Smrtící kombinace: Su-30MKI a protilodní střela BrahMos

Su-30MKI
Su-30MKI se střelou BrahMos; větší foto / Public Domain

Indické letectvo započalo s leteckými testy protilodních a protizemních nadzvukových střel BrahMos. Indická zbraň navazuje na ruskou rodinu nadzvukových protilodních střel a představuje nejvýkonnější zbraň ve své kategorii.

Vývoj indicko-ruské střely BrahMos započal na konci 90. let. Střela konstrukčně vychází ze známé sovětské protilodní střely P-800 Oniks. V roce 2001 proběhl první zkušební odpal a v roce 2006 byla střela přijata do služby. Jméno střely je spojením názvů řek Brahmaputra a Moskva.

Indie prozatím zavedla střely BrahMos do svého námořnictva a pozemní armády. Střelu nesou torpédoborce třídy Rajput, fregaty tříd Shivalik a Talwar, přičemž jejich umístění je plánováno i na dalších třídách, například na torpédoborcích třídy Delhi. V současné době probíhá rovněž vývoj verze určené pro ponorky.

Pozemní verzi střely BrahMos jsou vybaveny také čtyři raketové pluky indické armády. Indové k vypouštění střel využívají upravené české nákladní vozy Tatra T816-6MWR8T 12x12.

Vývoj letecké verze probíhá prakticky již deset let. Jako u všech indických zbrojních programů však vývoj střely BrahMos nabral velké zpoždění. Podle původních plánů měly testy probíhat v roce 2011, o rok později pak dodávky indickému letectvu.

Indie plánuje zavést střely nejen pro stíhačky Su-30MKI, ale také pro námořní pátrací a protiponorkové turbovrtulové letouny Tupolev Tu-142 a Iljušin Il-38.

Letecké testy započaly v sobotu, kdy se do vzduchu se střelou BrahMos vůbec poprvé vydal Su-30MKI. Zbraň byla umístěna na speciálním pylonu pod trupem letounu.

Později v letošním roce se počítá s prvním a jediným zkušebním odpalem, který otestuje techniku odhozu a start střely.

“Jediný střelecký test z letadla postačuje. BrahMos ukázal své schopnosti mnohokrát, a jakmile bude otestována z jedné stíhačky indického letectva, bude okamžitě začleněna do všech stíhaček Su-30,” uvedl Sudhir Kumar Mishra, výkonný ředitel firmy BrahMos Aerospace, joint venture indické výzkumné a vývojové organizace obranných systémů DRDO (Defence Research and Development Organisation) a ruské NPO Mašinostrojenija.

Letecká verze BrahMos umožní indickému letectvu penetrovat do hloubky silně chráněnou oblast protivníka. Indické letectvo postupně od roku 2017 získá na 200 střel BrahMos. Celkově se počítá se 40 letadly Su-30 MKI jako nosiči střel.

Oproti klasické střele BrahMos odpalované z lodí a nákladních aut má letecká verze několik zásadních úprav. Střela díky velké rychlosti nosného letounu Su-30MKI má menší urychlovací raketový motor, což dovolilo zvětšit bojovou hlavici až na 300 kg a zmenšit celkovou hmotnost na 2500 kg. Letecká verze získala také větší ocasní směrové plochy pro lepší stabilitu .

Střelu BrahMos dokáže Su-30 MKI odpálit z výšky 500 až 14 000 m. Po odhozu se střela propadne o 100 až 150 m - následně se zažehne raketový motor urychlovacího stupně. Po urchylení na Mach 2 se spouští letový náporový motor na kapalné palivo, se kterým střela dosahuje letové rychlosti přibližně M = 2,5. Dolet střely je minimálně 290 km.

Ještě před startem jsou do střely BrahMos vloženy informace o poloze cíle. V první fázi letu využívá střela zadané údaje spolu s inerciální naváděcí soustavou, aby dorazila do prostoru, kde se cíl vyskytuje. V této fázi letu se pohybuje ve výšce okolo 15 000 m.

Zhruba 40 až 50 km od předpokládané pozice cíle střela poprvé spouští svůj palubní radiolokátor, pomocí něhož se snaží nalézt, identifikovat a zaměřit cíl. Jakmile se jí to podaří, klesá do výšky 10 až 15 m nad hladinu moře a pokračuje až k cíli. V této výšce je ale prudce omezen “rozhled” a dolet střely.

Zdroj: The Times of India

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?

Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...

Francouzské dělostřelecké systémy pro indickou armádu

Francouzská společnost Nexter podala finální nabídku ve výši jedné miliardy Euro do indického tendru ...

Indický program modernizace vozidel BMP-2

Indická armáda se v současné době připravuje na modernizaci svých bojových vozidel pěchoty BMP-2. V ...

SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • svang
  21:59 29.06.2016

  Shania: "protilodní kalibr má krátký dolet (200-300km)"

  To je jenom jedna z verzi. Modularni a flexibilni system rizenych strel Calibr a Oniks ma celou radu variant pro ruzne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: "protilodní kalibr má krátký dolet (200-300km)"

  To je jenom jedna z verzi. Modularni a flexibilni system rizenych strel Calibr a Oniks ma celou radu variant pro ruzne platformy. Napr. strely urcene proti lodim maji operacni rozsah 300 km, 660 km a 3000 km (subsonicka, jiny typ). Protipozemni verze strel pak nici povrchove cile az do vzdalenosti 2500 km a 4000 km.

  Vsechny rakety (s vyjimkou subsonicke 3000 km) maji v terminalni fazi letu, 50-100 km pred cilem, ktera je pro prekonani obranneho systemu protivnika velmi kriticka, rychlost okolo 3 Machu. V pristim roce maji byt k dispozici supersonicke rizene strely Brahmos II s rychlosti 7 Machu, ktere zkrati mozny reakcni cas lodnich obrannych systemu pro detekci, zamireni a sestreleni na 10-12 sekund (pokud nebude ve vzduchu AEW).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:42 29.06.2016

  "logiku":
  Cim vic v tom slapes, tim vic to smrdi...

  "logiku":
  Cim vic v tom slapes, tim vic to smrdi...

 • Luky
  19:35 29.06.2016

  Dokud jsi mě nezačal citovat, tak jsem na tebe vůbec nereagoval. Ani pak jsem nepsal, že jsi špatný, jsi totiž dobrý.

  Dokud jsi mě nezačal citovat, tak jsem na tebe vůbec nereagoval. Ani pak jsem nepsal, že jsi špatný, jsi totiž dobrý.

 • logik
  19:26 29.06.2016

  Luky: To, že Pavel hovořil o zvýšených schopnostech ruské armády - kterou nepopírá nikdo, oproti Čečně i Gruzii je vidět evidentní posun. To ještě neznamená, že přítomnost Ruska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: To, že Pavel hovořil o zvýšených schopnostech ruské armády - kterou nepopírá nikdo, oproti Čečně i Gruzii je vidět evidentní posun. To ještě neznamená, že přítomnost Ruska bylo to, co nejvíce změnilo situaci v Sýrii. Změnila nejvíc na frontě Asad/FSA, kde Asad přestal prohrávat, ale z globální situace je defakto postupné rozebírání IS daleko podstatnější věcí - a na té se rusové podíleli jen poměrně malou částí.

