Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině

Foto: Obsazování policejní stanice v Kramatorsku. / ČTK, autor: Maxim Dondyuk
Foto: Obsazování policejní stanice v Kramatorsku. / ČTK, autor: Maxim Dondyuk

Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. Mezitím se objevují informace, že polovojenské síly řídí členové soukromých bezpečnostních služeb s vazbami na bývalého prezidenta Viktora Janukoviče. Informaci přinesl prestižní vojenský magazín IHS Janes.

Role soukromých bezpečnostních firem

Před dvěma dny podnikla Ukrajinská bezpečnostní služba SBU (Служба Безпеки України) v Slavjansku akci proti proruským silám. Po krátké přestřelce padl jeden důstojník SBU a také neznámý počet proruských ozbrojenců.

 

Po skončení přestřelky místa bojů navštívili reportéři. Na místě reportéři našli terénní automobil patřící ukrajinské bezpečnostní službě Javir-2000 (ЯВИР-2000). Majitelé společnosti jsou bývalí poslanci Jevgenij Lihozon a Vladimir Sivkovič, který byl zástupce sekretáře Národního koncilu pro obranu a bezpečnost (Рада національної безпеки і оборони України) během éry prezidenta Janukoviče.

 

Na oficiálních stránkách firmy Javir-2000 se dočteme, že Lihozon byl členem Koordinačního koncilu na ministerstvu vnitřních věcí, rovněž za éry Janukoviče.

 

Již při ruské anexi Krymu povstalo podezření, že proruské síly podporují členové bezpečnostních služeb. Americké diplomatické zdroje obvinily ruskou bezpečnostní společnost Soukromá ochrana (Вневедомственная охрана) z účastí na obsazování ukrajinských vojenských základen v Simferopolu. Soukromá ochrana patří pod ruské ministerstvo vnitra.

Video: Proruské síly obsazují policejní stanici v Kramatorsku. / YouTube

Připomeňme, že ukrajinské nebo ruské bezpečnostní služby běžně přijímají do svých řad bývalé členy výsadkových, zpravodajských a speciálních jednotek (Specnaz).

 

Elitně vycvičení povstalci

Záběry z místa bojů ukazují velmi dobře vyzbrojené a organizované skupiny, které vedou polovojenské síly. Při obsazování policejních základen ve východukrajinských městech Slavjansk a Kramotorsk záběry ukázaly 10 až 15 těžce ozbrojených mužů.

 

Jednotka se chovala velmi organizovaně a využívala zásady Boje na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle). Situace nápadně připomíná taktiku speciálních jednotek (např. amerických Zelených baretů), jejímž úkolem je infiltrace na území protivníka a poté vedení a podpora povstalců.

 

Video: Proruské síly obsazují policejní stanici v Slavjansku. / YouTube

Na sociálních sítích se také objevila fotka dobře vybaveného a vyzbrojeného ozbrojence. V rukou třímá pravděpodobně ukrajinskou útočnou pušku Z-10 odvozenou od zbraní řady AR. Také vesta je pravděpodobně od ukrajinské firmy STS.

 

Koláž ukazuje dvě fotografie. První byla vyfocená tiskovou agenturou AFP 18. března na Krymu v Simferopolu. Druhá údajně 12. dubna v Sloviansku. Na obou fotografiích je očividně stejný ozbrojenec.

 

Foto: Fotka ozbrojence pořízená v Simferopolu a údajnÄ› v Sloviansku o mÄ›síc pozdÄ›ji. / AFP, sociální sítÄ› Foto: Fotka ozbrojence pořízená v Simferopolu a druhá údajně v Sloviansku o měsíc později. / AFP, sociální sítě

Rusko se do věcí Ukrajiny nevměšuje

Podle ukrajinské bezpečnostní služby SBU se na Ukrajině angažuje ruská vojenská rozvědka GRU. Ukrajinci v pondělí na internetu zveřejnili několik telefonátů, které to mají dokazovat. Údajní příslušníci se ve zveřejněných hovorech baví o dodávkách zbraní a munice a zmiňují také úspěch nachystané léčky ve Slavjansku.

