Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

F-16C Fighting Falcon; / US Air Force

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 Block 70/72. Všechny stíhačky Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) převezmou do konce roku 2023.

Informace o podpisu dohody proběhly médií již na konci listopadu.

„Ministerstvo obrany SR dnes v zastoupení národního ředitele pro vyzbrojování plukovníka Vladimíra Kávička podepsalo v souladu s usnesením vlády SR příslušné technické smluvní dokumenty potřebné k zahájení procesu obměny stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR. [...] Zahrnují pořízení 14 kusů letounů F-16, leteckou munici, logistickou podporu a výcvik leteckého i pozemního personálu. Dodávka všech letadel bude zrealizována do konce roku 2023,“ uvedly stránky Ministerstva obrany Slovenské republiky (MO SR) na konci listopadu.

Vzápětí ale slovenský premiér Peter Pellegrini upozornil, že podpis technických smluv není možné považovat za konečné schválení nákupu stíhaček F-16 ze strany Slovenska a že uzavření příslušné smlouvy je v plné kompetenci slovenské vlády. „Předseda vlády považuje smlouvy na nákup stíhaček F-16, které podepsal resort obrany [na konci listopadu], zatím za neplatné,“ řekla tehdy mluvčí předsedy vlády Patrícia Macíková.

„Konečné rozhodnutí o podpisu smlouvy k obměně stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR je plně v kompetenci vlády SR. Ministerstvo obrany SR tuto skutečnost nikdy nezpochybnilo. V pátek 30. listopadu byly z úrovně Sekce modernizace MO SR dohodnuté a podepsané pouze drafty příslušných technických smluvních dokumentů, které jsou potřebné k zahájení procesu obměny, o čemž byla takto vyrozuměna i americká strana,“ uvedlo následně v reakci MO SR.

K oficiálnímu a konečnému „vládnímu“ podpisu došlo včera 12. prosince na Úřadě vlády SR v Bratislavě. Příslušné dokumenty podepsal ministr obrany Peter Gajdoš a Ana Wugofski, viceprezidentka pro rozvoj mezinárodního obchodu ve společnosti Lockheed Martin.

„Završili jsme proces pořízení nových stíhacích letadel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného prostoru letadly MiG-29 a nakoupí letadla F-16, nejmodernější verzi. Slovensko podepsalo dokumenty, na jejichž základě nakoupí 12 jednomístných a dvě dvoumístná, která budou sloužit pro výcvik,“ uvedl Pellegrini, který byl osobně při podpisu kontraktu.

Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU a svůj závazek vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024.

„Jsem potěšen, že zde dnes mohu být, abych byl svědkem tohoto historického a velmi důležitého okamžiku,“ uvedl John Sullivan, náměstek ministra zahraničí Spojených států, který kvůli podpisu přicestoval do Bratislavy. „Je to významný krok pro Slovensko v jeho obraně, jako důležitého spojence v NATO a důležitý krok vpřed ve dvoustranných vztazích mezi Spojenými státy a Slovenskem.“


Tisková konference po podpisu smlouvy.

Slovensko za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí více jak 1,6 miliardy euro, tedy více než 41,35 miliardy Kč. Většinu částky Bratislava splatí do tří let. V ceně je také servisní a logistická podpora (tedy záruka) na dva roky a výcvik zhruba 160 členů pozemního a 22 členů leteckého personálu v USA. První čtyři stíhačky Slovensko získá do konce roku 2022.

„Uvedená částka pokrývá servis stíhacích letadel na první dva roky, avšak s vládou Spojených států amerických bude v budoucnu projednána i smlouva týkající se zabezpečení servisu letadel po uplynutí dvou let, a to na dalších pět let,“ uvedla v červenci mluvčí MO SR Danka Capáková.

MO SR počítá, že na servisu stíhaček F-16 se bude podílet slovenský průmysl. Mluví se především o Leteckých opravnách v Trenčíne (LOT Trenčnín), které nyní provádějí údržbu, opravy, generální opravy a modernizace například vrtulníků Mi-8/17, nebo letadel L-39, MiG-29 a L-410.

Pár slov o letounu. Není třeba pochybovat o technologické vyspělostí stíhaček F-16 Block 70/72. Na Slovensku ale zaznívají pochybovačné hlasy, zda nákup a provoz letounů F-16 není pro Slovensko zbytečný luxus.


Reportáž polského webu Defence24 o možnostech F-16 Block 70/72

„F-16 jsou skvělé stroje, o tom se nemusíme vůbec bavit. Je to však jistý luxus, při kterém nevím, jestli si ho Slovensko může dovolit. Je to jako kdyby byl před rozpadlým domem zaparkovaný Mercedes v limitovaném provedení. Narážím na fakt, že vojáci nemají boty, kasárny se nám rozpadají před očima a jdeme nakupovat techniku. Samozřejmě, že pokud by dali na výběr pilotovi, vybere si to nejlepší, ale pokud mluvíme o možnosti A, musíme zmínit i verzi B, nebo co možnost A v konečném důsledku přinese,“ varuje bývalý zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu generál Pavel Macko s tím, že slovenská armáda musí řešit palčivější problémy.

Klíčovou technologií stíhaček F-16 Block 70/72 je radiolokátor APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.

APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch. APG-83 tedy dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Slovensko v podobě F-16 Block 70/72 získá nejmodernější stíhačky ve střední a východní Evropě. Avšak po roce 2023 slovenské vzdušné síly čeká s letouny F-16 mnoho let práce k dosažení operačních schopností, tedy schopností nasadit letouny do ostrých bojových akcí.

Zdroj: Pravda.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  15:45 20.02.2020

  Zajímavé, jak potenciální ministr obrany možného favorita voleb dělá, že něčemu rozumí a přitom blábolí nesmysly. Prý, že F-16 je nejmodernější stroj na světě a že je před SR ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé, jak potenciální ministr obrany možného favorita voleb dělá, že něčemu rozumí a přitom blábolí nesmysly. Prý, že F-16 je nejmodernější stroj na světě a že je před SR koupil jen Katar. Poplést Katar s Bahrajnem, no může stát. Nevědět, že F-16 zdaleka není nejmodernější stroj na světě, to už je horší. A že byl koupen o miliardu dráž než alternativa ? Jaká alternativa ? Levnější by byly olétané stroje viz. rumunská cesta a levnější by byl Gripen. Ale těžko o miliardu. Takže populismus kvete dál, i když souhlas v tom, že jsou důležitější věci k placení než byly stíhačky.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:46 20.02.2020

   ještě odkaz na rozhovor ...Zobrazit celý příspěvek

   ještě odkaz na rozhovor https://spravy.pravda.sk/volby... Skrýt celý příspěvek

   • Double
    07:06 22.02.2020

    Nad je saso, toho treba brat s velkou rezervou.

    Nad je saso, toho treba brat s velkou rezervou.

