Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

F-16C Fighting Falcon; / US Air Force

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 Block 70/72. Všechny stíhačky Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) převezmou do konce roku 2023.

Informace o podpisu dohody proběhly médií již na konci listopadu.

„Ministerstvo obrany SR dnes v zastoupení národního ředitele pro vyzbrojování plukovníka Vladimíra Kávička podepsalo v souladu s usnesením vlády SR příslušné technické smluvní dokumenty potřebné k zahájení procesu obměny stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR. [...] Zahrnují pořízení 14 kusů letounů F-16, leteckou munici, logistickou podporu a výcvik leteckého i pozemního personálu. Dodávka všech letadel bude zrealizována do konce roku 2023,“ uvedly stránky Ministerstva obrany Slovenské republiky (MO SR) na konci listopadu.

Vzápětí ale slovenský premiér Peter Pellegrini upozornil, že podpis technických smluv není možné považovat za konečné schválení nákupu stíhaček F-16 ze strany Slovenska a že uzavření příslušné smlouvy je v plné kompetenci slovenské vlády. „Předseda vlády považuje smlouvy na nákup stíhaček F-16, které podepsal resort obrany [na konci listopadu], zatím za neplatné,“ řekla tehdy mluvčí předsedy vlády Patrícia Macíková.

„Konečné rozhodnutí o podpisu smlouvy k obměně stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR je plně v kompetenci vlády SR. Ministerstvo obrany SR tuto skutečnost nikdy nezpochybnilo. V pátek 30. listopadu byly z úrovně Sekce modernizace MO SR dohodnuté a podepsané pouze drafty příslušných technických smluvních dokumentů, které jsou potřebné k zahájení procesu obměny, o čemž byla takto vyrozuměna i americká strana,“ uvedlo následně v reakci MO SR.

K oficiálnímu a konečnému „vládnímu“ podpisu došlo včera 12. prosince na Úřadě vlády SR v Bratislavě. Příslušné dokumenty podepsal ministr obrany Peter Gajdoš a Ana Wugofski, viceprezidentka pro rozvoj mezinárodního obchodu ve společnosti Lockheed Martin.

„Završili jsme proces pořízení nových stíhacích letadel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného prostoru letadly MiG-29 a nakoupí letadla F-16, nejmodernější verzi. Slovensko podepsalo dokumenty, na jejichž základě nakoupí 12 jednomístných a dvě dvoumístná, která budou sloužit pro výcvik,“ uvedl Pellegrini, který byl osobně při podpisu kontraktu.

Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU a svůj závazek vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024.

„Jsem potěšen, že zde dnes mohu být, abych byl svědkem tohoto historického a velmi důležitého okamžiku,“ uvedl John Sullivan, náměstek ministra zahraničí Spojených států, který kvůli podpisu přicestoval do Bratislavy. „Je to významný krok pro Slovensko v jeho obraně, jako důležitého spojence v NATO a důležitý krok vpřed ve dvoustranných vztazích mezi Spojenými státy a Slovenskem.“


Tisková konference po podpisu smlouvy.

Slovensko za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí více jak 1,6 miliardy euro, tedy více než 41,35 miliardy Kč. Většinu částky Bratislava splatí do tří let. V ceně je také servisní a logistická podpora (tedy záruka) na dva roky a výcvik zhruba 160 členů pozemního a 22 členů leteckého personálu v USA. První čtyři stíhačky Slovensko získá do konce roku 2022.

„Uvedená částka pokrývá servis stíhacích letadel na první dva roky, avšak s vládou Spojených států amerických bude v budoucnu projednána i smlouva týkající se zabezpečení servisu letadel po uplynutí dvou let, a to na dalších pět let,“ uvedla v červenci mluvčí MO SR Danka Capáková.

MO SR počítá, že na servisu stíhaček F-16 se bude podílet slovenský průmysl. Mluví se především o Leteckých opravnách v Trenčíne (LOT Trenčnín), které nyní provádějí údržbu, opravy, generální opravy a modernizace například vrtulníků Mi-8/17, nebo letadel L-39, MiG-29 a L-410.

Pár slov o letounu. Není třeba pochybovat o technologické vyspělostí stíhaček F-16 Block 70/72. Na Slovensku ale zaznívají pochybovačné hlasy, zda nákup a provoz letounů F-16 není pro Slovensko zbytečný luxus.


Reportáž polského webu Defence24 o možnostech F-16 Block 70/72

„F-16 jsou skvělé stroje, o tom se nemusíme vůbec bavit. Je to však jistý luxus, při kterém nevím, jestli si ho Slovensko může dovolit. Je to jako kdyby byl před rozpadlým domem zaparkovaný Mercedes v limitovaném provedení. Narážím na fakt, že vojáci nemají boty, kasárny se nám rozpadají před očima a jdeme nakupovat techniku. Samozřejmě, že pokud by dali na výběr pilotovi, vybere si to nejlepší, ale pokud mluvíme o možnosti A, musíme zmínit i verzi B, nebo co možnost A v konečném důsledku přinese,“ varuje bývalý zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu generál Pavel Macko s tím, že slovenská armáda musí řešit palčivější problémy.

Klíčovou technologií stíhaček F-16 Block 70/72 je radiolokátor APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.

APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch. APG-83 tedy dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Slovensko v podobě F-16 Block 70/72 získá nejmodernější stíhačky ve střední a východní Evropě. Avšak po roce 2023 slovenské vzdušné síly čeká s letouny F-16 mnoho let práce k dosažení operačních schopností, tedy schopností nasadit letouny do ostrých bojových akcí.

Zdroj: Pravda.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Martinos
  14:58 28.07.2023

  Kým nám na Sliači pristanú stíhačky F-16, bude treba ďalších 177 miliónov ...Zobrazit celý příspěvek

  Kým nám na Sliači pristanú stíhačky F-16, bude treba ďalších 177 miliónov eur
  https://www.aktuality.sk/clano...
  Lietadlá budú mať vlastné kryty
  Rekonštrukcia letiska však nie je zameraná len na stíhačky F-16. „Komplexná rekonštrukcia má okrem poskytnutia zázemia a prevádzky pre stíhacie lietadlá F-16 a podmienok pre cvičné a dopravné lietadlá zabezpečiť aj zlepšenie infraštruktúry leteckej základne na základe nedostatkov identifikovaných Ozbrojenými silami SR – niektoré stavby totiž plnia okrem prevádzky F-16 aj požiadavky OS SR mimo F-16 súvisiace s integrovanou protivzdušnou a protiraketovou obranou NATO (NATINAMDS) a plnením medzinárodných záväzkov voči NATO,“ uviedla Precner.

  Ďalšou etapou modernizácie základne na Sliači by mali vzniknúť aj priestory pre letku, a to pre lietajúci, ako aj pozemný personál, pribudnúť by mal nový simulátor a tiež špecializované hangáre na údržbu palivového systému a špeciálne práce (na striekanie špeciálnych náterov na lietadlá) a aj nová hasičská stanica. Každá zo 14 stíhačiek by mala dostať aj zodolnený úkryt. Tieto úpravy sú však podmienené aj výkupom pozemkov a ich realizácia sa plánuje až neskôr – po roku 2025.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:33 28.07.2023

   Je celkem šokující že to ještě není hotové.

   Je celkem šokující že to ještě není hotové.

   • Martinos
    18:43 28.07.2023

    Na Slovensku ani nie. Tu by bol šok ak by sa spravilo niečo načas.

    Na Slovensku ani nie. Tu by bol šok ak by sa spravilo niečo načas.

    • Hevonen
     20:18 28.07.2023

     Buduje primarne NSPA.
     MOSR zrekonstruovalo akurát tak hangare pre F-16 a tie už su hotové.

     Buduje primarne NSPA.
     MOSR zrekonstruovalo akurát tak hangare pre F-16 a tie už su hotové.

    • PavolR
     08:00 30.07.2023

     Pokiaľ viem aj práce na maďarsko Kecskeméte sa skončili iba vcelku nedávno a tam začali skôr, bez naťahovačiek typu "americké peniaze fuj, americkú základňu nechceme".

     Pokiaľ viem aj práce na maďarsko Kecskeméte sa skončili iba vcelku nedávno a tam začali skôr, bez naťahovačiek typu "americké peniaze fuj, americkú základňu nechceme".

   • Hevonen
    20:17 28.07.2023

    To je tým, že z povodnej modernizácie za 70mil€, skrz vojnu na Ukrajine, neostal kamen na kameni a aktuálne sme prekročili 200mil€. Veľa zo sumy investujú USA a NATO samotné pod ...Zobrazit celý příspěvek

    To je tým, že z povodnej modernizácie za 70mil€, skrz vojnu na Ukrajine, neostal kamen na kameni a aktuálne sme prekročili 200mil€.
    Veľa zo sumy investujú USA a NATO samotné pod taktovkou NSPA.
    Z v minulosti v podstate bezvýznamnej "NATO" základné sa dnes buduje niečo úplne iné s úplne inými parametrami. A to samozrejme trvá.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   21:31 28.07.2023

   Tak to mě nepřekvapuje,na Sliači to stále vypadalo,jak v 80 letech,takže není překvapení,že to provozu F-16 nevyhovuje.

   Tak to mě nepřekvapuje,na Sliači to stále vypadalo,jak v 80 letech,takže není překvapení,že to provozu F-16 nevyhovuje.

   • Hevonen
    22:08 28.07.2023

    To je veľmi reálny popis situácie.
    Bohužiaľ vedenie pred 2020 na rekonštrukciu po kupe F-16 uplne sralo. Predposrati minúť pred voľbami ďalšie peniaze na stíhačky.

    To je veľmi reálny popis situácie.
    Bohužiaľ vedenie pred 2020 na rekonštrukciu po kupe F-16 uplne sralo. Predposrati minúť pred voľbami ďalšie peniaze na stíhačky.

    • Sgt Murphy
     10:42 29.07.2023

     Hevonen myslím si že práve tam je ten pes zakopaný, že za vlády Pelleho sa na Sliač úplne sralo (podobne tak na Kuchyňu a Prešov) a mysleli si že to bude fungovať aj s ...Zobrazit celý příspěvek

     Hevonen myslím si že práve tam je ten pes zakopaný, že za vlády Pelleho sa na Sliač úplne sralo (podobne tak na Kuchyňu a Prešov) a mysleli si že to bude fungovať aj s polorozpadnutou zastaralou infraštruktúrou, resp. niečo málo chceli podhodiť sebe spriazneným ľuďom. Tuším sa k tomu v jednej tlačovke vyjadroval aj Naď.Skrýt celý příspěvek

   • Martinos
    22:28 28.07.2023

    Ale veď tak vyzerá celé OSSR. Ešte potrvá roky kým sa prezbroja a budú vyzerať ako armáda 21. storočia.

    Ale veď tak vyzerá celé OSSR. Ešte potrvá roky kým sa prezbroja a budú vyzerať ako armáda 21. storočia.

  • Jan Grohmann
   11:07 30.07.2023

   Těch stovek milionů za stíhačky F-16 ještě utratíte.... Mimochodem, špičkový výcvik pilota F-16 / F-35 v USA, ale teď nevím po jakou úroveň, stojí deset milionů dolarů.

   Těch stovek milionů za stíhačky F-16 ještě utratíte.... Mimochodem, špičkový výcvik pilota F-16 / F-35 v USA, ale teď nevím po jakou úroveň, stojí deset milionů dolarů.

 • Harvest
  16:00 15.11.2022

  Holandsko vraj uvažuje o dodaní svojich prebytočných F16 spojencom na vychode NATO, ktorí by tak mohli dodať svoje Migy Ukraine. V hre sú teda ak je to pravda SR, PL a BG. Tým, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Holandsko vraj uvažuje o dodaní svojich prebytočných F16 spojencom na vychode NATO, ktorí by tak mohli dodať svoje Migy Ukraine. V hre sú teda ak je to pravda SR, PL a BG. Tým, že Naď už dlho hovorí, že sme ochotný poskytnúť Ukraine naše Migy29 ale nie zadarmo, sa táto výmena F16 za naše Migy priam sama naskytuje. Tým by sa mohla aj vyriešiť druhá letka.

  https://twitter.com/space_osin...

  https://www.ewmagazine.nl/nede... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:49 15.11.2022

   Ale na ako dlho? Akú majú ešte životnosť. 10-12 rokov?
   Radšej keby sa vymenili za FA-50, čím by sa hneď vyriešila aj otázka cvičných prúdových lietadiel.

   Ale na ako dlho? Akú majú ešte životnosť. 10-12 rokov?
   Radšej keby sa vymenili za FA-50, čím by sa hneď vyriešila aj otázka cvičných prúdových lietadiel.

   • Harvest
    18:12 15.11.2022

    Životnosť asi ako tie co kúpili nedávno Rumuni od Nórov teda asi tých 10-15 rokov. Osobne by som radšej celý výcvik riešil outsourcovanim pilotov do USA alebo Poľska a nekupoval ...Zobrazit celý příspěvek

    Životnosť asi ako tie co kúpili nedávno Rumuni od Nórov teda asi tých 10-15 rokov.

    Osobne by som radšej celý výcvik riešil outsourcovanim pilotov do USA alebo Poľska a nekupoval kvôli tomu cvičné. Po 15 rokoch provozu by sa mohli kúpiť F35 ako doplnok k tým novším F16 (ano je to asi utópia).Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    16:11 16.11.2022

    vyberáme si z regálu s nápisom zadarmo?

    vyberáme si z regálu s nápisom zadarmo?

   • SYN_
    23:16 16.11.2022

    Stoprocentně mají větší životnost než ty MiG-29ky, a též větší bojovou hodnotu... 10 let je málo?? Připomínám že by na ně nebylo třeba budovat extra jinou infrastrukturu, ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Stoprocentně mají větší životnost než ty MiG-29ky, a též větší bojovou hodnotu...
    10 let je málo?? Připomínám že by na ně nebylo třeba budovat extra jinou infrastrukturu, ani přecvičovat piloty... i munice by měla být společná...
    FA-50 fajn, ale stojí peníze, jsou jiné a dostali byste asi až po Polsku, takže později než nové F-16V (myslím ty co máte objednané). Výcvik zvládne podzvuk+spárka...Skrýt celý příspěvek

    • niko
     10:35 17.11.2022

     Samozrejme, ze holanske F-16 AM maju vyssiu bojovu hodnotu ako nase MIG-29. Mozu niest Sidewinder, AMRAAM, JDAM, Paveway II, Mavericky, strelecky kontajner Lantirn atd.. Stranka ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, ze holanske F-16 AM maju vyssiu bojovu hodnotu ako nase MIG-29. Mozu niest Sidewinder, AMRAAM, JDAM, Paveway II, Mavericky, strelecky kontajner Lantirn atd.. Stranka holanskeho letectva pise, ze sa vykonmi priblizuju k F-16 C Block 50. Toto dostat zadarmo ? Kedykolvek radi.Skrýt celý příspěvek

     • ggtt
      01:33 18.11.2022

      Kto ich bude lietat? Piloti v statoch sa trenuju na ine verzie.

      Kto ich bude lietat? Piloti v statoch sa trenuju na ine verzie.

     • Sergej7490
      09:40 18.11.2022

      Ggtt: zadarmo aj nech bachor roztrhne :-p

      Ggtt: zadarmo aj nech bachor roztrhne :-p

     • filko22
      11:46 18.11.2022

      Bolo by ich mozne teoreticky modernizovat na verziu V?

      Bolo by ich mozne teoreticky modernizovat na verziu V?

     • Ján Paliga
      12:59 18.11.2022

      Filko 22

      Ak si dobre pamätám z článku v Letectvo a kosmonautike, tak Tchaj-wan modernizuje svoje Block 20 na verziu V.

      Filko 22

      Ak si dobre pamätám z článku v Letectvo a kosmonautike, tak Tchaj-wan modernizuje svoje Block 20 na verziu V.

   • HumInt
    11:24 18.11.2022

    Lepšie F-16 dnes, ako MIG-29, čo nelietajú. Pilotov máme vycvičených síce zrejme na iný typ, nuž ale preškolenie na air-policing zvládnu. Až dostaneme od USA tie F-16, čo sme si ...Zobrazit celý příspěvek

    Lepšie F-16 dnes, ako MIG-29, čo nelietajú. Pilotov máme vycvičených síce zrejme na iný typ, nuž ale preškolenie na air-policing zvládnu. Až dostaneme od USA tie F-16, čo sme si objednali, tak tieto môžeme posunúť zase ďalej.Skrýt celý příspěvek

    • Harvest
     11:45 18.11.2022

     Sliač asi stále nie je pripravený na prijatie F16. Čiže stále by sme si nemohli robiť samy air-policing z územia SR.

     Sliač asi stále nie je pripravený na prijatie F16. Čiže stále by sme si nemohli robiť samy air-policing z územia SR.

