Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

F-16C Fighting Falcon; / US Air Force

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 Block 70/72. Všechny stíhačky Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) převezmou do konce roku 2023.

Informace o podpisu dohody proběhly médií již na konci listopadu.

„Ministerstvo obrany SR dnes v zastoupení národního ředitele pro vyzbrojování plukovníka Vladimíra Kávička podepsalo v souladu s usnesením vlády SR příslušné technické smluvní dokumenty potřebné k zahájení procesu obměny stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR. [...] Zahrnují pořízení 14 kusů letounů F-16, leteckou munici, logistickou podporu a výcvik leteckého i pozemního personálu. Dodávka všech letadel bude zrealizována do konce roku 2023,“ uvedly stránky Ministerstva obrany Slovenské republiky (MO SR) na konci listopadu.

Vzápětí ale slovenský premiér Peter Pellegrini upozornil, že podpis technických smluv není možné považovat za konečné schválení nákupu stíhaček F-16 ze strany Slovenska a že uzavření příslušné smlouvy je v plné kompetenci slovenské vlády. „Předseda vlády považuje smlouvy na nákup stíhaček F-16, které podepsal resort obrany [na konci listopadu], zatím za neplatné,“ řekla tehdy mluvčí předsedy vlády Patrícia Macíková.

„Konečné rozhodnutí o podpisu smlouvy k obměně stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR je plně v kompetenci vlády SR. Ministerstvo obrany SR tuto skutečnost nikdy nezpochybnilo. V pátek 30. listopadu byly z úrovně Sekce modernizace MO SR dohodnuté a podepsané pouze drafty příslušných technických smluvních dokumentů, které jsou potřebné k zahájení procesu obměny, o čemž byla takto vyrozuměna i americká strana,“ uvedlo následně v reakci MO SR.

K oficiálnímu a konečnému „vládnímu“ podpisu došlo včera 12. prosince na Úřadě vlády SR v Bratislavě. Příslušné dokumenty podepsal ministr obrany Peter Gajdoš a Ana Wugofski, viceprezidentka pro rozvoj mezinárodního obchodu ve společnosti Lockheed Martin.

„Završili jsme proces pořízení nových stíhacích letadel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného prostoru letadly MiG-29 a nakoupí letadla F-16, nejmodernější verzi. Slovensko podepsalo dokumenty, na jejichž základě nakoupí 12 jednomístných a dvě dvoumístná, která budou sloužit pro výcvik,“ uvedl Pellegrini, který byl osobně při podpisu kontraktu.

Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU a svůj závazek vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024.

„Jsem potěšen, že zde dnes mohu být, abych byl svědkem tohoto historického a velmi důležitého okamžiku,“ uvedl John Sullivan, náměstek ministra zahraničí Spojených států, který kvůli podpisu přicestoval do Bratislavy. „Je to významný krok pro Slovensko v jeho obraně, jako důležitého spojence v NATO a důležitý krok vpřed ve dvoustranných vztazích mezi Spojenými státy a Slovenskem.“


Tisková konference po podpisu smlouvy.

Slovensko za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí více jak 1,6 miliardy euro, tedy více než 41,35 miliardy Kč. Většinu částky Bratislava splatí do tří let. V ceně je také servisní a logistická podpora (tedy záruka) na dva roky a výcvik zhruba 160 členů pozemního a 22 členů leteckého personálu v USA. První čtyři stíhačky Slovensko získá do konce roku 2022.

„Uvedená částka pokrývá servis stíhacích letadel na první dva roky, avšak s vládou Spojených států amerických bude v budoucnu projednána i smlouva týkající se zabezpečení servisu letadel po uplynutí dvou let, a to na dalších pět let,“ uvedla v červenci mluvčí MO SR Danka Capáková.

MO SR počítá, že na servisu stíhaček F-16 se bude podílet slovenský průmysl. Mluví se především o Leteckých opravnách v Trenčíne (LOT Trenčnín), které nyní provádějí údržbu, opravy, generální opravy a modernizace například vrtulníků Mi-8/17, nebo letadel L-39, MiG-29 a L-410.

Pár slov o letounu. Není třeba pochybovat o technologické vyspělostí stíhaček F-16 Block 70/72. Na Slovensku ale zaznívají pochybovačné hlasy, zda nákup a provoz letounů F-16 není pro Slovensko zbytečný luxus.


Reportáž polského webu Defence24 o možnostech F-16 Block 70/72

„F-16 jsou skvělé stroje, o tom se nemusíme vůbec bavit. Je to však jistý luxus, při kterém nevím, jestli si ho Slovensko může dovolit. Je to jako kdyby byl před rozpadlým domem zaparkovaný Mercedes v limitovaném provedení. Narážím na fakt, že vojáci nemají boty, kasárny se nám rozpadají před očima a jdeme nakupovat techniku. Samozřejmě, že pokud by dali na výběr pilotovi, vybere si to nejlepší, ale pokud mluvíme o možnosti A, musíme zmínit i verzi B, nebo co možnost A v konečném důsledku přinese,“ varuje bývalý zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu generál Pavel Macko s tím, že slovenská armáda musí řešit palčivější problémy.

Klíčovou technologií stíhaček F-16 Block 70/72 je radiolokátor APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.

APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch. APG-83 tedy dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Slovensko v podobě F-16 Block 70/72 získá nejmodernější stíhačky ve střední a východní Evropě. Avšak po roce 2023 slovenské vzdušné síly čeká s letouny F-16 mnoho let práce k dosažení operačních schopností, tedy schopností nasadit letouny do ostrých bojových akcí.

Zdroj: Pravda.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Matesaax
  23:41 13.12.2018

  Slovensko je dnes asi jediný evropský stát, který s nákupem nových bojových letadel zároveň navyšuje jejich počet, sice jen o dva kusy oproti Migum ale i tak.. všude jinde jde ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko je dnes asi jediný evropský stát, který s nákupem nových bojových letadel zároveň navyšuje jejich počet, sice jen o dva kusy oproti Migum ale i tak.. všude jinde jde razantní pokles počtu stroju, např. Belgie a Nizozemí s F-35 oproti F-16.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   00:05 14.12.2018

   Nebylo už moc kam ustupovat. A pak se můžeme dohadovat, co je to "nástupce" - buď ve smyslu kontinuity, nebo ve smyslu pokroku. Má to úplně jiné významy. Viper je výběhový model. ...Zobrazit celý příspěvek

   Nebylo už moc kam ustupovat.

   A pak se můžeme dohadovat, co je to "nástupce" - buď ve smyslu kontinuity, nebo ve smyslu pokroku. Má to úplně jiné významy.
   Viper je výběhový model. Má to nejlepší ze své generace, ale lecos se už do něj nevlezlo a ani k tomu nebude vůle.Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    08:12 14.12.2018

    Uz o tejto verzii hovoria, ze je nad moznosti a schopnosti tak malej armady ako je nasa. Uvidime, co z toho vytrieskaju.

    Uz o tejto verzii hovoria, ze je nad moznosti a schopnosti tak malej armady ako je nasa. Uvidime, co z toho vytrieskaju.

  • Jura99
   08:14 14.12.2018

   Není to tak, Slovensko mělo celkem 24ks Mig-29A, jejichž počet průběžně snižovalo kvůli neschopnosti je udržovat v provozu (srovnej viz. Polsko a jejich schopnost provozovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Není to tak, Slovensko mělo celkem 24ks Mig-29A, jejichž počet průběžně snižovalo kvůli neschopnosti je udržovat v provozu (srovnej viz. Polsko a jejich schopnost provozovat Mig-29). Stroj který nám předali do muzea má nálet pouhých 234hodin. Letectvu s takovým přístupem k majetku bych nově nekoupil ani vrtuli.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    08:35 14.12.2018

    Kolovratek, X krat vyvraceny. Ach jaj...

    Kolovratek, X krat vyvraceny. Ach jaj...

 • Flader
  22:04 13.12.2018

  K tomu vyjadreniu p. generála Macka že vojaci nemajú boty ... Staˇ´cí sa pozrieť na centrálny register zmluv, koľko výstroje sa objednalo za posledných niekoľko mesiacov. Nejedná ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu vyjadreniu p. generála Macka že vojaci nemajú boty ... Staˇ´cí sa pozrieť na centrálny register zmluv, koľko výstroje sa objednalo za posledných niekoľko mesiacov. Nejedná sa o rámcové zmluvy, ale o nákup.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:11 13.12.2018

  Přeji aby to vyšlo.

