VÁLKA NA UKRAJINĚ

VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinská vlajka / depositphotos.com (Zvětšit)

Speciální diskuze o válce na Ukrajině.

FPV (First Person View) jsou nejúčinnější zbraní na ukrajinském bojišti. Jeden FPV dron v hodně pouze několik tisíc dolarů umí z boje vyřadit tank za miliony dolarů. FPV drony na bojišti chrání životy ukrajinské pěchoty. Můžete podpořit český projekt výroby FPV dronů pro ukrajinskou armádu na Vozím drony na Ukrajinu.

ODKAZ: Vozím drony na UkrajinuDárek pro Putina, AerorozvědkaCZ

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • Iruka
  13:15 16.09.2022

  Kultura institucionalizovaného lhaní v ruské armádě ... https://twitter.com/ChrisO_wik... 1/ Přispěla k nedávné ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  Kultura institucionalizovaného lhaní v ruské armádě ...

  https://twitter.com/ChrisO_wik...

  1/ Přispěla k nedávné ruské katastrofě východně od Charkova kultura institucionalizovaného lhaní, která poskytla vysokým velitelům zkreslený a nepravdivý obraz skutečné situace na místě? Vlákno s přehledem důkazů.

  2/ Při čtení osobních výpovědí ruských vojáků ze zveřejněných zachycených telefonních hovorů a osobních výpovědí jsem opakovaně zaznamenal jeden bod: Důstojníci ruské armády často lžou svým nadřízeným o stavu své jednotky.

  3/ Bývalý výsadkář Pavel Filatějev si ve svých dnes již proslulých pamětech trpce stěžuje na "systém fotoreportů [fotотчетами], který je nyní v armádě tak rozšířený, kdy velení tají problémy". Co je to tedy za systém a jak funguje?

  4/ Stejně jako v armádách všude jinde se od ruských důstojníků očekává, že budou psát hlášení svým nadřízeným o stavu své jednotky. V ruském případě jsou hlášení zřejmě doplněna fotografiemi, které pořizují důstojníci nebo muži pod jejich velením a které zachycují jejich činnost.

  5/ Zdá se, že ruští důstojníci využívají fotoreportáže k šíření nepravdivých informací o svých jednotkách. Osobní svědectví ruských vojáků popisují, že fotoreportáže jsou používány k falešným cvičením, pravděpodobně jako doprovod k falešným zprávám o plnění rozkazů.

  6/ Podle bývalého poručíka ruského letectva Gleba Irisova velitelé pořádají méně cvičení, než by měli, a skutečný počet zamlčují, aby mohli ukrást prostředky na ně vyčleněné v rozpočtu. To pravděpodobně pomáhá vysvětlit používání falešných hlášení o cvičeních.

  7/ Jeden z armádních lékařů, Pavel Zelenkov, zjistil, že v jeho jednotce "veškerá medicína byla redukována na výkladní skříň. Před výjezdem do terénu [tj. cvičením] se obléknete jako na maškarní, necháte se vyfotografovat - velení se pošle hlášení, všichni se vrátí na svá místa".

  8/ Voják Daniil Frolkin říká, že při cvičení v jeho jednotce "jsme jen podávali fotoreporty. Přicházeli jsme na střelnici a stáli s puškou namířenou na terč. A jakmile jste se vyfotili, mohli jste jít".

  9/ Ještě nebezpečnější - pro všechny zúčastněné - bylo údajně používání fotoreportáží ve Frolkinově 64. samostatné gardové motostřelecké brigádě k podpoře nepravdivých tvrzení velitelů o bojových úspěších. To k pochopitelnému znechucení vojáků přímo ohrožovalo jejich životy.

  10/ Podle vojáka, který hovořil s nezávislým ruským vojenským portálem iStories, v jednom případě velitelé nutili vojáky pózovat pro fotografické reportáže na pozadí bojových vozidel. Zametali kolem sebe prach, zatímco poblíž dopadaly granáty.

  11/ Velitel brigády údajně požádal své vojáky o poskytnutí fotoreportáží, aby mohl svým nadřízeným oznámit, že "nebyl zničen jen jeden tank, ale tři! Ne - pět!" Není překvapením, že takové falešné hlášení mělo pro něj a jeho muže špatné následky.

  12/ Frolkin říká: "Nahlásil, že les byl obsazen, a pak přijel náměstek ministra obrany. A ukázalo se, že les vůbec nebyl obsazen." Velitel byl při útoku Ukrajinců zraněn a musel být evakuován ve Frolkinově obrněném vozidle.

  13/ Mnoho ruských vojáků pravděpodobně zemřelo nebo bylo zraněno přímo v důsledku nepravdivých zpráv. Výpovědi vojáků hovoří o tom, že velitelé falešně hlásili bojové úspěchy a následné útoky byly zahájeny na základě falešných informací.

  14/ Například podle bývalého pěšáka Viktora Shyaga bylo při jedné příležitosti nařízeno podpořit útok osmi vrtulníky. "Z osmi vrtulníků vzlétly pouze dva. Ostatní byly buď porouchané, nebo neměly palivo".

  15/ "Pouze jeden z vrtulníků úspěšně vystřelil na cíl. Ne všechny cíle byly zasaženy. Respektive 80 % cílů nebylo zasaženo. Přesto velitel této operace hlásil svému vedení, že je vše v pořádku a všechny cíle byly zasaženy..."

  16/ Jak poznamenává Shyaga: "Nadřízený velitel se domnívá, že pokud byly všechny cíle zasaženy, pak může poslat pěchotu s tanky do útoku na tuto oblast." Vojáci byli opakovaně posíláni do silně bráněných oblastí, o nichž jim bylo řečeno, že byly vyčištěny, a utrpěli těžké ztráty.

  17/ "Dvakrát nám před útoky řekli, že všechno bude v pořádku, že nepřátelské dělostřelectvo je potlačeno, že před námi už postupují další naše jednotky a my se k nim jen musíme dostat.

  18/ "Pokaždé se to však ukázalo jako lež a skončilo to pro nás nesmyslnými ztrátami."

  Není divu, říká Shyaga, že "kvůli neustálým lžím jsme už nemohli věřit našemu velení".

  19/ To bylo pro vojáky, kteří měli pocit, že se s nimi zachází jako s dobytkem, hluboce demotivující.

  Ruští vojáci si stěžovali na lživé zprávy v telefonních hovorech, které zachytili a zveřejnili Ukrajinci.

  20/ Jeden z vojáků si stěžoval: "Velitel armády kecá vyššímu velení do toho, že je tady všechno kurva super, že všechno funguje, že máme spoustu lidí.

  21/ "Například předloží údaje... pokud se chystá zaútočit 26 lidí, předloží údaje, že se do útoku chystá 126 lidí."

  22/ Jiný voják ze silně vyčerpané jednotky uvedl: ,,Mám pocit, že je to tak: "Na velitelství mají na zdi vyvěšené údaje, že stav naší brigády je 87 %. Věřili byste tomu, co ti buzeranti dělají? My tady nebudeme mít ani těch zasraných 10 %! Ať se jdou bodnout!"

  23/ Ruští milblogeři takové lživé zprávy odsoudili. Telegramový kanál Zа (V)Побѣду ("Na (V) vítězství") se k této otázce, která prý byla problémem na charkovské frontě, vyjádřil před několika dny.

  24/ "Vzpomínáte si na Hitlerovy neexistující divize, s nimiž se chystal napravit situaci na frontě, zastavit ruskou armádu v pohybu, porazit ji a už protiútočit a tak? Nyní máme zhruba stejný obrázek. Plánování je založeno na hlášeních.

  25/ "A hlášení se liší od skutečného obrazu. Ve skutečnosti jsou jednotky obsazeny jen v hlášeních, technika je [jen] provozuschopná a obsazená podle stavu, takzvané dobrovolnické prapory a další PMC také hoří." (pozn. red.: v hlášeních se píše, že jednotky jsou obsazeny podle stavu.

  26/ Důsledky tohoto lhaní a podvádění byly pro ruskou armádu i její jednotlivé vojáky pravděpodobně velmi vážné. Vojáci hovořili o nedostatečném výcviku a vybavení, kvůli němuž se špatně vyrovnávali s nároky války.

  27/ Jak jsme viděli, velitelská rozhodnutí - kde a kdy zaútočit a pravděpodobně také kdy se bránit - byla zjevně přijímána na základě nepravdivých informací. To pravděpodobně způsobilo mnoho zbytečných obětí a vojenských neúspěchů. Jak říká Zа (V)Побѣду:

  28/ "[P]ři [jen] mírném náporu se jednotky, které existují z 50 % jen na papíře, přirozeně posadí [tj. zhroutí]. Ne proto, že by existoval nějaký bezprecedentně vážný nápor, ale proto, že tyto jednotky jsou [jen] velmi podmíněně bojeschopné".

  29/ Praxe nepravdivého hlášení je zjevně rozšířená. Hlásí ji ruské jednotky na všech frontách a všech specializací, od výsadkářů po mechanizovanou pěchotu. Pravděpodobně se vyskytuje také u námořnictva, letectva a raketových sil.

  30/ Účinek falešného hlášení se pravděpodobně stupňuje s tím, jak postupuje vzhůru po velitelské linii. Falešná hlášení velitelů malých jednotek se mohou sčítat s dalšími falešnými hlášeními z vyšších míst, k nimž vyšší důstojníci přidávají svá vlastní falešná hlášení.

  31/ Nakonec, než se hlášení dostanou na vrchol řetězce - k vedení ruského ministerstva obrany a k samotnému Putinovi - je dost pravděpodobné, že jsou natolik zkreslená a nepřesná, že lidé řídící válku mají velmi nerealistický obraz o tom, co se děje na místě.

  32/ Pravděpodobně neexistuje jediný důvod, proč se tak děje. Nejspíše jde o kombinaci institucionální korupce (viz vlákna níže), důrazu na zaškatulkování místo skutečných úspěchů a neochoty hlásit špatné zprávy směrem nahoru.

  33/ Jak říká velitel ruského praporu "Vostok" Alexandr Chodakovsy v nedávném příspěvku na Telegramu: "Všechno, co se stane na zemi, zůstane na zemi, a nahoru budeme posílat jen to, co nikomu nebude rušit spánek.

  34/ "Proto vojenské zpravodaje na pozice nepouštějí, a pokud ano, tak je sleduje člověk s kamerou a fotí, aby vojenští zpravodajové neřekli nic navíc..." 34/ "To je důvod, proč vojenské zpravodaje na pozice nepouštějí.

  35/ "A ne proto, že by to viděl nepřítel - ten o tom ví lépe než my, ale proto, že to uvidí první [výše postavený] nadřízený."

  Pokud však falešné zpravodajství zamořilo celou ruskou velitelskou strukturu, je pravděpodobné, že se řídí vodítkem stanoveným nahoře.

  36/ Rusko pořádá častá rozsáhlá cvičení, například Zapad-2021 v létě 2021. Ta rozhodně vypadají působivě: Tvrdilo se, že Zapad zahrnuje 200 000 mužů, kteří nacvičují manévry proti hypotetickým silám NATO. Zdá se však, že bylo přinejmenším částečně zfalšováno.

  37/ Jak uvádí New York Times, "celé cvičení bylo napsáno podle scénáře. Neexistovaly žádné protivníkovy síly; hlavní zúčastněné jednotky nacvičovaly svou choreografii celé měsíce; a každé cvičení začínalo a končilo v pevně stanovený čas."

  38/ I počet zúčastněných vojáků byl pravděpodobně mnohem nižší, možná až poloviční oproti deklarovanému počtu.
  @walberque k tomu poznamenává: "Nikdo nebyl zkoušen ze schopnosti myslet na bojišti", ale pouze ze schopnosti plnit pokyny. Výsledky jsou dnes zřejmé.

