tak si na to ekonomicky trúfajú. Všetky 3 majú svoje pre a proti, Master je jednoznačne najvýkonnejší, najnovšia koncepcia ale zároveň najdrahší. Hawk je stále výkonný, trochu lacnejší ako Master, no a L-39 NG hraje na cenu.
    Dúfam, že sa bude zohľadňovať viacero faktorov, nie len najnižšia cena.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:33 15.08.2020

     Tak cena, resp. snaha usetrit na cene vycviku v USA a patrne i na mnozstvi letovych hodin F-16 je prave motivem celeho zameru. Proto by bylo paradoxni vyrazit klin klinem, tedy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak cena, resp. snaha usetrit na cene vycviku v USA a patrne i na mnozstvi letovych hodin F-16 je prave motivem celeho zameru. Proto by bylo paradoxni vyrazit klin klinem, tedy koupit drahy system vycviku. Me od stolu prijde racionalnejsi zakladni vycvik outsourcovat klidne u soukromnika., nez kvuli par novym pilotum rocne provozovat cvicne letectvo. Obavam se spis, ze piloti F16 budou nemalou cast sveho rocniho naletu delat na levnych strojich, aby se usetrilo.
     Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
   14:52 14.08.2020

   M-346 určite nie je v hľadáčiku MOSR, pretože je dvojmotorák.

   M-346 určite nie je v hľadáčiku MOSR, pretože je dvojmotorák.

 • El Duderino
  11:57 04.06.2020

  MiG-29 do toho miesam preto aby som poukazal na nezmyselnost tebou donekonecna a zas a znova dookola opakovanych reci o tom ze na prevadzku F-16 nebudu peniaze. (tradicny kandidat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MiG-29 do toho miesam preto aby som poukazal na nezmyselnost tebou donekonecna a zas a znova dookola opakovanych reci o tom ze na prevadzku F-16 nebudu peniaze. (tradicny kandidat na na kanibalizaciu . . . ) Ked su peniaze na MiG-29 tak su aj na prevadzkovo lacnejsi F-16. Ak tvrdis opat, bud tak dobry a skus to podopriet nejakymi faktami.

  Ano, Gripen by bol skor, na tych "technikov" mam rovnaky nazor.
  Ale kupit lietadlo (Gripen C) ktore jediny europsky vlastnik (navyse mimo NATO) planuje coskoro vyradit by bol teda fakt super krok. 20-30 rokov by sme boli jedinym europskym uzivatelom, mozno aj celosvetovo jedinym. Vsetky upgrady by sme platili sami. Super napad.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:42 04.06.2020

   Mig-29 je provozován právě díky kanibalizaci, to je přece fakt tvrzený z různých stran, ale možná to je lež. Pokud nákup F-16 odsaje velké peníze a pokud servis bude závislý na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mig-29 je provozován právě díky kanibalizaci, to je přece fakt tvrzený z různých stran, ale možná to je lež. Pokud nákup F-16 odsaje velké peníze a pokud servis bude závislý na tom, jestli MO servis koupí nebo nekoupí, nedělám si velké iluze o vysoké provozuschopnosti letky, spíš to vidím tak, že letadla budou stát v různém stadiu provedeného servisu a létat bude jen hotovost. Stejně by to dopadlo v ČR, nebýt toho, že servis gripenů je součásti leasingu. Slovensko mělo nabídku pronájmu Gripenů také.
   Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    13:47 04.06.2020

    Jura99
    Daj nejaké fakty ako ťa požiadal El Duderino a nie len fabulácie na túto tému.
    Som rád, že sme nekúpili a ani nelízovali Gripen C/D, asi by sme po určitých rokoch ostali ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Daj nejaké fakty ako ťa požiadal El Duderino a nie len fabulácie na túto tému.
    Som rád, že sme nekúpili a ani nelízovali Gripen C/D, asi by sme po určitých rokoch ostali poslední mohykáni, ktorí by ho prevádzkovali v NATO a možno aj na svete.
    Nakoniec, teba to ani tak nemusí trápiť, z tvojich daní to nejde.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:32 04.06.2020

     Vtipkuješ. Každý snad ví, že Mig-29 jste z 20ks snížili na 10 abyste z těch 10 vybrali díly a že byly doby, kdy létalo méně než 5ks. Kbelský muzeální Mig-29 od vás má nálet 237hod, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vtipkuješ. Každý snad ví, že Mig-29 jste z 20ks snížili na 10 abyste z těch 10 vybrali díly a že byly doby, kdy létalo méně než 5ks. Kbelský muzeální Mig-29 od vás má nálet 237hod, to je prakticky zánovní stroj. Co se týká těch posledních mohykánů, tak to vám právě s F-16 naprosto reálně hrozí, spolu s Bulharskem. Tím spíš, že Indie asi F-21 brát nebude. Ale o tom jsem ani diskutovat nechtěl, to už bylo diskutováno tisíckrát, dal jsem jen odkaz na článek, kde je MO překvapen cenou, kterou bude za stíhačky platit. To je trochu pozdě.
     Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:35 05.06.2020

      Nevtipkujem, urobili sme presne to isté čo vy, znížili počty. Len vy ste si lietadlá prenajali, lebo 21-ky už dosluhovali.
      Uvidíme, čo za pár rokov obstará ČR.

      Nevtipkujem, urobili sme presne to isté čo vy, znížili počty. Len vy ste si lietadlá prenajali, lebo 21-ky už dosluhovali.
      Uvidíme, čo za pár rokov obstará ČR.

     • janusinko
      09:31 05.06.2020

      mikojan29:
      Vzľadom na to, že AČR nakupuje najlacnejšie húfnice, tak by ma vôbec neprekvapilo, keby obstarali taktiež F-16 Block 70/72, prípadne odkúpili lízingované Gripeny, žiadna ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29:
      Vzľadom na to, že AČR nakupuje najlacnejšie húfnice, tak by ma vôbec neprekvapilo, keby obstarali taktiež F-16 Block 70/72, prípadne odkúpili lízingované Gripeny, žiadna iná low cost alternatíva ma nenapadá. Asi sa zhodneme, že nateraz sú F-35 len zbožným prianím pre Jura99.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      12:13 05.06.2020

      Kbelsky muzeálny typ, bol Mig-29 zo skladu NZ. A bol z toho skladu vyradený po vstupe SR do NATO a rozhodnutí modernizácie 12 najmladších kusov Mig-29 na verziu S. (Mig-29AS a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kbelsky muzeálny typ, bol Mig-29 zo skladu NZ. A bol z toho skladu vyradený po vstupe SR do NATO a rozhodnutí modernizácie 12 najmladších kusov Mig-29 na verziu S. (Mig-29AS a Mig-29UBS)
      Zas sa strapňuješ a vyjadruješ k veciam, o ktorých nič netušíš, bez kvapky odbornosti v danej problematike.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:40 05.06.2020

      Gibon: nazývat "modernizací" instalaci pár krabiček do kokpitu je trochu neskromné, ale ani to nevysvětluje, že se některý stroj dočkal a jiný nikoliv. Nebo snad to předčasné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: nazývat "modernizací" instalaci pár krabiček do kokpitu je trochu neskromné, ale ani to nevysvětluje, že se některý stroj dočkal a jiný nikoliv. Nebo snad to předčasné vyřazní způsobila nemodernizovatelnost ? :D
      Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    01:40 23.07.2021

    Nemalo. Ponuku na leasing sme nedostali. Mohli sme len kúpiť buď F-16 alebo Gripen.

    Nemalo. Ponuku na leasing sme nedostali. Mohli sme len kúpiť buď F-16 alebo Gripen.

    • Jura99
     08:51 23.07.2021

     podle materiálu "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích
     lietadiel" bod 7.1 se píše, že "Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     podle materiálu "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích
     lietadiel" bod 7.1 se píše, že "Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom a lízing). Po posúdení a vyhodnotení všetkých troch spôsobov obstarania lietadiel, bol ako najvýhodnejší návrh vyhodnotený návrh na nákup lietadiel JAS-39C/D."
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:27 23.07.2021

      Jura99 - leasing na gripen nebol ossr ponúknutý,toto tvrdil aj v minulosti minulý minister obrany... leasing asi skončil pri česku a maďarsku...myslím že švédi pochopili a nie je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - leasing na gripen nebol ossr ponúknutý,toto tvrdil aj v minulosti minulý minister obrany... leasing asi skončil pri česku a maďarsku...myslím že švédi pochopili a nie je to pre nich výhodné...viď. česko,máte slušný nalietané pokiaľ platíte a osobne si myslím že švédi tento biznis preplácajú (alebo aspoň nie je taký výhodný ako si mysleli že bude)...a samozrejme čo mašiny ktoré možno im o pár rokov vrátite...tie budú už nepredajné...
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:29 23.07.2021

      a inak, aký je rozdiel v prenájme a v lízingu.???

      a inak, aký je rozdiel v prenájme a v lízingu.???

     • mikojan29
      09:47 23.07.2021

      Už to nerieš, my sme kúpili, vy predtým lízovali, každý ako mu to vyhovuje.

      Už to nerieš, my sme kúpili, vy predtým lízovali, každý ako mu to vyhovuje.

     • Jura99
      09:56 23.07.2021

      HEKTOR: čerpám pouze údaje z oficiálního materiálu, pokud je v něm napsáno, že Švédská strana zaslala návrhy na nákup, prenájom a lízing a ve skutečnosti by to nebyla pravda, tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: čerpám pouze údaje z oficiálního materiálu, pokud je v něm napsáno, že Švédská strana zaslala návrhy na nákup, prenájom a lízing a ve skutečnosti by to nebyla pravda, tak je to svým způsobem dost hrubá nesrovnalost v textu toho dokumentu. Sám si z denního tisku ale vzpomínám, že v průběhu výběru stíhaček přicházely zprávy mj. o nabídce pronájmu od Švédska. Takže přinejmenším v nějaké fázi ta nabídka byla.
      Rozdíl v leasingu a pronájmu může být kosmetický, při pronájmu se předmět po skončení vždy vrací, při leasingu záleží na typu smlouvy, někdy vlastnictví věci po skončení leasingu přechází na nájemce, ale dnes je obvyklý operativní leasing, tam se věc vrací.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:58 23.07.2021

      mikojan29: já to určitě neřeším, pouze reaguju na informace, které podle oficiálního slovenského dokumentu vyznívají trochu jinak, než zde Miroslav a HEKTOR píší. Buď se pletou oni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: já to určitě neřeším, pouze reaguju na informace, které podle oficiálního slovenského dokumentu vyznívají trochu jinak, než zde Miroslav a HEKTOR píší. Buď se pletou oni nebo ten dokument, já pouze cituju, žádný svůj názor do toho nemíchám.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:32 23.07.2021

      Jura99 - áno,leasing sa v minulosti riešil a bol aj ponúkaný...vtedy to ešte ako civilista expert obhajoval aj terajší minister...ale potom táto možnosť zmizla a gripeny sa mali ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - áno,leasing sa v minulosti riešil a bol aj ponúkaný...vtedy to ešte ako civilista expert obhajoval aj terajší minister...ale potom táto možnosť zmizla a gripeny sa mali kupovať- za čo som osobne rád že lízovanie gripenu padlo (toto sme mali riešiť v dobách keď česko a maďarsko,nie teraz)...

      osobne proti prenájmu/leasingu/operatívnemu leasingu nič nemám...je mi jedno že to fyzický nevlastníme,hlavné je,že tie mašiny musia (mali by) byť v 99% stave a piloti lietajú...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:41 23.07.2021

      HEKTOR: jasně, ale text bodu 7.1 v tom dokumentu čtu tak, že Švédové nabídli všechny tři způsoby obstarání letadel, ale byl vybrán do dalšího porovnání s F-16 pouze nákup. Nic v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: jasně, ale text bodu 7.1 v tom dokumentu čtu tak, že Švédové nabídli všechny tři způsoby obstarání letadel, ale byl vybrán do dalšího porovnání s F-16 pouze nákup. Nic v textu nenasvědčuje tomu, že by Švédové pronájem vůbec nenabídli nebo že z jejich strany byla nabídka pronájmu stažena.
      Pronájem má výhody i nevýhody, není ale např. výrazně dražší. Jednoznačná výhoda je, pokud je kvůli situaci na trhu potřeba překlenout třeba 10let, než je dostupný stíhač, který stojí za zakoupení. Podle mě to je F-35 a zrovna AČR ten potřebný čas pronájmem překlenula, jestli toho využije nebo ne, je ve hvězdách.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:01 23.07.2021

      Jura99 - hmm,je to zvláštne...ale osobne som rád ako to dopadlo...

      Jura99 - hmm,je to zvláštne...ale osobne som rád ako to dopadlo...

 • Jura99
  16:03 03.06.2020

  Docela vtipné, po dvou letech si konečně všimli toho, co tu nejen já píšeme už od začátku. Nabídka F-16C má v ceně krátkou logistiku (2roky) ve srovnání s nabídkou JAS-39C (10let) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela vtipné, po dvou letech si konečně všimli toho, co tu nejen já píšeme už od začátku. Nabídka F-16C má v ceně krátkou logistiku (2roky) ve srovnání s nabídkou JAS-39C (10let) a (celková) cena bude podle ministra Naďe "ďaleko cez dve miliardy eur". Netvrdím, že JAS-39C by byla nějaká výhra (ačkoliv už odladili AESA radar i pro verzi C), ale chtělo to nabídky srovnat opravdu férově, netvrdit, že JAS-39C je nejen technicky horší, ale i dražší, když to nebyla pravda. Nevypadá to moc dobře, zřejmě bude slovenská letka F-16C po vyčerpání dvouleté logistiky opět kandidátem na tradiční kanibalizaci, aby byly peníze aspoň na provoz hotovostního roje. https://domov.sme.sk/c/2241835...
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   20:24 03.06.2020

   To že zmluva s Americkou stranou je na dva roky a potom sa bude musieť vytvoriť nová zmluva sa vedelo od začiatku nákupu a nebolo to žiadne "verejné tajomstvo". To že Gripen je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To že zmluva s Americkou stranou je na dva roky a potom sa bude musieť vytvoriť nová zmluva sa vedelo od začiatku nákupu a nebolo to žiadne "verejné tajomstvo". To že Gripen je plný zahraničných komponentov, ktorých servis šesť ročná zmluva nepokrývala, sa vedelo tiež. Len Jarko sa už dlho neukázal v médiách, tak musel preventívne vypustiť nejakú sprostosť.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    20:26 03.06.2020

    Pardon, 10 ročná zmluva so SAABom. Tá americká ponuka bola síce kratšia, ale "all-in-one."

    Pardon, 10 ročná zmluva so SAABom. Tá americká ponuka bola síce kratšia, ale "all-in-one."

   • Jura99
    09:05 04.06.2020

    Vědělo se ledacos, ale stačí si přečíst tehdejší oficiální materiály, např. text "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel" z 7/2018, který je zpracován zjevně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vědělo se ledacos, ale stačí si přečíst tehdejší oficiální materiály, např. text "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel" z 7/2018, který je zpracován zjevně zaujatě ve prospěch F-16 a jsou tam perly, které by v odborném materiálu být neměly, např. zjevný nesmysl "...lietadlo F-16 Block 70/72 ponúka vysokú bojovú hodnotu a bude ešte niekoľko desaťročí viac ako vyrovnaným protivníkom lietadlám 5. generácie...". Pokud je něco "více než vyrovnané", znamená to, že je to lepší, v nejhorším případě stejné. Pak se není čemu divit, že průměrný politik, který nerozezná Albatros od stíhačky (jako většina populace vč. novinářů), ale hlasuje o tom, co se má koupit, se spolehne na "odborný" text. V tom textu jsou logické fauly proti Gripenu v každé druhé větě, např. je tam napsáno, že je nesplnitelné v krátkém čase vyhovět vstupním požadavkům na výcvik pilotů ve Švédsku (protože SK piloti neumí anglicky a nemají >500h na proudovém letadle), zatímco nabídka USA je "skvělá", protože výcvikový proces za 3-4 roky všechno toto vyřeší. Logický faul je v tom, že švédská nabídka rychlého dodání strojů (už v roce 2020 by přišly první stroje) je slovenským hodnotitelem obrácena v zásadní nevýhodu, protože na takovou rychlost není nikdo připravený (!). Bohužel pak mnozí politici žijí v sebeklamu, že rozhodli o nákupu nejlepších stíhaček na světě, přitom koupili výběhový model v derniéře a za peníze, které ruinují rozpočet MO.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:25 04.06.2020

     Oproti tomu je Jas-39 C/D letoun v nejlepších letech co se v podstatě neprodával a výroba už skončila :).

     Oproti tomu je Jas-39 C/D letoun v nejlepších letech co se v podstatě neprodával a výroba už skončila :).

     • Jura99
      06:52 05.06.2020

      Nákup JAS-39C taky nepovažuju za dobrý nápad, ale srovnání musí být vždycky nezaujaté. Nejvýhodnější varinata byl pro Slováky pronájem JAS-39C, popř. zrušit na 15let stíhačky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nákup JAS-39C taky nepovažuju za dobrý nápad, ale srovnání musí být vždycky nezaujaté. Nejvýhodnější varinata byl pro Slováky pronájem JAS-39C, popř. zrušit na 15let stíhačky úplně.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:11 05.06.2020

      Jura99

      Zrušenie akejkoľvek vojenskej spôsobilosti je de facto skoro vždy jej koniec a obnovuje sa len veľmi ťažko. Pri stíhacom letectve to platí dvojnásobne, keďže je to veľmi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Zrušenie akejkoľvek vojenskej spôsobilosti je de facto skoro vždy jej koniec a obnovuje sa len veľmi ťažko. Pri stíhacom letectve to platí dvojnásobne, keďže je to veľmi sofistikovaná zbraň, veľmi náročná na techniku, personál a logistiku okolo. Prenájom lietadiel bola možnosť určitého obdobia, momentálne je to už pasé.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:15 05.06.2020

      mikojan29: ad znovuzavedení stíhacího letetcva: piloti se cvičí od nuly, jsou to nováčci, takže tam problém není. Letiště se komplet rekonstruuje, takže tam problém také není, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: ad znovuzavedení stíhacího letetcva: piloti se cvičí od nuly, jsou to nováčci, takže tam problém není. Letiště se komplet rekonstruuje, takže tam problém také není, servisní základna LOTN se musí tak jako tak překvalifikovat, pozemní personál nevím, ale předpokládám, že z větší části také znovuvyškolený. Potud tedy žádný velký problém. Problém může nastat ve velení, budou chybět lampasáci, ti by museli přežít s podzvuky a vrtulníky. Nicméně to je passé, takže hodně štěstí, ať vás Falcon nezruinuje a zbyde ještě na nějaké další hračky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Maco
      20:20 05.06.2020

      Jura99 zas a stale tieto tvoje exkrementy. V kazdom jednom komente, v kazdom jednom poste o OSSR.

      Aj o UH60 kazdy hovoril ze budu len sediet a krachovat a pozrime sa, najvyssie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 zas a stale tieto tvoje exkrementy. V kazdom jednom komente, v kazdom jednom poste o OSSR.

      Aj o UH60 kazdy hovoril ze budu len sediet a krachovat a pozrime sa, najvyssie nalety v historii.

      Jura by sa asi roztopil keby nemal zlcovy koment smerom k OSSR....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:45 06.06.2020

      Maco: oceňuju, že máte dobrou "kádrovací kartotéku", ještě chybí, aby škůdce a zaprodance stihnul přísný trest. Nevzpomínám si, že bych kritizoval UH-60M, to slyšíte trávu růst. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Maco: oceňuju, že máte dobrou "kádrovací kartotéku", ještě chybí, aby škůdce a zaprodance stihnul přísný trest. Nevzpomínám si, že bych kritizoval UH-60M, to slyšíte trávu růst. Kritizoval jsem jim chybějící obranný systém, samotný vrtulník je dobrý. K velkému náletu se nemohu vyjádřit, pouze spekuluju, že jsou zřejmě v rámci celé vrtulníkové flotily OSSR nejpopulárnějším typem, takže na zbylé typy vrtulníků se ani nedostane, všichni létají s UH-60M, což určitě potvrzuje, že je to ve srovnání se všemi ostatními vrtulníky nejlepší stroj.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      22:48 06.06.2020

      Jura99
      Tvoje komenty sú asi poplatné tvojmu IQ, nehnevaj sa, ale už sa ukľudni, daj si nejaké to čapované a venuj sa diskusii na tému a nie osočovaniu všetkého, čo ma niečo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Tvoje komenty sú asi poplatné tvojmu IQ, nehnevaj sa, ale už sa ukľudni, daj si nejaké to čapované a venuj sa diskusii na tému a nie osočovaniu všetkého, čo ma niečo spoločné s SK.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:46 07.06.2020

      mikojan29: nehněvej se, už bych ani nic nepsal, ale Maco nenapsal pravdu, že kritizuju nákup UH-60M. Typ je dobrý, nedostatek je v jeho výbavě. A tvou reakci opět vůbec nechápu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: nehněvej se, už bych ani nic nepsal, ale Maco nenapsal pravdu, že kritizuju nákup UH-60M. Typ je dobrý, nedostatek je v jeho výbavě. A tvou reakci opět vůbec nechápu, nic SK jsem neosočoval, naopak jsem vyvracel Macovi, že údajně kritizuju UH-60M. Takže aby bylo jasno, UH-60M byl dobrý nákup. Sám se velice divím, jakou bramboračku dokážete rozpoutat z toho, že postnu článek od ministra obrany, že letadla budou dražší.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:07 07.06.2020

      No ty kritizuješ všetko, čo sa len mihne okolo OSSR. Pripadá mi to, ako keby si čakal, keď je nejaká príležitosť, aby si si mohol kopnúť. Tak sa nečuduj, že si u SK diskutérov ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No ty kritizuješ všetko, čo sa len mihne okolo OSSR. Pripadá mi to, ako keby si čakal, keď je nejaká príležitosť, aby si si mohol kopnúť. Tak sa nečuduj, že si u SK diskutérov neobľúbený.
      U nás nie je všetko ideálne, to priznávam, ale posledné armádne výbery sú kvalitatívne lepšie ako v AČR. To že systémom chýbajú niektoré doplnky kritizujem aj ja, ale ako celok sú tie systémy na úrovni. A toto vlastne nepatrí do tejto diskusie, výber F16 Block 70/72 je vo full výbave, neviem čo tu riešiš. Naď bol jeden z lobistov Gripenu, aj keď to nechce priznať, tak teraz, keď už našťastie nemôže zrušiť kúpu F16 kritizuje aspoň to ostatné, čo sa musí urobiť na infraštruktúre. Muselo by sa to urobiť tak či tak aj pri Gripene.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:33 07.06.2020

      mikojan29: ne, byla to bohužel příležitost postnout odkaz na něco, co tvrdím dávno. Porovnání nákladů na JAS-39C a F-16C nebylo provedeno nezaujatě, to samozřejmě nikdo z vás ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: ne, byla to bohužel příležitost postnout odkaz na něco, co tvrdím dávno. Porovnání nákladů na JAS-39C a F-16C nebylo provedeno nezaujatě, to samozřejmě nikdo z vás nechce slyšet, stejně jako nechcete slyšet další výtky, které se ale bohužel časem ukážou jako správné. Kritizoval jsem "výzkum a vývoj" 8x8 a co se stalo ? Měly vám jezdit od roku 2018 a už jezdí ? Kritizoval jsem cenu Z2 už když jste ji nakupovali a co se stalo ? Kvůli ceně o Z2 nikdo jiný nezavadí. Úplně nejlepší záplata na kritiku je, když věci dopadnou správně podle plánu a kritika se mýlí. Bohužel nevzpomínám si teď, v čem bych se mýlil, i když v něčem určitě snad ano. Pokud jde o ta letadla, samozřejmě nemám za favorita JAS-39C, jedině jeho pronájem na 10let. Můj favorit pro vás bylo 8ks F-35A nebo počkat bez letectva 15let. Vy si bůhví proč přeložíte moje názory jako antislovenské. Pokud zde budeme za 5-10let, můžeme si napsat o tom, jak F-16C získával nové zákazníky po světě.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      22:34 07.06.2020

      Jura99
      Zase fabuluješ, tu sa diskutuje o F16 a nie o ostatnom, čo malo a nekúpilo sa. Na to sú iné články a diskusie a aj tam predvádzaš svoju zaujatosť.

      Jura99
      Zase fabuluješ, tu sa diskutuje o F16 a nie o ostatnom, čo malo a nekúpilo sa. Na to sú iné články a diskusie a aj tam predvádzaš svoju zaujatosť.

     • darkstyle
      12:58 08.06.2020

      Jura99

      Neviem či Z2 nazvať niečo o čo nikto nezavadí..

      cena je 115 KC vs 180 KC približne..
      v prospech Nexteru.

      Ale Zuzana odvezieo 1/3 viac nábojov, má stanag 4 všade, chráni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Neviem či Z2 nazvať niečo o čo nikto nezavadí..

      cena je 115 KC vs 180 KC približne..
      v prospech Nexteru.

      Ale Zuzana odvezieo 1/3 viac nábojov, má stanag 4 všade, chráni aj nabíjačov a hlavne má automatické nabíjanie - takže za deň vystrelíš isto viac nábojov ako u Nexteru..


      To je kopa vlastností, ktoré sú lepšie ako Nexter za 65 mil. rozdiel.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:18 08.06.2020

      darkstyle: především díky za věcný příspěvek, v tomto vláknu jich je bohužel málo. Musím říct, že Caesaru jsem se poškleboval, jeho mechanismus mi přišel jako drbat se levou rukou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle: především díky za věcný příspěvek, v tomto vláknu jich je bohužel málo. Musím říct, že Caesaru jsem se poškleboval, jeho mechanismus mi přišel jako drbat se levou rukou za pravým uchem, proti tomu EVA mi přišla zajímavá (v 8x8). Názor ale musím trochu poupravit, protože Caesar má vysokou kadenci i přes ten humorný způsob nabíjení, dokonce vyšší kadenci než EVA/Z2 a domnívám se, že palba nemusí být přerušována časem k nabíjení zásobníku, dalo by se střílet rovnou ze země (z muničního auta), aniž by kadence klesla. To je ovšem teorie, dělo by bez přesunu asi na jednom místě nepřežilo odvetnou palbu. Takže nedá se říct, že by Caesar měl ve srovnání s EVA/Z2 jen samé nevýhody, vlastně naopak jako výhodu EVA/Z2 vidím "pouze" ochranu osádky i během palby, větší odměr děla a přeci jen méně směšný dizajn funkce. Fyzická námaha nabíječe asi u Caesara tolik nehrozí, pokud bude koupen automat podávaní střel. Ostatní parametry jsou stejné nebo dokonce u Caesara lepší. Takže nic ve zlém, myslím si, že o dost nižší cena a velmi dobré vlastnosti u Caesara nakonec uspěly.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:38 03.06.2020

   "Konkurenčná ponuka mala logistiku tuším na desať rokov, čiže na šesť alebo osem rokov, teraz si nie som istý, budeme musieť logistiku dokúpiť, a to bude stáť stovky miliónov. Tá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Konkurenčná ponuka mala logistiku tuším na desať rokov, čiže na šesť alebo osem rokov, teraz si nie som istý, budeme musieť logistiku dokúpiť, a to bude stáť stovky miliónov. Tá akvizícia bude stáť Slovenskú republiku na prvých desať rokov ďaleko cez dve miliardy eur,"

   Logistika se bude muset koupit ne na 6-8.let, ale na celou dobu co je budete mít. Právě proto vycházela F-16 lépe.
   Skrýt celý příspěvek

  • El Duderino
   10:07 04.06.2020

   Tak este raz a pomaaaaaaly. Nabeh prevadzky F-16 znamena ukoncenie prevadzky MiG-29. Len servisna zmluva s Rusmi stoji asi 33 mil Euro / rok. To ale pochopitelne niesu zdaleka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak este raz a pomaaaaaaly. Nabeh prevadzky F-16 znamena ukoncenie prevadzky MiG-29. Len servisna zmluva s Rusmi stoji asi 33 mil Euro / rok. To ale pochopitelne niesu zdaleka vsetky naklady na prevadzku, dalsie miliony idu na paliva maziva platy atd. Takze ked vieme ze europsky uzivatelia lietaju s F-16 za asi 18k Euro (a v tom je udrzba, diely a zapadne platy) a vieme ze s vyradenim MiGov uzetrime viac ako 35 milionov rocne (ale pravdepodvne o dost viac) , tak pri zachovani uplne rovnakeho financovania mame na cca 2000 letovych hodin rocne (oproti sucasnym 750h/rok). Comu presne na tom nerozumiete? Ja mam pocit ze v CR panuje vseobecne presvedcenie ze MiG-y nelietaju, lebo niesu prachy. To ale nie je pravda, do MiG-ov sa prave vrazaju obrovske peniaze, nelietaju preto lebo su to poruchove haraburdy a udrziavaju ich Rusi.

   Dalsia vec je ze Gripen pochadza z krajiny mimo NATO, a zas dalsia ze hlavny uzivatel sa ho chysta za par rokov vyradit, co pri F-16 neplati a nebude platit este 25 rokov.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:24 04.06.2020

    Proč do toho mícháš Mig-29 ? Pradoxně nabídka JAS-39 byla výhodnější i co do přestat platit provoz Mig-29, protože první gripeny by už tento rok dosedly na Sliači, Mig by mohl jít ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Proč do toho mícháš Mig-29 ? Pradoxně nabídka JAS-39 byla výhodnější i co do přestat platit provoz Mig-29, protože první gripeny by už tento rok dosedly na Sliači, Mig by mohl jít do Piešťan do muzea a ruští rozvědčíci zabalit kufry.
    Mig-29 nech momentálně stranou, pouze jsem dal link na článek, že ministr Naď objevil Ameriku, protože zjistil, že cena 1,6mld. nebude v následujícíh 10letech stačit, ale výrazně překročí 2mld. kvůli logistice, která je v ceně jen na 2roky.
    Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  20:12 24.05.2020

  Zmluvy na F16 na stiahnutie:

  https://uloz.to/file/QHk5I1BBm...

  Zmluvy na F16 na stiahnutie:

  https://uloz.to/file/QHk5I1BBm...

 • PavolR
  12:13 29.04.2020

  Danko a spol. sú degradovaní (nemôžem si pomôcť - https://www.youtube.com/watch?... :-p ), nákup 4x4 bude navrhnutý na zrušenie, 8x8 pozastavené a radary prepracované: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danko a spol. sú degradovaní (nemôžem si pomôcť - https://www.youtube.com/watch?... :-p ), nákup 4x4 bude navrhnutý na zrušenie, 8x8 pozastavené a radary prepracované: https://domov.sme.sk/c/2239418...
  Skrýt celý příspěvek

  • Hajo
   18:15 29.04.2020

   Tak dalo sa to očakávať. Dobré je, že radary sa budú riešiť aj keď uvidíme ako sa bude projekt upravovať. Treba riešiť najprv ťažkú brigádu v zmysle záväzku u spojencov takže 8 x 8 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak dalo sa to očakávať. Dobré je, že radary sa budú riešiť aj keď uvidíme ako sa bude projekt upravovať. Treba riešiť najprv ťažkú brigádu v zmysle záväzku u spojencov takže 8 x 8 je out. Ten projekt s "výskumom a vývojom" bol riešený fakt čudne.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:22 29.04.2020

    Radary nám "horia" do takej miery, že iná možnosť už ani nebola. V správach padla reč aj o nákupe techniky z USA, kde údajne máme možnosť nakúpiť za 100M a zaplatiť iba polovicu. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Radary nám "horia" do takej miery, že iná možnosť už ani nebola. V správach padla reč aj o nákupe techniky z USA, kde údajne máme možnosť nakúpiť za 100M a zaplatiť iba polovicu. Zaujímalo by ma na akú techniku túto možnosť využijú (neviem, či to nie je vyhradené vyslovene na vrtuľníky).
    Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     19:45 29.04.2020

     Najlogickejšie by bolo dovyzbrojiť UHčka, poprípade si ešte uplatniť opciu na ˇ1 kus UH60, alebo kombinácia týchto 2 možností.
     Niekde v diskusiách sa rozoberala možnosť dovybavenia ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Najlogickejšie by bolo dovyzbrojiť UHčka, poprípade si ešte uplatniť opciu na ˇ1 kus UH60, alebo kombinácia týchto 2 možností.
     Niekde v diskusiách sa rozoberala možnosť dovybavenia ako to napr. riešilo Tunisko o: protiraketový varovný systém AN/AAR-57, prijímač radarového varovania AN/APR-39A a pasívny laserový varovný systém AN/AVR-2B. A dozbrojenie o napr. protitankové riadené strely, neriadené rakety a guľomety gatling kalibru 7,62 / 12,7 mm.
     Respektíve zvážiť možnosť programu Battlehawk od výrobcu v 3 rôznych kitoch Level 1 až 3.
     Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     21:33 29.04.2020

     https://domov.sme.sk/c/2239418... a tu je výcuc:

     Zrušia nákup 4x4, prioritou sú radary

     Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     https://domov.sme.sk/c/2239418... a tu je výcuc:

     Zrušia nákup 4x4, prioritou sú radary

     Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu obstarania transportérov 4x4. Zároveň ministerstvo pozastavuje nákup transportérov 8x8. Nákup 3D radarov plánuje upraviť a stransparentniť. Naď prisľúbil, že pod jeho vedením bude rezort transparentnejší a zdôraznil, že všetky veľké projekty, ktoré ministerstvo v minulosti uskutočnilo, nechal posúdiť Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). „Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu obstarania transportérov 4x4,“ oznámil minister. Projekt totiž považuje za „vyslovene netransparentný“ a ak by armáda v budúcnosti takéto vozidlo potrebovala, na ich zabezpečenie sa uskutoční medzinárodné obstarávanie. Ministerstvo zároveň pozastavuje nákup transportérov 8x8. Naď ho označil za „manuál“ Slovenskej národnej strany (SNS) a jej správania sa v armáde. Proces ich obstarania bol podľa neho plný cieleného utajovania.

     Naď tiež zdôraznil, že Slovensko vozidlá v takejto konfigurácii aktuálne nepotrebuje a bude rokovať so svojimi partnermi z NATO, pretože má ako krajina záväzok vybudovať ťažkú brigádu.
     V prípade radarov je podľa ministra najväčším problémom ich aktuálna životnosť. „Sú najväčším problém v ozbrojených silách. Ostal nám jeden jediný a budúci rok mu končí životnosť,“ zdôraznil.
     Naď sa preto rozhodol, že zašle krajinám, ktoré sa zúčastnili medzinárodnej súťaže, možnosť poslať ešte jednu ponuku. Na základe nich sa neskôr rozhodne.

     Naď: Čo nie je tajné, musí byť verejné
     Ozbrojené sily by mali byť podľa Naďa transparentné. „Čo nie je tajné, musí byť verejné. Máte môj prísľub,“ zdôraznil. Ministerstvo pod jeho vedením stiahlo žalobu na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorú podalo bývalé vedenie rezortu. „Platili sme pokutu tisíc eur mesačne za to, že sme zmluvu o stíhačkách F-16 nedali ÚVO. To je absurdné,“ povedal s tým, že všetky zmluvy, vrátane utajovaných, úradu poskytli.

     Podľa ministra je tiež problémom, že na Slovensku sú aj vďaka nákupu stíhačiek F-16 stále ruskí technici, ktorí sa starajú o stíhačky MIG-29. „Nie som z toho nadšený, pretože žiaden ruský technik, nie je ‚len‘ ruský technik. Ani naši spojenci z toho nie sú nadšení a viackrát nás na to upozorňovali,“ ozrejmil s tým, že zmluva na technickú obsluhu stíhačiek MIG platí do roku 2023. Rezort pod jeho vedením tiež zváži ponuku od Spojených štátov amerických (USA) na spolufinancovanie modernizácie armády. „Nechcem na nikoho hádzať vinu, ale toto nie je ponuka, ktorá prišla včera. Dostali sme ponuku vo výške 50 miliónov dolárov, aby sme vymenili techniku z doby Varšavskej zmluvy za americkú,“ vysvetlil s tým, že pre Slovensko by to znamenalo možnosť nakúpiť americkú techniku v hodnote 100 miliónov dolárov a zaplatilo by polovicu výdavkov.

