Special Vehicles pro britskou armádu

Special Vehicles
PMRS (Protected Mobility Reconnaissance Support). / General Dynamics

Britská armáda před pár dny podepsala smlouva na 589 vozidel Special Vehicles (SV) za 3,5 miliard liber (114 miliardy Kč). Rodina vozidel SV v různých verzích postupně nahradí v britské armádě letitá vozidla CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)).

Hlavním typem, podle kterého se někdy označuje celý program, je průzkumná varianta Scout SV. Dalším v řadě je průzkumný obrněný transportér PMRS (Protected Mobility Reconnaissance Support) a z něho vycházející vyprošťovací/odtahové (Recovery SV) a opravárenské vozidlo (Repair SV).

Na podvozku vozidla, vycházející ze španělsko-rakouského ASCOD 2, však postupně vzniknou i další užitné verze. V budoucnu se počítá s verzí pro přímou palebnou podporu se 120mm kanonem, mostní nebo zdravotnické vozidlo, atd.

Scout SV se oproti průzkumným verzím CVR(T) vyznačuje značným nárůstem palebné síly, balistické a protiminové ochrany a především násobně větší schopností vést zpravodajství, průzkum, sledování a získávání údajů o cíli ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).

„Poskytuje (Scout SV - pozn. redakce)  pokročilé zpravodajské, sledovací a průzkumné schopnosti a bude ´oči a uši´ velitelů na bojišti budoucnosti. Při digitálním propojení na další naše systémy bude moci plnit široký rozsah bojových rolí,“ říká generál Sir Peter Wall, náčelník generálního štábu armády Velké Británie.

Dodávky vozidel Scout SV jsou rozloženy mezi roky 2017 až 2024. “První tréninková jednotka a bojový prapor získají vozidla v polovině roku 2019 tak, aby byly nasaditelné do konce roku 2020,“ dodává Wall.

Britové si objednali 244 vozidel ve verzi Scout SV a 344 vozidel ve verzi PMRS. Mezi Scout SV podvarianty patří především 198 průzkumných a útočných variant se 40mm automatickým kanónem CTAS (Cased Telescoped Armament System). Dalších 23 vozidel je určeno dělostřeleckým návodčím a 23 specializovaných průzkumných variant získá pozemní radarový systém.

Verze PMRS poskytne platformu pro 59 obrněných průzkumných transportérů, 112 velitelských vozidel, 34 vozidel pro vytváření situačního přehledu a pro 51 inženýrských průzkumných vozidel.

Královští električtí a mechaničtí inženýři (Royal Electrical and Mechanical Engineers) získají 88 vozidel ve verzi Recovery SV a Repair SV. Recovery SV je určeno především k opravě a odtahování poškozených vozidel z bojiště, Repair SV pak jako opravárenské a údržbové vozidlo.  

A jaký bude osud vozidel CVR(T)? Britům se v rámci obměny podařilo odprodat 20 % vozidel CVR (T) ze své výzbroje do Lotyšska. Baltský stát za 120 vozidel zaplatí 70 milionů eur.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

IFV ŠAKAL - má jeho pořízení smysl?

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OSSR) již nějakou dobu zkoušejí vozidlo IFV ŠAKAL, které vzešlo ...

GXV-T: Konec těžce pancéřovaných vozidel?

Americká agentura pro pokročilé obranné technologie připravuje projekt nové generace pozemních ...

Austrálie získá Supacat HMT Extenda

Vítězem tendru na 89 vozidel pro speciální síly australských ozbrojených sil se stala společnost ...

Puma vstupuje do německé armády

Německá armáda začne v nejbližší době s výcvikem posádek nových bojových vozidel pěchoty Puma. Firmy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...