Španělsko se zajímá o francouzské houfnice Caesar

-
8. 8. 2022
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
Zástupci španělské armády si ve Francii prohlédli francouzské samohybné houfnice Caesar. Podle španělských médií armáda hledá náhradu za 96 pásových samohybných houfnic M109A5E. A francouzská Caesar je hlavním kandidátem.
Španělské pozemní síly procházejí transformací v rámci programu Fuerza 35. Do roku 2035 španělská armáda mimo jiné zavede nové samohybné houfnice (kolové a/nebo pásové), nové raketomety s dostřelem minimálně 70 kilometrů (zřejmě HIMARS), nové tahače tažených houfnic a přesně naváděnou dělostřeleckou a raketovou munici.
Španělsko si ponechá lehké tažené houfnice L-118A1 ráže 105 mm (délka 37 ráží). K tažení L-118A1, přepravě posádky a munice armáda nakoupí lehká terénní nákladní vozidla VAMTAC SK95 4x4. Houfnice stejné rodiny nyní používá ukrajinská armáda. Ukrajinci si u těchto houfnic pochvalují snadnou přepravitelnost (jako tahače lze použít vozidla Humvee), rychlost střelby a snadné zaujetí / opuštění palebné pozice. Další výhodou jsou obrovské zásoby munice ráže 105 mm v západních zemích.
Do roku 2035 projde proměnou španělské samohybné dělostřelectvo ráže 155 mm. Existuje více cest. Nejradikálnější je vyřazení 96 houfnic M109A5 a nakoupení stejného počtu kolových houfnic. M109A5E ale procházejí lehkou modernizací (viz dále), takže ve hře je zachování alespoň určitého počtu M109A5E. Zbytek může zůstat ve skladech pro potřeby válečného konfliktu nebo zamířit na Ukrajinu.
Španělské pozemní síly projdou do roku 2035 zásadní transformací.
Španělská armáda v rámci programu Fuerza 35 buduje nově pojaté brigády (Brigada 35) postavené kolem nové kolové platformy Dragón. Počítá se s nákupem minimálně 700 obrněnců Dragón, včetně verzí samohybný minomet a vozidlo přímé palebné podpory s kanonem ráže 105 nebo 120 mm.
Především pro brigády 35 španělská armáda požaduje kolové houfnice. Hlavním kandidátem je francouzská Caesar, což potvrdila na sociálních sítích španělská armáda – španělská delegace z brigády „Guadarrama“ navštívila francouzský 40. dělostřelecký pluk. Tento pluk sídlící na severu Francie zajišťuje dělostřeleckou a protivzdušnou podporu 2. obrněné brigádě. Pluk kromě houfnic využívá 120mm minomety a protivzdušné systémy krátkého dosahu Mistral.
Zda Španělsko nakoupí Caesary a jaký osud potká M109A5E není známo. V případě nákupu 96 houfnic Caesar by ale šlo o největší jednorázovou objednávku těchto zbraňových systémů. Takové plány ale prozatím hatí malá rychlost výroby francouzských houfnic (viz dále).
Mezi tím španělské M109A5E dostávají nové hlavně M284A2 (stejné jako u houfnic M109A6). Díky novým hlavním s novou nábojovou komorou lze používat silnější prachové náplně a například s municí Expal HE ER02A1 lze střílet na vzdálenost až 30 kilometrů. Španělsko pro vylepšené M109A5E také objedná satelitem naváděné granáty Excalibur. Pro jejich použití se ale musí upravit zásobník a podavač granátů v M109A5E.
Páteří španělských pozemních sil se stanou kolová bojová vozidla Dragón.
Francouzským houfnicím Caesar se v posledních měsících a letech exportně velmi daří. Francie poslala na Ukrajinu 18 houfnic Caesar a zároveň v rámci kompenzace u výrobce Nexter objednala novovýrobu stejného počtu. Termín dodávek je do léta 2024. Nyní má francouzská armáda 58 Caesarů.
Do roku 2031 chce mít Francie ve výzbroji 109 samohybných houfnic Caesar. Ve hře je nákup 109 nedávno představených nových modelů CAESAR 6X6 Mark II (viz úvodní foto), případně jen dokoupení 33 verzí Mark II. Před pár lety se spekulovalo o možnosti zavedení houfnic Caesar na podvozku 8×8, ale nic z toho se nepotvrdilo. Pro úplnost – ve Francii, vzhledem k válečným událostem na Ukrajině, se mluví o nutnosti zavést do výzbroje alespoň 215 houfnic Caesar.
Houfnice Caesar provozuje Maroko, Indonésie, Saúdská Arábie a Thajsko. V poslední době si Caesary objednalo Dánsko a Česká republika. Litva a Belgie nedávno objednaly Caesary v nejnovější verzi Mark II. Litva (18 kusů) a Belgie (devět kusů, plus chystá se akvizice dalších 19) své houfnice dostanou kolem roku 2027. Mluví se také dodávkách do Kolumbie a Iráku.
Jedinou otázkou je rychlost výroby houfnic Caesar. Podle francouzských stránek Opex 360 továrna firmy Nexter v Bourges zvládne vyrábět pouze deset houfnic Caesar ročně. Francouzské ministerstvo obrany již vyzvalo firmu Nexter ke zrychlení výroby, což není snadný a už vůbec ne rychlý úkol. Každopádně pokud Španělsko nakoupí 96 Caesarů, nezíská je všechny dříve než po roce 2030.
Caesary na Ukrajině
Verze Mark II si zachovává současnou konfiguraci. Hlavní vylepšení došlo v oblasti mobility a pancéřové ochrany. Nový podvozek a pancéřovou kabinu vyvinula francouzská firma Arquus. Verze Mark II dostane zejména silnější motor o výkonu 343 kW (místo současných 160 kW).
Nová pancéřová kabina splní balistickou a protiminovou ochranu dle normy STANAG 4695 Level 2. Nový systém řízení palby / boje, ve spojení s digitální radiostanicí CONTACT, umožní plnou integraci do nově vytvářených francouzských úkolových uskupení (pluků) GTIA Scorpion (Groupement Tactique InterArmes Scorpion). Počítá se také s instalací prostředků elektronického boje BARRAGE.
Kromě toho na houfnicích Caesar nedávno proběhly testy munice extrémně dlouho dosahu Vulcano 155 GLR (Guided Long Range). Při střelbě z hlavně ráže 155 mm dlouhé 52 ráží má Vulcano 155 GLR dostřel až 70 kilometrů. Munice je naváděná pomocí inerciální a satelitní navigace. Střední kruhová odchylka v cíli (CEP) je pět metrů. Munici lze vybavit i laserovým senzorem a zapalovač lze nastavit pro explozi v předem dané výšce, při nárazu nebo se zpožděním.
Zvláštností je, že jde o podkaliberní munici – střela je usazena do vodícího sabotu ráže 155 mm. Menší průměr střely ale také znamená, že ničivý účinek v cíli je menší než u klasických granátů ráže 155 mm nebo minometné munice ráže 120 mm.
Zdroj: Opex360, InfoDefensa
Související články
KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8
Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...
-
18.11.2020
-
246 komentářů
-
Jan Grohmann
Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...
-
01.05.2021
-
378 komentářů
-
Milan Vašíček
Houfnice Caesar 8x8 – budoucnost českých dělostřelců
Ministerstvo obrany před časem rozhodlo, že letité houfnice vz. 77 DANA u 13. dělostřeleckého pluku ...
-
08.06.2021
-
211 komentářů
-
Redakce AN
Belgie kupuje samohybné houfnice CAESAR
Belgické ministerstvo obrany kupuje nové samohybné houfnice pro pozemní síly (nizozemsky ...
-
02.11.2021
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
Caesar, obdobně jako celá škála dalších houfnic stejné koncepce je přímá náhrada houfnic tažených, nebo dokonce můžeme říct jejich evolucí (upgradem). Proto také v rámci programu ...Zobrazit celý příspěvek
Caesar, obdobně jako celá škála dalších houfnic stejné koncepce je přímá náhrada houfnic tažených, nebo dokonce můžeme říct jejich evolucí (upgradem).
Proto také v rámci programu náhrady houfnic M777 najdeme typy jako je Caesar, ATMOS, ale i těžší typy houfnic. Ovšem žádnou taženou.
Proto tyto houfnice se u větších armád vyskytují většinou u lehkých jednotek.
V případě Španělska stojí za povšimnutí, že pravděpodobně nahradí jen část věžových houfnic a její armáda bude primárně na kolech.
V případě Litvy Caesar nahrazuje houfnice tažené, ALE Litva také objednala německé pásové PzH2000.
Belgie má prakticky jen pěší sbor.
Podtrženo sečteno, Caesar, Atmos, atd. mají svůj smysl jako logická náhrada houfnic tažených. V případě ČR, která dokáže vyvinout, modernizovat, vyrobit moderní houfnici je pořízení Caesaru rezignací státu na jeho potenciál a mezigeneračním poklesem potenciálu dělostřelectva v rámci AČR.
Je to jako namísto cvičné letadla nepořídit L-39NG, ale třeba PC-21. Málo kdo pochybuje o kvalitách PC-21 a v mnoha případech zastane úkoly L-39NG, ale ze své podstaty turbovrtulového letadla nedokáže držet krok s proudovými letadly a hlavně proč ho kupovat, když sami vyrábíme svoje letadlo a nejsou s ním fatální problémy.Skrýt celý příspěvekJe zde několik otázek. Proč CSG nepřišla s DITOU nebo neupozornila na fakt, že EA připravuje MORANU? Místo toho oni sami protěžovali Caesar. Jaká by byla výrobní kapacita těchto ...Zobrazit celý příspěvek
Je zde několik otázek. Proč CSG nepřišla s DITOU nebo neupozornila na fakt, že EA připravuje MORANU? Místo toho oni sami protěžovali Caesar.
Jaká by byla výrobní kapacita těchto houfnic?
Je skutečně až takový rozdíl mezi česko-slovenským a česko-francouzským řešením (z hlediska domácího průmyslu), když v obou případech palebný systém není náš? V obou případech je to o tom, že dáme podvozek a kabinu (u DITY/MORANY tedy i věž plus nějaké úpravy a samozřejmě další prvky + celkový design), palebný systém je buď slovenský nebo francouzský. Jasné, DITA a MORANA jsou výtvorem EA, tudíž se jedná o "náš" produkt (ve spolupráci se ZTS Špeciál) a ten podíl je tam pro nás větší, jenže dokud se zde nebudou dělat i laufy a celý palebný a nabíjecí systém, je to jaksi poloviční cesta.
Koukněte, kdyby se do tendru o náhradu houfnic přihlásila DITA nebo se oznámilo, že EA peče něco pěkného, či rovnou představila koncept a my přes to zvolíme Caesar, stále jsou jisté argumenty pro Caesar, ale raději bych byl pro naše řešení. Jenže to se nestalo.Skrýt celý příspěvekCSG zajisté přišla s DITOU a jako každá firma z podstaty věci ukázala MOČR svoji nabídku. Za mě je utopie, že CSG tají a zamlčuje svůj výrobní potenciál. Pro CSG je samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek
CSG zajisté přišla s DITOU a jako každá firma z podstaty věci ukázala MOČR svoji nabídku. Za mě je utopie, že CSG tají a zamlčuje svůj výrobní potenciál.
Pro CSG je samozřejmě nejvýhodnější aby MOČR koupilo její produkt, proto také nabízeli modernizaci houfnice DANA.
MOČR rozhodlo, že nakoupí nejlevnější řešení. V úvahu proto připadal ATMOS a Caesar. Na CSG připadla pouhá role subdodavatele podvozku v podobě vozidel Tatra. CSG má lepší provázanost s Nextrem a proto jako jistý subdodavatel mohla zalobbovat pro Caesar a vznikl požadavek, že houfnice má být ze země NATO a tím byl Izrael diplomaticky vyškrtnut.
To je můj názor, samozřejmě nesedím u jednacích stolů, ale takto mi to dává logiku.
Nevidět rozdíl mezi Caesarem, kde jen dodáváme podvozek (ten se prakticky může dát jakýkoliv technicky přípustný) a vývojem a výrobou vlastní plnotučné houfnice je hrubé nepochopení situace.
A budu se opakovat, MOČR mělo požadavky na zavedenou houfnici v zemí NATO. Tím vyřadilo český potenciál a otevřelo cestu cizím výrobkům z NATO.
Tvrdit, bez jakýhokoliv důkazu, že soukromá firma tají tuzemské armádě (která ji ještě může zafinancovat vývoj) svůj vývoj a svůj potenciál a chce být tím kdo hraje druhé housle a chce dodávat jen kolové podvozky je blbost do nebe volající. Každá zbrojařská firma chce prvořadě prodat své výrobky tuzemské armádě, protože pak její šance na export se zvyšují a hlavně firmy chtějí prodat.Skrýt celý příspěvekNezapomínejte prosím že vše z produkce CSG je (ve verzi potřebnou pro AČR, čili v kalibru 155mm s délkou laufu 52 ráží) stále jen na papíře... to je buď čekání, nebo risk.
Nezapomínejte prosím že vše z produkce CSG je (ve verzi potřebnou pro AČR, čili v kalibru 155mm s délkou laufu 52 ráží) stále jen na papíře... to je buď čekání, nebo risk.
No poláky zrovna bych moc nezdůrazňoval... samé domácí řešení kdečeho a když přichází na věc, není to ani moc pokrokové ani zrovna velkovýroba. Takže to zachraňuje Korea... to ...Zobrazit celý příspěvek
No poláky zrovna bych moc nezdůrazňoval... samé domácí řešení kdečeho a když přichází na věc, není to ani moc pokrokové ani zrovna velkovýroba. Takže to zachraňuje Korea... to mohli udělat už dřív, licence/koprodukce s Koreou.
Tím nechci říct že by to u nás bylo lepší, jen jsme nikdy takové plány neměli. U nás jsme taky čekali na vlastní L-159 nebo třeba ReVisor, a co z toho bylo?? Pozdě, málo, draho. Jistě, všechno šlo "vyřešit" - mohlo se do toho nalít ještě víc peněz a vyřešilo se to "málo", zbytek by stejně zůstal.Skrýt celý příspěvekSYN_ Tím jsem chtěl hlavně říct, že každý stát co má zbrojařský průmysl se stará o to, aby jeho armáda měla zbraně domácí produkce. Takto je to všude. Pokud nějaký projekt selže, ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Tím jsem chtěl hlavně říct, že každý stát co má zbrojařský průmysl se stará o to, aby jeho armáda měla zbraně domácí produkce. Takto je to všude. Pokud nějaký projekt selže, tak se nakoupí v zahraničí. U nás je problém v tom, že MOČR se o domácí průmysl moc nezajímá a paradoxně zahraniční zákazníci jsou s výrobky od CSG spokojeni. Prostě kocourkov a loutková politika.Skrýt celý příspěvekKrakonoš Kdyby MO nebylo léta systematicky podvyživeno (což je v MO realita předlouhá léta), mohlo by dávat zakázky domácím firmám na vývoj a výrobu skoro čehokoliv ve smysluplných ...Zobrazit celý příspěvek
Krakonoš
Kdyby MO nebylo léta systematicky podvyživeno (což je v MO realita předlouhá léta), mohlo by dávat zakázky domácím firmám na vývoj a výrobu skoro čehokoliv ve smysluplných počtech, který (když by se výsledek vydařil) by zajistily, že by to díky malému počtu odebíraných kusů (což je v AČR realita předlouhá léta) a tím by se efektivně vynakládaly prostředky na obranu. Jenže když máte podvyživené MO, které nakupuje všeho cca 1/3 z počtu, jaký by byl třeba, tak jak jasný, že nějaký domácí nejistý vývoj vyjde vždycky extrémně draho (T-72M4 CZ, L-159 ALCA atd.), nehledě na jeho dobu a že nákup cizího výrobku s jasným koncovým produktem a relativně jasnou cenou je sázka na jistotu a je to tam mnohem větší efektivita vynaložení prostředků na obranu.
Já jsem taky pro to, aby se v co největší možný míre zapojoval domácí průmysl do obranyschopnosti země, ale jak se řiká: „když chcete mít opici, musíte mít na banány“ a některý modernizační projekty hořej takovým stylem, že nemáme zas na 5 let dovývoje a čekat 15 let na poslední dodanej kus.Skrýt celý příspěvekLaci. Bohužel tohle není o MO jak mnozí píší, ale je to čistě o trhu a o tom co si místní soukromé zbrojní společnosti uvědomují, ale laická veřejnost ne. Aby CSG dokázalo vyrobit ...Zobrazit celý příspěvek
Laci.
Bohužel tohle není o MO jak mnozí píší, ale je to čistě o trhu a o tom co si místní soukromé zbrojní společnosti uvědomují, ale laická veřejnost ne.
Aby CSG dokázalo vyrobit plně Český produkt, muselo by investovat stovky miliónů nebo dokonce několik miliard jen do zázemí aby byla schopna potřebné věci vyrábět (slévárny, kovárny atd. atd.). A tohle nikdo z vedení CSG pro potřeby AČR, tedy aby mohli vyrobit 52 hlavní a pak sem tam nějakou tu náhradní, nikdo neudělá. Proč by měli. I pro vedení CSG je jednodušší v případě zakázky se obrátit na nějakého z už fungujících výrobců v Evropě nebo USA a prostě jim zadat zakázku na samotnou zbraň a oni jí osadí na podvozek co dokáží udělat. Ergo úplně to stejné co se nyní děje s houfnicemi CAESAR.
Takže kdyby se vybrala IDTA nebo MORANA, postup výrob by byl stejný. CSG by udělalo co by mohlo, tedy kastle, podvozek, motor popřípadě nabíjecí mechanizmus a základní elektronika (to stejné bude dělat i u CAESAR) a zbraň by dodal někdo z venku. Francouzi, Němci, Slováci, USA nebo někdo jiný.
S tím rozdílem, že zatím co na houfnici CAESAR je ta zbraň už odzkoušena, u houfnic DITA, MORANA by se muselo dlouho testovat upravovat.
A představme si, takhle funguje celý západní vojenský průmysl, kdy se dost často používají prostě komponenty od jiné společnosti, protože proč by nějaká soukromá společnost utrácela své prachy za to aby vymyslela co už vymyšlené je, když je jednodušší si to koupit nebo se domluvit na spolupráci s jinou firmou.Skrýt celý příspěvek
Mám obavu, že stále nevidíte to podstatné, ona to není zcela vlastní houfnice a ani jedna z nich se prostě AČR nenabízela. Spoluprací s Nexterem získala Tatra zakázku na výrobu víc ...Zobrazit celý příspěvek
Mám obavu, že stále nevidíte to podstatné, ona to není zcela vlastní houfnice a ani jedna z nich se prostě AČR nenabízela. Spoluprací s Nexterem získala Tatra zakázku na výrobu víc jak 130 podvozků a další zákazníci už jsou na obzoru.Skrýt celý příspěvek
Jak víte, že se ani jedna nenabízela MOČR? Jak to můžete vědět? Vy tady tvrdíte něco, co absolutně nevíte. Ofiko požadavky armády byli, že chce zavedenou houfnici ze země NATO. ...Zobrazit celý příspěvek
Jak víte, že se ani jedna nenabízela MOČR? Jak to můžete vědět? Vy tady tvrdíte něco, co absolutně nevíte.
Ofiko požadavky armády byli, že chce zavedenou houfnici ze země NATO. Tím je řečeno vše. Byli to účelové požadavky. Mimochodem u PVO máme jako první země NATO Spyder :D
Ohledně podvozků Tatra, Caesar byl dávno takto nabízen v konfiguraci 8x8. každý stát si může zvolit svoji platformu. Mimochodem ATMOS je zaveden v několika zemích na podvozku Tatra 6x6.
Litva a Belgie co nyní kupují Caesar ho pravděpodobně nebudou mít na podvozku Tatra, ale Renault 6x6.
Proto náš výběr Caesaru nijak neovlivňuje (nebo jen marketingově) prodeje Tater a konfiguraci Caesaru.Skrýt celý příspěvekŘekněme, že tu probíhaly zprávy od jistých insiderů. DITA byla oznámena až po výběru, MORANA ještě neexistovala. U Caesaru je to jednoduché, 6x6 je na Sherpě a 8x8 na Tatře. Pro ...Zobrazit celý příspěvek
Řekněme, že tu probíhaly zprávy od jistých insiderů. DITA byla oznámena až po výběru, MORANA ještě neexistovala.
U Caesaru je to jednoduché, 6x6 je na Sherpě a 8x8 na Tatře.
Pro CSG je prostě velká příležitost spolupracovat s Nexterem. Asi větší než prodat několik desítek houfnic se slovenským palebným systémem vlastní armádě. Proto na nějaké "vlastní" řešení, které v té době ještě ani nebylo hotové, natož odzkoušené, prostě nebylo pomyšlení a spolupráce s Nexterem a přenosem technologií je pro náš zbrojní průmysl lukrativnější.Skrýt celý příspěvek
Danik
"Proč CSG nepřišla s DITOU "
To ani nemohli, té pseudo soutěže se mohly účastnit pouze houfnice již existující a používáné v některé z armád NATO.Danik
"Proč CSG nepřišla s DITOU "
To ani nemohli, té pseudo soutěže se mohly účastnit pouze houfnice již existující a používáné v některé z armád NATO.
No, mně to zase připadá jako pancéřovat řekněme dílnu, nebo cisternu... jako jistě, může se to v nouzi hodit, ale něco (ne málo) navíc to stojí, a proč jako když takové jednotky se ...Zobrazit celý příspěvek
No, mně to zase připadá jako pancéřovat řekněme dílnu, nebo cisternu... jako jistě, může se to v nouzi hodit, ale něco (ne málo) navíc to stojí, a proč jako když takové jednotky se s nepřítelem vůbec nemají potkat??
Takže tím jak roste dostřel houfnic, jejich přímé ohrožení nepřátelskou pěchotou hrozí čím dál míň, a proti tankům/dělostřelectvu/letectvu to stejně i tak nestačí (muselo by se složitě lézt až někam k level 4-5) takže proč. Ostatně, takové raketomety třídy Grad/Uragán/Himars mají dostřel podobný (Grad i menší) a dneska už je nikdo necpe na pásy, a ještě pokud možno s pancéřovou nástavbou a automatickým nabíjením...
VŠECHNO na světě jde udělat ještě o trochu líp (rychleji, automatičtěji), ale stojí ty zvýšené náklady za to? Je fakt efekt tak vynikající? Nedosáhlo by se kdyžtak větší bojové síly zvýšením počtu kusů než individuální kvality? Leda snad když by se řeklo že máme tak málo vojáků že jim nutně potřebujeme koupit to absolutně nejlepší co jde... ale této maximy se evidentně nedržíme v mnoha směrech (namátkou řekněme PVO - kupujeme snad to nejlepší co na světě existuje??) takže proč někde jo a někde ne?Skrýt celý příspěvekJe to přesně naopak, zranitelnost houfnic nyní roste víc. Je to dáno dělostřeleckými radary a zlepšenými průzkumnými schopnostmi na bojišti. V minulosti, kdy tyto technologie ...Zobrazit celý příspěvek
Je to přesně naopak, zranitelnost houfnic nyní roste víc. Je to dáno dělostřeleckými radary a zlepšenými průzkumnými schopnostmi na bojišti. V minulosti, kdy tyto technologie nebyli, houfnice prakticky nepotřebovali žádnou ochranu. Nyní jsou ohroženy dělostřeleckou palbou protivníka a dalším i prostředky.
Věžové houfnice navíc mohou vést palbu ihned z místa a je téměř jedno kde zastaví. Například na horské či jen kopcovité úzké silnici nebo cestě. Stačí jen otočit věží + náměr děla a pal.
Vezená houfnice musí najít vhodné místo aby mohla zahájit palbu, případně rovnou hledat místo na otočení a to třeba v koleně bude již problém.Skrýt celý příspěvekProto nemá Caesar na Ukrajině zatím ani jednu zdokumentovanou ztrátu....
Proto nemá Caesar na Ukrajině zatím ani jednu zdokumentovanou ztrátu....
SYN_ Každá jednotka má své operační úkoly, nějaké své rozkazy atd. atd. A podle toho se následně vybírá daná technika pro danou jednotku + samozřejmě politika a následně ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Každá jednotka má své operační úkoly, nějaké své rozkazy atd. atd. A podle toho se následně vybírá daná technika pro danou jednotku + samozřejmě politika a následně ekonomika.
Takže je otázkou co je nejlepší.
Jinak to co píše Krakonoš je pořád jedno a to samé dokola a vlastně pořád o ničem.
V době kdy se teprve nové houfnice vybírali, tak tito lidé psali o tom jak se má pořídit PzH 2000 nebo K9 a pořizovat cokoli na kolech je nesmysl. No pak se vybrali houfnice CAESAR. Týden na to se objevila informace, že existuje nějaká DITA, tak všichni najednou psali, že se měla pořídit DITA, i když v té době to byl pouze koncept maximálně prototyp a do sériového stroje to mělo ještě hodně daleko. Nyní když se odhalila houfnice MORANA tak všeci najednou píšou, že se měla pořídit MORANA, i když v době výběru nových houfnic o ní sice nic nevěděli, ale nyní ví že je 100% lepší protože si to přečetli na papíře. Jakmile se objeví nový koncept houfnice od CSG, tak samozřejmě ten bude úplně nejvíc nejlepší podle nich a tak to půjde do nekonečna, protože prostě oni to četli takže to tak musí být.
Bohužel pro ně, válka na Ukrajině ukazuje jak informace na papíře a teoretické schopnosti stroje jsou nic neříkající.
Takže faktem stále zůstává, že houfnice CAESAR byla pro AČR tou nejlepší možnou volbou, protože za daný obsah peněz AČR získá moderní houfnici, která splňuje požadavky AČR je odzkoušena v bojových podmínkách a nutno dodat úspěšně odzkoušena, velká její část se bude vyrábět nebo minimálně montovat v ČR, AČR bude schopna jí servisovat, bude moct k ní využít širokou škálu munice, bude zavedena v rozmezí let 2024 až 2026 tedy do dvou let by měli přicházet první kusy pro výcvik, a co jsem četl tak by si ČR měla na ní vyvíjet vlastní nabíjecí automat, ale to je neověřená zpráva (nějaký jednoduchý).
Takže toliko asi k tomu, že houfnice CAESAR jsou špatná volba, protože se tím podpoří domácí průmysl, získáme odzkoušený a výkonný dělostřelecký systém do dvou let.
Kdežto pořídit DITU, MORANU nebo něco co přijde po ní je samozřejmě lepší, protože neznáme ani vývojovou cenu, ani pořizovací cenu, ani provozní cenu, to znamená celkovou cenu nabídky, neznáme technické parametry, výkonnostní parametry, provozní parametry, jakou munici to dokáže střílet, nevíme jak moc se na výrobě bude podílet český průmysl a kolik komponentů bude pocházet ze zahraničí, jednoduše nevíme o nich zhola nic. Známe jen data z jednoho prospektu a PR zprávy.
Takže asi tak :-)Skrýt celý příspěvekPřesně tak, český průmysl se musí zadupat, nic jiného si nezaslouží a nakupování v zahraničí je to nejlepší co můžeme udělat. A co jako, že DANA M2 je taky úspěšně bojově ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, český průmysl se musí zadupat, nic jiného si nezaslouží a nakupování v zahraničí je to nejlepší co můžeme udělat. A co jako, že DANA M2 je taky úspěšně bojově vyzkoušena, to nás nezajímá.Skrýt celý příspěvek
Jo no CSG se teď dostane k další západní technologii, prohloubí svou spolupráci s NEXTREM, se kterým spolupracuje na vozidlech TITUS a bude na této spolupráci dále těžit. Tohle je ...Zobrazit celý příspěvek
Jo no CSG se teď dostane k další západní technologii, prohloubí svou spolupráci s NEXTREM, se kterým spolupracuje na vozidlech TITUS a bude na této spolupráci dále těžit. Tohle je přesně to zadupávání českého průmyslu. Dát mu vydělat, dát lidem práci, dát mu možnost spolupracovat s jednou z největších evropských zbrojních společností, kde je potenciál i do budoucna. :D :D :D
Jinak pokud vám jde o český průmysl, tak rozjeďte vlastní slévárny, kovárny a další podniky na výrobu hlavní, brzdo vratného zařízení atd. Co vám v tom brání? Vemte své úspory a zainvestujte stovky miliónů do tohoto podniku aby jste vyrobil cca 52 hlavní pro potřeby AČR a pak... to se uvidí že.
Nevím proč to furt chcete po státu?
Bojově odzkoušené jsou i křesadlové zbraně. Má se tedy k nim AČR vrátit?
jinak DANA M2 je v ráži 152 mm. Nevím možná jste to nezaznamenal, ale AČR už má hooodně dlouho v plánu přejít na ráži 155 mm. Dokonce se ta munice 155 mm má i u nás vyrábět atd. A další odklad pořízení ráže 155 mm by bylo jen prodlužování vnitřního dluhu AČR. :-)Skrýt celý příspěvekTo, že CSG dokázalo navázat spolupráci s Nextrem a on si vybral jeho podvozkovou platformu je jeho zásluha, nikoli MOČR. Zajímalo jaké že to zázračné technologie se skrývají na ...Zobrazit celý příspěvek
To, že CSG dokázalo navázat spolupráci s Nextrem a on si vybral jeho podvozkovou platformu je jeho zásluha, nikoli MOČR.
Zajímalo jaké že to zázračné technologie se skrývají na vezené houfnici jménem Caesar, které by tak obohatilo CSG a kde je smlouva o přenosu know-how? Velký kulový co.
S argumentem bojovým zkušeností jste přišel vy.
Odklad zavedení 155 munice nesouvisí s vnitřním dluhem. Vnitřní dluh je zastaralá a nedostatečná význroj. nikoliv její ráže.Skrýt celý příspěvekKrakonoš Tohle už je velká zoufalost. Právě proto, že CSG navázal spolupráci s Nexterem (jen tak mimochodem jedna z největších zbrojovek v Evropě) tak pak do tendru přitáhl s ...Zobrazit celý příspěvek
Krakonoš
Tohle už je velká zoufalost. Právě proto, že CSG navázal spolupráci s Nexterem (jen tak mimochodem jedna z největších zbrojovek v Evropě) tak pak do tendru přitáhl s Caesarem.
Caesary budeme vyrábět/kompletovat a následně provádět servis. Tudíž s tou technologií budeme pracovat. Žádná dedikovaná smlouva o přenosu know-how být nemusí když je tohle :-DSkrýt celý příspěvekDanik To, že se u techniky dělá základní servis je v dnešní době již samozřejmost a hlavně Caesar není nějaká vesmírná technologie, je to dělo na korbě náklaďáku, tak opravdu ...Zobrazit celý příspěvek
Danik
To, že se u techniky dělá základní servis je v dnešní době již samozřejmost a hlavně Caesar není nějaká vesmírná technologie, je to dělo na korbě náklaďáku, tak opravdu netuším, jak tato vesmírná technologie může obohatit firmu, která vyrábí a vyvíjí věžové houfnice.Skrýt celý příspěvekŽeby palebný systém, nabíjení, lauf, mechanické řešení, elektrika, propojení systémů, výroba děl. munice, která je již potvrzená - což je pro nás novinka.
Žeby palebný systém, nabíjení, lauf, mechanické řešení, elektrika, propojení systémů, výroba děl. munice, která je již potvrzená - což je pro nás novinka.
Aha, vy nic nevíte. Tak schválně, jaký SŘP bude na Caesaru a jak to CSG obohatí? Zkrátím to ty trumpetko, SŘP se vybírá zvlášť, to s houfnicí jako takovou nijak nesouvisí a vybírá ...Zobrazit celý příspěvek
Aha, vy nic nevíte.
Tak schválně, jaký SŘP bude na Caesaru a jak to CSG obohatí?
Zkrátím to ty trumpetko, SŘP se vybírá zvlášť, to s houfnicí jako takovou nijak nesouvisí a vybírá se v samostatném tendru.
Technické řešení Caesaru je nám k ničemu, protože okopčit to jen tak nemůžeme a hlavně vyrábíme věžové houfnice, ne vezené.
My nekupujeme technickou dokumentaci, ale jen houfnice , tak tu nepiště nesmysli, jak nás to obohatí. NijakSkrýt celý příspěvekTu trumpetku si strčte tam kam slunce nesvítí. Nepíšu o SŘP... to již bylo vybráno od Němců. Jestli nechápete princip toho co se tu děje, je to zbytečné... Ta technická ...Zobrazit celý příspěvek
Tu trumpetku si strčte tam kam slunce nesvítí.
Nepíšu o SŘP... to již bylo vybráno od Němců. Jestli nechápete princip toho co se tu děje, je to zbytečné... Ta technická dokumentace asi bude docela potřeba, když tu budeme kompletovat 48 z 52 kusů...Skrýt celý příspěvek
Uprime netusim kolik Nexrer vyrobi mesicne kanonu ani netusim jakou kapacitou disponuje ale myslim ze to bude jak psal Mortles. Evidentne vyrabeji pocty kusu dle zakazky a aby ...Zobrazit celý příspěvek
Uprime netusim kolik Nexrer vyrobi mesicne kanonu ani netusim jakou kapacitou disponuje ale myslim ze to bude jak psal Mortles. Evidentne vyrabeji pocty kusu dle zakazky a aby udrzeli vyrobu. Evidentne nema smysl sekat desitky kusu kanonu rocne kdyz jim pak budou lezet na "sklade". A taky ai nemyslim ze vyrobce by nebyl shopnej navysit vyrobu kdyz se tech zakazek ziska vice najednou.Skrýt celý příspěvek
Pár poznámek. Zájem měl údajně projevit i Irák a Venezuela (zprávy o tom se objevily podobně jako o Španělsku) Caesar ve verzi 8x8 se bude účastnit i britského tendru na náhradu ...Zobrazit celý příspěvek
Pár poznámek.
Zájem měl údajně projevit i Irák a Venezuela (zprávy o tom se objevily podobně jako o Španělsku)
Caesar ve verzi 8x8 se bude účastnit i britského tendru na náhradu AS-90.
Ta výrobní kapacita co "odhadl" Opex je skoro jasně nesmysl.
Dodávky pro Saudy jsou mezi lety 2019-2024, mají 112 ks. Dodávky pro Dánsko 2020-2023, 19ks. Dodávky pro AČR 2024-2026 52ks. A tohle se bavíme jen o verzi 8x8. Nikoliv o 6x6 pro další zákazníky. S výrobní kapacitou 10ks by tohle nikdy nezvládli...
Reálná kapacita bude přes 20ks ročně a teď k tomu výrobní kapacity navyšují.Skrýt celý příspěvekJen tak pro připomenutí. 152 mm ShKH vz. 77 "Dana": 1969 - předběžný projekt 1970 - konečný projekt 1972 - první prototyp 1972 - 1974 podnikové zkoušky 1977 - rozhodnutí o ...Zobrazit celý příspěvek
Jen tak pro připomenutí.
152 mm ShKH vz. 77 "Dana":
1969 - předběžný projekt
1970 - konečný projekt
1972 - první prototyp
1972 - 1974 podnikové zkoušky
1977 - rozhodnutí o zavedení do výzbroje
1977 - 1988 sériová výroba,
celkem 858 kusů za 12 roků, měsíční špičková výroba až 10 ks.
V období 1964 až 1989 souběžně vyrobeno:
122 mm RM vz. 70 "Grad" - 830 ks (1970 - 1980)
T - 55: 8 607 ks (1964 - 1982)
T - 72: 1 646 ks (1980 - 1989)
BVP-1: 17 697 ks (1968 - 1988¨)
BVP-2: 344 ks (1987 - 1989)
K tomu byla vyrobena munice v počtu miliard kusů.Skrýt celý příspěvekJeště jste zapomněl, že krom výše uvedeného byla vyrobena pořádná ZTRÁTA.
Ještě jste zapomněl, že krom výše uvedeného byla vyrobena pořádná ZTRÁTA.
O tom jsem měl před cca dvěma lety na internetu nějaký rozhovor s Rusem: "ty vaše tankové projekty nemají komerční úspěch, UVZ je neustále ve ztrátě!" "No, ale vyrábíme stovky ...Zobrazit celý příspěvek
O tom jsem měl před cca dvěma lety na internetu nějaký rozhovor s Rusem: "ty vaše tankové projekty nemají komerční úspěch, UVZ je neustále ve ztrátě!" "No, ale vyrábíme stovky tanků ročně." "Ale chápeš, že celý váš zbrojní průmysl je černá díra na peníze?" "No, ale kolik nových tanků vyrobili Němci? My vyrábíme stovky ročně..."Skrýt celý příspěvek
Docela by me zajimalo na cem stoji ta domela kapacita Nexteru, v kterou tu nekteri doufaji... Caesaru bylo do ted vyrobeno cca 300ks a to je v seriove produkci od roku 2004. To ...Zobrazit celý příspěvek
Docela by me zajimalo na cem stoji ta domela kapacita Nexteru, v kterou tu nekteri doufaji...
Caesaru bylo do ted vyrobeno cca 300ks a to je v seriove produkci od roku 2004. To vychazi na 16ks rocne. Od podpisu objednavky k prvnim kusum je to v podstate vzdy dyl nez 3 roky, nejcasteji 4 roky, a nebude to jinak ani v pripade CR. Ostatne i francouzka armada mela svych 72ks az 10let (!) po podpisu. Takze bych ten optimizmus ponekud krotil, neb je zjevne, ze ani Nexter neni nastavenej na to aby chrlil vyssi desitky del rocne, a to je jeho konstrukce povazlive jednoducha + ma vyhodu i v tom, ze se cast objednavek rozprostre mezi 6x6 a 8x8.
To cislo z clanku, cca 10ks rocne, muze byt a zjevne i je az nepekne blizko realite a i kdyby to nakonec byl dvojnasobek, zadne terno to neni.Skrýt celý příspěvekZákladní otázka je jak se daný zdroj "Opex 360 " dopátrali k tomu číslu 10 ks za rok. Pokud tou nejjednodušší metodikou počet kusů děleno dobou, tak jako fajn je to nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Základní otázka je jak se daný zdroj "Opex 360 " dopátrali k tomu číslu 10 ks za rok.
Pokud tou nejjednodušší metodikou počet kusů děleno dobou, tak jako fajn je to nějaký ukazatel, který ale nemusí znázorňovat maximální možnost výroby, ale spíše ukazuje na výrobní plán společnosti.
Nesmíme zapomínat na to, že NEXTER musí taky vydělávat a ne bezhlavě sekat kus za kusem, musí také být schopen udržovat výrobu po dlouhou dobu ne během roku vyrobit 100 ks a pak dva roky nic.
Takže je otázka jak moc je to číslo 10 ks za rok dáno menežmentem a plánovaním rozložením zakázek než kapacitními schopnostmi.
Navíc nezapomínejme že do roku 2014 byla Evropa klidné místo a na zbrojení se tak nespěchalo, ono ani po tom roce 2014 se to zbrojení nějak moc nerozjíždělo a nebyl tu větší tlak na rychlejší výrobu ve formě vyšších objednávek.
Také je dobré brát v potaz, že evropské armády jsou formovány trochu jinak. Je kladen důraz na kvalitu výrobku, jeho vyšší bojovou hodnotu, přesnost atd. a hlavně jednoduchost oprav v případě poškození.
Každopádně těch 10 ks ročně je fakt málo.Skrýt celý příspěvek
Chápu to tedy dobře, že se Španělsko zařazuje do stále rozšiřující se rodiny hloupých uživatelů mizerných houfnic CAESAR se špatnou konstrukční filozofií? Kdy už se ty armády ...Zobrazit celý příspěvek
Chápu to tedy dobře, že se Španělsko zařazuje do stále rozšiřující se rodiny hloupých uživatelů mizerných houfnic CAESAR se špatnou konstrukční filozofií? Kdy už se ty armády konečně poučí :D
PS: Chápejte to jako malý rejpalství, který tady mnozí poznají a snad taky pochopí Skrýt celý příspěvekPokud by dokázali vyrobit jen deset kusů ročně potom nemůžou nikdy stihnout všechny už rozjednané nebo realizované kontrakty. Jen výroba houfnic pro nás by jim zabrala 5 let ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud by dokázali vyrobit jen deset kusů ročně potom nemůžou nikdy stihnout všechny už rozjednané nebo realizované kontrakty. Jen výroba houfnic pro nás by jim zabrala 5 let (pravda budou dodávat "jen" dělostřeleckou nástavbu, ale i tak.)Skrýt celý příspěvek
Oni pre Vás vyrobia len 4ks a Vy 48ks. Ale i tak by ste si moc nepomohli lebo Vám Caesar do AČR by mali byť zavedené 2024 - 2026. To je z blata do kaluže. Aspoň je ako sa povie ...Zobrazit celý příspěvek
Oni pre Vás vyrobia len 4ks a Vy 48ks.
Ale i tak by ste si moc nepomohli lebo Vám Caesar do AČR by mali byť zavedené 2024 - 2026.
To je z blata do kaluže.
Aspoň je ako sa povie kráľ nahý...Skrýt celý příspěvekNikoliv, celý dělostřelecký modul dodají oni. My to jen smontujeme a posadíme na Tatru?
Nikoliv, celý dělostřelecký modul dodají oni. My to jen smontujeme a posadíme na Tatru?
Zmluva uzatvorená 30.09.2021 "Houfnice armáda do výzbroje zavede v letech 2024 až 2026." zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek
Zmluva uzatvorená 30.09.2021
"Houfnice armáda do výzbroje zavede v letech 2024 až 2026."
zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy...
1r. 30.09.2022
2r. 30.09.2023
3r. 30.09.2024
4r. 30.09.2025
5r. 31. 12. 2026Skrýt celý příspěvek
Tak ja to pochopil tak ze Frantici dodaj par prvich celejch. Zbytek jen korby a my si to doma nasadime na Tatrovackej podvozek. Tudiz nam je jedno kolik vyrobi kompletu, ale jde ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ja to pochopil tak ze Frantici dodaj par prvich celejch. Zbytek jen korby a my si to doma nasadime na Tatrovackej podvozek. Tudiz nam je jedno kolik vyrobi kompletu, ale jde oto kolik nastaveb.Skrýt celý příspěvek
Pri tempe 10 Caesarov ročne ešte tempo výroby Zuzán ani nie je také tragické.
Ťažké zbrane sa dnes žiaľ nevyrábajú priemyslovo, ale skôr manufaktúrne. :-/Pri tempe 10 Caesarov ročne ešte tempo výroby Zuzán ani nie je také tragické.
Ťažké zbrane sa dnes žiaľ nevyrábajú priemyslovo, ale skôr manufaktúrne. :-/A jaká je vlastně rychlost výroby Zuzany? Dle mého skromného odhadu to je 2-4 kusy ročně, ale nechám se přesvědčit o opaku, pokud někdo má info.
A jaká je vlastně rychlost výroby Zuzany? Dle mého skromného odhadu to je 2-4 kusy ročně, ale nechám se přesvědčit o opaku, pokud někdo má info.
Prvých osem dodali v júli 2021 a ďalšie sľubovali do konca 2021 s tým, že posledná várka bude do konca 2022. Pre 8 (+8 opcia) sa to posunulo o 1,5 roka. Teda cca 1 ks mesačne.
Prvých osem dodali v júli 2021 a ďalšie sľubovali do konca 2021 s tým, že posledná várka bude do konca 2022. Pre 8 (+8 opcia) sa to posunulo o 1,5 roka. Teda cca 1 ks mesačne.
V nynější době, kdy je všechno trochu vypjatější, mě nepřestává udivovat, jak nízké kapacity výroby vojenské firmy vlastně mají. Nemají to být dle škarohlídů ty všemocné globální ...Zobrazit celý příspěvek
V nynější době, kdy je všechno trochu vypjatější, mě nepřestává udivovat, jak nízké kapacity výroby vojenské firmy vlastně mají. Nemají to být dle škarohlídů ty všemocné globální komplexy? V současné době bych tyhle vymyšlené preferoval před těmi reálnýmí!Skrýt celý příspěvek
Za tim je podle me schovan optimismus, ze to vsechno dobre dopadne a nic se nesemela. Protoze v tom pripade se jim nevyplati navysit kapacity.
Za tim je podle me schovan optimismus, ze to vsechno dobre dopadne a nic se nesemela. Protoze v tom pripade se jim nevyplati navysit kapacity.
Předpokládám že to jsou "udržovací počty" co vycházejí z původních objednávek francouzské armády, aby nemuseli zavírat výrobní linku. Tak je to ostatně i s Rafaly. Doufám že se ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám že to jsou "udržovací počty" co vycházejí z původních objednávek francouzské armády, aby nemuseli zavírat výrobní linku. Tak je to ostatně i s Rafaly. Doufám že se podaří výrobní možnosti znásobit... rychle.Skrýt celý příspěvek
Přesně tak. Je to minimum linky, nikoliv maximum.
Přesně tak. Je to minimum linky, nikoliv maximum.
Ale obě hodnoty můžou ležet poměrně blízko sebe... Respektive, dokázal bych si představit relativně snadno zdvojnásobení produkce přechodem na nonstop provoz v továrně/lince, ...Zobrazit celý příspěvek
Ale obě hodnoty můžou ležet poměrně blízko sebe...
Respektive, dokázal bych si představit relativně snadno zdvojnásobení produkce přechodem na nonstop provoz v továrně/lince, akorát na to budou potřebovat několik měsíců na najmutí a zaškolení dvojnásobného počtu dělníků, a taky je na nočních budou muset líp zaplatit... takže výroba bude dražší. Oproti tomu zase bude působit větší sériovost výroby (subdodávky a materiál by měly být ve větších sériích o něco levnější) ale jestli to bude stačit... spíš bych řekl že takovéto zvýšení tempa se mírně prodraží (na kus). Skousnou to zákazníci, zejména už podepsaní?Skrýt celý příspěvekOno je otázka, jestli ta dvojnásobná výroba je reálně potřeba. Jako v tuhle chvíli asi ano, protože 10 ks za rok je fakt málo, ale i tak. Mnohdy je lepší ať fabrika seká spíše ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je otázka, jestli ta dvojnásobná výroba je reálně potřeba. Jako v tuhle chvíli asi ano, protože 10 ks za rok je fakt málo, ale i tak. Mnohdy je lepší ať fabrika seká spíše náhradní díly, které armádě umožní udržovat stávající techniku v provozu než aby fabrika vyráběla kvanta celých kusů jen aby stály někde v hale.
Často je lepší mít 100 ks techniky a výrobnu náhradních dílů, která vám umožní udržovat až 90% této techniky v provozuschopném stavu, než mít 200 ks techniky, ale zázemí vám dovolí udržet jí v provozu jen 40%.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...