  Je super mít spoustu vytrénovaných pilotů.... Jen je problém, že ty stroje v NATO nikdo nemá...

  Přeji aby to vyšlo.

  Je super mít spoustu vytrénovaných pilotů.... Jen je problém, že ty stroje v NATO nikdo nemá...

 • analytic
  20:42 13.12.2018

  I pro ČR je dobře, že SR bude mít schopnost bránit svůj vzdušný prostor.

  I pro ČR je dobře, že SR bude mít schopnost bránit svůj vzdušný prostor.

 • koteky
  18:43 13.12.2018

  Už v deväťdesiatych rokoch sa oficiálne hovorilo že SR nikdy nebude mať na to/finančne/ aby prevádzkovala lietadla 5-tej generácie. F 16 nieje zastaralá konštrukcia, je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Už v deväťdesiatych rokoch sa oficiálne hovorilo že SR nikdy nebude mať na to/finančne/ aby prevádzkovala lietadla 5-tej generácie. F 16 nieje zastaralá konštrukcia, je to koncepcia jednomotorového lietadla s NOSNÝM TRUPOM a prvkami LERX, o vylepšenie sa postarali japonci so svojím F-2.U piatej generácie sú tieto aerodynamické prvky potlačované či úplne absentujú kvôli filozofii STEALTH. Toľko o sne menom F35. A úprimne Čechom závidím že majú Gripen, pretože F 16 sa mí zdá príliš luxusná nato čo bude pre OSSR v službe poskytovať.Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   19:18 13.12.2018

   Presne tak, uz vidim, ako Danko posiela F16 pomahat spojencom kdesi v Syrii :-D Ale na druhu stranu Narodny Kapitan tu nebude vecne a potom sa tieto stroje mozu hodit aj na nieco ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak, uz vidim, ako Danko posiela F16 pomahat spojencom kdesi v Syrii :-D
   Ale na druhu stranu Narodny Kapitan tu nebude vecne a potom sa tieto stroje mozu hodit aj na nieco viac ako Air Policing.Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  18:22 13.12.2018

  Jura99: F16 je výbehový model? To vážne? Tak prečo ho používa toľko krajín a chystá sa ich modernizovať na verziu block 70/72? Odpoveď je jednoduchá, je to v boji osvedčený, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: F16 je výbehový model? To vážne? Tak prečo ho používa toľko krajín a chystá sa ich modernizovať na verziu block 70/72? Odpoveď je jednoduchá, je to v boji osvedčený, technicky vyspelý a modernizovateľný stroj, ktorý má a bude mať ešte dlho čo ponúknuť (viď. Poľsko, Izrael, Katar atď.).Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   18:29 13.12.2018

   Hajo, mrkněte se na význam slova "výběhový", než se začnete čílit. Výběhový neznamená špatný, neefektivní, nevýkonný či nevýhodný. Ba leckdy naopak. Často výběhové modely patří k ...Zobrazit celý příspěvek

   Hajo, mrkněte se na význam slova "výběhový", než se začnete čílit. Výběhový neznamená špatný, neefektivní, nevýkonný či nevýhodný. Ba leckdy naopak. Často výběhové modely patří k nejvýhodnějším nabídkám na trhu. Výběhové je něco, co už má nástupce, resp. je na konci svého cyklu. Což neznamená, že je to špatné, že se to nebude ještě nějaý čas prodávat, vyrábět a drobně vylepšovat. A ano, letadlo ze sedmdesátých let, které je (pomalu bude) nahrazováno F-35 prostě je výběhové. Hodně dobré, schopné a výběhové.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:30 13.12.2018

   Zrovna ty jmenované státy (Polsko, Izrael, Katar) nejsou moc dobrý příklad. Polsko provozuje F-16C, ale pokukuje po F-35A, Izrael nakupuje F-35A a své F-16I zčásti prodá např. ...Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna ty jmenované státy (Polsko, Izrael, Katar) nejsou moc dobrý příklad. Polsko provozuje F-16C, ale pokukuje po F-35A, Izrael nakupuje F-35A a své F-16I zčásti prodá např. Chorvatsku, no a Katar žádné F-16 nemá, pokud se nepletu. Státy jako Dánsko, Norsko, Belgie, Holandsko všechny měly F-16 a nahrazují je F-35A. Nový Block 70/72 mimo Slovenska nikdo zatím nekoupil.Skrýt celý příspěvek

   • Double
    18:46 13.12.2018

    Pred nami ich kupil Bahrain. Americania planuju vsetky F-16 zmodernizovat na verziu Viper, Greci a Tajwan ditto. Coskoro ich pravdepodobne nakupia aj Bulhari a Rakusania. Nezavid ...Zobrazit celý příspěvek

    Pred nami ich kupil Bahrain. Americania planuju vsetky F-16 zmodernizovat na verziu Viper, Greci a Tajwan ditto. Coskoro ich pravdepodobne nakupia aj Bulhari a Rakusania.
    Nezavid tolko, my za to nemozme, ze lietate na zapozicanych starych plechovkach (na vlastne nemate? :D), zatial co my nakupujeme najnovsie F-16.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     18:58 13.12.2018

     Ty jmenovane staty maji specificke duvody, napr. Taiwan z politickych duvodu nema sanci dostat F-35A, Recko je zadluzene a Bahrajn jen dokupuje k upgradovanym starsim.

     Ty jmenovane staty maji specificke duvody, napr. Taiwan z politickych duvodu nema sanci dostat F-35A, Recko je zadluzene a Bahrajn jen dokupuje k upgradovanym starsim.

    • Double
     19:42 13.12.2018

     Ved si pred chvilou hovoril, ze ich nikto nekupuje :D co sa stalo s tou castou tvojho argumentu? :D Kazdy kupuje lietadla kvoli specifickym dovodom, napriklad taka Juzna Afrika ...Zobrazit celý příspěvek

     Ved si pred chvilou hovoril, ze ich nikto nekupuje :D co sa stalo s tou castou tvojho argumentu? :D Kazdy kupuje lietadla kvoli specifickym dovodom, napriklad taka Juzna Afrika nakupila Gripeny, lebo polovica krajiny ani nema na chleba. Potom su tu samozrejme krajiny, ktore si tie lacne gripeny nekupia ale len pozicaju, ale k tomu sa radsej nebudem vyjadrovat.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:20 13.12.2018

     Tvrdil jsem ze mimo SVK se nekupuji nove Block 70/72. Ty jmenovane jsou modernizace na verzi Viper, nikoliv nakupy novych.

     Tvrdil jsem ze mimo SVK se nekupuji nove Block 70/72. Ty jmenovane jsou modernizace na verzi Viper, nikoliv nakupy novych.

    • Double
     20:38 13.12.2018

     Co je hlupost, kedze ich este pred nami kupil bahrajn. btw, staty ako Dansko, Norsko ci Holandsko sa participovali na vyvoji F-35. Prakticky sa rozhodli o nakupe F-35 davno ...Zobrazit celý příspěvek

     Co je hlupost, kedze ich este pred nami kupil bahrajn.

     btw, staty ako Dansko, Norsko ci Holandsko sa participovali na vyvoji F-35. Prakticky sa rozhodli o nakupe F-35 davno predtym ako bola F-16V vobec predstavena. Ved aj vdaka nim je momentalne F-16V na svete, kedze pouziva mnohe technologie, ktorych vyvoj zaplatili pri vyvoji F-35. Ale to ta asi nenapadlo co? :D

     Kazdy aj tak vie, ze ak nahodou nakupite F-16V tak budes skakat od radosti 5 metrov do vzduchu.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:45 13.12.2018

     Bahrajn jako doplnek k upgradu starsich, takze doplnuje pocet. CR verim, ze pouvazuje nad F35A. Ale priority vidim jinde, nez vysypat vsechny zdroje do par kusu stihacek.

     Bahrajn jako doplnek k upgradu starsich, takze doplnuje pocet. CR verim, ze pouvazuje nad F35A. Ale priority vidim jinde, nez vysypat vsechny zdroje do par kusu stihacek.

    • moky
     20:52 13.12.2018

     Víš retarde.my je provozujeme od roku 2005.To ste ještě cválali na koních..

