Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

F-16C Fighting Falcon; / US Air Force

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 Block 70/72. Všechny stíhačky Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) převezmou do konce roku 2023.

Informace o podpisu dohody proběhly médií již na konci listopadu.

„Ministerstvo obrany SR dnes v zastoupení národního ředitele pro vyzbrojování plukovníka Vladimíra Kávička podepsalo v souladu s usnesením vlády SR příslušné technické smluvní dokumenty potřebné k zahájení procesu obměny stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR. [...] Zahrnují pořízení 14 kusů letounů F-16, leteckou munici, logistickou podporu a výcvik leteckého i pozemního personálu. Dodávka všech letadel bude zrealizována do konce roku 2023,“ uvedly stránky Ministerstva obrany Slovenské republiky (MO SR) na konci listopadu.

Vzápětí ale slovenský premiér Peter Pellegrini upozornil, že podpis technických smluv není možné považovat za konečné schválení nákupu stíhaček F-16 ze strany Slovenska a že uzavření příslušné smlouvy je v plné kompetenci slovenské vlády. „Předseda vlády považuje smlouvy na nákup stíhaček F-16, které podepsal resort obrany [na konci listopadu], zatím za neplatné,“ řekla tehdy mluvčí předsedy vlády Patrícia Macíková.

„Konečné rozhodnutí o podpisu smlouvy k obměně stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR je plně v kompetenci vlády SR. Ministerstvo obrany SR tuto skutečnost nikdy nezpochybnilo. V pátek 30. listopadu byly z úrovně Sekce modernizace MO SR dohodnuté a podepsané pouze drafty příslušných technických smluvních dokumentů, které jsou potřebné k zahájení procesu obměny, o čemž byla takto vyrozuměna i americká strana,“ uvedlo následně v reakci MO SR.

K oficiálnímu a konečnému „vládnímu“ podpisu došlo včera 12. prosince na Úřadě vlády SR v Bratislavě. Příslušné dokumenty podepsal ministr obrany Peter Gajdoš a Ana Wugofski, viceprezidentka pro rozvoj mezinárodního obchodu ve společnosti Lockheed Martin.

„Završili jsme proces pořízení nových stíhacích letadel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného prostoru letadly MiG-29 a nakoupí letadla F-16, nejmodernější verzi. Slovensko podepsalo dokumenty, na jejichž základě nakoupí 12 jednomístných a dvě dvoumístná, která budou sloužit pro výcvik,“ uvedl Pellegrini, který byl osobně při podpisu kontraktu.

Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU a svůj závazek vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024.

„Jsem potěšen, že zde dnes mohu být, abych byl svědkem tohoto historického a velmi důležitého okamžiku,“ uvedl John Sullivan, náměstek ministra zahraničí Spojených států, který kvůli podpisu přicestoval do Bratislavy. „Je to významný krok pro Slovensko v jeho obraně, jako důležitého spojence v NATO a důležitý krok vpřed ve dvoustranných vztazích mezi Spojenými státy a Slovenskem.“


Tisková konference po podpisu smlouvy.

Slovensko za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí více jak 1,6 miliardy euro, tedy více než 41,35 miliardy Kč. Většinu částky Bratislava splatí do tří let. V ceně je také servisní a logistická podpora (tedy záruka) na dva roky a výcvik zhruba 160 členů pozemního a 22 členů leteckého personálu v USA. První čtyři stíhačky Slovensko získá do konce roku 2022.

„Uvedená částka pokrývá servis stíhacích letadel na první dva roky, avšak s vládou Spojených států amerických bude v budoucnu projednána i smlouva týkající se zabezpečení servisu letadel po uplynutí dvou let, a to na dalších pět let,“ uvedla v červenci mluvčí MO SR Danka Capáková.

MO SR počítá, že na servisu stíhaček F-16 se bude podílet slovenský průmysl. Mluví se především o Leteckých opravnách v Trenčíne (LOT Trenčnín), které nyní provádějí údržbu, opravy, generální opravy a modernizace například vrtulníků Mi-8/17, nebo letadel L-39, MiG-29 a L-410.

Pár slov o letounu. Není třeba pochybovat o technologické vyspělostí stíhaček F-16 Block 70/72. Na Slovensku ale zaznívají pochybovačné hlasy, zda nákup a provoz letounů F-16 není pro Slovensko zbytečný luxus.


Reportáž polského webu Defence24 o možnostech F-16 Block 70/72

„F-16 jsou skvělé stroje, o tom se nemusíme vůbec bavit. Je to však jistý luxus, při kterém nevím, jestli si ho Slovensko může dovolit. Je to jako kdyby byl před rozpadlým domem zaparkovaný Mercedes v limitovaném provedení. Narážím na fakt, že vojáci nemají boty, kasárny se nám rozpadají před očima a jdeme nakupovat techniku. Samozřejmě, že pokud by dali na výběr pilotovi, vybere si to nejlepší, ale pokud mluvíme o možnosti A, musíme zmínit i verzi B, nebo co možnost A v konečném důsledku přinese,“ varuje bývalý zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu generál Pavel Macko s tím, že slovenská armáda musí řešit palčivější problémy.

Klíčovou technologií stíhaček F-16 Block 70/72 je radiolokátor APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.

APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch. APG-83 tedy dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Slovensko v podobě F-16 Block 70/72 získá nejmodernější stíhačky ve střední a východní Evropě. Avšak po roce 2023 slovenské vzdušné síly čeká s letouny F-16 mnoho let práce k dosažení operačních schopností, tedy schopností nasadit letouny do ostrých bojových akcí.

Zdroj: Pravda.sk

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • mikojan29
  09:08 01.08.2019
 • PavolR
  16:18 03.05.2019

  Už ste to počuli? Vlastizradní proruskí kleptonacionalisti, ktorí kvôli čo najdlhším platbám za údržbu Mig-ov pretlačili nákup F-16, si teraz pred voľbami zmysleli, že sú vlastne protiamerickí a začínajú proti nimi samotnými vybraným F-16 (všetci ostatní chceli Gripeny) brojiť: https://nad.blog.sme.sk/c/5081...

 • mikojan29
  13:15 26.03.2019

  Tak sa ten záujem pomaly rozrastajú.

  https://defence-blog.com/news/...

  • Gibon
   19:29 26.03.2019

   Dufam, ze to dodatocne znizi cenu a dokupi sa viac municie.

 • Hajo
  13:35 08.03.2019

  Zaujímavý rozhovor s americkým expertom pre HN.
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

 • mikojan29
  10:35 12.01.2019

  A tu je pár info o Bulharskom nákupe:

  http://www.natoaktual.cz/bulha...

 • Hajo
  18:56 11.01.2019

  Takže Chorváti nekúpia modernizované F16 z Izraela, ostáva im iba priamy nákup ako u nás a Bulharsku
  https://spravy.pravda.sk/svet/...

  • PavolR
   08:21 12.01.2019

   Zaujímalo by ma, či vôbec majú Izraelci také vyspelé zbraňové systémy, ktoré by mohli predávať na vlastnú päsť, bez amerického súhlasu.

   • mikojan29
    10:39 12.01.2019

    Niečo určite majú alebo sú to len komponenty k celku - napr. systém Trophy.

   • Hajo
    07:39 13.01.2019

    Určite radarovú techniku a MBT. Pri obstarávaní 3D radarov boli oslovený aj naším MOSR. V ČR to majú dobre našliapnuté tiež s 3D radarmi. Zaujímavé by bolo ich prepojenie a vzájomná spolupráca ak by ich obe krajiny obstarali.

 • PavolR
  12:53 06.01.2019
 • tryskac
  11:47 23.12.2018

  Vzťahy okolo koty Kremenec: Slovensko má v neblahej pamäti plynovú krízu z roku 2009,kedy sa nedobrovoľne stalo rukojemníkov sporu ukr-Rusko. Táto udalosť real e stala Slovensko reálne peniaze a Ukrajinci môžu byť radi, že sa reverz plynu podarilo aj zo Slovenska zrealizovať. Zároveň má Slovensko na ukr len minoritne záujmy, ktoré ničím nevyvazia možné škody, ktoré by nastali po zbrojnej pomoci krajine,ktora je účastníkom konfliktu zástupne s Ruskom. Na Slovensku nepracujú ukr v počtoch porovnateľných s PL a CZ.
  A netreba zabúdať na temer 100% závislosť Slovenská na strategických surovinách práve z Ruska. Tým je definovaná Slovenská zahr politika veľmi dobre si to všímajú aj v nato. Ale možno sa situácia zmení a z ukr sa vráti Dzurinda a miklos...

  • PavolR
   12:01 23.12.2018

   Rusko je zasa závislé na predaji týchto surovín do EU. Nie bezvýhradne, ale ani nie je v situácii znášať výpadky dodávok. Pokúšať sa hľadať v zahraničnej politike Slovenska voči Rusku racionálne hospodárske základy je úplne zbytočné - viacero kľúčových politikov proste praktizuje rusofilstvo (a tiahne to ich srdiečka aj k iným diktatúram) z presvedčenia a popri tom sa aj snažia o hlasy podobne zmýšľajúcich voličov.

  • 16:36 23.12.2018

   Prave preto pojde pomoc cez Polsko. A Rusko s tym neurobi nic. Nepriatelstvo medzi tymito krajinami je vyslovene otvorene.

   A Polsko sa zavislosti na energetickych surovinach z Ruska ide zbavovať. Dovozom LNG z USA v cene o cca 10$ za 1000m3 vyssiu (to skutocne preziju) a dovozom plynu z Norska.
   Dnes dodava RF asi polovicu spotreby plynu v Polsku.
   Po vystavbe prepojenia plynovodu z Polska a Bularska by sme sa mali tiez popozerat na diferenciaciu dodávateľov. Katar, USA, Norsko,...
   RF si v 2009 vzalo pol Europy ako rukojemnika. Chvilu to este potrva, ale v skutocnosti ublizilo hlavne sebe.

  • tryskac
   18:06 23.12.2018

   Pre neznámeho autora: a co by tým Slovensko získalo, keby vyzbrojovalo priameho suseda s pomocou Poliakov? A inak, vaše názory sú niečím podložené alebo sa len domnievate? Lebo reči o tom ako si Rusi poškodili sú liche, inak by neostávalo NorthStream..

   • Gibon
    21:55 23.12.2018

    Northstream sa sice stavia, no celkovy podiel plynu z RF nabude trhu v EU bude dlhodobo klesat. EU od roku 2009 pracuje na diverzifikacii zdrojov. A pracuje na nom aj Slovensko. Prepojenie s Madarskom sa uz stavia, s Polskom sa onedlho zacne.
    Budeme tak mat moznost zabezpecit si plyn z Egypta, Izraelu, Kataru z LNG terminalov v Grecku, plynovodom cez Turecko z Azerbajdzanu, ci norsky a americky plyn z Polska. A som si istý, ze to aj spravime. A nebudeme jediny.
    Rusko cez Sputnik, Danka, Zemana a podobnych nebojuje za Europu. Ale za moznost nadalej nam predavat energeticke nosiče.

    Takato diverzifikacia sposobi tlak na cenu, ktora by mala vyznamne klesnut. RF si uz ceny nebude moct diktovať, co sposobi dalsi tlak na rozpocet RF.

  • Czertik
   21:22 23.12.2018

   Prave proto ze slovaci sou 100% zavisly na ruskem plynu, meli by se snazit aby se napojili i na jine plynovody z jinych statu.
   A provadet takovou politiku, aby se ony pripadne nove plynovody zacaly stavet.

 • Hajo
  09:39 23.12.2018

  Pár naších MIG29 by sa mohlo nechať pre nácvik vzdušných súbojov resp. zakonzervovať pre LZ. Ostatné predať resp. ponúknuť pre muzeálne účely.
  Nákup F16 block 70/72 sa podľa môjho názoru neskončí len u vzdušných síl Slovenska a Bulharska. Budú nad tým uvažovať aj v Chorvátsku, Rakúsku.......
  Hlavne Chorváti by mali uvažovať nad novými a nie nad používanými strojmi. Predsa len servisovať olietané stroje je finančne náročnejšie.

 • tryskac
  14:54 22.12.2018

  Je potešiteľné, že sa bavíme o tom ze F16V skôr či neskôr pristane na Sliači. Co som si ale zatiaľ nevšimol je diskusia, čo so starými Mig29. Pre mňa je zaujímavá informácia že na f16 budú pre školení aj 4 "starí" piloti Mig29. To znamená, že aj po roku 2023 bude na SK lietajúci personál ovládajúci Mig29. Preto sa natíska otázka, či neuložiť nejakých 6ks niekde do klimatizované ho hangaru, do obalov naplnených dusíkom, pod hrubú vrstvu vazeliny... (niečo ako v prípade uh60m, kedy je operovanych aj 5ks mi17) Hangar na LZ Kuchyňa si o to pýta, keď sa už do neho C27j nezmestia. A zbytok podarovať, za symbolickú cenu odpredať do bohatej zbierky múzea Mig29 v srbskom letectve :)

  • Flader
   20:03 22.12.2018

   Otázka je, či by to nakoniec nebolo drahšie jak nákup a prevádzkovanie ďalších F-16.

  • Gibon
   20:26 22.12.2018

   Osobne predpokladam, ze sa Migy daruju Polsku a odidu tam na kamione s ukrajinskymi znackami. A to iste sa stane s tymi Bulhraskymi.

   • 21:46 22.12.2018

    To ťažko, od prípadu Scipio, tu v otázkach obrany medzi pl a Sk skôr antagonisticke vzťahy..

   • 21:50 22.12.2018

    ... A najmä od prípadu prepadu SK vojenskej misie vo Varšave PL tajnými.

  • PavolR
   21:33 22.12.2018

   No dobre, ale tí piloti majú svoj vek a po prekročení ich "životnosti" sa už nepočíta s tým, že by aktívne lietali na stíhačkách. Čo sa budúceho osudu Mig-29 týka, tam sa natíska otázka, ako majú Rusi zmluvne poistený predaj alebo darovanie týchto strojov do tretích krajín. V čase dnešnej studenej vojny by okolo toho mohli robiť cirkus.

   • NeoXII
    09:37 23.12.2018

    Tí piloti z MiG-29 budú robiť inštruktorov zrejme na trenažéri a na dvojmiestnych block 72. Ako bojoví pioloti budú fungovať iba noví mladí. Ale to je iba môj názor. Veselé Vianoce všetkým :-)

  • Gibon
   09:00 23.12.2018

   Evidentne poznamka o ukrajinskom kamione ostala nepochopena.
   Ja si myslim, ze budu pouzite na posilnenie ukrajinskeho letectva. Pojdu tam vsak cez Poliakov. Rovnako ako tam chodi repasovana technika z CSG.

   • NeoXII
    09:32 23.12.2018

    Neboj, pochopili sme veľmi dobre :-)

  • Slavoslav
   09:25 24.12.2018

   ako napisal aj PavolIR, piloti ktory nebudu preskoleny dolietaju s MiGmi. Neoplati sa pilotov par rokov pred ukoncenim vojenskej kariery precvicovat na nove stroje.

 • Hajo
  19:29 21.12.2018
  Oblíbený příspěvek

  Pre zaujímavosť dávam odkaz k nákupu F16 block70 pre Bulharsko! Gratulujem.
  https://www.reuters.com/articl...

  • HEKTOR
   17:01 29.12.2018

   takže ďalšia krajina so slabou ekonomikou kupuje tuším cca 16ks...no to zbrojenie v európe sa fakt rozbieha...

 • aarongrey0123
  12:04 20.12.2018

  Jak koupit cestovní pas, řidičský průkaz, ((Whatsapp number :::: +1 567 233 2649)), průkazy, vízum, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Koupit pasy, řidičský průkaz, ((Webová stránka ::: http // www.legitdocsonline.com... /)) Identifikační karty, Visa, Diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Nabízíme pouze originální cestovní pas, řidičský průkaz, průkazy totožnosti, víza, razítka a další dokumenty pro tyto země: Austrálie, Belgie, Brazílie, Finsko, Francie, Spojené království, Irsko, Španělsko, Spojené království, USA a další.
  Nabízíme Vám jednu z nejlepších služeb na světě. Většina zákazníků prožila naši skutečnou a vynikající službu. Koupit

  Pas kupovat online
  ID Card Online Koupit
  Řidičská licence online
  Koupit Residence Card Online Koupit
  Občanství Online / Příjem
  Dokumenty Koupit online

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Falešný pas
  falešný pas
  Koupit průkaz totožnosti Koupit licenční kartu Koupit
  falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Koupit skutečný a falešný pas Koupit
  skutečná a špatná řidičská licence
  Prodám
  koupit skutečný a falešný průkaz totožnosti skutečné a falešné občanství koupit
  skutečné a falešné občanství
  Prodávejte skutečné a falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovanou řidičskou licenci
  Skutečně zapsané občanství
  Skutečné registrované dokumenty

   
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649
  Získejte skutečný nebo nesprávný pas online
  Get It Získejte skutečný a falešný pas online
  Koupit skutečný a padělaný pas online
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com
  pravé a falešné pasy na prodej
  Pravá a falešná řidičská licence k prodeji
  pravé a falešné certifikáty na prodej
  Real a odznak na prodej

  Koupit Fake Euro Online
  Fake online koupit
  Prodám falešné britské libry online

  • Gibon
   13:30 21.12.2018

   Uz to prosim zmazte, ved je to hanba.

 • RiMr71
  17:36 17.12.2018

  Děsiví diskuze! A nevím, jestli za to víc může naprosto zmatlaný a pekelně nepřehledný redakční systém v diskuzi (OPRAVDU si pane Grohmann myslíte, že takto je to lepší?), nebo cca 50-60% obsahu tvořeného vzájemným o ho*ně poštěkáváním přes řeku Moravu.

  Slovákům F-16V moc přeju a myslím, že v daný moment vybrali to nejlepší co vybrat šlo.

  Nám přeju nepřikupovat proboha další Gripeny ! a až přijde čas tak je s díky vrátit vyčuraným Švédům a přejít na včas předjednané F-35. Cokoliv jiného bude chyba, zas takový výběr není:
  - Gripen E/F (možnosti ani schopnosti F-35 mít prostě nebude, ale kdo ví, jestli přitom nebude ještě dražší než F-35)
  - F-16X (budeme kupovat éra na 30-40 let a tohle už bude přes všechny upgrady za zenitem)
  - Eurofighter (na to určitě mít nebudeme a určitě v nových verzích bude stát megabalík, troufnu si říct, že výrazně víc než F-35)
  - Rafale (sexy éro, ale drahé jak kráva a taky už než sexy teen spíš taková MILF :) )
  - Tempest atd z EU (fakt tomu věříte že to bude dokončené? A kdy a za kolik?)
  - RUské éra (tak o tom se snad ani nemusíme bavit...)

  Mýlím se někde?

  • Scotty
   17:56 17.12.2018

   Můžu vědět jak se přesně projevuje ta vyčůranost Švédů? To teď jsem žil v přesvědčení že to co bylo dohodnuto Švédové vždy splnily.
   Pokud bude Gripen-E stejně drahý jako F35 není o čem přemýšlet. Ovšem co v případě že bude levnější? To že může mít mohem menší provozní náklady ani nemluvě. V každém případě za pár let bude porovnání F-35 a Gripenu jasnější.

   • Czertik
    19:29 17.12.2018

    Ta vycuranost svedu neni o tom, ze by neudelali neco co bylo na smlouvane (to by se jim sakra nevyplatilo), ale o tom, co vsechno si nechavaji zaplatit "extra".