     • Sergej7490
      15:09 18.11.2022

      Sliac sa preraba, zalozne letisko je Kuchyna. Popravde by tieto F16 mali zmysel ako druha letka, pripadne lacny zaklad pre upgrade. Ich okamzita pouzitelnost silami OSSR asi nula. ...Zobrazit celý příspěvek

      Sliac sa preraba, zalozne letisko je Kuchyna.
      Popravde by tieto F16 mali zmysel ako druha letka, pripadne lacny zaklad pre upgrade. Ich okamzita pouzitelnost silami OSSR asi nula. Jedine ze by k nim zapozicali aj pilotov :-pSkrýt celý příspěvek

     • ggtt
      15:49 18.11.2022

      Zeby sme lietali od poliakov / cechov?

      Zeby sme lietali od poliakov / cechov?

    • HumInt
     17:49 18.11.2022

     BTW: preškolenie skúsených pilotov v intenzívnom režime trvá pár týždňov, pokiaľ nie je potrebné, aby zvládli všetky možné operácie. Je to rozhodne lepšie ako čakať na prvé ...Zobrazit celý příspěvek

     BTW: preškolenie skúsených pilotov v intenzívnom režime trvá pár týždňov, pokiaľ nie je potrebné, aby zvládli všetky možné operácie. Je to rozhodne lepšie ako čakať na prvé objednané F-16 niekedy do roku 2024.

     Úprava letiska, servisné zázemie a všetko ostatné by sme mali tiež urýchliť, čoskoro budú dúfam na Slovensku servisované ukrajinské F-16...Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   09:48 18.11.2022

   Čaká sa na oficiálnu ponuku.

   Čaká sa na oficiálnu ponuku.

  • Sgt Murphy
   14:42 18.11.2022

   Navrhol by som všetky Holandské F-16 poslať do Poľska a začať na nich výcvik Ukrajinských pilotov.

   Navrhol by som všetky Holandské F-16 poslať do Poľska a začať na nich výcvik Ukrajinských pilotov.

 • Miro
  20:29 09.03.2022

  USA oznámili Slovensku, že stíhačky F-16 nedodajú včas. Vláda musí vyriešiť, ako zatiaľ ochráni nebo. „Dostali sme oficiálne stanovisko americkej vlády, ktorá upozorňuje vládu ...Zobrazit celý příspěvek

  USA oznámili Slovensku, že stíhačky F-16 nedodajú včas. Vláda musí vyriešiť, ako zatiaľ ochráni nebo. „Dostali sme oficiálne stanovisko americkej vlády, ktorá upozorňuje vládu Slovenskej republiky na omeškanie v dodávke stíhacích lietadiel F-16, a to o dvanásť až štrnásť mesiacov,“ potvrdila hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková. „Prvé stíhacie lietadlá by teda mali byť dodané v prvej polovici roka 2024,“ dodala hovorkyňa.Skrýt celý příspěvek

  • anmima
   07:28 10.03.2022

   Bude aj nejaká pokuta? Alebo aspoň nejaká kompenzácia by mohla byť. Je to si myslím veľmi dlhá doba a ,,nenačasovali" si to práve vhodne.

   Bude aj nejaká pokuta? Alebo aspoň nejaká kompenzácia by mohla byť. Je to si myslím veľmi dlhá doba a ,,nenačasovali" si to práve vhodne.

   • Miro
    10:05 10.03.2022

    Vraj nic take v zmluve nebolo. Takze ak nieco nevyrokuju bude to bez postihu.

    Vraj nic take v zmluve nebolo. Takze ak nieco nevyrokuju bude to bez postihu.

    • Hevonen
     07:43 11.03.2022

     Každé penále z omeškania mávajú výluku v prípade omeškania z dôvodu zásahu vyššej moci. A to je samozrejme aj COVID.

     Každé penále z omeškania mávajú výluku v prípade omeškania z dôvodu zásahu vyššej moci. A to je samozrejme aj COVID.

   • Ján Paliga
    14:03 11.03.2022

    Minister by mal požiadať o umiestnenie roja F-16 USAF... Nech si odporcovia obrannej dohody zvykajú... :)

    Minister by mal požiadať o umiestnenie roja F-16 USAF... Nech si odporcovia obrannej dohody zvykajú... :)

  • Tecka
   07:41 10.03.2022

   Amerykanie mają problem z terminami dostaw. W PZL Mielec jest otwierana nowa linia produkcyjna f-16 block70 ( V), już rozpoczęto rekrutację i umowy z kooperantami w Polsce, może to ...Zobrazit celý příspěvek

   Amerykanie mają problem z terminami dostaw. W PZL Mielec jest otwierana nowa linia produkcyjna f-16 block70 ( V), już rozpoczęto rekrutację i umowy z kooperantami w Polsce, może to coś przyspieszy w temacie ..Skrýt celý příspěvek

   • anmima
    08:36 10.03.2022

    hope so

    hope so

   • Hevonen
    13:45 10.03.2022

    V PZL sa otvara mozno tak montazna linka, nie vyrobna.
    Na rychlost dodavky nasich F-16 to nebude mat absolutne ziaden vplyv.

    V PZL sa otvara mozno tak montazna linka, nie vyrobna.
    Na rychlost dodavky nasich F-16 to nebude mat absolutne ziaden vplyv.

    • Tecka
     14:53 10.03.2022

     Produkcja wybranych elementów płatowca samolotu i komponenty do f16, narazie żadnej linii montażowej dla F . Ta jest w US ,tu nic się nie zmienia . Powód, przyspieszenie dostaw ...Zobrazit celý příspěvek

     Produkcja wybranych elementów płatowca samolotu i komponenty do f16, narazie żadnej linii montażowej dla F . Ta jest w US ,tu nic się nie zmienia . Powód, przyspieszenie dostaw f-16 70, wewnętrzna decyzja firmy LMSkrýt celý příspěvek

 • ABC123
  21:34 08.12.2021

  Prví štyria piloti ukončili základný dvojročný kurz F-16 Basic v ...Zobrazit celý příspěvek

  Prví štyria piloti ukončili základný dvojročný kurz F-16 Basic v USA.

  https://www.czdefence.cz/clane... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:02 13.09.2021

  Podľa blogbeforeflight.net by Slovensko malo kúpiť talianske výcvikové lietadlá od Leonarda: https://www.blogbeforeflight.n...

  Podľa blogbeforeflight.net by Slovensko malo kúpiť talianske výcvikové lietadlá od Leonarda: https://www.blogbeforeflight.n...

  • Jura99
   09:38 13.09.2021

   článek je klasický "motivovaný" názor. Na jednu stranu ale proč by ne ? Stále si ovšem myslím, že pokud nechce SK ošvindlovávat nálet běžných už vycvičených pilotů tím, že je nechá ...Zobrazit celý příspěvek

   článek je klasický "motivovaný" názor. Na jednu stranu ale proč by ne ? Stále si ovšem myslím, že pokud nechce SK ošvindlovávat nálet běžných už vycvičených pilotů tím, že je nechá létat na levných trenérech, tak se nevyplatí stavět tréninkové zázemí a aparát, kvůli potřebě 1 nového pilota ročně. Toho vycvičí v USA, PL, CZ atp. jako službu a ekonomicky se nemůže vyplatit držet kvůli tomu výcvikovou letku.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    15:09 13.09.2021

    Konkurencia pri takýchto akvizíciách je žiadúca. Nech sa pobijú o zákazníka, my z toho môžeme len získať. Čo všetko sa ekonomicky nevypláca a v konečnom dôsledku je človek nakoniec ...Zobrazit celý příspěvek

    Konkurencia pri takýchto akvizíciách je žiadúca. Nech sa pobijú o zákazníka, my z toho môžeme len získať. Čo všetko sa ekonomicky nevypláca a v konečnom dôsledku je človek nakoniec rád, že to má.
    Ide aj o ekonomický rozmer (som zvedavý čo ponúknu) a tam je Leonardo oveľa vyššia váhová kategória ako Aero. Uvidíme, ešte možno príde nejaká ponuka z VB, ale som trochu skeptický pri ukončenej výrobe Hawku vo VB.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:38 13.09.2021

     M-345 bude technicky dotažený a nepochybně dobrý stroj. Pouze jsem pochyboval, že se OSSR vyplatí stavět výcvikovou letku. V ČR je výcvik organizovaný mimo strukturu AČR do ...Zobrazit celý příspěvek

     M-345 bude technicky dotažený a nepochybně dobrý stroj. Pouze jsem pochyboval, že se OSSR vyplatí stavět výcvikovou letku. V ČR je výcvik organizovaný mimo strukturu AČR do státního podniku, který hledá zákazníky i mimo AČR přičemž část zákazníků se přirozeně rekrutovala z obchodů Aera, např. Iráčtí piloti.Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      21:53 13.09.2021

      Práve preto OSSR nechcú čisto cvičný stroj.

      Práve preto OSSR nechcú čisto cvičný stroj.

     • mikojan29
      22:14 13.09.2021

      Neviem kedy presne, ale budú ním prezbrojené Frecce Tricolori, nemal by to byť zlý stroj. A výcvik, no uvidíme, skôr to bude taká výcvikovo-bojová letka, len to bojová bude podľa ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem kedy presne, ale budú ním prezbrojené Frecce Tricolori, nemal by to byť zlý stroj.
      A výcvik, no uvidíme, skôr to bude taká výcvikovo-bojová letka, len to bojová bude podľa mňa s obmedzeniami vzhľadom k výkonom typu lietadla, ktoré bude používať. M-346, to by bolo iné kafe.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:17 13.09.2021

      mikojan29 - M-346 by ossr bol na dve veci ...asi ako česku L-159...

      mikojan29 - M-346 by ossr bol na dve veci ...asi ako česku L-159...

     • mikojan29
      06:26 14.09.2021

      HEKTOR Na výcvik predsa. :-) Máš pravdu, stačia nám lacnejšie stroje, radšej by som videl dokúpenie ešte nejakých F-16 C/D Block 70, aspoň 4 ks a bolo by vybavené. Ale sú aj iné ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Na výcvik predsa. :-)
      Máš pravdu, stačia nám lacnejšie stroje, radšej by som videl dokúpenie ešte nejakých F-16 C/D Block 70, aspoň 4 ks a bolo by vybavené.
      Ale sú aj iné priority, ten dlh je obrovský.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   15:51 13.09.2021

   radšej nech pošlú každé cca 2r do usa +/- 5 nových pilotov na komplet výcvik...určite to bude lacnejšie...

   radšej nech pošlú každé cca 2r do usa +/- 5 nových pilotov na komplet výcvik...určite to bude lacnejšie...

 • Martinos
  12:16 09.09.2021

  V Izraeli bola znovu obnovena linka na vyrobu kridel pre F16ky.
  https://www.aero-mag.com/f-16-...

  V Izraeli bola znovu obnovena linka na vyrobu kridel pre F16ky.
  https://www.aero-mag.com/f-16-...

 • Martinos
  21:22 23.07.2021

  Funkcie JHMCS II pre F16:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Funkcie JHMCS II pre F16:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • PavolR
  18:14 06.07.2021
 • mikojan29
  11:47 14.08.2020

  MO SR sa postupne pripravuje na výber cvičných/cvično-bojových lietadiel pre VzS ...Zobrazit celý příspěvek

  MO SR sa postupne pripravuje na výber cvičných/cvično-bojových lietadiel pre VzS OSSR:

  https://e.dennikn.sk/2002045/n...

  Made in ČSSR

  Obrana konkrétne hľadá nástupcu slávnych lietadiel L-39 Albatros, ktoré vyrábala československá, neskôr česká fabrika Aero Vodochody.

  Ide o najúspešnejšie prúdové výcvikové lietadlo, ktoré vyrobili v počte takmer 3000 kusov. Socialistické Československo ich vyvážalo do štyridsiatich krajín sveta. Slávu týchto lietadiel šírila aj košická akrobatická skupina Biele albatrosy, ktorá zanikla v roku 2004.

  Lietadlá L-39 využívajú budúci stíhači pred tým, než presadnú do pokročilejších nadzvukových strojov. Zároveň slúžia na kondičné lety už vycvičených pilotov, keďže lietanie na podzvukovom stroji je výrazne lacnejšie než let „veľkou“ stíhačkou.

  Vo svete sa albatrosy využívajú aj na pozorovacie lety či pri menších útokoch na pozemné ciele. V marci tohto roku obletela svetové médiá správa, že turecká stíhačka zostrelila jeden L-39 patriaci sýrskemu letectvu.

  Doplnok k F-16

  Slovenské letectvo má v aktívnej výzbroji sedem albatrosov, najmladšie z nich vyrobili v roku 1989. Podľa Naďa by ešte pár rokov vydržali, ich prevádzka je však čoraz drahšia.

  „Albatrosy nemajú primárny problém v tom, že by sa im končila životnosť. Potýkame sa však s tým, že musíme dávať značné peniaze do ich opráv a modernizácie,“ hovorí Naď.

  Úvahy o obmene albatrosov urýchlil aj nákup stíhacích lietadiel F-16, ktoré si objednala Pellegriniho vláda za viac než dve miliardy. Podzvukové lietadlá majú totiž slúžiť aj na výcvik novej generácie pilotov, ktorá bude lietať na amerických stíhačkách.

  Podľa ministerstva by preto bolo vhodné, aby sa čo najskôr nakúpili aj moderné tréningové stroje. Výcvikový program na F-16 by tak mohol prebiehať už na nich.

  „Vďaka tomu by naši budúci piloti F-16 mohli množstvo letových hodín absolvovať na Slovensku a nemuseli by si celým výcvikom prejsť v USA. Nášmu štátu by to ušetrilo milióny eur,“ dodáva Naď.

  Česi sa hlásia ako prví

  Na obrane sa aktuálne pohrávajú s myšlienkou kúpiť osem až desať nových podzvukových strojov. Ministerstvo sľubuje, že cena nákupu by mala byť „v desiatkach miliónov eur“. A to napriek tomu, že na trhu sa jednotková cena čo len jedného moderného lietadla pohybuje na úrovni 20 miliónov a viac.

  Eminentný záujem o tento projekt má česká letecká fabrika Aero Vodochody, ktorú niekoľko rokov vlastnila finančná skupina Penta. Pred pár mesiacmi ju však predala.

  Jej novými vlastníkmi sa stali česká zbrojárska skupina Omnipol a maďarský podnikateľ András Tombor, ktorý má blízko k premiérovi Viktorovi Orbánovi.

  Záujem Aera je prirodzený. Ide o výrobcu pôvodných albatrosov, ktorý v roku 2014 ohlásil vývoj ich modernej verzie s názvom L-39 NG (New Generation).

  V decembri 2018 absolvoval prototyp tohto lietadla prvé úspešné lety. Odvtedy sa Česi snažia tento model ponúkať primárne štátom typu Slovenska ako náhradu za prvú generáciu lietadiel L-39.

  „Faktom je, že s lietadlami od Aera máme dlhodobú skúsenosť, s touto firmou tesne spolupracujeme aj pri opravách súčasných strojov, ale to nemusí nič znamenať. Zatiaľ nemáme jasnú preferenciu, ktorou cestou ísť,“ hovorí Naď.

  Pozvánka pre ministra

  O záujme Aera svedčí aj to, že jeho manažéri si Naďa pozvali k sebe do fabriky počas jeho júnovej návštevy Česka.

  Jemu a jeho delegácii prezentovali výhody novej verzie stroja L-39, slovenského ministra nechali aj posedieť v jeho kokpite, aby si prototyp mohol trochu „ohmatať“.

  „Ako tradičný partner slovenských vzdušných síl sme predstavili ponuku na osem lietadiel L-39 NG. Súčasťou ponuky by bola aj významná priemyselná spolupráca, ktorá počíta s rozsiahlym zapojením slovenských firiem do výroby, vývoja, logistickej podpory i výcviku,“ povedal pri Naďovej návšteve viceprezident Aera Jakub Hoda.

  Naď dnes hovorí, že česká ponuka znie na prvé počutie zaujímavo. Aero ponúka, že časť výroby by mohlo uskutočniť v štátnom podniku Letecké opravovne Trenčín (LOTN), ktorý sa aktuálne borí s nedostatkom práce.

  „Áno, dali nám komplexný návrh. Ponúkajú výrobu v našej LOT-ke, čo by pomohlo dlhodobému udržaniu tohto podniku,“ potvrdzuje Naď.

  Aero zákazku potrebuje

  Česká fabrika má veľkú motiváciu, aby si Slovensko vybralo práve jej lietadlá. Novú generáciu lietadla L-39 zatiaľ nikomu nepredali napriek tomu, že manažment firmy sa pred dvoma rokmi chválil, že eviduje záujem až o štyridsať strojov.

  Lietadlo si doteraz neobjednalo ani české ministerstvo obrany, ktoré pôvodne zvažovalo nákup štyroch kusov pre štátny podnik LOM Praha, ktorý má vlastné výcvikové centrum. Napokon však tento plán odložilo.