     Víš retarde.my je provozujeme od roku 2005.To ste ještě cválali na koních..

    • Double
     20:57 13.12.2018

     Takze to nie je kupa ale len doplnenie poctu :D no ja mam dost. Inak, aj ja vidim priority ACR inde, len sa obavam, ze tych priorit je tolko, ze aj odkupenei starych gripenov bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Takze to nie je kupa ale len doplnenie poctu :D no ja mam dost. Inak, aj ja vidim priority ACR inde, len sa obavam, ze tych priorit je tolko, ze aj odkupenei starych gripenov bude luxus ktori si nebudete moct dovolitSkrýt celý příspěvek

    • Double
     20:58 13.12.2018

     moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D

     moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D

   • Hajo
    18:59 13.12.2018

    S tým Katarom som sa pomýlil, ide o Bahrajn a záujem o nákup F16 block 70. Poliaci predpokladám budú tiež modernizovať F16 a F35A v ich prípade dáva zmysel, susedia priamo s ...Zobrazit celý příspěvek

    S tým Katarom som sa pomýlil, ide o Bahrajn a záujem o nákup F16 block 70. Poliaci predpokladám budú tiež modernizovať F16 a F35A v ich prípade dáva zmysel, susedia priamo s Ruskom. Izrael som uvádzal ako príklad úspešnej modernizácie a bojového nasadenia F16. Tento nákup má aj nadväznosť na modernizáciu našich letísk.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:40 13.12.2018

  Macko to řekl správně, akorát se nejedná o Mercedes v limitovaném provedení, ale o výběhový model letitého dizajnu, pravda na možnosti jeho konstrukce v "plné palbě", který si však ...Zobrazit celý příspěvek

  Macko to řekl správně, akorát se nejedná o Mercedes v limitovaném provedení, ale o výběhový model letitého dizajnu, pravda na možnosti jeho konstrukce v "plné palbě", který si však kupuje pouze Slovensko. Všechny ostatní státy, které přezbrojují letectvo, jej dosud ponechaly bez povšimnutí a kupují obvykle nástupce F-16, tedy F-35A. Čím to, že i dosavadní uživatelé starších verzí F-16 kupují F-35A místo nákupu nových Block 70/72?Skrýt celý příspěvek

  • Double
   18:13 13.12.2018

   Gripen C je co, skoda 120? Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch

   Gripen C je co, skoda 120? Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch

   • fenri
    20:58 13.12.2018

    Zdá se, že Slovensko možná bude mít časem pár slušných stíhaček a hned mají někteří bratři pocit, že jsou supervelmoc a zvedají zamindrákovaný hřebínek. "Nezavid tolko, my za to ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdá se, že Slovensko možná bude mít časem pár slušných stíhaček a hned mají někteří bratři pocit, že jsou supervelmoc a zvedají zamindrákovaný hřebínek.
    "Nezavid tolko, my za to nemozme, ze lietate na zapozicanych starych plechovkach (na vlastne nemate? :D), zatial co my nakupujeme najnovsie F-16."
    "Na tvojom mieste by som sa modlil, aby ste nezostali pri tych Gripenoch"
    Double, zatím máte prd a ještě pěkných pár let ho mít budete. To za prvé. Za druhé sebelepší stíhačky vám bez funkčního zázemí a zbytku armády budou na nic. A za třetí je docela dobře možné, že než se naučíte na těch F-16 létat a servisovat je, a vypracujete si postupy a rutiny pro západní vojenskou leteckou techniku (které my už máme), my možná budeme létat na F-35. Tož tak.
    Ale hlavně my vaše kecy přijdou fakt ubohé a dětinské.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     21:50 13.12.2018

     Mozno budete dovtedy aj na mesiaci. Ako sa hovori kym vies snivat tak mas nadej :D a nemusis byt taky precitlively, keby stale nepisal same rozpravky, tak by som si z vas nerobil ...Zobrazit celý příspěvek

     Mozno budete dovtedy aj na mesiaci. Ako sa hovori kym vies snivat tak mas nadej :D a nemusis byt taky precitlively, keby stale nepisal same rozpravky, tak by som si z vas nerobil taku sranduSkrýt celý příspěvek

   • fenri
    22:40 13.12.2018

    Ehm, Double, nechci ti brát iluze, ale čeští piloti létají už 13 let na moderní západní technice, a už skoro 10 let se účastní střežení vzdušného prostoru NATO v Pobaltí a na ...Zobrazit celý příspěvek

    Ehm, Double, nechci ti brát iluze, ale čeští piloti létají už 13 let na moderní západní technice, a už skoro 10 let se účastní střežení vzdušného prostoru NATO v Pobaltí a na Islandu. Máme na západních letadlech nalétáno hodně přes 20 000 hodin (kdy toho dosáhnete vy?). Gipeny spolu se Švédy zvládáme udržovat ve vysokém operačním nasazení . Vy sníte o tom, že možná v roce 2023 začnete zavádět o něco lepší letadla. Než je zavedete, integrujete do NATO, něco s nimi nalétáte, uděláte k nim infrastrukturu, vyhrajete nějaký Tiger Meet... to už tu budou úřadovat naši vnuci.
    Ty sny zatím máte jenom vy. Češi nevzrušeně žijí realitou, která je pár procent za vašimi sny. Já vám ty sny upřimně přeji. A přeji vám, ať vám vyjdou. Bez ironie. Ale rozesmívá mě mindrák provinčního chudáka v otřískaném ˇŽigulu, u kterého nemá na benzín a díly, a kterému někdo slíbil že bude jednou snad mít postarší BMW a už teď se vysmívá, těm, co dávno jezdí a rutinně jezdí Passatem. Chlapče, z vás méněcennost přímo čiší. Chcetete si poměřovat kdo výš dočůrá (a zatím čůráte jen do plínek), ale neuvědomujete si, že to není všechno. Dobrá éra jsou jen zlomek armády a letectva.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:07 13.12.2018

     Nj, lietaju na zapadnej, nie na vasej. Ak to beries ako nejaky uspech tak nech sa paci, ale podla mna to je skor trapas, ze stat ako Cesko nema na vlastne stihacky. Inak, rozdiel ...Zobrazit celý příspěvek

     Nj, lietaju na zapadnej, nie na vasej. Ak to beries ako nejaky uspech tak nech sa paci, ale podla mna to je skor trapas, ze stat ako Cesko nema na vlastne stihacky. Inak, rozdiel medzi F-16V a Gripenom C je jednoznacne vacsi ako medzi Mig-29AS a Gripenom C ktory mate zapozicany. Co sa tyka zvysku tojho komentu, tak som sa dobre pobavil :D Asi mas nejake mindraky, mozno pocit menejcennosti. Ale neboj sa, v hlave si opakuj, ze jedneho dna budete mat F-35, Blackhawky atd., mozno sa ti ulavi :DSkrýt celý příspěvek

    • fenri
     23:28 13.12.2018

     Double, ještě jednou: my létáme na moderních letadlech, za která platíme. Vy létáte ve 30 let starých letadlech, které jste dostali a u kterých nemáte ani na palivo, ani na údržbu. ...Zobrazit celý příspěvek

     Double, ještě jednou: my létáme na moderních letadlech, za která platíme. Vy létáte ve 30 let starých letadlech, které jste dostali a u kterých nemáte ani na palivo, ani na údržbu. Kolik jich dostanete do vzduchu? Myslím, že jedna ruka notně zdevastovaná cirkulárkou, by na ty počty stačila.
     Chápete rozdíl mezi tím, co je v ČR DNES a co je tedy REALITOU a tím, co MOŽNÁ v SR jednou BUDE a co je tedy vlhkým snem?
     A rozdíl mezi Gripen C a F-16 ftunningu? No, hlavně bude dán celkovou úrovní výcviku, nalétaností, zkušenostmi se spoluprací s dalšími letectvy NATO, se schopností monitorovat vlastní vzdušný prostor atd. Myslím, že Vaši piloti mají nalétáno ještě mnohem méně, než naši (ostatně kdy se piloti SR podívali na akce a operace NATO, na které už naši deset létají? A kdy se na ně podívají? A jestli?
     Pro představu - to, co měly naši piloti nalétáno na Grpenech k loňskému roku, budou mít ti vaši (pokud se všechna letadla dodají a uvedu do plného operačního provozu do jednoho roku od aktuálního termínu zahájení dodávek) nejdříve na přelomu let 2035/36. To jen za předpokladu, že od začátku budete létat plný kotel, se kterým počítá aktuální smlouva a že nenastane ani moment zdržení v dodávkách, získávání operačních schopností apod. Tedy v roce 2035 megaoptimisticky budete mít nalétáno to, co naši piloti měli loni (skoro už lze říct předloni).Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:57 13.12.2018