  Ohledně raket - co Ti vadí na názoru - že vzhledem pravděpodoné menší spolehlivosti Kalibrů a vzhledem k praktickým problémům při nasazení protilodních raket dlouhého doletu polkádám Brahmosy za účinější bojový prostředek než Kalibry? Navíc když protilodní Kalibry ani rakety dlouhého dosahu nejsou a dostřel mají podobný jak Brahmosy? Já mám pocit, že pokud člověk neglorifikuje všechny ruské zbraně, tak je hned špatnej? Co je špatnýho na tom, že narozdíl od Svanga pokládám Brahmos a obecně Oniksy za perspektivnější zbraně než Kalibry?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:02 29.06.2016

  Logiku, mluvilo se o schopnostech BrahMosu, pak byl příměr ke Kalibru od Svanga (teď jsem si všiml jeho zmínky o MACH 7, takže jsem nebyl první), to jsi začal logiku schazovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku, mluvilo se o schopnostech BrahMosu, pak byl příměr ke Kalibru od Svanga (teď jsem si všiml jeho zmínky o MACH 7, takže jsem nebyl první), to jsi začal logiku schazovat zmínkou o popadání, na to zareagoval Fenri, na Fenriho Shania postem, který je pravděpodobně někdy z prosince, kdy byla fóra, která Shania navštěvuje, plná neefektivnosti ruských náletů (stádium popírání).....mezitím se ale situace změnila a i NATO muselo být trochu soudné, takže uznalo zvrat ve válce, který přišel navzdory zvýšeným dodávkám teroristům/opozici...pak vystoupil Pavel jako vrchní velitel NATO v TV a hovořil o důsledcích Ruské intervence, zvýšených schopnostech ruské armády, její expediční schopnosti a začlenění nových technologií jako jsou křižující střely. Čili sám Pavel toto uznal a neměl potřebu o tom pochybovat, i když užití těchto zbraní pokládal zejména za demonstraci schopností...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:27 29.06.2016

  Logik - tradičně mimo. Lukyho post souvisel s letectvem a jeho rolí a citoval našeho exnáčelníka GŠ. Následně byla debata o VKS. Tahat jsem politickou agitku a Irák jste začal vy.

  Logik - tradičně mimo. Lukyho post souvisel s letectvem a jeho rolí a citoval našeho exnáčelníka GŠ. Následně byla debata o VKS. Tahat jsem politickou agitku a Irák jste začal vy.

 • logik
  11:28 29.06.2016

  Chaotik: odpovím sem, abychom už nezaplevelovali diskusi.
  http://www.armadninoviny.cz/sy...

  Fenri: Dovolil bych Ti připomenout, čím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chaotik: odpovím sem, abychom už nezaplevelovali diskusi.
  http://www.armadninoviny.cz/sy...

  Fenri: Dovolil bych Ti připomenout, čím diskuse o zvratu v Sýrii začala:

  "Stejně tak, jak si tu stále tvrdil, že nálety v Sýrii jsou neúčinné - dokud i NATO neuznalo, že byly učinné, že zvrátily průběh...i Pavel o tom mluvil v TV, pak jsi to najednou taky opakoval. Prostě nemáš názor a pořád přebíráš, co někde tendenčně plácnou. "

  Můžeš mi prosím odpovědět na otázku, kdo to psal? A kdo sem tedy zatáhl nesouvisející diskusi o tom, jestli něco bylo nebo nebylo zvratem? Nebo jako urážet cizí diskutéry se smí, ale vyvracet Tvé urážky nikoli?
  Skrýt celý příspěvek

 • Chaotik
  11:09 29.06.2016

  jinak se omlouvam za OT, ale je to tezky nereagovat
  diky

  jinak se omlouvam za OT, ale je to tezky nereagovat
  diky

 • Chaotik
  11:07 29.06.2016

  logik: nevim, proc si myslite, ze je nejdulezitejsi nepritel IS v Syrii, kdyz ti ostatni se chovaji stejne jako IS a maji hodne podobny cile (chteji obdobu chalifatu, sariu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: nevim, proc si myslite, ze je nejdulezitejsi nepritel IS v Syrii, kdyz ti ostatni se chovaji stejne jako IS a maji hodne podobny cile (chteji obdobu chalifatu, sariu, likvidaci vsech nesunnitu atd.). Z pohledu zapadu (kdyz bych bral normalni uvazovani a ne penize a geopoliticke zajmy - coz ma bohuzel vzdycky vyssi dulezitost pro mocne tohoto sveta) by byl dobry stat, ktery funguje dobre a s kterym se da dohodnout.
  Kdyz se podivate, co dokazali vytvorit FSA, JN a spol za 5 let boju, kdy docela dlouhou dobu ovladali velke uzemi (a stale ovladaji), tak zjistite, ze nic. Neni tam nic, co by ukazovalo na nejakou snahu vybudovat neco, s cim by se dalo jednat jako s opozici. Je to proste jen jeden velky bordel, ve kterem se utopilo neskutecne mnozstvi penez, protoze ropa a plyn zaplati vse (pokud uz to na zapade nemaji zaplacene ted, tak s tim pocitaji v budoucnu).
  Takze ano, pro Asada a SAA byl a stale je vetsi problem zapad, jih a sever Syrie. Vychod (hlavne ropny a plynovy pole) dostanou vyssi prioritu az po vybiti aktualnich kotlu, protoze to vaze velke mnozstvi vojaku. Ted proste vladni vojska nemaji dost sil, aby dokazali udrzet stovky km cest v poustich, kde IS utoci bodove a s prevahou (vyhoda utocnika - voli misto, cas a mnozstvi sil;obrance muze jen cekat a doufat, ze to udrzi - krasny pripad těchto snah je historie rimskych taboru na Dunaji).
  IS obecne drzi velke uzemi v Syrii, ale vetsinou jsou to vicemene neobydlene pouste.
  PS:nez me chytnete za slovo, ze jsem psal o snaze vytvorit neco podobneho chalifatu, tak to neni zas tak stara myslenka a spis me prijde, ze to ma zatraktivnit vstup radikalu do jejich rad.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:51 29.06.2016

  Logik: diskutujete hezky sám se sebou a se svými vlastními konstrukty. Pokud vás tato forma samomluvy baví, užjte si to. Debata nad účinností VKS pro SAA byla ještě v širším rámci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: diskutujete hezky sám se sebou a se svými vlastními konstrukty. Pokud vás tato forma samomluvy baví, užjte si to. Debata nad účinností VKS pro SAA byla ještě v širším rámci tématu. Vaše blábolení o Iráku a polemika vás samého se sebou je zcela mimo mísu a téma. Nashledanou.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:40 29.06.2016

  fenri: Nic jako syrská válka defakto neexistuje. Stejně jako je blbost hovořit např. o válce na Ukrajině za druhé světové války. Pleteš si význam slov "válka" a "fronta" - a i u té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Nic jako syrská válka defakto neexistuje. Stejně jako je blbost hovořit např. o válce na Ukrajině za druhé světové války. Pleteš si význam slov "válka" a "fronta" - a i u té fronty to je diskutabilní, protože na severu přechází fronta plynule ze Sýrie do Iráku a tedy nejde oddělovat "syrskou" a "iráckou" frontu, fronty v té válce jsou východní a západní s IS - a pak menší fronty mezi jednotlivými ne-IS frakcemi v Sýrii.

