Šok a úžas: Američané nasadili matku všech bomb GBU-43/B MOAB

GBU-43/B MOAB / US Air Force

Ve čtvrtek americké letectvo shodilo ve východním Afghánistánu na pozice Islámského státu vůbec poprvé obří konvenční pumu GBU-43/B MOAB (Massive Ordnance Air Blast). Puma vznikla v roce 2003 v rámci vojenské doktríny “šoku a úžasu” (shock and awe).

Vojenskou doktrínu šoku a úžasu představili světu v roce 1996 Harlan Ullman a James Wade. Doktrína je založena na využití drtivé palebné síly a velkolepé demonstraci síly s cílem ochromit morálku a zničit vůli nepřítele bojovat.

Oba autoři doktrínu definují jako: “ovlivňovat vůli, vnímání a chápání protivníka vést boj … ovládnout prostředí a paralyzovat nebo zahltit schopnosti nepřítele vnímat a pochopit probíhající události (na bitevním poli - pozn. red.) tak, aby nebyl schopny odporu na taktické a strategické úrovni.”

Američané poprvé doktrínu šoku a úžasu použili při invazi do Iráku v roce 2003, která se zásadně lišila od první války v Zálivu v roce 1991. V roce 1991 Američané sestavili koaliční armádu o síle milionu mužů a před invazí do Kuvajtu probíhalo 40 dní dlouhé bombardováni.

V roce 2003 se Američané do Iráku pustili pouze s 200 000 muži prakticky bez předchozí bombardovací kampaně. Tehdejší ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld, jeden z ideologických vůdců válečné kampaně v Iráku, nechtěl v roce 2003 ztrácet čas půlročním sestavováním armády, jako v roce 1991.

Strategie úžasu a síly měla umožnit Američanům projektovat sílu a dosáhnout vítězství mnohem rychleji. Nebylo tak nutné čekat půl roku pokaždé, když Američané měli potřebu vnucovat svou vůli nepřátelům. Následující události po invazi však ukázaly, že okupace Iráku bude mnohem krvavější a náročnější, než se čekalo, ale to už je jiný příběh.

Pro invazi do Iráku a v rámci doktríny šoku a úžasu americké letectvo zadalo požadavek na rychlý vývoj a výrobu obři přesně naváděné (GPS) letecké pumy GBU-43/B MOAB. Puma byla určena především k ničení živé síly na volném prostranství, lehké techniky a také k čištění prostoru od min a improvizovaných výbušných zařízení (IED).


Testování GBU-43/B v roce 2003.

Z vojenského hlediska GBU-43/B má velmi omezené vojenské využití - především kvůli krkolomnému doručování pumy na cíl. Díky své délce 9,2 m a hmotnosti 10,3 t nelze pumu umístit na žádný americký bombardér. GBU-43/B je na cíl vyhazována z nákladového prostoru dopravního letadla C-130, resp. verzí pro speciální operace MC-130E Combat Talon I nebo MC-130H Combat Talon II.

GBU-43/B ničí živou sílu na otevřeném prostranství od epicentra výbuchu až na vzdálenost 1,5 km. Podle amerického letectva puma dokáže zničit “devět městských bloků” (městský blok má ±100x200 m).

Celkově bylo vyrobeno 15 pum MOAB. Podle deníku The New York Times vývoj pumy stal 300 milionů dolarů a jedna puma přijde na 16 milionů dolarů.

Nasazení pumy MOAB ve východním Afghánistánu je součástí nové agresivnější politiky prezidenta Donalda Trumpa, který “rozvázal ruce” Pentagonu. Nižší vojenští velitelé díky tomu získali větší volnost a svobodnu v rozhodování, kdy, kde a jak zaútočí na militanty v Sýrii, Iráku, Afghánistánu nebo kdekoliv na světě (Somálsko, Jemen). To zásadně zvyšuje účinek použití vojenské síly, protože velitelé nemusí pokaždé čekat na schválení úředníků ve Washingtonu.

“Máme největší armádu na celém světě,” uvedl Trump. “Dali jsme armádě oprávnění a upřímně řečeno, díky tomu, co dělají, jsem byl v poslední době tak úspěšný.”

“Trump přenechal odpovědnost nižším vojenským velitelům a zdá se, že věnuje jen malou pozornost operačním detailům (“vedlejším ztrátám” - pozn. red.),” řekl pro The New York Times Derek Chollet, bývalý náměstek ministra obrany v administrativě Baracka Obamy. “Tady je otázka: Trump je velmi hrdý na jeho udělené oprávnění armádě, tedy pokud jde vše dobře, ale člověk si klade otázku, zda bude mít stejný smysl pro sdílenou odpovědnost, když se něco pokazí, protože to se určitě stane.”

Zdroj: The New Yortk TimesBusiness Insaider

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0

V ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) vyšel článek Povolání - Patriot od ...

Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke ...

USS Gerald R. Ford: Nejdražší zbraňový systém všech dob vyplouvá

Před několika dny započaly námořní testy nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford. ...

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  21:34 22.04.2017

  skelet

  Jasně a nechat si překroutit své komentáře. Díky

  skelet

  Jasně a nechat si překroutit své komentáře. Díky

 • skelet
  21:31 22.04.2017

  tím "sorry jako" jsi to měl ukončit

  tím "sorry jako" jsi to měl ukončit

 • semtam
  21:17 22.04.2017

  skelet

  Sorry jako, psal jsem, že za 10 let od shozu první FOAB je technicky možné, že by šla skutečně nasadit na TU-160. Nikde jsem nepsal, že TU-160 je běžně vyzbrojen FOAB, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  Sorry jako, psal jsem, že za 10 let od shozu první FOAB je technicky možné, že by šla skutečně nasadit na TU-160. Nikde jsem nepsal, že TU-160 je běžně vyzbrojen FOAB, to asi zafungovala něčí fantazie...

  Z technického hlediska je potřeba jiného stabilizačního/brzdícího padáku a případná úprava stabilizačních ploch (zhruba to nejnutnější), proto také jsem již několikrát poznamenal, že není otázka, zda to nejde, ale jestli je to technicky možné. Nikdo nenapsal, co tomu ve skutečnosti brání, psalo se jen o bombě z roku 2007.

  Ohledně TU-160, tak jeho úprava pro shoz bomby takové váhy a rozměru není opět nic nemožného. V minulosti se s tím počítalo a zásahy do vnitřního prostoru nebudou nijak zvlášť velké a hlavně dočasné. Srarlight navíc mylně tvrdí, že TU-160 musí shodit své bomby při velké, prakticky v nadzvukovém letu. Což je zavádějící jak prase, protože záleží na misi, na výzbroji a protivníku.

  Ale znovu po 10-té, FOAB a spol nejsou strategické zbraně, jsou psychologické s trapnou dopravou na cíl. Tudíž se používají (zatím jen MOAB) na nesofistikovaného protivníka. TU-160 pro lety nad Sýrií obletí celou Evropu. Laik by řekl, že je to úplně debilní cesta, jenže Rusko s tím dokazuje své dovednosti a jako druhořadá věc je výcvik pilotů. Dáte ruku do ohně, že TU-160 v Sýrii útočí nadzvukovou rychlostí a to pokaždé? Asi ne co.

  Navíc pro válku v Sýrii jsou zbytečné, neekonomické. Přesto jsou nasazeny, protože jejich skutečný cíl není ten na zemi v Sýrii, ale aby to viděli ostatní, co umí.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:39 22.04.2017

  fantazíruješ v tom, že Starlight popsal, proč je nesmysl používat FOAB v Tu-160. Ty zde oponuješ v lepším případě širší veřejnosti neznámou úpravou FOAB, tak aby se dala použít. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fantazíruješ v tom, že Starlight popsal, proč je nesmysl používat FOAB v Tu-160. Ty zde oponuješ v lepším případě širší veřejnosti neznámou úpravou FOAB, tak aby se dala použít. V horším případě je pouze v tvé fantazii.
  No a stejně tak je nesmyslné nasazovat Tu-160 jinak, než jak popsal Starlight, na to je to příliš drahý a cenný letoun. Z prominutím tak idiotsky jak se tu někdo (myslím ty) snažil naznačit nejsou nasazované ani B-52, které jsou pro konvenční bombardování mimojiné určeny.
  A teď čekám další řeči o tom, jací jsme všichni idioti..
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:16 22.04.2017

  raziel87

  Jen chci, aby napsal v čem fantazíruju, to je celý. Problém je ten, že žádná fantazie z mé strany nepadla. Ale fantazie jsme si v této diskuzi užili víc než dost.

  raziel87

  Jen chci, aby napsal v čem fantazíruju, to je celý. Problém je ten, že žádná fantazie z mé strany nepadla. Ale fantazie jsme si v této diskuzi užili víc než dost.

 • raziel87
  15:49 22.04.2017

  2 semtam

  Asi bych se nepouštěl do křížku zrovna se Skeletem :-) není zrovna jednoduché ho přebít povědomím o vojenské technice, taktice, historii i současnosti. To, že ho moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 semtam

  Asi bych se nepouštěl do křížku zrovna se Skeletem :-) není zrovna jednoduché ho přebít povědomím o vojenské technice, taktice, historii i současnosti. To, že ho moc nevidíš přispívat na AN neznamená, že je "greenhorn" - jsou i jiná fóra.

  Každý se někdy zmýlí, ale na českých fórech není moc lidí, kteří by dlouhodobě přispívali s tak akurátními informacemi a objektivním pohledem na globální situaci,
  jako právě Skelet.....škoda že sem tupej ignorant a nestíhám si v práci přečíst, o čem se chlapi přete, asi dvě stránky nejsem v obraze, večer napravím
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:29 21.04.2017

  skelet

  Tak popiš tu mojí fantazii. Fantazii objevující se v této diskuzi jsem již popsal.

  skelet

  Tak popiš tu mojí fantazii. Fantazii objevující se v této diskuzi jsem již popsal.

 • skelet
  18:56 21.04.2017

  semtam: diskutuješ ze říši vlastní fantazie, v tom je ten problém

  semtam: diskutuješ ze říši vlastní fantazie, v tom je ten problém

 • semtam
  18:30 21.04.2017

  Shania

  Ne, nepovažuji 1800m za moc. Měl jste mylný předpoklad.

  skelet

  No, asi jste četl jinou diskuzi. Fantazie je, že někdo si myslí, že bomba poškodí nosič, že se musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Ne, nepovažuji 1800m za moc. Měl jste mylný předpoklad.

  skelet

  No, asi jste četl jinou diskuzi. Fantazie je, že někdo si myslí, že bomba poškodí nosič, že se musí bombardovat rychlostí zvuku, že za dobu 10 let se nic nestalo, nic nepohlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:47 21.04.2017

  semtam: diskuzi jsem právě četl.. problém je, že ty se rozčiluješ kvůli něčemu co je pouze v tvé fantazii. ;)

  semtam: diskuzi jsem právě četl.. problém je, že ty se rozčiluješ kvůli něčemu co je pouze v tvé fantazii. ;)

 • Shania
  09:35 21.04.2017

  semtam: ne? tak prosím jmenuj kolik sorties litaji pod 5-6km a kolik jsi vůbec viděl letu pod 2 km?

