VÁLKA NA UKRAJINĚ

VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinská státní vlajka (Zvětšit)

Speciální diskusní stránka o válce na Ukrajině.

Sbírka na podporu ukrajinské armády

Vyzýváme všechny, aby finančně podpořili sbírku na okamžitou pomoc při pořízení vojenského materiálu pro ukrajinskou armádu a domobranu.

Ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny nyní urgentně potřebují vojenský materiál pro obranu svých domovů, vlastní země a národní suverenity.

Zastupitelský úřad a Úřad přidělence obrany Ukrajiny v Praze má seznam konkrétních požadavků ukrajinské armády, který lze ihned pořídit od českých firem.

Tato sbírka umožní, aby všichni přátelé a podporovatelé Ukrajiny mohli přispět k zastavení ruské agrese. czechia.mfa.gov.ua

Odkaz: supportukraine.cz

ZBRANĚ PRO UKRAJINU: E-shop pro vyzbrojení ukrajinské armády.

Nahlásit chybu v článku


Stránka 1 z 1591

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Bravo78
  00:24 01.04.2023

  Pel mel - UA FPV dron a rus. tank: https://twitter.com/i/status/1... - UA FPV dron a rus. BMP-2: https://twitter.com/i/status/1... - UA FPV dron a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pel mel
  - UA FPV dron a rus. tank: https://twitter.com/i/status/1...
  - UA FPV dron a rus. BMP-2: https://twitter.com/i/status/1...
  - UA FPV dron a rus. pěchota: https://twitter.com/i/status/1...
  - UA PVO rabota: https://twitter.com/i/status/1... https://twitter.com/i/status/1...
  - UA Mi-8: https://twitter.com/i/status/1... https://twitter.com/i/status/1...
  - UA Mi-24: https://twitter.com/i/status/1...
  - UA Su-25: https://twitter.com/i/status/1...
  - UA artilerie, 2S5 Hyacint-S: https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. tank v Marince odkazuje věž: https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. tank v plamenech: https://twitter.com/i/status/1...
  - FGM-148 Javelin: https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. BUK-M3 KO: https://twitter.com/i/status/1...
  - brigáda rychlé reakce „Rubiz“: https://twitter.com/i/status/1...
  - noční záběry... : https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. útok pod palbou: https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. logistika čelí mnoha výzvám... : https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. MT-12 100 mm: https://twitter.com/i/status/1...
  - rus. pozemní dron: https://twitter.com/i/status/1... https://twitter.com/i/status/1...
  - mobilní telefon mrtvého rus. vojáka... : https://twitter.com/i/status/1...
  - Bachmut předpověď počasí: https://twitter.com/i/status/1...
  - stačí, dobrou.Skrýt celý příspěvek

 • econ 2
  00:09 01.04.2023

  Článek o Bachmutu: https://www.nytimes.com/2023/0... Překlad: Ukrajinci na skrytém velitelském stanovišti vidí, že Bachmut jde ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek o Bachmutu:
  https://www.nytimes.com/2023/0...

  Překlad:
  Ukrajinci na skrytém velitelském stanovišti vidí, že Bachmut jde jejich cestou

  Ukrajinští velitelé uvedli, že Rusko vyčerpalo všechny své rezervy na východní město, ačkoli vojáci uvedli, že cena za životy byla vysoká.
  Velitelské středisko, které řídilo operace ve městě Bachmut, bylo ukryté v útrobách neoznačené budovy, daleko stranou od bojů, bylo vybaveno špičkovou technikou a hučelo. Vojáci sledovali video obrazovky s přímým přenosem zničených budov a zničené bojiště.
  Šest týdnů poté, co přišli na pomoc při obraně Bachmutu, byli muži z taktické skupiny Adam, jedné z nejefektivnějších ukrajinských bojových jednotek, tiše přesvědčeni, že se jim podařilo zvrátit průběh boje proti ruským jednotkám, které se snažily město obklíčit a dobýt.
  "Nepřítel vyčerpal všechny své rezervy," řekl v úterý velitel, čtyřicetiletý plukovník Jevhen Meževikin, rozkročený na židli, zatímco kolem něj pracovalo dělostřelectvo, protivzdušná obrana a týmy pro shromažďování informací.
  Díky vlně ruského útoku za vlnou a houževnaté ukrajinské obraně se Bachmut během osmi měsíců stal ústředním bojištěm ruské invaze navzdory omezenému strategickému významu.
  Rusko v bitvě ztratilo mimořádné množství vojáků a Ukrajina také velké množství vojáků, a jak rostly ztráty, rostla i politická symbolika města. Představitelé Kremlu jej označili za nezbytnou kořist v kampani za ovládnutí ukrajinského Donbasu. Pro Ukrajinu se stalo důležitou linií, kterou je třeba udržet, aby oslabila ruské síly a připravila je o vítězství.
  Nyní se však podle plukovníka Meževikina ruské útoky zpomalily a bezprostřední hrozba obklíčení byla zmařena. "Hustota útoků klesla několikanásobně," řekl. "Dříve mohli útočit všemi směry současně a ve skupinách ne méně než 20, 30 nebo 40 lidí, ale postupně to utichá."
  Popis velitele se shodoval s popisem nejvyššího ukrajinského vojenského velitele generála Valerije Zálužného a velitele pozemních sil na východě země generála Oleksandra Syrského. Oba v minulých dnech uvedli, že se situace v Bachmutu stabilizuje, a to i přes těžké boje o některé ukrajinské jednotky.
  Ve čtvrtek generální štáb ukrajinské armády na Facebooku bez dalších podrobností přiznal, že Rusko má "částečné úspěchy" ve svých pokusech o dobytí města. Dodal však, že ukrajinské síly město nadále drží a "odrážejí četné útoky nepřítele".
  Plukovník Meževikin uvedl, že je přesvědčen, že ukrajinské síly mohou město nadále držet a zatlačit ruské jednotky dále. Pokud Ukrajinci udrží své nedávné zisky, mohly by se boje u Bachmutu v posledním měsíci ukázat jako zlomový bod v obraně Ukrajiny proti Rusku, a to nejen v zastavení poslední ruské ofenzívy, ale také v přípravě na zasazení knockoutového úderu, řekl.
  Čerstvé ukrajinské útočné brigády podle něj dokončují výcvik. "Ještě chvíli tady nepřítele držíme a necháme ho srazit zpět," řekl s odkazem na nové jednotky.
  Na severním a jižním křídle města, kde se ruské jednotky snažily obklíčit Bachmut klešťovým pohybem, Rusové narážejí na nejmotivovanější ukrajinské jednotky a už nemají hybnost, řekl.
  "Když se snaží posílit své jednotky, rotovat, jsou zničeny hned na začátku," dodal.
  Centrum Bachmutu však zůstalo horkým místem, kde ruské jednotky stále útočí se značnou silou, uvedl velitel: "Jediné, co jim zbývá, je snažit se postupovat městem, protože budovy je chrání před palbou."
  Z výpovědí ukrajinských vojáků bojujících uvnitř města vyplývá, že ruské jednotky se soustředily na postup centrem města za použití těžkého dělostřelectva a leteckého bombardování a ničily odpor blok po bloku. Některé ukrajinské jednotky utrpěly těžké ztráty a musely být vystřídány nebo posíleny jinými jednotkami.
  "Tato bitva je jakousi střelnicí, na kterou paralelně prší dělostřelectvo," napsal jeden ukrajinský voják v aplikaci Telegram. "Rozebírají město. Zdá se, že dnes na ně ze všech stran na severu, na jihu, zkrátka, zatímco všechny naše pozice se drží, zaútočili novou vlnou, tady už je to nesmírně obtížné."
  Serhij Filimonov, velitel útočné roty na severním křídle města, rovněž popsal těžké boje a zpochybnil smysl obrany Bachmutu za cenu ztráty části svých nejlepších jednotek speciálních operací.
  Když se velitel vrátil z frontové linie do restaurace v nedalekém městě, vzpomínal, jak bojoval po boku slavného ukrajinského bojovníka Dmytra Kocjubaila, velitele praporu Da Vinciho vlci, když tento měsíc zahynul při ruském dělostřeleckém úderu.
  Pan Filimonov, jehož rota je součástí tohoto praporu, a pan Kocjubailo byli dobrovolníci, kteří si získali věhlas a vybudovali seriózní bojové jednotky, které byly nyní začleněny do ukrajinské armády a specializují se na útočné operace.
  Začátkem března byli pan Kotsiubailo, známý spíše pod svým volacím znakem Da Vinci, a jeho přítel pan Filimonov povoláni, aby odrazili ruský útok na severním křídle Bachmutu, který ohrožoval jedinou asfaltovou cestu do města.
  Úspěšně odrazili ruské jednotky a vyčistili tři stromořadí. Když se jednotka pana Filimonova ocitla pod ruskou palbou, Da Vinci podle jeho slov prorazil další stromořadí a zachránil je.
  Rusové odpověděli zničující dělostřeleckou palbou a o tři dny později byl Da Vinci smrtelně zraněn do krku a hrudníku střepinou z granátu. Jeho tělo bylo převezeno do ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde byl pohřben s plnými vojenskými poctami, ale pan Filimonov byl zaneprázdněn zadržováním dalších ruských útoků a nemohl se pohřbu zúčastnit.
  Ruské dělostřelectvo bylo tak silné, že utrpěl pohmoždění a přišel o sluch na jedno ucho, řekl, ale jeho jednotka udržela své pozice.
  "Je to velká ztráta pro náš prapor, pro Ukrajinu, pro ozbrojené síly," řekl o Da Vinciho smrti. "Je těžké překonat ztráty. A jsou tu brigády s hroznými ztrátami." Několik z nich bylo vyměněno, řekl, ale Da Vinciho vlci stále stáli.
  Rusové se mezitím zasekli, řekl a shodl se s velitelem taktické skupiny Adam.
  "Teď přestali," řekl pan Filimonov. "Máme silnou linii. Ale potřebujeme silný protiútok."
  Jak poznamenali někteří další velitelé, v ruské obraně jsou slabiny a mezery. "Stejně jako oni mohou obklíčit nás, můžeme je obklíčit i my, pokud na jakémkoli místě prorazíme jejich obranu," řekl pan Filimonov.
  Rusové si podle něj toto nebezpečí sami uvědomují a Jevgenij Prigožin, šéf soukromé vojenské společnosti Wagner, která vede většinu bojů u Bachmutu, na toto nebezpečí veřejně upozornil ve videopříspěvku, když vyzýval k větší vojenské podpoře vlastních sil.
  "Pokud se PMC Wagner stáhne, pak v dějinách nastane následující situace," řekl na začátku března. "Je jasné, že se fronta rozpadne. Fronta se rozpadne až k ruským hranicím, nebo možná ještě dál."
  Plukovník Meževikin uvedl, že kritické body obrany stále střeží silné ruské divize, ale že pravidelným jednotkám ruské armády chybí morálka a je snazší je zlomit. "Je snazší s nimi bojovat. Utíkají," řekl.
  Ale jednotkám Wagner, mezi nimiž jsou i trestanci, hrozily fyzické tresty, pokud ustoupí, což z nich dělalo tvrdší protivníky, řekl. "Bojí se vzdát a opustit pozice," vysvětlil. "Raději tady zemřou."Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  00:07 01.04.2023

  M1 - kolik to tak jede Bohušu?
  https://youtu.be/f5XUQ2beGfM...

  M1 - kolik to tak jede Bohušu?
  https://youtu.be/f5XUQ2beGfM...

 • Garmadon
  23:46 31.03.2023

  BAE Systems úspěšně otestovali své želízko v ohni programu americké armády XM1155 Sub-Caliber, přesně naváděný dělostřelecký projektil Sub-Caliber Artillery Long-Range Projectile ...Zobrazit celý příspěvek

  BAE Systems úspěšně otestovali své želízko v ohni programu americké armády XM1155 Sub-Caliber, přesně naváděný dělostřelecký projektil Sub-Caliber Artillery Long-Range Projectile with Enhanced Lethality (SCALPEL). Podle nepříliš detailního prohlášení zasáhli statický cíl, který byl velice daleko.

  https://www.osel.cz/12803-pres...

  Nepíšu vzdialenosť ale v texte porovnávajú iné testy a inú podobnú muníciu na vzdialenosť cca100 km co je dosť ako napr. Excalibur. A vsetko v kalibri 155.Skrýt celý příspěvek

 • marint
  23:44 31.03.2023

  Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom (od buduceho roku by mohlo byt az 100 tisic rocne ...Zobrazit celý příspěvek

  Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom
  (od buduceho roku by mohlo byt az 100 tisic rocne 155mm)
  https://e.dennikn.sk/3308506/n...

  Vladimír Šnídl
  Slovensko je jednou z jedenástich krajín EÚ, kde sa vyrába delostrelecká munícia.

  Ministrove slová o päťnásobnom zvýšení výroby delostreleckých nábojov netreba brať úplne doslova. Skokové zvýšenie prichádza do úvahy najskôr od budúceho roka.

  Poverený minister obrany Jaroslav Naď počas piatkovej cesty do Kyjiva vyhlásil, že v oblasti delostreleckej munície by slovenská vláda mohla Ukrajine pomáhať oveľa viac než doteraz.

  Odkedy Putin i svet zistili, že Ukrajina sa nepoloží za týždeň, začala byť delostrelecká munícia jedným z najcennejších vojenských tovarov. A od jej dostupnosti dnes závisí, ktorá strana vo vojne vyhrá.

  Slovensko patrí k menšine štátov EÚ, na ktorého území sa delostrelecké náboje vyrábajú. Túto unikátnu konšteláciu sa slovenskí zbrojári teraz snažia využiť.

  „Robíme konkrétne opatrenia, aby sme až späťnásobili produkciu,“ povedal Naď novinárom.

  Toto číslo si však zaslúži bližšie vysvetlenie. Nie je reálne očakávať, že by Slovensko mohlo skokovo vyrábať až päťkrát viac delostreleckej munície, než vyrába dnes.
  Ako ministrovi rozumieť

  Naďovo „späťnásobenie“ vyznieva realisticky iba vtedy, pokiaľ sa ako východiskový bod zoberie začiatok vojny.

  Do Putinovej agresie vyrábalo Slovensko, konkrétne pološtátna spoločnosť ZVS Holding, približne 25-tisíc nábojov ročne. Už minulý rok však táto firma z Dubnice nad Váhom tento počet zdvojnásobila na 50-tisíc. A Naďovo ministerstvo teraz počíta s ďalším zvýšením – najskôr však od začiatku budúceho roku.

  „Zvýšenie kapacít bude dvojfázové, prvé od 1. januára 2024 a druhé 1. januára 2025. Toto zvýšenie je totiž viazané na termíny dodávok výrobných zariadení, ktoré sú pre výrobu munície potrebné,“ potvrdila minulý týždeň hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.

  To v praxi znamená, že toto zvýšenie sa nijako nedotkne ukrajinskej jarnej protiofenzívy, na ktorú sa momentálne čaká, ani počas bojov, ku ktorým môže dochádzať v ďalších mesiacoch.
  Impulz z Bruselu

  Na Slovensku by sa teda od budúceho roka mohlo vyrábať až 100-tisíc delostreleckých nábojov ročne a výhľadovo až 150-tisíc.

  Zbrojári tento segment berú skoro ako stávku na istotu. Počítajú s tým, že dopyt vydrží aj po tom, čo sa skončí vojna.

  „Je všeobecne známe, že armádne sklady európskych štátov sú dnes skoro prázdne,“ poznamenal jeden z manažérov, ktorý sa pohybuje vo sfére výroby munície.

  Vo firme ZVS Hodling už majú pripravený plán na postavenie novej haly s novou linkou na výrobu munície. Čakajú len na peniaze. A práve s nimi bol doteraz problém.
  Prečítajte si
  Slovenský výrobca delostreleckej munície nabehol po Putinovej invázii na dvojnásobný výkon
  Prečo to nešlo skôr?

  Veľká časť bánk tradične odmieta poskytovať úvery na výrobu zbraní a vojenského materiálu – s odkazom na etické kódexy.

  Tento stav napokon dospel k tomu, že si celú vec skúsila zobrať pod seba Európska komisia. Začiatkom marca na rokovaní ministrov obrany EÚ bol oznámený plán dotovať rozšírenie výroby delostreleckej munície z európskych peňazí.

  „Do úvahy prichádza využitie Európskeho obranného fondu, Európskej investičnej banky, ale aj hľadanie zdrojov priamo v rozpočte EÚ. Slovenská vláda rokuje s Komisiou o tom, ako túto možnosť využiť pre náš priemysel,“ píše ministerstvo obrany.

  Európska komisia si vytypovala pätnásť podnikov naprieč Európou, s ktorými chce o takejto podpore rokovať. Na zozname je aj slovenská pološtátna firma ZVS Holding, ktorá dnes zamestnáva približne 300 ľudí.

  Komisár pre vnútorný trh Thierry Breton navštívil minulý týždeň jej dubnické priestory, kde mu hostitelia na čele s ministrom Naďom prezentovali podrobnosti o tunajších kapacitách.

  „Aj táto návšteva svedčí o kvalite slovenského obranného priemyslu, ktorý má na mape Európy stabilné miesto,“ pochvaľoval si Naď.
  Eurokomisár Breton navštívil 22. marca 2023 prevádzku pološtátnej firmy ZVS Holding. Foto – MO
  Nepopulárne eurodotácie

  Európska komisia sa podľa Naďa zaviazala, že do výroby munície investuje dve miliardy eur. V Dubnici dúfajú, že by sa im mohlo z tohto balíku ujsť niekoľko desiatok miliónov.

  Či sa to naozaj stane a zvlášť kedy, zatiaľ nie je jasné.

  Niektorí zbrojárski manažéri, s ktorými sme sa o tejto téme rozprávali, sa doteraz tomuto zdroju financovania vyhýbali.

  Odrádzala ich predstava, že budú musieť tráviť stovky hodín administratívou, komunikáciou s európskymi úradníkmi a kontrolórmi.

  „Dúfame, že európski úradníci si sú vedomí toho, že je vojna, keď treba robiť veci rýchlo. Pokiaľ by sme totiž na všetko mali robiť verejné obstarávania, na rozšírenie výroby môžeme najbližších päť rokov zabudnúť,“ komentoval to jeden zo šéfov slovenských zbrojných firiem, ktorý si prial zostať v anonymite.
  Zhatí to Fico s Uhríkom?

  Na druhej stane: pokiaľ výrobu munície zadotovala Európska komisia, mohlo by to tento projekt urobiť odolnejším voči politickým zmenám na Slovensku.

  Po septembrových voľbách môžu totiž prísť k moci strany ako Smer a Republika, ktoré pomáhajú ruským záujmom a voličom sľubujú ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine.

  „Nevidíme dôvod špekulovať nad tým, či akákoľvek vojenská pomoc pre Ukrajinu bude alebo nebude zastavená po voľbách,“ odpovedá ministerstvo obrany.

  Ani manažéri, s ktorými sme sa rozprávali, zatiaľ obavy z proruských strán nemajú. Odkazujú na to, že pokiaľ by v tomto projekte boli európske peniaze, ťažšie by sa sabotoval.

  Tiež pripomínajú, že muníciu z Dubnice zďaleka nekupuje len Ukrajina – najväčšia časť prúdi do Poľska, ktoré má na ňu podpísaný dlhodobý kontrakt.

  A upozorňujú aj na to, že prípadné stopnutie projektu by pripravilo o prácu minimálne desiatky ľudí, čo by sa politikom ťažšie obhajovalo.

  „Spoločnosti, ktorých sa týka zvýšenie výroby, realizujú už teraz investície do infraštruktúry a do strojového parku, vybavujú si stavebnú administratívu (napríklad hodnotenie EIA) a robia aj nábor nových pracovníkov, napríklad masívnou kampaňou,“ dodáva hovorkyňa ministerstva Kovaľ Kakaščíková.
  Ilustračné foto – ZVS
  Čo presne sa na Slovensku vyrába?

  Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 milimetrov. Ten je pre Ukrajinu dnes vôbec najcennejší, pretože stále disponuje mnohými zbraňami sovietskeho alebo postsovietskeho pôvodu, ku ktorým jej chýba dosť nábojov.

  V Európskej únii sa munícia sovietskych kalibrov už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 milimetrov.

  „Pre nás je aj do budúcnosti tento kaliber oveľa perspektívnejší,“ povedal vlani riaditeľ firmy Pavol Čahoj.

  Aj muníciu v tomto kalibri Ukrajina potrebuje, keďže po začiatku vojny buď kúpila, alebo dostala viacero typov západných húfnic vrátane slovenských húfnic Zuzana 2.

  Pre kaliber 155 milimetrov sa na Slovensku vyrába, ľudovo povedané, všetko to, čo pri výstrele opustí hlaveň dela.

  Nevyrába sa však takzvaná prachová náplň, čo je zložka, ktorej úlohou je granát vymrštiť. Po odpálení zostáva táto náplň v hlavni, kde buď zhorí, alebo ju delostrelci musia odstrániť manuálne.

  Dôležité je teda vedieť, že aj slovenské firmy dokážu výrazne zvýšiť výrobu munície len za predpokladu, že svoje kapacity zvýšia aj výrobcovia prachových náplní.

  „O týchto súvislostiach sa vie. Európska komisia preto sonduje možnosti dotovať aj zvýšenie výroby prachových náplní, ktoré vyrába niekoľko firiem v EÚ,“ povedal zdroj zo slovenského obranného priemyslu.

  Samotný delostrelecký náboj v kalibri 155 milimetrov stojí na trhu jednotky tisíc eur. Dostrelí na vzdialenosť od 18 do 40 kilometrov – podľa výkonu dela. Ich cena sa od začiatku vojny zvýšila asi o štvrtinu.

  Je to však stále neporovnateľné napríklad s muníciou do systémov HIMARS, ktoré sa stali jednou z rozdielových zbraní vojny: jedna raketa k nim môže stáť aj 150-tisíc eur. Je však oveľa presnejšia a zároveň má dvojnásobný dostrel oproti klasickému delostreleckému náboju.
  ZVS Holding sa dnes sústredí na výrobu munície v „západnom“ kalibri 155 milimetrov. Foto – ZVS
  Renesancia sovietskych kalibrov

  Späť na Slovensko. Spolu s rozšírením výroby munície v kalibri 155 milimetrov sa objavujú úvahy aj nad obnovením výroby sovietskych kalibrov 152 a 122 milimetrov.

  ZVS Holding stále disponuje potrebnou dokumentáciou aj k nábojom tohto typu, takže by ich výrobu mohla teoreticky obnoviť.

  Čisto biznisovo ide o lákavú príležitosť. Cena munície v sovietskych kalibroch vzrástla ešte viac než cena munície v západných kalibroch, keďže viacero európskych zbrojoviek už z tohto segmentu v minulých rokoch odišlo.

  Slovenské ministerstvo obrany ešte v novembri avizovalo, že rokuje so spojencami aj o možnej podpore výroby sovietskeho typu munície. Na konkrétne otázky, či sa takáto výroba obnoví, však v súčasnosti odpovedá len vyhýbavo.

  „Špecializácia výroby bude závisieť od dopytu,“ napísala hovorkyňa.
  Bývalý premiér Fico s bývalým ministrom obrany Glváčom počas návštevy prevádzky ZVS Holding v Snine vo februári 2016. Zbrojár Jaroslav Strnad, ktorého rodina ovláda polovicu podniku, stojí na fotke vedľa Fica. Foto – TASR
  Hlavný hráč: Strnad

  Okrem dubnickej firmy ZVS Holding, ktorá má svoj pobočný závod aj v Snine, je na Slovensku ešte jedna lokalita, kde sa počíta s výrobou delostreleckej munície. Sú ňou Nováky, kde sa tomuto odvetviu venuje firma zo skupiny MSM.

  „Na Slovensku sú dvaja výrobcovia, okrem ZVS Holding aj MSM Nováky. Naším zámerom je v obidvoch týchto podnikoch zvýšiť výrobu o viac ako sto percent,“ píše hovorkyňa obrany Kovaľ Kakaščíková.

  V Novákoch sa náboje ako také nevyrábajú, je však možné ich tu kompletizovať z privezených súčiastok. Nováky teda môžu „asistovať“ Dubnici pri zvyšovaní jej vlastných kapacít.

  Rozhodujúcim hráčom v oboch firmách je rodina českého zbrojára Jaroslava Strnada, ktorá pred pár rokmi vytvorila holding s názvom Czechoslovak Group (CSG).

  Nováky získala vďaka Smeru. Druhá Ficova vláda prenajala Strnadovi na dvadsať rokov niekdajší štátny podnik VOP Nováky – známy aj tragickým výbuchom z roku 2007, pri ktorom zomrelo osem zamestnancov.

  O niečo neskôr vstúpil Strnad aj do dubnickej muničky ZVS Holding, keď prevzal polovičný podiel od podnikateľa Miroslava Solava. Obe firmy sú na veľtrhoch bežne prezentované ako súčasť Strnadovej skupiny, hoci druhú polovicu ZVS Holding stále kontroluje štát, respektíve rezort obrany.

  Zástupcovia Strnadovho holdingu sa k zvýšeniu výroby delostreleckej munície vyjadrovať nechcú. Len z neoficiálnych informácií vyplýva, že tento zámer podporujú.

  „Z dôvodu bezpečnosti sa úplne vyhýbame informovaniu o čomkoľvek, čo súvisí s Ukrajinou. Zvlášť pri munícii, čo je v súčasnosti tá najcitlivejšia výroba,“ reagoval hovorca skupiny CSG Andrej Čírtek.Skrýt celý příspěvek

  • Strycek-Tomas
   23:47 31.03.2023

   Na jednu stranu je to pozitivni zprava, na stranu druhou to nic nemeni na veci, ze 100 -150 tisic granatu, co se rocne vyrobi, Ukrajinci spotrebuji max. do dvou tydnu.

   Na jednu stranu je to pozitivni zprava, na stranu druhou to nic nemeni na veci, ze 100 -150 tisic granatu, co se rocne vyrobi, Ukrajinci spotrebuji max. do dvou tydnu.

  • Pirat49
   00:16 01.04.2023

   Tiez je dolezite povedat ,ze skor nez na jesen na tieto cisla nenabehnu. A to sa tyka nielen nasej zbrojovky.

   Tiez je dolezite povedat ,ze skor nez na jesen na tieto cisla nenabehnu. A to sa tyka nielen nasej zbrojovky.

 • copy
  22:57 31.03.2023

  Do ofenzívy proti Rusům půjdou nováčci. Veteráni zahynuli, řekl generál ...Zobrazit celý příspěvek

  Do ofenzívy proti Rusům půjdou nováčci. Veteráni zahynuli, řekl generál Hertling


  https://echo24.cz/a/HkbNg/zpra... Skrýt celý příspěvek

  • Strycek-Tomas
   23:23 31.03.2023

   To muze byt i dezinformace. Ukrajinci i jejich spojenci podavaji hlavne posledni dobou tak protichudne a cesto zkreslene informace, ze vsechno je trab brat s rezervou. Cilem je ...Zobrazit celý příspěvek

   To muze byt i dezinformace. Ukrajinci i jejich spojenci podavaji hlavne posledni dobou tak protichudne a cesto zkreslene informace, ze vsechno je trab brat s rezervou. Cilem je zmast Rusy a vytvorit informacni chaos.Skrýt celý příspěvek

  • econ 2
   23:54 31.03.2023

   přidávám zdroj: https://twitter.com/MarkHertli... Nenapsal, že všichni veteráni zahynuli. Píše, že jich zahynulo mnoho. Což je velmi relativní pojem. ...Zobrazit celý příspěvek

   přidávám zdroj: https://twitter.com/MarkHertli...

   Nenapsal, že všichni veteráni zahynuli. Píše, že jich zahynulo mnoho. Což je velmi relativní pojem.
   Píše o svém pohledu na ofenzívu UA a o těžkostech, které ji budou provázet.Skrýt celý příspěvek

 • roboSE
  22:25 31.03.2023

  Zajtra začína deň D pre ,, ruských,, mladíkov, ktorí pôjdu naplniť sny pánov z Kremlu. Behom prvých dní budúceho týždňa sa to rozjede. Oficiálne sa hovorí asi o 150.000 nových ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajtra začína deň D pre ,, ruských,, mladíkov, ktorí pôjdu naplniť sny pánov z Kremlu. Behom prvých dní budúceho týždňa sa to rozjede. Oficiálne sa hovorí asi o 150.000 nových odvedencov. Tajné služby hovoria o tajnej mobilizácii a spolu s nimi asi o 400-500 tisícoch. Tu sa spomína, že majú aktuálny kontakt na 700.000 ,,mladíkov,,. Už tie kremeľské vládne špekulácie s odvodmi niečo predznamenávajú. Inak je tam jedna zaujímavá poznámka, že sa im podarilo výrazne navýšiť počet dobrovoľníkov. Dajako mám pocit, že tým, čo skončila teraz ročná zakl.voj.sluzba, síce boli ,,prepustení,, ale asi len obratom potom podpísali ,,dobrovoľne,, kontrakty v armáde... Do civilu malo ísť 130.000 mladíkov.

  Tak čo, koľko tipujete, že to bude odhadom na konci apríla a koľko ľudí ,,emigruje,,?

  https://msk1.ru/text/world/202...

  Předvolání k jarní výzvě branců bude zasláno elektronicky. Vysvětlení, jak to bude fungovat
  Vojenský právník řekl, zda je nutné s těmito oznámeními jít na vojenský úřad pro registraci a zařazení.

  Zítra, 1. dubna, začíná v Rusku jarní odvod . Odpovídající dekret podepsal prezident Vladimir Putin. Do 15. července 2023 se plánuje povolat 147 tisíc branců od 18 do 27 let.

  Poprvé plánují zasílat oznámení rekrutům v elektronické podobě, a to i prostřednictvím portálu Státní služby. Pokud vojenský komisariát nebude mít technické možnosti, budou rozeslány papírové výzvy, řekl kontradmirál Vladimir Tsimlyansky, náčelník Hlavního organizačního a mobilizačního ředitelství Generálního štábu AČR.

  Tsimlyansky dodal, že k tomu byla vytvořena speciální elektronická databáze a u armády bylo registrováno 700 000 mladých mužů. MSK1.RU hovořil s vojenským právníkem Jevgenijem Krylovem. Vysvětlil, proč je tato metoda nelegální.

  - Neexistuje žádný způsob oznámení jako „elektronický“. Občané jsou povinni chodit do vojenských registračních a odvodových úřadů pouze na ty agendy, které jsou předány osobně, řekl Krylov.

  Elektronický způsob zasílání předvolání je přitom podle právníka pouze v plánech vojenských registračních a odvodových úřadů. Zda bude realizován, uvidíme později.

  „Nesmíme zapomínat, že to jsou plány, ne zákony. Viděl jsem tuto zprávu, vojenský úřad pro registraci a zařazení řekl, že je to stále v plánech, ale zatím neexistuje žádné regulační odůvodnění. Zatím je vše při starém. Jak to plánují zorganizovat, není známo. Zda to bude prosté upozornění nebo prostřednictvím Služeb státu, ukáže čas. Pokud bude zákon přijat, budeme o něm jednat,“ dodal Jevgenij Krylov.

  Tsimlyansky také řekl, že vojenské velitelství nemá žádné plány na druhou vlnu mobilizace . Podle něj nyní výrazně vzrostl počet dobrovolníků, kteří se rozhodli narukovat do armády.

  V polovině března začaly být vojenské registrační a náborové úřady po celé zemi aktivnější – Rusové v různých regionech začali dostávat předvolání. 13. března to oznámili obyvatelé Sverdlovské oblasti , později studenti z Novosibirsku obdrželi oznámení, že se dostavili na vojenskou registrační a brannou kancelář , v Jaroslavli obyvatelé města uvedli, že zaměstnanci vojenského registračního a odvodového úřadu doručují předvolání k jejich domovům . Mobilizace přitom nebyla vyhlášena, Kreml ujišťuje, že se o ní nemluví a na jarní návrh je ještě příliš brzy. Mluvili jsme o tom, s čím je tato distribuce předvolání spojena .Skrýt celý příspěvek

  • JanCorvinus
   23:32 31.03.2023

   Ruska opozice rika, ze odvedou nakonec asi 300-400 tisic brancu. Z pohledu ruska je chytry zpusob jak skryt mobilizaci. Uvidime co z toho nakonec bude. Pokud rusko nezacne skutecne ...Zobrazit celý příspěvek

   Ruska opozice rika, ze odvedou nakonec asi 300-400 tisic brancu. Z pohledu ruska je chytry zpusob jak skryt mobilizaci. Uvidime co z toho nakonec bude. Pokud rusko nezacne skutecne produkovat vetsi mnozstvi modernich zbrani, tak ztraty mezi temito brancemi budou obrovske. To by uz mohlo zacit vadit i obycejnym rusum.Skrýt celý příspěvek

   • Strycek-Tomas
    23:36 31.03.2023

    Do ofenzivy ty nove mobiky stejne nestaci vycvicit. Ty co naverbovali na podzim sesrotovala spolecne s Wagnerovci ukrajinska obrana u Bachmutu, Vulharu a jinde. Rusove se chystaji ...Zobrazit celý příspěvek

    Do ofenzivy ty nove mobiky stejne nestaci vycvicit. Ty co naverbovali na podzim sesrotovala spolecne s Wagnerovci ukrajinska obrana u Bachmutu, Vulharu a jinde. Rusove se chystaji postavit do pole uplne zelenace.Skrýt celý příspěvek

   • slimak
    23:52 31.03.2023

    Kdo myslí vlastní hlavou, musí si udělat vlastní závěr. Prvním krokem je koupit glóbus) To je jeden z komentarov v diskusii. https://v1.ru/text/world/2023/... Su to ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdo myslí vlastní hlavou, musí si udělat vlastní závěr. Prvním krokem je koupit glóbus)

    To je jeden z komentarov v diskusii.
    https://v1.ru/text/world/2023/...

    Su to novosti - spravy z volgogratskej oblasti. Sa zda ,ze to tam az tak necenzuruju, taketo stranky maju v kazdej oblasti. 76.ru , 63.ru Msk1.ru(spominana hore) teda Samara, Jaroslav, Moskva.
    Vcera pisali o 4 pohreboch vo volgogradskej oblasti, dnes o jednom, od mobilizacie. priemer co pisu asi 2 pochovani denne.
    Preco to sledujem? Vdaka V1.ru viem ,ze su aj normalni russi. A podla tych komentarov by si si myslel,ze 90%. Na moskve niesu ziadne komentare , na samare ci jaroslavli len par clankov. Ci len jeden.Skrýt celý příspěvek

    • roboSE
     00:02 01.04.2023

     Podobne. Tiež občas pozriem tieto portály. V týchto regionálnych novinách sa píše aj to, čo v Ruskom štátnom tisku určite neuvidíte. Aj keď posledné mesiace, asi od septembra ...Zobrazit celý příspěvek

     Podobne. Tiež občas pozriem tieto portály. V týchto regionálnych novinách sa píše aj to, čo v Ruskom štátnom tisku určite neuvidíte. Aj keď posledné mesiace, asi od septembra minulého roka, aj tu niekto zjavne niekto zakročil a už sa ide viacej v štátnej línii. Hlavne ekonomických článkov veľmi ubudlo.Skrýt celý příspěvek

     • slimak
      00:31 01.04.2023

      Nazaciatku mobilizacie asi v novembri pisali ze umreli 24 oktobra cca 20 ludi od nich, si to sami pocitali diskutujuci. V jeden den. Aj tam napisali, ze bol nejaky uspesny prepad ...Zobrazit celý příspěvek

      Nazaciatku mobilizacie asi v novembri pisali ze umreli 24 oktobra cca 20 ludi od nich, si to sami pocitali diskutujuci. V jeden den. Aj tam napisali, ze bol nejaky uspesny prepad proti kolone co ich tam len dovazali.
      Na samare novosti o silvestrovskej oslave tak vela nepisali a boli to ich vojaci.Skrýt celý příspěvek

 • gregory
  22:19 31.03.2023

  USA plánujú po víkende oznámiť ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 2,6 miliardy dolárov, píše agentúra Reuters. Obsahovať by mala radary či muníciu do ...Zobrazit celý příspěvek

  USA plánujú po víkende oznámiť ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 2,6 miliardy dolárov, píše agentúra Reuters. Obsahovať by mala radary či muníciu do tankov.

  https://dennikn.sk/minuta/3309... Skrýt celý příspěvek

 • Strycek-Tomas
  22:03 31.03.2023

  Putinova propagandistka se divila, proč se nikdo nebojí Ruska. xxxxxxxxxxx odpoved: "Madam, zapamatujte si toto: Nikdo se vás nikdy nebál. Když vám někdo věnuje pozornost, není ...Zobrazit celý příspěvek

  Putinova propagandistka se divila, proč se nikdo nebojí Ruska.
  xxxxxxxxxxx
  odpoved:
  "Madam, zapamatujte si toto: Nikdo se vás nikdy nebál. Když vám někdo věnuje pozornost, není to proto, že jste chytřejší, že máte ztuhlou ropu nebo smradlavý plyn," začíná pěkně zostra muž svůj příspěvek. "Je to proto, že po rozpadu Sovětského svazu vám v rukou zůstaly jeho jaderné bomby. A vy s těmito bombami nakládáte jako opice s granátem," líčí pro neznalé situaci na mezinárodním diplomatickém poli influencer s tím, že na Rusy by si nikdo jinak ani nevzpomněl.

  Zdroj: https://www.extra.cz/zpravy-pu... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:57 31.03.2023

  Maďarskí Zelení podali na Orbána pre jeho dnešné reči o tretej svetovej a posielaní vojakov na Ukrajinu trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy: ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarskí Zelení podali na Orbána pre jeho dnešné reči o tretej svetovej a posielaní vojakov na Ukrajinu trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy: https://index.hu/belfold/2023/... Skrýt celý příspěvek

  • Roland
   21:32 31.03.2023

   myslíte, že se dozvíme co měl slíbeno? jestli jen kus podkarpatské rusi, nebo i slovenska?

   myslíte, že se dozvíme co měl slíbeno? jestli jen kus podkarpatské rusi, nebo i slovenska?

   • Анатолий
    21:49 31.03.2023

    *Ukrajiny, už v Československu se to přejmenovalo na podkarpatská Ukrajina, stejně jako ostatní Haličina...

    *Ukrajiny, už v Československu se to přejmenovalo na podkarpatská Ukrajina, stejně jako ostatní Haličina...

    • Mr.Tomas
     22:09 31.03.2023

     *Karpatská Ukrajina, nie podkarpatská.

     *Karpatská Ukrajina, nie podkarpatská.

     • archivar
      22:43 31.03.2023

      V ČSR vždy Podkarpatská Rus

      V ČSR vždy Podkarpatská Rus

     • Mortles
      23:04 31.03.2023

      Jup, Země Zakarpatskoruská. Rusínsky/Ukrajinsky pak Підкарпатська Русь.

      Jup, Země Zakarpatskoruská. Rusínsky/Ukrajinsky pak Підкарпатська Русь.

     • Mortles
      23:05 31.03.2023

      oprava, podkarpatskoruská, sorry.

      oprava, podkarpatskoruská, sorry.

     • Mr.Tomas
      23:44 31.03.2023

      archivar "V ČSR vždy Podkarpatská Rus" - nie vždy, od jesene/podzimu 1938 to bola Karpatská Ukrajina.

      archivar "V ČSR vždy Podkarpatská Rus" - nie vždy, od jesene/podzimu 1938 to bola Karpatská Ukrajina.

    • Roland
     22:25 31.03.2023

     je mi už asi 1475 let a učil jsem se to jako podkarpatskou rus - a i v sešitku "Kalendář mladých obránců vlasti" z roku 1938 je to území na straně 32 pojmenované jako "Země ...Zobrazit celý příspěvek

     je mi už asi 1475 let a učil jsem se to jako podkarpatskou rus - a i v sešitku "Kalendář mladých obránců vlasti" z roku 1938 je to území na straně 32 pojmenované jako "Země podkarpatoruská" o rozloze 12 617Km2 majíci 725 357 obyvatel (čtu to v oskenovaném originálu po dědovi - v reálu je mi asi 1132 let...)Skrýt celý příspěvek

     • Roland
      22:30 31.03.2023

      a hele - dokonce to i někdo oskenoval, tak se na tu stranu 32 můžete podívat sami :-) https://kvh-bv.rajce.idnes.cz/...

      a hele - dokonce to i někdo oskenoval, tak se na tu stranu 32 můžete podívat sami :-) https://kvh-bv.rajce.idnes.cz/...

     • Анатолий
      23:36 31.03.2023

      Podívejte se na wiki, ...V souvislosti s naplněním plánované, avšak neustále odkládané a zamezované autonomie, se název území v listopadu 1938 změnil na „autonomní Karpatská ...Zobrazit celý příspěvek

      Podívejte se na wiki, ...V souvislosti s naplněním plánované, avšak neustále odkládané a zamezované autonomie, se název území v listopadu 1938 změnil na „autonomní Karpatská Ukrajina“; přestala se používat předpona „pod...

      Poté se tento kus oddělil a vytvořil krátký stát se stejným názvem, jenže jej obsadili Maďaři. No stejně neměli moc možností do USSR by se jim asi moc nechtělo )...Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      23:38 31.03.2023

      Tak to bylo obecně s celou Haličinou, jsou i někteří „Banderovci“ jako Vasil Kuk, co se ještě do 1 sv. nazývali Rusíny..., jelikož dříve Evropané znali pod pojmem Rus území ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to bylo obecně s celou Haličinou, jsou i někteří „Banderovci“ jako Vasil Kuk, co se ještě do 1 sv. nazývali Rusíny..., jelikož dříve Evropané znali pod pojmem Rus území Ukrajiny a né RuskaSkrýt celý příspěvek

 • Petr.D
  20:52 31.03.2023

  Trochou OT obrana chce nakoupit vozidla supacat pro 601. za dvě miliardy https://www.idnes.cz/zpravy/do...

  Trochou OT obrana chce nakoupit vozidla supacat pro 601. za dvě miliardy https://www.idnes.cz/zpravy/do...