  Do toho prišla korona, ktorá Aeru zabránila dokončiť sľubne naštartovaný predaj lietadiel L-39 NG v Senegale.

  „Bohužiaľ, Senegal nám radosť nerobí. Finalizáciu kontraktu výrazne narušili obmedzenia, ktoré súviseli s COVID-19,“ poznamenal pre týždenník Euro námestník českého ministra obrany Tomáš Kopečný.

  Výsledkom je, že Aero Vodochody má vyrobených pár prototypov, ale žiadny známy podpísaný obchod. Slovensko ako členská krajina NATO by pre neho mohlo byť mimoriadne cennou referenciou.

  Talianska a britská alternatíva

  Lobing zo strany Aera naštartoval slovenské ministerstvo k tomu, aby začalo zisťovať, aké sú možnosti u ďalších dodávateľov.

  „Našťastie, konkurencia v tomto segmente je značná, čo nám dáva dobré predpoklady, aby sme si vedeli dohodnúť čo najlepšie podmienky,“ hovorí minister.

  Rokovaniami o tomto nákupe poveril svojho štátneho tajomníka Mariana Majera. Majer Denníku E potvrdil, že ministerstvo už oslovilo dve ďalšie zbrojovky.

  Prvým je britsko-americký gigant BAE Systems, ktorý vyrába cvičné lietadlá Hawk. Ide o úspešný model, ktorý dnes využíva trinásť štátov vrátane napríklad Kanady alebo Fínska.

  Druhým osloveným výrobcom je talianska zbrojárska skupina Leonardo. Taliani vyrábajú cvičné stroje s názvom Aermacchi M-346, ktoré si objednalo napríklad Poľsko.

  Od skupiny Leonardo už slovenské ministerstvo za éry Martina Glváča zo Smeru kúpilo dve dopravné lietadlá typu Spartan.

  Súčasný minister Naď si predstavuje, že Taliani by mohli mať záujem predložiť ponuku aj na cvičné M-346, ktorá by zahŕňala otvorenie spoločného servisného strediska pre oba typy lietadiel.

  Naďovej garnitúre totiž prekáža, že Glváč pri nákupe dopravných spartanov nedohodol ich opravy v štátnom podniku v Trenčíne. Prikúpenie cvičných strojov by tak mohlo Talianov motivovať, aby časť týchto servisných prác zverili aj Slovensku.

  „Možno od Talianov príde zaujímavá ponuka urobiť spoločné servisné stredisko ako pre nové podzvukové lietadlá, tak aj pre dopravné spartany. Tým by sme ušetrili peniaze na prevádzke jedných aj druhých,“ hovorí Naď.

  Len sondážne rokovanie

  Ministerstvo zdôrazňuje, že zatiaľ podniklo len neoficiálne sondážne rokovania, ktoré mu majú umožniť získať bližšie predstavy.

  „Firmy nám iniciatívne robia prezentácie. My si na základe toho budeme vedieť lepšie zadefinovať požiadavky pre budúci tender,“ hovorí Naď.

  Ďalšie podrobnosti zvažovaného nákupu ministerstvo nezverejnilo. V túto chvíľu je však pravdepodobné, že nové lietadlá by vytendrovali ešte počas Matovičovej vlády, pričom splácať by sa začali až neskôr.

  Podobným príbehom je aj nákup stíhačiek F-16, ktorý podpísala ešte bývalá vláda, pričom peniaze na zostávajúcu časť splátok musí hľadať tá súčasná.

  Neviem či v článku nie je preklep: M-346 namiesto M-345. Môj osobný favorit pri neúčasti M-346 je BAe Hawk v najnovšej verzii.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:27 14.08.2020

   Je vyslovene písané o lietadlách, ktoré kúpilo aj Poľsko, čiže M-346 preklep nebude.

   Je vyslovene písané o lietadlách, ktoré kúpilo aj Poľsko, čiže M-346 preklep nebude.

   • mikojan29
    17:39 14.08.2020

    Ak teda hovoria o M-346 tak si na to ekonomicky trúfajú. Všetky 3 majú svoje pre a proti, Master je jednoznačne najvýkonnejší, najnovšia koncepcia ale zároveň najdrahší. Hawk je ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak teda hovoria o M-346 tak si na to ekonomicky trúfajú. Všetky 3 majú svoje pre a proti, Master je jednoznačne najvýkonnejší, najnovšia koncepcia ale zároveň najdrahší. Hawk je stále výkonný, trochu lacnejší ako Master, no a L-39 NG hraje na cenu.
    Dúfam, že sa bude zohľadňovať viacero faktorov, nie len najnižšia cena.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:33 15.08.2020

     Tak cena, resp. snaha usetrit na cene vycviku v USA a patrne i na mnozstvi letovych hodin F-16 je prave motivem celeho zameru. Proto by bylo paradoxni vyrazit klin klinem, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak cena, resp. snaha usetrit na cene vycviku v USA a patrne i na mnozstvi letovych hodin F-16 je prave motivem celeho zameru. Proto by bylo paradoxni vyrazit klin klinem, tedy koupit drahy system vycviku. Me od stolu prijde racionalnejsi zakladni vycvik outsourcovat klidne u soukromnika., nez kvuli par novym pilotum rocne provozovat cvicne letectvo. Obavam se spis, ze piloti F16 budou nemalou cast sveho rocniho naletu delat na levnych strojich, aby se usetrilo.Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
   14:52 14.08.2020

   M-346 určite nie je v hľadáčiku MOSR, pretože je dvojmotorák.

   M-346 určite nie je v hľadáčiku MOSR, pretože je dvojmotorák.

 • El Duderino
  11:57 04.06.2020

  MiG-29 do toho miesam preto aby som poukazal na nezmyselnost tebou donekonecna a zas a znova dookola opakovanych reci o tom ze na prevadzku F-16 nebudu peniaze. (tradicny kandidat ...Zobrazit celý příspěvek

  MiG-29 do toho miesam preto aby som poukazal na nezmyselnost tebou donekonecna a zas a znova dookola opakovanych reci o tom ze na prevadzku F-16 nebudu peniaze. (tradicny kandidat na na kanibalizaciu . . . ) Ked su peniaze na MiG-29 tak su aj na prevadzkovo lacnejsi F-16. Ak tvrdis opat, bud tak dobry a skus to podopriet nejakymi faktami.

  Ano, Gripen by bol skor, na tych "technikov" mam rovnaky nazor.
  Ale kupit lietadlo (Gripen C) ktore jediny europsky vlastnik (navyse mimo NATO) planuje coskoro vyradit by bol teda fakt super krok. 20-30 rokov by sme boli jedinym europskym uzivatelom, mozno aj celosvetovo jedinym. Vsetky upgrady by sme platili sami. Super napad.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:42 04.06.2020

   Mig-29 je provozován právě díky kanibalizaci, to je přece fakt tvrzený z různých stran, ale možná to je lež. Pokud nákup F-16 odsaje velké peníze a pokud servis bude závislý na ...Zobrazit celý příspěvek

   Mig-29 je provozován právě díky kanibalizaci, to je přece fakt tvrzený z různých stran, ale možná to je lež. Pokud nákup F-16 odsaje velké peníze a pokud servis bude závislý na tom, jestli MO servis koupí nebo nekoupí, nedělám si velké iluze o vysoké provozuschopnosti letky, spíš to vidím tak, že letadla budou stát v různém stadiu provedeného servisu a létat bude jen hotovost. Stejně by to dopadlo v ČR, nebýt toho, že servis gripenů je součásti leasingu. Slovensko mělo nabídku pronájmu Gripenů také.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    13:47 04.06.2020

    Jura99 Daj nejaké fakty ako ťa požiadal El Duderino a nie len fabulácie na túto tému. Som rád, že sme nekúpili a ani nelízovali Gripen C/D, asi by sme po určitých rokoch ostali ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Daj nejaké fakty ako ťa požiadal El Duderino a nie len fabulácie na túto tému.
    Som rád, že sme nekúpili a ani nelízovali Gripen C/D, asi by sme po určitých rokoch ostali poslední mohykáni, ktorí by ho prevádzkovali v NATO a možno aj na svete.
    Nakoniec, teba to ani tak nemusí trápiť, z tvojich daní to nejde.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:32 04.06.2020

     Vtipkuješ. Každý snad ví, že Mig-29 jste z 20ks snížili na 10 abyste z těch 10 vybrali díly a že byly doby, kdy létalo méně než 5ks. Kbelský muzeální Mig-29 od vás má nálet 237hod, ...Zobrazit celý příspěvek

     Vtipkuješ. Každý snad ví, že Mig-29 jste z 20ks snížili na 10 abyste z těch 10 vybrali díly a že byly doby, kdy létalo méně než 5ks. Kbelský muzeální Mig-29 od vás má nálet 237hod, to je prakticky zánovní stroj. Co se týká těch posledních mohykánů, tak to vám právě s F-16 naprosto reálně hrozí, spolu s Bulharskem. Tím spíš, že Indie asi F-21 brát nebude. Ale o tom jsem ani diskutovat nechtěl, to už bylo diskutováno tisíckrát, dal jsem jen odkaz na článek, kde je MO překvapen cenou, kterou bude za stíhačky platit. To je trochu pozdě.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:35 05.06.2020

      Nevtipkujem, urobili sme presne to isté čo vy, znížili počty. Len vy ste si lietadlá prenajali, lebo 21-ky už dosluhovali.
      Uvidíme, čo za pár rokov obstará ČR.

      Nevtipkujem, urobili sme presne to isté čo vy, znížili počty. Len vy ste si lietadlá prenajali, lebo 21-ky už dosluhovali.
      Uvidíme, čo za pár rokov obstará ČR.

     • janusinko
      09:31 05.06.2020

      mikojan29: Vzľadom na to, že AČR nakupuje najlacnejšie húfnice, tak by ma vôbec neprekvapilo, keby obstarali taktiež F-16 Block 70/72, prípadne odkúpili lízingované Gripeny, žiadna ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29:
      Vzľadom na to, že AČR nakupuje najlacnejšie húfnice, tak by ma vôbec neprekvapilo, keby obstarali taktiež F-16 Block 70/72, prípadne odkúpili lízingované Gripeny, žiadna iná low cost alternatíva ma nenapadá. Asi sa zhodneme, že nateraz sú F-35 len zbožným prianím pre Jura99.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      12:13 05.06.2020

      Kbelsky muzeálny typ, bol Mig-29 zo skladu NZ. A bol z toho skladu vyradený po vstupe SR do NATO a rozhodnutí modernizácie 12 najmladších kusov Mig-29 na verziu S. (Mig-29AS a ...Zobrazit celý příspěvek

      Kbelsky muzeálny typ, bol Mig-29 zo skladu NZ. A bol z toho skladu vyradený po vstupe SR do NATO a rozhodnutí modernizácie 12 najmladších kusov Mig-29 na verziu S. (Mig-29AS a Mig-29UBS)
      Zas sa strapňuješ a vyjadruješ k veciam, o ktorých nič netušíš, bez kvapky odbornosti v danej problematike.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:40 05.06.2020

      Gibon: nazývat "modernizací" instalaci pár krabiček do kokpitu je trochu neskromné, ale ani to nevysvětluje, že se některý stroj dočkal a jiný nikoliv. Nebo snad to předčasné ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: nazývat "modernizací" instalaci pár krabiček do kokpitu je trochu neskromné, ale ani to nevysvětluje, že se některý stroj dočkal a jiný nikoliv. Nebo snad to předčasné vyřazní způsobila nemodernizovatelnost ? :DSkrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    01:40 23.07.2021

    Nemalo. Ponuku na leasing sme nedostali. Mohli sme len kúpiť buď F-16 alebo Gripen.

    Nemalo. Ponuku na leasing sme nedostali. Mohli sme len kúpiť buď F-16 alebo Gripen.

    • Jura99
     08:51 23.07.2021

     podle materiálu "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel" bod 7.1 se píše, že "Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom ...Zobrazit celý příspěvek

     podle materiálu "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích
     lietadiel" bod 7.1 se píše, že "Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom a lízing). Po posúdení a vyhodnotení všetkých troch spôsobov obstarania lietadiel, bol ako najvýhodnejší návrh vyhodnotený návrh na nákup lietadiel JAS-39C/D."Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:27 23.07.2021

      Jura99 - leasing na gripen nebol ossr ponúknutý,toto tvrdil aj v minulosti minulý minister obrany... leasing asi skončil pri česku a maďarsku...myslím že švédi pochopili a nie je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - leasing na gripen nebol ossr ponúknutý,toto tvrdil aj v minulosti minulý minister obrany... leasing asi skončil pri česku a maďarsku...myslím že švédi pochopili a nie je to pre nich výhodné...viď. česko,máte slušný nalietané pokiaľ platíte a osobne si myslím že švédi tento biznis preplácajú (alebo aspoň nie je taký výhodný ako si mysleli že bude)...a samozrejme čo mašiny ktoré možno im o pár rokov vrátite...tie budú už nepredajné...Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:29 23.07.2021

      a inak, aký je rozdiel v prenájme a v lízingu.???

      a inak, aký je rozdiel v prenájme a v lízingu.???

     • mikojan29
      09:47 23.07.2021

      Už to nerieš, my sme kúpili, vy predtým lízovali, každý ako mu to vyhovuje.

      Už to nerieš, my sme kúpili, vy predtým lízovali, každý ako mu to vyhovuje.

     • Jura99
      09:56 23.07.2021

      HEKTOR: čerpám pouze údaje z oficiálního materiálu, pokud je v něm napsáno, že Švédská strana zaslala návrhy na nákup, prenájom a lízing a ve skutečnosti by to nebyla pravda, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: čerpám pouze údaje z oficiálního materiálu, pokud je v něm napsáno, že Švédská strana zaslala návrhy na nákup, prenájom a lízing a ve skutečnosti by to nebyla pravda, tak je to svým způsobem dost hrubá nesrovnalost v textu toho dokumentu. Sám si z denního tisku ale vzpomínám, že v průběhu výběru stíhaček přicházely zprávy mj. o nabídce pronájmu od Švédska. Takže přinejmenším v nějaké fázi ta nabídka byla.
      Rozdíl v leasingu a pronájmu může být kosmetický, při pronájmu se předmět po skončení vždy vrací, při leasingu záleží na typu smlouvy, někdy vlastnictví věci po skončení leasingu přechází na nájemce, ale dnes je obvyklý operativní leasing, tam se věc vrací.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:58 23.07.2021

      mikojan29: já to určitě neřeším, pouze reaguju na informace, které podle oficiálního slovenského dokumentu vyznívají trochu jinak, než zde Miroslav a HEKTOR píší. Buď se pletou oni ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: já to určitě neřeším, pouze reaguju na informace, které podle oficiálního slovenského dokumentu vyznívají trochu jinak, než zde Miroslav a HEKTOR píší. Buď se pletou oni nebo ten dokument, já pouze cituju, žádný svůj názor do toho nemíchám.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:32 23.07.2021

      Jura99 - áno,leasing sa v minulosti riešil a bol aj ponúkaný...vtedy to ešte ako civilista expert obhajoval aj terajší minister...ale potom táto možnosť zmizla a gripeny sa mali ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - áno,leasing sa v minulosti riešil a bol aj ponúkaný...vtedy to ešte ako civilista expert obhajoval aj terajší minister...ale potom táto možnosť zmizla a gripeny sa mali kupovať- za čo som osobne rád že lízovanie gripenu padlo (toto sme mali riešiť v dobách keď česko a maďarsko,nie teraz)...

      osobne proti prenájmu/leasingu/operatívnemu leasingu nič nemám...je mi jedno že to fyzický nevlastníme,hlavné je,že tie mašiny musia (mali by) byť v 99% stave a piloti lietajú...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:41 23.07.2021

      HEKTOR: jasně, ale text bodu 7.1 v tom dokumentu čtu tak, že Švédové nabídli všechny tři způsoby obstarání letadel, ale byl vybrán do dalšího porovnání s F-16 pouze nákup. Nic v ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: jasně, ale text bodu 7.1 v tom dokumentu čtu tak, že Švédové nabídli všechny tři způsoby obstarání letadel, ale byl vybrán do dalšího porovnání s F-16 pouze nákup. Nic v textu nenasvědčuje tomu, že by Švédové pronájem vůbec nenabídli nebo že z jejich strany byla nabídka pronájmu stažena.
      Pronájem má výhody i nevýhody, není ale např. výrazně dražší. Jednoznačná výhoda je, pokud je kvůli situaci na trhu potřeba překlenout třeba 10let, než je dostupný stíhač, který stojí za zakoupení. Podle mě to je F-35 a zrovna AČR ten potřebný čas pronájmem překlenula, jestli toho využije nebo ne, je ve hvězdách.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:01 23.07.2021

      Jura99 - hmm,je to zvláštne...ale osobne som rád ako to dopadlo...

      Jura99 - hmm,je to zvláštne...ale osobne som rád ako to dopadlo...

 • Jura99
  16:03 03.06.2020

  Docela vtipné, po dvou letech si konečně všimli toho, co tu nejen já píšeme už od začátku. Nabídka F-16C má v ceně krátkou logistiku (2roky) ve srovnání s nabídkou JAS-39C (10let) ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela vtipné, po dvou letech si konečně všimli toho, co tu nejen já píšeme už od začátku. Nabídka F-16C má v ceně krátkou logistiku (2roky) ve srovnání s nabídkou JAS-39C (10let) a (celková) cena bude podle ministra Naďe "ďaleko cez dve miliardy eur". Netvrdím, že JAS-39C by byla nějaká výhra (ačkoliv už odladili AESA radar i pro verzi C), ale chtělo to nabídky srovnat opravdu férově, netvrdit, že JAS-39C je nejen technicky horší, ale i dražší, když to nebyla pravda. Nevypadá to moc dobře, zřejmě bude slovenská letka F-16C po vyčerpání dvouleté logistiky opět kandidátem na tradiční kanibalizaci, aby byly peníze aspoň na provoz hotovostního roje. https://domov.sme.sk/c/2241835... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   20:24 03.06.2020

   To že zmluva s Americkou stranou je na dva roky a potom sa bude musieť vytvoriť nová zmluva sa vedelo od začiatku nákupu a nebolo to žiadne "verejné tajomstvo". To že Gripen je ...Zobrazit celý příspěvek

   To že zmluva s Americkou stranou je na dva roky a potom sa bude musieť vytvoriť nová zmluva sa vedelo od začiatku nákupu a nebolo to žiadne "verejné tajomstvo". To že Gripen je plný zahraničných komponentov, ktorých servis šesť ročná zmluva nepokrývala, sa vedelo tiež. Len Jarko sa už dlho neukázal v médiách, tak musel preventívne vypustiť nejakú sprostosť.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    20:26 03.06.2020

    Pardon, 10 ročná zmluva so SAABom. Tá americká ponuka bola síce kratšia, ale "all-in-one."

    Pardon, 10 ročná zmluva so SAABom. Tá americká ponuka bola síce kratšia, ale "all-in-one."

   • Jura99
    09:05 04.06.2020

    Vědělo se ledacos, ale stačí si přečíst tehdejší oficiální materiály, např. text "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel" z 7/2018, který je zpracován zjevně ...Zobrazit celý příspěvek

    Vědělo se ledacos, ale stačí si přečíst tehdejší oficiální materiály, např. text "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel" z 7/2018, který je zpracován zjevně zaujatě ve prospěch F-16 a jsou tam perly, které by v odborném materiálu být neměly, např. zjevný nesmysl "...lietadlo F-16 Block 70/72 ponúka vysokú bojovú hodnotu a bude ešte niekoľko desaťročí viac ako vyrovnaným protivníkom lietadlám 5. generácie...". Pokud je něco "více než vyrovnané", znamená to, že je to lepší, v nejhorším případě stejné. Pak se není čemu divit, že průměrný politik, který nerozezná Albatros od stíhačky (jako většina populace vč. novinářů), ale hlasuje o tom, co se má koupit, se spolehne na "odborný" text. V tom textu jsou logické fauly proti Gripenu v každé druhé větě, např. je tam napsáno, že je nesplnitelné v krátkém čase vyhovět vstupním požadavkům na výcvik pilotů ve Švédsku (protože SK piloti neumí anglicky a nemají >500h na proudovém letadle), zatímco nabídka USA je "skvělá", protože výcvikový proces za 3-4 roky všechno toto vyřeší. Logický faul je v tom, že švédská nabídka rychlého dodání strojů (už v roce 2020 by přišly první stroje) je slovenským hodnotitelem obrácena v zásadní nevýhodu, protože na takovou rychlost není nikdo připravený (!). Bohužel pak mnozí politici žijí v sebeklamu, že rozhodli o nákupu nejlepších stíhaček na světě, přitom koupili výběhový model v derniéře a za peníze, které ruinují rozpočet MO.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:25 04.06.2020

     Oproti tomu je Jas-39 C/D letoun v nejlepších letech co se v podstatě neprodával a výroba už skončila :).

     Oproti tomu je Jas-39 C/D letoun v nejlepších letech co se v podstatě neprodával a výroba už skončila :).

     • Jura99
      06:52 05.06.2020

      Nákup JAS-39C taky nepovažuju za dobrý nápad, ale srovnání musí být vždycky nezaujaté. Nejvýhodnější varinata byl pro Slováky pronájem JAS-39C, popř. zrušit na 15let stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

      Nákup JAS-39C taky nepovažuju za dobrý nápad, ale srovnání musí být vždycky nezaujaté. Nejvýhodnější varinata byl pro Slováky pronájem JAS-39C, popř. zrušit na 15let stíhačky úplně.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:11 05.06.2020

      Jura99 Zrušenie akejkoľvek vojenskej spôsobilosti je de facto skoro vždy jej koniec a obnovuje sa len veľmi ťažko. Pri stíhacom letectve to platí dvojnásobne, keďže je to veľmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Zrušenie akejkoľvek vojenskej spôsobilosti je de facto skoro vždy jej koniec a obnovuje sa len veľmi ťažko. Pri stíhacom letectve to platí dvojnásobne, keďže je to veľmi sofistikovaná zbraň, veľmi náročná na techniku, personál a logistiku okolo. Prenájom lietadiel bola možnosť určitého obdobia, momentálne je to už pasé.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:15 05.06.2020

      mikojan29: ad znovuzavedení stíhacího letetcva: piloti se cvičí od nuly, jsou to nováčci, takže tam problém není. Letiště se komplet rekonstruuje, takže tam problém také není, ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: ad znovuzavedení stíhacího letetcva: piloti se cvičí od nuly, jsou to nováčci, takže tam problém není. Letiště se komplet rekonstruuje, takže tam problém také není, servisní základna LOTN se musí tak jako tak překvalifikovat, pozemní personál nevím, ale předpokládám, že z větší části také znovuvyškolený. Potud tedy žádný velký problém. Problém může nastat ve velení, budou chybět lampasáci, ti by museli přežít s podzvuky a vrtulníky. Nicméně to je passé, takže hodně štěstí, ať vás Falcon nezruinuje a zbyde ještě na nějaké další hračky.Skrýt celý příspěvek

     • Maco
      20:20 05.06.2020

      Jura99 zas a stale tieto tvoje exkrementy. V kazdom jednom komente, v kazdom jednom poste o OSSR. Aj o UH60 kazdy hovoril ze budu len sediet a krachovat a pozrime sa, najvyssie ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 zas a stale tieto tvoje exkrementy. V kazdom jednom komente, v kazdom jednom poste o OSSR.

      Aj o UH60 kazdy hovoril ze budu len sediet a krachovat a pozrime sa, najvyssie nalety v historii.

      Jura by sa asi roztopil keby nemal zlcovy koment smerom k OSSR....Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:45 06.06.2020

      Maco: oceňuju, že máte dobrou "kádrovací kartotéku", ještě chybí, aby škůdce a zaprodance stihnul přísný trest. Nevzpomínám si, že bych kritizoval UH-60M, to slyšíte trávu růst. ...Zobrazit celý příspěvek

      Maco: oceňuju, že máte dobrou "kádrovací kartotéku", ještě chybí, aby škůdce a zaprodance stihnul přísný trest. Nevzpomínám si, že bych kritizoval UH-60M, to slyšíte trávu růst. Kritizoval jsem jim chybějící obranný systém, samotný vrtulník je dobrý. K velkému náletu se nemohu vyjádřit, pouze spekuluju, že jsou zřejmě v rámci celé vrtulníkové flotily OSSR nejpopulárnějším typem, takže na zbylé typy vrtulníků se ani nedostane, všichni létají s UH-60M, což určitě potvrzuje, že je to ve srovnání se všemi ostatními vrtulníky nejlepší stroj.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      22:48 06.06.2020

      Jura99 Tvoje komenty sú asi poplatné tvojmu IQ, nehnevaj sa, ale už sa ukľudni, daj si nejaké to čapované a venuj sa diskusii na tému a nie osočovaniu všetkého, čo ma niečo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Tvoje komenty sú asi poplatné tvojmu IQ, nehnevaj sa, ale už sa ukľudni, daj si nejaké to čapované a venuj sa diskusii na tému a nie osočovaniu všetkého, čo ma niečo spoločné s SK.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:46 07.06.2020

      mikojan29: nehněvej se, už bych ani nic nepsal, ale Maco nenapsal pravdu, že kritizuju nákup UH-60M. Typ je dobrý, nedostatek je v jeho výbavě. A tvou reakci opět vůbec nechápu, ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: nehněvej se, už bych ani nic nepsal, ale Maco nenapsal pravdu, že kritizuju nákup UH-60M. Typ je dobrý, nedostatek je v jeho výbavě. A tvou reakci opět vůbec nechápu, nic SK jsem neosočoval, naopak jsem vyvracel Macovi, že údajně kritizuju UH-60M. Takže aby bylo jasno, UH-60M byl dobrý nákup. Sám se velice divím, jakou bramboračku dokážete rozpoutat z toho, že postnu článek od ministra obrany, že letadla budou dražší.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:07 07.06.2020

      No ty kritizuješ všetko, čo sa len mihne okolo OSSR. Pripadá mi to, ako keby si čakal, keď je nejaká príležitosť, aby si si mohol kopnúť. Tak sa nečuduj, že si u SK diskutérov ...Zobrazit celý příspěvek

      No ty kritizuješ všetko, čo sa len mihne okolo OSSR. Pripadá mi to, ako keby si čakal, keď je nejaká príležitosť, aby si si mohol kopnúť. Tak sa nečuduj, že si u SK diskutérov neobľúbený.
      U nás nie je všetko ideálne, to priznávam, ale posledné armádne výbery sú kvalitatívne lepšie ako v AČR. To že systémom chýbajú niektoré doplnky kritizujem aj ja, ale ako celok sú tie systémy na úrovni. A toto vlastne nepatrí do tejto diskusie, výber F16 Block 70/72 je vo full výbave, neviem čo tu riešiš. Naď bol jeden z lobistov Gripenu, aj keď to nechce priznať, tak teraz, keď už našťastie nemôže zrušiť kúpu F16 kritizuje aspoň to ostatné, čo sa musí urobiť na infraštruktúre. Muselo by sa to urobiť tak či tak aj pri Gripene.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:33 07.06.2020

      mikojan29: ne, byla to bohužel příležitost postnout odkaz na něco, co tvrdím dávno. Porovnání nákladů na JAS-39C a F-16C nebylo provedeno nezaujatě, to samozřejmě nikdo z vás ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: ne, byla to bohužel příležitost postnout odkaz na něco, co tvrdím dávno. Porovnání nákladů na JAS-39C a F-16C nebylo provedeno nezaujatě, to samozřejmě nikdo z vás nechce slyšet, stejně jako nechcete slyšet další výtky, které se ale bohužel časem ukážou jako správné. Kritizoval jsem "výzkum a vývoj" 8x8 a co se stalo ? Měly vám jezdit od roku 2018 a už jezdí ? Kritizoval jsem cenu Z2 už když jste ji nakupovali a co se stalo ? Kvůli ceně o Z2 nikdo jiný nezavadí. Úplně nejlepší záplata na kritiku je, když věci dopadnou správně podle plánu a kritika se mýlí. Bohužel nevzpomínám si teď, v čem bych se mýlil, i když v něčem určitě snad ano. Pokud jde o ta letadla, samozřejmě nemám za favorita JAS-39C, jedině jeho pronájem na 10let. Můj favorit pro vás bylo 8ks F-35A nebo počkat bez letectva 15let. Vy si bůhví proč přeložíte moje názory jako antislovenské. Pokud zde budeme za 5-10let, můžeme si napsat o tom, jak F-16C získával nové zákazníky po světě.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      22:34 07.06.2020

      Jura99
      Zase fabuluješ, tu sa diskutuje o F16 a nie o ostatnom, čo malo a nekúpilo sa. Na to sú iné články a diskusie a aj tam predvádzaš svoju zaujatosť.

      Jura99
      Zase fabuluješ, tu sa diskutuje o F16 a nie o ostatnom, čo malo a nekúpilo sa. Na to sú iné články a diskusie a aj tam predvádzaš svoju zaujatosť.

     • darkstyle
      12:58 08.06.2020

      Jura99 Neviem či Z2 nazvať niečo o čo nikto nezavadí.. cena je 115 KC vs 180 KC približne.. v prospech Nexteru. Ale Zuzana odvezieo 1/3 viac nábojov, má stanag 4 všade, chráni ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Neviem či Z2 nazvať niečo o čo nikto nezavadí..

      cena je 115 KC vs 180 KC približne..
      v prospech Nexteru.

      Ale Zuzana odvezieo 1/3 viac nábojov, má stanag 4 všade, chráni aj nabíjačov a hlavne má automatické nabíjanie - takže za deň vystrelíš isto viac nábojov ako u Nexteru..


      To je kopa vlastností, ktoré sú lepšie ako Nexter za 65 mil. rozdiel.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:18 08.06.2020

      darkstyle: především díky za věcný příspěvek, v tomto vláknu jich je bohužel málo. Musím říct, že Caesaru jsem se poškleboval, jeho mechanismus mi přišel jako drbat se levou rukou ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle: především díky za věcný příspěvek, v tomto vláknu jich je bohužel málo. Musím říct, že Caesaru jsem se poškleboval, jeho mechanismus mi přišel jako drbat se levou rukou za pravým uchem, proti tomu EVA mi přišla zajímavá (v 8x8). Názor ale musím trochu poupravit, protože Caesar má vysokou kadenci i přes ten humorný způsob nabíjení, dokonce vyšší kadenci než EVA/Z2 a domnívám se, že palba nemusí být přerušována časem k nabíjení zásobníku, dalo by se střílet rovnou ze země (z muničního auta), aniž by kadence klesla. To je ovšem teorie, dělo by bez přesunu asi na jednom místě nepřežilo odvetnou palbu. Takže nedá se říct, že by Caesar měl ve srovnání s EVA/Z2 jen samé nevýhody, vlastně naopak jako výhodu EVA/Z2 vidím "pouze" ochranu osádky i během palby, větší odměr děla a přeci jen méně směšný dizajn funkce. Fyzická námaha nabíječe asi u Caesara tolik nehrozí, pokud bude koupen automat podávaní střel. Ostatní parametry jsou stejné nebo dokonce u Caesara lepší. Takže nic ve zlém, myslím si, že o dost nižší cena a velmi dobré vlastnosti u Caesara nakonec uspěly.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:38 03.06.2020

   "Konkurenčná ponuka mala logistiku tuším na desať rokov, čiže na šesť alebo osem rokov, teraz si nie som istý, budeme musieť logistiku dokúpiť, a to bude stáť stovky miliónov. Tá ...Zobrazit celý příspěvek

   "Konkurenčná ponuka mala logistiku tuším na desať rokov, čiže na šesť alebo osem rokov, teraz si nie som istý, budeme musieť logistiku dokúpiť, a to bude stáť stovky miliónov. Tá akvizícia bude stáť Slovenskú republiku na prvých desať rokov ďaleko cez dve miliardy eur,"

   Logistika se bude muset koupit ne na 6-8.let, ale na celou dobu co je budete mít. Právě proto vycházela F-16 lépe.Skrýt celý příspěvek

  • El Duderino
   10:07 04.06.2020

   Tak este raz a pomaaaaaaly. Nabeh prevadzky F-16 znamena ukoncenie prevadzky MiG-29. Len servisna zmluva s Rusmi stoji asi 33 mil Euro / rok. To ale pochopitelne niesu zdaleka ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak este raz a pomaaaaaaly. Nabeh prevadzky F-16 znamena ukoncenie prevadzky MiG-29. Len servisna zmluva s Rusmi stoji asi 33 mil Euro / rok. To ale pochopitelne niesu zdaleka vsetky naklady na prevadzku, dalsie miliony idu na paliva maziva platy atd. Takze ked vieme ze europsky uzivatelia lietaju s F-16 za asi 18k Euro (a v tom je udrzba, diely a zapadne platy) a vieme ze s vyradenim MiGov uzetrime viac ako 35 milionov rocne (ale pravdepodvne o dost viac) , tak pri zachovani uplne rovnakeho financovania mame na cca 2000 letovych hodin rocne (oproti sucasnym 750h/rok). Comu presne na tom nerozumiete? Ja mam pocit ze v CR panuje vseobecne presvedcenie ze MiG-y nelietaju, lebo niesu prachy. To ale nie je pravda, do MiG-ov sa prave vrazaju obrovske peniaze, nelietaju preto lebo su to poruchove haraburdy a udrziavaju ich Rusi.

   Dalsia vec je ze Gripen pochadza z krajiny mimo NATO, a zas dalsia ze hlavny uzivatel sa ho chysta za par rokov vyradit, co pri F-16 neplati a nebude platit este 25 rokov.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:24 04.06.2020

    Proč do toho mícháš Mig-29 ? Pradoxně nabídka JAS-39 byla výhodnější i co do přestat platit provoz Mig-29, protože první gripeny by už tento rok dosedly na Sliači, Mig by mohl jít ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč do toho mícháš Mig-29 ? Pradoxně nabídka JAS-39 byla výhodnější i co do přestat platit provoz Mig-29, protože první gripeny by už tento rok dosedly na Sliači, Mig by mohl jít do Piešťan do muzea a ruští rozvědčíci zabalit kufry.
    Mig-29 nech momentálně stranou, pouze jsem dal link na článek, že ministr Naď objevil Ameriku, protože zjistil, že cena 1,6mld. nebude v následujícíh 10letech stačit, ale výrazně překročí 2mld. kvůli logistice, která je v ceně jen na 2roky.Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  20:12 24.05.2020

  Zmluvy na F16 na stiahnutie:

  https://uloz.to/file/QHk5I1BBm...

  Zmluvy na F16 na stiahnutie:

  https://uloz.to/file/QHk5I1BBm...

 • PavolR
  12:13 29.04.2020

  Danko a spol. sú degradovaní (nemôžem si pomôcť - https://www.youtube.com/watch?... :-p ), nákup 4x4 bude navrhnutý na zrušenie, 8x8 pozastavené a radary prepracované: ...Zobrazit celý příspěvek

  Danko a spol. sú degradovaní (nemôžem si pomôcť - https://www.youtube.com/watch?... :-p ), nákup 4x4 bude navrhnutý na zrušenie, 8x8 pozastavené a radary prepracované: https://domov.sme.sk/c/2239418... Skrýt celý příspěvek

  • Hajo
   18:15 29.04.2020

   Tak dalo sa to očakávať. Dobré je, že radary sa budú riešiť aj keď uvidíme ako sa bude projekt upravovať. Treba riešiť najprv ťažkú brigádu v zmysle záväzku u spojencov takže 8 x 8 ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak dalo sa to očakávať. Dobré je, že radary sa budú riešiť aj keď uvidíme ako sa bude projekt upravovať. Treba riešiť najprv ťažkú brigádu v zmysle záväzku u spojencov takže 8 x 8 je out. Ten projekt s "výskumom a vývojom" bol riešený fakt čudne.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:22 29.04.2020

    Radary nám "horia" do takej miery, že iná možnosť už ani nebola. V správach padla reč aj o nákupe techniky z USA, kde údajne máme možnosť nakúpiť za 100M a zaplatiť iba polovicu. ...Zobrazit celý příspěvek

    Radary nám "horia" do takej miery, že iná možnosť už ani nebola. V správach padla reč aj o nákupe techniky z USA, kde údajne máme možnosť nakúpiť za 100M a zaplatiť iba polovicu. Zaujímalo by ma na akú techniku túto možnosť využijú (neviem, či to nie je vyhradené vyslovene na vrtuľníky).Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     19:45 29.04.2020

     Najlogickejšie by bolo dovyzbrojiť UHčka, poprípade si ešte uplatniť opciu na ˇ1 kus UH60, alebo kombinácia týchto 2 možností. Niekde v diskusiách sa rozoberala možnosť dovybavenia ...Zobrazit celý příspěvek

     Najlogickejšie by bolo dovyzbrojiť UHčka, poprípade si ešte uplatniť opciu na ˇ1 kus UH60, alebo kombinácia týchto 2 možností.
     Niekde v diskusiách sa rozoberala možnosť dovybavenia ako to napr. riešilo Tunisko o: protiraketový varovný systém AN/AAR-57, prijímač radarového varovania AN/APR-39A a pasívny laserový varovný systém AN/AVR-2B. A dozbrojenie o napr. protitankové riadené strely, neriadené rakety a guľomety gatling kalibru 7,62 / 12,7 mm.
     Respektíve zvážiť možnosť programu Battlehawk od výrobcu v 3 rôznych kitoch Level 1 až 3.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     21:33 29.04.2020

     https://domov.sme.sk/c/2239418... a tu je výcuc: Zrušia nákup 4x4, prioritou sú radary Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu ...Zobrazit celý příspěvek

     https://domov.sme.sk/c/2239418... a tu je výcuc:

     Zrušia nákup 4x4, prioritou sú radary

     Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu obstarania transportérov 4x4. Zároveň ministerstvo pozastavuje nákup transportérov 8x8. Nákup 3D radarov plánuje upraviť a stransparentniť. Naď prisľúbil, že pod jeho vedením bude rezort transparentnejší a zdôraznil, že všetky veľké projekty, ktoré ministerstvo v minulosti uskutočnilo, nechal posúdiť Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). „Ministerstvo obrany vláde navrhne zrušenie projektu obstarania transportérov 4x4,“ oznámil minister. Projekt totiž považuje za „vyslovene netransparentný“ a ak by armáda v budúcnosti takéto vozidlo potrebovala, na ich zabezpečenie sa uskutoční medzinárodné obstarávanie. Ministerstvo zároveň pozastavuje nákup transportérov 8x8. Naď ho označil za „manuál“ Slovenskej národnej strany (SNS) a jej správania sa v armáde. Proces ich obstarania bol podľa neho plný cieleného utajovania.

     Naď tiež zdôraznil, že Slovensko vozidlá v takejto konfigurácii aktuálne nepotrebuje a bude rokovať so svojimi partnermi z NATO, pretože má ako krajina záväzok vybudovať ťažkú brigádu.
     V prípade radarov je podľa ministra najväčším problémom ich aktuálna životnosť. „Sú najväčším problém v ozbrojených silách. Ostal nám jeden jediný a budúci rok mu končí životnosť,“ zdôraznil.
     Naď sa preto rozhodol, že zašle krajinám, ktoré sa zúčastnili medzinárodnej súťaže, možnosť poslať ešte jednu ponuku. Na základe nich sa neskôr rozhodne.

     Naď: Čo nie je tajné, musí byť verejné
     Ozbrojené sily by mali byť podľa Naďa transparentné. „Čo nie je tajné, musí byť verejné. Máte môj prísľub,“ zdôraznil. Ministerstvo pod jeho vedením stiahlo žalobu na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorú podalo bývalé vedenie rezortu. „Platili sme pokutu tisíc eur mesačne za to, že sme zmluvu o stíhačkách F-16 nedali ÚVO. To je absurdné,“ povedal s tým, že všetky zmluvy, vrátane utajovaných, úradu poskytli.

     Podľa ministra je tiež problémom, že na Slovensku sú aj vďaka nákupu stíhačiek F-16 stále ruskí technici, ktorí sa starajú o stíhačky MIG-29. „Nie som z toho nadšený, pretože žiaden ruský technik, nie je ‚len‘ ruský technik. Ani naši spojenci z toho nie sú nadšení a viackrát nás na to upozorňovali,“ ozrejmil s tým, že zmluva na technickú obsluhu stíhačiek MIG platí do roku 2023. Rezort pod jeho vedením tiež zváži ponuku od Spojených štátov amerických (USA) na spolufinancovanie modernizácie armády. „Nechcem na nikoho hádzať vinu, ale toto nie je ponuka, ktorá prišla včera. Dostali sme ponuku vo výške 50 miliónov dolárov, aby sme vymenili techniku z doby Varšavskej zmluvy za americkú,“ vysvetlil s tým, že pre Slovensko by to znamenalo možnosť nakúpiť americkú techniku v hodnote 100 miliónov dolárov a zaplatilo by polovicu výdavkov.

     On sám si vie predstaviť využitie týchto prostriedkov aj na nákup špeciálnych vrtuľníkov pre 5. pluk špeciálneho určenia alebo vyzbrojenie a vybavenie vrtuľníkov BlackHawak, ktoré armáda ešte pod Glváčovým vedením obstarala bez dostatočne vhodnej výzbroje a výstroja, za čo bol v minulosti Glváč kritizovaný.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      16:33 22.05.2020

      A je to zde. Zmluva na nákup f-16 je zverejnená. https://www.aktuality.sk/clano... Nákup ...Zobrazit celý příspěvek

      A je to zde. Zmluva na nákup f-16 je zverejnená.
      https://www.aktuality.sk/clano...

      Nákup a servis sa dejú cez dve samostatné dohody v objemoch 1 632 133 844 dolárov (1,48 miliardy eur) a 145 523 484 dolárov (132 miliónov eur).
      Jedna stíhačka bez motorov nás bude stáť 53,3 milióna dolárov, motor 5,8 milióna dolárov.
      Štrnásť stíhačiek s motormi – teda bez príslušenstva – stojí 850 miliónov dolárov, teda približne polovicu zmluvného objemu.
      F-16 majú vo výbave strely Amraam 120C. Za dvadsaťosem striel po 1 716 922 dolárov (1,56 milióna eur) zaplatí slovenská armáda necelých 50 miliónov dolárov.

      K strelám ministerstvo kupuje aj navádzací systém za 1,5 milióna dolárov.
      Ďalších 60 rakiet Lau-129 stálo 5,3 milióna dolárov.
      Ministerstvo kúpilo aj 15 protilietadlových guľometov M61A1 spolu za 4 milióny dolárov, šesť takzvaných „sniper podov“ pre stíhačky po 2 milióny dolárov. Ide o systém, ktorý umožňuje identifikáciu cieľa pre útok.
      324 bômb MK82 stojí dohromady necelých 1,9 milióna dolárov a 150 bômb JDAM 6,4 milióna dolárov. Ďalšie necelé 4 milióny dolárov stojí 212 navádzaných bômb MAU-209.
      K 12 stíhačkám armáda obstarala 15 radarov spolu za 50 miliónov dolárov a 14 výpočtových jednotiek za necelých 30 miliónov.
      Systém plánovania misií stojí 7,6 milióna dolárov a zákazka obsahuje aj knihy a publikácie za 4 milióny dolárov.
      Suma za podporu tankovania počas letu sa vyšplhá na 3,1 milióna dolárov.
      30 922 723 dolárov je rezervovaných na príslušenstvo k strelám a raketám od Lockheed Martin.
      Ďalšie príslušenstvo od Lockheedu stojí 23 miliónov a príslušenstvo dodá aj spoločnosť General electric za vyše 19 miliónov dolárov. Softvérová podpora zbraňového systému vyjde na 70 miliónov.

      Hlavne by ma zaujímalo, čo znamená to ďalšie príslušenstvo a prečo je softwarová podpora tak drahá.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:05 22.05.2020

      pjaro77 - iba pre presnosť - M61 sú 20mm-é automatické kanóny a Lau-129 odpaľovacie zariadenia, ktoré sa nachádzajú medzi raketou a závesom. ;-)

      pjaro77 - iba pre presnosť - M61 sú 20mm-é automatické kanóny a Lau-129 odpaľovacie zariadenia, ktoré sa nachádzajú medzi raketou a závesom. ;-)

     • Flader
      19:15 22.05.2020

      Nemá náhodou EASA radar aj dvojmiestna varianta?

      Nemá náhodou EASA radar aj dvojmiestna varianta?

   • HEKTOR
    12:56 30.04.2020

    projekt s "výskumom a vývojom" - na toto slovné spojenie som už fakt alergický a postavil by som to na slovensku mimo zákon...a tak isto aj drísty o zapojení slov. zbrojného ...Zobrazit celý příspěvek

    projekt s "výskumom a vývojom" - na toto slovné spojenie som už fakt alergický a postavil by som to na slovensku mimo zákon...a tak isto aj drísty o zapojení slov. zbrojného priemyslu + dať prácu slovákom,napr. (8x8 -cca 81ks) ako keby sme plánovali výrobu 12000ks....Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   21:29 29.04.2020

   Degradáciu schvaľujem, ja som skončil ako čatár, tak sa mi bude Danko zahlasovať. :-D 4x4 ma trošku mrzí, 8x8 - "výskum a vývoj" sa nepodaril, radary dúfam, že aj po prepracovaní ...Zobrazit celý příspěvek

   Degradáciu schvaľujem, ja som skončil ako čatár, tak sa mi bude Danko zahlasovať. :-D
   4x4 ma trošku mrzí, 8x8 - "výskum a vývoj" sa nepodaril, radary dúfam, že aj po prepracovaní zadania zostanú izraelské (to je moje želanie) a ten bonus 50 + 50 mil. USD - uvažuje sa o jednom až dvoch BH, z toho jeden pre 5. pšu a dovyzbrojenie sebaochrannými systémami + guľometmi. Uvidíme, čo sa z toho nakoniec vykľuje. Som zvedavý, čo chcú vyrokovať ohľadne ťažkej brigády?Skrýt celý příspěvek

   • niko
    10:14 30.04.2020

    Ja len opravim. Dostojnici sa nedegraduju, degraduje sa len muzstvo. Dostojnici sa zbavuju hodnosti. ;-)

    Ja len opravim. Dostojnici sa nedegraduju, degraduje sa len muzstvo. Dostojnici sa zbavuju hodnosti. ;-)

    • mikojan29
     13:23 30.04.2020

     Napísal som to tak ľudovo, dobrá pripomienka. Bol mužstvo a naspäť sa tam vrátil.

     Napísal som to tak ľudovo, dobrá pripomienka. Bol mužstvo a naspäť sa tam vrátil.

   • HEKTOR
    12:57 30.04.2020

    5. pšu by asi viac potreboval väčšiu politickú podporu,ako napr. BH...bez podpory to bude len ďalšia hračka na ukážky...

    5. pšu by asi viac potreboval väčšiu politickú podporu,ako napr. BH...bez podpory to bude len ďalšia hračka na ukážky...

 • PavolR
  17:25 11.04.2020

  Cca od 31:00 o situácii na MO: https://www.ta3.com/clanok/118...

  Cca od 31:00 o situácii na MO: https://www.ta3.com/clanok/118...

   • Sergej7490
    22:53 13.04.2020

    Nic prekvapive, ono ani Smeru sa v tom moc nechcelo pokracovat, kedze SNS isla s tymito zlodejinami totalne na drzovku. A v dnesnej situacii by sa to asi stoplo nech by bol pri ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic prekvapive, ono ani Smeru sa v tom moc nechcelo pokracovat, kedze SNS isla s tymito zlodejinami totalne na drzovku. A v dnesnej situacii by sa to asi stoplo nech by bol pri veslo ktokolvek.
    Akurat skoda tych radarov, tym som fandil. Aliter asi dostane druhu sancu...Skrýt celý příspěvek

   • niko
    08:50 14.04.2020

    Tak predpokladam, ze F-16 zostanu. Len ich okresu tak, ze budu hole bose. Z toho povodneho nakupneho zoznamu asi vela nezostane.

    Tak predpokladam, ze F-16 zostanu. Len ich okresu tak, ze budu hole bose. Z toho povodneho nakupneho zoznamu asi vela nezostane.

    • Sergej7490
     19:13 14.04.2020

     Pokial okresu len vyzbroj, tak to nie je zla cesta, nakolko zo zaciatku ju aj tak nebudeme potrebovat a len by zbytocne starla. Najprv sa na nich musime naucit lietat a hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokial okresu len vyzbroj, tak to nie je zla cesta, nakolko zo zaciatku ju aj tak nebudeme potrebovat a len by zbytocne starla. Najprv sa na nich musime naucit lietat a hlavne zistt co vsetko dokazu (hlavne oblasti napadania pozemnych cielov) a zapracovat to do planov vedenia bojovej cinnosti.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      20:20 14.04.2020

      Presne toto vidim ako problem. Nasi piloti nemaju ziskavat schopnosti postupne, ako napr. Cesi na Gripenoch, ale maju byt za tie 3 roky vyskoleni komplene. Teda aj na boj proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne toto vidim ako problem. Nasi piloti nemaju ziskavat schopnosti postupne, ako napr. Cesi na Gripenoch, ale maju byt za tie 3 roky vyskoleni komplene. Teda aj na boj proti pozemnym cielom, vzdusny cielom, tankovania vo vzduchu atd. Je mozne, ze novy minister okrese vycvik na minimum a taktiez zbrane. To samozrejme znizi cenu. Na druhej strane: "skupy dva krat kupi" , teda ak tento vycvik zalatine niekedy v buducnosti, zaplatime za nejho viac, ako teraz v jednom baliku.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      11:35 15.04.2020

      niko Ak okrešú výzbroj, tak ako píše Sergej7490, to je tá lepšia cesty. Výzbroj sa dá prikúpiť kedydoľvek, ale ten výcvik je už zahrnutý v samotnej zmluve, tak neviem, či to pôjde ...Zobrazit celý příspěvek

      niko
      Ak okrešú výzbroj, tak ako píše Sergej7490, to je tá lepšia cesty. Výzbroj sa dá prikúpiť kedydoľvek, ale ten výcvik je už zahrnutý v samotnej zmluve, tak neviem, či to pôjde nejako redukovať.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      18:59 15.04.2020

      Schopnosti piloti ziskaju, o to pokoj. Ale tie ich schopnosti musi niekto vediet pouzit - tj. aby mal odkial prist rozkaz ze maju utocit sposobom ktory nasa doktrina doteraz ...Zobrazit celý příspěvek

      Schopnosti piloti ziskaju, o to pokoj. Ale tie ich schopnosti musi niekto vediet pouzit - tj. aby mal odkial prist rozkaz ze maju utocit sposobom ktory nasa doktrina doteraz nepoznala, druhmi zbrani ktore sme nemali, vediet si vypytat/dat informacie o ktorych sme doteraz nemali ani potuchy.
      Proste zapracovat novy system do nasich operacnych planov/postupov.
      A to zo zaciatku nebude, takze ak sa vybava bude nakupovat postupne podla novych sposobilosti, tak sa chyba neurobi. Len aby sa teda nejaka vobec kupila a nemali sme len dalsie holubice mieru...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     12:03 15.04.2020

     Ja som zatiaľ zaregistroval iba nápad rozložiť splátky na dlhšiu dobu. Niečo mi uniklo?

