Současnost a perspektiva stavby vojenských lodí na Ukrajině

Vznášedlo Projekt 12322 Zubr. Po anexi Krymu Rusko „zabavilo" ukrajinskou továrnu More na výrobu (mimo jiné) vznášedel Zubr pro své účely. / Kremlin.ru

Před rokem 1991 se na území současné Ukrajiny nacházela třetina loďařských výrobních kapacit Sovětského svazu. Závody v Chersonu, Kyjevě, na Krymském poloostrově a v Mykolajivu patřily k symbolům ukrajinského hospodářství, které svou produkci dodávaly vnitrostátním i zahraničním zákazníkům. Po rozpadu SSSR se však dostaly do hluboké krize, již způsobil pokles poptávky a útlum výroby.

„Jestliže dříve ukrajinské loděnice převážně vyráběly celá plavidla, v 90. letech se začaly zaměřovat na výrobu polotovarů,“ uvedl ve svém článku pro kyjevské Centrum transportních strategií Dmitrij Kozačenko. „Bylo to nutné opatření, které mělo továrnám pomoci přežít obtížné hospodářské podmínky a zachovat si personální, technické a výzkumné kapacity.“

 

 

Na Ukrajině dnes existuje pouze deset loděnic, jejichž kapacity Kyjevu umožňují vyrábět již jen malé lodě pro potřeby ozbrojených sil. Bez dostatečné politické vůle a investic do výroby lodí se tato situace v následujících letech téměř jistě nezmění.  
 

„Faktem je, že stavba lodí patří k těm průmyslovým odvětvím, u nichž nelze očekávat rychlý zisk. Jejich hospodářská efektivita se projevuje s odstupem pěti, častěji ale deseti či více let, domnívá se Dmitrij Kozačenko.

 

Pro vlastní potřeby si Ukrajinci dokáží vyrobit hlídkové čluny Projektu 50030 Kalkan a dělové čluny Projektu 58155 Gjurza. Výroba hlídkových člunů Projektu 58130 Orlan je z důvodu ztráty kontroly nad Krymem omezená. Ve střednědobém výhledu Ukrajina zřejmě dokončí nové útočné čluny Projektu 58181 Kentaur a v případě zajištění financování i korvety Projektu 58250.

 

Projekt 50030 Kalkan (v aktivní službě)

Kalkan je hlídkový člun pro potřeby pohraniční stráže, jehož výroba začala ve druhé polovině 90. let minulého století. Většinu z 18 objednaných plavidel vyrobily loděnice ve Feodosiji na Krymském poloostrově, několik však dokončil také závod v Mykolajivu.

 

Čluny vyráběné v mykolajivském podniku, označované jako Projekt 09104 Kalkan-P, se vyznačují nižší jednotkovou cenou a dieselovým motorem americké společnosti Caterpillar 3176S. Plný výtlak plavidel Kalkan dosahuje 8,5 t. Člun má 11,6 m na délku a 3,3 m na šířku.

 

Pohonná jednotka o výkonu 370 kW mu umožňuje plout rychlostí 63 km/h. Projekt 50030 je vyzbrojen jedním kulometem ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a přenosnými protiletadlovými raketovými komplety velmi krátkého dosahu. Posádku tvoří dvě osoby.
 

Projekt 58155 Gjurza-M (v aktivní službě)

Projekt 58155 označuje třídu obrněných dělových člunů, které byly ukrajinskému námořnictvu předány po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na východní Ukrajině. Dvě z šesti objednaných plavidel, za jejichž výrobou stojí loděnice Kuznica na Rybaľskom v Kyjevě, jsou již v aktivní službě.

 

Plný výtlak Gjurzy-M dosahuje 54 t. Člun má 23,7 m na délku a 4,8 m na šířku. Dvouhřídelová dieselová pohonná jednotka mu v sestavě dvou motorů umožňuje plout maximální rychlostí 46 km/h, cestovní pak 22 km/h. Nepřetržitý provoz bez doplnění paliva a zásob dosahuje nanejvýše pěti dní.
 

Projekt 58155 je vyzbrojen dvěma dálkově ovládanými zbraňovými systémy BM-5M.01 Katran-M, z nichž každý nese jeden 30 mm kanón ZTM1, 30 mm granátomet, 7,62 mm kulomet a dvě laserem naváděné protitankové řízené střely Barrier. Posádku tvoří pět osob včetně jednoho důstojníka.

 

Videozáběry z dne ukrajinského námořnictva v Oděsse v roce 2016.