  Jen letadla SyAF lítájí níž.

  Nad 2km lítají i SyAF vrtulníky shazující ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: ne? tak prosím jmenuj kolik sorties litaji pod 5-6km a kolik jsi vůbec viděl letu pod 2 km?

  Jen letadla SyAF lítájí níž.

  Nad 2km lítají i SyAF vrtulníky shazující bomby a barelové bomby, jejich cep je okolo jednoho kilometru....
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  06:39 21.04.2017

  Shania

  ne

  skelet

  Kdyby, kdyby, kdyby...
  Kdyby jste četl diskuzi, tak FOAB v TU-160 byla myšlena FOAB upravená, myšleno ta FOAB, která pravděpodobně byla vypuštěna z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  ne

  skelet

  Kdyby, kdyby, kdyby...
  Kdyby jste četl diskuzi, tak FOAB v TU-160 byla myšlena FOAB upravená, myšleno ta FOAB, která pravděpodobně byla vypuštěna z transportního letadla. Myšlenka byla taková, že technicky je možné do TU-160 takovouto bombu dát. Vznikly tu výpočty a odůvodnění veskrze nepřesná a zavádějící, že bombu nést a použít v TU-160 nelze. Což nikdo dosud nevyloučil, protože se chytá té ze záznamu z roku 2007 a k tomu navíc méně šťastným způsobem.
  Takže pokud máte bombu upravenou tak, aby šla shodit z transportního letadla, horko těžko ji takto můžete použít ve strategickém bombardéru a naopak. Tady bohužel kdyby neplatí...

  logik

  Myšlenka byla pro upřesnění meteorologických podmínek (rozuměj doplňující údaj pro výpočet). Byla to jakási hypotéza jak by to mohlo fungovat (ne striktně), protože jak přesně funguje SVP-24 tu nikdo neví.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:44 20.04.2017

  semtam: ad SVP
  - pro shoz pumy nelze získat údaje z meteorologických stanic, protože závisí na lokálním stavu a ten ti žádná meteorologická stanice nezjistí

  - nepřesnost shozu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: ad SVP
  - pro shoz pumy nelze získat údaje z meteorologických stanic, protože závisí na lokálním stavu a ten ti žádná meteorologická stanice nezjistí

  - nepřesnost shozu narůstá přinejmenším kvadraticky s časem pádu. Proto pro neřízené pumy s padákem bude sebelepší zaměřovač velmi nepřesný. Navíc padák funguje jako "plachta na vítr", čímž opět ještě snižuje přesnost, protože násobí účinky "rušení".

  - ze stejného důvodu by Ti ani příliš nepomohlo měření stavu atmosféry před shozem, protože proudění je chaotický systém a tedy hodně špatně se predikuje (tak výkonnej počítač a tolik měřidel v SVP nemaj)....

  Jinak představa, že letěj s Tu-160 pomalu nízko nad zemí je fakt absurdní.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  20:42 20.04.2017

  Děsím se dne, až se nějakým islamistickým teroristům povede někde v centru "našeho světa" povede odpálit špinavou bombu nebo zas s něčím do něčeho narazí a imbecilní novináři budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děsím se dne, až se nějakým islamistickým teroristům povede někde v centru "našeho světa" povede odpálit špinavou bombu nebo zas s něčím do něčeho narazí a imbecilní novináři budou psát titulky, ŠOK, ÚŽAS, TERORISTÉ ODPÁLILI PMOAB (proroka M****všech bomb)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:22 20.04.2017

  semtam: a o tom to přesně je .. na "kdyby" se nehraje.. kdyby MOAB byl o pár cenťáků menší, tak se dá naložit do B-2. Kdyby.. kdyby.. kdyby..

  semtam: a o tom to přesně je .. na "kdyby" se nehraje.. kdyby MOAB byl o pár cenťáků menší, tak se dá naložit do B-2. Kdyby.. kdyby.. kdyby..

 • Shania
  19:23 20.04.2017

  semtam: předpokládám, že 1800m ti přijde moc. Ale kdyby rusové chtěli např. použít v Syrii, tak nepoletí v 1800m ale výš.

  semtam: předpokládám, že 1800m ti přijde moc. Ale kdyby rusové chtěli např. použít v Syrii, tak nepoletí v 1800m ale výš.

 • semtam
  18:25 20.04.2017

  Pro hnidopichy, parametry letových vlastností, ne její rozměry, váhu a účinnost.

  Pro hnidopichy, parametry letových vlastností, ne její rozměry, váhu a účinnost.

 • semtam
  18:22 20.04.2017

  skelet

  My známe FOAB, její parametry? Neznáme nic. To aby měla jiný padák, nějaké stabilizační prvky, či podobně nejsou nijak složité věci.

  skelet

  My známe FOAB, její parametry? Neznáme nic. To aby měla jiný padák, nějaké stabilizační prvky, či podobně nejsou nijak složité věci.

 • skelet
  18:18 20.04.2017

  vícekrát zmíněný problém je, že se diskutuje o známém.. FOAB, kterou známe nic jiného neumožňuje. FOAB, kterou neznáme (je vůbec? není to jen vlhký sen?) může mít velikost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vícekrát zmíněný problém je, že se diskutuje o známém.. FOAB, kterou známe nic jiného neumožňuje. FOAB, kterou neznáme (je vůbec? není to jen vlhký sen?) může mít velikost a hmotnost ručního granátu, protože vybájit si můžeme cokoliv.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:45 20.04.2017

  Shania

  Další již vícekrát zmíněný problém je ten, že stále vycházíte z jednoho videa, na kterém byla první testovaná bomba. Kde berete jistotu, že stále má stejný tvar, že musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Další již vícekrát zmíněný problém je ten, že stále vycházíte z jednoho videa, na kterém byla první testovaná bomba. Kde berete jistotu, že stále má stejný tvar, že musí být vypuštěna z 1800m atd. Z prvního testu se dělá hotová věc. Jak jsem již psal, je to 10 let a pokud FOAB se zdokonalovala, tak nyní nevíme o jejích vlastnostech nic. Jen tady tlacháme do větru a snažíme se dělat závěry, jaké se nám hodí do krámu.

  když se podíváte do diskuze, tak uvidíte, že tam píšu, že si myslím že v roce 2007 byla FOAB vypuštěna z IL-76 či podobně (Třeba i z AN-12 :) a dále píšu, že pokud by chtěli, tak nevidím nějak nepřekonatelný problém ji opravdu upravit aby byl nosičem TU-160. Na to se chytil Starlight a začal si vymýšlet důvody proč to tak není, jenže vzal více proměnných jaké se mu hodí a "dokazoval", že to nejde. Dokazovat to nyní je vycucávání z prstíku, navíc ho ani nenapadlo, že prvky FOAB se budou lišit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:36 20.04.2017

  semtam: pointa snad je, že je totální blbost modifikovat tak cenný stroj jako TU-160 na nošení zbraně jako FOAB, když stačí poslat transportní letadlo.

  Takže fakt scenáře jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: pointa snad je, že je totální blbost modifikovat tak cenný stroj jako TU-160 na nošení zbraně jako FOAB, když stačí poslat transportní letadlo.

  Takže fakt scenáře jako upravíme TU-160 a pak s ním poletíme nízkou rychlostí kilometr nad cílem.... Tedy zranitelný nejen AAA ale i automatickými zbraněmi patří do sekce scifi.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:59 20.04.2017

  Jinak rozhodně kvalitní příspěvky máte, ale stává se, že se uchylujete k "nadržování" jedné techniky před druhou. Což onu kvalitu přirozeně kazí.

  Jinak rozhodně kvalitní příspěvky máte, ale stává se, že se uchylujete k "nadržování" jedné techniky před druhou. Což onu kvalitu přirozeně kazí.

 • semtam
  08:47 20.04.2017

  Starlight

  Děláte si srandu? Viz moje odpověď na váš výpočet. Jediná vaše odpověď na to je, že zpomalení je blbost pro letadlo jako TU-160. Opět vám uniklo, že FOAB nepatří mezi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Děláte si srandu? Viz moje odpověď na váš výpočet. Jediná vaše odpověď na to je, že zpomalení je blbost pro letadlo jako TU-160. Opět vám uniklo, že FOAB nepatří mezi standardní výzbroj podobně jako MOAB či BLU-82. Proto si mohou dovolit poměrně netradiční dopravu. Prakticky se dají použít jen proti málo sofistikovanému nepříteli či proti nepříteli, který ztratil funkci PVO a komplet přišel o vzdušný prostor.

  Taky můžeme říci, že tyto zbraně jsou z výše uvedeného důvody naprosto stupidně navržený. Protože se dají použít jen proti otrhancům v Afghánu apod...

  Navíc bereme v úvahu jen první otestovanou bombu (FOAB), tudíž další se mohou opět lišit.

  Proto je vaše analýza nepřesná a zavádějící. U MOAB vám nevadí, že ji vysazuje C-130 popravdě nevím přesně ani v jaké rychlosti a u FOAB požadujete, aby TU-160 svištěl na plný koule, jinak to nemá smysl? Opravdu nevidím smysl aby druhořadá zbraň, mající převážně psychologický, než strategický význam by musela být svržena jako ostatní strategické zbraně pro které je TU-160 přímo určen. U ostatních zbraní to není nutné, ale u TU-160 ano? Trochu divné.

  Proto považuji vaší analýzu za nepřesnou konkrétně v této diskuzi.

  Další nepřesnosti:

  Součástky Elbit ve francouzské avionice v SU-30MKA. Vinu dáváte Suchoji i přes to, že to není ověřené a je málo pravděpodobné, že by v KnAAPO rozebírali a kontrolovali díly ve francouzské avionice. Navíc se nejspíš jednalo o marginálii.

  Dále jste napsal, že RF praktikuje předraženost svých zbrojních zakázek. Důvod jste uváděl výše zmíněné SU-30MKA (což samo o sobě předraženost absolutně nedokazuje...) a umoření dluhu RF vůči ČR. Pořízená technika pokud se podíváte na ceny rozhodně předražená být nemohla. Další "předražené" zakázky jste již neuvedl.