 

Rusko však nařčení o vměšování odmítá a obviňuje Západ z pokrytectví. „Násilí na náměstí Nezávislosti, jehož oběťmi se staly desítky lidí, označují za demokracii, a mírové protesty na jihovýchodě – za terorismus, a vyhlašují o svém rozhodnutí použít armády pro uskutečnění tzv. protiteroristické operace. To je vyložené pokrytectví,“ cituje Hlas Ruska ministra zahraničních věcí Ruska Sergeje Lavrova.

 

Není v zájmu Ruska destabilizovat situaci na Ukrajině. V jeho zájmu je, aby byla Ukrajina jednotná, a aby všechny bez výjimky národní skupiny, všechny bez výjimky regiony se cítily v této zemi rovnoprávnými. Právě toto odpovídá ruským zájmům: celistvá, jednotná, přátelská a bratrská Ukrajina, jejíž občané žijí klidně a užívají svých práv,“ dodal Lavarov.

 

Podobná slova zazněla však také dva měsíce nazpět, těsně před ruskou anexí Krymu. „Potvrdili jsme náš zásadní postoj nezasahování do vnitřních ukrajinských záležitostí. Počítáme s tím, že se stejnou logikou budou řídit všichni,“ řekl ministr pár dní předtím než proruské síly začaly obsazovat klíčové posty na Krymu.

 

Zdroj: IHS Janes, Česká televize

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Moskva má obavu o ruskou menšinu v Estonsku

Podle agentury Reuters Moskva ve středu signalizovala znepokojení nad jazykovými právy ruské menšiny v Estonsku. Znepokojení vznesl ruský diplomat při Radě pro lidská práva OSN v Ženevě, který ...

Krym: Kdyby...

V neděli 16. března 2014 se na Krymu uskutečnilo referendum, ve kterém byla obyvatelům tohoto poloostrova nabídnuta volba. Zůstat součástí Ukrajiny s větší autonomií, nebo se od Ukrajiny oddělit a ...

Současný stav ukrajinských pozemních sil

Po anexi Krymu se začala ruská vojska shromažďovat na východní hranici Ukrajiny. Ač se nyní napětí mírní, existuje stále riziko možného vojenského střetu mezi Ukrajinou a Ruskem. Jak by si v případném ...

Polsko požaduje 10 000 vojáků NATO na svém území

Na současnou ukrajinskou krizi reagují státy různým způsobem. Nejaktivněji vystupuje jednoznačně Polsko. Před pár dny Polsko požádalo velení NATO o rozmístění dvou "těžkých brigád" na svém území, jako ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Hrobař
  10:54 25.04.2014

  Jedná se o soukromé bezpečnostní agentury. Co tedy pouvažovat o tom že si je najali SOUKROMÉ mocenské subjekty. Každý movitější "podnikatel" na Ukrajině si může postavit malou armádu. Západní stejně jako východní společnosti také mají tuhle možnost i motivy. Můj názor je že se věc vymkla státní kontrole. Ani Ukrajina, ani Rusko nebo USA ale soukromí kapitál.

 • David
  13:54 23.04.2014

  Tak já neříkám, že by došlo k nějaké zásadní proměně. Je to ostatně spíš otázka jednotlivců, ostatně KDU-ČSL jako taková se k té aktivitě staví spíše neutrálně. Ale už to, že se objevují takoví lidé ukazuje na určitou změnu situace. Je to mnohem lepší než ty směšné pacifistické řeči, které se vedly před lety při akvizici stíhaček. A samozřejmě jakákoliv změna společnosti a jejího ducha je vždy otázkou především výrazných jedinců.
  A jinak - i ta dnešní situace ukazuje, že soukromé bezpečnostní firmy rozhodně nemohou být univerzálním řešením. Stejně tak i rádoby populární outsorcing. V době míru to vypadá efektně (hlavně že ušetříme), ale v krizových situacích ona levná řešení spíše selhávají

 • xawer
  13:23 23.04.2014

  Můžete prosím někdo identifikovat, co má ten "aktivista" na rameni za "rouru", mně napadá poute RPO Šmel?

  http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=zahranicni&c=A140423_113231_zahranicni_vez

  Díky všem...

 • Ezekyl
  10:42 18.04.2014

  Nesher : Ono hypotetické vysvětlení se dá snadno odpozorovat už z dnešních reakcí našich politiků (političek).