     On sám si vie predstaviť využitie týchto prostriedkov aj na nákup špeciálnych vrtuľníkov pre 5. pluk špeciálneho určenia alebo vyzbrojenie a vybavenie vrtuľníkov BlackHawak, ktoré armáda ešte pod Glváčovým vedením obstarala bez dostatočne vhodnej výzbroje a výstroja, za čo bol v minulosti Glváč kritizovaný.
     Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      16:33 22.05.2020

      A je to zde. Zmluva na nákup f-16 je zverejnená.
      https://www.aktuality.sk/clano...

      Nákup ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A je to zde. Zmluva na nákup f-16 je zverejnená.
      https://www.aktuality.sk/clano...

      Nákup a servis sa dejú cez dve samostatné dohody v objemoch 1 632 133 844 dolárov (1,48 miliardy eur) a 145 523 484 dolárov (132 miliónov eur).
      Jedna stíhačka bez motorov nás bude stáť 53,3 milióna dolárov, motor 5,8 milióna dolárov.
      Štrnásť stíhačiek s motormi – teda bez príslušenstva – stojí 850 miliónov dolárov, teda približne polovicu zmluvného objemu.
      F-16 majú vo výbave strely Amraam 120C. Za dvadsaťosem striel po 1 716 922 dolárov (1,56 milióna eur) zaplatí slovenská armáda necelých 50 miliónov dolárov.

      K strelám ministerstvo kupuje aj navádzací systém za 1,5 milióna dolárov.
      Ďalších 60 rakiet Lau-129 stálo 5,3 milióna dolárov.
      Ministerstvo kúpilo aj 15 protilietadlových guľometov M61A1 spolu za 4 milióny dolárov, šesť takzvaných „sniper podov“ pre stíhačky po 2 milióny dolárov. Ide o systém, ktorý umožňuje identifikáciu cieľa pre útok.
      324 bômb MK82 stojí dohromady necelých 1,9 milióna dolárov a 150 bômb JDAM 6,4 milióna dolárov. Ďalšie necelé 4 milióny dolárov stojí 212 navádzaných bômb MAU-209.
      K 12 stíhačkám armáda obstarala 15 radarov spolu za 50 miliónov dolárov a 14 výpočtových jednotiek za necelých 30 miliónov.
      Systém plánovania misií stojí 7,6 milióna dolárov a zákazka obsahuje aj knihy a publikácie za 4 milióny dolárov.
      Suma za podporu tankovania počas letu sa vyšplhá na 3,1 milióna dolárov.
      30 922 723 dolárov je rezervovaných na príslušenstvo k strelám a raketám od Lockheed Martin.
      Ďalšie príslušenstvo od Lockheedu stojí 23 miliónov a príslušenstvo dodá aj spoločnosť General electric za vyše 19 miliónov dolárov. Softvérová podpora zbraňového systému vyjde na 70 miliónov.

      Hlavne by ma zaujímalo, čo znamená to ďalšie príslušenstvo a prečo je softwarová podpora tak drahá.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:05 22.05.2020

      pjaro77 - iba pre presnosť - M61 sú 20mm-é automatické kanóny a Lau-129 odpaľovacie zariadenia, ktoré sa nachádzajú medzi raketou a závesom. ;-)

      pjaro77 - iba pre presnosť - M61 sú 20mm-é automatické kanóny a Lau-129 odpaľovacie zariadenia, ktoré sa nachádzajú medzi raketou a závesom. ;-)

     • Flader
      19:15 22.05.2020

      Nemá náhodou EASA radar aj dvojmiestna varianta?

      Nemá náhodou EASA radar aj dvojmiestna varianta?

   • HEKTOR
    12:56 30.04.2020

    projekt s "výskumom a vývojom" - na toto slovné spojenie som už fakt alergický a postavil by som to na slovensku mimo zákon...a tak isto aj drísty o zapojení slov. zbrojného ...
    Zobrazit celý příspěvek

    projekt s "výskumom a vývojom" - na toto slovné spojenie som už fakt alergický a postavil by som to na slovensku mimo zákon...a tak isto aj drísty o zapojení slov. zbrojného priemyslu + dať prácu slovákom,napr. (8x8 -cca 81ks) ako keby sme plánovali výrobu 12000ks....
    Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   21:29 29.04.2020

   Degradáciu schvaľujem, ja som skončil ako čatár, tak sa mi bude Danko zahlasovať. :-D
   4x4 ma trošku mrzí, 8x8 - "výskum a vývoj" sa nepodaril, radary dúfam, že aj po prepracovaní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Degradáciu schvaľujem, ja som skončil ako čatár, tak sa mi bude Danko zahlasovať. :-D
   4x4 ma trošku mrzí, 8x8 - "výskum a vývoj" sa nepodaril, radary dúfam, že aj po prepracovaní zadania zostanú izraelské (to je moje želanie) a ten bonus 50 + 50 mil. USD - uvažuje sa o jednom až dvoch BH, z toho jeden pre 5. pšu a dovyzbrojenie sebaochrannými systémami + guľometmi. Uvidíme, čo sa z toho nakoniec vykľuje. Som zvedavý, čo chcú vyrokovať ohľadne ťažkej brigády?
   Skrýt celý příspěvek

   • niko
    10:14 30.04.2020

    Ja len opravim. Dostojnici sa nedegraduju, degraduje sa len muzstvo. Dostojnici sa zbavuju hodnosti. ;-)

    Ja len opravim. Dostojnici sa nedegraduju, degraduje sa len muzstvo. Dostojnici sa zbavuju hodnosti. ;-)

    • mikojan29
     13:23 30.04.2020

     Napísal som to tak ľudovo, dobrá pripomienka. Bol mužstvo a naspäť sa tam vrátil.

     Napísal som to tak ľudovo, dobrá pripomienka. Bol mužstvo a naspäť sa tam vrátil.

   • HEKTOR
    12:57 30.04.2020

    5. pšu by asi viac potreboval väčšiu politickú podporu,ako napr. BH...bez podpory to bude len ďalšia hračka na ukážky...

    5. pšu by asi viac potreboval väčšiu politickú podporu,ako napr. BH...bez podpory to bude len ďalšia hračka na ukážky...

 • PavolR
  17:25 11.04.2020

  Cca od 31:00 o situácii na MO: https://www.ta3.com/clanok/118...

  Cca od 31:00 o situácii na MO: https://www.ta3.com/clanok/118...

   • Sergej7490
    22:53 13.04.2020

    Nic prekvapive, ono ani Smeru sa v tom moc nechcelo pokracovat, kedze SNS isla s tymito zlodejinami totalne na drzovku. A v dnesnej situacii by sa to asi stoplo nech by bol pri ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nic prekvapive, ono ani Smeru sa v tom moc nechcelo pokracovat, kedze SNS isla s tymito zlodejinami totalne na drzovku. A v dnesnej situacii by sa to asi stoplo nech by bol pri veslo ktokolvek.
    Akurat skoda tych radarov, tym som fandil. Aliter asi dostane druhu sancu...
    Skrýt celý příspěvek

   • niko
    08:50 14.04.2020

    Tak predpokladam, ze F-16 zostanu. Len ich okresu tak, ze budu hole bose. Z toho povodneho nakupneho zoznamu asi vela nezostane.

    Tak predpokladam, ze F-16 zostanu. Len ich okresu tak, ze budu hole bose. Z toho povodneho nakupneho zoznamu asi vela nezostane.

    • Sergej7490
     19:13 14.04.2020

     Pokial okresu len vyzbroj, tak to nie je zla cesta, nakolko zo zaciatku ju aj tak nebudeme potrebovat a len by zbytocne starla. Najprv sa na nich musime naucit lietat a hlavne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokial okresu len vyzbroj, tak to nie je zla cesta, nakolko zo zaciatku ju aj tak nebudeme potrebovat a len by zbytocne starla. Najprv sa na nich musime naucit lietat a hlavne zistt co vsetko dokazu (hlavne oblasti napadania pozemnych cielov) a zapracovat to do planov vedenia bojovej cinnosti.
     Skrýt celý příspěvek

     • niko
      20:20 14.04.2020

      Presne toto vidim ako problem. Nasi piloti nemaju ziskavat schopnosti postupne, ako napr. Cesi na Gripenoch, ale maju byt za tie 3 roky vyskoleni komplene. Teda aj na boj proti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Presne toto vidim ako problem. Nasi piloti nemaju ziskavat schopnosti postupne, ako napr. Cesi na Gripenoch, ale maju byt za tie 3 roky vyskoleni komplene. Teda aj na boj proti pozemnym cielom, vzdusny cielom, tankovania vo vzduchu atd. Je mozne, ze novy minister okrese vycvik na minimum a taktiez zbrane. To samozrejme znizi cenu. Na druhej strane: "skupy dva krat kupi" , teda ak tento vycvik zalatine niekedy v buducnosti, zaplatime za nejho viac, ako teraz v jednom baliku.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      11:35 15.04.2020

      niko
      Ak okrešú výzbroj, tak ako píše Sergej7490, to je tá lepšia cesty. Výzbroj sa dá prikúpiť kedydoľvek, ale ten výcvik je už zahrnutý v samotnej zmluve, tak neviem, či to pôjde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      niko
      Ak okrešú výzbroj, tak ako píše Sergej7490, to je tá lepšia cesty. Výzbroj sa dá prikúpiť kedydoľvek, ale ten výcvik je už zahrnutý v samotnej zmluve, tak neviem, či to pôjde nejako redukovať.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      18:59 15.04.2020

      Schopnosti piloti ziskaju, o to pokoj. Ale tie ich schopnosti musi niekto vediet pouzit - tj. aby mal odkial prist rozkaz ze maju utocit sposobom ktory nasa doktrina doteraz ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Schopnosti piloti ziskaju, o to pokoj. Ale tie ich schopnosti musi niekto vediet pouzit - tj. aby mal odkial prist rozkaz ze maju utocit sposobom ktory nasa doktrina doteraz nepoznala, druhmi zbrani ktore sme nemali, vediet si vypytat/dat informacie o ktorych sme doteraz nemali ani potuchy.
      Proste zapracovat novy system do nasich operacnych planov/postupov.
      A to zo zaciatku nebude, takze ak sa vybava bude nakupovat postupne podla novych sposobilosti, tak sa chyba neurobi. Len aby sa teda nejaka vobec kupila a nemali sme len dalsie holubice mieru...
      Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     12:03 15.04.2020

     Ja som zatiaľ zaregistroval iba nápad rozložiť splátky na dlhšiu dobu. Niečo mi uniklo?

     Ja som zatiaľ zaregistroval iba nápad rozložiť splátky na dlhšiu dobu. Niečo mi uniklo?

     • mikojan29
      12:16 15.04.2020

      Aj ja, zatiaľ sa nerieši nič ohľadne redukcie nákupu.

      Aj ja, zatiaľ sa nerieši nič ohľadne redukcie nákupu.

     • niko
      16:50 15.04.2020

      Pavol preco by mali Americania posunut splatky v case? A hlavne uz to niekedy urobili ? Prave naopak, oni su znami tym, ze co je na papiery, to plati. Cize v take, ze "vycvicme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavol preco by mali Americania posunut splatky v case? A hlavne uz to niekedy urobili ? Prave naopak, oni su znami tym, ze co je na papiery, to plati. Cize v take, ze "vycvicme pilotov standardne, kupme lietadla a vyzbroj podla planu, ale zaplatime neskor podla mna nehrozi".
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:52 16.04.2020

      USA stejně jako jiné státy umožňují nakoupit na půjčku a tu pak splácet.

      USA stejně jako jiné státy umožňují nakoupit na půjčku a tu pak splácet.

   • Jura99
    07:31 15.04.2020

    Bohužel je pokus o modernizaci OSSR už od začátku zbabraný. Vývíjí se vyvinuté (8x8), kupuje se nepotřebné (Zuzana 2) a zavádí se předimenzované (F-16C/D). K tomu to celé trvá věky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel je pokus o modernizaci OSSR už od začátku zbabraný. Vývíjí se vyvinuté (8x8), kupuje se nepotřebné (Zuzana 2) a zavádí se předimenzované (F-16C/D). K tomu to celé trvá věky (o 8x8 se mluví od roku 2015). Stíhačky seberou celou investiční část rozpočtu MO a ještě něco navíc, to je velká rána. Nevypadá to vůbec dobře, buď budou OSSR nadále stagnovat se socialistickou technikou a třeba Sa-58 se dožije 100let služby nebo by to chtělo odvahu k redukci. Dvě brigády jsou luxus (dvakrát větší AČR má také dvě brigády), stíhačky jsou luxus (jedna věc je horko těžko je zaplatit, ale pak ještě budou odsávat velké peníze na provoz nebo se opět stanou terčem kanibalizace jako Mig-29). Nevypadá to do budoucna v době krize dobře.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     08:32 15.04.2020

     Predimenzované by boli F-18. ;-) Inak, v čase keď nominanti SNS zmietali zo stola preferovaný Gripen, operovali s potrebou dvojmotorového lietadla, vzhľadom na hornatý povrch ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Predimenzované by boli F-18. ;-) Inak, v čase keď nominanti SNS zmietali zo stola preferovaný Gripen, operovali s potrebou dvojmotorového lietadla, vzhľadom na hornatý povrch Slovenska. Zjavne mali v hľadáčiku Mig-35 (vypýtali si cenovú ponuku), no našťastie sankcie voči ruskému zbrojnému priemyslu budú trvať ešte dlho.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:39 15.04.2020

      Původně se měly stíhačky vejít do 1mld. €. Vybíralo se ze dvou špatných variant a závěr vyhodnocení nevypadal nestranně, např. Gripen měl 10let logistiku, F-16 má 2roky. Už si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Původně se měly stíhačky vejít do 1mld. €. Vybíralo se ze dvou špatných variant a závěr vyhodnocení nevypadal nestranně, např. Gripen měl 10let logistiku, F-16 má 2roky. Už si vyhodnocení úplně nepamatuju a nechce se mi jej znovu hledat, ale nemám pocit, že by to někdo porovnal objektivně. Stíhačky měly být na nějakých 10-15let zrušeny zcela ve prospěch modernizace zbytku vojska (jít na to pobaltskou cestou). Ovšem i tak mám obavu, že by to nepomohlo a třeba 8x8 se vybírá 5let a vypadá to přitom na zrušení.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:08 15.04.2020

      Zrušit stíhačky na deset let je nesmysl. Ztratíš spoustu schopností, které pak budeš draho obnovovat, takže ve výsledku nic neušetříš, a ještě se pak budeš léta horko těžko vracet ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zrušit stíhačky na deset let je nesmysl. Ztratíš spoustu schopností, které pak budeš draho obnovovat, takže ve výsledku nic neušetříš, a ještě se pak budeš léta horko těžko vracet na úroveň schopností (jedna věc je stíhačky mít, druhá je umět je používat).
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      16:45 15.04.2020

      Jura99
      Zruš Slovensko a budeš mať po probléme. :-)

      Jura99
      Zruš Slovensko a budeš mať po probléme. :-)

     • Sgt Murphy
      01:22 16.04.2020

      Jura99: "Už si vyhodnocení úplně nepamatuju a nechce se mi jej znovu hledat, ale nemám pocit, že by to někdo porovnal objektivně."

      Takže asi takto:
      - vyhodnotil sa súčasný stav ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: "Už si vyhodnocení úplně nepamatuju a nechce se mi jej znovu hledat, ale nemám pocit, že by to někdo porovnal objektivně."

      Takže asi takto:
      - vyhodnotil sa súčasný stav Vzdušných síl OS SR
      - vyhodnotili sa záväzky SR voči NATO
      - vyhodnotil sa minimálny potrebný stav nových stíhačiek
      - vyhodnotili sa požiadavky na nové stíhačky
      - vyhodnotila sa možnosť integrácie nových stíhačiek
      - vyhodnotila sa dostupnosť a cena nákupu aktuálne dostupných lietadiel (jednomotorových, dvojmotorových), prenájmu lietadiel zo švédskej strany alebo odkúpenia lietaných strojov z Grécka

      - kúpa nových lietadlá F-16 alebo Gripen boli vyhodnotená ako cenovo a časovo najdostupnejšia
      - podkladné materiály na porovnanie oboch lietadiel sa pripravovali na základe dostupných odborných štúdií a publikácií
      - absolvovali sa rokovania so stranami, ktoré prevádzkujú oba typy lietadiel
      - absolvovali sa návštevy základní v zahraničí, kde pôsobia oba typy lietadiel (Švédsko, Maďarsko, ČR, Poľsko, Taliansko, Grécko)
      - zhodnotili sa ponuky na obstaranie z oboch strán (Švédsko, USA), z ktorých vzišlo, že:

      - Gripen C/D technickými parametrami jasne zaostáva za F-16 Block 70/72
      - Švédsko vie zabezpečiť len krátke preškolenie pilotov (Vzdušné sily OS SR nemajú pilotov, ktorý by spĺňali podmienky na preškolenie), ale nieje schopné zabezpečiť výcvik nových pilotov a nevie ho zabezpečiť ani plnom rozsahu požadovaných spôsobilostí (air-to-air, air-to-ground, tankovanie za letu)
      - USA vie zabezpečiť síce dlhý a náročný výcvik pilotov ale v plnom rozsahu potrebných spôsobilostí
      - Švédsko ponúka servisnú a logistickú podporu na 10 rokov, avšak ten nezahŕňa materiál, ktorý sa priamo netýka švédskych výrobcov lietadla alebo ich priamych subdodávateľov, tj. ich zabezpečenie nieje súčasťou zmluvy,
      - USA ponúka servisnú a logistickú podporu na 2 roky, ale so všetkým potrebným materiálom, po nej uplynutí nieje problém uzatvoriť ďalšiu zmluvu
      - USA má lepšiu ponuku na zapojenie slovenského priemyslu do procesu logistiky a opráv lietadiel

      ... snáď to takto stačí
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:23 16.04.2020

      Sgt Murphy: díky za shrnutí, ještě prosím o číslo, které v tom vyhodnocení určitě být muselo, pokud bylo uděláno kvalitně, tedy cena obou strojů za životní cyklus.

      Sgt Murphy: díky za shrnutí, ještě prosím o číslo, které v tom vyhodnocení určitě být muselo, pokud bylo uděláno kvalitně, tedy cena obou strojů za životní cyklus.

     • Jura99
      08:38 16.04.2020

      logik: letové schopnosti se z Mig-29 žádné nepřenášejí, piloti jsou noví, bez předchozí zkušenosti na nadzvuku (pokud zprávy nelžou). Pozemní personál se musí naučit nové stroje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik: letové schopnosti se z Mig-29 žádné nepřenášejí, piloti jsou noví, bez předchozí zkušenosti na nadzvuku (pokud zprávy nelžou). Pozemní personál se musí naučit nové stroje taktéž, velitelské struktury se mohou zachovat i bez provozu nadzvuků (při provozu podzvuků a vrtulníků), takže nějakou ztrátu schopností bych určitě nevyčíslil na "ve výsledku nic neušeříš".
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:57 16.04.2020

      Stg Murphy: Také děkuji za souhrn. Když se to tak hezky sepíše je to rozhodovaní celkem hračka.

      Stg Murphy: Také děkuji za souhrn. Když se to tak hezky sepíše je to rozhodovaní celkem hračka.

     • Sgt Murphy
      13:02 16.04.2020

      Jura99: To ale pýtaš informácie, ktoré sú predmetom utajenia, o ktoré požiadali USA aj Švédsko. Oficiálne neutajené číslo z dlhodobého hľadiska prevádzky oboch lietadiel v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: To ale pýtaš informácie, ktoré sú predmetom utajenia, o ktoré požiadali USA aj Švédsko. Oficiálne neutajené číslo z dlhodobého hľadiska prevádzky oboch lietadiel v horizonte za rok 2040 je 8% ceny v prospech F-16.
      Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     12:17 15.04.2020

     Amen.

     Amen.

 • PavolR
  14:40 28.03.2020

  Kaša zrejme nebude taká horúca, ako sa po povolebných Matovičovych vyhláseniach mohlo zdať: https://domov.sme.sk/c/2237041...

  Kaša zrejme nebude taká horúca, ako sa po povolebných Matovičovych vyhláseniach mohlo zdať: https://domov.sme.sk/c/2237041...

  • Janko Paliga
   22:30 28.03.2020

   .... populizmus sa vymýšľa ľahko, horšie je to s aplikáciou....

   Hlavne, keď je platenie penále vyhadzovaním peňazí vidlami z okna ....

   .... populizmus sa vymýšľa ľahko, horšie je to s aplikáciou....

   Hlavne, keď je platenie penále vyhadzovaním peňazí vidlami z okna ....

   • Sgt Murphy
    11:55 29.03.2020

    Tak on ani vlastne ešte nepreštudoval tú zmluvu, ahá tam je ten háčik :D ale hubu má plnú zatiaľ dosť. Cena nákupu nových F-16 mu vo vyjadreniach lieta pol miliardy hore, dole, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak on ani vlastne ešte nepreštudoval tú zmluvu, ahá tam je ten háčik :D ale hubu má plnú zatiaľ dosť. Cena nákupu nových F-16 mu vo vyjadreniach lieta pol miliardy hore, dole, hlavne že Gripen je podľa neho lacnejší o miliardu... Tak to je chuj :D o Naďovej odbornosti v skratke...
    Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    11:57 29.03.2020

    Janko Paliga - nemyslím si že tomto prípade sa jedná o populizmus...populizmus sú vlaky zdarma pre študentov a dôchodcov + obedy pre deti zdarma...

    jedna vec je že budú treba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Janko Paliga - nemyslím si že tomto prípade sa jedná o populizmus...populizmus sú vlaky zdarma pre študentov a dôchodcov + obedy pre deti zdarma...

    jedna vec je že budú treba teraz financie inde...
    druhá že aj lietadlá je treba meniť a f-16 bolo asi naj riešenie-alebo najmenej zlé zo zlých...
    tretia je že minister je "gripenák"...
    Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:29 10.03.2020

  Tak sa zdá, že ministrom obrany bude predsa len Naď ...
  Vie sa niekto (pri všetkej diskrétnosti) dostať k uzamknutému obsahu tohoto článku - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak sa zdá, že ministrom obrany bude predsa len Naď ...
  Vie sa niekto (pri všetkej diskrétnosti) dostať k uzamknutému obsahu tohoto článku - https://dennikn.sk/1790065/mat... - ?
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   14:54 10.03.2020

   a je to v ....

   a je to v ....

   • Flader
    17:45 10.03.2020

    Možno aj ďalej ...

    Možno aj ďalej ...

   • logik
    18:54 10.03.2020

    Já bych zůstal (zatím :-)) v klidu. Je úplně normální, že "kandidáti na ministra" říkaj různý pitomosti, a pak když se dostanou do úřadu, tak se teprv seznámněj s reálnejma ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já bych zůstal (zatím :-)) v klidu. Je úplně normální, že "kandidáti na ministra" říkaj různý pitomosti, a pak když se dostanou do úřadu, tak se teprv seznámněj s reálnejma alternativama.
    Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   19:24 10.03.2020

   Ked das mail, poslem Ti odkaz na odomknuty clanok. Ale nic moc zaujimave tam nenajdes.

   Ked das mail, poslem Ti odkaz na odomknuty clanok. Ale nic moc zaujimave tam nenajdes.

   • PavolR
    20:33 10.03.2020

    Vďaka, ale nebola by účelnejšia 4-5 vetná sumarizácia, ktorú by si prečítali všetci?

    Vďaka, ale nebola by účelnejšia 4-5 vetná sumarizácia, ktorú by si prečítali všetci?

    • Sergej7490
     21:18 10.03.2020

     Tieto odstavce to asi cele zhrnu dostatocne. Mimo nich sa redaktor zamysla nad tym ze to take lahke nebude a ponuka 3 mozbnoti ktore by nastali...

     "Matovič môže poznať tieto ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tieto odstavce to asi cele zhrnu dostatocne. Mimo nich sa redaktor zamysla nad tym ze to take lahke nebude a ponuka 3 mozbnoti ktore by nastali...

     "Matovič môže poznať tieto súvislosti z prvej ruky. K jeho najbližším ľuďom patrí bývalý bezpečnostný analytik a dnes hlavný kandidát na ministra obrany Jaroslav Naď, ktorý projekt stíhačiek dlhodobo sleduje.

     Naď na jednej strane kritizoval nákup lietadiel F-16 (s argumentom, že lacnejším variantom by bol nákup švédskych stíhačiek Gripen), no zároveň dlhodobo tlačil na čo najrýchlejšiu obmenu poruchových migov.

     Už pred necelým rokom pritom kritizoval úvahy o možnom vypovedaní zmluvy na F-16, ktoré vtedy prezentoval predseda SNS Andrej Danko.

     Hoci práve nominanti SNS na ministerstve obrany stíhačky F-16 presadili, sám Danko začal v apríli 2019 špekulovať, že by Slovensko malo objednané stíhačky niekomu predať.

     Naď, ktorý bol už v tom čase politikom OĽaNO, reagoval podráždene. V blogu na denníku SME Danka obvinil, že je diletant, ktorý len politikárči."

     Podla zverejneneho rozhovoru so statnym tajomnikom MO si stihacky F16 vydupali vojaci, resp vybrali si z alternativy Gripen/F16.
     Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  19:35 09.03.2020

  PavolR - máte pravdu, nicméně pokud jsem to nespletl, tak nabídka Chorvatům přišla někdy okolo roku 2011, což už je dost dávno.
  Bulharům byly nabízeny asi opravdu nově vyrobené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - máte pravdu, nicméně pokud jsem to nespletl, tak nabídka Chorvatům přišla někdy okolo roku 2011, což už je dost dávno.
  Bulharům byly nabízeny asi opravdu nově vyrobené stroje a to někdy v roce 2017. Je otázkou, jestli by švédové byly ochotni vyrábět nové gripeny C/D i okolo roku 2023.

  Scotty - podle Wikipedie slouží v současnosti ve švédském letectvu 72 JAS-39C a 23 JAS-39D. Objednáno je 60 stojů JAS-39E.
  Přiznám se, že problematiku tak úplně dopodrobna nesleduju, ale pokud jsem to pochopil správně, tak švédové původně chtěli vyřadit céčka a nahradit je éčky, přičemž si déčka nechají na výcvik (verze F se bude, alepoň zatím, vyrábět jen pro a hlavně v Brazílii).
  Vzhledem ke změněné bezpečnostní situaci se ale (pokud vím) rozhodli ponechat ve službě cca 60 Gripenů C. Pochopitelně si nechají jen ty nejnovější, čili velký prostor pro získání použitelných céček z tohoto zdroje nevidím. Ještě větší problém bude se získáním dvoumístné verze.

  HEKTOR - těžko říct jestli si švédové nechali céčka jen kvůli možnosti pozdějšího prodeje, je to možné. Vlastně ani nevíme, jaké podmínky prodej SAAb nabízel potenciáním zákazníkům v nedávné minulosti (kolovaly ovšem zvěsti, že Švédsko už zdaleka není tak vstřícné, jako při jednáních s ČR a Maďarskem ; jak to bylo doopravdy se určitě nedozvíme).

  - Nákup F-16 pro slovenské letectvo vidí jako nejmenší zlo asi každý rozumný člověk, ono v tuhle chvíli prostě moc jiných možností není.

  - Ohledně nákupu F-35 pro letectvo AČR je situace asi taková, že bychom si to všichni přáli (někdo dříve, nekdo později) ale v realitě budeme rádi, když nám současní mocipáni nezruší alespoň to, co už tu létá. Čili můžete být určitě v klidu :D
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:50 09.03.2020

   Horny - tak tomu aj verím že už nie sú tak ochotní...ako som tu už raz písal,myslím si že sa celkom dobre okašlali a také dobré podmienky ako dali napr. čr už iným nedajú...aj keď ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Horny - tak tomu aj verím že už nie sú tak ochotní...ako som tu už raz písal,myslím si že sa celkom dobre okašlali a také dobré podmienky ako dali napr. čr už iným nedajú...aj keď nám obhajcovia gripenov na slovensku stále tvrdili že švédi nám tiež chceli gripeny prenajímať...
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:59 09.03.2020

   V máji by mali byť známe odpovede chorvátske žiadosti o nové ponuky. Podľa publikovaných informácií sa zdá, že od Švédov chceli vyslovene ponuku na nové stroje, tak uvidíme ... ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V máji by mali byť známe odpovede chorvátske žiadosti o nové ponuky. Podľa publikovaných informácií sa zdá, že od Švédov chceli vyslovene ponuku na nové stroje, tak uvidíme ... https://www.thedubrovniktimes....
   Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:08 09.03.2020

   Horny
   Nemyslím že je pro Slováky průchodná varianta odkupu létaných švédských Gripenů. Pokud vím Slováci měli od začátku nabídku na nové Gripeny C.
   Ovšem ochota Švédů odprodat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Horny
   Nemyslím že je pro Slováky průchodná varianta odkupu létaných švédských Gripenů. Pokud vím Slováci měli od začátku nabídku na nové Gripeny C.
   Ovšem ochota Švédů odprodat svoje Gripeny C bude záležet na poptávce. Pokud je budou mít možnost výhodně odprodat, tak to určitě zváží.
   Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  15:54 08.03.2020

  no tak sa zdá,že nákup f-16 bude novou vládou stornovaný...škoda,osobne si myslím že to bolo dobré rozhodnutie kúpiť f-16 a stornovanie bude chyba...len ak by chceli prípadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no tak sa zdá,že nákup f-16 bude novou vládou stornovaný...škoda,osobne si myslím že to bolo dobré rozhodnutie kúpiť f-16 a stornovanie bude chyba...len ak by chceli prípadne nahradiť f-16 za f-35,ale budme realisti...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:45 08.03.2020

   to by byla skvělá zpráva, tedy zrušit ten nákup cvičného terče a objednat F-35A.

   to by byla skvělá zpráva, tedy zrušit ten nákup cvičného terče a objednat F-35A.

   • HEKTOR
    17:02 08.03.2020

    Jura99 - a čo budete hovoriť keď ten nákup zrušia bez náhrady.???
    nebol by nákup "cvičných terčov" lepší ako nič..???. či pokračovanie agónie menom mig-29...

    Jura99 - a čo budete hovoriť keď ten nákup zrušia bez náhrady.???
    nebol by nákup "cvičných terčov" lepší ako nič..???. či pokračovanie agónie menom mig-29...

    • Jura99
     23:08 08.03.2020

     radeji par let bez letectva a pak koupit F-35 nezse na desitky let zahrabat v F16

     radeji par let bez letectva a pak koupit F-35 nezse na desitky let zahrabat v F16

     • HEKTOR
      23:25 08.03.2020

      Jura99 - neverím že na svk by f-35 bola/bude niekedy priechodná...v česku sú v tomto ľudia viac "chápavejší",chápu že armádu je treba aj modernizovať...u nás ľudia len nadávajú že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - neverím že na svk by f-35 bola/bude niekedy priechodná...v česku sú v tomto ľudia viac "chápavejší",chápu že armádu je treba aj modernizovať...u nás ľudia len nadávajú že armáda má starú techniku a keby sa niečo zomlelo tak nie je akcie schopná...ale keď sa má kúpiť niečo nové,tak sa zase nadáva načo je potrebné kupovať armáde nové hračky...skrátka,nie je nikto v parlamente kto by to vedel pochopiteľne vysvetliť...a proruská lobby tiež pracuje na 110%...
      Skrýt celý příspěvek

     • darkarrow
      11:28 09.03.2020

      par let bez letectva = navzdy bez nadzvukoveho letectva. Jakmile "docasne" zrusis nadzvukove letectvo a rozpustis stavajucu zakladnu profesionalov/zrusis infrastrukturu, uz to tu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      par let bez letectva = navzdy bez nadzvukoveho letectva. Jakmile "docasne" zrusis nadzvukove letectvo a rozpustis stavajucu zakladnu profesionalov/zrusis infrastrukturu, uz to tu nikto nikdy neda od piky dokopy.
      Skrýt celý příspěvek

     • niko
      11:34 09.03.2020

      Ked sa nekupia F-16, bud sa kupia Gripeny C v najzakladnejsej verzii, alebo sa proste zrusi stihacie letectvo a bude.

      Ked sa nekupia F-16, bud sa kupia Gripeny C v najzakladnejsej verzii, alebo sa proste zrusi stihacie letectvo a bude.

     • Horny
      12:17 09.03.2020

      niko - jen tak pro zajímavost - kde se dneska dají koupit Gripeny C navíc?

      niko - jen tak pro zajímavost - kde se dneska dají koupit Gripeny C navíc?

     • Jura99
      12:25 09.03.2020

      darkarrow: ne tak docela. Piloti budou zcela nově vycvičení, ti stejně nepřecházejí z dosud provozovaného typu. Pozemní personál nejméně zčásti dtto. Velení a neletové struktury ...
      Zobrazit celý příspěvek

      darkarrow: ne tak docela. Piloti budou zcela nově vycvičení, ti stejně nepřecházejí z dosud provozovaného typu. Pozemní personál nejméně zčásti dtto. Velení a neletové struktury sice budou stávající, které by dočasným zrušení stíhacího letectva začaly degradovat, ale základní struktury a schopnosti by se udržely provozováním nějaké levné podzvukové techniky. Není to tak dlouho, kdy jeden nejmenovaný stát rozdával nové podzvukové bitevníky za hubičku :-). Mluvím o zrušení stíhacího letetcva na nějakých 10-15let. Žádná tragedie by se nestala. Kromě toho se zdá, že obětí korona viru může být i rozpočet obrany.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:34 09.03.2020

      Horny: Predsa tam, kde ich chceli kúpiť aj Bulhari a odkiaľ by ste prípadne aj vy nakúpili 2. letku.

      Keď už je reč o Bulharoch - tí chceli kúpiť 8 Gripenov za 832M USD. Čo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Horny: Predsa tam, kde ich chceli kúpiť aj Bulhari a odkiaľ by ste prípadne aj vy nakúpili 2. letku.

      Keď už je reč o Bulharoch - tí chceli kúpiť 8 Gripenov za 832M USD. Čo znamená, že 14 Gripenov pre Slovensko by stálo okolo 1,4 Mld USD, takže by sa šaškovaním okolo rušenia nákupu F-16 ušetrilo iba o niečo viac, než zrušením servisnej zmluvy s Rusmi (ktorá zrušená takmer určite bude). Ergo sa to veľmi neoplatí ani hospodársky a politicky už vôbec.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:40 09.03.2020

      ... pardon, nie USD ale euro ...

      ... pardon, nie USD ale euro ...

     • Horny
      14:44 09.03.2020

      PavolR - pokud myslíš nákup/pronájem "céček" ze stavu švédského letectva, nebylo to předtím, než se švédové rozhodli udržet svoje JAS-39C ve službě souběžně s novými "éčky"? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - pokud myslíš nákup/pronájem "céček" ze stavu švédského letectva, nebylo to předtím, než se švédové rozhodli udržet svoje JAS-39C ve službě souběžně s novými "éčky"?
      Novovýroba určitě nepřipadá v úvahu, SAAB teď bude chtít udat nejnovější verzi E/F, tak proč by sám sobě konkuroval. Kromě toho verze C/D bude potřebovat poměrně drahý upgrade avioniky (radar, přilbové zaměřovače atd.) aby udržel krok se současnou konkurencí. Výsledkem ovšem bude stroj s poloviční životností draku v porovnání s novým.

      Vidím to tak, že Slovensko má reálně 4 možnosti:
      1) nechat si ještě nějakou dobu staré migy, což ovšem problém nevyřeší, jen o cca 10 let odloží.
      2) koupit nové F-16.
      3) koupit nové Gripeny E/F, je ovšem otázka, zda jde o reálnou alternativu, protože nový Gripen ještě nelétá, nejsou známy reálné provozní náklady (nepochybně vyšší než u předchozích verzí), avionikou nanejvýš srovnatelný s F-16. hlavní problém, tj. "zamrznutí" slovenského letectva na strojích 4. gen. až do hloubi druhé poloviny tohoto století taktéž neřeší.
      4) koupit F-35, což je, jak se všichni shodli, zejména politicky neprůchodné.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:53 09.03.2020

      Bulharom aj Chorvátom ponúkal Saab stroje z novovýroby.