  To, že jde o jeden konflikt je zcela zřejmé např. z toho, že jedním z ne nereálných výsledků války je vznik kurdského státu na území Sýrie a Iráku. Vysekávat z tédle války kus je podobnej nesmysl, jako tvrdit, že půlka auta je jednostopé vozidlo.

  kozlus: Ano, pro Asada byl větší problém ne-IS opozice, protože s IS se většinu času nechávali na pokoji. Pro vyřešení CELÉ situace v Sýrii je ale daleko klíčovější boj s IS, který je nejsilnější silou bránící přechodu do nějakého normálnějšího režimu - a tedy zlom ve válce je čas, kdy se IS přestalo dařit, a to je cca na přelomu 2014/2015. To, že pro jednu bojující frakci z mnoha je klíčový boj s někým jiným ještě neznamená, že jde o zvrat ve VÁLCE. Jde o zvrat na jedné, a to méně významné, frontě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:16 29.06.2016

  logik se uz zase predvadi?

  V dobe vstupu RF do deni, nebyl pro SAA ani tak problem IS, ale hlavne ten zbytek. S tim zbytkem totiz bylo o dost vic linii dotyku a tedy i boju. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik se uz zase predvadi?

  V dobe vstupu RF do deni, nebyl pro SAA ani tak problem IS, ale hlavne ten zbytek. S tim zbytkem totiz bylo o dost vic linii dotyku a tedy i boju. A prave ty ostatni skupiny mely dost silne naslapnuto k uplne porazce SAA. Takze ano, vstup RF je v Syrske valce ten zlom, protoze to tak neuspesny bombardovani znicilo zasoby protivnika, zastavilo jeho postup a vladni vojska nejen, ze nezkolabovala, ale uspesne presla do protiutoku. Ale jo, jinak tam Rus nic nedokazal.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:50 28.06.2016

  Logiku - zjistěte si, kde je Tikrit, kde je Jalawia apod. Nejsou v Syrii, s rolí VKS v Syrii nijak nesouvisí a já o nich nic nepsal. Tak buďte hodný a přestaňte ze sebe dělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku - zjistěte si, kde je Tikrit, kde je Jalawia apod. Nejsou v Syrii, s rolí VKS v Syrii nijak nesouvisí a já o nich nic nepsal. Tak buďte hodný a přestaňte ze sebe dělat pitomce.

  Nepsal jsem nic o tom, že by vysekání Kuweiresu z obklíčení byl zlom ve světovém dění. O tom píše jen jedna afektovaná postavička, které se nedaří role politruka.

  Kuweires byl zlom v SYRSKÉ válce, protože zde přešla SAA do úspěšné a trvalé ofenzívy. Velikost a vojenský význam bojů nijak nesouvisí s velikostí měst, u/ve kterých se boj odehrává. U Kurska či na Guadalcanalu bylo prd. Podle Jasánka bezvýznamná šarvátka? A naopak Palmýra byla vojenky celkem nevýznamná. Obyvatelé tam nebyli (utekli), průmysl tam nebyl, poloha není o nic zásadnější, než jiná města, ba co víc, jsou tam strategičtější křižovatky.
  Já někde tvrdím něco o velikosti sil? A kde? Zase hysterické konstrukty. Mimochodem - to vy tvrdíte, že syrské opoziční neIS síly jsou velmi významné a jsou alternativou IS i Asada. Pro mě je 90% syrské "demokratické opozice" svoloč, která si zaslouží stejný osud, jako IS. To, že máte za úkol z vybraných skupin řezačů hlav dělat zlatíčka je mi fuk. A je to fuk většině světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:10 28.06.2016

  Já sem tahám sýrii? Kde prosím? Já jen reaguji na Tvé nepravdy o Sýrii a uvádím na pravou míru.

  Takže dobytí nemálo velkých měst je nic (Tikrít, Baiji, Jalawla, Zumar, Jurf ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já sem tahám sýrii? Kde prosím? Já jen reaguji na Tvé nepravdy o Sýrii a uvádím na pravou míru.

  Takže dobytí nemálo velkých měst je nic (Tikrít, Baiji, Jalawla, Zumar, Jurf al-Sakhar, Ramádí, Sinjar atd... atd...), to je prostě nic. Největší úspěch na celém světě a zlom ve světovém dění je dobytí jedné elektrárny a kousku pouště kolem letiště.... S tím se fakt nedá diskutovat.

  Další Vaše překrucování skutečnosti je v následujícím: Jestli chcete tvrdit, že síly neIS (nechci se s Vámi zas hádat, jestli teroristické nebo ne, to je pro teď jedno) měli při vstupu Ruska do války alespoň srovnatelnou sílu s IS, tak evidentně nevíte o situaci v Sýrii a Iráku nic.
  A pokud to tvrdít nechcete, tak pak evidentně úspěchy v boji proti majoritní síle (IS) jsou prostě významnější než úspěchy v boji proti jiné - tedy podružné - síle (např. úspěchy Asada v Latakii) a proto je třeba zlom ve válce posuzovat dle úspěchům proti IS.

  To, že jsou Vaše nepravdy neudržitelné je vidět už na tom, že si zas musíte pomáhat urážkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:17 28.06.2016

  Logik - tak proč sem taháte Syrii? My jsme si vyměnili dva posty se Shaniou. Tak se do toho nemontujte.
  K obratu - obrat je změna dynamiky vývoje a pohybu na frontách. Ne dobytí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - tak proč sem taháte Syrii? My jsme si vyměnili dva posty se Shaniou. Tak se do toho nemontujte.
  K obratu - obrat je změna dynamiky vývoje a pohybu na frontách. Ne dobytí jednoho města na dálnici, které si shodou okolností pamatujete z dějepisu. Zlom nastal v Latakyii a Kuweiresu (tam hlavně) a pak v okolí Ghouty. Palmyra je víceméně PR záležitost.
  Boj s IS zajímá jen Vás a asi čtyři Američany. Pro zbytek světa je islamistický terorista jako islamistický terorista. Starší z nás si ještě pamatují doby, kdy al-Kajdá byl náš nepřítel a ne demokratický spojenec. Takže s IS neoperujte - dojímáte jen sám sebe. APro Rusy, Asada a většinu obyvatel Syrie je an-Nusra&comp. a IS stejný xindl.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:09 28.06.2016

  PS: Jinak jestli se chcete zas hádat o sýrii, pojďte to dělat pod nějakej jinej k tématu danej článek.

  PS: Jinak jestli se chcete zas hádat o sýrii, pojďte to dělat pod nějakej jinej k tématu danej článek.

 • logik
  21:07 28.06.2016

  fenri: Jaký radikální obrat ve válce - na západní frontě byla prvním větším úspěchem až dobytí Palmýry, tedy akce, která se stala až po polevení ruských náletů.

  A na východní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jaký radikální obrat ve válce - na západní frontě byla prvním větším úspěchem až dobytí Palmýry, tedy akce, která se stala až po polevení ruských náletů.

  A na východní frontě měl Irák podporovaný USA velké úspěchy od začátku roku 2015 - dokonce ty největší (dobytí Tikrítu) měl ještě před zapojením Ruska, pak se naopak postup na východní frontě zpomalil.
  Podobný úspěch - osvobození většího města - Rusko za celé své hlavní angažmá vůbec nemělo, teprv až po avizovaném stažení se začalo Rusko s Asadem zaměřovat více na IS - ale to už IS dostával na frak v podstatě na všech frontách.