    • Scotty
     20:13 17.12.2018

     To ovšem svědčí spíš o chabém vyjednávání z naší stany. Švédové se jen snaží maximalizovat svůj zisk. Myslíte že Američani by se při vyjednávání zachovali jinak?

    • Czertik
     22:34 18.12.2018

     No ano, myslim. Staci se podivat na slovensko - amici meli v zaklade (zadarmo) uz nacvik tankovani za letu, u svedu s gripenem byl za to priplatek.

     A ne, neukazuje to na ceskou slabou vyjednavaci pozici, ale spis na to, ze si nedokazali presne spocitat a rict, co ze to provozovani letadel znamena a co vsechno bude k jejich provozu potreba - vcetne provozu v zahranici.
     Ano, tankovat ve zducu cesi nepotrebuji...dokud letadla litaji jen nad ceskem, v ramci air policing...ale jakmile uz ti lita nad islandem ci jinde - uz ho tam mas..a to s provoznimi naklady uz HODNE zahybe.
     A poodobnych bonusovych polozek by se naslo vic nez hodne.
     Ale holt, cesi papirove vzali papirove nejlevnejsi provozni nabidku, aby v realu byla diky vise zminenim prikladum daleko vyssi nez onen zaklad.
     A ve vysledku dokonce i vyssi nez ostatni nabidky, ktere vsechny tyhle bonusy uz mely v zakladu - a proto byly vyssi.
     A skutecne by me zajimalo jak to bude s placenim svedu cesku za to, jak cesi zcela zaplatili modernizaci avioniky onech pronajatych gripenu.
     Kolik se bude vratet pri ukonceni pronajmu, pripadne jaka byla sleva za nejem, ci dokonce jaka bude sleva pri pripadnem odkupu.
     Analog - kdyz vlastnim byt a nekomu mu ho pronajimam - a on ten byt zmodernizuje na sve naklady a tudiz zhodnoti muj majetek, tak spravne by bylo mu dat jistou slevu na najmu (usetril me penoize, ktere bych musel beztak vynalozit), pripadne pri konci najmu mu cast penez vratit. Nebo mu dat slevu pri prodeji.
     A k onomu prodeji - pri puvodni cene bytu 2 m a pak pri jeho rekontrukci za 300k a rustu ceny bytu na 2,2m by bylo spravne mu pripadne prodat byt za 1,8-9m, a ne mu ho prodat za vetsi cenu nez ony 2 mil.

     Skutecne by me zajimalo, jak presne sou ony smlouvy napsane... a ani bych se nedivil kdyby to byl onen posledni pripad.

     • Jura99
      09:15 20.12.2018

      ten analog se ti moc nepovedl. Technické zhodnocení bytu je po 20letém pronájmu bezcenné a vybydlené. Pro pronajímatele je obvykle ztrátové platit nebo započítávat něco nájemci, příští nájemce to bude chtít vždy jinak. Nájemce musí být rád, když pronajímatel vůbec dovolí něco předělávat, obvyklejší je naopak uvedení do původního stavu po skončení nájmu, než nějaké proplacení. Pokud bychom ty C/D tehdy koupili do vlastnictví, avioniku bychom nepotřebovali modernizovat ? Asi úplně stejně a forma pronájem/nákup na to nemá žádný vliv.

     • niko
      10:05 20.12.2018

      Czertik mas nejaky zdroj na to, ze Americania mali uz v zaklade zmluvy vycvik tankovania ? Celkom ma ta problematika zaujima. ;)

     • Gibon
      16:01 20.12.2018

      Toto je trefa do cierneho.
      To co spravil nas utvar hodnoty za peniaze je:
      Aby neporovnaval jablka z hruskami, skrtol z ponuky vsetko co sa porovnat neda.
      Takze napriklad z ceny vycviku pilotov skrtol sumu za vycvik tankovania za letu, lebo Svedska ponuka ju neobsahovala. A tak to urobil pri vsetkych dalsich nakladoch, kde boli rodziely. Napriklad prihliadali na moznost buduceho vycviku vlastnymi instruktormi (preto tam idu aj ti 4 piloti Mig29, budu z nich casom intruktori) co Svedi odmietli a vycvik len v SWE. To iste udrzba, GO, buduce modernizacie. LM - v LOTN. SAAB vo SWE.
      Na zaklade toho vsetkeho im vyslo, ze F-16 vyjde za cely cyklus lacnejsie ako Gripen.
      Je to rovnaky princip ako kupit si drahe a lacne vybavenie do dielne. Ak ti to drahe vyrdzi vyznamne dlshie, ako to lacne, tak to co sice na zaciatku stalo viac, je v konecnom dosledku lacnejsie.

      niko: info o tankovani bola v dokumente utvaru hodnota za peniaze a bol zverejneny.

     • Czertik
      22:45 21.12.2018

      jura99
      Prave ze se me ten analog VELMI povedl - protoze co si ty predstavujes pod pojmem - "uvest do puvodniho stavu" ?
      Treba to, ze ten byt co si vybarvil na zeleno pri stehovani pryc prebarvis zpastky na vyblednou modrou ? Nebo jak ?

      A mozna to nevys, ale vlastnik bytu ma v cesku ze zakona POVINOST udrzovat byt ve stavu ktery umoznuje obyvatelnost ( a ted prosim neresme pripady kdy najemce byty umyslne nici).
      Takze jak si napsal - po 20 letch pronajmu i ten byt o neco zchatra - takze bude potreba vymenit okna, topeni..atd - a hadej kdo to asi tak ma platit ?
      Spravne MAJITEL - a pokud to neudela, tak musi postytnout najemci slevu, protoze neposkytuje dostatecne kvalitni sluzby (holt kdyz musis platit 2x tolik za topeni kvuli netesnicim oknum...tak mas i sanci vyhrat priupadny soudni spor).
      Takze pro majitele je vhodne se domluvit ze naklady na vymenu oken ponesou na pul ci jinem pomeru, vzhledem k planu na dalsi dobu uzivani bytu.
      A jak to je a bylo s placenim za modernizaci gripenu - si muzes najit i sam.
      A ano, jiste ze bychom museli platit ze sveho modernizaci elektroniky kdyz by byla v nasem vlastnictvi.
      Ale jak si muzes sam jedoduse spocitat - kdyz si za dnesni ceny koupis byt na hypoteku a budes ji splacet 20/30 let..tak preso vsechno tvoje celkove naklady na vlastnictvi bytu budou mensi nez kdyz bys zil v najmu.

   • Jirosi
    20:03 17.12.2018

    To jako věříš tomu, že se Švédové s cenou nového E/F dostanou pod 80mil?
    Přitom na provoz jasně povede větší počet F35, pro dostupnost dílů a cenu dílů.

    • Scotty
     20:19 17.12.2018

     To opravdu nevím. Počkejme za kolik budou nakupovat Švédové a Brazilci. Potom bude hned jasné jestli se Gripen-E vyplatí nebo ne.
     Provoz Gripenů je levnější než F16. Přitom rozšířenost a dostupnost dílů by měl nahrávat právě F16.

    • Jirosi
     22:49 17.12.2018

     Gripenu C/D. A o tom proč to tak je se můžeš dočíst níže. Prostě je to slabší letadlo, proto taky nejde modernizovat na E/F a jedná se o nové stroje. I když mají něco společné. Ale E/F se už snaží dotáhnout na tu F-16.

    • PavolR
     09:03 18.12.2018

     to Scotty (17/12/2018 - 20:19):
     No tak ako Chorvátsko, tak i Slovensko odôvodňovali výber F-16 lacnejšími prevádzkovými nákladmi, než ako má Gripen C/D ... a E/F ich bude mať najskôr ešte vyššie.

    • Jura99
     08:06 19.12.2018

     PavolR: Podle Jane's má Gripen provozní náklady 4700USD/hod a F-16 7000USD. Podle jiných zdrojů má F-16C/D dokonce 26000USD/hod. Z vyhodnocení nabídek přesné číslo není zřejmé, ovšem Gripen zcela jistě nebude provozně dražší než F-16.

     • Jirosi
      18:52 19.12.2018

      Jaký Gripen a jaká F-16....

     • Jura99
      09:10 20.12.2018

      Jirosi: v Jane's je pouze F-16 bez označení verze, ale V to jistě nebude. Gripen nepochybně C/D. Motivaci Amíků na nízké provozní náklady u F-16V velkou nevidím.

     • niko
      10:10 20.12.2018

      Jura99: Myslim, ze sam najlepsie vies, ze prevadzkove naklady na Janes nemaju s prevadzkovymi nakladmi Chorvacka a Slovenska nic spolocne. Kazda krajina ma predsa ine prevadzkove naklady hoci aj rovnakych lietadiel. No a ze sa tie mozu diametralne lisit som myslel, ze vie kazde decko. Poliaci maju letovu hodinu MIG-29 lacnejsiu ako na F-16. Slovensko ma letovu hodinu drahsiu ako maju USA na F-35. Asi tolko k tomu porovnavaniu letovych hodin, lebo som si nieco vygooglil na nete...

  • .Fakta
   08:58 18.12.2018

   Johny skoro ve všem....
   ty chceš zřejmě zruinovat rozpočet ČR.....cokoliv US je drahé předražené, neříkám, že jsou francouzi levní, ale obdivuji tvojí drzost tu tlachat, že US je levnější než FR.
   My máme vybudované zázemí pro Grippeny, teda z logiky věci pořízení verzí E/F pro nás prostě bude vždycky levnější než cokoliv jiného západního

   • Jirosi
    10:45 18.12.2018

    Jenže Gripen C/D a E/F nejsou stejná letadla. Ale pokud dobrej.

    • Gibon
     15:08 18.12.2018

     Som si isty, ze prechod z Gripen C na Gripen E bude lacnejsi ako prechod na uplne ineho vyrobcu. Rovnako ako pre krajiny prevadzkujuce F-16, je prechod na F-35 lacnejsi, ako tych, ktore F16 nemali.

     Mnosztvo nastrojov a pripravkov budu rovnake. O to sa svedska armada urcite postarala.

    • Jirosi
     18:57 18.12.2018

     Gibon -´ Mohl by si to podložit čísly, pro přechod z F-16 na F-35?

    • Czertik
     22:39 18.12.2018

     gibon - a z ceho vychazis ze prechod na gripen e by byl pro cesko levnejsi nez na f-16 ci f-35 ?
     nezapominej, ze sposutu dilu maji svedove amicke - od motoru (ktery je provozne nejdrazsi) po jine soucastky.
     A skutecne si nedokazu predstavit, ze by treda udrzba hybdrauliky made in sweden byla levnejsi nez made in usa.
     To uz je hlavne o dane konstrukci letounu, ne o tom kde bylo vyrobeno.

  • Gibon
   13:30 21.12.2018

   uz to prosim zmazte. Ved je to hanba.

   • Gibon
    13:31 21.12.2018

    toto som daval na prvy prispevok s kupou vodicaku. Nieco stale nefunguje dobre...

 • JiriR
  12:38 17.12.2018

  Nerozumím tomu, proč SAAB nenabídl verzi C/D s instalací Ravenu (i když nejsem si jist, zda se vejde do přídě C-éčka) nebo min s verzi radaru PS 05/4 Mark 4, dále proč nebyla v nabídce IRIS-T, Meteor..dále zda je jednalo v případě Slovenska o nabídku na nákup verzí C/D či o pronájem. Domnívám se, že nabídkou cílil SAAB na operabilitu s ostatními uživateli Gripenu ve střední Evropě….bohužel evidentně (viz. diskuze) nezná skutečné poměry. Takže nezbývá než popřát Slovákům hodně úspěchů s nejmodernější verzi F16.

 • StandaBlabol
  10:15 17.12.2018

  Jinak jako fanda do letadel Slovákům nákup F-16 závidím. Řeči o mercedesu v limitované edici jsou samozřejmě nesmysl, tím by byl Typhoon nebo F-35. Je dobře, že neskončili u nějakého nesmyslu a nekoupili něco olétaného nebo něco ve stylu rakouských Typhoon Tranche 1.

  Jen nechápu ta čísla a poměr objednaných AIM-120 a AIM-9. Stejně jako ČR budou mít mnohem víc AIM-9. Přitom v posledních konfliktech (Záliv, Sýrie, Srbsko) se určitě nepoužívalo násobně víc AIM-9. Moc mi nedává smysl, mít jen pár střel pro BVR a stovku AIM-9. A taky škoda, že Američani ještě nepustili na export AIM-120D.

  • Sokrates
   12:28 17.12.2018

   Tých AIM-9 je oveľa viac preto, že sa kupujú pre potreby výcviku. Pri výcvikoch zostreľovania vzdušných cieľov v Poľsku, ktoré naši piloti podstupujú, sa používajú práve tepelne navádzané strely. Radarom navádzané strely sa vôbec nepoužívajú (zrejme kvôli cene).
   Predaj AIM-120D bol už schválený Kanade a Británii:
   https://www.leteckymagazin.sk/...
   https://www.militarybox.cz/new...

   • madrabbit
    13:03 17.12.2018

    Ono to není jenom kvůli ceně, ale i rozměrům střelnice. Musí se počítat s tím, že střela uletí :-)

  • HEKTOR
   17:07 17.12.2018

   StandaBlabol - ešte počkajte so "závisťou" :) ....nechcem byť pesimista,ale tešiť sa budeme až budú pristávať na sliači...držím sa jedneho-isté je len čo bolo...

   • Clanek
    08:41 18.12.2018

    Tak tak

 • rasto123
  00:09 17.12.2018

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu VS a NATO, tak sme budovali všetky zložky. Teraz budujeme len niečo. Niečo , čo nám je potrebné mimo nášho priestoru. ASR je tak zaostalá, že hanba. Pre všetkých humanistov , to to nebude pre nich , ale ak sa bavíme o príprave na vojnu tak , do zamatovej sme na ňu boli pripravení . Teraz nie a tí čo ju chcú tak sa spamätajte, nemáte podporu.

  • StandaBlabol
   09:45 17.12.2018

   Nikdo tě nevymaže, hloupost není trestná.:) V rámci VS jsme na obranu dávali 6% HDP, proto bylo na velkou armádu. To předpokládám nikdo nechce. A ani to není třeba, země NATO mají dostatečně silnou ekonomiku, aby jim stačily armády za 2% HDP. Ty víš o někom, kdo chce válku? S kým a proč jako?

  • HEKTOR
   16:16 17.12.2018

   rasto123 - súhlasím s vami,išlo o politické rozhodnutie-mig29+rusko+zmluva...ale vedľajší efekt je,že kúpili tú lepšiu možnoť -f16(môj názor)...a je to tu znova - PRE NÁS .?! a čo sme podla vás mali kúpiť.??? chápal by som vašu otázku,pokial by sme kúpili 14ks f22,alebo 100ks f35...ale f16.??veď to je stále len ľahký jednomotorák...

   a nebudujeme len niečo,budujeme všetko...akurát sme stratili (a ešte aj stratíme) veľa času a penazí...

   asr už nejestvuje - je to už ossr ...

   a reči typu -budujte ťažkú brigádu,je tiež len taká rada od nato na xxxxx...z akej techniky ju máme vybudova´t.??ok,ešte bvp by bolo z čoho kupovať...ale kde kúpime tanky,keď tu tento problém rieši aj napr. česko.?či si aj tie "samovyvinieme" .?!

   a netreba hneď za nákupom f16 vidieť prípravu na vojnu,je to len (mal by to byť) generačný výmenný proces...pokial si dobre pamatám,tak ani česko po zaobstaraní gripenov a poľsko f16,nikomu vojnu nevyhlásili...

 • rasto123
  00:09 17.12.2018

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu VS a NATO, tak sme budovali všetky zložky. Teraz budujeme len niečo. Niečo , čo nám je potrebné mimo nášho priestoru. ASR je tak zaostalá, že hanba. Pre všetkých humanistov , to to nebude pre nich , ale ak sa bavíme o príprave na vojnu tak , do zamatovej sme na ňu boli pripravení . Teraz nie a tí čo ju chcú tak sa spamätajte, nemáte podporu.

 • tryskac
  11:08 16.12.2018

  Ono je to zaujímavé. Švédi ponúkali jas39c/d z novovyroby - tak tvrdili. Pritom pred časom predstavitelia MO tvrdili, že ponúkali olietane stroje švédskeho letectva. Každopádne pre firmu SAAB je to jedna zbytočne premarnena šanca, keďže aj Švédi plánujú nakúpiť len cca 60 jas39e/f, brazilci ešte menej kusov s tým, že časť vyrobia doma v embraery.. Zahraničná referencia ma pre nich cenu zlata, ale možno sa len spoliehajú na Čechov a Maďarov, že im odbyt zachránia. V každom prípade ale platí, že keby si USA postavili hlavu tak by nebol žiaden gripen, vid motor f404/414,aj keď v licencií...

  • darkstyle
   19:07 16.12.2018

   Svedsko si objednalo zavezne 70 ks stihaciek.

   Pred par mesiacmi podpisalo nezaveznu objednavku na dalsich 30 kusov e/f s dobou dodania do 2027..

   Ak by sa nezavezna objednavka premenila na tu zaveznu razom by nahradzali lietadla 1:1..

   Neni to ziadna premarnena sanca, v nasom tendry je casovy usek dodania lietadiel a oni maju linku vytazenu na skoro desatrocie a vlastne este ani rozbehnutu..

   Nezabudaj, ze v case podpisu s cechmi aj madarmi, mali svedi zavezne objednane viac lietadiel ako potrebovali a potrebovali sa nadbytocnych zbavit..

   ono na zacatie projektu e/f bola podmienka vlady, ze saab musi najst kupcu aspon pre 30 lietadiel a oni vtedy objednaju 70, lebo si vypocitali, ze menej ako 100 lietadiel, by znamenalo prilis velke naklady rozratane na vyvoj na jednotku.

   A v roku 2027 bude linka volna a mozu ponuknut madarom, cechom thajcom zobrat si kusi dalsie, alebo hocikomu inemu kto okolo roku 2025 bude potrebovat kupovat

   • Jirosi
    21:53 16.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    Nabídnout mohou, a klidně mohou upřednostnit zájemce před požadavkem vlastní vlády. Ale stále zůstává otázka a to je skutečná cena jednoho stroje, při tak malé serii.

    • darkstyle
     11:08 17.12.2018

     Vlastná vláda im dala peniaze na vývoj a hlavne s vlastnou vládou majú podpísanú zmluvu o dodávkach, v ktorej sú sankcie za nedodanie načas..

     Takže chceš, aby Slovensko zaplatilo tieto sankcie namiesto Saabu?

     predstavuješ si to moc jednoducho..
     a linka saabu nemá voľné kapacity, keby ich mala, tak to ponúka po europe - napriklad v bulharsku posielali predponuky aj oveľa drahšie lietadla ako rafaele a typhoon.. u nas nie, lebo sme mali inak koncipovena vyberove konanie..
     ale gripen e/f tam ponuknuty nebol vobec - lebo nestihaju dodat do 5 rokov ani kus..

  • Czertik
   23:36 16.12.2018

   No co se tyka gripenu, tak holt verze c/d v dnesni dobe uz nestaci, kdyby nabizeli verzi e/f tak to mohlo byt zajimavejsi.
   Takhle nebylo co resit.

   • tryskac
    23:59 16.12.2018

    Ja by som spomenul ešte jeden podstatný aspekt: ochota, rýchlosť a cena dodávanej výzbroje. Bolo by zaujímavé porovnať cenu aim120 pre ČR a pripadne pre SR aj keď to nebudú rovnaké verzie..

