Sobotní smrt 24 pákistánských vojáků pod drobnohledem

pakistan
Foto: Mapa Pákistánu / ilustrační foto, CIA

Před pár dny bylo při leteckém útoku NATO zabito 24 pákistánských vojáku. Šlo o nejtěžší a nejsmrtelnější incident mezi jednotkami NATO v Afghánistánu a pákistánskou armádou. Tento smrtelný omyl těžce narušil vztahy mezi USA a NATO na jedné straně a Pákistánem na druhé straně. Prvotní indicie ukazují, že smrt pákistánských vojáku způsobila chybná identifikace nepřítele provedená americkým velitelem. Vrtulníky a letouny NATO zaútočily na dva tábory, o kterých si americké velení myslelo, že jsou využívány bojovníky Talibanu. Ukázalo se však, že šlo o tragický omyl s dalekosáhlými důsledky.

Podle amerických záznamů celý incident začal ve chvíli, kdy se americko-afghánská patrola dostala pod nepřátelskou střelbu z malých ručních zbraní a minometů. Hlídka v rámci standardního postupu zavolala na pomoc leteckou podporu.

Záznamy ale také ukazují, že hlídka kontaktovala pákistánskou armádu s dotazem, zda se v oblasti nacházejí jednotky pákistánské armády. Odpověď byla z pákistánské strany negativní.

Po dvou hodinách bojů s povstalci, kdy nepřátelští bojovnici utíkali směrem do bezpečí k pákistánské hranici, si americký velitel napadené jednotky všiml dvou táborů. Nabyl přesvědčení, že se jedná o dva tábory povstalců s těžkými zbraněmi.

Společná americko-afghánská hlídka se rozhodla v 02:21 pákistánského času povolat letecké údery, aniž si uvědomila, že se už nacházejí na pákistánské straně hranice. Záznamy ukazují, že osudový útok provedly bitevní letadla AC-130 a bojové vrtulníky AH-64 Apache.

Klíčovým momentem celého případu je otázka, proč američtí vojáci věřili, že oba tábory jsou využívány bojovníky Talibanu a že v oblasti nejsou žádné spřátelené jednotky. Vše se snad dozvíme 23. prosince, kdy má být předložena závěrečná vyšetřující zpráva.

Jednu z tragických hlavních rolí může hrát samotná afghánsko-pákistánské hranice. Hranici tvoří tzv. Durandova linie (Durand line), která byla vytyčena Brity v roce 1893. Bohužel dodnes existuje malá shoda, kde vůbec hranice přesně leží. Různé mapy ukazují linii hranice až s pěti kilometrovými rozdíly.

Tak nebo tak, incident silně narušil americko-pákistánské vztahy. Kromě jiného došlo k zavření pákistánské hranice pro nákladní auta vezoucí zásoby pro jednotky NATO. Smrtelnému riziku útoku je tak vystaveno více než 300 plně naložených kamiónů určených pro spojenecké vojáky v Afghánistánu.

Pákistán rovněž dal americké armádě 15 denní lhůtu, aby opustila pákistánskou leteckou základnu Shamsi, odkud Američané vysílali bezpilotní stroje do boje s povstalci. Ve světle obou událostí se silné protiamerické nálady, které v těchto dnech cloumají celým Pákistánem, jeví jako nejmenší problém.

Zdroj: Military Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Spojenečtí vojáci brání ambasádu proti útoku povstalců

Velení ISAF zveřejnilo několik video záznamů, které zobrazují útok povstalců na americkou ambasádu v ...

Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků

Šestý srpnový den letošního roku se zapsal černým písmem do historie americké armády. V tento den ...

IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu

Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. ...

Stovky bezbranných kamiónů NATO stojí na pákistánské hranici

Na pákistánsko-afghánské hranici se pase tučná kořist pro Taliban. Onou kořistí jsou více než tři ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...