Smrtící kombinace: Su-30MKI a protilodní střela BrahMos

Su-30MKI
Su-30MKI se střelou BrahMos; větší foto / Public Domain

Indické letectvo započalo s leteckými testy protilodních a protizemních nadzvukových střel BrahMos. Indická zbraň navazuje na ruskou rodinu nadzvukových protilodních střel a představuje nejvýkonnější zbraň ve své kategorii.

Vývoj indicko-ruské střely BrahMos započal na konci 90. let. Střela konstrukčně vychází ze známé sovětské protilodní střely P-800 Oniks. V roce 2001 proběhl první zkušební odpal a v roce 2006 byla střela přijata do služby. Jméno střely je spojením názvů řek Brahmaputra a Moskva.

Indie prozatím zavedla střely BrahMos do svého námořnictva a pozemní armády. Střelu nesou torpédoborce třídy Rajput, fregaty tříd Shivalik a Talwar, přičemž jejich umístění je plánováno i na dalších třídách, například na torpédoborcích třídy Delhi. V současné době probíhá rovněž vývoj verze určené pro ponorky.

Pozemní verzi střely BrahMos jsou vybaveny také čtyři raketové pluky indické armády. Indové k vypouštění střel využívají upravené české nákladní vozy Tatra T816-6MWR8T 12x12.

Vývoj letecké verze probíhá prakticky již deset let. Jako u všech indických zbrojních programů však vývoj střely BrahMos nabral velké zpoždění. Podle původních plánů měly testy probíhat v roce 2011, o rok později pak dodávky indickému letectvu.

Indie plánuje zavést střely nejen pro stíhačky Su-30MKI, ale také pro námořní pátrací a protiponorkové turbovrtulové letouny Tupolev Tu-142 a Iljušin Il-38.

Letecké testy započaly v sobotu, kdy se do vzduchu se střelou BrahMos vůbec poprvé vydal Su-30MKI. Zbraň byla umístěna na speciálním pylonu pod trupem letounu.

Později v letošním roce se počítá s prvním a jediným zkušebním odpalem, který otestuje techniku odhozu a start střely.

“Jediný střelecký test z letadla postačuje. BrahMos ukázal své schopnosti mnohokrát, a jakmile bude otestována z jedné stíhačky indického letectva, bude okamžitě začleněna do všech stíhaček Su-30,” uvedl Sudhir Kumar Mishra, výkonný ředitel firmy BrahMos Aerospace, joint venture indické výzkumné a vývojové organizace obranných systémů DRDO (Defence Research and Development Organisation) a ruské NPO Mašinostrojenija.

Letecká verze BrahMos umožní indickému letectvu penetrovat do hloubky silně chráněnou oblast protivníka. Indické letectvo postupně od roku 2017 získá na 200 střel BrahMos. Celkově se počítá se 40 letadly Su-30 MKI jako nosiči střel.

Oproti klasické střele BrahMos odpalované z lodí a nákladních aut má letecká verze několik zásadních úprav. Střela díky velké rychlosti nosného letounu Su-30MKI má menší urychlovací raketový motor, což dovolilo zvětšit bojovou hlavici až na 300 kg a zmenšit celkovou hmotnost na 2500 kg. Letecká verze získala také větší ocasní směrové plochy pro lepší stabilitu .

Střelu BrahMos dokáže Su-30 MKI odpálit z výšky 500 až 14 000 m. Po odhozu se střela propadne o 100 až 150 m - následně se zažehne raketový motor urychlovacího stupně. Po urchylení na Mach 2 se spouští letový náporový motor na kapalné palivo, se kterým střela dosahuje letové rychlosti přibližně M = 2,5. Dolet střely je minimálně 290 km.

Ještě před startem jsou do střely BrahMos vloženy informace o poloze cíle. V první fázi letu využívá střela zadané údaje spolu s inerciální naváděcí soustavou, aby dorazila do prostoru, kde se cíl vyskytuje. V této fázi letu se pohybuje ve výšce okolo 15 000 m.

Zhruba 40 až 50 km od předpokládané pozice cíle střela poprvé spouští svůj palubní radiolokátor, pomocí něhož se snaží nalézt, identifikovat a zaměřit cíl. Jakmile se jí to podaří, klesá do výšky 10 až 15 m nad hladinu moře a pokračuje až k cíli. V této výšce je ale prudce omezen “rozhled” a dolet střely.