 • Maco
  17:35 15.12.2018
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Jura99 ty proste bavis :) Na teba sa clovek ani nemoze hnevat ked cita tvoje reakcie :) Ty si podla mna ten typ co dojde do dakej koliby na slovensku, objedna si halusky, zezere ich, vstane, kopne do stolicky, treskne do stola a skrikne na plne usta ze aj tie halusky su hnusne lebo su zo Slovenska! :D Ale zlate, to sa musi uznat...

  Mily Jura, to by som sa ta rad este spytal, co by pre teba, ako hlavneho odbornika na Slovensko, malo stat miesto tohto?

  Bola poziadavka na jednomotorovy nadzvukovy stihac. Ake mame moznosti?

  Gripen C/D - fajn stroj ale kupujeme teraz riesenie na 30-40 rokov. Takze kupili by sme C/D a po 5 rokoch by napochodoval Jura99 a povedal ze boha aky ste sprosti, vybehove lietadla ste kupili no tak vam treba vy mantaci! Ci mas pocit ze pri sume 1,1miliardy by sme ich mali 15-20 rokov a potom presli na F35, Tempest, mariu bohovu?

  Gripen E/F - odhadovana nakupna cena vyssia ako F35, kolko kusov by sme nakupili? 6?8? Dodanie za cca 8-10 rokov (co dovtedy? platit 50mil € rocne za migy? Zrusit letectvo a po 5 rokoch zrusit objednavku na Gripen lebo vsak nemat letectvo sa osvedcilo ako supersky financny krok?)

  F35 - Vcelku dobry for. Kupime za 1,6mld 6kuskov F35 s potrebnou infrastrukturou a vyzbrojou a budeme sa hrdit ako sme urobili poprdeli dobru investiciu zatial co letuschopne budu tak dve a budeme ich chodit ukazovat po strednej europe ze aku sme paradzinu spravili.

  Cafte z hornych uhier

  • Jura99
   19:44 15.12.2018
   • (14)

   Halusky si dam radeji original, takze v Madarsku :).

   • Gibon
    20:48 15.12.2018

    A zase mimo. Bryndza a halušky su prinesene Valasskou kolonizaciou z Rumunska.

    • Jura99
     20:53 15.12.2018
     • (13)

     To snad ne, narodni slovenske jidlo a z Rumunska ?

    • Czertik
     23:50 16.12.2018

     A proc by melo byt slovenske narodni jidlo z madarska ?
     Odkud je puvodem gulas ?

  • otecko
   11:04 16.12.2018
   • (15)

   Vy Slováci máte z čechů stále mindrák, že? Kdysi na vojně pokud slovák - i desátník velel čechům, stálo to vždy za pytel, prostě komplex nadřazenosti... konečně! Domníval jsem se, že ta doba je pryč, ale není.
   F16 V je lepší volba, ale nic to neřeší na tom, že budete mít pouze modernější letadla, zbytek je mizerie, to leadlo ve zduchu uvídí dále, než vaše celá PVOS s ŘLP na zemi. A než ty F16 dostanete, my už budeme mít 20 let nalétáno na západní technice, a budeme řešit další generaci, takže se váš komplex z "čehůnů" jen prohloubí.

   • tryskac
    11:10 16.12.2018

    Samozrejme, Slováci sú zamindrakovani národ najmä z Čechov a Maďarov :) (len ci to už nie je naopak)

   • HEKTOR
    12:55 16.12.2018
    • (4)
    Oblíbený příspěvek

    otecko - vaš príspevok je cítiť mindrakom tak isto... vždy keď človek napíše VY máte a MY máme a kým ich VY budete mať, tak MY už neviem čo, tak je to rovnako o mindráku.

    ja osobne z čechov mindrák nemám a prajem vám aj f-35,aj leopardy a aj pumy...užite si to, len sa potom netreba povyšovať-to plati pre obe strany...

    fakt je jedno, oba štáty si nemáme čo vytýkať...a ešte nás čaká dlhá cesta...my sme stred, vy západnejšie od stredu, ale mentalitu máme obe krajiny stále takú nijakú východnú...

   • Maco
    14:48 16.12.2018

    otecko, to musis mat nejake nadprirodzene schopnosti ked si z mojho prispevku vycital to co tu popisujes lebo ja som to tam osobne nenasiel, mozem sa mylit, ak si tam nasiel presne to co popisujes tak sa ti hlboko ospravedlnujem ze som tam nieco take podprahovo vlozil.

    Mindrak z Cechov? A preco preboha? Co mna je po cechoh, sam som polovicny cech tak co mam mat mindrak z jednej mojej polky? Sa skor spamataj lebo to vyzera ze jediny mindrak tu mas ty a Jura ale zo Slovakov. Ale ved ja ti to samozrejme neberiem, kazdy musime mat svoje hobby. Moje je napriklad letectvo.

   • Czertik
    23:49 16.12.2018

    A v cem je ten cesky nalet na zapadni technice tak zasadni ? Jakou to tvori vyhodu ?
    A kdyby slovaci nakoupili nejake vychodni letadlo - ruske/cinske ci jine, ktere by se vykonove a technicky tem zapadnim zcela vyrovnalo, takze slovaci by stale litaly "vychod". V cem by byly penazlizvani proti litani na zapadni technice ?

 • tryskac
  17:18 15.12.2018

  Mig29as vs F16 block70/72:
  O bojových kvalitách tu asi nikto nepochybuje(v prospech f16).
  Dlhá životnosť draku F16
  Nepomerne kvalitnejší motor F16 s nižšou dymivostou a dlhším časom medzi opravami = vyššia nasaditelnost.
  Pevné ukotvenie vzťahu Svk-USA,co najmä v dnešnej dobe hybridnej vojny je mimoriadne podstatne.
  Zabezpečený výcvik pilotov a personálu v USA, ktorý je svojou kvalitou asi najlepší na svete s inštruktormi s reálnymi bojovými skúsenosťami. Možnosť zbranoveho výcviku ako aj výcviku tankovania za letu.
  Netreba zabúdať na to, že Mig29ubs nie je plnohodnotna(nemá radar), zakial F16 ma vyššiu bojovú hodnotu práve 2 miestna verzia.

  Neviem ci Švédski inštruktori majú také skúsenosti ako americkí, a ci švédske letectvo disponuje tankerom. Tak isto neviem, čo by z politického hľadiska priniesla orientácia na Švédsko. Prečo nebola ponúknutá verzia Gripenu E/F? Najskôr sami majú alebo problémy s dostatočne rýchlou výrobou, alebo len chceli "chudobným vychodoeuropanom" predať už vybehovy typ a vyťažiť z neho maximum (po obchodnej stránke).

  • Jirosi
   18:47 15.12.2018

   "a ci švédske letectvo disponuje tankerom"

   Disponuje, piloti ACR na se na něm učí tankovat. Byl využit i při přeletech na Island.

   • darkstyle
    19:15 15.12.2018

    Ano ma, ale v cene nakupu lietadla a vycviku to nebolo..
    Bolo to zverejnene v studii hodnota za peniaze..

    Vsetko priplatkove sluzby, za ktore ste si vy museli doplatit..
    Pri f-16 v ramci baliku s tym, ze tankovat.budu vsetci piloti a od day one..

   • tryskac
    20:00 15.12.2018

    Áno, v rýchlosti som si to pozrel, majú jeden kc130. Pri preletoch na Island ale využívali taliansky stroj. Aspoň tak písali niekde v L+K

  • Jura99
   19:52 15.12.2018

   Tipuju, ze Svedove nabidli uplne stejne jako Lockheed svuj vybehovy model. Pro Lockheed ma vetsi cenu konecne prodat Block 70/72 jako referenci, nez par kusu F-35A. Tech prodavaji dost, jen Block 70/72 jeste nikdo nekoupil (mimo specificky Bahrajn).

 • Gibon
  12:59 15.12.2018

  Jura99: a F35 je ten idealny stroj na airpolicing?

  • Jura99
   20:20 15.12.2018

   Chapu ze chces slyset ze tech moznych ca 8ks F35A by take letalo airpolicing jako zbytecny luxus.

   • Clanek
    14:47 16.12.2018

    Nechapu ty minusy u tohoto pro Juru docela prulomoveho komentu. Je to totiz poprve co sam pred sebou i pred nama priznal, ze F-16 za cenu za jakou ji kupuje Slovensko a F-35 jednoduse nestoji stejne. Dokonce bych se nedivil kdyby ten jeho nastrel, 14ks F16 vs za stejne penize cca 8ks F-35, nebyl daleko od reality.

    Vyborne, ted uz jen doufejme, ze to prozreni bude mit delsi trvani. :))

 • HEKTOR
  10:35 15.12.2018

  Scotty - prosím vás,to je fakt treba každému jednemu človeku napísať osobitne prečo nie gripen c/d .??už to tu bolo spomenuté aspoň 1587x...ak je teda verzia c/d taka špičková,prečo česko a maďarsko plánuje výmenu.??proste stroj má už svoj vek...a je to úplne normálne že plánujete obmenu...

  ja nemám info čo je a čo neni prijatelné pre slovenských mladých pilotov (ak keď si myslím že politikom je to jedno),ale napíšem to znova-keby bol v ponuke gripen e/f tak by to dopadlo možno inak...

  netvrdím že výber f-16 je na 100% naj voľba,ale napr. nákup f-16 z izraelu ako chorvátsko tiež neni to najlepšie riešenie...

  čakať na gripen e/f sme možno mohli,ale to sme mohli čakať aj na f-49, su-1028 a ja neviem na ake ešte európske stíhačky budúcnosti...čakať sa dá stále...veď v obmene techniky do ossr sme tiež čakali viac ako 20 rokov a kam to dospelo...

  • Jura99
   10:59 15.12.2018

   Nejlepší volba z čeho ? Ze dvou kandidátů ? Ve firmě bych nákupčího, který by mi přišel říct, že "nám nic jiného nenabídli", na místě propustil. Ve výběru určitě chyběl JAS39 E/F, F-35A a různé varianty olétaných strojů. A pokud jde o JAS39C, v ceně nabídli 10letý servis, F-16 má 2letý, přepočítal si někdo cenu ? Vzhledem k počtu strojů zabezpečíte akorát airpolicing, k tomu se měla vybrat nejvýhodnější varianta.

   • HEKTOR
    13:59 15.12.2018

    Jura99 - v "našej" firme sa rozhodli,že chceme jednomotorák...aj keď boli úvahy že kvôli "špecifickým"podmienkam na sliači musia byť dvojmotoráky- f-18 (ale bol to len ďalší blud)...vo výbere nechýbal gripen e/f,prečo to neviem,možno ešte dlho nebude v ponuke...f-35.?! viete si predstaviť keby sme kúpili f-35,že čo by asi nastalo.??už teraz rôzni experti napr. páni macko a naď prezentujú že kupujeme top najlepšiu stíhačku na svete (nieked mám dojem že strˇčí do vrecka asi aj f-35 a aj f-22) a ani ju nevyužijeme- podobné argumenty padali aj tu...tak potom načo máme mať f-35.????

   • Sokrates
    18:53 15.12.2018

    Jura opäť prišla so šalamúnskym riešením.
    Prečo by sme asi tak zaraďovali do tendra neexistujúce lietadlo Jas-39E/F? :-)

    • Jura99
     20:08 15.12.2018

     Neexistujici pro vas. Ve vsech jinych tendrech figuruje.

    • Scotty
     12:10 16.12.2018

     Možná se to do Horních Uher ještě nedoneslo, ale Gripen E už létá.

    • Sokrates
     10:10 17.12.2018

     Scotty, neviem, ako by si chcel do Hornych uhier dorucit tuto zaujimavu informaciu. Jedine, ze by si mal stroj casu. :-)
     Jura, Jas-39E existuje len vo forme dvoch prototypov a Jas-39F neexistuje ani len ako prototyp. Naco by sme zaradovali to tendra lietadla, o ktorych nevieme, ci budu splnat nase poziadavky a dokonca ani nemame istotu, ci budu vyvinute na cas. Ale ak ta tak fascinuju, mal by si v najblizsich volbach volit stranu, ktora v ACR presadi prenajom verzii E/F.

    • Scotty
     16:16 17.12.2018

     Sokrates: Gripen-E úspěšně prochází testy, létá i odpaluje zbraně. Není jediný důvod proč by neměl být sériově vyráběný. Odběr ze Švédska a Brazílie je zaručený. Pro AČR Švédi uvolnili letadla která se původně vyráběla pro jejich letectvo, takže dodávka byla opravdu rychlá.
     Kolik vlastně létá nově vyrobených F16-V?
     Pokud by se AČR rozhodla pokračovat po roce 2027 s Gripenem-E, tak by to pro mě osobně byla dobrá zpráva.

    • Sokrates
     09:41 18.12.2018

     Scotty, zjavne si neuvedomuješ, že porovnávame modernizovanú F-16, ktorej vývoj bol ukončený (rozbieha sa sériová výroba) a úplne nové lietadlá s označením E/F, ktoré sa budú ešte pár rokov vyvíjať. Gripen síce lieta, to máš pravdu (dokonca už dva prototypy), ale aké zbrane odpaľuje, prosím ťa? Myslíš tým raketu IRIS-T, ktorú sa zatiaľ podarilo otestovať pri odpale jediný raz?
     Navyše pri F-16 Block 70 sú dnes parametre známe, zatiaľ čo pri E/F sa môžeme spoliehať len na vytýčené ciele. Či sa ich podarí dosiahnuť je otázne. A termín ukončenia takisto. Nehovoriac o tom, že už dnes vieme cenu, ktorá je vyššia ako pri F-16. Tak aký zmysel má zaraďovať do tendra lietadlo, ktorého vlastnosti zatiaľ nepoznáme?
     A prvá F-16V už lieta:
     https://www.leteckymagazin.sk/...

    • Scotty
     18:01 18.12.2018

     Sokrates
     Jenže ty Taiwanské nejsou novo-výroba, ale modernizace F16-A jak je ostatně napsáno v článku.
     Můžeš mi napsat jaké parametry nejsou u Gripenu-E známé? Dva prototypy létají a nezdá se že by měli nějaké problémy které by zpozdily výrobu. Na Slovensku ale nejspíš na nové stíhače chvátáte a potřebujete je co nejdřív. Ou, ne dodávka F16-V má vlastně proběhnou až v roce 2023.
     Troufnu si tvrdit že než Slovensko dostane své F16-V bude Gripen-E v sériové výrobě.

  • Jura99
   11:05 15.12.2018

   K té maďarské "výměně", nejspíš jim bude končit pronájem, který mají asi do 2026, takže plánovat musí chtě nechtě.

   • JardaBrum
    16:14 15.12.2018

    No a my jsme na tom nastejno. Kdy ta éra byla koupena, nikdo by je nenahrazoval ještě hodně dlouho.

  • Scotty
   12:07 16.12.2018

   AČR rozhodně do roku 2027 výměnu Gripenu C/D neplánuje. Spíš z letectva zní hlasy o potřebě doplnit stav na alespoň 20 strojů.
   Mě osobně je jasné proč spíš F16V, ale tys zjevě nepochopil to na co jsem se ptal.
   Jinak se znovu ukazuje že Češi a Slováci žádní nejbližší spojenci nejsou. Pokud se podíváte na naše armády, kdy naposledy měli nějaké větší společné cvičení? Pravda je taková že AČR má momentálně větší vazby na Německo a Polsko.

   • Jirosi
    14:20 16.12.2018

    Jenže to je v podstatě to nejhorší řešení. Protože tu budeš mít 14 starých(22let) a 6 nových, mírně jetých? Tady zablokuješ výběr nového typu na dalších 20-30.let Nebo dokoupíš E/F, a provozuješ 2 různé typy.
    Jediná možnost je nakoupit za všechny stroje nové E/F, ale to už bude cenově spíše nad ostatními možnostmi.

 • Jura99
  07:58 15.12.2018

  Holandsko v pátek oznámilo záměr na nákup dalších 15ks F-35A, jestli se nepletu, budou jich mít celkem 52ks. To by bylo, abychom nedosáhli aspoň na letku F-35A.

 • SKmartinTO
  03:43 15.12.2018

  Je to sanca pre nasich mladych kolegov vytvorit elitnu TYGRIU letku na strojoch ktore daleko prekracuju moznosti nasich MIG 29 ktore milujem a vazim pre historiu 1.st SQN Sliac , uprednostnit US F-16 Block 70/72 cez FMS bolo logicke , ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna. Dovod je odborne zdatnemu jasny a politici.) budu hladat ... Hlavne sanca pre 22 mladych pilotov pre 150 technikov pracovat a byt hrdy na techniku o ktorej tak dlho rozpravame.Konecne a dakujeme i ked zname " ucel sväti prostriedky " je tu extra sladky.

  • Scotty
   08:04 15.12.2018

   SKmartinTO /ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna/
   Mohl by jste nějak rozvést proč byla nabídka Gripenu C nepřijatelná zrovna pro bojového pilota?

   • darkstyle
    08:24 15.12.2018

    Co je na tom take nepochopitelne..

    Kazdy bojovy pilot chce sediet v co najlepsom lietadle, tak ako kazdy tankista v co najlepsom tanku..

    A F-16 block 70 je lepsi z bojovehjo hladiska v kazdom jednom parametri..

    • Scotty
     09:21 15.12.2018

     F16V je rozhodně lepší v drtivé většině parametrů, ale lepší není synonymum pro nepřijatelné. No ale možná to máte v Horních Uhrách jinak.
     Podle vyznění příspěvku mám dojem že provozu Gripenu na Slovensku brání nějaké zásadní okolnosti když je nepřijatelný.

    • Jura99
     10:54 15.12.2018

     Není to pravda, JAS-39C má ekonomičtější provoz, je manévrovatelnější, lepší v dogfightu a má o dost menší RCS. Je to dané o 20let modernějším drakem. V avionice samozřejmě zaostává, což řeší verze E/F.

    • Starlight
     13:15 15.12.2018
     • (4)
     Oblíbený příspěvek

     @Jura99

     S tím dogfightem v oblasti WVR je to tak, že JAS-39C zaostává za všemi modernějšími verzemi F-16 od F-16AM po F-16V. To je dáno tím, že má horší poměr tahu k hmotnosti (málo výkonný motor) a horší zbraňově navigační systém u všech evropských uživatelů JAS-39 (nemají přilbové zaměřovače a ČR a Maďarsko ani moderní řízené střely). To ostatně potvrzují veřejně prezentované zkušenosti českých pilotů JAS-39 ze cvičení ze zahraničí, kde je přilbovými zaměřovači vybavené stíhačky kolegů z NATO snadno porážejí.

     Také v oblasti BVR to není žádná sláva. Na cvičení se totiž dá snadno podvádět, protože pokud se JAS-39C kvůli doletu/vytrvalosti podvěsí dvěma podvěsnými nádržemi pod křídlem, tak v realitě můžou evropské stroje nést maximálně dvě střely BVR (AIM-120 nebo časem Meteor) a dvojici SRAAM (AIM-9 starších verzí nebo IRIS-T). Na cvičeních se simulovanou střelbou se dá omezení počtu munice obcházet, ale v realitě toho JAS-39C v této konfiguraci nese málo a v případě boje bude rychle bez munice.

     Ostatně JAS-39A (a vylepšené C) byl koncipován na míru specifickým požadavkům obrany Švédska. Proto nové JAS-39E nejsou jen avionických/systémovým upgradem, ale museli zvětšit celé letadlo, aby bylo místo na extra závěsníky, většími vnitřními nádrže, silnější motor a novou avioniku, kde od počátku bude přilbový zaměřovač.

  • Jura99
   11:02 15.12.2018
   • (11)

   Než stroje budou k dispozici a než něco nacvičíte na tiger meet, uplyne 10let. To tam budou převládat F-35A, tak jestli se raději nehlásit do nějakého klubu veteránů ?