  39/ Západní komentátoři taková cvičení označují za PR triky. To k tomu může patřit, ale napadá mě, zda větší problém nespočívá v tom, že vojenský systém je tak zkorumpovaný, že ti, kdo ho vedou, doslova netuší, jaká je skutečná situace jejich armády. /konecSkrýt celý příspěvek

  • daxik
   17:57 16.09.2022

   vdaka bohu, že su este hlupejsi nez sme sa odvazili dufat.

   vdaka bohu, že su este hlupejsi nez sme sa odvazili dufat.

 • Magister_Peditum
  12:49 16.09.2022

  Většina Slováků si přeje silného autoritářského lídra. Přes 58 procent respondentů se v průzkumu agentury AKO vyslovilo, že Slovensko potřebuje silného a rázného autoritářského ...Zobrazit celý příspěvek

  Většina Slováků si přeje silného autoritářského lídra. Přes 58 procent respondentů se v průzkumu agentury AKO vyslovilo, že Slovensko potřebuje silného a rázného autoritářského lídra. Opačný názor mělo 35,3 procenta dotázaných.
  https://www.novinky.cz/clanek/...

  Jo, to se už v minulosti mnohokrát osvědčilo, když si lid zvolil autoritáře....kdo chce kam...Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   12:51 16.09.2022

   Prieskum robeny na FB. SVK Fb nieje reprezentativna vzorka slovakov...
   Chvala Bohu.

   Prieskum robeny na FB. SVK Fb nieje reprezentativna vzorka slovakov...
   Chvala Bohu.

  • Desertfremen
   13:02 16.09.2022

   Ako to myslíš? Osudné (a posledné slobodné) voľby v roku 1946 na slovenskú vyhrala Demokratická strana (V Čechách komunisti) . Ako to následne na 40 rokov skončilo všetci vieme. Zobrazit celý příspěvek

   Ako to myslíš? Osudné (a posledné slobodné) voľby v roku 1946 na slovenskú vyhrala Demokratická strana (V Čechách komunisti) . Ako to následne na 40 rokov skončilo všetci vieme.Skrýt celý příspěvek

  • Pampuch
   13:07 16.09.2022

   Facebook sa na SVK zmenil na totálnu stoku a prestávajú ho používať aj ľudia čo naňom predtým vyseli (ako napríklad ja). Robiť prieskum na fcb je ako robiť prieskum v dedinskej ...Zobrazit celý příspěvek

   Facebook sa na SVK zmenil na totálnu stoku a prestávajú ho používať aj ľudia čo naňom predtým vyseli (ako napríklad ja). Robiť prieskum na fcb je ako robiť prieskum v dedinskej krčme.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement007
   13:14 16.09.2022

   Já se taky domnívám, že zemi by prospěla vláda silného autoritářského diktátora.

   Tedy za předpokladu, že jím budu já.

   Já se taky domnívám, že zemi by prospěla vláda silného autoritářského diktátora.

   Tedy za předpokladu, že jím budu já.

   • 5uldo
    14:50 16.09.2022

    Tak to sa mozes postavit do radu

    Tak to sa mozes postavit do radu

    • LuboJurkovic
     15:44 16.09.2022

     Je v demokracii dovolene predbehnut sa v kandidature na diktatora? ;-)

     Je v demokracii dovolene predbehnut sa v kandidature na diktatora? ;-)

  • jj284b
   13:17 16.09.2022

   no hej... silny leader ktoremu nikto nebude odporovat... cosi ako Matovic?? pretoze Matovic je jasny dokaz, ako je tato hlupa teoria nezmyselna.. lebo tym leadrom sa nestane ...Zobrazit celý příspěvek

   no hej... silny leader ktoremu nikto nebude odporovat... cosi ako Matovic?? pretoze Matovic je jasny dokaz, ako je tato hlupa teoria nezmyselna.. lebo tym leadrom sa nestane najschopnejsi.. ale zvycajne najvacsi grazel...


   a objektivne ked sa na to clovek pozrie, tak putin je velmi dobry priklad... 2 volebne obdobia mal uspechy.. krajina napredovala.. no cim je starsi, tym viac mu preskakuje... ukazuje sa ze 8 rokov pri moci je idealny horny limit...Skrýt celý příspěvek

   • salatnik
    19:08 16.09.2022

    Vtipné, však Matovič je tým posledným silným leadrom, lebo jemu odporuje a nadáva väčšina obyvateľstva. Ale tak on ani nechcel byť žiadnym leadrom, jeho programom bola politická ...Zobrazit celý příspěvek

    Vtipné, však Matovič je tým posledným silným leadrom, lebo jemu odporuje a nadáva väčšina obyvateľstva. Ale tak on ani nechcel byť žiadnym leadrom, jeho programom bola politická mafia do väzenia.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:46 16.09.2022

     V prvom rade je to usvedčený plagiátor.

     V prvom rade je to usvedčený plagiátor.

     • salatnik
      07:57 17.09.2022

      Čo nepopiera, priznáva sa k tomu a vraví, že to je hanba. Ale kvôli tomu nebol volený, že je akademik, väčšina obyvateľstva nevedela, že má nejaký titul, ani na tom titule ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo nepopiera, priznáva sa k tomu a vraví, že to je hanba. Ale kvôli tomu nebol volený, že je akademik, väčšina obyvateľstva nevedela, že má nejaký titul, ani na tom titule nezáležalo, ani ho nikde nevystavoval, ani mu nepriniesol žiadne hlasy.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      09:07 17.09.2022

      Bol volený iba preto, lebo kričal a tváril sa pred ľuďmi, že má nejaký program. Program síce mal, ale jeho program je vyvolávanie vášní. Robí to odkedy je v politike. Tých pár dní ...Zobrazit celý příspěvek

      Bol volený iba preto, lebo kričal a tváril sa pred ľuďmi, že má nejaký program. Program síce mal, ale jeho program je vyvolávanie vášní. Robí to odkedy je v politike. Tých pár dní po voľbách sa síce tváril na rozumného uhladeného politika, ale zanedlho ho stará vášeň dobehla. Ešte ani kvalitný vládny program nebol schopný napísať. Všetko bolo ad hoc chaotické a nepremyslené. Tak potom pokračovala aj jeho činnosť vo funkcii premiéra a teraz ministra financií... Zlatá Brigita Schmoegnerova a Ivan Mikloš :)Skrýt celý příspěvek

     • salatnik
      09:43 17.09.2022

      Matovič sa správal a tváril vždy rovnako, to jedna skupina médií sa do neho ešte neopierala po voľbách, lebo chceli zostreliť Kollára z vlády :D Tá konšpirátorská skupina do neho ...Zobrazit celý příspěvek

      Matovič sa správal a tváril vždy rovnako, to jedna skupina médií sa do neho ešte neopierala po voľbách, lebo chceli zostreliť Kollára z vlády :D Tá konšpirátorská skupina do neho útočila konzistentne aj vtedy. Matovič kričal vždy, nič nové. Vládny program písala celá koalícia, nie Matovič, vidím, že máš v tom hokej. Zlatý Ivan Mikloš? To myslíš vážne? Čo si v 2012 mal 5 rokov, keď si nespomínaš na Gorilu? Však sa vyšlo do ulíc proti SDKU aj proti Miklošovi za to rozkrádanie a tá strana sa dostala kvôli tomu na prepadlisko dejín. Toto je fakt tupý národ, že si nepamätá ani čo sa dialo pred 10 rokmi, takto bude svoje chyby opakovať.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   13:21 16.09.2022

   podla mna, vela bude zalezat od EU ako sa postavi Madarsku.. nikdy by som si nebol pomyslel, ze sa to stane, no Slovaci sa momentalne "vidia" v Orbanovskom Madarsku..

   podla mna, vela bude zalezat od EU ako sa postavi Madarsku.. nikdy by som si nebol pomyslel, ze sa to stane, no Slovaci sa momentalne "vidia" v Orbanovskom Madarsku..

  • caesar
   14:21 16.09.2022

   Cela SR stoji na hlinenych nohach a kazdy kompetentny dufa, ze nebude silno fukat. 1. Vzdelanie, vzdelanie, vzdelanie - ucitel by mal byt vazena pozicia (v spolocnosti) a ...Zobrazit celý příspěvek

   Cela SR stoji na hlinenych nohach a kazdy kompetentny dufa, ze nebude silno fukat.
   1. Vzdelanie, vzdelanie, vzdelanie - ucitel by mal byt vazena pozicia (v spolocnosti) a samozrejme dobre zaplatena. Tie prepady v medzinarodnych porovnaniach uz nie su prepadmi, ale volny pad. Podla prieskumu medzi ucitelmi par rokov spat vyplynulo, ze vysoke percento ucitelov (57%) povazuje hlavnespravy,sk a zem a vek (dezole web a casopis) za spolahlivy zdroj informacii. SR este len smeruje do riadnych sraciek. Ukazu to hned najblizsie volby.

   2. Nezaujem a kaslanie na okolie kym sa to nedeje mne. Republika je plna majstrov sveta, ktori pri silnejsom vetre kricia kde je stat, natahuju ruku a hladaju si svojho vodcu (naozaj nie sme ovce? myslim vseobecne ako krajina). meciar, fico a matovic su len obrazom spolocnosti. Ludia tu stratili viziu, velka cast populacie sa nechava opit rozkom a hlada skratkovite riesenia. A ano, radim matovica medzi najvacsie zlo, ktore je porovnatelne s ficom a to hlavne z dovodu, ze zobral ludom nadej. Museli zomriet 2 ludia, aby sa konecne spolocnost zobudila a ten nimand to mam strach, ze pochoval na dalsich 10 rokov.

   3. Vysledkom a obrazom je politicka scena v SR. V SR sa dezole temy stali mainstreamom. Nebojim sa povedat, ze je to male rusko. A nikto s tym nic nerobi hoci zakony na to su. Cuduje sa vobec niekto z vysledkov ked 50% politikov ide tvrdy dezole shit?
   + (ak je to pravda) svoje urcite urobili aj investicie rusov do rozvratu spolocnosti. Pokial si dobre pamatam tak SR bola (urcite aj je) spolu s dalsimi 2-3 krajinami TOP cielom tazkej hybridnej vojny. Rusi si tu 10r nerusene robili co chceli. Cudujete sa, ze to tu tak vyzera?

   Problemov je samozrejme vela. Zdravotnictvo, statna sprava, obrana, spravodlivost. Kde sa clovek pozrie tam bordel. Velmi dufam, ze sa mi podari dozit (mam pod 40) chvile kedy sa veci budu robit normalne. Netreba ziadne specialne a nove riesenia, treba iba sedliacky rozum (inspiraciu v okoli) a kurv4 robit veci normalne.Skrýt celý příspěvek

   • caesar
    14:22 16.09.2022

    link na spomenuty prieskum:

    https://www.omediach.com/hoaxy...

    link na spomenuty prieskum:

    https://www.omediach.com/hoaxy...