      Staré Migy si iste nekúpime a keď Gripeny, tak jedine C/D, čiže by bolo optimálne by bolo ostať pri F-16 a Migy čím skôr ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Bulharom aj Chorvátom ponúkal Saab stroje z novovýroby.

      Staré Migy si iste nekúpime a keď Gripeny, tak jedine C/D, čiže by bolo optimálne by bolo ostať pri F-16 a Migy čím skôr uzemniť, nech netečú peniaze do predraženého servisu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:22 09.03.2020

      Horny
      Švédové se budou nepochybně mnoha Gripenů C zbavovat. Pokud vím chtějí zachovat hlavně Gripeny D.

      Horny
      Švédové se budou nepochybně mnoha Gripenů C zbavovat. Pokud vím chtějí zachovat hlavně Gripeny D.

     • HEKTOR
      18:21 09.03.2020

      Horny - gripeny c sa určite nejaké nájdu...švédsko si ich chcelo nechať zrejme preto,že nenašli kupcov na staršie c-čka...a možno budú nejaké voľné časom napr. aj po česku a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Horny - gripeny c sa určite nejaké nájdu...švédsko si ich chcelo nechať zrejme preto,že nenašli kupcov na staršie c-čka...a možno budú nejaké voľné časom napr. aj po česku a maďarsku...vaše 4 "slovenské" možnosti ste vystihli úplne presne a aj preto som tvrdil že č. 2 by bolo pre svk najvhodnejšie- najmenšie zlo...

      darkarrow - nemyslím že opätovne oživiť napr. letectvo po zrušení by nebol problém...v histórii už bolo pár príkladov...skôr sa bojím že by sa stalo niečo typický slovenské -veď sme fungovali napr. 10r bez letectva a sme tu,tak načo potrebujeme letectvo.??...

      inak,bolo by celkom tragikomicky vtipné pre svk,ak by česko a maďarsko prešlo na f-35 - a veľmi v to aj dúfam...a potom som zvedavý na tie reči politických mudrlantov ako je pre nás gripen najlepší -veď ho má aj česko a maďarsko (nehovoria ale už,že česko má gripen pomaly 20r.) a ako super budeme spolu kooperovať ...
      Skrýt celý příspěvek

     • darkarrow
      18:56 09.03.2020

      Jura99, Hektor: suhlasil by som s vami, ze by sme par rokov vedeli prezit na kvalitnych podzvukovych strojoch, ak by sme neboli na Slovensku, a ak by som nepoznal situaciu aj z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99, Hektor: suhlasil by som s vami, ze by sme par rokov vedeli prezit na kvalitnych podzvukovych strojoch, ak by sme neboli na Slovensku, a ak by som nepoznal situaciu aj z vnutra a nepoznal historiu vsetkeho leteckeho co sa u nas "docasne zrusilo" a nikdy uz nevybudovalo a ani nevybuduje. Obavam sa aj, ze ak sucasne vladne zoskupenie nejakym sposobom rozkope akvizicnu zmluvu na F-16 ostaneme bez nadzvukoveho letectva na dlhe dekady.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:06 09.03.2020

      darkarrow - nie,nepochopili ste ma...ja som myslel že obnoviť letectvo z nuly nie je problém inde vo svete...ale na slovensku by to problém bol...
      preto som za alternatívu typu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      darkarrow - nie,nepochopili ste ma...ja som myslel že obnoviť letectvo z nuly nie je problém inde vo svete...ale na slovensku by to problém bol...
      preto som za alternatívu typu f-16...
      inak 100% súhlas s vaším príspevkom...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      02:21 10.03.2020

      jinak pochybuju, že USA už uzavřený obchod jen tak pustí, tím méně ve prospěch Gripenu, takže nějaké storno by asi levně nepřišlo. Matovič to řekl do éteru, aby potěšil obecenstvo, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jinak pochybuju, že USA už uzavřený obchod jen tak pustí, tím méně ve prospěch Gripenu, takže nějaké storno by asi levně nepřišlo. Matovič to řekl do éteru, aby potěšil obecenstvo, ale nejspíš bude následovat informace, že to byl špatný kauf, ale už nejde nic dělat.

      PavolR: srovnávat nabídku Saabu nemusí být přesné, už jen kvůli na první pohled málo diskutovanému detailu, že pro SR měl Gripen v ceně 10ti letou logistiku a F-16 má dvouletou. Nevím jakou částku rozdíl dělá, ale tipuju stovky mil. USD. Z každé věty slovenského srovnání Gripen vs. F-16 čouhalo, že srovnání je nutné zlo, když vítěz je jasný. Ovšem považuji i nákup Gripenu C za špatný nápad, asi nejlepší byl pronájem 8ks Jas-39, který byl Slovensku nabízen někdy cca do 2017, pak to Švédové utnuli. Pronájem na 10let by dal prostor pro přemýšlení a nestál by o mnoho více než abonentná zmluva Mig-29, nejspíš by stál úplně stejně.

      Obecně vzato nákup stíhaček je finanční zátěž a slovenský veřejný sektor je vykradený. Jen dluhy nemocnic po splatnosti svým dodavetelům jsou v ceně těch stíhaček. Neznamená to sice nefinancovat obranu, ale stíhačky určitě nebyly prioritou. Bojeschopnější jsou paradoxně armády Pobaltí, které stíhačky vyhodnotily jako druhořadou potřebu, když peněz není mnoho a poměrně efektivně nakupují pro pozemní síly.
      Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:15 08.03.2020

    "Vrátenie objednaných stíhačiek F16 Američanom považuje za dramaticky lacnejšie, či je to reálne, sa podľa neho ešte uvidí." - Matovič mal v poslednom pár dosť protiamerických ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Vrátenie objednaných stíhačiek F16 Američanom považuje za dramaticky lacnejšie, či je to reálne, sa podľa neho ešte uvidí." - Matovič mal v poslednom pár dosť protiamerických vyjadrení a vedno s otázkou ceny by som to na F-35 určite nevidel. Pri Migoch iste neostaneme, lebo by sa tým pokračovalo v nabaľovaní sa ľudí blízkych SNS, tak ostáva dúfať, že sa zmluva už nedá vypovedať ...
    Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     23:53 08.03.2020

     .... populista Igor už nevie čo od rozkoše. Zamerať by sa skôr mal na servisné zmluvy a tam hľadať zakopané míny.... určite by ich našiel.

     Dnes ešte mleli čosi o zákaze pre ...
     Zobrazit celý příspěvek

     .... populista Igor už nevie čo od rozkoše. Zamerať by sa skôr mal na servisné zmluvy a tam hľadať zakopané míny.... určite by ich našiel.

     Dnes ešte mleli čosi o zákaze pre Pentu.... zase boľševické nezmysly.... Na Všeobecke sú na tom so všetkým podstatne horšie, štát je tiež krížový vlastník a v prípadnom súdnom spore by sme sa zasa skladali na populistické nápady..... Radšej nech riešia liečebné postupy, aby platili pre všetkých rovnako, rovnako nastaviť kontrolné mechanizmy a upraviť pre všetky poisťovne % na ich chod. To by spravil najlepšie. A platby za bežné banálne diagnózy, stačí symbolicky, nech ich Slovač nezneužíva.
     Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     14:49 09.03.2020

     Myslím, že zmluva je postavená asi tak, aby sa to nedalo len tak vypovedať a sankcie budú veľmi vysoké. Toto sú len populistické vyjadrenia bez znalosti detailov. V druhom rade by ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že zmluva je postavená asi tak, aby sa to nedalo len tak vypovedať a sankcie budú veľmi vysoké. Toto sú len populistické vyjadrenia bez znalosti detailov. V druhom rade by išlo aj o dôveryhodnosť našej krajiny voči najsilnejšiemu a najvplyvnejšiemu spojencovi v NATO. Prvé dve splátky by už mali byť zaplatené, lietadlá zadané do výroby, neviem, či je rozumné to stornovať a hrať sa tu na najspravodlivejších zo spravodlivých.
     Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:21 08.03.2020

    O čo presne Matovičovi ide: https://www.facebook.com/obyca...

    O čo presne Matovičovi ide: https://www.facebook.com/obyca...

    • PavolR
     19:36 08.03.2020

     Naďova predstava, že by sme mohli predať Migy, je zúfalo naivná - Rusi niečo také nikdy nedovolia, rovnako, ako Američania nedovolili predať do Chorvátska izraelské F-16.

     Naďova predstava, že by sme mohli predať Migy, je zúfalo naivná - Rusi niečo také nikdy nedovolia, rovnako, ako Američania nedovolili predať do Chorvátska izraelské F-16.

     • HEKTOR
      22:09 08.03.2020

      PavolR - ten váš link bol z roku 2018,takže sú tam isté názorové zmeny u pánov...a aj spomenutí bulhari tuším už nekupujú gripeny ale f-16tky...
      s predajom migov by som ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - ten váš link bol z roku 2018,takže sú tam isté názorové zmeny u pánov...a aj spomenutí bulhari tuším už nekupujú gripeny ale f-16tky...
      s predajom migov by som súhlasil...prečo myslíte že predaj migov by rusi brzdili.??to že us stopli predaj f-16 do chorvátska by mala byť iná situácia nakoľko izraelcom amerika veľa veci platí...podobne je to aj s alcou kde do toho čo amerika mala povedať keďže tam boli použité us komponenty...ale migy máme odkúpené tak neviem...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:33 08.03.2020

      Z decembra 2018, teda neuplynulo ani 1 a pol roka - a Matovičovo stanovisko s narážkou na cenu jasne prezrádza, že sa s tými F-16 ešte stále nezmieril a chcl by Gripeny.

      Migy, čo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Z decembra 2018, teda neuplynulo ani 1 a pol roka - a Matovičovo stanovisko s narážkou na cenu jasne prezrádza, že sa s tými F-16 ešte stále nezmieril a chcl by Gripeny.

      Migy, čo nám teraz "lietajú" sú deblokačné "skladačky". Rusi majú, tak ako prv aj Sovieti, spravidla zmluvne pozichrované, aby sa ich technika nepredávala ďalej tretím stranám bez ich súhlasu. Sotva dovolia, aby niekto zarábal na predaji Migov, ktoré by danému zákazníkovi mohli predať aj oni, veď 11 stihačiek je okolo 400M dolárov.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      23:06 08.03.2020

      nechapu, Migy jsou bezcenne a neprodejne.

      nechapu, Migy jsou bezcenne a neprodejne.

     • HEKTOR
      23:19 08.03.2020

      PavolR - no ak tam je taká zmluva,tak áno,to by rusi mohli komplikovať...osobne si myslím,že matovič by toto nejak extra moc neriešil...ale je asi masírovaný naďom,ten cíti že by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - no ak tam je taká zmluva,tak áno,to by rusi mohli komplikovať...osobne si myslím,že matovič by toto nejak extra moc neriešil...ale je asi masírovaný naďom,ten cíti že by mohol mať druhú šancu na presadenie gripenov...
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:16 09.03.2020

      Jura99:
      Za normálnych okolností by ste mali pravdu, ale napr. Indovia ich vo svojej nenormálnej situácii ešte stále nakupujú a kde je dopyt, tam je cena.

      HEKTOR:
      Matovič chce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99:
      Za normálnych okolností by ste mali pravdu, ale napr. Indovia ich vo svojej nenormálnej situácii ešte stále nakupujú a kde je dopyt, tam je cena.

      HEKTOR:
      Matovič chce hlavne rýchlo a ľahko ukázať nejaké stámilionové šetrenie a Gripeny nie sú iba o Naďovi. Okrem SNS ich chcelo prakticky celé politické spektrum.
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:50 20.02.2020

  A keď už je tu dnes reč o poteciálnosti, tak po skončení životnosti našich F-16 by sme možno mohli prejsť hoci aj na niečo nemecko-francúzske, až z ich spolupráce vznikne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A keď už je tu dnes reč o poteciálnosti, tak po skončení životnosti našich F-16 by sme možno mohli prejsť hoci aj na niečo nemecko-francúzske, až z ich spolupráce vznikne zmysluplný stroj: https://svet.sme.sk/c/22330811...
  Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   20:24 20.02.2020

   Těžko říct, co bude okolo roku 2063. Kdoví, jestli tu vůbec ještě budeme.
   Nicméně pokud F-16 tváří v tvář konkurenci dojde dech už okolo roku 2040 bude zajímavé sledovat, kde ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Těžko říct, co bude okolo roku 2063. Kdoví, jestli tu vůbec ještě budeme.
   Nicméně pokud F-16 tváří v tvář konkurenci dojde dech už okolo roku 2040 bude zajímavé sledovat, kde slovenské letectvo pořídí náhradu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    23:39 20.02.2020

    To by akurat mohla startovat seriova vyroba konecnej podoby MIG31 alebo dokonca aj SU57. Ked budu pri kormidle zas nejaky ten kapitan s kotlebami, tak asi nieco z toho :-)

    To by akurat mohla startovat seriova vyroba konecnej podoby MIG31 alebo dokonca aj SU57. Ked budu pri kormidle zas nejaky ten kapitan s kotlebami, tak asi nieco z toho :-)

    • HEKTOR
     19:56 21.02.2020

     no kotleta sa vyjadril jasne...SR nepotrebuje "stíhačky"...úplne nám stačia s-300...takže ak ich okolo roku 2040 vyradíme a nakúpime s-400,tak všetko bude ok...

     no kotleta sa vyjadril jasne...SR nepotrebuje "stíhačky"...úplne nám stačia s-300...takže ak ich okolo roku 2040 vyradíme a nakúpime s-400,tak všetko bude ok...

     • Janko Paliga
      16:58 22.02.2020

      .... už tá S-300 je nám na starú belu .... :-D

      .... už tá S-300 je nám na starú belu .... :-D

 • Jura99
  15:45 20.02.2020

  Zajímavé, jak potenciální ministr obrany možného favorita voleb dělá, že něčemu rozumí a přitom blábolí nesmysly. Prý, že F-16 je nejmodernější stroj na světě a že je před SR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé, jak potenciální ministr obrany možného favorita voleb dělá, že něčemu rozumí a přitom blábolí nesmysly. Prý, že F-16 je nejmodernější stroj na světě a že je před SR koupil jen Katar. Poplést Katar s Bahrajnem, no může stát. Nevědět, že F-16 zdaleka není nejmodernější stroj na světě, to už je horší. A že byl koupen o miliardu dráž než alternativa ? Jaká alternativa ? Levnější by byly olétané stroje viz. rumunská cesta a levnější by byl Gripen. Ale těžko o miliardu. Takže populismus kvete dál, i když souhlas v tom, že jsou důležitější věci k placení než byly stíhačky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:46 20.02.2020

   ještě odkaz na rozhovor ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ještě odkaz na rozhovor https://spravy.pravda.sk/volby...
   Skrýt celý příspěvek

   • Double
    07:06 22.02.2020

    Nad je saso, toho treba brat s velkou rezervou.

    Nad je saso, toho treba brat s velkou rezervou.

  • PavolR
   16:43 20.02.2020

   Osobne by som ako potenciálnejšieho na post ministra obrany videl kandidáta PS/Spolu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   Osobne by som ako potenciálnejšieho na post ministra obrany videl kandidáta PS/Spolu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   • PavolR
    16:31 03.03.2020

    No nič, vzhľadom na výsledky volieb a požiadavky Kollára sa rysuje takýto minister: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    No nič, vzhľadom na výsledky volieb a požiadavky Kollára sa rysuje takýto minister: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    • Jura99
     18:16 03.03.2020

     To jmeno slysim poprve, ale ted jsem proletel jeho blog a libi se mi. Pokud by ty nazory promitnul do vykonu funkce, pak bych to videl skvele. Samozrejme kritika je vzdy snadnejsi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To jmeno slysim poprve, ale ted jsem proletel jeho blog a libi se mi. Pokud by ty nazory promitnul do vykonu funkce, pak bych to videl skvele. Samozrejme kritika je vzdy snadnejsi a minula vlada se kritizovala snadno. Tak drzim palce a uvidime.
     Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     19:26 03.03.2020

     Ešte aby Borisko neodskocil, keď mu odmietnu jeho nájomné byty, ktore hrozia zvýšením schodku štátneho rozpočtu. Krajňáková meno má ale napadlo hneď, ako v nedeľu vravel o ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ešte aby Borisko neodskocil, keď mu odmietnu jeho nájomné byty, ktore hrozia zvýšením schodku štátneho rozpočtu. Krajňáková meno má ale napadlo hneď, ako v nedeľu vravel o požiadavke na silový rezort. Uvidíme.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:49 03.03.2020

      Nech kľudne odskočí, väčšina sa dá dať aj bez neho. A ako sa budú postupne drobiť jednotlivé kluby, dá sa vládnuť i s podporou nezávislých (robili to Dzurinda i Fico).

      Nech kľudne odskočí, väčšina sa dá dať aj bez neho. A ako sa budú postupne drobiť jednotlivé kluby, dá sa vládnuť i s podporou nezávislých (robili to Dzurinda i Fico).

     • Janko Paliga
      20:54 03.03.2020

      ... akurát som pred chvíľou narazil na článok, kde Nad kritizuje Krajnaka za jeho údajne rýchle akceptovanie tendra na transportéry... Začína to iskriť....

      ... akurát som pred chvíľou narazil na článok, kde Nad kritizuje Krajnaka za jeho údajne rýchle akceptovanie tendra na transportéry... Začína to iskriť....

     • Jura99
      08:46 04.03.2020

      Akceptování Vydry nebo akceptování nového tendru na transportéry ?

      Akceptování Vydry nebo akceptování nového tendru na transportéry ?

     • PavolR
      17:28 04.03.2020

      O novom tendri zatiaľ vôbec nie je reč.
      Ide o to, že najprv rozvíril hladinu vyjadreniami pre fínske noviny, že 8x8 lietajú 20-percentné provízie, za čo ho ministerstvo aj žalovalo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O novom tendri zatiaľ vôbec nie je reč.
      Ide o to, že najprv rozvíril hladinu vyjadreniami pre fínske noviny, že 8x8 lietajú 20-percentné provízie, za čo ho ministerstvo aj žalovalo a nakoniec to ostalo pri tom, že Vydra nie je až taká katastrofa: https://www.teraz.sk/najnovsie...
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      21:05 04.03.2020

      Klasicky priklad vymeny nazorov. Na ministerstvo prisiel so svojim nazorom a odchadzal s ministerskym :-)

      Klasicky priklad vymeny nazorov. Na ministerstvo prisiel so svojim nazorom a odchadzal s ministerskym :-)

     • niko
      11:45 05.03.2020

      A tak bolo pred volbymi, tak sa hladali senzacie ala Vydra 20 % marze, alebo skorumpovany vyber F-16, kde ale nikto nevedel povedat v com spocivala korupcia. Dnes je po volbach, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A tak bolo pred volbymi, tak sa hladali senzacie ala Vydra 20 % marze, alebo skorumpovany vyber F-16, kde ale nikto nevedel povedat v com spocivala korupcia. Dnes je po volbach, vratime sa na zem a na veci sa zacina pozerat inou optikou. :-)
      Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   22:05 20.02.2020

   Jura99, Lepšie sa to už napísať nedalo. Proste Jarko vždy nájde cestu ako prekvapiť.

   Jura99, Lepšie sa to už napísať nedalo. Proste Jarko vždy nájde cestu ako prekvapiť.

   • Gibon
    16:54 21.02.2020

    Veru? Ak tento kokôtik bude ministrom obrany. No amen tma.
    Najlepšia technika bude len a len zo Švédska. Zbohom izraelske radary.

    Veru? Ak tento kokôtik bude ministrom obrany. No amen tma.
    Najlepšia technika bude len a len zo Švédska. Zbohom izraelske radary.

    • HEKTOR
     18:34 21.02.2020

     Gibon - presne ako píšete...pán Naď je veľký zástanca "švédskej cesty"...až podozrivo veľký...a stále ešte tvrdí/tvrdil (cca 08/19) že gripeny sme si mohli prenajať ako česko...aj ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon - presne ako píšete...pán Naď je veľký zástanca "švédskej cesty"...až podozrivo veľký...a stále ešte tvrdí/tvrdil (cca 08/19) že gripeny sme si mohli prenajať ako česko...aj keď musí vedieť že možnosť prenájmu tam nebola...

     možno sa švédi na česku "naučili/poučili" že prenájom pre nich nie je až tak výhodný ako si možno mysleli že bude...a preto táto možnosť padla...
     Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:26 21.02.2020

      Tých materiálov prečo jedno a nie druhé alebo tretie bolo vypracovaných na MO veľa, vypracované bolo všetko a bol k tomu prístup aj veľa vecí bolo verejných. Počet lietadiel, čo je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tých materiálov prečo jedno a nie druhé alebo tretie bolo vypracovaných na MO veľa, vypracované bolo všetko a bol k tomu prístup aj veľa vecí bolo verejných. Počet lietadiel, čo je málo a čo je už veľa, výzbroj, ceny letových hodín, možnosti výcviku personálu, či preškolenie starých či nový piloti, možnosti servisu stíhačiek, náklady počas životnosti strojov, dodacie lehoty lietadiel, potrebné úpravy infraštruktúry atď., preberali sa všetky dostupné možnosti, od stráženia vzdušného priestoru spojeneckými stíhačkami po nákup konkrétnych typov dokonca porovnanie tuším aj s ruskými strojmi tam bolo zahrnuté a Jarko nemohol byť výnimka aby k tomuto on nemal prístup. Ak si to nepreštudoval tak k tomu nemá čo hovoriť ani slovo, ak si to preštudoval tak tieto jeho slová sú prachpusté populistické klamstvá a rýchle, lacné zbieranie hlasov pred voľbami.
      Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  13:22 23.12.2019

  Myslíte si, že naše F-16ky budú už v tejto jednofarebnej kamufláži?

  https://defence-blog.com/news/...

  A ešte jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslíte si, že naše F-16ky budú už v tejto jednofarebnej kamufláži?

  https://defence-blog.com/news/...

  A ešte jedna info pre skeptikov budúcnosti F-16tok:

  https://defence-blog.com/news/...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:52 23.12.2019

   Na vaše letadla si můžete dát cokoliv chcete.

   Na vaše letadla si můžete dát cokoliv chcete.

  • PavolR
   13:55 23.12.2019

   Nie, celkom iste ostaneme pri digitálnej kamufláži.
   Jedine, že by si kapitáň Danko vyslovene objednal takúto kamufláž: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nie, celkom iste ostaneme pri digitálnej kamufláži.
   Jedine, že by si kapitáň Danko vyslovene objednal takúto kamufláž: https://www.businessinsider.co...
   Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    18:28 23.12.2019

    Ten "náš digitál" by síce bol super, ale po skúsenostiach so Spartanmi aj s BH asi zostane u štandardnej schémy ako má USAF. Možno prekvapia a bude to tá čo spomína Mikojan vyššie, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ten "náš digitál" by síce bol super, ale po skúsenostiach so Spartanmi aj s BH asi zostane u štandardnej schémy ako má USAF. Možno prekvapia a bude to tá čo spomína Mikojan vyššie, ale pochybujem.
    Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   16:28 24.12.2019

   "digitálna" z migov by boli fajn,ale asi by bola z finančnej stránky blbosť prestriekávať 14ks nových strojov,pokiaľ by tak neprišli z výroby...
   osobne som fanúšik "výročných" ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "digitálna" z migov by boli fajn,ale asi by bola z finančnej stránky blbosť prestriekávať 14ks nových strojov,pokiaľ by tak neprišli z výroby...
   osobne som fanúšik "výročných" kamufláži...v česku ste v tom fakt majstri- mig21/23,su-25,mi-24....
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:34 28.09.2019

  A máme o jeden Mig-29 menej: https://domov.sme.sk/c/2222392...

  A máme o jeden Mig-29 menej: https://domov.sme.sk/c/2222392...

  • PavolR
   17:20 29.09.2019

   Stále mi nejde do hlavy, že ak jedna stíhačka pristála na Sliači o 19.12 a druhá musela byť pre zlé počasie navigovaná na pristátie na záložnom letisku v BA, čo robilo vo vzduchu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Stále mi nejde do hlavy, že ak jedna stíhačka pristála na Sliači o 19.12 a druhá musela byť pre zlé počasie navigovaná na pristátie na záložnom letisku v BA, čo robilo vo vzduchu ešte o ďalšie dve hodiny neskôr! Však za ten čas mohol pristáť takmer kdekoľvek v Európe....
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:48 29.09.2019

    Letadla startovala 20:10 místního času první přistál v 21:12, druhý stroj se zřítil v 21:30. Původně udávané časy byli v UTC tedy u nás je to plus dvě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Letadla startovala 20:10 místního času první přistál v 21:12, druhý stroj se zřítil v 21:30. Původně udávané časy byli v UTC tedy u nás je to plus dvě hodiny.
    https://dennikn.sk/1600054/pad...
    Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:18 03.05.2019

  Už ste to počuli? Vlastizradní proruskí kleptonacionalisti, ktorí kvôli čo najdlhším platbám za údržbu Mig-ov pretlačili nákup F-16, si teraz pred voľbami zmysleli, že sú vlastne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už ste to počuli? Vlastizradní proruskí kleptonacionalisti, ktorí kvôli čo najdlhším platbám za údržbu Mig-ov pretlačili nákup F-16, si teraz pred voľbami zmysleli, že sú vlastne protiamerickí a začínajú proti nimi samotnými vybraným F-16 (všetci ostatní chceli Gripeny) brojiť: https://nad.blog.sme.sk/c/5081...
  Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   21:30 29.09.2019

   Jarko si zas znovu potreboval vyplakať svoje city na internet ... no a ideme ďalej ...

   Jarko si zas znovu potreboval vyplakať svoje city na internet ... no a ideme ďalej ...

 • mikojan29
  13:15 26.03.2019

  Tak sa ten záujem pomaly rozrastajú.

  https://defence-blog.com/news/...

  Tak sa ten záujem pomaly rozrastajú.

  https://defence-blog.com/news/...

  • Gibon
   19:29 26.03.2019

   Dufam, ze to dodatocne znizi cenu a dokupi sa viac municie.

   Dufam, ze to dodatocne znizi cenu a dokupi sa viac municie.

 • Hajo
  13:35 08.03.2019

  Zaujímavý rozhovor s americkým expertom pre HN.
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

  Zaujímavý rozhovor s americkým expertom pre HN.
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

 • mikojan29
  10:35 12.01.2019

  A tu je pár info o Bulharskom nákupe:

  http://www.natoaktual.cz/bulha...

  A tu je pár info o Bulharskom nákupe:

  http://www.natoaktual.cz/bulha...

 • Hajo
  18:56 11.01.2019

  Takže Chorváti nekúpia modernizované F16 z Izraela, ostáva im iba priamy nákup ako u nás a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže Chorváti nekúpia modernizované F16 z Izraela, ostáva im iba priamy nákup ako u nás a Bulharsku
  https://spravy.pravda.sk/svet/...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:21 12.01.2019

   Zaujímalo by ma, či vôbec majú Izraelci také vyspelé zbraňové systémy, ktoré by mohli predávať na vlastnú päsť, bez amerického súhlasu.

   Zaujímalo by ma, či vôbec majú Izraelci také vyspelé zbraňové systémy, ktoré by mohli predávať na vlastnú päsť, bez amerického súhlasu.

   • mikojan29
    10:39 12.01.2019

    Niečo určite majú alebo sú to len komponenty k celku - napr. systém Trophy.

    Niečo určite majú alebo sú to len komponenty k celku - napr. systém Trophy.

   • Hajo
    07:39 13.01.2019

    Určite radarovú techniku a MBT. Pri obstarávaní 3D radarov boli oslovený aj naším MOSR. V ČR to majú dobre našliapnuté tiež s 3D radarmi. Zaujímavé by bolo ich prepojenie a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Určite radarovú techniku a MBT. Pri obstarávaní 3D radarov boli oslovený aj naším MOSR. V ČR to majú dobre našliapnuté tiež s 3D radarmi. Zaujímavé by bolo ich prepojenie a vzájomná spolupráca ak by ich obe krajiny obstarali.
    Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:47 23.12.2018

  Vzťahy okolo koty Kremenec: Slovensko má v neblahej pamäti plynovú krízu z roku 2009,kedy sa nedobrovoľne stalo rukojemníkov sporu ukr-Rusko. Táto udalosť real e stala Slovensko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzťahy okolo koty Kremenec: Slovensko má v neblahej pamäti plynovú krízu z roku 2009,kedy sa nedobrovoľne stalo rukojemníkov sporu ukr-Rusko. Táto udalosť real e stala Slovensko reálne peniaze a Ukrajinci môžu byť radi, že sa reverz plynu podarilo aj zo Slovenska zrealizovať. Zároveň má Slovensko na ukr len minoritne záujmy, ktoré ničím nevyvazia možné škody, ktoré by nastali po zbrojnej pomoci krajine,ktora je účastníkom konfliktu zástupne s Ruskom. Na Slovensku nepracujú ukr v počtoch porovnateľných s PL a CZ.
  A netreba zabúdať na temer 100% závislosť Slovenská na strategických surovinách práve z Ruska. Tým je definovaná Slovenská zahr politika veľmi dobre si to všímajú aj v nato. Ale možno sa situácia zmení a z ukr sa vráti Dzurinda a miklos...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:01 23.12.2018

   Rusko je zasa závislé na predaji týchto surovín do EU. Nie bezvýhradne, ale ani nie je v situácii znášať výpadky dodávok. Pokúšať sa hľadať v zahraničnej politike Slovenska voči ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko je zasa závislé na predaji týchto surovín do EU. Nie bezvýhradne, ale ani nie je v situácii znášať výpadky dodávok. Pokúšať sa hľadať v zahraničnej politike Slovenska voči Rusku racionálne hospodárske základy je úplne zbytočné - viacero kľúčových politikov proste praktizuje rusofilstvo (a tiahne to ich srdiečka aj k iným diktatúram) z presvedčenia a popri tom sa aj snažia o hlasy podobne zmýšľajúcich voličov.
   Skrýt celý příspěvek

  • 16:36 23.12.2018

   Prave preto pojde pomoc cez Polsko. A Rusko s tym neurobi nic. Nepriatelstvo medzi tymito krajinami je vyslovene otvorene.

   A Polsko sa zavislosti na energetickych surovinach z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prave preto pojde pomoc cez Polsko. A Rusko s tym neurobi nic. Nepriatelstvo medzi tymito krajinami je vyslovene otvorene.

   A Polsko sa zavislosti na energetickych surovinach z Ruska ide zbavovať. Dovozom LNG z USA v cene o cca 10$ za 1000m3 vyssiu (to skutocne preziju) a dovozom plynu z Norska.
   Dnes dodava RF asi polovicu spotreby plynu v Polsku.
   Po vystavbe prepojenia plynovodu z Polska a Bularska by sme sa mali tiez popozerat na diferenciaciu dodávateľov. Katar, USA, Norsko,...
   RF si v 2009 vzalo pol Europy ako rukojemnika. Chvilu to este potrva, ale v skutocnosti ublizilo hlavne sebe.
   Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   18:06 23.12.2018

   Pre neznámeho autora: a co by tým Slovensko získalo, keby vyzbrojovalo priameho suseda s pomocou Poliakov? A inak, vaše názory sú niečím podložené alebo sa len domnievate? Lebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pre neznámeho autora: a co by tým Slovensko získalo, keby vyzbrojovalo priameho suseda s pomocou Poliakov? A inak, vaše názory sú niečím podložené alebo sa len domnievate? Lebo reči o tom ako si Rusi poškodili sú liche, inak by neostávalo NorthStream..
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    21:55 23.12.2018

    Northstream sa sice stavia, no celkovy podiel plynu z RF nabude trhu v EU bude dlhodobo klesat. EU od roku 2009 pracuje na diverzifikacii zdrojov. A pracuje na nom aj Slovensko. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Northstream sa sice stavia, no celkovy podiel plynu z RF nabude trhu v EU bude dlhodobo klesat. EU od roku 2009 pracuje na diverzifikacii zdrojov. A pracuje na nom aj Slovensko. Prepojenie s Madarskom sa uz stavia, s Polskom sa onedlho zacne.
    Budeme tak mat moznost zabezpecit si plyn z Egypta, Izraelu, Kataru z LNG terminalov v Grecku, plynovodom cez Turecko z Azerbajdzanu, ci norsky a americky plyn z Polska. A som si istý, ze to aj spravime. A nebudeme jediny.
    Rusko cez Sputnik, Danka, Zemana a podobnych nebojuje za Europu. Ale za moznost nadalej nam predavat energeticke nosiče.

    Takato diverzifikacia sposobi tlak na cenu, ktora by mala vyznamne klesnut. RF si uz ceny nebude moct diktovať, co sposobi dalsi tlak na rozpocet RF.
    Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   21:22 23.12.2018

   Prave proto ze slovaci sou 100% zavisly na ruskem plynu, meli by se snazit aby se napojili i na jine plynovody z jinych statu.
   A provadet takovou politiku, aby se ony pripadne nove ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prave proto ze slovaci sou 100% zavisly na ruskem plynu, meli by se snazit aby se napojili i na jine plynovody z jinych statu.
   A provadet takovou politiku, aby se ony pripadne nove plynovody zacaly stavet.
   Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  09:39 23.12.2018

  Pár naších MIG29 by sa mohlo nechať pre nácvik vzdušných súbojov resp. zakonzervovať pre LZ. Ostatné predať resp. ponúknuť pre muzeálne účely.
  Nákup F16 block 70/72 sa podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pár naších MIG29 by sa mohlo nechať pre nácvik vzdušných súbojov resp. zakonzervovať pre LZ. Ostatné predať resp. ponúknuť pre muzeálne účely.
  Nákup F16 block 70/72 sa podľa môjho názoru neskončí len u vzdušných síl Slovenska a Bulharska. Budú nad tým uvažovať aj v Chorvátsku, Rakúsku.......
  Hlavne Chorváti by mali uvažovať nad novými a nie nad používanými strojmi. Predsa len servisovať olietané stroje je finančne náročnejšie.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  14:54 22.12.2018

  Je potešiteľné, že sa bavíme o tom ze F16V skôr či neskôr pristane na Sliači. Co som si ale zatiaľ nevšimol je diskusia, čo so starými Mig29. Pre mňa je zaujímavá informácia že na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je potešiteľné, že sa bavíme o tom ze F16V skôr či neskôr pristane na Sliači. Co som si ale zatiaľ nevšimol je diskusia, čo so starými Mig29. Pre mňa je zaujímavá informácia že na f16 budú pre školení aj 4 "starí" piloti Mig29. To znamená, že aj po roku 2023 bude na SK lietajúci personál ovládajúci Mig29. Preto sa natíska otázka, či neuložiť nejakých 6ks niekde do klimatizované ho hangaru, do obalov naplnených dusíkom, pod hrubú vrstvu vazeliny... (niečo ako v prípade uh60m, kedy je operovanych aj 5ks mi17) Hangar na LZ Kuchyňa si o to pýta, keď sa už do neho C27j nezmestia. A zbytok podarovať, za symbolickú cenu odpredať do bohatej zbierky múzea Mig29 v srbskom letectve :)
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   20:03 22.12.2018

   Otázka je, či by to nakoniec nebolo drahšie jak nákup a prevádzkovanie ďalších F-16.

   Otázka je, či by to nakoniec nebolo drahšie jak nákup a prevádzkovanie ďalších F-16.

  • Gibon
   20:26 22.12.2018

   Osobne predpokladam, ze sa Migy daruju Polsku a odidu tam na kamione s ukrajinskymi znackami. A to iste sa stane s tymi Bulhraskymi.

   Osobne predpokladam, ze sa Migy daruju Polsku a odidu tam na kamione s ukrajinskymi znackami. A to iste sa stane s tymi Bulhraskymi.

   • 21:46 22.12.2018

    To ťažko, od prípadu Scipio, tu v otázkach obrany medzi pl a Sk skôr antagonisticke vzťahy..

    To ťažko, od prípadu Scipio, tu v otázkach obrany medzi pl a Sk skôr antagonisticke vzťahy..

   • 21:50 22.12.2018

    ... A najmä od prípadu prepadu SK vojenskej misie vo Varšave PL tajnými.

    ... A najmä od prípadu prepadu SK vojenskej misie vo Varšave PL tajnými.