 • fenri
  21:22 14.12.2018
  • (10)

  Hektor:
  -2800 zhruba rozdíl HDP per capita x 10 580 000 je něco přes 29 mld USD: 14 F-16 máte mít za zhruba 1.8 mld USD. 29+ děleno 1.8? Plusmínus 16x. Takže když vezmeme jeden nákup na Slovensku (14), jeden v ČR, a k tomu máme "převis" daný rozdíl DP per capita HDP přes 29 mld, tedy 16 dalších nákupů. Tedy celkem 17x14. A to je kolik? Chvíle napětí, ano-238. Kde je chyba?
  Nicméně je to irelevatní, byla to reakce na jednoho konkrétního hloupého pána ze Slovenska, který vykřikoval, že Češi nemají na letadla. Tak jsem mu to chětl jenom vyčíslit.

  • Double
   23:24 14.12.2018

   Ty si fakt idiot :D Poviem ti jedno tajomstvo Einstein, HDP nie je rozpocet statu, takze s nim ziadne stihacky kupovat nemozes.

   • fenri
    10:17 16.12.2018

    Double - a panáčkovi došly argumenty (protože číslům nerozumí a jsou složitá) tak hned vulgárně uráží. Ne, Einsteine, i náš rozpočet je MNOHEM vyšší než ten váš. Prostě když Slovák začne na Čechy pokřikovat, že jsou holé ritě, je to jen projev demence mindráku. Chápeme? Vždyť nemáte ani na vlastní slušný armádní web.

    • Double
     17:26 16.12.2018

     Ak niekto nechape rozdiel medzi HDP a rozpoctom statu, tak si ine oznacenie ako idiot nezasluzi. Takze je mi to luto, ale na teba to oznacenie sedi ako rit na serbel.

     Faktom zostava, ze ste si VYPOZICALI tie NAJLACNEJSIE nadzvuky na trhu v uzasnom pocte 14ks. Zatial co my, co nemame ani na armadny web :D sme si KUPILI 14 najmodernejsich stihaciek 4++ generacie. Ja viem, pravda boli :)

  • Clanek
   11:59 15.12.2018

   Double si zjevne nemuze odpustit rict vam to bez vulgarit, ale o tom cisle 238 ma krute pravdu. Tenhle vas prepocet by se klidne mohl objevit v otove naucnem slovniku pod hlesem hrusky s jablky. Btw. je to obzvlaste zajimave zvlaste u vas, kdyz se po diskusemi o Rusku, kde se to casto zvrhne k pomerovani HDP, bijete v hrud jak HDP je vlastne udaj o nicem, a tady za to rovnou nakupujete? :D

   Dvema vetami: HDP neni rozpocet. Statni nakupy se financuji z rozpoctu.

   • Jura99
    12:08 15.12.2018

    Double primarne machroval, ze na letadla nemame. Fenri mu vysvetlil, ze mame, coz z jeho porovnani HDP urcite vyplyva. Pokud je nekdo idiot, neni to Fenri.

   • fenri
    10:16 16.12.2018

    Clanek: 14x17 je kolik?

   • Clanek
    14:32 16.12.2018

    Fenri: irelevantni.

 • HEKTOR
  18:33 14.12.2018

  fakt by sa tu už niektorí česi a aj slováci mohli konečne uvedomiť...

  Gibon-mohli by ste zmeniť rétoriku,lebo toto už neni o nejakej súťaživosti ktorá nás poháňa,ale skôr mám dojem že to je len hlúpa provokácia...áno budeme mať "možno" na čas lepšie letectvo ako česko,ale to je asi tak všetko...česko je na tom jednoznačne lepšie ako slovensko,to je proste fakt...nemá ekonomiku ako nemecko,alebo rakúsko,ale keď porovnáme naše dva národy tak sa česi maju stále ešte lepšie ako slováci...

  Jura99- stále nemá význam ani komentovať...

  fenri-vaše HDP per capita si asi ešte 1x prepočítajte lebo to vaše výsledné 16x a 238ks asi nebude pri všetkej úcte úplne reálne...

  človek nechcel ani reagovať,ale nedalo sa...vyslovene hlúpe názori typu -nebudete mať na prevádzku f-16 sa vyslovene bijú s názormi typu -veď ste kúpili šroty a keby ste mali rozum,mali ste kúpiť f-35...takže na prevázkovanie napr. f-35 by sme teda asi už mali...

  kúpilo sa čo sa kúpilo a hotovo...poniektorí česi tu majú názori ako slováci napr. na topky.sk -keď sa nič nekúpi,tak reptajú že načo taká armáda bez novej techniky...a keď sa kúpi,tak zase reptajú že sa malo kúpiť niečo iné...proste sa riešilo medzi f-16 a gripen c/d...keby sme kúpili gripen,tak by zase poniektorí slováci reptali že kupujeme stroje ktoré sa česko a maďarsko chystá nahrádzať...keby nám "nebo" strážil iný štát,zase by sa reptalo že prečo nám "nebo" strážia napr. nejaký česi-veď sme neni horší a postrážime si ho sami...niektorým ľuďom sa fakt nedá vyhovieť aj keby čo bolo!!!

  mám AN v oblube,lebo sú tu fakt dobré články,ale toto diskusné fórum je fakt otrasné...doťahovanie 15 ročných čechov a slovákov a pritom sme oba štáty stále v riti...asi by tu mal byť nejaký administrátor zodpovedný za výmaz vyslovene hlúpych príspevkov-aj keď každý človek má právo na vlastný názor...

 • dusan
  16:58 14.12.2018

  Najlepší vtip je v tom, že sa rozhodovalo v Rusku : )

  Náš ruský agent "kapitán" Danko (šéf vládnej strany SNS a predseda parlamentu) nechodil do Ruska len pre oslavné reči na Rusko .... ale hlavne pre svoje kšefty. Samozrejme nesúvisia so strojmi F-16, ale s našimi MiG-mi. A čím dlhšie budú MiG-y, tým viac zarobí Danko a spol. na servisných zmluvách. A F-16 prídu neskôr. Danko už vie, že ruské stíhačky by nepresadil (odhliadnuc od faktu, že nie je aké) a tak bolo treba odsunúť aspoň výmenu techniky a keďže budú stroje F-16 o 5 rokov - ešte 5 rokov sa môže zarábať na ruských MiG-och. MO už ohlásilo, že servisovať budú Rusi, iné alternatívy sa ani neriešili.

 • jirka52
  16:43 14.12.2018

  Pro admina:
  Nelze něco udělat s komentářemi v diskusi? Je to hrozné, starý formát byl podstatně lepší. Jednotlivé komentáře jsou sice v úrovních, ale nedá se to rozumně přečíst. Šlo by případně nastavit sortování komentářů dle času vložení? Vím, že by šlo, je to jen jiný dotaz do databáze. Šlo by to, prosím vás, zařídit?
  Díky

 • Faakta_
  14:11 14.12.2018
  • (14)

  Rozhodně špatná volba, udělali to nejhorší rozhodnutí co mohli. Jednak je F-16 konstrukce ze 70. let a nic na tom nemění nový radar, střely. Za druhé měli podpořit evropský průmysl (na výběr ze 3 stíhaček). Mohli si počkat a do tendru přizvat Grippen EF, Rafale, Eurofighter.....takže učelově zmanipulované výběrové řízení

  • fenri
   15:53 14.12.2018
   Oblíbený příspěvek

   Kromě Gripena jde o drahé dvoumotoráky. Gripen C nemá už velkou perspektivu a E není dostupný. Neudělali to zle.

   • Faakta__
    17:18 15.12.2018

    udělali to nejhůře jak mohli! nejenom že vybírali z omezené nesourodé nabídky, ale vybrali i něco co se jim hrozně prodraží. Kdyby nebyl E dostupný, tak si ho nebude kupovat Brazílie. Rafale není určitě o moc dražší než F-16, ověř si info místo tvých jednoduchých frází, jak jsem řekl, mohli si klidně počkat, dyt mají Mig-29

    • RiMr71
     17:17 17.12.2018

     Voloďo, Rafale je dražší než F-35, o neúspěšném SU-57 ani nemluvě.

 • JiriR
  12:49 14.12.2018

  Blahopřeji Slovákům, ale nikoliv k volbě stroje, ale odvaze vykročit vpřed.
  Jinak ….
  Překvapuje v nabídce chyběl Gripen E/F, Eurofighter, F35…..Mně osobně by jako národního „zbrojíře“ urazilo, kdyby se mi ve výběru r. 2018 sešel „pouze“ F16 E/F a Gripen C/D.

  Výkon- jednoznačně F16
  Provozuschopnost – jednoznačně Gripen C/D (malý zázrak kterým se chlubíme)
  Bojové vlastnosti- jednoznačně F16 E/F
  Náklady na provoz- jednoznačně Gripen
  Modernější konstrukce- jednoznačně Gripen
  Modernější radar a avionika- jednoznačně F16 E/F
  Evropské perspektivnější řešení- jednoznačně Gripen

  Budeš jezdit do práce Ferrarim a v pekárně ráno nebude na svačinu…koho chceš sbalit .-))

  • Kichot
   13:26 14.12.2018

   Se vším souhlas až na Evropské perspektivnější řešení. Snad pro státy typu Svedsko, Finsko, Rakousko, Švýcarsko. Neutrální ,západně orientované. Viz naše problémy s kompatibilitou s Nato, dále americký motor. Stálost a spolehlivost dodávek n.d. při větším konfliktu, různé možné politické omezení atd

  • Jirosi
   16:22 14.12.2018

   Provozuschopnost – Tohle je spekulace, záleží na každém veliteli základny, politikovy zda bude něco fungovat. Nebo to budou tahat jako do teď Migi.

   Náklady na provoz- jednoznačně Gripen - Dnes Gripen C/D(končící model), z zítra? A co po zítří? Když si to spočítaly Dánové, tak jim vyšla levněji F-35, když Belgičani opět F-35.

   Modernější konstrukce- jednoznačně F16 E/F - Ze kdy je to ten Gripen C/D a kdy E/F?
   Evropské perspektivnější řešení- jednoznačně F16 E/F - Ano, tyto letadla jsou a budou stále v armádách NATO ve velkých počtech, na rozdíl od Gripenů.

  • darkstyle
   17:53 14.12.2018
   Oblíbený příspěvek

   Nas stoji dnes pri migoch priblizne 40 000 jedna letova hodina..

   Obe riesenia su ovela lacnejsie ako to dnesne ferrari co mame..

   My sme skor vyberali medzi daciou a skodovkou..

 • Kichot
  12:10 14.12.2018

  No jsem rád, že nejsem sám komu nový formát diskuze na AN prijde mírně řečeno nepovedený.

 • palo satko
  11:46 14.12.2018

  Klasika. Ako čitam debatu, tak už došlo aj premeriavnie si pipikov a GDP per capita medzi bratskymi narodovcami :). Slovensko, presnejšie uzke vedenie v slovenskej vlade sa rozhodovalo v inej ekonomickej, medzinarodne ale hlavne vnutropolitickej situacii, než bolo Česko pri zaobstaravani svojich tryskačov. Čo si budeme nahovarat, priamy nakup modernych tryskačov od Americanov vytieskal po riti všetkych "expertov" a opoziciu ako malych faganov a navždy im zavrel zobaky. Nebolo to rozhodnutie nahodile, ved čosi podobne Fico a spol. urobili už pri nakupe Black Hawkov v trapnej variante "Mierova holubica" a prešlo im to. Toto rozhodnutie je dobre nielen vnutropoliticky, ale vojensky je tak dobre, tak ako v tejto situacii, len môže byt. A čo sa tyka ekonomiky. Platba za hotove, lebo zaplatit na tri splatky ešte pred dodaním je platbou za hotove, je najrozumnejším ekonomickym riešením, každeho nakupu. Aj pri televizore v Tescu.

 • Gibon
  11:14 14.12.2018

  Kichot: Ale houby. Ako to vravite? Co se škádlívá, to se rádo mívá! ;-)

  Suťaživosť našich dvoch národov medzi sebou nás ženie dopredu. Ja to beriem ako požehnanie.

  • Rase
   15:22 14.12.2018

   Soutěžení mezi našimi národy nás nikam neposune, akorát se budeme dál plácat v tom našem rybníčku. Myslím že bude lepší, když si budeme brát inspiraci u zemí, které jsou na tom (čemkoliv) lépe než my, než zemi která je na tom stejně blbě

 • Gibon
  11:04 14.12.2018
  Oblíbený příspěvek

  Kedze nova feature na AN funguje ako funguje, rozhdodol som sa reakciu na konkretny prispevok ignorovat.

  Fenri: Samozrejme, ze je to vyhlad.
  O dva mesiace nas zasiahne zemetrasenie, v auguste pridu obrovske povodne a rozpocet MOSR pride o 300-400 milionov tri roky po sebe (spolu 0,9-1,2mld)

  Skor my islo o to, ze AČR je na ekonomicke pomery ČR a veľkost zeme trochu malá. Ale plány na jej zvacsenie su, takze chce to len klud a trochu casu.

  Proste a jednoducho, nasa vlada momentalne tie peniaze na obranu dava a Vasa nie. A jednym dychom treba povedat, ze Vas ta topanka netlaci tak ako nas. Mate gripeny, Alcy, moderne letecke zakladne a aj kasarne v dobrom stave, mate pandury, prve BVP budu snad do troch styroch rokov, vrtulniky hadam tiez cochvila a radary by ste uz tiez mali, nebyt zakulisnych spinavych hier v NATO.

  Skrátka mozete si dovolit este par rokov presplapavat na mieste, aj ked je to skoda a kazdym rokom to bude len drahsie a drahsie.
  (Skoda, ze ste uplne rezignovali na kvalitnu PVO. Ale nie je vsetkym dnom koniec.)

  ANO tej obrane moc nepomaha, ale pre zaujimavost. Tiez sme mali stranu ANO a jej zakladatelom bol Slovak, bohaty podnikatel, medialny "magnat" Dnes sedi a caka na rozsudok s vyhladom trestnej sadzby 10-15 rokov. Tak hadam sa popasujete aj s tym svojim Slovákom :-DD

 • Kichot
  11:03 14.12.2018

  No vida, jen jsem se zmínil , že bratři nemusíme být furt a už skoro kopeme zákopy na obou stranách řeky Moravy. Vždycky se totiž může najít ambiciózní politik který všechno zmrší.. A proto je dobré mít přiměřenou, moderní armádu. Slovenské f 16 budou jistě vynikající stroje a my máme až prijde čas, o důvod víc si pořídit adekvátní náhradu Jas 39. V té době už určitě stroj 5gen. Jestli F35 nebo Su57 se uvidí kdo bude u vesla ;-) Ale armáda se prostě udržovat musí. Pokud se chceme aspoň pokusit zachovat suverenitu státu. Jinak je lepší se na to vykašlat a prachy vložit do lubrikačních gelů, aby to nebolelo až zas polezem do něčí pr..le

 • otecko
  10:11 14.12.2018

  Ten Gibon je fakt komik, to nemá cenu komentovat. Dyť Slováci nejsou schopni poslat do vzduchu na Ample Strike už ani ty L39.. , o MiG29 ani nepsat. A o jejich ŘLP raději také ani nekomentovat. Funguje to tam jak za vlády krále Klacka. Nechápu, na co si Slováci furt hrají s tím proměřováním pindíka.
  Dodávky F16 bude první opravdový start jejich armády, od samostatnosti, přejme jim ať jim to vyjde, aby je uvedli do provozu, budou potřebovat mnohem, mnohem více. Například bez nového ŘLP se neobejdou. ..

  • Gibon
   11:05 14.12.2018

   Treba citat s porozumenim. :-) to bude uplne stacit.

 • fenri
  07:33 14.12.2018
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  Ještě mi nedá okomentovat poznámku frustrovaného Doubleho:

  "moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D"

  Nechám stranou, že s našimi "nepoužitelné šroty" NATO počítá v rámci NATINADS zatímco Slovensko je ve fázi vlhkých snů a nikdo s ním nepočítá. Ponechám stranou i prosťáčkovu úvahu, že koupí 14ti letadel se vyřeší problémy armády a PVO (ne, je to stejné, jako koupit si na úvěr drahé hodinky a myslet si, že jsem vyšší třída, i když bydlím v otřískaném podnájmu a neberu ani průměrnou mzdu). A nechám stranou, že Slovensko má zatím prd a ne F-16 a tento stav bude ještě dlouho trvat.

  Zaujala mne jen ta fanfarónská poznámka: "nemáte" prachy. Tož kdo nemá prachy:

  -HDP Slovensko: 95.8 mld USD / ČR 215,7 mld USD
  -HDP per capita: Slovensko: 17 605 USD / ČR 20 370 USD
  -dluh jako % HDP: Slovensko: 50.9% / ČR 34.6%

  Zvláštní pozornost věnujte milé Double HDP per capita. Jen z rozdílu toho, co "jeden Čech v průměru vydělá", lze realizovat tu vaší zakázku více než 16x. Tj. když si koupíte těch 14 F-16, tak ČR by si jich mohla dovolit 238 a přitom by na jednoho občana zůstalo stejné HDP pro další náklady státu. Chápete?
  Samozřejmě situace by byla jiná, kdyby si Slovensko či ČR dokázalo ta letadla vyrobit, či k nim měli přístup za jiné peníze (Číňany, Rusy a další...jejich letadla vycházejí na docela jiné peníze než nás), ale tento předpoklad neplatí. Slováci a Češi mají +/- stejné ceny k nákupu zahraniční techniky.

  Takže ne Double. Není to o tom, že ČR nemá prachy. Máme jich více než vy a máme méně dluhů. Jenom si nemyslíme, že koupě 14ti letadel je celá armáda. A docela jsem přesvědčen, že než dotáhnete vaše letectvo na bojovou hodnotu toho našeho, že už zase budeme někde dál.

  A mimochodem si myslím, že jedním z průšvihů Východní Evropy je mindrák maličkých národů, které cítí potřebu soutěžit v tom, kdo má lepší koně, ačkoli oba jezdí pár herkách a ještě je špatně krmí a jsou sousedům k smíchu. Ale místo aby se spojili a makali spolu a dopracovali se lepších koní, budou se v krčmě trumfovat, komu jeho herka chcípá méně.

  • Jirosi
   07:43 14.12.2018

   Fenri: Ale fakt je že oni je nakupují. My si je jen "pronajímáme" a od druhého pronájmu už se nemůžeš ani vymlouvat na přechodné období.
   "A docela jsem přesvědčen, že než dotáhnete vaše letectvo na bojovou hodnotu toho našeho, že už zase budeme někde dál"

   Naše letectvo má nízkou bojovou hodnotu. Protože při střetu z nepřítelem, nemáme možnost stroje nahradit, bez náročného přeškolení právě na ty F16/F35/EF/Ra. Takže ten výcvik na Gripenech je vyhazovaní peněz oknem.

   • Jura99
    08:03 14.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    Častý argument zastánců koupě a odpůrců pronájmu je, že po skončení pronájmu nám nic nezbude, zatímco těm co koupili, ano. To je samozřejmě směšné, pronájem je na nějakých 22let, jakou mají zůstatkovou hodnotu koupené stroje po 22letech ? Kolik Slováci dnes dostanou peněz za Mig-29AS, které získali před 20lety ? Druhý argument je, že když spadne pronajaté letadlo, musí se zaplatit. Nevím to přesně, ale ve smlouvě je asi 280mil. pokuta za zničený stroj. Když spadne vlastněné letadlo, k žádné škodě vlastníkovi snad nedojde? Má havarijní pojistku či co ? :-). Pronájem Gripenů se pro ČR ukázal jako dobrý krok, předem bylo jasné kolik to bude stát, zatímco slovenskému daňovému poplatníkovi se tají, co se vlastně kupuje a za kolik a zejména kolik bude stát servis strojů. Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek.