   • salatnik
    19:11 16.09.2022

    Matovič zobral ľuďom nádej, omg, teba poriadne vymasírovali. Matovič je rovnaký ako bol posledných 10 rokov a to sa ešte krotí, lebo v minulosti robil iné kúsky než teraz nejaké ...Zobrazit celý příspěvek

    Matovič zobral ľuďom nádej, omg, teba poriadne vymasírovali. Matovič je rovnaký ako bol posledných 10 rokov a to sa ešte krotí, lebo v minulosti robil iné kúsky než teraz nejaké statusy.Skrýt celý příspěvek

    • caesar
     01:41 17.09.2022

     Nevolil som ho a kym sa neukazal v plnej krase na nas ucet osobne som ho odhadoval na bud 1. Naozajstny saso alebo 2. Ulohu sasa iba sikovne hra Nadej zobral v prvom rade tym 18% ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevolil som ho a kym sa neukazal v plnej krase na nas ucet osobne som ho odhadoval na bud 1. Naozajstny saso alebo 2. Ulohu sasa iba sikovne hra
     Nadej zobral v prvom rade tym 18% (25% vo volbach, aktualne 7%) vlastnych volicov a cele jeho posobenie bohuzial ubera celej pravici.
     A ano, jasne. Vo vlade nie je sam - remisova, posledny kriziak, neviditelna ministerka kultury a biely kon bez nazoru tarajuci totalne bezobsazne hovadiny vo funkcii premiera (schvalne si skuste sustredene vypocut co hovori) su len smutnou ceresnickou na velmi kyslej torte.Skrýt celý příspěvek

     • salatnik
      08:04 17.09.2022

      Bolo milión prieskumov pred voľbami a nemal ani tých 7% a zrazu 25%, čiže to bol dôkaz aké zbytočné a manipulatívne sú volebné prieskumy na Slovensku. Nádej nezobral nikomu, keď sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Bolo milión prieskumov pred voľbami a nemal ani tých 7% a zrazu 25%, čiže to bol dôkaz aké zbytočné a manipulatívne sú volebné prieskumy na Slovensku. Nádej nezobral nikomu, keď sa správa rovnako ako sa správal predtým a robí to čo sľubuje. To, že bude kultivovaný štátnik, čo všetko citlivo vníma nikomu nesľuboval, ani nesľuboval, že na neho nebude shitstorm zo všetkých médií do jedného 24/7 ;)
      A zbytok nestojí za komentár, ako vravím, máš kvalitne vypláchnutý mozog, ani nevieš kde začínajú tvoje myšlienky a kde tie ktoré si nekriticky prebral za cenu začlenenia sa do sociálneho bezpečia stáda, samozrejme pod rúškom racionálnosti, ale to len zďaleka, všetko sa totiž rozpadá po jednoduchých otázkach a ukazuje svoju iracionalitu.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      09:12 17.09.2022

      Šalátnik, on nemá vymyty mozog. V tom sa veľmi mýliš.

      Šalátnik, on nemá vymyty mozog. V tom sa veľmi mýliš.

     • salatnik
      09:46 17.09.2022

      99,9% obyvateľstva má vymytý mozog, keby som vytiahol všetky tie myšlienky z hláv, ktoré ľudia pokladajú za svoje a správne, jednu po jednej by sa dali vybrať ku konkrétnemu zdroju ...Zobrazit celý příspěvek

      99,9% obyvateľstva má vymytý mozog, keby som vytiahol všetky tie myšlienky z hláv, ktoré ľudia pokladajú za svoje a správne, jednu po jednej by sa dali vybrať ku konkrétnemu zdroju a kriticky posúdiť a bol by si zhrozený, čo za svinstvo si prijal za svoje názory, aby si patril k skupine a nebol sám.Skrýt celý příspěvek

 • Lalco
  12:25 16.09.2022

  Ten Macko ma vie vždy niečím prekvapiť.
  Snáď to tu ešte nebolo.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ten Macko ma vie vždy niečím prekvapiť.
  Snáď to tu ešte nebolo.

  https://www.youtube.com/watch?...

  • MartinV
   15:34 16.09.2022

   Prosím, můžete aspoň napsat čím "překvapit" nebo co bylo tak zajímavé? Pořad má 41 minut a nejde zde sledovat vše. Díky moc.

   Prosím, můžete aspoň napsat čím "překvapit" nebo co bylo tak zajímavé? Pořad má 41 minut a nejde zde sledovat vše. Díky moc.

   • Lalco
    18:33 16.09.2022

    Od 18. minuty aký je rozdiel medzi zásobovaním army v Rusku a NATO a 21. minuta ako NATO spolupracovalo s Ruskom. Celé je to zaujímavé a na túto tému som ho nevidel rozprávať.

    Od 18. minuty aký je rozdiel medzi zásobovaním army v Rusku a NATO a 21. minuta ako NATO spolupracovalo s Ruskom. Celé je to zaujímavé a na túto tému som ho nevidel rozprávať.

    • MartinV
     08:20 17.09.2022

     Díky moc!

     Díky moc!

  • daxik
   15:42 16.09.2022

   pre tych čo nevedia. Ten moderator je prezidentkin frajer.

   pre tych čo nevedia. Ten moderator je prezidentkin frajer.

  • greenBelt
   18:46 16.09.2022

   Ten moderátor to děla asi poprvé.

   Není tam žádná zásadní ani nová informace.

   Ten moderátor to děla asi poprvé.

   Není tam žádná zásadní ani nová informace.

   • salatnik
    19:05 16.09.2022

    To je prvý frajer :D Asi tak sa nazýva frajer prezidentky :D Bez neho by sa naša sedembolestná Zuzana tvárila neustále kyslo, takto sa aspoň raz začas usmeje :D

    To je prvý frajer :D Asi tak sa nazýva frajer prezidentky :D Bez neho by sa naša sedembolestná Zuzana tvárila neustále kyslo, takto sa aspoň raz začas usmeje :D

 • Praskot
  12:24 16.09.2022

  Generální prokurátor Luhanska se úspěšně denacifikoval. R.I.H
  https://twitter.com/wartransla...

  Generální prokurátor Luhanska se úspěšně denacifikoval. R.I.H
  https://twitter.com/wartransla...

  • 5uldo
   12:35 16.09.2022

   Dufam ze sa to potvrdi. Podla reakcii denacifikovali aj jeho zastupcu.

   Dufam ze sa to potvrdi. Podla reakcii denacifikovali aj jeho zastupcu.

  • GlobeElement007
   12:36 16.09.2022

   Připomíná mi to cynický vtip z doby války v zálivu. Po vybombardování domu, kde se schovávali Husainovi synové Udaj a Kusaj údajně vyšlo komuniké: O osudech Udaje a Kusaje máme ...Zobrazit celý příspěvek

   Připomíná mi to cynický vtip z doby války v zálivu. Po vybombardování domu, kde se schovávali Husainovi synové Udaj a Kusaj údajně vyšlo komuniké:

   O osudech Udaje a Kusaje máme jen kusé údaje.
   Našli jsme kus Udaje. A úd Kusaje.Skrýt celý příspěvek

  • Desertfremen
   12:40 16.09.2022

   Tak to stojí za to srazit sklenice! Na to si večer pripijem. Všeobecne táto "prerkérní situace" kolaborantov ma veľmi baví. Majú RU pasy, ale ani samotný Mordor ich nechce , ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak to stojí za to srazit sklenice!
   Na to si večer pripijem.

   Všeobecne táto "prerkérní situace" kolaborantov ma veľmi baví.
   Majú RU pasy, ale ani samotný Mordor ich nechce , vždy tam ostanú občania druhej kategórie.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement007
    12:58 16.09.2022

    To je tak vždycky. Mouřením udělal svou práci, mouřením může jít. Rusku nikdy nezáleželo na těchto tajtrlících, jen je využilo. A čím dřív bude po nich, tím lépe, i pro Rusko. K ...Zobrazit celý příspěvek

    To je tak vždycky. Mouřením udělal svou práci, mouřením může jít.

    Rusku nikdy nezáleželo na těchto tajtrlících, jen je využilo. A čím dřív bude po nich, tím lépe, i pro Rusko. K čemu by mu dál byli?Skrýt celý příspěvek

 • marint
  12:11 16.09.2022

  RuZZka propaganda (v tomto pripade Skobajeva ) je schopna prerazit kazde dno. Na ociernenie Queen Elizabeth II (Putlera nepozvali na pohreb) pouzili zabery z Francuzkeho filmu 26 ...Zobrazit celý příspěvek

  RuZZka propaganda (v tomto pripade Skobajeva ) je schopna prerazit kazde dno. Na ociernenie Queen Elizabeth II (Putlera nepozvali na pohreb) pouzili zabery z Francuzkeho filmu 26 rokov s pred jej narodenia ako detom v Afrike (film niekde v Azii) hadze herecka jedlo chudobnym detom na zem...
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Magister_Peditum
   12:20 16.09.2022

   Tak když jsou schopní dobové fotky amerických mariňáků v Tichomoří vydávat za sovětské vojáky při dnech oslav vítězství, tak mě tohle až tak nepřekvapuje.

   Tak když jsou schopní dobové fotky amerických mariňáků v Tichomoří vydávat za sovětské vojáky při dnech oslav vítězství, tak mě tohle až tak nepřekvapuje.

   • Náhodný kolemjdoucí
    12:23 16.09.2022

    Tak oni tam nahodili i obrázky Němců a Finů, ne?

    Tak oni tam nahodili i obrázky Němců a Finů, ne?

    • Magister_Peditum
     12:25 16.09.2022

     Jo, nějací němečtí piloti. :-D

     Jo, nějací němečtí piloti. :-D

    • Ján Paliga
     22:54 16.09.2022

     Aj Bonnie a Clydea... :)

     Aj Bonnie a Clydea... :)

  • VitaZ
   13:13 16.09.2022

   Oni si vážně nedokáží uvědomit, že máloco může více namotivovat Brity k zaslání dalších raketometů a 155 mm munice, než urážka milované Královny.

   Oni si vážně nedokáží uvědomit, že máloco může více namotivovat Brity k zaslání dalších raketometů a 155 mm munice, než urážka milované Královny.

   • JVit
    13:46 16.09.2022

    V ruske nature proste neni misto pro nejakou ukazku pokory, ucty atd. To je pro ne ukazka slabosti. Oni pristupujou ke vsemu s aroganci, namyslenosti a pocitem vlastni ...Zobrazit celý příspěvek

    V ruske nature proste neni misto pro nejakou ukazku pokory, ucty atd. To je pro ne ukazka slabosti. Oni pristupujou ke vsemu s aroganci, namyslenosti a pocitem vlastni nadrazenosti. To se projevuje i jejich diplomacii. Vyhruzky, zastrasovani atd.Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  12:03 16.09.2022

  Strelkov se rozčiluje nad nulovou reakcí na ostřelování RU území (Valjuki). Chápu, že každý má nějaké názory a ty jeho jsou nesouhlasné s mými. Ale přece se nemůže divit, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Strelkov se rozčiluje nad nulovou reakcí na ostřelování RU území (Valjuki). Chápu, že každý má nějaké názory a ty jeho jsou nesouhlasné s mými. Ale přece se nemůže divit, že granáty nelétají jen jedním směrem... Nebo to má tak hluboce vpálené do mozku, že granáty střílí jen russká armáda?
  (ten chlap přece není nějaký průměrný dezolát lamentující na topwaru...)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement007
   12:10 16.09.2022

   Za předpokladu, že se jedná o de facto akci FSB a Strelkov je jenom fasáda, to dává smysl. Dlouhodobě kritizuje neschopnost vedení a staví se do pozice ultravlastence (Ale ne ...Zobrazit celý příspěvek

   Za předpokladu, že se jedná o de facto akci FSB a Strelkov je jenom fasáda, to dává smysl.
   Dlouhodobě kritizuje neschopnost vedení a staví se do pozice ultravlastence (Ale ne rasisty nebo magora).
   Takže poukazování na to, že Ukrajina střílí na území Rusácka a vláda není schopna reagovat je dokonale logické.Skrýt celý příspěvek

  • greenBelt
   14:58 16.09.2022

   To je dobré. Ještě před rokem se celý svět zabýval tím, co si Rusko myslí a jestli jim to náhodou nevadí. Teď vidíme, že to je každému putna. Very good.

   To je dobré. Ještě před rokem se celý svět zabýval tím, co si Rusko myslí a jestli jim to náhodou nevadí. Teď vidíme, že to je každému putna. Very good.

 • pjanyska
  12:00 16.09.2022

  Tak já nevím, jedinou Žuravliovku jsem našel v Rusku v Kaliningradské oblasti.
  https://twitter.com/i/status/1...

  Tak já nevím, jedinou Žuravliovku jsem našel v Rusku v Kaliningradské oblasti.
  https://twitter.com/i/status/1...