  • PavolR
   16:43 20.02.2020

   Osobne by som ako potenciálnejšieho na post ministra obrany videl kandidáta PS/Spolu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   Osobne by som ako potenciálnejšieho na post ministra obrany videl kandidáta PS/Spolu: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

   • PavolR
    16:31 03.03.2020

    No nič, vzhľadom na výsledky volieb a požiadavky Kollára sa rysuje takýto minister: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    No nič, vzhľadom na výsledky volieb a požiadavky Kollára sa rysuje takýto minister: https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    • Jura99
     18:16 03.03.2020

     To jmeno slysim poprve, ale ted jsem proletel jeho blog a libi se mi. Pokud by ty nazory promitnul do vykonu funkce, pak bych to videl skvele. Samozrejme kritika je vzdy snadnejsi ...Zobrazit celý příspěvek

     To jmeno slysim poprve, ale ted jsem proletel jeho blog a libi se mi. Pokud by ty nazory promitnul do vykonu funkce, pak bych to videl skvele. Samozrejme kritika je vzdy snadnejsi a minula vlada se kritizovala snadno. Tak drzim palce a uvidime.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     19:26 03.03.2020

     Ešte aby Borisko neodskocil, keď mu odmietnu jeho nájomné byty, ktore hrozia zvýšením schodku štátneho rozpočtu. Krajňáková meno má ale napadlo hneď, ako v nedeľu vravel o ...Zobrazit celý příspěvek

     Ešte aby Borisko neodskocil, keď mu odmietnu jeho nájomné byty, ktore hrozia zvýšením schodku štátneho rozpočtu. Krajňáková meno má ale napadlo hneď, ako v nedeľu vravel o požiadavke na silový rezort. Uvidíme.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:49 03.03.2020

      Nech kľudne odskočí, väčšina sa dá dať aj bez neho. A ako sa budú postupne drobiť jednotlivé kluby, dá sa vládnuť i s podporou nezávislých (robili to Dzurinda i Fico).

      Nech kľudne odskočí, väčšina sa dá dať aj bez neho. A ako sa budú postupne drobiť jednotlivé kluby, dá sa vládnuť i s podporou nezávislých (robili to Dzurinda i Fico).

     • Janko Paliga
      20:54 03.03.2020

      ... akurát som pred chvíľou narazil na článok, kde Nad kritizuje Krajnaka za jeho údajne rýchle akceptovanie tendra na transportéry... Začína to iskriť....

      ... akurát som pred chvíľou narazil na článok, kde Nad kritizuje Krajnaka za jeho údajne rýchle akceptovanie tendra na transportéry... Začína to iskriť....

     • Jura99
      08:46 04.03.2020

      Akceptování Vydry nebo akceptování nového tendru na transportéry ?

      Akceptování Vydry nebo akceptování nového tendru na transportéry ?

     • PavolR
      17:28 04.03.2020

      O novom tendri zatiaľ vôbec nie je reč. Ide o to, že najprv rozvíril hladinu vyjadreniami pre fínske noviny, že 8x8 lietajú 20-percentné provízie, za čo ho ministerstvo aj žalovalo ...Zobrazit celý příspěvek

      O novom tendri zatiaľ vôbec nie je reč.
      Ide o to, že najprv rozvíril hladinu vyjadreniami pre fínske noviny, že 8x8 lietajú 20-percentné provízie, za čo ho ministerstvo aj žalovalo a nakoniec to ostalo pri tom, že Vydra nie je až taká katastrofa: https://www.teraz.sk/najnovsie... Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      21:05 04.03.2020

      Klasicky priklad vymeny nazorov. Na ministerstvo prisiel so svojim nazorom a odchadzal s ministerskym :-)

      Klasicky priklad vymeny nazorov. Na ministerstvo prisiel so svojim nazorom a odchadzal s ministerskym :-)

     • niko
      11:45 05.03.2020

      A tak bolo pred volbymi, tak sa hladali senzacie ala Vydra 20 % marze, alebo skorumpovany vyber F-16, kde ale nikto nevedel povedat v com spocivala korupcia. Dnes je po volbach, ...Zobrazit celý příspěvek

      A tak bolo pred volbymi, tak sa hladali senzacie ala Vydra 20 % marze, alebo skorumpovany vyber F-16, kde ale nikto nevedel povedat v com spocivala korupcia. Dnes je po volbach, vratime sa na zem a na veci sa zacina pozerat inou optikou. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   22:05 20.02.2020

   Jura99, Lepšie sa to už napísať nedalo. Proste Jarko vždy nájde cestu ako prekvapiť.

   Jura99, Lepšie sa to už napísať nedalo. Proste Jarko vždy nájde cestu ako prekvapiť.

   • Gibon
    16:54 21.02.2020

    Veru? Ak tento kokôtik bude ministrom obrany. No amen tma.
    Najlepšia technika bude len a len zo Švédska. Zbohom izraelske radary.

    Veru? Ak tento kokôtik bude ministrom obrany. No amen tma.
    Najlepšia technika bude len a len zo Švédska. Zbohom izraelske radary.

    • HEKTOR
     18:34 21.02.2020

     Gibon - presne ako píšete...pán Naď je veľký zástanca "švédskej cesty"...až podozrivo veľký...a stále ešte tvrdí/tvrdil (cca 08/19) že gripeny sme si mohli prenajať ako česko...aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon - presne ako píšete...pán Naď je veľký zástanca "švédskej cesty"...až podozrivo veľký...a stále ešte tvrdí/tvrdil (cca 08/19) že gripeny sme si mohli prenajať ako česko...aj keď musí vedieť že možnosť prenájmu tam nebola...

     možno sa švédi na česku "naučili/poučili" že prenájom pre nich nie je až tak výhodný ako si možno mysleli že bude...a preto táto možnosť padla...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:26 21.02.2020

      Tých materiálov prečo jedno a nie druhé alebo tretie bolo vypracovaných na MO veľa, vypracované bolo všetko a bol k tomu prístup aj veľa vecí bolo verejných. Počet lietadiel, čo je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tých materiálov prečo jedno a nie druhé alebo tretie bolo vypracovaných na MO veľa, vypracované bolo všetko a bol k tomu prístup aj veľa vecí bolo verejných. Počet lietadiel, čo je málo a čo je už veľa, výzbroj, ceny letových hodín, možnosti výcviku personálu, či preškolenie starých či nový piloti, možnosti servisu stíhačiek, náklady počas životnosti strojov, dodacie lehoty lietadiel, potrebné úpravy infraštruktúry atď., preberali sa všetky dostupné možnosti, od stráženia vzdušného priestoru spojeneckými stíhačkami po nákup konkrétnych typov dokonca porovnanie tuším aj s ruskými strojmi tam bolo zahrnuté a Jarko nemohol byť výnimka aby k tomuto on nemal prístup. Ak si to nepreštudoval tak k tomu nemá čo hovoriť ani slovo, ak si to preštudoval tak tieto jeho slová sú prachpusté populistické klamstvá a rýchle, lacné zbieranie hlasov pred voľbami.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  13:22 23.12.2019

  Myslíte si, že naše F-16ky budú už v tejto jednofarebnej kamufláži? https://defence-blog.com/news/... A ešte jedna ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslíte si, že naše F-16ky budú už v tejto jednofarebnej kamufláži?

  https://defence-blog.com/news/...

  A ešte jedna info pre skeptikov budúcnosti F-16tok:

  https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:52 23.12.2019

   Na vaše letadla si můžete dát cokoliv chcete.

   Na vaše letadla si můžete dát cokoliv chcete.

  • PavolR
   13:55 23.12.2019

   Nie, celkom iste ostaneme pri digitálnej kamufláži. Jedine, že by si kapitáň Danko vyslovene objednal takúto kamufláž: ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie, celkom iste ostaneme pri digitálnej kamufláži.
   Jedine, že by si kapitáň Danko vyslovene objednal takúto kamufláž: https://www.businessinsider.co... Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    18:28 23.12.2019

    Ten "náš digitál" by síce bol super, ale po skúsenostiach so Spartanmi aj s BH asi zostane u štandardnej schémy ako má USAF. Možno prekvapia a bude to tá čo spomína Mikojan vyššie, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten "náš digitál" by síce bol super, ale po skúsenostiach so Spartanmi aj s BH asi zostane u štandardnej schémy ako má USAF. Možno prekvapia a bude to tá čo spomína Mikojan vyššie, ale pochybujem.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   16:28 24.12.2019

   "digitálna" z migov by boli fajn,ale asi by bola z finančnej stránky blbosť prestriekávať 14ks nových strojov,pokiaľ by tak neprišli z výroby... osobne som fanúšik "výročných" ...Zobrazit celý příspěvek

   "digitálna" z migov by boli fajn,ale asi by bola z finančnej stránky blbosť prestriekávať 14ks nových strojov,pokiaľ by tak neprišli z výroby...
   osobne som fanúšik "výročných" kamufláži...v česku ste v tom fakt majstri- mig21/23,su-25,mi-24....Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:34 28.09.2019

  A máme o jeden Mig-29 menej: https://domov.sme.sk/c/2222392...

  A máme o jeden Mig-29 menej: https://domov.sme.sk/c/2222392...

  • PavolR
   17:20 29.09.2019

   Stále mi nejde do hlavy, že ak jedna stíhačka pristála na Sliači o 19.12 a druhá musela byť pre zlé počasie navigovaná na pristátie na záložnom letisku v BA, čo robilo vo vzduchu ...Zobrazit celý příspěvek

   Stále mi nejde do hlavy, že ak jedna stíhačka pristála na Sliači o 19.12 a druhá musela byť pre zlé počasie navigovaná na pristátie na záložnom letisku v BA, čo robilo vo vzduchu ešte o ďalšie dve hodiny neskôr! Však za ten čas mohol pristáť takmer kdekoľvek v Európe....Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:48 29.09.2019

    Letadla startovala 20:10 místního času první přistál v 21:12, druhý stroj se zřítil v 21:30. Původně udávané časy byli v UTC tedy u nás je to plus dvě ...Zobrazit celý příspěvek

    Letadla startovala 20:10 místního času první přistál v 21:12, druhý stroj se zřítil v 21:30. Původně udávané časy byli v UTC tedy u nás je to plus dvě hodiny.
    https://dennikn.sk/1600054/pad... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:18 03.05.2019

  Už ste to počuli? Vlastizradní proruskí kleptonacionalisti, ktorí kvôli čo najdlhším platbám za údržbu Mig-ov pretlačili nákup F-16, si teraz pred voľbami zmysleli, že sú vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

  Už ste to počuli? Vlastizradní proruskí kleptonacionalisti, ktorí kvôli čo najdlhším platbám za údržbu Mig-ov pretlačili nákup F-16, si teraz pred voľbami zmysleli, že sú vlastne protiamerickí a začínajú proti nimi samotnými vybraným F-16 (všetci ostatní chceli Gripeny) brojiť: https://nad.blog.sme.sk/c/5081... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   21:30 29.09.2019

   Jarko si zas znovu potreboval vyplakať svoje city na internet ... no a ideme ďalej ...

   Jarko si zas znovu potreboval vyplakať svoje city na internet ... no a ideme ďalej ...

 • mikojan29
  13:15 26.03.2019

  Tak sa ten záujem pomaly rozrastajú.

  https://defence-blog.com/news/...

  Tak sa ten záujem pomaly rozrastajú.

  https://defence-blog.com/news/...

  • Gibon
   19:29 26.03.2019

   Dufam, ze to dodatocne znizi cenu a dokupi sa viac municie.

   Dufam, ze to dodatocne znizi cenu a dokupi sa viac municie.

 • Hajo
  13:35 08.03.2019

  Zaujímavý rozhovor s americkým expertom pre HN.
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

  Zaujímavý rozhovor s americkým expertom pre HN.
  https://finweb.hnonline.sk/eko...

 • mikojan29
  10:35 12.01.2019

  A tu je pár info o Bulharskom nákupe:

  http://www.natoaktual.cz/bulha...

  A tu je pár info o Bulharskom nákupe:

  http://www.natoaktual.cz/bulha...

 • Hajo
  18:56 11.01.2019

  Takže Chorváti nekúpia modernizované F16 z Izraela, ostáva im iba priamy nákup ako u nás a ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže Chorváti nekúpia modernizované F16 z Izraela, ostáva im iba priamy nákup ako u nás a Bulharsku
  https://spravy.pravda.sk/svet/... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:21 12.01.2019

   Zaujímalo by ma, či vôbec majú Izraelci také vyspelé zbraňové systémy, ktoré by mohli predávať na vlastnú päsť, bez amerického súhlasu.

   Zaujímalo by ma, či vôbec majú Izraelci také vyspelé zbraňové systémy, ktoré by mohli predávať na vlastnú päsť, bez amerického súhlasu.

   • mikojan29
    10:39 12.01.2019

    Niečo určite majú alebo sú to len komponenty k celku - napr. systém Trophy.

    Niečo určite majú alebo sú to len komponenty k celku - napr. systém Trophy.

   • Hajo
    07:39 13.01.2019

    Určite radarovú techniku a MBT. Pri obstarávaní 3D radarov boli oslovený aj naším MOSR. V ČR to majú dobre našliapnuté tiež s 3D radarmi. Zaujímavé by bolo ich prepojenie a ...Zobrazit celý příspěvek

    Určite radarovú techniku a MBT. Pri obstarávaní 3D radarov boli oslovený aj naším MOSR. V ČR to majú dobre našliapnuté tiež s 3D radarmi. Zaujímavé by bolo ich prepojenie a vzájomná spolupráca ak by ich obe krajiny obstarali.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:47 23.12.2018

  Vzťahy okolo koty Kremenec: Slovensko má v neblahej pamäti plynovú krízu z roku 2009,kedy sa nedobrovoľne stalo rukojemníkov sporu ukr-Rusko. Táto udalosť real e stala Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzťahy okolo koty Kremenec: Slovensko má v neblahej pamäti plynovú krízu z roku 2009,kedy sa nedobrovoľne stalo rukojemníkov sporu ukr-Rusko. Táto udalosť real e stala Slovensko reálne peniaze a Ukrajinci môžu byť radi, že sa reverz plynu podarilo aj zo Slovenska zrealizovať. Zároveň má Slovensko na ukr len minoritne záujmy, ktoré ničím nevyvazia možné škody, ktoré by nastali po zbrojnej pomoci krajine,ktora je účastníkom konfliktu zástupne s Ruskom. Na Slovensku nepracujú ukr v počtoch porovnateľných s PL a CZ.
  A netreba zabúdať na temer 100% závislosť Slovenská na strategických surovinách práve z Ruska. Tým je definovaná Slovenská zahr politika veľmi dobre si to všímajú aj v nato. Ale možno sa situácia zmení a z ukr sa vráti Dzurinda a miklos...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:01 23.12.2018

   Rusko je zasa závislé na predaji týchto surovín do EU. Nie bezvýhradne, ale ani nie je v situácii znášať výpadky dodávok. Pokúšať sa hľadať v zahraničnej politike Slovenska voči ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko je zasa závislé na predaji týchto surovín do EU. Nie bezvýhradne, ale ani nie je v situácii znášať výpadky dodávok. Pokúšať sa hľadať v zahraničnej politike Slovenska voči Rusku racionálne hospodárske základy je úplne zbytočné - viacero kľúčových politikov proste praktizuje rusofilstvo (a tiahne to ich srdiečka aj k iným diktatúram) z presvedčenia a popri tom sa aj snažia o hlasy podobne zmýšľajúcich voličov.Skrýt celý příspěvek

  • 16:36 23.12.2018

   Prave preto pojde pomoc cez Polsko. A Rusko s tym neurobi nic. Nepriatelstvo medzi tymito krajinami je vyslovene otvorene. A Polsko sa zavislosti na energetickych surovinach z ...Zobrazit celý příspěvek

   Prave preto pojde pomoc cez Polsko. A Rusko s tym neurobi nic. Nepriatelstvo medzi tymito krajinami je vyslovene otvorene.

   A Polsko sa zavislosti na energetickych surovinach z Ruska ide zbavovať. Dovozom LNG z USA v cene o cca 10$ za 1000m3 vyssiu (to skutocne preziju) a dovozom plynu z Norska.
   Dnes dodava RF asi polovicu spotreby plynu v Polsku.
   Po vystavbe prepojenia plynovodu z Polska a Bularska by sme sa mali tiez popozerat na diferenciaciu dodávateľov. Katar, USA, Norsko,...
   RF si v 2009 vzalo pol Europy ako rukojemnika. Chvilu to este potrva, ale v skutocnosti ublizilo hlavne sebe.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   18:06 23.12.2018

   Pre neznámeho autora: a co by tým Slovensko získalo, keby vyzbrojovalo priameho suseda s pomocou Poliakov? A inak, vaše názory sú niečím podložené alebo sa len domnievate? Lebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Pre neznámeho autora: a co by tým Slovensko získalo, keby vyzbrojovalo priameho suseda s pomocou Poliakov? A inak, vaše názory sú niečím podložené alebo sa len domnievate? Lebo reči o tom ako si Rusi poškodili sú liche, inak by neostávalo NorthStream..Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    21:55 23.12.2018

    Northstream sa sice stavia, no celkovy podiel plynu z RF nabude trhu v EU bude dlhodobo klesat. EU od roku 2009 pracuje na diverzifikacii zdrojov. A pracuje na nom aj Slovensko. ...Zobrazit celý příspěvek

    Northstream sa sice stavia, no celkovy podiel plynu z RF nabude trhu v EU bude dlhodobo klesat. EU od roku 2009 pracuje na diverzifikacii zdrojov. A pracuje na nom aj Slovensko. Prepojenie s Madarskom sa uz stavia, s Polskom sa onedlho zacne.
    Budeme tak mat moznost zabezpecit si plyn z Egypta, Izraelu, Kataru z LNG terminalov v Grecku, plynovodom cez Turecko z Azerbajdzanu, ci norsky a americky plyn z Polska. A som si istý, ze to aj spravime. A nebudeme jediny.
    Rusko cez Sputnik, Danka, Zemana a podobnych nebojuje za Europu. Ale za moznost nadalej nam predavat energeticke nosiče.

    Takato diverzifikacia sposobi tlak na cenu, ktora by mala vyznamne klesnut. RF si uz ceny nebude moct diktovať, co sposobi dalsi tlak na rozpocet RF.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   21:22 23.12.2018

   Prave proto ze slovaci sou 100% zavisly na ruskem plynu, meli by se snazit aby se napojili i na jine plynovody z jinych statu. A provadet takovou politiku, aby se ony pripadne nove ...Zobrazit celý příspěvek

   Prave proto ze slovaci sou 100% zavisly na ruskem plynu, meli by se snazit aby se napojili i na jine plynovody z jinych statu.
   A provadet takovou politiku, aby se ony pripadne nove plynovody zacaly stavet.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  09:39 23.12.2018

  Pár naších MIG29 by sa mohlo nechať pre nácvik vzdušných súbojov resp. zakonzervovať pre LZ. Ostatné predať resp. ponúknuť pre muzeálne účely. Nákup F16 block 70/72 sa podľa ...Zobrazit celý příspěvek

  Pár naších MIG29 by sa mohlo nechať pre nácvik vzdušných súbojov resp. zakonzervovať pre LZ. Ostatné predať resp. ponúknuť pre muzeálne účely.
  Nákup F16 block 70/72 sa podľa môjho názoru neskončí len u vzdušných síl Slovenska a Bulharska. Budú nad tým uvažovať aj v Chorvátsku, Rakúsku.......
  Hlavne Chorváti by mali uvažovať nad novými a nie nad používanými strojmi. Predsa len servisovať olietané stroje je finančne náročnejšie.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  14:54 22.12.2018

  Je potešiteľné, že sa bavíme o tom ze F16V skôr či neskôr pristane na Sliači. Co som si ale zatiaľ nevšimol je diskusia, čo so starými Mig29. Pre mňa je zaujímavá informácia že na ...Zobrazit celý příspěvek

  Je potešiteľné, že sa bavíme o tom ze F16V skôr či neskôr pristane na Sliači. Co som si ale zatiaľ nevšimol je diskusia, čo so starými Mig29. Pre mňa je zaujímavá informácia že na f16 budú pre školení aj 4 "starí" piloti Mig29. To znamená, že aj po roku 2023 bude na SK lietajúci personál ovládajúci Mig29. Preto sa natíska otázka, či neuložiť nejakých 6ks niekde do klimatizované ho hangaru, do obalov naplnených dusíkom, pod hrubú vrstvu vazeliny... (niečo ako v prípade uh60m, kedy je operovanych aj 5ks mi17) Hangar na LZ Kuchyňa si o to pýta, keď sa už do neho C27j nezmestia. A zbytok podarovať, za symbolickú cenu odpredať do bohatej zbierky múzea Mig29 v srbskom letectve :)Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   20:03 22.12.2018

   Otázka je, či by to nakoniec nebolo drahšie jak nákup a prevádzkovanie ďalších F-16.

   Otázka je, či by to nakoniec nebolo drahšie jak nákup a prevádzkovanie ďalších F-16.

  • Gibon
   20:26 22.12.2018

   Osobne predpokladam, ze sa Migy daruju Polsku a odidu tam na kamione s ukrajinskymi znackami. A to iste sa stane s tymi Bulhraskymi.

   Osobne predpokladam, ze sa Migy daruju Polsku a odidu tam na kamione s ukrajinskymi znackami. A to iste sa stane s tymi Bulhraskymi.

   • 21:46 22.12.2018

    To ťažko, od prípadu Scipio, tu v otázkach obrany medzi pl a Sk skôr antagonisticke vzťahy..

    To ťažko, od prípadu Scipio, tu v otázkach obrany medzi pl a Sk skôr antagonisticke vzťahy..

   • 21:50 22.12.2018

    ... A najmä od prípadu prepadu SK vojenskej misie vo Varšave PL tajnými.

    ... A najmä od prípadu prepadu SK vojenskej misie vo Varšave PL tajnými.