    • Gibon
     08:10 14.12.2018

     "Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek."

     To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22.

    • Jura99
     08:22 14.12.2018

     Gibon: Kdo dnes ještě provozuje F-16 z roku 1978 bez modernizace ? Nejspíš takoví budou, ale určitě netvrdí, že mají špičkový stroj. Kupujete výběhový model, Block 70/72 může být klidně poslední modernizací, pak už nebude buď žádná, nebo od někoho mimo výrobce (např. od Izraelců). Ovšem cena pořádné modernizace se bude blížit ceně nového stroje. Morální životnost stroje je zhruba 20let, tedy doba kdy se dá hovořit o moderním stroji.

    • Clanek
     08:34 14.12.2018

     Ekonomika (nebo treba i pojistovny) zna pojem jak zustatkova hodnota, tak hodnota obnovovaci. Takze kdyz vam jeden kus po 20 letech padne muzete se utesovat tim, ze uz byl vlastne olitanej (imho neplati minimalne ve vyznamu "olitanej na kost") a smirit se s tim ze budete mit o jeden kousek min...
     ... ale pokud budete chtit mit stejnou bojovou hodnotu jako do te nehody, pak budete muset resit nahradu a to bud hledanim kdo kde vam pusti jednu olitanou F-16 / Gripen a za kolik, anebo nakup jednoho noveho kusu. V obou pripadech se ani omylem nebavite o nule nebo castce rovnajici se zustatkove hodnote. To je trosku chyba lavky.

    • mudry.udrzbar
     09:06 14.12.2018

     Jura99
     Skor by som povedal, ze kupujeme osveceny model, na ktorom su aplikovane desatrocia skusenosti. Avionika a hlavne radar su daleko pred Gripenom C/D a s tym aj celkova bojova hodnota. USA planuju prevadzkovat F-16 do roku 2040 do tej doby budu urcite dalsie upgrady a o vyvoj lietadla bude postarane. Vybehovym modelom by som nazval skor Gripen, ktory sa verziou E/F mozno vyrovna F-16V ale tym jeho vyvoj tiez pravdepodobne konci. Na F-16 navazuje vyvoj F-35 (x spolocnych dielov), cim budu na Gripen navazovat Svedi?

     Netvrdim, ze v roku 2005 ste s prenajmom Gripenov neurobili dobre, ale to neznamena, ze by sme rovnaky krok mali cinit my o 13 rokov neskor. Realne sa SR rozhodovala medzi prenajmom Gripen C/D a kupou F-16V a jednoznacne si vybrala lepsiu alternativu. Keby aspon Svedi ponukali verziu E/F tak by to bolo o niecom inom.

   • fenri
    08:09 14.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    Jak nás omezuje pronájem? Nebudeme tu, doufám, šířit teze, že gripeny nesmíme používat k bojovým účelům :-)
    Ano, bojová hodnota našeho letectva je nepochybně nízká (skoro jako toho ta rakouská :-)). Letadel je moc málo, naprosto s vámi souhlasím. Ale je určitě podstatně vyšší, než je hodnota slovenského letectva a i když nedojde v ČR v tomto směru k žádnému zlepšení, bude ještě hodně dlouho vyšší. Hlavně z personálních důvodů a z důvodů technického zázemí.
    Jaké mají v SR zkušenosti s prací ve strukturách NATO? Vždyť už ani na ty Aple Strike nelétají. O Air policingu na "žhavé hranici" si mohou nechat zdát. Jak jsou na tom se zkušenostmi se servisováním západní techniky? Atd. "Bitevní loď postavíte za tři roky, námořnictvo budujete 300 let. " Velmi pravděpodobně budou mít za pár let velmi solidní letadla. A co dál? Když chceš opici, musíš mít na banány.
    Mě prostě ta jejich představa (tedy některých, opravdu to naprostou většinu nechává v klidu a s nohama na zemi), že koupí pár F-16 se Slovensko stane skoro supervelmocí (proboha, polovinu schopností F-16 potřebují tak na tažení do Ruska a to už si jednou s "velkou slávou" vyzkoušeli). Trochu mi ten Doubleho a další pokřik připomíná postavičky z kreténské reklamy na Škodu "já na to mám". Jo, když nebudu ještě nějaký čas žrát, tak si vezmu další úvěr a koupím si Fábiju a to teprve sousedi padnou do mdlob závistí a teď teprve budu ten správný "Hogo fogo Homolka".
    Myslím, že Slovensko dělá první dobrý krok na modernizaci své armády. A stroj si vybrali rozumně. Ale těch kroků jim zbývá ještě strašně moc. My už jsme alespoň na podestě.
    Prostě mně pokřik Slováka "vy nemáte na vlastní letadla a my jo" přijde takový.... úsměvný, ba dětsky roztomilý. Vám ne? Oni prostě objektivně fakt nemají víc peněz.
    Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici modernější techniky (jasně, moc jich nebylo a většinou to nebyla hitparáda, ale oproti Slovensku pořád o lepší) Češi vykřikovali takové kokotiny, jako tady předvádí někdy někteří Slováci? když jim spadl An-26, že bysme se jim smáli, že máme CASA? Že my máme Pandury a oni budou mít za pár let možná něco s Turrou? Zé budeme mít docela dost moderních BVP a oni budou jezdit pořád v BVP-1/2? Atd. Možná se pletu, ale nikde jsem nezaregistroval z naší strany pokřik "vy na to nemáte".

    • Clanek
     08:30 14.12.2018

     Takze 2% do obrany jsou podle vas nejak extremni? Nebo jen jinak nerozumim te poznamce o opici a bananech. Prece nakupem F-16 se Slovensko nezene do neceho na co ekonomicky nema, ma na to pri dodrzovani zavazku vuci alianci s prstem v nose a ano, pri normalnim fungovani statu by melo zustat dostatek na vse ostatni (zdravotnictvi, soc. system atd.). Pokud nezustane, neni to problem nakupu F-16, ale toho ze ve spolecnosti hnije neco vyrazne, vyrazne vetsiho. Coz je IMHO i aktualni stav, kdyz slovensko dava treba do zdravotnictvi vetsi procento HDP nez CR a pritom je ceske zdravotnictvi na vyssi urovni (s obrim dluhem v personalni oblasti, kterej brzo padne jako domek z karet, ale aktualne proste je vys).

    • Clanek
     11:25 14.12.2018

     Fenri:"Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici"
     Ale samozrejme ze zaregistroval, i zde. Nebo tu neustalou kritiku temer vseho co se na Slovensku poridi jen nechcete videt? Kdyz si vemu jen takovehu Jura99, tak to jsou spatne KBVP, spatne dela, spatne spartany, spatne F-16, spatne, spatne, spatne. Jestli k tomu nekdo prida nejaky vulgarismus nebo cokoli dalsiho je uz pak jen o dusevni kondici toho ktereho jedince, ale pojinta je ta stejna. To procentu b!bcu na obou stranach bude proste stejne. Tvrdit opak je jen o lhani si do kapsy.
     PS: Jen technicka: Nepadl An-26 ale An-24, a ten padl v 2006, 4 roky pred tim nez CR zacala o CASAch uvazovat.

     PS2:
     @ADMINOVI, na te logice vlaken by se vazne dalo a melo trosicku zapracovat. A i kdyz bude pocet urovni omezen, tak minimalne nejaktualnejsi reakce by se mela automaticky vkladat nejniz, a ne nejvys.

   • Klimesov
    08:11 14.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    Jirosi. Nebyl bych zas až tak naivní. Nikdo vám nic nedá nebo nepůjčí zadarmo. Ergo pokud by náhodou Slováci přišli v budoucnu o F-16 v rámci bojového nasazení, tu novou by si museli koupit nebo pronajmout. Stejně jako naše letectvo by si muselo buď koupit nebo pronajmout nový Gripen. Rozdíl tady opravdu není, snad jen v rychlosti dodání nového stroje. To je všechno.
    Opravdu nevím co pořád lidé proti tomu pronájmu mají. Pro naši zemi je výhodný. Letectvo funguje, a letectvo je jedno z mála co naší armádu důstojně reprezentuje. Jediný problém vidím v poměrně omezeném množství situací, ve kterých můžeme Gripeny nasadit, ale to je spíše dáno Švédskou neutralitou než pronájmem.

    • Clanek
     08:26 14.12.2018

     Jde o tu moznost vubec koupit, kde u spojence je vysoce pravdepodobne, ze nakoupit budete mit co, kdezto u neutralniho statu, ktery si to nechce s Ruskem rozhadat naopak je vice pravdepodobne, ze nebudete mit co. Docela podstatny rozdil.

    • Klimesov
     08:37 14.12.2018

     Clanek. Ano tady by mohl být problém souhlasím. Ale to neznamená že by tam ten problém musel být. Švédi za 2. sv. velice rádi dodávali ocel Německu, a co.
     Já můžu jednoduše kontrovat, jestli Rusko bude vůbec chtít nějak Švédsko ohrozit a jakkoli napadnout neutrální zemi. Když už jsme u toho teoretizování. Můžu napsat o tom, že Rusko si nebude chtít rozhádat další stát, a bojovat tak na další frontě, a tudíž naše zásobování náhradními díly by nebylo pod takovým ohrožením.
     Prostě tohle je velká neznámá, která se může stát a taky nemusí.
     Každopádně chápu co tím chcete říct.

  • Gibon
   08:08 14.12.2018

   V drivej vacsine musim suhlasit, no je tam par ale.
   Prve ale je, ze bojovu hodnotu ceskeho letectva dosiahneme v 2024. Kedy budeme mat vsetky F16 na Slaci s posadkami s bojovym vycvikom US pilot a to ako AA tak aj AG. Vy ani neplanujete vsetkych pilitov cvicit na AG.

   To ze Gripeny prenajimate nie je ziadnou chybou, ani prekazkou kvalitnemu letectvu. Problem je trochu sposob, ze po 20 rokoch a zaplateni takej istej sumy ako my za F-16, tie stroje nebudu Vaše. Ale tak to už si musíte poriešiť so svojimi politikmi.

   Minus som dal za odpoved na jedneho trola. Nad take veci sa treba povzniest.

   • Jura99
    08:17 14.12.2018

    Bojovou hodnotu českého letectva dosáhnete až naberete obdobné zkušenosti z mezinárodních akcí a provozu na vlastním nebi. To bude nejdříve 5-10let od dodání strojů.

   • fenri
    08:19 14.12.2018

    Gibon: ano, se zbytečností mé odpovědi máte úplnou pravdu. Omlouvám se. On mě spíše inspiroval k hledání toho, co kdo může a nemůže "dovolit" a přišlo mi to jako zajímavé. Myslím to obecně, ne jen ve vztahu ČR/SR. Za druhé jsem chtěl poukázat, že hodnota letectva či armády se neodvíjí od jedné položky. A za třetí mě to přišlo idiotské a tak jsem neodolal. Mea culpa.

    Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG. Myslím, že bude velmi slušný výkon, když to budou umět dobře s těmi mašinami za všech podmínek. To by byl strašný fofr a takhle rychle si to mohou dovolit jen velmoci, kdoví jestli. Možná se mýlím, možná se Slovensko hrozně moc kousne (a přál bych mu to) a dají tomu obrovskou prioritu (ale zase aby to nebylo na úkor zbytku armády, že) a dokáží to. Ale za reálné to nepovažuji.
    Každopádně je nesmysl teoretizovat o tom, kdo v kterém roce bude mít lepší letectvo a případně dětinský se radovat, že od dubna do srpna na tom budeme lépe my.
    Zlepšování letectva je kontinuální proces a boj na mnoha frontách. A nezbývá než si přát, aby se Slovensku ten boj dlouhodobě dařil. Podle mě jste úvodní výkop zvládli velmi dobře. Zvláště třeba v porovnání s Rakouskem, viz článek vedle.

    • Gibon
     08:37 14.12.2018

     Dam to to jedneho prispevku, nech sa to nepostraca:
     Tiez obcas neodolam a "prizdisracum" zacnem odpovedat :-D
     Nechajte ho nech si riesi ten svoj komplex.

     Co sa prenajmu tyka, je to asi viac v nasich hlavach. Ako my tak aj vy este stale uprednostnujete vlastnictvo pred prenajmom. Myslim fyzicke osoby. Skor si byt kupite ako prenajmete. Narozdiel od Rakuska napriklad. U aut sme si uz trochu zvykli, ale nejako ocakavame ze po 5 rokoch je ten operativny leasing nas. Proste ako pisem, je to v hlavach.

     Tento system ma urcite vyhody. V idealnom svete po 2 rokoch Vam SAAB da nejaku sumu za odkup. A bud bude natolko dobra, ze na to kyvnete alebo natolko zla, ze zacnete hladat nove lietadlo.

     Co sa piltov tyka, pochopil som ze vycvik ide do stavu, ze pilot pride z USA schopny ucastnit sa bojovych operacii so spojencami. Tak hadam na 2024 nasi naplanuju s Vami nejake poriadne cvicenie aj s Gripenmi aj Alcami.

    • fenri
     09:39 14.12.2018

     Gibon: taky podvědomě mám raději vlastnictví. Ale zrovna u těch Gripenů mi to nakonec přijde celkem OK. Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice, naši piloti, mechanici... se v rámci NATO strašně moc naučili. A zároveň C Gripen po roce (řekněme) 2030 už nebude žádná hitparáda (jasně, potenciál pro hloubkovou modernizaci má, ale ta cena), takže možnost výběru nového stroje mi přijde fajn.
     Samozřejmě, že to může dopadnout v různých variantách:
     -necháme si C Gripeny (nedejbože na stejných malých počtech)
     -necháme si C Gripeny, ale zvedneme jejich počet. Pořád je to na provoz a náklady nejlevnější éro a 24 modernizovaných Gripenů C pro ČR může mít značnou hodnotu
     -půjdeme do Gripena E. Bylo by to zajímavé zejm. v situaci, kdyby si E Gripen alespoň částečně udržel nízké provozní náklady a vysokou spolehlivost předchozích verzí. Alespoň 16 jednomístných E Gripenů a k tomu 2-4 F by nebylo marné
     -vytuněná F-16 se chytne na trhu a výrobce se rozhodne, že je bude ještě dlouho vyrábět a modernizovat. Proč ne. Ale raději pronájem, v tomto případě.
     -F-35

     No uvidíme.

    • Jirosi
     15:56 14.12.2018

     "Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG."

     To platí jen v případě, že po roce 2027 zůstaneme u Gripenu C/D(14). Což je v podstatě nejhorší varianta. Jinak začíná výcvik znova na nový typ, jestli to bude opět pronájem, tak to můžeme fakt z letectvem zabalit.

     "Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice"

     Ve skutečnosti jsme se dostali ke Švédské technice, západ tyhle letouny nepoužívá. A jak to vypadá ani neplánuje začít.

    • fenri
     21:46 14.12.2018

     Jirosi: tak Gripen je nepochybně západní letadlo. Ono Švédsko není východ. Motor to má jako F-18, Ericsson je západní firma, používá to západní zbraně, střely, normy, kanony atd.atd.

   • fenri
    08:26 14.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    ještě k Vaší reakci Jurovi:
    "To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22"
    Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude pro výrobce prioritou v oblasti dodávek dílů apod. I tohle je třeba brát v úvahu.
    Mě osobně se ten "slovenský F-16" VELMI líbí. Právě teď je to podle mě letadlo se super poměrem cena/schopnosti. Možná jedno z nejlepších na trhu vůbec. A zrovna tento typ by mi přišel super na pronájem. vzít to, dokud dělá parádu a za 15 let se toho zbavit a jít dál. Kdybych KUPOVAL letadlo na 40 LET, šel bych do toho nejmodernějšího na trhu. Protože by mě sakra zajímalo, jak si to letadlo povede okolo roku 2050.
    Ale zase netřeba uvažovat dogmaticky. Slovensko může za dvacet let ta letadla prodat (po světě si kupce určitě najde) a jít zase dál. Prostě cesta...

    • Sokrates
     08:55 14.12.2018

     fenri, na predaj F-16 po 20 rokoch používania ďalšiemu záujemcovi by som sa moc nespoliehal. Hlavným úskalím sú USA, ktoré aj momentálne blokujú podobný predaj z Izraela do Chorvátska, aby sami získali zákazku pre Lockheed.
     Skôr by som sa prikláňal k nákupu toho najlepšieho. Ibaže, nalejme si čistého vína. My na F-35 nemáme - hlavne na prevádzkové náklady, ktoré sú takmer dvojnásobné oproti F-16. My budeme radi, ak sa nájdu v obrane financie na zabezpečenie aspoň 100 letových hodín ročne pre každého našeho pilota.
     Preto je F-16 Block 70 momentálne pre nás jediná rozumná voľba. Na nič drahšie nemáme a jedinou lacnejšou možnosťou je Gripen C/D, čo je v podstate výbehový model.

    • fenri
     09:30 14.12.2018

     Sokrates (sakra, škoda, že jde dělat vlákna jen do malého počtu úrovní): máte pravdu, zapomněl jsem na to. Za 20 let nebude úplně sranda prodat poslední verze F-16. Ale zase tak černě bych to neviděl. Na možné restrikce ze strany USA jsem zapomněl, ale pořád to budou +/- nejlepší F-16 na trhu a divil bych se, kdyby se nakonec prodej nepodařil.
     Nechci malovat čerta na zeď, ale také je možné, že nastane nějaká globální recese, akvizice se zpomalí, klesnou peníze na vývoj vojenské techniky a top verze F-16 si svojí bojovou hodnotu udrží déle, než se dnes může zdát. jasně, a nebo také překvapivě rychle zastarají. Prostě bych to bral tak, že by bylo ošidné přistupovat k tomu tak, že Slovensko se v příštích 40 letech F-16 nezbaví.

     V čem osobně vidím pro Slovensko větší problém je to, že pokud za 10-15 let Slovensko zbohatne, a/nebo nastane nějaká ošklivá vojenská krize, už sotva zvýší počet svých F-16. Tu linku jim nikdo v záloze držet nebude a kvůli pár strojům jí neoživí. A pak bude SR odkázána na provoz dvou typů, což při velikosti státu a počtu jeho letadel je docela nesmysl.

    • Sokrates
     10:30 14.12.2018

     To, že o 10-15 rokov SR nejak výrazne zbohatne, je z hľadiska našeho ekonomického potenciálu nereálne. A to, že nám v tej dobe už Lockheed nedoplní stavy nových strojov ma trápi asi rovnako, ako Vás trápi fakt, že o 1-2 roky takisto nedoplníte stavy Jas-39C/D, keď Saab rozbehne výrobu verzie E/F a definitívne pochová linku na C/D. Vo svete bude stále dostatok starých F-16, ktoré je možné zmodernizovať na F-16V, čo Lockeed v horizonte 30 rokov určite neodmietne.

    • Clanek
     11:16 14.12.2018

     Fenri:"Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude pro výrobce prioritou v oblasti dodávek dílů apod. I tohle je třeba brát v úvahu."