  Zapojení Ruska do války v Sýrii bylo velmi výrazně poznat, ale na situaci ostatních složek syrské opozice, nikoli na boji s IS. Zvrat do války s IS ruské angažmá nijak extra nepřineslo.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:59 28.06.2016

  Shania: Zpočátku (kromě poradců) úřadovala hlavně VKS a postup všech sort opozice se zastavil velmi svižně. Natahat tam pozemní sílý a dát výcvik SAA trvalo déle, než zapojit VKS. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Zpočátku (kromě poradců) úřadovala hlavně VKS a postup všech sort opozice se zastavil velmi svižně. Natahat tam pozemní sílý a dát výcvik SAA trvalo déle, než zapojit VKS.
  Pohyb na frontě nezačal hned v září, ale to je logické - jednak válka má svojí dynamiku a většinou se to láme pomalu a s určitým stádiem "nerozhodně" kolem "breakpointu", za druhé k pohybu fronty bylo potřeba dát dokupy pozemní síly, tedy SAA a nějaký ten výcvik, koordinace, vytvoření inovované struktury velení něco trvá. Ale VKS zatáhla tu ruční brzdu a pak šlapala na plyn SAA. Ostatně SAA i Hizballáh měly na poměry syrského bojiště poměrně slušné kvality velení už před ruským zásahem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:45 28.06.2016

  fenri: proč si pořád pleteš vstup ruska do konfliktu s efektivitou vks...

  Rusove měli zásadní podíl na změně situace, máš tu pozemní síly, velení, poradce, dělostřelectvo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: proč si pořád pleteš vstup ruska do konfliktu s efektivitou vks...

  Rusove měli zásadní podíl na změně situace, máš tu pozemní síly, velení, poradce, dělostřelectvo, letectvo zásobování a hlavně co to udělalo s podporu dalších zemí rebelu a hlavně to ovlivnilo pozici US, což mělo zcela zasadní vliv na zásobování povstalcu (negativní)...

  Problém je, že rusové šli do konfliktu s tím, že bude rychle ukončen a proto na začatku moc tlačili na pozemní složky, a jak sám moc dobře víš, i přes rozsáhlé bombardování se fronta zásadně začala měnit až v zime a měli pár zásadních úspěchu. jenže při tom spotřebovali příliš mnoho mužů např z NDF a i přesto že Iran tam hrnuli kanónenfutr jak jen to šlo, postup se zastavil.

  Začali se objevovat problémy v jejich koalici, každý teď chce něco jiného atd... už dvakrát to vypadalo na rychlý konec pro povstalce a nakonec je situace zcela jiná.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:44 28.06.2016

  Ještě k Shania: "Co se týká náletů v Sýrii, tak mi laskavě popiš jak se VKS efektivně podporuje válečné úsilí IRGS, Hyzbalahu a soukromé Asadovi armády? "
  -a čím si tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k Shania: "Co se týká náletů v Sýrii, tak mi laskavě popiš jak se VKS efektivně podporuje válečné úsilí IRGS, Hyzbalahu a soukromé Asadovi armády? "
  -a čím si tedy vysvětlujete radikální obrat ve válce? VKS to nebyla, dodávky zbraní z Turecka a SA rebelům se radikálně zvýšily a stoupla účinnost (TOW-2...) a přesto k jistým změnám na frontách od září došlo...
  -vládní armáda opakovaně ve volbách zvolené vlády je soukromá armáda? Asadovy patří SAA méně, než AČR Babišovi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:38 28.06.2016

  Vážně Shánio. Co si pamatuji, tak protiraketová obrana je komplexní systém, který má svoji námořní a pozemní složku a kdybych si dal tu práci a nakreslil možné rozmístění AEGIS na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážně Shánio. Co si pamatuji, tak protiraketová obrana je komplexní systém, který má svoji námořní a pozemní složku a kdybych si dal tu práci a nakreslil možné rozmístění AEGIS na mořích, k tomu US základny(pozemní i letecké) na pevnině (od Britů napříč Evropou až do Kosova), tak pozemní stanice dotvoří ochranu, kam lodě nemůžou. Čili je to na obranu US vojenského komplexu ( ty chráněné základny mají mimochodem svůj zvláštní právní status) a je to na Rusa a vždycky bylo - narušuje to paritu, tím pádem zvyšuje napětí a nic dobrého pro nás (ještě spolu se sanit. koridorem)....proto mě jakékoli "vysvětlovací" pokusy v tomto směru nedojímají a nenechám se vmanévrovat do role neinformovaného blbečka - zejména, když US administrativa už naprosto otevřeně hlásá, že Rus je největší hrozba i do budoucna.
  --------
  Pokud jsou pro tebe vládní vojska "soukromou asadovou armádou", tak o Sýrii už raději nic dalšího.
  -------------
  Jinak už za rok chtějí Indové testovat BrahMos-II, který by měl být údajně MACH 7. To by byl docela skok. No mě se na těch střelách nejvíc líbí, že mají čumák z jednadvacítky.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:25 28.06.2016

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ruské strely Kalibr boli zachytené na x videách ... letia relatívne vysoko a pomaly ....

  Videl som i záber zostrelenia, resp. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ruské strely Kalibr boli zachytené na x videách ... letia relatívne vysoko a pomaly ....

  Videl som i záber zostrelenia, resp. možno zlyhania strely (vybuchla o vzduchu), ale teraz som mi ho nepodarilo vygoogliť.

  Takže pre vyspelú PVO by asi neboli až takým problémom .....aspoň čo sa týka letovej obálky ... či už ich Rusi nevybavili napr. nejakým "stealth" krytím nie je zrejmé ...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:08 28.06.2016

  Shania: v podstatě v Vámi souhlasím. Jenom mě dojalo Logikovo "statistické zhodnocení" a tvrzení, že to evidentně má zatím mouchy. Stejné lapsy se dějí i špičkovým armádám s novou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: v podstatě v Vámi souhlasím. Jenom mě dojalo Logikovo "statistické zhodnocení" a tvrzení, že to evidentně má zatím mouchy. Stejné lapsy se dějí i špičkovým armádám s novou technikou. A hlavně - o spadlých Kalibrech prostě důkaz není. A on to bere jako fakt, statisticky to hodnotí a vyvozuje z toho závěru o stavu technologie. Humorné.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:06 28.06.2016

  SeaWolf: ale však já s Vámi souhlasím. Sice vy si myslíte, že je to s Indického oceánu, já měl zato, že to vzniklo v CGI oddělení Mosfilmu, ale jinak souhlas. Já osobně třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf: ale však já s Vámi souhlasím. Sice vy si myslíte, že je to s Indického oceánu, já měl zato, že to vzniklo v CGI oddělení Mosfilmu, ale jinak souhlas. Já osobně třeba nevěřím ani v existenci Kalibrů a pokud, tak jsou dřevěné, jako Armaty.
  Ale přijde mi divné, že nikdo nvytvořil ve Photoshopu ani jednu fotku z těch 4 rozflákaných a padajících Kalibrů.
  K vesničanům: Celá vesnice vymlácená okna a NIKDO v té vesnici neměl mobil za 40 dolarů. 7 raněných a ani jedna fotka. Přijel tam místní tisk a ani tam chudáci redaktoři neměli ani foťák, ani mobil...
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  16:53 28.06.2016

  fenri
  No já bych podle fotky a přiloženého videa hádal Indický oceán případně Jihočínské moře, když už tedy budeme vše zpochybňovat a hledat kde je chyba :-D :-D :-D

  Pokud bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  No já bych podle fotky a přiloženého videa hádal Indický oceán případně Jihočínské moře, když už tedy budeme vše zpochybňovat a hledat kde je chyba :-D :-D :-D

  Pokud bych přistoupil na tvou teorii s ovcema a chudým pastevcem co je asi línej vyfotit na mobil spadlý ruský Kalibr tak bych se rád zeptal kde by vzal chudý íránský pastevec mobilní telefon s GPS a foťákem v HD ?