  • PavolR
   21:33 22.12.2018

   No dobre, ale tí piloti majú svoj vek a po prekročení ich "životnosti" sa už nepočíta s tým, že by aktívne lietali na stíhačkách. Čo sa budúceho osudu Mig-29 týka, tam sa natíska ...Zobrazit celý příspěvek

   No dobre, ale tí piloti majú svoj vek a po prekročení ich "životnosti" sa už nepočíta s tým, že by aktívne lietali na stíhačkách. Čo sa budúceho osudu Mig-29 týka, tam sa natíska otázka, ako majú Rusi zmluvne poistený predaj alebo darovanie týchto strojov do tretích krajín. V čase dnešnej studenej vojny by okolo toho mohli robiť cirkus.Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    09:37 23.12.2018

    Tí piloti z MiG-29 budú robiť inštruktorov zrejme na trenažéri a na dvojmiestnych block 72. Ako bojoví pioloti budú fungovať iba noví mladí. Ale to je iba môj názor. Veselé Vianoce ...Zobrazit celý příspěvek

    Tí piloti z MiG-29 budú robiť inštruktorov zrejme na trenažéri a na dvojmiestnych block 72. Ako bojoví pioloti budú fungovať iba noví mladí. Ale to je iba môj názor. Veselé Vianoce všetkým :-)Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   09:00 23.12.2018

   Evidentne poznamka o ukrajinskom kamione ostala nepochopena. Ja si myslim, ze budu pouzite na posilnenie ukrajinskeho letectva. Pojdu tam vsak cez Poliakov. Rovnako ako tam chodi ...Zobrazit celý příspěvek

   Evidentne poznamka o ukrajinskom kamione ostala nepochopena.
   Ja si myslim, ze budu pouzite na posilnenie ukrajinskeho letectva. Pojdu tam vsak cez Poliakov. Rovnako ako tam chodi repasovana technika z CSG.Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    09:32 23.12.2018

    Neboj, pochopili sme veľmi dobre :-)

    Neboj, pochopili sme veľmi dobre :-)

  • Slavoslav
   09:25 24.12.2018

   ako napisal aj PavolIR, piloti ktory nebudu preskoleny dolietaju s MiGmi. Neoplati sa pilotov par rokov pred ukoncenim vojenskej kariery precvicovat na nove stroje.

   ako napisal aj PavolIR, piloti ktory nebudu preskoleny dolietaju s MiGmi. Neoplati sa pilotov par rokov pred ukoncenim vojenskej kariery precvicovat na nove stroje.

 • Hajo
  19:29 21.12.2018

  Pre zaujímavosť dávam odkaz k nákupu F16 block70 pre Bulharsko! ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre zaujímavosť dávam odkaz k nákupu F16 block70 pre Bulharsko! Gratulujem.
  https://www.reuters.com/articl... Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   17:01 29.12.2018

   takže ďalšia krajina so slabou ekonomikou kupuje tuším cca 16ks...no to zbrojenie v európe sa fakt rozbieha...

   takže ďalšia krajina so slabou ekonomikou kupuje tuším cca 16ks...no to zbrojenie v európe sa fakt rozbieha...

 • aarongrey0123
  12:04 20.12.2018

  Jak koupit cestovní pas, řidičský průkaz, ((Whatsapp number :::: +1 567 233 2649)), průkazy, vízum, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH Koupit pasy, řidičský průkaz, ((Webová ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak koupit cestovní pas, řidičský průkaz, ((Whatsapp number :::: +1 567 233 2649)), průkazy, vízum, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Koupit pasy, řidičský průkaz, ((Webová stránka ::: http // www.legitdocsonline.com... /)) Identifikační karty, Visa, Diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Nabízíme pouze originální cestovní pas, řidičský průkaz, průkazy totožnosti, víza, razítka a další dokumenty pro tyto země: Austrálie, Belgie, Brazílie, Finsko, Francie, Spojené království, Irsko, Španělsko, Spojené království, USA a další.
  Nabízíme Vám jednu z nejlepších služeb na světě. Většina zákazníků prožila naši skutečnou a vynikající službu. Koupit

  Pas kupovat online
  ID Card Online Koupit
  Řidičská licence online
  Koupit Residence Card Online Koupit
  Občanství Online / Příjem
  Dokumenty Koupit online

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Falešný pas
  falešný pas
  Koupit průkaz totožnosti Koupit licenční kartu Koupit
  falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Koupit skutečný a falešný pas Koupit
  skutečná a špatná řidičská licence
  Prodám
  koupit skutečný a falešný průkaz totožnosti skutečné a falešné občanství koupit
  skutečné a falešné občanství
  Prodávejte skutečné a falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovanou řidičskou licenci
  Skutečně zapsané občanství
  Skutečné registrované dokumenty

   
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649
  Získejte skutečný nebo nesprávný pas online
  Get It Získejte skutečný a falešný pas online
  Koupit skutečný a padělaný pas online
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com
  pravé a falešné pasy na prodej
  Pravá a falešná řidičská licence k prodeji
  pravé a falešné certifikáty na prodej
  Real a odznak na prodej

  Koupit Fake Euro Online
  Fake online koupit
  Prodám falešné britské libry onlineSkrýt celý příspěvek

  • Gibon
   13:30 21.12.2018

   Uz to prosim zmazte, ved je to hanba.

   Uz to prosim zmazte, ved je to hanba.

 • RiMr71
  17:36 17.12.2018

  Děsiví diskuze! A nevím, jestli za to víc může naprosto zmatlaný a pekelně nepřehledný redakční systém v diskuzi (OPRAVDU si pane Grohmann myslíte, že takto je to lepší?), nebo cca ...Zobrazit celý příspěvek

  Děsiví diskuze! A nevím, jestli za to víc může naprosto zmatlaný a pekelně nepřehledný redakční systém v diskuzi (OPRAVDU si pane Grohmann myslíte, že takto je to lepší?), nebo cca 50-60% obsahu tvořeného vzájemným o ho*ně poštěkáváním přes řeku Moravu.

  Slovákům F-16V moc přeju a myslím, že v daný moment vybrali to nejlepší co vybrat šlo.

  Nám přeju nepřikupovat proboha další Gripeny ! a až přijde čas tak je s díky vrátit vyčuraným Švédům a přejít na včas předjednané F-35. Cokoliv jiného bude chyba, zas takový výběr není:
  - Gripen E/F (možnosti ani schopnosti F-35 mít prostě nebude, ale kdo ví, jestli přitom nebude ještě dražší než F-35)
  - F-16X (budeme kupovat éra na 30-40 let a tohle už bude přes všechny upgrady za zenitem)
  - Eurofighter (na to určitě mít nebudeme a určitě v nových verzích bude stát megabalík, troufnu si říct, že výrazně víc než F-35)
  - Rafale (sexy éro, ale drahé jak kráva a taky už než sexy teen spíš taková MILF :) )
  - Tempest atd z EU (fakt tomu věříte že to bude dokončené? A kdy a za kolik?)
  - RUské éra (tak o tom se snad ani nemusíme bavit...)

  Mýlím se někde?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:56 17.12.2018

   Můžu vědět jak se přesně projevuje ta vyčůranost Švédů? To teď jsem žil v přesvědčení že to co bylo dohodnuto Švédové vždy splnily. Pokud bude Gripen-E stejně drahý jako F35 není o ...Zobrazit celý příspěvek

   Můžu vědět jak se přesně projevuje ta vyčůranost Švédů? To teď jsem žil v přesvědčení že to co bylo dohodnuto Švédové vždy splnily.
   Pokud bude Gripen-E stejně drahý jako F35 není o čem přemýšlet. Ovšem co v případě že bude levnější? To že může mít mohem menší provozní náklady ani nemluvě. V každém případě za pár let bude porovnání F-35 a Gripenu jasnější.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    19:29 17.12.2018

    Ta vycuranost svedu neni o tom, ze by neudelali neco co bylo na smlouvane (to by se jim sakra nevyplatilo), ale o tom, co vsechno si nechavaji zaplatit "extra".