  • PavolR
   21:33 22.12.2018

   No dobre, ale tí piloti majú svoj vek a po prekročení ich "životnosti" sa už nepočíta s tým, že by aktívne lietali na stíhačkách. Čo sa budúceho osudu Mig-29 týka, tam sa natíska ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No dobre, ale tí piloti majú svoj vek a po prekročení ich "životnosti" sa už nepočíta s tým, že by aktívne lietali na stíhačkách. Čo sa budúceho osudu Mig-29 týka, tam sa natíska otázka, ako majú Rusi zmluvne poistený predaj alebo darovanie týchto strojov do tretích krajín. V čase dnešnej studenej vojny by okolo toho mohli robiť cirkus.
   Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    09:37 23.12.2018

    Tí piloti z MiG-29 budú robiť inštruktorov zrejme na trenažéri a na dvojmiestnych block 72. Ako bojoví pioloti budú fungovať iba noví mladí. Ale to je iba môj názor. Veselé Vianoce ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tí piloti z MiG-29 budú robiť inštruktorov zrejme na trenažéri a na dvojmiestnych block 72. Ako bojoví pioloti budú fungovať iba noví mladí. Ale to je iba môj názor. Veselé Vianoce všetkým :-)
    Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   09:00 23.12.2018

   Evidentne poznamka o ukrajinskom kamione ostala nepochopena.
   Ja si myslim, ze budu pouzite na posilnenie ukrajinskeho letectva. Pojdu tam vsak cez Poliakov. Rovnako ako tam chodi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Evidentne poznamka o ukrajinskom kamione ostala nepochopena.
   Ja si myslim, ze budu pouzite na posilnenie ukrajinskeho letectva. Pojdu tam vsak cez Poliakov. Rovnako ako tam chodi repasovana technika z CSG.
   Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    09:32 23.12.2018

    Neboj, pochopili sme veľmi dobre :-)

    Neboj, pochopili sme veľmi dobre :-)

  • Slavoslav
   09:25 24.12.2018

   ako napisal aj PavolIR, piloti ktory nebudu preskoleny dolietaju s MiGmi. Neoplati sa pilotov par rokov pred ukoncenim vojenskej kariery precvicovat na nove stroje.

   ako napisal aj PavolIR, piloti ktory nebudu preskoleny dolietaju s MiGmi. Neoplati sa pilotov par rokov pred ukoncenim vojenskej kariery precvicovat na nove stroje.

 • Hajo
  19:29 21.12.2018

  Pre zaujímavosť dávam odkaz k nákupu F16 block70 pre Bulharsko! ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre zaujímavosť dávam odkaz k nákupu F16 block70 pre Bulharsko! Gratulujem.
  https://www.reuters.com/articl...
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   17:01 29.12.2018

   takže ďalšia krajina so slabou ekonomikou kupuje tuším cca 16ks...no to zbrojenie v európe sa fakt rozbieha...

   takže ďalšia krajina so slabou ekonomikou kupuje tuším cca 16ks...no to zbrojenie v európe sa fakt rozbieha...

 • aarongrey0123
  12:04 20.12.2018

  Jak koupit cestovní pas, řidičský průkaz, ((Whatsapp number :::: +1 567 233 2649)), průkazy, vízum, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Koupit pasy, řidičský průkaz, ((Webová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak koupit cestovní pas, řidičský průkaz, ((Whatsapp number :::: +1 567 233 2649)), průkazy, vízum, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Koupit pasy, řidičský průkaz, ((Webová stránka ::: http // www.legitdocsonline.com... /)) Identifikační karty, Visa, Diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Nabízíme pouze originální cestovní pas, řidičský průkaz, průkazy totožnosti, víza, razítka a další dokumenty pro tyto země: Austrálie, Belgie, Brazílie, Finsko, Francie, Spojené království, Irsko, Španělsko, Spojené království, USA a další.
  Nabízíme Vám jednu z nejlepších služeb na světě. Většina zákazníků prožila naši skutečnou a vynikající službu. Koupit

  Pas kupovat online
  ID Card Online Koupit
  Řidičská licence online
  Koupit Residence Card Online Koupit
  Občanství Online / Příjem
  Dokumenty Koupit online

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Falešný pas
  falešný pas
  Koupit průkaz totožnosti Koupit licenční kartu Koupit
  falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Koupit skutečný a falešný pas Koupit
  skutečná a špatná řidičská licence
  Prodám
  koupit skutečný a falešný průkaz totožnosti skutečné a falešné občanství koupit
  skutečné a falešné občanství
  Prodávejte skutečné a falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovanou řidičskou licenci
  Skutečně zapsané občanství
  Skutečné registrované dokumenty

   
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649
  Získejte skutečný nebo nesprávný pas online
  Get It Získejte skutečný a falešný pas online
  Koupit skutečný a padělaný pas online
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com
  pravé a falešné pasy na prodej
  Pravá a falešná řidičská licence k prodeji
  pravé a falešné certifikáty na prodej
  Real a odznak na prodej

  Koupit Fake Euro Online
  Fake online koupit
  Prodám falešné britské libry online
  Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   13:30 21.12.2018

   Uz to prosim zmazte, ved je to hanba.

   Uz to prosim zmazte, ved je to hanba.

 • RiMr71
  17:36 17.12.2018

  Děsiví diskuze! A nevím, jestli za to víc může naprosto zmatlaný a pekelně nepřehledný redakční systém v diskuzi (OPRAVDU si pane Grohmann myslíte, že takto je to lepší?), nebo cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děsiví diskuze! A nevím, jestli za to víc může naprosto zmatlaný a pekelně nepřehledný redakční systém v diskuzi (OPRAVDU si pane Grohmann myslíte, že takto je to lepší?), nebo cca 50-60% obsahu tvořeného vzájemným o ho*ně poštěkáváním přes řeku Moravu.

  Slovákům F-16V moc přeju a myslím, že v daný moment vybrali to nejlepší co vybrat šlo.

  Nám přeju nepřikupovat proboha další Gripeny ! a až přijde čas tak je s díky vrátit vyčuraným Švédům a přejít na včas předjednané F-35. Cokoliv jiného bude chyba, zas takový výběr není:
  - Gripen E/F (možnosti ani schopnosti F-35 mít prostě nebude, ale kdo ví, jestli přitom nebude ještě dražší než F-35)
  - F-16X (budeme kupovat éra na 30-40 let a tohle už bude přes všechny upgrady za zenitem)
  - Eurofighter (na to určitě mít nebudeme a určitě v nových verzích bude stát megabalík, troufnu si říct, že výrazně víc než F-35)
  - Rafale (sexy éro, ale drahé jak kráva a taky už než sexy teen spíš taková MILF :) )
  - Tempest atd z EU (fakt tomu věříte že to bude dokončené? A kdy a za kolik?)
  - RUské éra (tak o tom se snad ani nemusíme bavit...)

  Mýlím se někde?
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:56 17.12.2018

   Můžu vědět jak se přesně projevuje ta vyčůranost Švédů? To teď jsem žil v přesvědčení že to co bylo dohodnuto Švédové vždy splnily.
   Pokud bude Gripen-E stejně drahý jako F35 není o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můžu vědět jak se přesně projevuje ta vyčůranost Švédů? To teď jsem žil v přesvědčení že to co bylo dohodnuto Švédové vždy splnily.
   Pokud bude Gripen-E stejně drahý jako F35 není o čem přemýšlet. Ovšem co v případě že bude levnější? To že může mít mohem menší provozní náklady ani nemluvě. V každém případě za pár let bude porovnání F-35 a Gripenu jasnější.
   Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    19:29 17.12.2018

    Ta vycuranost svedu neni o tom, ze by neudelali neco co bylo na smlouvane (to by se jim sakra nevyplatilo), ale o tom, co vsechno si nechavaji zaplatit "extra".

    Ta vycuranost svedu neni o tom, ze by neudelali neco co bylo na smlouvane (to by se jim sakra nevyplatilo), ale o tom, co vsechno si nechavaji zaplatit "extra".

    • Scotty
     20:13 17.12.2018

     To ovšem svědčí spíš o chabém vyjednávání z naší stany. Švédové se jen snaží maximalizovat svůj zisk. Myslíte že Američani by se při vyjednávání zachovali jinak?

     To ovšem svědčí spíš o chabém vyjednávání z naší stany. Švédové se jen snaží maximalizovat svůj zisk. Myslíte že Američani by se při vyjednávání zachovali jinak?

    • Czertik
     22:34 18.12.2018

     No ano, myslim. Staci se podivat na slovensko - amici meli v zaklade (zadarmo) uz nacvik tankovani za letu, u svedu s gripenem byl za to priplatek.

     A ne, neukazuje to na ceskou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No ano, myslim. Staci se podivat na slovensko - amici meli v zaklade (zadarmo) uz nacvik tankovani za letu, u svedu s gripenem byl za to priplatek.

     A ne, neukazuje to na ceskou slabou vyjednavaci pozici, ale spis na to, ze si nedokazali presne spocitat a rict, co ze to provozovani letadel znamena a co vsechno bude k jejich provozu potreba - vcetne provozu v zahranici.
     Ano, tankovat ve zducu cesi nepotrebuji...dokud letadla litaji jen nad ceskem, v ramci air policing...ale jakmile uz ti lita nad islandem ci jinde - uz ho tam mas..a to s provoznimi naklady uz HODNE zahybe.
     A poodobnych bonusovych polozek by se naslo vic nez hodne.
     Ale holt, cesi papirove vzali papirove nejlevnejsi provozni nabidku, aby v realu byla diky vise zminenim prikladum daleko vyssi nez onen zaklad.
     A ve vysledku dokonce i vyssi nez ostatni nabidky, ktere vsechny tyhle bonusy uz mely v zakladu - a proto byly vyssi.
     A skutecne by me zajimalo jak to bude s placenim svedu cesku za to, jak cesi zcela zaplatili modernizaci avioniky onech pronajatych gripenu.
     Kolik se bude vratet pri ukonceni pronajmu, pripadne jaka byla sleva za nejem, ci dokonce jaka bude sleva pri pripadnem odkupu.
     Analog - kdyz vlastnim byt a nekomu mu ho pronajimam - a on ten byt zmodernizuje na sve naklady a tudiz zhodnoti muj majetek, tak spravne by bylo mu dat jistou slevu na najmu (usetril me penoize, ktere bych musel beztak vynalozit), pripadne pri konci najmu mu cast penez vratit. Nebo mu dat slevu pri prodeji.
     A k onomu prodeji - pri puvodni cene bytu 2 m a pak pri jeho rekontrukci za 300k a rustu ceny bytu na 2,2m by bylo spravne mu pripadne prodat byt za 1,8-9m, a ne mu ho prodat za vetsi cenu nez ony 2 mil.

     Skutecne by me zajimalo, jak presne sou ony smlouvy napsane... a ani bych se nedivil kdyby to byl onen posledni pripad.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:15 20.12.2018

      ten analog se ti moc nepovedl. Technické zhodnocení bytu je po 20letém pronájmu bezcenné a vybydlené. Pro pronajímatele je obvykle ztrátové platit nebo započítávat něco nájemci, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ten analog se ti moc nepovedl. Technické zhodnocení bytu je po 20letém pronájmu bezcenné a vybydlené. Pro pronajímatele je obvykle ztrátové platit nebo započítávat něco nájemci, příští nájemce to bude chtít vždy jinak. Nájemce musí být rád, když pronajímatel vůbec dovolí něco předělávat, obvyklejší je naopak uvedení do původního stavu po skončení nájmu, než nějaké proplacení. Pokud bychom ty C/D tehdy koupili do vlastnictví, avioniku bychom nepotřebovali modernizovat ? Asi úplně stejně a forma pronájem/nákup na to nemá žádný vliv.
      Skrýt celý příspěvek

     • niko
      10:05 20.12.2018

      Czertik mas nejaky zdroj na to, ze Americania mali uz v zaklade zmluvy vycvik tankovania ? Celkom ma ta problematika zaujima. ;)

      Czertik mas nejaky zdroj na to, ze Americania mali uz v zaklade zmluvy vycvik tankovania ? Celkom ma ta problematika zaujima. ;)

     • Gibon
      16:01 20.12.2018

      Toto je trefa do cierneho.
      To co spravil nas utvar hodnoty za peniaze je:
      Aby neporovnaval jablka z hruskami, skrtol z ponuky vsetko co sa porovnat neda.
      Takze napriklad z ceny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Toto je trefa do cierneho.
      To co spravil nas utvar hodnoty za peniaze je:
      Aby neporovnaval jablka z hruskami, skrtol z ponuky vsetko co sa porovnat neda.
      Takze napriklad z ceny vycviku pilotov skrtol sumu za vycvik tankovania za letu, lebo Svedska ponuka ju neobsahovala. A tak to urobil pri vsetkych dalsich nakladoch, kde boli rodziely. Napriklad prihliadali na moznost buduceho vycviku vlastnymi instruktormi (preto tam idu aj ti 4 piloti Mig29, budu z nich casom intruktori) co Svedi odmietli a vycvik len v SWE. To iste udrzba, GO, buduce modernizacie. LM - v LOTN. SAAB vo SWE.
      Na zaklade toho vsetkeho im vyslo, ze F-16 vyjde za cely cyklus lacnejsie ako Gripen.
      Je to rovnaky princip ako kupit si drahe a lacne vybavenie do dielne. Ak ti to drahe vyrdzi vyznamne dlshie, ako to lacne, tak to co sice na zaciatku stalo viac, je v konecnom dosledku lacnejsie.

      niko: info o tankovani bola v dokumente utvaru hodnota za peniaze a bol zverejneny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      22:45 21.12.2018

      jura99
      Prave ze se me ten analog VELMI povedl - protoze co si ty predstavujes pod pojmem - "uvest do puvodniho stavu" ?
      Treba to, ze ten byt co si vybarvil na zeleno pri stehovani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jura99
      Prave ze se me ten analog VELMI povedl - protoze co si ty predstavujes pod pojmem - "uvest do puvodniho stavu" ?
      Treba to, ze ten byt co si vybarvil na zeleno pri stehovani pryc prebarvis zpastky na vyblednou modrou ? Nebo jak ?

      A mozna to nevys, ale vlastnik bytu ma v cesku ze zakona POVINOST udrzovat byt ve stavu ktery umoznuje obyvatelnost ( a ted prosim neresme pripady kdy najemce byty umyslne nici).
      Takze jak si napsal - po 20 letch pronajmu i ten byt o neco zchatra - takze bude potreba vymenit okna, topeni..atd - a hadej kdo to asi tak ma platit ?
      Spravne MAJITEL - a pokud to neudela, tak musi postytnout najemci slevu, protoze neposkytuje dostatecne kvalitni sluzby (holt kdyz musis platit 2x tolik za topeni kvuli netesnicim oknum...tak mas i sanci vyhrat priupadny soudni spor).
      Takze pro majitele je vhodne se domluvit ze naklady na vymenu oken ponesou na pul ci jinem pomeru, vzhledem k planu na dalsi dobu uzivani bytu.
      A jak to je a bylo s placenim za modernizaci gripenu - si muzes najit i sam.
      A ano, jiste ze bychom museli platit ze sveho modernizaci elektroniky kdyz by byla v nasem vlastnictvi.
      Ale jak si muzes sam jedoduse spocitat - kdyz si za dnesni ceny koupis byt na hypoteku a budes ji splacet 20/30 let..tak preso vsechno tvoje celkove naklady na vlastnictvi bytu budou mensi nez kdyz bys zil v najmu.
      Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:03 17.12.2018

    To jako věříš tomu, že se Švédové s cenou nového E/F dostanou pod 80mil?
    Přitom na provoz jasně povede větší počet F35, pro dostupnost dílů a cenu dílů.

    To jako věříš tomu, že se Švédové s cenou nového E/F dostanou pod 80mil?
    Přitom na provoz jasně povede větší počet F35, pro dostupnost dílů a cenu dílů.

    • Scotty
     20:19 17.12.2018

     To opravdu nevím. Počkejme za kolik budou nakupovat Švédové a Brazilci. Potom bude hned jasné jestli se Gripen-E vyplatí nebo ne.
     Provoz Gripenů je levnější než F16. Přitom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To opravdu nevím. Počkejme za kolik budou nakupovat Švédové a Brazilci. Potom bude hned jasné jestli se Gripen-E vyplatí nebo ne.
     Provoz Gripenů je levnější než F16. Přitom rozšířenost a dostupnost dílů by měl nahrávat právě F16.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:49 17.12.2018

     Gripenu C/D. A o tom proč to tak je se můžeš dočíst níže. Prostě je to slabší letadlo, proto taky nejde modernizovat na E/F a jedná se o nové stroje. I když mají něco společné. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gripenu C/D. A o tom proč to tak je se můžeš dočíst níže. Prostě je to slabší letadlo, proto taky nejde modernizovat na E/F a jedná se o nové stroje. I když mají něco společné. Ale E/F se už snaží dotáhnout na tu F-16.
     Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     09:03 18.12.2018

     to Scotty (17/12/2018 - 20:19):
     No tak ako Chorvátsko, tak i Slovensko odôvodňovali výber F-16 lacnejšími prevádzkovými nákladmi, než ako má Gripen C/D ... a E/F ich bude mať ...
     Zobrazit celý příspěvek

     to Scotty (17/12/2018 - 20:19):
     No tak ako Chorvátsko, tak i Slovensko odôvodňovali výber F-16 lacnejšími prevádzkovými nákladmi, než ako má Gripen C/D ... a E/F ich bude mať najskôr ešte vyššie.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:06 19.12.2018

     PavolR: Podle Jane's má Gripen provozní náklady 4700USD/hod a F-16 7000USD. Podle jiných zdrojů má F-16C/D dokonce 26000USD/hod. Z vyhodnocení nabídek přesné číslo není zřejmé, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     PavolR: Podle Jane's má Gripen provozní náklady 4700USD/hod a F-16 7000USD. Podle jiných zdrojů má F-16C/D dokonce 26000USD/hod. Z vyhodnocení nabídek přesné číslo není zřejmé, ovšem Gripen zcela jistě nebude provozně dražší než F-16.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:52 19.12.2018

      Jaký Gripen a jaká F-16....

      Jaký Gripen a jaká F-16....

     • Jura99
      09:10 20.12.2018

      Jirosi: v Jane's je pouze F-16 bez označení verze, ale V to jistě nebude. Gripen nepochybně C/D. Motivaci Amíků na nízké provozní náklady u F-16V velkou nevidím.

      Jirosi: v Jane's je pouze F-16 bez označení verze, ale V to jistě nebude. Gripen nepochybně C/D. Motivaci Amíků na nízké provozní náklady u F-16V velkou nevidím.

     • niko
      10:10 20.12.2018

      Jura99: Myslim, ze sam najlepsie vies, ze prevadzkove naklady na Janes nemaju s prevadzkovymi nakladmi Chorvacka a Slovenska nic spolocne. Kazda krajina ma predsa ine prevadzkove ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Myslim, ze sam najlepsie vies, ze prevadzkove naklady na Janes nemaju s prevadzkovymi nakladmi Chorvacka a Slovenska nic spolocne. Kazda krajina ma predsa ine prevadzkove naklady hoci aj rovnakych lietadiel. No a ze sa tie mozu diametralne lisit som myslel, ze vie kazde decko. Poliaci maju letovu hodinu MIG-29 lacnejsiu ako na F-16. Slovensko ma letovu hodinu drahsiu ako maju USA na F-35. Asi tolko k tomu porovnavaniu letovych hodin, lebo som si nieco vygooglil na nete...
      Skrýt celý příspěvek

  • .Fakta
   08:58 18.12.2018

   Johny skoro ve všem....
   ty chceš zřejmě zruinovat rozpočet ČR.....cokoliv US je drahé předražené, neříkám, že jsou francouzi levní, ale obdivuji tvojí drzost tu tlachat, že US je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Johny skoro ve všem....
   ty chceš zřejmě zruinovat rozpočet ČR.....cokoliv US je drahé předražené, neříkám, že jsou francouzi levní, ale obdivuji tvojí drzost tu tlachat, že US je levnější než FR.
   My máme vybudované zázemí pro Grippeny, teda z logiky věci pořízení verzí E/F pro nás prostě bude vždycky levnější než cokoliv jiného západního
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:45 18.12.2018

    Jenže Gripen C/D a E/F nejsou stejná letadla. Ale pokud dobrej.

    Jenže Gripen C/D a E/F nejsou stejná letadla. Ale pokud dobrej.

    • Gibon
     15:08 18.12.2018

     Som si isty, ze prechod z Gripen C na Gripen E bude lacnejsi ako prechod na uplne ineho vyrobcu. Rovnako ako pre krajiny prevadzkujuce F-16, je prechod na F-35 lacnejsi, ako tych, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Som si isty, ze prechod z Gripen C na Gripen E bude lacnejsi ako prechod na uplne ineho vyrobcu. Rovnako ako pre krajiny prevadzkujuce F-16, je prechod na F-35 lacnejsi, ako tych, ktore F16 nemali.

     Mnosztvo nastrojov a pripravkov budu rovnake. O to sa svedska armada urcite postarala.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:57 18.12.2018

     Gibon -´ Mohl by si to podložit čísly, pro přechod z F-16 na F-35?

     Gibon -´ Mohl by si to podložit čísly, pro přechod z F-16 na F-35?

    • Czertik
     22:39 18.12.2018

     gibon - a z ceho vychazis ze prechod na gripen e by byl pro cesko levnejsi nez na f-16 ci f-35 ?
     nezapominej, ze sposutu dilu maji svedove amicke - od motoru (ktery je provozne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     gibon - a z ceho vychazis ze prechod na gripen e by byl pro cesko levnejsi nez na f-16 ci f-35 ?
     nezapominej, ze sposutu dilu maji svedove amicke - od motoru (ktery je provozne nejdrazsi) po jine soucastky.
     A skutecne si nedokazu predstavit, ze by treda udrzba hybdrauliky made in sweden byla levnejsi nez made in usa.
     To uz je hlavne o dane konstrukci letounu, ne o tom kde bylo vyrobeno.
     Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   13:30 21.12.2018

   uz to prosim zmazte. Ved je to hanba.

   uz to prosim zmazte. Ved je to hanba.

   • Gibon
    13:31 21.12.2018

    toto som daval na prvy prispevok s kupou vodicaku. Nieco stale nefunguje dobre...

    toto som daval na prvy prispevok s kupou vodicaku. Nieco stale nefunguje dobre...

 • JiriR
  12:38 17.12.2018

  Nerozumím tomu, proč SAAB nenabídl verzi C/D s instalací Ravenu (i když nejsem si jist, zda se vejde do přídě C-éčka) nebo min s verzi radaru PS 05/4 Mark 4, dále proč nebyla v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumím tomu, proč SAAB nenabídl verzi C/D s instalací Ravenu (i když nejsem si jist, zda se vejde do přídě C-éčka) nebo min s verzi radaru PS 05/4 Mark 4, dále proč nebyla v nabídce IRIS-T, Meteor..dále zda je jednalo v případě Slovenska o nabídku na nákup verzí C/D či o pronájem. Domnívám se, že nabídkou cílil SAAB na operabilitu s ostatními uživateli Gripenu ve střední Evropě….bohužel evidentně (viz. diskuze) nezná skutečné poměry. Takže nezbývá než popřát Slovákům hodně úspěchů s nejmodernější verzi F16.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  10:15 17.12.2018

  Jinak jako fanda do letadel Slovákům nákup F-16 závidím. Řeči o mercedesu v limitované edici jsou samozřejmě nesmysl, tím by byl Typhoon nebo F-35. Je dobře, že neskončili u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak jako fanda do letadel Slovákům nákup F-16 závidím. Řeči o mercedesu v limitované edici jsou samozřejmě nesmysl, tím by byl Typhoon nebo F-35. Je dobře, že neskončili u nějakého nesmyslu a nekoupili něco olétaného nebo něco ve stylu rakouských Typhoon Tranche 1.

  Jen nechápu ta čísla a poměr objednaných AIM-120 a AIM-9. Stejně jako ČR budou mít mnohem víc AIM-9. Přitom v posledních konfliktech (Záliv, Sýrie, Srbsko) se určitě nepoužívalo násobně víc AIM-9. Moc mi nedává smysl, mít jen pár střel pro BVR a stovku AIM-9. A taky škoda, že Američani ještě nepustili na export AIM-120D.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
   12:28 17.12.2018

   Tých AIM-9 je oveľa viac preto, že sa kupujú pre potreby výcviku. Pri výcvikoch zostreľovania vzdušných cieľov v Poľsku, ktoré naši piloti podstupujú, sa používajú práve tepelne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tých AIM-9 je oveľa viac preto, že sa kupujú pre potreby výcviku. Pri výcvikoch zostreľovania vzdušných cieľov v Poľsku, ktoré naši piloti podstupujú, sa používajú práve tepelne navádzané strely. Radarom navádzané strely sa vôbec nepoužívajú (zrejme kvôli cene).
   Predaj AIM-120D bol už schválený Kanade a Británii:
   https://www.leteckymagazin.sk/...
   https://www.militarybox.cz/new...
   Skrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    13:03 17.12.2018

    Ono to není jenom kvůli ceně, ale i rozměrům střelnice. Musí se počítat s tím, že střela uletí :-)

    Ono to není jenom kvůli ceně, ale i rozměrům střelnice. Musí se počítat s tím, že střela uletí :-)

  • HEKTOR
   17:07 17.12.2018

   StandaBlabol - ešte počkajte so "závisťou" :) ....nechcem byť pesimista,ale tešiť sa budeme až budú pristávať na sliači...držím sa jedneho-isté je len čo bolo...

   StandaBlabol - ešte počkajte so "závisťou" :) ....nechcem byť pesimista,ale tešiť sa budeme až budú pristávať na sliači...držím sa jedneho-isté je len čo bolo...

   • Clanek
    08:41 18.12.2018

    Tak tak

    Tak tak

 • rasto123
  00:09 17.12.2018

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu VS a NATO, tak sme budovali všetky zložky. Teraz budujeme len niečo. Niečo , čo nám je potrebné mimo nášho priestoru. ASR je tak zaostalá, že hanba. Pre všetkých humanistov , to to nebude pre nich , ale ak sa bavíme o príprave na vojnu tak , do zamatovej sme na ňu boli pripravení . Teraz nie a tí čo ju chcú tak sa spamätajte, nemáte podporu.
  Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   09:45 17.12.2018

   Nikdo tě nevymaže, hloupost není trestná.:) V rámci VS jsme na obranu dávali 6% HDP, proto bylo na velkou armádu. To předpokládám nikdo nechce. A ani to není třeba, země NATO mají ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo tě nevymaže, hloupost není trestná.:) V rámci VS jsme na obranu dávali 6% HDP, proto bylo na velkou armádu. To předpokládám nikdo nechce. A ani to není třeba, země NATO mají dostatečně silnou ekonomiku, aby jim stačily armády za 2% HDP. Ty víš o někom, kdo chce válku? S kým a proč jako?
   Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   16:16 17.12.2018

   rasto123 - súhlasím s vami,išlo o politické rozhodnutie-mig29+rusko+zmluva...ale vedľajší efekt je,že kúpili tú lepšiu možnoť -f16(môj názor)...a je to tu znova - PRE NÁS .?! a čo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   rasto123 - súhlasím s vami,išlo o politické rozhodnutie-mig29+rusko+zmluva...ale vedľajší efekt je,že kúpili tú lepšiu možnoť -f16(môj názor)...a je to tu znova - PRE NÁS .?! a čo sme podla vás mali kúpiť.??? chápal by som vašu otázku,pokial by sme kúpili 14ks f22,alebo 100ks f35...ale f16.??veď to je stále len ľahký jednomotorák...

   a nebudujeme len niečo,budujeme všetko...akurát sme stratili (a ešte aj stratíme) veľa času a penazí...

   asr už nejestvuje - je to už ossr ...

   a reči typu -budujte ťažkú brigádu,je tiež len taká rada od nato na xxxxx...z akej techniky ju máme vybudova´t.??ok,ešte bvp by bolo z čoho kupovať...ale kde kúpime tanky,keď tu tento problém rieši aj napr. česko.?či si aj tie "samovyvinieme" .?!

   a netreba hneď za nákupom f16 vidieť prípravu na vojnu,je to len (mal by to byť) generačný výmenný proces...pokial si dobre pamatám,tak ani česko po zaobstaraní gripenov a poľsko f16,nikomu vojnu nevyhlásili...
   Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:09 17.12.2018

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu VS a NATO, tak sme budovali všetky zložky. Teraz budujeme len niečo. Niečo , čo nám je potrebné mimo nášho priestoru. ASR je tak zaostalá, že hanba. Pre všetkých humanistov , to to nebude pre nich , ale ak sa bavíme o príprave na vojnu tak , do zamatovej sme na ňu boli pripravení . Teraz nie a tí čo ju chcú tak sa spamätajte, nemáte podporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:08 16.12.2018

  Ono je to zaujímavé. Švédi ponúkali jas39c/d z novovyroby - tak tvrdili. Pritom pred časom predstavitelia MO tvrdili, že ponúkali olietane stroje švédskeho letectva. Každopádne pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to zaujímavé. Švédi ponúkali jas39c/d z novovyroby - tak tvrdili. Pritom pred časom predstavitelia MO tvrdili, že ponúkali olietane stroje švédskeho letectva. Každopádne pre firmu SAAB je to jedna zbytočne premarnena šanca, keďže aj Švédi plánujú nakúpiť len cca 60 jas39e/f, brazilci ešte menej kusov s tým, že časť vyrobia doma v embraery.. Zahraničná referencia ma pre nich cenu zlata, ale možno sa len spoliehajú na Čechov a Maďarov, že im odbyt zachránia. V každom prípade ale platí, že keby si USA postavili hlavu tak by nebol žiaden gripen, vid motor f404/414,aj keď v licencií...
  Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:07 16.12.2018

   Svedsko si objednalo zavezne 70 ks stihaciek.

   Pred par mesiacmi podpisalo nezaveznu objednavku na dalsich 30 kusov e/f s dobou dodania do 2027..

   Ak by sa nezavezna objednavka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Svedsko si objednalo zavezne 70 ks stihaciek.

   Pred par mesiacmi podpisalo nezaveznu objednavku na dalsich 30 kusov e/f s dobou dodania do 2027..

   Ak by sa nezavezna objednavka premenila na tu zaveznu razom by nahradzali lietadla 1:1..

   Neni to ziadna premarnena sanca, v nasom tendry je casovy usek dodania lietadiel a oni maju linku vytazenu na skoro desatrocie a vlastne este ani rozbehnutu..

   Nezabudaj, ze v case podpisu s cechmi aj madarmi, mali svedi zavezne objednane viac lietadiel ako potrebovali a potrebovali sa nadbytocnych zbavit..

   ono na zacatie projektu e/f bola podmienka vlady, ze saab musi najst kupcu aspon pre 30 lietadiel a oni vtedy objednaju 70, lebo si vypocitali, ze menej ako 100 lietadiel, by znamenalo prilis velke naklady rozratane na vyvoj na jednotku.

   A v roku 2027 bude linka volna a mozu ponuknut madarom, cechom thajcom zobrat si kusi dalsie, alebo hocikomu inemu kto okolo roku 2025 bude potrebovat kupovat
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:53 16.12.2018

    Nabídnout mohou, a klidně mohou upřednostnit zájemce před požadavkem vlastní vlády. Ale stále zůstává otázka a to je skutečná cena jednoho stroje, při tak malé serii.

    Nabídnout mohou, a klidně mohou upřednostnit zájemce před požadavkem vlastní vlády. Ale stále zůstává otázka a to je skutečná cena jednoho stroje, při tak malé serii.

    • darkstyle
     11:08 17.12.2018

     Vlastná vláda im dala peniaze na vývoj a hlavne s vlastnou vládou majú podpísanú zmluvu o dodávkach, v ktorej sú sankcie za nedodanie načas..

     Takže chceš, aby Slovensko zaplatilo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vlastná vláda im dala peniaze na vývoj a hlavne s vlastnou vládou majú podpísanú zmluvu o dodávkach, v ktorej sú sankcie za nedodanie načas..

     Takže chceš, aby Slovensko zaplatilo tieto sankcie namiesto Saabu?

     predstavuješ si to moc jednoducho..
     a linka saabu nemá voľné kapacity, keby ich mala, tak to ponúka po europe - napriklad v bulharsku posielali predponuky aj oveľa drahšie lietadla ako rafaele a typhoon.. u nas nie, lebo sme mali inak koncipovena vyberove konanie..
     ale gripen e/f tam ponuknuty nebol vobec - lebo nestihaju dodat do 5 rokov ani kus..
     Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   23:36 16.12.2018

   No co se tyka gripenu, tak holt verze c/d v dnesni dobe uz nestaci, kdyby nabizeli verzi e/f tak to mohlo byt zajimavejsi.
   Takhle nebylo co resit.

   No co se tyka gripenu, tak holt verze c/d v dnesni dobe uz nestaci, kdyby nabizeli verzi e/f tak to mohlo byt zajimavejsi.
   Takhle nebylo co resit.

   • tryskac
    23:59 16.12.2018

    Ja by som spomenul ešte jeden podstatný aspekt: ochota, rýchlosť a cena dodávanej výzbroje. Bolo by zaujímavé porovnať cenu aim120 pre ČR a pripadne pre SR aj keď to nebudú rovnaké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som spomenul ešte jeden podstatný aspekt: ochota, rýchlosť a cena dodávanej výzbroje. Bolo by zaujímavé porovnať cenu aim120 pre ČR a pripadne pre SR aj keď to nebudú rovnaké verzie..
    Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  17:35 15.12.2018

  Jura99 ty proste bavis :) Na teba sa clovek ani nemoze hnevat ked cita tvoje reakcie :) Ty si podla mna ten typ co dojde do dakej koliby na slovensku, objedna si halusky, zezere ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 ty proste bavis :) Na teba sa clovek ani nemoze hnevat ked cita tvoje reakcie :) Ty si podla mna ten typ co dojde do dakej koliby na slovensku, objedna si halusky, zezere ich, vstane, kopne do stolicky, treskne do stola a skrikne na plne usta ze aj tie halusky su hnusne lebo su zo Slovenska! :D Ale zlate, to sa musi uznat...

  Mily Jura, to by som sa ta rad este spytal, co by pre teba, ako hlavneho odbornika na Slovensko, malo stat miesto tohto?

  Bola poziadavka na jednomotorovy nadzvukovy stihac. Ake mame moznosti?

  Gripen C/D - fajn stroj ale kupujeme teraz riesenie na 30-40 rokov. Takze kupili by sme C/D a po 5 rokoch by napochodoval Jura99 a povedal ze boha aky ste sprosti, vybehove lietadla ste kupili no tak vam treba vy mantaci! Ci mas pocit ze pri sume 1,1miliardy by sme ich mali 15-20 rokov a potom presli na F35, Tempest, mariu bohovu?

  Gripen E/F - odhadovana nakupna cena vyssia ako F35, kolko kusov by sme nakupili? 6?8? Dodanie za cca 8-10 rokov (co dovtedy? platit 50mil € rocne za migy? Zrusit letectvo a po 5 rokoch zrusit objednavku na Gripen lebo vsak nemat letectvo sa osvedcilo ako supersky financny krok?)

  F35 - Vcelku dobry for. Kupime za 1,6mld 6kuskov F35 s potrebnou infrastrukturou a vyzbrojou a budeme sa hrdit ako sme urobili poprdeli dobru investiciu zatial co letuschopne budu tak dve a budeme ich chodit ukazovat po strednej europe ze aku sme paradzinu spravili.

  Cafte z hornych uhier
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:44 15.12.2018

   Halusky si dam radeji original, takze v Madarsku :).

   Halusky si dam radeji original, takze v Madarsku :).

   • Gibon
    20:48 15.12.2018

    A zase mimo. Bryndza a halušky su prinesene Valasskou kolonizaciou z Rumunska.

    A zase mimo. Bryndza a halušky su prinesene Valasskou kolonizaciou z Rumunska.

    • Jura99
     20:53 15.12.2018

     To snad ne, narodni slovenske jidlo a z Rumunska ?

     To snad ne, narodni slovenske jidlo a z Rumunska ?

    • Czertik
     23:50 16.12.2018

     A proc by melo byt slovenske narodni jidlo z madarska ?
     Odkud je puvodem gulas ?

     A proc by melo byt slovenske narodni jidlo z madarska ?
     Odkud je puvodem gulas ?