  Když už jsi udal takový logický příklad :-D :-D :-D a než se vrátíme od zpochybňování výstřelu jeho lokalizace ( z mé strany ) a dopadu střeli ( tvé strany ) zase k Brahmosu a SU-30.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:01 28.06.2016

  Luky: važně? Na té strance "myth vs fact" vysvětlují jestli jsou základny proti ruskému odvetnému úderu proti USA.... nejsou a nebude ani s novými raketami.

  Q: NATO’s BMD ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: važně? Na té strance "myth vs fact" vysvětlují jestli jsou základny proti ruskému odvetnému úderu proti USA.... nejsou a nebude ani s novými raketami.

  Q: NATO’s BMD system is directed against Russia and will negate Russian’s strategic nuclear deterrence.

  A:
  Geography and physics make it impossible for the NATO system to shoot down Russia’s sophisticated long-range land- and sea-based ballistic missiles from NATO BMD sites in Romania or Poland. Russia knows this. We have made this clear to Russian authorities, many times and at the highest level.

  Nikde jsem neřekl, že SM-3 odpalovaní z lodí není určena proti ruským raketám, korejským, iranským nebo čínským. Ale ze základen v Evropě mužou ohrožovat pouze utok na Evropu, nebo střely z Iranu do US...  Co se týká náletů v Sýrii, tak mi laskavě popiš jak se VKS efektivně podporuje válečné úsilí IRGS, Hyzbalahu a soukromé Asadovi armády?

  Jediné co vidím je jejich doslova strategické bombardování, teď už mimo CBU použivají i zápalné bomby...

  Takže zatímco Afganci spadající pod IRGC a PCM dostávají na prdel na frontě, VKS si s radostí bombaduje pozice daleko za frontou. A rebelové a ISIS si v klidu provozují těžkou techniku a nikdo s tím nic nedělá.


  Takže až se tohle změní a až konečně uvidím, že žačali pořádně podporovat své spojence, nebo aspoň bombardovali JAN, tak velmi rád změním názor.. místo toho si tam každá frakce jde za svými rozdílnými zájmy a dokonce spolu i bojovat a vzájemná podpora nikde a tahle posraná válka se bude táhnout ještě dlouho...

  A znova pro tvoji informaci, já vůbec neschvaluji US politiku v regionu a i když přímo nedělají taková zvěrstva jako rusové a Asad, nepřímo to svojí politikou umožnili...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:17 28.06.2016

  Jinak je pravda, že jeden zkušební odpal BrahMosu mi přijde celkem málo...když už probíráme ta statistická selhání.

  Jinak je pravda, že jeden zkušební odpal BrahMosu mi přijde celkem málo...když už probíráme ta statistická selhání.

 • Luky
  12:56 28.06.2016

  Lživé na tom je trapné tvrzení, že to není proti Rusku...to že stará SM3 něco neuměla, neznamená, že to neohrožuje Rusy, když už v tý době v US vyvíjeli verzi, která to umí (a jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lživé na tom je trapné tvrzení, že to není proti Rusku...to že stará SM3 něco neuměla, neznamená, že to neohrožuje Rusy, když už v tý době v US vyvíjeli verzi, která to umí (a jde jim o souhlas s infrastrukturou). Co je na tom tak složitého k pochopení?
  Takže zmanipulovaný pitomec opírající se o mýty není ten, kdo v tom vidí potenciální hrozbu, ale ten kdo dá na vládní "vysvětlující" PR kecy.

  Stejně tak, jak si tu stále tvrdil, že nálety v Sýrii jsou neúčinné - dokud i NATO neuznalo, že byly učinné, že zvrátily průběh...i Pavel o tom mluvil v TV, pak jsi to najednou taky opakoval. Prostě nemáš názor a pořád přebíráš, co někde tendenčně plácnou.

  Že nějakej Měděnej Tomáš uvede, kolik střel který den popadalo (minimálně čtyři v sobotu a dvě v úterý nebo jak!), kolik jich vybuchlo kilometry před cílem a kolik se jich rozpadlo při startu je asi tak relevantní, jako zbytek dalších tapet. Hele proč rovnou neříct, že se jich rozpadlo 74,6%, 12,3% mělo problém s navedením a 2,2% posral za letu pták?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:55 28.06.2016

  fenri: report máte aby jste si mohli udělat obrázek o použití těch raket v Syrii (zdaleka není kompletní), jinak selhání munice není nic neobvyklého.

  Před pár dní postnul ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: report máte aby jste si mohli udělat obrázek o použití těch raket v Syrii (zdaleka není kompletní), jinak selhání munice není nic neobvyklého.

  Před pár dní postnul výsledky cvičení F35

  F-35 shodili 16 500lb GBU-12 s 15 potvrzenými zásahy a jedna selhala.

  A jak vidíš, selhat může i něco jak GBU -12...

  Co pak křižující střely nebo rakety zavřené roky v kontajnerech, navíc na hranici životnosti a s prastarou konstrukcí.

  V syrii selhává obrovské množství munice, u rusů to může být problém, že to jsou hodně staré bomby. Lze najít forky se spoustou nevybuchlé submunice z CBU atd. U US jsme viděl i trosky SDB a dalších zbraní.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:34 28.06.2016

  Shania - tak ony už SM-2 mají "zatím evidentně mouchy", jak by řekl Logik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - tak ony už SM-2 mají "zatím evidentně mouchy", jak by řekl Logik :-)
  http://missilethreat.com/navy-...
  Jednu odpálili a jedna se jim rozprskla nad lodí. Nasazením Logikovy statistické metody je zřejmé, že úspěšnost odpalů SM-2 je 0%.
  Doudám, že chápete, že jde o žert.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:32 28.06.2016

  logik a SeaWolf:
  -"o jednom důkazu jsem mluvil" - ale on důkaz není vůbec žádný a připouští to i Američané. Byla jediná fotka (tuším, že se objevila na AK) a ta rozhodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik a SeaWolf:
  -"o jednom důkazu jsem mluvil" - ale on důkaz není vůbec žádný a připouští to i Američané. Byla jediná fotka (tuším, že se objevila na AK) a ta rozhodně neodpovídala spadlému Kalibru. A ta zpráva iránské státní agentury byl přejatý nějaký místní plátek a hovořila o izraelský UAV (tomu by odpovídal případně ten obrázek dopadu, je-li vůbec z Iránu).
  -Já hájím Rusy? já se bavím o tom, co vy vydáváte za důkaz a co zároveň popíráte. Přijde mi prostě komické, že i sami Američané říkají otevřeně - we have no evidence, ale vy máte důkaz. prostě Jasánek.
  -statistická úspěšnost - na to máte malý vzorek. 29 střel je nic. Těch vašich 94.5% je hezký, ale jde o vhodně zvolený interval jedné kampaně. http://www.huffingtonpost.com/...
  A vy určujete úspěšnost ze vzorku 29 střel, u kterých není jediný důkaz o tom, že by nějaká spadla. Mimochodem další střely byly odpáleny později a zde už ani pastevci z Kurdistánu či hadrníci z Coventry neuvádějí žádné problémy...