 • sgaba
  11:50 16.09.2022

  Exploze na státním zastupitelství v okupovaném Luhansku. Copak se jim to tam klukům děje? Asi bouchl plyn, ale ten jim tam asi už nějakou dobu nejde, to co to sakra bylo? Pálili ...Zobrazit celý příspěvek

  Exploze na státním zastupitelství v okupovaném Luhansku.
  Copak se jim to tam klukům děje? Asi bouchl plyn, ale ten jim tam asi už nějakou dobu nejde, to co to sakra bylo? Pálili snad vodku nebo co?

  https://liveuamap.com/en/2022/... Skrýt celý příspěvek

  • 5uldo
   11:57 16.09.2022

   Utok na generalne prokuratora DLR

   Utok na generalne prokuratora DLR

   • Cernysip
    12:00 16.09.2022

    "Generální prokurátor LNR" Sergej Gorenko byl zraněn při explozi v budově ministerstva, píše Interfax s odvoláním na záchranné služby. „Podle předběžných údajů byl generální ...Zobrazit celý příspěvek

    "Generální prokurátor LNR" Sergej Gorenko byl zraněn při explozi v budově ministerstva, píše Interfax s odvoláním na záchranné služby. „Podle předběžných údajů byl generální prokurátor LPR Sergej Gorenko v oblasti zasažené výbuchem a byl zraněn,“ píše agentura.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement007
     12:14 16.09.2022

     Na otázku, zdali soudruh Godarenko neutrpěl zranění hlavy odpověděl: "Nevíme, zatím jsme ji nenašli."

     Na otázku, zdali soudruh Godarenko neutrpěl zranění hlavy odpověděl: "Nevíme, zatím jsme ji nenašli."

 • Iruka
  11:28 16.09.2022

  Zajímavý detail. Před pár měsíci se o GMLRS psalo, že mají dolet 70 km, po pár týdnech to bylo 85 km, teď už generál Hertling píše o doletu větším než 92 km ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý detail. Před pár měsíci se o GMLRS psalo, že mají dolet 70 km, po pár týdnech to bylo 85 km, teď už generál Hertling píše o doletu větším než 92 km :)

  https://twitter.com/MarkHertli... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   11:40 16.09.2022

   95km sa uvadzalo bezne.. neviem preco sa odzaciatku spominal dostrel 70km... v Avghanistane a Iraku, GMLRS boli pouzivane aj proti cielom 100km daleko...

   95km sa uvadzalo bezne.. neviem preco sa odzaciatku spominal dostrel 70km... v Avghanistane a Iraku, GMLRS boli pouzivane aj proti cielom 100km daleko...

  • alter01
   11:48 16.09.2022

   Nie je to tým , že každá strela má niekoľko modifikácii , rozdielné nálože , rozdielné náplne paliva ....obyčajne čím menšia hlavica , tým dlhší dolet .

   Nie je to tým , že každá strela má niekoľko modifikácii , rozdielné nálože , rozdielné náplne paliva ....obyčajne čím menšia hlavica , tým dlhší dolet .

   • Jirosi
    12:01 16.09.2022

    Na tom hraje roli spise počasí.
    Proti, nebo po větru dost pomůže.

    Na tom hraje roli spise počasí.
    Proti, nebo po větru dost pomůže.

   • yellec
    12:03 16.09.2022

    Není. Bylo by to složité při výrobě i následné logistice. Kvůli pár kilometrům to nestojí za to. Vliv má nadmořská výška odpalu, teplota, vlhkost a hlavně směr a síla větru.

    Není. Bylo by to složité při výrobě i následné logistice. Kvůli pár kilometrům to nestojí za to. Vliv má nadmořská výška odpalu, teplota, vlhkost a hlavně směr a síla větru.

  • peal
   12:14 16.09.2022

   Tuším tam bylo garantované CEP. 100 to doletí v pohodě, ale už tam může být větší rozptyl. Záleží jestli potřebujete trefit úzký most, nebo velký muničák. Nebo jen zahlcovat PVO ...Zobrazit celý příspěvek

   Tuším tam bylo garantované CEP. 100 to doletí v pohodě, ale už tam může být větší rozptyl. Záleží jestli potřebujete trefit úzký most, nebo velký muničák. Nebo jen zahlcovat PVO :)Skrýt celý příspěvek

   • mexir
    13:50 16.09.2022

    To je pro mne divné. Popisujete něco co funguje u běžného dělostřeleckého projektilu. U projektilu (rakety) naváděného GPS tohle podle mne nemá opodstatnění.

    To je pro mne divné. Popisujete něco co funguje u běžného dělostřeleckého projektilu. U projektilu (rakety) naváděného GPS tohle podle mne nemá opodstatnění.

    • peal
     15:21 16.09.2022

     Nevim, takhle to tu kdysi nekdo prezentoval. Mozna to souvisi s mnozstvim paliva? Taky me napada, navadeni je z velke casti inercialni, GPS je tam udajne jen pro zlepseni ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevim, takhle to tu kdysi nekdo prezentoval. Mozna to souvisi s mnozstvim paliva? Taky me napada, navadeni je z velke casti inercialni, GPS je tam udajne jen pro zlepseni presnosti. Kdyby nekdo GPS zarusil, inercialni navadeni je porad velmi presne. Ale se vzdalenosti se logicky zhorsuje. Takze, a ted opravdu spekuluju, tabulkove to ma dostrel X, kde je garantovane ze s palivem i zarusenim GPS trefi cil s minialnim rozptylem. Na vzdalenost X+Y uz se presnost muze a nemusi zhorsovat, zalezi na podminkach. No a v tu chvili je to jen o tom, jaky udaj z tabulky vytahnou. Maximalni dostrel na ukor presnosti vs garantovany dostrel.Skrýt celý příspěvek

 • pjanyska
  11:18 16.09.2022

  Tak teď jsem se s velikou radostí zasmál.
  https://twitter.com/i/status/1...

  Tak teď jsem se s velikou radostí zasmál.
  https://twitter.com/i/status/1...

 • starej
  11:12 16.09.2022

  Tady ale i jinde v medialnim prostoru se neustale pretrasa tema dodavek tanku a jine tezke techniky na ukrajinu. Nepomohlo by ale ukrajine mnohem vic pomoct vybudovat novou velkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady ale i jinde v medialnim prostoru se neustale pretrasa tema dodavek tanku a jine tezke techniky na ukrajinu.
  Nepomohlo by ale ukrajine mnohem vic pomoct vybudovat novou velkou kapacitu misto Charkovskeho Malyseva? Oni prece tanky umi a mozna lepe jak rusaci. Maji tradici, urcite technologie a hlavne maji lidi co to umi. Vzdyt i Uralvagonzavod v 41.r. prijeli dat do cajku lidi od Chryslera myslim.
  Maji obrovske mnozstvi poskozenych a koristnich tanku mnoha typu a urovni. Kdyz si je budou umet sami zprovoznit na nejakou jednotnou uroven ( treba T64/80xxx a T72/90xxx ) bude to pro jejich armadu vic jak nejakych 100ks Abramsu ke kterym nemaji ani montazni klíče v imperialni soustave.
  Myslim ze Ukrajina vic potrebuje pomoct zprovoznit velkou fabriku na bojova vozidla nekde za Lvovem treba a spustit vlastni velkoseriovou vyrobu toho co umi ovladat a servisovat.Skrýt celý příspěvek

  • d_mm2288
   11:26 16.09.2022

   Souhlas s tím, že nemá smysl posílat na Ukrajinu tanky, k jejichž opravám, údržbě nebo dokonce i provozu nemá UA žádné zázemí. Ale postavit kdekoli na Ukrajině nového Malyševa je ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlas s tím, že nemá smysl posílat na Ukrajinu tanky, k jejichž opravám, údržbě nebo dokonce i provozu nemá UA žádné zázemí.
   Ale postavit kdekoli na Ukrajině nového Malyševa je teď za války úplný nesmysl. Rusko může poslat raketu prakticky kamkoli po Ukrajině, včetně Lvovské i Zakarpatské oblasti, a tohle by byl jeden z prioritních cílů. Mnohem jednodušší a bezpečnější je, pokud budou ukrajinskou těžkou techniku opravovat buď za hranicema, anebo na Ukrajině v malých různě rozesetých provozech, které budou držet dle možnosti v utajení.Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    11:42 16.09.2022

    tak tak... skor im pomozu dohody s krajinami ktore mali vyrobne linky na tanky T72... napr Poliaci by mali byt schopni opravovat T72B uplne bez problemov.. (T72B ma identicky ...Zobrazit celý příspěvek

    tak tak... skor im pomozu dohody s krajinami ktore mali vyrobne linky na tanky T72... napr Poliaci by mali byt schopni opravovat T72B uplne bez problemov.. (T72B ma identicky system riadenia strelby s T72M1, jediny rozdiel bol v systeme navadzania PTRS, ktory ale nedostavali vsetky T72B)Skrýt celý příspěvek

   • starej
    11:48 16.09.2022

    Jak dlouho muze jeste trvat "horka" faze valky? Boje? Rok? Kdyz ted reknu ze chci fabriku na zelene louce tak min dva roky spis tri nez bude ready. A pak, kdo rika ze to musi byt ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak dlouho muze jeste trvat "horka" faze valky? Boje? Rok?
    Kdyz ted reknu ze chci fabriku na zelene louce tak min dva roky spis tri nez bude ready.
    A pak, kdo rika ze to musi byt jeden obrovsky komplex na jednom miste? Motorarna jinde nez svarovna korby a veze, kompletace veze se zbrani a elektronikou v jinem provozu, vyroba elektrorozvodu muze byt spolecna pro vyrobu BVP v uplne jine fabrice, atd. Navic něco muže stat i v Polsku nebo na Slovensku, motorarna v CR treba. EU by na tohle mohla dat dotace.
    Spis mi jde o to jestli by pro ukrajinskou a evropskou bezpecnost nebylo lepsi jim pomoct vybudovat neco podobneho. Vyrobni retezec bojovych vozidel na urovni 21.st. Zakomponovat do nej prvky automotiv vcetne robotiky logistiky. Něco tak jako americani na 2.sv. kdyz zacali vyrabet Shermany jako auta.
    Ale taky je mi jasne ze by se tim predevsim strelil do nohy Rheimetall, GeneralDynamics, BAE, Nexter, atd... Ledaze by nektery z tehle velkych hracu na tom participoval.
    P.S. trebas TDV :-DSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:05 16.09.2022

     Pro stavbu továrny jsou rozhodující upravy povrchu, a následně piloty+beton. Tam se to urychlit nedá. Následně montáž vybavení, pokud je. Problém armadni techniky je odpoutat do ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro stavbu továrny jsou rozhodující upravy povrchu, a následně piloty+beton. Tam se to urychlit nedá.
     Následně montáž vybavení, pokud je.

     Problém armadni techniky je odpoutat do té automobilové. Prostě je zcela něco jiného vyrábět moderní aura, a tanky. Možnost dělat armadni te úniku vyžaduje dnes jiné vybaveniSkrýt celý příspěvek

     • starej
      12:19 16.09.2022

      Je mnoho vyrobnich operaci ktere muze zbrojni vyroba okamzite prevzit z automotiv. Az mne zarazi jak velke mnozstvi to je a jaky by to melo dopad. Jak lepsi kvalitu tak rychlost a ...Zobrazit celý příspěvek

      Je mnoho vyrobnich operaci ktere muze zbrojni vyroba okamzite prevzit z automotiv. Az mne zarazi jak velke mnozstvi to je a jaky by to melo dopad.
      Jak lepsi kvalitu tak rychlost a nakonec i velke snizeni narocnosti na mnozstvi pracovniku.
      Jde jen o seriovost a z toho plynouci navratnost investice, coz do ted byl hlavni ukazatel. Prece jen roboticky svarovaci box se zaplati driv kdyz udela za den 100 karoserii Octavky nezli 3 korby Panduru.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   11:45 16.09.2022

   To by bolo ideálne ! Postaviť Nového Charkovského Malyseva napríklad v Dubnici nad Váhom ! Je to aj za "Železnou oponou " z patriotov na Sliači , tak by rus nemal šancu . A v ...Zobrazit celý příspěvek

   To by bolo ideálne ! Postaviť Nového Charkovského Malyseva napríklad v Dubnici nad Váhom ! Je to aj za "Železnou oponou " z patriotov na Sliači , tak by rus nemal šancu .
   A v Dubnici tanky sekali ako Baťa dreváky , asi 3 ks denne!Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    12:02 16.09.2022

    Na Slovensku nemá smysl něco stavět, protože Slováci jsou převážně prorušťí (dle nedávného průzkumu). Čest výjimkám.