     Lieta ich cca 10? Cize ak to preratame na pocty obyvatelov tak zaostavate. A co je dolezite, tak su nase, zatial co vy lietate na pozicanych gripenoch, lebo ste nemali prachy na ...Zobrazit celý příspěvek

     Lieta ich cca 10? Cize ak to preratame na pocty obyvatelov tak zaostavate. A co je dolezite, tak su nase, zatial co vy lietate na pozicanych gripenoch, lebo ste nemali prachy na normalne stihacky. To je jednoducho fakt. Ale ja vas neodsudzujem, chceli ste setrit, tak pre mna zamna setrite, ale bolo by na mieste si to priznat a nehrat sa na majstrov sveta... A este raz, Gripen C nie je oproti Migu-29 ziadna vyhra. Takze tie tvoje rozpravky ohladom x tisic hodin nalietanych na Gripenoch ma vobec nezaujimaju. Ale ked uz sme pri tom, tak v r. 2035 budu mat nasi nalietane tisicky hodin na najmodernejsich stihackach 4++ generacie, zatial co vy budete pravdepodobne stale lietat na Gripenoch C. Ale tak na nahananie dopravakov vam to snad bude stacit :) a co sa tyka cviceni, tak naposledy sa ucastnili NATO cvicenia mace xix, ktore bolo tento september.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     00:02 14.12.2018

     Inak, ako to vypada s novymi BVP? vrtulnikmi? delostrelectvom? Nedavno to vypadalo ze uz mate vybrane a hla, nakoniec sa tie tendre zacali rusit. Asi uz chapem, preco z teba ide ...Zobrazit celý příspěvek

     Inak, ako to vypada s novymi BVP? vrtulnikmi? delostrelectvom? Nedavno to vypadalo ze uz mate vybrane a hla, nakoniec sa tie tendre zacali rusit. Asi uz chapem, preco z teba ide tolka zavist :)Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    16:35 17.12.2018

    ...VItajte na SLovensku, zemi majstrov sveta v ladnom hokeji a drzitelov najveciho komplexu menecennosti vo strednej Europe! Ukazoval jsem tvoje příspěvky kolegům Slovákům v práci ...Zobrazit celý příspěvek

    ...VItajte na SLovensku, zemi majstrov sveta v ladnom hokeji a drzitelov najveciho komplexu menecennosti vo strednej Europe!
    Ukazoval jsem tvoje příspěvky kolegům Slovákům v práci a mám ti vzkázat, že jsi ***** a ***** a *****... vlastně to sem napsat nemůžu. Ale jsou to oblíbená slovní spojení tvých spoluobčanů :)Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:31 17.12.2018

     Uz som si myslel, ze to nariekanie zo strany urazenych ceskov prestalo, ,a hla :)

     Uz som si myslel, ze to nariekanie zo strany urazenych ceskov prestalo, ,a hla :)

 • Arthur
  16:19 13.12.2018

  Objednanie a následný nákup 14 kusov viacúčelových stíhačiek F-16 Block 70/72 so servisom na 2 roky !!! za 1,6 mld EUR primárne odčerpá 500 mil EUR, ktoré mohli byť v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

  Objednanie a následný nákup 14 kusov viacúčelových stíhačiek F-16 Block 70/72 so servisom na 2 roky !!! za 1,6 mld EUR primárne odčerpá 500 mil EUR, ktoré mohli byť v rámci kapitoly MOSR realokované do iných spôsobilostí Vzdušných s´íl resp. ďalších spôsobilostí OSSR voči modernizačným plánom obsiahnutých dnes v už neaktuálnom Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OSSR s výhľadom do roku 2030, kde sa plánovalo na stíhačky 1,1 mld EUR.

  Zároveň bez vyššie uvedenej akvizície netreba opomínať tú pachuť naokolo a to objednať tie stíhačky, ktoré prídu čo najneskôr, a tak čo najdlhšie udržať v prevádzke ruské MIGy 29 a predĺžiť tak abonent v podobe pobytu prokremelskej údržbársko-špionážnej jednotky na NATO základni Sliač.

  CELÉ ZLE...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:27 13.12.2018

   já bych to neviděl tak negativně. Nechápu sice, proč servis jen na 2 roky, ale jinak bych moc nevěřil tomu, že by se nějaké prostředky ušetřily a smysluplně využily na růst jiných ...Zobrazit celý příspěvek

   já bych to neviděl tak negativně. Nechápu sice, proč servis jen na 2 roky, ale jinak bych moc nevěřil tomu, že by se nějaké prostředky ušetřily a smysluplně využily na růst jiných schopností. Tahle akvizice naopak může motivovat ke snaze využít potenciálu, který nové F-16 mají a bude zaručovat aspoň jakousi snahu o kompatibilitu čehokoli jiného, co se bude kupovat.Skrýt celý příspěvek

  • Double
   16:40 13.12.2018

   Je ti jasne, ze keby sa stihacky kupovali za planovanych 1,1. miliardy, tak do rozpoctu MOSR by sa z tych "usetrenych" 500 milionov nedostal ani cent?

   Je ti jasne, ze keby sa stihacky kupovali za planovanych 1,1. miliardy, tak do rozpoctu MOSR by sa z tych "usetrenych" 500 milionov nedostal ani cent?

  • Hajo
   19:12 13.12.2018

   Zaujímalo by ma prečo neoslovili so servisom Migov 29 Poliakov resp. urobiť dopyt na súčiastky u Maďarov?

   Zaujímalo by ma prečo neoslovili so servisom Migov 29 Poliakov resp. urobiť dopyt na súčiastky u Maďarov?

 • Kichot
  15:23 13.12.2018

  Naše armáda by se hlavně měla soustředit na obranu našeho státu. A tomu by měla podřizovat akvizice. Ve finále je skoro jedno jestli Jas39 nebo F16 když budou kompatibilní. Je sice ...Zobrazit celý příspěvek

  Naše armáda by se hlavně měla soustředit na obranu našeho státu. A tomu by měla podřizovat akvizice. Ve finále je skoro jedno jestli Jas39 nebo F16 když budou kompatibilní. Je sice dobře, že jsme v NATO, proti Rusku nebo Číně fajn, ale historie nás učí , že se máme obávat hlavně okolních států. Nic není věčné ani Nato ani EU ani RVHP. A ani bratrská láska se Slovenskem..Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   17:26 13.12.2018

   Jasne, ze u nas rastie nenavist voci Cechom. Uz v lete mi manzelka vravela, ze by som nemal pit Plzenske pred obedom a na lacno.

   Jasne, ze u nas rastie nenavist voci Cechom. Uz v lete mi manzelka vravela, ze by som nemal pit Plzenske pred obedom a na lacno.

   • Czertik
    20:10 14.12.2018

    Tak zkus Corgon :) Treba ji zahrajes na narodni stunu :).

    Tak zkus Corgon :) Treba ji zahrajes na narodni stunu :).