  Tolik, co mohu dát z hlavy. Samozřejmě bych určitě mohl pokračovat a možná budu. Zase X volného času nemám, abych vypsal všechny nepřesnosti. Pokud ale budete trvat na dalších mohu jsem čas od času další vypsat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  19:16 19.04.2017

  @semtam

  Zajímavá diskuze. Cituji tě: „Má zvyku dělat nepřesné analýzy“. Velmi bych ocenil, kdybys byl u tohoto výroku opravdu konkrétní a uvedl, kde a v čem přesně jsou mé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @semtam

  Zajímavá diskuze. Cituji tě: „Má zvyku dělat nepřesné analýzy“. Velmi bych ocenil, kdybys byl u tohoto výroku opravdu konkrétní a uvedl, kde a v čem přesně jsou mé příspěvky nepřesné. Času máš, kolik budeš potřebovat. Opravdu se velmi rád poučím.

  Děkuji
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:43 19.04.2017

  raziel87

  Mě nevadí, že Starlight dává víc informací než je třeba, ovšem má zvyku dělat nepřesné analýzy. Což je docela škoda.

  raziel87

  Mě nevadí, že Starlight dává víc informací než je třeba, ovšem má zvyku dělat nepřesné analýzy. Což je docela škoda.

 • raziel87
  13:18 19.04.2017

  2 Semtam

  tak strategická zbraň není ani MOAB. S CH-90 má Starlight pravdu - byl to mrtvý projekt už v době, kdy to na MAKS 1995 prezentovali jako hypersonickou vzdušnou zkušebnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Semtam

  tak strategická zbraň není ani MOAB. S CH-90 má Starlight pravdu - byl to mrtvý projekt už v době, kdy to na MAKS 1995 prezentovali jako hypersonickou vzdušnou zkušebnu GELA. Za mě, díky za Starlighta - jeho příspěvky člověku osvěží paměť a nejednou se dozví něco nového
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:02 19.04.2017

  Starlight

  FOAB není strategická zbraň, podobně jako již zmíněná Koala a Ch-90, teda jedná se víceméně o druhořadé zbraně. A tím se dostáváme k pointě, proč by mohl TU-160 při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  FOAB není strategická zbraň, podobně jako již zmíněná Koala a Ch-90, teda jedná se víceméně o druhořadé zbraně. A tím se dostáváme k pointě, proč by mohl TU-160 při shozu FOAB zpomalit...

  A ten spam ohledně výkonů TU-160 je myslím již zbytečný...
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:35 19.04.2017

  @semtam
  1) 1800 metrů
  1800 metrů je minimální bezpečná výška nad terénem používaná pro plánování shozu BLU-82B/C-130. A podobné to plus minus bude pro všechny na padáku shazované ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @semtam
  1) 1800 metrů
  1800 metrů je minimální bezpečná výška nad terénem používaná pro plánování shozu BLU-82B/C-130. A podobné to plus minus bude pro všechny na padáku shazované konvenční pumy této kategorie.

  2) Rychlosti Tu-160

  Tu-160 při bojových dálkových letech létá pro dosažení maximálního doletu cestovní rychlostí 0,77 Machu ve výšce 11 km. To znamená, že skutečná vzdušná rychlost je cca 820 km/h. V případě průniku do cílové oblasti Tu-160 umí zrychlit na 1030 km/h u hladiny moře.

  Pro nadmořskou výšku 1800 metrů to znamená, že Tu-160 tam dokáže zrychlit až na cca 1100 km/h skutečné vzdušné rychlosti, to jest 0,92 Machu. Tedy Tu-160 nemá problém v dané výšce letět průnikovu rychlostí 0,9 Machu, se kterou jsem počítal.

  Myšlenka, že bombardéry při útoku pumami v cílové oblasti snad létají cestovní ekonomickou rychlosti, či dokonce zpomalují na rychlost transportního letounu (do 400 km/h, při vysazování nákladu na padácích) je neuvěřitelně hloupá a nemá nic společného s praxí.

  A pokud je puma navržena pro shoz na malé rychlosti, tak ji prostě rychlý bombardér typu Tu-160 nosit nebude. Naopak je logické, že ji bude shazovat transportní letoun, který to zvládne. Pokud je potřeba pumu svrhnout v prostředí se silnou protivzdušnou obranou, tak se prostě musí navrhnout tak, aby neomezovala rychlost bombardéru a nesnižovala jeho šance na přežití.

  3) FAB-9000
  V řadě věcí musím s cernakusem souhlasit. O bombě FOAB se vít jen to málo, co bylo vidět na záběrech sestříhaných ruskou státní televizí. Jediným účelem ruské televizní reportáže byla propaganda, a tak pochopitelně nevíme přesně, co jsme viděli -technologický demonstrátor, prototyp, nebo finální provedení? Překvapivě cernakus, nehledě na tu omáčku okolo, v podstatě souhlasí s mým názorem, že zdokumentované provedení nedává pro bombardér Tu-160 smysl.

  Západní experti si ani nejsou jistí, kdy to v Rusku vyrobili. Skutečně až jako reakci na první testy GBU-43/B MOAB nebo to je ještě starší projekt?

  Tím se dostaneme ke starším sovětským/ruským trhavým pumám velké ráže. Už v koncem 40. let měli trhavou pumu FAB-9000 M-50, respektive o pár let později jejich modernější formu FAB-9000 M-54. Při hmotnosti 9400 kg (plněná 4300 kg TNT, délka cca 5 m, průměr 1,2 m) to byly nejtěžší sovětské (ruské) konvenční pumy v řadové službě.

  Doporučuji tyto starší pumy si dobře prohlédnout – zejména štíhlost (poměr mezi průměrem a délkou) a také řešení stabilizace pomocí 1,5 metrů dlouhých kormidel v zadní části těla pumy (pumy nemájí žádný padák).

  Zejména FAB-9000 M-54 je služebně nejvíce spojená s proudovým Tu-16. A právě tato puma dobře ilustruje, jak tvarově vypadá velká „ruská“ tuponosá puma (vzor M-54) prokazatelně schopná shozu z pumovnice proudového bombardéru ve velké výšce. Pokud by to nestačilo, stačí se podávat na tvar i dalších sovětských pum velkých hmotností a velkých čelních průměrů jako byly jaderné/vodíkové pumy RDS-4, RDS-6, RDS-37, nebo legendární monstrum BD-242 (Izdělije 202), které je dokonce nafilmovaná při odhozu.

  FAB-9000 M-54 Sověti ve velkém shazovali z Tu-16 v Afghánistánu koncem 80. letech. Při standardním použití v otevřeném terénu byly výsledky mizerné (přesnost zamíření z velké výšky, malý ničivý rádius). Své místo si ale prý našly při bombardování v horách, kde docházelo k zesílení trhavého účinku pumy.
  Není tedy možné, že původ projektu FOAB sahá až do časů sovětské války v Afghánistánu, kdy se hledala puma s lepším účinkem při (nad)povrchové explozi?

  4) Tu-160 a pumová výzbroj?

  Jak moc v 80. letech pokročila integrace tehdejších gravitačních pum (včetně kalibru FAB-9000) do Tu-160 si nejsou jistí ani ruští autoři. Podle některých autorů bylo už během vývoje všechno mimo prioritní strategickou raketovou výzbroj zrušeno.

  Tu-160 nosili v prvních dvou dekádách střely s plochou dráhou letu Ch-55/Ch-55SM (NATO AS-15, v každé ze dvou pumovnic může být 6 kusů na rotačním závěsníku MKU6-5U/9A829K2) doplněné menšími střelami Ch-15 (NATO AS-16, v každé ze dvou pumovnic může být na dvou kratších rotačních závěsnících MKU6-1 až 12 kusů).

  V rámci modernizace výzbroje v posledních dekádě dostaly Tu-160 nové střely s plochou dráhou letu Ch-101/102 (potřebují nové rotační závěsníky 9A829K3) a Ch-555 (konvenční verze Ch-55SM). Pumovou výzbroj sice několik ruských zdrojů zmiňuje. Ale jen velmi vágně, bez žádných detailů. Takže je to podle mne zatím jen nerealizované přání. Možná bude mít dobrý odkaz cernakus.

  Nicméně jeho nadšení ze střel Ch-90 (AS-X-21) a připravenosti pumovnic existujících Tu-160/Tu-160M1 pro tyto střely nesdílím. O programu, který má původ v 80. letech, jsou v tomto tisíciletí k dispozici jen útržkové informace. Pokud jsem se dobře díval, tak pravděpodobně jediným nosičem použitým při zkouškách byl turbovrtulový Tu-95.

  5) Počty Tu-160

  Ruské letectvo má v aktivní službě jen 16 kusů Tu-160 a jeden kus je u Tupoleva k vývoji modernizací. Z těch 16 kusů je část flotily v plánované údržbě, část v neplánované údržbě (poruchy) a část postupně prochází ve výrobním závadě v Kazani modernizací na verzi Tu-160M1. Ta je podle důvěryhodných zdrojů zaměřená na zastaralou avioniku a výzbroj údajně ponechává ve stávajícím rozsahu.

  Pokud navíc ruské letectvo používá další stroje na výcvik a hlavně k držení jaderné hotovosti, tak podle mne nemá strojů nazbyt. A rozhodně ne na podružné úkoly, které mohou dělat jiné, početněji více zastoupené letouny jako Il-76, či případně Tu-95.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:27 18.04.2017

  1) Rusové Tu-160 modifikovat nemusí. Rotační závěsník je standardně demontovatelný. Pro potřeby nesení běžných bomb nebo nedovyvinutých Kh-90 (ty se na závěsník nevešly).
  2) Kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) Rusové Tu-160 modifikovat nemusí. Rotační závěsník je standardně demontovatelný. Pro potřeby nesení běžných bomb nebo nedovyvinutých Kh-90 (ty se na závěsník nevešly).
  2) Kde berete jistotu, že "FOAB" vypadá tak, jak si myslíte že vypadá. To co jste viděli na tom sestříhaném videu a několika nákresech totiž není bomba v produkčním stavu, ale testovací platforma. Jako nejzávažnější indicie tohoto stavu by vám mělo být, že neznáte GRAU index.
  3) Podle mé rozumové analýzy pouze Rusáci testovali nový přístup k termobarické hlavici. Pravděpodobně za použití nanomateriálů a rozptýlených synchronizovaných zapalovačů se jim podařilo efektivně detonovat masivní aerosolový mrak a tím získat tak mohutnou ekvivalentní tonáž.
  4) "Padákové" výpočty jsou směšné a jak už poukázal "semtam", přinejmenším nepřesné.
  5) Testovací platforma je pak jako bomba IMHO nevhodná. Snos na padáku je pomalý a předvídatelný, AA dvojče by to bez problému prošpikovalo a tím buď zapálilo nebo alespoň výrazně snížilo efektivitu Tak jako tak, to není v prezentované formě použitelné na nic jiného, nežli nebojové demolice.
  6) MOAB a FOAB jsou dvě různé filosofie. Společné mají to, že jsou velké a jsou to bomby. To je tak vše.