     Takze jako Gripen C/D dnes? :) Vzdyt ten ma dnes taky jiz 30 let, taky uz nedrzi krok ani s tim nejlepsim ze 4. generace, tim spis ne s generaci 5., ktera je jiz i v evrope proste realitou. A pritom je bude ACR sedlat jeste minimalne jednu dekadu... a stane se neco? No nestane. Samozrejme ze zadny system nevydrzi byt na spici celou svou zivotnost. Ani "stredni trida" nevydrzi byt stredni tridou po celou svou zivotnost, ale tak tomu holt je. Je to zcela bezny jev, ktery dobiha ted v OSSR s MiGy, ktere jsou za zenitem, bude dobihat jeste celou dekadu v ACR s gripeny, ktere jsou za zenitem, a nekdy za 20+ let bude dobihat v OSSR znovu, tentokrat s F-16, ktere uz v te dobe nebudou ani onou stredni tridou, ale znovu jednoduse zcela za zenitem. Tedy zcela prirozeny stav, kterym si projde krom velmoci a nejbohatsich statu kazdy.

   • Klimesov
    08:26 14.12.2018

    Gibon. Jenže u českého letectva mají k pozemním útokům ploužit převážně L-159. Proto je máma a proto se tyto bitevníky nakupovali. To že momentálně Gripeny nebo část Gripenů dostala možnost provádět i AG je prakticky bonus.

    Co se týče, že po splacení pronájmu nebudou naše. No a? Finančně to vždy vychází prakticky na ty stejné peníze. Nákup stroje je jen první krok. Pak následuje placení servisu, náhradních dílů atd. atd.
    Opravdu problém není ani tak v pronájmu nebo nákupu jako spíše v hlavách lidí. Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda jeho země fungovala.

    • Gibon
     08:29 14.12.2018
     Oblíbený příspěvek

     To je pravda, L159 je dobry argument. Mozno este teda dotiahnut integraciu zbrani.

    • Klimesov
     08:41 14.12.2018

     Gibon. Souhlas :-) Mně osobně se koncept, nadzvukových letounů co zvládají jak AA tak i AG doplněný o podzvukové bitevníky líbí, jen by to chtělo dotáhnout to do konce. Což bohužel zatím není no :-(

    • Jirosi
     16:09 14.12.2018

     "Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda jeho země fungovala."

     Tohle není o vůbec o způsobu financovaní, vojenská technika se běžně kupuje na leasing. Jenže mi je máme na "kooperativní leasing", což je sakra rozdíl pro bojovou hodnotu armády. A v případě války neexistuje spojenec co byl schopen poskytnou náhradní stroj. A to při počtu 14 je už celkem solidní problém.

     Naši piloti budou mít ten samí problém jako ve WW2. Létat sice umějí, ale ne na strojích co jim mohou spojenci poskytnout... a přeškolení na "Huricane, Spitfire" je časově trošku jinde.

  • Clanek
   08:23 14.12.2018

   Kdyz by to napsal "nemate v armade prachy", bude vam to davat vetsi smysl? Protoze presne o to jde. Co naplat ze je CR ekonomicky vykonejsi nez SR, co naplat, ze Polsko zaostava per capita jeste vic, kdyz OCHOTA UTRACET ZA OBRANU je zda se u obou az nasobne vyssi nez jaka je minimalne posledni roky v pripade ACR. To pak muzete mit i o 20,30,40% vyssi ekonomicky vykon, ale kdyz se budete placat jen kolem 1% z toho baliku, a soused to pozene k tem slibenym a v ramci aliance doporucenym 2%, tak i chudsi soused na tom bude (je) lip a za toho chudaka sice neni CR jako celek, ale ACR zcela jiste.

   • fenri
    08:43 14.12.2018

    Nojo, jenže Slovenské výdaje na obranu nejsou rozhodně vyšší než české a ani náhodou nebudou. Pokud chtějí dávat do roku 2020 na obranu 1.6% a ČR chce k témuž roku dávat 1.4", ale z více než DVOJNÁSOBNÉHO DPH, tak je zřejmé, že české výdaje na obranu budou podstatně vyšší a pokřik "nemáte na to" je prostě směšný a mimořádně hloupý.
    Znovu zdůrazňuji, že toto prudění se týká jen velmi malé části lidí ze Slovenska a znovu opakuji, že si myslím, že se Slovensko s letectvem vydává správným směrem a že to zatím rozjíždějí opravdu rozumně.

    • Gibon
     09:07 14.12.2018

     Buduci rok 1,71%, (2020 1,81%, 2021 1,91%, 2022 2%)
     Vyhlad ČR podla posledneho zverejneneho rozpoctu nehovori o raste do 2020 na 1,4%, ale menej.
     Okrem toho je to este horsie. Rocne vratite do ŠR miliardy korun. Napríklad v roku 2017 z 52mld ste vratili 8mld. Ako klesne % k HDP?

     Co sa mozno snazi clanek napisat je:
     My mame 12 nadzvukov, vy mate 14 nadzvukov. My mame dve transportne lietadla, aj vy mate dve transportne lietadla,..... Bohatsia a dvojnasobne vacsia krajna.... Proste prispievate do vlastnej a spolocnej obrany malo. Rovnako ako este do nedavna my. A zatial Vasi politici maju plne kecy o tom ako je obrana dolezita, ale peniaze nepritekaju. Nasi toho nakecaju tiez pozehnane, ale aspon uz posielaju viac penazi :-D

    • fenri
     09:21 14.12.2018

     Gibon, odkud máte ta čísla? Já našel na více místech jen že SR PLÁNUJE do r. 2020 zvýšit výdaje na 1.6% Nicméně i to mi přijde irelevantní. ono se to plánuje, co bude za X let. pak stačí jedny povodně, jedna menší hospodářská krizička atd. a je to v čudu.
     Čili neuznávám nějaké řeči stylu:" my si plánujeme větší a propečenější holuby na střeše než vy". To, že si plánujete větší procenta vrážet obrany je fajn, ale realita může být úplně jiná a hlavně z toho jaksi nevyplývá, že ČR nemá prachy a Slovensko je rodící se velmoc.
     A při vší úctě srovnávat z hlediska plnění spojeneckých závazků vašich 12 nadzvuků s českými 14ti nadzvuky je pěkná somárina. Vaše nadzvuky jste dostali, nic vás z rozpočtu nestály ale hlavně jejich přínos k plnění spojeneckých závazků je víceméně NULA. Mise v rámci sdílení bojových kapacit s nimi nelétáte. Takže sice máte polovinu obyvatel, ale zrovna v této kapitole je přínos prostě nulový. Takže ne, určitě to nestojí tak, že "nás je polovina, ale máme 12 nadzvuků a vás je dvojnásobek a máte jen 14 nadzvuků, tedy my přispíváme NATO víc.".
     Věřím, že až ty F-16 budete mít a začnete s nimi létat pro NATO, že bude váš přínos per capita větší. A Slovensku to přeji. Ale zatím jde jen o sny a přání, nehledě na to, že nikdo neví, jak na tom bude okolo 2030 české letectvo. Možná lépe, možná hůř. Neví se. V plánování letectva jste v tuto chvíli před námi.

    • Clanek
     09:27 14.12.2018

     Jiste pochopite kdyz budu trosicku skepticky k tomu co CR "chce" a co nasledne pod stavajici garniturou bude realita, tim spis pokud se Babisovo holdingu skutecne vystavi v evrope dotacni stopka. Stejny skepticismus se mi tlaci do hlavy i v pripade Slovenska, ale precijen uznejme, ze v posledni dobe se neco vetsiho (spartany, dela, KBVP, nadzvuky) povedlo podepsat spis na vychodni strane reky moravy. CR v toho resi hodne na papire, ale podpisy nejak chybi.

    • Gibon
     10:15 14.12.2018

     Cisla mam zo schvaleneho rozpoctu na roky 2019-2021.

    • Jura99
     10:32 14.12.2018

     Gibon: rozpocet se schvaluje na jeden rok, to co tvrdite je rozpoctovy vyhled.

    • Gibon
     10:49 14.12.2018

     A v tom vyhlade su tri splatky po pol miliarde Eur navyse za F-16.

    • Scotty
     11:23 14.12.2018

     Gibon: respektuji to že jste hrdý na svojí armádu, ale až na tom OSSR bude aspoň tak jako AČR můžete tu dělat ramena.
     Když jsem viděl fotky vašich vojáků v Litvě tak podle zbraní bych je spíš tipoval na reenactory ČSLA. Zdá se mi trochu ostuda když v roce 2018 běhají pořád vaši vojáci s Sa58 a UK59 které jsou jakékoli modernizace prosté.

    • Hajo
     12:10 14.12.2018

     Niektoré reakcie nie sú práve šťastne zvolené, tiež mi vadí navážanie sa do ľudí podľa štátnej príslušnosti, mala by tu prebiehať korektná odborná diskusia. Ale je fajn, že existuje priestor v AN na výmenu názorov a skúseností.

    • Hajo
     12:28 14.12.2018

     Scotty: ˇÁno tiež dúfam, že nastane obmena útočných pušiek, vz.58 je dávno za zenitom. U vás sú prezbrojené všetky jednotky no nové zbrane? Podľa videa to tak nevyzerá:
     https://zpravy.idnes.cz/obrana...

    • Scotty
     13:16 14.12.2018

     Hajo: Video je z roku 2011....
     Pokud vím tak kromě AZ mají už všichni alespoň BREN1. V pondělí bude vláda schvalovat nákup dalších 14 000 BREN2 potom budou všechny bojové jednotky přezbrojeny na BREN2.

   • Klimesov
    08:51 14.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    Clanek. Jako v základě máte pravdu, ovšem osobně si myslím, že tady už se porovnávají zcela odlišné situace. Ono je otázka, zda by i Slováci neskočili po pronájmu, třeba těch F-16 pokud by jim taková nabídka byla nabídnuta. Pokud vím tak Slováci měli na výbě buď koupit F-16V a nebo Gripen C/D. Za mně si vybrali dobře. Pokud by jim byla nabídnuta varianta Gripenu E/F už by se dalo nad tím polemizovat.

  • Double
   15:50 14.12.2018

   GDP per capita je vacsinou irelevantne, staci sa pozriet na take Irsko, ktore ma oficialne gdp per capita 75k dolarov. Vsetko je o armadnom rozpocte. A ten nas sa zvysi do r. 2020 na 2% hdp. Vas bude tak 1.2%? Keby ste mali prachy navyse, tak by ste kupovali normalne stihacky a nemuseli ste si vypoziciavat tie najlacnejsie nadzvuky na trhu. A ako som uz pisal, mne to je celkom jedno, kludne majte tie najlacnejsie stroje, kludne si ich aj poziciavajte ked nemate prachy, ale aspon sa tu o tych chrapoch nevyjadruj ako o F-22 alebo co :D

   Co sa tyka armady, ako to je teda s tymi vasimi IFV? Vrtulnikmi? Delostrelectvom? Dockate sa ich este tuto polovicu storocia? Raketove delostrelectvo ste zrusili, PVO je zalozene na RBS-70(pouzitelne mozno proti nejakym vetronom). Prakticky jedine co mate "na urovni" su pandury.

   Cize na jednej strane ste ako pises pomaly najbohatsi stat v EU (:D), na druhej je cela vasa armada v rozklade a nic sa s tym nerobi. Nasa na tom tiez nie je najlepsie, ale aspon sa veci menia k lepsiemu. A armada nie je len o stihackach, to mas pravdu, preto sa u nas vynakladaju dalsie miliardy na nove BVP, 8x8, 4x4, PVO, tanky, podporne vozidla, vrtulniky, cvicne lietadla atd. Vsetko do roku 2030. U vas budu radi, ak do 2030 poriesia BVP a odkupia stare gripeny.

   • fenri
    16:05 14.12.2018

    Double: ty vase 2% v roce 2020 jsou zbožné přání. Za druhé i 2% z vašeho HDP je furt mnohem méně, než 1.4% z našeho HDP. A letadla se nekupují za procenta HDP, ale za chechtaky. A těch prostě máte méně. Ne hochu, napíšu jako nejbohatší stát. Píšu jako bohatší stát než Slovensko, kde ta tupější část populace ma pocit, že až jednou bude mít pár průměrných stíhaček, svět se z toho zblázní. Ne, AČR je na tom jednoznačně lépe, než vaše armáda. Do rozkladu ma daleko, zvláště ve srovnání s vámi. Zatím máte prd. Možná tak Turru na cestě a to fakt hitparáda neni. Hod se do klidu, děláš sve zemi ostudu.

    • Double
     16:13 14.12.2018

     Tak je vas 2x tolko, takze logicky to bude viacej. Avsak logicky by ste mali mat 2x tolko techniky. Z tohto pohladu vyzera tych 14 pozicanych Gripenov este viac uboho.

     ACR je na tom lepe :D ale na otazky si mi neodpovedal. Ale je mi jasne, ze je tazke obhajovat tu vasu parodiu na armadu.

    • fenri
     21:42 14.12.2018

     Double odpovím vám na vaše srovnání o počtu letadel:
     Jaký přínos je vašich 12 supersoniků pro NATO? NULA. Jako prd, jestli to chápete. České Gripeny odlétaly na misích NATO tisíce hodin. Ne dvakrát nula hodin, ale tisíce hodin. Chápete? Vy se vezete. Kolik jste investovali do nových letadel? Věřím, že alespoň polovinu toho, co Češi.
     Pojďme to spočítat...aha... vy jste investovali...přesně...zase prd. Ne polovinu, co Češi, ale PRD.
     Co pozemní technika? Kolik máte modernizovaných tanků? Kolik máte moderních KOT? Kolik jste investovali do moderních, NATO kompatibilních útočných pušek? Jeden větší prd než druhý. A IFV? y už máte rozjeté VŘ a máte alokované peníze alespoň a 100 kusů? To je asi nějaký tajný projekt, že? Pokud je AČR parodie na armádu, co máte proboha vy?
     Naštěstí na rozdí od vás, si to řada lidí na Slovensku uvědomuje a chce s tím něco dělat. Vy máte pocit, že jste super (a až budete jednou mít ty F-16, tak vyhlásíte válku Čehúnúm, co Čehúnúm, Rusku a celému světu jí vyhlásíte :-DD) a jste lepší, než česká parodie na armádu, než AČR v rozkladu. Realita je úplně jiná a naštěstí si jí většina lidí na Slovensku uvědomuje. A cesta dopředu nespočívá v přání, aby sousedovi chcípla koza, nebo namlouvání si, že jeho oktávka je horší než moje 120, ale v práci na sobě.

    • Double
     23:11 14.12.2018

     Mal by si zmenit dilera, ocividne ti predava nejaky divny matros.
     Stihacky maju byt v prvom rade prinosom pre stat, nie pre NATO. Aj ked je mozne, ze nejake babkove (loutkove) staty zaujima skor prinos pre NATO :). My sme momentalne investovali 1,6 miliardy Eur, vdaka comu budeme mat najmodernejsie stroje vo vychodnej Europe. Vy mate 12 vypozicanych Gripenov, trocha rozdiel. To, ze beries tych 12 Gripenov ako uspech dost hovori o stave celkovej acr.

     Ja si nerobim iluzie o nasej armade, prave naopak, avsak u nas sa s tym zacalo konecne nieco robit. Masivne sa zvysili vydavky na obranu, vypracoval sa dlhodoby plan modernizacie, podpisali sa prve zmluvy atd. U vas sa nic nezmenilo, armadu beru politici stale "len do poctu". A tak to aj potom vypada, vrtulniky sa vyberaju 10 rokov a stale nic, ifv su v nedohladne, plany na delostrelectvo sa menia kazdy druhy mesiac. Jednoducho katastrofa. A ak toto niekto nadalej obhajuje, tak nech boh ochranuje CR :)

 • Matesaax
  23:41 13.12.2018

  Slovensko je dnes asi jediný evropský stát, který s nákupem nových bojových letadel zároveň navyšuje jejich počet, sice jen o dva kusy oproti Migum ale i tak.. všude jinde jde razantní pokles počtu stroju, např. Belgie a Nizozemí s F-35 oproti F-16.

  • Luky
   00:05 14.12.2018

   Nebylo už moc kam ustupovat.

   A pak se můžeme dohadovat, co je to "nástupce" - buď ve smyslu kontinuity, nebo ve smyslu pokroku. Má to úplně jiné významy.
   Viper je výběhový model. Má to nejlepší ze své generace, ale lecos se už do něj nevlezlo a ani k tomu nebude vůle.

   • Gibon
    08:12 14.12.2018

    Uz o tejto verzii hovoria, ze je nad moznosti a schopnosti tak malej armady ako je nasa. Uvidime, co z toho vytrieskaju.

  • Jura99
   08:14 14.12.2018

   Není to tak, Slovensko mělo celkem 24ks Mig-29A, jejichž počet průběžně snižovalo kvůli neschopnosti je udržovat v provozu (srovnej viz. Polsko a jejich schopnost provozovat Mig-29). Stroj který nám předali do muzea má nálet pouhých 234hodin. Letectvu s takovým přístupem k majetku bych nově nekoupil ani vrtuli.

   • Clanek
    08:35 14.12.2018

    Kolovratek, X krat vyvraceny. Ach jaj...

 • Flader
  22:04 13.12.2018

  K tomu vyjadreniu p. generála Macka že vojaci nemajú boty ... Staˇ´cí sa pozrieť na centrálny register zmluv, koľko výstroje sa objednalo za posledných niekoľko mesiacov. Nejedná sa o rámcové zmluvy, ale o nákup.

 • Jirosi
  21:11 13.12.2018

  Přeji aby to vyšlo.

  Je super mít spoustu vytrénovaných pilotů.... Jen je problém, že ty stroje v NATO nikdo nemá...

 • analytic
  20:42 13.12.2018
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  I pro ČR je dobře, že SR bude mít schopnost bránit svůj vzdušný prostor.

 • koteky
  18:43 13.12.2018

  Už v deväťdesiatych rokoch sa oficiálne hovorilo že SR nikdy nebude mať na to/finančne/ aby prevádzkovala lietadla 5-tej generácie. F 16 nieje zastaralá konštrukcia, je to koncepcia jednomotorového lietadla s NOSNÝM TRUPOM a prvkami LERX, o vylepšenie sa postarali japonci so svojím F-2.U piatej generácie sú tieto aerodynamické prvky potlačované či úplne absentujú kvôli filozofii STEALTH. Toľko o sne menom F35. A úprimne Čechom závidím že majú Gripen, pretože F 16 sa mí zdá príliš luxusná nato čo bude pre OSSR v službe poskytovať.

  • Sergej7490
   19:18 13.12.2018

   Presne tak, uz vidim, ako Danko posiela F16 pomahat spojencom kdesi v Syrii :-D
   Ale na druhu stranu Narodny Kapitan tu nebude vecne a potom sa tieto stroje mozu hodit aj na nieco viac ako Air Policing.

 • Hajo
  18:22 13.12.2018

  Jura99: F16 je výbehový model? To vážne? Tak prečo ho používa toľko krajín a chystá sa ich modernizovať na verziu block 70/72? Odpoveď je jednoduchá, je to v boji osvedčený, technicky vyspelý a modernizovateľný stroj, ktorý má a bude mať ešte dlho čo ponúknuť (viď. Poľsko, Izrael, Katar atď.).

  • fenri
   18:29 13.12.2018
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Hajo, mrkněte se na význam slova "výběhový", než se začnete čílit. Výběhový neznamená špatný, neefektivní, nevýkonný či nevýhodný. Ba leckdy naopak. Často výběhové modely patří k nejvýhodnějším nabídkám na trhu. Výběhové je něco, co už má nástupce, resp. je na konci svého cyklu. Což neznamená, že je to špatné, že se to nebude ještě nějaý čas prodávat, vyrábět a drobně vylepšovat. A ano, letadlo ze sedmdesátých let, které je (pomalu bude) nahrazováno F-35 prostě je výběhové. Hodně dobré, schopné a výběhové.