Zdroj: The Times of India

Nahlásit chybu v článku


Související články

Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?

Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...

Francouzské dělostřelecké systémy pro indickou armádu

Francouzská společnost Nexter podala finální nabídku ve výši jedné miliardy Euro do indického tendru ...

Indický program modernizace vozidel BMP-2

Indická armáda se v současné době připravuje na modernizaci svých bojových vozidel pěchoty BMP-2. V ...

SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • svang
    21:59 29.06.2016

    Shania: "protilodní kalibr má krátký dolet (200-300km)" To je jenom jedna z verzi. Modularni a flexibilni system rizenych strel Calibr a Oniks ma celou radu variant pro ruzne ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: "protilodní kalibr má krátký dolet (200-300km)"

    To je jenom jedna z verzi. Modularni a flexibilni system rizenych strel Calibr a Oniks ma celou radu variant pro ruzne platformy. Napr. strely urcene proti lodim maji operacni rozsah 300 km, 660 km a 3000 km (subsonicka, jiny typ). Protipozemni verze strel pak nici povrchove cile az do vzdalenosti 2500 km a 4000 km.

    Vsechny rakety (s vyjimkou subsonicke 3000 km) maji v terminalni fazi letu, 50-100 km pred cilem, ktera je pro prekonani obranneho systemu protivnika velmi kriticka, rychlost okolo 3 Machu. V pristim roce maji byt k dispozici supersonicke rizene strely Brahmos II s rychlosti 7 Machu, ktere zkrati mozny reakcni cas lodnich obrannych systemu pro detekci, zamireni a sestreleni na 10-12 sekund (pokud nebude ve vzduchu AEW).Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    21:42 29.06.2016

    "logiku":
    Cim vic v tom slapes, tim vic to smrdi...

    "logiku":
    Cim vic v tom slapes, tim vic to smrdi...

  • Luky
    19:35 29.06.2016

    Dokud jsi mě nezačal citovat, tak jsem na tebe vůbec nereagoval. Ani pak jsem nepsal, že jsi špatný, jsi totiž dobrý.

    Dokud jsi mě nezačal citovat, tak jsem na tebe vůbec nereagoval. Ani pak jsem nepsal, že jsi špatný, jsi totiž dobrý.

  • logik
    19:26 29.06.2016

    Luky: To, že Pavel hovořil o zvýšených schopnostech ruské armády - kterou nepopírá nikdo, oproti Čečně i Gruzii je vidět evidentní posun. To ještě neznamená, že přítomnost Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: To, že Pavel hovořil o zvýšených schopnostech ruské armády - kterou nepopírá nikdo, oproti Čečně i Gruzii je vidět evidentní posun. To ještě neznamená, že přítomnost Ruska bylo to, co nejvíce změnilo situaci v Sýrii. Změnila nejvíc na frontě Asad/FSA, kde Asad přestal prohrávat, ale z globální situace je defakto postupné rozebírání IS daleko podstatnější věcí - a na té se rusové podíleli jen poměrně malou částí.

    Ohledně raket - co Ti vadí na názoru - že vzhledem pravděpodoné menší spolehlivosti Kalibrů a vzhledem k praktickým problémům při nasazení protilodních raket dlouhého doletu polkádám Brahmosy za účinější bojový prostředek než Kalibry? Navíc když protilodní Kalibry ani rakety dlouhého dosahu nejsou a dostřel mají podobný jak Brahmosy? Já mám pocit, že pokud člověk neglorifikuje všechny ruské zbraně, tak je hned špatnej? Co je špatnýho na tom, že narozdíl od Svanga pokládám Brahmos a obecně Oniksy za perspektivnější zbraně než Kalibry?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:02 29.06.2016