  • tomas.prochazka
   21:04 31.03.2023

   Prostě klasika. Pár kusů techniky v nestanadrní úpravě za přemrštěnou cenu, kdy lze to samé koupit i v ČR za zlomek ceny s možností dalšího rozvoje jak kusů, tak výbavy techniky ...Zobrazit celý příspěvek

   Prostě klasika. Pár kusů techniky v nestanadrní úpravě za přemrštěnou cenu, kdy lze to samé koupit i v ČR za zlomek ceny s možností dalšího rozvoje jak kusů, tak výbavy techniky samotné.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:44 31.03.2023

    Nic takového v ČR koupit nelze. Speciální síly jsou proslulé tím že provozují techniku speciálně určenou jen jejich potřebám. Tak je to po celém světě a jen tady se z toho dělá ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic takového v ČR koupit nelze.
    Speciální síly jsou proslulé tím že provozují techniku speciálně určenou jen jejich potřebám. Tak je to po celém světě a jen tady se z toho dělá kovbojka.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:06 31.03.2023

     Protože ani supacat není žádný state of art a dá se vyrobit lepší vozidlo. A dokonce i v ČR

     Protože ani supacat není žádný state of art a dá se vyrobit lepší vozidlo. A dokonce i v ČR

     • Scotty
      22:12 31.03.2023

      Zajímavé že tu tedy ještě nikdo nic lepšího nevyrobil. Pokus SVOS skončil naprosto tragicky.
      Specky chtějí HMT roky a asi ví dobře proč. Mnohonásobně lépe než Štefec.

      Zajímavé že tu tedy ještě nikdo nic lepšího nevyrobil. Pokus SVOS skončil naprosto tragicky.
      Specky chtějí HMT roky a asi ví dobře proč. Mnohonásobně lépe než Štefec.

  • Scotty
   21:41 31.03.2023

   601 je chce už roky. Za Babiše jim málem nanutili šmejdy od SVOS, tak se snad už dočkají.
   Jinak ten článek je odpad a už jsem svůj názor psal o pár příspěvků níže.

   601 je chce už roky. Za Babiše jim málem nanutili šmejdy od SVOS, tak se snad už dočkají.
   Jinak ten článek je odpad a už jsem svůj názor psal o pár příspěvků níže.

  • Scotty
   22:23 31.03.2023

   Mimochodem ten zastaralý Supacat, který už nikde nechtějí, byl nedávno objednán Británií v počtu minimálně 70 kusů s potenciálem až na ...Zobrazit celý příspěvek

   Mimochodem ten zastaralý Supacat, který už nikde nechtějí, byl nedávno objednán Británií v počtu minimálně 70 kusů s potenciálem až na 240.
   https://www.army-technology.co... Skrýt celý příspěvek

 • Ján Paliga
  20:44 31.03.2023

  Nenašiel som to tu. Je to OT. Ale pobavil som sa. Keď príde fínsky minister obrany do práce po prijatí krajiny do ...Zobrazit celý příspěvek

  Nenašiel som to tu. Je to OT. Ale pobavil som sa.

  Keď príde fínsky minister obrany do práce po prijatí krajiny do NATO...
  https://twitter.com/DarPutinov... Skrýt celý příspěvek

  • pepezdepa
   21:27 31.03.2023

   Chutná skvěle... :-)

   Chutná skvěle... :-)

 • karas
  19:49 31.03.2023

  Blízký kontakt zakopané pěchoty a tanku. https://twitter.com/DefMon3/st...

  Blízký kontakt zakopané pěchoty a tanku. https://twitter.com/DefMon3/st...

  • sgaba
   20:01 31.03.2023

   Není to to místo ,,T” kde se předtím/potom odehrál ten dělostřelecký masakr Rusů?

   Není to to místo ,,T” kde se předtím/potom odehrál ten dělostřelecký masakr Rusů?

   • jj284b
    20:15 31.03.2023

    toto je neskorsieho data.. kazdopadne, len to ukazuje ako zaostale su tanky T72... ak by bol v tejto situacii Abrams, tak jeden M1028 canister a je vymalovane.. pripadne, by pocas ...Zobrazit celý příspěvek

    toto je neskorsieho data..

    kazdopadne, len to ukazuje ako zaostale su tanky T72... ak by bol v tejto situacii Abrams, tak jeden M1028 canister a je vymalovane.. pripadne, by pocas nabijania strelec nepretrzite kropil okolie z koaxialneho gulometu.. celkovo mi pride divne ako malo ho tankisti pouzivaju... pritom ide o stabilizovany gulomet, ktory vyuzije balisticky pocitac tanku, takze vie by sakra presny.. no samozrejme, na presnu strelbu treba mat termokameru, co tato T72 nemalaSkrýt celý příspěvek

    • 3ngelchen
     20:23 31.03.2023

     tvl... v kolika podobnejch situacich jsi byl ?

     tvl... v kolika podobnejch situacich jsi byl ?

     • JanCorvinus
      20:36 31.03.2023

      Ruske tanky spatny prehled o bojisti plus nizky namer. Dron muze zlepsit ale integrace s tankem je tak na rychlo.

      Ruske tanky spatny prehled o bojisti plus nizky namer. Dron muze zlepsit ale integrace s tankem je tak na rychlo.

     • jj284b
      20:41 31.03.2023

      a ty si bol v kolkych ??? palit z coaxu na pechotu je bezna prax, ako udrzat nepriatelskej pechote hlavy dole aby nemali cas palit po tanku z RPG ako v tomto pripade.. ak by mal ...Zobrazit celý příspěvek

      a ty si bol v kolkych ??? palit z coaxu na pechotu je bezna prax, ako udrzat nepriatelskej pechote hlavy dole aby nemali cas palit po tanku z RPG ako v tomto pripade.. ak by mal ten tank canister municiu tak tam po par granatoch neostane nic zive, a tym padom by tam nemusel ist kanonom na vrabce z bezprostrednej vzdialenosti.


      Abrams, 2003, Samara, Irak

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     21:13 31.03.2023

     Dyt am mohlo hrat vice faktoru, ne? Nevycvicenost osadky (ta strelba, prijezd do pozice-??), technicka zavada atp.

     Dyt am mohlo hrat vice faktoru, ne? Nevycvicenost osadky (ta strelba, prijezd do pozice-??), technicka zavada atp.

     • Maskot
      21:36 31.03.2023

      tank/posádka Sokol - jeho videa tu byly nejmíň před půl rokem, určitě jsem jich viděl víc
      to nebudou nováčkové

      tank/posádka Sokol - jeho videa tu byly nejmíň před půl rokem, určitě jsem jich viděl víc
      to nebudou nováčkové

    • Talvi
     21:52 31.03.2023

     Bylo krásně vidět, jak pěchotě v zákopu drží hlavy dole palba ze 3- 4 hodiny, nejspíš z toho BMP- 2, co s tanky přejelo na začátku násep, nejspíš i vezlo své pěšáky, aby obsadili ...Zobrazit celý příspěvek

     Bylo krásně vidět, jak pěchotě v zákopu drží hlavy dole palba ze 3- 4 hodiny, nejspíš z toho BMP- 2, co s tanky přejelo na začátku násep, nejspíš i vezlo své pěšáky, aby obsadili pozici. Tím nerozporuju tvý tvrzení, jen mi přijde, že sis toho nevšimnul.Skrýt celý příspěvek

   • SpiritWar
    20:29 31.03.2023

    Mas recht

    Mas recht

   • JanCorvinus
    20:32 31.03.2023

    Ano je to ono. Rusove pravdepodobne obsadili pozice a tanky ukrajiny prisli pomoci ziskat zpatky pripadne evakuovat vojaky co tam zustali.

    Ano je to ono. Rusove pravdepodobne obsadili pozice a tanky ukrajiny prisli pomoci ziskat zpatky pripadne evakuovat vojaky co tam zustali.

