Současnost a budoucnost polského tankového vojska

Současnost a budoucnost polského tankového vojska
Leopardy 2A4 projdou modernizací na standard Leopard 2PLM1 (nakonec pravděpodobně na PLM2) / PGZ S.A. (Zvětšit)

Teoreticky má Polsko jednu z největších flotil hlavních bojových tanků v rámci NATO. Asi 860 tanků je více než mají Francie, Německo a Itálie dohromady. Mnoho z tanků však bude nejpozději do několika let vyžadovat výměnu.

Co dál s polskými tanky?

V důsledku rozšiřování struktur, které probíhají již několik let, polské pozemní síly se rozrostou na 12 vojenských brigád (plus 2 aeromobilní a 17 brigád teritoriální obrany), z nichž většina bude mít tanky. Dva tankové prapory získají brigády číslo: 1, 9, 10, 19 a 34. Jeden prapor najdeme u brigád číslo: 2, 15 a 20.

Celkově to dává 13 tankových praporů, každý po 58 vozidlech, což znamená, že teoreticky v první linii najdeme 754 tanků. Více než stovka se používá pro školení nebo zůstává v záloze. Ve výzbroji jsou tanky T-72M/M1/​​M1D, PT-91, Leopard 2A4, Leopard 2A5 a Leopard 2PL. Jaký je čeká další osud?

Blízká budoucnost: vylepšení zavedených tanků

Nejpočetnější skupinou tanků jsou T-72 (382 vozidel). Nesplňují žádné z požadavků na moderní bojiště. Jejich výzbroj je zastaralá, tankům chybí systém řízení palby, pohonný systém nemá potřebný výkon (největší nevýhodou je nízká maximální rychlost při couvání), pancíř neposkytuje požadovanou ochranu ani proti ne příliš moderní munici atd. Některé z těchto tanků jsou navíc v tak špatném stavu, že je nelze vůbec opravit, nebo se oprava jednoduše z finančního hlediska nevyplatí (to platí minimálně u 60 tanků).

V posledních několika letech proběhla diskuse o modernizaci těchto tanků. Polský průmysl představil mnoho různých méně či více ambiciózních modernizačních návrhů. Ministerstvo obrany se hloubokové modernizace vzdalo a spokojilo se s renovací a úpravou maximálně něco přes 300 tanků za 1,749 milionu zlotých.


Nejpočetnějším tankem polské armády je starý T-72. Udržovat staré tanky v provozu vyžaduje od posádek a mechaniků hodně práce; větší foto / Maj. Artur Pinkowski

Renovaci v letech 2019 až 2025 zajistí konsorcium: PGZ S.A., ZM Bumar-Labedy S.A. (vedoucí konsorcia) a WZM S.A., s podporou subdodavatelů. Vzhledem k často vysokým nákladům na renovaci se pravděpodobně podaří upravit pouze 230 až 250 tanků (i když teoreticky je zapotřebí aspoň 290).

Úprava zahrnuje výměnu zastaralých sovětských systémů nočního vidění za moderní polské (POD-72 a PNK-72), střelec dále obdrží zaměřovač PCT-72, který obsahuje termovizní kameru KLW-1 Asteria třetí generace, rovněž polské výroby.

Další důležitější změnou je nahrazení komunikačních prostředků systémy rodiny FONET polské společnosti WB Group. Bylo také provedeno několik dalších menších změn. Prvních osm tanků s názvem T-72M1R bylo dodáno v prosinci 2019.


Tanky T-72M1R jsou jen mírně upraveny – jejich bojová hodnota se tak příliš nezvýší; větší foto / Bartłomiej Kucharski

O něco modernější je PT-91 Twardy – polská armáda jich má 232. Stejně jako český T-72M4CZ se jedná o modernizovaný T-72M1, ačkoli více než 90 polských tanků PT-91 nově vyrobil polský průmysl. 

Od T-72M1 se liší jednoduchým systémem řízení palby Drawa-T, přídavným reaktivním pancířem ERAWA / ERAWA 2, zesíleným podvozkem, výkonnějším pohonným systémem a řadou dalších drobných změn. Mnohem lepší varianta PT-91Ex (s „powerpackem“, modernějším systémem řízení palby, moderním stabilizačním systémem kanonu, volitelně s lepším pancéřováním) byla nabídnuta k exportu – malajská armáda koupila téměř 50 vozidel v konfiguraci PT-91M.

Model PT-91 lze modernizovat, ale to se v současnosti neplánuje – tanky byly kolem roku 2000 celkem dobré (a dokonce o 10 let později byl model PT-91M docela moderní), bohužel dnes jsou již zastaralé. Jedinou úpravou, které jsou tyto tanky během renovace podrobeny, je instalace termovizní sestavy s termovizní kamerou Asteria v zaměřovači střelce. Jak PT-91, tak i T-72 nemají moderní munici, i když bude možná zakoupena.


Modifikace tanků T-72M1R

Existuje asi 130 tanků Leopard 2A4 – Polsko koupilo v Německu celkem 142 vozidel (z toho 128 za symbolickou částku), které již v době nákupu první várky (128 tanků dodaných v letech 2002 až 2003) byly poněkud zastaralé (v některých ohledech byly dokonce horší než PT-91, např. byly hůř opancéřované). Proto vznikla potřeba jejich modernizace.

Dohoda z prosince 2015 stanovuje modernizaci 142 tanků na standard Leopard 2PL. Vedoucím konsorcia realizujícího práce je ZM Bumar-Labedy a zahraničním partnerem je Rheinmetall Landsysteme. Rozsah modernizace je poměrně velký a zahrnuje posílení pancíře věže na úroveň vyšší než u Leopard 2A5 (podle některých informací na úrovni Leopard 2A7), výměnu pohonů věže a stabilizačního systému děla za moderní elektrické systémy, modernizace zbraně (včetně instalace programátoru nábojů), modernizace systému řízení palby (včetně výměny termovizní kamery za Asteria), instalace APU (17 kW) a výměna či montáž mnoha dalších prvků.

Původní smlouva měla hodnotu 2,415 miliardy zlotých a práce na modernizaci 128 tanků měly skončit do konce listopadu 2020. V polovině roku 2018 vznikla příloha v hodnotě 305,8 milionu zlotých pro modernizaci dalších 14 tanků a zvýšení rozsahu modernizace zbývajících vozidel (standard Leopard 2PLM1: s řadou drobných změn ke zlepšení výkonu tanku).

Další příloha (v hodnotě 568,9 milionu zlotých) byla podepsána v prosinci 2019 a týkala se změn v renovací tanků. V současné době se očekává dokončení prací na 142 tancích v červenci 2023 – původně se modernizace posledních 14 vozidel očekávala v listopadu 2021.


PT-91 je modernizovaný T-72 (i když některé z nich byly vyrobeny jako nové). V současné době neexistují žádné velké plány na modernizace těchto tanků; větší foto / Bartłomiej Kucharski

Zdržení nastalo mimo jiné z důvodů drobných změn nahlášených provozovatelem po prototypových zkouškách. První tanky Leopard 2PL byly dodány v květnu 2020. Spolu s programem modernizace tanků Leopard 2A4 je realizován také program modernizace výcvikových zařízení. Do konce letošního roku polská armáda získá celkově až 20 tanků Leopard 2PL.

Od okamžiku dodání (2014 až 2015; byly získány spolu s dalšími 14 Leopardy 2A4) bylo 105 Leopardů 2A5 nejmodernější součástí polských obrněných sil. Tyto tanky neměly štěstí – nejprve byly odeslány (spolu s asi tuctem Leopardů 2A4) do 34. obrněné jízdní brigády, která neměla dostatek vojáků k jejich obsazení. Když probíhala rekonstrukce brigády, nařídil tehdejší ministr obrany Antoni Macierewicz převelení tanků k 1. obrněné brigádě, která měla vojáky, ale neměla zařízení k uskladnění tak velkého počtu tanků nebo k provádění výcviku poblíž posádky.