  Podtrženo sečteno, diskuze vcelku zbytečná :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:09 18.04.2017

  PavolR

  Dle vašeho komentu soudím, že jste úplně mimo mísu.

  PavolR

  Dle vašeho komentu soudím, že jste úplně mimo mísu.

 • PavolR
  07:37 18.04.2017

  semtam:
  No tak USA a Rusko za celú dobu svojej existencie vo vzájomnom vojnovom konflikte neboli. :-D

  TU-160 nemá takú odolnú konštrukciu ako povedzme F-16, ktorá má údajne pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  No tak USA a Rusko za celú dobu svojej existencie vo vzájomnom vojnovom konflikte neboli. :-D

  TU-160 nemá takú odolnú konštrukciu ako povedzme F-16, ktorá má údajne pri danej záťaži až 100-ročnú životnosť (aj keby sme z deklarovanej hodnoty ubrali takých 20 rokov, stále je to slušné). Toto žiadna modernizácia nevyrieši, iba postaviť fungl nové lietadlo. Preto treba terajšie stroje maximálne šetriť, opatrovať a modernizovať, aby sa tej hranice dožili a nevypadli z hry pre nejaký iný problém.
  Viem, že sa v podobných prípadoch argumentuje životnosťou B-52, ale tie nie sú vystavené takej záťaži.

  Suma sumarum - práve s TU-160 Rusi určite experimentovať nebudú.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:18 18.04.2017

  Starlight

  Docela jste se do toho zamotal.
  Je asi zbytečné upozornit, že žádné nápady jak použít FOAB z TU-160 tu nepadli a že Rusko není s USA ve válečném konfliktu, tak mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Docela jste se do toho zamotal.
  Je asi zbytečné upozornit, že žádné nápady jak použít FOAB z TU-160 tu nepadli a že Rusko není s USA ve válečném konfliktu, tak mu radost úpravou 1 TU-160 určitě neudělá. TU-160 jsou opravovány, modernizovány a tudíž jedno letadlo dočasně upravené na nesení rozměrnější bomby je nic.

  Váš výpočet je poměrně absurdní.
  FOAB určitě nevyniká aerodynamickou stavbou svého těla, jenže není zase natolik neaerodynamický či natolik lehký, aby hrozilo poškození samotného nosiče. Tvar FOAB je zhruba podobný bombě FAB-500 a nějak jsem si nevšimnul, že podobně tvarované bomby jako FAB-500 trhají své nosiče či česají ostatní nesenou munici...
  Mimochodem i Litte Boy by podle vašeho soudu (ne výpočtu, i když...) mohl B-29 sundat z nebe.

  Nevím, kde jste vzal, že bezpečná výška musí být 1800 m (asi bezpečná výška odhozu MOAB???), jenže FOAB neletí na cíl bez stabilizačního/brzdícího padáku jako MOAB. Tudíž výška shozu FOAB by mohla být nižší než u MOAB. Ale uznávám, že tato konstanta není pro nás natolik důležitá.

  TU-160 má přistávací rychlost 260-300 km/h. Tudíž nevím, proč by nedokázal na patřičnou dobu snížit svoji rychlost na úroveň cca 400 km/h... Dále nevím, proč započítáváte rychlost v hodnotě 0.9 Mach, když cestovní rychlost TU-160 je 0.69 Machu (850 km/h). Navíc ve vaší bezdůvodně uváděné výšce 1800 m a rychlosti 0.9 Mach, by pro TU-160 bylo kousek pod maximálkou. Tudíž k čemu by měl odhazovat bombu při skoro své maximální rychlosti v dané výšce?

  Myslím, že otázka není zda je to možné, ale jestli jsou již TU-160 a FOAB na shoz připraveny. FOAB není a to ani MOAB nějak zásadně důležitá zbraň, proto její doprava na cíl je spíše nouzová a je otázkou zda RF považovala umístění FOAB do útrob TU-160 za důležité.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:30 17.04.2017

  Dovolím si vaše nápady ohledně odhozu pumy FOAB z ruského bombardéru Tu-160 dát trochu do reálných kontur. Zkusím trochu základů aerodynamiky.

  Řekněme, že Rusové modifikují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si vaše nápady ohledně odhozu pumy FOAB z ruského bombardéru Tu-160 dát trochu do reálných kontur. Zkusím trochu základů aerodynamiky.

  Řekněme, že Rusové modifikují Tu-160 na nošení těchto sedmitunových těles. To znamená, že demontují z pumovnic rotační závěsníky MKU-6-5 na nošení střel s plochou dráhou letu. Neřeším, že tímto ruské letectvo minimálně jeden z cca dvacítky vzácných strategických bombardérů Tu-160, které vlastní, předělá (minimálně dočasně) k velké radosti USA na čistě konvenční bombardér.

  Nicméně stávající pumu FOAB k tomu nejde moc použít. Budou ji muset předělat, aby nesestřelila vlastní nosič, případně se nerozpadla sama ještě ve vzduchu. Proč?

  1)
  Odhoz z pumovnice. Při odhozu z pumovnice není v prvním okamžiku k dispozici stabilizační padák jako při vypuštění z Il-76. Stávající puma nemá žádné stabilizační aerodynamické plochy. Je to velký válec s tupým čelem. Ten je aerodynamicky nestabilní a hrozí, že v proudu vzduchu mimo pumovnici se destabilizuje a trefí vlastní nosič.

  Teprve mimo obrys trupu bombardéru lze v bezpečné vzdálenosti vypustit brzdící/stabilizační padák.

  2)
  Co vydrží padák? Rusové vysazují materiál na padácích z IL-76 při rychlostech 260-400 km/h ekvivalentní rychlosti. To ve výšce 1800 metrů (minimální bezpečná pro shoz pumy z transportního letounu) odpovídá 280 - 440 km/h skutečné vzdušné rychlosti. To je na horním limitu rovno 0,36 Machova čísla (rychlosti zvuku). Skutečný dynamický tlak nabíhajícího proudu vzduchu je pak 7,8 kPa.

  To je na rychlý nadzvukový bombardér zatraceně málá rychlost a nemělo by to ani smysl. Pokud by ale chtěli odhodit pumu z bombardéru při vysoké průnikové podzvukové rychlosti, tak se bavíme zcela o jiných dynamických účincích vzduchu.

  Rychlost 0,9 Machu odpovídá ve výšce 1800 metrů skutečné vzdušné rychlosti 1080 km/h (990 km/h ekvivalentní rychlosti). Skutečný dynamický tlak je 56 kPa. To je sedmkrát větší dynamický tlak než při vypuštění z transportního Il-76.

  Tomu musí být přizpůsobena konstrukce padáku a jeho uchycení. Efektivní plocha padáku by měla být hlavně menší. Respektive jak puma bude ztrácet rychlost, tak to může to být série více různých padáků (výtažných, stabilizačních a hlavních brzdících padáků) či speciální vysokorychlostní padák se zpomaleným nafukováním.

  3)
  Dynamickému tlaku musí odpovídat i pevnost a tuhost těla pumy. Bude pak celkově těžší (plus ty chybějící stabilizační kormidla a přenos sil od nich) nebo při stejné hmotnosti v ní bude méně trhavin. Hmotnost také navýší uchycení pumy na závěsník. K závěsníku v pumovnici se puma uchytí pravděpodobně přes dvě závěsná oka a malé opěrky pumového zámku. To musí za letu bombardéru (přetížení ve všech osách) unést to, co na podlaze transportního letounu řeší jednoduše do široka rozkročená čtveřice dosedacích nohou pumy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  14:30 17.04.2017

  Pokial som si dobre precital o FOAB a MOAB, tak MOAB je chytra municia na nicenie bodoveho ciela. FOAB je na nicenie plosneho ciela na prelomenie fronty, vycistenie rozsiahleho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokial som si dobre precital o FOAB a MOAB, tak MOAB je chytra municia na nicenie bodoveho ciela. FOAB je na nicenie plosneho ciela na prelomenie fronty, vycistenie rozsiahleho minoveho polia, .. a preto sa shadzujje FOAB v seriach a nikoliv iba jedna puma. Verim ze rusko ma schopnosti na to aby spravilo z FOAB rovnako presne navadenu pumu ako je FOAB.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  08:58 17.04.2017

  tiez nemozme celkom povedat, ze ich Tu-160 s kridlami americkeho typu zhadzovat moze. Ze tu schopnost neziskal sa mi zda pravdepodobnejsie. Keby sa pochvalili, ze urcite vyrobia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tiez nemozme celkom povedat, ze ich Tu-160 s kridlami americkeho typu zhadzovat moze. Ze tu schopnost neziskal sa mi zda pravdepodobnejsie. Keby sa pochvalili, ze urcite vyrobia nejake mnizstvo FOAB do nejakeho roku, znamenalo by to, ze bomba mozno opustila prototypovanie a pripravuju sa na vyrobu - potom by som uveril, ze by mali premyslat nad upravou Tu-160. S tym lietadlom maju dolezitejsie problemy, nez schopnost niest nieco, co pokojne nemusi nikdy vstupit do vyzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:46 17.04.2017

  oprava: směrová křidélka ruského typu, nikoliv stabilizační.

  oprava: směrová křidélka ruského typu, nikoliv stabilizační.

 • semtam
  03:33 17.04.2017

  Starlight

  Ještě pro pochopení MOAB by šla podle tvého srovnání šla srovnat s jakoukoliv hloupou municí. Ano, je řízena pomocí GPS a má stabilizační křidélka ruského typu, jenže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Ještě pro pochopení MOAB by šla podle tvého srovnání šla srovnat s jakoukoliv hloupou municí. Ano, je řízena pomocí GPS a má stabilizační křidélka ruského typu, jenže stále padá volným pádem.

  Vyšší důraz na přesnost je u MOAB dán kvůli bojové hlavici a účinku v epicentru výbuchu (ničení podzemních komplexů, apod.) Na plošné cíle je přesnost již k účinku MOAB druhořadá. FOAB si hrát na přesnost moc nemusí, ničivý účinek má plošný a rázová vlna exploze je druhořadá.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:11 17.04.2017

  Starlight

  SVP-24 jsme tu řešili, zda by šel využít i pro padákem zpomalenou bombu. Technicky vzato nevím co by to mu bránilo. Nikde nepíšu, že dopravní letadla typu IL-76 jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  SVP-24 jsme tu řešili, zda by šel využít i pro padákem zpomalenou bombu. Technicky vzato nevím co by to mu bránilo. Nikde nepíšu, že dopravní letadla typu IL-76 jsou osazeny SVP-24 :). To určitě nejsou, ale co tomu brání? Minimálně to, že na FOAB nejsou potřeba...

  Dále nyní nemůžeme tvrdit, že TU-160 není schopen nést (a použít) FOAB. I když se přikláním k tomu, že v roce 2007 byli záběry sestříhané a opravdu ke shozu bylo použito dopravní letadlo, tak uběhlo 10 let a je možné, že již tuto schopnost TU-160 získali. (novovýroba???)

  MOAB na rozdíl od FOAB má bojovou nálož ryze konvenčního typu. Pro zjednodušení jedná se o tlakovou výbušninu. Tudíž MOAB ničí cíl rázovou silou výbuchu bojové hlavice. Na rozdíl FOAB cíl spálí na takovou úroveň, že dochází k roztavení zemského povrchu. Povrch připomíná krajinu měsíce. Rázová vlna je pochopitelně menší než u MOAB, protože bojová hlavice FOAB nese palivo na aerosol.

  BLU-82B a to máte pravdu, je podobnější z jednoduchého pohledu s FOAB, ale ničivou silou se jí nemůže rovnat. Chemické složení hlavice je naprosto jiné. I když pro jednoduchost se jedná se termobarické zbraně, na rozdíl od primitivní bojové nálože z MOAB.

  Proto tvar MOAB je podlouhlý, protože nese "jen" velké množství explodující trhaviny bez dalšího efektu (aerosol). Pro zajímavost, MOAB je vůbec první americká puma vybavená ruským typem směrových křidélek.

  MOAB i FOAB jsou zbraně spíše psychologické, než taktického jako je BLU-82. Mají velkou plošnou ničivost a jejich výbuch je dost podobný jadernému (hlavně MOAB). Proto jejich testy či nasazení sledují ve skutečnosti jiné cíle, než to, co se vyskytne v jejich fyzickém dosahu.

  Proto nepovažuji a to asi nikdo z odborné veřejnosti, že FOAB je obdoba BLU-82. FOAB je v současné době nejničivější nejaderná bomba na světě. Ale jak poznamenávám, jsou to společně s MOAB zbraně psychologické. Třeba jejich název vypovídá o mnohém... Z technického hlediska se nejedná o nějaké super zbraně. Jsou to "jen" velké bomby s velkou bojovou náplní u MOAB jen s výbušninou u FOAB výbušnina s patřičným koktejlem.

  Navíc jejich doprava pomocí transportních letounů je proti nepříteli s fungující PVO dosti sporná (minimálně u MOAB).
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:50 17.04.2017

  @semtam

  Už ten SVP-24 prosím neřeš. Na transportních Il-76 a podobných letounech nic takového nenajdeš.

  Co se týče srovnání BLU-82, GBU-43B MOAB a ruské FOAB. Ty pumy bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @semtam

  Už ten SVP-24 prosím neřeš. Na transportních Il-76 a podobných letounech nic takového nenajdeš.

  Co se týče srovnání BLU-82, GBU-43B MOAB a ruské FOAB. Ty pumy bez ohledu na použité trhaviny/ energetické látky/atd. v bojové hlavicí mají stejný cíl – vytvořit masivní tlakovou vlnu. Ničivému účinku tlakové vlny napomáhá, že puma exploduje vždy těsně nad zemí.

  A samozřejmě při použití v geograficky více uzavřených oblastech jako jsou údolí, rokle, apod. se jejich účinek ještě umocňuje. Musí se to ale trefit. Házet leteckou bombu do údolí nebo rokle v hornatém prostředí není nikdy jednoduché. A spočítat směry a rychlost proudění vzduchu pro neřízený padákový shoz z velké výšky v takovémto prostředí je z říše fantazie.

  BLU-82 žádnou extra přesnost nepotřebovala – hlavním účelem bylo ženijní čištění povrchu od všech překážek, například vytváření přistávacích zón v džungli. Je to neaerodynamická tenkostěnná nádoba o velkém průměru, kterou za malé vysazovací rychlosti shazovali na neřízeném brzdícím/stabilizačním padáku. Na přídi je pumový zapalovač s distanční tyčí, který zajistí výbuch těsně nad povrchem.

  GBU-43B MOAB je relativně štíhlá aerodynamicky tvarovaná puma, se stabilizačními/vztlakovými plochami a řídícími kormidly a naváděcím systémem. Po oddělní od vypouštěcí palety je to samostatně letící řízená puma s INS/GPS naváděním. Na přídi je dvojice pumových zapalovačů s distanční tyčí, které zajistí výbuch těsně nad povrchem.

  Ruská FOAB. Je to neaerodynamická tenkostěnná nádoba o velkém průměru, která se za malé vysazovací rychlosti shazuje na neřízeném brzdícím/stabilizačního padáku. Puma exploduje nad zemí a vytváří mohutnou tlakovou vlnu. Která, že americká bomba odpovídá lépe tomuto popisu?

  Obě americké pumy jsou detailněji ukázány na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?...

  Ruskou FOAB tady osobně viděl asi jen Polemik. Její exploze v jeho blízkosti v něm zřejmě vyvolala takový „šok a úžas“, že to očividně zanechalo trvalé následky na jeho schopnosti rozlišit, kdy je doma a kdy už je mezi lidmi, kde by se měl podle toho příslušně chovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:41 16.04.2017

  Slavoslav

  Tohle již zřejmě nedokážeme posoudit. Jakou skutečnou přesnost SVP-24 má můžeme jednoduše zjistit z prostředí Sýrie. Dostupná data ovšem nejsou k dispozici a nejen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Tohle již zřejmě nedokážeme posoudit. Jakou skutečnou přesnost SVP-24 má můžeme jednoduše zjistit z prostředí Sýrie. Dostupná data ovšem nejsou k dispozici a nejen ohledně SVP-24. Proto vám nebudu vyvracet a ani potvrzovat váš názor, že SVP-24 nedokáže získávat potřebná data z atmosféry. Asi natolik přesné nedokáže, ale informace může získávat z meteorologických stanic a následně sama získávat aktuální stav.

  Zatím je zřejmé, že to funguje. A co se týče padákových bomb, jejich užití závisí na meteorologických podmínkách, tím pádem je jejich použití závislé na rychlosti a proudech větru. Tudíž lze bezpečně určit zda dané těleso na padáku bude mít patřičnou přesnost či nikoliv.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  22:31 16.04.2017

  Semtam

  Ja nepochybujem o schopnosto SVP zratat trajektoriu aj s padakom to v ziadnom pripade nieje neprekonatelny problem.

  To o com hovorim je kvalita vstupnych udajov pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam

  Ja nepochybujem o schopnosto SVP zratat trajektoriu aj s padakom to v ziadnom pripade nieje neprekonatelny problem.

  To o com hovorim je kvalita vstupnych udajov pre vypocet kde zmeny vetra oproti vypoctovym hodnotam pre padakom brzdenu municiu budu znamenat daleko vatsiu odchylku ako pri nebrzdenej municii.

  A zoskenovat smer a silu vetra skrz jednotlive vtstvy z letiaceho lietadla, taku technologiu SVP skor nema ako ma
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:08 16.04.2017

  Slavoslav

  Vše záleží na výpočtu. Výpočet se provádí z dat polohy, místa dopadu, odhozeného tělesa, vlivy na něj působící. Proto pochybuju, že by SVP-24 nedokázal spočítat místo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Vše záleží na výpočtu. Výpočet se provádí z dat polohy, místa dopadu, odhozeného tělesa, vlivy na něj působící. Proto pochybuju, že by SVP-24 nedokázal spočítat místo dopadu padákové bomby. Mimochodem určení místa dopadu tělesa na padáku není nic přelomového. Tudíž nemusíme polemizovat o tom, zda to lze spočítat či nikoliv, ale jen polemizovat o přesnosti dopadu.

  Ohledně SVP-24 vyšel článek na Technet-cz. Je to rozšířenější článek z AN. Tam je využití a schopnosti plus výhody a nevýhody dobře popsány.

  http://technet.idnes.cz/rusko-...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:43 16.04.2017

  semtam

  ono o schopnosti zoskenovat smer a rychlost vetra vo vsetkych vrstvach z letiaceho lietadla pochybujem. Uz tu o tom debata bola a ano take pristroje existuju, ale su dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  ono o schopnosti zoskenovat smer a rychlost vetra vo vsetkych vrstvach z letiaceho lietadla pochybujem. Uz tu o tom debata bola a ano take pristroje existuju, ale su dost citlive a ich zastavba do lietadla je viac ako pochybna.

  SVP s niecim rata, ale podla mna sa dost spolieha na schopnost hlupych bomb padat ako kamen co u padakom brzdenej municii nehrozi
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:12 16.04.2017

  Ještě doplním, že určitě užití padáku má na přesnost hodně velký vliv, vše záleží na meteorologických podmínkách.

  Slavoslav

  Ano, zjednodušeně SVP-24 funguje jako balistický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě doplním, že určitě užití padáku má na přesnost hodně velký vliv, vše záleží na meteorologických podmínkách.

  Slavoslav

  Ano, zjednodušeně SVP-24 funguje jako balistický počítač, jenže nevypočítává jen místo dopadu a polohu letadla, ale i již zmíněné meteorologické podmínky.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:08 16.04.2017

  Slavoslav

  SVP-24 započítává i meteorologické vstupy, jako je tlak, vítr, vlhkost. Proto nevidím jako nemožné aby SVP-24 nemohl zpracovat místo pádu padákové bomby. Ale znovu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  SVP-24 započítává i meteorologické vstupy, jako je tlak, vítr, vlhkost. Proto nevidím jako nemožné aby SVP-24 nemohl zpracovat místo pádu padákové bomby. Ale znovu v případě FOAB, apod. je to v podstatě jedno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:53 16.04.2017

  semtam

  SVP-24 vypocitava (a odhadzuje sam ak som dobre porozumel popisu) miesto odhodu na zaklade vypocitanej trajektorie padu. Nieco ako balisticky pocitac ked rata balisticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  SVP-24 vypocitava (a odhadzuje sam ak som dobre porozumel popisu) miesto odhodu na zaklade vypocitanej trajektorie padu. Nieco ako balisticky pocitac ked rata balisticky krivku strely.

  tzn zoberie vstupne podmienky vykona vypocet a po odhode je bomba ponechana svojmu osudu. Z toho dovodu je ziaduce, aby co najmenej "klzala" a bola ca najmenej ovplyvnitelna vetrom.