    Logiku, mluvilo se o schopnostech BrahMosu, pak byl příměr ke Kalibru od Svanga (teď jsem si všiml jeho zmínky o MACH 7, takže jsem nebyl první), to jsi začal logiku schazovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Logiku, mluvilo se o schopnostech BrahMosu, pak byl příměr ke Kalibru od Svanga (teď jsem si všiml jeho zmínky o MACH 7, takže jsem nebyl první), to jsi začal logiku schazovat zmínkou o popadání, na to zareagoval Fenri, na Fenriho Shania postem, který je pravděpodobně někdy z prosince, kdy byla fóra, která Shania navštěvuje, plná neefektivnosti ruských náletů (stádium popírání).....mezitím se ale situace změnila a i NATO muselo být trochu soudné, takže uznalo zvrat ve válce, který přišel navzdory zvýšeným dodávkám teroristům/opozici...pak vystoupil Pavel jako vrchní velitel NATO v TV a hovořil o důsledcích Ruské intervence, zvýšených schopnostech ruské armády, její expediční schopnosti a začlenění nových technologií jako jsou křižující střely. Čili sám Pavel toto uznal a neměl potřebu o tom pochybovat, i když užití těchto zbraní pokládal zejména za demonstraci schopností...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:27 29.06.2016

    Logik - tradičně mimo. Lukyho post souvisel s letectvem a jeho rolí a citoval našeho exnáčelníka GŠ. Následně byla debata o VKS. Tahat jsem politickou agitku a Irák jste začal vy.

    Logik - tradičně mimo. Lukyho post souvisel s letectvem a jeho rolí a citoval našeho exnáčelníka GŠ. Následně byla debata o VKS. Tahat jsem politickou agitku a Irák jste začal vy.

  • logik
    11:28 29.06.2016

    Chaotik: odpovím sem, abychom už nezaplevelovali diskusi. http://www.armadninoviny.cz/sy... Fenri: Dovolil bych Ti připomenout, čím ...Zobrazit celý příspěvek

    Chaotik: odpovím sem, abychom už nezaplevelovali diskusi.
    http://www.armadninoviny.cz/sy...

    Fenri: Dovolil bych Ti připomenout, čím diskuse o zvratu v Sýrii začala:

    "Stejně tak, jak si tu stále tvrdil, že nálety v Sýrii jsou neúčinné - dokud i NATO neuznalo, že byly učinné, že zvrátily průběh...i Pavel o tom mluvil v TV, pak jsi to najednou taky opakoval. Prostě nemáš názor a pořád přebíráš, co někde tendenčně plácnou. "

    Můžeš mi prosím odpovědět na otázku, kdo to psal? A kdo sem tedy zatáhl nesouvisející diskusi o tom, jestli něco bylo nebo nebylo zvratem? Nebo jako urážet cizí diskutéry se smí, ale vyvracet Tvé urážky nikoli?Skrýt celý příspěvek

  • Chaotik
    11:09 29.06.2016

    jinak se omlouvam za OT, ale je to tezky nereagovat
    diky

    jinak se omlouvam za OT, ale je to tezky nereagovat
    diky

  • Chaotik
    11:07 29.06.2016

    logik: nevim, proc si myslite, ze je nejdulezitejsi nepritel IS v Syrii, kdyz ti ostatni se chovaji stejne jako IS a maji hodne podobny cile (chteji obdobu chalifatu, sariu, ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: nevim, proc si myslite, ze je nejdulezitejsi nepritel IS v Syrii, kdyz ti ostatni se chovaji stejne jako IS a maji hodne podobny cile (chteji obdobu chalifatu, sariu, likvidaci vsech nesunnitu atd.). Z pohledu zapadu (kdyz bych bral normalni uvazovani a ne penize a geopoliticke zajmy - coz ma bohuzel vzdycky vyssi dulezitost pro mocne tohoto sveta) by byl dobry stat, ktery funguje dobre a s kterym se da dohodnout.
    Kdyz se podivate, co dokazali vytvorit FSA, JN a spol za 5 let boju, kdy docela dlouhou dobu ovladali velke uzemi (a stale ovladaji), tak zjistite, ze nic. Neni tam nic, co by ukazovalo na nejakou snahu vybudovat neco, s cim by se dalo jednat jako s opozici. Je to proste jen jeden velky bordel, ve kterem se utopilo neskutecne mnozstvi penez, protoze ropa a plyn zaplati vse (pokud uz to na zapade nemaji zaplacene ted, tak s tim pocitaji v budoucnu).
    Takze ano, pro Asada a SAA byl a stale je vetsi problem zapad, jih a sever Syrie. Vychod (hlavne ropny a plynovy pole) dostanou vyssi prioritu az po vybiti aktualnich kotlu, protoze to vaze velke mnozstvi vojaku. Ted proste vladni vojska nemaji dost sil, aby dokazali udrzet stovky km cest v poustich, kde IS utoci bodove a s prevahou (vyhoda utocnika - voli misto, cas a mnozstvi sil;obrance muze jen cekat a doufat, ze to udrzi - krasny pripad těchto snah je historie rimskych taboru na Dunaji).
    IS obecne drzi velke uzemi v Syrii, ale vetsinou jsou to vicemene neobydlene pouste.
    PS:nez me chytnete za slovo, ze jsem psal o snaze vytvorit neco podobneho chalifatu, tak to neni zas tak stara myslenka a spis me prijde, ze to ma zatraktivnit vstup radikalu do jejich rad.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:51 29.06.2016