V současné době neexistují žádné plány na modernizaci těchto tanků, ale WZM S.A. vyvinul jednoduchý balíček ke zvýšení efektivity tanku. V pozorovacích a zaměřovacích prostředcích velitele a střelce byly instalovány moderní termovizní kamery Asteria, komunikační systémy byly nahrazeny digitálními (OBR CTM), kulomety MG3 zastoupily nové polské UKM-2000. Výše uvedený popis se týká návrhu představeného během vojenské výstavby MSPO 2019, dříve během MSPO 2018 byl představen upravený Leopard 2A5 s dálkově ovládanou střeleckou stanicí ZSMU-1276A3B nebo s mobilní kamufláží Berberys.

Nelze vyloučit, že Leopardy 2PL i Leopardy 2A5 projdou mezi lety 2028 až 2030 další modernizací. Nový modernizační balíček může využít německé zkušenosti s vývojem dalších variant Leopard 2 a polské zkušenosti, získané během prací na Leopardech 2PL a úpravě Leopardů 2A5.


Polský průmysl připravil několik nabídek modernizace T-72 a PT-91, které byly (zatím) ministerstvem obrany odmítnuty; větší foto / Bartłomiej Kucharski

Možná řešení „na zítřek“

Samozřejmě i modernizované tanky budou muset jednoho dne ukončit službu. Historicky prvním byl evoluční program T-72 v rámci řady PT, který bohužel skončil u PT-91Ex. Stručně řečeno, program zahrnoval tanky PT-91, PT-94 (PT-91Ex je vlastně realizovaný PT-94 bez několika funkcí), PT-97 (s novou svařovanou věží) a PT-2000 (zcela nový tank).

Po koupi tanků Leopard 2 byly práce na polském tanku ukončeny. Později se průmysl pokusil zaujmout armádu lehkým tankem Anders. Dokonce se podařilo zahájit program lehkého tanku (nazývaného Vůz blízké palebné podpory Gepard), ale ten byl v rané fázi ukončen, a to i kvůli příliš přísným požadavkům armády.

Možná je to dobře, protože lehce obrněné tanky jsou dobré pro aeromobilní jednotky (jako MPF nebo Sprut-SD) nebo pro boj v jihovýchodní Asii (jako Typ 15 nebo Harimau), ale ve střední Evropě znamená lehké brnění těžké ztráty. V roce 2016 se v rámci přezkumu strategické obrany (SOP) předpokládalo, že Polsko potřebuje hlavní bojové tanky (MBT). Do roku 2030 mělo Polsko začít nakupovat nové tanky a koupit jich až 800. Program nového tanku se jmenoval Nový hlavní bojový tank Vlk.

Doposud byly zahájeny pouze analytické a koncepční práce. Kdy skončí – není známo. Požadavky armády nejsou explicitní, i když z útržků informací lze usoudit, že polská armáda hledá moderní tank s vysokou palebnou silou (spíše 130mm kanónem), váhou méně než 60 tun, dobře pancéřovaný a s dobrou mobilitou. Pouhá informace o tak velkém programu (samotné náklady na vývoj a nákup tanků mohou dosáhnout 50 miliard zlotých; 295 miliard Kč, 11 miliard euro) však vyvolala velký zájem několika zahraničních společností. Níže uvádíme několik možností. Mimochodem stojí za zmínku, že podle SOP lze po roce 2020 zakoupit malý počet tanků 3. generace.


Polsko získalo celkem 142 Leopardů 2A4. Už v době přijetí první série nebyly příliš moderní; větší foto / Kamil Oślizło

Jednou z prvních možností, diskutovanou v letech 2017 až 2018, byla možnost zahájit stavbu a následnou výrobu nového polského tanku pomocí domácího průmyslu. Ne příliš drahé prototypování relativně levného tanku mělo trvat dva roky. Pravděpodobně zástupci společnosti PGZ S.A. uvažovali o konstrukci tanku připomínajícího PT-16 (jeden z návrhů na modernizaci T-72 a PT-91 se svařovanou věží, 120mm kanónem a powerpackem), i když s výrazně upraveným podvozkem. Návrh nevzbudil zájem.

Rovněž selhalo navrhování nového hlavního bojového tanku ve spolupráci s koncernem Rheinmetall. Tato myšlenka byla opuštěna po několika letech diskusí. V poslední době se média zaměřila hlavně na tři možnosti výměny tanků polské armády.

Nejviditelnější možností se zdá být připojení k francouzsko-německému konsorciu, které buduje „systém“ MGCS (Main Ground Combat System), ve kterém bude tank příští generace jen jedním ze subsystémů.

Polské orgány projevily o tento projekt zájem několikrát, ale zájem opadl. Podle některých zpráv navíc Francouzi po určitou dobu odmítali účast Polska v programu, ale to se počátkem roku 2020 rozhodně změnilo – prezident Macron během své oficiální návštěvy v Polsku dokonce vyzval polské orgány, aby se k programu připojily.


Modernizací může projít 105 tanků Leopard 2A5 polské armády; větší foto / Bartłomiej Kucharski

Dosud však obě strany neudělaly nic pro to, aby Polsko připojily k Francii a Německu. Pravděpodobně nebude možné skutečně vstoupit do konsorcia, dokud Francouzi a Německo nedokončí diskusi o konečných podmínkách spolupráce a o podobě budoucího tanku a doprovodných systémů – což znamená, že připojení jiných zemí k programu se uskuteční až v letech 2025 až 2026.

MGCS se navíc do výroby dostane až kolem roku 2035 až 2038, což je trochu pozdě. Zřejmě také půjde o relativně drahý systém. Kromě toho je třeba pamatovat na osud prvního francouzsko-německého tanku („otce“ AMC-30 a Leopard 1) – program skončil kvůli rozdílům mezi stranami. MGCS možná čeká stejný osud.

V médiích nejčastěji rezonuje nabídka korejské společnosti Hyundai Rotem zahrnující vylepšenou verzi K2 (ve skutečnosti nového tanku) pod názvem K2PL Vlk (jasný odkaz na název programu nového tanku pro polskou armádu). Za poslední čtyři roky se Korejci několikrát pokusili Poláky zaujmout jejich tankem, K2 byl představen polským vojákům jak na výstavách, tak na cvičišti.


Polské tanky mají v současné době jen malou zásobu moderní německé 120mm munice – budou potřeba dodávky nové munice, nejlépe polské výroby, a také 125mm munice; větší foto / Bartłomiej Kucharski

Verze K2PL se zásadně liší od oroginální verze K2. Na MSPO 2020 představené modely obou tanků K2 a K2PL jasně ukázaly rozdíly. K2PL má mít především úplně novou, lépe pancéřovanou (zjevně v souladu s polskými požadavky – ty jsou neznámé, ale před více než 20 lety byla po novém tanku vyžadována ochrana proti kinetickým projektilům na úrovni 700 mm RHAe a 1000 mm RHAe proti HEAT munici; současné požadavky zřejmě nejsou nižší) a prostornější věž (Poláci jsou vyšší než Korejci, takže potřebují více místa). Prodloužený a zvětšený trup získal navíc jeden pár pojezdových kol. Hmotnost tanku vzrostla na 60 tun, i když podle navrhovaných změn spíše mluvíme o 65 až 67 tunách. Základní pancíř by byl posílen reaktivním pancířem a aktivním systémem ochrany.

Nabízená výzbroj je totožná s K2, tedy kromě polských kulometů nebo dálkově ovládaných zbraňových modulů. Je nabízená polonizace tanku, tj. při jeho výrobě se počítá s díly navrženými a vyrobenými v Polsku, a kromě toho společnost Hyundai Rotem ujišťuje, že je možné poskytnout technickou dokumentaci, možná i k výrobě celého tanku v Polsku.

Není jasné, zda je to vůbec možné, protože lze použít německý powerpack (jako v první sérii K2) nebo výhradně korejský powerpack – ale zatímco korejský tankový motor Doosan funguje bezchybně, korejská převodovka bohužel stále vykazuje velké problémy.


 Při modernizaci polských Leopardů lze využít německé know-how; větší foto / Rheinmetall

Projekt je naplánován do tří fází: prototypování K2PL a specializovaných vozidel (vozidla technické podpory, vyprošťovací a servisní tank atd.) proběhne v letech 2022 až 2024. V letech 2025 až 2028 začne výroba úvodní série v Koreji (s proškolením polských pracovníků) a po roce 2028 začne masová výroba v Polsku. V praxi ale lhůty závisejí na datu podpisu smlouvy (která ostatně neexistuje) a na tom, zda během procesu vzniknou nějaké problémy (viz: historie převodovky).