     Ja som zatiaľ zaregistroval iba nápad rozložiť splátky na dlhšiu dobu. Niečo mi uniklo?

     • mikojan29
      12:16 15.04.2020

      Aj ja, zatiaľ sa nerieši nič ohľadne redukcie nákupu.

      Aj ja, zatiaľ sa nerieši nič ohľadne redukcie nákupu.

     • niko
      16:50 15.04.2020

      Pavol preco by mali Americania posunut splatky v case? A hlavne uz to niekedy urobili ? Prave naopak, oni su znami tym, ze co je na papiery, to plati. Cize v take, ze "vycvicme ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavol preco by mali Americania posunut splatky v case? A hlavne uz to niekedy urobili ? Prave naopak, oni su znami tym, ze co je na papiery, to plati. Cize v take, ze "vycvicme pilotov standardne, kupme lietadla a vyzbroj podla planu, ale zaplatime neskor podla mna nehrozi".Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:52 16.04.2020

      USA stejně jako jiné státy umožňují nakoupit na půjčku a tu pak splácet.

      USA stejně jako jiné státy umožňují nakoupit na půjčku a tu pak splácet.

   • Jura99
    07:31 15.04.2020

    Bohužel je pokus o modernizaci OSSR už od začátku zbabraný. Vývíjí se vyvinuté (8x8), kupuje se nepotřebné (Zuzana 2) a zavádí se předimenzované (F-16C/D). K tomu to celé trvá věky ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel je pokus o modernizaci OSSR už od začátku zbabraný. Vývíjí se vyvinuté (8x8), kupuje se nepotřebné (Zuzana 2) a zavádí se předimenzované (F-16C/D). K tomu to celé trvá věky (o 8x8 se mluví od roku 2015). Stíhačky seberou celou investiční část rozpočtu MO a ještě něco navíc, to je velká rána. Nevypadá to vůbec dobře, buď budou OSSR nadále stagnovat se socialistickou technikou a třeba Sa-58 se dožije 100let služby nebo by to chtělo odvahu k redukci. Dvě brigády jsou luxus (dvakrát větší AČR má také dvě brigády), stíhačky jsou luxus (jedna věc je horko těžko je zaplatit, ale pak ještě budou odsávat velké peníze na provoz nebo se opět stanou terčem kanibalizace jako Mig-29). Nevypadá to do budoucna v době krize dobře.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     08:32 15.04.2020

     Predimenzované by boli F-18. ;-) Inak, v čase keď nominanti SNS zmietali zo stola preferovaný Gripen, operovali s potrebou dvojmotorového lietadla, vzhľadom na hornatý povrch ...Zobrazit celý příspěvek

     Predimenzované by boli F-18. ;-) Inak, v čase keď nominanti SNS zmietali zo stola preferovaný Gripen, operovali s potrebou dvojmotorového lietadla, vzhľadom na hornatý povrch Slovenska. Zjavne mali v hľadáčiku Mig-35 (vypýtali si cenovú ponuku), no našťastie sankcie voči ruskému zbrojnému priemyslu budú trvať ešte dlho.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:39 15.04.2020

      Původně se měly stíhačky vejít do 1mld. €. Vybíralo se ze dvou špatných variant a závěr vyhodnocení nevypadal nestranně, např. Gripen měl 10let logistiku, F-16 má 2roky. Už si ...Zobrazit celý příspěvek

      Původně se měly stíhačky vejít do 1mld. €. Vybíralo se ze dvou špatných variant a závěr vyhodnocení nevypadal nestranně, např. Gripen měl 10let logistiku, F-16 má 2roky. Už si vyhodnocení úplně nepamatuju a nechce se mi jej znovu hledat, ale nemám pocit, že by to někdo porovnal objektivně. Stíhačky měly být na nějakých 10-15let zrušeny zcela ve prospěch modernizace zbytku vojska (jít na to pobaltskou cestou). Ovšem i tak mám obavu, že by to nepomohlo a třeba 8x8 se vybírá 5let a vypadá to přitom na zrušení.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:08 15.04.2020

      Zrušit stíhačky na deset let je nesmysl. Ztratíš spoustu schopností, které pak budeš draho obnovovat, takže ve výsledku nic neušetříš, a ještě se pak budeš léta horko těžko vracet ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrušit stíhačky na deset let je nesmysl. Ztratíš spoustu schopností, které pak budeš draho obnovovat, takže ve výsledku nic neušetříš, a ještě se pak budeš léta horko těžko vracet na úroveň schopností (jedna věc je stíhačky mít, druhá je umět je používat).Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      16:45 15.04.2020

      Jura99
      Zruš Slovensko a budeš mať po probléme. :-)

      Jura99
      Zruš Slovensko a budeš mať po probléme. :-)

     • Sgt Murphy
      01:22 16.04.2020

      Jura99: "Už si vyhodnocení úplně nepamatuju a nechce se mi jej znovu hledat, ale nemám pocit, že by to někdo porovnal objektivně." Takže asi takto: - vyhodnotil sa súčasný stav ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: "Už si vyhodnocení úplně nepamatuju a nechce se mi jej znovu hledat, ale nemám pocit, že by to někdo porovnal objektivně."

      Takže asi takto:
      - vyhodnotil sa súčasný stav Vzdušných síl OS SR
      - vyhodnotili sa záväzky SR voči NATO
      - vyhodnotil sa minimálny potrebný stav nových stíhačiek
      - vyhodnotili sa požiadavky na nové stíhačky
      - vyhodnotila sa možnosť integrácie nových stíhačiek
      - vyhodnotila sa dostupnosť a cena nákupu aktuálne dostupných lietadiel (jednomotorových, dvojmotorových), prenájmu lietadiel zo švédskej strany alebo odkúpenia lietaných strojov z Grécka

      - kúpa nových lietadlá F-16 alebo Gripen boli vyhodnotená ako cenovo a časovo najdostupnejšia
      - podkladné materiály na porovnanie oboch lietadiel sa pripravovali na základe dostupných odborných štúdií a publikácií
      - absolvovali sa rokovania so stranami, ktoré prevádzkujú oba typy lietadiel
      - absolvovali sa návštevy základní v zahraničí, kde pôsobia oba typy lietadiel (Švédsko, Maďarsko, ČR, Poľsko, Taliansko, Grécko)
      - zhodnotili sa ponuky na obstaranie z oboch strán (Švédsko, USA), z ktorých vzišlo, že:

      - Gripen C/D technickými parametrami jasne zaostáva za F-16 Block 70/72
      - Švédsko vie zabezpečiť len krátke preškolenie pilotov (Vzdušné sily OS SR nemajú pilotov, ktorý by spĺňali podmienky na preškolenie), ale nieje schopné zabezpečiť výcvik nových pilotov a nevie ho zabezpečiť ani plnom rozsahu požadovaných spôsobilostí (air-to-air, air-to-ground, tankovanie za letu)
      - USA vie zabezpečiť síce dlhý a náročný výcvik pilotov ale v plnom rozsahu potrebných spôsobilostí
      - Švédsko ponúka servisnú a logistickú podporu na 10 rokov, avšak ten nezahŕňa materiál, ktorý sa priamo netýka švédskych výrobcov lietadla alebo ich priamych subdodávateľov, tj. ich zabezpečenie nieje súčasťou zmluvy,
      - USA ponúka servisnú a logistickú podporu na 2 roky, ale so všetkým potrebným materiálom, po nej uplynutí nieje problém uzatvoriť ďalšiu zmluvu
      - USA má lepšiu ponuku na zapojenie slovenského priemyslu do procesu logistiky a opráv lietadiel

      ... snáď to takto stačíSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:23 16.04.2020

      Sgt Murphy: díky za shrnutí, ještě prosím o číslo, které v tom vyhodnocení určitě být muselo, pokud bylo uděláno kvalitně, tedy cena obou strojů za životní cyklus.

      Sgt Murphy: díky za shrnutí, ještě prosím o číslo, které v tom vyhodnocení určitě být muselo, pokud bylo uděláno kvalitně, tedy cena obou strojů za životní cyklus.

     • Jura99
      08:38 16.04.2020

      logik: letové schopnosti se z Mig-29 žádné nepřenášejí, piloti jsou noví, bez předchozí zkušenosti na nadzvuku (pokud zprávy nelžou). Pozemní personál se musí naučit nové stroje ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: letové schopnosti se z Mig-29 žádné nepřenášejí, piloti jsou noví, bez předchozí zkušenosti na nadzvuku (pokud zprávy nelžou). Pozemní personál se musí naučit nové stroje taktéž, velitelské struktury se mohou zachovat i bez provozu nadzvuků (při provozu podzvuků a vrtulníků), takže nějakou ztrátu schopností bych určitě nevyčíslil na "ve výsledku nic neušeříš".Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:57 16.04.2020

      Stg Murphy: Také děkuji za souhrn. Když se to tak hezky sepíše je to rozhodovaní celkem hračka.

      Stg Murphy: Také děkuji za souhrn. Když se to tak hezky sepíše je to rozhodovaní celkem hračka.

     • Sgt Murphy
      13:02 16.04.2020

      Jura99: To ale pýtaš informácie, ktoré sú predmetom utajenia, o ktoré požiadali USA aj Švédsko. Oficiálne neutajené číslo z dlhodobého hľadiska prevádzky oboch lietadiel v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: To ale pýtaš informácie, ktoré sú predmetom utajenia, o ktoré požiadali USA aj Švédsko. Oficiálne neutajené číslo z dlhodobého hľadiska prevádzky oboch lietadiel v horizonte za rok 2040 je 8% ceny v prospech F-16.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     12:17 15.04.2020

     Amen.

     Amen.

 • PavolR
  14:40 28.03.2020

  Kaša zrejme nebude taká horúca, ako sa po povolebných Matovičovych vyhláseniach mohlo zdať: https://domov.sme.sk/c/2237041...

  Kaša zrejme nebude taká horúca, ako sa po povolebných Matovičovych vyhláseniach mohlo zdať: https://domov.sme.sk/c/2237041...

  • Janko Paliga
   22:30 28.03.2020

   .... populizmus sa vymýšľa ľahko, horšie je to s aplikáciou....

   Hlavne, keď je platenie penále vyhadzovaním peňazí vidlami z okna ....

   .... populizmus sa vymýšľa ľahko, horšie je to s aplikáciou....

   Hlavne, keď je platenie penále vyhadzovaním peňazí vidlami z okna ....

   • Sgt Murphy
    11:55 29.03.2020

    Tak on ani vlastne ešte nepreštudoval tú zmluvu, ahá tam je ten háčik :D ale hubu má plnú zatiaľ dosť. Cena nákupu nových F-16 mu vo vyjadreniach lieta pol miliardy hore, dole, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak on ani vlastne ešte nepreštudoval tú zmluvu, ahá tam je ten háčik :D ale hubu má plnú zatiaľ dosť. Cena nákupu nových F-16 mu vo vyjadreniach lieta pol miliardy hore, dole, hlavne že Gripen je podľa neho lacnejší o miliardu... Tak to je chuj :D o Naďovej odbornosti v skratke...Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    11:57 29.03.2020

    Janko Paliga - nemyslím si že tomto prípade sa jedná o populizmus...populizmus sú vlaky zdarma pre študentov a dôchodcov + obedy pre deti zdarma... jedna vec je že budú treba ...Zobrazit celý příspěvek

    Janko Paliga - nemyslím si že tomto prípade sa jedná o populizmus...populizmus sú vlaky zdarma pre študentov a dôchodcov + obedy pre deti zdarma...

    jedna vec je že budú treba teraz financie inde...
    druhá že aj lietadlá je treba meniť a f-16 bolo asi naj riešenie-alebo najmenej zlé zo zlých...
    tretia je že minister je "gripenák"...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:29 10.03.2020

  Tak sa zdá, že ministrom obrany bude predsa len Naď ... Vie sa niekto (pri všetkej diskrétnosti) dostať k uzamknutému obsahu tohoto článku - ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak sa zdá, že ministrom obrany bude predsa len Naď ...
  Vie sa niekto (pri všetkej diskrétnosti) dostať k uzamknutému obsahu tohoto článku - https://dennikn.sk/1790065/mat... - ?Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   14:54 10.03.2020

   a je to v ....

   a je to v ....

   • Flader
    17:45 10.03.2020

    Možno aj ďalej ...

    Možno aj ďalej ...

   • logik
    18:54 10.03.2020

    Já bych zůstal (zatím :-)) v klidu. Je úplně normální, že "kandidáti na ministra" říkaj různý pitomosti, a pak když se dostanou do úřadu, tak se teprv seznámněj s reálnejma ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych zůstal (zatím :-)) v klidu. Je úplně normální, že "kandidáti na ministra" říkaj různý pitomosti, a pak když se dostanou do úřadu, tak se teprv seznámněj s reálnejma alternativama.Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   19:24 10.03.2020

   Ked das mail, poslem Ti odkaz na odomknuty clanok. Ale nic moc zaujimave tam nenajdes.

   Ked das mail, poslem Ti odkaz na odomknuty clanok. Ale nic moc zaujimave tam nenajdes.

   • PavolR
    20:33 10.03.2020

    Vďaka, ale nebola by účelnejšia 4-5 vetná sumarizácia, ktorú by si prečítali všetci?

    Vďaka, ale nebola by účelnejšia 4-5 vetná sumarizácia, ktorú by si prečítali všetci?

    • Sergej7490
     21:18 10.03.2020

     Tieto odstavce to asi cele zhrnu dostatocne. Mimo nich sa redaktor zamysla nad tym ze to take lahke nebude a ponuka 3 mozbnoti ktore by nastali... "Matovič môže poznať tieto ...Zobrazit celý příspěvek

     Tieto odstavce to asi cele zhrnu dostatocne. Mimo nich sa redaktor zamysla nad tym ze to take lahke nebude a ponuka 3 mozbnoti ktore by nastali...

     "Matovič môže poznať tieto súvislosti z prvej ruky. K jeho najbližším ľuďom patrí bývalý bezpečnostný analytik a dnes hlavný kandidát na ministra obrany Jaroslav Naď, ktorý projekt stíhačiek dlhodobo sleduje.

     Naď na jednej strane kritizoval nákup lietadiel F-16 (s argumentom, že lacnejším variantom by bol nákup švédskych stíhačiek Gripen), no zároveň dlhodobo tlačil na čo najrýchlejšiu obmenu poruchových migov.

     Už pred necelým rokom pritom kritizoval úvahy o možnom vypovedaní zmluvy na F-16, ktoré vtedy prezentoval predseda SNS Andrej Danko.

     Hoci práve nominanti SNS na ministerstve obrany stíhačky F-16 presadili, sám Danko začal v apríli 2019 špekulovať, že by Slovensko malo objednané stíhačky niekomu predať.

     Naď, ktorý bol už v tom čase politikom OĽaNO, reagoval podráždene. V blogu na denníku SME Danka obvinil, že je diletant, ktorý len politikárči."

     Podla zverejneneho rozhovoru so statnym tajomnikom MO si stihacky F16 vydupali vojaci, resp vybrali si z alternativy Gripen/F16.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:33 11.03.2020

      Vďaka, tou kritikou Danka bolo zrejme myslené toto: https://nad.blog.sme.sk/c/5081... ... ...Zobrazit celý příspěvek

      Vďaka, tou kritikou Danka bolo zrejme myslené toto: https://nad.blog.sme.sk/c/5081... ... no nákup F-16 tam Naď naďalej pranieruje ...Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      09:42 26.04.2020

      :D Křupani jsou nepoučitelní, je to furt dokola. Amík si vytipuje lidi s vlivem, pošle vyjednávače. Ti předmětnému subjektu opatlají med kolem huby, naslibují a zlanaří. Subjekt ...Zobrazit celý příspěvek

      :D
      Křupani jsou nepoučitelní, je to furt dokola.