  -seawolf - bylo to Kaspické moře, ale při vaší práci s fakty je to asi fuk.
  -je vůbec nějaký důkaz, že existuje Syrie?
  -navrhuji rozumný kompromis - Rusové neodpálili žádnou střelu a z toho čtyři spadly (ne, deset, to bude znít lépe). Spokojen?
  -ale stejně je legrační, že když si lidi dávají práci a v CGI dělají Syrii či odpaly Kalibrů z Kaspiku, že neudělali alespoň JEDEN statický obrázek rozsekaného kalibru z Iránu... Celé vesnici to okna rozsekalo, 4 ovce zabilo a vůbec nikdo tam neměl telefon a neprodal tu fotku aby měl na nová okna a ovce....
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:03 28.06.2016

  Luky: report toma coopera z acig.com

  Ohledně SM-3 nic popřeno nebylo, SM-3 z pozemních základen v evropě není schopna sestřelit ICBM mířící na US... A vůbec schopnost střílet na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: report toma coopera z acig.com

  Ohledně SM-3 nic popřeno nebylo, SM-3 z pozemních základen v evropě není schopna sestřelit ICBM mířící na US... A vůbec schopnost střílet na ICBM doposud neexistuje a je to teprve planovano, takže nějak nevíc co na tom bylo lživé.
  Skrýt celý příspěvek

 • midlum75
  11:41 28.06.2016

  ty zbrojní projekty Indie jsou hodně zajímavé......a musí to stát spoustu peněz. Asi si letos adoptuju na dálku další Indickou holčičku, aby měla chuděra malá co žrát a
  ještě ji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ty zbrojní projekty Indie jsou hodně zajímavé......a musí to stát spoustu peněz. Asi si letos adoptuju na dálku další Indickou holčičku, aby měla chuděra malá co žrát a
  ještě ji zbylo na pastelky do školy.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  11:23 28.06.2016

  fenri
  Když tak čtu tvůj příspěvek o tom, že pro spadlé Kalibry v Iránu vlastně neexistuje důkaz a vše je neprůkazné, tak je dobré si položit otázku jak je průkazné vystřelení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Když tak čtu tvůj příspěvek o tom, že pro spadlé Kalibry v Iránu vlastně neexistuje důkaz a vše je neprůkazné, tak je dobré si položit otázku jak je průkazné vystřelení Karibru na cíle IS z Ruské lodě v Černém moři? Neexistuje průkazný záznam jen prohlášení velení . Vlastně ani ty videa nejsou průkazná, protože nevíme dataci, místo odpalu, čas, směr letu střely....atd.

  Ono se dá zpochybnit vlastně úplně všechno a u všech zúčastněných stran :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:20 28.06.2016

  fenri:
  "Jedna jediná informace o tom je anonymní...."

  prosím, nauč se číst - o jednom důkazu jsem mluvil přímo ve svém postu.
  Ne, video jak raketa explodovala tam nebyla, jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  "Jedna jediná informace o tom je anonymní...."

  prosím, nauč se číst - o jednom důkazu jsem mluvil přímo ve svém postu.
  Ne, video jak raketa explodovala tam nebyla, jen zpráva o explozi "neidentifikovatelného létajícího objektu" přesně v době, kdy rusové útočili Kalibrama a fotky místa dopadu (ty bohužel v google cache nejsou, jen ta zpráva, ale hledat se mi to teď nechce - jestli si s tím chceš dát práci, byla to iránská státní tisková agentura). Jistě, je možné, že tam nabouralo opravdové ufo....
  Další nezávislý report potvrzující to tu máš od Shanii. Nesmíš číst jen Sputnik.

  ----

  Btw. - tvoje obhajoba Rusů: určitě to nespadlo a koukněte na problémy tomahavků je přesně ve stylu: neudělal jsem to a ta částka taky nesouhlasí.... :-)

  Nicméně pokud chceš srovnávat - samozřejmě, že rakety padají a trefují se jinam. Jde o to kolik procent. Např. v operaci Desert storm byla úspěšnost Tomahawků 94,5%. Pokud opravdu spadly čtyři z těch raket, co letěly z kaspického moře (vzhledem k tomu, že zdroje říkají buďto čtyři, nebo žádná - a alespoň jedna určitě spadla, viz výše - tak je daleko větší pravděpodobnost, že mají pravdu ty zdroje, co říkají 4), tak je prostě úspěšnost těch Ruských raket výrazně horší.

  Otázka samozřejmě je, jestli Rusové nepoužívali staré rakety s prošlou trvanlivostí, u kterých je samozřejmě riziko selhání větší a nevypovídá to o spolehlivosti technologie jako takové....
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:10 28.06.2016

  tak to tie brahmosy asi pakistanske namornictvo prilis nepotesia

  tak to tie brahmosy asi pakistanske namornictvo prilis nepotesia

 • Luky
  10:49 28.06.2016

  Čí je to report Shánio?
  Po tom, co jsi pod překlad článku z "The National Interest", který pojednával o schopnosti SM-3IIA napadat cíle v kosmu, podal "vysvětlující" odkaz na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čí je to report Shánio?
  Po tom, co jsi pod překlad článku z "The National Interest", který pojednával o schopnosti SM-3IIA napadat cíle v kosmu, podal "vysvětlující" odkaz na "myth vs fact" lživý vládní web a vůbec ti nedošlo, že tím popíráš celý článek nad diskuzí....potom je mi jasný, že jsi schopen zkopírovat cokoli odkudkoli, jen aby jsi slnil/splnila zadání.

  Nejsi jedním z těch proklamovaných "vysvětlovačů", kteří mají pozvednout západní euroatlantickou civilizaci, vyplňováním diskuzí správně orientovanou PUR pěnou?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:18 28.06.2016

  svang: nepleť si protizemní s protilodními kalibry.

  protilodní kalibr má krátký dolet (200-300km) a podzvukovou cestovní rychlost, 10-20km před cílem se oddělí booster s hlavicí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  svang: nepleť si protizemní s protilodními kalibry.

  protilodní kalibr má krátký dolet (200-300km) a podzvukovou cestovní rychlost, 10-20km před cílem se oddělí booster s hlavicí a pokusí se překonat tuto vzdálenost co nejrychleji a trochu snížit učinnost terminální obrany pár jednoduchými manévry.

  Protizemní je křižující střela ala tomahawk (akorát je větší)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:08 28.06.2016

  report z 13.12. byl i novější, ale ten jsem si neuložil.

  Gauged by whatever is reported in this regards, it seems the cruise-missile strikes are meanwhile taking place every ...
  Zobrazit celý příspěvek

  report z 13.12. byl i novější, ale ten jsem si neuložil.

  Gauged by whatever is reported in this regards, it seems the cruise-missile strikes are meanwhile taking place every second day (at least some were reported on 6, 8, 10 and 12 December). While the Russian MOD is de-facto claiming 100% launch-hit ratio, I'm yet to see any video or report 100% confirming that some target was hit and destroyed. Here something like a 're-view' of known attacks so far:

  - 17-20 November: 34 cruise missiles fired by warships of the Caspian Sea Fleet and Tu-160s. A number of these have crashed underway to their targets (including at least four in Iran), some detonated prematurely few kilometres short or aside of their (apparent) targets, while 1 was shot down by insurgent AAA near Aleppo (seems, they thought they were targeting an UAV, because Kh-555s are flying so slow).