  • Jura99
   18:30 13.12.2018

   Zrovna ty jmenované státy (Polsko, Izrael, Katar) nejsou moc dobrý příklad. Polsko provozuje F-16C, ale pokukuje po F-35A, Izrael nakupuje F-35A a své F-16I zčásti prodá např. Chorvatsku, no a Katar žádné F-16 nemá, pokud se nepletu. Státy jako Dánsko, Norsko, Belgie, Holandsko všechny měly F-16 a nahrazují je F-35A. Nový Block 70/72 mimo Slovenska nikdo zatím nekoupil.

   • Double
    18:46 13.12.2018

    Pred nami ich kupil Bahrain. Americania planuju vsetky F-16 zmodernizovat na verziu Viper, Greci a Tajwan ditto. Coskoro ich pravdepodobne nakupia aj Bulhari a Rakusania.
    Nezavid tolko, my za to nemozme, ze lietate na zapozicanych starych plechovkach (na vlastne nemate? :D), zatial co my nakupujeme najnovsie F-16.

    • Jura99
     18:58 13.12.2018

     Ty jmenovane staty maji specificke duvody, napr. Taiwan z politickych duvodu nema sanci dostat F-35A, Recko je zadluzene a Bahrajn jen dokupuje k upgradovanym starsim.

    • Double
     19:42 13.12.2018

     Ved si pred chvilou hovoril, ze ich nikto nekupuje :D co sa stalo s tou castou tvojho argumentu? :D Kazdy kupuje lietadla kvoli specifickym dovodom, napriklad taka Juzna Afrika nakupila Gripeny, lebo polovica krajiny ani nema na chleba. Potom su tu samozrejme krajiny, ktore si tie lacne gripeny nekupia ale len pozicaju, ale k tomu sa radsej nebudem vyjadrovat.

    • Jura99
     20:20 13.12.2018

     Tvrdil jsem ze mimo SVK se nekupuji nove Block 70/72. Ty jmenovane jsou modernizace na verzi Viper, nikoliv nakupy novych.

    • Double
     20:38 13.12.2018

     Co je hlupost, kedze ich este pred nami kupil bahrajn.

     btw, staty ako Dansko, Norsko ci Holandsko sa participovali na vyvoji F-35. Prakticky sa rozhodli o nakupe F-35 davno predtym ako bola F-16V vobec predstavena. Ved aj vdaka nim je momentalne F-16V na svete, kedze pouziva mnohe technologie, ktorych vyvoj zaplatili pri vyvoji F-35. Ale to ta asi nenapadlo co? :D

     Kazdy aj tak vie, ze ak nahodou nakupite F-16V tak budes skakat od radosti 5 metrov do vzduchu.

    • Jura99
     20:45 13.12.2018

     Bahrajn jako doplnek k upgradu starsich, takze doplnuje pocet. CR verim, ze pouvazuje nad F35A. Ale priority vidim jinde, nez vysypat vsechny zdroje do par kusu stihacek.

    • moky
     20:52 13.12.2018
     • (6)

     Víš retarde.my je provozujeme od roku 2005.To ste ještě cválali na koních..

    • Double
     20:57 13.12.2018
     • (11)

     Takze to nie je kupa ale len doplnenie poctu :D no ja mam dost. Inak, aj ja vidim priority ACR inde, len sa obavam, ze tych priorit je tolko, ze aj odkupenei starych gripenov bude luxus ktori si nebudete moct dovolit

    • Double
     20:58 13.12.2018
     • (11)

     moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D

   • Hajo
    18:59 13.12.2018

    S tým Katarom som sa pomýlil, ide o Bahrajn a záujem o nákup F16 block 70. Poliaci predpokladám budú tiež modernizovať F16 a F35A v ich prípade dáva zmysel, susedia priamo s Ruskom. Izrael som uvádzal ako príklad úspešnej modernizácie a bojového nasadenia F16. Tento nákup má aj nadväznosť na modernizáciu našich letísk.

 • Jura99
  17:40 13.12.2018

  Macko to řekl správně, akorát se nejedná o Mercedes v limitovaném provedení, ale o výběhový model letitého dizajnu, pravda na možnosti jeho konstrukce v "plné palbě", který si však kupuje pouze Slovensko. Všechny ostatní státy, které přezbrojují letectvo, jej dosud ponechaly bez povšimnutí a kupují obvykle nástupce F-16, tedy F-35A. Čím to, že i dosavadní uživatelé starších verzí F-16 kupují F-35A místo nákupu nových Block 70/72?

  • Double
   18:13 13.12.2018
   • (10)

   Gripen C je co, skoda 120? Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch

   • fenri
    20:58 13.12.2018
    • (5)
    Oblíbený příspěvek

    Zdá se, že Slovensko možná bude mít časem pár slušných stíhaček a hned mají někteří bratři pocit, že jsou supervelmoc a zvedají zamindrákovaný hřebínek.
    "Nezavid tolko, my za to nemozme, ze lietate na zapozicanych starych plechovkach (na vlastne nemate? :D), zatial co my nakupujeme najnovsie F-16."
    "Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch"
    Double, zatím máte prd a ještě pěkných pár let ho mít budete. To za prvé. Za druhé sebelepší stíhačky vám bez funkčního zázemí a zbytku armády budou na nic. A za třetí je docela dobře možné, že než se naučíte na těch F-16 létat a servisovat je, a vypracujete si postupy a rutiny pro západní vojenskou leteckou techniku (které my už máme), my možná budeme létat na F-35. Tož tak.
    Ale hlavně my vaše kecy přijdou fakt ubohé a dětinské.

    • Double
     21:50 13.12.2018
     • (16)

     Mozno budete dovtedy aj na mesiaci. Ako sa hovori kym vies snivat tak mas nadej :D a nemusis byt taky precitlively, keby stale nepisal same rozpravky, tak by som si z vas nerobil taku srandu

   • fenri
    22:40 13.12.2018
    • (5)
    Oblíbený příspěvek

    Ehm, Double, nechci ti brát iluze, ale čeští piloti létají už 13 let na moderní západní technice, a už skoro 10 let se účastní střežení vzdušného prostoru NATO v Pobaltí a na Islandu. Máme na západních letadlech nalétáno hodně přes 20 000 hodin (kdy toho dosáhnete vy?). Gipeny spolu se Švédy zvládáme udržovat ve vysokém operačním nasazení . Vy sníte o tom, že možná v roce 2023 začnete zavádět o něco lepší letadla. Než je zavedete, integrujete do NATO, něco s nimi nalétáte, uděláte k nim infrastrukturu, vyhrajete nějaký Tiger Meet... to už tu budou úřadovat naši vnuci.
    Ty sny zatím máte jenom vy. Češi nevzrušeně žijí realitou, která je pár procent za vašimi sny. Já vám ty sny upřimně přeji. A přeji vám, ať vám vyjdou. Bez ironie. Ale rozesmívá mě mindrák provinčního chudáka v otřískaném ˇŽigulu, u kterého nemá na benzín a díly, a kterému někdo slíbil že bude jednou snad mít postarší BMW a už teď se vysmívá, těm, co dávno jezdí a rutinně jezdí Passatem. Chlapče, z vás méněcennost přímo čiší. Chcetete si poměřovat kdo výš dočůrá (a zatím čůráte jen do plínek), ale neuvědomujete si, že to není všechno. Dobrá éra jsou jen zlomek armády a letectva.

    • Double
     23:07 13.12.2018
     • (11)

     Nj, lietaju na zapadnej, nie na vasej. Ak to beries ako nejaky uspech tak nech sa paci, ale podla mna to je skor trapas, ze stat ako Cesko nema na vlastne stihacky. Inak, rozdiel medzi F-16V a Gripenom C je jednoznacne vacsi ako medzi Mig-29AS a Gripenom C ktory mate zapozicany. Co sa tyka zvysku tojho komentu, tak som sa dobre pobavil :D Asi mas nejake mindraky, mozno pocit menejcennosti. Ale neboj sa, v hlave si opakuj, ze jedneho dna budete mat F-35, Blackhawky atd., mozno sa ti ulavi :D

    • fenri
     23:28 13.12.2018
     • (4)
     Oblíbený příspěvek

     Double, ještě jednou: my létáme na moderních letadlech, za která platíme. Vy létáte ve 30 let starých letadlech, které jste dostali a u kterých nemáte ani na palivo, ani na údržbu. Kolik jich dostanete do vzduchu? Myslím, že jedna ruka notně zdevastovaná cirkulárkou, by na ty počty stačila.
     Chápete rozdíl mezi tím, co je v ČR DNES a co je tedy REALITOU a tím, co MOŽNÁ v SR jednou BUDE a co je tedy vlhkým snem?
     A rozdíl mezi Gripen C a F-16 ftunningu? No, hlavně bude dán celkovou úrovní výcviku, nalétaností, zkušenostmi se spoluprací s dalšími letectvy NATO, se schopností monitorovat vlastní vzdušný prostor atd. Myslím, že Vaši piloti mají nalétáno ještě mnohem méně, než naši (ostatně kdy se piloti SR podívali na akce a operace NATO, na které už naši deset létají? A kdy se na ně podívají? A jestli?
     Pro představu - to, co měly naši piloti nalétáno na Grpenech k loňskému roku, budou mít ti vaši (pokud se všechna letadla dodají a uvedu do plného operačního provozu do jednoho roku od aktuálního termínu zahájení dodávek) nejdříve na přelomu let 2035/36. To jen za předpokladu, že od začátku budete létat plný kotel, se kterým počítá aktuální smlouva a že nenastane ani moment zdržení v dodávkách, získávání operačních schopností apod. Tedy v roce 2035 megaoptimisticky budete mít nalétáno to, co naši piloti měli loni (skoro už lze říct předloni).

    • Double
     23:57 13.12.2018
     • (11)

     Lieta ich cca 10? Cize ak to preratame na pocty obyvatelov tak zaostavate. A co je dolezite, tak su nase, zatial co vy lietate na pozicanych gripenoch, lebo ste nemali prachy na normalne stihacky. To je jednoducho fakt. Ale ja vas neodsudzujem, chceli ste setrit, tak pre mna zamna setrite, ale bolo by na mieste si to priznat a nehrat sa na majstrov sveta... A este raz, Gripen C nie je oproti Migu-29 ziadna vyhra. Takze tie tvoje rozpravky ohladom x tisic hodin nalietanych na Gripenoch ma vobec nezaujimaju. Ale ked uz sme pri tom, tak v r. 2035 budu mat nasi nalietane tisicky hodin na najmodernejsich stihackach 4++ generacie, zatial co vy budete pravdepodobne stale lietat na Gripenoch C. Ale tak na nahananie dopravakov vam to snad bude stacit :) a co sa tyka cviceni, tak naposledy sa ucastnili NATO cvicenia mace xix, ktore bolo tento september.

    • Double
     00:02 14.12.2018
     • (11)

     Inak, ako to vypada s novymi BVP? vrtulnikmi? delostrelectvom? Nedavno to vypadalo ze uz mate vybrane a hla, nakoniec sa tie tendre zacali rusit. Asi uz chapem, preco z teba ide tolka zavist :)

   • RiMr71
    16:35 17.12.2018

    ...VItajte na SLovensku, zemi majstrov sveta v ladnom hokeji a drzitelov najveciho komplexu menecennosti vo strednej Europe!
    Ukazoval jsem tvoje příspěvky kolegům Slovákům v práci a mám ti vzkázat, že jsi ***** a ***** a *****... vlastně to sem napsat nemůžu. Ale jsou to oblíbená slovní spojení tvých spoluobčanů :)

    • Double
     23:31 17.12.2018

     Uz som si myslel, ze to nariekanie zo strany urazenych ceskov prestalo, ,a hla :)

 • Arthur
  16:19 13.12.2018

  Objednanie a následný nákup 14 kusov viacúčelových stíhačiek F-16 Block 70/72 so servisom na 2 roky !!! za 1,6 mld EUR primárne odčerpá 500 mil EUR, ktoré mohli byť v rámci kapitoly MOSR realokované do iných spôsobilostí Vzdušných s´íl resp. ďalších spôsobilostí OSSR voči modernizačným plánom obsiahnutých dnes v už neaktuálnom Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OSSR s výhľadom do roku 2030, kde sa plánovalo na stíhačky 1,1 mld EUR.

  Zároveň bez vyššie uvedenej akvizície netreba opomínať tú pachuť naokolo a to objednať tie stíhačky, ktoré prídu čo najneskôr, a tak čo najdlhšie udržať v prevádzke ruské MIGy 29 a predĺžiť tak abonent v podobe pobytu prokremelskej údržbársko-špionážnej jednotky na NATO základni Sliač.

  CELÉ ZLE...

  • danny
   16:27 13.12.2018

   já bych to neviděl tak negativně. Nechápu sice, proč servis jen na 2 roky, ale jinak bych moc nevěřil tomu, že by se nějaké prostředky ušetřily a smysluplně využily na růst jiných schopností. Tahle akvizice naopak může motivovat ke snaze využít potenciálu, který nové F-16 mají a bude zaručovat aspoň jakousi snahu o kompatibilitu čehokoli jiného, co se bude kupovat.

  • Double
   16:40 13.12.2018

   Je ti jasne, ze keby sa stihacky kupovali za planovanych 1,1. miliardy, tak do rozpoctu MOSR by sa z tych "usetrenych" 500 milionov nedostal ani cent?

  • Hajo
   19:12 13.12.2018
   Oblíbený příspěvek

   Zaujímalo by ma prečo neoslovili so servisom Migov 29 Poliakov resp. urobiť dopyt na súčiastky u Maďarov?

 • Kichot
  15:23 13.12.2018

  Naše armáda by se hlavně měla soustředit na obranu našeho státu. A tomu by měla podřizovat akvizice. Ve finále je skoro jedno jestli Jas39 nebo F16 když budou kompatibilní. Je sice dobře, že jsme v NATO, proti Rusku nebo Číně fajn, ale historie nás učí , že se máme obávat hlavně okolních států. Nic není věčné ani Nato ani EU ani RVHP. A ani bratrská láska se Slovenskem..

  • palo satko
   17:26 13.12.2018
   Oblíbený příspěvek

   Jasne, ze u nas rastie nenavist voci Cechom. Uz v lete mi manzelka vravela, ze by som nemal pit Plzenske pred obedom a na lacno.

   • Czertik
    20:10 14.12.2018

    Tak zkus Corgon :) Treba ji zahrajes na narodni stunu :).

 • Rase
  14:12 13.12.2018
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  F-16V (Block 70/72) nemá smysl ani porovnávat s Gripenem C/D, leda tak E/F, pak ale budou trochu jiné i ty provozní náklady a cena. Jsem docela dost zvědavý, co za stíhačku vyberou Bulhaři a taky v Rakousku. Podle oficiální zprávy speciální komise z loňského roku, není nákup nových strojů zrovna doporučován. Přesněji mluví o pořízení 3 dvoumístných Eurofighterů a všechny modernizovat + přikoupit 10 výcvikových letounů kategorie advance jet trainer, schopných nést zbraně. Tím by vznikl systém dvou flotil (zwei Floten System) pro ochranu vzdušného prostoru státu. Dodám, že právě modernizaci stávajících stíhačů nabízí britové (BAE Systems). V případě že se rozhodnou koupit fungl nové stíhače, tak se zmiňuje právě Gripen E/F i F-16 Block 70/72. Osobně bych tento tendr doporučoval sledovat, protože naše Gripeny C/D nevydrží v pronájmu věčně a bylo by fajn provozovat stejný typ jako nějaký z našich sousedů. Stejný problém budou muset řešit i Maďaři. Bude zajímavé, zda střed Evropy přejde na F-16V, Gripen E/F nebo si každý dál pojede sám na svém písečku

 • chalupab
  12:49 13.12.2018

  Věřím, že kupující i prodávající má velkou radost.
  Nicméně musím podotknout (jako bývalý místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR - tedy i jako ten, kdo se pokoušel jak s činovníky NATO, tak i se slovenskou stranou komunikovat řadu problematik): SKUTEČNOU SPOLUPRÁCI v oblasti obrany, budování společných odstrašujících ozbrojených sil při maximální výhodnosti poměru vynaložených prostředků z kapes daňového poplatníka a synergických schopností, jistou specializace národních armád, efektivitu využití vojenských technologií včetně výcviku, údržby po dobu takzvaného životního cyklu (cca 30 let), legislativy atp. SI PŘEDSTAVUJI SKUTEČNĚ JINAK.
  Třeba takto - jenom FIKCE :-) - že se politické reprezentace, respektive ministři národních obran dvou sousedních, takřka bratrských národů sejdou a dohodnou se na společném, dlouhodobém způsobu dlouhodobého řešení společné obrany a ochrany nevelkého vzdušného prostoru uprostřed Evropy...mělo by to být o to snadnější díky faktu, že obě země sdílejí závazky kolektivní obrany v rámci aliance NATO. Tedy si - čistě teoreticky řeknou třeba toto: ok, vy máte potřebná letadla, piloty, vše zavedené a funkční, vše co na to navazuje, ok, společně dokoupíme-doleasingujeme dalších 6 (nebo 8, nebo 10) strojů, nějakým koeficientem zaplatíme další modernizaci a další vybavenost, společně přispějeme na výcvik pilotů, logistiku, radary, modernizaci letišť atp. a PŘEDEVŠÍM ZVÝŠÍME naše SPOLEČNÉ schopnosti nikoliv pouze dvakrát, ale s ohledem na synergii efektů vlastně 3 krát - což bude super zprava jak pro naše daňové poplatníky, tak pro ostatní alianční země kolektivní obrany....
  Ale jak vidno, je to spíš námět pro nějaký scifi román o selském (vojenském) rozumu nejen ČR a SR, a o celém slavném budování bojeschopnosti evropské branné komunity v NATO.

  Závěr: mám čím dále větší dojem (těch signálů je samozřejmě více), že všechny vznečené řeči o potřebné transformaci NATO, o zvýšení schopností k obranně vůči neustále zdůrazňovaným hrozbám (RF a Čína), o obranné spolupráci v rámci V4 jsou jenom skutečně jenom řeči a potřebný skutek utek. Nebo ? ta hrozba (RF a Čína) není takovou hrozbou, za jakou je vydávána...fakt nevím.

  A neodpustím si poznamenat - evropské národní armády v této chvíli obhodpodařují více než 170!!! zbraňových systémů (což představuje velmi složité logistiscké zajištění, plánování bojové činnosti, koordinaci a kompatibilitu ozbrojených sil atd. - a ASTRONOMICKY neefektivní plýtvání finančními rozpočty = skutečně "problematické" vojenské schopnosti).
  Ti kteří jsou v NATO na absolutní špičce a dotuji NATO ze 70% financí od svých občanů - tedy USA - disponují POUZE! cca 70 zbraňovými systémy.
  Otázky:
  - DOKDY SE, s ohledem na veškeré souvislosti, fakty, náklady, hrozby a změny v globálním bezpečnostním prostředí, BUDOU EVROPANI I V TÉTO OBLASTI - VOJENSKÉ SPOLUPRÁCE. odpovědnosti za obranu Evropy - CHOVAT JAKO DILETANTI?
  - KDO Z EVROPSKÝCH POSLANCŮ (Českých) vůbec tuší o co "go"?
  - odvedli politici a poslanci obou spřátelených (bratrských) zemí práci za kterou jsou svými občany placeni?

  A tyto otázky jsou určeny především pro obyčejného evropana, který chodí k volbám a platí daně - měli bychom se všichni mnohem důsledněji ptát NA CO VLASTNĚ!!!
  volby jsou v květnu 2019

  • Slavoslav
   12:56 13.12.2018
   Oblíbený příspěvek

   predstava je to pekna, ale nerealna kym tu nevznikne jednotna europska armada ktora by zastresovala obranu celej Europskej unie. Ale aby ta bola efektivna znamenalo by to vzdanie sa vlastnych zahranicnych politik a pretransformovanie EU na plnohodnotny stat. A to je v dohladnej dobe nerealne tiez.