    Na Slovensku nemá smysl něco stavět, protože Slováci jsou převážně prorušťí (dle nedávného průzkumu). Čest výjimkám.

    • starej
     12:11 16.09.2022

     Uplne tomu pruzkumu neverim, znam par Slovaku a zadny nema rad rusaky. A pak, kdyz ti budou dobre platit ze umis vyrabet peknej lauf, tak ti bude asi jedno po kom ten lauf bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Uplne tomu pruzkumu neverim, znam par Slovaku a zadny nema rad rusaky.
     A pak, kdyz ti budou dobre platit ze umis vyrabet peknej lauf, tak ti bude asi jedno po kom ten lauf bude strilet.Skrýt celý příspěvek

    • Desertfremen
     12:41 16.09.2022

     Never všetkému čo sa píše na Internete. :)

     Never všetkému čo sa píše na Internete. :)

   • Jirosi
    12:07 16.09.2022

    Postavit můžete, ale bez dostatku kvalifikovaného personálu v řádu tisíců lidi je vám to k ničemu.

    Postavit můžete, ale bez dostatku kvalifikovaného personálu v řádu tisíců lidi je vám to k ničemu.

   • starej
    12:09 16.09.2022

    No treba Dubnica, tam umeli lecos dobre. Jen ted aby zacali skoro znova od nuly. A 3ks tanku denne mozna bylo ted to bude slozitejsi. Ale co treba 1 komplet bojove veze? Montazni ...Zobrazit celý příspěvek

    No treba Dubnica, tam umeli lecos dobre. Jen ted aby zacali skoro znova od nuly.
    A 3ks tanku denne mozna bylo ted to bude slozitejsi. Ale co treba 1 komplet bojove veze? Montazni sestava co se odveze nekam jinam posadit na korbu a ozivit. Treba na Ukrajinu kde ta korba bude cekat na vez ze Slovenska nebo Rumunska a powerpack z Polska nebo z ČR. Muzete tu vyrobu totiz navic rozptylit. Vsichni by byli zavisli na vsech a zaroven vypadek jednoho neohrozi proces celku. A nikdo by nebyl moc zavislej na lodnim dovozu pres ocean z USA, ktery mimochodem mohou mit za chvilku svych starosti s cinou až až, nebo naladovych Nemcich či Francouzich.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:44 16.09.2022

   To by bylo efektivnější dopravit ukrajinské specialisty do Polska nebo na Slovensko a rozšířit výrobu tam.

   To by bylo efektivnější dopravit ukrajinské specialisty do Polska nebo na Slovensko a rozšířit výrobu tam.

 • Cernysip
  11:11 16.09.2022

  Cherchez la femme Pracovník českého ministerstva zahraničí několik let pracoval pro ruské speciální služby. Muž byl rekrutován, při využití jeho "vášně pro ženy a ...Zobrazit celý příspěvek

  Cherchez la femme
  Pracovník českého ministerstva zahraničí několik let pracoval pro ruské speciální služby. Muž byl rekrutován, při využití jeho "vášně pro ženy a peníze"
  https://novayagazeta.eu/articl...
  Vysoký představitel českého ministerstva zahraničí několik let spolupracoval s ruskými speciálními službami a předával tajné informace ruské zahraniční rozvědce. Informuje o tom český portál Deník N s odkazy na českého premiéra Petra Fialu a ministra zahraničí Jana Lipavského.
  Podle Deníku N úředník pracoval na českém ministerstvu zahraničí více než 20 let a v té době měl přístup k dokumentům označeným jako „přísně tajné“. Jméno zaměstnance není uvedeno.
  Jeden ze zdrojů publikace řekl novinářům, že ruské speciální služby naverbovaly muže, "za použití jeho vášně pro ženy a peníze".
  Publikace upřesňuje, že podle českého práva, pokud sledování provádějí pouze speciální služby bez účasti policie, pak jimi shromážděné důkazy nelze použít u soudu. Nyní tedy není jasné, zda bude proti úředníkovi zahájeno trestní řízení. Ruské ministerstvo zahraničí zatím informaci nekomentovalo. Na konci března vyhostilo české ministerstvo zahraničí ruského diplomata a prohlásilo ho za personu non grata.Skrýt celý příspěvek

  • pjanyska
   11:20 16.09.2022

   Líbí se mi, jak se to celosvětově pročišťuje od KGB (FSB).

   Líbí se mi, jak se to celosvětově pročišťuje od KGB (FSB).

  • ruleta
   11:34 16.09.2022

   Prvni asociace, kdyz jsem cetl, ze byl v Africe...Drulak :D

   Prvni asociace, kdyz jsem cetl, ze byl v Africe...Drulak :D

   • Cernysip
    11:48 16.09.2022

    Je na holky?

    Je na holky?

   • otecko
    12:38 16.09.2022

    Taky!

    Taky!

  • Zerkof12
   12:19 16.09.2022

   neviem ako v CR, ale v SR nema previerku na PT /priste tajne/ uplne hocikto - teraz neratam personal, ktory tieto spravy spracuva niekam a nejako dopravuje /sifrant/ Ale okolo toho ...Zobrazit celý příspěvek

   neviem ako v CR, ale v SR nema previerku na PT /priste tajne/ uplne hocikto - teraz neratam personal, ktory tieto spravy spracuva niekam a nejako dopravuje /sifrant/ Ale okolo toho sa robili slusne kontroly, mrte papierov, preverovanie od Policie, SIS a cojaviem co este... Nejde mi uplne do hlavy ako si to "preverovaci" organ mohol nevsimnut...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:45 16.09.2022

   Co čekáte, když je naše MZV plné pražských socanu.

   Co čekáte, když je naše MZV plné pražských socanu.

  • Hawk
   14:26 16.09.2022

   soud je fajn, ale Tatra z leva je taky fajn :-D

   soud je fajn, ale Tatra z leva je taky fajn :-D

 • Adanedhel
  11:05 16.09.2022

  Zdravím Vás vespolek. Současné rusko - čínské tanečky opět rozvířily mlhu dohadů a spekulací:
  https://dfens-cz.com/proc-se-p...

  Zdravím Vás vespolek. Současné rusko - čínské tanečky opět rozvířily mlhu dohadů a spekulací:
  https://dfens-cz.com/proc-se-p...

 • Trooper
  10:33 16.09.2022

  Tádžikistán začal ostřelovat kyrgyzské město Batken. Se to v tom sajuzu začíná ...Zobrazit celý příspěvek

  Tádžikistán začal ostřelovat kyrgyzské město Batken.
  Se to v tom sajuzu začíná mlít.

  https://twitter.com/antiputler... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   10:36 16.09.2022

   Súdruh Stalin by sa nestačil diviť ako to v jeho ríši vyzerá

   Súdruh Stalin by sa nestačil diviť ako to v jeho ríši vyzerá

   • liberal shark
    12:48 16.09.2022

    Stalin záměrně připravil půdu pro národnostní konflikty svými masovými přesuny obyvatel.

    Stalin záměrně připravil půdu pro národnostní konflikty svými masovými přesuny obyvatel.

  • Marlow
   10:36 16.09.2022

   Cina zrejme postupne prebere byvale svazove republiky.

   Cina zrejme postupne prebere byvale svazove republiky.

   • Martinos
    10:55 16.09.2022

    To si moc nepolepsia. V Čínskych táboroch mučia aj kazachov.

    To si moc nepolepsia. V Čínskych táboroch mučia aj kazachov.

    • Marlow
     12:27 16.09.2022

     Nejedna se o demokracie. Rozhoduje nasilna autoritarska mafie a ta se zpravidla nevyznacuje personami hledicimi do budoucnosti svych lidi ale spise strachem, hamiznost, touhou po ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejedna se o demokracie. Rozhoduje nasilna autoritarska mafie a ta se zpravidla nevyznacuje personami hledicimi do budoucnosti svych lidi ale spise strachem, hamiznost, touhou po moci etc. Tj lide se kterymi v Cine umeji pracovat mnohem lepe nez s lidmi touzicimi po svobode. Ty umi leda tak zabit.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   11:02 16.09.2022

   Ke*ď sa začína rúcať Imperium Soujúz , potom si otroci začínajú hľadať svoje miestá na slnku ! Teraz začínajú vypadávať kostlivci ešte z Džingischánových časov. To bolo vtedy , keď ...Zobrazit celý příspěvek

   Ke*ď sa začína rúcať Imperium Soujúz , potom si otroci začínajú hľadať svoje miestá na slnku ! Teraz začínajú vypadávať kostlivci ešte z Džingischánových časov. To bolo vtedy , keď moskali posielali každý rok zlato a 77 panien Veľkému chánovi Zlatej hordy !Skrýt celý příspěvek

  • pjanyska
   11:15 16.09.2022

   Je to jednoduché. Všechny národy světa přirozeně chtějí své území a vládnout si samy. To je základní princip evolučního vývoje. Princip není ve spojování do neurčitých celků. Pouze ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to jednoduché. Všechny národy světa přirozeně chtějí své území a vládnout si samy. To je základní princip evolučního vývoje. Princip není ve spojování do neurčitých celků. Pouze účelové spojenectví je v pořádku, ale doma si chce každý vládnout sám. A pokud ti slabí, kteří byli utiskováni, cítí možnost se osvobodit, tak jdou do toho. A pokud to je u těchto hord, tak ti prostě nad sebou už necítí tu ruskou ruku, toť vše.Skrýt celý příspěvek

 • sgaba
  10:28 16.09.2022

  Velmi zajímavý návrh: https://www.seznamzpravy.cz/cl... Co tmu říká ...Zobrazit celý příspěvek

  Velmi zajímavý návrh:
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...
  Co tmu říká Zacharovová:
  „Tento pakt, tyto takzvané pracovní skupiny by země EU zauzlovaly, svázaly by jim ruce tak, že by skončily v pekelném otroctví a už nikdy by neobnovily svůj hospodářský růst a rozvoj, a dokonce ani svou bývalou slávu,“

  A to jsem myslel, že podle Rusů a jejich kolaborantů, již v pekelném otroctví a vazalství dávno jsme.

  Co tomu říká Medvěděv:
  Lidé ze západních zemí nebudou moci sedět ve svých uklizených domech a bytech a posmívat se tomu, jak pečlivě oslabují Rusko rukama jiných. Všechno kolem nich také vzplane. Jejich lidé budou velmi trpět. Země bude doslova hořet a beton se bude tavit. I pro nás to bude velmi špatné. Bude to velmi, velmi špatné pro všechny,“

  No alespoň, že si to kluk jeden uvědomuje, že i pro ně by šťourat do nás nebylo žádné pošušňáníčko.Skrýt celý příspěvek

  • Technista
   10:52 16.09.2022

   Medvěděv se dobře prořekl: "(občané NATO v současnosti) sedí ve svých uklizených domech a bytech a posmívají se tomu, jak pečlivě oslabují Rusko rukama jiných". Ale vždyť přeci ...Zobrazit celý příspěvek

   Medvěděv se dobře prořekl: "(občané NATO v současnosti) sedí ve svých uklizených domech a bytech a posmívají se tomu, jak pečlivě oslabují Rusko rukama jiných". Ale vždyť přeci Specop a sankce Rusko posilují. A hlavně, v zemích NATO občané naopak trpí. I u nás to část občanů říká. Jsem z toho volajaký popletený :).Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    11:26 16.09.2022

    Čo bolo, to bolo. Terazky si majorom :) .

    Čo bolo, to bolo. Terazky si majorom :) .