    Logik: diskutujete hezky sám se sebou a se svými vlastními konstrukty. Pokud vás tato forma samomluvy baví, užjte si to. Debata nad účinností VKS pro SAA byla ještě v širším rámci ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: diskutujete hezky sám se sebou a se svými vlastními konstrukty. Pokud vás tato forma samomluvy baví, užjte si to. Debata nad účinností VKS pro SAA byla ještě v širším rámci tématu. Vaše blábolení o Iráku a polemika vás samého se sebou je zcela mimo mísu a téma. Nashledanou.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    10:40 29.06.2016

    fenri: Nic jako syrská válka defakto neexistuje. Stejně jako je blbost hovořit např. o válce na Ukrajině za druhé světové války. Pleteš si význam slov "válka" a "fronta" - a i u té ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Nic jako syrská válka defakto neexistuje. Stejně jako je blbost hovořit např. o válce na Ukrajině za druhé světové války. Pleteš si význam slov "válka" a "fronta" - a i u té fronty to je diskutabilní, protože na severu přechází fronta plynule ze Sýrie do Iráku a tedy nejde oddělovat "syrskou" a "iráckou" frontu, fronty v té válce jsou východní a západní s IS - a pak menší fronty mezi jednotlivými ne-IS frakcemi v Sýrii.

    To, že jde o jeden konflikt je zcela zřejmé např. z toho, že jedním z ne nereálných výsledků války je vznik kurdského státu na území Sýrie a Iráku. Vysekávat z tédle války kus je podobnej nesmysl, jako tvrdit, že půlka auta je jednostopé vozidlo.

    kozlus: Ano, pro Asada byl větší problém ne-IS opozice, protože s IS se většinu času nechávali na pokoji. Pro vyřešení CELÉ situace v Sýrii je ale daleko klíčovější boj s IS, který je nejsilnější silou bránící přechodu do nějakého normálnějšího režimu - a tedy zlom ve válce je čas, kdy se IS přestalo dařit, a to je cca na přelomu 2014/2015. To, že pro jednu bojující frakci z mnoha je klíčový boj s někým jiným ještě neznamená, že jde o zvrat ve VÁLCE. Jde o zvrat na jedné, a to méně významné, frontě.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    00:16 29.06.2016

    logik se uz zase predvadi? V dobe vstupu RF do deni, nebyl pro SAA ani tak problem IS, ale hlavne ten zbytek. S tim zbytkem totiz bylo o dost vic linii dotyku a tedy i boju. A ...Zobrazit celý příspěvek

    logik se uz zase predvadi?

    V dobe vstupu RF do deni, nebyl pro SAA ani tak problem IS, ale hlavne ten zbytek. S tim zbytkem totiz bylo o dost vic linii dotyku a tedy i boju. A prave ty ostatni skupiny mely dost silne naslapnuto k uplne porazce SAA. Takze ano, vstup RF je v Syrske valce ten zlom, protoze to tak neuspesny bombardovani znicilo zasoby protivnika, zastavilo jeho postup a vladni vojska nejen, ze nezkolabovala, ale uspesne presla do protiutoku. Ale jo, jinak tam Rus nic nedokazal.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:50 28.06.2016

    Logiku - zjistěte si, kde je Tikrit, kde je Jalawia apod. Nejsou v Syrii, s rolí VKS v Syrii nijak nesouvisí a já o nich nic nepsal. Tak buďte hodný a přestaňte ze sebe dělat ...Zobrazit celý příspěvek

    Logiku - zjistěte si, kde je Tikrit, kde je Jalawia apod. Nejsou v Syrii, s rolí VKS v Syrii nijak nesouvisí a já o nich nic nepsal. Tak buďte hodný a přestaňte ze sebe dělat pitomce.