  • otecko
   11:04 16.12.2018

   Vy Slováci máte z čechů stále mindrák, že? Kdysi na vojně pokud slovák - i desátník velel čechům, stálo to vždy za pytel, prostě komplex nadřazenosti... konečně! Domníval jsem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vy Slováci máte z čechů stále mindrák, že? Kdysi na vojně pokud slovák - i desátník velel čechům, stálo to vždy za pytel, prostě komplex nadřazenosti... konečně! Domníval jsem se, že ta doba je pryč, ale není.
   F16 V je lepší volba, ale nic to neřeší na tom, že budete mít pouze modernější letadla, zbytek je mizerie, to leadlo ve zduchu uvídí dále, než vaše celá PVOS s ŘLP na zemi. A než ty F16 dostanete, my už budeme mít 20 let nalétáno na západní technice, a budeme řešit další generaci, takže se váš komplex z "čehůnů" jen prohloubí.
   Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    11:10 16.12.2018

    Samozrejme, Slováci sú zamindrakovani národ najmä z Čechov a Maďarov :) (len ci to už nie je naopak)

    Samozrejme, Slováci sú zamindrakovani národ najmä z Čechov a Maďarov :) (len ci to už nie je naopak)

   • HEKTOR
    12:55 16.12.2018

    otecko - vaš príspevok je cítiť mindrakom tak isto... vždy keď človek napíše VY máte a MY máme a kým ich VY budete mať, tak MY už neviem čo, tak je to rovnako o mindráku.

    ja ...
    Zobrazit celý příspěvek

    otecko - vaš príspevok je cítiť mindrakom tak isto... vždy keď človek napíše VY máte a MY máme a kým ich VY budete mať, tak MY už neviem čo, tak je to rovnako o mindráku.

    ja osobne z čechov mindrák nemám a prajem vám aj f-35,aj leopardy a aj pumy...užite si to, len sa potom netreba povyšovať-to plati pre obe strany...

    fakt je jedno, oba štáty si nemáme čo vytýkať...a ešte nás čaká dlhá cesta...my sme stred, vy západnejšie od stredu, ale mentalitu máme obe krajiny stále takú nijakú východnú...
    Skrýt celý příspěvek

   • Maco
    14:48 16.12.2018

    otecko, to musis mat nejake nadprirodzene schopnosti ked si z mojho prispevku vycital to co tu popisujes lebo ja som to tam osobne nenasiel, mozem sa mylit, ak si tam nasiel presne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    otecko, to musis mat nejake nadprirodzene schopnosti ked si z mojho prispevku vycital to co tu popisujes lebo ja som to tam osobne nenasiel, mozem sa mylit, ak si tam nasiel presne to co popisujes tak sa ti hlboko ospravedlnujem ze som tam nieco take podprahovo vlozil.

    Mindrak z Cechov? A preco preboha? Co mna je po cechoh, sam som polovicny cech tak co mam mat mindrak z jednej mojej polky? Sa skor spamataj lebo to vyzera ze jediny mindrak tu mas ty a Jura ale zo Slovakov. Ale ved ja ti to samozrejme neberiem, kazdy musime mat svoje hobby. Moje je napriklad letectvo.
    Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    23:49 16.12.2018

    A v cem je ten cesky nalet na zapadni technice tak zasadni ? Jakou to tvori vyhodu ?
    A kdyby slovaci nakoupili nejake vychodni letadlo - ruske/cinske ci jine, ktere by se vykonove ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A v cem je ten cesky nalet na zapadni technice tak zasadni ? Jakou to tvori vyhodu ?
    A kdyby slovaci nakoupili nejake vychodni letadlo - ruske/cinske ci jine, ktere by se vykonove a technicky tem zapadnim zcela vyrovnalo, takze slovaci by stale litaly "vychod". V cem by byly penazlizvani proti litani na zapadni technice ?
    Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  17:18 15.12.2018

  Mig29as vs F16 block70/72:
  O bojových kvalitách tu asi nikto nepochybuje(v prospech f16).
  Dlhá životnosť draku F16
  Nepomerne kvalitnejší motor F16 s nižšou dymivostou a dlhším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mig29as vs F16 block70/72:
  O bojových kvalitách tu asi nikto nepochybuje(v prospech f16).
  Dlhá životnosť draku F16
  Nepomerne kvalitnejší motor F16 s nižšou dymivostou a dlhším časom medzi opravami = vyššia nasaditelnost.
  Pevné ukotvenie vzťahu Svk-USA,co najmä v dnešnej dobe hybridnej vojny je mimoriadne podstatne.
  Zabezpečený výcvik pilotov a personálu v USA, ktorý je svojou kvalitou asi najlepší na svete s inštruktormi s reálnymi bojovými skúsenosťami. Možnosť zbranoveho výcviku ako aj výcviku tankovania za letu.
  Netreba zabúdať na to, že Mig29ubs nie je plnohodnotna(nemá radar), zakial F16 ma vyššiu bojovú hodnotu práve 2 miestna verzia.

  Neviem ci Švédski inštruktori majú také skúsenosti ako americkí, a ci švédske letectvo disponuje tankerom. Tak isto neviem, čo by z politického hľadiska priniesla orientácia na Švédsko. Prečo nebola ponúknutá verzia Gripenu E/F? Najskôr sami majú alebo problémy s dostatočne rýchlou výrobou, alebo len chceli "chudobným vychodoeuropanom" predať už vybehovy typ a vyťažiť z neho maximum (po obchodnej stránke).
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:47 15.12.2018

   "a ci švédske letectvo disponuje tankerom"

   Disponuje, piloti ACR na se na něm učí tankovat. Byl využit i při přeletech na Island.

   "a ci švédske letectvo disponuje tankerom"

   Disponuje, piloti ACR na se na něm učí tankovat. Byl využit i při přeletech na Island.

   • darkstyle
    19:15 15.12.2018

    Ano ma, ale v cene nakupu lietadla a vycviku to nebolo..
    Bolo to zverejnene v studii hodnota za peniaze..

    Vsetko priplatkove sluzby, za ktore ste si vy museli doplatit..
    Pri f-16 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano ma, ale v cene nakupu lietadla a vycviku to nebolo..
    Bolo to zverejnene v studii hodnota za peniaze..

    Vsetko priplatkove sluzby, za ktore ste si vy museli doplatit..
    Pri f-16 v ramci baliku s tym, ze tankovat.budu vsetci piloti a od day one..
    Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    20:00 15.12.2018

    Áno, v rýchlosti som si to pozrel, majú jeden kc130. Pri preletoch na Island ale využívali taliansky stroj. Aspoň tak písali niekde v L+K

    Áno, v rýchlosti som si to pozrel, majú jeden kc130. Pri preletoch na Island ale využívali taliansky stroj. Aspoň tak písali niekde v L+K

  • Jura99
   19:52 15.12.2018

   Tipuju, ze Svedove nabidli uplne stejne jako Lockheed svuj vybehovy model. Pro Lockheed ma vetsi cenu konecne prodat Block 70/72 jako referenci, nez par kusu F-35A. Tech prodavaji ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tipuju, ze Svedove nabidli uplne stejne jako Lockheed svuj vybehovy model. Pro Lockheed ma vetsi cenu konecne prodat Block 70/72 jako referenci, nez par kusu F-35A. Tech prodavaji dost, jen Block 70/72 jeste nikdo nekoupil (mimo specificky Bahrajn).
   Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  12:59 15.12.2018

  Jura99: a F35 je ten idealny stroj na airpolicing?

  Jura99: a F35 je ten idealny stroj na airpolicing?

  • Jura99
   20:20 15.12.2018

   Chapu ze chces slyset ze tech moznych ca 8ks F35A by take letalo airpolicing jako zbytecny luxus.

   Chapu ze chces slyset ze tech moznych ca 8ks F35A by take letalo airpolicing jako zbytecny luxus.

   • Clanek
    14:47 16.12.2018

    Nechapu ty minusy u tohoto pro Juru docela prulomoveho komentu. Je to totiz poprve co sam pred sebou i pred nama priznal, ze F-16 za cenu za jakou ji kupuje Slovensko a F-35 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nechapu ty minusy u tohoto pro Juru docela prulomoveho komentu. Je to totiz poprve co sam pred sebou i pred nama priznal, ze F-16 za cenu za jakou ji kupuje Slovensko a F-35 jednoduse nestoji stejne. Dokonce bych se nedivil kdyby ten jeho nastrel, 14ks F16 vs za stejne penize cca 8ks F-35, nebyl daleko od reality.

    Vyborne, ted uz jen doufejme, ze to prozreni bude mit delsi trvani. :))
    Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  10:35 15.12.2018

  Scotty - prosím vás,to je fakt treba každému jednemu človeku napísať osobitne prečo nie gripen c/d .??už to tu bolo spomenuté aspoň 1587x...ak je teda verzia c/d taka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty - prosím vás,to je fakt treba každému jednemu človeku napísať osobitne prečo nie gripen c/d .??už to tu bolo spomenuté aspoň 1587x...ak je teda verzia c/d taka špičková,prečo česko a maďarsko plánuje výmenu.??proste stroj má už svoj vek...a je to úplne normálne že plánujete obmenu...

  ja nemám info čo je a čo neni prijatelné pre slovenských mladých pilotov (ak keď si myslím že politikom je to jedno),ale napíšem to znova-keby bol v ponuke gripen e/f tak by to dopadlo možno inak...

  netvrdím že výber f-16 je na 100% naj voľba,ale napr. nákup f-16 z izraelu ako chorvátsko tiež neni to najlepšie riešenie...

  čakať na gripen e/f sme možno mohli,ale to sme mohli čakať aj na f-49, su-1028 a ja neviem na ake ešte európske stíhačky budúcnosti...čakať sa dá stále...veď v obmene techniky do ossr sme tiež čakali viac ako 20 rokov a kam to dospelo...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:59 15.12.2018

   Nejlepší volba z čeho ? Ze dvou kandidátů ? Ve firmě bych nákupčího, který by mi přišel říct, že "nám nic jiného nenabídli", na místě propustil. Ve výběru určitě chyběl JAS39 E/F, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nejlepší volba z čeho ? Ze dvou kandidátů ? Ve firmě bych nákupčího, který by mi přišel říct, že "nám nic jiného nenabídli", na místě propustil. Ve výběru určitě chyběl JAS39 E/F, F-35A a různé varianty olétaných strojů. A pokud jde o JAS39C, v ceně nabídli 10letý servis, F-16 má 2letý, přepočítal si někdo cenu ? Vzhledem k počtu strojů zabezpečíte akorát airpolicing, k tomu se měla vybrat nejvýhodnější varianta.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    13:59 15.12.2018

    Jura99 - v "našej" firme sa rozhodli,že chceme jednomotorák...aj keď boli úvahy že kvôli "špecifickým"podmienkam na sliači musia byť dvojmotoráky- f-18 (ale bol to len ďalší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - v "našej" firme sa rozhodli,že chceme jednomotorák...aj keď boli úvahy že kvôli "špecifickým"podmienkam na sliači musia byť dvojmotoráky- f-18 (ale bol to len ďalší blud)...vo výbere nechýbal gripen e/f,prečo to neviem,možno ešte dlho nebude v ponuke...f-35.?! viete si predstaviť keby sme kúpili f-35,že čo by asi nastalo.??už teraz rôzni experti napr. páni macko a naď prezentujú že kupujeme top najlepšiu stíhačku na svete (nieked mám dojem že strˇčí do vrecka asi aj f-35 a aj f-22) a ani ju nevyužijeme- podobné argumenty padali aj tu...tak potom načo máme mať f-35.????
    Skrýt celý příspěvek

   • Sokrates
    18:53 15.12.2018

    Jura opäť prišla so šalamúnskym riešením.
    Prečo by sme asi tak zaraďovali do tendra neexistujúce lietadlo Jas-39E/F? :-)

    Jura opäť prišla so šalamúnskym riešením.
    Prečo by sme asi tak zaraďovali do tendra neexistujúce lietadlo Jas-39E/F? :-)

    • Jura99
     20:08 15.12.2018

     Neexistujici pro vas. Ve vsech jinych tendrech figuruje.

     Neexistujici pro vas. Ve vsech jinych tendrech figuruje.

    • Scotty
     12:10 16.12.2018

     Možná se to do Horních Uher ještě nedoneslo, ale Gripen E už létá.

     Možná se to do Horních Uher ještě nedoneslo, ale Gripen E už létá.

    • Sokrates
     10:10 17.12.2018

     Scotty, neviem, ako by si chcel do Hornych uhier dorucit tuto zaujimavu informaciu. Jedine, ze by si mal stroj casu. :-)
     Jura, Jas-39E existuje len vo forme dvoch prototypov a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty, neviem, ako by si chcel do Hornych uhier dorucit tuto zaujimavu informaciu. Jedine, ze by si mal stroj casu. :-)
     Jura, Jas-39E existuje len vo forme dvoch prototypov a Jas-39F neexistuje ani len ako prototyp. Naco by sme zaradovali to tendra lietadla, o ktorych nevieme, ci budu splnat nase poziadavky a dokonca ani nemame istotu, ci budu vyvinute na cas. Ale ak ta tak fascinuju, mal by si v najblizsich volbach volit stranu, ktora v ACR presadi prenajom verzii E/F.
     Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:16 17.12.2018

     Sokrates: Gripen-E úspěšně prochází testy, létá i odpaluje zbraně. Není jediný důvod proč by neměl být sériově vyráběný. Odběr ze Švédska a Brazílie je zaručený. Pro AČR Švédi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sokrates: Gripen-E úspěšně prochází testy, létá i odpaluje zbraně. Není jediný důvod proč by neměl být sériově vyráběný. Odběr ze Švédska a Brazílie je zaručený. Pro AČR Švédi uvolnili letadla která se původně vyráběla pro jejich letectvo, takže dodávka byla opravdu rychlá.
     Kolik vlastně létá nově vyrobených F16-V?
     Pokud by se AČR rozhodla pokračovat po roce 2027 s Gripenem-E, tak by to pro mě osobně byla dobrá zpráva.
     Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     09:41 18.12.2018

     Scotty, zjavne si neuvedomuješ, že porovnávame modernizovanú F-16, ktorej vývoj bol ukončený (rozbieha sa sériová výroba) a úplne nové lietadlá s označením E/F, ktoré sa budú ešte ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty, zjavne si neuvedomuješ, že porovnávame modernizovanú F-16, ktorej vývoj bol ukončený (rozbieha sa sériová výroba) a úplne nové lietadlá s označením E/F, ktoré sa budú ešte pár rokov vyvíjať. Gripen síce lieta, to máš pravdu (dokonca už dva prototypy), ale aké zbrane odpaľuje, prosím ťa? Myslíš tým raketu IRIS-T, ktorú sa zatiaľ podarilo otestovať pri odpale jediný raz?
     Navyše pri F-16 Block 70 sú dnes parametre známe, zatiaľ čo pri E/F sa môžeme spoliehať len na vytýčené ciele. Či sa ich podarí dosiahnuť je otázne. A termín ukončenia takisto. Nehovoriac o tom, že už dnes vieme cenu, ktorá je vyššia ako pri F-16. Tak aký zmysel má zaraďovať do tendra lietadlo, ktorého vlastnosti zatiaľ nepoznáme?
     A prvá F-16V už lieta:
     https://www.leteckymagazin.sk/...
     Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:01 18.12.2018

     Sokrates
     Jenže ty Taiwanské nejsou novo-výroba, ale modernizace F16-A jak je ostatně napsáno v článku.
     Můžeš mi napsat jaké parametry nejsou u Gripenu-E známé? Dva prototypy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sokrates
     Jenže ty Taiwanské nejsou novo-výroba, ale modernizace F16-A jak je ostatně napsáno v článku.
     Můžeš mi napsat jaké parametry nejsou u Gripenu-E známé? Dva prototypy létají a nezdá se že by měli nějaké problémy které by zpozdily výrobu. Na Slovensku ale nejspíš na nové stíhače chvátáte a potřebujete je co nejdřív. Ou, ne dodávka F16-V má vlastně proběhnou až v roce 2023.
     Troufnu si tvrdit že než Slovensko dostane své F16-V bude Gripen-E v sériové výrobě.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:05 15.12.2018

   K té maďarské "výměně", nejspíš jim bude končit pronájem, který mají asi do 2026, takže plánovat musí chtě nechtě.

   K té maďarské "výměně", nejspíš jim bude končit pronájem, který mají asi do 2026, takže plánovat musí chtě nechtě.

   • JardaBrum
    16:14 15.12.2018

    No a my jsme na tom nastejno. Kdy ta éra byla koupena, nikdo by je nenahrazoval ještě hodně dlouho.

    No a my jsme na tom nastejno. Kdy ta éra byla koupena, nikdo by je nenahrazoval ještě hodně dlouho.

  • Scotty
   12:07 16.12.2018

   AČR rozhodně do roku 2027 výměnu Gripenu C/D neplánuje. Spíš z letectva zní hlasy o potřebě doplnit stav na alespoň 20 strojů.
   Mě osobně je jasné proč spíš F16V, ale tys zjevě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   AČR rozhodně do roku 2027 výměnu Gripenu C/D neplánuje. Spíš z letectva zní hlasy o potřebě doplnit stav na alespoň 20 strojů.
   Mě osobně je jasné proč spíš F16V, ale tys zjevě nepochopil to na co jsem se ptal.
   Jinak se znovu ukazuje že Češi a Slováci žádní nejbližší spojenci nejsou. Pokud se podíváte na naše armády, kdy naposledy měli nějaké větší společné cvičení? Pravda je taková že AČR má momentálně větší vazby na Německo a Polsko.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:20 16.12.2018

    Jenže to je v podstatě to nejhorší řešení. Protože tu budeš mít 14 starých(22let) a 6 nových, mírně jetých? Tady zablokuješ výběr nového typu na dalších 20-30.let Nebo dokoupíš ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jenže to je v podstatě to nejhorší řešení. Protože tu budeš mít 14 starých(22let) a 6 nových, mírně jetých? Tady zablokuješ výběr nového typu na dalších 20-30.let Nebo dokoupíš E/F, a provozuješ 2 různé typy.
    Jediná možnost je nakoupit za všechny stroje nové E/F, ale to už bude cenově spíše nad ostatními možnostmi.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:58 15.12.2018

  Holandsko v pátek oznámilo záměr na nákup dalších 15ks F-35A, jestli se nepletu, budou jich mít celkem 52ks. To by bylo, abychom nedosáhli aspoň na letku F-35A.

  Holandsko v pátek oznámilo záměr na nákup dalších 15ks F-35A, jestli se nepletu, budou jich mít celkem 52ks. To by bylo, abychom nedosáhli aspoň na letku F-35A.

 • SKmartinTO
  03:43 15.12.2018

  Je to sanca pre nasich mladych kolegov vytvorit elitnu TYGRIU letku na strojoch ktore daleko prekracuju moznosti nasich MIG 29 ktore milujem a vazim pre historiu 1.st SQN Sliac , ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to sanca pre nasich mladych kolegov vytvorit elitnu TYGRIU letku na strojoch ktore daleko prekracuju moznosti nasich MIG 29 ktore milujem a vazim pre historiu 1.st SQN Sliac , uprednostnit US F-16 Block 70/72 cez FMS bolo logicke , ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna. Dovod je odborne zdatnemu jasny a politici.) budu hladat ... Hlavne sanca pre 22 mladych pilotov pre 150 technikov pracovat a byt hrdy na techniku o ktorej tak dlho rozpravame.Konecne a dakujeme i ked zname " ucel sväti prostriedky " je tu extra sladky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:04 15.12.2018

   SKmartinTO /ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna/
   Mohl by jste nějak rozvést proč byla nabídka Gripenu C nepřijatelná zrovna pro bojového pilota?

   SKmartinTO /ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna/
   Mohl by jste nějak rozvést proč byla nabídka Gripenu C nepřijatelná zrovna pro bojového pilota?

   • darkstyle
    08:24 15.12.2018

    Co je na tom take nepochopitelne..

    Kazdy bojovy pilot chce sediet v co najlepsom lietadle, tak ako kazdy tankista v co najlepsom tanku..

    A F-16 block 70 je lepsi z bojovehjo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Co je na tom take nepochopitelne..

    Kazdy bojovy pilot chce sediet v co najlepsom lietadle, tak ako kazdy tankista v co najlepsom tanku..

    A F-16 block 70 je lepsi z bojovehjo hladiska v kazdom jednom parametri..
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:21 15.12.2018

     F16V je rozhodně lepší v drtivé většině parametrů, ale lepší není synonymum pro nepřijatelné. No ale možná to máte v Horních Uhrách jinak.
     Podle vyznění příspěvku mám dojem že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     F16V je rozhodně lepší v drtivé většině parametrů, ale lepší není synonymum pro nepřijatelné. No ale možná to máte v Horních Uhrách jinak.
     Podle vyznění příspěvku mám dojem že provozu Gripenu na Slovensku brání nějaké zásadní okolnosti když je nepřijatelný.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:54 15.12.2018

     Není to pravda, JAS-39C má ekonomičtější provoz, je manévrovatelnější, lepší v dogfightu a má o dost menší RCS. Je to dané o 20let modernějším drakem. V avionice samozřejmě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Není to pravda, JAS-39C má ekonomičtější provoz, je manévrovatelnější, lepší v dogfightu a má o dost menší RCS. Je to dané o 20let modernějším drakem. V avionice samozřejmě zaostává, což řeší verze E/F.
     Skrýt celý příspěvek

    • Starlight
     13:15 15.12.2018

     @Jura99

     S tím dogfightem v oblasti WVR je to tak, že JAS-39C zaostává za všemi modernějšími verzemi F-16 od F-16AM po F-16V. To je dáno tím, že má horší poměr tahu k hmotnosti ...
     Zobrazit celý příspěvek

     @Jura99

     S tím dogfightem v oblasti WVR je to tak, že JAS-39C zaostává za všemi modernějšími verzemi F-16 od F-16AM po F-16V. To je dáno tím, že má horší poměr tahu k hmotnosti (málo výkonný motor) a horší zbraňově navigační systém u všech evropských uživatelů JAS-39 (nemají přilbové zaměřovače a ČR a Maďarsko ani moderní řízené střely). To ostatně potvrzují veřejně prezentované zkušenosti českých pilotů JAS-39 ze cvičení ze zahraničí, kde je přilbovými zaměřovači vybavené stíhačky kolegů z NATO snadno porážejí.

     Také v oblasti BVR to není žádná sláva. Na cvičení se totiž dá snadno podvádět, protože pokud se JAS-39C kvůli doletu/vytrvalosti podvěsí dvěma podvěsnými nádržemi pod křídlem, tak v realitě můžou evropské stroje nést maximálně dvě střely BVR (AIM-120 nebo časem Meteor) a dvojici SRAAM (AIM-9 starších verzí nebo IRIS-T). Na cvičeních se simulovanou střelbou se dá omezení počtu munice obcházet, ale v realitě toho JAS-39C v této konfiguraci nese málo a v případě boje bude rychle bez munice.

     Ostatně JAS-39A (a vylepšené C) byl koncipován na míru specifickým požadavkům obrany Švédska. Proto nové JAS-39E nejsou jen avionických/systémovým upgradem, ale museli zvětšit celé letadlo, aby bylo místo na extra závěsníky, většími vnitřními nádrže, silnější motor a novou avioniku, kde od počátku bude přilbový zaměřovač.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:02 15.12.2018

   Než stroje budou k dispozici a než něco nacvičíte na tiger meet, uplyne 10let. To tam budou převládat F-35A, tak jestli se raději nehlásit do nějakého klubu veteránů ?

   Než stroje budou k dispozici a než něco nacvičíte na tiger meet, uplyne 10let. To tam budou převládat F-35A, tak jestli se raději nehlásit do nějakého klubu veteránů ?

 • fenri
  21:22 14.12.2018

  Hektor:
  -2800 zhruba rozdíl HDP per capita x 10 580 000 je něco přes 29 mld USD: 14 F-16 máte mít za zhruba 1.8 mld USD. 29+ děleno 1.8? Plusmínus 16x. Takže když vezmeme jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hektor:
  -2800 zhruba rozdíl HDP per capita x 10 580 000 je něco přes 29 mld USD: 14 F-16 máte mít za zhruba 1.8 mld USD. 29+ děleno 1.8? Plusmínus 16x. Takže když vezmeme jeden nákup na Slovensku (14), jeden v ČR, a k tomu máme "převis" daný rozdíl DP per capita HDP přes 29 mld, tedy 16 dalších nákupů. Tedy celkem 17x14. A to je kolik? Chvíle napětí, ano-238. Kde je chyba?
  Nicméně je to irelevatní, byla to reakce na jednoho konkrétního hloupého pána ze Slovenska, který vykřikoval, že Češi nemají na letadla. Tak jsem mu to chětl jenom vyčíslit.
  Skrýt celý příspěvek

  • Double
   23:24 14.12.2018

   Ty si fakt idiot :D Poviem ti jedno tajomstvo Einstein, HDP nie je rozpocet statu, takze s nim ziadne stihacky kupovat nemozes.

   Ty si fakt idiot :D Poviem ti jedno tajomstvo Einstein, HDP nie je rozpocet statu, takze s nim ziadne stihacky kupovat nemozes.

   • fenri
    10:17 16.12.2018

    Double - a panáčkovi došly argumenty (protože číslům nerozumí a jsou složitá) tak hned vulgárně uráží. Ne, Einsteine, i náš rozpočet je MNOHEM vyšší než ten váš. Prostě když ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Double - a panáčkovi došly argumenty (protože číslům nerozumí a jsou složitá) tak hned vulgárně uráží. Ne, Einsteine, i náš rozpočet je MNOHEM vyšší než ten váš. Prostě když Slovák začne na Čechy pokřikovat, že jsou holé ritě, je to jen projev demence mindráku. Chápeme? Vždyť nemáte ani na vlastní slušný armádní web.
    Skrýt celý příspěvek

    • Double
     17:26 16.12.2018

     Ak niekto nechape rozdiel medzi HDP a rozpoctom statu, tak si ine oznacenie ako idiot nezasluzi. Takze je mi to luto, ale na teba to oznacenie sedi ako rit na serbel.

     Faktom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ak niekto nechape rozdiel medzi HDP a rozpoctom statu, tak si ine oznacenie ako idiot nezasluzi. Takze je mi to luto, ale na teba to oznacenie sedi ako rit na serbel.

     Faktom zostava, ze ste si VYPOZICALI tie NAJLACNEJSIE nadzvuky na trhu v uzasnom pocte 14ks. Zatial co my, co nemame ani na armadny web :D sme si KUPILI 14 najmodernejsich stihaciek 4++ generacie. Ja viem, pravda boli :)
     Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   11:59 15.12.2018

   Double si zjevne nemuze odpustit rict vam to bez vulgarit, ale o tom cisle 238 ma krute pravdu. Tenhle vas prepocet by se klidne mohl objevit v otove naucnem slovniku pod hlesem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Double si zjevne nemuze odpustit rict vam to bez vulgarit, ale o tom cisle 238 ma krute pravdu. Tenhle vas prepocet by se klidne mohl objevit v otove naucnem slovniku pod hlesem hrusky s jablky. Btw. je to obzvlaste zajimave zvlaste u vas, kdyz se po diskusemi o Rusku, kde se to casto zvrhne k pomerovani HDP, bijete v hrud jak HDP je vlastne udaj o nicem, a tady za to rovnou nakupujete? :D

   Dvema vetami: HDP neni rozpocet. Statni nakupy se financuji z rozpoctu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:08 15.12.2018

    Double primarne machroval, ze na letadla nemame. Fenri mu vysvetlil, ze mame, coz z jeho porovnani HDP urcite vyplyva. Pokud je nekdo idiot, neni to Fenri.

    Double primarne machroval, ze na letadla nemame. Fenri mu vysvetlil, ze mame, coz z jeho porovnani HDP urcite vyplyva. Pokud je nekdo idiot, neni to Fenri.

   • fenri
    10:16 16.12.2018

    Clanek: 14x17 je kolik?

    Clanek: 14x17 je kolik?

   • Clanek
    14:32 16.12.2018

    Fenri: irelevantni.

    Fenri: irelevantni.

 • HEKTOR
  18:33 14.12.2018

  fakt by sa tu už niektorí česi a aj slováci mohli konečne uvedomiť...

  Gibon-mohli by ste zmeniť rétoriku,lebo toto už neni o nejakej súťaživosti ktorá nás poháňa,ale skôr mám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fakt by sa tu už niektorí česi a aj slováci mohli konečne uvedomiť...

  Gibon-mohli by ste zmeniť rétoriku,lebo toto už neni o nejakej súťaživosti ktorá nás poháňa,ale skôr mám dojem že to je len hlúpa provokácia...áno budeme mať "možno" na čas lepšie letectvo ako česko,ale to je asi tak všetko...česko je na tom jednoznačne lepšie ako slovensko,to je proste fakt...nemá ekonomiku ako nemecko,alebo rakúsko,ale keď porovnáme naše dva národy tak sa česi maju stále ešte lepšie ako slováci...

  Jura99- stále nemá význam ani komentovať...

  fenri-vaše HDP per capita si asi ešte 1x prepočítajte lebo to vaše výsledné 16x a 238ks asi nebude pri všetkej úcte úplne reálne...

  človek nechcel ani reagovať,ale nedalo sa...vyslovene hlúpe názori typu -nebudete mať na prevádzku f-16 sa vyslovene bijú s názormi typu -veď ste kúpili šroty a keby ste mali rozum,mali ste kúpiť f-35...takže na prevázkovanie napr. f-35 by sme teda asi už mali...

  kúpilo sa čo sa kúpilo a hotovo...poniektorí česi tu majú názori ako slováci napr. na topky.sk -keď sa nič nekúpi,tak reptajú že načo taká armáda bez novej techniky...a keď sa kúpi,tak zase reptajú že sa malo kúpiť niečo iné...proste sa riešilo medzi f-16 a gripen c/d...keby sme kúpili gripen,tak by zase poniektorí slováci reptali že kupujeme stroje ktoré sa česko a maďarsko chystá nahrádzať...keby nám "nebo" strážil iný štát,zase by sa reptalo že prečo nám "nebo" strážia napr. nejaký česi-veď sme neni horší a postrážime si ho sami...niektorým ľuďom sa fakt nedá vyhovieť aj keby čo bolo!!!

  mám AN v oblube,lebo sú tu fakt dobré články,ale toto diskusné fórum je fakt otrasné...doťahovanie 15 ročných čechov a slovákov a pritom sme oba štáty stále v riti...asi by tu mal byť nejaký administrátor zodpovedný za výmaz vyslovene hlúpych príspevkov-aj keď každý človek má právo na vlastný názor...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:58 14.12.2018

  Najlepší vtip je v tom, že sa rozhodovalo v Rusku : )

  Náš ruský agent "kapitán" Danko (šéf vládnej strany SNS a predseda parlamentu) nechodil do Ruska len pre oslavné reči na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Najlepší vtip je v tom, že sa rozhodovalo v Rusku : )

  Náš ruský agent "kapitán" Danko (šéf vládnej strany SNS a predseda parlamentu) nechodil do Ruska len pre oslavné reči na Rusko .... ale hlavne pre svoje kšefty. Samozrejme nesúvisia so strojmi F-16, ale s našimi MiG-mi. A čím dlhšie budú MiG-y, tým viac zarobí Danko a spol. na servisných zmluvách. A F-16 prídu neskôr. Danko už vie, že ruské stíhačky by nepresadil (odhliadnuc od faktu, že nie je aké) a tak bolo treba odsunúť aspoň výmenu techniky a keďže budú stroje F-16 o 5 rokov - ešte 5 rokov sa môže zarábať na ruských MiG-och. MO už ohlásilo, že servisovať budú Rusi, iné alternatívy sa ani neriešili.
  Skrýt celý příspěvek

 • jirka52
  16:43 14.12.2018

  Pro admina:
  Nelze něco udělat s komentářemi v diskusi? Je to hrozné, starý formát byl podstatně lepší. Jednotlivé komentáře jsou sice v úrovních, ale nedá se to rozumně přečíst. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro admina:
  Nelze něco udělat s komentářemi v diskusi? Je to hrozné, starý formát byl podstatně lepší. Jednotlivé komentáře jsou sice v úrovních, ale nedá se to rozumně přečíst. Šlo by případně nastavit sortování komentářů dle času vložení? Vím, že by šlo, je to jen jiný dotaz do databáze. Šlo by to, prosím vás, zařídit?
  Díky
  Skrýt celý příspěvek

 • Faakta_
  14:11 14.12.2018

  Rozhodně špatná volba, udělali to nejhorší rozhodnutí co mohli. Jednak je F-16 konstrukce ze 70. let a nic na tom nemění nový radar, střely. Za druhé měli podpořit evropský průmysl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodně špatná volba, udělali to nejhorší rozhodnutí co mohli. Jednak je F-16 konstrukce ze 70. let a nic na tom nemění nový radar, střely. Za druhé měli podpořit evropský průmysl (na výběr ze 3 stíhaček). Mohli si počkat a do tendru přizvat Grippen EF, Rafale, Eurofighter.....takže učelově zmanipulované výběrové řízení
  Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   15:53 14.12.2018

   Kromě Gripena jde o drahé dvoumotoráky. Gripen C nemá už velkou perspektivu a E není dostupný. Neudělali to zle.

   Kromě Gripena jde o drahé dvoumotoráky. Gripen C nemá už velkou perspektivu a E není dostupný. Neudělali to zle.

   • Faakta__
    17:18 15.12.2018

    udělali to nejhůře jak mohli! nejenom že vybírali z omezené nesourodé nabídky, ale vybrali i něco co se jim hrozně prodraží. Kdyby nebyl E dostupný, tak si ho nebude kupovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    udělali to nejhůře jak mohli! nejenom že vybírali z omezené nesourodé nabídky, ale vybrali i něco co se jim hrozně prodraží. Kdyby nebyl E dostupný, tak si ho nebude kupovat Brazílie. Rafale není určitě o moc dražší než F-16, ověř si info místo tvých jednoduchých frází, jak jsem řekl, mohli si klidně počkat, dyt mají Mig-29
    Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     17:17 17.12.2018

     Voloďo, Rafale je dražší než F-35, o neúspěšném SU-57 ani nemluvě.

     Voloďo, Rafale je dražší než F-35, o neúspěšném SU-57 ani nemluvě.

 • JiriR
  12:49 14.12.2018

  Blahopřeji Slovákům, ale nikoliv k volbě stroje, ale odvaze vykročit vpřed.
  Jinak ….
  Překvapuje v nabídce chyběl Gripen E/F, Eurofighter, F35…..Mně osobně by jako národního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blahopřeji Slovákům, ale nikoliv k volbě stroje, ale odvaze vykročit vpřed.
  Jinak ….
  Překvapuje v nabídce chyběl Gripen E/F, Eurofighter, F35…..Mně osobně by jako národního „zbrojíře“ urazilo, kdyby se mi ve výběru r. 2018 sešel „pouze“ F16 E/F a Gripen C/D.

  Výkon- jednoznačně F16
  Provozuschopnost – jednoznačně Gripen C/D (malý zázrak kterým se chlubíme)
  Bojové vlastnosti- jednoznačně F16 E/F
  Náklady na provoz- jednoznačně Gripen
  Modernější konstrukce- jednoznačně Gripen
  Modernější radar a avionika- jednoznačně F16 E/F
  Evropské perspektivnější řešení- jednoznačně Gripen

  Budeš jezdit do práce Ferrarim a v pekárně ráno nebude na svačinu…koho chceš sbalit .-))
  Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   13:26 14.12.2018

   Se vším souhlas až na Evropské perspektivnější řešení. Snad pro státy typu Svedsko, Finsko, Rakousko, Švýcarsko. Neutrální ,západně orientované. Viz naše problémy s kompatibilitou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Se vším souhlas až na Evropské perspektivnější řešení. Snad pro státy typu Svedsko, Finsko, Rakousko, Švýcarsko. Neutrální ,západně orientované. Viz naše problémy s kompatibilitou s Nato, dále americký motor. Stálost a spolehlivost dodávek n.d. při větším konfliktu, různé možné politické omezení atd
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:22 14.12.2018

   Provozuschopnost – Tohle je spekulace, záleží na každém veliteli základny, politikovy zda bude něco fungovat. Nebo to budou tahat jako do teď Migi.

