SOUTĚŽ: Operace Red Wings – Špatná a horší volba

Operace Red Wings
Foto: Členové operace Red Wings. / Navy SEAL

Po přečtení téměř stovky odpovědí jsme vybrali vítěze naší soutěže. Jaké bylo tedy "nejsprávnější" řešení dané situace? Odpověď je: "nejlepší řešení zvolili operátoři SEAL operace Red Wings."Připomeňme, že jména výherců pomohli vybrat příslušníci výsadkových jednotek Armády ČR.

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že máme pouze velmi omezené informace a rozhodně neznáme všechny skutečnosti celé operace. Film ani knihu nemůžeme brát úplně vážně…

Můžeme si říci, co pravděpodobně víme. Skupina čtyř operátorů SEAL operovala v prostoru a byla objevená místními lidmi. Neměli spojení s nadřízeným stupněm.

A nyní, co s největší pravděpodobností nevíme. Úkol operace, důležitost cíle, počet povstalců, vzdálenost od nepřátelské vesnice v době prozrazení, počet a stáří pastevců, denní doba, okolní terén.

To je jen několik skutečností, které víme od „jediného přeživšího“, a které jsou velmi důležité pro rozhodování o dalším postupu. Tím samozřejmě nechceme říci, že by Marcus Luttrell lhal, jen že to prostě mohlo být trochu jinak (a nebo třeba ne...).

Než si řekneme výherce, rozebereme si pár nejčastějších odpovědí:

Zabití pastevců

Tohle radikální řešení se na první pohled může zdát jako správné, nicméně nepřipadá v úvahu. Když už nic jiného, tak Pravidla nasazení ROE (Rules of Engagement) hovoří zcela jasně. Samozřejmě tu také máme nějaký koncept boje s povstalci, který zvláště speciální jednotky velmi dobře znají (viz. 28 zásad protipovstaleckého boje od pplk. Dr. Davida Kilcullena) a v neposlední řadě velmi pravděpodobný postih operátorů při „provalení“ rovnající se mnohaletému vězení…

Zdrogování pastevců

Zajímavý nápad, který by mohl mít možná i úspěch. Nicméně neznáme složení medikamentů, které měli operátoři k dispozici. A samozřejmě se dost těžko odhaduje úspěch tohoto řešení. Velmi lehce se může stát, že dáte medikamentů více, a pastevci se již neprobudí. Nebo dáte malé množství a probudí se moc brzy. Zkrátka řečeno, pokud byste volili toto řešení, nemáte ho pevně pod kontrolou.

Svázaní a doufání v objevení

Další z možných řešení. Jenže, nevíme, jak daleko se to stalo od vesnice. Afghánci často chodí na pastvu svých stád na velmi dlouhou dobu. Také se samozřejmě do vesnice mohli vracet. Pravda je taková, že běžný Afghánec vnímá pojem času trochu jinak než my. Tudíž se jejich svázání a ponechání na místě rovná jejich zabití.

Svázání a poslání do vesnice

Velmi častá odpověď, která by byla myslitelná, pokud bychom znali terén a vzdálenost do vesnice. Je tu však stále stejný problém. Ani nad tímto řešením nemám plnou kontrolu. Pastevci se mohou rozvázat, mohou být natolik blízko vesnice, že stačí zavolat. Je tu prostě mnoho neznámých a x možností, které se mohli stát a které neovlivníme.

Vzít zajatce sebou

V tomto duchu se nesla většina odpovědí. Problém je, že takový scénář je nereálný. Pokud by se poručík Murphy a jeho operátoři rozhodli spoutat pastevce a přinutit je k tomu, aby s nimi šli až k místu, kde by navázali kontakt s velitelstvím, postavilo by je to před množství neřešitelných problémů. Operace malých týmů speciálních jednotek, zvláště ty které jsou zaměřeny na speciální průzkum, závisí na utajení. To bylo v případě Mike Murphyho a jeho operátorů sice prolomeno, ale při ústupu z operační oblasti a vyhýbání se možným hlídkám Talibanu by na utajený pohyb a ukrývání museli spoléhat. Něco takového by bylo nemožné pokud by s sebou vedli, doslova, tři muže a následovalo by je více než sto ovcí. Taková možnost by byla pouze komplikací.