 • Rase
  14:12 13.12.2018

  F-16V (Block 70/72) nemá smysl ani porovnávat s Gripenem C/D, leda tak E/F, pak ale budou trochu jiné i ty provozní náklady a cena. Jsem docela dost zvědavý, co za stíhačku vyberou ...Zobrazit celý příspěvek

  F-16V (Block 70/72) nemá smysl ani porovnávat s Gripenem C/D, leda tak E/F, pak ale budou trochu jiné i ty provozní náklady a cena. Jsem docela dost zvědavý, co za stíhačku vyberou Bulhaři a taky v Rakousku. Podle oficiální zprávy speciální komise z loňského roku, není nákup nových strojů zrovna doporučován. Přesněji mluví o pořízení 3 dvoumístných Eurofighterů a všechny modernizovat + přikoupit 10 výcvikových letounů kategorie advance jet trainer, schopných nést zbraně. Tím by vznikl systém dvou flotil (zwei Floten System) pro ochranu vzdušného prostoru státu. Dodám, že právě modernizaci stávajících stíhačů nabízí britové (BAE Systems). V případě že se rozhodnou koupit fungl nové stíhače, tak se zmiňuje právě Gripen E/F i F-16 Block 70/72. Osobně bych tento tendr doporučoval sledovat, protože naše Gripeny C/D nevydrží v pronájmu věčně a bylo by fajn provozovat stejný typ jako nějaký z našich sousedů. Stejný problém budou muset řešit i Maďaři. Bude zajímavé, zda střed Evropy přejde na F-16V, Gripen E/F nebo si každý dál pojede sám na svém písečkuSkrýt celý příspěvek

 • chalupab
  12:49 13.12.2018

  Věřím, že kupující i prodávající má velkou radost. Nicméně musím podotknout (jako bývalý místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR - tedy i jako ten, kdo se pokoušel jak s činovníky ...Zobrazit celý příspěvek

  Věřím, že kupující i prodávající má velkou radost.
  Nicméně musím podotknout (jako bývalý místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR - tedy i jako ten, kdo se pokoušel jak s činovníky NATO, tak i se slovenskou stranou komunikovat řadu problematik): SKUTEČNOU SPOLUPRÁCI v oblasti obrany, budování společných odstrašujících ozbrojených sil při maximální výhodnosti poměru vynaložených prostředků z kapes daňového poplatníka a synergických schopností, jistou specializace národních armád, efektivitu využití vojenských technologií včetně výcviku, údržby po dobu takzvaného životního cyklu (cca 30 let), legislativy atp. SI PŘEDSTAVUJI SKUTEČNĚ JINAK.
  Třeba takto - jenom FIKCE :-) - že se politické reprezentace, respektive ministři národních obran dvou sousedních, takřka bratrských národů sejdou a dohodnou se na společném, dlouhodobém způsobu dlouhodobého řešení společné obrany a ochrany nevelkého vzdušného prostoru uprostřed Evropy...mělo by to být o to snadnější díky faktu, že obě země sdílejí závazky kolektivní obrany v rámci aliance NATO. Tedy si - čistě teoreticky řeknou třeba toto: ok, vy máte potřebná letadla, piloty, vše zavedené a funkční, vše co na to navazuje, ok, společně dokoupíme-doleasingujeme dalších 6 (nebo 8, nebo 10) strojů, nějakým koeficientem zaplatíme další modernizaci a další vybavenost, společně přispějeme na výcvik pilotů, logistiku, radary, modernizaci letišť atp. a PŘEDEVŠÍM ZVÝŠÍME naše SPOLEČNÉ schopnosti nikoliv pouze dvakrát, ale s ohledem na synergii efektů vlastně 3 krát - což bude super zprava jak pro naše daňové poplatníky, tak pro ostatní alianční země kolektivní obrany....
  Ale jak vidno, je to spíš námět pro nějaký scifi román o selském (vojenském) rozumu nejen ČR a SR, a o celém slavném budování bojeschopnosti evropské branné komunity v NATO.

  Závěr: mám čím dále větší dojem (těch signálů je samozřejmě více), že všechny vznečené řeči o potřebné transformaci NATO, o zvýšení schopností k obranně vůči neustále zdůrazňovaným hrozbám (RF a Čína), o obranné spolupráci v rámci V4 jsou jenom skutečně jenom řeči a potřebný skutek utek. Nebo ? ta hrozba (RF a Čína) není takovou hrozbou, za jakou je vydávána...fakt nevím.

  A neodpustím si poznamenat - evropské národní armády v této chvíli obhodpodařují více než 170!!! zbraňových systémů (což představuje velmi složité logistiscké zajištění, plánování bojové činnosti, koordinaci a kompatibilitu ozbrojených sil atd. - a ASTRONOMICKY neefektivní plýtvání finančními rozpočty = skutečně "problematické" vojenské schopnosti).
  Ti kteří jsou v NATO na absolutní špičce a dotuji NATO ze 70% financí od svých občanů - tedy USA - disponují POUZE! cca 70 zbraňovými systémy.
  Otázky:
  - DOKDY SE, s ohledem na veškeré souvislosti, fakty, náklady, hrozby a změny v globálním bezpečnostním prostředí, BUDOU EVROPANI I V TÉTO OBLASTI - VOJENSKÉ SPOLUPRÁCE. odpovědnosti za obranu Evropy - CHOVAT JAKO DILETANTI?
  - KDO Z EVROPSKÝCH POSLANCŮ (Českých) vůbec tuší o co "go"?
  - odvedli politici a poslanci obou spřátelených (bratrských) zemí práci za kterou jsou svými občany placeni?

  A tyto otázky jsou určeny především pro obyčejného evropana, který chodí k volbám a platí daně - měli bychom se všichni mnohem důsledněji ptát NA CO VLASTNĚ!!!
  volby jsou v květnu 2019Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   12:56 13.12.2018

   predstava je to pekna, ale nerealna kym tu nevznikne jednotna europska armada ktora by zastresovala obranu celej Europskej unie. Ale aby ta bola efektivna znamenalo by to vzdanie ...Zobrazit celý příspěvek

   predstava je to pekna, ale nerealna kym tu nevznikne jednotna europska armada ktora by zastresovala obranu celej Europskej unie. Ale aby ta bola efektivna znamenalo by to vzdanie sa vlastnych zahranicnych politik a pretransformovanie EU na plnohodnotny stat. A to je v dohladnej dobe nerealne tiez.

   Doterajsie narodne armady by tvorili nieco ako narodnu gardu v USA, aby sa aj lokalny politici mali s cim hrat a kde prepierat peniaze.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:08 13.12.2018

    Hlavně se do toho vždycky dostane ekonomika a politika. Armáda typu AČR letadla musí koupit v zahraničí, ale Francouzi, Angličani, možná Němci si mohou stavět vlastní - to je sice ...Zobrazit celý příspěvek

    Hlavně se do toho vždycky dostane ekonomika a politika. Armáda typu AČR letadla musí koupit v zahraničí, ale Francouzi, Angličani, možná Němci si mohou stavět vlastní - to je sice logisticky náročné, ale zase to dá práci lidem a nechá peníze v ekonomice.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     14:00 13.12.2018

     ach tak daleko ani nemusime ist. Tu sa nedokaze dohodnut ani Cesko so Slovenskom teda dva staty ktre k sebe maju naozaj blizko. A uprimne. Ako by to fungovalo ked sa jedna o dva ...Zobrazit celý příspěvek

     ach tak daleko ani nemusime ist. Tu sa nedokaze dohodnut ani Cesko so Slovenskom teda dva staty ktre k sebe maju naozaj blizko. A uprimne. Ako by to fungovalo ked sa jedna o dva staty s dvomi samostatnymi vladami v pripade vojny? Predstavme si scenar, ze Cesko bude napadnute Polskom kvoli Tesinsku (alebo Slovensko Madarskom kvoli zitnemu ostrovu). Ako to bude s nasadenim spolocnych lietadiel? Jeden stat je oficialne vo vojne druhy nie, ale zjeho uzemia operuje stihacia letka zapajajuca sa do konfliktu? A utocnik to necha len tak? Kdeze, toto fungovat nikdy nebude pri viacerych samostatnych prvkoch.