   Náklady na provoz- jednoznačně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Provozuschopnost – Tohle je spekulace, záleží na každém veliteli základny, politikovy zda bude něco fungovat. Nebo to budou tahat jako do teď Migi.

   Náklady na provoz- jednoznačně Gripen - Dnes Gripen C/D(končící model), z zítra? A co po zítří? Když si to spočítaly Dánové, tak jim vyšla levněji F-35, když Belgičani opět F-35.

   Modernější konstrukce- jednoznačně F16 E/F - Ze kdy je to ten Gripen C/D a kdy E/F?
   Evropské perspektivnější řešení- jednoznačně F16 E/F - Ano, tyto letadla jsou a budou stále v armádách NATO ve velkých počtech, na rozdíl od Gripenů.
   Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   17:53 14.12.2018

   Nas stoji dnes pri migoch priblizne 40 000 jedna letova hodina..

   Obe riesenia su ovela lacnejsie ako to dnesne ferrari co mame..

   My sme skor vyberali medzi daciou a skodovkou..

   Nas stoji dnes pri migoch priblizne 40 000 jedna letova hodina..

   Obe riesenia su ovela lacnejsie ako to dnesne ferrari co mame..

   My sme skor vyberali medzi daciou a skodovkou..

 • Kichot
  12:10 14.12.2018

  No jsem rád, že nejsem sám komu nový formát diskuze na AN prijde mírně řečeno nepovedený.

  No jsem rád, že nejsem sám komu nový formát diskuze na AN prijde mírně řečeno nepovedený.

 • palo satko
  11:46 14.12.2018

  Klasika. Ako čitam debatu, tak už došlo aj premeriavnie si pipikov a GDP per capita medzi bratskymi narodovcami :). Slovensko, presnejšie uzke vedenie v slovenskej vlade sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klasika. Ako čitam debatu, tak už došlo aj premeriavnie si pipikov a GDP per capita medzi bratskymi narodovcami :). Slovensko, presnejšie uzke vedenie v slovenskej vlade sa rozhodovalo v inej ekonomickej, medzinarodne ale hlavne vnutropolitickej situacii, než bolo Česko pri zaobstaravani svojich tryskačov. Čo si budeme nahovarat, priamy nakup modernych tryskačov od Americanov vytieskal po riti všetkych "expertov" a opoziciu ako malych faganov a navždy im zavrel zobaky. Nebolo to rozhodnutie nahodile, ved čosi podobne Fico a spol. urobili už pri nakupe Black Hawkov v trapnej variante "Mierova holubica" a prešlo im to. Toto rozhodnutie je dobre nielen vnutropoliticky, ale vojensky je tak dobre, tak ako v tejto situacii, len môže byt. A čo sa tyka ekonomiky. Platba za hotove, lebo zaplatit na tri splatky ešte pred dodaním je platbou za hotove, je najrozumnejším ekonomickym riešením, každeho nakupu. Aj pri televizore v Tescu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:14 14.12.2018

  Kichot: Ale houby. Ako to vravite? Co se škádlívá, to se rádo mívá! ;-)

  Suťaživosť našich dvoch národov medzi sebou nás ženie dopredu. Ja to beriem ako požehnanie.

  Kichot: Ale houby. Ako to vravite? Co se škádlívá, to se rádo mívá! ;-)

  Suťaživosť našich dvoch národov medzi sebou nás ženie dopredu. Ja to beriem ako požehnanie.

  • Rase
   15:22 14.12.2018

   Soutěžení mezi našimi národy nás nikam neposune, akorát se budeme dál plácat v tom našem rybníčku. Myslím že bude lepší, když si budeme brát inspiraci u zemí, které jsou na tom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Soutěžení mezi našimi národy nás nikam neposune, akorát se budeme dál plácat v tom našem rybníčku. Myslím že bude lepší, když si budeme brát inspiraci u zemí, které jsou na tom (čemkoliv) lépe než my, než zemi která je na tom stejně blbě
   Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:04 14.12.2018

  Kedze nova feature na AN funguje ako funguje, rozhdodol som sa reakciu na konkretny prispevok ignorovat.

  Fenri: Samozrejme, ze je to vyhlad.
  O dva mesiace nas zasiahne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kedze nova feature na AN funguje ako funguje, rozhdodol som sa reakciu na konkretny prispevok ignorovat.

  Fenri: Samozrejme, ze je to vyhlad.
  O dva mesiace nas zasiahne zemetrasenie, v auguste pridu obrovske povodne a rozpocet MOSR pride o 300-400 milionov tri roky po sebe (spolu 0,9-1,2mld)

  Skor my islo o to, ze AČR je na ekonomicke pomery ČR a veľkost zeme trochu malá. Ale plány na jej zvacsenie su, takze chce to len klud a trochu casu.

  Proste a jednoducho, nasa vlada momentalne tie peniaze na obranu dava a Vasa nie. A jednym dychom treba povedat, ze Vas ta topanka netlaci tak ako nas. Mate gripeny, Alcy, moderne letecke zakladne a aj kasarne v dobrom stave, mate pandury, prve BVP budu snad do troch styroch rokov, vrtulniky hadam tiez cochvila a radary by ste uz tiez mali, nebyt zakulisnych spinavych hier v NATO.

  Skrátka mozete si dovolit este par rokov presplapavat na mieste, aj ked je to skoda a kazdym rokom to bude len drahsie a drahsie.
  (Skoda, ze ste uplne rezignovali na kvalitnu PVO. Ale nie je vsetkym dnom koniec.)

  ANO tej obrane moc nepomaha, ale pre zaujimavost. Tiez sme mali stranu ANO a jej zakladatelom bol Slovak, bohaty podnikatel, medialny "magnat" Dnes sedi a caka na rozsudok s vyhladom trestnej sadzby 10-15 rokov. Tak hadam sa popasujete aj s tym svojim Slovákom :-DD
  Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  11:03 14.12.2018

  No vida, jen jsem se zmínil , že bratři nemusíme být furt a už skoro kopeme zákopy na obou stranách řeky Moravy. Vždycky se totiž může najít ambiciózní politik který všechno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No vida, jen jsem se zmínil , že bratři nemusíme být furt a už skoro kopeme zákopy na obou stranách řeky Moravy. Vždycky se totiž může najít ambiciózní politik který všechno zmrší.. A proto je dobré mít přiměřenou, moderní armádu. Slovenské f 16 budou jistě vynikající stroje a my máme až prijde čas, o důvod víc si pořídit adekvátní náhradu Jas 39. V té době už určitě stroj 5gen. Jestli F35 nebo Su57 se uvidí kdo bude u vesla ;-) Ale armáda se prostě udržovat musí. Pokud se chceme aspoň pokusit zachovat suverenitu státu. Jinak je lepší se na to vykašlat a prachy vložit do lubrikačních gelů, aby to nebolelo až zas polezem do něčí pr..le
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  10:11 14.12.2018

  Ten Gibon je fakt komik, to nemá cenu komentovat. Dyť Slováci nejsou schopni poslat do vzduchu na Ample Strike už ani ty L39.. , o MiG29 ani nepsat. A o jejich ŘLP raději ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten Gibon je fakt komik, to nemá cenu komentovat. Dyť Slováci nejsou schopni poslat do vzduchu na Ample Strike už ani ty L39.. , o MiG29 ani nepsat. A o jejich ŘLP raději také ani nekomentovat. Funguje to tam jak za vlády krále Klacka. Nechápu, na co si Slováci furt hrají s tím proměřováním pindíka.
  Dodávky F16 bude první opravdový start jejich armády, od samostatnosti, přejme jim ať jim to vyjde, aby je uvedli do provozu, budou potřebovat mnohem, mnohem více. Například bez nového ŘLP se neobejdou. ..
  Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   11:05 14.12.2018

   Treba citat s porozumenim. :-) to bude uplne stacit.

   Treba citat s porozumenim. :-) to bude uplne stacit.

 • fenri
  07:33 14.12.2018

  Ještě mi nedá okomentovat poznámku frustrovaného Doubleho:

  "moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mi nedá okomentovat poznámku frustrovaného Doubleho:

  "moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D"

  Nechám stranou, že s našimi "nepoužitelné šroty" NATO počítá v rámci NATINADS zatímco Slovensko je ve fázi vlhkých snů a nikdo s ním nepočítá. Ponechám stranou i prosťáčkovu úvahu, že koupí 14ti letadel se vyřeší problémy armády a PVO (ne, je to stejné, jako koupit si na úvěr drahé hodinky a myslet si, že jsem vyšší třída, i když bydlím v otřískaném podnájmu a neberu ani průměrnou mzdu). A nechám stranou, že Slovensko má zatím prd a ne F-16 a tento stav bude ještě dlouho trvat.

  Zaujala mne jen ta fanfarónská poznámka: "nemáte" prachy. Tož kdo nemá prachy:

  -HDP Slovensko: 95.8 mld USD / ČR 215,7 mld USD
  -HDP per capita: Slovensko: 17 605 USD / ČR 20 370 USD
  -dluh jako % HDP: Slovensko: 50.9% / ČR 34.6%

  Zvláštní pozornost věnujte milé Double HDP per capita. Jen z rozdílu toho, co "jeden Čech v průměru vydělá", lze realizovat tu vaší zakázku více než 16x. Tj. když si koupíte těch 14 F-16, tak ČR by si jich mohla dovolit 238 a přitom by na jednoho občana zůstalo stejné HDP pro další náklady státu. Chápete?
  Samozřejmě situace by byla jiná, kdyby si Slovensko či ČR dokázalo ta letadla vyrobit, či k nim měli přístup za jiné peníze (Číňany, Rusy a další...jejich letadla vycházejí na docela jiné peníze než nás), ale tento předpoklad neplatí. Slováci a Češi mají +/- stejné ceny k nákupu zahraniční techniky.

  Takže ne Double. Není to o tom, že ČR nemá prachy. Máme jich více než vy a máme méně dluhů. Jenom si nemyslíme, že koupě 14ti letadel je celá armáda. A docela jsem přesvědčen, že než dotáhnete vaše letectvo na bojovou hodnotu toho našeho, že už zase budeme někde dál.

  A mimochodem si myslím, že jedním z průšvihů Východní Evropy je mindrák maličkých národů, které cítí potřebu soutěžit v tom, kdo má lepší koně, ačkoli oba jezdí pár herkách a ještě je špatně krmí a jsou sousedům k smíchu. Ale místo aby se spojili a makali spolu a dopracovali se lepších koní, budou se v krčmě trumfovat, komu jeho herka chcípá méně.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   07:43 14.12.2018

   Fenri: Ale fakt je že oni je nakupují. My si je jen "pronajímáme" a od druhého pronájmu už se nemůžeš ani vymlouvat na přechodné období.
   "A docela jsem přesvědčen, že než ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Fenri: Ale fakt je že oni je nakupují. My si je jen "pronajímáme" a od druhého pronájmu už se nemůžeš ani vymlouvat na přechodné období.
   "A docela jsem přesvědčen, že než dotáhnete vaše letectvo na bojovou hodnotu toho našeho, že už zase budeme někde dál"

   Naše letectvo má nízkou bojovou hodnotu. Protože při střetu z nepřítelem, nemáme možnost stroje nahradit, bez náročného přeškolení právě na ty F16/F35/EF/Ra. Takže ten výcvik na Gripenech je vyhazovaní peněz oknem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:03 14.12.2018

    Častý argument zastánců koupě a odpůrců pronájmu je, že po skončení pronájmu nám nic nezbude, zatímco těm co koupili, ano. To je samozřejmě směšné, pronájem je na nějakých 22let, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Častý argument zastánců koupě a odpůrců pronájmu je, že po skončení pronájmu nám nic nezbude, zatímco těm co koupili, ano. To je samozřejmě směšné, pronájem je na nějakých 22let, jakou mají zůstatkovou hodnotu koupené stroje po 22letech ? Kolik Slováci dnes dostanou peněz za Mig-29AS, které získali před 20lety ? Druhý argument je, že když spadne pronajaté letadlo, musí se zaplatit. Nevím to přesně, ale ve smlouvě je asi 280mil. pokuta za zničený stroj. Když spadne vlastněné letadlo, k žádné škodě vlastníkovi snad nedojde? Má havarijní pojistku či co ? :-). Pronájem Gripenů se pro ČR ukázal jako dobrý krok, předem bylo jasné kolik to bude stát, zatímco slovenskému daňovému poplatníkovi se tají, co se vlastně kupuje a za kolik a zejména kolik bude stát servis strojů. Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     08:10 14.12.2018

     "Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek."

     To urcite ano. Ale projektovana ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek."

     To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:22 14.12.2018

     Gibon: Kdo dnes ještě provozuje F-16 z roku 1978 bez modernizace ? Nejspíš takoví budou, ale určitě netvrdí, že mají špičkový stroj. Kupujete výběhový model, Block 70/72 může být ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon: Kdo dnes ještě provozuje F-16 z roku 1978 bez modernizace ? Nejspíš takoví budou, ale určitě netvrdí, že mají špičkový stroj. Kupujete výběhový model, Block 70/72 může být klidně poslední modernizací, pak už nebude buď žádná, nebo od někoho mimo výrobce (např. od Izraelců). Ovšem cena pořádné modernizace se bude blížit ceně nového stroje. Morální životnost stroje je zhruba 20let, tedy doba kdy se dá hovořit o moderním stroji.
     Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:34 14.12.2018

     Ekonomika (nebo treba i pojistovny) zna pojem jak zustatkova hodnota, tak hodnota obnovovaci. Takze kdyz vam jeden kus po 20 letech padne muzete se utesovat tim, ze uz byl vlastne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ekonomika (nebo treba i pojistovny) zna pojem jak zustatkova hodnota, tak hodnota obnovovaci. Takze kdyz vam jeden kus po 20 letech padne muzete se utesovat tim, ze uz byl vlastne olitanej (imho neplati minimalne ve vyznamu "olitanej na kost") a smirit se s tim ze budete mit o jeden kousek min...
     ... ale pokud budete chtit mit stejnou bojovou hodnotu jako do te nehody, pak budete muset resit nahradu a to bud hledanim kdo kde vam pusti jednu olitanou F-16 / Gripen a za kolik, anebo nakup jednoho noveho kusu. V obou pripadech se ani omylem nebavite o nule nebo castce rovnajici se zustatkove hodnote. To je trosku chyba lavky.
     Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     09:06 14.12.2018

     Jura99
     Skor by som povedal, ze kupujeme osveceny model, na ktorom su aplikovane desatrocia skusenosti. Avionika a hlavne radar su daleko pred Gripenom C/D a s tym aj celkova bojova ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99
     Skor by som povedal, ze kupujeme osveceny model, na ktorom su aplikovane desatrocia skusenosti. Avionika a hlavne radar su daleko pred Gripenom C/D a s tym aj celkova bojova hodnota. USA planuju prevadzkovat F-16 do roku 2040 do tej doby budu urcite dalsie upgrady a o vyvoj lietadla bude postarane. Vybehovym modelom by som nazval skor Gripen, ktory sa verziou E/F mozno vyrovna F-16V ale tym jeho vyvoj tiez pravdepodobne konci. Na F-16 navazuje vyvoj F-35 (x spolocnych dielov), cim budu na Gripen navazovat Svedi?

     Netvrdim, ze v roku 2005 ste s prenajmom Gripenov neurobili dobre, ale to neznamena, ze by sme rovnaky krok mali cinit my o 13 rokov neskor. Realne sa SR rozhodovala medzi prenajmom Gripen C/D a kupou F-16V a jednoznacne si vybrala lepsiu alternativu. Keby aspon Svedi ponukali verziu E/F tak by to bolo o niecom inom.
     Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    08:09 14.12.2018

    Jak nás omezuje pronájem? Nebudeme tu, doufám, šířit teze, že gripeny nesmíme používat k bojovým účelům :-)
    Ano, bojová hodnota našeho letectva je nepochybně nízká (skoro jako toho ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jak nás omezuje pronájem? Nebudeme tu, doufám, šířit teze, že gripeny nesmíme používat k bojovým účelům :-)
    Ano, bojová hodnota našeho letectva je nepochybně nízká (skoro jako toho ta rakouská :-)). Letadel je moc málo, naprosto s vámi souhlasím. Ale je určitě podstatně vyšší, než je hodnota slovenského letectva a i když nedojde v ČR v tomto směru k žádnému zlepšení, bude ještě hodně dlouho vyšší. Hlavně z personálních důvodů a z důvodů technického zázemí.
    Jaké mají v SR zkušenosti s prací ve strukturách NATO? Vždyť už ani na ty Aple Strike nelétají. O Air policingu na "žhavé hranici" si mohou nechat zdát. Jak jsou na tom se zkušenostmi se servisováním západní techniky? Atd. "Bitevní loď postavíte za tři roky, námořnictvo budujete 300 let. " Velmi pravděpodobně budou mít za pár let velmi solidní letadla. A co dál? Když chceš opici, musíš mít na banány.
    Mě prostě ta jejich představa (tedy některých, opravdu to naprostou většinu nechává v klidu a s nohama na zemi), že koupí pár F-16 se Slovensko stane skoro supervelmocí (proboha, polovinu schopností F-16 potřebují tak na tažení do Ruska a to už si jednou s "velkou slávou" vyzkoušeli). Trochu mi ten Doubleho a další pokřik připomíná postavičky z kreténské reklamy na Škodu "já na to mám". Jo, když nebudu ještě nějaký čas žrát, tak si vezmu další úvěr a koupím si Fábiju a to teprve sousedi padnou do mdlob závistí a teď teprve budu ten správný "Hogo fogo Homolka".
    Myslím, že Slovensko dělá první dobrý krok na modernizaci své armády. A stroj si vybrali rozumně. Ale těch kroků jim zbývá ještě strašně moc. My už jsme alespoň na podestě.
    Prostě mně pokřik Slováka "vy nemáte na vlastní letadla a my jo" přijde takový.... úsměvný, ba dětsky roztomilý. Vám ne? Oni prostě objektivně fakt nemají víc peněz.
    Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici modernější techniky (jasně, moc jich nebylo a většinou to nebyla hitparáda, ale oproti Slovensku pořád o lepší) Češi vykřikovali takové kokotiny, jako tady předvádí někdy někteří Slováci? když jim spadl An-26, že bysme se jim smáli, že máme CASA? Že my máme Pandury a oni budou mít za pár let možná něco s Turrou? Zé budeme mít docela dost moderních BVP a oni budou jezdit pořád v BVP-1/2? Atd. Možná se pletu, ale nikde jsem nezaregistroval z naší strany pokřik "vy na to nemáte".
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:30 14.12.2018

     Takze 2% do obrany jsou podle vas nejak extremni? Nebo jen jinak nerozumim te poznamce o opici a bananech. Prece nakupem F-16 se Slovensko nezene do neceho na co ekonomicky nema, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Takze 2% do obrany jsou podle vas nejak extremni? Nebo jen jinak nerozumim te poznamce o opici a bananech. Prece nakupem F-16 se Slovensko nezene do neceho na co ekonomicky nema, ma na to pri dodrzovani zavazku vuci alianci s prstem v nose a ano, pri normalnim fungovani statu by melo zustat dostatek na vse ostatni (zdravotnictvi, soc. system atd.). Pokud nezustane, neni to problem nakupu F-16, ale toho ze ve spolecnosti hnije neco vyrazne, vyrazne vetsiho. Coz je IMHO i aktualni stav, kdyz slovensko dava treba do zdravotnictvi vetsi procento HDP nez CR a pritom je ceske zdravotnictvi na vyssi urovni (s obrim dluhem v personalni oblasti, kterej brzo padne jako domek z karet, ale aktualne proste je vys).
     Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     11:25 14.12.2018

     Fenri:"Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici"
     Ale samozrejme ze zaregistroval, i zde. Nebo tu neustalou kritiku temer vseho co se na Slovensku poridi jen nechcete ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Fenri:"Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici"
     Ale samozrejme ze zaregistroval, i zde. Nebo tu neustalou kritiku temer vseho co se na Slovensku poridi jen nechcete videt? Kdyz si vemu jen takovehu Jura99, tak to jsou spatne KBVP, spatne dela, spatne spartany, spatne F-16, spatne, spatne, spatne. Jestli k tomu nekdo prida nejaky vulgarismus nebo cokoli dalsiho je uz pak jen o dusevni kondici toho ktereho jedince, ale pojinta je ta stejna. To procentu b!bcu na obou stranach bude proste stejne. Tvrdit opak je jen o lhani si do kapsy.
     PS: Jen technicka: Nepadl An-26 ale An-24, a ten padl v 2006, 4 roky pred tim nez CR zacala o CASAch uvazovat.

     PS2:
     @ADMINOVI, na te logice vlaken by se vazne dalo a melo trosicku zapracovat. A i kdyz bude pocet urovni omezen, tak minimalne nejaktualnejsi reakce by se mela automaticky vkladat nejniz, a ne nejvys.
     Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:11 14.12.2018

    Jirosi. Nebyl bych zas až tak naivní. Nikdo vám nic nedá nebo nepůjčí zadarmo. Ergo pokud by náhodou Slováci přišli v budoucnu o F-16 v rámci bojového nasazení, tu novou by si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi. Nebyl bych zas až tak naivní. Nikdo vám nic nedá nebo nepůjčí zadarmo. Ergo pokud by náhodou Slováci přišli v budoucnu o F-16 v rámci bojového nasazení, tu novou by si museli koupit nebo pronajmout. Stejně jako naše letectvo by si muselo buď koupit nebo pronajmout nový Gripen. Rozdíl tady opravdu není, snad jen v rychlosti dodání nového stroje. To je všechno.
    Opravdu nevím co pořád lidé proti tomu pronájmu mají. Pro naši zemi je výhodný. Letectvo funguje, a letectvo je jedno z mála co naší armádu důstojně reprezentuje. Jediný problém vidím v poměrně omezeném množství situací, ve kterých můžeme Gripeny nasadit, ale to je spíše dáno Švédskou neutralitou než pronájmem.
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:26 14.12.2018

     Jde o tu moznost vubec koupit, kde u spojence je vysoce pravdepodobne, ze nakoupit budete mit co, kdezto u neutralniho statu, ktery si to nechce s Ruskem rozhadat naopak je vice ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jde o tu moznost vubec koupit, kde u spojence je vysoce pravdepodobne, ze nakoupit budete mit co, kdezto u neutralniho statu, ktery si to nechce s Ruskem rozhadat naopak je vice pravdepodobne, ze nebudete mit co. Docela podstatny rozdil.
     Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:37 14.12.2018

     Clanek. Ano tady by mohl být problém souhlasím. Ale to neznamená že by tam ten problém musel být. Švédi za 2. sv. velice rádi dodávali ocel Německu, a co.
     Já můžu jednoduše ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Clanek. Ano tady by mohl být problém souhlasím. Ale to neznamená že by tam ten problém musel být. Švédi za 2. sv. velice rádi dodávali ocel Německu, a co.
     Já můžu jednoduše kontrovat, jestli Rusko bude vůbec chtít nějak Švédsko ohrozit a jakkoli napadnout neutrální zemi. Když už jsme u toho teoretizování. Můžu napsat o tom, že Rusko si nebude chtít rozhádat další stát, a bojovat tak na další frontě, a tudíž naše zásobování náhradními díly by nebylo pod takovým ohrožením.
     Prostě tohle je velká neznámá, která se může stát a taky nemusí.
     Každopádně chápu co tím chcete říct.
     Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   08:08 14.12.2018

   V drivej vacsine musim suhlasit, no je tam par ale.
   Prve ale je, ze bojovu hodnotu ceskeho letectva dosiahneme v 2024. Kedy budeme mat vsetky F16 na Slaci s posadkami s bojovym ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V drivej vacsine musim suhlasit, no je tam par ale.
   Prve ale je, ze bojovu hodnotu ceskeho letectva dosiahneme v 2024. Kedy budeme mat vsetky F16 na Slaci s posadkami s bojovym vycvikom US pilot a to ako AA tak aj AG. Vy ani neplanujete vsetkych pilitov cvicit na AG.

   To ze Gripeny prenajimate nie je ziadnou chybou, ani prekazkou kvalitnemu letectvu. Problem je trochu sposob, ze po 20 rokoch a zaplateni takej istej sumy ako my za F-16, tie stroje nebudu Vaše. Ale tak to už si musíte poriešiť so svojimi politikmi.

   Minus som dal za odpoved na jedneho trola. Nad take veci sa treba povzniest.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:17 14.12.2018

    Bojovou hodnotu českého letectva dosáhnete až naberete obdobné zkušenosti z mezinárodních akcí a provozu na vlastním nebi. To bude nejdříve 5-10let od dodání strojů.

    Bojovou hodnotu českého letectva dosáhnete až naberete obdobné zkušenosti z mezinárodních akcí a provozu na vlastním nebi. To bude nejdříve 5-10let od dodání strojů.

   • fenri
    08:19 14.12.2018

    Gibon: ano, se zbytečností mé odpovědi máte úplnou pravdu. Omlouvám se. On mě spíše inspiroval k hledání toho, co kdo může a nemůže "dovolit" a přišlo mi to jako zajímavé. Myslím ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gibon: ano, se zbytečností mé odpovědi máte úplnou pravdu. Omlouvám se. On mě spíše inspiroval k hledání toho, co kdo může a nemůže "dovolit" a přišlo mi to jako zajímavé. Myslím to obecně, ne jen ve vztahu ČR/SR. Za druhé jsem chtěl poukázat, že hodnota letectva či armády se neodvíjí od jedné položky. A za třetí mě to přišlo idiotské a tak jsem neodolal. Mea culpa.

    Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG. Myslím, že bude velmi slušný výkon, když to budou umět dobře s těmi mašinami za všech podmínek. To by byl strašný fofr a takhle rychle si to mohou dovolit jen velmoci, kdoví jestli. Možná se mýlím, možná se Slovensko hrozně moc kousne (a přál bych mu to) a dají tomu obrovskou prioritu (ale zase aby to nebylo na úkor zbytku armády, že) a dokáží to. Ale za reálné to nepovažuji.
    Každopádně je nesmysl teoretizovat o tom, kdo v kterém roce bude mít lepší letectvo a případně dětinský se radovat, že od dubna do srpna na tom budeme lépe my.
    Zlepšování letectva je kontinuální proces a boj na mnoha frontách. A nezbývá než si přát, aby se Slovensku ten boj dlouhodobě dařil. Podle mě jste úvodní výkop zvládli velmi dobře. Zvláště třeba v porovnání s Rakouskem, viz článek vedle.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     08:37 14.12.2018

     Dam to to jedneho prispevku, nech sa to nepostraca:
     Tiez obcas neodolam a "prizdisracum" zacnem odpovedat :-D
     Nechajte ho nech si riesi ten svoj komplex.

     Co sa prenajmu tyka, je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dam to to jedneho prispevku, nech sa to nepostraca:
     Tiez obcas neodolam a "prizdisracum" zacnem odpovedat :-D
     Nechajte ho nech si riesi ten svoj komplex.

     Co sa prenajmu tyka, je to asi viac v nasich hlavach. Ako my tak aj vy este stale uprednostnujete vlastnictvo pred prenajmom. Myslim fyzicke osoby. Skor si byt kupite ako prenajmete. Narozdiel od Rakuska napriklad. U aut sme si uz trochu zvykli, ale nejako ocakavame ze po 5 rokoch je ten operativny leasing nas. Proste ako pisem, je to v hlavach.

     Tento system ma urcite vyhody. V idealnom svete po 2 rokoch Vam SAAB da nejaku sumu za odkup. A bud bude natolko dobra, ze na to kyvnete alebo natolko zla, ze zacnete hladat nove lietadlo.

     Co sa piltov tyka, pochopil som ze vycvik ide do stavu, ze pilot pride z USA schopny ucastnit sa bojovych operacii so spojencami. Tak hadam na 2024 nasi naplanuju s Vami nejake poriadne cvicenie aj s Gripenmi aj Alcami.
     Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     09:39 14.12.2018

     Gibon: taky podvědomě mám raději vlastnictví. Ale zrovna u těch Gripenů mi to nakonec přijde celkem OK. Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice, naši piloti, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon: taky podvědomě mám raději vlastnictví. Ale zrovna u těch Gripenů mi to nakonec přijde celkem OK. Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice, naši piloti, mechanici... se v rámci NATO strašně moc naučili. A zároveň C Gripen po roce (řekněme) 2030 už nebude žádná hitparáda (jasně, potenciál pro hloubkovou modernizaci má, ale ta cena), takže možnost výběru nového stroje mi přijde fajn.
     Samozřejmě, že to může dopadnout v různých variantách:
     -necháme si C Gripeny (nedejbože na stejných malých počtech)
     -necháme si C Gripeny, ale zvedneme jejich počet. Pořád je to na provoz a náklady nejlevnější éro a 24 modernizovaných Gripenů C pro ČR může mít značnou hodnotu
     -půjdeme do Gripena E. Bylo by to zajímavé zejm. v situaci, kdyby si E Gripen alespoň částečně udržel nízké provozní náklady a vysokou spolehlivost předchozích verzí. Alespoň 16 jednomístných E Gripenů a k tomu 2-4 F by nebylo marné
     -vytuněná F-16 se chytne na trhu a výrobce se rozhodne, že je bude ještě dlouho vyrábět a modernizovat. Proč ne. Ale raději pronájem, v tomto případě.
     -F-35

     No uvidíme.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:56 14.12.2018

     "Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG."

     To platí jen v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG."

     To platí jen v případě, že po roce 2027 zůstaneme u Gripenu C/D(14). Což je v podstatě nejhorší varianta. Jinak začíná výcvik znova na nový typ, jestli to bude opět pronájem, tak to můžeme fakt z letectvem zabalit.

     "Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice"

     Ve skutečnosti jsme se dostali ke Švédské technice, západ tyhle letouny nepoužívá. A jak to vypadá ani neplánuje začít.
     Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     21:46 14.12.2018

     Jirosi: tak Gripen je nepochybně západní letadlo. Ono Švédsko není východ. Motor to má jako F-18, Ericsson je západní firma, používá to západní zbraně, střely, normy, kanony ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi: tak Gripen je nepochybně západní letadlo. Ono Švédsko není východ. Motor to má jako F-18, Ericsson je západní firma, používá to západní zbraně, střely, normy, kanony atd.atd.
     Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    08:26 14.12.2018

    ještě k Vaší reakci Jurovi:
    "To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22"
    Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ještě k Vaší reakci Jurovi:
    "To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22"
    Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude pro výrobce prioritou v oblasti dodávek dílů apod. I tohle je třeba brát v úvahu.
    Mě osobně se ten "slovenský F-16" VELMI líbí. Právě teď je to podle mě letadlo se super poměrem cena/schopnosti. Možná jedno z nejlepších na trhu vůbec. A zrovna tento typ by mi přišel super na pronájem. vzít to, dokud dělá parádu a za 15 let se toho zbavit a jít dál. Kdybych KUPOVAL letadlo na 40 LET, šel bych do toho nejmodernějšího na trhu. Protože by mě sakra zajímalo, jak si to letadlo povede okolo roku 2050.
    Ale zase netřeba uvažovat dogmaticky. Slovensko může za dvacet let ta letadla prodat (po světě si kupce určitě najde) a jít zase dál. Prostě cesta...
    Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     08:55 14.12.2018

     fenri, na predaj F-16 po 20 rokoch používania ďalšiemu záujemcovi by som sa moc nespoliehal. Hlavným úskalím sú USA, ktoré aj momentálne blokujú podobný predaj z Izraela do ...
     Zobrazit celý příspěvek

     fenri, na predaj F-16 po 20 rokoch používania ďalšiemu záujemcovi by som sa moc nespoliehal. Hlavným úskalím sú USA, ktoré aj momentálne blokujú podobný predaj z Izraela do Chorvátska, aby sami získali zákazku pre Lockheed.
     Skôr by som sa prikláňal k nákupu toho najlepšieho. Ibaže, nalejme si čistého vína. My na F-35 nemáme - hlavne na prevádzkové náklady, ktoré sú takmer dvojnásobné oproti F-16. My budeme radi, ak sa nájdu v obrane financie na zabezpečenie aspoň 100 letových hodín ročne pre každého našeho pilota.
     Preto je F-16 Block 70 momentálne pre nás jediná rozumná voľba. Na nič drahšie nemáme a jedinou lacnejšou možnosťou je Gripen C/D, čo je v podstate výbehový model.
     Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     09:30 14.12.2018

     Sokrates (sakra, škoda, že jde dělat vlákna jen do malého počtu úrovní): máte pravdu, zapomněl jsem na to. Za 20 let nebude úplně sranda prodat poslední verze F-16. Ale zase tak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sokrates (sakra, škoda, že jde dělat vlákna jen do malého počtu úrovní): máte pravdu, zapomněl jsem na to. Za 20 let nebude úplně sranda prodat poslední verze F-16. Ale zase tak černě bych to neviděl. Na možné restrikce ze strany USA jsem zapomněl, ale pořád to budou +/- nejlepší F-16 na trhu a divil bych se, kdyby se nakonec prodej nepodařil.
     Nechci malovat čerta na zeď, ale také je možné, že nastane nějaká globální recese, akvizice se zpomalí, klesnou peníze na vývoj vojenské techniky a top verze F-16 si svojí bojovou hodnotu udrží déle, než se dnes může zdát. jasně, a nebo také překvapivě rychle zastarají. Prostě bych to bral tak, že by bylo ošidné přistupovat k tomu tak, že Slovensko se v příštích 40 letech F-16 nezbaví.

     V čem osobně vidím pro Slovensko větší problém je to, že pokud za 10-15 let Slovensko zbohatne, a/nebo nastane nějaká ošklivá vojenská krize, už sotva zvýší počet svých F-16. Tu linku jim nikdo v záloze držet nebude a kvůli pár strojům jí neoživí. A pak bude SR odkázána na provoz dvou typů, což při velikosti státu a počtu jeho letadel je docela nesmysl.
     Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     10:30 14.12.2018

     To, že o 10-15 rokov SR nejak výrazne zbohatne, je z hľadiska našeho ekonomického potenciálu nereálne. A to, že nám v tej dobe už Lockheed nedoplní stavy nových strojov ma trápi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To, že o 10-15 rokov SR nejak výrazne zbohatne, je z hľadiska našeho ekonomického potenciálu nereálne. A to, že nám v tej dobe už Lockheed nedoplní stavy nových strojov ma trápi asi rovnako, ako Vás trápi fakt, že o 1-2 roky takisto nedoplníte stavy Jas-39C/D, keď Saab rozbehne výrobu verzie E/F a definitívne pochová linku na C/D. Vo svete bude stále dostatok starých F-16, ktoré je možné zmodernizovať na F-16V, čo Lockeed v horizonte 30 rokov určite neodmietne.
     Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     11:16 14.12.2018

     Fenri:"Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Fenri:"Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude pro výrobce prioritou v oblasti dodávek dílů apod. I tohle je třeba brát v úvahu."

     Takze jako Gripen C/D dnes? :) Vzdyt ten ma dnes taky jiz 30 let, taky uz nedrzi krok ani s tim nejlepsim ze 4. generace, tim spis ne s generaci 5., ktera je jiz i v evrope proste realitou. A pritom je bude ACR sedlat jeste minimalne jednu dekadu... a stane se neco? No nestane. Samozrejme ze zadny system nevydrzi byt na spici celou svou zivotnost. Ani "stredni trida" nevydrzi byt stredni tridou po celou svou zivotnost, ale tak tomu holt je. Je to zcela bezny jev, ktery dobiha ted v OSSR s MiGy, ktere jsou za zenitem, bude dobihat jeste celou dekadu v ACR s gripeny, ktere jsou za zenitem, a nekdy za 20+ let bude dobihat v OSSR znovu, tentokrat s F-16, ktere uz v te dobe nebudou ani onou stredni tridou, ale znovu jednoduse zcela za zenitem. Tedy zcela prirozeny stav, kterym si projde krom velmoci a nejbohatsich statu kazdy.
     Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:26 14.12.2018

    Gibon. Jenže u českého letectva mají k pozemním útokům ploužit převážně L-159. Proto je máma a proto se tyto bitevníky nakupovali. To že momentálně Gripeny nebo část Gripenů ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gibon. Jenže u českého letectva mají k pozemním útokům ploužit převážně L-159. Proto je máma a proto se tyto bitevníky nakupovali. To že momentálně Gripeny nebo část Gripenů dostala možnost provádět i AG je prakticky bonus.