  Places reportedly hit by that attack were: Ayn al-Arus, Darat Izza, Khan al-Asal, Urem al-Koubra (near at-Tareb), and an industrial area in Aleppo-suburb of Hayyan (all of this in Aleppo Province; two of these missiles killed 10 civilians, including two women and four of their children); al-Bara, Midan al-Ghazal and Kansanfra (6, only one hit the local school, which was empty), as-Sahan, Ma'arat an-Nouman, Mir'ian and Abu ad-Duhor AB (Idlib Province), Idlib City (1 hit a conserve factory on the western entry into that city; another detonated right above one of major streets, causing a number of casualties); one hit an orchard outside regime-held Khattab (Hama); and one reportedly detonated in Sheikh Miskin area (Dera'a). Five of those targeting al-Bara and Kansanfra either experienced various sorts of failure (like going ballistic, detonating prematurely, or simply passing by without detonation) while one hit the school building in Kansanfra. The one that hit that orchard in Khattab caused no damage at all (well, it did cut a number of almond trees, that these are worth something).

  Two or three of these missiles were said to have hit the Daesh-held Raqqa, but there are no details about results of their attacks.

  - 23-24 November: airspace over northern Iraq closed because of a Russian CALCM attack. 4 cruise missiles detonated in area held by the 1st Coastal Division FSyA. No reports about any casualties or damage.

  - 6 December: airspace over northern Iraq closed again because of a Russian CALCM attack. Worst example of Russian cruise missile failure known so far took place on 6 December, when one hit a local regime HQ in Western Aleppo, reportedly killing 36 NDF troops. Either the same, or another cruise missile hit the area of 'Defence Factories' in as-Safira (southern Aleppo).

  - 8 December: SSK Rostov-na-Donu launched 8x CSLCM attack, targets unknown.

  - 10 December: CALCM attack reported, no details yet.

  - 12 December: CALCM attack reported, and one missile reportedly crashed near Aleppo.
  Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  07:59 28.06.2016

  pán Grohmann, skutočne sa nedajú niektorým imbecilným idiotom zablokovať prístupy z ich IP?

  pán Grohmann, skutočne sa nedajú niektorým imbecilným idiotom zablokovať prístupy z ich IP?

 • fenri
  07:43 28.06.2016

  Spadlé Kalibry v Iránu...

  Jedna jediná informace o tom je anonymní zdroj amerického DOD (uklizečka? krámkař z Coventry?) s tím, že v horách u Takabu se prý zřítily neznámé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spadlé Kalibry v Iránu...

  Jedna jediná informace o tom je anonymní zdroj amerického DOD (uklizečka? krámkař z Coventry?) s tím, že v horách u Takabu se prý zřítily neznámé objekty a zabily nějaké ovce. Prý to měly (ty anonymní zdroje) z lokálních iránských novin, které ovšem zase psaly o izraelských UAV a hlavně o dvou a ne čtyřech. Objevily se i fotky kráterů (bez důkazu o místě a čase) , které odpovídají tak malém papiňáku s DAP, ale ne Kalibru, ba ani zmenšeném 1:10. I když jedna exploze prý byla silná a vymlátila okna ve vesnici a zranila 4 - 7 vesničanů. Šest-osm tun materiálu se nad Iránem ztratilo bez snímků, trosek, bez ničeho...A nebo přecijenom doletěly?
  Zajímavé, že i US zdroje připouštějí, že nemají žádné důkazy, že by se to stalo, ovšem pro Jasánka Logika je to jasný důkaz, že k tomu došlo a že tato technologie (zřejmě na rozdíl od jiných) má mouchy.
  A pokud má tato technologie mouchy, jak jsou na tom Tomahawky? Aha, ony mají mouchy také, a zatraceně velké. Padaly v 1991, padaly a míjely 2003. 2003 sedm Tomahawků vyapálených proti Iráku skončilo v Turecku a Saudské Arabii. O fous... Zdá se, že mají přes dvacet let "zatím evidentně mouchy". Nicméně mi jistě víme, že v Iránu spadly 4 Kalibry a mají tedy mouchy.
  Varianty, že:
  A.) to rozhodně není jisté a není pro to důkaz
  B.) i kdyby tomu tak bylo, je to prostě technologie jako každá jiná a má určité % selhání
  C.) ještě legračnější historky se PROKAZATELNĚ dějí i našich bezmouchovým technologiím
  D.) že pokud tam něco spadlo, mohlo to být něco jiného, event. nemusely být 4 Kalibry, ale třeba jeden, protože jedna exploze by mohla podle informací z šesté ruky silou rámcově Kalibru odpovídat
  nepřicházejí v úvahu...

  Jediné, co zcela jistě spadlo nad Iránem byl RQ-170...
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  02:45 28.06.2016

  logik: viděl jsi fotku těch spadlých střel?

  logik: viděl jsi fotku těch spadlých střel?

 • logik
  00:57 28.06.2016

  svang: ovšem když je zkoušely (pravda, protizemní, ale ta technologie tam bude stejná) na "střelnici" v Sýrii, tak jim jich pár popadalo. Írán se to snažil pravda zakrýt, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  svang: ovšem když je zkoušely (pravda, protizemní, ale ta technologie tam bude stejná) na "střelnici" v Sýrii, tak jim jich pár popadalo. Írán se to snažil pravda zakrýt, ale neuhlídal rané vyjádření Íránské tiskové agentury, které se dostalo do google cache dřív, než ho Iránci stáhli.

  Takže perspektivní technologie to jistě je, ale zatím má evidentně mouchy.

  Další věc je, že protilodní střely delšího dosahu vyžadujou nějaké vyhledání protivníka a to může být ve vážnějším konfliktu (kdy např. se bude útočit na satelity) problém. Pokud už někam dostanu letecký průzkum, tak tam dostanu letadlo s raketama... Takže bych si nebyl jistej, že rakety dlouhýho dosahu jsou o tolik lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • svang
  23:39 27.06.2016
  Oblíbený příspěvek

  V clanku neni uvedena presnost/CEP, ktera cini 1.5 metru ani, ze je to nejrychlejsi protilodni rizena strela kratkeho dosahu. Rychlost az 3 Machy je uctyhodna a to uz pracuji na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V clanku neni uvedena presnost/CEP, ktera cini 1.5 metru ani, ze je to nejrychlejsi protilodni rizena strela kratkeho dosahu. Rychlost az 3 Machy je uctyhodna a to uz pracuji na verzi II, ktera dosahuje 7 Machu.

  Z praktickeho hlediska budou asi ucinnejsi supersonicke (rychlost 3 Machy) strely stredniho nebo delsiho dosahu jako napr. Kalibr 3M14, ktera Rusko vyrabi ve verzich s doletem 300 km, 600 km a 2500 km. Udajne existuje i verze s operacnim dosahem 4000 km. Velkou prednosti Kalibru je schopnost manevrovat a menit smer o vysoke uhly ve vysokych rychlostech a prekonavat tak i pokrocile obranne systemy a protistrely.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  23:31 27.06.2016

  Pre Putina je akakolvek diskusia, ktora sa nevenuje ospevovaniu Jeho "pouhou a trapnou sci-fi spekulaci". To je kazdemu jasne.

  Pre Putina je akakolvek diskusia, ktora sa nevenuje ospevovaniu Jeho "pouhou a trapnou sci-fi spekulaci". To je kazdemu jasne.