 

Projekt 58130 Orlan (v aktivní službě)

Hlídkové čluny Orlan určené pro ukrajinskou pohraniční stráž byly vyráběny v rámci státního programu „Rozvoj a obnova státní hranice“. Z důvodu ztráty kontroly nad krymskými loděnicemi obdržel Kyjev z osmi objednaných plavidel jen jedno, Balaklavu s identifikačním označením BG200.
 

Do aktivní služby ji ukrajinské námořnictvo zařadilo v prosinci 2012. Plný výtlak plavidel Orlan dosahuje 42,5 t. Člun má 26,8 m na délku a 5,1 m na šířku. Pohonná jednotka se dvěma německými motory MTU 10V2000M93 mu umožňuje plout rychlostí 70 km/h. Projekt 58130 je vyzbrojen jedním kulometem ráže 12,7 mm. Posádku tvoří devět osob.  

 

Projekt 58181 Kentaur (ve stavbě)

O výrobu výsadkových a útočných člunů Kentaur se starají kyjevské loděnice Kuznica na Rybaľskom. V prosinci 2016 došlo k založení kýlu prvních dvou plavidel. Plný výtlak člunů Kentaur bude dosahovat 55 t. Člun má 24,3 m na délku a 4,8 m na šířku. Pohonná jednotka se dvěma dieselovými motory mu umožní plout rychlostí 65 km/h.

 

Projekt 58181 bude vyzbrojen dvěma zbraňovými systémy, z nichž každý obsahuje jeden kulomet s ráží 12,7 mm a 30 mm či 40 mm granátomet. Posádku budou tvořit čtyři osoby a podle odhadů až třicet členů výsadku.

 

Nová ukrajinská korveta Volodymyr Velykyj; větší foto a infografika; / Public Domain
 

Projekt 58250 (ve stavbě)

Volodymyr Velykyj, první korveta této třídy, se má stát symbolem moderního ukrajinského námořnictva. Od založení kýlu v květnu 2011 stavbu provázejí finanční těžkosti. Cena za první plavidlo se odhaduje na 5,1 miliard Kč, dalších třech objednaných pak přibližně na čtyři miliardy za kus. Roční ukrajinský rozpočet letos ozbrojeným silám přidělil 129 miliard Kč.
 

Po vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině začali někteří armádní a političtí představitelé v Kyjevě vyzývat k nákupu vojenské techniky včetně té námořní v západních zemích. Bývalí vrchní velitel ukrajinského námořnictva z let 2014-2016 Serhij Hajduk se k tomu ovšem staví kriticky.    

 

„Podle mého názoru nelze všechny lodě koupit od členů NATO, řekl v rozhovoru pro internetové stránky Korrespondent.net Serhij Hajduk. V našich loděnicích můžeme a musíme stavět konkurenční produkty, například korvety a raketové či dělostřelecké čluny. Máme možnost vyrábět pro ně zbraně a technické prostředky. Ze zahraničí dovážejme jen to, co se na Ukrajině nevyrábí.“

 

Od získání nezávislosti v roce 1991 ukrajinské loděnice zaznamenaly i několik exportních úspěchů. V první dekádě 21. století Ukrajina vyvezla několik plavidel Projektu 50030 Kalkan-M, Projektu 58150 Gjurza a Projektu 12322 Zubr:

 

Projekt 50030 Kalkan-M (Turkmenistán)

Upravené hlídkové čluny Kalkan-M Ukrajinci v roce 2001 úspěšně nabídli Turkmenistánu. Tehdejší prezident země Saparmurat Nijazov uzavřel v Kyjevě obchodní dohodu o dodávce pěti člunů výměnou za zemní plyn. Všechna plavidla jsou podle článku Vladimira Zablockije pro OPK vybavena motory německé společnosti MTU.

 

Projekt 58155 Gjurza-M; větší foto / Ministry of Defense of Ukraine; CC BY-SA 2.0
 

Projekt 58150 Gjurza (Uzbekistán)

Pohraniční stráž Uzbekistánu od roku 2004 využívá dva dělové čluny Gjurza, jež jsou určeny k ostraze uzbecko-afghánské hranice. Na řece Amu-Darja pomáhají v boji proti pašování narkotik.  
 

Projekt 12322 Zubr (Řecko a Čína)

Původně sovětská výsadková vznášedla této třídy dnes vyrábí jak Rusko, tak i Ukrajina. Na přelomu tisíciletí se podařilo prodat jedno vznášedlo Zubr vyrobené na Krymu Řecku, zatímco další tři Aténám dodaly ruské podniky.
 