    Co se týče, že po splacení pronájmu nebudou naše. No a? Finančně to vždy vychází prakticky na ty stejné peníze. Nákup stroje je jen první krok. Pak následuje placení servisu, náhradních dílů atd. atd.
    Opravdu problém není ani tak v pronájmu nebo nákupu jako spíše v hlavách lidí. Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda jeho země fungovala.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     08:29 14.12.2018

     To je pravda, L159 je dobry argument. Mozno este teda dotiahnut integraciu zbrani.

     To je pravda, L159 je dobry argument. Mozno este teda dotiahnut integraciu zbrani.

    • Klimesov
     08:41 14.12.2018

     Gibon. Souhlas :-) Mně osobně se koncept, nadzvukových letounů co zvládají jak AA tak i AG doplněný o podzvukové bitevníky líbí, jen by to chtělo dotáhnout to do konce. Což bohužel ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon. Souhlas :-) Mně osobně se koncept, nadzvukových letounů co zvládají jak AA tak i AG doplněný o podzvukové bitevníky líbí, jen by to chtělo dotáhnout to do konce. Což bohužel zatím není no :-(
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:09 14.12.2018

     "Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda jeho země fungovala."

     Tohle není o vůbec o způsobu financovaní, vojenská technika se běžně kupuje na leasing. Jenže mi je máme na "kooperativní leasing", což je sakra rozdíl pro bojovou hodnotu armády. A v případě války neexistuje spojenec co byl schopen poskytnou náhradní stroj. A to při počtu 14 je už celkem solidní problém.

     Naši piloti budou mít ten samí problém jako ve WW2. Létat sice umějí, ale ne na strojích co jim mohou spojenci poskytnout... a přeškolení na "Huricane, Spitfire" je časově trošku jinde.
     Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   08:23 14.12.2018

   Kdyz by to napsal "nemate v armade prachy", bude vam to davat vetsi smysl? Protoze presne o to jde. Co naplat ze je CR ekonomicky vykonejsi nez SR, co naplat, ze Polsko zaostava ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kdyz by to napsal "nemate v armade prachy", bude vam to davat vetsi smysl? Protoze presne o to jde. Co naplat ze je CR ekonomicky vykonejsi nez SR, co naplat, ze Polsko zaostava per capita jeste vic, kdyz OCHOTA UTRACET ZA OBRANU je zda se u obou az nasobne vyssi nez jaka je minimalne posledni roky v pripade ACR. To pak muzete mit i o 20,30,40% vyssi ekonomicky vykon, ale kdyz se budete placat jen kolem 1% z toho baliku, a soused to pozene k tem slibenym a v ramci aliance doporucenym 2%, tak i chudsi soused na tom bude (je) lip a za toho chudaka sice neni CR jako celek, ale ACR zcela jiste.
   Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    08:43 14.12.2018

    Nojo, jenže Slovenské výdaje na obranu nejsou rozhodně vyšší než české a ani náhodou nebudou. Pokud chtějí dávat do roku 2020 na obranu 1.6% a ČR chce k témuž roku dávat 1.4", ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nojo, jenže Slovenské výdaje na obranu nejsou rozhodně vyšší než české a ani náhodou nebudou. Pokud chtějí dávat do roku 2020 na obranu 1.6% a ČR chce k témuž roku dávat 1.4", ale z více než DVOJNÁSOBNÉHO DPH, tak je zřejmé, že české výdaje na obranu budou podstatně vyšší a pokřik "nemáte na to" je prostě směšný a mimořádně hloupý.
    Znovu zdůrazňuji, že toto prudění se týká jen velmi malé části lidí ze Slovenska a znovu opakuji, že si myslím, že se Slovensko s letectvem vydává správným směrem a že to zatím rozjíždějí opravdu rozumně.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     09:07 14.12.2018

     Buduci rok 1,71%, (2020 1,81%, 2021 1,91%, 2022 2%)
     Vyhlad ČR podla posledneho zverejneneho rozpoctu nehovori o raste do 2020 na 1,4%, ale menej.
     Okrem toho je to este horsie. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Buduci rok 1,71%, (2020 1,81%, 2021 1,91%, 2022 2%)
     Vyhlad ČR podla posledneho zverejneneho rozpoctu nehovori o raste do 2020 na 1,4%, ale menej.
     Okrem toho je to este horsie. Rocne vratite do ŠR miliardy korun. Napríklad v roku 2017 z 52mld ste vratili 8mld. Ako klesne % k HDP?

     Co sa mozno snazi clanek napisat je:
     My mame 12 nadzvukov, vy mate 14 nadzvukov. My mame dve transportne lietadla, aj vy mate dve transportne lietadla,..... Bohatsia a dvojnasobne vacsia krajna.... Proste prispievate do vlastnej a spolocnej obrany malo. Rovnako ako este do nedavna my. A zatial Vasi politici maju plne kecy o tom ako je obrana dolezita, ale peniaze nepritekaju. Nasi toho nakecaju tiez pozehnane, ale aspon uz posielaju viac penazi :-D
     Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     09:21 14.12.2018

     Gibon, odkud máte ta čísla? Já našel na více místech jen že SR PLÁNUJE do r. 2020 zvýšit výdaje na 1.6% Nicméně i to mi přijde irelevantní. ono se to plánuje, co bude za X let. pak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon, odkud máte ta čísla? Já našel na více místech jen že SR PLÁNUJE do r. 2020 zvýšit výdaje na 1.6% Nicméně i to mi přijde irelevantní. ono se to plánuje, co bude za X let. pak stačí jedny povodně, jedna menší hospodářská krizička atd. a je to v čudu.
     Čili neuznávám nějaké řeči stylu:" my si plánujeme větší a propečenější holuby na střeše než vy". To, že si plánujete větší procenta vrážet obrany je fajn, ale realita může být úplně jiná a hlavně z toho jaksi nevyplývá, že ČR nemá prachy a Slovensko je rodící se velmoc.
     A při vší úctě srovnávat z hlediska plnění spojeneckých závazků vašich 12 nadzvuků s českými 14ti nadzvuky je pěkná somárina. Vaše nadzvuky jste dostali, nic vás z rozpočtu nestály ale hlavně jejich přínos k plnění spojeneckých závazků je víceméně NULA. Mise v rámci sdílení bojových kapacit s nimi nelétáte. Takže sice máte polovinu obyvatel, ale zrovna v této kapitole je přínos prostě nulový. Takže ne, určitě to nestojí tak, že "nás je polovina, ale máme 12 nadzvuků a vás je dvojnásobek a máte jen 14 nadzvuků, tedy my přispíváme NATO víc.".
     Věřím, že až ty F-16 budete mít a začnete s nimi létat pro NATO, že bude váš přínos per capita větší. A Slovensku to přeji. Ale zatím jde jen o sny a přání, nehledě na to, že nikdo neví, jak na tom bude okolo 2030 české letectvo. Možná lépe, možná hůř. Neví se. V plánování letectva jste v tuto chvíli před námi.
     Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     09:27 14.12.2018

     Jiste pochopite kdyz budu trosicku skepticky k tomu co CR "chce" a co nasledne pod stavajici garniturou bude realita, tim spis pokud se Babisovo holdingu skutecne vystavi v evrope ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jiste pochopite kdyz budu trosicku skepticky k tomu co CR "chce" a co nasledne pod stavajici garniturou bude realita, tim spis pokud se Babisovo holdingu skutecne vystavi v evrope dotacni stopka. Stejny skepticismus se mi tlaci do hlavy i v pripade Slovenska, ale precijen uznejme, ze v posledni dobe se neco vetsiho (spartany, dela, KBVP, nadzvuky) povedlo podepsat spis na vychodni strane reky moravy. CR v toho resi hodne na papire, ale podpisy nejak chybi.
     Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     10:15 14.12.2018

     Cisla mam zo schvaleneho rozpoctu na roky 2019-2021.

     Cisla mam zo schvaleneho rozpoctu na roky 2019-2021.

    • Jura99
     10:32 14.12.2018

     Gibon: rozpocet se schvaluje na jeden rok, to co tvrdite je rozpoctovy vyhled.

     Gibon: rozpocet se schvaluje na jeden rok, to co tvrdite je rozpoctovy vyhled.

    • Gibon
     10:49 14.12.2018

     A v tom vyhlade su tri splatky po pol miliarde Eur navyse za F-16.

     A v tom vyhlade su tri splatky po pol miliarde Eur navyse za F-16.

    • Scotty
     11:23 14.12.2018

     Gibon: respektuji to že jste hrdý na svojí armádu, ale až na tom OSSR bude aspoň tak jako AČR můžete tu dělat ramena.
     Když jsem viděl fotky vašich vojáků v Litvě tak podle zbraní ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon: respektuji to že jste hrdý na svojí armádu, ale až na tom OSSR bude aspoň tak jako AČR můžete tu dělat ramena.
     Když jsem viděl fotky vašich vojáků v Litvě tak podle zbraní bych je spíš tipoval na reenactory ČSLA. Zdá se mi trochu ostuda když v roce 2018 běhají pořád vaši vojáci s Sa58 a UK59 které jsou jakékoli modernizace prosté.
     Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     12:10 14.12.2018

     Niektoré reakcie nie sú práve šťastne zvolené, tiež mi vadí navážanie sa do ľudí podľa štátnej príslušnosti, mala by tu prebiehať korektná odborná diskusia. Ale je fajn, že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Niektoré reakcie nie sú práve šťastne zvolené, tiež mi vadí navážanie sa do ľudí podľa štátnej príslušnosti, mala by tu prebiehať korektná odborná diskusia. Ale je fajn, že existuje priestor v AN na výmenu názorov a skúseností.
     Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     12:28 14.12.2018

     Scotty: ˇÁno tiež dúfam, že nastane obmena útočných pušiek, vz.58 je dávno za zenitom. U vás sú prezbrojené všetky jednotky no nové zbrane? Podľa videa to tak nevyzerá: ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty: ˇÁno tiež dúfam, že nastane obmena útočných pušiek, vz.58 je dávno za zenitom. U vás sú prezbrojené všetky jednotky no nové zbrane? Podľa videa to tak nevyzerá:
     https://zpravy.idnes.cz/obrana...
     Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:16 14.12.2018

     Hajo: Video je z roku 2011....
     Pokud vím tak kromě AZ mají už všichni alespoň BREN1. V pondělí bude vláda schvalovat nákup dalších 14 000 BREN2 potom budou všechny bojové jednotky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hajo: Video je z roku 2011....
     Pokud vím tak kromě AZ mají už všichni alespoň BREN1. V pondělí bude vláda schvalovat nákup dalších 14 000 BREN2 potom budou všechny bojové jednotky přezbrojeny na BREN2.
     Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:51 14.12.2018

    Clanek. Jako v základě máte pravdu, ovšem osobně si myslím, že tady už se porovnávají zcela odlišné situace. Ono je otázka, zda by i Slováci neskočili po pronájmu, třeba těch F-16 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Clanek. Jako v základě máte pravdu, ovšem osobně si myslím, že tady už se porovnávají zcela odlišné situace. Ono je otázka, zda by i Slováci neskočili po pronájmu, třeba těch F-16 pokud by jim taková nabídka byla nabídnuta. Pokud vím tak Slováci měli na výbě buď koupit F-16V a nebo Gripen C/D. Za mně si vybrali dobře. Pokud by jim byla nabídnuta varianta Gripenu E/F už by se dalo nad tím polemizovat.
    Skrýt celý příspěvek

  • Double
   15:50 14.12.2018

   GDP per capita je vacsinou irelevantne, staci sa pozriet na take Irsko, ktore ma oficialne gdp per capita 75k dolarov. Vsetko je o armadnom rozpocte. A ten nas sa zvysi do r. 2020 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   GDP per capita je vacsinou irelevantne, staci sa pozriet na take Irsko, ktore ma oficialne gdp per capita 75k dolarov. Vsetko je o armadnom rozpocte. A ten nas sa zvysi do r. 2020 na 2% hdp. Vas bude tak 1.2%? Keby ste mali prachy navyse, tak by ste kupovali normalne stihacky a nemuseli ste si vypoziciavat tie najlacnejsie nadzvuky na trhu. A ako som uz pisal, mne to je celkom jedno, kludne majte tie najlacnejsie stroje, kludne si ich aj poziciavajte ked nemate prachy, ale aspon sa tu o tych chrapoch nevyjadruj ako o F-22 alebo co :D

   Co sa tyka armady, ako to je teda s tymi vasimi IFV? Vrtulnikmi? Delostrelectvom? Dockate sa ich este tuto polovicu storocia? Raketove delostrelectvo ste zrusili, PVO je zalozene na RBS-70(pouzitelne mozno proti nejakym vetronom). Prakticky jedine co mate "na urovni" su pandury.

   Cize na jednej strane ste ako pises pomaly najbohatsi stat v EU (:D), na druhej je cela vasa armada v rozklade a nic sa s tym nerobi. Nasa na tom tiez nie je najlepsie, ale aspon sa veci menia k lepsiemu. A armada nie je len o stihackach, to mas pravdu, preto sa u nas vynakladaju dalsie miliardy na nove BVP, 8x8, 4x4, PVO, tanky, podporne vozidla, vrtulniky, cvicne lietadla atd. Vsetko do roku 2030. U vas budu radi, ak do 2030 poriesia BVP a odkupia stare gripeny.
   Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    16:05 14.12.2018

    Double: ty vase 2% v roce 2020 jsou zbožné přání. Za druhé i 2% z vašeho HDP je furt mnohem méně, než 1.4% z našeho HDP. A letadla se nekupují za procenta HDP, ale za chechtaky. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Double: ty vase 2% v roce 2020 jsou zbožné přání. Za druhé i 2% z vašeho HDP je furt mnohem méně, než 1.4% z našeho HDP. A letadla se nekupují za procenta HDP, ale za chechtaky. A těch prostě máte méně. Ne hochu, napíšu jako nejbohatší stát. Píšu jako bohatší stát než Slovensko, kde ta tupější část populace ma pocit, že až jednou bude mít pár průměrných stíhaček, svět se z toho zblázní. Ne, AČR je na tom jednoznačně lépe, než vaše armáda. Do rozkladu ma daleko, zvláště ve srovnání s vámi. Zatím máte prd. Možná tak Turru na cestě a to fakt hitparáda neni. Hod se do klidu, děláš sve zemi ostudu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Double
     16:13 14.12.2018

     Tak je vas 2x tolko, takze logicky to bude viacej. Avsak logicky by ste mali mat 2x tolko techniky. Z tohto pohladu vyzera tych 14 pozicanych Gripenov este viac uboho.

     ACR je na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak je vas 2x tolko, takze logicky to bude viacej. Avsak logicky by ste mali mat 2x tolko techniky. Z tohto pohladu vyzera tych 14 pozicanych Gripenov este viac uboho.

     ACR je na tom lepe :D ale na otazky si mi neodpovedal. Ale je mi jasne, ze je tazke obhajovat tu vasu parodiu na armadu.
     Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     21:42 14.12.2018

     Double odpovím vám na vaše srovnání o počtu letadel:
     Jaký přínos je vašich 12 supersoniků pro NATO? NULA. Jako prd, jestli to chápete. České Gripeny odlétaly na misích NATO tisíce ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Double odpovím vám na vaše srovnání o počtu letadel:
     Jaký přínos je vašich 12 supersoniků pro NATO? NULA. Jako prd, jestli to chápete. České Gripeny odlétaly na misích NATO tisíce hodin. Ne dvakrát nula hodin, ale tisíce hodin. Chápete? Vy se vezete. Kolik jste investovali do nových letadel? Věřím, že alespoň polovinu toho, co Češi.
     Pojďme to spočítat...aha... vy jste investovali...přesně...zase prd. Ne polovinu, co Češi, ale PRD.
     Co pozemní technika? Kolik máte modernizovaných tanků? Kolik máte moderních KOT? Kolik jste investovali do moderních, NATO kompatibilních útočných pušek? Jeden větší prd než druhý. A IFV? y už máte rozjeté VŘ a máte alokované peníze alespoň a 100 kusů? To je asi nějaký tajný projekt, že? Pokud je AČR parodie na armádu, co máte proboha vy?
     Naštěstí na rozdí od vás, si to řada lidí na Slovensku uvědomuje a chce s tím něco dělat. Vy máte pocit, že jste super (a až budete jednou mít ty F-16, tak vyhlásíte válku Čehúnúm, co Čehúnúm, Rusku a celému světu jí vyhlásíte :-DD) a jste lepší, než česká parodie na armádu, než AČR v rozkladu. Realita je úplně jiná a naštěstí si jí většina lidí na Slovensku uvědomuje. A cesta dopředu nespočívá v přání, aby sousedovi chcípla koza, nebo namlouvání si, že jeho oktávka je horší než moje 120, ale v práci na sobě.
     Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:11 14.12.2018

     Mal by si zmenit dilera, ocividne ti predava nejaky divny matros.
     Stihacky maju byt v prvom rade prinosom pre stat, nie pre NATO. Aj ked je mozne, ze nejake babkove (loutkove) ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mal by si zmenit dilera, ocividne ti predava nejaky divny matros.
     Stihacky maju byt v prvom rade prinosom pre stat, nie pre NATO. Aj ked je mozne, ze nejake babkove (loutkove) staty zaujima skor prinos pre NATO :). My sme momentalne investovali 1,6 miliardy Eur, vdaka comu budeme mat najmodernejsie stroje vo vychodnej Europe. Vy mate 12 vypozicanych Gripenov, trocha rozdiel. To, ze beries tych 12 Gripenov ako uspech dost hovori o stave celkovej acr.

     Ja si nerobim iluzie o nasej armade, prave naopak, avsak u nas sa s tym zacalo konecne nieco robit. Masivne sa zvysili vydavky na obranu, vypracoval sa dlhodoby plan modernizacie, podpisali sa prve zmluvy atd. U vas sa nic nezmenilo, armadu beru politici stale "len do poctu". A tak to aj potom vypada, vrtulniky sa vyberaju 10 rokov a stale nic, ifv su v nedohladne, plany na delostrelectvo sa menia kazdy druhy mesiac. Jednoducho katastrofa. A ak toto niekto nadalej obhajuje, tak nech boh ochranuje CR :)
     Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  23:41 13.12.2018

  Slovensko je dnes asi jediný evropský stát, který s nákupem nových bojových letadel zároveň navyšuje jejich počet, sice jen o dva kusy oproti Migum ale i tak.. všude jinde jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko je dnes asi jediný evropský stát, který s nákupem nových bojových letadel zároveň navyšuje jejich počet, sice jen o dva kusy oproti Migum ale i tak.. všude jinde jde razantní pokles počtu stroju, např. Belgie a Nizozemí s F-35 oproti F-16.
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   00:05 14.12.2018

   Nebylo už moc kam ustupovat.

   A pak se můžeme dohadovat, co je to "nástupce" - buď ve smyslu kontinuity, nebo ve smyslu pokroku. Má to úplně jiné významy.
   Viper je výběhový model. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nebylo už moc kam ustupovat.

   A pak se můžeme dohadovat, co je to "nástupce" - buď ve smyslu kontinuity, nebo ve smyslu pokroku. Má to úplně jiné významy.
   Viper je výběhový model. Má to nejlepší ze své generace, ale lecos se už do něj nevlezlo a ani k tomu nebude vůle.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    08:12 14.12.2018

    Uz o tejto verzii hovoria, ze je nad moznosti a schopnosti tak malej armady ako je nasa. Uvidime, co z toho vytrieskaju.

    Uz o tejto verzii hovoria, ze je nad moznosti a schopnosti tak malej armady ako je nasa. Uvidime, co z toho vytrieskaju.

  • Jura99
   08:14 14.12.2018

   Není to tak, Slovensko mělo celkem 24ks Mig-29A, jejichž počet průběžně snižovalo kvůli neschopnosti je udržovat v provozu (srovnej viz. Polsko a jejich schopnost provozovat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Není to tak, Slovensko mělo celkem 24ks Mig-29A, jejichž počet průběžně snižovalo kvůli neschopnosti je udržovat v provozu (srovnej viz. Polsko a jejich schopnost provozovat Mig-29). Stroj který nám předali do muzea má nálet pouhých 234hodin. Letectvu s takovým přístupem k majetku bych nově nekoupil ani vrtuli.
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    08:35 14.12.2018

    Kolovratek, X krat vyvraceny. Ach jaj...

    Kolovratek, X krat vyvraceny. Ach jaj...

 • Flader
  22:04 13.12.2018

  K tomu vyjadreniu p. generála Macka že vojaci nemajú boty ... Staˇ´cí sa pozrieť na centrálny register zmluv, koľko výstroje sa objednalo za posledných niekoľko mesiacov. Nejedná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu vyjadreniu p. generála Macka že vojaci nemajú boty ... Staˇ´cí sa pozrieť na centrálny register zmluv, koľko výstroje sa objednalo za posledných niekoľko mesiacov. Nejedná sa o rámcové zmluvy, ale o nákup.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:11 13.12.2018

  Přeji aby to vyšlo.

  Je super mít spoustu vytrénovaných pilotů.... Jen je problém, že ty stroje v NATO nikdo nemá...

  Přeji aby to vyšlo.

  Je super mít spoustu vytrénovaných pilotů.... Jen je problém, že ty stroje v NATO nikdo nemá...

 • analytic
  20:42 13.12.2018

  I pro ČR je dobře, že SR bude mít schopnost bránit svůj vzdušný prostor.

  I pro ČR je dobře, že SR bude mít schopnost bránit svůj vzdušný prostor.

 • koteky
  18:43 13.12.2018

  Už v deväťdesiatych rokoch sa oficiálne hovorilo že SR nikdy nebude mať na to/finančne/ aby prevádzkovala lietadla 5-tej generácie. F 16 nieje zastaralá konštrukcia, je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už v deväťdesiatych rokoch sa oficiálne hovorilo že SR nikdy nebude mať na to/finančne/ aby prevádzkovala lietadla 5-tej generácie. F 16 nieje zastaralá konštrukcia, je to koncepcia jednomotorového lietadla s NOSNÝM TRUPOM a prvkami LERX, o vylepšenie sa postarali japonci so svojím F-2.U piatej generácie sú tieto aerodynamické prvky potlačované či úplne absentujú kvôli filozofii STEALTH. Toľko o sne menom F35. A úprimne Čechom závidím že majú Gripen, pretože F 16 sa mí zdá príliš luxusná nato čo bude pre OSSR v službe poskytovať.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   19:18 13.12.2018

   Presne tak, uz vidim, ako Danko posiela F16 pomahat spojencom kdesi v Syrii :-D
   Ale na druhu stranu Narodny Kapitan tu nebude vecne a potom sa tieto stroje mozu hodit aj na nieco ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak, uz vidim, ako Danko posiela F16 pomahat spojencom kdesi v Syrii :-D
   Ale na druhu stranu Narodny Kapitan tu nebude vecne a potom sa tieto stroje mozu hodit aj na nieco viac ako Air Policing.
   Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  18:22 13.12.2018

  Jura99: F16 je výbehový model? To vážne? Tak prečo ho používa toľko krajín a chystá sa ich modernizovať na verziu block 70/72? Odpoveď je jednoduchá, je to v boji osvedčený, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: F16 je výbehový model? To vážne? Tak prečo ho používa toľko krajín a chystá sa ich modernizovať na verziu block 70/72? Odpoveď je jednoduchá, je to v boji osvedčený, technicky vyspelý a modernizovateľný stroj, ktorý má a bude mať ešte dlho čo ponúknuť (viď. Poľsko, Izrael, Katar atď.).
  Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   18:29 13.12.2018

   Hajo, mrkněte se na význam slova "výběhový", než se začnete čílit. Výběhový neznamená špatný, neefektivní, nevýkonný či nevýhodný. Ba leckdy naopak. Často výběhové modely patří k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hajo, mrkněte se na význam slova "výběhový", než se začnete čílit. Výběhový neznamená špatný, neefektivní, nevýkonný či nevýhodný. Ba leckdy naopak. Často výběhové modely patří k nejvýhodnějším nabídkám na trhu. Výběhové je něco, co už má nástupce, resp. je na konci svého cyklu. Což neznamená, že je to špatné, že se to nebude ještě nějaý čas prodávat, vyrábět a drobně vylepšovat. A ano, letadlo ze sedmdesátých let, které je (pomalu bude) nahrazováno F-35 prostě je výběhové. Hodně dobré, schopné a výběhové.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:30 13.12.2018

   Zrovna ty jmenované státy (Polsko, Izrael, Katar) nejsou moc dobrý příklad. Polsko provozuje F-16C, ale pokukuje po F-35A, Izrael nakupuje F-35A a své F-16I zčásti prodá např. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna ty jmenované státy (Polsko, Izrael, Katar) nejsou moc dobrý příklad. Polsko provozuje F-16C, ale pokukuje po F-35A, Izrael nakupuje F-35A a své F-16I zčásti prodá např. Chorvatsku, no a Katar žádné F-16 nemá, pokud se nepletu. Státy jako Dánsko, Norsko, Belgie, Holandsko všechny měly F-16 a nahrazují je F-35A. Nový Block 70/72 mimo Slovenska nikdo zatím nekoupil.
   Skrýt celý příspěvek

   • Double
    18:46 13.12.2018

    Pred nami ich kupil Bahrain. Americania planuju vsetky F-16 zmodernizovat na verziu Viper, Greci a Tajwan ditto. Coskoro ich pravdepodobne nakupia aj Bulhari a Rakusania.
    Nezavid ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pred nami ich kupil Bahrain. Americania planuju vsetky F-16 zmodernizovat na verziu Viper, Greci a Tajwan ditto. Coskoro ich pravdepodobne nakupia aj Bulhari a Rakusania.
    Nezavid tolko, my za to nemozme, ze lietate na zapozicanych starych plechovkach (na vlastne nemate? :D), zatial co my nakupujeme najnovsie F-16.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     18:58 13.12.2018

     Ty jmenovane staty maji specificke duvody, napr. Taiwan z politickych duvodu nema sanci dostat F-35A, Recko je zadluzene a Bahrajn jen dokupuje k upgradovanym starsim.

     Ty jmenovane staty maji specificke duvody, napr. Taiwan z politickych duvodu nema sanci dostat F-35A, Recko je zadluzene a Bahrajn jen dokupuje k upgradovanym starsim.

    • Double
     19:42 13.12.2018

     Ved si pred chvilou hovoril, ze ich nikto nekupuje :D co sa stalo s tou castou tvojho argumentu? :D Kazdy kupuje lietadla kvoli specifickym dovodom, napriklad taka Juzna Afrika ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ved si pred chvilou hovoril, ze ich nikto nekupuje :D co sa stalo s tou castou tvojho argumentu? :D Kazdy kupuje lietadla kvoli specifickym dovodom, napriklad taka Juzna Afrika nakupila Gripeny, lebo polovica krajiny ani nema na chleba. Potom su tu samozrejme krajiny, ktore si tie lacne gripeny nekupia ale len pozicaju, ale k tomu sa radsej nebudem vyjadrovat.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:20 13.12.2018

     Tvrdil jsem ze mimo SVK se nekupuji nove Block 70/72. Ty jmenovane jsou modernizace na verzi Viper, nikoliv nakupy novych.

     Tvrdil jsem ze mimo SVK se nekupuji nove Block 70/72. Ty jmenovane jsou modernizace na verzi Viper, nikoliv nakupy novych.

    • Double
     20:38 13.12.2018

     Co je hlupost, kedze ich este pred nami kupil bahrajn.

     btw, staty ako Dansko, Norsko ci Holandsko sa participovali na vyvoji F-35. Prakticky sa rozhodli o nakupe F-35 davno ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Co je hlupost, kedze ich este pred nami kupil bahrajn.

     btw, staty ako Dansko, Norsko ci Holandsko sa participovali na vyvoji F-35. Prakticky sa rozhodli o nakupe F-35 davno predtym ako bola F-16V vobec predstavena. Ved aj vdaka nim je momentalne F-16V na svete, kedze pouziva mnohe technologie, ktorych vyvoj zaplatili pri vyvoji F-35. Ale to ta asi nenapadlo co? :D

     Kazdy aj tak vie, ze ak nahodou nakupite F-16V tak budes skakat od radosti 5 metrov do vzduchu.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:45 13.12.2018

     Bahrajn jako doplnek k upgradu starsich, takze doplnuje pocet. CR verim, ze pouvazuje nad F35A. Ale priority vidim jinde, nez vysypat vsechny zdroje do par kusu stihacek.

     Bahrajn jako doplnek k upgradu starsich, takze doplnuje pocet. CR verim, ze pouvazuje nad F35A. Ale priority vidim jinde, nez vysypat vsechny zdroje do par kusu stihacek.

    • moky
     20:52 13.12.2018

     Víš retarde.my je provozujeme od roku 2005.To ste ještě cválali na koních..

     Víš retarde.my je provozujeme od roku 2005.To ste ještě cválali na koních..

    • Double
     20:57 13.12.2018

     Takze to nie je kupa ale len doplnenie poctu :D no ja mam dost. Inak, aj ja vidim priority ACR inde, len sa obavam, ze tych priorit je tolko, ze aj odkupenei starych gripenov bude ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Takze to nie je kupa ale len doplnenie poctu :D no ja mam dost. Inak, aj ja vidim priority ACR inde, len sa obavam, ze tych priorit je tolko, ze aj odkupenei starych gripenov bude luxus ktori si nebudete moct dovolit
     Skrýt celý příspěvek

    • Double
     20:58 13.12.2018

     moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D

     moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D

   • Hajo
    18:59 13.12.2018

    S tým Katarom som sa pomýlil, ide o Bahrajn a záujem o nákup F16 block 70. Poliaci predpokladám budú tiež modernizovať F16 a F35A v ich prípade dáva zmysel, susedia priamo s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S tým Katarom som sa pomýlil, ide o Bahrajn a záujem o nákup F16 block 70. Poliaci predpokladám budú tiež modernizovať F16 a F35A v ich prípade dáva zmysel, susedia priamo s Ruskom. Izrael som uvádzal ako príklad úspešnej modernizácie a bojového nasadenia F16. Tento nákup má aj nadväznosť na modernizáciu našich letísk.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:40 13.12.2018

  Macko to řekl správně, akorát se nejedná o Mercedes v limitovaném provedení, ale o výběhový model letitého dizajnu, pravda na možnosti jeho konstrukce v "plné palbě", který si však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Macko to řekl správně, akorát se nejedná o Mercedes v limitovaném provedení, ale o výběhový model letitého dizajnu, pravda na možnosti jeho konstrukce v "plné palbě", který si však kupuje pouze Slovensko. Všechny ostatní státy, které přezbrojují letectvo, jej dosud ponechaly bez povšimnutí a kupují obvykle nástupce F-16, tedy F-35A. Čím to, že i dosavadní uživatelé starších verzí F-16 kupují F-35A místo nákupu nových Block 70/72?
  Skrýt celý příspěvek

  • Double
   18:13 13.12.2018

   Gripen C je co, skoda 120? Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch

   Gripen C je co, skoda 120? Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch

   • fenri
    20:58 13.12.2018

    Zdá se, že Slovensko možná bude mít časem pár slušných stíhaček a hned mají někteří bratři pocit, že jsou supervelmoc a zvedají zamindrákovaný hřebínek.
    "Nezavid tolko, my za to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zdá se, že Slovensko možná bude mít časem pár slušných stíhaček a hned mají někteří bratři pocit, že jsou supervelmoc a zvedají zamindrákovaný hřebínek.
    "Nezavid tolko, my za to nemozme, ze lietate na zapozicanych starych plechovkach (na vlastne nemate? :D), zatial co my nakupujeme najnovsie F-16."
    "Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch"
    Double, zatím máte prd a ještě pěkných pár let ho mít budete. To za prvé. Za druhé sebelepší stíhačky vám bez funkčního zázemí a zbytku armády budou na nic. A za třetí je docela dobře možné, že než se naučíte na těch F-16 létat a servisovat je, a vypracujete si postupy a rutiny pro západní vojenskou leteckou techniku (které my už máme), my možná budeme létat na F-35. Tož tak.
    Ale hlavně my vaše kecy přijdou fakt ubohé a dětinské.
    Skrýt celý příspěvek

    • Double
     21:50 13.12.2018

     Mozno budete dovtedy aj na mesiaci. Ako sa hovori kym vies snivat tak mas nadej :D a nemusis byt taky precitlively, keby stale nepisal same rozpravky, tak by som si z vas nerobil ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mozno budete dovtedy aj na mesiaci. Ako sa hovori kym vies snivat tak mas nadej :D a nemusis byt taky precitlively, keby stale nepisal same rozpravky, tak by som si z vas nerobil taku srandu
     Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    22:40 13.12.2018

    Ehm, Double, nechci ti brát iluze, ale čeští piloti létají už 13 let na moderní západní technice, a už skoro 10 let se účastní střežení vzdušného prostoru NATO v Pobaltí a na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ehm, Double, nechci ti brát iluze, ale čeští piloti létají už 13 let na moderní západní technice, a už skoro 10 let se účastní střežení vzdušného prostoru NATO v Pobaltí a na Islandu. Máme na západních letadlech nalétáno hodně přes 20 000 hodin (kdy toho dosáhnete vy?). Gipeny spolu se Švédy zvládáme udržovat ve vysokém operačním nasazení . Vy sníte o tom, že možná v roce 2023 začnete zavádět o něco lepší letadla. Než je zavedete, integrujete do NATO, něco s nimi nalétáte, uděláte k nim infrastrukturu, vyhrajete nějaký Tiger Meet... to už tu budou úřadovat naši vnuci.
    Ty sny zatím máte jenom vy. Češi nevzrušeně žijí realitou, která je pár procent za vašimi sny. Já vám ty sny upřimně přeji. A přeji vám, ať vám vyjdou. Bez ironie. Ale rozesmívá mě mindrák provinčního chudáka v otřískaném ˇŽigulu, u kterého nemá na benzín a díly, a kterému někdo slíbil že bude jednou snad mít postarší BMW a už teď se vysmívá, těm, co dávno jezdí a rutinně jezdí Passatem. Chlapče, z vás méněcennost přímo čiší. Chcetete si poměřovat kdo výš dočůrá (a zatím čůráte jen do plínek), ale neuvědomujete si, že to není všechno. Dobrá éra jsou jen zlomek armády a letectva.
    Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:07 13.12.2018

     Nj, lietaju na zapadnej, nie na vasej. Ak to beries ako nejaky uspech tak nech sa paci, ale podla mna to je skor trapas, ze stat ako Cesko nema na vlastne stihacky. Inak, rozdiel ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nj, lietaju na zapadnej, nie na vasej. Ak to beries ako nejaky uspech tak nech sa paci, ale podla mna to je skor trapas, ze stat ako Cesko nema na vlastne stihacky. Inak, rozdiel medzi F-16V a Gripenom C je jednoznacne vacsi ako medzi Mig-29AS a Gripenom C ktory mate zapozicany. Co sa tyka zvysku tojho komentu, tak som sa dobre pobavil :D Asi mas nejake mindraky, mozno pocit menejcennosti. Ale neboj sa, v hlave si opakuj, ze jedneho dna budete mat F-35, Blackhawky atd., mozno sa ti ulavi :D
     Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     23:28 13.12.2018

     Double, ještě jednou: my létáme na moderních letadlech, za která platíme. Vy létáte ve 30 let starých letadlech, které jste dostali a u kterých nemáte ani na palivo, ani na údržbu. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Double, ještě jednou: my létáme na moderních letadlech, za která platíme. Vy létáte ve 30 let starých letadlech, které jste dostali a u kterých nemáte ani na palivo, ani na údržbu. Kolik jich dostanete do vzduchu? Myslím, že jedna ruka notně zdevastovaná cirkulárkou, by na ty počty stačila.
     Chápete rozdíl mezi tím, co je v ČR DNES a co je tedy REALITOU a tím, co MOŽNÁ v SR jednou BUDE a co je tedy vlhkým snem?
     A rozdíl mezi Gripen C a F-16 ftunningu? No, hlavně bude dán celkovou úrovní výcviku, nalétaností, zkušenostmi se spoluprací s dalšími letectvy NATO, se schopností monitorovat vlastní vzdušný prostor atd. Myslím, že Vaši piloti mají nalétáno ještě mnohem méně, než naši (ostatně kdy se piloti SR podívali na akce a operace NATO, na které už naši deset létají? A kdy se na ně podívají? A jestli?
     Pro představu - to, co měly naši piloti nalétáno na Grpenech k loňskému roku, budou mít ti vaši (pokud se všechna letadla dodají a uvedu do plného operačního provozu do jednoho roku od aktuálního termínu zahájení dodávek) nejdříve na přelomu let 2035/36. To jen za předpokladu, že od začátku budete létat plný kotel, se kterým počítá aktuální smlouva a že nenastane ani moment zdržení v dodávkách, získávání operačních schopností apod. Tedy v roce 2035 megaoptimisticky budete mít nalétáno to, co naši piloti měli loni (skoro už lze říct předloni).
     Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:57 13.12.2018

     Lieta ich cca 10? Cize ak to preratame na pocty obyvatelov tak zaostavate. A co je dolezite, tak su nase, zatial co vy lietate na pozicanych gripenoch, lebo ste nemali prachy na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Lieta ich cca 10? Cize ak to preratame na pocty obyvatelov tak zaostavate. A co je dolezite, tak su nase, zatial co vy lietate na pozicanych gripenoch, lebo ste nemali prachy na normalne stihacky. To je jednoducho fakt. Ale ja vas neodsudzujem, chceli ste setrit, tak pre mna zamna setrite, ale bolo by na mieste si to priznat a nehrat sa na majstrov sveta... A este raz, Gripen C nie je oproti Migu-29 ziadna vyhra. Takze tie tvoje rozpravky ohladom x tisic hodin nalietanych na Gripenoch ma vobec nezaujimaju. Ale ked uz sme pri tom, tak v r. 2035 budu mat nasi nalietane tisicky hodin na najmodernejsich stihackach 4++ generacie, zatial co vy budete pravdepodobne stale lietat na Gripenoch C. Ale tak na nahananie dopravakov vam to snad bude stacit :) a co sa tyka cviceni, tak naposledy sa ucastnili NATO cvicenia mace xix, ktore bolo tento september.
     Skrýt celý příspěvek

    • Double
     00:02 14.12.2018

     Inak, ako to vypada s novymi BVP? vrtulnikmi? delostrelectvom? Nedavno to vypadalo ze uz mate vybrane a hla, nakoniec sa tie tendre zacali rusit. Asi uz chapem, preco z teba ide ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Inak, ako to vypada s novymi BVP? vrtulnikmi? delostrelectvom? Nedavno to vypadalo ze uz mate vybrane a hla, nakoniec sa tie tendre zacali rusit. Asi uz chapem, preco z teba ide tolka zavist :)
     Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    16:35 17.12.2018

    ...VItajte na SLovensku, zemi majstrov sveta v ladnom hokeji a drzitelov najveciho komplexu menecennosti vo strednej Europe!
    Ukazoval jsem tvoje příspěvky kolegům Slovákům v práci ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...VItajte na SLovensku, zemi majstrov sveta v ladnom hokeji a drzitelov najveciho komplexu menecennosti vo strednej Europe!
    Ukazoval jsem tvoje příspěvky kolegům Slovákům v práci a mám ti vzkázat, že jsi ***** a ***** a *****... vlastně to sem napsat nemůžu. Ale jsou to oblíbená slovní spojení tvých spoluobčanů :)
    Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:31 17.12.2018

     Uz som si myslel, ze to nariekanie zo strany urazenych ceskov prestalo, ,a hla :)

     Uz som si myslel, ze to nariekanie zo strany urazenych ceskov prestalo, ,a hla :)

 • Arthur
  16:19 13.12.2018

  Objednanie a následný nákup 14 kusov viacúčelových stíhačiek F-16 Block 70/72 so servisom na 2 roky !!! za 1,6 mld EUR primárne odčerpá 500 mil EUR, ktoré mohli byť v rámci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Objednanie a následný nákup 14 kusov viacúčelových stíhačiek F-16 Block 70/72 so servisom na 2 roky !!! za 1,6 mld EUR primárne odčerpá 500 mil EUR, ktoré mohli byť v rámci kapitoly MOSR realokované do iných spôsobilostí Vzdušných s´íl resp. ďalších spôsobilostí OSSR voči modernizačným plánom obsiahnutých dnes v už neaktuálnom Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OSSR s výhľadom do roku 2030, kde sa plánovalo na stíhačky 1,1 mld EUR.