  • Misonek 76
   10:54 16.09.2022

   Pokazdy se ptam co za matros tam sjizdej. To musi bejt kva kva kvalita :)

   Pokazdy se ptam co za matros tam sjizdej. To musi bejt kva kva kvalita :)

 • Dusanh
  10:28 16.09.2022

  Strelkov píše o údajném předání návrhu mírové dohody UA vs Rusko. Je tam i odkaz na body té dohody. Co mě překvapuje (pokud to samozřejmě není fake), že se tam vlastně nemluví o ...Zobrazit celý příspěvek

  Strelkov píše o údajném předání návrhu mírové dohody UA vs Rusko. Je tam i odkaz na body té dohody. Co mě překvapuje (pokud to samozřejmě není fake), že se tam vlastně nemluví o statusu území Donbasu a Luhanska obsazených 2014-2022. A s tím referendem na Krymu si taky nejsem moc jistý (i když teda, možná si lidi odhlasují, že chtějí být v klidu a blíž Evropě, než v Rusku řítícím se do katastrofy).
  https://t.me/s/strelkovii...
  https://antimaydan.info/2022/0... Skrýt celý příspěvek

  • boulak
   11:56 16.09.2022

   Nicméně toto by mír v Evropě skutečně na dlouho zajistilo :)

   Nicméně toto by mír v Evropě skutečně na dlouho zajistilo :)

  • greenBelt
   15:16 16.09.2022

   takováto "Mírová smlouva" znamená státní převrat v RU. Toto nepřipustí ani Navalnij.

   takováto "Mírová smlouva" znamená státní převrat v RU. Toto nepřipustí ani Navalnij.

  • daxik
   15:57 16.09.2022

   ruska psyop.

   ruska psyop.

 • Cernysip
  10:13 16.09.2022

  Timothy Snyder: Tohle je válka Číny. Je zásadně zodpovědná za válku ANDREY BOBORYKIN — ČTVRTEK 15. ZÁŘÍ 2022, ...Zobrazit celý příspěvek

  Timothy Snyder: Tohle je válka Číny. Je zásadně zodpovědná za válku
  ANDREY BOBORYKIN — ČTVRTEK 15. ZÁŘÍ 2022, 05:30
  https://www.pravda.com.ua/rus/...
  "Fašisté nazývající ostatní lidi "fašisty" je fašismus dovedený do nelogického extrému jako kult hlouposti. Toto je poslední okamžik, kdy šíření nenávisti deformuje realitu a propaganda se stává čistou vytrvalostí. To je vítězství vůle nad myšlením.
  Nazývat ostatní fašisty, když jste fašisty, je základní Putinova praxe. Jason Stanley, americký filozof, tomu říká „podvracení propagandy“. Nazval jsem to "schizofašismus". Nejelegantnější formulaci mají Ukrajinci. Říkají tomu ‚rashismus‘,“ poznamenal americký historik Timothy Snyder ve svém nedávném sloupku v The New York Times.

  Není divu, že publikace vyvolala v Rusku vlnu rozhořčení.
  Snyder se již několik desetiletí zabývá výzkumem totalitarismu a nacionalismu ve východní Evropě. Je profesorem historie na Yaleově univerzitě a také autorem několika slavných knih, které odhalují nejtemnější stránky historie Ukrajiny, Běloruska a ruské koloniální politiky. Od prvních dnů plné invaze vysvětluje Snyder západnímu publiku fenomén ruského kolonialismu. Ale kromě brilantní znalosti historie je v jeho textech cítit i neuvěřitelná empatie pro ukrajinský odboj. Začátkem září Snyder navštívil na několik dní Kyjev na mezinárodní konferenci Jalta European Strategy (ANO) a souhlasil s rozhovorem s UP. V tomto rozhovoru slavný historik hovoří o roli Číny ve válce proti Ukrajině, zamýšlí se nad propagandou a vysvětluje, proč mu ukrajinský odboj připomíná literaturu.

  - Včera jsem měl možnost číst váš nejnovější článek ve "Foreign Affairs". V něm začínáte s tím, že tato válka „ustanoví principy 21. století“. Jaké by podle vás tyto principy mohly nebo měly být a jak se liší od principů 20. století?
  - Posledních třicet let byla doba bez zásad, kdy lidé, kteří chtějí dobré věci - svobodu a demokracii - se přesvědčili, že tyto věci jsou dány automaticky z historie. A problém je, že pokud si svobodu nezvolíte, není to svoboda. Pokud si myslíte, že je vám to dáno, pak to, co vám je dáno, není svoboda. Musíte si vybrat sami. Dalším problémem je, že pokud myslíte, že velmoci vám dávají dobré věci, neptáte se sami sebe, co jsou ty dobré věci, a můžete začít přemýšlet: cokoli mi velmoci přinesou, musí to být hlavně svoboda, musí to být demokracie. Je ale zřejmé, že tomu tak není. A v jistém smyslu je výsledkem tohoto způsobu myšlení moderní Rusko. Říká se tomu demokracie. A kdo to řekne, co není demokracie? Je ale zřejmé, že tomu tak není. A tak to hlavní, co se tímto článkem snažím říct, je, že pokud chceme mít svobodu a demokracii, musíme začít tím, že to opravdu chceme, že to jsou dobré věci, že máme zásady. Válka proti Rusku je tedy také válkou proti myšlence, že „všechno, co se stane, je dobré, ať se stane cokoliv."
  Ukrajinský odboj je pro nás všechny velmi užitečnou připomínkou, protože ukrajinský prezident a další Ukrajinci dobře formulovali hodnoty, za které Ukrajina bojuje. Povaha svobody a demokracie je taková, že pokud je máte, umožňuje vám to vybrat si, co všechno ostatní dobré může být.

  - Ale existuje scénář, ve kterém je tento soubor zásad antidemokratický?
  - Ano, samozřejmě. Může existovat svět bez demokracií. Spojené státy mohou přestat být demokracií. Pokud Rusko tuto válku vyhraje – myslím, že ne, ale pokud ano – vyvine větší tlak na evropské demokracie. Čína aktivně bojuje proti demokracii. Proto, když Ukrajinci říkají, že bojují za jiné národy, že bojují za Evropu, za Západ, za svět, myslím, že je to pravda. To je pravda v tom smyslu, že když máte zemi jako Rusko, které se staví proti demokracii po celém světě a nejen filozoficky, a nejen proti ní, prostřednictvím propagandy, a vede skutečnou válku proti demokracii, přešli jste na velmi nebezpečné území. A jediný způsob, jak to změnit, je vyhrát válku. Nic víc udělat nemůžete – musíte vyhrát válku. Tato válka je zlomovým bodem nejen pro Ukrajinu nebo Rusko nebo Evropu, je zlomovým bodem pro myšlenku demokracie obecně. Vzhledem k tomu, že Ukrajinci formulují hodnoty - na jedné straně a také proto, pokud prohrají, ztratí se nejen země, ale i myšlenka, že věci stojí za to bránit. Protože když Rusko vyhraje, tak ve jménu čeho vyhraje? Ruská válka je zcela založena na lži. Ruské principy v této válce jsou antiprincipy. Jsou to prohlášení učiněná s cílem podkopat principy jiných lidí. Válka je založena na neustálé sérii lží. Pokud vyhrají, znamená to, že lež se stane ještě přirozenější. Tato válka je založena na neustálém cynickém zneužívání mezinárodních institucí. Pokud vyhrají, stane se to normou. Jde tedy o potvrzení hodnot, o zastavení Ruska, ale také o jeho vnímání že je možné něco lepšího. Číňané a Rusové věří, že historie je na jejich straně. Myslí si, že vše, co děláme, je prázdné, pokrytecké a naivní, ale pokud Ukrajina vyhraje válku, pak to prázdné, pokrytecké a naivní není. Bude to znamenat, že to myslíme vážně a jsme schopni realizovat věci, ve které věříme.

  - Několikrát jste použil slovo "hodnoty". Jak tyto principy, o kterých jste mluvil, souvisí s konceptem „západních hodnot“?
  - Hodnota je hodnotou pouze tehdy, když se ji snažíte ve světě realizovat a jste připraveni pro ni něco obětovat. Pokud vám řeknu, že jsem ze Západu a vím, co jsou „západní hodnoty“, a vy ne, není to o hodnotách. Hodnota je to, co ztělesňujete a riskujete. A to je vlastně velmi silná východoevropská intelektuální tradice, kterou lze vidět například u Václava Havla. Ale vidím to i v tom, jak mluví Zelenskyj. Dobré věci jsou věci, kvůli kterým jste ochotni riskovat. Jinak o tom nemá cenu mluvit. Takže když mluvím o hodnotách, neříkám, že mám všechny hodnoty, a řeknu vám, jaké to jsou. Jde mi o to, že na světě je mnoho dobrých věcí a svoboda je možnost si mezi těmito věcmi vybrat. A demokracie je politický systém, ve kterém je tato svoboda možná. A tato základní myšlenka sahá až ke starým Řekům, až Periklovi a jeho pohřební řeči. Nesnažím se tvrdit, že takhle se Západ vždy chová. Nebo že Západ má Ukrajině v tomto smyslu co říct. Zajímavé na tomto momentu je, že Ukrajina připomíná Západu určitou základní část své vlastní tradice, a to, že demokracie není něco, co pochází z velkého světa, a není to něco, co přichází proto, že o sobě říkáte hezké věci. Je to něco, co vzniká, protože za to bojujete. Protože pokud za to nebudete bojovat, velmi brzy to nebude demokracie.

  - Jak se podle vás v této globální situaci mění role OSN nebo EU?
  - Věřím, že nejdůležitější organizací pro Ukrajinu je Evropská unie. A myslím, že Ukrajinci v letech 2013 a 2014 správně riskovali v zájmu Evropské unie. Důvodem, proč je Evropská unie tak důležitá, je to, že její samotná struktura umožňuje postimperiálnímu státu přežít a prosperovat. Toto není příběh, který vyprávějí Evropané, ale je to skutečný příběh. Téměř všechny státy - členy EU jsou postimperiální státy bez ohledu na to, zda byly centrem impéria nebo periferií impéria. EU vytváří rámec, ve kterém mohou tyto postimperiální státy vzkvétat – lidé se mohou volně pohybovat, volně obchodovat, vést široké rozhovory o historii, o hodnotách. Ukrajina by se měla stát členem EU. Je to v zájmu všech. Je to v zájmu Ukrajiny, protože Evropská unie vytváří lepší státy. Řekli jsme o Ukrajině hodně dobrého, ale tento stát má mnoho problémů a EU může zajistit, aby státy fungovaly lépe. Na druhé straně Evropská unie, ač si to neuvědomuje, také představuje konec imperialismu, představuje to, že imperiální země prohrávají války. Pokud Rusko tuto válku vyhraje, je to přímou hrozbou pro EU, protože vrací imperialismus do centra evropské politiky. EU je alternativou imperialismu, zatím jedinou skutečně úspěšnou. A tak je v zájmu EU, aby Ukrajina tuto válku vyhrála, stejně jako Ukrajina potřebuje vstoupit do EU.

  - Ve své knize "Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem" píšete o území od pobaltských států po Ukrajinu. Vidíme však, že národy, které z tohoto území pocházejí, měly velmi odlišné osudy. Někdo byl více připraven bojovat za svobodu a někdo, jako Bělorusko, byl připraven méně. jaký na to máte názor?
  - Všechno se mění. Ukrajina roku 2022 není Ukrajina roku 1992, kdy jsem tu byl poprvé. Tohle je úplně jiná země. A Bělorusko může být za třicet let úplně jiná země. Je důležité mít tuto možnost otevřenou. Bělorusko se podle mého názoru ocitlo v nejtěžší imperiální situaci od 19. století. Celé území Běloruska se dostalo pod ruskou říši. Nezní to jako výhoda, ale Ukrajina byla rozdělena mezi dvě říše. Když se to v 60. a 70. letech 19. století v Rusku zhoršilo, měli velcí ukrajinští myslitelé možnost odjet do Haliče, do Lvova. Poláci byli rozděleni mezi tři říše, což se zdá tragédie, ale také to znamená, že jedna z nich byla občas liberálnější než ostatní. Celé Bělorusko bylo pod ruskou říší a jako součást Sovětského svazu bylo Bělorusko zvláště postiženo terorem 30. let. Minsk byl poté z velké části zničen a Bělorusko trpělo ve druhé světové válce více než kterákoli jiná země, dokonce více než Ukrajina, dokonce více než Polsko. Toto utrpení neúměrně zasáhlo i běloruské vzdělané vrstvy. A pak bylo Bělorusko přebudováno na jakousi sovětskou republiku s obrovskou migrací rusky mluvícího obyvatelstva z celé Unie. To jsou některé důvody. Před dvěma lety bylo Bělorusko velmi blízko svržení Lukašenkova režimu, většina Bělorusů hlasovala pro něco úplně jiného. Není to tak, že by země byla tak vzdálená ukrajinským postojům. Je zřejmé, že Bělorusové by preferovali demokracii. Pokud by existovala běloruská demokracie, jsem si jist, že zahraniční politika této země by byla úplně jiná. Ale mají tento režim vybudovaný šikovným politikem, který je u moci už čtvrt století. Takže existují historická omezení, ale zároveň musíte mít naději.