  A pri bombe ktora ma na zadku uviazany padak toto neplati. Kazdy poryv vetra ktory sa donho oprie sposobi daleko vacsiu nepresnost ako pri klasickych hlupych bombach.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:11 16.04.2017

  Myslím, že zdejší pře ohledně MOAB a FOAB je irelevantní. Technicky vzato, obě bomby jsou víceméně podobné. Někteří analytici pochybují o tom, že FOAB je 4x ničivější než MOAB, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že zdejší pře ohledně MOAB a FOAB je irelevantní. Technicky vzato, obě bomby jsou víceméně podobné. Někteří analytici pochybují o tom, že FOAB je 4x ničivější než MOAB, druzí naopak tvrdí, že ničivá síla je vyšší, ale nikoliv až 4x.

  Nerozumím Starlaigtovi, FOAB a BLU-82 mají odlišnou bojovou náplň...

  A ohledně SVP-24, nemám patent na rozum, ale logicky vzato by i v případě užití padáku by upravená verze SVP-24 měla fungovat, když v běžné verzi vypočítá místo dopadu váhově rozdílných bomb...

  I když v případě užití FOAB a jeho ekvivalentů je nějak důsledná přesnost opravdu marginálie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:31 16.04.2017

  ale ja som kludny, to len ty tu davas citaciu a rekaciu na nu z ktorej vychadza, ze nevies citat ;)

  a hej, reakcny cas 13 minut je fakt rychly. Co je smutnejsie, ze to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale ja som kludny, to len ty tu davas citaciu a rekaciu na nu z ktorej vychadza, ze nevies citat ;)

  a hej, reakcny cas 13 minut je fakt rychly. Co je smutnejsie, ze to je rychlejsie ako tvoj rekcny cas pochopenia vlastnej chyby
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  14:58 16.04.2017

  Kľud Slávko, este nebolo cele dopovedane ;-)
  Ale dobre vediet aspon reakcny cas za aky pribehne jeden kremlofob na pomoc druhemu :-D haha

  Kľud Slávko, este nebolo cele dopovedane ;-)
  Ale dobre vediet aspon reakcny cas za aky pribehne jeden kremlofob na pomoc druhemu :-D haha

 • Polemik
  14:52 16.04.2017

  doplnenie:
  a tej BLU-82B/C-130 je FOAB podobna asi tak ako je podobny Mercedes S-klasse Škode Favorit... oba maju 4 kola + volant a jazdia... to je tak všetko. Netaraj tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  doplnenie:
  a tej BLU-82B/C-130 je FOAB podobna asi tak ako je podobny Mercedes S-klasse Škode Favorit... oba maju 4 kola + volant a jazdia... to je tak všetko. Netaraj tu hluposti a radsej si nieco o FOAB nastuduj. V opacnom pripade ta mozno povazovat za tupca alebo trolla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:52 16.04.2017

  Polemik

  poposadni si, sedis si na kabloch :)

  Polemik

  poposadni si, sedis si na kabloch :)

 • Polemik
  14:39 16.04.2017

  Starlight:
  "Přes mírně odlišnou hmotnost a odlišné složení bojové náplňe je ruská puma FOAB podle mého názoru mnohem více podobná staré americké BLU-82B/C-130 než moderní GBU-43/B ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight:
  "Přes mírně odlišnou hmotnost a odlišné složení bojové náplňe je ruská puma FOAB podle mého názoru mnohem více podobná staré americké BLU-82B/C-130 než moderní GBU-43/B MOAB."

  FOAB je podobna MOAB asi jak den a noc !!
  Nieco si o tom najprv nastudujuj nez tu vyblijes taku somarinu !!!
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:14 16.04.2017

  jobr23, jenže už několikrát tu v diskusi zaznělo, že ta částka v článku je chybná. Proč ty měla takováhle relativně jednoduchá puma stát tak nesmyslně vysokou částku? Proto se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jobr23, jenže už několikrát tu v diskusi zaznělo, že ta částka v článku je chybná. Proč ty měla takováhle relativně jednoduchá puma stát tak nesmyslně vysokou částku? Proto se stačí podívat do finančních zpráv USAirF, kde se píše 170 k$, nebo stačí i ta často opovrhovaná Wikipedia :-)

  Ohledně psychologického efektu bych raději pomlčel, ti, kteří byli poblíž, vyprávějí něco jiného... Že MOAB shazují z Herculesu? No a? Ručníkářům může být jedno, z čeho to na ně padá, nemají šanci se bránit. Čili na ně to bude mít psychologický efekt docela slušný. Nehledě na to, co píše shal – nejde jen o "pár" ručníkářů, jde o likvidaci důležité základny, opěrného bodu. Mohlo se samozřejmě použít kobercové bombardování z B-52, ale tohle ve výsledku může přijít i levněji, je menší šance na nechtěné ztráty a má to patřičný psychologický efekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  12:59 16.04.2017

  Pro KOLT: číst umím.V 9 odstavci článku se píše: Celkově bylo vyrobeno 15 pum MOAB. Podle deníku The New York Times vývoj pumy stal 300 milionů dolarů a jedna puma přijde na 16 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro KOLT: číst umím.V 9 odstavci článku se píše: Celkově bylo vyrobeno 15 pum MOAB. Podle deníku The New York Times vývoj pumy stal 300 milionů dolarů a jedna puma přijde na 16 milionů dolarů. To druhé bude asi částka podstatně větší. A ten psychologický efekt? Jaký, když to shodili vlastně z provizoria. Přečtěte si pořádně ten článek a potom také to na těch jiných.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hanshroch
  12:25 16.04.2017

  Vypadá to, že Trump si libuje v demonstraci síly (rakety na Asadovu základnu, nová bomba na úkryt IS, vyslání letadlové lodi ke KLDR, zkouška nové jaderné pumy). Je otázka, k čemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že Trump si libuje v demonstraci síly (rakety na Asadovu základnu, nová bomba na úkryt IS, vyslání letadlové lodi ke KLDR, zkouška nové jaderné pumy). Je otázka, k čemu to povede, ale každopádně americká armáda se může vyřádit.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  09:16 16.04.2017

  To si jako děláte srandu, že přepočítáváte peníze na jednoho mrtvého bojovníka? Tady přece vůbec nešlo o nějaké zabíjení bojovníků, ale o likvidaci "nedobytného" podzemního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To si jako děláte srandu, že přepočítáváte peníze na jednoho mrtvého bojovníka? Tady přece vůbec nešlo o nějaké zabíjení bojovníků, ale o likvidaci "nedobytného" podzemního komplexu v horách, který sloužil jako základna pro útoky, včetně likvidace zásob zbraní a munice.

  Navíc to má výrazný psychologický efekt. Nejenom na Kima, ale i na další členy IS v podobných "nedobytných" podzemních komplexech v Afghánských horách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:57 15.04.2017

  kolt: umi, ale maji spatne zdroje:)

  https://mobile.twitter.com/Val...

  16mil je pro MOP, deagol z ktereho to asi novinari maji to popletl s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kolt: umi, ale maji spatne zdroje:)

  https://mobile.twitter.com/Val...

  16mil je pro MOP, deagol z ktereho to asi novinari maji to popletl s moab

  tady je zdroj (usaf) pro 170k usd z moab

  https://mobile.twitter.com/Val...


  Finally, the @usairforce gives us details about the MOAB's cost per unit. It's $170,000. Pretty cheap, when compared with $1M Tomahawks.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:47 15.04.2017

  Měření pindíků pokračuje, Rusko dnes otestovalo protilodní hypersonickou střelu Zirkon. Dosáhla rychlosti Mach 8.

  Možná to s tím souvisí a možná ne. Užití MOAB je spíše dalším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měření pindíků pokračuje, Rusko dnes otestovalo protilodní hypersonickou střelu Zirkon. Dosáhla rychlosti Mach 8.

  Možná to s tím souvisí a možná ne. Užití MOAB je spíše dalším vzkazem, že USA je stále vojenská síla.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:34 15.04.2017

  jobr23, číst umíte? Cena jedné MOAB je cca 170 k$. Kde jste pak přišel na 4 miliony za shození, to mi hlava už vůbec nebere...

  jobr23, číst umíte? Cena jedné MOAB je cca 170 k$. Kde jste pak přišel na 4 miliony za shození, to mi hlava už vůbec nebere...

 • jobr23
  19:58 15.04.2017

  Teda opravdu drahé mrtvoly.
  Cena bomby 16 mil USD, její svržení další 4 mil. To je 20 mil. USD na 90 mrtvých.
  Spíš bych to bral, jako zbavení se dalšího starého nepotřebného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teda opravdu drahé mrtvoly.
  Cena bomby 16 mil USD, její svržení další 4 mil. To je 20 mil. USD na 90 mrtvých.
  Spíš bych to bral, jako zbavení se dalšího starého nepotřebného ve výzbroji US army. A pochopitelně sbírání politických bodů. Řekl bych, že Trumpa si ti tak zvaní vojenští jestřábi pěkně ochočili. V krátké době po sobě takové dvě akce pochybného charakteru. Tomahavky a MOAB. Když se nad tím zamyslím, tak nechápu, co slavit. A to ještě ty lodě na dálný východ! No, nevím?
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  18:34 15.04.2017

  @MainMan

  1)
  SVP-24? Bohužel, já jsme ze všech místních diskutujících asi nejméně vhodná osoba na přesvědčování o úžasnosti SVP-24. Koukni na mé příspěvky ze 17.8.2016 do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @MainMan

  1)
  SVP-24? Bohužel, já jsme ze všech místních diskutujících asi nejméně vhodná osoba na přesvědčování o úžasnosti SVP-24. Koukni na mé příspěvky ze 17.8.2016 do diskuze k tomuto článku http://www.armadninoviny.cz/no...

  A kombinace s padákem bržděnou pumou shazovanou kvůli bezpečnosti vlastního letounu z velké výšky (1800 metrů a výš) bude ještě horší.

  2)
  Blake má pravdu. Tu-160 nebyl nosič.