    Nepsal jsem nic o tom, že by vysekání Kuweiresu z obklíčení byl zlom ve světovém dění. O tom píše jen jedna afektovaná postavička, které se nedaří role politruka.

    Kuweires byl zlom v SYRSKÉ válce, protože zde přešla SAA do úspěšné a trvalé ofenzívy. Velikost a vojenský význam bojů nijak nesouvisí s velikostí měst, u/ve kterých se boj odehrává. U Kurska či na Guadalcanalu bylo prd. Podle Jasánka bezvýznamná šarvátka? A naopak Palmýra byla vojenky celkem nevýznamná. Obyvatelé tam nebyli (utekli), průmysl tam nebyl, poloha není o nic zásadnější, než jiná města, ba co víc, jsou tam strategičtější křižovatky.
    Já někde tvrdím něco o velikosti sil? A kde? Zase hysterické konstrukty. Mimochodem - to vy tvrdíte, že syrské opoziční neIS síly jsou velmi významné a jsou alternativou IS i Asada. Pro mě je 90% syrské "demokratické opozice" svoloč, která si zaslouží stejný osud, jako IS. To, že máte za úkol z vybraných skupin řezačů hlav dělat zlatíčka je mi fuk. A je to fuk většině světa.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    22:10 28.06.2016

    Já sem tahám sýrii? Kde prosím? Já jen reaguji na Tvé nepravdy o Sýrii a uvádím na pravou míru. Takže dobytí nemálo velkých měst je nic (Tikrít, Baiji, Jalawla, Zumar, Jurf ...Zobrazit celý příspěvek

    Já sem tahám sýrii? Kde prosím? Já jen reaguji na Tvé nepravdy o Sýrii a uvádím na pravou míru.

    Takže dobytí nemálo velkých měst je nic (Tikrít, Baiji, Jalawla, Zumar, Jurf al-Sakhar, Ramádí, Sinjar atd... atd...), to je prostě nic. Největší úspěch na celém světě a zlom ve světovém dění je dobytí jedné elektrárny a kousku pouště kolem letiště.... S tím se fakt nedá diskutovat.

    Další Vaše překrucování skutečnosti je v následujícím: Jestli chcete tvrdit, že síly neIS (nechci se s Vámi zas hádat, jestli teroristické nebo ne, to je pro teď jedno) měli při vstupu Ruska do války alespoň srovnatelnou sílu s IS, tak evidentně nevíte o situaci v Sýrii a Iráku nic.
    A pokud to tvrdít nechcete, tak pak evidentně úspěchy v boji proti majoritní síle (IS) jsou prostě významnější než úspěchy v boji proti jiné - tedy podružné - síle (např. úspěchy Asada v Latakii) a proto je třeba zlom ve válce posuzovat dle úspěchům proti IS.

    To, že jsou Vaše nepravdy neudržitelné je vidět už na tom, že si zas musíte pomáhat urážkami.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:17 28.06.2016

    Logik - tak proč sem taháte Syrii? My jsme si vyměnili dva posty se Shaniou. Tak se do toho nemontujte. K obratu - obrat je změna dynamiky vývoje a pohybu na frontách. Ne dobytí ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik - tak proč sem taháte Syrii? My jsme si vyměnili dva posty se Shaniou. Tak se do toho nemontujte.
    K obratu - obrat je změna dynamiky vývoje a pohybu na frontách. Ne dobytí jednoho města na dálnici, které si shodou okolností pamatujete z dějepisu. Zlom nastal v Latakyii a Kuweiresu (tam hlavně) a pak v okolí Ghouty. Palmyra je víceméně PR záležitost.
    Boj s IS zajímá jen Vás a asi čtyři Američany. Pro zbytek světa je islamistický terorista jako islamistický terorista. Starší z nás si ještě pamatují doby, kdy al-Kajdá byl náš nepřítel a ne demokratický spojenec. Takže s IS neoperujte - dojímáte jen sám sebe. APro Rusy, Asada a většinu obyvatel Syrie je an-Nusra&comp. a IS stejný xindl.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    21:09 28.06.2016

    PS: Jinak jestli se chcete zas hádat o sýrii, pojďte to dělat pod nějakej jinej k tématu danej článek.

    PS: Jinak jestli se chcete zas hádat o sýrii, pojďte to dělat pod nějakej jinej k tématu danej článek.