     Co je smutnejsie a kde by sa dalo spolupracovat su spolocne nakupy a logisticke zabezpecenie a nie sme schopny ani tohoSkrýt celý příspěvek

  • Gibon
   15:42 13.12.2018

   Nevidim jediny dovod na takuto delbu. 2005 ste vybrali dobre. Gripen super stihac. Dnes uz zaostava, nevidim jediny dovod aby sme sa upisali (dnes!) horsej volbe. Aby ČR usetrila? ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevidim jediny dovod na takuto delbu.
   2005 ste vybrali dobre. Gripen super stihac. Dnes uz zaostava, nevidim jediny dovod aby sme sa upisali (dnes!) horsej volbe. Aby ČR usetrila? To snad nie.
   F-16 je dnes v EU snad najrozsirenejsi stihac v EU a v okolitych statoch je pocetnejsi ako Gripen....
   Ak by malo platit co ste napisali, mali by ste ukoncit prenajom Gripenov a zacat akviziciu F-16.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  11:33 13.12.2018

  Všechny negativní kecy ignoruji!!! Blahopřeji Slovákům budou mít super mašiny!!! Stačí když si vzpomenu na letecké dny co ještě F-16ky dokáží je neuvěřitelné. mají ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  Všechny negativní kecy ignoruji!!!
  Blahopřeji Slovákům budou mít super mašiny!!!
  Stačí když si vzpomenu na letecké dny co ještě F-16ky dokáží je neuvěřitelné. mají ještě budoucnost kór když jsou tak mohutně modernizovaný!!!
  Kéž by jsme je měli také! prostě výborná volba.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:05 13.12.2018

   Papírově jsou F-16 lepší, než Gripeny, ale hlavní výhoda je pro budoucnost - USA určitě bude vyvíjet a vyrábět letadla dalších generací, u kterých bude promyšlen přechod pilotů, ...Zobrazit celý příspěvek

   Papírově jsou F-16 lepší, než Gripeny, ale hlavní výhoda je pro budoucnost - USA určitě bude vyvíjet a vyrábět letadla dalších generací, u kterých bude promyšlen přechod pilotů, výzbroje a zázemí z F-16, u Švédska se o tom dá s úspěchem pochybovat.Skrýt celý příspěvek

 • NeoXII
  10:08 13.12.2018

  Kecy gen. Macka sú bezkonkurenčné. Možno ho prekonáva ešte odborník na všetko, akýsi Naď. To porovnanie s limitovaným mercedesom pred rozpadnutým domom je už urážka. A hlupák, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kecy gen. Macka sú bezkonkurenčné. Možno ho prekonáva ešte odborník na všetko, akýsi Naď. To porovnanie s limitovaným mercedesom pred rozpadnutým domom je už urážka. A hlupák, ktorý mal ambície, ale pohorel sa teraz mstí. Armáda sa konečne prekopáva a tak tí, čo nemajú do toho čo kecať, kecajú najviac. Vraj vojaci nemajú boty. No tak asi budú po letisku pobehávať bosí a piloti si aspoň vezmú z domu šlapky. Ale zbytočne sa jedovať kvoli niktošom. F-16 pre SR bude špička a ja sa teším, až ich raz uvidím naživo na SIAFe.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   10:37 13.12.2018

   s tym rozdielom ze Macko ma uplnu pravdu. a servisovanie Migov sa dalo riesit s Poliakmi, no namiesto toho ide SNS rokovat s Rusmi..

   s tym rozdielom ze Macko ma uplnu pravdu. a servisovanie Migov sa dalo riesit s Poliakmi, no namiesto toho ide SNS rokovat s Rusmi..

  • Gibon
   10:57 13.12.2018

   Zabavne je ako AN vedia vzdy oslovit kritikov vedenia OSSR (potiaľ to je v poriadku) no zabudnu oslovit druhu stranu o stanovisko. Nie je žurnalista ako žurnalista. Tak mozno ...Zobrazit celý příspěvek

   Zabavne je ako AN vedia vzdy oslovit kritikov vedenia OSSR (potiaľ to je v poriadku) no zabudnu oslovit druhu stranu o stanovisko.
   Nie je žurnalista ako žurnalista. Tak mozno premenovat. armadniblesk.cz

   Gen.Macko viac ako miliardu € naplanovanu do reko kasarni uz nespomina.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    11:42 13.12.2018

    A kolikrát chcete, abychom požadovali po obou stranách vyjádření na vzájemnou kritiku? 2x, 3x, 5x? Máte na jedne straně ty, kteří tvrdí, že je nákup OK na druhé straně jsou ti, ...Zobrazit celý příspěvek

    A kolikrát chcete, abychom požadovali po obou stranách vyjádření na vzájemnou kritiku? 2x, 3x, 5x? Máte na jedne straně ty, kteří tvrdí, že je nákup OK na druhé straně jsou ti, kteří říkají, že za ty peníze se dalo koupit něco jiného. V článku mají prostor obě strany. Přečtěte si 10 dalších článků na toto téma a udělejte si obrázek sám. Tak to funguje.
    Pokud chcete nějaké oslavné texty, jak teď bude vše skvělé, tak to tady nenajdete. Protože tak to nefunguje.Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     12:27 13.12.2018

     ospravedlňujem sa za negatívný -1, chcel som dať +1.

     ospravedlňujem sa za negatívný -1, chcel som dať +1.

    • Gibon
     14:46 13.12.2018

     Tak ako som zvyknuty u mienkotvornych medii na SVK. Ci laviciarska pravda alebo praviciarske SMEcko, vzdy daju moznost komentaru, ak cituju niekoho tvrdenie. Len ten bulvar to ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ako som zvyknuty u mienkotvornych medii na SVK. Ci laviciarska pravda alebo praviciarske SMEcko, vzdy daju moznost komentaru, ak cituju niekoho tvrdenie. Len ten bulvar to nerobi. Asi ich to tiez obtazuje.
     Ale tak mozno v Cechach sa toto nenosi vobec. Tak to budem brat ako lokalne specifikum.

     A ziadne oslavne texty neocakavam. Aj ked ich tu casto citavam :-D

     Ako som napisal. Napisat nazor kritika nakupu je v poriadku. Dokonca je to viac ako ziaduce. No to je aj pravo protistrany zareagovat.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:43 13.12.2018

    Kdo je druhá strana ? MO SR ? Mám dojem, že o informace je žádá kde kdo, ale obvykle řeknou jen co chtějí a zbytek přikryjí utajením.

    Kdo je druhá strana ? MO SR ? Mám dojem, že o informace je žádá kde kdo, ale obvykle řeknou jen co chtějí a zbytek přikryjí utajením.

 • fenri
  09:53 13.12.2018

  Řekl bych, že Slováci zvolili dobře. Vyzkoušené stroje s velmi solidní bojovou hodnotou. Cenu nekomentuji, není přesně známa, ani co v ní je. Na první pohled se jeví jako hodně ...Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych, že Slováci zvolili dobře. Vyzkoušené stroje s velmi solidní bojovou hodnotou. Cenu nekomentuji, není přesně známa, ani co v ní je. Na první pohled se jeví jako hodně vysoká, ale bez přesnějších informací těžko soudit.
  Nás Gripeny samotné vyjdou na cca 16M+ na 15 let, se vším ostatním na cca 21M. Těžko říct, co je výhodnější. V podstatě za cenu slovenských F-16 jsou Gripeny na 30 let, ale je to neobjektivní sčítání (bez znalosti položek). Bojová hodnota Slovenských F-16 se mi oproti Gripenu C jeví jako nezanedbatelně vyšší, na druhou stranu v roce 2027 bude asi uvažování o F-35 snažší. Letadla už by mohla být vychytaná, dostupná a za rozumné peníze.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   10:35 13.12.2018

   skusal som najst link na americku oficialnu ponuku, ale zrejme som ho medzicasom vymazal tak len takto (ak sa nic nezmenilo odvtedy): 16 motorovo + 16 radarov, 30 ks AIM-120C7 ...Zobrazit celý příspěvek

   skusal som najst link na americku oficialnu ponuku, ale zrejme som ho medzicasom vymazal tak len takto (ak sa nic nezmenilo odvtedy):

   16 motorovo + 16 radarov, 30 ks AIM-120C7 AMRAAM, 100 ks AIM-9X Sidewinder, 150 ks JDAM kitov a 400 ks MK-82 alebo BLU-111Skrýt celý příspěvek

   • kisam
    11:10 13.12.2018

    Slavoslav, to čo píšete bolo súčasťou schválenej ponuky za 2,5 miliardy €, ale čo je súčasťou tejto podpísanej ponuky za 1,6 miliardy to naozaj nevieme.

    Slavoslav, to čo píšete bolo súčasťou schválenej ponuky za 2,5 miliardy €, ale čo je súčasťou tejto podpísanej ponuky za 1,6 miliardy to naozaj nevieme.