   • Maskot
    20:33 31.03.2023

    je, píšou to i ve videu
    takže se tam rusáci nakonec dostali

    jak Sokola těsně netrefí Fagot je neskutečná klika

    je, píšou to i ve videu
    takže se tam rusáci nakonec dostali

    jak Sokola těsně netrefí Fagot je neskutečná klika

  • SpiritWar
   20:26 31.03.2023

   Dalsia brutalita od k2, ten dron co pouzivaju je namakany, neskutocna technika. Ale je ista pochybnost ze slo o ua protiutok uz o vycisteny ua zakop :/

   Dalsia brutalita od k2, ten dron co pouzivaju je namakany, neskutocna technika. Ale je ista pochybnost ze slo o ua protiutok uz o vycisteny ua zakop :/

 • Lalco
  18:14 31.03.2023

  39:40 ak Rusi uspejú zabudnime na školstvo zdravotníctvo pripravujeme sa na vojnu .... 40:40 Američania a Angličania odzbrojili Ukrajinu .... Tieto dve veci mi zásadne chýbajú ...Zobrazit celý příspěvek

  39:40 ak Rusi uspejú zabudnime na školstvo zdravotníctvo pripravujeme sa na vojnu ....
  40:40 Američania a Angličania odzbrojili Ukrajinu ....
  Tieto dve veci mi zásadne chýbajú pri každej diskusií s odporcami vojenskej pomoci a smutné že nik o tieto dva základné argumenty ani nezavadí.

  https://www.rtvs.sk/televizia/... Skrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
   19:18 31.03.2023

   Podporujeme ukrainu lebo... Musime podporovat ukrainu lebo... Preco to chyba v diskusii? Moj nazor ,politik je populista a volic je blby. Ked som sa manzelke snazil vysvetlit ze ...Zobrazit celý příspěvek

   Podporujeme ukrainu lebo...
   Musime podporovat ukrainu lebo...
   Preco to chyba v diskusii? Moj nazor ,politik je populista a volic je blby.
   Ked som sa manzelke snazil vysvetlit ze ked padne ua nase deti mozu ist rukovat pozerala na mna ako na blbca. Proste plati ze bezny clovek si nedovidi na koniec nosa a politici to vedia.Skrýt celý příspěvek

   • marecino
    20:32 31.03.2023

    Kokos ja mam so ženou doma to iste

    Kokos ja mam so ženou doma to iste

  • Upgrade
   19:59 31.03.2023

   Zasadna chyba je, naletiet tym ich kecom o mieri. Su to Rusaci, ak hovoria, ze chcu mier tak chcu vojnu. Pred tyzdnom som bol na tahu s ruskou uderkou. Ja s nimi na rovinu a oni ...Zobrazit celý příspěvek

   Zasadna chyba je, naletiet tym ich kecom o mieri. Su to Rusaci, ak hovoria, ze chcu mier tak chcu vojnu.

   Pred tyzdnom som bol na tahu s ruskou uderkou. Ja s nimi na rovinu a oni mi uplne vazne dohovarali, aby som o takych veciach inde nehovoril nahlas. Akoze s nimi mozem, lebo sa pozname dlho ale inde by to mohlo dopadnut vselijako.

   Z toho co som pochopil, tak Ich niekto seriozne pripravuje na prevrat a prevzatie moci v state. Ide to z Ruska cez nasich mafianov z 90. rokov (dnes ctihodnych podnikatelov) a sportove kluby, kde verbuju a selektuju spolupracovnikov. A robia dlho...Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    20:38 31.03.2023

    Slovenskí branci a spol...

    Slovenskí branci a spol...

    • ImreSVK
     22:11 31.03.2023

     Slovenskych brancov uz tusim rozpustili.

     Slovenskych brancov uz tusim rozpustili.

 • SpiritWar
  18:11 31.03.2023

  Dufam ze to tu nieje lebo uz to ma 10hodin. Vlakno o ua a rus optike,( slecna sa jej venuje uz ...Zobrazit celý příspěvek

  Dufam ze to tu nieje lebo uz to ma 10hodin.
  Vlakno o ua a rus optike,( slecna sa jej venuje uz dlhsie)
  https://twitter.com/pati_marin...
  Da sa to zhrnut tak ze ua optika je na vysokej urovni, ua opticky priemysel je sice mensi ako rus ale sofistikovanejsi.
  Zsu tanky a ine obrnene vozidla vidia dalej a lepsie co je zasadna schopnost na rovinatych plochach. Zaroven ale varuje ze rus priemysel robim pokroky napr. T90m a moze tuto technologicku vyhodu zmazat.Skrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
   18:12 31.03.2023

   Este tam najdete zaujimavy dodatok o rus mlrs :)

   Este tam najdete zaujimavy dodatok o rus mlrs :)

   • JanCorvinus
    23:37 31.03.2023

    Ano je dobra. Ruska optika je takova ... ruska. Na papire dobre ale pokud to zacnou vyrabet, tak kvalita jede hodne dolu.

    Ano je dobra. Ruska optika je takova ... ruska. Na papire dobre ale pokud to zacnou vyrabet, tak kvalita jede hodne dolu.

 • Bravo78
  17:36 31.03.2023

  Nebude to komentář dle Gutha-Jarkovského, ale ot. kdo má větší koule je tímto zodpovězena ... https://twitter.com/ObranaTwee...

  Nebude to komentář dle Gutha-Jarkovského, ale ot. kdo má větší koule je tímto zodpovězena ... https://twitter.com/ObranaTwee...

  • flanker.jirka
   22:10 31.03.2023

   :-) ono to platí pro obě osoby :-)

   :-) ono to platí pro obě osoby :-)

   • RiMr71
    00:01 01.04.2023

    ...hlavně ty americké vrtulníky furt bolí, že? :)

    ...hlavně ty americké vrtulníky furt bolí, že? :)

 • pajo
  16:05 31.03.2023

  Praca snipera v Bachmute:
  https://twitter.com/TheDeadDis...

  Praca snipera v Bachmute:
  https://twitter.com/TheDeadDis...

  • Sgt Murphy
   17:47 31.03.2023

   Tak ten ich tam brutálne kosí. Na UA budú padať také čísla že Chris Kyle bude proti tomu nič.

   Tak ten ich tam brutálne kosí. Na UA budú padať také čísla že Chris Kyle bude proti tomu nič.

  • SpiritWar
   18:30 31.03.2023

   Nechcem rypat :) ale uz bolo zverejnenych par super videi ua snipers ale od rusa som akosi nic nevidel. Vrta mi hlavou cim to moze byt.

   Nechcem rypat :) ale uz bolo zverejnenych par super videi ua snipers ale od rusa som akosi nic nevidel. Vrta mi hlavou cim to moze byt.

   • Žvejkal
    19:33 31.03.2023

    Stačí se podívat na nějaký prosruský kanál na twitru nebo telegramu, také tam bohužel jsou úspěšná videa ru sniperů..

    Stačí se podívat na nějaký prosruský kanál na twitru nebo telegramu, také tam bohužel jsou úspěšná videa ru sniperů..

 • Jirka33
  15:39 31.03.2023

  Co si zase musí pomyslet "normální" občan ČR o vojenských nákupech když si přečte už Xtý článek na stejné téma? Něco je prostě špatně. Buďto neumíme ty nákupy, nebo nezvládáme PR, ...Zobrazit celý příspěvek

  Co si zase musí pomyslet "normální" občan ČR o vojenských nákupech když si přečte už Xtý článek na stejné téma? Něco je prostě špatně. Buďto neumíme ty nákupy, nebo nezvládáme PR, nebo oboje dohromady. Každopádně dobrý pocit z toho nemám a důvěru v armádu potažmo ministerstvo to určitě nezlepší.
  https://www.idnes.cz/zpravy/do... Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   15:48 31.03.2023

   Spíš mne zaujal nejmenovaný expert a jeho názor. Být "expertem" a toto tvrdit, taky bych raději zůstal v anonymitě. PS: tip na jednoho takového "experta" a "analytika" mám, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Spíš mne zaujal nejmenovaný expert a jeho názor. Být "expertem" a toto tvrdit, taky bych raději zůstal v anonymitě.

   PS: tip na jednoho takového "experta" a "analytika" mám, ale nebudu mluvit konkrétně

   "I podle dalších expertů je tento nákup pochybný: „Když už chce Ministerstvo obrany nakoupit vojákům pancéřovaný kabriolet, což je vzhledem k aktuálním zkušenostem z Ukrajiny nevhodný typ techniky z hlediska ochrany vojáků, může za zlomek ceny nakoupit plejádu dalších vozidel,“ uvádí expert, který si nepřál být jmenován. Nabízí se například americký Flyer nebo český Zetor Gerlach."Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    21:38 31.03.2023

    Někteří stále nechápou, že pro SOF jsou potřeba jiné funkce než těžký pancíř apod. V Česku je s nákupy obrovský bordel. Civil ani netuší...

    Někteří stále nechápou, že pro SOF jsou potřeba jiné funkce než těžký pancíř apod. V Česku je s nákupy obrovský bordel. Civil ani netuší...