Je také obtížné říct, zda partneři Hyundai (např. výrobce motorů Doosan) se ochotně podělí o práva na licenční výrobu svých produktů. Velmi zajímavou možností je účast jihokorejské vlády na financování první fáze programu (formou půjčky i grantu).

Mluvíme o tanku, který má posádku, velkou věž, relativně velký trup, je vyzbrojen 120mm kanónem, bez umělé inteligence a bez možností spolupráce s robotickými vozidly, což se tedy koncepčně příliš neliší od moderních verzí vozidel navržených v 70. letech minulého století – pouze v tom, že při optimistickém průběhu K2PL vstoupí do služby téměř 50 let po Leopardu 2.

Mnohem zajímavější perspektivou se tedy zdá být nabídka spolupráce na K3 – korejském tanku nové generace – o kterém se však ví velmi málo, snad kromě toho, že půjde o velmi moderní tank, pravděpodobně vyzbrojený 130mm kanónem, a že do služby vstoupí až v letech 2038 až 40, tedy pro polské potřeby docela pozdě.


Polské pokusy postavit zcela nový hlavní bojový tank selhaly. Po nějakou dobu byla populární myšlenka na stavbu lehkého tanku (na obrázku lehký tank Gepard) / OBRUM Sp. Z o.o.

Přesto se zdá, že Hyundai Rotem nabízí jako náhradu za T-72 a PT-91, ale i K2PL a Leopard 2 právě tank K3.

Může si ale Polsko dovolit tak častou změnu typu tanků (asi po 10 letech)? Je to velmi pochybné. Možná lepší je přesvědčit Korejce pro jinou variantu spolupráce: snad vytvoření zcela nového tanku založeného na polských a korejských prvcích, vyráběný v Polsku a pro polskou armádu, ale s mnohem lepší perspektivou do budoucnosti než K2?

Druhou v médiích oblíbenou možností je takzvaná italská varianta. Italský průmysl (především koncern Leonardo, který v Polsku vlastní PZL Swidnik) i italská vláda opakovaně vyjádřili ochotu spolupracovat s Polskem na stavbě nového hlavního bojového tanku. Kromě Polska, státní tajemník italského ministerstva obrany Angelo Tofalo, zmínil také Španělsko a Rakousko jako potenciální partnery – Itálie zřejmě hledá několik evropských zemí, aby získala další prostředky z rozpočtu Evropské unie (možná je to příležitost pro další země, např. Rumunsko nebo Česko?).

Italská vláda zcela nevylučuje vstup do konsorcia MGCS, ale Tofalo na začátku roku 2019 výslovně uvedl, že Italové nejsou spokojeni s podmínkami, které Francie a Německo nabízí Italům v programu MGCS (neoficiálně je nabízený podíl pouze 5 %).


V únoru francouzský prezident oficiálně pozval Polsko k účasti v programu MGCS. Obrázek ukazuje „evropský“ tank společnosti Rheinmetall; větší foto / Rheinmetall

Italský tank nové generace, známý jako Futuro Carro da Battaglia, by vstoupil do služby o něco dříve než jeho konkurenti, a to v roce 2032 (podle jiných zdrojů v roce 2035). Italové plánují koupit 257 tanků, aby nahradili stárnoucí a ne příliš úspěšný Ariete – s ohledem na polské plány na nákup až 800 tanků (i když ve skutečnosti bude tento počet pravděpodobně nižší), budou tedy Italové v případném konsorciu méně významnou stranou.

Italové podle některých zdrojů nabízejí Polsku mnohem širší spolupráci: v programech vrtulníků určitě existuje široká italská nabídka (např. AW249 jako útočný vrtulník, jako náhrada starých Mi-24), ve kterém by byli Italové vedoucí zemí, a jsou možné i další společné programy (mimo jiné italská armáda brzy začne hledat nástupce bojového vozidla pěchoty Darda a nové vozidlo  musí být plavby schopné – jako polský Borsuk, takže se nabízí příležitost pro polský průmysl).

Proto jsou možnosti spolupráce široké a potenciálně zahrnují řadu vzájemně výhodných programů, a to i na zahraničních trzích. Určitou překážkou mohou být ne příliš pozitivní zkušenosti s polsko-italskou průmyslovou spoluprací, která nebyla vždy dokonalá. Zatím je známo, že polské ministerstvo obrany analyzuje italskou nabídku. Ministr Blaszczak potvrdil polský zájem o účast v programu v rámci projektu evropské mezistátní spolupráce PESCO.


Tank K2 byl několikrát ukázán zástupcům polské armády; větší foto / Generální štáb polských ozbrojených sil

Poslední variantou, která se v médiích objevuje poměrně často, je nákup amerických Abramsů. Ve skutečnosti půjde o selhání polských plánů na modernizaci nejen ozbrojených sil, ale také ekonomiky, protože zkušenosti Varšavy jasně ukazují, že Američané nejsou dobrým partnerem, pokud jde o přenos technologií (další věc je, že na to Varšava jednoduše přistupuje).

Od konce 90. let se pravidelně vrací myšlenka koupit několik stovek modernizovaných tanků Abrams. Jde o velmi dobré, ale zároveň velmi provozně nákladné a těžké tanky (M1A2C, také známý jako M1A2 SEP v3, váží přes 70 tun) a drtivá většina peněz z jejich renovace, modernizace a údržby skončí v zahraničí.

Kromě toho Abrams vznikl na konci 70. let a navzdory skutečnosti, že je neustále modernizován (velmi úspěšně), má tato konstrukce svá omezení. Nákup nového tanku dnes znamená, že bude používán minimálně 30, možná 40 let, tj. buď nám po roce 2050 zůstanou zcela zastaralé tanky, nebo je budeme muset relativně rychle vyměnit, což polský vojenský rozpočet pravděpodobně neumožní.


Jasně viditelné rozdíly mezi K2 (v popředí) a K2PL; větší foto / Bartłomiej Kucharski

Jaká bude budoucnost?

Pravděpodobně lze ignorovat další možnosti nákupu tanků – Turecko se nejeví jako spolehlivý partner, Indie je stále spíše kupujícím obrněné techniky, Izrael má příliš specifické potřeby, stejně jako Švédsko, zatímco Ukrajina, která deklaruje svůj záměr vyvinout nový tank do roku 2025, pravděpodobně nemá technologické možnosti k naplnění těchto prohlášení.

Polsko pravděpodobně nedokáže samo vyvinout a vyrobit hlavní bitevní tank a koupit ho v tak velkém množství, aby se program stal ziskový. To je způsobeno nedostatečným rozpočtem ministerstva obrany a nedostatkem několika klíčových technologií (zatímco ostatní prvky tanku může zajistit polský stát nebo soukromý průmysl, není dostupný žádný kanón a powerpack).

Proto stojí za to hovořit s jinými zeměmi – jedná se o politické rozhodnutí, a proto stojí za to hledat především mezi zeměmi, se kterými má Varšava společný zájem nebo kulturu. Dá se poněkud zlomyslně napsat, že nejpravděpodobnějším je nákup Abramsů, vzhledem k nákupní politice posledních let, ale jednoznačný soud nelze vydat předem – je také možné nepřijmout žádné rozhodnutí a panicky procitnout za 10 let ...


Italský průmysl a vláda mají zájem na vývoji nového tanku společně s Polskem a Španělskem. V Itálii by nahradil ne příliš úspěšný Ariete; větší foto / Italské ministerstvo obrany

Je jasně vidět, že Polsko potřebuje nový tank relativně rychle. Není divu, že drtivá většina polských tanků jsou zcela zastaralá vozidla a některá z nich pravděpodobně nejsou vhodná k opravě. Myšlenka na nákup tanku 3. generace (Leopard 2, Abrams, K2) se tedy na první pohled nezdá špatná. Na druhou stranu, pokud dnes koupíme velké množství tanků současné generace, nebudeme mít kolem roku 2035 až 2040 dostatek peněz na nákup nových tanků – a Polsko opět zůstane pozadu.

Zdá se tedy, že myšlenka na nákup dvou až čtyř tankových praporů 3. generace po roce 2020 nemusí být tak špatná. Nejlepší volbou je zřejmě Leopard 2, protože Polsko pro ně již má celý logistický řetězec a základnu pro opravy. Možná lze domluvit v Polsku montáž tanků Leopard 2 na základě licence.

Levnější je koupit použité tanky, ale ty v tak velkém počtu pravděpodobně nebudou na trhu dostupné, s výjimkou amerických Abramsů. S možným nákupem tanků 3. generace by se však mělo zacházet jako s druhem protézy, nikoli jako s cílovým řešením. Je možné, že Polsko bude nuceno zahájit skutečnou modernizaci tanků T-72 a PT-91, aby mělo tanky s rozumnými parametry až do vytvoření nové generace tanků – doufejme, že s největším možným podílem polského průmyslu.

Vedoucí společností na polské straně se pravděpodobně stane Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (zejména ZM Bumar-Labędy, bývalý polský výrobce tanků), ale svou roli mohou sehrát také soukromé společnosti jako WB Group, Kenbit nebo Teldat, které se specializují na elektronická zařízení.


Při vytváření zařízení pro nový tank bude nutné obnovit školní zařízení – to může polský průmysl udělat samostatně; větší foto / OBRUM Sp. z o.o.​

Bez ohledu na to, kdy a jaké bude rozhodnutí, v souvislosti s výměnou velké flotily tanků bude polská armáda a ministerstvo obrany v příštích 30 letech čelit obrovskému organizačnímu a finančnímu úsilí. Popravdě nákup až 800 tanků se zdá být nejistou záležitostí (nákup 500 vozidel nové generace bude úspěch), ale je jisté, že ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie Polsko koupí mnoho tanků.

Kromě tanků polská armáda musí koupit také 150 až 200 dalších vozidel: mostní tanky, servisní vozidla a vozidla technické podpory. Kromě toho budou zapotřebí nová logistická zařízení, výcviková a školící zařízení a garáže budou pravděpodobně vyžadovat modernizaci.

Samotný koncept nového tanku je revolucí sám o sobě: jak polská armáda přistoupí k výzvám související s přítomnosti umělé inteligence na palubě tanku, ke spolupraci s robotickými vozidly (která je také nutné dokoupit!), k rozhraním na principu rozšířené reality atd.? V souvislosti se zavedením nového vozidla a pozemních vozidel bez posádky může být také nutné změnit organizaci polských obrněných sil. Polští představitelé s rozhodovací pravomocí čelí mnoha problémům a čas běží rychleji a rychleji.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

Polský pohled: Posilování americké armády v Polsku

15. srpna, během Svátku polského vojska (Święto Wojska Polskiego), byla podepsána dohoda o posílení ...

Jihokorejský tank K2PL pro polskou armádu

Jihokorejská společnost Hyundai Rotem na polské vojenské výstavě MSPO 2020 představila model ...

Bojová vozidla pěchoty pro Visegrádské armády

Do přelomu 80. a 90. let byly armády zemí Visegrádské skupiny (V4) součástí armád Varšavské smlouvy, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Proxy
    15:49 18.11.2020

    Obecně bych řekl, že málo států si může dovolit kupovat/vyrábět ty absolutně nejnovější prostředky. U Poláků si myslím jde i o komu poputují prostředky – u větších armád lze ...Zobrazit celý příspěvek

    Obecně bych řekl, že málo států si může dovolit kupovat/vyrábět ty absolutně nejnovější prostředky. U Poláků si myslím jde i o komu poputují prostředky – u větších armád lze nakrmit více vlků – tady údržba, tady facelift, tady refit, tady nový projekt. Současně to asi uchlácholí jednotlivé zastánce, protože by mohlo být hůř. Sjednocovací koncepce by byla praktická, ale podporu asi mít nebude.

    V Čechách budu rád, pokud se dokončí nová BVP a pořídí osvědčené hard-kill APS aspoň pro expediční kusy. :/Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:13 18.11.2020

    V Norském tendru se rozhodne mezi K2 a Leopardem 2A7V. Osobně beru jako překvapující právě postup Leopardu 2A7V, jelikož stávajících 2A4 se chtějí rychle zbavit. Korejci mají ...Zobrazit celý příspěvek

    V Norském tendru se rozhodne mezi K2 a Leopardem 2A7V.
    Osobně beru jako překvapující právě postup Leopardu 2A7V, jelikož stávajících 2A4 se chtějí rychle zbavit. Korejci mají docela dobrou výhodu v norském zavedení houfnic K9 a určitě budou chtít protlačit do Evropy i svůj tank, tedy cena asi bude zajímavá. Leopard zase bude mít lepší pancéřování a Norové k nim mají již vybudované zázemí (podpůrná vozidla atd.). Vypadá to na velmi vyrovnané šance a hodně se těším na výsledek.

    Celkově si myslím že bude důležité sledovat cenu, jelikož počet tanků je docela podobný našim. Od Holanďanů koupili 52 kusů a aktuálně je provozuschopných cca třicet.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
      15:49 18.11.2020

      A wiesz dlaczego chcą kupić nowe - a nie modernizować stare? Właśnie - bo to jest wyjaśnienie dlaczego Finowie kupili A6 - a A4 przenieśli do rezerwy, dlaczego dlaczego ani Grecy ...Zobrazit celý příspěvek

      A wiesz dlaczego chcą kupić nowe - a nie modernizować stare?

      Właśnie - bo to jest wyjaśnienie dlaczego Finowie kupili A6 - a A4 przenieśli do rezerwy, dlaczego dlaczego ani Grecy ani Hiszpanie nie modernizowali A4 i dlaczego Leopard 2PL nie jest Leopardem 2A6/7Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        17:57 18.11.2020

        když chcete udělat z Leopardu 2A4 pořádný tank (2A7V) musíte na to jít jako Němci a všechno kompletně rozebrat aby zůstala jen krusta. Ve výsledku je to drahé jako fungl nový tank ...Zobrazit celý příspěvek

        když chcete udělat z Leopardu 2A4 pořádný tank (2A7V) musíte na to jít jako Němci a všechno kompletně rozebrat aby zůstala jen krusta. Ve výsledku je to drahé jako fungl nový tank což nemá moc smysl. Taky pro Maďarsko se budou dělat fungl nové v Řecku, tak by tomu bylo stejně i v případě Norska.Skrýt celý příspěvek

        • Lukas
          20:30 18.11.2020

          Lepiej... Wymiana gniazd wahaczy oraz samych wahaczy i drążków skrętnych Gruntowna przebudowa wieży W zasadzie tylko power-pack zostaje bez zmian Do tego inne ...Zobrazit celý příspěvek

          Lepiej...
          Wymiana gniazd wahaczy oraz samych wahaczy i drążków skrętnych
          Gruntowna przebudowa wieży

          W zasadzie tylko power-pack zostaje bez zmian

          Do tego inne niuanse...
          Generalnie zrobienie to jest równie skomplikowane co zrobienie z T-72M1 nowoczesnego czołgu.Skrýt celý příspěvek

          • Rase
            19:46 19.11.2020

            Však ano, z těch všelijakých verzí Leopardů, z nich se postavily 2A7V pro Bundeswehr, zůstalo jen to holé železo. Reálně by byl asi dost problém rozeznat tuhle přestavbu od nově ...Zobrazit celý příspěvek

            Však ano, z těch všelijakých verzí Leopardů, z nich se postavily 2A7V pro Bundeswehr, zůstalo jen to holé železo. Reálně by byl asi dost problém rozeznat tuhle přestavbu od nově vyrobeného kusu. Oproti tomu 2PL má mnohem ekonomičtější koncept a hodně toho z původního 2A4 zůstává.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    00:04 18.11.2020

    FantomasMan: Budem primárne reagovať na teba. Už od rozmachu pozemnej obrnenej techniky na frontoch v prvej svetovej vojne nepriateľ prišiel na fakt, že tank je veľmi ...Zobrazit celý příspěvek

    FantomasMan: Budem primárne reagovať na teba.

    Už od rozmachu pozemnej obrnenej techniky na frontoch v prvej svetovej vojne nepriateľ prišiel na fakt, že tank je veľmi jednoduché zničiť zo vzduchu, keďže jeho hlavné zbrane sú určené na ničenie pozemných cieľov, takmer je nimi nemožné ničiť rýchlo letiace vzdušné ciele a pancier tanku býva najslabší práve z vrchu.

    A tento fakt sa za viac než 100 rokov boja nezmenil. Evolúcia nastala len v zbraniach, ktoré sa na bojisku používajú. Tanky sa zlepšili v parametroch mobility, ochrany, výzbroje, pozorovacích prostriedkov, výcviku osádok, potom nastal pokrok vo vzdušnej technike schopnej ničiť obrnenú pozemnú techniku, od jednoduchých bômb vyhadzovaných z kokpitu dvojplošníkov po presne navádzanú muníciu a dróny. A zas sa zlepšili schopnosti pozemnej techniky ničiť tú vzdušnú pomocou protivzdušných zbraní. Tento kolotoč predsa nie je nič nové pod slnkom, svedčí tomu tlak na opätovné začlenenie mobilných prostriedkov VSHORAD a SHORAD v amerických vojskách, výskum laserových zbraní a zbraní elektronického boja voči drónom. Napriek tomu má tank nezastupiteľné miesto na bojisku.

    Bez protivzdušnej obrany sa jednoducho tanky vždy stanú lacnou "potravou" pre letectvo. To je holý fakt od frontov prvej svetovej vojny, cez bitky o El Alamein, Arracourt, Ardeny, Kursk po Púštnu búrku a mnohé ďalšie, po novom aj Náhorný Karabach. Len si stačí zopakovať históriu, a kto ju nepozná tak ten si ju bohužiaľ zopakuje takto neblaho ako arménske jednotky.Skrýt celý příspěvek

  • FantomasMan
    07:43 17.11.2020

    Začínam byť sketik ohľadom tankov. Prečo ? Nuž aktuálne sme videli ako Azerbajdžan "lahko a lacno" ničil tanky pomocou dronou. Bolo to ako na bežiacom páse...

    Začínam byť sketik ohľadom tankov. Prečo ? Nuž aktuálne sme videli ako Azerbajdžan "lahko a lacno" ničil tanky pomocou dronou. Bolo to ako na bežiacom páse...

    • Lukas
      09:21 17.11.2020

      A to Armenia ma nowoczesne systemy przeciwlotnicze oraz EW?

      To jednak konflikt w warunkach innych niż w Europie...

      A to Armenia ma nowoczesne systemy przeciwlotnicze oraz EW?

      To jednak konflikt w warunkach innych niż w Europie...

    • Jackob25
      10:58 17.11.2020

      Som si istý že pri vývoji novej generácie tankov sa počíta aj s dronmi. Kedysi tanky boli kus železa na pasoch. Dnešné tanky môžu vážiť aj 60 ton a sú schopné ísť 70 km/h. Tanky sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Som si istý že pri vývoji novej generácie tankov sa počíta aj s dronmi. Kedysi tanky boli kus železa na pasoch. Dnešné tanky môžu vážiť aj 60 ton a sú schopné ísť 70 km/h. Tanky sa posúvali spolu s dobou a verím že aj nová generácia prinesie pokrok.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      11:24 17.11.2020

      To není žádný důkaz jak skvělé jsou speciálně drony, ale ukazuje to starou známou skutečnost, že letectvo rozmázne prakticky cokoli mimo povstalců. A statické obranné pozice ...Zobrazit celý příspěvek

      To není žádný důkaz jak skvělé jsou speciálně drony, ale ukazuje to starou známou skutečnost, že letectvo rozmázne prakticky cokoli mimo povstalců. A statické obranné pozice tuplem.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      11:26 17.11.2020

      Je to jen další z nových zbraní. Nebude trvat dlouho a výrobci přijdou s nějakou aktivní ochranou proti útoku dronů. Systémy jako je Trophy třeba také půjde upravit pro krytí ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to jen další z nových zbraní. Nebude trvat dlouho a výrobci přijdou s nějakou aktivní ochranou proti útoku dronů. Systémy jako je Trophy třeba také půjde upravit pro krytí vrchní části tanků a BVP. Což je vlastně jen další ironie toho, že se s takovými systémy u našich BVP snad ani nepočítá.Skrýt celý příspěvek

      • JP--
        16:28 17.11.2020

        Já vždycky doufám, že tyhle chyby dělá naše dementní ministerstvo a ne generálové, ale občas mě červíček hlodá, že by přece jenom snad armada do vyzbroje mohla mluvit.

        Já vždycky doufám, že tyhle chyby dělá naše dementní ministerstvo a ne generálové, ale občas mě červíček hlodá, že by přece jenom snad armada do vyzbroje mohla mluvit.

    • zdeno
      16:37 17.11.2020

      myslíte? -je třeba mít samohybné PL prostředky moderního typu v sestavě (s programovatelnou municí), dron a řízená střela z něj je jen malé pomalé letadlo, nebo nějaký obranný ...Zobrazit celý příspěvek

      myslíte? -je třeba mít samohybné PL prostředky moderního typu v sestavě (s programovatelnou municí), dron a řízená střela z něj je jen malé pomalé letadlo, nebo nějaký obranný aktivní systém, to co s Armény by v Izraeli dost nefungovaloSkrýt celý příspěvek

    • apache
      16:56 17.11.2020

      Moderní tank musí být součástí moderní armády. Takové, která disponuje efektivním protiopatřením. Arménie není dobrým příkladem moderní armády, stejně tak její tanky se nedají ...Zobrazit celý příspěvek

      Moderní tank musí být součástí moderní armády. Takové, která disponuje efektivním protiopatřením. Arménie není dobrým příkladem moderní armády, stejně tak její tanky se nedají nazvat moderními.Skrýt celý příspěvek

  • Dzin
    20:12 16.11.2020

    Jen bych si dovolil upozornit na chybu, která se běžně vyskytuje u hmotnosti amerických tanků a souvisí s rozdílným hmotnostním systémem v Evropě a USA. V článku se uvádí, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen bych si dovolil upozornit na chybu, která se běžně vyskytuje u hmotnosti amerických tanků a souvisí s rozdílným hmotnostním systémem v Evropě a USA.

    V článku se uvádí, že hmotnost M1A2C (SEP v3) je přes 70 tun. Sice hodnota je správná, přesně činí 73,6, ale nejedná se o (metrické) tuny, ale o tzv. krátké tuny (short tons) což je 2000 liber a v USA se běžně uvádí jen jako tuny (tons). Skutečná hmotnost Abramse ve zmíněné verzi je tedy necelých 66,8 (metrických) tun.Skrýt celý příspěvek

    • Tromp
      21:41 16.11.2020

      Niekoniecznie. Są dwie wersje: jedne podają 72,5 tony metrycznej, inne 80 ton krótkich. Być może faktycznie pojawił się gdzieś błąd polegający na tym, że ktoś 72,5 ton krótkich ...Zobrazit celý příspěvek

      Niekoniecznie. Są dwie wersje: jedne podają 72,5 tony metrycznej, inne 80 ton krótkich. Być może faktycznie pojawił się gdzieś błąd polegający na tym, że ktoś 72,5 ton krótkich wziął za tony metryczne i przeliczył to na 80 ton krótkich. Choć faktycznie w pełni opancerzony Abrams z Trophy waży (czy też ma ważyć, bo nie znam zdjęcia wozu w takiej konfiguracji) 81 ton krótkich, czyli około 73 tony metryczne.Skrýt celý příspěvek

  • JP--
    19:57 16.11.2020

    Ono u nás to není lepší T-72 se rozpadají a ten facelift co se plánuje je jen prodlužování agónie a vyhazování peněz. Koupit/pronajmout jak Maďaři 50 leopardů A7, s APS a nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono u nás to není lepší T-72 se rozpadají a ten facelift co se plánuje je jen prodlužování agónie a vyhazování peněz. Koupit/pronajmout jak Maďaři 50 leopardů A7, s APS a nějakou základní network kapacitou, programovatelnou municí do 120mm a dalších 30 let nic neřešit, maximálně sledovat kam se svět vrhne. Čekání na euro tank se minimálně 15 -20 let protáhne a přinejhoším se ty A7my dají prodat dál.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      10:02 18.11.2020

      problémem je rozpočet. Všechno je to krásné, ale dalších sedm let na tanky nebudou peníze, a pokud KSČM vyjde zkrácení rozpočtu, tak na to nebudou peníze minimálně dalších deset ...Zobrazit celý příspěvek

      problémem je rozpočet. Všechno je to krásné, ale dalších sedm let na tanky nebudou peníze, a pokud KSČM vyjde zkrácení rozpočtu, tak na to nebudou peníze minimálně dalších deset let.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    19:26 16.11.2020

    Nejlepší volbou je pro Poláky nakoupit pro pár praporů nové ´Leopardy 2A7 a vyřadit T-72. S Leopardy už mají zkušenosti a zázemí. Nic lepšího než 2A7 teď neexistuje, jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejlepší volbou je pro Poláky nakoupit pro pár praporů nové ´Leopardy 2A7 a vyřadit T-72. S Leopardy už mají zkušenosti a zázemí.
    Nic lepšího než 2A7 teď neexistuje, jeho nástupce bude pro Poláky dostupný až za 20 let. Čili by měli pro pár praporů dvě desetiletí to nejlepší co můžou mít, zbytek můžou průběžně modernizovat a pak okolo 2040 vybírat z nových tanků (Leo3, K3..)Skrýt celý příspěvek

  • Jackob25
    18:26 16.11.2020

    Ta italska cesta by nebola zlá ale akú dobu by trvalo postaviť nový tank a koľko by to stálo? Obzvlášť keď Poliaci potrebujú vyradiť a nahradiť veľký počet zastaralých t72 tak si ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta italska cesta by nebola zlá ale akú dobu by trvalo postaviť nový tank a koľko by to stálo? Obzvlášť keď Poliaci potrebujú vyradiť a nahradiť veľký počet zastaralých t72 tak si nemyslím že by sa vybrali touto cestou. Pokiaľ by Francúzi a Nemci skutočne chceli Poľsko aby sa podieľalo na vývoji nového tanku tak už by Poľsko bolo súčasťou projektu a vývoj + výroba tohto tanku ešte potrvá takže tuto možnosť si myslím môžme taktiež dočasne vyradiť. Myslím ze Poliaci pôjdu s najväčšou pravdepodobnosťou po abramsovi alebo k2pl. Zastaralost po 20-30 rokov si myslím ze nebude problém keď sa pozrieme že najväčším nepriateľom pre Poľsko je Rusko a to samo nedokáže vyrábať moderné tanky (armaty) a namiesto toho aby spravili niečo rozumné čo by ich tankovej armáde skutočne pomohlo tak znova idú vyvíjať nový super ultra moderný tank ktorý je ešte lepší než nefunkčná armata a už o pár rokov ju má aj nahradiť. Keďže Česko a Slovensko taktiež potrebujú tanky predpokladám že výber tanku bude závisieť aj od toho čo vyberie Poľsko.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:22 16.11.2020

    Abramsy by boli dobrým riešením pre "medzeru" ... https://defence-blog.com/news/... Tých je dosť... sú moderné .. s NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Abramsy by boli dobrým riešením pre "medzeru" ...

    https://defence-blog.com/news/...

    Tých je dosť... sú moderné .. s NATO kompatibilné. Samozrejme od ideálu majú ďaleko, ale ako ten prechodový typ by taká stovka-dve Poliakom stačila. Minimálne starých strojov T-72 by sa mohli okamžite zbaviť ...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:59 16.11.2020

      Má to zmysel investovať do výcviku a zázemia len aby preklenuli hluché obdobie?

      Má to zmysel investovať do výcviku a zázemia len aby preklenuli hluché obdobie?

      • Tromp
        18:40 16.11.2020

        Najlepsze byłyby moim zdaniem Leopardy. Mamy centra obsługi technicznej, potrafimy je modernizować, mamy zaplecze szkolne (na jednym ze zdjęć jest stanowisko instruktora do ...Zobrazit celý příspěvek

        Najlepsze byłyby moim zdaniem Leopardy. Mamy centra obsługi technicznej, potrafimy je modernizować, mamy zaplecze szkolne (na jednym ze zdjęć jest stanowisko instruktora do urządzenia szkolnego dla kierowcy Leoparda 2 - urządzenie polskiej produkcji) i "znamy" te czołgi. Niestety Leopardów na sprzedaż nie ma. Hiszpania prawdopodobnie mogła by sprzedać 53 czołgi, ale to za mało nawet dla 1 batalionu, a poza tym podobno są one w bardzo złym stanie. Trzeba by kupić nowe, a to kosztuje... Choć może byłoby to tańsze od remontu i modernizacji czołgów hiszpańskich ;)Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          18:55 16.11.2020

          Leopardy by boli isto technicky lepšia možnosť ... kompatibilné, zabehané .... ale problém by bol termín a cena ... určite násobne drahšie ako americké, lebo už voľné na trhu nie ...Zobrazit celý příspěvek

          Leopardy by boli isto technicky lepšia možnosť ... kompatibilné, zabehané .... ale problém by bol termín a cena ... určite násobne drahšie ako americké, lebo už voľné na trhu nie sú a čo si pamätám tie španielske sú v dosť mizernom stave ...Skrýt celý příspěvek

          • Tromp
            19:02 16.11.2020

            Nie sądzę, by były droższe. Abramsy tanie nie są w zakupie (pamiętaj, że używany M1 zawsze przechodzi duży remont, tak zwane zerowanie resursu) ani w modernizacji (M1A1-->M1A2C ...Zobrazit celý příspěvek

            Nie sądzę, by były droższe. Abramsy tanie nie są w zakupie (pamiętaj, że używany M1 zawsze przechodzi duży remont, tak zwane zerowanie resursu) ani w modernizacji (M1A1-->M1A2C kosztuje około 10 mln $), a na pewno są droższe w utrzymaniu. No i dla Leopardów Polska ma zaplecze, dla Abramsów nie - a budowa zaplecza też kosztuje.Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        18:52 16.11.2020

        Môj názor, že áno ... Skôr sa mi zdá nezmysel udržiavať tanky (T-72, PT-91) , ktoré sú beznádejne zastaralé .... Mimoto by mohli byť naozaj za "smiešnu" sumu a hneď .... ...Zobrazit celý příspěvek

        Môj názor, že áno ...

        Skôr sa mi zdá nezmysel udržiavať tanky (T-72, PT-91) , ktoré sú beznádejne zastaralé ....

        Mimoto by mohli byť naozaj za "smiešnu" sumu a hneď .... americká armáda ich má totiž prebytok a s USA má Poľsko myslím dosť dobré vzťahy aby ich mohli dostať "zadarmo" ..t.j. za repas a modernizáciu. Všetko ostatné je na dlhé roky ....Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:10 16.11.2020

    Předpokládám, že Poláci jsou docela konzervativní a budou si chtít vyrábět něco jako Altay - tedy konstrukčně konvenční, jednoduchý tank. V tomto případě by byl zájem o K2 docela ...Zobrazit celý příspěvek

    Předpokládám, že Poláci jsou docela konzervativní a budou si chtít vyrábět něco jako Altay - tedy konstrukčně konvenční, jednoduchý tank. V tomto případě by byl zájem o K2 docela logický, navíc věž je koncipovaná i pro dělo větší ráže (až 140 mm), tak má potenciál i do budoucna. Nemluvě o kompatibilitě s komponenty německé výroby (pohon). Zásadní problém ale bude co s tou váhou. Těch 67 tun je zkrátka moc a zatím se ten problém nepodařilo nikomu obejít.

    ps. U Korejců je zajímavé, že si hodně detailně osahali i sovětskou tankovou techniku (vlastní a provozují dokonce tanky T-80), přesto jejich K2 váží kolik váží. Tedy ona hmotnost se opravdu dá snižovat snad jen na úkor ochrany osádky.Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    14:35 16.11.2020

    Polský tankový prapor má 58 tanků?! Co je to za organizační strukturu? Řešení problému tankového vojska naprosté většiny evropských armád na příštích 20 let je přechod na ...Zobrazit celý příspěvek

    Polský tankový prapor má 58 tanků?! Co je to za organizační strukturu?

    Řešení problému tankového vojska naprosté většiny evropských armád na příštích 20 let je přechod na jednotnou platformu Leopard 2, nejlépe ve verzi A7V s národními specifiky. Pro Němce je to jasná volba a pochopili to už i Maďaři. Ostatní budou ještě nějakou dobu tančit rituální/národní tanečky, ale nakonec to pochopí většina.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      14:52 16.11.2020

      Přecházet na Leopardy, pokud je aktuálně nemám ve výzbroji - s tím, že za dvacet let to budu zase měnit. Nevím, to mi přijde jako vyhazování peněz. Obzvlášť, jestli budou tančit ...Zobrazit celý příspěvek

      Přecházet na Leopardy, pokud je aktuálně nemám ve výzbroji - s tím, že za dvacet let to budu zase měnit. Nevím, to mi přijde jako vyhazování peněz.

      Obzvlášť, jestli budou tančit ještě nějaké národní tanečky, tak za deset let bude přechod na Leopard 2 skoro podobně diskutabilní, jako dnes nějak lít peníze do T-72...Skrýt celý příspěvek

      • logik
        14:56 16.11.2020

        Aby to nebyly blbě pochopeno, proti L2 nic nemám, je to výborný tank. Jen prostě mi zrovna teď přijde dosti blbá doba na změnu výzbroje, když se právě němci chystaj Leoparda ...Zobrazit celý příspěvek

        Aby to nebyly blbě pochopeno, proti L2 nic nemám, je to výborný tank. Jen prostě mi zrovna teď přijde dosti blbá doba na změnu výzbroje, když se právě němci chystaj Leoparda odstavovat.

        Jestli není lepší strategie nákup tanků odložit a počkat na to, co bude. Ale je fakt, že např. v našem případě se vyčkávalo tak dlouho, až se pomalu dostáváme do stavu, že buďto to řešit rychle, anebo rezignovat na tanky....Skrýt celý příspěvek

        • analytic
          17:14 16.11.2020

          Nemyslím si, že se Němci chystají Leoparda v dohledné době odstavovat. V r. 2017 si objednali modernizaci na standard A7V 104 ks (s dodáním do konce r. 2023) a loni přiobjednali ...Zobrazit celý příspěvek

          Nemyslím si, že se Němci chystají Leoparda v dohledné době odstavovat. V r. 2017 si objednali modernizaci na standard A7V 104 ks (s dodáním do konce r. 2023) a loni přiobjednali dalších 101 ks.Skrýt celý příspěvek

          • Tromp
            18:37 16.11.2020

            Niemcy Leoparda 2 nie zamykają, zamierzają kontynuować ich modernizację. Nie wiem, jak tutaj wstawić ilustrację, ale mam zdjęcie z prezentacji BAAINBw, na której widać dalsze plany ...Zobrazit celý příspěvek

            Niemcy Leoparda 2 nie zamykają, zamierzają kontynuować ich modernizację. Nie wiem, jak tutaj wstawić ilustrację, ale mam zdjęcie z prezentacji BAAINBw, na której widać dalsze plany modernizacyjne. Tyle, że Leopardy 2 to i tak już typ skazany na wymarcie - zastąpi je MGCS (lub inny nowy czołg). Oczywiście pozostaną w służbie przez wiele lat i wymagają kolejnych modernizacji, ale nie należy patrzeć na te czołgi tak, jak na zupełnie nowe pojazdy. Ostatnie nowe Leopardy 2 dla armii państwa europejskiego wyprodukowano chyba ponad 10 lat temu, w 2035 roku najmłodsze europejskie Leopardy będą miały już 25 lat. Niemieckie (ale także polskie) są dużo starsze, wszystkie wyprodukowano w latach 80. Może być tak, że z czasem zaczną się po prostu rozpadać, jak niektóre T-72.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            22:58 16.11.2020

            Jako asi jo. Asi sem s tim, kdy přijdou ty nový tanky, optimistickej. Ale pak bych nemluvil o řešení na 20 let, ale na 30+ let...

            Jako asi jo. Asi sem s tim, kdy přijdou ty nový tanky, optimistickej. Ale pak bych nemluvil o řešení na 20 let, ale na 30+ let...

          • Rase
            10:10 17.11.2020

            Tromp:
            tak řecké Leopardy byly vyrobeny nově, stejně jako Španělské. Nově i ty Maďarské a pro Katar. Akorát že výrobní linka už není v Německu, ale Španělsku a Řecku.

            Tromp:
            tak řecké Leopardy byly vyrobeny nově, stejně jako Španělské. Nově i ty Maďarské a pro Katar. Akorát že výrobní linka už není v Německu, ale Španělsku a Řecku.

      • Clanek
        16:28 16.11.2020

        Za 20 let to menit stoji na vode. Aby se to menilo budou muset byt splnene obe z nasledujicich podminek: 1) musi byt za co 2) musi byt kvuli cemu Tak nejdriv tu jednicku. Ze bude ...Zobrazit celý příspěvek

        Za 20 let to menit stoji na vode. Aby se to menilo budou muset byt splnene obe z nasledujicich podminek:
        1) musi byt za co
        2) musi byt kvuli cemu
        Tak nejdriv tu jednicku. Ze bude za 20let za co menit neni vubec jasne. Nemcum bude trvat dekadu prijit s necim kloudnym, a dalsi dekadu vychytavanu much, doladovani vyroby a produkce pro vlastni ozbrojene sily. A to jen za predpokladu ze se na vsem domluvi a vse pujde tak nejak hladce, coz pri pohledu do minulosti se zrovna temto dvoum statum povedlo prave 0x.
        No a ta dvojka. On je vazne predpoklad ze Rusove prezbroji (vic nez jen na papire) na armaty? Myslim ze tohle hrozi snad jeste min nez ta uspesna spoluprace FR+DE.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        17:35 16.11.2020

        logik toto poněkud nechápu: "Přecházet na Leopardy, pokud je aktuálně nemám ve výzbroji - s tím, že za dvacet let to budu zase měnit. Nevím, to mi přijde jako vyhazování ...Zobrazit celý příspěvek

        logik
        toto poněkud nechápu: "Přecházet na Leopardy, pokud je aktuálně nemám ve výzbroji - s tím, že za dvacet let to budu zase měnit. Nevím, to mi přijde jako vyhazování peněz."

        Případ AČR je trystní a rozhodně, pokud by se mělo něco pořídit, tak to co je aktuálné na trhu dostupné.
        V tomto ohledu vidím LEO 2A7 prakticky jako jedinou možnou variantu. Bylo by to i účelné z hlediska případné logistiky v EU mít ve více státech jednu platformu.

        Rozhodně bude lepší tu mít 20 let nové tanky LEO 2AZ než se snažit provozovat stále T 72, které jsou po životnosti.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          19:16 16.11.2020

          flanker, analytic, clanek: jako jo, vždyť píšu, že zrovna my asi nemáme moc na výběr. Provozovat naše T-72 nejde, upgradovat je blbost. Spíše se mi tam nelíbilo těch 20 let. Jestli ...Zobrazit celý příspěvek

          flanker, analytic, clanek: jako jo, vždyť píšu, že zrovna my asi nemáme moc na výběr. Provozovat naše T-72 nejde, upgradovat je blbost.
          Spíše se mi tam nelíbilo těch 20 let. Jestli zavádět Leopardy, tak s výhledem nejméně třicet let. Anebo nějakým způsobem počkat na novej tank, ale to si možná můžou dovolit Poláci, ale stav našich tanků je takovej, jakej je....Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:25 17.11.2020

            Leopardy nám mohou klidně vydržet i půl století, záleží jen na tom jak se bude tehcnika vyvíjet. Má to rozměrnou slušnou korbu, že to případně pojme i jinou věž a zbraně. Bohužel, ...Zobrazit celý příspěvek

            Leopardy nám mohou klidně vydržet i půl století, záleží jen na tom jak se bude tehcnika vyvíjet. Má to rozměrnou slušnou korbu, že to případně pojme i jinou věž a zbraně.
            Bohužel, toto vše je jen teorie, protože prachy na to asi hned tak nebudou.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
      15:01 16.11.2020

      "Polský tankový prapor má 58 tanků?! " Tak - od 18 lat... "Co je to za organizační strukturu?" Porządna - NATOwska ;-) pluton - 4 wozy kompania 3 plutony + 2 wozy (dla dowódcy i ...Zobrazit celý příspěvek

      "Polský tankový prapor má 58 tanků?! "
      Tak - od 18 lat...
      "Co je to za organizační strukturu?"
      Porządna - NATOwska ;-)
      pluton - 4 wozy
      kompania 3 plutony + 2 wozy (dla dowódcy i zastępcy dowódcy) - czyli 3x4+2 = 14
      batalion - 4 kompanie + 2 wozy (dla dowódcy i zastępcy dowódcy) 4x14+ 2 = 58Skrýt celý příspěvek

      • analytic
        15:21 16.11.2020

        Myslim, že v NATO není obvyklé aby prapor měl 4 roty. Možná se pletu, ale zlatý standard je 44 ks na prapor, ať tanků nebo BVP.