  Záběry ruské televize RT jsou umně sestříhané. Ruská FOAB nebyla odhozená z pumovnice Tu-160, ale z nákladového prostoru taktického transportního letounu (pravděpodobně řady Il-76). Žádný balistický počítač typu SVP-24 tím pádem ani nebyl ve hře. Přes mírně odlišnou hmotnost a odlišné složení bojové náplňe je ruská puma FOAB podle mého názoru mnohem více podobná staré americké BLU-82B/C-130 než moderní GBU-43/B MOAB.
  Skrýt celý příspěvek

 • MainMan
  18:06 15.04.2017

  Což to rozhodně, ale foab taky není žádnej bunker buster. Chtěl jsem jenom říct, že navádění by u foab bylo naprosto zbytečný a SVP stačí bohatě.

  Což to rozhodně, ale foab taky není žádnej bunker buster. Chtěl jsem jenom říct, že navádění by u foab bylo naprosto zbytečný a SVP stačí bohatě.

 • Slavoslav
  17:55 15.04.2017

  MainMan

  odhliadnuc od mensej presnosti SVP-24 tak ono to s padakom brzdenou bombou az tak skvele fungovat nebude

  MainMan

  odhliadnuc od mensej presnosti SVP-24 tak ono to s padakom brzdenou bombou az tak skvele fungovat nebude

 • KOLT
  17:53 15.04.2017

  MainMan, ovšem přesnost munice naváděné pomocí družicového či inerciálního systému oproti SVP-24 je o poznání vyšší. Samozřejmě při útoku na plošný cíl to v případě takovédle mrchy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MainMan, ovšem přesnost munice naváděné pomocí družicového či inerciálního systému oproti SVP-24 je o poznání vyšší. Samozřejmě při útoku na plošný cíl to v případě takovédle mrchy je úplně jedno. V případě potřeby trefit třeba vchod do podzemního systému v členitém terénu to ale může být docela zásadní.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:49 15.04.2017

  Při ceně cca 170 k$ za kus a 90 mrtvých to máme necelých 20 k$ za jednoho mrtvého ISILáka. K tomu zničené zbraně, zázemí, možná i další technika (počítače s důležitými daty ap., ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při ceně cca 170 k$ za kus a 90 mrtvých to máme necelých 20 k$ za jednoho mrtvého ISILáka. K tomu zničené zbraně, zázemí, možná i další technika (počítače s důležitými daty ap., třeba nějaká ta laboratoř...). Když hodí jednu JDAM na tactical, nevychází to o tolik levněji a není tam ten psychologický a "logistický" efekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • MainMan
  17:15 15.04.2017

  Starlight: FOAB neřízená sice je, ale rusové maj SVP-24. Když se dokážou slušně trefovat 250kg bombama, s takovou krávou to nebude problém.

  Starlight: FOAB neřízená sice je, ale rusové maj SVP-24. Když se dokážou slušně trefovat 250kg bombama, s takovou krávou to nebude problém.

 • Beld
  17:03 15.04.2017

  Hezka hracka , jen je skoda , ze nemame nejake kvalitnejsi video .

  Hezka hracka , jen je skoda , ze nemame nejake kvalitnejsi video .

 • Tonotime
  14:02 15.04.2017

  Celkom možné že obří konvenční pumu GBU-43/B MOAB zhodili aj z ekonomických dôvodov. Čo som naposledy pozeral Alkaida, Taliban a ISIL v Afghánistane si zarábajú na svoje aktivity ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celkom možné že obří konvenční pumu GBU-43/B MOAB zhodili aj z ekonomických dôvodov. Čo som naposledy pozeral Alkaida, Taliban a ISIL v Afghánistane si zarábajú na svoje aktivity rôzne. Aj obchodom s drogami. Je dokázané že si zarábajú dokonca čoraz viac rôznou ťažbou.
  Je známe že ISIL stratil rosiahle územia v Iraku, Sýrii. Teda aj z výberu dani a výpalného. ISIL stratil aj veľa ziskov s pašovania ropy a podobne.
  Tieto obrovské finančné straty chcú ISIL nejako nahradiť. Nenapadá ma nič iné ako zvyšovať ťažbu rôznych nerastov v Afghánistane, zvýšiť predaj drog a podobne.
  Nedávno som sa čudoval, čo im už dávno nenapadajú v Afghánistane tie drogové polia a neničia takúto úrodu a zisky. V niektorých Latinských štátov Ameriky už s tým majú USA armáda bohaté skúsenosti.
  Takže ktovie čo tam ISIL skladovali. Možno drogy, možno zbrane, muníciu, chemické látky. Možno tam prevádzkovali nejakú ťažbu. Zajatých otrokov na to majú dosť.
  Možno s tým na verejnosť nechceli Trampovci ísť.
  Napríklad ohrozili by tým svojich informátorov. Tesne pred akciou im tam zahynul nejaký vojak, alebo vojak - agent?
  ISILaci teda vedeli, že sú asi vyzradení a mohli urychlene začať svoje zásoby zbraní a drog presunúť. USA armáda musela urýchlene konať.
  Ak tam boli otrockí zajatci - kopáči, tiež by sa stým nechceli veľmi chváliť na verejnosti.
  Možno to malo to plniť nejaké propagandistické odkazy napríklad KĽDR a podobne.
  Začínam si všímať, že Trampovci sa snažia riešiť niekoľko vecí naraz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vorian
  13:42 15.04.2017

  "Naši furianti" .... vy máte MOAB my jsme zkonstruovali FOAB :-D jinak fandim oběma stranám, jen do nich (myslim tim ISIS)

  "Naši furianti" .... vy máte MOAB my jsme zkonstruovali FOAB :-D jinak fandim oběma stranám, jen do nich (myslim tim ISIS)

 • jadernazima
  12:43 15.04.2017

  to jo, ale když prásknou MOAB 5 m od vchodu do jeskyně zakrytého slabými dveřmi, tak do toho tunelu vstoupí třeba tuna žhavého plynu pod tlakem s 200 kg hořícího hliníku, zatímco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to jo, ale když prásknou MOAB 5 m od vchodu do jeskyně zakrytého slabými dveřmi, tak do toho tunelu vstoupí třeba tuna žhavého plynu pod tlakem s 200 kg hořícího hliníku, zatímco FOAB se rozpráší přes veliký objem a ve výsledku do stejného cíle vstřelí třeba jen 50 kg hořícího paliva
  + MOAB zkolabuje ty šutry kolem a může to uzavřít, FOAB ne
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  09:05 15.04.2017

  Tiez existuju pochybnosti, ci ju Tu-160 vobec dokaze zhadzovat, pocul som ludi tvrdit, ze by to nemalo ist kvoli padaku, comu celkom nerozumiem, ale na videu zo zhodenia je jasne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tiez existuju pochybnosti, ci ju Tu-160 vobec dokaze zhadzovat, pocul som ludi tvrdit, ze by to nemalo ist kvoli padaku, comu celkom nerozumiem, ale na videu zo zhodenia je jasne vidiet nieco ako lyziny na spodku, ktore by mali zmysel pri odhode z transportu, pri bombarderi by skor zavadzali.

  Tiez pohyb bomby na zabere kedy udajne pada z bombarderu pripomina skor vytiahnutie padakom, nez zhodenie a nasledne otvorenie padaku. A o videu, na ktorom by bol vyobrazeny Tu-160 spolu s bombou tiez neviem
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:05 15.04.2017

  podle usaf moab stoji 170 000 usd

  podle usaf moab stoji 170 000 usd

 • Starlight
  02:20 15.04.2017

  Je otázka, co ruská bomba „FOAB“ skutečně trefí. Je totiž neřízená. Po odhození z Tu-160 padá na stabilizačním/brzdícím padáku.
  https://www.youtube.com/watch?... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je otázka, co ruská bomba „FOAB“ skutečně trefí. Je totiž neřízená. Po odhození z Tu-160 padá na stabilizačním/brzdícím padáku.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Přesnost je tedy závislá na tom, jak dobře se do parametrů odhozu započítá aktuální výška odhozu, síla a směr větru.

  Z tohoto pohledu je inspirována starší americkou bombou BLU-82. Ta se používala od dob války ve Vietnamu až po Afghánistán. Videa:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Novější americká GBU-43/B MOAB je ale přesně naváděná puma s kombinovaným INS/GPS naváděním. Na zádí má obrovská mřížová kormidla. Je to takový obrovský JDAM. Padák slouží pouze k vytažení palety s bombou z nákladového prostoru C-130.

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  00:00 15.04.2017

  jaderná zima - FAE by měla také být účiná proti jeskyním. Přeci jen, pokud se toho trochu dostane do díry, tak pak tam hodně zapracují tlakové vlny v uzavřeném prostoru.
  Pokud se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jaderná zima - FAE by měla také být účiná proti jeskyním. Přeci jen, pokud se toho trochu dostane do díry, tak pak tam hodně zapracují tlakové vlny v uzavřeném prostoru.
  Pokud se pletu, tak se omlouvám.

  A nechci vidět FOAB bouchnout v Sýrii. Nejde to hodit nikam, kde nejsou děti, ženy a nemocnice. (špatný vtip) prostě kde nejsou civilové. A u tohohle by "collateral damage" bylo jak prase.
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  23:03 14.04.2017

  Hej žide, aby ses neposral z pindosů!

  Hej žide, aby ses neposral z pindosů!

 • jadernazima
  23:00 14.04.2017

  FOAB není zápalná bomba a nasazení zápalných bomb nic nezakazuje.

  Srovnávat FOAB a MOAB je nesmyslné, neboť FOAB je FAE, zatímco MOAB je klasická bomba s přesahem do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FOAB není zápalná bomba a nasazení zápalných bomb nic nezakazuje.

  Srovnávat FOAB a MOAB je nesmyslné, neboť FOAB je FAE, zatímco MOAB je klasická bomba s přesahem do termobarické výbušniny. Rozdíl je v tom, že MOAB se hodí proti šutrům a jeskyním, FOAB ne.

  Dokonce i vím, jak spočítali ten 44 tun TNT ekvivalent u FOAB, prostě vzali energetický obsah paliva (tedy údajně hliníku a pravděpodobně propylen/ethylen oxidu) a vynásobili to jeho výhřevností/spalným teplem. A to je podobný holý nesmysl jako ta třetina miliardy+ korun za hliníkovou trubku, GPS a výbušniny za dva miliony. Skutečný účinek FOAB bude nižší, reálně tak mezi 20-30 tunam kvuli nedokonalostem v mraku, kde závisí na vzdálenosti, kde se to měří (termobariky a FAE nejsou bodové zdroje tlakové vlny). To bych rovnou mohl vzít spalné teplo hliníku (on shoří tak jako tak, ale jen z části dostatečně rychle na vytvoření přetlaku) z MOAB, připočíst pár set kg spálených sazí z TNT a tvrdit, že má 24 tun TNT ekv. (14 z hliníku, tunu ze sazí, 8-9 tun z TNT/RDX)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  22:12 14.04.2017

  jo Rase, budeš si holt muset zvyknout na novou dobu. Na Středním východě jde o takový ranec peněz, že jdou bokem všelijaké ideologie a náboženství. Některým impériím půjde i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo Rase, budeš si holt muset zvyknout na novou dobu. Na Středním východě jde o takový ranec peněz, že jdou bokem všelijaké ideologie a náboženství. Některým impériím půjde i o vlastní přežití.