    • Slavoslav
     11:31 13.12.2018

     ministerstvo uz vtedy tvrdilo o cene nizsej o cca miliardu co by zodpovedalo a bolo to vysvetlovane, ze dokumenty predkladane kongresu sa schvalne navysuju aby nemuseli byt nanovo ...Zobrazit celý příspěvek

     ministerstvo uz vtedy tvrdilo o cene nizsej o cca miliardu co by zodpovedalo a bolo to vysvetlovane, ze dokumenty predkladane kongresu sa schvalne navysuju aby nemuseli byt nanovo schvalovane ak dojde k zmene smerom nahor

     na druhej strane pri SNS clovek nikdy nevie, preto pisem, ze ak sa odvtedy nic nezmeniloSkrýt celý příspěvek

   • HibbsCZ
    20:38 13.12.2018

    The Slovak Republic has requested a possible sale of fourteen (14) F-16 Block 70/72 V configuration aircraft; up to sixteen (16) F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney ...Zobrazit celý příspěvek

    The Slovak Republic has requested a possible sale of fourteen (14) F-16 Block 70/72 V configuration aircraft; up to sixteen (16) F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney engines (MDE); fifteen (15) M61 A1 Vulcan 20mm Guns (MDE); sixteen (16) APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (MDE); fourteen (14) Modular Mission Computers (MDE); fourteen (14) LINK-16 (MIDS-JTRS) secure communication systems (MDE); sixteen (16) LN260 EGI Embedded Global Positioning System Inertial Navigation Systems (EGI) (MDE); fourteen (14) Joint Helmet Mounted Cueing Systems (MDE); fourteen (14) Improved Programmable Display Generators (iPDGs) (MDE); thirty (30) AIM-120C7 air-to-air missiles, one hundred (100) AIM-9X air-to­ air missiles; twelve (12) AIM-9X Captive Air Training Missiles, two (2) AIM-120C7, twenty-four (24) AIM-9X additional guidance units; two hundred twenty-four (224) each Computer Control Groups and Airfoil Groups for GBU-12 Paveway II 5001b Guided Bomb Kits; twenty (20) Enhanced Computer Control Groups for Enhanced Paveway II (GBU-49); one hundred fifty (150) KMU-572F/B Guidance Kits for Joint Direct Attack Munition (JDAM) 5001b Guided Bomb (GBU-38); sixty (60) LAU-129 Guided – Missile Launchers; thirty-six (36) MK-82 or BLU-111 500 lb Inert Fill Bomb; four hundred (400) MK-82 or BLU-111 500 lb Bomb Bodies; four hundred (400) FMU-152 Joint Programmable Fuzes; and six (6) AN/AAQ-33 Sniper Pods. Also included are fourteen (14) Joint Helmet Mounted Cueing System II; fourteen (14) AN/ALQ-213 Electronic Warfare Management Systems; sixteen (16) AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites; sixteen (16) AN/ALE-47 Countermeasure Dispensers; Advanced Identification Friend or Foe (AIFF), Secure Communications and Cryptographic Appliques; Joint Mission Planning System (JMPS); ground training device (flight simulator); Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support; software and support; facilities and construction support; spares and repair/replace parts; personnel training and training equipment; publications and technical documentation; missile containers; DSU-38A/B Illuminated Target Detector (GBU-54); munition support and test equipment; aircraft and munition integration and test support; studies and surveys; U.S. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support. The estimated total cost is $2.91 billion.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   10:35 13.12.2018

   Gripeny se AČR vyplatí, máme 100% servis bez prodlev za čekání/nedodání náhradních dílů pod sankcemi. Za těch bezmála 20 let se nestalo, aby byly Gripeny uzemněny z důvodu ...Zobrazit celý příspěvek

   Gripeny se AČR vyplatí, máme 100% servis bez prodlev za čekání/nedodání náhradních dílů pod sankcemi. Za těch bezmála 20 let se nestalo, aby byly Gripeny uzemněny z důvodu nedostatků ND či servisu... A jsou spolehlivé, máme na nich nalétáno více, než Švédové, ti se k nám chodí koukat a učit co to éro vydrží ...Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    12:07 13.12.2018

    Tady jde o jejich nástupce. Nástupcem F-16 bude nejspíš F-35, co bude nástupcem Gripenu?

    Tady jde o jejich nástupce. Nástupcem F-16 bude nejspíš F-35, co bude nástupcem Gripenu?

    • Luky
     12:23 13.12.2018

     F-16 nástupce nemá.
     Nástupcem Gripenu C je Gripen E.

     F-16 nástupce nemá.
     Nástupcem Gripenu C je Gripen E.

    • GlobeElement
     12:58 13.12.2018

     Luky, nerozumíte, nebo schválně píšete mimo? Gripen nemá žádného nástupce. SAAB nevyvíjí další generaci letadel. Je to slepá cesta. US AIR Force mají vymyšlen přechod od F-16 dál, ...Zobrazit celý příspěvek

     Luky, nerozumíte, nebo schválně píšete mimo?

     Gripen nemá žádného nástupce. SAAB nevyvíjí další generaci letadel. Je to slepá cesta.
     US AIR Force mají vymyšlen přechod od F-16 dál, co bude u Gripenu?Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     13:52 13.12.2018

     Pokud si dobře pamatuju, na Slovensku se psalo, že se kupuje letadlo na 40 let nebo něco podobného a o to se i opíraly ty utajené ekonomické "prognózy". Nechápu tedy o co ti jde. ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud si dobře pamatuju, na Slovensku se psalo, že se kupuje letadlo na 40 let nebo něco podobného a o to se i opíraly ty utajené ekonomické "prognózy". Nechápu tedy o co ti jde. Navíc F-35 je někde jinde a s F-16 nemá nic společného.

     GripenE je aktivně vyvíjená perspektivní platforma, navazující na předchozí model - čili nástupce. Ve chvíli, kdy se to místním hodí do krámu, označují ho za nové letadlo...Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     19:55 14.12.2018

     luky
     Velmi vtipne, tak nastupcem gripenu c je gripen e.
     Uplne stejna uroven jako tvrzeni ze nastupcem f/a-18 c je f/e-18 e a ne f-35b.

     luky
     Velmi vtipne, tak nastupcem gripenu c je gripen e.
     Uplne stejna uroven jako tvrzeni ze nastupcem f/a-18 c je f/e-18 e a ne f-35b.

   • mudry.udrzbar
    12:32 13.12.2018

    Ano, na poletovanie a air policing Gripeny stacia, to nemeni nic na tom, ze F-16V je v bojovych schopnostiach niekde inde...

    Ano, na poletovanie a air policing Gripeny stacia, to nemeni nic na tom, ze F-16V je v bojovych schopnostiach niekde inde...

    • otecko
     14:36 13.12.2018

     Než Slovensko dostane nové F16 V tak AČR už bude řešit tendr na nové stíhače, na to nezapomeňte. A dosud Gripeny slouží spolehlivě nejen na air policing, ale i na cvičeních NATO, ...Zobrazit celý příspěvek

     Než Slovensko dostane nové F16 V tak AČR už bude řešit tendr na nové stíhače, na to nezapomeňte. A dosud Gripeny slouží spolehlivě nejen na air policing, ale i na cvičeních NATO, kde se OSSR s MiG29 ani nevyskytují. I to letošní Ample Strike kvůli tomu, že už nemají na čem, vynechali....
     A na s tou hotovostí v rámci NATO je to také pravda, Migy už dolétaly a většinou stojí....Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     17:26 13.12.2018

     otecko
     nepochybne, to co ste napisal je pravda ale nic to nemeni na tom co som napisal ja. Pri vybere Gripen C/D vs F-16V pre SR v roku 2018 je jasne lepsia volba F-16.

     otecko
     nepochybne, to co ste napisal je pravda ale nic to nemeni na tom co som napisal ja. Pri vybere Gripen C/D vs F-16V pre SR v roku 2018 je jasne lepsia volba F-16.