    Ta vycuranost svedu neni o tom, ze by neudelali neco co bylo na smlouvane (to by se jim sakra nevyplatilo), ale o tom, co vsechno si nechavaji zaplatit "extra".

    • Scotty
     20:13 17.12.2018

     To ovšem svědčí spíš o chabém vyjednávání z naší stany. Švédové se jen snaží maximalizovat svůj zisk. Myslíte že Američani by se při vyjednávání zachovali jinak?

     To ovšem svědčí spíš o chabém vyjednávání z naší stany. Švédové se jen snaží maximalizovat svůj zisk. Myslíte že Američani by se při vyjednávání zachovali jinak?

    • Czertik
     22:34 18.12.2018

     No ano, myslim. Staci se podivat na slovensko - amici meli v zaklade (zadarmo) uz nacvik tankovani za letu, u svedu s gripenem byl za to priplatek. A ne, neukazuje to na ceskou ...Zobrazit celý příspěvek

     No ano, myslim. Staci se podivat na slovensko - amici meli v zaklade (zadarmo) uz nacvik tankovani za letu, u svedu s gripenem byl za to priplatek.

     A ne, neukazuje to na ceskou slabou vyjednavaci pozici, ale spis na to, ze si nedokazali presne spocitat a rict, co ze to provozovani letadel znamena a co vsechno bude k jejich provozu potreba - vcetne provozu v zahranici.
     Ano, tankovat ve zducu cesi nepotrebuji...dokud letadla litaji jen nad ceskem, v ramci air policing...ale jakmile uz ti lita nad islandem ci jinde - uz ho tam mas..a to s provoznimi naklady uz HODNE zahybe.
     A poodobnych bonusovych polozek by se naslo vic nez hodne.
     Ale holt, cesi papirove vzali papirove nejlevnejsi provozni nabidku, aby v realu byla diky vise zminenim prikladum daleko vyssi nez onen zaklad.
     A ve vysledku dokonce i vyssi nez ostatni nabidky, ktere vsechny tyhle bonusy uz mely v zakladu - a proto byly vyssi.
     A skutecne by me zajimalo jak to bude s placenim svedu cesku za to, jak cesi zcela zaplatili modernizaci avioniky onech pronajatych gripenu.
     Kolik se bude vratet pri ukonceni pronajmu, pripadne jaka byla sleva za nejem, ci dokonce jaka bude sleva pri pripadnem odkupu.
     Analog - kdyz vlastnim byt a nekomu mu ho pronajimam - a on ten byt zmodernizuje na sve naklady a tudiz zhodnoti muj majetek, tak spravne by bylo mu dat jistou slevu na najmu (usetril me penoize, ktere bych musel beztak vynalozit), pripadne pri konci najmu mu cast penez vratit. Nebo mu dat slevu pri prodeji.
     A k onomu prodeji - pri puvodni cene bytu 2 m a pak pri jeho rekontrukci za 300k a rustu ceny bytu na 2,2m by bylo spravne mu pripadne prodat byt za 1,8-9m, a ne mu ho prodat za vetsi cenu nez ony 2 mil.

     Skutecne by me zajimalo, jak presne sou ony smlouvy napsane... a ani bych se nedivil kdyby to byl onen posledni pripad.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:15 20.12.2018

      ten analog se ti moc nepovedl. Technické zhodnocení bytu je po 20letém pronájmu bezcenné a vybydlené. Pro pronajímatele je obvykle ztrátové platit nebo započítávat něco nájemci, ...Zobrazit celý příspěvek

      ten analog se ti moc nepovedl. Technické zhodnocení bytu je po 20letém pronájmu bezcenné a vybydlené. Pro pronajímatele je obvykle ztrátové platit nebo započítávat něco nájemci, příští nájemce to bude chtít vždy jinak. Nájemce musí být rád, když pronajímatel vůbec dovolí něco předělávat, obvyklejší je naopak uvedení do původního stavu po skončení nájmu, než nějaké proplacení. Pokud bychom ty C/D tehdy koupili do vlastnictví, avioniku bychom nepotřebovali modernizovat ? Asi úplně stejně a forma pronájem/nákup na to nemá žádný vliv.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      10:05 20.12.2018

      Czertik mas nejaky zdroj na to, ze Americania mali uz v zaklade zmluvy vycvik tankovania ? Celkom ma ta problematika zaujima. ;)

      Czertik mas nejaky zdroj na to, ze Americania mali uz v zaklade zmluvy vycvik tankovania ? Celkom ma ta problematika zaujima. ;)

     • Gibon
      16:01 20.12.2018

      Toto je trefa do cierneho. To co spravil nas utvar hodnoty za peniaze je: Aby neporovnaval jablka z hruskami, skrtol z ponuky vsetko co sa porovnat neda. Takze napriklad z ceny ...Zobrazit celý příspěvek

      Toto je trefa do cierneho.
      To co spravil nas utvar hodnoty za peniaze je:
      Aby neporovnaval jablka z hruskami, skrtol z ponuky vsetko co sa porovnat neda.
      Takze napriklad z ceny vycviku pilotov skrtol sumu za vycvik tankovania za letu, lebo Svedska ponuka ju neobsahovala. A tak to urobil pri vsetkych dalsich nakladoch, kde boli rodziely. Napriklad prihliadali na moznost buduceho vycviku vlastnymi instruktormi (preto tam idu aj ti 4 piloti Mig29, budu z nich casom intruktori) co Svedi odmietli a vycvik len v SWE. To iste udrzba, GO, buduce modernizacie. LM - v LOTN. SAAB vo SWE.
      Na zaklade toho vsetkeho im vyslo, ze F-16 vyjde za cely cyklus lacnejsie ako Gripen.
      Je to rovnaky princip ako kupit si drahe a lacne vybavenie do dielne. Ak ti to drahe vyrdzi vyznamne dlshie, ako to lacne, tak to co sice na zaciatku stalo viac, je v konecnom dosledku lacnejsie.

      niko: info o tankovani bola v dokumente utvaru hodnota za peniaze a bol zverejneny.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      22:45 21.12.2018

      jura99 Prave ze se me ten analog VELMI povedl - protoze co si ty predstavujes pod pojmem - "uvest do puvodniho stavu" ? Treba to, ze ten byt co si vybarvil na zeleno pri stehovani ...Zobrazit celý příspěvek

      jura99
      Prave ze se me ten analog VELMI povedl - protoze co si ty predstavujes pod pojmem - "uvest do puvodniho stavu" ?
      Treba to, ze ten byt co si vybarvil na zeleno pri stehovani pryc prebarvis zpastky na vyblednou modrou ? Nebo jak ?

      A mozna to nevys, ale vlastnik bytu ma v cesku ze zakona POVINOST udrzovat byt ve stavu ktery umoznuje obyvatelnost ( a ted prosim neresme pripady kdy najemce byty umyslne nici).
      Takze jak si napsal - po 20 letch pronajmu i ten byt o neco zchatra - takze bude potreba vymenit okna, topeni..atd - a hadej kdo to asi tak ma platit ?
      Spravne MAJITEL - a pokud to neudela, tak musi postytnout najemci slevu, protoze neposkytuje dostatecne kvalitni sluzby (holt kdyz musis platit 2x tolik za topeni kvuli netesnicim oknum...tak mas i sanci vyhrat priupadny soudni spor).
      Takze pro majitele je vhodne se domluvit ze naklady na vymenu oken ponesou na pul ci jinem pomeru, vzhledem k planu na dalsi dobu uzivani bytu.
      A jak to je a bylo s placenim za modernizaci gripenu - si muzes najit i sam.
      A ano, jiste ze bychom museli platit ze sveho modernizaci elektroniky kdyz by byla v nasem vlastnictvi.
      Ale jak si muzes sam jedoduse spocitat - kdyz si za dnesni ceny koupis byt na hypoteku a budes ji splacet 20/30 let..tak preso vsechno tvoje celkove naklady na vlastnictvi bytu budou mensi nez kdyz bys zil v najmu.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:03 17.12.2018

    To jako věříš tomu, že se Švédové s cenou nového E/F dostanou pod 80mil?
    Přitom na provoz jasně povede větší počet F35, pro dostupnost dílů a cenu dílů.