      Amík si vytipuje lidi s vlivem, pošle vyjednávače. Ti předmětnému subjektu opatlají med kolem huby, naslibují a zlanaří. Subjekt se chová jak feťák na steroidech, cítí v zádech velmoc a jedná. Když je podepsáno, ani kolo si o něj neopřou. :DSkrýt celý příspěvek

 • Horny
  19:35 09.03.2020

  PavolR - máte pravdu, nicméně pokud jsem to nespletl, tak nabídka Chorvatům přišla někdy okolo roku 2011, což už je dost dávno. Bulharům byly nabízeny asi opravdu nově vyrobené ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - máte pravdu, nicméně pokud jsem to nespletl, tak nabídka Chorvatům přišla někdy okolo roku 2011, což už je dost dávno.
  Bulharům byly nabízeny asi opravdu nově vyrobené stroje a to někdy v roce 2017. Je otázkou, jestli by švédové byly ochotni vyrábět nové gripeny C/D i okolo roku 2023.

  Scotty - podle Wikipedie slouží v současnosti ve švédském letectvu 72 JAS-39C a 23 JAS-39D. Objednáno je 60 stojů JAS-39E.
  Přiznám se, že problematiku tak úplně dopodrobna nesleduju, ale pokud jsem to pochopil správně, tak švédové původně chtěli vyřadit céčka a nahradit je éčky, přičemž si déčka nechají na výcvik (verze F se bude, alepoň zatím, vyrábět jen pro a hlavně v Brazílii).
  Vzhledem ke změněné bezpečnostní situaci se ale (pokud vím) rozhodli ponechat ve službě cca 60 Gripenů C. Pochopitelně si nechají jen ty nejnovější, čili velký prostor pro získání použitelných céček z tohoto zdroje nevidím. Ještě větší problém bude se získáním dvoumístné verze.

  HEKTOR - těžko říct jestli si švédové nechali céčka jen kvůli možnosti pozdějšího prodeje, je to možné. Vlastně ani nevíme, jaké podmínky prodej SAAb nabízel potenciáním zákazníkům v nedávné minulosti (kolovaly ovšem zvěsti, že Švédsko už zdaleka není tak vstřícné, jako při jednáních s ČR a Maďarskem ; jak to bylo doopravdy se určitě nedozvíme).

  - Nákup F-16 pro slovenské letectvo vidí jako nejmenší zlo asi každý rozumný člověk, ono v tuhle chvíli prostě moc jiných možností není.

  - Ohledně nákupu F-35 pro letectvo AČR je situace asi taková, že bychom si to všichni přáli (někdo dříve, nekdo později) ale v realitě budeme rádi, když nám současní mocipáni nezruší alespoň to, co už tu létá. Čili můžete být určitě v klidu :DSkrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:50 09.03.2020

   Horny - tak tomu aj verím že už nie sú tak ochotní...ako som tu už raz písal,myslím si že sa celkom dobre okašlali a také dobré podmienky ako dali napr. čr už iným nedajú...aj keď ...Zobrazit celý příspěvek

   Horny - tak tomu aj verím že už nie sú tak ochotní...ako som tu už raz písal,myslím si že sa celkom dobre okašlali a také dobré podmienky ako dali napr. čr už iným nedajú...aj keď nám obhajcovia gripenov na slovensku stále tvrdili že švédi nám tiež chceli gripeny prenajímať...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:59 09.03.2020

   V máji by mali byť známe odpovede chorvátske žiadosti o nové ponuky. Podľa publikovaných informácií sa zdá, že od Švédov chceli vyslovene ponuku na nové stroje, tak uvidíme ... ...Zobrazit celý příspěvek

   V máji by mali byť známe odpovede chorvátske žiadosti o nové ponuky. Podľa publikovaných informácií sa zdá, že od Švédov chceli vyslovene ponuku na nové stroje, tak uvidíme ... https://www.thedubrovniktimes.... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:08 09.03.2020

   Horny Nemyslím že je pro Slováky průchodná varianta odkupu létaných švédských Gripenů. Pokud vím Slováci měli od začátku nabídku na nové Gripeny C. Ovšem ochota Švédů odprodat ...Zobrazit celý příspěvek

   Horny
   Nemyslím že je pro Slováky průchodná varianta odkupu létaných švédských Gripenů. Pokud vím Slováci měli od začátku nabídku na nové Gripeny C.
   Ovšem ochota Švédů odprodat svoje Gripeny C bude záležet na poptávce. Pokud je budou mít možnost výhodně odprodat, tak to určitě zváží.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  15:54 08.03.2020

  no tak sa zdá,že nákup f-16 bude novou vládou stornovaný...škoda,osobne si myslím že to bolo dobré rozhodnutie kúpiť f-16 a stornovanie bude chyba...len ak by chceli prípadne ...Zobrazit celý příspěvek

  no tak sa zdá,že nákup f-16 bude novou vládou stornovaný...škoda,osobne si myslím že to bolo dobré rozhodnutie kúpiť f-16 a stornovanie bude chyba...len ak by chceli prípadne nahradiť f-16 za f-35,ale budme realisti...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:45 08.03.2020

   to by byla skvělá zpráva, tedy zrušit ten nákup cvičného terče a objednat F-35A.

   to by byla skvělá zpráva, tedy zrušit ten nákup cvičného terče a objednat F-35A.

   • HEKTOR
    17:02 08.03.2020

    Jura99 - a čo budete hovoriť keď ten nákup zrušia bez náhrady.???
    nebol by nákup "cvičných terčov" lepší ako nič..???. či pokračovanie agónie menom mig-29...

    Jura99 - a čo budete hovoriť keď ten nákup zrušia bez náhrady.???
    nebol by nákup "cvičných terčov" lepší ako nič..???. či pokračovanie agónie menom mig-29...

    • Jura99
     23:08 08.03.2020

     radeji par let bez letectva a pak koupit F-35 nezse na desitky let zahrabat v F16

     radeji par let bez letectva a pak koupit F-35 nezse na desitky let zahrabat v F16

     • HEKTOR
      23:25 08.03.2020

      Jura99 - neverím že na svk by f-35 bola/bude niekedy priechodná...v česku sú v tomto ľudia viac "chápavejší",chápu že armádu je treba aj modernizovať...u nás ľudia len nadávajú že ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - neverím že na svk by f-35 bola/bude niekedy priechodná...v česku sú v tomto ľudia viac "chápavejší",chápu že armádu je treba aj modernizovať...u nás ľudia len nadávajú že armáda má starú techniku a keby sa niečo zomlelo tak nie je akcie schopná...ale keď sa má kúpiť niečo nové,tak sa zase nadáva načo je potrebné kupovať armáde nové hračky...skrátka,nie je nikto v parlamente kto by to vedel pochopiteľne vysvetliť...a proruská lobby tiež pracuje na 110%...Skrýt celý příspěvek

     • darkarrow
      11:28 09.03.2020

      par let bez letectva = navzdy bez nadzvukoveho letectva. Jakmile "docasne" zrusis nadzvukove letectvo a rozpustis stavajucu zakladnu profesionalov/zrusis infrastrukturu, uz to tu ...Zobrazit celý příspěvek

      par let bez letectva = navzdy bez nadzvukoveho letectva. Jakmile "docasne" zrusis nadzvukove letectvo a rozpustis stavajucu zakladnu profesionalov/zrusis infrastrukturu, uz to tu nikto nikdy neda od piky dokopy.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      11:34 09.03.2020

      Ked sa nekupia F-16, bud sa kupia Gripeny C v najzakladnejsej verzii, alebo sa proste zrusi stihacie letectvo a bude.

      Ked sa nekupia F-16, bud sa kupia Gripeny C v najzakladnejsej verzii, alebo sa proste zrusi stihacie letectvo a bude.

     • Horny
      12:17 09.03.2020

      niko - jen tak pro zajímavost - kde se dneska dají koupit Gripeny C navíc?

      niko - jen tak pro zajímavost - kde se dneska dají koupit Gripeny C navíc?

     • Jura99
      12:25 09.03.2020

      darkarrow: ne tak docela. Piloti budou zcela nově vycvičení, ti stejně nepřecházejí z dosud provozovaného typu. Pozemní personál nejméně zčásti dtto. Velení a neletové struktury ...Zobrazit celý příspěvek

      darkarrow: ne tak docela. Piloti budou zcela nově vycvičení, ti stejně nepřecházejí z dosud provozovaného typu. Pozemní personál nejméně zčásti dtto. Velení a neletové struktury sice budou stávající, které by dočasným zrušení stíhacího letectva začaly degradovat, ale základní struktury a schopnosti by se udržely provozováním nějaké levné podzvukové techniky. Není to tak dlouho, kdy jeden nejmenovaný stát rozdával nové podzvukové bitevníky za hubičku :-). Mluvím o zrušení stíhacího letetcva na nějakých 10-15let. Žádná tragedie by se nestala. Kromě toho se zdá, že obětí korona viru může být i rozpočet obrany.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:34 09.03.2020

      Horny: Predsa tam, kde ich chceli kúpiť aj Bulhari a odkiaľ by ste prípadne aj vy nakúpili 2. letku. Keď už je reč o Bulharoch - tí chceli kúpiť 8 Gripenov za 832M USD. Čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny: Predsa tam, kde ich chceli kúpiť aj Bulhari a odkiaľ by ste prípadne aj vy nakúpili 2. letku.

      Keď už je reč o Bulharoch - tí chceli kúpiť 8 Gripenov za 832M USD. Čo znamená, že 14 Gripenov pre Slovensko by stálo okolo 1,4 Mld USD, takže by sa šaškovaním okolo rušenia nákupu F-16 ušetrilo iba o niečo viac, než zrušením servisnej zmluvy s Rusmi (ktorá zrušená takmer určite bude). Ergo sa to veľmi neoplatí ani hospodársky a politicky už vôbec.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:40 09.03.2020

      ... pardon, nie USD ale euro ...

      ... pardon, nie USD ale euro ...

     • Horny
      14:44 09.03.2020

      PavolR - pokud myslíš nákup/pronájem "céček" ze stavu švédského letectva, nebylo to předtím, než se švédové rozhodli udržet svoje JAS-39C ve službě souběžně s novými "éčky"? ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - pokud myslíš nákup/pronájem "céček" ze stavu švédského letectva, nebylo to předtím, než se švédové rozhodli udržet svoje JAS-39C ve službě souběžně s novými "éčky"?
      Novovýroba určitě nepřipadá v úvahu, SAAB teď bude chtít udat nejnovější verzi E/F, tak proč by sám sobě konkuroval. Kromě toho verze C/D bude potřebovat poměrně drahý upgrade avioniky (radar, přilbové zaměřovače atd.) aby udržel krok se současnou konkurencí. Výsledkem ovšem bude stroj s poloviční životností draku v porovnání s novým.

      Vidím to tak, že Slovensko má reálně 4 možnosti:
      1) nechat si ještě nějakou dobu staré migy, což ovšem problém nevyřeší, jen o cca 10 let odloží.
      2) koupit nové F-16.
      3) koupit nové Gripeny E/F, je ovšem otázka, zda jde o reálnou alternativu, protože nový Gripen ještě nelétá, nejsou známy reálné provozní náklady (nepochybně vyšší než u předchozích verzí), avionikou nanejvýš srovnatelný s F-16. hlavní problém, tj. "zamrznutí" slovenského letectva na strojích 4. gen. až do hloubi druhé poloviny tohoto století taktéž neřeší.
      4) koupit F-35, což je, jak se všichni shodli, zejména politicky neprůchodné.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:53 09.03.2020

      Bulharom aj Chorvátom ponúkal Saab stroje z novovýroby. Staré Migy si iste nekúpime a keď Gripeny, tak jedine C/D, čiže by bolo optimálne by bolo ostať pri F-16 a Migy čím skôr ...Zobrazit celý příspěvek

      Bulharom aj Chorvátom ponúkal Saab stroje z novovýroby.

      Staré Migy si iste nekúpime a keď Gripeny, tak jedine C/D, čiže by bolo optimálne by bolo ostať pri F-16 a Migy čím skôr uzemniť, nech netečú peniaze do predraženého servisu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:22 09.03.2020

      Horny
      Švédové se budou nepochybně mnoha Gripenů C zbavovat. Pokud vím chtějí zachovat hlavně Gripeny D.

      Horny
      Švédové se budou nepochybně mnoha Gripenů C zbavovat. Pokud vím chtějí zachovat hlavně Gripeny D.

     • HEKTOR
      18:21 09.03.2020

      Horny - gripeny c sa určite nejaké nájdu...švédsko si ich chcelo nechať zrejme preto,že nenašli kupcov na staršie c-čka...a možno budú nejaké voľné časom napr. aj po česku a ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny - gripeny c sa určite nejaké nájdu...švédsko si ich chcelo nechať zrejme preto,že nenašli kupcov na staršie c-čka...a možno budú nejaké voľné časom napr. aj po česku a maďarsku...vaše 4 "slovenské" možnosti ste vystihli úplne presne a aj preto som tvrdil že č. 2 by bolo pre svk najvhodnejšie- najmenšie zlo...

      darkarrow - nemyslím že opätovne oživiť napr. letectvo po zrušení by nebol problém...v histórii už bolo pár príkladov...skôr sa bojím že by sa stalo niečo typický slovenské -veď sme fungovali napr. 10r bez letectva a sme tu,tak načo potrebujeme letectvo.??...

      inak,bolo by celkom tragikomicky vtipné pre svk,ak by česko a maďarsko prešlo na f-35 - a veľmi v to aj dúfam...a potom som zvedavý na tie reči politických mudrlantov ako je pre nás gripen najlepší -veď ho má aj česko a maďarsko (nehovoria ale už,že česko má gripen pomaly 20r.) a ako super budeme spolu kooperovať ...Skrýt celý příspěvek

     • darkarrow
      18:56 09.03.2020

      Jura99, Hektor: suhlasil by som s vami, ze by sme par rokov vedeli prezit na kvalitnych podzvukovych strojoch, ak by sme neboli na Slovensku, a ak by som nepoznal situaciu aj z ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99, Hektor: suhlasil by som s vami, ze by sme par rokov vedeli prezit na kvalitnych podzvukovych strojoch, ak by sme neboli na Slovensku, a ak by som nepoznal situaciu aj z vnutra a nepoznal historiu vsetkeho leteckeho co sa u nas "docasne zrusilo" a nikdy uz nevybudovalo a ani nevybuduje. Obavam sa aj, ze ak sucasne vladne zoskupenie nejakym sposobom rozkope akvizicnu zmluvu na F-16 ostaneme bez nadzvukoveho letectva na dlhe dekady.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:06 09.03.2020

      darkarrow - nie,nepochopili ste ma...ja som myslel že obnoviť letectvo z nuly nie je problém inde vo svete...ale na slovensku by to problém bol... preto som za alternatívu typu ...Zobrazit celý příspěvek

      darkarrow - nie,nepochopili ste ma...ja som myslel že obnoviť letectvo z nuly nie je problém inde vo svete...ale na slovensku by to problém bol...
      preto som za alternatívu typu f-16...
      inak 100% súhlas s vaším príspevkom...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      02:21 10.03.2020

      jinak pochybuju, že USA už uzavřený obchod jen tak pustí, tím méně ve prospěch Gripenu, takže nějaké storno by asi levně nepřišlo. Matovič to řekl do éteru, aby potěšil obecenstvo, ...Zobrazit celý příspěvek

      jinak pochybuju, že USA už uzavřený obchod jen tak pustí, tím méně ve prospěch Gripenu, takže nějaké storno by asi levně nepřišlo. Matovič to řekl do éteru, aby potěšil obecenstvo, ale nejspíš bude následovat informace, že to byl špatný kauf, ale už nejde nic dělat.

      PavolR: srovnávat nabídku Saabu nemusí být přesné, už jen kvůli na první pohled málo diskutovanému detailu, že pro SR měl Gripen v ceně 10ti letou logistiku a F-16 má dvouletou. Nevím jakou částku rozdíl dělá, ale tipuju stovky mil. USD. Z každé věty slovenského srovnání Gripen vs. F-16 čouhalo, že srovnání je nutné zlo, když vítěz je jasný. Ovšem považuji i nákup Gripenu C za špatný nápad, asi nejlepší byl pronájem 8ks Jas-39, který byl Slovensku nabízen někdy cca do 2017, pak to Švédové utnuli. Pronájem na 10let by dal prostor pro přemýšlení a nestál by o mnoho více než abonentná zmluva Mig-29, nejspíš by stál úplně stejně.