 • Put_in
  22:36 27.06.2016

  Nesher - Já si nikdy nevymýšlel fantasmagorie. O F-35 jsem pouze dával na vědomí fakta, která o tom letounu vyšla najevo od samotných uživatelů, takže žádná střelba do vlastní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher - Já si nikdy nevymýšlel fantasmagorie. O F-35 jsem pouze dával na vědomí fakta, která o tom letounu vyšla najevo od samotných uživatelů, takže žádná střelba do vlastní nohy. Toto je nový systém a kecy o něm jsou pouhé a trapné sci-fi spekulace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:11 27.06.2016

  Putin
  No vzhledem k tomu jak jste o článek níže zkritizoval F35, tak se váš zdejší příspěvek nedá nazvat jinak než střelba do vlastní nohy. Nicméně to se dá od někoho s takovým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Putin
  No vzhledem k tomu jak jste o článek níže zkritizoval F35, tak se váš zdejší příspěvek nedá nazvat jinak než střelba do vlastní nohy. Nicméně to se dá od někoho s takovým nickem čekat, že. Ale možná je to jenom o tom, že vy kluci z Petrohradu máte problémy s chápáním češtiny. Tedy ještě jednou a jednodušeji, nikdo netvrdí, že Brahmos je k ničemu (beze sporu je to kvalitní střela), jen vyjadřujeme nedůvěru v to, že je prezentován jako nepřekonatelná, ba přímo ultimativní zbraň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  21:27 27.06.2016

  Tak si říkám, proč se různé zbrojovky namáhají s dlouhým a drahým vývojem zbraní, když by podobný úkol stačilo zadat zdejším geniálním diskutérům. Stačí jim jen článek a každý už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak si říkám, proč se různé zbrojovky namáhají s dlouhým a drahým vývojem zbraní, když by podobný úkol stačilo zadat zdejším geniálním diskutérům. Stačí jim jen článek a každý už má hned jasno o každičkém detailu zbraně. :D Zdejším nadlidem stačí jen pár slovíček, zejména těch, která naznačují, že se nejedná o zbraň NATO a hned je jasno, že to nebude zas tak dobré, nebo že to je propadák. Takové plýtvání pěněz. Místo milionů do vývoje raději dejte stovku nějakému zdejšímu troubovi a on vám řekne, jak na to! :D :D :D
  Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  19:44 27.06.2016

  Autor článku zapomněl napsat-PRO KOHO je ta kombinace smrtelná?Pro čínské rybářské loďky možná!Americké plavidlá sú nepremožitelné,majú ídžís,a ten zestrelí i měsíc jak bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autor článku zapomněl napsat-PRO KOHO je ta kombinace smrtelná?Pro čínské rybářské loďky možná!Americké plavidlá sú nepremožitelné,majú ídžís,a ten zestrelí i měsíc jak bude třeba!Šak to útočící súčko v černém moři na amer.raketoborec dodnes nenašli!Akurát se to hanbí přiznat,tak to otočili,že to sučko mu vyzkratovalo elektriku,ale bylo to presně naopak!
  Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  19:07 27.06.2016

  ono je to zaujimave, lebo v dobe pred 3-4 rokmi ked hrozil americky utok na syriu z dovodu udajneho pouzitia chemickych zbrani, tak bud tu alebo na idnez.cz bol clanocek venovany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ono je to zaujimave, lebo v dobe pred 3-4 rokmi ked hrozil americky utok na syriu z dovodu udajneho pouzitia chemickych zbrani, tak bud tu alebo na idnez.cz bol clanocek venovany systemu Bastion-E, ktory ma exportne Yachonty a tam boli spominane dva typy utoku. Bud strela leti vo vyske cca 15km a sama patra po svojom ciely a ked ho najde tak klesne a zahaji utok ... alebo klesne hned na zaciatku do utocnej vysky ale klesa ucinny dosah z cca 300km na cca 120 km.
  Urcite indicie, ze to tak funguje aj pri BrahMose su aj v clanku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:57 27.06.2016

  otecko
  Psal jsem o vyspělém protivníkovi typu USN, souhlas, že pro PaN by to problém byl a pro Číňany asi také.

  otecko
  Psal jsem o vyspělém protivníkovi typu USN, souhlas, že pro PaN by to problém byl a pro Číňany asi také.

 • otecko
  17:48 27.06.2016

  Já si spočítal, že když bude střela vypuštěna v maximální vzdálenosti 290km, tak má obranana jení zneškodnění -včetně vyhledání, a přijmutí protiopatření 7 minut.... no, nevím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si spočítal, že když bude střela vypuštěna v maximální vzdálenosti 290km, tak má obranana jení zneškodnění -včetně vyhledání, a přijmutí protiopatření 7 minut.... no, nevím, ale napsat že střelu nebude problém sestřelit??? Tak to opravdu problém bude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:32 27.06.2016

  dusan

  Já přeci nerozporuji počet, jen se pozastavuji nad tím, že provozují tři typy na stejnou práci. Tohle si nedovolí ani mnohem bohatší USN. Logičtější by bylo vyřadit Tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Já přeci nerozporuji počet, jen se pozastavuji nad tím, že provozují tři typy na stejnou práci. Tohle si nedovolí ani mnohem bohatší USN. Logičtější by bylo vyřadit Tu 142 hned (již dodané P-8 jejich práci více než nahradí) a IL 38 vyřadit hned po té co dostanou druhou várku P-8, kterých vzhledem k podstatě vyšším výkonům mohou mít i méně než Mayů.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:00 27.06.2016

  Nesher
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Myslím, že smerovanie letectva indického námorníctva je jasné - posilovanie. Tu-142 a Il-18 sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Myslím, že smerovanie letectva indického námorníctva je jasné - posilovanie. Tu-142 a Il-18 sú modernizované, ale zrejme ich v budúcnosti (určite nie blízkej) nahradia americké P-8 a japonské US-2. Tie Tu-142 nahradí pravdepodobne až druhá zvažovaná dodávka 12 ks P-8.
  Vzhľadom na rozlohy indického oceánu je táto snaha pochopiteľná. Myslím, že by sa na tých rozlohách "uživili" ešte desiatky nových strojov a treba samozrejme počítať i s tým, že indické letectvo sa neobmedzí len na "svoj" oceán ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:42 27.06.2016

  Dusan
  Máte pravdu, navíc pokud v čl. není chyba, tak bych řekl, že možnosti obrany jsou u vyspělého protivníka ještě vyšší, pokud se střela řítí rychlostí 2,5 Machu ve výšce 15 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan
  Máte pravdu, navíc pokud v čl. není chyba, tak bych řekl, že možnosti obrany jsou u vyspělého protivníka ještě vyšší, pokud se střela řítí rychlostí 2,5 Machu ve výšce 15 000 metrů nebude takový problém ji zachytit a sestřelit.

  Ohledně nosičů, měl jsem za to, že Tu 142 chtějí Indové vyřadit a proto také kupují P-8, nevíte o tom někdo něco? Provozovat tři typy letadel na stejnou práci mi nepřijde dvakrát logické.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:00 27.06.2016

  No až také horúce to nebude ... ak strela potrebuje aktívne navedenie ... tak sa "ohlási" v dostatočnom predstihu aby vyspelý protivník strelu identifikoval a reagoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No až také horúce to nebude ... ak strela potrebuje aktívne navedenie ... tak sa "ohlási" v dostatočnom predstihu aby vyspelý protivník strelu identifikoval a reagoval ....

  Samozrejme, že útok by určite podniklo viac striel, resp. i iných prostriedkov, ale to sa už dostávame k väčšej operácii, ktorá čim je väčšia, tým je pravdepodobnejšie, že ju protivník objaví a zareaguje ...

  Skrátka je to dobrá zbraň ... ale zas robiť z toho zas nejaké superzbraň je nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek