Španělská armáda získá 348 bojových vozidel Dragón

-
26. 8. 2020
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Španělské ministerstvo obrany včera u joint venture GDELS-SBS (General Dynamics European Land Systems-Santa Bárbara Sistemas) objednalo 348 kolových bojových vozidel VCR Dragón (Vehículos de Combate sobre Ruedas Dragón). Cena zakázky dosahuje 1,74 miliardy euro (45 miliard Kč).
Plnění zakázky kromě GDELS-SBS zajistí další tři španělské společnosti ‒ Indra Sistemas, Sapa Placencia a Escribano Mechanical & Engineering (EM&E). Indra vozidla osadí elektronikou, senzory a digitálními systémy v hodnotě 150 milionů euro.
Podíl GDELS-SBS na kontraktu je 733 milionů euro (19 miliard Kč). Za GDELS-SBS se projektu zúčastní 650 španělských zaměstnanců a nepřímo dalších 1100 lidí. Celkově Madrid v rámci projektu Dragón slibuje udržení a vytvoření 9000 přímých i nepřímých pracovních míst.
Španělská armáda postupně nakoupí až 1000 vozidel VCR v různých variantách za 3,8 miliardy euro (včetně výroby, provozní podpory, výcviku, náhradních dílů atd.). S objednávkou druhé série 365 obrněnců se počítá v roce 2022. Datum objednávky třetí skupiny 287 vozidel není známo.
V rámci současného prvního nákupu španělská armáda dostane 13 různých verzí (bojovou, průzkumnou, transportní, velitelsko-štábní, protitankovou, pro dělostřelecké návodčí atd.). Přesný typ a počet jednotlivých verzí nebyl oznámen. První VCR Dragón dorazí k vojenským zkouškám v roce 2021 a se zavedením do výzbroje se počítá v roce 2022.
Prototypy VCR Dragón s různými bojovými moduly
Španělský Dragón je postaven na platformě kolového obrněnce Piranha 8×8. Rodina Piranha je nejúspěšnější platformou v kategorii kolových podvozků 8×8 pro obrněná vozidla – ve službě je jich celosvětově více než 11 500. Madrid vybral Piranhu V jako základ pro obrněnce VCR již v červnu 2015. Ve stejném roce GDELS-SBS začal pracovat na přizpůsobení Piranhy V španělským požadavkům.
„Upřímně děkujeme španělskému ministerstvu obrany za důvěru v naši podvozkovou platformu, v práci našich inženýrů a naše průmyslové schopnosti,“ řekl Juan Escriña, viceprezident GDELS. „Jako spolehlivý partner španělské armády je GDELS-Santa Bárbara Sistemas hrdá, že může pomoci chránit španělské vojáky a zlepšit jejich strategickou mobilitu nejmodernějšími bojovými vozidly na podvozku 8×8.“
GDELS-SBS zajistí výrobu obrněnců ve svých podnicích v Trubii a Seville. Zapojení dalších tří španělských firem do výroby umožní splnit požadavek Madridu na minimální 70% zapojení domácího průmyslu. Španělské firmy tak zajistí kompletní provozní podporu, výrobu klíčových součástí a rovněž budoucí modernizace.
Střelecké zkoušky
Nákup VCR Dragón je nejvýznamnější španělský zbrojní program současnosti. Program VCR je rovněž jedním z pilířů iniciativy Force 35 (Fuerza 35). Jedná se o plán rozvoje španělských ozbrojených sil až do roku 2035. Španělská média v souvislosti s projektem Fuerza 35 zmiňují důraz na robotiku, umělou inteligenci, 3D tisk nebo 4G / 5G informační technologie.
V rámci Fuerza 35 se současná 2. pěší brigáda cizinecké legie „Rey Alfonso XIII“ promění v experimentální brigádu BRIEX (La Brigada Experimental). BRIEX pro potřeby rozvoje španělské armády otestuje nové koncepty, technologie a způsoby výcviku. Smyslem je zvýšit palebnou sílu brigády při nižším počtu vojáků – v BRIEX má tabulkově sloužit jen 2700 vojáků.
Páteří BRIEX se stanou právě bojová vozidla VCR Dragón. V jednotce a vůbec celé španělské armádě Dragóny nahradí zejména zastaralé kolové obrněné transportéry Pegaso 3560 BMR, průzkumná vozidla Pegaso VEC-M1 a pásové obrněné transportéry TOA (na podvozku M113).
VCR Dragón se stane nosným bojovým vozidlem brigád BRIEX
U VCR Dragón je ale stále nejasná situace v oblasti bojových modulů. Trojice prototypů VCR (viz úvodní obrázek) v minulých letech testovala hned trojici bojových modulů, konkrétně bezosádkové izraelské Elbit UT-30 a Rafael Samson Mk II (vyráběné ve španělské kooperaci) a osádkový italský Oto Melara Hitfist.
Španělská EM&E ale nejnověji nabízí pro VCR Dragón vlastní bojový modul Guardián 2.0 s kulometem ráže 12,7 mm a Guardián 30 s automatickým kanonem ráže 30 mm. Není jasné, které řešení španělská armáda zvolí, ale podle všeho část vozidel získá bezosádkové (zřejmě Guardián 30) a část osádkové věže (Hitfist). Podle zpráv ze španělského tisku bezosádkové věže obdrží klasická mechanizovaná pěchota, osádkové španělské jednotky jízdní pěchoty, které mají za úkol zejména ozbrojený průzkum, vyhledávání cílů a pronásledování protivníků.
Stojí za zmínku, že nákup nových moderních obrněných vozidel uspíšila tragická událost v Libanonu. V roce 2007 španělská armáda v Libanonu, působící zde v rámci UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon), přišla o tři vojáky, když jejich obrněné vozidlo najelo na minu. Ve vozidle zemřeli také tři kolumbijští vojáci. Po tomto incidentu se španělská armáda rozhodla investovat do obnovy svých zastaralých kolových obrněných vozidel. Projekt nákupu nových obrněných vozidel byl ale kvůli různým problémům, včetně ekonomických, několikrát odložen.
Zdroj: Finanzas
Související články
Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4
Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...
-
17.07.2016
-
149 komentářů
-
Jan Grohmann
Výroba vozidel ASCOD 2 už běží, ze Španělska se postupně přesune do Británie
Před několika lety britská vláda v rámci programu Specialist Vehicle (SV) vybrala pro svou ...
-
18.03.2019
-
27 komentářů
-
Redakce AN
GDELS společně s partnery dodá španělské armádě stovky obrněných vozidel
V polovině května španělské ministerstvo obrany oznámilo, že podepsalo dokument, kterým začíná ...
-
09.06.2020
-
3 komentářů
-
Tisková zpráva
Covid-19 dusí španělský průmysl. Polská armáda proto kupuje Ford Ranger XLT
Polská armáda oproti plánům nakoupí terénní pick-upy Ford Ranger XLT. Původně polská armáda ...
-
03.07.2020
-
57 komentářů
-
Jan Grohmann
Spíš se divím, že tam nemají neco jako Trophy. Schopnost sundat PTŘS nebo rpg je obrovská výhoda. Doufám, že ji nový BVP dostanou.
Spíš se divím, že tam nemají neco jako Trophy. Schopnost sundat PTŘS nebo rpg je obrovská výhoda. Doufám, že ji nový BVP dostanou.
Na začátku července 2019 byly zveřejněny informace, že španělská armáda testuje na bojových vozidle Pizzaro izraelský systém Iron Vision. Ten umožňuje osádce "vidět" skrz pancíř ...Zobrazit celý příspěvek
Na začátku července 2019 byly zveřejněny informace, že španělská armáda testuje na bojových vozidle Pizzaro izraelský systém Iron Vision. Ten umožňuje osádce "vidět" skrz pancíř vozidla, což výrazně zvyšuje situační povědomí. Testy probíhají na popud velitelství pozemních sil pro logistiku (Mando de Apoyo Logístico del Ejército, MALE), v rámci plánované modernizace ozbrojených sil Fuerza 2035. Cílem iniciativy MALE je otestovat nové technologie a řešení, která by mohla být realizována po reorganizaci španělských pozemních sil. Iron Vision od Elbit Systems byl na konci května 2019 prezentován na mezinárodním veletrhu obranného průmyslu FEINDEF 2019 (Feria Internacional de la Defensa y la Seguridad) v Madridu. Poprvé byl představen na výstavě Eurosatory 2016 v Paříži a od roku 2020 bude použit na izraelských tancích Merkava IV Barak a později i vozidlech Carmel. Původní verze zobrazuje okolí vozidla přímo do brýlí na helmě, ve stylu virtuální reality, společnost ale pracuje i na verzi, kdy bude okolí zobrazeno na obrazovkách.
https://www.milmag.pl/news/vie... Skrýt celý příspěvek"Stojí za zmínku, že nákup nových moderních obrněných vozidel uspíšila tragická událost v Libanonu v roce 2007." "Plánované zavedení do výzbroje 2022." (tj. 15 let po události v ...Zobrazit celý příspěvek
"Stojí za zmínku, že nákup nových moderních obrněných vozidel uspíšila tragická událost v Libanonu v roce 2007."
"Plánované zavedení do výzbroje 2022." (tj. 15 let po události v Libanonu).
No to je urychlení jako prase. Kdy by to zaváděli, pokud by se to takhle "dramaticky" neurychlilo...?Skrýt celý příspěvekJe možné, že by nové KOT/KBVP zaváděli ještě pozdějš a v menší míře. Španělsko disponuje cca 650 KOT BMR-M1 6x6. Nyní jsou již zastaralé, ale ne až tak, že by třeba kvůli ...Zobrazit celý příspěvek
Je možné, že by nové KOT/KBVP zaváděli ještě pozdějš a v menší míře.
Španělsko disponuje cca 650 KOT BMR-M1 6x6. Nyní jsou již zastaralé, ale ne až tak, že by třeba kvůli technickému řešení nevyhovovali. BMR se také týkala událost v Libanonu.
Pro zajímavost z BMR vychází Pandur 1.
BMR dále slouží v Egyptě, Maroku, Mexiku, Peru a Saúdské Arábii, která ho nasadila do války v Jemenu.
Zde ukořistěné vozidlo BMR Houty a následně zničené pomocí nálože uvnitř vozidla.
https://www.military.com/video... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...