A jaká je tedy správná otázka a rozřešení nejlepšího řešení?

Jediné správné řešení je to, které čtyři členové SEAL udělali. Protože to bylo JEJICH rozhodnutí, a pouze ONI znali všechny skutečnosti. To, že jejich rozhodnutí nedopadne dobře, nemohli v žádném případě vědět.

Velmi pravděpodobně udělali vše, aby se z nastalého problému dostali. Kdyby se zachovali jinak, asi bychom se o celé operaci nikdy nedozvěděli. Jejich boj byl nevyrovnaný, pravděpodobně stáli před velkou přesilou. Přesto se zachovali tak, jak byli cvičeni a jak sami chtěli. Tak, jak ve filmu řekl velitel Michael Murphy: „Never give up the fight“…

Výherní odpovědi:

Rozhodnout o osudu pastevců byl nelehký úkol, který nemá ideální řešení. Volba byla vždy mezi špatnou a horší variantou. Domnívám se, že členové operace Red Wings se rozhodli profesionálně a správně. Na celé rozhodnutí je možno pohlížet z pohledu několika priorit.

Z hlediska priority splnění mise by bylo správným rozhodnutím pastevce zlikvidovat. Jakékoliv jiné rozhodnutí znamená riziko vyzrazení přítomnosti vojáků a kompromitaci celé mise. Toto rozhodnutí by však popřelo smysl mise samotné, kterým je pomoc místnímu regionu v boji proti Tálibánu a v celkovém měřítku definitivní poražení této organizace.

Likvidace pastevců, ať již jakýmkoliv způsobem, by představovala efektivní řešení celé situace. Svázání je svým způsobem rovněž formou popravy, protože by dotyčné nemusel nikdo najít. Nicméně by znamenala přiblížení se v metodách boje Tálibánu a jejich praktikám. Pokud by byl boj s Tálibánem veden podobnými způsoby v globálním měřítku, vraceli bychom se k metodám, které používají totalitní režimy, zločinecké organizace a Tálibán samotný - k teroru. Funkční a vysoce efektivní způsoby konečného řešení problémů známe z historie mnoho.

V boji s terorem a terorismem není možné používat stejných metod, jako nepřátelé, popírá to smysl celého boje. Jelikož se v tomto případě jedná o boj za určitý princip, prioritou v rozhodování by měl představovat etický rozměr celého problému. Domnívám se, že puštění pastevců na svobodu nebylo popření "zdravého rozumu", neznamenalo hloupé rozhodnutí popírající zkušenosti a instinkty bojovníků. Jednalo se o mimořádně odvážný, správný a úctyhodný čin, dokazující, že nad nepřítelem tato jednotka zvítězila morálně, eticky a lidsky.

Soutěžní otázka zní, jak bych se v podobné situaci zachoval sám. Od skutečnosti takového rozhodování mě dělí tisíce kilometrů a mnoho let. Často máme od počítače nebo v kině pocit, že bychom se rozhodnout uměli. Já neumím říct, jak bych se zachoval. Je velmi pravděpodobné, že bych jednal zbaběle nebo neuváženě. Volbu vojáků operace Red Wings hluboce obdivuji a považuji jejich řešení za nejlepší možné.

Josef Kundrát

Tato otázka nemá správnou odpověď, a to z toho důvodu, že můžete de facto udělat pouze dvě věci a to:

1. Zneškodnit bezbranné civilisty - to asi udělá jen psychopat, protože žít s vědomím, že jsem zabil bezbranného civilistu, jde dost těžko.