    To jako věříš tomu, že se Švédové s cenou nového E/F dostanou pod 80mil?
    Přitom na provoz jasně povede větší počet F35, pro dostupnost dílů a cenu dílů.

    • Scotty
     20:19 17.12.2018

     To opravdu nevím. Počkejme za kolik budou nakupovat Švédové a Brazilci. Potom bude hned jasné jestli se Gripen-E vyplatí nebo ne. Provoz Gripenů je levnější než F16. Přitom ...Zobrazit celý příspěvek

     To opravdu nevím. Počkejme za kolik budou nakupovat Švédové a Brazilci. Potom bude hned jasné jestli se Gripen-E vyplatí nebo ne.
     Provoz Gripenů je levnější než F16. Přitom rozšířenost a dostupnost dílů by měl nahrávat právě F16.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:49 17.12.2018

     Gripenu C/D. A o tom proč to tak je se můžeš dočíst níže. Prostě je to slabší letadlo, proto taky nejde modernizovat na E/F a jedná se o nové stroje. I když mají něco společné. ...Zobrazit celý příspěvek

     Gripenu C/D. A o tom proč to tak je se můžeš dočíst níže. Prostě je to slabší letadlo, proto taky nejde modernizovat na E/F a jedná se o nové stroje. I když mají něco společné. Ale E/F se už snaží dotáhnout na tu F-16.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     09:03 18.12.2018

     to Scotty (17/12/2018 - 20:19): No tak ako Chorvátsko, tak i Slovensko odôvodňovali výber F-16 lacnejšími prevádzkovými nákladmi, než ako má Gripen C/D ... a E/F ich bude mať ...Zobrazit celý příspěvek

     to Scotty (17/12/2018 - 20:19):
     No tak ako Chorvátsko, tak i Slovensko odôvodňovali výber F-16 lacnejšími prevádzkovými nákladmi, než ako má Gripen C/D ... a E/F ich bude mať najskôr ešte vyššie.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:06 19.12.2018

     PavolR: Podle Jane's má Gripen provozní náklady 4700USD/hod a F-16 7000USD. Podle jiných zdrojů má F-16C/D dokonce 26000USD/hod. Z vyhodnocení nabídek přesné číslo není zřejmé, ...Zobrazit celý příspěvek

     PavolR: Podle Jane's má Gripen provozní náklady 4700USD/hod a F-16 7000USD. Podle jiných zdrojů má F-16C/D dokonce 26000USD/hod. Z vyhodnocení nabídek přesné číslo není zřejmé, ovšem Gripen zcela jistě nebude provozně dražší než F-16.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:52 19.12.2018

      Jaký Gripen a jaká F-16....

      Jaký Gripen a jaká F-16....

     • Jura99
      09:10 20.12.2018

      Jirosi: v Jane's je pouze F-16 bez označení verze, ale V to jistě nebude. Gripen nepochybně C/D. Motivaci Amíků na nízké provozní náklady u F-16V velkou nevidím.

      Jirosi: v Jane's je pouze F-16 bez označení verze, ale V to jistě nebude. Gripen nepochybně C/D. Motivaci Amíků na nízké provozní náklady u F-16V velkou nevidím.

     • niko
      10:10 20.12.2018

      Jura99: Myslim, ze sam najlepsie vies, ze prevadzkove naklady na Janes nemaju s prevadzkovymi nakladmi Chorvacka a Slovenska nic spolocne. Kazda krajina ma predsa ine prevadzkove ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Myslim, ze sam najlepsie vies, ze prevadzkove naklady na Janes nemaju s prevadzkovymi nakladmi Chorvacka a Slovenska nic spolocne. Kazda krajina ma predsa ine prevadzkove naklady hoci aj rovnakych lietadiel. No a ze sa tie mozu diametralne lisit som myslel, ze vie kazde decko. Poliaci maju letovu hodinu MIG-29 lacnejsiu ako na F-16. Slovensko ma letovu hodinu drahsiu ako maju USA na F-35. Asi tolko k tomu porovnavaniu letovych hodin, lebo som si nieco vygooglil na nete...Skrýt celý příspěvek

  • .Fakta
   08:58 18.12.2018

   Johny skoro ve všem.... ty chceš zřejmě zruinovat rozpočet ČR.....cokoliv US je drahé předražené, neříkám, že jsou francouzi levní, ale obdivuji tvojí drzost tu tlachat, že US je ...Zobrazit celý příspěvek

   Johny skoro ve všem....
   ty chceš zřejmě zruinovat rozpočet ČR.....cokoliv US je drahé předražené, neříkám, že jsou francouzi levní, ale obdivuji tvojí drzost tu tlachat, že US je levnější než FR.
   My máme vybudované zázemí pro Grippeny, teda z logiky věci pořízení verzí E/F pro nás prostě bude vždycky levnější než cokoliv jiného západníhoSkrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:45 18.12.2018

    Jenže Gripen C/D a E/F nejsou stejná letadla. Ale pokud dobrej.

    Jenže Gripen C/D a E/F nejsou stejná letadla. Ale pokud dobrej.

    • Gibon
     15:08 18.12.2018

     Som si isty, ze prechod z Gripen C na Gripen E bude lacnejsi ako prechod na uplne ineho vyrobcu. Rovnako ako pre krajiny prevadzkujuce F-16, je prechod na F-35 lacnejsi, ako tych, ...Zobrazit celý příspěvek

     Som si isty, ze prechod z Gripen C na Gripen E bude lacnejsi ako prechod na uplne ineho vyrobcu. Rovnako ako pre krajiny prevadzkujuce F-16, je prechod na F-35 lacnejsi, ako tych, ktore F16 nemali.

     Mnosztvo nastrojov a pripravkov budu rovnake. O to sa svedska armada urcite postarala.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:57 18.12.2018

     Gibon -´ Mohl by si to podložit čísly, pro přechod z F-16 na F-35?

     Gibon -´ Mohl by si to podložit čísly, pro přechod z F-16 na F-35?

    • Czertik
     22:39 18.12.2018

     gibon - a z ceho vychazis ze prechod na gripen e by byl pro cesko levnejsi nez na f-16 ci f-35 ? nezapominej, ze sposutu dilu maji svedove amicke - od motoru (ktery je provozne ...Zobrazit celý příspěvek

     gibon - a z ceho vychazis ze prechod na gripen e by byl pro cesko levnejsi nez na f-16 ci f-35 ?
     nezapominej, ze sposutu dilu maji svedove amicke - od motoru (ktery je provozne nejdrazsi) po jine soucastky.
     A skutecne si nedokazu predstavit, ze by treda udrzba hybdrauliky made in sweden byla levnejsi nez made in usa.
     To uz je hlavne o dane konstrukci letounu, ne o tom kde bylo vyrobeno.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   13:30 21.12.2018

   uz to prosim zmazte. Ved je to hanba.

   uz to prosim zmazte. Ved je to hanba.