  Zároveň bez vyššie uvedenej akvizície netreba opomínať tú pachuť naokolo a to objednať tie stíhačky, ktoré prídu čo najneskôr, a tak čo najdlhšie udržať v prevádzke ruské MIGy 29 a predĺžiť tak abonent v podobe pobytu prokremelskej údržbársko-špionážnej jednotky na NATO základni Sliač.

  CELÉ ZLE...
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:27 13.12.2018

   já bych to neviděl tak negativně. Nechápu sice, proč servis jen na 2 roky, ale jinak bych moc nevěřil tomu, že by se nějaké prostředky ušetřily a smysluplně využily na růst jiných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   já bych to neviděl tak negativně. Nechápu sice, proč servis jen na 2 roky, ale jinak bych moc nevěřil tomu, že by se nějaké prostředky ušetřily a smysluplně využily na růst jiných schopností. Tahle akvizice naopak může motivovat ke snaze využít potenciálu, který nové F-16 mají a bude zaručovat aspoň jakousi snahu o kompatibilitu čehokoli jiného, co se bude kupovat.
   Skrýt celý příspěvek

  • Double
   16:40 13.12.2018

   Je ti jasne, ze keby sa stihacky kupovali za planovanych 1,1. miliardy, tak do rozpoctu MOSR by sa z tych "usetrenych" 500 milionov nedostal ani cent?

   Je ti jasne, ze keby sa stihacky kupovali za planovanych 1,1. miliardy, tak do rozpoctu MOSR by sa z tych "usetrenych" 500 milionov nedostal ani cent?

  • Hajo
   19:12 13.12.2018

   Zaujímalo by ma prečo neoslovili so servisom Migov 29 Poliakov resp. urobiť dopyt na súčiastky u Maďarov?

   Zaujímalo by ma prečo neoslovili so servisom Migov 29 Poliakov resp. urobiť dopyt na súčiastky u Maďarov?

 • Kichot
  15:23 13.12.2018

  Naše armáda by se hlavně měla soustředit na obranu našeho státu. A tomu by měla podřizovat akvizice. Ve finále je skoro jedno jestli Jas39 nebo F16 když budou kompatibilní. Je sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naše armáda by se hlavně měla soustředit na obranu našeho státu. A tomu by měla podřizovat akvizice. Ve finále je skoro jedno jestli Jas39 nebo F16 když budou kompatibilní. Je sice dobře, že jsme v NATO, proti Rusku nebo Číně fajn, ale historie nás učí , že se máme obávat hlavně okolních států. Nic není věčné ani Nato ani EU ani RVHP. A ani bratrská láska se Slovenskem..
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   17:26 13.12.2018

   Jasne, ze u nas rastie nenavist voci Cechom. Uz v lete mi manzelka vravela, ze by som nemal pit Plzenske pred obedom a na lacno.

   Jasne, ze u nas rastie nenavist voci Cechom. Uz v lete mi manzelka vravela, ze by som nemal pit Plzenske pred obedom a na lacno.

   • Czertik
    20:10 14.12.2018

    Tak zkus Corgon :) Treba ji zahrajes na narodni stunu :).

    Tak zkus Corgon :) Treba ji zahrajes na narodni stunu :).

 • Rase
  14:12 13.12.2018

  F-16V (Block 70/72) nemá smysl ani porovnávat s Gripenem C/D, leda tak E/F, pak ale budou trochu jiné i ty provozní náklady a cena. Jsem docela dost zvědavý, co za stíhačku vyberou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-16V (Block 70/72) nemá smysl ani porovnávat s Gripenem C/D, leda tak E/F, pak ale budou trochu jiné i ty provozní náklady a cena. Jsem docela dost zvědavý, co za stíhačku vyberou Bulhaři a taky v Rakousku. Podle oficiální zprávy speciální komise z loňského roku, není nákup nových strojů zrovna doporučován. Přesněji mluví o pořízení 3 dvoumístných Eurofighterů a všechny modernizovat + přikoupit 10 výcvikových letounů kategorie advance jet trainer, schopných nést zbraně. Tím by vznikl systém dvou flotil (zwei Floten System) pro ochranu vzdušného prostoru státu. Dodám, že právě modernizaci stávajících stíhačů nabízí britové (BAE Systems). V případě že se rozhodnou koupit fungl nové stíhače, tak se zmiňuje právě Gripen E/F i F-16 Block 70/72. Osobně bych tento tendr doporučoval sledovat, protože naše Gripeny C/D nevydrží v pronájmu věčně a bylo by fajn provozovat stejný typ jako nějaký z našich sousedů. Stejný problém budou muset řešit i Maďaři. Bude zajímavé, zda střed Evropy přejde na F-16V, Gripen E/F nebo si každý dál pojede sám na svém písečku
  Skrýt celý příspěvek

 • chalupab
  12:49 13.12.2018

  Věřím, že kupující i prodávající má velkou radost.
  Nicméně musím podotknout (jako bývalý místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR - tedy i jako ten, kdo se pokoušel jak s činovníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věřím, že kupující i prodávající má velkou radost.
  Nicméně musím podotknout (jako bývalý místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR - tedy i jako ten, kdo se pokoušel jak s činovníky NATO, tak i se slovenskou stranou komunikovat řadu problematik): SKUTEČNOU SPOLUPRÁCI v oblasti obrany, budování společných odstrašujících ozbrojených sil při maximální výhodnosti poměru vynaložených prostředků z kapes daňového poplatníka a synergických schopností, jistou specializace národních armád, efektivitu využití vojenských technologií včetně výcviku, údržby po dobu takzvaného životního cyklu (cca 30 let), legislativy atp. SI PŘEDSTAVUJI SKUTEČNĚ JINAK.
  Třeba takto - jenom FIKCE :-) - že se politické reprezentace, respektive ministři národních obran dvou sousedních, takřka bratrských národů sejdou a dohodnou se na společném, dlouhodobém způsobu dlouhodobého řešení společné obrany a ochrany nevelkého vzdušného prostoru uprostřed Evropy...mělo by to být o to snadnější díky faktu, že obě země sdílejí závazky kolektivní obrany v rámci aliance NATO. Tedy si - čistě teoreticky řeknou třeba toto: ok, vy máte potřebná letadla, piloty, vše zavedené a funkční, vše co na to navazuje, ok, společně dokoupíme-doleasingujeme dalších 6 (nebo 8, nebo 10) strojů, nějakým koeficientem zaplatíme další modernizaci a další vybavenost, společně přispějeme na výcvik pilotů, logistiku, radary, modernizaci letišť atp. a PŘEDEVŠÍM ZVÝŠÍME naše SPOLEČNÉ schopnosti nikoliv pouze dvakrát, ale s ohledem na synergii efektů vlastně 3 krát - což bude super zprava jak pro naše daňové poplatníky, tak pro ostatní alianční země kolektivní obrany....
  Ale jak vidno, je to spíš námět pro nějaký scifi román o selském (vojenském) rozumu nejen ČR a SR, a o celém slavném budování bojeschopnosti evropské branné komunity v NATO.

  Závěr: mám čím dále větší dojem (těch signálů je samozřejmě více), že všechny vznečené řeči o potřebné transformaci NATO, o zvýšení schopností k obranně vůči neustále zdůrazňovaným hrozbám (RF a Čína), o obranné spolupráci v rámci V4 jsou jenom skutečně jenom řeči a potřebný skutek utek. Nebo ? ta hrozba (RF a Čína) není takovou hrozbou, za jakou je vydávána...fakt nevím.

  A neodpustím si poznamenat - evropské národní armády v této chvíli obhodpodařují více než 170!!! zbraňových systémů (což představuje velmi složité logistiscké zajištění, plánování bojové činnosti, koordinaci a kompatibilitu ozbrojených sil atd. - a ASTRONOMICKY neefektivní plýtvání finančními rozpočty = skutečně "problematické" vojenské schopnosti).
  Ti kteří jsou v NATO na absolutní špičce a dotuji NATO ze 70% financí od svých občanů - tedy USA - disponují POUZE! cca 70 zbraňovými systémy.
  Otázky:
  - DOKDY SE, s ohledem na veškeré souvislosti, fakty, náklady, hrozby a změny v globálním bezpečnostním prostředí, BUDOU EVROPANI I V TÉTO OBLASTI - VOJENSKÉ SPOLUPRÁCE. odpovědnosti za obranu Evropy - CHOVAT JAKO DILETANTI?
  - KDO Z EVROPSKÝCH POSLANCŮ (Českých) vůbec tuší o co "go"?
  - odvedli politici a poslanci obou spřátelených (bratrských) zemí práci za kterou jsou svými občany placeni?

  A tyto otázky jsou určeny především pro obyčejného evropana, který chodí k volbám a platí daně - měli bychom se všichni mnohem důsledněji ptát NA CO VLASTNĚ!!!
  volby jsou v květnu 2019
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   12:56 13.12.2018

   predstava je to pekna, ale nerealna kym tu nevznikne jednotna europska armada ktora by zastresovala obranu celej Europskej unie. Ale aby ta bola efektivna znamenalo by to vzdanie ...
   Zobrazit celý příspěvek

   predstava je to pekna, ale nerealna kym tu nevznikne jednotna europska armada ktora by zastresovala obranu celej Europskej unie. Ale aby ta bola efektivna znamenalo by to vzdanie sa vlastnych zahranicnych politik a pretransformovanie EU na plnohodnotny stat. A to je v dohladnej dobe nerealne tiez.

   Doterajsie narodne armady by tvorili nieco ako narodnu gardu v USA, aby sa aj lokalny politici mali s cim hrat a kde prepierat peniaze.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:08 13.12.2018

    Hlavně se do toho vždycky dostane ekonomika a politika. Armáda typu AČR letadla musí koupit v zahraničí, ale Francouzi, Angličani, možná Němci si mohou stavět vlastní - to je sice ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hlavně se do toho vždycky dostane ekonomika a politika. Armáda typu AČR letadla musí koupit v zahraničí, ale Francouzi, Angličani, možná Němci si mohou stavět vlastní - to je sice logisticky náročné, ale zase to dá práci lidem a nechá peníze v ekonomice.
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     14:00 13.12.2018

     ach tak daleko ani nemusime ist. Tu sa nedokaze dohodnut ani Cesko so Slovenskom teda dva staty ktre k sebe maju naozaj blizko. A uprimne. Ako by to fungovalo ked sa jedna o dva ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ach tak daleko ani nemusime ist. Tu sa nedokaze dohodnut ani Cesko so Slovenskom teda dva staty ktre k sebe maju naozaj blizko. A uprimne. Ako by to fungovalo ked sa jedna o dva staty s dvomi samostatnymi vladami v pripade vojny? Predstavme si scenar, ze Cesko bude napadnute Polskom kvoli Tesinsku (alebo Slovensko Madarskom kvoli zitnemu ostrovu). Ako to bude s nasadenim spolocnych lietadiel? Jeden stat je oficialne vo vojne druhy nie, ale zjeho uzemia operuje stihacia letka zapajajuca sa do konfliktu? A utocnik to necha len tak? Kdeze, toto fungovat nikdy nebude pri viacerych samostatnych prvkoch.

     Co je smutnejsie a kde by sa dalo spolupracovat su spolocne nakupy a logisticke zabezpecenie a nie sme schopny ani toho
     Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   15:42 13.12.2018

   Nevidim jediny dovod na takuto delbu.
   2005 ste vybrali dobre. Gripen super stihac. Dnes uz zaostava, nevidim jediny dovod aby sme sa upisali (dnes!) horsej volbe. Aby ČR usetrila? ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevidim jediny dovod na takuto delbu.
   2005 ste vybrali dobre. Gripen super stihac. Dnes uz zaostava, nevidim jediny dovod aby sme sa upisali (dnes!) horsej volbe. Aby ČR usetrila? To snad nie.
   F-16 je dnes v EU snad najrozsirenejsi stihac v EU a v okolitych statoch je pocetnejsi ako Gripen....
   Ak by malo platit co ste napisali, mali by ste ukoncit prenajom Gripenov a zacat akviziciu F-16.
   Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  11:33 13.12.2018

  Všechny negativní kecy ignoruji!!!
  Blahopřeji Slovákům budou mít super mašiny!!!
  Stačí když si vzpomenu na letecké dny co ještě F-16ky dokáží je neuvěřitelné. mají ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všechny negativní kecy ignoruji!!!
  Blahopřeji Slovákům budou mít super mašiny!!!
  Stačí když si vzpomenu na letecké dny co ještě F-16ky dokáží je neuvěřitelné. mají ještě budoucnost kór když jsou tak mohutně modernizovaný!!!
  Kéž by jsme je měli také! prostě výborná volba.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:05 13.12.2018

   Papírově jsou F-16 lepší, než Gripeny, ale hlavní výhoda je pro budoucnost - USA určitě bude vyvíjet a vyrábět letadla dalších generací, u kterých bude promyšlen přechod pilotů, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Papírově jsou F-16 lepší, než Gripeny, ale hlavní výhoda je pro budoucnost - USA určitě bude vyvíjet a vyrábět letadla dalších generací, u kterých bude promyšlen přechod pilotů, výzbroje a zázemí z F-16, u Švédska se o tom dá s úspěchem pochybovat.
   Skrýt celý příspěvek

 • NeoXII
  10:08 13.12.2018

  Kecy gen. Macka sú bezkonkurenčné. Možno ho prekonáva ešte odborník na všetko, akýsi Naď. To porovnanie s limitovaným mercedesom pred rozpadnutým domom je už urážka. A hlupák, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kecy gen. Macka sú bezkonkurenčné. Možno ho prekonáva ešte odborník na všetko, akýsi Naď. To porovnanie s limitovaným mercedesom pred rozpadnutým domom je už urážka. A hlupák, ktorý mal ambície, ale pohorel sa teraz mstí. Armáda sa konečne prekopáva a tak tí, čo nemajú do toho čo kecať, kecajú najviac. Vraj vojaci nemajú boty. No tak asi budú po letisku pobehávať bosí a piloti si aspoň vezmú z domu šlapky. Ale zbytočne sa jedovať kvoli niktošom. F-16 pre SR bude špička a ja sa teším, až ich raz uvidím naživo na SIAFe.
  Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   10:37 13.12.2018

   s tym rozdielom ze Macko ma uplnu pravdu. a servisovanie Migov sa dalo riesit s Poliakmi, no namiesto toho ide SNS rokovat s Rusmi..

   s tym rozdielom ze Macko ma uplnu pravdu. a servisovanie Migov sa dalo riesit s Poliakmi, no namiesto toho ide SNS rokovat s Rusmi..

  • Gibon
   10:57 13.12.2018

   Zabavne je ako AN vedia vzdy oslovit kritikov vedenia OSSR (potiaľ to je v poriadku) no zabudnu oslovit druhu stranu o stanovisko.
   Nie je žurnalista ako žurnalista. Tak mozno ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zabavne je ako AN vedia vzdy oslovit kritikov vedenia OSSR (potiaľ to je v poriadku) no zabudnu oslovit druhu stranu o stanovisko.
   Nie je žurnalista ako žurnalista. Tak mozno premenovat. armadniblesk.cz

   Gen.Macko viac ako miliardu € naplanovanu do reko kasarni uz nespomina.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    11:42 13.12.2018

    A kolikrát chcete, abychom požadovali po obou stranách vyjádření na vzájemnou kritiku? 2x, 3x, 5x? Máte na jedne straně ty, kteří tvrdí, že je nákup OK na druhé straně jsou ti, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A kolikrát chcete, abychom požadovali po obou stranách vyjádření na vzájemnou kritiku? 2x, 3x, 5x? Máte na jedne straně ty, kteří tvrdí, že je nákup OK na druhé straně jsou ti, kteří říkají, že za ty peníze se dalo koupit něco jiného. V článku mají prostor obě strany. Přečtěte si 10 dalších článků na toto téma a udělejte si obrázek sám. Tak to funguje.
    Pokud chcete nějaké oslavné texty, jak teď bude vše skvělé, tak to tady nenajdete. Protože tak to nefunguje.
    Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     12:27 13.12.2018

     ospravedlňujem sa za negatívný -1, chcel som dať +1.

     ospravedlňujem sa za negatívný -1, chcel som dať +1.

    • Gibon
     14:46 13.12.2018

     Tak ako som zvyknuty u mienkotvornych medii na SVK. Ci laviciarska pravda alebo praviciarske SMEcko, vzdy daju moznost komentaru, ak cituju niekoho tvrdenie. Len ten bulvar to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak ako som zvyknuty u mienkotvornych medii na SVK. Ci laviciarska pravda alebo praviciarske SMEcko, vzdy daju moznost komentaru, ak cituju niekoho tvrdenie. Len ten bulvar to nerobi. Asi ich to tiez obtazuje.
     Ale tak mozno v Cechach sa toto nenosi vobec. Tak to budem brat ako lokalne specifikum.

     A ziadne oslavne texty neocakavam. Aj ked ich tu casto citavam :-D

     Ako som napisal. Napisat nazor kritika nakupu je v poriadku. Dokonca je to viac ako ziaduce. No to je aj pravo protistrany zareagovat.
     Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:43 13.12.2018

    Kdo je druhá strana ? MO SR ? Mám dojem, že o informace je žádá kde kdo, ale obvykle řeknou jen co chtějí a zbytek přikryjí utajením.

    Kdo je druhá strana ? MO SR ? Mám dojem, že o informace je žádá kde kdo, ale obvykle řeknou jen co chtějí a zbytek přikryjí utajením.

 • fenri
  09:53 13.12.2018

  Řekl bych, že Slováci zvolili dobře. Vyzkoušené stroje s velmi solidní bojovou hodnotou. Cenu nekomentuji, není přesně známa, ani co v ní je. Na první pohled se jeví jako hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych, že Slováci zvolili dobře. Vyzkoušené stroje s velmi solidní bojovou hodnotou. Cenu nekomentuji, není přesně známa, ani co v ní je. Na první pohled se jeví jako hodně vysoká, ale bez přesnějších informací těžko soudit.
  Nás Gripeny samotné vyjdou na cca 16M+ na 15 let, se vším ostatním na cca 21M. Těžko říct, co je výhodnější. V podstatě za cenu slovenských F-16 jsou Gripeny na 30 let, ale je to neobjektivní sčítání (bez znalosti položek). Bojová hodnota Slovenských F-16 se mi oproti Gripenu C jeví jako nezanedbatelně vyšší, na druhou stranu v roce 2027 bude asi uvažování o F-35 snažší. Letadla už by mohla být vychytaná, dostupná a za rozumné peníze.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   10:35 13.12.2018

   skusal som najst link na americku oficialnu ponuku, ale zrejme som ho medzicasom vymazal tak len takto (ak sa nic nezmenilo odvtedy):

   16 motorovo + 16 radarov, 30 ks AIM-120C7 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   skusal som najst link na americku oficialnu ponuku, ale zrejme som ho medzicasom vymazal tak len takto (ak sa nic nezmenilo odvtedy):

   16 motorovo + 16 radarov, 30 ks AIM-120C7 AMRAAM, 100 ks AIM-9X Sidewinder, 150 ks JDAM kitov a 400 ks MK-82 alebo BLU-111
   Skrýt celý příspěvek

   • kisam
    11:10 13.12.2018

    Slavoslav, to čo píšete bolo súčasťou schválenej ponuky za 2,5 miliardy €, ale čo je súčasťou tejto podpísanej ponuky za 1,6 miliardy to naozaj nevieme.

    Slavoslav, to čo píšete bolo súčasťou schválenej ponuky za 2,5 miliardy €, ale čo je súčasťou tejto podpísanej ponuky za 1,6 miliardy to naozaj nevieme.

    • Slavoslav
     11:31 13.12.2018

     ministerstvo uz vtedy tvrdilo o cene nizsej o cca miliardu co by zodpovedalo a bolo to vysvetlovane, ze dokumenty predkladane kongresu sa schvalne navysuju aby nemuseli byt nanovo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ministerstvo uz vtedy tvrdilo o cene nizsej o cca miliardu co by zodpovedalo a bolo to vysvetlovane, ze dokumenty predkladane kongresu sa schvalne navysuju aby nemuseli byt nanovo schvalovane ak dojde k zmene smerom nahor

     na druhej strane pri SNS clovek nikdy nevie, preto pisem, ze ak sa odvtedy nic nezmenilo
     Skrýt celý příspěvek

   • HibbsCZ
    20:38 13.12.2018

    The Slovak Republic has requested a possible sale of fourteen (14) F-16 Block 70/72 V configuration aircraft; up to sixteen (16) F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney ...
    Zobrazit celý příspěvek

    The Slovak Republic has requested a possible sale of fourteen (14) F-16 Block 70/72 V configuration aircraft; up to sixteen (16) F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney engines (MDE); fifteen (15) M61 A1 Vulcan 20mm Guns (MDE); sixteen (16) APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (MDE); fourteen (14) Modular Mission Computers (MDE); fourteen (14) LINK-16 (MIDS-JTRS) secure communication systems (MDE); sixteen (16) LN260 EGI Embedded Global Positioning System Inertial Navigation Systems (EGI) (MDE); fourteen (14) Joint Helmet Mounted Cueing Systems (MDE); fourteen (14) Improved Programmable Display Generators (iPDGs) (MDE); thirty (30) AIM-120C7 air-to-air missiles, one hundred (100) AIM-9X air-to­ air missiles; twelve (12) AIM-9X Captive Air Training Missiles, two (2) AIM-120C7, twenty-four (24) AIM-9X additional guidance units; two hundred twenty-four (224) each Computer Control Groups and Airfoil Groups for GBU-12 Paveway II 5001b Guided Bomb Kits; twenty (20) Enhanced Computer Control Groups for Enhanced Paveway II (GBU-49); one hundred fifty (150) KMU-572F/B Guidance Kits for Joint Direct Attack Munition (JDAM) 5001b Guided Bomb (GBU-38); sixty (60) LAU-129 Guided – Missile Launchers; thirty-six (36) MK-82 or BLU-111 500 lb Inert Fill Bomb; four hundred (400) MK-82 or BLU-111 500 lb Bomb Bodies; four hundred (400) FMU-152 Joint Programmable Fuzes; and six (6) AN/AAQ-33 Sniper Pods. Also included are fourteen (14) Joint Helmet Mounted Cueing System II; fourteen (14) AN/ALQ-213 Electronic Warfare Management Systems; sixteen (16) AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites; sixteen (16) AN/ALE-47 Countermeasure Dispensers; Advanced Identification Friend or Foe (AIFF), Secure Communications and Cryptographic Appliques; Joint Mission Planning System (JMPS); ground training device (flight simulator); Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support; software and support; facilities and construction support; spares and repair/replace parts; personnel training and training equipment; publications and technical documentation; missile containers; DSU-38A/B Illuminated Target Detector (GBU-54); munition support and test equipment; aircraft and munition integration and test support; studies and surveys; U.S. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support. The estimated total cost is $2.91 billion.
    Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   10:35 13.12.2018

   Gripeny se AČR vyplatí, máme 100% servis bez prodlev za čekání/nedodání náhradních dílů pod sankcemi. Za těch bezmála 20 let se nestalo, aby byly Gripeny uzemněny z důvodu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Gripeny se AČR vyplatí, máme 100% servis bez prodlev za čekání/nedodání náhradních dílů pod sankcemi. Za těch bezmála 20 let se nestalo, aby byly Gripeny uzemněny z důvodu nedostatků ND či servisu... A jsou spolehlivé, máme na nich nalétáno více, než Švédové, ti se k nám chodí koukat a učit co to éro vydrží ...
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    12:07 13.12.2018

    Tady jde o jejich nástupce. Nástupcem F-16 bude nejspíš F-35, co bude nástupcem Gripenu?

    Tady jde o jejich nástupce. Nástupcem F-16 bude nejspíš F-35, co bude nástupcem Gripenu?

    • Luky
     12:23 13.12.2018

     F-16 nástupce nemá.
     Nástupcem Gripenu C je Gripen E.

     F-16 nástupce nemá.
     Nástupcem Gripenu C je Gripen E.

    • GlobeElement
     12:58 13.12.2018

     Luky, nerozumíte, nebo schválně píšete mimo?

     Gripen nemá žádného nástupce. SAAB nevyvíjí další generaci letadel. Je to slepá cesta.
     US AIR Force mají vymyšlen přechod od F-16 dál, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Luky, nerozumíte, nebo schválně píšete mimo?

     Gripen nemá žádného nástupce. SAAB nevyvíjí další generaci letadel. Je to slepá cesta.
     US AIR Force mají vymyšlen přechod od F-16 dál, co bude u Gripenu?
     Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     13:52 13.12.2018

     Pokud si dobře pamatuju, na Slovensku se psalo, že se kupuje letadlo na 40 let nebo něco podobného a o to se i opíraly ty utajené ekonomické "prognózy". Nechápu tedy o co ti jde. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud si dobře pamatuju, na Slovensku se psalo, že se kupuje letadlo na 40 let nebo něco podobného a o to se i opíraly ty utajené ekonomické "prognózy". Nechápu tedy o co ti jde. Navíc F-35 je někde jinde a s F-16 nemá nic společného.

     GripenE je aktivně vyvíjená perspektivní platforma, navazující na předchozí model - čili nástupce. Ve chvíli, kdy se to místním hodí do krámu, označují ho za nové letadlo...
     Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     19:55 14.12.2018

     luky
     Velmi vtipne, tak nastupcem gripenu c je gripen e.
     Uplne stejna uroven jako tvrzeni ze nastupcem f/a-18 c je f/e-18 e a ne f-35b.

     luky
     Velmi vtipne, tak nastupcem gripenu c je gripen e.
     Uplne stejna uroven jako tvrzeni ze nastupcem f/a-18 c je f/e-18 e a ne f-35b.

   • mudry.udrzbar
    12:32 13.12.2018

    Ano, na poletovanie a air policing Gripeny stacia, to nemeni nic na tom, ze F-16V je v bojovych schopnostiach niekde inde...

    Ano, na poletovanie a air policing Gripeny stacia, to nemeni nic na tom, ze F-16V je v bojovych schopnostiach niekde inde...

    • otecko
     14:36 13.12.2018

     Než Slovensko dostane nové F16 V tak AČR už bude řešit tendr na nové stíhače, na to nezapomeňte. A dosud Gripeny slouží spolehlivě nejen na air policing, ale i na cvičeních NATO, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Než Slovensko dostane nové F16 V tak AČR už bude řešit tendr na nové stíhače, na to nezapomeňte. A dosud Gripeny slouží spolehlivě nejen na air policing, ale i na cvičeních NATO, kde se OSSR s MiG29 ani nevyskytují. I to letošní Ample Strike kvůli tomu, že už nemají na čem, vynechali....
     A na s tou hotovostí v rámci NATO je to také pravda, Migy už dolétaly a většinou stojí....
     Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     17:26 13.12.2018

     otecko
     nepochybne, to co ste napisal je pravda ale nic to nemeni na tom co som napisal ja. Pri vybere Gripen C/D vs F-16V pre SR v roku 2018 je jasne lepsia volba F-16.

     otecko
     nepochybne, to co ste napisal je pravda ale nic to nemeni na tom co som napisal ja. Pri vybere Gripen C/D vs F-16V pre SR v roku 2018 je jasne lepsia volba F-16.

    • Sergej7490
     19:32 13.12.2018

     Ale my nedokazeme vyuzit ani skoro jednoucelove bojove moznosti MIG29A. Ako si predstavujete ze zrazu vyuzijeme F16 ?
     Na nic ine, ako ten AP ich sucasna garnitura nebude mat gule ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale my nedokazeme vyuzit ani skoro jednoucelove bojove moznosti MIG29A. Ako si predstavujete ze zrazu vyuzijeme F16 ?
     Na nic ine, ako ten AP ich sucasna garnitura nebude mat gule pustit.
     Maximalne (aj to bude velke +) na nejake spolocne NATO cvicenia.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:47 13.12.2018

   Nelze nekomentovat cenu a současně říct, jestli zvolili dobře nebo špatně. A jelikož není úplně jisté, jaká cena je a co se za ní kupuje, je ten obchod seriózně nekomentovatelný. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nelze nekomentovat cenu a současně říct, jestli zvolili dobře nebo špatně. A jelikož není úplně jisté, jaká cena je a co se za ní kupuje, je ten obchod seriózně nekomentovatelný. Nikdo se např. nepochlubil, jaká bude cena servisu za 2roky, až uplyne "servis v ceně". Pronájem Gripenů je proti tomu jistější v tom, že servis je v ceně nájmu.
   Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:41 13.12.2018

  K cene, ta se medialne neustale zminuje jako 1,6mld E, ale potvrzeno to nebylo, muze to byt tedy vice i mene nez toto cislo:"Najväčšia časť tej ceny sa splatí v najbližších troch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K cene, ta se medialne neustale zminuje jako 1,6mld E, ale potvrzeno to nebylo, muze to byt tedy vice i mene nez toto cislo:"Najväčšia časť tej ceny sa splatí v najbližších troch rokoch. Toto sme si presadili. Skrátili sme si splátky, aby sme sa vyhli kurzovým rizikám a nemuseli platiť za ich minimalizovanie. Je to aj reakcia na to, že verejné financie sú v dobrom stave," podotkol.
  Presnú sumu za kontrakt však Kažimír prezradiť nechcel."

  Zrovnatak neni jasne co vsechno je v one nejasne cene pokud jde o munici / prislusenstvi. Co jasne je je alespon kolik "kusu" slovenskeho personalu si udela vylet do USA na skoleni:"Dovedna pôjde o pilotov a 160 profesionálnych vojakov, ktorí sa budú pripravovať v USA. Dohodnutý je aj servis lietadiel a možnosť ich reklamácie po dobu dvoch rokov."

  K nakupu tleskam, konecne jasne vykroceni zapadnim smerem.Ted otazka co do 2022 kdy uz nejspis bude slovensko schopno si chranit svuj vzdusny prostor prnimi 4 kusy F-16. Prodlouzit o 3r MiGy? Nebo spoluprace s HU/CZ/PL?
  Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   11:14 13.12.2018

   Myslim si, ze zrychlenie splacania je hlavne z dovodu situacie na trhoch. Slovensko si tento rok pozicalo uz 3/4 miliardy so zapornym urokom vratime tak menej ako sme si pozicali. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslim si, ze zrychlenie splacania je hlavne z dovodu situacie na trhoch. Slovensko si tento rok pozicalo uz 3/4 miliardy so zapornym urokom vratime tak menej ako sme si pozicali. Preto buduci rok splatia prvych 500mil €.
   Skrýt celý příspěvek

 • FantomasMan
  09:38 13.12.2018

  Všetko by bolo OK až nato, že nominanti SNS v novembri oznámili, že budú navrhovať pokračovanie so súčasnými ruskými stíhačkami MiG-29. To v preklade znamená, že najneskôr budúci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všetko by bolo OK až nato, že nominanti SNS v novembri oznámili, že budú navrhovať pokračovanie so súčasnými ruskými stíhačkami MiG-29. To v preklade znamená, že najneskôr budúci rok chcú s ruskými firmami podpísať zmluvy na ich ďalší servis, ktoré by platili do konca roka 2023. Čo znamená, že v konečnom účtovaní sa dostávame k dvom miliardám. Čo je už dosť veľa.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   09:44 13.12.2018

   To je trosku scitani hrusek a jablek, ne? MiGy, pokud se prodlouzi, by se museli prodlouzit tak jako tak. A taky to nejsou "penize za nic", ale penize za dalsi 3-4 roky ochrany ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je trosku scitani hrusek a jablek, ne? MiGy, pokud se prodlouzi, by se museli prodlouzit tak jako tak. A taky to nejsou "penize za nic", ale penize za dalsi 3-4 roky ochrany vzdusneho prostoru. To samozrejme neni zdarma, ano, ale taky to automaticky neznamena, ze o to dava smysl navysovat casku za kterou se porizuji F-16. Nedava.
   Skrýt celý příspěvek

   • FantomasMan
    10:06 13.12.2018