Větší úspěch Kyjev zaznamenal v roce 2010, kdy se mu podařilo proniknout na čínský trh. Peking si tehdy objednal čtyři vznášedla Projektu 958, tj. ukrajinské verze Projektu 12322, za 315 milionů amerických dolarů. Podmínky obchodu počítaly s výrobou dvou Zubrů v krymských loděnicích a dvou v Číně s ukrajinskou technickou pomocí. Všechna čtyři vznášedla pohání plynové turbíny Zorja-Mašprojekt vyráběné v Mykolajivu. Peking v rámci obchodu získal celkovou technickou dokumentaci Projektu 958.
 

Při důmyslné volbě státních priorit a vyčlenění státní podpory pro výzkum a vývoj by Kyjev mohl konkurenční schopnosti svých loďařských závodů zachránit. Intelektuální a technický potenciál má stále značný. V opačném případě loděnice čeká odchod kvalifikovaných pracovníků a postupný zánik, což mohou uspíšit nákupy západních plavidel bez lokalizace výroby a přesunu know-how. 


Zdroje:CFTS, Korrespondent, Kyiv Post, OPK1, OPK2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké protitankové střely Javelin pro Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí 1. března schválilo potenciální prodej protitankových řízených střel ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety ...

Námořní dron MQ-25 Stingray od firmy Lockheed Martin

Americká firma Lockheed Martin představila svůj koncept víceúčelového námořního bezpilotního tankeru ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  14:43 20.04.2018

  crusader Ak by Ukrajinci chceli generálkovať indickú lietadlovú loď ... tak asi možnosti budú mať slušné ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader

  Ak by Ukrajinci chceli generálkovať indickú lietadlovú loď ... tak asi možnosti budú mať slušné ...

  http://defence-blog.com/news/u... Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:34 20.04.2018

  crusader: Nie som odborník na námorníctvo, viem len to, či sa dočítam na weboch ale myslím, že si to priveľmi zjednodušil. Rusko má problém hlavne kapacitný. Vraj nemajú doky ktoré ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: Nie som odborník na námorníctvo, viem len to, či sa dočítam na weboch ale myslím, že si to priveľmi zjednodušil. Rusko má problém hlavne kapacitný. Vraj nemajú doky ktoré umožňujú stavať lode s výtlakom nad 60 tisíc ton. Také doky ostali po rozpade ZSSR práve na Ukrajine. Ukrajina má skôr problém s technológiou a financiami.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  12:40 20.04.2018

  na spodním obrázku není Projekt 58181 Kentaur ale Projekt 58155 Gjurza-M. Kentaur má vypadat takhle http://nevskii-bastion.ru/5818... Pořád tady čtu, jak si RF ...Zobrazit celý příspěvek

  na spodním obrázku není Projekt 58181 Kentaur ale Projekt 58155 Gjurza-M.
  Kentaur má vypadat takhle http://nevskii-bastion.ru/5818...

  Pořád tady čtu, jak si RF neumí stavět velké lodě (sice staví fregaty, korvety, jaderné ponorky, modernizuje raketové křižníky a Kuzněcova) ale bez Ukrajiny to prý nepůjde.
  Najednou se tady dovídám, že vrcholem stavby lodí na Ukrajině (přestože postavily všechny sovětské letadlové a raketové křižníky) je hlídkový člun pro 5 osob (protože říkat něčemu dělový člun, pokud je to vyzbrojené 2x30mm kanonem, to opravdu ne - pandury jsou podle toho tedy dělové obrněné vozy????) a možná jednou postaví korvetu.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  08:10 20.04.2018

  zubra si pamatam z navstevy grecka, zaujimavy pohlad ako si to "valil" pomezi ostrovy, aj ked vtedy ho tusim pouzivali ako vypomoc pri zasobovani obyvatelov, pre poruchu trajektu.

  zubra si pamatam z navstevy grecka, zaujimavy pohlad ako si to "valil" pomezi ostrovy, aj ked vtedy ho tusim pouzivali ako vypomoc pri zasobovani obyvatelov, pre poruchu trajektu.

 • overitzda0
  21:33 19.04.2018

  Doufám že alespoň část těchto firem na Ukrajině přežije. Zatím to vypadá na velký výprodej směrem Čína. Škoda že když se západ totálně vykašlal na Hkrjainu, my jsme se přidali. ...Zobrazit celý příspěvek

  Doufám že alespoň část těchto firem na Ukrajině přežije. Zatím to vypadá na velký výprodej směrem Čína.
  Škoda že když se západ totálně vykašlal na Hkrjainu, my jsme se přidali. Možná by trvala obnava naší armády o 10 let déle, ale mohli s Ukrajinci spolupracovat od tanku, obrněných transport, munice, raketometů atd. Mělo by to slušný exportní potenciál.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2