      Obecně vzato nákup stíhaček je finanční zátěž a slovenský veřejný sektor je vykradený. Jen dluhy nemocnic po splatnosti svým dodavetelům jsou v ceně těch stíhaček. Neznamená to sice nefinancovat obranu, ale stíhačky určitě nebyly prioritou. Bojeschopnější jsou paradoxně armády Pobaltí, které stíhačky vyhodnotily jako druhořadou potřebu, když peněz není mnoho a poměrně efektivně nakupují pro pozemní síly.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:15 08.03.2020

    "Vrátenie objednaných stíhačiek F16 Američanom považuje za dramaticky lacnejšie, či je to reálne, sa podľa neho ešte uvidí." - Matovič mal v poslednom pár dosť protiamerických ...Zobrazit celý příspěvek

    "Vrátenie objednaných stíhačiek F16 Američanom považuje za dramaticky lacnejšie, či je to reálne, sa podľa neho ešte uvidí." - Matovič mal v poslednom pár dosť protiamerických vyjadrení a vedno s otázkou ceny by som to na F-35 určite nevidel. Pri Migoch iste neostaneme, lebo by sa tým pokračovalo v nabaľovaní sa ľudí blízkych SNS, tak ostáva dúfať, že sa zmluva už nedá vypovedať ...Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     23:53 08.03.2020

     .... populista Igor už nevie čo od rozkoše. Zamerať by sa skôr mal na servisné zmluvy a tam hľadať zakopané míny.... určite by ich našiel. Dnes ešte mleli čosi o zákaze pre ...Zobrazit celý příspěvek

     .... populista Igor už nevie čo od rozkoše. Zamerať by sa skôr mal na servisné zmluvy a tam hľadať zakopané míny.... určite by ich našiel.

     Dnes ešte mleli čosi o zákaze pre Pentu.... zase boľševické nezmysly.... Na Všeobecke sú na tom so všetkým podstatne horšie, štát je tiež krížový vlastník a v prípadnom súdnom spore by sme sa zasa skladali na populistické nápady..... Radšej nech riešia liečebné postupy, aby platili pre všetkých rovnako, rovnako nastaviť kontrolné mechanizmy a upraviť pre všetky poisťovne % na ich chod. To by spravil najlepšie. A platby za bežné banálne diagnózy, stačí symbolicky, nech ich Slovač nezneužíva.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     14:49 09.03.2020

     Myslím, že zmluva je postavená asi tak, aby sa to nedalo len tak vypovedať a sankcie budú veľmi vysoké. Toto sú len populistické vyjadrenia bez znalosti detailov. V druhom rade by ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že zmluva je postavená asi tak, aby sa to nedalo len tak vypovedať a sankcie budú veľmi vysoké. Toto sú len populistické vyjadrenia bez znalosti detailov. V druhom rade by išlo aj o dôveryhodnosť našej krajiny voči najsilnejšiemu a najvplyvnejšiemu spojencovi v NATO. Prvé dve splátky by už mali byť zaplatené, lietadlá zadané do výroby, neviem, či je rozumné to stornovať a hrať sa tu na najspravodlivejších zo spravodlivých.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:21 08.03.2020

    O čo presne Matovičovi ide: https://www.facebook.com/obyca...

    O čo presne Matovičovi ide: https://www.facebook.com/obyca...

    • PavolR
     19:36 08.03.2020

     Naďova predstava, že by sme mohli predať Migy, je zúfalo naivná - Rusi niečo také nikdy nedovolia, rovnako, ako Američania nedovolili predať do Chorvátska izraelské F-16.

     Naďova predstava, že by sme mohli predať Migy, je zúfalo naivná - Rusi niečo také nikdy nedovolia, rovnako, ako Američania nedovolili predať do Chorvátska izraelské F-16.

     • HEKTOR
      22:09 08.03.2020

      PavolR - ten váš link bol z roku 2018,takže sú tam isté názorové zmeny u pánov...a aj spomenutí bulhari tuším už nekupujú gripeny ale f-16tky... s predajom migov by som ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - ten váš link bol z roku 2018,takže sú tam isté názorové zmeny u pánov...a aj spomenutí bulhari tuším už nekupujú gripeny ale f-16tky...
      s predajom migov by som súhlasil...prečo myslíte že predaj migov by rusi brzdili.??to že us stopli predaj f-16 do chorvátska by mala byť iná situácia nakoľko izraelcom amerika veľa veci platí...podobne je to aj s alcou kde do toho čo amerika mala povedať keďže tam boli použité us komponenty...ale migy máme odkúpené tak neviem...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:33 08.03.2020

      Z decembra 2018, teda neuplynulo ani 1 a pol roka - a Matovičovo stanovisko s narážkou na cenu jasne prezrádza, že sa s tými F-16 ešte stále nezmieril a chcl by Gripeny. Migy, čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Z decembra 2018, teda neuplynulo ani 1 a pol roka - a Matovičovo stanovisko s narážkou na cenu jasne prezrádza, že sa s tými F-16 ešte stále nezmieril a chcl by Gripeny.

      Migy, čo nám teraz "lietajú" sú deblokačné "skladačky". Rusi majú, tak ako prv aj Sovieti, spravidla zmluvne pozichrované, aby sa ich technika nepredávala ďalej tretím stranám bez ich súhlasu. Sotva dovolia, aby niekto zarábal na predaji Migov, ktoré by danému zákazníkovi mohli predať aj oni, veď 11 stihačiek je okolo 400M dolárov.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      23:06 08.03.2020

      nechapu, Migy jsou bezcenne a neprodejne.

      nechapu, Migy jsou bezcenne a neprodejne.

     • HEKTOR
      23:19 08.03.2020

      PavolR - no ak tam je taká zmluva,tak áno,to by rusi mohli komplikovať...osobne si myslím,že matovič by toto nejak extra moc neriešil...ale je asi masírovaný naďom,ten cíti že by ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - no ak tam je taká zmluva,tak áno,to by rusi mohli komplikovať...osobne si myslím,že matovič by toto nejak extra moc neriešil...ale je asi masírovaný naďom,ten cíti že by mohol mať druhú šancu na presadenie gripenov...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:16 09.03.2020

      Jura99: Za normálnych okolností by ste mali pravdu, ale napr. Indovia ich vo svojej nenormálnej situácii ešte stále nakupujú a kde je dopyt, tam je cena. HEKTOR: Matovič chce ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99:
      Za normálnych okolností by ste mali pravdu, ale napr. Indovia ich vo svojej nenormálnej situácii ešte stále nakupujú a kde je dopyt, tam je cena.

      HEKTOR:
      Matovič chce hlavne rýchlo a ľahko ukázať nejaké stámilionové šetrenie a Gripeny nie sú iba o Naďovi. Okrem SNS ich chcelo prakticky celé politické spektrum.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:50 20.02.2020

  A keď už je tu dnes reč o poteciálnosti, tak po skončení životnosti našich F-16 by sme možno mohli prejsť hoci aj na niečo nemecko-francúzske, až z ich spolupráce vznikne ...Zobrazit celý příspěvek

  A keď už je tu dnes reč o poteciálnosti, tak po skončení životnosti našich F-16 by sme možno mohli prejsť hoci aj na niečo nemecko-francúzske, až z ich spolupráce vznikne zmysluplný stroj: https://svet.sme.sk/c/22330811... Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   20:24 20.02.2020

   Těžko říct, co bude okolo roku 2063. Kdoví, jestli tu vůbec ještě budeme. Nicméně pokud F-16 tváří v tvář konkurenci dojde dech už okolo roku 2040 bude zajímavé sledovat, kde ...Zobrazit celý příspěvek

   Těžko říct, co bude okolo roku 2063. Kdoví, jestli tu vůbec ještě budeme.
   Nicméně pokud F-16 tváří v tvář konkurenci dojde dech už okolo roku 2040 bude zajímavé sledovat, kde slovenské letectvo pořídí náhradu.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    23:39 20.02.2020

    To by akurat mohla startovat seriova vyroba konecnej podoby MIG31 alebo dokonca aj SU57. Ked budu pri kormidle zas nejaky ten kapitan s kotlebami, tak asi nieco z toho :-)

    To by akurat mohla startovat seriova vyroba konecnej podoby MIG31 alebo dokonca aj SU57. Ked budu pri kormidle zas nejaky ten kapitan s kotlebami, tak asi nieco z toho :-)

    • HEKTOR
     19:56 21.02.2020

     no kotleta sa vyjadril jasne...SR nepotrebuje "stíhačky"...úplne nám stačia s-300...takže ak ich okolo roku 2040 vyradíme a nakúpime s-400,tak všetko bude ok...

     no kotleta sa vyjadril jasne...SR nepotrebuje "stíhačky"...úplne nám stačia s-300...takže ak ich okolo roku 2040 vyradíme a nakúpime s-400,tak všetko bude ok...

     • Janko Paliga
      16:58 22.02.2020

      .... už tá S-300 je nám na starú belu .... :-D

      .... už tá S-300 je nám na starú belu .... :-D

 • Jura99
  15:45 20.02.2020

  Zajímavé, jak potenciální ministr obrany možného favorita voleb dělá, že něčemu rozumí a přitom blábolí nesmysly. Prý, že F-16 je nejmodernější stroj na světě a že je před SR ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé, jak potenciální ministr obrany možného favorita voleb dělá, že něčemu rozumí a přitom blábolí nesmysly. Prý, že F-16 je nejmodernější stroj na světě a že je před SR koupil jen Katar. Poplést Katar s Bahrajnem, no může stát. Nevědět, že F-16 zdaleka není nejmodernější stroj na světě, to už je horší. A že byl koupen o miliardu dráž než alternativa ? Jaká alternativa ? Levnější by byly olétané stroje viz. rumunská cesta a levnější by byl Gripen. Ale těžko o miliardu. Takže populismus kvete dál, i když souhlas v tom, že jsou důležitější věci k placení než byly stíhačky.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:46 20.02.2020

   ještě odkaz na rozhovor ...Zobrazit celý příspěvek

   ještě odkaz na rozhovor https://spravy.pravda.sk/volby... Skrýt celý příspěvek

   • Double
    07:06 22.02.2020

    Nad je saso, toho treba brat s velkou rezervou.

    Nad je saso, toho treba brat s velkou rezervou.

  • PavolR
   16:43 20.02.2020

   Osobne by som ako potenciálnejšieho na post ministra obrany videl kandidáta PS/Spolu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   Osobne by som ako potenciálnejšieho na post ministra obrany videl kandidáta PS/Spolu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   • PavolR
    16:31 03.03.2020

    No nič, vzhľadom na výsledky volieb a požiadavky Kollára sa rysuje takýto minister: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    No nič, vzhľadom na výsledky volieb a požiadavky Kollára sa rysuje takýto minister: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    • Jura99
     18:16 03.03.2020

     To jmeno slysim poprve, ale ted jsem proletel jeho blog a libi se mi. Pokud by ty nazory promitnul do vykonu funkce, pak bych to videl skvele. Samozrejme kritika je vzdy snadnejsi ...Zobrazit celý příspěvek

     To jmeno slysim poprve, ale ted jsem proletel jeho blog a libi se mi. Pokud by ty nazory promitnul do vykonu funkce, pak bych to videl skvele. Samozrejme kritika je vzdy snadnejsi a minula vlada se kritizovala snadno. Tak drzim palce a uvidime.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     19:26 03.03.2020

     Ešte aby Borisko neodskocil, keď mu odmietnu jeho nájomné byty, ktore hrozia zvýšením schodku štátneho rozpočtu. Krajňáková meno má ale napadlo hneď, ako v nedeľu vravel o ...Zobrazit celý příspěvek

     Ešte aby Borisko neodskocil, keď mu odmietnu jeho nájomné byty, ktore hrozia zvýšením schodku štátneho rozpočtu. Krajňáková meno má ale napadlo hneď, ako v nedeľu vravel o požiadavke na silový rezort. Uvidíme.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:49 03.03.2020

      Nech kľudne odskočí, väčšina sa dá dať aj bez neho. A ako sa budú postupne drobiť jednotlivé kluby, dá sa vládnuť i s podporou nezávislých (robili to Dzurinda i Fico).

      Nech kľudne odskočí, väčšina sa dá dať aj bez neho. A ako sa budú postupne drobiť jednotlivé kluby, dá sa vládnuť i s podporou nezávislých (robili to Dzurinda i Fico).

     • Janko Paliga
      20:54 03.03.2020

      ... akurát som pred chvíľou narazil na článok, kde Nad kritizuje Krajnaka za jeho údajne rýchle akceptovanie tendra na transportéry... Začína to iskriť....

      ... akurát som pred chvíľou narazil na článok, kde Nad kritizuje Krajnaka za jeho údajne rýchle akceptovanie tendra na transportéry... Začína to iskriť....

     • Jura99
      08:46 04.03.2020

      Akceptování Vydry nebo akceptování nového tendru na transportéry ?

      Akceptování Vydry nebo akceptování nového tendru na transportéry ?

     • PavolR
      17:28 04.03.2020

      O novom tendri zatiaľ vôbec nie je reč. Ide o to, že najprv rozvíril hladinu vyjadreniami pre fínske noviny, že 8x8 lietajú 20-percentné provízie, za čo ho ministerstvo aj žalovalo ...Zobrazit celý příspěvek

      O novom tendri zatiaľ vôbec nie je reč.
      Ide o to, že najprv rozvíril hladinu vyjadreniami pre fínske noviny, že 8x8 lietajú 20-percentné provízie, za čo ho ministerstvo aj žalovalo a nakoniec to ostalo pri tom, že Vydra nie je až taká katastrofa: https://www.teraz.sk/najnovsie... Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      21:05 04.03.2020

      Klasicky priklad vymeny nazorov. Na ministerstvo prisiel so svojim nazorom a odchadzal s ministerskym :-)

      Klasicky priklad vymeny nazorov. Na ministerstvo prisiel so svojim nazorom a odchadzal s ministerskym :-)

     • niko
      11:45 05.03.2020

      A tak bolo pred volbymi, tak sa hladali senzacie ala Vydra 20 % marze, alebo skorumpovany vyber F-16, kde ale nikto nevedel povedat v com spocivala korupcia. Dnes je po volbach, ...Zobrazit celý příspěvek

      A tak bolo pred volbymi, tak sa hladali senzacie ala Vydra 20 % marze, alebo skorumpovany vyber F-16, kde ale nikto nevedel povedat v com spocivala korupcia. Dnes je po volbach, vratime sa na zem a na veci sa zacina pozerat inou optikou. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   22:05 20.02.2020

   Jura99, Lepšie sa to už napísať nedalo. Proste Jarko vždy nájde cestu ako prekvapiť.

   Jura99, Lepšie sa to už napísať nedalo. Proste Jarko vždy nájde cestu ako prekvapiť.

   • Gibon
    16:54 21.02.2020

    Veru? Ak tento kokôtik bude ministrom obrany. No amen tma.
    Najlepšia technika bude len a len zo Švédska. Zbohom izraelske radary.

    Veru? Ak tento kokôtik bude ministrom obrany. No amen tma.
    Najlepšia technika bude len a len zo Švédska. Zbohom izraelske radary.

    • HEKTOR
     18:34 21.02.2020

     Gibon - presne ako píšete...pán Naď je veľký zástanca "švédskej cesty"...až podozrivo veľký...a stále ešte tvrdí/tvrdil (cca 08/19) že gripeny sme si mohli prenajať ako česko...aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon - presne ako píšete...pán Naď je veľký zástanca "švédskej cesty"...až podozrivo veľký...a stále ešte tvrdí/tvrdil (cca 08/19) že gripeny sme si mohli prenajať ako česko...aj keď musí vedieť že možnosť prenájmu tam nebola...

     možno sa švédi na česku "naučili/poučili" že prenájom pre nich nie je až tak výhodný ako si možno mysleli že bude...a preto táto možnosť padla...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:26 21.02.2020

      Tých materiálov prečo jedno a nie druhé alebo tretie bolo vypracovaných na MO veľa, vypracované bolo všetko a bol k tomu prístup aj veľa vecí bolo verejných. Počet lietadiel, čo je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tých materiálov prečo jedno a nie druhé alebo tretie bolo vypracovaných na MO veľa, vypracované bolo všetko a bol k tomu prístup aj veľa vecí bolo verejných. Počet lietadiel, čo je málo a čo je už veľa, výzbroj, ceny letových hodín, možnosti výcviku personálu, či preškolenie starých či nový piloti, možnosti servisu stíhačiek, náklady počas životnosti strojov, dodacie lehoty lietadiel, potrebné úpravy infraštruktúry atď., preberali sa všetky dostupné možnosti, od stráženia vzdušného priestoru spojeneckými stíhačkami po nákup konkrétnych typov dokonca porovnanie tuším aj s ruskými strojmi tam bolo zahrnuté a Jarko nemohol byť výnimka aby k tomuto on nemal prístup. Ak si to nepreštudoval tak k tomu nemá čo hovoriť ani slovo, ak si to preštudoval tak tieto jeho slová sú prachpusté populistické klamstvá a rýchle, lacné zbieranie hlasov pred voľbami.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4