Smlouva podepsána: Indie získá 36 stíhaček Rafale

Stíhačka Rafale francouzského letectva; větší fotka / Public Domain

Francie a Indie před dvěma týdny podepsaly závaznou smlouvou na dodávku 36 francouzských stíhaček Rafale. V rámci smlouvy se Francie mimo jiné zavázala přesunout některé klíčové technologie a know-how stíhačky Rafale do indických rukou.

“Francie a Indie dnes (23. záři) podepsali smlouvu na nákup 36 stíhaček Rafale Indií,” uvedla francouzská firma Dassault Aviation, výrobce stíhaček Rafale, v tiskovém prohlášení. Nákup proběhne formou přímé dohody mezi indickou a francouzskou vládou (tzv. government-to-government) - garantem dodávek stíhaček do Indie se stane francouzská vláda.

Indické vládě trvalo 16 let od ohlášení záměru (200) nakoupit nové stíhací stroje, až do podpisu závazné smlouvy v roce 2016.

Podle deníku Defense News, který se odvolává na zdroje z indického ministerstva obrany, výše zakázky dosahuje 7,89 miliard euro (213 miliard Kč). Z celkové částky Francie utratí 30 % v indických výzkumných a vývojových firmách a 20 % v místní produkci leteckých komponentů.

Řízení projektu vývoje a výroby indických stíhaček Rafale zajistí francouzsko-indická firma Dassault Reliance Aerospace, joint venture Dassault Aviation a indické finanční skupiny Reliance Group.

Právě transfer technologií a know-how stíhačky Rafale byla jedna z největších překážek dokončení obchodu mezi Francií a Indií.

Indický premiér Narendra Modi od roku 2014 propaguje program Make in India. V rámci programu chce vláda v Dillí pozvednout technologickou úroveň indického průmyslu tím, že nákupem špičkové zahraniční techniky “donutí” cizí společnosti přenést technologie a know-how do Indie.

Z celkové nákupní částky připadá 3,42 miliardy euro na samotná letadla Rafale, 1,8 miliardy euro na vybudování zázemí pro provoz stíhaček, 1,7 miliardy euro Francie vynaloží do úprav letadla Rafale podle indických specifikací, 710 milionů euro připadá na zbraně a 353 milionů euro na logistickou podporu.

Indie získá pro stíhačky Rafale například střely vzduch-vzduch Meteor s doletem 150 km nebo střely vzduch-země s plochou drahou letu SCALP EG (Storm Shadow) s doletem 300 km.

Na základě dohody o logistické podpoře Dassault Aviation zajistí 75% nasaditelnost indických stíhaček Rafale. “To znamená, že v každém okamžiku musí být 27 stíhaček Rafale připraveno k provozu,” uvedl pod podmínkou anonymity pro Defense News důstojník indického letectva.

První upravené stíhačky Rafale podle indických specifikací získá Indie na konci roku 2019. Dodávka všech 36 stíhaček následně proběhne do 30 měsíců.

Indii dlouhodobě trápí nedostatek stíhacích letadel. Indické letectvo požaduje 42 letek (každá letka s 18 letadly) na zajištění všech požadovaných úkolů. V současné době ale letectvo provozuje jen 32 letek -14 letek je navíc vybaveno zastaralými letadly MiG-21 a MiG-25. Oba sovětské letouny letectvo vyřadí v roce 2024.

Původně Indie plánovala nakoupit násobně více stíhaček Rafale. V roce 2012 Dassault Aviation vyhrála indický program MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). V rámci programu Indie chtěla získat 126 víceúčelových stíhaček Rafale. Avšak ani po třech letech se indická vláda s firmou Dassault Aviation nedokázala dohodnout.

Nakonec se indická vláda s Paříži dohodla na nákupu 36 stíhaček Rafale s opcí na dalších 18 strojů. “Je zde možnost nakoupit dalších 18 stíhaček Rafale. Třicet šest letadel je označeno jako první várka, která se může opakovat. Indii se nedostává letadel, a proto může být objednáno více stíhaček,” uvedl anonymní zdroj z indického letectva pro Defense News.

“Je zde poptávka (v indickém letectvu - pozn. red.) minimálně po 100 nových letadlech, ale to je pro debatu pro následující roky. Nyní máme to, co máme a musíme se s tím vypořádat. Nezapomeňme ale, že objednávka dalších 18 letadel Rafale může být kdykoliv podepsána v následujících třech letech,” uvedl Ankur Gaupta, obranný analytik z konzultační firmy Ernst and Young India.

Indická vláda chce v následujících 20 letech v Indii vyrobit 250 stíhaček za 20 miliard dolarů. Indie jako základ svého letectva preferuje domácí stíhačku HAL Tejas. Díky smlouvě s Paříží lze očekávat vývoj modernizované verze HAL Tejas za využití technologií stíhačky Rafale.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie se zajímá o švédské stíhačky Gripen NG

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist plánuje během probíhající návštěvy Nového Dillí nabídnout ...

MMRCA: Indie oficiálně zrušila nákup stíhaček Rafale

Indie před pár dny oficiálně zrušila mnohaletý tendr MMRCA (Medium Multi Role Combat Aircraft). V ...

Scorpion: Francouzská armáda vstupuje do 21. století

Francouzský program Scorpion je jedním z největších projektů pozemních sil v Evropě. Cílem programu ...

Leclerc XLR: Modernizace francouzských tanků Leclerc

V rámci programu Scorpion (Synergie du COntact Renforcé par la Polyvalence et l'InfovalorisatiON) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  16:59 04.10.2016

  Rafale se mi ze všech evropských strojů líbí nejvíc. A nejen vzhledem. Sice je (nebo brzy bude) dražší než o generaci pokročilejší F-35, ale... je to stroj co má "koule". Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Rafale se mi ze všech evropských strojů líbí nejvíc. A nejen vzhledem.
  Sice je (nebo brzy bude) dražší než o generaci pokročilejší F-35, ale... je to stroj co má "koule".
  Na Airtattoo mě uchvátil francouzský pilot Rafale, který přistál z přemetu...Skrýt celý příspěvek

 • butters
  16:41 04.10.2016

  Opravte si chybu, nie Mig-25, ale Mig-27.

  Opravte si chybu, nie Mig-25, ale Mig-27.

 • Todomatch
  16:37 04.10.2016

  Dobrá zpráva pro Francii, pro Indii i pro Rusko.

  Dobrá zpráva pro Francii, pro Indii i pro Rusko.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2