  - Zmínil jste také Čínu. Jakou roli bude hrát Čína v této válce a jak se její role změní v budoucnu?
  - Za prvé, Čína dovolila tuto válku. Za tuto válku je zodpovědná Čína. Čínská vláda je v přebírání odpovědnosti opravdu špatná. Raději by předstírali, že nedělají žádná rozhodnutí, že všechna rozhodnutí dělají Američané. Ale v případě této války se ji Amerika snažila zastavit, ale nepodařilo se to. Číňané se ji zastavit nesnažili, i když takovou příležitost měli. Místo toho k této válce Putin v únoru dostal povolení. A pak, když to začalo, mohli ji taky zastavit, ale prostě to nechali být. Takže tohle je válka Číny. Za tuto válku je zásadně zodpovědná Čína.

  - Mohli by to zastavit přesvědčováním Putina?
  - Nemyslím si, že je schopen učinit nezávislé rozhodnutí o něčem takového rozsahu. Myslím, že Číňané podporovali třídenní válku. Myslím, že věřili verzi, že bude třídenní válka a všechno rychle skončí a Západ nestihne nic udělat. Samozřejmě, Čína neudělala s Ruskem žádný obchod, považuje ho za jakousi kolonii. Teď, když je válka, nepomáhají Rusku, protože se starají více o americké spotřebitele než o Putina. Pro Čínu je navíc výhodné, pokud Rusko zeslábne – jen to usnadní ovládání Ruska. Je to past, ve které se nyní nachází Rusko i Čína – Číňané nemají důvod Rusku pomáhat, protože to Číně ublíží. Ale z dlouhodobého hlediska chtějí využívat ruské přírodní zdroje a tato válka jim to usnadní.

  - Také mě zajímá váš názor na globální jih, pokud se podíváme na dominantní narativ v komunitách Afriky, Asie a Latinské Ameriky, je jasně protiukrajinský a silně ovlivněný ruskou propagandou. jak to vysvětlíte?
  - Jsou lidé, kteří vědí mnohem více o Africe, Latinské Americe a globálním Jihu než já. Řeknu jen pár základních věcí. Jednou z nich je, že Sovětský svaz byl antikoloniální stát. Ne na vlastním území, kde to koloniální stát připomínalo ze všeho nejvíc. Ale podporoval antikoloniální hnutí po celém světě. A proto si z pozice obyvatele Latinské Ameriky nebo Afriky nemyslíte, že Sovětský svaz Ukrajinu koloniálně vykořisťoval. Myslíte si, že nám Sovětský svaz pomohl bojovat proti Francouzům, Belgičanům a Američanům. Za druhé, z takové dálky je Rusko skutečnou zemí a Ukrajina ne. Někdy je všechno tak jednoduché - lidé o Ukrajině nepřemýšleli. Měl jsem rozhovory s novináři a dalšími lidmi z globálního jihu, kde jsem se jen snažil vysvětlit, že všechno jídlo pochází z Ukrajiny, a ne z Ruska. Nyní Rusko také vyváží potraviny, ale ne v takové míře jako Ukrajina. Prostě myšlenka, že Ukrajina je něco důležitého, byla pro lidi velmi nová. A věřím, že cesta vpřed je pro Ukrajince v tom, vyprávět svůj vlastní příběh, přivést lidi z globálního jihu sem, do Kyjeva, ať to vidí na vlastní oči. A aby Ukrajinci vyprávěli svůj příběh z dějinné perspektivy. Hladomor je hrozná ukrajinská národní tragédie a má specifické národní prvky, ale je také příkladem politického hladomoru obecně a politický hladomor je obecný koloniální fenomén. A pokud se Ukrajinci naučí vyprávět příběh o hladomoru tímto způsobem, možná v dlouhodobém horizontu budou schopni získat více soucitu a porozumění. Ale také bychom neměli zapomínat, že diktátoři mají rádi ostatní diktátory. Ať je diktátor kdekoli, spíše podporuje Putina. A to není propaganda, často je to jen typ režimu.
  - Jak hodnotíte roli masmédií a velkých technologií při podpoře šíření ruské propagandy? A samozřejmě nejde jen o Putina, ale i o Trumpa, Rodriga Duterteho atd.
  - To nás přivádí zpět k vaší první otázce o demokracii a hodnotách. Demokracie a svoboda jsou v zásadě lidské pojmy. Nejsou to koncepční konstrukty, stroje. Stroje nemají vůli, autům je to jedno. Jediná věc, kterou můžeme se strojem udělat, je zachytit lidské emoce. Mohu použít stroj, abych se o vás hodně dozvěděl a pokusil se s vámi manipulovat. Když jste online, zážitek vám může připadat velmi osobní, ale není osobní pro stroj – je s vámi manipulováno. Pro mě je hlavním problémem sociálních médií to, že nás ženou k impulsům a reakcím, okamžitým emocionálním stavům a odvádějí nás od přemýšlení o tom, co si myslíme, že je opravdu důležité. Dělí nás do několika homogenních komunit a nedovoluje nám stát se jednotlivci, kteří mají čas a schopnost přemýšlet: "O co mi vlastně jde? Co je pro mě důležité?".
  Myslím, že není náhoda, že demokracie má problémy od roku 2010, kdy sociální média ovládla internet. A myslím, že to lidé musí uznat. Různé společnosti dělají různé věci, ale celkový efekt sociálních médií je, že nás dělají méně svobodnými, méně kreativními, méně inteligentními, méně schopnými spolu komunikovat. Znovu, když se vrátíme ke klasickým počátkům demokracie, Řekové pochopili, že vše závisí na schopnosti lidí sejít se a mluvit. Ty máš jiné zájmy, já mám jiné zájmy, ale všichni bychom měli být schopni dívat se na svět společně, shromáždit fakta a umět spolu mluvit. A sociální média to všechno zkomplikovaly, a tak to zvýšilo pravděpodobnost výskytu Trumpa a poskytlo Putinovi příležitosti, které by jinak neměl. Takže to vše mělo negativní dopad.

  - Mnozí nyní říkají, že v případě porážky Ruska se odtrhnou velké části jeho území. Nakolik je to pravděpodobné? A vůbec, co pro vás bude porážka Ruska?
  - Věřím, že je lepší myslet v kategoriích ukrajinského vítězství. Rusko v krátké době nepřizná porážku. A pokud bude Rusko poraženo, bude to mít následky, ale ne ty, které můžeme ovládat. Takže si opravdu myslím, že je lepší uvažovat z hlediska ukrajinského vítězství na bojišti, ale také z hlediska toho, co bude potom – rekonstrukce, integrace s evropskými institucemi. To vše je součástí vítězství, je to všechno do jisté míry jeden příběh. Kdybych byl Ukrajinec, upřímně řečeno, nemluvil bych o kolapsu Ruska. Nemyslím si, že by o tom měli mluvit i Američané. Opravdu si myslím, že to, co se stane v Rusku, závisí na Rusech - poté, co opustí Ukrajinu. Ukrajina může pro Rusko udělat dvě dobré věci – vyhrát válku a stát se příkladem velkého východoslovanského státu, která je státem právním a který prosperuje. Impéria padají a padají, ale základní dynamika je obvykle nepředvídatelná. Stát se to může, ale když už se to stane, neměli bychom tomu věnovat přílišnou pozornost. Co stojí za pozornost, je vítězství ve válce, reformace ukrajinské společnosti a politiky, vstup do Evropské unie. Domnívám se, že je věcí Ukrajiny říkat, že Rusko je impérium a toto je imperiální válka, že se bráníme ruskému kolonialismu. Ale to, co dělají Baškirové, Tataři nebo Čečenci, bych, upřímně řečeno, nechal stranou. Je to velmi nepředvídatelné a vy jste zodpovědní jen za svůj podíl na konci Ruské říše. To stačí.

  - Co by měl svět dělat, až tato krize skončí, aby se již neopakovala?
  - Nejjednodušší je zajistit, aby Ukrajina měla dobře vybavenou armádu. Ukrajinci ukázali, že jako společnost jsou více než schopni se chránit. Toto je krajní východní část toho, čemu říkáme Západ. A tohle bude země, kam Rusko vtrhlo naposledy. Ujistit se, že Ukrajina má dobře vybavené ozbrojené síly, má proto smysl pro každého, kdo chce zabránit válce. A důležité jsou zde věci jako členství v EU a NATO. Ale ještě důležitější je, že se Ukrajina stane prosperující a úspěšnou společností. Rusové by to nikdy nepřiznali, ale jejich vlastní výpočet byl následující: na Ukrajině je všechno lepší a lepší, takže musíme jednat hned, protože za 5-10 let bude pozdě. Národní vědomí bude plně nastoleno, demokracie bude plně nastolena, takže musíme jednat hned. Myslím, že to byla přesně ta ruská logika. Takže přesně to po válce musíte udělat. Dělejte zemi stále lepší a bohatší. Obnovte města. Zajistěte, aby do země proudily západní investice v rozsahu Marshallova plánu.

  - A v globálním měřítku?
  - Nemůžete zakázat Rusku a Číně dělat to či ono do detailu. Můžete přemýšlet a mluvit o demokracii jako o lepším systému. Je prostě lepší žít v Norsku než v Číně. Je důležité nedávat všechny etické otázky lidem, kteří říkají, že „na ničem nezáleží“ – což je pozice Ruska a pozice Číny. Ekonomicky se také vyplatí pokusit se vytvořit větší blok demokracií. Přinutit demokracie, aby se oddělily od čínské nebo ruské ekonomiky a navázaly lepší domácí vazby. Nemůžeme říct, že prostě vymyslíme nějakou novou instituci, která zastaví Čínu nebo Rusko. Tomu nevěřím. Nemyslete si, že historie je na vaší straně. Může se stát cokoliv. Demokracie pokrývá více než polovinu světové ekonomiky. Nechte, ať to funguje za vás.

  - Nemyslíte si zároveň, že další globální závody ve zbrojení povedou k ještě nebezpečnější situaci, kdy příští konflikt bude ještě katastrofičtější?
  - Ne. Samozřejmě se to může stát, ale Evropská unie je tomu velmi vzdálená. Problém Evropské unie je v tom, že nemá vůbec žádnou armádu. Když měli Velkou Británii, byly největší ekonomikou na světě. Ale nemají žádné ozbrojené síly. Upřímně, vypadá to jako provokace. Protože ruská armáda není tak velká a mocná. Před zahájením této války měli Rusové 50 000-60 000 mužů, kteří skutečně mohli bojovat. Co bránilo Evropě mít evropskou údernou sílu, řekněme, 60 000 lidí? A pak v únoru 2022 jede evropská úderná skupina do Záporoží nebo Charkovska a říká, že právě provádíme výcvik s ukrajinskou armádou. Proč ne? To je vše, co by bylo potřeba k zastavení této války.

  - Ale co jaderné zbraně? Všichni se bojí jaderné, ne konvenční války.
  - Ale oni se toho nebáli, když začala konvenční válka. Když začala konvenční válka, všichni Němci a všichni Američané začali mluvit o jaderné válce, protože to byl způsob, jak to udělat víc osobní. Pokud se nechcete bát jaderné války, znemožněte válku konvenční . Podporuji váš názor – existuje něco jako závody ve zbrojení, existuje něco jako příliš mnoho zbraní, ale Evropané byli tak slabí, že se to stalo až provokativním. A tato slabost vůbec nedává smysl. Evropané by neměli být militaristé, neměli by chtít získat zpět své staré kolonie, ale měli by být schopni vést válku, pokud musí, a nespoléhat se na USA. To jsou velké otázky. Ohledně toho, jak zabránit válce – to je o hlubších věcech. Jde o hodnoty, jde o ekonomiku. Ale nemůžeme ignorovat ani základní vojenskou rovnováhu.

  - Ve svém článku píšete, že obránci Putinova režimu vystupují jako literární kritici a ukrajinský odboj jako literatura. Mohl byste vysvětlit tuto metaforu?
  - Děkuji, že jste se mě na to zeptali, protože je to pro mě velmi důležitý bod. Literární kritikou mám na mysli Surkova (moje pozn: Vladislav Jurjevič Surkov, nar. 1964, šéfideolog a Putinův „páter Josef“, „šedý kardinál“, „Putinův Richelieu“, „Putinův Rasputin“). Mám na mysli aplikaci literární kritiky na život samotný a na politiku. A přístup, který spočívá v tom, že věci jsou jen tak skutečné, jak jim lidé věří, takže je to jako všechno, neexistuje žádná lež, existuje pouze vnímání. Je to velmi efektivní způsob vedení politiky. Rusové tento přístup vynalezli a prokázali jeho účinnost. Pokud jste úplně odtrženi od světa a myslíte si, že je to všechno o kritice ve smyslu rozkladu věcí, můžete z toho vytvořit mocnou formu politiky, protože se nebojíte mít kontroverzní propagandu. Můžete říci, že všichni Ukrajinci jsou Židé a všichni jsou nacisté. A nevadí vám to, protože žijete ve světě, který věci jen rozkládá. Ale literaturou mám na mysli akt umělecké tvorby. Mám na mysli hlavně Zelenského. Zelenskij tvoří slovy. Vytváří historii. Nesnaží se vše oddělit. Rusové byli velmi úspěšní, zatímco existovala pouze literární kritika. Lidé na Západě jsou skutečně náchylní k myšlence, že nic není pravda. Cítí se naivní, když říkají, že je něco pravda, když jim na něčem opravdu záleží. A Rusko na tom dokázalo postavit svou strategii. Pak se ale objevila tato verze Ukrajiny, která řekla, že ne, některé věci jsou pravdivé, jsme připraveni kvůli pravdě riskovat. Jsme připraveni zůstat v Kyjevě, jsme připraveni bojovat, došlo k invazi, skutečně zabíjejí naše lidi, deportují naše lidi, znásilňují naše lidi. Vytváříme národní příběh o tom, co děláme, a mluvíme o tom – to je to, co myslím literaturou. A ukazuje se, že nejlepší odpovědí na literární kritiku je literatura. Literární kritika je velmi přitažlivá, dokud někdo nepřijde a nevypráví smysluplný příběh,
  pak si řekneš: "Ach, radši bych si poslechl ten příběh." Raději bych se podíval na Zelenského než na Surkova. Surkov je zajímavý, pokud nemá vedle sebe Zelenského. Je to jako klasika versus postmoderna. Vyprávíte smysluplný příběh o demokracii a odvaze ve válce – velmi atraktivní klasický obraz. Svět je zajímavější, protože ho tvoří lidé. A pak začne literární kritika vypadat poněkud zbaběle a příliš jednoduše.Skrýt celý příspěvek

  • peal
   11:15 16.09.2022

   S timhle textem v zasech najednou citat "pravda a laska vitezi nad lzi a nenavisti" nabyva uplne jine urovne. Dore napsane, pokud zastavame nejake hodnoty, je nasi povinnosti za ne ...Zobrazit celý příspěvek

   S timhle textem v zasech najednou citat "pravda a laska vitezi nad lzi a nenavisti" nabyva uplne jine urovne. Dore napsane, pokud zastavame nejake hodnoty, je nasi povinnosti za ne bojovat, i kdyz to bohuzel stoji lidske zivoty. Protoze ustupovat znamena jen posileni lzi a nenavisti, schvalovani takoveho chovani jako nove normy na statni urovni.Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  09:44 16.09.2022

  Spolupráce s Čínou bude kdovíjaká ale bude to nonstop ponižování toho ruského odpadu. Si na večeři nešel. Asi nechtěl stolovat ze Stalinem ...Zobrazit celý příspěvek

  Spolupráce s Čínou bude kdovíjaká ale bude to nonstop ponižování toho ruského odpadu. Si na večeři nešel. Asi nechtěl stolovat ze Stalinem 2.

  https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:49 16.09.2022

   Údajne strach z korony. V každom prípade by som to nepodceňoval a nedával Číne zámienky aby sa naozaj otvorene prihlásili k Rusku. Spojenectvo Ruska a Číny nie je v našom záujme.

   Údajne strach z korony. V každom prípade by som to nepodceňoval a nedával Číne zámienky aby sa naozaj otvorene prihlásili k Rusku. Spojenectvo Ruska a Číny nie je v našom záujme.

   • Poly
    09:56 16.09.2022

    Spojenectví bude a bude to dobré spojenectví. Budou se ale k Rusku chovat jako ke smradlavém psu na vodítku. Si podle mě musel říct, proč tam nešel a korona byl oficiální důvod. ...Zobrazit celý příspěvek

    Spojenectví bude a bude to dobré spojenectví. Budou se ale k Rusku chovat jako ke smradlavém psu na vodítku.
    Si podle mě musel říct, proč tam nešel a korona byl oficiální důvod. Putin ale musí vědět, že korona to není a že si do něj Si prostě jen kopnul, protože to teď může dělat dnes a denně. Tím mu jasně dává najevo, že odteď je to jeho pes na vodítku a z Ruska si udělal další stát na úrovni čínského afrického vazala a nic ho to nestálo.

    Ale kopnout si může kdokoli, kdo je přátelskou zemí

    https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     10:01 16.09.2022

     To je už ale ich interný problém ako si usporiadajú vzájomné vzťahy. Čo je pre nás dôležité, že Čína má ekonomické a ľudské zdroje, Rusko má vojenské technológie a energetické ...Zobrazit celý příspěvek

     To je už ale ich interný problém ako si usporiadajú vzájomné vzťahy. Čo je pre nás dôležité, že Čína má ekonomické a ľudské zdroje, Rusko má vojenské technológie a energetické zdroje. Takéto strategické spojenectvo by bolo pre nás všetkých ťažké ohrozenieSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement007
      10:22 16.09.2022

      S těmi ruskými technologiemi to tak slavné nebude. Čína má přístup k lepším. Ano, Rusko má suroviny, ale nemá pro ně odbyt. Čína má odbyt pro své výrobky a má i alternativní zdroje ...Zobrazit celý příspěvek

      S těmi ruskými technologiemi to tak slavné nebude. Čína má přístup k lepším. Ano, Rusko má suroviny, ale nemá pro ně odbyt. Čína má odbyt pro své výrobky a má i alternativní zdroje surovin.
      Zájmem Číny bude udržovat Rusko v závislosti na čínských průmyslových výrobcích a na čínském importu laciných surovin.

      Navíc, Rusko je pro Čínu v Asii konkurentem, evropské věci pro ni nejsou podstatné.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:26 16.09.2022

      Tak Čína má napríklad ešte stále problém s výrobou spoľahlivých leteckých motorov. Doposiaľ nevedia vyrobiť vrtuľník vlastnej koncepcie a podobne. Rusko toto má, ale potrebuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Čína má napríklad ešte stále problém s výrobou spoľahlivých leteckých motorov. Doposiaľ nevedia vyrobiť vrtuľník vlastnej koncepcie a podobne. Rusko toto má, ale potrebuje investoraSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement007
      10:54 16.09.2022

      Je otázkou, jak na tom s výrobou vrtulníků a motorů bude Rusko nyní, po zavedení sankcí.

      Je otázkou, jak na tom s výrobou vrtulníků a motorů bude Rusko nyní, po zavedení sankcí.

  • flanker.jirka
   09:52 16.09.2022

   Si asi musí řešit i jeho domácí věci, teď někdy by si jejich soudruzi měli znovu volit někoho na jeho místo.

   Si asi musí řešit i jeho domácí věci, teď někdy by si jejich soudruzi měli znovu volit někoho na jeho místo.

  • Tino
   10:25 16.09.2022

   spolupraca s cinou je pre rus nevyhnutnost politicky aj hospodarsky, postavenie oboch stran vsak nebude rovnocenne, rus uz stracaju a Cina bude rast a rozdie lsa bude prehlbovat ...Zobrazit celý příspěvek

   spolupraca s cinou je pre rus nevyhnutnost politicky aj hospodarsky, postavenie oboch stran vsak nebude rovnocenne, rus uz stracaju a Cina bude rast a rozdie lsa bude prehlbovat zo spoluprace sa neskor stane zavislost a zo zavislosti protektorat....ja som presvedceny, ze velku cast z toho co robi Putin ma na svedomi Cina, v Cine vedia pocitat , vedia kam to smeruje, maju RUS precitanych aby mali istotu, ze z toho co zacali uz nepolavia a ze ich to definitivne priviaze k Cine....vedia to aj rus, ale je to buduci problem ktory kludne moze skoncit vzajomnou vojenskou konfrontaciouSkrýt celý příspěvek

 • marint
  09:29 16.09.2022

  Vladimira Putina znepokojuje, že od začiatku vojny na Ukrajine zvýšili ruskí činitelia svoju spotrebu alkoholu.
  https://dennikn.sk/minuta/3012...

  Vladimira Putina znepokojuje, že od začiatku vojny na Ukrajine zvýšili ruskí činitelia svoju spotrebu alkoholu.
  https://dennikn.sk/minuta/3012...

  • Miroslav
   09:37 16.09.2022

   Alkohol si nedáva odpovede, ale pomáha zabudnúť na otázky. Alkohol síce nerieši problémy, ale to ani minerálka

   Alkohol si nedáva odpovede, ale pomáha zabudnúť na otázky. Alkohol síce nerieši problémy, ale to ani minerálka

   • Cernysip
    10:13 16.09.2022

    Alkohol problémy neřeší, nýbrž je zpravidla vytváří, či násobí. To chudinka minerálka nedělá.

    Alkohol problémy neřeší, nýbrž je zpravidla vytváří, či násobí. To chudinka minerálka nedělá.

    • Miroslav
     10:20 16.09.2022

     Voda je mimoriadne nebezpečná. Takmer 100% všetkých utopení sa stáva práve vo vode. A plných 100% sériových vrahov priznáva, že pijú vodu pravidelne. Ale to ti skorumpované médiá ...Zobrazit celý příspěvek

     Voda je mimoriadne nebezpečná. Takmer 100% všetkých utopení sa stáva práve vo vode. A plných 100% sériových vrahov priznáva, že pijú vodu pravidelne. Ale to ti skorumpované médiá nepovedia!Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement007
      10:24 16.09.2022

      Nejhorší je, že ilumináti přimíchávají vodu i do alkoholu.
      Proto je pití alkoholu nebezpečné. Kvůli té přimíchané vodě.

      Nejhorší je, že ilumináti přimíchávají vodu i do alkoholu.
      Proto je pití alkoholu nebezpečné. Kvůli té přimíchané vodě.

    • GlobeElement007
     10:23 16.09.2022

     Ale udělá. Minerálními látkami se lze předávkovat a voda při nadměrném užívání může i zabít.

     Ale udělá. Minerálními látkami se lze předávkovat a voda při nadměrném užívání může i zabít.

Načítám diskuzi...