   • Gibon
    13:31 21.12.2018

    toto som daval na prvy prispevok s kupou vodicaku. Nieco stale nefunguje dobre...

    toto som daval na prvy prispevok s kupou vodicaku. Nieco stale nefunguje dobre...

 • JiriR
  12:38 17.12.2018

  Nerozumím tomu, proč SAAB nenabídl verzi C/D s instalací Ravenu (i když nejsem si jist, zda se vejde do přídě C-éčka) nebo min s verzi radaru PS 05/4 Mark 4, dále proč nebyla v ...Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumím tomu, proč SAAB nenabídl verzi C/D s instalací Ravenu (i když nejsem si jist, zda se vejde do přídě C-éčka) nebo min s verzi radaru PS 05/4 Mark 4, dále proč nebyla v nabídce IRIS-T, Meteor..dále zda je jednalo v případě Slovenska o nabídku na nákup verzí C/D či o pronájem. Domnívám se, že nabídkou cílil SAAB na operabilitu s ostatními uživateli Gripenu ve střední Evropě….bohužel evidentně (viz. diskuze) nezná skutečné poměry. Takže nezbývá než popřát Slovákům hodně úspěchů s nejmodernější verzi F16.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  10:15 17.12.2018

  Jinak jako fanda do letadel Slovákům nákup F-16 závidím. Řeči o mercedesu v limitované edici jsou samozřejmě nesmysl, tím by byl Typhoon nebo F-35. Je dobře, že neskončili u ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak jako fanda do letadel Slovákům nákup F-16 závidím. Řeči o mercedesu v limitované edici jsou samozřejmě nesmysl, tím by byl Typhoon nebo F-35. Je dobře, že neskončili u nějakého nesmyslu a nekoupili něco olétaného nebo něco ve stylu rakouských Typhoon Tranche 1.

  Jen nechápu ta čísla a poměr objednaných AIM-120 a AIM-9. Stejně jako ČR budou mít mnohem víc AIM-9. Přitom v posledních konfliktech (Záliv, Sýrie, Srbsko) se určitě nepoužívalo násobně víc AIM-9. Moc mi nedává smysl, mít jen pár střel pro BVR a stovku AIM-9. A taky škoda, že Američani ještě nepustili na export AIM-120D.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
   12:28 17.12.2018

   Tých AIM-9 je oveľa viac preto, že sa kupujú pre potreby výcviku. Pri výcvikoch zostreľovania vzdušných cieľov v Poľsku, ktoré naši piloti podstupujú, sa používajú práve tepelne ...Zobrazit celý příspěvek

   Tých AIM-9 je oveľa viac preto, že sa kupujú pre potreby výcviku. Pri výcvikoch zostreľovania vzdušných cieľov v Poľsku, ktoré naši piloti podstupujú, sa používajú práve tepelne navádzané strely. Radarom navádzané strely sa vôbec nepoužívajú (zrejme kvôli cene).
   Predaj AIM-120D bol už schválený Kanade a Británii:
   https://www.leteckymagazin.sk/...
   https://www.militarybox.cz/new... Skrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    13:03 17.12.2018

    Ono to není jenom kvůli ceně, ale i rozměrům střelnice. Musí se počítat s tím, že střela uletí :-)

    Ono to není jenom kvůli ceně, ale i rozměrům střelnice. Musí se počítat s tím, že střela uletí :-)

  • HEKTOR
   17:07 17.12.2018

   StandaBlabol - ešte počkajte so "závisťou" :) ....nechcem byť pesimista,ale tešiť sa budeme až budú pristávať na sliači...držím sa jedneho-isté je len čo bolo...

   StandaBlabol - ešte počkajte so "závisťou" :) ....nechcem byť pesimista,ale tešiť sa budeme až budú pristávať na sliači...držím sa jedneho-isté je len čo bolo...

   • Clanek
    08:41 18.12.2018

    Tak tak

    Tak tak

 • rasto123
  00:09 17.12.2018

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu ...Zobrazit celý příspěvek

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu VS a NATO, tak sme budovali všetky zložky. Teraz budujeme len niečo. Niečo , čo nám je potrebné mimo nášho priestoru. ASR je tak zaostalá, že hanba. Pre všetkých humanistov , to to nebude pre nich , ale ak sa bavíme o príprave na vojnu tak , do zamatovej sme na ňu boli pripravení . Teraz nie a tí čo ju chcú tak sa spamätajte, nemáte podporu.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   09:45 17.12.2018

   Nikdo tě nevymaže, hloupost není trestná.:) V rámci VS jsme na obranu dávali 6% HDP, proto bylo na velkou armádu. To předpokládám nikdo nechce. A ani to není třeba, země NATO mají ...Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo tě nevymaže, hloupost není trestná.:) V rámci VS jsme na obranu dávali 6% HDP, proto bylo na velkou armádu. To předpokládám nikdo nechce. A ani to není třeba, země NATO mají dostatečně silnou ekonomiku, aby jim stačily armády za 2% HDP. Ty víš o někom, kdo chce válku? S kým a proč jako?Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   16:16 17.12.2018

   rasto123 - súhlasím s vami,išlo o politické rozhodnutie-mig29+rusko+zmluva...ale vedľajší efekt je,že kúpili tú lepšiu možnoť -f16(môj názor)...a je to tu znova - PRE NÁS .?! a čo ...Zobrazit celý příspěvek

   rasto123 - súhlasím s vami,išlo o politické rozhodnutie-mig29+rusko+zmluva...ale vedľajší efekt je,že kúpili tú lepšiu možnoť -f16(môj názor)...a je to tu znova - PRE NÁS .?! a čo sme podla vás mali kúpiť.??? chápal by som vašu otázku,pokial by sme kúpili 14ks f22,alebo 100ks f35...ale f16.??veď to je stále len ľahký jednomotorák...

   a nebudujeme len niečo,budujeme všetko...akurát sme stratili (a ešte aj stratíme) veľa času a penazí...

   asr už nejestvuje - je to už ossr ...

   a reči typu -budujte ťažkú brigádu,je tiež len taká rada od nato na xxxxx...z akej techniky ju máme vybudova´t.??ok,ešte bvp by bolo z čoho kupovať...ale kde kúpime tanky,keď tu tento problém rieši aj napr. česko.?či si aj tie "samovyvinieme" .?!

   a netreba hneď za nákupom f16 vidieť prípravu na vojnu,je to len (mal by to byť) generačný výmenný proces...pokial si dobre pamatám,tak ani česko po zaobstaraní gripenov a poľsko f16,nikomu vojnu nevyhlásili...Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:09 17.12.2018

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu ...Zobrazit celý příspěvek

  Kúpa nových F-16 je čisto a fakt len čisto politická záležitosť. Nič viac a nič menej. Sú to dobré stroje, ale pre nás ? Dúfam ,že ma nevymažú . Keď bola reálna hrozba stretu VS a NATO, tak sme budovali všetky zložky. Teraz budujeme len niečo. Niečo , čo nám je potrebné mimo nášho priestoru. ASR je tak zaostalá, že hanba. Pre všetkých humanistov , to to nebude pre nich , ale ak sa bavíme o príprave na vojnu tak , do zamatovej sme na ňu boli pripravení . Teraz nie a tí čo ju chcú tak sa spamätajte, nemáte podporu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4