  "...navzdory naší dlouholeté snaze (ve skutečnosti neexistující) o konsolidaci rozpočtu pro MO, se nám v tomto projektu projevila nešťastná dědicvtí minulých (čti opozičních) vlád..." - tak, a vina je "na nich"...

  Jediné řešení budou asi doopravdy ty soukromé bezpečnostní agentury.

  A nebo budeme organizovat sbírky "na boty vojákům" "na přilby vojákům" "na trenýrky vojákům" - tím nechci zlehčovat náklady AČR, spíš se tím snažím poukázat na tristní situaci, kdy armáda nemá ani na uniformy, nedej bože na výzbroj...

  A jak víme, když už se nějaké ty peníze najdou, zaplatí se 3x tolik zprotředkovatelské (čti vlastněné politiky) firmě, než kolik si účtuje výrobce, který by rád podal přímou nabídku, ale nemůže, protože "pan ministr" si chce namastit kapsu.

  Je to k pláči...

 • Nesher
  10:28 18.04.2014

  To David
  Kéž byste měl pravdu, ale např. reakce našeho premiéra na návrh poslanůc KDU na postupné zvyšovaní rozpočtu MO byla více než negativní.
  Prý nám nic nehrozí a důležitá jsou pracovní místa a sociální stát.
  Jen nevím, pokud se v budoucnu něco semele, jak budeme vysvětlovat, že se nemůžeme zapojist protože "pracovní místa a sociální stát"

 • Nesher
  10:28 18.04.2014

  To David
  Kéž byste měl pravdu, ale např. reakce našeho premiéra na návrh poslanůc KDU na postupné zvyšovaní rozpočtu MO byla více než negativní.
  Prý nám nic nehrozí a důležitá jsou pracovní místa a sociální stát.
  Jen nevím, pokud se v budoucnu něco semele, jak budeme vysvětlovat, že se nemůžeme zapojist protože "pracovní místa a sociální stát"

 • David
  10:11 18.04.2014

  To Nesher - tak těchto negativ si jsem vědom, ale řekl bych, že i ta dnešní situace na Ukrajině mnohé vyléčila z naivity. Ono něco jiného je mít konflikt ve vzdáleném Afghánistánu, který je většině lidí ukradený - a něco jiného na Ukrajině, která je doslova "za humny"

 • Nesher
  14:38 17.04.2014

  To Ezekyl
  Jsem rád, že jsme se nakonec shodli :-)
  To David
  To se nestane, teď už jde o reálnou vojenskou sílu a ochotu ji nejen použít, ale i akceptovat ztráty, toho podle mého názoru nejsou evrospké společnosti (až na vyjímky jako Polsko, Rumunsko, Pobaltí a GB) schopny. Tři generece pacifistické výchovy, socialistického liberalismu a sociálního státu takřka zničily evropskou vůli určovat svůj vlastní osud třeba i za cenu války.

 • David
  14:18 17.04.2014

  Myslím, že i ta současná krize způsobí to, že Evropa, resp. EU bude chtít hrát čím dál vyšší roli -a nebude tedy jen nějakým přívěskem USA, jak je někdy předkládáno. Nepředpokládám vznik nějaké evropské armády, to je asi nereálné. Ale vyšší diplomatická aktivita bude určitě - i vzhledem k tomu, že situace bude i nadále problematická a bude mít zřejmě další ohniska (Moldávie atd)

 • Ezekyl
  13:43 17.04.2014

  Máte pravdu, dvojí metr jsem opravdu použil já. A děkuji za upozornění. Je pravdou že se musí stanovit cíl - samostatná ČR - a tomu podřídit vše a tedy teď vyvinout úsilí o zastavení Rusa tam, kde je a ještě lépe ho zatlačit zpět.

  Kulturně politický vliv USA na naši společnost je věc která se mi nemusí líbit a proti které můžeme bojovat sami a neze zbraní (udržování tradic, preference domácí výroby, udržení národní měny, ...), ale nastartované tanky na ruských hranicích je věc proti které se musí něco podniknout. A je pravdou že českých 30 tanků a 15 letadel to "asi" nedá. Takže nezbývá než se přidat na stranu NATO, potažmo USA a uvědomit si, že nikdo není dokonalý a tak i na tomto spojenectví budou "mouchy".

Stránka 1 z 4