2. Propustit civilisty - tím se vystavíte útoku členů Al-Káidy a s velkou pravděpodobností to nepřežijete – viz. "SEAL".

Taky bych se asi zachoval jako operátoři "SEAL", bohudík se do této situace nikdy nedostanu.

Jiří Vraždil

Další odpověď ve smyslu: „Nejlépe se zachovali operátoři SEAL,“ jsme nenašli. Přesto jsme vybrali také třetí nejzajímavější odpověď. Plně si uvědomuje, že na třetím místě mohlo být hned několik odpovědí, bohužel máme k dispozici pouze tři knihy.

Volba velitele průzkumného družstva je v tomto případě nelehká, v případě volného odchodu pastevců je akutní hrozba napadení a přečíslení průzkumného družstva odhodlaným a dobře vyzbrojeným protivníkem, který má navíc výhodu znalosti terénu.

Na druhou stranu, vědomé usmrcení neozbrojeného civilisty, byť možná spolupracujícího s protivníkem, je v příkrém rozporu nejen s Ženevskou konvencí, ale především by mělo být v rozporu s vnitřní etikou každého vojáka. Učebnicové řešení by pravděpodobně spočívalo v ukončení mise, povolání evakuace družstva, spoutání zajatců a jejich odvedení na landing zone.

Na druhou stranu, charakter terénu a složení skupiny zajatců (starý muž, dítě) tuto možnost komplikuje. Ale, v této nerovnováze fyzické výkonnosti zajatců může spočívat řešení: spoutat celou skupinu k sobě rychlo-pouty za ruce i nohy zády k sobě tak, aby spoutání nohou umožňovalo jen velmi omezenou délku kroku. Takto zajištěná skupina, navíc v obtížném terénu, bude postupovat extrémně pomalu, což by průzkumníkům mělo zajistit potřebný čas k odpoutání se.

Dle mého názoru je likvidace pastevců zcela neuvažovatelná, jednak ze zákonných důvodů vycházejících ze Ženevské konvence, ale zejména z důvodů etických. Konec konců, vždyť pastevci jsou ti "prostí Afghánci", jejichž lepší život je udáván jako jeden z cílů vojenských operací v tomto státě. Etika profesionálního vojáka, zejména pak z elitního svazku, by takovou věc neměla vůbec připustit, byť za cenu vyšší míry rizika pro vojáka samotného. Nakonec, i život jediného přeživšího operátora byl zachráněn právě díky podobnému rozhodnutí Paštunů, kterým jejich čest velela chránit bezmocného i za cenu vlastního ohrožení.

Martin Novák

Všem soutěžícím děkujeme za poslané odpovědi, které si se zájmem přečetli čeští vojáci. Kdo ví, některé odpovědi se možná stanou někdy inspirací.

Výhercům gratulujeme a posíláme knihy Operace Red Wings.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jediný přeživší – svědectví operace Red Wings

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým operátorů ...

Afghánistán: Počty padlých vojáků za rok 2013

Tento rok se z Afghánistánu stáhne většina spojeneckých vojáků a techniky. Bezpečnost nad ...

Medal of Honor: Jason Lee Dunham

Specialista Ross Andrew McGinnes obětoval svůj život, aby zachránil své spolubojovníky. Jeho čin ...

SOUTĚŽ: Kniha Operace Red Wings

V současné době běží v kinech film Lone Survivor založený na knize Marcuse Luttrella Operace Red ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • shagall
  15:14 07.06.2014

  Válka je válka, buď zabít pastevce. Nebo ta bláznivější verze, svázat je, počkat do večera a zaútočit na základnu Talibánu :-). Hurá ..

 • Světlonoš
  00:26 10.02.2014

  A co takhle toho nejzdatnějšího vzít sebou jako rukojmí a co nejrychleji opustit oblast. Ti zbývající by měli snadno pochopit, co se od nich očekává. Případně tuhle variantu zkusit zkombinovat s nějakým bakšišem.

  Likvidace těchto "civilistů" jakkoliv se může jevit takticky výhodné, je nepřípustné z mnoha důvodů.
  Svazování, uspávání atd. je komplikované s nejistým výsledkem.