  Takové bojiště v historii ještě lidstvo asi nezaznamenalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:05 14.04.2017

  Neřešte zas politiku. Rusové mají všechno největší a Američani nejlepší. Američani přemýšleli, že použijí MOAB proti městu, Rusové ostřelovali město termobarickými raketami. Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neřešte zas politiku. Rusové mají všechno největší a Američani nejlepší. Američani přemýšleli, že použijí MOAB proti městu, Rusové ostřelovali město termobarickými raketami. Rusové obsadili divoký východ, Američani západ.... zůstaňte radši u techniky, doktríny ap. Zatím nejlepší námět byl na počítání mrtvých v takovém případě (taky by mě to zajímalo). Na druhém místě zamyšlení, kdy něco podobného bouchne v Sýrii. Argonaut.CZ tedy získává pět bodů ze šesti a pokračujem :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:45 14.04.2017

  Argonaut.CZ, také by mě zajímalo. Napadá mě jedna možnost – mají spočítané, kolik jich tam bylo (speciální a elektronický průzkum té oblasti byl jistě velmi intenzivní). A tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ, také by mě zajímalo. Napadá mě jedna možnost – mají spočítané, kolik jich tam bylo (speciální a elektronický průzkum té oblasti byl jistě velmi intenzivní). A tak nějak se předpokládá, že kdo po 24 hodinách nevylezl, už asi ani nevyleze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:44 14.04.2017

  FOAB je sice super, ale mezinárodní konvence použití zápalných zbraní zakazují. Rusko tedy bylo za jejich bojové nasazení náležitě kritizováno. Byť i v USA se pracovalo/pracuje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FOAB je sice super, ale mezinárodní konvence použití zápalných zbraní zakazují. Rusko tedy bylo za jejich bojové nasazení náležitě kritizováno. Byť i v USA se pracovalo/pracuje na obdobných zbraních, tak současné nasazení MOAB je prostě v pohodě a legální. Přeci jen v současné mediální době, kdy neprobíhá totální válka se silným protivníkem (kdy se na konvence kašle) se musí v USA držet v jistých mantinelech

  http://technet.idnes.cz/vakuov...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  21:11 14.04.2017

  Polemik: kecáš, Ruská bomba je o neuvěřitelných 16x silnější než americká MOAB. Trapné.

  Polemik: kecáš, Ruská bomba je o neuvěřitelných 16x silnější než americká MOAB. Trapné.

 • Polemik
  20:34 14.04.2017

  Amici si robia PR a je to tak troska trapne ked to bezi cele dni v spravodajstve v TV...

  Rusi maju FOAB ktora je 4x silnejsia nez americka MOAB. A pritom je paradoxne rozmerovo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amici si robia PR a je to tak troska trapne ked to bezi cele dni v spravodajstve v TV...

  Rusi maju FOAB ktora je 4x silnejsia nez americka MOAB. A pritom je paradoxne rozmerovo mensia, lahsia, obsahuje menej trhaviny (ale ucinnejsiu) a je lacnejsia.

  Keby to Amici mysleli s bojom proti terorizmu skutocne vazne, tak by tu MOAB pouzili uz pred rokmi. Takto to cele naozaj nevyznieva viac nez len lacne PR a mozno ukazovanie svalov Sev.Korei. Trapne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka555
  17:48 14.04.2017

  Proti ruské, mnohem (3-4x) ničivějsí alternativě "otci bomb" je to nic...

  Proti ruské, mnohem (3-4x) ničivějsí alternativě "otci bomb" je to nic...

 • sanityangel1
  17:21 14.04.2017

  No tak, ted aspon vime, co to vlastne Amici vybombili.

  https://twitter.com/snowden...

  A to se vyplati, nejdrive zaplatit vystavbu a pak to vybombit. A muzeme to opakovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak, ted aspon vime, co to vlastne Amici vybombili.

  https://twitter.com/snowden...

  A to se vyplati, nejdrive zaplatit vystavbu a pak to vybombit. A muzeme to opakovat kolikrat chceme :)
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  16:24 14.04.2017

  armataratata (atd.)
  No v tom případě je ironie, že zatím jediný, kdo uvažoval o použití podobné bomby proti městu byli Američané u Tikrítu, když předpokládali fanatickou obranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  armataratata (atd.)
  No v tom případě je ironie, že zatím jediný, kdo uvažoval o použití podobné bomby proti městu byli Američané u Tikrítu, když předpokládali fanatickou obranu Saddámova rodiště.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  15:46 14.04.2017
 • armataratata
  15:42 14.04.2017

  Vymazat celé město? To by bylo v ruském stylu. Trefit podzemní bunkr, nebo na centimetr přesně prorazit strop jednoho konkrétního hangáru je složitější.

  Vymazat celé město? To by bylo v ruském stylu. Trefit podzemní bunkr, nebo na centimetr přesně prorazit strop jednoho konkrétního hangáru je složitější.

 • Grull
  15:21 14.04.2017

  Argonaut.CZ - Měli by mít Taťku všech bomb.
  Ale zase by s tím mohli pobít celou jednu frakci mírumilovných ručníků, pokud je nachytaj při nějakým mítingu :-)
  A nebo vymazat celý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ - Měli by mít Taťku všech bomb.
  Ale zase by s tím mohli pobít celou jednu frakci mírumilovných ručníků, pokud je nachytaj při nějakým mítingu :-)
  A nebo vymazat celý město.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  13:42 14.04.2017

  Mě by docela zajímalo, jak se počítají mrtví islamisté v podzemním, jistě zasypaném, komplexu.

  Tak uvidíme, kdy Rusové něco podobného vyzkouší na polygonu v Syrii.

  Mě by docela zajímalo, jak se počítají mrtví islamisté v podzemním, jistě zasypaném, komplexu.

  Tak uvidíme, kdy Rusové něco podobného vyzkouší na polygonu v Syrii.

 • jadernazima
  13:27 14.04.2017

  Tvrdit, že jedna bomba vyjde na 16 mio $ je holý nesmyls, není možné, aby stála nad 1 mio, náplň stojí kolem 100 000 USD + hliníková trubice a řízení.. To je asi vypočítané z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tvrdit, že jedna bomba vyjde na 16 mio $ je holý nesmyls, není možné, aby stála nad 1 mio, náplň stojí kolem 100 000 USD + hliníková trubice a řízení.. To je asi vypočítané z přemrštěného odhadu ceny vývoje "300 mio" a rozpočteno na počet kusů. Skutečnác ena vývoje i tak musela být nižší.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  12:52 14.04.2017

  Dnes byl aktualizován údaj o zabitých bojovnících IS - původní číslo 36 bylo zvýšeno na 82. Bomba zasáhla ve čtvrtek v 19:00 místního času (nikoliv ve středu ráno jak uvádí článek) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnes byl aktualizován údaj o zabitých bojovnících IS - původní číslo 36 bylo zvýšeno na 82. Bomba zasáhla ve čtvrtek v 19:00 místního času (nikoliv ve středu ráno jak uvádí článek) objekt IS s podzemní infrastrukturou v provincii Nagarhar, která leží na východě Afghánistánu a přiléhá k Pákistánu. Cílem nebyli bojovníci Talibanu (jak se také píše v článku), ale buňka IS. Podle Američanů má IS buňka v Afghánistánu cca 700 členů, sami Afghánci předpokládají spíše dvojnásobek. Před týdnem v této provincii zahynul člen amerických speciálních jednotek Mark De Alencar (1url.cz/Stk0y). Podle zveřejněných informací nebyly zaznamenány v souvislostí se svržením GBU-43/B civilní ztráty. Útok byl proveden v součinnosti s afghánskou vládou.

  PS: Rusko ve středu svým vetem v OSN zablokovalo vyšetřování chemického útoku v Sýrii. Z 15 čelnů Rady bezpečnosti byly proti vyšetřování pouze Rusko a Bolívie.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:19 14.04.2017

  Třeba těm bombám končí expirace a vzhledem k počtu není možné mrhat kusy na zkoušky. Tak udělali testy v reálu. A zbytek bomb rázem získal dalších 10 let.

  Třeba těm bombám končí expirace a vzhledem k počtu není možné mrhat kusy na zkoušky. Tak udělali testy v reálu. A zbytek bomb rázem získal dalších 10 let.

 • crusader
  12:19 14.04.2017

  No čekal jsem větší nadšení, vůbec při nadpisu šok a úžas.

  alexa, cena za zabití jednoho Talibance je nějakých 444 000 dolarů neboli nějakých 11 mil. Kč.

  Spíš mě zaujala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No čekal jsem větší nadšení, vůbec při nadpisu šok a úžas.

  alexa, cena za zabití jednoho Talibance je nějakých 444 000 dolarů neboli nějakých 11 mil. Kč.

  Spíš mě zaujala informace, že USA nemá žádný letoun, ze kterého je schopná GBU-43/B MOAB svrhnout. Podobně velké a těžké pumy (Grand Slam) se svrhávaly už za WW2 (i když MOAB je o něco víc než o metr delší než GS) i když z upravených Lancasterů

  Karlos, no už vidím C130 jak letí nad vzdušným prostorem Severní Koreje. Leda, že by si od Japonců půjčili nějaký piloty kamikaze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  12:15 14.04.2017

  Toto bol odkaz hlavne pre Severnú Kóreu...

  Toto bol odkaz hlavne pre Severnú Kóreu...

 • alexa123
  11:58 14.04.2017

  Podle deníku The New York Times vývoj pumy stal 300 milionů dolarů a jedna puma přijde na 16 milionů dolarů.

  ... ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že při explozi zahynulo 36 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle deníku The New York Times vývoj pumy stal 300 milionů dolarů a jedna puma přijde na 16 milionů dolarů.

  ... ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že při explozi zahynulo 36 radikálů.

  Radšej som ani neprepočítal, koľko stal život jedného radikála. Asi by som to nepredýchal. Budúci prezident asi zhodí atomovku aby zabil cca 100-200 radikalov.
  Skrýt celý příspěvek