    • Jirka33
     22:49 31.03.2023

     A to mě právě štve! Ten bordel už se táhne hodně dlouho ať je u vlády ten či onen....jestli je to zákonem o veřejných zakázkách a jejím uplatněním na vojenské zakázky? Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     A to mě právě štve! Ten bordel už se táhne hodně dlouho ať je u vlády ten či onen....jestli je to zákonem o veřejných zakázkách a jejím uplatněním na vojenské zakázky? Nebo pokušením lobbistů, politiků , zbrojařů se napakovat? Prostě těch nákupních skandálů co poškozují pověst armády v očích veřejnosti je příliš :-/ to se pak veřejnost blbě přesvědčuje, že je potřeba armádě přidat. Jak mě to štve!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:01 31.03.2023

      Blbost. Spíš se tu celkem záměrně vyrábí pseudoskandály. Systém a právní rámec nákupů jistě problémy má, ale naprosto jiné než si drtivá většina lidí myslí. Spíš je v mnoha věcech ...Zobrazit celý příspěvek

      Blbost. Spíš se tu celkem záměrně vyrábí pseudoskandály.
      Systém a právní rámec nákupů jistě problémy má, ale naprosto jiné než si drtivá většina lidí myslí. Spíš je v mnoha věcech tak striktní až je v praxi nepoužitelný. Což si nepřímo propsali lidi jako vy, kteří vidí zlodějinu za každým rohem.Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   15:48 31.03.2023

   Oni nam to tady zase vysvetli, ze tomu nerozumime, ze vi chteji, vi jak na to atd…

   Oni nam to tady zase vysvetli, ze tomu nerozumime, ze vi chteji, vi jak na to atd…

  • Poly
   15:53 31.03.2023

   Tak Babiš kritizuje vládu jen když není u koryta. Jelikož je v opozici a prezident nevyšel, tak...

   Tak Babiš kritizuje vládu jen když není u koryta. Jelikož je v opozici a prezident nevyšel, tak...

  • leir
   15:55 31.03.2023

   No nevim. Babišácký plátek, označení vozidla za “kabriolet” a naprosto neurčité odkazy na “nevhodnost” ve mně tedy vzbuzují víc pochybností o článku než o věci samé. LÚV není a ...Zobrazit celý příspěvek

   No nevim. Babišácký plátek, označení vozidla za “kabriolet” a naprosto neurčité odkazy na “nevhodnost” ve mně tedy vzbuzují víc pochybností o článku než o věci samé. LÚV není a nebude Gerlach, protože hmotnost a přepravitelnost. Výtky směrem k Britům a Afghánistánu se taky netýkají vozidla samotného.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:55 31.03.2023

   Pisálkové píšou kraviny. Navíc si berou na pomoc "experty" jako je Vojáček a nově i Štefec (což je prorusák non plus ultra a navíc debil). Mimochodem ten stejný redaktor napas i ...Zobrazit celý příspěvek

   Pisálkové píšou kraviny. Navíc si berou na pomoc "experty" jako je Vojáček a nově i Štefec (což je prorusák non plus ultra a navíc debil).
   Mimochodem ten stejný redaktor napas i nedávný článek o nákupu BVP. Co k tomu dodat. Snad je že by měl raději psát o tropických ostrovech. O nich má možná pan redaktor aspoň nějaký přehled.Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   15:57 31.03.2023

   Babišův "Ý-děs". Netřeba panikařit.

   Babišův "Ý-děs". Netřeba panikařit.

  • Klimesov
   17:55 31.03.2023

   No nevím no.
   V tom článku je až příliš spekulací.

   No nevím no.
   V tom článku je až příliš spekulací.

  • flanker.jirka
   17:55 31.03.2023

   Šulc a Sauer, co jiného kdo čeká? Šulc má jediný úkol, přihrávat zakázky správným směrem.

   Šulc a Sauer, co jiného kdo čeká? Šulc má jediný úkol, přihrávat zakázky správným směrem.

  • Hugo557
   20:34 31.03.2023

   štefec mne učil na akádě, hodně smutný příběh, kdy jsem si na většině hodin připadal jako na reklamní akci prodejců hranců Zepter nebo na shromáždění fan kubu BMW

   štefec mne učil na akádě, hodně smutný příběh, kdy jsem si na většině hodin připadal jako na reklamní akci prodejců hranců Zepter nebo na shromáždění fan kubu BMW

  • TF_HU
   21:36 31.03.2023

   Normální občan není informovaný. Vůbec netuší, jak vypadá zákon o veřejných zakázkách, netuší ani kdo a jak určuje co potřebujeme, co chceme a co se nakonec nakoupí...

   Normální občan není informovaný. Vůbec netuší, jak vypadá zákon o veřejných zakázkách, netuší ani kdo a jak určuje co potřebujeme, co chceme a co se nakonec nakoupí...

   • Scotty
    21:46 31.03.2023

    Nejsnazší je napsat že všechno je podvod a zlodějina. Práce nulová a idioti zatleskají.

    Nejsnazší je napsat že všechno je podvod a zlodějina. Práce nulová a idioti zatleskají.

 • Jirka318
  15:27 31.03.2023

  Co má tohleto proboha znamenat? To se úplně úpodělali? "Rusko bude hlídat světový ...Zobrazit celý příspěvek

  Co má tohleto proboha znamenat? To se úplně úpodělali? "Rusko bude hlídat světový pořádek"

  https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   15:29 31.03.2023

   Trocha sa to nafukuje, kedze od zaciatku invazie uz raz rusko BR OSN predsedalo a nikto to neriesil tak ako teraz

   Trocha sa to nafukuje, kedze od zaciatku invazie uz raz rusko BR OSN predsedalo a nikto to neriesil tak ako teraz

   • Jirka318
    15:36 31.03.2023

    Ale tím hůř, nemyslíte? Rusko má být v izolaci a opovržení, daleko od dění v civilizovaném světě. A ne se účastnit, nedej bože předsedat, čemukoli mezinárodnímu.

    Ale tím hůř, nemyslíte? Rusko má být v izolaci a opovržení, daleko od dění v civilizovaném světě. A ne se účastnit, nedej bože předsedat, čemukoli mezinárodnímu.

    • Mortles
     15:50 31.03.2023

     S OSN nikdo nic neudělá, ale je asi lepší, že existuje než kdyby neexistovala, to by byl nejspíš ve světě ještě větší bordel než je.

     S OSN nikdo nic neudělá, ale je asi lepší, že existuje než kdyby neexistovala, to by byl nejspíš ve světě ještě větší bordel než je.

    • jj284b
     16:06 31.03.2023

     samozrejme, to nikto nerozporuje.. osobne dufam ze ich z BR OSN raz vylucia.. kreslo mal ZSSR, a rusi si ho vzali, no neboli jediny nastupnicky stat.. podla mna by im ho mali ...Zobrazit celý příspěvek

     samozrejme, to nikto nerozporuje.. osobne dufam ze ich z BR OSN raz vylucia.. kreslo mal ZSSR, a rusi si ho vzali, no neboli jediny nastupnicky stat.. podla mna by im ho mali odobrat a dat ho Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      17:00 31.03.2023

      Jsem pro vyloučení jakéhokoli agresora s rady OSN, tedy i pro vyloučení Ruska. Vedle něj tam nemají co dělat i USA, které po světě a pro své zájmy, napáchaly také dost zla. Jenže ...Zobrazit celý příspěvek

      Jsem pro vyloučení jakéhokoli agresora s rady OSN, tedy i pro vyloučení Ruska. Vedle něj tam nemají co dělat i USA, které po světě a pro své zájmy, napáchaly také dost zla.
      Jenže to se nestane. Nežijeme v ideálním světě.Skrýt celý příspěvek

     • Wolfenstein
      17:29 31.03.2023

      @copy: S takovym pristupem bychom mohli rovnou RB OSN zrusit. Kazdy z clenu splnuje tu vasi definici "pro své zájmy, napáchali také dost zla" Za me by ale stalo za to docasne ...Zobrazit celý příspěvek

      @copy: S takovym pristupem bychom mohli rovnou RB OSN zrusit. Kazdy z clenu splnuje tu vasi definici "pro své zájmy, napáchali také dost zla"

      Za me by ale stalo za to docasne vyloucit vsechny zeme, ktere vedou valku na dobu te valky. A to bez vyjimky... klidne i USA. Jinak je totiz RB kvuli pravu veta naprosto neakceschopna a zbytecna.Skrýt celý příspěvek

     • major
      18:00 31.03.2023

      Wolfenstein: Tak za vojnu možno, ale za rýchlu špeciálnu operáciu? Však to by bol lynč!

      Wolfenstein: Tak za vojnu možno, ale za rýchlu špeciálnu operáciu? Však to by bol lynč!

     • GlobeElement007
      18:01 31.03.2023

      Poslyš, Wofi, to není špatný nápad.

      Poslyš, Wofi, to není špatný nápad.

     • copy
      20:27 31.03.2023

      @wolfenstein
      Souhlas.

      @wolfenstein
      Souhlas.

     • TF_HU
      21:40 31.03.2023

      Ne každému členu co páchají zlo se podařilo pro páchání zla vyjednat rezoluce RB OSN. To je jeden ze základních rozdílů...

      Ne každému členu co páchají zlo se podařilo pro páchání zla vyjednat rezoluce RB OSN. To je jeden ze základních rozdílů...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 1591