    • Sergej7490
     19:32 13.12.2018

     Ale my nedokazeme vyuzit ani skoro jednoucelove bojove moznosti MIG29A. Ako si predstavujete ze zrazu vyuzijeme F16 ? Na nic ine, ako ten AP ich sucasna garnitura nebude mat gule ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale my nedokazeme vyuzit ani skoro jednoucelove bojove moznosti MIG29A. Ako si predstavujete ze zrazu vyuzijeme F16 ?
     Na nic ine, ako ten AP ich sucasna garnitura nebude mat gule pustit.
     Maximalne (aj to bude velke +) na nejake spolocne NATO cvicenia.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:47 13.12.2018

   Nelze nekomentovat cenu a současně říct, jestli zvolili dobře nebo špatně. A jelikož není úplně jisté, jaká cena je a co se za ní kupuje, je ten obchod seriózně nekomentovatelný. ...Zobrazit celý příspěvek

   Nelze nekomentovat cenu a současně říct, jestli zvolili dobře nebo špatně. A jelikož není úplně jisté, jaká cena je a co se za ní kupuje, je ten obchod seriózně nekomentovatelný. Nikdo se např. nepochlubil, jaká bude cena servisu za 2roky, až uplyne "servis v ceně". Pronájem Gripenů je proti tomu jistější v tom, že servis je v ceně nájmu.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:41 13.12.2018

  K cene, ta se medialne neustale zminuje jako 1,6mld E, ale potvrzeno to nebylo, muze to byt tedy vice i mene nez toto cislo:"Najväčšia časť tej ceny sa splatí v najbližších troch ...Zobrazit celý příspěvek

  K cene, ta se medialne neustale zminuje jako 1,6mld E, ale potvrzeno to nebylo, muze to byt tedy vice i mene nez toto cislo:"Najväčšia časť tej ceny sa splatí v najbližších troch rokoch. Toto sme si presadili. Skrátili sme si splátky, aby sme sa vyhli kurzovým rizikám a nemuseli platiť za ich minimalizovanie. Je to aj reakcia na to, že verejné financie sú v dobrom stave," podotkol.
  Presnú sumu za kontrakt však Kažimír prezradiť nechcel."

  Zrovnatak neni jasne co vsechno je v one nejasne cene pokud jde o munici / prislusenstvi. Co jasne je je alespon kolik "kusu" slovenskeho personalu si udela vylet do USA na skoleni:"Dovedna pôjde o pilotov a 160 profesionálnych vojakov, ktorí sa budú pripravovať v USA. Dohodnutý je aj servis lietadiel a možnosť ich reklamácie po dobu dvoch rokov."

  K nakupu tleskam, konecne jasne vykroceni zapadnim smerem.Ted otazka co do 2022 kdy uz nejspis bude slovensko schopno si chranit svuj vzdusny prostor prnimi 4 kusy F-16. Prodlouzit o 3r MiGy? Nebo spoluprace s HU/CZ/PL?Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   11:14 13.12.2018

   Myslim si, ze zrychlenie splacania je hlavne z dovodu situacie na trhoch. Slovensko si tento rok pozicalo uz 3/4 miliardy so zapornym urokom vratime tak menej ako sme si pozicali. ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslim si, ze zrychlenie splacania je hlavne z dovodu situacie na trhoch. Slovensko si tento rok pozicalo uz 3/4 miliardy so zapornym urokom vratime tak menej ako sme si pozicali. Preto buduci rok splatia prvych 500mil €.Skrýt celý příspěvek

 • FantomasMan
  09:38 13.12.2018

  Všetko by bolo OK až nato, že nominanti SNS v novembri oznámili, že budú navrhovať pokračovanie so súčasnými ruskými stíhačkami MiG-29. To v preklade znamená, že najneskôr budúci ...Zobrazit celý příspěvek

  Všetko by bolo OK až nato, že nominanti SNS v novembri oznámili, že budú navrhovať pokračovanie so súčasnými ruskými stíhačkami MiG-29. To v preklade znamená, že najneskôr budúci rok chcú s ruskými firmami podpísať zmluvy na ich ďalší servis, ktoré by platili do konca roka 2023. Čo znamená, že v konečnom účtovaní sa dostávame k dvom miliardám. Čo je už dosť veľa.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   09:44 13.12.2018

   To je trosku scitani hrusek a jablek, ne? MiGy, pokud se prodlouzi, by se museli prodlouzit tak jako tak. A taky to nejsou "penize za nic", ale penize za dalsi 3-4 roky ochrany ...Zobrazit celý příspěvek

   To je trosku scitani hrusek a jablek, ne? MiGy, pokud se prodlouzi, by se museli prodlouzit tak jako tak. A taky to nejsou "penize za nic", ale penize za dalsi 3-4 roky ochrany vzdusneho prostoru. To samozrejme neni zdarma, ano, ale taky to automaticky neznamena, ze o to dava smysl navysovat casku za kterou se porizuji F-16. Nedava.Skrýt celý příspěvek

   • FantomasMan
    10:06 13.12.2018

    Ani nie. 1. MiG-29 okamžite ukončiť prevádzku a predať (pokiaľ majú akú dáku cenu). 2. Poďakovať sa súdruhom s Ruska za servisnú službu. 3. Stačilo by požiadať do konca roka 2023 o ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani nie. 1. MiG-29 okamžite ukončiť prevádzku a predať (pokiaľ majú akú dáku cenu). 2. Poďakovať sa súdruhom s Ruska za servisnú službu. 3. Stačilo by požiadať do konca roka 2023 o "bratskú" pomoc susedné krajiny a vyšlo by to podstatne lacnejšie. Ale to by "rusofil" Danko a SNS už prišili o rozbehnuté kšefty...Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     10:10 13.12.2018

     A co to co pisete ma spolecne s F-16? Rozhodnuti o (ne)ukonceni MiGu nema s nakupem F-16 nic spolecne a jak sam pisete, nejspis by si to SNS protlacila kdyby se kupovali Gripeny, ...Zobrazit celý příspěvek

     A co to co pisete ma spolecne s F-16? Rozhodnuti o (ne)ukonceni MiGu nema s nakupem F-16 nic spolecne a jak sam pisete, nejspis by si to SNS protlacila kdyby se kupovali Gripeny, Suchoje, nebo treba i horkovzdusne balony. Ze to nebude zadna lace, ne, nebude, ale secist tenhle cirkus s MiGama k cene F-16 jednoduse nelze.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     10:30 13.12.2018

     Dyť ty MiGy už vůlbec nelítají, hotovost NATO za SR drží málem co druhý den Polsko, ČR a Maďarsko... MiGy mají tak cenu váhy hliníku...

     Dyť ty MiGy už vůlbec nelítají, hotovost NATO za SR drží málem co druhý den Polsko, ČR a Maďarsko... MiGy mají tak cenu váhy hliníku...

    • Karlos73
     10:58 13.12.2018

     FantomasMan, ale to nie je len o predaji zostávajúcich 12xMig-29, netreba zabúdať, že OSSR majú vycvičený pozemný personál, pilotov, infraštruktúru. Bolo by neekonomické, hlúpe ...Zobrazit celý příspěvek

     FantomasMan, ale to nie je len o predaji zostávajúcich 12xMig-29, netreba zabúdať, že OSSR majú vycvičený pozemný personál, pilotov, infraštruktúru. Bolo by neekonomické, hlúpe šmahom ruky to zrušiť , dať si vzdušný priestor strážiť cudziemu štátu , celý tento problém je čisto politický! Po ekonomickej stránke by to bola obrovská finančná strata! Zatiaľ čo Slovensko by sa vzdalo svojich Mig-29, dvaja členovia NATO ho budú používať v najbližších rokov ďalej - Poľsko, Bulharsko. Mne príde rozumné, počkať si , zbytočne populsticky neprúdiť. Ve´d tie F-16V prídu v roku 2022 - prvé 4ks, to je za 4 roky (!) , a kompletnú kompaktibilitu dosiahneme v roku 2023. Podobné by to bolo aj pri Gripen, tam bol k dobru rok... Celý tento argument s predĺženým servisom zo starny Ruska mi príde ako čisto politický až populistický. Aj keď osobne som zástanca , čo najskoršieho sa zbavenia sovietskej - ruskej výzbroje.Skrýt celý příspěvek

   • FantomasMan
    10:40 13.12.2018

    Práve v tom je tá irónia . SNS išlo o čo najdlhšiu servisnú dohodu na Migy-29 a preto tlačila na nákup F-16 a vycúvala s "dohodnutého" obchodu na Gripen.

    Práve v tom je tá irónia . SNS išlo o čo najdlhšiu servisnú dohodu na Migy-29 a preto tlačila na nákup F-16 a vycúvala s "dohodnutého" obchodu na Gripen.

  • Czertik
   19:39 14.12.2018

   A mas nejake jine reseni ktere je levnejsi nez prodlouzit servisovani mihu 29 ?

   A mas nejake jine reseni ktere je levnejsi nez prodlouzit servisovani mihu 29 ?

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4