 • Petr M
  22:37 09.02.2014

  Nejlepší řešení humánní dle mého názoru by bylo pastevce svázat, rozbík do úst, jednomu z nich jen svázat ruce za záda tak, aby nemohl rozvázat kámoše, ani jim vyndat roubíky, a omráčit ho a roubík , pak by se za několik hodin probral a mohl dojít pro pomoc, případně by tomu omráčenému mohli zranit nohu, aby pomoc nepřivolal zas tak rychle.

  Tím by získali někoílik hodin drahoceného času na evakuaci, než by se omráčený pastevec probral a došel do vesnice pro pomoc a informoval taliban...jistě lepší řešení než pastevce rovnou pustit, at si běží vesele rychle do vesnice.

 • mu7705
  11:35 08.02.2014

  Nejsem si jist, zda skutečně spoutání pastevců někde na místě skutečně bude totéž jako rozhodnutí o jejich smrti. Pokud se tři chlapi nevrátí nejpozději druhý den, tak je určitě půjde někdo hledat. Měli vysílačku, pokud se neozvou, tak bude evidentní, že se jim něco stalo. Bez ohledu na kulturní zvyklosti, pokud se vám někdo nevrátí dva dny domů a nebude se ozývat přes vysílačku, tak asi něco nebude v pořádku.
  Ale to jsou teoretické úvahy.
  Myslím si však, že celá věc by mohla vést k zamyšlení, čím cíleně vybavit speciální jednotky a jednotky hloubkového průzkumu právě pro tyto případy. Není rozhodně první případ a podobně pokažených akcí již bylo hodně. Jelikož množství chemické látky není jednoduché odhadnout, může se stát, že člověka zabijete i standardní dávkou, tak bych byl na tuto cestu opatrný. Drogy asi ne, ale nějaký uspávací prostředek by nebyl od věci. Pokud by byla jistota, že vydrží cca 12-24 hodin, tak by to mohlo být zajímavé. Muselo by být ale jasné dávkování třeba po kilogramech váhy, aby se to dalo nastavit pro ženu nebo dítě nebo různě velkého chlapa.
  Dalším řešením by bylo vyvinout pouta s časovým zámkem. Ten by umožnil uvolnění pout po určité nastavené době. Stačily by jedny. I pokud by bylo více osob, tak jednoho spoutat těmito pouty a ostatní klasickými s tím, že předpokládám, že ten jeden by ostatním pouta odstranil.

 • miras
  00:58 08.02.2014

  Neříkám že zastřelení těch pastevců je v pořádku, jen mě zaráží že vjetšina lidí ( včetně autora článku ) tuhle možnost jednoznačně zavrhují. Zkuste si někdo přečíst tuhle knížku: http://www.databazeknih.cz/kni...

 • Peter
  21:36 07.02.2014

  máte dobré nápady, na myšlence byly spíš léky, které mají po ruce (morfium, atd..)

 • ernesto22
  19:34 07.02.2014

  pokud byli ti pastevci sympatizanti, tak bych je zneškodnil

 • Nemo
  17:22 07.02.2014

  třeba LSD? To by mohlo fungovat, nebo něco jinýho, nejsem znalec :)

 • Gungr
  15:57 07.02.2014

  Dat jim nejake silne projimadlo, kdyby ho meli sebou a sebrat boty ...

 • dan.persec
  12:01 07.02.2014

  Nemo: A jakou silne halucinogenni drogu by jste si tak predstavoval?

 • Nemo
  11:03 07.02.2014

  a co takhle kombinace dvou možností? Zdrogování+lehké spoutání. Po podání silně halucinogenní drogy by se nedokázali poměrně dlouho rozvázat.
  Ani klasické uspávadlo by nemuselo být špatné - pastevci nejsou žádné slečinky, ale otužilí horalé tak pokud by jim nedali opravdu sloní dávku tak by neexli.