        Myslim, že v NATO není obvyklé aby prapor měl 4 roty. Možná se pletu, ale zlatý standard je 44 ks na prapor, ať tanků nebo BVP.

        • Lukas
          15:50 16.11.2020

          Tak?
          Amerykański, niemiecki (przed Herr 2011 - prawdopodobnie powrócą), włoski, hiszpański batalion ma 4 kompanie...

          Tak?
          Amerykański, niemiecki (przed Herr 2011 - prawdopodobnie powrócą), włoski, hiszpański batalion ma 4 kompanie...

          • Tromp
            18:44 16.11.2020

            Dokładnie. Obecnie polski batalion czołgów to idealna lub niemal idealna kopia batalionu niemieckiego sprzed HS2011. Pluton ma 4 czołgi, kompania 3 plutony plus 2 czołgi w poczcie ...Zobrazit celý příspěvek

            Dokładnie. Obecnie polski batalion czołgów to idealna lub niemal idealna kopia batalionu niemieckiego sprzed HS2011. Pluton ma 4 czołgi, kompania 3 plutony plus 2 czołgi w poczcie dowódcy, batalion 4 kompanie plus 2 czołgi w poczcie dowódcy. Przez jakiś czas bataliony z T-72 i PT-91 były nieco mniejsze (tylko po 1 czołgu w poczcie, razem 53 czołgi), ale strukturę ujednolicono kilka lat temu. Chyba w 2017 roku przeformowano ostatnie bataliony używające T-72.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          15:52 16.11.2020

          Je to různé, od 3*10 az po 4*14. Záleží to na typu brigády a specifické národní doktríně.

          Je to různé, od 3*10 az po 4*14. Záleží to na typu brigády a specifické národní doktríně.

          • Lukas
            15:55 16.11.2020

            Kto prócz państw byłego Układu warszawskiego ma 3x10? Kiedyś większość wzorowała się na BW albo Amerykanach Obecnie często to przypadek - oszczędności i redukcje... Ale generalnie ...Zobrazit celý příspěvek

            Kto prócz państw byłego Układu warszawskiego ma 3x10?
            Kiedyś większość wzorowała się na BW albo Amerykanach
            Obecnie często to przypadek - oszczędności i redukcje...

            Ale generalnie wszędzie pluton ma 4 wozySkrýt celý příspěvek

        • beepee
          08:31 17.11.2020

          V AČR má 73.tpr taky 4 roty - 3 profi a 1. tr AZ.

          V AČR má 73.tpr taky 4 roty - 3 profi a 1. tr AZ.

  • alexa123
    14:04 16.11.2020

    V článku sa X krát spomenulo, že posledné verzie tankov Leopard, Abrams, kórejské K2 budú o 10-15rokov zastaralé. Ale voči akým tankom? Pre Poliakov je jednoznačným nepriateľom ...Zobrazit celý příspěvek

    V článku sa X krát spomenulo, že posledné verzie tankov Leopard, Abrams, kórejské K2 budú o 10-15rokov zastaralé. Ale voči akým tankom? Pre Poliakov je jednoznačným nepriateľom Rusko. Aké tanky má resp. bude mať Rusko o 10-15 rokov? Budú to všetko iba dôkladne modernizované tanky navrhnuté v 70-80 rokoch podobne ako Leopardy a Abramsy ale stále to budú aj po modernizácii iba tanky zo 70-80 rokov. Takže čoho sa Poliaci boja? Armaty ktorú ani samotní Rusi nechcú?Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
      14:06 16.11.2020

      Casus Su-22M3/M3 - zakup maszyny która 10 lat później był totalnie przestarzały i niepotrzebny?

      Casus Su-22M3/M3 - zakup maszyny która 10 lat później był totalnie przestarzały i niepotrzebny?

      • Tromp
        18:31 16.11.2020

        Dokładnie tak! Problem jest następujący: Polski obecnie nie stać na kupno nowych czołgów. Polska do 2030 roku planuje kupić systemy przeciwlotnicze za kilkanaście mld EUR, F-35 za ...Zobrazit celý příspěvek

        Dokładnie tak! Problem jest następujący: Polski obecnie nie stać na kupno nowych czołgów. Polska do 2030 roku planuje kupić systemy przeciwlotnicze za kilkanaście mld EUR, F-35 za kilka mln EUR, nowe bojowe wozy piechoty i wiele innych - gdzie tu miejsce na czołgi? Może na 120-250 dla 2-4 batalionów, ale nie więcej. Jakieś wolne duże pieniądze pojawią się około 2030 roku - czy w 2030 roku opłaci się kupować czołgi, których projekt będzie miał wtedy 50 lat? Skoro kilka lat później będą dostępne znacznie nowocześniejsze czołgi (MGCS i tak dalej)? Nowe czołgi będą w służbie 40 lat. Na duży zakup teraz Polski nie stać, za 10 lat kupno Leopardów (K2, Leclerc, Abrams...) straci sens. Tak, jak zakup Su-22 tak późno :) Doskonałe porównanie!Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:36 16.11.2020

    V textu mě hodně překvapil italský plán na nákup plavbyschopného BVP, kdy najednou vypadá Borsuk docela použitelně. Dalším bodem, který stojí za zmínku je korejský tank K3, který ...Zobrazit celý příspěvek

    V textu mě hodně překvapil italský plán na nákup plavbyschopného BVP, kdy najednou vypadá Borsuk docela použitelně. Dalším bodem, který stojí za zmínku je korejský tank K3, který na doposud představeném modelu vypadá dost podobně polskému Gepardu (PL-01), tak zde by si poláci moc nepomohli. Ono německo-francouzské "sobectví" je docela logické, jelikož už tak budou mít s domluvou dost problémů a nechtějí si přidělávat další (jedno jakým státem). Škoda že nevyšla jednání mezi Polskem a Rheinmetallem, asi se nedomluvili na tom, kdo vývoj povede a zafinancuje.

    Pokud jde o polské hledání tanku, tak asi nejsmysluplnější je vykoupení všelijakých těch Leopardů 2 co ještě po Evropě jsou, modernizovat na 2PL a dovybavit jimi ony tři prapory. Problém je ale v tom, že z Polského pohledu budou i ty "šroty" moc drahé.Skrýt celý příspěvek

    • dexnom
      16:48 16.11.2020

      Tak ono jde hlavně o peníze a poláci by chtěli moc technologií a výroby pro sebe. Počítám, že do těhle diskuzí se nikomu nechce, zvlášť u státu který celý projekt v klidu sabotuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ono jde hlavně o peníze a poláci by chtěli moc technologií a výroby pro sebe. Počítám, že do těhle diskuzí se nikomu nechce, zvlášť u státu který celý projekt v klidu sabotuje když nebude po jeho.Skrýt celý příspěvek

      • Tromp
        18:33 16.11.2020

        Korea i Włochy oferują dużo, ale to bardzo wstępne rozmowy. Gdyby przyszło do negocjacji, ich stanowisko mogłoby się okazać znacznie bardziej trudne. Z kolei Niemcy i Francuzi ...Zobrazit celý příspěvek

        Korea i Włochy oferują dużo, ale to bardzo wstępne rozmowy. Gdyby przyszło do negocjacji, ich stanowisko mogłoby się okazać znacznie bardziej trudne. Z kolei Niemcy i Francuzi raczej dadzą Polsce niewiele, Amerykanie najprawdopodobniej nic lub prawie nic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...