   Doterajsie narodne armady by tvorili nieco ako narodnu gardu v USA, aby sa aj lokalny politici mali s cim hrat a kde prepierat peniaze.

   • GlobeElement
    13:08 13.12.2018
    Oblíbený příspěvek

    Hlavně se do toho vždycky dostane ekonomika a politika. Armáda typu AČR letadla musí koupit v zahraničí, ale Francouzi, Angličani, možná Němci si mohou stavět vlastní - to je sice logisticky náročné, ale zase to dá práci lidem a nechá peníze v ekonomice.

    • Slavoslav
     14:00 13.12.2018
     • (0)
     Oblíbený příspěvek

     ach tak daleko ani nemusime ist. Tu sa nedokaze dohodnut ani Cesko so Slovenskom teda dva staty ktre k sebe maju naozaj blizko. A uprimne. Ako by to fungovalo ked sa jedna o dva staty s dvomi samostatnymi vladami v pripade vojny? Predstavme si scenar, ze Cesko bude napadnute Polskom kvoli Tesinsku (alebo Slovensko Madarskom kvoli zitnemu ostrovu). Ako to bude s nasadenim spolocnych lietadiel? Jeden stat je oficialne vo vojne druhy nie, ale zjeho uzemia operuje stihacia letka zapajajuca sa do konfliktu? A utocnik to necha len tak? Kdeze, toto fungovat nikdy nebude pri viacerych samostatnych prvkoch.

     Co je smutnejsie a kde by sa dalo spolupracovat su spolocne nakupy a logisticke zabezpecenie a nie sme schopny ani toho

  • Gibon
   15:42 13.12.2018
   Oblíbený příspěvek

   Nevidim jediny dovod na takuto delbu.
   2005 ste vybrali dobre. Gripen super stihac. Dnes uz zaostava, nevidim jediny dovod aby sme sa upisali (dnes!) horsej volbe. Aby ČR usetrila? To snad nie.
   F-16 je dnes v EU snad najrozsirenejsi stihac v EU a v okolitych statoch je pocetnejsi ako Gripen....
   Ak by malo platit co ste napisali, mali by ste ukoncit prenajom Gripenov a zacat akviziciu F-16.

 • Pepin Nešpor
  11:33 13.12.2018
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Všechny negativní kecy ignoruji!!!
  Blahopřeji Slovákům budou mít super mašiny!!!
  Stačí když si vzpomenu na letecké dny co ještě F-16ky dokáží je neuvěřitelné. mají ještě budoucnost kór když jsou tak mohutně modernizovaný!!!
  Kéž by jsme je měli také! prostě výborná volba.

  • GlobeElement
   12:05 13.12.2018
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Papírově jsou F-16 lepší, než Gripeny, ale hlavní výhoda je pro budoucnost - USA určitě bude vyvíjet a vyrábět letadla dalších generací, u kterých bude promyšlen přechod pilotů, výzbroje a zázemí z F-16, u Švédska se o tom dá s úspěchem pochybovat.

 • NeoXII
  10:08 13.12.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Kecy gen. Macka sú bezkonkurenčné. Možno ho prekonáva ešte odborník na všetko, akýsi Naď. To porovnanie s limitovaným mercedesom pred rozpadnutým domom je už urážka. A hlupák, ktorý mal ambície, ale pohorel sa teraz mstí. Armáda sa konečne prekopáva a tak tí, čo nemajú do toho čo kecať, kecajú najviac. Vraj vojaci nemajú boty. No tak asi budú po letisku pobehávať bosí a piloti si aspoň vezmú z domu šlapky. Ale zbytočne sa jedovať kvoli niktošom. F-16 pre SR bude špička a ja sa teším, až ich raz uvidím naživo na SIAFe.

  • jj284b
   10:37 13.12.2018

   s tym rozdielom ze Macko ma uplnu pravdu. a servisovanie Migov sa dalo riesit s Poliakmi, no namiesto toho ide SNS rokovat s Rusmi..

  • Gibon
   10:57 13.12.2018

   Zabavne je ako AN vedia vzdy oslovit kritikov vedenia OSSR (potiaľ to je v poriadku) no zabudnu oslovit druhu stranu o stanovisko.
   Nie je žurnalista ako žurnalista. Tak mozno premenovat. armadniblesk.cz

   Gen.Macko viac ako miliardu € naplanovanu do reko kasarni uz nespomina.

   • Jan Grohmann
    11:42 13.12.2018
    • (3)
    Oblíbený příspěvek

    A kolikrát chcete, abychom požadovali po obou stranách vyjádření na vzájemnou kritiku? 2x, 3x, 5x? Máte na jedne straně ty, kteří tvrdí, že je nákup OK na druhé straně jsou ti, kteří říkají, že za ty peníze se dalo koupit něco jiného. V článku mají prostor obě strany. Přečtěte si 10 dalších článků na toto téma a udělejte si obrázek sám. Tak to funguje.
    Pokud chcete nějaké oslavné texty, jak teď bude vše skvělé, tak to tady nenajdete. Protože tak to nefunguje.

    • Karlos73
     12:27 13.12.2018

     ospravedlňujem sa za negatívný -1, chcel som dať +1.

    • Gibon
     14:46 13.12.2018

     Tak ako som zvyknuty u mienkotvornych medii na SVK. Ci laviciarska pravda alebo praviciarske SMEcko, vzdy daju moznost komentaru, ak cituju niekoho tvrdenie. Len ten bulvar to nerobi. Asi ich to tiez obtazuje.
     Ale tak mozno v Cechach sa toto nenosi vobec. Tak to budem brat ako lokalne specifikum.

     A ziadne oslavne texty neocakavam. Aj ked ich tu casto citavam :-D

     Ako som napisal. Napisat nazor kritika nakupu je v poriadku. Dokonca je to viac ako ziaduce. No to je aj pravo protistrany zareagovat.

   • Jura99
    17:43 13.12.2018

    Kdo je druhá strana ? MO SR ? Mám dojem, že o informace je žádá kde kdo, ale obvykle řeknou jen co chtějí a zbytek přikryjí utajením.

 • fenri
  09:53 13.12.2018
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Řekl bych, že Slováci zvolili dobře. Vyzkoušené stroje s velmi solidní bojovou hodnotou. Cenu nekomentuji, není přesně známa, ani co v ní je. Na první pohled se jeví jako hodně vysoká, ale bez přesnějších informací těžko soudit.
  Nás Gripeny samotné vyjdou na cca 16M+ na 15 let, se vším ostatním na cca 21M. Těžko říct, co je výhodnější. V podstatě za cenu slovenských F-16 jsou Gripeny na 30 let, ale je to neobjektivní sčítání (bez znalosti položek). Bojová hodnota Slovenských F-16 se mi oproti Gripenu C jeví jako nezanedbatelně vyšší, na druhou stranu v roce 2027 bude asi uvažování o F-35 snažší. Letadla už by mohla být vychytaná, dostupná a za rozumné peníze.

  • Slavoslav
   10:35 13.12.2018

   skusal som najst link na americku oficialnu ponuku, ale zrejme som ho medzicasom vymazal tak len takto (ak sa nic nezmenilo odvtedy):

   16 motorovo + 16 radarov, 30 ks AIM-120C7 AMRAAM, 100 ks AIM-9X Sidewinder, 150 ks JDAM kitov a 400 ks MK-82 alebo BLU-111

   • kisam
    11:10 13.12.2018

    Slavoslav, to čo píšete bolo súčasťou schválenej ponuky za 2,5 miliardy €, ale čo je súčasťou tejto podpísanej ponuky za 1,6 miliardy to naozaj nevieme.

    • Slavoslav
     11:31 13.12.2018

     ministerstvo uz vtedy tvrdilo o cene nizsej o cca miliardu co by zodpovedalo a bolo to vysvetlovane, ze dokumenty predkladane kongresu sa schvalne navysuju aby nemuseli byt nanovo schvalovane ak dojde k zmene smerom nahor

     na druhej strane pri SNS clovek nikdy nevie, preto pisem, ze ak sa odvtedy nic nezmenilo

   • HibbsCZ
    20:38 13.12.2018

    The Slovak Republic has requested a possible sale of fourteen (14) F-16 Block 70/72 V configuration aircraft; up to sixteen (16) F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney engines (MDE); fifteen (15) M61 A1 Vulcan 20mm Guns (MDE); sixteen (16) APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (MDE); fourteen (14) Modular Mission Computers (MDE); fourteen (14) LINK-16 (MIDS-JTRS) secure communication systems (MDE); sixteen (16) LN260 EGI Embedded Global Positioning System Inertial Navigation Systems (EGI) (MDE); fourteen (14) Joint Helmet Mounted Cueing Systems (MDE); fourteen (14) Improved Programmable Display Generators (iPDGs) (MDE); thirty (30) AIM-120C7 air-to-air missiles, one hundred (100) AIM-9X air-to­ air missiles; twelve (12) AIM-9X Captive Air Training Missiles, two (2) AIM-120C7, twenty-four (24) AIM-9X additional guidance units; two hundred twenty-four (224) each Computer Control Groups and Airfoil Groups for GBU-12 Paveway II 5001b Guided Bomb Kits; twenty (20) Enhanced Computer Control Groups for Enhanced Paveway II (GBU-49); one hundred fifty (150) KMU-572F/B Guidance Kits for Joint Direct Attack Munition (JDAM) 5001b Guided Bomb (GBU-38); sixty (60) LAU-129 Guided – Missile Launchers; thirty-six (36) MK-82 or BLU-111 500 lb Inert Fill Bomb; four hundred (400) MK-82 or BLU-111 500 lb Bomb Bodies; four hundred (400) FMU-152 Joint Programmable Fuzes; and six (6) AN/AAQ-33 Sniper Pods. Also included are fourteen (14) Joint Helmet Mounted Cueing System II; fourteen (14) AN/ALQ-213 Electronic Warfare Management Systems; sixteen (16) AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites; sixteen (16) AN/ALE-47 Countermeasure Dispensers; Advanced Identification Friend or Foe (AIFF), Secure Communications and Cryptographic Appliques; Joint Mission Planning System (JMPS); ground training device (flight simulator); Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support; software and support; facilities and construction support; spares and repair/replace parts; personnel training and training equipment; publications and technical documentation; missile containers; DSU-38A/B Illuminated Target Detector (GBU-54); munition support and test equipment; aircraft and munition integration and test support; studies and surveys; U.S. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support. The estimated total cost is $2.91 billion.

  • otecko
   10:35 13.12.2018

   Gripeny se AČR vyplatí, máme 100% servis bez prodlev za čekání/nedodání náhradních dílů pod sankcemi. Za těch bezmála 20 let se nestalo, aby byly Gripeny uzemněny z důvodu nedostatků ND či servisu... A jsou spolehlivé, máme na nich nalétáno více, než Švédové, ti se k nám chodí koukat a učit co to éro vydrží ...

   • GlobeElement
    12:07 13.12.2018
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Tady jde o jejich nástupce. Nástupcem F-16 bude nejspíš F-35, co bude nástupcem Gripenu?

    • Luky
     12:23 13.12.2018

     F-16 nástupce nemá.
     Nástupcem Gripenu C je Gripen E.

    • GlobeElement
     12:58 13.12.2018

     Luky, nerozumíte, nebo schválně píšete mimo?

     Gripen nemá žádného nástupce. SAAB nevyvíjí další generaci letadel. Je to slepá cesta.
     US AIR Force mají vymyšlen přechod od F-16 dál, co bude u Gripenu?

    • Luky
     13:52 13.12.2018

     Pokud si dobře pamatuju, na Slovensku se psalo, že se kupuje letadlo na 40 let nebo něco podobného a o to se i opíraly ty utajené ekonomické "prognózy". Nechápu tedy o co ti jde. Navíc F-35 je někde jinde a s F-16 nemá nic společného.

     GripenE je aktivně vyvíjená perspektivní platforma, navazující na předchozí model - čili nástupce. Ve chvíli, kdy se to místním hodí do krámu, označují ho za nové letadlo...

    • Czertik
     19:55 14.12.2018

     luky
     Velmi vtipne, tak nastupcem gripenu c je gripen e.
     Uplne stejna uroven jako tvrzeni ze nastupcem f/a-18 c je f/e-18 e a ne f-35b.

   • mudry.udrzbar
    12:32 13.12.2018

    Ano, na poletovanie a air policing Gripeny stacia, to nemeni nic na tom, ze F-16V je v bojovych schopnostiach niekde inde...

    • otecko
     14:36 13.12.2018

     Než Slovensko dostane nové F16 V tak AČR už bude řešit tendr na nové stíhače, na to nezapomeňte. A dosud Gripeny slouží spolehlivě nejen na air policing, ale i na cvičeních NATO, kde se OSSR s MiG29 ani nevyskytují. I to letošní Ample Strike kvůli tomu, že už nemají na čem, vynechali....
     A na s tou hotovostí v rámci NATO je to také pravda, Migy už dolétaly a většinou stojí....

    • mudry.udrzbar
     17:26 13.12.2018
     Oblíbený příspěvek

     otecko
     nepochybne, to co ste napisal je pravda ale nic to nemeni na tom co som napisal ja. Pri vybere Gripen C/D vs F-16V pre SR v roku 2018 je jasne lepsia volba F-16.

    • Sergej7490
     19:32 13.12.2018

     Ale my nedokazeme vyuzit ani skoro jednoucelove bojove moznosti MIG29A. Ako si predstavujete ze zrazu vyuzijeme F16 ?
     Na nic ine, ako ten AP ich sucasna garnitura nebude mat gule pustit.
     Maximalne (aj to bude velke +) na nejake spolocne NATO cvicenia.

  • Jura99
   17:47 13.12.2018

   Nelze nekomentovat cenu a současně říct, jestli zvolili dobře nebo špatně. A jelikož není úplně jisté, jaká cena je a co se za ní kupuje, je ten obchod seriózně nekomentovatelný. Nikdo se např. nepochlubil, jaká bude cena servisu za 2roky, až uplyne "servis v ceně". Pronájem Gripenů je proti tomu jistější v tom, že servis je v ceně nájmu.

 • Clanek
  09:41 13.12.2018
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  K cene, ta se medialne neustale zminuje jako 1,6mld E, ale potvrzeno to nebylo, muze to byt tedy vice i mene nez toto cislo:"Najväčšia časť tej ceny sa splatí v najbližších troch rokoch. Toto sme si presadili. Skrátili sme si splátky, aby sme sa vyhli kurzovým rizikám a nemuseli platiť za ich minimalizovanie. Je to aj reakcia na to, že verejné financie sú v dobrom stave," podotkol.
  Presnú sumu za kontrakt však Kažimír prezradiť nechcel."

  Zrovnatak neni jasne co vsechno je v one nejasne cene pokud jde o munici / prislusenstvi. Co jasne je je alespon kolik "kusu" slovenskeho personalu si udela vylet do USA na skoleni:"Dovedna pôjde o pilotov a 160 profesionálnych vojakov, ktorí sa budú pripravovať v USA. Dohodnutý je aj servis lietadiel a možnosť ich reklamácie po dobu dvoch rokov."

  K nakupu tleskam, konecne jasne vykroceni zapadnim smerem.Ted otazka co do 2022 kdy uz nejspis bude slovensko schopno si chranit svuj vzdusny prostor prnimi 4 kusy F-16. Prodlouzit o 3r MiGy? Nebo spoluprace s HU/CZ/PL?

  • Gibon
   11:14 13.12.2018

   Myslim si, ze zrychlenie splacania je hlavne z dovodu situacie na trhoch. Slovensko si tento rok pozicalo uz 3/4 miliardy so zapornym urokom vratime tak menej ako sme si pozicali. Preto buduci rok splatia prvych 500mil €.

 • FantomasMan
  09:38 13.12.2018

  Všetko by bolo OK až nato, že nominanti SNS v novembri oznámili, že budú navrhovať pokračovanie so súčasnými ruskými stíhačkami MiG-29. To v preklade znamená, že najneskôr budúci rok chcú s ruskými firmami podpísať zmluvy na ich ďalší servis, ktoré by platili do konca roka 2023. Čo znamená, že v konečnom účtovaní sa dostávame k dvom miliardám. Čo je už dosť veľa.

  • Clanek
   09:44 13.12.2018
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   To je trosku scitani hrusek a jablek, ne? MiGy, pokud se prodlouzi, by se museli prodlouzit tak jako tak. A taky to nejsou "penize za nic", ale penize za dalsi 3-4 roky ochrany vzdusneho prostoru. To samozrejme neni zdarma, ano, ale taky to automaticky neznamena, ze o to dava smysl navysovat casku za kterou se porizuji F-16. Nedava.

   • FantomasMan
    10:06 13.12.2018

    Ani nie. 1. MiG-29 okamžite ukončiť prevádzku a predať (pokiaľ majú akú dáku cenu). 2. Poďakovať sa súdruhom s Ruska za servisnú službu. 3. Stačilo by požiadať do konca roka 2023 o "bratskú" pomoc susedné krajiny a vyšlo by to podstatne lacnejšie. Ale to by "rusofil" Danko a SNS už prišili o rozbehnuté kšefty...

    • Clanek
     10:10 13.12.2018
     Oblíbený příspěvek

     A co to co pisete ma spolecne s F-16? Rozhodnuti o (ne)ukonceni MiGu nema s nakupem F-16 nic spolecne a jak sam pisete, nejspis by si to SNS protlacila kdyby se kupovali Gripeny, Suchoje, nebo treba i horkovzdusne balony. Ze to nebude zadna lace, ne, nebude, ale secist tenhle cirkus s MiGama k cene F-16 jednoduse nelze.

    • otecko
     10:30 13.12.2018
     • (12)

     Dyť ty MiGy už vůlbec nelítají, hotovost NATO za SR drží málem co druhý den Polsko, ČR a Maďarsko... MiGy mají tak cenu váhy hliníku...

    • Karlos73
     10:58 13.12.2018
     Oblíbený příspěvek

     FantomasMan, ale to nie je len o predaji zostávajúcich 12xMig-29, netreba zabúdať, že OSSR majú vycvičený pozemný personál, pilotov, infraštruktúru. Bolo by neekonomické, hlúpe šmahom ruky to zrušiť , dať si vzdušný priestor strážiť cudziemu štátu , celý tento problém je čisto politický! Po ekonomickej stránke by to bola obrovská finančná strata! Zatiaľ čo Slovensko by sa vzdalo svojich Mig-29, dvaja členovia NATO ho budú používať v najbližších rokov ďalej - Poľsko, Bulharsko. Mne príde rozumné, počkať si , zbytočne populsticky neprúdiť. Ve´d tie F-16V prídu v roku 2022 - prvé 4ks, to je za 4 roky (!) , a kompletnú kompaktibilitu dosiahneme v roku 2023. Podobné by to bolo aj pri Gripen, tam bol k dobru rok... Celý tento argument s predĺženým servisom zo starny Ruska mi príde ako čisto politický až populistický. Aj keď osobne som zástanca , čo najskoršieho sa zbavenia sovietskej - ruskej výzbroje.

   • FantomasMan
    10:40 13.12.2018

    Práve v tom je tá irónia . SNS išlo o čo najdlhšiu servisnú dohodu na Migy-29 a preto tlačila na nákup F-16 a vycúvala s "dohodnutého" obchodu na Gripen.

  • Czertik
   19:39 14.12.2018

   A mas nejake jine reseni ktere je levnejsi nez prodlouzit servisovani mihu 29 ?