  • logik
    21:07 28.06.2016

    fenri: Jaký radikální obrat ve válce - na západní frontě byla prvním větším úspěchem až dobytí Palmýry, tedy akce, která se stala až po polevení ruských náletů. A na východní ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Jaký radikální obrat ve válce - na západní frontě byla prvním větším úspěchem až dobytí Palmýry, tedy akce, která se stala až po polevení ruských náletů.

    A na východní frontě měl Irák podporovaný USA velké úspěchy od začátku roku 2015 - dokonce ty největší (dobytí Tikrítu) měl ještě před zapojením Ruska, pak se naopak postup na východní frontě zpomalil.
    Podobný úspěch - osvobození většího města - Rusko za celé své hlavní angažmá vůbec nemělo, teprv až po avizovaném stažení se začalo Rusko s Asadem zaměřovat více na IS - ale to už IS dostával na frak v podstatě na všech frontách.

    Zapojení Ruska do války v Sýrii bylo velmi výrazně poznat, ale na situaci ostatních složek syrské opozice, nikoli na boji s IS. Zvrat do války s IS ruské angažmá nijak extra nepřineslo.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:59 28.06.2016

    Shania: Zpočátku (kromě poradců) úřadovala hlavně VKS a postup všech sort opozice se zastavil velmi svižně. Natahat tam pozemní sílý a dát výcvik SAA trvalo déle, než zapojit VKS. ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: Zpočátku (kromě poradců) úřadovala hlavně VKS a postup všech sort opozice se zastavil velmi svižně. Natahat tam pozemní sílý a dát výcvik SAA trvalo déle, než zapojit VKS.
    Pohyb na frontě nezačal hned v září, ale to je logické - jednak válka má svojí dynamiku a většinou se to láme pomalu a s určitým stádiem "nerozhodně" kolem "breakpointu", za druhé k pohybu fronty bylo potřeba dát dokupy pozemní síly, tedy SAA a nějaký ten výcvik, koordinace, vytvoření inovované struktury velení něco trvá. Ale VKS zatáhla tu ruční brzdu a pak šlapala na plyn SAA. Ostatně SAA i Hizballáh měly na poměry syrského bojiště poměrně slušné kvality velení už před ruským zásahem.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    20:45 28.06.2016

    fenri: proč si pořád pleteš vstup ruska do konfliktu s efektivitou vks... Rusove měli zásadní podíl na změně situace, máš tu pozemní síly, velení, poradce, dělostřelectvo, ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: proč si pořád pleteš vstup ruska do konfliktu s efektivitou vks...

    Rusove měli zásadní podíl na změně situace, máš tu pozemní síly, velení, poradce, dělostřelectvo, letectvo zásobování a hlavně co to udělalo s podporu dalších zemí rebelu a hlavně to ovlivnilo pozici US, což mělo zcela zasadní vliv na zásobování povstalcu (negativní)...

    Problém je, že rusové šli do konfliktu s tím, že bude rychle ukončen a proto na začatku moc tlačili na pozemní složky, a jak sám moc dobře víš, i přes rozsáhlé bombardování se fronta zásadně začala měnit až v zime a měli pár zásadních úspěchu. jenže při tom spotřebovali příliš mnoho mužů např z NDF a i přesto že Iran tam hrnuli kanónenfutr jak jen to šlo, postup se zastavil.

    Začali se objevovat problémy v jejich koalici, každý teď chce něco jiného atd... už dvakrát to vypadalo na rychlý konec pro povstalce a nakonec je situace zcela jiná.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:44 28.06.2016

    Ještě k Shania: "Co se týká náletů v Sýrii, tak mi laskavě popiš jak se VKS efektivně podporuje válečné úsilí IRGS, Hyzbalahu a soukromé Asadovi armády? " -a čím si tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě k Shania: "Co se týká náletů v Sýrii, tak mi laskavě popiš jak se VKS efektivně podporuje válečné úsilí IRGS, Hyzbalahu a soukromé Asadovi armády? "
    -a čím si tedy vysvětlujete radikální obrat ve válce? VKS to nebyla, dodávky zbraní z Turecka a SA rebelům se radikálně zvýšily a stoupla účinnost (TOW-2...) a přesto k jistým změnám na frontách od září došlo...
    -vládní armáda opakovaně ve volbách zvolené vlády je soukromá armáda? Asadovy patří SAA méně, než AČR Babišovi...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3